OpenNebula - en to ja translation catalogue (979 entries)

en: PENDING
ja: ペンディング中

en: DEPLOYING
ja: デプロイ

en: RUNNING
ja: 実行中

en: UNDEPLOYING
ja: アンデプロイ

en: WARNING
ja: 警告

en: DONE
ja: 完了

en: FAILED_UNDEPLOYING
ja: アンデプロイ失敗

en: FAILED_DEPLOYING
ja: デプロイ失敗

en: SCALING
ja: スケーリング

en: FAILED_SCALING
ja: スケーリング失敗

en: COOLDOWN
ja: クールダウン

en: Create ACL
ja: ACLを作成

en: This rule applies to
ja: このルールを次に適用する

en: All
ja: すべて

en: User
ja: ユーザー

en: Group
ja: グループ

en: Zones where the rule applies
ja: ルールを適用するゾーン

en: Affected resources
ja: 影響を受けるリソース

en: Hosts
ja: ホスト

en: Clusters
ja: クラスタ

en: Datastores
ja: データストア

en: Virtual Machines
ja: 仮想マシン

en: Virtual Networks
ja: 仮想ネットワーク

en: Images
ja: イメージ

en: Templates
ja: テンプレート

en: Users
ja: ユーザー

en: Groups
ja: グループ

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Zones
ja: ゾーン

en: Security Groups
ja: セキュリティグループ

en: Resource subset
ja: リソースサブセット

en: Cluster
ja: クラスタ

en: Resource ID
ja: リソースID

en: Allowed operations
ja: 許可された操作

en: Use
ja: 使用

en: Manage
ja: 操作

en: Administrate
ja: 管理

en: Create
ja: 作成

en: ACL String preview
ja: ACLルールのプレビュー

en: Reset
ja: リセット

en: Delete
ja: 削除

en: ACLs
ja: ACL

en: Search
ja: 検索

en: Access Control Lists
ja: アクセス管理リスト

en: Applies to
ja: 適用する

en: Resource ID / Owned by
ja: リソースID / 所有者

en: Zone
ja: ゾーン

en: ACL String
ja: ACL文字

en: Group
ja: グループ

en: Cluster ID
ja: クラスタID

en: VM Templates
ja: VMテンプレート

en: Please select at least one resource
ja: 最低 1つのリソースを選択してください

en: Please provide a resource ID for the resource(s) in this rule
ja: このルールのリソースに対するリソースIDを入力してください

en: Create Cluster
ja: クラスタを作成

en: Update Cluster
ja: クラスタを更新

en: Name
ja: 名前

en: VNets
ja: ネットワーク

en: Update
ja: 更新

en: Cluster name missing!
ja: クラスタ名がありません！

en: Please select one (and just one) cluster to update.
ja: アップデートするクラスタを一つ(たった一つ)選択してください。

en: Cluster created
ja: クラスタを作成しました

en: Cluster information
ja: クラスタ情報

en: Cluster Hosts
ja: クラスタホスト

en: Cluster Virtual Networks
ja: クラスタ仮想ネットワーク

en: Cluster Datastores
ja: クラスタデータストア

en: Info
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Attributes
ja: 属性

en: Configuration
ja: 構成

en: Conf
ja: 設定

en: Quotas
ja: クオータ

en: Accounting
ja: 利用状況

en: Showback
ja: ショーバック

en: User information
ja: ユーザー情報

en: Public SSH Key
ja: SSH公開鍵

en: Language
ja: 言語

en: Views
ja: ビュー

en: Default Table order
ja: デフォルトのタブ順序

en: Select group
ja: グループを選択

en: Update config
ja: 設定を更新

en: Update Password
ja: パスワードを更新

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: Confirm Password
ja: パスワードの確認

en: Change
ja: 変更

en: Change password
ja: パスワードの変更

en: Fill in a new password
ja: 新しいパスワードを入力

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Group ID
ja: グループID

en: Secondary groups
ja: セカンダリグループ

en: Password
ja: パスワード

en: Update password
ja: パスワードの更新

en: Custom Attributes
ja: カスタム属性

en: There is no information available
ja: 利用可能な情報はありません

en: Storage
ja: ストレージ

en: IMAGES
ja: イメージ

en: USED
ja: 使用中

en: USERS
ja: ユーザー

en: GROUPS
ja: グループ

en: CPU hours
ja: CPU時間

en: Memory GB hours
ja: メモリGB時間

en: Network
ja: ネットワーク

en: VNETS
ja: 仮想ネットワーク

en: USED IPs
ja: 使用中のアドレス

en: TOTAL
ja: 合計

en: ERROR
ja: エラー

en: ACTIVE
ja: アクティブ

en: FAILED
ja: 失敗

en: User Quotas
ja: ユーザーのクオータ

en: There are no quotas defined
ja: クオータが定義されていません

en: Group Quotas
ja: グループのクオータ

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Create Datastore
ja: データストアを作成

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Advanced mode
ja: 詳細モード

en: Presets
ja: プリセット

en: Filesystem
ja: ファイルシステム

en: Devices
ja: デバイス

en: Custom
ja: カスタム

en: Type
ja: タイプ

en: System
ja: システム

en: Files
ja: ファイル

en: Managers
ja: 管理者

en: Datastore
ja: データストア

en: Custom DS_MAD
ja: カスタムDS_MAD

en: Transfer
ja: 転送

en: Shared
ja: 共有済

en: Custom TM_MAD
ja: カスタムTM_MAD

en: Disk type
ja: ディスクタイプ

en: File
ja: ファイル

en: Block
ja: ブロック

en: Safe Directories
ja: 安全なディレクトリ

en: Restricted Directories
ja: 使用禁止ディレクトリ

en: Transfer BW Limit
ja: 転送帯域制限

en: Limit
ja: 制限

en: Do not try to untar or decompress
ja: untarまたは解凍を試さない

en: Volume Group Name
ja: ボリュームグループ名

en: Gluster Host
ja: Glusterホスト

en: Gluster Volume
ja: Glusterボリューム

en: Pool Name
ja: プール名

en: Ceph Host
ja: Cephホスト

en: Ceph User
ja: Cephユーザー

en: Ceph Secret
ja: Cephシークレット

en: RBD Format
ja: RBDフォーマット

en: Owner
ja: オーナー

en: Size
ja: サイズ

en: Registration time
ja: 登録日時

en: Status
ja: 状態

en: Target
ja: アタッチ先のデバイス

en: Datastore created
ja: データストアを作成しました

en: Select cluster
ja: クラスタを選択

en: Select the destination cluster:
ja: 追加先のクラスタを選択:

en: Change owner
ja: オーナーの変更

en: Select the new owner
ja: 新しいオーナーを選択

en: Change group
ja: グループの変更

en: Select the new group
ja: 新しいグループを選択

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Capacity
ja: 容量

en: State
ja: 状態

en: Please select a cluster for this datastore
ja: このデータストアに対するクラスタを選択してください

en: Create File
ja: ファイルを作成

en: Description
ja: 説明

en: Human readable description of the file for other users.
ja: このファイルについての、他のユーザーに向けた説明文。

en: Type of the file.
ja: ファイルの種類。

en: Kernel
ja: カーネル

en: Ramdisk
ja: RAMディスク

en: Select the datastore for this file
ja: このファイルのデータストアを選択

en: Image location
ja: イメージの場所

en: Provide a path
ja: パスを入力

en: Upload
ja: アップロード

en: Path
ja: パス

en: File created
ja: ファイルを作成しました

en: File renamed correctly
ja: ファイル名を正常に変更しました

en: Files & Kernels
ja: ファイル & カーネル

en: SIZE
ja: サイズ

en: Register time
ja: 登録日時

en: Filesystem type
ja: ファイルシステムタイプ

en: Running VMS
ja: 実行中のVM

en: Uploading...
ja: アップロード中...

en: Registering in OpenNebula
ja: OpenNebulaに登録

en: Please select a datastore for this file
ja: このファイルのデータストアを選択してください

en: Memory
ja: メモリー

en: Net TX
ja: 送信量

en: Net RX
ja: 受信量

en: Create Group
ja: グループを作成

en: Update Group
ja: グループを更新

en: Admin
ja: 管理

en: Permissions
ja: 権限

en: Allow users in this group to use the following Sunstone views
ja: このグループのユーザーに次のSunstoneビューの使用を許可する

en: Views available to the group users. If the default is unset, the one set in sunstone-views.yaml will be used
ja: グループユーザの利用可能なビュー．デフォルトが未定義の場合，sunstone-iews.yamlの構成が使用されます

en: Create an administrator user
ja: 管理者ユーザーを作成

en: You can create now an administrator user. More administrators can be added later.
ja: 管理ユーザを作成できます．他の管理ユーザは後で追加できます．

en: Allow users to view the VMs and Services of other users in the same group
ja: ユーザーに同じグループの他のユーザーのVMとサービスを見せることを許可する

en: An ACL Rule will be created to give users in this group access to all the resources in the same group.
ja: このグループのユーザーが同じグループの全てのリソースにアクセスできるACLルールが作成されます

en: Allow users in this group to create the following resources
ja: このグループのユーザーに次のリソースの作成を許可する

en: VMs
ja: VM

en: Update Quota
ja: クオータを更新

en: Apply changes
ja: 変更を適用

en: Group created
ja: グループを作成しました

en: Admins
ja: 管理者

en: Edit administrators
ja: 管理者を編集

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Apply
ja: 適用

en: User name and password must be filled in
ja: ユーザー名とパスワードを入力

en: Create Host
ja: ホストを作成

en: Dummy
ja: ダミー

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Networking
ja: ネットワーク

en: Default (dummy)
ja: デフォルト(dummy)

en: Firewall
ja: ファイアウォール

en: Custom VNM_MAD
ja: カスタムVNM_MAD

en: Drivers
ja: ドライバー

en: Virtualization
ja: 仮想化

en: Custom VMM_MAD
ja: カスタムVMM_MAD

en: Custom IM_MAD
ja: カスタムIM_MAD

en: Get vCenter Clusters
ja: vCenter クラスタを取得

en: Import
ja: インポート

en: Host created
ja: ホストを作成しました

en: Allocated
ja: 割り当て済み

en: Real
ja: 実使用量

en: Total
ja: 合計

en: Delete host
ja: ホストを削除

en: Graphs
ja: グラフ

en: Host
ja: ホスト

en: RVMs
ja: RVM

en: Real CPU
ja: 実CPU

en: Allocated CPU
ja: 割り当て済みCPU

en: Real MEM
ja: 実メモリー

en: Allocated MEM
ja: 割り当て済みメモリー

en: Last monitored on
ja: 最後に情報を取得した時間

en: INIT
ja: 初期状態

en: UPDATE
ja: 更新

en: RETRY
ja: リトライ

en: ALLOCATED CPU
ja: 割り当て済みCPU

en: REAL CPU
ja: 実CPU

en: ALLOCATED MEMORY
ja: 割り当て済みメモリー

en: REAL MEMORY
ja: 実メモリー

en: Datastore ID
ja: データストアID

en: Allocated Memory
ja: 割り当て済みメモリー

en: Real Memory
ja: 実メモリー

en: Running VMs
ja: 実行中のVM

en: MEMORY
ja: メモリー

en: Used CPU
ja: 使用済CPU

en: Used Memory
ja: 使用済メモリー

en: IPs
ja: IP

en: Start Time
ja: 開始時刻

en: Please select the vCenter Templates to be imported to OpenNebula.
ja: OpenNebulaにインポートする vCenter テンプレートを選択してください．

en: DataCenter
ja: データセンタ

en: No new templates found in this DataCenter
ja: このデータセンタびは新しいテンプレートはありません

en: Please select the vCenter running VMs to be imported to OpenNebula.
ja: OpenNebulaにインポートする vCenter で実行するVMを選択してください．

en: No new running VMs found in this DataCenter
ja: このデータセンタには新しく実行するVMはありません

en: Networks
ja: ネットワーク

en: Please select the vCenter Networks to be imported to OpenNebula.
ja: OpenNebulaにインポートする vCenter ネットワークを選択してください

en: No new networks found in this DataCenter
ja: このデータセンタには新しいネットワークはありません

en: TYPE
ja: タイプ

en: Optional
ja: オプション

en: IP START
ja: 開始IPアドレス

en: Datacenter
ja: データセンタ

en: No clusters found in this DataCenter
ja: このデータセンタにはクラスタはありません

en: Host created successfully
ja: ホストを正常に作成しました

en: Cannot contact server: is it running and reachable?
ja: サーバーに接続できません: サーバーは実行中かつアクセス可能ですか？

en: Template created successfully
ja: テンプレートを正常に作成しました

en: VM imported successfully
ja: VMは正常にインポートされました

en: Virtual Network created successfully
ja: 仮想ネットワークを正常に作成しました

en: Host name missing!
ja: ホスト名がありません！

en: Create Image
ja: イメージを作成

en: Name that the Image will get. Every image must have a unique name.
ja: イメージに付ける名前。全てのイメージは固有の名前を持たなければなりません。

en: Human readable description of the image for other users.
ja: このイメージについての、他のユーザーに向けた説明文。

en: Type of the image.
ja: イメージの種類。

en:  OS images contain a working operative system.
ja: OSイメージは実際に稼働するオペレーティングシステムが入っています。

en:  CDROM images are readonly data.
ja: CDROMイメージは読み取り専用データです。

en:  DATABLOCK images are a storage for data. They can be created from previous existing data, or as an empty drive.
ja: DATABLOCKイメージはデータ用のストレージです。これは既存のデータから、または空のドライブとして作成できます。

en: Select the datastore for this image
ja: このイメージのデータストアを選択

en: Persistence of the image
ja: イメージをPersistentに設定する

en: Empty datablock
ja: 空のデータブロックを作成

en: Size of the datablock in MB.
ja: データブロックのサイズをMB単位で記載

en: FS type
ja: FSタイプ

en: Type of file system to be built.
ja: 作成するファイルシステムのタイプ

en:  Plain. When the disk image is used directly by the hypervisor we can format the image, and so it is ready to be used by the guest OS. Values: ext2, ext3, ext4, ntfs, reiserfs, jfs, swap. Any other fs supported by mkfs will work if no special option is needed.
ja: プレイン形式。このディスクイメージがハイパーバイザから直接使用される際に私達はイメージをフォーマットでき、それによりゲストOSから利用可能な状態となります。値: ext2、ext3、ext4、ntfs、reiserfs、jfs、swap。その他のmkfsコマンドでサポートしているファイルシステムも特殊なオプションが必要なければ動作します。

en:  Formatted. The disk image is stored in a hypervisor specific format VMDK or Qcow2. Then we cannot really make a filesystem on the image, just create the device and let the guest OS format the disk. Use raw to not to format the new image. Values: raw, qcow2, vmdk_*.
ja: フォーマット済み形式。このディスクイメージはハイパーバイザ特有のフォーマットVMDKやQcow2で作成されます。その結果私達はこのイメージ上に全くファイルシステムを作成できず、ただデバイスを作成して、ゲストOSにディスクをフォーマットさせます。新しいイメージをVMDKやQcow2でフォーマットしない場合はrawを指定してください。値: raw、qcow2、vmdk_*。

en: Advanced options
ja: 詳細オプション

en: Device prefix
ja: デバイスのプレフィックス

en: Driver
ja: ドライバー

en: Target on which the image will be mounted at. For example: hda, sdb...
ja: このイメージをアタッチするデバイス名。例: hda、sdb…

en: Custom attributes
ja: カスタム属性

en: Value
ja: 値

en: Add
ja: 追加

en: Remove selected
ja: 選択したものを削除

en: Image created
ja: イメージを作成しました

en: Image renamed correctly
ja: イメージ名を正常に変更しました

en: Make persistent
ja: persistentに設定

en: Make non persistent
ja: non persistentに設定

en: Clone
ja: クローン

en: Image
ja: イメージ

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: Please select a datastore for this image
ja: このイメージのデータストアを選択してください

en: Clone Image
ja: イメージをクローン

en: Infrastructure
ja: インフラストラクチャー

en: The appliance is not ready
ja: アプライアンスは準備できていません

en: The following images will be created in OpenNebula.
ja: 以下のイメージがOpenNebulaに作成されます。

en: If you want to edit parameters of the image you can do it later in the images tab
ja: 後でイメージのパラメータを編集したい場合は、「イメージ」タブから編集できます

en: Select the datastore for the images
ja: このイメージのデータストアを選択

en: Image Name
ja: イメージ名

en: The following template will be created in OpenNebula and the previous images will be referenced in the disks
ja: 以下のテンプレートがOpenNebulaに作成され、以前のイメージはディスク上で参照されます。

en: Template Name
ja: テンプレート名

en: Image created successfully
ja: イメージを正常に作成しました

en: Import Appliance
ja: アプライアンスのインポート

en: Marketplace
ja: マーケットプレイス

en: OpenNebula Marketplace
ja: OpenNebulaマーケットプレイス

en: Appliance
ja: アプライアンス

en: Cannot connect to OpenNebula Marketplace
ja: OpenNebulaマーケットプレイスに接続できません

en: Publisher
ja: 発行者

en: Hypervisor
ja: ハイパーバイザー

en: Arch
ja: アーキテクチャー

en: Format
ja: フォーマット

en: Tags
ja: タグ

en: Appliance information
ja: アプライアンス情報

en: No Images defined
ja: イメージが定義されていません

en: link
ja: リンク

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Catalog
ja: カタログ

en: Short Description
ja: 短い説明

en: OpenNebula Template
ja: OpenNebulaテンプレート

en: Scale
ja: スケール

en: Hold
ja: ホールド

en: Release
ja: リリース

en: Suspend
ja: サスペンド

en: This will suspend selected machines
ja: 選択されたマシンをサスペンドします

en: This will resume selected VMs
ja: 選択されたVMを再開します

en: Stop
ja: 停止

en: This will stop selected VMs
ja: 選択されたVMを停止します

en: Boot
ja: 起動

en: Reboot
ja: 再起動

en: Power Off
ja: 電源オフ

en: Undeploy
ja: アンデプロイ

en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: This will delete the selected VMs from the database
ja: このデータベースから選択したVMを削除します

en: This will delete and recreate VMs to PENDING state
ja: VMを削除，再生成しペンディング状態にします

en: Reschedule
ja: 再スケジュール

en: This will reschedule selected VMs
ja: 選択されたVMを再スケジュールします

en: Recover
ja: 回復

en: This will delete the selected services
ja: 選択したサービスを削除します

en: Service information
ja: サービス情報

en: OneFlow - Services
ja: OneFlow - サービス

en: OneFlow - Service
ja: OneFlow - サービス

en: Cannot connect to OneFlow server
ja: OneFlowサーバに接続できません

en: Strategy
ja: ストラテジー

en: Shutdown action
ja: シャットダウンアクション

en: Roles
ja: ロール

en: Period
ja: 期間

en: Number
ja: 数

en: Cardinality
ja: カーディナリティ

en: VM Template
ja: VMテンプレート

en: Role
ja: ロール

en: Cooldown
ja: クールダウン

en: Min VMs
ja: 最小VM数

en: Max VMs
ja: 最大VM数

en: Min
ja: 最小

en: Example: ATT < 20
ja: 例: ATT < 20

en: Time format
ja: 時刻フォーマット

en: Time expression
ja: 時刻表記

en: The VM is ready
ja: VMは準備できています

en: Force
ja: 矯正

en: Name for this template
ja: このテンプレートの名前

en: Description of the service
ja: サービスの詳細

en: Network Configuration
ja: ネットワーク構成

en: Add another Network
ja: 他のネットワークを追加

en: None
ja: なし

en: Shutdown hard
ja: 強制シャットダウンする

en: Add another role
ja: 他のロールを追加

en: Role Name
ja: ロール名

en: Name of the role
ja: ロールの名前

en: VM template
ja: VMテンプレート

en: Network Interfaces
ja: ネットワークインターフェース

en: Write the Service template here
ja: ここにサービステンプレートを記述

en: Add another policy
ja: 他のポリシーを追加

en: Service Name
ja: サービス名

en: Number of instances
ja: インスタンスの数

en: Number of Services that will be created using this template
ja: このテンプレートを使って作成されるサービスの数

en: Instantiate
ja: インスタンス生成

en: Service Template created
ja: サービステンプレートを作成しました

en: ServiceTemplate updated correctly
ja: サービス テンプレートを正常に更新しました

en: This will delete the selected templates
ja: 選択したテンプレートを削除します

en: OneFlow - Templates
ja: OneFlow - テンプレート

en: OneFlow - Template
ja: OneFlow - テンプレート

en: Create Service Template
ja: サービステンプレートを作成

en: Update Service Template
ja: サービステンプレートを更新

en: Percentage
ja: 比率

en: Start time
ja: 開始時刻

en: Role
ja: ロール

en: RUNNING VMS
ja: 実行中VM

en: Group Virtual Machines
ja: 仮想マシンのグループ

en: Create Virtual Machine
ja: 仮想マシンの作成

en: Virtual Machine Name
ja: 仮想マシン名

en: Select a Template
ja: テンプレートの選択

en: Saved
ja: 保存済

en: Create Service
ja: サービスを作成

en: Manual
ja: マニュアル

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Default
ja: デフォルト

en: Unlimited. Group quotas will still apply
ja: 無制限．グループの割当も適用されます

en: Memory (GBs)
ja: メモリ (GB)

en: Create User
ja: ユーザーの作成

en: Username
ja: ユーザー名

en: Repeat Password
ja: パスワードの繰り返し

en: Define Quotas
ja: 割り当ての定義

en: Add User
ja: ユーザの追加

en: Refresh
ja: 更新

en: Settings
ja: 設定

en: Change Language
ja: 言語の変更

en: Update Language
ja: 言語の更新

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: Change view
ja: ビューの変更

en: Update view
ja: ビューの更新

en: Add SSH Key
ja: SSH鍵の追加

en: Update SSH Key
ja: SSH鍵の更新

en: Add a public SSH key to your account!
ja: SSH公開鍵をアカウントに追加してください！

en: You will be able to access your Virtual Machines without password
ja: 仮想マシンにパスワードなしでアクセスできるようになります

en: Update your public SSH key!
ja: SSH公開鍵を更新してください！

en: Show List
ja: リストを表示

en: Group Accounting
ja: グループ 会計

en: Group Showback
ja: グループ ショーバック

en: Saved Templates
ja: 保存済テンプレート

en: Filter by User
ja: ユーザによるフィルタ

en: User ID
ja: ユーザID

en: NET RX
ja: NW受信

en: NET TX
ja: NW送信

en: NET DOWNLOAD SPEED
ja: NWダウンロード速度

en: NET UPLOAD SPEED
ja: NWアップロード速度

en: Services
ja: サービス

en: Group Info
ja: グループ情報

en: Change cardinality
ja: カーディナリティの変更

en: The cardinality for this role cannot be changed
ja: このルールのカーディナリティは変更できません

en: COST
ja: コスト

en: Change Capacity
ja: カーディナリティの変更

en: There are no instance_types available. Please contact your cloud administrator
ja: 利用可能なインスタンスタイプがありません。クラウド管理者に問い合わせてください。

en: INTERFACE
ja: インターフェース

en: Select a Network
ja: ネットワークを選択

en: Select a Network for this interface
ja: このインターフェースのネットワークを選択

en: There are no networks available. Please contact your cloud administrator
ja: 利用可能なネットワークがありません。クラウド管理者に問い合わせてください。

en: Add another Network Interface
ja: 他のネットワークインターフェースを追加

en: There are no templates available
ja: 利用可能なテンプレートがありません

en: There are no instance types available
ja: 利用可能なインスタンスタイプがありません

en: There are no networks available.
ja: 利用可能なネットワークがありません

en: The list of users is empty
ja: ユーザリストが空です

en: There are no Virtual Machines
ja: 仮想マシンがありません

en: There are no Services
ja: サービスがありません

en: You can then create a new Virtual Machine using this Template
ja: このテンプレートを使用して，新しい仮想マシンを作成できます

en: Save Virtual Machine to Template
ja: 仮想マシンをテンプレートに保存

en: saved successfully
ja: 正常に保存しました

en: Be careful, this action will inmediately destroy your Virtual Machine
ja: 注意して下さい，このアクションは直ちにVMを破壊します

en: All the information will be lost!
ja: 全ての情報が失われるでしょう!

en: This action will power off this Virtual Machine. The Virtual Machine will remain in the poweroff state, and can be powered on later
ja: このアクションは，このVMの電源を切ります．VMはpoweroffステートになり，後で電源を入れることが出来ます

en: You can send the power off signal to the Virtual Machine (this is equivalent to execute the command from the console). If that doesn't effect your Virtual Machine, try to Power off the machine (this is equivalent to pressing the power off button in a physical computer).
ja: 電源オフ シグナルをVMに送出します(この操作はコンソールからコマンドを実行することと等価です)．もしVMにこの操作の反応がない時は，電源オフを試して下さい(これは物理マシンの電源オフボタンをおすことと等価です)．

en: Power off
ja: 電源オフ

en: Power off the machine
ja: マシンの電源をオフにする

en: Send the power off signal
ja: 電源オフ シグナルを送出する

en: This action will reboot this Virtual Machine.
ja: このアクションは，このVMを再起動します

en: You can send the reboot signal to the Virtual Machine (this is equivalent to execute the reboot command form the console). If that doesn't effect your Virtual Machine, try to Reboot the machine (this is equivalent to pressing the reset button a physical computer).
ja: VMに再起動シグナルを送出できます(この操作はコンソールから再起動コマンドを実行することと等価です)．もしこの操作に反応がない時は，マシンを再起動して下さい(この操作は物理マシンのリセットボタンを押すことと等価です)．

en: Reboot the machine
ja: マシンを再起動します

en: Send the reboot signal
ja: 再起動シグナルを送出します

en: There are no saved templates available
ja: 保存された利用可能なテンプレートがありません

en: Create a template by saving a running Virtual Machine
ja: 実行中のVMを保存してテンプレートを作成

en: Unshare
ja: 未共有

en: Share
ja: 共有

en: Handle with care! This action will inmediately destroy the template
ja: 取扱注意！このアクションは直ちにテンプレートを破壊します

en: and the image associated.
ja: 関連するイメージ

en: The template
ja: テンプレート

en: and the image associated will be shared and all the users will be able to instantiate new VMs using this template.
ja: 関連するイメージは共有され，全てのユーザはこのテンプレートを使用して新しいVMを生成できます

en: Share template
ja: 共有テンプレート

en: and the image associated will be unshared and the users will not be able to instantiate new VMs using this template.
ja: 関連するイメージは共有解除され，ユーザはこのテンプレートを使用して新しいVMを生成できなくなります

en: Unshare template
ja: 未共有テンプレート

en: Change Cardinality
ja: カーディナリティの変更

en: Be careful, this action will inmediately destroy your Service
ja: 注意して下さい，このアクションは直ちにサービスを破壊します

en: Be careful, this action will inmediately shutdown your Service
ja: 注意して下さい，このアクションは直ちにサービスをシャットダウンします

en: Looks like you don't have any Service. Click the button below to get started
ja: あなたはサービスを持っていないようです．開始するには以下のボタンをクリックして下さい

en: Create a new Service
ja: 新しいサービスを作成

en: User Virtual Machines
ja: ユーザ仮想マシン

en: User Saved Templates
ja: ユーザ保存済テンプレート

en: User Services
ja: ユーザ サービス

en: User Accounting
ja: ユーザ 会計

en: User Showback
ja: ユーザ ショーバック

en: Be careful, this action will inmediately remove the User from OpenNebula
ja: 注意して下さい，このアクションはOpenNebulaからユーザを直ちに削除します

en: Delete User
ja: ユーザ削除

en: Update User Quota
ja: ユーザ割り当てを更新

en: You have to provide an SSH key
ja: SSH鍵を入力する必要があります

en: You must select at least a template configuration
ja: 最低1つのテンプレート構成を選択する必要があります

en: You have not specified all the Custom Atrributes for this VM
ja: このVMのすべてのカスタム属性を指定していません

en: You have not specified all the Networks for this Service
ja: このサービスの全てのネットワークを指定していません

en: You have not specified all the Custom Atrributes for this Service
ja: サービスの全てのカスタム属性を指定していません

en: You have to provide a username and password
ja: ユーザー名やパスワードを入力する必要があります

en: Clone Security Group
ja: セキュリティグループを複製

en: Several security groups are selected, please choose a prefix to name the new copies
ja: 複数のセキュリティグループが選択され，新しいコピーに名付けるプレフィックスを選択してください

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Security Group Name
ja: セキュリティグループ名

en: Description for the Security Group
ja: セキュリティグループの説明

en: Defines the direction of the rule.
ja: ルールのディレクションを定義します

en: Inbound
ja: インバウンド

en: Outbound
ja: アウトバウンド

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Defines the protocol of the rule.
ja: ルールのプロトコルを定義します

en: Specific ICMP type of the rule. If a type has multiple codes, it includes all the codes within.
ja: ルールの具体的なICMPタイプ．タイプが複数のコードを持つ場合，すべてのコードを含むようにします

en: Port range
ja: ポートレンジ

en: Selects whether to apply this TCP or UDP rule to all the ports or just a specific set.
ja: 全てのポートまたは一部に，このTCPまたはUDPのルールを適用するかどうかを選択します．

en: Iptables range
ja: iptablesレンジ

en: A Port Range to filter specific ports. Uses the iptables port syntax: port[,port|,port:port]...
ja: 特定のポートをフィルタするポートの範囲．iptablesポートの構文を使用： port[,port|,port:port]...

en: Any: apply this rule to any connection regardless of its source or destination. Network: Apply this rule only to a custom defined network range. Virtual Network: Apply this rule only to connections with origin or destination in one of the already defined VNETs.
ja: 任意： 送信元または宛先に関係なく，任意の接続にこのルールを適用．　ネットワーク： カスタム定義されたネットワーク範囲のみに，このルールを適用．　仮想ネットワーク： 既に定義されたVNETの送信元，または宛先への接続のみにこのルールを適用

en: Any
ja: 任意

en: Virtual Network
ja: 仮想ネットワーク

en: IP Start
ja: IP開始

en: First IP address
ja: 開始IPアドレス

en: Number of addresses in the range
ja: アドレスレンジの数

en: Add Rule
ja: 規則を追加

en: Port Range
ja: ポートレンジ

en: Write the Security Group template here
ja: ここにセキュリティグループテンプレートを記述

en: Security Group created
ja: セキュリティグループを作成しました

en: Security Group updated correctly
ja: セキュリティグループを正常に更新しました

en: Security Group renamed correctly
ja: セキュリティグループ名を正常に変更しました

en: Security Group
ja: セキュリティグループ

en: Create Security Group
ja: セキュリティグループを作成

en: Update Security Group
ja: セキュリティグループを更新

en: Security Group information
ja: セキュリティグループ情報

en: Rules
ja: 規則

en: Request created
ja: 作成されたリクエスト

en: Comment added correctly
ja: コメントが正しく追加されました

en: Upload a file
ja: ファイルをアップロード

en: Upload File
ja: ファイルアップロード

en: Documentation
ja: 文書

en: Community
ja: コミュニティ

en: Enterprise
ja: エンタープライズ

en: Request Information
ja: リクエスト情報

en: This request is currently being processed by our staff
ja: この要求は現在，スタッフによって正常に処理されています

en: This request is awaiting your response
ja: この要求はあなたの応答を待っています

en: Add another disk
ja: 他のディスクを追加

en: Add another nic
ja: 他のNICを追加

en: Default model
ja: デフォルトのモデル

en: Default value for all NICs. Hardware that will emulate the network interface. With Xen this is the type attribute of the vif.
ja: 全てのNICのデフォルト値．ハードウェアはネットワークインターフェースをエミュレートします．Xenではvifの属性タイプである

en: Features
ja: 特徴

en: CPU architecture to virtualization
ja: 仮想化のためのCPUアーキテクチャ

en: Machine type
ja: マシンタイプ

en: libvirt machine type, only for KVM
ja: libvirt マシンタイプ，KVMのみ

en: Root
ja: ルート

en: Device to be mounted as root
ja: デバイスをルートとしてマウントする

en: Guest OS
ja: ゲストOS

en: Set the OS of the VM, only for VMware
ja: VMのOSを設定，VMwareのみ

en: Kernel cmd
ja: カーネルコマンド

en: Arguments for the booting kernel
ja: カーネル起動時の引数

en: Bootloader
ja: ブートローダー

en: Path to the bootloader executable
ja: 実行可能なブートローダーのパス

en: Registered Image
ja: 登録済イメージ

en: Remote PATH
ja: リモートPATH

en: Please select a Kernel from the list
ja: リストからカーネルを選択してください

en: You selected the following Kernel:
ja: 以下のカーネルが選択されています:

en: Path to the OS kernel to boot the image
ja: イメージを起動するためのOSカーネルのパス

en: Registered Image
ja: 登録済イメージ

en: Please select a Ramdisk from the list
ja: リストからRAMディスクを選択してください

en: You selected the following Ramdisk:
ja: 以下のRAMディスクが選択されています:

en: Path to the initrd image
ja: initrdイメージへのパス

en: Add support in the VM for Advanced Configuration and Power Interface (ACPI)
ja: VMにAdvanced Configuration and Power Interface (ACPI) 支援を追加

en: Add support in the VM for Physical Address Extension (PAE)
ja: VMにPhysical Address Extension (PAE)支援を追加

en: Enables the advanced programmable IRQ management.
ja: 高度にプログラム可能なIRQ管理を有効

en: Add support in the VM for hyper-v features (HYPERV)
ja: VMにhyper-v features (HYPERV)支援を追加

en: Localtime
ja: 地元時間

en: The guest clock will be synchronized to the host's configured timezone when booted.
ja: 起動時にゲスト・クロックは，ホストで設定されたタイムゾーンと同期します

en: Device model
ja: デバイスモデル

en: Used to change the IO emulator in Xen HVM. Only XEN.
ja: Xen，HVMでのIOエミュレータを変更するために使用．XENのみ

en: PCI BRIDGE
ja: PCIブリッジ

en:  Adds a PCI Controller that provides bridge-to-bridge capability, only for VMware.
ja: ブリッジ-to-ブリッジ機能を提供するPCIコントローラを追加，VMwareのみ

en: Graphics
ja: グラフィックス

en: Listen IP
ja: 待受けIP

en: IP to listen on
ja: 待受けるIP

en: Port
ja: ポート

en: Port for the VNC/SPICE server
ja: VNC/SPICEサーバのポート

en: Keymap
ja: キーマップ

en: Keyboard configuration locale to use in the VNC/SPICE display
ja: VNC/SPICE ディスプレイで使用する，キーボード設定ロケール

en: Password for the VNC/SPICE server
ja: VNC/SPICEサーバーのパスワード

en: Generate Random Password
ja: ランダムパスワードの生成

en: A random password will be generated for each VM, and will be included in the VM information
ja: ランダムパスワードは各VMのために生成され，VM情報に含まれる

en: Inputs
ja: 入力

en: Mouse
ja: マウス

en: Tablet
ja: タブレット

en: Network & SSH
ja: ネットワークとSSH

en: User Inputs
ja: ユーザー入力

en: Custom vars
ja: カスタム変数

en:   Add SSH contextualization
ja: SSHコンテクスチュアリゼーションを追加

en: Add an ssh public key to the context. If the Public Key textarea is empty then the user variable SSH_PUBLIC_KEY will be used.
ja: コンテキストにSSH公開鍵を追加．公開鍵のテキストエリアが空欄ならば，ユーザ変数SSH_PUBLIC_KEYが使用されます

en: Public Key
ja: 公開鍵

en:   Add Network contextualization
ja: ネットワークコンテクスチュアリゼーションを追加

en: Add network contextualization parameters. For each NIC defined in the NETWORK section, ETH$i_IP, ETH$i_NETWORK... parameters will be included in the CONTEXT section and will be available in the Virtual Machine
ja: ネットワークコンテクスチュアリゼーション パラメータを追加．ネットワークサクションで定義された各NIC，ETH$i_IP, ETH$i_NETWORK... パラメータは，CONTEXTセクションに含まれ，仮想マシンで利用できるようになります

en:   Add OneGate token
ja: OneGateトークンを追加

en: Please select files from the list
ja: リストからファイルを選択してください

en: You selected the following files:
ja: 以下のファイルが選択されています:

en: Init scripts
ja: 初期化スクリプト

en: KEY
ja: キー

en: VALUE
ja: 値

en: Add another attribute
ja: 他の属性を追加

en: Placement
ja: 配置

en: Policy
ja: ポリシー

en: Host Requirements
ja: ホスト 要件

en: Select Hosts
ja: ホストを選択

en: Select Clusters
ja: クラスタを選択

en: Please select one or more hosts from the list
ja: リストから1つ以上のホストを選択してください

en: You selected the following hosts:
ja: 以下のホストが選択されています:

en: Please select one or more clusters from the list
ja: リストから1つ以上のクラスタを選択してください

en: You selected the following clusters:
ja: 以下のクラスタが選択されています:

en: Datastore Requirements
ja: データストア 要件

en: Host Rank
ja: ホスト Rank

en: Add another provider
ja: 他のプロバイダを追加

en: RAW data
ja: RAWデータ

en: Custom Tags
ja: カスタムタグ

en: The ID of the kernel with which to launch the instance.
ja: インスタンスを起動するためのカーネルのID。

en: Availability Zone
ja: 利用可能なゾーン

en: Client Token
ja: クライアントトークン

en: OpenNebula Host
ja: OpenNebula ホスト

en: Instance Type
ja: インスタンスタイプ

en: Specifies the instance type.
ja: インスタンスタイプを指定

en: Keypair
ja: キーペア

en: License Pool
ja: ライセンス プール

en: Name of the license pool.
ja: ライセンスプールの名前です．

en: Placement Group
ja: 配置グループ

en: Name of the placement group.
ja: 配置グループの名前です．

en: Private IP
ja: プライベートIP

en: Name of the security group. You can specify more than one security group (comma separated).
ja: セキュリティグループの名前です．複数のセキュリティグループを選択できます(カンマ区切り)．

en: Subnet ID
ja: サブネットID

en: User Data
ja: ユーザデータ

en: Block Device Template
ja: ブロックデバイステンプレート

en: Block Device Size
ja: ブロックデバイスサイズ

en: Hourly Billing
ja: 時間課金

en: Local Disk
ja: ローカルディスク

en: Max Memory
ja: 最大メモリー

en: Operating System
ja: オペレーティングシステム

en: Private Netwrok Only
ja: プライベートネットワークのみ

en: Primary Network VLAN
ja: プライマリ Network VLAN

en: SSH Keys
ja: SSH鍵

en: The number of CPU cores to allocate to the VM
ja: VMに割り当てるCPUコアの数

en: Availability Set
ja: 利用可能なセット

en: Cloud Service
ja: Cloudサービス

en: Location
ja: 場所

en: SSH Port
ja: SSHポート

en: Storage Account
ja: ストレージ アカウント

en: Subnet
ja: サブネット

en: TCP Endpoints
ja: TCPエンドポイント

en: Virtual Network Name
ja: 仮想ネットワーク名

en: Name of the virtual network to which this VM will be connected
ja: VMが接続される仮想ネットワークの名前です．

en: VM User
ja: VMユーザ

en: VM Password
ja: VMパスワード

en: Password for VM_USER
ja: VM_USERのパスワード

en: Write the Virtual Machine template here
ja: ここに仮想マシンテンプレートを記述

en: Instantiate VM Template
ja: VMテンプレートからインスタンス生成

en: VM Name
ja: VM名

en: Number of Virtual Machines that will be created using this template
ja: このテンプレートを使って作成される仮想マシンの数

en: Template created
ja: テンプレートを作成しました

en: Template updated correctly
ja: テンプレートを正常に更新しました

en: Template renamed correctly
ja: テンプレート名を正常に変更しました

en: Template information
ja: テンプレート情報

en: Template
ja: テンプレート

en: Create Template
ja: テンプレートの作成

en: Update Template
ja: テンプレートの更新

en: Description of the template
ja: テンプレートの説明

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo for the template.
ja: テンプレートのロゴ。

en: vCenter Template UUID
ja: vCenter テンプレート UUID

en: Do not allow to change capacity
ja: 容量の変更を許可しない

en: Do not allow to modify network configuration
ja: ネットワーク構成の変更を許可しない

en: Cost
ja: 費用

en: Cost of each MB per hour
ja: 時間あたりのMBごとのコスト

en: Cost of each CPU per hour
ja: 時間あたりのCPUごとのコスト

en: Volatile Disk
ja: 揮発ディスク

en: Advanced Options
ja: 拡張オプション

en: Name of the image to be used in the Virtual Image disk.
ja: 仮想イメージディスクで使われているイメージの名前です。

en: User Name
ja: ユーザ名

en: Xen: Optional
ja: Xen: オプション

en: KVM: Optional
ja: KVM: オプション

en: VMWare: Optional
ja: VMWare: オプション

en: Xen: Optional (tap:aio:, file:)
ja: Xen: オプション (tap:aio:, file:)

en: KVM: Optional (raw, qcow2)
ja: KVM: オプション(raw, qcow2)

en: VMWare: Not supported
ja: VMWare: 未サポート

en: Device Prefix
ja: デバイス プレフィックス

en: Read Only
ja: 読み込み専用

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Selects the cache mechanism for the disk.
ja: このディスクのキャッシュ機構を選択してください．

en: default
ja: デフォルト

en: none
ja: なし

en: writethrough
ja: ライトスルー

en: writeback
ja: ライトバック

en: unsafe
ja: 安全でない

en: Set IO policy.
ja: IOポリシーを設定

en: threads
ja: スレッド

en: native
ja: ネイティブ

en: Size of the new disk
ja: 新しいディスクのサイズ

en: FS
ja: ファイルシステム

en: Swap
ja: スワップ

en: Name of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
ja: この仮想マシンのネットワークインターフェースに，IPアドレスとMACアドレスをリースする仮想ネットワークの名前です．

en: Name of the user owner of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
ja: この仮想マシンのネットワークインターフェースに，IPアドレスとMACアドレスをリースする仮想ネットワークの，オーナーのユーザ名です．

en: Model
ja: モデル

en: TCP Firewall
ja: TCPファイアウォール

en: Whitelist
ja: ホワイトリスト

en: Blacklist
ja: ブラックリスト

en: PORTS
ja: ポート

en: UDP Firewall
ja: UDPファイアウォール

en: Drop
ja: ドロップ

en: General
ja: 全般

en: OS Booting
ja: OS起動

en: Input/Output
ja: 入力/出力

en: Scheduling
ja: スケジューリング

en: Hybrid
ja: ハイブリッド

en: Other
ja: 他

en: Interface
ja: インターフェース

en: text
ja: テキスト

en: password
ja: パスワード

en: Provider
ja: プロバイダ

en: Hybrid Cloud
ja: ハイブリッドCloud

en: PROVIDER
ja: プロバイダ

en:  does not exists any more
ja: 何も存在していません

en: Clone Template
ja: テンプレートを複製

en: Core
ja: コア

en: Public
ja: 公開

en: Authentication
ja: 認証

en: Change authentication
ja: 認証の変更

en: User created
ja: 作成されたユーザー

en: Auth
ja: 認証

en: This will change the main group of the selected users. Select the new group
ja: 選択されたユーザーのメイングループを変更します。新しいグループを選択してください。

en: Add to group
ja: グループに追加

en: This will add the user to a secondary group. Select the new group
ja: ユーザーを第二グループに追加します。新しいグループを選択してください。

en: Remove from group
ja: グループから削除

en: This will remove the user from a secondary group. Select the group
ja: 第二グループからユーザーを削除します。グループを選択してください。

en: Historical usages
ja: 使用率の履歴

en: Auth driver
ja: 認証ドライバー

en: Hidden User Data
ja: ユーザデータを非表示

en: Authentication driver
ja: 認証ドライバー

en: Fill in a new auth driver
ja: 新しい認証ドライバーを入力

en: Resources
ja: リソース

en: Description of the VDC
ja: VDCの詳細

en: Write the VDC template here
ja: ここにVDCテンプレートを記述

en: VDC created
ja: 作成されたVDC

en: VDC updated correctly
ja: VDCを正常に更新しました

en: VDC information
ja: VDC情報

en: Virtual Data Centers
ja: 仮想データセンタ

en: Virtual Data Center
ja: 仮想データセンタ

en: Create Virtual Data Center
ja: 仮想データセンタを作成

en: Update Virtual Data Center
ja: 仮想データセンタを更新

en: Selects all current and future clusters
ja: 現在と未来の全クラスタを選択

en: Selects all current and future hosts
ja: 現在と未来の全ホストを選択

en: Selects all current and future vnets
ja: 現在と未来の全vnetを選択

en: Selects all current and future datastores
ja: 現在と未来の全データストアを選択

en: CANCEL
ja: キャンセル

en: Step 1: Specify a name and the number of instances
ja: ステップ1: インスタンス名と数の指定

en: Step 2: Select a template
ja: ステップ2: テンプレートの選択

en: Step 3: Fill the required inputs
ja: ステップ3: 必要な入力を埋める

en: Deploy Virtual Machine
ja: 仮想マシンをデプロイ

en: Select a Host
ja: ホストを選択

en: Enforce
ja: 強制

en: Select a datastore
ja: データストアを選択

en: Deploy
ja: デプロイ

en: Migrate Virtual Machine
ja: 仮想マシンをマイグレート

en: Migrate
ja: マイグレート

en: VirtualMachine renamed correctly
ja: 仮想マシン名を正常に変更しました

en: VirtualMachine updated correctly
ja: 仮想マシンは正常に更新されました

en: This will deploy the selected VMs on the chosen host
ja: 指定したホストに選択したVMをデプロイします

en: This will migrate the selected VMs to the chosen host
ja: 指定したホストに選択したVMをマイグレートします

en: This will live-migrate the selected VMs to the chosen host
ja: 指定したホストに選択したVMをライブマイグレートします

en: success
ja: 成功

en: failure
ja: 失敗

en: Hidden Template
ja: 非表示のテンプレート

en: REAL CPU USAGE
ja: 実CPU使用率

en: REAL MEMORY USAGE
ja: 実メモリー使用率

en: Action
ja: アクション

en: Reason
ja: 原因

en: Chg time
ja: 課金時間

en: Total time
ja: 合計時間

en: No data available in table
ja: 表中に利用可能なデータがありません

en: Placement - Host
ja: 配置 - ホスト

en: Requirements
ja: 要件

en: Placement - Datastore
ja: 配置 - データストア

en: DS Requirements
ja: DS 要件

en: Snapshots
ja: スナップショット

en: Log
ja: ログ

en: Actions
ja: アクション

en: ACTION
ja: アクション

en: TIME
ja: 時間

en: MESSAGE
ja: メッセージ

en: Add action
ja: アクションを追加

en: shutdown
ja: シャットダウン

en: shutdown-hard
ja: 強制シャットダウン

en: hold
ja: ホールド

en: release
ja: リリース

en: stop
ja: 停止

en: suspend
ja: サスペンド

en: resume
ja: レジューム

en: boot
ja: 起動

en: delete
ja: 削除

en: delete-recreate
ja: 削除-再生成

en: reboot
ja: 再起動

en: reboot-hard
ja: 再起動-ホールド

en: poweroff
ja: 電源オフ

en: poweroff-hard
ja: 電源オフ-強制

en: undeploy
ja: アンデプロイ

en: undeploy-hard
ja: アンデプロイ-強制

en: snapshot-create
ja: スナップショット-作成

en: No actions to show
ja: 表示するアクションなし

en: Done
ja: 完了

en: Image / Format-Size
ja: イメージ / フォーマット-サイズ

en: Save as
ja: 名前を付けて保存

en: Attach disk
ja: ディスクをアタッチ

en: No disks to show
ja: 表示するディスクがありません

en: in progress
ja: 実行中

en: deferred snapshot in progress
ja: デファードスナップショットを実行中

en: hot snapshot in progress
ja: ホットスナップショットを実行中

en: attach/detach in progress
ja: アタッチ/デタッチを実行中

en: Snapshot
ja: スナップショット

en: Detach
ja: デタッチ

en: Virtual Machine ID
ja: 仮想マシンID

en: Image name
ja: イメージ名

en: Snapshot type
ja: スナップショット タイプ

en: Deferred
ja: 繰延

en: Hot
ja: ホット

en: Take snapshot
ja: スナップショットをとる

en: Please provide a name for the new image
ja: 新しいイメージ名を入力してください

en: Attach new disk
ja: 新しいディスクをアタッチ

en: Attach
ja: アタッチ

en: IPv6 Global
ja: IPv6グローバル

en: Attach nic
ja: NICをアタッチ

en: Attach new nic
ja: 新しいNICをアタッチ

en: Range
ja: レンジ

en: Resize
ja: リサイズ

en: Resize VM capacity
ja: VM容量をリサイズ

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: No snapshots to show
ja: 表示するスナップショットなし

en: Revert
ja: 戻す

en: Snapshot name
ja: スナップショット名

en: You have not selected a template
ja: テンプレートが選択されていません

en: You have not selected a host
ja: ホストが選択されていません

en: VNC connection
ja: VNC接続

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Open in a new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Canvas not supported.
ja: Canvasがサポートされていません．

en: VNC Connection in progress
ja: VNC接続 実行中

en: Addresses
ja: アドレス

en: Security
ja: セキュリティ

en: Description of the Virtual Network
ja: 仮想ネットワークの詳細

en: Bridge
ja: ブリッジ

en: Network model
ja: ネットワークモデル

en: Physical device
ja: 物理デバイス

en: Add another Address Range
ja: 他のアドレスレンジを追加

en: Network address
ja: ネットワークアドレス

en: Base network address. For example, 192.168.1.0
ja: 基になるネットワークアドレス．例 192.168.1.0

en: Network mask
ja: ネットワークマスク

en: Network mask. For example, 255.255.255.0
ja: ネットワークマスク．例 255.255.255.0

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: Router for this network. Leave empty if the network is not routable
ja: このネットワークのルータ．このネットワークがルーティング出来ない場合，空のままにします

en: IPv6 Gateway
ja: IPv6 ゲートウェイ

en: IPv6 Router for this network
ja: このネットワークのIPv6ルータ

en: Specific DNS for this network
ja: このネットワークの特定のDNS

en: Write the Virtual Network template here
ja: ここに仮想ネットワークテンプレートを記述

en: Virtual Network created
ja: 仮想ネットワークを作成しました

en: Virtual Network updated correctly
ja: 仮想ネットワークは正常に更新されました

en: Reserve
ja: 予約

en: Virtual network information
ja: 仮想ネットワーク情報

en: Address Range management
ja: アドレスレンジの管理

en: Lease management
ja: リース管理

en: Reservation
ja: 予約

en: Leases
ja: リース

en: Create Virtual Network
ja: 仮想ネットワークを作成

en: Update Virtual Network
ja: 仮想ネットワークを更新

en: This Network is already a reservation
ja: このネットワークは既に予約済みです

en: Remove
ja: 削除

en: Address Range
ja: アドレスレンジ

en: Start
ja: 開始

en: IPv6 Prefix
ja: IPv6 プレフィックス

en: Select an Address Range to see more information
ja: 詳細情報を見るにはアドレスレンジを選択してください

en: MAC Start
ja: MAC 開始

en: Global prefix
ja: グローバル プレフィックス

en: ULA prefix
ja: ULA プレフィックス

en: Used leases
ja: 使用済リース

en: First
ja: 先頭

en: Last
ja: 末尾

en: IPv6 Link
ja: IPv6リンク

en: IPv4/6
ja: IPv4/v6

en: Ethernet
ja: イーサネット

en: First MAC address
ja: 開始MACアドレス

en: The Adress Range was not found
ja: アドレスレンジが見つかりません

en: New Address Range
ja: 新しいアドレスレンジ

en: One or more required fields are missing.
ja: 1つ以上の項目が入力されていません。

en: Edit Address Range
ja: アドレスレンジを編集

en: Reservation from Virtual Network
ja: 仮想ネットワークから予約

en: Number of addresses
ja: アドレスの数

en: Add to a new Virtual Network
ja: 新しい仮想ネットワークに追加

en: Add to an existing Reservation
ja: 既存の予約に追加

en: You can select the addresses from an specific Address Range
ja: 特定のアドレスレンジからアドレスを選択できます

en: First address
ja: 開始アドレス

en: IPv4 or MAC
ja: IPv4 または MAC

en: Please select an Address Range from the list
ja: リストからアドレスレンジを選択してください

en: You selected the following Address Range:
ja: 以下のアドレスレンジが選択されています:

en: Virtual Resources
ja: 仮想リソース

en: Create zone
ja: クラスタゾーン

en: Create Zone
ja: ゾーンを作成

en: Zone Name
ja: ゾーン名

en: Endpoint
ja: エンドポイント

en: Zone updated correctly
ja: ゾーンが正しく更新されました

en: Zone renamed correctly
ja: ゾーン名を正常に変更しました

en: Zone information
ja: ゾーン情報

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Advanced
ja: 高度な

en: Confirmation of action
ja: アクションの確認

en: Confirm
ja: 確認

en: You have to confirm this action.
ja: このアクションの確認が必要です

en: Do you want to proceed?
ja: 続行しますか?

en: You need to select something.
ja: 何か選択する必要があります。

en: You have to confirm this action
ja: このアクションを確認する必要があります

en: Network is unreachable: is OpenNebula running?
ja: ネットワークが到達できない: OpenNebulaは起動していますか?

en: Unauthorized
ja: 未許可

en: Please select
ja: 選択してください

en: Volatile disks
ja: 揮発ディスク

en: Add a new quota
ja: 新規割当てを追加

en: Edit
ja: 編集

en: Ownership
ja: 所有

en: Filter by user
ja: ユーザによるフィルタ

en: Filter by group
ja: グループによるフィルタ

en: Get Showback
ja: ショーバックを取得

en: There are no showback records
ja: ショーバックの記録がありません

en: Year
ja: 年

en: Month
ja: 月

en: Date
ja: 日付

en: Select a row to get detailed information of the month
ja: 月の詳細情報を開くには，行を選択してください

en: Hours
ja: 時

en: << me >>
ja: << 自分 >>

en: End time
ja: 終了時刻

en: Group by
ja: グループ

en: Filter
ja: フィルタ

en: Get Accounting
ja: 利用状況の集計

en: There are no accounting records
ja: 会計の記録がありません

en: Accounting Tables
ja: 会計表

en: Time range start is mandatory
ja: 開始の日付は必須です

en: Time range start is not a valid date. It must be YYYY/MM/DD
ja: 開始の日付が無効です. YYYY/MM/DD の書式にしてください

en: Time range end is not a valid date. It must be YYYY/MM/DD
ja: 終了の日付が無効です. YYYY/MM/DD の書式にしてください

en: Date UTC
ja: 日付 UTC

en: Please select a network from the list
ja: リストからネットワークを選択してください

en: You selected the following network:
ja: 以下のネットワークが選択されています:

en: Please select one or more networks from the list
ja: リストから1つ以上のネットワークを選択してください

en: You selected the following networks:
ja: 以下のネットワークが選択されています:

en: Please select a template from the list
ja: リストからテンプレートを選択してください

en: You selected the following template:
ja: 以下のテンプレートが選択されています:

en: Please select a Host from the list
ja: リストからホストを選択してください

en: You selected the following Host:
ja: 以下のホストが選択されています:

en: Please select a datastore from the list
ja: リストからデータストアを選択してください

en: You selected the following datastore:
ja: 以下のデータストアが選択されています:

en: Please select one or more datastores from the list
ja: リストから1つ以上のデータストアを選択してください

en: You selected the following datastores:
ja: 以下のデータストアが選択されています:

en: Please select an image from the list
ja: リストからイメージを選択してください

en: You selected the following image:
ja: 以下のイメージが選択されています:

en: Please select a security group from the list
ja: リストからセキュリティグループを選択してください

en: You selected the following security group:
ja: 以下のセキュリティグループが選択されています:

en: Please select one or more security groups from the list
ja: リストから1つ以上のセキュリティグループを選択してください

en: You selected the following security groups:
ja: 以下のセキュリティグループが選択されています:

en: Please select a Group from the list
ja: リストからグループを選択してください

en: You selected the following Group:
ja: 以下のグループが選択されています:

en: Please select one or more groups from the list
ja: リストから1つ以上のグループを選択してください

en: You selected the following groups:
ja: 以下のグループが選択されています:

en: Please select a User from the list
ja: リストからユーザを選択してください

en: You selected the following User:
ja: 以下のユーザが選択されています:

en: Please select one or more users from the list
ja: リストから1人以上のユーザを選択してください

en: You selected the following users:
ja: 以下のユーザを選択しています:

en: Please select a Cluster from the list
ja: リストからクラスタを選択してください

en: You selected the following Cluster:
ja: 以下のクラスタを選択しています：

en: Please select a resource from the list
ja: リストからリソースを選択してください

en: You selected the following resource:
ja: 以下のリソースが選択されています:
