OpenNebula - en to ru_RU translation catalogue (768 entries)

en: PENDING
ru_RU: Ожидает

en: DONE
ru_RU: Выполнено

en: Create ACL
ru_RU: Создать правило контроля

en: This rule applies to
ru_RU: Область применения

en: All
ru_RU: Все

en: User
ru_RU: Пользователь

en: Group
ru_RU: Группа

en: Zones where the rule applies
ru_RU: Зоны, в которых будет действовать правило

en: Affected resources
ru_RU: Затрагиваемые ресурсы

en: Hosts
ru_RU: Узлы

en: Clusters
ru_RU: Кластеры

en: Datastores
ru_RU: Хранилища

en: Virtual Machines
ru_RU: Вирт. машины

en: Virtual Networks
ru_RU: Вирт. сети

en: Images
ru_RU: Образы ВМ

en: Templates
ru_RU: Шаблоны ВМ

en: Users
ru_RU: Пользователи

en: Groups
ru_RU: Группы

en: Documents
ru_RU: Документы

en: Resource subset
ru_RU: Подмножество ресурсов

en: ID
ru_RU: №

en: Cluster
ru_RU: Кластер

en: Resource ID
ru_RU: № ресурса

en: Allowed operations
ru_RU: Разрешенные действия

en: Use
ru_RU: Пользование

en: Manage
ru_RU: Управление

en: Administrate
ru_RU: Администрирование

en: Create
ru_RU: Создать

en: ACL String preview
ru_RU: Строка, задающая правило

en: Reset
ru_RU: «Сбросить» все поля

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: ACLs
ru_RU: Списки контроля

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Access Control Lists
ru_RU: Списки Контроля Доступа

en: Applies to
ru_RU: Применено к

en: Resource ID / Owned by
ru_RU: № ресурса / Принадлежит

en: Zone
ru_RU: Зона

en: ACL String
ru_RU: Строка, задающая правило

en: Group
ru_RU: гр.

en: Cluster ID
ru_RU: № кластера

en: VM Templates
ru_RU: Шаблоны ВМ

en: Please select at least one resource
ru_RU: Необходимо выбрать по меньшей мере один ресурс

en: Please provide a resource ID for the resource(s) in this rule
ru_RU: Необходимо указать № ресурса(ов) для данного правила)

en: Create Cluster
ru_RU: Создать Кластер

en: Update Cluster
ru_RU: Обновить Кластер

en: Name
ru_RU: Название

en: VNets
ru_RU: Вирт. сети

en: Update
ru_RU: Сохранить изменения

en: Cluster name missing!
ru_RU: Не задано имя кластера!

en: Please select one (and just one) cluster to update.
ru_RU: Пожалуйста выберите только один кластер для редактирования.

en: Cluster created
ru_RU: Кластер создан

en: Cluster information
ru_RU: Информация о кластере

en: Cluster Hosts
ru_RU: Хосты кластера

en: Cluster Virtual Networks
ru_RU: Витруальные сети кластера

en: Cluster Datastores
ru_RU: Хранилища кластера

en: Info
ru_RU: Информация

en: Information
ru_RU: Информация

en: id
ru_RU: №

en: Attributes
ru_RU: Атрибуты

en: Configuration
ru_RU: Интерфейс

en: Quotas
ru_RU: Квоты

en: User information
ru_RU: Информация о пользователе

en: Language
ru_RU: Язык интерфейса

en: Views
ru_RU: Представление

en: Default Table order
ru_RU: Упорядочивание таблицы по умолчанию

en: Select group
ru_RU: Выберите группу

en: Update config
ru_RU: Обновить конфигурацию

en: Update Password
ru_RU: Обновить пароль

en: New password
ru_RU: Новый пароль

en: Confirm Password
ru_RU: Подтвердите пароль

en: Change
ru_RU: Сменить

en: Change password
ru_RU: Сменить пароль

en: Fill in a new password
ru_RU: Введите новый пароль

en: Passwords do not match
ru_RU: Пароли не совпадают

en: Group ID
ru_RU: ID группы

en: Secondary groups
ru_RU: Дополнительные группы

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Update password
ru_RU: Обновить пароль

en: Custom Attributes
ru_RU: Пользовательские атрибуты

en: Storage
ru_RU: Хранилище

en: IMAGES
ru_RU: Образов

en: USED
ru_RU: Использовано

en: USERS
ru_RU: Пользователей

en: GROUPS
ru_RU: Группы

en: Network
ru_RU: Сеть

en: VNETS
ru_RU: Вирт. сетей

en: USED IPs
ru_RU: Исп. IP-адресов

en: TOTAL
ru_RU: Всего

en: ON
ru_RU: Вкл

en: OFF
ru_RU: Выкл

en: ERROR
ru_RU: Ошибка

en: ACTIVE
ru_RU: Активен

en: FAILED
ru_RU: Ошибка

en: User Quotas
ru_RU: Квоты пользователя

en: There are no quotas defined
ru_RU: Квоты не устанстановлены

en: Group Quotas
ru_RU: Квоты группы

en: Dashboard
ru_RU: Инф. панель

en: Create Datastore
ru_RU: Создать хранилище

en: Wizard
ru_RU: Мастер настройки

en: Advanced mode
ru_RU: Расширенный режим

en: Presets
ru_RU: Шаблоны

en: Filesystem
ru_RU: Файловая система

en: Custom
ru_RU: Пользовательский

en: Type
ru_RU: Тип

en: System
ru_RU: Система

en: Files
ru_RU: Файлы

en: Managers
ru_RU: Драйверы

en: Datastore
ru_RU: Хранилище

en: Custom DS_MAD
ru_RU: Пользовательский DS_MAD

en: Transfer
ru_RU: Передача

en: Shared
ru_RU: Общий каталог

en: Custom TM_MAD
ru_RU: Пользовательский TM_MAD

en: Disk type
ru_RU: Тип диска

en: File
ru_RU: Файл

en: Block
ru_RU: Блок

en: Safe Directories
ru_RU: Разрешённые директории

en: If you need to un-block a directory under one of the RESTRICTED_DIRS
ru_RU: Применяется если необходимо разрешить использование директории из списка запрещенных

en: Restricted Directories
ru_RU: Запрещённые директории

en: Paths that can not be used to register images. A space separated list of paths. This will prevent users registering important files as VM images and accessing them thourgh their VMs. OpenNebula will automatically add its configuration directories: /var/lib/one, /etc/one and oneadmin's home ($HOME).
ru_RU: Пути, которые нельзя использовать для регистрации образов. Список путей, разделенных пробелами. С помощью этой настройки можно запретить пользователям регистрировать важные файлы как образы и получать к ним доступ через ВМ. OpenNebula автоматически добавляет в этот список свои директории настроек: /var/lib/one, /etc/one и домашнюю папку пользователя oneadmin ($HOME).

en: Base Path
ru_RU: Базовый путь

en: When needed, the front-end will access the datastores using BASE_PATH (defaults to /var/lib/one/datastores).
ru_RU: При необходимости, интерфейс будет получать доступ к хранилищам с помощью Базового пути (по умолчанию - /var/lib/one/datastores).

en: Limit
ru_RU: Ограничение

en: Optional limit, in MB. If set, OpenNebula will only use this amount of storage, instead of the whole free disk.
ru_RU: Необязательное ограничение в МБ. Если установлено, OpenNebula будет использовать указанный размер хранилища вместо использования всего свободного пространства на диске

en: Host Bridge List
ru_RU: Список узлов размещения

en: Space separated list of Server names or IPs where OpenNebula will be staging the new images into. This server will act as the entry point for new inmages in the datastore.
ru_RU: Разделенный пробелами список имен сервера или IP-адресов, куда OpenNebula будет отправлять новые образы. Этот сервер будет точкой входа для новых образов в хранилище.

en: Volume Group Name
ru_RU: Имя группы томов

en: Gluster Host
ru_RU: Хост Gluster

en: Host and port of one (and only one) Gluster server (host:port)
ru_RU: Хост и порт одного (и только одного) сервера Gluster (host:port)

en: Gluster Volume
ru_RU: Объем Gluster

en: Gluster volume to use for the datastore
ru_RU: Объем Gluster, который будет выделен для хранилища

en: Pool Name
ru_RU: Имя пула

en: Ceph Host
ru_RU: Узел Ceph

en: Space-separated list of Ceph monitors. Example: host1 host2:port2 host3 host4:port4 (if no port is specified, the default one is chosen) (Required for Libvirt 1.x when cephx is enabled).
ru_RU: Список мониторов Ceph, разделенных пробелом. Пример: host1 host2:port2 host3 host4:port4 (Если порт не указан, будет использован порт по умолчанию) (Необходимо для Libvirt 1.x когда включен cephx).

en: Owner
ru_RU: Владелец

en: Size
ru_RU: Размер

en: Registration time
ru_RU: Время регистрации

en: Persistent
ru_RU: Постоянный

en: Status
ru_RU: Статус

en: #VMS
ru_RU: Кол-во ВМ

en: Target
ru_RU: Цель

en: Datastore created
ru_RU: Хранилище создано

en: Select cluster
ru_RU: Выберите кластер

en: Select the destination cluster:
ru_RU: Выберите целевой кластер

en: Change owner
ru_RU: Сменить владельца

en: Select the new owner
ru_RU: Выберите нового владельца

en: Change group
ru_RU: Сменить группу

en: Select the new group
ru_RU: Выберите новую группу

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Disable
ru_RU: Отключить

en: Capacity
ru_RU: Производительность

en: Basepath
ru_RU: Базовый путь

en: TM MAD
ru_RU: Модуль средства передачи

en: State
ru_RU: Состояние

en: Base path
ru_RU: Базовый путь

en: Please select a cluster for this datastore
ru_RU: Выберите кластер для этого хранилища

en: Create File
ru_RU: Создать файл

en: Name that the File will get. Every file must have a unique name.
ru_RU: Название, которое получит файл. Каждый образ должен обладать уникальным названием.

en: Description
ru_RU: Описание

en: Human readable description of the file for other users.
ru_RU: Краткое описание файла.

en: Type of the file.
ru_RU: Тип файла

en:  KERNEL & RAMDISK files can be used in the OS Booting section of the Template wizard.
ru_RU: Файлы KERNEL & RAMDISK могут быть использованы в разделе Загрузка ОС Мастера создания Шаблонов

en: Context
ru_RU: Контекст

en: Kernel
ru_RU: Ядро

en: Select the datastore for this file
ru_RU: Выберите хранилище для этого файла

en: Image location
ru_RU: Расположение образа

en: Provide a path
ru_RU: Указать путь к эталонному файлу образа

en: Upload
ru_RU: Закачать

en: Path
ru_RU: Путь к файлу

en: Path to the original file that will be copied to the file repository.
ru_RU: Путь к исходному файлу, который будет скопирован в файловое хранилище.

en: File created
ru_RU: Файл создан

en: File renamed correctly
ru_RU: Файл успешно переименован

en: Files & Kernels
ru_RU: Файлы и ядра

en: SIZE
ru_RU: РАЗМЕР

en: Register time
ru_RU: Время регистрации

en: Filesystem type
ru_RU: Тип файловой системы

en: Running VMS
ru_RU: Запущено ВМ

en: Uploading...
ru_RU: Закачка...

en: Please select a datastore for this file
ru_RU: Выберите хранилище для этого файла

en: CPU
ru_RU: ЦП

en: Memory
ru_RU: Память

en: Create Group
ru_RU: Создать группу

en: Update Group
ru_RU: Редактировать группу

en: Admin
ru_RU: Администрирование

en: Permissions
ru_RU: Права

en: Allow users in this group to use the following Sunstone views
ru_RU: Позволить пользователям из этой группы использовать следующие виды Sunstone

en: Create an administrator user
ru_RU: Создать пользователя с административными правами

en: Allow users in this group to create the following resources
ru_RU: Разрешить пользователям этой группы создавать следующие ресурсы

en: VMs
ru_RU: ВМ

en: Update Quota
ru_RU: Параметры квоты

en: Apply changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Group created
ru_RU: Группа создана

en: Admins
ru_RU: Администраторы

en: User name and password must be filled in
ru_RU: Необходимо указать и имя пользователя, и пароль

en: Create Host
ru_RU: Создать узел

en: Dummy
ru_RU: Заглушка

en: Hostname
ru_RU: Имя хоста

en: Networking
ru_RU: Сеть

en: Default (dummy)
ru_RU: По умолчанию (заглушка)

en: Firewall
ru_RU: Сетевой экран

en: Custom VNM_MAD
ru_RU: Пользовательский VNM_MAD

en: Drivers
ru_RU: Драйверы

en: Virtualization
ru_RU: Виртуализация

en: Custom VMM_MAD
ru_RU: Пользовательский VMM_MAD

en: Custom IM_MAD
ru_RU: Пользовательский IM_MAD

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Host created
ru_RU: Хост создан

en: Allocated
ru_RU: Выделено

en: Real
ru_RU: Реально

en: Total
ru_RU: Всего

en: Delete host
ru_RU: Удалить узел

en: Graphs
ru_RU: Графики

en: Host
ru_RU: Узел

en: Real CPU
ru_RU: Реальн. ЦП

en: Allocated CPU
ru_RU: Выделено ЦП

en: Real MEM
ru_RU: Реальн. ОП

en: Allocated MEM
ru_RU: Выделенн. ОП

en: IM MAD
ru_RU: Модуль средства мониторинга

en: VM MAD
ru_RU: Модуль средства виртуализации

en: Last monitored on
ru_RU: Последние данные мониторинга от

en: INIT
ru_RU: Инициализация

en: UPDATE
ru_RU: ОБНОВИТЬ

en: RETRY
ru_RU: ПОВТОРНО

en: REAL CPU
ru_RU: Реальн. ЦП

en: REAL MEMORY
ru_RU: Реальн. память

en: Datastore ID
ru_RU: № хранилища

en: VN MAD
ru_RU: Модуль средства управления вирт. сетью

en: Allocated Memory
ru_RU: Выделено ОЗУ

en: Real Memory
ru_RU: Физическая память

en: Running VMs
ru_RU: Запущено ВМ

en: MEMORY
ru_RU: Память

en: Used CPU
ru_RU: Используется ЦП

en: Used Memory
ru_RU: Используется памяти

en: Start Time
ru_RU: Время запуска

en: TYPE
ru_RU: Тип

en: MAC
ru_RU: MAC-адрес

en: Cannot contact server: is it running and reachable?
ru_RU: Не удается установить соединение с сервером. Проверьте его доступность и/или удостоверьтесь в том, что он запущен.

en: Template created successfully
ru_RU: Шаблон создан успешно

en: Host name missing!
ru_RU: Не указано название узла

en: Create Image
ru_RU: Укажите параметры нового образа

en: Name that the Image will get. Every image must have a unique name.
ru_RU: Название, которое получит образ. Каждый образ должен обладать уникальным названием.

en: Human readable description of the image for other users.
ru_RU: Краткое описание образа.

en: Type of the image.
ru_RU: Тип образа

en:  OS images contain a working operative system.
ru_RU: Образы ОС содержат рабочую операционную систему

en:  CDROM images are readonly data.
ru_RU: Образы CDROM хранят данные только для чтения

en:  DATABLOCK images are a storage for data. They can be created from previous existing data, or as an empty drive.
ru_RU: Образы DATABLOCK предназначены для хранения данных. Они могут быть созданы на основе уже существующих данных, либо как пустой привод

en: OS
ru_RU: ОС

en: DATABLOCK
ru_RU: Блок данных

en: Select the datastore for this image
ru_RU: Выберите хранилище для этого образа

en: Persistence of the image
ru_RU: Если образ является постоянным, то при каждом завершении работы с полученной на его основе виртуальной машиной все изменения будут сохранены в образе. Важно помнить, что сохранение выполнится только в случае завершения работы соответствующей ВМ при помощи операций «Выключить» и «Отменить». Постоянный образ всегда хранится в одном экземпляре.

en: Empty datablock
ru_RU: Пустой блок данных

en: Path to the original file that will be copied to the image repository. If not specified for a DATABLOCK type image, an empty image will be created.
ru_RU: Путь к исходному файлу, который будет скопирован в хранилище образов. Если путь не указан для типа образа БЛОК ДАННЫХ, то будет создан пустой образ.

en: Size of the datablock in MB.
ru_RU: Размер блока данных в МБ.

en: FS type
ru_RU: Тип ФС

en:  Plain. When the disk image is used directly by the hypervisor we can format the image, and so it is ready to be used by the guest OS. Values: ext2, ext3, ext4, ntfs, reiserfs, jfs, swap. Any other fs supported by mkfs will work if no special option is needed.
ru_RU: Plain. Когда диск напрямую используется гипервизором, мы можем отформатировать образ, чтобы он стал готовым для использования в гостевой ОС. Значения: ext2, ext3, ext4, ntfs, reiserfs, jfs, swap. Так же можно использовать любые другие файловые системы, которые поддерживаются mkfs и не требуют указания дополнительных опций.

en:  Formatted. The disk image is stored in a hypervisor specific format VMDK or Qcow2. Then we cannot really make a filesystem on the image, just create the device and let the guest OS format the disk. Use raw to not to format the new image. Values: raw, qcow2, vmdk_*.
ru_RU: Formatted. Образ диска будет сохранен в специфичном для гипервизора формате VMDK или Qcow2. В данном случае мы не может создать файловую систему образа, просто созйдайте устройство и позвольте гостевой ОС отформатировать диск. Используйте raw, чтобы не форматировать новый образ. Значения: raw, qcow2, vmdk_*.

en: Advanced options
ru_RU: Расширенные настройки

en: Device prefix
ru_RU: Префикс устройства

en: Prefix for the emulated device this image will be mounted at. For instance, “hd”, “sd”. If omitted, the default value is the one defined in oned.conf (installation default is “hd”).
ru_RU: Префикс эмулируемого устройства, на которое будет смонтирован образ. Например, «hd» и «sd». Если не указать префикс, его значение будет считано из конфигурационного файла oned.conf (значение по умолчанию — «hd»).

en: Driver
ru_RU: Драйвер

en: Specific image mapping driver. KVM: raw, qcow2. XEN: tap:aio, file:
ru_RU: Формат образа виртуального диска. Для KVM: raw, qcow2. Для Xen: tap:aio, file:

en: Target on which the image will be mounted at. For example: hda, sdb...
ru_RU: Целевое устройство для подключения образа. Например hda, sdb...

en: Custom attributes
ru_RU: Пользовательские атрибуты

en: Value
ru_RU: Значение

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Remove selected
ru_RU: Удалить

en: Image created
ru_RU: Образ создан

en: Image renamed correctly
ru_RU: Образ успешно переименован

en: Make persistent
ru_RU: Сделать постоянным

en: Make non persistent
ru_RU: Сделать непостоянным

en: Clone
ru_RU: Клонировать

en: Image
ru_RU: Образ

en: yes
ru_RU: да

en: no
ru_RU: нет

en: Custom attribute name and value must be filled in
ru_RU: Поля названия и значения пользовательского атрибута обязательны к заполнению

en: There are mandatory parameters missing
ru_RU: Указаны не все обязательные параметры.

en: Please select a datastore for this image
ru_RU: Выберите хранилище для этого образа

en: Clone Image
ru_RU: Клонировать образ

en: Infrastructure
ru_RU: Инфраструктура

en: The following images will be created in OpenNebula.
ru_RU: Следующие образы будут созданы в OpenNebula

en: If you want to edit parameters of the image you can do it later in the images tab
ru_RU: Если вы хотите изменить параметры образа, вы можете сделать это позже на вкладке "Образы"

en: Select the datastore for the images
ru_RU: Выберите хранилище для этих образов

en: Image Name
ru_RU: Название образа

en: If you want to edit parameters of the template you can do it later in the templates tab
ru_RU: Если вы хотите изменить параметры шаблона, вы можете сделать это позже на вкладке "Шаблоны"

en: Template Name
ru_RU: Имя шаблона

en: Image created successfully
ru_RU: Образ создан успешно

en: Marketplace
ru_RU: Рынок

en: OpenNebula Marketplace
ru_RU: Рынок OpenNebula

en: Appliance
ru_RU: Свойства

en: Publisher
ru_RU: Опубликовал

en: Hypervisor
ru_RU: Гипервизор

en: Arch
ru_RU: Архитектура

en: Format
ru_RU: Формат

en: Tags
ru_RU: Метки

en: Appliance information
ru_RU: Информация об

en: No Images defined
ru_RU: Образы не определены

en: link
ru_RU: Ссылка

en: Downloads
ru_RU: Загрузки

en: Catalog
ru_RU: Каталог

en: Short Description
ru_RU: Краткое описание

en: OpenNebula Template
ru_RU: Шаблон OpenNebula

en: Scale
ru_RU: Масштабировать

en: This will hold selected pending VMs from being deployed
ru_RU: Приостановить процедуру размещения ВМ на узле

en: Hold
ru_RU: Запретить размещение

en: Release
ru_RU: Разрешить размещение

en: This will release held machines
ru_RU: Продолжить ранее приостановленное размещение ВМ на узле

en: Suspend
ru_RU: Приостановить работу ВМ

en: This will suspend selected machines
ru_RU: Приостановить выбранные ВМ

en: This will resume selected VMs
ru_RU: Возобновить выбранные ВМ

en: Stop
ru_RU: Остановить

en: This will stop selected VMs
ru_RU: Остановить выбранные ВМ

en: Boot
ru_RU: Загрузка

en: This will force the hypervisor boot action of VMs stuck in UNKNOWN or BOOT state
ru_RU: Принудительно выполнить загрузку ВМ, находящихся в состоянии UNKNOWN или BOOT.

en: Reboot
ru_RU: Перезагрузить

en: This will send a reboot action to running VMs
ru_RU: Отправить запущенным виртуальным машинам команду на перезагрузку

en: This will perform a hard reboot on selected VMs
ru_RU: Выполнить холодную перезагрузку выбранных ВМ

en: Power Off
ru_RU: Отключить питание

en: This will send a power off signal to running VMs. They can be resumed later.
ru_RU: Послать сигнал отключения питания запущенным ВМ. Позже они могут быть возобновлены.

en: This will send a forced power off signal to running VMs. They can be resumed later.
ru_RU: Послать сигнал принудительного отключения питания запущенным ВМ. Позже они могут быть возобновлены.

en: Undeploy
ru_RU: Отменить размещение

en: Shuts down the given VM. The VM is saved in the system Datastore.
ru_RU: Выключить ВМ. При этом ВМ будет сохранена в системном хранилище.

en: Shutdown
ru_RU: Выключить

en: This will initiate the shutdown process in the selected VMs
ru_RU: Данное действие запустит процесс выключения выбранных ВМ.

en: This will initiate the shutdown-hard (forced) process in the selected VMs
ru_RU: Данное действие запустит процесс аварийного выключения выбранных ВМ.

en: This will delete the selected VMs from the database
ru_RU: Удалить выбранные ВМ и связанные с ними образы дисков из базы данных и хранилища образов

en: This will delete and recreate VMs to PENDING state
ru_RU: Удалить выбранные ВМ и повторно выполнить попытку их размещения на одном из доступных узлов системы виртуализации (перевод в состояние PENDING)

en: Reschedule
ru_RU: Запланировать повторно

en: This will reschedule selected VMs
ru_RU: Повторно запланировать выбранные ВМ

en: Un-Reschedule
ru_RU: Отменить повторно запланированное действие

en: This will cancel the rescheduling for the selected VMs
ru_RU: Отменить повторно запланированное действие для выбранных ВМ

en: Recover
ru_RU: Восстановить

en: This will delete the selected services
ru_RU: Удалить выбранные сервисы

en: Service information
ru_RU: Информация о сервисе

en: OneFlow - Service
ru_RU: OneFlow - Сервис

en: Cannot connect to OneFlow server
ru_RU: Не удается подключиться к серверу OneFlow

en: Strategy
ru_RU: Стратегия

en: Shutdown action
ru_RU: Действие при выкл.

en: Roles
ru_RU: Роли

en: Period
ru_RU: Период

en: Seconds between each group of actions
ru_RU: Количество секунд между группами действий

en: Number
ru_RU: Номер

en: Number of VMs to apply the action to each period
ru_RU: Количество ВМ для применения действия в каждый период

en: Cardinality
ru_RU: Мощность

en: VM Template
ru_RU: Шаблон ВМ

en: Parents
ru_RU: Предки

en: Select a role in the table for more information
ru_RU: Выберите роль в таблице, чтобы увидеть подробности

en: Role
ru_RU: Роль

en: Cooldown
ru_RU: Перерыв

en: Min VMs
ru_RU: Мин. ВМ

en: Max VMs
ru_RU: Макс. кол-во ВМ

en: Elasticity policies
ru_RU: Стратегии масштабируемости

en: Type of adjustment.
ru_RU: Тип подстройки

en: CHANGE: Add/substract the given number of VMs.
ru_RU: ИЗМЕНИТЬ: добавить или отнять указанное число ВМ

en: CARDINALITY: Set the cardinality to the given number.
ru_RU: МОЩНОСТЬ: установить мощность в данное значение.

en: PERCENTAGE_CHANGE: Add/substract the given percentage to the current cardinality.
ru_RU: ИЗМЕНЕНИЕ В ПРОЦЕНТАХ: прибавить или отнять данное процентное соотношение к текущей мощности.

en: Adjust
ru_RU: Подстроить

en: Positive or negative adjustment. Its meaning depends on 'type'
ru_RU: Положительная или отрицательная подстройка. Её действие зависит от поля "тип"

en: CHANGE: -2, will substract 2 VMs from the role
ru_RU: ИЗМЕНЕНИЕ: -2, вычесть 2 ВМ из данной роли

en: CARDINALITY: 8, will set carditanilty to 8
ru_RU: МОЩНОСТЬ: 8, установить значение мощности в 8

en: PERCENTAGE_CHANGE: 20, will increment cardinality by 20%
ru_RU: ИЗМЕНЕНИЕ В ПРОЦЕНТАХ: 20, увеличить мощность на 20%

en: Min
ru_RU: Мин.

en: Optional parameter for PERCENTAGE_CHANGE adjustment type. If present, the policy will change the cardinality by at least the number of VMs set in this attribute.
ru_RU: Необязательный параметр для ИЗМЕНЕНИЯ В ПРОЦЕНТАХ. Если присутствует, мощность стратегии изменится не менее, чем на количество ВМ, установленных в данном атрибуте.

en: Expression
ru_RU: Выражение

en: Expression to trigger the elasticity
ru_RU: Выражение, управляющее масштабируемостью

en: Example: ATT < 20
ru_RU: ПРИМЕР: ATT < 20

en: # Periods
ru_RU: К-во периодов

en: Number of periods that the expression must be true before the elasticity is triggered
ru_RU: Количество периодов, в течение которого выражение должно быть истинным, чтобы включить масштабируемость

en: Duration, in seconds, of each period in '# Periods'
ru_RU: Продолжительность в секундах для каждого периода (из тех, что в "К-во периодов")

en: Cooldown period duration after a scale operation, in seconds
ru_RU: Перерыв после операции масштабирования, в секундах

en: Scheduled policies
ru_RU: Запланированные стратегии

en: Time format
ru_RU: Формат времени

en: Recurrence: Time for recurring adjustements. Time is specified with the Unix cron syntax
ru_RU: Повторяемость: время для повторяющихся подстроек. Время указывается с синтаксисом cron.

en: Start time: Exact time for the adjustement
ru_RU: Время начала: точное время начала подстройки

en: Time expression
ru_RU: Временное выражение

en: Time expression depends on the the time formar selected
ru_RU: Временное выражение зависит от выбранного формата времени

en: Number of VMs to instantiate with this role
ru_RU: Кол-во ВМ для размещения с данной ролью

en: Force
ru_RU: Принудительно

en: Force the new cardinality even if it is outside the limits
ru_RU: Принудительно установить мощность, даже если она выходить за утсановленые приделы

en: Name for this template
ru_RU: Имя шаблона

en: Straight strategy will instantiate each role in order: parents role will be deployed before their children. None strategy will instantiate the roles regardless of their relationships.
ru_RU: Прямая стратегия разместит роли в следующем порядке: роли-предки будут размещены перед потомками. "Никакая" стратегия разместит роли независимо от их взаимоотношений.

en: Straight
ru_RU: Прямая

en: None
ru_RU: Никакая

en: VM shutdown action: 'shutdown' or 'shutdown-hard'.
ru_RU: Действие, выключающее ВМ: выключение или авар. выкл.

en: Shutdown hard
ru_RU: Аварийно выкл.

en: Add another role
ru_RU: Добавить роль

en: Role Name
ru_RU: Название роли

en: Name of the role
ru_RU: Имя для данной роли

en: VM template
ru_RU: Шаблон ВМ

en: Template associated to this role
ru_RU: Шаблон, связанный с этой ролью

en: Parent roles
ru_RU: Роли-предки

en: VM shutdown action: 'shutdown' or 'shutdown-hard'. If it is not set, the one set for the Service will be used
ru_RU: Действие, выключающее ВМ: выключение или авар. выкл. Если не выбрано, будет использовано то же, что для сервиса.

en: Minimum number of VMs for elasticity adjustments
ru_RU: Минимальное кол-во ВМ для подстройки масштабируемости

en: Maximum number of VMs for elasticity adjustments
ru_RU: Максимальное кол-во ВМ для подстройки масштабируемости

en: Cooldown time after an elasticity operation (secs)
ru_RU: Перерыв после операции масштабирования, в секундах

en: Number of instances
ru_RU: Количество экземпляров

en: Instantiate
ru_RU: Создать экземпляр ВМ

en: Service Template created
ru_RU: Шаблон Сервиса создан

en: ServiceTemplate updated correctly
ru_RU: Шаблон сервиса успешно изменен

en: This will delete the selected templates
ru_RU: Удалить выбранные шаблоны

en: OneFlow - Templates
ru_RU: OneFlow - шаблоны

en: OneFlow - Template
ru_RU: OneFlow - Шаблон

en: Create Service Template
ru_RU: Создать шаблон службы

en: Update Service Template
ru_RU: Изменить шаблон службы

en: Percentage
ru_RU: Проценты

en: Start time
ru_RU: Время запуска

en: Recurrence
ru_RU: Повторяемость

en: Role
ru_RU: Роль

en: Please specify name, cardinality and template for this role
ru_RU: Введите имя, мощность и шаблон для данной роли

en: Create Virtual Machine
ru_RU: Укажите параметры виртуальной машины

en: Virtual Machine Name
ru_RU: Имя виртуальной машины

en: Saved
ru_RU: Сохранено

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Create User
ru_RU: Создать пользователя

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Refresh
ru_RU: Обновить

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Change Language
ru_RU: Сменить язык

en: Update Language
ru_RU: Изменить язык

en: Change Password
ru_RU: Сменить пароль

en: New Password
ru_RU: Новый пароль

en: Add SSH Key
ru_RU: Добавить SSH ключ

en: Update SSH Key
ru_RU: Изменить SSH ключ

en: Add a public SSH key to your account!
ru_RU: Добавить открытый SSH-ключ к вашему аккаунту!

en: Update your public SSH key!
ru_RU: Изменить ваш открытый SSH-ключ!

en: Saved Templates
ru_RU: Сохраненные шаблоны

en: User ID
ru_RU: ID пользователя

en: NET RX
ru_RU: Прием

en: NET TX
ru_RU: Передача

en: NET DOWNLOAD SPEED
ru_RU: Скорость входящих соединений

en: NET UPLOAD SPEED
ru_RU: Скорость исходящих соединений

en: There are no networks available. Please contact your cloud administrator
ru_RU: Нет доступных сетей. Пожалуйста, свяжитесь с вашим администратором облака

en: There are no templates available
ru_RU: Нет доступных шаблонов

en: HOLD
ru_RU: Разм. приост.

en: STOPPED
ru_RU: Остановлено

en: SUSPENDED
ru_RU: ПРИОСТАНОВЛЕН

en: POWEROFF
ru_RU: Выкл.

en: You can then create a new Virtual Machine using this Template
ru_RU: Затем вы можете создать новую виртуальную машину испольуя этот Шаблон

en: Save Virtual Machine to Template
ru_RU: Сохранить виртуальную машину в шаблон

en: All the information will be lost!
ru_RU: Вся информация будет утеряна!

en: Power off
ru_RU: Отключить питание

en: Power off the machine
ru_RU: Выключить машину

en: Send the power off signal
ru_RU: Послать сигнал отключения

en: This action will reboot this Virtual Machine.
ru_RU: Данное действие перезагрузит виртуальную машину.

en: Reboot the machine
ru_RU: Перезагрузить машину

en: Send the reboot signal
ru_RU: Послать сигнал перезагрузки

en: Create a template by saving a running Virtual Machine
ru_RU: Создать шаблон из запущенной виртуальной машины

en: You have to provide an SSH key
ru_RU: Вам необходимо предоставить SSH ключ

en: Prefix
ru_RU: Префикс

en: Virtual Network
ru_RU: Виртуальная сеть

en: IP Start
ru_RU: от

en: Add another disk
ru_RU: Добавить диск

en: Add another nic
ru_RU: Добавить сетевой интерфейс

en: Features
ru_RU: Особенности

en: CPU architecture to virtualization
ru_RU: Архитектура ЦП для виртуализации

en: Machine type
ru_RU: Тип машины

en: Root
ru_RU: Корень

en: Device to be mounted as root
ru_RU: Устройство, монтируемое как корневое

en: Guest OS
ru_RU: Гостевая ОС

en: Set the OS of the VM, only for VMware
ru_RU: Установить ОС для ВМ. Только для VMware.

en: NETWORK
ru_RU: СЕТЬ

en: Kernel cmd
ru_RU: Команды ядра

en: Arguments for the booting kernel
ru_RU: Параметры для загрузки ядра

en: Bootloader
ru_RU: Загрузчик

en: Path to the bootloader executable
ru_RU: Путь к исполняемому файлу загрузчика

en: Registered Image
ru_RU: Из образа

en: Remote PATH
ru_RU: Указать путь

en: Please select a Kernel from the list
ru_RU: Выберите ядро из списка

en: You selected the following Kernel:
ru_RU: Вы выбрали следующее ядро:

en: PATH
ru_RU: ПУТЬ

en: Path to the OS kernel to boot the image
ru_RU: Путь к ядру ОС для загрузки образа

en: Registered Image
ru_RU: Из образа

en: Please select a Ramdisk from the list
ru_RU: Пожалуйста выберите Ramdisk из списка

en: You selected the following Ramdisk:
ru_RU: Вы выбрали следующий Ramdisk:

en: Path to the initrd image
ru_RU: Путь к образу initrd

en: Add support in the VM for Advanced Configuration and Power Interface (ACPI)
ru_RU: Добавить ВМ поддержку ACPI (усовершенствованный интерфейс управления конфигурацией и питанием)

en: Yes
ru_RU: Да

en: No
ru_RU: Нет

en: Add support in the VM for Physical Address Extension (PAE)
ru_RU: Добавить ВМ поддержку PAE (Physical Address Extension)

en: Enables the advanced programmable IRQ management.
ru_RU: Включает управление улучшенными программируемыми прерываниями

en: Add support in the VM for hyper-v features (HYPERV)
ru_RU: Добавить поддержку функций hyper-v (HEPERV) в ВМ

en: Localtime
ru_RU: Местное время

en: The guest clock will be synchronized to the host's configured timezone when booted.
ru_RU: Часы гостя будут синхронизированы с часовым поясом хоста во время загрузки

en: Device model
ru_RU: Модель устройства

en: Used to change the IO emulator in Xen HVM. Only XEN.
ru_RU: Исползуется для смены эмулятора ввода-вывода в Xen HVM. Только для XEN

en: PCI BRIDGE
ru_RU: PCI мост

en:  Adds a PCI Controller that provides bridge-to-bridge capability, only for VMware.
ru_RU: Добавить PCI устройство для подключения моста. Только для VMware.

en: Graphics
ru_RU: Средства графического доступа

en: Listen IP
ru_RU: Прослушивание IP-адреса

en: IP to listen on
ru_RU: IP-адрес для прослушивания

en: Port
ru_RU: Порт

en: Port for the VNC/SPICE server
ru_RU: Порт VNC/SPICE сервера

en: Keymap
ru_RU: Раскладка клавиатуры

en: Keyboard configuration locale to use in the VNC/SPICE display
ru_RU: Раскладка клавиатуры, используемая при работе с VNC/SPICE-дисплеем

en: Password for the VNC/SPICE server
ru_RU: Пароль для VNC/SPICE сервера

en: Inputs
ru_RU: Устройства ввода

en: Mouse
ru_RU: Мышь

en: Tablet
ru_RU: Планшетный ПК

en: PS2
ru_RU: PS/2

en: BUS
ru_RU: Интерфейс

en: Network & SSH
ru_RU: Сеть и SSH

en: Custom vars
ru_RU: Пользовательские переменные

en:   Add SSH contextualization
ru_RU: Использовать SSH при задании контекста

en: Add an ssh public key to the context. If the Public Key textarea is empty then the user variable SSH_PUBLIC_KEY will be used.
ru_RU: Добавить в контекст открытый ключ SSH. Если текстовое поля для ввода открытого ключа не заполнено, будет использовано значение пользовательской переменной SSH_PUBLIC_KEY.

en: Public Key
ru_RU: Открытый ключ

en:   Add Network contextualization
ru_RU: Использовать сетевое задание контекста

en: Add network contextualization parameters. For each NIC defined in the NETWORK section, ETH$i_IP, ETH$i_NETWORK... parameters will be included in the CONTEXT section and will be available in the Virtual Machine
ru_RU: Добавить параметры сетевой контекстуализации. Для каждого стевого интерфейса, определенного в настройках сети, параметры ETH$i_IP, ETH$i_NETWORK... будут включены в контекст и будут доступны из Виртуальной Машины.

en:   Add OneGate token
ru_RU: Добавить токен OneGate

en: Add a file (token.txt) to the context contaning the token to push custom metrics to the VirtualMachine through OneGate
ru_RU: Добавить файл (token.txt) к контексту, содержащему токен, чтобы добавить ВМ пользовательскую метрику OneGate

en: Please select files from the list
ru_RU: Пожалуйста выберите файлы из списка

en: You selected the following files:
ru_RU: Вы выбрали следующие файлы:

en: Raw String for the FILE_DS attribute of the VM template, representing files that will be included in the contextualization image. Each file must be stored in a FILE_DS Datastore and must be of type CONTEXT
ru_RU: Строка не форматированных данных для атрибута FILE_DS, представляющая файлы, которые будут включены в образ контекстуализации. Каждый файл должен находиться в хранилище FILE_DS и иметь тип CONTEXT

en: Init scripts
ru_RU: Скрипт инициализации

en: If the VM uses the OpenNebula contextualization package the init.sh file is executed by default. When the init script added is not called init.sh or more than one init script is added, this list contains the scripts to run and the order. Ex. “init.sh users.sh mysql.sh”
ru_RU: Если ВМ использует пакет контекстуализации OpenNebula, по умолчанию будет запущен скрипт init.sh. Если скрипт называется иначе, либо добавлено несколько скриптов, этот список должен содержать их имена в порядке запуска, например “init.sh users.sh mysql.sh”

en: KEY
ru_RU: Ключ

en: VALUE
ru_RU: Значение

en: Placement
ru_RU: Размещение

en: Policy
ru_RU: Поведение

en: Host Requirements
ru_RU: Требования узла

en: Select Hosts
ru_RU: Выберите узлы

en: Select Clusters
ru_RU: Выберите кластеры

en: Please select one or more hosts from the list
ru_RU: Пожалуйста выберите из списка не менее одного узла

en: You selected the following hosts:
ru_RU: Вы выбрали следующие узлы:

en: Please select one or more clusters from the list
ru_RU: Пожалуйста выберите из списка не менее одного кластера

en: You selected the following clusters:
ru_RU: Вы выбрали следующие кластеры:

en: Boolean expression that rules out provisioning hosts from list of machines suitable to run this VM
ru_RU: Логическое выражение, исключающее элементы из списка узлов, подходящих для запуска данной ВМ

en: Datastore Requirements
ru_RU: Требования хранилища

en: Boolean expression that rules out entries from the pool of datastores suitable to run this VM.
ru_RU: Логическое выражение, исключающее элементы из списка хранилищ, подходящих для запуска данной ВМ.

en: Host Rank
ru_RU: Ранг узла

en: Packing
ru_RU: Упаковка

en: Pack the VMs in the cluster nodes to reduce VM fragmentation
ru_RU: Упаковка вирт. машин в узлах кластера для сокращения фрагментации

en: Stripping
ru_RU: Чередование

en: Spread the VMs in the cluster nodes
ru_RU: Распределять вирт. машины по узлам кластера

en: Load-aware
ru_RU: С учетом нагрузки

en: Maximize the resources available to VMs in a node
ru_RU: Максимизирует количество ресурсов узла, доступных вирт. машинам

en: This field sets which attribute will be used to sort the suitable hosts for this VM
ru_RU: В данном поле устанавливается значение атрибута, используемое для ранжирования узлов, пригодных для размещения ВМ.

en: Datastore Rank
ru_RU: Ранг хранилища

en: Tries to optimize storage usage by selecting the DS with less free space
ru_RU: По возможности оптимизирует использование хранилища путём выбора хранилища, в котором меньше свободного места

en: Striping. Tries to optimize I/O by distributing the VMs across datastores.
ru_RU: Чередование - по возможности оптимизирует использование хранилища путём распределения ВМ по разным хранилищам.

en: This field sets which attribute will be used to sort the suitable datastores for this VM
ru_RU: В данном поле устанавливается значение атрибута, используемое для ранжирования хранилищ, пригодных для размещения ВМ.

en: RAW data
ru_RU: Ввести параметры вручную

en: DATA
ru_RU: Данные

en: Raw data to be passed directly to the hypervisor
ru_RU: Исходные данные, передаваемые напрямую гипервизору

en: Raw data to be added directly to the .vmx file.
ru_RU: Исходные данные, добавляемые в .vmx файл.

en: Custom Tags
ru_RU: Пользовательские тэги

en: Write the Virtual Machine template here
ru_RU: Отредактируйте параметры шаблона ВМ вручную

en: Instantiate VM Template
ru_RU: Создать экземпляр ВМ

en: VM Name
ru_RU: Название ВМ

en: Defaults to template name when emtpy. You can use the wildcard &#37;i. When creating several VMs, &#37;i will be replaced with a different number starting from 0 in each of them
ru_RU: Если поле оставлено пустым, используется имя шаблона. Допустимо использовать шаблон &#37;i. Если создаётся несколько ВМ, &#37;i для каждой из них будет заменён порядковым номером начиная с 0.

en: Number of Virtual Machines that will be created using this template
ru_RU: Количество ВМ, которые будут созданы по этому шаблону

en: Template created
ru_RU: Шаблон создан

en: Template updated correctly
ru_RU: Шаблон успешно обновлен

en: Template renamed correctly
ru_RU: Шаблон успешно переименован

en: Please select only one template in the table
ru_RU: Пожалуйста выберите только один шаблон из списка

en: Template information
ru_RU: Сведения о шаблоне

en: Template
ru_RU: Шаблон

en: Name that the VM will get for description purposes.
ru_RU: Содержательное имя ВМ.

en: Description of the template
ru_RU: Описание шаблона

en: Amount of RAM required for the VM, in Megabytes.
ru_RU: Объем ОЗУ (в МБ), необходимый для ВМ.

en: MB
ru_RU: МБ

en: GB
ru_RU: ГБ

en: Percentage of CPU divided by 100 required for the Virtual Machine. Half a processor is written 0.5.
ru_RU: Процент процессорного времени ЦП, предоставляемого ВМ, разделенный на 100. Например, для выделения половины процессорного времени следует указать 0.5.

en: VCPU
ru_RU: Кол-во вирт. ЦП

en: Number of virtual cpus. This value is optional, the default hypervisor behavior is used, usually one virtual CPU.
ru_RU: Количество виртуальных процессоров. Это значение опционально, используется поведение гипервизора по умолчанию - один виртуальный ЦП.

en: Volatile Disk
ru_RU: Временный диск

en: Image ID to be used in the Virtual Image disk.
ru_RU: № образа, который будет использован в виртуальном диске.

en: Name of the image to be used in the Virtual Image disk.
ru_RU: Имя образа, который будет использован в виртуальном диске.

en: Identifier of the user owner of the image to reduce ambiguity.
ru_RU: Идентификатор владельца образа для большей определенности.

en: User Name
ru_RU: Имя пользователя

en: Name of the user owner of the image to reduce ambiguity.
ru_RU: Имя владельца образа для большей определенности.

en: Device to map image disk. If set, it will overwrite the default device mapping
ru_RU: Соответствие обозначения устройства образу диска. Опционально.

en: Xen: Optional
ru_RU:  Xen: необязательно

en: KVM: Optional
ru_RU: KVM: необязательно

en: VMWare: Optional
ru_RU: VMWare: необязательно

en: Specific image mapping driver
ru_RU: Формат образа виртуального диска.

en: Xen: Optional (tap:aio:, file:)
ru_RU: Xen: необязательно (tap:aio:, file:)

en: KVM: Optional (raw, qcow2)
ru_RU: KVM: необязательно (raw, qcow2)

en: VMWare: Not supported
ru_RU: VMWare: не поддерживается

en: Device Prefix
ru_RU: Префикс устройства

en: Prefix for the emulated device this image will be mounted at. For instance, “hd”, “sd”, or “vd” for KVM virtio. If omitted, the dev_prefix attribute of the Image will be used
ru_RU: Префикс эмулируемого устройства, на которое будет смонтирован образ. Например, «hd», «sd» или «vd» для KVM virtio. Если не указать префикс, его значение будет взято из атрибута dev_prefix.

en: Read Only
ru_RU: Только для чтения

en: Set how the image is exposed by the hypervisor
ru_RU: Режим предоставления изображения гипервизором

en: Cache
ru_RU: Кэш

en: Selects the cache mechanism for the disk.
ru_RU: Выбор механизма кэширования для диска.

en: default
ru_RU: по умолчанию

en: none
ru_RU: никакой

en: IO
ru_RU: Ввод-вывод

en: Set IO policy.
ru_RU: Стратегия ввода-вывода

en: Size of the new disk
ru_RU: Размер нового диска

en: Filesystem type for the fs images
ru_RU: Тип файловой системы для образов ФС

en: Identifier of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
ru_RU: Идентификатор виртуальной сети, из диапазона которой сетевому интерфейсу виртуальной машины будут присвоены IP и MAC адреса.

en: Name of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
ru_RU: Имя виртуальной сети, из диапазона которой сетевому интерфейсу виртуальной машины будут присвоены IP и MAC адреса.

en: Identifier of the user owner of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
ru_RU: Идентификатор владельца виртуальной сети, из диапазона которой сетевому интерфейсу виртуальной машины будут присвоены IP и MAC адреса.

en: Name of the user owner of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
ru_RU: Имя владельца виртуальной сети, из диапазона которой сетевому интерфейсу виртуальной машины будут присвоены IP и MAC адреса.

en: IP
ru_RU: IP-адрес

en: Request an specific IP from the Network
ru_RU: Запросить определенный IP-адрес из сети

en: Model
ru_RU: Модель

en: Hardware that will emulate this network interface. With Xen this is the type attribute of the vif.
ru_RU: Аппаратное устройствое, которое будет отвечать за эмуляцию сетевого интерфейса. Для Xen это атрибут «vif».

en: TCP Firewall
ru_RU: Сетевой экран TCP

en: Whitelist
ru_RU: Разрешённые порты

en: Blacklist
ru_RU: Запрещённые порты

en: PORTS
ru_RU: ПОРТЫ

en: A list of ports separated by commas or a ranges separated by semicolons, e.g.: 22,80,5900:6000
ru_RU: Список портов через запятую, диапазон задается через двоеточие, например: 22,80,5900:6000

en: UDP Firewall
ru_RU: Сетевой экран UDP

en: Drop
ru_RU: Сбрасывать

en: General
ru_RU: Общие

en: Other
ru_RU: Все остальные

en: DISK
ru_RU: ДИСК

en: NIC
ru_RU: Сетевой интерфейс

en: The image you specified cannot be selected in the table
ru_RU: Указанный образ не может быть выбран в таблице

en: Clone Template
ru_RU: Клонировать шаблон

en: Several templates are selected, please choose prefix to name the new copies
ru_RU: Выбрано несколько шаблонов, укажите префикс для имен новых копий

en: Authentication
ru_RU: Способ аутентификации

en: Change authentication
ru_RU: Сменить способ аутентификации

en: User created
ru_RU: Пользователь создан

en: Auth
ru_RU: Аутентификация

en: This will change the main group of the selected users. Select the new group
ru_RU: Выберите основную группу для выбранных пользователей

en: Add to group
ru_RU: Включить в группу

en: This will add the user to a secondary group. Select the new group
ru_RU: Выберите дополнительную группу

en: Remove from group
ru_RU: Исключить из группы

en: This will remove the user from a secondary group. Select the group
ru_RU: Выберите дополнительную группу, из которой пользователь будет исключен

en: Historical usages
ru_RU: Архив статистики

en: Auth driver
ru_RU: Драйвер авторизации

en: Authentication driver
ru_RU: Драйвер аутентификации

en: Fill in a new auth driver
ru_RU: Введите новый драйвер аутентификации

en: Resources
ru_RU: Ресурсы

en: Step 1: Specify a name and the number of instances
ru_RU: Шаг 1: выберите имя и количество экземпляров

en: Step 2: Select a template
ru_RU: Шаг 2: выберите шаблон

en: Deploy Virtual Machine
ru_RU: Разместить виртуальную машину

en: Select a Host
ru_RU: Выбрать узел

en: Enforce
ru_RU: Проверка

en: If it is set to true, the host capacity will be checked. This will only affect oneadmin requests, regular users resize requests will always be enforced
ru_RU: Если включено, будет выполнена проверка возможностей узла. Это влияет только на запросы пользователя oneadmin, запросы обычных пользователей всега проходят проверку.

en: Select a datastore
ru_RU: Выберите хранилище

en: Deploy
ru_RU: Разместить на узле

en: Migrate Virtual Machine
ru_RU: Мигрировать виртуальную машину

en: Migrate
ru_RU: Перенести ВМ

en: VirtualMachine renamed correctly
ru_RU: Виртуальная машина успешно переименована

en: VirtualMachine updated correctly
ru_RU: Виртуальная машина корректно обновлена

en: This will deploy the selected VMs on the chosen host
ru_RU: Разместить выбранные ВМ на определенном узле

en: This will migrate the selected VMs to the chosen host
ru_RU: Перенести выбранные остановленные ВМ с текущих узлов на выбранный

en: This will live-migrate the selected VMs to the chosen host
ru_RU: Перенести выбранные запущенные ВМ, не завершая их работы, с текущих узлов на выбранный

en: success
ru_RU: успешно

en: failure
ru_RU: не выполнено

en: Recovers a stuck VM that is waiting for a driver operation.                 The recovery may be done by failing or succeeding the pending operation.                 YOU NEED TO MANUALLY CHECK THE VM STATUS ON THE HOST, to decide if the operation                 was successful or not.
ru_RU: Восстановить ВМ, заблокированную в ожидании действий драйвера. Восстановление может быть произведено путём успешного либо безуспешного завершения операции. Внимание! Необходимо вручную проверить состояние ВМ на узле, чтобы удостовериться в успехе данного действия.

en: VM
ru_RU: ВМ

en: Action
ru_RU: Действие

en: Reason
ru_RU: Причина перехода

en: Chg time
ru_RU: Время пер.

en: Total time
ru_RU: Всего времени

en: Prolog time
ru_RU: Время пролога

en: No data available in table
ru_RU: Нет доступных данных

en: Sched Message
ru_RU: Сообщение планировщика

en: Placement - Host
ru_RU: Размещение - Узел

en: Requirements
ru_RU: Требования

en: Rank
ru_RU: Ранг

en: Placement - Datastore
ru_RU: Размещение - Хранилище

en: DS Requirements
ru_RU: Требования хранилища

en: DS Rank
ru_RU: Ранг хранилища

en: LCM State
ru_RU: Текущее состояние ВМ

en: Deploy ID
ru_RU: № размещения

en: Snapshots
ru_RU: Снимки

en: Log
ru_RU: Журнал

en: Actions
ru_RU: Действия

en: ACTION
ru_RU: Действие

en: TIME
ru_RU: ВРЕМЯ

en: MESSAGE
ru_RU: СООБЩЕНИЕ

en: Add action
ru_RU: Добавить действие

en: shutdown
ru_RU: выключить

en: shutdown-hard
ru_RU: аварийно выкл.

en: hold
ru_RU: запретить

en: release
ru_RU: размещение

en: stop
ru_RU: остановить

en: suspend
ru_RU: приостановить

en: resume
ru_RU: возобновить

en: boot
ru_RU: включить

en: delete
ru_RU: удалить

en: delete-recreate
ru_RU: Удалить и создать повторно

en: reboot
ru_RU: перезагрузить

en: reboot-hard
ru_RU: авар. перезагр.

en: poweroff
ru_RU: отключить

en: poweroff-hard
ru_RU: авар. выкл.

en: undeploy
ru_RU: отменить размещение

en: undeploy-hard
ru_RU: авар. отменить размещение

en: snapshot-create
ru_RU: создать снимок

en: No actions to show
ru_RU: Нет действий

en: Done
ru_RU: Состояние

en: Image / Format-Size
ru_RU: Образ / Формат

en: Save as
ru_RU: Сохранить как

en: Attach disk
ru_RU: Добавить диск

en: No disks to show
ru_RU: Нет дисков для показа

en: in progress
ru_RU: выполняется

en: deferred snapshot in progress
ru_RU: выполняется отложенный снимок

en: hot snapshot in progress
ru_RU: выполняется мгновенный снимок

en: attach/detach in progress
ru_RU: выполняется присоединение/отсоединение

en: Snapshot
ru_RU: Снимок

en: Detach
ru_RU: Отсоединить

en: YES
ru_RU: Да

en: NO
ru_RU: Нет

en: Virtual Machine ID
ru_RU: № виртуальной машины

en: Disk ID
ru_RU: № диска

en: Image name
ru_RU: Имя образа

en: Snapshot type
ru_RU: Тип снимка

en: Sets the specified VM disk to be saved in a new Image.
ru_RU: Выбранный диск ВМ будет сохранен в новом образе.

en: Deferred: The Image is created immediately, but the contents are saved only if the VM is shut down gracefully (i.e., using Shutdown; not Delete)
ru_RU: Отложенный: образ создается сразу, но сохранение происходит только если ВМ не аварийно выключена (в т.ч. не удалена).

en: Hot: The Image will be saved immediately.
ru_RU: Мгновенный: образ будет сохранен немедленно.

en: Deferred
ru_RU: Отложенный

en: Hot
ru_RU: Мгновенный

en: Take snapshot
ru_RU: Сделать снимок

en: Please provide a name for the new image
ru_RU: Выберите имя нового образа.

en: Attach new disk
ru_RU: Присоединить диск

en: Attach
ru_RU: Присоединить

en: Attach nic
ru_RU: Добавить сетевой интерфейс

en: Attach new nic
ru_RU: Добавить сетевой интерфейс

en: Resize
ru_RU: Применить

en: Resize VM capacity
ru_RU: Изменить базовые характеристики

en: Timestamp
ru_RU: Метка времени

en: No snapshots to show
ru_RU: Нет снимков

en: Revert
ru_RU: Прервать

en: Snapshot name
ru_RU: Имя снимка

en: You have not selected a template
ru_RU: Вы не выбрали шаблон

en: You have not selected a host
ru_RU: Вы не выбрали узел

en: VNC connection
ru_RU: VNC соединение

en: Loading
ru_RU: Идет загрузка

en: Open in a new window
ru_RU: Открыть в новом окне

en: Canvas not supported.
ru_RU: Canvas не поддерживается.

en: Bridge
ru_RU: Интерфейс сет. моста

en: Network model
ru_RU: Сетевой драйвер

en: Physical device
ru_RU: Физическое устройство

en: Network mask
ru_RU: Маска подсети

en: Gateway
ru_RU: Шлюз

en: Write the Virtual Network template here
ru_RU: Отредактируйте параметры шаблона вирт. сети вручную

en: Virtual Network created
ru_RU: Виртуальная сеть создана

en: Virtual network information
ru_RU: Информация о виртуальной сети

en: Lease management
ru_RU: Управление адресами виртуальной сети

en: Leases
ru_RU: Выделено

en: Create Virtual Network
ru_RU: Укажите параметры виртуальной сети

en: MAC Start
ru_RU: Начальный MAC адрес

en: Hold IP
ru_RU: Удерживать IP

en: VM:
ru_RU: ВМ:

en: Virtual Resources
ru_RU: Вирт. ресурсы

en: Create zone
ru_RU: Создать зону

en: Create Zone
ru_RU: Создать Зону

en: Zone Name
ru_RU: Имя зоны

en: Zone updated correctly
ru_RU: Зона успешно обновлена

en: Zone renamed correctly
ru_RU: Зона успешно переименована

en: Zone information
ru_RU: Информация о зоне

en: Confirmation of action
ru_RU: Подтверждение действия

en: Confirm
ru_RU: Подтвердить

en: You have to confirm this action.
ru_RU: Необходимо подтвердить данную операцию.

en: Do you want to proceed?
ru_RU: Хотите продолжить?

en: You need to select something.
ru_RU: Вы должны что-нибудь выбрать.

en: You have to confirm this action
ru_RU: Необходимо подтвердить данную операцию

en: Network is unreachable: is OpenNebula running?
ru_RU: Сеть недоступна. Проверьте, запущена ли OpenNebula.

en: Unauthorized
ru_RU: Неавторизован

en: Please select
ru_RU: Выберите

en: Volatile disks
ru_RU: Временные диски

en: Edit
ru_RU: Изменить

en: VNet
ru_RU: Вирт. сеть

en: Ownership
ru_RU: Владелец

en: Please select a network from the list
ru_RU: Выберите сеть из списка

en: You selected the following network:
ru_RU: Вы выбрали следующую сеть:

en: Please select a template from the list
ru_RU: Выберите шаблон из списка

en: You selected the following template:
ru_RU: Вы выбрали следующий шаблон:

en: Please select a Host from the list
ru_RU: Выберите узел из списка

en: You selected the following Host:
ru_RU: Вы выбрали следующий узел:

en: Please select a datastore from the list
ru_RU: Выберите хранилище из списка

en: You selected the following datastore:
ru_RU: Вы выбрали следующее хранилище:

en: Please select one or more datastores from the list
ru_RU: Пожалуйста выберите из списка не менее одного хранилища

en: You selected the following datastores:
ru_RU: Вы выбрали следующие хранилища:

en: Please select an image from the list
ru_RU: Выберите образ из списка
