The Tor Project - en to id translation catalogue (36 entries)

en: You are about to exit OpenPGP Applet. Are you sure?
id: Kamu akan meninggalkan applet OpenPGP. Apa kamu yakin?

en: OpenPGP encryption applet
id: Applet enkripsi OpenPGP

en: Exit
id: Keluar

en: About
id: Tentang

en: Encrypt Clipboard with _Passphrase
id: Enkripsi Papan Klip dengan _Frasa Sandi

en: Sign/Encrypt Clipboard with Public _Keys
id: Tandai/Enkripsi Papan Klip dengan _Kunci Publik

en: _Decrypt/Verify Clipboard
id: _Dekrip/Verifikasi Papan Klip

en: _Manage Keys
id: _Kelola Kunci

en: _Open Text Editor
id: _Buka Penyunting Teks

en: The clipboard does not contain valid input data.
id: Papan klip ini tidak berisi data masukan yang valid.

en: Unknown Trust
id: Kepercayaan Tidak Dikenal

en: Marginal Trust
id: Kepercayaan Marginal

en: Full Trust
id: Kepercayaan Penuh

en: Ultimate Trust
id: Kepercayaan Tertinggi

en: Name
id: Nama

en: Key ID
id: ID Kunci

en: Fingerprint:
id: Sidik jari:

en: User ID: | User IDs:
id[0]: ID Pengguna:

en: None (Don't sign)
id: Tidak ada (Jangan tandai)

en: Select recipients:
id: Pilih penerima:

en: Hide recipients
id: Sembunyikan penerima

en: Hide the user IDs of all recipients of an encrypted message. Otherwise anyone that sees the encrypted message can see who the recipients are.
id: Sembunyikan ID pengguna penerima pesan yang dienkripsi. Jika tidak, semua orang yang dapat melihat pesan terenkripsi dapat melihat siapa saja penerimanya.

en: Sign message as:
id: Tandai pesan sebagai:

en: Choose keys
id: Pilih kunci

en: Do you trust these keys?
id: Apakah Anda percaya kunci-kunci ini?

en: The following selected key is not fully trusted: | The following selected keys are not fully trusted:
id[0]: Kunci terpilih berikut tidak sepenuhnya bisa dipercaya:

en: Do you trust this key enough to use it anyway? | Do you trust these keys enough to use them anyway?
id[0]: Apakah Kamu cukup percaya untuk tetap menggunakan kunci-kunci ini?

en: No keys selected
id: Tidak ada kunci terpilih

en: You must select a private key to sign the message, or some public keys to encrypt the message, or both.
id: Anda harus memiliki private key untuk menandai pesan, atau beberapa public key untuk mengenkripsi pesan, atau keduanya.

en: No keys available
id: Tidak ada kunci tersedia

en: You need a private key to sign messages or a public key to encrypt messages.
id: Anda memerlukan private key untuk menandai pesan atau public key untuk mengenkripsi pesan.

en: GnuPG error
id: Galat GnuPG

en: Therefore the operation cannot be performed.
id: Karenanya pengoperasian tidak dapat dilaksanakan.

en: GnuPG results
id: Hasil GnuPG

en: Output of GnuPG:
id: Keluaran GnuPG:

en: Other messages provided by GnuPG:
id: Pesan-pesan lain dari GnuPG:
