The Tor Project - en to ja translation catalogue (37 entries)

en: You are about to exit OpenPGP Applet. Are you sure?
ja: OpenPGPアプレットを終了します。よろしいですか？

en: OpenPGP encryption applet
ja: OpenPGP 暗号化アプレット

en: Exit
ja: 終了

en: About
ja: バージョン情報

en: Encrypt Clipboard with _Passphrase
ja: パスワードでクリップボードを暗号化 (_P)

en: Sign/Encrypt Clipboard with Public _Keys
ja: 公開鍵でクリップボードを署名/暗号化 (_K)

en: _Decrypt/Verify Clipboard
ja: クリップボード暗号化の解除/確認 (_D)

en: _Manage Keys
ja: キーの管理 (_M)

en: _Open Text Editor
ja: テキストエディターを開く (_O)

en: The clipboard does not contain valid input data.
ja: クリップボードに有効な入力データが含まれていません。

en: Unknown Trust
ja: 不明な信頼度

en: Marginal Trust
ja: 中間的信頼度

en: Full Trust
ja: 信頼度が十分にあります

en: Ultimate Trust
ja: 信頼度がとても良いです

en: Name
ja: 名前

en: Key ID
ja: キーID

en: Status
ja: 状態

en: Fingerprint:
ja: フィンガープリント:

en: User ID: | User IDs:
ja[0]: ユーザーID:

en: None (Don't sign)
ja: なし (署名しない)

en: Select recipients:
ja: 受信者を選択:

en: Hide recipients
ja: 受信者を非表示

en: Hide the user IDs of all recipients of an encrypted message. Otherwise anyone that sees the encrypted message can see who the recipients are.
ja: 暗号化されたメッセージのすべての受信者のユーザーIDを非表示にする。非表示にしなかった場合、暗号化されたメッセージを見れば、誰でも受信者が誰であるか見ることができます。

en: Sign message as:
ja: メッセージを次として署名:

en: Choose keys
ja: キーを選択

en: Do you trust these keys?
ja: これらのキーを信頼しますか？

en: The following selected key is not fully trusted: | The following selected keys are not fully trusted:
ja[0]: 以下の選択されたキーは十分信頼されていません:

en: Do you trust this key enough to use it anyway? | Do you trust these keys enough to use them anyway?
ja[0]: とにかくこれらのキーを使用できるほど、これらのキーを信頼していますか？

en: No keys selected
ja: キー未選択

en: You must select a private key to sign the message, or some public keys to encrypt the message, or both.
ja: メッセージを署名するために秘密鍵を、またはメッセージを暗号化するために公開鍵を、でなければその両方を選択する必要があります。

en: No keys available
ja: 利用可能なキーなし

en: You need a private key to sign messages or a public key to encrypt messages.
ja: メッセージに証明するために秘密鍵が、またはメッセージを暗号化するために公開鍵が必要です。

en: GnuPG error
ja: GnuPG エラー

en: Therefore the operation cannot be performed.
ja: 従って、操作は実行できませんでした。

en: GnuPG results
ja: GnuPG 結果

en: Output of GnuPG:
ja: GnuPGの出力:

en: Other messages provided by GnuPG:
ja: GnuPGからのそのほかのメッセージ:
