The Tor Project - en to nn translation catalogue (36 entries)

en: You are about to exit OpenPGP Applet. Are you sure?
nn: Du er i ferd med å avslutta OpenGPG-appen. Er du trygg?

en: OpenPGP encryption applet
nn: OpenPGP krypteringsapp

en: Exit
nn: Avslutt

en: About
nn: Om

en: Encrypt Clipboard with _Passphrase
nn: Krypter Utklippstavla med _Passuttrykk

en: Sign/Encrypt Clipboard with Public _Keys
nn: Underskriv/Krypter Utklippstavla med Offentlege _Lyklar

en: _Decrypt/Verify Clipboard
nn: _Dekrypter/Godkjenn Utklippstavla

en: _Manage Keys
nn: _Handsam nøklar

en: _Open Text Editor
nn: _Opn tekstredaktør

en: The clipboard does not contain valid input data.
nn: Utklippstavla inneheld ikkje gyldige innputtdata.

en: Unknown Trust
nn: Ukjend lit

en: Marginal Trust
nn: Marginal lit

en: Full Trust
nn: Full lit

en: Ultimate Trust
nn: Ytste lit

en: Name
nn: Namn

en: Key ID
nn: Nøkkel-ID

en: Fingerprint:
nn: Fingeravrykk:

en: User ID: | User IDs:
nn[0]: Brukar-ID
nn[1]: Brukar-ID-ar

en: None (Don't sign)
nn: Ingen (ikkje underskriv)

en: Select recipients:
nn: Vel mottakarar:

en: Hide recipients
nn: Gøym mottakarar

en: Hide the user IDs of all recipients of an encrypted message. Otherwise anyone that sees the encrypted message can see who the recipients are.
nn: Gøym nyttar-IDane åt alle mottakarane av ei krypterd melding. Elles kann einkvar som ser den krypterde meldingi sjå kven mottakarane er.

en: Sign message as:
nn: Underskriv melding som:

en: Choose keys
nn: Vel nøklar

en: Do you trust these keys?
nn: Stolar du på desse nøklane?

en: The following selected key is not fully trusted: | The following selected keys are not fully trusted:
nn[0]: Den fylgjande valde lykelen er ikkje fullt tiltrudd:
nn[1]: Dei fylgjande valde lyklane er ikkje fullt tiltrudde:

en: Do you trust this key enough to use it anyway? | Do you trust these keys enough to use them anyway?
nn[0]: Stolar du nok på denne lykelen til å nytta han likevel?
nn[1]: Stolar du nok på desse lyklane til å nytta deim likevel?

en: No keys selected
nn: Ingi lyklar valde

en: You must select a private key to sign the message, or some public keys to encrypt the message, or both.
nn: Du lyt velja ei privatlykel for å underskriva meldingi, eller nokre offentlege lyklar for å kryptere meldingi, eller båe.

en: No keys available
nn: Ingi lyklar åtgjengelege

en: You need a private key to sign messages or a public key to encrypt messages.
nn: Du treng ein privatlykel for å underskrive meldingar eller ein offentlig lykel for å kryptere meldingar.

en: GnuPG error
nn: GnuPG-feil

en: Therefore the operation cannot be performed.
nn: Difor kan ikkje handlingi verta utførd.

en: GnuPG results
nn: GnuPG-resultat

en: Output of GnuPG:
nn: Utputt frå GnuPG:

en: Other messages provided by GnuPG:
nn: Andre meldingar leverde av GnuPG:
