OpenSCAD 2015.03.05 - en to pl_PL translation catalogue (299 entries)

en: About OpenSCAD
pl_PL: O programie OpenSCAD

en: <html><head/><body>
    <p style="font-family: 'Open Sans', 'Droid Sans', 'sans-serif'; font-weight: bold; padding-bottom: 0; margin-bottom: 0; font-size: 22pt;"><span style="color: green;">Open</span>SCAD</p>
    <p style="font-family: 'Open Sans', 'Droid Sans', 'sans-serif'; font-weight: normal; font-size: 14pt; padding-top: 0; margin-top: 0; margin-left: 2em;">The Programmers Solid 3D CAD Modeller</p>
    </body></html>
pl_PL: <html><head/><body>
    <p style="font-family: 'Open Sans', 'Droid Sans', 'sans-serif'; font-weight: bold; padding-bottom: 0; margin-bottom: 0; font-size: 22pt;"><span style="color: green;">Open</span>SCAD</p>
    <p style="font-family: 'Open Sans', 'Droid Sans', 'sans-serif'; font-weight: normal; font-size: 14pt; padding-top: 0; margin-top: 0; margin-left: 2em;">Program CAD do bryłowego modelowania 3D</p>
    </body></html>

en: Preferences
pl_PL: Preferencje

en: Trim
pl_PL: Trymowanie

en: Reset Trim
pl_PL: Resetuj trymowanie

en: DeadZone
pl_PL: Martwa strefa

en: Auto Trim Axes
pl_PL: Trymuj osie automatycznie

en: Axis 2
pl_PL: Oś 2

en: Axis 0
pl_PL: Oś 0

en: Axis 3
pl_PL: Oś 3

en: Axis 6
pl_PL: Oś 6

en: Axis 8
pl_PL: Oś 8

en: Axis 7
pl_PL: Oś 7

en: Axis 5
pl_PL: Oś 5

en: Axis 1
pl_PL: Oś 1

en: Axis 4
pl_PL: Oś 4

en: Rotation
pl_PL: &Rotacja

en: Gain
pl_PL: Wzmocnienie

en: Translation
pl_PL: Translacja

en: Axis Setup:
pl_PL: Ustawienia osi:

en: <b>Driver selection:</b> <i>(changes requires restarting OpenSCAD)</i>
pl_PL: <b>Wybór sterownika:</b> <i>(wymaga restartu)</i>

en: Axes Mapping:
pl_PL: Mapowanie osi:

en: Update
pl_PL: Aktualizuj

en: Button 2
pl_PL: Przycisk 2

en: Button 3
pl_PL: Przycisk 3

en: Button 5
pl_PL: Przycisk 5

en: Button 6
pl_PL: Przycisk 6

en: Button 4
pl_PL: Przycisk 4

en: Button 9
pl_PL: Przycisk 9

en: Button 8
pl_PL: Przycisk 8

en: Button 7
pl_PL: Przycisk 7

en: Button 0
pl_PL: Przycisk 0

en: Button 1
pl_PL: Przycisk 1

en: Button 12
pl_PL: Przycisk 12

en: Button 10
pl_PL: Przycisk 10

en: Button 11
pl_PL: Przycisk 11

en: Button 13
pl_PL: Przycisk 13

en: Button 14
pl_PL: Przycisk 14

en: Button 15
pl_PL: Przycisk 15

en: Clear
pl_PL: Wyczyść

en: Clear console
pl_PL: Wyczyść konsolę

en: Save console content to file
pl_PL: Zapisz zawartość konsoli do pliku

en: All
pl_PL: Wszystko

en: OpenSCAD Font List
pl_PL: &Lista fontów OpenSCAD

en: Copy to Clipboard
pl_PL: Kopiuj do schowka

en: Filter:
pl_PL: Filtr:

en: <html><head/><body><p>This list shows the fonts currently registered with OpenSCAD.</p><p>Example:</p><pre style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier';">  text(&quot;OpenSCAD&quot;, font = &quot;DejaVu Sans&quot;);</span></pre><pre style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier';">  text(&quot;OpenSCAD&quot;, font = &quot;Liberation Sans:style=Italic&quot;);</span></pre></body></html>
pl_PL: <html><head/><body><p>Na liście są fonty aktualnie zarejestrowane z programem OpenSCAD.</p><p>Przykład:</p><pre style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier';">  text(&quot;OpenSCAD&quot;, font = &quot;DejaVu Sans&quot;);</span></pre><pre style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Courier New,courier';">  text(&quot;OpenSCAD&quot;, font = &quot;Liberation Sans:style=Italic&quot;);</span></pre></body></html>

en: Welcome to OpenSCAD
pl_PL: Witaj w OpenSCAD

en: New
pl_PL: Nowy

en: Open
pl_PL: Otwórz

en: Help
pl_PL: Pomoc

en: Recents
pl_PL: Ostatnio używane

en: Open Recent
pl_PL: Otwórz ostatnie

en: Examples
pl_PL: Przykłady

en: Open Example
pl_PL: Otwórz przykład

en: Don't show again
pl_PL: Nie pokazuj ponownie

en: Version
pl_PL: Wersja

en: Lib & Build Info
pl_PL: Informacje o bibliotekach i kompilacji

en: OpenSCAD Detailed Library and Build Information
pl_PL: Dokładne dane OpenSCAD o bibliotekach i kompilacji

en: &Save
pl_PL: &Zapisz

en: Save &As...
pl_PL: Zapisz &jako…

en: &Reload
pl_PL: P&rzeładuj

en: &Quit
pl_PL: Z&amknij

en: &Undo
pl_PL: &Cofnij

en: &Redo
pl_PL: &Powtórz

en: Cu&t
pl_PL: W&ytnij

en: &Copy
pl_PL: &Kopiuj

en: &Paste
pl_PL: &Wklej

en: &Indent
pl_PL: Zró&b wcięcie

en: C&omment
pl_PL: K&omentuj

en: Unco&mment
pl_PL: Odko&mentuj

en: Copy viewport transl&ation
pl_PL: Kopiuj przesunięcie podglądu (&translate)

en: Cop&y viewport rotation
pl_PL: Kopiuj obrót podglądu (&rotation)

en: Copy vie&wport distance
pl_PL: Kopiuj odległość podglądu (&distance)

en: Increase Font &Size
pl_PL: Zw&iększ wielkość tekstu

en: Decrease Font Si&ze
pl_PL: Zmni&ejsz wielkość tekstu

en: &Reload and Preview
pl_PL: Pr&zeładowanie i podgląd

en: &Preview
pl_PL: &Podgląd

en: R&ender
pl_PL: &Renderuj

en: &3D Print
pl_PL: Drukuj &3D

en: &Check Validity
pl_PL: &Sprawdź poprawność

en: Display A&ST...
pl_PL: Pokaż AS&T…

en: Display CSG &Tree...
pl_PL: Pokaż &drzewo CSG…

en: Display CSG Pr&oducts...
pl_PL: Pokaż pr&odukty CSG…

en: Export as &STL...
pl_PL: Eksportuj jako &STL…

en: Export as &OFF...
pl_PL: Eksportuj jako &OFF…

en: Preview
pl_PL: Podgląd

en: Surfaces
pl_PL: Ściany

en: Wireframe
pl_PL: Szkielet

en: Thrown Together
pl_PL: Wszystko razem

en: Show Edges
pl_PL: Pokaż krawędzie

en: Show Axes
pl_PL: Pokaż osie

en: Show Crosshairs
pl_PL: Pokaż celownik

en: Show Scale Markers
pl_PL: Pokaż podziałkę

en: Animate
pl_PL: Animuj

en: &Top
pl_PL: Z &góry

en: &Bottom
pl_PL: Od &dołu

en: &Left
pl_PL: Z &lewej

en: &Right
pl_PL: Z &prawej

en: &Front
pl_PL: Z p&rzodu

en: Bac&k
pl_PL: Z &tyłu

en: &Diagonal
pl_PL: Po pr&zekątnej

en: Ce&nter
pl_PL: &Wyśrodkuj

en: &Perspective
pl_PL: P&erspektywa

en: &Orthogonal
pl_PL: Pr&ojekcja równoległa

en: &About
pl_PL: &O programie

en: &Documentation
pl_PL: &Dokumentacja

en: Clear Recent
pl_PL: Wyczyść ostatnio używane

en: Export as &DXF...
pl_PL: Eksportuj jako &DXF…

en: &Close
pl_PL: Zamknij &dokument

en: &Preferences
pl_PL: Pre&ferencje

en: &Find...
pl_PL: &Znajdź…

en: Fin&d and Replace...
pl_PL: Z&najdź i zastąp…

en: Find Ne&xt
pl_PL: Zn&ajdź następny

en: Find Pre&vious
pl_PL: Zna&jdź poprzedni

en: Use Se&lection for Find
pl_PL: &Użyj zaznaczenia do wyszukiwania

en: &Flush Caches
pl_PL: &Wyczyść pamięć podręczną

en: &OpenSCAD Homepage
pl_PL: Strona główna Open&SCAD

en: &Automatic Reload and Preview
pl_PL: &Automatycznie przeładuj i pokaż podgląd

en: Export as &Image...
pl_PL: Eksportuj jako &obraz…

en: Export as &CSG...
pl_PL: Eksportuj jako &CSG…

en: &Library info
pl_PL: Informacje o &bibliotekach

en: Show &Library Folder...
pl_PL: Pokaż folder &bibliotek…

en: Reset View
pl_PL: Resetuj widok

en: &Font List
pl_PL: Lista &fontów

en: Export as S&VG...
pl_PL: Eksportuj jako S&VG…

en: Export as &AMF...
pl_PL: Eksportuj jako &AMF…

en: Export as &3MF...
pl_PL: Eksportuj jako &3MF…

en: Zoom In
pl_PL: Przybliż

en: Zoom Out
pl_PL: Oddal

en: View All
pl_PL: Pokaż wszystko

en: Conv&ert Tabs to Spaces
pl_PL: Konwertuj tabulacje na &spacje

en: U&nindent
pl_PL: U&suń wcięcie

en: &Cheat Sheet
pl_PL: Ś&ciąga

en: Message
pl_PL: Wiadomość

en: Time:
pl_PL: Czas:

en: Steps:
pl_PL: Kroki:

en: Dump Pictures
pl_PL: Eksportuj klatki

en: &File
pl_PL: &Plik

en: Recen&t Files
pl_PL: O&statnie pliki

en: &Examples
pl_PL: &Przykłady

en: E&xport
pl_PL: &Eksportuj

en: &Edit
pl_PL: &Edycja

en: &Design
pl_PL: P&rojekt

en: &View
pl_PL: &Widok

en: &Help
pl_PL: P&omoc

en: Tabs
pl_PL: Tabulacji

en: Find
pl_PL: Znajdź

en: Replace
pl_PL: Zastąp

en: Search string
pl_PL: Wyszukaj tekst

en: Next
pl_PL: Dalej

en: Done
pl_PL: Gotowe

en: Replacement string
pl_PL: Zamień na tekst

en: OpenGL Warning
pl_PL: Ostrzeżenie OpenGL

en: Enable OpenCSG
pl_PL: Włącz OpenCSG

en: Show this message again
pl_PL: Pokazuj tą wiadomość ponownie

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Parameter
pl_PL: Parametr

en: Description
pl_PL: Opis

en: save preset
pl_PL: zapisz preset

en: delete current preset
pl_PL: usuń aktualny preset

en: preset selection
pl_PL: wybieranie presetu

en: add new preset
pl_PL: dodaj nowy preset

en: Show Details
pl_PL: Pokaż detale

en: Hide Details
pl_PL: Ukryj detale

en: Description Only
pl_PL: Tylko opis

en: reset all parameters to the currently selected preset
pl_PL: resetuj wszystkie parametry do wartości aktualnego presetu

en: 3D View
pl_PL: Widok 3D

[ctx: preferences]
en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

en: Editor
pl_PL: Edytor

en: Features
pl_PL: Funkcje

en: Enable/Disable experimental features
pl_PL: Włącz/wyłącz eksperymentalne funkcje

en: Input driver configuration and Axis mapping
pl_PL: Konfiguracja wejść i mapowanie osi

en: Buttons
pl_PL: Przyciski

en: 3D Print
pl_PL: Druk 3D

en: 3D Printing Services
pl_PL: Usługi druku 3D

en: Color scheme:
pl_PL: Schemat kolorów:

en: Show Warnings and Errors in 3D View
pl_PL: Pokazuj ostrzeżenia i błędy w widoku 3D

en: mouse centric zoom
pl_PL: Przybliżaj do kursora myszy

en: Line wrap
pl_PL: Zawijanie wierszy

en: None
pl_PL: Brak

en: Wrap at character boundaries
pl_PL: Zawijaj na znakach

en: Wrap at word boundaries
pl_PL: Zawijaj na słowach

en: Line wrap indentation
pl_PL: Wcięcie zawiniętych linijek

en: Line wrap visualization
pl_PL: Wizualizacja zawiniętych linijek

en: Style
pl_PL: Styl

en: Fixed
pl_PL: Na sztywno

en: Same
pl_PL: Takie samo

en: Indented
pl_PL: Wcięte

en: Indent
pl_PL: Wcięcie

en: Start
pl_PL: Początek

en: Text
pl_PL: Tekst

en: Border
pl_PL: Krawędź

en: Margin
pl_PL: Margines

en: End
pl_PL: Koniec

en: Display
pl_PL: Wygląd

en: Highlight current line
pl_PL: Zakreśl aktywną linijkę

en: Display Line Numbers
pl_PL: Numeruj linijki

en: Enable brace matching
pl_PL: Włącz dopasowywanie nawiasów

en: Color syntax highlighting
pl_PL: Podkreślanie składni kolorem

en: Ctrl/Cmd-Mouse-wheel zooms text
pl_PL: Ctrl/Cmd-kółko-myszy przybliża tekst

en: Indentation
pl_PL: Wcięcia

en: Auto Indent
pl_PL: Automatyczne wcięcia

en: Backspace unindents
pl_PL: Backspace usuwa wcięcie

en: Indent using
pl_PL: Do wcięć używaj

en: Spaces
pl_PL: Spacji

en: Indentation width
pl_PL: Szerokość wcięć

en: Tab width
pl_PL: Szerokość tabulacji

en: Tab key function
pl_PL: Funkcja klawisza Tab

en: Insert Tab
pl_PL: Wstaw Tab

en: Show whitespace
pl_PL: Pokazuj znaki niedrukowalne

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: Always
pl_PL: Zawsze

en: Only after indentation
pl_PL: Tylko po wcięciu

en: Size
pl_PL: Rozmiar

en: Automatically check for updates
pl_PL: Automatycznie sprawdzaj aktualizacje

en: Include development snapshots
pl_PL: Bierz pod uwagę wersje rozwojowe

en: Check Now
pl_PL: Sprawdź teraz

en: Last checked:
pl_PL: Ostatnio sprawdzono:

en: API Key
pl_PL: Klucz API

en: Load
pl_PL: Załaduj

en: Check
pl_PL: Sprawdź

en: Slicing Profile
pl_PL: Profil slicera

en: Slicing Engine
pl_PL: Silnik slicera

en: File Format
pl_PL: Format pliku

en: Action
pl_PL: Akcja

en: Note: The API key is stored unencrypted in the application settings.
pl_PL: Uwaga: Klucz API przechowywany jest w jawnej postaci.

en: Show capability warning
pl_PL: Pokazuj ostrzeżenia o rozszerzeniach

en: Enable for OpenGL 1.x
pl_PL: Włącz dla OpenGL 1.x

en: Turn off rendering at
pl_PL: Wyłącz renderowanie przy

en: elements
pl_PL: elementach

en: Force Goldfeather
pl_PL: Wymuś Goldfeather

en: CGAL Cache size
pl_PL: Rozmiar cache CGAL

en: PolySet Cache size
pl_PL: Rozmiar pamięci podręcznej PolySetów

en: User Interface
pl_PL: Interfejs Użytkownika

en: Enable docking of Editor and Console in different places
pl_PL: Włącz dokowanie edytora i konsoli w różnych miejscach

en: Enable undocking of Editor and Console to separate windows
pl_PL: Włącz przenoszenie edytora i konsoli do osobnych okien

en: Show Welcome Screen
pl_PL: Pokaż ekran powitalny

en: Enable user interface localization (requires restart of OpenSCAD)
pl_PL: Włącz tłumaczenie interfejsu użytkownika (wymaga uruchomienia ponownie programu)

en: Bring window to front after automatic reload
pl_PL: Przenieś okno na górę po automatycznym przeładowaniu

en: Play sound notification on render complete
pl_PL: Odtwarzaj dźwięk po ukończeniu renderowania

en: Stop on the first warning
pl_PL: Zatrzymaj się na pierwszym ostrzeżeniu

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Save console content
pl_PL: Zapisz zawartość konsoli do pliku

en: Compile error.
pl_PL: Błąd kompilacji.

en: Error while compiling '%1'.
pl_PL: Błąd podczas kompilowania '%1'.

en: Compilation generated %1 warning. | Compilation generated %1 warnings.
pl_PL[0]: Podczas kompilacji wygenerowano %1 ostrzeżenie.
pl_PL[1]: Podczas kompilacji wygenerowano %1 ostrzeżenia.
pl_PL[2]: Podczas kompilacji wygenerowano %1 ostrzeżeń.

en: Application
pl_PL: Aplikacja

en: The document has been modified.
    Do you really want to reload the file?
pl_PL: Dokument został zmodyfikowany.
    Czy na pewno chcesz go przeładować?

en: Upload Error
pl_PL: Błąd uploadu

en: Export %1 File
pl_PL: Eksportuj plik %1

en: %1 Files (*%2)
pl_PL: Pliki %1 (*%2)

en: Export CSG File
pl_PL: Eksportuj plik CSG

en: CSG Files (*.csg)
pl_PL: Pliki CSG (*.csg)

en: Export Image
pl_PL: Eksportuj obrazek

en: PNG Files (*.png)
pl_PL: Pliki PBG (*.png)

en: Console
pl_PL: Konsola

en: Untitled.scad
pl_PL: Bez tytułu.scad

en: Unknown error
pl_PL: Nieznany błąd

en: Critical Error
pl_PL: Błąd krytyczny

en: A critical error was caught. The application may have become unstable:
    %1
pl_PL: Złapano krytyczny błąd. Aplikacja może się zachowywać niestabilnie:
    %1

en: Fontconfig needs to update its font cache.
    This can take up to a couple of minutes.
pl_PL: Fontconfig musi zaktualizować pamięć podręczną fontów.
    Może to zająć kilka minut.

en: <Default>
pl_PL: <Domyślny>

en: Error
pl_PL: Błąd

en: Print Service not available
pl_PL: Usługa druku niedostępna

en: Warning: You may experience OpenCSG rendering errors.
pl_PL: Uwaga: Możesz doświadczyć błędów renderowania OpenCSG

en: Warning: Missing OpenGL capabilities for OpenCSG - OpenCSG has been disabled.
pl_PL: Uwaga: Brak rozszerzeń OpenGL dla OpenCSG – wyłączono OpenCSG

en: It is highly recommended to use OpenSCAD on a system with OpenGL 2.0 or later.
    Your renderer information is as follows:
pl_PL: Najlepiej używać programu OpenSCAD na systemie z OpenGL w wersji 2.0 lub późniejszej.
    Informacje silnika renderowania:

en: GLEW version %1
    %2 (%3)
    OpenGL version %4
pl_PL: GLEW w wersji %1
    %2 (%3)
    OpenGL w wersji %s

en: Axis %d
pl_PL: Oś %d

en: Axis %d (inverted)
pl_PL: Oś %d (odwrócona)

en: After indentation
pl_PL: Po wcięciu

en: Upload only
pl_PL: Tylko uploaduj

en: Upload & Slice
pl_PL: Uploaduj i slice'uj

en: Upload, Slice & Select for printing
pl_PL: Uploaduj, slice'uj i wybierz do drukowania

en: Upload, Slice & Start printing
pl_PL: Uploaduj, slice'uj i rozpocznij drukowanie

en: The document has been modified.
pl_PL: Dokument został zmodyfikowany.

en: Do you want to save your changes?
pl_PL: Czy chcesz zapisać zmiany?

en: Failed to open file for writing
pl_PL: Nie udało się zapisać do pliku

en: Error saving design
pl_PL: Błąd przy zapisie projektu

en: Save File
pl_PL: Zapisz plik

en: OpenSCAD Designs (*.scad)
pl_PL: Projekty OpenSCAD (*.scad)

en: %1 already exists.
    Do you want to replace it?
pl_PL: %1 już istnieje.
    Czy chcesz zamienić?

en: changes on current preset not saved
pl_PL: zmiany w obecnym presecie są niezapisane

en: Do you want to delete the current preset?
pl_PL: Czy chcesz usunąć aktualny preset?

en: Do you want to delete the current preset '%1'?
pl_PL: Czy chcesz usunąć preset '%1'?

en: The set name  %1 already exists. Do you want overwrite it?
pl_PL: %1 już istnieje. Czy chcesz go nadpisać?

en: This driver was not enabled during build time and is thus not available.
pl_PL: Sterownik nie został włączony podczas kompilacji, dlatego nie jest dostępny.

en: The DBUS driver is not for actual devices but for remote control, Linux only.
pl_PL: Sterownik DBUS jest używany tylko dla zdalnego sterowania. Obsługiwany tylko pod Linuxem

en: The QGAMEPAD driver is for multiplattform Gamepad Support.
pl_PL: Sterownik QGAMEPAD obsługuje pady na wielu platformach.

en: (not supported)
pl_PL: (niewspierane)

en: Basics
pl_PL: Podstawy

en: Functions
pl_PL: Funkcje

en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

en: Parametric
pl_PL: Parametryczny

en: Old
pl_PL: Stare

note: (itstool) path: component/summary
en: The Programmers Solid 3D CAD Modeller
pl_PL: Program CAD do bryłowego modelownia 3D

note: (itstool) path: description/p
en: OpenSCAD is a software for creating solid 3D CAD models. Unlike most free software for creating 3D models (such as Blender) it does not focus on the artistic aspects of 3D modelling but instead on the CAD aspects. Thus it might be the application you are looking for when you are planning to create 3D models of machine parts but pretty sure is not what you are looking for when you are more interested in creating computer-animated movies.
pl_PL: OpenSCAD jest programem CAD do bryłowego modelowania 3D. W przeciwieństwie do większości darmowego oprogramowania do tworzenia w 3D (tj. Blender) nie skupia się na artystycznych aspektach modelowania 3D lecz na aspektach CAD. Całkiem możliwe, że jeżeli chcesz stworzyć modele dla maszyny, to jest to program dla ciebie, ale z pewnością nie jest tym czego szukasz, jeżeli jesteś zainteresowany w tworzeniu filmów animowanych komputerowo.

note: (itstool) path: description/p
en: OpenSCAD is not an interactive modeller. Instead it is something like a 3D-compiler that reads in a script file that describes the object and renders the 3D model from this script file. This gives you (the designer) full control over the modelling process and enables you to easily change any step in the modelling process or make designs that are defined by configurable parameters.
pl_PL: OpenSCAD nie służy do interaktywnego modelowania. Jest czymś w rodzaju kompilatora 3D, który czyta skrypt opisujący obiekt i renderuje na jego podstawie model 3D. Daje to tobie (projektantowi) pełną kontrolę nad procesem modelowania i pozwala na proste zmiany na każdym kroku projektowania oraz pozwala tworzyć obiekty definiowane za pomocą konfigurowalnych parametrów.
