openteacher - en to pt_BR translation catalogue (21 entries)

en: Open from file
pt_BR: Abrir do arquivo

en: Enter list
pt_BR: Inserir lista

en: Teach me!
pt_BR: Ensine-me!

en: Show results
pt_BR: Mostrar resultados

en: &File
pt_BR: &Arquivo

en: &New
pt_BR: &Novo

en: &Open
pt_BR: &Abrir

en: Open &into current list
pt_BR: Abrir na l&ista atual

en: &Save
pt_BR: &Salvar

en: Save &As
pt_BR: Salvar &como

en: &Print
pt_BR: &Imprimir

en: &Quit
pt_BR: &Fechar

en: &Edit
pt_BR: &Editar

en: &Reverse list
pt_BR: Lista &reversa

en: &Settings
pt_BR: &Configurações

en: &View
pt_BR: &Visualizar

en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia

en: &Help
pt_BR: &Ajuda

en: &Documentation
pt_BR: &Documentação

en: &About
pt_BR: So&bre

en: Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas
