openteacher - en to ru translation catalogue (16 entries)

en: SYNOPSIS
ru: РЕЗЮМЕ

en: DESCRIPTION
ru: ОПИСАНИЕ

en: OPERATION
ru: ДЕЙСТВИЕ

en: After startup, OpenTeacher allows you to load a lesson or to create one.
ru: После запуска OpenTeacher позволяет загрузить урок или создать его.

en: Lessons can be loaded from both files and the internet.
ru: Уроки могут быть загружены из файлов и интернета.

en: There are a number of different lesson types: you can use OpenTeacher to learn vocabulary, geography and media.
ru: Есть целый ряд различных типов уроков: вы можете использовать OpenTeacher, чтобы изучать лексику, географию и мультимедиа.

en: Also, OpenTeacher has a typing lesson course built in.
ru: Также, OpenTeacher имеет встроенный курс машинописи.

en: When you open a lesson you can view the items in that lesson or enter new ones, and learn those items.
ru: Когда вы открываете урок можно просмотреть элементы этого урока или ввести новые и изучать их.

en: At the end of the session, you can view your results.
ru: В конце занятия, вы можете просмотреть свои результаты.

en: Also, it's possible to browse results of older tests.
ru: Кроме того, можно просматривать результаты предыдущих тестов.

en: OPTIONS
ru: ПАРАМЕТРЫ

en: show a help message
ru: показать справку

en: run {name} as specified by {profile}, {profile} should be one of:
ru: запуск {name} как указано в {profile}, {profile} должен быть одним из:

en: (advanced)
ru: (расширенные)

en: AUTHOR
ru: АВТОР

en: Contact: {email}
ru: Контакты: {email}
