openteacher - en to ru translation catalogue (29 entries)

en: OpenTeacher helps you learn
ru: OpenTeacher поможет Вам узнать

en: Improve your results with OpenTeacher
ru: Улучшите свои результаты с OpenTeacher

en: OpenTeacher <strong>helps you learn</strong> what you need to know for you next test. OpenTeacher allows you to make use of a lesson type where you are being teached in small parts. Once you know one part, OpenTeacher moves on to the next. This should help you remember large doses of information without being overwhelmed by it's size.
ru: OpenTeacher <strong>поможет Вам узнать</strong> что Вам нужно знать для следующего теста. OpenTeacher предоставляет урок, разделенный на мелкие части. Когда Вы усваиваете что-то, OpenTeacher переходит к следующей части. Это помогает усваивать больше информации, не пугая её общим размером.

en: You can also be tested by OpenTeacher. While OpenTeacher tests you, it keeps track of your progress and tells you how much you know. In this way you can <strong>make sure that you know enough to pass your next test</strong>!
ru: Также Вы можете пройти тест от OpenTeacher. Пока OpenTeacher будет тестировать Вас, он будет отслеживать прогресс и сообщит Вам как много вы знаете. Таким образом Вы можете <strong>убедиться что Вы знаете достаточно, чтобы перейти на следующий тест</strong>!

en: Learn on many locations
ru: Учитесь в любом месте

en: OpenTeacher helps you teach
ru: OpenTeacher помогает Вам учитьсь

en: Offer your students the help they need
ru: Предложите Вашим студентам необходимую им помощь

en: Available in Brazilian Protuguese, Chinese (Traditional), Dutch, Frysian and Spanish.
ru: Доступно на Бразильском, Португальском, Китайском (Традиционном), Датском, Французском и Испанском языках.

en: Download the older OpenTeacher 2
ru: Загрузить старые версии OpenTeacher

en: Documentation
ru: Справочная информация

en: User documentation
ru: Руководство пользователя

en: Using OpenTeacher 3: Quick start
ru: Использование OpenTeacher 3: Быстрый старт

en: Using OpenTeacher 2: Quick start
ru: Использование OpenTeacher 2: Быстрый старт

en: Installing OpenTeacher in Ubuntu
ru: Установка OpenTeacher в Ubuntu

en: Installing OpenTeacher in ArchLinux
ru: Установка OpenTeacher в ArchLinux

en: Frequently Asked Questions
ru: Часто Задаваемые Вопросы (FAQ)

en: Developer documentation
ru: Документация для разработчиков

en: The OpenTeacher 2 file format
ru: OpenTeacher 2 формат файла

en: Translator documentation
ru: Документация для переводчиков

en: Translator Notes
ru: Примечания переводчика

en: Print your word lists
ru: Распечатать список слов

en: for
ru: для

en: Contribute
ru: Вносите свой вклад

en: About
ru: Подробнее

en: Download
ru: Скачать

en: Go back to documentation
ru: Вернуться в документацию

en: Translator notes
ru: Заметки перводчика

en: Using OpenTeacher 2: A Quick Start
ru: Использование OpenTeacher 2: Быстрый старт

en: Start OpenTeacher
ru: Запустите OpenTeacher
