orca master - en to eu translation catalogue (695 entries)

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Bookmarks
eu: 4. Laster-markak

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Bookmarks
eu: Laster-markak

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands to bookmark and retrieve objects
eu: Objektuen laster-markak egiteko eta atzitzeko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Bookmark Commands
eu: Laster-marken komandoak

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Orca</app> provides several commands which can be used to "bookmark" a given object for the purpose of navigating back to it later.
eu: <app>Orca</app> aplikazioak hainbat komando eskaintzen ditu objektu jakin baten "laster-marka" sortzeko, geroago objektu horretara berriro joan ahal izateko.

note: (itstool) path: item/p
en: Save a bookmark to the numbered slot: <keyseq><key>Orca Modifier</key> <key>Alt</key><key>1</key></keyseq>-<key>6</key>
eu: Gorde zenbakitutako artekaren laster-marka bat: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key> <key>Alt</key><key>1</key></keyseq>-<key>6</key>

note: (itstool) path: item/p
en: Save the defined bookmarks for the application or page: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Alt</key><key>B</key></keyseq>
eu: Gorde aplikaziorako edo orrirako definitutako laster-markak: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Alt</key><key>B</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Go to a specific, numbered bookmark: <keyseq><key>Orca Modifier</key> <key>1</key></keyseq>-<key>6</key>
eu: Joan zenbakitutako laster-marka jakin batera: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key> <key>1</key></keyseq>-<key>6</key>

note: (itstool) path: item/p
en: Go to the previous bookmark for the application or page: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Shift</key><key>B</key> </keyseq>
eu: Joan aplikazioaren edo orriaren aurreko laster-markara: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Shift</key><key>B</key> </keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Go to the next bookmark for the application or page: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>B</key></keyseq>
eu: Joan aplikazioaren edo orriaren hurrengo laster-markara: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>B</key> </keyseq>

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands executable on braille displays
eu: Braille monitoreetan exekutatu daitezkeen komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Braille Commands
eu: Braille komandoak

note: (itstool) path: page/p
en: The following commands allow you to control <app>Orca</app> from your refreshable braille display rather than your keyboard:
eu: Hurrengo komandoekin, <app>Orca</app> braille-gailutik kontrolatu daiteke, teklatutik kontrolatu ordez:

note: (itstool) path: item/p
en: Pan braille display to the left: Line Left
eu: Eraman braille-gailua ezkerrera: Lerroa ezkerrera

note: (itstool) path: item/p
en: Pan braille display to the right: Line Right
eu: Eraman braille-gailua eskuinera: Lerroa eskuinera

note: (itstool) path: item/p
en: Toggle flat review mode: Freeze
eu: Txandakatu berrikuspen lauaren modua: Izoztu

note: (itstool) path: item/p
en: Review the word above: Line Up
eu: Berrikusi goiko hitza: Lerroa gora

note: (itstool) path: item/p
en: Review the word below: Line Down
eu: Berrikusi beheko hitza: Lerroa behera

note: (itstool) path: item/p
en: Review bottom left: Bottom Right
eu: Berrikusi behea ezkerra: Behea eskuina

note: (itstool) path: item/p
en: Review the home position: Top Left
eu: Berrikusi hasieraren kokalekua: Goia ezkerra

note: (itstool) path: item/p
en: Contracted braille: Six Dots
eu: Uzkurtutako braille-a: Sei puntu

note: (itstool) path: item/p
en: Marks the beginning of a text selection: Cut Begin
eu: Testu-hautapen baten hasiera markatzen du: Ebaki Hasiera

note: (itstool) path: item/p
en: Marks the end of a text selection: Cut Line
eu: Testu-hautapen baten amaiera markatzen du: Ebaki Lerroa

note: (itstool) path: item/p
en: Processes a cursor routing key: Cursor Routing
eu: Kurtsorea bideratzeko tekla bat prozesatzen du: Kurtsorearen bideraketa

note: (itstool) path: item/p
en: Returns to object with keyboard focus: Cursor Position
eu: Teklatuaren fokua duen objektua itzultzen du: Kurtsorearen kokalekua

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2. Chat
eu: 2. Berriketa

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Chat
eu: Berriketa

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands for use with IM and IRC clients
eu: IM eta IRC bezeroekin erabiltzeko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Chat Commands
eu: Berriketa-komandoak

note: (itstool) path: page/p
en: The following commands can be used to access information in the instant messaging and internet relay chat clients supported by <app>Orca</app>. You will notice that several of these commands are "unbound." Please see <link xref="howto_key_bindings">Modifying Keybindings</link> for information on how to bind these commands to keystrokes.
eu: Hurrengo komandoak <app>Orca</app> aplikazioak onartzen dituen berehalako mezularitzako berriketa-bezeroen informazioa atzitzeko erabili daitezke. Konturatuko zara komando horietako batzuk "lotu gabeak" direla. Ikus <link xref="howto_key_bindings">Laster-teklak aldatzea</link> komando horiek tekla-konbinazioei nola lotu jakiteko.

note: (itstool) path: item/p
en: Present previous chat room messages: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>F1</key></keyseq> through <key>F9</key>
eu: Aurkeztu berriketa-gelako aurreko mezuak: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>F1</key></keyseq> teklatik <key>F9</key> teklara

note: (itstool) path: item/p
en: Enable/disable announcement of room name with messages: (Unbound)
eu: Gaitu/desgaitu gela-izenaren iragarpena mezuekin: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Enable/disable announcement of buddy typing status: (Unbound)
eu: Gaitu/desgaitu lagunaren idazketa-egoeraren iragarpena: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Enable/disable room-specific histories: (Unbound)
eu: Gaitu/desgaitu gelen historia espezifikoak: (Lotu gabea)

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Controlling and Learning to Use Orca
eu: 1. Orca kontrolatzen eta erabiltzen ikastea

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Controlling and Learning to Use Orca
eu: Orca kontrolatzen eta erabiltzen ikastea

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands for interacting with <app>Orca</app>
eu: <app>Orca</app> aplikazioarekin aritzeko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Controlling and Learning to Use Orca
eu: Orca kontrolatzen eta erabiltzen ikastea

note: (itstool) path: section/title
en: Commands for Controlling <app>Orca</app>
eu: <app>Orca</app> aplikazioa kontrolatzeko komandoak

note: (itstool) path: section/p
en: The following commands can be used to get into <app>Orca</app>'s Preferences dialogs, toggle <app>Orca</app> on and off, and bypass <app>Orca</app> commands to avoid shortcut conflicts within the application being accessed.
eu: Hurrengo komandoen bidez, <app>Orca</app> aplikazioaren hobespenen elkarrizketa-koadrora joan daiteke, <app>Orca</app> aktibatu eta desaktibatu daiteke eta <app>Orca</app> komandoak saltatu daitezke, aplikaziora sartzean lasterbideen gatazkak saihesteko.

note: (itstool) path: item/p
en: Toggle <app>Orca</app> on and off in GNOME: <keyseq><key>Super</key><key>Alt</key><key>S</key></keyseq>.
eu: Aktibatu/desaktibatu <app>Orca</app> GNOMEn: <keyseq><key>Super</key><key>Alt</key><key>S</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: <link xref="preferences">Orca Preferences</link> dialog: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Space</key></keyseq>.
eu: <link xref="preferences">Orcaren hobespenen</link> elkarrizketa-koadroa: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Space</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Orca's Preferences dialog for the focused application: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Orca Modifier</key><key>Space</key></keyseq>.
eu: Orcaren hobespenen elkarrizketa-koadroa fokuratutako aplikazioetarako: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Orca Modifier</key><key>Space</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Pass the next command on to the current application: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>BackSpace</key></keyseq>
eu: Pasatu hurrengo komandoa uneko aplikazioari: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>BackSpace</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Commands for Learning to Use <app>Orca</app>
eu: <app>Orca</app> erabiltzen ikasteko komandoak

note: (itstool) path: item/p
en: Enter Learn Mode: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>H</key></keyseq>
eu: Sartu ikasteko moduan: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>H</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Exit Learn Mode: <keyseq><key>Esc</key></keyseq>
eu: Irten ikasteko modutik: <keyseq><key>Esc</key></keyseq>

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Debugging
eu: 1. Arazketa

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Debugging
eu: Arazketa

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands for troubleshooting
eu: Arazoak konpontzeko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Debugging Commands
eu: Arazketarako komandoak

note: (itstool) path: item/p
en: Cycle to the next debug level: (Unbound)
eu: Ziklatu hurrengo arazketa-mailara: (Lotu gabea)

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2. Orca Find
eu: 2. Orca bilaketa

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Orca Find
eu: Orca bilaketa

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands for searching window contents
eu: Leihoko edukietan bilaketak egiteko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Orca Find Commands
eu: Orca bilaketako komandoak

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Orca</app>'s <link xref="howto_orca_find">Find feature</link> allows you to search the <link xref="howto_flat_review">Flat Review</link> context for elements located within the current window.
eu: <app>Orca</app> aplikazioaren <link xref="howto_orca_find">Bilatu eginbidea</link> aukeraren bidez, uneko leihoan kokatutako elementuen <link xref="howto_flat_review">Berrikuspen laua</link> testuingurua bilatu daiteke.

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <app>Orca</app> Find dialog:
eu: Ireki <app>Orca</app>-ren 'Bilatu' elkarrizketa-koadroa:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP Delete</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT Ezabatu</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Left Bracket</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Ezkerreko kortxetea</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Move flat review to the next instance of a string:
eu: Eraman berrikuspen laua kate baten hurrengo instantziara:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>KP Delete</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>KP Ezabatu</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Right Bracket</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Eskuineko kortxetea</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Move flat review to the previous instance of a string:
eu: Eraman berrikuspen laua kate baten aurreko instantziara:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq> <key>Orca Modifier</key><key>Shift</key><key>KP Delete</key> </keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq> <key>Orca aldatzailea</key><key>Shift</key><key>KP Ezabatu</key> </keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq> <key>Orca Modifier</key><key>Ctrl</key><key>Right Bracket</key> </keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq> <key>Orca aldatzailea</key><key>Ctrl</key><key>Eskuineko kortxetea</key> </keyseq>

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Flat Review
eu: 1. Berrikuspen laua

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Flat Review
eu: Berrikuspen laua

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands for spatially reviewing windows
eu: Leihoak modu espazialean berrikusteko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Flat Review Commands
eu: Berrikuspen laurako komandoak

note: (itstool) path: section/title
en: Commands for Reviewing by Line
eu: Lerroz lerroko berrikusketa egiteko komandoak

note: (itstool) path: item/p
en: First line (The "home" position):
eu: Lehen lerroa ("Hasiera" kokalekua):

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>KP 7</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>ZT 7</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Ctrl</key><key>U</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Ctrl</key><key>U</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Previous line:
eu: Aurreko lerroa:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 7</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT 7</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>U</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>U</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Current line:
eu: Uneko lerroa:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 8</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT 8</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>I</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>I</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Spell current line:
eu: Letreiatu uneko lerroa:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 8</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT 8</key></keyseq> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>I</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>I</key></keyseq> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Phonetically spell current line:
eu: Letreiatu uneko lerroa fonetikoki:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 8</key></keyseq> (triple-clicked)
eu: Magaigaina: <keyseq><key>KP 8</key></keyseq> (klik hirukoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>I</key></keyseq> (triple-clicked)
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>I</key></keyseq> (klik hirukoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Next line:
eu: Hurrengo lerroa:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 9</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT 9</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>O</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>O</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Last line (The "end" position):
eu: Azken lerroa ("Amaiera" kokalekua):

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>KP 9</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>ZT 9</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Ctrl</key><key>O</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Ctrl</key><key>O</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Commands for Reviewing by Word
eu: Hitzez hitzeko berrikusketarako komandoak

note: (itstool) path: item/p
en: Word above:
eu: Goiko hitza:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>KP 4</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>ZT 4</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Ctrl</key><key>J</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Ctrl</key><key>J</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Previous word:
eu: Aurreko hitza:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 4</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT 4</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>J</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>J</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Current word:
eu: Uneko hitza:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 5</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT 5</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>K</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>K</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Spell current word:
eu: Letreiatu uneko hitza:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 5</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>KP 5</key></keyseq> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>K</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>K</key></keyseq> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Phonetically spell current word:
eu: Letreiatu uneko hitza fonetikoki:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 5</key></keyseq> (triple-clicked)
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>KP 5</key></keyseq> (klik hirukoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>K</key></keyseq> (triple-clicked)
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>K</key></keyseq> (klik hirukoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Next word:
eu: Hurrengo hitza:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 6</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT 6</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>L</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>L</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Word below:
eu: Azpiko hitza:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>KP 6</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>ZT 6</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Ctrl</key><key>L</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Ctrl</key><key>L</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Commands for Reviewing by Character
eu: Karakterez karaktereko berrikusketarako komandoak

note: (itstool) path: item/p
en: Previous character:
eu: Aurreko karakterea:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 1</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT 1</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>M</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>M</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Current character:
eu: Uneko karakterea:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 2</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT 2</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Comma</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Koma</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Phonetically speak current character:
eu: Fonetikoki ahoskatu uneko karakterea:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 2</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT 2</key></keyseq> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Comma</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Koma</key></keyseq> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Speak Unicode value of current character:
eu: Irakurri uneko karakterearen Unicode balioa:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 2</key></keyseq> (triple-clicked)
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT 2</key></keyseq> (klik hirukoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Comma</key></keyseq> (triple-clicked)
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Koma</key></keyseq> (klik hirukoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Next character:
eu: Hurrengo karakterea:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP 3</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT 3</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Period</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Puntua</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Last character on current line:
eu: Uneko lerroko azken karakterea:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>KP 1</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>ZT 1</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Ctrl</key><key>M</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Ctrl</key><key>M</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Additional Commands
eu: Komando gehigarriak

note: (itstool) path: item/p
en: Toggle flat review (refreshes the flat review context):
eu: Aktibatu/desaktibatu berrikuspen laua (berrikuspen lauaren testuingurua freskatzen du):

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>KP Subtract</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>KP Kendu</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>P</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>P</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Review current item/widget:
eu: Berrikusi uneko elementua/trepeta:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>KP 5</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>ZT 5</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Ctrl</key><key>K</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Ctrl</key><key>K</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Use Say All to review the current dialog or window:
eu: Erabili 'Esan dena' uneko elkarrizketa-koadroa edo leihoa berrikusteko:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <key>KP Plus</key> (double-clicked)
eu: Mahaigaina: <key>ZT Plus</key> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Semicolon</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Puntu eta koma</key></keyseq> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Copy the contents under flat review to the clipboard: (Unbound)
eu: Kopiatu berrrikuspen lauko edukiak arbelean: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Append the contents under flat review to the clipboard: (Unbound)
eu: Erantsi berrrikuspen lauko edukiak arbelean: (Lotu gabea)

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Live Regions
eu: 1. Eskualde aktiboak

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Live Regions
eu: Eskualde aktiboak

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands for accessing web live regions
eu: Web-eskualde aktiboak atzitzeko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Live Region Commands
eu: Eskualde aktiboen komandoak

note: (itstool) path: page/p
en: The following commands can be used to access dynamically-updated content on web pages which have been made accessible through ARIA.
eu: Hurrengo komandoak ARIA bidez irisgarri egin diren web-orrietako eduki dinamikoki eguneratua atzitzeko erabili daitezke.

note: (itstool) path: item/p
en: Monitor live regions: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Shift</key><key>Backslash</key></keyseq>
eu: Monitorizatu eskualde aktiboak: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Shift</key><key>Alderantzizko barra</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Advance live region politeness setting: <key>Backslash</key>
eu: Eskualde aktiboaren adeitasunaren ezarpen aurreratuak: <key>Alderantzizko barra</key>

note: (itstool) path: item/p
en: Set default politeness level to off: <keyseq><key>Shift</key><key>Backslash</key></keyseq>
eu: Desaktibatu adeitasun-maila lehenetsiak: <keyseq><key>Shift</key><key>Alderantzizko barra</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Go to next/previous live region: <keyseq><key>D</key></keyseq>/<keyseq><key>Shift</key><key>D</key></keyseq>
eu: Joan hurrengo/aurreko eskualde aktibora: <keyseq><key>D</key></keyseq>/<keyseq><key>Shift</key><key>D</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Go to last live region which made an announcement: <keyseq><key>Y</key></keyseq>
eu: Joan iragarpen bat egin duen azken eskualde aktibora: <keyseq><key>Y</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Review live region announcements: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>F1</key></keyseq> through <key>F9</key>
eu: Berrikusi eskualde aktiboen iragarpenak: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>F1</key></keyseq> through <key>F9</key>

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 3. Mouse/Pointer-Related
eu: 3. Saguari/erakusleari lotutakoak

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Mouse/Pointer-Related
eu: Saguari/erakusleari lotutakoak

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands for manipulating the pointer
eu: Erakuslea manipulatzeko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Mouse/Pointer-Related Commands
eu: Saguari/erakusleari lotutako komandoak

note: (itstool) path: item/p
en: Left-click on current item:
eu: Ezkerreko klik uneko elementuan:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP Divide</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT Zatitu</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>7</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>7</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Right-click on current item:
eu: Eskuineko klik uneko elementuan:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>KP Multiply</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>ZT Biderkatu</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>8</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>8</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Route pointer to current item:
eu: Bideratu erakuslea uneko elementura:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>KP Divide</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>ZT Zatitu</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>9</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>9</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Move focus into or away from the current mouse over (web only):
eu: Eraman fokua saguaren uneko posiziora eta kanpora (weba soilik):

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>KP Multiply</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>ZT Biderkatu</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>0</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>0</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Enable/disable mouse review mode: (Unbound)
eu: Gaitu/desgaitu saguaren berrikuspen-modua: (Lotu gabea)

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. <app>Orca</app>'s Commands
eu: 4. <app>Orcaren</app> komandoak

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Commands
eu: Komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: <app>Orca</app>'s Commands
eu: <app>Orca</app> aplikazioaren komandoak

note: (itstool) path: section/title
en: Getting Started
eu: Ekin lanari

note: (itstool) path: section/title
en: Speech and Braille
eu: Ahotsa eta Braille

note: (itstool) path: section/title
en: Reading Web Pages and Other Documents
eu: Web-orriak eta beste dokumentu batzuk irakurtzea

note: (itstool) path: section/title
en: Reviewing and Interacting with Screen Contents
eu: Pantailako edukiak berrikustea eta haiekin lan egitea

note: (itstool) path: section/title
en: Accessing Dynamic Information
eu: Informazio dinamikoa atzitzea

note: (itstool) path: section/title
en: Troubleshooting
eu: Arazoen ebazpena

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 5. Profiles
eu: 5. Profilak

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Profiles
eu: Profilak

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands to access saved configurations
eu: Gordetako konfigurazioak atzitzeko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Profile Commands
eu: Profilen komandoak

note: (itstool) path: page/p
en: Profiles allow you to save and load multiple configurations so that you can quickly access the settings you need.
eu: Profilen bidez, konfigurazio anitz gorde eta kargatu ditzakezu, behar dituzun ezarpenetara errazago iristeko.

note: (itstool) path: page/p
en: The following command is not "bound" to a keystroke. If you would like to bind it, please see <link xref="howto_key_bindings">Modifying Keybindings</link>.
eu: Hurrengo komandoa ez dago laster-tekla bati "lotuta". Lotu nahi baduzu, ikus <link xref="howto_key_bindings">Laster-teklak aldatzea</link>.

note: (itstool) path: item/p
en: Cycle to the next profile: (Unbound)
eu: Ziklatu hurrengo profilera: (Lotu gabea)

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Reading
eu: 1. Irakurtzea

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Reading
eu: Irakurtzea

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands for accessing document content
eu: Dokumentu-edukiak atzitzeko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Reading Commands
eu: Irakurtzeko komandoak

note: (itstool) path: page/p
en: In addition to the caret navigation commands which are part of GNOME, <app>Orca</app> provides a number of commands which you can use to read a document.
eu: GNOMEren parte diren kurtsore-nabigazioko komandoez gain, <app>Orca</app> aplikazioak dokumentuak irakurtzeko erabili daitezkeen komando gehiago eskaintzen ditu.

note: (itstool) path: section/title
en: Reading Your Current Location
eu: Zure uneko kokalekua irakurtzea

note: (itstool) path: section/p
en: The following <app>Orca</app> <link xref="commands_flat_review">Flat Review Commands</link> can be used to read your current location:
eu: <app>Orca</app> <link xref="commands_flat_review">Berrikuspen laurako komandoak</link> zure uneko kokalekua irakurtzeko erabili daitezke:

note: (itstool) path: item/p
en: Read the current line:
eu: Irakurri uneko lerroa:

note: (itstool) path: item/p
en: Read the current word:
eu: Irakurri uneko hitza:

note: (itstool) path: item/p
en: Spell the current word:
eu: Letreiatu uneko hitza:

note: (itstool) path: item/p
en: Phonetically spell the current word:
eu: Fonetikoki letreiatu uneko hitza:

note: (itstool) path: item/p
en: Read the current character:
eu: Irakurri uneko karakterea:

note: (itstool) path: item/p
en: Phonetically speak the current character:
eu: Fonetikoki ahoskatu uneko karakterea:

note: (itstool) path: item/p
en: Speak the Unicode value of current character:
eu: Irakurri uneko karakterearen Unicode balioa:

note: (itstool) path: section/title
en: Say All
eu: Esan dena

note: (itstool) path: section/p
en: Orca's Say All command will cause <app>Orca</app> to speak the entire document beginning from your current location.
eu: 'Esan dena' komandoari esker, <app>Orcak</app> dokumentu osoa irakurriko du zure momentuko kokalekutik hasita.

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <key>KP Plus</key>
eu: Mahaigaina: <key>ZT Plus</key>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Semicolon</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Puntu eta koma</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Text Attributes and Selected Text
eu: Testu-atributuak eta hautatutako testua

note: (itstool) path: item/p
en: Present the text attributes: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>F</key></keyseq>
eu: Aurkeztu testu-atributuak: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>F</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Perform basic Where Am I:
eu: Gauzatu 'Non nago' oinarrizko eragiketa:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <key>KP Enter</key>
eu: Mahaigaina: <key>ZT Enter</key>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Return</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Return</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Perform detailed Where Am I:
eu: Gauzatu 'Non nago' xehea:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <key>KP Enter</key> (double-clicked)
eu: Mahaigaina: <key>ZT Enter</key> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Return</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Return</key></keyseq> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Speak current selection: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Shift</key><key>Up</key></keyseq>
eu: Irakurri uneko hautapena: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Shift</key><key>Up</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Link Details
eu: Estekaren xehetasunak

note: (itstool) path: item/p
en: Speak the link details: (Unbound)
eu: Irakurri estekaren xehetasunak: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: section/title
en: Browse and Focus Modes
eu: Arakatze- eta fokuratze-moduak

note: (itstool) path: section/p
en: <app>Orca</app>'s Browse and Focus modes let you switch between reading and interacting with web content.
eu: <app>Orcaren</app> arakatze- eta fokuratze-moduen bidez, web-edukia irakurtzetik harekin aritzera, eta alderantziz, aldatu zaitezke.

note: (itstool) path: item/p
en: Switch between browse mode and focus mode: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>A</key></keyseq>
eu: Aldatu arakatze-moduaren eta fokuratze-moduaren artean: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>A</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Enable sticky focus mode: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>A</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Gaitu fokuratze itsaskorraren modua: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>A</key></keyseq> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Enable sticky browse mode: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>A</key></keyseq> (triple-clicked)
eu: Gaitu arakatze itsaskorraren modua: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>A</key></keyseq> (klik hirukoitza)

note: (itstool) path: section/title
en: Toggling Layout Mode
eu: Diseinu-modua txandakatzea

note: (itstool) path: item/p
en: Switch between Layout mode and Object mode: (Unbound)
eu: Txandakatu diseinu-moduaren eta objektu-moduaren artean: (Lotu gabea)

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2. Speech Settings
eu: 2. Ahots-ezarpenak

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Speech
eu: Ahotsa

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands for customizing <app>Orca</app>'s output
eu: <app>Orca</app> aplikazioaren irteera pertsonalizatzeko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Speech Settings Commands
eu: Ahots-ezarpenen komandoak

note: (itstool) path: item/p
en: Enable/disable speech: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>S</key></keyseq>
eu: Gaitu/desgaitu ahotsa: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>S</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Toggle between cell and row reading in a table: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>F11</key></keyseq>
eu: Txandakatu taula baten gelaxken eta errenkaden irakurketaren artean: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>F11</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Toggle between verbose and brief verbosity levels: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>V</key></keyseq>
eu: Aldatu xehetasun askoko eta xehetasun gutxiko mailen artean: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>V</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Enable/disable speaking of indentation and justification: (Unbound)
eu: Gaitu/desgaitu koskatzearen eta justifikazioaren irakurketa: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Change the spoken number style: (Unbound)
eu: Aldatu irakurritako zenbakien estiloa: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Cycle to the next spoken punctuation level: (Unbound)
eu: Joan irakurritako hurrengo puntuazio-mailara: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Cycle to the next key echo level: (Unbound)
eu: Joan teklen hurrengo oihartzun-mailara: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Cycle to the next capitalization style: (Unbound)
eu: Joan hurrengo maiuskula-estilora: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Decrease the rate: (Unbound)
eu: Txikiagotu tasa: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Increase the rate: (Unbound)
eu: Handiagotu tasa: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Decrease the pitch: (Unbound)
eu: Txikiagotu ahots-tonua: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Increase the pitch: (Unbound)
eu: Handiagotu ahots-tonua: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Decrease the volume: (Unbound)
eu: Txikiagotu bolumena: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Increase the volume: (Unbound)
eu: Handiagotu bolumena: (Lotu gabea)

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2. Structural Navigation
eu: 2. Egitura-nabigazioa

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Structural Navigation
eu: Egitura-nabigazioa

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands for navigating by elements
eu: Elementuen arabera nabigatzeko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Structural Navigation Commands
eu: Egitura-nabigaziorako komandoak

note: (itstool) path: item/p
en: Enable/disable Structural Navigation keys: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Z</key></keyseq>
eu: Gaitu/desgaitu egitura-nabigazioaren teklak: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Z</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Headings
eu: Izenburuak

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous heading: <keyseq><key>H</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>H</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko izenburua: <keyseq><key>H</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>H</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of headings: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>H</key></keyseq>
eu: Bistaratu izenburuen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>H</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous heading at level 1: <keyseq><key>1</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>1</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko izenburua 1. mailan: <keyseq><key>1</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>1</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of headings at level 1: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>1</key></keyseq>
eu: Bistaratu 1. mailako izenburuen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>1</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous heading at level 2: <keyseq><key>2</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>2</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko izenburua 2. mailan: <keyseq><key>2</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>2</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of headings at level 2: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>2</key></keyseq>
eu: Bistaratu 2. mailako izenburuen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>2</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous heading at level 3: <keyseq><key>3</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>3</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko izenburua 3. mailan: <keyseq><key>3</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>3</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of headings at level 3: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>3</key></keyseq>
eu: Bistaratu 3. mailako izenburuen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>3</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous heading at level 4: <keyseq><key>4</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>4</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko izenburua 4. mailan: <keyseq><key>4</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>4</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of headings at level 4: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>4</key></keyseq>
eu: Bistaratu 4. mailako izenburuen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>4</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous heading at level 5: <keyseq><key>5</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>5</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko izenburua 5. mailan: <keyseq><key>5</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>5</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of headings at level 5: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>5</key></keyseq>
eu: Bistaratu 5. mailako izenburuen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>5</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous heading at level 6: <keyseq><key>6</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>6</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko izenburua 6. mailan: <keyseq><key>6</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>6</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of headings at level 6: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>6</key></keyseq>
eu: Bistaratu 6. mailako izenburuen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>6</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Forms
eu: Inprimakiak

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous form field: <keyseq><key>F</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>F</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko inprimaki-eremua: <keyseq><key>P</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>F</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of form fields: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>F</key></keyseq>
eu: Bistaratu inprimaki-eremuen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>F</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous button: <keyseq><key>B</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>B</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko botoia: <keyseq><key>B</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>B</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of buttons: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>B</key></keyseq>
eu: Bistaratu botoien zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>B</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous combo box: <keyseq><key>C</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>C</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko konbinazio-koadroa: <keyseq><key>C</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>C</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of combo boxes: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>C</key></keyseq>
eu: Bistaratu konbinazio-koadroen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>C</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous entry: <keyseq><key>E</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>E</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko sarrera: <keyseq><key>E</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>E</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of entries: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>E</key></keyseq>
eu: Bistaratu sarreren zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>E</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous radio button: <keyseq><key>R</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>R</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko aukera-botoia: <keyseq><key>R</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>R</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of radio buttons: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>R</key></keyseq>
eu: Bistaratu aukera-botoien zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>R</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous checkbox: <keyseq><key>X</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>X</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko kontrol-laukia: <keyseq><key>X</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>X</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of checkboxes: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>X</key></keyseq>
eu: Bistaratu kontrol-laukien zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>X</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title (itstool) path: item/p
en: Links
eu: Estekak

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous link: <keyseq><key>K</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>K</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko esteka: <keyseq><key>K</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>K</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of links: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>K</key></keyseq>
eu: Bistaratu esteken zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>K</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous unvisited link: <keyseq><key>U</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>U</key></keyseq>
eu: Bisitatu gabeko hurrengo eta aurreko esteka: <keyseq><key>U</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>U</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of unvisited links: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>U</key></keyseq>
eu: Bistaratu bisitatu gabeko esteken zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>U</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous visited link: <keyseq><key>V</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>V</key></keyseq>
eu: Bisitatutako hurrengo eta aurreko esteka: <keyseq><key>V</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>V</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of visited links: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>V</key></keyseq>
eu: Bistaratu bisitatutako esteken zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>V</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Lists
eu: Zerrendak

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous list: <keyseq><key>L</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>L</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko zerrenda: <keyseq><key>L</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>L</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of lists: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>L</key></keyseq>
eu: Bistaratu zerrenden zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>L</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous list item: <keyseq><key>I</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>I</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko zerrenda-elementua: <keyseq><key>I</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>I</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of list items: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>I</key></keyseq>
eu: Bistaratu zerrenda-elementuen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>I</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title (itstool) path: page/title
en: Tables
eu: Taulak

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous table: <keyseq><key>T</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>T</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko taula: <keyseq><key>T</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>T</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of tables: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>T</key></keyseq>
eu: Bistaratu taulen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>T</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Cell on left: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>Left</key></keyseq>
eu: Gelaxka ezkerrean: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>Ezkerra</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Cell on right: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>Right</key></keyseq>
eu: Gelaxka eskuinean: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>Eskuina</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Cell above: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>Up</key></keyseq>
eu: Gelaxka goian: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>Gora</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Cell below: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>Down</key></keyseq>
eu: Gelaxka behean: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>Behera</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: First cell in table: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>Home</key></keyseq>
eu: Taulako lehen gelaxka: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>Hasiera</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Last cell in table: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>End</key></keyseq>
eu: Taulako azken gelaxka: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>Amaiera</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Text Blocks
eu: Testu-blokeak

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous paragraph: <keyseq><key>P</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>P</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko paragrafoa: <keyseq><key>P</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>P</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of paragraphs: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>P</key></keyseq>
eu: Bistaratu paragrafoen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>P</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous blockquote: <keyseq><key>Q</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>Q</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko aipu-blokea: <keyseq><key>Q</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>Q</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of blockquotes: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>Q</key></keyseq>
eu: Bistaratu aipu-blokeen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>Q</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous "large object": <keyseq><key>O</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>O</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko "objektu handia": <keyseq><key>O</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>O</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of "large objects": <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>O</key></keyseq>
eu: Bistaratu "objektu handien" zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>O</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Other Elements
eu: Beste elementu batzuk

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous landmark: <keyseq><key>M</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>M</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko erreferentzia-puntua: <keyseq><key>M</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>M</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of landmarks: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>M</key></keyseq>
eu: Bistaratu erreferentzia-puntuen zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>M</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous separator: <keyseq><key>S</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>S</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko bereizlea: <keyseq><key>S</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>S</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous "clickable": <keyseq><key>A</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>A</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko "klikagarria": <keyseq><key>A</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>A</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of "clickables": <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>A</key></keyseq>
eu: Bistaratu "klikagarrien" zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>A</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Next and previous image: <keyseq><key>G</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>G</key></keyseq>
eu: Hurrengo eta aurreko irudia: <keyseq><key>G</key></keyseq> eta <keyseq><key>Shift</key><key>G</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Display a list of images: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>G</key></keyseq>
eu: Bistaratu irudien zerrenda bat: <keyseq><key>Alt</key><key>Shift</key><key>G</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Start and end of current container: <keyseq><key>Shift</key><key>Comma</key></keyseq> and <keyseq><key>Comma</key></keyseq>
eu: Uneko edukiontziaren hasiera eta amaiera: <keyseq><key>Shift</key><key>koma</key></keyseq> eta <keyseq><key>koma</key></keyseq>

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 3. Table Navigation
eu: 3. Taula-nabigazioa

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Table Navigation
eu: Taula-nabigazioa

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands for accessing tabular information
eu: Taula-informazioa atzitzeko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Table Navigation Commands
eu: Taula-nabigaziorako komandoak

note: (itstool) path: page/p
en: Orca's support for navigation by table cell is part of its <link xref="commands_structural_navigation#tables">Structural Navigation commands</link>. In addition you can:
eu: Orcak taula-gelaxketan nabigatu dezake <link xref="commands_structural_navigation#tables">egitura-nabigazioko komandoen</link> bidez. Horrez gain, honakoak ere egin daitezke:

note: (itstool) path: item/p
en: Set dynamic row headers to current column: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>C</key></keyseq>
eu: Ezarri errenkada-goiburu dinamikoak uneko zutabean: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>C</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Set dynamic column headers to current row: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>R</key></keyseq>
eu: Ezarri errenkada-goiburu dinamikoak uneko errenkadan: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>R</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Clear dynamic row headers: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>C</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Garbitu errenkada-goiburu dinamikoak: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>C</key></keyseq> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Clear dynamic column headers: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>R</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Garbitu zutabe-goiburu dinamikoak: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>R</key></keyseq> (klik bikoitza)

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Time, Date, and Notification
eu: 4. Ordua, data eta jakinarazpenak

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Time, Date, and Notification
eu: Ordua, data eta jakinarazpenak

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands for getting the time, date, and notification messages
eu: Ordua, data eta jakinarazpenak eskuratzeko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Time, Date, and Notification Commands
eu: Orduaren, dataren eta jakinarazpenen komandoak

note: (itstool) path: page/p
en: The following commands can be used to obtain the current time and date and to review previously-displayed notification messages:
eu: Hurrengo komandoak uneko data eta ordua eskuratzeko eta aurretik bistaratutako jakinarazpen-mezuak berrikusteko erabili daitezke:

note: (itstool) path: section/title
en: Obtaining the Time and Date
eu: Ordua eta data eskuratzea

note: (itstool) path: item/p
en: Present the time: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>T</key></keyseq>
eu: Aurkeztu ordua: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>T</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Present the date: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>T</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Aurkeztu data: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>T</key></keyseq> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: section/title
en: Reviewing Notification Messages
eu: Jakinarazpen-mezuak berrikustea

note: (itstool) path: section/p
en: Orca has three unbound commands for accessing previously-displayed <link xref="howto_notifications">notification messages</link>. Please see <link xref="howto_key_bindings">Modifying Keybindings</link> for information on how to bind these commands to keystrokes.
eu: Orcak lotu gabeko hiru komando ditu aurretik bistaratutako <link xref="howto_notifications">jakinarazpen-mezuak</link> atzitzeko. Ikusi <link xref="howto_key_bindings">Laster-teklak aldatzea</link> komando horiek tekla-konbinazioei nola lotu jakiteko.

note: (itstool) path: item/p
en: Present the last (most recent) notification message: (Unbound)
eu: Aurkeztu azken jakinarazpen-mezua (berriena): (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Present the previous notification message: (Unbound)
eu: Aurkeztu aurreko jakinarazpen-mezua: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Present the next notification message: (Unbound)
eu: Aurkeztu hurrengo jakinarazpen-mezua: (Lotu gabea)

note: (itstool) path: item/p
en: Present list of all notification messages: (Unbound)
eu: Aurkeztu jakinarazpen-mezu guztien zerrenda: (Lotu gabea)

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 3. Where Am I
eu: 3. Non nago

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Where Am I
eu: Non nago

note: (itstool) path: info/desc
en: Commands to learn about your location
eu: Zure kokalekua ezagutzeko komandoak

note: (itstool) path: page/title
en: Where Am I Commands
eu: Non zauden jakiteko komandoak

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Orca</app> provides the following Where Am I commands:
eu: <app>Orcak</app> honako 'Non nago' komandoak eskaintzen ditu:

note: (itstool) path: page/p
en: In addition to the dedicated Where Am I commands, <app>Orca</app> has additional commands related to obtaining information about your present location:
eu: GNOMEren parte diren 'Non nago' komandoez gain, <app>Orca</app> aplikazioak zure uneko kokalekuari buruzko informazioa eskuratzeko komando gehiago eskaintzen ditu.

note: (itstool) path: item/p
en: Present the title bar:
eu: Aurkeztu titulu-barra:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>KP Enter</key></keyseq>
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>ZT Enter</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Slash</key></keyseq>
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Barra</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Present the status bar:
eu: Aurkeztu egoera-barra:

note: (itstool) path: item/p
en: Desktop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>KP Enter</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Mahaigaina: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>ZT Enter</key></keyseq> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Laptop: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Slash</key></keyseq> (double-clicked)
eu: Eramangarria: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Barra</key></keyseq> (klik bikoitza)

note: (itstool) path: item/p
en: Present size and location of current object in pixels: (Unbound)
eu: Aurkeztu uneko objektuaren tamaina eta kokalekua: (Lotu gabea)

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 6. Bookmarks
eu: 6. Later-markak

note: (itstool) path: info/desc
en: Storing and retrieving objects
eu: Objektuak biltegiratzea eta atzitzea

note: (itstool) path: page/title
en: Bookmarks
eu: Laster-markak

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Documents
eu: 1. Dokumentuak

note: (itstool) path: info/desc
en: Reading content
eu: Edukia irakurtzea

note: (itstool) path: page/title
en: Documents
eu: Dokumentuak

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2. Flat Review
eu: 2. Berrikuspen laua

note: (itstool) path: info/desc
en: Examining a window spatially
eu: Leiho bat espazialki aztertzea

note: (itstool) path: page/title
en: Flat Review
eu: Berrikuspen laua

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 5. Filling out forms
eu: 5. Inprimakiak betetzea

note: (itstool) path: info/desc
en: Accessing widgets embedded in documents
eu: Dokumentuetan kapsulatutako trepetak atzitzea

note: (itstool) path: page/title
en: Filling out forms
eu: Inprimakiak betetzea

note: (itstool) path: section/title
en: Navigating Amongst Form Fields
eu: Inprimaki-eremuen artean mugitzea

note: (itstool) path: section/p
en: To navigate amongst form fields, you have several options:
eu: Inprimaki-eremu batetik bestera mugitzeko hainbat aukera daude:

note: (itstool) path: item/p
en: Use <key>Tab</key> and <keyseq><key>Shift</key><key>Tab</key></keyseq> to navigate amongst focusable objects, regardless of type.
eu: Erabili <key>Tab</key> eta <keyseq><key>Shift</key><key>Tab</key></keyseq> teklak fokuragarriak diren objektuen artean mugitzeko, berdin dio zein motatakoak diren.

note: (itstool) path: item/p
en: Use <app>Orca</app>'s <link xref="commands_structural_navigation#forms"> structural navigation commands for forms</link>.
eu: Erabili <app>Orcaren</app> <link xref="commands_structural_navigation#forms"> egitura-nabigazioko komandoak inprimakietarako</link>.

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the form and the application, you may also be able to use the arrow keys to navigate to a given form field.
eu: Inprimakiaren eta aplikazioaren arabera, gezi-teklak ere erabili ahal dituzu inprimaki-eremu batera joateko.

note: (itstool) path: section/title
en: Exiting Form Fields
eu: Inprimaki-eremuetatik irtetea

note: (itstool) path: section/p
en: To exit a form field, you have several options:
eu: Hainbat aukera daude inprimaki-eremu batetik irteteko:

note: (itstool) path: item/p
en: Use <key>Tab</key>/<keyseq><key>Shift</key><key>Tab</key></keyseq> if you wish to leave the currently-focused form field and move to the next/previous focusable object, regardless of type.
eu: Erabili <key>Tab</key>/<keyseq><key>Shift</key><key>Tab</key></keyseq> teklak unean fokuratutako inprimaki-eremua utzi eta hurrengo/aurreko objektu fokuragarrira joan nahi baduzu, berdin dio zein motatakoak diren.

note: (itstool) path: item/p
en: Use <app>Orca</app>'s <link xref="commands_structural_navigation#forms"> structural navigation commands for forms</link> to move to the next or previous form field.
eu: Erabili <app>Orca</app>ren <link xref="commands_structural_navigation#forms">egitura-nabigazioko komandoak inprimakietarako</link> aurreko edo hurrengo inprimaki-eremura joateko.

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the form and the application, you may also be able to use the arrow keys to navigate out of a given form field.
eu: Inprimakiaren eta aplikazioaren arabera, gezi-teklak ere erabili ahal dituzu inprimaki-eremu batetik irteteko.

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 8. Keybindings
eu: 8. Laster-teklak

note: (itstool) path: info/desc
en: Binding, rebinding, and unbinding commands
eu: Komandoak laster-teklekin lotzea, berlotzea eta askatzea

note: (itstool) path: page/title
en: Keybindings
eu: Laster-teklak

note: (itstool) path: page/p
en: Orca has many commands, some of which are bound to a keystroke, others of which are unbound. You can bind, rebind, and unbind <app>Orca</app>'s commands by following the steps below.
eu: Orcak komando asko ditu, eta batzuk laster-tekla bati lotuta daude eta beste batzuk ez. <app>Orcaren</app> komandoak lotu, birlotu eta deslotzeko, erabili beheko urratsak.

note: (itstool) path: steps/title
en: Binding an Unbound Command
eu: Lotu gabeko komando bat lotzea

note: (itstool) path: item/p
en: Get into the <link xref="preferences">Orca Preferences</link> dialog by pressing <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Space</key></keyseq>.
eu: Sartu <link xref="preferences">Orcaren hobespenak</link> elkarrizketa-koadroan <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>zuriunea</key></keyseq> sakatuz.

note: (itstool) path: item/p
en: Move to the <gui>Key Bindings</gui> page.
eu: jkoan <gui>Laster-teklak</gui> orrira.

note: (itstool) path: item/p
en: Press the desired key combination.
eu: Sakatu nahi duzun tekla-konbinazioa

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <gui>Apply</gui> button.
eu: Sakatu <gui>Aplikatu</gui> botoia.

note: (itstool) path: steps/title
en: Changing Existing Bindings
eu: Lehendik dauden laster-teklak aldatzea

note: (itstool) path: steps/title
en: Restoring Original Bindings
eu: Jatorrizko laster-teklak leheneratzea

note: (itstool) path: steps/title
en: Unbinding Bound Commands
eu: Lotutako komandoak askatzea

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 6. Keyboard Layout
eu: 6. Teklatuaren diseinua

note: (itstool) path: info/desc
en: Selecting the Desktop or Laptop layout
eu: Mahaigaineko ordenagailuaren edo eramangarriaren diseinua hautatzea

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Keyboard Layout
eu: Teklatuaren diseinua

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 5. Learn Mode
eu: 5. Ikasteko modua

note: (itstool) path: info/desc
en: Discovering <app>Orca</app>'s commands
eu: <app>Orca</app>ren komandoak aurkitzea

note: (itstool) path: page/title
en: Learn Mode
eu: Ikasteko modua

note: (itstool) path: steps/title
en: Using Learn Mode
eu: Ikasteko modua erabiltzea

note: (itstool) path: item/p
en: Get into Learn Mode by pressing <keyseq><key>Orca Modifier</key> <key>H</key></keyseq>.
eu: Ikasteko modura joateko, sakatu <keyseq><key>Orca aldatzailea</key> <key>H</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Press any key or keystroke. <app>Orca</app> will announce the keys and any associated command.
eu: Sakatu edozein tekla edo tekla-konbinazio. <app>Orcak</app> tekla horiek eta haiei lotutako komandoak esango ditu.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Esc</key> to exit Learn Mode.
eu: Sakatu <key>Esc</key> ikasteko modutik irteteko.

note: (itstool) path: steps/title
en: Getting a List of Shortcuts
eu: Lasterbideen zerrenda bat eskuratzea

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Up</key> or <key>Down</key> to examine the contents of the list.
eu: Sakatu <key>Up</key> edo <key>Down</key> zerrendaren edukiak aztertzeko.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Esc</key> to exit the list.
eu: Sakatu <key>Esc</key> zerrendatik irteteko.

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 6. Live Regions
eu: 6. Eskualde aktiboak

note: (itstool) path: info/desc
en: Interacting with dynamic web content
eu: Web-eduki dinamikoarekin aritzea

note: (itstool) path: page/title
en: Live Regions
eu: Eskualde aktiboak

note: (itstool) path: section/title
en: Live Region Politeness Levels
eu: Eskualde aktiboen adeitasun-mailak

note: (itstool) path: section/title
en: <app>Orca</app>'s Support for Live Regions
eu: <app>Orca</app>ren euskarria eskualde aktiboetarako

note: (itstool) path: item/p
en: Turn live region support on or off
eu: Aktibatu edo desaktibatu eskualde aktiboak

note: (itstool) path: item/p
en: Jump to the next and previous live region spatially
eu: Joan aurreko edo hurrengo eskualde aktibora espazialki

note: (itstool) path: item/p
en: Jump to the last live region which presented information
eu: Joan informazioa aurkeztu duen azken eskualde aktibora

note: (itstool) path: item/p
en: Review the last nine live region messages which were presented
eu: Berrikusi eskualde aktiboetan aurkeztu diren azken bederatzi mezuak

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Mouse Review
eu: 4. Saguaren berrikuspena

note: (itstool) path: info/desc
en: Using the pointer to examine the screen
eu: Erakuslea erabiltzea pantaila aztertzeko

note: (itstool) path: page/title
en: Mouse Review
eu: Saguaren berrikuspena

note: (itstool) path: note/title
en: Default Settings and Keybindings Are Independent of One Another
eu: Ezarpen lehenetsiak eta laster-teklak elkarrekiko independenteak dirça

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 5. Notifications
eu: 5. Jakinarazpenak

note: (itstool) path: info/desc
en: Reading previously-received messages
eu: Aurretik jasotako mezuak irakurtzea

note: (itstool) path: page/title
en: Notifications
eu: Jakinarazpenak

note: (itstool) path: page/p
en: The GNOME Desktop includes a "notification area" which can be used by applications to present information to the user. Examples of notifications include incoming chat messages, the details associated with the song your media player is starting to play, and warnings that your battery level is getting low.
eu: GNOMEren mahaigainak "jakinarazpenen area" bat du, non aplikazioek informazioa eman diezaieketen erabiltzaileei. Jakinarazpen horiek izan daitezke, adibidez, berriketa-mezuak, erreproduzitzen ari den abestiaren xehetasunak, bateria-maila baxu dagoela ohartarazten duen mezua eta abar.

note: (itstool) path: item/p
en: Present the last (most recent) notification message
eu: Aurkeztu azken jakinarazpen-mezua (berriena)

note: (itstool) path: item/p
en: Present the previous notification message
eu: Aurkeztu aurreko jakinarazpen-mezua

note: (itstool) path: item/p
en: Present list of all notification messages
eu: Aurkeztu jakinarazpen-mezu guztien zerrenda

note: (itstool) path: page/p
en: The first two commands are designed mainly for quick access to a message you just received. The last command is the most powerful as it stores your notification message history.
eu: Lehen bi komandoak jaso berri duzun mezu bat azkar ikusteko daude diseinatuta. Azken komandoa indartsuagoa da, jakinarazpen-mezuen historia gordetzen baitu.

note: (itstool) path: page/p
en: When you enter the list of notification messages, you will be told the size of the list and prompted with the following choices:
eu: Jakinarazpen-mezuen zerrendan sartzean, zerrendaren tamaina esango da eta honako aukerak eskainiko dizu sistemak:

note: (itstool) path: item/p
en: Press H for help.
eu: Sakatu H letra laguntza jasotzeko.

note: (itstool) path: item/p
en: Use Up, Down, Home or End to navigate in the list.
eu: Erabili Up, Down, Home edo End zerrendan nabigatzeko.

note: (itstool) path: item/p
en: Press Escape to exit.
eu: Sakatu Esc irteteko.

note: (itstool) path: item/p
en: Press Space to repeat the last message read.
eu: Sakatu Zuriunea irakurritako azken mezua errepikatzeko.

note: (itstool) path: item/p
en: Press one digit to read a specific message.
eu: Sakatu sigitu bat mezu jakin bat irakurtzeko.

note: (itstool) path: page/p
en: Note that the most recently-received message is at the top of the list.
eu: Kontuan izan jaso den azken mezua zerrendaren goiko aldean ageriko dela.

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 3. Orca Find
eu: 3. Orca bilaketa

note: (itstool) path: info/desc
en: Searching a window for objects
eu: Objektuak bilatzea leiho batean

note: (itstool) path: page/title
en: Orca Find
eu: Orca bilaketa

note: (itstool) path: note/title
en: Activating Orca Find
eu: Orca bilaketa aktibatzea

note: (itstool) path: page/p
en: When you activate Orca Find, you will be placed in a dialog box.
eu: Orcaren bilaketa aktibatzen denean, elkarrizketa-koadro batean kokatuko zara.

note: (itstool) path: page/p
en: Here you can specify the following items:
eu: Hemen honako elementuak zehaztu ditzakezu:

note: (itstool) path: item/p
en: The text to find
eu: Bilatuko den testua

note: (itstool) path: item/p
en: The location from which to begin the search, which can either be the current location or the top of the window
eu: Bilaketaren hasiera izango den kokalekua, uneko kokalekua edo leihoaren goiko aldea izan daiteke.

note: (itstool) path: item/p
en: Whether or not capitalization should be taken into account when seeking a match
eu: Maiuskulak/minuskulak kontuan hartuko diren ala ez bat etortzeak bilatzean

note: (itstool) path: item/p
en: Default value of <gui>Match case</gui>: not checked
eu: <gui>Maiuskulak/minuskulak</gui> aukeraren balio lehenetsia: markatu gabe

note: (itstool) path: item/p
en: Default value of <gui>Match entire word only</gui>: not checked
eu: <gui>Hitz osoak soilik</gui> aukeraren balio lehenetsia: markatu gabe

note: (itstool) path: item/p
en: Default value of <gui>Search backwards</gui>: not checked
eu: <gui>Bilatu atzerantz</gui> aukeraren balio lehenetsia: markatu gabe

note: (itstool) path: item/p
en: Default value of <gui>Wrap around</gui>: checked
eu: <gui>Egokitu</gui> aukeraren balio lehenetsia: markatu gabe

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 9. Profiles
eu: 9. Profilak

note: (itstool) path: info/desc
en: Maintaining multiple configurations
eu: Konfigurazio anitz mantentzea

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Profiles
eu: Profilak

note: (itstool) path: page/p
en: Orca's profiles allow you to save and load multiple configurations so that you can quickly access the settings you need.
eu: Orcaren profilei esker, konfigurazio anitz gorde eta kargatu daitezke, behar dituzun ezarpenetara ahalik eta azkarren joan ahal izateko.

note: (itstool) path: steps/title
en: Saving a New Profile
eu: Profil berria gordetzea

note: (itstool) path: item/p
en: Change whatever settings you wish.
eu: Aldatu ezarpenak nahieran.

note: (itstool) path: item/p
en: On the <gui>General</gui> page, press the <gui>Save As</gui> button.
eu: <gui>Orokorra</gui> orrian, sakatu <gui>Gorde honela</gui> botoia.

note: (itstool) path: steps/title
en: Loading an Existing Profile
eu: Lehendik dagoen profil bat kargatzea

note: (itstool) path: item/p
en: On the <gui>General</gui> page, select the profile to load from the <gui>Active Profile</gui> combo box.
eu: <gui>Orokorra</gui> orrian, hautatu kargatu nahi duzun profila <gui>Profil aktiboa</gui> konbinazio-koadroan.

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <gui>Load</gui> button.
eu: Sakatu <gui>Kargatu</gui> botoia.

note: (itstool) path: item/p
en: You will be asked to confirm. Press the <gui>Yes</gui> button.
eu: Berresteko eskatuko dizu sistemak. Sakatu <gui>Bai</gui> botoia.

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <gui>OK</gui> button.
eu: Sakatu <gui>Ados</gui> botoia.

note: (itstool) path: steps/title
en: Changing an Existing Profile
eu: Lehendik dagoen profil bat aldatzea

note: (itstool) path: item/p
en: Follow the steps described above to load the profile you wish to change.
eu: Jarraitu goian adierazitako urratsak aldatu nahi duzun profila kargatzeko.

note: (itstool) path: item/p
en: Follow the steps described above to save a new profile.
eu: Jarraitu goian adierazitako urratsak profil berri bat gordetzeko.

note: (itstool) path: item/p
en: When prompted for the new profile name, type the same name as current profile. When you press the <gui>OK</gui> button, you will be told there is a name conflict.
eu: Orcak profil berriaren izena galdetzen dizunean, idatzi uneko profilaren izen bera. <gui>Adoz</gui> botoia sakatzen duzunean, izenekin gatazka bat dagoela ikusiko duzu.

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <gui>Yes</gui> button to confirm you wish to overwrite the existing profile with the new settings.
eu: Sakatu <gui>Bai</gui> botoia lehendik dagoen profila ezarpen berriekin gainidatzi nahi duzula adierazteko.

note: (itstool) path: steps/title
en: Changing the <gui>Start-up Profile</gui>
eu: <gui>Abioko profila</gui> aldatzea

note: (itstool) path: item/p
en: On the <gui>General</gui> page, select the profile to load from the <gui>Start-up Profile</gui> combo box.
eu: <gui>Orokorra</gui> orrian, hautatu kargatu nahi duzun profila <gui>Hasierako profila</gui> konbinazio-koadroan.

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <gui>OK</gui> button. The next time you launch <app>Orca</app>, the newly-selected profile will be used.
eu: Sakatu <gui>Ados</gui> botoia. <app>Orca</app> aplikazioa abiarazten den hurrengoan, hautatu berri den profila erabiliko da.

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Orca Configuration
eu: 4. Orca konfigurazioa

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Configuration
eu: Konfigurazioa

note: (itstool) path: info/desc
en: Setting up <app>Orca</app>
eu: <app>Orca</app> konfiguratzea

note: (itstool) path: page/title
en: Orca Configuration
eu: Orca konfiguratzea

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 3. Structural Navigation
eu: 3. Egitura-nabigazioa

note: (itstool) path: info/desc
en: Moving by heading and other elements
eu: Izenburuen eta beste elementu batzuen arabera mugitzea

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Structural Navigation
eu: Egitura-nabigazioa

note: (itstool) path: item/p
en: Headings and other text blocks
eu: Izenburuak eta beste testu-bloke batzuk

note: (itstool) path: item/p
en: Form controls
eu: Inprimaki-kontrolak

note: (itstool) path: item/p
en: Lists and list items
eu: Zerrendak eta zerrenda-elementuak

note: (itstool) path: item/p
en: Landmarks, separators, and anchors
eu: Erreferentzia-puntuak, bereizleak eta aingurak

note: (itstool) path: item/p
en: Tables and table cells
eu: Taulak eta taula-gelaxkak

note: (itstool) path: section/title
en: Supported Applications
eu: Onartutako aplikazioak

note: (itstool) path: note/title
en: Don't Forget To Toggle Structural Navigation On!
eu: Ez ahaztu egitura-nabigazioa aktibatzea.

note: (itstool) path: note/p
en: Depending on where you are, it may be necessary for you to explicitly toggle Structural Navigation on before you can use it.
eu: Zauden lekuaren arabera, beharrezkoa izan daiteke egitura-nabigazioa esplizituki aktibatzea hura erabili ahal izateko.

note: (itstool) path: section/title
en: When Toggling Structural Navigation On Is Required
eu: Noiz den beharrezkoa egitura-nabigazioa aktibatzea

note: (itstool) path: section/title
en: Available Settings
eu: Ezarpenak

note: (itstool) path: section/p
en: In addition to the aforementioned commands, <app>Orca</app> has a number of configurable options available specifically for applications in which there is structural navigation support.
eu: Goian aipatutako komandoez gain, <app>Orcak</app> egitura-nabigazioko euskarria duten aplikazioetarako bereziki erabilgarri dauden aukera konfiguragarriak ditu.

note: (itstool) path: steps/title
en: Configuring Structural Navigation
eu: Egitura-nabigazioa konfiguratzea

note: (itstool) path: item/p
en: Examine and change the settings as you see fit.
eu: Aztertu eta aldatu ezarpenak nahi duzun eran.

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Tables
eu: 4. Taulak

note: (itstool) path: info/desc
en: Navigating and setting dynamic headers
eu: Goiburu dinamikoetan nabigatzea eta haiek ezartzea

note: (itstool) path: section/title
en: Dynamic Headers
eu: Goiburu dinamikoak

note: (itstool) path: steps/title
en: Setting Column Headers
eu: Zutabe-goiburuak konfiguratzea

note: (itstool) path: steps/title
en: Setting Row Headers
eu: Errenkada-goiburuak konfiguratzeak

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2. Text Attributes
eu: 2. Testu-atributuak

note: (itstool) path: info/desc
en: Examining text formatting
eu: Testu-formatua aztertzea

note: (itstool) path: page/title
en: Text Attributes
eu: Testu-atributuak

note: (itstool) path: section/title
en: Obtaining Formatting Information
eu: Formatu-informazioa eskuratzea

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 3. The Orca Modifier
eu: 3. Orca aldatzailea

note: (itstool) path: page/title
en: The Orca Modifier
eu: Orca aldatzailea

note: (itstool) path: steps/title
en: Changing the Orca Modifier
eu: Orca aldatzailea aldatzea

note: (itstool) path: item/p
en: KP_Insert
eu: ZT Txertatu

note: (itstool) path: item/p
en: Insert
eu: Txertatu

note: (itstool) path: item/p
en: Caps_Lock
eu: _Blok maius

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Where Am I
eu: 1. Non nago

note: (itstool) path: info/desc
en: Learning about your location
eu: Zure kokalekua ezagutzea

note: (itstool) path: page/title
en: Where Am I
eu: Non nago

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: <app>Orca</app> Screen Reader
eu: <app>Orca</app> pantaila-irakurlea

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: <app>Orca</app> Screen Reader
eu: <app>Orca</app> pantaila-irakurlea

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: <app>Orca</app> Screen Reader
eu: <app>Orca</app> pantaila-irakurlea

note: (itstool) path: info/desc
en: Orca is a free, open source, flexible, and extensible screen reader that provides access to the graphical desktop via speech and refreshable braille.
eu: Orca aplikazioa kode irekiko pantaila-irakurle zalu eta hedagarria da, ahotsaren eta braille lengoaiaren bidez mahaigain grafikoa atzitzeko modua eskaintzen duena.

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> <app>Orca</app> Screen Reader
eu: <_:media-1/> <app>Orca</app> pantaila-irakurlea

note: (itstool) path: note/title
en: Before You Begin
eu: Hasi baino lehen

note: (itstool) path: note/p
en: If you are not yet familiar with the navigation commands provided by your desktop environment, you are encouraged to read that documentation first.
eu: Zure magaigain-inguruneak eskaintzen dituen nabigazio-komandoak oraindik ezagutzen ez badituzu, hasteko irakurri dokumentazioa.

note: (itstool) path: section/title
en: Reading Documents and Web Pages
eu: Dokumentuak eta web-orriak irakurtzea

note: (itstool) path: section/title
en: Quick Reference
eu: Erreferentzia azkarra

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Welcome to Orca
eu: 1. Ongi etorri Orca aplikaziora

note: (itstool) path: info/desc
en: Introducing the <app>Orca</app> screen reader
eu: <app>Orca</app> pantaila-irakurlearen ongietorria

note: (itstool) path: page/title
en: Welcome to Orca
eu: Ongi etorri Orca aplikaziora

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Orca</app> is a free, open source, flexible, and extensible screen reader that provides access to the graphical desktop via speech and refreshable braille.
eu: <app>Orca</app> aplikazioa kode irekiko pantaila-irakurle zalu eta hedagarria da, ahotsaren eta braille lengoaiaren bidez mahaigain grafikoa atzitzeko modua eskaintzen duena.

note: (itstool) path: section/title
en: Launching <app>Orca</app>
eu: <app>Orca</app> abiaraztea

note: (itstool) path: section/p
en: To launch <app>Orca</app>:
eu: <app>Orca</app> abiarazteko:

note: (itstool) path: item/p
en: To toggle <app>Orca</app> on and off in GNOME, press <keyseq><key>Super</key><key>Alt</key><key>S</key></keyseq>.
eu: <app>Orca</app> GNOMEn aktibatu eta desaktibatzeko, sakatu <keyseq><key>Super</key><key>Alt</key><key>S</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Type <cmd>orca</cmd>, along with any optional parameters, in a terminal window or within the <gui>Run</gui> dialog and then press <key>Return</key>.
eu: Idatzi <cmd>orca</cmd>, gehi erabili nahi dituzun aukerako parametroak, terminal batean edo <gui>Exekutatu</gui> elkarrizketa-koadroan eta sakatu <key>Return</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Load-Time Options
eu: Karga-garaiko aukerak

note: (itstool) path: section/p
en: The following options can be specified when launching <app>Orca</app> in a terminal window or within the <gui>Run</gui> dialog:
eu: <app>Orca</app> terminal batean edo <gui>Exekutatu</gui> elkarrizketa-koadroan abiaraztean zehaztu daitezkeen aukerak honakoak dira:

note: (itstool) path: item/p
en: <cmd>-h</cmd>, <cmd>--help</cmd>: Show the help message
eu: <cmd>-h</cmd>, <cmd>--help</cmd>: Erakutsi laguntza-mezua

note: (itstool) path: item/p
en: <cmd>-v</cmd>, <cmd>--version</cmd>: Show the version of <app>Orca</app>
eu: <cmd>-v</cmd>, <cmd>--version</cmd>: Erakutsi <app>Orca</app> aplikazioaren bertsioa

note: (itstool) path: item/p
en: <cmd>-s</cmd>, <cmd>--setup</cmd>: Set up user preferences
eu: <cmd>-s</cmd>, <cmd>--setup</cmd>: Konfiguratu erabiltzaile-hobespenak

note: (itstool) path: item/p
en: <cmd>-u</cmd>, <cmd>--user-prefs=<em>dirname</em></cmd>: Use <em>dirname</em> as the alternate directory for user preferences
eu: <cmd>-u</cmd>, <cmd>--user-prefs=<em>dirizena</em></cmd>: Erabili <em>dirizena</em> erabiltzaile-hobespenak gordetzeko ordezko direktorio gisa

note: (itstool) path: item/p
en: <cmd>-e</cmd>, <cmd>--enable=<em>option</em></cmd>: Force use of option, where the <em>option</em> can be one of the following:
eu: <cmd>-e</cmd>, <cmd>--enable=<em>aukera</em></cmd>: Behartu aukera erabiltzera, non <em>aukera</em> honakoetako bat den:

note: (itstool) path: item/p
en: <cmd>-d</cmd>, <cmd>--disable=<em>option</em></cmd>: Prevent the use of an option, where the <em>option</em> can be one of the following:
eu: <cmd>-d</cmd>, <cmd>--disable=<em>aukera</em></cmd>: Eragotzi aukera erabiltzea, non <em>aukera</em> honakoetako bat den:

note: (itstool) path: item/p
en: <cmd>-p</cmd>, <cmd>--profile=<em>filename</em></cmd>: Import a profile from a given <app>Orca</app> profile file
eu: <cmd>-p</cmd>, <cmd>--profile=<em>fitxategi-izena</em></cmd>: Inportatu profil bat emandako <app>Orca</app> profil-fitxategi batetik

note: (itstool) path: item/p
en: <cmd>-r</cmd>, <cmd>--replace</cmd>: Replace a currently-running <app>Orca</app>
eu: <cmd>-r</cmd>, <cmd>--replace</cmd>: Ordeztu unean exekutatzen ari den <app>Orca</app> instantzia

note: (itstool) path: item/p
en: <cmd>-l</cmd>, <cmd>--list-apps</cmd>: Print the known running applications
eu: <cmd>-l</cmd>, <cmd>--list-apps</cmd>: Inprimatu exekutatzen ari diren aplikazio ezagunak

note: (itstool) path: item/p
en: <cmd>--debug-file=<em>filename</em></cmd>: Send debug output to the specified file
eu: <cmd>--debug-file=<em>fitxategi-izena</em></cmd>: Bidali arazketa-irteera zehaztutako fitxategira

note: (itstool) path: info/desc
en: Configuring <app>Orca</app>'s braille display support
eu: <app>Orcan</app> braillea bistaratzeko euskarria konfiguratzea

note: (itstool) path: page/title
en: Braille Preferences
eu: Braillearen hobespenak

note: (itstool) path: section/title
en: Enable Braille Support
eu: Gaitu braille euskarria

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: not checked
eu: Balio lehenetsia: markatu gabe

note: (itstool) path: note/p
en: If you configure BrlTTY later on, you need to restart <app>Orca</app> in order to use braille.
eu: BrlTTY geroago konfiguratzen baduzu, <app>Orca</app> berrabiarazi beharko da braillea erabiltzeko.

note: (itstool) path: section/title
en: Enable word wrap
eu: Gaitu hitzen egokitzea

note: (itstool) path: section/title
en: Enable Contracted Braille
eu: Gaitu uzkurtutako Braille

note: (itstool) path: section/title
en: Abbreviated Role Names
eu: Rol-izen laburtuak

note: (itstool) path: section/title
en: Disable end of line symbol
eu: Desgaitu lerro amaierako ikurra

note: (itstool) path: section/title
en: Verbosity
eu: Xehetasun-maila

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: <gui>Verbose</gui>
eu: Balio lehenetsia: <gui>Xehea</gui>

note: (itstool) path: section/title
en: Flash Message Settings
eu: Mezu keinukarien ezarpenak

note: (itstool) path: section/title
en: Enable flash messages
eu: Gaitu mezu keinukariak

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: checked
eu: Balio lehenetsia: markatuta

note: (itstool) path: section/title
en: Messages are detailed
eu: Mezuak xeheak dira

note: (itstool) path: section/title
en: Messages are persistent
eu: Mezua iraunkorrak dira

note: (itstool) path: section/title
en: Duration (secs)
eu: Iraupena (segundoak)

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: 5
eu: Balio lehenetsia: 5

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 3. Chat
eu: 3. Berriketa

note: (itstool) path: page/title
en: Chat Preferences
eu: Berriketa-hobespenak

note: (itstool) path: section/title
en: Speak Chat Room name
eu: Irakurri berriketa-gelaren izena

note: (itstool) path: section/title
en: Announce when your buddies are typing
eu: Jakinarazi zure lagunek idazten dutenean

note: (itstool) path: section/title
en: Speak messages from
eu: Irakurri hemengo mezuak

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>All channels</gui>
eu: <gui>Kanal guztiak</gui>

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>A channel only if its window is active</gui>
eu: <gui>Kanal bat bere leihoa aktibo badago soilik</gui>

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>All channels when any chat window is active</gui>
eu: <gui>Kanal guztiak edozein berriketa-leiho aktibo dagoenean</gui>

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: all channels
eu: Balio lehenetsia: kanal guztiak

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. General
eu: 1. Orokorra

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: General
eu: Orokorra

note: (itstool) path: info/desc
en: Configuring <app>Orca</app>'s fundamental behaviors
eu: <app>Orca</app> aplikazioaren funtsezko portaerak fonfiguratzea

note: (itstool) path: page/title
en: General Preferences
eu: Hobespen orokorrak

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: <gui>Desktop</gui>
eu: Balio lehenetsia: <gui>Mahaigaina</gui>

note: (itstool) path: section/title
en: Present Tooltips
eu: Adierazi argibideak

note: (itstool) path: section/title
en: Speak Object Under Mouse
eu: Irakurri saguaren azpiko objektua

note: (itstool) path: section/title
en: Time Format and Date Format
eu: Orduaren eta dataren formatua

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: use the system locale's format for each
eu: Balio lehenetsia: erabili sistemaren hizkuntzaren formatua bakoitzeko

note: (itstool) path: section/title
en: Navigation in Say All
eu: Nabigazioa 'Esan dena' aukeran

note: (itstool) path: section/title
en: Announce Contextual Information in Say All
eu: Iragarri testuinguru-informazioa 'Esan dena' aukeran

note: (itstool) path: item/p
en: Announce blockquotes in Say All
eu: Iragarri aipu-blokeak 'Esan dena' aukeran

note: (itstool) path: item/p
en: Announce forms in Say All
eu: Iragarri inprimakiak 'Esan dena' aukeran

note: (itstool) path: item/p
en: Announce landmarks in Say All
eu: Iragarri erreferentzia-puntuak 'Esan dena' aukeran

note: (itstool) path: item/p
en: Announce lists in Say All
eu: Iragarri zerrenak 'Esan dena' aukeran

note: (itstool) path: item/p
en: Announce panels in Say All
eu: Iragarri panelak 'Esan dena' aukeran

note: (itstool) path: item/p
en: Announce tables in Say All
eu: Iragarri taulak 'Esan dena' aukeran

note: (itstool) path: section/title
en: Say All By
eu: Esan dena honen arabera

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: <gui>Sentence</gui>
eu: Balio lehenetsia: <gui>Esaldia</gui>

note: (itstool) path: info/desc
en: Preferences dialog box options for managing settings profiles.
eu: Hobespenen elkarrizketa-koadroaren aukerak ezarpenen profilak kudeatzeko.

note: (itstool) path: item/p
en: The <gui>Active Profile</gui> combo box displays the current profile and allows you to select a different profile to load.
eu: <gui>Profil aktiboa</gui> konbinazio-koadroak uneko profila erakusten du eta beste profil bat hautatzea ahalbidetzen du.

note: (itstool) path: section/title
en: Progress Bar Updates
eu: Aurrerapen-barraren eguneratzeak

note: (itstool) path: section/title
en: Speak updates
eu: Esan eguneratzeak

note: (itstool) path: section/title
en: Braille updates
eu: Braille eguneratzeak

note: (itstool) path: section/title
en: Frequency (secs)
eu: Maiztasuna (seg.)

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: 10
eu: Balio lehenetsia: 10

note: (itstool) path: section/title
en: Applies to
eu: Honi aplikatzen zaio:

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: <gui>Application</gui>
eu: Balio lehenetsia: <gui>Aplikazioa</gui>

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 0. Introduction to <app>Orca</app>'s Preferences
eu: 0. <app>Orca</app> aplikazioaren hobespenen sarrera

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Introduction to <app>Orca</app>'s Preferences
eu: <app>Orca</app> aplikazioaren hobespenen sarrera

note: (itstool) path: page/title
en: Introduction to <app>Orca</app>'s Preferences
eu: <app>Orca</app> aplikazioaren hobespenen sarrera

note: (itstool) path: section/title
en: Orca Preferences
eu: Orcaren hobespenak

note: (itstool) path: item/p
en: <keyseq><key>Orca Modifier</key><key>Space</key></keyseq>: <app>Orca</app>'s Preferences
eu: <keyseq><key>Orca aldatzailea</key><key>Zuriunea</key></keyseq>: <app>Orca</app>ren hobespenak

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 6. Key Bindings
eu: 6. Laster-teklak

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Key Bindings
eu: Laster-teklak

note: (itstool) path: info/desc
en: Configuring <app>Orca</app>'s keyboard shortcuts
eu: <app>Orca</app> aplikazioaren laster-teklak fonfiguratzea

note: (itstool) path: page/title
en: Key Bindings Preferences
eu: Later-teklen hobespenak

note: (itstool) path: section/title
en: Orca Modifier Keys
eu: Orcaren tekla aldatzaileak

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Insert</gui>
eu: <gui>Txertatu</gui>

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Echo
eu: Oihartzuna

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Echo
eu: 4. Oihartzuna

note: (itstool) path: info/desc
en: Configuring what is spoken as you type
eu: Idazten ari zaren heinean zer esaten den konfiguratzea

note: (itstool) path: page/title
en: Echo Preferences
eu: Oihartzunaren hobespenak

note: (itstool) path: section/title
en: Enable key echo
eu: Gaitu teklen oihartzuna

note: (itstool) path: section/title
en: Enable alphabetic keys
eu: Gaitu tekla alfabetikoak

note: (itstool) path: section/title
en: Enable numeric keys
eu: Gaitu zenbakizko teklatuak

note: (itstool) path: section/title
en: Enable punctuation keys
eu: Gaitu puntuazio-teklak

note: (itstool) path: section/title
en: Enable space
eu: Gaitu zuriunea

note: (itstool) path: section/title
en: Enable modifier keys
eu: Gaitu tekla aldatzaileak

note: (itstool) path: section/title
en: Enable function keys
eu: Gaitu tekla aldatzaileak

note: (itstool) path: section/title
en: Enable action keys
eu: Gaitu ekintza-teklak

note: (itstool) path: section/title
en: Enable navigation keys
eu: Gaitu nabigazio-teklak

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Preferences
eu: Hobespenak

note: (itstool) path: page/title
en: <app>Orca</app>'s Preferences Dialogs
eu: <app>Orca</app> aplikazioaren hobespenen elkarrizketa-koadroak

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 7. Pronunciation
eu: 7. Ahoskera

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Pronunciation
eu: Ahoskera

note: (itstool) path: info/desc
en: Defining how specific words get pronounced
eu: Hitz batzuk nola ahoskatzen diren definitzea

note: (itstool) path: page/title
en: Pronunciation Preferences
eu: Ahoskera-hobespenak

note: (itstool) path: steps/title
en: Adding a new dictionary entry
eu: Hiztegiari sarrera berria gehitzea

note: (itstool) path: steps/title
en: Editing an existing dictionary entry
eu: Lehendik dagoen hiztegi-sarrera bat editatzea

note: (itstool) path: steps/title
en: Deleting an existing dictionary entry
eu: Lehendik dagoen hiztegi-sarrera bat ezabatzea

note: (itstool) path: item/p
en: Move to the entry you wish to delete.
eu: Joan ezabatu nahi duzun sarrerara

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <gui>Delete</gui> button or <keyseq><key>Alt</key><key>D</key></keyseq>.
eu: Sakatu <gui>Ezabatu</gui> botoia edo <keyseq><key>Alt</key><key>D</key></keyseq>.

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2.1 Speech
eu: 2.1 Irakurketa

note: (itstool) path: info/desc
en: Configuring what gets spoken
eu: Ahotsez zer adieraziko den konfiguratzea

note: (itstool) path: page/title
en: Speech Preferences
eu: Irakurketa-hobespenak

note: (itstool) path: section/title
en: Enable speech
eu: Gaitu irakurketa

note: (itstool) path: section/title
en: Punctuation Level
eu: Puntuazio-maila

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: <gui>Most</gui>
eu: Balio lehenetsia: <gui>Gehienak</gui>

note: (itstool) path: section/title
en: None
eu: Bat ere ez

note: (itstool) path: section/title
en: Some
eu: Batzuk

note: (itstool) path: section/title
en: Most
eu: Gehienak

note: (itstool) path: section/title
en: All
eu: Denak

note: (itstool) path: section/title
en: Spoken Context
eu: Irakurketaren testuingurua

note: (itstool) path: section/title
en: Only speak displayed text
eu: Irakurri bistaratutako testua soilik

note: (itstool) path: section/title
en: Speak blank lines
eu: Irakurri lerro zuriak

note: (itstool) path: section/title
en: Speak indentation and justification
eu: Irakurri koskatzeak eta justifikazioa

note: (itstool) path: section/title
en: Speak misspelled-word indicator
eu: Irakurri gaizki idatzitako hitzen adierazlea

note: (itstool) path: section/title
en: Speak object mnemonics
eu: Irakurri objektu mnemoteknikoak

note: (itstool) path: section/title
en: Speak child position
eu: Irakurri haurraren posizioa

note: (itstool) path: section/title
en: Speak tutorial messages
eu: Irakurri tutoretzako mezuak

note: (itstool) path: section/title
en: Speak description
eu: Irakurri deskribapena

note: (itstool) path: section/title
en: System messages are detailed
eu: Sistema-mezuak xeheak dira

note: (itstool) path: section/title
en: Speak colors as names
eu: Irakurri koloreak izen modura

note: (itstool) path: section/title
en: Announce blockquotes during navigation
eu: Iragarri aipu-blokeak nabigazioan

note: (itstool) path: section/title
en: Announce forms during navigation
eu: Iragarri inprimakiak nabigazioan

note: (itstool) path: section/title
en: Announce landmarks during navigation
eu: Iragarri erreferentzia-puntuak nabigazioan

note: (itstool) path: section/title
en: Announce lists during navigation
eu: Iragarri zerrendak nabigazioan

note: (itstool) path: section/title
en: Announce panels during navigation
eu: Iragarri panelak nabigazioan

note: (itstool) path: section/title
en: Announce tables during navigation
eu: Iragarri taulak nabigazioan

note: (itstool) path: section/title
en: Speak full row in GUI tables
eu: Irakurri errenkada osoa GUI tauletan

note: (itstool) path: section/title
en: Speak full row in document tables
eu: Irakurri errenkada osoa dokumentu-tauletan

note: (itstool) path: section/title
en: Speak full row in spreadsheets
eu: Irakurri errenkada osoa kalkulu-orrietan

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Spell Check
eu: 4. Ortografia-egiaztapena

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Spell Check
eu: Ortografia-egiaztapena

note: (itstool) path: info/desc
en: Configuring <app>Orca</app>'s support for Spell Check
eu: <app>Orcak</app> ortografia-egiaztapenerako duen euskarria konfiguratrzea

note: (itstool) path: page/title
en: Spell Check Preferences
eu: Ortografia-egiaztapenaren hobespenak

note: (itstool) path: note/title
en: You can have both brief and verbose spell check information
eu: Ortografia-egiaztapen laburra edo xehea eduki dezakezu

note: (itstool) path: section/title
en: Spell error
eu: Errore ortografikoa

note: (itstool) path: section/title
en: Spell suggestion
eu: Ortografia-iradokizuna

note: (itstool) path: section/title
en: Present context of error
eu: Aurkeztu errorearen testuingurua

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2. Table Navigation
eu: 2. Taula-nabigazioa

note: (itstool) path: page/title
en: Table Navigation Preferences
eu: Taula-nabigazioaren hobespenak

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 8. Text Attributes
eu: 8. Testu-atributuak

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Text Attributes
eu: Testu-atributuak

note: (itstool) path: info/desc
en: Configuring what formatting is presented
eu: Zein formatu aurkezten den konfiguratzea

note: (itstool) path: page/title
en: Text Attributes Preferences
eu: Testu-atributuen hobespenak

note: (itstool) path: section/title
en: The text attributes table
eu: Testu-atributuen taula

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Attribute Name</gui>: The name of the text attribute.
eu: <gui>Atributu-izena</gui>: Testu-atributuaren izena.

note: (itstool) path: section/title
en: Undoing changes
eu: Aldaketak desegitea

note: (itstool) path: section/title
en: Rearranging the order of presentation
eu: Aurkezpenaren ordena berrantolatzea

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Move to top</gui> (<keyseq><key>Alt</key><key>T</key></keyseq>): moves the selected attribute to the top of the list.
eu: <gui>Eraman gora</gui> (<keyseq><key>Alt</key><key>T</key></keyseq>): hautatutako atributua zerrendaren goiko aldera darama.

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Move to bottom</gui> (<keyseq><key>Alt</key><key>B</key></keyseq>): moves the selected attribute to the bottom of the list.
eu: <gui>Eraman behera</gui> (<keyseq><key>Alt</key><key>B</key></keyseq>): hautatutako atributua zerrendaren beheko aldera darama.

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2.0 Voice
eu: 2.0 Ahotsa

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Voice
eu: Ahotsa

note: (itstool) path: info/desc
en: Configuring the voice used by <app>Orca</app>
eu: <app>Orca</app> aplikazioak darabilen ahotsa konfiguratzea

note: (itstool) path: page/title
en: Voice Preferences
eu: Ahots-hobespenak

note: (itstool) path: section/title
en: Voice Type Settings
eu: Ahots moten ezarpenak

note: (itstool) path: section/title
en: Voice type
eu: Ahots mota

note: (itstool) path: note/title
en: Configuring Multiple Voices
eu: Ahots anitz konfiguratzea

note: (itstool) path: section/title
en: Speech system
eu: Irakurketa-sistema

note: (itstool) path: section/title
en: Speech synthesizer
eu: Irakurketa-sintetizatzailea

note: (itstool) path: section/title
en: Person
eu: Pertsona

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Icon</gui>: Plays a tone
eu: <gui>Ikonoa</gui>: Tonu bat erreproduzitzen du

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>None</gui>
eu: <gui>Bat ere ez</gui>

note: (itstool) path: note/title
en: This setting can be toggled on the fly
eu: Ezarpen hau dinamikoki aldatu daiteke

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: none
eu: Balio lehenetsia: Bat ere ez

note: (itstool) path: section/title
en: Global Voice Settings
eu: Ahots orokorraren ezarpenak

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Web Navigation
eu: 1. Web-nabigazioa

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Web Navigation
eu: Web-nabigazioa

note: (itstool) path: page/title
en: Web Navigation Preferences
eu: Web-nabigazioaren hobespenak

note: (itstool) path: section/title
en: Page Navigation
eu: Orri-nabigazioa

note: (itstool) path: section/title
en: Control caret navigation
eu: Kontrolatu kurtsore-nabigazioa

note: (itstool) path: section/title
en: Automatic focus mode during caret navigation
eu: Fokuaren modu automatikoa kurtsore-nabigazioan

note: (itstool) path: section/title
en: Enable structural navigation
eu: Gaitu egitura-nabigazioa

note: (itstool) path: section/title
en: Automatic focus mode during structural navigation
eu: Fokuaren modu automatikoa egitura-nabigazioan

note: (itstool) path: section/title
en: Automatic focus mode during native navigation
eu: Fokuaren modu automatikoa jatorrizko nabigazioan

note: (itstool) path: section/title
en: Enable layout mode for content
eu: Gaitu diseinuaren modua edukiarentzako

note: (itstool) path: section/title
en: Table Options
eu: Taula-aukerak

note: (itstool) path: section/title
en: Find Options
eu: Bilaketa-aukerak

note: (itstool) path: section/title
en: Speak results during find
eu: Irakurri emaitzak bilaketa egin bitartean

note: (itstool) path: section/title
en: Only speak changed lines during find
eu: Irakurri soilik aldatutako lerroak bilaketa egin bitartean

note: (itstool) path: section/title
en: Minimum length of matched text
eu: Bat datorren testuaren gutxieneko luzera

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: 4
eu: Balio lehenetsia: 4
