orca master - en to gl translation catalogue (224 entries)

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Bookmarks
gl: 4. Marcadores

note: (itstool) path: license/p
en: Creative Commons Share Alike 3.0
gl: Creative Commons Compartir Igual 3.0

note: (itstool) path: page/title
en: Bookmark Commands
gl: Ordes dos marcadores

note: (itstool) path: page/title
en: Braille Commands
gl: Ordes de Braille

note: (itstool) path: page/title
en: Chat Commands
gl: Ordes de conversa

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Controlling and Learning to Use Orca
gl: 1. Controlar e aprender a usar Orca

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Debugging
gl: 1. Depuración

note: (itstool) path: page/title
en: Debugging Commands
gl: Ordes de depuración

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2. Orca Find
gl: 2. Buscar do Orca

note: (itstool) path: page/title
en: Orca Find Commands
gl: Ordes de Buscar de Orca

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Flat Review
gl: 1. Revisión plana

note: (itstool) path: item/p
en: Current line:
gl: Liña actual:

note: (itstool) path: item/p
en: Spell current line:
gl: Ler a liña actual:

note: (itstool) path: item/p
en: Next line:
gl: Seguinte liña:

note: (itstool) path: item/p
en: Current word:
gl: Palabra actual:

note: (itstool) path: item/p
en: Spell current word:
gl: Ler a palabra actual:

note: (itstool) path: item/p
en: Next word:
gl: Seguinte palabra:

note: (itstool) path: item/p
en: Current character:
gl: Caracter actual:

note: (itstool) path: item/p
en: Speak Unicode value of current character:
gl: Ler o valor Unicode do caracter actual:

note: (itstool) path: item/p
en: Next character:
gl: Seguinte caracter:

note: (itstool) path: section/title
en: Additional Commands
gl: Ordes adicionais

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 3. Mouse/Pointer-Related
gl: 3. Relacionado co punteiro/rato

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. <app>Orca</app>'s Commands
gl: 4. Ordes de <app>Orca</app>

note: (itstool) path: section/title
en: Getting Started
gl: Primeiros pasos

note: (itstool) path: section/title
en: Reading Web Pages and Other Documents
gl: Ler páxinas web e outros documentos

note: (itstool) path: section/title
en: Accessing Dynamic Information
gl: Acceder a información dinámica

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 5. Profiles
gl: 9. Perfís

note: (itstool) path: page/title
en: Profile Commands
gl: Ordes de perfíl

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Reading
gl: 1. Lectura

note: (itstool) path: page/title
en: Reading Commands
gl: Ordes de lectura

note: (itstool) path: section/title
en: Reading Your Current Location
gl: Ler a súa localización actual

note: (itstool) path: item/p
en: Read the current line:
gl: Ler a liña actual:

note: (itstool) path: item/p
en: Read the current word:
gl: Ler a palabra actual:

note: (itstool) path: item/p
en: Spell the current word:
gl: Ler a palabra actual:

note: (itstool) path: item/p
en: Read the current character:
gl: Ler o caracter actual:

note: (itstool) path: section/title
en: Say All
gl: Ler todo

note: (itstool) path: section/title
en: Text Attributes and Selected Text
gl: Atributos de texto e texto seleccionado

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2. Speech Settings
gl: 2. Configuración de voz

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2. Structural Navigation
gl: 3. Navegación estructural

note: (itstool) path: section/title
en: Headings
gl: Cabeceiras

note: (itstool) path: section/title
en: Forms
gl: Formularios

note: (itstool) path: section/title (itstool) path: item/p
en: Links
gl: Ligazóns

note: (itstool) path: section/title
en: Lists
gl: Listas

note: (itstool) path: section/title (itstool) path: page/title
en: Tables
gl: Táboas

note: (itstool) path: section/title
en: Text Blocks
gl: Bloques de texto

note: (itstool) path: section/title
en: Other Elements
gl: Outros elementos

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 3. Table Navigation
gl: 3. Navegación de táboas

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Time, Date, and Notification
gl: 4. Hora, data e notificación

note: (itstool) path: section/title
en: Obtaining the Time and Date
gl: Obter a hora e data

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 3. Where Am I
gl: 3. Onde estou

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 6. Bookmarks
gl: 6. Marcadores

note: (itstool) path: info/desc
en: Storing and retrieving objects
gl: Almacenando e obtendo obxectos

note: (itstool) path: page/title
en: Bookmarks
gl: Marcadores

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Documents
gl: 1. Documentos

note: (itstool) path: info/desc
en: Reading content
gl: Ler contido

note: (itstool) path: page/title
en: Documents
gl: Documentos

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2. Flat Review
gl: 2. Revisión plana

note: (itstool) path: info/desc
en: Accessing widgets embedded in documents
gl: Acceder a widgets incrustados en documentos

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 8. Keybindings
gl: 8. Atallos de teclado

note: (itstool) path: info/desc
en: Binding, rebinding, and unbinding commands
gl: Ligar, religar e desligar ordes

note: (itstool) path: steps/title
en: Binding an Unbound Command
gl: Ligar unha orde non ligada

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 6. Keyboard Layout
gl: 6. Disposicións do teclado

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Keyboard Layout
gl: Disposición do teclado

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 5. "Learn" Mode
gl: 5. Modo de «aprendizaxe»

note: (itstool) path: page/title
en: "Learn" Mode
gl: Modos de «aprendizaxe»

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Mouse Review
gl: 4. Revisión do rato

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 5. Notifications
gl: 5. Notificacións

note: (itstool) path: info/desc
en: Reading previously-received messages
gl: Ler mensaxes recibidas con anterioridade

note: (itstool) path: page/title
en: Notifications
gl: Notificacións

note: (itstool) path: item/p
en: Press H for help.
gl: Prema H para obter axuda.

note: (itstool) path: item/p
en: Press Escape to exit.
gl: Prema Escape para saír.

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 3. Orca Find
gl: 3. Buscar do Orca

note: (itstool) path: page/title
en: Orca Find
gl: Buscar do Orca

note: (itstool) path: page/p
en: Here you can specify the following items:
gl: Aquí pode especificar os seguintes elementos:

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 9. Profiles
gl: 9. Perfís

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Profiles
gl: Perfiles

note: (itstool) path: steps/title
en: Saving a New Profile
gl: Gardar un novo perfil

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Orca Configuration
gl: 4. Configuración de Orca

note: (itstool) path: page/title
en: Orca Configuration
gl: Configuración de Orca

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 3. Structural Navigation
gl: 3. Navegación estructural

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Structural Navigation
gl: Navegación estructural

note: (itstool) path: item/p
en: Headings and other text blocks
gl: Cabeceiras e outros bloques de texto

note: (itstool) path: item/p
en: Lists and list items
gl: Listas e listas de elementos

note: (itstool) path: item/p
en: Tables and table cells
gl: Táboas e celas de táboa

note: (itstool) path: section/title
en: Available Settings
gl: Configuracións dispoñíbeis

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Tables
gl: 4. Táboas

note: (itstool) path: section/title
en: Cell Versus Row Reading
gl: Lectura de fila fronte a lectura de fila

note: (itstool) path: section/title
en: Dynamic Headers
gl: Cabeceiras dinámicas

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2. Text Attributes
gl: 8. Atributos de texto

note: (itstool) path: page/title
en: Text Attributes
gl: Atributos de texto

note: (itstool) path: section/title
en: Obtaining Formatting Information
gl: Obter a información de formatado

note: (itstool) path: section/title
en: Identifying Misspelled Words
gl: Identificar as palabras mal escritas

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 3. The Orca Modifier
gl: 4. O modificador de Orca

note: (itstool) path: item/p
en: Insert, KP_Insert
gl: Inserir, TN_Inserir

note: (itstool) path: item/p
en: KP_Insert
gl: TN_Inserir

note: (itstool) path: item/p
en: Insert
gl: Inserir

note: (itstool) path: item/p
en: Caps_Lock
gl: Bloq_Maiús

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 7. CapsLock in Laptop Layout
gl: 7. Bloqueo de maiúsculas na disposición do portátil

note: (itstool) path: page/title
en: CapsLock in Laptop Layout
gl: BloqMaiús na disposición do portátil

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. WhereAmI
gl: 1. Onde estou

note: (itstool) path: note/title
en: Before You Begin
gl: Antes de comezar

note: (itstool) path: section/title
en: Reading Documents and Web Pages
gl: Ler documentos e páxinas web

note: (itstool) path: section/title
en: Quick Reference
gl: Referencia rápida

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Welcome to Orca
gl: 1. Benvida a Orca

note: (itstool) path: page/title
en: Braille Preferences
gl: Preferencias do Braille

note: (itstool) path: section/title
en: Enable Braille Support
gl: Activar a compatibilidade de Braille

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: not checked
gl: Valor predeterminado: non marcado

note: (itstool) path: section/title
en: Abbreviated Role Names
gl: Nomes de rol abreviados

note: (itstool) path: section/title
en: Disable end of line symbol
gl: Desactivar o símbolo de final de liña

note: (itstool) path: section/title
en: Verbosity
gl: Cantidade de información

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: <gui>Verbose</gui>
gl: Valor predeterminado: <gui>estendida</gui>

note: (itstool) path: note/title
en: Text Attribute Indicators
gl: Indicadores de atributos do texto

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: checked
gl: Valor por omisión: marcado

note: (itstool) path: page/title
en: Chat Preferences
gl: Preferencias de conversa

note: (itstool) path: section/title
en: Speak Chat Room name
gl: Ler o nome da sala de conversa

note: (itstool) path: section/title
en: Speak messages from
gl: Ler as mensaxes de

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Gecko Navigation
gl: 1. Navegación con Gecko

note: (itstool) path: page/title
en: Gecko Navigation Preferences
gl: Preferencias de navegación en Gecko

note: (itstool) path: section/title
en: Page Navigation
gl: Navegación de páxina

note: (itstool) path: section/title
en: Find Options
gl: Opcións de busca

note: (itstool) path: section/title
en: Speak results during find
gl: Ler os resultados durante a busca

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: 4
gl: Valor por omisión: 4

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. General
gl: 1. Xeral

note: (itstool) path: info/desc
en: Configuring <app>Orca</app>'s fundamental behaviors
gl: Configurar os comportamentos fundamentais de <app>Orca</app>

note: (itstool) path: page/title
en: General Preferences
gl: Preferencias xerais

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: <gui>Desktop</gui>
gl: Valor predeterminado: <gui>Escritorio</gui>

note: (itstool) path: section/title
en: Speak Object Under Mouse
gl: Falar o obxecto embaixo do rato

note: (itstool) path: section/title
en: Time Format and Date Format
gl: Formato de hora e formato de data

note: (itstool) path: section/title
en: Say All By
gl: Ler todo por

note: (itstool) path: section/title
en: Progress Bar Updates
gl: Actualizacións da barra de progreso

note: (itstool) path: section/title
en: Frequency (secs)
gl: Frecuencia (segundos)

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: 10
gl: Valor por omisión: 10

note: (itstool) path: section/title
en: Restrict to
gl: Restrinxir a

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: <gui>Application</gui>
gl: Valor predeterminado: <gui>Application</gui>

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 0. Introduction to <app>Orca</app>'s Preferences
gl: 0. Introdución ás preferencias do <app>Orca</app>

note: (itstool) path: page/title
en: Introduction to <app>Orca</app>'s Preferences
gl: Introdución ás preferencias de <app>Orca</app>

note: (itstool) path: section/title
en: Orca Preferences
gl: Preferencias de Orca

note: (itstool) path: section/title
en: Application-Unique Preferences
gl: Preferencias únicas da aplicación

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 6. Key Bindings
gl: 6. Atallos de teclado

note: (itstool) path: page/title
en: Key Bindings Preferences
gl: Preferencias de atallos de teclado

note: (itstool) path: section/title
en: Orca Modifier Keys
gl: Teclas de modificación de Orca

note: (itstool) path: section/title
en: The Key Bindings Table
gl: A táboa de atallos de teclado

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Key Echo
gl: 4. Eco de teclas

note: (itstool) path: info/desc
en: Configuring what is spoken as you type
gl: Configurar o que se fala ao escribir

note: (itstool) path: page/title
en: Key Echo Preferences
gl: Preferencias de eco de teclas

note: (itstool) path: section/title
en: Enable key echo
gl: Activar eco de teclas

note: (itstool) path: section/title
en: Enable modifier keys
gl: Activar as teclas de modificación

note: (itstool) path: section/title
en: Enable function keys
gl: Activar as teclas de función

note: (itstool) path: section/title
en: Enable action keys
gl: Activar as teclas de acción

note: (itstool) path: section/title
en: Enable navigation keys
gl: Activar as teclas de navegación

note: (itstool) path: section/title
en: Enable echo by character
gl: Activar o eco por caracter

note: (itstool) path: page/title
en: <app>Orca</app>'s Preferences Dialogs
gl: Diálogo de preferencias de <app>Orca</app>

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 7. Pronunciation
gl: 7. Pronunciación

note: (itstool) path: page/title
en: Pronunciation Preferences
gl: Preferencias da pronunciación

note: (itstool) path: steps/title
en: Adding a new dictionary entry
gl: Engadir unha entrada de dicionario

note: (itstool) path: steps/title
en: Editing an existing dictionary entry
gl: Editar unha entrada existente do dicionario

note: (itstool) path: steps/title
en: Deleting an existing dictionary entry
gl: Borrar unha entrada de dicionario existente

note: (itstool) path: item/p
en: Move to the entry you wish to delete.
gl: Moverse até a entrada que quere borrar.

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2.1 Speech
gl: 2.1 Voz

note: (itstool) path: page/title
en: Speech Preferences
gl: Preferencias de voz

note: (itstool) path: section/title
en: Enable speech
gl: Activar voz

note: (itstool) path: section/p
en: The <gui>Enable speech</gui> check box controls whether or not <app>Orca</app> will make use of a speech synthesizer. Braille-only users will likely want to uncheck this checkbox.
gl: A casilla <gui>Activar voz</gui> controla se <app>Orca</app> fará uso ou non dun sintetizador de voz. Os usuarios que soamente usen Braille probabelmente queiran desmarcar esta casilla.

note: (itstool) path: section/title
en: Punctuation Level
gl: Nivel de pronunciación

note: (itstool) path: section/p
en: The <gui>Punctuation Level</gui> radio button group is used to adjust the amount of punctuation spoken by the synthesizer. The available levels are <gui>None</gui>, <gui>Some</gui>, <gui>Most</gui>, and <gui>All</gui>.
gl: O grupo de botóns de radio <gui>Nivel de puntuación</gui> úsase para axustar a cantidade de puntuación que se fala polo sintetizador. Os niveis dispoñíbeis son <gui>Ningunha</gui>, <gui>Algunha</gui>, <gui>A maioría</gui> e <gui>Toda</gui>.

note: (itstool) path: section/p
en: Default value: <gui>Most</gui>
gl: Valor predeterminado: <gui>A maioría</gui>

note: (itstool) path: section/title
en: None
gl: Ningunha

note: (itstool) path: section/title
en: Some
gl: Algunha

note: (itstool) path: section/p
en: Choosing a punctuation level of <gui>Some</gui> causes all of the previously-mentioned symbols to be spoken. In addition, <app>Orca</app> will speak known mathematical symbols, currency symbols, and "^", "@", "/", "&amp;", "#".
gl: Seleccionar un nivel de puntuación <gui>Algunha</gui> fai que se falen tódolos símbolos mencionados anteriormente. Por outro lado, <app>Orca</app> falará os símbolos matemáticos coñecidos, símbolos de moeda e «^», «@», «/», «&amp;», «#».

note: (itstool) path: section/title
en: Most
gl: A maioría

note: (itstool) path: section/title
en: All
gl: Toda

note: (itstool) path: section/title
en: Only speak displayed text
gl: Ler só o texto mostrado

note: (itstool) path: section/p
en: Checking this checkbox causes <app>Orca</app> to only speak actual text displayed on screen. This option is intended primarily for low vision users and users with a visual learning disability.
gl: Ao marcar esta casilla fai que <app>Orca</app> só fale o texto actual que se mostra en pantalla. Esta opción está destinada a usuarios con baixa visión e usuarios cunha discapacidade de aprendizaxe visual.

note: (itstool) path: section/title
en: Speak blank lines
gl: Ler as liñas en branco

note: (itstool) path: section/title
en: Speak indentation and justification
gl: Ler a sangría e a xustificación

note: (itstool) path: section/title
en: Speak object mnemonics
gl: Ler as teclas de acceso do obxecto

note: (itstool) path: section/title
en: Speak child position
gl: Ler a posición do fillo

note: (itstool) path: section/title
en: Speak tutorial messages
gl: Ler as mensaxes do tutorial

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Spell Check
gl: 4. Voz

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 2. Table Navigation
gl: 2. Navegación por táboas

note: (itstool) path: info/desc
en: Configuring <app>Orca</app>'s navigation within tables
gl: Configurar a navegación de <app>Orca</app> dentro das táboas

note: (itstool) path: page/title
en: Table Navigation Preferences
gl: Preferencias da navegación por táboas

note: (itstool) path: section/title
en: Speak cell coordinates
gl: Ler as coordenadas dunha cela

note: (itstool) path: section/p
en: If this checkbox is checked, <app>Orca</app> will announce the coordinates of each cell you navigate to.
gl: Se esta caixa de verificación está marcada, <app>Orca</app> anunciará as coordenadas de cada cela á que navegue.

note: (itstool) path: section/title
en: Speak multiple cell spans
gl: Ler as expansións múltiples de cela

note: (itstool) path: section/p
en: If this checkbox is checked, <app>Orca</app> will announce how many rows and/or columns a cell spans when it spans more than one.
gl: Se esta caixa de verificación está marcada, <app>Orca</app> anunciará cantas filas e/ou columnas abarca unha cela cando esta abarque máis de unha.

note: (itstool) path: section/title
en: Announce cell header
gl: Anunciar a cabeceira dunha cela

note: (itstool) path: section/p
en: If this checkbox is checked, <app>Orca</app> will announce changes in the header if the headers for the current cell can be determined.
gl: Se esta caixa de verificación está marcada, <app>Orca</app> anunciará os cambios na cabeceira se se poden determinar as cabeceiras para a cela actual.

note: (itstool) path: section/title
en: Skip blank cells
gl: Saltar celas en branco

note: (itstool) path: section/p
en: If this checkbox is checked, <app>Orca</app> will skip blank cells when you are using <app>Orca</app>'s table structural navigation commands to access the table.
gl: Se esta caixa de verificación está marcada, <app>Orca</app> saltarase as celas en branco cando use as ordes de navegación estrutural por táboas de <app>Orca</app> para acceder á táboa.

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 8. Text Attributes
gl: 8. Atributos de texto

note: (itstool) path: info/desc
en: Configuring what formatting is presented
gl: Configurar que formateo se presenta

note: (itstool) path: page/title
en: Text Attributes Preferences
gl: Preferencias dos atributos de texto

note: (itstool) path: page/p
en: The term "text attributes" refers to all of the font, style, alignment, and other formatting associated with a given character or series of characters. <app>Orca</app>'s <gui>Text Attributes</gui> page allows you to customize which text attributes <app>Orca</app> will present in speech, along with the order in which they should be presented, and which ones <app>Orca</app> will indicate in braille.
gl: O termo «atributos do texto» fai referencia a un tipo de letra, estilo, aliñación e outro formato asociado a un caracter ou serie de caracteres dados. A páxina <app>Atributos do texto</app> de <gui>Orca</gui> permítelle personalizar que atributos de texto presentará <app>Orca</app> por voz, xunto ao orde na que se deben presentar, e cales de eles indicará <app>Orca</app> en braille.

note: (itstool) path: section/title
en: The text attributes table
gl: A táboa de atributo de texto

note: (itstool) path: section/p
en: The text attributes table is where you specify what attributes will and will not be presented and under what conditions. Each row consists of four columns.
gl: A táboa de atributos de texto é onde se especifica que atributos se presentarán e cales non e baixo que condicións. Cada fila consiste en catro columnas.

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Attribute Name</gui>: The name of the text attribute.
gl: <gui>Nome do atributo</gui>: o nome do atributo de texto.

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Mark in braille</gui>: Check this checkbox if you would like <app>Orca</app> to "underline" this attribute on your braille display.
gl: <gui>Marcar en braille</gui>: marque esta casilla se quere que <app>Orca</app> subliñe este atributo na súa liña braille.

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Present Unless</gui>: This editable field allows you to specify when an enabled attribute is not of interest.
gl: <gui>Presentar a menos que</gui>: este campo editábel permítelle especificar cando un atributo non é de interese.

note: (itstool) path: item/p
en: For example, by default the "underline" text attribute has a value of "none". This causes <app>Orca</app> to inform you about underlined text as long as the text is actually underlined. If you always want this attribute to be spoken irrespective of whether or not the text is underlined, the <gui>Present unless</gui> column should be empty for underline. In addition, you should be sure that the <gui>Speak</gui> column for underline is checked.
gl: Por exemplo, o atributo «subliñado» ten un valor predeterminado de «none». Isto fai que <app>Orca</app> lle informe sobre o texto subliñado sempre e cando o texto estea actualmente subliñado. Se quere que este atributo se fale sempre independentemente de que o texto estea subliñado ou non, entón o atributo debería estar marcad e o valor de <gui>Presentar a menos que</gui> en branco. Ademais, debería asegurarse de que a columna <gui>Falar</gui> para o subliñado estea marcada.

note: (itstool) path: section/title
en: Undoing changes
gl: Desfacendo cambios

note: (itstool) path: section/p
en: Beneath the list of text attributes, there is a Reset button (<keyseq><key>Alt</key><key>R</key></keyseq>) which will restore the values of the table to what they were when the dialog was first displayed.
gl: Baixo a lista de atributos de texto, hai un botón «Restabelecer» (<keyseq><key>Alt</key><key>R</key></keyseq>) que restaurará os valores da táboa aos que eran cando o diálogo se mostrou por primeira vez.

note: (itstool) path: section/title
en: Rearranging the order of presentation
gl: Reorganizando a orde de presentación

note: (itstool) path: section/p
en: When you initially display the text attribute page, all of your enabled attributes are placed at the top of the table in the order in which they will be spoken. There are four buttons which can be used to rearrange the order of presentation.
gl: Cando mostra a páxina de atributos de texto inicialmente, todos os atributos marcados póñense ao inicio da lista. Danse na orde na que se falarán. Hai catro botóns que se poden usar para reorganizar a orde de presentación.

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Move to top</gui> (<keyseq><key>Alt</key><key>T</key></keyseq>): moves the selected attribute to the top of the list.
gl: <gui>Mover ao principio</gui> (<keyseq><key>Alt</key><key>P</key></keyseq>): move o atributo seleccionado ao principio da lista.

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Move up one</gui> (<keyseq><key>Alt</key><key>U</key></keyseq>): moves the selected attribute up one row.
gl: <gui>Mvoer un arriba</gui> (<keyseq><key>Alt</key><key>R</key></keyseq>): move o atributo seleccionado unha fila arriba.

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Move down one</gui> (<keyseq><key>Alt</key><key>D</key></keyseq>): moves the selected attribute down one row.
gl: <gui>Mover un abaixo</gui> (<keyseq><key>Alt</key><key>A</key></keyseq>): move o atributo seleccionado unha fila abaixo.

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Move to bottom</gui> (<keyseq><key>Alt</key><key>B</key></keyseq>): moves the selected attribute to the bottom of the list.
gl: <gui>Mover ao final</gui> (<keyseq><key>Alt</key><key>F</key></keyseq>): move o atributo seleccionado ao final da lista.

note: (itstool) path: section/title
en: Options for Configuring Braille "Underlining" for Formatting
gl: Opcións para configurar o «subliñado» braille para o formato

note: (itstool) path: section/p
en: Beneath the push buttons is the <gui>Braille Indicator</gui> group of radio buttons. Here you can select the cell or cells to be used to indicate text which has at least one of the specified attributes.
gl: Debaixo dos botóns está o grupo de botóns de radio <gui>Indicador Braille</gui>. Aquí pode seleccionar a cela ou celas que se usarán para indicar o texto  que teña cando menos un dos atributos especificados.

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>None</gui>: Do not underline text attributes in braille (the default)
gl: <gui>Ningún</gui>: non subliñar os atributos de texto en braille (predeterminado)

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Dot 7</gui>: Underline text attributes with only Dot 7
gl: <gui>Punto 7</gui>: subliñar os atributos de texto soamente co punto 7

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Dot 8</gui>: Underline text attributes with only Dot 8
gl: <gui>Punto 8</gui>: subliñar os atributos de texto soamente co punto 8

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Dots 7 and 8</gui>: Underline text attributes with both Dots 7 and Dots 8
gl: <gui>Puntos 7 e 8</gui>: subliñar os atributos de texto soamente co puntos 7 e puntos 8

note: (itstool) path: section/p
en: This combo box makes it possible for you to use different voices so that you can better distinguish uppercase and linked text from other text, and on-screen text from text added by <app>Orca</app>.
gl: Este cadro combinado fai posiel que use voces diferentes para distinguir mellor o texto en maiúsculas e o texto ligado de outro texto, e o texto en que aparece en pantalla de outro texto que <app>Orca</app> engada.

note: (itstool) path: note/title
en: Configuring Multiple Voices
gl: Configurar múltiples voces

note: (itstool) path: section/title
en: Speech system
gl: Sistema de voz

note: (itstool) path: section/title
en: Speech synthesizer
gl: Sintetizador de voz

note: (itstool) path: section/p
en: This combo box allows you to select the speech synthesizer to be used with your chosen Speech system.
gl: Este cadro combinado permítelle seleccionar o sintetizador de voz que usar co sistema de voz elixido.

note: (itstool) path: section/title
en: Person
gl: Persoa

note: (itstool) path: section/p
en: This combo box allows you to choose which "person" or "speaker" should be used with the selected voice. For instance, you might wish to have David speak by default, but have hyperlinks spoken by Alice. Note that what you find in the <gui>Person</gui> combo box will depend on which speech synthesizers you have installed.
gl: Este cadro combinado permítelle elixir que «persona» ou «falante» se debería usar coa voz seleccionada. Por exemplo, podería querer ter a David para falar de maneira predeterminada, pero ter a alicia para falar as hiperligazóns. Teña en conta que o que atope no cadro combinado <gui>Persoa</gui> dependerá de que sintetizador de voz teña instalado.

note: (itstool) path: section/title
en: Rate, Pitch, and Volume
gl: Velocidade, ton e volume

note: (itstool) path: section/p
en: These three left-right sliders allow you to further customize the sound of the person you have just selected.
gl: Estes tres deslizadores esquerda-dereita permítenlle personalizar aínda máis o son da persoa que acaba de seleccionar.

note: (itstool) path: section/title
en: Break speech into chunks between pauses
gl: Partir a voz en anacos entre pausas

note: (itstool) path: section/title
en: Speak multicase strings as words
gl: Ler as cadeas con maiúsculas e minúsculas como palabras
