orca master - en to be translation catalogue (1170 entries)

en: Screen Reader
be: Чытач з экрана

en: Orca Screen Reader
be: Чытач з экрана Orca

en: Provide access to graphical desktop environments via synthesized speech and/or refreshable braille
be: Доступ да графічнага працоўнага асяроддзя праз сінтэзатар маўлення і/ці праз манітор Брайля

en: screen reader;speech;braille;
be: чытач з экрана;экран;голас;маўленне;Брайль;

note: Translators: short braille for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the short braille words: they we strive to keep them around three characters to preserve real estate on the braille display.  The letters are chosen to make them unique across all other rolenames, and they typically act lik
en: alrt
be: сігн

note: Translators: short braille for the rolename of an animation widget.
en: anim
be: анім

note: Translators: short braille for the rolename of an arrow widget.
en: arw
be: стрл

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar widget.
en: cal
be: кал

note: Translators: short braille for the rolename of a canvas widget.
en: cnv
be: плтн

note: Translators: short braille for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: cptn
be: загал

note: Translators: short braille for the rolename of a checkbox. Translators: short braille for the rolename of a check menu item.
en: chk
be: перакл

note: Translators: short braille for the rolename of a color chooser.
en: clrchsr
be: выбкол

note: Translators: short braille for the rolename of a column header. Translators: short braille for the rolename of a table column header.
en: colhdr
be: загслуп

note: Translators: short braille for the rolename of a combo box.
en: cbo
be: выпл

note: Translators: short braille for the rolename of a date editor.
en: dat
be: дат

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop icon. Translators: short braille for the rolename of a icon.
en: icn
be: знач

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop frame. Translators: short braille for the rolename of a frame.
en: frm
be: рамк

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a dial. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "dial".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: dial
be: набор

note: Translators: short braille for the rolename of a dialog.
en: dlg
be: дыял

note: Translators: short braille for the rolename of a directory pane.
en: dip
be: абшкат

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
be: маляв

note: Translators: short braille for the rolename of a file chooser.
en: fchsr
be: выбфайл

note: Translators: short braille for the rolename of a filler.
en: flr
be: нап

note: Translators: short braille for the rolename of a font chooser.
en: fnt
be: шрф

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a form. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "form".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: form
be: форм

note: Translators: short braille for the rolename of a glass pane.
en: gpn
be: шклабш

note: Translators: short braille for the rolename of a heading.
en: hdng
be: загал

note: Translators: short braille for the rolename of a image.
en: img
be: выяв

note: Translators: short braille for the rolename of an internal frame.
en: ifrm
be: унрамк

note: Translators: short braille for the rolename of a label.
en: lbl
be: цэт

note: Translators: short braille for the rolename of a layered pane.
en: lyrdpn
be: абшплас

note: Translators: short braille for the rolename of a link.
en: lnk
be: спас

note: Translators: short braille for the rolename of a list.
en: lst
be: спіс

note: Translators: short braille for the rolename of a list item.
en: lstitm
be: элспіс

note: Translators: short braille for the rolename of a menu.
en: mnu
be: мн

note: Translators: short braille for the rolename of a menu bar.
en: mnubr
be: стужмн

note: Translators: short braille for the rolename of a menu item.
en: mnuitm
be: пнктмн

note: Translators: short braille for the rolename of an option pane.
en: optnpn
be: абшпар

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab.
en: pgt
be: стар

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab list.
en: tblst
be: спіскарт

note: Translators: short braille for the rolename of a panel.
en: pnl
be: пнль

note: Translators: short braille for the rolename of a password field.
en: pwd
be: прль

note: Translators: short braille for the rolename of a popup menu.
en: popmnu
be: выплмн

note: Translators: short braille for the rolename of a progress bar.
en: pgbar
be: стпргр

note: Translators: short braille for the rolename of a push button.
en: btn
be: кнп

note: Translators: short braille for the rolename of a radio button.
en: radio
be: кнпвыб

note: Translators: short braille for the rolename of a radio menu item.
en: rdmnuitm
be: пнктвыбмен

note: Translators: short braille for the rolename of a root pane.
en: rtpn
be: галабш

note: Translators: short braille for the rolename of a row header. Translators: short braille for the rolename of a table row header.
en: rwhdr
be: загрдк

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll bar.
en: scbr
be: палпракр

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll pane.
en: scpn
be: абшпракр

note: Translators: short braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: sctn
be: пргф

note: Translators: short braille for the rolename of a separator.
en: seprtr
be: падзял

note: Translators: short braille for the rolename of a slider.
en: sldr
be: паўз

note: Translators: short braille for the rolename of a split pane.
en: spltpn
be: абшпадз

note: Translators: short braille for the rolename of a spin button.
en: spin
be: пракр

note: Translators: short braille for the rolename of a statusbar.
en: statbr
be: стстан

note: Translators: short braille for the rolename of a table.
en: tbl
be: табл

note: Translators: short braille for the rolename of a table cell.
en: cll
be: клет

note: Translators: short braille for the rolename of a tear off menu item.
en: tomnuitm
be: пнктадчэпмн

note: Translators: short braille for the rolename of a terminal.
en: term
be: тэрм

note: Translators: short braille for the rolename of a text entry field.
en: txt
be: ткст

note: Translators: short braille for the rolename of a toggle button.
en: tglbtn
be: тмблкн

note: Translators: short braille for the rolename of a toolbar.
en: tbar
be: ппрыл

note: Translators: short braille for the rolename of a tooltip.
en: tip
be: падк

note: Translators: short braille for the rolename of a tree.
en: tre
be: іер

note: Translators: short braille for the rolename of a tree table.
en: trtbl
be: іертаб

note: Translators: short braille for when the rolename of an object is unknown.
en: unk
be: нев

note: Translators: short braille for the rolename of a viewport.
en: vwprt
be: прпрагл

note: Translators: short braille for the rolename of a window.
en: wnd
be: акн

note: Translators: short braille for the rolename of a header.
en: hdr
be: заг

note: Translators: short braille for the rolename of a footer.
en: ftr
be: нкал

note: Translators: short braille for the rolename of a paragraph.
en: para
be: абзац

note: Translators: short braille for the rolename of a application.
en: app
be: прагр

note: Translators: short braille for the rolename of a autocomplete.
en: auto
be: аўта

note: Translators: short braille for the rolename of an editbar.
en: edtbr
be: палпраў

note: Translators: short braille for the rolename of an embedded component.
en: emb
be: убуд

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Czech Grade 1
be: Чэшская, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Spanish Grade 1
be: Іспанская, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 2
be: Французская (Канада), узровень 2

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 2
be: Французская, узровень 2

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Latvian Grade 1
be: Латышская, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Netherlands Dutch Grade 1
be: Галандская (Нідэрланды), узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 0
be: Нарвежская, узровень 0

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 1
be: Нарвежская, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 2
be: Нарвежская, узровень 2

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 3
be: Нарвежская, узровень 3

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Polish Grade 1
be: Польская, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Portuguese Grade 1
be: Партугальская, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Swedish Grade 1
be: Шведская, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Arabic Grade 1
be: Арабская, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 1
be: Уэльская, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 2
be: Уэльская, узровень 2

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 0
be: Нямецкая, узровень 0

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 1
be: Нямецкая, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 2
be: Нямецкая, узровень 2

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 2
be: Англійская (Вялікабрытанія), узровень 2

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 1
be: Англійская (Вялікабрытанія), узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 1
be: Англійская (ЗША), узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 2
be: Англійская (ЗША), узровень 2

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 1
be: Французская (Канада), узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 1
be: Французская (Францыя), узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Greek Grade 1
be: Грэцкая, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hindi Grade 1
be: Хіндзі, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian 8 dot computer
be: Венгерская 8, кропкі для камп'ютара

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 1
be: Венгерская, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Italian Grade 1
be: Італьянская, узровень 1

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Belgium Dutch Grade 1
be: Галандская (Бельгія), узровень 1

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
be: прабел

note: Translators: this is the spoken word for the newline character
en: newline
be: новы радок

note: Translators: this is the spoken word for the tab character Translators: this is how someone would speak the name of the tab key
en: tab
be: табуляцыя

note: Translators: this is the spoken word for the character '!' (U+0021)
en: exclaim
be: клічнік

note: Translators: this is the spoken word for the character '"' (U+0022)
en: quote
be: двукоссе

note: Translators: this is the spoken word for the character '#' (U+0023)
en: number
be: рашотка

note: Translators: this is the spoken word for the character '$' (U+0024)
en: dollar
be: долар

note: Translators: this is the spoken word for the character '%' (U+0025)
en: percent
be: працэнт

note: Translators: this is the spoken word for the character '&' (U+0026)
en: and
be: і

note: Translators: this is the spoken word for the character ''' (U+0027)
en: apostrophe
be: апостраф

note: Translators: this is the spoken word for the character '(' (U+0028)
en: left paren
be: левая дужка

note: Translators: this is the spoken word for the character ')' (U+0029)
en: right paren
be: правая дужка

note: Translators: this is the spoken word for the character '*' (U+002a)
en: star
be: зорка

note: Translators: this is the spoken word for the character '+' (U+002b) Translators: this is how someone would speak the name of the plus key
en: plus
be: плюс

note: Translators: this is the spoken word for the character ',' (U+002c)
en: comma
be: коска

note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d)
en: dash
be: злучнік

note: Translators: this is the spoken word for the character '.' (U+002e)
en: dot
be: кропка

note: Translators: this is the spoken word for the character '/' (U+002f)
en: slash
be: скос

note: Translators: this is the spoken word for the character ':' (U+003a)
en: colon
be: двукроп'е

note: Translators: this is the spoken word for the character ';' (U+003b)
en: semicolon
be: кропка з коскай

note: Translators: this is the spoken word for the character '< ' (U+003c)
en: less
be: менш

note: Translators: this is the spoken word for the character '=' (U+003d)
en: equals
be: роўна

note: Translators: this is the spoken word for the character '> ' (U+003e)
en: greater
be: больш

note: Translators: this is the spoken word for the character '?' (U+003f)
en: question
be: пытальнік

note: Translators: this is the spoken word for the character '@' (U+0040)
en: at
be: смоўжык

note: Translators: this is the spoken word for the character '[' (U+005b)
en: left bracket
be: левая квадратная дужка

note: Translators: this is the spoken word for the character '\' (U+005c)
en: backslash
be: адваротны скос

note: Translators: this is the spoken word for the character ']' (U+005d)
en: right bracket
be: правая квадратная дужка

note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e)
en: caret
be: дашак

note: Translators: this is the spoken word for the character '_' (U+005f)
en: underline
be: падкрэсліванне

note: Translators: this is the spoken word for the character '`' (U+0060) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the grave glyph
en: grave
be: адваротны націск

note: Translators: this is the spoken word for the character '{' (U+007b)
en: left brace
be: левая фігурная дужка

note: Translators: this is the spoken word for the character '|' (U+007c)
en: vertical bar
be: вертыкальная лінія

note: Translators: this is the spoken word for the character '}' (U+007d)
en: right brace
be: правая фігурная дужка

note: Translators: this is the spoken word for the character '~' (U+007e) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the tilde glyph
en: tilde
be: тыльда

note: Translators: this is the spoken character for the no break space character (e.g., "&nbsp;" in HTML -- U+00a0)
en: no break space
be: непадзельны прабел

note: Translators: this is the spoken word for the character '¡' (U+00a1)
en: inverted exclamation point
be: перакулены клічнік

note: Translators: this is the spoken word for the character '¢' (U+00a2)
en: cents
be: цэнты

note: Translators: this is the spoken word for the character '£' (U+00a3)
en: pounds
be: фунты

note: Translators: this is the spoken word for the character '¤' (U+00a4)
en: currency sign
be: знак валюты

note: Translators: this is the spoken word for the character '¥' (U+00a5)
en: yen
be: ены

note: Translators: this is the spoken word for the character '¦' (U+00a6)
en: broken bar
be: разарваная вертыкальная лінія

note: Translators: this is the spoken word for the character '§' (U+00a7)
en: section
be: параграф

note: Translators: this is the spoken word for the character '¨' (U+00a8)
en: umlaut
be: умляўт

note: Translators: this is the spoken word for the character '©' (U+00a9)
en: copyright
be: аўтарскае права

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ª' (U+00aa)
en: superscript a
be: верхні індэкс лацінскай а

note: Translators: this is the spoken word for the character '«' (U+00ab)
en: left double angle bracket
be: левае вуглавое двукоссе

note: Translators: this is the spoken word for the character '¬' (U+00ac)
en: logical not
be: лагічнае адмаўленне

note: Translators: this is the spoken word for the character '­' (U+00ad)
en: soft hyphen
be: злучок

note: Translators: this is the spoken word for the character '®' (U+00ae)
en: registered
be: зарэгістраваная марка

note: Translators: this is the spoken word for the character '¯' (U+00af)
en: macron
be: рыска над

note: Translators: this is the spoken word for the character '°' (U+00b0)
en: degrees
be: градусы

note: Translators: this is the spoken word for the character '±' (U+00b1)
en: plus or minus
be: плюс-мінус

note: Translators: this is the spoken word for the character '²' (U+00b2)
en: superscript 2
be: верхні індэкс 2

note: Translators: this is the spoken word for the character '³' (U+00b3)
en: superscript 3
be: верхні індэкс 3

note: Translators: this is the spoken word for the character '´' (U+00b4)
en: acute accent
be: націск

note: Translators: this is the spoken word for the character 'µ' (U+00b5)
en: mu
be: мю

note: Translators: this is the spoken word for the character '¶' (U+00b6)
en: paragraph marker
be: знак абзаца

note: Translators: this is the spoken word for the character '·' (U+00b7)
en: middle dot
be: кропка ў цэнтры

note: Translators: this is the spoken word for the character '¸' (U+00b8) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the cedilla glyph
en: cedilla
be: седыль

note: Translators: this is the spoken word for the character '¹' (U+00b9)
en: superscript 1
be: верхні індэкс 1

note: Translators: this is the spoken word for the character 'º' (U+00ba)
en: ordinal
be: парадкавы лічэбнік

note: Translators: this is the spoken word for the character '»' (U+00bb)
en: right double angle bracket
be: правае вуглавое двукоссе

note: Translators: this is the spoken word for the character '¼' (U+00bc)
en: one fourth
be: адна чацьвёртая

note: Translators: this is the spoken word for the character '½' (U+00bd)
en: one half
be: адна другая

note: Translators: this is the spoken word for the character '¾' (U+00be)
en: three fourths
be: тры чацьвёртыя

note: Translators: this is the spoken word for the character '¿' (U+00bf)
en: inverted question mark
be: перакулены пытальнік

note: Translators: this is the spoken word for the character 'á' (U+00e1)
en: a acute
be: лацінская а з націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'À' (U+00c0)
en: A GRAVE
be: вялікая лацінская а з адваротным націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Á' (U+00c1)
en: A ACUTE
be: вялікая лацінская а з націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Â' (U+00c2)
en: A CIRCUMFLEX
be: вялікая лацінская а з дашкам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ã' (U+00c3)
en: A TILDE
be: вялікая лацінская а з тыльдай

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ä' (U+00c4)
en: A UMLAUT
be: вялікая лацінская а з умляўтам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Å' (U+00c5)
en: A RING
be: вялікая лацінская а з кружком

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Æ' (U+00c6)
en: A E
be: вялікая лацінская ае

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ç' (U+00c7)
en: C CEDILLA
be: вялікая лацінская цэ з седылем

note: Translators: this is the spoken word for the character 'È' (U+00c8)
en: E GRAVE
be: вялікая лацінская е з адваротным націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'É' (U+00c9)
en: E ACUTE
be: вялікая лацінская е з націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ê' (U+00ca)
en: E CIRCUMFLEX
be: вялікая лацінская е з дашкам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ë' (U+00cb)
en: E UMLAUT
be: вялікая лацінская е з умляўтам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ì' (U+00cc)
en: I GRAVE
be: вялікая лацінская і з адваротным націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Í' (U+00cd)
en: I ACUTE
be: вялікая лацінская і з націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Î' (U+00ce)
en: I CIRCUMFLEX
be: вялікая лацінская і з дашкам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ï' (U+00cf)
en: I UMLAUT
be: вялікая лацінская і з умляўтам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ð' (U+00d0)
en: ETH
be: вялікая англасаксонская эт

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ñ' (U+00d1)
en: N TILDE
be: вялікая лацінская эн з тыльдай

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ò' (U+00d2)
en: O GRAVE
be: вялікая лацінская о з адваротным націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ó' (U+00d3)
en: O ACUTE
be: вялікая лацінская о з націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ô' (U+00d4)
en: O CIRCUMFLEX
be: вялікая лацінская о з дашкам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Õ' (U+00d5)
en: O TILDE
be: вялікая лацінская о з тыльдай

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ö' (U+00d6)
en: O UMLAUT
be: вялікая лацінская о з умляўтам

note: Translators: this is the spoken word for the character '×' (U+00d7)
en: times
be: памножыць

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ø' (U+00d8)
en: O STROKE
be: вялікая лацінская перакрэсленая о

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ù' (U+00d9)
en: U GRAVE
be: вялікая лацінская у з адваротным націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ú' (U+00da)
en: U ACUTE
be: вялікая лацінская у з націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Û' (U+00db)
en: U CIRCUMFLEX
be: вялікая лацінская у з дашкам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ü' (U+00dc)
en: U UMLAUT
be: вялікая лацінская у з умляўтам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ý' (U+00dd)
en: Y ACUTE
be: вялікая лацінская ігрык з націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Þ' (U+00de)
en: THORN
be: вялікая англасаксонская торн

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ß' (U+00df)
en: s sharp
be: эсцэт

note: Translators: this is the spoken word for the character 'à' (U+00e0)
en: a grave
be: лацінская а з адваротным націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'â' (U+00e2)
en: a circumflex
be: лацінская а з дашкам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ã' (U+00e3)
en: a tilde
be: лацінская а з тыльдай

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ä' (U+00e4)
en: a umlaut
be: лацінская а з умляўтам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'å' (U+00e5)
en: a ring
be: лацінская а з кружком

note: Translators: this is the spoken word for the character 'æ' (U+00e6)
en: a e
be: лацінская ае

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ç' (U+00e7)
en: c cedilla
be: лацінская цэ з седылем

note: Translators: this is the spoken word for the character 'è' (U+00e8)
en: e grave
be: лацінская е з адваротным націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'é' (U+00e9)
en: e acute
be: лацінская е з націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ê' (U+00ea)
en: e circumflex
be: лацінская е з дашкам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ë' (U+00eb)
en: e umlaut
be: лацінская е з умляўтам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ì' (U+00ec)
en: i grave
be: лацінская і з адваротным націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'í' (U+00ed)
en: i acute
be: лацінская і з націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'î' (U+00ee)
en: i circumflex
be: лацінская і з дашкам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ï' (U+00ef)
en: i umlaut
be: лацінская і з умляўтам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ð' (U+00f0)
en: eth
be: англасаксонская эт

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ñ' (U+00f1)
en: n tilde
be: лацінская эн з тыльдай

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ò' (U+00f2)
en: o grave
be: лацінская о з адваротным націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ó' (U+00f3)
en: o acute
be: лацінская о з націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ô' (U+00f4)
en: o circumflex
be: лацінская о з дашкам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'õ' (U+00f5)
en: o tilde
be: лацінская о з тыльдай

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ö' (U+00f6)
en: o umlaut
be: лацінская о з умляўтам

note: Translators: this is the spoken word for the character '÷' (U+00f7)
en: divided by
be: падзяліць на

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ø' (U+00f8)
en: o stroke
be: лацінская о перакрэсленая

note: Translators: this is the spoken word for the character 'þ' (U+00fe)
en: thorn
be: лацінская торн

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ú' (U+00fa)
en: u acute
be: лацінская у з націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ù' (U+00f9)
en: u grave
be: лацінская у з адваротным націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'û' (U+00fb)
en: u circumflex
be: лацінская у з дашкам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ü' (U+00fc)
en: u umlaut
be: лацінская у з умляўтам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ý' (U+00fd)
en: y acute
be: лацінская ігрык з націскам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ÿ' (U+00ff)
en: y umlaut
be: лацінская ігрык з умляўтам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ÿ' (U+0178)
en: Y UMLAUT
be: вялікая лацінская ігрык з умляўтам

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ƒ' (U+0192)
en: florin
be: флорын

note: Translators: this is the spoken word for the character '–' (U+2013)
en: en dash
be: працяжнік

note: Translators: this is the spoken word for the left single quote: ‘ (U+2018)
en: left single quote
be: левае адзінкавае двукоссе

note: Translators: this is the spoken word for the right single quote: ’ (U+2019)
en: right single quote
be: правае адзінкавае двукоссе

note: Translators: this is the spoken word for the character '‚' (U+201a)
en: single low quote
be: ніжняе адзінкавае двукоссе

note: Translators: this is the spoken word for the character '“' (U+201c)
en: left double quote
be: левае двукоссе

note: Translators: this is the spoken word for the character '”' (U+201d)
en: right double quote
be: правае двукоссе

note: Translators: this is the spoken word for the character '„' (U+201e)
en: double low quote
be: ніжняе двукоссе

note: Translators: this is the spoken word for the character '†' (U+2020)
en: dagger
be: крыж

note: Translators: this is the spoken word for the character '‡' (U+2021)
en: double dagger
be: падвоены крыж

note: Translators: this is the spoken word for the character '•' (U+2022)
en: bullet
be: гузік

note: Translators: this is the spoken word for the character '‣' (U+2023)
en: triangular bullet
be: трохвугольны гузік

note: Translators: this is the spoken word for the character '‰' (U+2030)
en: per mille
be: праміля

note: Translators: this is the spoken word for the character '′' (U+2032)
en: prime
be: пункт

note: Translators: this is the spoken word for the character '″' (U+2033)
en: double prime
be: падвойны пункт

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁃' (U+2043)
en: hyphen bullet
be: гузік у форме рыскі

note: Translators: this is the spoken word for the character '€' (U+20ac)
en: euro
be: еўра

note: Translators: this is the spoken word for the character '™' (U+2122)
en: trademark
be: гандлёвая марка

note: Translators: this is the spoken word for the character '←' (U+2190)
en: left arrow
be: стрэлка ўлева

note: Translators: this is the spoken word for the character '→' (U+2192)
en: right arrow
be: стрэлка ўправа

note: Translators: this is the spoken word for the character '≈' (U+2248)
en: almost equal to
be: прыкладна роўна

note: Translators: this is the spoken word for the character '≠' (U+2260)
en: not equal to
be: не роўна

note: Translators: this is the spoken word for the character '≤' (U+2264)
en: less than or equal to
be: менш ці роўна

note: Translators: this is the spoken word for the character '≥' (U+2265)
en: greater than or equal to
be: больш ці роўна

note: Translators: this is the spoken word for the character '√' (U+221a)
en: square root
be: квадратны корань

note: Translators: this is the spoken word for the character '∛' (U+221b)
en: cube root
be: кубічны корань

note: Translators: this is the spoken word for the character '∞' (U+221e)
en: infinity
be: бясконцасць

note: Translators: this is the spoken word for the character '■' (U+25a0) It can be used as a bullet in a list. Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00A as a bullet which looks like the black square: ■ (U+25A0).  Therefore, please use the same translation for this charact
en: black square
be: чорны квадрат

note: Translators: this is the spoken word for the character '□' (U+25a1) It can be used as a bullet in a list.
en: white square
be: белы квадрат

note: Translators: this is the spoken word for the character '◆' (U+25c6) It can be used as a bullet in a list. Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00C as a bullet which looks like the black diamond: ◆ (U+25C6).  Therefore, please use the same translation for this charac
en: black diamond
be: чорны ромб

note: Translators: this is the spoken word for the character '○' (U+25cb) It can be used as a bullet in a list.
en: white circle
be: белы ромб

note: Translators: this is the spoken word for the character '●' (U+25cf) It can be used as a bullet in a list.
en: black circle
be: белы круг

note: Translators: this is the spoken word for the character '◦' (U+25e6)
en: white bullet
be: белы кружок

note: Translators: this is the spoken word for the character '✓' (U+2713) It can be used as a bullet in a list.
en: check mark
be: птушка

note: Translators: this is the spoken word for the character '✔' (U+2714) It can be used as a bullet in a list.
en: heavy check mark
be: тоўстая птушка

note: Translators: this is the spoken word for the character 'x' (U+2717) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list.  The goal is to inform the user of the appearance of the bullet, while making it clear that it is a bullet and not simply the typed letter 'x'.  "Ballot
en: x-shaped bullet
be: пазнака-крыжык

note: Translators: this is the spoken word for the character '➔' (U+2794) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list. The goal is to inform the user of the appearance of the bullet without too much verbiage, hence simply "right-pointing arrow".
en: right-pointing arrow
be: стрэлка ўправа

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁰' (U+2070)
en: superscript 0
be: верхні індэкс 0

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁴' (U+2074)
en: superscript 4
be: верхні індэкс 4

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁵' (U+2075)
en: superscript 5
be: верхні індэкс 5

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁶' (U+2076)
en: superscript 6
be: верхні індэкс 6

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁷' (U+2077)
en: superscript 7
be: верхні індэкс 7

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁸' (U+2078)
en: superscript 8
be: верхні індэкс 8

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁹' (U+2079)
en: superscript 9
be: верхні індэкс 9

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁺' (U+207a)
en: superscript plus
be: верхні індэкс плюс

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁻' (U+207b)
en: superscript minus
be: верхні індэкс мінус

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁼' (U+207c)
en: superscript equals
be: верхні індэкс роўна

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁽' (U+207d)
en: superscript left paren
be: верхні індэкс левая дужка

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁾' (U+207e)
en: superscript right paren
be: верхні індэкс правая дужка

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ⁿ' (U+207f)
en: superscript n
be: верхні індэкс лацінская эн

note: Translators: this is the spoken word for the character '₀' (U+2080)
en: subscript 0
be: ніжні індэкс 0

note: Translators: this is the spoken word for the character '₁' (U+2081)
en: subscript 1
be: ніжні індэкс 1

note: Translators: this is the spoken word for the character '₂' (U+2082)
en: subscript 2
be: ніжні індэкс 2

note: Translators: this is the spoken word for the character '₃' (U+2083)
en: subscript 3
be: ніжні індэкс 3

note: Translators: this is the spoken word for the character '₄' (U+2084)
en: subscript 4
be: ніжні індэкс 4

note: Translators: this is the spoken word for the character '₅' (U+2085)
en: subscript 5
be: ніжні індэкс 5

note: Translators: this is the spoken word for the character '₆' (U+2086)
en: subscript 6
be: ніжні індэкс 6

note: Translators: this is the spoken word for the character '₇' (U+2087)
en: subscript 7
be: ніжні індэкс 7

note: Translators: this is the spoken word for the character '₈' (U+2088)
en: subscript 8
be: ніжні індэкс 8

note: Translators: this is the spoken word for the character '₉' (U+2089)
en: subscript 9
be: ніжні індэкс 9

note: Translators: this is the spoken word for the character '₊' (U+208a)
en: subscript plus
be: ніжні індэкс плюс

note: Translators: this is the spoken word for the character '₋' (U+208b)
en: subscript minus
be: ніжні індэкс мінус

note: Translators: this is the spoken word for the character '₌' (U+208c)
en: subscript equals
be: ніжні індэкс роўна

note: Translators: this is the spoken word for the character '₍' (U+208d)
en: subscript left paren
be: ніжні індэкс левая дужка

note: Translators: this is the spoken word for the character '₎' (U+208e)
en: subscript right paren
be: ніжні індэкс правая дужка

note: Translators: this is the spoken word for the character '➢' (U+27a2) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list. The goal is to inform the user of the appearance of the bullet without too much verbiage, hence simply "right-pointing arrowhead".
en: right-pointing arrowhead
be: стрэлка ўправа

note: Translators: this command will move the mouse pointer to the current item without clicking on it.
en: Routes the pointer to the current item.
be: Скіроўвае паказальнік да бягучага элемента.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Performs left click on current flat review item.
be: Пстрыкае левай кнопкай мышы па бягучым элеменце ў рэжыме агульнага прагляду.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Performs right click on current flat review item.
be: Пстрыкае правай кнопкай мышы па бягучым элеменце ў рэжыме агульнага прагляду.

note: Translators: the Orca "SayAll" command allows the user to press a key and have the entire document in a window be automatically spoken to the user. If the user presses any key during a SayAll operation, the speech will be interrupted and the cursor will be positioned at the point where the speech wa
en: Speaks entire document.
be: Прамовіць увесь дакумент.

note: Translators: the "Where am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Performs the basic where am I operation.
be: Паведамляе пра бягучае месцазнаходжанне.

note: Translators: the "Where am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Performs the detailed where am I operation.
be: Падрабязна паведамляе пра бягучае месцазнаходжанне.

note: Translators: This command will cause the window's status bar contents to be spoken.
en: Speaks the status bar.
be: Агучвае змест стужкі стану.

note: Translators: This command will cause the window's title to be spoken.
en: Speaks the title bar.
be: Агучвае загаловак акна.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.
en: Opens the Find dialog.
be: Адкрывае дыялог пошуку.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the next occurence of a string.
en: Searches for the next instance of a string.
be: Шукае наступнае ўжыванне ланцужка.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the previous occurence of a string.
en: Searches for the previous instance of a string.
be: Шукае папярэдняе ўжыванне ланцужка.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Enters and exits flat review mode.
be: Уваходзіць і выходзіць з рэжыму агульнага прагляду.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the home position.
be: Пераносіць агульны прагляд у пачатковую пазіцыю.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the end position.
be: Пераносіць агульны прагляд у канец.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the beginning of the previous line.
be: Пераносіць агульны прагляд у пачатак папярэдняга радка.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review line.
be: Агучвае бягучы радок агульнага прагляду.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spells the current flat review line.
be: Прамаўляе бягучы радок агульнага прагляду па літарах.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spells the current flat review line.
be: Прамаўляе бягучы радок агульнага прагляду фанетычна.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the beginning of the next line.
be: Пераносіць агульны прагляд у пачатак наступнага радка.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the previous item or word.
be: Пераносіць агульны прагляд да папярэдняга элемента ці слова.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review item or word.
be: Агучвае бягучы элемент ці слова агульнага прагляду.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spells the current flat review item or word.
be: Прамаўляе бягучы элемент ці слова агульнага прагляду па літарах.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spells the current flat review item or word.
be: Прамаўляе бягучы элемент ці слова агульнага прагляду фанетычна.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the next item or word.
be: Пераносіць агульны прагляд да наступнага элемента ці слова.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the word above the current word.
be: Пераносіць агульны прагляд да слова над бягучым словам.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review object.
be: Агучвае бягучы аб'ект агульнага прагляду.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the word below the current word.
be: Пераносіць агульны прагляд да слова пад бягучым словам.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the previous character.
be: Пераносіць агульны прагляд да папярэдняга знака.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review character.
be: Агучвае бягучы знак агульнага прагляду.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically speaks the current flat review character.
be: Прамаўляе бягучы знак агульнага прагляду фанетычна.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks unicode value of the current flat review character.
be: Агучвае Унікод-значэнне бягучага знака агульнага прагляду.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the next character.
be: Пераносіць агульны прагляд да наступнага знака.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the end of the line.
be: Пераносіць агульны прагляд у канец лініі.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the bottom left.
be: Пераносіць агульны прагляд у ніжні левы кут.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Copies the contents under flat review to the clipboard.
be: Капіруе змесціва з агульнага прагляду ў буфер абмену.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Appends the contents under flat review to the clipboard.
be: Дадае змесціва агульнага прагляду да буфера абмену.

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they just want the current cell to be presented to them.
en: Toggles whether to read just the current table cell or the whole row.
be: Агучвае толькі бягучую клетку ці ўвесь радок.

note: Translators: the attributes being presented are the text attributes, such as bold, italic, font name, font size, etc.
en: Reads the attributes associated with the current text character.
be: Агучвае атрыбуты бягучага знака.

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pans the braille display to the left.
be: Перасоўвае знакі на маніторы Брайля ўлева.

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pans the braille display to the right.
be: Перасоўвае знакі на маніторы Брайля ўправа.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Returns to object with keyboard focus.
be: Вяртае да аб'екта з фокусам клавіятуры.

note: Translators: braille can be displayed in many ways. Contracted braille provides a more efficient means to represent text, especially long documents. The feature used here is an option to toggle between contracted and uncontracted.
en: Turns contracted braille on and off.
be: Уключае ці выключае Брайлеўскія скароты.

note: Translators: hardware braille displays often have buttons near each braille cell. These are called cursor routing keys and are a way for a user to tell the machine they are interested in a particular character on the display.
en: Processes a cursor routing key.
be: Праца з клавішай кіравання курсорам.

note: Translators: this is used to indicate the start point of a text selection.
en: Marks the beginning of a text selection.
be: Пазначае пачатак вылучэння тэксту.

note: Translators: this is used to indicate the end point of a text selection.
en: Marks the end of a text selection.
be: Пазначае канец вылучэння тэксту.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be. The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca does
en: Enters learn mode.  Press escape to exit learn mode.
be: Распачаць рэжым навучання.  Націсніце клавішу Escape, каб выйсці.

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decreases the speech rate.
be: Запаволіць маўленне.

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increases the speech rate.
be: Паскорыць маўленне.

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decreases the speech pitch.
be: Панізіць тэмбр маўлення.

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increases the speech pitch.
be: Павысіць тэмбр маўлення.

note: Translators: Orca allows the user to turn speech synthesis on or off. We call it 'silencing'.
en: Toggles the silencing of speech.
be: Пераключыць чутнасць маўлення.

note: Translators: this string is associated with the keyboard shortcut to quit Orca.
en: Quits the screen reader
be: Выхад з чытача з экрана

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for Orca.
en: Displays the preferences configuration dialog.
be: Паказаць дыялог канфігурацыі настроек.

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for a specific application within Orca.
en: Displays the application preferences configuration dialog.
be: Паказаць дыялог канфігурацыі настроек праграмы.

note: Translators: Orca allows the user to enable/disable speaking of indentation and justification.
en: Toggles the speaking of indentation and justification.
be: Пераключыць агучванне водступаў і раўнавання.

note: Translators: Orca allows users to cycle through punctuation levels. None, some, most, or all, punctuation will be spoken.
en: Cycles to the next speaking of punctuation level.
be: Наступны ўзровень агучвання пунктуацыі.

note: Translators: Orca has a feature whereby users can set up different "profiles," which are collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spanish content. This string to be translated 
en: Cycles to the next settings profile.
be: Пераходзіць да наступнага профілю настроек.

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text- to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as 
en: Cycles to the next capitalization style.
be: Пераходзіць да наступнага стылю ўстаўкі вялікіх літар.

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Cycles to the next key echo level.
be: Наступны ўзровень агучвання клавіш.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that allows the user to adjust the level of debug information that Orca generates at run time.
en: Cycles the debug level at run time.
be: Пераключае ўзровень адладкі падчас працы.

note: Translators: this command announces information regarding the relationship of the given bookmark to the current position. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Bookmark where am I with respect to current position.
be: Паведаміць пра бягучае месцазнаходжанне ў дачыненні да абранай закладкі.

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the previous bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to previous bookmark location.
be: Перайсці да месцазнаходжання папярэдняй закладкі.

note: Translators: this command moves the user to the location stored at the bookmark. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to bookmark.
be: Перайсці да закладкі.

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the next bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to next bookmark location.
be: Перайсці да месцазнаходжання наступнай закладкі.

note: Translators: this event handler binds an in-page accessible object location to the given input key command.
en: Add bookmark.
be: Дадаць закладку.

note: Translators: this event handler saves all bookmarks for the current application to disk.
en: Save bookmarks.
be: Захаваць закладкі.

note: Translators: Orca allows the item under the pointer to be spoken. This toggles the feature without the need to get into a GUI.
en: Toggle mouse review mode.
be: Рэжым паведамлення пра месцазнаходжанне мышы.

note: Translators: Orca has a command to present the current time in speech and in braille.
en: Present current time.
be: Паведаміць бягучы час.

note: Translators: Orca has a command to present the current date in speech and in braille.
en: Present current date.
be: Паведаміць бягучую дату.

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands. This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Passes the next command on to the current application.
be: Перадаваць наступныя загады непасрэдна дзейнай праграме.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. This string to be translated is associated with the keyboard commands used to review those previous messages.
en: Speak and braille a previous chat room message.
be: Агучыць і паказаць у Брайлі папярэдняе паведамленне з чату.

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcment unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be tr
en: Toggle whether we announce when our buddies are typing.
be: Ці паведамляць, калі вашы суразмоўцы пішуць паведамленне.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Toggle whether we provide chat room specific message histories.
be: Ці весці журнал размоў для кожнага чату.

note: Translators: In chat applcations, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca h
en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room.
be: Ці агучваць назву пакоя перад чытаннем паведамленняў чату.

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the left.
en: Line Left
be: Радок улева

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the right.
en: Line Right
be: Радок управа

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls up.
en: Line Up
be: Радок уверх

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls down.
en: Line Down
be: Радок уніз

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, it instructs the braille display to freeze.
en: Freeze
be: Замацаваць

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the top left of the window.
en: Top Left
be: Верхні левы кут

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the bottom left of the window.
en: Bottom Left
be: Ніжні левы кут

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
be: Пазіцыя курсора

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display toggles between six-dot braille and eight-dot braille.
en: Six Dots
be: Шэсць кропак

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents a whole set of buttons known as cursor routing keys and are a way for a user to move the application's caret to the position indicated on t
en: Cursor Routing
be: Курсорнае кіраванне

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents the start of a selection operation. It is called "Cut Begin" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Begin
be: Пачаць выразанне

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents marking the endpoint of a selection. It is called "Cut Line" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Line
be: Выразаць радок

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the last received notification message.
en: Present last notification message.
be: Агучыць апошняе нагадванне.

note: Translators: this is a command which causes Orca to present a list of all the notification messages received.
en: Present notification messages list
be: Агучыць спіс нагадванняў

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the previous notification message.
en: Present previous notification message.
be: Агучыць папярэдняе нагадванне.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to next character.
be: Перайсці да наступнага знака.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to previous character.
be: Перайсці да папярэдняга знака.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to next word.
be: Перайсці да наступнага слова.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to previous word.
be: Перайсці да папярэдняга слова.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to next line.
be: Перайсці да наступнага радка.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to previous line.
be: Перайсці да папярэдняга радка.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the top of the file.
be: Перайсці да пачатку файла.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the bottom of the file.
be: Перайсці да канца файла.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the beginning of the line.
be: Перайсці да пачатку радка.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the end of the line.
be: Перайсці да канца радка.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the next object.
be: Перайсці да наступнага аб'екта.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the previous object.
be: Перайсці да папярэдняга аб'екта.

note: Translators: this is for causing a collapsed combo box which was reached by Orca's caret navigation to be expanded.
en: Causes the current combo box to be expanded.
be: Разгарнуць бягучую графу з выплыўным спісам.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: Switches between native and screen-reader caret navigation.
be: Переключыцца паміж убудаванай навігацыяй і навігацыяй карэткай.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Advance live region politeness setting.
be: Прасунутыя настройкі працы з дынамічнымі рэгіёнамі.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Set default live region politeness level to off.
be: Адключыць нагадванне аб дынамічных рэгіёнах.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to a command for reviewing up to nine stored previous live messages.
en: Review live region announcement.
be: Паўтарыць папярэднія паведамленні пра дынамічныя рэгіёны.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to an Orca command which allows the user to toggle whether or not Orca pays attention to changes in live regions. Note that turni
en: Monitor live regions.
be: Манітор дынамічных рэгіёнаў.

note: Translators: hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. This command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If the user is already in the mouse over object, this command will hid
en: Moves focus into and away from the current mouse over.
be: Перайсці да аб'екта, які актывуецца пры навядзенні курсора.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to set the row.
en: Set the row to use as dynamic column headers.
be: Наставіць радок, які будзе выкарыстоўвацца ў якасці дынамічнага загалоўка слупкоў.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Clears the dynamic column headers.
be: Ачышчае часовы загаловак слупка.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing row headers. This string refers to the command to set the column.
en: Set the column to use as dynamic row headers.
be: Наставіць слупок, які будзе выкарыстоўвацца ў якасці дынамічнага загалоўка радкоў.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Clears the dynamic row headers
be: Ачышчае часовы загаловак радка.

note: Translators: This string refers to an Orca command. The "input line" refers to the place where one enters formulas for a spreadsheet.
en: Presents the contents of the input line.
be: Паказвае змест радка ўводу.

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around the document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. This feature needs to be toggle-able so that it does not interfere with normal
en: Toggles structural navigation keys.
be: Пераключае клавішы структурнай навігацыі.

note: Translators: this is for navigating among anchors in a document. An anchor is a named spot that one can jump to.
en: Goes to previous anchor.
be: Перайсці да папярэдняга якара.

note: Translators: this is for navigating among anchors in a document. An anchor is a named spot that one can jump to.
en: Goes to next anchor.
be: Перайсці да наступнага якара.

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Goes to previous blockquote.
be: Перайсці да папярэдняга блока цытаты.

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Goes to next blockquote.
be: Перайсці да наступнага блока цытаты.

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Displays a list of blockquotes.
be: Паказвае спіс цытат.

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Goes to previous button.
be: Перайсці да папярэдняй кнопкі.

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Goes to next button.
be: Перайсці да наступнай кнопкі.

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Displays a list of buttons.
be: Паказвае спіс кнопак.

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Goes to previous check box.
be: Перайсці да папярэдняга пераключальніка.

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Goes to next check box.
be: Перайсці да наступнага пераключальніка.

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Displays a list of check boxes.
be: Паказвае спіс пераключальнікаў.

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Goes to previous combo box.
be: Перайсці да папярэдняй графы з выплыўным спісам.

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Goes to next combo box.
be: Перайсці да наступнай графы з выплыўным спісам.

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Displays a list of combo boxes.
be: Паказвае спіс граф з выплыўнымі спісамі.

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Goes to previous entry.
be: Перайсці да папярэдняга запісу.

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Goes to next entry.
be: Перайсці да наступнага запісу.

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Displays a list of entries.
be: Паказвае спіс элементаў.

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Goes to previous form field.
be: Перайсці да папярэдняй графы формы.

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Goes to next form field.
be: Перайсці да наступнай графы формы.

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Displays a list of form fields.
be: Паказвае спіс граф формы.

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Goes to previous heading.
be: Перайсці да папярэдняга загалоўка.

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Goes to next heading.
be: Перайсці да наступнага загалоўка.

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Displays a list of headings.
be: Паказвае спіс загалоўкаў.

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Goes to previous heading at level %d.
be: Перайсці да папярэдняга загалоўка %d узроўню.

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Goes to next heading at level %d.
be: Перайсці да наступнага загалоўка %d узроўню.

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Displays a list of headings at level %d.
be: Паказвае спіс загалоўкаў %d узроўню.

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Goes to previous landmark.
be: Перайсці да папярэдняга арыенціра.

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Goes to next landmark.
be: Перайсці да наступнага арыенціра.

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Displays a list of landmarks.
be: Паказвае спіс арыенціраў.

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Goes to previous large object.
be: Перайсці да папярэдняга вялікага аб'екта.

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Goes to next large object.
be: Перайсці да наступнага вялікага аб'екта.

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Displays a list of large objects.
be: Паказвае спіс вялікіх аб'ектаў.

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Goes to previous link.
be: Перайсці да папярэдняй спасылкі.

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Goes to next link.
be: Перайсці да наступнай спасылкі.

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Displays a list of links.
be: Паказвае спіс спасылак.

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Goes to previous list.
be: Перайсці да папярэдняга спіса.

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Goes to next list.
be: Перайсці да наступнага спіса.

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Displays a list of lists.
be: Паказвае спіс спісаў.

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Goes to previous list item.
be: Перайсці да папярэдняга спіса элементаў.

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Goes to next list item.
be: Перайсці да наступнага спіса элементаў.

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Displays a list of list items.
be: Паказвае спіс элементаў спіса.

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Goes to previous live region.
be: Перайсці да папярэдняга дынамічнага рэгіёна.

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Goes to next live region.
be: Перайсці да наступнага дынамічнага рэгіёна.

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Goes to the last live region which made an announcement.
be: Перайсці да апошняга дынамічнага рэгіёна, ад якога атрымана паведамленне.

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Goes to previous paragraph.
be: Перайсці да папярэдняга абзаца.

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Goes to next paragraph.
be: Перайсці да наступнага абзаца.

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Displays a list of paragraphs.
be: Паказвае спіс абзацаў.

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Goes to previous radio button.
be: Перайсці да папярэдняй кнопкі выбару.

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Goes to next radio button.
be: Перайсці да наступнай кнопкі выбару.

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Displays a list of radio buttons.
be: Паказвае спіс кнопак выбару.

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Goes to previous separator.
be: Перайсці да папярэдняга падзяляльніка.

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Goes to next separator.
be: Перайсці да наступнага падзяляльніка.

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Goes to previous table.
be: Перайсці да папярэдняй табліцы.

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Goes to next table.
be: Перайсці да наступнай табліцы.

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Displays a list of tables.
be: Паказвае спіс табліц.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes down one cell.
be: Перайсці на адну клетку ўніз.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes to the first cell in a table.
be: Перайсці да першай клеткі ў табліцы.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes to the last cell in a table.
be: Перайсці да апошняй клеткі ў табліцы.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes left one cell.
be: Перайсці на адну клетку ўлева.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes right one cell.
be: Перайсці на адну клетку ўправа.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes up one cell.
be: Перайсці на адну клетку ўверх.

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Goes to previous unvisited link.
be: Перайсці да папярэдняй ненаведанай спасылкі.

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Goes to next unvisited link.
be: Перайсці да наступнай ненаведанай спасылкі.

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Displays a list of unvisited links.
be: Паказвае спіс ненаведаных спасылак.

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Goes to previous visited link.
be: Перайсці да папярэдняй наведанай спасылкі.

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Goes to next visited link.
be: Перайсці да наступнай наведанай спасылкі.

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Displays a list of visited links.
be: Паказвае спіс наведаных спасылак.

note: Translators: this is the action name for the 'toggle' action. It must be the same string used in the *.po file for gail.
en: toggle
be: пераключыць

note: Translators: This string appears on a button in a dialog. "Activating" the selected item will perform the action that one would expect to occur if the object were clicked on with the mouse. If the object is a link, activating it will bring you to a new page. If the object is a button, activating it 
en: _Activate
be: _Задзейнічаць

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 7 is the dot in the bottom left corner. If the user selects this option, Dot 7 will be used to 'underline' text of interest, e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _7
be: Кропка _7

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 8 is the dot in the bottom right corner. If the user selects this option, Dot 8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _8
be: Кропка _8

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dots 7-8 are the dots at the bottom. If the user selects this option, Dots 7-8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dots 7 an_d 8
be: _Кропкі 7 і 8

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Cancel
be: _Скасаваць

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Jump to
be: _Пераскочыць

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _OK
be: _Добра

note: Translators: When the user arrows up and down in HTML content, and Orca is controlling the caret, the user might want Orca to always position the cursor at the beginning of the line (as opposed to the position directly above/below the current cursor position). Different users have different preferen
en: _Position cursor at start of line when navigating vertically
be: _Перамяшчаць курсор на пачатак радка падчас вертыкальнай навігацыі

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will tell you when one of your buddies is typing a message.
en: Announce when your _buddies are typing
be: Паведамляць, калі ваш _суразмоўца піша паведамленне

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will provide the user with chat room specific message histories rather than just a single history which contains the latest messages from all the chat rooms that they are in.
en: Provide chat room specific _message histories
be: Весці журнал _размоў для кожнага чату

note: Translators: This is the label of a panel holding options for how messages in this application's chat rooms should be spoken. The options are: Speak messages from all channels (i.e. even if the chat application doesn't have focus); speak messages from a channel only if it is the active channel; spea
en: Speak messages from
be: Агучваць паведамленні для

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear irrespective of whether or not the chat application currently has focus. This is the default behaviour.
en: All cha_nnels
be: Усіх кан_алаў

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear if and only if the chat application has focus. The string substituion is for the application name (e.g Pidgin).
en: All channels when an_y %s window is active
be: Усіх каналаў, калі актыўна лю_бое акно %s

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will only speak new chat messages for the currently active channel, irrespective of whether the chat application has focus.
en: A channel only if its _window is active
be: Канала, _акно якога актыўна

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will speak the name of the chat room prior to presenting an incoming message.
en: _Speak Chat Room name
be: _Агучваць назву чату

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a double click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: double click
be: падвойная пстрычка

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a triple click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: triple click
be: патройная пстрычка

note: Translators: This is a label which will appear in the list of available speech engines as a special item. It refers to the default engine configured within the speech subsystem. Apart from this item, the user will have a chance to select a particular speech engine by its real name (Festival, IBMTTS,
en: Default Synthesizer
be: Прадвызначаны сінтэзатар

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Actual String
be: Дзейны радок

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Replacement String
be: Радок для замены

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. While Orca's "key echo" options present the actual keyboard keys being pressed, "character echo" presents the character/string of length 1 that is inserted as a result of the keypress. Translators: When this 
en: Enable echo by cha_racter
be: Уключыць агучванне па знаках

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. This string refers to a "key echo" option. When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed. Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed.
en: Enable non-spacing _diacritical keys
be: Уключыць клавішы д_ыякрытычных знакаў

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the setting to begin the search from the current location rather than from the top of the screen.
en: C_urrent location
be: Б_ягучае месцазнаходжанне

note: Translators: This is the label for a spinbutton. This option allows the user to specify the number of matched characters that must be present before Orca speaks the line that contains the results from an application's Find toolbar.
en: Minimum length of matched text:
be: Мінімальная даўжыня адпаведнага тэксту:

note: Translators: This is the label of a panel containing options for what Orca presents when the user is in the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Find Options
be: Параметры пошуку

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether the line that contains the match from an application's Find toolbar should always be spoken, or only spoken if it is a different line than the line which contained the last match.
en: Onl_y speak changed lines during find
be: Падчас пошуку агучваць толь_кі змененыя радкі

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether or not Orca will automatically speak the line that contains the match while the user is performing a search from the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Speak results during _find
be: Агучваць вынікі падчас _пошуку

note: Translators: Function is a table column header where the cells in the column are a sentence that briefly describes what action Orca will take if and when the user invokes that keyboard command.
en: Function
be: Функцыя

note: Translators: Key Binding is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.
en: Key Binding
be: Прывязка клавішы

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which can be used in any setting, task, or application. They are not specific to, for instance, web browsing.
en: Default
be: Прадвызначаныя

note: Translators: An external braille device has buttons on it that permit the user to create input gestures from the braille device. The braille bindings are what determine the actions Orca will take when the user presses these buttons.
en: Braille Bindings
be: Прывязкі Брайля

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which do not currently have an associated key binding.
en: Unbound
be: Вольныя

[ctx: keybindings]
note: Translators: Modified is a table column header in Orca's preferences dialog. This column contains a checkbox which indicates whether a key binding for an Orca command has been changed by the user to something other than its default value.
en: Modified
be: Мадыфікавана

note: Translators: This label refers to the keyboard layout (desktop or laptop).
en: _Desktop
be: _Стол

note: Translators: Orca's preferences can be configured on a per-application basis, allowing users to customize Orca's behavior, keybindings, etc. to work one way in LibreOffice and another way in a chat application. This string is the title of Orca's application-specific preferences dialog for an applica
en: Screen Reader Preferences for %s
be: Настройкі чытача з экрана для %s

note: Translators: This is a table column header. This column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will indicate the associated item or attribute by "marking" it in braille. "Marking" is not the same as writing out the word; instead marking refers to adding some other indicator,
en: Mark in braille
be: Пазначаць у Брайле

note: Translators: "Present Unless" is a column header of the text attributes panel of the Orca preferences dialog. On this panel, the user can select a set of text attributes that they would like spoken and/or indicated in braille. Because the list of attributes could get quite lengthy, we provide the op
en: Present Unless
be: Актыўны апрача

note: Translators: This is a table column header. The "Speak" column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will speak the associated item or attribute (e.g. saying "Bold" as part of the information presented when the user gives the Orca command to obtain the format and font detai
en: Speak
be: Прачытаць

note: Translators: This is the title of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: Save Profile As Conflict
be: Захаваць профіль як канфліктны

note: Translators: This is the label of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: User Profile Conflict!
be: Канфлікт профілю карыстальніка!

note: Translators: This is the message in a dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish
en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
be: Профіль %s ужо існуе.
    Працягнуць абнаўленне наяўнага профілю гэтымі новымі зменамі?

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: Load user profile
be: Загрузіць профіль карыстальніка

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
be: Вы збіраецеся змяніць дзейны профіль. Калі вы
    толькі змянілі настройкі, яны будуць адкінуты
    пры загрузцы профілю.
    
    Працягнуць загрузку профілю, адкінуўшы папярэднія змены?

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Save Profile As
be: Захаваць профіль як

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: _Profile Name:
be: _Назва профілю:

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "All" means that Orca will present progress bar updates regardless of what application and window they happen to be in. Translators: Orca has a setting which determines which progress bar update
en: All
be: Усе

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Application" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active application (but not necessarily in the current window).
en: Application
be: Праграма

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Window" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active window.
en: Window
be: Акно

[ctx: punctuation level]
note: Translators: If this setting is chosen, no punctuation symbols will be spoken as a user reads a document. Translators: this refers to how much punctuation will be spoken by Orca when presenting text on the screen.
en: _None
be: _Няма

note: Translators: If this setting is chosen, common punctuation symbols (like comma, period, question mark) will not be spoken as a user reads a document, but less common symbols (such as #, @, $) will.
en: So_me
be: _Некаторыя

note: Translators: If this setting is chosen, the majority of punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: M_ost
be: _Большасць

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each line.
en: Line
be: Радок

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each sentence.
en: Sentence
be: Сказ

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a blockquote.
en: Blockquote
be: Цытата

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a button.
en: Button
be: Кнопка

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the caption of a table.
en: Caption
be: Падказка

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a check box.
en: Check Box
be: Пераключальнік

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item in a combo box.
en: Combo Box
be: Графа з выплыўным спісам

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the description of an element.
en: Description
be: Апісанне

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a heading.
en: Heading
be: Загаловак

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a form field.
en: Label
be: Надпіс

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined
en: Landmark
be: Арыенцір

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of a column which contains the level of a heading. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for 
en: Level
be: Узровень

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a link.
en: Link
be: Спасылка

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list.
en: List
be: Спіс

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list item.
en: List Item
be: Элемент спіса

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an object.
en: Object
be: Аб'ект

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a paragraph.
en: Paragraph
be: Абзац

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a radio button.
en: Radio Button
be: Кнопка выбару

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the role of a widget. Examples include "heading", "paragraph", 
en: Role
be: Роля

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item of a form field.
en: Selected Item
be: Вылучаны элемент

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the state of a widget. Examples include "checked"/"not checked"
en: State
be: Стан

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an entry.
en: Text
be: Тэкст

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the URI of a link.
en: URI
be: URI-адрас

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the value of a form field.
en: Value
be: Значэнне

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Blockquotes
be: Цытаты

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Buttons
be: Кнопкі

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Check Boxes
be: Пераключальнікі

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Combo Boxes
be: Графы з выплыўнымі спісамі

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Entries
be: Элементы

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Form Fields
be: Графы формы

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Headings
be: Загалоўкі

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for <h2>, and so on.
en: Headings at Level %d
be: Загалоўкі %d узроўню

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' use
en: Landmarks
be: Арыенціры

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a l
en: Large Objects
be: Вялікія аб'екты

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Links
be: Спасылкі

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Lists
be: Спісы

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: List Items
be: Элементы спіса

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Paragraphs
be: Абзацы

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Radio Buttons
be: Кнопкі выбару

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Tables
be: Табліцы

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Unvisited Links
be: Ненаведаныя спасылкі

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Visited Links
be: Наведаныя спасылкі

note: Translators: This is the title of a panel holding options for how to navigate HTML content (e.g., Orca caret navigation, positioning of caret, structural navigation, etc.).
en: Page Navigation
be: Навігацыя па старонцы

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically start reading the page from beginning to end. This is the label of a checkbox in which users can indicate their preference.
en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
be: Аўтаматычна пачынаць агучваць старонку, калі яна _загружаецца першы раз

note: Translators: Different speech systems and speech engines work differently when it comes to handling pauses (e.g. sentence boundaries). This property allows the user to specify whether speech should be sent to the speech synthesis system immediately when a pause directive is enountered or if it shoul
en: Break speech into ch_unks between pauses
be: Падзяляць тэкст на фр_азы паміж паўзамі

note: Translators: This string will appear in the list of available voices for the current speech engine. "%s" will be replaced by the name of the current speech engine, such as "Festival default voice" or "IBMTTS default voice". It refers to the default voice configured for given speech engine within the
en: %s default voice
be: %s прадвызначаны голас

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting the content of the screen and other messages.
en: Default
be: Прадвызначаны

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is part of a hyperlink.
en: Hyperlink
be: Сеціўная спасылка

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting information which is not displayed on the screen as text, but is still being communicated by the system in some visual fashion. For instance, Orca says "misspelled" to indicate the presence of the red squiggly line found under a spel
en: System
be: Сістэма

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is written in uppercase.
en: Uppercase
be: Вялікія літары

note: Translators this label refers to the name of particular speech synthesis system. (http://devel.freebsoft.org/speechd)
en: Speech Dispatcher
be: Галасавы дыспетчар

[ctx: OptionGroup]
note: Translators: This is a label for a group of options related to Orca's behavior when presenting an application's spell check dialog.
en: Spell Check
be: Праверка правапісу

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current error in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," enabling this setting would cause Orca to speak "f o o" after speaking "foo".
en: Spell _error
be: _Правапісная памылка

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current suggestion in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," and the first suggestion is "for" enabling this setting would cause Orca to s
en: Spell _suggestion
be: Пр_авапісная прапанова

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will present the context (surrounding text, typically the sentence or line) in which the mistake occurred.
en: Present _context of error
be: Паказваць _кантэкст памылкі

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the coordinates of the current spread sheet cell. Coordinates are the row and column position within the spread sheet (i.e. A1, B1, C2 ...)
en: Speak spread sheet cell coordinates
be: Агучваць каардынаты клетак табліцы

note: Translators: This is a label for an option for whether or not to speak the header of a table cell in document content.
en: Announce cell _header
be: Агучваць _загаловак клеткі

note: Translators: This is the title of a panel containing options for specifying how to navigate tables in document content.
en: Table Navigation
be: Навігацыя па табліцы

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca to skip over empty/ blank cells when navigating tables in document content.
en: Skip _blank cells
be: Прапускаць _пустыя клеткі

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented to them. This label is associated with the default presentation to be used. Translators: This is one of two options available in the Preferences d
en: Speak _cell
be: Вымавіць _клетку

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak table cell coordinates in document content.
en: Speak _cell coordinates
be: Агучваць каардынаты _клетак

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the span size of a table cell (e.g., how many rows and columns a particular table cell spans in a table).
en: Speak _multiple cell spans
be: Агучваць даўжыню _вялікіх клетак

note: Translators: This is a table column header. "Attribute" here refers to text attributes such as bold, underline, family-name, etc.
en: Attribute Name
be: Назва атрыбута

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode. This is the 
en: Control caret navigation
be: Настройка навігацыі карэткай

note: Translators: Orca provides keystrokes to navigate HTML content in a structural manner: go to previous/next header, list item, table, etc. This is the label of a checkbox in which users can indicate their default preference.
en: Enable _structural navigation
be: _Уключыць структурную навігацыю

note: Translators: This refers to the amount of information Orca provides about a particular object that receives focus.
en: Brie_f
be: _Сцісла

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left shift key
en: left shift
be: левы shift

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left alt key
en: left alt
be: левы alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left ctrl key
en: left control
be: левы control

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right shift key
en: right shift
be: правы shift

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right alt key
en: right alt
be: правы alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right ctrl key
en: right control
be: правы control

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left meta key
en: left meta
be: левы meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right meta key
en: right meta
be: правы meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left tab key
en: left tab
be: левы tab

note: Translators: this is how someone would speak the name of the up arrow key
en: up
be: уверх

note: Translators: this is how someone would speak the name of the down arrow key
en: down
be: уніз

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left arrow key
en: left
be: улева

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right arrow key
en: right
be: управа

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left super key
en: left super
be: левы super

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right super key
en: right super
be: правы super

note: Translators: this is how someone would speak the name of the menu key
en: menu
be: меню

note: Translators: this is how someone would speak the name of the help key
en: help
be: дапамога

note: Translators: this is how someone would speak the name of the multi key
en: multi
be: мульці

note: Translators: this is how someone would speak the name of the mode switch key
en: mode switch
be: пераключальнік рэжыму

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the acute glyph
en: acute
be: націск

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the circumflex glyph
en: circumflex
be: дашак

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the diaeresis glyph
en: diaeresis
be: трэма

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the ring glyph
en: ring
be: кружок

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the stroke glyph
en: stroke
be: перакрэсліванне

note: Translators: this is how someone would speak the name of the minus key
en: minus
be: мінус

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "right alt" modifier.
en: Alt_R
be: _Правы Alt

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "left alt" modifier.
en: Alt_L
be: _Левы Alt

[ctx: generic name]
note: Translators: Sometimes when we attempt to get the name of an accessible software application, we fail because the app or one of its elements is defunct. This is a generic name so that we can still refer to this element in messages.
en: application
be: праграма

note: Translators: This is presented when the user has navigated to an empty line.
en: blank
be: пусты

note: Translators: This refers to font weight.
en: bold
be: тоўсты

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when a new bookmark has been entered into the list of bookma
en: bookmark entered
be: закладка ўведзена

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user to indicate the comparative locations of the current object 
en: comparison unknown
be: невядомае параўнанне

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user to indicate the current object is the same object pointed to
en: bookmark is current object
be: закладка з'яўляецца бягучым аб'ектам

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user to indicate the current object's parent and the bookmarked o
en: bookmark and current object have same parent
be: закладка і бягучы аб'ект маюць аднолькавы бацькоўскі элемент

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user to indicate the current object and the bookmarked object sha
en: shared ancestor %s
be: супольны продак %s

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when the active list of bookmarks have been saved to disk.
en: bookmarks saved
be: закладкі захаваны

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when an error was encountered, preventing the active list of
en: bookmarks could not be saved
be: не ўдалося захаваць закладкі

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands. This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Bypass mode enabled.
be: Рэжым прамой перадачы загадаў уключаны.

note: Translators: this is an indication that Orca is unable to obtain the display/ results area of the calculator being used (e.g. gcalctool).
en: Unable to get calculator display
be: Не ўдалося знайсці дысплей калькулятара

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: icon
be: з мецінамі

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to icon.
be: Стыль устаўкі вялікіх літар - з мецінамі.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: none
be: без нічога

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to none.
be: Стыль устаўкі вялікіх літар - без нічога.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: spell
be: з палітарным вымаўленнем

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to spell.
be: Стыль устаўкі вялікіх літар - з палітарным вымаўленнем.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: Gecko is controlling the caret.
be: Карэткай кіруе Gecko.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: The screen reader is controlling the caret.
be: Карэткай кіруе чытач з экрана.

note: Translators: this is the name of a cell in a spreadsheet.
en: Cell %s
be: Клетка %s

note: Translators: This is the description of command line option '-d, --disable' which allows the user to specify an option to disable as Orca is started.
en: Prevent use of option
be: Забараніць выкарыстанне функцыі

note: Translators: this is the description of command line option '-e, --enable' which allows the user to specify an option to enable as Orca is started.
en: Force use of option
be: Прымусіць ужыць функцыю

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-e, --enable' or '-d, --disable' command line options.
en: OPTION
be: ОПЦЫЯ

note: Translators: This message is displayed when the user starts Orca from the command line and includes an invalid option or argument. After the message, the list of invalid items, as typed by the user, is displayed.
en: The following are not valid:
be: Наступныя аргументы і опцыі хібныя:

note: Translators: This is the description of command line option '-l, --list-apps' which prints the names of running applications which can be seen by assistive technologies such as Orca and Accerciser.
en: Print the known running applications
be: Паказаць спіс вядомых дзейных праграм

note: Translators: This is the description of command line option '-p, --profile' which allows you to specify a profile to be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured by the user for a particular purpose, such as a 'Spanish' profile which would include Spanish braille and text-to-speec
en: Load profile
be: Загрузіць профіль

note: Translators: This message is presented to the user when the specified profile could not be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured for a particular purpose, such as a Spanish profile which would include Spanish braille and Spanish text-to-speech. The string substituted in is the
en: Profile could not be loaded: %s
be: Не ўдалося загрузіць профіль: %s

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca from some other environment than the graphical desktop.
en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
be: Не ўдалося запусціць чытач з экрана, бо ён не здолеў злучыцца з працоўным асяроддзем.

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca but the launch fails due to an error related to the settings manager.
en: Could not activate the settings manager. Exiting.
be: Не ўдалося актываваць кіраўнік настроек. Выхад.

note: Translators: This message is presented to the user when he/she tries to launch Orca, but Orca is already running.
en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run "orca --replace" to replace that process with a new one.
be: У гэтым сеансе ўжо дзейнічае іншы працэс чытача з экрана.
    Выканайце "orca --replace", каб падмяніць гэты працэс новым.

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-p, --profile' command line option.
en: NAME
be: НАЗВА

note: Translators: This is the description of command line option '-u, --user-prefs' that allows you to specify an alternate location from which to load the user preferences.
en: Use alternate directory for user preferences
be: Ужыць іншы каталог для настроек карыстальніка

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-u, --user-prefs' command line option.
en: DIR
be: КАТАЛОГ

note: Translators: This is the description of command line option '-r, --replace' which tells Orca to replace any existing Orca process that might be running.
en: Replace a currently running instance of this screen reader
be: Замяніць бягучую копію чытача з экрана

note: Translators: This is the description of command line option '--debug' which causes debugging output for Orca to be sent to a file. The YYYY-MM-DD-HH:MM:SS portion of the string indicates the file name will be formed from the current date and time with 'debug' in front and '.out' at the end. The 'deb
en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
be: Пасылаць адладачны вывад у debug-ГГГГ-ММ-ДД-ГГ:ХХ:СС.out

note: Translators: This is the description of command line option '--debug-file' which allows the user to override the default date-based name of the debugging output file.
en: Send debug output to the specified file
be: Пасылаць адладачны вывад у вызначаны файл

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '--debug-file' command line option.
en: FILE
be: ФАЙЛ

note: Translators: This is the description of command line option '-t, --text-setup' that will initially display a list of questions in text form, that the user will need to answer, before Orca will startup. For this to happen properly, Orca will need to be run from a terminal window.
en: Set up user preferences (text version)
be: Наставіць настройкі карыстальніка (тэкставая версія)

note: Translators: This text is the description displayed when Orca is launched from the command line and the help text is displayed.
en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
be: Паведамляйце аб хібах у праграме на адрас: orca-list@gnome.org.

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcment unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be tr
en: Do not announce when your buddies are typing.
be: Не паведамляць, калі ваш суразмоўца піша паведамленне.

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcment unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be tr
en: announce when your buddies are typing.
be: паведамляць, калі ваш суразмоўца піша паведамленне.

note: Translators: In chat applcations, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. This string to be trans
en: Message from chat room %s
be: Паведамленне з чату %s

note: Translators: This message is presented to inform the user that a new chat conversation has been added to the existing conversations. The "tab" here refers to the tab which contains the label for a GtkNotebook page. The label on the tab is the string substitution.
en: New chat tab %s
be: Новая картка чату %s

note: Translators: In chat applcations, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca h
en: Do not speak chat room name.
be: Не агучваць назву чату.

note: Translators: In chat applcations, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca h
en: speak chat room name.
be: агучваць назву чату.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Do not provide chat room specific message histories.
be: Не весці журнал размоў для кожнага чату.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Provide chat room specific message histories.
be: Весці журнал размоў для кожнага чату.

note: Translators: this is a regular expression that is intended to match a positive 'yes' response from a user at the command line.  The expression as given means - does it begin with (that's the '^' character) any of the characters in the '[' ']'?  In this case, we've chosen 'Y', 'y', and '1' to mean po
en: ^[Yy1]
be: ^[Тт1]

note: Translators: this is a regular expression that is intended to match a positive 'yes' response from a user at the command line.  The expression as given means - does it begin with (that's the '^' character) any of the characters in the '[' ']'?  In this case, we've chosen 'Y', 'y', and '1' to mean po
en: ^[Nn0]
be: ^[Нн0]

note: Translators: This is prompting for whether the user wants to use a refreshable braille display (an external hardware device) or not. It is part of Orca's console-based setup.
en: Enable Braille?  Enter y or n:
be: Уключыць Брайль?  Увядзіце (т)ак ці (н)е:

note: Translators: If key echo is enabled, Orca will speak the name of a key as the user types on the keyboard. This message is presented during Orca's console- based setup. If the user wants key echo, they will then be prompted for which classes of keys they want echoed.
en: Enable key echo?  Enter y or n:
be: Уключыць агучванне клавіш?  Увядзіце (т)ак ці (н)е:

note: Translators: This is in reference to key echo for normal text entry keys and is part of Orca's console-based setup.
en: Enable alphanumeric and punctuation keys?  Enter y or n:
be: Уключыць клавішы літар, лічбаў і пунктуацыі?  Увядзіце (т)ак ці (н)е:

note: Translators: This is in reference to key echo for keys such as CTRL, ALT, Shift, Insert, etc. It is part of Orca's console-based setup.
en: Enable modifier keys?  Enter y or n:
be: Уключыць клавішы-мадыфікатары?  Увядзіце (т)ак ці (н)е:

note: Translators: This is in reference to key echo for function keys (F1-F12). It is part of Orca's console-based setup.
en: Enable function keys?  Enter y or n:
be: Уключыць функцыянальныя клавішы?  Увядзіце (т)ак ці (н)е:

note: Translators: This is in reference to key echo for keys that perform actions such as enter, escape, tab, backspace, delete, arrow keys, page up/down, etc. It is part of Orca's console-based setup.
en: Enable action keys?  Enter y or n:
be: Уключыць клавішы дзеяння?  Увядзіце (т)ак ці (н)е:

note: Translators: The word echo feature of Orca will speak the word prior to the caret when the user types a word delimiter. This message is presented during Orca's console-based setup.
en: Enable echo by word?  Enter y or n:
be: Уключыць паслоўнае агучванне?  Увядзіце (т)ак ці (н)е:

note: Translators: This is prompting for a numerical choice to be typed at Orca's console-based setup.
en: Enter choice:
be: Выбар:

note: Translators: This is letting the user they input an invalid integer value on the command line and is also requesting they enter a valid integer value. This message is part of Orca's console-based setup.
en: Please enter a valid number.
be: Увядзіце правільны лік.

note: Translators: This is letting the user they input an invalid yes/no value on the command line and is also requesting they enter a valid one. This message is part of Orca's console-based setup.
en: Please enter y or n.
be: Увядзіце (т)ак ці (н)е.

note: Translators: Orca has two keyboard layouts which impact what keybindings are used to perform Orca commands. The two layouts are "Laptop" and "Desktop". This message is part of Orca's console-based setup.
en: Select desired keyboard layout.
be: Абярыце раскладку.

note: Translators: Orca has two keyboard layouts which impact what keybindings are used to perform Orca commands. The two layouts are "Laptop" and "Desktop". This message is part of Orca's console-based setup.
en: 1. Desktop
be: 1. Стол

note: Translators: Orca has two keyboard layouts which impact what keybindings are used to perform Orca commands. The two layouts are "Laptop" and "Desktop". This message is part of Orca's console-based setup.
en: 2. Laptop
be: 2. Ноўтбук

note: Translators: This is prompting the user for a numerical choice from a list of available speech synthesis engines. It is part of Orca's console-based setup.
en: Select desired speech server.
be: Абярыце сервер сінтэзу маўлення.

note: Translators: The speech system represents what general speech wrapper is going to be used. Speech-dispatcher is an example of a speech system. It provides wrappers around specific speech servers (engines). This message is part of Orca's console-based setup.
en: Select desired speech system:
be: Абярыце сістэму сінтэзу маўлення:

note: Translators: This is prompting for a numerical value from a list of choices of speech synthesis voices (e.g., male, female, child). This message is part of Orca's console-based setup.
en: Select desired voice:
be: Абярыце голас:

note: Translators: This message indicates that no working speech servers (speech synthesis engines) can be found. It is part of Orca's console-based setup.
en: No servers available.
be: Няма даступных сервераў.

note: Translators: This message indicates that the speech server (speech synthesis engine) is not working properly and no voices (e.g., male, female, child) are available. This message is part of Orca's console-based setup.
en: No voices available.
be: Няма даступных галасоў.

note: Translators: This message indicates that speech synthesis will not be used. It is part of Orca's console-based setup.
en: Speech will not be used.
be: Маўленне не будзе выкарыстоўвацца.

note: Translators: This message is presented at the beginning of Orca's console- based setup.
en: Screen reader setup.
be: Настройка чытача з экрана.

note: Translators: This message is presented at the completion of Orca's console- based setup.
en: Setup complete.  Press Return to continue.
be: Наладка скончана.  Націсніце Return, каб працягнуць.

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box.
en: Default button is %s
be: Прадвызначаная кнопка %s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consequtive subscripted characters. For example, 'X' followed by 'subscript 2' followed by 'subscript 3' should be presented to the user as 'X subscript 23'.
en:  subscript %s
be:  ніжні індэкс %s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consequtive superscripted characters. For example, 'X' followed by 'superscript 2' followed by 'superscript 3' should be presented to the user as 'X superscript 23'.
en:  superscript %s
be:  верхні індэкс %s

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects the entire document by pressing Ctrl+A.
en: entire document selected
be: вылучаны ўвесь дакумент

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the document by pressing Ctrl+Shift+End.
en: document selected from cursor position
be: вылучаны дакумент ад пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text by pressing Ctrl+Shift+End.
en: document unselected from cursor position
be: нявылучаны дакумент ад пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the document by pressing Ctrl+Shift+Home.
en: document selected to cursor position
be: вылучаны дакумент да пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text by pressing Ctrl+Shift+Home.
en: document unselected to cursor position
be: нявылучаны дакумент да пазіцыі курсора

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the row to a particular row number.
en: Dynamic column header set for row %d
be: Настаўлены часовы загаловак слупка для радка %d

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Dynamic column header cleared.
be: Часовы загаловак слупка ачышчаны.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the column to a particular column number.
en: Dynamic row header set for column %s
be: Настаўлены часовы загаловак радка для слупка %s

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Dynamic row header cleared.
be: Часовы загаловак радка ачышчаны.

note: Translators: this is used to announce that the current input line in a spreadsheet is blank/empty.
en: empty
be: пусты

note: Translators: This is the size of a file in kilobytes
en: %.2f kilobytes
be: %.2f кілабайтаў

note: Translators: This is the size of a file in megabytes
en: %.2f megabytes
be: %.2f мегабайтаў

note: Translators: This message is presented to the user after performing a file search to indicate there were no matches.
en: No files found.
be: Файлы не знойдзены.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Appended contents to clipboard.
be: Змесціва дададзена да буфера абмену.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Copied contents to clipboard.
be: Змесціва скапіравана ў буфер абмену.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Not using flat review.
be: Не ў рэжыме агульнага прагляду.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Entering flat review.
be: Уваход у рэжым агульнага прагляду.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Leaving flat review.
be: Выхад з рэжыму агульнага прагляду.

note: Translators: this means a particular cell in a spreadsheet has a formula (e.g., "=sum(a1:d1)")
en: has formula
be: утрымлівае формулу

note: Translators: The following string is spoken to let the user know that he/she is on a link within an image map. An image map is an image/graphic which has been divided into regions. Each region can be clicked on and has an associated link. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Imagemap for more inf
en: image map link
be: спасылка карты выявы

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) they just entered has already been bound to another command and is thus unavailable. The string substituted in is the name of the command which already has the binding.
en: The key entered is already bound to %s
be: Уведзеная клавіша ўжо выкарыстоўваецца для %s

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has recorded a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
be: Націснута клавіша: %s. Націсніце Enter, каб пацвердзіць.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has assigned a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: The new key is: %s
be: Новая клавіша: %s

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca is about to delete an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
be: Прывязка клавішы выдалена. Націсніце Enter, каб пацвердзіць.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca has deleted an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: The keybinding has been removed.
be: Прывязка да клавішы выдалена.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message asking the user to press a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) to create a new key binding for an Orca command.
en: enter new key
be: увесці новую клавішу

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key
be: клавіша

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to key.
be: Уключана агучванне клавіш.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: None
be: Нічога

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to None.
be: Агучванне клавіш выключана.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key and word
be: клавіша і слова

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to key and word.
be: Уключана агучванне клавіш і слоў.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: sentence
be: сказ

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to sentence.
be: Уключана агучванне сказаў.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word
be: слова

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to word.
be: Уключана агучванне слоў.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word and sentence
be: слова і сказ

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to word and sentence.
be: Уключана агучванне слоў і сказаў.

note: Translators: Inaccessible means that the application cannot be read by Orca. This usually means the application is not friendly to the assistive technology infrastructure.
en: inaccessible
be: недаступны

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Disabled
be: Выключана

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will not be spoken.
en: Speaking of indentation and justification disabled.
be: Агучванне водступаў і выраўноўвання выключана.

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Enabled
be: Уключана

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Speaking of indentation and justification enabled.
be: Агучванне водступаў і выраўноўвання ўключана.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Learn mode.  Press escape to exit.
be: Рэжым навучання.  Націсніце Escape, каб выйсці.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader's documentation, press F1. To get a list of the screen reader's default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader's shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
be: Уключаны рэжым навучання. Націсніце любую клавішу, каб пачуць яе прызначэнне. Каб праглядзець дакументацыю да чытача з экрана, націсніце F1. Каб атрымаць спіс яго прадвызначаных клавіятурных скаротаў, націсніце F2. Каб атрымаць спіс клавіятурных скаротаў для бягучай праграмы, націсніце F3. Каб выйсці з рэжыму навучання, націсніце Escape.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the line by pressing Shift+Down.
en: line selected down from cursor position
be: вылучаны радок уніз ад пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the line by pressing Shift+Up.
en: line selected up from cursor position
be: вылучаны радок уверх ад пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the end of the paragraph by pressing Shift
en: line unselected down from cursor position
be: нявылучаны радок уніз ад пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the start of the paragraph by pressing Shi
en: line unselected up from cursor position
be: нявылучаны радок уверх ад пазіцыі курсора

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Exiting learn mode.
be: Выхад з рэжыму навучання.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the line by pressing Ctrl+Shift+Page_Up.
en: line selected from start to previous cursor position
be: вылучаны радок ад пачатку да папярэдняй пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the line by pressing Ctrl+Shift+Page_Down.
en: line selected to end from previous cursor position
be: вылучаны радок ад папярэдняй пазіцыі курсора да канца

note: Translators: this indicates that this piece of text is a hypertext link.
en: link
be: спасылка

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is on the same page.
en: same page
be: гэтая ж старонка

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at the same site (but not on the same page as the link).
en: same site
be: гэтая ж пляцоўка

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at a different site than that of the link.
en: different site
be: іншая пляцоўка

note: Translators: this refers to a link to a file, where the first item is the protocol (ftp, ftps, or file) and the second item the name of the file being linked to.
en: %(uri)s link to %(file)s
be: %(uri)s спасылаецца на %(file)s

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto.
en: %s link
be: %s спасылка

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate amongst the list of commands presented in learn mode, as well as how to exit the list when finished.
en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
be: Для перамяшчэння па спісе выкарыстоўвайце стрэлкі ўверх і ўніз. Каб выйсці, націсніце Escape.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: All live regions set to off
be: Усе дынамічныя рэгіёны выключаны

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: live regions politeness levels restored
be: узроўні ветлівасці дынамічных рэгіёнаў былі адноўлены

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: politeness level %s
be: узровень ветлівасці %s

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to assertive
be: настройка ветлівага рэжыму дынамічнага рэгіёна: упарты

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to off
be: настройка ветлівага рэжыму дынамічнага рэгіёна: выключаны

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to polite
be: настройка ветлівага рэжыму дынамічнага рэгіёна: ветлівы

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to rude
be: настройка ветлівага рэжыму дынамічнага рэгіёна: грубы

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring off
be: Манітор дынамічных рэгіёнаў выключаны.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring on
be: Манітор дынамічных рэгіёнаў уключаны.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that a cached message is not available 
en: no live message saved
be: не захавана ніводнага дынамічнага паведамлення

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that Orca's live region features have b
en: Live region support is off
be: Абслугоўванне дынамічнага рэгіёна выключана.

[ctx: location]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a brief message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Not found
be: Не знойдзена

note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a detailed message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Could not find current location.
be: Не ўдалося знайсці бягучае месцазнаходжанне.

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: off
be: выкл

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: on
be: укл

note: Translators: This is to inform the user of the presence of the red squiggly line which indicates that a given word is not spelled correctly.
en: misspelled
be: няправільна напісана

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The first thing it does is let the user know what the misspelled word is.
en: Misspelled word: %s
be: Няправільна напісанае слова: %s

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The second thing it does is give the phrase containing the misspelled word in the document. This is known as the context.
en: Context is %s
be: Кантэкст %s

note: Translators: Hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. Orca has a command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If this command fails, Orca will present this message.
en: Mouse over object not found.
be: Аб'ект, які актывуецца пры навядзенні курсора, не знойдзены.

note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is a message that will be presented to the user when an error (such as the operation timing out) kept us
en: Error: Could not create list of objects.
be: Памылка: не ўдалося стварыць спіс аб'ектаў.

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list).
en: Nesting level %d
be: Узровень укладання %d

note: Translators: Orca has a command that moves the mouse pointer to the current location on a web page. If moving the mouse pointer caused an item to appear such as a pop-up menu, we want to present that fact.
en: New item has been added
be: Быў дададзены новы элемент

note: Translators: This is intended to be a short phrase to present the fact that no no accessible component has keyboard focus.
en: No focus
be: Няма фокуса

note: Translators: This message presents the fact that no accessible application has has keyboard focus.
en: No application has focus.
be: Няма праграм з фокусам.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from anchor to anchor. (An anchor is a named spot that one can jump to.) This is a detailed message which will be presented to the user if no more anchors can be found.
en: No more anchors.
be: Больш няма якараў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from blockquote to blockquote. This is a detailed message which will be presented to the user if no more blockquotes can be found.
en: No more blockquotes.
be: Больш няма блокаў цытат.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from button to button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more buttons can be found.
en: No more buttons.
be: Больш няма кнопак.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from check box to check box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more check boxes.
be: Больш няма пераключальнікаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from 'large object' to 'large object'. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more large objects.
be: Больш няма вялікіх аб'ектаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from combo box to combo box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more combo boxes can be found.
en: No more combo boxes.
be: Больш няма графаў з выплыўным спісам.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from entry to entry. This is a detailed message which will be presented to the user if no more entries can be found.
en: No more entries.
be: Больш няма запісаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from form field to form field. This is a detailed message which will be presented to the user if no more form fields can be found.
en: No more form fields.
be: Больш няма графаў формы.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading. This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings can be found.
en: No more headings.
be: Больш няма загалоўкаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading at a particular level (i.e. only <h1> or only <h2>, etc.). This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings at the desired level can be found.
en: No more headings at level %d.
be: Больш няма загалоўкаў %d узроўню.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc. This is an indication that one was not found.
en: No landmark found.
be: Больш няма арыенціраў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from link to link (regardless of visited state). This is a detailed message which will be presented to the user if no more links can be found.
en: No more links.
be: Больш няма спасылак.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list to bulleted/numbered list. This is a detailed message which will be presented to the user if no more lists can be found.
en: No more lists.
be: Больш няма спісаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list item to bulleted/numbered list item. This is a detailed message which will be presented to the user if no more list items can be found.
en: No more list items.
be: Больш няма спісаў элементаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from live region to live region. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. This is a detailed message which will be presented to the user if no more live regions can be found. For more info, 
en: No more live regions.
be: Больш няма актыўных рэгіёнаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from paragraph to paragraph. This is a detailed message which will be presented to the user if no more paragraphs can be found.
en: No more paragraphs.
be: Больш няма абзацаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from radio button to radio button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more radio buttons can be found.
en: No more radio buttons.
be: Больш няма кнопак выбару.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from separator to separator (e.g. <hr> tags). This is a detailed message which will be presented to the user if no more separators can be found.
en: No more separators.
be: Больш няма падзяляльнікаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table to to table. This is a detailed message which will be presented to the user if no more tables can be found.
en: No more tables.
be: Больш няма табліц.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from unvisited link to unvisited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more unvisited links can be found.
en: No more unvisited links.
be: Больш няма ненаведаных спасылак.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from visited link to visited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more visited links can be found.
en: No more visited links.
be: Больш няма наведаных спасылак.

note: Translators: This message alerts the user to the fact that what will be presented next came from a notification.
en: Notification
be: Паведамленне

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the bottom of the list of notifications is reached.
en: Bottom
be: Ніз

note: Translators: This message is presented to the user to confirm the list of notifications mode is being exited.
en: Exiting list notification messages mode.
be: Выхад са спіса нагадванняў.

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the top of the list of notifications is reached.
en: Top
be: Верх

note: Translators: This is a tutorial message for the notification list mode.
en: Press h for help.
be: Націсніце h для даведкі.

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate within the list notifications mode.
en: Use Up, Down, Home or End to navigate in the list.
    Press Escape to exit.
    Press Space to repeat the last message read.
    Press one digit to read a specific message.
be: Для агляду спіса ўжывайце клавішы Уверх, Уніз, Home ці End.
    Каб выйсці, націсніце Escape.
    Каб паўтарыць апошняе агучанае паведамленне, націсніце Прабел.
    Каб паўтарыць пэўнае паведамленне, націсніце адну лічбу.

note: Translators: This message is presented to the user when the notifications list is empty.
en: No notification messages
be: Няма нагадванняў

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: off
be: выключана

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: on
be: уключана

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has started loading.
en: Loading.  Please wait.
be: Загрузка.  Пачакайце.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading.
en: Finished loading.
be: Загрузка скончана.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading. The string substitution is for the name of the object which has just finished loading (most likely the page's title).
en: Finished loading %s.
be: Загрузка %s скончана.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the page by pressing Shift+Page_Down.
en: page selected from cursor position
be: вылучаная старонка ад пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the page by pressing Shift+Page_Up.
en: page selected to cursor position
be: вылучаная старонка да пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects a previously selected page by pressing Shift+Page_Down.
en: page unselected from cursor position
be: нявылучаная старонка ад пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects a previously selected page by pressing Shift+Page_Up.
en: page unselected to cursor position
be: нявылучаная старонка да пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the paragraph by pressing Ctrl+Shift+Down.
en: paragraph selected down from cursor position
be: вылучаны абзац уніз ад пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the paragraph by pressing Ctrl+Shift+UP.
en: paragraph selected up from cursor position
be: вылучаны абзац уверх ад пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the end of the paragraph by pressing Ctrl+
en: paragraph unselected down from cursor position
be: нявылучаны абзац уніз ад пазіцыі курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the start of the paragraph by pressing Ctr
en: paragraph unselected up from cursor position
be: нявылучаны абзац уверх ад пазіцыі курсора

note: Translators: This message appears in a warning dialog when the user performs the command to get into Orca's preferences dialog when the preferences dialog is already open.
en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
be: Адно акно настроек Orca ужо было адкрыта.
    Закрыйце яго перад тым, як адкрываць новае.

note: Translators: This message is an indication of the position of the focused slide and the total number of slides in the presentation.
en: slide %(position)d of %(count)d
be: слайд %(position)d з %(count)d

note: Translators: This is a detailed message which will be presented as the user cycles amongst his/her saved profiles. A "profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spa
en: Profile set to %s.
be: Выбраны профіль %s.

note: Translators: This is an error message presented when the user attempts to cycle among his/her saved profiles, but no profiles can be found. A profile is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and se
en: No profiles found.
be: Профілі не знойдзены.

note: Translators: this is an index value so that we can present value changes regarding a specific progress bar in environments where there are multiple progress bars (e.g. in the Firefox downloads dialog).
en: Progress bar %d.
be: Стужка прагрэсу %d.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: All
be: Усё

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to all.
be: Узровень пунктуацыі - усё.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Most
be: Большасць

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to most.
be: Узровень пунктуацыі - большасць.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: None
be: Нічога

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to none.
be: Узровень пунктуацыі - нічога.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Some
be: Часткова

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to some.
be: Узровень пунктуацыі - часткова.

note: Translators: This message is presented to indicate that a search has begun or is still taking place.
en: Searching.
be: Пошук.

note: Translators: This message is presented to indicate a search executed by the user has been completed.
en: Search complete.
be: Пошук закончаны.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca's preferences have been reloaded.
en: Screen reader settings reloaded.
be: Настройкі чытача з экрана перачытаныя.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been temporarily turned off.
en: Speech disabled.
be: Маўленне выключана.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been turned back on.
en: Speech enabled.
be: Маўленне ўключана.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: faster.
be: хутчэй.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: slower.
be: марудней.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: higher.
be: вышэй.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: lower.
be: ніжэй.

note: Translators: We replace the ellipses (both manual and UTF-8) with a spoken string. The extra space you see at the beginning is because we need the speech synthesis engine to speak the new string well. For example, "Open..." turns into "Open dot dot dot".
en:  dot dot dot
be:  трохкроп'е

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is launched.
en: Screen reader on.
be: Чытач з экрана ўключаны.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is quit.
en: Screen reader off.
be: Чытач з экрана выключаны.

note: Translators: This message means speech synthesis is not installed or working.
en: Speech is unavailable.
be: Маўленне недаступна.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This message lets them know a string they were searching for was not found.
en: string not found
be: ланцужок не знойдзены

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys off.
be: Клавішы структурнай навігацыі выключаны.

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys on.
be: Клавішы структурнай навігацыі ўключаны.

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move to the next structural navigation object. In Orca, "structural navigation" refers to quickly moving through a document by jumping amongst objects of a given type, such as from link to link, or from heading to heading, or from form field to
en: Not found
be: Не знойдзена

note: Translators: This message describes the (row, col) position of a table cell.
en: Row %(row)d, column %(column)d.
be: Радок %(row)d, слупок %(column)d.

note: Translators: This message is presented to indicate the user is in the last cell of a table in a document.
en: End of table
be: Канец табліцы

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a table and then navigates out of it.
en: leaving table.
be: выхад з табліцы.

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak cell
be: Вымавіць клетку

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak row
be: Вымавіць радок

note: Translators: a uniform table is one in which each table cell occupies one row and one column (i.e. a perfect grid). In contrast, a non-uniform table is one in which at least one table cell occupies more than one row and/or column.
en: Non-uniform
be: Не аднолькавыя

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. If the user gives a table navigation command but is not in a table, presents this message.
en: Not in a table.
be: Няма ў табліцы.

note: Translators: This is a message presented to users when the columns in a table have been reordered.
en: Columns reordered
be: Слупкі пераўпарадкаваныя

note: Translators: This is a message presented to users when the rows in a table have been reordered.
en: Rows reordered
be: Радкі пераўпарадкаваныя

note: Translators: this is in reference to a column in a table. The substitution is the index (e.g. the first column is "column 1").
en: column %d
be: слупок %d

note: Translators: this is in reference to a column in a table. If the user is in the first column of a table with five columns, the position is "column 1 of 5"
en: column %(index)d of %(total)d
be: слупок %(index)d з %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell below the current cell and is already in the last row.
en: Bottom of column.
be: Ніз слупка.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell above the current cell and is already in the first row.
en: Top of column.
be: Верх слупка.

note: Translators: this is in reference to a row in a table. The substitution is the index (e.g. the first row is "row 1").
en: row %d
be: радок %d

note: Translators: this is in reference to a row in a table. If the user is in the the first row of a table with five rows, the position is "row 1 of 5"
en: row %(index)d of %(total)d
be: радок %(index)d з %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the left of the current cell and is already in the first column.
en: Beginning of row.
be: Пачатак радка.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the right of the current cell and is already in the last column.
en: End of row.
be: Канец радка.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted a table row.
en: Row deleted.
be: Радок выдалены.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted the last row of a table.
en: Last row deleted.
be: Апошні радок выдалены.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row.
en: Row inserted.
be: Радок устаўлены.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row at the end of the table. This typically happens when the user presses Tab from within the last cell of the table.
en: Row inserted at the end of the table.
be: Радок устаўлены ў канец табліцы.

[ctx: text]
note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: selected
be: вылучаны

[ctx: text]
note: Translators: when the user unselects (un-highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: unselected
be: нявылучаны

note: Translators: this is information about a unicode character reported to the user.  The value is the unicode number value of this character in hex.
en: Unicode %s
be: Унікод %s

note: Translators: This message presents the Orca version number.
en: Screen reader version %s.
be: Чытач з экрана, версія %s.

note: Translators: This is presented when the user has navigated to a line with only whitespace characters (space, tab, etc.) on it.
en: white space
be: прагал

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the top of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the bottom and continue looking upwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to bottom.
be: Пераход у канец.

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the bottom of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the top and continue looking downwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to top.
be: Пераход у пачатак.

note: Translators, normally layered panes and tables have items in them. Thus it is noteworthy when this is not the case. This message is presented to the user to indicate the current layered pane or table contains zero items.
en: 0 items
be: 0 элементаў

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
be[0]: Клетка займае %d радок
be[1]: Клетка займае %d радкі
be[2]: Клетка займае %d радкоў

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en:  %d column |  %d columns
be[0]:  %d слупок
be[1]:  %d слупкі
be[2]:  %d слупкоў

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
be[0]: Клетка займае %d слупок
be[1]: Клетка займае %d слупкі
be[2]: Клетка займае %d слупкоў

note: Translators: People can enter a string of text that is too wide to be fully displayed in a spreadsheet cell. This message will be spoken if such a cell is encountered.
en: %d character too long | %d characters too long
be[0]: надта доўга, на %d знак
be[1]: надта доўга, на %d знакі
be[2]: надта доўга, на %d знакаў

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a braille message containing the app which just claimed focus.
en: (%d dialog) | (%d dialogs)
be[0]: (%d дыялог)
be[1]: (%d дыялогі)
be[2]: (%d дыялогаў)

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a spoken message containing the app which just claimed focus.
en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
be[0]: %d неактыўны дыялог
be[1]: %d неактыўныя дыялогі
be[2]: %d неактыўных дыялогаў

note: Translators: This is the size of a file in bytes
en: %d byte | %d bytes
be[0]: %d байт
be[1]: %d байты
be[2]: %d байтаў

note: Translators: This message informs the user who many files were found as a result of a search.
en: %d file found | %d files found
be[0]: знойдзены %d файл
be[1]: знойдзена %d файлы
be[2]: знойдзена %d файлаў

note: Translators: This message presents the number of forms in a document.
en: %d form | %d forms
be[0]: %d форма
be[1]: %d формы
be[2]: %d формаў

note: Translators: This message presents the number of headings in a document.
en: %d heading | %d headings
be[0]: %d загаловак
be[1]: %d загалоўкі
be[2]: %d загалоўкаў

note: Translators: This message presents the number of items in a layered pane or table.
en: %d item | %d items
be[0]: %d элемент
be[1]: %d элементы
be[2]: %d элементаў

note: Translators: Orca has several commands that search for, and present a list of, objects based on one or more criteria. This is a message that will be presented to the user to indicate how many matching items were found.
en: %d item found | %d items found
be[0]: знойдзены %d элемент
be[1]: знойдзена %d элементы
be[2]: знойдзена %d элементаў

note: Translators: This message describes a bulleted or numbered list.
en: List with %d item | List with %d items
be[0]: Спіс з %d элементам
be[1]: Спіс з %d элементамі
be[2]: Спіс з %d элементамі

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of messages in a list.
en: %d message.
     | %d messages.
be[0]: %d паведамленне.
be[1]: %d паведамленні.
be[2]: %d паведамленняў.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the value of a slider, progress bar, or other such component.
en: %d percent. | %d percent.
be[0]: %d працэнт.
be[1]: %d працэнты.
be[2]: %d працэнтаў.

note: Translators: This message announces the percentage of the document that has been read. The value is calculated by knowing the index of the current position divided by the total number of objects on the page.
en: %d percent of document read | %d percent of document read
be[0]: Прачытаны %d працэнт дакумента
be[1]: Прачытана %d працэнты дакумента
be[2]: Прачытана %d працэнтаў дакумента

note: Translators: Orca will tell you how many characters are repeated on a line of text. For example: "22 space characters". The %d is the number and the %s is the spoken word for the character.
en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
be[0]: %(count)d знак %(repeatChar)s
be[1]: %(count)d знакі %(repeatChar)s
be[2]: %(count)d знакаў %(repeatChar)s

note: Translators: This message is presented to indicate the number of selected objects (e.g. icons) and the total number of those objects.
en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
be[0]: Абрана %(index)d з %(total)d элемента
be[1]: Абрана %(index)d з %(total)d элементаў
be[2]: Абрана %(index)d з %(total)d элементаў

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands which are not specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
be[0]: Знойдзены %d прадвызначаны скарот для чытача з экрана.
be[1]: Знойдзена %d прадвызначаныя скароты для чытача з экрана.
be[2]: Знойдзена %d прадвызначаных скаротаў для чытача з экрана.

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
be[0]: Знойдзены %(count)d скарот чытача з экрана для %(application)s.
be[1]: Знойдзена %(count)d скароты чытача з экрана для %(application)s.
be[2]: Знойдзена %(count)d скаротаў чытача з экрана для %(application)s.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of space characters in a string.
en: %d space | %d spaces
be[0]: %d прабел
be[1]: %d прабелы
be[2]: %d прабелаў

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of tab characters in a string.
en: %d tab | %d tabs
be[0]: %d картка
be[1]: %d карткі
be[2]: %d картак

note: Translators: This message presents the number of tables in a document.
en: %d table | %d tables
be[0]: %d табліца
be[1]: %d табліцы
be[2]: %d табліц

note: Translators: this represents the number of rows in a table.
en: table with %d row | table with %d rows
be[0]: табліца з %d радком
be[1]: табліца з %d радкамі
be[2]: табліца з %d радкамі

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en: %d column | %d columns
be[0]: %d слупок
be[1]: %d слупкі
be[2]: %d слупкоў

note: Translators: This message presents the number of unvisited links in a document.
en: %d unvisited link | %d unvisited links
be[0]: %d ненаведаная спасылка
be[1]: %d ненаведаныя спасылкі
be[2]: %d ненаведаных спасылак

note: Translators: This message presents the number of visited links in a document.
en: %d visited link | %d visited links
be[0]: %d наведаная спасылка
be[1]: %d наведаныя спасылкі
be[2]: %d наведаных спасылак

note: Translators: this is a indication of the focused icon and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: on %(index)d of %(total)d
be: на %(index)d з %(total)d

note: Translators: this refers to the position of an item in a list or group of objects, such as menu items in a menu, radio buttons in a radio button group, combobox item in a combobox, etc.
en: %(index)d of %(total)d
be: %(index)d з %(total)d

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list). This string is specifically for braille. Because braille displays lack real estate, we're using a shorter strin
en: LEVEL %d
be: УЗРОВЕНЬ %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the spoken version.
en: tree level %d
be: узровень іерархіі %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the braille version.
en: TREE LEVEL %d
be: УЗРОВЕНЬ ІЕРАРХІІ %d

note: Translators: The 'h' in this string represents a heading level attribute for content that you might find in something such as HTML content (e.g., <h1>). The translated form is meant to be a single character followed by a numeric heading level, where the single character is to indicate 'heading'.
en: h%d
be: заг%d

note: Translators: The %(level)d is in reference to a heading level in HTML (e.g., For <h3>, the level is 3) and the %(role)s is in reference to a previously translated rolename for the heading.
en: %(role)s level %(level)d
be: %(role)s, узровень %(level)d

note: Translators: This is an alternative name for the parent object of a series of icons.
en: Icon panel
be: Панэль значкоў

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: collapsed
be: згорнута

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: expanded
be: разгорнута

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: horizontal
be: гарызантальна

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: vertical
be: вертыкальна

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: checked
be: уключана

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: not checked
be: не ўключана

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: partially checked
be: часткова ўключана

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: pressed
be: націснута

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: not pressed
be: не націснута

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: selected
be: абрана

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: not selected
be: не абрана

[ctx: tablecell]
note: Translators: This is a state which applies to a table cell.
en: not selected
be: не абрана

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: visited
be: наведаная

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: unvisited
be: ненаведаная

note: Translators: This state represents an item on the screen that has been set insensitive (or grayed out).
en: grayed
be: неактыўна

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the spoken ver
en: read only
be: толькі для чытання

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the braille ve
en: rdonly
be: толькчыт

note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_REQUIRED set to inform the user that this field must be filled out.
en: required
be: неабходна

note: Translators: "multi-select" refers to a web form list in which more than one item can be selected at a time.
en: multi-select
be: шматразовае вылучэнне

en: Find
be: Знайсці

en: Screen Reader Find Dialog
be: Дыялогавае акенца пошуку чытача з экрана

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Close
be: _Закрыць

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Find
be: З_найсці

en: _Search for:
be: _Шукаць:

en: Search for:
be: Шукаць:

en: _Top of window
be: _Верх акна

en: Top of window
be: Верх акна

en: Start from:
be: Пачаць з:

en: _Wrap around
be: _Шукаць у цыкле

en: Search _backwards
be: _Адваротны пошук

en: Search direction:
be: Кірунак пошуку:

en: _Match case
be: _Улічваць рэгістр

en: Match _entire word only
be: _Шукаць толькі поўныя адпаведнікі

en: Results must:
be: Вынікі мусяць:

en: Default
be: Прадвызначаны

en: Uppercase
be: Вялікія літары

en: Hyperlink
be: Сеціўная спасылка

en: System
be: Сістэма

en: Application
be: Праграма

en: Window
be: Акно

en: Screen Reader Preferences
be: Настройкі чытача з экрана

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Help
be: _Дапамога

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Apply
be: _Ужыць

en: _Laptop
be: _Ноўтбук

en: Keyboard Layout
be: Клавіятурная раскладка

en: Active _Profile:
be: Дзейны _профіль:

en: Start-up Profile:
be: Пачатковы профіль:

note: This button will load the selected settings profile in the application.
en: _Load
be: _Загрузіць

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: Save _As
be: Захаваць _як

en: Profiles
be: Профілі

en: _Time format:
be: Фармат _часу:

en: Dat_e format:
be: Фармат дат_ы:

en: Time and Date
be: Час і дата

en: _Present tooltips
be: _Паказваць падказкі

en: Speak object under mo_use
be: Агучваць аб'екты пад кур_сорам

en: Mouse
be: Мыш

en: General
be: Агульнае

en: Vo_lume:
be: Гу_чнасць:

en: Pi_tch:
be: Тэ_мбр:

en: _Rate:
be: _Тэмп:

en: _Person:
be: _Асоба:

en: Speech synthesi_zer:
be: Сінтэза_тар маўлення:

en: Speech _system:
be: _Сістэма маўлення:

note: Translators: Having multiple 'voice types' in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. Th
en: _Voice type:
be: Тып _голасу:

note: Translators: Having multiple 'voice types' in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. Th
en: Voice Type Settings
be: Настройка тыпу голасу

note: Translators: multicase strings are StringsWithWordsMashedTogetherLikeThis.
en: Speak multicase strings as wor_ds
be: Чытаць паслоў_на ланцужкі з мяшаным рэгістрам

note: Translators: Say all by refers to the way that Orca will say (speak) an amount of text -- in particular, where Orca where insert pauses. There are currently two choices (supplied by a combo box to the right of this label): say all by sentence and  say all by line.  If Orca were speaking a work of fi
en: Say All B_y:
be: Чытаць усё п_а:

en: Global Voice Settings
be: Глабальныя настройкі голасу

en: Voice
be: Голас

en: _Enable speech
be: _Уключыць маўленне

en: Ver_bose
be: Пад_рабязна

en: Verbosity
be: Падрабязнасць

note: Translators: This is one of two options available in the Preferences dialog for the Table Rows setting. If chosen, Orca will speak the entire row when the user arrows Up or Down in a table.
en: Speak ro_w
be: _Вымаўляць па радках

note: Translators: This is label in the Preferences dialog box. It refers to what Orca will speak when the user arrows Up or Down in a table. The choices are to speak just the new cell or to speak the entire row.
en: Table Rows
be: Радкі табліцы

en: _All
be: _Усе

en: Punctuation Level
be: Узровень пунктуацыі

note: Translators: If this setting is enabled, Orca will only speak text which is actually displayed on the screen. It will NOT speak things like the role of an item (e.g. 'checkbox') or its state (e.g. 'not checked') or say 'mispelled' to indicate the presence of red squiggly spelling error lines -- thin
en: Only speak displayed text
be: Прамаўляць толькі паказаны тэкст

en: Speak blank lines
be: Прамаўляць пустыя радкі

en: Speak _indentation and justification
be: Агучваць _водступы і выраўноўванне

en: Spea_k object mnemonics
be: Агуч_ваць мнеманічныя аб'екты

note: Translators: This checkbox toggles whether or not Orca says the child position (e.g., 'item 6 of 7').
en: Speak child p_osition
be: Агучваць п_азіцыю нашчадка

en: Speak tutorial messages
be: Агучваць вучэбныя паведамленні

en: Spoken Context
be: Моўны кантэкст

[ctx: ProgressBarUpdates]
note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the speaking of progress bar information. If checked, Orca will speak progress bar information.
en: Enable_d
be: Уключан_а

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Here this is a label for a spin button through which a user can customize the frequency in seconds an announcement should be made regarding the current value of a progress bar.
en: Frequency (secs):
be: Частата (сек):

note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. The options are all progress bars, only progress bars in the active application, or only progress bars in the current window.
en: Restrict to:
be: Абмежавацца:

note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to several options related to which progress bars Orca should speak and how often Orca should speak them.
en: Progress Bar Updates
be: Абнаўленне стужкі прагрэсу

en: Speech
be: Маўленне

en: Enable Braille _support
be: Уключыць _падтрымку Брайля

en: _Abbreviated role names
be: _Скарочаныя назвы роляў

en: Disable _end of line symbol
be: Выключыць знак _канца радка

en: _Enable Contracted Braille
be: _Уключыць Брайлеўскія скароты

note: Translators: This string is associated with a combo box which allows the user to select the set of symbols to be used when Orca presents print strings on a refreshable braille display. Braille symbols vary from language to language due in part to what print letters exist for that language. The other
en: Contraction _Table:
be: _Табліца скаротаў:

en: Display Settings
be: Настройкі паказу

[ctx: braille dots]
note: Translators: This option refers to the dot or dots in braille which will be used to 'underline' certain characters.
en: _None
be: _Няма

en: Selection Indicator
be: Індыкатар вылучэння

en: Hyperlink Indicator
be: Індыкатар сеціўнай спасылкі

en: Braille
be: Брайль

en: Enable _key echo
be: Уключыць агучванне _клавіш

en: Enable _alphanumeric and punctuation keys
be: Уключыць агучванне _літарных, лічбавых і пунктуацыйных клавіш

en: Enable _modifier keys
be: Уключыць клавішы-_мадыфікатары

en: Enable _function keys
be: Уключыць функц_ыянальныя клавішы

en: Enable ac_tion keys
be: Уключыць клавішы дзе_янняў

en: Enable _navigation keys
be: Уключыць клавішы _навігацыі

en: Enable echo by _word
be: Уключыць па_слоўнае агучванне

en: Enable echo by _sentence
be: Уключыць агучванне па ск_азах

en: Key Echo
be: Агучванне клавіш

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
be: _Клавішы-мадыфікатары чытача з экрана:

en: Key Bindings
be: Прывязкі клавіш

en: Pronunciation Dictionary
be: Слоўнік вымаўленняў

en: _New entry
be: _Новы запіс

en: _Delete
be: _Выдаліць

en: Pronunciation
be: Вымаўленне

en: _Speak all
be: _Вымавіць усё

en: Speak _none
be: _Нічога не вымаўляць

en: _Reset
be: _Ануляваць

en: Text attributes
be: Атрыбуты тэксту

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _bottom button, move that attribute to the bottom of the list. The ordering in the 
en: Move to _bottom
be: Перамясціць у_ніз

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _down one button, move that attribute down one line in the list. The ordering in the l
en: Move _down one
be: Перамясціць на адну ўні_з

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _up one button, move that attribute up one line in the list. The ordering in the list 
en: Move _up one
be: Перамясціць на адну ўв_ерх

note: Translators:  This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _top button, move that attribute to the top of the list. The ordering in the list 
en: Move to _top
be: Перамясціць у_верх

en: Adjust selected attributes
be: Змяніць вылучаныя атрыбуты

en: Braille Indicator
be: Індыкатар Брайля

en: Text Attributes
be: Атрыбуты тэксту

note: Translators: this is a structure to assist in the generation of spoken military-style spelling.  For example, 'abc' becomes 'alpha bravo charlie'. It is a simple structure that consists of pairs of letter : word(s) where the letter and word(s) are separate by colons and each pair is separated by com
en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
be: а : аловак, б : бусел, в : вожык, г : гарбуз, д : драбіны, е : елка, ё : ёгурт, ж : жыта, з : збан, і : імя, й : і кароткае, к : кавун, л : лыжка, м : матыль, н : неба, о : опера, п : павук, р : рака, с : стужка, т : торба, у : узор, ў : у кароткае, ф : фарба, х : хата, ц : цукар, ч : човен, ш : шалік, ы : ы, ь: мяккі знак, ' : апостраф, э : экран, ю : юнак, я : язык

en: Read the latest n messages in the incoming messages text area.
be: Агучыць апошнія n паведамленняў у тэкставым абсягу ўваходных паведамленняў.

en: Work online / offline
be: Работа ў сетцы / па-за сеткай

note: Translators: the "Workspace " and "Desk " strings are the prefix of what metacity shows when you press Ctrl+Alt and the left or right arrow keys to switch between workspaces.  The goal here is to find a match with that prefix.
en: Workspace
be: Прастора працы

en: Desk
be: Стол

en: Display more options
be: Паказаць больш параметраў

note: Translators: this is what the name of the spell checking dialog in Thunderbird begins with. The translated form has to match what Thunderbird is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Check Spelling
be: Праверка арфаграфіі

note: Translators: these represent the number of pixels for the left or right margins in a document.  We are hesitant to interpret the values -- they are given to us in some unknown form by the application, so we leave things in plural form here.
en: %(key)s %(value)s pixel | %(key)s %(value)s pixels
be[0]: %(key)s %(value)s піксел
be[1]: %(key)s %(value)s пікселы
be[2]: %(key)s %(value)s пікселаў

note: Translators: this is the action name for the 'open' action.
en: open
be: адкрыць

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish to be presented with.
en: %H hours, %M minutes and %S seconds.
be: %H гадзін, %M хвілін і %S секунд.

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish to be presented with.
en: %H hours and %M minutes.
be: %H гадзін і %M хвілін.

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the background color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background color
be: фонавы колер фона

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether to make the background color for each character the height of the highest font used on the current line, or the height of the font used for the current character. It will be a "true" or "false" value. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.
en: background full height
be: поўная вышыня фона

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the background color. It will be a "true" or "false" value. See http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background stipple
be: гравіраванне фона

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the direction of the text. Values are "none", "ltr" or "rtl". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: direction
be: напрамак

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is editable. It will be a "true" or "false" value. See http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: editable
be: папраўны

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the font family name of the text. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: family name
be: назва сям'і шрыфтоў

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the foreground color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground color
be: колер пярэдняга плана

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the foreground color. It will be a "true" or "false" value. See http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground stipple
be: гравіраванне пярэдняга плана

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the effect applied to the font used by the text. See: http://www.w3.org/TR/2002/WD-css3-fonts-20020802/#font-effect http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: font effect
be: стыль шрыфту

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the indentation of the text (in pixels). See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: indent
be: водступ

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs
en: mistake
be: памылка

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: this attribute specifies whether the text is invisible. It will be a "true" or "false" value. S
en: invisible
be: нябачны

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies how the justification of the text. Values are "left", "right", "center" or "fill". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: justification
be: раўнаванне

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the language that the text is written in. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: language
be: мова

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the left margin. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left margin
be: левае поле

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the height of the line of text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-line-height http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line height
be: вышыня радка

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute refers to the named style which is associated with the entire paragraph and which controls the default formatting (font, text size, alignment, etc.) of that paragraph. Examples of paragraph styles include "Heading 1", "Heading 2", "Caption", "Footnote", "Text Body", "Titl
en: paragraph style
be: стыль абзаца

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave above each newline-terminated line. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels above lines
be: пікселаў над радкамі

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave below each newline-terminated line. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels below lines
be: пікселаў пад радкамі

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave between wrapped lines inside the same newline-terminated line (paragraph). See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels inside wrap
be: пекселаў у пераносе

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the right margin. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right margin
be: правае поле

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the number of pixels that the text characters are risen above the baseline. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rise
be: узнятасць

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the scale of the characters. The value is a string representation of a double. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: scale
be: маштаб

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the size of the text. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: size
be: памер

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the stretch of he text, if set. Values are "ultra_condensed", "extra_condensed", "condensed", "semi_condensed", "normal", "semi_expanded", "expanded", "extra_expanded" or "ultra_expanded". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribut
en: stretch
be: расцягнутасць

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is strike though (in other words, whether there is a line drawn through it). Values are "true" or "false". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: strike through
be: закрэсліванне

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the slant style of the text, if set. Values are "normal", "oblique" or "italic". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: style
be: стыль

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the decoration of the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-decoration http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text decoration
be: аздабленне тэксту

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the angle at which the text is displayed (i.e. rotated from the norm) and is represented in degrees of rotation. See: http://www.w3.org/TR/2003/CR-css3-text-20030514/#glyph-orientation-horizontal http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: text rotation
be: паварот тэксту

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the shadow effects applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-shadow http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text shadow
be: цень тэксту

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies whether the text is underlined. Values are "none", "single", "double" or "low". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: underline
be: падкрэсліванне

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the capitalization variant of the text, if set. Values are "normal" or "small_caps". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: variant
be: варыянт

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies what vertical alignment property has been applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: vertical align
be: вертыкальнае выраўноўванне

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the weight of the text. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/fonts.html#propdef-font-weight
en: weight
be: вага

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the wrap mode of the text, if any. Values are "none", "char" or "word". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: wrap mode
be: рэжым пераносу

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the way the text is written. Values are "lr-tb", "rl-tb", "tb-rl", "tb-lr", "bt-rl", "bt-lr", "lr", "rl" and "tb". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttrib
en: writing mode
be: рэжым напісання

[ctx: textattr]
note: The following are the known values of some of these text attributes. These values were found in the Atk documentation at: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute No doubt there will be more, and as they are found, they can be added to this table so they can be translate
en: true
be: праўда

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invisible", "editable", bg-full-height", "strikethrough", "bg-stipple" and "fg-stipple". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: false
be: мана

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect", "underline", "text-shadow", "wrap mode" and "direction". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttri
en: none
be: няма

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: engrave
be: гравіраваны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: emboss
be: рэльефны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: outline
be: абрыс

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: overline
be: верхняе падкрэсліванне

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line through
be: закрэслены

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: blink
be: мігаціць

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-shadow". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: black
be: чорны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: single
be: асобнае

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: double
be: падвойнае

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: low
be: нізкае

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: char
be: знак

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: word
be: слова

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode." It corresponds to GTK_WRAP_WORD_CHAR, defined in the Gtk documentation as "Wrap text, breaking lines in between words, or if that is not enough, also between graphemes." See: http://library.gnome.or
en: word char
be: слова і знак

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ltr
be: ltr (злева направа)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rtl
be: rtl (справа налева)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left
be: лева

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right
be: права

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: center
be: сярэдзіна

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". In Gecko, when no justification has be explicitly set, they report a justification of "start".
en: no justification
be: без раўнавання

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: fill
be: запаўненне

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra condensed
be: вельмі моцна сціснуты

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra condensed
be: вельмі сціснуты

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: condensed
be: сціснуты

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi condensed
be: крыху сціснуты

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch" and "variant". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: normal
be: звычайны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi expanded
be: крыху пашыраны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: expanded
be: пашыраны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra expanded
be: вельмі пашыраны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra expanded
be: вельмі моцна пашыраны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "variant". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: small caps
be: малыя літары

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: oblique
be: нахілены

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: italic
be: курсіўны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Default
be: Прадвызначаны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Text body
be: Змест тэксту

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Heading
be: Загаловак

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: baseline
be: базавая лінія

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: sub
be: ніжні індэкс

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: super
be: верхні індэкс

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: top
be: верх

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-top
be: верх тэксту

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: middle
be: сярэдзіна

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: bottom
be: ніз

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-bottom
be: ніз тэксту

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align" and "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: inherit
be: па спадчыне

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr-tb
be: lr-tb (злева направа і зверху ўніз)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl-tb
be: rl-tb (справа налева і зверху ўніз)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-rl
be: tb-rl (зверху ўніз і справа налева)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-lr
be: tb-lr (зверху ўніз і злева направа)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-rl
be: bt-rl (знізу ўверх і справа налева)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-lr
be: bt-lr (знізу ўверх і злева направа)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr
be: lr (злева направа)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl
be: rl (справа налева)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb
be: tb (зверху ўніз)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "strikethrough." It refers to the line style.
en: solid
be: суцэльны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invalid". It is an indication that the text is not spelled correctly. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: This is the text-spelling attribute. See: http://wi
en: spelling
be: правапіс

note: Translators: this is a tip for the user on how to toggle a checkbox.
en: Press space to toggle.
be: Націсніце Прабел для пераключэння.

note: Translators: this is a tip for the user on how to interact with a combobox.
en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
be: Націсніце Прабел, каб разгарнуць элемент, і ўжывайце клавішы ўверх і ўніз, каб яго абраць.

note: Translators: If this application has more than one unfocused alert or dialog window, inform user of how to refocus these.
en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
be: Націсніце Alt+F6 для пераходу ў вокны нашчадка.

note: Translators: this gives tips on how to navigate items in a layered pane.
en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
be: Каб перайсці да элемента, ужывайце клавішы стрэлак ці пошук.

note: Translators: this is the tutorial string for when first landing on the desktop, describing how to access the system menus.
en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
be: Каб перайсці ў сістэмнае меню, націсніце Alt+F1.

note: Translators: this is the tutorial string when navigating lists.
en: Use up and down to select an item.
be: Каб абраць элемент, ужывайце клавішы ўверх і ўніз.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to collapse the node.
en: To collapse, press shift plus left.
be: Каб згарнуць, націсніце Shift плюс стрэлку ўлева.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to expand the node.
en: To expand, press shift plus right.
be: Каб разгарнуць, націсніце Shift плюс стрэлку ўправа.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a menu item
en: To activate press return.
be: Для ўключэння націсніце Увод.

note: Translators: This is the tutorial string for when landing on text fields.
en: Type in text.
be: Упішыце тэкст.

note: Translators: this is the tutorial string for landing on a page tab, we are informing the user how to navigate these.
en: Use left and right to view other tabs.
be: Ужывайце клавішы ўлева і ўправа, каб праглядзець іншыя карткі.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a push button.
en: To activate press space.
be: Для ўключэння націсніце Прабел.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a spin button.
en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
be: Ужывайце стрэлкі ўверх ці ўніз, каб абраць значэнне. Ці ўпішыце неабходны лік.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate radiobuttons.
en: Use arrow keys to change.
be: Для змянення выкарыстоўвайце клавішы стрэлак.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate menues.
en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
be: Для перамяшчэння карыстайцеся стрэлкамі ўлева і ўправа. Каб абраць элементы, націсніце стрэлку ўніз ці ўверх.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate into sub menues.
en: To enter sub menu, press right arrow.
be: Каб увайсці ў падменю, націсніце стрэлку ўправа.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a slider.
en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
be: Каб паменшыць, націсніце стрэлку ўлева, каб павялічыць - стрэлку ўправа. Каб выбраць мінімальнае значэнне націсніце Home, а для максімальнага - End.
