orca - en to fi translation catalogue (1470 entries)

en: Orca Screen Reader
fi: Orca-näytönlukija

note: Translators: short braille for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the short braille words: they we strive to keep them around three characters to preserve real estate on the braille display.  The letters are chosen to make them unique across all other rolenames, and they typically act lik
en: alrt
fi: hlts

note: Translators: short braille for the rolename of an arrow widget.
en: arw
fi: nli

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar widget.
en: cal
fi: kal

note: Translators: short braille for the rolename of a canvas widget.
en: cnv
fi: kng

note: Translators: short braille for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: cptn
fi: ots

note: Translators: short braille for the rolename of a checkbox. Translators: short braille for the rolename of a check menu item.
en: chk
fi: vlr

note: Translators: short braille for the rolename of a color chooser.
en: clrchsr
fi: värval

note: Translators: short braille for the rolename of a column header. Translators: short braille for the rolename of a table column header.
en: colhdr
fi: srkots

note: Translators: short braille for the rolename of a combo box.
en: cbo
fi: yhd

note: Translators: short braille for the rolename of a date editor.
en: dat
fi: pvm

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop icon. Translators: short braille for the rolename of a icon.
en: icn
fi: kvk

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop frame. Translators: short braille for the rolename of a frame.
en: frm
fi: khs

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a dial. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "dial".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: dial
fi: nmrlv

note: Translators: short braille for the rolename of a dialog.
en: dlg
fi: vli

note: Translators: short braille for the rolename of a directory pane.
en: dip
fi: hkmpn

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
fi: prt

note: Translators: short braille for the rolename of a file chooser.
en: fchsr
fi: tdval

note: Translators: short braille for the rolename of a filler.
en: flr
fi: tyt

note: Translators: short braille for the rolename of a font chooser.
en: fnt
fi: krj

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a form. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "form".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: form
fi: kvk

note: Translators: short braille for the rolename of a glass pane.
en: gpn
fi: lspn

note: Translators: short braille for the rolename of a heading.
en: hdng
fi: ots

note: Translators: short braille for the rolename of a image.
en: img
fi: kv

note: Translators: short braille for the rolename of an internal frame.
en: ifrm
fi: skh

note: Translators: short braille for the rolename of a label.
en: lbl
fi: nmm

note: Translators: short braille for the rolename of a layered pane.
en: lyrdpn
fi: krpn

note: Translators: short braille for the rolename of a list item.
en: lstitm
fi: lstkht

note: Translators: short braille for the rolename of a menu.
en: mnu
fi: val

note: Translators: short braille for the rolename of a menu bar.
en: mnubr
fi: valkplk

note: Translators: short braille for the rolename of a menu item.
en: mnuitm
fi: valkht

note: Translators: short braille for the rolename of an option pane.
en: optnpn
fi: valpn

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab.
en: pgt
fi: vlt

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab list.
en: tblst
fi: srklst

note: Translators: short braille for the rolename of a password field.
en: pwd
fi: sal

note: Translators: short braille for the rolename of a popup menu.
en: popmnu
fi: pnhvlk

note: Translators: short braille for the rolename of a progress bar.
en: pgbar
fi: edpal

note: Translators: short braille for the rolename of a push button.
en: btn
fi: pnk

note: Translators: short braille for the rolename of a radio button.
en: radio
fi: vpk

note: Translators: short braille for the rolename of a radio menu item.
en: rdmnuitm
fi: vevk

note: Translators: short braille for the rolename of a root pane.
en: rtpn
fi: jrpn

note: Translators: short braille for the rolename of a row header. Translators: short braille for the rolename of a table row header.
en: rwhdr
fi: rvots

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll bar.
en: scbr
fi: vrtplk

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll pane.
en: scpn
fi: vrp

note: Translators: short braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: sctn
fi: osio

note: Translators: short braille for the rolename of a separator.
en: seprtr
fi: ertn

note: Translators: short braille for the rolename of a slider.
en: sldr
fi: lku

note: Translators: short braille for the rolename of a split pane.
en: spltpn
fi: jpn

note: Translators: short braille for the rolename of a spin button.
en: spin
fi: krt

note: Translators: short braille for the rolename of a statusbar.
en: statbr
fi: tlplk

note: Translators: short braille for the rolename of a table.
en: tbl
fi: tlk

note: Translators: short braille for the rolename of a table cell.
en: cll
fi: solu

note: Translators: short braille for the rolename of a tear off menu item.
en: tomnuitm
fi: irrvalkht

note: Translators: short braille for the rolename of a terminal.
en: term
fi: pte

note: Translators: short braille for the rolename of a toggle button.
en: tglbtn
fi: vpnk

note: Translators: short braille for the rolename of a toolbar.
en: tbar
fi: tklplk

note: Translators: short braille for the rolename of a tooltip.
en: tip
fi: vhj

note: Translators: short braille for the rolename of a tree.
en: tre
fi: puu

note: Translators: short braille for the rolename of a tree table.
en: trtbl
fi: puutlu

note: Translators: short braille for when the rolename of an object is unknown.
en: unk
fi: tnt

note: Translators: short braille for the rolename of a viewport.
en: vwprt
fi: nkm

note: Translators: short braille for the rolename of a window.
en: wnd
fi: ikn

note: Translators: short braille for the rolename of a header.
en: hdr
fi: ots

note: Translators: short braille for the rolename of a footer.
en: ftr
fi: avt

note: Translators: short braille for the rolename of a paragraph.
en: para
fi: kpl

note: Translators: short braille for the rolename of a application.
en: app
fi: sov

note: Translators: short braille for the rolename of an editbar.
en: edtbr
fi: mknplk

note: Translators: short braille for the rolename of an embedded component.
en: emb
fi: upt

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Czech Grade 1
fi: Tsekki taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Spanish Grade 1
fi: Espanja taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 2
fi: Kanadan ranska taso 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 2
fi: Ranska taso 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Latvian Grade 1
fi: Latvia taso 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Netherlands Dutch Grade 1
fi: Hollannin hollanti taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 0
fi: Norja taso 0

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 1
fi: Norja taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 2
fi: Norja taso 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 3
fi: Norja taso 3

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Polish Grade 1
fi: Puola taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Portuguese Grade 1
fi: Portugali taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Swedish Grade 1
fi: Ruotsi taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Arabic Grade 1
fi: Arabia taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 1
fi: Iiri taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 2
fi: Iiri taso 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 0
fi: Saksa taso 0

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 1
fi: Saksa taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 2
fi: Saksa taso 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 2
fi: Brittienglanti taso 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 1
fi: Brittienglanti taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 1
fi: Amerikanenglanti taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 2
fi: Amerikanenglanti taso 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 1
fi: Kanadan ranska taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 1
fi: Ranska taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Greek Grade 1
fi: Kreikka taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hindi Grade 1
fi: Hindi taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian 8 dot computer
fi: Unkari, 8 pistettä, tietokone

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 1
fi: Unkari taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Italian Grade 1
fi: Italia taso 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Belgium Dutch Grade 1
fi: Belgian hollanti taso 1

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
fi: välilyönti

note: Translators: this is the spoken word for the newline character
en: newline
fi: rivinvaihto

note: Translators: this is the spoken word for the tab character Translators: this is how someone would speak the name of the tab key
en: tab
fi: sarkain

note: Translators: this is the spoken word for the character '!' (U+0021)
en: exclaim
fi: huuto

note: Translators: this is the spoken word for the character '"' (U+0022)
en: quote
fi: lainaus

note: Translators: this is the spoken word for the character '#' (U+0023)
en: number
fi: numero

note: Translators: this is the spoken word for the character '$' (U+0024)
en: dollar
fi: dollari

note: Translators: this is the spoken word for the character '%' (U+0025)
en: percent
fi: prosentti

note: Translators: this is the spoken word for the character '&' (U+0026)
en: and
fi: ja

note: Translators: this is the spoken word for the character ''' (U+0027)
en: apostrophe
fi: heittomerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '(' (U+0028)
en: left paren
fi: vasen sulku

note: Translators: this is the spoken word for the character ')' (U+0029)
en: right paren
fi: oikea sulku

note: Translators: this is the spoken word for the character '*' (U+002a)
en: star
fi: tähti

note: Translators: this is the spoken word for the character ',' (U+002c)
en: comma
fi: pilkku

note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d)
en: dash
fi: viiva

note: Translators: this is the spoken word for the character '.' (U+002e)
en: dot
fi: piste

note: Translators: this is the spoken word for the character '/' (U+002f)
en: slash
fi: kautta

note: Translators: this is the spoken word for the character ':' (U+003a)
en: colon
fi: kaksoispiste

note: Translators: this is the spoken word for the character ';' (U+003b)
en: semicolon
fi: puolipiste

note: Translators: this is the spoken word for the character '< ' (U+003c)
en: less
fi: pienempi kuin

note: Translators: this is the spoken word for the character '=' (U+003d)
en: equals
fi: yhtäsuuri

note: Translators: this is the spoken word for the character '> ' (U+003e)
en: greater
fi: suurempi kuin

note: Translators: this is the spoken word for the character '?' (U+003f)
en: question
fi: kysymys

note: Translators: this is the spoken word for the character '[' (U+005b)
en: left bracket
fi: vasen hakasulku

note: Translators: this is the spoken word for the character '\' (U+005c)
en: backslash
fi: kenoviiva

note: Translators: this is the spoken word for the character ']' (U+005d)
en: right bracket
fi: oikea hakasulku

note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e)
en: caret
fi: kohdistin

note: Translators: this is the spoken word for the character '_' (U+005f)
en: underline
fi: alaviiva

note: Translators: this is the spoken word for the character '`' (U+0060) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the grave glyph
en: grave
fi: takahipsu

note: Translators: this is the spoken word for the character '{' (U+007b)
en: left brace
fi: vasen aaltosulku

note: Translators: this is the spoken word for the character '|' (U+007c)
en: vertical bar
fi: pystyviiva

note: Translators: this is the spoken word for the character '}' (U+007d)
en: right brace
fi: oikea aaltosulku

note: Translators: this is the spoken character for the no break space character (e.g., "&nbsp;" in HTML -- U+00a0)
en: no break space
fi: ei-katkaiseva väli

note: Translators: this is the spoken word for the character '¡' (U+00a1)
en: inverted exclamation point
fi: huutomerkki ylösalaisin

note: Translators: this is the spoken word for the character '¢' (U+00a2)
en: cents
fi: sentti

note: Translators: this is the spoken word for the character '£' (U+00a3)
en: pounds
fi: punta

note: Translators: this is the spoken word for the character '¤' (U+00a4)
en: currency sign
fi: valuuttamerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '¥' (U+00a5)
en: yen
fi: jeni

note: Translators: this is the spoken word for the character '¦' (U+00a6)
en: broken bar
fi: katkaistu palkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '§' (U+00a7)
en: section
fi: pykälä

note: Translators: this is the spoken word for the character '©' (U+00a9)
en: copyright
fi: tekijänoikeudet

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ª' (U+00aa)
en: superscript a
fi: yläindeksi a

note: Translators: this is the spoken word for the character '«' (U+00ab)
en: left double angle bracket
fi: vasen kaksoishakasulku

note: Translators: this is the spoken word for the character '¬' (U+00ac)
en: logical not
fi: looginen ei

note: Translators: this is the spoken word for the character '­' (U+00ad)
en: soft hyphen
fi: pehmeä väliviiva

note: Translators: this is the spoken word for the character '®' (U+00ae)
en: registered
fi: rekisteröity

note: Translators: this is the spoken word for the character '¯' (U+00af)
en: macron
fi: yläviiva

note: Translators: this is the spoken word for the character '°' (U+00b0)
en: degrees
fi: astetta

note: Translators: this is the spoken word for the character '±' (U+00b1)
en: plus or minus
fi: plus-miinus

note: Translators: this is the spoken word for the character '²' (U+00b2)
en: superscript 2
fi: yläindeksi 2

note: Translators: this is the spoken word for the character '³' (U+00b3)
en: superscript 3
fi: yläindeksi 3

note: Translators: this is the spoken word for the character '´' (U+00b4) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the acute glyph
en: acute
fi: akuutti

note: Translators: this is the spoken word for the character '¶' (U+00b6)
en: paragraph marker
fi: kappalemerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '·' (U+00b7)
en: middle dot
fi: keskipiste

note: Translators: this is the spoken word for the character '¹' (U+00b9)
en: superscript 1
fi: yläindeksi 1

note: Translators: this is the spoken word for the character 'º' (U+00ba)
en: ordinal
fi: järjestysnumero

note: Translators: this is the spoken word for the character '»' (U+00bb)
en: right double angle bracket
fi: oikea kaksoishakasulku

note: Translators: this is the spoken word for the character '¼' (U+00bc)
en: one fourth
fi: neljäsosa

note: Translators: this is the spoken word for the character '½' (U+00bd)
en: one half
fi: puolikas

note: Translators: this is the spoken word for the character '¾' (U+00be)
en: three fourths
fi: kolme neljäsosaa

note: Translators: this is the spoken word for the character '¿' (U+00bf)
en: inverted question mark
fi: kysymysmerkki ylösalaisin

note: Translators: this is the spoken word for the character 'á' (U+00e1)
en: a acute
fi: a akuutti

note: Translators: this is the spoken word for the character 'À' (U+00c0)
en: A GRAVE
fi: A GRAVIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Á' (U+00c1)
en: A ACUTE
fi: A HIPSU

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Â' (U+00c2)
en: A CIRCUMFLEX
fi: A SIRKUMFLEKSI

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ä' (U+00c4)
en: A UMLAUT
fi: Ä

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Å' (U+00c5)
en: A RING
fi: RUOTSALAINEN O

note: Translators: this is the spoken word for the character 'È' (U+00c8)
en: E GRAVE
fi: E GRAVIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'É' (U+00c9)
en: E ACUTE
fi: E AKUUTTI

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ê' (U+00ca)
en: E CIRCUMFLEX
fi: E SIRKUMFLEKSI

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ì' (U+00cc)
en: I GRAVE
fi: I GRAVIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Í' (U+00cd)
en: I ACUTE
fi: I AKUUTTI

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Î' (U+00ce)
en: I CIRCUMFLEX
fi: I SIRKUMFLEKSI

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ò' (U+00d2)
en: O GRAVE
fi: O GRAVIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ó' (U+00d3)
en: O ACUTE
fi: O AKUUTTI

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ô' (U+00d4)
en: O CIRCUMFLEX
fi: O SIRKUMFLEKSI

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ö' (U+00d6)
en: O UMLAUT
fi: Ö

note: Translators: this is the spoken word for the character '×' (U+00d7)
en: times
fi: kertaa

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ø' (U+00d8)
en: O STROKE
fi: NORJALAINEN Ö

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ù' (U+00d9)
en: U GRAVE
fi: U GRAVIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ú' (U+00da)
en: U ACUTE
fi: U AKUUTTI

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Û' (U+00db)
en: U CIRCUMFLEX
fi: U SIRKUMFLEKSI

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ý' (U+00dd)
en: Y ACUTE
fi: Y AKUUTTI

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ß' (U+00df)
en: s sharp
fi: suhuässä

note: Translators: this is the spoken word for the character 'à' (U+00e0)
en: a grave
fi: a gravis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'â' (U+00e2)
en: a circumflex
fi: a sirkumfleksi

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ä' (U+00e4)
en: a umlaut
fi: ä

note: Translators: this is the spoken word for the character 'å' (U+00e5)
en: a ring
fi: ruotsalainen å

note: Translators: this is the spoken word for the character 'è' (U+00e8)
en: e grave
fi: e gravis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'é' (U+00e9)
en: e acute
fi: e akuutti

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ê' (U+00ea)
en: e circumflex
fi: e sirkumfleksi

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ë' (U+00eb)
en: e umlaut
fi: e-umlaut

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ì' (U+00ec)
en: i grave
fi: i gravis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'í' (U+00ed)
en: i acute
fi: i akuutti

note: Translators: this is the spoken word for the character 'î' (U+00ee)
en: i circumflex
fi: i sirkumfleksi

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ò' (U+00f2)
en: o grave
fi: o gravis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ó' (U+00f3)
en: o acute
fi: o akuutti

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ô' (U+00f4)
en: o circumflex
fi: o sirkumfleksi

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ö' (U+00f6)
en: o umlaut
fi: ö

note: Translators: this is the spoken word for the character '÷' (U+00f7)
en: divided by
fi: jaettuna

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ø' (U+00f8)
en: o stroke
fi: norjalainen ö

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ú' (U+00fa)
en: u acute
fi: u gravis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ù' (U+00f9)
en: u grave
fi: u akuutti

note: Translators: this is the spoken word for the character 'û' (U+00fb)
en: u circumflex
fi: u sirkumfleksi

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ý' (U+00fd)
en: y acute
fi: y akuutti

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ƒ' (U+0192)
en: florin
fi: floriini

note: Translators: this is the spoken word for the character '–' (U+2013)
en: en dash
fi: pitkä viiva

note: Translators: this is the spoken word for the left single quote: ‘ (U+2018)
en: left single quote
fi: yksinkertainen vasen lainausmerkki

note: Translators: this is the spoken word for the right single quote: ’ (U+2019)
en: right single quote
fi: yksinkertainen oikea lainausmerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '‚' (U+201a)
en: single low quote
fi: yksinkertainen alalainausmerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '“' (U+201c)
en: left double quote
fi: kaksinkertainen vasen lainausmerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '”' (U+201d)
en: right double quote
fi: kaksinkertainen oikea ainausmerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '„' (U+201e)
en: double low quote
fi: kaksinkertainen alalainausmerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '†' (U+2020)
en: dagger
fi: risti

note: Translators: this is the spoken word for the character '‡' (U+2021)
en: double dagger
fi: kaksoisristi

note: Translators: this is the spoken word for the character '•' (U+2022)
en: bullet
fi: luettelomerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '‣' (U+2023)
en: triangular bullet
fi: kolmikulmainen luettelomerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '‰' (U+2030)
en: per mille
fi: promille

note: Translators: this is the spoken word for the character '′' (U+2032)
en: prime
fi: hipsu

note: Translators: this is the spoken word for the character '″' (U+2033)
en: double prime
fi: kaksoishipsu

note: Translators: this is the spoken word for the character '‴' (U+2034)
en: triple prime
fi: kolmoishipsu

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁃' (U+2043)
en: hyphen bullet
fi: luotiviiva

note: Translators: this is the spoken word for the character '™' (U+2122)
en: trademark
fi: tavaramerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '✓' (U+2713) It can be used as a bullet in a list.
en: check mark
fi: rastimerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '✔' (U+2714) It can be used as a bullet in a list.
en: heavy check mark
fi: raskas rastimerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character 'x' (U+2717) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list.  The goal is to inform the user of the appearance of the bullet, while making it clear that it is a bullet and not simply the typed letter 'x'.  "Ballot
en: x-shaped bullet
fi: x-muotoinen luettelomerkki

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁰' (U+2070)
en: superscript 0
fi: yläindeksi 0

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁴' (U+2074)
en: superscript 4
fi: yläindeksi 4

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁵' (U+2075)
en: superscript 5
fi: yläindeksi 5

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁶' (U+2076)
en: superscript 6
fi: yläindeksi 6

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁷' (U+2077)
en: superscript 7
fi: yläindeksi 7

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁸' (U+2078)
en: superscript 8
fi: yläindeksi 8

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁹' (U+2079)
en: superscript 9
fi: yläindeksi 9

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁺' (U+207a)
en: superscript plus
fi: yläindeksi plus

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁻' (U+207b)
en: superscript minus
fi: yläindeksi miinus

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁼' (U+207c)
en: superscript equals
fi: yläindeksi yhtä kuin

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁽' (U+207d)
en: superscript left paren
fi: yläindeksi vasen sulku

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁾' (U+207e)
en: superscript right paren
fi: yläindeksi oikea sulku

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ⁿ' (U+207f)
en: superscript n
fi: yläindeksi n

note: Translators: this is the spoken word for the character '₀' (U+2080)
en: subscript 0
fi: alaindeksi 0

note: Translators: this is the spoken word for the character '₁' (U+2081)
en: subscript 1
fi: alaindeksi 1

note: Translators: this is the spoken word for the character '₂' (U+2082)
en: subscript 2
fi: alaindeksi 2

note: Translators: this is the spoken word for the character '₃' (U+2083)
en: subscript 3
fi: alaindeksi 3

note: Translators: this is the spoken word for the character '₄' (U+2084)
en: subscript 4
fi: alaindeksi 4

note: Translators: this is the spoken word for the character '₅' (U+2085)
en: subscript 5
fi: alaindeksi 5

note: Translators: this is the spoken word for the character '₆' (U+2086)
en: subscript 6
fi: alaindeksi 6

note: Translators: this is the spoken word for the character '₇' (U+2087)
en: subscript 7
fi: alaindeksi 7

note: Translators: this is the spoken word for the character '₈' (U+2088)
en: subscript 8
fi: alaindeksi 8

note: Translators: this is the spoken word for the character '₉' (U+2089)
en: subscript 9
fi: alaindeksi 9

note: Translators: this is the spoken word for the character '₊' (U+208a)
en: subscript plus
fi: alaindeksi plus

note: Translators: this is the spoken word for the character '₋' (U+208b)
en: subscript minus
fi: alaindeksi miinus

note: Translators: this is the spoken word for the character '₌' (U+208c)
en: subscript equals
fi: alaindeksi yhtä kuin

note: Translators: this is the spoken word for the character '₍' (U+208d)
en: subscript left paren
fi: alaindeksi vasen sulku

note: Translators: this is the spoken word for the character '₎' (U+208e)
en: subscript right paren
fi: alaindeksi oikea sulku

note: Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00A as a bullet which looks like the black square: ■ (U+25A0).  Therefore, please use the same translation for this character.
en: black square
fi: musta neliö

note: Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00C as a bullet which looks like the black diamond: ◆ (U+25C6).  Therefore, please use the same translation for this character.
en: black diamond
fi: musta timantti

note: Translators: This refers to U+FFFC, the "object replacement character." This character appears in the accessible text of documents and serves as indication of the presence of an object within the text (e.g. an image or form field inside a paragraph). In an application which has full accessibility su
en: object replacement character
fi: rakenneosio-objektin sijaismerkki

note: Translators: this command will move the mouse pointer to the current item without clicking on it.
en: Route the pointer to the current item
fi: Siirrä kohdistin tämänhetkiseen kohtaan

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Perform left click on current flat review item
fi: Suorita vasen napsautus nykyiselle tasatun tarkastelun kohdalle

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Perform right click on current flat review item
fi: Suorita oikea napsautus nykyiselle tasatun tarkastelun kohdalle

note: Translators: the Orca "SayAll" command allows the user to press a key and have the entire document in a window be automatically spoken to the user. If the user presses any key during a SayAll operation, the speech will be interrupted and the cursor will be positioned at the point where the speech wa
en: Speak entire document
fi: Puhu koko asiakirja

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the user to explore the text in a window in a 2D fashion. That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines. The flat review feature allows the user to explo
en: Speak entire window using flat review
fi: Puhu koko ikkuna käyttäen tasattua tarkastelua

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the basic Where Am I operation
fi: Suorita perustason Missä olen -toiminto

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the detailed Where Am I operation
fi: Suorita tarkempi Missä olen -toiminto

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak the current selection / highlighted object(s). For instance, in a text object, "selection" refers to the selected/highlighted text. In a spreadsheet, it refers to the selected/highlighted cells. In an file manager, it refers to the
en: Speak the current selection
fi: Puhu nykyinen valinta

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak details about a link, such as the uri and type of link.
en: Speak link details
fi: Puhuu linkin yksityiskohdat

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.
en: Open the Find dialog
fi: Avaa hakuikkuna

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the next occurrence of a string.
en: Search for the next instance of a string
fi: Etsi merkkijonon seuraava esiintymä

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the previous occurrence of a string.
en: Search for the previous instance of a string
fi: Etsi merkkijonon edellinen esiintymä

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Enter and exit flat review mode
fi: Ota käyttöön tai pois tasatun tarkastelun tila

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the home position
fi: Siirrä tasattu tarkastelu kotisijaintiin

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end position
fi: Siirrä tasattu tarkastelu loppusijaintiin

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the previous line
fi: Siirrä tasattu tarkastelu edellisen rivin alkuun

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review line
fi: Puhu nykyisen tasatun tarkastelun rivi

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spell the current flat review line
fi: Tavaa nykyinen tasatun tarkastelun rivi

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spell the current flat review line
fi: Lausu foneettisesti nykyisen tasatun tarkastelun rivi

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the next line
fi: Siirrä tasattu tarkastelu seuraavan rivin alkuun

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous item or word
fi: Siirrä tasattu tarkastelu edelliseen kohtaan tai sanaan

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review item or word
fi: Puhu nykyisen tasatun tarkastelun kohde tai sana

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spell the current flat review item or word
fi: Tavaa nykyisen tasatun tarkastelun kohta tai sana

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spell the current flat review item or word
fi: Lausu foneettisesti nykyisen tasatun tarkastelun kohta tai sana

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next item or word
fi: Siirrä tasattu tarkastelu seuraavaan kohtaan tai sanaan

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word above the current word
fi: Siirrä tasattu tarkastelu nykyisen sanan yllä olevaan sanaan

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review object
fi: Puhu nykyinen tasatun tarkastelun kohde

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word below the current word
fi: Siirrä tasattu tarkastelu nykyisen sanan alla olevaan sanaan

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous character
fi: Siirrä tasattu tarkastelu edelliseen merkkiin

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review character
fi: Puhu valittu tasatun tarkastelun merkki

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically speak the current flat review character
fi: Puhu foneettisesti valitun tasatun tarkastelun merkki

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak unicode value of the current flat review character
fi: Puhu valitun tasatun tarkastelun merkin Unicode-arvo

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next character
fi: Siirrä tasattu tarkastelu seuraavaan merkkiin

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end of the line
fi: Siirrä tasattu tarkastelu rivin loppuun

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the bottom left
fi: Siirrä tasattu tarkastelu alimpaan vasemmalle

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Copy the contents under flat review to the clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle nykyisen tasatun tarkastelun kohdan sisältö

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Append the contents under flat review to the clipboard
fi: Lisää leikepöydän jatkeeksi nykyisen tasatun tarkastelun sisältö

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they just want the current cell to be presented to them.
en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
fi: Luetaanko vain nykyinen taulukon solu vai koko rivi

note: Translators: the attributes being presented are the text attributes, such as bold, italic, font name, font size, etc.
en: Read the attributes associated with the current text character
fi: Lue tekstin ulkoasuun liittyvät ominaisuudet

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the left
fi: Siirrä pistenäyttöä vasemmalle

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the right
fi: Siirrä pistenäyttöä oikealle

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Return to object with keyboard focus
fi: Palaa kohteeseen, jolla on näppäimistön kohdistus

note: Translators: braille can be displayed in many ways. Contracted braille provides a more efficient means to represent text, especially long documents. The feature used here is an option to toggle between contracted and uncontracted.
en: Turn contracted braille on and off
fi: Ota lyhennetty pistekirjoitus käyttöön tai pois päältä

note: Translators: hardware braille displays often have buttons near each braille cell. These are called cursor routing keys and are a way for a user to tell the machine they are interested in a particular character on the display.
en: Process a cursor routing key
fi: Käsittele kursorin reitityspainike

note: Translators: this is used to indicate the start point of a text selection.
en: Mark the beginning of a text selection
fi: Merkitse tekstivalinnan alkukohta

note: Translators: this is used to indicate the end point of a text selection.
en: Mark the end of a text selection
fi: Merkitse tekstivalinnan loppukohta

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be. The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca does
en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
fi: Siirry oppimistilaan.  Sulje oppimistila painamalla Escape-näppäintä

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech rate
fi: Hidasta puhetta

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech rate
fi: Nopeuta puhetta

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech pitch
fi: Madalla puheen korkeutta

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech pitch
fi: Nosta puheen korkeutta

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech volume
fi: Nosta puheen äänenvoimakkuutta

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech volume
fi: Vähennä puheen äänenvoimakkuutta

note: Translators: Orca allows the user to turn speech synthesis on or off. We call it 'silencing'.
en: Toggle the silencing of speech
fi: Vaihtele puheen vaimennusta

note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The levels can be toggled via command. This string describes that command.
en: Toggle speech verbosity level
fi: Vaihda puheen yksityiskohtaisuuden tasoa

note: Translators: this string is associated with the keyboard shortcut to quit Orca.
en: Quit the screen reader
fi: Lopeta näytönlukija

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for Orca.
en: Display the preferences configuration dialog
fi: Näytä asetusten määrittelyikkuna

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for a specific application within Orca.
en: Display the application preferences configuration dialog
fi: Näytä sovelluksen asetusikkuna

note: Translators: Orca allows the user to enable/disable speaking of indentation and justification.
en: Toggle the speaking of indentation and justification
fi: Ota käyttöön tai pois sisennyksen ja tasauksen puhuminen

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). This string to be translated refers to an Orca command for quickly toggling between the two options.
en: Change spoken number style
fi: Vaihda numeroiden puhumistapaa

note: Translators: Orca allows users to cycle through punctuation levels. None, some, most, or all, punctuation will be spoken.
en: Cycle to the next speaking of punctuation level
fi: Vaihda seuraavaan välimerkkien puhumistasoon

note: Translators: Orca has a feature whereby users can set up different "profiles," which are collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spanish content. This string to be translated 
en: Cycle to the next settings profile
fi: Vaihda seuraavaan asetusprofiiliin

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text- to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as 
en: Cycle to the next capitalization style
fi: Vaihda seuraavaan isojen kirjainten ilmoitustapaan

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Cycle to the next key echo level
fi: Vaihda seuraavaan näppäinten kaiutustasoon

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that allows the user to adjust the level of debug information that Orca generates at run time.
en: Cycle the debug level at run time
fi: Vaihda vianetsinnän tasoa suoritusaikana

note: Translators: this command announces information regarding the relationship of the given bookmark to the current position. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Bookmark where am I with respect to current position
fi: Tee kirjanmerkki siitä, missä olen suhteessa nykyiseen kohtaan

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the previous bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to previous bookmark location
fi: Siirry edelliseen kirjanmerkkiin

note: Translators: this command moves the user to the location stored at the bookmark. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to bookmark
fi: Siirry kirjanmerkkiin

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the next bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to next bookmark location
fi: Siirry seuraavaan kirjanmerkkiin

note: Translators: this event handler binds an in-page accessible object location to the given input key command.
en: Add bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

note: Translators: this event handler saves all bookmarks for the current application to disk.
en: Save bookmarks
fi: Tallenna kirjanmerkit

note: Translators: Orca allows the item under the pointer to be spoken. This toggles the feature without the need to get into a GUI.
en: Toggle mouse review mode
fi: Ota käyttöön hiiriosoittimella puhuttaminen

note: Translators: Orca has a command to present the current time in speech and in braille.
en: Present current time
fi: Näytä nykyinen aika

note: Translators: Orca has a command to present the current date in speech and in braille.
en: Present current date
fi: Näytä nykyinen päiväys

note: Translators: Orca has a command to present the pixel size and location of the current object. This string is how this command is described in the list of keyboard shortcuts.
en: Present size and location of current object
fi: Esitä valitun kohteen koko ja sijainti

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands. This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Pass the next command on to the current application
fi: Välitä seuraava komento eteenpäin valitulle sovellukselle

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. This string to be translated is associated with the keyboard commands used to review those previous messages.
en: Speak and braille a previous chat room message
fi: Lausu ja näytä pistekirjoituksena edellinen keskusteluhuoneen viesti

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
fi: Määrittää kerrotaanko kun tuttavat kirjoittavat

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
fi: Määrittää tarjotaanko keskusteluhuonekohtainen viestihistoria

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
fi: Liitetäänkö keskusteluhuoneen viestien alkuun huoneen nimi vai ei

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the left.
en: Line Left
fi: Rivi vasemmalle

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the right.
en: Line Right
fi: Rivi oikealle

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls up.
en: Line Up
fi: Rivi ylös

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls down.
en: Line Down
fi: Rivi alas

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, it instructs the braille display to freeze.
en: Freeze
fi: Jäädytä

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the top left of the window.
en: Top Left
fi: Vasemmalla ylhäällä

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the bottom left of the window.
en: Bottom Left
fi: Vasemmalla alhaalla

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
fi: Kohdistimen sijainti

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display toggles between six-dot braille and eight-dot braille.
en: Six Dots
fi: Kuusipiste

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents a whole set of buttons known as cursor routing keys and are a way for a user to move the application's caret to the position indicated on t
en: Cursor Routing
fi: Kursorin reititys

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents the start of a selection operation. It is called "Cut Begin" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Begin
fi: Aloita leikkaus

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents marking the endpoint of a selection. It is called "Cut Line" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Line
fi: Leikkaa rivi

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the last received notification message.
en: Present last notification message
fi: Esitä viimeisin ilmoitusviesti

note: Translators: this is a command which causes Orca to present a list of all the notification messages received.
en: Present notification messages list
fi: Esitä ilmoitusviestien lista

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the previous notification message.
en: Present previous notification message
fi: Esitä edellinen ilmoitusviesti

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next character
fi: Siirry seuraavaan merkkiin

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous character
fi: Siirry edelliseen merkkiin

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next word
fi: Siirry seuraavaan sanaan

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous word
fi: Siirry edelliseen sanaan

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next line
fi: Siirry seuraavalle riville

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous line
fi: Siirry edelliselle riville

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the top of the file
fi: Siirry tiedoston alkuun

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the bottom of the file
fi: Siirry tiedoston loppuun

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the beginning of the line
fi: Siirry rivin alkuun

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the end of the line
fi: Siirry rivin loppuun

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the next object
fi: Siirry seuraavaan rakenneosioon

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the previous object
fi: Siirry edelliseen rakenneosioon

note: Translators: this is for causing a collapsed combo box which was reached by Orca's caret navigation to be expanded.
en: Cause the current combo box to be expanded
fi: Saa tämänhetkisen valintalaatikon laajenemaan

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: Switch between native and screen-reader caret navigation
fi: Vaihda Gecko-ohjelmien oman ja Orcan kohdistimella navigoinnin välillä

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Advance live region politeness setting
fi: Kasvata aktiivisen alueen kohteliaisuustasoa

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Set default live region politeness level to off
fi: Aseta aktiivisten alueiden kohteliaisuustason oletus pois päältä

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to a command for reviewing up to nine stored previous live messages.
en: Review live region announcement
fi: Tarkista aktiivisen alueen ilmoitus

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to an Orca command which allows the user to toggle whether or not Orca pays attention to changes in live regions. Note that turni
en: Monitor live regions
fi: Tarkkaile aktiivisia alueita

note: Translators: hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. This command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If the user is already in the mouse over object, this command will hid
en: Move focus into and away from the current mouse over
fi: Siirrä kohdistus nykyiseen hiirenkohtaan ja sieltä pois

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to set the row.
en: Set the row to use as dynamic column headers
fi: Aseta dynaamisia sarakkeiden otsakkeita käyttävä rivi

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Clear the dynamic column headers
fi: Tyhjennä dynaamiset sarakkeiden otsakkeet

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing row headers. This string refers to the command to set the column.
en: Set the column to use as dynamic row headers
fi: Aseta dynaamisia rivien otsakkeita käyttävä sarake

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Clear the dynamic row headers
fi: Tyhjennä dynaamiset rivien otsakkeet

note: Translators: This string refers to an Orca command. The "input line" refers to the place where one enters formulas for a spreadsheet.
en: Present the contents of the input line
fi: Esitä tekstikentän sisältö

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around the document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. This feature needs to be toggle-able so that it does not interfere with normal
en: Toggle structural navigation keys
fi: Vaihtele rakenteellisen navigoinnin näppäimiä

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to previous blockquote
fi: Siirry edelliseen lainauslohkoon

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to next blockquote
fi: Siirry seuraavaan lainauslohkoon

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Display a list of blockquotes
fi: Näytä lista lainauslohkoista

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to previous button
fi: Siirry edelliseen painikkeeseen

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to next button
fi: Siirry seuraavaan painikkeeseen

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Display a list of buttons
fi: Näytä lista painikkeista

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Go to previous check box
fi: Siirry edelliseen valintaruutuun

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Go to next check box
fi: Siirry seuraavaan valintaruutuun

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Display a list of check boxes
fi: Näytä valintaruutujen luettelo

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to previous clickable
fi: Siirry edelliseen napsautettavaan

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to next clickable
fi: Siirry seuraavaan napsautettavaan

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Display a list of clickables
fi: Näytä lista napsautettavista

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Go to previous combo box
fi: Siirtyy edelliseen valintalaatikkoon

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Go to next combo box
fi: Siirry seuraavaan valintalaatikkoon

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the start of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to start of container
fi: Siirry rakenneosion alkuun

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the end of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to end of container
fi: Siirry rakenneosion loppuun

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Display a list of combo boxes
fi: Näytä valintalaatikoiden lista

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to previous entry
fi: Siirry edelliseen kohtaan

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to next entry
fi: Siirry seuraavaan kohtaan

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Display a list of entries
fi: Näytä kohtien lista

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to previous form field
fi: Siirry edelliseen lomakkeen kenttään

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to next form field
fi: Siirry seuraavaan lomakkeen kenttään

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Display a list of form fields
fi: Näytä luettelo lomakekentistä

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to previous heading
fi: Siirry edelliseen otsakkeeseen

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to next heading
fi: Siirry seuraavaan otsakkeeseen

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Display a list of headings
fi: Näytä luettelo otsakkeista

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to previous heading at level %d
fi: Siirry edelliseen otsakkeeseen tasolla %d

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to next heading at level %d
fi: Siirry seuraavaan otsakkeeseen tasolla %d

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Display a list of headings at level %d
fi: Näytä lista tason %d otsikoista

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to previous image
fi: Siirry edelliseen kuvaan

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to next image
fi: Siirry seuraavaan kuvaan

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Display a list of images
fi: Näytä luettelo kuvista

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to previous landmark
fi: Siirry edelliseen maamerkkiin

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to next landmark
fi: Siirry seuraavaan maamerkkiin

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Display a list of landmarks
fi: Näytä lista maamerkeistä

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to previous large object
fi: Siirry edelliseen isoon rakenneosio kohteeseen

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to next large object
fi: Siirry seuraavaan isoon rakenneosioon

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Display a list of large objects
fi: Esitä lista isoista rakenneosioista

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to previous link
fi: Siirry edelliseen linkkiin

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to next link
fi: Siirry seuraavaan linkkiin

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Display a list of links
fi: Näytä luettelo linkeistä

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to previous list
fi: Siirry edelliseen luetteloon

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to next list
fi: Siirry seuraavaan luetteloon

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Display a list of lists
fi: Näytä luettelo luetteloista

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to previous list item
fi: Siirry edelliseen luettelon kohtaan

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to next list item
fi: Siirry seuraavaan luettelon kohtaan

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Display a list of list items
fi: Näytä lista luettelokohteista

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to previous live region
fi: Siirry edelliseen aktiiviseen alueeseen

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to next live region
fi: Siirry seuraavaan aktiiviseen alueeseen

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to the last live region which made an announcement
fi: Siirry viimeisimpään ilmoituksen sisältävään aktiiviseen alueeseen

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to previous paragraph
fi: Siirry edelliseen kappaleeseen

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to next paragraph
fi: Siirry seuraavaan kappaleeseen

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Display a list of paragraphs
fi: Näytä lista kappaleista

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to previous radio button
fi: Siirry edelliseen valitsinpainikkeeseen

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to next radio button
fi: Siirry seuraavaan valitsinpainikkeeseen

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Display a list of radio buttons
fi: Näytä lista valitsinpainikkeista

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to previous separator
fi: Siirry edelliseen erottimeen

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to next separator
fi: Siirry seuraavaan erottimeen

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to previous table
fi: Siirry edelliseen taulukkoon

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to next table
fi: Siirry seuraavaan taulukkoon

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Display a list of tables
fi: Näytä lista taulukoista

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go down one cell
fi: Siirry yksi solu alas

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the first cell in a table
fi: Siirry taulukon ensimmäiseen soluun

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the last cell in a table
fi: Siirry taulukon viimeiseen soluun

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go left one cell
fi: Siirry yksi solu vasemmalle

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go right one cell
fi: Siirry yksi solu oikealle

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go up one cell
fi: Siirry yksi solu ylös

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Toggle layout mode
fi: Käytä rivitystilaa

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Switch between browse mode and focus mode
fi: Vaihda selaustilan ja vuorovaikutustilan välillä

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Enable sticky focus mode
fi: Ota käyttöön jatkuva vuorovaikutustila

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Enable sticky browse mode
fi: Ota käyttöön jatkuva selaustila

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to previous unvisited link
fi: Siirry edelliseen vierailemattomaan linkkiin

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to next unvisited link
fi: Siirry seuraavaan vierailemattomaan linkkiin

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Display a list of unvisited links
fi: Näytä lista linkeistä, joissa ei ole vierailtu

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to previous visited link
fi: Siirry edelliseen vierailtuun linkkiin

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to next visited link
fi: Siirry seuraavaan vierailtuun linkkiin

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Display a list of visited links
fi: Näytä lista vierailluista linkeistä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: alice blue
fi: alice sininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: antique white
fi: antiikki valkoinen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: aquamarine
fi: akvamariini

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: bisque
fi: äyriäiskeitto

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: black
fi: musta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blanched almond
fi: vaalennettu manteli

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue
fi: sininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue violet
fi: sininen violetti

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: brown
fi: ruskea

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cadet blue
fi: kadetti sininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chartreuse
fi: keltaisen vihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chocolate
fi: suklaa

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: coral
fi: koralli

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cornflower blue
fi: ruiskaunokinsininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cornsilk
fi: maissi

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: crimson
fi: karmiininpunainen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cyan
fi: syaani

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark blue
fi: tumma sininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark cyan
fi: tumma syaani

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark goldenrod
fi: tumma kultainenruskea

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark gray
fi: keskiharmaa

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark green
fi: tumma vihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark khaki
fi: tumma khaki

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark magenta
fi: tumma magenta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark olive green
fi: tumma oliivinvihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orange
fi: tumma oranssi

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orchid
fi: tumma orkidea

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark red
fi: tumma punainen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark salmon
fi: tumma lohi

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark sea green
fi: tummanmeren vihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark slate blue
fi: tumma liuskekivi sininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark slate gray
fi: tumma liuskekivi harmaa

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark turquoise
fi: tumma turkoosi

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark violet
fi: tumma violetti

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep pink
fi: syvä vaaleanpunainen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep sky blue
fi: syvä taivaansininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dim gray
fi: himmeä harmaa

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dodger blue
fi: dodger sininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: fire brick
fi: tulenkestävä tiili

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: floral white
fi: kukka valkoinen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: forest green
fi: metsänvihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: fuchsia
fi: fuksia

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gold
fi: kulta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gray
fi: harmaa

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green
fi: vihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green yellow
fi: vihreä keltainen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: honeydew
fi: hunajakastetta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: hot pink
fi: kuuma pinkki

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: indian red
fi: intian punainen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: ivory
fi: norsunluu

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender
fi: laventeli

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender blush
fi: laventeli poskipuna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lawn green
fi: nurmikko vihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lemon chiffon
fi: sitruuna sifonki

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light blue
fi: vaalea sininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light coral
fi: kevyt koralli

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light cyan
fi: vaalea syaani

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light goldenrod yellow
fi: vaalea kultainenruskea

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light gray
fi: vaalea harmaa

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light green
fi: vaaleanvihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light pink
fi: vaalea pinkki

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light salmon
fi: kevyt lohi

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sea green
fi: vaalea merivihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sky blue
fi: vaalea taivaansininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light slate gray
fi: vaalea liuskekivi harmaa

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light steel blue
fi: vaalea teräs sininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light yellow
fi: vaalea keltainen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lime green
fi: limen vihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: linen
fi: liinavaatteiden valkoinen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: maroon
fi: kastanjanruskea

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium blue
fi: keskisininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium purple
fi: keskivioletti

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium violet red
fi: medium violetti punainen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: midnight blue
fi: yönsininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: mint cream
fi: minttu kerma

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: moccasin
fi: mokkasiini

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: navajo white
fi: navajo valkoinen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: navy
fi: laivastonsininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: old lace
fi: vanha pitsi

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: olive
fi: oliivi

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: olive drab
fi: oliivinvihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange
fi: oranssi

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange red
fi: oranssinpunainen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orchid
fi: orkidea

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale goldenrod
fi: vaalea goldenrod

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale green
fi: kalpeanvihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale turquoise
fi: vaalea turkoosi

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale violet red
fi: vaalean violetti punainen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: papaya whip
fi: papaija-piiska

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pink
fi: pinkki

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: plum
fi: luumu

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: powder blue
fi: puuterinsininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: purple
fi: patriarkka (violetti)

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: red
fi: punainen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: royal blue
fi: kuninkaallisen sininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: saddle brown
fi: satula ruskea

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: salmon
fi: lohi

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sea green
fi: meren vihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: seashell
fi: kotilo

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: silver
fi: hopea

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sky blue
fi: taivaansininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: slate blue
fi: liuskekivi sininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: slate gray
fi: liuskekivi harmaa

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: snow
fi: lumi

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: spring green
fi: keväänvihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: steel blue
fi: terässininen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: tan
fi: tan ruskea

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: teal
fi: sinivihreä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: thistle
fi: ohdake

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: tomato
fi: tomaatti

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: turquoise
fi: turkoosi

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: violet
fi: violetti

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: wheat
fi: vehnä

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white
fi: valkoinen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white smoke
fi: viljelty valkoinen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow
fi: keltainen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow green
fi: keltainen-vihreä

note: Translators: This string appears on a button in a dialog. "Activating" the selected item will perform the action that one would expect to occur if the object were clicked on with the mouse. If the object is a link, activating it will bring you to a new page. If the object is a button, activating it 
en: _Activate
fi: _Aktivoi

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page Orca's Structural Navigation command "h" moves you to the next heading. What should happen when you press "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume read
en: Automatic focus mode during structural navigation
fi: Automaattinen kohdistus rakenteellisessa navigoinnissa

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, if you are at the bottom of an entry and press Down arrow, should you leave the entry? It depends on if you want to resume reading content or if you are editing the text in the entry. B
en: Automatic focus mode during caret navigation
fi: Automaattinen vuorovaikutustila kohdistimella navigoinnin aikana

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, if you are at the bottom of an entry and press Down arrow, should you leave the entry? It depends on if you want to resume reading content or if you are editing the text in the entry. B
en: Automatic focus mode during native navigation
fi: Automaattinen kohdennustila ohjelman omassa navigaatiossa

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 7 is the dot in the bottom left corner. If the user selects this option, Dot 7 will be used to 'underline' text of interest, e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _7
fi: Piste _7

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 8 is the dot in the bottom right corner. If the user selects this option, Dot 8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _8
fi: Piste _8

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dots 7-8 are the dots at the bottom. If the user selects this option, Dots 7-8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dots 7 an_d 8
fi: Pisteet 7 _ja 8

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Cancel
fi: _Peru

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Jump to
fi: _Siirry

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: Icon
fi: Äänimerkki

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: Spell
fi: Puhu isot

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will tell you when one of your buddies is typing a message.
en: Announce when your _buddies are typing
fi: _Kerro kun tuttavat kirjoittavat

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will provide the user with chat room specific message histories rather than just a single history which contains the latest messages from all the chat rooms that they are in.
en: Provide chat room specific _message histories
fi: Tarjoa keskusteluhuonekohtainen viestihistoria

note: Translators: This is the label of a panel holding options for how messages in this application's chat rooms should be spoken. The options are: Speak messages from all channels (i.e. even if the chat application doesn't have focus); speak messages from a channel only if it is the active channel; spea
en: Speak messages from
fi: Puhu viestit lähteestä

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear irrespective of whether or not the chat application currently has focus. This is the default behaviour.
en: All cha_nnels
fi: Kaikki _kanavat

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear if and only if the chat application has focus. The string substitution is for the application name (e.g Pidgin).
en: All channels when an_y %s window is active
fi: Kaikki kanavat, kun mikä tahan_sa %s-ikkuna on aktiivinen

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will only speak new chat messages for the currently active channel, irrespective of whether the chat application has focus.
en: A channel only if its _window is active
fi: Kanava vain jos sen _ikkuna on aktiivinen

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will speak the name of the chat room prior to presenting an incoming message.
en: _Speak Chat Room name
fi: _Lausu keskusteluhuoneen nimi

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Enable layout mode for content
fi: Käytä rivitystilaa sisällölle

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a double click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: double click
fi: kaksoisnapsautus

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a triple click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: triple click
fi: kolmoisnapsautus

note: Translators: This is a label which will appear in the list of available speech engines as a special item. It refers to the default engine configured within the speech subsystem. Apart from this item, the user will have a chance to select a particular speech engine by its real name (Festival, IBMTTS,
en: Default Synthesizer
fi: Oletus-_syntetisaattori

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Actual String
fi: Alkuperäinen merkkijono

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Replacement String
fi: Korvaava merkkijono

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. While Orca's "key echo" options present the actual keyboard keys being pressed, "character echo" presents the character/string of length 1 that is inserted as a result of the keypress. Translators: When this 
en: Enable echo by cha_racter
fi: Ota _merkkien kaiutus käyttöön

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. This string refers to a "key echo" option. When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed. Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed.
en: Enable non-spacing _diacritical keys
fi: Ota tilattomat _korostusmerkit käyttöön

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the setting to begin the search from the current location rather than from the top of the screen.
en: C_urrent location
fi: _Nykyinen sijainti

note: Translators: This is the label for a spinbutton. This option allows the user to specify the number of matched characters that must be present before Orca speaks the line that contains the results from an application's Find toolbar.
en: Minimum length of matched text:
fi: Täsmätyn tekstin vähimmäispituus:

note: Translators: This is the label of a panel containing options for what Orca presents when the user is in the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Find Options
fi: Haun valinnat

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether the line that contains the match from an application's Find toolbar should always be spoken, or only spoken if it is a different line than the line which contained the last match.
en: Onl_y speak changed lines during find
fi: Lausu vain _muuttuneet rivit haun aikana

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether or not Orca will automatically speak the line that contains the match while the user is performing a search from the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Speak results during _find
fi: Lausu tulokset haun _aikana

note: Translators: Command is a table column header where the cells in the column are a sentence that briefly describes what action Orca will take if and when the user invokes that keyboard command.
en: Command
fi: Komento

note: Translators: Key Binding is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.
en: Key Binding
fi: Pikanäppäin

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which can be used in any setting, task, or application. They are not specific to, for instance, web browsing.
en: Default
fi: Oletus

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting and performing the accessible actions associated with the current object.
en: Actions
fi: Toiminnot

note: Translators: An external braille device has buttons on it that permit the user to create input gestures from the braille device. The braille bindings are what determine the actions Orca will take when the user presses these buttons.
en: Braille Bindings
fi: Pistekirjoitusnäppäinten toiminnot

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to saving and jumping among objects via "bookmarks".
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting the date and time.
en: Date and time
fi: Aika ja päiväys

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which do not currently have an associated key binding.
en: Unbound
fi: Määrittelemätön

[ctx: keybindings]
note: Translators: Modified is a table column header in Orca's preferences dialog. This column contains a checkbox which indicates whether a key binding for an Orca command has been changed by the user to something other than its default value.
en: Modified
fi: Muokattu

note: Translators: This label refers to the keyboard layout (desktop or laptop).
en: _Desktop
fi: _Työpöytä

[ctx: notification presenter]
note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. Orca's list is a table with two columns, one column for the text of the notification and one column f
en: Notifications
fi: Ilmoitukset

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are associated with presenting notifications.
en: Notification presenter
fi: Ilmoitusten esittäjä

note: Translators: Orca's preferences can be configured on a per-application basis, allowing users to customize Orca's behavior, keybindings, etc. to work one way in LibreOffice and another way in a chat application. This string is the title of Orca's application-specific preferences dialog for an applica
en: Screen Reader Preferences for %s
fi: Näytönlukijan asetukset sovellukselle %s

note: Translators: This is a table column header. This column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will indicate the associated item or attribute by "marking" it in braille. "Marking" is not the same as writing out the word; instead marking refers to adding some other indicator,
en: Mark in braille
fi: Merkitse pistekirjoituksella

note: Translators: "Present Unless" is a column header of the text attributes panel of the Orca preferences dialog. On this panel, the user can select a set of text attributes that they would like spoken and/or indicated in braille. Because the list of attributes could get quite lengthy, we provide the op
en: Present Unless
fi: Puhu, jollei arvo ole

note: Translators: This is a table column header. The "Speak" column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will speak the associated item or attribute (e.g. saying "Bold" as part of the information presented when the user gives the Orca command to obtain the format and font detai
en: Speak
fi: Puhu

note: Translators: This is the title of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: Save Profile As Conflict
fi: Tallenna profiili ristiriitaisena

note: Translators: This is the label of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: User Profile Conflict!
fi: Käyttäjäprofiilin ristiriita!

note: Translators: This is the message in a dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish
en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
fi: Profiili %s on jo olemassa.
    Jatketaanko olemassa olevan profiilin päivitystä näillä uusilla muutoksilla?

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: Load user profile
fi: Lataa käyttäjäprofiili

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
fi: Olet vaihtamassa aktiivista profiilia. Mikäli olet juuri muokannut asetuksia, muutokset menetetään profiilin latauksen yhteydessä. 
    Jatketaanko profiilin lataamista poistamalla edelliset muutokset?

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Save Profile As
fi: Tallenna profiili nimellä

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: _Profile Name:
fi: _Profiilin nimi:

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Remove user profile
fi: Poista käyttäjäprofiili

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
fi: Olet aikeissa poistaa profiilin %s. Kaikki tallentamattomat muutokset ja profiiliin tallennetut asetukset katoavat. Haluatko jatkaa ja poistaa profiilin sekä kaikki siihen liittyvät asetukset?

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "All" means that Orca will present progress bar updates regardless of what application and window they happen to be in. Translators: Orca has a setting which determines which progress bar update
en: All
fi: Kaikki

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Application" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active application (but not necessarily in the current window).
en: Application
fi: Sovellus

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Window" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active window.
en: Window
fi: Ikkuna

[ctx: punctuation level]
note: Translators: If this setting is chosen, no punctuation symbols will be spoken as a user reads a document. Translators: this refers to how much punctuation will be spoken by Orca when presenting text on the screen.
en: _None
fi: _Ei mitään

note: Translators: If this setting is chosen, common punctuation symbols (like comma, period, question mark) will not be spoken as a user reads a document, but less common symbols (such as #, @, $) will.
en: So_me
fi: _Osittain

note: Translators: If this setting is chosen, the majority of punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: M_ost
fi: _Yleisimmät

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each line.
en: Line
fi: Rivi

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each sentence.
en: Sentence
fi: Virke

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a blockquote.
en: Blockquote
fi: Lainauslohko

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a button.
en: Button
fi: Painike

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the caption of a table.
en: Caption
fi: Taulukon otsikko

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a check box.
en: Check Box
fi: Valintaruutu

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text displayed for a web element with an "onClick" handler.
en: Clickable
fi: Napsautettava

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item in a combo box.
en: Combo Box
fi: Valintalaatikko

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the description of an element.
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a heading.
en: Heading
fi: Otsikko

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text (alt text, title, etc.) associated with an image.
en: Image
fi: Kuva

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a form field.
en: Label
fi: Tunniste

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined
en: Landmark
fi: Maamerkki

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of a column which contains the level of a heading. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for 
en: Level
fi: Taso

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a link.
en: Link
fi: Linkki

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list.
en: List
fi: Luettelo

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list item.
en: List Item
fi: Luettelokohta

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an object.
en: Object
fi: Rakenneosio

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a paragraph.
en: Paragraph
fi: Kappale

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a radio button.
en: Radio Button
fi: Valitsinpainike

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the role of a widget. Examples include "heading", "paragraph", 
en: Role
fi: Rooli

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item of a form field.
en: Selected Item
fi: Valittu kohta

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the state of a widget. Examples include "checked"/"not checked"
en: State
fi: Tila

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an entry.
en: Text
fi: Teksti

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the URI of a link.
en: URI
fi: Osoite

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the value of a form field.
en: Value
fi: Arvo

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Blockquotes
fi: Lainauslohkoja

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Buttons
fi: Painikkeet

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Check Boxes
fi: Valintaruudut

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. "Clickables" are web elements which have an "onClick" handler.
en: Clickables
fi: Napsautettavat

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Combo Boxes
fi: Valintalaatikot

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Entries
fi: Merkinnät

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Form Fields
fi: Lomakekentät

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Headings
fi: Otsikot

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Images
fi: Kuvat

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for <h2>, and so on.
en: Headings at Level %d
fi: Otsikot tasolla %d

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' use
en: Landmarks
fi: Maamerkit

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a l
en: Large Objects
fi: Isot rakenneosiokohteet

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Links
fi: Linkit

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Lists
fi: Luettelot

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: List Items
fi: Luettelokohteet

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Paragraphs
fi: Kappaleet

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Radio Buttons
fi: Valitsinpainikkeita

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Tables
fi: Taulukot

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Unvisited Links
fi: Vierailemattomat linkit

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Visited Links
fi: Vieraillut linkit

note: Translators: This is the title of a panel holding options for how to navigate HTML content (e.g., Orca caret navigation, positioning of caret, structural navigation, etc.).
en: Page Navigation
fi: Sivulla navigointi

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically start reading the page from beginning to end. This is the label of a checkbox in which users can indicate their preference.
en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
fi: Aloita sivun puhuminen automaattisesti, kun se _ladataan

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically summarize details about the page, such as the number of elements (landmarks, forms, links, tables, etc.).
en: _Present summary of a page when it is first loaded
fi: _Esitä sivun yhteenveto, kun se ladataan ensimmäisen kerran

note: Translators: Different speech systems and speech engines work differently when it comes to handling pauses (e.g. sentence boundaries). This property allows the user to specify whether speech should be sent to the speech synthesis system immediately when a pause directive is encountered or if it shou
en: Break speech into ch_unks between pauses
fi: Katkaise puhe tauotettuihin _paloihin

note: Translators: This string will appear in the list of available voices for the current speech engine. "%s" will be replaced by the name of the current speech engine, such as "Festival default voice" or "IBMTTS default voice". It refers to the default voice configured for given speech engine within the
en: %s default voice
fi: %s oletusääni

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting the content of the screen and other messages.
en: Default
fi: Oletus

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is part of a hyperlink.
en: Hyperlink
fi: Hyperlinkki

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting information which is not displayed on the screen as text, but is still being communicated by the system in some visual fashion. For instance, Orca says "misspelled" to indicate the presence of the red squiggly line found under a spel
en: System
fi: Järjestelmä

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is written in uppercase.
en: Uppercase
fi: Isot kirjaimet

note: Translators this label refers to the name of particular speech synthesis system. (http://devel.freebsoft.org/speechd)
en: Speech Dispatcher
fi: Puheentuottaja

[ctx: OptionGroup]
note: Translators: This is a label for a group of options related to Orca's behavior when presenting an application's spell check dialog.
en: Spell Check
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current error in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," enabling this setting would cause Orca to speak "f o o" after speaking "foo".
en: Spell _error
fi: Kirjoitus_virhe

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current suggestion in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," and the first suggestion is "for" enabling this setting would cause Orca to s
en: Spell _suggestion
fi: Tavaa _ehdotus

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will present the context (surrounding text, typically the sentence or line) in which the mistake occurred.
en: Present _context of error
fi: Puhu virheen asiayhteys

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the coordinates of the current spreadsheet cell. Coordinates are the row and column position within the spreadsheet (i.e. A1, B1, C2 ...)
en: Speak spreadsheet cell coordinates
fi: Lausu taulukon solun koordinaatit

note: Translators: This is a label for an option which controls what Orca speaks when presenting selection changes in a spreadsheet. By default, Orca will speak just what changed. For instance, if cells A1 through A8 are already selected, and the user adds A9 to the selection, Orca by default would just s
en: Always speak selected spreadsheet range
fi: Puhu aina koko valittu alue taulukosta

note: Translators: This is a label for an option for whether or not to speak the header of a table cell in document content.
en: Announce cell _header
fi: Lausu solun _otsake

note: Translators: This is the title of a panel containing options for specifying how to navigate tables in document content.
en: Table Navigation
fi: Taulukossa navigointi

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca to skip over empty/ blank cells when navigating tables in document content.
en: Skip _blank cells
fi: Ohita _tyhjät solut

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented to them. This label is associated with the default presentation to be used.
en: Speak _cell
fi: Puhu _solu

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak table cell coordinates in document content.
en: Speak _cell coordinates
fi: Puhu solun koordinaatit

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the span size of a table cell (e.g., how many rows and columns a particular table cell spans in a table).
en: Speak _multiple cell spans
fi: Puhu _useita soluja kattavat solut

note: Translators: This is a table column header. "Attribute" here refers to text attributes such as bold, underline, family-name, etc.
en: Attribute Name
fi: Ominaisuuden nimi

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode. This is the 
en: Control caret navigation
fi: Hallitse kohdistimella navigointia

note: Translators: Orca provides keystrokes to navigate HTML content in a structural manner: go to previous/next header, list item, table, etc. This is the label of a checkbox in which users can indicate their default preference.
en: Enable _structural navigation
fi: Käytä _rakenteellista navigointia

note: Translators: This refers to the amount of information Orca provides about a particular object that receives focus.
en: Brie_f
fi: Su_ppea

note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. This string is the title of the dialog that contains the list of notification messages. The string su
en: %d notification | %d notifications
fi[0]: %d ilmoitus
fi[1]: %d ilmoitusta

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the shift key
en: Shift
fi: Vaihto

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the control key
en: Control
fi: Cntrol

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left shift key
en: left shift
fi: vasen vaihto

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left alt key
en: left alt
fi: vasen alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left ctrl key
en: left control
fi: vasen control

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right shift key
en: right shift
fi: oikea vaihto

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right alt key
en: right alt
fi: oikea alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right ctrl key
en: right control
fi: oikea control

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left meta key
en: left meta
fi: vasen meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right meta key
en: right meta
fi: oikea meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the shift lock key There is no reason to make it different from the translation for "caps lock"
en: shift lock
fi: vaihtonäppäimen lukitus

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page up key
en: page up
fi: sivu ylös

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page down key
en: page down
fi: sivu alas

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left tab key
en: left tab
fi: vasen sarkain

note: Translators: this is how someone would speak the name of the backspace key
en: backspace
fi: askelpalautin

note: Translators: this is how someone would speak the name of the return key
en: return
fi: rivinvaihto

note: Translators: this is how someone would speak the name of the up arrow key
en: up
fi: ylös

note: Translators: this is how someone would speak the name of the down arrow key
en: down
fi: alas

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left arrow key
en: left
fi: vasen

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right arrow key
en: right
fi: oikea

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left super key
en: left super
fi: vasen super

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right super key
en: right super
fi: oikea super

note: Translators: this is how someone would speak the name of the menu key
en: menu
fi: valikko

note: Translators: this is how someone would speak the name of the help key
en: help
fi: ohje

note: Translators: this is how someone would speak the name of the mode switch key
en: mode switch
fi: tilanvaihto

note: Translators: this is how someone would speak the name of the insert key
en: insert
fi: lisää

note: Translators: this is how someone would speak the name of the delete key
en: delete
fi: poista

note: Translators: this is how someone would speak the name of the home key
en: home
fi: kotiin

note: Translators: this is how someone would speak the name of the end key
en: end
fi: loppuun

note: Translators: this is how someone would speak the name of the begin key
en: begin
fi: alkuun

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the circumflex glyph
en: circumflex
fi: sirkumfleksi

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the ring glyph
en: ring
fi: ympyrä

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the stroke glyph
en: stroke
fi: poikkiviivaus

note: Translators: this is how someone would speak the name of the minus key
en: minus
fi: miinus

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "insert" key when used as the Orca modifier.
en: Insert
fi: Lisää

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "shift " modifier.
en: Shift
fi: Vaihto

[ctx: generic name]
note: Translators: Sometimes when we attempt to get the name of an accessible software application, we fail because the app or one of its elements is defunct. This is a generic name so that we can still refer to this element in messages.
en: application
fi: sovellus

note: Translators: This is presented when the user has navigated to an empty line.
en: blank
fi: tyhjä

note: Translators: This refers to font weight.
en: bold
fi: korostettu

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when a new bookmark has been entered into the list of bookma
en: bookmark entered
fi: kirjanmerkki syötetty

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when the active list of bookmarks have been saved to disk.
en: bookmarks saved
fi: kirjanmerkit tallennettu

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when an error was encountered, preventing the active list of
en: bookmarks could not be saved
fi: kirjanmerkkejä ei voitu tallentaa

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when they try to go to a bookmark, but don't have any bookma
en: No bookmarks found.
fi: Kirjanmerkkejä ei löytynyt.

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when they try to go to a bookmark at a particular index (e.g
en: Bookmark not found.
fi: Kirjanmerkkiä ei löytynyt.

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands. This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Bypass mode enabled.
fi: Ohitustila käytössä.

note: Translators: this is an indication that Orca is unable to obtain the display/ results area of the calculator being used (e.g. gcalctool).
en: Unable to get calculator display
fi: Laskimen näyttöä ei voitu avata

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: icon
fi: äänimerkki

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to icon.
fi: Kapiteelityyliksi asetettu äänimerkki.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: none
fi: ei mitään

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to none.
fi: Kapiteelityyliksi asetettu ei mitään.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: spell
fi: puhu isot

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to spell.
fi: Kapiteelityyliksi asetettu lausu isot.

note: Translators: Native application caret navigation does not always work as the Orca user wants. As such, Orca offers the user the ability to toggle between the application controlling the caret and Orca controlling it. This message is presented to indicate that the application's native caret navigatio
en: The application is controlling the caret.
fi: Sovellus ohjaa kohdistinta.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: The screen reader is controlling the caret.
fi: Näytönlukija ohjaa kohdistinta.

note: Translators: this is the name of a cell in a spreadsheet.
en: Cell %s
fi: Solu %s

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s selected
fi: %s valittu

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range. A
en: %s through %s selected
fi: %s - %s valittu

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range.
en: %s through %s unselected
fi: Alkaen %s ja päättyen %s valitsematta

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s unselected
fi: %s ei valittu

note: Translators: This is the description of command line option '-d, --disable' which allows the user to specify an option to disable as Orca is started.
en: Prevent use of option
fi: Estää valitsimen käytön

note: Translators: this is the description of command line option '-e, --enable' which allows the user to specify an option to enable as Orca is started.
en: Force use of option
fi: Pakota valitsimen käyttö

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-e, --enable' or '-d, --disable' command line options.
en: OPTION
fi: VALITSIN

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It serves as a sort of title and is followed by a detailed list of Orca's optional command-line arguments.
en: Optional arguments
fi: Valinnaiset asetukset

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It is followed by a brief list of Orca's optional command-line arguments.
en: Usage:
fi: Käyttö:

note: Translators: This message is displayed when the user starts Orca from the command line and includes an invalid option or argument. After the message, the list of invalid items, as typed by the user, is displayed.
en: The following are not valid:
fi: Seuraavat valitsimet ovat virheellisiä:

note: Translators: This is the description of command line option '-l, --list-apps' which prints the names of running applications which can be seen by assistive technologies such as Orca and Accerciser.
en: Print the known running applications
fi: Tulostaa tunnetut suoritettavana olevat sovellukset

note: Translators: This is the description of command line option '-p, --profile' which allows you to specify a profile to be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured by the user for a particular purpose, such as a 'Spanish' profile which would include Spanish braille and text-to-speec
en: Load profile
fi: Lataa profiili

note: Translators: This message is presented to the user when the specified profile could not be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured for a particular purpose, such as a Spanish profile which would include Spanish braille and Spanish text-to-speech. The string substituted in is the
en: Profile could not be loaded: %s
fi: Profiilin lataus epäonnistui: %s

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca from some other environment than the graphical desktop.
en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
fi: Näytönlukijan käynnistys epäonnistui, koska se ei voinut muodostaa yhteyttä työpöytään.

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca but the launch fails due to an error related to the settings manager.
en: Could not activate the settings manager. Exiting.
fi: Virhe aktivoitaessa asetustenhallintaa. Lopetetaan.

note: Translators: This message is presented to the user when he/she tries to launch Orca, but Orca is already running.
en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
fi: Toinen näytönlukijan prosessi on jo käynnissä tässä istunnossa.
    Suorita “orca --replace” korvataksesi kyseisen prosessin uudella prosessilla.

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-p, --profile' command line option.
en: NAME
fi: NIMI

note: Translators: This is the description of command line option '-u, --user-prefs' that allows you to specify an alternate location from which to load the user preferences.
en: Use alternate directory for user preferences
fi: Käytä muuta kansiota käyttäjäasetuksille

note: Translators: This is the description of command line option '-v, --version' which prints the version of Orca. E.g. '1.23.4'.
en: Version of this application
fi: Tämän sovelluksen versio

note: Translators: This is the description of command line option '-r, --replace' which tells Orca to replace any existing Orca process that might be running.
en: Replace a currently running instance of this screen reader
fi: Korvaa nyt suorituksessa oleva näytönlukija

note: Translators: this is the description of command line option '-h, --help' which lists all the available command line options.
en: Show this help message and exit
fi: Näytä tämä ohjeviesti ja poistu

note: Translators: This is the description of command line option '--debug' which causes debugging output for Orca to be sent to a file. The YYYY-MM-DD-HH:MM:SS portion of the string indicates the file name will be formed from the current date and time with 'debug' in front and '.out' at the end. The 'deb
en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
fi: Lähetä vianetsintä viestiä tiedostoon debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out

note: Translators: This is the description of command line option '--debug-file' which allows the user to override the default date-based name of the debugging output file.
en: Send debug output to the specified file
fi: Lähetä vianetsintätekstit annettuun tiedostoon

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '--debug-file' command line option.
en: FILE
fi: TIEDOSTO

note: Translators: This is the description of command line option '-t, --text-setup' that will initially display a list of questions in text form, that the user will need to answer, before Orca will startup. For this to happen properly, Orca will need to be run from a terminal window.
en: Set up user preferences (text version)
fi: Määrittele käyttäjän asetukset (tekstiversio)

note: Translators: This is the description of command line option '-s, --setup' that will place the user in Orca's GUI preferences dialog.
en: Set up user preferences (GUI version)
fi: Määrittele käyttäjän asetukset (graafisen käyttöliittymän versio)

note: Translators: This text is the description displayed when Orca is launched from the command line and the help text is displayed.
en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
fi: Ilmoita vioista sähköpostitse osoitteeseen orca-list@gnome.org.

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: Cut selection to clipboard.
fi: Leikkaa valinta leikepöydälle.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: cut
fi: leikkaa

note: Translators: This message is the detailed message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: Copied selection to clipboard.
fi: Kopioitu valinta leikepöydälle.

[ctx: clipboard]
note: Translators: This message is the brief message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: copied
fi: kopioitu

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: Pasted contents from clipboard.
fi: Liitetty sisältö leikepöydältä.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: pasted
fi: liitetty

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Do not announce when your buddies are typing.
fi: Älä kerro kun tuttavat kirjoittavat.

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: announce when your buddies are typing.
fi: kerro kun tuttavat kirjoittavat.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. This string to be tran
en: Message from chat room %s
fi: Viesti keskusteluhuoneesta %s

note: Translators: This message is presented to inform the user that a new chat conversation has been added to the existing conversations. The "tab" here refers to the tab which contains the label for a GtkNotebook page. The label on the tab is the string substitution.
en: New chat tab %s
fi: Uusi keskusteluvälilehti %s

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Do not speak chat room name.
fi: Älä lausu keskusteluhuoneen nimiä.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: speak chat room name.
fi: lausu keskusteluhuoneen nimi.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Do not provide chat room specific message histories.
fi: Älä tarjoa keskusteluhuonekohtaisia viestihistorioita.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Provide chat room specific message histories.
fi: Tarjoa keskusteluhuonekohtaiset viestihistoriat.

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion start
fi: poiston alku

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion end
fi: poiston loppu

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for insertion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion start
fi: lisäyksen alku

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion end
fi: lisäyksen loppu

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight start
fi: korostuksen alku

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight end
fi: korostuksen loppu

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the content being presented is the end of an inline suggestion a document. A "suggestion" is a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as 
en: suggestion end
fi: ehdotuksen loppu

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. When moving to the end of a container, Orca attempts to place the caret at the content which follows that container. If this is cannot be 
en: End of container.
fi: Rakenneosion loppu.

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. If the user attempts to use this command in an object which is not a container, this message will be presented.
en: Not in a container.
fi: Ei rakenneosiossa.

note: Translators: This message is presented when the user selects all of the items in a container that supports selection, such as a GUI table or a list of icons.
en: all items selected
fi: kaikki tietueet valittu

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box. The string substitution is the name of the button (e.g. "OK" or "Close").
en: Default button is %s
fi: Oletuspainike on %s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consecutive subscripted characters. For example, 'X' followed by 'subscript 2' followed by 'subscript 3' should be presented to the user as 'X subscript 23'.
en:  subscript %s
fi:  alaindeksi %s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consecutive superscripted characters. For example, 'X' followed by 'superscript 2' followed by 'superscript 3' should be presented to the user as 'X superscript 23'.
en:  superscript %s
fi:  yläindeksi %s

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects the entire document by pressing Ctrl+A.
en: entire document selected
fi: koko asiakirja valittu

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the entire document had been selected but the user presses a key (e.g. an arrow key) causing the selection to be co
en: entire document unselected
fi: koko asiakirjan valinta poistettu

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the document by pressing Ctrl+Shift+End.
en: document selected from cursor position
fi: asiakirja avattu kohdistimen sijainnista alkaen

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text by pressing Ctrl+Shift+End.
en: document unselected from cursor position
fi: asiakirjan valinta peruttu kohdistimen sijainnista alkaen

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the document by pressing Ctrl+Shift+Home.
en: document selected to cursor position
fi: asiakirja valittu kohdistimen sijaintiin saakka

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text by pressing Ctrl+Shift+Home.
en: document unselected to cursor position
fi: asiakirjan valinta peruttu kohdistimen sijaintiin saakka

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the row to a particular row number.
en: Dynamic column header set for row %d
fi: Dynaaminen sarakkeen otsikko asetettu riville %d

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Dynamic column header cleared.
fi: Dynaaminen sarakkeen otsikko tyhjennetty.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the column to a particular column number.
en: Dynamic row header set for column %s
fi: Dynaaminen rivin otsikko asetettu sarakkeelle %s

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Dynamic row header cleared.
fi: Dynaaminen rivin otsikko tyhjennetty.

note: Translators: this is used to announce that the current input line in a spreadsheet is blank/empty.
en: empty
fi: tyhjä

note: Translators: This is the size of a file in kilobytes
en: %.2f kilobytes
fi: %.2f kilotavua

note: Translators: This is the size of a file in megabytes
en: %.2f megabytes
fi: %.2f megatavua

note: Translators: This message is presented to the user after performing a file search to indicate there were no matches.
en: No files found.
fi: Tiedostoja ei löytynyt.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Appended contents to clipboard.
fi: Lisätty sisältö leikepöydälle.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Copied contents to clipboard.
fi: Kopioitu sisältö leikepöydälle.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Not using flat review.
fi: Ei käytetä tasatun tarkastelun tilaa.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Entering flat review.
fi: Otetaan käyttöön tasatun tarkastelun tila.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Leaving flat review.
fi: Poistutaan tasatun tarkastelun tilasta.

note: Translators: this means a particular cell in a spreadsheet has a formula (e.g., "=sum(a1:d1)")
en: has formula
fi: sisältää kaavan

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a dialog to appear if activated.
en: opens dialog
fi: avaa dialogi-ikkunan

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a grid to appear if activated. A grid is an interactive table.
en: opens grid
fi: avaa ruudukon

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a listbox to appear if activated.
en: opens listbox
fi: avaa listalaatikon

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a menu to appear if activated.
en: opens menu
fi: avaa valikon

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a tree to appear if activated. A tree is a list with sub-levels which can be expanded or collapsed, similar to the list of folders in an email client.
en: opens tree
fi: avaa hierarkiapuun

note: Translators: The following string is spoken to let the user know that he/she is on a link within an image map. An image map is an image/graphic which has been divided into regions. Each region can be clicked on and has an associated link. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Imagemap for more inf
en: image map link
fi: kuvakarttalinkki

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) they just entered has already been bound to another command and is thus unavailable. The string substituted in is the name of the command which already has the binding.
en: The key entered is already bound to %s
fi: Annettu näppäin on jo sidottu komentoon %s

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has recorded a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
fi: Näppäin kaapattu: %s. Vahvista painamalla Enteriä.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has assigned a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: The new key is: %s
fi: Uusi näppäin on: %s

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca is about to delete an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
fi: Näppäinsidos poistettu. Vahvista painamalla Enteriä.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca has deleted an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: The keybinding has been removed.
fi: Näppäinsidos on poistettu.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message asking the user to press a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) to create a new key binding for an Orca command.
en: enter new key
fi: syötä uusi näppäin

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key
fi: näppäin

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key.
fi: Kaiutus asetettu näppäimelle.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: None
fi: Ei mitään

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to None.
fi: Kaiutus asetettu ei millekään.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key and word
fi: näppäin ja sana

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key and word.
fi: Kaiutus asetettu näppäimelle ja sanalle.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: sentence
fi: virke

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to sentence.
fi: Kaiutus käytössä virkkeissä.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word
fi: sana

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word.
fi: Kaiutustaso asetettu sanaan.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word and sentence
fi: sana ja virke

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word and sentence.
fi: Kaiutus asetettu sanaan ja virkkeeseen.

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction start
fi: murtoluku alkaa

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction end
fi: murtoluvun loppu

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a square root. For instance, for √9 Orca would say "square root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). Note that the radicand, which follows the "of", is unknow
en: square root of
fi: neliöjuuri luvusta

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a cube root. For instance, for the cube root of 9 Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should  be spoken). Note that the radicand, which follows the "o
en: cube root of
fi: kuutiojuuri

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is an nth root. https://en.wikipedia.org/wiki/Nth_root. For instance, for the fourth root of 9, Orca would say "fourth root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). 
en: root of
fi: juuri luvulle

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical root (square root, cube root, nth root). It is primarily intended to be spoken when the index of the root is not a simple expression. For instance, for the fourth root of 9, simply speaking 
en: root start
fi: juuren alku

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical root (square root, cube root, nth root). For instance, for the cube root of 9, Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spo
en: root end
fi: juuren loppu

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table.
en: table end
fi: taulukon loppu

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table which is nested inside another mathematical table.
en: nested table end
fi: sisäkkäisen taulukon loppu

note: Translators: Inaccessible means that the application cannot be read by Orca. This usually means the application is not friendly to the assistive technology infrastructure.
en: inaccessible
fi: ei saatavilla

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Disabled
fi: Pois käytöstä

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will not be spoken.
en: Speaking of indentation and justification disabled.
fi: Puhutaan ilmoittamatta sisennyksiä ja tasauksia.

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Enabled
fi: Käytössä

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Speaking of indentation and justification enabled.
fi: Puhutaan ilmoittaen sisennykset ja tasaukset.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Learn mode.  Press escape to exit.
fi: Oppimistila. Sulje painamalla Escape-näppäintä.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
fi: Aloitetaan oppimistila.  Paina mitä tahansa näppäintä kuullaksesi sen toiminnan.  Saadaksesi esiin ruudunlukijan dokumentaation, paina F1. Saadaksesi listan ruudunlukijan oletus pikanäppäimistä, paina F2. Saadaksesi listan ruudunlukijan oikoteistä nykyisessä ohjelmassa, paina F3. Poistuaksesi oppimistilasta, paina escape-näppäintä.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a blockquote and then navigates out of it.
en: leaving blockquote.
fi: poistutaan lainauslohkosta.

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: leaving details.
fi: poistutaan yksityiskohdista.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within an object and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving feed.
fi: poistuu syötteestä.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within an object and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving figure.
fi: poistuu kuviosta.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a form and then navigates out of it.
en: leaving form.
fi: poistutaan lomakkeesta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving banner.
fi: poistuu bannerista.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving complementary content.
fi: poistuu täydentävästä sisällöstä.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving information.
fi: poistuu tiedonannosta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving main content.
fi: poistuu pääsisällöstä.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving navigation.
fi: poistuu navigoinnista.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving region.
fi: poistuu alueelta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving search.
fi: poistuu hausta.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a list and then navigates out of it.
en: leaving list.
fi: poistutaan listasta.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a panel and then navigates out of it. A panel is a generic container of objects, such as a group of related form fields.
en: leaving panel.
fi: poistutaan taulusta.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a table and then navigates out of it.
en: leaving table.
fi: poistutaan taulukosta.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a tooltip in a web application and then navigates out of it.
en: leaving tooltip.
fi: poistutaan työkaluvihjeestä.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving abstract.
fi: poistuu lyhennelmästä.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving acknowledgments.
fi: poistuu kiitos-osiosta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving afterword.
fi: poistuu jälkikirjoituksesta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving appendix.
fi: poistuu liitteistä.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving bibliography.
fi: poistuu lähdeluettelosta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving chapter.
fi: poistuu kappaleesta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving colophon.
fi: poistuu teostiedoista.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving conclusion.
fi: poistuu yhteenvedosta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving credit.
fi: poistuu lopputekstistä.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving credits.
fi: poistuu lopputeksteistä.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving dedication.
fi: poistuu omistuskirjoituksesta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving endnotes.
fi: poistuu loppuviitteistä.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epigraph.
fi: poistuu omistuskirjoituksista.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epilogue.
fi: poistuu jälkipuheesta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving errata.
fi: poistuu painovirheluettelosta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving example.
fi: poistuu esimerkistä.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving foreword.
fi: poistuu esipuheesta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving glossary.
fi: poistuu asiasanastosta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving index.
fi: poistuu hakemistosta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving introduction.
fi: poistuu esittelystä.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving page list.
fi: poistuu sivulistauksesta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving part.
fi: poistuu osiosta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving preface.
fi: poistuu johdannosta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving prologue.
fi: poistuu esipuheesta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving pullquote.
fi: poistuu nostetusta lainauksesta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving QNA.
fi: poistuu kysymys-vastaus-osiosta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a suggestion and then navigates out of it. A "suggestion" is a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as in
en: leaving suggestion.
fi: poistuu ehdotuksesta.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving table of contents.
fi: poistuu sisällysluettelosta.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the line by pressing Shift+Down.
en: line selected down from cursor position
fi: rivi valittu kohdistimen sijainnista alkaen

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the line by pressing Shift+Up.
en: line selected up from cursor position
fi: rivi valittu kohdistimen sijaintiin saakka

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the end of the paragraph by pressing Shift
en: line unselected down from cursor position
fi: rivin valinta peruttu kohdistimen sijainnista alkaen

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the start of the paragraph by pressing Shi
en: line unselected up from cursor position
fi: rivin valinta peruttu kohdistimen sijaintiin saakka

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Exiting learn mode.
fi: Suljetaan oppimistila.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the line by pressing Ctrl+Shift+Page_Up.
en: line selected from start to previous cursor position
fi: rivi valittu rivin alusta kohdistinta edeltävään sijaintiin saakka

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the line by pressing Ctrl+Shift+Page_Down.
en: line selected to end from previous cursor position
fi: rivi valittu rivin loppuun kohdistimen sijainnista alkaen

note: Translators: this indicates that this piece of text is a hypertext link.
en: link
fi: linkki

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is on the same page.
en: same page
fi: sama sivu

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at the same site (but not on the same page as the link).
en: same site
fi: sama sivusto

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at a different site than that of the link.
en: different site
fi: eri sivusto

note: Translators: this refers to a link to a file, where the first item is the protocol (ftp, ftps, or file) and the second item the name of the file being linked to.
en: %(uri)s link to %(file)s
fi: %(uri)s linkki kohteeseen %(file)s

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto.
en: %s link
fi: %s-linkki

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto. along with the visited state of that link.
en: visited %s link
fi: %s vierailtu linkki

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate amongst the list of commands presented in learn mode, as well as how to exit the list when finished.
en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
fi: Paina ylös- ja alas-näppäimiä liikkuaksesi luettelossa. Paina Escape poistuaksesi.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: All live regions set to off
fi: Kaikki aktiiviset alueet poistettu käytöstä

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: live regions politeness levels restored
fi: aktiivisten alueiden kohteliaisuustasot palautettu

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: politeness level %s
fi: kohteliaisuustaso %s

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to assertive
fi: asetetaan aktiivinen alue vakuuttavaksi

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to off
fi: asetetaan aktiivinen alue pois päältä

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to polite
fi: asetetaan aktiivinen alue kohteliaaksi

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to rude
fi: asetetaan aktiivinen alue epäkohteliaaksi

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring off
fi: Aktiivisten alueiden tarkkailu on pois päältä

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring on
fi: Aktiivisten alueiden tarkkailu on päällä

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that a cached message is not available 
en: no live message saved
fi: aktiivisia viestejä ei ole tallennettu

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that Orca's live region features have b
en: Live region support is off
fi: Aktiiviset alueet eivät ole käytössä

[ctx: location]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a brief message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Not found
fi: Ei löytynyt

note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a detailed message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Could not find current location.
fi: Nykyistä sijaintia ei voitu selvittää.

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: off
fi: pois

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: on
fi: päällä

note: Translators: This is to inform the user of the presence of the red squiggly line which indicates that a given word is not spelled correctly.
en: misspelled
fi: väärinkirjoitettu

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The first thing it does is let the user know what the misspelled word is.
en: Misspelled word: %s
fi: Väärinkirjoitettu sana: %s

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The second thing it does is give the phrase containing the misspelled word in the document. This is known as the context.
en: Context is %s
fi: Konteksti on %s

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Browse mode
fi: Selaustila

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Focus mode
fi: Vuorovaikutustila

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: To enable focus mode press %s.
fi: Aktivoi vuorovaikutustila painamalla %s.

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Focus mode is sticky.
fi: Jatkuva vuorovaikutustila.

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Browse mode is sticky.
fi: Jatkuva selaustila.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Layout mode.
fi: Rivitystila.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Object mode.
fi: Rakenneosioiden tila.

note: Translators: Hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. Orca has a command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If this command fails, Orca will present this message.
en: Mouse over object not found.
fi: Hiiren kohdalla olevaa kohdetta ei löydy.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled off via command.
en: Mouse review disabled.
fi: Hiiriosoittimella puhuttaminen pois käytöstä.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled on via command.
en: Mouse review enabled.
fi: Hiiriosoittimella puhuttaminen käytössä.

note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is a message that will be presented to the user when an error (such as the operation timing out) kept us
en: Error: Could not create list of objects.
fi: Virhe: Luetteloa rakenneosioista ei voitu luoda.

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list).
en: Nesting level %d
fi: Syvyystaso %d

note: Translators: Orca has a command that moves the mouse pointer to the current location on a web page. If moving the mouse pointer caused an item to appear such as a pop-up menu, we want to present that fact.
en: New item has been added
fi: Uusi kohta on lisätty

note: Translators: This is intended to be a short phrase to present the fact that no no accessible component has keyboard focus.
en: No focus
fi: Ei kohdistusta

note: Translators: This message presents the fact that no accessible application has has keyboard focus.
en: No application has focus.
fi: Millään sovelluksella ei ole kohdistusta.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from blockquote to blockquote. This is a detailed message which will be presented to the user if no more blockquotes can be found.
en: No more blockquotes.
fi: Ei lisää lainattuja lohkoja.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from button to button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more buttons can be found.
en: No more buttons.
fi: Ei lisää nappeja.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from check box to check box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more check boxes.
fi: Ei lisää valintaruutuja.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from 'large object' to 'large object'. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more large objects.
fi: Ei lisää isoja rakenneosioita.

note: Translators: This is for navigating document content by moving amongst web elements which have an "onClick" action. This is a detailed message which will be presented to the user if no more clickable elements can be found.
en: No more clickables.
fi: Ei lisää napsautettavia.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from combo box to combo box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more combo boxes can be found.
en: No more combo boxes.
fi: Ei lisää valintalaatikkoita.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from entry to entry. This is a detailed message which will be presented to the user if no more entries can be found.
en: No more entries.
fi: Ei lisää kohtia.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from form field to form field. This is a detailed message which will be presented to the user if no more form fields can be found.
en: No more form fields.
fi: Ei lisää lomakkeen kenttiä.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading. This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings can be found.
en: No more headings.
fi: Ei lisää otsakkeita.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading at a particular level (i.e. only <h1> or only <h2>, etc.). This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings at the desired level can be found.
en: No more headings at level %d.
fi: Ei lisää tason %d otsakkeita.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from image to image. This is a detailed message which will be presented to the user if no more images can be found.
en: No more images.
fi: Ei enempää kuvia.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc. This is an indication that one was not found.
en: No landmark found.
fi: Maamerkkiä ei löytynyt.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from link to link (regardless of visited state). This is a detailed message which will be presented to the user if no more links can be found.
en: No more links.
fi: Ei lisää linkkejä.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list to bulleted/numbered list. This is a detailed message which will be presented to the user if no more lists can be found.
en: No more lists.
fi: Ei lisää luetteloita.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list item to bulleted/numbered list item. This is a detailed message which will be presented to the user if no more list items can be found.
en: No more list items.
fi: Ei lisää listan kohtia.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from live region to live region. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. This is a detailed message which will be presented to the user if no more live regions can be found. For more info, 
en: No more live regions.
fi: Ei enempää aktiivisia alueita.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from paragraph to paragraph. This is a detailed message which will be presented to the user if no more paragraphs can be found.
en: No more paragraphs.
fi: Ei lisää kappaleita.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from radio button to radio button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more radio buttons can be found.
en: No more radio buttons.
fi: Ei enää valitsinpainikkeita.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from separator to separator (e.g. <hr> tags). This is a detailed message which will be presented to the user if no more separators can be found.
en: No more separators.
fi: Ei lisää erottimia.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table to to table. This is a detailed message which will be presented to the user if no more tables can be found.
en: No more tables.
fi: Ei lisää tauluja.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from unvisited link to unvisited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more unvisited links can be found.
en: No more unvisited links.
fi: Ei lisää vierailemattomia linkkejä.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from visited link to visited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more visited links can be found.
en: No more visited links.
fi: Ei lisää vierailtuja linkkejä.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is what Orca will present if the user performs this command when no text is selected.
en: No selected text.
fi: Ei valittua tekstiä.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak detailed information about the currently-focused link. This message is what Orca will present if the user performs this command when not on a link.
en: Not on a link.
fi: Ei linkillä.

note: Translators: This message alerts the user to the fact that what will be presented next came from a notification.
en: Notification
fi: Ilmoitus

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the bottom of the list of notifications is reached.
en: Bottom
fi: Alaosa

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the top of the list of notifications is reached.
en: Top
fi: Yläosa

note: Translators: This message is presented to the user when the notifications list is empty.
en: No notification messages
fi: Ei ilmoitusviestejä

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: digits
fi: yksittäin

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as digits.
fi: Lausu numerot yksittäin.

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: words
fi: lukusanoina

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as words.
fi: Lausu numerot lukusanoina.

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: off
fi: pois päältä

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: on
fi: päällä

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has started loading.
en: Loading.  Please wait.
fi: Ladataan, odota.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading.
en: Finished loading.
fi: Lataus valmistui.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading. The string substitution is for the name of the object which has just finished loading (most likely the page's title).
en: Finished loading %s.
fi: Kohteen %s lataus valmistui.

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically summarize details about the page, such as the number of elements (landmarks, forms, links, tables, etc.). The following string precedes the presentation of the summary. The string substitution is a list of i
en: Page has %s.
fi: Sivulla on %s.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the page by pressing Shift+Page_Down.
en: page selected from cursor position
fi: sivu valittu kohdistimen sijainnista saakka

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the page by pressing Shift+Page_Up.
en: page selected to cursor position
fi: sivu valittu kohdistimen sijaintiin saakka

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects a previously selected page by pressing Shift+Page_Down.
en: page unselected from cursor position
fi: sivun valinta peruttu kohdistimen sijainnista saakka

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects a previously selected page by pressing Shift+Page_Up.
en: page unselected to cursor position
fi: sivun valinta peruttu kohdistimen sijaintiin saakka

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the paragraph by pressing Ctrl+Shift+Down.
en: paragraph selected down from cursor position
fi: kappale valittu kohdistimen sijainnista alkaen

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the paragraph by pressing Ctrl+Shift+UP.
en: paragraph selected up from cursor position
fi: kappale valittu kohdistimen sijainnista ylöspäin

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the end of the paragraph by pressing Ctrl+
en: paragraph unselected down from cursor position
fi: kappaleen valinta peruttu kohdistimen sijainnista alkaen

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the start of the paragraph by pressing Ctr
en: paragraph unselected up from cursor position
fi: kappaleen valinta peruttu kohdistimen sijainnista ylöspäin

note: Translators: This message appears in a warning dialog when the user performs the command to get into Orca's preferences dialog when the preferences dialog is already open.
en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
fi: Olet jo avannut Orcan asetusikkunan.
    Sulje se ennen uuden ikkunan avaamista.

note: Translators: This message is an indication of the position of the focused slide and the total number of slides in the presentation.
en: slide %(position)d of %(count)d
fi: dia %(position)d/%(count)d

note: Translators: This is a detailed message which will be presented as the user cycles amongst his/her saved profiles. A "profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spa
en: Profile set to %s.
fi: Profiiliksi asetettu %s.

note: Translators: This is an error message presented when the user attempts to cycle among his/her saved profiles, but no profiles can be found. A profile is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and se
en: No profiles found.
fi: Profiileja ei löytynyt.

note: Translators: this is an index value so that we can present value changes regarding a specific progress bar in environments where there are multiple progress bars (e.g. in the Firefox downloads dialog).
en: Progress bar %d.
fi: Edistymispalkki %d.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: All
fi: Kaikki

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to all.
fi: Painotustaso asetettu kaikkiin.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Most
fi: Useimmat

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to most.
fi: Painotustaso asetettu useimpiin.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: None
fi: Ei mitään

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to none.
fi: Painotustaso asetettu ei mihinkään.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Some
fi: Jotkut

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to some.
fi: Painotustaso asetettu joihinkin.

note: Translators: This message is presented to indicate that a search has begun or is still taking place.
en: Searching.
fi: Etsitään.

note: Translators: This message is presented to indicate a search executed by the user has been completed.
en: Search complete.
fi: Haku valmistui.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca's preferences have been reloaded.
en: Screen reader settings reloaded.
fi: Näytönlukijan asetukset ladattu uudestaan.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is spoken by Orca before speaking the text which is selected. The string substitution is for the selected text.
en: Selected text is: %s
fi: Valittu teksti on: %s

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the previously-selected contents, Orca will indicate that fact instead
en: Selection deleted.
fi: Valinta poistettu.

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document is also already selected, it is likely that the insertion is due to having b
en: Selection restored.
fi: Valinta palautettu.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the brief/non-verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
fi: Koko %d, %d.  Sijainti %d, %d.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the full/verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
fi: Leveys: %d. Korkeus: %d. %d vasemmalta. %d ylhäältä.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been temporarily turned off.
en: Speech disabled.
fi: Puhe pois käytöstä.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been turned back on.
en: Speech enabled.
fi: Puhe käytössä.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: faster.
fi: nopeammin.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: slower.
fi: hitaammin.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: higher.
fi: korkeampi.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: lower.
fi: matalampi.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: louder.
fi: kovempaa.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: softer.
fi: pehmeämmin.

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: brief
fi: Yksityiskohtaisuustaso: suppea

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: verbose
fi: Yksityiskohtaisuustaso: laaja

note: Translators: We replace the ellipses (both manual and UTF-8) with a spoken string. The extra space you see at the beginning is because we need the speech synthesis engine to speak the new string well. For example, "Open..." turns into "Open dot dot dot".
en:  dot dot dot
fi:  piste piste piste

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is launched.
en: Screen reader on.
fi: Näytönlukija päällä.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is quit.
en: Screen reader off.
fi: Näytönlukija pois päältä.

note: Translators: This message means speech synthesis is not installed or working.
en: Speech is unavailable.
fi: Puhe ei ole käytettävissä.

[ctx: status bar]
note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a brief message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Not found
fi: Ei löytynyt

note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a detailed message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Status bar not found
fi: Tilariviä ei löytynyt

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This message lets them know a string they were searching for was not found.
en: string not found
fi: merkkijonoa ei löydy

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys off.
fi: Rakenteelliset navigointinäppäimet pois käytöstä.

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys on.
fi: Rakenteelliset navigointinäppäimet käytössä.

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move to the next structural navigation object. In Orca, "structural navigation" refers to quickly moving through a document by jumping amongst objects of a given type, such as from link to link, or from heading to heading, or from form field to
en: Not found
fi: Ei löytynyt

note: Translators: This message describes the (row, col) position of a table cell.
en: Row %(row)d, column %(column)d.
fi: Rivi %(row)d, sarake %(column)d.

note: Translators: This message is presented to indicate the user is in the last cell of a table in a document.
en: End of table
fi: Taulukon loppu

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak cell
fi: Puhu solu

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak row
fi: Puhu rivi

note: Translators: a uniform table is one in which each table cell occupies one row and one column (i.e. a perfect grid). In contrast, a non-uniform table is one in which at least one table cell occupies more than one row and/or column.
en: Non-uniform
fi: Epäyhtenäinen

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. If the user gives a table navigation command but is not in a table, presents this message.
en: Not in a table.
fi: Ei taulukossa.

note: Translators: This is a message presented to users when the columns in a table have been reordered.
en: Columns reordered
fi: Sarakkeet järjestetty uudelleen

note: Translators: This is a message presented to users when the rows in a table have been reordered.
en: Rows reordered
fi: Rivit järjestetty uudelleen

note: Translators: this is in reference to a column in a table. The substitution is the index (e.g. the first column is "column 1").
en: column %d
fi: sarake %d

note: Translators: this is in reference to a column in a table. If the user is in the first column of a table with five columns, the position is "column 1 of 5"
en: column %(index)d of %(total)d
fi: sarake %(index)d %(total)d sarakkesta

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell below the current cell and is already in the last row.
en: Bottom of column.
fi: Sarakkeen alin.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell above the current cell and is already in the first row.
en: Top of column.
fi: Sarakkeen ylin.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s selected
fi: Sarake %s valittu

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the rang
en: Columns %s through %s selected
fi: Sarakkeet %s - %s valittu

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the ra
en: Columns %s through %s unselected
fi: Sarakkeiden %s - %s valinnat poistettu

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s unselected
fi: Sarake %s ei valittuna

note: Translators: this is in reference to a row in a table. The substitution is the index (e.g. the first row is "row 1").
en: row %d
fi: rivi %d

note: Translators: this is in reference to a row in a table. If the user is in the the first row of a table with five rows, the position is "row 1 of 5"
en: row %(index)d of %(total)d
fi: rivi %(index)d %(total)d rivistä

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the left of the current cell and is already in the first column.
en: Beginning of row.
fi: Rivin alku.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the right of the current cell and is already in the last column.
en: End of row.
fi: Rivin loppu.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted a table row.
en: Row deleted.
fi: Rivi poistettu.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted the last row of a table.
en: Last row deleted.
fi: Viimeinen rivi poistettu.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row.
en: Row inserted.
fi: Rivi lisätty.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row at the end of the table. This typically happens when the user presses Tab from within the last cell of the table.
en: Row inserted at the end of the table.
fi: Rivi lisätty taulukon loppuun.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s selected
fi: Rivi %s valittu

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An exa
en: Rows %s through %s selected
fi: Rivit %s - %s valittu

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An e
en: Rows %s through %s unselected
fi: Rivien %s - %s valinnat poistettu

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s unselected
fi: Rivi %s ei valittuna

[ctx: text]
note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: selected
fi: valittu

[ctx: text]
note: Translators: when the user unselects (un-highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: unselected
fi: ei valittu

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours, %M minutes and %S seconds
fi: %H tuntia, %M minuuttia ja %S sekuntia

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours and %M minutes
fi: %H tuntia ja %M minuuttia

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's undo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: undo
fi: kumoa

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's redo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: redo
fi: tee uudelleen

note: Translators: This message presents the Orca version number.
en: Screen reader version %s.
fi: Näytönlukijan versio %s.

note: Translators: This is presented when the user has navigated to a line with only whitespace characters (space, tab, etc.) on it.
en: white space
fi: tyhjä tila

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the top of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the bottom and continue looking upwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to bottom.
fi: Siirrytään alas.

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the bottom of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the top and continue looking downwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to top.
fi: Siirrytään ylös.

note: Translators, normally layered panes and tables have items in them. Thus it is noteworthy when this is not the case. This message is presented to the user to indicate the current layered pane or table contains zero items.
en: 0 items
fi: nolla kohtaa

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
fi[0]: Solu, jonka koko on %d rivi
fi[1]: Solu, jonka koko on %d riviä

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en:  %d column |  %d columns
fi[0]:  %d sarake
fi[1]:  %d saraketta

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
fi[0]: Solu, jonka koko on %d sarake
fi[1]: Solu, jonka koko on %d saraketta

note: Translators: People can enter a string of text that is too wide to be fully displayed in a spreadsheet cell. This message will be spoken if such a cell is encountered.
en: %d character too long | %d characters too long
fi[0]: %d merkin liian pitkä
fi[1]: %d merkkiä liian pitkä

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a braille message containing the app which just claimed focus.
en: (%d dialog) | (%d dialogs)
fi[0]: (%d ikkuna)
fi[1]: (%d ikkunaa)

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a spoken message containing the app which just claimed focus.
en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
fi[0]: %d kohdistamaton valintaikkuna
fi[1]: %d kohdistamatonta valintaikkunaa

note: Translators: This is the size of a file in bytes
en: %d byte | %d bytes
fi[0]: %d tavu
fi[1]: %d tavua

note: Translators: This message informs the user who many files were found as a result of a search.
en: %d file found | %d files found
fi[0]: löytyi %d tiedosto
fi[1]: löytyi %d tiedostoa

note: Translators: This message presents the number of forms in a document.
en: %d form | %d forms
fi[0]: %d lomake
fi[1]: %d lomaketta

note: Translators: This message presents the number of headings in a document.
en: %d heading | %d headings
fi[0]: %d otsake
fi[1]: %d otsaketta

note: Translators: This message presents the number of items in a layered pane or table.
en: %d item | %d items
fi[0]: %d kohta
fi[1]: %d kohtaa

note: Translators: This message presents the number of landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: %d landmark | %d landmarks
fi[0]: %d maamerkki
fi[1]: %d maamerkkiä

note: Translators: Orca has several commands that search for, and present a list of, objects based on one or more criteria. This is a message that will be presented to the user to indicate how many matching items were found.
en: %d item found | %d items found
fi[0]: %d kohde löytyi
fi[1]: %d kohdetta löytyi

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested blockquotes, such as can be seen in deep email threads, and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
fi[0]: Poistutaan %d lainauslohkosta.
fi[1]: Poistutaan %d lainauslohkosta.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested lists and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
fi[0]: Poistutaan %d listasta.
fi[1]: Poistutaan %d listasta.

note: Translators: This message describes a bulleted or numbered list.
en: List with %d item | List with %d items
fi[0]: Luettelossa %d kohta
fi[1]: Luettelossa %d kohtaa

note: Translators: This message describes a description list. A given term ("dt" element) can have 0 or more values ("dd" elements). This message presents the number values a particular term has. See https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/dl
en: %d value | %d values
fi[0]: %d arvo
fi[1]: %d arvoa

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: math table with %d row | math table with %d rows
fi[0]: laskentataulukko, jossa %d rivi
fi[1]: laskentataulukko, jossa %d riviä

note: Translators: this represents the number of columns in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable Translators: this represents the number of rows in a mathematic table which is nested inside another mathematical table. Translators: this represents the number of 
en: %d column | %d columns
fi[0]: %d sarake
fi[1]: %d saraketta

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table which is nested inside another mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
fi[0]: sisäkkäinen laskentataulukko, jossa %d rivi
fi[1]: sisäkkäinen laskentataulukko, jossa %d riviä

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of messages in a list.
en: %d message.
     | %d messages.
fi[0]: %d viesti.
fi[1]: %d viestiä.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the value of a slider, progress bar, or other such component.
en: %d percent. | %d percent.
fi[0]: %d prosentti.
fi[1]: %d prosenttia.

note: Translators: This message announces the percentage of the document that has been read. The value is calculated by knowing the index of the current position divided by the total number of objects on the page.
en: %d percent of document read | %d percent of document read
fi[0]: %d prosentti asiakirjasta luettu
fi[1]: %d prosenttia asiakirjasta luettu

note: Translators: this represents a text attribute expressed in pixels, such as a margin, indentation, font size, etc.
en: %d pixel | %d pixels
fi[0]: %d pikseli
fi[1]: %d pikseliä

note: Translators: Orca will tell you how many characters are repeated on a line of text. For example: "22 space characters". The %d is the number and the %s is the spoken word for the character.
en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
fi[0]: %(count)d %(repeatChar)s merkki
fi[1]: %(count)d %(repeatChar)s merkkiä

note: Translators: This message is presented to indicate the number of selected objects (e.g. icons) and the total number of those objects.
en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
fi[0]: %(index)d %(total)d kohteesta valittu
fi[1]: %(index)d %(total)d kohteesta valittu

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands which are not specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
fi[0]: Löytyi %d näytönlukijan oletuspikanäppäin.
fi[1]: Löytyi %d näytönlukijan oletuspikanäppäintä.

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
fi[0]: Sovellukselle %(application)s löytyi %(count)d näytönlukijan pikanäppäin.
fi[1]: Sovellukselle %(application)s löytyi %(count)d näytönlukijan pikanäppäintä.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of space characters in a string.
en: %d space | %d spaces
fi[0]: %d väli
fi[1]: %d väliä

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of tab characters in a string.
en: %d tab | %d tabs
fi[0]: %d sarkain
fi[1]: %d sarkainta

note: Translators: This message presents the number of tables in a document.
en: %d table | %d tables
fi[0]: %d taulukko
fi[1]: %d taulukkoa

note: Translators: This message describes a table for which both the number of rows and the number of columns are unknown. Normally Orca announces the table dimensions (e.g. "table with 100 rows 15 columns"). When both counts are unknown, it presents this.
en: table of unknown size
fi: taulukko, jonka koko on tuntematon

note: Translators: This message describes a table for which the number of rows is unknown, but the number of columns is known. This might occur in a vertically infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
fi[0]: taulukko, jossa %d sarake, rivimäärä tuntematon
fi[1]: taulukko, jossa %d saraketta, rivimäärä tuntematon

note: Translators: This message describes a table for which the number of columns is unknown, but the number of rows is known. This might occur in a horizontally infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
fi[0]: taulukko, jossa %d rivi, sarakemäärä tuntematon
fi[1]: taulukko, jossa %d riviä, sarakemäärä tuntematon

note: Translators: this represents the number of rows in a table.
en: table with %d row | table with %d rows
fi[0]: taulukko, jossa %d rivi
fi[1]: taulukko, jossa %d riviä

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of seconds.
en: %d second ago | %d seconds ago
fi[0]: %d sekunti sitten
fi[1]: %d sekuntia sitten

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of minutes.
en: %d minute ago | %d minutes ago
fi[0]: %d minuutti sitten
fi[1]: %d minuuttia sitten

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of hours.
en: %d hour ago | %d hours ago
fi[0]: %d tunti sitten
fi[1]: %d tuntia sitten

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of days.
en: %d day ago | %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

note: Translators: This message presents the number of unvisited links in a document.
en: %d unvisited link | %d unvisited links
fi[0]: %d vierailematon linkki
fi[1]: %d vierailtua linkkiä

note: Translators: This message presents the number of visited links in a document.
en: %d visited link | %d visited links
fi[0]: %d vierailtu linkki
fi[1]: %d vierailtua linkkiä

note: Translators: this is the action name for the 'toggle' action. It must be the same string used in the *.po file for gail.
en: toggle
fi: vipupainike

note: Translators: this is a indication of the focused icon and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: on %(index)d of %(total)d
fi: kohdassa %(index)d %(total)d kohteesta

note: Translators: this refers to the position of an item in a list or group of objects, such as menu items in a menu, radio buttons in a radio button group, combobox item in a combobox, etc.
en: %(index)d of %(total)d
fi: %(index)d kaikkiaan %(total)d kohteesta

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list). This string is specifically for braille. Because braille displays lack real estate, we're using a shorter strin
en: LEVEL %d
fi: TASO %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the spoken version.
en: tree level %d
fi: puun taso %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the braille version.
en: TREE LEVEL %d
fi: PUUN TASO %d

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: details for %s
fi: yksityiskohtia kohteesta %s

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: has details in %s
fi: yksityiskohtia on kohteessa %s

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be s
en: suggestion
fi: ehdotus

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason for including the editable state as part of the role is to make it possible for users to quickly identify combo boxes in which a value 
en: editable combo box
fi: valintalaatikko

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role is to describe elements in web content which have the contenteditable attribute set to true, indicating that the element can be edited b
en: editable content
fi: muokattava sisältö

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The feed role is a scrollable list of articles where scrolling may cause articles to be added to or removed from either end of the list. https://w
en: feed
fi: syöte

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The figure role is a perceivable section of content that typically contains a graphical document, images, code snippets, or example text. https://
en: figure
fi: kuvio

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the abstract in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-abstract
en: abstract
fi: lyhennelmä

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the acknowledgments in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-acknowledgments
en: acknowledgments
fi: kiitos-osio

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the afterword in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-afterword
en: afterword
fi: jälkipuhe

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the appendix in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-appendix
en: appendix
fi: liitteet

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a bibliography entry in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-biblioentry
en: bibliography entry
fi: lähdeviite

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the bibliography in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-bibliography
en: bibliography
fi: lähteet

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a chapter in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-chapter
en: chapter
fi: luku

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the colophon in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-colophon
en: colophon
fi: teostiedot

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the conclusion in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-conclusion
en: conclusion
fi: yhteenveto

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the cover in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-cover
en: cover
fi: etusivu

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a single credit in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-credit
en: credit
fi: lopputeksti

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the credits in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-credits
en: credits
fi: lopputekstit

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the dedication in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-dedication
en: dedication
fi: omistuskirjoitus

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a single endnote in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-endnote
en: endnote
fi: loppuviite

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the endnotes in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-endnotes
en: endnotes
fi: loppuviitteet

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epigraph in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epigraph
en: epigraph
fi: omistuskirjoitus

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epilogue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epilogue
en: epilogue
fi: jälkipuhe

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the errata in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-errata
en: errata
fi: painovirheluettelo

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to an example in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-example
en: example
fi: esimerkki

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the foreword in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-foreword
en: foreword
fi: esipuhe

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the glossary in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-glossary
en: glossary
fi: sanasto

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the index in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-index
en: index
fi: hakemisto

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the introduction in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-introduction
en: introduction
fi: esittely

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a pagebreak in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pagebreak
en: page break
fi: sivunvaihto

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a page list in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pagelist
en: page list
fi: sivulista

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a named part in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-part
en: part
fi: osio

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the preface in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-preface
en: preface
fi: johdanto

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the prologue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-prologue
en: prologue
fi: esipuhe

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a pullquote in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pullquote
en: pullquote
fi: nostettu lainaus

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a questions-and-answers section in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-qna In English, "QNA" 
en: QNA
fi: Kysymys-ja-Vastaus

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the subtitle in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-subtitle
en: subtitle
fi: alaotsikko

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the table of contents in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-toc
en: table of contents
fi: sisällysluettelo

note: Translators: The %(level)d is in reference to a heading level in HTML (e.g., For <h3>, the level is 3) and the %(role)s is in reference to a previously translated rolename for the heading.
en: %(role)s level %(level)d
fi: %(role)s taso %(level)d

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: horizontal scroll bar
fi: vaakatason vierityspalkki

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: vertical scroll bar
fi: pystysuuntainen vierityspalkki

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: horizontal slider
fi: vaakatason liukusäädin

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: vertical slider
fi: pystysuuntainen liukusäädin

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: horizontal splitter
fi: vaakatason erottaja

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: vertical splitter
fi: pystysuunnan erotin

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "switch" role is a "light switch" style toggle, such as can be seen in https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: switch
fi: valintakytkin

note: Translators: This is an alternative name for the parent object of a series of icons.
en: Icon panel
fi: Kuvakepaneeli

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "banner" role is defined in the ARIA specification as "A region that contains mostly site-oriented content, rather than page-specific content.
en: banner
fi: banneri

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "complementary" role is defined in the ARIA specification as "A supporting section of the document, designed to be complementary to the main c
en: complementary content
fi: täydentävä sisältö

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "contentinfo" role is defined in the ARIA specification as "A large perceivable region that contains information about the parent document. Ex
en: information
fi: tieto

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "main" role is defined in the ARIA specification as "The main content of a document." See https://www.w3.org/TR/wai-aria-1.1/#main
en: main content
fi: pää-sisältö

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "navigation" role is defined in the ARIA specification as "A collection of navigational elements (usually links) for navigating the document o
en: navigation
fi: navigointi

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "region" role is defined in the ARIA specification as "A perceivable section containing content that is relevant to a specific, author-specifi
en: region
fi: alue

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "search" role is defined in the ARIA specification as "A landmark region that contains a collection of items and objects that, as a whole, com
en: search
fi: etsi

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason for including the visited state as part of the role is to make it possible for users to quickly identify if the link is associated with
en: visited link
fi: vierailtu linkki

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A menu button is button widget that causes a menu to appear when the user activates the button.
en: menu button
fi: valikkopainike

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to ascending.
en: sorted ascending
fi: järjestetty nousevasti

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to descending.
en: sorted descending
fi: järjestetty laskevasti

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set, but the nature of the sort order is unknown or something other than ascending or descending.
en: sorted
fi: järjestetty

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have an "onClick" action.
en: clickable
fi: napsautettava

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: collapsed
fi: supistettu

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: expanded
fi: laajennettu

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have a longdesc attribute. http://www.w3.org/TR/WCAG20-TECHS/H45.html
en: has long description
fi: pitkä kuvaus

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: horizontal
fi: vaaka

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: vertical
fi: pysty

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: checked
fi: merkitty

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: not checked
fi: ei merkitty

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: on
fi: päällä

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: off
fi: pois päältä

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: partially checked
fi: osittain merkitty

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: pressed
fi: painettu

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: not pressed
fi: ei painettu

[ctx: listitem]
note: Translators: This is a state which applies to an item or option in a selectable list.
en: not selected
fi: ei valittu

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: selected
fi: valittu

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: not selected
fi: ei valittu

[ctx: tablecell]
note: Translators: This is a state which applies to a table cell.
en: not selected
fi: ei valittu

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: visited
fi: vierailtu

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: unvisited
fi: vierailematon

note: Translators: This state represents an item on the screen that has been set insensitive (or grayed out).
en: grayed
fi: harmaa

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the spoken ver
en: read only
fi: vain luku

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the braille ve
en: rdonly
fi: luku

note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_REQUIRED set to inform the user that this field must be filled out.
en: required
fi: vaadittu

note: Translators: "multi-select" refers to a web form list in which more than one item can be selected at a time.
en: multi-select
fi: monivalinta

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when all we know is that an error has occurred, but not the type of error.
en: invalid entry
fi: sopimaton syöte

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when all we know is that an error has occurred, but not the type of error. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a
en: invalid
fi: virheellinen

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to spelling.
en: invalid spelling
fi: oikeinkirjoitusvirhe

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when the error is related to spelling. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a limited size.
en: spelling
fi: oikeinkirjoitus

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to grammar.
en: invalid grammar
fi: syötteen rakenne virheellinen

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when the error is related to grammar. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a limited size.
en: grammar
fi: rakenne

en: Find
fi: Etsi

en: Screen Reader Find Dialog
fi: Näytönlukijan hakuikkuna

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Close
fi: _Sulje

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Find
fi: _Etsi

en: _Search for:
fi: _Etsi:

en: Search for:
fi: Etsi:

en: _Top of window
fi: Ikkunan _yläosasta

en: Top of window
fi: Ikkunan yläreunasta

en: Start from:
fi: Alkukohta:

en: _Wrap around
fi: Jatka _alusta

en: Search _backwards
fi: Etsi _taaksepäin

en: Search direction:
fi: Haun suunta:

en: _Match case
fi: Täsmää _kirjainkoko

en: Match _entire word only
fi: Täsmää vain _koko sanat

en: Options:
fi: Valinnat:

en: Default
fi: Oletus

en: Uppercase
fi: Isot kirjaimet

en: Hyperlink
fi: Hyperlinkki

en: System
fi: Järjestelmä

en: Application
fi: Sovellus

en: Window
fi: Ikkuna

en: Screen Reader Preferences
fi: Näytönlukijan asetukset

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Help
fi: _Ohje

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Apply
fi: _Toteuta

en: _Laptop
fi: _Kannettava

en: Keyboard Layout
fi: Näppäimistön asettelu

en: Active _Profile:
fi: Aktiivinen _profiili:

en: Start-up Profile:
fi: Käynnistysprofiili:

note: This button will load the selected settings profile in the application.
en: _Load
fi: _Lataa

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: Save _As
fi: Tallenna _nimellä

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Remove
fi: _Poista

en: Profiles
fi: Profiilit

en: _Present tooltips
fi: _Näkyvät vinkit

en: Speak object under mo_use
fi: Puhu _kohde hiiren alla

en: Mouse
fi: Hiiri

en: _Time format:
fi: _Ajan muoto:

en: Dat_e format:
fi: Päivä_yksen muoto:

en: Time and Date
fi: Aika ja päiväys

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically speak the current percentage.
en: _Speak updates
fi: _Puhu päivitykset

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically display the current percentage in braille.
en: _Braille updates
fi: _Braille-päivitykset

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Here this is a label for a spin button through which a user can customize the frequency in seconds an announcement should be made regarding the current value of a progress bar.
en: Frequency (secs):
fi: Taajuus (sekuntia):

note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. The options are all progress bars, only progress bars in the active application, or only progress bars in the current window.
en: Applies to:
fi: Tämä kohdistuu seuraaviin:

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically emit beeps which increase in pitch as the value of the progress bar increases.
en: Bee_p updates
fi: _Piippaa päivitykset

note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to several options related to which progress bars Orca should speak and how often Orca should speak them.
en: Progress Bar Updates
fi: Edistymispalkin päivitykset

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if rewind and fast forward is enabled, Up Arrow and Down Arrow can be used within Say All to quickly move within the document to re-hear something which 
en: Enable _rewind and fast forward in Say All
fi: Ota käyttöön takaisin_kelaus ja eteenpäin hyppäys Sano kaikki -tilassa

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if structural navigation is enabled for Say All, users can use commands such as H/Shift+H to jump to the next/previous heading, P/Shift+P to jump to the 
en: Enable _structural navigation in Say All
fi: Käytä _rakenteellista navigointia Lausu kaikki -tilassa

note: Translators: Say all by refers to the way that Orca will say (speak) an amount of text -- in particular, where Orca where insert pauses. There are currently two choices (supplied by a combo box to the right of this label): say all by sentence and say all by line.  If Orca were speaking a work of fic
en: Say All B_y:
fi: Lausu kaikki er_otellen seuraavasti:

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered before speaking the text. At the end of the text, Orca will announce
en: Announce block_quotes in Say All
fi: Ilmoita lainauslohkosta Sano kaikki -tilassa

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered before speaking the content of that list. At the end of the l
en: Announce li_sts in Say All
fi: Ilmoita l_istoista Sano kaikki -tilassa

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered before speaking the content of that table. At t
en: Announce _tables in Say All
fi: Ilmoita _taulukoista Sano kaikki -tilassa

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered before speaking the new location. At the end of the panel contents, Orca 
en: Announce _panels in Say All
fi: Ilmoita t_auluista Sano kaikki -tilassa

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered before speaking the contents of that form. At the end of the form, Orca wi
en: Announce _forms in Say All
fi: Ilmoita _lomakkeista Sano kaikki -tilassa

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce when an ARIA landmark has been entered or exited. ARIA landmarks are the W3C defined HTML tag attribute
en: Announce land_marks in Say All
fi: Ilmoita maa_merkeistä Sano kaikki -tilassa

en: Say All
fi: Lausu kaikki

en: General
fi: Yleiset

en: Vo_lume:
fi: _Voimakkuus:

en: Pi_tch:
fi: Kor_keus:

en: _Rate:
fi: _Nopeus:

en: _Person:
fi: _Henkilö:

en: _Language:
fi: _Kieli:

en: Speech synthesi_zer:
fi: Puhe_syntetisaattori:

en: Speech _system:
fi: Puhe_järjestelmä:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: _Voice type:
fi: _Äänen tyyppi:

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all; say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: _Capitalization style:
fi: _Ison alkukirjaimen tyyli:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: Voice Type Settings
fi: Äänen tyypin asetukset

note: Translators: multicase strings are StringsWithWordsMashedTogetherLikeThis.
en: Speak multicase strings as wor_ds
fi: Lausu yhteenkirjoitetut sanat _sanoina

note: Translators: If this setting is enabled, 123 will be spoken as the individual digits 1 2 3; otherwise, it will be sent to the synthesizer and (likely) spoken as one hundred and twenty three.
en: Speak _numbers as digits
fi: Lausu _numerot yksittäin

en: Global Voice Settings
fi: Yleiset ääniasetukset

en: Voice
fi: Ääni

en: _Enable speech
fi: Ota _puhe käyttöön

en: Ver_bose
fi: _Yksityiskohtainen

en: Verbosity
fi: Yksityiskohtaisuus

en: _All
fi: K_aikki

en: Punctuation Level
fi: Välimerkkien taso

note: Translators: If this setting is enabled, Orca will only speak text which is actually displayed on the screen. It will NOT speak things like the role of an item (e.g. checkbox) or its state (e.g. not checked) or say misspelled to indicate the presence of red squiggly spelling error lines -- things wh
en: Only speak displayed text
fi: Puhu vain näytetty teksti

en: Speak blank lines
fi: Puhu tyhjät rivit

en: Speak _indentation and justification
fi: Puhu _sisennykset ja tasaukset

en: Spea_k object mnemonics
fi: Puhu _kohteen oikotiet

note: Translators: This checkbox toggles whether or not Orca says the child position (e.g., item 6 of 7).
en: Speak child p_osition
fi: Puhu lapsen s_ijainti

en: Speak tutorial messages
fi: Puhu esittelyviestit

note: Translators: Orca has system messages which are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via speech, such as confirming the toggling of an Orca setting via command.  In instances where the message t
en: _System messages are detailed
fi: _Järjestelmäviestit ovat yksityiskohtaisia

note: Translators: Orca has a command to present font and formatting information, including foreground and background color. The setting associated with this checkbox determines how Orca will speak colors: As rgb values or as names (e.g. light blue).
en: S_peak colors as names
fi: P_uhu väreistä nimillä

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of the b
en: Announce block_quotes during navigation
fi: Ilmoita lainausl_ohkoista navigoitaessa

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered as the user arrows into it and before speaking the list content. Upon navigati
en: Announce _lists during navigation
fi: Ilmoita _listoista navigoitaessa

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered as the user arrows into it and before speaking the table content
en: Announce _tables during navigation
fi: Ilmoita _taulukoista navigoitaessa

note: Translators: The misspelled-word indicator is the red squiggly line that appears underneath misspelled words in editable text fields. If this setting is enabled, when a user first moves into a word with this indicator, or types a misspelled word causing this indicator to appear, Orca will announce t
en: Speak _misspelled-word indicator
fi: Puhu _väärinkirjoitetun sanan ilmoitus

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of th
en: Announce _panels during navigation
fi: Ilmoita t_auluista navigaation aikana

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce the ARIA landmark that has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of 
en: Announce land_marks during navigation
fi: Ilmoita maa_merkeistä navigaation aikana

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of the 
en: Announce _forms during navigation
fi: Ilmoita lo_makkeista navigoitaessa

note: Translators: If this checkbox is checked, Orca will speak the accessible description of an object. Whereas the accessible name of an object tends to be short and typically corresponds to what is displayed on screen, the contents of the accessible description tend to be longer, e.g. matching the text
en: Speak _description
fi: Puhu _kuvaus

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a spreadsheet. If this setting is enabled, Orca will speak the entire row; if it is disabled, Orca will only speak the cell with focus.
en: Speak full row in sp_readsheets
fi: Puhu täydet rivit _laskentataulukoissa

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a document table. In this context, document tables include tables such as those found in Writer documents as well as HTML table elements, but exclude spread
en: Speak full row in _document tables
fi: Puhu täydet rivit _asiakirjojen taulukoissa

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a GUI table, such as a GtkTreeView. Document tables, such as those found in Writer and web content, and spreadsheet tables such as those found in Calc are n
en: Speak full row in _GUI tables
fi: Puhu täydet rivit _käyttöliittymien taulukoissa

en: Spoken Context
fi: Puhuttu asiayhteys

en: Speech
fi: Puhe

en: Enable Braille _support
fi: Ota Braille-_tuki käyttöön

en: _Abbreviated role names
fi: _Lyhennetyt roolien nimet

en: Disable _end of line symbol
fi: Poista rivin _loppumerkki käytöstä

note: Translators: This string is associated with a combo box which allows the user to select the set of symbols to be used when Orca presents print strings on a refreshable braille display. Braille symbols vary from language to language due in part to what print letters exist for that language. The other
en: Contraction _Table:
fi: Lyhennys_taulu:

en: _Enable Contracted Braille
fi: _Käytä lyhennettyä braillea

note: Translators: If this option is enabled, Orca will adjust the text shown on the braille display so that only full words are shown. If it is not enabled, Orca uses all of the cells on the display, but some words might not be fully shown requiring the user to scroll to see the remainder.
en: Enable _word wrap
fi: Ota käyttöön _sanojen rajoitus näytön sisään

en: Display Settings
fi: Näytä lisää valintoja

[ctx: braille dots]
note: Translators: This option refers to the dot or dots in braille which will be used to underline certain characters.
en: _None
fi: _Ei mitään

en: Selection Indicator
fi: Valinnan ilmaisin

en: Hyperlink Indicator
fi: Hyperlinkin ilmaisin

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements in that they are temporarily shown on the refreshable braille display. Upon removal of the message, the original contents of the braille display are restored. This checkbox allows the user to toggle this feat
en: Enable flash _messages
fi: Ota vilautettavat tiedotteet käyttöön

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: D_uration (secs):
fi: _Kesto (sekuntia):

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _persistent
fi: Viestit ovat _pysyviä

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _detailed
fi: Viestit ovat _yksityiskohtaisia

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Flash Message Settings
fi: Vilautettavien tiedotteiden asetukset

en: Enable _key echo
fi: Ota näppäinten _kaiutus käyttöön

en: Enable _alphabetic keys
fi: Ota _kirjainnäppäimet käyttöön

en: Enable n_umeric keys
fi: Ota _numeronäppäimet käyttöön

en: Enable _punctuation keys
fi: Ota _välimerkkinäppäimet käyttöön

en: Enable _space
fi: Ota _tila käyttöön

en: Enable _modifier keys
fi: Ota _muokkainnäppäimet käyttöön

en: Enable _function keys
fi: Ota _funktionäppäimet käyttöön

en: Enable ac_tion keys
fi: Ota _toimintonäppäimet käyttöön

en: Enable _navigation keys
fi: Ota _navigointinäppäimet käyttöön

en: Enable echo by _word
fi: Ota _sanojen kaiutus käyttöön

en: Enable echo by _sentence
fi: Ota _virkkeen kaiutus käyttöön

en: Echo
fi: Kaiutus

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
fi: Näytönlukijan _muokkainnäppäimet:

en: Key Bindings
fi: Pikanäppäimet

en: Pronunciation Dictionary
fi: Äännesanakirja

en: _New entry
fi: _Uusi kohta

en: _Delete
fi: _Poista

en: Pronunciation
fi: Ääntämisasu

en: _Speak all
fi: Puhu kaikki

en: Speak _none
fi: Älä puhu mitään

en: _Reset
fi: _Nollaa

en: Text attributes
fi: Tekstin ominaisuudet

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _bottom button, move that attribute to the bottom of the list. The ordering in the 
en: Move to _bottom
fi: Siirry alimmaiseen

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _down one button, move that attribute down one line in the list. The ordering in the l
en: Move _down one
fi: Siirrä alas

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _up one button, move that attribute up one line in the list. The ordering in the list 
en: Move _up one
fi: Siirry yksi ylös

note: Translators:  This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _top button, move that attribute to the top of the list. The ordering in the list 
en: Move to _top
fi: Siirrä ylimmäiseen

en: Adjust selected attribute
fi: Säädä valittua ominaisuutta

en: Braille Indicator
fi: Braille-ilmaisin

en: Text Attributes
fi: Tekstin ominaisuudet

note: Translators: this is a structure to assist in the generation of spoken military-style spelling.  For example, 'abc' becomes 'alpha bravo charlie'. It is a simple structure that consists of pairs of letter : word(s) where the letter and word(s) are separate by colons and each pair is separated by com
en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
fi: a : aarne, b : bertta, c : celcius, d : daavid, e : eemeli, f : faarao, g : gideon, h : heikki, i : iivari, j : jussi, k : kalle, l : lauri, m : matti, n : niilo, o : otto, p : paavo, q : kuu, r : risto, s : sakari, t : tyyne, u : urho, v : vihtori, w : wiski, x : äksä, y : yrjö, z : tseta, å : åke, ä : äiti, ö : öljy

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the background color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background color
fi: taustaväri

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether to make the background color for each character the height of the highest font used on the current line, or the height of the font used for the current character. It will be a "true" or "false" value. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.ht
en: background full height
fi: taustakuvan täysi korkeus

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the background color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background stipple
fi: taustan kuviopeite

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the direction of the text. Values are "none", "ltr" or "rtl". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: direction
fi: suunta

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is editable. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: editable
fi: muokattavissa

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the font family name of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: family name
fi: fonttiperheen nimi

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the foreground color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground color
fi: edustaväri

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the foreground color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground stipple
fi: edustan kuviopeite

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the effect applied to the font used by the text. See: http://www.w3.org/TR/2002/WD-css3-fonts-20020802/#font-effect http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: font effect
fi: fontin efekti

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the indentation of the text (in pixels). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: indent
fi: sisennys

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs
en: mistake
fi: virhe

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: this attribute specifies whether the text is invisible. It will be a "true" or "false" value. S
en: invisible
fi: näkymätön

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies how the justification of the text. Values are "left", "right", "center" or "fill". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: justification
fi: tasaus

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the language that the text is written in. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: language
fi: kieli

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the left margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left margin
fi: vasen marginaali

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the height of the line of text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-line-height http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line height
fi: rivin korkeus

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute refers to the named style which is associated with the entire paragraph and which controls the default formatting (font, text size, alignment, etc.) of that paragraph. Examples of paragraph styles include "Heading 1", "Heading 2", "Caption", "Footnote", "Text Body", "Titl
en: paragraph style
fi: kappaleen tyyli

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave above each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels above lines
fi: pikseleitä rivin yläpuolella

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave below each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels below lines
fi: pikseleitä rivien alapuolella

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave between wrapped lines inside the same newline-terminated line (paragraph). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels inside wrap
fi: pikseleitä rivityksen sisällä

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the right margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right margin
fi: oikea marginaali

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the number of pixels that the text characters are risen above the baseline. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rise
fi: nosta

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the scale of the characters. The value is a string representation of a double. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: scale
fi: mittakaava

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the size of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: size
fi: koko

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the stretch of he text, if set. Values are "ultra_condensed", "extra_condensed", "condensed", "semi_condensed", "normal", "semi_expanded", "expanded", "extra_expanded" or "ultra_expanded". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: stretch
fi: venytys

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is strike though (in other words, whether there is a line drawn through it). Values are "true" or "false". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: strike through
fi: yliviivaus

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the slant style of the text, if set. Values are "normal", "oblique" or "italic". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: style
fi: tyyli

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the decoration of the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-decoration http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text decoration
fi: tekstin korostus

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the angle at which the text is displayed (i.e. rotated from the norm) and is represented in degrees of rotation. See: http://www.w3.org/TR/2003/CR-css3-text-20030514/#glyph-orientation-horizontal http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: text rotation
fi: tekstin kierto

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the shadow effects applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-shadow http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text shadow
fi: tekstin varjo

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies whether the text is underlined. Values are "none", "single", "double" or "low". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: underline
fi: alleviivaus

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the capitalization variant of the text, if set. Values are "normal" or "small_caps". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: variant
fi: vaihtoehto

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies what vertical alignment property has been applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: vertical align
fi: pystytasaus

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the weight of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/fonts.html#propdef-font-weight
en: weight
fi: paino

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the wrap mode of the text, if any. Values are "none", "char" or "word". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: wrap mode
fi: tasaustila

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the way the text is written. Values are "lr-tb", "rl-tb", "tb-rl", "tb-lr", "bt-rl", "bt-lr", "lr", "rl" and "tb". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttrib
en: writing mode
fi: kirjoitustila

[ctx: textattr]
note: The following are the known values of some of these text attributes. These values were found in the Atk documentation at: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute No doubt there will be more, and as they are found, they can be added to this table so they can be translated.
en: true
fi: tosi

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invisible", "editable", bg-full-height", "strikethrough", "bg-stipple" and "fg-stipple". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: false
fi: epätosi

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect", "underline", "text-shadow", "wrap mode" and "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: none
fi: ei mitään

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: engrave
fi: kaiverrettu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: emboss
fi: korkokuva

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: outline
fi: ääriviiva

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: overline
fi: yliviivaus

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line through
fi: rivinyliviivaus

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: blink
fi: vilkkuva

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-shadow". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: black
fi: musta

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: single
fi: yksinkertainen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: double
fi: kaksinkertainen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: low
fi: matala

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: char
fi: merkki

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: word
fi: sana

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode." It corresponds to GTK_WRAP_WORD_CHAR, defined in the Gtk documentation as "Wrap text, breaking lines in between words, or if that is not enough, also between graphemes." See: http://developer.gnome.
en: word char
fi: kirjainmerkki

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left
fi: vasen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right
fi: oikea

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: center
fi: keskitetty

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". In Gecko, when no justification has be explicitly set, they report a justification of "start".
en: no justification
fi: ei tasattu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: fill
fi: täytetty

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra condensed
fi: erityisen tiivistetty

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra condensed
fi: paljon tiivistetty

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: condensed
fi: tiivistetty

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi condensed
fi: vähän tiivistetty

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch" and "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: normal
fi: tavallinen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi expanded
fi: vähän laajennettu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: expanded
fi: laajennettu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra expanded
fi: paljon laajennettu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra expanded
fi: hyvin paljon laajennettu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: small caps
fi: pienet suuraakkoset

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: oblique
fi: kallistettu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: italic
fi: kursiivi

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Default
fi: Oletus

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Text body
fi: Tekstin runko

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Heading
fi: Otsake

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: baseline
fi: peruslinja

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: sub
fi: alaviite

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: super
fi: yläviite

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: top
fi: ylä

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-top
fi: tekstin-yläosa

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: middle
fi: keskellä

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: bottom
fi: alhaalla

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-bottom
fi: tekstin-alaosa

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align" and "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: inherit
fi: peri

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "strikethrough." It refers to the line style.
en: solid
fi: kiinteä

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invalid". It is an indication that the text is not spelled correctly. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: This is the text-spelling attribute. See: http://wi
en: spelling
fi: oikeinkirjoitus

note: Translators: this is a tip for the user on how to toggle a checkbox.
en: Press space to toggle.
fi: Paina välilyöntiä vaihtaaksesi asetusta.

note: Translators: this is a tip for the user on how to interact with a combobox.
en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
fi: Paina välilyöntiä laajentaaksesi, ja ylös/alas valitaksesi kohteen.

note: Translators: If this application has more than one unfocused alert or dialog window, inform user of how to refocus these.
en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
fi: Paina Alt+F6 siirtääksesi kohdistuksen lapsi-ikkunoille.

note: Translators: this gives tips on how to navigate items in a layered pane.
en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
fi: Siirrä kohteita nuolinäppäimillä tai jatka kirjoittamista.

note: Translators: this is the tutorial string for when first landing on the desktop, describing how to access the system menus.
en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
fi: Avaa järjestelmävalikot näppäinyhdistelmällä Alt+F1.

note: Translators: this is the tutorial string when navigating lists.
en: Use up and down to select an item.
fi: Paina ylös tai alas valitaksesi kohteen.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to collapse the node.
en: To collapse, press shift plus left.
fi: Supistaaksesi paina vaihto + vasemmalle.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to expand the node.
en: To expand, press shift plus right.
fi: Laajentaaksesi paina vaihto + oikealle.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a menu item
en: To activate press return.
fi: Paina Enter aktivoidaksesi.

note: Translators: This is the tutorial string for when landing on text fields.
en: Type in text.
fi: Kirjoita tekstiä.

note: Translators: this is the tutorial string for landing on a page tab, we are informing the user how to navigate these.
en: Use left and right to view other tabs.
fi: Paina vasen- tai oikea-nuolinäppäintä nähdäksesi muut välilehdet.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a push button.
en: To activate press space.
fi: Paina välilyöntiä aktivoidaksesi.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a spin button.
en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
fi: Paina ylös- tai alas-nuolinäppäintä valitaksesi arvon, tai kirjoita haluttu numeerinen arvo.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate radiobuttons.
en: Use arrow keys to change.
fi: Käytä nuolinäppäimiä muuttaaksesi.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate menus.
en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
fi: Paina vasen- tai oikea-nuolinäppäintä siirtyäksesi. Siirtyäksesi kohteissa paina ylös- tai alas-nuolinäppäintä.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate into sub menus.
en: To enter sub menu, press right arrow.
fi: Paina nuolinäppäintä oikealle siirtyäksesi alavalikkoon.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a slider.
en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
fi: Vähentääksesi paina vasen-nuolinäppäintä, lisätäksesi oikea-nuolinäppäintä. Pienimpään arvoon pääset painamalla Home-näppäintä, ja suurimpaan painamalla End-näppäintä.
