orca master - en to fur translation catalogue (164 entries)

note: Translators: short braille for the rolename of an arrow widget.
en: arw
fur: fre

note: Translators: short braille for the rolename of a color chooser.
en: clrchsr
fur: selcol

note: Translators: short braille for the rolename of a column header. Translators: short braille for the rolename of a table column header.
en: colhdr
fur: intcol

note: Translators: short braille for the rolename of a combo box.
en: cbo
fur: cmb

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop icon. Translators: short braille for the rolename of a icon.
en: icn
fur: ico

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop frame. Translators: short braille for the rolename of a frame.
en: frm
fur: cur

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a dial. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "dial".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: dial
fur: cuad

note: Translators: short braille for the rolename of a dialog.
en: dlg
fur: dlc

note: Translators: short braille for the rolename of a directory pane.
en: dip
fur: ricd

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
fur: dis

note: Translators: short braille for the rolename of a file chooser.
en: fchsr
fur: selfile

note: Translators: short braille for the rolename of a filler.
en: flr
fur: jem

note: Translators: short braille for the rolename of a font chooser.
en: fnt
fur: selcar

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a form. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "form".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: form
fur: mod

note: Translators: short braille for the rolename of a glass pane.
en: gpn
fur: rictr

note: Translators: short braille for the rolename of a heading.
en: hdng
fur: int

note: Translators: short braille for the rolename of an internal frame.
en: ifrm
fur: curin

note: Translators: short braille for the rolename of a label.
en: lbl
fur: etic

note: Translators: short braille for the rolename of a layered pane.
en: lyrdpn
fur: ricniv

note: Translators: short braille for the rolename of a link.
en: lnk
fur: col

note: Translators: short braille for the rolename of a list item.
en: lstitm
fur: vôslst

note: Translators: short braille for the rolename of a menu.
en: mnu
fur: mnù

note: Translators: short braille for the rolename of a menu bar.
en: mnubr
fur: sbrmnù

note: Translators: short braille for the rolename of a menu item.
en: mnuitm
fur: vôsmnù

note: Translators: short braille for the rolename of an option pane.
en: optnpn
fur: ricopz

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab.
en: pgt
fur: sch

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab list.
en: tblst
fur: lstsch

note: Translators: short braille for the rolename of a popup menu.
en: popmnu
fur: mnùcomp

note: Translators: short braille for the rolename of a progress bar.
en: pgbar
fur: sbrava

note: Translators: short braille for the rolename of a radio menu item.
en: rdmnuitm
fur: vôsmnùrad

note: Translators: short braille for the rolename of a root pane.
en: rtpn
fur: riclid

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll bar.
en: scbr
fur: sbrscr

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll pane.
en: scpn
fur: ricscr

note: Translators: short braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: sctn
fur: sez

note: Translators: short braille for the rolename of a slider.
en: sldr
fur: scor

note: Translators: short braille for the rolename of a split pane.
en: spltpn
fur: ricdiv

note: Translators: short braille for the rolename of a statusbar.
en: statbr
fur: sbrsta

note: Translators: short braille for the rolename of a text entry field.
en: txt
fur: tst

note: Translators: short braille for the rolename of a toggle button.
en: tglbtn
fur: btncom

note: Translators: short braille for the rolename of a toolbar.
en: tbar
fur: sbrstr

note: Translators: short braille for the rolename of a tooltip.
en: tip
fur: sugj

note: Translators: short braille for the rolename of a tree.
en: tre
fur: arb

note: Translators: short braille for the rolename of a tree table.
en: trtbl
fur: tabarb

note: Translators: short braille for when the rolename of an object is unknown.
en: unk
fur: nocogn

note: Translators: short braille for the rolename of a window.
en: wnd
fur: bar

note: Translators: short braille for the rolename of a header.
en: hdr
fur: int

note: Translators: short braille for the rolename of an editbar.
en: edtbr
fur: sbrmod

note: Translators: short braille for the rolename of an embedded component.
en: emb
fur: incor

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Czech Grade 1
fur: Cec grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Spanish Grade 1
fur: Spagnûl grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 2
fur: Francês canadês grât 2

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 2
fur: Francês francês grât 2

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Latvian Grade 1
fur: Leton grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Netherlands Dutch Grade 1
fur: Olandês de Olande grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 0
fur: Norvegjês grât 0

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 1
fur: Norvegjês grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 2
fur: Norvegjês grât 2

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 3
fur: Norvegjês grât 3

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Polish Grade 1
fur: Polac grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Portuguese Grade 1
fur: Portughês grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Swedish Grade 1
fur: Svedês grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Arabic Grade 1
fur: Arap grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 1
fur: Galês grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 2
fur: Galês grât 2

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 0
fur: Todesc grât 0

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 1
fur: Todesc grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 2
fur: Todesc grât 2

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 2
fur: Inglês britanic grât 2

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 1
fur: Inglês britanic grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 1
fur: Inglês american grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 2
fur: Inglês american grât 2

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 1
fur: Francês canadês grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 1
fur: Francês francês grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Greek Grade 1
fur: Grêc grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hindi Grade 1
fur: Hindi grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian 8 dot computer
fur: Ongjarês computer a 8 ponts

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 1
fur: Ongjarês grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Italian Grade 1
fur: Talian grât 1

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Belgium Dutch Grade 1
fur: Olandês belgjic grât 1

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
fur: spazi

note: Translators: this is the spoken word for the newline character
en: newline
fur: gnove rie

note: Translators: this is the spoken word for the tab character Translators: this is how someone would speak the name of the tab key
en: tab
fur: tabulazion

note: Translators: this is the spoken word for the character '!' (U+0021)
en: exclaim
fur: pont esclamatîf

note: Translators: this is the spoken word for the character '"' (U+0022)
en: quote
fur: virgulutis

note: Translators: this is the spoken word for the character '$' (U+0024)
en: dollar
fur: dolar

note: Translators: this is the spoken word for the character '%' (U+0025)
en: percent
fur: percentuâl

note: Translators: this is the spoken word for the character ''' (U+0027)
en: apostrophe
fur: apostrof

note: Translators: this is the spoken word for the character '(' (U+0028)
en: left paren
fur: parentesi vierte

note: Translators: this is the spoken word for the character ')' (U+0029)
en: right paren
fur: parentesi sierade

note: Translators: this is the spoken word for the character '*' (U+002a)
en: star
fur: asterisc

note: Translators: this is the spoken word for the character '+' (U+002b) Translators: this is how someone would speak the name of the plus key
en: plus
fur: plui

note: Translators: this is the spoken word for the character ',' (U+002c)
en: comma
fur: virgule

note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d)
en: dash
fur: tratut

note: Translators: this is the spoken word for the character '.' (U+002e)
en: dot
fur: pont

note: Translators: this is the spoken word for the character '/' (U+002f)
en: slash
fur: sbare

note: Translators: this is the spoken word for the character ':' (U+003a)
en: colon
fur: doi ponts

note: Translators: this is the spoken word for the character ';' (U+003b)
en: semicolon
fur: pont e virgule

note: Translators: this is the spoken word for the character '< ' (U+003c)
en: less
fur: minôr

note: Translators: this is the spoken word for the character '=' (U+003d)
en: equals
fur: uguâl

note: Translators: this is the spoken word for the character '> ' (U+003e)
en: greater
fur: maiôr

note: Translators: this is the spoken word for the character '?' (U+003f)
en: question
fur: pont interogatîf

note: Translators: this is the spoken word for the character '@' (U+0040)
en: at
fur: caiut

note: Translators: this is the spoken word for the character '[' (U+005b)
en: left bracket
fur: parentesi cuadre vierte

note: Translators: this is the spoken word for the character '\' (U+005c)
en: backslash
fur: sbare contrarie

note: Translators: this is the spoken word for the character ']' (U+005d)
en: right bracket
fur: parentesi cuadre sierade

note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e)
en: caret
fur: circonflès

note: Translators: this is the spoken word for the character '_' (U+005f)
en: underline
fur: sotlineadure

note: Translators: this is the spoken word for the character '`' (U+0060) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the grave glyph
en: grave
fur: acent grivi

note: Translators: this is the spoken word for the character '{' (U+007b)
en: left brace
fur: parentesi a grafe vierte

note: Translators: this is the spoken word for the character '|' (U+007c)
en: vertical bar
fur: sbare verticâl

note: Translators: this is the spoken word for the character '}' (U+007d)
en: right brace
fur: parentesi a grafe sierade

note: Translators: this is the spoken character for the no break space character (e.g., "&nbsp;" in HTML -- U+00a0)
en: no break space
fur: spazi no separabil

note: Translators: this is the spoken word for the character '¡' (U+00a1)
en: inverted exclamation point
fur: pont esclamatîf invertît

note: Translators: this is the spoken word for the character '¢' (U+00a2)
en: cents
fur: cent

note: Translators: this is the spoken word for the character '£' (U+00a3)
en: pounds
fur: sterlinis

note: Translators: this is the spoken word for the character '¤' (U+00a4)
en: currency sign
fur: segn di valude

note: Translators: this is the spoken word for the character '§' (U+00a7)
en: section
fur: sezion

note: Translators: this is the spoken word for the character '¨' (U+00a8) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the diaeresis glyph
en: diaeresis
fur: dieresi

note: Translators: this is the spoken word for the character '©' (U+00a9)
en: copyright
fur: simbul di dirit d'autôr

note: Translators: this is the spoken word for the character '«' (U+00ab)
en: left double angle bracket
fur: virgulutis doplis a çampe

note: Translators: this is the spoken word for the character '¬' (U+00ac)
en: logical not
fur: no logjic

note: Translators: this is the spoken word for the character '®' (U+00ae)
en: registered
fur: simbul di marche regjistrade

note: Translators: this is the spoken word for the character '°' (U+00b0)
en: degrees
fur: grâts

note: Translators: this is the spoken word for the character '±' (U+00b1)
en: plus or minus
fur: plui o mancul

note: Translators: this is the spoken word for the character '´' (U+00b4) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the acute glyph
en: acute
fur: acût

note: Translators: this is the spoken word for the character '¶' (U+00b6)
en: paragraph marker
fur: simbul di paragraf

note: Translators: this is the spoken word for the character '·' (U+00b7)
en: middle dot
fur: pont centrâl

note: Translators: this is the spoken word for the character '¸' (U+00b8) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the cedilla glyph
en: cedilla
fur: cedilie

note: Translators: this is the spoken word for the character 'º' (U+00ba)
en: ordinal
fur: ordenâl

note: Translators: this is the spoken word for the character '»' (U+00bb)
en: right double angle bracket
fur: virgulutis doplis a diestre

note: Translators: this is the spoken word for the character '¼' (U+00bc)
en: one fourth
fur: un cuart

note: Translators: this is the spoken word for the character '½' (U+00bd)
en: one half
fur: un mieç

note: Translators: this is the spoken word for the character '¾' (U+00be)
en: three fourths
fur: trê cuarts

note: Translators: this is the spoken word for the character '¿' (U+00bf)
en: inverted question mark
fur: pont interogatîf invertît

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en:  %d column |  %d columns
fur[0]:  %d colone
fur[1]:  %d colonis

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a braille message containing the app which just claimed focus.
en: (%d dialog) | (%d dialogs)
fur[0]: (%d dialic)
fur[1]: (%d dialics)

note: Translators: This message informs the user who many files were found as a result of a search.
en: %d file found | %d files found
fur[0]: %d file cjatât
fur[1]: %d file cjatâts

note: Translators: This message presents the number of items in a layered pane or table.
en: %d item | %d items
fur[0]: %d element
fur[1]: %d elements

note: Translators: this represents the number of columns in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable Translators: this represents the number of rows in a mathematic table which is nested inside another mathematical table. Translators: this represents the number of 
en: %d column | %d columns
fur[0]: %d colone
fur[1]: %d colonis

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of messages in a list.
en: %d message.
     | %d messages.
fur[0]: %d messaç.
fur[1]: %d messaçs.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the value of a slider, progress bar, or other such component.
en: %d percent. | %d percent.
fur[0]: %d par cent.
fur[1]: %d par cent.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of space characters in a string.
en: %d space | %d spaces
fur[0]: %d spazi
fur[1]: %d spazis

en: Braille Indicator
fur: Indicadôr braille

en: Text Attributes
fur: Atribûts di test

en: Read the latest n messages in the incoming messages text area.
fur: Lei i ultins n messaçs te aree di test messaçs daûr a rivâ.

en: Work online / offline
fur: Lavore in rêt / fûr rêt

en: Display more options
fur: Mostre plui opzions

note: Translators: this is a tip for the user on how to toggle a checkbox.
en: Press space to toggle.
fur: Frache spazi par comutâ.

note: Translators: this is a tip for the user on how to interact with a combobox.
en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
fur: Frache spazi par pandi e dopre sù e jù par selezionâ une vôs.

note: Translators: If this application has more than one unfocused alert or dialog window, inform user of how to refocus these.
en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
fur: Frache alt+F6 par dâ il focus ai barcons fîs.

note: Translators: this gives tips on how to navigate items in a layered pane.
en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
fur: Par spostâsi su une vôs, dopre i tascj frece o la ricercje incrementâl.

note: Translators: this is the tutorial string for when first landing on the desktop, describing how to access the system menus.
en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
fur: Par otignî i menù di sisteme frache i tascj alt+F1.

note: Translators: this is the tutorial string when navigating lists.
en: Use up and down to select an item.
fur: Dopre sù e jù par selezionâ une vôs.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to collapse the node.
en: To collapse, press shift plus left.
fur: Par colassâ, frache maiusc plui çampe.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to expand the node.
en: To expand, press shift plus right.
fur: Par pandi, frache maiusc plui drete.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a menu item
en: To activate press return.
fur: Par ativâ frache invie.

note: Translators: This is the tutorial string for when landing on text fields.
en: Type in text.
fur: Scrîf dal test.

note: Translators: this is the tutorial string for landing on a page tab, we are informing the user how to navigate these.
en: Use left and right to view other tabs.
fur: Dopre drete e çampe par viodi lis altris schedis.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a push button.
en: To activate press space.
fur: Par ativâ frache spazi.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a spin button.
en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
fur: Doprâ la frece sù o jù par selezionâ il valôr o scrîf il valôr numeric desiderât.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate radiobuttons.
en: Use arrow keys to change.
fur: Dopre lis frecis par cambiâ

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate menus.
en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
fur: Par navigâ, frache la frece a çampe o a drete. Par movisi tra lis vôs, frache lis frecis sù o jù.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate into sub menus.
en: To enter sub menu, press right arrow.
fur: Par jentrâ intun sot-menù, frache la frece a drete.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a slider.
en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
fur: Par diminuî frache la frece a çampe, par aumentâ frache la frece a drete. Par lâ al minim frache inizi e pal massim frache Fin.
