orca - en to nl translation catalogue (1710 entries)

en: Orca Screen Reader
nl: Orca schermlezer

note: Translators: short braille for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the short braille words: they we strive to keep them around three characters to preserve real estate on the braille display.  The letters are chosen to make them unique across all other rolenames, and they typically act lik
en: alrt
nl: att

note: Translators: short braille for the rolename of an arrow widget.
en: arw
nl: pijl

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar widget.
en: cal
nl: kal

note: Translators: short braille for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: cptn
nl: bschr

note: Translators: short braille for the rolename of a checkbox. Translators: short braille for the rolename of a check menu item.
en: chk
nl: sel

note: Translators: short braille for the rolename of a color chooser.
en: clrchsr
nl: klrkzr

note: Translators: short braille for the rolename of a column header. Translators: short braille for the rolename of a table column header.
en: colhdr
nl: klmttl

note: Translators: short braille for the rolename of a combo box.
en: cbo
nl: klst

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop icon. Translators: short braille for the rolename of a icon.
en: icn
nl: pic

note: Translators: short braille for the rolename of a directory pane.
en: dip
nl: map

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
nl: teken

note: Translators: short braille for the rolename of a file chooser.
en: fchsr
nl: bkzr

note: Translators: short braille for the rolename of a filler.
en: flr
nl: vlr

note: Translators: short braille for the rolename of a font chooser.
en: fnt
nl: lt

note: Translators: short braille for the rolename of a heading.
en: hdng
nl: kop

note: Translators: short braille for the rolename of a image.
en: img
nl: afb

note: Translators: short braille for the rolename of a layered pane.
en: lyrdpn
nl: glgdpn

note: Translators: short braille for the rolename of a menu bar.
en: mnubr
nl: mnublk

note: Translators: short braille for the rolename of an option pane.
en: optnpn
nl: optpnl

note: Translators: short braille for the rolename of a progress bar.
en: pgbar
nl: vgblk

note: Translators: short braille for the rolename of a push button.
en: btn
nl: knp

note: Translators: short braille for the rolename of a radio button.
en: radio
nl: kzrnd

note: Translators: short braille for the rolename of a radio menu item.
en: rdmnuitm
nl: kzmnuitm

note: Translators: short braille for the rolename of a root pane.
en: rtpn
nl: hfdpnl

note: Translators: short braille for the rolename of a row header. Translators: short braille for the rolename of a table row header.
en: rwhdr
nl: rttl

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll bar.
en: scbr
nl: schfblk

note: Translators: short braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: sctn
nl: sect

note: Translators: short braille for the rolename of a separator.
en: seprtr
nl: schdng

note: Translators: short braille for the rolename of a slider.
en: sldr
nl: scknp

note: Translators: short braille for the rolename of a split pane.
en: spltpn
nl: gedpn

note: Translators: short braille for the rolename of a spin button.
en: spin
nl: drav

note: Translators: short braille for the rolename of a statusbar.
en: statbr
nl: statblk

note: Translators: short braille for the rolename of a table cell.
en: cll
nl: cel

note: Translators: short braille for the rolename of a tear off menu item.
en: tomnuitm
nl: afsmnuitm

note: Translators: short braille for the rolename of a text entry field.
en: txt
nl: tkst

note: Translators: short braille for the rolename of a toggle button.
en: tglbtn
nl: sklknp

note: Translators: short braille for the rolename of a toolbar.
en: tbar
nl: wblk

note: Translators: short braille for the rolename of a tree.
en: tre
nl: boom

note: Translators: short braille for the rolename of a tree table.
en: trtbl
nl: bmtbl

note: Translators: short braille for when the rolename of an object is unknown.
en: unk
nl: onb

note: Translators: short braille for the rolename of a viewport.
en: vwprt
nl: blikvld

note: Translators: short braille for the rolename of a window.
en: wnd
nl: vns

note: Translators: short braille for the rolename of a header.
en: hdr
nl: kop

note: Translators: short braille for the rolename of a footer.
en: ftr
nl: voet

note: Translators: short braille for the rolename of a paragraph.
en: para
nl: alinea

note: Translators: short braille for the rolename of a application.
en: app
nl: toe

note: Translators: short braille for the rolename of an editbar.
en: edtbr
nl: bwblk

note: Translators: short braille for the rolename of an embedded component.
en: emb
nl: inb

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Czech Grade 1
nl: Tsjechisch klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Spanish Grade 1
nl: Spaans klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 2
nl: Canadees Frans klasse 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 2
nl: Frans klasse 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Latvian Grade 1
nl: Lets klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Netherlands Dutch Grade 1
nl: Nederlands klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 0
nl: Noors klasse 0

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 1
nl: Noors klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 2
nl: Noors klasse 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 3
nl: Noors klasse 3

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Polish Grade 1
nl: Pools klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Portuguese Grade 1
nl: Portugees klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Swedish Grade 1
nl: Zweeds klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Arabic Grade 1
nl: Arabisch klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 1
nl: Welsh klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 2
nl: Welsh klasse 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 0
nl: Duits klasse 0

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 1
nl: Duits klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 2
nl: Duits klasse 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 2
nl: Brits Engels klasse 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 1
nl: Brits Engels klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 1
nl: Amerikaans Engels klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 2
nl: Amerikaans Engels klasse 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 1
nl: Canadees Frans klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 1
nl: Frans klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Greek Grade 1
nl: Grieks klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hindi Grade 1
nl: Hindi klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian 8 dot computer
nl: Hongaarse 8-punt computer

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 1
nl: Hongaars klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 2
nl: Hongaars klasse 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Italian Grade 1
nl: Italiaans klasse 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Belgium Dutch Grade 1
nl: Vlaams klasse 1

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
nl: spatie

note: Translators: this is the spoken word for the newline character
en: newline
nl: nieuwe regel

note: Translators: this is the spoken word for the character '!' (U+0021)
en: exclaim
nl: uitroepteken

note: Translators: this is the spoken word for the character '"' (U+0022)
en: quote
nl: aanhalingsteken

note: Translators: this is the spoken word for the character '#' (U+0023)
en: number
nl: getal

note: Translators: this is the spoken word for the character '%' (U+0025)
en: percent
nl: procent

note: Translators: this is the spoken word for the character '&' (U+0026)
en: and
nl: en

note: Translators: this is the spoken word for the character ''' (U+0027)
en: apostrophe
nl: apostrof

note: Translators: this is the spoken word for the character '(' (U+0028)
en: left paren
nl: linker haakje

note: Translators: this is the spoken word for the character ')' (U+0029)
en: right paren
nl: rechter haakje

note: Translators: this is the spoken word for the character '*' (U+002a)
en: star
nl: ster

note: Translators: this is the spoken word for the character ',' (U+002c)
en: comma
nl: komma

note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d)
en: dash
nl: streepje

note: Translators: this is the spoken word for the character '.' (U+002e)
en: dot
nl: punt

note: Translators: this is the spoken word for the character '/' (U+002f)
en: slash
nl: schuine streep

note: Translators: this is the spoken word for the character ':' (U+003a)
en: colon
nl: dubbele punt

note: Translators: this is the spoken word for the character ';' (U+003b)
en: semicolon
nl: punt komma

note: Translators: this is the spoken word for the character '< ' (U+003c)
en: less
nl: kleiner dan

note: Translators: this is the spoken word for the character '=' (U+003d)
en: equals
nl: is gelijk

note: Translators: this is the spoken word for the character '> ' (U+003e)
en: greater
nl: groter dan

note: Translators: this is the spoken word for the character '?' (U+003f)
en: question
nl: vraag

note: Translators: this is the spoken word for the character '@' (U+0040)
en: at
nl: apenstaart

note: Translators: this is the spoken word for the character '[' (U+005b)
en: left bracket
nl: rechte haak openen

note: Translators: this is the spoken word for the character ']' (U+005d)
en: right bracket
nl: rechte haak sluiten

note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e)
en: caret
nl: dakje

note: Translators: this is the spoken word for the character '_' (U+005f)
en: underline
nl: laag streepje

note: Translators: this is the spoken word for the character '`' (U+0060) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the grave glyph
en: grave
nl: accent grave

note: Translators: this is the spoken word for the character '{' (U+007b)
en: left brace
nl: linker accolade

note: Translators: this is the spoken word for the character '|' (U+007c)
en: vertical bar
nl: verticale balk

note: Translators: this is the spoken word for the character '}' (U+007d)
en: right brace
nl: rechter accolade

note: Translators: this is the spoken character for the no break space character (e.g., "&nbsp;" in HTML -- U+00a0)
en: no break space
nl: harde spatie

note: Translators: this is the spoken word for the character '¡' (U+00a1)
en: inverted exclamation point
nl: omgekeerd uitroepteken

note: Translators: this is the spoken word for the character '¢' (U+00a2)
en: cents
nl: cent

note: Translators: this is the spoken word for the character '£' (U+00a3)
en: pounds
nl: pond

note: Translators: this is the spoken word for the character '¤' (U+00a4)
en: currency sign
nl: valutasymbool

note: Translators: this is the spoken word for the character '¦' (U+00a6)
en: broken bar
nl: verticaal streepje

note: Translators: this is the spoken word for the character '§' (U+00a7)
en: section
nl: paragraaf

note: Translators: this is the spoken word for the character '¨' (U+00a8) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the diaeresis glyph
en: diaeresis
nl: trema

note: Translators: this is the spoken word for the character '«' (U+00ab)
en: left double angle bracket
nl: linker dubbele driehoekige haak

note: Translators: this is the spoken word for the character '¬' (U+00ac)
en: logical not
nl: logische niet

note: Translators: this is the spoken word for the character '­' (U+00ad)
en: soft hyphen
nl: koppelteken

note: Translators: this is the spoken word for the character '®' (U+00ae)
en: registered
nl: geregistreerd

note: Translators: this is the spoken word for the character '°' (U+00b0)
en: degrees
nl: graden

note: Translators: this is the spoken word for the character '±' (U+00b1)
en: plus or minus
nl: plusminus

note: Translators: this is the spoken word for the character '´' (U+00b4) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the acute glyph
en: acute
nl: nadruk

note: Translators: this is the spoken word for the character '¶' (U+00b6)
en: paragraph marker
nl: alineamarkering

note: Translators: this is the spoken word for the character '·' (U+00b7)
en: middle dot
nl: gecentreerde punt

note: Translators: this is the spoken word for the character '¸' (U+00b8) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the cedilla glyph
en: cedilla
nl: cedille

note: Translators: this is the spoken word for the character 'º' (U+00ba)
en: ordinal
nl: mannelijke rangtelwoord (Spaans)

note: Translators: this is the spoken word for the character '»' (U+00bb)
en: right double angle bracket
nl: rechter dubbele driehoekige haak

note: Translators: this is the spoken word for the character '¼' (U+00bc)
en: one fourth
nl: kwart

note: Translators: this is the spoken word for the character '½' (U+00bd)
en: one half
nl: half

note: Translators: this is the spoken word for the character '¾' (U+00be)
en: three fourths
nl: driekwart

note: Translators: this is the spoken word for the character '¿' (U+00bf)
en: inverted question mark
nl: omgekeerd vraagteken

note: Translators: this is the spoken word for the character 'á' (U+00e1)
en: a acute
nl: a accent aigu

note: Translators: this is the spoken word for the character 'À' (U+00c0)
en: A GRAVE
nl: A ACCENT GRAVE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Á' (U+00c1)
en: A ACUTE
nl: A ACCENT AIGU

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Â' (U+00c2)
en: A CIRCUMFLEX
nl: A ACCENT CIRCUMFLEX

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Å' (U+00c5)
en: A RING
nl: A CORONA

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ç' (U+00c7)
en: C CEDILLA
nl: C CEDILLE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'È' (U+00c8)
en: E GRAVE
nl: E ACCENT GRAVE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'É' (U+00c9)
en: E ACUTE
nl: E ACCENT AIGU

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ê' (U+00ca)
en: E CIRCUMFLEX
nl: E ACCENT CIRCUMFLEX

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ì' (U+00cc)
en: I GRAVE
nl: I ACCENT GRAVE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Í' (U+00cd)
en: I ACUTE
nl: I ACCENT AIGU

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Î' (U+00ce)
en: I CIRCUMFLEX
nl: I ACCENT CIRCUMFLEX

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ò' (U+00d2)
en: O GRAVE
nl: O ACCENT GRAVE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ó' (U+00d3)
en: O ACUTE
nl: O ACCENT AIGU

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ô' (U+00d4)
en: O CIRCUMFLEX
nl: O ACCENT CIRCUMFLEX

note: Translators: this is the spoken word for the character '×' (U+00d7)
en: times
nl: maal-teken

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ø' (U+00d8)
en: O STROKE
nl: O DOORHAAL

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ù' (U+00d9)
en: U GRAVE
nl: U ACCENT GRAVE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ú' (U+00da)
en: U ACUTE
nl: U ACCENT AIGU

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Û' (U+00db)
en: U CIRCUMFLEX
nl: U ACCENT CIRCUMFLEX

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ý' (U+00dd)
en: Y ACUTE
nl: Y ACCENT AIGU

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ß' (U+00df)
en: s sharp
nl: ringel-s

note: Translators: this is the spoken word for the character 'à' (U+00e0)
en: a grave
nl: a accent grave

note: Translators: this is the spoken word for the character 'â' (U+00e2)
en: a circumflex
nl: a accent circumflex

note: Translators: this is the spoken word for the character 'å' (U+00e5)
en: a ring
nl: a corona

note: Translators: this is the spoken word for the character 'è' (U+00e8)
en: e grave
nl: e accent grave

note: Translators: this is the spoken word for the character 'é' (U+00e9)
en: e acute
nl: e accent aigu

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ê' (U+00ea)
en: e circumflex
nl: e accent circumflex

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ì' (U+00ec)
en: i grave
nl: i accent grave

note: Translators: this is the spoken word for the character 'í' (U+00ed)
en: i acute
nl: i accent aigu

note: Translators: this is the spoken word for the character 'î' (U+00ee)
en: i circumflex
nl: i accent circumflex

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ò' (U+00f2)
en: o grave
nl: o accent grave

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ó' (U+00f3)
en: o acute
nl: o accent aigu

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ô' (U+00f4)
en: o circumflex
nl: o accent circumflex

note: Translators: this is the spoken word for the character '÷' (U+00f7)
en: divided by
nl: gedeeld door

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ø' (U+00f8)
en: o stroke
nl: o doorhaal

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ú' (U+00fa)
en: u acute
nl: u accent aigu

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ù' (U+00f9)
en: u grave
nl: u accent grave

note: Translators: this is the spoken word for the character 'û' (U+00fb)
en: u circumflex
nl: u accent circumflex

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ý' (U+00fd)
en: y acute
nl: y accent aigu

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ƒ' (U+0192)
en: florin
nl: gulden

note: Translators: this is the spoken word for the character '–' (U+2013)
en: en dash
nl: kort streepje

note: Translators: this is the spoken word for the left single quote: ‘ (U+2018)
en: left single quote
nl: linker enkel aanhalingsteken

note: Translators: this is the spoken word for the right single quote: ’ (U+2019)
en: right single quote
nl: rechter enkel aanhalingsteken

note: Translators: this is the spoken word for the character '‚' (U+201a)
en: single low quote
nl: apostrof

note: Translators: this is the spoken word for the character '“' (U+201c)
en: left double quote
nl: linker dubbel aanhalingsteken

note: Translators: this is the spoken word for the character '”' (U+201d)
en: right double quote
nl: rechter dubbel aanhalingsteken

note: Translators: this is the spoken word for the character '„' (U+201e)
en: double low quote
nl: dubbele apostrof

note: Translators: this is the spoken word for the character '†' (U+2020)
en: dagger
nl: obelisk

note: Translators: this is the spoken word for the character '‡' (U+2021)
en: double dagger
nl: dubbele obelisk

note: Translators: this is the spoken word for the character '•' (U+2022)
en: bullet
nl: rond opsommingsteken

note: Translators: this is the spoken word for the character '‣' (U+2023)
en: triangular bullet
nl: driehoekig opsommingsteken

note: Translators: this is the spoken word for the character '‰' (U+2030)
en: per mille
nl: promille

note: Translators: this is the spoken word for the character '′' (U+2032)
en: prime
nl: priem

note: Translators: this is the spoken word for the character '″' (U+2033)
en: double prime
nl: dubbele priem

note: Translators: this is the spoken word for the character '‴' (U+2034)
en: triple prime
nl: drievoudige tilde

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁃' (U+2043)
en: hyphen bullet
nl: streepjesopsommingsteken

note: Translators: this is the spoken word for the character '™' (U+2122)
en: trademark
nl: t m

note: Translators: this is the spoken word for the character '✓' (U+2713) It can be used as a bullet in a list.
en: check mark
nl: vinkje

note: Translators: this is the spoken word for the character '✔' (U+2714) It can be used as a bullet in a list.
en: heavy check mark
nl: dik vinkje

note: Translators: this is the spoken word for the character 'x' (U+2717) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list.  The goal is to inform the user of the appearance of the bullet, while making it clear that it is a bullet and not simply the typed letter 'x'.  "Ballot
en: x-shaped bullet
nl: x-vormig opsommingsteken

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁻' (U+207b)
en: superscript minus
nl: superscript min

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁼' (U+207c)
en: superscript equals
nl: superscript is-teken

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁽' (U+207d)
en: superscript left paren
nl: superscript haakje openen

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁾' (U+207e)
en: superscript right paren
nl: superscript haakje sluiten

note: Translators: this is the spoken word for the character '₋' (U+208b)
en: subscript minus
nl: subscript min

note: Translators: this is the spoken word for the character '₌' (U+208c)
en: subscript equals
nl: subscript is-teken

note: Translators: this is the spoken word for the character '₍' (U+208d)
en: subscript left paren
nl: subscript haakje openen

note: Translators: this is the spoken word for the character '₎' (U+208e)
en: subscript right paren
nl: subscript haakje sluiten

note: Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00A as a bullet which looks like the black square: ■ (U+25A0).  Therefore, please use the same translation for this character.
en: black square
nl: zwart vierkantje

note: Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00C as a bullet which looks like the black diamond: ◆ (U+25C6).  Therefore, please use the same translation for this character.
en: black diamond
nl: zwarte ruit

note: Translators: This refers to U+FFFC, the "object replacement character." This character appears in the accessible text of documents and serves as indication of the presence of an object within the text (e.g. an image or form field inside a paragraph). In an application which has full accessibility su
en: object replacement character
nl: objectvervangingsteken

note: Translators: this command will move the mouse pointer to the current item without clicking on it.
en: Route the pointer to the current item
nl: Muisaanwijzer automatisch op het huidige item plaatsen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Perform left click on current flat review item
nl: Klik met linker muisknop op het huidige flat review item uitvoeren

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Perform right click on current flat review item
nl: Klik met rechter muisknop op het huidige flat review item uitvoeren

note: Translators: the Orca "SayAll" command allows the user to press a key and have the entire document in a window be automatically spoken to the user. If the user presses any key during a SayAll operation, the speech will be interrupted and the cursor will be positioned at the point where the speech wa
en: Speak entire document
nl: Hele document oplezen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the user to explore the text in a window in a 2D fashion. That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines. The flat review feature allows the user to explo
en: Speak entire window using flat review
nl: Hele document oplezen met behulp van flat review

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the basic Where Am I operation
nl: Standaard waar-ben-ik-bewerking uitvoeren

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the detailed Where Am I operation
nl: Gedetailleerde waar-ben-ik-bewerking uitvoeren

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak the current selection / highlighted object(s). For instance, in a text object, "selection" refers to the selected/highlighted text. In a spreadsheet, it refers to the selected/highlighted cells. In an file manager, it refers to the
en: Speak the current selection
nl: Huidige selectie oplezen

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak details about a link, such as the uri and type of link.
en: Speak link details
nl: Verwijzingsdetails oplezen

note: Translators: This command will cause the window's status bar contents to be spoken.
en: Speak the status bar
nl: Statusbalk oplezen

note: Translators: This command will cause the window's title to be spoken.
en: Speak the title bar
nl: Titelbalk oplezen

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.
en: Open the Find dialog
nl: Zoekvenster openen

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the next occurrence of a string.
en: Search for the next instance of a string
nl: Naar de volgende plaats waar de tekenreeks voorkomt zoeken

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the previous occurrence of a string.
en: Search for the previous instance of a string
nl: Naar de vorige plaats waar de tekenreeks voorkomt zoeken

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Enter and exit flat review mode
nl: Flat review modus starten en stoppen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the home position
nl: Flat review naar het begin verplaatsen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end position
nl: Flat review naar het einde verplaatsen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the previous line
nl: Flat review naar het begin van de vorige regel verplaatsen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review line
nl: Huidige flat review regel oplezen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spell the current flat review line
nl: Huidige flat review regel spellen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spell the current flat review line
nl: Huidige flat review regel fonetisch spellen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the next line
nl: Flat review naar het begin van de volgende regel verplaatsen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous item or word
nl: Flat review naar het vorige item of woord verplaatsen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review item or word
nl: Huidig flat review item of woord oplezen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spell the current flat review item or word
nl: Huidig flat review item of woord spellen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spell the current flat review item or word
nl: Huidig flat review item of woord fonetisch spellen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next item or word
nl: Flat review naar het volgende item of woord verplaatsen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word above the current word
nl: Flat review naar het woord boven het huidige woord verplaatsen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review object
nl: Huidig flat review object oplezen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word below the current word
nl: Flat review naar het woord onder het huidige woord verplaatsen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous character
nl: Flat review naar het vorige teken verplaatsen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review character
nl: Huidig flat review teken oplezen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically speak the current flat review character
nl: Huidig flat review teken fonetisch oplezen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak unicode value of the current flat review character
nl: Unicode-waarde van het huidige flat review teken oplezen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next character
nl: Flat review naar het volgende teken verplaatsen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end of the line
nl: Flat review naar het einde van de regel verplaatsen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the bottom left
nl: Flat review naar linksonder verplaatsen

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Copy the contents under flat review to the clipboard
nl: Inhoud van de flat review naar het klembord kopiëren

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Append the contents under flat review to the clipboard
nl: Inhoud van de flat review aan het klembord toevoegen

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they just want the current cell to be presented to them.
en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
nl: Schakelen tussen oplezen van slechts de huidige cel of de hele rij

note: Translators: the attributes being presented are the text attributes, such as bold, italic, font name, font size, etc.
en: Read the attributes associated with the current text character
nl: Eigenschappen van het huidige teken lezen

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the left
nl: Brailleweergave naar links schuiven

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the right
nl: Brailleweergave naar rechts schuiven

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Return to object with keyboard focus
nl: Terug naar object met invoeraandacht

note: Translators: braille can be displayed in many ways. Contracted braille provides a more efficient means to represent text, especially long documents. The feature used here is an option to toggle between contracted and uncontracted.
en: Turn contracted braille on and off
nl: Braille-kortschrift aan of uitzetten

note: Translators: hardware braille displays often have buttons near each braille cell. These are called cursor routing keys and are a way for a user to tell the machine they are interested in a particular character on the display.
en: Process a cursor routing key
nl: Tekeninstelling voor toets aanmaken

note: Translators: this is used to indicate the start point of a text selection.
en: Mark the beginning of a text selection
nl: Beginpunt van een tekstselectie aangeven

note: Translators: this is used to indicate the end point of a text selection.
en: Mark the end of a text selection
nl: Eindpunt van een tekstselectie aangeven

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be. The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca does
en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
nl: Leermodus starten. Druk op de esc-toets om de leermodus te beëindigen

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech rate
nl: Spraaksnelheid verlagen

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech rate
nl: Spraaksnelheid verhogen

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech pitch
nl: Spraakhoogte verlagen

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech pitch
nl: Spraakhoogte verhogen

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech volume
nl: Spraakvolume verhogen

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech volume
nl: Spraakvolume verlagen

note: Translators: Orca allows the user to turn speech synthesis on or off. We call it 'silencing'.
en: Toggle the silencing of speech
nl: Spreken aan of uitzetten

note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The levels can be toggled via command. This string describes that command.
en: Toggle speech verbosity level
nl: Schakelen tussen spraakdetailniveau's

note: Translators: this string is associated with the keyboard shortcut to quit Orca.
en: Quit the screen reader
nl: Schermlezer afsluiten

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for Orca.
en: Display the preferences configuration dialog
nl: Voorkeurendialoogvenster weergeven

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for a specific application within Orca.
en: Display the application preferences configuration dialog
nl: Toepassingsvoorkeurendialoogvenster weergeven

note: Translators: Orca allows the user to enable/disable speaking of indentation and justification.
en: Toggle the speaking of indentation and justification
nl: Schakelen tussen het oplezen van inspringen en uitlijnen

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). This string to be translated refers to an Orca command for quickly toggling between the two options.
en: Change spoken number style
nl: De manier waarop cijfers worden uitgesproken wijzigen

note: Translators: Orca allows users to cycle through punctuation levels. None, some, most, or all, punctuation will be spoken.
en: Cycle to the next speaking of punctuation level
nl: Naar het volgende interpunctieuitspraakniveau gaan

note: Translators: Orca has a feature whereby users can set up different "profiles," which are collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spanish content. This string to be translated 
en: Cycle to the next settings profile
nl: Naar het volgende instellingenprofiel gaan

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text- to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as 
en: Cycle to the next capitalization style
nl: Naar de volgende hoofdletterstijl gaan

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Cycle to the next key echo level
nl: Naar het volgende toetsuitspraakniveau gaan

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that allows the user to adjust the level of debug information that Orca generates at run time.
en: Cycle the debug level at run time
nl: Door debugniveaus bladeren tijdens uitvoeren

note: Translators: this command announces information regarding the relationship of the given bookmark to the current position. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Bookmark where am I with respect to current position
nl: Relatieve bladwijzer ten opzichte van de huidige positie

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the previous bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to previous bookmark location
nl: Ga naar vorige bladwijzerlocatie

note: Translators: this command moves the user to the location stored at the bookmark. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to bookmark
nl: Naar bladwijzer springen

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the next bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to next bookmark location
nl: Naar volgende bladwijzer springen

note: Translators: this event handler binds an in-page accessible object location to the given input key command.
en: Add bookmark
nl: Bladwijzer toevoegen

note: Translators: this event handler saves all bookmarks for the current application to disk.
en: Save bookmarks
nl: Bladwijzers opslaan

note: Translators: Orca allows the item under the pointer to be spoken. This toggles the feature without the need to get into a GUI.
en: Toggle mouse review mode
nl: Muisoverzichtmodus aan of uitzetten

note: Translators: Orca has a command to present the current time in speech and in braille.
en: Present current time
nl: Geef de huidige tijd

note: Translators: Orca has a command to present the current date in speech and in braille.
en: Present current date
nl: Geef de huidige datum

note: Translators: Orca has a command to present the pixel size and location of the current object. This string is how this command is described in the list of keyboard shortcuts.
en: Present size and location of current object
nl: Grootte en locatie van het huidige object weergeven

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands. This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Pass the next command on to the current application
nl: Volgende opdracht aan de huidige toepassing geven

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. This string to be translated is associated with the keyboard commands used to review those previous messages.
en: Speak and braille a previous chat room message
nl: Voorgaand bericht in een chatruimte oplezen en in braille tonen

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
nl: Aangeven of we aankondigen wanneer onze vrienden aan het typen zijn

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
nl: Aangeven of we berichtengeschiedenis per chatruimte aanbieden

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
nl: Aangeven of berichten in de chatruimte voorafgegaan worden door de naam van de chatruimte

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the left.
en: Line Left
nl: Regel naar links

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the right.
en: Line Right
nl: Regel naar rechts

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls up.
en: Line Up
nl: Regel omhoog

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls down.
en: Line Down
nl: Regel omlaag

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, it instructs the braille display to freeze.
en: Freeze
nl: Vastzetten

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the top left of the window.
en: Top Left
nl: Linksboven

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the bottom left of the window.
en: Bottom Left
nl: Linksonder

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
nl: Cursorpositie

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display toggles between six-dot braille and eight-dot braille.
en: Six Dots
nl: Zes punten

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents a whole set of buttons known as cursor routing keys and are a way for a user to move the application's caret to the position indicated on t
en: Cursor Routing
nl: Cursor-routing

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents the start of a selection operation. It is called "Cut Begin" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Begin
nl: Begin knippen

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents marking the endpoint of a selection. It is called "Cut Line" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Line
nl: Regel knippen

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the last received notification message.
en: Present last notification message
nl: Laatste notificatiebericht presenteren

note: Translators: this is a command which causes Orca to present a list of all the notification messages received.
en: Present notification messages list
nl: Lijst met notificatieberichten tonen

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the previous notification message.
en: Present previous notification message
nl: Voorgaand notificatiebericht presenteren

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next character
nl: Ga naar het volgende teken

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous character
nl: Ga naar het vorige teken

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next word
nl: Ga naar het volgende woord

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous word
nl: Ga naar het vorige woord

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next line
nl: Ga naar de volgende regel

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous line
nl: Ga naar de vorige regel

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the top of the file
nl: Ga naar het begin van het bestand

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the bottom of the file
nl: Ga naar het einde van het bestand

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the beginning of the line
nl: Ga naar het begin van de regel

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the end of the line
nl: Ga naar het einde van de regel

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the next object
nl: Ga naar het volgende object

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the previous object
nl: Ga naar het vorige object

note: Translators: this is for causing a collapsed combo box which was reached by Orca's caret navigation to be expanded.
en: Cause the current combo box to be expanded
nl: Klapt het keuzemenu uit

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: Switch between native and screen-reader caret navigation
nl: Wisselt tussen eigen en schermlezer caret-navigatie

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Advance live region politeness setting
nl: Geavanceerde live-regio beleefdheidsinstelling

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Set default live region politeness level to off
nl: Standaard live-regio beleefdheidsinstelling uitzetten

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to a command for reviewing up to nine stored previous live messages.
en: Review live region announcement
nl: Live-regio's aankondigingen nakijken

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to an Orca command which allows the user to toggle whether or not Orca pays attention to changes in live regions. Note that turni
en: Monitor live regions
nl: Live-regio's in de gaten houden

note: Translators: hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. This command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If the user is already in the mouse over object, this command will hid
en: Move focus into and away from the current mouse over
nl: Focus verplaatsen naar de toepassing waar de muis zich boven bevindt of terugkeren

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to set the row.
en: Set the row to use as dynamic column headers
nl: Rij die als dynamische kolomkopteksten gebruikt moet worden instellen

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Clear the dynamic column headers
nl: Dynamische kolomkopteksten wissen

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing row headers. This string refers to the command to set the column.
en: Set the column to use as dynamic row headers
nl: Kolom die als dynamische rijkopteksten gebruikt moet worden instellen

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Clear the dynamic row headers
nl: Dynamische rijkopteksten wissen

note: Translators: This string refers to an Orca command. The "input line" refers to the place where one enters formulas for a spreadsheet.
en: Present the contents of the input line
nl: Inhoud van de invoerregel presenteren

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around the document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. This feature needs to be toggle-able so that it does not interfere with normal
en: Toggle structural navigation keys
nl: Structurele navigatietoetsen aan of uitzetten

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to previous blockquote
nl: Naar vorig citaat gaan

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to next blockquote
nl: Naar volgend citaat gaan

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Display a list of blockquotes
nl: Lijst van citaten tonen

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to previous button
nl: Naar vorige knop gaan

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to next button
nl: Naar volgende knop gaan

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Display a list of buttons
nl: Lijst van knoppen tonen

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Go to previous check box
nl: Naar vorig selectievakje gaan

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Go to next check box
nl: Naar volgend selectievakje gaan

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Display a list of check boxes
nl: Lijst van selectievakjes tonen

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to previous clickable
nl: Naar vorig klikbaar element gaan

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to next clickable
nl: Naar volgend klikbaar element gaan

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Display a list of clickables
nl: Lijst van klikbare elementen tonen

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Go to previous combo box
nl: Naar vorig keuzemenu gaan

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Go to next combo box
nl: Naar volgend keuzemenu gaan

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the start of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to start of container
nl: Naar begin van de container gaan

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the end of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to end of container
nl: Naar einde van de container gaan

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Display a list of combo boxes
nl: Lijst van keuzemenu's tonen

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to previous entry
nl: Naar vorig item gaan

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to next entry
nl: Naar volgend item gaan

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Display a list of entries
nl: Lijst van items tonen

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to previous form field
nl: Naar vorig veld gaan

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to next form field
nl: Naar volgend veld gaan

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Display a list of form fields
nl: Lijst van velden tonen

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to previous heading
nl: Naar vorige koptekst gaan

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to next heading
nl: Naar volgende koptekst gaan

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Display a list of headings
nl: Lijst van kopteksten tonen

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to previous heading at level %d
nl: Naar vorige koptekst op niveau %d gaan

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to next heading at level %d
nl: Naar volgende koptekst op niveau %d gaan

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Display a list of headings at level %d
nl: Lijst van kopteksten op niveau %d tonen

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to previous image
nl: Naar vorige afbeelding gaan

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to next image
nl: Naar volgende afbeelding gaan

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Display a list of images
nl: Lijst van afbeeldingen tonen

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to previous landmark
nl: Naar vorige mijlpaal gaan

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to next landmark
nl: Naar volgende mijlpaal gaan

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Display a list of landmarks
nl: Lijst van mijlpalen tonen

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to previous large object
nl: Naar vorig groot object gaan

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to next large object
nl: Naar volgend groot object gaan

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Display a list of large objects
nl: Lijst van grote objecten tonen

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to previous link
nl: Naar vorige koppeling gaan

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to next link
nl: Naar volgende koppeling gaan

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Display a list of links
nl: Lijst van koppelingen tonen

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to previous list
nl: Naar vorige lijst gaan

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to next list
nl: Naar volgende lijst gaan

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Display a list of lists
nl: Lijst van lijsten tonen

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to previous list item
nl: Naar vorig lijstitem gaan

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to next list item
nl: Naar volgend lijstitem gaan

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Display a list of list items
nl: Lijst van lijstitems tonen

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to previous live region
nl: Naar vorige live-regio gaan

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to next live region
nl: Naar volgende live-regio gaan

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to the last live region which made an announcement
nl: Naar laatste live-regio die een melding gaf gaan

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to previous paragraph
nl: Naar vorige alinea gaan

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to next paragraph
nl: Naar volgende alinea gaan

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Display a list of paragraphs
nl: Lijst van alinea's tonen

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to previous radio button
nl: Naar vorig keuzerondje gaan

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to next radio button
nl: Naar volgend keuzerondje gaan

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Display a list of radio buttons
nl: Lijst van keuzerondjes tonen

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to previous separator
nl: Naar vorig scheidingsteken gaan

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to next separator
nl: Naar volgend scheidingsteken gaan

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to previous table
nl: Naar vorige tabel gaan

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to next table
nl: Naar volgende tabel gaan

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Display a list of tables
nl: Lijst van tabellen tonen

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go down one cell
nl: Één cel naar beneden gaan

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the first cell in a table
nl: Naar de eerste cel in een tabel gaan

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the last cell in a table
nl: Naar de laatste cel in een tabel gaan

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go left one cell
nl: Één cel naar links gaan

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go right one cell
nl: Één cel naar rechts gaan

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go up one cell
nl: Één cel naar boven gaan

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Toggle layout mode
nl: Layoutmodus aan of uitzetten

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Switch between browse mode and focus mode
nl: Wisselen tussen bladermodus en focusmodus

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Enable sticky focus mode
nl: Kleverige focusmodus aanzetten

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Enable sticky browse mode
nl: Kleverige bladermodus aanzetten

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to previous unvisited link
nl: Naar vorige niet-bezochte verwijzing gaan

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to next unvisited link
nl: Naar volgende niet-bezochte verwijzing gaan

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Display a list of unvisited links
nl: Lijst van niet-bezochte verwijzingen tonen

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to previous visited link
nl: Naar vorige bezochte verwijzing gaan

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to next visited link
nl: Naar volgende bezochte verwijzing gaan

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Display a list of visited links
nl: Lijst van bezochte verwijzingen tonen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: alice blue
nl: aliceblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: antique white
nl: antiek wit

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: aquamarine
nl: aquamarijn

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: azure
nl: azuur

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: black
nl: zwart

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blanched almond
nl: amandel

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue
nl: blauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue violet
nl: blauw violet

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: brown
nl: bruin

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cadet blue
nl: kadetblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chartreuse
nl: groen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chocolate
nl: chocolade

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: coral
nl: koraal

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cornflower blue
nl: korenbloemblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: crimson
nl: vermiljoen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cyan
nl: cyaan

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark blue
nl: donkerblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark cyan
nl: donkercyaan

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark goldenrod
nl: donkerguldenroede

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark gray
nl: donkergrijs

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark green
nl: donkergroen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark khaki
nl: donkerkhaki

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark magenta
nl: donkermagenta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark olive green
nl: donkerolijfgroen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orange
nl: donkeroranje

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orchid
nl: donker orchidee

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark red
nl: donkerrood

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark salmon
nl: donkerzalm

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark sea green
nl: donker zeegroen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark slate blue
nl: donkerleiblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark slate gray
nl: donkerleigrijs

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark turquoise
nl: donkerturkoois

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark violet
nl: donkerviolet

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep pink
nl: dieproze

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep sky blue
nl: diep hemelsblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dim gray
nl: dimgrijs

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dodger blue
nl: dodgerblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: fire brick
nl: vuurvaste baksteen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: floral white
nl: fluweelwit

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: forest green
nl: bosgroen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#HTML_color_names.
en: ghost white
nl: geestwit

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gold
nl: goud

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: goldenrod
nl: guldenroede

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gray
nl: grijs

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green
nl: groen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green yellow
nl: groengeel

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: honeydew
nl: honingdauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: hot pink
nl: acaciaroze

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: indian red
nl: indisch rood

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: ivory
nl: ivoor

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender
nl: lavendel

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender blush
nl: lavendelblush

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lawn green
nl: grasgroen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lemon chiffon
nl: citroenchiffon

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light blue
nl: lichtblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light coral
nl: lichtkoraal

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light cyan
nl: lichtcyaan

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light goldenrod yellow
nl: lichtguldenroedegeel

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light gray
nl: lichtgrijs

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light green
nl: lichtgroen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light pink
nl: lichtroze

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light salmon
nl: lichtzalm

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sea green
nl: lichtzeegroen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sky blue
nl: lichthemelsblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light slate gray
nl: lichtleigrijs

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light steel blue
nl: lichtstaalblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light yellow
nl: lichtgeel

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lime
nl: limoen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lime green
nl: limoengroen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: linen
nl: linnen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: maroon
nl: kastanjebruin

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium aquamarine
nl: midden aquamarijn

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium blue
nl: middenblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium orchid
nl: midden orchidee

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium purple
nl: middenpaars

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium sea green
nl: middenzeegroen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium slate blue
nl: middenleiblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium spring green
nl: midlentegroen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium turquoise
nl: middenturkoois

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium violet red
nl: middenvioletrood

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: midnight blue
nl: midnachtsblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: mint cream
nl: mint

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: misty rose
nl: mistigroze

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: navajo white
nl: navajo wit

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: navy
nl: marine

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: old lace
nl: kant

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: olive
nl: olijf

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: olive drab
nl: olijfgrijs

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange
nl: oranje

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange red
nl: oranjerood

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orchid
nl: orchidee

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale goldenrod
nl: lichtguldenroede

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale green
nl: bleekgroen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale turquoise
nl: lichtturkoois

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale violet red
nl: lichtvioletrood

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: peach puff
nl: perzik puff

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pink
nl: roos

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: plum
nl: pruim

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: powder blue
nl: poederblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: purple
nl: paars

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: red
nl: rood

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: rosy brown
nl: rozig bruin

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: royal blue
nl: koninklijk blauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: saddle brown
nl: zadelbruin

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: salmon
nl: zalm

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sandy brown
nl: zandbruin

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sea green
nl: zeegroen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: seashell
nl: schelp

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: silver
nl: zilver

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sky blue
nl: hemelsblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: slate blue
nl: leiblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: slate gray
nl: leigrijs

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: snow
nl: sneeuw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: spring green
nl: lentegroen

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: steel blue
nl: staalblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: tan
nl: bruin

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: teal
nl: groenblauw

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: thistle
nl: distel

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: tomato
nl: tomaatrood

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: turquoise
nl: turkoois

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: wheat
nl: tarwe

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white
nl: wit

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white smoke
nl: witte rook

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow
nl: geel

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow green
nl: geelgroen

note: Translators: This string appears on a button in a dialog. "Activating" the selected item will perform the action that one would expect to occur if the object were clicked on with the mouse. If the object is a link, activating it will bring you to a new page. If the object is a button, activating it 
en: _Activate
nl: _Activeren

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page Orca's Structural Navigation command "h" moves you to the next heading. What should happen when you press "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume read
en: Automatic focus mode during structural navigation
nl: Automatische focusmodus tijdens structurele navigatie

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, if you are at the bottom of an entry and press Down arrow, should you leave the entry? It depends on if you want to resume reading content or if you are editing the text in the entry. B
en: Automatic focus mode during caret navigation
nl: Automatische focus-modus tijdens caret-navigatie

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, if you are at the bottom of an entry and press Down arrow, should you leave the entry? It depends on if you want to resume reading content or if you are editing the text in the entry. B
en: Automatic focus mode during native navigation
nl: Automatische focusmodus tijdens caret-navigatie

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 7 is the dot in the bottom left corner. If the user selects this option, Dot 7 will be used to 'underline' text of interest, e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _7
nl: Punt _7

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 8 is the dot in the bottom right corner. If the user selects this option, Dot 8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _8
nl: Punt _8

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dots 7-8 are the dots at the bottom. If the user selects this option, Dots 7-8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dots 7 an_d 8
nl: Punten 7 _en 8

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Cancel
nl: _Annuleren

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Jump to
nl: _Spring naar

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _OK
nl: _Ok

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: Icon
nl: Pictogram

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: None
nl: Uitgezet

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will tell you when one of your buddies is typing a message.
en: Announce when your _buddies are typing
nl: Melden wanneer uw _vrienden aan het typen zijn

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will provide the user with chat room specific message histories rather than just a single history which contains the latest messages from all the chat rooms that they are in.
en: Provide chat room specific _message histories
nl: _Berichtengeschiedenis per chatruimte aanzetten

note: Translators: This is the label of a panel holding options for how messages in this application's chat rooms should be spoken. The options are: Speak messages from all channels (i.e. even if the chat application doesn't have focus); speak messages from a channel only if it is the active channel; spea
en: Speak messages from
nl: Lees berichten op van

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear irrespective of whether or not the chat application currently has focus. This is the default behaviour.
en: All cha_nnels
nl: Alle ka_nalen

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear if and only if the chat application has focus. The string substitution is for the application name (e.g Pidgin).
en: All channels when an_y %s window is active
nl: Alle kanalen waar _enig %s venster actief is

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will only speak new chat messages for the currently active channel, irrespective of whether the chat application has focus.
en: A channel only if its _window is active
nl: Een kanaal alleen als het _venster actief is

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will speak the name of the chat room prior to presenting an incoming message.
en: _Speak Chat Room name
nl: _Naam van chatruimte uitspreken

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Enable layout mode for content
nl: Schakelt layoutmodus in voor inhoud

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a double click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: double click
nl: dubbelklik

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a triple click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: triple click
nl: driemaal klikken

note: Translators: This is a label which will appear in the list of available speech engines as a special item. It refers to the default engine configured within the speech subsystem. Apart from this item, the user will have a chance to select a particular speech engine by its real name (Festival, IBMTTS,
en: Default Synthesizer
nl: Standaard synthesizer

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Actual String
nl: Eigenlijke tekst

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Replacement String
nl: Vervanging

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. While Orca's "key echo" options present the actual keyboard keys being pressed, "character echo" presents the character/string of length 1 that is inserted as a result of the keypress. Translators: When this 
en: Enable echo by cha_racter
nl: Uitspreken pe_r teken

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. This string refers to a "key echo" option. When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed. Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed.
en: Enable non-spacing _diacritical keys
nl: Activeer non-spatiërende diakritische toetsen

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the setting to begin the search from the current location rather than from the top of the screen.
en: C_urrent location
nl: _Huidige locatie

note: Translators: This is the label for a spinbutton. This option allows the user to specify the number of matched characters that must be present before Orca speaks the line that contains the results from an application's Find toolbar.
en: Minimum length of matched text:
nl: Minimumlengte van overeenkomende tekst:

note: Translators: This is the label of a panel containing options for what Orca presents when the user is in the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Find Options
nl: Zoekopties

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether the line that contains the match from an application's Find toolbar should always be spoken, or only spoken if it is a different line than the line which contained the last match.
en: Onl_y speak changed lines during find
nl: Alleen ge_wijzigde regels uitspreken tijden zoekactie

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether or not Orca will automatically speak the line that contains the match while the user is performing a search from the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Speak results during _find
nl: Resultaten uitspreken _tijdens zoekactie

note: Translators: Command is a table column header where the cells in the column are a sentence that briefly describes what action Orca will take if and when the user invokes that keyboard command.
en: Command
nl: Opdracht

note: Translators: Key Binding is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.
en: Key Binding
nl: Sneltoetsen

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which can be used in any setting, task, or application. They are not specific to, for instance, web browsing.
en: Default
nl: Standaard

note: Translators: An external braille device has buttons on it that permit the user to create input gestures from the braille device. The braille bindings are what determine the actions Orca will take when the user presses these buttons.
en: Braille Bindings
nl: Braille-koppelingen

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which do not currently have an associated key binding.
en: Unbound
nl: Ongebonden

[ctx: keybindings]
note: Translators: Modified is a table column header in Orca's preferences dialog. This column contains a checkbox which indicates whether a key binding for an Orca command has been changed by the user to something other than its default value.
en: Modified
nl: Aangepast

note: Translators: This label refers to the keyboard layout (desktop or laptop).
en: _Desktop
nl: _Bureaublad

note: Translators: Orca's preferences can be configured on a per-application basis, allowing users to customize Orca's behavior, keybindings, etc. to work one way in LibreOffice and another way in a chat application. This string is the title of Orca's application-specific preferences dialog for an applica
en: Screen Reader Preferences for %s
nl: Orca voorkeuren voor %s

note: Translators: This is a table column header. This column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will indicate the associated item or attribute by "marking" it in braille. "Marking" is not the same as writing out the word; instead marking refers to adding some other indicator,
en: Mark in braille
nl: Markering in braille

note: Translators: "Present Unless" is a column header of the text attributes panel of the Orca preferences dialog. On this panel, the user can select a set of text attributes that they would like spoken and/or indicated in braille. Because the list of attributes could get quite lengthy, we provide the op
en: Present Unless
nl: Weergeven tenzij

note: Translators: This is a table column header. The "Speak" column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will speak the associated item or attribute (e.g. saying "Bold" as part of the information presented when the user gives the Orca command to obtain the format and font detai
en: Speak
nl: Spreken

note: Translators: This is the title of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: Save Profile As Conflict
nl: Profiel opslaan als conflict

note: Translators: This is the label of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: User Profile Conflict!
nl: Conflict in gebruikersprofiel!

note: Translators: This is the message in a dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish
en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
nl: Profiel %s bestaat al.
    Wilt u doorgaan met het bijwerken van het bestaande profiel met deze nieuwe wijzigingen?

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: Load user profile
nl: Gebruikersprofiel laden

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
nl: U staat op het punt het actieve profiel te wijzigen. Als u
    zojuist wijzigingen heeft aangebracht in uw voorkeuren 
    zullen deze verloren gaan bij het laden van het profiel.
    
    Wilt u doorgaan met het laden van het profiel en 
    vorige wijzigingen verloren laten gaan?

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Save Profile As
nl: Profiel opslaan als

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: _Profile Name:
nl: _Profielnaam:

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Remove user profile
nl: Gebruikersprofiel verwijderen

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
nl: U staat op het punt het profiel %s te verwijderen. Alle niet-opgeslagen instellingen evenals instellingen opgeslagen in dit profiel zullen verloren gaan. Weet u zeker dat u wilt verdergaan en dit profiel en alle daaraan gekoppelde instellingen verwijderen?

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "All" means that Orca will present progress bar updates regardless of what application and window they happen to be in. Translators: Orca has a setting which determines which progress bar update
en: All
nl: Alle

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Application" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active application (but not necessarily in the current window).
en: Application
nl: Toepassing

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Window" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active window.
en: Window
nl: Venster

[ctx: punctuation level]
note: Translators: If this setting is chosen, no punctuation symbols will be spoken as a user reads a document. Translators: this refers to how much punctuation will be spoken by Orca when presenting text on the screen.
en: _None
nl: _Geen

note: Translators: If this setting is chosen, common punctuation symbols (like comma, period, question mark) will not be spoken as a user reads a document, but less common symbols (such as #, @, $) will.
en: So_me
nl: _Enkele

note: Translators: If this setting is chosen, the majority of punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: M_ost
nl: _Meeste

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each line.
en: Line
nl: Regel

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each sentence.
en: Sentence
nl: Zin

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a blockquote.
en: Blockquote
nl: Aanhalingsteken

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a button.
en: Button
nl: Knop

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the caption of a table.
en: Caption
nl: Bijschrift

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a check box.
en: Check Box
nl: Selectievakje

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text displayed for a web element with an "onClick" handler.
en: Clickable
nl: Klikbaar

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item in a combo box.
en: Combo Box
nl: Keuzemenu

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the description of an element.
en: Description
nl: Omschrijving

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a heading.
en: Heading
nl: Koptekst

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text (alt text, title, etc.) associated with an image.
en: Image
nl: Afbeelding

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined
en: Landmark
nl: Mijlpaal

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of a column which contains the level of a heading. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for 
en: Level
nl: Niveau

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list.
en: List
nl: Lijst

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list item.
en: List Item
nl: Lijstobject

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a paragraph.
en: Paragraph
nl: Alinea

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a radio button.
en: Radio Button
nl: Keuzerondje

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the role of a widget. Examples include "heading", "paragraph", 
en: Role
nl: Rol

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item of a form field.
en: Selected Item
nl: Geselecteerd item

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the state of a widget. Examples include "checked"/"not checked"
en: State
nl: Status

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an entry.
en: Text
nl: Tekst

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the value of a form field.
en: Value
nl: Waarde

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Blockquotes
nl: Aanhalingstekens

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Buttons
nl: Knoppen

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Check Boxes
nl: Selectievakjes

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. "Clickables" are web elements which have an "onClick" handler.
en: Clickables
nl: Klikbare elementen

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Combo Boxes
nl: Keuzemenu's

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Form Fields
nl: Formulieren

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Headings
nl: Koptekst

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Images
nl: Afbeeldingen

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for <h2>, and so on.
en: Headings at Level %d
nl: Kopteksten op niveau %d

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' use
en: Landmarks
nl: Mijlpalen

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a l
en: Large Objects
nl: Grote objecten

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Lists
nl: Lijsten

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: List Items
nl: Lijstobjecten

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Paragraphs
nl: Alinea

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Radio Buttons
nl: Keuzerondjes

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Tables
nl: Tabellen

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Unvisited Links
nl: Niet-bezochte links

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Visited Links
nl: Bezochte links

note: Translators: This is the title of a panel holding options for how to navigate HTML content (e.g., Orca caret navigation, positioning of caret, structural navigation, etc.).
en: Page Navigation
nl: Paginanavigatie

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically start reading the page from beginning to end. This is the label of a checkbox in which users can indicate their preference.
en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
nl: Pagina automatisch oplezen wanneer deze voor het _eerst geladen wordt

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically summarize details about the page, such as the number of elements (landmarks, forms, links, tables, etc.).
en: _Present summary of a page when it is first loaded
nl: _Samenvatting van een pagina geven wanneer deze voor het eerst geladen wordt

note: Translators: Different speech systems and speech engines work differently when it comes to handling pauses (e.g. sentence boundaries). This property allows the user to specify whether speech should be sent to the speech synthesis system immediately when a pause directive is encountered or if it shou
en: Break speech into ch_unks between pauses
nl: In stukken _uitspreken met pauzes

note: Translators: This string will appear in the list of available voices for the current speech engine. "%s" will be replaced by the name of the current speech engine, such as "Festival default voice" or "IBMTTS default voice". It refers to the default voice configured for given speech engine within the
en: %s default voice
nl: %s standaard stem

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting the content of the screen and other messages.
en: Default
nl: Standaard

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting information which is not displayed on the screen as text, but is still being communicated by the system in some visual fashion. For instance, Orca says "misspelled" to indicate the presence of the red squiggly line found under a spel
en: System
nl: Systeem

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is written in uppercase.
en: Uppercase
nl: Hoofdletter

[ctx: OptionGroup]
note: Translators: This is a label for a group of options related to Orca's behavior when presenting an application's spell check dialog.
en: Spell Check
nl: Spellingscontrole

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current error in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," enabling this setting would cause Orca to speak "f o o" after speaking "foo".
en: Spell _error
nl: Spellings_fout

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current suggestion in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," and the first suggestion is "for" enabling this setting would cause Orca to s
en: Spell _suggestion
nl: Spellings_suggestie

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will present the context (surrounding text, typically the sentence or line) in which the mistake occurred.
en: Present _context of error
nl: Huidige _context van fout

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the coordinates of the current spreadsheet cell. Coordinates are the row and column position within the spreadsheet (i.e. A1, B1, C2 ...)
en: Speak spreadsheet cell coordinates
nl: Cel-coördinaten van rekenblad oplezen

note: Translators: This is a label for an option which controls what Orca speaks when presenting selection changes in a spreadsheet. By default, Orca will speak just what changed. For instance, if cells A1 through A8 are already selected, and the user adds A9 to the selection, Orca by default would just s
en: Always speak selected spreadsheet range
nl: Het geselecteerde rekenbladbereik altijd oplezen

note: Translators: This is a label for an option for whether or not to speak the header of a table cell in document content.
en: Announce cell _header
nl: Cel_kop uitspreken

note: Translators: This is the title of a panel containing options for specifying how to navigate tables in document content.
en: Table Navigation
nl: Tabelnavigatie

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca to skip over empty/ blank cells when navigating tables in document content.
en: Skip _blank cells
nl: _Lege cellen overslaan

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented to them. This label is associated with the default presentation to be used.
en: Speak _cell
nl: _Cel uitspreken

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak table cell coordinates in document content.
en: Speak _cell coordinates
nl: _Celcoördinaten uitspreken

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the span size of a table cell (e.g., how many rows and columns a particular table cell spans in a table).
en: Speak _multiple cell spans
nl: Celspanne _uitspreken

note: Translators: This is a table column header. "Attribute" here refers to text attributes such as bold, underline, family-name, etc.
en: Attribute Name
nl: Attribuutnaam

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode. This is the 
en: Control caret navigation
nl: Caretnavigatie kiezen

note: Translators: Orca provides keystrokes to navigate HTML content in a structural manner: go to previous/next header, list item, table, etc. This is the label of a checkbox in which users can indicate their default preference.
en: Enable _structural navigation
nl: _Structurele navigatie aanzetten

note: Translators: This refers to the amount of information Orca provides about a particular object that receives focus.
en: Brie_f
nl: _Kort

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left shift key
en: left shift
nl: linker shift

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left alt key
en: left alt
nl: linker alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left ctrl key
en: left control
nl: linker control

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right shift key
en: right shift
nl: rechter shift

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right alt key
en: right alt
nl: rechter alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right ctrl key
en: right control
nl: rechter control

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left meta key
en: left meta
nl: linker meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right meta key
en: right meta
nl: rechter meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the shift lock key There is no reason to make it different from the translation for "caps lock"
en: shift lock
nl: caps lock

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left tab key
en: left tab
nl: linker tab

note: Translators: this is how someone would speak the name of the up arrow key
en: up
nl: omhoog

note: Translators: this is how someone would speak the name of the down arrow key
en: down
nl: omlaag

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left arrow key
en: left
nl: links

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right arrow key
en: right
nl: rechts

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left super key
en: left super
nl: linker super

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right super key
en: right super
nl: rechter super

note: Translators: this is how someone would speak the name of the help key
en: help
nl: hulp

note: Translators: this is how someone would speak the name of the mode switch key
en: mode switch
nl: modus-wisselaar

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the circumflex glyph
en: circumflex
nl: dakje

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the ring glyph
en: ring
nl: cirkeltje

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the stroke glyph
en: stroke
nl: doorstreept

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold %s
nl: vet %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: italic %s
nl: cursief %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold italic %s
nl: vet cursief %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold script %s
nl: vetgedrukt script %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: double-struck %s
nl: dubbel-doorgehaald %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold fraktur %s
nl: vet fraktur %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif bold %s
nl: sans-serif vet %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif italic %s
nl: sans-serif cursief %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif bold italic %s
nl: sans-serif vet cursief %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: dotless %s
nl: puntloos %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '←' (U+2190)
en: left arrow
nl: pijl naar links

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↑' (U+2191)
en: up arrow
nl: pijl naar boven

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '→' (U+2192)
en: right arrow
nl: pijl naar rechts

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↓' (U+2193)
en: down arrow
nl: pijl naar beneden

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↔' (U+2194)
en: left right arrow
nl: pijl naar links en rechts

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↕' (U+2195)
en: up down arrow
nl: pijl naar boven en beneden

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↖' (U+2196)
en: north west arrow
nl: pijl naar noordwesten

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↗' (U+2197)
en: north east arrow
nl: pijl naar noordoosten

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↘' (U+2198)
en: south east arrow
nl: pijl naar zuidoosten

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↤' (U+21a4)
en: left arrow from bar
nl: pijl naar links vanuit streep

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↥' (U+21a5)
en: up arrow from bar
nl: pijl naar boven vanuit streep

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↦' (U+21a6)
en: right arrow from bar
nl: pijl naar rechts vanuit streep

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↧' (U+21a7)
en: down arrow from bar
nl: pijl naar beneden vanuit streep

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇐' (U+21d0)
en: left double arrow
nl: dubbele pijl naar links

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇑' (U+21d1)
en: up double arrow
nl: dubbele pijl naar boven

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇒' (U+21d2)
en: right double arrow
nl: dubbele pijl naar rechts

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇓' (U+21d3)
en: down double arrow
nl: dubbele pijl naar beneden

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇔' (U+21d4)
en: left right double arrow
nl: dubbele pijl naar links en rechts

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇕' (U+21d5)
en: up down double arrow
nl: dubbele pijl naar boven en beneden

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇖' (U+21d6)
en: north west double arrow
nl: dubbele pijl naar noordwesten

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇗' (U+21d7)
en: north east double arrow
nl: dubbele pijl naar noordoosten

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇘' (U+21d8)
en: south east double arrow
nl: dubbele pijl naar zuidoosten

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇙' (U+21d9)
en: south west double arrow
nl: dubbele pijl naar zuidwesten

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '➔' (U+2794)
en: right-pointing arrow
nl: pijltje naar rechts

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '➢' (U+27a2)
en: right-pointing arrowhead
nl: pijlpunt naar rechts

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d) when used as a MathML operator. Translators: this is the spoken representation for the character '−' (U+2212)
en: minus
nl: min

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '<' (U+003c) when used as a MathML operator.
en: less than
nl: minder dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '>' (U+003e) when used as a MathML operator.
en: greater than
nl: meer dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e) when used as a MathML operator.
en: circumflex
nl: dakje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '˙' (U+02d9) when used as a MathML operator.
en: dot
nl: punt

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '‖' (U+2016) when used as a MathML operator.
en: double vertical line
nl: dubbele verticale lijn

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '…' (U+2026)
en: horizontal ellipsis
nl: horizontale ellips

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∀' (U+2200)
en: for all
nl: voor alle

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∂' (U+2202)
en: partial differential
nl: partiële differentiaal

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∃' (U+2203)
en: there exists
nl: er bestaat een

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∄' (U+2204)
en: there does not exist
nl: er bestaat geen

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∅' (U+2205)
en: empty set
nl: lege set

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∆' (U+2206)
en: increment
nl: toename

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∈' (U+2208)
en: element of
nl: element van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∉' (U+2209)
en: not an element of
nl: geen element van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∊' (U+220a)
en: small element of
nl: klein element van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∋' (U+220b)
en: contains as a member
nl: bevat als lid

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∌' (U+220c)
en: does not contain as a member
nl: bevat niet als lid

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∍' (U+220d)
en: small contains as a member
nl: klein bevat als lid

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∎' (U+220e)
en: end of proof
nl: einde van bewijs

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∑' (U+2211)
en: sum
nl: sommatie

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∓' (U+2213)
en: minus or plus
nl: min of plus

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∔' (U+2214)
en: dot plus
nl: punt plus

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∕' (U+2215)
en: division slash
nl: divisieslash

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∖' (U+2216)
en: set minus
nl: set min

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∗' (U+2217)
en: asterisk operator
nl: sterretje-operator

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∙' (U+2219)
en: bullet operator
nl: bullet oeprator

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '√' (U+221a)
en: square root
nl: vierkantswortel

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∛' (U+221b)
en: cube root
nl: derdemachtswortel

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∜' (U+221c)
en: fourth root
nl: vierdemachtswortel

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∝' (U+221d)
en: proportional to
nl: proportioneel met

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∞' (U+221e)
en: infinity
nl: oneindig

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∟' (U+221f)
en: right angle
nl: rechte hoek

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∠' (U+2220)
en: angle
nl: hoek

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∡' (U+2221)
en: measured angle
nl: gemeten hoek

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∢' (U+2222)
en: spherical angle
nl: sferische hoek

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∣' (U+2223)
en: divides
nl: gedeeld door

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∤' (U+2224)
en: does not divide
nl: is niet deelbaar

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∥' (U+2225)
en: parallel to
nl: parallel met

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∦' (U+2226)
en: not parallel to
nl: niet parallel aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∧' (U+2227) Translators: this is the spoken representation for the character '⋀' (U+22c0)
en: logical and
nl: logische en

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∨' (U+2228) Translators: this is the spoken representation for the character '⋁' (U+22c1)
en: logical or
nl: logische of

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∩' (U+2229) Translators: this is the spoken representation for the character '⋂' (U+22c2)
en: intersection
nl: doorsnede

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∪' (U+222a) Translators: this is the spoken representation for the character '⋃' (U+22c3)
en: union
nl: unie

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∫' (U+222b)
en: integral
nl: integraal

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∬' (U+222c)
en: double integral
nl: dubbele integraal

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∭' (U+222d)
en: triple integral
nl: drievoudige integraal

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∮' (U+222e)
en: contour integral
nl: kringintegraal

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∯' (U+222f)
en: surface integral
nl: oppervlakteintegraal

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∰' (U+2230)
en: volume integral
nl: volumeintegraal

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∱' (U+2231)
en: clockwise integral
nl: integraal in negatieve zin

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∲' (U+2232)
en: clockwise contour integral
nl: kringintegraal in negatieve zin

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∳' (U+2233)
en: anticlockwise contour integral
nl: kringintegraal in positieve zin

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∴' (U+2234)
en: therefore
nl: dus

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∵' (U+2235)
en: because
nl: want

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∷' (U+2237)
en: proportion
nl: proportie

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∸' (U+2238)
en: dot minus
nl: dot min

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∹' (U+2239)
en: excess
nl: teveel

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∺' (U+223a)
en: geometric proportion
nl: geometrische verhouding

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∻' (U+223b)
en: homothetic
nl: homothetisch

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∽' (U+223d)
en: reversed tilde
nl: omgekeerde tilde

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∾' (U+223e)
en: inverted lazy S
nl: omgekeerde liggende S

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∿' (U+223f)
en: sine wave
nl: sinusgolf

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≀' (U+2240)
en: wreath product
nl: kransproduct

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≁' (U+2241)
en: not tilde
nl: niet-tilde

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≂' (U+2242)
en: minus tilde
nl: min-tilde

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≃' (U+2243)
en: asymptotically equal to
nl: asymptotisch gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≄' (U+2244)
en: not asymptotically equal to
nl: niet asymptotisch gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≅' (U+2245)
en: approximately equal to
nl: ongeveer gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≆' (U+2246)
en: approximately but not actually equal to
nl: ongeveer maar niet echt gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≇' (U+2247)
en: neither approximately nor actually equal to
nl: ongeveer noch echt gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≈' (U+2248)
en: almost equal to
nl: bijna gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≉' (U+2249)
en: not almost equal to
nl: niet bijna gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≊' (U+224a)
en: almost equal or equal to
nl: bijna gelijk of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≋' (U+224b)
en: triple tilde
nl: drievoudige tilde

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≌' (U+224c)
en: all equal to
nl: alles gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≍' (U+224d)
en: equivalent to
nl: gelijkwaardig aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≎' (U+224e)
en: geometrically equivalent to
nl: geometrisch gelijkwaardig aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≏' (U+224f)
en: difference between
nl: verschil tussen

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≐' (U+2250)
en: approaches the limit
nl: nadert de limiet

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≑' (U+2251)
en: geometrically equal to
nl: geometrisch gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≒' (U+2252)
en: approximately equal to or the image of
nl: ongeveer gelijk aan of het beeld van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≓' (U+2253)
en: image of or approximately equal to
nl: beeld van of ongeveer gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≔' (U+2254)
en: colon equals
nl: dubbelepunt gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≕' (U+2255)
en: equals colon
nl: gelijk aan dubbelepunt

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≖' (U+2256)
en: ring in equal to
nl: ring in gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≗' (U+2257)
en: ring equal to
nl: ring gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≘' (U+2258)
en: corresponds to
nl: komt overeen met

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≙' (U+2259)
en: estimates
nl: schat

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≚' (U+225a)
en: equiangular to
nl: gelijkhoekig aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≛' (U+225b)
en: star equals
nl: ster gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≜' (U+225c)
en: delta equal to
nl: delta gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≝' (U+225d)
en: equal to by definition
nl: gelijk aan per definitie

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≞' (U+225e)
en: measured by
nl: gemeten door

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≟' (U+225f)
en: questioned equal to
nl: gevraagd gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≠' (U+2260)
en: not equal to
nl: niet gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≡' (U+2261)
en: identical to
nl: identiek aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≢' (U+2262)
en: not identical to
nl: niet identiek aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≣' (U+2263)
en: strictly equivalent to
nl: strikt gelijkwaardig aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≤' (U+2264)
en: less than or equal to
nl: kleiner dan of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≥' (U+2265)
en: greater than or equal to
nl: groter dan of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≦' (U+2266)
en: less than over equal to
nl: minder dan gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≧' (U+2267)
en: greater than over equal to
nl: meer dan gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≨' (U+2268)
en: less than but not equal to
nl: kleiner dan maar niet gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≩' (U+2269)
en: greater than but not equal to
nl: groter dan maar niet gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≪' (U+226a)
en: much less than
nl: veel kleiner dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≫' (U+226b)
en: much greater than
nl: veel groter dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≬' (U+226c)
en: between
nl: tussen

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≭' (U+226d)
en: not equivalent to
nl: niet gelijkwaardig aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≮' (U+226e)
en: not less than
nl: niet minder dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≯' (U+226f)
en: not greater than
nl: niet groter dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≰' (U+2270)
en: neither less than nor equal to
nl: kleiner dan noch gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≱' (U+2271)
en: neither greater than nor equal to
nl: groter dan noch gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≲' (U+2272)
en: less than or equivalent to
nl: kleiner dan of gelijkwaardig aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≳' (U+2273)
en: greater than or equivalent to
nl: groter dan of gelijkwaardig aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≴' (U+2274)
en: neither less than nor equivalent to
nl: kleiner dan noch gelijkwaardig aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≵' (U+2275)
en: neither greater than nor equivalent to
nl: groter dan noch gelijkwaardig aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≶' (U+2276)
en: less than or greater than
nl: kleiner dan of groter dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≷' (U+2277)
en: greater than or less than
nl: groter dan of kleiner dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≸' (U+2278)
en: neither less than nor greater than
nl: kleiner dan noch groter dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≹' (U+2279)
en: neither greater than nor less than
nl: groter dan noch kleiner dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≺' (U+227a)
en: precedes
nl: gaat vooraf aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≻' (U+227b)
en: succeeds
nl: volgt op

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≼' (U+227c)
en: precedes or equal to
nl: voorafgaand of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≽' (U+227d)
en: succeeds or equal to
nl: volgend op of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≾' (U+227e)
en: precedes or equivalent to
nl: gaat vooraf of is gelijkwaardig aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≿' (U+227f)
en: succeeds or equivalent to
nl: volgend op of gelijkwaardig aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊀' (U+2280)
en: does not precede
nl: gaat niet vooraf aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊁' (U+2281)
en: does not succeed
nl: volgt niet op

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊂' (U+2282)
en: subset of
nl: subset van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊃' (U+2283)
en: superset of
nl: superset van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊄' (U+2284)
en: not a subset of
nl: geen subset van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊅' (U+2285)
en: not a superset of
nl: geen superset van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊆' (U+2286)
en: subset of or equal to
nl: subset van of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊇' (U+2287)
en: superset of or equal to
nl: superset van of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊈' (U+2288)
en: neither a subset of nor equal to
nl: subset van noch gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊉' (U+2289)
en: neither a superset of nor equal to
nl: superset van noch gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊊' (U+228a)
en: subset of with not equal to
nl: subset van met niet gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊋' (U+228b)
en: superset of with not equal to
nl: superset van met niet gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊍' (U+228d)
en: multiset multiplication
nl: multiset vermenigvuldiging

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊎' (U+228e)
en: multiset union
nl: multiset-unie

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊏' (U+228f)
en: square image of
nl: vierkant beeld van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊐' (U+2290)
en: square original of
nl: vierkant origineel van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊑' (U+2291)
en: square image of or equal to
nl: vierkant beeld van of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊒' (U+2292)
en: square original of or equal to
nl: vierkant origineel van of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊓' (U+2293)
en: square cap
nl: vierkante cap

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊔' (U+2294)
en: square cup
nl: vierkante cup

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊕' (U+2295) Translators: this is the spoken representation for the character '⨁' (U+2a01)
en: circled plus
nl: omcirkelde plus

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊖' (U+2296)
en: circled minus
nl: omcirkelde min

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊗' (U+2297) Translators: this is the spoken representation for the character '⨂' (U+2a02)
en: circled times
nl: omcirkelde maal

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊘' (U+2298)
en: circled division slash
nl: omcirkeld deelteken

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊙' (U+2299)
en: circled dot operator
nl: omcirkelde punt operator

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊚' (U+229a)
en: circled ring operator
nl: omcirkelde ronde operator

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊛' (U+229b)
en: circled asterisk operator
nl: omcirkelde sterretje-operator

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊜' (U+229c)
en: circled equals
nl: omcirkelde gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊝' (U+229d)
en: circled dash
nl: omcirkeld streepje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊞' (U+229e)
en: squared plus
nl: vierkante plus

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊟' (U+229f)
en: squared minus
nl: vierkante min

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊠' (U+22a0)
en: squared times
nl: vierkante maal

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊡' (U+22a1)
en: squared dot operator
nl: vierkante punt operator

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊢' (U+22a2)
en: right tack
nl: rechter tab

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊣' (U+22a3)
en: left tack
nl: linker tab

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊤' (U+22a4)
en: down tack
nl: tab naar beneden

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊥' (U+22a5)
en: up tack
nl: tab naar boven

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊦' (U+22a6)
en: assertion
nl: stelling

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊧' (U+22a7)
en: models
nl: modelleert

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊨' (U+22a8)
en: true
nl: waar

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊩' (U+22a9)
en: forces
nl: dwingt

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊪' (U+22aa)
en: triple vertical bar right turnstile
nl: drie verticale streepjes met streepje naar rechts

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊫' (U+22ab)
en: double vertical bar double right turnstile
nl: dubbele verticale streep met dubbel streepje naar rechts

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊬' (U+22ac)
en: does not prove
nl: bewijst niet

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊭' (U+22ad)
en: not true
nl: niet waar

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊮' (U+22ae)
en: does not force
nl: dwingt niet

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊯' (U+22af)
en: negated double vertical bar double right turnstile
nl: dubbel verticaal streepje met dubbel doorgestreept streepje naar rechts

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊰' (U+22b0)
en: precedes under relation
nl: voorafgaand aan onder relatie

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊱' (U+22b1)
en: succeeds under relation
nl: volgend op onder relatie

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊲' (U+22b2)
en: normal subgroup of
nl: normale subgroep van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊳' (U+22b3)
en: contains as normal subgroup
nl: bevat als normale subgroep

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊴' (U+22b4)
en: normal subgroup of or equal to
nl: normale subgroep van of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊵' (U+22b5)
en: contains as normal subgroup of or equal to
nl: bevat als normale subgroep van of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊶' (U+22b6)
en: original of
nl: origineel van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊷' (U+22b7)
en: image of
nl: afbeelding van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊹' (U+22b9)
en: hermitian conjugate matrix
nl: hermitische conjuncte matrix

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊻' (U+22bb)
en: xor
nl: exclusieve disjunctie

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊼' (U+22bc)
en: nand
nl: niet en

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊽' (U+22bd)
en: nor
nl: noch

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊾' (U+22be)
en: right angle with arc
nl: rechte hoek met boog

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊿' (U+22bf)
en: right triangle
nl: rechte driehoek

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋄' (U+22c4)
en: diamond operator
nl: diamond

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋅' (U+22c5)
en: dot operator
nl: punt

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋆' (U+22c6)
en: star operator
nl: ster operator

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋇' (U+22c7)
en: division times
nl: gedeeld door keer

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋈' (U+22c8)
en: bowtie
nl: horizontale zandloper

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋉' (U+22c9)
en: left normal factor semidirect product
nl: links normaal factor semidirect product

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋊' (U+22ca)
en: right normal factor semidirect product
nl: rechts normaal factor semidirect product

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋋' (U+22cb)
en: left semidirect product
nl: links semidirect product

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋌' (U+22cc)
en: right semidirect product
nl: rechts semidirect product

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋍' (U+22cd)
en: reversed tilde equals
nl: omgekeerde tilde gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋎' (U+22ce)
en: curly logical or
nl: gekromde logische of

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋏' (U+22cf)
en: curly logical and
nl: gekromde logische en

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋐' (U+22d0)
en: double subset
nl: dubbele subset

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋑' (U+22d1)
en: double superset
nl: dubbele superset

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋒' (U+22d2)
en: double intersection
nl: dubbele doorsnede

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋓' (U+22d3)
en: double union
nl: dubbele unie

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋔' (U+22d4)
en: pitchfork
nl: mestvork

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋕' (U+22d5)
en: equal and parallel to
nl: gelijk en parallel aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋖' (U+22d6)
en: less than with dot
nl: kleiner dan met punt

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋗' (U+22d7)
en: greater than with dot
nl: groter dan met punt

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋘' (U+22d8)
en: very much less than
nl: erg veel kleiner dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋙' (U+22d9)
en: very much greater than
nl: erg veel groter dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋚' (U+22da)
en: less than equal to or greater than
nl: kleiner dan gelijk aan of groter dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋛' (U+22db)
en: greater than equal to or less than
nl: groter dan gelijk aan of kleiner dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋜' (U+22dc)
en: equal to or less than
nl: gelijk aan of kleiner dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22dd)
en: equal to or greater than
nl: gelijk aan of groter dan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22de)
en: equal to or precedes
nl: gelijk of voorafgaand aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22df)
en: equal to or succeeds
nl: gelijk aan of volgend op

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋠' (U+22e0)
en: does not precede or equal
nl: niet voorafgaand of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋡' (U+22e1)
en: does not succeed or equal
nl: niet volgend op of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋢' (U+22e2)
en: not square image of or equal to
nl: geen vierkant beeld van of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋣' (U+22e3)
en: not square original of or equal to
nl: niet vierkant origineel van of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋤' (U+22e4)
en: square image of or not equal to
nl: vierkant beeld van of niet gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋥' (U+22e5)
en: square original of or not equal to
nl: vierkant origineel van maar niet gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋦' (U+22e6)
en: less than but not equivalent to
nl: kleiner dan maar niet gelijkwaardig aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋧' (U+22e7)
en: greater than but not equivalent to
nl: groter dan maar niet gelijkwaardig aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋨' (U+22e8)
en: precedes but not equivalent to
nl: gaar vooraf maar is niet equivalent aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋩' (U+22e9)
en: succeeds but not equivalent to
nl: volgt op maar is niet equivalent aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋪' (U+22ea)
en: not normal subgroup of
nl: geen normale subgroep van

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋫' (U+22eb)
en: does not contain as normal subgroup
nl: bevat niet als normale subgroep

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋬' (U+22ec)
en: not normal subgroup of or equal to
nl: geen normale subgroep van of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋭' (U+22ed)
en: does not contain as normal subgroup or equal
nl: bevat niet als normale subgroep of gelijk aan

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋮' (U+22ee)
en: vertical ellipsis
nl: verticale ellips

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋯' (U+22ef)
en: midline horizontal ellipsis
nl: horizontale ellips in het midden

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋰' (U+22f0)
en: up right diagonal ellipsis
nl: diagonale ellips richting rechtsboven

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋱' (U+22f1)
en: down right diagonal ellipsis
nl: diagonale ellips richting rechtsonder

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋲' (U+22f2)
en: element of with long horizontal stroke
nl: element van met lange horizontale doorhaalstreep

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋳' (U+22f3)
en: element of with vertical bar at end of horizontal stroke
nl: element van met verticaal streepje aan het einde van horizontale doorhaalstreep

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋴' (U+22f4)
en: small element of with vertical bar at end of horizontal stroke
nl: klein element van met verticaal streepje aan het einde van verticale doorhaalstreep

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋵' (U+22f5)
en: element of with dot above
nl: element van met punt erboven

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋶' (U+22f6)
en: element of with overbar
nl: element van met streepje erboven

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋷' (U+22f7)
en: small element of with overbar
nl: klein element van met streepje erboven

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋸' (U+22f8)
en: element of with underbar
nl: element van met streepje eronder

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋹' (U+22f9)
en: element of with two horizontal strokes
nl: element van met dubbele horizontale doorhaalstreep

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋺' (U+22fa)
en: contains with long horizontal stroke
nl: bevat met lange horizontale doorhaalstreep

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋻' (U+22fb)
en: contains with vertical bar at end of horizontal stroke
nl: bevat met verticaal streepje aan het eind van horizontale doorhaalstreep

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋼' (U+22fc)
en: small contains with vertical bar at end of horizontal stroke
nl: klein bevat met verticaal streepje aan het eind van horizontale doorhaalstreep

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋽' (U+22fd)
en: contains with overbar
nl: bevat met streepje erboven

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋾' (U+22fe)
en: small contains with overbar
nl: klein bevat met streepje erboven

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋿' (U+22ff)
en: z notation bag membership
nl: z-notatie tas-lidmaatschap

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌈' (U+2308)
en: left ceiling
nl: linker ceiling

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌉' (U+2309)
en: right ceiling
nl: rechter ceiling

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌊' (U+230a)
en: left floor
nl: linker entier

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌋' (U+230b)
en: right floor
nl: rechter entier

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⏞' (U+23de)
en: top brace
nl: accolade boven

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⏟' (U+23df)
en: bottom brace
nl: accolade beneden

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⟨' (U+27e8)
en: left angle bracket
nl: linker driehoekige haak

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⟩' (U+27e9)
en: right angle bracket
nl: rechter driehoekige haak

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨀' (U+2a00)
en: circled dot
nl: omcirkelde punt

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨃' (U+2a03)
en: union with dot
nl: u met punt

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨄' (U+2a04)
en: union with plus
nl: u met plus

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨅' (U+2a05)
en: square intersection
nl: vierkante doorsnede

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨆' (U+2a06)
en: square union
nl: vierkante vereniging

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '■' (U+25a0) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black square
nl: zwart vierkantje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '□' (U+25a1) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: white square
nl: wit vierkantje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◆' (U+25c6) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black diamond
nl: zwarte ruit

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '○' (U+25cb) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: white circle
nl: witte cirkel

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '●' (U+25cf) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black circle
nl: zwarte cirkel

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◦' (U+25e6)
en: white bullet
nl: wit rond opsommingsteken

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◾' (U+25fe) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black medium small square
nl: zwart medium klein vierkantje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '̱' (U+0331) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with underline
nl: %s met laag streepje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '̸' (U+0338) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with slash
nl: %s met slash

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⃒' (U+20D2) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with vertical line
nl: %s met verticale lijn

[ctx: generic name]
note: Translators: Sometimes when we attempt to get the name of an accessible software application, we fail because the app or one of its elements is defunct. This is a generic name so that we can still refer to this element in messages.
en: application
nl: toepassing

note: Translators: This is presented when the user has navigated to an empty line.
en: blank
nl: leeg

note: Translators: This refers to font weight.
en: bold
nl: vet

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when a new bookmark has been entered into the list of bookma
en: bookmark entered
nl: opgegeven bladwijzer

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when the active list of bookmarks have been saved to disk.
en: bookmarks saved
nl: bladwijzers opgeslagen

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when an error was encountered, preventing the active list of
en: bookmarks could not be saved
nl: kan bladwijzers niet opslaan

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands. This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Bypass mode enabled.
nl: Bypass-modus aangezet.

note: Translators: this is an indication that Orca is unable to obtain the display/ results area of the calculator being used (e.g. gcalctool).
en: Unable to get calculator display
nl: Kon rekenmachine-weergave niet verkrijgen

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: icon
nl: pictogram

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to icon.
nl: Hoofdletterstijl is nu pictogram.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: none
nl: geen

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to none.
nl: Hoofdletterstijl is nu geen.

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to spell.
nl: Hoofdletterstijl ingesteld op spell.

note: Translators: Native application caret navigation does not always work as the Orca user wants. As such, Orca offers the user the ability to toggle between the application controlling the caret and Orca controlling it. This message is presented to indicate that the application's native caret navigatio
en: The application is controlling the caret.
nl: De toepassing beheert de caret.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: The screen reader is controlling the caret.
nl: De schermlezer beheert de caret.

note: Translators: this is the name of a cell in a spreadsheet.
en: Cell %s
nl: Cel %s

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s selected
nl: %s geselecteerd

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range. A
en: %s through %s selected
nl: %s tot en met %s geselecteerd

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range.
en: %s through %s unselected
nl: %s tot en met %s niet geselecteerd

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s unselected
nl: %s niet geselecteerd

note: Translators: This is the description of command line option '-d, --disable' which allows the user to specify an option to disable as Orca is started.
en: Prevent use of option
nl: Gebruik van optie voorkomen

note: Translators: this is the description of command line option '-e, --enable' which allows the user to specify an option to enable as Orca is started.
en: Force use of option
nl: Gebruik van optie forceren

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-e, --enable' or '-d, --disable' command line options.
en: OPTION
nl: OPTIE

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It serves as a sort of title and is followed by a detailed list of Orca's optional command-line arguments.
en: Optional arguments
nl: Optionele argumenten

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It is followed by a brief list of Orca's optional command-line arguments.
en: Usage:
nl: Gebruik:

note: Translators: This message is displayed when the user starts Orca from the command line and includes an invalid option or argument. After the message, the list of invalid items, as typed by the user, is displayed.
en: The following are not valid:
nl: De volgende argumenten zijn ongeldig:

note: Translators: This is the description of command line option '-l, --list-apps' which prints the names of running applications which can be seen by assistive technologies such as Orca and Accerciser.
en: Print the known running applications
nl: Momenteel actieve toepassingen tonen

note: Translators: This is the description of command line option '-p, --profile' which allows you to specify a profile to be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured by the user for a particular purpose, such as a 'Spanish' profile which would include Spanish braille and text-to-speec
en: Load profile
nl: Profiel laden

note: Translators: This message is presented to the user when the specified profile could not be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured for a particular purpose, such as a Spanish profile which would include Spanish braille and Spanish text-to-speech. The string substituted in is the
en: Profile could not be loaded: %s
nl: Profiel kon niet geladen worden: %s

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca from some other environment than the graphical desktop.
en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
nl: Kan de schermlezer niet starten omdat deze niet kan verbinden met het bureaublad.

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca but the launch fails due to an error related to the settings manager.
en: Could not activate the settings manager. Exiting.
nl: Kan niet starten door een fout in de voorkeuren.

note: Translators: This message is presented to the user when he/she tries to launch Orca, but Orca is already running.
en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
nl: Er is al een ander schermlezerproces actief voor deze sessie.
    Voer “orca --replace” uit om dat proces te vervangen.

note: Translators: This is the description of command line option '-u, --user-prefs' that allows you to specify an alternate location from which to load the user preferences.
en: Use alternate directory for user preferences
nl: Alternatieve map gebruiken voor gebruikersvoorkeuren

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-u, --user-prefs' command line option.
en: DIR
nl: MAP

note: Translators: This is the description of command line option '-v, --version' which prints the version of Orca. E.g. '1.23.4'.
en: Version of this application
nl: Versie van deze toepassing

note: Translators: This is the description of command line option '-r, --replace' which tells Orca to replace any existing Orca process that might be running.
en: Replace a currently running instance of this screen reader
nl: Vervang een actief proces van deze schermlezer

note: Translators: this is the description of command line option '-h, --help' which lists all the available command line options.
en: Show this help message and exit
nl: Dit hulpbericht tonen en verlaten

note: Translators: This is the description of command line option '--debug' which causes debugging output for Orca to be sent to a file. The YYYY-MM-DD-HH:MM:SS portion of the string indicates the file name will be formed from the current date and time with 'debug' in front and '.out' at the end. The 'deb
en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
nl: Stuur debug-output naar debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out

note: Translators: This is the description of command line option '--debug-file' which allows the user to override the default date-based name of the debugging output file.
en: Send debug output to the specified file
nl: Stuur debuginformatie naar het gespecificeerde bestand

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '--debug-file' command line option.
en: FILE
nl: BESTAND

note: Translators: This is the description of command line option '-t, --text-setup' that will initially display a list of questions in text form, that the user will need to answer, before Orca will startup. For this to happen properly, Orca will need to be run from a terminal window.
en: Set up user preferences (text version)
nl: Gebruikersvoorkeuren (tekstversie)

note: Translators: This is the description of command line option '-s, --setup' that will place the user in Orca's GUI preferences dialog.
en: Set up user preferences (GUI version)
nl: Stel gebruikersvoorkeuren in (GUI-versie)

note: Translators: This text is the description displayed when Orca is launched from the command line and the help text is displayed.
en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
nl: Rapporteer fouten bij orca-list@gnome.org.

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: Cut selection to clipboard.
nl: Selectie is naar het klembord geknipt.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: cut
nl: knippen

note: Translators: This message is the detailed message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: Copied selection to clipboard.
nl: Selectie is naar het klembord gekopieerd.

[ctx: clipboard]
note: Translators: This message is the brief message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: copied
nl: gekopieerd

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: Pasted contents from clipboard.
nl: Inhoud uit het klembord geplakt.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: pasted
nl: geplakt

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Do not announce when your buddies are typing.
nl: Niet melden wanneer uw vrienden aan het typen zijn.

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: announce when your buddies are typing.
nl: melden wanneer uw vrienden aan het typen zijn.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. This string to be tran
en: Message from chat room %s
nl: Bericht in chatruimte %s

note: Translators: This message is presented to inform the user that a new chat conversation has been added to the existing conversations. The "tab" here refers to the tab which contains the label for a GtkNotebook page. The label on the tab is the string substitution.
en: New chat tab %s
nl: Nieuw chat-tabblad %s

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Do not speak chat room name.
nl: Naam van chatruimte niet uitspreken.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: speak chat room name.
nl: naam van chatruimte uitspreken.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Do not provide chat room specific message histories.
nl: Gespreksgeschiedenis per chatruimte niet aanzetten.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Provide chat room specific message histories.
nl: Gespreksgeschiedenis per chatruimte aanzetten.

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion start
nl: start verwijdering

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion end
nl: einde verwijdering

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for insertion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion start
nl: start invoeging

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion end
nl: einde invoeging

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight start
nl: start markering

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight end
nl: einde markering

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the content being presented is the end of an inline suggestion a document. A "suggestion" is a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as 
en: suggestion end
nl: einde suggestie

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. When moving to the end of a container, Orca attempts to place the caret at the content which follows that container. If this is cannot be 
en: End of container.
nl: Einde container.

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. If the user attempts to use this command in an object which is not a container, this message will be presented.
en: Not in a container.
nl: Niet in een container.

note: Translators: This message is presented when the user selects all of the items in a container that supports selection, such as a GUI table or a list of icons.
en: all items selected
nl: alle items geselecteerd

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box.
en: Default button is %s
nl: Standaardknop is %s

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects the entire document by pressing Ctrl+A.
en: entire document selected
nl: gehele document geselecteerd

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the entire document had been selected but the user presses a key (e.g. an arrow key) causing the selection to be co
en: entire document unselected
nl: gehele document niet geselecteerd

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the document by pressing Ctrl+Shift+End.
en: document selected from cursor position
nl: document geselecteerd vanaf cursorpositie

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text by pressing Ctrl+Shift+End.
en: document unselected from cursor position
nl: documentselectie ongedaan gemaakt vanaf cursorpositie

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the document by pressing Ctrl+Shift+Home.
en: document selected to cursor position
nl: document geselecteerd tot aan cursorpositie

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text by pressing Ctrl+Shift+Home.
en: document unselected to cursor position
nl: documentselectie ongedaan gemaakt tot cursorpositie

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the row to a particular row number.
en: Dynamic column header set for row %d
nl: Dynamische kolomkopteksten ingesteld voor rij %d

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Dynamic column header cleared.
nl: Dynamische kolomkopteksten gewist.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the column to a particular column number.
en: Dynamic row header set for column %s
nl: Dynamische rijkopteksten ingesteld voor kolom %s

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Dynamic row header cleared.
nl: Dynamische rijkopteksten gewist.

note: Translators: this is used to announce that the current input line in a spreadsheet is blank/empty.
en: empty
nl: leeg

note: Translators: This message is presented to the user after performing a file search to indicate there were no matches.
en: No files found.
nl: Geen bestanden gevonden.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Appended contents to clipboard.
nl: De inhoud is aan het klembord toegevoegd.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Copied contents to clipboard.
nl: De inhoud is naar het klembord gekopieerd.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Not using flat review.
nl: Flat review is niet actief.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Entering flat review.
nl: Starten van flat review.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Leaving flat review.
nl: Beëindigen van flat review.

note: Translators: this means a particular cell in a spreadsheet has a formula (e.g., "=sum(a1:d1)")
en: has formula
nl: bevat formule

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a dialog to appear if activated.
en: opens dialog
nl: opent dialoogvenster

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a grid to appear if activated. A grid is an interactive table.
en: opens grid
nl: opent raster

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a listbox to appear if activated.
en: opens listbox
nl: opent lijstbox

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a menu to appear if activated.
en: opens menu
nl: opent menu

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a tree to appear if activated. A tree is a list with sub-levels which can be expanded or collapsed, similar to the list of folders in an email client.
en: opens tree
nl: opent boom

note: Translators: The following string is spoken to let the user know that he/she is on a link within an image map. An image map is an image/graphic which has been divided into regions. Each region can be clicked on and has an associated link. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Imagemap for more inf
en: image map link
nl: image-map link

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) they just entered has already been bound to another command and is thus unavailable. The string substituted in is the name of the command which already has the binding.
en: The key entered is already bound to %s
nl: De ingegeven toets is reeds gebonden aan %s

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has recorded a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
nl: Toets %s ontvangen. Druk op Enter om te bevestigen.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has assigned a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: The new key is: %s
nl: De nieuwe sneltoets is: %s

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca is about to delete an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
nl: Toetskoppeling gewist. Druk op Enter om te bevestigen.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca has deleted an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: The keybinding has been removed.
nl: Sneltoets is verwijderd.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message asking the user to press a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) to create a new key binding for an Orca command.
en: enter new key
nl: geef een nieuwe sneltoets in

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key
nl: toets

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key.
nl: Uitspraak ingesteld op toets.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: None
nl: Uitgezet

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to None.
nl: Uitspraak uitgezet.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key and word
nl: toets en woord

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key and word.
nl: Uitspraak ingesteld op toets en woord.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: sentence
nl: zin

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to sentence.
nl: Uitspraak ingesteld op zin.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word
nl: woord

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word.
nl: Uitspraak ingesteld op woord.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word and sentence
nl: woord en zin

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word and sentence.
nl: Uitspraak ingesteld op woord en zin.

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user of all of the MathML enclosure notations associated with a given mathematical expression. For instance, the expression x+y could be enclosed by a box, or enclosed by a circle. It could also be enclosed by a box and a circle and long division sign
en: Enclosed by: %s
nl: Omsloten door: %s

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an actuarial symbol
nl: een actuarisch teken

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a box
nl: een doos

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a circle
nl: een cirkel

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a long division sign
nl: een lange breukstreep

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a radical
nl: een wortel

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a rounded box
nl: een afgeronde doos

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a horizontal strike
nl: een horizontale doorhaalstreep

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a vertical strike
nl: een verticale doorhaalstreep

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a down diagonal strike
nl: een diagonale doorhaalstreep naar beneden

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an up diagonal strike
nl: een diagonale doorhaalstreep naar boven

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a northeast arrow
nl: een pijl naar noordoosten

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line at the bottom
nl: een lijn aan de onderkant

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line on the left
nl: een lijn aan de linkerkant

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line on the right
nl: een lijn aan de rechterkant

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line at the top
nl: een lijn aan de bovenkant

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a phasor angle
nl: een fasor-hoek

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an arabic factorial symbol
nl: een arabisch faculteit-symbool

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user of all of the MathML enclosure notations associated with a given mathematical expression. For instance, the expression x+y could be enclosed by a box, or enclosed by a circle. It could also be enclosed by a box and a circle and long division sign
en: and
nl: en

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction start
nl: start breuk

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical fraction whose bar is not displayed. See https://en.wikipedia.org/wiki/Combination for an example. Note that the comma is inserted here to cause a very brief pause in the speech. Otherwise, 
en: fraction without bar, start
nl: breuk zonder streep, start

[ctx: math fraction]
note: Translators: This word refers to the line separating the numerator from the denominator in a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: over
nl: boven

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction end
nl: einde breuk

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a square root. For instance, for √9 Orca would say "square root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). Note that the radicand, which follows the "of", is unknow
en: square root of
nl: tweedemachtswortel van

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a cube root. For instance, for the cube root of 9 Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should  be spoken). Note that the radicand, which follows the "o
en: cube root of
nl: derdemachtswortel van

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is an nth root. https://en.wikipedia.org/wiki/Nth_root. For instance, for the fourth root of 9, Orca would say "fourth root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). 
en: root of
nl: wortel van

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical root (square root, cube root, nth root). It is primarily intended to be spoken when the index of the root is not a simple expression. For instance, for the fourth root of 9, simply speaking 
en: root start
nl: begin van wortel

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical root (square root, cube root, nth root). For instance, for the cube root of 9, Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spo
en: root end
nl: einde van wortel

[ctx: math script]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is subscripted text which precedes the base in a mathematical expression. See, for instance, the MathML mmultiscripts element: http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mmultiscripts https://developer.mozill
en: pre-subscript
nl: voor subscript

[ctx: math script]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is superscripted text which precedes the base in a mathematical expression. See, for instance, the MathML mmultiscripts element: http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mmultiscripts https://developer.mozi
en: pre-superscript
nl: voor superscript

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is underscripted text in a mathematical expression. Note that the underscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more
en: underscript
nl: onderschrift

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is overscripted text in a mathematical expression. Note that the overscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more u
en: overscript
nl: bovenschrift

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table.
en: table end
nl: einde van tabel

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table which is nested inside another mathematical table.
en: nested table end
nl: einde van ingesloten tabel

note: Translators: Inaccessible means that the application cannot be read by Orca. This usually means the application is not friendly to the assistive technology infrastructure.
en: inaccessible
nl: ontoegankelijk

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Disabled
nl: Uitgezet

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will not be spoken.
en: Speaking of indentation and justification disabled.
nl: Uitspreken van inspringen en uitlijning uitgezet.

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Enabled
nl: Aangezet

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Speaking of indentation and justification enabled.
nl: Uitspreken van inspringen en uitlijning aangezet.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Learn mode.  Press escape to exit.
nl: Leermodus. Druk op de esc-toets om te verlaten.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
nl: Leermodus geactiveerd.  Druk op een toets om de functie van die toets te horen.  Druk op F1 voor de documentatie van de schermlezer. Druk op F2 voor een lijst van de standaard sneltoetsen van de schermlezer. Druk op F3 voor een lijst van de standaard sneltoetsen voor de huidige toepassing. Druk op escape om de leermodus af te sluiten.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a blockquote and then navigates out of it.
en: leaving blockquote.
nl: citaat verlaten.

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: leaving details.
nl: details verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within an object and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving feed.
nl: feed verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within an object and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving figure.
nl: figuur verlaten.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a form and then navigates out of it.
en: leaving form.
nl: formulier verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving banner.
nl: banner verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving complementary content.
nl: aanvullende inhoud verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving information.
nl: informatie verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving main content.
nl: belangrijkste inhoud verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving navigation.
nl: navigatie verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving region.
nl: regio verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving search.
nl: zoeken verlaten.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a list and then navigates out of it.
en: leaving list.
nl: lijst verlaten.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a panel and then navigates out of it. A panel is a generic container of objects, such as a group of related form fields.
en: leaving panel.
nl: paneel verlaten.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a table and then navigates out of it.
en: leaving table.
nl: tabel verlaten.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a tooltip in a web application and then navigates out of it.
en: leaving tooltip.
nl: tip verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving abstract.
nl: abstract verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving acknowledgments.
nl: dankwoord verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving afterword.
nl: nawoord verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving appendix.
nl: appendix verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving bibliography.
nl: bibliografie verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving chapter.
nl: hoofdstuk verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving colophon.
nl: colofon verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving conclusion.
nl: besluit verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving credit.
nl: generiek verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving credits.
nl: generiek verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving dedication.
nl: toewijding verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving endnotes.
nl: eindnoten verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epigraph.
nl: epigraaf verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epilogue.
nl: epiloog verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving errata.
nl: errata verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving example.
nl: voorbeeld verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving foreword.
nl: voorwoord verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving glossary.
nl: woordenlijst verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving index.
nl: index verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving introduction.
nl: inleiding verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving page list.
nl: paginalijst verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving part.
nl: deel verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving preface.
nl: voorwoord verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving prologue.
nl: proloog verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving pullquote.
nl: pullcitaat verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving QNA.
nl: vraag en antwoord verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a suggestion and then navigates out of it. A "suggestion" is a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as in
en: leaving suggestion.
nl: suggestie verlaten.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving table of contents.
nl: inhoudsopgave verlaten.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the line by pressing Shift+Down.
en: line selected down from cursor position
nl: regel geselecteerd vanaf cursorpositie

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the line by pressing Shift+Up.
en: line selected up from cursor position
nl: regel geselecteerd tot aan cursorpositie

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the end of the paragraph by pressing Shift
en: line unselected down from cursor position
nl: regel niet geselecteerd vanaf de muispositie

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the start of the paragraph by pressing Shi
en: line unselected up from cursor position
nl: regel niet geselecteerd tot de muispositie

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Exiting learn mode.
nl: Leermodus wordt afgesloten.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the line by pressing Ctrl+Shift+Page_Up.
en: line selected from start to previous cursor position
nl: regel geselecteerd vanaf begin tot vorige cursorpositie

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the line by pressing Ctrl+Shift+Page_Down.
en: line selected to end from previous cursor position
nl: regel geselecteerd vanaf vorige cursorpositie tot einde

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is on the same page.
en: same page
nl: zelfde pagina

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at the same site (but not on the same page as the link).
en: same site
nl: zelfde site

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at a different site than that of the link.
en: different site
nl: andere site

note: Translators: this refers to a link to a file, where the first item is the protocol (ftp, ftps, or file) and the second item the name of the file being linked to.
en: %(uri)s link to %(file)s
nl: %(uri)s verwijst naar %(file)s

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto. along with the visited state of that link.
en: visited %s link
nl: bezochte %s-verwijzing

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate amongst the list of commands presented in learn mode, as well as how to exit the list when finished.
en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
nl: Gebruik de pijltjestoetsen naar boven en beneden on door de lijst te navigeren. Druk op Escape om af te sluiten.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: All live regions set to off
nl: Alle live-regio's uitgezet

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: live regions politeness levels restored
nl: niveau live-regio's hersteld

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: politeness level %s
nl: beleefdheidsniveau %s

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to assertive
nl: live-regio op assertief gezet

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to off
nl: live-regio uitgezet

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to polite
nl: live-regio op voorzichtig gezet

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to rude
nl: live-regio op aggressief gezet

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring off
nl: Live-regio afhandeling staat uit

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring on
nl: Live-regio afhandeling staat aan

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that a cached message is not available 
en: no live message saved
nl: geen live-bericht opgeslagen

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that Orca's live region features have b
en: Live region support is off
nl: Live-regio ondersteuning staat uit

[ctx: location]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a brief message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Not found
nl: Niet gevonden

note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a detailed message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Could not find current location.
nl: Kon huidige locatie niet vinden.

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: off
nl: uit

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: on
nl: aan

note: Translators: This is to inform the user of the presence of the red squiggly line which indicates that a given word is not spelled correctly.
en: misspelled
nl: verkeerd gespeld

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The first thing it does is let the user know what the misspelled word is.
en: Misspelled word: %s
nl: Verkeerd gespeld woord: %s

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Browse mode
nl: Bladermodus

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Focus mode
nl: Focus-modus

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: To enable focus mode press %s.
nl: Druk op %s om focus-modus aan te zetten.

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Focus mode is sticky.
nl: Focus-modus is kleverig.

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Browse mode is sticky.
nl: Bladermodus is kleverig.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Layout mode.
nl: Layoutmodus.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Object mode.
nl: Objectmodus.

note: Translators: Hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. Orca has a command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If this command fails, Orca will present this message.
en: Mouse over object not found.
nl: Muis bevindt zich niet boven object.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled off via command.
en: Mouse review disabled.
nl: Muisoverzichtmodus uitgezet.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled on via command.
en: Mouse review enabled.
nl: Muisoverzichtmodus aangezet.

note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is a message that will be presented to the user when an error (such as the operation timing out) kept us
en: Error: Could not create list of objects.
nl: Fout: Kon geen lijst van objecten aanmaken.

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list).
en: Nesting level %d
nl: Vertakkingsniveau %d

note: Translators: Orca has a command that moves the mouse pointer to the current location on a web page. If moving the mouse pointer caused an item to appear such as a pop-up menu, we want to present that fact.
en: New item has been added
nl: Een nieuw item is toegevoegd

note: Translators: This is intended to be a short phrase to present the fact that no no accessible component has keyboard focus.
en: No focus
nl: Geen focus

note: Translators: This message presents the fact that no accessible application has has keyboard focus.
en: No application has focus.
nl: Geen toepassing die de focus heeft.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from blockquote to blockquote. This is a detailed message which will be presented to the user if no more blockquotes can be found.
en: No more blockquotes.
nl: Geen citaten meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from button to button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more buttons can be found.
en: No more buttons.
nl: Geen knoppen meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from check box to check box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more check boxes.
nl: Geen selectievakjes meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from 'large object' to 'large object'. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more large objects.
nl: Geen grote objecten meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving amongst web elements which have an "onClick" action. This is a detailed message which will be presented to the user if no more clickable elements can be found.
en: No more clickables.
nl: Geen klikbare elementen meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from combo box to combo box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more combo boxes can be found.
en: No more combo boxes.
nl: Geen keuzemenu's meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from entry to entry. This is a detailed message which will be presented to the user if no more entries can be found.
en: No more entries.
nl: Geen invoervelden meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from form field to form field. This is a detailed message which will be presented to the user if no more form fields can be found.
en: No more form fields.
nl: Geen velden meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading. This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings can be found.
en: No more headings.
nl: Geen verdere kopteksten.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading at a particular level (i.e. only <h1> or only <h2>, etc.). This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings at the desired level can be found.
en: No more headings at level %d.
nl: Geen verdere kopteksten op niveau %d.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from image to image. This is a detailed message which will be presented to the user if no more images can be found.
en: No more images.
nl: Geen afbeeldingen meer.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc. This is an indication that one was not found.
en: No landmark found.
nl: Geen mijlpaal gevonden.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from link to link (regardless of visited state). This is a detailed message which will be presented to the user if no more links can be found.
en: No more links.
nl: Geen links meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list to bulleted/numbered list. This is a detailed message which will be presented to the user if no more lists can be found.
en: No more lists.
nl: Geen lijsten meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list item to bulleted/numbered list item. This is a detailed message which will be presented to the user if no more list items can be found.
en: No more list items.
nl: Geen lijst-items meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from live region to live region. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. This is a detailed message which will be presented to the user if no more live regions can be found. For more info, 
en: No more live regions.
nl: Geen live-regio's meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from paragraph to paragraph. This is a detailed message which will be presented to the user if no more paragraphs can be found.
en: No more paragraphs.
nl: Geen paragrafen meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from radio button to radio button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more radio buttons can be found.
en: No more radio buttons.
nl: Geen keuzerondjes meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from separator to separator (e.g. <hr> tags). This is a detailed message which will be presented to the user if no more separators can be found.
en: No more separators.
nl: Geen scheidingstekens meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table to to table. This is a detailed message which will be presented to the user if no more tables can be found.
en: No more tables.
nl: Geen tabellen meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from unvisited link to unvisited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more unvisited links can be found.
en: No more unvisited links.
nl: Geen niet-bezochte verwijzingen meer.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from visited link to visited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more visited links can be found.
en: No more visited links.
nl: Geen bezochte verwijzingen meer.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is what Orca will present if the user performs this command when no text is selected.
en: No selected text.
nl: Geen geselecteerde tekst.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak detailed information about the currently-focused link. This message is what Orca will present if the user performs this command when not on a link.
en: Not on a link.
nl: Niet op een verwijzing.

note: Translators: This message alerts the user to the fact that what will be presented next came from a notification.
en: Notification
nl: Notificatie

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the bottom of the list of notifications is reached.
en: Bottom
nl: Einde

note: Translators: This message is presented to the user to confirm the list of notifications mode is being exited.
en: Exiting list notification messages mode.
nl: Lijst met notificatieberichten sluiten.

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the top of the list of notifications is reached.
en: Top
nl: Begin

note: Translators: This is a tutorial message for the notification list mode.
en: Press h for help.
nl: Druk op h voor hulp.

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate within the list notifications mode.
en: Use Up, Down, Home or End to navigate in the list.
    Press Escape to exit.
    Press Space to repeat the last message read.
    Press one digit to read a specific message.
nl: Gebruik Up, Down, Home of End om te navigeren door de lijst.
    Druk op Escape om af te sluiten.
    Druk op de spatiebalk om het laatste bericht te herhalen.
    Druk op een cijfer om een specifiek bericht te lezen.

note: Translators: This message is presented to the user when the notifications list is empty.
en: No notification messages
nl: Geen notificatieberichten

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: digits
nl: getallen

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as digits.
nl: Nummers als getallen uitspreken.

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: words
nl: woorden

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as words.
nl: Nummers als woorden uitspreken.

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: off
nl: uit

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: on
nl: aan

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has started loading.
en: Loading.  Please wait.
nl: Bezig met laden. Even geduld alstublieft.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading.
en: Finished loading.
nl: Klaar met laden.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading. The string substitution is for the name of the object which has just finished loading (most likely the page's title).
en: Finished loading %s.
nl: Klaar met laden van %s.

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically summarize details about the page, such as the number of elements (landmarks, forms, links, tables, etc.). The following string precedes the presentation of the summary. The string substitution is a list of i
en: Page has %s.
nl: Pagina heeft %s.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the page by pressing Shift+Page_Down.
en: page selected from cursor position
nl: pagina geselecteerd vanaf cursorpositie

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the page by pressing Shift+Page_Up.
en: page selected to cursor position
nl: pagina geselecteerd tot aan cursorpositie

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects a previously selected page by pressing Shift+Page_Down.
en: page unselected from cursor position
nl: paginaselectie ongedaan gemaakt vanaf cursorpositie

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects a previously selected page by pressing Shift+Page_Up.
en: page unselected to cursor position
nl: paginaselectie ongedaan gemaakt naar cursorpositie toe

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the paragraph by pressing Ctrl+Shift+Down.
en: paragraph selected down from cursor position
nl: alinea geselecteerd vanaf de cursorpositie

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the paragraph by pressing Ctrl+Shift+UP.
en: paragraph selected up from cursor position
nl: alinea boven de cursorpositie geselecteerd

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the end of the paragraph by pressing Ctrl+
en: paragraph unselected down from cursor position
nl: alineaselectie ongedaan gemaakt vanaf de cursorpositie

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the start of the paragraph by pressing Ctr
en: paragraph unselected up from cursor position
nl: alineaselectie ongedaan gemaakt boven de cursorpositie

note: Translators: This message appears in a warning dialog when the user performs the command to get into Orca's preferences dialog when the preferences dialog is already open.
en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
nl: Er is al een Orca-voorkeurenvenster geopend.
    Sluit deze voordat u een nieuw venster te opent.

note: Translators: This message is an indication of the position of the focused slide and the total number of slides in the presentation.
en: slide %(position)d of %(count)d
nl: dia %(position)d van %(count)d

note: Translators: This is a detailed message which will be presented as the user cycles amongst his/her saved profiles. A "profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spa
en: Profile set to %s.
nl: Profiel ingesteld op %s.

note: Translators: This is an error message presented when the user attempts to cycle among his/her saved profiles, but no profiles can be found. A profile is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and se
en: No profiles found.
nl: Geen profielen gevonden.

note: Translators: this is an index value so that we can present value changes regarding a specific progress bar in environments where there are multiple progress bars (e.g. in the Firefox downloads dialog).
en: Progress bar %d.
nl: Voortgangsbalk %d.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: All
nl: Alle

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to all.
nl: Interpunctieniveau ingesteld op alle.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Most
nl: Meeste

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to most.
nl: Interpunctienivau ingesteld op meeste.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: None
nl: Geen

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to none.
nl: Interpunctieniveau ingesteld op geen.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Some
nl: Enkele

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to some.
nl: Interpunctieniveau ingesteld op enkele.

note: Translators: This message is presented to indicate that a search has begun or is still taking place.
en: Searching.
nl: Zoeken.

note: Translators: This message is presented to indicate a search executed by the user has been completed.
en: Search complete.
nl: Zoeken voltooid.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca's preferences have been reloaded.
en: Screen reader settings reloaded.
nl: Schermlezerinstellingen zijn opnieuw geladen.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is spoken by Orca before speaking the text which is selected. The string substitution is for the selected text.
en: Selected text is: %s
nl: De geselecteerde tekst is: %s

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the previously-selected contents, Orca will indicate that fact instead
en: Selection deleted.
nl: Selectie verwijderd.

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document is also already selected, it is likely that the insertion is due to having b
en: Selection restored.
nl: Selectie hersteld.

note: Translators: This message is presented to the user when text had been selected in a document and no longer is, e.g. as the result of navigating without holding down the shift key.
en: Text unselected.
nl: Tekst niet geselecteerd.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the brief/non-verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
nl: Grootte: %d, %d. Locatie: %d, %d.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the full/verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
nl: Breedte: %d. Hoogte: %d. %d van de linkerkant. %d van de bovenkant.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been temporarily turned off.
en: Speech disabled.
nl: Oplezen uitgezet.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been turned back on.
en: Speech enabled.
nl: Oplezen aangezet.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: faster.
nl: sneller.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: slower.
nl: langzamer.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: higher.
nl: hoger.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: lower.
nl: lager.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: louder.
nl: luider.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: softer.
nl: zachter.

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: brief
nl: Detailniveau: beknopt

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: verbose
nl: Detailniveau: gedetaillerd

note: Translators: We replace the ellipses (both manual and UTF-8) with a spoken string. The extra space you see at the beginning is because we need the speech synthesis engine to speak the new string well. For example, "Open..." turns into "Open dot dot dot".
en:  dot dot dot
nl:  punt punt punt

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is launched.
en: Screen reader on.
nl: Schermlezer aan.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is quit.
en: Screen reader off.
nl: Schermlezer uit.

note: Translators: This message means speech synthesis is not installed or working.
en: Speech is unavailable.
nl: Spraak is niet beschikbaar.

[ctx: status bar]
note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a brief message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Not found
nl: Niet gevonden

note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a detailed message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Status bar not found
nl: Statusbalk niet gevonden

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This message lets them know a string they were searching for was not found.
en: string not found
nl: tekenreeks niet gevonden

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys off.
nl: Structurele navigatietoetsen uitgezet.

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys on.
nl: Structurele navigatietoetsen aangezet.

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move to the next structural navigation object. In Orca, "structural navigation" refers to quickly moving through a document by jumping amongst objects of a given type, such as from link to link, or from heading to heading, or from form field to
en: Not found
nl: Niet gevonden

note: Translators: This message describes the (row, col) position of a table cell.
en: Row %(row)d, column %(column)d.
nl: Rij %(row)d, kolom %(column)d.

note: Translators: This message is presented to indicate the user is in the last cell of a table in a document.
en: End of table
nl: Einde tabel

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak cell
nl: Cel uitspreken

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak row
nl: Rij uitspreken

note: Translators: a uniform table is one in which each table cell occupies one row and one column (i.e. a perfect grid). In contrast, a non-uniform table is one in which at least one table cell occupies more than one row and/or column.
en: Non-uniform
nl: Niet-uniform

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. If the user gives a table navigation command but is not in a table, presents this message.
en: Not in a table.
nl: Niet in een tabel.

note: Translators: This is a message presented to users when the columns in a table have been reordered.
en: Columns reordered
nl: Volgorde kolommen aangepast

note: Translators: This is a message presented to users when the rows in a table have been reordered.
en: Rows reordered
nl: Volgorde rijen aangepast

note: Translators: this is in reference to a column in a table. The substitution is the index (e.g. the first column is "column 1").
en: column %d
nl: kolom %d

note: Translators: this is in reference to a column in a table. If the user is in the first column of a table with five columns, the position is "column 1 of 5"
en: column %(index)d of %(total)d
nl: kolom %(index)d van %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell below the current cell and is already in the last row.
en: Bottom of column.
nl: Onderkant van kolom.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell above the current cell and is already in the first row.
en: Top of column.
nl: Bovenkant van kolom.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s selected
nl: Kolom %s geselecteerd

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the rang
en: Columns %s through %s selected
nl: Kolommen %s tot en met %s geselecteerd

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the ra
en: Columns %s through %s unselected
nl: Kolommen %s tot en met %s niet geselecteerd

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s unselected
nl: Kolom %s niet geselecteerd

note: Translators: this is in reference to a row in a table. The substitution is the index (e.g. the first row is "row 1").
en: row %d
nl: rij %d

note: Translators: this is in reference to a row in a table. If the user is in the the first row of a table with five rows, the position is "row 1 of 5"
en: row %(index)d of %(total)d
nl: rij %(index)d van %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the left of the current cell and is already in the first column.
en: Beginning of row.
nl: Begin van rij.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the right of the current cell and is already in the last column.
en: End of row.
nl: Einde van rij.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted a table row.
en: Row deleted.
nl: Rij verwijderd.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted the last row of a table.
en: Last row deleted.
nl: Laatste rij verwijderd.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row.
en: Row inserted.
nl: Rij ingevoegd.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row at the end of the table. This typically happens when the user presses Tab from within the last cell of the table.
en: Row inserted at the end of the table.
nl: Rij toegevoegd aan het eind van de tabel.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s selected
nl: Rij %s geselecteerd

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An exa
en: Rows %s through %s selected
nl: Rijen %s tot en met %s geselecteerd

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An e
en: Rows %s through %s unselected
nl: Rijen %s tot en met %s niet geselecteerd

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s unselected
nl: Rij %s niet geselecteerd

[ctx: text]
note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: selected
nl: geselecteerd

[ctx: text]
note: Translators: when the user unselects (un-highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: unselected
nl: niet geselecteerd

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours, %M minutes and %S seconds
nl: %H uur, %M minuten en %S seconden

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours and %M minutes
nl: %H uur en %M minuten

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's undo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: undo
nl: ongedaan maken

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's redo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: redo
nl: opnieuw

note: Translators: This message presents the Orca version number.
en: Screen reader version %s.
nl: Schermlezer versie %s.

note: Translators: This is presented when the user has navigated to a line with only whitespace characters (space, tab, etc.) on it.
en: white space
nl: witruimte

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the top of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the bottom and continue looking upwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to bottom.
nl: Vanaf onderzijde voortzetten.

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the bottom of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the top and continue looking downwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to top.
nl: Vanaf bovenzijde voortzetten.

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
nl[0]: Cel beslaat %d rij
nl[1]: Cel beslaat %d rijen

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en:  %d column |  %d columns
nl[0]:  %d kolom
nl[1]:  %d kolommen

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
nl[0]: Cel beslaat %d kolom
nl[1]: Cel beslaat %d kolommen

note: Translators: People can enter a string of text that is too wide to be fully displayed in a spreadsheet cell. This message will be spoken if such a cell is encountered.
en: %d character too long | %d characters too long
nl[0]: %d teken te lang
nl[1]: %d tekens te lang

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a braille message containing the app which just claimed focus.
en: (%d dialog) | (%d dialogs)
nl[0]: (%d dialoogvenster)
nl[1]: (%d dialoogvensters)

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a spoken message containing the app which just claimed focus.
en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
nl[0]: %d dialoogvenster zonder focus
nl[1]: %d dialoogvensters zonder focus

note: Translators: This message informs the user who many files were found as a result of a search.
en: %d file found | %d files found
nl[0]: %d bestand gevonden
nl[1]: %d bestanden gevonden

note: Translators: This message presents the number of forms in a document.
en: %d form | %d forms
nl[0]: %d formulier
nl[1]: %d formulieren

note: Translators: This message presents the number of headings in a document.
en: %d heading | %d headings
nl[0]: %d koptekst
nl[1]: %d kopteksten

note: Translators: This message presents the number of landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: %d landmark | %d landmarks
nl[0]: %d mijlpaal
nl[1]: %d mijlpalen

note: Translators: Orca has several commands that search for, and present a list of, objects based on one or more criteria. This is a message that will be presented to the user to indicate how many matching items were found.
en: %d item found | %d items found
nl[0]: %d item gevonden
nl[1]: %d items gevonden

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested blockquotes, such as can be seen in deep email threads, and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
nl[0]: %d citaat verlaten.
nl[1]: %d citaten verlaten.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested lists and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
nl[0]: %d lijst verlaten.
nl[1]: %d lijsten verlaten.

note: Translators: This message describes a list in web content for which the size is unknown. Examples include unlimited scrolling news/article feeds on social media sites, and message lists on services such as gmail where you're currently viewing messages 1-100 out of some huge, unspecified number. Norm
en: List of unknown size
nl: Lijst van onbekende grootte

note: Translators: This message describes a bulleted or numbered list.
en: List with %d item | List with %d items
nl[0]: Lijst met %d item
nl[1]: Lijst met %d items

note: Translators: This message describes a news/article feed whose size is unknown, such as can be found on social media sites that have unlimited scrolling, adding and/or removing items as the user moves up or down. Normally Orca announces "feed with n articles" when the count is known. This is the corr
en: Feed of unknown size
nl: Feed van onbekende grootte

note: Translators: This message describes the number of articles (news items, social media posts, etc.) in a feed.
en: Feed with %d article | Feed with %d articles
nl[0]: Feed met %d artikel
nl[1]: Feed met %d artikels

note: Translators: This message describes a description list. See https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/dl Note that the "term" here corresponds to the "dt" element
en: Description list with %d term | Description list with %d terms
nl[0]: Definitielijst met %d term
nl[1]: Definitielijst met %d termen

note: Translators: This message describes a description list. A given term ("dt" element) can have 0 or more values ("dd" elements). This message presents the number values a particular term has. See https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/dl
en: %d value | %d values
nl[0]: %d waarde
nl[1]: %d waarden

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: math table with %d row | math table with %d rows
nl[0]: wiskundetabel met %d rij
nl[1]: wiskundetabel met %d rijen

note: Translators: this represents the number of columns in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable Translators: this represents the number of rows in a mathematic table which is nested inside another mathematical table. Translators: this represents the number of 
en: %d column | %d columns
nl[0]: Tabel met %d kolom
nl[1]: Tabel met %d kolommen

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table which is nested inside another mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
nl[0]: geneste wiskundetabel met %d rij
nl[1]: geneste wiskundetabel met %d rijen

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of messages in a list.
en: %d message.
     | %d messages.
nl[0]: %d bericht.
nl[1]: %d berichten.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the value of a slider, progress bar, or other such component.
en: %d percent. | %d percent.
nl[0]: %d procent.
nl[1]: %d procent.

note: Translators: This message announces the percentage of the document that has been read. The value is calculated by knowing the index of the current position divided by the total number of objects on the page.
en: %d percent of document read | %d percent of document read
nl[0]: %d procent van document gelezen
nl[1]: %d procent van document gelezen

note: Translators: this represents a text attribute expressed in pixels, such as a margin, indentation, font size, etc.
en: %d pixel | %d pixels
nl[0]: %d beeldpunt
nl[1]: %d beeldpunten

note: Translators: Orca will tell you how many characters are repeated on a line of text. For example: "22 space characters". The %d is the number and the %s is the spoken word for the character.
en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
nl[0]: %(count)d %(repeatChar)s teken
nl[1]: %(count)d %(repeatChar)s tekens

note: Translators: This message is presented to indicate the number of selected objects (e.g. icons) and the total number of those objects.
en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
nl[0]: %(index)d van %(total)d item geselecteerd
nl[1]: %(index)d van %(total)d items geselecteerd

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands which are not specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
nl[0]: %d Standaard schermlezer-snelkoppeling gevonden.
nl[1]: %d Standaard schermlezer-snelkoppelingen gevonden.

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
nl[0]: %(count)d Schermlezer-snelkoppeling voor %(application)s gevonden.
nl[1]: %(count)d Schermlezer-snelkoppelingen voor %(application)s gevonden.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of space characters in a string.
en: %d space | %d spaces
nl[0]: %d spatie
nl[1]: %d spaties

note: Translators: This message presents the number of tables in a document.
en: %d table | %d tables
nl[0]: %d tabel
nl[1]: %d tabellen

note: Translators: This message describes a table for which both the number of rows and the number of columns are unknown. Normally Orca announces the table dimensions (e.g. "table with 100 rows 15 columns"). When both counts are unknown, it presents this.
en: table of unknown size
nl: tabel van onbekende grootte

note: Translators: This message describes a table for which the number of rows is unknown, but the number of columns is known. This might occur in a vertically infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
nl[0]: tabel met %d kolom, aantal rijen onbekend
nl[1]: tabel met %d kolommen, aantal rijen onbekend

note: Translators: This message describes a table for which the number of columns is unknown, but the number of rows is known. This might occur in a horizontally infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
nl[0]: tabel met %d rij, aantal kolommen onbekend
nl[1]: tabel met %d rijen, aantal kolommen onbekend

note: Translators: this represents the number of rows in a table.
en: table with %d row | table with %d rows
nl[0]: tabel met %d rij
nl[1]: tabel met %d rijen

note: Translators: This message presents the number of unvisited links in a document.
en: %d unvisited link | %d unvisited links
nl[0]: %d niet-bezochte verwijzing
nl[1]: %d niet-bezochte verwijzingen

note: Translators: This message presents the number of visited links in a document.
en: %d visited link | %d visited links
nl[0]: %d bezochte verwijzing
nl[1]: %d bezochte verwijzingen

note: Translators: this is the action name for the 'toggle' action. It must be the same string used in the *.po file for gail.
en: toggle
nl: omschakelen

note: Translators: this is a indication of the focused icon and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: on %(index)d of %(total)d
nl: op %(index)d van %(total)d

note: Translators: this refers to the position of an item in a list or group of objects, such as menu items in a menu, radio buttons in a radio button group, combobox item in a combobox, etc.
en: %(index)d of %(total)d
nl: %(index)d van %(total)d

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list). This string is specifically for braille. Because braille displays lack real estate, we're using a shorter strin
en: LEVEL %d
nl: NIVEAU %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the spoken version.
en: tree level %d
nl: vertakking %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the braille version.
en: TREE LEVEL %d
nl: VERTAKKING %d

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: details for %s
nl: details voor %s

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: has details in %s
nl: heeft details in %s

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be s
en: suggestion
nl: suggestie

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason for including the editable state as part of the role is to make it possible for users to quickly identify combo boxes in which a value 
en: editable combo box
nl: bewerkbaar keuzemenu

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role is to describe elements in web content which have the contenteditable attribute set to true, indicating that the element can be edited b
en: editable content
nl: bewerkbare inhoud

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The figure role is a perceivable section of content that typically contains a graphical document, images, code snippets, or example text. https://
en: figure
nl: figuur

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the acknowledgments in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-acknowledgments
en: acknowledgments
nl: dankwoord

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the afterword in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-afterword
en: afterword
nl: nawoord

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a bibliography entry in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-biblioentry
en: bibliography entry
nl: bibliografie-item

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the bibliography in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-bibliography
en: bibliography
nl: bibliografie

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a chapter in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-chapter
en: chapter
nl: hoofdstuk

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the colophon in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-colophon
en: colophon
nl: colofon

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the conclusion in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-conclusion
en: conclusion
nl: besluit

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the cover in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-cover
en: cover
nl: hoes

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a single credit in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-credit
en: credit
nl: generiek

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the credits in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-credits
en: credits
nl: generieken

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the dedication in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-dedication
en: dedication
nl: toewijding

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a single endnote in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-endnote
en: endnote
nl: eindnoot

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the endnotes in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-endnotes
en: endnotes
nl: eindnoten

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epigraph in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epigraph
en: epigraph
nl: epigraaf

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epilogue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epilogue
en: epilogue
nl: epiloog

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to an example in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-example
en: example
nl: voorbeeld

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the foreword in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-foreword
en: foreword
nl: voorwoord

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the glossary in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-glossary
en: glossary
nl: woordenlijst

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the introduction in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-introduction
en: introduction
nl: inleiding

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a pagebreak in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pagebreak
en: page break
nl: pagina-einde

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a page list in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pagelist
en: page list
nl: paginalijst

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a named part in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-part
en: part
nl: deel

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the preface in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-preface
en: preface
nl: voorwoord

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the prologue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-prologue
en: prologue
nl: proloog

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a pullquote in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pullquote
en: pullquote
nl: pullcitaat

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a questions-and-answers section in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-qna In English, "QNA" 
en: QNA
nl: Vraag en antwoord

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the subtitle in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-subtitle
en: subtitle
nl: ondertitel

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the table of contents in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-toc
en: table of contents
nl: inhoudsopgave

note: Translators: The %(level)d is in reference to a heading level in HTML (e.g., For <h3>, the level is 3) and the %(role)s is in reference to a previously translated rolename for the heading.
en: %(role)s level %(level)d
nl: %(role)s niveau %(level)d

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: horizontal scroll bar
nl: horizontale scollbalk

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: vertical scroll bar
nl: verticale scrollbalk

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: horizontal slider
nl: horizontale schuif

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: vertical slider
nl: verticale schuif

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: horizontal splitter
nl: horizontale splitter

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: vertical splitter
nl: verticale splitter

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "switch" role is a "light switch" style toggle, such as can be seen in https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: switch
nl: wisselaar

note: Translators: This is an alternative name for the parent object of a series of icons.
en: Icon panel
nl: Pictogrammenpaneel

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "complementary" role is defined in the ARIA specification as "A supporting section of the document, designed to be complementary to the main c
en: complementary content
nl: aanvullende inhoud

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "contentinfo" role is defined in the ARIA specification as "A large perceivable region that contains information about the parent document. Ex
en: information
nl: informatie

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "main" role is defined in the ARIA specification as "The main content of a document." See https://www.w3.org/TR/wai-aria-1.1/#main
en: main content
nl: belangrijkste inhoud

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "navigation" role is defined in the ARIA specification as "A collection of navigational elements (usually links) for navigating the document o
en: navigation
nl: navigatie

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "region" role is defined in the ARIA specification as "A perceivable section containing content that is relevant to a specific, author-specifi
en: region
nl: regio

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "search" role is defined in the ARIA specification as "A landmark region that contains a collection of items and objects that, as a whole, com
en: search
nl: zoeken

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason for including the visited state as part of the role is to make it possible for users to quickly identify if the link is associated with
en: visited link
nl: bezochte verwijzing

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A menu button is button widget that causes a menu to appear when the user activates the button.
en: menu button
nl: menuknop

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to ascending.
en: sorted ascending
nl: oplopend gesorteerd

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to descending.
en: sorted descending
nl: aflopend gesorteerd

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set, but the nature of the sort order is unknown or something other than ascending or descending.
en: sorted
nl: gesorteerd

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have an "onClick" action.
en: clickable
nl: klikbaar

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: collapsed
nl: ingevouwen

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: expanded
nl: uitgevouwen

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have a longdesc attribute. http://www.w3.org/TR/WCAG20-TECHS/H45.html
en: has long description
nl: heeft lange beschrijving

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: horizontal
nl: horizontaal

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: vertical
nl: verticaal

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: checked
nl: aangevinkt

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: not checked
nl: niet aangevinkt

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: on
nl: aan

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: off
nl: uit

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: partially checked
nl: gedeeltelijk aangevinkt

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: pressed
nl: ingedrukt

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: not pressed
nl: niet ingedrukt

[ctx: listitem]
note: Translators: This is a state which applies to an item or option in a selectable list.
en: not selected
nl: niet geselecteerd

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: selected
nl: geselecteerd

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: not selected
nl: niet geselecteerd

[ctx: tablecell]
note: Translators: This is a state which applies to a table cell.
en: not selected
nl: niet geselecteerd

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: visited
nl: bezocht

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: unvisited
nl: niet bezocht

note: Translators: This state represents an item on the screen that has been set insensitive (or grayed out).
en: grayed
nl: grijs

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the spoken ver
en: read only
nl: alleen-lezen

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the braille ve
en: rdonly
nl: alleen-lezen

note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_REQUIRED set to inform the user that this field must be filled out.
en: required
nl: verplicht

note: Translators: "multi-select" refers to a web form list in which more than one item can be selected at a time.
en: multi-select
nl: multi-selecteren

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when all we know is that an error has occurred, but not the type of error.
en: invalid entry
nl: ongeldige invoer

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when all we know is that an error has occurred, but not the type of error. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a
en: invalid
nl: ongeldig

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to spelling.
en: invalid spelling
nl: ongeldige spelling

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to grammar.
en: invalid grammar
nl: ongeldige grammatica

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when the error is related to grammar. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a limited size.
en: grammar
nl: grammatica

en: Find
nl: Zoeken

en: Screen Reader Find Dialog
nl: Schermlezer zoekvenster

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Close
nl: _Sluiten

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Find
nl: _Zoeken

en: _Search for:
nl: _Zoeken naar:

en: Search for:
nl: Zoeken naar:

en: _Top of window
nl: _Bovenkant van venster

en: Top of window
nl: Bovenkant van venster

en: Start from:
nl: Start bij:

en: _Wrap around
nl: _Doorgaan na documenteinde

en: Search _backwards
nl: _Achteruit zoeken

en: Search direction:
nl: Zoekrichting:

en: _Match case
nl: _Hoofdlettergevoelig

en: Match _entire word only
nl: _Enkel complete woorden

en: Options:
nl: Opties:

en: Default
nl: Standaard

en: Uppercase
nl: Hoofdletter

en: System
nl: Systeem

en: Application
nl: Toepassing

en: Window
nl: Venster

en: Screen Reader Preferences
nl: Schermlezer voorkeuren

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Help
nl: _Hulp

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Apply
nl: _Toepassen

en: Keyboard Layout
nl: Toetsenbordindeling

en: Active _Profile:
nl: Actieve _profiel:

en: Start-up Profile:
nl: Profiel bij opstarten:

note: This button will load the selected settings profile in the application.
en: _Load
nl: _Laden

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: Save _As
nl: Opslaan _als

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Remove
nl: Ve_rwijderen

en: Profiles
nl: Profielen

en: _Present tooltips
nl: Zwevende aanwijzingen _tonen

en: Speak object under mo_use
nl: Object onder muisaanwijzer oplezen

en: Mouse
nl: Muis

en: _Time format:
nl: _Tijdsweergave:

en: Dat_e format:
nl: Datumw_eergave:

en: Time and Date
nl: Tijd en datum

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically speak the current percentage.
en: _Speak updates
nl: Updates uits_preken

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically display the current percentage in braille.
en: _Braille updates
nl: Braille-updates

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Here this is a label for a spin button through which a user can customize the frequency in seconds an announcement should be made regarding the current value of a progress bar.
en: Frequency (secs):
nl: Frequentie (seconden):

note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. The options are all progress bars, only progress bars in the active application, or only progress bars in the current window.
en: Applies to:
nl: Van toepassing op:

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically emit beeps which increase in pitch as the value of the progress bar increases.
en: Bee_p updates
nl: Maak geluid bij _voortgang

note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to several options related to which progress bars Orca should speak and how often Orca should speak them.
en: Progress Bar Updates
nl: Voortgangsbalk-updates

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if rewind and fast forward is enabled, Up Arrow and Down Arrow can be used within Say All to quickly move within the document to re-hear something which 
en: Enable _rewind and fast forward in Say All
nl: _Terug- en vooruitspoelen aanzetten in Alles uitspreken

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if structural navigation is enabled for Say All, users can use commands such as H/Shift+H to jump to the next/previous heading, P/Shift+P to jump to the 
en: Enable _structural navigation in Say All
nl: _Structurele navigatie aanzetten in Alles uitspreken

note: Translators: Say all by refers to the way that Orca will say (speak) an amount of text -- in particular, where Orca where insert pauses. There are currently two choices (supplied by a combo box to the right of this label): say all by sentence and say all by line.  If Orca were speaking a work of fic
en: Say All B_y:
nl: Alles _uitspreken per:

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered before speaking the text. At the end of the text, Orca will announce
en: Announce block_quotes in Say All
nl: _Citaten aankondigen in Alles uitspreken

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered before speaking the content of that list. At the end of the l
en: Announce li_sts in Say All
nl: Lij_sten aankondigen in Alles uitspreken

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered before speaking the content of that table. At t
en: Announce _tables in Say All
nl: _Tabellen aankondigen in Alles uitspreken

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered before speaking the new location. At the end of the panel contents, Orca 
en: Announce _panels in Say All
nl: _Panelen aankondigen in Alles uitspreken

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered before speaking the contents of that form. At the end of the form, Orca wi
en: Announce _forms in Say All
nl: _Formulieren aankondigen in Alles uitspreken

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce when an ARIA landmark has been entered or exited. ARIA landmarks are the W3C defined HTML tag attribute
en: Announce land_marks in Say All
nl: _Mijlpalen aankondigen in Alles uitspreken

en: Say All
nl: Alles uitspreken

en: General
nl: Algemeen

en: Vo_lume:
nl: _Geluidsvolume:

en: Pi_tch:
nl: _Toonhoogte:

en: _Rate:
nl: _Snelheid:

en: _Person:
nl: _Persoon:

en: _Language:
nl: Taa_l:

en: Speech synthesi_zer:
nl: Spraaks_ynthesizer:

en: Speech _system:
nl: _Spraaksysteem:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: _Voice type:
nl: _Stemtype:

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all; say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: _Capitalization style:
nl: _Hoofdletterstijl:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: Voice Type Settings
nl: Stemtype-instellingen

note: Translators: multicase strings are StringsWithWordsMashedTogetherLikeThis.
en: Speak multicase strings as wor_ds
nl: _Woorden met meerdere hoofd- en kleine letters als onafhankelijke woorden oplezen

note: Translators: If this setting is enabled, 123 will be spoken as the individual digits 1 2 3; otherwise, it will be sent to the synthesizer and (likely) spoken as one hundred and twenty three.
en: Speak _numbers as digits
nl: _Nummers als getallen uitspreken

en: Global Voice Settings
nl: Algemene steminstellingen

en: Voice
nl: Stem

en: _Enable speech
nl: _Oplezen aanzetten

en: Ver_bose
nl: _Uitvoerig

en: Verbosity
nl: Uitvoerigheid

en: _All
nl: _Alles

en: Punctuation Level
nl: Leestekensniveau

note: Translators: If this setting is enabled, Orca will only speak text which is actually displayed on the screen. It will NOT speak things like the role of an item (e.g. checkbox) or its state (e.g. not checked) or say misspelled to indicate the presence of red squiggly spelling error lines -- things wh
en: Only speak displayed text
nl: Alleen weergegeven tekst uitspreken

en: Speak blank lines
nl: Blanco regels oplezen

en: Speak _indentation and justification
nl: I_nspringruimte en uitlijnen oplezen

en: Spea_k object mnemonics
nl: Spreek objectafkortingen uit

note: Translators: This checkbox toggles whether or not Orca says the child position (e.g., item 6 of 7).
en: Speak child p_osition
nl: Sub-positie _oplezen

en: Speak tutorial messages
nl: Tutorial-berichten oplezen

note: Translators: Orca has system messages which are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via speech, such as confirming the toggling of an Orca setting via command.  In instances where the message t
en: _System messages are detailed
nl: _Systeemberichten zijn uitgebreid

note: Translators: Orca has a command to present font and formatting information, including foreground and background color. The setting associated with this checkbox determines how Orca will speak colors: As rgb values or as names (e.g. light blue).
en: S_peak colors as names
nl: _Kleuren als namen uitspreken

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of the b
en: Announce block_quotes during navigation
nl: _Citaten aankondigen tijdens navigatie

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered as the user arrows into it and before speaking the list content. Upon navigati
en: Announce _lists during navigation
nl: _Lijsten aankondigen tijdens navigatie

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered as the user arrows into it and before speaking the table content
en: Announce _tables during navigation
nl: _Tabellen aankondigen tijdens navigatie

note: Translators: The misspelled-word indicator is the red squiggly line that appears underneath misspelled words in editable text fields. If this setting is enabled, when a user first moves into a word with this indicator, or types a misspelled word causing this indicator to appear, Orca will announce t
en: Speak _misspelled-word indicator
nl: Indicator _onjuist gespeld woord uitspreken

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of th
en: Announce _panels during navigation
nl: _Panelen aankondigen tijdens navigatie

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce the ARIA landmark that has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of 
en: Announce land_marks during navigation
nl: _Mijlpalen aankondigen tijdens navigatie

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of the 
en: Announce _forms during navigation
nl: _Formulieren aankondigen tijdens navigatie

note: Translators: If this checkbox is checked, Orca will speak the accessible description of an object. Whereas the accessible name of an object tends to be short and typically corresponds to what is displayed on screen, the contents of the accessible description tend to be longer, e.g. matching the text
en: Speak _description
nl: Omschrijving ui_tspreken

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a spreadsheet. If this setting is enabled, Orca will speak the entire row; if it is disabled, Orca will only speak the cell with focus.
en: Speak full row in sp_readsheets
nl: Volledige rij in sp_readsheets uitspreken

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a document table. In this context, document tables include tables such as those found in Writer documents as well as HTML table elements, but exclude spread
en: Speak full row in _document tables
nl: Volledige rij in _documenttabellen uitspreken

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a GUI table, such as a GtkTreeView. Document tables, such as those found in Writer and web content, and spreadsheet tables such as those found in Calc are n
en: Speak full row in _GUI tables
nl: Volledige rij in _GUI-tabellen uitspreken

en: Spoken Context
nl: Gesproken context

en: Speech
nl: Spraak

en: Enable Braille _support
nl: _Brailleondersteuning gebruiken

en: _Abbreviated role names
nl: _Afgekorte rolnamen

en: Disable _end of line symbol
nl: _Einderegel-symbool uitzetten

note: Translators: This string is associated with a combo box which allows the user to select the set of symbols to be used when Orca presents print strings on a refreshable braille display. Braille symbols vary from language to language due in part to what print letters exist for that language. The other
en: Contraction _Table:
nl: Kortschrift_tabel:

en: _Enable Contracted Braille
nl: _Braille-kortschrift aanzetten

note: Translators: If this option is enabled, Orca will adjust the text shown on the braille display so that only full words are shown. If it is not enabled, Orca uses all of the cells on the display, but some words might not be fully shown requiring the user to scroll to see the remainder.
en: Enable _word wrap
nl: Regela_fbreking aanzetten

en: Display Settings
nl: Instellingen weergeven

[ctx: braille dots]
note: Translators: This option refers to the dot or dots in braille which will be used to underline certain characters.
en: _None
nl: _Geen

en: Selection Indicator
nl: Selectie-indicator

en: Hyperlink Indicator
nl: Hyperlink-indicator

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements in that they are temporarily shown on the refreshable braille display. Upon removal of the message, the original contents of the braille display are restored. This checkbox allows the user to toggle this feat
en: Enable flash _messages
nl: Flits_berichten aanzetten

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: D_uration (secs):
nl: Tijdsd_uur (sec):

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _persistent
nl: Berichten _blijven staan

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _detailed
nl: Berichten zijn _uitgebreid

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Flash Message Settings
nl: Instellingen van flitsberichten

en: Enable _key echo
nl: _Toetsuitspraak gebruiken

en: Enable _alphabetic keys
nl: _Alfabetische toetsen gebruiken

en: Enable n_umeric keys
nl: _Numerieke toetsen gebruiken

en: Enable _punctuation keys
nl: _Interpunctietoetsen gebruiken

en: Enable _space
nl: _Spatie aanzetten

en: Enable _modifier keys
nl: _Controletoetsen gebruiken

en: Enable _function keys
nl: _Functietoetsen gebruiken

en: Enable ac_tion keys
nl: Actietoetsen _gebruiken

en: Enable _navigation keys
nl: _Navigatietoetsen gebruiken

en: Enable echo by _word
nl: Uitspraak per _woord gebruiken

en: Enable echo by _sentence
nl: Uitspraak per _zin gebruiken

en: Echo
nl: Toetsecho

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
nl: Schermlezer _modificatietoets(en):

en: Key Bindings
nl: Sneltoetsen

en: Pronunciation Dictionary
nl: Uitspraak-woordenboek

en: _New entry
nl: _Nieuw item

en: _Delete
nl: Ver_wijderen

en: Pronunciation
nl: Uitspraak

en: _Speak all
nl: _Alles oplezen

en: Speak _none
nl: _Niets oplezen

en: _Reset
nl: _Terugzetten

en: Text attributes
nl: Tekst-attributen

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _bottom button, move that attribute to the bottom of the list. The ordering in the 
en: Move to _bottom
nl: Naar ben_eden verplaatsen

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _down one button, move that attribute down one line in the list. The ordering in the l
en: Move _down one
nl: Één naar _beneden

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _up one button, move that attribute up one line in the list. The ordering in the list 
en: Move _up one
nl: Één naar bo_ven

note: Translators:  This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _top button, move that attribute to the top of the list. The ordering in the list 
en: Move to _top
nl: Naar b_oven verplaatsen

en: Adjust selected attribute
nl: Geselecteerd attribuut aanpassen

en: Braille Indicator
nl: Braille-indicator

en: Text Attributes
nl: Tekst-attributen

note: Translators: this is a structure to assist in the generation of spoken military-style spelling.  For example, 'abc' becomes 'alpha bravo charlie'. It is a simple structure that consists of pairs of letter : word(s) where the letter and word(s) are separate by colons and each pair is separated by com
en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
nl: a : anton, b : bernard, c : cornelis, d : dirk, e : eduard, f : ferdinand, g : gerard, h : hendrik, i : izaak, j : johannes, k : karel, l : lodewijk, m : maria, n : nico, o : otto, p : pieter, q : quirinus, r : rudolf, s : simon, t : tinus, u : utrecht, v : victor, w : willem, x : xantippe, y : ypsilon, z : zacharias

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the background color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background color
nl: achtergrondkleur

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether to make the background color for each character the height of the highest font used on the current line, or the height of the font used for the current character. It will be a "true" or "false" value. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.ht
en: background full height
nl: achtergrondkleur volle hoogte

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the background color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background stipple
nl: gestippelde achtergrond

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the direction of the text. Values are "none", "ltr" or "rtl". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: direction
nl: richting

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is editable. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: editable
nl: bewerkbaar

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the font family name of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: family name
nl: lettertypenaam

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the foreground color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground color
nl: voorgrondkleur

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the foreground color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground stipple
nl: gestippelde voorgrond

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the effect applied to the font used by the text. See: http://www.w3.org/TR/2002/WD-css3-fonts-20020802/#font-effect http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: font effect
nl: tekeneffect

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the indentation of the text (in pixels). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: indent
nl: inspringen

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs
en: mistake
nl: fout

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: this attribute specifies whether the text is invisible. It will be a "true" or "false" value. S
en: invisible
nl: onzichtbaar

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies how the justification of the text. Values are "left", "right", "center" or "fill". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: justification
nl: uitlijning

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the language that the text is written in. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: language
nl: taal

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the left margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left margin
nl: linker kantlijn

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the height of the line of text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-line-height http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line height
nl: regelhoogte

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute refers to the named style which is associated with the entire paragraph and which controls the default formatting (font, text size, alignment, etc.) of that paragraph. Examples of paragraph styles include "Heading 1", "Heading 2", "Caption", "Footnote", "Text Body", "Titl
en: paragraph style
nl: paragraafstijl

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave above each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels above lines
nl: pixels boven de regels

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave below each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels below lines
nl: pixels onder de regels

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave between wrapped lines inside the same newline-terminated line (paragraph). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels inside wrap
nl: beeldpunten tussen twee regels

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the right margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right margin
nl: rechter kantlijn

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the number of pixels that the text characters are risen above the baseline. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rise
nl: verhoog

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the scale of the characters. The value is a string representation of a double. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: scale
nl: schaal

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the size of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: size
nl: grootte

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the stretch of he text, if set. Values are "ultra_condensed", "extra_condensed", "condensed", "semi_condensed", "normal", "semi_expanded", "expanded", "extra_expanded" or "ultra_expanded". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: stretch
nl: uitrekking

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is strike though (in other words, whether there is a line drawn through it). Values are "true" or "false". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: strike through
nl: doorstrepen

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the slant style of the text, if set. Values are "normal", "oblique" or "italic". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: style
nl: stijl

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the decoration of the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-decoration http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text decoration
nl: tekstdecoratie

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the angle at which the text is displayed (i.e. rotated from the norm) and is represented in degrees of rotation. See: http://www.w3.org/TR/2003/CR-css3-text-20030514/#glyph-orientation-horizontal http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: text rotation
nl: draairichting tekst

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the shadow effects applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-shadow http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text shadow
nl: tekstschaduw

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies whether the text is underlined. Values are "none", "single", "double" or "low". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: underline
nl: onderstreept

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies what vertical alignment property has been applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: vertical align
nl: verticaal uitlijnen

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the weight of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/fonts.html#propdef-font-weight
en: weight
nl: gewicht

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the wrap mode of the text, if any. Values are "none", "char" or "word". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: wrap mode
nl: omloopmodus

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the way the text is written. Values are "lr-tb", "rl-tb", "tb-rl", "tb-lr", "bt-rl", "bt-lr", "lr", "rl" and "tb". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttrib
en: writing mode
nl: schrijfrichting

[ctx: textattr]
note: The following are the known values of some of these text attributes. These values were found in the Atk documentation at: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute No doubt there will be more, and as they are found, they can be added to this table so they can be translated.
en: true
nl: waar

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invisible", "editable", bg-full-height", "strikethrough", "bg-stipple" and "fg-stipple". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: false
nl: onwaar

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect", "underline", "text-shadow", "wrap mode" and "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: none
nl: geen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: engrave
nl: graveren

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: emboss
nl: reliëf

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: outline
nl: omlijnen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: overline
nl: bovenstreep

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line through
nl: doorstreept

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: blink
nl: knipperend

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-shadow". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: black
nl: zwart

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: single
nl: enkel

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: double
nl: dubbel

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: low
nl: laag

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: char
nl: teken

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: word
nl: woord

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode." It corresponds to GTK_WRAP_WORD_CHAR, defined in the Gtk documentation as "Wrap text, breaking lines in between words, or if that is not enough, also between graphemes." See: http://developer.gnome.
en: word char
nl: woordteken

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left
nl: links

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right
nl: rechts

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: center
nl: midden

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". In Gecko, when no justification has be explicitly set, they report a justification of "start".
en: no justification
nl: geen uitlijning

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: fill
nl: vullend

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra condensed
nl: ultra-condensed

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra condensed
nl: extra-condensed

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi condensed
nl: semi-condensed

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch" and "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: normal
nl: normaal

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi expanded
nl: semi-expanded

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra expanded
nl: extra-expanded

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra expanded
nl: ultra-expanded

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: small caps
nl: kleine hoofdletter

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: oblique
nl: schuin

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: italic
nl: cursief

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Default
nl: Standaard

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Text body
nl: Tekstblok

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Heading
nl: Koptekst

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: baseline
nl: grondlijn

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: sub
nl: onderlijn

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: super
nl: bovenlijn

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: top
nl: bovenaan

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-top
nl: tekst-boven

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: middle
nl: midden

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: bottom
nl: onder

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-bottom
nl: tekst-onder

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align" and "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: inherit
nl: overerving

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "strikethrough." It refers to the line style.
en: solid
nl: vast

note: Translators: this is a tip for the user on how to toggle a checkbox.
en: Press space to toggle.
nl: Druk op spatie om te schakelen.

note: Translators: this is a tip for the user on how to interact with a combobox.
en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
nl: Druk op spatie om uit te breiden en gebruik pijl omhoog en omlaag om een item te selecteren.

note: Translators: If this application has more than one unfocused alert or dialog window, inform user of how to refocus these.
en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
nl: Druk Alt+F6 om focus te wisselen naar achterliggende vensters.

note: Translators: this gives tips on how to navigate items in a layered pane.
en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
nl: Om naar andere items te bewegen kunt u de pijltjestoetsen gebruiken of vooruit zoeken selecteren.

note: Translators: this is the tutorial string for when first landing on the desktop, describing how to access the system menus.
en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
nl: Druk op Alt+F1 om naar het systeemmenu te gaan.

note: Translators: this is the tutorial string when navigating lists.
en: Use up and down to select an item.
nl: Gebruik de pijlen omhoog en omlaag om een item te selecteren.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to collapse the node.
en: To collapse, press shift plus left.
nl: Druk op Shift+Links om in te klappen.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to expand the node.
en: To expand, press shift plus right.
nl: Druk op Shift+Rechts om uit te vouwen.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a menu item
en: To activate press return.
nl: Druk op enter om te activeren.

note: Translators: This is the tutorial string for when landing on text fields.
en: Type in text.
nl: Voer tekst in.

note: Translators: this is the tutorial string for landing on a page tab, we are informing the user how to navigate these.
en: Use left and right to view other tabs.
nl: Gebruik de pijlen links en rechts om andere tabs te bekijken.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a push button.
en: To activate press space.
nl: Druk op spatie om te activeren.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a spin button.
en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
nl: Gebruik de pijlen omhoog en omlaag om een waarde te selecteren. Of toets de gewenste numerieke waarde in.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate radiobuttons.
en: Use arrow keys to change.
nl: Gebruik de pijltjestoetsen om te veranderen.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate menus.
en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
nl: Druk op de pijlen links of rechts om te navigeren. Gebruik de pijlen omhoog en omlaag om door de items de bladeren.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate into sub menus.
en: To enter sub menu, press right arrow.
nl: Druk op de rechter pijl om het submenu te openen.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a slider.
en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
nl: Druk op de linker pijl om te verlagen en de rechter pijl om te verhogen. Druk op Home om naar het minimum te gaan en op End om naar het maximum te gaan.
