orca - en to nn translation catalogue (850 entries)

en: Orca Screen Reader and Magnifier
nn: Orca skjermlesar og -forstørrar

en: Present on-screen information as speech or braille, or magnify the screen
nn: Vis informasjon på skjermen slik som tale eller blindeskrift, eller forstørr skjermen

en: Orca Preferences for %s
nn: Innstillingar for Orca for %s

en: No application has focus.
nn: Inga program har fokus.

note: Translators: this announces that a bookmark has been entered. Orca allows users to tell it to remember a particular spot in an application window and provides keystrokes for the user to jump to those spots.  These spots are known as 'bookmarks'.
en: bookmark entered
nn: bokmerke skrivne inn

note: Translators: this announces that the current object is the same object pointed to by the bookmark.
en: bookmark is current object
nn: bokmerke er noverande objekt

note: Translators: this announces that a bookmark has been saved to disk
en: bookmarks saved
nn: bokmerke lagra

note: Translators: this announces that a bookmark could not be saved to disk
en: bookmarks could not be saved
nn: bokmerket kunne ikkje verta lagra

note: Translators: this represents an item on the screen that has been set insensitive (or grayed out).
en: grayed
nn: grået ut

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing.
en: expanded
nn: utvida

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing.
en: collapsed
nn: samanslått

note: Translators: this represents the depth of a node in a tree view (i.e., how many ancestors a node has).
en: LEVEL %d
nn: NIVÅ %d

note: Translators: this represents the depth of a node in a tree view (i.e., how many ancestors a node has).
en: TREE LEVEL %d
nn: TRENIVÅ %d

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the left.
en: Line Left
nn: Linje venstre

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the right.
en: Line Right
nn: Linje høgre

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls up.
en: Line Up
nn: Linje opp

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls down.
en: Line Down
nn: Linje ned

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the top left of the window.
en: Top Left
nn: Øverst til venstre

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the bottom right of the window.
en: Bottom Right
nn: Nedst til høgre

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
nn: Markørposisjon

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
nn: mellomrom

note: Translators: this is the spoken word for the newline character
en: newline
nn: ny linje

note: Translators: this is the spoken word for the character '!' (U+0021)
en: exclaim
nn: utropsteikn

note: Translators: this is the spoken word for the character '"' (U+0022)
en: quote
nn: sitatteikn

note: Translators: this is the spoken word for the character '#' (U+0023)
en: number
nn: nummer

note: Translators: this is the spoken word for the character '%' (U+0025)
en: percent
nn: prosent

note: Translators: this is the spoken word for the character '&' (U+0026)
en: and
nn: og

note: Translators: this is the spoken word for the character ''' (U+0027)
en: apostrophe
nn: apostrof

note: Translators: this is the spoken word for the character '(' (U+0028)
en: left paren
nn: venstre parantes

note: Translators: this is the spoken word for the character ')' (U+0029)
en: right paren
nn: høgre parantes

note: Translators: this is the spoken word for the character '*' (U+002a)
en: star
nn: stjerne

note: Translators: this is the spoken word for the character '+' (U+002b)
en: plus
nn: pluss

note: Translators: this is the spoken word for the character ',' (U+002c)
en: comma
nn: komma

note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d)
en: dash
nn: bindestrek

note: Translators: this is the spoken word for the character '.' (U+002e)
en: dot
nn: punktum

note: Translators: this is the spoken word for the character '/' (U+002f)
en: slash
nn: skråstrek

note: Translators: this is the spoken word for the character ':' (U+003a)
en: colon
nn: kolon

note: Translators: this is the spoken word for the character ';' (U+003b)
en: semicolon
nn: semikolon

note: Translators: this is the spoken word for the character '< ' (U+003c)
en: less
nn: mindre

note: Translators: this is the spoken word for the character '=' (U+003d)
en: equals
nn: er lik

note: Translators: this is the spoken word for the character '> ' (U+003e)
en: greater
nn: større

note: Translators: this is the spoken word for the character '?' (U+003f)
en: question
nn: spørjeteikn

note: Translators: this is the spoken word for the character '@' (U+0040)
en: at
nn: krøllalfa

note: Translators: this is the spoken word for the character '[' (U+005b)
en: left bracket
nn: venstre hakeparentes

note: Translators: this is the spoken word for the character '\' (U+005c)
en: backslash
nn: omvendt skråstrek

note: Translators: this is the spoken word for the character ']' (U+005d)
en: right bracket
nn: høgre hakeparentes

note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e)
en: caret
nn: sirkumfleks

note: Translators: this is the spoken word for the character '_' (U+005f)
en: underline
nn: understrek

note: Translators: this is the spoken word for the character '{' (U+007b)
en: left brace
nn: venstre krøllparentes

note: Translators: this is the spoken word for the character '|' (U+007c)
en: vertical bar
nn: vertikal linje

note: Translators: this is the spoken word for the character '}' (U+007d)
en: right brace
nn: høgre krøllparentes

note: Translators: this is the spoken word for the character '¢' (U+00a2)
en: cents
nn: cent

note: Translators: this is the spoken word for the character '£' (U+00a3)
en: pounds
nn: pund

note: Translators: this is the spoken word for the character '§' (U+00a7) Translators: spoken words for the rolename of a section (e.g., in html).
en: section
nn: del

note: Translators: this is the spoken word for the character '¬' (U+00ac)
en: logical not
nn: logisk ikkje

note: Translators: this is the spoken word for the character '®' (U+00ae)
en: registered
nn: registrert

note: Translators: this is the spoken word for the character '°' (U+00b0)
en: degrees
nn: grader

note: Translators: this is the spoken word for the character '±' (U+00b1)
en: plus or minus
nn: pluss eller minus

note: Translators: this is the spoken word for the character '²' (U+00b2)
en: superscript 2
nn: superskript 2

note: Translators: this is the spoken word for the character '³' (U+00b3)
en: superscript 3
nn: superskript 3

note: Translators: this is the spoken word for the character 'µ' (U+00b5)
en: mu
nn: my

note: Translators: this is the spoken word for the character '¶' (U+00b6)
en: paragraph marker
nn: avsnittsmarkør

note: Translators: this is the spoken word for the character '¼' (U+00bc)
en: one fourth
nn: ein fjerdedel

note: Translators: this is the spoken word for the character '½' (U+00bd)
en: one half
nn: ein halv

note: Translators: this is the spoken word for the character '¾' (U+00be)
en: three fourths
nn: tre fjerdedeler

note: Translators: this is the spoken word for the character 'á' (U+00e1)
en: a acute
nn: a akutt

note: Translators: this is the spoken word for the character 'À' (U+00c0)
en: A GRAVE
nn: A GRAVIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Á' (U+00c1)
en: A ACUTE
nn: A AKUTT

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Â' (U+00c2)
en: A CIRCUMFLEX
nn: A CIRKUMFLEKS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Å' (U+00c5)
en: A RING
nn: Å

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Æ' (U+00c6)
en: A E
nn: Æ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ç' (U+00c7)
en: C CEDILLA
nn: C CEDILLE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'È' (U+00c8)
en: E GRAVE
nn: E GRAVIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'É' (U+00c9)
en: E ACUTE
nn: E AKUTT

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ê' (U+00ca)
en: E CIRCUMFLEX
nn: E CIRKUMFLEKS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ì' (U+00cc)
en: I GRAVE
nn: I GRAVIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Í' (U+00cd)
en: I ACUTE
nn: I AKUTT

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Î' (U+00ce)
en: I CIRCUMFLEX
nn: I CIRKUMFLEKS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ò' (U+00d2)
en: O GRAVE
nn: O GRAVIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ó' (U+00d3)
en: O ACUTE
nn: O AKUTT

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ô' (U+00d4)
en: O CIRCUMFLEX
nn: O CIRKUMFLEKS

note: Translators: this is the spoken word for the character '×' (U+00d7)
en: times
nn: gonger

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ø' (U+00d8)
en: O STROKE
nn: Ø

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ù' (U+00d9)
en: U GRAVE
nn: U GRAVIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ú' (U+00da)
en: U ACUTE
nn: U AKUTT

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Û' (U+00db)
en: U CIRCUMFLEX
nn: U CIRKUMFLEKS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ý' (U+00dd)
en: Y ACUTE
nn: Y AKUTT

note: Translators: this is the spoken word for the character 'à' (U+00e0)
en: a grave
nn: a gravis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'â' (U+00e2)
en: a circumflex
nn: a cirkumfleks

note: Translators: this is the spoken word for the character 'å' (U+00e5)
en: a ring
nn: å

note: Translators: this is the spoken word for the character 'æ' (U+00e6)
en: a e
nn: æ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ç' (U+00e7)
en: c cedilla
nn: c cedille

note: Translators: this is the spoken word for the character 'è' (U+00e8)
en: e grave
nn: e gravis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'é' (U+00e9)
en: e acute
nn: e akutt

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ê' (U+00ea)
en: e circumflex
nn: e cirkumfleks

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ì' (U+00ec)
en: i grave
nn: i gravis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'í' (U+00ed)
en: i acute
nn: i akutt

note: Translators: this is the spoken word for the character 'î' (U+00ee)
en: i circumflex
nn: i cirkumfleks

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ò' (U+00f2)
en: o grave
nn: o gravis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ó' (U+00f3)
en: o acute
nn: o akutt

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ô' (U+00f4)
en: o circumflex
nn: o cirkumfleks

note: Translators: this is the spoken word for the character '÷' (U+00f7)
en: divided by
nn: delt på

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ø' (U+00f8)
en: o stroke
nn: ø

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ú' (U+00fa)
en: u acute
nn: u akutt

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ù' (U+00f9)
en: u grave
nn: u gravis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'û' (U+00fb)
en: u circumflex
nn: u cirkumfleks

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ý' (U+00fd)
en: y acute
nn: y akutt

note: Translators: this is the spoken word for the character '•' (U+2022)
en: bullet
nn: kulepunkt

note: Translators: this is the spoken word for the character '‰' (U+2030)
en: per mille
nn: promille

note: Translators: this is the spoken word for the character '≠' (U+2260)
en: not equal to
nn: ikkje lik

note: Translators: this is the spoken word for the character '≤' (U+2264)
en: less than or equal to
nn: mindre enn eller lik

note: Translators: this is the spoken word for the character '≥' (U+2265)
en: greater than or equal to
nn: større enn eller lik

note: Translators: this is the spoken word for the character '√' (U+221a)
en: square root
nn: kvadratrota

note: Translators: this is the spoken word for the character '∞' (U+221e)
en: infinity
nn: uendeleg

note: Translators: this is the spoken word for the character '□' (U+25a1) It can be used as a bullet in a list.
en: white square
nn: kvit firkant

note: Translators: this is the spoken word for the character '◆' (U+25c6) It can be used as a bullet in a list. Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00C as a bullet which looks like the black diamond: ◆ (U+25C6).  Therefore, please use the same translation for this charac
en: black diamond
nn: svart diamant

note: Translators: this is the spoken word for the character '○' (U+25cb) It can be used as a bullet in a list.
en: white circle
nn: kvit sirkel

note: Translators: this is the spoken word for the character '●' (U+25cf) It can be used as a bullet in a list.
en: black circle
nn: svart sirkel

note: Translators: this is the spoken word for the character '◦' (U+25e6)
en: white bullet
nn: kvitt kulepunkt

note: Translators: this is the spoken word for the character '✓' (U+2713) It can be used as a bullet in a list.
en: check mark
nn: avkrysningsmerke

note: Translators: this is the spoken word for the character '➔' (U+2794) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list. The goal is to inform the user of the appearance of the bullet without too much verbiage, hence simply "right-pointing arrow".
en: right-pointing arrow
nn: pil som peikar til høgre

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Performs left click on current flat review item.
nn: Utfører venstreklikk på gjeldende oppføring i flat vising.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Performs right click on current flat review item.
nn: Utfører høgreklikk på gjeldene oppføring i flat vising.

note: Translators: the Orca "SayAll" command allows the user to press a key and have the entire document in a window be automatically spoken to the user.  If the user presses any key during a SayAll operation, the speech will be interrupted and the cursor will be positioned at the point where the speech w
en: Speaks entire document.
nn: Lesar opp heile dokumentet.

note: Translators: the "Where am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them.  For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Performs the basic where am I operation.
nn: Køyrer grunnleggjande versjon av «hvor er jeg»-operasjonen.

note: Translators: the "Where am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them.  For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Performs the detailed where am I operation.
nn: Køyrer detaljert versjon av «hvor er jeg»-operasjonen.

note: Translators: This command will cause the window's title to be spoken.
en: Speaks the title bar.
nn: Uttaler teksten i tittelfeltet.

note: Translators: This command will cause the window's status bar contents to be spoken.
en: Speaks the status bar.
nn: Uttaler teksten i statuslinja.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.
en: Opens the Orca Find dialog.
nn: Opnar dialog for søk i Orca.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This string is used for finding the next occurence of a string.
en: Searches for the next instance of a string.
nn: Søkjer etter neste instans av ein streng.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This string is used for finding the previous occurence of a string.
en: Searches for the previous instance of a string.
nn: Søkjer etter førre instans av ein streng.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Enters and exits flat review mode.
nn: Går inn i og ut av flat visingsmodus.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the beginning of the previous line.
nn: Flytter flat vising til byrjinga av førre linje.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the home position.
nn: Flytter flat vising til hjemposisjonen.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review line.
nn: Lesar opp den gjeldende linja i flat vising.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spells the current flat review line.
nn: Stavar fonetisk Lesar opp aktiv linje i flat vising.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the beginning of the next line.
nn: Flytter flat vising til byrjinga av neste linje.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the end position.
nn: Flytter flat vising til endposisjonen.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the previous item or word.
nn: Flytter flat vising til førre oppføring eller ord.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the word above the current word.
nn: Flytter flat vising til ordet over gjeldende ord.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review object.
nn: Lesar opp det gjeldende flatvisingsobjektet.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the next item or word.
nn: Flytter flat vising til den neste oppføringa eller det neste ordet.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the word below the current word.
nn: Flytter flat vising til ordet under det gjeldende ordet.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the previous character.
nn: Flytter flat vising til førre teikn.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the end of the line.
nn: Flytter flat vising til enden av linja.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review character.
nn: Lesar opp det gjeldende teikna frå flat vising.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the next character.
nn: Flytter flat vising til neste teikn.

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read, or they just want the current cell to be presented to them.
en: Toggles whether to read just the current table cell or the whole row.
nn: Les berre gjeldende tabellcelle eller heile raden.

note: Translators: the attributes being presented are the text attributes, such as bold, italic, font name, font size, etc.
en: Reads the attributes associated with the current text character.
nn: Lesar attributtane tilordnet det gjeldende tekstlige teikna.

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille character to the user.  There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pans the braille display to the left.
nn: Forskyver braillevisinga til venstre.

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille character to the user.  There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pans the braille display to the right.
nn: Forskyver braillevisinga til høgre.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the bottom left.
nn: Flytter flat vising nedst til venstre.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Returns to object with keyboard focus.
nn: Returnerer til objektet med tastaturfokus.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Enters learn mode.  Press escape to exit learn mode.
nn: Går inn i læringsmodus. Trykk escape for å gå ut av det att.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Exits learn mode.
nn: Går ut av læringsmodus.

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decreases the speech rate.
nn: Begrenser lesehastigheten.

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increases the speech rate.
nn: Aukar lesehastigheten.

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decreases the speech pitch.
nn: Begrenser stemmens tonestorleik.

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increases the speech pitch.
nn: Aukar stemmens tonestorleik.

en: Quits Orca
nn: Avsluttar Orca

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for Orca.
en: Displays the preferences configuration dialog.
nn: Viser innstillingsvindauget.

note: Translators: the application preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for a specific application within Orca.
en: Displays the application preferences configuration dialog.
nn: Viser programmet sitt innstillingsvindauge.

note: Translators: Orca allows the user to turn speech synthesis on or off.  We call it 'silencing'.
en: Toggles the silencing of speech.
nn: Slår av og på lyd for opplesning.

note: Translators: this command moves the current position to the location stored at the bookmark.
en: Go to bookmark.
nn: Gå til bokmerke.

note: Translators: this event handler binds an in-page accessible object location to the given input key command.
en: Add bookmark.
nn: Legg til bokmerke.

note: Translators: this event handler saves all bookmarks for the current application to disk.
en: Save bookmarks.
nn: Lagra bokmerke.

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the next bookmark location.
en: Go to next bookmark location.
nn: Gå til neste bokmerkelokasjon.

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the previous bookmark location.
en: Go to previous bookmark location.
nn: Gå til førre bokmerkelokasjon.

note: Translators: "color enhancements" are changes users can make to the appearance of the screen to make things easier to see, such as inverting the colors or applying a tint. This command toggles these enhancements on/off.
en: Toggles color enhancements.
nn: Slår av/på fargeforbedringar.

note: Translators: "mouse enhancements" are changes users can make to the appearance of the mouse pointer to make it easier to see, such as increasing its size, changing its color, and surrounding it with crosshairs.  This command toggles these enhancements on/off.
en: Toggles mouse enhancements.
nn: Slår av/på forbedringar for mus.

note: Translators: this command increases the magnification level.
en: Increases the magnification level.
nn: Aukar forstørringsnivået.

note: Translators: this command decreases the magnification level.
en: Decreases the magnification level.
nn: Minsker forstørringsnivået.

note: Translators: Orca allows the user to turn the magnifier on or off. This command not only toggles magnification, but also all of the color and pointer customizations made through the magnifier.
en: Toggles the magnifier.
nn: Slår av forstørringsglaset.

note: Translators: the user can choose between several different types of magnification, including full screen and split screen.  The "position" here refers to location of the magnifier.
en: Cycles to the next magnifier position.
nn: Byter til neste posisjon for forstørringsglaset.

note: Translators: this is the number of space characters on a line of text.
en: %d space | %d spaces
nn[0]: %d mellomrom
nn[1]: %d mellomrom

note: Translators: this is the number of tab characters on a line of text.
en: %d tab | %d tabs
nn[0]: %d tabulator
nn[1]: %d tabulatorar

note: Translators: this is an index value so that we can tell which progress bar we are referring to.
en: Progress bar %d.
nn: Fremdriftsviser %d.

note: Translators: this is the percentage value of a progress bar. Translators: this is the percentage value of a slider, progress bar or other component that displays a value as a percentage. Translators: this is the percentage value of a progress bar.
en: %d percent.
nn: %d prosent.

note: Translators: this represents the depth of a node in a tree view (i.e., how many ancestors a node has).
en: tree level %d
nn: trenivå %d

[ctx: tablecell]
note: Translators: this is in reference to a table cell being selected or not. ONLY TRANSLATE THE PART AFTER THE PIPE CHARACTER |
en:  not selected
nn: ikkje vald

note: Translators: this means the user has selected all the text in a document (e.g., Ctrl+a in gedit).
en: entire document selected
nn: heile dokumentet vald

[ctx: text]
note: Translators: this object is now selected. Let the user know this. ONLY TRANSLATE THE PART AFTER THE PIPE CHARACTER | Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca lets them know this. ONLY TRANSLATE THE PART AFTER THE PIPE CHARACTER |
en: selected
nn: vald

[ctx: text]
note: Translators: this object is now unselected. Let the user know this. ONLY TRANSLATE THE PART AFTER THE PIPE CHARACTER | Translators: when the user unselects (unhighlights) text in a document, Orca lets them know this. ONLY TRANSLATE THE PART AFTER THE PIPE CHARACTER |
en: unselected
nn: ikke vald

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read, or they just want the current cell to be presented to them.
en: Speak row
nn: Snakk

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read, or they just want the current cell to be presented to them.
en: Speak cell
nn: Uttal celle

note: Translators: bold as in the font sense.
en: bold
nn: uthevet

note: Translators: these represent the number of pixels for the left or right margins in a document.  We are hesitant to interpret the values -- they are given to us in some unknown form by the application, so we leave things in plural form here.
en: %s %s pixel | %s %s pixels
nn[0]: %s %s piksel
nn[1]: %s %s pikslar

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To exit learn mode, press the escape key.
nn: Går inn i læringsmodus.  Trykk ein knapp for å høyre kva det brukast til. Trykk esc for å avslutte læremodus.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Learn mode.  Press escape to exit.
nn: Læringsmodus.  Trykk escape for å gå ut av det.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Exiting learn mode.
nn: Går ut av læringsmodus.

note: Translators: "white space" is a short phrase to mean the user has navigated to a line with only whitespace on it.
en: white space
nn: mellomrom

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This message lets them know a string they were searching for was not found.
en: string not found
nn: streng ikkje funne

note: Translators: Orca will provide more compelling output of the spell checking dialog in some applications.  The first thing it does is let them know what the misspelled word is.
en: Misspelled word: %s
nn: Feilstavet ord: %s

en: Context is %s
nn:  Samanhengen er %s

note: Translators: Orca will tell you how many characters are repeated on a line of text.  For example: "22 space characters".  The %d is the number and the %s is the spoken word for the character.
en: %d %s character | %d %s characters
nn[0]:  %d %s teikn
nn[1]:  %d %s teikn

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: page selected from cursor position
nn: side vald frå markørposisjon

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: page selected to cursor position
nn: side vald til markørposisjon

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: line selected down from cursor position
nn: linje vald ned frå markørposisjon

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: line selected up from cursor position
nn: linje vald opp frå markørposisjon

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: document selected to cursor position
nn: dokument vald til markørposisjon

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: document selected from cursor position
nn: dokument vald frå markørposisjon

note: Translators: this refers to the speech synthesis services provided by the separate emacspeak utility available at http://emacspeak.sourceforge.net/.
en: Emacspeak Speech Services
nn: Emacspeak opplesningstenester

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.  This message indicates that a find operation in the reverse direction is wrapping from the top of the window down to the bottom.
en: Wrapping to Bottom
nn: Går rundt til botnen

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.  This message indicates that a find operation in the forward direction is wrapping from the bottom of the window up to the top.
en: Wrapping to Top
nn: Går rundt til toppen

note: Translators: this represents the state of a checkbox.
en: partially checked
nn: delvis merket av

note: Translators: this represents the state of a checkbox. Translators: this represents the state of a checked menu item.
en: checked
nn: merket av

note: Translators: this represents the state of a checkbox.
en: not checked
nn: ikkje merket av

note: Translators: the state of a toggle button.
en: pressed
nn: trykket

note: Translators: the state of a toggle button.
en: not pressed
nn: ikkje trykket

[ctx: radiobutton]
note: Translators: this is in reference to a radio button being selected or not. ONLY TRANSLATE THE PART AFTER THE PIPE CHARACTER |
en: selected
nn: vald

[ctx: radiobutton]
note: Translators: this is in reference to a radio button being selected or not. ONLY TRANSLATE THE PART AFTER THE PIPE CHARACTER |
en: not selected
nn: ikke vald

note: Translators: The component orientation is horizontal.
en: horizontal
nn: horisontal

note: Translators: The component orientation is vertical.
en: vertical
nn: vertikal

note: Translators: this is intended to be a short phrase to speak and braille to tell the user that no component has keyboard focus.
en: No focus
nn: Inga fokus

note: Translators: "multi-select" refers to a web form list in which more than one item can be selected at a time.
en: multi-select
nn: fleirval

note: Translators: this represents a list in HTML.
en: List with %d item | List with %d items
nn[0]: Liste med %d oppføring
nn[1]: Liste med %d oppføringar

note: Translators: Announces the number of headings in the web page that is currently being displayed.
en: %d heading | %d headings
nn[0]: %d overskrift
nn[1]: %d overskrifter

note: Translators: Announces the number of forms in the web page that is currently being displayed.
en: %d form | %d forms
nn[0]: %d skjema
nn[1]: %d skjema

note: Translators: Announces the number of non-layout tables in the web page that is currently being displayed.
en: %d table | %d tables
nn[0]: %d tabell
nn[1]: %d tabellar

note: Translators: Announces the number of visited links in the web page that is currently being displayed.
en: %d visited link | %d visited links
nn[0]: %d besøkt lenkje
nn[1]: %d besøkte lenkjer

note: Translators: Announces the number of unvisited links in the web page that is currently being displayed.
en: %d unvisited link | %d unvisited links
nn[0]: %d lenkja som ikkje er besøkt
nn[1]: %d lenkjer som ikkje er besøkt

note: Translators: Announces the percentage of the document that has been read.  This is calculated by knowing the index of the current position divided by the total number of objects on the page.
en: %d percent of document read
nn: %d prosent av dokumentet er lest

note: Translators: this announces that a bookmark has been entered
en: entered bookmark
nn: oppgjeven bokmerke

note: Translators: this is for navigating HTML content one character at a time.
en: Goes to next character.
nn: Flytter til neste teikn.

note: Translators: this is for navigating HTML content one character at a time.
en: Goes to previous character.
nn: Flytter til førre teikn.

note: Translators: this is for navigating HTML content one word at a time.
en: Goes to next word.
nn: Flytter til neste ord.

note: Translators: this is for navigating HTML content one word at a time.
en: Goes to previous word.
nn: Flytter til førre ord.

note: Translators: this is for navigating HTML content one line at a time.
en: Goes to next line.
nn: Flytter til neste linje.

note: Translators: this is for navigating HTML content one line at a time.
en: Goes to previous line.
nn: Flytter til førre linje.

note: Translators: this command will move the user to the beginning of an HTML document.
en: Goes to the top of the file.
nn: Går til starten av fila.

note: Translators: this command will move the user to the end of an HTML document.
en: Goes to the bottom of the file.
nn: Går til slutten av fila.

note: Translators: this is for navigating inside HTML tables.
en: Goes left one cell.
nn: Går ei celle til venstre.

note: Translators: this is for navigating inside HTML tables.
en: Goes right one cell.
nn: Går ei celle til høgre.

note: Translators: this is for navigating inside HTML tables.
en: Goes down one cell.
nn: Går ned ei celle.

note: Translators: this is for navigating inside HTML tables.
en: Goes up one cell.
nn: Går ei celle opp.

note: Translators: this is for navigating inside HTML tables.
en: Goes to the first cell in a table.
nn: Går til den første cella i ein tabell.

note: Translators: this is for navigating inside HTML tables.
en: Goes to the last cell in a table.
nn: Går til den siste cella i ein tabell.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h1>).
en: Goes to previous heading.
nn: Går til førre overskrift.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h1>).
en: Goes to next heading.
nn: Går til neste overskrift.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h1>).
en: Goes to previous heading at level 1.
nn: Går til førre overskrift på nivå 1.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h1>).
en: Goes to next heading at level 1.
nn: Går til neste overskrift på nivå 1.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h2>).
en: Goes to previous heading at level 2.
nn: Går til førre overskrift på nivå 2.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h2>).
en: Goes to next heading at level 2.
nn: Går til neste overskrift på nivå 2.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h3>).
en: Goes to previous heading at level 3.
nn: Går til førre overskrift på nivå 3.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h3>).
en: Goes to next heading at level 3.
nn: Går til neste overskrift på nivå 3.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h4>).
en: Goes to previous heading at level 4.
nn: Går til førre overskrift på nivå 4.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h4>).
en: Goes to next heading at level 4.
nn: Går til neste overskrift på nivå 4.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h5>).
en: Goes to previous heading at level 5.
nn: Går til førre overskrift på nivå 5.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h5>).
en: Goes to next heading at level 5.
nn: Går til neste overskrift på nivå 5.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h6>).
en: Goes to previous heading at level 6.
nn: Går til førre overskrift på nivå 6.

note: Translators: this is for navigating HTML by headers (e.g., <h6>).
en: Goes to next heading at level 6.
nn: Går til neste overskrift på nivå 6.

note: Translators: this is for navigating HTML in a structural manner, where a 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Goes to previous large object.
nn: Går til førre store objekt.

note: Translators: this is for navigating HTML in a structural manner, where a 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Goes to next large object.
nn: Går til neste store objekt.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark.  ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Goes to previous landmark.
nn: Går til førre landemerke.

note: Translators: this is for navigating to the next ARIA role landmark.
en: Goes to next landmark.
nn: Går til neste landemerke.

note: Translators: this is for navigating between bulleted/numbered lists in HTML
en: Goes to previous list.
nn: Går til førre liste.

note: Translators: this is for navigating between bulleted/numbered lists in HTML
en: Goes to next list.
nn: Går til førre liste.

note: Translators: this is for navigating between bulleted/numbered list items in HTML
en: Goes to previous list item.
nn: Går til førre listeoppføring.

note: Translators: this is for navigating between bulleted/numbered list items in HTML
en: Goes to next list item.
nn: Går til neste lenkjeoppføring.

note: Translators: this is for navigating between links in HTML
en: Goes to previous unvisited link.
nn: Går til førre ubesøkte lenkja.

note: Translators: this is for navigating between links in HTML
en: Goes to next unvisited link.
nn: Går til neste ubesøkte lenkja.

note: Translators: this is for navigating between links in HTML
en: Goes to previous visited link.
nn: Går til førre besøkte lenkja.

note: Translators: this is for navigating between links in HTML
en: Goes to next visited link.
nn: Går til neste besøkte lenkja.

note: Translators: this is for navigating between form fields in HTML
en: Goes to previous form field.
nn: Går til førre felt i skjema.

note: Translators: this is for navigating between form fields in HTML
en: Goes to next form field.
nn: Går til neste felt i skjema.

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in HTML
en: Goes to previous blockquote.
nn: Går til førre blokksitat.

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in HTML
en: Goes to next blockquote.
nn: Går til neste blokksitat.

note: Translators: this is for navigating between tables in HTML
en: Goes to previous table.
nn: Går til førre tabell.

note: Translators: this is for navigating between tables in HTML
en: Goes to next table.
nn: Går til neste tabell.

note: Translators: this is for navigating between live regions
en: Goes to previous live region.
nn: Går til førre levende region.

note: Translators: this is for navigating between live regions
en: Goes to next live region.
nn: Går til neste levende region.

note: Translators: this is for navigating to the last live region to make an announcement.
en: Goes to last live region.
nn: Går til siste levende region.

note: Translators: this is for navigating between objects (regardless of type) in HTML
en: Goes to the previous object.
nn: Går til førre objekt.

note: Translators: this is for navigating between objects (regardless of type) in HTML
en: Goes to the next object.
nn: Går til neste objekt.

note: Translators: this is the title of a panel holding options for how to navigate HTML content (e.g., Orca caret navigation, positioning of caret, etc.).
en: Page Navigation
nn: Sidenavigering

note: Translators: this is an option to tell Orca whether or not it should speak table cell coordinates in HTML content.
en: Speak _cell coordinates
nn: Tal _cellekoordinater

note: Translators: this is an option to allow users to skip over empty/blank cells when navigating tables in HTML content.
en: Skip _blank cells
nn: Hopp over tomme ce_ller

note: Translators: this is the title of a panel containing options for specifying how to navigate tables in HTML content.
en: Table Navigation
nn: Tabellnavigasjon

note: Translators: this option allows the user to specify the number of matched characters that must be present before Orca speaks the line that contains the results from the Find toolbar.
en: Minimum length of matched text:
nn: Minste lengde på tekst med treff:

note: Translators: this is the title of a panel containing options for using Firefox's Find toolbar.
en: Find Options
nn: Alternativ for søk

note: Translators: this is in reference to loading a web page.
en: Loading.  Please wait.
nn: Lastar. Vent.

note: Translators: this is in reference to loading a web page.
en: Finished loading %s.
nn: Fullført lasting av %s.

note: Translators: this is in reference to loading a web page.
en: Finished loading.
nn: Fullført lasting.

note: Translators: The cell here refers to a cell within an HTML table.  We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d rows and %d columns
nn: Cella går over %d rader og %d kolonnar

note: Translators: The cell here refers to a cell within an HTML table.  We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d columns
nn: Cella går over %d kolonnar

note: Translators: The cell here refers to a cell within an HTML table.  We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d rows
nn: Cella går over %d rader

note: Translators: this is in reference to a heading level in HTML (e.g., For <h3>, the level is 3).
en: level %d
nn: nivå %d

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the top of the web page has been reached without that object being found, we "wrap" to the bottom of the page and continuing looking upwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to bottom.
nn: Går rundt til botnen.

note: Translators: this is in reference to navigating HTML content by heading (e.g., <h1>).
en: No more headings.
nn: Inga fleire topptekstar.

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the bottom of the web page has been reached without that object being found, we "wrap" to the top of the page and continuing looking downwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to top.
nn: Går rundt til toppen.

note: Translators: this is in reference to navigating HTML content by heading (e.g., <h1>).
en: No more headings at level %d.
nn: Inga fleire overskrifter på nivå %d.

note: Translators: this is for navigating HTML in a structural manner, where a 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: No more large objects.
nn: Inga fleire store objekt.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark.  ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.  This is an that one was not found. Translators: this is for navigating to the
en: No landmark found.
nn: Inga landemerker funne.

note: Translators: this represents a list item in HTML. The nesting level is how 'deep' the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list).
en: Nesting level %d
nn: Nøstenivå %d

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from bulleted/numbered list to bulleted/numbered list.
en: No more lists.
nn: Det finst inga fleire lister.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from bulleted/numbered list item to bulleted/numbered list item.
en: No more list items.
nn: Det finst inga fleire oppføringar i listen.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from link to link.
en: No more unvisited links.
nn: Det finst inga fleire ubesøkte lenkjer.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from link to link.
en: No more visited links.
nn: Det finst inga fleire besøkte lenkjer.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from blockquote to blockquote.
en: No more blockquotes.
nn: Det finst ikkje fleire blokksitater.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from form field to form field.
en: No more form fields.
nn: Det finst ikkje fleire felt i skjema.

note: Translators: this represents the (row, col) position of a cell in a table.
en: Row %d, column %d.
nn: Rad %d, kolonne %d

note: Translators: a uniform table is one in which each table cell occupies one row and one column (i.e. a perfect grid) In contrast, a non-uniform table is one in which at least one table cell occupies more than one row and/or column.
en: Non-uniform
nn: Ikkje-uniform

note: Translators: this represents the number of rows in an HTML table.
en: Table with %d row | Table with %d rows
nn[0]: Tabell med %d rad
nn[1]: Tabell med %d rader

note: Translators: this represents the number of cols in an HTML table.
en: %d column | %d columns
nn[0]: %d kolonne
nn[1]: %d kolonnar

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from table to table.
en: No more tables.
nn: Inga fleire tabellar.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from table cell to table cell.
en: Beginning of row.
nn: Byrjalse av rad.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from table cell to table cell.
en: Not in a table.
nn: Ikkje i ein tabell.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from table cell to table cell.
en: End of row.
nn: Slutten av rad.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from table cell to table cell.
en: Top of column.
nn: Toppen på kolonnen.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from table cell to table cell.
en: Bottom of column.
nn: Botnen på kolonnen.

note: Translators: this is for navigating HTML in a structural manner, where a 'live region' is a location in a web page that are updated without having to refresh the entire page.
en: No more live regions.
nn: Det finst ikkje fleire levende regioner.

note: Translators: this announces to the user that live region support has been turned off.
en: Live region support is off
nn: Støtte for levende regioner er slått av

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content.  It's often broken, so Orca needs to provide its own support.  As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode.
en: Gecko is controlling the caret.
nn: Gecko styrer markøren.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content.  It's often broken, so Orca needs to provide its own support.  As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode.
en: Orca is controlling the caret.
nn: Orca styrer markøren.

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around the HTML content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature.  T
en: Structural navigation keys on.
nn: Strukturelle navigasjonstastar er slått på.

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around the HTML content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature.  T
en: Structural navigation keys off.
nn: Strukturelle navigasjonstastar er slått av.

en: GNOME Speech Services
nn: GNOME opplesningstenester

note: Translators: we replace the ellipses (both manual and UTF-8) with a spoken string.  The extra space you see at the beginning is because we need the speech synthesis engine to speak the new string well.  For example, "Open..." turns into "Open dot dot dot".
en:  dot dot dot
nn:  prikk prikk prikk

note: Translators: this is a short string saying that the speech synthesis engine is now speaking in a higher pitch.
en: higher.
nn: høgare.

note: Translators: this is a short string saying that the speech synthesis engine is now speaking in a lower pitch. Translators: This string announces speech pitch change.
en: lower.
nn: lågare.

note: Translators: this is a short string saying that the speech synthesis engine is now speaking at a faster rate (words per minute).
en: faster.
nn: raskere.

note: Translators: this is a short string saying that the speech synthesis engine is now speaking at a slower rate (words per minute). Translators: This string announces speech rate change.
en: slower.
nn: saktere.

[ctx: listitem]
note: Translators: this represents the state of a node in a tree or list. ONLY TRANSLATE THE PART AFTER THE PIPE CHARACTER |
en: selected
nn: vald

[ctx: listitem]
note: Translators: this represents the state of a node in a tree or list. ONLY TRANSLATE THE PART AFTER THE PIPE CHARACTER |
en: unselected
nn: ikke vald

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "caps lock" modifier.
en: Caps_Lock
nn: Caps_lock

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left shift key
en: left shift
nn: venstre shift

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left alt key
en: left alt
nn: venstre alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left ctrl key
en: left control
nn: venstre kontroll

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right shift key
en: right shift
nn: høgre shift

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right alt key
en: right alt
nn: høgre alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right ctrl key
en: right control
nn: høgre kontroll

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left meta key
en: left meta
nn: venstre meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right meta key
en: right meta
nn: høgre meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left tab key
en: left tab
nn: venstre tab

note: Translators: output the politeness level
en: politeness level %s
nn: høflighetsnivå %s

note: Translators: this is the message spoken when a user enables the magnifier.  In addition to screen magnification, the user's preferred colors and mouse customizations are loaded.
en: Magnifier enabled.
nn: Forstørrelsesglass aktivert

note: Translators: this is the message spoken when a user disables the magnifier, restoring the screen contents to their normal colors and sizes.
en: Magnifier disabled.
nn: Forstørrelsesglass deaktivert.

note: Translators: magnification will use the full screen. Translators: this is an algorithm for magnifying pixels on the screen.
en: Full Screen
nn: Full skjerm

note: Translators: the user attempted to switch to full screen magnification, but his/her system doesn't support it.
en: Full Screen mode unavailable
nn: Fullskjermmodus er utilgjengeleg.

note: Translators: magnification will use the top half of the screen.
en: Top Half
nn: Øverste halvdel

note: Translators: magnification will use the bottom half of the screen.
en: Bottom Half
nn: Nedste halvdel

note: Translators: magnification will use the left half of the screen.
en: Left Half
nn: Venstre halvdel

note: Translators: magnification will use the right half of the screen.
en: Right Half
nn: Høgre halvdel

note: Translators: the user has selected a custom area of the screen to use for magnification.
en: Custom
nn: Eigendefinert

note: Translators: this is a regular expression that is intended to match a positive 'yes' response from a user at the command line.  The expression as given means - does it begin with (that's the '^' character) any of the characters in the '[' ']'?  In this case, we've chosen 'Y', 'y', and '1' to mean po
en: ^[Yy1]
nn: ^[Jj1]

note: Translators: this means speech synthesis (i.e., the machine speaks to you from its speakers) is not installed or working.
en: Speech is unavailable.
nn: Opplesning er utilgjengeleg.

en: Welcome to Orca setup.
nn: Velkomen til oppsett av Orca.

note: Translators: the speech system represents what general speech wrapper is going to be used.  For example, gnome-speech is a speech system, speech dispatcher is another, emacspeak is another.  These all then provide wrappers around specific speech servers (engines).
en: Select desired speech system:
nn: Vel ditt opplesningssystem:

note: Translators: this is prompting for a numerical choice.
en: Enter choice:
nn: Skriv inn ditt val:

note: Translators: this means speech synthesis will not be used.
en: Speech will not be used.
nn: Opplesning vil ikkje verta brukt.

note: Translators: this means no working speech servers (speech synthesis engines) can be found.
en: No servers available.
nn: Inga tenarar er tilgjengelege.

note: Translators: this is prompting for a numerical choice from a list of available speech synthesis engines.
en: Select desired speech server.
nn: Vel den foretrukkede opplesningstenaren.

note: Translators: this means the speech server (speech synthesis engine) is not working properly and no voices (e.g., male, female, child) are available.
en: No voices available.
nn: Inga stemmer er tilgjengelege.

note: Translators: this is prompting for a numerical value from a list of choices of speech synthesis voices (e.g., male, female, child).
en: Select desired voice:
nn: Vel ynskja stemme:

note: Translators: the word echo feature of Orca will speak the word prior to the caret when the user types a word delimiter.
en: Enable echo by word?  Enter y or n:
nn: Slå på ekko per ord?  Skriv inn y eller n:

note: Translators: if key echo is enabled, Orca will speak the name of a key as the user types on the keyboard.  If the user wants key echo, they will then be prompted for which classes of keys they want echoed.
en: Enable key echo?  Enter y or n:
nn: Slå på tasteekko?  Skriv inn y eller n:

note: Translators: this is in reference to key echo for normal text entry keys.
en: Enable alphanumeric and punctuation keys?  Enter y or n:
nn: Slå på alfanumeriske og teiknsettingstastar?  Skriv inn y eller n:

note: Translators: this is in reference to key echo for CTRL, ALT, Shift, Insert, and "Fn" on laptops.
en: Enable modifier keys?  Enter y or n:
nn: Slå på modifiseringstastar?  Skriv inn y eller n:

note: Translators: this is in reference to key echo for Caps Lock, Num Lock, Scroll Lock, etc.
en: Enable locking keys?  Enter y or n:
nn: Slå på låsetastar?  Skriv inn y eller n:

note: Translators: this is in reference to key echo for the keys at the top of the keyboard.
en: Enable function keys?  Enter y or n:
nn: Slå på funksjonstastar?  Skriv inn y eller n:

note: Translators: this is in reference to key echo for space, enter, escape, tab, backspace, delete, arrow keys, page up, page down, etc.
en: Enable action keys?  Enter y or n:
nn: Slå på aksjonstastar?  Skriv inn y eller n:

note: Translators: we allow the user to choose between the desktop (i.e., has a numeric keypad) and laptop (i.e., small and compact) keyboard layouts for how they might control Orca.
en: Select desired keyboard layout.
nn: Vel ynskja tastaturutforming.

note: Translators: we allow the user to choose between the desktop (i.e., has a numeric keypad) and laptop (i.e., small and compact) keyboard layouts for how they might control Orca.
en: 1. Desktop
nn: 1. Skrivebord

note: Translators: we allow the user to choose between the desktop (i.e., has a numeric keypad) and laptop (i.e., small and compact) keyboard layouts for how they might control Orca.
en: 2. Laptop
nn: 2. Bærbar

en: Invalid choice. Selecting desktop keyboard layout.
nn: Ugyldig val. Vel tastaturutforming for skrivebord.

note: Translators: this is prompting for whether the user wants to use a refreshable braille display (an external hardware device) or not.
en: Enable Braille?  Enter y or n:
nn: Slå på braille?  Skriv inn y eller n:

note: Translators: the braille monitor is a graphical display on the screen that is used for debugging and demoing purposes.  It presents what would be (or is being) shown on the external refreshable braille display.
en: Enable Braille Monitor?  Enter y or n:
nn: Slå på brailleskjerm?  Skriv inn y eller n:

en: Accessibility support for GNOME has just been enabled.
nn: Tilgjengelighetsstøtte for GNOME har akkurat blitt slått på.

en: You need to log out and log back in for the change to take effect.
nn: Du er nødt til å logge ut og logge inn att for at endringa skal ha effekt.

en: Do you want to logout now?  Enter y or n:
nn: Vil du logge ut no? Skriv y eller n:

en: Setup complete. Logging out now.
nn: Oppsett fullført. Logger ut no.

en: Setup complete.  Press Return to continue.
nn: Oppsettet er ferdig.  Trykk enter for å halda fram.

en: <b>Start from:</b>
nn: <b>Start frå:</b>

en: C_urrent location
nn: N_overande stad

en: Close
nn: Lukk

note: Check to see if we have just had an "object:state-changed:showing" event for the Find button. If the name is "Find", and one of its states is VISIBLE and we are currently searching, that means we have just stopped a search. Inform the user that the search is complete and tell them how many files wer
en: Find
nn: Finn

en: Match _entire word only
nn: Treff berre på h_ele ord

en: Orca Find Dialog
nn: Søkjedialog for Orca

en: Search _backwards
nn: Søk _bakover

en: Search for:
nn: Søk etter:

en: Start from:
nn: Start frå:

en: Top of window
nn: Toppen av vindauget

en: _Match case
nn: _Treff på små/store bokstavar

en: _Search for:
nn: _Søk etter:

en: _Top of window
nn: _Toppen av vindauget

en: _Wrap around
nn: _Bryt

note: Translators: this is an algorithm for tracking an object of interest (mouse pointer, caret, or widget) with the magnifier.  Centered means that Orca attempts to keep the object of interest in the center of the magnified window.
en: Centered
nn: Sentrert

note: Translators: there is no special algorithm used for tracking an object of interest (mouse pointer, caret, or widget) with the magnifier. Translators: this is an algorithm for tracking the mouse with the magnifier.  None means that Orca does nothing to track the mouse.
en: None
nn: Inga

note: Translators: this is an algorithm for tracking the mouse with the magnifier.  Proportional means that Orca attempts to position the mouse in the magnifier window in a way such that it helps represent where on the desktop the mouse is.  For example, if the mouse is 25% from the left edge of the deskt
en: Proportional
nn: Proporsjonal

note: Translators: this is an algorithm for tracking an object of interest (mouse pointer, caret, or widget) with the magnifier.  Push means that Orca will move the magnified region just enough to display the object of interest.
en: Push
nn: Dytt

note: Translators: Function is a table column header where the cells in the column are a sentence that briefly describes what action Orca will take when the user invokes an Orca-specific keyboard command.
en: Function
nn: Funksjon

note: Translators: Key Binding is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.
en: Key Binding
nn: Tastaturbinding

note: Translators: Alternate is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.  These represent alternative key bindings that are used in addition to the key bindings in the "Key Bindings" column.
en: Alternate
nn: Alternativ

note: Translators: Modified is a table column header where the cells represent whether a key binding has been modified from the default key binding.
en: Modified
nn: Endra

note: Translators: this refers to the speech synthesis voice that Orca will use most of the time.
en: Default
nn: Forval

note: Translators: this refers to the speech synthesis voice that Orca will use to speak capitalized words and letters.
en: Uppercase
nn: Store bokstavar

note: Translators: this refers to the speech synthesis voice that Orca will use to speak text associated with hyperlinks in HTML content.
en: Hyperlink
nn: Hyperlenkja

note: Attribute Name column (NAME). Translators: Attribute here refers to text attributes such as bold, underline, family-name, etc.
en: Attribute Name
nn: Namn på attributt

note: Attribute Speak column (IS_SPOKEN). Translators: the "Speak" column consists of a single checkbox for each text attribute.  If the checkbox is checked, Orca will speak that attribute, if it is present, when the user presses Orca_Modifier+F.
en: Speak
nn: Snakk

note: Attribute Mark in Braille column (IS_BRAILLED). Translators: The "Mark in braille" column consists of a single checkbox for each text attribute.  If the checkbox is checked, Orca will "underline" that attribute, if it is present, on the refreshable braille display.
en: Mark in braille
nn: Marker i blindeskrift

note: Attribute Value column (VALUE) Translators: "Present Unless" is a column header of the text attributes pane of the Orca preferences dialog.  On this pane, the user can select a set of text attributes that they would like spoken and/or indicated in braille.  Because the list of attributes could get q
en: Present Unless
nn: Tilstades med mindre

note: Pronunciation Dictionary actual string (word) column (ACTUAL). Translators: "Actual String" here refers to a text string as it actually appears in a text document. This might be an abbreviation or a particular word that is pronounced differently then the way that it looks.
en: Actual String
nn: Faktisk streng

note: Pronunciation Dictionary replacement string column (REPLACEMENT) Translators: "Replacement String" here refers to the text string that will actually be used to speak it's matching "actual string". For example: if the actual string was "MHz", then the replacement (spoken) string would be "megahertz".
en: Replacement String
nn: Erstatningsstreng

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: (double click)
nn: (dobbeltklikk)

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: (triple click)
nn: (trippelklikk)

note: Translators: an external braille device has buttons on it that permit the user to create input gestures from the braille device. The braille bindings are what determine the actions Orca will take when the user presses these buttons.
en: Braille Bindings
nn: Braille-bindingar

note: Translators: If this setting is chosen, no punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: _None
nn: I_ngen

note: Translators: If this setting is chosen, common punctuation symbols (like comma, period, question mark) will not be spoken as a user reads a document, but less common symbols (such as #, @, $) will.
en: So_me
nn: _Nokon

note: Translators: If this setting is chosen, the majority of punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: M_ost
nn: M_est

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each line.
en: Line
nn: Linje

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each sentence.
en: Sentence
nn: Setning

note: Translators: This refers to the amount of information Orca provides about a particular object that receives focus.
en: Brie_f
nn: _Kort

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read, or they just want the current cell to be presented to them.
en: Speak current _cell
nn: Les opp gjeldende _celle

note: Translators: this is a spoken prompt asking the user to press a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) to create a new key bindings.
en: enter new key
nn: oppgje ny tast

note: Translators: this is a spoken prompt letting the user know Orca know Orca has recorded a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) based upon their input.
en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
nn: Tast fanga: %s. Trykk enter for å stadfesta.

note: Translators: this is a spoken prompt confirming the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) the user just typed when creating a new key binding.
en: The new key is: %s
nn: Den nye tasten er: %s

note: Translators: this is a spoken prompt confirming that an existing key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) that was associated with a command has been deleted.
en: The keybinding has been removed.
nn: Tastaturbindinga vart fjerna.

note: Translators: this refers to the keyboard layout (desktop or laptop).
en: _Desktop
nn: _Skrivebord

note: Translators: this is an algorithm for magnifying pixels on the screen.
en: Bilinear
nn: Bilineær

en: Orca Screen Reader / Magnifier
nn: Orca skjermlesar og forstørringsglas

note: Translators: this is what Orca speaks and brailles when it quits.
en: Goodbye.
nn: Ha det bra.

note: Translators: this is a spoken prompt letting the user know that speech synthesis has been turned back on.
en: Speech enabled.
nn: Opplesning slått på.

note: Translators: this is a spoken prompt letting the user know that speech synthesis has been temporarily turned off.
en: Speech disabled.
nn: Opplesning slått av.

note: Translators: there is a keystroke to reload the user preferences.  This is a spoken prompt to let the user know when the preferences has been reloaded.
en: Orca user settings reloaded.
nn: Orcas brukarinnstillingar vart lasta på nytt.

en: Usage: orca [OPTION...]
nn: Bruk: orca [FLAGG...]

note: Translators: this is the description of the command line option '-?, --help' that is used to display usage information.
en: Show this help message
nn: Vis denne hjelpeteksten

note: Translators: this is the description of the command line option '-t, --text-setup' that will initially display a list of questions in text form, that the user will need to answer, before Orca will startup. For this to happen properly, Orca will need to be run from a terminal window.
en: Set up user preferences (text version)
nn: Set innstillingar (tekstversjon)

note: Translators: this is the description of the command line option '-n, --no-setup' that means that Orca will startup without setting up any user preferences.
en: Skip set up of user preferences
nn: Hopp over oppsett av innstillingar

[ctx: option]
note: Translators: this option is for enabling screen magnification. ONLY TRANSLATE THE PART AFTER THE PIPE CHARACTER |
en: magnifier
nn: forstørringsglas

[ctx: option]
note: Translators: this option is for enabling the display of the Orca main window. ONLY TRANSLATE THE PART AFTER THE PIPE CHARACTER |
en: main-window
nn: hovudvindauge

note: Translators: this is the Orca command line option that will quit Orca. The user would run the Orca shell script again from a terminal window. If this command line option is specified, the script will quit any instances of Orca that are already running.
en: Quits Orca (if shell script used)
nn: Avsluttar Orca (viss skallskript er i bruk)

en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
nn: Rapportar feil til orca-list@gnome.org.

en: Welcome to Orca.
nn: Velkomen til Orca.

en: <b><big>Quit Orca?</big></b>
    
    This will stop all speech output and screen magnification.
nn: <b><big>Avslutt Orca?</big></b>
    
    Dette vil avslutte all tale og skjermforstørring.

en: <b>Adjust selected
    attributes</b>
nn: <b>Juster valde
    attributtar</b>

en: <b>Border Settings</b>
nn: <b>Innstillingar for kant</b>

en: <b>Braille Indicator</b>
nn: <b>Indikator for blindeskrift</b>

en: <b>Brightness</b>
nn: <b>Lysstyrke</b>

en: <b>Color Settings</b>
nn: <b>Fargeinnstillingar</b>

en: <b>Contracted Braille</b>
nn: <b>Samantrukket blindeskrift</b>

en: <b>Contrast</b>
nn: <b>Kontrast</b>

en: <b>Cross-hair Settings</b>
nn: <b>Innstillingar for sikte</b>

en: <b>Cursor Settings</b>
nn: <b>Markørinnstillingar</b>

en: <b>Keyboard Layout</b>
nn: <b>Tastaturutforming</b>

en: <b>Multi-monitor Settings</b>
nn: <b>Innstillingar for fleire skjermer</b>

en: <b>Pronunciation Dictionary</b>
nn: <b>Ordbok for uttale</b>

en: <b>Punctuation Level</b>
nn: <b>Teiknsettingsnivå</b>

en: <b>Selection Indicator</b>
nn: <b>Indikator for utval</b>

en: <b>Table Row Speech</b>
nn: <b>Tabellradopplesning</b>

en: <b>Text attributes</b>
nn: <b>Tekstattributter</b>

note: Translators:  In the context of magnifying the contents of the screen, "tracking" refers to whether or not an object (mouse pointer, the caret, or the widget with focus) is of interest.  Objects of interest must always be displayed.  "Alignment" refers to where on the screen objects of interest shou
en: <b>Tracking and Alignment Settings</b>
nn: <b>Innstillingar for sporing og justering</b>

en: <b>Verbosity</b>
nn: <b>Detaljgrad</b>

en: <b>Zoomer Settings</b>
nn: <b>Innstillingar for zoom</b>

en: Advanced Settings
nn: Avanserte innstillingar

en: Advanced _Settings...
nn: Avanserte inn_stillingar...

en: B_lue:
nn: B_lå:

en: Border color:
nn: Kantfarge:

en: Border size:
nn: Kantstørrelse:

en: Brightness:
nn: Lysstyrke:

en: Centered
    Proportional
    Push
    None
nn: Sentrert
    Proporsjonal
    Dytt
    Inga

en: Centered
    Push
    None
nn: Sentrert
    Dytt
    Inga

en: Contrast:
nn: Kontrast:

en: Cross-hair color:
nn: Farge for sikte:

en: Cross-hair si_ze:
nn: Storleik på _sikte:

en: Cursor color:
nn: Markørfarge:

en: Cursor size:
nn: Storleik på markør:

en: Custom siz_e
nn: _Eigendefinert storleik

en: Default
    Uppercase
    Hyperlink
nn: Forvald
    Store bokstavar
    Hyperlenkja

en: Disable gksu _keyboard grab
nn: Slå av gksu tastatur_grabb

en: Enable Braille _monitor
nn: Slå på _brailleskjerm

en: Enable Braille _support
nn: Slå på braille_støtte

en: Enable _alphanumeric and punctuation keys
nn: Slå på alfanumeriske og teiknsettingstastar

en: Enable _function keys
nn: Slå på _funksjonstastar

en: Enable _key echo
nn: Slå på taste_ekko

en: Enable _magnifier
nn: Slå på _forstørring

en: Enable _modifier keys
nn: Slå på _modifiseringstastar

en: Enable _navigation keys
nn: Slå på _navigasjonstastar

en: Enable ac_tion keys
nn: Slå på _aksjonstastar

en: Enable bor_der
nn: Slå på _kant

en: Enable c_ursor
nn: Slå på _markør

en: Enable cross-h_air
nn: _Aktiver sikte

en: Enable cross-hair cl_ip
nn: Aktiver kl_ipping av sikte

en: Enable echo by _word
nn: Slå på _ordekko

en: Enable lockin_g keys
nn: Slå på _låsetastar

en: Full Screen
    Top Half
    Bottom Half
    Left Half
    Right Half
    Custom
nn: Full skjerm
    Øverste halvdel
    Nedste halvdel
    Venstre halvdel
    Høgre halvdel
    Eigendefinert

en: General
nn: Generelt

en: Gree_n:
nn: Grø_nn:

en: In_vert colors
nn: _Inverter fargar

en: Key Binding List
nn: Liste over tastaturbindingar

en: Key Bindings
nn: Tastaturbindingar

en: Key Echo
nn: Tasteekko

en: Line
    Sentence
nn: Linje
    Setning

en: Magnifier
nn: Forstørrelsesglass

en: Mouse poi_nter:
nn: Musp_eker:

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _down one button, move that attribute down one line in the list. The ordering in the l
en: Move _down one
nn: Flytt ein ne_d

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _up one button, move that attribute up one line in the list. The ordering in the list 
en: Move _up one
nn: Flytt ein _opp

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _bottom button, move that attribute to the bottom of the list. The ordering in the 
en: Move to _bottom
nn: Flytt til _botn

note: Translators:  This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _top button, move that attribute to the top of the list. The ordering in the list 
en: Move to _top
nn: Flytt til _toppen

en: None
    Bilinear
nn: Inga
    Bilineær

en: Orca Modifier Keys
nn: Endringstastar for Orca

en: Orca Preferences
nn: Innstillingar for Orca

en: Orca _Modifier Key(s):
nn: Orca e_ndringstast(er):

en: Pi_tch:
nn: Tone_storleik

note: Translators:  if this setting is enabled, the mouse pointer will move to each menu item that the user has arrowed to and each dialog box control that the user has tabbed to.
en: Pointer follows focus
nn: Peikar følger fokus

note: Translators: when using magnification software, it is possible for the mouse pointer to not be visible in the "zoomer," which is the magnified view of the screen.  If the "pointer follows zoomer" setting is enabled and the mouse is moved, the pointer will be moved so that it is visible in the zoomer
en: Pointer follows zoomer
nn: Peikar følger zoomer

en: Pronunciation
nn: Uttale

en: Quit Orca _without confirmation
nn: Avslutt Orca _utan bekreftelse

en: R_ed:
nn: R_ød:

en: S_ource display:
nn: _Kjeldevising:

en: Scale _factor:
nn: Skalerings_faktor:

en: Show Orca _main window
nn: Vis _hovudvindauge for Orca

en: Speak _indentation and justification
nn: Les opp tekst_indentering og tekstjustering

en: Speak _none
nn: Ikkje s_nakk

en: Speak blank lines
nn: Tal tomme linjer

en: Speak current ro_w
nn: Les opp gjeldende _rad

en: Speak progress bar _updates
nn: Les opp _oppdateringar for fremdriftsviser

en: Speech
nn: Tale

en: Speech _system:
nn: Opplesnings_system:

en: Speech synthesi_zer:
nn: Opplesningssynthesi_zer:

en: Target displa_y:
nn: Målsk_jerm:

en: Te_xt cursor:
nn: Te_kstmarkør:

en: Text Attributes
nn: Tekstattributter

en: Update interval:
nn: Oppdateringsintervall:

en: Ver_bose
nn: _Ekstra informasjon

en: Vo_lume:
nn: Vo_lum:

en: Warning
nn: Advarsel

en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    
    Please close it before opening a new one.
nn: Du har allereie eit innstillingsvindauge for Orca ope.
    
    Lukk dette før du opnar eit nytt.

en: _Abbreviated role names
nn: _Forkortedde rollenamn

en: _All
nn: _Alle

en: _Blue:
nn: _Blå:

en: _Bottom:
nn: _Botn:

en: _Color Filtering:
nn: _Fargefiltrering:

en: _Control and menu item:
nn: _Kontroll og menyoppføring:

en: _Delete
nn: _Slett

en: _Enable speech
nn: _Slå på opplesning

en: _Green:
nn: _Grøn:

en: _Laptop
nn: _Bærbar

en: _Left:
nn: _Venstre:

en: _New entry
nn: _Ny oppføring

en: _Position:
nn: _Posisjon:

en: _Present tooltips
nn: _Vis verktøytips

en: _Red:
nn: _Raud:

en: _Reset
nn: _Nullstill

en: _Right:
nn: Høy_re:

en: _Smoothing:
nn: _Utjevning:

en: _Top:
nn: _Topp:

en: _Voice settings:
nn: _Stemmeinnstillingar:

en: pixels
nn: pikslar

en: seconds
nn: sekund

note: Translators: long braille for the rolename of an invalid object. We typically make these 'camel' case.
en: Invalid
nn: Ugyldig

note: Translators: spoken words for the rolename of an invalid object.
en: invalid
nn: ugyldig

note: Translators: short braille for an accelerator (what you see in a menu). We strive to keep it under three characters to preserve real estate.
en: acc
nn: aks

note: Translators: long braille for an accelerator (what you see in a menu). We typically make these 'camel' case.
en: Accelerator
nn: Akselerator

note: Translators: spoken words for an accelerator (what you see in a menu).
en: accelerator
nn: akselerator

note: Translators: short braille for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the short braille words: they we strive to keep them around three characters to preserve real estate on the braille display.  The letters are chosen to make them unique across all other rolenames, and they typically act lik
en: alrt
nn: alrm

note: Translators: long braille for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the long braille words: we typically make them 'camel' case -- multiple words are bunched together with no spaces between them and the first letter of each word is capitalized.
en: Alert
nn: Alarm

note: Translators: spoken words for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the spoken words: these are the words one would use when speaking.
en: alert
nn: alarm

note: Translators: long braille for the rolename of an animation widget.
en: Animation
nn: Animasjon

note: Translators: spoken words for the rolename of an animation widget.
en: animation
nn: animasjon

note: Translators: short braille for the rolename of an arrow widget.
en: arw
nn: pil

note: Translators: long braille for the rolename of an animation widget.
en: Arrow
nn: Pil

note: Translators: spoken words for the rolename of an animation widget.
en: arrow
nn: pil

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar widget.
en: cal
nn: kal

note: Translators: long braille for the rolename of a calendar widget.
en: Calendar
nn: Kalender

note: Translators: spoken words for the rolename of a calendar widget.
en: calendar
nn: kalender

note: Translators: short braille for the rolename of a canvas widget.
en: cnv
nn: ram

note: Translators: long braille for the rolename of a canvas widget.
en: Canvas
nn: Ramme

note: Translators: spoken words for the rolename of a canvas widget.
en: canvas
nn: ramme

note: Translators: short braille for the rolename of a checkbox. Translators: short braille for the rolename of a check menu item.
en: chk
nn: akb

note: Translators: long braille for the rolename of a checkbox.
en: CheckBox
nn: Avkrysningsboks

note: Translators: spoken words for the rolename of a checkbox.
en: check box
nn: avkrysningsboks

note: Translators: long braille for the rolename of a check menu item.
en: CheckItem
nn: Avkrysningsoppføring

note: Translators: spoken words for the rolename of a check menu item.
en: check item
nn: avkrysningsoppføring

note: Translators: short braille for the rolename of a color chooser.
en: clrchsr
nn: frgvlg

note: Translators: long braille for the rolename of a color chooser.
en: ColorChooser
nn: Fargevelger

note: Translators: spoken words for the rolename of a color chooser.
en: color chooser
nn: fargevelger

note: Translators: short braille for the rolename of a column header. Translators: short braille for the rolename of a table column header.
en: colhdr
nn: kolov

note: Translators: long braille for the rolename of a column header. Translators: long braille for the rolename of a table column header.
en: ColumnHeader
nn: Kolonneoverkskrift

note: Translators: spoken words for the rolename of a column header. Translators: spoken words for the rolename of a table column header.
en: column header
nn: kolonneoverskrift

note: Translators: short braille for the rolename of a combo box.
en: cbo
nn: kbo

note: Translators: long braille for the rolename of a combo box.
en: Combo
nn: Kombinasjonsboks

note: Translators: spoken words for the rolename of a combo box.
en: combo box
nn: kombinasjonsboks

note: Translators: long braille for the rolename of a date editor.
en: DateEditor
nn: Datoredigerer

note: Translators: spoken words for the rolename of a date editor.
en: date editor
nn: datoredigerer

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop icon. Translators: short braille for the rolename of a icon.
en: icn
nn: ikn

note: Translators: long braille for the rolename of a desktop icon.
en: DesktopIcon
nn: Skrivebordsikon

note: Translators: spoken words for the rolename of a desktop icon.
en: desktop icon
nn: skrivebordsikon

note: Translators: long braille for the rolename of a desktop frame.
en: DesktopFrame
nn: Skrivebordsramme

note: Translators: spoken words for the rolename of a desktop frame.
en: desktop frame
nn: skrivebordsramme

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a dial. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "dial".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short. ONLY TRANSLATE THE PART AFTER THE PIPE CHARACTER |
en: dial
nn: skive

note: Translators: long braille for the rolename of a dial.
en: Dial
nn: Skive

note: Translators: spoken words for the rolename of a dial.
en: dial
nn: skive

note: Translators: short braille for the rolename of a directory pane.
en: dip
nn: map

note: Translators: long braille for the rolename of a directory pane.
en: DirectoryPane
nn: Mappefelt

note: Translators: spoken words for the rolename of a directory pane.
en: directory pane
nn: mappefelt

note: Translators: spoken words for the rolename of an HTML document frame.
en: html content
nn: html-innhald

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
nn: teikn

note: Translators: long braille for the rolename of a drawing area.
en: DrawingArea
nn: Teikneområde

note: Translators: spoken words for the rolename of a drawing area.
en: drawing area
nn: teikneområde

note: Translators: short braille for the rolename of a file chooser.
en: fchsr
nn: fil

note: Translators: long braille for the rolename of a file chooser.
en: FileChooser
nn: Filvelger

note: Translators: spoken words for the rolename of a file chooser.
en: file chooser
nn: filvelger

note: Translators: short braille for the rolename of a filler.
en: flr
nn: fll

note: Translators: long braille for the rolename of a filler.
en: Filler
nn: Fyll

note: Translators: spoken words for the rolename of a filler.
en: filler
nn: fyll

note: Translators: short braille for the rolename of a font chooser.
en: fnt
nn: skr

note: Translators: long braille for the rolename of a font chooser.
en: FontChooser
nn: Skriftvelger

note: Translators: spoken words for the rolename of a font chooser.
en: font chooser
nn: skriftvelger

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a form. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "form".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short. ONLY TRANSLATE THE PART AFTER THE PIPE CHARACTER |
en: form
nn: skjema

note: Translators: long braille for the rolename of a frame.
en: Frame
nn: Ramme

note: Translators: spoken words for the rolename of a frame.
en: frame
nn: ramme

note: Translators: short braille for the rolename of a glass pane.
en: gpn
nn: glf

note: Translators: long braille for the rolename of a glass pane.
en: GlassPane
nn: Glassfelt

note: Translators: spoken words for the rolename of a glass pane.
en: glass pane
nn: glassfelt

note: Translators: short braille for the rolename of a heading.
en: hdng
nn: tptkst

note: Translators: long braille for the rolename of a heading.
en: Heading
nn: Topptekst

note: Translators: spoken words for the rolename of a heading.
en: heading
nn: topptekst

note: Translators: long braille for the rolename of an html container.
en: HtmlContainer
nn: HTML-felt

note: Translators: spoken words for the rolename of an html container.
en: h t m l container
nn: h t m l-felt

note: Translators: long braille for the rolename of a icon.
en: Icon
nn: Ikon

note: Translators: spoken words for the rolename of a icon.
en: icon
nn: ikon

note: Translators: short braille for the rolename of a image.
en: img
nn: bld

note: Translators: long braille for the rolename of a image.
en: Image
nn: Bilete

note: Translators: spoken words for the rolename of a image.
en: image
nn: bilete

note: Translators: long braille for the rolename of an internal frame.
en: InternalFrame
nn: Intern ramme

note: Translators: spoken words for the rolename of an internal frame.
en: internal frame
nn: intern ramme

note: Translators: short braille for the rolename of a label.
en: lbl
nn: etk

note: Translators: long braille for the rolename of a label.
en: Label
nn: Etikett

note: Translators: spoken words for the rolename of a label.
en: label
nn: etikett

note: Translators: short braille for the rolename of a layered pane.
en: lyrdpn
nn: lagf

note: Translators: long braille for the rolename of a layered pane.
en: LayeredPane
nn: Lagfelt

note: Translators: spoken words for the rolename of a layered pane.
en: layered pane
nn: lagfelt

note: Translators: short braille for the rolename of a link.
en: lnk
nn: lnke

note: Translators: long braille for the rolename of a link.
en: Link
nn: Lenkja

note: Translators: spoken words for the rolename of a link.
en: link
nn: lenkja

note: Translators: long braille for the rolename of a list.
en: List
nn: Liste

note: Translators: spoken words for the rolename of a list.
en: list
nn: liste

note: Translators: short braille for the rolename of a list item.
en: lstitm
nn: lstop

note: Translators: long braille for the rolename of a list item.
en: ListItem
nn: Listeoppføring

note: Translators: spoken words for the rolename of a list item.
en: list item
nn: listeoppføring

note: Translators: short braille for the rolename of a menu.
en: mnu
nn: mny

note: Translators: long braille for the rolename of a menu.
en: Menu
nn: Meny

note: Translators: spoken words for the rolename of a menu.
en: menu
nn: meny

note: Translators: short braille for the rolename of a menu bar.
en: mnubr
nn: mnyl

note: Translators: long braille for the rolename of a menu bar.
en: MenuBar
nn: Menylinje

note: Translators: spoken words for the rolename of a menu bar.
en: menu bar
nn: menylinje

note: Translators: short braille for the rolename of a menu item.
en: mnuitm
nn: mnel

note: Translators: long braille for the rolename of a menu item.
en: MenuItem
nn: Menyoppføring

note: Translators: spoken words for the rolename of a menu item.
en: menu item
nn: menyoppføring

note: Translators: short braille for the rolename of an option pane.
en: optnpn
nn: alter

note: Translators: long braille for the rolename of an option pane.
en: OptionPane
nn: Alternativ

note: Translators: spoken words for the rolename of an option pane.
en: option pane
nn: alternativ

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab.
en: pgt
nn: sdt

note: Translators: long braille for the rolename of a page tab.
en: Page
nn: Side

note: Translators: spoken words for the rolename of a page tab.
en: page
nn: side

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab list.
en: tblst
nn: aflst

note: Translators: long braille for the rolename of a page tab list.
en: TabList
nn: Arkfaneliste

note: Translators: spoken words for the rolename of a page tab list.
en: tab list
nn: arkfaneliste

note: Translators: short braille for the rolename of a password field.
en: pwd
nn: prd

note: Translators: long braille for the rolename of a password field.
en: Password
nn: Passord

note: Translators: spoken words for the rolename of a password field.
en: password
nn: passord

note: Translators: short braille for the rolename of a popup menu.
en: popmnu
nn: oppspr

note: Translators: long braille for the rolename of a popup menu.
en: PopupMenu
nn: Oppsprettmeny

note: Translators: spoken words for the rolename of a popup menu.
en: popup menu
nn: oppsprettmeny

note: Translators: short braille for the rolename of a progress bar.
en: pgbar
nn: frdvs

note: Translators: long braille for the rolename of a progress bar.
en: Progress
nn: Fremdriftsviser

note: Translators: spoken words for the rolename of a progress bar.
en: progress bar
nn: fremdriftsviser

note: Translators: short braille for the rolename of a push button.
en: btn
nn: knp

note: Translators: long braille for the rolename of a push button.
en: Button
nn: Knapp

note: Translators: spoken words for the rolename of a push button.
en: button
nn: knapp

note: Translators: long braille for the rolename of a radio button.
en: RadioButton
nn: Radioknapp

note: Translators: spoken words for the rolename of a radio button.
en: radio button
nn: radioknapp

note: Translators: short braille for the rolename of a radio menu item.
en: rdmnuitm
nn: rdmnyopf

note: Translators: long braille for the rolename of a radio menu item.
en: RadioItem
nn: Radiomenyoppføring

note: Translators: spoken words for the rolename of a radio menu item.
en: radio menu item
nn: radiomenyoppføring

note: Translators: short braille for the rolename of a root pane.
en: rtpn
nn: hvdf

note: Translators: long braille for the rolename of a root pane.
en: RootPane
nn: Hovudfelt

note: Translators: spoken words for the rolename of a root pane.
en: root pane
nn: hovudfelt

note: Translators: short braille for the rolename of a row header. Translators: short braille for the rolename of a table row header.
en: rwhdr
nn: radov

note: Translators: long braille for the rolename of a row header. Translators: long braille for the rolename of a table row header.
en: RowHeader
nn: Radoverskrift

note: Translators: spoken words for the rolename of a row header. Translators: spoken words for the rolename of a table row header.
en: row header
nn: radoverskrift

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll bar.
en: scbr
nn: rull

note: Translators: long braille for the rolename of a scroll bar.
en: ScrollBar
nn: Rullelinje

note: Translators: spoken words for the rolename of a scroll bar.
en: scroll bar
nn: rullelinje

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll pane.
en: scpn
nn: rulf

note: Translators: long braille for the rolename of a scroll pane.
en: ScrollPane
nn: Rullefelt

note: Translators: spoken words for the rolename of a scroll pane.
en: scroll pane
nn: rullefelt

note: Translators: short braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: sctn
nn: del

note: Translators: long braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: Section
nn: Del

note: Translators: short braille for the rolename of a separator.
en: seprtr
nn: sep

note: Translators: short braille for the rolename of a slider.
en: sldr
nn: glid

note: Translators: long braille for the rolename of a slider.
en: Slider
nn: Glidebryter

note: Translators: spoken words for the rolename of a slider.
en: slider
nn: blidebryter

note: Translators: short braille for the rolename of a split pane.
en: spltpn
nn: spltf

note: Translators: long braille for the rolename of a split pane.
en: SplitPane
nn: Splittefelt

note: Translators: spoken words for the rolename of a split pane.
en: split pane
nn: splittefelt

note: Translators: short braille for the rolename of a spin button.
en: spin
nn: snkn

note: Translators: long braille for the rolename of a spin button.
en: SpinButton
nn: Snurreknapp

note: Translators: spoken words for the rolename of a spin button.
en: spin button
nn: snurreknapp

note: Translators: short braille for the rolename of a statusbar.
en: statbr
nn: statl

note: Translators: long braille for the rolename of a statusbar.
en: StatusBar
nn: Statuslinje

note: Translators: spoken words for the rolename of a statusbar.
en: status bar
nn: statuslinje

note: Translators: long braille for the rolename of a table.
en: Table
nn: Tabell

note: Translators: spoken words for the rolename of a table.
en: table
nn: tabell

note: Translators: long braille for the rolename of a table cell.
en: Cell
nn: Celle

note: Translators: spoken words for the rolename of a table cell.
en: cell
nn: celle

note: Translators: short braille for the rolename of a tear off menu item.
en: tomnuitm
nn: tamnyopf

note: Translators: long braille for the rolename of a tear off menu item.
en: TearOffMenuItem
nn: Menyoppføring til å ta av

note: Translators: spoken words for the rolename of a tear off menu item.
en: tear off menu item
nn: menyoppføring til å ta av

note: Translators: short braille for the rolename of a text entry field.
en: txt
nn: tks

note: Translators: long braille for the rolename of a text entry field.
en: Text
nn: Tekst

note: Translators: spoken words for the rolename of a text entry field.
en: text
nn: tekst

note: Translators: short braille for the rolename of a toggle button.
en: tglbtn
nn: bryter

note: Translators: long braille for the rolename of a toggle button.
en: ToggleButton
nn: Bryter

note: Translators: spoken words for the rolename of a toggle button.
en: toggle button
nn: bryter

note: Translators: short braille for the rolename of a toolbar.
en: tbar
nn: verl

note: Translators: long braille for the rolename of a toolbar.
en: ToolBar
nn: Verktøylinje

note: Translators: spoken words for the rolename of a toolbar.
en: tool bar
nn: verktøylinje

note: Translators: short braille for the rolename of a tooltip.
en: tip
nn: vtp

note: Translators: long braille for the rolename of a tooltip.
en: ToolTip
nn: Verktøytips

note: Translators: spoken words for the rolename of a tooltip.
en: tool tip
nn: verktøytips

note: Translators: long braille for the rolename of a tree.
en: Tree
nn: Tre

note: Translators: spoken words for the rolename of a tree.
en: tree
nn: tre

note: Translators: long braille for the rolename of a tree table.
en: TreeTable
nn: Tretabell

note: Translators: spoken words for the rolename of a tree table.
en: tree table
nn: tretabell

note: Translators: short braille for when the rolename of an object is unknown.
en: unk
nn: ukj

note: Translators: long braille for when the rolename of an object is unknown.
en: Unknown
nn: Ukjend

note: Translators: spoken words for when the rolename of an object is unknown.
en: unknown
nn: ukjend

note: Translators: short braille for the rolename of a viewport.
en: vwprt
nn: vomr

note: Translators: long braille for the rolename of a viewport.
en: Viewport
nn: Visingsområde

note: Translators: spoken words for the rolename of a viewport.
en: viewport
nn: visingsområde

note: Translators: short braille for the rolename of a window.
en: wnd
nn: vnd

note: Translators: long braille for the rolename of a window.
en: Window
nn: Vindauge

note: Translators: spoken words for the rolename of a window.
en: window
nn: vindauge

note: Translators: short braille for the rolename of a header.
en: hdr
nn: top

note: Translators: long braille for the rolename of a header.
en: Header
nn: Topptekst

note: Translators: spoken words for the rolename of a header.
en: header
nn: topptekst

note: Translators: short braille for the rolename of a footer.
en: ftr
nn: bun

note: Translators: long braille for the rolename of a footer.
en: Footer
nn: Botntekst

note: Translators: spoken words for the rolename of a footer.
en: footer
nn: botntekst

note: Translators: short braille for the rolename of a paragraph.
en: para
nn: avsn

note: Translators: long braille for the rolename of a paragraph.
en: Paragraph
nn: Avsnitt

note: Translators: spoken words for the rolename of a paragraph.
en: paragraph
nn: avsnitt

note: Translators: short braille for the rolename of a application.
en: app
nn: prg

note: Translators: long braille for the rolename of a application.
en: Application
nn: Program

note: Translators: spoken words for the rolename of a application.
en: application
nn: program

note: Translators: long braille for the rolename of a autocomplete.
en: AutoComplete
nn: Autofullføring

note: Translators: spoken words for the rolename of a autocomplete.
en: autocomplete
nn: autofullføring

note: Translators: short braille for the rolename of an editbar.
en: edtbr
nn: redl

note: Translators: long braille for the rolename of an editbar.
en: EditBar
nn: Redingeringslinje

note: Translators: spoken words for the rolename of an editbar.
en: edit bar
nn: redigeringslinje

note: Translators: short braille for the rolename of an embedded component.
en: emb
nn: inp

note: Translators: long braille for the rolename of an embedded component.
en: EmbeddedComponent
nn: Innpakket komponent

note: Translators: spoken words for the rolename of an embedded component.
en: embedded component
nn: innpakket komponent

note: Translators: long braille for the rolename of a document.
en: Document
nn: Dokument

note: Translators: spoken words for the rolename of a document.
en: document
nn: dokument

note: We've entered a table.  Announce the dimensions.
en: table with %d rows and %d columns.
nn: tabell med %d rader og %d kolonnar.

note: We've left a table.  Announce this fact.
en: leaving table.
nn: forlater tabell.

note: Translators: this represents the row and column we're on in a table.
en: row %d, column %d
nn: rad %d, kolonne %d

note: Translators: this represents the column we're on in a table.
en: column %d
nn: kolonne %d

note: Translators: this in reference to an e-mail message status of having been read or unread.
en: Read
nn: Lest

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar view.
en: calv
nn: kalv

note: Translators: long braille for the rolename of a calendar view.
en: CalendarView
nn: Kalendervising

note: Translators: spoken words for the rolename of a calendar view.
en: calendar view
nn: kalendervising

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar event.
en: cale
nn: kalh

note: Translators: long braille for the rolename of a calendar event.
en: CalendarEvent
nn: Kalenderhending

note: Translators: spoken words for the rolename of a calendar event.
en: calendar event
nn: kalenderhending

note: Translators: this tells Orca to act like 'biff', or let the user know when new mail has arrived, even if Evolution doesn't have focus.
en: Toggle whether we present new mail if we are not the active script.
nn: Slå av/på om vi viser ny e-post viss dette ikkje er det aktive skriptet.

note: Translators: this tells Orca to act like 'biff', or let the user know when new mail has arrived, even if Evolution doesn't have focus.
en: present new mail if this script is not active.
nn: vis ny e-post viss dette skriptet ikkje er aktivt.

note: Translators: this tells Orca to act like 'biff', or let the user know when new mail has arrived, even if Evolution doesn't have focus.
en: do not present new mail if this script is not active.
nn: ikkje vis ny e-post viss dette skriptet ikkje er aktivt.

note: Translators: this is the name of a setup assistant window/screen in Evolution.
en: %s screen
nn: %s-skjerm

note: Most of the Setup Assistant screens have a useful piece of text starting with the word "Please". We want to speak these. For the first screen, the useful piece of text starts with "Welcome". For the last screen, it starts with "Congratulations". Speak those too. Translators: we regret having to do t
en: Please
nn: Vennligst

en: Welcome
nn: Velkomen

en: Congratulations
nn: Gratulerer

note: Translators: this is the name of the flagged column header in the message list in Evolution.  The name needs to match what Evolution is using.
en: Flagged
nn: Flagget

note: Translators: we present this to the user to indicate that an email message has not been marked as having been read.
en: unread
nn: ulest

note: Translators: this is the name of the attachment column header in the message list in Evolution.  The name needs to match what Evolution is using.
en: Attachment
nn: Vedlegg

note: Translators: this means there are no scheduled entries in the calendar.
en: No appointments
nn: Inga avtaler

note: Translators: this is the unlabelled arrow button near the top of the mail view Insert Attachment dialog in Evolution. We give it a name.
en: Directories button
nn: Mappeknapp

note: Translators: this is the ending of the name of the Evolution Setup Assistant window.  The translated form has to match what Evolution is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Assistant
nn: Assistent

note: Translators: this is the number of items in a layered pane or table.
en: %d item | %d items
nn[0]: %d oppføring
nn[1]: %d oppføringar

note: Translators: this in reference to a row in a table.
en: row %d of %d
nn: rad %d av %d

en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room.
nn: Om namnet på samtalerom skal leggjes til byrjinga av kvar meldingstekst.

en: Speak and braille a previous chat room message.
nn: Les opp og braille ein tidlegare samtaleromsmelding.

note: Translators: Orca will speak all new chat messages as they appear irrespective of whether the pidgin application currently has focus. This is the default behaviour.
en: All cha_nnels
nn: Alle ka_naler

note: Translators: this is the title of a panel holding options for how messages in the pidgin chat rooms should be spoken.
en: Speak messages from
nn: Les meldingar frå

en: speak chat room name.
nn: Les opp samtaleromnamn.

en: Do not speak chat room name.
nn: Ikkje les opp samtaleromnamn.

en: Message from chat room %s
nn: Melding frå samtalerom %s

en: New chat tab %s
nn: Ny pratefane %s

note: Translators: these are labels from the gedit spell checking dialog and must be the same strings gedit uses.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in in this case.
en: Change to:
nn: Endra til:

en: Misspelled word:
nn: Feilstavet ord:

note: The indication that spell checking is complete is when the "misspelt" word is set to "Completed spell checking". Ugh! Try to detect this and let the user know. Translators: this string must be the same that is used by gedit.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case
en: Completed spell checking
nn: Stavekontroll fullført

en: Spell checking is complete.
nn: Stavekontrollen er ferdig.

en: Press Tab and Return to terminate.
nn: Trykk Tab og Linjeskift for å avslutte.

note: Translators: this is the name of the "Check Spelling" window in gedit and must be the same as what gedit uses.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Check Spelling
nn: Stavekontroll

note: Fall-thru to process the event with the default handler. 2) find dialog - phrase not found. If we've received an "object:property-change:accessible-name" for the status bar and the current locus of focus is on the Find button on the Find dialog or the combo box in the Find dialog and the last input 
en: Phrase not found
nn: Frase ikkje funne

note: Translators: this indicates a find command succeeded in finding something.
en: Phrase found.
nn: Frase funne.

en: Searching.
nn: Søkjer.

note: Check to see if we have just had an "object:state-changed:showing" event for the Stop button. If the name is "Stop", and one of its states is VISIBLE, that means we have started a search. As the search progresses, regularly inform the user of this by speaking "Searching" (assuming the search tool ha
en: Stop
nn: Stopp

en: Search complete.
nn: Søk fullført.

en: %d file found | %d files found
nn[0]: %d fil funne
nn[1]: %d filer funne

en: No files found.
nn: Inga filer funne.

en: Work online / offline
nn: Arbeid tilkopla / frakopla

note: Translators: the "Workspace " and "Desk " strings are the prefix of what metacity shows when you press Ctrl+Alt and the left or right arrow keys to switch between workspaces.  The goal here is to find a match with that prefix.
en: Workspace
nn: Skrivebord

note: Translators: inaccessible means that the application cannot be read by Orca.  This usually means the application is not friendly to the assistive technology infrastructure.
en: inaccessible
nn: utilgjengeleg

en: Display more options
nn: Vis fleire alternativ

note: Translators: this represents the row number of a table.
en: row %d
nn: rad %d

note: Translators: this indicates that there are zero items in a layered pane or table. Translators: this is the number of items in a layered pane or table.
en: 0 items
nn: 0 oppføringar

note: Translators: this represents the state of a check box Translators: this represents the state of a locking modifier key (e.g., Caps Lock)
en: on
nn: på

note: Translators: this represents the state of a check box Translators: this represents the state of a locking modifier key (e.g., Caps Lock)
en: off
nn: av

note: Translators: this is the input line of a spreadsheet (i.e., the place where enter formulas)
en: Speaks the contents of the input line.
nn: Lesar opp innhaldet av innskrivingsfeltet.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table counts as column headers.
en: Set the row to use as dynamic column headers when speaking calc cells.
nn: Set rad som skal brukast som dynamiske kolonneoverskrifter når innhald i reknearkceller uttales.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table counts as row headers.
en: Set the column to use as dynamic row headers to use when speaking calc cells.
nn: Set kolonnen som brukast som dynamiske radtopptekstar når innhald i reknearkceller uttales.

note: Translators: this is used to announce that the current input line in a spreadsheet is blank/empty.
en: empty
nn: tom

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table counts as column headers.
en: Dynamic column header set for row %d
nn: Dynamisk kolonneoverskrift sett for rad %d

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table counts as column headers.
en: Dynamic column header cleared.
nn: Dynamisk kolonneoverskrift tømt.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table counts as row headers.
en: Dynamic row header set for column %s
nn: Dynamisk radoverskrift sett for kolonne %s

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table counts as row headers.
en: Dynamic row header cleared.
nn: Dynamisk radoverskrift tømt.

note: Translators: this is the title of the window that you get when starting StarOffice.  The translated form has to match what StarOffice/OpenOffice is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Welcome to StarOffice
nn: Velkomen til StarOffice

note: Translators: this represents a match with the name of the "Available fields" list in the Tables wizard dialog in the the OOo oobase database application. We're looking for the accessible object name starting with "Available fields". We really try to avoid doing this kind of thing, but sometimes it i
en: Available fields
nn: Tilgjengelege felt

note: Translators: this is the name of the menu item people use in StarOffice to create a new text document.  It's at File->New->Text Document.  The translated form has to match what StarOffice/OpenOffice is using. We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Text Document
nn: Tekstdokument

note: Translators: this is what the name of spell checking window in StarOffice begins with.  The translated form has to match what StarOffice/OpenOffice is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Spellcheck:
nn: Stavekontroll:

en: Note that the Scroll Down button has to be pressed numerous times.
nn: Merk at rull ned-knappen har bliltt trykket mange gonger.

en: License Agreement Accept button now has focus.
nn: Knappen som aksepterer lisensen har fokus.

note: Translators: this is the name of the field in the StarOffice setup dialog that is asking for the first name of the user. The translated form has to match what StarOffice/OpenOffice is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to in this case.
en: First name
nn: Fornamn

note: Translators: this is our made up name for the nameless field in StarOffice/OpenOffice calc that allows you to type in a cell coordinate (e.g., A4) and then move to it.
en: Move to cell
nn: Flytt til celle

note: Translators: this is the title of the window that you get when using StarOffice Presentation Wizard. The translated form has to match what StarOffice/OpenOffice is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Presentation Wizard
nn: Presentasjonsassistent

note: Translators: this is the title of the window that you get when using StarOffice Writer.  The translated form has to match what StarOffice/OpenOffice is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Writer
nn: Skrivar

note: Translators: this means a particular cell in a spreadsheet has a formula (e.g., "=sum(a1:d1)")
en: has formula
nn: har formel

note: Translators: this is the name of a cell in a spreadsheet.
en: Cell %s
nn: Celle %s

note: Translators: see the regular expression note above.  This is for a version of Mozilla Firefox, which chooses to create strange names for itself at the drop of a hat.
en: Minefield
nn: Minefelt

note: Translators: see the regular expression note above.  This is for the Thunderbird e-mail application.
en: Mail/News
nn: E-post/nyheiter

note: Translators: "Default Synthesizer" will appear in the list of available speech engines as a special item.  It refers to the default engine configured within the speech subsystem.  Apart from this item, the user will have a chance to select a particular speech engine by its real name, such as Festiva
en: Default Synthesizer
nn: Forvald synthesizer

note: Translators: This string will appear in the list of available voices for the current speech engine.  %s will be replaced by the name of the current speech engine, such as "Festival default voice" or "IBMTTS default voice".  It refers to the default voice configured for given speech engine within the
en: %s default voice
nn: %s forvald stemme

note: Translators: brief spoken words for the rolename of a tear off menu item.
en: tear off
nn: ta av

note: Translators: this is the percentage value of a slider.
en: %s percent
nn: %s prosent

note: Translators: this is in reference to a radio button being selected or not.
en: selected
nn: vald

note: Translators: this is in reference to a radio button being selected or not.
en: not selected
nn: ikkje vald

note: Translators: "page" is the word for a page tab in a tab list.
en: %s page
nn: %s side

en: Icon panel
nn: Ikonpanel

note: initialize our three outputs.  Output may change below for some protocols. Translators: this is the protocol of a link eg. http, mailto.
en: %s link
nn: %s-lenke

en: %s link to %s
nn: %s lenkjer til %s

note: Translators: this is the domain relationship of a given link to the current page.  eg. same page, same site.
en: same page
nn: same side

en: same site
nn: same nettsted

en: different site
nn: anna nettsted

note: Translators: this is a count of the number of selected icons and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: %d of %d item selected | %d of %d items selected
nn[0]: %d av %d oppføring vald
nn[1]: %d av %d oppføringar vald

note: Translators: this is a indication of the focused icon and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: on item %d of %d
nn: på oppføring %d av %d

note: Translators: this is an item in a list.
en: item %d of %d
nn: oppføring %d av %d

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box.
en: Default button is %s
nn: Forvald knapp er %s
