orca - en to sr translation catalogue (1906 entries)

en: Orca Screen Reader
sr: Читач екрана Орка

note: Translators: short braille for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the short braille words: they we strive to keep them around three characters to preserve real estate on the braille display.  The letters are chosen to make them unique across all other rolenames, and they typically act lik
en: alrt
sr: упзр

note: Translators: short braille for the rolename of an animation widget.
en: anim
sr: аним

note: Translators: short braille for the rolename of an arrow widget.
en: arw
sr: срл

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar widget.
en: cal
sr: кал

note: Translators: short braille for the rolename of a canvas widget.
en: cnv
sr: плт

note: Translators: short braille for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: cptn
sr: нтпс

note: Translators: short braille for the rolename of a checkbox. Translators: short braille for the rolename of a check menu item.
en: chk
sr: пзш

note: Translators: short braille for the rolename of a color chooser.
en: clrchsr
sr: бирбје

note: Translators: short braille for the rolename of a column header. Translators: short braille for the rolename of a table column header.
en: colhdr
sr: зглкол

note: Translators: short braille for the rolename of a combo box.
en: cbo
sr: пзи

note: Translators: short braille for the rolename of a date editor.
en: dat
sr: дат

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop icon. Translators: short braille for the rolename of a icon.
en: icn
sr: икн

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop frame. Translators: short braille for the rolename of a frame.
en: frm
sr: окв

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a dial. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "dial".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: dial
sr: пзв

note: Translators: short braille for the rolename of a dialog.
en: dlg
sr: прз

note: Translators: short braille for the rolename of a directory pane.
en: dip
sr: дип

note: Translators: short braille for the rolename of an HTML document frame. Translators: short braille for the rolename of an html container.
en: html
sr: хтмл

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
sr: црт

note: Translators: short braille for the rolename of a file chooser.
en: fchsr
sr: бирдт

note: Translators: short braille for the rolename of a filler.
en: flr
sr: ппу

note: Translators: short braille for the rolename of a font chooser.
en: fnt
sr: слб

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a form. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "form".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: form
sr: форм

note: Translators: short braille for the rolename of a glass pane.
en: gpn
sr: стп

note: Translators: short braille for the rolename of a heading.
en: hdng
sr: зглв

note: Translators: short braille for the rolename of a image.
en: img
sr: слк

note: Translators: short braille for the rolename of an internal frame.
en: ifrm
sr: унок

note: Translators: short braille for the rolename of a label.
en: lbl
sr: нтп

note: Translators: short braille for the rolename of a layered pane.
en: lyrdpn
sr: нслгпвш

note: Translators: short braille for the rolename of a link.
en: lnk
sr: вза

note: Translators: short braille for the rolename of a list.
en: lst
sr: спс

note: Translators: short braille for the rolename of a list item.
en: lstitm
sr: ствспс

note: Translators: short braille for the rolename of a menu.
en: mnu
sr: изб

note: Translators: short braille for the rolename of a menu bar.
en: mnubr
sr: линизб

note: Translators: short braille for the rolename of a menu item.
en: mnuitm
sr: ствизб

note: Translators: short braille for the rolename of an option pane.
en: optnpn
sr: повопц

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab.
en: pgt
sr: стр

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab list.
en: tblst
sr: спсјз

note: Translators: short braille for the rolename of a panel.
en: pnl
sr: пнл

note: Translators: short braille for the rolename of a password field.
en: pwd
sr: лзк

note: Translators: short braille for the rolename of a popup menu.
en: popmnu
sr: искизб

note: Translators: short braille for the rolename of a progress bar.
en: pgbar
sr: лннап

note: Translators: short braille for the rolename of a push button.
en: btn
sr: дгм

note: Translators: short braille for the rolename of a radio button.
en: radio
sr: радио

note: Translators: short braille for the rolename of a radio menu item.
en: rdmnuitm
sr: стврдизб

note: Translators: short braille for the rolename of a root pane.
en: rtpn
sr: крнпв

note: Translators: short braille for the rolename of a row header. Translators: short braille for the rolename of a table row header.
en: rwhdr
sr: зглрд

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll bar.
en: scbr
sr: лнпм

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll pane.
en: scpn
sr: пвпм

note: Translators: short braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: sctn
sr: одељ

note: Translators: short braille for the rolename of a separator.
en: seprtr
sr: раздвјч

note: Translators: short braille for the rolename of a slider.
en: sldr
sr: клизач

note: Translators: short braille for the rolename of a split pane.
en: spltpn
sr: пврздв

note: Translators: short braille for the rolename of a spin button.
en: spin
sr: вртт

note: Translators: short braille for the rolename of a statusbar.
en: statbr
sr: линстњ

note: Translators: short braille for the rolename of a table.
en: tbl
sr: тбл

note: Translators: short braille for the rolename of a table cell.
en: cll
sr: пољ

note: Translators: short braille for the rolename of a tear off menu item.
en: tomnuitm
sr: одствизб

note: Translators: short braille for the rolename of a terminal.
en: term
sr: терм

note: Translators: short braille for the rolename of a text entry field.
en: txt
sr: ткст

note: Translators: short braille for the rolename of a toggle button.
en: tglbtn
sr: прбцвч

note: Translators: short braille for the rolename of a toolbar.
en: tbar
sr: лнал

note: Translators: short braille for the rolename of a tooltip.
en: tip
sr: свт

note: Translators: short braille for the rolename of a tree.
en: tre
sr: стб

note: Translators: short braille for the rolename of a tree table.
en: trtbl
sr: тблст

note: Translators: short braille for when the rolename of an object is unknown.
en: unk
sr: нпз

note: Translators: short braille for the rolename of a viewport.
en: vwprt
sr: пглд

note: Translators: short braille for the rolename of a window.
en: wnd
sr: прз

note: Translators: short braille for the rolename of a header.
en: hdr
sr: згл

note: Translators: short braille for the rolename of a footer.
en: ftr
sr: пдн

note: Translators: short braille for the rolename of a paragraph.
en: para
sr: псус

note: Translators: short braille for the rolename of a application.
en: app
sr: прг

note: Translators: short braille for the rolename of a autocomplete.
en: auto
sr: самд

note: Translators: short braille for the rolename of an editbar.
en: edtbr
sr: лнурђ

note: Translators: short braille for the rolename of an embedded component.
en: emb
sr: угњ

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Czech Grade 1
sr: Чешки, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Spanish Grade 1
sr: Шпански, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 2
sr: Канадски француски, 2. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 2
sr: Француски француски, 2. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Latvian Grade 1
sr: Летонски, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Netherlands Dutch Grade 1
sr: Холандски, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 0
sr: Норвешки, 0. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 1
sr: Норвешки, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 2
sr: Норвешки, 2. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 3
sr: Норвешки, 3. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Polish Grade 1
sr: Пољски, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Portuguese Grade 1
sr: Португалски, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Swedish Grade 1
sr: Шведски, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Arabic Grade 1
sr: Арапски, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 1
sr: Велшки, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 2
sr: Велшки, 2. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 0
sr: Немачки, 0. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 1
sr: Немачки, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 2
sr: Немачки, 2. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 2
sr: Британски енглески, 2. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 1
sr: Британски енглески, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 1
sr: Амерички енглески, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 2
sr: Амерички енглески, 2. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 1
sr: Канадски француски, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 1
sr: Француски француски, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Greek Grade 1
sr: Грчки, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hindi Grade 1
sr: Индијски, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian 8 dot computer
sr: Мађарски рачунар са 8 тачкица

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 1
sr: Мађарски, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 2
sr: Мађарски, 2. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Italian Grade 1
sr: Италијански, 1. степен

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Belgium Dutch Grade 1
sr: Белгијски, 1. степен

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
sr: размак

note: Translators: this is the spoken word for the newline character
en: newline
sr: нови ред

note: Translators: this is the spoken word for the tab character Translators: this is how someone would speak the name of the tab key
en: tab
sr: таб

note: Translators: this is the spoken word for the character '!' (U+0021)
en: exclaim
sr: узвичник

note: Translators: this is the spoken word for the character '"' (U+0022)
en: quote
sr: наводник

note: Translators: this is the spoken word for the character '#' (U+0023)
en: number
sr: број

note: Translators: this is the spoken word for the character '$' (U+0024)
en: dollar
sr: долар

note: Translators: this is the spoken word for the character '%' (U+0025)
en: percent
sr: проценат

note: Translators: this is the spoken word for the character '&' (U+0026)
en: and
sr: и

note: Translators: this is the spoken word for the character ''' (U+0027)
en: apostrophe
sr: апостроф

note: Translators: this is the spoken word for the character '(' (U+0028)
en: left paren
sr: лева мала заграда

note: Translators: this is the spoken word for the character ')' (U+0029)
en: right paren
sr: десна мала заграда

note: Translators: this is the spoken word for the character '*' (U+002a)
en: star
sr: звездица

note: Translators: this is the spoken word for the character '+' (U+002b) Translators: this is how someone would speak the name of the plus key
en: plus
sr: плус

note: Translators: this is the spoken word for the character ',' (U+002c)
en: comma
sr: запета

note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d)
en: dash
sr: црта

note: Translators: this is the spoken word for the character '.' (U+002e)
en: dot
sr: тачка

note: Translators: this is the spoken word for the character '/' (U+002f)
en: slash
sr: коса црта

note: Translators: this is the spoken word for the character ':' (U+003a)
en: colon
sr: две тачке

note: Translators: this is the spoken word for the character ';' (U+003b)
en: semicolon
sr: тачка-зарез

note: Translators: this is the spoken word for the character '< ' (U+003c)
en: less
sr: мање

note: Translators: this is the spoken word for the character '=' (U+003d)
en: equals
sr: једнако

note: Translators: this is the spoken word for the character '> ' (U+003e)
en: greater
sr: веће

note: Translators: this is the spoken word for the character '?' (U+003f)
en: question
sr: упитник

note: Translators: this is the spoken word for the character '@' (U+0040)
en: at
sr: лудо а

note: Translators: this is the spoken word for the character '[' (U+005b)
en: left bracket
sr: лева угласта

note: Translators: this is the spoken word for the character '\' (U+005c)
en: backslash
sr: контра коса црта

note: Translators: this is the spoken word for the character ']' (U+005d)
en: right bracket
sr: десна угласта

note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e)
en: caret
sr: капица

note: Translators: this is the spoken word for the character '_' (U+005f)
en: underline
sr: подвлака

note: Translators: this is the spoken word for the character '`' (U+0060) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the grave glyph
en: grave
sr: краткоузлазни

note: Translators: this is the spoken word for the character '{' (U+007b)
en: left brace
sr: лева витичаста

note: Translators: this is the spoken word for the character '|' (U+007c)
en: vertical bar
sr: усправна црта

note: Translators: this is the spoken word for the character '}' (U+007d)
en: right brace
sr: десна витичаста

note: Translators: this is the spoken word for the character '~' (U+007e) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the tilde glyph
en: tilde
sr: тилда

note: Translators: this is the spoken character for the no break space character (e.g., "&nbsp;" in HTML -- U+00a0)
en: no break space
sr: без размака

note: Translators: this is the spoken word for the character '¡' (U+00a1)
en: inverted exclamation point
sr: обрнути знак узвика

note: Translators: this is the spoken word for the character '¢' (U+00a2)
en: cents
sr: центи

note: Translators: this is the spoken word for the character '£' (U+00a3)
en: pounds
sr: фунте

note: Translators: this is the spoken word for the character '¤' (U+00a4)
en: currency sign
sr: знак валуте

note: Translators: this is the spoken word for the character '¥' (U+00a5)
en: yen
sr: јен

note: Translators: this is the spoken word for the character '¦' (U+00a6)
en: broken bar
sr: прекинута усправна црта

note: Translators: this is the spoken word for the character '§' (U+00a7)
en: section
sr: одељак

note: Translators: this is the spoken word for the character '¨' (U+00a8) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the diaeresis glyph
en: diaeresis
sr: дијарезис

note: Translators: this is the spoken word for the character '©' (U+00a9)
en: copyright
sr: ауторска права

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ª' (U+00aa)
en: superscript a
sr: изложилац а

note: Translators: this is the spoken word for the character '«' (U+00ab)
en: left double angle bracket
sr: лева двострука оштра заграда

note: Translators: this is the spoken word for the character '¬' (U+00ac)
en: logical not
sr: логично не

note: Translators: this is the spoken word for the character '­' (U+00ad)
en: soft hyphen
sr: краткосилазни нагласак

note: Translators: this is the spoken word for the character '®' (U+00ae)
en: registered
sr: заштитни знак

note: Translators: this is the spoken word for the character '¯' (U+00af)
en: macron
sr: макрон

note: Translators: this is the spoken word for the character '°' (U+00b0)
en: degrees
sr: степени

note: Translators: this is the spoken word for the character '±' (U+00b1)
en: plus or minus
sr: плус-минус

note: Translators: this is the spoken word for the character '²' (U+00b2)
en: superscript 2
sr: изложилац 2

note: Translators: this is the spoken word for the character '³' (U+00b3)
en: superscript 3
sr: изложилац 3

note: Translators: this is the spoken word for the character '´' (U+00b4) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the acute glyph
en: acute
sr: дугоузлазно

note: Translators: this is the spoken word for the character 'µ' (U+00b5)
en: mu
sr: ми

note: Translators: this is the spoken word for the character '¶' (U+00b6)
en: paragraph marker
sr: обележивач пасуса

note: Translators: this is the spoken word for the character '·' (U+00b7)
en: middle dot
sr: средња тачка

note: Translators: this is the spoken word for the character '¸' (U+00b8) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the cedilla glyph
en: cedilla
sr: седиља

note: Translators: this is the spoken word for the character '¹' (U+00b9)
en: superscript 1
sr: изложилац 1

note: Translators: this is the spoken word for the character 'º' (U+00ba)
en: ordinal
sr: редни број

note: Translators: this is the spoken word for the character '»' (U+00bb)
en: right double angle bracket
sr: десна двострука оштра заграда

note: Translators: this is the spoken word for the character '¼' (U+00bc)
en: one fourth
sr: једна четвртина

note: Translators: this is the spoken word for the character '½' (U+00bd)
en: one half
sr: половина

note: Translators: this is the spoken word for the character '¾' (U+00be)
en: three fourths
sr: три четвртине

note: Translators: this is the spoken word for the character '¿' (U+00bf)
en: inverted question mark
sr: обрнути знак питања

note: Translators: this is the spoken word for the character 'á' (U+00e1)
en: a acute
sr: мало дугоузлазно а

note: Translators: this is the spoken word for the character 'À' (U+00c0)
en: A GRAVE
sr: ВЕЛИКО КРАТКОУЗЛАЗНО А

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Á' (U+00c1)
en: A ACUTE
sr: ВЕЛИКО ДУГОУЗЛАЗНО А

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Â' (U+00c2)
en: A CIRCUMFLEX
sr: ВЕЛИКО ДУГОСИЛАЗНО А

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ã' (U+00c3)
en: A TILDE
sr: ВЕЛИКО А СА ТИЛДОМ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ä' (U+00c4)
en: A UMLAUT
sr: ВЕЛИКО А СА ДВЕ ТАЧКЕ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Å' (U+00c5)
en: A RING
sr: ВЕЛИКО А СА КРУЖИЋЕМ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Æ' (U+00c6)
en: A E
sr: ВЕЛИКО АЕ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ç' (U+00c7)
en: C CEDILLA
sr: ВЕЛИКО Ц СА СЕДИЉОМ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'È' (U+00c8)
en: E GRAVE
sr: ВЕЛИКО КРАТКОУЗЛАЗНО Е

note: Translators: this is the spoken word for the character 'É' (U+00c9)
en: E ACUTE
sr: ВЕЛИКО ДУГОУЗЛАЗНО Е

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ê' (U+00ca)
en: E CIRCUMFLEX
sr: ВЕЛИКО ДУГОСИЛАЗНО Е

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ë' (U+00cb)
en: E UMLAUT
sr: ВЕЛИКО Е СА ДВЕ ТАЧКЕ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ì' (U+00cc)
en: I GRAVE
sr: ВЕЛИКО КРАТКОУЗЛАЗНО И

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Í' (U+00cd)
en: I ACUTE
sr: ВЕЛИКО ДУГОУЗЛАЗНО И

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Î' (U+00ce)
en: I CIRCUMFLEX
sr: ВЕЛИКО ДУГОСИЛАЗНО И

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ï' (U+00cf)
en: I UMLAUT
sr: ВЕЛИКО И СА ДВЕ ТАЧКЕ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ð' (U+00d0)
en: ETH
sr: ВЕЛИКО Ђ ЛАТИНИЦОМ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ñ' (U+00d1)
en: N TILDE
sr: ВЕЛИКО Н СА ТИЛДОМ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ò' (U+00d2)
en: O GRAVE
sr: ВЕЛИКО КРАТКОУЗЛАЗНО О

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ó' (U+00d3)
en: O ACUTE
sr: ВЕЛИКО ДУГОУЗЛАЗНО О

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ô' (U+00d4)
en: O CIRCUMFLEX
sr: ВЕЛИКО ДУГОСИЛАЗНО О

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Õ' (U+00d5)
en: O TILDE
sr: ВЕЛИКО О СА ТИЛДОМ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ö' (U+00d6)
en: O UMLAUT
sr: ВЕЛИКО О СА ДВЕ ТАЧКЕ

note: Translators: this is the spoken word for the character '×' (U+00d7)
en: times
sr: пута

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ø' (U+00d8)
en: O STROKE
sr: ПРЕЦРТАНО ВЕЛИКО О

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ù' (U+00d9)
en: U GRAVE
sr: ВЕЛИКО КРАТКОУЗЛАЗНО У

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ú' (U+00da)
en: U ACUTE
sr: ВЕЛИКО ДУГОУЗЛАЗНО У

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Û' (U+00db)
en: U CIRCUMFLEX
sr: ВЕЛИКО ДУГОСИЛАЗНО У

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ü' (U+00dc)
en: U UMLAUT
sr: ВЕЛИКО У СА ДВЕ ТАЧКЕ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ý' (U+00dd)
en: Y ACUTE
sr: ВЕЛИКО ДУГОУЗЛАЗНО ИПСИЛОН

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Þ' (U+00de)
en: THORN
sr: ТОРН

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ß' (U+00df)
en: s sharp
sr: немачко мало дупло с

note: Translators: this is the spoken word for the character 'à' (U+00e0)
en: a grave
sr: мало краткоузлазно а

note: Translators: this is the spoken word for the character 'â' (U+00e2)
en: a circumflex
sr: мало дугосилазно а

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ã' (U+00e3)
en: a tilde
sr: мало а са тилдом

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ä' (U+00e4)
en: a umlaut
sr: мало а са две тачке

note: Translators: this is the spoken word for the character 'å' (U+00e5)
en: a ring
sr: мало а са кружићем

note: Translators: this is the spoken word for the character 'æ' (U+00e6)
en: a e
sr: мало ае

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ç' (U+00e7)
en: c cedilla
sr: мало ц са седиљом

note: Translators: this is the spoken word for the character 'è' (U+00e8)
en: e grave
sr: мало краткоузлазно е

note: Translators: this is the spoken word for the character 'é' (U+00e9)
en: e acute
sr: мало дугоузлазно е

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ê' (U+00ea)
en: e circumflex
sr: мало дугосилазно е

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ë' (U+00eb)
en: e umlaut
sr: мало е са две тачке

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ì' (U+00ec)
en: i grave
sr: мало краткоузлазно и

note: Translators: this is the spoken word for the character 'í' (U+00ed)
en: i acute
sr: мало дугоузлазно и

note: Translators: this is the spoken word for the character 'î' (U+00ee)
en: i circumflex
sr: мало дугосилазно и

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ï' (U+00ef)
en: i umlaut
sr: мало и са две тачке

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ð' (U+00f0)
en: eth
sr: мало ђ латиницом

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ñ' (U+00f1)
en: n tilde
sr: мало н са тилдом

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ò' (U+00f2)
en: o grave
sr: мало краткоузлазно о

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ó' (U+00f3)
en: o acute
sr: мало дугоузлазно о

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ô' (U+00f4)
en: o circumflex
sr: мало дугосилазно о

note: Translators: this is the spoken word for the character 'õ' (U+00f5)
en: o tilde
sr: мало о са тилдом

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ö' (U+00f6)
en: o umlaut
sr: мало о са две тачке

note: Translators: this is the spoken word for the character '÷' (U+00f7)
en: divided by
sr: подељено

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ø' (U+00f8)
en: o stroke
sr: мало прецртано о

note: Translators: this is the spoken word for the character 'þ' (U+00fe)
en: thorn
sr: мало торн

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ú' (U+00fa)
en: u acute
sr: мало дугоузлазно у

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ù' (U+00f9)
en: u grave
sr: мало краткоузлазно у

note: Translators: this is the spoken word for the character 'û' (U+00fb)
en: u circumflex
sr: мало дугосилазно у

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ü' (U+00fc)
en: u umlaut
sr: мало у са две тачке

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ý' (U+00fd)
en: y acute
sr: мало дугоузлазно ипсилон

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ÿ' (U+00ff)
en: y umlaut
sr: мало ипсилон са две тачке

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ÿ' (U+0178)
en: Y UMLAUT
sr: ВЕЛИКО ИПСИЛОН СА ДВЕ ТАЧКЕ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ƒ' (U+0192)
en: florin
sr: мало флорин

note: Translators: this is the spoken word for the character '–' (U+2013)
en: en dash
sr: средња црта

note: Translators: this is the spoken word for the left single quote: ‘ (U+2018)
en: left single quote
sr: леви самостални наводник

note: Translators: this is the spoken word for the right single quote: ’ (U+2019)
en: right single quote
sr: десни самостални наводник

note: Translators: this is the spoken word for the character '‚' (U+201a)
en: single low quote
sr: самостални доњи наводник

note: Translators: this is the spoken word for the character '“' (U+201c)
en: left double quote
sr: леви двоструки наводник

note: Translators: this is the spoken word for the character '”' (U+201d)
en: right double quote
sr: десни двоструки наводник

note: Translators: this is the spoken word for the character '„' (U+201e)
en: double low quote
sr: двоструки доњи наводник

note: Translators: this is the spoken word for the character '†' (U+2020)
en: dagger
sr: дагер

note: Translators: this is the spoken word for the character '‡' (U+2021)
en: double dagger
sr: дупли дагер

note: Translators: this is the spoken word for the character '•' (U+2022)
en: bullet
sr: метак

note: Translators: this is the spoken word for the character '‣' (U+2023)
en: triangular bullet
sr: троугаони метак

note: Translators: this is the spoken word for the character '‰' (U+2030)
en: per mille
sr: промил

note: Translators: this is the spoken word for the character '′' (U+2032)
en: prime
sr: примус

note: Translators: this is the spoken word for the character '″' (U+2033)
en: double prime
sr: секундум

note: Translators: this is the spoken word for the character '‴' (U+2034)
en: triple prime
sr: троструки

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁃' (U+2043)
en: hyphen bullet
sr: метак цртица

note: Translators: this is the spoken word for the character '€' (U+20ac)
en: euro
sr: евро

note: Translators: this is the spoken word for the character '™' (U+2122)
en: trademark
sr: заштитни знак

note: Translators: this is the spoken word for the character '✓' (U+2713) It can be used as a bullet in a list.
en: check mark
sr: знак штиклирања

note: Translators: this is the spoken word for the character '✔' (U+2714) It can be used as a bullet in a list.
en: heavy check mark
sr: подебљани знак штиклирања

note: Translators: this is the spoken word for the character 'x' (U+2717) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list.  The goal is to inform the user of the appearance of the bullet, while making it clear that it is a bullet and not simply the typed letter 'x'.  "Ballot
en: x-shaped bullet
sr: икс метак

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁰' (U+2070)
en: superscript 0
sr: изложилац 0

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁴' (U+2074)
en: superscript 4
sr: изложилац 4

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁵' (U+2075)
en: superscript 5
sr: изложилац 5

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁶' (U+2076)
en: superscript 6
sr: изложилац 6

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁷' (U+2077)
en: superscript 7
sr: изложилац 7

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁸' (U+2078)
en: superscript 8
sr: изложилац 8

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁹' (U+2079)
en: superscript 9
sr: изложилац 9

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁺' (U+207a)
en: superscript plus
sr: изложилац плус

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁻' (U+207b)
en: superscript minus
sr: изложилац минус

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁼' (U+207c)
en: superscript equals
sr: изложилац једнакости

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁽' (U+207d)
en: superscript left paren
sr: изложилац леве заграде

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁾' (U+207e)
en: superscript right paren
sr: изложилац десне заграде

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ⁿ' (U+207f)
en: superscript n
sr: изложилац ен

note: Translators: this is the spoken word for the character '₀' (U+2080)
en: subscript 0
sr: индекс 0

note: Translators: this is the spoken word for the character '₁' (U+2081)
en: subscript 1
sr: индекс 1

note: Translators: this is the spoken word for the character '₂' (U+2082)
en: subscript 2
sr: индекс 2

note: Translators: this is the spoken word for the character '₃' (U+2083)
en: subscript 3
sr: индекс 3

note: Translators: this is the spoken word for the character '₄' (U+2084)
en: subscript 4
sr: индекс 4

note: Translators: this is the spoken word for the character '₅' (U+2085)
en: subscript 5
sr: индекс 5

note: Translators: this is the spoken word for the character '₆' (U+2086)
en: subscript 6
sr: индекс 6

note: Translators: this is the spoken word for the character '₇' (U+2087)
en: subscript 7
sr: индекс 7

note: Translators: this is the spoken word for the character '₈' (U+2088)
en: subscript 8
sr: индекс 8

note: Translators: this is the spoken word for the character '₉' (U+2089)
en: subscript 9
sr: индекс 9

note: Translators: this is the spoken word for the character '₊' (U+208a)
en: subscript plus
sr: индекс плус

note: Translators: this is the spoken word for the character '₋' (U+208b)
en: subscript minus
sr: индекс минус

note: Translators: this is the spoken word for the character '₌' (U+208c)
en: subscript equals
sr: индекс једнакости

note: Translators: this is the spoken word for the character '₍' (U+208d)
en: subscript left paren
sr: индекс леве заграде

note: Translators: this is the spoken word for the character '₎' (U+208e)
en: subscript right paren
sr: индекс десне заграде

note: Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00A as a bullet which looks like the black square: ■ (U+25A0).  Therefore, please use the same translation for this character.
en: black square
sr: црни квадратић

note: Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00C as a bullet which looks like the black diamond: ◆ (U+25C6).  Therefore, please use the same translation for this character.
en: black diamond
sr: црни ромб

note: Translators: This refers to U+FFFC, the "object replacement character." This character appears in the accessible text of documents and serves as indication of the presence of an object within the text (e.g. an image or form field inside a paragraph). In an application which has full accessibility su
en: object replacement character
sr: заменско слово објекта

note: Translators: this command will move the mouse pointer to the current item without clicking on it.
en: Route the pointer to the current item
sr: Постави показивач на текућу ставку

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Perform left click on current flat review item
sr: Обави леви клик на тренутну ставку равног прегледа

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Perform right click on current flat review item
sr: Обави десни клик на тренутну ставку равног прегледа

note: Translators: the Orca "SayAll" command allows the user to press a key and have the entire document in a window be automatically spoken to the user. If the user presses any key during a SayAll operation, the speech will be interrupted and the cursor will be positioned at the point where the speech wa
en: Speak entire document
sr: Изговори читав документ

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the user to explore the text in a window in a 2D fashion. That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines. The flat review feature allows the user to explo
en: Speak entire window using flat review
sr: Изговори читав прозор користећи раван преглед

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the basic Where Am I operation
sr: Обавља основну где сам ја операција

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the detailed Where Am I operation
sr: Обавља детаљну где сам ја операција

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak the current selection / highlighted object(s). For instance, in a text object, "selection" refers to the selected/highlighted text. In a spreadsheet, it refers to the selected/highlighted cells. In an file manager, it refers to the
en: Speak the current selection
sr: Изговори текући одабир

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak details about a link, such as the uri and type of link.
en: Speak link details
sr: Изговори појединости везе

note: Translators: This command will cause the window's status bar contents to be spoken.
en: Speak the status bar
sr: Изговори траку стања

note: Translators: This command will cause the window's title to be spoken.
en: Speak the title bar
sr: Изговори траку наслова

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.
en: Open the Find dialog
sr: Отвори прозорче за претрагу

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the next occurrence of a string.
en: Search for the next instance of a string
sr: Тражи следеће појављивање ниске

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the previous occurrence of a string.
en: Search for the previous instance of a string
sr: Тражи претходно појављивање ниске

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Enter and exit flat review mode
sr: Улази и излази из режима равног прегледа

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the home position
sr: Премести раван преглед на почетни положај

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end position
sr: Премести раван преглед на крајњи положај

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the previous line
sr: Премести раван преглед на почетак претходне линије

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review line
sr: Изговори текућу линију равног прегледа

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spell the current flat review line
sr: Сричи текућу линију равног прегледа

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spell the current flat review line
sr: Фонетски изговори текућу линију равног прегледа

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the next line
sr: Премести раван преглед на почетак наредне линије

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous item or word
sr: Премешта раван преглед на претходну ставку или реч

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review item or word
sr: Изговара ставку или реч текућег равног прегледа

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spell the current flat review item or word
sr: Сриче ставку или реч текућег равног прегледа

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spell the current flat review item or word
sr: Фонетски изговара ставку или реч текућег равног прегледа

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next item or word
sr: Премешта раван преглед на следећу ставку или реч

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word above the current word
sr: Премешта раван преглед на реч изнад тренутне речи

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review object
sr: Сриче текући објекат равног прегледа

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word below the current word
sr: Премешта раван преглед на реч испод тренутне речи

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous character
sr: Премешта раван преглед на претходни знак

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review character
sr: Изговара текући знак равног прегледа

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically speak the current flat review character
sr: Фонетски изговара текући знак равног прегледа

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak unicode value of the current flat review character
sr: Изговара уникодну вредност текућег знака равног прегледа

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next character
sr: Премешта раван преглед на следећи знак

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end of the line
sr: Премешта раван преглед на крај линије

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the bottom left
sr: Премешта раван преглед на дно лево

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Copy the contents under flat review to the clipboard
sr: Умножава садржај под равним прегледом у оставу

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Append the contents under flat review to the clipboard
sr: Прикачиње садржај под равним прегледом у оставу

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they just want the current cell to be presented to them.
en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
sr: Врши пребацивање у зависности од тога да ли треба да чита само текућу ћелију табеле или цео ред

note: Translators: the attributes being presented are the text attributes, such as bold, italic, font name, font size, etc.
en: Read the attributes associated with the current text character
sr: Чита атрибуте повезане са тренутним знаком текста

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the left
sr: Проширује Брајев екран на лево

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the right
sr: Проширује Брајев екран на десно

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Return to object with keyboard focus
sr: Враћа се на објекат са фокусом тастатуре

note: Translators: braille can be displayed in many ways. Contracted braille provides a more efficient means to represent text, especially long documents. The feature used here is an option to toggle between contracted and uncontracted.
en: Turn contracted braille on and off
sr: Укључује и искључује скупљено Брајево писмо

note: Translators: hardware braille displays often have buttons near each braille cell. These are called cursor routing keys and are a way for a user to tell the machine they are interested in a particular character on the display.
en: Process a cursor routing key
sr: Обрађује тастер рутине курсора

note: Translators: this is used to indicate the start point of a text selection.
en: Mark the beginning of a text selection
sr: Означава почетак избора текста

note: Translators: this is used to indicate the end point of a text selection.
en: Mark the end of a text selection
sr: Означава крај избора текста

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be. The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca does
en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
sr: Уноси режим учења.  Притисните „Напусти“ да изађете из режима учења

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech rate
sr: Смањује проток изговора

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech rate
sr: Повећава проток изговора

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech pitch
sr: Смањује врхунац изговора

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech pitch
sr: Повећава врхунац изговора

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech volume
sr: Повећава јачину тона изговора

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech volume
sr: Смањује јачину тона изговора

note: Translators: Orca allows the user to turn speech synthesis on or off. We call it 'silencing'.
en: Toggle the silencing of speech
sr: Укључује ућуткивања изговора

note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The levels can be toggled via command. This string describes that command.
en: Toggle speech verbosity level
sr: Подешава ниво причљивости изговора

note: Translators: this string is associated with the keyboard shortcut to quit Orca.
en: Quit the screen reader
sr: Затвара читача екрана

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for Orca.
en: Display the preferences configuration dialog
sr: Приказује прозорче подешавања поставки

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for a specific application within Orca.
en: Display the application preferences configuration dialog
sr: Приказује прозорче подешавања поставки програма

note: Translators: Orca allows the user to enable/disable speaking of indentation and justification.
en: Toggle the speaking of indentation and justification
sr: Укључује изговор увлачења и поравнања

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). This string to be translated refers to an Orca command for quickly toggling between the two options.
en: Change spoken number style
sr: Мења стил изговореног броја

note: Translators: Orca allows users to cycle through punctuation levels. None, some, most, or all, punctuation will be spoken.
en: Cycle to the next speaking of punctuation level
sr: Пребацује на следећи изговор нивоа интерпункције

note: Translators: Orca has a feature whereby users can set up different "profiles," which are collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spanish content. This string to be translated 
en: Cycle to the next settings profile
sr: Пребацује на следећи профил подешавања

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text- to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as 
en: Cycle to the next capitalization style
sr: Пребацује на следећи изглед великих слова

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Cycle to the next key echo level
sr: Пребацује на следећи ниво одјека тастера

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that allows the user to adjust the level of debug information that Orca generates at run time.
en: Cycle the debug level at run time
sr: Пребацује на ниво исправљања грешака за време покретања

note: Translators: this command announces information regarding the relationship of the given bookmark to the current position. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Bookmark where am I with respect to current position
sr: Обележава где сам поштујући текући положај

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the previous bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to previous bookmark location
sr: Иде на претходно место обележивача

note: Translators: this command moves the user to the location stored at the bookmark. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to bookmark
sr: Иде на обележивач

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the next bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to next bookmark location
sr: Иде на следеће место обележивача

note: Translators: this event handler binds an in-page accessible object location to the given input key command.
en: Add bookmark
sr: Додаје обележивач

note: Translators: this event handler saves all bookmarks for the current application to disk.
en: Save bookmarks
sr: Чува обележиваче

note: Translators: Orca allows the item under the pointer to be spoken. This toggles the feature without the need to get into a GUI.
en: Toggle mouse review mode
sr: Укључује режим прегледа мишем

note: Translators: Orca has a command to present the current time in speech and in braille.
en: Present current time
sr: Представља текуће време

note: Translators: Orca has a command to present the current date in speech and in braille.
en: Present current date
sr: Представља текући датум

note: Translators: Orca has a command to present the pixel size and location of the current object. This string is how this command is described in the list of keyboard shortcuts.
en: Present size and location of current object
sr: Представи величину и положај тренутног објекта

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands. This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Pass the next command on to the current application
sr: Прослеђује следећу наредбу текућем програму

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. This string to be translated is associated with the keyboard commands used to review those previous messages.
en: Speak and braille a previous chat room message
sr: Изговара Брајевим писмом претходну поруку причаонице

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
sr: Врши пребацивање у зависности од тога да ли најављујемо када наши другари пишу

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
sr: Врши пребацивање у зависности да ли смо обезбедили историјате посебне поруке причаонице

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
sr: Врши пребацивање зависно од тога да ли смо за префикс поруке причаонице поставили назив причаонице

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the left.
en: Line Left
sr: Поравнај лево

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the right.
en: Line Right
sr: Поравнај десно

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls up.
en: Line Up
sr: Поравнај горе

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls down.
en: Line Down
sr: Поравнај доле

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, it instructs the braille display to freeze.
en: Freeze
sr: Замрзни

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the top left of the window.
en: Top Left
sr: Горе лево

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the bottom left of the window.
en: Bottom Left
sr: Доле лево

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
sr: Положај курсора

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display toggles between six-dot braille and eight-dot braille.
en: Six Dots
sr: Шест тачака

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents a whole set of buttons known as cursor routing keys and are a way for a user to move the application's caret to the position indicated on t
en: Cursor Routing
sr: Рутине курсора

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents the start of a selection operation. It is called "Cut Begin" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Begin
sr: Почетак одсецања

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents marking the endpoint of a selection. It is called "Cut Line" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Line
sr: Ред одсецања

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the last received notification message.
en: Present last notification message
sr: Приказује последњу поруку обавештења

note: Translators: this is a command which causes Orca to present a list of all the notification messages received.
en: Present notification messages list
sr: Прикажи списак порука обавештења

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the previous notification message.
en: Present previous notification message
sr: Приказује претходну поруку обавештења

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next character
sr: Иде на следећи знак

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous character
sr: Иде на претходни знак

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next word
sr: Иде на следећу реч

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous word
sr: Иде на претходну реч

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next line
sr: Иде на следећи ред

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous line
sr: Иде на претходни ред

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the top of the file
sr: Иде на врх датотеке

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the bottom of the file
sr: Иде на дно датотеке

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the beginning of the line
sr: Иде на почетак реда

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the end of the line
sr: Иде на крај реда

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the next object
sr: Прелази на следећи објекат

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the previous object
sr: Прелази на претходни објекат

note: Translators: this is for causing a collapsed combo box which was reached by Orca's caret navigation to be expanded.
en: Cause the current combo box to be expanded
sr: Доводи до тога да текуће прозорче за избор бива раширено

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: Switch between native and screen-reader caret navigation
sr: Пребацује кретање показивача између изворног и читачем екрана

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Advance live region politeness setting
sr: Напредујте у подешавањима љубазности живе области

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Set default live region politeness level to off
sr: Подесите основни ниво љубазности живе области на искљулчено

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to a command for reviewing up to nine stored previous live messages.
en: Review live region announcement
sr: Преглед најаве живе области

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to an Orca command which allows the user to toggle whether or not Orca pays attention to changes in live regions. Note that turni
en: Monitor live regions
sr: Надгледа живе области

note: Translators: hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. This command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If the user is already in the mouse over object, this command will hid
en: Move focus into and away from the current mouse over
sr: Приближава и удаљује први план са текућег положаја миша

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to set the row.
en: Set the row to use as dynamic column headers
sr: Поставите ред који ће бити коришћен као динамичко заглавље колоне

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Clear the dynamic column headers
sr: Чисти динамичка заглавља колоне

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing row headers. This string refers to the command to set the column.
en: Set the column to use as dynamic row headers
sr: Поставите колону која ће бити коришћена као динамичко заглавље реда

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Clear the dynamic row headers
sr: Чисти динамичка заглавља реда

note: Translators: This string refers to an Orca command. The "input line" refers to the place where one enters formulas for a spreadsheet.
en: Present the contents of the input line
sr: Представља садржај линије уноса

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around the document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. This feature needs to be toggle-able so that it does not interfere with normal
en: Toggle structural navigation keys
sr: Пребацује тастере структурне навигације

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to previous blockquote
sr: Иде на претходни блок цитата

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to next blockquote
sr: Иде на следећи блок цитата

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Display a list of blockquotes
sr: Приказује списак блокова цитата

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to previous button
sr: Иде на претходно дугме

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to next button
sr: Иде на следеће дугме

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Display a list of buttons
sr: Приказује списак дугмади

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Go to previous check box
sr: Иде на претходно поље за потврду

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Go to next check box
sr: Иде на следеће поље за потврду

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Display a list of check boxes
sr: Приказује списак поља за потврду

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to previous clickable
sr: Иде на претходни објекат на који се може кликнути

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to next clickable
sr: Иде на следећи објекат на који се може клинути

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Display a list of clickables
sr: Приказује списак са објектима на које се може кликнути

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Go to previous combo box
sr: Иде на претходно прозорче за избор

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Go to next combo box
sr: Иде на следеће прозорче за избор

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the start of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to start of container
sr: Иде на почетак контејнера

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the end of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to end of container
sr: Иде на крај контејнера

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Display a list of combo boxes
sr: Приказује списак прозорчића за избор

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to previous entry
sr: Иде на претходни унос

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to next entry
sr: Иде на следећи унос

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Display a list of entries
sr: Приказује списак уноса

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to previous form field
sr: Иде на претходно поље формулара

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to next form field
sr: Иде на следеће поље формулара

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Display a list of form fields
sr: Приказује списак поља формулара

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to previous heading
sr: Иде на претходно заглавље

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to next heading
sr: Иде на следеће заглавље

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Display a list of headings
sr: Приказује списак заглавља

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to previous heading at level %d
sr: Иде на претходно заглавље на нивоу %d

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to next heading at level %d
sr: Иде на следеће заглавље на нивоу %d

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Display a list of headings at level %d
sr: Приказује списак заглавља на %d. нивоу

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to previous image
sr: Иде на претходну слику

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to next image
sr: Иде на следећу сику

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Display a list of images
sr: Приказује списак слика

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to previous landmark
sr: Иде на претходни орјентир

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to next landmark
sr: Иде на следећи орјентир

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Display a list of landmarks
sr: Приказује списак орјентира

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to previous large object
sr: Иде на претходни велики објекат

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to next large object
sr: Иде на следећи велики објекат

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Display a list of large objects
sr: Приказује списак великих објеката

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to previous link
sr: Иде на претходну везу

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to next link
sr: Иде на следећу везу

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Display a list of links
sr: Приказује списак веза

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to previous list
sr: Иде на претходни списак

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to next list
sr: Иде на следећи списак

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Display a list of lists
sr: Приказује списак спискова

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to previous list item
sr: Иде на претходну ставку списка

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to next list item
sr: Иде на следећу ставку списка

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Display a list of list items
sr: Приказује списак ставки списка

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to previous live region
sr: Иде на претходну живу област

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to next live region
sr: Иде на следећу живу област

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to the last live region which made an announcement
sr: Иде на последњу живу област која објави саопштење

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to previous paragraph
sr: Иде на претходни пасус

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to next paragraph
sr: Иде на следећи пасус

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Display a list of paragraphs
sr: Приказује списак пасуса

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to previous radio button
sr: Иде на претходно радио дугме

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to next radio button
sr: Иде на следеће радио дугме

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Display a list of radio buttons
sr: Приказује списак радио дугмади

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to previous separator
sr: Иде на претходни раздвајач

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to next separator
sr: Иде на следећи раздвајач

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to previous table
sr: Иде на претходну табелу

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to next table
sr: Иде на следећу табелу

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Display a list of tables
sr: Приказује списак табела

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go down one cell
sr: Иде доле једну ћелију

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the first cell in a table
sr: Иде на прву ћелију у табели

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the last cell in a table
sr: Иде на последњу ћелију у табели

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go left one cell
sr: Иде лево једну ћелију

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go right one cell
sr: Иде десно једну ћелију

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go up one cell
sr: Иде горе једну ћелију

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Toggle layout mode
sr: Окида стање режима распоређивања

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Switch between browse mode and focus mode
sr: Пребацује се између режима читања и фокусирања

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Enable sticky focus mode
sr: Укључује режим лепљивог фокуса

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Enable sticky browse mode
sr: Укључује режим лепљивог разгледања

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to previous unvisited link
sr: Иде на претходну непосећену везу

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to next unvisited link
sr: Иде на следећу непосећену везу

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Display a list of unvisited links
sr: Приказује списак непосећених веза

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to previous visited link
sr: Иде на претходну посећену везу

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to next visited link
sr: Иде на следећу посећену везу

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Display a list of visited links
sr: Приказује списак посећених веза

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: alice blue
sr: алис плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: antique white
sr: античко беле

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: aquamarine
sr: аквамарин

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: azure
sr: азурна

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: beige
sr: беж

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: bisque
sr: чорбаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: black
sr: црна

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blanched almond
sr: бланширано бадемаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue
sr: плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue violet
sr: плаво љубичаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: brown
sr: браон

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: burlywood
sr: светло смеђа

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cadet blue
sr: академска плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chartreuse
sr: шартреска

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chocolate
sr: чоколадна

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: coral
sr: корална

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cornflower blue
sr: различак плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cornsilk
sr: кукурузно свилена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: crimson
sr: тамно црвена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cyan
sr: светло зелено плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark blue
sr: тамно плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark cyan
sr: тамно зелено плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark goldenrod
sr: златица тамно жута

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark gray
sr: тамно сива

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark green
sr: тамно зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark khaki
sr: тамна жутомрка

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark magenta
sr: тамна пурпурно црвена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark olive green
sr: тамна маслинасто зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orange
sr: тамна наранџаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orchid
sr: тамна орхидеја

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark red
sr: тамно црвена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark salmon
sr: лосос тамна

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark sea green
sr: тамна морско зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark slate blue
sr: тамна шкриљкасто плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark slate gray
sr: тамна шкриљкасто сива

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark turquoise
sr: тамна тиркизна

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark violet
sr: тамно љубичаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep pink
sr: тамно розе

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep sky blue
sr: дубоко небески плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dim gray
sr: мутно сива

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dodger blue
sr: врдламски плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: fire brick
sr: цигла

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: floral white
sr: цветна бела

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: forest green
sr: шумска зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: fuchsia
sr: фуксија

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gainsboro
sr: геинсборо

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#HTML_color_names.
en: ghost white
sr: дух бела

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gold
sr: златна

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: goldenrod
sr: златичаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gray
sr: сива

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green
sr: зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green yellow
sr: зелено жута

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: honeydew
sr: медљикаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: hot pink
sr: топла розе

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: indian red
sr: индијска црвена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: indigo
sr: индиго

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: ivory
sr: слоновача

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: khaki
sr: жутомрка

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender
sr: лаванда

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender blush
sr: румена лаванда

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lawn green
sr: травњак зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lemon chiffon
sr: лимун шифонска

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light blue
sr: светло плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light coral
sr: светло корална

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light cyan
sr: светла светло плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light goldenrod yellow
sr: светло златичасто зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light gray
sr: светло сива

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light green
sr: светло зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light pink
sr: светло розе

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light salmon
sr: светла лосос

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sea green
sr: светла морско зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sky blue
sr: светла небески плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light slate gray
sr: светло шкриљкасто сива

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light steel blue
sr: светло челично плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light yellow
sr: светла жута

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lime
sr: лимета

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lime green
sr: зелена лимете

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: linen
sr: боја платна

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: magenta
sr: пурпурно црвена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: maroon
sr: бордо

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium aquamarine
sr: средње аквамарин

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium blue
sr: средње плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium orchid
sr: средње орхидеја

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium purple
sr: средње љубичасто

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium sea green
sr: средње морско зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium slate blue
sr: средње шкриљкасто пава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium spring green
sr: средње пролећно зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium turquoise
sr: средње тиркизна

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium violet red
sr: средње љубичасто зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: midnight blue
sr: поноћно плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: mint cream
sr: светло зелена кремаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: misty rose
sr: магловита розе

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: moccasin
sr: мокасина

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: navajo white
sr: навахо бела

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: navy
sr: морнарска

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: old lace
sr: стара чипка

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: olive
sr: маслинаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: olive drab
sr: маслинасто жуђкасто смеђа

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange
sr: наранџаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange red
sr: наранџасто црвена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orchid
sr: орхидеја

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale goldenrod
sr: бледо златичаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale green
sr: бледо зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale turquoise
sr: бледо тиркизна

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale violet red
sr: бледо љубичасто црвена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: papaya whip
sr: папаја

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: peach puff
sr: лист брескве

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: peru
sr: перу

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pink
sr: розе

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: plum
sr: шљива

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: powder blue
sr: прашкасто плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: purple
sr: љубичаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: red
sr: црвена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: rosy brown
sr: ружичасто браонкаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: royal blue
sr: краљевско плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: saddle brown
sr: браон коњског седла

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: salmon
sr: лосос

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sandy brown
sr: пескивита браон

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sea green
sr: морска зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: seashell
sr: морска шкољка

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sienna
sr: сијена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: silver
sr: сребрна

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sky blue
sr: небеско плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: slate blue
sr: шкриљкасто плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: slate gray
sr: шкриљкасто сива

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: snow
sr: снежна

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: spring green
sr: пролећно зелена

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: steel blue
sr: челично плава

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: tan
sr: жутомрка

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: teal
sr: гроготовац

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: thistle
sr: чкаљ

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: tomato
sr: парадајз

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: turquoise
sr: тиркизна

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: violet
sr: љубичаста

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: wheat
sr: боја жита

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white
sr: бела

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white smoke
sr: димно бела

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow
sr: жута

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow green
sr: жуто зелена

note: Translators: This string appears on a button in a dialog. "Activating" the selected item will perform the action that one would expect to occur if the object were clicked on with the mouse. If the object is a link, activating it will bring you to a new page. If the object is a button, activating it 
en: _Activate
sr: _Активирај

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page Orca's Structural Navigation command "h" moves you to the next heading. What should happen when you press "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume read
en: Automatic focus mode during structural navigation
sr: Омогући аутоматски режим усредсређивања приликом кретања кроз структуру

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, if you are at the bottom of an entry and press Down arrow, should you leave the entry? It depends on if you want to resume reading content or if you are editing the text in the entry. B
en: Automatic focus mode during caret navigation
sr: Аутоматски режим усредсређивања приликом кретања знака за уметање

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, if you are at the bottom of an entry and press Down arrow, should you leave the entry? It depends on if you want to resume reading content or if you are editing the text in the entry. B
en: Automatic focus mode during native navigation
sr: Аутоматски режим усредсређивања приликом изворног кретања

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 7 is the dot in the bottom left corner. If the user selects this option, Dot 7 will be used to 'underline' text of interest, e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _7
sr: Тачка _7

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 8 is the dot in the bottom right corner. If the user selects this option, Dot 8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _8
sr: Тачка _8

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dots 7-8 are the dots at the bottom. If the user selects this option, Dots 7-8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dots 7 an_d 8
sr: Тачке 7 _и 8

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Cancel
sr: _Откажи

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Jump to
sr: _Иди на

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _OK
sr: У _реду

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: Icon
sr: Иконица

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: None
sr: Ништа

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: Spell
sr: Писање

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will tell you when one of your buddies is typing a message.
en: Announce when your _buddies are typing
sr: Најави када _другари почну да пишу

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will provide the user with chat room specific message histories rather than just a single history which contains the latest messages from all the chat rooms that they are in.
en: Provide chat room specific _message histories
sr: Обезбеди историјате посебне _поруке причаонице

note: Translators: This is the label of a panel holding options for how messages in this application's chat rooms should be spoken. The options are: Speak messages from all channels (i.e. even if the chat application doesn't have focus); speak messages from a channel only if it is the active channel; spea
en: Speak messages from
sr: Изговори поруке

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear irrespective of whether or not the chat application currently has focus. This is the default behaviour.
en: All cha_nnels
sr: Са свих _канала

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear if and only if the chat application has focus. The string substitution is for the application name (e.g Pidgin).
en: All channels when an_y %s window is active
sr: Са свих канала када је _било који %s прозор активан

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will only speak new chat messages for the currently active channel, irrespective of whether the chat application has focus.
en: A channel only if its _window is active
sr: Само са канала коме је _активан прозор

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will speak the name of the chat room prior to presenting an incoming message.
en: _Speak Chat Room name
sr: _Изговори назив причаонице

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Enable layout mode for content
sr: Омогући режим простирања садржаја

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a double click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: double click
sr: двоструки клик

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a triple click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: triple click
sr: троструки клик

note: Translators: This is a label which will appear in the list of available speech engines as a special item. It refers to the default engine configured within the speech subsystem. Apart from this item, the user will have a chance to select a particular speech engine by its real name (Festival, IBMTTS,
en: Default Synthesizer
sr: Основни синтетизатор

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Actual String
sr: Стварна ниска

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Replacement String
sr: Ниска замене

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. While Orca's "key echo" options present the actual keyboard keys being pressed, "character echo" presents the character/string of length 1 that is inserted as a result of the keypress. Translators: When this 
en: Enable echo by cha_racter
sr: Укључи одјек _знаком

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. This string refers to a "key echo" option. When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed. Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed.
en: Enable non-spacing _diacritical keys
sr: Укључи _диакритичке тастере без размака

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the setting to begin the search from the current location rather than from the top of the screen.
en: C_urrent location
sr: Трен_утно место

note: Translators: This is the label for a spinbutton. This option allows the user to specify the number of matched characters that must be present before Orca speaks the line that contains the results from an application's Find toolbar.
en: Minimum length of matched text:
sr: Најмања дужина одговарајућег текста:

note: Translators: This is the label of a panel containing options for what Orca presents when the user is in the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Find Options
sr: Опције претраге

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether the line that contains the match from an application's Find toolbar should always be spoken, or only spoken if it is a different line than the line which contained the last match.
en: Onl_y speak changed lines during find
sr: Изговарај _само измењене линије током претраге

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether or not Orca will automatically speak the line that contains the match while the user is performing a search from the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Speak results during _find
sr: Изговарај резултате током _претраге

note: Translators: Command is a table column header where the cells in the column are a sentence that briefly describes what action Orca will take if and when the user invokes that keyboard command.
en: Command
sr: Наредба

note: Translators: Key Binding is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.
en: Key Binding
sr: Свезе тастера

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which can be used in any setting, task, or application. They are not specific to, for instance, web browsing.
en: Default
sr: Основно

note: Translators: An external braille device has buttons on it that permit the user to create input gestures from the braille device. The braille bindings are what determine the actions Orca will take when the user presses these buttons.
en: Braille Bindings
sr: Пречице Брајевог писма

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which do not currently have an associated key binding.
en: Unbound
sr: Неповезана

[ctx: keybindings]
note: Translators: Modified is a table column header in Orca's preferences dialog. This column contains a checkbox which indicates whether a key binding for an Orca command has been changed by the user to something other than its default value.
en: Modified
sr: Измењено

note: Translators: This label refers to the keyboard layout (desktop or laptop).
en: _Desktop
sr: _Стони рачунар

note: Translators: Orca's preferences can be configured on a per-application basis, allowing users to customize Orca's behavior, keybindings, etc. to work one way in LibreOffice and another way in a chat application. This string is the title of Orca's application-specific preferences dialog for an applica
en: Screen Reader Preferences for %s
sr: Поставке читача екрана за „%s“

note: Translators: This is a table column header. This column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will indicate the associated item or attribute by "marking" it in braille. "Marking" is not the same as writing out the word; instead marking refers to adding some other indicator,
en: Mark in braille
sr: Означи на Брајевом писму

note: Translators: "Present Unless" is a column header of the text attributes panel of the Orca preferences dialog. On this panel, the user can select a set of text attributes that they would like spoken and/or indicated in braille. Because the list of attributes could get quite lengthy, we provide the op
en: Present Unless
sr: Прикажи, изузев ако

note: Translators: This is a table column header. The "Speak" column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will speak the associated item or attribute (e.g. saying "Bold" as part of the information presented when the user gives the Orca command to obtain the format and font detai
en: Speak
sr: Изговори

note: Translators: This is the title of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: Save Profile As Conflict
sr: Сачувај профил као сукоб

note: Translators: This is the label of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: User Profile Conflict!
sr: Сукоб корисничког профила!

note: Translators: This is the message in a dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish
en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
sr: Већ постоји профил „%s“.
    Да наставим ажурирање постојећег профила са овим новим изменама?

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: Load user profile
sr: Учитај кориснички профил

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
sr: Само што нисте изменили активни профил. Ако сте само
    начинили измене у вашим поставкама, исте ће бити
    одбачене приликом учитавања профила.
    
    Да наставим са учитавањем профила одбацујући претходне измене?

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Save Profile As
sr: Сачувај профил као

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: _Profile Name:
sr: Назив _профила:

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Remove user profile
sr: Уклони кориснички профил

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
sr: Уклонићете профил %s. Сва несачувана подешавања и сачувана подешавања унутар овог профила ће бити изгубљена. Да ли желите да наставите са уклањањем овог профила и свих сродних подешавања?

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "All" means that Orca will present progress bar updates regardless of what application and window they happen to be in. Translators: Orca has a setting which determines which progress bar update
en: All
sr: Све

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Application" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active application (but not necessarily in the current window).
en: Application
sr: Програм

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Window" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active window.
en: Window
sr: Прозор

[ctx: punctuation level]
note: Translators: If this setting is chosen, no punctuation symbols will be spoken as a user reads a document. Translators: this refers to how much punctuation will be spoken by Orca when presenting text on the screen.
en: _None
sr: _Ништа

note: Translators: If this setting is chosen, common punctuation symbols (like comma, period, question mark) will not be spoken as a user reads a document, but less common symbols (such as #, @, $) will.
en: So_me
sr: По_нешто

note: Translators: If this setting is chosen, the majority of punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: M_ost
sr: В_ећина

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each line.
en: Line
sr: Ред

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each sentence.
en: Sentence
sr: Реченица

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a blockquote.
en: Blockquote
sr: Блок цитата

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a button.
en: Button
sr: Дугме

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the caption of a table.
en: Caption
sr: Наслов

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a check box.
en: Check Box
sr: Поље за потврду

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text displayed for a web element with an "onClick" handler.
en: Clickable
sr: Може се кликнути

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item in a combo box.
en: Combo Box
sr: Прозорче за избор

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the description of an element.
en: Description
sr: Опис

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a heading.
en: Heading
sr: Заглавље

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text (alt text, title, etc.) associated with an image.
en: Image
sr: Слика

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a form field.
en: Label
sr: Натпис

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined
en: Landmark
sr: Орјентир

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of a column which contains the level of a heading. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for 
en: Level
sr: Ниво

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a link.
en: Link
sr: Веза

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list.
en: List
sr: Списак

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list item.
en: List Item
sr: Ставка списка

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an object.
en: Object
sr: Објекат

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a paragraph.
en: Paragraph
sr: Пасус

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a radio button.
en: Radio Button
sr: Радио дугме

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the role of a widget. Examples include "heading", "paragraph", 
en: Role
sr: Улога

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item of a form field.
en: Selected Item
sr: Изабрана ставка

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the state of a widget. Examples include "checked"/"not checked"
en: State
sr: Стање

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an entry.
en: Text
sr: Текст

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the URI of a link.
en: URI
sr: Путања

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the value of a form field.
en: Value
sr: Вредност

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Blockquotes
sr: Блокови цитата

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Buttons
sr: Дугмад

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Check Boxes
sr: Поља за потврду

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. "Clickables" are web elements which have an "onClick" handler.
en: Clickables
sr: Објекти на које се може кликнути

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Combo Boxes
sr: Прозорчићи за избор

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Entries
sr: Уноси

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Form Fields
sr: Поља формулара

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Headings
sr: Заглавља

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Images
sr: Слике

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for <h2>, and so on.
en: Headings at Level %d
sr: Заглавље на %d. нивоу

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' use
en: Landmarks
sr: Орјентири

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a l
en: Large Objects
sr: Велики објекти

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Links
sr: Везе

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Lists
sr: Спискови

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: List Items
sr: Ставке списка

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Paragraphs
sr: Пасуси

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Radio Buttons
sr: Радио дугмад

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Tables
sr: Табеле

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Unvisited Links
sr: Непосећене везе

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Visited Links
sr: Посећене везе

note: Translators: This is the title of a panel holding options for how to navigate HTML content (e.g., Orca caret navigation, positioning of caret, structural navigation, etc.).
en: Page Navigation
sr: Кретање страницом

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically start reading the page from beginning to end. This is the label of a checkbox in which users can indicate their preference.
en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
sr: Самостално почни да изговараш страницу када је први пут _учитана

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically summarize details about the page, such as the number of elements (landmarks, forms, links, tables, etc.).
en: _Present summary of a page when it is first loaded
sr: _Представи сажетак странице када је први пут учитана

note: Translators: Different speech systems and speech engines work differently when it comes to handling pauses (e.g. sentence boundaries). This property allows the user to specify whether speech should be sent to the speech synthesis system immediately when a pause directive is encountered or if it shou
en: Break speech into ch_unks between pauses
sr: Подели говор на г_рупе између пауза

note: Translators: This string will appear in the list of available voices for the current speech engine. "%s" will be replaced by the name of the current speech engine, such as "Festival default voice" or "IBMTTS default voice". It refers to the default voice configured for given speech engine within the
en: %s default voice
sr: %s основни глас

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting the content of the screen and other messages.
en: Default
sr: Основно

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is part of a hyperlink.
en: Hyperlink
sr: Хипервеза

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting information which is not displayed on the screen as text, but is still being communicated by the system in some visual fashion. For instance, Orca says "misspelled" to indicate the presence of the red squiggly line found under a spel
en: System
sr: Систем

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is written in uppercase.
en: Uppercase
sr: Велика слова

note: Translators this label refers to the name of particular speech synthesis system. (http://devel.freebsoft.org/speechd)
en: Speech Dispatcher
sr: Диспечер говора

[ctx: OptionGroup]
note: Translators: This is a label for a group of options related to Orca's behavior when presenting an application's spell check dialog.
en: Spell Check
sr: Провера правописа

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current error in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," enabling this setting would cause Orca to speak "f o o" after speaking "foo".
en: Spell _error
sr: Правописна гр_ешка

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current suggestion in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," and the first suggestion is "for" enabling this setting would cause Orca to s
en: Spell _suggestion
sr: Правописни _савет

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will present the context (surrounding text, typically the sentence or line) in which the mistake occurred.
en: Present _context of error
sr: Прикажи _смисао грешке

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the coordinates of the current spreadsheet cell. Coordinates are the row and column position within the spreadsheet (i.e. A1, B1, C2 ...)
en: Speak spreadsheet cell coordinates
sr: Изговарај координате ћелија таблице

note: Translators: This is a label for an option which controls what Orca speaks when presenting selection changes in a spreadsheet. By default, Orca will speak just what changed. For instance, if cells A1 through A8 are already selected, and the user adds A9 to the selection, Orca by default would just s
en: Always speak selected spreadsheet range
sr: Увек изговарај изабрани опсег у таблици

note: Translators: This is a label for an option for whether or not to speak the header of a table cell in document content.
en: Announce cell _header
sr: Најави _заглавље поља

note: Translators: This is the title of a panel containing options for specifying how to navigate tables in document content.
en: Table Navigation
sr: Кретање табелом

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca to skip over empty/ blank cells when navigating tables in document content.
en: Skip _blank cells
sr: Прескочи _празне ћелије

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented to them. This label is associated with the default presentation to be used.
en: Speak _cell
sr: Изговори _ћелију

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak table cell coordinates in document content.
en: Speak _cell coordinates
sr: Изговарај координате _ћелија

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the span size of a table cell (e.g., how many rows and columns a particular table cell spans in a table).
en: Speak _multiple cell spans
sr: Изговори распон _вишеструке ћелије

note: Translators: This is a table column header. "Attribute" here refers to text attributes such as bold, underline, family-name, etc.
en: Attribute Name
sr: Назив особине

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode. This is the 
en: Control caret navigation
sr: Управља кретањем показивача

note: Translators: Orca provides keystrokes to navigate HTML content in a structural manner: go to previous/next header, list item, table, etc. This is the label of a checkbox in which users can indicate their default preference.
en: Enable _structural navigation
sr: Укључи _структурно кретање

note: Translators: This refers to the amount of information Orca provides about a particular object that receives focus.
en: Brie_f
sr: Украт_ко

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the shift key
en: Shift
sr: Помак

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the alt key
en: Alt
sr: Алт

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the control key
en: Control
sr: Контрол

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left shift key
en: left shift
sr: леви помак

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left alt key
en: left alt
sr: леви алт

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left ctrl key
en: left control
sr: леви контрол

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right shift key
en: right shift
sr: десни помак

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right alt key
en: right alt
sr: десни алт

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right ctrl key
en: right control
sr: десни контрол

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left meta key
en: left meta
sr: леви мета

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right meta key
en: right meta
sr: десни мета

note: Translators: this is how someone would speak the name of the num lock key
en: num lock
sr: број закључан

note: Translators: this is how someone would speak the name of the caps lock key
en: caps lock
sr: закључавање слова

note: Translators: this is how someone would speak the name of the shift lock key There is no reason to make it different from the translation for "caps lock"
en: shift lock
sr: закључавање тастера шифт

note: Translators: this is how someone would speak the name of the scroll lock key
en: scroll lock
sr: закључавање померања

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page up key
en: page up
sr: страница горе

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page down key
en: page down
sr: страница доле

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left tab key
en: left tab
sr: леви табулатор

note: Translators: this is how someone would speak the name of the backspace key
en: backspace
sr: брисање

note: Translators: this is how someone would speak the name of the return key
en: return
sr: унеси

note: Translators: this is how someone would speak the name of the enter key
en: enter
sr: унеси

note: Translators: this is how someone would speak the name of the up arrow key
en: up
sr: горе

note: Translators: this is how someone would speak the name of the down arrow key
en: down
sr: доле

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left arrow key
en: left
sr: лево

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right arrow key
en: right
sr: десно

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left super key
en: left super
sr: леви супер

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right super key
en: right super
sr: десни супер

note: Translators: this is how someone would speak the name of the menu key
en: menu
sr: избор

note: Translators: this is how someone would speak the name of the ISO shift key
en: Alt Gr
sr: Алт Гр

note: Translators: this is how someone would speak the name of the help key
en: help
sr: помоћ

note: Translators: this is how someone would speak the name of the multi key
en: multi
sr: више

note: Translators: this is how someone would speak the name of the mode switch key
en: mode switch
sr: пребацивач режима

note: Translators: this is how someone would speak the name of the escape key
en: escape
sr: напусти

note: Translators: this is how someone would speak the name of the insert key
en: insert
sr: уметни

note: Translators: this is how someone would speak the name of the delete key
en: delete
sr: обриши

note: Translators: this is how someone would speak the name of the home key
en: home
sr: почетна

note: Translators: this is how someone would speak the name of the end key
en: end
sr: крај

note: Translators: this is how someone would speak the name of the begin key
en: begin
sr: почетак

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the circumflex glyph
en: circumflex
sr: дугосилазно

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the ring glyph
en: ring
sr: прстен

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the stroke glyph
en: stroke
sr: црта за прецртавање

note: Translators: this is how someone would speak the name of the minus key
en: minus
sr: минус

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "insert" key when used as the Orca modifier.
en: Insert
sr: Уметни

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "caps lock" modifier.
en: Caps_Lock
sr: Закључавање_слова

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "right alt" modifier.
en: Alt_R
sr: Алт_Д

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "super" modifier.
en: Super
sr: Супер

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "meta 2" modifier.
en: Meta2
sr: Мета2

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "left alt" modifier.
en: Alt_L
sr: Алт_Л

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "control" modifier.
en: Ctrl
sr: Ктрл

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "shift " modifier.
en: Shift
sr: Помак

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold %s
sr: подебљано %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: italic %s
sr: искошено %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold italic %s
sr: подебљано искошено %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: script %s
sr: скриптно %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold script %s
sr: подебљано скриптно %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: fraktur %s
sr: фрактурно %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: double-struck %s
sr: двопотезно %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold fraktur %s
sr: подебљано фрактурно %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif %s
sr: безсерифно %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif bold %s
sr: безсерифно подебљано %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif italic %s
sr: безсерифно искошено %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif bold italic %s
sr: безсерифно подебљано искошено %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: monospace %s
sr: једнопросторно %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: dotless %s
sr: %s без тачке

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '←' (U+2190)
en: left arrow
sr: стрелица на лево

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↑' (U+2191)
en: up arrow
sr: стрелица на горе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '→' (U+2192)
en: right arrow
sr: стрелица на десно

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↓' (U+2193)
en: down arrow
sr: стрелица на доле

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↔' (U+2194)
en: left right arrow
sr: стрелица лево-десно

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↕' (U+2195)
en: up down arrow
sr: стрелица горе-доле

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↖' (U+2196)
en: north west arrow
sr: стрелица северо-запад

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↗' (U+2197)
en: north east arrow
sr: стрелица северо-исток

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↘' (U+2198)
en: south east arrow
sr: стрелица југо-исток

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↤' (U+21a4)
en: left arrow from bar
sr: стрелица на лево са цртицом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↥' (U+21a5)
en: up arrow from bar
sr: стрелица на горе са цртицом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↦' (U+21a6)
en: right arrow from bar
sr: стрелица на десно са цртицом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↧' (U+21a7)
en: down arrow from bar
sr: стрелица на доле са цртицом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇐' (U+21d0)
en: left double arrow
sr: двострука стрелица на лево

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇑' (U+21d1)
en: up double arrow
sr: двострука стрелица на горе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇒' (U+21d2)
en: right double arrow
sr: двострука стрелица на десно

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇓' (U+21d3)
en: down double arrow
sr: двострука стрелица на доле

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇔' (U+21d4)
en: left right double arrow
sr: двострука стрелица на лево и десно

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇕' (U+21d5)
en: up down double arrow
sr: двострука стрелица на доле и горе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇖' (U+21d6)
en: north west double arrow
sr: двострука стрелица на северо-запад

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇗' (U+21d7)
en: north east double arrow
sr: двострука стрелица на северо-исток

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇘' (U+21d8)
en: south east double arrow
sr: двострука стрелица на југо-исток

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇙' (U+21d9)
en: south west double arrow
sr: двострука стрелица на југо-запад

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '➔' (U+2794)
en: right-pointing arrow
sr: десна указујућа стрелица

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '➢' (U+27a2)
en: right-pointing arrowhead
sr: десни указујући врх стрелице

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d) when used as a MathML operator. Translators: this is the spoken representation for the character '−' (U+2212)
en: minus
sr: минус

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '<' (U+003c) when used as a MathML operator.
en: less than
sr: мање

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '>' (U+003e) when used as a MathML operator.
en: greater than
sr: веће

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e) when used as a MathML operator.
en: circumflex
sr: дугосилазно

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character 'ˇ' (U+02c7) when used as a MathML operator.
en: háček
sr: хачек

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '˘' (U+02d8) when used as a MathML operator.
en: breve
sr: бревом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '˙' (U+02d9) when used as a MathML operator.
en: dot
sr: тачка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '‖' (U+2016) when used as a MathML operator.
en: double vertical line
sr: двострука усправна линија

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '…' (U+2026)
en: horizontal ellipsis
sr: три тачке

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∀' (U+2200)
en: for all
sr: за свако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∁' (U+2201)
en: complement
sr: комплемент

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∂' (U+2202)
en: partial differential
sr: парцијални диференцијал

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∃' (U+2203)
en: there exists
sr: постоји

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∄' (U+2204)
en: there does not exist
sr: не постоји

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∅' (U+2205)
en: empty set
sr: празан скуп

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∆' (U+2206)
en: increment
sr: делта

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∇' (U+2207)
en: nabla
sr: набла

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∈' (U+2208)
en: element of
sr: припада

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∉' (U+2209)
en: not an element of
sr: не припада

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∊' (U+220a)
en: small element of
sr: мали елемент

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∋' (U+220b)
en: contains as a member
sr: садржи као члан

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∌' (U+220c)
en: does not contain as a member
sr: не садржи као члан

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∍' (U+220d)
en: small contains as a member
sr: мало садржи као члан

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∎' (U+220e)
en: end of proof
sr: крај доказа

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∏' (U+220f)
en: product
sr: производ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∐' (U+2210)
en: coproduct
sr: копроизвод

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∑' (U+2211)
en: sum
sr: сума

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∓' (U+2213)
en: minus or plus
sr: плус-минус

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∔' (U+2214)
en: dot plus
sr: плус са тачком

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∕' (U+2215)
en: division slash
sr: разломачка коса црта

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∖' (U+2216)
en: set minus
sr: минус скупа

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∗' (U+2217)
en: asterisk operator
sr: звездица

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∘' (U+2218)
en: ring operator
sr: кружић

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∙' (U+2219)
en: bullet operator
sr: метак

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '√' (U+221a)
en: square root
sr: квадратни корен

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∛' (U+221b)
en: cube root
sr: трећи корен

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∜' (U+221c)
en: fourth root
sr: четврти корен

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∝' (U+221d)
en: proportional to
sr: пропорционално са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∞' (U+221e)
en: infinity
sr: бесконачно

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∟' (U+221f)
en: right angle
sr: десни угао

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∠' (U+2220)
en: angle
sr: угао

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∡' (U+2221)
en: measured angle
sr: измерени угао

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∢' (U+2222)
en: spherical angle
sr: сферни угао

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∣' (U+2223)
en: divides
sr: дели

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∤' (U+2224)
en: does not divide
sr: не дели

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∥' (U+2225)
en: parallel to
sr: паралелно са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∦' (U+2226)
en: not parallel to
sr: није паралелно са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∧' (U+2227) Translators: this is the spoken representation for the character '⋀' (U+22c0)
en: logical and
sr: логичко и

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∨' (U+2228) Translators: this is the spoken representation for the character '⋁' (U+22c1)
en: logical or
sr: логичко или

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∩' (U+2229) Translators: this is the spoken representation for the character '⋂' (U+22c2)
en: intersection
sr: пресек

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∪' (U+222a) Translators: this is the spoken representation for the character '⋃' (U+22c3)
en: union
sr: унија

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∫' (U+222b)
en: integral
sr: интеграл

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∬' (U+222c)
en: double integral
sr: двоструки интеграл

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∭' (U+222d)
en: triple integral
sr: троструки интеграл

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∮' (U+222e)
en: contour integral
sr: гранични интеграл

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∯' (U+222f)
en: surface integral
sr: интеграл површине

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∰' (U+2230)
en: volume integral
sr: интеграл запремине

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∱' (U+2231)
en: clockwise integral
sr: кружни интеграл на десно

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∲' (U+2232)
en: clockwise contour integral
sr: гранични кружни интеграл на десно

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∳' (U+2233)
en: anticlockwise contour integral
sr: гранични кружни интеграл на лево

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∴' (U+2234)
en: therefore
sr: због тога

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∵' (U+2235)
en: because
sr: зато што

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∶' (U+2236)
en: ratio
sr: однос

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∷' (U+2237)
en: proportion
sr: пропорција

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∸' (U+2238)
en: dot minus
sr: минус са тачком

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∹' (U+2239)
en: excess
sr: вишак

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∺' (U+223a)
en: geometric proportion
sr: геометријска пропорција

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∻' (U+223b)
en: homothetic
sr: хомотетик

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∼' (U+223c)
en: tilde
sr: тилда

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∽' (U+223d)
en: reversed tilde
sr: обрнута тилда

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∾' (U+223e)
en: inverted lazy S
sr: обрнуто лењо с

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∿' (U+223f)
en: sine wave
sr: синусни талас

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≀' (U+2240)
en: wreath product
sr: уплетени производ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≁' (U+2241)
en: not tilde
sr: није тилда

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≂' (U+2242)
en: minus tilde
sr: минус тилда

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≃' (U+2243)
en: asymptotically equal to
sr: асимптотски једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≄' (U+2244)
en: not asymptotically equal to
sr: није асимптотски једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≅' (U+2245)
en: approximately equal to
sr: приближно једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≆' (U+2246)
en: approximately but not actually equal to
sr: приближно али заправо није једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≇' (U+2247)
en: neither approximately nor actually equal to
sr: ни приближно ни заправо једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≈' (U+2248)
en: almost equal to
sr: скоро једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≉' (U+2249)
en: not almost equal to
sr: није скоро једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≊' (U+224a)
en: almost equal or equal to
sr: скоро једнако или једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≋' (U+224b)
en: triple tilde
sr: трострука тилда

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≌' (U+224c)
en: all equal to
sr: потпуно једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≍' (U+224d)
en: equivalent to
sr: еквивалент

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≎' (U+224e)
en: geometrically equivalent to
sr: геометријски еквивалент

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≏' (U+224f)
en: difference between
sr: разлика између

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≐' (U+2250)
en: approaches the limit
sr: приближава се граници

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≑' (U+2251)
en: geometrically equal to
sr: геометријски једнако са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≒' (U+2252)
en: approximately equal to or the image of
sr: приближно једнако или слика

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≓' (U+2253)
en: image of or approximately equal to
sr: слика или приближно једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≔' (U+2254)
en: colon equals
sr: двотачка једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≕' (U+2255)
en: equals colon
sr: једнако двотачка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≖' (U+2256)
en: ring in equal to
sr: кружић у једнакости

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≗' (U+2257)
en: ring equal to
sr: кружић на једнакости

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≘' (U+2258)
en: corresponds to
sr: одговара

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≙' (U+2259)
en: estimates
sr: процењује се

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≚' (U+225a)
en: equiangular to
sr: угаоноједнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≛' (U+225b)
en: star equals
sr: једнако са звездицом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≜' (U+225c)
en: delta equal to
sr: делта једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≝' (U+225d)
en: equal to by definition
sr: једнако са по дефиницији

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≞' (U+225e)
en: measured by
sr: измерено са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≟' (U+225f)
en: questioned equal to
sr: упитна једнакост

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≠' (U+2260)
en: not equal to
sr: није једнако са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≡' (U+2261)
en: identical to
sr: идентично са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≢' (U+2262)
en: not identical to
sr: није идентично са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≣' (U+2263)
en: strictly equivalent to
sr: изричити еквивалент

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≤' (U+2264)
en: less than or equal to
sr: мање или једнако са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≥' (U+2265)
en: greater than or equal to
sr: веће или једнако са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≦' (U+2266)
en: less than over equal to
sr: мање преко једнакости

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≧' (U+2267)
en: greater than over equal to
sr: веће преко једнакости

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≨' (U+2268)
en: less than but not equal to
sr: мање али није једнако са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≩' (U+2269)
en: greater than but not equal to
sr: веће али није једнако са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≪' (U+226a)
en: much less than
sr: много мање од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≫' (U+226b)
en: much greater than
sr: много веће од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≬' (U+226c)
en: between
sr: између

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≭' (U+226d)
en: not equivalent to
sr: није еквивалент са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≮' (U+226e)
en: not less than
sr: није мање од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≯' (U+226f)
en: not greater than
sr: није веће од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≰' (U+2270)
en: neither less than nor equal to
sr: ни мање од ни једнако са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≱' (U+2271)
en: neither greater than nor equal to
sr: ни веће од ни једнако са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≲' (U+2272)
en: less than or equivalent to
sr: мање од или еквивалент са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≳' (U+2273)
en: greater than or equivalent to
sr: веће од или еквивалент са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≴' (U+2274)
en: neither less than nor equivalent to
sr: ни мање од ни еквивалент са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≵' (U+2275)
en: neither greater than nor equivalent to
sr: ни веће од ни еквивалент са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≶' (U+2276)
en: less than or greater than
sr: мање од или веће од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≷' (U+2277)
en: greater than or less than
sr: веће од или мање од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≸' (U+2278)
en: neither less than nor greater than
sr: ни мање од ни веће од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≹' (U+2279)
en: neither greater than nor less than
sr: ни веће од ни мање од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≺' (U+227a)
en: precedes
sr: претходи

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≻' (U+227b)
en: succeeds
sr: следи

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≼' (U+227c)
en: precedes or equal to
sr: претходи или једнако са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≽' (U+227d)
en: succeeds or equal to
sr: следи или једнако са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≾' (U+227e)
en: precedes or equivalent to
sr: претходи или еквивалент са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≿' (U+227f)
en: succeeds or equivalent to
sr: следи или еквивалент са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊀' (U+2280)
en: does not precede
sr: не претходи

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊁' (U+2281)
en: does not succeed
sr: не следи

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊂' (U+2282)
en: subset of
sr: подскуп

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊃' (U+2283)
en: superset of
sr: суперскуп

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊄' (U+2284)
en: not a subset of
sr: није подскуп

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊅' (U+2285)
en: not a superset of
sr: није суперскуп

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊆' (U+2286)
en: subset of or equal to
sr: подскуп или једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊇' (U+2287)
en: superset of or equal to
sr: суперскуп или једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊈' (U+2288)
en: neither a subset of nor equal to
sr: ни подскуп ни једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊉' (U+2289)
en: neither a superset of nor equal to
sr: ни суперскуп ни једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊊' (U+228a)
en: subset of with not equal to
sr: подскуп са неједнакошћу

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊋' (U+228b)
en: superset of with not equal to
sr: суперскуп са неједнакошћу

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊌' (U+228c)
en: multiset
sr: мултискуп

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊍' (U+228d)
en: multiset multiplication
sr: множење мултискупа

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊎' (U+228e)
en: multiset union
sr: унија мултискупа

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊏' (U+228f)
en: square image of
sr: квадратна слика

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊐' (U+2290)
en: square original of
sr: квадратни оригинал

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊑' (U+2291)
en: square image of or equal to
sr: квадратни преслик или једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊒' (U+2292)
en: square original of or equal to
sr: квадратни оригинал или једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊓' (U+2293)
en: square cap
sr: квадратни врх

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊔' (U+2294)
en: square cup
sr: квадратно дно

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊕' (U+2295) Translators: this is the spoken representation for the character '⨁' (U+2a01)
en: circled plus
sr: заокружени плус

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊖' (U+2296)
en: circled minus
sr: заокружени минус

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊗' (U+2297) Translators: this is the spoken representation for the character '⨂' (U+2a02)
en: circled times
sr: заокружено пута

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊘' (U+2298)
en: circled division slash
sr: заокружена коса црта дељења

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊙' (U+2299)
en: circled dot operator
sr: заокружена тачка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊚' (U+229a)
en: circled ring operator
sr: заокружени кружић

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊛' (U+229b)
en: circled asterisk operator
sr: заокружена звездица

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊜' (U+229c)
en: circled equals
sr: заокружена једнакост

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊝' (U+229d)
en: circled dash
sr: заокружена цртица

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊞' (U+229e)
en: squared plus
sr: уквадраћени плус

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊟' (U+229f)
en: squared minus
sr: уквадраћени минус

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊠' (U+22a0)
en: squared times
sr: уквадраћено пута

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊡' (U+22a1)
en: squared dot operator
sr: уквадраћена тачка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊢' (U+22a2)
en: right tack
sr: десни ексерчић

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊣' (U+22a3)
en: left tack
sr: леви ексерчић

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊤' (U+22a4)
en: down tack
sr: ексерчић на доле

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊥' (U+22a5)
en: up tack
sr: ексерчић на горе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊦' (U+22a6)
en: assertion
sr: утврђивање

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊧' (U+22a7)
en: models
sr: модели

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊨' (U+22a8)
en: true
sr: тачно

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊩' (U+22a9)
en: forces
sr: присиљава

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊪' (U+22aa)
en: triple vertical bar right turnstile
sr: повратни стил десне троструке усправне траке

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊫' (U+22ab)
en: double vertical bar double right turnstile
sr: повратни стил десне двоструке усправне траке

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊬' (U+22ac)
en: does not prove
sr: не доказује

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊭' (U+22ad)
en: not true
sr: није тачно

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊮' (U+22ae)
en: does not force
sr: не присиљава

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊯' (U+22af)
en: negated double vertical bar double right turnstile
sr: повратни стил негиране десне двоструке усправне траке

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊰' (U+22b0)
en: precedes under relation
sr: претходи под односом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊱' (U+22b1)
en: succeeds under relation
sr: следи под односом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊲' (U+22b2)
en: normal subgroup of
sr: нормална подгрупа

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊳' (U+22b3)
en: contains as normal subgroup
sr: садржи нормалну подгрупу

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊴' (U+22b4)
en: normal subgroup of or equal to
sr: нормална подгрупа или једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊵' (U+22b5)
en: contains as normal subgroup of or equal to
sr: садржи нормалну подгрупу или једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊶' (U+22b6)
en: original of
sr: оригинал

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊷' (U+22b7)
en: image of
sr: слика симбола

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊸' (U+22b8)
en: multimap
sr: мултимап

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊹' (U+22b9)
en: hermitian conjugate matrix
sr: ермитска конјугована матрица

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊺' (U+22ba)
en: intercalate
sr: уметање

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊻' (U+22bb)
en: xor
sr: иксор

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊼' (U+22bc)
en: nand
sr: нанд

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊽' (U+22bd)
en: nor
sr: нор

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊾' (U+22be)
en: right angle with arc
sr: десни угао са луком

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊿' (U+22bf)
en: right triangle
sr: десни троугао

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋄' (U+22c4)
en: diamond operator
sr: ромб

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋅' (U+22c5)
en: dot operator
sr: тачка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋆' (U+22c6)
en: star operator
sr: звездица

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋇' (U+22c7)
en: division times
sr: подељено пута

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋈' (U+22c8)
en: bowtie
sr: здруживање

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋉' (U+22c9)
en: left normal factor semidirect product
sr: леви нормални полудиректни производ чиниоца

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋊' (U+22ca)
en: right normal factor semidirect product
sr: десни нормални полудиректни производ чиниоца

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋋' (U+22cb)
en: left semidirect product
sr: леви полудиректни производ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋌' (U+22cc)
en: right semidirect product
sr: десни полудиректни производ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋍' (U+22cd)
en: reversed tilde equals
sr: обрнута тилда једнакости

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋎' (U+22ce)
en: curly logical or
sr: увијено логичко или

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋏' (U+22cf)
en: curly logical and
sr: увијено логичко и

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋐' (U+22d0)
en: double subset
sr: двоструки подскуп

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋑' (U+22d1)
en: double superset
sr: двоструки суперскуп

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋒' (U+22d2)
en: double intersection
sr: двоструки пресек

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋓' (U+22d3)
en: double union
sr: двострука унија

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋔' (U+22d4)
en: pitchfork
sr: рачва

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋕' (U+22d5)
en: equal and parallel to
sr: једнако и паралелно са

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋖' (U+22d6)
en: less than with dot
sr: мање са тачком

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋗' (U+22d7)
en: greater than with dot
sr: веће са тачком

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋘' (U+22d8)
en: very much less than
sr: врло много мање од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋙' (U+22d9)
en: very much greater than
sr: врло много веће од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋚' (U+22da)
en: less than equal to or greater than
sr: мање од једнако са или веће од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋛' (U+22db)
en: greater than equal to or less than
sr: веће од једнако са или мање од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋜' (U+22dc)
en: equal to or less than
sr: једнако са или мање од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22dd)
en: equal to or greater than
sr: једнако са или веће од

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22de)
en: equal to or precedes
sr: једнако са или претходи

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22df)
en: equal to or succeeds
sr: једнако са или следи

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋠' (U+22e0)
en: does not precede or equal
sr: не претходи или једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋡' (U+22e1)
en: does not succeed or equal
sr: не следи или једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋢' (U+22e2)
en: not square image of or equal to
sr: није квадратни преслик или једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋣' (U+22e3)
en: not square original of or equal to
sr: није квадратни оригинал или једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋤' (U+22e4)
en: square image of or not equal to
sr: квадратни преслик или није једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋥' (U+22e5)
en: square original of or not equal to
sr: квадратни оригинал или није једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋦' (U+22e6)
en: less than but not equivalent to
sr: мање али није еквивалент

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋧' (U+22e7)
en: greater than but not equivalent to
sr: веће али није еквивалент

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋨' (U+22e8)
en: precedes but not equivalent to
sr: претходи али није еквивалент

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋩' (U+22e9)
en: succeeds but not equivalent to
sr: следи али није еквивалент

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋪' (U+22ea)
en: not normal subgroup of
sr: није нормална подгрупа

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋫' (U+22eb)
en: does not contain as normal subgroup
sr: не садржи нормалну подгрупу

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋬' (U+22ec)
en: not normal subgroup of or equal to
sr: није нормална подгрупа или једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋭' (U+22ed)
en: does not contain as normal subgroup or equal
sr: не садржи нормалну подгрупу или једнако

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋮' (U+22ee)
en: vertical ellipsis
sr: усправна тротачка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋯' (U+22ef)
en: midline horizontal ellipsis
sr: водоравна тротачка по средини

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋰' (U+22f0)
en: up right diagonal ellipsis
sr: дијагонална тротачка од доле на десно

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋱' (U+22f1)
en: down right diagonal ellipsis
sr: дијагонална тротачка од горе на десно

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋲' (U+22f2)
en: element of with long horizontal stroke
sr: елемент са дугим водоравним прецртом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋳' (U+22f3)
en: element of with vertical bar at end of horizontal stroke
sr: елемент са ограниченим водоравним прецртом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋴' (U+22f4)
en: small element of with vertical bar at end of horizontal stroke
sr: мали елемент са ограниченим водоравним прецртом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋵' (U+22f5)
en: element of with dot above
sr: елемент са тачком изнад

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋶' (U+22f6)
en: element of with overbar
sr: елемент са цртицом изнад

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋷' (U+22f7)
en: small element of with overbar
sr: мали елемент са цртицом изнад

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋸' (U+22f8)
en: element of with underbar
sr: елемент са цртицом испод

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋹' (U+22f9)
en: element of with two horizontal strokes
sr: елемент са два водоравна прецрта

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋺' (U+22fa)
en: contains with long horizontal stroke
sr: садржи са дугим водоравним прецртом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋻' (U+22fb)
en: contains with vertical bar at end of horizontal stroke
sr: садржи са ограниченим водоравним прецртом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋼' (U+22fc)
en: small contains with vertical bar at end of horizontal stroke
sr: мало садржи са ограниченим водоравним прецртом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋽' (U+22fd)
en: contains with overbar
sr: садржи са цртицом изнад

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋾' (U+22fe)
en: small contains with overbar
sr: мало садржи са цртицом изнад

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋿' (U+22ff)
en: z notation bag membership
sr: члан зед обележавања

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌈' (U+2308)
en: left ceiling
sr: лево упољавање

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌉' (U+2309)
en: right ceiling
sr: десно упољавање

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌊' (U+230a)
en: left floor
sr: лево удољавање

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌋' (U+230b)
en: right floor
sr: десно удољавање

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⏞' (U+23de)
en: top brace
sr: горња витичаста

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⏟' (U+23df)
en: bottom brace
sr: доња витичаста

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⟨' (U+27e8)
en: left angle bracket
sr: лева витичаста заграда

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⟩' (U+27e9)
en: right angle bracket
sr: десна витичаста заграда

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨀' (U+2a00)
en: circled dot
sr: заокружена тачка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨃' (U+2a03)
en: union with dot
sr: унија са тачком

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨄' (U+2a04)
en: union with plus
sr: унија са плусом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨅' (U+2a05)
en: square intersection
sr: квадратни пресек

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨆' (U+2a06)
en: square union
sr: квадратна унија

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '■' (U+25a0) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black square
sr: црни квадратић

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '□' (U+25a1) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: white square
sr: бели квадратић

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◆' (U+25c6) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black diamond
sr: црни ромб

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '○' (U+25cb) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: white circle
sr: бели кружић

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '●' (U+25cf) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black circle
sr: црни кружић

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◦' (U+25e6)
en: white bullet
sr: бели метак

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◾' (U+25fe) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black medium small square
sr: црни средње мали квадратић

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '̱' (U+0331) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with underline
sr: %s са подвлаком

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '̸' (U+0338) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with slash
sr: %s са косом цртом

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⃒' (U+20D2) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with vertical line
sr: %s са усправном линијом

[ctx: generic name]
note: Translators: Sometimes when we attempt to get the name of an accessible software application, we fail because the app or one of its elements is defunct. This is a generic name so that we can still refer to this element in messages.
en: application
sr: програм

note: Translators: This is presented when the user has navigated to an empty line.
en: blank
sr: празно

note: Translators: This refers to font weight.
en: bold
sr: подебљано

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when a new bookmark has been entered into the list of bookma
en: bookmark entered
sr: обележивач је унешен

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when the active list of bookmarks have been saved to disk.
en: bookmarks saved
sr: обележивач је сачуван

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when an error was encountered, preventing the active list of
en: bookmarks could not be saved
sr: обележивач не може бити сачуван

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands. This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Bypass mode enabled.
sr: Заобилази режим укљученог.

note: Translators: this is an indication that Orca is unable to obtain the display/ results area of the calculator being used (e.g. gcalctool).
en: Unable to get calculator display
sr: Не могу да добавим приказ калкулатора

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: icon
sr: иконица

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to icon.
sr: Изглед великих слова је постављен на иконицу.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: none
sr: ништа

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to none.
sr: Изглед великих слова је постављен на ништа.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: spell
sr: писање

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to spell.
sr: Изглед великих слова је постављен на писање.

note: Translators: Native application caret navigation does not always work as the Orca user wants. As such, Orca offers the user the ability to toggle between the application controlling the caret and Orca controlling it. This message is presented to indicate that the application's native caret navigatio
en: The application is controlling the caret.
sr: Програм контролише уметак.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: The screen reader is controlling the caret.
sr: Читач екрана контролише показивач.

note: Translators: this is the name of a cell in a spreadsheet.
en: Cell %s
sr: Ћелија %s

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s selected
sr: %s ћелија је изабрано

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range. A
en: %s through %s selected
sr: изабрано од ћелије %s до %s

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range.
en: %s through %s unselected
sr: избор ћелије %s до %s је поништен

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s unselected
sr: поништен је избор %s ћелија

note: Translators: This is the description of command line option '-d, --disable' which allows the user to specify an option to disable as Orca is started.
en: Prevent use of option
sr: Спречава коришћење опције

note: Translators: this is the description of command line option '-e, --enable' which allows the user to specify an option to enable as Orca is started.
en: Force use of option
sr: Присиљава коришћење опције

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-e, --enable' or '-d, --disable' command line options.
en: OPTION
sr: ОПЦИЈА

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It serves as a sort of title and is followed by a detailed list of Orca's optional command-line arguments.
en: Optional arguments
sr: Необавезни аргументи

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It is followed by a brief list of Orca's optional command-line arguments.
en: Usage:
sr: Начин коришћења:

note: Translators: This message is displayed when the user starts Orca from the command line and includes an invalid option or argument. After the message, the list of invalid items, as typed by the user, is displayed.
en: The following are not valid:
sr: Следеће није исправно:

note: Translators: This is the description of command line option '-l, --list-apps' which prints the names of running applications which can be seen by assistive technologies such as Orca and Accerciser.
en: Print the known running applications
sr: Штампа познате покренуте програме

note: Translators: This is the description of command line option '-p, --profile' which allows you to specify a profile to be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured by the user for a particular purpose, such as a 'Spanish' profile which would include Spanish braille and text-to-speec
en: Load profile
sr: Учитава профил

note: Translators: This message is presented to the user when the specified profile could not be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured for a particular purpose, such as a Spanish profile which would include Spanish braille and Spanish text-to-speech. The string substituted in is the
en: Profile could not be loaded: %s
sr: Профил не може бити учитан: %s

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca from some other environment than the graphical desktop.
en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
sr: Не могу да покренем читача екрана зато што не може да се повеже са радном површи.

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca but the launch fails due to an error related to the settings manager.
en: Could not activate the settings manager. Exiting.
sr: Не могу да покренем управника подешавања. Излазим.

note: Translators: This message is presented to the user when he/she tries to launch Orca, but Orca is already running.
en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
sr: Већ је покренут један процес читача екрана за ову сесију.
    Покрените наредбу „orca --replace“ да замените тај процес новим.

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-p, --profile' command line option.
en: NAME
sr: НАЗИВ

note: Translators: This is the description of command line option '-u, --user-prefs' that allows you to specify an alternate location from which to load the user preferences.
en: Use alternate directory for user preferences
sr: Користи алтернативни директоријум за корисничке поставке

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-u, --user-prefs' command line option.
en: DIR
sr: ДИР

note: Translators: This is the description of command line option '-v, --version' which prints the version of Orca. E.g. '1.23.4'.
en: Version of this application
sr: Издање овог програма

note: Translators: This is the description of command line option '-r, --replace' which tells Orca to replace any existing Orca process that might be running.
en: Replace a currently running instance of this screen reader
sr: Мења тренутно покренути примерак овог читача екрана

note: Translators: this is the description of command line option '-h, --help' which lists all the available command line options.
en: Show this help message and exit
sr: Прикажи ову помоћну поруку и изађи

note: Translators: This is the description of command line option '--debug' which causes debugging output for Orca to be sent to a file. The YYYY-MM-DD-HH:MM:SS portion of the string indicates the file name will be formed from the current date and time with 'debug' in front and '.out' at the end. The 'deb
en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
sr: Шаље излаз исправљања грешака у „debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out“

note: Translators: This is the description of command line option '--debug-file' which allows the user to override the default date-based name of the debugging output file.
en: Send debug output to the specified file
sr: Шаље излаз исправљања грешака у одређену датотеку

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '--debug-file' command line option.
en: FILE
sr: ДАТОТЕКА

note: Translators: This is the description of command line option '-t, --text-setup' that will initially display a list of questions in text form, that the user will need to answer, before Orca will startup. For this to happen properly, Orca will need to be run from a terminal window.
en: Set up user preferences (text version)
sr: Подешава поставке корисника (текстуална верзија)

note: Translators: This is the description of command line option '-s, --setup' that will place the user in Orca's GUI preferences dialog.
en: Set up user preferences (GUI version)
sr: Подешава поставке корисника (издање графичког сучеља)

note: Translators: This text is the description displayed when Orca is launched from the command line and the help text is displayed.
en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
sr: Пријавите грешке на „orca-list@gnome.org“.

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: Cut selection to clipboard.
sr: Исеците избор у оставу.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: cut
sr: исеци

note: Translators: This message is the detailed message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: Copied selection to clipboard.
sr: Избор је умножен у оставу.

[ctx: clipboard]
note: Translators: This message is the brief message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: copied
sr: умножен

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: Pasted contents from clipboard.
sr: Садржај је убачен из оставе.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: pasted
sr: убачен

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Do not announce when your buddies are typing.
sr: Неће најављивати када другари почну да пишу.

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: announce when your buddies are typing.
sr: најавиће када другари почну да пишу.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. This string to be tran
en: Message from chat room %s
sr: Порука из причаонице %s

note: Translators: This message is presented to inform the user that a new chat conversation has been added to the existing conversations. The "tab" here refers to the tab which contains the label for a GtkNotebook page. The label on the tab is the string substitution.
en: New chat tab %s
sr: Нови језичак ћаскања %s

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Do not speak chat room name.
sr: Неће изговорити назив причаонице.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: speak chat room name.
sr: изговориће назив причаонице.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Do not provide chat room specific message histories.
sr: Неће обезбедити историјате посебне поруке причаонице.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Provide chat room specific message histories.
sr: Обезбедиће историјате посебне поруке причаонице.

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion start
sr: почетак брисања

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion end
sr: крај брисања

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for insertion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion start
sr: почетак уметања

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion end
sr: крај уметања

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight start
sr: покрећем означавање

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight end
sr: крај истицања

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the content being presented is the end of an inline suggestion a document. A "suggestion" is a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as 
en: suggestion end
sr: крај савета

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. When moving to the end of a container, Orca attempts to place the caret at the content which follows that container. If this is cannot be 
en: End of container.
sr: Крај контејнера.

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. If the user attempts to use this command in an object which is not a container, this message will be presented.
en: Not in a container.
sr: Није у контејнеру.

note: Translators: This message is presented when the user selects all of the items in a container that supports selection, such as a GUI table or a list of icons.
en: all items selected
sr: све ставке су изабране

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box.
en: Default button is %s
sr: Основно дугме је %s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consecutive subscripted characters. For example, 'X' followed by 'subscript 2' followed by 'subscript 3' should be presented to the user as 'X subscript 23'.
en:  subscript %s
sr:  индекс %s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consecutive superscripted characters. For example, 'X' followed by 'superscript 2' followed by 'superscript 3' should be presented to the user as 'X superscript 23'.
en:  superscript %s
sr:  изложилац %s

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects the entire document by pressing Ctrl+A.
en: entire document selected
sr: изабран је читав документ

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the entire document had been selected but the user presses a key (e.g. an arrow key) causing the selection to be co
en: entire document unselected
sr: поништен је избор целог документа

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the document by pressing Ctrl+Shift+End.
en: document selected from cursor position
sr: изабран је документ од положаја курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text by pressing Ctrl+Shift+End.
en: document unselected from cursor position
sr: поништен је избор документа од положаја курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the document by pressing Ctrl+Shift+Home.
en: document selected to cursor position
sr: изабран је документ на положај курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text by pressing Ctrl+Shift+Home.
en: document unselected to cursor position
sr: поништен је избор документа на положај курсора

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the row to a particular row number.
en: Dynamic column header set for row %d
sr: Динамичко заглавље колоне подешено за ред %d

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Dynamic column header cleared.
sr: Динамичко заглавље колоне је обрисано.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the column to a particular column number.
en: Dynamic row header set for column %s
sr: Динамичко заглавље реда подешено за колону %s

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Dynamic row header cleared.
sr: Динамичко заглавље реда је обрисано.

note: Translators: this is used to announce that the current input line in a spreadsheet is blank/empty.
en: empty
sr: празно

note: Translators: This is the size of a file in kilobytes
en: %.2f kilobytes
sr: %.2f килобајта

note: Translators: This is the size of a file in megabytes
en: %.2f megabytes
sr: %.2f мегабајта

note: Translators: This message is presented to the user after performing a file search to indicate there were no matches.
en: No files found.
sr: Нисам пронашао ниједну датотеку.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Appended contents to clipboard.
sr: Садржај је прикачен у оставу.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Copied contents to clipboard.
sr: Садржај је умножен у оставу.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Not using flat review.
sr: Не користим раван преглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Entering flat review.
sr: Улазим у раван преглед.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Leaving flat review.
sr: Напуштам раван преглед.

note: Translators: this means a particular cell in a spreadsheet has a formula (e.g., "=sum(a1:d1)")
en: has formula
sr: садржи формулу

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a dialog to appear if activated.
en: opens dialog
sr: отвара дијалог

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a grid to appear if activated. A grid is an interactive table.
en: opens grid
sr: отвара мрежу

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a listbox to appear if activated.
en: opens listbox
sr: отвара списак

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a menu to appear if activated.
en: opens menu
sr: отвара мени

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a tree to appear if activated. A tree is a list with sub-levels which can be expanded or collapsed, similar to the list of folders in an email client.
en: opens tree
sr: отвара стабло

note: Translators: The following string is spoken to let the user know that he/she is on a link within an image map. An image map is an image/graphic which has been divided into regions. Each region can be clicked on and has an associated link. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Imagemap for more inf
en: image map link
sr: веза мапиране слике

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) they just entered has already been bound to another command and is thus unavailable. The string substituted in is the name of the command which already has the binding.
en: The key entered is already bound to %s
sr: Тастер који сте унели је већ повезан са „%s“

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has recorded a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
sr: Тастер је ухваћен: %s. Притисните „ентер“ да потврдите.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has assigned a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: The new key is: %s
sr: Нови тастер је: %s

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca is about to delete an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
sr: Пречица тастатуре је обрисана. Притисните „ентер“ да потврдите.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca has deleted an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: The keybinding has been removed.
sr: Пречица тастатуре је уклоњена.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message asking the user to press a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) to create a new key binding for an Orca command.
en: enter new key
sr: унесите нови тастер

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key
sr: тастер

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key.
sr: Одјек је подешен на тастер.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: None
sr: Ништа

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to None.
sr: Одјек је подешен на ништа.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key and word
sr: тастер и реч

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key and word.
sr: Одјек је подешен на тастер и реч.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: sentence
sr: реченица

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to sentence.
sr: Одјек је подешен на реченицу.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word
sr: реч

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word.
sr: Одјек је подешен на реч.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word and sentence
sr: реч и реченица

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word and sentence.
sr: Одјек је подешен на реч и реченицу.

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user of all of the MathML enclosure notations associated with a given mathematical expression. For instance, the expression x+y could be enclosed by a box, or enclosed by a circle. It could also be enclosed by a box and a circle and long division sign
en: Enclosed by: %s
sr: Затворено: %s

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an actuarial symbol
sr: актуарски симбол

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a box
sr: поље

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a circle
sr: кружић

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a long division sign
sr: дуги знак дељења

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a radical
sr: радикал

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a rounded box
sr: заобљено поље

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a horizontal strike
sr: водоравни прецрт

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a vertical strike
sr: усправни прецрт

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a down diagonal strike
sr: доњи дијагонални прецрт

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an up diagonal strike
sr: горњи дијагонални прецрт

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a northeast arrow
sr: стрелица северозапад

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line at the bottom
sr: линија при дну

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line on the left
sr: линија с лева

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line on the right
sr: линија с десна

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line at the top
sr: линија при врху

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a phasor angle
sr: фазни угао

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an arabic factorial symbol
sr: арапски симбол факторијела

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user of all of the MathML enclosure notations associated with a given mathematical expression. For instance, the expression x+y could be enclosed by a box, or enclosed by a circle. It could also be enclosed by a box and a circle and long division sign
en: and
sr: и

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction start
sr: почетак разломка

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical fraction whose bar is not displayed. See https://en.wikipedia.org/wiki/Combination for an example. Note that the comma is inserted here to cause a very brief pause in the speech. Otherwise, 
en: fraction without bar, start
sr: разломак без црте, почетак

[ctx: math fraction]
note: Translators: This word refers to the line separating the numerator from the denominator in a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: over
sr: над

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction end
sr: крај разломка

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a square root. For instance, for √9 Orca would say "square root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). Note that the radicand, which follows the "of", is unknow
en: square root of
sr: квадратни корен

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a cube root. For instance, for the cube root of 9 Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should  be spoken). Note that the radicand, which follows the "o
en: cube root of
sr: трећи корен

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is an nth root. https://en.wikipedia.org/wiki/Nth_root. For instance, for the fourth root of 9, Orca would say "fourth root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). 
en: root of
sr: корен

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical root (square root, cube root, nth root). It is primarily intended to be spoken when the index of the root is not a simple expression. For instance, for the fourth root of 9, simply speaking 
en: root start
sr: почетак корена

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical root (square root, cube root, nth root). For instance, for the cube root of 9, Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spo
en: root end
sr: крај корена

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is subscripted text in a mathematical expression. Note that the subscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more use
en: subscript
sr: индекс

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is superscripted text in a mathematical expression. Note that the superscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more
en: superscript
sr: изложилац

[ctx: math script]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is subscripted text which precedes the base in a mathematical expression. See, for instance, the MathML mmultiscripts element: http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mmultiscripts https://developer.mozill
en: pre-subscript
sr: пред-индекс

[ctx: math script]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is superscripted text which precedes the base in a mathematical expression. See, for instance, the MathML mmultiscripts element: http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mmultiscripts https://developer.mozi
en: pre-superscript
sr: пред-изложилац

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is underscripted text in a mathematical expression. Note that the underscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more
en: underscript
sr: подизложилац

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is overscripted text in a mathematical expression. Note that the overscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more u
en: overscript
sr: надизложилац

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table.
en: table end
sr: крај табеле

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table which is nested inside another mathematical table.
en: nested table end
sr: крај угнежђене табеле

note: Translators: Inaccessible means that the application cannot be read by Orca. This usually means the application is not friendly to the assistive technology infrastructure.
en: inaccessible
sr: недоступно

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Disabled
sr: Искључено

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will not be spoken.
en: Speaking of indentation and justification disabled.
sr: Изговор увлачења и поравнања је искључен.

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Enabled
sr: Укључено

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Speaking of indentation and justification enabled.
sr: Изговор увлачења и поравнања је укључен.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Learn mode.  Press escape to exit.
sr: Режим за учење.  Притисните „Напусти“ да изађете.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
sr: Улазим у режим за учење.  Притисните било који тастер да чујете његову функцију.  Да видите документацију читача екрана, притисните F1. Да добавите списак подразумеваних пречица читача екрана, притисните F2. Да добавите списак пречица читача екрана за тренутни програм, притисните F3. Да изађете из режима за учење, притисните тастер „Esc“.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a blockquote and then navigates out of it.
en: leaving blockquote.
sr: напуштам блок цитата.

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: leaving details.
sr: напуштам појединости.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within an object and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving feed.
sr: напуштам довод.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within an object and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving figure.
sr: напуштам фигуру.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a form and then navigates out of it.
en: leaving form.
sr: напуштам формулар.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving banner.
sr: напуштам врпцу.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving complementary content.
sr: напуштам комплементарни садржај.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving information.
sr: напуштам информације.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving main content.
sr: напуштам главни садржај.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving navigation.
sr: напуштам навигацију.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving region.
sr: напуштам област.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving search.
sr: напуштам претрагу.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a list and then navigates out of it.
en: leaving list.
sr: напуштам списак.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a panel and then navigates out of it. A panel is a generic container of objects, such as a group of related form fields.
en: leaving panel.
sr: напуштам панел.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a table and then navigates out of it.
en: leaving table.
sr: напуштам табелу.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a tooltip in a web application and then navigates out of it.
en: leaving tooltip.
sr: напуштам облачић.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving abstract.
sr: напуштам сажетак.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving acknowledgments.
sr: напуштам захвалнице.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving afterword.
sr: напуштам поговор.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving appendix.
sr: напуштам додатак.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving bibliography.
sr: напуштам библиографију.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving chapter.
sr: напуштам поглавље.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving colophon.
sr: напуштам знак штампара.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving conclusion.
sr: напуштам закључак.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving credit.
sr: напуштам заслугу.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving credits.
sr: напуштам заслуге.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving dedication.
sr: напуштам посвету.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving endnotes.
sr: напуштам белешке на крају.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epigraph.
sr: напуштам епиграф.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epilogue.
sr: напуштам епилог.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving errata.
sr: напуштам штампарске грешке.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving example.
sr: напуштам пример.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving foreword.
sr: напуштам предговор.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving glossary.
sr: напуштам појмовник.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving index.
sr: напуштам индекс.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving introduction.
sr: напуштам увод.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving page list.
sr: напуштам списак страница.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving part.
sr: напуштам део.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving preface.
sr: напуштам увод.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving prologue.
sr: напуштам пролог.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving pullquote.
sr: напуштам цитат.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving QNA.
sr: напуштам питања и одговоре.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a suggestion and then navigates out of it. A "suggestion" is a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as in
en: leaving suggestion.
sr: напуштам савет.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving table of contents.
sr: напуштам табелу садржаја.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the line by pressing Shift+Down.
en: line selected down from cursor position
sr: изабрана је линија од положаја курсора на доле

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the line by pressing Shift+Up.
en: line selected up from cursor position
sr: изабрана је линија од положаја курсора на горе

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the end of the paragraph by pressing Shift
en: line unselected down from cursor position
sr: поништен је избор линије од положаја курсора на доле

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the start of the paragraph by pressing Shi
en: line unselected up from cursor position
sr: поништен је избор линије од положаја курсора на горе

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Exiting learn mode.
sr: Напуштам режим учења.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the line by pressing Ctrl+Shift+Page_Up.
en: line selected from start to previous cursor position
sr: изабрана је линија на почетку претходног положаја курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the line by pressing Ctrl+Shift+Page_Down.
en: line selected to end from previous cursor position
sr: изабрана је линија на крају претходног положаја курсора

note: Translators: this indicates that this piece of text is a hypertext link.
en: link
sr: веза

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is on the same page.
en: same page
sr: иста страница

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at the same site (but not on the same page as the link).
en: same site
sr: исти сајт

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at a different site than that of the link.
en: different site
sr: други сајт

note: Translators: this refers to a link to a file, where the first item is the protocol (ftp, ftps, or file) and the second item the name of the file being linked to.
en: %(uri)s link to %(file)s
sr: %(uri)s веза до %(file)s

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto.
en: %s link
sr: %s веза

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto. along with the visited state of that link.
en: visited %s link
sr: посећена веза %s

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate amongst the list of commands presented in learn mode, as well as how to exit the list when finished.
en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
sr: Користите стрелице на горе и на доле за кретање кроз списак. Притисните „Изађи“ да изађете.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: All live regions set to off
sr: Све живе области су подешене на искључено

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: live regions politeness levels restored
sr: враћени су нивои љубазности живих области

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: politeness level %s
sr: ниво учтивости %s

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to assertive
sr: подешавам живу област на самопоуздано

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to off
sr: подешавам живу област на искључење

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to polite
sr: подешавам живу област на љубазно

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to rude
sr: подешавам живу област на непристојно

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring off
sr: Надгледање живих области је искључено

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring on
sr: Надгледање живих области је укључено

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that a cached message is not available 
en: no live message saved
sr: нема сачуваних стварних порука

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that Orca's live region features have b
en: Live region support is off
sr: Подршка живе области је искључена

[ctx: location]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a brief message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Not found
sr: Нисам пронашао

note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a detailed message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Could not find current location.
sr: Не могу да пронађем текуће место.

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: off
sr: искљ

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: on
sr: укљ

note: Translators: This is to inform the user of the presence of the red squiggly line which indicates that a given word is not spelled correctly.
en: misspelled
sr: погрешно написано

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The first thing it does is let the user know what the misspelled word is.
en: Misspelled word: %s
sr: Погрешно написана реч: %s

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The second thing it does is give the phrase containing the misspelled word in the document. This is known as the context.
en: Context is %s
sr: Садржај је %s

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Browse mode
sr: Режим читања

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Focus mode
sr: Режим усредсређивања

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: To enable focus mode press %s.
sr: За укључивање режима усредсређивања, притисните %s.

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Focus mode is sticky.
sr: Режим усредсређивања је сада лепљив.

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Browse mode is sticky.
sr: Режим разгледања је лепљив.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Layout mode.
sr: Режим распоређивања.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Object mode.
sr: Режим објеката.

note: Translators: Hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. Orca has a command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If this command fails, Orca will present this message.
en: Mouse over object not found.
sr: Миш изнад објекта није пронађен.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled off via command.
en: Mouse review disabled.
sr: Преглед мишем је искључен.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled on via command.
en: Mouse review enabled.
sr: Преглед мишем је укључен.

note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is a message that will be presented to the user when an error (such as the operation timing out) kept us
en: Error: Could not create list of objects.
sr: Грешка: Не могу да направим списак објеката.

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list).
en: Nesting level %d
sr: Ниво угнежђивања %d

note: Translators: Orca has a command that moves the mouse pointer to the current location on a web page. If moving the mouse pointer caused an item to appear such as a pop-up menu, we want to present that fact.
en: New item has been added
sr: Нова ставка је додата

note: Translators: This is intended to be a short phrase to present the fact that no no accessible component has keyboard focus.
en: No focus
sr: Без фокуса

note: Translators: This message presents the fact that no accessible application has has keyboard focus.
en: No application has focus.
sr: Ниједан програм није у првом плану.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from blockquote to blockquote. This is a detailed message which will be presented to the user if no more blockquotes can be found.
en: No more blockquotes.
sr: Нема више блокова цитата.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from button to button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more buttons can be found.
en: No more buttons.
sr: Нема више дугмади.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from check box to check box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more check boxes.
sr: Нема више поља за потврду.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from 'large object' to 'large object'. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more large objects.
sr: Нема више великих објеката.

note: Translators: This is for navigating document content by moving amongst web elements which have an "onClick" action. This is a detailed message which will be presented to the user if no more clickable elements can be found.
en: No more clickables.
sr: Нема више објеката на које се може кликнути.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from combo box to combo box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more combo boxes can be found.
en: No more combo boxes.
sr: Нема више прозорчића за избор.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from entry to entry. This is a detailed message which will be presented to the user if no more entries can be found.
en: No more entries.
sr: Нема више уноса.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from form field to form field. This is a detailed message which will be presented to the user if no more form fields can be found.
en: No more form fields.
sr: Нема више поља формулара.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading. This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings can be found.
en: No more headings.
sr: Нема више заглавља.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading at a particular level (i.e. only <h1> or only <h2>, etc.). This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings at the desired level can be found.
en: No more headings at level %d.
sr: Нема више заглавља на нивоу %d.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from image to image. This is a detailed message which will be presented to the user if no more images can be found.
en: No more images.
sr: Нема више слика.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc. This is an indication that one was not found.
en: No landmark found.
sr: Нисам пронашао орјентир.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from link to link (regardless of visited state). This is a detailed message which will be presented to the user if no more links can be found.
en: No more links.
sr: Нема више веза.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list to bulleted/numbered list. This is a detailed message which will be presented to the user if no more lists can be found.
en: No more lists.
sr: Нема више спсискова.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list item to bulleted/numbered list item. This is a detailed message which will be presented to the user if no more list items can be found.
en: No more list items.
sr: Нема више ставки на списку.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from live region to live region. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. This is a detailed message which will be presented to the user if no more live regions can be found. For more info, 
en: No more live regions.
sr: Нема више живих области.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from paragraph to paragraph. This is a detailed message which will be presented to the user if no more paragraphs can be found.
en: No more paragraphs.
sr: Нема више пасуса.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from radio button to radio button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more radio buttons can be found.
en: No more radio buttons.
sr: Нема више радио дугмади.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from separator to separator (e.g. <hr> tags). This is a detailed message which will be presented to the user if no more separators can be found.
en: No more separators.
sr: Нема више раздвајача.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table to to table. This is a detailed message which will be presented to the user if no more tables can be found.
en: No more tables.
sr: Нема више табела.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from unvisited link to unvisited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more unvisited links can be found.
en: No more unvisited links.
sr: Нема више непосећених веза.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from visited link to visited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more visited links can be found.
en: No more visited links.
sr: Нема више посећених веза.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is what Orca will present if the user performs this command when no text is selected.
en: No selected text.
sr: Нема изабраног текста.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak detailed information about the currently-focused link. This message is what Orca will present if the user performs this command when not on a link.
en: Not on a link.
sr: Није на вези.

note: Translators: This message alerts the user to the fact that what will be presented next came from a notification.
en: Notification
sr: Обавештење

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the bottom of the list of notifications is reached.
en: Bottom
sr: Дно

note: Translators: This message is presented to the user to confirm the list of notifications mode is being exited.
en: Exiting list notification messages mode.
sr: Режим напуштања листе порука обавештења.

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the top of the list of notifications is reached.
en: Top
sr: Врх

note: Translators: This is a tutorial message for the notification list mode.
en: Press h for help.
sr: Притисните „h“ за помоћ.

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate within the list notifications mode.
en: Use Up, Down, Home or End to navigate in the list.
    Press Escape to exit.
    Press Space to repeat the last message read.
    Press one digit to read a specific message.
sr: Користите „Горе“, „Доле“, „Почетак“ или „Крај“ да се крећете по списку.
    Притисните „Напусти“ да изађете.
    Притисните „Размак“ да поновите последњу прочитану поруку.
    Притисните неки број да прочитате одређену поруку.

note: Translators: This message is presented to the user when the notifications list is empty.
en: No notification messages
sr: Нема порука обавештења

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: digits
sr: цифре

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as digits.
sr: Изговара бројеве као цифре.

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: words
sr: речи

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as words.
sr: Изговара бројеве као речи.

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: off
sr: искљ

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: on
sr: укљ

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has started loading.
en: Loading.  Please wait.
sr: Учитавам.  Сачекајте мало.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading.
en: Finished loading.
sr: Учитавање је завршено.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading. The string substitution is for the name of the object which has just finished loading (most likely the page's title).
en: Finished loading %s.
sr: Завршeно је учитавање %s.

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically summarize details about the page, such as the number of elements (landmarks, forms, links, tables, etc.). The following string precedes the presentation of the summary. The string substitution is a list of i
en: Page has %s.
sr: Страница има %s.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the page by pressing Shift+Page_Down.
en: page selected from cursor position
sr: изабрана је страна од положаја курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the page by pressing Shift+Page_Up.
en: page selected to cursor position
sr: изабрана је страна на положај курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects a previously selected page by pressing Shift+Page_Down.
en: page unselected from cursor position
sr: поништен је избор стране од положаја курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects a previously selected page by pressing Shift+Page_Up.
en: page unselected to cursor position
sr: поништен је избор стране на положај курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the paragraph by pressing Ctrl+Shift+Down.
en: paragraph selected down from cursor position
sr: изабран је пасус испод положаја курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the paragraph by pressing Ctrl+Shift+UP.
en: paragraph selected up from cursor position
sr: изабран је пасус изнад положаја курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the end of the paragraph by pressing Ctrl+
en: paragraph unselected down from cursor position
sr: поништен је избор пасуса испод положаја курсора

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the start of the paragraph by pressing Ctr
en: paragraph unselected up from cursor position
sr: поништен је избор пасуса изнад положаја курсора

note: Translators: This message appears in a warning dialog when the user performs the command to get into Orca's preferences dialog when the preferences dialog is already open.
en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
sr: Већ је отворен један примерак прозорчета поставки Орке.
    Затворите га пре него што отворите нови.

note: Translators: This message is an indication of the position of the focused slide and the total number of slides in the presentation.
en: slide %(position)d of %(count)d
sr: сличица %(position)d од %(count)d

note: Translators: This is a detailed message which will be presented as the user cycles amongst his/her saved profiles. A "profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spa
en: Profile set to %s.
sr: Профил је постављен на „%s“.

note: Translators: This is an error message presented when the user attempts to cycle among his/her saved profiles, but no profiles can be found. A profile is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and se
en: No profiles found.
sr: Нисам пронашао профиле.

note: Translators: this is an index value so that we can present value changes regarding a specific progress bar in environments where there are multiple progress bars (e.g. in the Firefox downloads dialog).
en: Progress bar %d.
sr: Линија напредовања %d.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: All
sr: Све

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to all.
sr: Ниво интерпункције је подешен на све.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Most
sr: Већина

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to most.
sr: Ниво интерпункције је подешен на већину.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: None
sr: Ништа

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to none.
sr: Ниво интерпункције је подешен на ништа.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Some
sr: Понешто

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to some.
sr: Ниво интерпункције је подешен на понешто.

note: Translators: This message is presented to indicate that a search has begun or is still taking place.
en: Searching.
sr: Претражујем.

note: Translators: This message is presented to indicate a search executed by the user has been completed.
en: Search complete.
sr: Претрага је обављена.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca's preferences have been reloaded.
en: Screen reader settings reloaded.
sr: Подешавања читача екрана су поново учитана.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is spoken by Orca before speaking the text which is selected. The string substitution is for the selected text.
en: Selected text is: %s
sr: Изабрани текст је: %s

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the previously-selected contents, Orca will indicate that fact instead
en: Selection deleted.
sr: Избор је обрисан.

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document is also already selected, it is likely that the insertion is due to having b
en: Selection restored.
sr: Избор је враћен.

note: Translators: This message is presented to the user when text had been selected in a document and no longer is, e.g. as the result of navigating without holding down the shift key.
en: Text unselected.
sr: Поништен је избор текста.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the brief/non-verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
sr: Величина: %d, %d. Положај: %d, %d.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the full/verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
sr: Ширина: %d. Висина: %d. %d са леве стране. %d са врха.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been temporarily turned off.
en: Speech disabled.
sr: Говор је искључен.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been turned back on.
en: Speech enabled.
sr: Говор је укључен.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: faster.
sr: брже.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: slower.
sr: спорије.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: higher.
sr: гласније.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: lower.
sr: тише.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: louder.
sr: гласније.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: softer.
sr: спорије.

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: brief
sr: Ниво причљивости: низак

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: verbose
sr: Ниво причљивости: висок

note: Translators: We replace the ellipses (both manual and UTF-8) with a spoken string. The extra space you see at the beginning is because we need the speech synthesis engine to speak the new string well. For example, "Open..." turns into "Open dot dot dot".
en:  dot dot dot
sr:  тачка тачка тачка

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is launched.
en: Screen reader on.
sr: Читач екрана је укључен.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is quit.
en: Screen reader off.
sr: Читач екрана је искључен.

note: Translators: This message means speech synthesis is not installed or working.
en: Speech is unavailable.
sr: Изговор није доступан.

[ctx: status bar]
note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a brief message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Not found
sr: Нисам пронашао

note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a detailed message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Status bar not found
sr: Нисам нашао траку стања

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This message lets them know a string they were searching for was not found.
en: string not found
sr: ниска није пронађена

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys off.
sr: Тастери структурног кретања су искључени.

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys on.
sr: Тастери структурног кретања су укључени.

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move to the next structural navigation object. In Orca, "structural navigation" refers to quickly moving through a document by jumping amongst objects of a given type, such as from link to link, or from heading to heading, or from form field to
en: Not found
sr: Није пронађено

note: Translators: This message describes the (row, col) position of a table cell.
en: Row %(row)d, column %(column)d.
sr: Ред %(row)d, колона %(column)d.

note: Translators: This message is presented to indicate the user is in the last cell of a table in a document.
en: End of table
sr: Крај табеле

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak cell
sr: Изговори ћелију

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak row
sr: Изговори ред

note: Translators: a uniform table is one in which each table cell occupies one row and one column (i.e. a perfect grid). In contrast, a non-uniform table is one in which at least one table cell occupies more than one row and/or column.
en: Non-uniform
sr: Нејединствена

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. If the user gives a table navigation command but is not in a table, presents this message.
en: Not in a table.
sr: Није на табели.

note: Translators: This is a message presented to users when the columns in a table have been reordered.
en: Columns reordered
sr: Колоне су поново поређане

note: Translators: This is a message presented to users when the rows in a table have been reordered.
en: Rows reordered
sr: Редови су поново поређани

note: Translators: this is in reference to a column in a table. The substitution is the index (e.g. the first column is "column 1").
en: column %d
sr: колона %d

note: Translators: this is in reference to a column in a table. If the user is in the first column of a table with five columns, the position is "column 1 of 5"
en: column %(index)d of %(total)d
sr: колона бр. %(index)d од %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell below the current cell and is already in the last row.
en: Bottom of column.
sr: Дно колоне.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell above the current cell and is already in the first row.
en: Top of column.
sr: Врх колоне.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s selected
sr: Колона %s је изабрана

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the rang
en: Columns %s through %s selected
sr: Колоне %s до %s изабрано

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the ra
en: Columns %s through %s unselected
sr: Поништен је избор колона %s до %s

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s unselected
sr: Поништен је избор колоне %s

note: Translators: this is in reference to a row in a table. The substitution is the index (e.g. the first row is "row 1").
en: row %d
sr: ред %d

note: Translators: this is in reference to a row in a table. If the user is in the the first row of a table with five rows, the position is "row 1 of 5"
en: row %(index)d of %(total)d
sr: ред бр. %(index)d од %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the left of the current cell and is already in the first column.
en: Beginning of row.
sr: Почетак реда.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the right of the current cell and is already in the last column.
en: End of row.
sr: Крај реда.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted a table row.
en: Row deleted.
sr: Ред је обрисан.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted the last row of a table.
en: Last row deleted.
sr: Последњи ред је обрисан.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row.
en: Row inserted.
sr: Ред је убачен.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row at the end of the table. This typically happens when the user presses Tab from within the last cell of the table.
en: Row inserted at the end of the table.
sr: Ред је убачен на крај табеле.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s selected
sr: Ред %s је изабран

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An exa
en: Rows %s through %s selected
sr: Редови %s до %s изабрани

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An e
en: Rows %s through %s unselected
sr: Поништен је избор редова %s до %s

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s unselected
sr: Поништен је избор реда %s

[ctx: text]
note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: selected
sr: изабрано

[ctx: text]
note: Translators: when the user unselects (un-highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: unselected
sr: поништен је избор

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours, %M minutes and %S seconds
sr: %H сати, %M минута и %S секунде

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours and %M minutes
sr: %H сати и %M минута

note: Translators: this is information about a unicode character reported to the user.  The value is the unicode number value of this character in hex.
en: Unicode %s
sr: Уникод %s

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's undo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: undo
sr: поништи

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's redo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: redo
sr: врати

note: Translators: This message presents the Orca version number.
en: Screen reader version %s.
sr: Читач екрана издање %s.

note: Translators: This is presented when the user has navigated to a line with only whitespace characters (space, tab, etc.) on it.
en: white space
sr: размак

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the top of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the bottom and continue looking upwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to bottom.
sr: Преламам на дно.

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the bottom of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the top and continue looking downwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to top.
sr: Преламам на врх.

note: Translators, normally layered panes and tables have items in them. Thus it is noteworthy when this is not the case. This message is presented to the user to indicate the current layered pane or table contains zero items.
en: 0 items
sr: 0 ставки

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
sr[0]: Ћелија обухвата %d ред
sr[1]: Ћелија обухвата %d реда
sr[2]: Ћелија обухвата %d редова
sr[3]: Ћелија обухвата %d ред

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en:  %d column |  %d columns
sr[0]:  %d колона
sr[1]:  %d колоне
sr[2]:  %d колона
sr[3]:  %d колона

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
sr[0]: Ћелија обухвата %d колону
sr[1]: Ћелија обухвата %d колоне
sr[2]: Ћелија обухвата %d колона
sr[3]: Ћелија обухвата %d колону

note: Translators: People can enter a string of text that is too wide to be fully displayed in a spreadsheet cell. This message will be spoken if such a cell is encountered.
en: %d character too long | %d characters too long
sr[0]: %d знак је предуг
sr[1]: %d знака су предуга
sr[2]: %d знакова је предуго
sr[3]: %d знак је предуг

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a braille message containing the app which just claimed focus.
en: (%d dialog) | (%d dialogs)
sr[0]: (%d прозорче)
sr[1]: (%d прозорчета)
sr[2]: (%d прозорчета)
sr[3]: (%d прозорче)

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a spoken message containing the app which just claimed focus.
en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
sr[0]: %d прозорче није у првом плану
sr[1]: %d прозорчета нису у првом плану
sr[2]: %d прозорчета није у првом плану
sr[3]: %d прозорче није у првом плану

note: Translators: This is the size of a file in bytes
en: %d byte | %d bytes
sr[0]: %d бајт
sr[1]: %d бајта
sr[2]: %d бајтова
sr[3]: %d бајт

note: Translators: This message informs the user who many files were found as a result of a search.
en: %d file found | %d files found
sr[0]: Пронашао сам %d датотеку
sr[1]: Пронашао сам %d датотеке
sr[2]: Пронашао сам %d датотека
sr[3]: Пронашао сам %d датотеку

note: Translators: This message presents the number of forms in a document.
en: %d form | %d forms
sr[0]: %d формулар
sr[1]: %d формулара
sr[2]: %d формулара
sr[3]: %d образац

note: Translators: This message presents the number of headings in a document.
en: %d heading | %d headings
sr[0]: %d заглавље
sr[1]: %d заглавља
sr[2]: %d заглавља
sr[3]: %d заглавље

note: Translators: This message presents the number of items in a layered pane or table.
en: %d item | %d items
sr[0]: %d ставка
sr[1]: %d ставке
sr[2]: %d ставки
sr[3]: %d ставка

note: Translators: This message presents the number of landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: %d landmark | %d landmarks
sr[0]: %d орјентир
sr[1]: %d орјентира
sr[2]: %d орјентира
sr[3]: %d орјентир

note: Translators: Orca has several commands that search for, and present a list of, objects based on one or more criteria. This is a message that will be presented to the user to indicate how many matching items were found.
en: %d item found | %d items found
sr[0]: Пронашао сам %d ставку
sr[1]: Пронашао сам %d ставке
sr[2]: Пронашао сам %d ставки
sr[3]: Пронашао сам %d ставку

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested blockquotes, such as can be seen in deep email threads, and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
sr[0]: Напуштам %d блок цитата.
sr[1]: Напуштам %d блока цитата.
sr[2]: Напуштам %d блокова цитата.
sr[3]: Напуштам %d блок цитата.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested lists and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
sr[0]: Напуштам %d списак.
sr[1]: Напуштам %d списка.
sr[2]: Напуштам %d спискова.
sr[3]: Напуштам %d списак.

note: Translators: This message describes a list in web content for which the size is unknown. Examples include unlimited scrolling news/article feeds on social media sites, and message lists on services such as gmail where you're currently viewing messages 1-100 out of some huge, unspecified number. Norm
en: List of unknown size
sr: Списак непознате величине

note: Translators: This message describes a bulleted or numbered list.
en: List with %d item | List with %d items
sr[0]: Списак са %d ставком
sr[1]: Списак са %d ставке
sr[2]: Списак са %d ставки
sr[3]: Списак са %d ставком

note: Translators: This message describes a news/article feed whose size is unknown, such as can be found on social media sites that have unlimited scrolling, adding and/or removing items as the user moves up or down. Normally Orca announces "feed with n articles" when the count is known. This is the corr
en: Feed of unknown size
sr: Довод непознате величине

note: Translators: This message describes the number of articles (news items, social media posts, etc.) in a feed.
en: Feed with %d article | Feed with %d articles
sr[0]: Довод са %d чланком
sr[1]: Довод са %d чланка
sr[2]: Довод са %d чланака
sr[3]: Довод са %d чланком

note: Translators: This message describes a description list. See https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/dl Note that the "term" here corresponds to the "dt" element
en: Description list with %d term | Description list with %d terms
sr[0]: Опис са %d појмом
sr[1]: Опис са %d појма
sr[2]: Опис са %d појмова
sr[3]: Опис са %d појмом

note: Translators: This message describes a description list. A given term ("dt" element) can have 0 or more values ("dd" elements). This message presents the number values a particular term has. See https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/dl
en: %d value | %d values
sr[0]: %d вредност
sr[1]: %d вредности
sr[2]: %d вредности
sr[3]: %d вредност

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: math table with %d row | math table with %d rows
sr[0]: математичка табела са %d пољем
sr[1]: математичка табела са %d поља
sr[2]: математичка табела са %d поља
sr[3]: математичка табела са %d пољем

note: Translators: this represents the number of columns in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable Translators: this represents the number of rows in a mathematic table which is nested inside another mathematical table. Translators: this represents the number of 
en: %d column | %d columns
sr[0]: %d колона
sr[1]: %d колоне
sr[2]: %d колона
sr[3]: %d колона

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table which is nested inside another mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
sr[0]: угнежђена математичка табела са %d редом
sr[1]: угнежђена математичка табела са %d реда
sr[2]: угнежђена математичка табела са %d реда
sr[3]: угнежђена математичка табела са %d редом

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of messages in a list.
en: %d message.
     | %d messages.
sr[0]: %d порукa.
sr[1]: %d поруке.
sr[2]: %d порукa.
sr[3]: %d порукa.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the value of a slider, progress bar, or other such component.
en: %d percent. | %d percent.
sr[0]: %d проценат.
sr[1]: %d процента.
sr[2]: %d процената.
sr[3]: %d проценат.

note: Translators: This message announces the percentage of the document that has been read. The value is calculated by knowing the index of the current position divided by the total number of objects on the page.
en: %d percent of document read | %d percent of document read
sr[0]: %d проценат документа је прочитан
sr[1]: %d процента документа је прочитано
sr[2]: %d процената документа је прочитано
sr[3]: %d проценат документа је прочитан

note: Translators: this represents a text attribute expressed in pixels, such as a margin, indentation, font size, etc.
en: %d pixel | %d pixels
sr[0]: %d пиксел
sr[1]: %d пиксела
sr[2]: %d пиксела
sr[3]: %d пиксел

note: Translators: Orca will tell you how many characters are repeated on a line of text. For example: "22 space characters". The %d is the number and the %s is the spoken word for the character.
en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
sr[0]: %(count)d знак %(repeatChar)s
sr[1]: %(count)d знака %(repeatChar)s
sr[2]: %(count)d знакова %(repeatChar)s
sr[3]: Један знак %(repeatChar)s

note: Translators: This message is presented to indicate the number of selected objects (e.g. icons) and the total number of those objects.
en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
sr[0]: Изабрана је %(index)d ставка од %(total)d
sr[1]: Изабране су %(index)d ставке од %(total)d
sr[2]: Изабрано је %(index)d ставки од %(total)d
sr[3]: Изабрана је једна ставка од %(total)d

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands which are not specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
sr[0]: Пронашао сам %d основну пречицу читача екрана.
sr[1]: Пронашао сам %d основне пречице читача екрана.
sr[2]: Пронашао сам %d основних пречица читача екрана.
sr[3]: Пронашао сам %d основну пречицу читача екрана.

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
sr[0]: Пронашао сам %(count)d пречицу читача екрана за %(application)s.
sr[1]: Пронашао сам %(count)d пречице читача екрана за %(application)s.
sr[2]: Пронашао сам %(count)d пречица читача екрана за %(application)s.
sr[3]: Пронашао сам једну пречицу читача екрана за %(application)s.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of space characters in a string.
en: %d space | %d spaces
sr[0]: %d размак
sr[1]: %d размака
sr[2]: %d размака
sr[3]: %d размак

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of tab characters in a string.
en: %d tab | %d tabs
sr[0]: %d табулатор
sr[1]: %d табулатора
sr[2]: %d табулатора
sr[3]: %d табулатор

note: Translators: This message presents the number of tables in a document.
en: %d table | %d tables
sr[0]: %d табела
sr[1]: %d табеле
sr[2]: %d табела
sr[3]: %d табела

note: Translators: This message describes a table for which both the number of rows and the number of columns are unknown. Normally Orca announces the table dimensions (e.g. "table with 100 rows 15 columns"). When both counts are unknown, it presents this.
en: table of unknown size
sr: табела непознате величине

note: Translators: This message describes a table for which the number of rows is unknown, but the number of columns is known. This might occur in a vertically infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
sr[0]: табела са %d колоном, непознати број редова
sr[1]: табела са %d колоне, непознати број редова
sr[2]: табела са %d колона, непознати број редова
sr[3]: табела са %d колоном, непознати број редова

note: Translators: This message describes a table for which the number of columns is unknown, but the number of rows is known. This might occur in a horizontally infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
sr[0]: табела са %d редом, непознати број колона
sr[1]: табела са %d реда, непознати број колона
sr[2]: табела са %d редова, непознати број колона
sr[3]: табела са %d редом, непознати број колона

note: Translators: this represents the number of rows in a table.
en: table with %d row | table with %d rows
sr[0]: табела има %d ред
sr[1]: табела има %d реда
sr[2]: табела има %d редова
sr[3]: табела има %d ред

note: Translators: This message presents the number of unvisited links in a document.
en: %d unvisited link | %d unvisited links
sr[0]: %d непосећена веза
sr[1]: %d непосећене везе
sr[2]: %d непосећених веза
sr[3]: %d непосећена веза

note: Translators: This message presents the number of visited links in a document.
en: %d visited link | %d visited links
sr[0]: %d посећена веза
sr[1]: %d посећене везе
sr[2]: %d посећених веза
sr[3]: %d посећена веза

note: Translators: this is the action name for the 'toggle' action. It must be the same string used in the *.po file for gail.
en: toggle
sr: прекидач

note: Translators: this is a indication of the focused icon and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: on %(index)d of %(total)d
sr: %(index)d од %(total)d

note: Translators: this refers to the position of an item in a list or group of objects, such as menu items in a menu, radio buttons in a radio button group, combobox item in a combobox, etc.
en: %(index)d of %(total)d
sr: %(index)d од %(total)d

note: Translators: this refers to the position of an item in a list for which the size is unknown. Examples include unlimited scrolling news/article feeds on social media sites, and message lists on services such as gmail where you're currently viewing messages 1-100 out of some huge, unspecified number. 
en: item %(index)d
sr: ставка %(index)d

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list). This string is specifically for braille. Because braille displays lack real estate, we're using a shorter strin
en: LEVEL %d
sr: НИВО %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the spoken version.
en: tree level %d
sr: ниво стабла %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the braille version.
en: TREE LEVEL %d
sr: НИВО СТАБЛА %d

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: details for %s
sr: појединости за %s

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: has details in %s
sr: постоје појединости за %s

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be s
en: suggestion
sr: савет

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason for including the editable state as part of the role is to make it possible for users to quickly identify combo boxes in which a value 
en: editable combo box
sr: изборно прозорче је за уређивање

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role is to describe elements in web content which have the contenteditable attribute set to true, indicating that the element can be edited b
en: editable content
sr: измењив садржај

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The feed role is a scrollable list of articles where scrolling may cause articles to be added to or removed from either end of the list. https://w
en: feed
sr: довод

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The figure role is a perceivable section of content that typically contains a graphical document, images, code snippets, or example text. https://
en: figure
sr: фигура

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the abstract in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-abstract
en: abstract
sr: сажетак

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the acknowledgments in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-acknowledgments
en: acknowledgments
sr: заслуге

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the afterword in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-afterword
en: afterword
sr: поговор

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the appendix in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-appendix
en: appendix
sr: додатак

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a bibliography entry in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-biblioentry
en: bibliography entry
sr: библиографски унос

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the bibliography in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-bibliography
en: bibliography
sr: библиографија

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a chapter in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-chapter
en: chapter
sr: поглавље

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the colophon in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-colophon
en: colophon
sr: знак штампара

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the conclusion in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-conclusion
en: conclusion
sr: закључак

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the cover in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-cover
en: cover
sr: насловница

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a single credit in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-credit
en: credit
sr: заслуга

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the credits in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-credits
en: credits
sr: заслуге

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the dedication in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-dedication
en: dedication
sr: посвета

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a single endnote in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-endnote
en: endnote
sr: белешка на крају

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the endnotes in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-endnotes
en: endnotes
sr: белешке на крају

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epigraph in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epigraph
en: epigraph
sr: епиграф

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epilogue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epilogue
en: epilogue
sr: епилог

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the errata in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-errata
en: errata
sr: штампарске грешке

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to an example in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-example
en: example
sr: пример

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the foreword in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-foreword
en: foreword
sr: предговор

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the glossary in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-glossary
en: glossary
sr: речник

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the index in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-index
en: index
sr: индекс

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the introduction in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-introduction
en: introduction
sr: увод

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a pagebreak in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pagebreak
en: page break
sr: прелом странице

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a page list in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pagelist
en: page list
sr: списак страница

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a named part in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-part
en: part
sr: део

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the preface in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-preface
en: preface
sr: увод

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the prologue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-prologue
en: prologue
sr: пролог

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a pullquote in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pullquote
en: pullquote
sr: цитат

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a questions-and-answers section in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-qna In English, "QNA" 
en: QNA
sr: питања и одговори

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the subtitle in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-subtitle
en: subtitle
sr: поднаслов

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the table of contents in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-toc
en: table of contents
sr: табела садржаја

note: Translators: The 'h' in this string represents a heading level attribute for content that you might find in something such as HTML content (e.g., <h1>). The translated form is meant to be a single character followed by a numeric heading level, where the single character is to indicate 'heading'.
en: h%d
sr: з%d

note: Translators: The %(level)d is in reference to a heading level in HTML (e.g., For <h3>, the level is 3) and the %(role)s is in reference to a previously translated rolename for the heading.
en: %(role)s level %(level)d
sr: %(role)s %(level)d. ниво

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: horizontal scroll bar
sr: водоравна трака премицања

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: vertical scroll bar
sr: усправна трака премицања

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: horizontal slider
sr: водоравни клизач

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: vertical slider
sr: усправни клизач

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: horizontal splitter
sr: водоравни разделник

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: vertical splitter
sr: усправни разделник

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "switch" role is a "light switch" style toggle, such as can be seen in https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: switch
sr: пребацивач

note: Translators: This is an alternative name for the parent object of a series of icons.
en: Icon panel
sr: Панел иконица

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "banner" role is defined in the ARIA specification as "A region that contains mostly site-oriented content, rather than page-specific content.
en: banner
sr: врпца

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "complementary" role is defined in the ARIA specification as "A supporting section of the document, designed to be complementary to the main c
en: complementary content
sr: комплементарни садржај

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "contentinfo" role is defined in the ARIA specification as "A large perceivable region that contains information about the parent document. Ex
en: information
sr: информације

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "main" role is defined in the ARIA specification as "The main content of a document." See https://www.w3.org/TR/wai-aria-1.1/#main
en: main content
sr: главни садржај

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "navigation" role is defined in the ARIA specification as "A collection of navigational elements (usually links) for navigating the document o
en: navigation
sr: навигација

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "region" role is defined in the ARIA specification as "A perceivable section containing content that is relevant to a specific, author-specifi
en: region
sr: област

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "search" role is defined in the ARIA specification as "A landmark region that contains a collection of items and objects that, as a whole, com
en: search
sr: претрага

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason for including the visited state as part of the role is to make it possible for users to quickly identify if the link is associated with
en: visited link
sr: посећена веза

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A menu button is button widget that causes a menu to appear when the user activates the button.
en: menu button
sr: дугме изборника

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to ascending.
en: sorted ascending
sr: поређано узлазно

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to descending.
en: sorted descending
sr: поређано низлазно

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set, but the nature of the sort order is unknown or something other than ascending or descending.
en: sorted
sr: поређано

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have an "onClick" action.
en: clickable
sr: може се кликнути

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: collapsed
sr: скупљено

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: expanded
sr: раширено

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have a longdesc attribute. http://www.w3.org/TR/WCAG20-TECHS/H45.html
en: has long description
sr: има опширан опис

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: horizontal
sr: водоравно

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: vertical
sr: усправно

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: checked
sr: означено

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: not checked
sr: није означено

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: on
sr: укљ

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: off
sr: искљ

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: partially checked
sr: делимично означено

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: pressed
sr: притиснуто

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: not pressed
sr: није притиснуто

[ctx: listitem]
note: Translators: This is a state which applies to an item or option in a selectable list.
en: not selected
sr: није изабрано

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: selected
sr: изабрано

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: not selected
sr: није изабрано

[ctx: tablecell]
note: Translators: This is a state which applies to a table cell.
en: not selected
sr: није изабрана

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: visited
sr: посећена

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: unvisited
sr: непосећена

note: Translators: This state represents an item on the screen that has been set insensitive (or grayed out).
en: grayed
sr: засенчено

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the spoken ver
en: read only
sr: само читање

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the braille ve
en: rdonly
sr: самочтњ

note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_REQUIRED set to inform the user that this field must be filled out.
en: required
sr: обавезно

note: Translators: "multi-select" refers to a web form list in which more than one item can be selected at a time.
en: multi-select
sr: више-изборно

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when all we know is that an error has occurred, but not the type of error.
en: invalid entry
sr: неисправан унос

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when all we know is that an error has occurred, but not the type of error. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a
en: invalid
sr: неисправно

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to spelling.
en: invalid spelling
sr: неисправно писање

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when the error is related to spelling. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a limited size.
en: spelling
sr: правопис

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to grammar.
en: invalid grammar
sr: неисправна граматика

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when the error is related to grammar. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a limited size.
en: grammar
sr: граматика

en: Find
sr: Пронађи

en: Screen Reader Find Dialog
sr: Прозорче претраге за читач екрана

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Close
sr: _Затвори

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Find
sr: _Пронађи

en: _Search for:
sr: _Потражи:

en: Search for:
sr: Потражи:

en: _Top of window
sr: _Врха прозора

en: Top of window
sr: Врха прозора

en: Start from:
sr: Почни са:

en: _Wrap around
sr: Преламај _около

en: Search _backwards
sr: Тражи _уназад

en: Search direction:
sr: Смер претраживања:

en: _Match case
sr: _Упореди величину слова

en: Match _entire word only
sr: Упореди само _целе речи

en: Options:
sr: Опције:

en: Default
sr: Основно

en: Uppercase
sr: Велика слова

en: Hyperlink
sr: Хипервеза

en: System
sr: Систем

en: Application
sr: Програм

en: Window
sr: Прозор

en: Screen Reader Preferences
sr: Поставке читача екрана

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Help
sr: По_моћ

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Apply
sr: _Примени

en: _Laptop
sr: _Преносни рачунар

en: Keyboard Layout
sr: Распоред тастатуре

en: Active _Profile:
sr: Активни _профил:

en: Start-up Profile:
sr: Профил покретања:

note: This button will load the selected settings profile in the application.
en: _Load
sr: _Учитај

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: Save _As
sr: Сачувај _као

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Remove
sr: _Уклони

en: Profiles
sr: Профили

en: _Present tooltips
sr: _Прикажи облачиће објашњења

en: Speak object under mo_use
sr: Изговори предмете под _мишем

en: Mouse
sr: Миш

en: _Time format:
sr: Облик _времена:

en: Dat_e format:
sr: Облик _датума:

en: Time and Date
sr: Датум и време

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically speak the current percentage.
en: _Speak updates
sr: Изговори _ажурирања

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically display the current percentage in braille.
en: _Braille updates
sr: _Брајева ажурирања

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Here this is a label for a spin button through which a user can customize the frequency in seconds an announcement should be made regarding the current value of a progress bar.
en: Frequency (secs):
sr: Учестаност (сек):

note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. The options are all progress bars, only progress bars in the active application, or only progress bars in the current window.
en: Applies to:
sr: Примени на:

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically emit beeps which increase in pitch as the value of the progress bar increases.
en: Bee_p updates
sr: _Огласи ажурирања

note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to several options related to which progress bars Orca should speak and how often Orca should speak them.
en: Progress Bar Updates
sr: Освежавања линије напредовања

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if rewind and fast forward is enabled, Up Arrow and Down Arrow can be used within Say All to quickly move within the document to re-hear something which 
en: Enable _rewind and fast forward in Say All
sr: Укључи _премотавање уназад и брзо унапред за изговор свега

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if structural navigation is enabled for Say All, users can use commands such as H/Shift+H to jump to the next/previous heading, P/Shift+P to jump to the 
en: Enable _structural navigation in Say All
sr: Укључи _структурно кретање у изговору свега

note: Translators: Say all by refers to the way that Orca will say (speak) an amount of text -- in particular, where Orca where insert pauses. There are currently two choices (supplied by a combo box to the right of this label): say all by sentence and say all by line.  If Orca were speaking a work of fic
en: Say All B_y:
sr: Изговори све _према:

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered before speaking the text. At the end of the text, Orca will announce
en: Announce block_quotes in Say All
sr: Најави _блокове цитата у изговору свега

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered before speaking the content of that list. At the end of the l
en: Announce li_sts in Say All
sr: Најави _списак у изговору свега

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered before speaking the content of that table. At t
en: Announce _tables in Say All
sr: Најави _табеле у изговору свега

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered before speaking the new location. At the end of the panel contents, Orca 
en: Announce _panels in Say All
sr: Најави _панеле у изговору свега

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered before speaking the contents of that form. At the end of the form, Orca wi
en: Announce _forms in Say All
sr: Најави _формуларе у изговору свега

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce when an ARIA landmark has been entered or exited. ARIA landmarks are the W3C defined HTML tag attribute
en: Announce land_marks in Say All
sr: Најави _орјентире у изговору свега

en: Say All
sr: Изговори све

en: General
sr: Опште

en: Vo_lume:
sr: Јачина _звука:

en: Pi_tch:
sr: Највиша _тачка:

en: _Rate:
sr: _Проток:

en: _Person:
sr: _Особа:

en: _Language:
sr: _Језик:

en: Speech synthesi_zer:
sr: Синтетизатор _говора:

en: Speech _system:
sr: _Систем изговора:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: _Voice type:
sr: Врсте _гласа:

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all; say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: _Capitalization style:
sr: _Изглед великих слова:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: Voice Type Settings
sr: Подешавања врсте гласа

note: Translators: multicase strings are StringsWithWordsMashedTogetherLikeThis.
en: Speak multicase strings as wor_ds
sr: Изговори ниске са више слова као _речи

note: Translators: If this setting is enabled, 123 will be spoken as the individual digits 1 2 3; otherwise, it will be sent to the synthesizer and (likely) spoken as one hundred and twenty three.
en: Speak _numbers as digits
sr: Изговори _бројеве као цифре

en: Global Voice Settings
sr: Општа подешавања гласа

en: Voice
sr: Говор

en: _Enable speech
sr: Укључи _изговор

en: Ver_bose
sr: Оп_ширно

en: Verbosity
sr: Опширност

en: _All
sr: _Све

en: Punctuation Level
sr: Ниво интерпункције

note: Translators: If this setting is enabled, Orca will only speak text which is actually displayed on the screen. It will NOT speak things like the role of an item (e.g. checkbox) or its state (e.g. not checked) or say misspelled to indicate the presence of red squiggly spelling error lines -- things wh
en: Only speak displayed text
sr: Говори само приказан текст

en: Speak blank lines
sr: Изговори празне редове

en: Speak _indentation and justification
sr: Изговори _увлачење и поравнање

en: Spea_k object mnemonics
sr: Изговори подсетник _објекта

note: Translators: This checkbox toggles whether or not Orca says the child position (e.g., item 6 of 7).
en: Speak child p_osition
sr: Изговори положај _детета

en: Speak tutorial messages
sr: Изговори поруке упутства

note: Translators: Orca has system messages which are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via speech, such as confirming the toggling of an Orca setting via command.  In instances where the message t
en: _System messages are detailed
sr: Поруке _система су опширне

note: Translators: Orca has a command to present font and formatting information, including foreground and background color. The setting associated with this checkbox determines how Orca will speak colors: As rgb values or as names (e.g. light blue).
en: S_peak colors as names
sr: Изговори _боје као називе

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of the b
en: Announce block_quotes during navigation
sr: Најави _блокове цитата приликом навигације

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered as the user arrows into it and before speaking the list content. Upon navigati
en: Announce _lists during navigation
sr: Најави _спискове приликом навигације

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered as the user arrows into it and before speaking the table content
en: Announce _tables during navigation
sr: Најави _табеле приликом навигације

note: Translators: The misspelled-word indicator is the red squiggly line that appears underneath misspelled words in editable text fields. If this setting is enabled, when a user first moves into a word with this indicator, or types a misspelled word causing this indicator to appear, Orca will announce t
en: Speak _misspelled-word indicator
sr: Изговори указивач _лоше написане речи

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of th
en: Announce _panels during navigation
sr: Најави _панеле приликом навигације

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce the ARIA landmark that has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of 
en: Announce land_marks during navigation
sr: Најави _орјентире приликом навигације

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of the 
en: Announce _forms during navigation
sr: Најави _формуларе приликом навигације

note: Translators: If this checkbox is checked, Orca will speak the accessible description of an object. Whereas the accessible name of an object tends to be short and typically corresponds to what is displayed on screen, the contents of the accessible description tend to be longer, e.g. matching the text
en: Speak _description
sr: Изговори _опис

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a spreadsheet. If this setting is enabled, Orca will speak the entire row; if it is disabled, Orca will only speak the cell with focus.
en: Speak full row in sp_readsheets
sr: Изговори читав ред у табеларним прорачунима

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a document table. In this context, document tables include tables such as those found in Writer documents as well as HTML table elements, but exclude spread
en: Speak full row in _document tables
sr: Изговори читав ред у табелама _документа

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a GUI table, such as a GtkTreeView. Document tables, such as those found in Writer and web content, and spreadsheet tables such as those found in Calc are n
en: Speak full row in _GUI tables
sr: Изговори читав ред у табелама _графичког сучеља

en: Spoken Context
sr: Говорни контекст

en: Speech
sr: Говор

en: Enable Braille _support
sr: Укључи Брајеву _подршку

en: _Abbreviated role names
sr: _Скраћени називи улоге

en: Disable _end of line symbol
sr: Искључи симбол _краја реда

note: Translators: This string is associated with a combo box which allows the user to select the set of symbols to be used when Orca presents print strings on a refreshable braille display. Braille symbols vary from language to language due in part to what print letters exist for that language. The other
en: Contraction _Table:
sr: Табела _скраћивања:

en: _Enable Contracted Braille
sr: _Укључи скраћено Брајево писмо

note: Translators: If this option is enabled, Orca will adjust the text shown on the braille display so that only full words are shown. If it is not enabled, Orca uses all of the cells on the display, but some words might not be fully shown requiring the user to scroll to see the remainder.
en: Enable _word wrap
sr: Омогући пре_ламање речи

en: Display Settings
sr: Подешавања екрана

[ctx: braille dots]
note: Translators: This option refers to the dot or dots in braille which will be used to underline certain characters.
en: _None
sr: _Ништа

en: Selection Indicator
sr: Указивач избора

en: Hyperlink Indicator
sr: Указивач хипервезе

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements in that they are temporarily shown on the refreshable braille display. Upon removal of the message, the original contents of the braille display are restored. This checkbox allows the user to toggle this feat
en: Enable flash _messages
sr: Укључи _поруке бљеска

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: D_uration (secs):
sr: _Трајање (секунди):

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _persistent
sr: Поруке су _трајне

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _detailed
sr: Поруке су _опширне

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Flash Message Settings
sr: Поставке бљескаве поруке

en: Braille
sr: Брајево писмо

en: Enable _key echo
sr: Укључи _одјек тастера

en: Enable _alphabetic keys
sr: Укључи тастере _слова

en: Enable n_umeric keys
sr: Укључи тастере _бројева

en: Enable _punctuation keys
sr: Укључи тастере _интерпункције

en: Enable _space
sr: Укључи _размак

en: Enable _modifier keys
sr: Укључи тастере _измењивача

en: Enable _function keys
sr: Укључи тастере _функције

en: Enable ac_tion keys
sr: Укључи тастере _радње

en: Enable _navigation keys
sr: Укључи тастере _кретања

en: Enable echo by _word
sr: Укључи одјек _речју

en: Enable echo by _sentence
sr: Укључи одјек _реченицом

en: Echo
sr: Одјек

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
sr: Тастер(и) _измењивача читача екрана:

en: Key Bindings
sr: Свезе тастера

en: Pronunciation Dictionary
sr: Речник изговора

en: _New entry
sr: _Нови унос

en: _Delete
sr: _Обриши

en: Pronunciation
sr: Изговор

en: _Speak all
sr: Изговори _све

en: Speak _none
sr: Не _изговарај ништа

en: _Reset
sr: _Поново постави

en: Text attributes
sr: Атрибути текста

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _bottom button, move that attribute to the bottom of the list. The ordering in the 
en: Move to _bottom
sr: Премести на д_но

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _down one button, move that attribute down one line in the list. The ordering in the l
en: Move _down one
sr: Премести за један _доле

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _up one button, move that attribute up one line in the list. The ordering in the list 
en: Move _up one
sr: Премести за један _горе

note: Translators:  This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _top button, move that attribute to the top of the list. The ordering in the list 
en: Move to _top
sr: Премести на в_рх

en: Adjust selected attribute
sr: Подесите изабрани атрибут

en: Braille Indicator
sr: Указивач Брајевог писма

en: Text Attributes
sr: Атрибути текста

note: Translators: this is a structure to assist in the generation of spoken military-style spelling.  For example, 'abc' becomes 'alpha bravo charlie'. It is a simple structure that consists of pairs of letter : word(s) where the letter and word(s) are separate by colons and each pair is separated by com
en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
sr: а : авала, б : београд, в : ваљево, г : голија, д : дрина, ђ : ђаковица, е : европа, ж : жабљак, з : земун, и : игало, ј : јадран, к : косово, л : ловћен, љ : љубовија, м : морава, н : ниш, њ : његош, о : обилић, п : пирот, р : рума, с : сава, т : тимок, ћ : ћуприја, у : ужице, ф : футог, х : херој, ц : цетиње, ч : чачак, џ : џеп, ш : шабац

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the background color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background color
sr: боја позадине

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether to make the background color for each character the height of the highest font used on the current line, or the height of the font used for the current character. It will be a "true" or "false" value. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.ht
en: background full height
sr: пуна висина позадине

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the background color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background stipple
sr: истачкавање позадине

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the direction of the text. Values are "none", "ltr" or "rtl". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: direction
sr: усмерење

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is editable. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: editable
sr: измењив

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the font family name of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: family name
sr: назив фамилије

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the foreground color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground color
sr: боја првог плана

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the foreground color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground stipple
sr: истачкавање првог плана

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the effect applied to the font used by the text. See: http://www.w3.org/TR/2002/WD-css3-fonts-20020802/#font-effect http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: font effect
sr: ефекат фонта

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the indentation of the text (in pixels). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: indent
sr: увлачење

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs
en: mistake
sr: грешка

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: this attribute specifies whether the text is invisible. It will be a "true" or "false" value. S
en: invisible
sr: невидљив

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies how the justification of the text. Values are "left", "right", "center" or "fill". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: justification
sr: поравнавање

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the language that the text is written in. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: language
sr: језик

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the left margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left margin
sr: лева маргина

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the height of the line of text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-line-height http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line height
sr: висина линије

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute refers to the named style which is associated with the entire paragraph and which controls the default formatting (font, text size, alignment, etc.) of that paragraph. Examples of paragraph styles include "Heading 1", "Heading 2", "Caption", "Footnote", "Text Body", "Titl
en: paragraph style
sr: стил пасуса

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave above each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels above lines
sr: тачака изнад линија

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave below each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels below lines
sr: тачака испод линија

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave between wrapped lines inside the same newline-terminated line (paragraph). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels inside wrap
sr: тачака унутар прелома

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the right margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right margin
sr: десна маргина

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the number of pixels that the text characters are risen above the baseline. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rise
sr: издигнуће

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the scale of the characters. The value is a string representation of a double. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: scale
sr: размера

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the size of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: size
sr: величина

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the stretch of he text, if set. Values are "ultra_condensed", "extra_condensed", "condensed", "semi_condensed", "normal", "semi_expanded", "expanded", "extra_expanded" or "ultra_expanded". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: stretch
sr: развлачење

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is strike though (in other words, whether there is a line drawn through it). Values are "true" or "false". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: strike through
sr: прецртано

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the slant style of the text, if set. Values are "normal", "oblique" or "italic". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: style
sr: стил

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the decoration of the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-decoration http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text decoration
sr: украс текста

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the angle at which the text is displayed (i.e. rotated from the norm) and is represented in degrees of rotation. See: http://www.w3.org/TR/2003/CR-css3-text-20030514/#glyph-orientation-horizontal http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: text rotation
sr: усмерење текста

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the shadow effects applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-shadow http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text shadow
sr: сенка текста

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies whether the text is underlined. Values are "none", "single", "double" or "low". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: underline
sr: подвлака

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the capitalization variant of the text, if set. Values are "normal" or "small_caps". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: variant
sr: варијанта

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies what vertical alignment property has been applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: vertical align
sr: усправно поравнање

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the weight of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/fonts.html#propdef-font-weight
en: weight
sr: тежина

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the wrap mode of the text, if any. Values are "none", "char" or "word". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: wrap mode
sr: режим прелома

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the way the text is written. Values are "lr-tb", "rl-tb", "tb-rl", "tb-lr", "bt-rl", "bt-lr", "lr", "rl" and "tb". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttrib
en: writing mode
sr: режим уписа

[ctx: textattr]
note: The following are the known values of some of these text attributes. These values were found in the Atk documentation at: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute No doubt there will be more, and as they are found, they can be added to this table so they can be translated.
en: true
sr: тачно

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invisible", "editable", bg-full-height", "strikethrough", "bg-stipple" and "fg-stipple". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: false
sr: нетачно

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect", "underline", "text-shadow", "wrap mode" and "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: none
sr: ништа

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: engrave
sr: гравирано

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: emboss
sr: испупчено

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: outline
sr: оквирно

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: overline
sr: надвучено

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line through
sr: линија преко

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: blink
sr: трептав

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-shadow". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: black
sr: црно

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: single
sr: једноструко

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: double
sr: двоструко

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: low
sr: доле

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: char
sr: знак

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: word
sr: реч

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode." It corresponds to GTK_WRAP_WORD_CHAR, defined in the Gtk documentation as "Wrap text, breaking lines in between words, or if that is not enough, also between graphemes." See: http://developer.gnome.
en: word char
sr: знак речи

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ltr
sr: лнд

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rtl
sr: днл

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left
sr: лево

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right
sr: десно

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: center
sr: на средину

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". In Gecko, when no justification has be explicitly set, they report a justification of "start".
en: no justification
sr: без поравнања

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: fill
sr: попуњено

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra condensed
sr: врло збијен

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra condensed
sr: веома збијен

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: condensed
sr: збијен

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi condensed
sr: полу збијен

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch" and "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: normal
sr: обично

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi expanded
sr: полу раширен

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: expanded
sr: раширен

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra expanded
sr: веома раширен

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra expanded
sr: врло раширен

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: small caps
sr: мала слова

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: oblique
sr: коса

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: italic
sr: искошена

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Default
sr: Основно

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Text body
sr: Тело текста

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Heading
sr: Заглавље

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: baseline
sr: основни правац

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: sub
sr: под

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: super
sr: над

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: top
sr: врх

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-top
sr: текст на врх

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: middle
sr: средина

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: bottom
sr: дно

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-bottom
sr: текст на дно

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align" and "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: inherit
sr: наслеђен

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr-tb
sr: лд-тб

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl-tb
sr: дл-тб

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-rl
sr: тб-дл

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-lr
sr: тб-лд

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-rl
sr: бт-дл

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-lr
sr: бт-лд

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr
sr: лд

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl
sr: дл

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb
sr: тб

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "strikethrough." It refers to the line style.
en: solid
sr: пуна

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invalid". It is an indication that the text is not spelled correctly. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: This is the text-spelling attribute. See: http://wi
en: spelling
sr: правопис

note: Translators: this is a tip for the user on how to toggle a checkbox.
en: Press space to toggle.
sr: Притисните размак да измените.

note: Translators: this is a tip for the user on how to interact with a combobox.
en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
sr: Притисните размак да раширите, и користите горе и доле да изаберете ставку.

note: Translators: If this application has more than one unfocused alert or dialog window, inform user of how to refocus these.
en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
sr: Притисните алт+ф6 да поставите проистекли прозор у први план.

note: Translators: this gives tips on how to navigate items in a layered pane.
en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
sr: Да прелазите на ставке, користите или тастере стрелица или куцајте претрагу.

note: Translators: this is the tutorial string for when first landing on the desktop, describing how to access the system menus.
en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
sr: Да стигнете до изборника система притисните тастер алт+ф1.

note: Translators: this is the tutorial string when navigating lists.
en: Use up and down to select an item.
sr: Користите горе и доле да изаберете ставку.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to collapse the node.
en: To collapse, press shift plus left.
sr: Да скупите, притисните шифт плус лево.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to expand the node.
en: To expand, press shift plus right.
sr: Да раширите, притисните шифт плус десно.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a menu item
en: To activate press return.
sr: Да активирате притисните унеси.

note: Translators: This is the tutorial string for when landing on text fields.
en: Type in text.
sr: Упишите текст.

note: Translators: this is the tutorial string for landing on a page tab, we are informing the user how to navigate these.
en: Use left and right to view other tabs.
sr: Користите лево и десно да видите друге језичке.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a push button.
en: To activate press space.
sr: Да активирате притисните размак.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a spin button.
en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
sr: Користите стрелице на горе или на доле да изаберете вредност. Или укуцајте жељену нумеричку вредност.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate radiobuttons.
en: Use arrow keys to change.
sr: Користите тастере стрелица да промените.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate menus.
en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
sr: Да се крећете, притисните леву или десну стрелицу. Да се крећете кроз ставке притисните стрелице горе или доле.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate into sub menus.
en: To enter sub menu, press right arrow.
sr: Да унесете под изборник, притисните стрелицу десно.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a slider.
en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
sr: Да смањите притисните стрелицу лево, да повећате притисните стрелицу десно. Да поставите на најмање притисните почетак, а за највише притисните крај.
