orca - en to ug translation catalogue (1097 entries)

en: Screen Reader
ug: ئېكران ئوقۇغۇچ

en: Orca Screen Reader
ug: Orca ئېكران ئوقۇغۇ

en: Provide access to graphical desktop environments via synthesized speech and/or refreshable braille
ug: ئاۋاز ياكى ئەمالار يېزىقى ئارقىلىق گرافىكىلىق ئۈستەلئۈستىنى زىيارەت قىلىش شارائىتى بىلەن تەمىنلەيدۇ

en: screen reader;speech;braille;
ug: screen reader;speech;braille;ئېكران ئوقۇغۇچ;تاۋۇش;ئەمالار ئېلىپبەسى;

en: Orca Preferences for %s
ug: %s ئۈچۈن Orca مايىللىقى

note: Translators: this refers to commands that do not currently have an associated key binding.
en: Unbound
ug: باغسىزلا

note: Translators: short braille for the rolename of an invalid GUI object. We strive to keep it under three characters to preserve real estate.
en: ???
ug: ؟؟؟

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a dial. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "dial".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: dial
ug: نومۇر بۇراش

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
ug: سىز

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a form. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "form".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: form
ug: كۆزنەك

note: Translators: short braille for the rolename of a radio button.
en: radio
ug: رادىئو

note: Translators: short braille for the rolename of a terminal.
en: term
ug: ئاتالغۇ

note: Translators: short braille for the rolename of a tooltip.
en: tip
ug: كۆرسەتمە

note: Translators: short braille for the rolename of a autocomplete.
en: auto
ug: ئاپتوماتىك

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Czech Grade 1
ug: چېخچە 1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Spanish Grade 1
ug: ئىسپانچە 1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 2
ug: كانادا فىرانسۇزچىنى 2-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 2
ug: فىرانسىيە فىرانسۇزچىنى 2-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Latvian Grade 1
ug: لاتۋىيە تىلى 1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Netherlands Dutch Grade 1
ug: گوللاندىيە گېرمانچىسى 1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 0
ug: نورۋېگىيەچە 0-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 1
ug: نورۋېگىيەچە 1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 2
ug: نورۋېگىيەچە 2-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 3
ug: نورۋېگىيەچە 3-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Polish Grade 1
ug: پولشاچە  1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Portuguese Grade 1
ug: پورتۇگالچە 1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Swedish Grade 1
ug: شىۋىتچە 1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Arabic Grade 1
ug: ئەرەبچە  1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 1
ug: ۋېلشچە  1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 2
ug: ۋېلشچە  2-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 0
ug: گېرمانچە  0-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 1
ug: گېرمانچە 1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 2
ug: گېرمانچە  2-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 2
ug: ئەنگلىيە ئىنگلىزچىسى 2-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 1
ug: ئەنگلىيە ئىنگلىزچىسى 1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 1
ug: ئامېرىكا ئىنگلىزچىسى 1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 2
ug: ئامېرىكا ئىنگلىزچىسى 2-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 1
ug: كانادا فىرانسۇزچىنى 1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 1
ug: فىرانسىيە فىرانسۇزچىنى 1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Greek Grade 1
ug: گىرېكچە بىرىنچى دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hindi Grade 1
ug: ھىندىچە بىرىنچى دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian 8 dot computer
ug: ماجارچە 8 چېكىتلىك كومپيۇتېر

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 1
ug: ماجارچە بىرىنچى دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Italian Grade 1
ug: ئىتاليانچە 1-دەرىجە

note: Translators: These is the name of a braille transation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Belgium Dutch Grade 1
ug: بېلگىيە گېرمانچىسى 1-دەرىجە

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
ug: بوشلۇق

note: Translators: this is the spoken word for the newline character
en: newline
ug: يېڭى قۇر

note: Translators: this is the spoken word for the tab character Translators: this is how someone would speak the name of the tab key
en: tab
ug: بەتكۈچ

note: Translators: this is the spoken word for the character '!' (U+0021)
en: exclaim
ug: ئۈندەش

note: Translators: this is the spoken word for the character '"' (U+0022)
en: quote
ug: نەقىل

note: Translators: this is the spoken word for the character '#' (U+0023)
en: number
ug: نومۇر

note: Translators: this is the spoken word for the character '$' (U+0024)
en: dollar
ug: دوللار

note: Translators: this is the spoken word for the character '%' (U+0025)
en: percent
ug: پىرسەنت

note: Translators: this is the spoken word for the character '&' (U+0026)
en: and
ug: ۋە

note: Translators: this is the spoken word for the character ''' (U+0027)
en: apostrophe
ug: ئايرىش بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '(' (U+0028)
en: left paren
ug: سول چوڭ تىرناق

note: Translators: this is the spoken word for the character ')' (U+0029)
en: right paren
ug: ئوڭ چوڭ تىرناق

note: Translators: this is the spoken word for the character '*' (U+002a)
en: star
ug: يۇلتۇز

note: Translators: this is the spoken word for the character '+' (U+002b) Translators: this is how someone would speak the name of the plus key
en: plus
ug: پىلۇس

note: Translators: this is the spoken word for the character ',' (U+002c)
en: comma
ug: پەش

note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d)
en: dash
ug: سىزىقچە

note: Translators: this is the spoken word for the character '.' (U+002e)
en: dot
ug: چېكىت

note: Translators: this is the spoken word for the character '/' (U+002f)
en: slash
ug: يانتۇ سىزىق

note: Translators: this is the spoken word for the character ':' (U+003a)
en: colon
ug: قوش چېكىت

note: Translators: this is the spoken word for the character ';' (U+003b)
en: semicolon
ug: چېكىتلىك پەش

note: Translators: this is the spoken word for the character '< ' (U+003c)
en: less
ug: كىچىك

note: Translators: this is the spoken word for the character '=' (U+003d)
en: equals
ug: تەڭلىك

note: Translators: this is the spoken word for the character '> ' (U+003e)
en: greater
ug: چوڭ

note: Translators: this is the spoken word for the character '?' (U+003f)
en: question
ug: سوئال

note: Translators: this is the spoken word for the character '@' (U+0040)
en: at
ug: دا

note: Translators: this is the spoken word for the character '[' (U+005b)
en: left bracket
ug: سول تىرناق

note: Translators: this is the spoken word for the character '\' (U+005c)
en: backslash
ug: تەتۈر يانتۇ سىزىق

note: Translators: this is the spoken word for the character ']' (U+005d)
en: right bracket
ug: ئوڭ تىرناق

note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e)
en: caret
ug: نۇربەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '_' (U+005f)
en: underline
ug: ئاستى سىزىق

note: Translators: this is the spoken word for the character '`' (U+0060) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the grave glyph
en: grave
ug: تۆۋەن ئۇرغۇ بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '{' (U+007b)
en: left brace
ug: ئوڭ قوش تىرناق

note: Translators: this is the spoken word for the character '|' (U+007c)
en: vertical bar
ug: تىك بالداق

note: Translators: this is the spoken word for the character '}' (U+007d)
en: right brace
ug: سول چوڭ تىرناق

note: Translators: this is the spoken word for the character '~' (U+007e) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the tilde glyph
en: tilde
ug: سوزۇش بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken character for the no break space character (e.g., "&nbsp;" in HTML -- U+00a0)
en: no break space
ug: ئۈزلۈكسىز بوشلۇق

note: Translators: this is the spoken word for the character '¡' (U+00a1)
en: inverted exclamation point
ug: تەتۈر ئۈندەش

note: Translators: this is the spoken word for the character '¢' (U+00a2)
en: cents
ug: سېنت

note: Translators: this is the spoken word for the character '£' (U+00a3)
en: pounds
ug: قاداق

note: Translators: this is the spoken word for the character '¤' (U+00a4)
en: currency sign
ug: پۇل بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '¥' (U+00a5)
en: yen
ug: يېن

note: Translators: this is the spoken word for the character '¦' (U+00a6)
en: broken bar
ug: تىك سىزىق

note: Translators: this is the spoken word for the character '§' (U+00a7)
en: section
ug: دائىرە

note: Translators: this is the spoken word for the character '¨' (U+00a8)
en: umlaut
ug: ئۈستى  قوش چېكىت

note: Translators: this is the spoken word for the character '©' (U+00a9)
en: copyright
ug: نەشر ھوقۇقى

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ª' (U+00aa)
en: superscript a
ug: ئۈستىدىكى a

note: Translators: this is the spoken word for the character '«' (U+00ab)
en: left double angle bracket
ug: سول قوش تىرناق

note: Translators: this is the spoken word for the character '¬' (U+00ac)
en: logical not
ug: لوگىكىلىق ياق بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '­' (U+00ad)
en: soft hyphen
ug: يۇمشاق سىزىقچە

note: Translators: this is the spoken word for the character '®' (U+00ae)
en: registered
ug: خەتلىتىلدى

note: Translators: this is the spoken word for the character '¯' (U+00af)
en: macron
ug: سوزۇق تاۋۇش بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '°' (U+00b0)
en: degrees
ug: گرادۇس

note: Translators: this is the spoken word for the character '±' (U+00b1)
en: plus or minus
ug: پىلۇس ۋە مىنۇس

note: Translators: this is the spoken word for the character '²' (U+00b2)
en: superscript 2
ug: يۇقىرىقى 6

note: Translators: this is the spoken word for the character '³' (U+00b3)
en: superscript 3
ug: يۇقىرىقى 3

note: Translators: this is the spoken word for the character '´' (U+00b4)
en: acute accent
ug: ئۇرغۇ بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '¶' (U+00b6)
en: paragraph marker
ug: پاراگراف بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '·' (U+00b7)
en: middle dot
ug: ئوتتۇرا نۇقتا

note: Translators: this is the spoken word for the character '¸' (U+00b8) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the cedilla glyph
en: cedilla
ug: ئاۋاز ئۆزگەرتىش بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '¹' (U+00b9)
en: superscript 1
ug: ئۈستۈنكى 1

note: Translators: this is the spoken word for the character 'º' (U+00ba)
en: ordinal
ug: تەرتىپ

note: Translators: this is the spoken word for the character '»' (U+00bb)
en: right double angle bracket
ug: ئوڭ قوش تىرناق

note: Translators: this is the spoken word for the character '¼' (U+00bc)
en: one fourth
ug: چارەك

note: Translators: this is the spoken word for the character '½' (U+00bd)
en: one half
ug: يېرىم

note: Translators: this is the spoken word for the character '¾' (U+00be)
en: three fourths
ug: ئۈچ چارەك

note: Translators: this is the spoken word for the character '¿' (U+00bf)
en: inverted question mark
ug: تەتۈر سوئال بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character 'á' (U+00e1)
en: a acute
ug: á

note: Translators: this is the spoken word for the character 'À' (U+00c0)
en: A GRAVE
ug: À

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Á' (U+00c1)
en: A ACUTE
ug: Á

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Â' (U+00c2)
en: A CIRCUMFLEX
ug: Â

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ã' (U+00c3)
en: A TILDE
ug: Ã

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ä' (U+00c4)
en: A UMLAUT
ug: Ä

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Å' (U+00c5)
en: A RING
ug: Å

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Æ' (U+00c6)
en: A E
ug: Æ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'È' (U+00c8)
en: E GRAVE
ug: È

note: Translators: this is the spoken word for the character 'É' (U+00c9)
en: E ACUTE
ug: É

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ê' (U+00ca)
en: E CIRCUMFLEX
ug: Ê

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ë' (U+00cb)
en: E UMLAUT
ug: Ë

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ì' (U+00cc)
en: I GRAVE
ug: Ì

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Í' (U+00cd)
en: I ACUTE
ug: Í

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Î' (U+00ce)
en: I CIRCUMFLEX
ug: Î

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ï' (U+00cf)
en: I UMLAUT
ug: Ï

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ñ' (U+00d1)
en: N TILDE
ug: Ñ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ò' (U+00d2)
en: O GRAVE
ug: Ò

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ó' (U+00d3)
en: O ACUTE
ug: Ó

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ô' (U+00d4)
en: O CIRCUMFLEX
ug: Ô

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Õ' (U+00d5)
en: O TILDE
ug: Õ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ö' (U+00d6)
en: O UMLAUT
ug: Ö

note: Translators: this is the spoken word for the character '×' (U+00d7)
en: times
ug: ۋاقىت

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ø' (U+00d8)
en: O STROKE
ug: Ø

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ù' (U+00d9)
en: U GRAVE
ug: Ù

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ú' (U+00da)
en: U ACUTE
ug: Ú

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Û' (U+00db)
en: U CIRCUMFLEX
ug: Û

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ü' (U+00dc)
en: U UMLAUT
ug: Ü

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ý' (U+00dd)
en: Y ACUTE
ug: Ý

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Þ' (U+00de)
en: THORN
ug: Þ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ß' (U+00df)
en: s sharp
ug: ß

note: Translators: this is the spoken word for the character 'à' (U+00e0)
en: a grave
ug: à

note: Translators: this is the spoken word for the character 'â' (U+00e2)
en: a circumflex
ug: â

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ã' (U+00e3)
en: a tilde
ug: ã

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ä' (U+00e4)
en: a umlaut
ug: ä

note: Translators: this is the spoken word for the character 'å' (U+00e5)
en: a ring
ug: å

note: Translators: this is the spoken word for the character 'æ' (U+00e6)
en: a e
ug: æ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ç' (U+00e7)
en: c cedilla
ug: ç

note: Translators: this is the spoken word for the character 'è' (U+00e8)
en: e grave
ug: è

note: Translators: this is the spoken word for the character 'é' (U+00e9)
en: e acute
ug: é

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ê' (U+00ea)
en: e circumflex
ug: ê

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ë' (U+00eb)
en: e umlaut
ug: ë

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ì' (U+00ec)
en: i grave
ug: ì

note: Translators: this is the spoken word for the character 'í' (U+00ed)
en: i acute
ug: í

note: Translators: this is the spoken word for the character 'î' (U+00ee)
en: i circumflex
ug: î

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ï' (U+00ef)
en: i umlaut
ug: ï

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ñ' (U+00f1)
en: n tilde
ug: ñ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ò' (U+00f2)
en: o grave
ug: ò

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ó' (U+00f3)
en: o acute
ug: ó

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ô' (U+00f4)
en: o circumflex
ug: ô

note: Translators: this is the spoken word for the character 'õ' (U+00f5)
en: o tilde
ug: õ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ö' (U+00f6)
en: o umlaut
ug: ö

note: Translators: this is the spoken word for the character '÷' (U+00f7)
en: divided by
ug: بۆلۈش بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ø' (U+00f8)
en: o stroke
ug: ø'

note: Translators: this is the spoken word for the character 'þ' (U+00fe)
en: thorn
ug: þ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ú' (U+00fa)
en: u acute
ug: ú

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ù' (U+00f9)
en: u grave
ug: ù

note: Translators: this is the spoken word for the character 'û' (U+00fb)
en: u circumflex
ug: û

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ü' (U+00fc)
en: u umlaut
ug: ü

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ý' (U+00fd)
en: y acute
ug: ý

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ÿ' (U+00ff)
en: y umlaut
ug: ÿ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ÿ' (U+0178)
en: Y UMLAUT
ug: Ÿ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ƒ' (U+0192)
en: florin
ug: ƒ

note: Translators: this is the spoken word for the character '–' (U+2013)
en: en dash
ug: سىزىقچە

note: Translators: this is the spoken word for the left single quote: ‘ (U+2018)
en: left single quote
ug: سول تاق پەش

note: Translators: this is the spoken word for the right single quote: ’ (U+2019)
en: right single quote
ug: ئوڭ  تاق پەش

note: Translators: this is the spoken word for the character '‚' (U+201a)
en: single low quote
ug: تۆۋەنكى تاق پەش

note: Translators: this is the spoken word for the character '“' (U+201c)
en: left double quote
ug: سول قوش پەش

note: Translators: this is the spoken word for the character '”' (U+201d)
en: right double quote
ug: ئوڭ قوش پەش

note: Translators: this is the spoken word for the character '„' (U+201e)
en: double low quote
ug: تۆۋەنكى قوش پەش

note: Translators: this is the spoken word for the character '†' (U+2020)
en: dagger
ug: ئىسترېلكا

note: Translators: this is the spoken word for the character '‡' (U+2021)
en: double dagger
ug: قوش ئىسترېلكا

note: Translators: this is the spoken word for the character '•' (U+2022)
en: bullet
ug: تۈر بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '‣' (U+2023)
en: triangular bullet
ug: ئۈچبۇلۇڭ تۈر بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '‰' (U+2030)
en: per mille
ug: مىڭدىن بىر

note: Translators: this is the spoken word for the character '′' (U+2032)
en: prime
ug: تاق پەش

note: Translators: this is the spoken word for the character '″' (U+2033)
en: double prime
ug: قوش پەش

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁃' (U+2043)
en: hyphen bullet
ug: سىزىقچە تۈرى

note: Translators: this is the spoken word for the character '€' (U+20ac)
en: euro
ug: ياۋرو

note: Translators: this is the spoken word for the character '™' (U+2122)
en: trademark
ug: سودا ماركىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '←' (U+2190)
en: left arrow
ug: سول يا ئوق

note: Translators: this is the spoken word for the character '→' (U+2192)
en: right arrow
ug: ئوڭ يا ئوق

note: Translators: this is the spoken word for the character '≈' (U+2248)
en: almost equal to
ug: تەخمىنىي

note: Translators: this is the spoken word for the character '≠' (U+2260)
en: not equal to
ug: تەڭ ئەمەس

note: Translators: this is the spoken word for the character '≤' (U+2264)
en: less than or equal to
ug: كىچىك ياكى تەڭ

note: Translators: this is the spoken word for the character '≥' (U+2265)
en: greater than or equal to
ug: چوڭ ياكى تەڭ

note: Translators: this is the spoken word for the character '√' (U+221a)
en: square root
ug: يىلتىز بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '∛' (U+221b)
en: cube root
ug: كۇب يىلتىز بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '∞' (U+221e)
en: infinity
ug: چەكسىز

note: Translators: this is the spoken word for the character '■' (U+25a0) It can be used as a bullet in a list. Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00A as a bullet which looks like the black square: ■ (U+25A0).  Therefore, please use the same translation for this charact
en: black square
ug: ئىچى پۈتەي كۋادرات

note: Translators: this is the spoken word for the character '□' (U+25a1) It can be used as a bullet in a list.
en: white square
ug: ئىچى بوش كۋادرات

note: Translators: this is the spoken word for the character '◆' (U+25c6) It can be used as a bullet in a list. Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00C as a bullet which looks like the black diamond: ◆ (U+25C6).  Therefore, please use the same translation for this charac
en: black diamond
ug: ئىچى پۈتەي رومبا

note: Translators: this is the spoken word for the character '○' (U+25cb) It can be used as a bullet in a list.
en: white circle
ug: ئىچى بوش چەمبەر

note: Translators: this is the spoken word for the character '●' (U+25cf) It can be used as a bullet in a list.
en: black circle
ug: ئىچى پۈتەي چەمبەر

note: Translators: this is the spoken word for the character '◦' (U+25e6)
en: white bullet
ug: ئىچى بوش تۈر بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '✓' (U+2713) It can be used as a bullet in a list.
en: check mark
ug: توغرا بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '✔' (U+2714) It can be used as a bullet in a list.
en: heavy check mark
ug: توم توغرا بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character 'x' (U+2717) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list.  The goal is to inform the user of the appearance of the bullet, while making it clear that it is a bullet and not simply the typed letter 'x'.  "Ballot
en: x-shaped bullet
ug: x شەكىللىك تۈر بەلگىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '➔' (U+2794) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list. The goal is to inform the user of the appearance of the bullet without too much verbiage, hence simply "right-pointing arrow".
en: right-pointing arrow
ug: ئوڭ يۆنىلىش ئىسترېلكىسى

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁰' (U+2070)
en: superscript 0
ug: يۇقىرىقى 0

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁴' (U+2074)
en: superscript 4
ug: يۇقىرىقى 4

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁵' (U+2075)
en: superscript 5
ug: يۇقىرىقى 5

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁶' (U+2076)
en: superscript 6
ug: يۇقىرىقى 6

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁷' (U+2077)
en: superscript 7
ug: يۇقىرىقى7

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁸' (U+2078)
en: superscript 8
ug: يۇقىرىقى 8

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁹' (U+2079)
en: superscript 9
ug: يۇقىرىقى 9

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁺' (U+207a)
en: superscript plus
ug: يۇقىرىقى پىلۇس

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁻' (U+207b)
en: superscript minus
ug: يۇقىرىقى مىنۇس

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁼' (U+207c)
en: superscript equals
ug: يۇقىرىقى تەڭلىك

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁽' (U+207d)
en: superscript left paren
ug: يۇقىرىقى سول تىرناق

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁾' (U+207e)
en: superscript right paren
ug: يۇقىرىقى ئوڭ تىرناق

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ⁿ' (U+207f)
en: superscript n
ug: يۇقىرىقى n

note: Translators: this is the spoken word for the character '₀' (U+2080)
en: subscript 0
ug: تۆۋەنكى 0

note: Translators: this is the spoken word for the character '₁' (U+2081)
en: subscript 1
ug: تۆۋەنكى 1

note: Translators: this is the spoken word for the character '₂' (U+2082)
en: subscript 2
ug: تۆۋەنكى 2

note: Translators: this is the spoken word for the character '₃' (U+2083)
en: subscript 3
ug: تۆۋەنكى 3

note: Translators: this is the spoken word for the character '₄' (U+2084)
en: subscript 4
ug: تۆۋەنكى 4

note: Translators: this is the spoken word for the character '₅' (U+2085)
en: subscript 5
ug: تۆۋەنكى 5

note: Translators: this is the spoken word for the character '₆' (U+2086)
en: subscript 6
ug: تۆۋەنكى 6

note: Translators: this is the spoken word for the character '₇' (U+2087)
en: subscript 7
ug: تۆۋەنكى 7

note: Translators: this is the spoken word for the character '₈' (U+2088)
en: subscript 8
ug: تۆۋەنكى 8

note: Translators: this is the spoken word for the character '₉' (U+2089)
en: subscript 9
ug: تۆۋەنكى 9

note: Translators: this is the spoken word for the character '₊' (U+208a)
en: subscript plus
ug: تۆۋەنكى پىلۇس

note: Translators: this is the spoken word for the character '₋' (U+208b)
en: subscript minus
ug: تۆۋەنكى مىنۇس

note: Translators: this is the spoken word for the character '₌' (U+208c)
en: subscript equals
ug: تۆۋەنكى تەڭلىك

note: Translators: this is the spoken word for the character '₍' (U+208d)
en: subscript left paren
ug: تۆۋەنكى سول تىرناق

note: Translators: this is the spoken word for the character '₎' (U+208e)
en: subscript right paren
ug: تۆۋەنكى ئوڭ تىرناق

note: Translators: this is the spoken word for the character '➢' (U+27a2) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list. The goal is to inform the user of the appearance of the bullet without too much verbiage, hence simply "right-pointing arrowhead".
en: right-pointing arrowhead
ug: ئوڭ يۆنىلىش ئىسترېلكىسى بېشى

note: Translators: this command will move the mouse pointer to the current item without clicking on it.
en: Routes the pointer to the current item.
ug: ئىسترېلكىنى ھازىرقى تۈرگە يۆنەلدۈرىدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Performs left click on current flat review item.
ug: ھازىرقى تەكشى كۆرۈش تۈرىدە سول توپچىنى چېكىشنى ئورۇنلايدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Performs right click on current flat review item.
ug: ھازىرقى تەكشى كۆرۈش تۈرىدە ئوڭ توپچىنى چېكىشنى ئورۇنلايدۇ.

note: Translators: the Orca "SayAll" command allows the user to press a key and have the entire document in a window be automatically spoken to the user. If the user presses any key during a SayAll operation, the speech will be interrupted and the cursor will be positioned at the point where the speech wa
en: Speaks entire document.
ug: پۈتكۈل پۈتۈكنى ئوقۇت.

note: Translators: the "Where am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Performs the basic where am I operation.
ug: نەدە مەشغۇلات قىلىشىمنى ئاددىي ئورۇندايدۇ.

note: Translators: the "Where am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Performs the detailed where am I operation.
ug: نەدە مەشغۇلات قىلىشىمنى تەپسىلىي ئورۇندايدۇ.

note: Translators: This command will cause the window's status bar contents to be spoken.
en: Speaks the status bar.
ug: ھالەت بالدىقىنى سۆزلىتىدۇ.

note: Translators: This command will cause the window's title to be spoken.
en: Speaks the title bar.
ug: ماۋزۇ بالدىقىنى سۆزلىتىدۇ.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.
en: Opens the Orca Find dialog.
ug: «Orca ئىزدەش كۆزنىكى» نى ئاچىدۇ.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the next occurence of a string.
en: Searches for the next instance of a string.
ug: بىر تېكىستنىڭ كېيىنكى ئۈلگىسىنى ئىزدەيدۇ.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the previous occurence of a string.
en: Searches for the previous instance of a string.
ug: بىر تېكىستنىڭ ئالدىنقى ئۈلگىسىنى ئىزدەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Enters and exits flat review mode.
ug: تەكشى كۆرۈش ھالىتىگە كىرىدۇ ۋە چېكىنىدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the home position.
ug: تەكشى كۆرۈشنى دەسلەپكى ئورنىغا يۆتكەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the end position.
ug: تەكشى كۆرۈشنى ئاخىرقى ئورنىغا يۆتكەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the beginning of the previous line.
ug: تەكشى كۆرۈشنى ئالدىنقى قۇرنىڭ بېشىغا يۆتكەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review line.
ug: ھازىرقى تەكشى كۆرۈش قۇرىنى سۆزلىتىدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spells the current flat review line.
ug: ھازىرقى تەكشى كۆرۈش قۇرىنى ھەجىلەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spells the current flat review line.
ug: ھازىرقى تەكشى كۆرۈش قۇرىنى فونېتىكىلىق تەلەپپۇز ئارقىلىق ھەجىلەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the beginning of the next line.
ug: تەكشى كۆرۈشنى كېيىنكى قۇرنىڭ بېشىغا يۆتكەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the previous item or word.
ug: تەكشى كۆرۈشنى ئالدىنقى تۈر ياكى سۆزگە يۆتكەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review item or word.
ug: ھازىرقى تەكشى كۆرىدىغان  تۈر ياكى سۆزنى سۆزلىتىدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spells the current flat review item or word.
ug: ھازىرقى تەكشى كۆرىدىغان  تۈر ياكى سۆزنى ھەجىلەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spells the current flat review item or word.
ug: ھازىرقى تەكشى كۆرىدىغان  تۈر ياكى سۆزنى فونېتىكىلىق تەلەپپۇز ئارقىلىق ھەجىلەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the next item or word.
ug: تەكشى كۆرۈشنى كېيىنكى تۈر ياكى سۆزگە يۆتكەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the word above the current word.
ug: تەكشى كۆرۈشنى ھازىرقى سۆزنىڭ ئۈستىدىكى سۆزگە  يۆتكەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review object.
ug: ھازىرقى تەكشى كۆرىدىغان ئوبيېكتنى سۆزلىتىدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the word below the current word.
ug: تەكشى كۆرۈشنى ھازىرقى سۆزنىڭ ئاستىدىكى سۆزگە  يۆتكەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the previous character.
ug: تەكشى كۆرۈشنى ئالدىنقى ھەرپكە يۆتكەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review character.
ug: ھازىرقى تەكشى كۆرىدىغان ھەرپنى سۆزلىتىدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically speaks the current flat review character.
ug: ھازىرقى تەكشى كۆرىدىغان  ھەرپنى فونېتىكىلىق تەلەپپۇز ئارقىلىق سۆزلىتىدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks unicode value of the current flat review character.
ug: ھازىرقى تەكشى كۆرىدىغان ھەرپنىڭ يۇنىكود قىممىتىنى سۆزلىتىدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the next character.
ug: تەكشى كۆرۈشنى كېيىنكى ھەرپكە يۆتكەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the end of the line.
ug: تەكشى كۆرۈشنى  قۇرنىڭ ئاخىرىغا يۆتكەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the bottom left.
ug: تەكشى كۆرۈشنى ئاستى سولغا يۆتكەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Copies the contents under flat review to the clipboard.
ug: تەكشى كۆرۈشتىكى مەزمۇنلارنى چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈرىدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Appends the contents under flat review to the clipboard.
ug: تەكشى كۆرۈشتىكى مەزمۇنلارنى چاپلاش تاختىسىدىكى مەزمۇنلارنىڭ ئارقىسىغا قوشىدۇ.

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they just want the current cell to be presented to them.
en: Toggles whether to read just the current table cell or the whole row.
ug: ھازىرقى جەدۋەل كاتەكچىسى ياكى پۈتۈن قۇرنى ئوقۇش-ئوقۇماسلىقنى ئالماشتۇرىدۇ.

note: Translators: the attributes being presented are the text attributes, such as bold, italic, font name, font size, etc.
en: Reads the attributes associated with the current text character.
ug: ھازىرقى تېكىستكە مۇناسىۋەتلىك ھەرپلەرنىڭ خاسلىقلىرىنى ئوقۇيدۇ.

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pans the braille display to the left.
ug: ئەمالار يېزىقى كۆرسىتىشىنى سولغا يۆتكەيدۇ.

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pans the braille display to the right.
ug: ئەمالار يېزىقى كۆرسىتىشىنى ئوڭغا يۆتكەيدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Returns to object with keyboard focus.
ug: ھەرپتاختا فوكۇسىنىڭ نەڭىگە قايتىدۇ.

note: Translators: braille can be displayed in many ways. Contracted braille provides a more efficient means to represent text, especially long documents. The feature used here is an option to toggle between contracted and uncontracted.
en: Turns contracted braille on and off.
ug: قىسىلغان ئەمالار يېزىقىنى ئاچىدۇ ۋە ياپىدۇ.

note: Translators: hardware braille displays often have buttons near each braille cell. These are called cursor routing keys and are a way for a user to tell the machine they are interested in a particular character on the display.
en: Processes a cursor routing key.
ug: نۇربەلگە  يۆنەلدۈرۈش كۇنۇپكىسىنى بىرتەرەپ قىلىدۇ.

note: Translators: this is used to indicate the start point of a text selection.
en: Marks the beginning of a text selection.
ug: تېكىست تاللاشنىڭ بېشىغا بەلگە سالىدۇ.

note: Translators: this is used to indicate the end point of a text selection.
en: Marks the end of a text selection.
ug: تېكىست تاللاشنىڭ ئاخىرىغا بەلگە سالىدۇ.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be. The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca does
en: Enters learn mode.  Press escape to exit learn mode.
ug: ئۆگىنىش ھالىتىگە كىرىدۇ.  «ESC» بېسىپ ئۆگىنىش ھالىتىدىن چېكىنىڭ.

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decreases the speech rate.
ug: تاۋۇش تېزلىكىنى تۆۋەنلىتىدۇ.

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increases the speech rate.
ug: تاۋۇش تېزلىكىنى ئاشۇرىدۇ.

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decreases the speech pitch.
ug: تاۋۇش ئاھاڭىنى تۆۋەنلىتىدۇ.

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increases the speech pitch.
ug: تاۋۇش ئاھاڭىنى يۇقىرىلىتىدۇ.

note: Translators: Orca allows the user to turn speech synthesis on or off. We call it 'silencing'.
en: Toggles the silencing of speech.
ug: تاۋۇش بىرىكتۈرۈشنى ئالماشتۇرىدۇ.

note: Translators: this string is associated with the keyboard shortcut to quit Orca.
en: Quits Orca
ug: Orca نى ئاخىرلاشتۇرۇش

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for Orca.
en: Displays the preferences configuration dialog.
ug: مايىللىقىنى سەپلەش سۆزلەشكۈسىنى كۆرسىتىدۇ

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for a specific application within Orca.
en: Displays the application preferences configuration dialog.
ug: پروگرامما مايىللىقىنى سەپلەش سۆزلەشكۈسىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: Orca allows the user to enable/disable speaking of indentation and justification.
en: Toggles the speaking of indentation and justification.
ug: تارتىلىش ۋە رەتلەشنى سۆزلىتىشنى ئالماشتۇرىدۇ.

note: Translators: Orca allows users to cycle through punctuation levels. None, some, most, or all, punctuation will be spoken.
en: Cycles to the next speaking of punctuation level.
ug: كېيىنكى تىنىش بەلگىسىنى ئوقۇش دەرىجىسىگە  ئايلىنىپ بارىدۇ.

note: Translators: Orca has a feature whereby users can set up different "profiles," which are collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spanish content. This string to be translated 
en: Cycles to the next settings profile.
ug: كېيىنكى تەڭشەك profile غا ئايلىنىپ بارىدۇ.

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text- to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as 
en: Cycles to the next capitalization style.
ug: كېيىنكى چوڭ ھەرپكە ئايلاندۇرۇشقا ئايلىنىپ بارىدۇ.

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Cycles to the next key echo level.
ug: كېيىنكى كۇنۇپكا ئەكس سادا دەرىجىسىگە ئايلىنىپ بارىدۇ.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that allows the user to adjust the level of debug information that Orca generates at run time.
en: Cycles the debug level at run time.
ug: ئىجرا ۋاقتىدا سازلاش  دەرىجىسىگە ئايلىنىپ بارىدۇ.

note: Translators: this command announces information regarding the relationship of the given bookmark to the current position. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Bookmark where am I with respect to current position.
ug: مەن دىققەت قىلغان ھازىرقى ئورۇننى  خەتكۈش قىلىپ ساقلايدۇ.

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the previous bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to previous bookmark location.
ug: ئالدىنقى خەتكۈش ئورنىغا يۆتكەل.

note: Translators: this command moves the user to the location stored at the bookmark. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to bookmark.
ug: خەتكۈچكە يۆتكەل.

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the next bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to next bookmark location.
ug: كېيىنكى خەتكۈش ئورنىغا يۆتكەل.

note: Translators: this event handler binds an in-page accessible object location to the given input key command.
en: Add bookmark.
ug: خەتكۈش قوشىدۇ.

note: Translators: this event handler saves all bookmarks for the current application to disk.
en: Save bookmarks.
ug: خەتكۈچلەرنى ساقلا.

note: Translators: Orca allows the item under the pointer to be spoken. This toggles the feature without the need to get into a GUI.
en: Toggle mouse review mode.
ug: چاشقىنەك كۆرۈش ھالىتىگە ئالماشتۇر.

note: Translators: Orca has a command to present the current time in speech and in braille.
en: Present current time.
ug: ھازىرقى ۋاقىت.

note: Translators: Orca has a command to present the current date in speech and in braille.
en: Present current date.
ug: ھازىرقى چېسلا.

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands. This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Passes the next command on to the current application.
ug: ھازىرقى پروگراممىغا كېيىنكى بۇيرۇقنى ئۆتكۈزىدۇ.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. This string to be translated is associated with the keyboard commands used to review those previous messages.
en: Speak and braille a previous chat room message.
ug: ئالدىنقى چايخانا ئۇچۇرىنى ئوقۇت ۋە ئەمالار يېزىقى ئارقىلىق ئىپادىلە.

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcment unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be tr
en: Toggle whether we announce when our buddies are typing.
ug: دوستلىرىمىز كىرگۈزۈۋاتقاندا ئۇقتۇرۇش قىلامدۇق ياقمۇ.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Toggle whether we provide chat room specific message histories.
ug: قوزغالغاندا ئەڭ ئاخىرقى ئەڭگىمەنى ئاچما

note: Translators: In chat applcations, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca h
en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room.
ug: چايخانا ئۇچۇرى بىلەن  چايخانا ئاتىنى قوشامدۇ يوق.

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the left.
en: Line Left
ug: سولغا يۆتكە

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the right.
en: Line Right
ug: ئوڭغا يۆتكە

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls up.
en: Line Up
ug: يۇقىرىغا يۆتكە

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls down.
en: Line Down
ug: ئاستىغا يۆتكە

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, it instructs the braille display to freeze.
en: Freeze
ug: توڭلات

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the top left of the window.
en: Top Left
ug: سول ئۈستى

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the bottom left of the window.
en: Bottom Left
ug: سول ئاستى

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
ug: نۇربەلگە ئورنى

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display toggles between six-dot braille and eight-dot braille.
en: Six Dots
ug: ئالتە نۇقتا

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents a whole set of buttons known as cursor routing keys and are a way for a user to move the application's caret to the position indicated on t
en: Cursor Routing
ug: نۇربەلگە يېتەكلەش

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents the start of a selection operation. It is called "Cut Begin" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Begin
ug: كېسىشنى باشلا

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents marking the endpoint of a selection. It is called "Cut Line" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Line
ug: قۇرنى كەس

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the last received notification message.
en: Present last notification message.
ug: ئاخىرقى ئۇقتۇرۇش ئۇچۇرى.

note: Translators: this is a command which causes Orca to present a list of all the notification messages received.
en: Present notification messages list
ug: ئۇقتۇرۇش ئۇچۇرلىرى تىزىمى

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the previous notification message.
en: Present previous notification message.
ug: ئالدىنقى ئۇقتۇرۇش ئۇچۇرى.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to next character.
ug: كېيىنكى ھەرپكە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to previous character.
ug: ئالدىنقى ھەرپكە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to next word.
ug: كېيىنكى سۆزگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to previous word.
ug: ئالدىنقى سۆزگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to next line.
ug: كېيىنكى قۇرغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to previous line.
ug: ئالدىنقى قۇرغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the top of the file.
ug: ھۆججەت چوقىسىغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the bottom of the file.
ug: ھۆججەت ئاخىرىغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the beginning of the line.
ug: قۇر بېشىغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the end of the line.
ug: قۇر ئاخىرىغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the next object.
ug: كېيىنكى نەڭگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the previous object.
ug: ئالدىنقى نەڭ يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for causing a collapsed combo box which was reached by Orca's caret navigation to be expanded.
en: Causes the current combo box to be expanded.
ug: ھازىرقى تاللاش-تىزىمى كېڭەيتىلىدۇ.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: Switches between Gecko native and Orca caret navigation.
ug: Gecko يەرلىك ۋە Orca نۇر نۇقتىسى ئارىسىدىكى يول باشلاشنى ئالماشتۇرىدۇ.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Advance live region politeness setting.
ug: تۇرىدىغان رايون ئەدەپلىك تەڭشىكىنى يۇقىرىلات.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Set default live region politeness level to off.
ug: تۇرىدىغان رايون ئەدەپلىك دەرىجىسىنى تاقاققا تەڭشە.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to a command for reviewing up to nine stored previous live messages.
en: Review live region announcement.
ug: تۇرىدىغان رايون ئۇقتۇرۇش كۆرسەت

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to an Orca command which allows the user to toggle whether or not Orca pays attention to changes in live regions. Note that turni
en: Monitor live regions.
ug: تۇرىدىغان رايونلارنى كۆزەت

note: Translators: hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. This command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If the user is already in the mouse over object, this command will hid
en: Moves focus into and away from the current mouse over.
ug: فوكۇسنى ھازىرقى چاشقىنەكنىڭ ئاستىغا يۆتكەيدۇ ۋە قايتۇرىدۇ.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to set the row.
en: Set the row to use as dynamic column headers.
ug: قۇرنى ھەرىكەتچان ئىستون قېشى قىلىپ تەڭشەيدۇ.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Clears the dynamic column headers.
ug: ھەرىكەتچان ئىستون قاشلىرىنى تازىلايدۇ.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing row headers. This string refers to the command to set the column.
en: Set the column to use as dynamic row headers.
ug: ئىستوننى ھەرىكەتچان قۇر قېشى قىلىپ تەڭشەيدۇ.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Clears the dynamic row headers
ug: ھەرىكەتچان قۇر قاشلىرىنى تازىلايدۇ

note: Translators: This string refers to an Orca command. The "input line" refers to the place where one enters formulas for a spreadsheet.
en: Presents the contents of the input line.
ug: كىرگۈزۈش قۇرىنىڭ مەزمۇنلىرىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around the document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. This feature needs to be toggle-able so that it does not interfere with normal
en: Toggles structural navigation keys.
ug: قۇرۇلما يولباشچى كۇنۇپكىسىنى ئالماشتۇر.

note: Translators: this is for navigating among anchors in a document. An anchor is a named spot that one can jump to.
en: Goes to previous anchor.
ug: ئالدىنقى لەڭگەرگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among anchors in a document. An anchor is a named spot that one can jump to.
en: Goes to next anchor.
ug: كېيىنكى لەڭگەرگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Goes to previous blockquote.
ug: ئالدىنقى بۆلەك-نەقىلگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Goes to next blockquote.
ug: كېيىنكى بۆلەك-نەقىلگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Displays a list of blockquotes.
ug: بۆلەك-نەقىل تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Goes to previous button.
ug: ئالدىنقى  توپچىغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Goes to next button.
ug: كېيىنكى توپچىغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Displays a list of buttons.
ug: توپچىلار تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Goes to previous check box.
ug: ئالدىنقى تاللاش رامكىسىغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Goes to next check box.
ug: كېيىنكى تاللاش رامكىسىغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Displays a list of check boxes.
ug: تاللاش رامكىسى تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Goes to previous combo box.
ug: ئالدىنقى تاللاش-تىزىمىغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Goes to next combo box.
ug: كېيىنكى تاللاش-تىزىمىغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Displays a list of combo boxes.
ug: تاللاش-تىزىم رامكىسىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Goes to previous entry.
ug: ئالدىنقى كىرگۈگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Goes to next entry.
ug: كېيىنكى كىرگۈگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Displays a list of entries.
ug: كىرگۈلەر تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Goes to previous form field.
ug: ئالدىنقى فورما دائىرىسىگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Goes to next form field.
ug: كېيىنكى فورما دائىرىسىگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Displays a list of form fields.
ug: فورما خەت بۆلەكلىرىنىڭ تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Goes to previous heading.
ug: ئالدىنقى ماۋزۇغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Goes to next heading.
ug: كېيىنكى ماۋزۇغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Displays a list of headings.
ug: ماۋزۇلارنىڭ تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Goes to previous heading at level %d.
ug: %d دەرىجىدىكى ئالدىنقى ماۋزۇغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Goes to next heading at level %d.
ug: %d دەرىجىدىكى كېيىنكى ماۋزۇغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Displays a list of headings at level %d.
ug: %d دەرىجىدىكى ماۋزۇلارنىڭ تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Goes to previous landmark.
ug: ئالدىنقى مۇساپە بەلگىسىگە  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Goes to next landmark.
ug: كېيىنكى مۇساپە بەلگىسىگە  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Goes to previous large object.
ug: ئالدىنقى چوڭ نەڭگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Goes to next large object.
ug: كېيىنكى چوڭ نەڭگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Displays a list of large objects.
ug: چوڭ نەڭ تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Displays a list of links.
ug: ئۇلانمىلارنىڭ تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Goes to previous list.
ug: ئالدىنقى تىزىمغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Goes to next list.
ug: كېيىنكى تىزىمغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Displays a list of lists.
ug: تىزىملارنىڭ تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Goes to previous list item.
ug: ئالدىنقى تىزىم تۈرىگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Goes to next list item.
ug: كېيىنكى تىزىم تۈرىگە يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Displays a list of list items.
ug: تىزىمنىڭ ئەزالىرىنى(item) تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Goes to previous live region.
ug: ئالدىنقى تۇرىدىغان رايونغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Goes to next live region.
ug: كېيىنكى تۇرىدىغان رايونغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Goes to the last live region which made an announcement.
ug: ئاخىرقى ئېلان قىلىنغان تۇرىدىغان رايونغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Goes to previous paragraph.
ug: ئالدىنقى ئابزاس‏قا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Goes to next paragraph.
ug: كېيىنكى  ئابزاس‏قا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Displays a list of paragraphs.
ug: ئابزاس‏لارنىڭ تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Goes to previous radio button.
ug: ئالدىنقى تاللاش توپچىسىغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Goes to next radio button.
ug: كېيىنكى تاللاش توپچىسىغا يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Displays a list of radio buttons.
ug: تاللاش توپچىسىنىڭ تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Goes to previous separator.
ug: ئالدىنقى ئايرىش بەلگىسىگە  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Goes to next separator.
ug: كېيىنكى ئايرىش بەلگىسىگە  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Goes to previous table.
ug: ئالدىنقى جەدۋەلگە  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Goes to next table.
ug: كېيىنكى جەدۋەلگە  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Displays a list of tables.
ug: جەدۋەللەرنىڭ تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes down one cell.
ug: بىر كاتەك ئاستىغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes to the first cell in a table.
ug: جەدۋەلدىكى دەسلەپكى كاتەككە  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes to the last cell in a table.
ug: جەدۋەلدىكى ئاخىرقى كاتەككە  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes left one cell.
ug: بىر كاتەك سولغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes right one cell.
ug: بىر كاتەك ئوڭغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes up one cell.
ug: بىر كاتەك ئۈستىگە  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Goes to previous unvisited link.
ug: زىيارەت قىلىنمىغان ئالدىنقى ئۇلانمىغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Goes to next unvisited link.
ug: زىيارەت قىلىنمىغان كېيىنكى ئۇلانمىغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Displays a list of unvisited links.
ug: زىيارەت قىلىنمىغان ئۇلانمىلارنىڭ تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Goes to previous visited link.
ug: زىيارەت قىلىنغان ئالدىنقى ئۇلانمىغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Goes to next visited link.
ug: زىيارەت قىلىنغان كېيىنكى ئۇلانمىغا  يۆتكىلىدۇ.

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Displays a list of visited links.
ug: زىيارەت قىلىنغان ئۇلانمىلارنىڭ تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

note: Translators: this is the action name for the 'toggle' action. It must be the same string used in the *.po file for gail.
en: toggle
ug: ئالماشتۇر

note: Translators: Orca has had to implement its own caret navigation model to work around issues in Gecko/Firefox. In some versions of Firefox, we must perform a focus grab on each object being navigated in order for things to work as expected; in other versions of Firefox, we must avoid doing so in orde
en: _Grab focus on objects when navigating
ug: يول باشلاۋاتقاندا ئوبيېكتلاردىكى فوكۇسنى تۇتۇۋال(_G)

note: Translators: When the user arrows up and down in HTML content, and Orca is controlling the caret, the user might want Orca to always position the cursor at the beginning of the line (as opposed to the position directly above/below the current cursor position). Different users have different preferen
en: _Position cursor at start of line when navigating vertically
ug: تىك يۆنىلىشتە يول باشلىغاندا نۇربەلگىسىنى سىزىق بېشىغا بېكىت(_P)

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will tell you when one of your buddies is typing a message.
en: Announce when your _buddies are typing
ug: دوستلىرىڭىز كىرگۈزۈۋاتقاندا ئۇقتۇرسۇن(_B)

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will provide the user with chat room specific message histories rather than just a single history which contains the latest messages from all the chat rooms that they are in.
en: Provide chat room specific _message histories
ug: چايخانا ئالاھىدە ئۇچۇر خاتىرىلىرىنى تەمىنلە(_M)

note: Translators: This is the label of a panel holding options for how messages in this application's chat rooms should be spoken. The options are: Speak messages from all channels (i.e. even if the chat application doesn't have focus); speak messages from a channel only if it is the active channel; spea
en: Speak messages from
ug: كەلگەن ئۇچۇرلارنى ئوقۇت

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear irrespective of whether or not the chat application currently has focus. This is the default behaviour.
en: All cha_nnels
ug: بارلىق قاناللار(_N)

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear if and only if the chat application has focus. The string substituion is for the application name (e.g Pidgin).
en: All channels when an_y %s window is active
ug: خالىغان بىر %s كۆزنەك  ھەرىكەتچان بولسا بارلىق قانال(_Y)

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will only speak new chat messages for the currently active channel, irrespective of whether the chat application has focus.
en: A channel only if its _window is active
ug: كۆزنىكى ھەرىكەتچان بولسا بىرلا قانال(_W)

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will speak the name of the chat room prior to presenting an incoming message.
en: _Speak Chat Room name
ug: چايخانا ئاتىنى ئوقۇت(_S)

note: Translators: This is a label which will appear in the list of available speech engines as a special item. It refers to the default engine configured within the speech subsystem. Apart from this item, the user will have a chance to select a particular speech engine by its real name (Festival, IBMTTS,
en: Default Synthesizer
ug: كۆڭۈلدىكى بىرىكتۈرگۈچ

note: Translators: This is the label for a spinbutton. This option allows the user to specify the number of matched characters that must be present before Orca speaks the line that contains the results from an application's Find toolbar.
en: Minimum length of matched text:
ug: ماس كەلگەن تېكىستنىڭ ئەڭ كىچىك ئۇزۇنلۇقى:

note: Translators: This is the label of a panel containing options for what Orca presents when the user is in the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Find Options
ug: ئىزدە تاللانمىلىرى

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether the line that contains the match from an application's Find toolbar should always be spoken, or only spoken if it is a different line than the line which contained the last match.
en: Onl_y speak changed lines during find
ug: ئىزدەۋاتقاندا ئۆزگەرتكەن قۇرلارنىلا سۆزلەت(_Y)

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether or not Orca will automatically speak the line that contains the match while the user is performing a search from the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Speak results during _find
ug: ئىزدەۋاتقاندا نەتىجىلەرنى سۆزلەت

note: Translators: Function is a table column header where the cells in the column are a sentence that briefly describes what action Orca will take if and when the user invokes that keyboard command. DESCRIP Translators: Function is a table column header where the cells in the column are a sentence that b
en: Function
ug: فۇنكسىيە

note: Translators: Key Binding is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands. Translators: Key Binding is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orc
en: Key Binding
ug: كۇنۇپكا باغى

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a blockquote.
en: Blockquote
ug: بۆلەك-نەقىل

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a button.
en: Button
ug: توپچا

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the caption of a table.
en: Caption
ug: ماۋزۇ

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a check box.
en: Check Box
ug: تاللاش رامكىسى

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item in a combo box.
en: Combo Box
ug: بىرىكمە رامكا

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the description of an element.
en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a heading.
en: Heading
ug: ماۋزۇ

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a form field.
en: Label
ug: ئەن

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of a column which contains the level of a heading. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for 
en: Level
ug: دەرىجە

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a link.
en: Link
ug: ئۇلانما

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list.
en: List
ug: تىزىم

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list item.
en: List Item
ug: تىزىم ئەزايى

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an object.
en: Object
ug: نەڭ

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a paragraph.
en: Paragraph
ug: ئابزاس

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a radio button.
en: Radio Button
ug: تاق تاللاش كۇنۇپكىسى

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the role of a widget. Examples include "heading", "paragraph", 
en: Role
ug: رول

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item of a form field.
en: Selected Item
ug: تاللانغان تۈر

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the state of a widget. Examples include "checked"/"not checked"
en: State
ug: ھالەت

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an entry.
en: Text
ug: تېكىست

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the value of a form field.
en: Value
ug: قىممەت

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Blockquotes
ug: بۆلەك-نەقىللەر

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Buttons
ug: توپچىلار

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Check Boxes
ug: تاللاش رامكىلىرى

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Combo Boxes
ug: تاللاش-تىزىم رامكىلىرى

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Entries
ug: تۈرلەر

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Form Fields
ug: فورما خەت بۆلەكلىرى

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Headings
ug: ماۋزۇلار

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for <h2>, and so on.
en: Headings at Level %d
ug: %d دەرىجىدىكى ماۋزۇ

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a l
en: Large Objects
ug: چوڭ نەڭلەر

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Links
ug: ئۇلانمىلار

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Lists
ug: تىزىملار

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: List Items
ug: تىزىم ئەزالىرى

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Paragraphs
ug: ئابزاس‏لار

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Radio Buttons
ug: تاللاش توپچىلىرى

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Tables
ug: جەدۋەللەر

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Unvisited Links
ug: زىيارەت قىلىنمىغان ئۇلانمىلار

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Visited Links
ug: زىيارەت قىلىنغان ئۇلانمىلار

note: Translators: This is the title of a panel holding options for how to navigate HTML content (e.g., Orca caret navigation, positioning of caret, structural navigation, etc.).
en: Page Navigation
ug: بەت يولباشچىسى

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically start reading the page from beginning to end. This is the label of a checkbox in which users can indicate their preference.
en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
ug: بىر بەت دەسلەپ يۈكلەنگەندە ئاپتوماتىك سۆزلەشنى باشلا(_L)

note: Translators: This string will appear in the list of available voices for the current speech engine. "%s" will be replaced by the name of the current speech engine, such as "Festival default voice" or "IBMTTS default voice". It refers to the default voice configured for given speech engine within the
en: %s default voice
ug: %s كۆڭۈلدىكى ئۈن

note: Translators this label refers to the name of particular speech synthesis system. (http://devel.freebsoft.org/speechd)
en: Speech Dispatcher
ug: تاۋۇش پېرېداتچىك

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the coordinates of the current spread sheet cell. Coordinates are the row and column position within the spread sheet (i.e. A1, B1, C2 ...)
en: Speak spread sheet cell coordinates
ug: ئېلېكترونلۇق جەدۋەل كاتەك كوئوردېناتلىرىنى سۆزلەت

note: Translators: This is a label for an option for whether or not to speak the header of a table cell in document content.
en: Announce cell _header
ug: كاتەك قېشىنى ئۇقتۇر

note: Translators: This is the title of a panel containing options for specifying how to navigate tables in document content.
en: Table Navigation
ug: جەدۋەل يولباشچىسى

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca to skip over empty/ blank cells when navigating tables in document content.
en: Skip _blank cells
ug: بوش كاتەكلەردىن ئاتلا(_B)

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak table cell coordinates in document content.
en: Speak _cell coordinates
ug: كاتەك كوئوردېناتلىرىنى سۆزلەت(_C)

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the span size of a table cell (e.g., how many rows and columns a particular table cell spans in a table).
en: Speak _multiple cell spans
ug: كۆپ كاتەكلەرنى سۆزلەت(_M)

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode. This is the 
en: Use _Orca Caret Navigation
ug: Orca نۇر نۇقتىسى  يولباشچىسىنى قوللان(_O)

note: Translators: Orca provides keystrokes to navigate HTML content in a structural manner: go to previous/next header, list item, table, etc. This is the label of a checkbox in which users can indicate their default preference.
en: Use Orca _Structural Navigation
ug: Orca قۇرۇلما يولباشچىسىنى قوللان(_S)

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: double click
ug: قوش چەك

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: triple click
ug: ئۇچ چېكىش

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the control key
en: Control
ug: تىزگىن

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left shift key
en: left shift
ug: سول Shift كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left alt key
en: left alt
ug: سول Alt كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left ctrl key
en: left control
ug: ئوڭ Control كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right shift key
en: right shift
ug: ئوڭ Shift كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right alt key
en: right alt
ug: ئوڭ Alt كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right ctrl key
en: right control
ug: ئوڭ Control كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left meta key
en: left meta
ug: سول meta كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right meta key
en: right meta
ug: ئوڭ meta كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the num lock key
en: num lock
ug: num lock كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the caps lock key
en: caps lock
ug: caps lock كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the scroll lock key
en: scroll lock
ug: scroll lock كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page up key
en: page up
ug: page up كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page down key
en: page down
ug: page down كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left tab key
en: left tab
ug: سول tab كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the backspace key
en: backspace
ug: backspace كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the return key
en: return
ug: return كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the enter key
en: enter
ug: enter كۇنۇپكىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the up arrow key
en: up
ug: ئۈستىگە

note: Translators: this is how someone would speak the name of the down arrow key
en: down
ug: ئاستى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left arrow key
en: left
ug: سول

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right arrow key
en: right
ug: ئوڭ

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left super key
en: left super
ug: سول super

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right super key
en: right super
ug: ئوڭ super

note: Translators: this is how someone would speak the name of the menu key
en: menu
ug: تىزىملىك

note: Translators: this is how someone would speak the name of the ISO shift key
en: ISO level 3 shift
ug: ISORLM 3-دەرىجە shift

note: Translators: this is how someone would speak the name of the help key
en: help
ug: ياردەم

note: Translators: this is how someone would speak the name of the multi key
en: multi
ug: كۆپ

note: Translators: this is how someone would speak the name of the mode switch key
en: mode switch
ug: شەكىل ئالماشتۇر

note: Translators: this is how someone would speak the name of the escape key
en: escape
ug: Esc

note: Translators: this is how someone would speak the name of the insert key
en: insert
ug: قىستۇر

note: Translators: this is how someone would speak the name of the delete key
en: delete
ug: ئۆچۈر

note: Translators: this is how someone would speak the name of the home key
en: home
ug: باش بەت

note: Translators: this is how someone would speak the name of the begin key
en: begin
ug: باشلا

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the acute glyph
en: acute
ug: ئۇرغۇلۇق

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the circumflex glyph
en: circumflex
ug: سوزۇش بەلگىسى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the diaeresis glyph
en: diaeresis
ug: ئۈزۈك

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the ring glyph
en: ring
ug: قوڭغۇراق

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the stroke glyph
en: stroke
ug: سائەت ئاۋازى

note: Translators: this is how someone would speak the name of the minus key
en: minus
ug: مىنۇس

[ctx: generic name]
note: Translators: Sometimes when we attempt to get the name of an accessible software application, we fail because the app or one of its elements is defunct. This is a generic name so that we can still refer to this element in messages.
en: application
ug: پروگرامما

note: Translators: This is presented when the user has navigated to an empty line.
en: blank
ug: بوشلۇق

note: Translators: This refers to font weight.
en: bold
ug: توم

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when a new bookmark has been entered into the list of bookma
en: bookmark entered
ug: خەتكۈش كىرگۈزۈلدى

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user to indicate the comparative locations of the current object 
en: comparison unknown
ug: نامەلۇم سېلىشتۇرما

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user to indicate the current object is the same object pointed to
en: bookmark is current object
ug: خەتكۈش ھازىرقى ئوبيېكت

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user to indicate the current object's parent and the bookmarked o
en: bookmark and current object have same parent
ug: خەتكۈش ۋە  ھازىرقى ئوبيېكتنىڭ ئاتا تۈرى ئوخشاش

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user to indicate the current object and the bookmarked object sha
en: shared ancestor %s
ug: ھەمبەھىرلەنگەن ئەجداد %s

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when the active list of bookmarks have been saved to disk.
en: bookmarks saved
ug: خەتكۈچلەر ساقلاندى

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when an error was encountered, preventing the active list of
en: bookmarks could not be saved
ug: خەتكۈچلەرنى ساقلىيالمىدى

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands. This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Bypass mode enabled.
ug: ئايلىنىپ ئۆتۈش ھالىتى قوزغىتىلدى.

note: Translators: this is an indication that Orca is unable to obtain the display/ results area of the calculator being used (e.g. gcalctool).
en: Unable to get calculator display
ug: ھېسابلىغۇچنى كۆرسىتىشكە ئېرىشەلمىدى

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: icon
ug: سىنبەلگە

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to icon.
ug: چوڭ ھەرپكە ئايلاندۇرۇش ئۇسلۇبىنى «سىنبەلگە» گە تەڭشەيدۇ.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: none
ug: يوق

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to none.
ug: چوڭ ھەرپكە ئايلاندۇرۇش ئۇسلۇبىنى «يوق» قا تەڭشەيدۇ.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: spell
ug: ئىملا

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to spell.
ug: چوڭ ھەرپكە ئايلاندۇرۇش ئۇسلۇبىنى «ئىملا» غا تەڭشەيدۇ.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: Gecko is controlling the caret.
ug: Gecko نۇر نۇقتىسىنى تىزگىنلەۋاتىدۇ.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: Orca is controlling the caret.
ug: Orca نۇربەلگىسىنى تىزگىنلەۋاتىدۇ.

note: Translators: this is the name of a cell in a spreadsheet.
en: Cell %s
ug: %s كاتەكچىسى

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcment unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be tr
en: Do not announce when your buddies are typing.
ug: دوستلىرىڭىز كىرگۈزۈۋاتقاندا ئۇقتۇرمىسۇن.

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcment unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be tr
en: announce when your buddies are typing.
ug: دوستلىرىڭىز كىرگۈزۈۋاتقاندا ئۇقتۇرسۇن.

note: Translators: In chat applcations, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. This string to be trans
en: Message from chat room %s
ug: چايخانا %s دىن كەلگەن ئۇچۇر

note: Translators: This message is presented to inform the user that a new chat conversation has been added to the existing conversations. The "tab" here refers to the tab which contains the label for a GtkNotebook page. The label on the tab is the string substitution.
en: New chat tab %s
ug: يېڭى سۆھبەت بەتكۈچى %s

note: Translators: In chat applcations, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca h
en: Do not speak chat room name.
ug: چايخانا ئاتىنى ئوقۇتما.

note: Translators: In chat applcations, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca h
en: speak chat room name.
ug: چايخانا ئاتىنى ئوقۇت.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Do not provide chat room specific message histories.
ug: قوزغالغاندا ئەڭ ئاخىرقى ئەڭگىمەنى ئاچما

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Provide chat room specific message histories.
ug: چايخانا ئالاھىدە ئۇچۇر خاتىرىلىرىنى تەمىنلە.

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box.
en: Default button is %s
ug: كۆڭۈلدىكى توپا %s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consequtive subscripted characters. For example, 'X' followed by 'subscript 2' followed by 'subscript 3' should be presented to the user as 'X subscript 23'.
en:  subscript %s
ug:  تۆۋەنكى %s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consequtive superscripted characters. For example, 'X' followed by 'superscript 2' followed by 'superscript 3' should be presented to the user as 'X superscript 23'.
en:  superscript %s
ug:  يۇقىرىقى %s

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects the entire document by pressing Ctrl+A.
en: entire document selected
ug: پۈتكۈل پۈتۈك تاللاندى

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the document by pressing Ctrl+Shift+End.
en: document selected from cursor position
ug: نۇربەلگىسى تۇرغان  ئورۇندىن باشلاپ تاللانغان پۈتۈك

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text by pressing Ctrl+Shift+End.
en: document unselected from cursor position
ug: نۇربەلگىسى تۇرغان  ئورۇندىن باشلاپ تاللانمىغان پۈتۈك

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the document by pressing Ctrl+Shift+Home.
en: document selected to cursor position
ug: نۇربەلگە ئورنىغىچە تاللانغان پۈتۈك

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text by pressing Ctrl+Shift+Home.
en: document unselected to cursor position
ug: نۇربەلگە ئورنىغىچە تاللانمىغان پۈتۈك

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the row to a particular row number.
en: Dynamic column header set for row %d
ug: قۇر %d نىڭ دىنامىكىلىق ئىستون قېشى بەلگىلەندى

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Dynamic column header cleared.
ug: دىنامىكىلىق ئىستون قېشى تازىلاندى.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the column to a particular column number.
en: Dynamic row header set for column %s
ug: ئىستون %s نىڭ دىنامىكىلىق قۇر قېشى بەلگىلەندى

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Dynamic row header cleared.
ug: دىنامىكىلىق قۇر قېشى تازىلاندى.

note: Translators: this is used to announce that the current input line in a spreadsheet is blank/empty.
en: empty
ug: بوش

note: Translators: This is the size of a file in kilobytes
en: %.2f kilobytes
ug: %.2f كىلوبايت

note: Translators: This is the size of a file in megabytes
en: %.2f megabytes
ug: %.2f مېگابايت

note: Translators: This message is presented to the user after performing a file search to indicate there were no matches.
en: No files found.
ug: ھۆججەتلەر تېپىلمىدى.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Appended contents to clipboard.
ug: چاپلاش تاختىسىنىڭ ئارقىسىغا قوشۇلغان مەزمۇنلار.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Copied contents to clipboard.
ug: چاپلاش تاختىسىدىكى كۆچۈرۈلگەن مەزمۇنلار

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Not using flat review.
ug: تەكشى كۆرۈنۈشنى ئىشلەتمىگەن.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Entering flat review.
ug: تەكشى كۆرۈشكە كىرىۋاتىدۇ.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Leaving flat review.
ug: تەكشى كۆرۈشتىن ئايرىلىۋاتىدۇ.

note: Translators: this means a particular cell in a spreadsheet has a formula (e.g., "=sum(a1:d1)")
en: has formula
ug: فورمۇلا

note: Translators: The following string is spoken to let the user know that he/she is on a link within an image map. An image map is an image/graphic which has been divided into regions. Each region can be clicked on and has an associated link. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Imagemap for more inf
en: image map link
ug: رەسىم خەرىتىسى ئۇلانمىسى

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key
ug: ئاچقۇچ

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to key.
ug: كۇنۇپكا ئەكس سادانى كۇنۇپكىغا بەلگىلە.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: None
ug: يوق

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to None.
ug: كۇنۇپكا ئەكس سادانى يوق قىلىپ  بەلگىلە.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key and word
ug: كۇنۇپكا ۋە سۆز

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to key and word.
ug: كۇنۇپكا ئەكس سادانى كۇنۇپكا ۋە سۆزگە بەلگىلە.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: sentence
ug: جۈملە

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to sentence.
ug: كۇنۇپكا ئەكس سادانى جۈملىگە  بەلگىلە.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word
ug: سۆز

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to word.
ug: كۇنۇپكا ئەكس سادانى سۆزگە بەلگىلە.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word and sentence
ug: سوز ۋە جۈملە

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to word and sentence.
ug: كۇنۇپكا ئەكس سادانى  سۆز ۋە جۈملىگە بەلگىلە.

note: Translators: Inaccessible means that the application cannot be read by Orca. This usually means the application is not friendly to the assistive technology infrastructure.
en: inaccessible
ug: زىيارەت قىلغىلى بولمىدى

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Disabled
ug: ئىناۋەتسىز قىلىنغان

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will not be spoken.
en: Speaking of indentation and justification disabled.
ug: تارتىلىش ۋە رەتلەشنى سۆزلىتىش تاقالدى.

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Enabled
ug: ئىناۋەتلىك قىلىنغان

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Speaking of indentation and justification enabled.
ug: تارتىلىش ۋە رەتلەشنى سۆزلىتىش قوزغىتىلدى.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Learn mode.  Press escape to exit.
ug: ئۆگىنىش ھالىتى. «ESC» بېسىلسا ئاخىرلىشىدۇ.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To get a list of Orca's default shortcuts, press 1. To get a list of Orca's shortcuts for the current application, press 2. To view Orca's documentation, press F1. To exit learn mode, press the escape key.
ug: ئۆگىنىش ھالىتىگە كىرىۋاتىدۇ.  خالىغان كۇنۇپكىنى بېسىپ ئۇنىڭ ئىقتىدارىنى ئاڭلاڭ. Orca نىڭ كۆڭۈلدىكى تېزلەتمىلىرىگە ئېرىشىش ئۈچۈن 1 نى بېسىڭ. نۆۋەتتىكى پروگراممىدىكى Orca نىڭ تېزلەتمىلىرىگە ئېرىشىش ئۈچۈن 2 نى بېسىڭ. Orca نىڭ قوللانمىلىرىنى كۆرۈش ئۈچۈن F1 نى بېسىڭ. ئۆگىنىش ھالىتىنى ئاخىرلاشتۇرۇش ئۈچۈن ESC نى بېسىڭ.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the line by pressing Shift+Down.
en: line selected down from cursor position
ug: نۇربەلگىسى ئورنىدىن ئاستىغا تاللانغان قۇر

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the line by pressing Shift+Up.
en: line selected up from cursor position
ug: نۇربەلگىسى ئورنىدىن يۇقىرىغا تاللانغان قۇر

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the end of the paragraph by pressing Shift
en: line unselected down from cursor position
ug: نۇربەلگىسى ئورنىدىن ئاستىغا تاللانمىغان قۇر

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the start of the paragraph by pressing Shi
en: line unselected up from cursor position
ug: نۇربەلگىسى ئورنىدىن يۇقىرىغا تاللانمىغان قۇر

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Exiting learn mode.
ug: ئۆگىنىش ھالىتىنى ئاخىرلاشتۇرۇۋاتىدۇ.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the line by pressing Ctrl+Shift+Page_Up.
en: line selected from start to previous cursor position
ug: بېشىدىن نۇربەلگىسى تۇرغان ئورۇنغىچە  تاللانغان قۇر

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the line by pressing Ctrl+Shift+Page_Down.
en: line selected to end from previous cursor position
ug: نۇربەلگىسى تۇرغان ئورۇندىن  ئاخىرىغىچە تاللانغان قۇر

note: Translators: this indicates that this piece of text is a hypertext link.
en: link
ug: ئۇلانما

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is on the same page.
en: same page
ug: ئوخشاش بەت

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at the same site (but not on the same page as the link).
en: same site
ug: ئوخشاش تورتۇرا

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at a different site than that of the link.
en: different site
ug: باشقا جاي

note: Translators: this refers to a link to a file, where the first item is the protocol (ftp, ftps, or file) and the second item the name of the file being linked to.
en: %(uri)s link to %(file)s
ug: %(uri)s دېگىنى %(file)s غا ئۇلانما قىلىنغان

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto.
en: %s link
ug: %s ئۇلانما

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate amongst the list of commands presented in learn mode, as well as how to exit the list when finished.
en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
ug: يۇقىرىغا ۋە تۆۋەنگە ئىسترېلكىسىنى ئىشلىتىپ تىزىشنى  يېتەكلەڭ. Escape نى بېسىپ چېكىنىڭ.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: All live regions set to off
ug: بارلىق تۇرىدىغان رايونلارنى تاقاق قىلىپ تەڭشە

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: live regions politeness levels restored
ug: تۇرىدىغان رايون ئەدەپلىك دەرىجىلىرى ئەسلىگە قايتۇرۇلدى

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: politeness level %s
ug: ئەدەپلىك دەرىجىسى %s

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to assertive
ug: تۇرىدىغان رايوننى ئىشەنچكە تەڭشەۋاتىدۇ

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to off
ug: تۇرىدىغان رايوننى تاقاق قىلىپ تەڭشەۋاتىدۇ

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to polite
ug: تۇرىدىغان رايوننى ئەدەپلىككە تەڭشەۋاتىدۇ

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to rude
ug: تۇرىدىغان رايوننى قوپالغا تەڭشەۋاتىدۇ

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring off
ug: تۇرىدىغان رايونلارنى كۆزىتىش يېپىق

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring on
ug: تۇرىدىغان رايونلارنى كۆزىتىش ئوچۇق

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that a cached message is not available 
en: no live message saved
ug: تۇرىدىغان رايون ئۇچۇرى ساقلانمىدى

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that Orca's live region features have b
en: Live region support is off
ug: تۇرىدىغان رايون دەستىكى يېپىق

[ctx: location]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a brief message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Not found
ug: تېپىلمىدى

note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a detailed message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Could not find current location.
ug: ھازىرقى ئورۇننى تاپالمىدى.

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: off
ug: چەكلە

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: on
ug: قوزغات

note: Translators: This is to inform the user of the presence of the red squiggly line which indicates that a given word is not spelled correctly.
en: misspelled
ug: ئىملاسى خاتا

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The first thing it does is let the user know what the misspelled word is.
en: Misspelled word: %s
ug: ئىملاسى خاتا سوز: %s

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The second thing it does is give the phrase containing the misspelled word in the document. This is known as the context.
en: Context is %s
ug: كونتېكىست %s

note: Translators: Hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. Orca has a command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If this command fails, Orca will present this message.
en: Mouse over object not found.
ug: چاشقىنەك ئاستىدىكى ئوبيېكت تېپىلمىدى.

note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is a message that will be presented to the user when an error (such as the operation timing out) kept us
en: Error: Could not create list of objects.
ug: خاتالىق: نەڭلەر تىزىمىنى قۇرغىلى بولمىدى.

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list).
en: Nesting level %d
ug: گىرەلەشمە دەرىجە %d

note: Translators: Orca has a command that moves the mouse pointer to the current location on a web page. If moving the mouse pointer caused an item to appear such as a pop-up menu, we want to present that fact.
en: New item has been added
ug: يېڭى تۈر قوشۇلدى

note: Translators: This is intended to be a short phrase to present the fact that no no accessible component has keyboard focus.
en: No focus
ug: فوكۇس يوق

note: Translators: This message presents the fact that no accessible application has has keyboard focus.
en: No application has focus.
ug: پروگرامما فوكۇسلانمىدى.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from anchor to anchor. (An anchor is a named spot that one can jump to.) This is a detailed message which will be presented to the user if no more anchors can be found.
en: No more anchors.
ug: باشقا لەڭگەر يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from blockquote to blockquote. This is a detailed message which will be presented to the user if no more blockquotes can be found.
en: No more blockquotes.
ug: باشقا بۆلەك-نەقىل يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from button to button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more buttons can be found.
en: No more buttons.
ug: باشقا توپچا يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from check box to check box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more check boxes.
ug: باشقا  تاللاش رامكىسى يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from 'large object' to 'large object'. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more large objects.
ug: باشقا  چوڭ ئوبيېكت يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from combo box to combo box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more combo boxes can be found.
en: No more combo boxes.
ug: باشقا تاللاش-تىزىمى يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from entry to entry. This is a detailed message which will be presented to the user if no more entries can be found.
en: No more entries.
ug: باشقا كىرگۈ يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from form field to form field. This is a detailed message which will be presented to the user if no more form fields can be found.
en: No more form fields.
ug: باشقا فورما دائىرىسى يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading. This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings can be found.
en: No more headings.
ug: باشقا ماۋزۇ يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading at a particular level (i.e. only <h1> or only <h2>, etc.). This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings at the desired level can be found.
en: No more headings at level %d.
ug: %d دەرىجىدىكى باشقا ماۋزۇ يوق.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc. This is an indication that one was not found.
en: No landmark found.
ug: مۇساپە بەلگىسى تېپىلمىدى.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from link to link (regardless of visited state). This is a detailed message which will be presented to the user if no more links can be found.
en: No more links.
ug: ئۇلانمىلار يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list to bulleted/numbered list. This is a detailed message which will be presented to the user if no more lists can be found.
en: No more lists.
ug: باشقا تىزىم يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list item to bulleted/numbered list item. This is a detailed message which will be presented to the user if no more list items can be found.
en: No more list items.
ug: باشقا تىزىم تۇرى يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from live region to live region. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. This is a detailed message which will be presented to the user if no more live regions can be found. For more info, 
en: No more live regions.
ug: باشقا تۇرىدىغان رايون يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from paragraph to paragraph. This is a detailed message which will be presented to the user if no more paragraphs can be found.
en: No more paragraphs.
ug: باشقا ئابزاس‏ يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from radio button to radio button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more radio buttons can be found.
en: No more radio buttons.
ug: باشقا تاللاش توپچىسى يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from separator to separator (e.g. <hr> tags). This is a detailed message which will be presented to the user if no more separators can be found.
en: No more separators.
ug: باشقا ئايرىش بەلگىسى يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table to to table. This is a detailed message which will be presented to the user if no more tables can be found.
en: No more tables.
ug: باشقا جەدۋەل يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from unvisited link to unvisited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more unvisited links can be found.
en: No more unvisited links.
ug: باشقا زىيارەت قىلىنمىغان ئۇلانما يوق.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from visited link to visited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more visited links can be found.
en: No more visited links.
ug: باشقا زىيارەت قىلىنغان ئۇلانما يوق.

note: Translators: This message alerts the user to the fact that what will be presented next came from a notification.
en: Notification
ug: ئۇقتۇرۇش

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the bottom of the list of notifications is reached.
en: Bottom
ug: ئاستى

note: Translators: This message is presented to the user to confirm the list of notifications mode is being exited.
en: Exiting list notification messages mode.
ug: ئۇقتۇرۇش ئۇچۇرى تىزىمىنى كۆرسىتىش ھالىتىنى ئاخىرلاشتۇرۇۋاتىدۇ.

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the top of the list of notifications is reached.
en: Top
ug: ئۈستى

note: Translators: This is a tutorial message for the notification list mode.
en: Press h for help.
ug: ياردەم ئۈچۈن h نى بېسىڭ.

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate within the list notifications mode.
en: Use Up, Down, Home or End to navigate in the list.
    Press Escape to exit.
    Press Space to repeat the last message read.
    Press one digit to read a specific message.
ug: يۇقىرىغا، تۆۋەنگە، Home ياكى End كۇنۇپكىسىنى قوللىنىپ تىزىمدىكىنى يېتەكلەڭ. 
    Escape نى بېسىپ چېكىنىڭ.
    بوشلۇقنى بېسىپ ئاخىرقى ئۇچۇرنى ئوقۇشنى قايتىلاڭ.
    ئالاھىدە ئۇچۇرنى ئۇقۇش ئۈچۈن بىر رەقەمنى بېسىڭ.

note: Translators: This message is presented to the user when the notifications list is empty.
en: No notification messages
ug: ئۇقتۇرۇش ئۇچۇرلىرى يوق

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: off
ug: چەكلە

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: on
ug: قوزغات

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has started loading.
en: Loading.  Please wait.
ug: يۈكلەۋاتىدۇ. سەل ساقلاڭ.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading.
en: Finished loading.
ug: ئوقۇش تاماملاندى.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading. The string substitution is for the name of the object which has just finished loading (most likely the page's title).
en: Finished loading %s.
ug: %s نى ئوقۇش تاماملاندى.

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the page by pressing Shift+Page_Down.
en: page selected from cursor position
ug: نۇربەلگىسى تۇرغان ئورۇندىن باشلاپ تاللانغان بەت

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the page by pressing Shift+Page_Up.
en: page selected to cursor position
ug: نۇربەلگىسى تۇرغان ئورۇنغىچە تاللانغان بەت

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects a previously selected page by pressing Shift+Page_Down.
en: page unselected from cursor position
ug: نۇربەلگىسى تۇرغان ئورۇندىن باشلاپ تاللانمىغان بەت

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects a previously selected page by pressing Shift+Page_Up.
en: page unselected to cursor position
ug: نۇربەلگىسى تۇرغان ئورۇنغىچە تاللانمىغان بەت

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the end of the paragraph by pressing Ctrl+Shift+Down.
en: paragraph selected down from cursor position
ug: نۇربەلگىسى ئورنىدىن ئاستىغا تاللانغان پاراگراف

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects from the current location to the start of the paragraph by pressing Ctrl+Shift+UP.
en: paragraph selected up from cursor position
ug: نۇربەلگىسى ئورنىدىن يۇقىرىغا تاللانغان پاراگراف

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the end of the paragraph by pressing Ctrl+
en: paragraph unselected down from cursor position
ug: نۇربەلگىسى ئورنىدىن ئاستىغا تاللانمىغان پاراگراف

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user unselects previously selected text from the current location to the start of the paragraph by pressing Ctr
en: paragraph unselected up from cursor position
ug: نۇربەلگىسى ئورنىدىن يۇقىرىغا تاللانمىغان پاراگراف

note: Translators: This message is an indication of the position of the focused slide and the total number of slides in the presentation.
en: slide %(position)d of %(count)d
ug: %(count)d  دىكى  %(position)d - تال

note: Translators: This is a detailed message which will be presented as the user cycles amongst his/her saved profiles. A "profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spa
en: Profile set to %s.
ug: Profile نى %s غا بەلگىلەيدۇ.

note: Translators: This is an error message presented when the user attempts to cycle among his/her saved profiles, but no profiles can be found. A profile is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and se
en: No profiles found.
ug: profiles تېپىلمىدى.

note: Translators: this is an index value so that we can present value changes regarding a specific progress bar in environments where there are multiple progress bars (e.g. in the Firefox downloads dialog).
en: Progress bar %d.
ug: ئىلگىرىلەش بالدىقى %d

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: All
ug: ھەممىسى

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to all.
ug: تىنىش بەلگىلىرى دەرىجىسىنى "ھەممە" گە تەڭشە.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Most
ug: كۆپىنچە

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to most.
ug: تىنىش بەلگىلىرى دەرىجىسىنى "كۆپىنچە" گە تەڭشە.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: None
ug: يوق

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to none.
ug: تىنىش بەلگىلىرى دەرىجىسىنى "يوق"قا تەڭشە.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Some
ug: بەزى

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to some.
ug: تىنىش بەلگىلىرى دەرىجىسىنى "بەزى"گە تەڭشە.

note: Translators: This message is presented to indicate that a search has begun or is still taking place.
en: Searching.
ug: ئىزدەۋاتىدۇ.

note: Translators: This message is presented to indicate a search executed by the user has been completed.
en: Search complete.
ug: ئىزدەش تاماملاندى.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca's preferences have been reloaded.
en: Orca user settings reloaded.
ug: Orca ئىشلەتكۈچى تەڭشەكلىرى قايتا ئوقۇلدى.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been temporarily turned off.
en: Speech disabled.
ug: تاۋۇش ئىقتىدارى تاقاق.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been turned back on.
en: Speech enabled.
ug: تاۋۇش ئىقتىدارى ئوچۇق.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: faster.
ug: تېزرەك.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: slower.
ug: ئاستىراق.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: higher.
ug: يۇقىرىراق.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: lower.
ug: تۆۋەنرەك.

note: Translators: We replace the ellipses (both manual and UTF-8) with a spoken string. The extra space you see at the beginning is because we need the speech synthesis engine to speak the new string well. For example, "Open..." turns into "Open dot dot dot".
en:  dot dot dot
ug:  چېكىت چېكىت چېكىت

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is launched.
en: Welcome to Orca.
ug: Orca گە خۇش كەلدىڭىز.

note: Translators: Orca Preferences is the configuration GUI for Orca. This message is presented immediately before the GUI is shown.
en: Starting Orca Preferences.
ug: Orca مايىللىقى قوزغىلىۋاتىدۇ.

note: Translators: Orca Preferences in this case, is a configuration GUI for allowing users to set application specific settings from within Orca for the application that currently has focus.
en: Starting Orca Preferences for %s.
ug: %s ئۈچۈن Orca مايىللىقىنى باشلا.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is quit.
en: Goodbye.
ug: خەير-خوش

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This message lets them know a string they were searching for was not found.
en: string not found
ug: تېكىست تېپىلمىدى

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys off.
ug: قۇرۇلما يولباشچى كۇنۇپكىسىنى ياپ.

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys on.
ug: قۇرۇلما يولباشچى كۇنۇپكىسىنى ئاچ.

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move to the next structural navigation object. In Orca, "structural navigation" refers to quickly moving through a document by jumping amongst objects of a given type, such as from link to link, or from heading to heading, or from form field to
en: Not found
ug: تېپىلمىدى

note: Translators: This message describes the (row, col) position of a table cell.
en: Row %(row)d, column %(column)d.
ug: قۇر %(row)d, ئىستون %(column)d

note: Translators: This message is presented to indicate the user is in the last cell of a table in a document.
en: End of table
ug: جەدۋەل ئاخىرى

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a table and then navigates out of it.
en: leaving table.
ug: ئايرىلىش جەدۋىلى

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak cell
ug: كاتەكنى سۆزلەت

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak row
ug: قۇرنى سۆزلەت

note: Translators: a uniform table is one in which each table cell occupies one row and one column (i.e. a perfect grid). In contrast, a non-uniform table is one in which at least one table cell occupies more than one row and/or column.
en: Non-uniform
ug: تەكشىسىز

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. If the user gives a table navigation command but is not in a table, presents this message.
en: Not in a table.
ug: جەدۋەلدە يوق

note: Translators: This is a message presented to users when the columns in a table have been reordered.
en: Columns reordered
ug: ئىستونلارنىڭ قايتا ئورۇنلاشتۇرۇلدى

note: Translators: This is a message presented to users when the rows in a table have been reordered.
en: Rows reordered
ug: قۇرلار قايتا ئورۇنلاشتۇرۇلدى

note: Translators: this is in reference to a column in a table. The substitution is the index (e.g. the first column is "column 1").
en: column %d
ug: ئىستون %d

note: Translators: this is in reference to a column in a table. If the user is in the first column of a table with five columns, the position is "column 1 of 5"
en: column %(index)d of %(total)d
ug: ئىستون %(index)d دىكى  %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell below the current cell and is already in the last row.
en: Bottom of column.
ug: ئىستون ئاخىرى.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell above the current cell and is already in the first row.
en: Top of column.
ug: ئىستون چوقىسى.

note: Translators: this is in reference to a row in a table. The substitution is the index (e.g. the first row is "row 1").
en: row %d
ug: قۇر %d

note: Translators: this is in reference to a row in a table. If the user is in the the first row of a table with five rows, the position is "row 1 of 5"
en: row %(index)d of %(total)d
ug: قۇر %(index)d دىكى %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the left of the current cell and is already in the first column.
en: Beginning of row.
ug: قۇرنىڭ بەشى.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the right of the current cell and is already in the last column.
en: End of row.
ug: قۇر ئاخىرى.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted a table row.
en: Row deleted.
ug: قۇر ئۆچۈرۈلدى.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted the last row of a table.
en: Last row deleted.
ug: ئاخىرقى قۇر ئۆچۈرۈلدى.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row.
en: Row inserted.
ug: قۇر قىستۇرۇلدى .

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row at the end of the table. This typically happens when the user presses Tab from within the last cell of the table.
en: Row inserted at the end of the table.
ug: قۇر جەدۋەلنىڭ ئاخىرىغا قىستۇرۇلدى.

[ctx: text]
note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: selected
ug: تاللانغان

[ctx: text]
note: Translators: when the user unselects (un-highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: unselected
ug: تاللانمىغان

note: Translators: this is information about a unicode character reported to the user.  The value is the unicode number value of this character in hex.
en: Unicode %s
ug: يۇنىكود %s

note: Translators: This message presents the Orca version number.
en: Orca version %s.
ug: ئوركا(Orca)نىڭ نەشرى %s.

note: Translators: This is presented when the user has navigated to a line with only whitespace characters (space, tab, etc.) on it.
en: white space
ug: ئاق بوشلۇق

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the top of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the bottom and continue looking upwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to bottom.
ug: ئاستىغا سىيرىلىۋاتىدۇ.

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the bottom of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the top and continue looking downwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to top.
ug: چوققىغا سىيرىلىۋاتىدۇ.

note: Translators, normally layered panes and tables have items in them. Thus it is noteworthy when this is not the case. This message is presented to the user to indicate the current layered pane or table contains zero items.
en: 0 items
ug: 0 تۈر

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
ug[0]: كاتەك %d قۇرنى ئىگىلىدى

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en:  %d column |  %d columns
ug[0]:  %d ئىستون

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
ug[0]: كاتەك %d ئىستوننى ئىگىلىدى

note: Translators: People can enter a string of text that is too wide to be fully displayed in a spreadsheet cell. This message will be spoken if such a cell is encountered.
en: %d character too long | %d characters too long
ug[0]: %d دانە ھەرپ بەك ئۇزۇن

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a braille message containing the app which just claimed focus.
en: (%d dialog) | (%d dialogs)
ug[0]: (%d سۆزلەشكۈ)

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a spoken message containing the app which just claimed focus.
en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
ug[0]: %d دانە فوكۇسسىز سۆزلەشكۈ

note: Translators: This is the size of a file in bytes
en: %d byte | %d bytes
ug[0]: %d بايت

note: Translators: This message informs the user who many files were found as a result of a search.
en: %d file found | %d files found
ug[0]: %d ھۆججەت تېپىلدى

note: Translators: This message presents the number of forms in a document.
en: %d form | %d forms
ug[0]: %d جەدۋەل

note: Translators: This message presents the number of headings in a document.
en: %d heading | %d headings
ug[0]: %d ماۋزۇ

note: Translators: This message presents the number of items in a layered pane or table.
en: %d item | %d items
ug[0]: ‏‏%d تۈر

note: Translators: Orca has several commands that search for, and present a list of, objects based on one or more criteria. This is a message that will be presented to the user to indicate how many matching items were found.
en: %d item found | %d items found
ug[0]: %d تۈر تېپىلدى

note: Translators: This message describes a bulleted or numbered list.
en: List with %d item | List with %d items
ug[0]: %d تۈر تىزىمى

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of messages in a list.
en: %d message.
     | %d messages.
ug[0]: %d ئۇچۇر.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the value of a slider, progress bar, or other such component.
en: %d percent. | %d percent.
ug[0]: %d پىرسەنت.

note: Translators: This message announces the percentage of the document that has been read. The value is calculated by knowing the index of the current position divided by the total number of objects on the page.
en: %d percent of document read | %d percent of document read
ug[0]: پۈتۈكنىڭ %d پىرسەنتى ئوقۇلدى

note: Translators: Orca will tell you how many characters are repeated on a line of text. For example: "22 space characters". The %d is the number and the %s is the spoken word for the character.
en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
ug[0]: %(count)d %(repeatChar)s ھەرپ

note: Translators: This message is presented to indicate the number of selected objects (e.g. icons) and the total number of those objects.
en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
ug[0]: %(index)d / %(total)d تۈر تاللاندى

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands which are not specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %d Orca default shortcut found. | %d Orca default shortcuts found.
ug[0]: %d دانە Orca كۆڭۈلدىكى تېزلەتمىسى تېپىلدى.

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %(count)d Orca shortcut for %(application)s found. | %(count)d Orca shortcuts for %(application)s found.
ug[0]: %(count)d Orca تېزلەتمىسى (%(application)s نىڭ ) تېپىلدى.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of space characters in a string.
en: %d space | %d spaces
ug[0]: %d بوشلۇق

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of tab characters in a string.
en: %d tab | %d tabs
ug[0]: %d tab بەلگىسى

note: Translators: This message presents the number of tables in a document.
en: %d table | %d tables
ug[0]: %d جەدۋەل

note: Translators: this represents the number of rows in a table.
en: table with %d row | table with %d rows
ug[0]: %d قۇرلۇق جەدۋەل

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en: %d column | %d columns
ug[0]: %d ئىستون

note: Translators: This message presents the number of unvisited links in a document.
en: %d unvisited link | %d unvisited links
ug[0]: %d زىيارەت قىلىنمىغان ئۇلانما

note: Translators: This message presents the number of visited links in a document.
en: %d visited link | %d visited links
ug[0]: %d زىيارەت قىلىنغان ئۇلانما

note: Translators: this is a indication of the focused icon and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: on %(index)d of %(total)d
ug: %(index)d دىكى %(total)d

note: Translators: this refers to the position of an item in a list or group of objects, such as menu items in a menu, radio buttons in a radio button group, combobox item in a combobox, etc.
en: %(index)d of %(total)d
ug: %(index)d / %(total)d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the spoken version.
en: tree level %d
ug: شاخسىمان دەرىجە %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the braille version.
en: TREE LEVEL %d
ug: شاخسىمان دەرىجە %d

note: Translators: This is an alternative name for the parent object of a series of icons.
en: Icon panel
ug: سىنبەلگە تاختىيى

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: collapsed
ug: قاتلانغان

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: expanded
ug: يېيىلدى

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: horizontal
ug: توغرىسىغا

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: vertical
ug: بويىغا

note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: checked
ug: تاللاقلىق

note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: not checked
ug: تاللاقسىز

note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: partially checked
ug: قىسمەن تاللاقلىق

note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: pressed
ug: بېسىلغان

note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: not pressed
ug: بېسىقسىز

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: selected
ug: تاللانغان

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: not selected
ug: تاللانمىدى

[ctx: tablecell]
note: Translators: This is a state which applies to a table cell.
en: not selected
ug: تاللانمىدى

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: visited
ug: كۆرۈلگەن

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: unvisited
ug: كۆرۈلمىگەن‏

note: Translators: This state represents an item on the screen that has been set insensitive (or grayed out).
en: grayed
ug: كۈل رەڭ قىلىندى

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the spoken ver
en: read only
ug: ئوقۇشقىلا بولىدىغان

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the braille ve
en: rdonly
ug: ئوقۇلىدىغانلا

note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_REQUIRED set to inform the user that this field must be filled out.
en: required
ug: تەلەپ

note: Translators: "multi-select" refers to a web form list in which more than one item can be selected at a time.
en: multi-select
ug: كۆپ-تاللاش

note: Translators: this text is the description displayed when Orca is launched from the command line and the help text is displayed.
en: orca - scriptable screen reader
ug: ئوركا(orca) - پروگرامما يازغىلى بولىدىغان ئېكران ئوقۇغۇ

note: Translators: this text is the description displayed when Orca is launched from the command line and the help text is displayed.
en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
ug: كەمتۈكلەرنى orca-list@gnome.org غا مەلۇم قىلىڭ.

note: Translators: this is the description of the command line option '-r, --replace' which tells Orca to replace any existing Orca process(es) that might be running.
en: Replace a currently running Orca
ug: ئىجرا قىلىنىۋاتقان Orca نى ئالماشتۇر

note: Translators: this is the description of the command line option '-t, --text-setup' that will initially display a list of questions in text form, that the user will need to answer, before Orca will startup. For this to happen properly, Orca will need to be run from a terminal window.
en: Set up user preferences (text version)
ug: ئىشلەتكۈچى مايىللىقلىرىنى(تېكىست نۇسخىسى) تەڭشە

note: Translators: this is the description of the command line option '-l, --list-apps' which prints the names of running applications which can be seen by assistive technologies such as Orca and Accercser.
en: Print the known running applications
ug: ئىجرا قىلىنىۋاتقان پروگراممىلارنى باس.

note: Translators: this is the description of the command line option '-e, --enable' which allows the user to specify an option to enable as Orca is started.
en: Force use of option
ug: تاللاشنى قوللىنىشنى زورلا

note: Translators: this is the description of the command line option '-d, --disable' which allows the user to specify an option to enable as Orca is started.
en: Prevent use of option
ug: تاللانمىنى قوللىنىشنى چەكلە

note: Translators: this is the description of the command line option '-p, --profile' which allows you to specify a profile to be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured by the user for a particular purpose, such as a 'Spanish' profile which would include Spanish braille and Spanish t
en: Load profile
ug: profile نى ئوقۇ

note: Translators: this is the description of the command line option '-u, --user-prefs' that allows you to specify an alternate location from which to loadr the user preferences.
en: Use alternate directory for user preferences
ug: ئىشلەتكۈچى مايىللىقى ئۈچۈن زاپاس مۇندەرىجىنى قوللان

note: Translators: this is the description of the command line option '--debug-file' which allows the user to override the default, date-based name of the debugging output file.
en: Send debug output to the specified file
ug: سىناق چىقىرىشىنى بەلگىلەنگەن ھۆججەتكە يوللا

note: Translators: this is the description of the command line option '--debug' which enables debugging output for Orca to be sent to a file. The YYYY-MM-DD-HH:MM:SS portion of the string indicates the file name will be formed from the current date and time with 'debug' in front and '.out' at the end. The
en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
ug: سىناق چىقىرىشىنى  debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out گە يوللا

note: Translators: This message is displayed when the user starts Orca from the command line and includes an invalid option or argument. After the message, the list of invalid items, as typed by the user, is displayed.
en: The following are not valid:
ug: تۆۋەندىكىلەر ئىناۋەتسىز:

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca from some other environment than the graphical desktop.
en: Cannot start Orca because it cannot connect to the Desktop.
ug: ئۈستەلئۈستىگە باغلىنالمىغانلىقتىن Orca نى قوزغاتقىلى بولمىدى.

note: Translators: This message is presented to the user when the specified profile could not be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured for a particular purpose, such as a Spanish profile which would include Spanish braille and Spanish text-to-speech.
en: Profile could not be loaded: %s
ug: Profile نى ئوقۇغىلى بولمىدى: %s

note: Translators: This message is presented to the user when he/she tries to launch Orca, but Orca is already running.
en: Another Orca process is already running for this session.
    Run "orca --replace" to replace that process with a new one.
ug: بۇ ئەڭگىمەدە باشقا بىر Orca ئىجراسى بار.
    كونىسىنى يېڭىسىغا ئالماشتۇرۇش ئۈچۈن «orca --replace» بۇيرۇقىنى ئىجرا قىلىڭ.

note: Translators: this means speech synthesis (i.e., the machine speaks to you from its speakers) is not installed or working.
en: Speech is unavailable.
ug: تاۋۇشنى ئىشلەتكىلى بولمايدۇ.

en: Welcome to Orca setup.
ug: Orca تەڭشەشكە خۇش كەلدىڭىز.

note: Translators: the speech system represents what general speech wrapper is going to be used.  Speech-dispatcher is an example of a speech system. It provides wrappers around specific speech servers (engines).
en: Select desired speech system:
ug: ماس تاۋۇش سىستېمىسىنى تاللاڭ:

note: Translators: this is prompting for a numerical choice.
en: Enter choice:
ug: تاللاشنى كىرگۈزۈڭ:

note: Translators: this is letting the user they input an invalid integer value on the command line and is also requesting they enter a valid integer value.
en: Please enter a valid number.
ug: بىر ئىناۋەتلىك نومۇر كىرگۈزۈڭ.

note: Translators: this means speech synthesis will not be used.
en: Speech will not be used.
ug: تاۋۇش ئىشلىتىلمەيدۇ.

note: Translators: this means no working speech servers (speech synthesis engines) can be found.
en: No servers available.
ug: مۇلازىمېتىر يوق.

note: Translators: this is prompting for a numerical choice from a list of available speech synthesis engines.
en: Select desired speech server.
ug: ماس تاۋۇش مۇلازىمېتىرنى تاللاڭ.

note: Translators: this means the speech server (speech synthesis engine) is not working properly and no voices (e.g., male, female, child) are available.
en: No voices available.
ug: ئۈن يوق.

note: Translators: this is prompting for a numerical value from a list of choices of speech synthesis voices (e.g., male, female, child).
en: Select desired voice:
ug: ماس ئاۋازنى تاللاڭ:

note: Translators: the word echo feature of Orca will speak the word prior to the caret when the user types a word delimiter.
en: Enable echo by word?  Enter y or n:
ug: ئەكس سادانى سۆز قوزغاتسۇنمۇ؟  y ياكى n كىرگۈزۈڭ:

en: Please enter y or n.
ug: y ياكى n كىرگۈزۈڭ.

note: Translators: if key echo is enabled, Orca will speak the name of a key as the user types on the keyboard.  If the user wants key echo, they will then be prompted for which classes of keys they want echoed.
en: Enable key echo?  Enter y or n:
ug: كۇنۇپكا ئەكس ساداسىنى قوزغاتسۇنمۇ؟  y ياكى n كىرگۈزۈڭ:

note: Translators: this is in reference to key echo for normal text entry keys.
en: Enable alphanumeric and punctuation keys?  Enter y or n:
ug: ھەرپ-رەقەم ۋە تىنىش بەلگىلىرى كۇنۇپكىلىرىنى قوزغاتسۇنمۇ؟  y ياكى n كىرگۈزۈڭ:

note: Translators: this is in reference to key echo for CTRL, ALT, Shift, Insert, and "Fn" on laptops.
en: Enable modifier keys?  Enter y or n:
ug: ئېنىقلىغۇچى كۇنۇپكىلىرىنى قوزغاتسۇنمۇ؟ y ياكى n كىرگۈزۈڭ:

note: Translators: this is in reference to key echo for the keys at the top of the keyboard.
en: Enable function keys?  Enter y or n:
ug: فۇنكسىيە كۇنۇپكىلىرىنى قوزغاتسۇنمۇ؟ y ياكى n  كىرگۈزۈڭ:

note: Translators: this is in reference to key echo for space, enter, escape, tab, backspace, delete, arrow keys, page up, page down, etc.
en: Enable action keys?  Enter y or n:
ug: مەشغۇلات كۇنۇپكىلىرىنى قوزغاتسۇنمۇ؟ y ياكى n نى كىرگۈزۈڭ:

note: Translators: we allow the user to choose between the desktop (i.e., has a numeric keypad) and laptop (i.e., small and compact) keyboard layouts for how they might control Orca.
en: Select desired keyboard layout.
ug: ماس كۇنۇپكا تاختا ئورۇنلاشتۇرۇشىنى تاللاڭ.

note: Translators: we allow the user to choose between the desktop (i.e., has a numeric keypad) and laptop (i.e., small and compact) keyboard layouts for how they might control Orca.
en: 1. Desktop
ug: 1.ئۈستەلئۈستى

note: Translators: we allow the user to choose between the desktop (i.e., has a numeric keypad) and laptop (i.e., small and compact) keyboard layouts for how they might control Orca.
en: 2. Laptop
ug: 2. يان كومپيۇتېر

note: Translators: this is prompting for whether the user wants to use a refreshable braille display (an external hardware device) or not.
en: Enable Braille?  Enter y or n:
ug: ئەمالار يېزىقىنى قوزغاتسۇنمۇ؟ y ياكى n كىرگۈزۈڭ:

note: Translators: the braille monitor is a graphical display on the screen that is used for debugging and demoing purposes. It presents what would be (or is being) shown on the external refreshable braille display.
en: Enable Braille Monitor?  Enter y or n:
ug: ئەمالار يېزىقى كۆزەتكۈچنى قوزغاتسۇنمۇ؟ y ياكى n كىرگۈزۈڭ:

en: Setup complete.  Press Return to continue.
ug: ئورنىتىش تاماملاندى. Return نى بېسىپ داۋاملاشتۇرۇڭ.

note: Check to see if we have just had an "object:state-changed:showing" event for the Find button. If the name is "Find", and one of its states is VISIBLE and we are currently searching, that means we have just stopped a search. Inform the user that the search is complete and tell them how many files wer
en: Find
ug: ئىزدە

en: Orca Find Dialog
ug: Orca ئىزدەش سۆزلەشكۈسى

en: Close
ug: ياپ

en: _Search for:
ug: ئىزدە(_S):

en: Search for:
ug: ئىزدە:

en: C_urrent location
ug: ھازىرقى ئورۇن(_U)

en: _Top of window
ug: كۆزنەك چوققىسى(_T):

en: Top of window
ug: كۆزنەك چوققىسى:

en: Start from:
ug: دىن باشلا:

en: _Wrap around
ug: ئايلاندۇرۇپ قەۋەتلە(_W)

en: Search _backwards
ug: ئارقىغا قاراپ ئىزدىسۇن(_B)

en: Search direction:
ug: ئىزدەش يۆنىلىشى:

en: _Match case
ug: چوڭ كىچىك ھەرپنى پەرقلەندۈر(_M)

en: Match _entire word only
ug: پۈتۈن سۆزگە ماسلاش(_E)

en: Results must:
ug: بولۇشقا تېگىشلىك نەتىجىلەر:

note: Translators: This string appears on a button in a dialog. "Activating" the selected item will perform the action that one would expect to occur if the object were clicked on with the mouse. Thus if the object is a link, activating it will bring you to a new page. If the object is a button, activatin
en: _Activate
ug: ئاكتىپلا(_A)

note: Translators: Modified is a table column header where the cells represent whether a key binding has been modified from the default key binding.
en: Modified
ug: ئۆزگەرتىلگەن ۋاقتى

en: Accessibility support for GNOME has just been enabled.
ug: گىنوم ئۈچۈن قوشۇمچە ئىقتىدار دەستىكى ئېچىۋېتىلدى.

en: You need to log out and log back in for the change to take effect.
ug: ئۆزگىرىشلەرنى كۈچكە ئىگە قىلىش ئۈچۈن چېكىنىپ چىقىپ قايتا كىرىشىڭىز كېرەك.

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the default/typical voice used by Orca when presenting the content of the screen and other messages.
en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is in uppercase.
en: Uppercase
ug: چوڭ يېزىلىش

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is part of a hyperlink.
en: Hyperlink
ug: ئۇلانما

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting information which is not displayed on the screen as text, but is still being communicated by the system in some visual fashion. For instance, Orca says "misspelled" to indicate the presence of the red squiggly line found under a spel
en: System
ug: سىستېما

note: Attribute Name column (NAME). Translators: Attribute here refers to text attributes such as bold, underline, family-name, etc.
en: Attribute Name
ug: خاسلىق ئاتى

note: Attribute Speak column (IS_SPOKEN). Translators: the "Speak" column consists of a single checkbox for each text attribute.  If the checkbox is checked, Orca will speak that attribute, if it is present, when the user presses Orca_Modifier+F.
en: Speak
ug: سۆزلەش

note: Attribute Mark in Braille column (IS_BRAILLED). Translators: The "Mark in braille" column consists of a single checkbox for each text attribute.  If the checkbox is checked, Orca will "underline" that attribute, if it is present, on the refreshable braille display.
en: Mark in braille
ug: braille ئىچىدە بەلگە قوي

note: Attribute Value column (VALUE) Translators: "Present Unless" is a column header of the text attributes pane of the Orca preferences dialog.  On this pane, the user can select a set of text attributes that they would like spoken and/or indicated in braille.  Because the list of attributes could get q
en: Present Unless
ug: يوشۇرۇن شەرت

note: Pronunciation Dictionary actual string (word) column (ACTUAL). Translators: "Actual String" here refers to a text string as it actually appears in a text document. This might be an abbreviation or a particular word that is pronounced differently then the way that it looks.
en: Actual String
ug: ھازىرقى تېكىست

note: Pronunciation Dictionary replacement string column (REPLACEMENT) Translators: "Replacement String" here refers to the text string that will actually be used to speak it's matching "actual string". For example: if the actual string was "MHz", then the replacement (spoken) string would be "megahertz".
en: Replacement String
ug: ئالمىشىدىغان تېكىست

note: Translators: different speech systems and speech engines work differently when it comes to handling pauses (e.g., sentence boundaries). This property allows the user to specify whether speech should be sent to the speech synthesis system immediately when a pause directive is enountered or if it shou
en: Break speech into ch_unks between pauses
ug: تىنىۋېلىش ئارىلىقىدىكى تاۋۇشنى يېرىپ بۆلەككە بۆل(_U)

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each line.
en: Line
ug: قۇر

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each sentence.
en: Sentence
ug: جۈملە

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "All" means that Orca will present progress bar updates regardless of what application and window they happen to be in. Translators: Orca has a setting which determines which progress bar update
en: All
ug: ھەممىسى

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Application" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active application (but not necessarily in the current window).
en: Application
ug: پروگرامما

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Window" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active window.
en: Window
ug: كۆزنەك

note: Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed. Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed.
en: Enable non-spacing _diacritical keys
ug: بوشلۇقسىز پەرقلەندۈرۈش كۇنۇپكىلىرىنى قوزغات(_D)

note: TODO - JD: I did the above because GtkBuilder translator notes (which we have for the above string) are not getting sucked in to orca.pot. :-( Translators: When this option is enabled, inserted text of length 1 is spoken. Translators: When this option is enabled, inserted text of length 1 is spoken.
en: Enable echo by cha_racter
ug: ئەكس سادانى ھەرپ-بەلگە  قوزغاتسۇن(_R)

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: (double click)
ug: (قوش چېكىش)

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: (triple click)
ug: (ئۈچ چېكىش)

note: Translators: an external braille device has buttons on it that permit the user to create input gestures from the braille device. The braille bindings are what determine the actions Orca will take when the user presses these buttons.
en: Braille Bindings
ug: ئەمالار يېزىقى باغلىرى

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots.  If the user chooses this setting, the dot in the bottom left corner will be used to 'underline' text of interest.
en: Dot _7
ug: چېكىت_7

note: Translators: If the user chooses this setting, the dot in the bottom right corner of the braille cell will be used to 'underline' text of interest.
en: Dot _8
ug: چېكىت_8

note: Translators: If the user chooses this setting, the two dots at the bottom of the braille cell will be used to 'underline' text of interest.
en: Dots 7 an_d 8
ug: چېكىت 7 ۋە 8 (_D)

[ctx: punctuation level]
note: Translators: If this setting is chosen, no punctuation symbols will be spoken as a user reads a document. Translators: this refers to how much punctuation will be spoken by Orca when presenting text on the screen.
en: _None
ug: يوق(_N)

note: Translators: If this setting is chosen, common punctuation symbols (like comma, period, question mark) will not be spoken as a user reads a document, but less common symbols (such as #, @, $) will.
en: So_me
ug: بەزى(_M)

note: Translators: If this setting is chosen, the majority of punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: M_ost
ug: كۆپىنچە(_O)

note: Translators: This refers to the amount of information Orca provides about a particular object that receives focus.
en: Brie_f
ug: قىسقا(_F)

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read, or they just want the current cell to be presented to them. Translators: This is one of two options available in the Preferences dialog for the Table Rows setting. If chosen, Orca will speak just the 
en: Speak _cell
ug: كاتەكنى سۆزلەت

note: Translators: this is a spoken prompt asking the user to press a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) to create a new key bindings.
en: enter new key
ug: يېڭى ئاچقۇچ كىرگۈزۈڭ

en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
ug: ئاچقۇچ بېغى ئۆچۈرۈلدى. enter كۇنۇپكىسىنى بېسىپ جەزملەڭ.

note: Translators: this is a spoken prompt letting the user know that the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) they just entered has already been bound to another command.
en: The key entered is already bound to %s
ug: كىرگۈزگەن كۇنۇپكا ئاللىبۇرۇن %s گە باغلانغان

note: Translators: this is a spoken prompt letting the user know Orca know Orca has recorded a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) based upon their input.
en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
ug: كۇنۇپكا تۇتۇلدى:%s. جەزملەش ئۈچۈن enter نى بېسىڭ.

note: Translators: this is a spoken prompt confirming the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) the user just typed when creating a new key binding.
en: The new key is: %s
ug: يېڭى كۇنۇپكا: %s

note: Translators: this is a spoken prompt confirming that an existing key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) that was associated with a command has been deleted.
en: The keybinding has been removed.
ug: كۇنۇپكا بېغى چىقىرىۋېتىلدى.

note: Translators: this refers to the keyboard layout (desktop or laptop).
en: _Desktop
ug: ئۈستەلئۈستى(_D)

note: Translators: This text is shown in a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and 
en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
ug: سەپلىمە ھۆججەت  %s ئاللىبۇرۇن مەۋجۇت.
    يېڭى ئۆزگەرتىلگەن سەپلىمە ھۆججەتنى يېڭىلاشنى داۋاملاشتۇرامسىز؟

note: Translators: This is a label in a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spa
en: User Profile Conflict!
ug: ئىشلەتكۈچى Profile دا توقۇنۇش يۈز بەردى

note: Translators: This is the title of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: Save Profile As Conflict
ug: سەپلىمە ھۆججەتنى توقۇنۇشقان بويىچە ساقلا

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile and, in the process, lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish" profil
en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
ug: سىز پائالىيەت سەپلىمە ھۆججىتىنى ئۆزگەرتمەكچى.
    ئەگەر بايىلا مايىللىقىڭىزنى ئۆزگەرتكەن بولسىڭىز، سەپلىمە ھۆججەت يۈكلەنگەندە تاشلىۋېتىدۇ.
    
    سەپلىمە ھۆججەتنى يۈكلەشنى داۋاملاشتۇرۇپ ئالدىنقى ئۆزگەرتىشلەرنى تاشلىۋېتەمدۇ؟

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile and, in the process, lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish" profil
en: Load user profile
ug: ئىشلەتكۈچى سەپلىمە ھۆججىتىنى يۈكلە

en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
ug: سىز ئاللىقاچان Orca نىڭ مايىللىق سۆزلەشكۈسىنى ئېچىپ بولغان.
    يېڭىنى ئېچىشتىن ئاۋۋال ئۇنى يېپىڭ.

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Save Profile As
ug: باشقا ئاتتا ساقلا

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: _Profile Name:
ug: سەپلىمە ھۆججەت ئاتى(_P):

en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

en: Uppercase
ug: چوڭ يېزىلىش

en: Hyperlink
ug: ئۇلانما

en: System
ug: سىستېما

en: Application
ug: پروگرامما

en: Window
ug: كۆزنەك

en: Orca Preferences
ug: Orca مايىللىقى

en: _Laptop
ug: يان كومپيۇتېر(_L)

en: Keyboard Layout
ug: ھەرپتاختا ئورۇنلاشتۇرۇلۇشى

en: Active _Profile:
ug: ئاكتىپ سەپلىمە ھۆججەت(_P):

en: Start-up Profile:
ug: سەپلىمە ھۆججەت قوزغالسۇن:

note: This button will load the selected settings profile in the application.
en: _Load
ug: يۈكلە(_L)

en: _Time format:
ug: ۋاقىت فورماتى(_T):

en: Dat_e format:
ug: چېسلا فورماتى(_E):

en: Time and Date
ug: ۋاقىت ۋە چېسلا

en: _Present tooltips
ug: ھازىرقى كۆرسەتمىلەر(_P)

en: Speak object under mo_use
ug: چاشقىنەك ئاستىدىكى ئوبيېكتنى سۆزلەت(_U)

en: Mouse
ug: چاشقىنەك

en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Vo_lume:
ug: ئاۋاز چوڭلۇقى(_L)

en: Pi_tch:
ug: ئاھاڭ(_T):

en: _Rate:
ug: سۈرئەت(_R):

en: _Person:
ug: كىشى(_P)

en: Speech synthesi_zer:
ug: تاۋۇش بىرىكتۈرگۈچ(_Z):

en: Speech _system:
ug: تاۋۇش سىستېمىسى(_S):

note: Translators: Having multiple 'voice types' in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. Th
en: _Voice type:
ug: ئاۋاز تىپى(_V):

note: Translators: Having multiple 'voice types' in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. Th
en: Voice Type Settings
ug: ئاۋاز تىپى تەڭشىكى

note: Translators: multicase strings are StringsWithWordsMashedTogetherLikeThis.
en: Speak multicase strings as wor_ds
ug: يېزىلىشى ھەر خىل بولغان تېكىستنى بىر سۆز قىلىپ سۆزلەت(_D)

note: Translators: Say all by refers to the way that Orca will say (speak) an amount of text -- in particular, where Orca where insert pauses. There are currently two choices (supplied by a combo box to the right of this label): say all by sentence and  say all by line.  If Orca were speaking a work of fi
en: Say All B_y:
ug: سۆزلەشتىن توختاش(_Y):

en: Global Voice Settings
ug: ئومۇمىي دائىرىدىكى ئاۋاز تەڭشىكى

en: Voice
ug: ئاۋاز

en: _Enable speech
ug: تاۋۇش قوزغات(_E)

en: Ver_bose
ug: تەپسىلىي(_B)

en: Verbosity
ug: تەپسىلىيلىك

note: Translators: This is one of two options available in the Preferences dialog for the Table Rows setting. If chosen, Orca will speak the entire row when the user arrows Up or Down in a table.
en: Speak ro_w
ug: قۇرنى سۆزلەت(_W)

note: Translators: This is label in the Preferences dialog box. It refers to what Orca will speak when the user arrows Up or Down in a table. The choices are to speak just the new cell or to speak the entire row.
en: Table Rows
ug: جەدۋەل قۇرلىرى

en: _All
ug: ھەممىسى(_A)

en: Punctuation Level
ug: تىنىش دەرىجىسى

note: Translators: If this setting is enabled, Orca will only speak text which is actually displayed on the screen. It will NOT speak things like the role of an item (e.g. 'checkbox') or its state (e.g. 'not checked') or say 'mispelled' to indicate the presence of red squiggly spelling error lines -- thin
en: Only speak displayed text
ug: كۆرسىتىلگەن تېكىستنىلا سۆزلەت

en: Speak blank lines
ug: بوش قۇرلارنى سۆزلەت

en: Speak _indentation and justification
ug: تارتىلىش ۋە رەتلەشنى سۆزلەت(_I):

en: Spea_k object mnemonics
ug: ئوبيېكت خاتىرىلىگۈچلەرنى سۆزلەت(_K):

note: Translators: This checkbox toggles whether or not Orca says the child position (e.g., 'item 6 of 7').
en: Speak child p_osition
ug: بالا ئورنىنى سۆزلەت(_O)

en: Speak tutorial messages
ug: يېتەكچى ئۇچۇرلارنى سۆزلەت

en: Spoken Context
ug: سۆزلەنگەن مەزمۇن

[ctx: ProgressBarUpdates]
note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the speaking of progress bar information. If checked, Orca will speak progress bar information.
en: Enable_d
ug: ئىناۋەتلىك قىلىنغان(_D)

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Here this is a label for a spin button through which a user can customize the frequency in seconds an announcement should be made regarding the current value of a progress bar.
en: Frequency (secs):
ug: چاستوتىسى (سېكۇنت):

note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. The options are all progress bars, only progress bars in the active application, or only progress bars in the current window.
en: Restrict to:
ug: چەكلەش:

note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to several options related to which progress bars Orca should speak and how often Orca should speak them.
en: Progress Bar Updates
ug: سۈرئەت بالداقنى يېڭىلاش

en: Speech
ug: تاۋۇش

en: Enable Braille _support
ug: ئەمالار يېزىقى دەستىكىنى تاقا(_S)

en: Enable Braille _monitor
ug: ئەمالار يېزىقى كۆزەتكۈچنى تاقا(_M)

en: _Abbreviated role names
ug: قىسقارتىلغان رول ئاتلىرى(_A)

en: Disable _end of line symbol
ug: سىزىق ئاخىرى سىمۋولىنى تاقا(_E):

en: _Enable Contracted Braille
ug: قىسىلغان ئەمالار يېزىقىنى قوزغات(_E)

note: Translators: This string is associated with a combo box which allows the user to select the set of symbols to be used when Orca presents print strings on a refreshable braille display. Braille symbols vary from language to language due in part to what print letters exist for that language. The other
en: Contraction _Table:
ug: قىسقارتىش جەدۋىلى(_T):

en: Display Settings
ug: كۆرۈنمە يۈز تەڭشىكى

[ctx: braille dots]
note: Translators: This option refers to the dot or dots in braille which will be used to 'underline' certain characters.
en: _None
ug: يوق(_N)

en: Selection Indicator
ug: تاللاش كۆرسەتكۈچى

en: Hyperlink Indicator
ug: ئۇلانما كۆرسەتكۈچى

en: Braille
ug: ئەمالار يېزىقى

en: Enable _key echo
ug: كۇنۇپكا ئەكس سادانى قوزغات(_K)

en: Enable _alphanumeric and punctuation keys
ug: ھەرپ-رەقەم ۋە تىنىش بەلگىلىرى كۇنۇپكىلىرىنى قوزغات(_A)

en: Enable _modifier keys
ug: ئېنىقلىغۇچى كۇنۇپكىلىرىنى قوزغات(_M)

en: Enable _function keys
ug: ئىقتىدار كۇنۇپكىلىرىنى قوزغات(_F)

en: Enable ac_tion keys
ug: مەشغۇلات كۇنۇپكىلىرىنى قوزغات(_T)

en: Enable _navigation keys
ug: يول باشلاش كۇنۇپكىلىرىنى قوزغات(_N)

en: Enable echo by _word
ug: ئەكس سادانى سۆز قوزغاتسۇن(_W)

en: Enable echo by _sentence
ug: ئەكس سادانى جۈملە قوزغاتسۇن(_S)

en: Key Echo
ug: كۇنۇپكا ئەكس ساداسى

en: Orca _Modifier Key(s):
ug: Orca ئېنىقلىغۇچى كۇنۇپكىسى(لىرى):

en: Key Bindings
ug: كۇنۇپكا باغلىنىشى

en: Pronunciation Dictionary
ug: تەلەپپۇز لۇغىتى

en: _New entry
ug: يېڭى كىرگۈ(_N)

en: _Delete
ug: ئۆچۈر(_D)

en: Pronunciation
ug: تەلەپپۇز

en: _Speak all
ug: ھەممىسىنى ئوقۇت(_S)

en: Speak _none
ug: ھېچنەرسىنى سۆزلەتمە(_N):

en: _Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇر(_R)

en: Text attributes
ug: تېكىست خاسلىقى

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _bottom button, move that attribute to the bottom of the list. The ordering in the 
en: Move to _bottom
ug: ئاستىغا يۆتكەل(_B)

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _down one button, move that attribute down one line in the list. The ordering in the l
en: Move _down one
ug: ئاستىغا بىر يۆتكەل

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _up one button, move that attribute up one line in the list. The ordering in the list 
en: Move _up one
ug: ئۈستىگە بىر يۆتكەل

note: Translators:  This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _top button, move that attribute to the top of the list. The ordering in the list 
en: Move to _top
ug: ئۈستىگە يۆتكەل(_T)

en: Adjust selected attributes
ug: تاللانغان خاسلىقلارنى تەڭشەش

en: Braille Indicator
ug: Braille كۆرسەتكۈچى

en: Text Attributes
ug: تېكىست خاسلىقلىرى

note: Translators: this in reference to an e-mail message status of having been read or unread.
en: Read
ug: ئوقۇ

note: Translators: these are labels from the gedit spell checking dialog and must be the same strings gedit uses.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in in this case.
en: Change to:
ug: ئالماشتۇر:

en: Misspelled word:
ug: ئىملاسى خاتا سوز:

note: The indication that spell checking is complete is when the "misspelt" word is set to "Completed spell checking". Ugh! Try to detect this and let the user know. Translators: this string must be the same that is used by gedit.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case
en: Completed spell checking
ug: ئىملا تەكشۈرۈش تاماملاندى

en: Spell checking is complete.
ug: ئىملا تەكشۈرۈش تامام.

en: Press Tab and Return to terminate.
ug: Tab ۋە Return كۇنۇپكىسىنى بېسىپ ئاخىرلاشتۇرۇڭ.

note: Translators: this is the name of the "Check Spelling" window in gedit and must be the same as what gedit uses.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case. Translators: this is what the name of the spell checking dialog in Thunderbird begins with. The translated form 
en: Check Spelling
ug: ئىملا تەكشۈر

note: Translators: the "Phrase not found" is the result of a failed find command.  It must be the same as what gedit uses.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Phrase not found
ug: ئىبارە تېپىلمىدى

note: Translators: this indicates a find command succeeded in finding something.
en: Phrase found.
ug: ئىبارە تېپىلدى.

en: Read the latest n messages in the incoming messages text area.
ug: ئەڭ يېڭى ئۇچۇرنى كەلگەن ئۇچۇرلارنى كۆرسىتىش تەخت رايونىدا ئوقۇيدۇ.

note: Check to see if we have just had an "object:state-changed:showing" event for the Stop button. If the name is "Stop", and one of its states is VISIBLE, that means we have started a search. As the search progresses, regularly inform the user of this by speaking "Searching" (assuming the search tool ha
en: Stop
ug: توختا

en: Work online / offline
ug: توردا / تورسىز خىزمەت قىلىش

note: Translators: the "Workspace " and "Desk " strings are the prefix of what metacity shows when you press Ctrl+Alt and the left or right arrow keys to switch between workspaces.  The goal here is to find a match with that prefix.
en: Workspace
ug: خىزمەت بوشلۇقى

en: Desk
ug: ئۈستەل

note: Translators: The Package Manager application notifies the user of minor errors by displaying an icon in the status bar and adding them to an error log rather than displaying the error in a dialog box. This string is the label for a checkbox. If it is checked, Orca will inform the user when the notif
en: Notify me when errors have been logged.
ug: خاتالىق خاتىرىلەنگەندە ماڭا خەۋەر قىلغىن.

note: Translators: The Package Manager application notifies the user of minor errors by displaying an icon in the status bar and adding them to an error log rather than displaying the error in a dialog box. This is the message Orca will present to inform the user that this has occurred.
en: An error occurred. View the error log for details.
ug: خاتالىق يۈز بەردى. تەپسىلاتى ئۈچۈن خاتالىق خاتىرىسىگە قاراڭ.

note: Translators: This is the tutorial string associated with a specific search field in the Packagemanager application. It is designed to inform the user how to move directly to the search results after the search has been completed.
en: Use Ctrl+L to move focus to the results.
ug: Ctrl+L كۇنۇپكىسىنى ئىشلىتىپ فوكۇسنى نەتىجىلەرگە يۆتكەڭ.

en: Display more options
ug: تېخىمۇ كۆپ تاللانمىلارنى كۆرسەت

note: Translators: this is the name of a panel in Thunderbird.
en: %s panel
ug: %s تاختاي

note: Translators: these represent the number of pixels for the left or right margins in a document.  We are hesitant to interpret the values -- they are given to us in some unknown form by the application, so we leave things in plural form here.
en: %(key)s %(value)s pixel | %(key)s %(value)s pixels
ug[0]: %(key)s %(value)s پىكسېل

note: Translators: this is the action name for the 'open' action.
en: open
ug: ئاچ

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish to be presented with.
en: %H hours, %M minutes and %S seconds.
ug: %H سائەت, %M مىنۇت ۋە %S سېكۇنت.

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish to be presented with.
en: %H hours and %M minutes.
ug: %H سائەت  ۋە %M مىنۇت.

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the background color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background color
ug: تەگلىك رەڭگى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether to make the background color for each character the height of the highest font used on the current line, or the height of the font used for the current character. It will be a "true" or "false" value. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.
en: background full height
ug: تەگلىك پۈتۈن ئېگىزلىكى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the background color. It will be a "true" or "false" value. See http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background stipple
ug: تەگلىك سىزمىلىرى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the direction of the text. Values are "none", "ltr" or "rtl". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: direction
ug: يۆنىلىش

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is editable. It will be a "true" or "false" value. See http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: editable
ug: تەھرىرچان

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the font family name of the text. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: family name
ug: تەگات

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the foreground color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground color
ug: ئالدى كۆرۈنۈش رەڭگى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the foreground color. It will be a "true" or "false" value. See http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground stipple
ug: ئالدى كۆرۈنۈش سىزمىلىرى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the effect applied to the font used by the text. See: http://www.w3.org/TR/2002/WD-css3-fonts-20020802/#font-effect http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: font effect
ug: فونت ئۈنۈمى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the indentation of the text (in pixels). See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: indent
ug: تارتىلىش

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs
en: mistake
ug: خاتالىق

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: this attribute specifies whether the text is invisible. It will be a "true" or "false" value. S
en: invisible
ug: يوشۇرۇن

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies how the justification of the text. Values are "left", "right", "center" or "fill". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: justification
ug: تەڭشىمە

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the language that the text is written in. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: language
ug: تىل

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the left margin. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left margin
ug: سولدىكى بوشلۇق

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the height of the line of text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-line-height http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line height
ug: قۇر كەڭلىكى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute refers to the named style which is associated with the entire paragraph and which controls the default formatting (font, text size, alignment, etc.) of that paragraph. Examples of paragraph styles include "Heading 1", "Heading 2", "Caption", "Footnote", "Text Body", "Titl
en: paragraph style
ug: پاراگراف ئۇسلۇبى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave above each newline-terminated line. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels above lines
ug: قۇر ئۈستىدىكى  پىكسېللار

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave below each newline-terminated line. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels below lines
ug: قۇر ئاستىدىكى پىكسېللار

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave between wrapped lines inside the same newline-terminated line (paragraph). See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels inside wrap
ug: بۆلۈم ئىچىدىكى پىكسېللار

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the right margin. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right margin
ug: ئوڭ بوشلۇق

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the number of pixels that the text characters are risen above the baseline. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rise
ug: كۆتۈرۈلۈش

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the scale of the characters. The value is a string representation of a double. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: scale
ug: نىسبىتى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the size of the text. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: size
ug: چوڭلۇقى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the stretch of he text, if set. Values are "ultra_condensed", "extra_condensed", "condensed", "semi_condensed", "normal", "semi_expanded", "expanded", "extra_expanded" or "ultra_expanded". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribut
en: stretch
ug: سوزۇلۇش

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is strike though (in other words, whether there is a line drawn through it). Values are "true" or "false". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: strike through
ug: سىزىق سىز

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the slant style of the text, if set. Values are "normal", "oblique" or "italic". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: style
ug: ئۇسلۇب

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the decoration of the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-decoration http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text decoration
ug: تېكىست بېزىكى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the angle at which the text is displayed (i.e. rotated from the norm) and is represented in degrees of rotation. See: http://www.w3.org/TR/2003/CR-css3-text-20030514/#glyph-orientation-horizontal http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: text rotation
ug: تېكىست ئايلاندۇرۇش

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the shadow effects applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-shadow http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text shadow
ug: تېكىست سايىسى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies whether the text is underlined. Values are "none", "single", "double" or "low". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: underline
ug: ئاستى سىزىق

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the capitalization variant of the text, if set. Values are "normal" or "small_caps". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: variant
ug: ۋارىيانتى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies what vertical alignment property has been applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: vertical align
ug: تىك يۆنىلىشتە رەتلە

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the weight of the text. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/fonts.html#propdef-font-weight
en: weight
ug: توملۇقى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the wrap mode of the text, if any. Values are "none", "char" or "word". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: wrap mode
ug: قاتلاش ھالىتى

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the way the text is written. Values are "lr-tb", "rl-tb", "tb-rl", "tb-lr", "bt-rl", "bt-lr", "lr", "rl" and "tb". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttrib
en: writing mode
ug: يېزىش ھالىتى

[ctx: textattr]
note: The following are the known values of some of these text attributes. These values were found in the Atk documentation at: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute No doubt there will be more, and as they are found, they can be added to this table so they can be translate
en: true
ug: راست

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invisible", "editable", bg-full-height", "strikethrough", "bg-stipple" and "fg-stipple". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: false
ug: يالغان

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect", "underline", "text-shadow", "wrap mode" and "direction". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttri
en: none
ug: يوق

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: engrave
ug: ئويما

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: emboss
ug: قاپارتما

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: outline
ug: تېزىس

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: overline
ug: ئۈستى سىزىق

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line through
ug: سىزىق سىز

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: blink
ug: چاقناش

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-shadow". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: black
ug: قارا

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: single
ug: يەككە

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: double
ug: قوش

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: low
ug: تۆۋەن

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: char
ug: ھەرپ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: word
ug: سۆز

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode." It corresponds to GTK_WRAP_WORD_CHAR, defined in the Gtk documentation as "Wrap text, breaking lines in between words, or if that is not enough, also between graphemes." See: http://library.gnome.or
en: word char
ug: سۆز ھەرپ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ltr
ug: rtl

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left
ug: سول

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right
ug: ئوڭ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: center
ug: ئوتتۇرا

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". In Gecko, when no justification has be explicitly set, they report a justification of "start".
en: no justification
ug: توغرىلاش يوق

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: fill
ug: تولدۇر

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra condensed
ug: ئۇلترا قىسىلغان

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra condensed
ug: ئارتۇقچە قىسىلغان

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: condensed
ug: قىسىلغان

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi condensed
ug: يېرىم قىسىلغان

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch" and "variant". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: normal
ug: نورمال

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi expanded
ug: يېرىم كېڭەيتىلگەن

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: expanded
ug: يېيىلدى

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra expanded
ug: ئارتۇقچە كېڭەيتىلگەن

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra expanded
ug: ئۇلترا كېڭەيتىلگەن

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "variant". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: small caps
ug: كىچىك ھەرپلەر

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: oblique
ug: قىيپاش

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: italic
ug: يانتۇ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Text body
ug: تېكىست گەۋدىسى

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Heading
ug: ماۋزۇ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: baseline
ug: ئاساسىي سىزىق

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: sub
ug: تۆۋەن

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: super
ug: ئۆرلە

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: top
ug: چوققا

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-top
ug: تېكىست-چوققىسى

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: middle
ug: ئوتتۇرا

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: bottom
ug: ئاستى

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-bottom
ug: تېكىست-ئاخىرى

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align" and "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: inherit
ug: ۋارىسلىق قىل

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "strikethrough." It refers to the line style.
en: solid
ug: پۈتەي

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invalid". It is an indication that the text is not spelled correctly. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: This is the text-spelling attribute. See: http://wi
en: spelling
ug: ھەجىلەش

note: Translators: this is a tip for the user on how to toggle a checkbox.
en: Press space to toggle.
ug: بوشلۇقنى بېسىپ ئالماشتۇرۇڭ.

note: Translators: this is a tip for the user on how to interact with a combobox.
en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
ug: كېڭەيتىش ئۈچۈن بوشلۇقنى بېسىڭ، ۋە بىر تۈر تاللاش ئۈچۈن يۇقىرىغا ۋە ئاستىغا كۇنۇپكىسىنى قوللىنىڭ.

note: Translators: If this application has more than one unfocused alert or dialog window, inform user of how to refocus these.
en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
ug: فوكۇسنى  بالا كۆزنەكلەرگە بەرمەك ئۈچۈن alt+f6 كۇنۇپكىلىرىنى بېسىڭ.

note: Translators: this gives tips on how to navigate items in a layered pane.
en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
ug: تۈرلەرگە يۆتكەش ئۈچۈن، يۆنىلىش كۇنۇپكىلىرىنى قوللىنىڭ ياكى بولمىسا ئىزدەش ئۈچۈن ھەرپ كىرگۈزۈڭ.

note: Translators: this is the tutorial string for when first landing on the desktop, describing how to access the system menus.
en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
ug: سىستېما تىزىملىكلىرىگە ئېرىشىش ئۈچۈن alt+f1 كۇنۇپكىسىنى بېسىڭ.

note: Translators: this is the tutorial string when navigating lists.
en: Use up and down to select an item.
ug: بىر تۈر تاللاش ئۈچۈن  يۇقىرىغا ۋە ئاستىغا كۇنۇپكىسىنى قوللىنىڭ.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to collapse the node.
en: To collapse, press shift plus left.
ug: تارايتىش  ئۈچۈن shift بىلەن سولنى بېسىڭ.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to expand the node.
en: To expand, press shift plus right.
ug: كېڭەيتىش ئۈچۈن shift بىلەن ئوڭنى بېسىڭ.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a menu item
en: To activate press return.
ug: ئاكتىپلاش ئۈچۈن قايتۇرۇش كۇنۇپكىسىنى بېسىڭ.

note: Translators: This is the tutorial string for when landing on text fields.
en: Type in text.
ug: تېكىست ئىچىگە يېزىڭ.

note: Translators: this is the tutorial string for landing on a page tab, we are informing the user how to navigate these.
en: Use left and right to view other tabs.
ug: باشقا بەتكۈچلەرنى كۆرۈش ئۈچۈن سول ۋە ئوڭ كۇنۇپكىسىنى قوللىنىڭ.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a push button.
en: To activate press space.
ug: ئاكتىپلاش ئۈچۈن بوشلۇق كۇنۇپكىسىنى بېسىڭ.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a spin button.
en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
ug: يۇقىرىغا ۋە تۆۋەنگە ئىسترېلكىسىنى قوللىنىپ قىممەتنى تاللاڭ. ياكى ماس نومۇر قىممىتىنى كىرگۈزۈڭ نى بېسىپ چېكىنىڭ.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate radiobuttons.
en: Use arrow keys to change.
ug: ئىسترېلكا كۇنۇپكىلىرىنى قوللىنىپ ئۆزگەرتىڭ.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate menues.
en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
ug: سول ياكى ئوڭ ئىسترېلكىنى بېسىپ يېتەكلەڭ. تۈرلەرگە يۆتكىلىش ئۈچۈن يۇقىرىغا ياكى تۆۋەنگە ئىسترېلكىسىنى بېسىڭ.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate into sub menues.
en: To enter sub menu, press right arrow.
ug: تارماق تىزىملىككە كىرىش ئۈچۈن ئوڭ ئىسترېلكىنى بېسىڭ.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a slider.
en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
ug: تارايتىش ئۈچۈن سول ئىسترېلكىنى بېسىڭ، كېڭەيتىش ئۈچۈن ئوڭ ئىسترېلكىنى بېسىڭ. كىچىكلىتىش ئۈچۈن home كۇنۇپكىسىنى بېسىڭ، ۋە چوڭايتىش ئۈچۈن end كۇنۇپكىسىنى بېسىڭ.
