orca - en to bn_IN translation catalogue (53 entries)

en: grayed
bn_IN: ধূসরিত

en: expanded
bn_IN: প্রসারিত

en: collapsed
bn_IN: সংকুচিত

en: Speaks entire document.
bn_IN: সম্পূর্ণ নথিটি পড়া হবে।

en: Paints and prints the visible zones in the active window.
bn_IN: সক্রিয় উইন্ডোর সমস্ত প্রদর্শনযোগ্য স্থান রং করে প্রিন্ট করা হবে।

en: entire document selected
bn_IN: সম্পূর্ণ নথি নির্বাচিত হয়েছে

en: Speak
bn_IN: পড়া হবে

en: row
bn_IN: সারি

en: cell
bn_IN: সেল

en: blank
bn_IN: ফাঁকা

en: white space
bn_IN: শূণ্য স্থান

en: Orca Preferences
bn_IN: Orca'র বৈশিষ্ট্য

en: _Rate:
bn_IN: মাত্রা: (_R)

en: _Person:
bn_IN: ব্যক্তি: (_P)

en: _None
bn_IN: শূণ্য (_N)

en: So_me
bn_IN: কয়েকটি (_m)

en: _All
bn_IN: সমগ্র (_A)

en: Braille
bn_IN: ব্রেইল

en: Color:
bn_IN: রং:

en: _Width:
bn_IN: প্রস্থ: (_W)

en: pixels
bn_IN: পিক্সেল

en: <b>Cursor Settings</b>
bn_IN: <b>কার্সারের বৈশিষ্ট্য</b>

en: Si_ze:
bn_IN: মাপ: (_z)

en: _Top:
bn_IN: উপরে: (_T)

en: _Bottom:
bn_IN: নীচে: (_B)

en: _Left:
bn_IN: বাঁদিকে: (_L)

en: _Right:
bn_IN: ডানদিকে: (_R)

en: Question
bn_IN: প্রশ্ন

en: User logged out - shutting down.
bn_IN: ব্যবহারকারী লগ-আউট করেছেন - বন্ধ করা হবে।

en: Welcome to Orca.
bn_IN: Orca'য় স্বাগতম।

note: [[[TODO: WDW - the timer stuff is an experiment to see if we can recover from hangs.  It's only experimental, so it's commented out for now.]]] timer = threading.Timer(5.0, timeout) timer.start()
en: goodbye.
bn_IN: বিদায়।

en: Goodbye.
bn_IN: বিদায়।

en: Usage: orca [OPTION...]
bn_IN: ব্যবহারপ্রণালী: orca [OPTION...]

en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
bn_IN: ত্রুটি ও অন্যান্য সমস্যা orca-list@gnome.org ঠিকানায় জমা দিন।

en: Welcome to Orca setup.
bn_IN: Orca'র বৈশিষ্ট্য স্থাপন ব্যবস্থায় স্বাগতম।

en: No servers available.
bn_IN: কোনো সার্ভার উপলব্ধ নেই।

en: Default
bn_IN: ডিফল্ট

en: Uppercase
bn_IN: বড় ছাঁদের হরফ

en: Hyperlink
bn_IN: হাইপার-লিঙ্ক

en: Invalid
bn_IN: অবৈধ

en: invalid
bn_IN: অবৈধ

en: Welcome
bn_IN: স্বাগতম

en: Misspelled word:
bn_IN: শব্দের ভুল বানান:

note: The indication that spell checking is complete is when the "misspelt" word is set to "Completed spell checking". Ugh! Try to detect this and let the user know.
en: Completed spell checking
bn_IN: বানান পরীক্ষা সমাপ্ত

en: Spell checking is complete.
bn_IN: বানান পরীক্ষা সমাপ্ত।

en: Check Spelling
bn_IN: বানান পরীক্ষা করুন

en: empty
bn_IN: ফাঁকা

en: Welcome to StarOffice
bn_IN: StarOffice'এ স্বাগতম

en: Spellcheck:
bn_IN: বানান পরীক্ষণ:

en: First name
bn_IN: নাম

en: Display more options
bn_IN: অতিরিক্ত বিকল্প প্রদর্শন করা হবে

en: selected
bn_IN: নির্বাচিত

en: Misspelled word:
bn_IN: শব্দের ভুল বানান:
