orca - en to sr translation catalogue (1737 entries)

en: Orca Screen Reader
sr: Čitač ekrana Orka

note: Translators: short braille for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the short braille words: they we strive to keep them around three characters to preserve real estate on the braille display.  The letters are chosen to make them unique across all other rolenames, and they typically act lik
en: alrt
sr: upzr

note: Translators: short braille for the rolename of an arrow widget.
en: arw
sr: srl

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar widget.
en: cal
sr: kal

note: Translators: short braille for the rolename of a canvas widget.
en: cnv
sr: plt

note: Translators: short braille for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: cptn
sr: ntps

note: Translators: short braille for the rolename of a checkbox. Translators: short braille for the rolename of a check menu item.
en: chk
sr: pzš

note: Translators: short braille for the rolename of a color chooser.
en: clrchsr
sr: birbje

note: Translators: short braille for the rolename of a column header. Translators: short braille for the rolename of a table column header.
en: colhdr
sr: zglkol

note: Translators: short braille for the rolename of a combo box.
en: cbo
sr: pzi

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop icon. Translators: short braille for the rolename of a icon.
en: icn
sr: ikn

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop frame. Translators: short braille for the rolename of a frame.
en: frm
sr: okv

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a dial. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "dial".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: dial
sr: pzv

note: Translators: short braille for the rolename of a dialog.
en: dlg
sr: prz

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
sr: crt

note: Translators: short braille for the rolename of a file chooser.
en: fchsr
sr: birdt

note: Translators: short braille for the rolename of a filler.
en: flr
sr: ppu

note: Translators: short braille for the rolename of a font chooser.
en: fnt
sr: slb

note: Translators: short braille for the rolename of a glass pane.
en: gpn
sr: stp

note: Translators: short braille for the rolename of a heading.
en: hdng
sr: zglv

note: Translators: short braille for the rolename of a image.
en: img
sr: slk

note: Translators: short braille for the rolename of an internal frame.
en: ifrm
sr: unok

note: Translators: short braille for the rolename of a label.
en: lbl
sr: ntp

note: Translators: short braille for the rolename of a layered pane.
en: lyrdpn
sr: nslgpvš

note: Translators: short braille for the rolename of a link.
en: lnk
sr: vza

note: Translators: short braille for the rolename of a list.
en: lst
sr: sps

note: Translators: short braille for the rolename of a list item.
en: lstitm
sr: stvsps

note: Translators: short braille for the rolename of a menu.
en: mnu
sr: izb

note: Translators: short braille for the rolename of a menu bar.
en: mnubr
sr: linizb

note: Translators: short braille for the rolename of a menu item.
en: mnuitm
sr: stvizb

note: Translators: short braille for the rolename of an option pane.
en: optnpn
sr: povopc

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab.
en: pgt
sr: str

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab list.
en: tblst
sr: spsjz

note: Translators: short braille for the rolename of a password field.
en: pwd
sr: lzk

note: Translators: short braille for the rolename of a popup menu.
en: popmnu
sr: iskizb

note: Translators: short braille for the rolename of a progress bar.
en: pgbar
sr: lnnap

note: Translators: short braille for the rolename of a push button.
en: btn
sr: dgm

note: Translators: short braille for the rolename of a radio menu item.
en: rdmnuitm
sr: stvrdizb

note: Translators: short braille for the rolename of a root pane.
en: rtpn
sr: krnpv

note: Translators: short braille for the rolename of a row header. Translators: short braille for the rolename of a table row header.
en: rwhdr
sr: zglrd

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll bar.
en: scbr
sr: lnpm

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll pane.
en: scpn
sr: pvpm

note: Translators: short braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: sctn
sr: odelj

note: Translators: short braille for the rolename of a separator.
en: seprtr
sr: razdvjč

note: Translators: short braille for the rolename of a slider.
en: sldr
sr: klizač

note: Translators: short braille for the rolename of a split pane.
en: spltpn
sr: pvrzdv

note: Translators: short braille for the rolename of a spin button.
en: spin
sr: vrtt

note: Translators: short braille for the rolename of a statusbar.
en: statbr
sr: linstnj

note: Translators: short braille for the rolename of a table cell.
en: cll
sr: polj

note: Translators: short braille for the rolename of a tear off menu item.
en: tomnuitm
sr: odstvizb

note: Translators: short braille for the rolename of a text entry field.
en: txt
sr: tkst

note: Translators: short braille for the rolename of a toggle button.
en: tglbtn
sr: prbcvč

note: Translators: short braille for the rolename of a toolbar.
en: tbar
sr: lnal

note: Translators: short braille for the rolename of a tooltip.
en: tip
sr: svt

note: Translators: short braille for the rolename of a tree.
en: tre
sr: stb

note: Translators: short braille for the rolename of a tree table.
en: trtbl
sr: tblst

note: Translators: short braille for when the rolename of an object is unknown.
en: unk
sr: npz

note: Translators: short braille for the rolename of a viewport.
en: vwprt
sr: pgld

note: Translators: short braille for the rolename of a window.
en: wnd
sr: prz

note: Translators: short braille for the rolename of a header.
en: hdr
sr: zgl

note: Translators: short braille for the rolename of a footer.
en: ftr
sr: pdn

note: Translators: short braille for the rolename of a paragraph.
en: para
sr: psus

note: Translators: short braille for the rolename of a application.
en: app
sr: prg

note: Translators: short braille for the rolename of a autocomplete.
en: auto
sr: samd

note: Translators: short braille for the rolename of an editbar.
en: edtbr
sr: lnurđ

note: Translators: short braille for the rolename of an embedded component.
en: emb
sr: ugnj

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Czech Grade 1
sr: Češki, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Spanish Grade 1
sr: Španski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 2
sr: Kanadski francuski, 2. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 2
sr: Francuski francuski, 2. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Latvian Grade 1
sr: Letonski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Netherlands Dutch Grade 1
sr: Holandski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 0
sr: Norveški, 0. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 1
sr: Norveški, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 2
sr: Norveški, 2. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 3
sr: Norveški, 3. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Polish Grade 1
sr: Poljski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Portuguese Grade 1
sr: Portugalski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Swedish Grade 1
sr: Švedski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Arabic Grade 1
sr: Arapski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 1
sr: Velški, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 2
sr: Velški, 2. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 0
sr: Nemački, 0. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 1
sr: Nemački, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 2
sr: Nemački, 2. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 2
sr: Britanski engleski, 2. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 1
sr: Britanski engleski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 1
sr: Američki engleski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 2
sr: Američki engleski, 2. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 1
sr: Kanadski francuski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 1
sr: Francuski francuski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Greek Grade 1
sr: Grčki, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hindi Grade 1
sr: Indijski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian 8 dot computer
sr: Mađarski računar sa 8 tačkica

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 1
sr: Mađarski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 2
sr: Mađarski, 2. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Italian Grade 1
sr: Italijanski, 1. stepen

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Belgium Dutch Grade 1
sr: Belgijski, 1. stepen

note: Translators: this command will move the mouse pointer to the current item, typically a widget, without clicking on it.
en: Route the pointer to the current item
sr: Postavi pokazivač na tekuću stavku

note: Translators: Orca has a command to synthesize mouse events. This string describes the Orca command to generate a left mouse button click on the current item, typically a widget.
en: Perform left click on current item
sr: Levi klik na trenutnoj stavki

note: Translators: Orca has a command to synthesize mouse events. This string describes the Orca command to generate a right mouse button click on the current item, typically a widget.
en: Perform right click on current item
sr: Desni klik na trenutnoj stavki

note: Translators: the Orca "SayAll" command allows the user to press a key and have the entire document in a window be automatically spoken to the user. If the user presses any key during a SayAll operation, the speech will be interrupted and the cursor will be positioned at the point where the speech wa
en: Speak entire document
sr: Izgovori čitav dokument

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the user to explore the text in a window in a 2D fashion. That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines. The flat review feature allows the user to explo
en: Speak entire window using flat review
sr: Izgovori čitav prozor koristeći ravan pregled

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the basic Where Am I operation
sr: Obavlja osnovnu gde sam ja operacija

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the detailed Where Am I operation
sr: Obavlja detaljnu gde sam ja operacija

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak the current selection / highlighted object(s). For instance, in a text object, "selection" refers to the selected/highlighted text. In a spreadsheet, it refers to the selected/highlighted cells. In an file manager, it refers to the
en: Speak the current selection
sr: Izgovori tekući odabir

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak details about a link, such as the uri and type of link.
en: Speak link details
sr: Izgovori pojedinosti veze

note: Translators: This command will cause the dialog's default button name to be spoken and displayed in braille. The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box.
en: Present the default button
sr: Izgovori podrazumevano dugme

note: Translators: This command will cause the window's status bar contents to be spoken and displayed in braille.
en: Present the status bar
sr: Izgovori traku stanja

note: Translators: This command will cause the window's title to be spoken and displayed in braille.
en: Present the title bar
sr: Izgovori traku naslova

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.
en: Open the Find dialog
sr: Otvori prozorče za pretragu

note: Translators: Orca has a command which presents a menu with accessible actions that can be performed on the current object. This is the name of that command.
en: Show actions menu
sr: Prikaži meni za radnje

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the next occurrence of a string.
en: Search for the next instance of a string
sr: Traži sledeće pojavljivanje niske

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the previous occurrence of a string.
en: Search for the previous instance of a string
sr: Traži prethodno pojavljivanje niske

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Enter and exit flat review mode
sr: Ulazi i izlazi iz režima ravnog pregleda

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Toggle restricting flat review to the current object
sr: Uključi ili isključi ograničavanje ravnog pregleda na trenutni objekat

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the home position
sr: Premesti ravan pregled na početni položaj

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end position
sr: Premesti ravan pregled na krajnji položaj

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the previous line
sr: Premesti ravan pregled na početak prethodne linije

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review line
sr: Izgovori tekuću liniju ravnog pregleda

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spell the current flat review line
sr: Sriči tekuću liniju ravnog pregleda

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spell the current flat review line
sr: Fonetski izgovori tekuću liniju ravnog pregleda

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the next line
sr: Premesti ravan pregled na početak naredne linije

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous item or word
sr: Premešta ravan pregled na prethodnu stavku ili reč

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review item or word
sr: Izgovara stavku ili reč tekućeg ravnog pregleda

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spell the current flat review item or word
sr: Sriče stavku ili reč tekućeg ravnog pregleda

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spell the current flat review item or word
sr: Fonetski izgovara stavku ili reč tekućeg ravnog pregleda

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next item or word
sr: Premešta ravan pregled na sledeću stavku ili reč

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word above the current word
sr: Premešta ravan pregled na reč iznad trenutne reči

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review object
sr: Sriče tekući objekat ravnog pregleda

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word below the current word
sr: Premešta ravan pregled na reč ispod trenutne reči

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous character
sr: Premešta ravan pregled na prethodni znak

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review character
sr: Izgovara tekući znak ravnog pregleda

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically speak the current flat review character
sr: Fonetski izgovara tekući znak ravnog pregleda

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak unicode value of the current flat review character
sr: Izgovara unikodnu vrednost tekućeg znaka ravnog pregleda

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next character
sr: Premešta ravan pregled na sledeći znak

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end of the line
sr: Premešta ravan pregled na kraj linije

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the bottom left
sr: Premešta ravan pregled na dno levo

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Copy the contents under flat review to the clipboard
sr: Umnožava sadržaj pod ravnim pregledom u ostavu

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Append the contents under flat review to the clipboard
sr: Prikačinje sadržaj pod ravnim pregledom u ostavu

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Show flat review contents
sr: Prikaži sadržaj ravnog pregleda

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they just want the current cell to be presented to them.
en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
sr: Uključi ili isključi čitanje trenutne ćelije reda ili čitavog reda

note: Translators: the attributes being presented are the text attributes, such as bold, italic, font name, font size, etc.
en: Read the attributes associated with the current text character
sr: Čita atribute povezane sa trenutnim znakom teksta

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the left
sr: Proširuje Brajev ekran na levo

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the right
sr: Proširuje Brajev ekran na desno

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Return to object with keyboard focus
sr: Vraća se na objekat sa fokusom tastature

note: Translators: braille can be displayed in many ways. Contracted braille provides a more efficient means to represent text, especially long documents. The feature used here is an option to toggle between contracted and uncontracted.
en: Turn contracted braille on and off
sr: Uključuje i isključuje skupljeno Brajevo pismo

note: Translators: hardware braille displays often have buttons near each braille cell. These are called cursor routing keys and are a way for a user to tell the machine they are interested in a particular character on the display.
en: Process a cursor routing key
sr: Obrađuje taster rutine kursora

note: Translators: this is used to indicate the start point of a text selection.
en: Mark the beginning of a text selection
sr: Označava početak izbora teksta

note: Translators: this is used to indicate the end point of a text selection.
en: Mark the end of a text selection
sr: Označava kraj izbora teksta

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be. The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca does
en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
sr: Unosi režim učenja.  Pritisnite „Napusti“ da izađete iz režima učenja

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech rate
sr: Smanjuje protok izgovora

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech rate
sr: Povećava protok izgovora

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech pitch
sr: Smanjuje vrhunac izgovora

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech pitch
sr: Povećava vrhunac izgovora

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech volume
sr: Povećava jačinu tona izgovora

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech volume
sr: Smanjuje jačinu tona izgovora

note: Translators: Orca allows the user to turn speech synthesis on or off. We call it 'silencing'.
en: Toggle the silencing of speech
sr: Uključi ili isključi utišavanje izgovora

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Toggle sleep mode for the current application
sr: Uključi ili isključi režim spavanja za trenutnu aplikaciju

note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The levels can be toggled via command. This string describes that command.
en: Toggle speech verbosity level
sr: Uključi ili isključi nivo objašnjavanja govorom

note: Translators: this string is associated with the keyboard shortcut to quit Orca.
en: Quit the screen reader
sr: Zatvara čitača ekrana

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for Orca.
en: Display the preferences configuration dialog
sr: Prikazuje prozorče podešavanja postavki

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for a specific application within Orca.
en: Display the application preferences configuration dialog
sr: Prikazuje prozorče podešavanja postavki programa

note: Translators: Orca allows the user to enable/disable speaking of indentation and justification.
en: Toggle the speaking of indentation and justification
sr: Uključi ili isključi izgovor uvlačenja i poravnanja

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). This string to be translated refers to an Orca command for quickly toggling between the two options.
en: Change spoken number style
sr: Menja stil izgovorenog broja

note: Translators: Orca allows users to cycle through punctuation levels. None, some, most, or all, punctuation will be spoken.
en: Cycle to the next speaking of punctuation level
sr: Prebacuje na sledeći izgovor nivoa interpunkcije

note: Translators: Orca allows users to cycle through the speech synthesizers available on their system, such as espeak, voxin, mbrola, etc. This string is the description of the command.
en: Cycle to the next speech synthesizer
sr: Prebacuje na sledeću mašinu za čitanje govora

note: Translators: Orca has a feature whereby users can set up different "profiles," which are collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spanish content. This string to be translated 
en: Cycle to the next settings profile
sr: Prebacuje na sledeći profil podešavanja

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text- to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as 
en: Cycle to the next capitalization style
sr: Prebacuje na sledeći izgled velikih slova

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Cycle to the next key echo level
sr: Prebacuje na sledeći nivo odjeka tastera

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that allows the user to adjust the level of debug information that Orca generates at run time.
en: Cycle the debug level at run time
sr: Prebacuje na nivo ispravljanja grešaka za vreme pokretanja

note: Translators: this command announces information regarding the relationship of the given bookmark to the current position. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Bookmark where am I with respect to current position
sr: Obeležava gde sam poštujući tekući položaj

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the previous bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to previous bookmark location
sr: Ide na prethodno mesto obeleživača

note: Translators: this command moves the user to the location stored at the bookmark. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to bookmark
sr: Ide na obeleživač

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the next bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to next bookmark location
sr: Ide na sledeće mesto obeleživača

note: Translators: this event handler binds an in-page accessible object location to the given input key command.
en: Add bookmark
sr: Dodaje obeleživač

note: Translators: this event handler saves all bookmarks for the current application to disk.
en: Save bookmarks
sr: Čuva obeleživače

note: Translators: Orca allows the item under the pointer to be spoken. This toggles the feature without the need to get into a GUI.
en: Toggle mouse review mode
sr: Uključi ili isključi režim pregleda mišem

note: Translators: Orca has a command to present the battery status (e.g. level, whether or not it is plugged in, etc.). This string is the name of that command.
en: Present battery status
sr: Pročitaj stanje baterije

note: Translators: Orca has a command to present the CPU and memory usage as percents. This string is the name of that command.
en: Present CPU and memory usage
sr: Pričitaj upotrebu procesora i memorije

note: Translators: Orca has a command to present the current time in speech and in braille.
en: Present current time
sr: Predstavlja tekuće vreme

note: Translators: Orca has a command to present the current date in speech and in braille.
en: Present current date
sr: Predstavlja tekući datum

note: Translators: Orca has a command to present the pixel size and location of the current object. This string is how this command is described in the list of keyboard shortcuts.
en: Present size and location of current object
sr: Predstavi veličinu i položaj trenutnog objekta

note: Translators: This command toggles all (other) Orca commands so that the associated keystroke can by consumed by the native application. For example, if there were an Orca command bound to Alt+Down, normally pressing Alt+Down would cause the Orca command to be used. This would mean Alt+Down could not
en: Toggle all Orca command keys
sr: Uključi ili isključi sve tastere Orkinih naredbi

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. This string to be translated is associated with the keyboard commands used to review those previous messages.
en: Speak and braille a previous chat room message
sr: Izgovara Brajevim pismom prethodnu poruku pričaonice

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
sr: Uključi ili isključi obaveštenje kada nam drugari pišu

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
sr: Uključi ili isključi specifične istorije poruka u sobama za čet

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
sr: Ukauči ili isključi izgovor prefiksa poruka sobe za čet uz naziv sobe za čet

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the left.
en: Line Left
sr: Poravnaj levo

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the right.
en: Line Right
sr: Poravnaj desno

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls up.
en: Line Up
sr: Poravnaj gore

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls down.
en: Line Down
sr: Poravnaj dole

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, it instructs the braille display to freeze.
en: Freeze
sr: Zamrzni

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the top left of the window.
en: Top Left
sr: Gore levo

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the bottom left of the window.
en: Bottom Left
sr: Dole levo

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
sr: Položaj kursora

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display toggles between six-dot braille and eight-dot braille.
en: Six Dots
sr: Šest tačaka

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents a whole set of buttons known as cursor routing keys and are a way for a user to move the application's caret to the position indicated on t
en: Cursor Routing
sr: Rutine kursora

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents the start of a selection operation. It is called "Cut Begin" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Begin
sr: Početak odsecanja

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents marking the endpoint of a selection. It is called "Cut Line" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Line
sr: Red odsecanja

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the last received notification message.
en: Present last notification message
sr: Pročitaj poslednju poruku obaveštenja

note: Translators: this is a command which causes Orca to present a list of all the notification messages received.
en: Present notification messages list
sr: Pročitaj spisak poruka obaveštenja

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the previous notification message.
en: Present previous notification message
sr: Pročitaj prethodnu poruku obaveštenja

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the next notification message.
en: Present next notification message
sr: Pročitaj narednu poruki obaveštenja

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next character
sr: Ide na sledeći znak

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous character
sr: Ide na prethodni znak

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next word
sr: Ide na sledeću reč

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous word
sr: Ide na prethodnu reč

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next line
sr: Ide na sledeći red

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous line
sr: Ide na prethodni red

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the top of the file
sr: Ide na vrh datoteke

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the bottom of the file
sr: Ide na dno datoteke

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the beginning of the line
sr: Ide na početak reda

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the end of the line
sr: Ide na kraj reda

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the next object
sr: Prelazi na sledeći objekat

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the previous object
sr: Prelazi na prethodni objekat

note: Translators: this is for causing a collapsed combo box which was reached by Orca's caret navigation to be expanded.
en: Cause the current combo box to be expanded
sr: Dovodi do toga da tekuće prozorče za izbor biva rašireno

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: Switch between native and screen-reader caret navigation
sr: Prebacuje kretanje pokazivača između izvornog i čitačem ekrana

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Advance live region politeness setting
sr: Napredujte u podešavanjima ljubaznosti žive oblasti

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Set default live region politeness level to off
sr: Podesite osnovni nivo ljubaznosti žive oblasti na iskljulčeno

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to a command for reviewing up to nine stored previous live messages.
en: Review live region announcement
sr: Pregled najave žive oblasti

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to an Orca command which allows the user to toggle whether or not Orca pays attention to changes in live regions. Note that turni
en: Monitor live regions
sr: Nadgleda žive oblasti

note: Translators: hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. This command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If the user is already in the mouse over object, this command will hid
en: Move focus into and away from the current mouse over
sr: Približava i udaljuje prvi plan sa tekućeg položaja miša

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to set the row.
en: Set the row to use as dynamic column headers
sr: Postavite red koji će biti korišćen kao dinamičko zaglavlje kolone

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Clear the dynamic column headers
sr: Čisti dinamička zaglavlja kolone

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing row headers. This string refers to the command to set the column.
en: Set the column to use as dynamic row headers
sr: Postavite kolonu koja će biti korišćena kao dinamičko zaglavlje reda

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Clear the dynamic row headers
sr: Čisti dinamička zaglavlja reda

note: Translators: This string refers to an Orca command. The "input line" refers to the place where one enters formulas for a spreadsheet.
en: Present the contents of the input line
sr: Predstavlja sadržaj linije unosa

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around the document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. This feature needs to be toggle-able so that it does not interfere with normal
en: Toggle structural navigation keys
sr: Uključi ili isključi tastere strukturne navigacije

note: Translators: Orca has commands for navigating within a table, e.g. to the next cell in a given direction. This string is the description of the command which enables/disables this support.
en: Toggle table navigation keys
sr: Uključi ili isključi tastere za navigaciju kroz tabelu

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to previous blockquote
sr: Ide na prethodni blok citata

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to next blockquote
sr: Ide na sledeći blok citata

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Display a list of blockquotes
sr: Prikazuje spisak blokova citata

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to previous button
sr: Ide na prethodno dugme

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to next button
sr: Ide na sledeće dugme

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Display a list of buttons
sr: Prikazuje spisak dugmadi

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Go to previous check box
sr: Ide na prethodno polje za potvrdu

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Go to next check box
sr: Ide na sledeće polje za potvrdu

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Display a list of check boxes
sr: Prikazuje spisak polja za potvrdu

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to previous clickable
sr: Ide na prethodni objekat na koji se može kliknuti

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to next clickable
sr: Ide na sledeći objekat na koji se može klinuti

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Display a list of clickables
sr: Prikazuje spisak sa objektima na koje se može kliknuti

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Go to previous combo box
sr: Ide na prethodno prozorče za izbor

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Go to next combo box
sr: Ide na sledeće prozorče za izbor

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the start of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to start of container
sr: Ide na početak kontejnera

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the end of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to end of container
sr: Ide na kraj kontejnera

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Display a list of combo boxes
sr: Prikazuje spisak prozorčića za izbor

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to previous entry
sr: Ide na prethodni unos

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to next entry
sr: Ide na sledeći unos

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Display a list of entries
sr: Prikazuje spisak unosa

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to previous form field
sr: Ide na prethodno polje formulara

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to next form field
sr: Ide na sledeće polje formulara

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Display a list of form fields
sr: Prikazuje spisak polja formulara

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to previous heading
sr: Ide na prethodno zaglavlje

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to next heading
sr: Ide na sledeće zaglavlje

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Display a list of headings
sr: Prikazuje spisak zaglavlja

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to previous heading at level %d
sr: Ide na prethodno zaglavlje na nivou %d

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to next heading at level %d
sr: Ide na sledeće zaglavlje na nivou %d

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Display a list of headings at level %d
sr: Prikazuje spisak zaglavlja na %d. nivou

note: Translators: this is for navigating among iframes in a document.
en: Go to previous internal frame
sr: Idi na prethodni unutrašnji okvir

note: Translators: this is for navigating among iframes in a document.
en: Go to next internal frame
sr: Ide na sledeći unutrašnji okvir

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Display a list of internal frames
sr: Prikaži spisak unutrašnjih okvira

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to previous image
sr: Ide na prethodnu sliku

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to next image
sr: Ide na sledeću siku

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Display a list of images
sr: Prikazuje spisak slika

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to previous landmark
sr: Ide na prethodni orjentir

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to next landmark
sr: Ide na sledeći orjentir

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Display a list of landmarks
sr: Prikazuje spisak orjentira

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to previous large object
sr: Ide na prethodni veliki objekat

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to next large object
sr: Ide na sledeći veliki objekat

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Display a list of large objects
sr: Prikazuje spisak velikih objekata

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to previous link
sr: Ide na prethodnu vezu

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to next link
sr: Ide na sledeću vezu

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Display a list of links
sr: Prikazuje spisak veza

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to previous list
sr: Ide na prethodni spisak

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to next list
sr: Ide na sledeći spisak

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Display a list of lists
sr: Prikazuje spisak spiskova

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to previous list item
sr: Ide na prethodnu stavku spiska

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to next list item
sr: Ide na sledeću stavku spiska

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Display a list of list items
sr: Prikazuje spisak stavki spiska

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to previous live region
sr: Ide na prethodnu živu oblast

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to next live region
sr: Ide na sledeću živu oblast

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to the last live region which made an announcement
sr: Ide na poslednju živu oblast koja objavi saopštenje

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the parent of the object with navigator focus.
sr: Idi na višu stavku objekta koristeći fokus navigatora.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the first child of the object with navigator focus.
sr: Idi na prvu nižu stavku objekta koristeći fokus navigatora.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the next sibling of the object with navigator focus.
sr: Idi na snarednu stavku istog nivoa objekta koristeći fokus navigatora.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the previous sibling of the object with navigator focus.
sr: Idi na prethodnu stavku istog nivoa objekta koristeći fokus navigatora.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. Users are also able to synthesize a click on the objects.
en: Click on the object with navigator focus.
sr: Kliknite na objekat koristeći fokus navigatora.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This hierarchy can be simplified, and the simplification can be toggled on and off.
en: Toggle simplified object navigation.
sr: Uključi ili isključi pojednostavljenu navigaciju između objekta.

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to previous paragraph
sr: Ide na prethodni pasus

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to next paragraph
sr: Ide na sledeći pasus

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Display a list of paragraphs
sr: Prikazuje spisak pasusa

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to previous radio button
sr: Ide na prethodno radio dugme

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to next radio button
sr: Ide na sledeće radio dugme

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Display a list of radio buttons
sr: Prikazuje spisak radio dugmadi

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to previous separator
sr: Ide na prethodni razdvajač

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to next separator
sr: Ide na sledeći razdvajač

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to previous table
sr: Ide na prethodnu tabelu

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to next table
sr: Ide na sledeću tabelu

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Display a list of tables
sr: Prikazuje spisak tabela

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go down one cell
sr: Ide dole jednu ćeliju

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the first cell in a table
sr: Ide na prvu ćeliju u tabeli

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the last cell in a table
sr: Ide na poslednju ćeliju u tabeli

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go left one cell
sr: Ide levo jednu ćeliju

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go right one cell
sr: Ide desno jednu ćeliju

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go up one cell
sr: Ide gore jednu ćeliju

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the beginning of the row
sr: Idi na početak reda

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the end of the row
sr: Idi na kraj reda

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the top of the column
sr: Idi na vrh kolone

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the bottom of the column
sr: Idi na dno kolone

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Toggle layout mode
sr: Uključi ili iključi režim rasporeda

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Switch between browse mode and focus mode
sr: Prebacuje se između režima čitanja i fokusiranja

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Enable sticky focus mode
sr: Uključuje režim lepljivog fokusa

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Enable sticky browse mode
sr: Uključuje režim lepljivog razgledanja

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to previous unvisited link
sr: Ide na prethodnu neposećenu vezu

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to next unvisited link
sr: Ide na sledeću neposećenu vezu

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Display a list of unvisited links
sr: Prikazuje spisak neposećenih veza

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to previous visited link
sr: Ide na prethodnu posećenu vezu

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to next visited link
sr: Ide na sledeću posećenu vezu

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Display a list of visited links
sr: Prikazuje spisak posećenih veza

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: alice blue
sr: alis plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: antique white
sr: antičko bele

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: aquamarine
sr: akvamarin

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: azure
sr: azurna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: beige
sr: bež

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: bisque
sr: čorbasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: black
sr: crna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blanched almond
sr: blanširano bademasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue
sr: plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue violet
sr: plavo ljubičasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: brown
sr: braon

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: burlywood
sr: svetlo smeđa

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cadet blue
sr: akademska plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chartreuse
sr: šartreska

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chocolate
sr: čokoladna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: coral
sr: koralna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cornflower blue
sr: različak plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cornsilk
sr: kukuruzno svilena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: crimson
sr: tamno crvena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cyan
sr: svetlo zeleno plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark blue
sr: tamno plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark cyan
sr: tamno zeleno plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark goldenrod
sr: zlatica tamno žuta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark gray
sr: tamno siva

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark green
sr: tamno zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark khaki
sr: tamna žutomrka

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark magenta
sr: tamna purpurno crvena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark olive green
sr: tamna maslinasto zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orange
sr: tamna narandžasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orchid
sr: tamna orhideja

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark red
sr: tamno crvena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark salmon
sr: losos tamna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark sea green
sr: tamna morsko zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark slate blue
sr: tamna škriljkasto plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark slate gray
sr: tamna škriljkasto siva

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark turquoise
sr: tamna tirkizna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark violet
sr: tamno ljubičasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep pink
sr: tamno roze

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep sky blue
sr: duboko nebeski plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dim gray
sr: mutno siva

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dodger blue
sr: vrdlamski plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: fire brick
sr: cigla

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: floral white
sr: cvetna bela

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: forest green
sr: šumska zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: fuchsia
sr: fuksija

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gainsboro
sr: geinsboro

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#HTML_color_names.
en: ghost white
sr: duh bela

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gold
sr: zlatna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: goldenrod
sr: zlatičasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gray
sr: siva

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green
sr: zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green yellow
sr: zeleno žuta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: honeydew
sr: medljikasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: hot pink
sr: topla roze

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: indian red
sr: indijska crvena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: ivory
sr: slonovača

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: khaki
sr: žutomrka

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender
sr: lavanda

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender blush
sr: rumena lavanda

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lawn green
sr: travnjak zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lemon chiffon
sr: limun šifonska

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light blue
sr: svetlo plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light coral
sr: svetlo koralna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light cyan
sr: svetla svetlo plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light goldenrod yellow
sr: svetlo zlatičasto zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light gray
sr: svetlo siva

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light green
sr: svetlo zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light pink
sr: svetlo roze

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light salmon
sr: svetla losos

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sea green
sr: svetla morsko zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sky blue
sr: svetla nebeski plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light slate gray
sr: svetlo škriljkasto siva

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light steel blue
sr: svetlo čelično plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light yellow
sr: svetla žuta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lime
sr: limeta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lime green
sr: zelena limete

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: linen
sr: boja platna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: magenta
sr: purpurno crvena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: maroon
sr: bordo

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium aquamarine
sr: srednje akvamarin

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium blue
sr: srednje plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium orchid
sr: srednje orhideja

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium purple
sr: srednje ljubičasto

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium sea green
sr: srednje morsko zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium slate blue
sr: srednje škriljkasto pava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium spring green
sr: srednje prolećno zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium turquoise
sr: srednje tirkizna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium violet red
sr: srednje ljubičasto zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: midnight blue
sr: ponoćno plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: mint cream
sr: svetlo zelena kremasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: misty rose
sr: maglovita roze

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: moccasin
sr: mokasina

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: navajo white
sr: navaho bela

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: navy
sr: mornarska

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: old lace
sr: stara čipka

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: olive
sr: maslinasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: olive drab
sr: maslinasto žuđkasto smeđa

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange
sr: narandžasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange red
sr: narandžasto crvena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orchid
sr: orhideja

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale goldenrod
sr: bledo zlatičasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale green
sr: bledo zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale turquoise
sr: bledo tirkizna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale violet red
sr: bledo ljubičasto crvena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: papaya whip
sr: papaja

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: peach puff
sr: list breskve

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pink
sr: roze

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: plum
sr: šljiva

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: powder blue
sr: praškasto plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: purple
sr: ljubičasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: red
sr: crvena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: rosy brown
sr: ružičasto braonkasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: royal blue
sr: kraljevsko plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: saddle brown
sr: braon konjskog sedla

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: salmon
sr: losos

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sandy brown
sr: peskivita braon

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sea green
sr: morska zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: seashell
sr: morska školjka

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sienna
sr: sijena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: silver
sr: srebrna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sky blue
sr: nebesko plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: slate blue
sr: škriljkasto plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: slate gray
sr: škriljkasto siva

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: snow
sr: snežna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: spring green
sr: prolećno zelena

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: steel blue
sr: čelično plava

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: tan
sr: žutomrka

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: teal
sr: grogotovac

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: thistle
sr: čkalj

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: tomato
sr: paradajz

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: turquoise
sr: tirkizna

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: violet
sr: ljubičasta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: wheat
sr: boja žita

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white
sr: bela

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white smoke
sr: dimno bela

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow
sr: žuta

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow green
sr: žuto zelena

note: Translators: This string appears on a button in a dialog. "Activating" the selected item will perform the action that one would expect to occur if the object were clicked on with the mouse. If the object is a link, activating it will bring you to a new page. If the object is a button, activating it 
en: _Activate
sr: _Aktiviraj

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page Orca's Structural Navigation command "h" moves you to the next heading. What should happen when you press "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume read
en: Automatic focus mode during structural navigation
sr: Omogući automatski režim usredsređivanja prilikom kretanja kroz strukturu

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, if you are at the bottom of an entry and press Down arrow, should you leave the entry? It depends on if you want to resume reading content or if you are editing the text in the entry. B
en: Automatic focus mode during caret navigation
sr: Automatski režim usredsređivanja prilikom kretanja znaka za umetanje

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, if you are at the bottom of an entry and press Down arrow, should you leave the entry? It depends on if you want to resume reading content or if you are editing the text in the entry. B
en: Automatic focus mode during native navigation
sr: Automatski režim usredsređivanja prilikom izvornog kretanja

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 7 is the dot in the bottom left corner. If the user selects this option, Dot 7 will be used to 'underline' text of interest, e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _7
sr: Tačka _7

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 8 is the dot in the bottom right corner. If the user selects this option, Dot 8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _8
sr: Tačka _8

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dots 7-8 are the dots at the bottom. If the user selects this option, Dots 7-8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dots 7 an_d 8
sr: Tačke 7 _i 8

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Cancel
sr: _Otkaži

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Jump to
sr: _Idi na

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _OK
sr: U _redu

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: Icon
sr: Ikonica

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: None
sr: Ništa

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: Spell
sr: Pisanje

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will tell you when one of your buddies is typing a message.
en: Announce when your _buddies are typing
sr: Najavi kada _drugari počnu da pišu

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will provide the user with chat room specific message histories rather than just a single history which contains the latest messages from all the chat rooms that they are in.
en: Provide chat room specific _message histories
sr: Obezbedi istorijate posebne _poruke pričaonice

note: Translators: This is the label of a panel holding options for how messages in this application's chat rooms should be spoken. The options are: Speak messages from all channels (i.e. even if the chat application doesn't have focus); speak messages from a channel only if it is the active channel; spea
en: Speak messages from
sr: Izgovori poruke

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear irrespective of whether or not the chat application currently has focus. This is the default behaviour.
en: All cha_nnels
sr: Sa svih _kanala

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear if and only if the chat application has focus. The string substitution is for the application name (e.g Pidgin).
en: All channels when an_y %s window is active
sr: Sa svih kanala kada je _bilo koji %s prozor aktivan

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will only speak new chat messages for the currently active channel, irrespective of whether the chat application has focus.
en: A channel only if its _window is active
sr: Samo sa kanala kome je _aktivan prozor

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will speak the name of the chat room prior to presenting an incoming message.
en: _Speak Chat Room name
sr: _Izgovori naziv pričaonice

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Enable layout mode for content
sr: Omogući režim prostiranja sadržaja

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a double click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: double click
sr: dvostruki klik

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a triple click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: triple click
sr: trostruki klik

note: Translators: This is a label which will appear in the list of available speech engines as a special item. It refers to the default engine configured within the speech subsystem. Apart from this item, the user will have a chance to select a particular speech engine by its real name (Festival, IBMTTS,
en: Default Synthesizer
sr: Podrazumevana mašina za čitanje

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Actual String
sr: Stvarna niska

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Replacement String
sr: Niska zamene

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. While Orca's "key echo" options present the actual keyboard keys being pressed, "character echo" presents the character/string of length 1 that is inserted as a result of the keypress. Translators: When this 
en: Enable echo by cha_racter
sr: Uključi odjek _znakom

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. This string refers to a "key echo" option. When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed. Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed.
en: Enable non-spacing _diacritical keys
sr: Uključi _diakritičke tastere bez razmaka

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This string is the title of the dialog box.
en: Find
sr: Pronađi

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the text entry where the user types the term to search for.
en: _Search for:
sr: _Potraži:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with a group of options related to where the search should begin. The options are to begin the search from the current location or from the top of th
en: Start from:
sr: Počni sa:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the radio button to begin the search from the current location rather than from the top of the window.
en: C_urrent location
sr: Tren_utno mesto

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the radio button to begin the search from the top of the window rather than the current location.
en: _Top of window
sr: _Vrha prozora

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with a group of options related to the direction of the search. The options are to search backwards and to wrap.
en: Search direction:
sr: Smer pretraživanja:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to perform the search in the reverse direction.
en: Search _backwards
sr: Traži _unazad

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to wrap around when the top/bottom of the window has been reached.
en: _Wrap around
sr: Prelamaj _okolo

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with a group of options related to what constitutes a match. The options are to match case and to match the entire word only.
en: Match options:
sr: Opcije za poklapanje:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to make the search case-sensitive.
en: _Match case
sr: _Uporedi veličinu slova

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to only match if the full word consists of the search term.
en: Match _entire word only
sr: Uporedi samo _cele reči

note: Translators: This is the label for a spinbutton. This option allows the user to specify the number of matched characters that must be present before Orca speaks the line that contains the results from an application's Find toolbar.
en: Minimum length of matched text:
sr: Najmanja dužina odgovarajućeg teksta:

note: Translators: This is the label of a panel containing options for what Orca presents when the user is in the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Find Options
sr: Opcije pretrage

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether the line that contains the match from an application's Find toolbar should always be spoken, or only spoken if it is a different line than the line which contained the last match.
en: Onl_y speak changed lines during find
sr: Izgovaraj _samo izmenjene linije tokom pretrage

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether or not Orca will automatically speak the line that contains the match while the user is performing a search from the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Speak results during _find
sr: Izgovaraj rezultate tokom _pretrage

note: Translators: Command is a table column header where the cells in the column are a sentence that briefly describes what action Orca will take if and when the user invokes that keyboard command.
en: Command
sr: Naredba

note: Translators: Key Binding is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.
en: Key Binding
sr: Sveze tastera

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which can be used in any setting, task, or application. They are not specific to, for instance, web browsing.
en: Default
sr: Osnovno

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to its "learn mode". Please use the same translation as done in cmdnames.py
en: Learn mode
sr: Režim za učenje

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting and performing the accessible actions associated with the current object.
en: Actions
sr: Radnje

note: Translators: An external braille device has buttons on it that permit the user to create input gestures from the braille device. The braille bindings are what determine the actions Orca will take when the user presses these buttons.
en: Braille Bindings
sr: Prečice Brajevog pisma

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to saving and jumping among objects via "bookmarks".
en: Bookmarks
sr: Obeleživači

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting the date and time.
en: Date and time
sr: Datum i vreme

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Sleep mode
sr: Režim spavanja

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting the object under the mouse pointer in speech and/or braille. The translation should be consistent with the string used in cmdnames.py.
en: Mouse review
sr: Pregled mišem

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to object navigation.
en: Object navigation
sr: Navigacija objektima

note: Translators: This string is a label for a group of Orca commands which are related to presenting information about the system, such as date, time, battery status, CPU status, etc.
en: System information
sr: Podaci o sistemu

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to table navigation, such as moving to the next cell in a given direction.
en: Table navigation
sr: Navigacija kroz tabelu

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting information about the current location, such as the title, status bar, and default button of the current window; the name, role, and location of the currently-focused object; the selected text in the c
en: Object details
sr: Podaci o objektu

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which do not currently have an associated key binding.
en: Unbound
sr: Nepovezana

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to Orca's "flat review" feature. This feature allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion. That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a 
en: Flat review
sr: Ravan pregled

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to Orca's speech and verbosity settings. This group of commands allows on-the-fly configuration of how much (or little) Orca says about a particular object, as well certain aspects of the voice with which things are
en: Speech and verbosity
sr: Govor i količina objanjavanja govorom

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Flat review contents
sr: Sadržaj ravnog pregleda

[ctx: keybindings]
note: Translators: Modified is a table column header in Orca's preferences dialog. This column contains a checkbox which indicates whether a key binding for an Orca command has been changed by the user to something other than its default value.
en: Modified
sr: Izmenjeno

note: Translators: This label refers to the keyboard layout (desktop or laptop).
en: _Desktop
sr: _Stoni računar

[ctx: notification presenter]
note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. Orca's list is a table with two columns, one column for the text of the notification and one column f
en: Notifications
sr: Obaveštenja

[ctx: notification presenter]
note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. Orca's list is a table with two columns, one column for the text of the notification and one column f
en: Received
sr: Primljeno

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are associated with presenting notifications.
en: Notification presenter
sr: Čitač obaveštenja

note: Translators: Orca's preferences can be configured on a per-application basis, allowing users to customize Orca's behavior, keybindings, etc. to work one way in LibreOffice and another way in a chat application. This string is the title of Orca's application-specific preferences dialog for an applica
en: Screen Reader Preferences for %s
sr: Postavke čitača ekrana za „%s“

note: Translators: This is a table column header. This column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will indicate the associated item or attribute by "marking" it in braille. "Marking" is not the same as writing out the word; instead marking refers to adding some other indicator,
en: Mark in braille
sr: Označi na Brajevom pismu

note: Translators: "Present Unless" is a column header of the text attributes panel of the Orca preferences dialog. On this panel, the user can select a set of text attributes that they would like spoken and/or indicated in braille. Because the list of attributes could get quite lengthy, we provide the op
en: Present Unless
sr: Prikaži, izuzev ako

note: Translators: This is a table column header. The "Speak" column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will speak the associated item or attribute (e.g. saying "Bold" as part of the information presented when the user gives the Orca command to obtain the format and font detai
en: Speak
sr: Izgovori

note: Translators: This is the title of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: Save Profile As Conflict
sr: Sačuvaj profil kao sukob

note: Translators: This is the label of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: User Profile Conflict!
sr: Sukob korisničkog profila!

note: Translators: This is the message in a dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish
en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
sr: Već postoji profil „%s“.
    Da nastavim ažuriranje postojećeg profila sa ovim novim izmenama?

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: Load user profile
sr: Učitaj korisnički profil

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
sr: Samo što niste izmenili aktivni profil. Ako ste samo
    načinili izmene u vašim postavkama, iste će biti
    odbačene prilikom učitavanja profila.
    
    Da nastavim sa učitavanjem profila odbacujući prethodne izmene?

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Save Profile As
sr: Sačuvaj profil kao

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: _Profile Name:
sr: Naziv _profila:

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Remove user profile
sr: Ukloni korisnički profil

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
sr: Uklonićete profil %s. Sva nesačuvana podešavanja i sačuvana podešavanja unutar ovog profila će biti izgubljena. Da li želite da nastavite sa uklanjanjem ovog profila i svih srodnih podešavanja?

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "All" means that Orca will present progress bar updates regardless of what application and window they happen to be in. Translators: Orca has a setting which determines which progress bar update
en: All
sr: Sve

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Application" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active application (but not necessarily in the current window).
en: Application
sr: Program

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Window" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active window.
en: Window
sr: Prozor

[ctx: punctuation level]
note: Translators: If this setting is chosen, no punctuation symbols will be spoken as a user reads a document. Translators: this refers to how much punctuation will be spoken by Orca when presenting text on the screen.
en: _None
sr: _Ništa

note: Translators: If this setting is chosen, common punctuation symbols (like comma, period, question mark) will not be spoken as a user reads a document, but less common symbols (such as #, @, $) will.
en: So_me
sr: Po_nešto

note: Translators: If this setting is chosen, the majority of punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: M_ost
sr: V_ećina

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each line.
en: Line
sr: Red

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each sentence.
en: Sentence
sr: Rečenica

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a blockquote.
en: Blockquote
sr: Blok citata

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a button.
en: Button
sr: Dugme

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the caption of a table.
en: Caption
sr: Naslov

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a check box.
en: Check Box
sr: Polje za potvrdu

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text displayed for a web element with an "onClick" handler.
en: Clickable
sr: Može se kliknuti

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item in a combo box.
en: Combo Box
sr: Prozorče za izbor

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the description of an element.
en: Description
sr: Opis

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a heading.
en: Heading
sr: Zaglavlje

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the title associated with an iframe.
en: Internal Frame
sr: Unutrašnji okvir

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text (alt text, title, etc.) associated with an image.
en: Image
sr: Slika

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a form field.
en: Label
sr: Natpis

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined
en: Landmark
sr: Orjentir

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of a column which contains the level of a heading. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for 
en: Level
sr: Nivo

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a link.
en: Link
sr: Veza

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list.
en: List
sr: Spisak

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list item.
en: List Item
sr: Stavka spiska

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an object.
en: Object
sr: Objekat

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a paragraph.
en: Paragraph
sr: Pasus

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a radio button.
en: Radio Button
sr: Radio dugme

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the role of a widget. Examples include "heading", "paragraph", 
en: Role
sr: Uloga

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item of a form field.
en: Selected Item
sr: Izabrana stavka

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the state of a widget. Examples include "checked"/"not checked"
en: State
sr: Stanje

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an entry.
en: Text
sr: Tekst

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the URI of a link.
en: URI
sr: Putanja

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the value of a form field.
en: Value
sr: Vrednost

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Blockquotes
sr: Blokovi citata

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Buttons
sr: Dugmad

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Check Boxes
sr: Polja za potvrdu

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. "Clickables" are web elements which have an "onClick" handler.
en: Clickables
sr: Objekti na koje se može kliknuti

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Combo Boxes
sr: Prozorčići za izbor

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Entries
sr: Unosi

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Form Fields
sr: Polja formulara

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Headings
sr: Zaglavlja

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Internal Frames
sr: Unutrašnji okviri

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Images
sr: Slike

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for <h2>, and so on.
en: Headings at Level %d
sr: Zaglavlje na %d. nivou

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' use
en: Landmarks
sr: Orjentiri

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a l
en: Large Objects
sr: Veliki objekti

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Links
sr: Veze

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Lists
sr: Spiskovi

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: List Items
sr: Stavke spiska

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Paragraphs
sr: Pasusi

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Radio Buttons
sr: Radio dugmad

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Tables
sr: Tabele

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Unvisited Links
sr: Neposećene veze

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Visited Links
sr: Posećene veze

note: Translators: This is the title of a panel holding options for how to navigate HTML content (e.g., Orca caret navigation, positioning of caret, structural navigation, etc.).
en: Page Navigation
sr: Kretanje stranicom

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically start reading the page from beginning to end. This is the label of a checkbox in which users can indicate their preference.
en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
sr: Samostalno počni da izgovaraš stranicu kada je prvi put _učitana

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically summarize details about the page, such as the number of elements (landmarks, forms, links, tables, etc.).
en: _Present summary of a page when it is first loaded
sr: _Predstavi sažetak stranice kada je prvi put učitana

note: Translators: Different speech systems and speech engines work differently when it comes to handling pauses (e.g. sentence boundaries). This property allows the user to specify whether speech should be sent to the speech synthesis system immediately when a pause directive is encountered or if it shou
en: Break speech into ch_unks between pauses
sr: Podeli govor na g_rupe između pauza

note: Translators: This string will appear in the list of available voices for the current speech engine. "%s" will be replaced by the name of the current speech engine, such as "Festival default voice" or "IBMTTS default voice". It refers to the default voice configured for given speech engine within the
en: %s default voice
sr: %s osnovni glas

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting the content of the screen and other messages.
en: Default
sr: Osnovno

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is part of a hyperlink.
en: Hyperlink
sr: Hiperveza

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting information which is not displayed on the screen as text, but is still being communicated by the system in some visual fashion. For instance, Orca says "misspelled" to indicate the presence of the red squiggly line found under a spel
en: System
sr: Sistem

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is written in uppercase.
en: Uppercase
sr: Velika slova

note: Translators this label refers to the name of particular speech synthesis system. (http://devel.freebsoft.org/speechd)
en: Speech Dispatcher
sr: Dispečer govora

note: Translators this label refers to the name of particular speech synthesis system. (https://github.com/eeejay/spiel)
en: Spiel
sr: Špil

[ctx: OptionGroup]
note: Translators: This is a label for a group of options related to Orca's behavior when presenting an application's spell check dialog.
en: Spell Check
sr: Provera pravopisa

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current error in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," enabling this setting would cause Orca to speak "f o o" after speaking "foo".
en: Spell _error
sr: Pravopisna gr_eška

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current suggestion in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," and the first suggestion is "for" enabling this setting would cause Orca to s
en: Spell _suggestion
sr: Pravopisni _savet

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will present the context (surrounding text, typically the sentence or line) in which the mistake occurred.
en: Present _context of error
sr: Prikaži _smisao greške

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the coordinates of the current spreadsheet cell. Coordinates are the row and column position within the spreadsheet (i.e. A1, B1, C2 ...)
en: Speak spreadsheet cell coordinates
sr: Izgovaraj koordinate ćelija tablice

note: Translators: This is a label for an option which controls what Orca speaks when presenting selection changes in a spreadsheet. By default, Orca will speak just what changed. For instance, if cells A1 through A8 are already selected, and the user adds A9 to the selection, Orca by default would just s
en: Always speak selected spreadsheet range
sr: Uvek izgovaraj izabrani opseg u tablici

note: Translators: This is a label for an option for whether or not to speak the header of a table cell in document content.
en: Announce cell _header
sr: Najavi _zaglavlje polja

note: Translators: This is the title of a panel containing options for specifying how to navigate tables in document content.
en: Table Navigation
sr: Kretanje tabelom

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca to skip over empty/ blank cells when navigating tables in document content.
en: Skip _blank cells
sr: Preskoči _prazne ćelije

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented to them. This label is associated with the default presentation to be used.
en: Speak _cell
sr: Izgovori _ćeliju

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak table cell coordinates in document content.
en: Speak _cell coordinates
sr: Izgovaraj koordinate _ćelija

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the span size of a table cell (e.g., how many rows and columns a particular table cell spans in a table).
en: Speak _multiple cell spans
sr: Izgovori raspon _višestruke ćelije

note: Translators: This is a table column header. "Attribute" here refers to text attributes such as bold, underline, family-name, etc.
en: Attribute Name
sr: Naziv osobine

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode. This is the 
en: Control caret navigation
sr: Upravlja kretanjem pokazivača

note: Translators: Orca provides keystrokes to navigate HTML content in a structural manner: go to previous/next header, list item, table, etc. This is the label of a checkbox in which users can indicate their default preference.
en: Enable _structural navigation
sr: Uključi _strukturno kretanje

note: Translators: This refers to the amount of information Orca provides about a particular object that receives focus.
en: Brie_f
sr: Ukrat_ko

note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. This string is the title of the dialog that contains the list of notification messages. The string su
en: %d notification | %d notifications
sr[0]: %d obaveštenje
sr[1]: %d obaveštenja
sr[2]: %d obaveštenja
sr[3]: %d obaveštenje

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the shift key
en: Shift
sr: Pomak

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the control key
en: Control
sr: Kontrol

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left shift key
en: left shift
sr: levi pomak

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left alt key
en: left alt
sr: levi alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left ctrl key
en: left control
sr: levi kontrol

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right shift key
en: right shift
sr: desni pomak

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right alt key
en: right alt
sr: desni alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right ctrl key
en: right control
sr: desni kontrol

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left meta key
en: left meta
sr: levi meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right meta key
en: right meta
sr: desni meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the num lock key
en: num lock
sr: broj zaključan

note: Translators: this is how someone would speak the name of the caps lock key
en: caps lock
sr: zaključavanje slova

note: Translators: this is how someone would speak the name of the shift lock key There is no reason to make it different from the translation for "caps lock"
en: shift lock
sr: zaključavanje tastera šift

note: Translators: this is how someone would speak the name of the scroll lock key
en: scroll lock
sr: zaključavanje pomeranja

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page up key
en: page up
sr: stranica gore

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page down key
en: page down
sr: stranica dole

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left tab key
en: left tab
sr: levi tabulator

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
sr: razmak

note: Translators: this is how someone would speak the name of the backspace key
en: backspace
sr: brisanje

note: Translators: this is how someone would speak the name of the return key
en: return
sr: unesi

note: Translators: this is how someone would speak the name of the enter key
en: enter
sr: unesi

note: Translators: this is how someone would speak the name of the up arrow key
en: up
sr: gore

note: Translators: this is how someone would speak the name of the down arrow key
en: down
sr: dole

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left arrow key
en: left
sr: levo

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right arrow key
en: right
sr: desno

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left super key
en: left super
sr: levi super

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right super key
en: right super
sr: desni super

note: Translators: this is how someone would speak the name of the menu key
en: menu
sr: izbor

note: Translators: this is how someone would speak the name of the help key
en: help
sr: pomoć

note: Translators: this is how someone would speak the name of the multi key
en: multi
sr: više

note: Translators: this is how someone would speak the name of the mode switch key
en: mode switch
sr: prebacivač režima

note: Translators: this is how someone would speak the name of the escape key
en: escape
sr: napusti

note: Translators: this is how someone would speak the name of the insert key
en: insert
sr: umetni

note: Translators: this is how someone would speak the name of the delete key
en: delete
sr: obriši

note: Translators: this is how someone would speak the name of the home key
en: home
sr: početna

note: Translators: this is how someone would speak the name of the end key
en: end
sr: kraj

note: Translators: this is how someone would speak the name of the begin key
en: begin
sr: početak

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the grave glyph
en: grave
sr: kratkouzlazni

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the acute glyph
en: acute
sr: dugouzlazno

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the circumflex glyph
en: circumflex
sr: dugosilazno

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the tilde glyph
en: tilde
sr: tilda

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the diaeresis glyph
en: diaeresis
sr: dijarezis

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the ring glyph
en: ring
sr: prsten

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the cedilla glyph
en: cedilla
sr: sedilja

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the stroke glyph
en: stroke
sr: crta za precrtavanje

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "insert" key when used as the Orca modifier.
en: Insert
sr: Umetni

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "caps lock" modifier.
en: Caps_Lock
sr: Zaključavanje_slova

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "right alt" modifier.
en: Alt_R
sr: Alt_D

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "control" modifier.
en: Ctrl
sr: Ktrl

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "shift " modifier.
en: Shift
sr: Pomak

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold %s
sr: podebljano %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: italic %s
sr: iskošeno %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold italic %s
sr: podebljano iskošeno %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: script %s
sr: skriptno %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold script %s
sr: podebljano skriptno %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: fraktur %s
sr: frakturno %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: double-struck %s
sr: dvopotezno %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold fraktur %s
sr: podebljano frakturno %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif %s
sr: bezserifno %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif bold %s
sr: bezserifno podebljano %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif italic %s
sr: bezserifno iskošeno %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif bold italic %s
sr: bezserifno podebljano iskošeno %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: monospace %s
sr: jednoprostorno %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: dotless %s
sr: %s bez tačke

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '←' (U+2190)
en: left arrow
sr: strelica na levo

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↑' (U+2191)
en: up arrow
sr: strelica na gore

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '→' (U+2192)
en: right arrow
sr: strelica na desno

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↓' (U+2193)
en: down arrow
sr: strelica na dole

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↔' (U+2194)
en: left right arrow
sr: strelica levo-desno

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↕' (U+2195)
en: up down arrow
sr: strelica gore-dole

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↖' (U+2196)
en: north west arrow
sr: strelica severo-zapad

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↗' (U+2197)
en: north east arrow
sr: strelica severo-istok

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↘' (U+2198)
en: south east arrow
sr: strelica jugo-istok

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↤' (U+21a4)
en: left arrow from bar
sr: strelica na levo sa crticom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↥' (U+21a5)
en: up arrow from bar
sr: strelica na gore sa crticom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↦' (U+21a6)
en: right arrow from bar
sr: strelica na desno sa crticom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↧' (U+21a7)
en: down arrow from bar
sr: strelica na dole sa crticom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇐' (U+21d0)
en: left double arrow
sr: dvostruka strelica na levo

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇑' (U+21d1)
en: up double arrow
sr: dvostruka strelica na gore

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇒' (U+21d2)
en: right double arrow
sr: dvostruka strelica na desno

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇓' (U+21d3)
en: down double arrow
sr: dvostruka strelica na dole

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇔' (U+21d4)
en: left right double arrow
sr: dvostruka strelica na levo i desno

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇕' (U+21d5)
en: up down double arrow
sr: dvostruka strelica na dole i gore

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇖' (U+21d6)
en: north west double arrow
sr: dvostruka strelica na severo-zapad

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇗' (U+21d7)
en: north east double arrow
sr: dvostruka strelica na severo-istok

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇘' (U+21d8)
en: south east double arrow
sr: dvostruka strelica na jugo-istok

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇙' (U+21d9)
en: south west double arrow
sr: dvostruka strelica na jugo-zapad

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '➔' (U+2794)
en: right-pointing arrow
sr: desna ukazujuća strelica

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '➢' (U+27a2)
en: right-pointing arrowhead
sr: desni ukazujući vrh strelice

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '<' (U+003c) when used as a MathML operator.
en: less than
sr: manje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '>' (U+003e) when used as a MathML operator.
en: greater than
sr: veće

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e) when used as a MathML operator.
en: circumflex
sr: dugosilazno

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character 'ˇ' (U+02c7) when used as a MathML operator.
en: háček
sr: haček

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '˘' (U+02d8) when used as a MathML operator.
en: breve
sr: brevom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '˙' (U+02d9) when used as a MathML operator.
en: dot
sr: tačka

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '‖' (U+2016) when used as a MathML operator.
en: double vertical line
sr: dvostruka uspravna linija

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '…' (U+2026)
en: horizontal ellipsis
sr: tri tačke

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∀' (U+2200)
en: for all
sr: za svako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∁' (U+2201)
en: complement
sr: komplement

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∂' (U+2202)
en: partial differential
sr: parcijalni diferencijal

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∃' (U+2203)
en: there exists
sr: postoji

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∄' (U+2204)
en: there does not exist
sr: ne postoji

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∅' (U+2205)
en: empty set
sr: prazan skup

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∆' (U+2206)
en: increment
sr: delta

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∈' (U+2208)
en: element of
sr: pripada

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∉' (U+2209)
en: not an element of
sr: ne pripada

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∊' (U+220a)
en: small element of
sr: mali element

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∋' (U+220b)
en: contains as a member
sr: sadrži kao član

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∌' (U+220c)
en: does not contain as a member
sr: ne sadrži kao član

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∍' (U+220d)
en: small contains as a member
sr: malo sadrži kao član

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∎' (U+220e)
en: end of proof
sr: kraj dokaza

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∏' (U+220f)
en: product
sr: proizvod

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∐' (U+2210)
en: coproduct
sr: koproizvod

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∑' (U+2211)
en: sum
sr: suma

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∓' (U+2213)
en: minus or plus
sr: plus-minus

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∔' (U+2214)
en: dot plus
sr: plus sa tačkom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∕' (U+2215)
en: division slash
sr: razlomačka kosa crta

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∖' (U+2216)
en: set minus
sr: minus skupa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∗' (U+2217)
en: asterisk operator
sr: zvezdica

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∘' (U+2218)
en: ring operator
sr: kružić

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∙' (U+2219)
en: bullet operator
sr: metak

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '√' (U+221a)
en: square root
sr: kvadratni koren

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∛' (U+221b)
en: cube root
sr: treći koren

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∜' (U+221c)
en: fourth root
sr: četvrti koren

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∝' (U+221d)
en: proportional to
sr: proporcionalno sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∞' (U+221e)
en: infinity
sr: beskonačno

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∟' (U+221f)
en: right angle
sr: desni ugao

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∠' (U+2220)
en: angle
sr: ugao

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∡' (U+2221)
en: measured angle
sr: izmereni ugao

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∢' (U+2222)
en: spherical angle
sr: sferni ugao

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∣' (U+2223)
en: divides
sr: deli

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∤' (U+2224)
en: does not divide
sr: ne deli

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∥' (U+2225)
en: parallel to
sr: paralelno sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∦' (U+2226)
en: not parallel to
sr: nije paralelno sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∧' (U+2227) Translators: this is the spoken representation for the character '⋀' (U+22c0)
en: logical and
sr: logičko i

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∨' (U+2228) Translators: this is the spoken representation for the character '⋁' (U+22c1)
en: logical or
sr: logičko ili

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∩' (U+2229) Translators: this is the spoken representation for the character '⋂' (U+22c2)
en: intersection
sr: presek

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∪' (U+222a) Translators: this is the spoken representation for the character '⋃' (U+22c3)
en: union
sr: unija

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∬' (U+222c)
en: double integral
sr: dvostruki integral

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∭' (U+222d)
en: triple integral
sr: trostruki integral

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∮' (U+222e)
en: contour integral
sr: granični integral

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∯' (U+222f)
en: surface integral
sr: integral površine

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∰' (U+2230)
en: volume integral
sr: integral zapremine

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∱' (U+2231)
en: clockwise integral
sr: kružni integral na desno

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∲' (U+2232)
en: clockwise contour integral
sr: granični kružni integral na desno

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∳' (U+2233)
en: anticlockwise contour integral
sr: granični kružni integral na levo

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∴' (U+2234)
en: therefore
sr: zbog toga

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∵' (U+2235)
en: because
sr: zato što

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∶' (U+2236)
en: ratio
sr: odnos

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∷' (U+2237)
en: proportion
sr: proporcija

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∸' (U+2238)
en: dot minus
sr: minus sa tačkom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∹' (U+2239)
en: excess
sr: višak

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∺' (U+223a)
en: geometric proportion
sr: geometrijska proporcija

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∻' (U+223b)
en: homothetic
sr: homotetik

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∼' (U+223c)
en: tilde
sr: tilda

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∽' (U+223d)
en: reversed tilde
sr: obrnuta tilda

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∾' (U+223e)
en: inverted lazy S
sr: obrnuto lenjo s

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∿' (U+223f)
en: sine wave
sr: sinusni talas

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≀' (U+2240)
en: wreath product
sr: upleteni proizvod

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≁' (U+2241)
en: not tilde
sr: nije tilda

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≂' (U+2242)
en: minus tilde
sr: minus tilda

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≃' (U+2243)
en: asymptotically equal to
sr: asimptotski jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≄' (U+2244)
en: not asymptotically equal to
sr: nije asimptotski jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≅' (U+2245)
en: approximately equal to
sr: približno jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≆' (U+2246)
en: approximately but not actually equal to
sr: približno ali zapravo nije jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≇' (U+2247)
en: neither approximately nor actually equal to
sr: ni približno ni zapravo jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≈' (U+2248)
en: almost equal to
sr: skoro jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≉' (U+2249)
en: not almost equal to
sr: nije skoro jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≊' (U+224a)
en: almost equal or equal to
sr: skoro jednako ili jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≋' (U+224b)
en: triple tilde
sr: trostruka tilda

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≌' (U+224c)
en: all equal to
sr: potpuno jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≍' (U+224d)
en: equivalent to
sr: ekvivalent

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≎' (U+224e)
en: geometrically equivalent to
sr: geometrijski ekvivalent

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≏' (U+224f)
en: difference between
sr: razlika između

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≐' (U+2250)
en: approaches the limit
sr: približava se granici

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≑' (U+2251)
en: geometrically equal to
sr: geometrijski jednako sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≒' (U+2252)
en: approximately equal to or the image of
sr: približno jednako ili slika

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≓' (U+2253)
en: image of or approximately equal to
sr: slika ili približno jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≔' (U+2254)
en: colon equals
sr: dvotačka jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≕' (U+2255)
en: equals colon
sr: jednako dvotačka

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≖' (U+2256)
en: ring in equal to
sr: kružić u jednakosti

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≗' (U+2257)
en: ring equal to
sr: kružić na jednakosti

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≘' (U+2258)
en: corresponds to
sr: odgovara

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≙' (U+2259)
en: estimates
sr: procenjuje se

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≚' (U+225a)
en: equiangular to
sr: ugaonojednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≛' (U+225b)
en: star equals
sr: jednako sa zvezdicom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≜' (U+225c)
en: delta equal to
sr: delta jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≝' (U+225d)
en: equal to by definition
sr: jednako sa po definiciji

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≞' (U+225e)
en: measured by
sr: izmereno sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≟' (U+225f)
en: questioned equal to
sr: upitna jednakost

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≠' (U+2260)
en: not equal to
sr: nije jednako sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≡' (U+2261)
en: identical to
sr: identično sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≢' (U+2262)
en: not identical to
sr: nije identično sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≣' (U+2263)
en: strictly equivalent to
sr: izričiti ekvivalent

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≤' (U+2264)
en: less than or equal to
sr: manje ili jednako sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≥' (U+2265)
en: greater than or equal to
sr: veće ili jednako sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≦' (U+2266)
en: less than over equal to
sr: manje preko jednakosti

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≧' (U+2267)
en: greater than over equal to
sr: veće preko jednakosti

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≨' (U+2268)
en: less than but not equal to
sr: manje ali nije jednako sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≩' (U+2269)
en: greater than but not equal to
sr: veće ali nije jednako sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≪' (U+226a)
en: much less than
sr: mnogo manje od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≫' (U+226b)
en: much greater than
sr: mnogo veće od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≬' (U+226c)
en: between
sr: između

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≭' (U+226d)
en: not equivalent to
sr: nije ekvivalent sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≮' (U+226e)
en: not less than
sr: nije manje od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≯' (U+226f)
en: not greater than
sr: nije veće od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≰' (U+2270)
en: neither less than nor equal to
sr: ni manje od ni jednako sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≱' (U+2271)
en: neither greater than nor equal to
sr: ni veće od ni jednako sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≲' (U+2272)
en: less than or equivalent to
sr: manje od ili ekvivalent sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≳' (U+2273)
en: greater than or equivalent to
sr: veće od ili ekvivalent sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≴' (U+2274)
en: neither less than nor equivalent to
sr: ni manje od ni ekvivalent sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≵' (U+2275)
en: neither greater than nor equivalent to
sr: ni veće od ni ekvivalent sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≶' (U+2276)
en: less than or greater than
sr: manje od ili veće od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≷' (U+2277)
en: greater than or less than
sr: veće od ili manje od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≸' (U+2278)
en: neither less than nor greater than
sr: ni manje od ni veće od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≹' (U+2279)
en: neither greater than nor less than
sr: ni veće od ni manje od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≺' (U+227a)
en: precedes
sr: prethodi

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≻' (U+227b)
en: succeeds
sr: sledi

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≼' (U+227c)
en: precedes or equal to
sr: prethodi ili jednako sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≽' (U+227d)
en: succeeds or equal to
sr: sledi ili jednako sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≾' (U+227e)
en: precedes or equivalent to
sr: prethodi ili ekvivalent sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≿' (U+227f)
en: succeeds or equivalent to
sr: sledi ili ekvivalent sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊀' (U+2280)
en: does not precede
sr: ne prethodi

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊁' (U+2281)
en: does not succeed
sr: ne sledi

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊂' (U+2282)
en: subset of
sr: podskup

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊃' (U+2283)
en: superset of
sr: superskup

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊄' (U+2284)
en: not a subset of
sr: nije podskup

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊅' (U+2285)
en: not a superset of
sr: nije superskup

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊆' (U+2286)
en: subset of or equal to
sr: podskup ili jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊇' (U+2287)
en: superset of or equal to
sr: superskup ili jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊈' (U+2288)
en: neither a subset of nor equal to
sr: ni podskup ni jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊉' (U+2289)
en: neither a superset of nor equal to
sr: ni superskup ni jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊊' (U+228a)
en: subset of with not equal to
sr: podskup sa nejednakošću

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊋' (U+228b)
en: superset of with not equal to
sr: superskup sa nejednakošću

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊌' (U+228c)
en: multiset
sr: multiskup

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊍' (U+228d)
en: multiset multiplication
sr: množenje multiskupa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊎' (U+228e)
en: multiset union
sr: unija multiskupa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊏' (U+228f)
en: square image of
sr: kvadratna slika

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊐' (U+2290)
en: square original of
sr: kvadratni original

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊑' (U+2291)
en: square image of or equal to
sr: kvadratni preslik ili jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊒' (U+2292)
en: square original of or equal to
sr: kvadratni original ili jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊓' (U+2293)
en: square cap
sr: kvadratni vrh

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊔' (U+2294)
en: square cup
sr: kvadratno dno

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊕' (U+2295) Translators: this is the spoken representation for the character '⨁' (U+2a01)
en: circled plus
sr: zaokruženi plus

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊖' (U+2296)
en: circled minus
sr: zaokruženi minus

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊗' (U+2297) Translators: this is the spoken representation for the character '⨂' (U+2a02)
en: circled times
sr: zaokruženo puta

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊘' (U+2298)
en: circled division slash
sr: zaokružena kosa crta deljenja

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊙' (U+2299)
en: circled dot operator
sr: zaokružena tačka

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊚' (U+229a)
en: circled ring operator
sr: zaokruženi kružić

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊛' (U+229b)
en: circled asterisk operator
sr: zaokružena zvezdica

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊜' (U+229c)
en: circled equals
sr: zaokružena jednakost

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊝' (U+229d)
en: circled dash
sr: zaokružena crtica

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊞' (U+229e)
en: squared plus
sr: ukvadraćeni plus

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊟' (U+229f)
en: squared minus
sr: ukvadraćeni minus

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊠' (U+22a0)
en: squared times
sr: ukvadraćeno puta

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊡' (U+22a1)
en: squared dot operator
sr: ukvadraćena tačka

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊢' (U+22a2)
en: right tack
sr: desni ekserčić

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊣' (U+22a3)
en: left tack
sr: levi ekserčić

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊤' (U+22a4)
en: down tack
sr: ekserčić na dole

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊥' (U+22a5)
en: up tack
sr: ekserčić na gore

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊦' (U+22a6)
en: assertion
sr: utvrđivanje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊧' (U+22a7)
en: models
sr: modeli

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊨' (U+22a8)
en: true
sr: tačno

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊩' (U+22a9)
en: forces
sr: prisiljava

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊪' (U+22aa)
en: triple vertical bar right turnstile
sr: povratni stil desne trostruke uspravne trake

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊫' (U+22ab)
en: double vertical bar double right turnstile
sr: povratni stil desne dvostruke uspravne trake

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊬' (U+22ac)
en: does not prove
sr: ne dokazuje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊭' (U+22ad)
en: not true
sr: nije tačno

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊮' (U+22ae)
en: does not force
sr: ne prisiljava

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊯' (U+22af)
en: negated double vertical bar double right turnstile
sr: povratni stil negirane desne dvostruke uspravne trake

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊰' (U+22b0)
en: precedes under relation
sr: prethodi pod odnosom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊱' (U+22b1)
en: succeeds under relation
sr: sledi pod odnosom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊲' (U+22b2)
en: normal subgroup of
sr: normalna podgrupa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊳' (U+22b3)
en: contains as normal subgroup
sr: sadrži normalnu podgrupu

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊴' (U+22b4)
en: normal subgroup of or equal to
sr: normalna podgrupa ili jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊵' (U+22b5)
en: contains as normal subgroup of or equal to
sr: sadrži normalnu podgrupu ili jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊶' (U+22b6)
en: original of
sr: original

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊷' (U+22b7)
en: image of
sr: slika simbola

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊹' (U+22b9)
en: hermitian conjugate matrix
sr: ermitska konjugovana matrica

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊺' (U+22ba)
en: intercalate
sr: umetanje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊻' (U+22bb)
en: xor
sr: iksor

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊾' (U+22be)
en: right angle with arc
sr: desni ugao sa lukom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊿' (U+22bf)
en: right triangle
sr: desni trougao

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋄' (U+22c4)
en: diamond operator
sr: romb

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋅' (U+22c5)
en: dot operator
sr: tačka

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋆' (U+22c6)
en: star operator
sr: zvezdica

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋇' (U+22c7)
en: division times
sr: podeljeno puta

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋈' (U+22c8)
en: bowtie
sr: združivanje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋉' (U+22c9)
en: left normal factor semidirect product
sr: levi normalni poludirektni proizvod činioca

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋊' (U+22ca)
en: right normal factor semidirect product
sr: desni normalni poludirektni proizvod činioca

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋋' (U+22cb)
en: left semidirect product
sr: levi poludirektni proizvod

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋌' (U+22cc)
en: right semidirect product
sr: desni poludirektni proizvod

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋍' (U+22cd)
en: reversed tilde equals
sr: obrnuta tilda jednakosti

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋎' (U+22ce)
en: curly logical or
sr: uvijeno logičko ili

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋏' (U+22cf)
en: curly logical and
sr: uvijeno logičko i

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋐' (U+22d0)
en: double subset
sr: dvostruki podskup

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋑' (U+22d1)
en: double superset
sr: dvostruki superskup

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋒' (U+22d2)
en: double intersection
sr: dvostruki presek

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋓' (U+22d3)
en: double union
sr: dvostruka unija

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋔' (U+22d4)
en: pitchfork
sr: račva

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋕' (U+22d5)
en: equal and parallel to
sr: jednako i paralelno sa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋖' (U+22d6)
en: less than with dot
sr: manje sa tačkom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋗' (U+22d7)
en: greater than with dot
sr: veće sa tačkom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋘' (U+22d8)
en: very much less than
sr: vrlo mnogo manje od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋙' (U+22d9)
en: very much greater than
sr: vrlo mnogo veće od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋚' (U+22da)
en: less than equal to or greater than
sr: manje od jednako sa ili veće od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋛' (U+22db)
en: greater than equal to or less than
sr: veće od jednako sa ili manje od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋜' (U+22dc)
en: equal to or less than
sr: jednako sa ili manje od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22dd)
en: equal to or greater than
sr: jednako sa ili veće od

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22de)
en: equal to or precedes
sr: jednako sa ili prethodi

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22df)
en: equal to or succeeds
sr: jednako sa ili sledi

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋠' (U+22e0)
en: does not precede or equal
sr: ne prethodi ili jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋡' (U+22e1)
en: does not succeed or equal
sr: ne sledi ili jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋢' (U+22e2)
en: not square image of or equal to
sr: nije kvadratni preslik ili jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋣' (U+22e3)
en: not square original of or equal to
sr: nije kvadratni original ili jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋤' (U+22e4)
en: square image of or not equal to
sr: kvadratni preslik ili nije jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋥' (U+22e5)
en: square original of or not equal to
sr: kvadratni original ili nije jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋦' (U+22e6)
en: less than but not equivalent to
sr: manje ali nije ekvivalent

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋧' (U+22e7)
en: greater than but not equivalent to
sr: veće ali nije ekvivalent

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋨' (U+22e8)
en: precedes but not equivalent to
sr: prethodi ali nije ekvivalent

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋩' (U+22e9)
en: succeeds but not equivalent to
sr: sledi ali nije ekvivalent

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋪' (U+22ea)
en: not normal subgroup of
sr: nije normalna podgrupa

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋫' (U+22eb)
en: does not contain as normal subgroup
sr: ne sadrži normalnu podgrupu

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋬' (U+22ec)
en: not normal subgroup of or equal to
sr: nije normalna podgrupa ili jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋭' (U+22ed)
en: does not contain as normal subgroup or equal
sr: ne sadrži normalnu podgrupu ili jednako

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋮' (U+22ee)
en: vertical ellipsis
sr: uspravna trotačka

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋯' (U+22ef)
en: midline horizontal ellipsis
sr: vodoravna trotačka po sredini

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋰' (U+22f0)
en: up right diagonal ellipsis
sr: dijagonalna trotačka od dole na desno

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋱' (U+22f1)
en: down right diagonal ellipsis
sr: dijagonalna trotačka od gore na desno

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋲' (U+22f2)
en: element of with long horizontal stroke
sr: element sa dugim vodoravnim precrtom

[ctx: math symbol]
en: element of with vertical bar at end of horizontal stroke
sr: element sa ograničenim vodoravnim precrtom

[ctx: math symbol]
en: small element of with vertical bar at end of horizontal stroke
sr: mali element sa ograničenim vodoravnim precrtom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋵' (U+22f5)
en: element of with dot above
sr: element sa tačkom iznad

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋶' (U+22f6)
en: element of with overbar
sr: element sa crticom iznad

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋷' (U+22f7)
en: small element of with overbar
sr: mali element sa crticom iznad

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋸' (U+22f8)
en: element of with underbar
sr: element sa crticom ispod

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋹' (U+22f9)
en: element of with two horizontal strokes
sr: element sa dva vodoravna precrta

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋺' (U+22fa)
en: contains with long horizontal stroke
sr: sadrži sa dugim vodoravnim precrtom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋻' (U+22fb)
en: contains with vertical bar at end of horizontal stroke
sr: sadrži sa ograničenim vodoravnim precrtom

[ctx: math symbol]
en: small contains with vertical bar at end of horizontal stroke
sr: malo sadrži sa ograničenim vodoravnim precrtom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋽' (U+22fd)
en: contains with overbar
sr: sadrži sa crticom iznad

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋾' (U+22fe)
en: small contains with overbar
sr: malo sadrži sa crticom iznad

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋿' (U+22ff)
en: z notation bag membership
sr: član zed obeležavanja

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌈' (U+2308)
en: left ceiling
sr: levo upoljavanje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌉' (U+2309)
en: right ceiling
sr: desno upoljavanje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌊' (U+230a)
en: left floor
sr: levo udoljavanje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌋' (U+230b)
en: right floor
sr: desno udoljavanje

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⏞' (U+23de)
en: top brace
sr: gornja vitičasta

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⏟' (U+23df)
en: bottom brace
sr: donja vitičasta

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⟨' (U+27e8)
en: left angle bracket
sr: leva vitičasta zagrada

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⟩' (U+27e9)
en: right angle bracket
sr: desna vitičasta zagrada

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨀' (U+2a00)
en: circled dot
sr: zaokružena tačka

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨃' (U+2a03)
en: union with dot
sr: unija sa tačkom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨄' (U+2a04)
en: union with plus
sr: unija sa plusom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨅' (U+2a05)
en: square intersection
sr: kvadratni presek

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨆' (U+2a06)
en: square union
sr: kvadratna unija

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '■' (U+25a0) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black square
sr: crni kvadratić

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '□' (U+25a1) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: white square
sr: beli kvadratić

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◆' (U+25c6) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black diamond
sr: crni romb

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '○' (U+25cb) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: white circle
sr: beli kružić

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '●' (U+25cf) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black circle
sr: crni kružić

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◦' (U+25e6)
en: white bullet
sr: beli metak

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◾' (U+25fe) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black medium small square
sr: crni srednje mali kvadratić

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '̱' (U+0331) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with underline
sr: %s sa podvlakom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '̸' (U+0338) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with slash
sr: %s sa kosom crtom

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⃒' (U+20D2) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with vertical line
sr: %s sa uspravnom linijom

[ctx: generic name]
note: Translators: Sometimes when we attempt to get the name of an accessible software application, we fail because the app or one of its elements is defunct. This is a generic name so that we can still refer to this element in messages.
en: application
sr: program

note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message is presented to the user when they use this command but Orca was unable to retrieve any information about the battery.
en: Battery status unknown
sr: Nije poznato stanje baterije

note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message presents the battery level as a percent.
en: Battery: %d%%
sr: Baterija: %d%%

[ctx: Battery]
note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message presents the plugged-in status to the user.
en: plugged in
sr: priključeno

[ctx: Battery]
note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message presents the plugged-in status to the user.
en: not plugged in
sr: nije priključeno

note: Translators: This is presented when the user has navigated to an empty line.
en: blank
sr: prazno

note: Translators: This refers to font weight.
en: bold
sr: podebljano

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when a new bookmark has been entered into the list of bookma
en: bookmark entered
sr: obeleživač je unešen

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when the active list of bookmarks have been saved to disk.
en: bookmarks saved
sr: obeleživač je sačuvan

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when an error was encountered, preventing the active list of
en: bookmarks could not be saved
sr: obeleživač ne može biti sačuvan

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when they try to go to a bookmark, but don't have any bookma
en: No bookmarks found.
sr: Nisu pronađeni obeleživači.

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when they try to go to a bookmark at a particular index (e.g
en: Bookmark not found.
sr: Obeleživač nije pronađen.

note: Translators: Orca has a command which toggles all (other) Orca commands so that the associated keystroke can by consumed by the native application. For example, if there were an Orca command bound to Alt+Down, normally pressing Alt+Down would cause the Orca command to be used. This would mean Alt+Do
en: Orca command keys off.
sr: Orkini rateri za naredbe su isključeni.

note: Translators: Orca has a command which toggles all (other) Orca commands so that the associated keystroke can by consumed by the native application. For example, if there were an Orca command bound to Alt+Down, normally pressing Alt+Down would cause the Orca command to be used. This would mean Alt+Do
en: Orca command keys on.
sr: Okrini tasteri za naredbe su uključeni.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: icon
sr: ikonica

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to icon.
sr: Izgled velikih slova je postavljen na ikonicu.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: none
sr: ništa

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to none.
sr: Izgled velikih slova je postavljen na ništa.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: spell
sr: pisanje

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to spell.
sr: Izgled velikih slova je postavljen na pisanje.

note: Translators: Native application caret navigation does not always work as the Orca user wants. As such, Orca offers the user the ability to toggle between the application controlling the caret and Orca controlling it. This message is presented to indicate that the application's native caret navigatio
en: The application is controlling the caret.
sr: Program kontroliše umetak.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: The screen reader is controlling the caret.
sr: Čitač ekrana kontroliše pokazivač.

note: Translators: this is the name of a cell in a spreadsheet.
en: Cell %s
sr: Ćelija %s

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s selected
sr: %s ćelija je izabrano

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range. A
en: %s through %s selected
sr: izabrano od ćelije %s do %s

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range.
en: %s through %s unselected
sr: izbor ćelije %s do %s je poništen

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s unselected
sr: poništen je izbor %s ćelija

note: Translators: This is the description of command line option '-d, --disable' which allows the user to specify an option to disable as Orca is started.
en: Prevent use of option
sr: Sprečava korišćenje opcije

note: Translators: this is the description of command line option '-e, --enable' which allows the user to specify an option to enable as Orca is started.
en: Force use of option
sr: Prisiljava korišćenje opcije

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-e, --enable' or '-d, --disable' command line options.
en: OPTION
sr: OPCIJA

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It serves as a sort of title and is followed by a detailed list of Orca's optional command-line arguments.
en: Optional arguments
sr: Neobavezni argumenti

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It is followed by a brief list of Orca's optional command-line arguments.
en: Usage:
sr: Način korišćenja:

note: Translators: This message is displayed when the user starts Orca from the command line and includes an invalid option or argument. After the message, the list of invalid items, as typed by the user, is displayed.
en: The following are not valid:
sr: Sledeće nije ispravno:

note: Translators: This is the description of command line option '-l, --list-apps' which prints the names of running applications which can be seen by assistive technologies such as Orca and Accerciser.
en: Print the known running applications
sr: Štampa poznate pokrenute programe

note: Translators: This is the description of command line option '-p, --profile' which allows you to specify a profile to be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured by the user for a particular purpose, such as a 'Spanish' profile which would include Spanish braille and text-to-speec
en: Load profile
sr: Učitava profil

note: Translators: This message is presented to the user when the specified profile could not be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured for a particular purpose, such as a Spanish profile which would include Spanish braille and Spanish text-to-speech. The string substituted in is the
en: Profile could not be loaded: %s
sr: Profil ne može biti učitan: %s

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca from some other environment than the graphical desktop.
en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
sr: Ne mogu da pokrenem čitača ekrana zato što ne može da se poveže sa radnom površi.

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca but the launch fails due to an error related to the settings manager.
en: Could not activate the settings manager. Exiting.
sr: Ne mogu da pokrenem upravnika podešavanja. Izlazim.

note: Translators: This message is presented to the user when he/she tries to launch Orca, but Orca is already running.
en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
sr: Već je pokrenut jedan proces čitača ekrana za ovu sesiju.
    Pokrenite naredbu „orca --replace“ da zamenite taj proces novim.

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-p, --profile' command line option. using the '--speech-system' command line option.
en: NAME
sr: NAZIV

note: Translators: This is the description of command line option '-u, --user-prefs' that allows you to specify an alternate location from which to load the user preferences.
en: Use alternate directory for user preferences
sr: Koristi alternativni direktorijum za korisničke postavke

note: Translators: This is the description of command line option '--speech-system' which allows you to specify a speech system to use. A speech system provides various synthesizers with different voices and languages. This option can be used to override the configured default speech system.
en: Speech system
sr: Sistem izgovora

note: Translators: This message is presented to the user when the specified speech system is unavailable. A speech system provides various synthesizers with different voices and languages. The first string substituted in is the user- provided speech system. The second string substituted is a comma separat
en: Speech system “%s” is unavailable (available: %s)
sr: Sistem izgovora „%s“ nije dostupan (dostupno je: %s)

note: Translators: This is the description of command line option '-v, --version' which prints the version of Orca. E.g. '1.23.4'.
en: Version of this application
sr: Izdanje ovog programa

note: Translators: This is the description of command line option '-r, --replace' which tells Orca to replace any existing Orca process that might be running.
en: Replace a currently running instance of this screen reader
sr: Menja trenutno pokrenuti primerak ovog čitača ekrana

note: Translators: this is the description of command line option '-h, --help' which lists all the available command line options.
en: Show this help message and exit
sr: Prikaži ovu pomoćnu poruku i izađi

note: Translators: This is the description of command line option '--debug' which causes debugging output for Orca to be sent to a file. The YYYY-MM-DD-HH:MM:SS portion of the string indicates the file name will be formed from the current date and time with 'debug' in front and '.out' at the end. The 'deb
en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
sr: Šalje izlaz ispravljanja grešaka u „debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out“

note: Translators: This is the description of command line option '--debug-file' which allows the user to override the default date-based name of the debugging output file.
en: Send debug output to the specified file
sr: Šalje izlaz ispravljanja grešaka u određenu datoteku

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '--debug-file' command line option.
en: FILE
sr: DATOTEKA

note: Translators: This is the description of command line option '-t, --text-setup' that will initially display a list of questions in text form, that the user will need to answer, before Orca will startup. For this to happen properly, Orca will need to be run from a terminal window.
en: Set up user preferences (text version)
sr: Podešava postavke korisnika (tekstualna verzija)

note: Translators: This is the description of command line option '-s, --setup' that will place the user in Orca's GUI preferences dialog.
en: Set up user preferences (GUI version)
sr: Podešava postavke korisnika (izdanje grafičkog sučelja)

note: Translators: This text is the description displayed when Orca is launched from the command line and the help text is displayed.
en: Report bugs on https://gitlab.gnome.org/GNOME/orca/-/issues.
sr: Prijavite greške na https://gitlab.gnome.org/GNOME/orca/-/issues.

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: Cut selection to clipboard.
sr: Isecite izbor u ostavu.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: cut
sr: iseci

note: Translators: This message is the detailed message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: Copied selection to clipboard.
sr: Izbor je umnožen u ostavu.

[ctx: clipboard]
note: Translators: This message is the brief message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: copied
sr: umnožen

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: Pasted contents from clipboard.
sr: Sadržaj je ubačen iz ostave.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: pasted
sr: ubačen

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Do not announce when your buddies are typing.
sr: Neće najavljivati kada drugari počnu da pišu.

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: announce when your buddies are typing.
sr: najaviće kada drugari počnu da pišu.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. This string to be tran
en: Message from chat room %s
sr: Poruka iz pričaonice %s

note: Translators: This message is presented to inform the user that a new chat conversation has been added to the existing conversations. The "tab" here refers to the tab which contains the label for a GtkNotebook page. The label on the tab is the string substitution.
en: New chat tab %s
sr: Novi jezičak ćaskanja %s

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Do not speak chat room name.
sr: Neće izgovoriti naziv pričaonice.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: speak chat room name.
sr: izgovoriće naziv pričaonice.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Do not provide chat room specific message histories.
sr: Neće obezbediti istorijate posebne poruke pričaonice.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Provide chat room specific message histories.
sr: Obezbediće istorijate posebne poruke pričaonice.

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion start
sr: početak brisanja

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion end
sr: kraj brisanja

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for insertion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion start
sr: početak umetanja

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion end
sr: kraj umetanja

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight start
sr: pokrećem označavanje

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight end
sr: kraj isticanja

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the content being presented is the end of an inline suggestion a document. A "suggestion" is a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as 
en: suggestion end
sr: kraj saveta

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. When moving to the end of a container, Orca attempts to place the caret at the content which follows that container. If this is cannot be 
en: End of container.
sr: Kraj kontejnera.

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. If the user attempts to use this command in an object which is not a container, this message will be presented.
en: Not in a container.
sr: Nije u kontejneru.

note: Translators: This message is presented when the user selects all of the items in a container that supports selection, such as a GUI table or a list of icons.
en: all items selected
sr: sve stavke su izabrane

note: Translators: Orca has a command to report CPU and memory usage. This message is presented to the user when they use this command but Orca was unable to retrieve this information.
en: CPU and memory usage unknown
sr: Nije poznat nivo korišćenja procesora i memorije

note: Translators: Orca has a command to report CPU and memory usage levels. This message presents the levels to the user.
en: CPU: %d%%. Memory: %d%%
sr: Procesor: %d%%. Memorija: %d%%

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box. The string substitution is the name of the button (e.g. "OK" or "Close").
en: Default button is %s
sr: Osnovno dugme je %s

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box. This message is presented when the default button was found but is insensitive / grayed out / cannot be activated. The string substitution is the name of the but
en: Default button is %s. Grayed
sr: Osnovno dugme je %s. Zatamnjeno

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box. Orca has a command to present the default button. This is the message Orca will present if it could not find the default button.
en: Default button not found
sr: Osnovno dugme nije pronađeno

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consecutive subscripted characters. For example, 'X' followed by 'subscript 2' followed by 'subscript 3' should be presented to the user as 'X subscript 23'.
en:  subscript %s
sr:  indeks %s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consecutive superscripted characters. For example, 'X' followed by 'superscript 2' followed by 'superscript 3' should be presented to the user as 'X superscript 23'.
en:  superscript %s
sr:  izložilac %s

note: Translators: this message is presented when the user tries to perform a command specific to dialog boxes, such as presenting the default button, but is not in a dialog.
en: Not in a dialog
sr: Nije unutar prozorčića

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects the entire document by pressing Ctrl+A.
en: entire document selected
sr: izabran je čitav dokument

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the entire document had been selected but the user presses a key (e.g. an arrow key) causing the selection to be co
en: entire document unselected
sr: poništen je izbor celog dokumenta

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the row to a particular row number.
en: Dynamic column header set for row %d
sr: Dinamičko zaglavlje kolone podešeno za red %d

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Dynamic column header cleared.
sr: Dinamičko zaglavlje kolone je obrisano.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the column to a particular column number.
en: Dynamic row header set for column %s
sr: Dinamičko zaglavlje reda podešeno za kolonu %s

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Dynamic row header cleared.
sr: Dinamičko zaglavlje reda je obrisano.

note: Translators: this is used to announce that the current input line in a spreadsheet is blank/empty.
en: empty
sr: prazno

note: Translators: This is the size of a file in kilobytes
en: %.2f kilobytes
sr: %.2f kilobajta

note: Translators: This is the size of a file in megabytes
en: %.2f megabytes
sr: %.2f megabajta

note: Translators: This message is presented to the user after performing a file search to indicate there were no matches.
en: No files found.
sr: Nisam pronašao nijednu datoteku.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Appended contents to clipboard.
sr: Sadržaj je prikačen u ostavu.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Copied contents to clipboard.
sr: Sadržaj je umnožen u ostavu.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Not using flat review.
sr: Ne koristim ravan pregled.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Entering flat review.
sr: Ulazim u ravan pregled.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Leaving flat review.
sr: Napuštam ravan pregled.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Flat review restricted to the current object
sr: Ravan prikaz je ograničen na trenutni objekat

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Flat review unrestricted
sr: Ravni prikaz nije ograničen

note: Translators: this means a particular cell in a spreadsheet has a formula (e.g., "=sum(a1:d1)")
en: has formula
sr: sadrži formulu

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a dialog to appear if activated.
en: opens dialog
sr: otvara dijalog

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a grid to appear if activated. A grid is an interactive table.
en: opens grid
sr: otvara mrežu

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a listbox to appear if activated.
en: opens listbox
sr: otvara spisak

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a menu to appear if activated.
en: opens menu
sr: otvara meni

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a tree to appear if activated. A tree is a list with sub-levels which can be expanded or collapsed, similar to the list of folders in an email client.
en: opens tree
sr: otvara stablo

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a popup to appear if activated.
en: opens popup
sr: otvara iskačuće prozore

note: Translators: The following string is spoken to let the user know that he/she is on a link within an image map. An image map is an image/graphic which has been divided into regions. Each region can be clicked on and has an associated link. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Imagemap for more inf
en: image map link
sr: veza mapirane slike

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) they just entered has already been bound to another command and is thus unavailable. The string substituted in is the name of the command which already has the binding.
en: The key entered is already bound to %s
sr: Taster koji ste uneli je već povezan sa „%s“

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has recorded a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
sr: Taster je uhvaćen: %s. Pritisnite „enter“ da potvrdite.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has assigned a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: The new key is: %s
sr: Novi taster je: %s

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca is about to delete an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
sr: Prečica tastature je obrisana. Pritisnite „enter“ da potvrdite.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca has deleted an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: The keybinding has been removed.
sr: Prečica tastature je uklonjena.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message asking the user to press a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) to create a new key binding for an Orca command.
en: enter new key
sr: unesite novi taster

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key
sr: taster

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key.
sr: Odjek je podešen na taster.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: None
sr: Ništa

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to None.
sr: Odjek je podešen na ništa.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key and word
sr: taster i reč

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key and word.
sr: Odjek je podešen na taster i reč.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: sentence
sr: rečenica

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to sentence.
sr: Odjek je podešen na rečenicu.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word
sr: reč

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word.
sr: Odjek je podešen na reč.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word and sentence
sr: reč i rečenica

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word and sentence.
sr: Odjek je podešen na reč i rečenicu.

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user of all of the MathML enclosure notations associated with a given mathematical expression. For instance, the expression x+y could be enclosed by a box, or enclosed by a circle. It could also be enclosed by a box and a circle and long division sign
en: Enclosed by: %s
sr: Zatvoreno: %s

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an actuarial symbol
sr: aktuarski simbol

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a box
sr: polje

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a circle
sr: kružić

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a long division sign
sr: dugi znak deljenja

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a radical
sr: radikal

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a rounded box
sr: zaobljeno polje

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a horizontal strike
sr: vodoravni precrt

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a vertical strike
sr: uspravni precrt

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a down diagonal strike
sr: donji dijagonalni precrt

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an up diagonal strike
sr: gornji dijagonalni precrt

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a northeast arrow
sr: strelica severozapad

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line at the bottom
sr: linija pri dnu

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line on the left
sr: linija s leva

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line on the right
sr: linija s desna

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line at the top
sr: linija pri vrhu

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a phasor angle
sr: fazni ugao

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an arabic factorial symbol
sr: arapski simbol faktorijela

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user of all of the MathML enclosure notations associated with a given mathematical expression. For instance, the expression x+y could be enclosed by a box, or enclosed by a circle. It could also be enclosed by a box and a circle and long division sign
en: and
sr: i

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction start
sr: početak razlomka

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical fraction whose bar is not displayed. See https://en.wikipedia.org/wiki/Combination for an example. Note that the comma is inserted here to cause a very brief pause in the speech. Otherwise, 
en: fraction without bar, start
sr: razlomak bez crte, početak

[ctx: math fraction]
note: Translators: This word refers to the line separating the numerator from the denominator in a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: over
sr: nad

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction end
sr: kraj razlomka

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a square root. For instance, for √9 Orca would say "square root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). Note that the radicand, which follows the "of", is unknow
en: square root of
sr: kvadratni koren

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a cube root. For instance, for the cube root of 9 Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should  be spoken). Note that the radicand, which follows the "o
en: cube root of
sr: treći koren

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is an nth root. https://en.wikipedia.org/wiki/Nth_root. For instance, for the fourth root of 9, Orca would say "fourth root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). 
en: root of
sr: koren

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical root (square root, cube root, nth root). It is primarily intended to be spoken when the index of the root is not a simple expression. For instance, for the fourth root of 9, simply speaking 
en: root start
sr: početak korena

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical root (square root, cube root, nth root). For instance, for the cube root of 9, Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spo
en: root end
sr: kraj korena

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is subscripted text in a mathematical expression. Note that the subscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more use
en: subscript
sr: indeks

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is superscripted text in a mathematical expression. Note that the superscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more
en: superscript
sr: izložilac

[ctx: math script]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is subscripted text which precedes the base in a mathematical expression. See, for instance, the MathML mmultiscripts element: http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mmultiscripts https://developer.mozill
en: pre-subscript
sr: pred-indeks

[ctx: math script]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is superscripted text which precedes the base in a mathematical expression. See, for instance, the MathML mmultiscripts element: http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mmultiscripts https://developer.mozi
en: pre-superscript
sr: pred-izložilac

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is underscripted text in a mathematical expression. Note that the underscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more
en: underscript
sr: podizložilac

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is overscripted text in a mathematical expression. Note that the overscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more u
en: overscript
sr: nadizložilac

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table.
en: table end
sr: kraj tabele

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table which is nested inside another mathematical table.
en: nested table end
sr: kraj ugnežđene tabele

note: Translators: Inaccessible means that the application cannot be read by Orca. This usually means the application is not friendly to the assistive technology infrastructure.
en: inaccessible
sr: nedostupno

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Disabled
sr: Isključeno

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will not be spoken.
en: Speaking of indentation and justification disabled.
sr: Izgovor uvlačenja i poravnanja je isključen.

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Enabled
sr: Uključeno

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Speaking of indentation and justification enabled.
sr: Izgovor uvlačenja i poravnanja je uključen.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Learn mode.  Press escape to exit.
sr: Režim za učenje.  Pritisnite „Napusti“ da izađete.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
sr: Ulazim u režim za učenje.  Pritisnite bilo koji taster da čujete njegovu funkciju.  Da vidite dokumentaciju čitača ekrana, pritisnite F1. Da dobavite spisak podrazumevanih prečica čitača ekrana, pritisnite F2. Da dobavite spisak prečica čitača ekrana za trenutni program, pritisnite F3. Da izađete iz režima za učenje, pritisnite taster „Esc“.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a blockquote and then navigates out of it.
en: leaving blockquote.
sr: napuštam blok citata.

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: leaving details.
sr: napuštam pojedinosti.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within an object and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving feed.
sr: napuštam dovod.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within an object and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving figure.
sr: napuštam figuru.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a form and then navigates out of it.
en: leaving form.
sr: napuštam formular.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving banner.
sr: napuštam vrpcu.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving complementary content.
sr: napuštam komplementarni sadržaj.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving information.
sr: napuštam informacije.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving main content.
sr: napuštam glavni sadržaj.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving navigation.
sr: napuštam navigaciju.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving region.
sr: napuštam oblast.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving search.
sr: napuštam pretragu.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a list and then navigates out of it.
en: leaving list.
sr: napuštam spisak.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a panel and then navigates out of it. A panel is a generic container of objects, such as a group of related form fields.
en: leaving panel.
sr: napuštam panel.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a table and then navigates out of it.
en: leaving table.
sr: napuštam tabelu.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a tooltip in a web application and then navigates out of it.
en: leaving tooltip.
sr: napuštam oblačić.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving abstract.
sr: napuštam sažetak.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving acknowledgments.
sr: napuštam zahvalnice.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving afterword.
sr: napuštam pogovor.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving appendix.
sr: napuštam dodatak.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving bibliography.
sr: napuštam bibliografiju.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving chapter.
sr: napuštam poglavlje.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving colophon.
sr: napuštam znak štampara.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving conclusion.
sr: napuštam zaključak.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving credit.
sr: napuštam zaslugu.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving credits.
sr: napuštam zasluge.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving dedication.
sr: napuštam posvetu.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving endnotes.
sr: napuštam beleške na kraju.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epigraph.
sr: napuštam epigraf.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epilogue.
sr: napuštam epilog.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving errata.
sr: napuštam štamparske greške.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving example.
sr: napuštam primer.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving foreword.
sr: napuštam predgovor.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving glossary.
sr: napuštam pojmovnik.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving index.
sr: napuštam indeks.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving introduction.
sr: napuštam uvod.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving page list.
sr: napuštam spisak stranica.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving part.
sr: napuštam deo.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving preface.
sr: napuštam uvod.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving prologue.
sr: napuštam prolog.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving pullquote.
sr: napuštam citat.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving QNA.
sr: napuštam pitanja i odgovore.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a suggestion and then navigates out of it. A "suggestion" is a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as in
en: leaving suggestion.
sr: napuštam savet.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving table of contents.
sr: napuštam tabelu sadržaja.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Exiting learn mode.
sr: Napuštam režim učenja.

note: Translators: this indicates that this piece of text is a hypertext link.
en: link
sr: veza

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is on the same page.
en: same page
sr: ista stranica

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at the same site (but not on the same page as the link).
en: same site
sr: isti sajt

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at a different site than that of the link.
en: different site
sr: drugi sajt

note: Translators: this refers to a link to a file, where the first item is the protocol (ftp, ftps, or file) and the second item the name of the file being linked to.
en: %(uri)s link to %(file)s
sr: %(uri)s veza do %(file)s

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto.
en: %s link
sr: %s veza

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto. along with the visited state of that link.
en: visited %s link
sr: posećena veza %s

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate amongst the list of commands presented in learn mode, as well as how to exit the list when finished.
en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
sr: Koristite strelice na gore i na dole za kretanje kroz spisak. Pritisnite „Izađi“ da izađete.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: All live regions set to off
sr: Sve žive oblasti su podešene na isključeno

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: live regions politeness levels restored
sr: vraćeni su nivoi ljubaznosti živih oblasti

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: politeness level %s
sr: nivo učtivosti %s

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to assertive
sr: podešavam živu oblast na samopouzdano

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to off
sr: podešavam živu oblast na isključenje

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to polite
sr: podešavam živu oblast na ljubazno

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring off
sr: Nadgledanje živih oblasti je isključeno

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring on
sr: Nadgledanje živih oblasti je uključeno

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that a cached message is not available 
en: no live message saved
sr: nema sačuvanih stvarnih poruka

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that Orca's live region features have b
en: Live region support is off
sr: Podrška žive oblasti je isključena

[ctx: location]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a brief message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Not found
sr: Nisam pronašao

note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a detailed message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Could not find current location.
sr: Ne mogu da pronađem tekuće mesto.

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: off
sr: isklj

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: on
sr: uklj

note: Translators: This is to inform the user of the presence of the red squiggly line which indicates that a given word is not spelled correctly.
en: misspelled
sr: pogrešno napisano

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The first thing it does is let the user know what the misspelled word is.
en: Misspelled word: %s
sr: Pogrešno napisana reč: %s

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The second thing it does is give the phrase containing the misspelled word in the document. This is known as the context.
en: Context is %s
sr: Sadržaj je %s

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Browse mode
sr: Režim čitanja

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Focus mode
sr: Režim usredsređivanja

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: To enable focus mode press %s.
sr: Za uključivanje režima usredsređivanja, pritisnite %s.

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Focus mode is sticky.
sr: Režim usredsređivanja je sada lepljiv.

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Browse mode is sticky.
sr: Režim razgledanja je lepljiv.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Layout mode.
sr: Režim raspoređivanja.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Object mode.
sr: Režim objekata.

note: Translators: This message is presented to the user when the command to move the mouse pointer to a particular object is believed to have succeeded.
en: Pointer moved to object.
sr: Pokazivać je pomeren ka objektu.

note: Translators: Hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. Orca has a command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If this command fails, Orca will present this message.
en: Mouse over object not found.
sr: Miš iznad objekta nije pronađen.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled off via command.
en: Mouse review disabled.
sr: Pregled mišem je isključen.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled on via command.
en: Mouse review enabled.
sr: Pregled mišem je uključen.

note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is a message that will be presented to the user when an error (such as the operation timing out) kept us
en: Error: Could not create list of objects.
sr: Greška: Ne mogu da napravim spisak objekata.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no children.
en: No children.
sr: Nema nižih stavki.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no next sibling.
en: No next.
sr: Nema narednih stavki.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no parent.
en: No parent.
sr: Nema viših stavki.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no previous sibling.
en: No previous.
sr: Nema prethodnih stavki.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This hierarchy can be simplified to aid with navigation. This message is spoken when the simplified view is enabled.
en: Simplified navigation enabled.
sr: Pojednostavljena navigacija je uključena.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This hierarchy can be simplified to aid with navigation. This message is spoken when the simplified view is disabled.
en: Simplified navigation disabled.
sr: Pojednostavljena navigacija je isključena.

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list).
en: Nesting level %d
sr: Nivo ugnežđivanja %d

note: Translators: Orca has a command that moves the mouse pointer to the current location on a web page. If moving the mouse pointer caused an item to appear such as a pop-up menu, we want to present that fact.
en: New item has been added
sr: Nova stavka je dodata

note: Translators: Orca has a command which presents a menu with accessible actions that can be performed on the current object. This is the message that Orca presents when the object has no actions. The string substitution will be the name of the object if it has a name (e.g. "OK" or "Close") or it's acc
en: No actions found on: %s
sr: Nisu pronađene radnje na: %s

note: Translators: This is intended to be a short phrase to present the fact that no no accessible component has keyboard focus.
en: No focus
sr: Bez fokusa

note: Translators: This message presents the fact that no accessible application has has keyboard focus.
en: No application has focus.
sr: Nijedan program nije u prvom planu.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from blockquote to blockquote. This is a detailed message which will be presented to the user if no more blockquotes can be found.
en: No more blockquotes.
sr: Nema više blokova citata.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from button to button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more buttons can be found.
en: No more buttons.
sr: Nema više dugmadi.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from check box to check box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more check boxes.
sr: Nema više polja za potvrdu.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from 'large object' to 'large object'. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more large objects.
sr: Nema više velikih objekata.

note: Translators: This is for navigating document content by moving amongst web elements which have an "onClick" action. This is a detailed message which will be presented to the user if no more clickable elements can be found.
en: No more clickables.
sr: Nema više objekata na koje se može kliknuti.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from combo box to combo box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more combo boxes can be found.
en: No more combo boxes.
sr: Nema više prozorčića za izbor.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from entry to entry. This is a detailed message which will be presented to the user if no more entries can be found.
en: No more entries.
sr: Nema više unosa.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from form field to form field. This is a detailed message which will be presented to the user if no more form fields can be found.
en: No more form fields.
sr: Nema više polja formulara.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading. This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings can be found.
en: No more headings.
sr: Nema više zaglavlja.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading at a particular level (i.e. only <h1> or only <h2>, etc.). This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings at the desired level can be found.
en: No more headings at level %d.
sr: Nema više zaglavlja na nivou %d.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from iframe to iframe. This is a detailed message which will be presented to the user if no more iframes can be found.
en: No more internal frames.
sr: Nema više unutrašnjih okvira.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from image to image. This is a detailed message which will be presented to the user if no more images can be found.
en: No more images.
sr: Nema više slika.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc. This is an indication that one was not found.
en: No landmark found.
sr: Nisam pronašao orjentir.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from link to link (regardless of visited state). This is a detailed message which will be presented to the user if no more links can be found.
en: No more links.
sr: Nema više veza.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list to bulleted/numbered list. This is a detailed message which will be presented to the user if no more lists can be found.
en: No more lists.
sr: Nema više spsiskova.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list item to bulleted/numbered list item. This is a detailed message which will be presented to the user if no more list items can be found.
en: No more list items.
sr: Nema više stavki na spisku.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from live region to live region. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. This is a detailed message which will be presented to the user if no more live regions can be found. For more info, 
en: No more live regions.
sr: Nema više živih oblasti.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from paragraph to paragraph. This is a detailed message which will be presented to the user if no more paragraphs can be found.
en: No more paragraphs.
sr: Nema više pasusa.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from radio button to radio button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more radio buttons can be found.
en: No more radio buttons.
sr: Nema više radio dugmadi.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from separator to separator (e.g. <hr> tags). This is a detailed message which will be presented to the user if no more separators can be found.
en: No more separators.
sr: Nema više razdvajača.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table to to table. This is a detailed message which will be presented to the user if no more tables can be found.
en: No more tables.
sr: Nema više tabela.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from unvisited link to unvisited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more unvisited links can be found.
en: No more unvisited links.
sr: Nema više neposećenih veza.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from visited link to visited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more visited links can be found.
en: No more visited links.
sr: Nema više posećenih veza.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is what Orca will present if the user performs this command when no text is selected.
en: No selected text.
sr: Nema izabranog teksta.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak detailed information about the currently-focused link. This message is what Orca will present if the user performs this command when not on a link.
en: Not on a link.
sr: Nije na vezi.

note: Translators: This message alerts the user to the fact that what will be presented next came from a notification.
en: Notification
sr: Obaveštenje

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the bottom of the list of notifications is reached.
en: Bottom
sr: Dno

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the top of the list of notifications is reached.
en: Top
sr: Vrh

note: Translators: This message is presented to the user when the notifications list is empty.
en: No notification messages
sr: Nema poruka obaveštenja

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: digits
sr: cifre

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as digits.
sr: Izgovara brojeve kao cifre.

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: words
sr: reči

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as words.
sr: Izgovara brojeve kao reči.

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: off
sr: isklj

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: on
sr: uklj

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has started loading.
en: Loading.  Please wait.
sr: Učitavam.  Sačekajte malo.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading.
en: Finished loading.
sr: Učitavanje je završeno.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading. The string substitution is for the name of the object which has just finished loading (most likely the page's title).
en: Finished loading %s.
sr: Završeno je učitavanje %s.

note: Translators: This message is presented to the user when the page of the current document changes, e.g. as a result of navigation or scrolling. The string substitution is the number of the current page.
en: Page %d
sr: Stranica %d

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically summarize details about the page, such as the number of elements (landmarks, forms, links, tables, etc.). The following string precedes the presentation of the summary. The string substitution is a list of i
en: Page has %s.
sr: Stranica ima %s.

note: Translators: This message appears in a warning dialog when the user performs the command to get into Orca's preferences dialog when the preferences dialog is already open.
en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
sr: Već je otvoren jedan primerak prozorčeta postavki Orke.
    Zatvorite ga pre nego što otvorite novi.

note: Translators: This message is an indication of the position of the focused slide and the total number of slides in the presentation.
en: slide %(position)d of %(count)d
sr: sličica %(position)d od %(count)d

note: Translators: This is a detailed message which will be presented as the user cycles amongst his/her saved profiles. A "profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spa
en: Profile set to %s.
sr: Profil je postavljen na „%s“.

note: Translators: This is an error message presented when the user attempts to cycle among his/her saved profiles, but no profiles can be found. A profile is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and se
en: No profiles found.
sr: Nisam pronašao profile.

note: Translators: this is an index value so that we can present value changes regarding a specific progress bar in environments where there are multiple progress bars (e.g. in the Firefox downloads dialog).
en: Progress bar %d.
sr: Linija napredovanja %d.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: All
sr: Sve

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to all.
sr: Nivo interpunkcije je podešen na sve.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Most
sr: Većina

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to most.
sr: Nivo interpunkcije je podešen na većinu.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: None
sr: Ništa

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to none.
sr: Nivo interpunkcije je podešen na ništa.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Some
sr: Ponešto

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to some.
sr: Nivo interpunkcije je podešen na ponešto.

note: Translators: This message is presented to indicate that a search has begun or is still taking place.
en: Searching.
sr: Pretražujem.

note: Translators: This message is presented to indicate a search executed by the user has been completed.
en: Search complete.
sr: Pretraga je obavljena.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca's preferences have been reloaded.
en: Screen reader settings reloaded.
sr: Podešavanja čitača ekrana su ponovo učitana.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is spoken by Orca before speaking the text which is selected. The string substitution is for the selected text.
en: Selected text is: %s
sr: Izabrani tekst je: %s

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the previously-selected contents, Orca will indicate that fact instead
en: Selection deleted.
sr: Izbor je obrisan.

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document is also already selected, it is likely that the insertion is due to having b
en: Selection restored.
sr: Izbor je vraćen.

note: Translators: This message is presented to the user when text had been selected in a document and no longer is, e.g. as the result of navigating without holding down the shift key.
en: Text unselected.
sr: Poništen je izbor teksta.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the brief/non-verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
sr: Veličina: %d, %d. Položaj: %d, %d.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the full/verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
sr: Širina: %d. Visina: %d. %d sa leve strane. %d sa vrha.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been temporarily turned off.
en: Speech disabled.
sr: Govor je isključen.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been turned back on.
en: Speech enabled.
sr: Govor je uključen.

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Sleep mode disabled for %s.
sr: Režim spavanja je onemogućen za %s.

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Sleep mode enabled for %s.
sr: Režim spavanja je omogućen za %s.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: faster.
sr: brže.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: slower.
sr: sporije.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: higher.
sr: glasnije.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: lower.
sr: tiše.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: louder.
sr: glasnije.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: softer.
sr: sporije.

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: brief
sr: Nivo pričljivosti: nizak

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: verbose
sr: Nivo pričljivosti: visok

note: Translators: We replace the ellipses (both manual and UTF-8) with a spoken string. The extra space you see at the beginning is because we need the speech synthesis engine to speak the new string well. For example, "Open..." turns into "Open dot dot dot".
en:  dot dot dot
sr:  tačka tačka tačka

note: Translators: This message is presented when the user attempts to use a command specific to a spreadsheet, such as reading the input line, but is not in a spreadsheet.
en: Not in a spreadsheet.
sr: Nije unutar tabele.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is launched.
en: Screen reader on.
sr: Čitač ekrana je uključen.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is quit.
en: Screen reader off.
sr: Čitač ekrana je isključen.

note: Translators: This message means speech synthesis is not installed or working.
en: Speech is unavailable.
sr: Izgovor nije dostupan.

[ctx: status bar]
note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a brief message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Not found
sr: Nisam pronašao

note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a detailed message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Status bar not found
sr: Nisam našao traku stanja

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This message lets them know a string they were searching for was not found.
en: string not found
sr: niska nije pronađena

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys off.
sr: Tasteri strukturnog kretanja su isključeni.

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys on.
sr: Tasteri strukturnog kretanja su uključeni.

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move to the next structural navigation object. In Orca, "structural navigation" refers to quickly moving through a document by jumping amongst objects of a given type, such as from link to link, or from heading to heading, or from form field to
en: Not found
sr: Nije pronađeno

note: Translators: This message describes the (row, col) position of a table cell.
en: Row %(row)d, column %(column)d.
sr: Red %(row)d, kolona %(column)d.

note: Translators: This message is presented to indicate the user is in the last cell of a table in a document.
en: End of table
sr: Kraj tabele

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak cell
sr: Izgovori ćeliju

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak row
sr: Izgovori red

note: Translators: a uniform table is one in which each table cell occupies one row and one column (i.e. a perfect grid). In contrast, a non-uniform table is one in which at least one table cell occupies more than one row and/or column.
en: Non-uniform
sr: Nejedinstvena

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. If the user gives a table navigation command but is not in a table, presents this message.
en: Not in a table.
sr: Nije na tabeli.

note: Translators: Orca has commands for navigating within a table, e.g. to the next cell in a given direction. This string is the message that will be presented when those commands are disabled.
en: Table navigation disabled.
sr: Uključivanje ili isključivanje navigacije je onemogućeno.

note: Translators: Orca has commands for navigating within a table, e.g. to the next cell in a given direction. This string is the message that will be presented when those commands are enabled.
en: Table navigation enabled.
sr: Navigacija tabelom je omogućena.

note: Translators: This is a message presented to users when the columns in a table have been reordered.
en: Columns reordered
sr: Kolone su ponovo poređane

note: Translators: This is a message presented to users when the rows in a table have been reordered.
en: Rows reordered
sr: Redovi su ponovo poređani

note: Translators: this is in reference to a column in a table. The substitution is the index (e.g. the first column is "column 1").
en: column %d
sr: kolona %d

note: Translators: this is in reference to a column in a table. If the user is in the first column of a table with five columns, the position is "column 1 of 5"
en: column %(index)d of %(total)d
sr: kolona br. %(index)d od %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell below the current cell and is already in the last row.
en: Bottom of column.
sr: Dno kolone.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell above the current cell and is already in the first row.
en: Top of column.
sr: Vrh kolone.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s selected
sr: Kolona %s je izabrana

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the rang
en: Columns %s through %s selected
sr: Kolone %s do %s izabrano

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the ra
en: Columns %s through %s unselected
sr: Poništen je izbor kolona %s do %s

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s unselected
sr: Poništen je izbor kolone %s

note: Translators: this is in reference to a row in a table. The substitution is the index (e.g. the first row is "row 1").
en: row %d
sr: red %d

note: Translators: this is in reference to a row in a table. If the user is in the the first row of a table with five rows, the position is "row 1 of 5"
en: row %(index)d of %(total)d
sr: red br. %(index)d od %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the left of the current cell and is already in the first column.
en: Beginning of row.
sr: Početak reda.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the right of the current cell and is already in the last column.
en: End of row.
sr: Kraj reda.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted a table row.
en: Row deleted.
sr: Red je obrisan.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted the last row of a table.
en: Last row deleted.
sr: Poslednji red je obrisan.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row.
en: Row inserted.
sr: Red je ubačen.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row at the end of the table. This typically happens when the user presses Tab from within the last cell of the table.
en: Row inserted at the end of the table.
sr: Red je ubačen na kraj tabele.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s selected
sr: Red %s je izabran

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An exa
en: Rows %s through %s selected
sr: Redovi %s do %s izabrani

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An e
en: Rows %s through %s unselected
sr: Poništen je izbor redova %s do %s

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s unselected
sr: Poništen je izbor reda %s

[ctx: text]
note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: selected
sr: izabrano

[ctx: text]
note: Translators: when the user unselects (un-highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: unselected
sr: poništen je izbor

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours, %M minutes and %S seconds
sr: %H sati, %M minuta i %S sekunde

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours and %M minutes
sr: %H sati i %M minuta

note: Translators: this is information about a unicode character reported to the user.  The value is the unicode number value of this character in hex.
en: Unicode %s
sr: Unikod %s

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's undo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: undo
sr: poništi

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's redo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: redo
sr: vrati

note: Translators: This message presents the Orca version number.
en: Screen reader version %s.
sr: Čitač ekrana izdanje %s.

note: Translators: This is presented when the user has navigated to a line with only whitespace characters (space, tab, etc.) on it.
en: white space
sr: razmak

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the top of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the bottom and continue looking upwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to bottom.
sr: Prelamam na dno.

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the bottom of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the top and continue looking downwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to top.
sr: Prelamam na vrh.

note: Translators, normally layered panes and tables have items in them. Thus it is noteworthy when this is not the case. This message is presented to the user to indicate the current layered pane or table contains zero items.
en: 0 items
sr: 0 stavki

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
sr[0]: Ćelija obuhvata %d red
sr[1]: Ćelija obuhvata %d reda
sr[2]: Ćelija obuhvata %d redova
sr[3]: Ćelija obuhvata %d red

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en:  %d column |  %d columns
sr[0]:  %d kolona
sr[1]:  %d kolone
sr[2]:  %d kolona
sr[3]:  %d kolona

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
sr[0]: Ćelija obuhvata %d kolonu
sr[1]: Ćelija obuhvata %d kolone
sr[2]: Ćelija obuhvata %d kolona
sr[3]: Ćelija obuhvata %d kolonu

note: Translators: This message describes the number of characters that were just selected in a body of text.
en: %d character selected | %d characters selected
sr[0]: Izabran je %d znak
sr[1]: Izabrana su %d znaka
sr[2]: Izabrano je %d znakova
sr[3]: Izabran je %d znak

note: Translators: This message describes the number of characters that were just unselected in a body of text.
en: %d character unselected | %d characters unselected
sr[0]: Poništen je izbor %d znaka
sr[1]: Poništen je izbor %d znaka
sr[2]: Poništen je izbor %d znakova
sr[3]: Poništen je izbor %d znaka

note: Translators: People can enter a string of text that is too wide to be fully displayed in a spreadsheet cell. This message will be spoken if such a cell is encountered.
en: %d character too long | %d characters too long
sr[0]: %d znak je predug
sr[1]: %d znaka su preduga
sr[2]: %d znakova je predugo
sr[3]: %d znak je predug

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a braille message containing the app which just claimed focus.
en: (%d dialog) | (%d dialogs)
sr[0]: (%d prozorče)
sr[1]: (%d prozorčeta)
sr[2]: (%d prozorčeta)
sr[3]: (%d prozorče)

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a spoken message containing the app which just claimed focus.
en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
sr[0]: %d prozorče nije u prvom planu
sr[1]: %d prozorčeta nisu u prvom planu
sr[2]: %d prozorčeta nije u prvom planu
sr[3]: %d prozorče nije u prvom planu

note: Translators: This is the size of a file in bytes
en: %d byte | %d bytes
sr[0]: %d bajt
sr[1]: %d bajta
sr[2]: %d bajtova
sr[3]: %d bajt

note: Translators: This message informs the user who many files were found as a result of a search.
en: %d file found | %d files found
sr[0]: Pronašao sam %d datoteku
sr[1]: Pronašao sam %d datoteke
sr[2]: Pronašao sam %d datoteka
sr[3]: Pronašao sam %d datoteku

note: Translators: This message presents the number of forms in a document.
en: %d form | %d forms
sr[0]: %d formular
sr[1]: %d formulara
sr[2]: %d formulara
sr[3]: %d obrazac

note: Translators: This message presents the number of headings in a document.
en: %d heading | %d headings
sr[0]: %d zaglavlje
sr[1]: %d zaglavlja
sr[2]: %d zaglavlja
sr[3]: %d zaglavlje

note: Translators: This message presents the number of items in a layered pane or table.
en: %d item | %d items
sr[0]: %d stavka
sr[1]: %d stavke
sr[2]: %d stavki
sr[3]: %d stavka

note: Translators: This message presents the number of landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: %d landmark | %d landmarks
sr[0]: %d orjentir
sr[1]: %d orjentira
sr[2]: %d orjentira
sr[3]: %d orjentir

note: Translators: Orca has several commands that search for, and present a list of, objects based on one or more criteria. This is a message that will be presented to the user to indicate how many matching items were found.
en: %d item found | %d items found
sr[0]: Pronašao sam %d stavku
sr[1]: Pronašao sam %d stavke
sr[2]: Pronašao sam %d stavki
sr[3]: Pronašao sam %d stavku

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested blockquotes, such as can be seen in deep email threads, and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
sr[0]: Napuštam %d blok citata.
sr[1]: Napuštam %d bloka citata.
sr[2]: Napuštam %d blokova citata.
sr[3]: Napuštam %d blok citata.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested lists and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
sr[0]: Napuštam %d spisak.
sr[1]: Napuštam %d spiska.
sr[2]: Napuštam %d spiskova.
sr[3]: Napuštam %d spisak.

note: Translators: This message describes a list in web content for which the size is unknown. Examples include unlimited scrolling news/article feeds on social media sites, and message lists on services such as gmail where you're currently viewing messages 1-100 out of some huge, unspecified number. Norm
en: List of unknown size
sr: Spisak nepoznate veličine

note: Translators: This message describes a bulleted or numbered list.
en: List with %d item | List with %d items
sr[0]: Spisak sa %d stavkom
sr[1]: Spisak sa %d stavke
sr[2]: Spisak sa %d stavki
sr[3]: Spisak sa %d stavkom

note: Translators: This message describes the number of items of a bulleted or numbered list that is inside of another list.
en: Nested list with %d item | Nested list with %d items
sr[0]: Ugnježđeni spisak sa %d stavkom
sr[1]: Ugnježđeni spisak sa %d stavke
sr[2]: Ugnježđeni spisak sa %d stavki
sr[3]: Ugnježđeni spisak sa %d stavkom

note: Translators: This message describes a news/article feed whose size is unknown, such as can be found on social media sites that have unlimited scrolling, adding and/or removing items as the user moves up or down. Normally Orca announces "feed with n articles" when the count is known. This is the corr
en: Feed of unknown size
sr: Dovod nepoznate veličine

note: Translators: This message describes the number of articles (news items, social media posts, etc.) in a feed.
en: Feed with %d article | Feed with %d articles
sr[0]: Dovod sa %d člankom
sr[1]: Dovod sa %d članka
sr[2]: Dovod sa %d članaka
sr[3]: Dovod sa %d člankom

note: Translators: This message describes a description list. See https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/dl Note that the "term" here corresponds to the "dt" element
en: Description list with %d term | Description list with %d terms
sr[0]: Opis sa %d pojmom
sr[1]: Opis sa %d pojma
sr[2]: Opis sa %d pojmova
sr[3]: Opis sa %d pojmom

note: Translators: A GtkNotebook (https://docs.gtk.org/gtk4/class.Notebook.html) is an example of a "tab list". This message describes the tab list to the user.
en: Tab list with %d tab | Tab list with %d tabs
sr[0]: Spisak tabulatora sa %d tabom
sr[1]: Spisak tabulatora sa %d tabolatora
sr[2]: Spisak tabulatora sa %d tabulatora
sr[3]: Spisak tabulatora sa %d tabulatorom

note: Translators: This message describes a description list. A given term ("dt" element) can have 0 or more values ("dd" elements). This message presents the number values a particular term has. See https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/dl
en: %d value | %d values
sr[0]: %d vrednost
sr[1]: %d vrednosti
sr[2]: %d vrednosti
sr[3]: %d vrednost

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: math table with %d row | math table with %d rows
sr[0]: matematička tabela sa %d poljem
sr[1]: matematička tabela sa %d polja
sr[2]: matematička tabela sa %d polja
sr[3]: matematička tabela sa %d poljem

note: Translators: this represents the number of columns in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable Translators: this represents the number of rows in a mathematic table which is nested inside another mathematical table. Translators: this represents the number of 
en: %d column | %d columns
sr[0]: %d kolona
sr[1]: %d kolone
sr[2]: %d kolona
sr[3]: %d kolona

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table which is nested inside another mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
sr[0]: ugnežđena matematička tabela sa %d redom
sr[1]: ugnežđena matematička tabela sa %d reda
sr[2]: ugnežđena matematička tabela sa %d reda
sr[3]: ugnežđena matematička tabela sa %d redom

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of messages in a list.
en: %d message.
     | %d messages.
sr[0]: %d poruka.
sr[1]: %d poruke.
sr[2]: %d poruka.
sr[3]: %d poruka.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the value of a slider, progress bar, or other such component.
en: %d percent. | %d percent.
sr[0]: %d procenat.
sr[1]: %d procenta.
sr[2]: %d procenata.
sr[3]: %d procenat.

note: Translators: This message announces the percentage of the document that has been read. The value is calculated by knowing the index of the current position divided by the total number of objects on the page.
en: %d percent of document read | %d percent of document read
sr[0]: %d procenat dokumenta je pročitan
sr[1]: %d procenta dokumenta je pročitano
sr[2]: %d procenata dokumenta je pročitano
sr[3]: %d procenat dokumenta je pročitan

note: Translators: this represents a text attribute expressed in pixels, such as a margin, indentation, font size, etc.
en: %d pixel | %d pixels
sr[0]: %d piksel
sr[1]: %d piksela
sr[2]: %d piksela
sr[3]: %d piksel

note: Translators: Orca will tell you how many characters are repeated on a line of text. For example: "22 space characters". The %d is the number and the %s is the spoken word for the character.
en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
sr[0]: %(count)d znak %(repeatChar)s
sr[1]: %(count)d znaka %(repeatChar)s
sr[2]: %(count)d znakova %(repeatChar)s
sr[3]: Jedan znak %(repeatChar)s

note: Translators: This message is presented to indicate the number of selected objects (e.g. icons) and the total number of those objects.
en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
sr[0]: Izabrana je %(index)d stavka od %(total)d
sr[1]: Izabrane su %(index)d stavke od %(total)d
sr[2]: Izabrano je %(index)d stavki od %(total)d
sr[3]: Izabrana je jedna stavka od %(total)d

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands which are not specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
sr[0]: Pronašao sam %d osnovnu prečicu čitača ekrana.
sr[1]: Pronašao sam %d osnovne prečice čitača ekrana.
sr[2]: Pronašao sam %d osnovnih prečica čitača ekrana.
sr[3]: Pronašao sam %d osnovnu prečicu čitača ekrana.

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
sr[0]: Pronašao sam %(count)d prečicu čitača ekrana za %(application)s.
sr[1]: Pronašao sam %(count)d prečice čitača ekrana za %(application)s.
sr[2]: Pronašao sam %(count)d prečica čitača ekrana za %(application)s.
sr[3]: Pronašao sam jednu prečicu čitača ekrana za %(application)s.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of space characters in a string.
en: %d space | %d spaces
sr[0]: %d razmak
sr[1]: %d razmaka
sr[2]: %d razmaka
sr[3]: %d razmak

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of tab characters in a string.
en: %d tab | %d tabs
sr[0]: %d tabulator
sr[1]: %d tabulatora
sr[2]: %d tabulatora
sr[3]: %d tabulator

note: Translators: This message presents the number of tables in a document.
en: %d table | %d tables
sr[0]: %d tabela
sr[1]: %d tabele
sr[2]: %d tabela
sr[3]: %d tabela

note: Translators: This message describes a table for which both the number of rows and the number of columns are unknown. Normally Orca announces the table dimensions (e.g. "table with 100 rows 15 columns"). When both counts are unknown, it presents this.
en: table of unknown size
sr: tabela nepoznate veličine

note: Translators: This message describes a table for which the number of rows is unknown, but the number of columns is known. This might occur in a vertically infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
sr[0]: tabela sa %d kolonom, nepoznati broj redova
sr[1]: tabela sa %d kolone, nepoznati broj redova
sr[2]: tabela sa %d kolona, nepoznati broj redova
sr[3]: tabela sa %d kolonom, nepoznati broj redova

note: Translators: This message describes a table for which the number of columns is unknown, but the number of rows is known. This might occur in a horizontally infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
sr[0]: tabela sa %d redom, nepoznati broj kolona
sr[1]: tabela sa %d reda, nepoznati broj kolona
sr[2]: tabela sa %d redova, nepoznati broj kolona
sr[3]: tabela sa %d redom, nepoznati broj kolona

note: Translators: this represents the number of rows in a table.
en: table with %d row | table with %d rows
sr[0]: tabela ima %d red
sr[1]: tabela ima %d reda
sr[2]: tabela ima %d redova
sr[3]: tabela ima %d red

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of seconds.
en: %d second ago | %d seconds ago
sr[0]: Pre %d sekunde
sr[1]: Pre %d sekunde
sr[2]: Pre %d sekundi
sr[3]: Pre %d sekunde

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of minutes.
en: %d minute ago | %d minutes ago
sr[0]: Pre %d minuta
sr[1]: Pre %d minuta
sr[2]: Pre %d minuta
sr[3]: Pre %d minuta

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of hours.
en: %d hour ago | %d hours ago
sr[0]: Pre %d sata
sr[1]: Pre %d sata
sr[2]: Pre %d sati
sr[3]: Pre %d sata

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of days.
en: %d day ago | %d days ago
sr[0]: Pre %d dana
sr[1]: Pre %d dana
sr[2]: Pre %d dana
sr[3]: Pre %d dana

note: Translators: This message presents the number of unvisited links in a document.
en: %d unvisited link | %d unvisited links
sr[0]: %d neposećena veza
sr[1]: %d neposećene veze
sr[2]: %d neposećenih veza
sr[3]: %d neposećena veza

note: Translators: This message presents the number of visited links in a document.
en: %d visited link | %d visited links
sr[0]: %d posećena veza
sr[1]: %d posećene veze
sr[2]: %d posećenih veza
sr[3]: %d posećena veza

note: Translators: this is the action name for the 'toggle' action. It must be the same string used in the *.po file for gail.
en: toggle
sr: prekidač

note: Translators: this is a indication of the focused icon and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: on %(index)d of %(total)d
sr: %(index)d od %(total)d

note: Translators: this refers to the position of an item in a list or group of objects, such as menu items in a menu, radio buttons in a radio button group, combobox item in a combobox, etc.
en: %(index)d of %(total)d
sr: %(index)d od %(total)d

note: Translators: this refers to the position of an item in a list for which the size is unknown. Examples include unlimited scrolling news/article feeds on social media sites, and message lists on services such as gmail where you're currently viewing messages 1-100 out of some huge, unspecified number. 
en: item %(index)d
sr: stavka %(index)d

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list). This string is specifically for braille. Because braille displays lack real estate, we're using a shorter strin
en: LEVEL %d
sr: NIVO %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the spoken version.
en: tree level %d
sr: nivo stabla %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the braille version.
en: TREE LEVEL %d
sr: NIVO STABLA %d

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: details for %s
sr: pojedinosti za %s

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: has details in %s
sr: postoje pojedinosti za %s

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be s
en: suggestion
sr: savet

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason for including the editable state as part of the role is to make it possible for users to quickly identify combo boxes in which a value 
en: editable combo box
sr: izborno prozorče je za uređivanje

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role is to describe elements in web content which have the contenteditable attribute set to true, indicating that the element can be edited b
en: editable content
sr: izmenjiv sadržaj

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The feed role is a scrollable list of articles where scrolling may cause articles to be added to or removed from either end of the list. https://w
en: feed
sr: dovod

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The figure role is a perceivable section of content that typically contains a graphical document, images, code snippets, or example text. https://
en: figure
sr: figura

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the abstract in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-abstract
en: abstract
sr: sažetak

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the acknowledgments in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-acknowledgments
en: acknowledgments
sr: zasluge

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the afterword in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-afterword
en: afterword
sr: pogovor

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the appendix in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-appendix
en: appendix
sr: dodatak

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a bibliography entry in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-biblioentry
en: bibliography entry
sr: bibliografski unos

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the bibliography in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-bibliography
en: bibliography
sr: bibliografija

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a chapter in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-chapter
en: chapter
sr: poglavlje

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the colophon in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-colophon
en: colophon
sr: znak štampara

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the conclusion in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-conclusion
en: conclusion
sr: zaključak

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the cover in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-cover
en: cover
sr: naslovnica

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a single credit in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-credit
en: credit
sr: zasluga

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the credits in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-credits
en: credits
sr: zasluge

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the dedication in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-dedication
en: dedication
sr: posveta

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a single endnote in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-endnote
en: endnote
sr: beleška na kraju

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the endnotes in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-endnotes
en: endnotes
sr: beleške na kraju

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epigraph in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epigraph
en: epigraph
sr: epigraf

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epilogue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epilogue
en: epilogue
sr: epilog

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the errata in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-errata
en: errata
sr: štamparske greške

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to an example in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-example
en: example
sr: primer

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the foreword in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-foreword
en: foreword
sr: predgovor

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the glossary in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-glossary
en: glossary
sr: rečnik

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the index in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-index
en: index
sr: indeks

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the introduction in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-introduction
en: introduction
sr: uvod

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a pagebreak in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pagebreak
en: page break
sr: prelom stranice

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a page list in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pagelist
en: page list
sr: spisak stranica

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a named part in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-part
en: part
sr: deo

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the preface in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-preface
en: preface
sr: uvod

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the prologue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-prologue
en: prologue
sr: prolog

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a pullquote in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pullquote
en: pullquote
sr: citat

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a questions-and-answers section in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-qna In English, "QNA" 
en: QNA
sr: pitanja i odgovori

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the subtitle in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-subtitle
en: subtitle
sr: podnaslov

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the table of contents in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-toc
en: table of contents
sr: tabela sadržaja

note: Translators: The 'h' in this string represents a heading level attribute for content that you might find in something such as HTML content (e.g., <h1>). The translated form is meant to be a single character followed by a numeric heading level, where the single character is to indicate 'heading'.
en: h%d
sr: z%d

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: horizontal scroll bar
sr: vodoravna traka premicanja

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: vertical scroll bar
sr: uspravna traka premicanja

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: horizontal slider
sr: vodoravni klizač

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: vertical slider
sr: uspravni klizač

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: horizontal splitter
sr: vodoravni razdelnik

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: vertical splitter
sr: uspravni razdelnik

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "switch" role is a "light switch" style toggle, such as can be seen in https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: switch
sr: prebacivač

note: Translators: This is an alternative name for the parent object of a series of icons.
en: Icon panel
sr: Panel ikonica

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "banner" role is defined in the ARIA specification as "A region that contains mostly site-oriented content, rather than page-specific content.
en: banner
sr: vrpca

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "complementary" role is defined in the ARIA specification as "A supporting section of the document, designed to be complementary to the main c
en: complementary content
sr: komplementarni sadržaj

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "contentinfo" role is defined in the ARIA specification as "A large perceivable region that contains information about the parent document. Ex
en: information
sr: informacije

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "main" role is defined in the ARIA specification as "The main content of a document." See https://www.w3.org/TR/wai-aria-1.1/#main
en: main content
sr: glavni sadržaj

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "navigation" role is defined in the ARIA specification as "A collection of navigational elements (usually links) for navigating the document o
en: navigation
sr: navigacija

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "region" role is defined in the ARIA specification as "A perceivable section containing content that is relevant to a specific, author-specifi
en: region
sr: oblast

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "search" role is defined in the ARIA specification as "A landmark region that contains a collection of items and objects that, as a whole, com
en: search
sr: pretraga

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason for including the visited state as part of the role is to make it possible for users to quickly identify if the link is associated with
en: visited link
sr: posećena veza

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to ascending.
en: sorted ascending
sr: poređano uzlazno

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to descending.
en: sorted descending
sr: poređano nizlazno

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set, but the nature of the sort order is unknown or something other than ascending or descending.
en: sorted
sr: poređano

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have an "onClick" action.
en: clickable
sr: može se kliknuti

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: collapsed
sr: skupljeno

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: expanded
sr: rašireno

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have a longdesc attribute. http://www.w3.org/TR/WCAG20-TECHS/H45.html
en: has long description
sr: ima opširan opis

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: horizontal
sr: vodoravno

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: vertical
sr: uspravno

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box. Please don't use the same translation as for "selected", or it will be impossible to differentiate a checkbox in a list-item.
en: checked
sr: označeno

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box. Please don't use the same translation as for "not selected", or it will be impossible to differentiate a checkbox in a list-item.
en: not checked
sr: nije označeno

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: on
sr: uklj

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: off
sr: isklj

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: partially checked
sr: delimično označeno

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: pressed
sr: pritisnuto

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: not pressed
sr: nije pritisnuto

[ctx: listitem]
note: Translators: This is a state which applies to an item or option in a selectable list.
en: not selected
sr: nije izabrano

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: selected
sr: izabrano

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: not selected
sr: nije izabrano

[ctx: tablecell]
note: Translators: This is a state which applies to a table cell.
en: not selected
sr: nije izabrana

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: visited
sr: posećena

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: unvisited
sr: neposećena

note: Translators: This state represents an item on the screen that has been set insensitive (or grayed out).
en: grayed
sr: zasenčeno

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the spoken ver
en: read only
sr: samo čitanje

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the braille ve
en: rdonly
sr: samočtnj

note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_REQUIRED set to inform the user that this field must be filled out.
en: required
sr: obavezno

note: Translators: "multi-select" refers to a web form list in which more than one item can be selected at a time.
en: multi-select
sr: više-izborno

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when all we know is that an error has occurred, but not the type of error.
en: invalid entry
sr: neispravan unos

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when all we know is that an error has occurred, but not the type of error. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a
en: invalid
sr: neispravno

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to spelling.
en: invalid spelling
sr: neispravno pisanje

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when the error is related to spelling. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a limited size.
en: spelling
sr: pravopis

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to grammar.
en: invalid grammar
sr: neispravna gramatika

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when the error is related to grammar. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a limited size.
en: grammar
sr: gramatika

en: Default
sr: Osnovno

en: Uppercase
sr: Velika slova

en: Hyperlink
sr: Hiperveza

en: System
sr: Sistem

en: Application
sr: Program

en: Window
sr: Prozor

en: Screen Reader Preferences
sr: Postavke čitača ekrana

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Help
sr: Po_moć

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Apply
sr: _Primeni

en: _Laptop
sr: _Prenosni računar

en: Keyboard Layout
sr: Raspored tastature

en: Active _Profile:
sr: Aktivni _profil:

en: Start-up Profile:
sr: Profil pokretanja:

note: This button will load the selected settings profile in the application.
en: _Load
sr: _Učitaj

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: Save _As
sr: Sačuvaj _kao

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Remove
sr: _Ukloni

en: Profiles
sr: Profili

en: _Present tooltips
sr: _Prikaži oblačiće objašnjenja

en: Speak object under mo_use
sr: Izgovori predmete pod _mišem

en: Mouse
sr: Miš

en: _Time format:
sr: Oblik _vremena:

en: Dat_e format:
sr: Oblik _datuma:

en: Time and Date
sr: Datum i vreme

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically speak the current percentage.
en: _Speak updates
sr: Izgovori _ažuriranja

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically display the current percentage in braille.
en: _Braille updates
sr: _Brajeva ažuriranja

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Here this is a label for a spin button through which a user can customize the frequency in seconds an announcement should be made regarding the current value of a progress bar.
en: Frequency (secs):
sr: Učestanost (sek):

note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. The options are all progress bars, only progress bars in the active application, or only progress bars in the current window.
en: Applies to:
sr: Primeni na:

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically emit beeps which increase in pitch as the value of the progress bar increases.
en: Bee_p updates
sr: _Oglasi ažuriranja

note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to several options related to which progress bars Orca should speak and how often Orca should speak them.
en: Progress Bar Updates
sr: Osvežavanja linije napredovanja

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if rewind and fast forward is enabled, Up Arrow and Down Arrow can be used within Say All to quickly move within the document to re-hear something which 
en: Enable _rewind and fast forward in Say All
sr: Uključi _premotavanje unazad i brzo unapred za izgovor svega

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if structural navigation is enabled for Say All, users can use commands such as H/Shift+H to jump to the next/previous heading, P/Shift+P to jump to the 
en: Enable _structural navigation in Say All
sr: Uključi _strukturno kretanje u izgovoru svega

note: Translators: Say all by refers to the way that Orca will say (speak) an amount of text -- in particular, where Orca where insert pauses. There are currently two choices (supplied by a combo box to the right of this label): say all by sentence and say all by line.  If Orca were speaking a work of fic
en: Say All B_y:
sr: Izgovori sve _prema:

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered before speaking the text. At the end of the text, Orca will announce
en: Announce block_quotes in Say All
sr: Najavi _blokove citata u izgovoru svega

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered before speaking the content of that list. At the end of the l
en: Announce li_sts in Say All
sr: Najavi _spisak u izgovoru svega

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered before speaking the content of that table. At t
en: Announce _tables in Say All
sr: Najavi _tabele u izgovoru svega

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered before speaking the new location. At the end of the panel contents, Orca 
en: Announce _panels in Say All
sr: Najavi _panele u izgovoru svega

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered before speaking the contents of that form. At the end of the form, Orca wi
en: Announce _forms in Say All
sr: Najavi _formulare u izgovoru svega

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce when an ARIA landmark has been entered or exited. ARIA landmarks are the W3C defined HTML tag attribute
en: Announce land_marks in Say All
sr: Najavi _orjentire u izgovoru svega

en: Say All
sr: Izgovori sve

en: General
sr: Opšte

en: Vo_lume:
sr: Jačina _zvuka:

en: Pi_tch:
sr: Najviša _tačka:

en: _Rate:
sr: _Protok:

en: _Person:
sr: _Osoba:

en: _Language:
sr: _Jezik:

en: Speech synthesi_zer:
sr: Sintetizator _govora:

en: Speech _system:
sr: _Sistem izgovora:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: _Voice type:
sr: Vrste _glasa:

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all; say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: _Capitalization style:
sr: _Izgled velikih slova:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: Voice Type Settings
sr: Podešavanja vrste glasa

note: Translators: If this setting is enabled, 123 will be spoken as the individual digits 1 2 3; otherwise, it will be sent to the synthesizer and (likely) spoken as one hundred and twenty three.
en: Speak _numbers as digits
sr: Izgovori _brojeve kao cifre

en: Global Voice Settings
sr: Opšta podešavanja glasa

en: Voice
sr: Govor

en: _Enable speech
sr: Uključi _izgovor

en: Ver_bose
sr: Op_širno

en: Verbosity
sr: Opširnost

en: _All
sr: _Sve

en: Punctuation Level
sr: Nivo interpunkcije

note: Translators: If this setting is enabled, Orca will only speak text which is actually displayed on the screen. It will NOT speak things like the role of an item (e.g. checkbox) or its state (e.g. not checked) or say misspelled to indicate the presence of red squiggly spelling error lines -- things wh
en: Only speak displayed text
sr: Govori samo prikazan tekst

en: Speak blank lines
sr: Izgovori prazne redove

en: Speak _indentation and justification
sr: Izgovori _uvlačenje i poravnanje

en: Spea_k object mnemonics
sr: Izgovori podsetnik _objekta

note: Translators: This checkbox toggles whether or not Orca says the child position (e.g., item 6 of 7).
en: Speak child p_osition
sr: Izgovori položaj _deteta

en: Speak tutorial messages
sr: Izgovori poruke uputstva

note: Translators: Orca has system messages which are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via speech, such as confirming the toggling of an Orca setting via command.  In instances where the message t
en: _System messages are detailed
sr: Poruke _sistema su opširne

note: Translators: Orca has a command to present font and formatting information, including foreground and background color. The setting associated with this checkbox determines how Orca will speak colors: As rgb values or as names (e.g. light blue).
en: S_peak colors as names
sr: Izgovori _boje kao nazive

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of the b
en: Announce block_quotes during navigation
sr: Najavi _blokove citata prilikom navigacije

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered as the user arrows into it and before speaking the list content. Upon navigati
en: Announce _lists during navigation
sr: Najavi _spiskove prilikom navigacije

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered as the user arrows into it and before speaking the table content
en: Announce _tables during navigation
sr: Najavi _tabele prilikom navigacije

note: Translators: The misspelled-word indicator is the red squiggly line that appears underneath misspelled words in editable text fields. If this setting is enabled, when a user first moves into a word with this indicator, or types a misspelled word causing this indicator to appear, Orca will announce t
en: Speak _misspelled-word indicator
sr: Izgovori ukazivač _loše napisane reči

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of th
en: Announce _panels during navigation
sr: Najavi _panele prilikom navigacije

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce the ARIA landmark that has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of 
en: Announce land_marks during navigation
sr: Najavi _orjentire prilikom navigacije

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of the 
en: Announce _forms during navigation
sr: Najavi _formulare prilikom navigacije

note: Translators: If this checkbox is checked, Orca will speak the accessible description of an object. Whereas the accessible name of an object tends to be short and typically corresponds to what is displayed on screen, the contents of the accessible description tend to be longer, e.g. matching the text
en: Speak _description
sr: Izgovori _opis

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a spreadsheet. If this setting is enabled, Orca will speak the entire row; if it is disabled, Orca will only speak the cell with focus.
en: Speak full row in sp_readsheets
sr: Izgovori čitav red u tabelarnim proračunima

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a document table. In this context, document tables include tables such as those found in Writer documents as well as HTML table elements, but exclude spread
en: Speak full row in _document tables
sr: Izgovori čitav red u tabelama _dokumenta

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a GUI table, such as a GtkTreeView. Document tables, such as those found in Writer and web content, and spreadsheet tables such as those found in Calc are n
en: Speak full row in _GUI tables
sr: Izgovori čitav red u tabelama _grafičkog sučelja

en: Spoken Context
sr: Govorni kontekst

en: Speech
sr: Govor

en: Enable Braille _support
sr: Uključi Brajevu _podršku

en: _Abbreviated role names
sr: _Skraćeni nazivi uloge

en: Disable _end of line symbol
sr: Isključi simbol _kraja reda

note: Translators: This string is associated with a combo box which allows the user to select the set of symbols to be used when Orca presents print strings on a refreshable braille display. Braille symbols vary from language to language due in part to what print letters exist for that language. The other
en: Contraction _Table:
sr: Tabela _skraćivanja:

en: _Enable Contracted Braille
sr: _Uključi skraćeno Brajevo pismo

note: Translators: If this option is enabled, Orca will adjust the text shown on the braille display so that only full words are shown. If it is not enabled, Orca uses all of the cells on the display, but some words might not be fully shown requiring the user to scroll to see the remainder.
en: Enable _word wrap
sr: Omogući pre_lamanje reči

en: Display Settings
sr: Podešavanja ekrana

[ctx: braille dots]
note: Translators: This option refers to the dot or dots in braille which will be used to underline certain characters.
en: _None
sr: _Ništa

en: Selection Indicator
sr: Ukazivač izbora

en: Hyperlink Indicator
sr: Ukazivač hiperveze

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements in that they are temporarily shown on the refreshable braille display. Upon removal of the message, the original contents of the braille display are restored. This checkbox allows the user to toggle this feat
en: Enable flash _messages
sr: Uključi _poruke bljeska

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: D_uration (secs):
sr: _Trajanje (sekundi):

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _persistent
sr: Poruke su _trajne

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _detailed
sr: Poruke su _opširne

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Flash Message Settings
sr: Postavke bljeskave poruke

en: Braille
sr: Brajevo pismo

en: Enable _key echo
sr: Uključi _odjek tastera

en: Enable _alphabetic keys
sr: Uključi tastere _slova

en: Enable n_umeric keys
sr: Uključi tastere _brojeva

en: Enable _punctuation keys
sr: Uključi tastere _interpunkcije

en: Enable _space
sr: Uključi _razmak

en: Enable _modifier keys
sr: Uključi tastere _izmenjivača

en: Enable _function keys
sr: Uključi tastere _funkcije

en: Enable ac_tion keys
sr: Uključi tastere _radnje

en: Enable _navigation keys
sr: Uključi tastere _kretanja

en: Enable echo by _word
sr: Uključi odjek _rečju

en: Enable echo by _sentence
sr: Uključi odjek _rečenicom

en: Echo
sr: Odjek

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
sr: Taster(i) _izmenjivača čitača ekrana:

en: Key Bindings
sr: Sveze tastera

en: Pronunciation Dictionary
sr: Rečnik izgovora

en: _New entry
sr: _Novi unos

en: _Delete
sr: _Obriši

en: Pronunciation
sr: Izgovor

en: _Speak all
sr: Izgovori _sve

en: Speak _none
sr: Ne _izgovaraj ništa

en: _Reset
sr: _Ponovo postavi

en: Text attributes
sr: Atributi teksta

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _bottom button, move that attribute to the bottom of the list. The ordering in the 
en: Move to _bottom
sr: Premesti na d_no

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _down one button, move that attribute down one line in the list. The ordering in the l
en: Move _down one
sr: Premesti za jedan _dole

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _up one button, move that attribute up one line in the list. The ordering in the list 
en: Move _up one
sr: Premesti za jedan _gore

note: Translators:  This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _top button, move that attribute to the top of the list. The ordering in the list 
en: Move to _top
sr: Premesti na v_rh

en: Adjust selected attribute
sr: Podesite izabrani atribut

en: Braille Indicator
sr: Ukazivač Brajevog pisma

en: Text Attributes
sr: Atributi teksta

note: Translators: this is a structure to assist in the generation of spoken military-style spelling.  For example, 'abc' becomes 'alpha bravo charlie'. It is a simple structure that consists of pairs of letter : word(s) where the letter and word(s) are separate by colons and each pair is separated by com
en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
sr: a : avala, b : beograd, v : valjevo, g : golija, d : drina, đ : đakovica, e : evropa, ž : žabljak, z : zemun, i : igalo, j : jadran, k : kosovo, l : lovćen, lj : ljubovija, m : morava, n : niš, nj : njegoš, o : obilić, p : pirot, r : ruma, s : sava, t : timok, ć : ćuprija, u : užice, f : futog, h : heroj, c : cetinje, č : čačak, dž : džep, š : šabac

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the background color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background color
sr: boja pozadine

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether to make the background color for each character the height of the highest font used on the current line, or the height of the font used for the current character. It will be a "true" or "false" value. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.ht
en: background full height
sr: puna visina pozadine

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the background color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background stipple
sr: istačkavanje pozadine

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the direction of the text. Values are "none", "ltr" or "rtl". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: direction
sr: usmerenje

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is editable. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: editable
sr: izmenjiv

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the font family name of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: family name
sr: naziv familije

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the foreground color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground color
sr: boja prvog plana

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the foreground color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground stipple
sr: istačkavanje prvog plana

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the effect applied to the font used by the text. See: http://www.w3.org/TR/2002/WD-css3-fonts-20020802/#font-effect http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: font effect
sr: efekat fonta

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the indentation of the text (in pixels). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: indent
sr: uvlačenje

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs
en: mistake
sr: greška

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: this attribute specifies whether the text is invisible. It will be a "true" or "false" value. S
en: invisible
sr: nevidljiv

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies how the justification of the text. Values are "left", "right", "center" or "fill". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: justification
sr: poravnavanje

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the language that the text is written in. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: language
sr: jezik

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the left margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left margin
sr: leva margina

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the height of the line of text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-line-height http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line height
sr: visina linije

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute refers to the named style which is associated with the entire paragraph and which controls the default formatting (font, text size, alignment, etc.) of that paragraph. Examples of paragraph styles include "Heading 1", "Heading 2", "Caption", "Footnote", "Text Body", "Titl
en: paragraph style
sr: stil pasusa

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave above each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels above lines
sr: tačaka iznad linija

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave below each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels below lines
sr: tačaka ispod linija

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave between wrapped lines inside the same newline-terminated line (paragraph). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels inside wrap
sr: tačaka unutar preloma

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the right margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right margin
sr: desna margina

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the number of pixels that the text characters are risen above the baseline. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rise
sr: izdignuće

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the scale of the characters. The value is a string representation of a double. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: scale
sr: razmera

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the size of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: size
sr: veličina

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the stretch of he text, if set. Values are "ultra_condensed", "extra_condensed", "condensed", "semi_condensed", "normal", "semi_expanded", "expanded", "extra_expanded" or "ultra_expanded". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: stretch
sr: razvlačenje

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is strike though (in other words, whether there is a line drawn through it). Values are "true" or "false". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: strike through
sr: precrtano

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the slant style of the text, if set. Values are "normal", "oblique" or "italic". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: style
sr: stil

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the decoration of the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-decoration http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text decoration
sr: ukras teksta

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the angle at which the text is displayed (i.e. rotated from the norm) and is represented in degrees of rotation. See: http://www.w3.org/TR/2003/CR-css3-text-20030514/#glyph-orientation-horizontal http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: text rotation
sr: usmerenje teksta

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the shadow effects applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-shadow http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text shadow
sr: senka teksta

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies whether the text is underlined. Values are "none", "single", "double" or "low". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: underline
sr: podvlaka

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the capitalization variant of the text, if set. Values are "normal" or "small_caps". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: variant
sr: varijanta

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies what vertical alignment property has been applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: vertical align
sr: uspravno poravnanje

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the weight of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/fonts.html#propdef-font-weight
en: weight
sr: težina

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the wrap mode of the text, if any. Values are "none", "char" or "word". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: wrap mode
sr: režim preloma

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the way the text is written. Values are "lr-tb", "rl-tb", "tb-rl", "tb-lr", "bt-rl", "bt-lr", "lr", "rl" and "tb". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttrib
en: writing mode
sr: režim upisa

[ctx: textattr]
note: The following are the known values of some of these text attributes. These values were found in the Atk documentation at: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute No doubt there will be more, and as they are found, they can be added to this table so they can be translated.
en: true
sr: tačno

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invisible", "editable", bg-full-height", "strikethrough", "bg-stipple" and "fg-stipple". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: false
sr: netačno

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect", "underline", "text-shadow", "wrap mode" and "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: none
sr: ništa

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: engrave
sr: gravirano

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: emboss
sr: ispupčeno

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: outline
sr: okvirno

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: overline
sr: nadvučeno

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line through
sr: linija preko

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: blink
sr: treptav

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-shadow". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: black
sr: crno

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: single
sr: jednostruko

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: double
sr: dvostruko

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: low
sr: dole

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: char
sr: znak

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: word
sr: reč

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode." It corresponds to GTK_WRAP_WORD_CHAR, defined in the Gtk documentation as "Wrap text, breaking lines in between words, or if that is not enough, also between graphemes." See: http://developer.gnome.
en: word char
sr: znak reči

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ltr
sr: lnd

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rtl
sr: dnl

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left
sr: levo

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right
sr: desno

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: center
sr: na sredinu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". In Gecko, when no justification has be explicitly set, they report a justification of "start".
en: no justification
sr: bez poravnanja

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: fill
sr: popunjeno

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra condensed
sr: vrlo zbijen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra condensed
sr: veoma zbijen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: condensed
sr: zbijen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi condensed
sr: polu zbijen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch" and "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: normal
sr: obično

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi expanded
sr: polu raširen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: expanded
sr: raširen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra expanded
sr: veoma raširen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra expanded
sr: vrlo raširen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: small caps
sr: mala slova

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: oblique
sr: kosa

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: italic
sr: iskošena

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Default
sr: Osnovno

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Text body
sr: Telo teksta

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Heading
sr: Zaglavlje

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: baseline
sr: osnovni pravac

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: sub
sr: pod

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: super
sr: nad

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: top
sr: vrh

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-top
sr: tekst na vrh

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: middle
sr: sredina

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: bottom
sr: dno

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-bottom
sr: tekst na dno

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align" and "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: inherit
sr: nasleđen

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr-tb
sr: ld-tb

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl-tb
sr: dl-tb

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-rl
sr: tb-dl

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-lr
sr: tb-ld

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-rl
sr: bt-dl

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-lr
sr: bt-ld

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr
sr: ld

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl
sr: dl

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "strikethrough." It refers to the line style.
en: solid
sr: puna

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invalid". It is an indication that the text is not spelled correctly. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: This is the text-spelling attribute. See: http://wi
en: spelling
sr: pravopis
