orca - en to ka translation catalogue (1724 entries)

en: Orca Screen Reader
ka: Orca - ეკრანის მკითხველი

note: Translators: short braille for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the short braille words: they we strive to keep them around three characters to preserve real estate on the braille display.  The letters are chosen to make them unique across all other rolenames, and they typically act lik
en: alrt
ka: გფრთ

note: Translators: short braille for the rolename of an animation widget.
en: anim
ka: ანიმ

note: Translators: short braille for the rolename of an arrow widget.
en: arw
ka: ისრ

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar widget.
en: cal
ka: კალ

note: Translators: short braille for the rolename of a canvas widget.
en: cnv
ka: ტილო

note: Translators: short braille for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: cptn
ka: აღწრ

note: Translators: short braille for the rolename of a checkbox. Translators: short braille for the rolename of a check menu item.
en: chk
ka: თოლია

note: Translators: short braille for the rolename of a color chooser.
en: clrchsr
ka: ფრამრ

note: Translators: short braille for the rolename of a column header. Translators: short braille for the rolename of a table column header.
en: colhdr
ka: სვტთვსრთ

note: Translators: short braille for the rolename of a combo box.
en: cbo
ka: კბო

note: Translators: short braille for the rolename of a date editor.
en: dat
ka: თრღ

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop icon. Translators: short braille for the rolename of a icon.
en: icn
ka: ხტლ

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop frame. Translators: short braille for the rolename of a frame.
en: frm
ka: კდრ

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a dial. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "dial".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: dial
ka: დარეკვა

note: Translators: short braille for the rolename of a directory pane.
en: dip
ka: ფნჯრ

note: Translators: short braille for the rolename of an HTML document frame. Translators: short braille for the rolename of an html container.
en: html
ka: ჰტმლ

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
ka: ხატვა

note: Translators: short braille for the rolename of a file chooser.
en: fchsr
ka: ფლარჩ

note: Translators: short braille for the rolename of a filler.
en: flr
ka: შმვსბ

note: Translators: short braille for the rolename of a font chooser.
en: fnt
ka: ფნტ

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a form. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "form".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: form
ka: ფორმა

note: Translators: short braille for the rolename of a glass pane.
en: gpn
ka: მინა

note: Translators: short braille for the rolename of a heading.
en: hdng
ka: თვი

note: Translators: short braille for the rolename of a image.
en: img
ka: სრთ

note: Translators: short braille for the rolename of an internal frame.
en: ifrm
ka: შდკდრ

note: Translators: short braille for the rolename of a label.
en: lbl
ka: ჭდე

note: Translators: short braille for the rolename of a layered pane.
en: lyrdpn
ka: შრპან

note: Translators: short braille for the rolename of a link.
en: lnk
ka: ბმული

note: Translators: short braille for the rolename of a list.
en: lst
ka: სია

note: Translators: short braille for the rolename of a list item.
en: lstitm
ka: სისელ

note: Translators: short braille for the rolename of a menu.
en: mnu
ka: მნუ

note: Translators: short braille for the rolename of a menu bar.
en: mnubr
ka: მნუზლ

note: Translators: short braille for the rolename of a menu item.
en: mnuitm
ka: მნუპნქ

note: Translators: short braille for the rolename of an option pane.
en: optnpn
ka: პრმპნ

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab.
en: pgt
ka: გვჩნ

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab list.
en: tblst
ka: გვჩნსია

note: Translators: short braille for the rolename of a panel.
en: pnl
ka: პნლ

note: Translators: short braille for the rolename of a password field.
en: pwd
ka: პრლ

note: Translators: short braille for the rolename of a popup menu.
en: popmnu
ka: მხტმნუ

note: Translators: short braille for the rolename of a progress bar.
en: pgbar
ka: პგზლ

note: Translators: short braille for the rolename of a push button.
en: btn
ka: ღლკ

note: Translators: short braille for the rolename of a radio button.
en: radio
ka: რადიო

note: Translators: short braille for the rolename of a radio menu item.
en: rdmnuitm
ka: რდმნუპნქტ

note: Translators: short braille for the rolename of a root pane.
en: rtpn
ka: სწყპნ

note: Translators: short braille for the rolename of a row header. Translators: short braille for the rolename of a table row header.
en: rwhdr
ka: მწკრვს

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll bar.
en: scbr
ka: ჩოჩია

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll pane.
en: scpn
ka: ჩჩზლ

note: Translators: short braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: sctn
ka: სქც

note: Translators: short braille for the rolename of a separator.
en: seprtr
ka: გმყფ

note: Translators: short braille for the rolename of a slider.
en: sldr
ka: ჩოჩია

note: Translators: short braille for the rolename of a split pane.
en: spltpn
ka: გყფპნლ

note: Translators: short braille for the rolename of a spin button.
en: spin
ka: ტრლღლ

note: Translators: short braille for the rolename of a statusbar.
en: statbr
ka: სტზლ

note: Translators: short braille for the rolename of a table.
en: tbl
ka: ცხრლ

note: Translators: short braille for the rolename of a table cell.
en: cll
ka: უჯრდ

note: Translators: short braille for the rolename of a tear off menu item.
en: tomnuitm
ka: გმმპნქტ

note: Translators: short braille for the rolename of a terminal.
en: term
ka: პირობები

note: Translators: short braille for the rolename of a text entry field.
en: txt
ka: ტქსტ

note: Translators: short braille for the rolename of a toggle button.
en: tglbtn
ka: გდსრთვ

note: Translators: short braille for the rolename of a toolbar.
en: tbar
ka: ხლსწზლ

note: Translators: short braille for the rolename of a tooltip.
en: tip
ka: მნშნ

note: Translators: short braille for the rolename of a tree.
en: tre
ka: ხე

note: Translators: short braille for the rolename of a tree table.
en: trtbl
ka: ხისცხრლ

note: Translators: short braille for when the rolename of an object is unknown.
en: unk
ka: უცნ

note: Translators: short braille for the rolename of a viewport.
en: vwprt
ka: ხედი

note: Translators: short braille for the rolename of a window.
en: wnd
ka: ფნჯრ

note: Translators: short braille for the rolename of a header.
en: hdr
ka: თვსრთ

note: Translators: short braille for the rolename of a footer.
en: ftr
ka: ბლსრთ

note: Translators: short braille for the rolename of a paragraph.
en: para
ka: პარა

note: Translators: short braille for the rolename of a application.
en: app
ka: აპი

note: Translators: short braille for the rolename of a autocomplete.
en: auto
ka: ავტომატური

note: Translators: short braille for the rolename of an editbar.
en: edtbr
ka: რდქზლ

note: Translators: short braille for the rolename of an embedded component.
en: emb
ka: ჩშნბლ

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Czech Grade 1
ka: ჩეხური დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Spanish Grade 1
ka: ესპანური დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 2
ka: კანადური ფრანგული დონე 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 2
ka: ფრანგული ფრანგული დონე 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Latvian Grade 1
ka: ლატვიური დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Netherlands Dutch Grade 1
ka: ნიდერლანდების დანიური დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 0
ka: ნორვეგიული დონე 0

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 1
ka: ნორვეგიული დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 2
ka: ნორვეგიული დონე 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 3
ka: ნორვეგიული დონე 3

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Polish Grade 1
ka: პოლონური დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Portuguese Grade 1
ka: პორტუგალიური დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Swedish Grade 1
ka: შვედური დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Arabic Grade 1
ka: არაბული დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 1
ka: ვალიური დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 2
ka: ვალიური დონე 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 0
ka: გერმანული დონე 0

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 1
ka: გერმანული დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 2
ka: გერმანული დონე 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 2
ka: U.K. ინგლისური დონე 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 1
ka: U.K. ინგლისური დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 1
ka: U.K. ინგლისური დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 2
ka: U.K. ინგლისური დონე 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 1
ka: კანადური ფრანგული დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 1
ka: ფრანგული ფრანგული დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Greek Grade 1
ka: ბერძნული დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hindi Grade 1
ka: ჰინდი დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian 8 dot computer
ka: უნგრული 8 წერტილიანი კომპიუტერი

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 1
ka: უნგრული დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 2
ka: უნგრული დონე 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Italian Grade 1
ka: იტალიური დონე 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Belgium Dutch Grade 1
ka: ბელგიური დანიური დონე 1

note: Translators: this command will move the mouse pointer to the current item, typically a widget, without clicking on it.
en: Route the pointer to the current item
ka: მაჩვენებლის მიმდინარე ელემენტზე გადამისამართება

note: Translators: Orca has a command to synthesize mouse events. This string describes the Orca command to generate a left mouse button click on the current item, typically a widget.
en: Perform left click on current item
ka: მარცხენა წკაპი მიმდინარე ელემენტზე

note: Translators: Orca has a command to synthesize mouse events. This string describes the Orca command to generate a right mouse button click on the current item, typically a widget.
en: Perform right click on current item
ka: მარჯვენა წკაპი მიმდინარე ელემენტზე

note: Translators: the Orca "SayAll" command allows the user to press a key and have the entire document in a window be automatically spoken to the user. If the user presses any key during a SayAll operation, the speech will be interrupted and the cursor will be positioned at the point where the speech wa
en: Speak entire document
ka: მთელი დოკუმენტის თქმა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the user to explore the text in a window in a 2D fashion. That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines. The flat review feature allows the user to explo
en: Speak entire window using flat review
ka: მთელი ფანჯრის თქმა ბრტყელი გადახედვით

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the basic Where Am I operation
ka: საბაზისო სად ვარ ოპერაციის ჩატარება

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the detailed Where Am I operation
ka: დეტალური სად ვარ ოპერაციის ჩატარება

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak the current selection / highlighted object(s). For instance, in a text object, "selection" refers to the selected/highlighted text. In a spreadsheet, it refers to the selected/highlighted cells. In an file manager, it refers to the
en: Speak the current selection
ka: ამჟამად მონიშნულის თქმა

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak details about a link, such as the uri and type of link.
en: Speak link details
ka: ბმულის დეტალების თქმა

note: Translators: This command will cause the dialog's default button name to be spoken and displayed in braille. The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box.
en: Present the default button
ka: ნაგულისხმევი ღილაკის თქმა

note: Translators: This command will cause the window's status bar contents to be spoken and displayed in braille.
en: Present the status bar
ka: სტატუსის ზოლის თქმა

note: Translators: This command will cause the window's title to be spoken and displayed in braille.
en: Present the title bar
ka: სათაურის ზოლის თქმა

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.
en: Open the Find dialog
ka: ძებნის ფანჯრის გახსნა

note: Translators: Orca has a command which presents a menu with accessible actions that can be performed on the current object. This is the name of that command.
en: Show actions menu
ka: ქმედებების მენიუს ჩვენება

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the next occurrence of a string.
en: Search for the next instance of a string
ka: საძებნი სტრიქონის შემდეგი კვალი

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the previous occurrence of a string.
en: Search for the previous instance of a string
ka: საძებნი სტრიქონის წინა კვალი

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Enter and exit flat review mode
ka: ბრტყელი გადახედვის რეჟიმში შესვლა/გამოსვლა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Toggle restricting flat review to the current object
ka: ბრტყელი გადახედვის მიმდინარე ობიექტზე შეზღუდვის გადართვა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the home position
ka: ბრტყელი გადახედვის საწყის მდებარეობაზე გადატანა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end position
ka: ბრტყელი გადახედვის საბოლოო მდებარეობაზე გადატანა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the previous line
ka: ბრტყელი გადახედვის წინა ხაზის დასაწყისში გადატანა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review line
ka: მიმდინარე ბრტყელი გადახედვის ხაზის წარმოთქმა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spell the current flat review line
ka: მიმდინარე ბრტყელი გადახედვის ხაზის დამარცვლა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spell the current flat review line
ka: მიმდინარე ბრტყელი გადახედვის ხაზის ფონეტიკური დამარცვლა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the next line
ka: ბრტყელი გადახედვის შემდეგი ხაზის დასაწყისში გადატანა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous item or word
ka: ბრტყელი გადახედვის წინა ელემენტზე ან სიტყვაზე გადატანა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review item or word
ka: მიმდინარე ბრტყელი გადახედვის ელემენტის ან სიტყვის წარმოთქმა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spell the current flat review item or word
ka: მიმდინარე ბრტყელი გადახედვის ელემენტის ან სიტყვის დამარცვლა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spell the current flat review item or word
ka: მიმდინარე ბრტყელი გადახედვის ელემენტის ან სიტყვის ფონეტიკური დამარცვლა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next item or word
ka: ბრტყელი გადახედვის შემდეგ ელემენტზე ან სიტყვაზე გადატანა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word above the current word
ka: ბრტყელი გადახედვის მიმდინარე სიტყვის ზედა სიტყვაზე გადატანა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review object
ka: მიმდინარე ბრტყელი გადახედვის ობიექტის წარმოთქმა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word below the current word
ka: ბრტყელი გადახედვის მიმდინარე სიტყვის ქვედა სიტყვაზე გადატანა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous character
ka: ბრტყელი გადახედვის წინა სიმბოლოზე გადატანა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review character
ka: მიმდინარე ბრტყელი გადახედვის სიმბოლოს წარმოთქმა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically speak the current flat review character
ka: მიმდინარე ბრტყელი გადახედვის სიმბოლოს ფონეტიკური წარმოთქმა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak unicode value of the current flat review character
ka: მიმდინარე ბრტყელი გადახედვის სიმბოლოს უნიკოდის მნიშვნელობის წარმოთქმა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next character
ka: ბრტყელი გადახედვის შემდეგ სიმბოლოზე გადატანა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end of the line
ka: ბრტყელი გადახედვის ხაზის ბოლოში გადატანა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the bottom left
ka: ბრტყელი გადახედვის ქვემოთ მარცხნივ გადატანა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Copy the contents under flat review to the clipboard
ka: ბრტყელი გადახედვის ქვეშ არსებული შემცველობის ბუფერში კოპირება

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Append the contents under flat review to the clipboard
ka: ბრტყელი გადახედვის ქვეშ არსებული შემცველობის ბუფერის შემცველობისთვის ბოლოში მიწერა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Show flat review contents
ka: ბრტყელი გადახედვის შემცველობის ჩვენება

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they just want the current cell to be presented to them.
en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
ka: გადართვა, წაკითხული იქნება მხოლოდ მიმდინარე ცხრილის უჯრედი, თუ მთლიანი მწკრივი

note: Translators: the attributes being presented are the text attributes, such as bold, italic, font name, font size, etc.
en: Read the attributes associated with the current text character
ka: მიმდინარე ტექსტურ სიმბოლოსთან ასოცირებული ატრიბუტების წაკითხვა

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the left
ka: ბრეილის ეკრანზე მარცხნივ გადაადგილება

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the right
ka: ბრეილის ეკრანზე მარჯვნივ გადაადგილება

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Return to object with keyboard focus
ka: ობიექტზე დაბრუნება კლავიატურის ფოკუსით

note: Translators: braille can be displayed in many ways. Contracted braille provides a more efficient means to represent text, especially long documents. The feature used here is an option to toggle between contracted and uncontracted.
en: Turn contracted braille on and off
ka: შემოკლებული ბრაილის ჩართვა და გამორთვა

note: Translators: hardware braille displays often have buttons near each braille cell. These are called cursor routing keys and are a way for a user to tell the machine they are interested in a particular character on the display.
en: Process a cursor routing key
ka: კურსორის მართვის ღილაკის დამუშავება

note: Translators: this is used to indicate the start point of a text selection.
en: Mark the beginning of a text selection
ka: ტექსტის მონიშვნის დასაწყისის დასმა

note: Translators: this is used to indicate the end point of a text selection.
en: Mark the end of a text selection
ka: ტექსტის მონიშვნის ბოლოს დასმა

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be. The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca does
en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
ka: სწავლის რეჟიმზე გადასვლა.  სწავლის რეჟიმიდან გამოსასვლელად დააწექით ღილაკს Esc

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech rate
ka: საუბრის სიჩქარის დაწევა

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech rate
ka: საუბრის სიჩქარის აწევა

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech pitch
ka: საუბრის ტონის დაწევა

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech pitch
ka: საუბრის ტონის აწევა

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech volume
ka: საუბრის ხმის აწევა

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech volume
ka: საუბრის ხმის დაწევა

note: Translators: Orca allows the user to turn speech synthesis on or off. We call it 'silencing'.
en: Toggle the silencing of speech
ka: საუბრის დადუმების გადართვა

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Toggle sleep mode for the current application
ka: ძილის რეჟიმის გადართვა მიმდინარე აპლიკაციისთვის

note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The levels can be toggled via command. This string describes that command.
en: Toggle speech verbosity level
ka: საუბრის დიაგნოსტიკური შეტყობინებების დონის გადართვა

note: Translators: this string is associated with the keyboard shortcut to quit Orca.
en: Quit the screen reader
ka: ეკრანის მკითხველიდან გასვლა

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for Orca.
en: Display the preferences configuration dialog
ka: პარამეტრების მორგების ფანჯრის ჩვენება

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for a specific application within Orca.
en: Display the application preferences configuration dialog
ka: აპლიკაციის პარამეტრების მორგების ფანჯრის ჩვენება

note: Translators: Orca allows the user to enable/disable speaking of indentation and justification.
en: Toggle the speaking of indentation and justification
ka: შეწევისა და სწორებების წარმოთქმის გადართვა

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). This string to be translated refers to an Orca command for quickly toggling between the two options.
en: Change spoken number style
ka: ნათქვამი რიცხვის სტილის შეცვლა

note: Translators: Orca has a command to present the current clipboard contents to the user without them having to switch to a clipboard manager application. This string is the description of that command.
en: Present clipboard contents
ka: ბუფერის მიმდინარე შემცველობა

note: Translators: Orca allows users to cycle through punctuation levels. None, some, most, or all, punctuation will be spoken.
en: Cycle to the next speaking of punctuation level
ka: პუნქტუაციის გამოთქმის შემდეგ დონეზე გადასვლა

note: Translators: Orca allows users to cycle through the speech synthesizers available on their system, such as espeak, voxin, mbrola, etc. This string is the description of the command.
en: Cycle to the next speech synthesizer
ka: შემდეგ საუბრის სინთეზატორზე გადასვლა

note: Translators: Orca has a feature whereby users can set up different "profiles," which are collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spanish content. This string to be translated 
en: Cycle to the next settings profile
ka: შემდეგ პარამეტრების პროფილზე გდასვლა

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text- to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as 
en: Cycle to the next capitalization style
ka: შემდეგ სიმბოლოების რეგისტრის შეცვლის სტილზე გადასვლა

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Cycle to the next key echo level
ka: ღილაკების ექოს შემდეგ დონეზე გადასვლა

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that allows the user to adjust the level of debug information that Orca generates at run time.
en: Cycle the debug level at run time
ka: გამართვის დონის შეცვლა გაშვებულობის დროს

note: Translators: this is a debug message for advanced users and developers. It describes a debug command that allows the user to clear the AT-SPI cache for the currently-running application. This is sometimes needed because applications fail to notify AT-SPI when something changes resulting in AT-SPI ha
en: Clear the AT-SPI cache for the current application
ka: AT-SPI-ის კეშის გასუფთავება მიმდინარე აპლიკაციისთვის

note: Translators: this is a debug message for advanced users and developers. It describes a command to print detailed debugging information about the current state such as the current Orca settings and a list of all the running accessible applications, etc.
en: Capture snapshot for debugging
ka: ეკრანის სწრაფი ასლის აღება გამართვისთვის

note: Translators: this command announces information regarding the relationship of the given bookmark to the current position. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Bookmark where am I with respect to current position
ka: ჩანიშვნა, სად ვარ მიმდინარე მდებარეობასთან შედარებით

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the previous bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to previous bookmark location
ka: წინა სანიშნის მდებარეობაზე გადასვლა

note: Translators: this command moves the user to the location stored at the bookmark. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to bookmark
ka: სანიშნზე გადასვლა

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the next bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to next bookmark location
ka: შემდეგი სანიშნის მდებარეობაზე გადასვლა

note: Translators: this event handler binds an in-page accessible object location to the given input key command.
en: Add bookmark
ka: სანიშნის დამატება

note: Translators: this event handler saves all bookmarks for the current application to disk.
en: Save bookmarks
ka: სანიშნების შენახვა

note: Translators: Orca allows the item under the pointer to be spoken. This toggles the feature without the need to get into a GUI.
en: Toggle mouse review mode
ka: თაგუნას გადახედვის რეჟიმის გადართვა

note: Translators: Orca has a command to present the battery status (e.g. level, whether or not it is plugged in, etc.). This string is the name of that command.
en: Present battery status
ka: მიმდინარე ელემენტის სტატუსი

note: Translators: Orca has a command to present the CPU and memory usage as percents. This string is the name of that command.
en: Present CPU and memory usage
ka: მიმდინარე CPU-ისა და მეხსიერების გამოყენება

note: Translators: Orca has a command to present the current time in speech and in braille.
en: Present current time
ka: მიმდინარე დროის ჩვენება

note: Translators: Orca has a command to present the current date in speech and in braille.
en: Present current date
ka: მიმდინარე თარიღის ჩვენება

note: Translators: Orca has a command to present the pixel size and location of the current object. This string is how this command is described in the list of keyboard shortcuts.
en: Present size and location of current object
ka: მიმდინარე ობიექტის ზომისა და მდებარეობის ჩვენება

note: Translators: This command toggles all (other) Orca commands so that the associated keystroke can by consumed by the native application. For example, if there were an Orca command bound to Alt+Down, normally pressing Alt+Down would cause the Orca command to be used. This would mean Alt+Down could not
en: Toggle all Orca command keys
ka: Orca-ის ყველა ბრძანების ღილაკები გადართვა

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. This string to be translated is associated with the keyboard commands used to review those previous messages.
en: Speak and braille a previous chat room message
ka: წინა ჩატის ოთახის შეტყობინების წარმოთქმა და ბრაილი

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
ka: ვუცხადებთ თუ არა ჩვენს მეგობრებს, რომ ჩვენ ვკრეფთ

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
ka: ჩატის ოთახის სპეციფიკური შეტყობინების ისტორიების მიწოდების გადართვა

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
ka: გადართვა, თუ ჩატის ოთახის შეტყობინებებს პრეფიქსად იგივე ოთახის სახელი აქვთ

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the left.
en: Line Left
ka: ხაზი მარცხნივ

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the right.
en: Line Right
ka: ხაზი მარჯვნივ

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls up.
en: Line Up
ka: ხაზი მაღლა

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls down.
en: Line Down
ka: ხაზი დაბლა

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, it instructs the braille display to freeze.
en: Freeze
ka: დამაგრება

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the top left of the window.
en: Top Left
ka: ზედა მარცხენა

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the bottom left of the window.
en: Bottom Left
ka: ქვედა მარცხენა

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
ka: კურსორის პოზიცია

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display toggles between six-dot braille and eight-dot braille.
en: Six Dots
ka: ექვსი წერტილი

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents a whole set of buttons known as cursor routing keys and are a way for a user to move the application's caret to the position indicated on t
en: Cursor Routing
ka: კურსორული მართვა

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents the start of a selection operation. It is called "Cut Begin" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Begin
ka: ამოჭრის დასაწყისი

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents marking the endpoint of a selection. It is called "Cut Line" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Line
ka: ხაზის ამოჭრა

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the last received notification message.
en: Present last notification message
ka: ბოლო შეტყობინების ტექსტის ჩვენება

note: Translators: this is a command which causes Orca to present a list of all the notification messages received.
en: Present notification messages list
ka: შეტყობინებების ტექსტის ჩამონათვლის ჩვენება

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the previous notification message.
en: Present previous notification message
ka: წინა შეტყობინების ტექსტის ჩვენება

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the next notification message.
en: Present next notification message
ka: შემდეგი გაფრთხილების შეტყობინების ტქმა

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next character
ka: შემდეგ სიმბოლოზე გადასვლა

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous character
ka: წინა სიმბოლოზე გადასვლა

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next word
ka: შემდეგ სიტყვაზე გადასვლა

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous word
ka: წინა სიტყვაზე გადასვლა

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next line
ka: შემდეგ ხაზზე გადასვლა

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous line
ka: წინა ხაზზე გადასვლა

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the top of the file
ka: ფაილის დასაწყისში გადასვლა

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the bottom of the file
ka: ფაილის ბოლოში გადასვლა

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the beginning of the line
ka: ხაზის დასაწყისში გადასვლა

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the end of the line
ka: ხაზის ბოლოში გადასვლა

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the next object
ka: შემდეგ ობიექტზე გადასვლა

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the previous object
ka: წინა ობიექტზე გადასვლა

note: Translators: this is for causing a collapsed combo box which was reached by Orca's caret navigation to be expanded.
en: Cause the current combo box to be expanded
ka: მიმდინარე ჩამოსაშლელის ჩამოშლა

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: Switch between native and screen-reader caret navigation
ka: საკუთარ და ეკრანის წამკითხველის კარეტით ნავიგაციას შორის გადართვა

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Advance live region politeness setting
ka: დამატებითი ცოცხალი რეგიონის ზრდილობის პარამეტრი

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Set default live region politeness level to off
ka: ნაგულისხმევი ცოცხალი რეგიონის ზრდილობის დონის გამორთულზე დაყენება

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to a command for reviewing up to nine stored previous live messages.
en: Review live region announcement
ka: ცოცხალი რეგიონის გამოცხადების გადახედვა

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to an Orca command which allows the user to toggle whether or not Orca pays attention to changes in live regions. Note that turni
en: Monitor live regions
ka: ცოცხალი რეგიონების მონიტორინგი

note: Translators: hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. This command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If the user is already in the mouse over object, this command will hid
en: Move focus into and away from the current mouse over
ka: ფოკუსის გადატანა და მოცილება მიმდინარე თაგუნასთან

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to set the row.
en: Set the row to use as dynamic column headers
ka: მწკრივის დაყენება დინამიკური სვეტის თავსართებად გამოსაყენებლად

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Clear the dynamic column headers
ka: დინამიკური სვეტის თავსართების გასუფთავება

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing row headers. This string refers to the command to set the column.
en: Set the column to use as dynamic row headers
ka: სვეტის დაყენება დინამიკური მწკრივის თავსართებად გამოსაყენებლად

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Clear the dynamic row headers
ka: დინამიკური მწკრივის თავსართების გასუფთავება

note: Translators: This string refers to an Orca command. The "input line" refers to the place where one enters formulas for a spreadsheet.
en: Present the contents of the input line
ka: შეყვანის ხაზის შემცველობის გამოტანა

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around the document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. This feature needs to be toggle-able so that it does not interfere with normal
en: Toggle structural navigation keys
ka: სტრუქტურული ნავიგაციის ღილაკების გადართვა

note: Translators: Orca has commands for navigating within a table, e.g. to the next cell in a given direction. This string is the description of the command which enables/disables this support.
en: Toggle table navigation keys
ka: ცხრილის ნავიგაციის ღილაკების გადართვა

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to previous blockquote
ka: წინა ციტატის ბლოკზე დაბრუნება

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to next blockquote
ka: შემდეგ ციტატის ბლოკზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Display a list of blockquotes
ka: ციტატის ბლოკების სიის გამოტანა

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to previous button
ka: წინა ღილაკზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to next button
ka: შემდეგ ღილაკზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Display a list of buttons
ka: ღილაკების სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Go to previous check box
ka: წინა ჩამრთველზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Go to next check box
ka: შემდეგ ჩამრთველზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Display a list of check boxes
ka: ჩამრთველების სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to previous clickable
ka: წინა დაწკაპუნებადზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to next clickable
ka: შემდეგ დაწკაპუნებადზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Display a list of clickables
ka: დაწკაპუნებადების სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Go to previous combo box
ka: წინა ჩამოშლად სიაზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Go to next combo box
ka: შემდეგ ჩამოშლად სიაზე გადასვლა

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the start of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to start of container
ka: კონტეინერის დასაწყისში გადასვლა

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the end of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to end of container
ka: კონტეინერის ბოლოში გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Display a list of combo boxes
ka: ჩამოშლადი სიების ჩამონათვლის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to previous entry
ka: წინა ელემენტზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to next entry
ka: შემდეგ ელემენტზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Display a list of entries
ka: ელემენტების სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to previous form field
ka: წინა ფორმის ველზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to next form field
ka: შემდეგ ფორმის ველზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Display a list of form fields
ka: ფორმის ველების სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to previous heading
ka: წინა მიმართულებაზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to next heading
ka: შემდეგ მიმართულებაზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Display a list of headings
ka: მიმართულებების სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to previous heading at level %d
ka: წინა %d დონის სათაურზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to next heading at level %d
ka: შემდეგ %d დონის სათაურზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Display a list of headings at level %d
ka: სათაურის სიის ჩვენება დონეზე %d

note: Translators: this is for navigating among iframes in a document.
en: Go to previous internal frame
ka: წინა შიდა ჩარჩოზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among iframes in a document.
en: Go to next internal frame
ka: შემდეგ შიდა ჩარჩოზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Display a list of internal frames
ka: შიდა ჩარჩოების სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to previous image
ka: წინა გამოსახულებაზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to next image
ka: შემდეგ გამოსახულებაზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Display a list of images
ka: გამოსახულებების სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to previous landmark
ka: წინა ორიენტირზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to next landmark
ka: შემდეგ ორიენტირზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Display a list of landmarks
ka: ორიენტირების სიის ჩამონათვალი

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to previous large object
ka: წინა დიდ ობიექტზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to next large object
ka: შემდეგ დიდ ობიექტზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Display a list of large objects
ka: დიდი ობიექტების სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to previous link
ka: წინა ბმულზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to next link
ka: შემდეგ ბმულზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Display a list of links
ka: ბმულების სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to previous list
ka: წინა სიაზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to next list
ka: შემდეგ სიაზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Display a list of lists
ka: სიების ჩამონათვლის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to previous list item
ka: წინა სიის ელემენტზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to next list item
ka: შემდეგ სიის ელემენტზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Display a list of list items
ka: სიის ელემენტების ჩამონათვლის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to previous live region
ka: წინა ცოცხალ რეგიონზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to next live region
ka: შემდეგ ცოცხალ რეგიონზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to the last live region which made an announcement
ka: განცხადების გამკეთებელ უკანასკნელ ცოცხალ რეგიონზე გადასვლა

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the parent of the object with navigator focus.
ka: ნავიგატორის ფოკუსის მქონე ობიექტის მშობელზე გადასვლა.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the first child of the object with navigator focus.
ka: ნავიგატორი ფოკუსის მქონე ობიექტის პირველ შვილზე გადასვლა.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the next sibling of the object with navigator focus.
ka: ნავიგატორის ფოკუსის მქონე ობიექტის შემდეგ დაზე გადასვლა.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the previous sibling of the object with navigator focus.
ka: ნავიგატორის ფოკუსის მქონე ობიექტის წინა დაზე გადასვლა.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. Users are also able to synthesize a click on the objects.
en: Click on the object with navigator focus.
ka: დააწკაპუნეთ ნავიგატორის ფოკუსის მქონე ობიექტზე.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This hierarchy can be simplified, and the simplification can be toggled on and off.
en: Toggle simplified object navigation.
ka: გამარტივებული ობიექტის ნავიგაციის გადართვა.

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to previous paragraph
ka: წინა პარაგრაფზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to next paragraph
ka: შემდეგ პარაგრაფზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Display a list of paragraphs
ka: პარაგრაფების სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to previous radio button
ka: წინა რადიო ღილაკზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to next radio button
ka: შემდეგ რადიო ღილაკზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Display a list of radio buttons
ka: ყველა რადიო ღილაკის სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to previous separator
ka: წინა გამყოფზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to next separator
ka: შემდეგ გამყოფზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to previous table
ka: წინა ცხრილზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to next table
ka: შემდეგ ცხრილზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Display a list of tables
ka: ცხრილების სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go down one cell
ka: ერთი უჯრედით დაბლა გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the first cell in a table
ka: ცხრილის პირველ უჯრედზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the last cell in a table
ka: ცხრილის ბოლო უჯრედზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go left one cell
ka: ერთი უჯრედით მარცხნივ გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go right one cell
ka: ერთი უჯრედით მარჯვნივ გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go up one cell
ka: ერთი უჯრედით ზემოთ გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the beginning of the row
ka: მწკრივის დასაწყისში გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the end of the row
ka: მწკრივის ბოლოში გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the top of the column
ka: სვეტის თავზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the bottom of the column
ka: სვეტის ბოლოში გადასვლა

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Toggle layout mode
ka: განლაგების რეჟიმის გადართვა

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Switch between browse mode and focus mode
ka: დათვალიერებისა და ფოკუსის რეჟიმებს შორის გადართვა

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Enable sticky focus mode
ka: წებოვანი ფოკუსის რეჟიმის ჩართვა

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Enable sticky browse mode
ka: წებოვანი დათვალიერების რეჟიმი

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to previous unvisited link
ka: წინა უნახავ ბმულზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to next unvisited link
ka: შემდეგ უნახავ ბმულზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Display a list of unvisited links
ka: უნახავი ბმულების სიის ჩვენება

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to previous visited link
ka: წინა უკვე ნანახ ბმულზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to next visited link
ka: შემდეგ უკვე ნანახ ბმულზე გადასვლა

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Display a list of visited links
ka: უკვე ნანახი ბმულების სიის ჩვენება

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: alice blue
ka: ღია-ცისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: antique white
ka: ანტიკური თეთრი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: aquamarine
ka: აკვამარინული

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: azure
ka: ლაჟვარდისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: beige
ka: ბეჟი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: bisque
ka: ბისკი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: black
ka: შავი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blanched almond
ka: ძალიან ღია ყავისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue
ka: ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue violet
ka: ლურჯი იისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: brown
ka: ყავისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: burlywood
ka: მოყვითალო-ყავისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cadet blue
ka: ნაცრისფერ-ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chartreuse
ka: ბაცი მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chocolate
ka: შოკოლადი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: coral
ka: მარჯნისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cornflower blue
ka: ღიღილოსფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cornsilk
ka: ღია ყვითელი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: crimson
ka: მეწამული

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cyan
ka: ცისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark blue
ka: მუქი ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark cyan
ka: მუქი ცისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark goldenrod
ka: მუქი ოქროსფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark gray
ka: მუქი ნაცრისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark green
ka: მუქი მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark khaki
ka: მუქი ხაკისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark magenta
ka: მუქი ალისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark olive green
ka: მუქი ზეთისხილისფერი მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orange
ka: მუქი ნარინჯისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orchid
ka: მუქი სოსანისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark red
ka: მუქი წითელი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark salmon
ka: მუქი ნარინჯისფერ-ვარდისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark sea green
ka: მუქი ზღვისფერი მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark slate blue
ka: მუქი ფიქლისფერი ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark slate gray
ka: მუქი ფიქლისფერი ნაცრისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark turquoise
ka: მუქი ფირუზისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark violet
ka: მუქი იისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep pink
ka: ღრმა ვარდისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep sky blue
ka: ღრმა ცისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dim gray
ka: მუქი ნაცრისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dodger blue
ka: დამცავი ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: fire brick
ka: ცეცხლის აგურისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: floral white
ka: ყვავილის თეთრი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: forest green
ka: ტყის მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: fuchsia
ka: ფუქსიისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gainsboro
ka: ღია ნაცრისფერ-იისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#HTML_color_names.
en: ghost white
ka: ნისლიანი თეთრი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gold
ka: ოქროსფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: goldenrod
ka: ოქროსფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gray
ka: ნაცრისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green
ka: მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green yellow
ka: მომწვანო ყვითელი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: honeydew
ka: თეთრი მუსკატის ნესვი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: hot pink
ka: კაშკაშა ვარდისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: indian red
ka: ინდური წითელი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: indigo
ka: ინდიგო

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: ivory
ka: სპილოს ძვლის ფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: khaki
ka: ხაკისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender
ka: ღია ლილისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender blush
ka: ღია ლილისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lawn green
ka: გაზონისფერი მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lemon chiffon
ka: ლიმონისფერი-კრემისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light blue
ka: ღია ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light coral
ka: ღია მარჯნისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light cyan
ka: ღია ცისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light goldenrod yellow
ka: ღია ოქროსფერი მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light gray
ka: ღია ნაცრისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light green
ka: ღია მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light pink
ka: ღია ვარდისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light salmon
ka: ღია ნარინჯისფერ-ვარდისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sea green
ka: ღია ზღვისფერი მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sky blue
ka: ღია ცისფერი ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light slate gray
ka: ღია ფიქლისფერი ნაცრისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light steel blue
ka: ღია ფოლადის ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light yellow
ka: ღია ყვითელი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lime
ka: ლაიმი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lime green
ka: ლაიმის მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: linen
ka: სელისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: magenta
ka: ალისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: maroon
ka: ბორდოსფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium aquamarine
ka: საშუალო აკვამარინული

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium blue
ka: საშუალო ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium orchid
ka: საშუალო სოსანისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium purple
ka: საშუალო იისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium sea green
ka: საშუალო ზღვისფერი მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium slate blue
ka: საშუალო ფიქლისფერი ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium spring green
ka: საშუალო გაზაფხულის მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium turquoise
ka: საშუალო ფირუზისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium violet red
ka: საშუალო იისფერი წითელი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: midnight blue
ka: შუაღამის ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: mint cream
ka: პიტნის კრემი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: misty rose
ka: ნისლიანი ვარდი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: moccasin
ka: მოკასინი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: navajo white
ka: ნავაიო თეთრი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: navy
ka: მუქი ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: old lace
ka: ძველი მაქმანი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: olive
ka: ზეთისხილი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: olive drab
ka: ნაზი ზეთისხილისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange
ka: ნარინჯისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange red
ka: ნარინჯისფერი წითელი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orchid
ka: ორქიდეა

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale goldenrod
ka: მკრთალი ოქროსფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale green
ka: ღია მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale turquoise
ka: მკრთალი ფირუზისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale violet red
ka: მკრთალი იისფერი წითელი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: papaya whip
ka: პაპაიას გაქცევა

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: peach puff
ka: ატმისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: peru
ka: პერუ

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pink
ka: ვარდისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: plum
ka: ქლიავისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: powder blue
ka: ფხვნილი ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: purple
ka: იისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: red
ka: წითელი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: rosy brown
ka: ვარდისფერ-ყავისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: royal blue
ka: სამეფო ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: saddle brown
ka: ძველი ტყავისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: salmon
ka: ორაგული

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sandy brown
ka: ქვიშისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sea green
ka: ზღვისფერი მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: seashell
ka: ზღვის ქაფისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sienna
ka: სიენისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: silver
ka: ვერცხლისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sky blue
ka: ცისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: slate blue
ka: ფიქლისფერი ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: slate gray
ka: ფიქლისფერი ნაცრისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: snow
ka: თოვლი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: spring green
ka: გაზაფხულის მწვანე

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: steel blue
ka: ფოლადის ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: teal
ka: მომწვანო ლურჯი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: thistle
ka: ნარშავი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: tomato
ka: პომიდორი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: turquoise
ka: ფირუზისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: violet
ka: იისფერი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: wheat
ka: ხორბალი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white
ka: თეთრი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white smoke
ka: თეთრი კვამლი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow
ka: ყვითელი

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow green
ka: ყვითელი მწვანე

note: Translators: This string appears on a button in a dialog. "Activating" the selected item will perform the action that one would expect to occur if the object were clicked on with the mouse. If the object is a link, activating it will bring you to a new page. If the object is a button, activating it 
en: _Activate
ka: _აქტივაცია

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page Orca's Structural Navigation command "h" moves you to the next heading. What should happen when you press "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume read
en: Automatic focus mode during structural navigation
ka: ავტომატური ფოკუსის რეჟიმი სტრუქტურული ნავიგაციისას

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, if you are at the bottom of an entry and press Down arrow, should you leave the entry? It depends on if you want to resume reading content or if you are editing the text in the entry. B
en: Automatic focus mode during caret navigation
ka: ავტომატური ფოკუსის რეჟიმი კარეტით ნავიგაციისას

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, if you are at the bottom of an entry and press Down arrow, should you leave the entry? It depends on if you want to resume reading content or if you are editing the text in the entry. B
en: Automatic focus mode during native navigation
ka: ავტომატური ფოკუსის რეჟიმი საკუთარი ნავიგაციისას

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 7 is the dot in the bottom left corner. If the user selects this option, Dot 7 will be used to 'underline' text of interest, e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _7
ka: წერტილი_7

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 8 is the dot in the bottom right corner. If the user selects this option, Dot 8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _8
ka: წერტილი_8

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dots 7-8 are the dots at the bottom. If the user selects this option, Dots 7-8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dots 7 an_d 8
ka: წერტილები 7 _და 8

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Cancel
ka: _გაუქმება

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Jump to
ka: _გადასვლა

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _OK
ka: _დიახ

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: Icon
ka: _ხატულა

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: None
ka: არც_ერთი

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: Spell
ka: მართლწერა

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will tell you when one of your buddies is typing a message.
en: Announce when your _buddies are typing
ka: გამოქვეყნება, როცა მეგობარი კრეფს

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will provide the user with chat room specific message histories rather than just a single history which contains the latest messages from all the chat rooms that they are in.
en: Provide chat room specific _message histories
ka: ჩატის ოთახის შეტყობინების _ისტორიების მოწოდება

note: Translators: This is the label of a panel holding options for how messages in this application's chat rooms should be spoken. The options are: Speak messages from all channels (i.e. even if the chat application doesn't have focus); speak messages from a channel only if it is the active channel; spea
en: Speak messages from
ka: შეტყობინებების წამოთქმა წყაროდან

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear irrespective of whether or not the chat application currently has focus. This is the default behaviour.
en: All cha_nnels
ka: _ყველა არხი

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear if and only if the chat application has focus. The string substitution is for the application name (e.g Pidgin).
en: All channels when an_y %s window is active
ka: ყველა არხიდან, როცა _ნებისმიერ %s ფანჯარა აქტიურია

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will only speak new chat messages for the currently active channel, irrespective of whether the chat application has focus.
en: A channel only if its _window is active
ka: არხი, მხოლოდ, თუ მისი ფან_ჯარა აქტიურია

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will speak the name of the chat room prior to presenting an incoming message.
en: _Speak Chat Room name
ka: _სასაუბრო ოთახის სახელის წარმოთქმა

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Enable layout mode for content
ka: განლაგების რეჟიმის ჩართვა შემცველობისთვის

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a double click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: double click
ka: ორმაგი წკაპი

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a triple click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: triple click
ka: სამმაგი წკაპი

note: Translators: This is a label which will appear in the list of available speech engines as a special item. It refers to the default engine configured within the speech subsystem. Apart from this item, the user will have a chance to select a particular speech engine by its real name (Festival, IBMTTS,
en: Default Synthesizer
ka: ნაგულისხმევი სინთეზატორი

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Actual String
ka: მიმდინარე სტრიქონი

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Replacement String
ka: ჩასანაცვლებელი სტრიქონი

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. While Orca's "key echo" options present the actual keyboard keys being pressed, "character echo" presents the character/string of length 1 that is inserted as a result of the keypress. Translators: When this 
en: Enable echo by cha_racter
ka: პიპინი _სიმბოლოების მიხედვით

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. This string refers to a "key echo" option. When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed. Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed.
en: Enable non-spacing _diacritical keys
ka: არაგამოტოვების _დიაკრიტიკული ღილაკების ჩართვა

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This string is the title of the dialog box.
en: Find
ka: ძიება

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the text entry where the user types the term to search for.
en: _Search for:
ka: _ძებნა:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with a group of options related to where the search should begin. The options are to begin the search from the current location or from the top of th
en: Start from:
ka: დაწყების ადგილი:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the radio button to begin the search from the current location rather than from the top of the window.
en: C_urrent location
ka: _მიმდინარე მდებარეობა

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the radio button to begin the search from the top of the window rather than the current location.
en: _Top of window
ka: _ფანჯრის ზედა ნაწილი

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with a group of options related to the direction of the search. The options are to search backwards and to wrap.
en: Search direction:
ka: ძებნის მიმართულება:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to perform the search in the reverse direction.
en: Search _backwards
ka: _უკან ძებნა

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to wrap around when the top/bottom of the window has been reached.
en: _Wrap around
ka: _სიტყვების გადატანა

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with a group of options related to what constitutes a match. The options are to match case and to match the entire word only.
en: Match options:
ka: დამთხვევის პარამეტრები:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to make the search case-sensitive.
en: _Match case
ka: _დიდი და პატარა ასოების სხვაობა

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to only match if the full word consists of the search term.
en: Match _entire word only
ka: _მხოლოდ მთლიანი სიტყვის დამთხვევა

note: Translators: This is the label for a spinbutton. This option allows the user to specify the number of matched characters that must be present before Orca speaks the line that contains the results from an application's Find toolbar.
en: Minimum length of matched text:
ka: ტექსტის დამთხვევის მინიმალური სიგრძე:

note: Translators: This is the label of a panel containing options for what Orca presents when the user is in the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Find Options
ka: ძებნის მორგება

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether the line that contains the match from an application's Find toolbar should always be spoken, or only spoken if it is a different line than the line which contained the last match.
en: Onl_y speak changed lines during find
ka: ძებნისას, _მხოლოდ, შეცვლილი ხაზების წარმოთქმა

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether or not Orca will automatically speak the line that contains the match while the user is performing a search from the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Speak results during _find
ka: შედეგების წარმოთქმა ძ_ებნისას

note: Translators: Command is a table column header where the cells in the column are a sentence that briefly describes what action Orca will take if and when the user invokes that keyboard command.
en: Command
ka: ბრძანება

note: Translators: Key Binding is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.
en: Key Binding
ka: ღილაკის მიბმა

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which can be used in any setting, task, or application. They are not specific to, for instance, web browsing.
en: Default
ka: ნაგულისხმევი

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to debugging.
en: Debugging Tools
ka: გამართვის ხელსაწყოები

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to its "learn mode". Please use the same translation as done in cmdnames.py
en: Learn mode
ka: სწავლის რეჟიმი

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting and performing the accessible actions associated with the current object.
en: Actions
ka: ქმედებები

note: Translators: An external braille device has buttons on it that permit the user to create input gestures from the braille device. The braille bindings are what determine the actions Orca will take when the user presses these buttons.
en: Braille Bindings
ka: ბრაილის მიბმები

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to saving and jumping among objects via "bookmarks".
en: Bookmarks
ka: სანიშნეები

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to the clipboard.
en: Clipboard
ka: გაცვლის ბუფერი

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting the date and time.
en: Date and time
ka: თარიღი და დრო

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Sleep mode
ka: ძილის რეჟიმი

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting the object under the mouse pointer in speech and/or braille. The translation should be consistent with the string used in cmdnames.py.
en: Mouse review
ka: თაგუნას გადახედვა

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to object navigation.
en: Object navigation
ka: ობიექტის ნავიგაცია

note: Translators: This string is a label for a group of Orca commands which are related to presenting information about the system, such as date, time, battery status, CPU status, etc.
en: System information
ka: ინფორმაცია სისტემის შესახებ

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to table navigation, such as moving to the next cell in a given direction.
en: Table navigation
ka: ცხრილის ნავიგაცია

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting information about the current location, such as the title, status bar, and default button of the current window; the name, role, and location of the currently-focused object; the selected text in the c
en: Object details
ka: ობიექტის დეტალები

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to Orca's "flat review" feature. This feature allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion. That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a 
en: Flat review
ka: ბრტყელი გადახედვა

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to Orca's speech and verbosity settings. This group of commands allows on-the-fly configuration of how much (or little) Orca says about a particular object, as well certain aspects of the voice with which things are
en: Speech and verbosity
ka: საუბარი და გამართვა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Flat review contents
ka: ბრტყელი გადახედვის შემცველობა

[ctx: keybindings]
note: Translators: Modified is a table column header in Orca's preferences dialog. This column contains a checkbox which indicates whether a key binding for an Orca command has been changed by the user to something other than its default value.
en: Modified
ka: შეცვლილია

note: Translators: This label refers to the keyboard layout (desktop or laptop).
en: _Desktop
ka: _სამუშაო მაგიდა

[ctx: notification presenter]
note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. Orca's list is a table with two columns, one column for the text of the notification and one column f
en: Notifications
ka: გაფრთხილებები

[ctx: notification presenter]
note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. Orca's list is a table with two columns, one column for the text of the notification and one column f
en: Received
ka: მიღებულია

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are associated with presenting notifications.
en: Notification presenter
ka: გაფრთხილებების წარმომდგენი

note: Translators: Orca's preferences can be configured on a per-application basis, allowing users to customize Orca's behavior, keybindings, etc. to work one way in LibreOffice and another way in a chat application. This string is the title of Orca's application-specific preferences dialog for an applica
en: Screen Reader Preferences for %s
ka: ეკრანის მკითხველის პარამეტრები %s-თვის

note: Translators: This is a table column header. This column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will indicate the associated item or attribute by "marking" it in braille. "Marking" is not the same as writing out the word; instead marking refers to adding some other indicator,
en: Mark in braille
ka: მონიშვნა ბრაილში

note: Translators: "Present Unless" is a column header of the text attributes panel of the Orca preferences dialog. On this panel, the user can select a set of text attributes that they would like spoken and/or indicated in braille. Because the list of attributes could get quite lengthy, we provide the op
en: Present Unless
ka: წარმოდგენა, სანამ

note: Translators: This is a table column header. The "Speak" column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will speak the associated item or attribute (e.g. saying "Bold" as part of the information presented when the user gives the Orca command to obtain the format and font detai
en: Speak
ka: ლაპარაკი

note: Translators: This is the title of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: Save Profile As Conflict
ka: პროფილის, როგორც კონფლიქტის შენახვა

note: Translators: This is the label of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: User Profile Conflict!
ka: მომხმარებლის პროფილის კონფლიქტი!

note: Translators: This is the message in a dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish
en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
ka: პროფილი %s უკვე არსებობს.
    გავაგრძელო არსებული პროფილის განახლება ამ ცვლილებებით?

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: Load user profile
ka: მომხმარებლის პროფილის ჩატვირთვა

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
ka: აპირებთ, აქტიური პროფილი შეცვალოთ.
    თუ ცვლილებები პარამეტრებში ახლახან შეიტანეთ,
    ისინი დაიკარგება პროფილის ჩატვირთვისას.
    
    გავაგრძელო პროფილის ჩატვირთვა და მოვაცილო წინა ცვლილებები?

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Save Profile As
ka: პროფილის შენახვა, როგორც

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: _Profile Name:
ka: პროფილის _სახელი:

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Remove user profile
ka: მომხმარებლის პროფილის წაშლა

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
ka: აპირებთ, წაშალოთ პროფილი %s. ყველა შეუნახავი პარამეტრი და პარამეტრი, რომელიც ამ პროფილში შეინახეთ, დაიკარგება. გნებავთ, გააგრძელოთ და წაშალოთ ეს პროფილი და მისი პარამეტრები?

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "All" means that Orca will present progress bar updates regardless of what application and window they happen to be in. Translators: Orca has a setting which determines which progress bar update
en: All
ka: ყველა

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Application" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active application (but not necessarily in the current window).
en: Application
ka: აპლიკაცია

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Window" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active window.
en: Window
ka: ფანჯარა

[ctx: punctuation level]
note: Translators: If this setting is chosen, no punctuation symbols will be spoken as a user reads a document. Translators: this refers to how much punctuation will be spoken by Orca when presenting text on the screen.
en: _None
ka: არ_ცერთი

note: Translators: If this setting is chosen, common punctuation symbols (like comma, period, question mark) will not be spoken as a user reads a document, but less common symbols (such as #, @, $) will.
en: So_me
ka: _ზოგი

note: Translators: If this setting is chosen, the majority of punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: M_ost
ka: _უმეტესი

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each line.
en: Line
ka: ხაზი

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each sentence.
en: Sentence
ka: წინადადება

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a blockquote.
en: Blockquote
ka: ციტატის ბლოკი

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a button.
en: Button
ka: ღილაკი

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the caption of a table.
en: Caption
ka: წარწერა

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a check box.
en: Check Box
ka: ჩამრთველი

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text displayed for a web element with an "onClick" handler.
en: Clickable
ka: დაწკაპუნებადი

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item in a combo box.
en: Combo Box
ka: ჩამოშლადი სია

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the description of an element.
en: Description
ka: აღწერა

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a heading.
en: Heading
ka: სათაური

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the title associated with an iframe.
en: Internal Frame
ka: შიდა ცარჩო

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text (alt text, title, etc.) associated with an image.
en: Image
ka: გამოსახულება

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a form field.
en: Label
ka: ჭდე

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined
en: Landmark
ka: ორიენტირი

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of a column which contains the level of a heading. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for 
en: Level
ka: დონე

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a link.
en: Link
ka: Ბმული

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list.
en: List
ka: სია

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list item.
en: List Item
ka: სიის პუნქტი

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an object.
en: Object
ka: ობიექტი

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a paragraph.
en: Paragraph
ka: პარაგრაფი

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a radio button.
en: Radio Button
ka: რადიო ღილაკი

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the role of a widget. Examples include "heading", "paragraph", 
en: Role
ka: როლი

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item of a form field.
en: Selected Item
ka: მონიშნული ელემენტი

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an entry.
en: Text
ka: ტექსტი

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the value of a form field.
en: Value
ka: მნიშვნელობა

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Blockquotes
ka: ბლოკბრჭყალები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Buttons
ka: ღილაკები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Check Boxes
ka: ჩასართველები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. "Clickables" are web elements which have an "onClick" handler.
en: Clickables
ka: დაწკაპუნებადები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Combo Boxes
ka: ჩამოშლადი სიები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Entries
ka: ჩანაწერები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Form Fields
ka: ფორმის ველები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Headings
ka: სათაურები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Internal Frames
ka: შიდა ჩარჩოები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Images
ka: გამოსახულებები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for <h2>, and so on.
en: Headings at Level %d
ka: სათაურები დონეზე %d

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' use
en: Landmarks
ka: ორიენტირები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a l
en: Large Objects
ka: დიდი ობიექტები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Links
ka: ბმულები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Lists
ka: სიები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: List Items
ka: ელემენტების სია

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Paragraphs
ka: პარაგრაფები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Radio Buttons
ka: რადიო ღილაკები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Tables
ka: ცხრილებ

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Unvisited Links
ka: უნახავი ბმულები

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Visited Links
ka: უკვე ნანახი ბმულები

note: Translators: This is the title of a panel holding options for how to navigate HTML content (e.g., Orca caret navigation, positioning of caret, structural navigation, etc.).
en: Page Navigation
ka: გვერდის ნავიგაცია

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically start reading the page from beginning to end. This is the label of a checkbox in which users can indicate their preference.
en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
ka: გვერდის წარმოთქმის ავტომატური დაწყება მისი პირველი ჩ_ატვირთვისას

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically summarize details about the page, such as the number of elements (landmarks, forms, links, tables, etc.).
en: _Present summary of a page when it is first loaded
ka: გვერდის შეჯამების წარმოდგენა, როცა ის _პირველად ჩაიტვირთება

note: Translators: Different speech systems and speech engines work differently when it comes to handling pauses (e.g. sentence boundaries). This property allows the user to specify whether speech should be sent to the speech synthesis system immediately when a pause directive is encountered or if it shou
en: Break speech into ch_unks between pauses
ka: საუბრის დახლეჩა ნაწილებად პა_უზებს შორის

note: Translators: This string will appear in the list of available voices for the current speech engine. "%s" will be replaced by the name of the current speech engine, such as "Festival default voice" or "IBMTTS default voice". It refers to the default voice configured for given speech engine within the
en: %s default voice
ka: %s ნაგულისხმევი ხმა

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting the content of the screen and other messages.
en: Default
ka: ნაგულისხმევი

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is part of a hyperlink.
en: Hyperlink
ka: ჰიპერბმული

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting information which is not displayed on the screen as text, but is still being communicated by the system in some visual fashion. For instance, Orca says "misspelled" to indicate the presence of the red squiggly line found under a spel
en: System
ka: სისტემა

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is written in uppercase.
en: Uppercase
ka: დიდი სიმბოლოები

note: Translators this label refers to the name of particular speech synthesis system. (http://devel.freebsoft.org/speechd)
en: Speech Dispatcher
ka: საუბრის დისპეტჩერი

[ctx: OptionGroup]
note: Translators: This is a label for a group of options related to Orca's behavior when presenting an application's spell check dialog.
en: Spell Check
ka: მართლწერის შემოწმება

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current error in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," enabling this setting would cause Orca to speak "f o o" after speaking "foo".
en: Spell _error
ka: მართლწერის _შეცდომა

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current suggestion in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," and the first suggestion is "for" enabling this setting would cause Orca to s
en: Spell _suggestion
ka: მართლწერის _მინიშნება

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will present the context (surrounding text, typically the sentence or line) in which the mistake occurred.
en: Present _context of error
ka: შე_ცდომის კონტექსტის წარმოდგენა

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the coordinates of the current spreadsheet cell. Coordinates are the row and column position within the spreadsheet (i.e. A1, B1, C2 ...)
en: Speak spreadsheet cell coordinates
ka: ელცხრილის უჯრედის კოორდინატების წარმოთქმა

note: Translators: This is a label for an option which controls what Orca speaks when presenting selection changes in a spreadsheet. By default, Orca will speak just what changed. For instance, if cells A1 through A8 are already selected, and the user adds A9 to the selection, Orca by default would just s
en: Always speak selected spreadsheet range
ka: მონიშნული ელცხრილის შუალედის ყოველთვის წარმოთქმა

note: Translators: This is a label for an option for whether or not to speak the header of a table cell in document content.
en: Announce cell _header
ka: უჯრედის _თავსართის გამოცადება

note: Translators: This is the title of a panel containing options for specifying how to navigate tables in document content.
en: Table Navigation
ka: ცხრილის ნავიგაცია

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca to skip over empty/ blank cells when navigating tables in document content.
en: Skip _blank cells
ka: ცარიელი _უჯრედების გამოტოვება

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented to them. This label is associated with the default presentation to be used.
en: Speak _cell
ka: _უჯრედის წარმოთქმა

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak table cell coordinates in document content.
en: Speak _cell coordinates
ka: _უჯრედის კოორდინატების წარმოთქმა

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the span size of a table cell (e.g., how many rows and columns a particular table cell spans in a table).
en: Speak _multiple cell spans
ka: _მრავალი უჯრედის ზომის წარმოთქმა

note: Translators: This is a table column header. "Attribute" here refers to text attributes such as bold, underline, family-name, etc.
en: Attribute Name
ka: ატრიბუტის სახელი

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode. This is the 
en: Control caret navigation
ka: კარეტის ნავიგაციის ონტროლი

note: Translators: Orca provides keystrokes to navigate HTML content in a structural manner: go to previous/next header, list item, table, etc. This is the label of a checkbox in which users can indicate their default preference.
en: Enable _structural navigation
ka: სტრუქტურული _ნავიგაციის ჩართვა

note: Translators: This refers to the amount of information Orca provides about a particular object that receives focus.
en: Brie_f
ka: _მოკლე

note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. This string is the title of the dialog that contains the list of notification messages. The string su
en: %d notification | %d notifications
ka[0]: %d გაფრთხილება

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the shift key
en: Shift
ka: წანაცვლება

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the control key
en: Control
ka: კონტროლი

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left shift key
en: left shift
ka: მარცხენა Shift

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left alt key
en: left alt
ka: მარცხენა Alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left ctrl key
en: left control
ka: მარცხენა Ctrl

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right shift key
en: right shift
ka: მარჯვენა Shift

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right alt key
en: right alt
ka: მარჯვენა Alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right ctrl key
en: right control
ka: მარჯვენა Ctrl

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left meta key
en: left meta
ka: მარცხენა meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right meta key
en: right meta
ka: მარჯვენა meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the tab key
en: tab
ka: ჩანართი

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
ka: ადგილი

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left arrow key
en: left
ka: მარცხნივ

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right arrow key
en: right
ka: მარჯვენა

note: Translators: this is how someone would speak the name of the menu key
en: menu
ka: მენიუ

note: Translators: this is how someone would speak the name of the help key
en: help
ka: დახმარება

note: Translators: this is how someone would speak the name of the end key
en: end
ka: დასასრული

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the grave glyph
en: grave
ka: უკუღმა ძახილის ნიშანი

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the acute glyph
en: acute
ka: მაგარი

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the tilde glyph
en: tilde
ka: ტილდა

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the diaeresis glyph
en: diaeresis
ka: ტრემა

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the cedilla glyph
en: cedilla
ka: სედილა

note: Translators: this is how someone would speak the name of the plus key
en: plus
ka: პლუსი

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "insert" key when used as the Orca modifier.
en: Insert
ka: ჩამატება

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "shift " modifier.
en: Shift
ka: წანაცვლება

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold %s
ka: სქელი %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: italic %s
ka: კურსივი %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold italic %s
ka: სქელი კურსივი %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: script %s
ka: სკრიპტი %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold script %s
ka: სქელი სკრიპტი %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: double-struck %s
ka: ორმაგად გადახაზული %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold fraktur %s
ka: სქლად-გადახაზული %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif bold %s
ka: sans-serif სქელი %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif italic %s
ka: sans-serif კურსივი %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif bold italic %s
ka: sans-serif სქელი კურსივი %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: monospace %s
ka: ერთსიგანიანი %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: dotless %s
ka: უწერტილო %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '←' (U+2190)
en: left arrow
ka: მარცხენა ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↑' (U+2191)
en: up arrow
ka: ზედა ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '→' (U+2192)
en: right arrow
ka: მარჯვენა ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↓' (U+2193)
en: down arrow
ka: ქვედა ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↔' (U+2194)
en: left right arrow
ka: მარცხეენა მარჯვენა ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↕' (U+2195)
en: up down arrow
ka: ზემოთ-ქვემოთ ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↖' (U+2196)
en: north west arrow
ka: ჩრდილო-დასავლეთი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↗' (U+2197)
en: north east arrow
ka: ჩრდილო-აღმოსავლეთი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↘' (U+2198)
en: south east arrow
ka: სამხრეთ-აღმოსავლეთი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↤' (U+21a4)
en: left arrow from bar
ka: მარცხენა ისარი პანელიდან

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↥' (U+21a5)
en: up arrow from bar
ka: ზედა ისარი პანელიდან

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↦' (U+21a6)
en: right arrow from bar
ka: მარჯვენა ისარი პანელიდან

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↧' (U+21a7)
en: down arrow from bar
ka: ქვემოთ ისარი პანელიდან

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇐' (U+21d0)
en: left double arrow
ka: მარცხენა ორმაგი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇑' (U+21d1)
en: up double arrow
ka: ზედა ორმაგი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇒' (U+21d2)
en: right double arrow
ka: მარჯვენა ორმაგი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇓' (U+21d3)
en: down double arrow
ka: ქვედა ორმაგი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇔' (U+21d4)
en: left right double arrow
ka: მარცხნივ-მარჯვნივ ორმაგი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇕' (U+21d5)
en: up down double arrow
ka: ზემოთ-ქვემოთ ორმაგი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇖' (U+21d6)
en: north west double arrow
ka: ჩრდილო-დასავლეთი ორმაგი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇗' (U+21d7)
en: north east double arrow
ka: ჩრდილო-აღმოსავლეთი ორმაგი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇘' (U+21d8)
en: south east double arrow
ka: სამხრეთ-აღმოსავლეთი ორმაგი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇙' (U+21d9)
en: south west double arrow
ka: სამხრეთ-დასავლეთი ორმაგი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '➔' (U+2794)
en: right-pointing arrow
ka: მარჯვნივ-მაჩვენებელი ისარი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '➢' (U+27a2)
en: right-pointing arrowhead
ka: მარჯვნივ-მაჩვენებელი ისრის-თავი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '<' (U+003c) when used as a MathML operator.
en: less than
ka: ნაკლები, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '>' (U+003e) when used as a MathML operator.
en: greater than
ka: მეტი ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character 'ˇ' (U+02c7) when used as a MathML operator.
en: háček
ka: ჰაჩეკი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '˘' (U+02d8) when used as a MathML operator.
en: breve
ka: ბრები

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '˙' (U+02d9) when used as a MathML operator.
en: dot
ka: წერტილი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '‖' (U+2016) when used as a MathML operator.
en: double vertical line
ka: ორმაგი ვერტიკალური ხაზი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '…' (U+2026)
en: horizontal ellipsis
ka: ჰორიზონტალური მრავალწერტილი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∀' (U+2200)
en: for all
ka: ყველასთვის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∁' (U+2201)
en: complement
ka: შევსება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∂' (U+2202)
en: partial differential
ka: ნაწილობრივი დიფერენციალი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∃' (U+2203)
en: there exists
ka: არსებობს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∄' (U+2204)
en: there does not exist
ka: არ არსებობს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∅' (U+2205)
en: empty set
ka: ცარიელი სიმრავლე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∆' (U+2206)
en: increment
ka: გაზრდა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∇' (U+2207)
en: nabla
ka: ნაბლა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∈' (U+2208)
en: element of
ka: ელემენტია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∉' (U+2209)
en: not an element of
ka: არაა ელემენტი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∊' (U+220a)
en: small element of
ka: მცირე ელემენტია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∋' (U+220b)
en: contains as a member
ka: შეიცავს, როგორც წევრს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∌' (U+220c)
en: does not contain as a member
ka: არ შეიცავს, როგორც წევრს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∍' (U+220d)
en: small contains as a member
ka: მცირე შეიცავს, როგორც წევრს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∎' (U+220e)
en: end of proof
ka: მტკიცების დასასრული

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∏' (U+220f)
en: product
ka: პროდუქტი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∐' (U+2210)
en: coproduct
ka: თანაპროდუქტი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∑' (U+2211)
en: sum
ka: ჯამი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∓' (U+2213)
en: minus or plus
ka: პლუს ან მინუს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∔' (U+2214)
en: dot plus
ka: წერტილთან არ-მიბმული პლუსი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∕' (U+2215)
en: division slash
ka: გაყოფის დახრილი ხაზი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∖' (U+2216)
en: set minus
ka: სიმრავლეების სხვაობა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∗' (U+2217)
en: asterisk operator
ka: ვარსკვლავის ოპერატორი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∘' (U+2218)
en: ring operator
ka: რგოლი ოპერატორი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∙' (U+2219)
en: bullet operator
ka: ოპერატორი სქელი წერტილი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '√' (U+221a)
en: square root
ka: კვადრატული ფესვი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∛' (U+221b)
en: cube root
ka: კუბური ფესვი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∜' (U+221c)
en: fourth root
ka: მეოთხე ხარისხის ფესვი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∝' (U+221d)
en: proportional to
ka: პროპორციულია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∞' (U+221e)
en: infinity
ka: უსასრულობა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∟' (U+221f)
en: right angle
ka: მარჯვენა კუთხე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∠' (U+2220)
en: angle
ka: კუთხე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∡' (U+2221)
en: measured angle
ka: გაზომილი კუთხე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∢' (U+2222)
en: spherical angle
ka: სფერული კუთხე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∣' (U+2223)
en: divides
ka: ყოფს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∤' (U+2224)
en: does not divide
ka: არ ყოფს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∥' (U+2225)
en: parallel to
ka: პარალელურია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∦' (U+2226)
en: not parallel to
ka: პარალელური არაა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∧' (U+2227) Translators: this is the spoken representation for the character '⋀' (U+22c0)
en: logical and
ka: ლოგიკური და

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∨' (U+2228) Translators: this is the spoken representation for the character '⋁' (U+22c1)
en: logical or
ka: ლოგიკური ან

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∩' (U+2229) Translators: this is the spoken representation for the character '⋂' (U+22c2)
en: intersection
ka: კვეთა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∪' (U+222a) Translators: this is the spoken representation for the character '⋃' (U+22c3)
en: union
ka: გაერთიანება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∫' (U+222b)
en: integral
ka: ინტეგრალი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∬' (U+222c)
en: double integral
ka: ორმაგი ინტეგრალი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∭' (U+222d)
en: triple integral
ka: სამმაგი ინტეგრალი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∮' (U+222e)
en: contour integral
ka: კონტურის ინტეგრალი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∯' (U+222f)
en: surface integral
ka: ზედაპირული ინტეგრალი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∰' (U+2230)
en: volume integral
ka: მოცულობითი ინტეგრალი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∱' (U+2231)
en: clockwise integral
ka: საათის ისრის მიმართულებით ინტეგრალი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∲' (U+2232)
en: clockwise contour integral
ka: საათის ისრის მიმართულებით კონტურის ნტეგრალი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∳' (U+2233)
en: anticlockwise contour integral
ka: საათის ისრის მიმართულებით საწინააღმდეგო კონტურის ნტეგრალი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∴' (U+2234)
en: therefore
ka: აქედან გამომდინარე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∵' (U+2235)
en: because
ka: იმიტომ, რომ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∶' (U+2236)
en: ratio
ka: მასშტაბი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∷' (U+2237)
en: proportion
ka: პროპორცია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∸' (U+2238)
en: dot minus
ka: წერტილი მინუს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∹' (U+2239)
en: excess
ka: ზედმეტი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∺' (U+223a)
en: geometric proportion
ka: გეომეტრიული პროპორცია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∻' (U+223b)
en: homothetic
ka: ჰომოთეტიკური

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∼' (U+223c)
en: tilde
ka: ტილდა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∽' (U+223d)
en: reversed tilde
ka: შებრუნებული ტილდა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∾' (U+223e)
en: inverted lazy S
ka: მწოლიარე S

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∿' (U+223f)
en: sine wave
ka: სინუსოიდალური ტალღა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≀' (U+2240)
en: wreath product
ka: წნული

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≁' (U+2241)
en: not tilde
ka: ტილდა არაა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≂' (U+2242)
en: minus tilde
ka: მინუს ტილდა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≃' (U+2243)
en: asymptotically equal to
ka: ასიმპტოტურად უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≄' (U+2244)
en: not asymptotically equal to
ka: ასიმპტოტურად არ უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≅' (U+2245)
en: approximately equal to
ka: დაახლოებით უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≆' (U+2246)
en: approximately but not actually equal to
ka: დაახლოებით არ უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≇' (U+2247)
en: neither approximately nor actually equal to
ka: არც დაახლოებით, არც ზუსტად უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≈' (U+2248)
en: almost equal to
ka: თითქმის უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≉' (U+2249)
en: not almost equal to
ka: თითქმის არ უდროს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≊' (U+224a)
en: almost equal or equal to
ka: თითქმის ან ტოლია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≋' (U+224b)
en: triple tilde
ka: სამმაგი ტილდა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≌' (U+224c)
en: all equal to
ka: ყველა ტოლია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≍' (U+224d)
en: equivalent to
ka: ეკვივალენტურია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≎' (U+224e)
en: geometrically equivalent to
ka: გეომეტრიულად ეკვივალენტურია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≏' (U+224f)
en: difference between
ka: სხვაობები შორის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≐' (U+2250)
en: approaches the limit
ka: უახლოვდება ზღვარს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≑' (U+2251)
en: geometrically equal to
ka: გეომეტრიულად უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≒' (U+2252)
en: approximately equal to or the image of
ka: დაახლოებით უდრის ან ასლია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≓' (U+2253)
en: image of or approximately equal to
ka: ასლია ან დაახლოებით უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≔' (U+2254)
en: colon equals
ka: ორიწერტილი უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≕' (U+2255)
en: equals colon
ka: ტოლობა ორიწერტილი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≖' (U+2256)
en: ring in equal to
ka: წრე ტოლობაში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≗' (U+2257)
en: ring equal to
ka: წრე უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≘' (U+2258)
en: corresponds to
ka: შეესაბამება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≙' (U+2259)
en: estimates
ka: უტოლდება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≚' (U+225a)
en: equiangular to
ka: ტოლგვერდაა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≛' (U+225b)
en: star equals
ka: ვარსკვლავი უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≜' (U+225c)
en: delta equal to
ka: დელტა უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≝' (U+225d)
en: equal to by definition
ka: აღწერის მიხედვით უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≞' (U+225e)
en: measured by
ka: გაზომილია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≟' (U+225f)
en: questioned equal to
ka: შეიძლება, უდრიდეს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≠' (U+2260)
en: not equal to
ka: არ უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≡' (U+2261)
en: identical to
ka: იდენტური

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≢' (U+2262)
en: not identical to
ka: არაა იგივე, რაც

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≣' (U+2263)
en: strictly equivalent to
ka: ზუსტად ეკვივალენტურია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≤' (U+2264)
en: less than or equal to
ka: ნაკლები ან ტოლია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≥' (U+2265)
en: greater than or equal to
ka: მეტია ან ტოლია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≦' (U+2266)
en: less than over equal to
ka: ნაკლები ვიდრე ზემოდან ტოლია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≧' (U+2267)
en: greater than over equal to
ka: მეტი ან ზემოდან ტოლია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≨' (U+2268)
en: less than but not equal to
ka: ნაკლებია, მაგრამ ტოლი არაა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≩' (U+2269)
en: greater than but not equal to
ka: მეტია, მაგრამ ტოლი არაა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≪' (U+226a)
en: much less than
ka: გაცილებით ნაკლები, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≫' (U+226b)
en: much greater than
ka: გაცილებით მეტი, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≬' (U+226c)
en: between
ka: მითითებულ დროის შუალედში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≭' (U+226d)
en: not equivalent to
ka: არ უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≮' (U+226e)
en: not less than
ka: არა ნაკლები, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≯' (U+226f)
en: not greater than
ka: არა მეტი, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≰' (U+2270)
en: neither less than nor equal to
ka: არც ნაკლებია, არც ტოლია, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≱' (U+2271)
en: neither greater than nor equal to
ka: არც მეტია, არც ტოლია, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≲' (U+2272)
en: less than or equivalent to
ka: ნაკლები ან ტოლი, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≳' (U+2273)
en: greater than or equivalent to
ka: მეტი ან ტოლი, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≴' (U+2274)
en: neither less than nor equivalent to
ka: არც ნაკლები, არც ტოლი, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≵' (U+2275)
en: neither greater than nor equivalent to
ka: არც მეტი, არც ტოლი, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≶' (U+2276)
en: less than or greater than
ka: ნაკლები, ან ტოლი, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≷' (U+2277)
en: greater than or less than
ka: მეტი ან ნაკლები, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≸' (U+2278)
en: neither less than nor greater than
ka: არც ნაკლები, არც მეტი, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≹' (U+2279)
en: neither greater than nor less than
ka: არც მეტი, არც ნაკლები, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≺' (U+227a)
en: precedes
ka: ჩამორჩება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≻' (U+227b)
en: succeeds
ka: წინ უსწრებს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≼' (U+227c)
en: precedes or equal to
ka: ჩამორჩება ან უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≽' (U+227d)
en: succeeds or equal to
ka: წინ უსწრებს ან უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≾' (U+227e)
en: precedes or equivalent to
ka: ჩამორჩება ან ეკვივალენტურია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≿' (U+227f)
en: succeeds or equivalent to
ka: წინ უსწრებს ეკვივალენტურია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊀' (U+2280)
en: does not precede
ka: არ ჩამორჩება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊁' (U+2281)
en: does not succeed
ka: წინ არ უსწრებს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊂' (U+2282)
en: subset of
ka: ქვესეტია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊃' (U+2283)
en: superset of
ka: სუპერსეტია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊄' (U+2284)
en: not a subset of
ka: ქვესეტი არაა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊅' (U+2285)
en: not a superset of
ka: სუპერსეტი არაა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊆' (U+2286)
en: subset of or equal to
ka: ქვესეტია ან უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊇' (U+2287)
en: superset of or equal to
ka: სუპერსეტია ან უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊈' (U+2288)
en: neither a subset of nor equal to
ka: არც ქვესეტია, არც უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊉' (U+2289)
en: neither a superset of nor equal to
ka: არც სუპერსეტია, არც უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊊' (U+228a)
en: subset of with not equal to
ka: ქვესეტია, რომელიც არ უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊋' (U+228b)
en: superset of with not equal to
ka: სუპერსეტია, რომელიც არ უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊌' (U+228c)
en: multiset
ka: მულტისიმრავლე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊍' (U+228d)
en: multiset multiplication
ka: მულტისიმრავლის გამრავლება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊎' (U+228e)
en: multiset union
ka: მულტისიმრავლის შეერთება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊏' (U+228f)
en: square image of
ka: კვადრატული ასლი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊐' (U+2290)
en: square original of
ka: კვადრატული ორიგინალი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊑' (U+2291)
en: square image of or equal to
ka: კვადრატული ასლია ან ტოლია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊒' (U+2292)
en: square original of or equal to
ka: კვადრატული ორიგინალია ან ტოლია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊓' (U+2293)
en: square cap
ka: ოთხკუთხედი თავსახური

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊔' (U+2294)
en: square cup
ka: ოთხკუთხედი ჭიქა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊕' (U+2295) Translators: this is the spoken representation for the character '⨁' (U+2a01)
en: circled plus
ka: პლუსი წრეში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊖' (U+2296)
en: circled minus
ka: მინუსი წრეში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊗' (U+2297) Translators: this is the spoken representation for the character '⨂' (U+2a02)
en: circled times
ka: გამრავლების ნიშანი წრეში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊘' (U+2298)
en: circled division slash
ka: გაყოფის დახრილი ხაზი წრეში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊙' (U+2299)
en: circled dot operator
ka: წერტილის ოპერატორი წრეში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊚' (U+229a)
en: circled ring operator
ka: რგოლი ოპერატორი წრეში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊛' (U+229b)
en: circled asterisk operator
ka: ძახილის ნიშნის ოპერატორი წრეში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊜' (U+229c)
en: circled equals
ka: ტოლობის ნიშანი წრეში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊝' (U+229d)
en: circled dash
ka: ტირე წრეში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊞' (U+229e)
en: squared plus
ka: პლუსი კვადრატში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊟' (U+229f)
en: squared minus
ka: მინუსი კვადრატში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊠' (U+22a0)
en: squared times
ka: გამრავლების ნიშანი კვადრატში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊡' (U+22a1)
en: squared dot operator
ka: წერტილის ოპერატორი კვადრატში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊢' (U+22a2)
en: right tack
ka: ღილაკი მარჯვნივ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊣' (U+22a3)
en: left tack
ka: ღილაკი მარცხნივ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊤' (U+22a4)
en: down tack
ka: ღილაკი ქვემოთ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊥' (U+22a5)
en: up tack
ka: ღილაკი ზემოთ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊦' (U+22a6)
en: assertion
ka: დამტკიცება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊧' (U+22a7)
en: models
ka: მოდელები

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊨' (U+22a8)
en: true
ka: სიმართლე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊩' (U+22a9)
en: forces
ka: ძალები

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊪' (U+22aa)
en: triple vertical bar right turnstile
ka: მარჯვენა გადაჯვარედინება სამმაგი ვერტიკალური ხაზით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊫' (U+22ab)
en: double vertical bar double right turnstile
ka: ორმაგი მარჯვენა ჯვარედი ორმაგი ვერტიკალური ხაზით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊬' (U+22ac)
en: does not prove
ka: არ ამტკიცებს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊭' (U+22ad)
en: not true
ka: არა-ჭეშმარიტი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊮' (U+22ae)
en: does not force
ka: არ ამტკიცებს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊯' (U+22af)
en: negated double vertical bar double right turnstile
ka: უარყოფილი ორმაგი მარჯვენა ჯვარედი ორმაგი ვერტიკალური ხაზით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊰' (U+22b0)
en: precedes under relation
ka: წინ უსწრებს ურთიერთობის ძალაში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊱' (U+22b1)
en: succeeds under relation
ka: მიჰყვება ურთიერთობის ძალაში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊲' (U+22b2)
en: normal subgroup of
ka: ნორმალური ქვეჯგუფი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊳' (U+22b3)
en: contains as normal subgroup
ka: შეიცავს, როგორც ნორმალურ ქვეჯგუფს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊴' (U+22b4)
en: normal subgroup of or equal to
ka: ნორმალურ ქვეჯგუფი ან უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊵' (U+22b5)
en: contains as normal subgroup of or equal to
ka: შეიცავს, როგორც ნორმალურ ქვეჯგუფს ან უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊶' (U+22b6)
en: original of
ka: ორიგინალი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊷' (U+22b7)
en: image of
ka: გამოსახულება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊸' (U+22b8)
en: multimap
ka: მულტირუკა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊹' (U+22b9)
en: hermitian conjugate matrix
ka: ერმიტული შეუღლებული მატრიცა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊺' (U+22ba)
en: intercalate
ka: ინტერკალირება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊻' (U+22bb)
en: xor
ka: არ-ან

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊼' (U+22bc)
en: nand
ka: და-არა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊽' (U+22bd)
en: nor
ka: ან-არა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊾' (U+22be)
en: right angle with arc
ka: მარჯვენა კუთხე რკალით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊿' (U+22bf)
en: right triangle
ka: მართხკუთხა სამკუთხედი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋄' (U+22c4)
en: diamond operator
ka: ოპერატორი რომბი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋅' (U+22c5)
en: dot operator
ka: წერტილის ოპერატორი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋆' (U+22c6)
en: star operator
ka: ვარკსვლავის ოპერატორი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋇' (U+22c7)
en: division times
ka: გაყოფა გამრავლება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋈' (U+22c8)
en: bowtie
ka: ჰალსტუხი პეპელა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋉' (U+22c9)
en: left normal factor semidirect product
ka: ნახევრადპირდაპირი წარმოებული მარცხენა ნორმალური მამრავლით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋊' (U+22ca)
en: right normal factor semidirect product
ka: ნახევრადპირდაპირი წარმოებული მარჯვენა ნორმალური მამრავლით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋋' (U+22cb)
en: left semidirect product
ka: მარცხენა ნახევრადპირდაპირი წარმოებული

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋌' (U+22cc)
en: right semidirect product
ka: მარჯვენა ნახევრადპირდაპირი წარმოებული

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋍' (U+22cd)
en: reversed tilde equals
ka: შებრუნებული ტილდა უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋎' (U+22ce)
en: curly logical or
ka: ხვეული ლოგიკური ან

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋏' (U+22cf)
en: curly logical and
ka: ხვეული ლოგიკური და

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋐' (U+22d0)
en: double subset
ka: ორმაგი ქვესიმრავლე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋑' (U+22d1)
en: double superset
ka: ორმაგი ზესიმრავლე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋒' (U+22d2)
en: double intersection
ka: ორმაგი კვეთა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋓' (U+22d3)
en: double union
ka: ორმაგი გაერთიანება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋔' (U+22d4)
en: pitchfork
ka: ჩანგალი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋕' (U+22d5)
en: equal and parallel to
ka: ტოლი ან პარალელურია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋖' (U+22d6)
en: less than with dot
ka: ნაკლებია, ვიდრე წერტილით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋗' (U+22d7)
en: greater than with dot
ka: მეტია, ვიდრე წერტილით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋘' (U+22d8)
en: very much less than
ka: გაცილებით ნაკლებია, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋙' (U+22d9)
en: very much greater than
ka: გაცილებით მეტია, ვიდრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋚' (U+22da)
en: less than equal to or greater than
ka: ნაკლებია, ტოლია ან მეტია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋛' (U+22db)
en: greater than equal to or less than
ka: მეტია, ტოლია ან ნაკლებია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋜' (U+22dc)
en: equal to or less than
ka: ტოლია ან ნაკლებია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22dd)
en: equal to or greater than
ka: ტოლია ან მეტია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22de)
en: equal to or precedes
ka: ტოლია ან ჩამორჩება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22df)
en: equal to or succeeds
ka: ტოლია ან უსწრებს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋠' (U+22e0)
en: does not precede or equal
ka: არ ჩამორჩება ან ტოლია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋡' (U+22e1)
en: does not succeed or equal
ka: არ უსწრებს ან ტოლია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋢' (U+22e2)
en: not square image of or equal to
ka: არა კვადრატული გამოსახულება ან უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋣' (U+22e3)
en: not square original of or equal to
ka: რა კვადრატული ორიგინალი ან უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋤' (U+22e4)
en: square image of or not equal to
ka: კვადრატული გამოსახულება ან არ უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋥' (U+22e5)
en: square original of or not equal to
ka: კვადრატული ორიგინალი და არ უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋦' (U+22e6)
en: less than but not equivalent to
ka: ნაკლებია, მაგრამ არა ეკვივალენტური

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋧' (U+22e7)
en: greater than but not equivalent to
ka: მეტია, მაგრამ არა ეკვივალენტური

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋨' (U+22e8)
en: precedes but not equivalent to
ka: ჩამორჩება, მაგრამ ეკვივალენტური არაა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋩' (U+22e9)
en: succeeds but not equivalent to
ka: უსწრებს, მაგრამ ეკვივალენტური არაა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋪' (U+22ea)
en: not normal subgroup of
ka: არ წარმოადგენ ნორმალურ ქვეჯგუფს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋫' (U+22eb)
en: does not contain as normal subgroup
ka: არ შეიცავს, როგორც ნორმალურ ქვეჯგუფს

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋬' (U+22ec)
en: not normal subgroup of or equal to
ka: არაა ნორმალურ ქვეჯგუფი ან უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋭' (U+22ed)
en: does not contain as normal subgroup or equal
ka: არ შეიცავს, როგორც ნორმალურ ქვეჯგუფს ან უდრის

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋮' (U+22ee)
en: vertical ellipsis
ka: ვერტიკალური მრავალწერტილი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋯' (U+22ef)
en: midline horizontal ellipsis
ka: თარაზული შუა მრავალწერტილი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋰' (U+22f0)
en: up right diagonal ellipsis
ka: ზედა მარჯვენა დიაგონალური მრავალწერტილი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋱' (U+22f1)
en: down right diagonal ellipsis
ka: ქვედა მარჯვენა დიაგონალური მრავალწერტილი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋲' (U+22f2)
en: element of with long horizontal stroke
ka: ელემენტი გრძელი ჰორიზონტალური გადახაზვით

[ctx: math symbol]
en: element of with vertical bar at end of horizontal stroke
ka: ელემენტი ვერტიკალური ხაზით ჰორიზონტალური გადახაზვის ბოლოში

[ctx: math symbol]
en: small element of with vertical bar at end of horizontal stroke
ka: ჰორიზონტალური გადახაზვის ბოლოში არსებული ვერტიკალური ხაზის პატარა ელემენტი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋵' (U+22f5)
en: element of with dot above
ka: ელემენტი თავზე წერტილით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋶' (U+22f6)
en: element of with overbar
ka: ელემენტი თავზე ხაზით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋷' (U+22f7)
en: small element of with overbar
ka: პატარა ელემენტი თავზე ხაზით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋸' (U+22f8)
en: element of with underbar
ka: ელემენტი ხაზით ქვეშ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋹' (U+22f9)
en: element of with two horizontal strokes
ka: ელემენტი ორი ჰორიზონტალური გადახაზვით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋺' (U+22fa)
en: contains with long horizontal stroke
ka: შეიცავს გრძელი ჰორიზონტალური გადახაზვით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋻' (U+22fb)
en: contains with vertical bar at end of horizontal stroke
ka: შეიცავს ვერტიკალური ხაზით ჰორიზონტალური გადახაზვის ბოლოში

[ctx: math symbol]
en: small contains with vertical bar at end of horizontal stroke
ka: პატარა შეიცავს ჰორიზონტალური გაახაზვის ბოლოში არსებული ვერტიკალური ხაზით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋽' (U+22fd)
en: contains with overbar
ka: შეიცავს თავზე ხაზით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋾' (U+22fe)
en: small contains with overbar
ka: პატარა შეიცავს თავზე ხაზით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋿' (U+22ff)
en: z notation bag membership
ka: კალათის წევრობის Z ნოტაცია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌈' (U+2308)
en: left ceiling
ka: მარცხენა ჭერი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌉' (U+2309)
en: right ceiling
ka: მარჯვენა ჭერი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌊' (U+230a)
en: left floor
ka: მარცხენა იატაკი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌋' (U+230b)
en: right floor
ka: მარჯვენა იატაკი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⏞' (U+23de)
en: top brace
ka: ზედა ფრჩხილი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⏟' (U+23df)
en: bottom brace
ka: ქვედა ფრჩხილი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⟨' (U+27e8)
en: left angle bracket
ka: მარცხენა კუთხოვანი ფრჩხილი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⟩' (U+27e9)
en: right angle bracket
ka: მარჯვენა კუთხოვანი ფრჩხილი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨀' (U+2a00)
en: circled dot
ka: წერტილი წრეში

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨃' (U+2a03)
en: union with dot
ka: გაერთიანება წერტილით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨄' (U+2a04)
en: union with plus
ka: გაერთიანება პლუსით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨅' (U+2a05)
en: square intersection
ka: ოთხკუთხედი კვეთა

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨆' (U+2a06)
en: square union
ka: ოთხკუთხედი გაერთიანება

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '■' (U+25a0) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black square
ka: შავი კვადრატი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '□' (U+25a1) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: white square
ka: თეთრი კვადრატი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◆' (U+25c6) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black diamond
ka: შავი ალმასი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '○' (U+25cb) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: white circle
ka: თეთრი წრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '●' (U+25cf) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black circle
ka: შავი წრე

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◦' (U+25e6)
en: white bullet
ka: თეთრი ტყვია

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◾' (U+25fe) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black medium small square
ka: შავი საშუალო პატარა კვადრატი

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '̱' (U+0331) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with underline
ka: %s ხაზგასმით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '̸' (U+0338) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with slash
ka: %s დახრილი ხაზით

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⃒' (U+20D2) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with vertical line
ka: %s შვეული ხაზით

[ctx: generic name]
note: Translators: Sometimes when we attempt to get the name of an accessible software application, we fail because the app or one of its elements is defunct. This is a generic name so that we can still refer to this element in messages.
en: application
ka: პროგრამა

note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message is presented to the user when they use this command but Orca was unable to retrieve any information about the battery.
en: Battery status unknown
ka: ელემენტის სტატუსი უცნობია

note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message presents the battery level as a percent.
en: Battery: %d%%
ka: ელემენტი: %d%%

[ctx: Battery]
note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message presents the plugged-in status to the user.
en: plugged in
ka: მიერთებულია

[ctx: Battery]
note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message presents the plugged-in status to the user.
en: not plugged in
ka: მიერთებული არაა

note: Translators: This is presented when the user has navigated to an empty line.
en: blank
ka: ცარიელი

note: Translators: This refers to font weight.
en: bold
ka: სქელი

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when a new bookmark has been entered into the list of bookma
en: bookmark entered
ka: სანიშნი შეყვანილია

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when the active list of bookmarks have been saved to disk.
en: bookmarks saved
ka: სანიშნი შენახულია

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when an error was encountered, preventing the active list of
en: bookmarks could not be saved
ka: სანიშნის შენახვა შეუძლებელია

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when they try to go to a bookmark, but don't have any bookma
en: No bookmarks found.
ka: სანიშნეების გარეშე.

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when they try to go to a bookmark at a particular index (e.g
en: Bookmark not found.
ka: სანიშნი ვერ ვიპოვე.

note: Translators: Orca has a command which toggles all (other) Orca commands so that the associated keystroke can by consumed by the native application. For example, if there were an Orca command bound to Alt+Down, normally pressing Alt+Down would cause the Orca command to be used. This would mean Alt+Do
en: Orca command keys off.
ka: Orca-ის ბრძანების ღილაკები გამორთულია.

note: Translators: Orca has a command which toggles all (other) Orca commands so that the associated keystroke can by consumed by the native application. For example, if there were an Orca command bound to Alt+Down, normally pressing Alt+Down would cause the Orca command to be used. This would mean Alt+Do
en: Orca command keys on.
ka: Orca-ის ბრძანების ღილაკები ჩართულია.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: icon
ka: ხატულა

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to icon.
ka: დიდი ასოების სტილი დაყენებულია ხატულაზე.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: none
ka: არაფერი

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to none.
ka: დიდი ასოების სტილი დაყენებულია არაფერზე.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: spell
ka: მართლწერა

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to spell.
ka: დიდი ასოების წარმოთქმა.

note: Translators: Native application caret navigation does not always work as the Orca user wants. As such, Orca offers the user the ability to toggle between the application controlling the caret and Orca controlling it. This message is presented to indicate that the application's native caret navigatio
en: The application is controlling the caret.
ka: კარეტას აპლიკაცია აკონტროლებს.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: The screen reader is controlling the caret.
ka: კარეტას ეკრანის წამკითხველი აკონტროლებს.

note: Translators: this is the name of a cell in a spreadsheet.
en: Cell %s
ka: უჯრედი %s

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s selected
ka: მონიშნულია "%s"

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range. A
en: %s through %s selected
ka: მონიშნულია %s-დან %s-მდე

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range.
en: %s through %s unselected
ka: მონიშვნა მოხსნილია %s-დან %s-მდე

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s unselected
ka: %s მონიშვნა გაუქმდა

note: Translators: This is the description of command line option '-d, --disable' which allows the user to specify an option to disable as Orca is started.
en: Prevent use of option
ka: პარამეტრის გამოყენების აკრძალვა

note: Translators: this is the description of command line option '-e, --enable' which allows the user to specify an option to enable as Orca is started.
en: Force use of option
ka: პარამეტრის ნაძალადევი გამოყენება

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-e, --enable' or '-d, --disable' command line options.
en: OPTION
ka: პარამეტრი

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It serves as a sort of title and is followed by a detailed list of Orca's optional command-line arguments.
en: Optional arguments
ka: არასავალდებულო არგუმენტები

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It is followed by a brief list of Orca's optional command-line arguments.
en: Usage:
ka: გამოყენება:

note: Translators: This message is displayed when the user starts Orca from the command line and includes an invalid option or argument. After the message, the list of invalid items, as typed by the user, is displayed.
en: The following are not valid:
ka: შემდეგი არასწორია:

note: Translators: This is the description of command line option '-l, --list-apps' which prints the names of running applications which can be seen by assistive technologies such as Orca and Accerciser.
en: Print the known running applications
ka: ცნობილი გაშვებული აპლიკაციების გამოტანა

note: Translators: This is the description of command line option '-p, --profile' which allows you to specify a profile to be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured by the user for a particular purpose, such as a 'Spanish' profile which would include Spanish braille and text-to-speec
en: Load profile
ka: პროფილის ჩატვირთვა

note: Translators: This message is presented to the user when the specified profile could not be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured for a particular purpose, such as a Spanish profile which would include Spanish braille and Spanish text-to-speech. The string substituted in is the
en: Profile could not be loaded: %s
ka: პროფილის ჩატვირთვა შეუძლებელია: %s

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca from some other environment than the graphical desktop.
en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
ka: ეკრანის წამკითხველის გაშვება შეუძლებელია, რადგან ის ეკრანს ვერ მიუერთდა.

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca but the launch fails due to an error related to the settings manager.
en: Could not activate the settings manager. Exiting.
ka: პარამეტრების მმართველის გააქტიურება შეუძლებელია. გასვლა.

note: Translators: This message is presented to the user when he/she tries to launch Orca, but Orca is already running.
en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
ka: ამ სესიისთვის უკვე გაშვებულია სხვა ეკრანის წამკითხველი.
    გაუშვით "orca --replace", რომ პროცესი ახლით ჩაანაცვლოთ.

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-p, --profile' command line option. using the '--speech-system' command line option.
en: NAME
ka: სახელი

note: Translators: This is the description of command line option '-u, --user-prefs' that allows you to specify an alternate location from which to load the user preferences.
en: Use alternate directory for user preferences
ka: ალტერნატიული საქაღალდის გამოყენება მომხმარებლის პარამეტრებისთვის

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-u, --user-prefs' command line option.
en: DIR
ka: საქაღალდე

note: Translators: This is the description of command line option '--speech-system' which allows you to specify a speech system to use. A speech system provides various synthesizers with different voices and languages. This option can be used to override the configured default speech system.
en: Speech system
ka: საუბრის სისტემა

note: Translators: This message is presented to the user when the specified speech system is unavailable. A speech system provides various synthesizers with different voices and languages. The first string substituted in is the user- provided speech system. The second string substituted is a comma separat
en: Speech system “%s” is unavailable (available: %s)
ka: საუბრის სისტემა "%s" ხელმიუწვდომელია (ხელმისაწვდომია: %s)

note: Translators: This is the description of command line option '-v, --version' which prints the version of Orca. E.g. '1.23.4'.
en: Version of this application
ka: ამ აპლიკაციის ვერსია

note: Translators: This is the description of command line option '-r, --replace' which tells Orca to replace any existing Orca process that might be running.
en: Replace a currently running instance of this screen reader
ka: ამჟამად გაშვებული ამ ეკრანის წამკითხველის ჩანაცვლება

note: Translators: this is the description of command line option '-h, --help' which lists all the available command line options.
en: Show this help message and exit
ka: ამ დახმარების ჩვენება და გასვლა

note: Translators: This is the description of command line option '--debug' which causes debugging output for Orca to be sent to a file. The YYYY-MM-DD-HH:MM:SS portion of the string indicates the file name will be formed from the current date and time with 'debug' in front and '.out' at the end. The 'deb
en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
ka: გამართვის ინფორმაციის ჩაწერა ფაილში debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out

note: Translators: This is the description of command line option '--debug-file' which allows the user to override the default date-based name of the debugging output file.
en: Send debug output to the specified file
ka: გამართვის შეტყობინებების გაგზავნა მითითებულ ფაილში

note: Translators: This is the description of command line option '-t, --text-setup' that will initially display a list of questions in text form, that the user will need to answer, before Orca will startup. For this to happen properly, Orca will need to be run from a terminal window.
en: Set up user preferences (text version)
ka: მომხმარებლის პარამეტრების მორგება (ტექსტური ვერსია)

note: Translators: This is the description of command line option '-s, --setup' that will place the user in Orca's GUI preferences dialog.
en: Set up user preferences (GUI version)
ka: მომხმარებლის პარამეტრების მორგება (გრაფიკული ვერსია)

note: Translators: This text is the description displayed when Orca is launched from the command line and the help text is displayed.
en: Report bugs on https://gitlab.gnome.org/GNOME/orca/-/issues.
ka: შეცდომების შესახებ მოგვწერეთ ბმულზე https://gitlab.gnome.org/GNOME/orca/-/issues.

note: Translators: Orca has a command to present the contents of the clipboard without the user having to switch to a clipboard manager. This message is spoken by Orca before speaking the text which is in the clipboard. The string substitution is for the clipboard contents.
en: Clipboard contains: %s
ka: ბუფერი შეიცავს: %s

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: Cut selection to clipboard.
ka: მონიშნული ბუფერში ამოიჭრა.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: cut
ka: ამოჭრა

note: Translators: This message is the detailed message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: Copied selection to clipboard.
ka: მონიშნული ბუფერში დაკოპირდა.

[ctx: clipboard]
note: Translators: This message is the brief message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: copied
ka: კოპირებულია

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: Pasted contents from clipboard.
ka: გაცვლის ბუფერიდან ჩასმული.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: pasted
ka: ჩასმულია

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Do not announce when your buddies are typing.
ka: არ გამოაქვეყნო, როცა მეგობარი კრეფს.

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: announce when your buddies are typing.
ka: გამოქვეყნება, როცა მეგობარი კრეფს.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. This string to be tran
en: Message from chat room %s
ka: შეტყობინება ჩატის ოთახიდან %s

note: Translators: This message is presented to inform the user that a new chat conversation has been added to the existing conversations. The "tab" here refers to the tab which contains the label for a GtkNotebook page. The label on the tab is the string substitution.
en: New chat tab %s
ka: ახალი ჩატის ჩანართი %s

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Do not speak chat room name.
ka: არ წარმოთქვა სასაუბრო ოთახის სახელი.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: speak chat room name.
ka: სასაუბრო ოთახის სახელის წარმოთქმა.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Do not provide chat room specific message histories.
ka: ჩატის ოთახის სპეციფიკური შეტყობინების ისტორიების მიწოდების გამორთვა.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Provide chat room specific message histories.
ka: ჩატის ოთახის სპეციფიკური შეტყობინების ისტორიების მიწოდების ჩართვა.

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion start
ka: წაშლის დასაწყისი

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion end
ka: წაშლის დასასრული

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for insertion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion start
ka: ჩასმის დასაწყისი

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion end
ka: ჩასმის დასასრული

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight start
ka: გამოკვეთის დასაწყისი

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight end
ka: გამოკვეთის დასასრული

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the content being presented is the end of an inline suggestion a document. A "suggestion" is a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as 
en: suggestion end
ka: მინიშნების დასასრული

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. When moving to the end of a container, Orca attempts to place the caret at the content which follows that container. If this is cannot be 
en: End of container.
ka: კონტეინერის დასასრული.

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. If the user attempts to use this command in an object which is not a container, this message will be presented.
en: Not in a container.
ka: კონტეინერი არაა.

note: Translators: This message is presented when the user selects all of the items in a container that supports selection, such as a GUI table or a list of icons.
en: all items selected
ka: ყველა ელემენტი მონიშნულია

note: Translators: Orca has a command to report CPU and memory usage. This message is presented to the user when they use this command but Orca was unable to retrieve this information.
en: CPU and memory usage unknown
ka: მიმდინარე CPU-ისა და მეხსიერების გამოყენება უცნობია

note: Translators: Orca has a command to report CPU and memory usage levels. This message presents the levels to the user.
en: CPU: %d%%. Memory: %d%%
ka: CPU: %d%%. მეხსიერება: %d%%

note: Translators: Orca has a command for advanced users and developers to clear the AT-SPI cache in case there is stale information due to an application bug. This message is presented when the user tried to clear the cache but an error occurred.
en: Clearing cache failed.
ka: კეშის გასუფთავება ჩავარდა.

note: Translators: Orca has a command for advanced users and developers to clear the AT-SPI cache in case there is stale information due to an application bug. This message is presented when the user performs the command.
en: Clearing cache.
ka: მიმდინარეობს კეშის გასუფთავება.

note: Translators: this is a debug message for advanced users and developers. It describes a command to print detailed debugging information about the current state with respect to the accessible applications being used, such as the accessibility tree of the current window, a list of all the running acces
en: Capturing debugging snapshot
ka: გამართვის სწრაფი ასლის აღება

note: Translators: this is a debug message for advanced users and developers. It describes a command to print detailed debugging information about the current state with respect to the accessible applications being used, such as the accessibility tree of the current window, a list of all the running acces
en: Debugging snapshot captured
ka: გამართვის სწრაფი ასლი გადაღებულია

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box. The string substitution is the name of the button (e.g. "OK" or "Close").
en: Default button is %s
ka: ნაგულისხმევი ღილაკია %s

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box. This message is presented when the default button was found but is insensitive / grayed out / cannot be activated. The string substitution is the name of the but
en: Default button is %s. Grayed
ka: ნაგულისხმევი ღილაკია %s. ნაცრისფერია

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box. Orca has a command to present the default button. This is the message Orca will present if it could not find the default button.
en: Default button not found
ka: ნაგულისხმევი ღილაკი ვერ ვიპოვე

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consecutive subscripted characters. For example, 'X' followed by 'subscript 2' followed by 'subscript 3' should be presented to the user as 'X subscript 23'.
en:  subscript %s
ka:  ქვესკრიპტი %s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consecutive superscripted characters. For example, 'X' followed by 'superscript 2' followed by 'superscript 3' should be presented to the user as 'X superscript 23'.
en:  superscript %s
ka:  ზესკრიპტი %s

note: Translators: this message is presented when the user tries to perform a command specific to dialog boxes, such as presenting the default button, but is not in a dialog.
en: Not in a dialog
ka: ფანჯარაში არაა

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects the entire document by pressing Ctrl+A.
en: entire document selected
ka: მონიშნულია მთლიანი დოკუმენტი

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the entire document had been selected but the user presses a key (e.g. an arrow key) causing the selection to be co
en: entire document unselected
ka: მთლიანი დოკუმენტის მონიშვნა მოხსნილია

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the row to a particular row number.
en: Dynamic column header set for row %d
ka: დინამიკური სვეტის თავსართი დაყენებულია მწკრივისთვის %d

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Dynamic column header cleared.
ka: დინამიკური სვეტის თავსართი გასუფთავდა.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the column to a particular column number.
en: Dynamic row header set for column %s
ka: დინამიკური მწკრივის თავსართი დაყენებულია სვეტისთვის %s

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Dynamic row header cleared.
ka: დინამიკური მწკრივის თავსართი გასუფთავდა.

note: Translators: this is used to announce that the current input line in a spreadsheet is blank/empty.
en: empty
ka: ცარიელია

note: Translators: This is the size of a file in kilobytes
en: %.2f kilobytes
ka: %.2f კილობაიტი

note: Translators: This is the size of a file in megabytes
en: %.2f megabytes
ka: %.2f მეგაბაიტი

note: Translators: This message is presented to the user after performing a file search to indicate there were no matches.
en: No files found.
ka: ფაილები ვერ მოიძებნა.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Appended contents to clipboard.
ka: მიეწერა გაცვლის ბუფერის შმცველობას.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Copied contents to clipboard.
ka: შემცველობა დაკოპირდა გაცვლის ბუფერში.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Not using flat review.
ka: არ ვიყენებ ბრტყელ მიმოხილვას.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Entering flat review.
ka: შევდივარ ბრტყელ მიმოხილვაში.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Leaving flat review.
ka: გავდივარ ბრტყელი მიმოხილვიდან.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Flat review restricted to the current object
ka: მიმდინარე ობიექტზე შეზღუდული ბრტყელი გადახედვა

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Flat review unrestricted
ka: ბრტყელი მიმოხილვა შეუზღუდავია

note: Translators: this means a particular cell in a spreadsheet has a formula (e.g., "=sum(a1:d1)")
en: has formula
ka: აქვს ფორმულა

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a dialog to appear if activated.
en: opens dialog
ka: ხსნის დიალოგს

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a grid to appear if activated. A grid is an interactive table.
en: opens grid
ka: ხსნის ბადეს

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a listbox to appear if activated.
en: opens listbox
ka: ხსნის სიას

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a menu to appear if activated.
en: opens menu
ka: ხსნის მენიუს

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a tree to appear if activated. A tree is a list with sub-levels which can be expanded or collapsed, similar to the list of folders in an email client.
en: opens tree
ka: ხსნის ხეს

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a popup to appear if activated.
en: opens popup
ka: გახსნის მხტუნარას

note: Translators: The following string is spoken to let the user know that he/she is on a link within an image map. An image map is an image/graphic which has been divided into regions. Each region can be clicked on and has an associated link. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Imagemap for more inf
en: image map link
ka: გამოსახულების რუკის ბმული

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) they just entered has already been bound to another command and is thus unavailable. The string substituted in is the name of the command which already has the binding.
en: The key entered is already bound to %s
ka: შეყვანილი ღილაკი უკვე მიბმულია %s-ზე

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has recorded a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
ka: ჩაჭერილი ღილაკი: %s. დასადასტურებლად დააჭირეთ Enter-ს.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has assigned a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: The new key is: %s
ka: ახალი ღილაკია: %s

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca is about to delete an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
ka: ღილაკის მიმაგრება წაიშალა. დასადასტურებლად დააჭირეთ ღილაკს Enter.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca has deleted an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: The keybinding has been removed.
ka: ღილაკის მიმაგრება წაიშალა.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message asking the user to press a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) to create a new key binding for an Orca command.
en: enter new key
ka: შეიყვანეთ ახალი ღილაკი

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key
ka: გასაღები

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key.
ka: ექო დაყენებულია ღილაკზე.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: None
ka: არც_ერთი

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to None.
ka: ექო დაყენებულია არაფერზე.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key and word
ka: გასაღები და სიტყვა

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key and word.
ka: ექო დაყენებულია ღილაკზე და სიტყვაზე.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: sentence
ka: წინადადება

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to sentence.
ka: ექო დაყენებულია წინადადებაზე.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word
ka: სიტყვა

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word.
ka: ექო დაყენებულია სიტყვაზე.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word and sentence
ka: სიტყვა და წინადადება

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word and sentence.
ka: ექო დაყენებულია სიტყვაზე და წინადადებაზე.

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user of all of the MathML enclosure notations associated with a given mathematical expression. For instance, the expression x+y could be enclosed by a box, or enclosed by a circle. It could also be enclosed by a box and a circle and long division sign
en: Enclosed by: %s
ka: ჩასულია: %s

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an actuarial symbol
ka: მიმდინარე სიმბოლო

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a box
ka: ყუთი

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a circle
ka: წრეწირი

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a long division sign
ka: გრძელი გაყოფის ნიშანი

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a radical
ka: რადიკალი

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a rounded box
ka: მომრგვალებული ყუთი

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a horizontal strike
ka: ჰორიზონტალური გადასმა

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a vertical strike
ka: შვეული გადასმა

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a down diagonal strike
ka: ქვედა დიაგონალური გადასმა

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an up diagonal strike
ka: ზედა დიაგონალური გადასმა

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a northeast arrow
ka: ჩრდილო-აღმოსავლეთის ისარი

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line at the bottom
ka: ხაზი ბოლოში

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line on the left
ka: ხაზი მარცხნივ

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line on the right
ka: ხაზი მარჯვნივ

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line at the top
ka: ხაზი ზემოთ

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a phasor angle
ka: ფაზური კუთხე

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an arabic factorial symbol
ka: არაბული ფაქტორიალის სიმბოლო

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user of all of the MathML enclosure notations associated with a given mathematical expression. For instance, the expression x+y could be enclosed by a box, or enclosed by a circle. It could also be enclosed by a box and a circle and long division sign
en: and
ka: და

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction start
ka: დახრილი ხაზის დასაწყსი

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical fraction whose bar is not displayed. See https://en.wikipedia.org/wiki/Combination for an example. Note that the comma is inserted here to cause a very brief pause in the speech. Otherwise, 
en: fraction without bar, start
ka: დახრლი ხაზი ხაზის დასაწყისის გარეშე

[ctx: math fraction]
note: Translators: This word refers to the line separating the numerator from the denominator in a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: over
ka: ზემოთ

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction end
ka: დახრილი ხაზის დასასრული

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a square root. For instance, for √9 Orca would say "square root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). Note that the radicand, which follows the "of", is unknow
en: square root of
ka: კვადრატული ფესვი

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a cube root. For instance, for the cube root of 9 Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should  be spoken). Note that the radicand, which follows the "o
en: cube root of
ka: კუბური ფესვი

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is an nth root. https://en.wikipedia.org/wiki/Nth_root. For instance, for the fourth root of 9, Orca would say "fourth root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). 
en: root of
ka: ფესვი

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical root (square root, cube root, nth root). It is primarily intended to be spoken when the index of the root is not a simple expression. For instance, for the fourth root of 9, simply speaking 
en: root start
ka: ფესვის დასაწყისი

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical root (square root, cube root, nth root). For instance, for the cube root of 9, Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spo
en: root end
ka: ფესვის დასასრული

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is subscripted text in a mathematical expression. Note that the subscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more use
en: subscript
ka: ქვესკრიპტი

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is superscripted text in a mathematical expression. Note that the superscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more
en: superscript
ka: ზესკრიპტი

[ctx: math script]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is subscripted text which precedes the base in a mathematical expression. See, for instance, the MathML mmultiscripts element: http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mmultiscripts https://developer.mozill
en: pre-subscript
ka: ქვედა-ინდექსამდელი

[ctx: math script]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is superscripted text which precedes the base in a mathematical expression. See, for instance, the MathML mmultiscripts element: http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mmultiscripts https://developer.mozi
en: pre-superscript
ka: ზედა-ინდექსამდელი

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is underscripted text in a mathematical expression. Note that the underscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more
en: underscript
ka: ქვესკრიპტი

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is overscripted text in a mathematical expression. Note that the overscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more u
en: overscript
ka: ზესკრიპტი

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table.
en: table end
ka: ცხრილის დასასრული

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table which is nested inside another mathematical table.
en: nested table end
ka: ჩალაგებული ცხრილის დასასრული

note: Translators: Inaccessible means that the application cannot be read by Orca. This usually means the application is not friendly to the assistive technology infrastructure.
en: inaccessible
ka: ხელმიუწვდომელი

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Disabled
ka: გამორთულია

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will not be spoken.
en: Speaking of indentation and justification disabled.
ka: შეწევის და სწორებების წარმოთქმა გათიშულია.

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Enabled
ka: ჩართულია

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Speaking of indentation and justification enabled.
ka: შეწევის და სწორებების წარმოთქმა ჩართულია.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Learn mode.  Press escape to exit.
ka: სწავლის რეჟიმი.  გამოსასვლელად დააწექით ღილაკს Esc.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
ka: მიმდინარეობს სწავლის რეჟიმში გადასვლა.  დააწექით ნებისმიერ ღილაკს, რომ მისი ფუნქცია გაიგოთ.  იმისათვის, რომ ნახოთ ეკრანის წამკითხველის დოკუმენტაცია, დააწექით ღილაკს F1. იმისათვის, რომ ნახოთ ეკრანის წამკითხველის ნაგულისხმევი მალსახმობები, დააწექით ღილაკს F2. იმისათვის, რომ მიიღოთ ეკრანის წამკითხველის მალსახმობების სია მიმდინარე აპლიკაციისთვის, დააწექით ღილაკს F3. სწავლის რეჟიმიდან გასასვლელად დააწექით ღილაკს Esc.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a blockquote and then navigates out of it.
en: leaving blockquote.
ka: ციტატის ბლოკიდან გასვლა.

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: leaving details.
ka: დეტალებიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within an object and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving feed.
ka: ლენტიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within an object and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving figure.
ka: ფიგურიდან გასვლა.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a form and then navigates out of it.
en: leaving form.
ka: ფორმიდან გასვლა.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a panel and then navigates out of it. A grouping is a container of related widgets.
en: leaving grouping.
ka: დაჯგუფებიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving banner.
ka: ბანერიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving complementary content.
ka: შემცვლელი შემცველობიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving information.
ka: ინფორმაციიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving main content.
ka: მთავარი შემცველობიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving navigation.
ka: ნავიგაციიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving region.
ka: რეგიონიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving search.
ka: ძებიდან გასვლა.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a list and then navigates out of it.
en: leaving list.
ka: სიიდან გასვლა.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a panel and then navigates out of it. A panel is a generic container of objects, such as a group of related form fields.
en: leaving panel.
ka: პანელიდან გასვლა.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a table and then navigates out of it.
en: leaving table.
ka: ცხრილიდან გასვლა.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a tooltip in a web application and then navigates out of it.
en: leaving tooltip.
ka: მინიშნებიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving abstract.
ka: აბსტრაქტიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving acknowledgments.
ka: დადასტურებიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving afterword.
ka: ბოლოსიტყვიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving appendix.
ka: დანართიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving bibliography.
ka: ბიბლიოგრაფიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving chapter.
ka: თავიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving colophon.
ka: კოლოფონიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving conclusion.
ka: დასკვნიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving credit.
ka: ხსენებდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving credits.
ka: ხსენებიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving dedication.
ka: მიძღვნიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving endnotes.
ka: ბოლოსართებიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epigraph.
ka: ეპიგრაფიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epilogue.
ka: ეპილოგიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving errata.
ka: მორჩენილი შეცდომებიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving example.
ka: მაგალითიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving foreword.
ka: წინასიტყვაობიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving glossary.
ka: სარჩევიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving index.
ka: ინდექსიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving introduction.
ka: შესავალიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving page list.
ka: გვერდების სიიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving part.
ka: ნაწილიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving preface.
ka: შესავალიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving prologue.
ka: პროლოგიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving pullquote.
ka: ციტატიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving QNA.
ka: კდპ-დან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a suggestion and then navigates out of it. A "suggestion" is a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as in
en: leaving suggestion.
ka: მინიშნებიდან გასვლა.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving table of contents.
ka: სარჩევიდან გასვლა.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Exiting learn mode.
ka: სწავლის რეჟიმიდან გასვლა.

note: Translators: this indicates that this piece of text is a hypertext link.
en: link
ka: ბმული

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is on the same page.
en: same page
ka: იგივე გვერდი

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at the same site (but not on the same page as the link).
en: same site
ka: იგივე საიტი

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at a different site than that of the link.
en: different site
ka: სხვა საიტი

note: Translators: this refers to a link to a file, where the first item is the protocol (ftp, ftps, or file) and the second item the name of the file being linked to.
en: %(uri)s link to %(file)s
ka: %(uri)s მიბმულია ფაილზე %(file)s

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto.
en: %s link
ka: %s ბმული

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto. along with the visited state of that link.
en: visited %s link
ka: გახსნილი %s ბმული

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate amongst the list of commands presented in learn mode, as well as how to exit the list when finished.
en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
ka: გამოიყენეთ ზემოთ და ქვემოთ ისრები სიაში სასიარულოდ. გასასვლელად დააწექით ღილაკს Escape.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: All live regions set to off
ka: ყველა ცოცხალი რეგიონი გამორთულია

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: live regions politeness levels restored
ka: ცოცხალი რეგიონების ზრდილობის დონეები აღდგა

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: politeness level %s
ka: ზრდილობის დონე %s

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to assertive
ka: ცოცხალი რეგიონის დაყენება ცვლილებებზე

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to off
ka: ცოცხალი რეგიონის დაყენება გამორთულზე

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to polite
ka: ცოცხალი რეგიონის დაყენება ზრდილობიანზე

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring off
ka: ცოცხალი რეგიონების მონიტორინგი გამორთულია

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring on
ka: ცოცხალი რეგიონების მონიტორინგი ჩართულია

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that a cached message is not available 
en: no live message saved
ka: ცოცხალი შეტყობინება არ შენახულია

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that Orca's live region features have b
en: Live region support is off
ka: ცოცხალი რეგიონის მხარდაჭერა გამორთულა

[ctx: location]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a brief message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Not found
ka: ნაპოვნი არაა

note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a detailed message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Could not find current location.
ka: ვერ ვიპოვე მიმდინარე მდებარეობა.

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: off
ka: გამორთული

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: on
ka: ჩართული

note: Translators: This is to inform the user of the presence of the red squiggly line which indicates that a given word is not spelled correctly.
en: misspelled
ka: არასწორი მართლწერა

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The first thing it does is let the user know what the misspelled word is.
en: Misspelled word: %s
ka: არასწორად დაწერილი სიტყვა: %s

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The second thing it does is give the phrase containing the misspelled word in the document. This is known as the context.
en: Context is %s
ka: კონტექსტია %s

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Browse mode
ka: დათვალიერების რეჟიმი

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Focus mode
ka: კონცენტრაციის რეჟიმი

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: To enable focus mode press %s.
ka: ფოკუსის რეჟიმის ჩასართავად დააწექით %s.

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Focus mode is sticky.
ka: ფოკუსის რეჟიმი წებოვანია.

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Browse mode is sticky.
ka: დათვალიერების რეჟიმი წებოვანია.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Layout mode.
ka: განლაგების რეჟიმი.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Object mode.
ka: ობიექტის რეჟიმი.

note: Translators: This message is presented to the user when the command to move the mouse pointer to a particular object is believed to have succeeded.
en: Pointer moved to object.
ka: კურსორი გადატანილია ობიექტთან.

note: Translators: Hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. Orca has a command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If this command fails, Orca will present this message.
en: Mouse over object not found.
ka: თაგუნაგადატარებული ობიექტი არ არსებობს.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled off via command.
en: Mouse review disabled.
ka: თაგუნას გადახედვა გათიშულია.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled on via command.
en: Mouse review enabled.
ka: თაგუნას გადახედვა ჩართულია.

note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is a message that will be presented to the user when an error (such as the operation timing out) kept us
en: Error: Could not create list of objects.
ka: შეცდომა: ობიექტების სიის შექმნა შეუძლებელია.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no children.
en: No children.
ka: შვილების გარეშე.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no next sibling.
en: No next.
ka: შემდეგის გარეშე.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no parent.
en: No parent.
ka: მშობლის გარეშე.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no previous sibling.
en: No previous.
ka: წინას გარეშე.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This hierarchy can be simplified to aid with navigation. This message is spoken when the simplified view is enabled.
en: Simplified navigation enabled.
ka: გამარტივებული ნავიგაცია ჩართულია.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This hierarchy can be simplified to aid with navigation. This message is spoken when the simplified view is disabled.
en: Simplified navigation disabled.
ka: გამარტივებული ნავიგაცია გამორთულია.

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list).
en: Nesting level %d
ka: ჩადგმის დონეა %d

note: Translators: Orca has a command that moves the mouse pointer to the current location on a web page. If moving the mouse pointer caused an item to appear such as a pop-up menu, we want to present that fact.
en: New item has been added
ka: დამატებულია ახალი ელემენტები

note: Translators: Orca has a command which presents a menu with accessible actions that can be performed on the current object. This is the message that Orca presents when the object has no actions. The string substitution will be the name of the object if it has a name (e.g. "OK" or "Close") or it's acc
en: No actions found on: %s
ka: ქმედება არ არსებობს: %s

note: Translators: This is intended to be a short phrase to present the fact that no no accessible component has keyboard focus.
en: No focus
ka: ფოკუსის გარეშე

note: Translators: This message presents the fact that no accessible application has has keyboard focus.
en: No application has focus.
ka: ფოკუსის მქონე აპლიკაციის გარეშე.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from blockquote to blockquote. This is a detailed message which will be presented to the user if no more blockquotes can be found.
en: No more blockquotes.
ka: ბლოკბრჭყალების გარეშე.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from button to button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more buttons can be found.
en: No more buttons.
ka: მეტი ღილაკი აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from check box to check box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more check boxes.
ka: მეტი ჩამრთველი აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from 'large object' to 'large object'. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more large objects.
ka: მეტი დიდი ობიექტი აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving amongst web elements which have an "onClick" action. This is a detailed message which will be presented to the user if no more clickable elements can be found.
en: No more clickables.
ka: მეტი დაწკაპუნებადები აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from combo box to combo box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more combo boxes can be found.
en: No more combo boxes.
ka: მეტი ჩამოშლადი სია აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from entry to entry. This is a detailed message which will be presented to the user if no more entries can be found.
en: No more entries.
ka: მეტი ჩანაწერი აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from form field to form field. This is a detailed message which will be presented to the user if no more form fields can be found.
en: No more form fields.
ka: მეტი ფორმის ველი აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading. This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings can be found.
en: No more headings.
ka: მეტი სათაური აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading at a particular level (i.e. only <h1> or only <h2>, etc.). This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings at the desired level can be found.
en: No more headings at level %d.
ka: ვერ ვიპოვე მეტი სათაური დონეზე %d.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from iframe to iframe. This is a detailed message which will be presented to the user if no more iframes can be found.
en: No more internal frames.
ka: შიდა კადრები მეტი აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from image to image. This is a detailed message which will be presented to the user if no more images can be found.
en: No more images.
ka: მეტი გამოსახულება აღარაა.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc. This is an indication that one was not found.
en: No landmark found.
ka: ორიენტირის გარეშე.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from link to link (regardless of visited state). This is a detailed message which will be presented to the user if no more links can be found.
en: No more links.
ka: მეტი ბმული აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list to bulleted/numbered list. This is a detailed message which will be presented to the user if no more lists can be found.
en: No more lists.
ka: მეტი სია აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list item to bulleted/numbered list item. This is a detailed message which will be presented to the user if no more list items can be found.
en: No more list items.
ka: მეტი სიის ელემენტი აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from live region to live region. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. This is a detailed message which will be presented to the user if no more live regions can be found. For more info, 
en: No more live regions.
ka: მეტი ცოცხალი რეგიონის გარეშე.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from paragraph to paragraph. This is a detailed message which will be presented to the user if no more paragraphs can be found.
en: No more paragraphs.
ka: მეტი პარაგრაფი აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from radio button to radio button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more radio buttons can be found.
en: No more radio buttons.
ka: მეტი რადიო ღილაკი აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from separator to separator (e.g. <hr> tags). This is a detailed message which will be presented to the user if no more separators can be found.
en: No more separators.
ka: მეტი გამყოფი აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table to to table. This is a detailed message which will be presented to the user if no more tables can be found.
en: No more tables.
ka: მეტი ცხრილი აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from unvisited link to unvisited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more unvisited links can be found.
en: No more unvisited links.
ka: მეტი უნახავი ბმული აღარაა.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from visited link to visited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more visited links can be found.
en: No more visited links.
ka: მეტი ნანახი ბმული აღარაა.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is what Orca will present if the user performs this command when no text is selected.
en: No selected text.
ka: მეტი მონიშნული ბმული აღარაა.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak detailed information about the currently-focused link. This message is what Orca will present if the user performs this command when not on a link.
en: Not on a link.
ka: ბმულს არ წარმოადგენს.

note: Translators: This message alerts the user to the fact that what will be presented next came from a notification.
en: Notification
ka: შეტყობინება

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the bottom of the list of notifications is reached.
en: Bottom
ka: ბოლოში

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the top of the list of notifications is reached.
en: Top
ka: ზემოთ

note: Translators: This message is presented to the user when the notifications list is empty.
en: No notification messages
ka: გაფრთხილების შეტყობინებების გარეშე

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: digits
ka: ციფრები

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as digits.
ka: რიცხვების ციფრებად წარმოთქმა.

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: words
ka: სიტყვა

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as words.
ka: რიცხვების სიტყვებად წარმოთქმა.

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: off
ka: გამორთული

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: on
ka: ჩართული

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has started loading.
en: Loading.  Please wait.
ka: იტვირთება.  გთხოვთ, მოითმინოთ.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading.
en: Finished loading.
ka: ჩატვირთვა დასრულდა.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading. The string substitution is for the name of the object which has just finished loading (most likely the page's title).
en: Finished loading %s.
ka: %s-ის ჩატვირთვა დასრულდა.

note: Translators: This message is presented to the user when the page of the current document changes, e.g. as a result of navigation or scrolling. The string substitution is the number of the current page.
en: Page %d
ka: %d გვერდი

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically summarize details about the page, such as the number of elements (landmarks, forms, links, tables, etc.). The following string precedes the presentation of the summary. The string substitution is a list of i
en: Page has %s.
ka: გვერდს აქვს %s.

note: Translators: This message appears in a warning dialog when the user performs the command to get into Orca's preferences dialog when the preferences dialog is already open.
en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
ka: თქვენ უკვე გაქვთ Orca-ის მორგების ფანჯრის გაშვებული ასლი.
    დახურეთ ის, სანამ ახალს გახსნიდეთ.

note: Translators: This message is an indication of the position of the focused slide and the total number of slides in the presentation.
en: slide %(position)d of %(count)d
ka: სლაიდი %(position)d %(count)d-დან

note: Translators: This is a detailed message which will be presented as the user cycles amongst his/her saved profiles. A "profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spa
en: Profile set to %s.
ka: პროფილი დაყენებულია მნიშვნელობაზე %s.

note: Translators: This is an error message presented when the user attempts to cycle among his/her saved profiles, but no profiles can be found. A profile is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and se
en: No profiles found.
ka: პროფილები ვერ მოიძებნა.

note: Translators: this is an index value so that we can present value changes regarding a specific progress bar in environments where there are multiple progress bars (e.g. in the Firefox downloads dialog).
en: Progress bar %d.
ka: მიმდინარეობის პანელი %d.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: All
ka: ყველა

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to all.
ka: პუნქტუაციის დონე დაყენებულია ყველაზე.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Most
ka: თითქმის ყველა

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to most.
ka: პუნქტუაციის დონე დაყენებულია თითქმის ყველაზე.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: None
ka: არც_ერთი

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to none.
ka: პუნქტუაციის დონე დაყენებულია არც-ერთზე.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Some
ka: ზოგი

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to some.
ka: პუნქტუაციის დონე დაყენებულია ზოგიერთზე.

note: Translators: This message is presented to indicate that a search has begun or is still taking place.
en: Searching.
ka: ძებნა.

note: Translators: This message is presented to indicate a search executed by the user has been completed.
en: Search complete.
ka: ძებნა დასრულდა.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca's preferences have been reloaded.
en: Screen reader settings reloaded.
ka: ეკრანის მკითხველის პარამეტრები თავიდან ჩაიტვირთა.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is spoken by Orca before speaking the text which is selected. The string substitution is for the selected text.
en: Selected text is: %s
ka: მონიშნული ტექსტია: %s

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the previously-selected contents, Orca will indicate that fact instead
en: Selection deleted.
ka: მონიშნული წაიშალა.

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document is also already selected, it is likely that the insertion is due to having b
en: Selection restored.
ka: მონიშნული აღდგენილია.

note: Translators: This message is presented to the user when text had been selected in a document and no longer is, e.g. as the result of navigating without holding down the shift key.
en: Text unselected.
ka: ტექსტის მონიშვნა გაუქმდა.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the brief/non-verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
ka: ზომა: %d, %d. მდებარეობა: %d, %d.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the full/verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
ka: სიგანე: %d. სიმაღლე: %d. %d მარცხნიდან. %d ზემოდან.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been temporarily turned off.
en: Speech disabled.
ka: საუბარი გამორთულია.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been turned back on.
en: Speech enabled.
ka: საუბარი ჩართულია.

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Sleep mode disabled for %s.
ka: ძილის რეჟიმი გაითიშა %s-სთვის.

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Sleep mode enabled for %s.
ka: ძილის რეჟიმ ჩაირთო %s-სთვის.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: faster.
ka: უფროსწრაფად.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: slower.
ka: უფრონელა.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: higher.
ka: უფრომაღლა.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: lower.
ka: უფროდაბლა.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: louder.
ka: უფროხმამაღლა.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: softer.
ka: უფრორბილად.

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: brief
ka: დიაგნოსტიკური შეტყობინებების დონე: მოკლე

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: verbose
ka: დიაგნოსტიკური შეტყობინებების დონე: ყველა

note: Translators: We replace the ellipses (both manual and UTF-8) with a spoken string. The extra space you see at the beginning is because we need the speech synthesis engine to speak the new string well. For example, "Open..." turns into "Open dot dot dot".
en:  dot dot dot
ka:  წერტილი წერტილი წერტილი

note: Translators: This message is presented when the user attempts to use a command specific to a spreadsheet, such as reading the input line, but is not in a spreadsheet.
en: Not in a spreadsheet.
ka: ელცხრილი არაა.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is launched.
en: Screen reader on.
ka: ეკრანის მკითხველი ჩართულია.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is quit.
en: Screen reader off.
ka: ეკრანის მკითხველი გამორთულია.

note: Translators: This message means speech synthesis is not installed or working.
en: Speech is unavailable.
ka: საუბარი მიუწვდომელია.

[ctx: status bar]
note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a brief message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Not found
ka: ნაპოვნი არაა

note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a detailed message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Status bar not found
ka: სტატუსის ზოლი ვერ ვიპოვე

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This message lets them know a string they were searching for was not found.
en: string not found
ka: სტრიქონი ვერ ვიპოვე

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys off.
ka: სტრუქტურული ნავიგაციის ღილაკები გამორთულია.

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys on.
ka: სტრუქტურული ნავიგაციის ღილაკები ჩართულია.

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move to the next structural navigation object. In Orca, "structural navigation" refers to quickly moving through a document by jumping amongst objects of a given type, such as from link to link, or from heading to heading, or from form field to
en: Not found
ka: ნაპოვნი არაა

note: Translators: This message describes the (row, col) position of a table cell.
en: Row %(row)d, column %(column)d.
ka: მწკრივი %(row)d, სვეტი %(column)d.

note: Translators: This message is presented to indicate the user is in the last cell of a table in a document.
en: End of table
ka: ცხრილის დასასრული

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak cell
ka: უჯრედის წარმოთქმა

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak row
ka: ახლა წარმოთქმა

note: Translators: a uniform table is one in which each table cell occupies one row and one column (i.e. a perfect grid). In contrast, a non-uniform table is one in which at least one table cell occupies more than one row and/or column.
en: Non-uniform
ka: არაერთგვაროვანი

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. If the user gives a table navigation command but is not in a table, presents this message.
en: Not in a table.
ka: ცხრილი არაა.

note: Translators: Orca has commands for navigating within a table, e.g. to the next cell in a given direction. This string is the message that will be presented when those commands are disabled.
en: Table navigation disabled.
ka: ცხრილის ნავიგაცია გათიშულია.

note: Translators: Orca has commands for navigating within a table, e.g. to the next cell in a given direction. This string is the message that will be presented when those commands are enabled.
en: Table navigation enabled.
ka: ცხრილის ნავიგაცია ჩართულია.

note: Translators: This is a message presented to users when the columns in a table have been reordered.
en: Columns reordered
ka: სვეტები გადაადგილებულია

note: Translators: This is a message presented to users when the rows in a table have been reordered.
en: Rows reordered
ka: მწკრივები გადაადგილებულია

note: Translators: this is in reference to a column in a table. The substitution is the index (e.g. the first column is "column 1").
en: column %d
ka: სვეტი %d

note: Translators: this is in reference to a column in a table. If the user is in the first column of a table with five columns, the position is "column 1 of 5"
en: column %(index)d of %(total)d
ka: სვეტი %(index)d %(total)d-დან

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell below the current cell and is already in the last row.
en: Bottom of column.
ka: სვეტის ბოლო.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell above the current cell and is already in the first row.
en: Top of column.
ka: სვეტის თავი.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s selected
ka: მონიშნულია სვეტი %s

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the rang
en: Columns %s through %s selected
ka: მონიშნულია სვეტები %s-დან %s-მდე

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the ra
en: Columns %s through %s unselected
ka: მონიშვნა მოხსნილია სვეტებიდან %s-%s

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s unselected
ka: სვეტის %s მონიშვნა გაუქმდა

note: Translators: this is in reference to a row in a table. The substitution is the index (e.g. the first row is "row 1").
en: row %d
ka: მწკრივი %d

note: Translators: this is in reference to a row in a table. If the user is in the the first row of a table with five rows, the position is "row 1 of 5"
en: row %(index)d of %(total)d
ka: მწკრივი %(index)d %(total)d-დან

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the left of the current cell and is already in the first column.
en: Beginning of row.
ka: მწკრივის დასაწყისი.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the right of the current cell and is already in the last column.
en: End of row.
ka: მწკრივის დასასრული.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted a table row.
en: Row deleted.
ka: მწკრივი წაიშალა.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted the last row of a table.
en: Last row deleted.
ka: ბოლო მწკრივი წაიშალა.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row.
en: Row inserted.
ka: მწკრივი ჩასმულია.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row at the end of the table. This typically happens when the user presses Tab from within the last cell of the table.
en: Row inserted at the end of the table.
ka: წკრივი დაემატა ცხრილის ბოლოში.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s selected
ka: მწკრივი %s მოინიშნა

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An exa
en: Rows %s through %s selected
ka: მონიშნულია მწკრივები %s-დან %s-მდე

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An e
en: Rows %s through %s unselected
ka: გაუქმდა მონიშვნა მწკრივებისთვის %s-დან %s-მდე

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s unselected
ka: მწკრივის %s მონიშვნა გაუქმდა

[ctx: text]
note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: selected
ka: მონიშნული

[ctx: text]
note: Translators: when the user unselects (un-highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: unselected
ka: მოუნიშნავი

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours, %M minutes and %S seconds
ka: %H საათი, %M წუთი და %S წამი

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours and %M minutes
ka: %H საათი და %M წუთი

note: Translators: this is information about a unicode character reported to the user.  The value is the unicode number value of this character in hex.
en: Unicode %s
ka: უნიკოდი %s

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's undo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: undo
ka: გაუქმება

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's redo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: redo
ka: გამეორება

note: Translators: This message presents the Orca version number.
en: Screen reader version %s.
ka: ეკრანის მკითხველის ვერსია %s.

note: Translators: This is presented when the user has navigated to a line with only whitespace characters (space, tab, etc.) on it.
en: white space
ka: თეთრი გამოტოვება

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the top of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the bottom and continue looking upwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to bottom.
ka: გადატანა ბოლოსკენ.

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the bottom of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the top and continue looking downwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to top.
ka: გადატანა თავისკენ.

note: Translators, normally layered panes and tables have items in them. Thus it is noteworthy when this is not the case. This message is presented to the user to indicate the current layered pane or table contains zero items.
en: 0 items
ka: 0 ელემენტი

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
ka[0]: უჯრედი %d მწკრივს იკავებს

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en:  %d column |  %d columns
ka[0]:  %d სვეტი

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
ka[0]: უჯრედი %d სვეტს იკავებს

note: Translators: This message describes the number of characters in a string.
en: %d characters | %d characters
ka[0]: %d სიმბოლო

note: Translators: This message describes the number of characters that were just selected in a body of text.
en: %d character selected | %d characters selected
ka[0]: არჩეულია %d სიმბოლო

note: Translators: This message describes the number of characters that were just unselected in a body of text.
en: %d character unselected | %d characters unselected
ka[0]: %d სიმბოლოს მონიშვნა გაუქმდა

note: Translators: People can enter a string of text that is too wide to be fully displayed in a spreadsheet cell. This message will be spoken if such a cell is encountered.
en: %d character too long | %d characters too long
ka[0]: %d სიმბოლო მეტისმეტად ბევრია

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a braille message containing the app which just claimed focus.
en: (%d dialog) | (%d dialogs)
ka[0]: (%d დიალოგი)

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a spoken message containing the app which just claimed focus.
en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
ka[0]: %d ფოკუსის არმქონე ფანჯარა

note: Translators: This is the size of a file in bytes
en: %d byte | %d bytes
ka[0]: %d ბაიტი

note: Translators: This message informs the user who many files were found as a result of a search.
en: %d file found | %d files found
ka[0]: ნაპოვნია %d ფაილი

note: Translators: This message presents the number of forms in a document.
en: %d form | %d forms
ka[0]: %d ფორმა

note: Translators: This message presents the number of headings in a document.
en: %d heading | %d headings
ka[0]: %d მიმართულება

note: Translators: This message presents the number of items in a layered pane or table.
en: %d item | %d items
ka[0]: %d ელემენტი

note: Translators: This message presents the number of landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: %d landmark | %d landmarks
ka[0]: %d ორიენტირი

note: Translators: Orca has several commands that search for, and present a list of, objects based on one or more criteria. This is a message that will be presented to the user to indicate how many matching items were found.
en: %d item found | %d items found
ka[0]: ნაპოვნია %d ელემენტი

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested blockquotes, such as can be seen in deep email threads, and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
ka[0]: %d ციტატის ბლოკიდან გასვლა.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested lists and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
ka[0]: %d სიიდან გასვლა.

note: Translators: This message describes a list in web content for which the size is unknown. Examples include unlimited scrolling news/article feeds on social media sites, and message lists on services such as gmail where you're currently viewing messages 1-100 out of some huge, unspecified number. Norm
en: List of unknown size
ka: უცნობი ზომის სია

note: Translators: This message describes a bulleted or numbered list.
en: List with %d item | List with %d items
ka[0]: სია %d ელემენტით

note: Translators: This message describes the number of items of a bulleted or numbered list that is inside of another list.
en: Nested list with %d item | Nested list with %d items
ka[0]: ერთმანეთში ჩალაგებული სია %d ელემენტით

note: Translators: This message describes a news/article feed whose size is unknown, such as can be found on social media sites that have unlimited scrolling, adding and/or removing items as the user moves up or down. Normally Orca announces "feed with n articles" when the count is known. This is the corr
en: Feed of unknown size
ka: უცნობი ზომის ელტა

note: Translators: This message describes the number of articles (news items, social media posts, etc.) in a feed.
en: Feed with %d article | Feed with %d articles
ka[0]: ლენტა %d სტატიით

note: Translators: This message describes a description list. See https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/dl Note that the "term" here corresponds to the "dt" element
en: Description list with %d term | Description list with %d terms
ka[0]: აღწერების სია %d ელემენტით

note: Translators: A GtkNotebook (https://docs.gtk.org/gtk4/class.Notebook.html) is an example of a "tab list". This message describes the tab list to the user.
en: Tab list with %d tab | Tab list with %d tabs
ka[0]: ჩანართების სია %d ჩანართით

note: Translators: This message describes a description list. A given term ("dt" element) can have 0 or more values ("dd" elements). This message presents the number values a particular term has. See https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/dl
en: %d value | %d values
ka[0]: %d მნიშვნელობა

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: math table with %d row | math table with %d rows
ka[0]: მათემატიკის ცხრილი %d მწკრივით

note: Translators: this represents the number of columns in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable Translators: this represents the number of rows in a mathematic table which is nested inside another mathematical table. Translators: this represents the number of 
en: %d column | %d columns
ka[0]: %d სვეტი

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table which is nested inside another mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
ka[0]: ერთმანეთში ჩალაგებული მათემატიკის ცხრილი %d მწკრივით

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of messages in a list.
en: %d message.
     | %d messages.
ka[0]: %d შეტყობინება.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the value of a slider, progress bar, or other such component.
en: %d percent. | %d percent.
ka[0]: %d პროცენტი.

note: Translators: This message announces the percentage of the document that has been read. The value is calculated by knowing the index of the current position divided by the total number of objects on the page.
en: %d percent of document read | %d percent of document read
ka[0]: დოკუმენტის %d პროცენტი წაკითხულია

note: Translators: this represents a text attribute expressed in pixels, such as a margin, indentation, font size, etc.
en: %d pixel | %d pixels
ka[0]: %d პიქსელი

note: Translators: Orca will tell you how many characters are repeated on a line of text. For example: "22 space characters". The %d is the number and the %s is the spoken word for the character.
en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
ka[0]: %(count)d %(repeatChar)s სიმბოლო

note: Translators: This message is presented to indicate the number of selected objects (e.g. icons) and the total number of those objects.
en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
ka[0]: მონიშნულია %(index)d ელემენტი %(total)d-დან

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands which are not specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
ka[0]: აღმოჩენილია %d ეკრანის წამკითხველის ნაგულისხმევი მალსახმობი.

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
ka[0]: აღმოჩენილია %(count)d ეკრანის წამკითხველის მალსახმობი აპლიკაციისთვის %(application)s.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of space characters in a string.
en: %d space | %d spaces
ka[0]: %d გამოტოვება

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of tab characters in a string.
en: %d tab | %d tabs
ka[0]: %d ტაბულაცია

note: Translators: This message presents the number of tables in a document.
en: %d table | %d tables
ka[0]: %d ცხრილი

note: Translators: This message describes a table for which both the number of rows and the number of columns are unknown. Normally Orca announces the table dimensions (e.g. "table with 100 rows 15 columns"). When both counts are unknown, it presents this.
en: table of unknown size
ka: უცნობი ზომის ცხრილი

note: Translators: This message describes a table for which the number of rows is unknown, but the number of columns is known. This might occur in a vertically infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
ka[0]: ცხრილი %d სვეტით. მწკრივების რიცხვი უცნობია

note: Translators: This message describes a table for which the number of columns is unknown, but the number of rows is known. This might occur in a horizontally infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
ka[0]: ცხრილი %d მწკრივით. სვეტების რიცხვი უცნობია

note: Translators: this represents the number of rows in a table.
en: table with %d row | table with %d rows
ka[0]: ცხრილი %d მწკრივით

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of seconds.
en: %d second ago | %d seconds ago
ka[0]: %d წამის წინ

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of minutes.
en: %d minute ago | %d minutes ago
ka[0]: %d წუთის წინ

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of hours.
en: %d hour ago | %d hours ago
ka[0]: %d საათის წინ

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of days.
en: %d day ago | %d days ago
ka[0]: %d დღის წინ

note: Translators: This message presents the number of unvisited links in a document.
en: %d unvisited link | %d unvisited links
ka[0]: %d უხილავი ბმული

note: Translators: This message presents the number of visited links in a document.
en: %d visited link | %d visited links
ka[0]: %d გახსნილი ბმული

note: Translators: this is a indication of the focused icon and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: on %(index)d of %(total)d
ka: %(index)d-ზე %(total)d-დან

note: Translators: this refers to the position of an item in a list or group of objects, such as menu items in a menu, radio buttons in a radio button group, combobox item in a combobox, etc.
en: %(index)d of %(total)d
ka: %(index)d %(total)d-დან

note: Translators: this refers to the position of an item in a list for which the size is unknown. Examples include unlimited scrolling news/article feeds on social media sites, and message lists on services such as gmail where you're currently viewing messages 1-100 out of some huge, unspecified number. 
en: item %(index)d
ka: %(index)d-ე ელემენტი

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list). This string is specifically for braille. Because braille displays lack real estate, we're using a shorter strin
en: LEVEL %d
ka: დონე %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the spoken version.
en: tree level %d
ka: ხის დონე %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the braille version.
en: TREE LEVEL %d
ka: ხის დონე %d

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: details for %s
ka: დეტალები %s-სთვის

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: has details in %s
ka: აქვს დეტალები %s-ში

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be s
en: suggestion
ka: მინიშნება

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason for including the editable state as part of the role is to make it possible for users to quickly identify combo boxes in which a value 
en: editable combo box
ka: ჩასწორებადი ჩამოშლადი სია

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role is to describe elements in web content which have the contenteditable attribute set to true, indicating that the element can be edited b
en: editable content
ka: ჩასწრებადი შემცველობა

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The feed role is a scrollable list of articles where scrolling may cause articles to be added to or removed from either end of the list. https://w
en: feed
ka: ლენტა

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The figure role is a perceivable section of content that typically contains a graphical document, images, code snippets, or example text. https://
en: figure
ka: სურათი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the abstract in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-abstract
en: abstract
ka: ანოტაცია

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the acknowledgments in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-acknowledgments
en: acknowledgments
ka: მადლობების სია

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the afterword in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-afterword
en: afterword
ka: ბოლოსიტყვა

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the appendix in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-appendix
en: appendix
ka: დანართი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a bibliography entry in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-biblioentry
en: bibliography entry
ka: ბიბლიოგრაფიის ჩანაწერი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the bibliography in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-bibliography
en: bibliography
ka: ბიბლიოგრაფია

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a chapter in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-chapter
en: chapter
ka: თავი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the colophon in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-colophon
en: colophon
ka: კოლოფონი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the conclusion in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-conclusion
en: conclusion
ka: დასკვნა

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the cover in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-cover
en: cover
ka: ყდა

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a single credit in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-credit
en: credit
ka: კრედიტი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the credits in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-credits
en: credits
ka: კრედიტები

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the dedication in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-dedication
en: dedication
ka: მიძღვნა

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a single endnote in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-endnote
en: endnote
ka: ბოლოსართის

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the endnotes in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-endnotes
en: endnotes
ka: ბოლოსართები

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epigraph in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epigraph
en: epigraph
ka: ეპიგრაფია

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epilogue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epilogue
en: epilogue
ka: ეპილოგი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the errata in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-errata
en: errata
ka: მორჩენილი შეცდომები

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to an example in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-example
en: example
ka: მაგალითი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the foreword in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-foreword
en: foreword
ka: წინასტყვაობა

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the glossary in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-glossary
en: glossary
ka: სარჩევი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the index in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-index
en: index
ka: ინდექსი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the introduction in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-introduction
en: introduction
ka: შესავალი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a pagebreak in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pagebreak
en: page break
ka: გვერდის გახლეჩა

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a page list in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pagelist
en: page list
ka: გვერდების სია

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a named part in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-part
en: part
ka: ნაწილი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the preface in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-preface
en: preface
ka: შესავალი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the prologue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-prologue
en: prologue
ka: პროლოგი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a pullquote in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pullquote
en: pullquote
ka: ციტატა

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a questions-and-answers section in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-qna In English, "QNA" 
en: QNA
ka: კდპ

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the subtitle in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-subtitle
en: subtitle
ka: ქვესათაური

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the table of contents in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-toc
en: table of contents
ka: Სარჩევი

note: Translators: The 'h' in this string represents a heading level attribute for content that you might find in something such as HTML content (e.g., <h1>). The translated form is meant to be a single character followed by a numeric heading level, where the single character is to indicate 'heading'.
en: h%d
ka: სათ%d

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: horizontal scroll bar
ka: თარაზული ჩოჩია

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: vertical scroll bar
ka: შვეული ჩოჩია

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: horizontal slider
ka: თარაზული სლაიდერი

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: vertical slider
ka: შვეული სლაიდერი

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: horizontal splitter
ka: თარაზული გამყოფი

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: vertical splitter
ka: შვეული გამყოფი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "switch" role is a "light switch" style toggle, such as can be seen in https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: switch
ka: გადართვა

note: Translators: This is an alternative name for the parent object of a series of icons.
en: Icon panel
ka: ხატულის პანელი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "banner" role is defined in the ARIA specification as "A region that contains mostly site-oriented content, rather than page-specific content.
en: banner
ka: ბანერი

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "complementary" role is defined in the ARIA specification as "A supporting section of the document, designed to be complementary to the main c
en: complementary content
ka: შემცვლელი შემცველობა

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "contentinfo" role is defined in the ARIA specification as "A large perceivable region that contains information about the parent document. Ex
en: information
ka: ინფორმაცია

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "main" role is defined in the ARIA specification as "The main content of a document." See https://www.w3.org/TR/wai-aria-1.1/#main
en: main content
ka: მთავარი შემცველობა

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "navigation" role is defined in the ARIA specification as "A collection of navigational elements (usually links) for navigating the document o
en: navigation
ka: ნავიგაცია

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "search" role is defined in the ARIA specification as "A landmark region that contains a collection of items and objects that, as a whole, com
en: search
ka: ძებნა

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason for including the visited state as part of the role is to make it possible for users to quickly identify if the link is associated with
en: visited link
ka: გახსნილი ბმული

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to ascending.
en: sorted ascending
ka: დალაგებულია ზრდადობით

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to descending.
en: sorted descending
ka: დალაგებულია კლებადობით

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set, but the nature of the sort order is unknown or something other than ascending or descending.
en: sorted
ka: დალაგებულია

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have an "onClick" action.
en: clickable
ka: დაწკაპუნებადი

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: collapsed
ka: აკეცილი

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: expanded
ka: გაფართოებული

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have a longdesc attribute. http://www.w3.org/TR/WCAG20-TECHS/H45.html
en: has long description
ka: აქვს გრძელი აღწერა

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: horizontal
ka: ჰორიზონტალური

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: vertical
ka: ვერტიკალური

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box. Please don't use the same translation as for "selected", or it will be impossible to differentiate a checkbox in a list-item.
en: checked
ka: ჩართულია

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box. Please don't use the same translation as for "not selected", or it will be impossible to differentiate a checkbox in a list-item.
en: not checked
ka: შემოწმებული არაა

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: on
ka: ჩართული

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: off
ka: გამორთული

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: partially checked
ka: ნაწილობრივ ჩართული

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: pressed
ka: დაწოლილი

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: not pressed
ka: არ არის დაჭერილი

[ctx: listitem]
note: Translators: This is a state which applies to an item or option in a selectable list.
en: not selected
ka: არჩეული არაა

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: selected
ka: მონიშნული

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: not selected
ka: არჩეული არაა

[ctx: tablecell]
note: Translators: This is a state which applies to a table cell.
en: not selected
ka: არჩეული არაა

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: visited
ka: ნამყოფი

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: unvisited
ka: უნახავი

note: Translators: This state represents an item on the screen that has been set insensitive (or grayed out).
en: grayed
ka: განაცრისფრებული

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the spoken ver
en: read only
ka: მხოლოდ კითხვისთვის

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the braille ve
en: rdonly
ka: მხოლოდ-წასაკითხად

note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_REQUIRED set to inform the user that this field must be filled out.
en: required
ka: აუცილებელია

note: Translators: "multi-select" refers to a web form list in which more than one item can be selected at a time.
en: multi-select
ka: მრავალი მონიშნული

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when all we know is that an error has occurred, but not the type of error.
en: invalid entry
ka: არასწორი ჩანაწერი

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when all we know is that an error has occurred, but not the type of error. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a
en: invalid
ka: მცდარი

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to spelling.
en: invalid spelling
ka: არასწორი მართლწერა

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when the error is related to spelling. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a limited size.
en: spelling
ka: მართლწერა

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to grammar.
en: invalid grammar
ka: არასწორი გრამატიკა

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when the error is related to grammar. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a limited size.
en: grammar
ka: გრამატიკა

en: Default
ka: ნაგულისხმევი

en: Uppercase
ka: დიდი სიმბოლოები

en: Hyperlink
ka: ჰიპერბმული

en: System
ka: სისტემა

en: Application
ka: აპლიკაცია

en: Window
ka: ფანჯარა

en: Screen Reader Preferences
ka: ეკრანის მკითხველის მორგება

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Help
ka: _დახმარება

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Apply
ka: _გადატარება

en: _Laptop
ka: _ლეპტოპი

en: Keyboard Layout
ka: კლავიატურის განლაგება

en: Active _Profile:
ka: აქტიური _პროფილი:

en: Start-up Profile:
ka: გაშვებისას ჩასატვირთი პროფილი:

note: This button will load the selected settings profile in the application.
en: _Load
ka: _ჩატვირთვა

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: Save _As
ka: _შენახვა, როგორც

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Remove
ka: _წაშლა

en: Profiles
ka: პროფილები

en: _Present tooltips
ka: _მიმდინარე მინიშნებები

en: Speak object under mo_use
ka: თაგუნას _ქვეშ მყოფი ობიექტის წარმოთქმა

en: Mouse
ka: თაგუნა

en: _Time format:
ka: _დროის ფორმატი:

en: Dat_e format:
ka: _თარიღის ფორმატი:

en: Time and Date
ka: თარიღი და დრო

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically speak the current percentage.
en: _Speak updates
ka: განახლებების _წარმოთქმა

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically display the current percentage in braille.
en: _Braille updates
ka: ბრაილის _განახლებები

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Here this is a label for a spin button through which a user can customize the frequency in seconds an announcement should be made regarding the current value of a progress bar.
en: Frequency (secs):
ka: სიხშირე (წმ):

note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. The options are all progress bars, only progress bars in the active application, or only progress bars in the current window.
en: Applies to:
ka: ეხება:

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically emit beeps which increase in pitch as the value of the progress bar increases.
en: Bee_p updates
ka: განახლებების _პიპინი

note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to several options related to which progress bars Orca should speak and how often Orca should speak them.
en: Progress Bar Updates
ka: მიმდინარეობის პანელის განახლებები

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if rewind and fast forward is enabled, Up Arrow and Down Arrow can be used within Say All to quickly move within the document to re-hear something which 
en: Enable _rewind and fast forward in Say All
ka: _გადახვევის და სწრაფად დაკვრის ჩართვა ყველაფრის წარმოთქმისას

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if structural navigation is enabled for Say All, users can use commands such as H/Shift+H to jump to the next/previous heading, P/Shift+P to jump to the 
en: Enable _structural navigation in Say All
ka: სტრუქტურული _ნავიგაციის ჩართვა ყველაფრის წარმოთქმისას

note: Translators: Say all by refers to the way that Orca will say (speak) an amount of text -- in particular, where Orca where insert pauses. There are currently two choices (supplied by a combo box to the right of this label): say all by sentence and say all by line.  If Orca were speaking a work of fic
en: Say All B_y:
ka: ყველაფრის თ_ქმა:

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered before speaking the text. At the end of the text, Orca will announce
en: Announce block_quotes in Say All
ka: _ციტატის ბლოკების გამოცხადება ყველაფრის წარმოთქმისას

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered before speaking the content of that list. At the end of the l
en: Announce li_sts in Say All
ka: _სიების გამოცხადება ყველაფრის წარმოთქმისას

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered before speaking the content of that table. At t
en: Announce _tables in Say All
ka: ც_ხრილების გამოცხადება ყველაფრის წარმოთქმისას

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered before speaking the new location. At the end of the panel contents, Orca 
en: Announce _panels in Say All
ka: _პანელების გამოცხადება ყველაფრის წარმოთქმისას

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered before speaking the contents of that form. At the end of the form, Orca wi
en: Announce _forms in Say All
ka: _ფორმების გამოცხადება ყველაფრის წარმოთქმისას

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce when an ARIA landmark has been entered or exited. ARIA landmarks are the W3C defined HTML tag attribute
en: Announce land_marks in Say All
ka: _ორიენტირების გამოცხადება ყველაფრის წარმოთქმისას

en: Say All
ka: ყველაფრის თქმა

en: General
ka: მთავარი

en: Vo_lume:
ka: _ხმის სიმაღლე:

en: Pi_tch:
ka: _ტონი:

en: _Rate:
ka: _სიჩქარე:

en: _Person:
ka: _პიროვნება:

en: _Language:
ka: ე_ნა:

en: Speech synthesi_zer:
ka: საუბრის სინ_თესატორი:

en: Speech _system:
ka: საუბრის _სისტემა:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: _Voice type:
ka: _ხმის ტიპი:

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all; say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: _Capitalization style:
ka: _რეგისტრის სტილი:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: Voice Type Settings
ka: ხმის ტიპის მორგება

note: Translators: If this setting is enabled, 123 will be spoken as the individual digits 1 2 3; otherwise, it will be sent to the synthesizer and (likely) spoken as one hundred and twenty three.
en: Speak _numbers as digits
ka: რიცხვების ციფრებად _წარმოთქმა

en: Global Voice Settings
ka: გლობალურ ხმის პარამეტრები

en: Voice
ka: ხმა

en: _Enable speech
ka: _საუბრის ჩართვა

en: Ver_bose
ka: _მეტი შეტყობინება

en: Verbosity
ka: გამოტანილი შეტყობინებების რაოდენობა

en: _All
ka: _ყველა

en: Punctuation Level
ka: პუნქტუაციის დონე

note: Translators: If this setting is enabled, Orca will only speak text which is actually displayed on the screen. It will NOT speak things like the role of an item (e.g. checkbox) or its state (e.g. not checked) or say misspelled to indicate the presence of red squiggly spelling error lines -- things wh
en: Only speak displayed text
ka: მხოლოდ ნაჩვენები ტექსტის წაკითხვა

en: Speak blank lines
ka: ცარიელი ხაზების წარმოთქმა

en: Speak _indentation and justification
ka: შეწევისა და სწორებების წარმოთქმა

en: Spea_k object mnemonics
ka: ობიექტის მნემონიკის _წარმოთქმა

note: Translators: This checkbox toggles whether or not Orca says the child position (e.g., item 6 of 7).
en: Speak child p_osition
ka: შვილის _მდებარეობის წარმოთქმა

en: Speak tutorial messages
ka: სახელმძღვანელოს შეტყობინებების წარმოთქმა

note: Translators: Orca has system messages which are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via speech, such as confirming the toggling of an Orca setting via command.  In instances where the message t
en: _System messages are detailed
ka: _სისტემური შეტყობინებები დეტალურია

note: Translators: Orca has a command to present font and formatting information, including foreground and background color. The setting associated with this checkbox determines how Orca will speak colors: As rgb values or as names (e.g. light blue).
en: S_peak colors as names
ka: _ფერის სახელების წარმოთქმა

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of the b
en: Announce block_quotes during navigation
ka: ციტატის ბლოკების გამოცხადება ნავიგაციის_ას

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered as the user arrows into it and before speaking the list content. Upon navigati
en: Announce _lists during navigation
ka: _სიების გამოცხადება ნავიგაციისას

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered as the user arrows into it and before speaking the table content
en: Announce _tables during navigation
ka: _ცხრილების გამოცხადება ნავიგაციისას

note: Translators: The misspelled-word indicator is the red squiggly line that appears underneath misspelled words in editable text fields. If this setting is enabled, when a user first moves into a word with this indicator, or types a misspelled word causing this indicator to appear, Orca will announce t
en: Speak _misspelled-word indicator
ka: _არასწორად დაწერილი სიტყვის მაჩვენებლის წარმოთქმა

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of th
en: Announce _panels during navigation
ka: _პანელების გამოცხადება ნავიგაციისას

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce the ARIA landmark that has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of 
en: Announce land_marks during navigation
ka: _ორიენტრირების გამოცხადება ნავიგაციისას

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of the 
en: Announce _forms during navigation
ka: _ფორმების გამოცხადება ნავიგაციისას

note: Translators: If this checkbox is checked, Orca will speak the accessible description of an object. Whereas the accessible name of an object tends to be short and typically corresponds to what is displayed on screen, the contents of the accessible description tend to be longer, e.g. matching the text
en: Speak _description
ka: _აღწერის წარმოთქმა

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a spreadsheet. If this setting is enabled, Orca will speak the entire row; if it is disabled, Orca will only speak the cell with focus.
en: Speak full row in sp_readsheets
ka: სრული მწკრივის წარმოთქმა ელცხ_რილებში

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a document table. In this context, document tables include tables such as those found in Writer documents as well as HTML table elements, but exclude spread
en: Speak full row in _document tables
ka: სრული მწკრივის წარმოთქმა _დოკუმენტის ცხრილებში

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a GUI table, such as a GtkTreeView. Document tables, such as those found in Writer and web content, and spreadsheet tables such as those found in Calc are n
en: Speak full row in _GUI tables
ka: სრული მწკრივის წარმოთქმა ინტე_რფეისის ცხრილებში

en: Spoken Context
ka: წარმოთქმული შემცველობა

en: Speech
ka: საუბარი

en: Enable Braille _support
ka: _ბრაილის მხარდაჭერის ჩართვა

en: _Abbreviated role names
ka: როლების _აბრევიატურები

en: Disable _end of line symbol
ka: _ხაზის ბოლოს სიმბოლოს გამორთვა

note: Translators: This string is associated with a combo box which allows the user to select the set of symbols to be used when Orca presents print strings on a refreshable braille display. Braille symbols vary from language to language due in part to what print letters exist for that language. The other
en: Contraction _Table:
ka: შემოკლებების _ცხრილი:

en: _Enable Contracted Braille
ka: შ_ემოკლებული ბრაილის ჩართვა

note: Translators: If this option is enabled, Orca will adjust the text shown on the braille display so that only full words are shown. If it is not enabled, Orca uses all of the cells on the display, but some words might not be fully shown requiring the user to scroll to see the remainder.
en: Enable _word wrap
ka: სიტყვების _გადატანის ჩართვა

en: Display Settings
ka: ეკრანის მორგება

[ctx: braille dots]
note: Translators: This option refers to the dot or dots in braille which will be used to underline certain characters.
en: _None
ka: არ_ცერთი

en: Selection Indicator
ka: მონიშვნის მაჩვენებელი

en: Hyperlink Indicator
ka: ჰიპერბმულის მაჩვენებელი

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements in that they are temporarily shown on the refreshable braille display. Upon removal of the message, the original contents of the braille display are restored. This checkbox allows the user to toggle this feat
en: Enable flash _messages
ka: _სწრაფი შეტყობინებების ჩართვა

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: D_uration (secs):
ka: _ხანგრძლივობა (წმ):

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _persistent
ka: შეტყობინებები _მუდმივია

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _detailed
ka: _დეტალური შეტყობინებები

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Flash Message Settings
ka: სწრაფი შეტყობინებების მორგება

en: Braille
ka: ბრაილური

en: Enable _key echo
ka: ღილაკ_ის ექოს ჩართვა

en: Enable _alphabetic keys
ka: _ანბანის ასოების პიპინის ჩართვა

en: Enable n_umeric keys
ka: რიცხვების ღი_ლაკების პიპინის ჩართვა

en: Enable _punctuation keys
ka: _პუნქტუაციის ღილაკების პინის ჩართვა

en: Enable _space
ka: გამოტოვები_ს ღილაკის პიპინის ჩართვა

en: Enable _modifier keys
ka: _მოდიფიკატორი ღილაკების პიპინის ჩართვა

en: Enable _function keys
ka: _ფუნქციური ღილაკების პიპინის ჩართვა

en: Enable ac_tion keys
ka: ქმედები_ს ღილაკების პიპინის ჩართვა

en: Enable _navigation keys
ka: _ნავიგაციის ღილაკების პიპინის ჩართვა

en: Enable echo by _word
ka: პიპინი სიტყ_ვების მიხედვით

en: Enable echo by _sentence
ka: პიპინი _წინადადებების მიხედვით

en: Echo
ka: ექო

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
ka: ეკრანის მკითხველის _მოდიფიკატორი ღილაკები:

en: Key Bindings
ka: კლავიატურის ბმები

en: Pronunciation Dictionary
ka: გამოთქმის ლექსიკონი

en: _New entry
ka: _ახალი ჩანაწერი

en: _Delete
ka: _წაშლა

en: Pronunciation
ka: გამოთქმა

en: Text attributes
ka: ტექსტის ატრიბუტები

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _bottom button, move that attribute to the bottom of the list. The ordering in the 
en: Move to _bottom
ka: _ბოლოში ჩამოტანა

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _down one button, move that attribute down one line in the list. The ordering in the l
en: Move _down one
ka: _ერთით დაბლა ჩატანა

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _up one button, move that attribute up one line in the list. The ordering in the list 
en: Move _up one
ka: ერთით _მაღლა ატანა

note: Translators:  This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _top button, move that attribute to the top of the list. The ordering in the list 
en: Move to _top
ka: _თავში ატანა

en: Adjust selected attribute
ka: მონიშნული ატრიბუტის მორგება

en: Braille Indicator
ka: ბრაილის ინდიკატორი

en: Text Attributes
ka: ტექსტის ატრიბუტები

note: Translators: this is a structure to assist in the generation of spoken military-style spelling.  For example, 'abc' becomes 'alpha bravo charlie'. It is a simple structure that consists of pairs of letter : word(s) where the letter and word(s) are separate by colons and each pair is separated by com
en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
ka: a: ალფა, b : ბრავო, c: ჩარლი, d: დელტა, e: ექო, f: ფოქსტროტი, g: გოლფი, h: ჰოტელი, i: ინდია, j: ჯულიეტა,k: კილო, l: ლიმა, m: მაიკი, n: ნოემბერი, o: ოსკარი,p: პაპა, q: ქვებეკი, r: რომეო, s: სიერა, t: ტანგო, u: უნიფორმა, v: ვიქტორი, w: ვისკი,x: იქსრეი, y: იანკი, z: ზულუ

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the background color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background color
ka: ფონის ფერი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether to make the background color for each character the height of the highest font used on the current line, or the height of the font used for the current character. It will be a "true" or "false" value. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.ht
en: background full height
ka: ფონის სრული სიმაღლე

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the background color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background stipple
ka: ფონის სურათი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the direction of the text. Values are "none", "ltr" or "rtl". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: direction
ka: მიმართულება

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is editable. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: editable
ka: ჩასწორებადი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the font family name of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: family name
ka: საოჯახო სახელი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the foreground color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground color
ka: წინა პლანის ფერი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the foreground color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground stipple
ka: წინა პლანის სურათი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the effect applied to the font used by the text. See: http://www.w3.org/TR/2002/WD-css3-fonts-20020802/#font-effect http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: font effect
ka: ფონტის ეფექტი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the indentation of the text (in pixels). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: indent
ka: შეწევა

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs
en: mistake
ka: შეცდომა

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: this attribute specifies whether the text is invisible. It will be a "true" or "false" value. S
en: invisible
ka: უხილავი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies how the justification of the text. Values are "left", "right", "center" or "fill". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: justification
ka: სწორება

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the language that the text is written in. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: language
ka: ენა

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the left margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left margin
ka: მარცხენა ზღვარი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the height of the line of text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-line-height http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line height
ka: ხაზის სიმაღლე

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute refers to the named style which is associated with the entire paragraph and which controls the default formatting (font, text size, alignment, etc.) of that paragraph. Examples of paragraph styles include "Heading 1", "Heading 2", "Caption", "Footnote", "Text Body", "Titl
en: paragraph style
ka: პარაგრაფის სტილი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave above each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels above lines
ka: პიქსელი ხაზის ზემოთ

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave below each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels below lines
ka: პიქსელი ხაზის ქვემოთ

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave between wrapped lines inside the same newline-terminated line (paragraph). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels inside wrap
ka: პიქსელი გადატანის შიგნით

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the right margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right margin
ka: მარჯვენა ზღვარი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the number of pixels that the text characters are risen above the baseline. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rise
ka: აწევა

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the scale of the characters. The value is a string representation of a double. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: scale
ka: სასწორი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the size of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: size
ka: ზომა

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the stretch of he text, if set. Values are "ultra_condensed", "extra_condensed", "condensed", "semi_condensed", "normal", "semi_expanded", "expanded", "extra_expanded" or "ultra_expanded". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: stretch
ka: გაწელვა

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is strike though (in other words, whether there is a line drawn through it). Values are "true" or "false". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: strike through
ka: ხაზის გადასმა

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the slant style of the text, if set. Values are "normal", "oblique" or "italic". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: style
ka: სტილი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the decoration of the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-decoration http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text decoration
ka: ტექსტის დეკორაცია

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the angle at which the text is displayed (i.e. rotated from the norm) and is represented in degrees of rotation. See: http://www.w3.org/TR/2003/CR-css3-text-20030514/#glyph-orientation-horizontal http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: text rotation
ka: ტექსტის შებრუნება

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the shadow effects applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-shadow http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text shadow
ka: ტექსტის ჩრდილი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies whether the text is underlined. Values are "none", "single", "double" or "low". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: underline
ka: ხაზგასმული

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies what vertical alignment property has been applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: vertical align
ka: ვერტიკალური სწორება

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the weight of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/fonts.html#propdef-font-weight
en: weight
ka: წონა

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the wrap mode of the text, if any. Values are "none", "char" or "word". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: wrap mode
ka: გადატანის რეჟიმი

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the way the text is written. Values are "lr-tb", "rl-tb", "tb-rl", "tb-lr", "bt-rl", "bt-lr", "lr", "rl" and "tb". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttrib
en: writing mode
ka: წერის რეჟიმი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invisible", "editable", bg-full-height", "strikethrough", "bg-stipple" and "fg-stipple". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: true
ka: სიმართლე

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invisible", "editable", bg-full-height", "strikethrough", "bg-stipple" and "fg-stipple". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: false
ka: მცდარი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect", "underline", "text-shadow", "wrap mode" and "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: none
ka: არაფერი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: engrave
ka: ამოტვიფვრა

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: emboss
ka: ამოტვიფრვა

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: outline
ka: კონტური

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: overline
ka: ხაზზემოდანგადასმული

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line through
ka: გადახაზული

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: blink
ka: ციმციმი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-shadow". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: black
ka: შავი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: single
ka: ერთი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: double
ka: ორმაგი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: low
ka: დაბალი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: char
ka: სიმბ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: word
ka: სიტყვა

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode." It corresponds to GTK_WRAP_WORD_CHAR, defined in the Gtk documentation as "Wrap text, breaking lines in between words, or if that is not enough, also between graphemes." See: http://developer.gnome.
en: word char
ka: სიტყვით სიმბოლოთი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ltr
ka: მარცხნიდან მარჯვნივ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rtl
ka: მარჯვნიდან მარცხნივ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left
ka: მარცხნივ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right
ka: მარჯვენა

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". In Gecko, when no justification has be explicitly set, they report a justification of "start".
en: no justification
ka: სწორების გარეშე

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: fill
ka: შევსება

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra condensed
ka: ულტრა შესქელებული

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra condensed
ka: ექსტრა შესქელებული

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: condensed
ka: შესქელებული

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi condensed
ka: ნახევრად-შესქელებული

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch" and "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: normal
ka: ნორმალური

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi expanded
ka: ნახევრად-გაფართოებული

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: expanded
ka: გაფართოებული

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra expanded
ka: ექსტრა გაფართოებული

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra expanded
ka: ულტრა გაფართოებული

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: small caps
ka: დაპატარავებული დიდი ასოები

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: oblique
ka: ირიბი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: italic
ka: დახრილი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Default
ka: ნაგულისხმევი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Text body
ka: ტექსტის სხეული

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Heading
ka: სათაური

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: sub
ka: ქვე

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: super
ka: ზე

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: top
ka: მწვერვალი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-top
ka: ტექსტის-ზემოთ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: middle
ka: შუა

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: bottom
ka: ბოლოში

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-bottom
ka: ტექსტის-ქვემოთ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align" and "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: inherit
ka: მემკვიდრეობით

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr-tb
ka: მარცხ-მარჯვ-ზემო-ქვემო

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl-tb
ka: მარჯვ-მარცხ-ზემო-ქვემო

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-rl
ka: ზემო-ქვემო-მარჯვ-მარცხ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-lr
ka: ზემო-ქვემო-მარცხ-მარჯვ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-rl
ka: ქვემო-ზემო-მარჯვ-მარცხ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-lr
ka: ზემო-ქვემო-მარცხ-მარჯვ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr
ka: მარცხ-მარჯვ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl
ka: მარჯვ-მარცხ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb
ka: ზემო-ქვემო

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "strikethrough." It refers to the line style.
en: solid
ka: მყარი

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invalid". It is an indication that the text is not spelled correctly. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: This is the text-spelling attribute. See: http://wi
en: spelling
ka: მართლწერა
