orca - en to ckb translation catalogue (279 entries)

en: Orca screen reader
ckb: خوێنەری پەردەی ئۆرکا

note: Translators: short braille for the rolename of an invalid GUI object. We strive to keep it under three characters to preserve real estate.
en: ???
ckb: ؟؟؟

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
ckb: کێشان

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a form. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "form".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: form
ckb: فۆرم

note: Translators: short braille for the rolename of a heading.
en: hdng
ckb: سەرەوە

note: Translators: short braille for the rolename of a image.
en: img
ckb: وێنە

note: Translators: short braille for the rolename of a link.
en: lnk
ckb: بەستەر

note: Translators: short braille for the rolename of a list.
en: lst
ckb: لیست

note: Translators: short braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: sctn
ckb: بەش

note: Translators: short braille for the rolename of a separator.
en: seprtr
ckb: جیاکار

note: Translators: short braille for the rolename of a spin button.
en: spin
ckb: سوڕان

note: Translators: short braille for the rolename of a table.
en: tbl
ckb: خشتە

note: Translators: short braille for the rolename of a table cell.
en: cll
ckb: خانە

note: Translators: short braille for the rolename of a terminal.
en: term
ckb: تێرم

note: Translators: short braille for the rolename of a text entry field.
en: txt
ckb: دەق

note: Translators: short braille for the rolename of a toggle button.
en: tglbtn
ckb: دوگمە

note: Translators: short braille for the rolename of a toolbar.
en: tbar
ckb: توڵا

note: Translators: short braille for the rolename of a tree.
en: tre
ckb: درەخت

note: Translators: short braille for when the rolename of an object is unknown.
en: unk
ckb: نەز

note: Translators: short braille for the rolename of a header.
en: hdr
ckb: سەر

note: Translators: short braille for the rolename of a footer.
en: ftr
ckb: خوار

note: Translators: short braille for the rolename of a paragraph.
en: para
ckb: بەند

note: Translators: short braille for the rolename of a autocomplete.
en: auto
ckb: خۆکار

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Spanish Grade 1
ckb: پلەی ئیسپانی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 2
ckb: پلەی فەڕەنسی کەنەدی ٢

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 2
ckb: پلەی فەڕەنسی فەڕەنسی ٢

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Latvian Grade 1
ckb: پلەی لاتیڤی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Netherlands Dutch Grade 1
ckb: پلەی ئەڵمانی هؤلەندی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 0
ckb: پلەی نەرویجی ٠

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 1
ckb: پلەی نەرویجی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 2
ckb: پلەی نەرویجی ٢

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 3
ckb: پلەی نەرویجی ٣

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Polish Grade 1
ckb: پلەی پۆڵەندی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Portuguese Grade 1
ckb: پلەی پرتوگالی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Swedish Grade 1
ckb: پلەی سویدی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Arabic Grade 1
ckb: پلەی عەرەبی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 1
ckb: پلەی وێڵزی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 2
ckb: پلەی وێڵزی ٢

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 0
ckb: پلەی ئەڵمانی ٠

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 1
ckb: پلەی ئەڵمانی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 2
ckb: پلەی ئەڵمانی ٢

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 2
ckb: پلەی ئینگلیزی بەڕیتانی ٢

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 1
ckb: پلەی ئینگلیزی بەڕیتانی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 1
ckb: پلەی ئینگلیزی ئەمریکی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 2
ckb: پلەی ئینگلیزی ئەمریکی ٢

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 1
ckb: پلەی فەڕەنسی کەنەدی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 1
ckb: پلەی فەڕەنسی فەڕەنسی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Greek Grade 1
ckb: پلەی یۆنانی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hindi Grade 1
ckb: پلەی هندی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian 8 dot computer
ckb: کۆمپیوتەری هەنگاری ٨ خاڵی

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 1
ckb: پلەی هەنگاری ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Italian Grade 1
ckb: پلەی ئیتاڵی ١

note: Translators: These is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Belgium Dutch Grade 1
ckb: پلەی بەلجیکی ئەڵمانی ١

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
ckb: بۆشایی

note: Translators: this is the spoken word for the newline character
en: newline
ckb: دێڕێکی نوێ

note: Translators: this is the spoken word for the tab character Translators: this is how someone would speak the name of the tab key
en: tab
ckb: بازدەر

note: Translators: this is the spoken word for the character '!' (U+0021)
en: exclaim
ckb: سەرسوڕمان

note: Translators: this is the spoken word for the character '"' (U+0022)
en: quote
ckb: دەقی وەرگیراو

note: Translators: this is the spoken word for the character '#' (U+0023)
en: number
ckb: ژمارە

note: Translators: this is the spoken word for the character '$' (U+0024)
en: dollar
ckb: دۆلار

note: Translators: this is the spoken word for the character '%' (U+0025)
en: percent
ckb: ڕێژە

note: Translators: this is the spoken word for the character '&' (U+0026)
en: and
ckb: و

note: Translators: this is the spoken word for the character ''' (U+0027)
en: apostrophe
ckb: نیشانەی خاوەنیەتی

note: Translators: this is the spoken word for the character '(' (U+0028)
en: left paren
ckb: کەوانەی چەپ

note: Translators: this is the spoken word for the character ')' (U+0029)
en: right paren
ckb: کەوانەی ڕاست

note: Translators: this is the spoken word for the character '*' (U+002a)
en: star
ckb: ئەستێرە

note: Translators: this is the spoken word for the character '+' (U+002b) Translators: this is how someone would speak the name of the plus key
en: plus
ckb: زیادکردن

note: Translators: this is the spoken word for the character ',' (U+002c)
en: comma
ckb: کۆما

note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d)
en: dash
ckb: بەندەک

note: Translators: this is the spoken word for the character '.' (U+002e)
en: dot
ckb: خاڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character '/' (U+002f)
en: slash
ckb: لارەهێڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character ':' (U+003a)
en: colon
ckb: جووتخاڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character ';' (U+003b)
en: semicolon
ckb: نیمچەخاڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character '< ' (U+003c)
en: less
ckb: بچووکتر

note: Translators: this is the spoken word for the character '=' (U+003d)
en: equals
ckb: یەکسان

note: Translators: this is the spoken word for the character '> ' (U+003e)
en: greater
ckb: گەورەتر

note: Translators: this is the spoken word for the character '?' (U+003f)
en: question
ckb: پرسیار

note: Translators: this is the spoken word for the character '@' (U+0040)
en: at
ckb: @

note: Translators: this is the spoken word for the character '[' (U+005b)
en: left bracket
ckb: ئەستوونی چەپ

note: Translators: this is the spoken word for the character '\' (U+005c)
en: backslash
ckb: لارهێڵێ دوواوە

note: Translators: this is the spoken word for the character ']' (U+005d)
en: right bracket
ckb: ئەستوونی ڕاست

note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e)
en: caret
ckb: دیارکەری سەرەوە

note: Translators: this is the spoken word for the character '_' (U+005f)
en: underline
ckb: ژێرهێڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character '{' (U+007b)
en: left brace
ckb: لاری ڕاست

note: Translators: this is the spoken word for the character '|' (U+007c)
en: vertical bar
ckb: توڵی ستوونی

note: Translators: this is the spoken word for the character '}' (U+007d)
en: right brace
ckb: لاری ڕاست

note: Translators: this is the spoken word for the character '~' (U+007e) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the tilde glyph
en: tilde
ckb: ناوەڕاستەهێڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character '¡' (U+00a1)
en: inverted exclamation point
ckb: هێمای سەرسوڕمانی هەڵگەڕاوە

note: Translators: this is the spoken word for the character '¢' (U+00a2)
en: cents
ckb: سەند

note: Translators: this is the spoken word for the character '£' (U+00a3)
en: pounds
ckb: پاوەندی ئیستەرلینی

note: Translators: this is the spoken word for the character '¤' (U+00a4)
en: currency sign
ckb: هێمای دراو

note: Translators: this is the spoken word for the character '¥' (U+00a5)
en: yen
ckb: یەن

note: Translators: this is the spoken word for the character '¦' (U+00a6)
en: broken bar
ckb: توڵی شکاو

note: Translators: this is the spoken word for the character '§' (U+00a7)
en: section
ckb: بەش

note: Translators: this is the spoken word for the character '©' (U+00a9)
en: copyright
ckb: مافی لبەرگرتنەوە

note: Translators: this is the spoken word for the character '¬' (U+00ac)
en: logical not
ckb: نەخێری ژیربێژەکی

note: Translators: this is the spoken word for the character '®' (U+00ae)
en: registered
ckb: تۆمارکراو

note: Translators: this is the spoken word for the character '¯' (U+00af)
en: macron
ckb: هێلێسەرەوە

note: Translators: this is the spoken word for the character '°' (U+00b0)
en: degrees
ckb: پلە

note: Translators: this is the spoken word for the character '±' (U+00b1)
en: plus or minus
ckb: زیادکردن یا کەمکردن

note: Translators: this is the spoken word for the character '´' (U+00b4) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the acute glyph
en: acute
ckb: ئەکیوت

note: Translators: this is the spoken word for the character 'µ' (U+00b5)
en: mu
ckb: نیو

note: Translators: this is the spoken word for the character '¶' (U+00b6)
en: paragraph marker
ckb: دیارکەری بەند

note: Translators: this is the spoken word for the character '·' (U+00b7)
en: middle dot
ckb: خاڵی ناوەڕاست

note: Translators: this is the spoken word for the character '¸' (U+00b8) Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the cedilla glyph
en: cedilla
ckb: جیاکەرەوە

note: Translators: this is the spoken word for the character '¼' (U+00bc)
en: one fourth
ckb: چارەگ

note: Translators: this is the spoken word for the character '½' (U+00bd)
en: one half
ckb: نیوە

note: Translators: this is the spoken word for the character '¾' (U+00be)
en: three fourths
ckb: سێ چارەگ

note: Translators: this is the spoken word for the character '¿' (U+00bf)
en: inverted question mark
ckb: هەڵگەڕاوەی هێمای پرسیار

note: Translators: this is the spoken word for the character 'á' (U+00e1)
en: a acute
ckb: ئەکیوت تیژ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Á' (U+00c1)
en: A ACUTE
ckb: A ئەکیوت

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ä' (U+00c4)
en: A UMLAUT
ckb: A دووخاڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Å' (U+00c5)
en: A RING
ckb: بازنەی A

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ç' (U+00c7)
en: C CEDILLA
ckb: C سێدیلا

note: Translators: this is the spoken word for the character 'É' (U+00c9)
en: E ACUTE
ckb: E ئەکیوت

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ë' (U+00cb)
en: E UMLAUT
ckb: E دووخاڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Í' (U+00cd)
en: I ACUTE
ckb: I ئەکیوت

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ó' (U+00d3)
en: O ACUTE
ckb: O ئەکیوت

note: Translators: this is the spoken word for the character '×' (U+00d7)
en: times
ckb: چەندجارە

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ø' (U+00d8)
en: O STROKE
ckb: O هێڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ú' (U+00da)
en: U ACUTE
ckb: U ئەکیوت

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ü' (U+00dc)
en: U UMLAUT
ckb: U دووخاڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ý' (U+00dd)
en: Y ACUTE
ckb: Y ئەکیوت

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Þ' (U+00de)
en: THORN
ckb: سۆرن

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ß' (U+00df)
en: s sharp
ckb: s تیژ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ä' (U+00e4)
en: a umlaut
ckb: a دووخاڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'å' (U+00e5)
en: a ring
ckb: a بازنە

note: Translators: this is the spoken word for the character 'é' (U+00e9)
en: e acute
ckb: e ئەکیوت

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ë' (U+00eb)
en: e umlaut
ckb: e دووخاڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'í' (U+00ed)
en: i acute
ckb: i ئەکیوت

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ï' (U+00ef)
en: i umlaut
ckb: i دووخاڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ó' (U+00f3)
en: o acute
ckb: o ئەکیوت

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ö' (U+00f6)
en: o umlaut
ckb: o دووخاڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character '÷' (U+00f7)
en: divided by
ckb: دابەشکراو بەسەر

note: Translators: this is the spoken word for the character 'þ' (U+00fe)
en: thorn
ckb: سۆرن

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ú' (U+00fa)
en: u acute
ckb: u ئەکیوت

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ü' (U+00fc)
en: u umlaut
ckb: u دووخاڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ý' (U+00fd)
en: y acute
ckb: y ئەکیوت

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ÿ' (U+00ff)
en: y umlaut
ckb: y دووخاڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ÿ' (U+0178)
en: Y UMLAUT
ckb: Y دووخاڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ƒ' (U+0192)
en: florin
ckb: فلۆرین

note: Translators: this is the spoken word for the character '–' (U+2013)
en: en dash
ckb: بەندەکی جیاکار

note: Translators: this is the spoken word for the left single quote: ‘ (U+2018)
en: left single quote
ckb: هێمای دەقی تاک چەپ

note: Translators: this is the spoken word for the right single quote: ’ (U+2019)
en: right single quote
ckb: هێمای دەقی تاک  ڕاست

note: Translators: this is the spoken word for the character '‚' (U+201a)
en: single low quote
ckb: هێمای دەقی تاک خوارەوە

note: Translators: this is the spoken word for the character '“' (U+201c)
en: left double quote
ckb: هێمای دەقی دووانی چەپ

note: Translators: this is the spoken word for the character '”' (U+201d)
en: right double quote
ckb: هێمای دەقی دووانی ڕاست

note: Translators: this is the spoken word for the character '„' (U+201e)
en: double low quote
ckb: هێمای دەقی دووانی خوار

note: Translators: this is the spoken word for the character '†' (U+2020)
en: dagger
ckb: هێمای خەنجەر

note: Translators: this is the spoken word for the character '‡' (U+2021)
en: double dagger
ckb: هێمای دوو خەنجەر

note: Translators: this is the spoken word for the character '•' (U+2022)
en: bullet
ckb: خاڵی تێر

note: Translators: this is the spoken word for the character '‣' (U+2023)
en: triangular bullet
ckb: خاڵی سێگۆشە

note: Translators: this is the spoken word for the character '‰' (U+2030)
en: per mille
ckb: بۆ هەر میلێک

note: Translators: this is the spoken word for the character '′' (U+2032)
en: prime
ckb: پرایم

note: Translators: this is the spoken word for the character '″' (U+2033)
en: double prime
ckb: پرایمی دووانی

note: Translators: this is the spoken word for the character '‴' (U+2034)
en: triple prime
ckb: پرایمی سیانی

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁃' (U+2043)
en: hyphen bullet
ckb: بەستهێڵ

note: Translators: this is the spoken word for the character '€' (U+20ac)
en: euro
ckb: یۆرۆ

note: Translators: this is the spoken word for the character '™' (U+2122)
en: trademark
ckb: هێمای بازرگانی

note: Translators: this is the spoken word for the character '✓' (U+2713) It can be used as a bullet in a list.
en: check mark
ckb: هێمای ڕاست

note: Translators: this is the spoken word for the character '✔' (U+2714) It can be used as a bullet in a list.
en: heavy check mark
ckb: هێمای ڕاستی تێر

note: Translators: this is the spoken word for the character 'x' (U+2717) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list.  The goal is to inform the user of the appearance of the bullet, while making it clear that it is a bullet and not simply the typed letter 'x'.  "Ballot
en: x-shaped bullet
ckb: هێمای x

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁰' (U+2070)
en: superscript 0
ckb: سەرنووس ٠

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁴' (U+2074)
en: superscript 4
ckb: سەرنووس ٤

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁵' (U+2075)
en: superscript 5
ckb: سەرنووس ٥

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁶' (U+2076)
en: superscript 6
ckb: سەرنووس ٦

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁷' (U+2077)
en: superscript 7
ckb: سەرنووس ٧

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁸' (U+2078)
en: superscript 8
ckb: سەرنووس ٨

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁹' (U+2079)
en: superscript 9
ckb: سەرنووس ٩

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁺' (U+207a)
en: superscript plus
ckb: سەرنووسی زیادکردن

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁻' (U+207b)
en: superscript minus
ckb: سەرنووس لێدەرکردن

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁼' (U+207c)
en: superscript equals
ckb: سەرنووس یەکسان

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁽' (U+207d)
en: superscript left paren
ckb: سەرنووسی کەوانەی چەپ

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁾' (U+207e)
en: superscript right paren
ckb: سەرنووسی کەوانەی راست

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ⁿ' (U+207f)
en: superscript n
ckb: سەرنووسی n

note: Translators: this is the spoken word for the character '₀' (U+2080)
en: subscript 0
ckb: ژێرنووسی ٠

note: Translators: this is the spoken word for the character '₁' (U+2081)
en: subscript 1
ckb: ژێرنووسی ١

note: Translators: this is the spoken word for the character '₂' (U+2082)
en: subscript 2
ckb: ژێرنووسی ٢

note: Translators: this is the spoken word for the character '₃' (U+2083)
en: subscript 3
ckb: ژێرنووسی ٣

note: Translators: this is the spoken word for the character '₄' (U+2084)
en: subscript 4
ckb: ژێرنووسی ٤

note: Translators: this is the spoken word for the character '₅' (U+2085)
en: subscript 5
ckb: ژێرنووسی ٥

note: Translators: this is the spoken word for the character '₆' (U+2086)
en: subscript 6
ckb: ژێرنووسی ٦

note: Translators: this is the spoken word for the character '₇' (U+2087)
en: subscript 7
ckb: ژێرنووسی ٧

note: Translators: this is the spoken word for the character '₈' (U+2088)
en: subscript 8
ckb: ژێرنووسی ٨

note: Translators: this is the spoken word for the character '₉' (U+2089)
en: subscript 9
ckb: ژێرنووسی ٩

note: Translators: this is the spoken word for the character '₊' (U+208a)
en: subscript plus
ckb: ژێرنووسی زیاکردن

note: Translators: this is the spoken word for the character '₋' (U+208b)
en: subscript minus
ckb: ژێرنووسی لێدەرکردن

note: Translators: this is the spoken word for the character '₌' (U+208c)
en: subscript equals
ckb: ژێرنووسی یەکسان

note: Translators: this is the spoken word for the character '₍' (U+208d)
en: subscript left paren
ckb: ژێرنووسی کەوانەی چەپ

note: Translators: this is the spoken word for the character '₎' (U+208e)
en: subscript right paren
ckb: ژێرنووسی کەوانەی ڕاست

note: Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00A as a bullet which looks like the black square: ■ (U+25A0).  Therefore, please use the same translation for this character.
en: black square
ckb: چوارگۆشەی ڕەش

note: Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00C as a bullet which looks like the black diamond: ◆ (U+25C6).  Therefore, please use the same translation for this character.
en: black diamond
ckb: ئەڵماسی ڕەش

note: Translators: This refers to U+FFFC, the "object replacement character." This character appears in the accessible text of documents and serves as indication of the presence of an object within the text (e.g. an image or form field inside a paragraph). In an application which has full accessibility su
en: object replacement character
ckb: نووسەی گۆرەڕی تەنەکان

note: Translators: the Orca "SayAll" command allows the user to press a key and have the entire document in a window be automatically spoken to the user. If the user presses any key during a SayAll operation, the speech will be interrupted and the cursor will be positioned at the point where the speech wa
en: Speaks entire document.
ckb: هەموو بەڵگەنامەکان پیشاندەدات

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak details about a link, such as the uri and type of link.
en: Speaks link details.
ckb: پێشاندانی وردەکاری بەستەر.

note: Translators: This command will cause the window's status bar contents to be spoken.
en: Speaks the status bar.
ckb: پیشاندانی توڵی ئاگانامەکان.

note: Translators: This command will cause the window's title to be spoken.
en: Speaks the title bar.
ckb: پیشاندانی توڵی ناونیشانەکان.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.
en: Opens the Find dialog.
ckb: کردنەوەی پەنجەرەی دۆزینەوە.

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the previous bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to previous bookmark location.
ckb: بگەڕێوە بۆ شوێنی دڵخوازی پێشوو.

note: Translators: this command moves the user to the location stored at the bookmark. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to bookmark.
ckb: بڕۆ بۆ دڵخوازەکان

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the next bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to next bookmark location.
ckb: بڕۆ بۆ شوێنی دڵخوازی داهاتوو.

note: Translators: this event handler binds an in-page accessible object location to the given input key command.
en: Add bookmark.
ckb: دڵخواز زیاد بکە.

note: Translators: this event handler saves all bookmarks for the current application to disk.
en: Save bookmarks.
ckb: دڵخوازەکان پاشەکەوت بکە.

note: Translators: Orca has a command to present the current time in speech and in braille.
en: Present current time.
ckb: کاتی ئێستا پێشکەش بکە.

note: Translators: Orca has a command to present the current date in speech and in braille.
en: Present current date.
ckb: ڕؤژی ئێستا پێشکەش بکە.

note: Translators: Orca has a command to present the pixel size and location of the current object. This string is how this command is described in the list of keyboard shortcuts.
en: Present size and location of current object.
ckb: شوێن و قەبارەی ئێشتای تەن پێشکەش بکە

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the left.
en: Line Left
ckb: چەپی هێڵ

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the right.
en: Line Right
ckb: ڕاستی هێڵ

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls up.
en: Line Up
ckb: سەروی هێڵ

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls down.
en: Line Down
ckb: خواروی هێڵ

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, it instructs the braille display to freeze.
en: Freeze
ckb: بەستن

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the top left of the window.
en: Top Left
ckb: سەرەوەی چەپ

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the bottom left of the window.
en: Bottom Left
ckb: خواروی چەپ

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
ckb: شوێنی دیاریکەر

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display toggles between six-dot braille and eight-dot braille.
en: Six Dots
ckb: شەش خاڵ

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents a whole set of buttons known as cursor routing keys and are a way for a user to move the application's caret to the position indicated on t
en: Cursor Routing
ckb: ئاراستەی جێنیشاندەر

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents the start of a selection operation. It is called "Cut Begin" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Begin
ckb: دەستپێکردن بەبڕین

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents marking the endpoint of a selection. It is called "Cut Line" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Line
ckb: بڕینی هێڵ

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to next character.
ckb: بچۆ بۆ نووسەی داهاتوو.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to previous character.
ckb: بڕۆ بۆ نووسەی پێشوو

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to next word.
ckb: بڕۆ بۆ وشەی داهاتوو.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to previous word.
ckb: بڕۆ بۆ وشەی پێشوو.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to next line.
ckb: بڕۆ بۆ هێڵی داهاتوو.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to previous line.
ckb: بڕؤ بۆ هێڵی پێشوو.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the top of the file.
ckb: بڕۆ بۆ سەرەوەی پەڕگە.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the bottom of the file.
ckb: بڕۆ بۆ خوارەوەی پەڕگە.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the beginning of the line.
ckb: بڕۆ بۆ سەرەتایی هێڵ.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the end of the line.
ckb: بڕۆ بۆ کۆتایی هێڵ.

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the next object.
ckb: بڕؤ بۆ تەنی داهاتوو

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Goes to the previous object.
ckb: بڕۆ بۆ تەنی پێشوو.

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Goes to previous button.
ckb: بڕۆ بۆ دوگمەی پێشوو.

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Goes to next button.
ckb: بڕۆ بۆ دوگمەی داهاتوو.

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Displays a list of buttons.
ckb: نیشاندانی لیستەی دوگمەکان.

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the start of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Goes to start of container.
ckb: بڕۆ بۆ سەرەتای کۆنتێنەر.

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the end of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Goes to end of container.
ckb: بڕۆ بۆ کۆتایی کۆنتێنەر.

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Cancel
ckb: _پاشگەزبوونەوە

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _OK
ckb: _باشە

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: icon
ckb: وێنۆچکە

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which can be used in any setting, task, or application. They are not specific to, for instance, web browsing.
en: Default
ckb: بنەڕەت

[ctx: keybindings]
note: Translators: Modified is a table column header in Orca's preferences dialog. This column contains a checkbox which indicates whether a key binding for an Orca command has been changed by the user to something other than its default value.
en: Modified
ckb: دەستکاریکراوە

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Application" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active application (but not necessarily in the current window).
en: Application
ckb: نەرمەواڵا

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a button.
en: Button
ckb: دوگمە

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the description of an element.
en: Description
ckb: كورتەیەک

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the state of a widget. Examples include "checked"/"not checked"
en: State
ckb: پارێزگا

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the URI of a link.
en: URI
ckb: یووئارئای

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the value of a form field.
en: Value
ckb: نرخ

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Links
ckb: به‌سته‌ره‌كان

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Lists
ckb: لیستەکان

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting the content of the screen and other messages.
en: Default
ckb: بنەڕەت

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting information which is not displayed on the screen as text, but is still being communicated by the system in some visual fashion. For instance, Orca says "misspelled" to indicate the presence of the red squiggly line found under a spel
en: System
ckb: سیسته‌م

note: Translators: this is how someone would speak the name of the menu key
en: menu
ckb: پێڕست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊨' (U+22a8)
en: true
ckb: راستە

[ctx: generic name]
note: Translators: Sometimes when we attempt to get the name of an accessible software application, we fail because the app or one of its elements is defunct. This is a generic name so that we can still refer to this element in messages.
en: application
ckb: داوانامە

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: None
ckb: هیج

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Disabled
ckb: ناچالاککراو

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Enabled
ckb: چالاككراو

note: Translators: this indicates that this piece of text is a hypertext link.
en: link
ckb: بەستەر

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: off
ckb: ناکارا

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the bottom of the list of notifications is reached.
en: Bottom
ckb: خوارەوە

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: off
ckb: ناکارا

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: None
ckb: هیج

note: Translators: this represents a text attribute expressed in pixels, such as a margin, indentation, font size, etc.
en: %d pixel | %d pixels
ckb[0]: %d پیکسڵ
ckb[1]: %d پیکسڵ

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: off
ckb: ناکارا

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when all we know is that an error has occurred, but not the type of error. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a
en: invalid
ckb: هەڵەیە

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Close
ckb: _داخستن

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Find
ckb: _دۆزینەوە

en: Default
ckb: بنەڕەت

en: System
ckb: سیسته‌م

en: Application
ckb: نەرمەواڵا

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Help
ckb: _یارمەتی

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Apply
ckb: _جێبەجێکردن

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: Save _As
ckb: پاشەکەوتکردن _وەک

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Remove
ckb: ـسڕینەوە

en: Mouse
ckb: مشک

en: General
ckb: گشتی

en: _Delete
ckb: _سڕینەوە

[ctx: textattr]
note: The following are the known values of some of these text attributes. These values were found in the Atk documentation at: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute No doubt there will be more, and as they are found, they can be added to this table so they can be translated.
en: true
ckb: راستە

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: low
ckb: ئاستی نزم

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Default
ckb: بنەڕەت
