orca master - en to fa translation catalogue (1778 entries)

en: Orca Screen Reader
fa: صفحه‌خوان اورکا

note: Translators: short braille for the rolename of an invalid GUI object. We strive to keep it under three characters to preserve real estate.
en: ???
fa: ؟؟؟

note: Translators: short braille for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the short braille words: they we strive to keep them around three characters to preserve real estate on the braille display.  The letters are chosen to make them unique across all other rolenames, and they typically act lik
en: alrt
fa: هشدار

note: Translators: short braille for the rolename of an animation widget.
en: anim
fa: پویا

note: Translators: short braille for the rolename of an arrow widget.
en: arw
fa: پیکان

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar widget.
en: cal
fa: تقویم

note: Translators: short braille for the rolename of a canvas widget.
en: cnv
fa: بوم

note: Translators: short braille for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: cptn
fa: عنوان

note: Translators: short braille for the rolename of a checkbox. Translators: short braille for the rolename of a check menu item.
en: chk
fa: تیم

note: Translators: short braille for the rolename of a color chooser.
en: clrchsr
fa: رنگزین

note: Translators: short braille for the rolename of a column header. Translators: short braille for the rolename of a table column header.
en: colhdr
fa: سرستون

note: Translators: short braille for the rolename of a combo box.
en: cbo
fa: جعبا

note: Translators: short braille for the rolename of a date editor.
en: dat
fa: تاریخ

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop icon. Translators: short braille for the rolename of a icon.
en: icn
fa: نقشک

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop frame. Translators: short braille for the rolename of a frame.
en: frm
fa: قاب

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a dial. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "dial".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: dial
fa: شماره

note: Translators: short braille for the rolename of a dialog.
en: dlg
fa: گفتگو

note: Translators: short braille for the rolename of a directory pane.
en: dip
fa: قابشاخ

note: Translators: short braille for the rolename of an HTML document frame. Translators: short braille for the rolename of an html container.
en: html
fa: زبان نشانه‌گذاری فرامتن

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
fa: رسم

note: Translators: short braille for the rolename of a file chooser.
en: fchsr
fa: پرونگز

note: Translators: short braille for the rolename of a filler.
en: flr
fa: پرکن

note: Translators: short braille for the rolename of a font chooser.
en: fnt
fa: قلمگز

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a form. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "form".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: form
fa: از

note: Translators: short braille for the rolename of a glass pane.
en: gpn
fa: قابشیشه

note: Translators: short braille for the rolename of a heading.
en: hdng
fa: عنوان

note: Translators: short braille for the rolename of a image.
en: img
fa: تصویر

note: Translators: short braille for the rolename of an internal frame.
en: ifrm
fa: قاب درونی

note: Translators: short braille for the rolename of a label.
en: lbl
fa: برچسب

note: Translators: short braille for the rolename of a layered pane.
en: lyrdpn
fa: قاب لایه‌ای

note: Translators: short braille for the rolename of a link.
en: lnk
fa: پیوند

note: Translators: short braille for the rolename of a list.
en: lst
fa: سیاهه

note: Translators: short braille for the rolename of a list item.
en: lstitm
fa: مورد سیاهه

note: Translators: short braille for the rolename of a menu.
en: mnu
fa: فهرست

note: Translators: short braille for the rolename of a menu bar.
en: mnubr
fa: نوار فهرست

note: Translators: short braille for the rolename of a menu item.
en: mnuitm
fa: مورد فهرست

note: Translators: short braille for the rolename of an option pane.
en: optnpn
fa: قاب اختیاری

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab.
en: pgt
fa: زبانه صفحه

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab list.
en: tblst
fa: سیاهه زبانه

note: Translators: short braille for the rolename of a panel.
en: pnl
fa: تابلو

note: Translators: short braille for the rolename of a password field.
en: pwd
fa: جای گذرواژه

note: Translators: short braille for the rolename of a popup menu.
en: popmnu
fa: فهرست بالاپریدنی

note: Translators: short braille for the rolename of a progress bar.
en: pgbar
fa: نوار پیشرفت

note: Translators: short braille for the rolename of a push button.
en: btn
fa: دکمخه

note: Translators: short braille for the rolename of a radio button.
en: radio
fa: رادیو

note: Translators: short braille for the rolename of a radio menu item.
en: rdmnuitm
fa: مورد فهرست رادیویی

note: Translators: short braille for the rolename of a root pane.
en: rtpn
fa: قاب ریشه

note: Translators: short braille for the rolename of a row header. Translators: short braille for the rolename of a table row header.
en: rwhdr
fa: سرایند ردیف

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll bar.
en: scbr
fa: نوار لغزش

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll pane.
en: scpn
fa: قاب لغزش

note: Translators: short braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: sctn
fa: بشخ

note: Translators: short braille for the rolename of a separator.
en: seprtr
fa: حداساز

note: Translators: short braille for the rolename of a slider.
en: sldr
fa: کشیدنی

note: Translators: short braille for the rolename of a split pane.
en: spltpn
fa: قاب حداساز

note: Translators: short braille for the rolename of a spin button.
en: spin
fa: چرخنده

note: Translators: short braille for the rolename of a statusbar.
en: statbr
fa: نوار وضعیت

note: Translators: short braille for the rolename of a table.
en: tbl
fa: جدول

note: Translators: short braille for the rolename of a table cell.
en: cll
fa: سلول

note: Translators: short braille for the rolename of a tear off menu item.
en: tomnuitm
fa: موردفهرست

note: Translators: short braille for the rolename of a terminal.
en: term
fa: پایانه

note: Translators: short braille for the rolename of a text entry field.
en: txt
fa: متن

note: Translators: short braille for the rolename of a toggle button.
en: tglbtn
fa: تغییر وضعیت

note: Translators: short braille for the rolename of a toolbar.
en: tbar
fa: نوار ابزار

note: Translators: short braille for the rolename of a tooltip.
en: tip
fa: راهنما

note: Translators: short braille for the rolename of a tree.
en: tre
fa: درخت

note: Translators: short braille for the rolename of a tree table.
en: trtbl
fa: حدول درختی

note: Translators: short braille for when the rolename of an object is unknown.
en: unk
fa: ناشناخته

note: Translators: short braille for the rolename of a viewport.
en: vwprt
fa: درگاه دید

note: Translators: short braille for the rolename of a window.
en: wnd
fa: پنجره

note: Translators: short braille for the rolename of a header.
en: hdr
fa: عنوان

note: Translators: short braille for the rolename of a footer.
en: ftr
fa: پانویس

note: Translators: short braille for the rolename of a paragraph.
en: para
fa: بند

note: Translators: short braille for the rolename of a application.
en: app
fa: کاره

note: Translators: short braille for the rolename of a autocomplete.
en: auto
fa: خودکار

note: Translators: short braille for the rolename of an editbar.
en: edtbr
fa: نوار ویرایش

note: Translators: short braille for the rolename of an embedded component.
en: emb
fa: مولفه توکار

note: pylint: disable=import-error Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Czech Grade 1
fa: چکی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Spanish Grade 1
fa: اسپانیایی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 2
fa: فرانسوی کانادا سطح ۲

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 2
fa: فرانسوی فرانسه سطح ۲

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Latvian Grade 1
fa: لتونیایی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Netherlands Dutch Grade 1
fa: هلندی هلند سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 0
fa: نروژی سطح ۰

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 1
fa: نروژی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 2
fa: نروژی سطح ۲

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 3
fa: نروژی سطح ۳

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Polish Grade 1
fa: لهستانی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Portuguese Grade 1
fa: پرتغالی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Swedish Grade 1
fa: سوئدی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Arabic Grade 1
fa: عربی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 1
fa: والز سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 2
fa: والز سطح ۲

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 0
fa: آلمانی سطح ۰

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 1
fa: آلمانی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 2
fa: آلمانی سطح ۲

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 2
fa: انگلیسی بریتانیایی سطح ۲

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 1
fa: انگلیسی بریتانیایی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 1
fa: انگلیسی آمریکایی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 2
fa: انگلیسی آمریکایی سطح ۲

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 1
fa: فرانسوی کانادا سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 1
fa: فرانسوی فرانسه سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Greek Grade 1
fa: یونانی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hindi Grade 1
fa: هندی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian 8 dot computer
fa: رایانهٔ ۸ نقطه‌ای مجاری

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 1
fa: مجاری سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 2
fa: مجاری سطح ۲

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Italian Grade 1
fa: ایتالیایی سطح ۱

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Belgium Dutch Grade 1
fa: آلمانی بلژیکی سطح ۱

note: pylint: disable=import-error Translators: this command will move the mouse pointer to the current item, typically a widget, without clicking on it.
en: Route the pointer to the current item
fa: مسیریابی نشانگر به مورد کنونی

note: Translators: Orca has a command to synthesize mouse events. This string describes the Orca command to generate a left mouse button click on the current item, typically a widget.
en: Perform left click on current item
fa: انجام کلیک چپ روی مورد کنونی

note: Translators: Orca has a command to synthesize mouse events. This string describes the Orca command to generate a right mouse button click on the current item, typically a widget.
en: Perform right click on current item
fa: انجام کلیک راست روی مورد کنونی

note: Translators: the Orca "SayAll" command allows the user to press a key and have the entire document in a window be automatically spoken to the user. If the user presses any key during a SayAll operation, the speech will be interrupted and the cursor will be positioned at the point where the speech wa
en: Speak entire document
fa: کل پرونده را بخوان

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the user to explore the text in a window in a 2D fashion. That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines. The flat review feature allows the user to explo
en: Speak entire window using flat review
fa: با بازنگری ساده کل پنجره را بخوان

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the basic Where Am I operation
fa: انجام عملیات پایه‌ای کجا هستم

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the detailed Where Am I operation
fa: انجام عملیات با جزییات کجا هستم

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak the current selection / highlighted object(s). For instance, in a text object, "selection" refers to the selected/highlighted text. In a spreadsheet, it refers to the selected/highlighted cells. In an file manager, it refers to the
en: Speak the current selection
fa: گقتن گزینش کنونی

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak details about a link, such as the uri and type of link.
en: Speak link details
fa: گفتن جزییات پیوند

note: Translators: This command will cause the dialog's default button name to be spoken and displayed in braille. The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box.
en: Present the default button
fa: ارائه دکمهٔ پیش‌گزیده

note: Translators: This command will cause the window's status bar contents to be spoken and displayed in braille.
en: Present the status bar
fa: ارائه نوار وضعیت

note: Translators: This command will cause the window's title to be spoken and displayed in braille.
en: Present the title bar
fa: ارائه نوار عنوان

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.
en: Open the Find dialog
fa: گشودن گفت‌وگوی بافتن

note: Translators: Orca has a command which presents a list with accessible actions that can be performed on the current object. This is the name of that command.
en: Show actions list
fa: نمایش سیاههٔ کنش‌ها

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the next occurrence of a string.
en: Search for the next instance of a string
fa: جست‌وجو برای نمونهٔ بعدی رشته

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the previous occurrence of a string.
en: Search for the previous instance of a string
fa: جست‌وجو برای نمونهٔ پیشین رشته

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Enter and exit flat review mode
fa: ورود و خروج از حالت بازبینی تخت

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Toggle restricting flat review to the current object
fa: تغییر وضعیت محدود کردن بازبینی تخت به شی کنونی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the home position
fa: جابه‌جایی بازبینی تخت به موقعیت خانه

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end position
fa: جابه‌جایی بازبینی تخت به موقعیت پایان

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the previous line
fa: جابه‌جایی بازبینی تخت به آغاز خط پیش

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review line
fa: گفتن خط بازبینی تخت کنونی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spell the current flat review line
fa: هجی کردن خط بازبینی تخت کنونی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spell the current flat review line
fa: هجی کردن آوایی خط بازبینی تخت کنونی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the next line
fa: جابه‌جایی بازبینی تخت به آغاز خط بعد

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous item or word
fa: جابه‌جایی بازبینی تخت به واژه یا مورد پیش

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review item or word
fa: گفتن واژه یا مورد بازبینی تخت کنونی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spell the current flat review item or word
fa: هجی کردن واژه یا مورد بازبینی تخت کنونی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spell the current flat review item or word
fa: هجی کردن آوایی واژه یا مورد بازبینی تخت کنونی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next item or word
fa: جابه‌جایی بازبینی تخت به واژه یا مورد بعد

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word above the current word
fa: جابه‌جایی بازبینی تخت به واژهٔ بالای خط کنونی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review object
fa: گفتن شی بازبینی تخت کنونی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word below the current word
fa: جابه‌جایی بازبینی تخت به واژهٔ زیر خط کنونی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous character
fa: جابه‌جایی بازبینی تخت به نویسهٔ پیش

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review character
fa: گفتن نویسهٔ بازبینی تخت کنونی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically speak the current flat review character
fa: گفتن آوایی نویسهٔ بازبینی تخت کنونی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak unicode value of the current flat review character
fa: گفتن مقدار یونی‌کد نویسهٔ بازبینی تخت کنونی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next character
fa: جابه‌جایی بازبینی تخت به نویسهٔ بعد

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end of the line
fa: جابه‌جایی بازبینی تخت به پایان خط

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the bottom left
fa: جابه‌جایی بازبینی تخت به پایین چپ

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Copy the contents under flat review to the clipboard
fa: رونوشت از محتوای زیر بازبینی تخت به تخته گیره

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Append the contents under flat review to the clipboard
fa: افزودن محتوای زیر بازبینی تخت به تخته گیره

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Show flat review contents
fa: نمایش محتوای بازبینی تخت

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they just want the current cell to be presented to them.
en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
fa: تغییر وضعیت این که تنها سلول جدول کنونی خوانده شود یا کل خط

note: Translators: the attributes being presented are the text attributes, such as bold, italic, font name, font size, etc.
en: Read the attributes associated with the current text character
fa: خواندن ویژگی‌های مربوط به نویسهٔ متن کنونی

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the left
fa: بردن نمایشگر بریل به چپ

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the right
fa: بردن نمایشگر بریل به راست

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Return to object with keyboard focus
fa: بازگشت به شی با تمرکز صفحه‌کلید

note: Translators: braille can be displayed in many ways. Contracted braille provides a more efficient means to represent text, especially long documents. The feature used here is an option to toggle between contracted and uncontracted.
en: Turn contracted braille on and off
fa: خاموش و روشن کردن بریل مختصر

note: Translators: hardware braille displays often have buttons near each braille cell. These are called cursor routing keys and are a way for a user to tell the machine they are interested in a particular character on the display.
en: Process a cursor routing key
fa: پردازش کلید مسیریابی مکان‌نما

note: Translators: this is used to indicate the start point of a text selection.
en: Mark the beginning of a text selection
fa: علامت زدن ابتدای گزینش متن

note: Translators: this is used to indicate the end point of a text selection.
en: Mark the end of a text selection
fa: علامت زدن انتهای گزینش متن

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be. The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca does
en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
fa: ورود به حالت آموزش.  زدن گریز برای خروج

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech rate
fa: کاهش سرعت گفتار

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech rate
fa: افزایش سرعت گفتار

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech pitch
fa: کاهش گام گفتار

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech pitch
fa: افزایش گام گفتار

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech volume
fa: افزایش حجم گفتار

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech volume
fa: کاهش حجم گفتار

note: Translators: Orca allows the user to turn speech synthesis on or off. We call it 'silencing'.
en: Toggle the silencing of speech
fa: تغییر وضعیت بی‌صدایی گفتار

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Toggle sleep mode for the current application
fa: تغییر وضعیت حالت خواب برای برنامهٔ کنونی

note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The levels can be toggled via command. This string describes that command.
en: Toggle speech verbosity level
fa: تغییر وضعیت سطح پرگویی گفتار

note: Translators: this string is associated with the keyboard shortcut to quit Orca.
en: Quit the screen reader
fa: خروج از صفحه‌خوان

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for Orca.
en: Display the preferences configuration dialog
fa: نمایش گفت‌وگوی پیکربندی ترجیحات

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for a specific application within Orca.
en: Display the application preferences configuration dialog
fa: نمایش گفت‌وگوی پیکربندی ترجیحات برنامه

note: Translators: Orca allows the user to enable/disable speaking of indentation and justification.
en: Toggle the speaking of indentation and justification
fa: تغییر وضعیت گفتن تورفتگی و هم‌ترازی

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). This string to be translated refers to an Orca command for quickly toggling between the two options.
en: Change spoken number style
fa: تغییر سبک گفتن شماره

note: Translators: Orca has a command to present the current clipboard contents to the user without them having to switch to a clipboard manager application. This string is the description of that command.
en: Present clipboard contents
fa: ارائه محتوای تخته‌گیره

note: Translators: Orca allows users to cycle through punctuation levels. None, some, most, or all, punctuation will be spoken.
en: Cycle to the next speaking of punctuation level
fa: رفتن به گفتن بعدی سطح نقطه‌گذاری

note: Translators: Orca allows users to cycle through the speech synthesizers available on their system, such as espeak, voxin, mbrola, etc. This string is the description of the command.
en: Cycle to the next speech synthesizer
fa: رفتن به ترکیب‌بند صحیت بعدی

note: Translators: Orca has a feature whereby users can set up different "profiles," which are collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spanish content. This string to be translated 
en: Cycle to the next settings profile
fa: رفتن به نماگر تنظیمات بعدی

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text- to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as 
en: Cycle to the next capitalization style
fa: رفتن به سبک بزرگ کردن حروف بعدی

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Cycle to the next key echo level
fa: رفتن به سطح پژواک کلید بعدی

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that allows the user to adjust the level of debug information that Orca generates at run time.
en: Cycle the debug level at run time
fa: تعویض سطح اشکال‌زدایی در زمان اجرا

note: Translators: this is a debug message for advanced users and developers. It describes a debug command that allows the user to clear the AT-SPI cache for the currently-running application. This is sometimes needed because applications fail to notify AT-SPI when something changes resulting in AT-SPI ha
en: Clear the AT-SPI cache for the current application
fa: پاک سازی انبارهٔ AT-SPI برای برنامهٔ کنونی

note: Translators: this is a debug message for advanced users and developers. It describes a command to print detailed debugging information about the current state such as the current Orca settings and a list of all the running accessible applications, etc.
en: Capture snapshot for debugging
fa: ضبط تصویر فوری برای اشکال‌زدایی

note: Translators: this command announces information regarding the relationship of the given bookmark to the current position. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Bookmark where am I with respect to current position
fa: نشانه گذاری جایی که هستم نسبت به موقعیت کنونی

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the previous bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to previous bookmark location
fa: رفتن به مکان نشانک پیشین

note: Translators: this command moves the user to the location stored at the bookmark. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to bookmark
fa: رفتن به نشانک

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the next bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to next bookmark location
fa: رفتن به مکان نشانک بعدی

note: Translators: this event handler binds an in-page accessible object location to the given input key command.
en: Add bookmark
fa: افزودن نشانک

note: Translators: this event handler saves all bookmarks for the current application to disk.
en: Save bookmarks
fa: ذخیرهٔ نشانک‌ها

note: Translators: Orca allows the item under the pointer to be spoken. This toggles the feature without the need to get into a GUI.
en: Toggle mouse review mode
fa: تغییر وضعیت حالت بازبینی موشی

note: Translators: Orca has a command to present the battery status (e.g. level, whether or not it is plugged in, etc.). This string is the name of that command.
en: Present battery status
fa: ارائه وضعیت باتری

note: Translators: Orca has a command to present the CPU and memory usage as percents. This string is the name of that command.
en: Present CPU and memory usage
fa: ارائه استفادهٔ حافظه و پردازنده

note: Translators: Orca has a command to present the current time in speech and in braille.
en: Present current time
fa: ارائه زمان کنونی

note: Translators: Orca has a command to present the current date in speech and in braille.
en: Present current date
fa: ارائه تاریخ کنونی

note: Translators: Orca has a command to present the pixel size and location of the current object. This string is how this command is described in the list of keyboard shortcuts.
en: Present size and location of current object
fa: ارائّ اندازه و مکان شی کنونی

note: Translators: This command toggles all (other) Orca commands so that the associated keystroke can by consumed by the native application. For example, if there were an Orca command bound to Alt+Down, normally pressing Alt+Down would cause the Orca command to be used. This would mean Alt+Down could not
en: Toggle all Orca command keys
fa: تغییر وضعیت همهٔ کلیدهای فرمان اورکا

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. This string to be translated is associated with the keyboard commands used to review those previous messages.
en: Speak and braille a previous chat room message
fa: گفتن و بریل کردن پیام پیشین اتاق گپ

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
fa: تغییر وضعیت این که نوشتن دوستانمان را اعلام کنیم کنیم یا نه

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
fa: تغییر وضعیت این که تاریخچهٔ پیام‌های مخصوص اتاق گپ را فراهم کنیم یا نه

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
fa: تغییر وضعیت این که پیش از پیام‌های اتاق گپ، نام اتاق را بیاوریم یا نه

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the left.
en: Line Left
fa: خط چپ

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the right.
en: Line Right
fa: خط راست

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls up.
en: Line Up
fa: خط بالا

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls down.
en: Line Down
fa: خط پایین

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, it instructs the braille display to freeze.
en: Freeze
fa: یخ زدن

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the top left of the window.
en: Top Left
fa: بالا چپ

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the bottom left of the window.
en: Bottom Left
fa: پایین چپ

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
fa: موقعیت مکان‌نما

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display toggles between six-dot braille and eight-dot braille.
en: Six Dots
fa: شش نقظه

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents a whole set of buttons known as cursor routing keys and are a way for a user to move the application's caret to the position indicated on t
en: Cursor Routing
fa: مسیریابی مکان‌نما

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents the start of a selection operation. It is called "Cut Begin" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Begin
fa: آغاز برش

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents marking the endpoint of a selection. It is called "Cut Line" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Line
fa: برش خط

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the last received notification message.
en: Present last notification message
fa: ارائه آخحرین پیام آگاهی

note: Translators: this is a command which causes Orca to present a list of all the notification messages received.
en: Present notification messages list
fa: ارائه سیاههٔ پیام‌های آگاهی

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the previous notification message.
en: Present previous notification message
fa: ارائه پیام آگاهی پیشین

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the next notification message.
en: Present next notification message
fa: ارائه پیام آگاهی بعدی

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next character
fa: رفتن به نویسهٔ بعدی

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous character
fa: رفتن به نویسهٔ پیشین

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next word
fa: رفتن به واژهٔ بعدی

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous word
fa: رفتن به واژهٔ پیشین

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next line
fa: رفتن به خط بعدی

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous line
fa: رفتن به خط پیشین

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the top of the file
fa: رفتن به بالای پرونده

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the bottom of the file
fa: رفتن به پایین پرونده

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the beginning of the line
fa: رفتن به آغاز خط

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the end of the line
fa: رفتن به پایان خط

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the next object
fa: رفتن به شی بعدی

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the previous object
fa: رفتن به شی پیشین

note: Translators: this is for causing a collapsed combo box which was reached by Orca's caret navigation to be expanded.
en: Cause the current combo box to be expanded
fa: موجب گسترش جعبهٔ بازشوندهٔ‌ کنونی

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: Switch between native and screen-reader caret navigation
fa: تعویض بین ناوش مکان‌نمای صفحه‌خوان و بومی

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Advance live region politeness setting
fa: تنظیمات پیشرفتهٔ مودب بودن ناحیهٔ زنده

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: Set default live region politeness level to off
fa: تنظیم سطح مودب بودن ناحیهٔ زنده به خاموش

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to a command for reviewing up to nine stored previous live messages.
en: Review live region announcement
fa: بازبینی اعلامیهٔ ناحیهٔ زنده

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to an Orca command which allows the user to toggle whether or not Orca pays attention to changes in live regions. Note that turni
en: Monitor live regions
fa: پایش ناحیه‌های زنده

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to set the row.
en: Set the row to use as dynamic column headers
fa: تنظیم ردیف برای استفاده به عنوان سرایندهای ستون پویا

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Clear the dynamic column headers
fa: پاک سازی سرایندهای ستون پویا

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing row headers. This string refers to the command to set the column.
en: Set the column to use as dynamic row headers
fa: تنظیم ستون برای استفاده به عنوان سرایندهای ردیف پویا

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This string refers to the command to unset the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Clear the dynamic row headers
fa: پاک سازی سرایندهای ردیف پویا

note: Translators: This string refers to an Orca command. The "input line" refers to the place where one enters formulas for a spreadsheet.
en: Present the contents of the input line
fa: ارائه محتوای خط ورودی

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move around in a document or container by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift+H to the previous heading, T to the next table, and so on. This feature needs to be toggle-able so that it does not interfere with normal wri
en: Cycles to the next structural navigation mode
fa: رفتن به حالت پیمایش ساختاری حروف بعدی

note: Translators: Orca has commands for navigating within a table, e.g. to the next cell in a given direction. This string is the description of the command which enables/disables this support.
en: Toggle table navigation keys
fa: تغییر وضعیت کلیدهای _پیمایش جدول

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to previous blockquote
fa: رفتن به نقل‌قول پیشین

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to next blockquote
fa: رفتن به نقل‌قول بعدی

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Display a list of blockquotes
fa: نمایش سیاهه‌ای از نقل‌قول‌ها

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to previous button
fa: رفتن به دکمهٔ پیشین

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to next button
fa: رفتن به دکمهٔ بعدی

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Display a list of buttons
fa: نمایش سیاهه‌ای از دکمه‌ها

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Go to previous check box
fa: رفتن به کادر پیشین

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Go to next check box
fa: رفتن به کادر بعدی

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a document.
en: Display a list of check boxes
fa: نمایش سیاهه‌ای از کادرها

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to previous clickable
fa: رفتن به کلیک کردنی پیشین

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to next clickable
fa: رفتن به کلیک کردنی بعدی

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Display a list of clickables
fa: نمایش سیاهه‌ای از کلیک کردنی‌ها

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Go to previous combo box
fa: رفتن به جعبهٔ بازشوندهٔ پیشین

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Go to next combo box
fa: رفتن به جعبهٔ بازشوندهٔ بعدی

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the start of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to start of container
fa: رفتن به آغاز بارگنج

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the end of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to end of container
fa: رفتن به پایان بارگنج

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a document.
en: Display a list of combo boxes
fa: نمایش سیاهه‌ای از جعبه‌های بازشونده

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to previous entry
fa: رفتن به ورودی پیشین

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to next entry
fa: رفتن به ورودی بعدی

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Display a list of entries
fa: نمایش سیاهه‌ای از ورودی‌ها

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to previous form field
fa: رفتن به زمینهٔ پیشین

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to next form field
fa: رفتن به زمینهٔ بعدی

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Display a list of form fields
fa: نمایش سیاهه‌ای از زمینه‌ها

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to previous heading
fa: رفتن به عنوان پیشین

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to next heading
fa: رفتن به عنوان بعدی

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Display a list of headings
fa: نمایش سیاهه‌ای از عنوان‌ها

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to previous heading at level %d
fa: رفتن به عنوان پیشین در سطح %d

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to next heading at level %d
fa: رفتن به عنوان بعدی در سطح %d

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Display a list of headings at level %d
fa: نمایش سیاهه‌ای از عنوان‌ها در سطح %d

note: Translators: this is for navigating among iframes in a document.
en: Go to previous internal frame
fa: رفتن به قاب درونی پیشین

note: Translators: this is for navigating among iframes in a document.
en: Go to next internal frame
fa: رفتن به قاب درونی بعدی

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Display a list of internal frames
fa: نمایش سیاهه‌ای از قاب‌های درونی

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to previous image
fa: رفتن به تصویر پیشین

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to next image
fa: رفتن به تصویر بعدی

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Display a list of images
fa: نمایش سیاهه‌ای از تصویرها

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to previous landmark
fa: رفتن به نشانهٔ پیشین

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to next landmark
fa: رفتن به نشانهٔ بعدی

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Display a list of landmarks
fa: نمایش سیاهه‌ای از نشانه‌ها

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to previous large object
fa: رفتن به شی بزرگ پیشین

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to next large object
fa: رفتن به شی بزرگ بعدی

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Display a list of large objects
fa: نمایش سیاهه‌ای از شی‌های بزرگ

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to previous link
fa: رفتن به پیوند پیشین

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to next link
fa: رفتن به پیوند بعدی

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Display a list of links
fa: نمایش سیاهه‌ای از پیوندها

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to previous list
fa: رفتن به سیاههٔ پیشین

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to next list
fa: رفتن به سیاههٔ بعدی

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Display a list of lists
fa: نمایش سیاهه‌ای از سیاهه‌ها

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to previous list item
fa: رفتن به مورد سیاههٔ پیشین

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to next list item
fa: رفتن به مورد سیاههٔ بعدی

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Display a list of list items
fa: نمایش سیاهه‌ای از موردهای سیاهه

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to previous live region
fa: رفتن به ناحیهٔ زندهٔ پیشین

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to next live region
fa: رفتن به ناحیهٔ زندهٔ بعدی

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to the last live region which made an announcement
fa: رفتن به آخرین ناحیهٔ زنده‌ای که اعلامیه داده

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the parent of the object with navigator focus.
fa: رفتن به والد شی‌ای با تمرکز ناوشگر.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the first child of the object with navigator focus.
fa: رفتن به نخستین فرزند شی‌ای با تمرکز ناوشگر.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the next sibling of the object with navigator focus.
fa: رفتن به همشیر بعدی شی‌ای با تمرکز ناوشگر.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the previous sibling of the object with navigator focus.
fa: رفتن به همشیر پیشین شی‌ای با تمرکز ناوشگر.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. Users are also able to synthesize a click on the objects.
en: Click on the object with navigator focus.
fa: کلیک روی شی‌ای با تمرکز ناوشگر.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This hierarchy can be simplified, and the simplification can be toggled on and off.
en: Toggle simplified object navigation.
fa: تغییر وضعیت ناوش شی ساده شده.

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to previous paragraph
fa: رفتن به بند پیشین

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to next paragraph
fa: رفتن به بند بعدی

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Display a list of paragraphs
fa: نمایش سیاهه‌ای از بندها

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to previous radio button
fa: رفتن به دکمهٔ رادیویی پیشین

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to next radio button
fa: رفتن به دکمهٔ رادیویی بعدی

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Display a list of radio buttons
fa: نمایش سیاهه‌ای از دکمه‌های رادیویی

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to previous separator
fa: رفتن به جداساز پیشین

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to next separator
fa: رفتن به جداساز بعدی

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to previous table
fa: نمایش سیاهه‌ای از جداسازها

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to next table
fa: رفتن به جدول بعدی

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Display a list of tables
fa: نمایش سیاهه‌ای از جدول‌ها

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go down one cell
fa: یک خانه به پایین رفتن

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the first cell in a table
fa: رفتن به نخستین خانهٔ حدول

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the last cell in a table
fa: رفتن به آخرین خانهٔ حدول

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go left one cell
fa: یک خانه به چپ رفتن

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go right one cell
fa: یک خانه به راست رفتن

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go up one cell
fa: یک خانه به بالا رفتن

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the beginning of the row
fa: رفتن به آغاز ردیف

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the end of the row
fa: رفتن به پایان ردیف

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the top of the column
fa: رفتن به بالای ستون

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the bottom of the column
fa: رفتن به پایین ستون

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Toggle layout mode
fa: تغییر وضعیت حالت چینش

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Switch between browse mode and focus mode
fa: تعویض بین حالت مرور و حالت تمرکز

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Enable sticky focus mode
fa: به کار انداختن حالت تمرکز چسبناک

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Enable sticky browse mode
fa: به کار انداختن حالت مروز  چسبناک

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to previous unvisited link
fa: رفتن به پیوند دیده نشدهٔ پیشین

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to next unvisited link
fa: رفتن به پیوند دیده نشدهٔ بعدی

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Display a list of unvisited links
fa: نمایش سیاهه‌ای از پیوندهای دیده نشده

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to previous visited link
fa: رفتن به پیوند دیده شدهٔ پیشین

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to next visited link
fa: رفتن به پیوند دیده شدهٔ بعدی

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Display a list of visited links
fa: نمایش سیاهه‌ای از پیوندهای دیده شده

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: alice blue
fa: آبی آلیس

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: antique white
fa: سفید آنتیک

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: aquamarine
fa: کبود

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: azure
fa: لاجوردی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: beige
fa: بژ

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: bisque
fa: کرم

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: black
fa: سیاه

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blanched almond
fa: کاهگلی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue
fa: آبی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue violet
fa: بنفش آبی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: brown
fa: قهوه‌ای

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: burlywood
fa: خاکی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cadet blue
fa: آبی لجنی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chartreuse
fa: سبز روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chocolate
fa: شکلاتی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: coral
fa: مرجانی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cornflower blue
fa: آبی کدر

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cornsilk
fa: کاهی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: crimson
fa: زرشکی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cyan
fa: فیروزه‌ای

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark blue
fa: آبی تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark cyan
fa: فیروزه‌ای تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark goldenrod
fa: ماشی سیر

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark gray
fa: خاکستری تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark green
fa: سبز تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark khaki
fa: خاکی تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark magenta
fa: ارغوانی تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark olive green
fa: زیتونی تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orange
fa: نارنجی تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orchid
fa: یاسی تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark red
fa: قرمز تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark salmon
fa: حناییِ روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark sea green
fa: سبز دریایی تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark slate blue
fa: آبی سنگی تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark slate gray
fa: خاکستری سنگی تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark turquoise
fa: فیروزه‌ای تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark violet
fa: بنفش تیره

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep pink
fa: صورتی عمیق

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep sky blue
fa: آبی آسمانی عمیق

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dim gray
fa: خاکستری تاریک

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dodger blue
fa: نیلی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: fire brick
fa: آجری آتشسن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: floral white
fa: سفید گلی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: forest green
fa: سبز جنگلی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: fuchsia
fa: ارغوانی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gainsboro
fa: خاکستری مات

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#HTML_color_names.
en: ghost white
fa: سفید روحی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gold
fa: طلایی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: goldenrod
fa: خردلی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gray
fa: خاکستری

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green
fa: سبز

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green yellow
fa: زرد سبز

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: honeydew
fa: عسلی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: hot pink
fa: صورتی دلغ

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: indian red
fa: قرمز هندی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: indigo
fa: نیلی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: ivory
fa: عاجی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: khaki
fa: خامی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender
fa: اسطخودوسی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender blush
fa: صورتی مات

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lawn green
fa: سبز چمنی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lemon chiffon
fa: شیرشکری

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light blue
fa: آبی روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light coral
fa: مرجانی روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light cyan
fa: فیروزه‌ای روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light goldenrod yellow
fa: لیمویی روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light gray
fa: خاکستری روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light green
fa: سبز روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light pink
fa: صورتی روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light salmon
fa: سالمونی روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sea green
fa: سبز دریایی روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sky blue
fa: آبی آسمانی روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light slate gray
fa: خاکستری سنگی روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light steel blue
fa: آبی فولادی روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light yellow
fa: زرد روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lime
fa: لیمویی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lime green
fa: سبز لیمویی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: linen
fa: کتانی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: magenta
fa: سرخ

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: maroon
fa: خرمایی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium aquamarine
fa: خرمایی متوسّط

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium blue
fa: آبی متوسّط

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium orchid
fa: یاسی سیر

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium purple
fa: بنفش متوسّط

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium sea green
fa: سبز دریایی متوسّط

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium slate blue
fa: آبی متالیک روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium spring green
fa: سبز بهاری متوسّط

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium turquoise
fa: فیروزه‌ای متوسّط

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: medium violet red
fa: قرمز بنفش متوسّط

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: midnight blue
fa: آبی نیمه‌شب

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: mint cream
fa: کرم نعنایی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: misty rose
fa: بژ

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: moccasin
fa: هلویی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: navajo white
fa: سفید ناواهو

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: navy
fa: دریایی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: old lace
fa: بژ روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: olive
fa: زیتونی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: olive drab
fa: سبز ارتشی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange
fa: نارنجی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange red
fa: قرمز نارنجی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orchid
fa: یاسی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale goldenrod
fa: نخودی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale green
fa: سبز رنگ‌پریده

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale turquoise
fa: فیروزه‌ای کم‌رنگ

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale violet red
fa: قرمز بنفش رنگ‌پریده

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: papaya whip
fa: هلویی روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: peach puff
fa: هلویی پررنگ

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: peru
fa: بادامی سیر

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pink
fa: صورتی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: plum
fa: آلویی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: powder blue
fa: آبی پودری

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: purple
fa: بنفش

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: red
fa: قرمز

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: rosy brown
fa: قهوه‌ای گلگون

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: royal blue
fa: آبی سلطنتی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: saddle brown
fa: کاکایویی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: salmon
fa: سالمونی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sandy brown
fa: قهوه‌ای شنی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sea green
fa: سبز دریایی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: seashell
fa: صدفی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sienna
fa: قهوه‌ای متوسّط

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: silver
fa: نقره‌ای

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sky blue
fa: آبی آسمانی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: slate blue
fa: آبی سنگی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: slate gray
fa: خاکستی سنگی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: snow
fa: برفی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: spring green
fa: سبز بهاری

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: steel blue
fa: آبی فولادی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: tan
fa: برنزی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: teal
fa: سبزآبی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: thistle
fa: بادمجانی روشن

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: tomato
fa: گوجه‌ای

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: turquoise
fa: فیروزه‌ای

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: violet
fa: بنفش

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: wheat
fa: گندمی

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white
fa: سفید

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white smoke
fa: دودی سفید

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow
fa: زرد

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow green
fa: سبز زرد

note: pylint: disable=import-error Translators: This string appears on a button in a dialog. "Activating" the selected item will perform the action that one would expect to occur if the object were clicked on with the mouse. If the object is a link, activating it will bring you to a new page. If the objec
en: _Activate
fa: _فعّال‌سازی

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page Orca's Structural Navigation command "h" moves you to the next heading. What should happen when you press "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume read
en: Automatic focus mode during structural navigation
fa: حالت تمرکز خودکار در طول ناوش ساختاری

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, if you are at the bottom of an entry and press Down arrow, should you leave the entry? It depends on if you want to resume reading content or if you are editing the text in the entry. B
en: Automatic focus mode during caret navigation
fa: حالت تمرکز خودکار در طول ناوش مکان‌نمایی

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, if you are at the bottom of an entry and press Down arrow, should you leave the entry? It depends on if you want to resume reading content or if you are editing the text in the entry. B
en: Automatic focus mode during native navigation
fa: حالت تمرکز خودکار در طول ناوش بومی

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 7 is the dot in the bottom left corner. If the user selects this option, Dot 7 will be used to 'underline' text of interest, e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _7
fa: نقطهٔ _۷

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 8 is the dot in the bottom right corner. If the user selects this option, Dot 8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _8
fa: نقطهٔ _۸

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dots 7-8 are the dots at the bottom. If the user selects this option, Dots 7-8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dots 7 an_d 8
fa: نقطه‌های ۷ _و ۸

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Cancel
fa: _لغو

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Jump to
fa: _پرش به

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _OK
fa: _تأیید

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: Icon
fa: نقشک

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: None
fa: هیچ

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: Spell
fa: تلفّظ

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will tell you when one of your buddies is typing a message.
en: Announce when your _buddies are typing
fa: اعلام نوشتن _دوستانتان

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will provide the user with chat room specific message histories rather than just a single history which contains the latest messages from all the chat rooms that they are in.
en: Provide chat room specific _message histories
fa: فراهم کردن تاریخچهٔ _پیام‌های مخصوص اتاق گپ

note: Translators: This is the label of a panel holding options for how messages in this application's chat rooms should be spoken. The options are: Speak messages from all channels (i.e. even if the chat application doesn't have focus); speak messages from a channel only if it is the active channel; spea
en: Speak messages from
fa: گفتن پیام‌ها از

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear irrespective of whether or not the chat application currently has focus. This is the default behaviour.
en: All cha_nnels
fa: همهٔ _کانال‌ها

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear if and only if the chat application has focus. The string substitution is for the application name (e.g Pidgin).
en: All channels when an_y %s window is active
fa: همهٔ کانال‌ها هنگام فعّال بودن _هر پنجرهٔ %s

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will only speak new chat messages for the currently active channel, irrespective of whether the chat application has focus.
en: A channel only if its _window is active
fa: همهٔ کانال‌ها فقط در صورت فعّال بودن _پنجره‌اش

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will speak the name of the chat room prior to presenting an incoming message.
en: _Speak Chat Room name
fa: _گقتن نام اتاق گپ

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Enable layout mode for content
fa: به کار انداختن حالت جینش برای محتوا

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a double click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: double click
fa: دوبار کلیک

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a triple click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: triple click
fa: سه‌بار کلیک

note: Translators: This is a label which will appear in the list of available speech engines as a special item. It refers to the default engine configured within the speech subsystem. Apart from this item, the user will have a chance to select a particular speech engine by its real name (Festival, IBMTTS,
en: Default Synthesizer
fa: ترکیبگر پیش‌گزیده

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Actual String
fa: رشتهٔ اصلی

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Replacement String
fa: رشتهٔ جایگزین

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. While Orca's "key echo" options present the actual keyboard keys being pressed, "character echo" presents the character/string of length 1 that is inserted as a result of the keypress. Translators: When this 
en: Enable echo by cha_racter
fa: به کار انداختن پژواک با _نویسه

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. This string refers to a "key echo" option. When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed. Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed.
en: Enable non-spacing _diacritical keys
fa: به کار انداختن کلید _سخنگوی بی‌فاصله

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This string is the title of the dialog box.
en: Find
fa: یافتن

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the text entry where the user types the term to search for.
en: _Search for:
fa: _جست‌وجو برای:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with a group of options related to where the search should begin. The options are to begin the search from the current location or from the top of th
en: Start from:
fa: آغاز از:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the radio button to begin the search from the current location rather than from the top of the window.
en: C_urrent location
fa: مکان _کنونی

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the radio button to begin the search from the top of the window rather than the current location.
en: _Top of window
fa: _بالای پنجره

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with a group of options related to the direction of the search. The options are to search backwards and to wrap.
en: Search direction:
fa: جهت جست‌وجو:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to perform the search in the reverse direction.
en: Search _backwards
fa: جست‌وجو به _عقب

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to wrap around when the top/bottom of the window has been reached.
en: _Wrap around
fa: _شکاندن متن

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with a group of options related to what constitutes a match. The options are to match case and to match the entire word only.
en: Match options:
fa: گزینه‌های تطبیق:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to make the search case-sensitive.
en: _Match case
fa: _تطابق کوچک و بزرگی حروف

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to only match if the full word consists of the search term.
en: Match _entire word only
fa: فقط تطبیق واژهٔ _کامل

note: Translators: This is the label for a spinbutton. This option allows the user to specify the number of matched characters that must be present before Orca speaks the line that contains the results from an application's Find toolbar.
en: Minimum length of matched text:
fa: کمینهٔ درازای متن مزابق:

note: Translators: This is the label of a panel containing options for what Orca presents when the user is in the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Find Options
fa: گزینه‌های یافتن

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether the line that contains the match from an application's Find toolbar should always be spoken, or only spoken if it is a different line than the line which contained the last match.
en: Onl_y speak changed lines during find
fa: _فقط گفتن خط‌های تغییر یافته در طول یافتن

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether or not Orca will automatically speak the line that contains the match while the user is performing a search from the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Speak results during _find
fa: گفتن نتیجه‌ها در طول یافتن

note: Translators: Command is a table column header where the cells in the column are a sentence that briefly describes what action Orca will take if and when the user invokes that keyboard command.
en: Command
fa: فرمان

note: Translators: Key Binding is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.
en: Key Binding
fa: ترکیب کلید

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which can be used in any setting, task, or application. They are not specific to, for instance, web browsing.
en: Default
fa: پیش‌گزیده

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to debugging.
en: Debugging Tools
fa: ابزارهای اشکال‌زدایی

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to its "learn mode". Please use the same translation as done in cmdnames.py
en: Learn mode
fa: دانستن بیش‌تر

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting and performing the accessible actions associated with the current object.
en: Actions
fa: کنش‌ها

note: Translators: An external braille device has buttons on it that permit the user to create input gestures from the braille device. The braille bindings are what determine the actions Orca will take when the user presses these buttons.
en: Braille Bindings
fa: ترکیب‌های بریل

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to saving and jumping among objects via "bookmarks".
en: Bookmarks
fa: نشانک‌ها

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to caret navigation, such as moving by character, word, and line. These commands are enabled by default for web content and can be optionally toggled on in other applications.
en: Caret navigation
fa: پیمایش مکان‌نما

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to the clipboard.
en: Clipboard
fa: تخته‌گیره

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting the date and time.
en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Sleep mode
fa: حالت خواب

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting the object under the mouse pointer in speech and/or braille. The translation should be consistent with the string used in cmdnames.py.
en: Mouse review
fa: بازبینی موشی

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to object navigation.
en: Object navigation
fa: پیمایش شی

note: Translators: This string is a label for a group of Orca commands which are related to presenting information about the system, such as date, time, battery status, CPU status, etc.
en: System information
fa: اطّلاعات سامانه

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to structural navigation, such as moving to the next heading, paragraph, form field, etc. in a given direction.
en: Structural navigation
fa: پیمایش ساختاری

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to table navigation, such as moving to the next cell in a given direction.
en: Table navigation
fa: پیمایش جدول

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting information about the current location, such as the title, status bar, and default button of the current window; the name, role, and location of the currently-focused object; the selected text in the c
en: Object details
fa: جزییات شی

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to Orca's "flat review" feature. This feature allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion. That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a 
en: Flat review
fa: بازبینی تخت

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to Orca's speech and verbosity settings. This group of commands allows on-the-fly configuration of how much (or little) Orca says about a particular object, as well certain aspects of the voice with which things are
en: Speech and verbosity
fa: گفتار و پرگویی

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Flat review contents
fa: محتوای بازبینی تخت

[ctx: keybindings]
note: Translators: Modified is a table column header in Orca's preferences dialog. This column contains a checkbox which indicates whether a key binding for an Orca command has been changed by the user to something other than its default value.
en: Modified
fa: تغییریافته

note: Translators: This label refers to the keyboard layout (desktop or laptop).
en: _Desktop
fa: _میزکار

[ctx: notification presenter]
note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. Orca's list is a table with two columns, one column for the text of the notification and one column f
en: Notifications
fa: آگاهی‌ها

[ctx: notification presenter]
note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. Orca's list is a table with two columns, one column for the text of the notification and one column f
en: Received
fa: دریافت شد

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are associated with presenting notifications.
en: Notification presenter
fa: ارائه کنندهٔ آگاهی

note: Translators: Orca's preferences can be configured on a per-application basis, allowing users to customize Orca's behavior, keybindings, etc. to work one way in LibreOffice and another way in a chat application. This string is the title of Orca's application-specific preferences dialog for an applica
en: Screen Reader Preferences for %s
fa: ترجیحات صفحه‌خوان برای %s

note: Translators: This is a table column header. This column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will indicate the associated item or attribute by "marking" it in braille. "Marking" is not the same as writing out the word; instead marking refers to adding some other indicator,
en: Mark in braille
fa: نشانه‌گذاری در بریل

note: Translators: "Present Unless" is a column header of the text attributes panel of the Orca preferences dialog. On this panel, the user can select a set of text attributes that they would like spoken and/or indicated in braille. Because the list of attributes could get quite lengthy, we provide the op
en: Present Unless
fa: ارائه مگر در صورت

note: Translators: This is a table column header. The "Speak" column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will speak the associated item or attribute (e.g. saying "Bold" as part of the information presented when the user gives the Orca command to obtain the format and font detai
en: Speak
fa: گفتن

note: Translators: This is the title of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: Save Profile As Conflict
fa: ذخیرهٔ نماگر به عنوان تداخل

note: Translators: This is the label of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: User Profile Conflict!
fa: تداحل نماگر کاربری!

note: Translators: This is the message in a dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish
en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
fa: نماگر %s از پیش موجود است.
    ادامهٔ به‌روز کردن نماگر موجود با این تغییرات جدید؟

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: Load user profile
fa: بار کردن نماگر کاربری

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
fa: دارید نماگر فعّال را تغییر می‌دهید
    اگر تغییراتی در ترجیحاتتان داده‌اید
    هنگام بار کردن نماگر از دست خواهند رفت
    
    ادامهٔ بار کردن نماگر و دور ریختن تغییرات پیشین؟

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Save Profile As
fa: ذخیرهٔ نماگر به عنوان

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: _Profile Name:
fa: _نام نماگر:

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Remove user profile
fa: برداشتن نماگر کاربری

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
fa: دارید نماگر %s را برمی‌دارید. همهٔ تنظیمات ذخیره نشده و آن‌هایی که در این نماگر ذخیره شده‌اند از دست خواهند رفت. می‌خواهید ادامه داده و این نماگر را با همهٔ تنظیمات مربوطه بردارید؟

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "All" means that Orca will present progress bar updates regardless of what application and window they happen to be in. Translators: Orca has a setting which determines which progress bar update
en: All
fa: همه

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Application" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active application (but not necessarily in the current window).
en: Application
fa: برنامه

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Window" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active window.
en: Window
fa: پنجره‌

[ctx: punctuation level]
note: Translators: If this setting is chosen, no punctuation symbols will be spoken as a user reads a document. Translators: this refers to how much punctuation will be spoken by Orca when presenting text on the screen.
en: _None
fa: _هیچ‌کدام

note: Translators: If this setting is chosen, common punctuation symbols (like comma, period, question mark) will not be spoken as a user reads a document, but less common symbols (such as #, @, $) will.
en: So_me
fa: بر_خی

note: Translators: If this setting is chosen, the majority of punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: M_ost
fa: بیش‌_تر

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each line.
en: Line
fa: خط

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each sentence.
en: Sentence
fa: جمله

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a blockquote.
en: Blockquote
fa: نقل نقول

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a button.
en: Button
fa: دکمه

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the caption of a table.
en: Caption
fa: عنوان

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a check box.
en: Check Box
fa: کادر

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text displayed for a web element with an "onClick" handler.
en: Clickable
fa: کلیک‌پذیر

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item in a combo box.
en: Combo Box
fa: جعبهٔ ترکیبی

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the description of an element.
en: Description
fa: شرح

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a heading.
en: Heading
fa: عنوان

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the title associated with an iframe.
en: Internal Frame
fa: قاب درونی

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text (alt text, title, etc.) associated with an image.
en: Image
fa: تصویر

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a form field.
en: Label
fa: برچسب

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined
en: Landmark
fa: نشانه

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of a column which contains the level of a heading. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for 
en: Level
fa: سطح

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a link.
en: Link
fa: پیوند

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list.
en: List
fa: فهرست

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list item.
en: List Item
fa: مورد سیاهه

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an object.
en: Object
fa: شیء

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a paragraph.
en: Paragraph
fa: بند

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a radio button.
en: Radio Button
fa: دکمهٔ رادویی

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the role of a widget. Examples include "heading", "paragraph", 
en: Role
fa: نقش

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item of a form field.
en: Selected Item
fa: مورد گزیده

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the state of a widget. Examples include "checked"/"not checked"
en: State
fa: وضعیت

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an entry.
en: Text
fa: متن

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the URI of a link.
en: URI
fa: آدرس اینترنتی

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the value of a form field.
en: Value
fa: مقدار

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Blockquotes
fa: نقل قول‌ها

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Buttons
fa: دکمه‌ها

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Check Boxes
fa: کادرها

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. "Clickables" are web elements which have an "onClick" handler.
en: Clickables
fa: کلیک‌پذیرها

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Combo Boxes
fa: جعبه‌های ترکیبی

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Entries
fa: ورودی‌ها

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Form Fields
fa: زمینه‌های فرم

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Headings
fa: عنوان‌ها

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Internal Frames
fa: قاب‌های درونی

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Images
fa: تصاویر

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for <h2>, and so on.
en: Headings at Level %d
fa: عنوان‌های با سطح %d

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' use
en: Landmarks
fa: نشانه‌ها

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a l
en: Large Objects
fa: اشیای بزرگ

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Links
fa: پیوندها

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Lists
fa: سیاهه‌ها

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: List Items
fa: موارد سیاهه

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Paragraphs
fa: بند

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Radio Buttons
fa: دکمه‌های رادیویی

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Tables
fa: جدول‌ها

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Unvisited Links
fa: پیوندهای دیده نشده

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Visited Links
fa: پیوندهای دیده شده

note: Translators: This is the title of a panel holding options for how to navigate HTML content (e.g., Orca caret navigation, positioning of caret, structural navigation, etc.).
en: Page Navigation
fa: پیمایش صفحه

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically start reading the page from beginning to end. This is the label of a checkbox in which users can indicate their preference.
en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
fa: آغاز خودکار گفتن صفحه هنگام نخستین _بار شدنش

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically summarize details about the page, such as the number of elements (landmarks, forms, links, tables, etc.).
en: _Present summary of a page when it is first loaded
fa: ارائه _خلاصهٔ صفحه هنگام نخستین بار شدنش

note: Translators: Different speech systems and speech engines work differently when it comes to handling pauses (e.g. sentence boundaries). This property allows the user to specify whether speech should be sent to the speech synthesis system immediately when a pause directive is encountered or if it shou
en: Break speech into ch_unks between pauses
fa: شکستن گفتار به _دسته‌هایی میان مکث‌ها

note: Translators: This string will appear in the list of available voices for the current speech engine. "%s" will be replaced by the name of the current speech engine, such as "Festival default voice" or "IBMTTS default voice". It refers to the default voice configured for given speech engine within the
en: %s default voice
fa: صدای پیش‌گزیدهٔ %s

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting the content of the screen and other messages.
en: Default
fa: پیش‌گزیده

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is part of a hyperlink.
en: Hyperlink
fa: فراپیوند

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting information which is not displayed on the screen as text, but is still being communicated by the system in some visual fashion. For instance, Orca says "misspelled" to indicate the presence of the red squiggly line found under a spel
en: System
fa: سامانه

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is written in uppercase.
en: Uppercase
fa: حروف بزرگ

note: Translators this label refers to the name of particular speech synthesis system. (http://devel.freebsoft.org/speechd)
en: Speech Dispatcher
fa: پخش‌کنندهٔ گفتار

note: Translators this label refers to the name of particular speech synthesis system. (https://github.com/eeejay/spiel)
en: Spiel
fa: اسپیل

[ctx: OptionGroup]
note: Translators: This is a label for a group of options related to Orca's behavior when presenting an application's spell check dialog.
en: Spell Check
fa: بررسی نوشتار

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current error in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," enabling this setting would cause Orca to speak "f o o" after speaking "foo".
en: Spell _error
fa: _خطای نوشتاری

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current suggestion in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," and the first suggestion is "for" enabling this setting would cause Orca to s
en: Spell _suggestion
fa: _پیشنهاد نوشتاری

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will present the context (surrounding text, typically the sentence or line) in which the mistake occurred.
en: Present _context of error
fa: ارائه _بافتار خطا

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the coordinates of the current spreadsheet cell. Coordinates are the row and column position within the spreadsheet (i.e. A1, B1, C2 ...)
en: Speak spreadsheet cell coordinates
fa: گفتن مختصات سلول صفحهٔ گسترده

note: Translators: This is a label for an option which controls what Orca speaks when presenting selection changes in a spreadsheet. By default, Orca will speak just what changed. For instance, if cells A1 through A8 are already selected, and the user adds A9 to the selection, Orca by default would just s
en: Always speak selected spreadsheet range
fa: گفتن همیشگی بازهٔ صفحهٔ گستردهٔ گزیده

note: Translators: This is a label for an option for whether or not to speak the header of a table cell in document content.
en: Announce cell _header
fa: اعلام _سرایند سلول

note: Translators: This is the title of a panel containing options for specifying how to navigate tables in document content.
en: Table Navigation
fa: پویش جدول

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca to skip over empty/ blank cells when navigating tables in document content.
en: Skip _blank cells
fa: پرش از _سلول‌های خالی

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented to them. This label is associated with the default presentation to be used.
en: Speak _cell
fa: گفتن _سلول

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak table cell coordinates in document content.
en: Speak _cell coordinates
fa: گفتن مختصات _سلول

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the span size of a table cell (e.g., how many rows and columns a particular table cell spans in a table).
en: Speak _multiple cell spans
fa: گفتن دهانه‌های _چندخانه‌ای

note: Translators: This is a table column header. "Attribute" here refers to text attributes such as bold, underline, family-name, etc.
en: Attribute Name
fa: نام مشخصّه

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode. This is the 
en: Control caret navigation
fa: واپایش ناوش مکان‌نمایی

note: Translators: Orca provides keystrokes to navigate HTML content in a structural manner: go to previous/next header, list item, table, etc. This is the label of a checkbox in which users can indicate their default preference.
en: Enable _structural navigation
fa: به کار انداختن ناوش _ساختار یافته

note: Translators: This refers to the amount of information Orca provides about a particular object that receives focus.
en: Brie_f
fa: _کوتاه

note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. This string is the title of the dialog that contains the list of notification messages. The string su
en: %d notification | %d notifications
fa[0]: %d آگاهی
fa[1]: %d آگاهی

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the shift key
en: Shift
fa: تبدیل

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the alt key
en: Alt
fa: دگرساز

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the control key
en: Control
fa: واپایش

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left shift key
en: left shift
fa: تبدیل چپ

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left alt key
en: left alt
fa: دگرساز چپ

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left ctrl key
en: left control
fa: مهار چپ

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right shift key
en: right shift
fa: تبدیل راست

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right alt key
en: right alt
fa: دگرساز راست

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right ctrl key
en: right control
fa: مهار راست

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left meta key
en: left meta
fa: متای چپ

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right meta key
en: right meta
fa: متای راست

note: Translators: this is how someone would speak the name of the num lock key
en: num lock
fa: قفل عدد

note: Translators: this is how someone would speak the name of the caps lock key
en: caps lock
fa: قفل تبدیل

note: Translators: this is how someone would speak the name of the shift lock key There is no reason to make it different from the translation for "caps lock"
en: shift lock
fa: قفل تبدیل

note: Translators: this is how someone would speak the name of the scroll lock key
en: scroll lock
fa: قفل لغزش

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page up key
en: page up
fa: صفحه بالا

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page down key
en: page down
fa: صفحه پایین

note: Translators: this is how someone would speak the name of the tab key
en: tab
fa: جهش

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left tab key
en: left tab
fa: جهش چپ

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
fa: فاصله

note: Translators: this is how someone would speak the name of the backspace key
en: backspace
fa: پس‌بر

note: Translators: this is how someone would speak the name of the return key
en: return
fa: بازگشت

note: Translators: this is how someone would speak the name of the enter key
en: enter
fa: ورود

note: Translators: this is how someone would speak the name of the up arrow key
en: up
fa: بالا

note: Translators: this is how someone would speak the name of the down arrow key
en: down
fa: پایین

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left arrow key
en: left
fa: چپ

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right arrow key
en: right
fa: راست

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left super key
en: left super
fa: سوپر چپ

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right super key
en: right super
fa: سوپر راست

note: Translators: this is how someone would speak the name of the menu key
en: menu
fa: فهرست

note: Translators: this is how someone would speak the name of the ISO shift key
en: Alt Gr
fa: دگرساز راست

note: Translators: this is how someone would speak the name of the help key
en: help
fa: راهنما

note: Translators: this is how someone would speak the name of the multi key
en: multi
fa: چندتایی

note: Translators: this is how someone would speak the name of the mode switch key
en: mode switch
fa: تغییر حالت

note: Translators: this is how someone would speak the name of the escape key
en: escape
fa: گریز

note: Translators: this is how someone would speak the name of the insert key
en: insert
fa: درج

note: Translators: this is how someone would speak the name of the delete key
en: delete
fa: حذف

note: Translators: this is how someone would speak the name of the home key
en: home
fa: خانه

note: Translators: this is how someone would speak the name of the end key
en: end
fa: پایان

note: Translators: this is how someone would speak the name of the begin key
en: begin
fa: آغاز

note: Translators: this is how someone would speak the name of the  non-spacing diacritical key for the grave glyph
en: grave
fa: گور

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the acute glyph
en: acute
fa: حاد

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the circumflex glyph
en: circumflex
fa: دور زدن

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the tilde glyph
en: tilde
fa: مد

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the diaeresis glyph
en: diaeresis
fa: دیارزیس

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the ring glyph
en: ring
fa: حلقه

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the cedilla glyph
en: cedilla
fa: سدیلا

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the stroke glyph
en: stroke
fa: خط زدگی

note: Translators: this is how someone would speak the name of the minus key
en: minus
fa: منها

note: Translators: this is how someone would speak the name of the plus key
en: plus
fa: مثبت

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "insert" key when used as the Orca modifier.
en: Insert
fa: درج

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "caps lock" modifier.
en: Caps_Lock
fa: _قفل تبدیل

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "right alt" modifier.
en: Alt_R
fa: دگرساز−چ

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "super" modifier.
en: Super
fa: سوپر

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "meta 2" modifier.
en: Meta2
fa: متا۲

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "alt" modifier.
en: Alt
fa: دگرساز

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "control" modifier.
en: Ctrl
fa: مهار

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "shift " modifier.
en: Shift
fa: تبدیل

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold %s
fa: %s پر

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: italic %s
fa: %s کج

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold italic %s
fa: %s کج پر

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: script %s
fa: %s کدنوشته

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold script %s
fa: %s کدنوشتهٔ پر

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: fraktur %s
fa: %s شکسته

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: double-struck %s
fa: %s دوخط دار

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold fraktur %s
fa: %s شکستهٔ پر

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif %s
fa: %s بدون سریف

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif bold %s
fa: %s بدون سریف پر

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif italic %s
fa: %s بدون سریف کج

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif bold italic %s
fa: %s بدون سریف کج پر

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: monospace %s
fa: %s تک‌عرض

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: dotless %s
fa: %s بی‌نقطه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '←' (U+2190)
en: left arrow
fa: پیکان چپ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↑' (U+2191)
en: up arrow
fa: پیکان بالا

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '→' (U+2192)
en: right arrow
fa: پیکان راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↓' (U+2193)
en: down arrow
fa: پیکان پایین

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↔' (U+2194)
en: left right arrow
fa: پیکان راست پایین

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↕' (U+2195)
en: up down arrow
fa: پیکان پایین بالا

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↖' (U+2196)
en: north west arrow
fa: پیکان شمال غربی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↗' (U+2197)
en: north east arrow
fa: پیکان شمال شرقی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↘' (U+2198)
en: south east arrow
fa: پیکان جنوب شرقی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↤' (U+21a4)
en: left arrow from bar
fa: پیکان چپ از نوار

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↥' (U+21a5)
en: up arrow from bar
fa: پیکان بالا از نوار

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↦' (U+21a6)
en: right arrow from bar
fa: پیکان راست از نوار

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↧' (U+21a7)
en: down arrow from bar
fa: پیکان پایین از نوار

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇐' (U+21d0)
en: left double arrow
fa: جفت پیکان چپ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇑' (U+21d1)
en: up double arrow
fa: جفت پیکان بالا

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇒' (U+21d2)
en: right double arrow
fa: جفت پیکان راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇓' (U+21d3)
en: down double arrow
fa: جفت پیکان پایین

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇔' (U+21d4)
en: left right double arrow
fa: جفت پیکان راست چپ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇕' (U+21d5)
en: up down double arrow
fa: جفت پیکان پایین بالا

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇖' (U+21d6)
en: north west double arrow
fa: جفت پیکان شمال غربی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇗' (U+21d7)
en: north east double arrow
fa: جفت پیکان شمال شرقی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇘' (U+21d8)
en: south east double arrow
fa: جفت پیکان جنوب شرقی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇙' (U+21d9)
en: south west double arrow
fa: جفت پیکان جنوب غربی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '➔' (U+2794)
en: right-pointing arrow
fa: پیکان رو به راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '➢' (U+27a2)
en: right-pointing arrowhead
fa: سر پیکان رو به راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d) when used as a MathML operator. Translators: this is the spoken representation for the character '−' (U+2212)
en: minus
fa: منها

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '<' (U+003c) when used as a MathML operator.
en: less than
fa: کوچک‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '>' (U+003e) when used as a MathML operator.
en: greater than
fa: بزرگ‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e) when used as a MathML operator.
en: circumflex
fa: دور زدن

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character 'ˇ' (U+02c7) when used as a MathML operator.
en: háček
fa: هفتک

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '˘' (U+02d8) when used as a MathML operator.
en: breve
fa: بریو

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '˙' (U+02d9) when used as a MathML operator.
en: dot
fa: نقطه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '‖' (U+2016) when used as a MathML operator.
en: double vertical line
fa: دو خط عمودی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '…' (U+2026)
en: horizontal ellipsis
fa: بیضی افقی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∀' (U+2200)
en: for all
fa: برای همه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∁' (U+2201)
en: complement
fa: متمّم

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∂' (U+2202)
en: partial differential
fa: دیفرانسیل جزیی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∃' (U+2203)
en: there exists
fa: وجود دارد

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∄' (U+2204)
en: there does not exist
fa: وجود ندارد

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∅' (U+2205)
en: empty set
fa: مجموعهٔ خالی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∆' (U+2206)
en: increment
fa: افزایش

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∇' (U+2207)
en: nabla
fa: چنگ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∈' (U+2208)
en: element of
fa: عضو

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∉' (U+2209)
en: not an element of
fa: ناعضو

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∊' (U+220a)
en: small element of
fa: عضو کوچک

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∋' (U+220b)
en: contains as a member
fa: شامل عضو

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∌' (U+220c)
en: does not contain as a member
fa: شامل عضو نیست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∍' (U+220d)
en: small contains as a member
fa: شامل عضو کوچک

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∎' (U+220e)
en: end of proof
fa: پایان اثبات

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∏' (U+220f)
en: product
fa: حاصل ضرب

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∐' (U+2210)
en: coproduct
fa: هم‌ضرب

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∑' (U+2211)
en: sum
fa: مجموع

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∓' (U+2213)
en: minus or plus
fa: مثبت منها

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∔' (U+2214)
en: dot plus
fa: جمع نقطه‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∕' (U+2215)
en: division slash
fa: تقسیم

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∖' (U+2216)
en: set minus
fa: تفریق مجموعه‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∗' (U+2217)
en: asterisk operator
fa: عملگر ستاره

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∘' (U+2218)
en: ring operator
fa: عملگر حلقه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∙' (U+2219)
en: bullet operator
fa: عملگر گلوله

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '√' (U+221a)
en: square root
fa: ریشهٔ مربّع

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∛' (U+221b)
en: cube root
fa: ریشهٔ مکعّب

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∜' (U+221c)
en: fourth root
fa: ریشهٔ چهارم

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∝' (U+221d)
en: proportional to
fa: متناسب با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∞' (U+221e)
en: infinity
fa: بی‌نهایت

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∟' (U+221f)
en: right angle
fa: زاویهٔ قائمه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∠' (U+2220)
en: angle
fa: زاویه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∡' (U+2221)
en: measured angle
fa: زاویهٔ اندازه‌گیری شده

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∢' (U+2222)
en: spherical angle
fa: زاویهٔ مثلّثاتی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∣' (U+2223)
en: divides
fa: تقسیم بر

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∤' (U+2224)
en: does not divide
fa: تقسیم ناپذیر بر

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∥' (U+2225)
en: parallel to
fa: موازی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∦' (U+2226)
en: not parallel to
fa: ناموازی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∧' (U+2227) Translators: this is the spoken representation for the character '⋀' (U+22c0)
en: logical and
fa: و منطقی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∨' (U+2228) Translators: this is the spoken representation for the character '⋁' (U+22c1)
en: logical or
fa: یای منطقی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∩' (U+2229) Translators: this is the spoken representation for the character '⋂' (U+22c2)
en: intersection
fa: اشتراک

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∪' (U+222a) Translators: this is the spoken representation for the character '⋃' (U+22c3)
en: union
fa: اجتماع

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∫' (U+222b)
en: integral
fa: انتگرال

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∬' (U+222c)
en: double integral
fa: انتگرال دوگانه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∭' (U+222d)
en: triple integral
fa: انتگرال سگانه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∮' (U+222e)
en: contour integral
fa: انتگرال کانتور

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∯' (U+222f)
en: surface integral
fa: انتگرال سطح

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∰' (U+2230)
en: volume integral
fa: انتگرال حجم

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∱' (U+2231)
en: clockwise integral
fa: انتگرال ساعتگرد

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∲' (U+2232)
en: clockwise contour integral
fa: انتگرال پادساعتگرد

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∳' (U+2233)
en: anticlockwise contour integral
fa: انتگرال کانتور پادساعتگرد

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∴' (U+2234)
en: therefore
fa: بنا بر این

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∵' (U+2235)
en: because
fa: زیرا

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∶' (U+2236)
en: ratio
fa: نسبت

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∷' (U+2237)
en: proportion
fa: تناسب

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∸' (U+2238)
en: dot minus
fa: تفریق نقطه‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∹' (U+2239)
en: excess
fa: مازاد

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∺' (U+223a)
en: geometric proportion
fa: تناسب هندسی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∻' (U+223b)
en: homothetic
fa: همسان

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∼' (U+223c)
en: tilde
fa: مد

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∽' (U+223d)
en: reversed tilde
fa: مد معکوس

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∾' (U+223e)
en: inverted lazy S
fa: اس تنبل وارونه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∿' (U+223f)
en: sine wave
fa: موج سینوسی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≀' (U+2240)
en: wreath product
fa: حاصل ضرب حلقه‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≁' (U+2241)
en: not tilde
fa: نامد

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≂' (U+2242)
en: minus tilde
fa: منفی مد

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≃' (U+2243)
en: asymptotically equal to
fa: مساوی مجانبی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≄' (U+2244)
en: not asymptotically equal to
fa: نامساوی مجانبی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≅' (U+2245)
en: approximately equal to
fa: تقریباً مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≆' (U+2246)
en: approximately but not actually equal to
fa: تقریباً ولی نه دقیقاً مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≇' (U+2247)
en: neither approximately nor actually equal to
fa: نه تثریباً و نه دقیقاً مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≈' (U+2248)
en: almost equal to
fa: تقریباً مساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≉' (U+2249)
en: not almost equal to
fa: تقریباً نامساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≊' (U+224a)
en: almost equal or equal to
fa: مساوی یا تقریباً مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≋' (U+224b)
en: triple tilde
fa: مد سه‌گانه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≌' (U+224c)
en: all equal to
fa: همه برابر

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≍' (U+224d)
en: equivalent to
fa: معادل

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≎' (U+224e)
en: geometrically equivalent to
fa: معادل هندسی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≏' (U+224f)
en: difference between
fa: تفاوت بین

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≐' (U+2250)
en: approaches the limit
fa: نزدیک شدن به حد

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≑' (U+2251)
en: geometrically equal to
fa: مساوی هندسی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≒' (U+2252)
en: approximately equal to or the image of
fa: تقریباً مساوی یا تصویر

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≓' (U+2253)
en: image of or approximately equal to
fa: تصویر یا تقریباً مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≔' (U+2254)
en: colon equals
fa: دو نقطه مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≕' (U+2255)
en: equals colon
fa: مساوی دو نقطه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≖' (U+2256)
en: ring in equal to
fa: حلقه در مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≗' (U+2257)
en: ring equal to
fa: حلقه مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≘' (U+2258)
en: corresponds to
fa: مطابق

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≙' (U+2259)
en: estimates
fa: برآورد می‌کند

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≚' (U+225a)
en: equiangular to
fa: متساویل به

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≛' (U+225b)
en: star equals
fa: ستاره مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≜' (U+225c)
en: delta equal to
fa: دلتا مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≝' (U+225d)
en: equal to by definition
fa: بنا به تعریف مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≞' (U+225e)
en: measured by
fa: اندازه‌گیری شده با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≟' (U+225f)
en: questioned equal to
fa: مساوی پرسشی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≠' (U+2260)
en: not equal to
fa: نامساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≡' (U+2261)
en: identical to
fa: یکسان با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≢' (U+2262)
en: not identical to
fa: نایکسان با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≣' (U+2263)
en: strictly equivalent to
fa: کاملاً معادل

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≤' (U+2264)
en: less than or equal to
fa: کوچک‌تر یا مساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≥' (U+2265)
en: greater than or equal to
fa: بزرگ‌تر یا مساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≦' (U+2266)
en: less than over equal to
fa: کوچک‌تر روی مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≧' (U+2267)
en: greater than over equal to
fa: بزرگ‌تر روی مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≨' (U+2268)
en: less than but not equal to
fa: کوچک ولی نه مساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≩' (U+2269)
en: greater than but not equal to
fa: بزرگ‌تر ولی نه مساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≪' (U+226a)
en: much less than
fa: خیلی کوچک‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≫' (U+226b)
en: much greater than
fa: خیلی بزرگ‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≬' (U+226c)
en: between
fa: بین

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≭' (U+226d)
en: not equivalent to
fa: نا معادل

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≮' (U+226e)
en: not less than
fa: ناکوچک‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≯' (U+226f)
en: not greater than
fa: نابزرگ‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≰' (U+2270)
en: neither less than nor equal to
fa: نه کوچک‌تر و نه مساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≱' (U+2271)
en: neither greater than nor equal to
fa: نه بزرگ‌تر و نه مساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≲' (U+2272)
en: less than or equivalent to
fa: کوچک‌تر یا معادل

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≳' (U+2273)
en: greater than or equivalent to
fa: بزرگ‌تر یا معادل

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≴' (U+2274)
en: neither less than nor equivalent to
fa: نه کوچک‌تر نه معادل

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≵' (U+2275)
en: neither greater than nor equivalent to
fa: نه بزرگ‌تر نه معادل

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≶' (U+2276)
en: less than or greater than
fa: کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≷' (U+2277)
en: greater than or less than
fa: بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≸' (U+2278)
en: neither less than nor greater than
fa: نه کوچک‌تر نه بزرگ‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≹' (U+2279)
en: neither greater than nor less than
fa: نه بزرگ‌تر نه کوچک‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≺' (U+227a)
en: precedes
fa: مقدم بر

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≻' (U+227b)
en: succeeds
fa: موخر به

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≼' (U+227c)
en: precedes or equal to
fa: مقدم یا مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≽' (U+227d)
en: succeeds or equal to
fa: موخر یا مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≾' (U+227e)
en: precedes or equivalent to
fa: مقدم یا معادل

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≿' (U+227f)
en: succeeds or equivalent to
fa: موخر یا معادل

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊀' (U+2280)
en: does not precede
fa: نامقدم بر

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊁' (U+2281)
en: does not succeed
fa: ناموخر به

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊂' (U+2282)
en: subset of
fa: زیرمجموعهٔ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊃' (U+2283)
en: superset of
fa: فرامجموعهٔ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊄' (U+2284)
en: not a subset of
fa: نازیرمجموعهٔ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊅' (U+2285)
en: not a superset of
fa: نافرامجموعهٔ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊆' (U+2286)
en: subset of or equal to
fa: زیرمجموعه یا مساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊇' (U+2287)
en: superset of or equal to
fa: فرامجموعه یا مساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊈' (U+2288)
en: neither a subset of nor equal to
fa: نه زیرمجموعه و نه مساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊉' (U+2289)
en: neither a superset of nor equal to
fa: نه فرامجموعه و نه مساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊊' (U+228a)
en: subset of with not equal to
fa: زیرمجموعه از با نامساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊋' (U+228b)
en: superset of with not equal to
fa: فرامجموعه از با نامساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊌' (U+228c)
en: multiset
fa: چندمجموعه‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊍' (U+228d)
en: multiset multiplication
fa: ضرب چندمجموعه‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊎' (U+228e)
en: multiset union
fa: اجتماع چندمجموعه‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊏' (U+228f)
en: square image of
fa: تصویر مربّع

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊐' (U+2290)
en: square original of
fa: اصل مربّعی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊑' (U+2291)
en: square image of or equal to
fa: تصویر مربّعی یا مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊒' (U+2292)
en: square original of or equal to
fa: اصل مربّعی یا مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊓' (U+2293)
en: square cap
fa: کلاه مربّع

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊔' (U+2294)
en: square cup
fa: جام مربّع

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊕' (U+2295) Translators: this is the spoken representation for the character '⨁' (U+2a01)
en: circled plus
fa: جمع دایره‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊖' (U+2296)
en: circled minus
fa: تفریق دایره‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊗' (U+2297) Translators: this is the spoken representation for the character '⨂' (U+2a02)
en: circled times
fa: ضرب دایره‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊘' (U+2298)
en: circled division slash
fa: تقسیم اریب دایره‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊙' (U+2299)
en: circled dot operator
fa: عملگر نقطهٔ دایره‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊚' (U+229a)
en: circled ring operator
fa: عملگر حلقهٔ دایره‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊛' (U+229b)
en: circled asterisk operator
fa: عملگر ستارهٔ حلقوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊜' (U+229c)
en: circled equals
fa: تساوی دایره‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊝' (U+229d)
en: circled dash
fa: خط تیرهٔ دایره‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊞' (U+229e)
en: squared plus
fa: جمع مربّعی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊟' (U+229f)
en: squared minus
fa: تفریق مربّعی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊠' (U+22a0)
en: squared times
fa: ضرب مربّعی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊡' (U+22a1)
en: squared dot operator
fa: عملگر نقطهٔ مربّعی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊢' (U+22a2)
en: right tack
fa: میخ راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊣' (U+22a3)
en: left tack
fa: میخ چپ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊤' (U+22a4)
en: down tack
fa: میخ پایین

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊥' (U+22a5)
en: up tack
fa: میخ بالا

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊦' (U+22a6)
en: assertion
fa: درج

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊧' (U+22a7)
en: models
fa: مدل‌ها

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊨' (U+22a8)
en: true
fa: درست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊩' (U+22a9)
en: forces
fa: اجبار می‌کند

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊪' (U+22aa)
en: triple vertical bar right turnstile
fa: چرخ گردان با سه میلهٔ عمودی به راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊫' (U+22ab)
en: double vertical bar double right turnstile
fa: چرخ گردان با دو میلهٔ عمودی به راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊬' (U+22ac)
en: does not prove
fa: اثبات نمی‌کند

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊭' (U+22ad)
en: not true
fa: نادرست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊮' (U+22ae)
en: does not force
fa: اجبار نمی‌کند

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊯' (U+22af)
en: negated double vertical bar double right turnstile
fa: چرخ گردان با دو میلهٔ عمودی به راست منفی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊰' (U+22b0)
en: precedes under relation
fa: مقدم تحت رابطه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊱' (U+22b1)
en: succeeds under relation
fa: موخر تحت رابطه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊲' (U+22b2)
en: normal subgroup of
fa: زیرگروه معمول

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊳' (U+22b3)
en: contains as normal subgroup
fa: شامل به عنوان زیرگروه معمول

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊴' (U+22b4)
en: normal subgroup of or equal to
fa: زیرگروه معمول یا مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊵' (U+22b5)
en: contains as normal subgroup of or equal to
fa: شامل به عنوان زیرگروه معمول یا مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊶' (U+22b6)
en: original of
fa: اصلی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊷' (U+22b7)
en: image of
fa: تصویر

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊸' (U+22b8)
en: multimap
fa: نگاشت چندگانه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊹' (U+22b9)
en: hermitian conjugate matrix
fa: ماتریس مزدوج هرمیتین

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊺' (U+22ba)
en: intercalate
fa: میان‌لایش

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊾' (U+22be)
en: right angle with arc
fa: زاویهٔ راست با کمان

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊿' (U+22bf)
en: right triangle
fa: سه‌گوش راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋄' (U+22c4)
en: diamond operator
fa: عملگر لوزی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋅' (U+22c5)
en: dot operator
fa: عملگر نقطه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋆' (U+22c6)
en: star operator
fa: عملگر ستاره

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋇' (U+22c7)
en: division times
fa: تقسیم ضرب

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋈' (U+22c8)
en: bowtie
fa: پاپیون

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋉' (U+22c9)
en: left normal factor semidirect product
fa: حاصل ضرب نیمه‌مستقیم عامل معمول چپ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋊' (U+22ca)
en: right normal factor semidirect product
fa: حاصل ضرب نیمه‌مستقیم عامل معمول راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋋' (U+22cb)
en: left semidirect product
fa: حاصل ضرب نیمه‌مستقیم چپ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋌' (U+22cc)
en: right semidirect product
fa: حاصل ضرب نیمه‌مستقیم راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋍' (U+22cd)
en: reversed tilde equals
fa: مد مساوی معکوس

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋎' (U+22ce)
en: curly logical or
fa: یای منقطی فر

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋏' (U+22cf)
en: curly logical and
fa: و منقطی فر

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋐' (U+22d0)
en: double subset
fa: زیرمجموعهٔ دوگانه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋑' (U+22d1)
en: double superset
fa: فرامجموعهٔ دوگانه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋒' (U+22d2)
en: double intersection
fa: تقاطع دوگانه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋓' (U+22d3)
en: double union
fa: اجتماع دوگانه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋔' (U+22d4)
en: pitchfork
fa: چنگال

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋕' (U+22d5)
en: equal and parallel to
fa: مساوی و موازی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋖' (U+22d6)
en: less than with dot
fa: کوچک‌تر از با نقطه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋗' (U+22d7)
en: greater than with dot
fa: بزرگ‌تر از با نقطه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋘' (U+22d8)
en: very much less than
fa: خیلی کوچک‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋙' (U+22d9)
en: very much greater than
fa: خیلی بزرگ‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋚' (U+22da)
en: less than equal to or greater than
fa: کوچک‌تر از مساوی یا بزرگ‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋛' (U+22db)
en: greater than equal to or less than
fa: بزرگ‌تر از مساوی یا کوچک‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋜' (U+22dc)
en: equal to or less than
fa: مساوی یا کوچک‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22dd)
en: equal to or greater than
fa: مساوی یا بزرگ‌تر از

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22de)
en: equal to or precedes
fa: مساوی یا مقدم

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋝' (U+22df)
en: equal to or succeeds
fa: مساوی یا موخر

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋠' (U+22e0)
en: does not precede or equal
fa: نامقدم یا مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋡' (U+22e1)
en: does not succeed or equal
fa: ناموخر یا مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋢' (U+22e2)
en: not square image of or equal to
fa: ناتصویر مربّعی یا مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋣' (U+22e3)
en: not square original of or equal to
fa: نااصل مربّعی یا مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋤' (U+22e4)
en: square image of or not equal to
fa: تصویر مربّعی یا نامساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋥' (U+22e5)
en: square original of or not equal to
fa: اصل مربّعی یا نامساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋦' (U+22e6)
en: less than but not equivalent to
fa: کوچک‌تر ولی نه مساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋧' (U+22e7)
en: greater than but not equivalent to
fa: بزرگ‌تر ولی نه مساوی با

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋨' (U+22e8)
en: precedes but not equivalent to
fa: مقدم ولی نامعادل

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋩' (U+22e9)
en: succeeds but not equivalent to
fa: موخر ولی نامعادل

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋪' (U+22ea)
en: not normal subgroup of
fa: نازیرگروه معمول

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋫' (U+22eb)
en: does not contain as normal subgroup
fa: ناشامل به عنوان زیرگروه معمول

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋬' (U+22ec)
en: not normal subgroup of or equal to
fa: نازیرگروه معمول یا مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋭' (U+22ed)
en: does not contain as normal subgroup or equal
fa: ناشامل به عنوان زیرگروه معمول یا مساوی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋮' (U+22ee)
en: vertical ellipsis
fa: سه‌نقطهٔ عمودی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋯' (U+22ef)
en: midline horizontal ellipsis
fa: سه‌نقطهٔ افقی در میان خط

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋰' (U+22f0)
en: up right diagonal ellipsis
fa: سه‌نقطهٔ کج به بالا راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋱' (U+22f1)
en: down right diagonal ellipsis
fa: سه‌نقطهٔ کج به پایین راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋲' (U+22f2)
en: element of with long horizontal stroke
fa: عضو با خط افقی دراز

[ctx: math symbol]
en: element of with vertical bar at end of horizontal stroke
fa: عضو با نوار عمودی در پایان خط افقی

[ctx: math symbol]
en: small element of with vertical bar at end of horizontal stroke
fa: عضو کوچک با نوار عمودی در پایان خط افقی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋵' (U+22f5)
en: element of with dot above
fa: عضو با نقطهٔ بالایی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋶' (U+22f6)
en: element of with overbar
fa: عضو با نوار بالایی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋷' (U+22f7)
en: small element of with overbar
fa: عضو کوچک با نوار بالایی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋸' (U+22f8)
en: element of with underbar
fa: عضو با نوار زیرین

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋹' (U+22f9)
en: element of with two horizontal strokes
fa: عضو با دو خط افقی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋺' (U+22fa)
en: contains with long horizontal stroke
fa: شامل با خط بلند افقی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋻' (U+22fb)
en: contains with vertical bar at end of horizontal stroke
fa: شامل با نوار عمودی در انتهای خط افقی

[ctx: math symbol]
en: small contains with vertical bar at end of horizontal stroke
fa: شامل کوچک با نوار عمودی در انتهای خط افقی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋽' (U+22fd)
en: contains with overbar
fa: شامل با نوار بالایی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋾' (U+22fe)
en: small contains with overbar
fa: شامل کوچک با نوار بالایی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋿' (U+22ff)
en: z notation bag membership
fa: عضویت کیسه‌ای با علامت z

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌈' (U+2308)
en: left ceiling
fa: سقف چپ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌉' (U+2309)
en: right ceiling
fa: سقف راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌊' (U+230a)
en: left floor
fa: کف چپ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⌋' (U+230b)
en: right floor
fa: کف راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⏞' (U+23de)
en: top brace
fa: کروشهٔ بالا

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⏟' (U+23df)
en: bottom brace
fa: کروشهٔ پایین

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⟨' (U+27e8)
en: left angle bracket
fa: براکت سمت چپ

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⟩' (U+27e9)
en: right angle bracket
fa: براکت سمت راست

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨀' (U+2a00)
en: circled dot
fa: نقطهٔ دایره‌ای

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨃' (U+2a03)
en: union with dot
fa: اجتماع با نقطه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨄' (U+2a04)
en: union with plus
fa: احتماع با جمع

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨅' (U+2a05)
en: square intersection
fa: اشتراک مربّعی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨆' (U+2a06)
en: square union
fa: اجتماع مربّعی

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '■' (U+25a0) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black square
fa: مربّع سیاه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '□' (U+25a1) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: white square
fa: لوزی سفید

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◆' (U+25c6) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black diamond
fa: لوزی سیاه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '○' (U+25cb) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: white circle
fa: دایرهٔ سفید

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '●' (U+25cf) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black circle
fa: دایرهٔ سیاه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◦' (U+25e6)
en: white bullet
fa: گلولهٔ سفید

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◾' (U+25fe) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black medium small square
fa: مربّع کوچک متوسّط سیاه

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '̱' (U+0331) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with underline
fa: %s با زیرخط

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '̸' (U+0338) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with slash
fa: %s با خط مورّب

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⃒' (U+20D2) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with vertical line
fa: %s با خط عمودی

[ctx: generic name]
note: pylint: disable=import-error Translators: Sometimes when we attempt to get the name of an accessible software application, we fail because the app or one of its elements is defunct. This is a generic name so that we can still refer to this element in messages.
en: application
fa: برنامه

note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message is presented to the user when they use this command but Orca was unable to retrieve any information about the battery.
en: Battery status unknown
fa: وصعیت نامعلوم باتری

note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message presents the battery level as a percent.
en: Battery: %d%%
fa: باتری: %d٪

[ctx: Battery]
note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message presents the plugged-in status to the user.
en: plugged in
fa: وصل شده

[ctx: Battery]
note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message presents the plugged-in status to the user.
en: not plugged in
fa: وصل نشده

note: Translators: This is presented when the user has navigated to an empty line.
en: blank
fa: خالی

note: Translators: This refers to font weight.
en: bold
fa: ضخیم

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when a new bookmark has been entered into the list of bookma
en: bookmark entered
fa: نشانک وارد شده

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when the active list of bookmarks have been saved to disk.
en: bookmarks saved
fa: نشانک ذخیره شده

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when an error was encountered, preventing the active list of
en: bookmarks could not be saved
fa: نانک نتوانست ذخیره شود

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when they try to go to a bookmark, but don't have any bookma
en: No bookmarks found.
fa: هیج نشانکی پیدا نشد.

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when they try to go to a bookmark at a particular index (e.g
en: Bookmark not found.
fa: نشانک پیدا نشد.

note: Translators: Orca has a command which toggles all (other) Orca commands so that the associated keystroke can by consumed by the native application. For example, if there were an Orca command bound to Alt+Down, normally pressing Alt+Down would cause the Orca command to be used. This would mean Alt+Do
en: Orca command keys off.
fa: کلید فرمان اورکا خاموش.

note: Translators: Orca has a command which toggles all (other) Orca commands so that the associated keystroke can by consumed by the native application. For example, if there were an Orca command bound to Alt+Down, normally pressing Alt+Down would cause the Orca command to be used. This would mean Alt+Do
en: Orca command keys on.
fa: کلید فرمان اورکا روشن.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: icon
fa: نقشک

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to icon.
fa: سبک بزرگی به نقشک تنظیم شد.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: none
fa: هیچ

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to none.
fa: سبک بزرگی به هیچ تنظیم شد.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: spell
fa: نوشتار

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to spell.
fa: سبک بزرگی به هجی تنظیم شد.

note: Translators: Native application caret navigation does not always work as the Orca user wants. As such, Orca offers the user the ability to toggle between the application controlling the caret and Orca controlling it. This message is presented to indicate that the application's native caret navigatio
en: The application is controlling the caret.
fa: برنامه مکان‌نما را وامی‌پیاد.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: The screen reader is controlling the caret.
fa: صفحه‌خوان مکان‌نما را وامی‌پیاد.

note: Translators: this is the name of a cell in a spreadsheet.
en: Cell %s
fa: خانهٔ %s

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s selected
fa: %s گزیده شد

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range. A
en: %s through %s selected
fa: %s تا %s گزیده شد

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range.
en: %s through %s unselected
fa: %s تا %s گزیده نشد

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s unselected
fa: %s گزیده نشد

note: Translators: This is the description of command line option '-d, --disable' which allows the user to specify an option to disable as Orca is started.
en: Prevent use of option
fa: پرهیز از استفاده از گزینه

note: Translators: this is the description of command line option '-e, --enable' which allows the user to specify an option to enable as Orca is started.
en: Force use of option
fa: اجبار به استفاده از گزینه

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It serves as a sort of title and is followed by a detailed list of Orca's optional command-line arguments.
en: Optional arguments
fa: آرگومان‌های اختیاری

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It is followed by a brief list of Orca's optional command-line arguments.
en: Usage:
fa: استفاده:

note: Translators: This message is displayed when the user starts Orca from the command line and includes an invalid option or argument. After the message, the list of invalid items, as typed by the user, is displayed.
en: The following are not valid:
fa: موارد زیر معتبر نیستند:

note: Translators: This is the description of command line option '-l, --list-apps' which prints the names of running applications which can be seen by assistive technologies such as Orca and Accerciser.
en: Print the known running applications
fa: چاپ برنامه‌های در حال اجرای شناخته

note: Translators: This is the description of command line option '-p, --profile' which allows you to specify a profile to be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured by the user for a particular purpose, such as a 'Spanish' profile which would include Spanish braille and text-to-speec
en: Load profile
fa: بار کردن نماگر

note: Translators: This message is presented to the user when the specified profile could not be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured for a particular purpose, such as a Spanish profile which would include Spanish braille and Spanish text-to-speech. The string substituted in is the
en: Profile could not be loaded: %s
fa: نماگر نتوانست بار شود: %s

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca from some other environment than the graphical desktop.
en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
fa: نمی‌توان صفحه‌خوان را آغاز کرد چون نمی‌تواند به میزکار وصل شود.

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca but the launch fails due to an error related to the settings manager.
en: Could not activate the settings manager. Exiting.
fa: نمی‌توان مدیر تنظیمات را فعّال کرد. خارج شدن.

note: Translators: This message is presented to the user when he/she tries to launch Orca, but Orca is already running.
en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
fa: صفحه‌خوان دیگری از پیش در این نشست اجرا شده.
    برای جایگزینی با فرایندی جدید «orca --replace» را اجرا کنید.

note: Translators: This is the description of command line option '-u, --user-prefs' that allows you to specify an alternate location from which to load the user preferences.
en: Use alternate directory for user preferences
fa: استفاده از شاخهٔ جایگزین برای ترجیحات کاربری

note: Translators: This is the description of command line option '--speech-system' which allows you to specify a speech system to use. A speech system provides various synthesizers with different voices and languages. This option can be used to override the configured default speech system.
en: Speech system
fa: سامانهٔ گفتار

note: Translators: This message is presented to the user when the specified speech system is unavailable. A speech system provides various synthesizers with different voices and languages. The first string substituted in is the user- provided speech system. The second string substituted is a comma separat
en: Speech system “%s” is unavailable (available: %s)
fa: سامانهٔ گفتار «%s» موجود نیست (موجود:‌%s)

note: Translators: This is the description of command line option '-v, --version' which prints the version of Orca. E.g. '1.23.4'.
en: Version of this application
fa: نگارش این برنامه

note: Translators: This is the description of command line option '-r, --replace' which tells Orca to replace any existing Orca process that might be running.
en: Replace a currently running instance of this screen reader
fa: جایگزینی نمونه‌ای در حال اجرا از این صفحه‌خوان

note: Translators: this is the description of command line option '-h, --help' which lists all the available command line options.
en: Show this help message and exit
fa: نمایش این پیام راهنما و خروج

note: Translators: This is the description of command line option '--debug' which causes debugging output for Orca to be sent to a file. The YYYY-MM-DD-HH:MM:SS portion of the string indicates the file name will be formed from the current date and time with 'debug' in front and '.out' at the end. The 'deb
en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
fa: فرستادن خروجی رفع اشکال به ‪debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out

note: Translators: This is the description of command line option '--debug-file' which allows the user to override the default date-based name of the debugging output file.
en: Send debug output to the specified file
fa: فرستادن خروجی رفع اشکال به پروندهٔ مشخّص

note: Translators: This is the description of command line option '-t, --text-setup' that will initially display a list of questions in text form, that the user will need to answer, before Orca will startup. For this to happen properly, Orca will need to be run from a terminal window.
en: Set up user preferences (text version)
fa: برپایی ترجیحات کاربری (نگارش متنی)

note: Translators: This is the description of command line option '-s, --setup' that will place the user in Orca's GUI preferences dialog.
en: Set up user preferences (GUI version)
fa: برپایی ترجیحات کاربری (نگارش گرافیکی)

note: Translators: This text is the description displayed when Orca is launched from the command line and the help text is displayed.
en: Report bugs on https://gitlab.gnome.org/GNOME/orca/-/issues.
fa: مشکلات را روی https://gitlab.gnome.org/GNOME/orca/-/issues گزارش کنید.

note: Translators: Orca has a command to present the contents of the clipboard without the user having to switch to a clipboard manager. This message is spoken by Orca before speaking the text which is in the clipboard. The string substitution is for the clipboard contents.
en: Clipboard contains: %s
fa: تخته‌گیره شامل: %s

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: Cut selection to clipboard.
fa: بریدن گزینش به تخته‌گیره.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: cut
fa: برش

note: Translators: This message is the detailed message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: Copied selection to clipboard.
fa: گزینش به تخته‌گیره رونوشت شد.

[ctx: clipboard]
note: Translators: This message is the brief message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: copied
fa: رونوشت شد

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: Pasted contents from clipboard.
fa: محتوا از تخته‌گیره جایگذاری شد.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: pasted
fa: جایگذاشته شد

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Do not announce when your buddies are typing.
fa: اعلام نکردن نوشتن دوستانتان.

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: announce when your buddies are typing.
fa: اعلام نوشتن دوستانتان.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. This string to be tran
en: Message from chat room %s
fa: پیام از اتاق گپ %s

note: Translators: This message is presented to inform the user that a new chat conversation has been added to the existing conversations. The "tab" here refers to the tab which contains the label for a GtkNotebook page. The label on the tab is the string substitution.
en: New chat tab %s
fa: زبانهٔ‌ گپ جدید %s

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Do not speak chat room name.
fa: نگفتن نام اتاق گپ.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: speak chat room name.
fa: گفتن نام اتاق گپ.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Do not provide chat room specific message histories.
fa: فراهم نکردن تاریخچه‌های پیام مختص به اتاق گپ.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Provide chat room specific message histories.
fa: فراهم کردن تاریخچه‌های پیام مختص به اتاق گپ.

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion start
fa: آغاز حذف

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion end
fa: پایان حذف

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for insertion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion start
fa: آغاز درج

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion end
fa: پایان درج

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight start
fa: آغاز برجسته سازی

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight end
fa: پایان برجسته سازی

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the content being presented is the end of an inline suggestion a document. A "suggestion" is a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as 
en: suggestion end
fa: پایان پیشنهاد

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. When moving to the end of a container, Orca attempts to place the caret at the content which follows that container. If this is cannot be 
en: End of container.
fa: پایان بارگنج.

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. If the user attempts to use this command in an object which is not a container, this message will be presented.
en: Not in a container.
fa: خارج از بارگنج.

note: Translators: This message is presented when the user selects all of the items in a container that supports selection, such as a GUI table or a list of icons.
en: all items selected
fa: همهٔ موارد گزیده

note: Translators: This message is presented when the user is in a date picker and navigates to the item which reflects the current date.
en: Current date
fa: تاریخ کنونی

note: Translators: This message is presented wwhen the user is in a time picker/schedule and navigates to the item which reflects the current time.
en: Current time
fa: زمان کنونی

note: Translators: This message is presented when the user is in a map or flow chart and navigates to the item which reflects the current location.
en: Current location
fa: مکان کنونی

note: Translators: This message is presented when the user is in a table of contents or other set of pagination links and navigates to the item which reflects the current page.
en: Current page
fa: صفحهٔ کنونی

note: Translators: This message is presented when the user is in a wizard or other step-based interface and navigates to the item which reflects the current step.
en: Current step
fa: گام کنونی

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of generic or unspecified items and navigates to the link/object which reflects the current item.
en: Current item
fa: مورد کنونی

note: Translators: Orca has a command to report CPU and memory usage. This message is presented to the user when they use this command but Orca was unable to retrieve this information.
en: CPU and memory usage unknown
fa: استفادهٔ حافظه و پردازنده نامعلوم

note: Translators: Orca has a command to report CPU and memory usage levels. This message presents the levels to the user.
en: CPU: %d%%. Memory: %d%%
fa: پردازنده: %d٪. حافظه: %d٪

note: Translators: Orca has a command for advanced users and developers to clear the AT-SPI cache in case there is stale information due to an application bug. This message is presented when the user tried to clear the cache but an error occurred.
en: Clearing cache failed.
fa: پاک کردن انباره شکست خورد.

note: Translators: Orca has a command for advanced users and developers to clear the AT-SPI cache in case there is stale information due to an application bug. This message is presented when the user performs the command.
en: Clearing cache.
fa: پاک کردن انباره.

note: Translators: this is a debug message for advanced users and developers. It describes a command to print detailed debugging information about the current state with respect to the accessible applications being used, such as the accessibility tree of the current window, a list of all the running acces
en: Capturing debugging snapshot
fa: ضبط کردن تصویر فوری اشکال‌زدایی

note: Translators: this is a debug message for advanced users and developers. It describes a command to print detailed debugging information about the current state with respect to the accessible applications being used, such as the accessibility tree of the current window, a list of all the running acces
en: Debugging snapshot captured
fa: اشکال‌زدایی تصویر فوری ضبط شده

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box. The string substitution is the name of the button (e.g. "OK" or "Close").
en: Default button is %s
fa: دکمهٔ پیش‌گزیده %s است

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box. This message is presented when the default button was found but is insensitive / grayed out / cannot be activated. The string substitution is the name of the but
en: Default button is %s. Grayed
fa: دکمهٔ پیش‌گزیده %s است. خاکستری

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box. Orca has a command to present the default button. This is the message Orca will present if it could not find the default button.
en: Default button not found
fa: دکمهٔ پیدا نشد

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consecutive subscripted characters. For example, 'X' followed by 'subscript 2' followed by 'subscript 3' should be presented to the user as 'X subscript 23'.
en:  subscript %s
fa:  زیرنویس %s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consecutive superscripted characters. For example, 'X' followed by 'superscript 2' followed by 'superscript 3' should be presented to the user as 'X superscript 23'.
en:  superscript %s
fa:  بالا نویس %s

note: Translators: this message is presented when the user tries to perform a command specific to dialog boxes, such as presenting the default button, but is not in a dialog.
en: Not in a dialog
fa: خارج از گفت‌وگو

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects the entire document by pressing Ctrl+A.
en: entire document selected
fa: همهٔ سند گزیده

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the entire document had been selected but the user presses a key (e.g. an arrow key) causing the selection to be co
en: entire document unselected
fa: همهٔ سند ناگزیده

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the row to a particular row number.
en: Dynamic column header set for row %d
fa: سرایند ستون پویا برای ردیف %d تنظیم شد

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Dynamic column header cleared.
fa: سرایند ستون پویا پاک شد.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the column to a particular column number.
en: Dynamic row header set for column %s
fa: سرایند ردیف پویا برای ستون %s تنظیم شد

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Dynamic row header cleared.
fa: سرایند ردیف پویا پاک شد.

note: Translators: this is used to announce that the current input line in a spreadsheet is blank/empty.
en: empty
fa: خالی

note: Translators: This is the size of a file in kilobytes
en: %.2f kilobytes
fa: %.2f کیلوبایت

note: Translators: This is the size of a file in megabytes
en: %.2f megabytes
fa: %.2f مگابایت

note: Translators: This message is presented to the user after performing a file search to indicate there were no matches.
en: No files found.
fa: هیچ پرونده‌ای پیدا نشد.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Appended contents to clipboard.
fa: محتوا به تخته‌گیره افزوده شد.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Copied contents to clipboard.
fa: محتوا در تخته‌گیره رونوشت شد.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Not using flat review.
fa: بدون استفاده از بازبینی تخت.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Entering flat review.
fa: ورود به بازبینی تخت.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Leaving flat review.
fa: خروج از بازبینی تخت.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Flat review restricted to the current object
fa: بازبینی تخت به شی کنونی محدود شد

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Flat review unrestricted
fa: بازبینی تخت به نامحدود شد

note: Translators: this means a particular cell in a spreadsheet has a formula (e.g., "=sum(a1:d1)")
en: has formula
fa: فرمول دارد

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a dialog to appear if activated.
en: opens dialog
fa: گفت‌گو را می‌گشاید

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a grid to appear if activated. A grid is an interactive table.
en: opens grid
fa: شبکه را می‌گشاید

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a listbox to appear if activated.
en: opens listbox
fa: جعبهٔ سیاهه را می‌گشاید

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a menu to appear if activated.
en: opens menu
fa: فهرست را می‌گشاید

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a tree to appear if activated. A tree is a list with sub-levels which can be expanded or collapsed, similar to the list of folders in an email client.
en: opens tree
fa: درخت را می‌گشاید

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a popup to appear if activated.
en: opens popup
fa: بالاپریدنی را می‌گشاید

note: Translators: The following string is spoken to let the user know that he/she is on a link within an image map. An image map is an image/graphic which has been divided into regions. Each region can be clicked on and has an associated link. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Imagemap for more inf
en: image map link
fa: پیوند ننگاشت نقشه

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) they just entered has already been bound to another command and is thus unavailable. The string substituted in is the name of the command which already has the binding.
en: The key entered is already bound to %s
fa: کلید وارد شده از پیش برای %s تعیین شده

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has recorded a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
fa: کلید گرفته شده: %s. زدن ورود برای تأیید.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has assigned a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: The new key is: %s
fa: کلید جدید: %s

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca is about to delete an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
fa: تخصیص کلید حذف شد. زدن ورود برای تأیید.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca has deleted an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: The keybinding has been removed.
fa: تخصیص کلید برداشته شد.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message asking the user to press a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) to create a new key binding for an Orca command.
en: enter new key
fa: ورود کلید جدید

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key
fa: کلید

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key.
fa: پژواک به کلید تنظیم شد.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: None
fa: هیچ‌کدام

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to None.
fa: پژواک به هیچ تنظیم شد.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key and word
fa: کلید و واژه

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key and word.
fa: پژواک به کلید و واژه تنظیم شد.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: sentence
fa: جمله

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to sentence.
fa: پژواک به جمله تنظیم شد.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word
fa: واژه

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word.
fa: پژواک به واژه تنظیم شد.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word and sentence
fa: واژه و جمله

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word and sentence.
fa: پژواک به واژه و جمله تنظیم شد.

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user of all of the MathML enclosure notations associated with a given mathematical expression. For instance, the expression x+y could be enclosed by a box, or enclosed by a circle. It could also be enclosed by a box and a circle and long division sign
en: Enclosed by: %s
fa: قرار گرفته درون: %s

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an actuarial symbol
fa: نماد آماری

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a box
fa: جعبه

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a circle
fa: دایره

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a long division sign
fa: نماد تقسیم بلند

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a radical
fa: رادیکال

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a rounded box
fa: جعبهٔ گوشه گرد

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a horizontal strike
fa: خط زدگی افقی

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a vertical strike
fa: خط زدگی عمودی

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a down diagonal strike
fa: خط زدگی اریب رو به پایین

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an up diagonal strike
fa: خط زدگی اریب رو به بالا

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a northeast arrow
fa: پیکان شمال شرقی

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line at the bottom
fa: خطی در زیر

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line on the left
fa: خطی در چپ

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line on the right
fa: خطی در راست

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line at the top
fa: خطی در بالا

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a phasor angle
fa: زاویهٔ فاز

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an arabic factorial symbol
fa: نماد فاکتوریل عربی

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user of all of the MathML enclosure notations associated with a given mathematical expression. For instance, the expression x+y could be enclosed by a box, or enclosed by a circle. It could also be enclosed by a box and a circle and long division sign
en: and
fa: و

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction start
fa: آغاز کسر

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical fraction whose bar is not displayed. See https://en.wikipedia.org/wiki/Combination for an example. Note that the comma is inserted here to cause a very brief pause in the speech. Otherwise, 
en: fraction without bar, start
fa: آغاز کسر بدون خط

[ctx: math fraction]
note: Translators: This word refers to the line separating the numerator from the denominator in a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: over
fa: روی

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction end
fa: پایان کسر

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a square root. For instance, for √9 Orca would say "square root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). Note that the radicand, which follows the "of", is unknow
en: square root of
fa: ریشهٔ مربّعِ

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a cube root. For instance, for the cube root of 9 Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should  be spoken). Note that the radicand, which follows the "o
en: cube root of
fa: ریشهٔ مکعّبِ

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is an nth root. https://en.wikipedia.org/wiki/Nth_root. For instance, for the fourth root of 9, Orca would say "fourth root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). 
en: root of
fa: ریشهٔ

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical root (square root, cube root, nth root). It is primarily intended to be spoken when the index of the root is not a simple expression. For instance, for the fourth root of 9, simply speaking 
en: root start
fa: آغاز ریشه

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical root (square root, cube root, nth root). For instance, for the cube root of 9, Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spo
en: root end
fa: پایان ریشه

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is subscripted text in a mathematical expression. Note that the subscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more use
en: subscript
fa: زیرنویس

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is superscripted text in a mathematical expression. Note that the superscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more
en: superscript
fa: رونویس

[ctx: math script]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is subscripted text which precedes the base in a mathematical expression. See, for instance, the MathML mmultiscripts element: http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mmultiscripts https://developer.mozill
en: pre-subscript
fa: پیش‌زیرنویس

[ctx: math script]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is superscripted text which precedes the base in a mathematical expression. See, for instance, the MathML mmultiscripts element: http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mmultiscripts https://developer.mozi
en: pre-superscript
fa: پیش‌رونویس

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is underscripted text in a mathematical expression. Note that the underscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more
en: underscript
fa: پایین‌نویس

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is overscripted text in a mathematical expression. Note that the overscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more u
en: overscript
fa: بالانویس

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table.
en: table end
fa: پایان جدول

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table which is nested inside another mathematical table.
en: nested table end
fa: پایان جدول تودرتو

note: Translators: Inaccessible means that the application cannot be read by Orca. This usually means the application is not friendly to the assistive technology infrastructure.
en: inaccessible
fa: غیرقابل دسترسی

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Disabled
fa: از کار افتاده

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will not be spoken.
en: Speaking of indentation and justification disabled.
fa: گفتن تورفتگی و همترازی از کار افتاد.

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Enabled
fa: به کار افتاده

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Speaking of indentation and justification enabled.
fa: گفتن تورفتگی و همترازی به کار افتاد.

[ctx: error]
note: Translators: Orca announces when a widget has an associated error, such as disallowed characters in an input, or a must-check box that is not checked (e.g. "I read and agree to the terms of service."). When this error message goes away as a consequence of the user fixing the error, Orca will present
en: Entry valid.
fa: مدخل معتبر.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Learn mode.  Press escape to exit.
fa: دانستن بیش‌تر.  زدن گریز برای خروج.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
fa: وارد شدن به حالت آموزش.  زدن خر کلیدی برای شنیدن کاراییش.  زدن F1 برای دیدن مستندات صفحه‌خوان. زدن F2 برای گرفتن سیاههٔ میان‌برهای پیش‌گزیدهٔ صفحه‌خوان. زدن F3 برای گرفتن سیاههٔ میان‌برهای صفحه‌خوان برای برنامهٔ کنونی. زدن کلید گریز برای خروج از حالت آموزش.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a blockquote and then navigates out of it.
en: leaving blockquote.
fa: خروج از نقل‌قول.

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: leaving details.
fa: خروج از جزییات.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within an object and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving feed.
fa: ترک خوراک.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within an object and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving figure.
fa: ترک شکل.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a form and then navigates out of it.
en: leaving form.
fa: خروج از فرم.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a panel and then navigates out of it. A grouping is a container of related widgets.
en: leaving grouping.
fa: ترک کردن گروه‌بندی.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving banner.
fa: ترک بیرق.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving complementary content.
fa: ترک محتوای تکمیلی.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving information.
fa: ترک اطّلاعات.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving main content.
fa: ترک محتوای اصلی.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving navigation.
fa: ترک پیمایش.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving region.
fa: ترک ناحیه.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving search.
fa: ترک جست‌وجو.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a list and then navigates out of it.
en: leaving list.
fa: خروج از سیاهه.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a panel and then navigates out of it. A panel is a generic container of objects, such as a group of related form fields.
en: leaving panel.
fa: خروج از تابلو.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a table and then navigates out of it.
en: leaving table.
fa: خروج از جدول.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a tooltip in a web application and then navigates out of it.
en: leaving tooltip.
fa: خروج از متن راهنما.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving abstract.
fa: ترک چکیده.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving acknowledgments.
fa: ترک سپاسگذاری‌ها.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving afterword.
fa: ترک خاتمه.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving appendix.
fa: ترک ضمیمه.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving bibliography.
fa: ترک کتابشناسی.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving chapter.
fa: ترک فصل.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving colophon.
fa: ترک توضیحات.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving conclusion.
fa: ترک نتیجه‌گیری.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving credit.
fa: ترک اعتبار.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving credits.
fa: ترک اعتبارها.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving dedication.
fa: ترک اهدا.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving endnotes.
fa: ترک پی‌نوشت‌ها.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epigraph.
fa: ترک واگویه.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epilogue.
fa: ترک پایان‌نامه.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving errata.
fa: ترک غلط‌نامه.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving example.
fa: ترک مثال.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving foreword.
fa: ترک پیش‌گفتار.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving glossary.
fa: ترک واژه‌نامه.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving index.
fa: ترک نمایه.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving introduction.
fa: ترک دیباچه.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving page list.
fa: ترک سیاههٔ صفحه‌ها.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving part.
fa: ترک بخش.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving preface.
fa: ترک پیش‌درامد.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving prologue.
fa: ترک پیشینه.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving pullquote.
fa: ترک شاهد مثال.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving QNA.
fa: ترک پرسش و پاسخ.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a suggestion and then navigates out of it. A "suggestion" is a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as in
en: leaving suggestion.
fa: ترک پیشنهاد.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving table of contents.
fa: ترک فهرست.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Exiting learn mode.
fa: خروج از حالت آموزشی.

note: Translators: this indicates that this piece of text is a hypertext link.
en: link
fa: پیوند

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is on the same page.
en: same page
fa: صفحهٔ یکسان

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at the same site (but not on the same page as the link).
en: same site
fa: پایگاه یکسان

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at a different site than that of the link.
en: different site
fa: پایگاه متفاوت

note: Translators: this refers to a link to a file, where the first item is the protocol (ftp, ftps, or file) and the second item the name of the file being linked to.
en: %(uri)s link to %(file)s
fa: پیوند %(uri)s به %(file)s

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto.
en: %s link
fa: پیوند %s

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto. along with the visited state of that link.
en: visited %s link
fa: پیونده مشاهده شدهٔ %s

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate amongst the list of commands presented in learn mode, as well as how to exit the list when finished.
en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
fa: استفاده از پیکان‌های بالا و پایین برای ناوش سیاهه. زدن گریز برای خروج.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: All live regions set to off
fa: تنظیم همهٔ نواحی زنده به خاموش

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: live regions politeness levels restored
fa: سطوح مودّب بودن نواحی زنده بازگشت

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: politeness level %s
fa: سطح مودّب بودن %s

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to assertive
fa: تنظیم کردن ناحیهٔ زنده به قاطع

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to off
fa: تنظیم کردن ناحیهٔ زنده به خاموش

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: setting live region to polite
fa: تنظیم کردن ناحیهٔ زنده به مودّب

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring off
fa: پایش نواحی زنده خاموش

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring on
fa: پایش نواحی زنده روشن

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that a cached message is not available 
en: no live message saved
fa: هیچ پیام زنده‌ای ذخیره نشده

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that Orca's live region features have b
en: Live region support is off
fa: پشتیبانی ناحیهٔ زنده خاموش است

[ctx: location]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a brief message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Not found
fa: پیدا نشد

note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a detailed message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Could not find current location.
fa: نتوانست مکان کنونی را بیابد.

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: off
fa: خاموش

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: on
fa: روشن

note: Translators: This is to inform the user of the presence of the red squiggly line which indicates that a given word is not spelled correctly.
en: misspelled
fa: اشتباه نوشته

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The first thing it does is let the user know what the misspelled word is.
en: Misspelled word: %s
fa: واژهٔ اشتباه نوشته:‌%s

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The second thing it does is give the phrase containing the misspelled word in the document. This is known as the context.
en: Context is %s
fa: بافتار: %s

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Browse mode
fa: حالت مرور

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Focus mode
fa: حالت تمرکز

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: To enable focus mode press %s.
fa: زدن %s برای فعّال کردن حالت تمرکز.

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Focus mode is sticky.
fa: حالت تمرکز چسبان است.

note: Translators: (Please see the previous, detailed translator notes about Focus mode and Browse mode.) In order to minimize the amount of work Orca users need to do to switch between focus mode and browse mode, Orca attempts to automatically switch to the mode which is appropriate to the current web el
en: Browse mode is sticky.
fa: حالت مرور چسبان است.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Layout mode.
fa: حالت چینش.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Object mode.
fa: حالت شی.

note: Translators: This message is presented to the user when the command to move the mouse pointer to a particular object is believed to have succeeded.
en: Pointer moved to object.
fa: نشامگر به شی منتقل شد.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled off via command.
en: Mouse review disabled.
fa: بازبینی موشی از کار افتاد.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled on via command.
en: Mouse review enabled.
fa: بازبینی موشی به کار افتاد.

note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is a message that will be presented to the user when an error (such as the operation timing out) kept us
en: Error: Could not create list of objects.
fa: خطا: نتواسنت سیاههٔ اشیا را بسازد.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no children.
en: No children.
fa: بدون فرزند.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no next sibling.
en: No next.
fa: بدون بعدی.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no parent.
en: No parent.
fa: بدون والد.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no previous sibling.
en: No previous.
fa: بدون پیشین.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This hierarchy can be simplified to aid with navigation. This message is spoken when the simplified view is enabled.
en: Simplified navigation enabled.
fa: ناوبری ساده شده به کار افتاد.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This hierarchy can be simplified to aid with navigation. This message is spoken when the simplified view is disabled.
en: Simplified navigation disabled.
fa: ناوبری ساده شده از کار افتاد.

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list).
en: Nesting level %d
fa: سطح تودرتوی %d

note: Translators: Orca has a command that moves the mouse pointer to the current location on a web page. If moving the mouse pointer caused an item to appear such as a pop-up menu, we want to present that fact.
en: New item has been added
fa: مورد جدیدی اضافه شد

note: Translators: Orca has a command which presents a menu with accessible actions that can be performed on the current object. This is the message that Orca presents when the object has no actions. The string substitution will be the name of the object if it has a name (e.g. "OK" or "Close") or it's acc
en: No actions found on: %s
fa: کنشی برای %s پیدا نشد

note: Translators: This is intended to be a short phrase to present the fact that no no accessible component has keyboard focus.
en: No focus
fa: بدون تمرکز

note: Translators: This message presents the fact that no accessible application has has keyboard focus.
en: No application has focus.
fa: هیچ برنامه‌ای تمرکز ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from blockquote to blockquote. This is a detailed message which will be presented to the user if no more blockquotes can be found.
en: No more blockquotes.
fa: هیچ نقل‌قول دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from button to button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more buttons can be found.
en: No more buttons.
fa: هیچ دکمهٔ دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from check box to check box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more check boxes.
fa: هیچ کادر دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from 'large object' to 'large object'. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more large objects.
fa: هیچ شی بزرگ دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving amongst web elements which have an "onClick" action. This is a detailed message which will be presented to the user if no more clickable elements can be found.
en: No more clickables.
fa: هیچ کلیک‌شدنی دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from combo box to combo box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more combo boxes can be found.
en: No more combo boxes.
fa: هیچ جعبهٔ چندتایی دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from entry to entry. This is a detailed message which will be presented to the user if no more entries can be found.
en: No more entries.
fa: هیچ ورودی دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from form field to form field. This is a detailed message which will be presented to the user if no more form fields can be found.
en: No more form fields.
fa: هیچ زمینه فرم دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading. This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings can be found.
en: No more headings.
fa: هیچ عنوان دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading at a particular level (i.e. only <h1> or only <h2>, etc.). This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings at the desired level can be found.
en: No more headings at level %d.
fa: هیچ عنوان دیگری در سطح %d وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from iframe to iframe. This is a detailed message which will be presented to the user if no more iframes can be found.
en: No more internal frames.
fa: هیچ چارچوب درونی دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from image to image. This is a detailed message which will be presented to the user if no more images can be found.
en: No more images.
fa: هیچ تصویر دیگری وجود ندارد.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc. This is an indication that one was not found.
en: No landmark found.
fa: هیچ نشانه‌ای پیدا نشد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from link to link (regardless of visited state). This is a detailed message which will be presented to the user if no more links can be found.
en: No more links.
fa: هیچ پیوند دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list to bulleted/numbered list. This is a detailed message which will be presented to the user if no more lists can be found.
en: No more lists.
fa: هیچ سیاههٔ دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list item to bulleted/numbered list item. This is a detailed message which will be presented to the user if no more list items can be found.
en: No more list items.
fa: هیچ مورد سیاههٔ دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from live region to live region. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. This is a detailed message which will be presented to the user if no more live regions can be found. For more info, 
en: No more live regions.
fa: هیچ ناحیهٔ زندهٔ دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from paragraph to paragraph. This is a detailed message which will be presented to the user if no more paragraphs can be found.
en: No more paragraphs.
fa: هیچ بند دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from radio button to radio button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more radio buttons can be found.
en: No more radio buttons.
fa: هیچ دکمهٔ رادیویی دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from separator to separator (e.g. <hr> tags). This is a detailed message which will be presented to the user if no more separators can be found.
en: No more separators.
fa: هیچ جداساز دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table to to table. This is a detailed message which will be presented to the user if no more tables can be found.
en: No more tables.
fa: هیچ جدول دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from unvisited link to unvisited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more unvisited links can be found.
en: No more unvisited links.
fa: هیچ پیوند دیده نشدهٔ دیگری وجود ندارد.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from visited link to visited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more visited links can be found.
en: No more visited links.
fa: هیچ پیوند دیده شدهٔ دیگری وجود ندارد.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is what Orca will present if the user performs this command when no text is selected.
en: No selected text.
fa: هیچ متنی گزیده نشده.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak detailed information about the currently-focused link. This message is what Orca will present if the user performs this command when not on a link.
en: Not on a link.
fa: نه روی پیوند.

note: Translators: Orca has commands to navigate among objects by object type. When the user moves to a focusable object, such as a button, Orca grabs focus on the object. This should update the focus in the GUI, e.g. so the user could then use native application keyboard shortcuts (Tab, Space, Enter) to 
en: Not focused.
fa: نامتمرکز.

note: Translators: This message alerts the user to the fact that what will be presented next came from a notification.
en: Notification
fa: آگاهی

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the bottom of the list of notifications is reached.
en: Bottom
fa: پایین

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the top of the list of notifications is reached.
en: Top
fa: بالا

note: Translators: This message is presented to the user when the notifications list is empty.
en: No notification messages
fa: هیچ پیام آگاهی‌ای وجود ندارد

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: digits
fa: رقم‌ها

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as digits.
fa: گفتن عددها به شکل رقم.

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: words
fa: واژّ‌ها

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as words.
fa: گفتن عددها به شکل واژه.

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: off
fa: خاموش

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: on
fa: روشن

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has started loading.
en: Loading.  Please wait.
fa: بار کردن. لطفاً شکیبا باشید.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading.
en: Finished loading.
fa: بار کردن پایان یافت.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading. The string substitution is for the name of the object which has just finished loading (most likely the page's title).
en: Finished loading %s.
fa: بار کردن %s پایان یافت.

note: Translators: This message is presented to the user when the page of the current document changes, e.g. as a result of navigation or scrolling. The string substitution is the number of the current page.
en: Page %d
fa: صفحهٔ %d

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically summarize details about the page, such as the number of elements (landmarks, forms, links, tables, etc.). The following string precedes the presentation of the summary. The string substitution is a list of i
en: Page has %s.
fa: صفحه %s دارد.

note: Translators: This message appears in a warning dialog when the user performs the command to get into Orca's preferences dialog when the preferences dialog is already open.
en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
fa: نمونه‌ای از گفت‌وگوی ترجیحات اورکا از پیش باز است.
    لطفاُ پیش از گشودن گفت‌وگویی جدید ببیندیدش.

note: Translators: This message is an indication of the position of the focused slide and the total number of slides in the presentation.
en: slide %(position)d of %(count)d
fa: اسلاید %(position)d از %(count)d

note: Translators: This is a detailed message which will be presented as the user cycles amongst his/her saved profiles. A "profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spa
en: Profile set to %s.
fa: نماگر روی %s تنظیم شد.

note: Translators: This is an error message presented when the user attempts to cycle among his/her saved profiles, but no profiles can be found. A profile is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and se
en: No profiles found.
fa: نماگری پیدا نشد.

note: Translators: this is an index value so that we can present value changes regarding a specific progress bar in environments where there are multiple progress bars (e.g. in the Firefox downloads dialog).
en: Progress bar %d.
fa: نوار پیشرفت %d.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: All
fa: همه

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to all.
fa: سطح نقطه‌گذاری روی همه تنظیم شد.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Most
fa: بیش‌تر

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to most.
fa: سطح نقطه‌گذاری روی بیش‌تر تنظیم شد.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: None
fa: هیچ‌کدام

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to none.
fa: سطح نقطه‌گذاری روی هیچ تنظیم شد.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Some
fa: برخی

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to some.
fa: سطح نقطه‌گذاری روی برخی تنظیم شد.

note: Translators: This message is presented to indicate that a search has begun or is still taking place.
en: Searching.
fa: جست‌وجو کردن.

note: Translators: This message is presented to indicate a search executed by the user has been completed.
en: Search complete.
fa: جست‌وجو کامل شد.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca's preferences have been reloaded.
en: Screen reader settings reloaded.
fa: تنظیمات صفحه‌خوان بازخوانی شد.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is spoken by Orca before speaking the text which is selected. The string substitution is for the selected text.
en: Selected text is: %s
fa: متن گزیده: %s

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the previously-selected contents, Orca will indicate that fact instead
en: Selection deleted.
fa: گزینش حذف شد.

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document is also already selected, it is likely that the insertion is due to having b
en: Selection restored.
fa: گزینش بازگردانده شد.

note: Translators: This message is presented to the user when text had been selected in a document and no longer is, e.g. as the result of navigating without holding down the shift key.
en: Text unselected.
fa: متن ناگزیده شد.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the brief/non-verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
fa: اندازه: ‪%d, %d‬. مکان: ‪%d, %d‬.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the full/verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
fa: پهنا: %d. بلندا: %d. ‏%d از چپ. %d از بالا.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been temporarily turned off.
en: Speech disabled.
fa: گفتن از کار افتاد.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been turned back on.
en: Speech enabled.
fa: گفتن به کار افتاد.

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Sleep mode disabled for %s.
fa: خالت خواب برای %s از کار افتاد.

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Sleep mode enabled for %s.
fa: خالت خواب برای %s به کار افتاد.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: faster.
fa: تندتر.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: slower.
fa: کندتر.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: higher.
fa: بیش‌تر.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: lower.
fa: کم‌تر.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: louder.
fa: بلندتر.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: softer.
fa: آرام‌تر.

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: brief
fa: سطح پرگویی: خلاصه

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: verbose
fa: سطح پرگویی: پرگو

note: Translators: We replace the ellipses (both manual and UTF-8) with a spoken string. The extra space you see at the beginning is because we need the speech synthesis engine to speak the new string well. For example, "Open..." turns into "Open dot dot dot".
en:  dot dot dot
fa:  نقطه نقطه نقطه

note: Translators: This message is presented when the user attempts to use a command specific to a spreadsheet, such as reading the input line, but is not in a spreadsheet.
en: Not in a spreadsheet.
fa: نه در یک صفحهٔ گسترده.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is launched.
en: Screen reader on.
fa: صفحه‌خوان روشن.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is quit.
en: Screen reader off.
fa: صفحه‌خوان خاموش.

note: Translators: This message means speech synthesis is not installed or working.
en: Speech is unavailable.
fa: گفتن موجود نیست.

[ctx: status bar]
note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a brief message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Not found
fa: پیدا نشد

note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a detailed message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Status bar not found
fa: نور وضعیت پیدا نشد

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This message lets them know a string they were searching for was not found.
en: string not found
fa: رشته پیدا نشد

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move around in a document or other container by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. This message is presented when the user disables the structural navigation featur
en: Structural navigation disabled
fa: پیمایش ساختاری از کار افتاده

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move around in a document or other container by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. This message is presented when the user enables the structural navigation feature
en: Document mode
fa: حالت سند

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move around in a document or other container by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. This message is presented when the user enables the structural navigation feature
en: GUI mode
fa: حالت میانای کاربری نگاشتاری

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move to the next structural navigation object. In Orca, "structural navigation" refers to quickly moving through a container by jumping amongst objects of a given type, such as from link to link, or from heading to heading, or from form field t
en: Not found
fa: پیدا نشد

note: Translators: Orca has a command that allows the user to move to the next structural navigation object. In Orca, "structural navigation" refers to quickly moving through a container by jumping amongst objects of a given type, such as from link to link, or from heading to heading, or from form field t
en: Not supported for this location.
fa: پشتیبانی نشده برای این مکان.

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move to the next structural navigation object. In Orca, "structural navigation" refers to quickly moving through a container by jumping amongst objects of a given type, such as from link to link, or from heading to heading, or from form field t
en: Not supported
fa: پشتیبانی نشده

note: Translators: This message describes the (row, col) position of a table cell.
en: Row %(row)d, column %(column)d.
fa: ردیف %(row)d، ستون %(column)d.

note: Translators: This message is presented to indicate the user is in the last cell of a table in a document.
en: End of table
fa: پایان جدول

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak cell
fa: گفتن خانه

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak row
fa: گفتن ردیف

note: Translators: a uniform table is one in which each table cell occupies one row and one column (i.e. a perfect grid). In contrast, a non-uniform table is one in which at least one table cell occupies more than one row and/or column.
en: Non-uniform
fa: نایکسان

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. If the user gives a table navigation command but is not in a table, presents this message.
en: Not in a table.
fa: خارج از جدول.

note: Translators: Orca has commands for navigating within a table, e.g. to the next cell in a given direction. This string is the message that will be presented when those commands are disabled.
en: Table navigation disabled.
fa: پیمایش جدول از کار افتاده.

note: Translators: Orca has commands for navigating within a table, e.g. to the next cell in a given direction. This string is the message that will be presented when those commands are enabled.
en: Table navigation enabled.
fa: پیمایش جدول به کار افتاده.

note: Translators: This is a message presented to users when the columns in a table have been reordered.
en: Columns reordered
fa: جای ستون‌ها عوض شد

note: Translators: This is a message presented to users when the rows in a table have been reordered.
en: Rows reordered
fa: جای ردیف‌ها عوض شد

note: Translators: this is in reference to a column in a table. The substitution is the index (e.g. the first column is "column 1").
en: column %d
fa: ستون %d

note: Translators: this is in reference to a column in a table. If the user is in the first column of a table with five columns, the position is "column 1 of 5"
en: column %(index)d of %(total)d
fa: ستون %(index)d از %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell below the current cell and is already in the last row.
en: Bottom of column.
fa: پایین ستون.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell above the current cell and is already in the first row.
en: Top of column.
fa: بالای ستون.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s selected
fa: ستون %s گزیده شد

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the rang
en: Columns %s through %s selected
fa: ستون‌های %s تا %s گزیده شد

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the ra
en: Columns %s through %s unselected
fa: ستون‌های %s تا %s ناگزیده شد

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s unselected
fa: ستون %s ناگزیده شد

note: Translators: this is in reference to a row in a table. The substitution is the index (e.g. the first row is "row 1").
en: row %d
fa: ردیف %d

note: Translators: this is in reference to a row in a table. If the user is in the the first row of a table with five rows, the position is "row 1 of 5"
en: row %(index)d of %(total)d
fa: ردیف %(index)d از %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the left of the current cell and is already in the first column.
en: Beginning of row.
fa: آغاز ردیف.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the right of the current cell and is already in the last column.
en: End of row.
fa: پیان ردیف.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted a table row.
en: Row deleted.
fa: ردیف حذف شد.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted the last row of a table.
en: Last row deleted.
fa: آخرین ردیف حذف شد.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row.
en: Row inserted.
fa: ردیف درج شد.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row at the end of the table. This typically happens when the user presses Tab from within the last cell of the table.
en: Row inserted at the end of the table.
fa: ردیف در پایان جدول درج شد.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s selected
fa: ردیف %s گزیده شد

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An exa
en: Rows %s through %s selected
fa: ردیف %s تا %s گزیده شد

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An e
en: Rows %s through %s unselected
fa: ردیف %s تا %s ناگزیده شد

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s unselected
fa: ردیف %s ناگزیده شد

[ctx: text]
note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: selected
fa: گزیده شد

[ctx: text]
note: Translators: when the user unselects (un-highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: unselected
fa: گزیده نشد

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours, %M minutes and %S seconds
fa: %H ساعت و %M دقیقه و %S ثانیه

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours and %M minutes
fa: %H ساعت و %M دقیقه

note: Translators: this is information about a unicode character reported to the user.  The value is the unicode number value of this character in hex.
en: Unicode %s
fa: %s یونی‌کد

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's undo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: undo
fa: برگردان

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's redo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: redo
fa: انجام دوباره

note: Translators: This message presents the Orca version number.
en: Screen reader version %s.
fa: صفحه‌خوان نگارش %s.

note: Translators: This is presented when the user has navigated to a line with only whitespace characters (space, tab, etc.) on it.
en: white space
fa: فضای خالی

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the top of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the bottom and continue looking upwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to bottom.
fa: پیچش به پایین.

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the bottom of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the top and continue looking downwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to top.
fa: پیچش به بالا.

note: Translators, normally layered panes and tables have items in them. Thus it is noteworthy when this is not the case. This message is presented to the user to indicate the current layered pane or table contains zero items.
en: 0 items
fa: ۰ مورد

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
fa[0]: خانه %d ردیف دهانه دارد
fa[1]: خانه %d ردیف دهانه دارد

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en:  %d column |  %d columns
fa[0]:  %d ستون
fa[1]:  %d ستون

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
fa[0]: خانه %d ستون دهانه دارد
fa[1]: خانه %d ستون دهانه دارد

note: Translators: This message describes the number of characters in a string.
en: %d characters | %d characters
fa[0]: %d نویسه
fa[1]: %d نویسه

note: Translators: This message describes the number of characters that were just selected in a body of text.
en: %d character selected | %d characters selected
fa[0]: %d نویسه گزیده
fa[1]: %d نویسه گزیده

note: Translators: This message describes the number of characters that were just unselected in a body of text.
en: %d character unselected | %d characters unselected
fa[0]: %d نویسه ناگزیده
fa[1]: %d نویسه ناگزیده

note: Translators: People can enter a string of text that is too wide to be fully displayed in a spreadsheet cell. This message will be spoken if such a cell is encountered.
en: %d character too long | %d characters too long
fa[0]: %d نویسه بیش از حد طولانی
fa[1]: %d نویسه بیش از حد طولانی

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a braille message containing the app which just claimed focus.
en: (%d dialog) | (%d dialogs)
fa[0]: (%d گفت‌وگو)
fa[1]: (%d گفت‌وگو)

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a spoken message containing the app which just claimed focus.
en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
fa[0]: %d گفت‌وگوی بدون تمرکز
fa[1]: %d گفت‌وگوی بدون تمرکز

note: Translators: This is the size of a file in bytes
en: %d byte | %d bytes
fa[0]: %d بایت
fa[1]: %d بایت

note: Translators: This message informs the user hoq many files were found as a result of a search.
en: %d file found | %d files found
fa[0]: %d پرونده پیدا شد
fa[1]: %d پرونده پیدا شد

note: Translators: This message presents the number of forms in a document.
en: %d form | %d forms
fa[0]: %d فرم
fa[1]: %d فرم

note: Translators: This message presents the number of headings in a document.
en: %d heading | %d headings
fa[0]: %d عنوان
fa[1]: %d عنوان

note: Translators: This message presents the number of items in a layered pane or table.
en: %d item | %d items
fa[0]: %d مورد
fa[1]: %d مورد

note: Translators: This message presents the number of landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: %d landmark | %d landmarks
fa[0]: %d نشانه
fa[1]: %d نشانه

note: Translators: Orca has several commands that search for, and present a list of, objects based on one or more criteria. This is a message that will be presented to the user to indicate how many matching items were found.
en: %d item found | %d items found
fa[0]: %d مورد پیدا شد
fa[1]: %d مورد پیدا شد

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested blockquotes, such as can be seen in deep email threads, and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
fa[0]: ترک %d نقل‌قول.
fa[1]: ترک %d نقل‌قول.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested lists and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
fa[0]: ترک %d سیاهه.
fa[1]: ترک %d سیاهه.

note: Translators: This message describes a list in web content for which the size is unknown. Examples include unlimited scrolling news/article feeds on social media sites, and message lists on services such as gmail where you're currently viewing messages 1-100 out of some huge, unspecified number. Norm
en: List of unknown size
fa: سیاهه‌ای با اندازهٔ ناعلوم

note: Translators: This message describes a bulleted or numbered list.
en: List with %d item | List with %d items
fa[0]: سیاهه‌ای با %d مورد
fa[1]: سیاهه‌ای با %d مورد

note: Translators: This message describes the number of items of a bulleted or numbered list that is inside of another list.
en: Nested list with %d item | Nested list with %d items
fa[0]: سیاههٔ تودرتو با %d مورد
fa[1]: سیاههٔ تودرتو با %d مورد

note: Translators: This message describes a news/article feed whose size is unknown, such as can be found on social media sites that have unlimited scrolling, adding and/or removing items as the user moves up or down. Normally Orca announces "feed with n articles" when the count is known. This is the corr
en: Feed of unknown size
fa: خوراکی با اندازهٔ نامعلوم

note: Translators: This message describes the number of articles (news items, social media posts, etc.) in a feed.
en: Feed with %d article | Feed with %d articles
fa[0]: خوراکی با %d مقاله
fa[1]: خوراکی با %d مقاله

note: Translators: This message describes a description list. See https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/dl Note that the "term" here corresponds to the "dt" element
en: Description list with %d term | Description list with %d terms
fa[0]: سیاههٔ شرحی با %d عبارت
fa[1]: سیاههٔ شرحی با %d عبارت

note: Translators: A GtkNotebook (https://docs.gtk.org/gtk4/class.Notebook.html) is an example of a "tab list". This message describes the tab list to the user.
en: Tab list with %d tab | Tab list with %d tabs
fa[0]: سیاهه‌ای با %d زبانه
fa[1]: سیاهه‌ای با %d زبانه

note: Translators: This message describes a description list. A given term ("dt" element) can have 0 or more values ("dd" elements). This message presents the number values a particular term has. See https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/dl
en: %d value | %d values
fa[0]: %d مقدار
fa[1]: %d مقدار

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: math table with %d row | math table with %d rows
fa[0]: جدول ریاضی با %d ردیف
fa[1]: جدول ریاضی با %d ردیف

note: Translators: this represents the number of columns in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable Translators: this represents the number of rows in a mathematic table which is nested inside another mathematical table. Translators: this represents the number of 
en: %d column | %d columns
fa[0]: %d ردیف
fa[1]: %d ردیف

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table which is nested inside another mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
fa[0]: جدول ریاضی تودرتو با %d ردیف
fa[1]: جدول ریاضی تودرتو با %d ردیف

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of messages in a list.
en: %d message.
     | %d messages.
fa[0]: %d پیام.
fa[1]: %d پیام.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the value of a slider, progress bar, or other such component.
en: %d percent. | %d percent.
fa[0]: %d درصد.
fa[1]: %d درصد.

note: Translators: This message announces the percentage of the document that has been read. The value is calculated by knowing the index of the current position divided by the total number of objects on the page.
en: %d percent of document read | %d percent of document read
fa[0]: %d درصد از سند خوانده شد
fa[1]: %d درصد از سند خوانده شد

note: Translators: this represents a text attribute expressed in pixels, such as a margin, indentation, font size, etc.
en: %d pixel | %d pixels
fa[0]: %d تصدانه
fa[1]: %d تصدانه

note: Translators: Orca will tell you how many characters are repeated on a line of text. For example: "22 space characters". The %d is the number and the %s is the spoken word for the character.
en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
fa[0]: %(count)d نویسهٔ %(repeatChar)s
fa[1]: %(count)d نویسهٔ %(repeatChar)s

note: Translators: This message is presented to indicate the number of selected objects (e.g. icons) and the total number of those objects.
en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
fa[0]: %(index)d از %(total)d مورد گزیده شد
fa[1]: %(index)d از %(total)d مورد گزیده شد

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands which are not specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
fa[0]: %d میان‌بر پیش‌گزیدهٔ صفحه‌خوان پیدا شد.
fa[1]: %d میان‌بر پیش‌گزیدهٔ صفحه‌خوان پیدا شد.

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
fa[0]: %(count)d میان‌بر صفحه‌خوان برای %(application)s پیدا شد.
fa[1]: %(count)d میان‌بر صفحه‌خوان برای %(application)s پیدا شد.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of space characters in a string.
en: %d space | %d spaces
fa[0]: %d فاصله
fa[1]: %d فاصله

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of tab characters in a string.
en: %d tab | %d tabs
fa[0]: %d جهش
fa[1]: %d جهش

note: Translators: This message presents the number of tables in a document.
en: %d table | %d tables
fa[0]: %d جدول
fa[1]: %d جدول

note: Translators: This message describes a table for which both the number of rows and the number of columns are unknown. Normally Orca announces the table dimensions (e.g. "table with 100 rows 15 columns"). When both counts are unknown, it presents this.
en: table of unknown size
fa: جدولی با اندازهٔ نامعلوم

note: Translators: This message describes a table for which the number of rows is unknown, but the number of columns is known. This might occur in a vertically infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
fa[0]: جدولی با %d ستون، شمار ردیف‌ها نامعلوم
fa[1]: جدولی با %d ستون، شمار ردیف‌ها نامعلوم

note: Translators: This message describes a table for which the number of columns is unknown, but the number of rows is known. This might occur in a horizontally infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
fa[0]: جدولی با %d ردیف، شمار ستون‌ها نامعلوم
fa[1]: جدولی با %d ردیف، شمار ستون‌ها نامعلوم

note: Translators: this represents the number of rows in a table.
en: table with %d row | table with %d rows
fa[0]: جدولی با %d ردیف
fa[1]: جدولی با %d ردیف

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of seconds.
en: %d second ago | %d seconds ago
fa[0]: %d ثانیه پیش
fa[1]: %d ثانیه پیش

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of minutes.
en: %d minute ago | %d minutes ago
fa[0]: %d دقیقه پیش
fa[1]: %d دقیقه پیش

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of hours.
en: %d hour ago | %d hours ago
fa[0]: %d ساعت پیش
fa[1]: %d ساعت پیش

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of days.
en: %d day ago | %d days ago
fa[0]: %d روز پیش
fa[1]: %d روز پیش

note: Translators: This message presents the number of unvisited links in a document.
en: %d unvisited link | %d unvisited links
fa[0]: %d پیوند دیده نشده
fa[1]: %d پیوند دیده نشده

note: Translators: This message presents the number of visited links in a document.
en: %d visited link | %d visited links
fa[0]: %d پیوند دیده شده
fa[1]: %d پیوند دیده شده

note: pylint: disable=import-error Translators: this is the action name for the 'toggle' action. It must be the same string used in the *.po file for gail.
en: toggle
fa: تغییر وضعیت

note: Translators: this is a indication of the focused icon and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: on %(index)d of %(total)d
fa: در %(index)d از %(total)d

note: Translators: this refers to the position of an item in a list or group of objects, such as menu items in a menu, radio buttons in a radio button group, combobox item in a combobox, etc.
en: %(index)d of %(total)d
fa: %(index)d از %(total)d

note: Translators: this refers to the position of an item in a list for which the size is unknown. Examples include unlimited scrolling news/article feeds on social media sites, and message lists on services such as gmail where you're currently viewing messages 1-100 out of some huge, unspecified number. 
en: item %(index)d
fa: مورد %(index)d

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list). This string is specifically for braille. Because braille displays lack real estate, we're using a shorter strin
en: LEVEL %d
fa: سطح  %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the spoken version.
en: tree level %d
fa: سطح درخت %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the braille version.
en: TREE LEVEL %d
fa: سطح درخت %d

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: details for %s
fa: جزییات %s

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: has details in %s
fa: جزییاتی در %s دارد

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be s
en: suggestion
fa: پیشنهاد

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason for including the editable state as part of the role is to make it possible for users to quickly identify combo boxes in which a value 
en: editable combo box
fa: جعبهٔ بازشوندهٔ ویرایش‌پذیر

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role is to describe elements in web content which have the contenteditable attribute set to true, indicating that the element can be edited b
en: editable content
fa: محتوای ویرایش‌پذیر

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The feed role is a scrollable list of articles where scrolling may cause articles to be added to or removed from either end of the list. https://w
en: feed
fa: خوراک

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The figure role is a perceivable section of content that typically contains a graphical document, images, code snippets, or example text. https://
en: figure
fa: شکل

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the abstract in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-abstract
en: abstract
fa: خلاصه

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the acknowledgments in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-acknowledgments
en: acknowledgments
fa: قدردانی‌ها

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the afterword in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-afterword
en: afterword
fa: خاتمه

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the appendix in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-appendix
en: appendix
fa: پیوست

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a bibliography entry in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-biblioentry
en: bibliography entry
fa: ورودی کتابشناسی

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the bibliography in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-bibliography
en: bibliography
fa: کتابشناسی

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a chapter in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-chapter
en: chapter
fa: فصل

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the colophon in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-colophon
en: colophon
fa: توضیحات

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the conclusion in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-conclusion
en: conclusion
fa: نتیجه‌گیری

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the cover in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-cover
en: cover
fa: جلد

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a single credit in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-credit
en: credit
fa: اعتبار

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the credits in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-credits
en: credits
fa: اعتبارها

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the dedication in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-dedication
en: dedication
fa: اهدا

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a single endnote in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-endnote
en: endnote
fa: پی‌نوشت

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the endnotes in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-endnotes
en: endnotes
fa: پی‌نوشت‌ها

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epigraph in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epigraph
en: epigraph
fa: واگویه

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epilogue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epilogue
en: epilogue
fa: پایان‌نامه

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the errata in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-errata
en: errata
fa: غلط‌نامه

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to an example in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-example
en: example
fa: مثال

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the foreword in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-foreword
en: foreword
fa: پیش‌گفتار

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the glossary in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-glossary
en: glossary
fa: واژه‌نامه

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the index in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-index
en: index
fa: نمایه

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the introduction in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-introduction
en: introduction
fa: مقدمه

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a pagebreak in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pagebreak
en: page break
fa: شکست صفحه

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a page list in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pagelist
en: page list
fa: سیاههٔ صفحه‌ها

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a named part in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-part
en: part
fa: بخش

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the preface in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-preface
en: preface
fa: پیش‌درامد

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the prologue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-prologue
en: prologue
fa: دیباچه

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a pullquote in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pullquote
en: pullquote
fa: شاهد مثال

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a questions-and-answers section in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-qna In English, "QNA" 
en: QNA
fa: پرسش و پاسخ

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the subtitle in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-subtitle
en: subtitle
fa: زیرعنان

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the table of contents in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-toc
en: table of contents
fa: جدول محتویات

note: Translators: The 'h' in this string represents a heading level attribute for content that you might find in something such as HTML content (e.g., <h1>). The translated form is meant to be a single character followed by a numeric heading level, where the single character is to indicate 'heading'.
en: h%d
fa: س%d

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: horizontal scroll bar
fa: نوار لغزش افقی

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: vertical scroll bar
fa: نوار لغزش عمودی

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: horizontal slider
fa: سرندهٔ افقی

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: vertical slider
fa: سرندهٔ عمودی

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: horizontal splitter
fa: جداساز افقی

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: vertical splitter
fa: جداساز عمودی

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "switch" role is a "light switch" style toggle, such as can be seen in https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: switch
fa: کلید

note: Translators: This is an alternative name for the parent object of a series of icons.
en: Icon panel
fa: تابلوی نقشک

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "banner" role is defined in the ARIA specification as "A region that contains mostly site-oriented content, rather than page-specific content.
en: banner
fa: بیرق

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "complementary" role is defined in the ARIA specification as "A supporting section of the document, designed to be complementary to the main c
en: complementary content
fa: محتوی تکمیلی

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "contentinfo" role is defined in the ARIA specification as "A large perceivable region that contains information about the parent document. Ex
en: information
fa: اطّلاعات

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "main" role is defined in the ARIA specification as "The main content of a document." See https://www.w3.org/TR/wai-aria-1.1/#main
en: main content
fa: محتوای اصلی

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "navigation" role is defined in the ARIA specification as "A collection of navigational elements (usually links) for navigating the document o
en: navigation
fa: ناوبری

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "region" role is defined in the ARIA specification as "A perceivable section containing content that is relevant to a specific, author-specifi
en: region
fa: ناحیه

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "search" role is defined in the ARIA specification as "A landmark region that contains a collection of items and objects that, as a whole, com
en: search
fa: جست‌وجو

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason for including the visited state as part of the role is to make it possible for users to quickly identify if the link is associated with
en: visited link
fa: پیوند دیده شده

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to ascending.
en: sorted ascending
fa: صعودی مرتّب شده

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to descending.
en: sorted descending
fa: نزولی مرتّب شده

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set, but the nature of the sort order is unknown or something other than ascending or descending.
en: sorted
fa: مرتّب شده

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have an "onClick" action.
en: clickable
fa: قابل کلیک

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: collapsed
fa: جمع شده

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: expanded
fa: گسترده

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have a longdesc attribute. http://www.w3.org/TR/WCAG20-TECHS/H45.html
en: has long description
fa: توضیحات بلندی دارد

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: horizontal
fa: افقی

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: vertical
fa: عمودی

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box. Please don't use the same translation as for "selected", or it will be impossible to differentiate a checkbox in a list-item.
en: checked
fa: بررسی شد

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box. Please don't use the same translation as for "not selected", or it will be impossible to differentiate a checkbox in a list-item.
en: not checked
fa: بررسی نشد

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: on
fa: روشن

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: off
fa: خاموش

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: partially checked
fa: تقریبی بررسی شد

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: pressed
fa: فشرده شده

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: not pressed
fa: فشرده نشده

[ctx: listitem]
note: Translators: This is a state which applies to an item or option in a selectable list.
en: not selected
fa: ناگزیده

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: selected
fa: گزیده

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: not selected
fa: ناگزیده

[ctx: tablecell]
note: Translators: This is a state which applies to a table cell.
en: not selected
fa: ناگزیده

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: visited
fa: دیده شده

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: unvisited
fa: دیده نشده

note: Translators: This state represents an item on the screen that has been set insensitive (or grayed out).
en: grayed
fa: خاکستری شده

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the spoken ver
en: read only
fa: فقط خواندنی

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the braille ve
en: rdonly
fa: فقط‌خواندنی

note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_REQUIRED set to inform the user that this field must be filled out.
en: required
fa: لازم

note: Translators: "multi-select" refers to a web form list in which more than one item can be selected at a time.
en: multi-select
fa: چندگزینشی

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when all we know is that an error has occurred, but not the type of error.
en: invalid entry
fa: ورودی نامعتبر

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when all we know is that an error has occurred, but not the type of error. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a
en: invalid
fa: نامعتبر

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to spelling.
en: invalid spelling
fa: نوشتار نامعتبر

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when the error is related to spelling. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a limited size.
en: spelling
fa: نوشتار

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to grammar.
en: invalid grammar
fa: نگارش نامعتبر

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when the error is related to grammar. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a limited size.
en: grammar
fa: نگارش

en: Default
fa: پیش‌گزیده

en: Uppercase
fa: حروف بزرگ

en: Hyperlink
fa: فراپیوند

en: System
fa: سامانه

en: Application
fa: برنامه

en: Window
fa: پنجره‌

en: Screen Reader Preferences
fa: ترجیحات صفحه‌خوان

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Help
fa: _راهنما

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Apply
fa: _اِعمال

en: _Laptop
fa: _لپ‌تاپ

en: Keyboard Layout
fa: چینش صفحه‌کلید

en: Active _Profile:
fa: _نماگر فعّال:

en: Start-up Profile:
fa: نماگر شروع به کار:

note: This button will load the selected settings profile in the application.
en: _Load
fa: _بار کردن

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: Save _As
fa: ذخیره _به عنوان

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Remove
fa: _‌حذف

en: Profiles
fa: نماگر‌ها

en: _Present tooltips
fa: _ارائه ایمای ابزار

en: Speak object under mo_use
fa: گفتن شی زیر _موشی

en: Mouse
fa: موشی

en: _Time format:
fa: قالب _زمان:

en: Dat_e format:
fa: قالب _تاریخ:

en: Time and Date
fa: تاریخ و زمان

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically speak the current percentage.
en: _Speak updates
fa: _گفتن به‌روز رسانی‌ها

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically display the current percentage in braille.
en: _Braille updates
fa: به‌روز رسانی‌های _بریل

en: 10
fa: ۱۰

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Here this is a label for a spin button through which a user can customize the frequency in seconds an announcement should be made regarding the current value of a progress bar.
en: Frequency (secs):
fa: بسامد (ثانیه):

note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. The options are all progress bars, only progress bars in the active application, or only progress bars in the current window.
en: Applies to:
fa: اعمال می‌شود به:

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically emit beeps which increase in pitch as the value of the progress bar increases.
en: Bee_p updates
fa: _بوق به‌روز رسانی‌ها

note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to several options related to which progress bars Orca should speak and how often Orca should speak them.
en: Progress Bar Updates
fa: به‌روز رسانی‌های نوار پیشرفت

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if rewind and fast forward is enabled, Up Arrow and Down Arrow can be used within Say All to quickly move within the document to re-hear something which 
en: Enable _rewind and fast forward in Say All
fa: به کار انداختن _پس‌روی و پیش‌روی سریع در گفتن همه

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if structural navigation is enabled for Say All, users can use commands such as H/Shift+H to jump to the next/previous heading, P/Shift+P to jump to the 
en: Enable _structural navigation in Say All
fa: به کار انداختن پویش _ساختار یافته در گفتن همه

note: Translators: Say all by refers to the way that Orca will say (speak) an amount of text -- in particular, where Orca where insert pauses. There are currently two choices (supplied by a combo box to the right of this label): say all by sentence and say all by line.  If Orca were speaking a work of fic
en: Say All B_y:
fa: گفتن همه _با:

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered before speaking the text. At the end of the text, Orca will announce
en: Announce block_quotes in Say All
fa: اعلام _نقل قول‌ها در گفتن همه

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered before speaking the content of that list. At the end of the l
en: Announce li_sts in Say All
fa: اعلام _سیاهه‌ها در گفتن همه

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered before speaking the content of that table. At t
en: Announce _tables in Say All
fa: اعلام _جدول‌ها در گفتن همه

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered before speaking the new location. At the end of the panel contents, Orca 
en: Announce _panels in Say All
fa: اعلام _تابلوها در گفتن همه

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered before speaking the contents of that form. At the end of the form, Orca wi
en: Announce _forms in Say All
fa: اعلام _فرم‌ها در گفتن همه

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce when an ARIA landmark has been entered or exited. ARIA landmarks are the W3C defined HTML tag attribute
en: Announce land_marks in Say All
fa: اعلام _نشانه‌ها در گفتن همه

en: Say All
fa: گفتن همه

en: General
fa: عمومی

en: Vo_lume:
fa: _حجم:

en: Pi_tch:
fa: _تن:

en: _Rate:
fa: _آهنگ:

en: _Person:
fa: _شخص:

en: _Language:
fa: _زبان:

en: Speech synthesi_zer:
fa: _تحلیل صدا:

en: Speech _system:
fa: _سامانهٔ صدا:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: _Voice type:
fa: _گونهٔ صدا:

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all; say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: _Capitalization style:
fa: سبک حروف _بزرگ:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: Voice Type Settings
fa: تنظیمات گونهٔ صدا

note: Translators: If this setting is enabled, 123 will be spoken as the individual digits 1 2 3; otherwise, it will be sent to the synthesizer and (likely) spoken as one hundred and twenty three.
en: Speak _numbers as digits
fa: گفتار _شماره‌ها به رقم

en: Global Voice Settings
fa: تنظیمات صدای سراسری

en: Voice
fa: صدا

en: _Enable speech
fa: _به کار انداختن گفتار

en: Ver_bose
fa: _پرگو

en: Verbosity
fa: پرگویی

en: _All
fa: _همه

en: Punctuation Level
fa: سطح نشانه‌گذاری

note: Translators: If this setting is enabled, Orca will only speak text which is actually displayed on the screen. It will NOT speak things like the role of an item (e.g. checkbox) or its state (e.g. not checked) or say misspelled to indicate the presence of red squiggly spelling error lines -- things wh
en: Only speak displayed text
fa: فقط گفتنمتن نمایشی

en: Speak blank lines
fa: گفتن خط‌های خالی

en: Speak _indentation and justification
fa: گفتن _تورفتگی‌ها و هم‌ترازی‌ها

en: Spea_k object mnemonics
fa: گفتن _میان‌بر شی

note: Translators: This checkbox toggles whether or not Orca says the child position (e.g., item 6 of 7).
en: Speak child p_osition
fa: گفتن _مکان فرزند

en: Speak tutorial messages
fa: گفتن پیام‌های خودآموز

note: Translators: Orca has system messages which are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via speech, such as confirming the toggling of an Orca setting via command.  In instances where the message t
en: _System messages are detailed
fa: پیام‌های _سامانه‌ای با جزییاتند

note: Translators: Orca has a command to present font and formatting information, including foreground and background color. The setting associated with this checkbox determines how Orca will speak colors: As rgb values or as names (e.g. light blue).
en: S_peak colors as names
fa: گفتن _رنگ‌ها با نام

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of the b
en: Announce block_quotes during navigation
fa: اعلام نقل‌_قول‌ها در طول پیمایش

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered as the user arrows into it and before speaking the list content. Upon navigati
en: Announce _lists during navigation
fa: اعلام _سیاهه‌ها در طول پیمایش

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered as the user arrows into it and before speaking the table content
en: Announce _tables during navigation
fa: اعلام _جدول‌ها در طول پیمایش

note: Translators: The misspelled-word indicator is the red squiggly line that appears underneath misspelled words in editable text fields. If this setting is enabled, when a user first moves into a word with this indicator, or types a misspelled word causing this indicator to appear, Orca will announce t
en: Speak _misspelled-word indicator
fa: گفتن نشانگر _اشتباه نوشتاری

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of th
en: Announce _panels during navigation
fa: اعلام _تابلوها در طول پیمایش

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce the ARIA landmark that has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of 
en: Announce land_marks during navigation
fa: اعلام _نشانه‌ها در طول پیمایش

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of the 
en: Announce _forms during navigation
fa: اعلام _فرم‌ها در طول پیمایش

note: Translators: If this checkbox is checked, Orca will speak the accessible description of an object. Whereas the accessible name of an object tends to be short and typically corresponds to what is displayed on screen, the contents of the accessible description tend to be longer, e.g. matching the text
en: Speak _description
fa: گفتن _شرح

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a spreadsheet. If this setting is enabled, Orca will speak the entire row; if it is disabled, Orca will only speak the cell with focus.
en: Speak full row in sp_readsheets
fa: گفتن ردیف کامل در _برگه‌های گسترده

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a document table. In this context, document tables include tables such as those found in Writer documents as well as HTML table elements, but exclude spread
en: Speak full row in _document tables
fa: گفتن ردیف کامل در جدول‌های _سند

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a GUI table, such as a GtkTreeView. Document tables, such as those found in Writer and web content, and spreadsheet tables such as those found in Calc are n
en: Speak full row in _GUI tables
fa: گفتن ردیف کامل در جدول‌های _میانا

en: Spoken Context
fa: بافتار گویشی

en: Speech
fa: گفتار

en: Enable Braille _support
fa: به کار انپداختن _پشتیبانی بریل

en: _Abbreviated role names
fa: نام نقش‌های _کوتاه شده

en: Disable _end of line symbol
fa: از کار انداختن نماد پایان _خط

note: Translators: This string is associated with a combo box which allows the user to select the set of symbols to be used when Orca presents print strings on a refreshable braille display. Braille symbols vary from language to language due in part to what print letters exist for that language. The other
en: Contraction _Table:
fa: _جدول اختصار:

en: _Enable Contracted Braille
fa: _به کار انداختن بریل مختصر

note: Translators: If this option is enabled, Orca will adjust the text shown on the braille display so that only full words are shown. If it is not enabled, Orca uses all of the cells on the display, but some words might not be fully shown requiring the user to scroll to see the remainder.
en: Enable _word wrap
fa: به کار انداختن شکستن _واژه

en: Display Settings
fa: تنظیمات نمایشگر

[ctx: braille dots]
note: Translators: This option refers to the dot or dots in braille which will be used to underline certain characters.
en: _None
fa: _هیچ‌کدام

en: Selection Indicator
fa: نشانگر گزینش

en: Hyperlink Indicator
fa: نشانگر ابرپیوند

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements in that they are temporarily shown on the refreshable braille display. Upon removal of the message, the original contents of the braille display are restored. This checkbox allows the user to toggle this feat
en: Enable flash _messages
fa: به کار انداختن _پیام‌های آنی

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: D_uration (secs):
fa: _طول (ثانیه):

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _persistent
fa: پیام‌ها _ماندگارند

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _detailed
fa: پیام‌ها با_جزییاتند

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Flash Message Settings
fa: تنظمیات پیام آنی

en: Braille
fa: بریل

en: Enable _key echo
fa: به کار انداختن پژواک _کلید

en: Enable _alphabetic keys
fa: به کار انداختن کلیدهای _الفبایی

en: Enable n_umeric keys
fa: به کار انداختن کلیدهای _عددی

en: Enable _punctuation keys
fa: به کار انداختن کلیدهای _نشنانه‌گذاری

en: Enable _space
fa: به کار انداختن _فاصله

en: Enable _modifier keys
fa: به کار انداختن کلیدهای اصلاح_گر

en: Enable _function keys
fa: به کار انداختن کلیدهای _تابع

en: Enable ac_tion keys
fa: به کارانداختن کلیدهای _کنش

en: Enable _navigation keys
fa: به کار انداختن کلیدهای _پیمایش

en: Enable echo by _word
fa: به کار انداختن پژواک با _واژه

en: Enable echo by _sentence
fa: به کار انداختن پژواک با _جمله

en: Echo
fa: پژواک

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
fa: کلید(های) _تغییردهندهٔ صفحه‌خوان:

en: Key Bindings
fa: ترکیب کلیدها

en: Pronunciation Dictionary
fa: واژه‌نامهٔ تلفّظ

en: _New entry
fa: _ورودی جدید

en: _Delete
fa: _حذف

en: Pronunciation
fa: تلفّظ

en: Text attributes
fa: ویژگی‌های متن

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _bottom button, move that attribute to the bottom of the list. The ordering in the 
en: Move to _bottom
fa: جابه‌جایی به _کف

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _down one button, move that attribute down one line in the list. The ordering in the l
en: Move _down one
fa: جابه‌جایی به _پایین

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _up one button, move that attribute up one line in the list. The ordering in the list 
en: Move _up one
fa: جابه‌جایی به _بالا

note: Translators:  This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _top button, move that attribute to the top of the list. The ordering in the list 
en: Move to _top
fa: جابه‌جایی به _سطح

en: Adjust selected attribute
fa: تنظیم ویژگی گزیده

en: Braille Indicator
fa: نشانگر بریل

en: Text Attributes
fa: ویژگی‌های متن

note: pylint: disable=import-error Translators: this is a structure to assist in the generation of spoken military-style spelling.  For example, 'abc' becomes 'alpha bravo charlie'. It is a simple structure that consists of pairs of letter : word(s) where the letter and word(s) are separate by colons and 
en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
fa: ا : آبان, ب : بستنی, پ : پسته, ت : تانک, ث : ثریا, ج : جوجه, چ : چای, ح : حوله, خ : خمیر, د : دانیال, ذ : ذبیح, ر : راننده, ز : زمین, ژ : ژاله, س : سنگ, ش : شال, ص : صابون, ض : ضریح, ط : طلا, ظ : ظالم, ع : عسل, غ : غرفه, ف : فانوس, ق : قند, ک : کبوتر, گ : گل, ل : لوله, م : ماه, ن : نان, و : وان, ه : هسته, ی : یاس

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the background color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background color
fa: رنگ پس‌زمینه

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether to make the background color for each character the height of the highest font used on the current line, or the height of the font used for the current character. It will be a "true" or "false" value. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.ht
en: background full height
fa: بلندای کامل پس‌زمینه

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the background color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background stipple
fa: پایهٔ پس‌زمینه

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the direction of the text. Values are "none", "ltr" or "rtl". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: direction
fa: جهت

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is editable. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: editable
fa: ویرایش‌پذیر

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the font family name of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: family name
fa: نام خانوادگی

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the foreground color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground color
fa: رنگ پیش‌زمینه

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the foreground color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground stipple
fa: پایهٔ پیش‌زمینه

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the effect applied to the font used by the text. See: http://www.w3.org/TR/2002/WD-css3-fonts-20020802/#font-effect http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: font effect
fa: جلوهٔ قلم

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the indentation of the text (in pixels). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: indent
fa: تو رفتگی

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs
en: mistake
fa: اشتباه

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: this attribute specifies whether the text is invisible. It will be a "true" or "false" value. S
en: invisible
fa: نامریی

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies how the justification of the text. Values are "left", "right", "center" or "fill". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: justification
fa: هم‌ترازی

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the language that the text is written in. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: language
fa: زبان

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the left margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left margin
fa: حاشیهٔ چپ

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the height of the line of text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-line-height http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line height
fa: بلندای خط

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute refers to the named style which is associated with the entire paragraph and which controls the default formatting (font, text size, alignment, etc.) of that paragraph. Examples of paragraph styles include "Heading 1", "Heading 2", "Caption", "Footnote", "Text Body", "Titl
en: paragraph style
fa: سبک بند

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave above each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels above lines
fa: تصدانه بالای خط‌ها

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave below each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels below lines
fa: تصدانه زیر خط‌ها

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave between wrapped lines inside the same newline-terminated line (paragraph). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels inside wrap
fa: پیشکل داخل پیچش

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the right margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right margin
fa: حاشیهٔ راست

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the number of pixels that the text characters are risen above the baseline. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rise
fa: بالا بردن

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the scale of the characters. The value is a string representation of a double. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: scale
fa: مقیاس

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the size of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: size
fa: اندازه

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the stretch of he text, if set. Values are "ultra_condensed", "extra_condensed", "condensed", "semi_condensed", "normal", "semi_expanded", "expanded", "extra_expanded" or "ultra_expanded". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: stretch
fa: کشیده

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is strike though (in other words, whether there is a line drawn through it). Values are "true" or "false". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: strike through
fa: خط‌خورده

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the slant style of the text, if set. Values are "normal", "oblique" or "italic". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: style
fa: سبک

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the decoration of the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-decoration http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text decoration
fa: تزیینات متن

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the angle at which the text is displayed (i.e. rotated from the norm) and is represented in degrees of rotation. See: http://www.w3.org/TR/2003/CR-css3-text-20030514/#glyph-orientation-horizontal http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: text rotation
fa: چرخش متن

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the shadow effects applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-shadow http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text shadow
fa: سایهٔ متن

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies whether the text is underlined. Values are "none", "single", "double" or "low". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: underline
fa: زیرخط

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the capitalization variant of the text, if set. Values are "normal" or "small_caps". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: variant
fa: دگرگونه

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies what vertical alignment property has been applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: vertical align
fa: جا گذاری عمودی

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the weight of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/fonts.html#propdef-font-weight
en: weight
fa: وزن

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the wrap mode of the text, if any. Values are "none", "char" or "word". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: wrap mode
fa: حالت پیچاندن

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the way the text is written. Values are "lr-tb", "rl-tb", "tb-rl", "tb-lr", "bt-rl", "bt-lr", "lr", "rl" and "tb". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttrib
en: writing mode
fa: حالت نوشتن

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invisible", "editable", bg-full-height", "strikethrough", "bg-stipple" and "fg-stipple". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: true
fa: درست

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invisible", "editable", bg-full-height", "strikethrough", "bg-stipple" and "fg-stipple". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: false
fa: نادرست

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect", "underline", "text-shadow", "wrap mode" and "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: none
fa: هیچ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: engrave
fa: تو رفته

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: emboss
fa: برجسته

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: outline
fa: طرح کلی

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: overline
fa: روی خط

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line through
fa: خط خورده

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: blink
fa: چشمک زن

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-shadow". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: black
fa: سیاه

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: single
fa: تک

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: double
fa: دو برابر

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: low
fa: پایین

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: char
fa: نویسه

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: word
fa: واژه

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode." It corresponds to GTK_WRAP_WORD_CHAR, defined in the Gtk documentation as "Wrap text, breaking lines in between words, or if that is not enough, also between graphemes." See: http://developer.gnome.
en: word char
fa: نویسهٔ واژه

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ltr
fa: چپ به راست

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rtl
fa: راست به چپ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left
fa: چپ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right
fa: راست

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: center
fa: مرکز

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". In Gecko, when no justification has be explicitly set, they report a justification of "start".
en: no justification
fa: بدون هم‌ترازی

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: fill
fa: پر کردن

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra condensed
fa: فوق متراکم

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra condensed
fa: بیش متراکم

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: condensed
fa: متراکم

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi condensed
fa: شبه متراکم

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch" and "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: normal
fa: معمولی

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi expanded
fa: شبه گسترده

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: expanded
fa: گسترده

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra expanded
fa: بیش گسترده

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra expanded
fa: فوق گسترده

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: small caps
fa: حروف بزرگ ریز

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: oblique
fa: اریب

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: italic
fa: کج

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Default
fa: پیش‌گزیده

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Text body
fa: بدنهٔ متن

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Heading
fa: عنوان

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: baseline
fa: خط زمینه

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: sub
fa: زیر

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: super
fa: رو

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: top
fa: بالا

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-top
fa: سر

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: middle
fa: ویط

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: bottom
fa: پایین

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-bottom
fa: ته

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align" and "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: inherit
fa: ارث‌بری

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr-tb
fa: چ‌ر-ب‌پ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl-tb
fa: رچ-ب‌پ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-rl
fa: ب‌پ-رچ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-lr
fa: ب‌پ-چ‌ر

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-rl
fa: پ‌ب-رچ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-lr
fa: پ‌ب-چ‌ر

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr
fa: چ‌ر

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl
fa: رچ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb
fa: ب‌پ

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "strikethrough." It refers to the line style.
en: solid
fa: یک‌سره

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invalid". It is an indication that the text is not spelled correctly. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: This is the text-spelling attribute. See: http://wi
en: spelling
fa: نوشتار
