orca master - en to be translation catalogue (1460 entries)

en: Orca Screen Reader
be: Сродак чытання з экрана Orca

note: Translators: short braille for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the short braille words: they we strive to keep them around three characters to preserve real estate on the braille display.  The letters are chosen to make them unique across all other rolenames, and they typically act lik
en: alrt
be: сігн

note: Translators: short braille for the rolename of an animation widget.
en: anim
be: анім

note: Translators: short braille for the rolename of an arrow widget.
en: arw
be: стрл

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar widget.
en: cal
be: кал

note: Translators: short braille for the rolename of a canvas widget.
en: cnv
be: плтн

note: Translators: short braille for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: cptn
be: загал

note: Translators: short braille for the rolename of a checkbox. Translators: short braille for the rolename of a check menu item.
en: chk
be: перакл

note: Translators: short braille for the rolename of a color chooser.
en: clrchsr
be: выбкол

note: Translators: short braille for the rolename of a column header. Translators: short braille for the rolename of a table column header.
en: colhdr
be: загслуп

note: Translators: short braille for the rolename of a combo box.
en: cbo
be: выпл

note: Translators: short braille for the rolename of a date editor.
en: dat
be: дат

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop icon. Translators: short braille for the rolename of a icon.
en: icn
be: знач

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop frame. Translators: short braille for the rolename of a frame.
en: frm
be: рамк

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a dial. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "dial".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: dial
be: набор

note: Translators: short braille for the rolename of a dialog.
en: dlg
be: дыял

note: Translators: short braille for the rolename of a directory pane.
en: dip
be: пнлькат

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
be: маляв

note: Translators: short braille for the rolename of a file chooser.
en: fchsr
be: выбфайл

note: Translators: short braille for the rolename of a filler.
en: flr
be: нап

note: Translators: short braille for the rolename of a font chooser.
en: fnt
be: шрфт

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a form. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "form".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: form
be: форм

note: Translators: short braille for the rolename of a glass pane.
en: gpn
be: шклпнль

note: Translators: short braille for the rolename of a heading.
en: hdng
be: загал

note: Translators: short braille for the rolename of a image.
en: img
be: выяв

note: Translators: short braille for the rolename of an internal frame.
en: ifrm
be: унрамк

note: Translators: short braille for the rolename of a label.
en: lbl
be: цэт

note: Translators: short braille for the rolename of a layered pane.
en: lyrdpn
be: пнльплас

note: Translators: short braille for the rolename of a link.
en: lnk
be: спас

note: Translators: short braille for the rolename of a list.
en: lst
be: спіс

note: Translators: short braille for the rolename of a list item.
en: lstitm
be: элмтспіс

note: Translators: short braille for the rolename of a menu.
en: mnu
be: мню

note: Translators: short braille for the rolename of a menu bar.
en: mnubr
be: рдкмню

note: Translators: short braille for the rolename of a menu item.
en: mnuitm
be: элмтмню

note: Translators: short braille for the rolename of an option pane.
en: optnpn
be: пнльпар

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab.
en: pgt
be: стар

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab list.
en: tblst
be: спіскарт

note: Translators: short braille for the rolename of a panel.
en: pnl
be: пнль

note: Translators: short braille for the rolename of a password field.
en: pwd
be: прль

note: Translators: short braille for the rolename of a popup menu.
en: popmnu
be: выплмню

note: Translators: short braille for the rolename of a progress bar.
en: pgbar
be: стпргр

note: Translators: short braille for the rolename of a push button.
en: btn
be: кнп

note: Translators: short braille for the rolename of a radio button.
en: radio
be: кнпвыб

note: Translators: short braille for the rolename of a radio menu item.
en: rdmnuitm
be: элмтмнювыб

note: Translators: short braille for the rolename of a root pane.
en: rtpn
be: галпнль

note: Translators: short braille for the rolename of a row header. Translators: short braille for the rolename of a table row header.
en: rwhdr
be: загрдк

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll bar.
en: scbr
be: палпракр

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll pane.
en: scpn
be: пнльпракр

note: Translators: short braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: sctn
be: пргф

note: Translators: short braille for the rolename of a separator.
en: seprtr
be: раздз

note: Translators: short braille for the rolename of a slider.
en: sldr
be: паўз

note: Translators: short braille for the rolename of a split pane.
en: spltpn
be: пнльрадз

note: Translators: short braille for the rolename of a spin button.
en: spin
be: пракр

note: Translators: short braille for the rolename of a statusbar.
en: statbr
be: стстан

note: Translators: short braille for the rolename of a table.
en: tbl
be: табл

note: Translators: short braille for the rolename of a table cell.
en: cll
be: клет

note: Translators: short braille for the rolename of a tear off menu item.
en: tomnuitm
be: элмтадчмню

note: Translators: short braille for the rolename of a terminal.
en: term
be: тэрм

note: Translators: short braille for the rolename of a text entry field.
en: txt
be: ткст

note: Translators: short braille for the rolename of a toggle button.
en: tglbtn
be: тмблкн

note: Translators: short braille for the rolename of a toolbar.
en: tbar
be: ппрыл

note: Translators: short braille for the rolename of a tooltip.
en: tip
be: падк

note: Translators: short braille for the rolename of a tree.
en: tre
be: іер

note: Translators: short braille for the rolename of a tree table.
en: trtbl
be: іертаб

note: Translators: short braille for when the rolename of an object is unknown.
en: unk
be: нев

note: Translators: short braille for the rolename of a viewport.
en: vwprt
be: прпрагл

note: Translators: short braille for the rolename of a window.
en: wnd
be: акн

note: Translators: short braille for the rolename of a header.
en: hdr
be: заг

note: Translators: short braille for the rolename of a footer.
en: ftr
be: нкал

note: Translators: short braille for the rolename of a paragraph.
en: para
be: абзац

note: Translators: short braille for the rolename of a application.
en: app
be: прагр

note: Translators: short braille for the rolename of a autocomplete.
en: auto
be: аўта

note: Translators: short braille for the rolename of an editbar.
en: edtbr
be: палпраў

note: Translators: short braille for the rolename of an embedded component.
en: emb
be: убуд

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Czech Grade 1
be: Чэшская, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Spanish Grade 1
be: Іспанская, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 2
be: Французская (Канада), узровень 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 2
be: Французская, узровень 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Latvian Grade 1
be: Латышская, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Netherlands Dutch Grade 1
be: Галандская (Нідэрланды), узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 0
be: Нарвежская, узровень 0

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 1
be: Нарвежская, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 2
be: Нарвежская, узровень 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Norwegian Grade 3
be: Нарвежская, узровень 3

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Polish Grade 1
be: Польская, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Portuguese Grade 1
be: Партугальская, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Swedish Grade 1
be: Шведская, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Arabic Grade 1
be: Арабская, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 1
be: Уэльская, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Welsh Grade 2
be: Уэльская, узровень 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 0
be: Нямецкая, узровень 0

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 1
be: Нямецкая, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: German Grade 2
be: Нямецкая, узровень 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 2
be: Англійская (Вялікабрытанія), узровень 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.K. English Grade 1
be: Англійская (Вялікабрытанія), узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 1
be: Англійская (ЗША), узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: U.S. English Grade 2
be: Англійская (ЗША), узровень 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Canada French Grade 1
be: Французская (Канада), узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: France French Grade 1
be: Французская (Францыя), узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Greek Grade 1
be: Грэчаская, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hindi Grade 1
be: Хіндзі, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian 8 dot computer
be: Венгерская 8, кропкі для камп'ютара

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 1
be: Венгерская, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Hungarian Grade 2
be: Венгерская, узровень 2

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Italian Grade 1
be: Італьянская, узровень 1

note: Translators: This is the name of a braille translation table. To learn more about braille translation tables, see http://en.wikipedia.org/wiki/Braille.
en: Belgium Dutch Grade 1
be: Галандская (Бельгія), узровень 1

note: Translators: this command will move the mouse pointer to the current item, typically a widget, without clicking on it.
en: Route the pointer to the current item
be: Накіраваць указальнік да бягучага элемента

note: Translators: Orca has a command to synthesize mouse events. This string describes the Orca command to generate a left mouse button click on the current item, typically a widget.
en: Perform left click on current item
be: Націснуць левай кнопкай мышы па бягучым элеменце

note: Translators: Orca has a command to synthesize mouse events. This string describes the Orca command to generate a right mouse button click on the current item, typically a widget.
en: Perform right click on current item
be: Націснуць правай кнопкай мышы па бягучым элеменце

note: Translators: the Orca "SayAll" command allows the user to press a key and have the entire document in a window be automatically spoken to the user. If the user presses any key during a SayAll operation, the speech will be interrupted and the cursor will be positioned at the point where the speech wa
en: Speak entire document
be: Прамовіць увесь дакумент

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the user to explore the text in a window in a 2D fashion. That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines. The flat review feature allows the user to explo
en: Speak entire window using flat review
be: Прамовіць усё акно ў рэжыме агульнага прагляду

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the basic Where Am I operation
be: Паведаміць пра бягучае месцазнаходжанне

note: Translators: the "Where Am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them. For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Perform the detailed Where Am I operation
be: Падрабязна паведаміць пра бягучае месцазнаходжанне

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak the current selection / highlighted object(s). For instance, in a text object, "selection" refers to the selected/highlighted text. In a spreadsheet, it refers to the selected/highlighted cells. In an file manager, it refers to the
en: Speak the current selection
be: Прамовіць бягучае вылучэнне

note: Translators: This is the description of a dedicated command to speak details about a link, such as the uri and type of link.
en: Speak link details
be: Прамовіць звесткі спасылкі

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.
en: Open the Find dialog
be: Адкрыць дыялогавае акно пошуку

note: Translators: Orca has a command which presents a menu with accessible actions that can be performed on the current object. This is the name of that command.
en: Show actions menu
be: Паказаць меню дзеянняў

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the next occurrence of a string.
en: Search for the next instance of a string
be: Пошук наступнага ўжывання радка

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button. This string is used for finding the previous occurrence of a string.
en: Search for the previous instance of a string
be: Пошук папярэдняга ўжывання радка

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Enter and exit flat review mode
be: Увайсці або выйсці з рэжыму агульнага прагляду

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Toggle restricting flat review to the current object
be: Уключыць або выключыць абмежаванне рэжыму агульнага прагляду для бягучага аб'екта

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the home position
be: Перамясціць агульны прагляд у пачатковую пазіцыю

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end position
be: Перамясціць агульны прагляд у канец

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the previous line
be: Перамясціць агульны прагляд у пачатак папярэдняга радка

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the beginning of the next line
be: Перамясціць агульны прагляд у пачатак наступнага радка

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous item or word
be: Перамясціць агульны прагляд да папярэдняга элемента або слова

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next item or word
be: Перамясціць агульны прагляд на наступны элемент або слова

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word above the current word
be: Перамясціць агульны прагляд да слова над бягучым словам

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review object
be: Прамовіць тэкст бягучага аб'екта падчас агульнага прагляду

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the word below the current word
be: Перамясціць агульны прагляд да слова пад бягучым словам

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the previous character
be: Перамясціць агульны прагляд на папярэдні сімвал

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak the current flat review character
be: Прамовіць бягучы сімвал падчас агульнага прагляду

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically speak the current flat review character
be: Прамовіць бягучы сімвал адпаведным словам падчас агульнага прагляду

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speak unicode value of the current flat review character
be: Прамовіць значэнне Юнікод для бягучага сімвала падчас агульнага прагляду

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the next character
be: Перамясціць агульны прагляд на наступны сімвал

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the end of the line
be: Перамясціць агульны прагляд у канец радка

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Move flat review to the bottom left
be: Перамясціць агульны прагляд у ніжні левы кут

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the left
be: Перамясціцца на дысплэі Брайля ўлева

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille characters to the user. There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pan the braille display to the right
be: Перамясціцца на дысплэі Брайля ўправа

note: Translators: braille can be displayed in many ways. Contracted braille provides a more efficient means to represent text, especially long documents. The feature used here is an option to toggle between contracted and uncontracted.
en: Turn contracted braille on and off
be: Уключыць або выключыць скарачэнні Брайля

note: Translators: hardware braille displays often have buttons near each braille cell. These are called cursor routing keys and are a way for a user to tell the machine they are interested in a particular character on the display.
en: Process a cursor routing key
be: Праца з клавішай кіравання курсорам

note: Translators: this is used to indicate the start point of a text selection.
en: Mark the beginning of a text selection
be: Пазначыць пачатак вылучэння тэксту

note: Translators: this is used to indicate the end point of a text selection.
en: Mark the end of a text selection
be: Пазначыць канец вылучэння тэксту

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be. The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca does
en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
be: Уваход у рэжым навучання.  Націсніце клавішу Escape, каб выйсці

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech rate
be: Запаволіць маўленне

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech rate
be: Паскорыць маўленне

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech pitch
be: Панізіць тэмбр маўлення

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech pitch
be: Павысіць тэмбр маўлення

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increase the speech volume
be: Павялічыць гучнасць маўлення

note: Translators: the speech volume is how high or low in gain/volume the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decrease the speech volume
be: Паменшыць гучнасць маўлення

note: Translators: Orca allows the user to turn speech synthesis on or off. We call it 'silencing'.
en: Toggle the silencing of speech
be: Уключыць або выключыць маўленне

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Toggle sleep mode for the current application
be: Уключыць або выключыць рэжым сну для бягучай праграмы

note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The levels can be toggled via command. This string describes that command.
en: Toggle speech verbosity level
be: Пераключыць узровень дэталёвасці маўлення

note: Translators: this string is associated with the keyboard shortcut to quit Orca.
en: Quit the screen reader
be: Выйсці са сродку чытання з экрана

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for Orca.
en: Display the preferences configuration dialog
be: Паказаць дыялог канфігурацыі налад

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for a specific application within Orca.
en: Display the application preferences configuration dialog
be: Паказаць дыялог канфігурацыі налад праграмы

note: Translators: Orca allows the user to enable/disable speaking of indentation and justification.
en: Toggle the speaking of indentation and justification
be: Пераключыць агучванне водступаў і выраўноўвання

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). This string to be translated refers to an Orca command for quickly toggling between the two options.
en: Change spoken number style
be: Змяніць стыль маўлення для лікаў

note: Translators: Orca has a command to present the current clipboard contents to the user without them having to switch to a clipboard manager application. This string is the description of that command.
en: Present clipboard contents
be: Паведаміць змесціва буфера абмену

note: Translators: Orca allows users to cycle through punctuation levels. None, some, most, or all, punctuation will be spoken.
en: Cycle to the next speaking of punctuation level
be: Пераключыць на наступны ўзровень агучвання пунктуацыі

note: Translators: Orca allows users to cycle through the speech synthesizers available on their system, such as espeak, voxin, mbrola, etc. This string is the description of the command.
en: Cycle to the next speech synthesizer
be: Пераключыць на наступны сінтэзатар маўлення

note: Translators: Orca has a feature whereby users can set up different "profiles," which are collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spanish content. This string to be translated 
en: Cycle to the next settings profile
be: Пераключыць на наступны профіль налад

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text- to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as 
en: Cycle to the next capitalization style
be: Пераключыць на наступны стыль для вялікіх літар

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Cycle to the next key echo level
be: Пераключыць на наступны ўзровень агучвання клавіш

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that allows the user to adjust the level of debug information that Orca generates at run time.
en: Cycle the debug level at run time
be: Пераключыць ўзровень адладкі падчас працы

note: Translators: this is a debug message for advanced users and developers. It describes a command to print detailed debugging information about the current state such as the current Orca settings and a list of all the running accessible applications, etc.
en: Capture snapshot for debugging
be: Атрымаць здымак стану для адладкі

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the previous bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to previous bookmark location
be: Перайсці да размяшчэння папярэдняй закладкі

note: Translators: this command moves the user to the location stored at the bookmark. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to bookmark
be: Перайсці да закладкі

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the next bookmark location. Note that in this context, the "bookmark" is storing the location of an accessible object, typically on a web page.
en: Go to next bookmark location
be: Перайсці да размяшчэння наступнай закладкі

note: Translators: this event handler binds an in-page accessible object location to the given input key command.
en: Add bookmark
be: Дадаць закладку

note: Translators: this event handler saves all bookmarks for the current application to disk.
en: Save bookmarks
be: Захаваць закладкі

note: Translators: Orca allows the item under the pointer to be spoken. This toggles the feature without the need to get into a GUI.
en: Toggle mouse review mode
be: Пераключыць рэжым агляду з дапамогай мышы

note: Translators: Orca has a command to present the battery status (e.g. level, whether or not it is plugged in, etc.). This string is the name of that command.
en: Present battery status
be: Паведаміць стан батарэі

note: Translators: Orca has a command to present the CPU and memory usage as percents. This string is the name of that command.
en: Present CPU and memory usage
be: Паведаміць выкарыстанне працэсара і памяці

note: Translators: Orca has a command to present the current time in speech and in braille.
en: Present current time
be: Паведаміць бягучы час

note: Translators: Orca has a command to present the current date in speech and in braille.
en: Present current date
be: Паведаміць бягучую дату

note: Translators: Orca has a command to present the pixel size and location of the current object. This string is how this command is described in the list of keyboard shortcuts.
en: Present size and location of current object
be: Паведаміць памер і размяшчэнне бягучага аб'екта

note: Translators: This command toggles all (other) Orca commands so that the associated keystroke can by consumed by the native application. For example, if there were an Orca command bound to Alt+Down, normally pressing Alt+Down would cause the Orca command to be used. This would mean Alt+Down could not
en: Toggle all Orca command keys
be: Пераключыць усе клавішы каманд Orca

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. This string to be translated is associated with the keyboard commands used to review those previous messages.
en: Speak and braille a previous chat room message
be: Прамовіць і паказаць у Брайлі папярэдняе паведамленне з чата

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
be: Ці паведамляць, калі вашы суразмоўцы пішуць паведамленне

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
be: Ці весці асобны журнал размоў для кожнага пакоя чата

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
be: Ці агучваць назву пакоя перад чытаннем паведамленняў чата

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the left.
en: Line Left
be: Радок улева

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the right.
en: Line Right
be: Радок управа

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls up.
en: Line Up
be: Радок уверх

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls down.
en: Line Down
be: Радок уніз

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, it instructs the braille display to freeze.
en: Freeze
be: Замацаваць

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the top left of the window.
en: Top Left
be: Верхні левы кут

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the bottom left of the window.
en: Bottom Left
be: Ніжні левы кут

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
be: Пазіцыя курсора

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display toggles between six-dot braille and eight-dot braille.
en: Six Dots
be: Шэсць кропак

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents a whole set of buttons known as cursor routing keys and are a way for a user to move the application's caret to the position indicated on t
en: Cursor Routing
be: Курсорнае кіраванне

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents the start of a selection operation. It is called "Cut Begin" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Begin
be: Пачаць выразанне

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents marking the endpoint of a selection. It is called "Cut Line" to map to what BrlTTY users are used to: in character cell mode operation on v
en: Cut Line
be: Выразаць радок

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the last received notification message.
en: Present last notification message
be: Паведаміць апошняе апавяшчэнне

note: Translators: this is a command which causes Orca to present a list of all the notification messages received.
en: Present notification messages list
be: Паведаміць спіс апавяшчэнняў

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the previous notification message.
en: Present previous notification message
be: Паведаміць папярэдняе апавяшчэнне

note: Translators: this is a command which causes Orca to present the next notification message.
en: Present next notification message
be: Паведаміць наступнае апавяшчэнне

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next character
be: Перайсці да наступнага сімвала

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous character
be: Перайсці да папярэдняга сімвала

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next word
be: Перайсці да наступнага слова

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous word
be: Перайсці да папярэдняга слова

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to next line
be: Перайсці на наступны радок

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to previous line
be: Перайсці на папярэдні радок

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the top of the file
be: Перайсці ў пачатак файла

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the bottom of the file
be: Перайсці ў канец файла

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the beginning of the line
be: Перайсці ў пачатак радка

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the end of the line
be: Перайсці ў канец радка

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the next object
be: Перайсці да наступнага аб'екта

note: Translators: this is a command related to navigating within a document.
en: Go to the previous object
be: Перайсці да папярэдняга аб'екта

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: Switch between native and screen-reader caret navigation
be: Пераключыцца паміж убудаванай навігацыяй і навігацыяй карэткай

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion This string refers to an Orca command which allows the user to toggle whether or not Orca pays attention to changes in live regions. Note that turni
en: Monitor live regions
be: Назіраць за дынамічнымі абласцямі

note: Translators: hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. This command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If the user is already in the mouse over object, this command will hid
en: Move focus into and away from the current mouse over
be: Перанесці або прыбраць фокус з аб'екта пад ўказальнікам мышы

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around the document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. This feature needs to be toggle-able so that it does not interfere with normal
en: Toggle structural navigation keys
be: Пераключыць клавішы структурнай навігацыі

note: Translators: Orca has commands for navigating within a table, e.g. to the next cell in a given direction. This string is the description of the command which enables/disables this support.
en: Toggle table navigation keys
be: Пераключыць клавішы для навігацыі па табліцы

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to previous blockquote
be: Перайсці да папярэдняга блока цытавання

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Go to next blockquote
be: Перайсці да наступнага блока цытавання

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Display a list of blockquotes
be: Паказаць спіс блокаў цытавання

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to previous button
be: Перайсці да папярэдняй кнопкі

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Go to next button
be: Перайсці да наступнай кнопкі

note: Translators: this is for navigating among buttons in a document.
en: Display a list of buttons
be: Паказаць спіс кнопак

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to previous clickable
be: Перайсці да папярэдняга націскальнага аб'екта

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Go to next clickable
be: Перайсці да наступнага націскальнага аб'екта

note: Translators: this is for navigating among clickable objects in a document. A "clickable" is a web element with an "onClick" handler.
en: Display a list of clickables
be: Паказаць спіс націскальных аб'ектаў

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the start of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to start of container
be: Перайсці ў пачатак кантэйнера

note: Translators: This string describes a document navigation command which moves to the end of the current container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes.
en: Go to end of container
be: Перайсці ў канец кантэйнера

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to previous entry
be: Перайсці да папярэдняга поля ўводу

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Go to next entry
be: Перайсці да наступнага поля ўводу

note: Translators: this is for navigating among entries in a document.
en: Display a list of entries
be: Паказаць спіс палёў уводу

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to previous form field
be: Перайсці да папярэдняга поля формы

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Go to next form field
be: Перайсці да наступнага поля формы

note: Translators: this is for navigating among form fields in a document.
en: Display a list of form fields
be: Паказаць спіс палёў формы

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to previous heading
be: Перайсці да папярэдняга загалоўка

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Go to next heading
be: Перайсці да наступнага загалоўка

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document.
en: Display a list of headings
be: Паказаць спіс загалоўкаў

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to previous heading at level %d
be: Перайсці да папярэдняга загалоўка узроўню %d

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Go to next heading at level %d
be: Перайсці да наступнага загалоўка узроўню %d

note: Translators: this is for navigating among headings (e.g. <h1>) in a document. <h1> is a heading at level 1, <h2> is a heading at level 2, etc.
en: Display a list of headings at level %d
be: Паказаць спіс загалоўкаў узроўню %d

note: Translators: this is for navigating among iframes in a document.
en: Go to previous internal frame
be: Перайсці да папярэдняй унутранай рамкі

note: Translators: this is for navigating among iframes in a document.
en: Go to next internal frame
be: Перайсці да наступнай унутранай рамкі

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Display a list of internal frames
be: Паказаць спіс унутраных рамак

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to previous image
be: Перайсці да папярэдняй выявы

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Go to next image
be: Перайсці да наступнай выявы

note: Translators: this is for navigating among images in a document.
en: Display a list of images
be: Паказаць спіс выяў

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to previous landmark
be: Перайсці да папярэдняга арыенціра

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Go to next landmark
be: Перайсці да наступнага арыенціра

note: Translators: this is for navigating among ARIA landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Display a list of landmarks
be: Паказаць спіс арыенціраў

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to previous large object
be: Перайсці да папярэдняга вялікага аб'екта

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Go to next large object
be: Перайсці да наступнага вялікага аб'екта

note: Translators: this is for navigating among large objects in a document. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Display a list of large objects
be: Паказаць спіс вялікіх аб'ектаў

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to previous link
be: Перайсці да папярэдняй спасылкі

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Go to next link
be: Перайсці да наступнай спасылкі

note: Translators: this is for navigating among links in a document.
en: Display a list of links
be: Паказаць спіс спасылак

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to previous list
be: Перайсці да папярэдняга спіса

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Go to next list
be: Перайсці да наступнага спіса

note: Translators: this is for navigating among lists in a document.
en: Display a list of lists
be: Паказаць спіс са спісаў

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to previous list item
be: Перайсці да папярэдняга элемента спіса

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Go to next list item
be: Перайсці да наступнага элемента спіса

note: Translators: this is for navigating among list items in a document.
en: Display a list of list items
be: Паказаць спіс з элементаў спіса

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to previous live region
be: Перайсці да папярэдняй дынамічнай вобласці

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to next live region
be: Перайсці да наступнай дынамічнай вобласці

note: Translators: this is for navigating among live regions in a document. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. a stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion
en: Go to the last live region which made an announcement
be: Перайсці да апошняй дынамічнай вобласці, ад якой атрымана паведамленне

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the parent of the object with navigator focus.
be: Перайсці да бацькоўскага элемента аб'екта, на якім фокус навігатара.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the first child of the object with navigator focus.
be: Перайсці да першага даччынага элемента аб'екта, на якім фокус навігатара.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the next sibling of the object with navigator focus.
be: Перайсці да наступнага аднаўзроўневага элемента аб'екта, на якім фокус навігатара.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy.
en: Go to the previous sibling of the object with navigator focus.
be: Перайсці да папярэдняга аднаўзроўневага элемента аб'екта, на якім фокус навігатара.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. Users are also able to synthesize a click on the objects.
en: Click on the object with navigator focus.
be: Націснуць аб'ект, на якім фокус навігатара.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This hierarchy can be simplified, and the simplification can be toggled on and off.
en: Toggle simplified object navigation.
be: Пераключыць спрошчаную навігацыя па аб'ектах.

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to previous paragraph
be: Перайсці да папярэдняга абзаца

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Go to next paragraph
be: Перайсці да наступнага абзаца

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Display a list of paragraphs
be: Паказаць спіс абзацаў

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to previous radio button
be: Перайсці да папярэдняй кнопкі радыё

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Go to next radio button
be: Перайсці да наступнай кнопкі радыё

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a document.
en: Display a list of radio buttons
be: Паказаць спіс кнопак радыё

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to previous separator
be: Перайсці да папярэдняга раздзяляльніка

note: Translators: this is for navigating among separators (e.g. <hr>) in a document.
en: Go to next separator
be: Перайсці да наступнага раздзяляльніка

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to previous table
be: Перайсці да папярэдняй табліцы

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Go to next table
be: Перайсці да наступнай табліцы

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Display a list of tables
be: Паказаць спіс табліц

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go down one cell
be: Перайсці на адну клетку ўніз

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the first cell in a table
be: Перайсці да першай клеткі ў табліцы

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the last cell in a table
be: Перайсці да апошняй клеткі ў табліцы

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go left one cell
be: Перайсці на адну клетку ўлева

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go right one cell
be: Перайсці на адну клетку ўправа

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go up one cell
be: Перайсці на адну клетку ўверх

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the beginning of the row
be: Перайсці ў пачатак радка

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the end of the row
be: Перайсці ў канец радка

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the top of the column
be: Перайсці ў пачатак слупка

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Go to the bottom of the column
be: Перайсці ў канец слупка

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to previous unvisited link
be: Перайсці да папярэдняй ненаведанай спасылкі

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Go to next unvisited link
be: Перайсці да наступнай ненаведанай спасылкі

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Display a list of unvisited links
be: Паказаць спіс ненаведаных спасылак

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to previous visited link
be: Перайсці да папярэдняй наведанай спасылкі

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Go to next visited link
be: Перайсці да наступнай наведанай спасылкі

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Display a list of visited links
be: Паказаць спіс наведаных спасылак

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: aquamarine
be: аквамарын

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: azure
be: лазурковы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: black
be: чорны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue
be: сіні

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: blue violet
be: сіне-фіялетавы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: brown
be: карычневы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chartreuse
be: шартрэз

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: chocolate
be: шакалад

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: coral
be: карал

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cornflower blue
be: васільковы сіні

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: crimson
be: малінавы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: cyan
be: цыянавы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark blue
be: цёмна-сіні

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark cyan
be: цёмна-цыянавы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark gray
be: цёмна-шэры

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark green
be: цёмна-зялёны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orange
be: цёмна-аранжавы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark orchid
be: цёмная архідэя

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark red
be: цёмна-чырвоны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark salmon
be: цёмны ласось

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: dark violet
be: цёмна-фіялетавы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep pink
be: насычаны ружовы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: deep sky blue
be: насычаны нябесна-блакітны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: fuchsia
be: фуксія

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gold
be: залаты

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: gray
be: шэры

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green
be: зялёны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: green yellow
be: зялёна-жоўты

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: hot pink
be: цёплы ружовы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: indian red
be: індыйскі чырвоны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: indigo
be: індыга

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: ivory
be: слановая косць

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: khaki
be: хакі

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender
be: лаванда

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lavender blush
be: ружаватая лаванда

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lemon chiffon
be: лімонны шыфон

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light blue
be: светла-сіні

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light coral
be: светлы карал

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light cyan
be: светла-цыянавы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light gray
be: светла-шэры

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light green
be: светла-зялёны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light pink
be: светла-ружовы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light salmon
be: светлы ласось

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sea green
be: светла-зялёны марскі

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light sky blue
be: светлы нябесна-блакітны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light steel blue
be: светла-сіні стальны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: light yellow
be: светла-жоўты

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lime
be: лайм

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: lime green
be: лаймавы зялёны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: linen
be: лён

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: magenta
be: маджэнта

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: maroon
be: бураковы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: olive
be: аліўкавы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange
be: аранжавы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orange red
be: аранжава-чырвоны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: orchid
be: архідэя

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pale green
be: бледна-зялёны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: pink
be: ружовы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: purple
be: пурпурны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: red
be: чырвоны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: salmon
be: ласось

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sea green
be: зялёны марскі

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: sky blue
be: нябесна-блакітны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: snow
be: снег

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: steel blue
be: сіні стальны

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: teal
be: бірузовы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: thistle
be: чартапалох

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: tomato
be: тамат

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: violet
be: фіялетавы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: wheat
be: пшаніца

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white
be: белы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: white smoke
be: дымчаты белы

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow
be: жоўты

[ctx: color name]
note: Translators: This refers to a CSS color name. The name, hex value, and color can be found at http://www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp and at http://en.wikipedia.org/wiki/Web_colors#X11_color_names.
en: yellow green
be: жоўта-зялёны

note: Translators: This string appears on a button in a dialog. "Activating" the selected item will perform the action that one would expect to occur if the object were clicked on with the mouse. If the object is a link, activating it will bring you to a new page. If the object is a button, activating it 
en: _Activate
be: _Задзейнічаць

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page Orca's Structural Navigation command "h" moves you to the next heading. What should happen when you press "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume read
en: Automatic focus mode during structural navigation
be: Аўтаматычны рэжым фокусу падчас структурнай навігацыі

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, if you are at the bottom of an entry and press Down arrow, should you leave the entry? It depends on if you want to resume reading content or if you are editing the text in the entry. B
en: Automatic focus mode during caret navigation
be: Аўтаматычны рэжым фокусу падчас навігацыі карэткай

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 7 is the dot in the bottom left corner. If the user selects this option, Dot 7 will be used to 'underline' text of interest, e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _7
be: Кропка _7

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dot 8 is the dot in the bottom right corner. If the user selects this option, Dot 8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dot _8
be: Кропка _8

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots. Dots 7-8 are the dots at the bottom. If the user selects this option, Dots 7-8 will be used to 'underline' text of interest,  e.g. when "marking"/indicating that a given word is bold.
en: Dots 7 an_d 8
be: Кропкі 7 _і 8

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Cancel
be: _Скасаваць

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Jump to
be: _Пераскочыць

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _OK
be: _Добра

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: Icon
be: Значок

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: None
be: Нічога

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: Spell
be: Прамаўляць

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will tell you when one of your buddies is typing a message.
en: Announce when your _buddies are typing
be: Паведамляць, калі ваш _суразмоўца піша паведамленне

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will provide the user with chat room specific message histories rather than just a single history which contains the latest messages from all the chat rooms that they are in.
en: Provide chat room specific _message histories
be: Весці журнал _размоў для кожнага чата

note: Translators: This is the label of a panel holding options for how messages in this application's chat rooms should be spoken. The options are: Speak messages from all channels (i.e. even if the chat application doesn't have focus); speak messages from a channel only if it is the active channel; spea
en: Speak messages from
be: Агучваць паведамленні ад

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear irrespective of whether or not the chat application currently has focus. This is the default behaviour.
en: All cha_nnels
be: Усіх кан_алаў

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will speak all new chat messages as they appear if and only if the chat application has focus. The string substitution is for the application name (e.g Pidgin).
en: All channels when an_y %s window is active
be: Усіх каналаў, калі актыўна лю_бое акно %s

note: Translators: This is the label of a radio button. If it is selected, Orca will only speak new chat messages for the currently active channel, irrespective of whether the chat application has focus.
en: A channel only if its _window is active
be: Канала, _акно якога актыўна

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will speak the name of the chat room prior to presenting an incoming message.
en: _Speak Chat Room name
be: _Прамаўляць назву чата

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a double click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: double click
be: падвойнае націсканне

note: Translators: Orca's keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse. This string appears in Orca's preferences dialog after a keybinding which requires a triple click. Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to 
en: triple click
be: патройнае націсканне

note: Translators: This is a label which will appear in the list of available speech engines as a special item. It refers to the default engine configured within the speech subsystem. Apart from this item, the user will have a chance to select a particular speech engine by its real name (Festival, IBMTTS,
en: Default Synthesizer
be: Прадвызначаны сінтэзатар

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Actual String
be: Дзейны радок

note: Translators: This is a label for a column header in Orca's pronunciation dictionary. The pronunciation dictionary allows the user to correct words which the speech synthesizer mispronounces (e.g. a person's name, a technical word) or doesn't pronounce as the user desires (e.g. an acronym) by providi
en: Replacement String
be: Радок для замены

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. While Orca's "key echo" options present the actual keyboard keys being pressed, "character echo" presents the character/string of length 1 that is inserted as a result of the keypress. Translators: When this 
en: Enable echo by cha_racter
be: Уключыць агучванне па _сімвалах

note: Translators: Orca has an "echo" feature to present text as it is being written by the user. This string refers to a "key echo" option. When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed. Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed.
en: Enable non-spacing _diacritical keys
be: Уключыць клавішы д_ыякрытычных знакаў

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This string is the title of the dialog box.
en: Find
be: Пошук

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the text entry where the user types the term to search for.
en: _Search for:
be: _Шукаць:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with a group of options related to where the search should begin. The options are to begin the search from the current location or from the top of th
en: Start from:
be: Пачаць з:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the radio button to begin the search from the current location rather than from the top of the window.
en: C_urrent location
be: Б_ягучае размяшчэнне

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the radio button to begin the search from the top of the window rather than the current location.
en: _Top of window
be: _Верх акна

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with a group of options related to the direction of the search. The options are to search backwards and to wrap.
en: Search direction:
be: Кірунак пошуку:

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to perform the search in the reverse direction.
en: Search _backwards
be: _Адваротны пошук

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to wrap around when the top/bottom of the window has been reached.
en: _Wrap around
be: За_цыкліць пошук

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to make the search case-sensitive.
en: _Match case
be: _Улічваць рэгістр

note: Translators: Orca has a "find" feature which allows the user to search the active application for on screen text and widgets. This label is associated with the checkbox to only match if the full word consists of the search term.
en: Match _entire word only
be: Толькі _поўныя словы

note: Translators: This is the label for a spinbutton. This option allows the user to specify the number of matched characters that must be present before Orca speaks the line that contains the results from an application's Find toolbar.
en: Minimum length of matched text:
be: Мінімальная даўжыня адпаведнага тэксту:

note: Translators: This is the label of a panel containing options for what Orca presents when the user is in the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Find Options
be: Пошук параметраў

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether the line that contains the match from an application's Find toolbar should always be spoken, or only spoken if it is a different line than the line which contained the last match.
en: Onl_y speak changed lines during find
be: Падчас пошуку агучваць толь_кі змененыя радкі

note: Translators: This is the label for a checkbox. This option controls whether or not Orca will automatically speak the line that contains the match while the user is performing a search from the Find toolbar of an application, e.g. Firefox.
en: Speak results during _find
be: Агучваць вынікі падчас _пошуку

note: Translators: Command is a table column header where the cells in the column are a sentence that briefly describes what action Orca will take if and when the user invokes that keyboard command.
en: Command
be: Каманда

note: Translators: Key Binding is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.
en: Key Binding
be: Прывязка клавішы

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which can be used in any setting, task, or application. They are not specific to, for instance, web browsing.
en: Default
be: Прадвызначаныя

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to debugging.
en: Debugging Tools
be: Інструменты адладкі

[ctx: keybindings]
note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to its "learn mode". Please use the same translation as done in cmdnames.py
en: Learn mode
be: Рэжым навучання

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting and performing the accessible actions associated with the current object.
en: Actions
be: Дзеянні

note: Translators: An external braille device has buttons on it that permit the user to create input gestures from the braille device. The braille bindings are what determine the actions Orca will take when the user presses these buttons.
en: Braille Bindings
be: Прывязкі Брайля

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to saving and jumping among objects via "bookmarks".
en: Bookmarks
be: Закладкі

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to the clipboard.
en: Clipboard
be: Буфер абмену

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting the date and time.
en: Date and time
be: Дата і час

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Sleep mode
be: Рэжым сну

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting the object under the mouse pointer in speech and/or braille. The translation should be consistent with the string used in cmdnames.py.
en: Mouse review
be: Агляд з дапамогай мышы

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to object navigation.
en: Object navigation
be: Навігацыя па аб'ектах

note: Translators: This string is a label for a group of Orca commands which are related to presenting information about the system, such as date, time, battery status, CPU status, etc.
en: System information
be: Сістэмная інфармацыя

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to table navigation, such as moving to the next cell in a given direction.
en: Table navigation
be: Навігацыя па табліцы

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to presenting information about the current location, such as the title, status bar, and default button of the current window; the name, role, and location of the currently-focused object; the selected text in the c
en: Object details
be: Звесткі аб'ектаў

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to Orca's "flat review" feature. This feature allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion. That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a 
en: Flat review
be: Рэжым агульнага прагляду

note: Translators: This string is a label for the group of Orca commands which are related to Orca's speech and verbosity settings. This group of commands allows on-the-fly configuration of how much (or little) Orca says about a particular object, as well certain aspects of the voice with which things are
en: Speech and verbosity
be: Маўленне і дэталёвасць

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Flat review contents
be: Змесціва рэжыму агульнага прагляду

[ctx: keybindings]
note: Translators: Modified is a table column header in Orca's preferences dialog. This column contains a checkbox which indicates whether a key binding for an Orca command has been changed by the user to something other than its default value.
en: Modified
be: Змененыя

note: Translators: This label refers to the keyboard layout (desktop or laptop).
en: _Desktop
be: Персанальны _камп'ютар

[ctx: notification presenter]
note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. Orca's list is a table with two columns, one column for the text of the notification and one column f
en: Notifications
be: Апавяшчэнні

[ctx: notification presenter]
note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. Orca's list is a table with two columns, one column for the text of the notification and one column f
en: Received
be: Атрымана

note: Translators: Orca's preferences can be configured on a per-application basis, allowing users to customize Orca's behavior, keybindings, etc. to work one way in LibreOffice and another way in a chat application. This string is the title of Orca's application-specific preferences dialog for an applica
en: Screen Reader Preferences for %s
be: Налады чытання з экрана для %s

note: Translators: This is a table column header. This column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will indicate the associated item or attribute by "marking" it in braille. "Marking" is not the same as writing out the word; instead marking refers to adding some other indicator,
en: Mark in braille
be: Пазначаць у Брайле

note: Translators: This is a table column header. The "Speak" column consists of a single checkbox. If the checkbox is checked, Orca will speak the associated item or attribute (e.g. saying "Bold" as part of the information presented when the user gives the Orca command to obtain the format and font detai
en: Speak
be: Прамаўляць

note: Translators: This is the title of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: Save Profile As Conflict
be: Захаваць профіль як канфліктны

note: Translators: This is the label of a message dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and S
en: User Profile Conflict!
be: Канфлікт профілю карыстальніка!

note: Translators: This is the message in a dialog informing the user that he/she attempted to save a new user profile under a name which already exists. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish
en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
be: Профіль %s ужо існуе.
    Працягнуць абнаўленне наяўнага профілю гэтымі новымі зменамі?

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: Load user profile
be: Загрузіць профіль карыстальніка

note: Translators: This text is displayed in a message dialog when a user indicates he/she wants to switch to a new user profile which will cause him/her to lose settings which have been altered but not yet saved. A "user profile" is a collection of settings which apply to a given task such as a "Spanish"
en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
be: Вы збіраецеся змяніць дзейны профіль. Калі вы
    толькі змянілі налады, яны будуць адкінуты
    пры загрузцы профілю.
    
    Працягнуць загрузку профілю, адкінуўшы папярэднія змены?

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Save Profile As
be: Захаваць профіль як

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: _Profile Name:
be: _Назва профілю:

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Remove user profile
be: Выдаліць профіль карыстальніка

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "All" means that Orca will present progress bar updates regardless of what application and window they happen to be in. Translators: Orca has a setting which determines which progress bar update
en: All
be: Усе

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Application" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active application (but not necessarily in the current window).
en: Application
be: Праграма

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Window" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active window.
en: Window
be: Акно

[ctx: punctuation level]
note: Translators: If this setting is chosen, no punctuation symbols will be spoken as a user reads a document. Translators: this refers to how much punctuation will be spoken by Orca when presenting text on the screen.
en: _None
be: _Няма

note: Translators: If this setting is chosen, common punctuation symbols (like comma, period, question mark) will not be spoken as a user reads a document, but less common symbols (such as #, @, $) will.
en: So_me
be: _Некаторыя

note: Translators: If this setting is chosen, the majority of punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: M_ost
be: _Большасць

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each line.
en: Line
be: Радок

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each sentence.
en: Sentence
be: Сказ

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a blockquote.
en: Blockquote
be: Блок цытавання

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a button.
en: Button
be: Кнопка

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the caption of a table.
en: Caption
be: Падказка

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a check box.
en: Check Box
be: Пераключальнік

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text displayed for a web element with an "onClick" handler.
en: Clickable
be: Націскальны аб'ект

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item in a combo box.
en: Combo Box
be: Графа з выплыўным спісам

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the description of an element.
en: Description
be: Апісанне

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a heading.
en: Heading
be: Загаловак

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the title associated with an iframe.
en: Internal Frame
be: Унутраная рамка

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text (alt text, title, etc.) associated with an image.
en: Image
be: Выява

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a form field.
en: Label
be: Надпіс

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined
en: Landmark
be: Арыенцір

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of a column which contains the level of a heading. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for 
en: Level
be: Узровень

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a link.
en: Link
be: Спасылка

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list.
en: List
be: Спіс

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a list item.
en: List Item
be: Элемент спіса

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an object.
en: Object
be: Аб'ект

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of a paragraph.
en: Paragraph
be: Абзац

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the label of a radio button.
en: Radio Button
be: Кнопка радыё

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the role of a widget. Examples include "heading", "paragraph", 
en: Role
be: Роля

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the selected item of a form field.
en: Selected Item
be: Вылучаны элемент

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the state of a widget. Examples include "checked"/"not checked"
en: State
be: Стан

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the text of an entry.
en: Text
be: Тэкст

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the URI of a link.
en: URI
be: URI-адрас

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title for a column which contains the value of a form field.
en: Value
be: Значэнне

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Blockquotes
be: Блокі цытавання

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Buttons
be: Кнопкі

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Check Boxes
be: Пераключальнікі

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. "Clickables" are web elements which have an "onClick" handler.
en: Clickables
be: Націскальныя аб'екты

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Combo Boxes
be: Графы з выплыўнымі спісамі

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Entries
be: Элементы

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Form Fields
be: Палі формы

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Headings
be: Загалоўкі

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Internal Frames
be: Унутраныя рамкі

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Images
be: Выявы

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. Level will be a "1" for <h1>, a "2" for <h2>, and so on.
en: Headings at Level %d
be: Загалоўкі %d узроўню

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' use
en: Landmarks
be: Арыенціры

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a l
en: Large Objects
be: Вялікія аб'екты

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Links
be: Спасылкі

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Lists
be: Спісы

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: List Items
be: Элементы спіса

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Paragraphs
be: Абзацы

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Radio Buttons
be: Кнопкі радыё

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Tables
be: Табліцы

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Unvisited Links
be: Ненаведаныя спасылкі

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is the title of such a dialog box.
en: Visited Links
be: Наведаныя спасылкі

note: Translators: This is the title of a panel holding options for how to navigate HTML content (e.g., Orca caret navigation, positioning of caret, structural navigation, etc.).
en: Page Navigation
be: Навігацыя па старонцы

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically start reading the page from beginning to end. This is the label of a checkbox in which users can indicate their preference.
en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
be: Аўтаматычна пачынаць агучваць старонку, калі яна _загружаецца першы раз

note: Translators: Different speech systems and speech engines work differently when it comes to handling pauses (e.g. sentence boundaries). This property allows the user to specify whether speech should be sent to the speech synthesis system immediately when a pause directive is encountered or if it shou
en: Break speech into ch_unks between pauses
be: Падзяляць тэкст на фр_азы паміж паўзамі

note: Translators: This string will appear in the list of available voices for the current speech engine. "%s" will be replaced by the name of the current speech engine, such as "Festival default voice" or "IBMTTS default voice". It refers to the default voice configured for given speech engine within the
en: %s default voice
be: %s прадвызначаны голас

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting the content of the screen and other messages.
en: Default
be: Прадвызначаны

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is part of a hyperlink.
en: Hyperlink
be: Гіперспасылка

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting information which is not displayed on the screen as text, but is still being communicated by the system in some visual fashion. For instance, Orca says "misspelled" to indicate the presence of the red squiggly line found under a spel
en: System
be: Сістэма

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is written in uppercase.
en: Uppercase
be: Вялікія літары

note: Translators this label refers to the name of particular speech synthesis system. (http://devel.freebsoft.org/speechd)
en: Speech Dispatcher
be: Дыспетчар маўлення

[ctx: OptionGroup]
note: Translators: This is a label for a group of options related to Orca's behavior when presenting an application's spell check dialog.
en: Spell Check
be: Праверка правапісу

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will spell out the current error in addition to speaking it. For example, if the misspelled word is "foo," enabling this setting would cause Orca to speak "f o o" after speaking "foo".
en: Spell _error
be: Агучваць памылкі _правапісу

note: Translators: This is a label for a checkbox associated with an Orca setting. When this option is enabled, Orca will present the context (surrounding text, typically the sentence or line) in which the mistake occurred.
en: Present _context of error
be: Паказваць _кантэкст памылкі

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the coordinates of the current spreadsheet cell. Coordinates are the row and column position within the spreadsheet (i.e. A1, B1, C2 ...)
en: Speak spreadsheet cell coordinates
be: Агучваць каардынаты клетак электроннай табліцы

note: Translators: This is a label for an option which controls what Orca speaks when presenting selection changes in a spreadsheet. By default, Orca will speak just what changed. For instance, if cells A1 through A8 are already selected, and the user adds A9 to the selection, Orca by default would just s
en: Always speak selected spreadsheet range
be: Заўсёды агучваць у табліцы выбраны дыяпазон клетак

note: Translators: This is a label for an option for whether or not to speak the header of a table cell in document content.
en: Announce cell _header
be: Паведамляць _загаловак клеткі

note: Translators: This is the title of a panel containing options for specifying how to navigate tables in document content.
en: Table Navigation
be: Навігацыя па табліцы

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca to skip over empty/ blank cells when navigating tables in document content.
en: Skip _blank cells
be: Прапускаць _пустыя клеткі

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented to them. This label is associated with the default presentation to be used.
en: Speak _cell
be: Прачытаць _клетку

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak table cell coordinates in document content.
en: Speak _cell coordinates
be: Прамаўляць каардынаты _клетак

note: Translators: This is a label for an option to tell Orca whether or not it should speak the span size of a table cell (e.g., how many rows and columns a particular table cell spans in a table).
en: Speak _multiple cell spans
be: Агучваць даўжыню _вялікіх клетак

note: Translators: This is a table column header. "Attribute" here refers to text attributes such as bold, underline, family-name, etc.
en: Attribute Name
be: Назва атрыбута

note: Translators: Orca provides keystrokes to navigate HTML content in a structural manner: go to previous/next header, list item, table, etc. This is the label of a checkbox in which users can indicate their default preference.
en: Enable _structural navigation
be: _Уключыць структурную навігацыю

note: Translators: This refers to the amount of information Orca provides about a particular object that receives focus.
en: Brie_f
be: _Сцісла

note: Translators: Orca has a feature to list all of the notification messages received, similar to the functionality gnome-shell provides when you press Super+M, but it works in all desktop environments. This string is the title of the dialog that contains the list of notification messages. The string su
en: %d notification | %d notifications
be[0]: %d апавяшчэнне
be[1]: %d апавяшчэнні
be[2]: %d апавяшчэнняў

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left shift key
en: left shift
be: левы shift

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left alt key
en: left alt
be: левы alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left ctrl key
en: left control
be: левы control

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right shift key
en: right shift
be: правы shift

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right alt key
en: right alt
be: правы alt

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right ctrl key
en: right control
be: правы control

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left meta key
en: left meta
be: левы meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right meta key
en: right meta
be: правы meta

note: Translators: this is how someone would speak the name of the tab key
en: tab
be: табуляцыя

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left tab key
en: left tab
be: левы tab

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
be: прабел

note: Translators: this is how someone would speak the name of the up arrow key
en: up
be: уверх

note: Translators: this is how someone would speak the name of the down arrow key
en: down
be: уніз

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left arrow key
en: left
be: улева

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right arrow key
en: right
be: управа

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left super key
en: left super
be: левы super

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right super key
en: right super
be: правы super

note: Translators: this is how someone would speak the name of the menu key
en: menu
be: меню

note: Translators: this is how someone would speak the name of the help key
en: help
be: даведка

note: Translators: this is how someone would speak the name of the multi key
en: multi
be: мульты

note: Translators: this is how someone would speak the name of the mode switch key
en: mode switch
be: пераключальнік рэжыму

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the grave glyph
en: grave
be: адваротны націск

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the acute glyph
en: acute
be: націск

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the circumflex glyph
en: circumflex
be: дашак

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the tilde glyph
en: tilde
be: тыльда

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the diaeresis glyph
en: diaeresis
be: трэма

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the ring glyph
en: ring
be: кольца

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the cedilla glyph
en: cedilla
be: седыль

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the stroke glyph
en: stroke
be: перакрэсліванне

note: Translators: this is how someone would speak the name of the minus key
en: minus
be: мінус

note: Translators: this is how someone would speak the name of the plus key
en: plus
be: плюс

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "right alt" modifier.
en: Alt_R
be: _Правы Alt

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold %s
be: тлусты %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: italic %s
be: курсівам %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold italic %s
be: тлустым курсівам %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: script %s
be: рукапісны %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold script %s
be: рукапісны тлусты %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: fraktur %s
be: гатычны %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: double-struck %s
be: двайны абрыс %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: bold fraktur %s
be: тлусты гатычны %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif %s
be: %s без засечак

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif bold %s
be: тлусты %s без засечак

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif italic %s
be: %s без засечак курсівам

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: sans-serif bold italic %s
be: %s без засечак тлустым курсівам

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: monospace %s
be: монашырынны %s

[ctx: math symbol]
note: Translators: Unicode has a large set of characters consisting of a common alphanumeric symbol and a style. For instance, character 1D400 is a bold A, 1D468 is a bold italic A, 1D4D0 is a bold script A,, etc., etc. These styles can have specific meanings in mathematics and thus should be spoken along
en: dotless %s
be: %s без кропкі

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '←' (U+2190)
en: left arrow
be: стрэлка ўлева

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↑' (U+2191)
en: up arrow
be: стрэлка ўверх

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '→' (U+2192)
en: right arrow
be: стрэлка ўправа

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↓' (U+2193)
en: down arrow
be: стрэлка ўніз

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↔' (U+2194)
en: left right arrow
be: стрэлка ўлева і ўправа

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↕' (U+2195)
en: up down arrow
be: стрэлка ўверх і ўніз

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↖' (U+2196)
en: north west arrow
be: стрэлка на паўночны захад

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↗' (U+2197)
en: north east arrow
be: стрэлка на паўночны ўсход

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↘' (U+2198)
en: south east arrow
be: стрэлка на паўднёвы ўсход

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↤' (U+21a4)
en: left arrow from bar
be: стрэлка ўлева ад жэрдкі

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↥' (U+21a5)
en: up arrow from bar
be: стрэлка ўверх ад жэрдкі

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↦' (U+21a6)
en: right arrow from bar
be: стрэлка ўправа ад жэрдкі

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '↧' (U+21a7)
en: down arrow from bar
be: стрэлка ўніз ад жэрдкі

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇐' (U+21d0)
en: left double arrow
be: двайная стрэлка ўлева

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇑' (U+21d1)
en: up double arrow
be: двайная стрэлка ўверх

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇒' (U+21d2)
en: right double arrow
be: двайная стрэлка ўправа

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇓' (U+21d3)
en: down double arrow
be: двайная стрэлка ўніз

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇔' (U+21d4)
en: left right double arrow
be: двайная стрэлка ўлева і ўправа

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇕' (U+21d5)
en: up down double arrow
be: двайная стрэлка ўверх і ўніз

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇖' (U+21d6)
en: north west double arrow
be: двайная стрэлка на паўночны захад

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇗' (U+21d7)
en: north east double arrow
be: двайная стрэлка на паўночны ўсход

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇘' (U+21d8)
en: south east double arrow
be: двайная стрэлка на паўднёвы ўсход

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⇙' (U+21d9)
en: south west double arrow
be: двайная стрэлка на паўднёвы захад

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '➔' (U+2794)
en: right-pointing arrow
be: указальная стрэлка ўправа

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '➢' (U+27a2)
en: right-pointing arrowhead
be: стрэлка-наканечнік управа

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d) when used as a MathML operator. Translators: this is the spoken representation for the character '−' (U+2212)
en: minus
be: мінус

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '<' (U+003c) when used as a MathML operator.
en: less than
be: менш за

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '>' (U+003e) when used as a MathML operator.
en: greater than
be: больш за

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e) when used as a MathML operator.
en: circumflex
be: цыркумфлекс

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character 'ˇ' (U+02c7) when used as a MathML operator.
en: háček
be: гачак

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '˘' (U+02d8) when used as a MathML operator.
en: breve
be: брэвіс

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '˙' (U+02d9) when used as a MathML operator.
en: dot
be: кропка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken word for the character '‖' (U+2016) when used as a MathML operator.
en: double vertical line
be: двайная вертыкальная лінія

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∃' (U+2203)
en: there exists
be: існуе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∄' (U+2204)
en: there does not exist
be: не існуе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∅' (U+2205)
en: empty set
be: пустое мноства

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∆' (U+2206)
en: increment
be: дэльта

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∇' (U+2207)
en: nabla
be: набла

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∈' (U+2208)
en: element of
be: элемент

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∉' (U+2209)
en: not an element of
be: не элемент

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∊' (U+220a)
en: small element of
be: малы элемент

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∑' (U+2211)
en: sum
be: сума

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∓' (U+2213)
en: minus or plus
be: плюс-мінус

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∔' (U+2214)
en: dot plus
be: плюс з кропкай

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∕' (U+2215)
en: division slash
be: касая дзялення

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∖' (U+2216)
en: set minus
be: адніманне мностваў

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∗' (U+2217)
en: asterisk operator
be: аператар зорачка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∘' (U+2218)
en: ring operator
be: аператар кольца

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '√' (U+221a)
en: square root
be: квадратны корань

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∛' (U+221b)
en: cube root
be: кубічны корань

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∜' (U+221c)
en: fourth root
be: корань чацвёртай ступені

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∝' (U+221d)
en: proportional to
be: знак прапарцыянальнасці

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∞' (U+221e)
en: infinity
be: бясконцасць

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∟' (U+221f)
en: right angle
be: прамы вугал

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∠' (U+2220)
en: angle
be: вугал

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∣' (U+2223)
en: divides
be: дзеліць

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∤' (U+2224)
en: does not divide
be: не дзеліць

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∥' (U+2225)
en: parallel to
be: паралельна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∦' (U+2226)
en: not parallel to
be: не паралельна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∧' (U+2227) Translators: this is the spoken representation for the character '⋀' (U+22c0)
en: logical and
be: лагічнае і

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∨' (U+2228) Translators: this is the spoken representation for the character '⋁' (U+22c1)
en: logical or
be: лагічнае або

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∩' (U+2229) Translators: this is the spoken representation for the character '⋂' (U+22c2)
en: intersection
be: перасячэнне

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∪' (U+222a) Translators: this is the spoken representation for the character '⋃' (U+22c3)
en: union
be: аб’яднанне

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∫' (U+222b)
en: integral
be: інтэграл

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∬' (U+222c)
en: double integral
be: двайны інтэграл

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∭' (U+222d)
en: triple integral
be: трайны інтэграл

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∮' (U+222e)
en: contour integral
be: крывалінейны інтэграл

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∯' (U+222f)
en: surface integral
be: паверхневы інтэграл

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∰' (U+2230)
en: volume integral
be: аб'ёмны інтэграл

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∴' (U+2234)
en: therefore
be: таму

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∵' (U+2235)
en: because
be: бо

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∶' (U+2236)
en: ratio
be: суадносіны

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∷' (U+2237)
en: proportion
be: прапорцыя

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∸' (U+2238)
en: dot minus
be: мінус з кропкай

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∼' (U+223c)
en: tilde
be: тыльда

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∽' (U+223d)
en: reversed tilde
be: перавернутая тыльда

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∾' (U+223e)
en: inverted lazy S
be: перавернутая плаўная S

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '∿' (U+223f)
en: sine wave
be: сінусоіда

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≃' (U+2243)
en: asymptotically equal to
be: асімптатычна роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≄' (U+2244)
en: not asymptotically equal to
be: асімптатычна няроўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≅' (U+2245)
en: approximately equal to
be: набліжана роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≈' (U+2248)
en: almost equal to
be: набліжана роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≊' (U+224a)
en: almost equal or equal to
be: набліжана роўна або роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≋' (U+224b)
en: triple tilde
be: трайная тыльда

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≍' (U+224d)
en: equivalent to
be: эквівалентна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≎' (U+224e)
en: geometrically equivalent to
be: геаметрычна эквівалентна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≏' (U+224f)
en: difference between
be: розніца паміж

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≑' (U+2251)
en: geometrically equal to
be: геаметрычна роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≔' (U+2254)
en: colon equals
be: двукроп'е роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≕' (U+2255)
en: equals colon
be: роўна двукроп'е

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≖' (U+2256)
en: ring in equal to
be: кольца ў роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≗' (U+2257)
en: ring equal to
be: кольца роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≘' (U+2258)
en: corresponds to
be: адпавядае

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≚' (U+225a)
en: equiangular to
be: роўнавугольна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≛' (U+225b)
en: star equals
be: зорка роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≜' (U+225c)
en: delta equal to
be: дэльта роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≠' (U+2260)
en: not equal to
be: няроўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≡' (U+2261)
en: identical to
be: тоесна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≢' (U+2262)
en: not identical to
be: не тоесна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≣' (U+2263)
en: strictly equivalent to
be: строга эквівалентна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≤' (U+2264)
en: less than or equal to
be: менш ці роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≥' (U+2265)
en: greater than or equal to
be: больш ці роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≦' (U+2266)
en: less than over equal to
be: менш над роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≧' (U+2267)
en: greater than over equal to
be: больш над роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≨' (U+2268)
en: less than but not equal to
be: менш, але не роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≩' (U+2269)
en: greater than but not equal to
be: больш, але не роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≪' (U+226a)
en: much less than
be: намнога менш

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≫' (U+226b)
en: much greater than
be: намнога больш

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≬' (U+226c)
en: between
be: паміж

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≭' (U+226d)
en: not equivalent to
be: не эквівалентна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≮' (U+226e)
en: not less than
be: не менш за

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≯' (U+226f)
en: not greater than
be: не больш за

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≰' (U+2270)
en: neither less than nor equal to
be: не менш і не роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≱' (U+2271)
en: neither greater than nor equal to
be: не больш і не роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≲' (U+2272)
en: less than or equivalent to
be: менш ці эквівалентна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≳' (U+2273)
en: greater than or equivalent to
be: больш ці эквівалентна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≴' (U+2274)
en: neither less than nor equivalent to
be: не менш і не эквівалентна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≵' (U+2275)
en: neither greater than nor equivalent to
be: не больш і не эквівалентна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≶' (U+2276)
en: less than or greater than
be: менш ці больш

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≷' (U+2277)
en: greater than or less than
be: больш ці менш

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≸' (U+2278)
en: neither less than nor greater than
be: не менш і не больш

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≹' (U+2279)
en: neither greater than nor less than
be: не больш і не менш

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≺' (U+227a)
en: precedes
be: папярэднічае

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≻' (U+227b)
en: succeeds
be: ідзе следам

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≼' (U+227c)
en: precedes or equal to
be: папярэднічае ці роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≽' (U+227d)
en: succeeds or equal to
be: ідзе следам ці роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≾' (U+227e)
en: precedes or equivalent to
be: папярэднічае ці эквівалентна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '≿' (U+227f)
en: succeeds or equivalent to
be: ідзе следам ці эквівалентна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊀' (U+2280)
en: does not precede
be: не папярэднічае

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊁' (U+2281)
en: does not succeed
be: не ідзе следам

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊂' (U+2282)
en: subset of
be: падмноства

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊃' (U+2283)
en: superset of
be: надмноства

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊄' (U+2284)
en: not a subset of
be: не падмноства

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊅' (U+2285)
en: not a superset of
be: надмноства

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊆' (U+2286)
en: subset of or equal to
be: падмноства ці роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊇' (U+2287)
en: superset of or equal to
be: надмноства ці роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊈' (U+2288)
en: neither a subset of nor equal to
be: не падмноства і не роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊉' (U+2289)
en: neither a superset of nor equal to
be: не надмноства і не роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊌' (U+228c)
en: multiset
be: мультымножнасць

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊕' (U+2295) Translators: this is the spoken representation for the character '⨁' (U+2a01)
en: circled plus
be: плюс у крузе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊖' (U+2296)
en: circled minus
be: мінус у крузе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊗' (U+2297) Translators: this is the spoken representation for the character '⨂' (U+2a02)
en: circled times
be: знак множання ў крузе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊘' (U+2298)
en: circled division slash
be: касая дзялення ў крузе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊙' (U+2299)
en: circled dot operator
be: аператар кропка ў крузе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊚' (U+229a)
en: circled ring operator
be: аператар кольца ў крузе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊛' (U+229b)
en: circled asterisk operator
be: аператар зорачка ў крузе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊜' (U+229c)
en: circled equals
be: роўна ў крузе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊝' (U+229d)
en: circled dash
be: працяжнік у крузе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊞' (U+229e)
en: squared plus
be: плюс у квадраце

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊟' (U+229f)
en: squared minus
be: мінус у квадраце

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊠' (U+22a0)
en: squared times
be: знак множання ў квадраце

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊡' (U+22a1)
en: squared dot operator
be: аператар кропка ў квадраце

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊨' (U+22a8)
en: true
be: праўда

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊭' (U+22ad)
en: not true
be: не праўда

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊲' (U+22b2)
en: normal subgroup of
be: нармальная падгрупа

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊴' (U+22b4)
en: normal subgroup of or equal to
be: нармальная падгрупа ці роўна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊶' (U+22b6)
en: original of
be: правобраз

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⊷' (U+22b7)
en: image of
be: вобраз

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋅' (U+22c5)
en: dot operator
be: аператар кропка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋆' (U+22c6)
en: star operator
be: аператар зорка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋈' (U+22c8)
en: bowtie
be: натуральнае аб’яднанне

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋐' (U+22d0)
en: double subset
be: двайная падмножнсць

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋑' (U+22d1)
en: double superset
be: двайная надмножнсць

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋒' (U+22d2)
en: double intersection
be: двайное перасячэнне

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋓' (U+22d3)
en: double union
be: двайное аб’яднанне

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋕' (U+22d5)
en: equal and parallel to
be: роўна і паралельна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋖' (U+22d6)
en: less than with dot
be: менш з кропкай

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋗' (U+22d7)
en: greater than with dot
be: больш з кропкай

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋘' (U+22d8)
en: very much less than
be: значна менш

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋙' (U+22d9)
en: very much greater than
be: значна больш

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋨' (U+22e8)
en: precedes but not equivalent to
be: папярэднічае, але не эквівалентна

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⋮' (U+22ee)
en: vertical ellipsis
be: вертыкальнае шматкроп'е

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⏞' (U+23de)
en: top brace
be: верхняя фігурная дужка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⏟' (U+23df)
en: bottom brace
be: ніжняя фігурная дужка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⟨' (U+27e8)
en: left angle bracket
be: левая вуглавая дужка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⟩' (U+27e9)
en: right angle bracket
be: правая вуглавая дужка

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨀' (U+2a00)
en: circled dot
be: кропка ў крузе

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨃' (U+2a03)
en: union with dot
be: аб’яднанне з кропкай

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨄' (U+2a04)
en: union with plus
be: аб’яднанне з плюсам

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⨆' (U+2a06)
en: square union
be: аператар аб’яднанне ў квадраце

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '■' (U+25a0) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black square
be: чорны квадрат

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '□' (U+25a1) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: white square
be: незафарбаваны квадрат

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '◆' (U+25c6) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black diamond
be: чорны ромб

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '○' (U+25cb) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: white circle
be: незафарбаваны круг

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '●' (U+25cf) when used as a geometric shape (i.e. as opposed to a bullet in a list).
en: black circle
be: чорны круг

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '̱' (U+0331) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with underline
be: %s з падкрэсліваннем

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '̸' (U+0338) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with slash
be: %s з касой рысай

[ctx: math symbol]
note: Translators: this is the spoken representation for the character '⃒' (U+20D2) which combines with the preceding character. '%s' is a placeholder for the preceding character. Some examples of combined symbols can be seen in this table: http://www.w3.org/TR/MathML3/appendixc.html#oper-dict.entries-tab
en: %s with vertical line
be: %s з вертыкальнай лініяй

[ctx: generic name]
note: Translators: Sometimes when we attempt to get the name of an accessible software application, we fail because the app or one of its elements is defunct. This is a generic name so that we can still refer to this element in messages.
en: application
be: праграма

note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message is presented to the user when they use this command but Orca was unable to retrieve any information about the battery.
en: Battery status unknown
be: Стан батарэі невядомы

note: Translators: Orca has a command to report the battery status. This message presents the battery level as a percent.
en: Battery: %d%%
be: Зарад батарэі: %d%%

note: Translators: This is presented when the user has navigated to an empty line.
en: blank
be: пусты

note: Translators: This refers to font weight.
en: bold
be: паўтлусты

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when a new bookmark has been entered into the list of bookma
en: bookmark entered
be: закладка ўведзена

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when the active list of bookmarks have been saved to disk.
en: bookmarks saved
be: закладкі захаваны

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when an error was encountered, preventing the active list of
en: bookmarks could not be saved
be: не ўдалося захаваць закладкі

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when they try to go to a bookmark, but don't have any bookma
en: No bookmarks found.
be: Закладак не знойдзена.

note: Translators: Orca has a feature in which users can store/save a particular location in an application window and return to it later by pressing a keystroke. These stored/saved locations are "bookmarks". This string is presented to the user when they try to go to a bookmark at a particular index (e.g
en: Bookmark not found.
be: Закладка не знойдзена.

note: Translators: Orca has a command which toggles all (other) Orca commands so that the associated keystroke can by consumed by the native application. For example, if there were an Orca command bound to Alt+Down, normally pressing Alt+Down would cause the Orca command to be used. This would mean Alt+Do
en: Orca command keys off.
be: Клавішы каманд Orca выключаны.

note: Translators: Orca has a command which toggles all (other) Orca commands so that the associated keystroke can by consumed by the native application. For example, if there were an Orca command bound to Alt+Down, normally pressing Alt+Down would cause the Orca command to be used. This would mean Alt+Do
en: Orca command keys on.
be: Клавішы каманд Orca ўключаны.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: icon
be: значок

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to icon.
be: Стыль устаўкі вялікіх літар - з мецінамі.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: none
be: нічога

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to none.
be: Стыль устаўкі вялікіх літар - без нічога.

[ctx: capitalization style]
note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: spell
be: прамаўляць

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all, say the word 'capital' prior to presenting a capital letter, or play a tone which Speech Dispatcher refers to as a
en: Capitalization style set to spell.
be: Стыль устаўкі вялікіх літар - з палітарным вымаўленнем.

note: Translators: Native application caret navigation does not always work as the Orca user wants. As such, Orca offers the user the ability to toggle between the application controlling the caret and Orca controlling it. This message is presented to indicate that the application's native caret navigatio
en: The application is controlling the caret.
be: Карэткай кіруе праграма.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox (or Thunderbird) itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content. It's often broken, so Orca needs to provide its own support. As such, Orca offers the user the ability to toggle which application is controlling the ca
en: The screen reader is controlling the caret.
be: Карэткай кіруе сродак чытання з экрана.

note: Translators: this is the name of a cell in a spreadsheet.
en: Cell %s
be: Клетка %s

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s selected
be: %s вылучана

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range. A
en: %s through %s selected
be: вылучаны з %s па %s

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table cells just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the name of the first cell in the range. The second string substitution is for the name of the last cell in the range.
en: %s through %s unselected
be: знята вылучэнне з %s па %s

[ctx: cell]
note: Translators: this message is spoken to announce that a table cell just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the cell name. In the case of a spreadsheet the cell name will be something like "B3".
en: %s unselected
be: знята вылучэнне з %s

note: Translators: This is the description of command line option '-d, --disable' which allows the user to specify an option to disable as Orca is started.
en: Prevent use of option
be: Забараніць выкарыстанне функцыі

note: Translators: this is the description of command line option '-e, --enable' which allows the user to specify an option to enable as Orca is started.
en: Force use of option
be: Прымусіць ужыць функцыю

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-e, --enable' or '-d, --disable' command line options.
en: OPTION
be: ПАРАМЕТР

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It serves as a sort of title and is followed by a detailed list of Orca's optional command-line arguments.
en: Optional arguments
be: Неабавязковыя аргументы

note: Translators: This string appears when using 'Orca -h' at the command line. It is followed by a brief list of Orca's optional command-line arguments.
en: Usage:
be: Выкарыстанне:

note: Translators: This message is displayed when the user starts Orca from the command line and includes an invalid option or argument. After the message, the list of invalid items, as typed by the user, is displayed.
en: The following are not valid:
be: Наступныя элементы памылковыя:

note: Translators: This is the description of command line option '-l, --list-apps' which prints the names of running applications which can be seen by assistive technologies such as Orca and Accerciser.
en: Print the known running applications
be: Вывесці спіс вядомых запушчаных праграм

note: Translators: This is the description of command line option '-p, --profile' which allows you to specify a profile to be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured by the user for a particular purpose, such as a 'Spanish' profile which would include Spanish braille and text-to-speec
en: Load profile
be: Загрузіць профіль

note: Translators: This message is presented to the user when the specified profile could not be loaded. A profile stores a group of Orca settings configured for a particular purpose, such as a Spanish profile which would include Spanish braille and Spanish text-to-speech. The string substituted in is the
en: Profile could not be loaded: %s
be: Не ўдалося загрузіць профіль: %s

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca from some other environment than the graphical desktop.
en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
be: Не ўдалося запусціць сродак чытання з экрана, бо ён не можа злучыцца з працоўным асяроддзем.

note: Translators: This message is presented to the user who attempts to launch Orca but the launch fails due to an error related to the settings manager.
en: Could not activate the settings manager. Exiting.
be: Не ўдалося актываваць кіраўнік налад. Выхад.

note: Translators: This message is presented to the user when he/she tries to launch Orca, but Orca is already running.
en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
be: У гэтым сеансе ўжо запушчаны іншы працэс для чытання з экрана.
    Выканайце «orca --replace», каб замяніць гэты працэс новым.

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-p, --profile' command line option. using the '--speech-system' command line option.
en: NAME
be: НАЗВА

note: Translators: This is the description of command line option '-u, --user-prefs' that allows you to specify an alternate location from which to load the user preferences.
en: Use alternate directory for user preferences
be: Выкарыстоўваць іншы каталог для налад карыстальніка

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '-u, --user-prefs' command line option.
en: DIR
be: КАТАЛОГ

note: Translators: This is the description of command line option '--speech-system' which allows you to specify a speech system to use. A speech system provides various synthesizers with different voices and languages. This option can be used to override the configured default speech system.
en: Speech system
be: Сістэма маўлення

note: Translators: This message is presented to the user when the specified speech system is unavailable. A speech system provides various synthesizers with different voices and languages. The first string substituted in is the user- provided speech system. The second string substituted is a comma separat
en: Speech system “%s” is unavailable (available: %s)
be: Сістэма маўлення «%s» недаступна (даступна: %s)

note: Translators: This is the description of command line option '-v, --version' which prints the version of Orca. E.g. '1.23.4'.
en: Version of this application
be: Версія гэтай праграмы

note: Translators: This is the description of command line option '-r, --replace' which tells Orca to replace any existing Orca process that might be running.
en: Replace a currently running instance of this screen reader
be: Замяніць бягучы экземпляр сродку чытання з экрана

note: Translators: this is the description of command line option '-h, --help' which lists all the available command line options.
en: Show this help message and exit
be: Паказаць гэтую даведку і выйсці

note: Translators: This is the description of command line option '--debug' which causes debugging output for Orca to be sent to a file. The YYYY-MM-DD-HH:MM:SS portion of the string indicates the file name will be formed from the current date and time with 'debug' in front and '.out' at the end. The 'deb
en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
be: Адпраўляць адладачныя даныя ў debug-ГГГГ-ММ-ДД-ГГ:ХХ:СС.out

note: Translators: This is the description of command line option '--debug-file' which allows the user to override the default date-based name of the debugging output file.
en: Send debug output to the specified file
be: Адпраўляць адладачныя даныя ў вызначаны файл

note: Translators: This string indicates to the user what should be provided when using the '--debug-file' command line option.
en: FILE
be: ФАЙЛ

note: Translators: This is the description of command line option '-t, --text-setup' that will initially display a list of questions in text form, that the user will need to answer, before Orca will startup. For this to happen properly, Orca will need to be run from a terminal window.
en: Set up user preferences (text version)
be: Задаць налады карыстальніка (тэкставая версія)

note: Translators: This is the description of command line option '-s, --setup' that will place the user in Orca's GUI preferences dialog.
en: Set up user preferences (GUI version)
be: Задаць налады карыстальніка (графічная версія)

note: Translators: This text is the description displayed when Orca is launched from the command line and the help text is displayed.
en: Report bugs on https://gitlab.gnome.org/GNOME/orca/-/issues.
be: Паведамляйце пра памылкі на https://gitlab.gnome.org/GNOME/orca/-/issues.

note: Translators: Orca has a command to present the contents of the clipboard without the user having to switch to a clipboard manager. This message is spoken by Orca before speaking the text which is in the clipboard. The string substitution is for the clipboard contents.
en: Clipboard contains: %s
be: Буфер абмену змяшчае: %s

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: Cut selection to clipboard.
be: Вылучанае выразана ў буфер абмену.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of presen
en: cut
be: выразана

note: Translators: This message is the detailed message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: Copied selection to clipboard.
be: Вылучанае скапіявана ў буфер абмену.

[ctx: clipboard]
note: Translators: This message is the brief message presented when the contents of the clipboard have changed and match the current selection.
en: copied
be: скапіявана

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: Pasted contents from clipboard.
be: Змесціва ўстаўлена з буфера абмену.

[ctx: clipboard]
note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document matches the clipboard contents, Orca will indicate that fact instead of pres
en: pasted
be: устаўлена

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: Do not announce when your buddies are typing.
be: Не паведамляць, калі ваш суразмоўца піша паведамленне.

note: Translators: In chat applications, it is often possible to see that a "buddy" is typing currently (e.g. via a keyboard icon or status text). Some users like to have this typing status announced by Orca; others find that announcement unpleasant. Therefore, it is a setting in Orca. This string to be t
en: announce when your buddies are typing.
be: паведамляць, калі ваш суразмоўца піша паведамленне.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. This string to be tran
en: Message from chat room %s
be: Паведамленне з чата %s

note: Translators: This message is presented to inform the user that a new chat conversation has been added to the existing conversations. The "tab" here refers to the tab which contains the label for a GtkNotebook page. The label on the tab is the string substitution.
en: New chat tab %s
be: Новая ўкладка чата %s

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: Do not speak chat room name.
be: Не агучваць назву чата.

note: Translators: In chat applications, Orca automatically presents incoming messages in speech and braille. If a user is in multiple conversations or channels at the same time, it can be confusing to know what room or channel a given message came from just from hearing/reading it. For this reason, Orca 
en: speak chat room name.
be: агучваць назву чата.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Do not provide chat room specific message histories.
be: Не весці журнал размоў для кожнага чата.

note: Translators: Orca has a command to review previous chat room messages in speech and braille. Some users prefer to have this message history combined (e.g. the last ten messages which came in, no matter what room they came from). Other users prefer to have specific room history (e.g. the last ten mes
en: Provide chat room specific message histories.
be: Весці журнал размоў для кожнага чата.

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion start
be: пачатак выдалення

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'del' element, or the removed code in a diff.
en: deletion end
be: канец выдалення

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked for insertion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion start
be: пачатак устаўкі

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked for deletion in a document, such as content which is inside an HTML 'ins' element, or the added code in a diff.
en: insertion end
be: канец устаўкі

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight start
be: пачатак падсветкі

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that they have reached the end of content marked/highlighted in a document, such as content which is inside an HTML 'mark' element.
en: highlight end
be: канец падсветкі

[ctx: content]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the content being presented is the end of an inline suggestion a document. A "suggestion" is a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as 
en: suggestion end
be: канец прапановы

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. When moving to the end of a container, Orca attempts to place the caret at the content which follows that container. If this is cannot be 
en: End of container.
be: Канец кантэйнера.

note: Translators: This is for navigating document content by moving to the start or end of a container. Examples of containers include tables, lists, and blockquotes. If the user attempts to use this command in an object which is not a container, this message will be presented.
en: Not in a container.
be: Не ў кантэйнеры.

note: Translators: This message is presented when the user selects all of the items in a container that supports selection, such as a GUI table or a list of icons.
en: all items selected
be: выбраны ўсе элементы

note: Translators: Orca has a command to report CPU and memory usage. This message is presented to the user when they use this command but Orca was unable to retrieve this information.
en: CPU and memory usage unknown
be: Выкарыстанне ЦП і памяці невядома

note: Translators: Orca has a command to report CPU and memory usage levels. This message presents the levels to the user.
en: CPU: %d%%. Memory: %d%%
be: ЦП: %d%%. Памяць: %d%%

note: Translators: Orca has a command for advanced users and developers to clear the AT-SPI cache in case there is stale information due to an application bug. This message is presented when the user tried to clear the cache but an error occurred.
en: Clearing cache failed.
be: Не ўдалося ачысціць кэш.

note: Translators: Orca has a command for advanced users and developers to clear the AT-SPI cache in case there is stale information due to an application bug. This message is presented when the user performs the command.
en: Clearing cache.
be: Ачыстка кэшу.

note: Translators: this is a debug message for advanced users and developers. It describes a command to print detailed debugging information about the current state with respect to the accessible applications being used, such as the accessibility tree of the current window, a list of all the running acces
en: Capturing debugging snapshot
be: Атрыманне здымка стану для адладкі

note: Translators: this is a debug message for advanced users and developers. It describes a command to print detailed debugging information about the current state with respect to the accessible applications being used, such as the accessibility tree of the current window, a list of all the running acces
en: Debugging snapshot captured
be: Здымак стану для адладкі атрыманы

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box. The string substitution is the name of the button (e.g. "OK" or "Close").
en: Default button is %s
be: Прадвызначаная кнопка %s

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box. This message is presented when the default button was found but is insensitive / grayed out / cannot be activated. The string substitution is the name of the but
en: Default button is %s. Grayed
be: Прадвызначаная кнопка %s. Неактыўная

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box. Orca has a command to present the default button. This is the message Orca will present if it could not find the default button.
en: Default button not found
be: Прадвызначаная кнопка не знойдзена

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consecutive subscripted characters. For example, 'X' followed by 'subscript 2' followed by 'subscript 3' should be presented to the user as 'X subscript 23'.
en:  subscript %s
be:  ніжні індэкс %s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consecutive superscripted characters. For example, 'X' followed by 'superscript 2' followed by 'superscript 3' should be presented to the user as 'X superscript 23'.
en:  superscript %s
be:  верхні індэкс %s

note: Translators: this message is presented when the user tries to perform a command specific to dialog boxes, such as presenting the default button, but is not in a dialog.
en: Not in a dialog
be: Не ў дыялогавым акне

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the user selects the entire document by pressing Ctrl+A.
en: entire document selected
be: вылучаны ўвесь дакумент

note: Translators: when the user selects (highlights) or unselects text in a document, Orca will speak information about what they have selected or unselected. This message is presented when the entire document had been selected but the user presses a key (e.g. an arrow key) causing the selection to be co
en: entire document unselected
be: вылучэне знята ва ўсім дакуменце

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the row to a particular row number.
en: Dynamic column header set for row %d
be: Настаўлены часовы загаловак слупка для радка %d

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the row so it is no longer treated as if it contained column headers.
en: Dynamic column header cleared.
be: Часовы загаловак слупка ачышчаны.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user sets the column to a particular column number.
en: Dynamic row header set for column %s
be: Настаўлены часовы загаловак радка для слупка %s

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table should be treated as containing column headers. This message is presented when the user unsets the column so it is no longer treated as if it contained row headers.
en: Dynamic row header cleared.
be: Часовы загаловак радка ачышчаны.

note: Translators: this is used to announce that the current input line in a spreadsheet is blank/empty.
en: empty
be: пусты

note: Translators: This is the size of a file in kilobytes
en: %.2f kilobytes
be: %.2f кілабайт

note: Translators: This is the size of a file in megabytes
en: %.2f megabytes
be: %.2f мегабайт

note: Translators: This message is presented to the user after performing a file search to indicate there were no matches.
en: No files found.
be: Файлы не знойдзены.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Appended contents to clipboard.
be: Змесціва дададзена да буфера абмену.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Copied contents to clipboard.
be: Змесціва скапіявана ў буфер абмену.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Not using flat review.
be: Не ў рэжыме агульнага прагляду.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Entering flat review.
be: Уваход у рэжым агульнага прагляду.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Leaving flat review.
be: Выхад з рэжыму агульнага прагляду.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Flat review restricted to the current object
be: Рэжым агульнага прагляду абмежаваны бягучым аб'ектам

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  This message is presented to let the use
en: Flat review unrestricted
be: Рэжым агульнага прагляду неабмежаваны

note: Translators: this means a particular cell in a spreadsheet has a formula (e.g., "=sum(a1:d1)")
en: has formula
be: утрымлівае формулу

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a dialog to appear if activated.
en: opens dialog
be: адкрывае дыялогавае акно

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a grid to appear if activated. A grid is an interactive table.
en: opens grid
be: адкрывае табліцу

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a listbox to appear if activated.
en: opens listbox
be: адкрывае спіс

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a menu to appear if activated.
en: opens menu
be: адкрывае меню

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a tree to appear if activated. A tree is a list with sub-levels which can be expanded or collapsed, similar to the list of folders in an email client.
en: opens tree
be: адкрывае дрэва

note: Translators: this message will be presented to indicate the focused object will cause a popup to appear if activated.
en: opens popup
be: адкрывае выплывальнае акно

note: Translators: The following string is spoken to let the user know that he/she is on a link within an image map. An image map is an image/graphic which has been divided into regions. Each region can be clicked on and has an associated link. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Imagemap for more inf
en: image map link
be: спасылка карты выявы

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) they just entered has already been bound to another command and is thus unavailable. The string substituted in is the name of the command which already has the binding.
en: The key entered is already bound to %s
be: Уведзеная клавіша ўжо выкарыстоўваецца для %s

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has recorded a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
be: Націснута клавіша: %s. Націсніце Enter, каб пацвердзіць.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know that Orca has assigned a new key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input. The string substituted in is the new key combination.
en: The new key is: %s
be: Новая клавіша: %s

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca is about to delete an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
be: Прывязка клавішы выдалена. Націсніце Enter, каб пацвердзіць.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message letting the user know Orca has deleted an existing key combination (e.g. Alt+Ctrl+g) as a result of their input.
en: The keybinding has been removed.
be: Прывязка клавішы выдалена.

note: Translators: This is a spoken and/or brailled message asking the user to press a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) to create a new key binding for an Orca command.
en: enter new key
be: увядзіце новую клавішу

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key
be: клавіша

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key.
be: Уключана агучванне па сімвалах.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: None
be: Няма

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to None.
be: Агучвання няма.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key and word
be: клавіша і слова

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to key and word.
be: Уключана агучванне па клавішах і словах.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: sentence
be: сказ

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to sentence.
be: Уключана агучванне па сказах.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word
be: слова

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word.
be: Уключана агучванне па словах.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word and sentence
be: слова і сказ

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Echo set to word and sentence.
be: Уключана агучванне па словах і сказах.

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user of all of the MathML enclosure notations associated with a given mathematical expression. For instance, the expression x+y could be enclosed by a box, or enclosed by a circle. It could also be enclosed by a box and a circle and long division sign
en: Enclosed by: %s
be: Змешчана ў: %s

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a box
be: прамавугольнік

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a circle
be: круг

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a radical
be: радыкал

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a rounded box
be: скруглены прамавугольнік

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a horizontal strike
be: гарызантальнае закрэсліванне

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a vertical strike
be: вертыкальнае закрэсліванне

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a down diagonal strike
be: дыяганальнае закрэсліванне зверху ўніз

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an up diagonal strike
be: дыяганальнае закрэсліванне знізу ўверх

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a northeast arrow
be: стрэлка на паўночны ўсход

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line at the bottom
be: лінія знізу

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line on the left
be: лінія злева

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line on the right
be: лінія справа

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a line at the top
be: лінія зверху

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: a phasor angle
be: фазавы вугал

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to describe one MathML enclosure notation associated with a mathematical expression. Because an expression, such as x+y, can have one or many enclosure notations (box, circle, long division, line on the left, vertical strike), we present them as a list of notations
en: an arabic factorial symbol
be: арабскі сімвал фактарыяла

[ctx: math enclosure]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user of all of the MathML enclosure notations associated with a given mathematical expression. For instance, the expression x+y could be enclosed by a box, or enclosed by a circle. It could also be enclosed by a box and a circle and long division sign
en: and
be: і

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction start
be: пачатак дробу

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical fraction whose bar is not displayed. See https://en.wikipedia.org/wiki/Combination for an example. Note that the comma is inserted here to cause a very brief pause in the speech. Otherwise, 
en: fraction without bar, start
be: дроб без рысы, пачатак

[ctx: math fraction]
note: Translators: This word refers to the line separating the numerator from the denominator in a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: over
be: над

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical fraction. For instance, given x+1/y+2, Orca would would say "fraction start, x+1 over y+2, fraction end."
en: fraction end
be: канец дробу

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a square root. For instance, for √9 Orca would say "square root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). Note that the radicand, which follows the "of", is unknow
en: square root of
be: квадратны корань з

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is a cube root. For instance, for the cube root of 9 Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should  be spoken). Note that the radicand, which follows the "o
en: cube root of
be: кубічны корань з

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is an nth root. https://en.wikipedia.org/wiki/Nth_root. For instance, for the fourth root of 9, Orca would say "fourth root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spoken). 
en: root of
be: корань з

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be said is part of a mathematical root (square root, cube root, nth root). It is primarily intended to be spoken when the index of the root is not a simple expression. For instance, for the fourth root of 9, simply speaking 
en: root start
be: пачатак кораня

note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical root (square root, cube root, nth root). For instance, for the cube root of 9, Orca would say "cube root of 9, root end" (assuming the user settings indicate that root endings should be spo
en: root end
be: канец кораня

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is subscripted text in a mathematical expression. Note that the subscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more use
en: subscript
be: ніжні індэкс

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is superscripted text in a mathematical expression. Note that the superscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more
en: superscript
be: верхні індэкс

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is underscripted text in a mathematical expression. Note that the underscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more
en: underscript
be: падтэкставы

[ctx: math script generic]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that what is about to be spoken is overscripted text in a mathematical expression. Note that the overscript might be simple text or may itself be a mathematical expression, and in this instance we have no additional context through which a more u
en: overscript
be: надтэкставы

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table.
en: table end
be: канец табліцы

[ctx: math table]
note: Translators: This phrase is spoken to inform the user that the last spoken phrase is the end of a mathematical table which is nested inside another mathematical table.
en: nested table end
be: канец укладзенай табліцы

note: Translators: Inaccessible means that the application cannot be read by Orca. This usually means the application is not friendly to the assistive technology infrastructure.
en: inaccessible
be: недаступны

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Disabled
be: Выключана

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will not be spoken.
en: Speaking of indentation and justification disabled.
be: Агучванне водступаў і выраўноўвання выключана.

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This brief message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Enabled
be: Уключана

note: Translators: This detailed message indicates that indentation and justification will be spoken.
en: Speaking of indentation and justification enabled.
be: Агучванне водступаў і выраўноўвання ўключана.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Learn mode.  Press escape to exit.
be: Рэжым навучання.  Націсніце Escape, каб выйсці.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a blockquote and then navigates out of it.
en: leaving blockquote.
be: выхад з блока цытавання.

note: Translators: In web content, authors can identify an element which contains detailed information about another element. For instance, for a password field, there may be a list of requirements (number of characters, number of special symbols, etc.). For an image, there may be an extended description 
en: leaving details.
be: выхад з падрабязнасцей.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within an object and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving feed.
be: выхад са стужкі.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a form and then navigates out of it.
en: leaving form.
be: выхад з формы.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving banner.
be: выхад з банера.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving complementary content.
be: выхад з дадатковага змесціва.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving information.
be: выхад са звестак.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving main content.
be: выхад з асноўнага зместу.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving navigation.
be: выхад з навігацыі.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving region.
be: выхад з вобласці.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a type of landmark and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving search.
be: выхад з пошуку.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a list and then navigates out of it.
en: leaving list.
be: выхад са спісу.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a panel and then navigates out of it. A panel is a generic container of objects, such as a group of related form fields.
en: leaving panel.
be: выхад з панэлі.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a table and then navigates out of it.
en: leaving table.
be: выхад з табліцы.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a tooltip in a web application and then navigates out of it.
en: leaving tooltip.
be: выхад з падказкі.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving bibliography.
be: выхад з бібліяграфіі.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving chapter.
be: выхад з раздзела.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epigraph.
be: выхад з эпіграфа.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving epilogue.
be: выхад з эпілога.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving glossary.
be: выхад з гласарыя.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving page list.
be: выхад са спіса старонак.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving part.
be: выхад з часткі.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a document container and then navigates out of it. The word or phrase that follows "leaving" should be consistent with the translation provided for the corresponding term with context "role" found in object_properties.py
en: leaving prologue.
be: выхад з пралога.

[ctx: role]
note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a suggestion and then navigates out of it. A "suggestion" is a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be seen in a collaborative editor, such as in
en: leaving suggestion.
be: выхад з прапановы.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Exiting learn mode.
be: Выхад з рэжыму навучання.

note: Translators: this indicates that this piece of text is a hypertext link.
en: link
be: спасылка

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is on the same page.
en: same page
be: гэтая ж старонка

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at the same site (but not on the same page as the link).
en: same site
be: гэты ж сайт

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at a different site than that of the link.
en: different site
be: іншы сайт

note: Translators: this refers to a link to a file, where the first item is the protocol (ftp, ftps, or file) and the second item the name of the file being linked to.
en: %(uri)s link to %(file)s
be: %(uri)s спасылаецца на %(file)s

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto.
en: %s link
be: %s спасылка

note: Translators: this message conveys the protocol of a link eg. http, mailto. along with the visited state of that link.
en: visited %s link
be: наведаная спасылка %s

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate amongst the list of commands presented in learn mode, as well as how to exit the list when finished.
en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
be: Для перамяшчэння па спісе выкарыстоўвайце стрэлкі ўверх і ўніз. Каб выйсці, націсніце Escape.

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: All live regions set to off
be: Усе дынамічныя вобласці выключаны

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: live regions politeness levels restored
be: узроўні ветлівасці дынамічных абласцей былі адноўлены

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion The "politeness" level is an indication of when the user wishes to be notified about a change to live region content. Examples include: never ("off"
en: politeness level %s
be: узровень ветлівасці %s

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring off
be: Назіранне за дынамічнымі абласцямі выключана

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented in response to a command that toggles whether or not Orca 
en: Live regions monitoring on
be: Назіранне за дынамічнымі абласцямі ўключана

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that a cached message is not available 
en: no live message saved
be: не захавана ніводнага дынамічнага паведамлення

note: Translators: A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. http://www.w3.org/TR/wai-aria/terms#def_liveregion Orca has several features to facilitate accessing live regions. This message is presented to inform the user that Orca's live region features have b
en: Live region support is off
be: Падтрымка дынамічных абласцей выключана

[ctx: location]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a brief message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Not found
be: Не знойдзена

note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a detailed message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Could not find current location.
be: Не ўдалося знайсці бягучае месцазнаходжанне.

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: off
be: выкл

[ctx: locking key state]
note: Translators: This string is used to present the state of a locking key, such as Caps Lock. If Caps Lock is "off", then letters typed will appear in lowercase; if Caps Lock is "on", they will instead appear in uppercase. This string is also applied to Num Lock and potentially will be applied to simil
en: on
be: укл

note: Translators: This is to inform the user of the presence of the red squiggly line which indicates that a given word is not spelled correctly.
en: misspelled
be: няправільна напісана

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The first thing it does is let the user know what the misspelled word is.
en: Misspelled word: %s
be: Няправільна напісанае слова: %s

note: Translators: Orca tries to provide more compelling output of the spell check dialog in some applications. The second thing it does is give the phrase containing the misspelled word in the document. This is known as the context.
en: Context is %s
be: Кантэкст %s

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Browse mode
be: Рэжым агляду

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: Focus mode
be: Рэжым фокусу

note: Translators: Orca has a number of commands that override the default behavior within an application. For instance, on a web page, "h" moves you to the next heading. What should happen when you press an "h" in an entry on a web page depends: If you want to resume reading content, "h" should move to t
en: To enable focus mode press %s.
be: Каб уключыць рэжым фокусу, націсніце %s.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Layout mode.
be: Рэжым макета.

note: Translators: When presenting the content of a line on a web page, Orca by default presents the full line, including any links or form fields on that line, in order to reflect the on-screen layout as seen by sighted users. Not all users like this presentation, however, and prefer to have objects trea
en: Object mode.
be: Рэжым аб'екта.

note: Translators: This message is presented to the user when the command to move the mouse pointer to a particular object is believed to have succeeded.
en: Pointer moved to object.
be: Указальнік перамешчаны на аб'ект.

note: Translators: Hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. Orca has a command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If this command fails, Orca will present this message.
en: Mouse over object not found.
be: Аб'ектаў пад ўказальнікам мышы не знойдзена.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled off via command.
en: Mouse review disabled.
be: Агляд з дапамогай мышы адключаны.

note: Translators: Orca has a feature to speak the item under the pointer. This feature, known as mouse review, can be enabled and disabled via command. The following is the message which Orca will present when mouse review is toggled on via command.
en: Mouse review enabled.
be: Агляд з дапамогай мышы адключаны.

note: Translators: Orca has a command that presents a list of structural navigation objects in a dialog box so that users can navigate more quickly than they could with native keyboard navigation. This is a message that will be presented to the user when an error (such as the operation timing out) kept us
en: Error: Could not create list of objects.
be: Памылка: не ўдалося стварыць спіс аб'ектаў.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no children.
en: No children.
be: Няма нашчадка.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no next sibling.
en: No next.
be: Няма наступнага.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no parent.
en: No parent.
be: Няма бацькоўскага.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This message is spoken when the current node in the hierarchy has no previous sibling.
en: No previous.
be: Няма папярэдняга.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This hierarchy can be simplified to aid with navigation. This message is spoken when the simplified view is enabled.
en: Simplified navigation enabled.
be: Спрошчаная навігацыя ўключана.

note: Translators: the object navigator allows users to explore UI objects presented as a hierarchy. This hierarchy can be simplified to aid with navigation. This message is spoken when the simplified view is disabled.
en: Simplified navigation disabled.
be: Спрошчаная навігацыя адключана.

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list).
en: Nesting level %d
be: Узровень укладання %d

note: Translators: Orca has a command that moves the mouse pointer to the current location on a web page. If moving the mouse pointer caused an item to appear such as a pop-up menu, we want to present that fact.
en: New item has been added
be: Быў дададзены новы элемент

note: Translators: This is intended to be a short phrase to present the fact that no no accessible component has keyboard focus.
en: No focus
be: Няма фокуса

note: Translators: This message presents the fact that no accessible application has has keyboard focus.
en: No application has focus.
be: Няма праграм з фокусам.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from blockquote to blockquote. This is a detailed message which will be presented to the user if no more blockquotes can be found.
en: No more blockquotes.
be: Больш няма блокаў цытавання.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from button to button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more buttons can be found.
en: No more buttons.
be: Больш няма кнопак.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from check box to check box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more check boxes.
be: Больш няма пераключальнікаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from 'large object' to 'large object'. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc. This is a detailed message which will be presented to the user if no more check boxes can be found.
en: No more large objects.
be: Больш няма вялікіх аб'ектаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving amongst web elements which have an "onClick" action. This is a detailed message which will be presented to the user if no more clickable elements can be found.
en: No more clickables.
be: Больш няма націскальных аб'ектаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from combo box to combo box. This is a detailed message which will be presented to the user if no more combo boxes can be found.
en: No more combo boxes.
be: Больш няма графаў з выплыўным спісам.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from entry to entry. This is a detailed message which will be presented to the user if no more entries can be found.
en: No more entries.
be: Больш няма запісаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from form field to form field. This is a detailed message which will be presented to the user if no more form fields can be found.
en: No more form fields.
be: Больш няма палёў формы.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading. This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings can be found.
en: No more headings.
be: Больш няма загалоўкаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from heading to heading at a particular level (i.e. only <h1> or only <h2>, etc.). This is a detailed message which will be presented to the user if no more headings at the desired level can be found.
en: No more headings at level %d.
be: Больш няма загалоўкаў %d узроўню.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from iframe to iframe. This is a detailed message which will be presented to the user if no more iframes can be found.
en: No more internal frames.
be: Больш няма ўнутраных рамак

note: Translators: This is for navigating document content by moving from image to image. This is a detailed message which will be presented to the user if no more images can be found.
en: No more images.
be: Больш няма выяў.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc. This is an indication that one was not found.
en: No landmark found.
be: Больш няма арыенціраў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from link to link (regardless of visited state). This is a detailed message which will be presented to the user if no more links can be found.
en: No more links.
be: Больш няма спасылак.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list to bulleted/numbered list. This is a detailed message which will be presented to the user if no more lists can be found.
en: No more lists.
be: Больш няма спісаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from bulleted/ numbered list item to bulleted/numbered list item. This is a detailed message which will be presented to the user if no more list items can be found.
en: No more list items.
be: Больш няма элементаў спіса.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from live region to live region. A live region is an area of a web page that is periodically updated, e.g. stock ticker. This is a detailed message which will be presented to the user if no more live regions can be found. For more info, 
en: No more live regions.
be: Больш няма дынамічных абласцей.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from paragraph to paragraph. This is a detailed message which will be presented to the user if no more paragraphs can be found.
en: No more paragraphs.
be: Больш няма абзацаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from radio button to radio button. This is a detailed message which will be presented to the user if no more radio buttons can be found.
en: No more radio buttons.
be: Больш няма кнопак радыё.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from separator to separator (e.g. <hr> tags). This is a detailed message which will be presented to the user if no more separators can be found.
en: No more separators.
be: Больш няма раздзяляльнікаў.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table to to table. This is a detailed message which will be presented to the user if no more tables can be found.
en: No more tables.
be: Больш няма табліц.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from unvisited link to unvisited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more unvisited links can be found.
en: No more unvisited links.
be: Больш няма ненаведаных спасылак.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from visited link to visited link. This is a detailed message which will be presented to the user if no more visited links can be found.
en: No more visited links.
be: Больш няма наведаных спасылак.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is what Orca will present if the user performs this command when no text is selected.
en: No selected text.
be: Няма вылучанага тэксту.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak detailed information about the currently-focused link. This message is what Orca will present if the user performs this command when not on a link.
en: Not on a link.
be: Не на спасылцы.

note: Translators: This message alerts the user to the fact that what will be presented next came from a notification.
en: Notification
be: Паведамленне

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the bottom of the list of notifications is reached.
en: Bottom
be: Ніз

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when the top of the list of notifications is reached.
en: Top
be: Верх

note: Translators: This message is presented to the user when the notifications list is empty.
en: No notification messages
be: Няма нагадванняў

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: digits
be: лічбамі

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as digits.
be: Прамаўляць лікі як лічбы.

[ctx: number style]
note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the brief message spo
en: words
be: словамі

note: Translators: Orca has a setting through which users can control how a number is spoken. The options are digits ("1 2 3") and words ("one hundred and twenty three"). There is an associated Orca command for quickly toggling between the two options. This string to be translated is the verbose message s
en: Speak numbers as words.
be: Прамаўляць лікі цалкам, словамі.

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: off
be: выключана

note: Translators: This brief message is presented to indicate the state of widgets (checkboxes, push buttons, toggle buttons) on a toolbar which are associated with text formatting (bold, italics, underlining, justification, etc.).
en: on
be: уключана

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has started loading.
en: Loading.  Please wait.
be: Загрузка.  Пачакайце.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading.
en: Finished loading.
be: Загрузка скончана.

note: Translators: This message is presented to the user when a web page or similar item has finished loading. The string substitution is for the name of the object which has just finished loading (most likely the page's title).
en: Finished loading %s.
be: Загрузка %s скончана.

note: Translators: This message is presented to the user when the page of the current document changes, e.g. as a result of navigation or scrolling. The string substitution is the number of the current page.
en: Page %d
be: Старонка %d

note: Translators: When the user loads a new web page, they can optionally have Orca automatically summarize details about the page, such as the number of elements (landmarks, forms, links, tables, etc.). The following string precedes the presentation of the summary. The string substitution is a list of i
en: Page has %s.
be: Старонка мае %s.

note: Translators: This message appears in a warning dialog when the user performs the command to get into Orca's preferences dialog when the preferences dialog is already open.
en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
be: Адно акно налад Orca ужо было адкрыта.
    Закрыйце яго перад тым, як адкрываць новае.

note: Translators: This message is an indication of the position of the focused slide and the total number of slides in the presentation.
en: slide %(position)d of %(count)d
be: слайд %(position)d з %(count)d

note: Translators: This is a detailed message which will be presented as the user cycles amongst his/her saved profiles. A "profile" is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and selected when reading Spa
en: Profile set to %s.
be: Выбраны профіль %s.

note: Translators: This is an error message presented when the user attempts to cycle among his/her saved profiles, but no profiles can be found. A profile is a collection of settings which apply to a given task, such as a "Spanish" profile which would use Spanish text-to-speech and Spanish braille and se
en: No profiles found.
be: Профілі не знойдзены.

note: Translators: this is an index value so that we can present value changes regarding a specific progress bar in environments where there are multiple progress bars (e.g. in the Firefox downloads dialog).
en: Progress bar %d.
be: Індыкатар выканання %d.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: All
be: Усё

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to all.
be: Узровень пунктуацыі - усё.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Most
be: Большасць

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to most.
be: Узровень пунктуацыі - большасць.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: None
be: Нічога

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to none.
be: Узровень пунктуацыі - нічога.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Some
be: Часткова

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All punctuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to some.
be: Узровень пунктуацыі - часткова.

note: Translators: This message is presented to indicate that a search has begun or is still taking place.
en: Searching.
be: Пошук.

note: Translators: This message is presented to indicate a search executed by the user has been completed.
en: Search complete.
be: Пошук завершаны.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca's preferences have been reloaded.
en: Screen reader settings reloaded.
be: Налады чытання з экрана перазагружаны.

note: Translators: Orca has a dedicated command to speak the currently-selected text. This message is spoken by Orca before speaking the text which is selected. The string substitution is for the selected text.
en: Selected text is: %s
be: Вылучаны тэкст: %s

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just deleted from a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been deleted from a document matches the previously-selected contents, Orca will indicate that fact instead
en: Selection deleted.
be: Вылучаны тэкст выдалены.

note: Translators: Orca normal speaks the text which was just inserted into a document via command. Depending on the circumstances, that might be a large string. Therefore, if the text which has just been inserted into a document is also already selected, it is likely that the insertion is due to having b
en: Selection restored.
be: Вылучаны тэкст адноўлены.

note: Translators: This message is presented to the user when text had been selected in a document and no longer is, e.g. as the result of navigating without holding down the shift key.
en: Text unselected.
be: З тэксту знята вылучэнне.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the brief/non-verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
be: Памер: %d, %d. Размяшчэнне: %d, %d.

note: Translators: Orca has a command which presents the size and position of the current object in pixels. This string refers to the full/verbose output presented in response to the command. The string substitutions are all for quantities (in pixels).
en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
be: Шырыня: %d. Вышыня: %d. %d злева. %d зверху.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been temporarily turned off.
en: Speech disabled.
be: Маўленне выключана.

note: Translators: This message is presented to the user when speech synthesis has been turned back on.
en: Speech enabled.
be: Маўленне ўключана.

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Sleep mode disabled for %s.
be: Рэжым сну адключаны для %s.

note: Translators: Orca has a sleep mode which causes Orca to essentially behave as if it were not running for a given application. Some use cases include self- voicing apps with associated commands (e.g. ChromeVox) and VMs. In the former case, the self-voicing app is expected to provide all needed comman
en: Sleep mode enabled for %s.
be: Рэжым сну ўключаны для %s.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: faster.
be: хутчэй.

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: slower.
be: павольней.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: higher.
be: вышэй.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: lower.
be: ніжэй.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: louder.
be: грамчэй.

note: Translators: This string announces speech volume change.
en: softer.
be: цішэй.

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: brief
be: Узровень дэталёвасці: сцісла

[ctx: Speech]
note: Translators: Orca's verbosity levels control how much (or how little) Orca will speak when presenting objects as the user navigates within applications and reads content. The two levels are "brief" and "verbose". The following string is a message spoken to the user upon toggling this setting via com
en: Verbosity level: verbose
be: Узровень дэталёвасці: падрабязна

note: Translators: We replace the ellipses (both manual and UTF-8) with a spoken string. The extra space you see at the beginning is because we need the speech synthesis engine to speak the new string well. For example, "Open..." turns into "Open dot dot dot".
en:  dot dot dot
be:  трохкроп'е

note: Translators: This message is presented when the user attempts to use a command specific to a spreadsheet, such as reading the input line, but is not in a spreadsheet.
en: Not in a spreadsheet.
be: Не ў электроннай табліцы.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is launched.
en: Screen reader on.
be: Чытанне з экрана ўключана.

note: Translators: This message is presented to the user when Orca is quit.
en: Screen reader off.
be: Чытанне з экрана выключана.

note: Translators: This message means speech synthesis is not installed or working.
en: Speech is unavailable.
be: Маўленне недаступна.

[ctx: status bar]
note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a brief message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Not found
be: Не знойдзена

note: Translators: Orca has a command to present the contents of the status bar. This is a detailed message which will be presented if Orca cannot find the status bar (e.g. because there isn't one).
en: Status bar not found
be: Радок стану не знойдзены

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This message lets them know a string they were searching for was not found.
en: string not found
be: радок не знойдзены

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys off.
be: Клавішы структурнай навігацыі выключаны.

note: Translators: The structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature. This me
en: Structural navigation keys on.
be: Клавішы структурнай навігацыі ўключаны.

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move to the next structural navigation object. In Orca, "structural navigation" refers to quickly moving through a document by jumping amongst objects of a given type, such as from link to link, or from heading to heading, or from form field to
en: Not found
be: Не знойдзена

note: Translators: This message describes the (row, col) position of a table cell.
en: Row %(row)d, column %(column)d.
be: Радок %(row)d, слупок %(column)d.

note: Translators: This message is presented to indicate the user is in the last cell of a table in a document.
en: End of table
be: Канец табліцы

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak cell
be: Прачытаць клетку

note: Translators: When users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read; other times they want just the current cell presented. This string is a message presented to the user when this setting is toggled.
en: Speak row
be: Прачытаць радок

note: Translators: a uniform table is one in which each table cell occupies one row and one column (i.e. a perfect grid). In contrast, a non-uniform table is one in which at least one table cell occupies more than one row and/or column.
en: Non-uniform
be: Не аднолькавыя

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. If the user gives a table navigation command but is not in a table, presents this message.
en: Not in a table.
be: Не ў табліцы.

note: Translators: Orca has commands for navigating within a table, e.g. to the next cell in a given direction. This string is the message that will be presented when those commands are disabled.
en: Table navigation disabled.
be: Навігацыя па табліцы адключана.

note: Translators: Orca has commands for navigating within a table, e.g. to the next cell in a given direction. This string is the message that will be presented when those commands are enabled.
en: Table navigation enabled.
be: Навігацыя па табліцы ўключана.

note: Translators: This is a message presented to users when the columns in a table have been reordered.
en: Columns reordered
be: Слупкі пераўпарадкаваныя

note: Translators: This is a message presented to users when the rows in a table have been reordered.
en: Rows reordered
be: Радкі пераўпарадкаваныя

note: Translators: this is in reference to a column in a table. The substitution is the index (e.g. the first column is "column 1").
en: column %d
be: слупок %d

note: Translators: this is in reference to a column in a table. If the user is in the first column of a table with five columns, the position is "column 1 of 5"
en: column %(index)d of %(total)d
be: слупок %(index)d з %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell below the current cell and is already in the last row.
en: Bottom of column.
be: Ніз слупка.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the cell above the current cell and is already in the first row.
en: Top of column.
be: Верх слупка.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s selected
be: Слупок %s выбраны

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the rang
en: Columns %s through %s selected
be: Вылучаны слупкі з %s па %s

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table columns just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first column in the range. The second string substitution is the label in the last column in the ra
en: Columns %s through %s unselected
be: Знята вылучэнне са слупкоў з %s па %s

note: Translators: this message is spoken to announce that a table column just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the column label (e.g. "B").
en: Column %s unselected
be: Са слупка %s знята вылучэнне

note: Translators: this is in reference to a row in a table. The substitution is the index (e.g. the first row is "row 1").
en: row %d
be: радок %d

note: Translators: this is in reference to a row in a table. If the user is in the the first row of a table with five rows, the position is "row 1 of 5"
en: row %(index)d of %(total)d
be: радок %(index)d з %(total)d

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the left of the current cell and is already in the first column.
en: Beginning of row.
be: Пачатак радка.

note: Translators: This is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message presented when the user attempts to move to the right of the current cell and is already in the last column.
en: End of row.
be: Канец радка.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted a table row.
en: Row deleted.
be: Радок выдалены.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just deleted the last row of a table.
en: Last row deleted.
be: Апошні радок выдалены.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row.
en: Row inserted.
be: Радок устаўлены.

note: Translators: This message is presented to the user to confirm that he/she just inserted a table row at the end of the table. This typically happens when the user presses Tab from within the last cell of the table.
en: Row inserted at the end of the table.
be: Радок устаўлены ў канец табліцы.

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s selected
be: Радок %s выбраны

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became selected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An exa
en: Rows %s through %s selected
be: Вылучаны радкі з %s па %s

note: Translators: this message is spoken to announce that multiple table rows just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The first string substitution is the label of the first row in the range. The second string substitution is the label of the last row in the range. An e
en: Rows %s through %s unselected
be: Знята вылучэнне з радкоў з %s па %s

note: Translators: this message is spoken to announce that a table row just became unselected (e.g as a result of navigation via Shift + Arrows). The string substitution is the row label (e.g. "2").
en: Row %s unselected
be: З радка %s знята вылучэнне

[ctx: text]
note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: selected
be: вылучаны

[ctx: text]
note: Translators: when the user unselects (un-highlights) text in a document, Orca lets them know.
en: unselected
be: нявылучаны

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours, %M minutes and %S seconds
be: %H гадзін, %M хвілін і %S секунд

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish it to be presented with.
en: %H hours and %M minutes
be: %H гадзін і %M хвілін

note: Translators: this is information about a unicode character reported to the user.  The value is the unicode number value of this character in hex.
en: Unicode %s
be: Юнікод %s

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's undo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: undo
be: адрабіць

[ctx: command]
note: Translators: This string is presented when an application's redo command is used in a document resulting in a change to that document's contents.
en: redo
be: паўтарыць

note: Translators: This message presents the Orca version number.
en: Screen reader version %s.
be: Чытанне з экрана, версія %s.

note: Translators: This is presented when the user has navigated to a line with only whitespace characters (space, tab, etc.) on it.
en: white space
be: прагал

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the top of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the bottom and continue looking upwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to bottom.
be: Пераход у канец.

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the bottom of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the top and continue looking downwards. We need to inform the user when this is taking place.
en: Wrapping to top.
be: Пераход у пачатак.

note: Translators, normally layered panes and tables have items in them. Thus it is noteworthy when this is not the case. This message is presented to the user to indicate the current layered pane or table contains zero items.
en: 0 items
be: 0 элементаў

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
be[0]: Клетка займае %d радок
be[1]: Клетка займае %d радкі
be[2]: Клетка займае %d радкоў

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en:  %d column |  %d columns
be[0]:  %d слупок
be[1]:  %d слупкі
be[2]:  %d слупкоў

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document. We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
be[0]: Клетка займае %d слупок
be[1]: Клетка займае %d слупкі
be[2]: Клетка займае %d слупкоў

note: Translators: This message describes the number of characters in a string.
en: %d characters | %d characters
be[0]: %d сімвал
be[1]: %d сімвалы
be[2]: %d сімвалаў

note: Translators: This message describes the number of characters that were just selected in a body of text.
en: %d character selected | %d characters selected
be[0]: вылучаны %d сімвал
be[1]: вылучана %d сімвалы
be[2]: вылучана %d сімвалаў

note: Translators: This message describes the number of characters that were just unselected in a body of text.
en: %d character unselected | %d characters unselected
be[0]: знята вылучэнне з %d сімвала
be[1]: знята вылучэнне з %d сімвалаў
be[2]: знята вылучэнне з %d сімвалаў

note: Translators: People can enter a string of text that is too wide to be fully displayed in a spreadsheet cell. This message will be spoken if such a cell is encountered.
en: %d character too long | %d characters too long
be[0]: занадта доўга, на %d сімвал
be[1]: занадта доўга, на %d сімвалы
be[2]: занадта доўга, на %d сімвалаў

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a braille message containing the app which just claimed focus.
en: (%d dialog) | (%d dialogs)
be[0]: (%d дыялог)
be[1]: (%d дыялогі)
be[2]: (%d дыялогаў)

note: Translators: This message informs the user how many unfocused alert and dialog windows a newly (re)focused application has. It is added at the end of a spoken message containing the app which just claimed focus.
en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
be[0]: %d неактыўны дыялог
be[1]: %d неактыўныя дыялогі
be[2]: %d неактыўных дыялогаў

note: Translators: This is the size of a file in bytes
en: %d byte | %d bytes
be[0]: %d байт
be[1]: %d байты
be[2]: %d байтаў

note: Translators: This message informs the user who many files were found as a result of a search.
en: %d file found | %d files found
be[0]: знойдзены %d файл
be[1]: знойдзена %d файлы
be[2]: знойдзена %d файлаў

note: Translators: This message presents the number of forms in a document.
en: %d form | %d forms
be[0]: %d форма
be[1]: %d формы
be[2]: %d формаў

note: Translators: This message presents the number of headings in a document.
en: %d heading | %d headings
be[0]: %d загаловак
be[1]: %d загалоўкі
be[2]: %d загалоўкаў

note: Translators: This message presents the number of items in a layered pane or table.
en: %d item | %d items
be[0]: %d элемент
be[1]: %d элементы
be[2]: %d элементаў

note: Translators: This message presents the number of landmarks in a document. ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: %d landmark | %d landmarks
be[0]: %d арыенцір
be[1]: %d арыенціры
be[2]: %d арыенціраў

note: Translators: Orca has several commands that search for, and present a list of, objects based on one or more criteria. This is a message that will be presented to the user to indicate how many matching items were found.
en: %d item found | %d items found
be[0]: знойдзены %d элемент
be[1]: знойдзена %d элементы
be[2]: знойдзена %d элементаў

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested blockquotes, such as can be seen in deep email threads, and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
be[0]: Выхад з %d блока цытавання.
be[1]: Выхад з %d блокаў цытавання.
be[2]: Выхад з %d блокаў цытавання.

note: Translators: This message is presented when a user is navigating within a series of nested lists and then navigates out of several levels at once.
en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
be[0]: Выхад з %d спіса.
be[1]: Выхад з %d спісаў.
be[2]: Выхад з %d спісаў.

note: Translators: This message describes a list in web content for which the size is unknown. Examples include unlimited scrolling news/article feeds on social media sites, and message lists on services such as gmail where you're currently viewing messages 1-100 out of some huge, unspecified number. Norm
en: List of unknown size
be: Спіс з невядомым памерам

note: Translators: This message describes a bulleted or numbered list.
en: List with %d item | List with %d items
be[0]: Спіс з %d элементам
be[1]: Спіс з %d элементамі
be[2]: Спіс з %d элементамі

note: Translators: This message describes the number of items of a bulleted or numbered list that is inside of another list.
en: Nested list with %d item | Nested list with %d items
be[0]: Укладзены спіс з %d элементам
be[1]: Укладзены спіс з %d элементамі
be[2]: Укладзены спіс з %d элементамі

note: Translators: This message describes a news/article feed whose size is unknown, such as can be found on social media sites that have unlimited scrolling, adding and/or removing items as the user moves up or down. Normally Orca announces "feed with n articles" when the count is known. This is the corr
en: Feed of unknown size
be: Стужка з невядомым памерам

note: Translators: This message describes the number of articles (news items, social media posts, etc.) in a feed.
en: Feed with %d article | Feed with %d articles
be[0]: Стужка з %d артыкулам
be[1]: Стужка з %d артыкуламі
be[2]: Стужка з %d артыкуламі

note: Translators: This message describes a description list. See https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/dl Note that the "term" here corresponds to the "dt" element
en: Description list with %d term | Description list with %d terms
be[0]: Спіс апісання з %d элементам
be[1]: Спіс апісання з %d элементамі
be[2]: Спіс апісання з %d элементамі

note: Translators: A GtkNotebook (https://docs.gtk.org/gtk4/class.Notebook.html) is an example of a "tab list". This message describes the tab list to the user.
en: Tab list with %d tab | Tab list with %d tabs
be[0]: Спіс укладак з %d укладкай
be[1]: Спіс укладак з %d укладкамі
be[2]: Спіс укладак з %d укладкамі

note: Translators: This message describes a description list. A given term ("dt" element) can have 0 or more values ("dd" elements). This message presents the number values a particular term has. See https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/dl
en: %d value | %d values
be[0]: %d значэнне
be[1]: %d значэнні
be[2]: %d значэнняў

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: math table with %d row | math table with %d rows
be[0]: матэматычная табліца з %d радком
be[1]: матэматычная табліца з %d радкамі
be[2]: матэматычная табліца з %d радкамі

note: Translators: this represents the number of columns in a mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable Translators: this represents the number of rows in a mathematic table which is nested inside another mathematical table. Translators: this represents the number of 
en: %d column | %d columns
be[0]: %d слупок
be[1]: %d слупкі
be[2]: %d слупкоў

note: Translators: this represents the number of rows in a mathematical table which is nested inside another mathematical table. See http://www.w3.org/TR/MathML3/chapter3.html#presm.mtable
en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
be[0]: укладзеная матэматычная табліца з %d радком
be[1]: укладзеная матэматычная табліца з %d радкамі
be[2]: укладзеная матэматычная табліца з %d радкамі

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of messages in a list.
en: %d message.
     | %d messages.
be[0]: %d паведамленне.
be[1]: %d паведамленні.
be[2]: %d паведамленняў.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the value of a slider, progress bar, or other such component.
en: %d percent. | %d percent.
be[0]: %d працэнт.
be[1]: %d працэнты.
be[2]: %d працэнтаў.

note: Translators: This message announces the percentage of the document that has been read. The value is calculated by knowing the index of the current position divided by the total number of objects on the page.
en: %d percent of document read | %d percent of document read
be[0]: Прачытаны %d працэнт дакумента
be[1]: Прачытана %d працэнты дакумента
be[2]: Прачытана %d працэнтаў дакумента

note: Translators: this represents a text attribute expressed in pixels, such as a margin, indentation, font size, etc.
en: %d pixel | %d pixels
be[0]: %d піксель
be[1]: %d пікселі
be[2]: %d пікселяў

note: Translators: Orca will tell you how many characters are repeated on a line of text. For example: "22 space characters". The %d is the number and the %s is the spoken word for the character.
en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
be[0]: %(count)d сімвал %(repeatChar)s
be[1]: %(count)d сімвалы %(repeatChar)s
be[2]: %(count)d сімвалаў %(repeatChar)s

note: Translators: This message is presented to indicate the number of selected objects (e.g. icons) and the total number of those objects.
en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
be[0]: Вылучаны %(index)d з %(total)d элемента
be[1]: Вылучана %(index)d з %(total)d элементаў
be[2]: Вылучана %(index)d з %(total)d элементаў

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands which are not specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
be[0]: Знойдзена %d прадвызначанае спалучэнне клавіш для чытання з экрана.
be[1]: Знойдзена %d прадвызначаныя спалучэнні клавіш для чытання з экрана.
be[2]: Знойдзена %d прадвызначаных спалучэнняў клавіш для чытання з экрана.

note: Translators: This message is presented when the user is in a list of shortcuts associated with Orca commands specific to the current application. It appears as the title of the dialog containing the list.
en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
be[0]: Знойдзена %(count)d спалучэнне клавіш чытача з экрана для %(application)s.
be[1]: Знойдзена %(count)d спалучэнні клавіш чытача з экрана для %(application)s.
be[2]: Знойдзена %(count)d спалучэнняў клавіш чытача з экрана для %(application)s.

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of space characters in a string.
en: %d space | %d spaces
be[0]: %d прабел
be[1]: %d прабелы
be[2]: %d прабелаў

note: Translators: This message is presented to inform the user of the number of tab characters in a string.
en: %d tab | %d tabs
be[0]: %d табуляцыя
be[1]: %d табуляцыі
be[2]: %d табуляцый

note: Translators: This message presents the number of tables in a document.
en: %d table | %d tables
be[0]: %d табліца
be[1]: %d табліцы
be[2]: %d табліц

note: Translators: This message describes a table for which both the number of rows and the number of columns are unknown. Normally Orca announces the table dimensions (e.g. "table with 100 rows 15 columns"). When both counts are unknown, it presents this.
en: table of unknown size
be: табліца з невядомым памерам

note: Translators: This message describes a table for which the number of rows is unknown, but the number of columns is known. This might occur in a vertically infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
be[0]: табліца з %d слупком, колькасць радкоў невядома
be[1]: табліца з %d слупкамі, колькасць радкоў невядома
be[2]: табліца з %d слупкамі, колькасць радкоў невядома

note: Translators: This message describes a table for which the number of columns is unknown, but the number of rows is known. This might occur in a horizontally infinitely scrollable table or grid on the web.
en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
be[0]: табліца з %d радком, колькасць слупкоў невядома
be[1]: табліца з %d радкамі, колькасць слупкоў невядома
be[2]: табліца з %d радкамі, колькасць слупкоў невядома

note: Translators: this represents the number of rows in a table.
en: table with %d row | table with %d rows
be[0]: табліца з %d радком
be[1]: табліца з %d радкамі
be[2]: табліца з %d радкамі

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of seconds.
en: %d second ago | %d seconds ago
be[0]: %d секунду таму
be[1]: %d секунды таму
be[2]: %d секунд таму

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of minutes.
en: %d minute ago | %d minutes ago
be[0]: %d хвіліну таму
be[1]: %d хвіліны таму
be[2]: %d хвілін таму

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of hours.
en: %d hour ago | %d hours ago
be[0]: %d гадзіну таму
be[1]: %d гадзіны таму
be[2]: %d гадзін таму

note: Translators: This message informs the user how long ago something took place in terms of days.
en: %d day ago | %d days ago
be[0]: %d дзень таму
be[1]: %d дні таму
be[2]: %d дзён таму

note: Translators: This message presents the number of unvisited links in a document.
en: %d unvisited link | %d unvisited links
be[0]: %d ненаведаная спасылка
be[1]: %d ненаведаныя спасылкі
be[2]: %d ненаведаных спасылак

note: Translators: This message presents the number of visited links in a document.
en: %d visited link | %d visited links
be[0]: %d наведаная спасылка
be[1]: %d наведаныя спасылкі
be[2]: %d наведаных спасылак

note: Translators: this is the action name for the 'toggle' action. It must be the same string used in the *.po file for gail.
en: toggle
be: пераключыць

note: Translators: this is a indication of the focused icon and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: on %(index)d of %(total)d
be: на %(index)d з %(total)d

note: Translators: this refers to the position of an item in a list or group of objects, such as menu items in a menu, radio buttons in a radio button group, combobox item in a combobox, etc.
en: %(index)d of %(total)d
be: %(index)d з %(total)d

note: Translators: this refers to the position of an item in a list for which the size is unknown. Examples include unlimited scrolling news/article feeds on social media sites, and message lists on services such as gmail where you're currently viewing messages 1-100 out of some huge, unspecified number. 
en: item %(index)d
be: элемент %(index)d

note: Translators: This message describes a list item in a document. Nesting level is how "deep" the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list). This string is specifically for braille. Because braille displays lack real estate, we're using a shorter strin
en: LEVEL %d
be: УЗРОВЕНЬ %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the spoken version.
en: tree level %d
be: узровень іерархіі %d

note: Translators: This represents the depth of a node in a TreeView (i.e. how many ancestors the node has). This is the braille version.
en: TREE LEVEL %d
be: УЗРОВЕНЬ ІЕРАРХІІ %d

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a container with a proposed change. This change can include the insertion and/or deletion of content, and would typically be s
en: suggestion
be: прапанова

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role is to describe elements in web content which have the contenteditable attribute set to true, indicating that the element can be edited b
en: editable content
be: змяняльнае змесціва

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The feed role is a scrollable list of articles where scrolling may cause articles to be added to or removed from either end of the list. https://w
en: feed
be: стужка

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The figure role is a perceivable section of content that typically contains a graphical document, images, code snippets, or example text. https://
en: figure
be: фігура

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the bibliography in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-bibliography
en: bibliography
be: бібліяграфія

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a chapter in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-chapter
en: chapter
be: раздзел

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the cover in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-cover
en: cover
be: вокладка

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epigraph in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epigraph
en: epigraph
be: эпіграф

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the epilogue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-epilogue
en: epilogue
be: эпілог

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to an example in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-example
en: example
be: прыклад

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the glossary in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-glossary
en: glossary
be: гласарый

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a page list in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-pagelist
en: page list
be: спіс старонак

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to a named part in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-part
en: part
be: частка

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the prologue in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-prologue
en: prologue
be: пралог

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the subtitle in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-subtitle
en: subtitle
be: падзагаловак

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." This role refers to the table of contents in a digitally-published document. https://w3c.github.io/dpub-aria/#doc-toc
en: table of contents
be: змест

note: Translators: The 'h' in this string represents a heading level attribute for content that you might find in something such as HTML content (e.g., <h1>). The translated form is meant to be a single character followed by a numeric heading level, where the single character is to indicate 'heading'.
en: h%d
be: заг%d

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: horizontal scroll bar
be: гарызантальная паласа прагорткі

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason we include the orientation as part of the role is because in some applications and toolkits, it can dictate which keyboard keys should 
en: vertical scroll bar
be: вертыкальная паласа прагорткі

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: horizontal slider
be: гарызантальны паўзунок

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A slider is a widget which looks like a bar and displays a value as a range. A common example of a slider can be found in UI for modifying volume 
en: vertical slider
be: вертыкальны паўзунок

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: horizontal splitter
be: гарызантальны раздзяляльнік

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." A splitter is a bar that divides a container into two parts. It is often, but not necessarily, user resizable. A common example of a splitter can 
en: vertical splitter
be: вертыкальны раздзяляльнік

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "switch" role is a "light switch" style toggle, such as can be seen in https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: switch
be: пераключальнік

note: Translators: This is an alternative name for the parent object of a series of icons.
en: Icon panel
be: Панэль значкоў

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "banner" role is defined in the ARIA specification as "A region that contains mostly site-oriented content, rather than page-specific content.
en: banner
be: банер

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "complementary" role is defined in the ARIA specification as "A supporting section of the document, designed to be complementary to the main c
en: complementary content
be: дадатковае змесціва

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "contentinfo" role is defined in the ARIA specification as "A large perceivable region that contains information about the parent document. Ex
en: information
be: інфармацыя

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "main" role is defined in the ARIA specification as "The main content of a document." See https://www.w3.org/TR/wai-aria-1.1/#main
en: main content
be: асноўны змест

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "navigation" role is defined in the ARIA specification as "A collection of navigational elements (usually links) for navigating the document o
en: navigation
be: навігацыя

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "region" role is defined in the ARIA specification as "A perceivable section containing content that is relevant to a specific, author-specifi
en: region
be: вобласць

[ctx: role]
note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The "search" role is defined in the ARIA specification as "A landmark region that contains a collection of items and objects that, as a whole, com
en: search
be: пошук

note: Translators: This string should be treated as a role describing an object. Examples of roles include "checkbox", "radio button", "paragraph", and "link." The reason for including the visited state as part of the role is to make it possible for users to quickly identify if the link is associated with
en: visited link
be: наведаная спасылка

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to ascending.
en: sorted ascending
be: адсартавана па ўзрастанні

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set to descending.
en: sorted descending
be: адсартавана па ўбыванні

note: Translators: This string refers to a row or column whose sort-order has been set, but the nature of the sort order is unknown or something other than ascending or descending.
en: sorted
be: адсартавана

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have an "onClick" action.
en: clickable
be: націскальна

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: collapsed
be: згорнута

note: Translators: This is a state which applies to items which can be expanded or collapsed such as combo boxes and nodes/groups in a treeview. Collapsed means the item's children are not showing; expanded means they are.
en: expanded
be: разгорнута

note: Translators: This is a state which applies to elements in document content which have a longdesc attribute. http://www.w3.org/TR/WCAG20-TECHS/H45.html
en: has long description
be: мае падрабязнае апісанне

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: horizontal
be: гарызантальна

note: Translators: This is a state which applies to the orientation of widgets such as sliders and scroll bars.
en: vertical
be: вертыкальна

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box. Please don't use the same translation as for "selected", or it will be impossible to differentiate a checkbox in a list-item.
en: checked
be: уключана

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box. Please don't use the same translation as for "not selected", or it will be impossible to differentiate a checkbox in a list-item.
en: not checked
be: не ўключана

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: on
be: укл

[ctx: switch]
note: Translators: This is a state which applies to a switch. For an example of a switch, see https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSwitch.html
en: off
be: выкл

[ctx: checkbox]
note: Translators: This is a state which applies to a check box.
en: partially checked
be: часткова ўключана

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: pressed
be: націснута

[ctx: togglebutton]
note: Translators: This is a state which applies to a toggle button.
en: not pressed
be: не націснута

[ctx: listitem]
note: Translators: This is a state which applies to an item or option in a selectable list.
en: not selected
be: не выбрана

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: selected
be: выбрана

[ctx: radiobutton]
note: Translators: This is a state which applies to a radio button.
en: not selected
be: не выбрана

[ctx: tablecell]
note: Translators: This is a state which applies to a table cell.
en: not selected
be: не выбрана

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: visited
be: наведаная

[ctx: link state]
note: Translators: This is a state which applies to a link.
en: unvisited
be: ненаведаная

note: Translators: This state represents an item on the screen that has been set insensitive (or grayed out).
en: grayed
be: неактыўна

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the spoken ver
en: read only
be: толькі для чытання

[ctx: text]
note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_EDITABLE set to inform the user that this field can be filled out. It is assumed that form fields will be editable; if they lack this state, we need to present that information to the user. This string is the braille ve
en: rdonly
be: толькчыт

note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_REQUIRED set to inform the user that this field must be filled out.
en: required
be: неабходна

note: Translators: "multi-select" refers to a web form list in which more than one item can be selected at a time.
en: multi-select
be: шматразовае вылучэнне

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when all we know is that an error has occurred, but not the type of error.
en: invalid entry
be: памылковы запіс

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when all we know is that an error has occurred, but not the type of error. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a
en: invalid
be: памылковы

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to spelling.
en: invalid spelling
be: памылковае напісанне

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when the error is related to spelling. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a limited size.
en: spelling
be: правапіс

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is spoken when the error is related to grammar.
en: invalid grammar
be: граматычная памылка

[ctx: error]
note: Translators: STATE_INVALID_ENTRY indicates that the associated object, such as a form field, has an error. The following string is displayed in braille when the error is related to grammar. We prefer a smaller string than in speech because braille displays have a limited size.
en: grammar
be: граматыка

en: Default
be: Прадвызначаны

en: Uppercase
be: Вялікія літары

en: Hyperlink
be: Гіперспасылка

en: System
be: Сістэма

en: Application
be: Праграма

en: Window
be: Акно

en: Screen Reader Preferences
be: Налады чытання з экрана

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Help
be: _Даведка

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Apply
be: _Ужыць

en: _Laptop
be: _Ноўтбук

en: Keyboard Layout
be: Раскладка клавіятуры

en: Active _Profile:
be: Актыўны _профіль:

en: Start-up Profile:
be: Пачатковы профіль:

note: This button will load the selected settings profile in the application.
en: _Load
be: _Загрузіць

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: Save _As
be: Захаваць _як

note: Translators: This is the label for a button in a dialog.
en: _Remove
be: _Выдаліць

en: Profiles
be: Профілі

en: _Present tooltips
be: _Паказваць падказкі

en: Speak object under mo_use
be: Агучваць аб'екты пад кур_сорам

en: Mouse
be: Мыш

en: _Time format:
be: Фармат _часу:

en: Dat_e format:
be: Фармат дат_ы:

en: Time and Date
be: Час і дата

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically speak the current percentage.
en: _Speak updates
be: Пра_маўляць абнаўленне

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically display the current percentage in braille.
en: _Braille updates
be: Паказваць абнаўленне _Брайлем

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Here this is a label for a spin button through which a user can customize the frequency in seconds an announcement should be made regarding the current value of a progress bar.
en: Frequency (secs):
be: Частата (сек):

note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. The options are all progress bars, only progress bars in the active application, or only progress bars in the current window.
en: Applies to:
be: Ужываецца да:

note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the presentation of progress bar updates. If this checkbox is checked, Orca will periodically emit beeps which increase in pitch as the value of the progress bar increases.
en: Bee_p updates
be: Перадаваць абнаўленне _гукавымі сігналамі

note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to several options related to which progress bars Orca should speak and how often Orca should speak them.
en: Progress Bar Updates
be: Абнаўленне індыкатара выканання

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if rewind and fast forward is enabled, Up Arrow and Down Arrow can be used within Say All to quickly move within the document to re-hear something which 
en: Enable _rewind and fast forward in Say All
be: Уключыць перамотванне назад і наперад у «Чытаць ўсё»

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Normally, pressing any key will interrupt Say All presentation. However, if structural navigation is enabled for Say All, users can use commands such as H/Shift+H to jump to the next/previous heading, P/Shift+P to jump to the 
en: Enable _structural navigation in Say All
be: Уключыць структурную _навігацыю ў «Чытаць ўсё»

note: Translators: Say all by refers to the way that Orca will say (speak) an amount of text -- in particular, where Orca where insert pauses. There are currently two choices (supplied by a combo box to the right of this label): say all by sentence and say all by line.  If Orca were speaking a work of fic
en: Say All B_y:
be: Чытаць усё п_а:

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered before speaking the text. At the end of the text, Orca will announce
en: Announce block_quotes in Say All
be: Паведамляць пра блокі _цытавання ў «Чытаць ўсё»

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered before speaking the content of that list. At the end of the l
en: Announce li_sts in Say All
be: Паведамляць пра _спісы ў «Чытаць ўсё»

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered before speaking the content of that table. At t
en: Announce _tables in Say All
be: Паведамляць пра _табліцы ў «Чытаць ўсё»

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered before speaking the new location. At the end of the panel contents, Orca 
en: Announce _panels in Say All
be: Паведамляць пра _панэлі ў «Чытаць ўсё»

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered before speaking the contents of that form. At the end of the form, Orca wi
en: Announce _forms in Say All
be: Паведамляць пра _формы ў «Чытаць ўсё»

note: Translators: Orca has a Say All feature which speaks the entire document. Some users want to hear additional information about what is being spoken. If this checkbox is checked, Orca will announce when an ARIA landmark has been entered or exited. ARIA landmarks are the W3C defined HTML tag attribute
en: Announce land_marks in Say All
be: Паведамляць пра _арыенціры ў «Чытаць ўсё»

en: Say All
be: Чытаць усё

en: General
be: Агульныя

en: Vo_lume:
be: Гу_чнасць:

en: Pi_tch:
be: Тэ_мбр:

en: _Rate:
be: _Тэмп:

en: _Person:
be: _Асоба:

en: _Language:
be: _Мова:

en: Speech synthesi_zer:
be: Сінтэза_тар маўлення:

en: Speech _system:
be: _Сістэма маўлення:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: _Voice type:
be: Тып _голасу:

note: Translators: Orca uses Speech Dispatcher to present content to users via text-to-speech. Speech Dispatcher has a feature to control how capital letters are presented: Do nothing at all; say the word 'capital' prior to presenting a capital letter (which Speech Dispatcher refers to as 'spell'), or pla
en: _Capitalization style:
be: Стыль для _вялікіх літар:

note: Translators: Having multiple voice types in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. The 
en: Voice Type Settings
be: Налады тыпу голасу

note: Translators: If this setting is enabled, 123 will be spoken as the individual digits 1 2 3; otherwise, it will be sent to the synthesizer and (likely) spoken as one hundred and twenty three.
en: Speak _numbers as digits
be: Прамаўляць _лікі як лічбы

en: Global Voice Settings
be: Глабальныя налады голасу

en: Voice
be: Голас

en: _Enable speech
be: _Уключыць маўленне

en: Ver_bose
be: Пад_рабязна

en: Verbosity
be: Дэталёвасць

en: _All
be: _Усе

en: Punctuation Level
be: Узровень пунктуацыі

note: Translators: If this setting is enabled, Orca will only speak text which is actually displayed on the screen. It will NOT speak things like the role of an item (e.g. checkbox) or its state (e.g. not checked) or say misspelled to indicate the presence of red squiggly spelling error lines -- things wh
en: Only speak displayed text
be: Прамаўляць толькі паказаны на экране тэкст

en: Speak blank lines
be: Прамаўляць пустыя радкі

en: Speak _indentation and justification
be: Агучваць _водступы і выраўноўванне

en: Spea_k object mnemonics
be: Агуч_ваць мнеманічныя аб'екты

note: Translators: This checkbox toggles whether or not Orca says the child position (e.g., item 6 of 7).
en: Speak child p_osition
be: Прамаўляць п_азіцыю нашчадка

en: Speak tutorial messages
be: Агучваць вучэбныя паведамленні

note: Translators: Orca has system messages which are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via speech, such as confirming the toggling of an Orca setting via command.  In instances where the message t
en: _System messages are detailed
be: Падрабязныя _сістэмныя паведамленні

note: Translators: Orca has a command to present font and formatting information, including foreground and background color. The setting associated with this checkbox determines how Orca will speak colors: As rgb values or as names (e.g. light blue).
en: S_peak colors as names
be: Прамаўляць каардынаты _клетак

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a blockquote has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of the b
en: Announce block_quotes during navigation
be: Паведамляць пра блокі цытавання падчас навігацыі

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a list with x items has been entered as the user arrows into it and before speaking the list content. Upon navigati
en: Announce _lists during navigation
be: Паведамляць пра _спісы падчас навігацыі

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a table with x rows and y columns has been entered as the user arrows into it and before speaking the table content
en: Announce _tables during navigation
be: Паведамляць пра _табліцы падчас навігацыі

note: Translators: The misspelled-word indicator is the red squiggly line that appears underneath misspelled words in editable text fields. If this setting is enabled, when a user first moves into a word with this indicator, or types a misspelled word causing this indicator to appear, Orca will announce t
en: Speak _misspelled-word indicator
be: Прамаўляць _няправільнасць напісання слова

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce that a panel has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of th
en: Announce _panels during navigation
be: Паведамляць пра _панэлі падчас навігацыі

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content.  If this checkbox is checked, Orca will announce the ARIA landmark that has been entered as the user arrows into it and before speaking the text. Upon navigating out of 
en: Announce land_marks during navigation
be: Паведамляць пра арыенціры падчас навігацыі

note: Translators: Orca can optionally speak additional details as the user navigates (e.g. via the arrow keys) within document content. If this checkbox is checked, Orca will announce that a form has been entered as the user arrows into it and before speaking the new location. Upon navigating out of the 
en: Announce _forms during navigation
be: Паведамляць пра _формы падчас навігацыі

note: Translators: If this checkbox is checked, Orca will speak the accessible description of an object. Whereas the accessible name of an object tends to be short and typically corresponds to what is displayed on screen, the contents of the accessible description tend to be longer, e.g. matching the text
en: Speak _description
be: Прамаўляць _апісанне

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a spreadsheet. If this setting is enabled, Orca will speak the entire row; if it is disabled, Orca will only speak the cell with focus.
en: Speak full row in sp_readsheets
be: Прамаўляць радкі ў _электронных табліцах цалкам

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a document table. In this context, document tables include tables such as those found in Writer documents as well as HTML table elements, but exclude spread
en: Speak full row in _document tables
be: Прамаўляць радкі ў табліцах _дакументаў цалкам

note: Translators: This checkbox is associated with the setting that determines what happens if a user presses Up or Down arrow to move row by row in a GUI table, such as a GtkTreeView. Document tables, such as those found in Writer and web content, and spreadsheet tables such as those found in Calc are n
en: Speak full row in _GUI tables
be: Прамаўляць радкі ў табліцах _інтэрфейсу цалкам

en: Spoken Context
be: Агульныя правілы маўлення

en: Speech
be: Маўленне

en: Enable Braille _support
be: Уключыць _падтрымку Брайля

en: _Abbreviated role names
be: _Скарочаныя назвы роляў

en: Disable _end of line symbol
be: Выключыць знак _канца радка

note: Translators: This string is associated with a combo box which allows the user to select the set of symbols to be used when Orca presents print strings on a refreshable braille display. Braille symbols vary from language to language due in part to what print letters exist for that language. The other
en: Contraction _Table:
be: _Табліца скарачэнняў:

en: _Enable Contracted Braille
be: _Уключыць скарачэнні Брайля

note: Translators: If this option is enabled, Orca will adjust the text shown on the braille display so that only full words are shown. If it is not enabled, Orca uses all of the cells on the display, but some words might not be fully shown requiring the user to scroll to see the remainder.
en: Enable _word wrap
be: Уключыць _перанос слоў

en: Display Settings
be: Налады паказу

[ctx: braille dots]
note: Translators: This option refers to the dot or dots in braille which will be used to underline certain characters.
en: _None
be: _Няма

en: Selection Indicator
be: Індыкатар вылучэння

en: Hyperlink Indicator
be: Індыкатар гіперспасылкі

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements in that they are temporarily shown on the refreshable braille display. Upon removal of the message, the original contents of the braille display are restored. This checkbox allows the user to toggle this feat
en: Enable flash _messages
be: Уключыць _флэш-паведамленні

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: D_uration (secs):
be: П_рацягласць (сек):

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _persistent
be: Па_стаянныя паведамленні

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Messages are _detailed
be: _Падрабязныя паведамленні

note: Translators: Braille flash messages are similar in nature to notifications or announcements. They are most commonly used for Orca to communicate Orca-specific information to the user via braille, such as confirming the toggling of an Orca setting via command. The reason they are called flash message
en: Flash Message Settings
be: Налады флэш-паведамленняў

en: Braille
be: Брайль

en: Enable _key echo
be: Уключыць агучванне _клавіш

en: Enable _alphabetic keys
be: Уключыць клавішы л_ітар

en: Enable n_umeric keys
be: Уключыць клавішы _лічбаў

en: Enable _punctuation keys
be: Уключыць п_унктуацыйная клавішы

en: Enable _space
be: Уключыць агучванне _прабелаў

en: Enable _modifier keys
be: Уключыць клавішы-_мадыфікатары

en: Enable _function keys
be: Уключыць функц_ыянальныя клавішы

en: Enable ac_tion keys
be: Уключыць клавішы дзе_янняў

en: Enable _navigation keys
be: Уключыць клавішы _навігацыі

en: Enable echo by _word
be: Уключыць агучванне па с_ловах

en: Enable echo by _sentence
be: Уключыць агучванне па ск_азах

en: Echo
be: Агучванне

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
be: _Клавішы-мадыфікатары чытання з экрана:

en: Key Bindings
be: Прывязкі клавіш

en: Pronunciation Dictionary
be: Слоўнік вымаўленняў

en: _New entry
be: _Новы запіс

en: _Delete
be: _Выдаліць

en: Pronunciation
be: Вымаўленне

en: _Speak all
be: _Вымаўляць усё

en: Speak _none
be: _Нічога не вымаўляць

en: _Reset
be: _Скінуць

en: Text attributes
be: Атрыбуты тэксту

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _bottom button, move that attribute to the bottom of the list. The ordering in the 
en: Move to _bottom
be: Перамясціць у_ніз

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _down one button, move that attribute down one line in the list. The ordering in the l
en: Move _down one
be: Перамясціць на адну ўні_з

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _up one button, move that attribute up one line in the list. The ordering in the list 
en: Move _up one
be: Перамясціць на адну ўв_ерх

note: Translators:  This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _top button, move that attribute to the top of the list. The ordering in the list 
en: Move to _top
be: Перамясціць у_верх

en: Adjust selected attribute
be: Змяніць вылучаныя атрыбуты

en: Braille Indicator
be: Індыкатар Брайля

en: Text Attributes
be: Атрыбуты тэксту

note: Translators: this is a structure to assist in the generation of spoken military-style spelling.  For example, 'abc' becomes 'alpha bravo charlie'. It is a simple structure that consists of pairs of letter : word(s) where the letter and word(s) are separate by colons and each pair is separated by com
en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
be: а : аловак, б : бусел, в : вожык, г : гарбуз, д : драбіны, е : елка, ё : ёгурт, ж : жыта, з : збан, і : імя, й : і кароткае, к : кавун, л : лыжка, м : матыль, н : неба, о : опера, п : павук, р : рака, с : стужка, т : торба, у : узор, ў : у кароткае, ф : фарба, х : хата, ц : цукар, ч : човен, ш : шалік, ы : ы, ь: мяккі знак, ' : апостраф, э : экран, ю : юнак, я : язык

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the background color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background color
be: колер фона

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether to make the background color for each character the height of the highest font used on the current line, or the height of the font used for the current character. It will be a "true" or "false" value. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.ht
en: background full height
be: поўная вышыня фона

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the background color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background stipple
be: гравіраванне фона

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the direction of the text. Values are "none", "ltr" or "rtl". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: direction
be: напрамак

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is editable. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: editable
be: рэдагавальны

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the font family name of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: family name
be: назва сям'і шрыфтоў

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the foreground color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground color
be: колер пярэдняга плана

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the foreground color. It will be a "true" or "false" value. See http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground stipple
be: гравіраванне пярэдняга плана

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the effect applied to the font used by the text. See: http://www.w3.org/TR/2002/WD-css3-fonts-20020802/#font-effect http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: font effect
be: стыль шрыфту

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the indentation of the text (in pixels). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: indent
be: водступ

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs
en: mistake
be: памылка

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: this attribute specifies whether the text is invisible. It will be a "true" or "false" value. S
en: invisible
be: нябачны

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies how the justification of the text. Values are "left", "right", "center" or "fill". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: justification
be: раўнаванне

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the language that the text is written in. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: language
be: мова

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the left margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left margin
be: левае поле

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the height of the line of text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-line-height http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line height
be: вышыня радка

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute refers to the named style which is associated with the entire paragraph and which controls the default formatting (font, text size, alignment, etc.) of that paragraph. Examples of paragraph styles include "Heading 1", "Heading 2", "Caption", "Footnote", "Text Body", "Titl
en: paragraph style
be: стыль абзаца

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave above each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels above lines
be: пікселяў над радкамі

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave below each newline-terminated line. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels below lines
be: пікселяў пад радкамі

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave between wrapped lines inside the same newline-terminated line (paragraph). See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels inside wrap
be: пікселяў у пераносе

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the right margin. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right margin
be: правае поле

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the number of pixels that the text characters are risen above the baseline. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rise
be: узнятасць

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the scale of the characters. The value is a string representation of a double. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: scale
be: маштаб

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the size of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: size
be: памер

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the stretch of he text, if set. Values are "ultra_condensed", "extra_condensed", "condensed", "semi_condensed", "normal", "semi_expanded", "expanded", "extra_expanded" or "ultra_expanded". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: stretch
be: расцягнутасць

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is strike though (in other words, whether there is a line drawn through it). Values are "true" or "false". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: strike through
be: закрэсліванне

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the slant style of the text, if set. Values are "normal", "oblique" or "italic". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: style
be: стыль

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the decoration of the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-decoration http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text decoration
be: аздабленне тэксту

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the angle at which the text is displayed (i.e. rotated from the norm) and is represented in degrees of rotation. See: http://www.w3.org/TR/2003/CR-css3-text-20030514/#glyph-orientation-horizontal http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: text rotation
be: паварот тэксту

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the shadow effects applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-shadow http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text shadow
be: цень тэксту

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies whether the text is underlined. Values are "none", "single", "double" or "low". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: underline
be: падкрэсліванне

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the capitalization variant of the text, if set. Values are "normal" or "small_caps". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: variant
be: варыянт

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies what vertical alignment property has been applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: vertical align
be: вертыкальнае выраўноўванне

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the weight of the text. See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/fonts.html#propdef-font-weight
en: weight
be: вага

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the wrap mode of the text, if any. Values are "none", "char" or "word". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: wrap mode
be: рэжым пераносу

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the way the text is written. Values are "lr-tb", "rl-tb", "tb-rl", "tb-lr", "bt-rl", "bt-lr", "lr", "rl" and "tb". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttrib
en: writing mode
be: рэжым напісання

[ctx: textattr]
note: The following are the known values of some of these text attributes. These values were found in the Atk documentation at: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute No doubt there will be more, and as they are found, they can be added to this table so they can be translated.
en: true
be: праўда

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invisible", "editable", bg-full-height", "strikethrough", "bg-stipple" and "fg-stipple". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: false
be: мана

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect", "underline", "text-shadow", "wrap mode" and "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: none
be: няма

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: engrave
be: гравіраваны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: emboss
be: рэльефны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: outline
be: абрыс

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: overline
be: верхняе падкрэсліванне

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line through
be: закрэслены

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: blink
be: мігаціць

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-shadow". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: black
be: чорны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: single
be: асобнае

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: double
be: падвойнае

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: low
be: нізкае

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: char
be: сімвал

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: word
be: слова

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode." It corresponds to GTK_WRAP_WORD_CHAR, defined in the Gtk documentation as "Wrap text, breaking lines in between words, or if that is not enough, also between graphemes." See: http://developer.gnome.
en: word char
be: слова і знак

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ltr
be: ltr (злева направа)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rtl
be: rtl (справа налева)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left
be: лева

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right
be: права

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: center
be: сярэдзіна

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". In Gecko, when no justification has be explicitly set, they report a justification of "start".
en: no justification
be: без раўнавання

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: fill
be: запаўненне

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra condensed
be: вельмі моцна сціснуты

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra condensed
be: вельмі сціснуты

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: condensed
be: сціснуты

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi condensed
be: крыху сціснуты

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch" and "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: normal
be: звычайны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi expanded
be: крыху пашыраны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: expanded
be: пашыраны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra expanded
be: вельмі пашыраны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra expanded
be: вельмі моцна пашыраны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "variant". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: small caps
be: малыя літары

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: oblique
be: нахілены

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://developer.gnome.org/atk/stable/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: italic
be: курсіўны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Default
be: Прадвызначаны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Text body
be: Змест тэксту

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Heading
be: Загаловак

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: baseline
be: базавая лінія

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: sub
be: ніжні індэкс

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: super
be: верхні індэкс

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: top
be: верх

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-top
be: верх тэксту

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: middle
be: сярэдзіна

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: bottom
be: ніз

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-bottom
be: ніз тэксту

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align" and "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: inherit
be: па спадчыне

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr-tb
be: lr-tb (злева направа і зверху ўніз)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl-tb
be: rl-tb (справа налева і зверху ўніз)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-rl
be: tb-rl (зверху ўніз і справа налева)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-lr
be: tb-lr (зверху ўніз і злева направа)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-rl
be: bt-rl (знізу ўверх і справа налева)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-lr
be: bt-lr (знізу ўверх і злева направа)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr
be: lr (злева направа)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl
be: rl (справа налева)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb
be: tb (зверху ўніз)

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "strikethrough." It refers to the line style.
en: solid
be: суцэльны

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invalid". It is an indication that the text is not spelled correctly. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: This is the text-spelling attribute. See: http://wi
en: spelling
be: правапіс
