osinfo-db-tools - en to fr translation catalogue (43 entries)

en: Verbose progress information
fr: Informations étendues de progression

en: Export the osinfo-db user directory
fr: Exporter le dossier utilisateur osinfo-db

en: Export the osinfo-db local directory
fr: Exporter le dossier local osinfo-db

en: Export the osinfo-db system directory
fr: Exporter le dossier système osinfo-db

en: Export an osinfo-db custom directory
fr: Exporter le dossier personnalisé osinfo-db

en: Set version number of archive
fr: Modifier le numéro de version de l’archive

en: Export the osinfo-db root directory
fr: Exporter le dossier racine osinfo-db

en: License file
fr: Fichier licence

en: - Export database archive
fr: – Exporter une archive de la base de données

en: %s: error while parsing commandline options: %s
fr: %s : erreur lors de l’analyse des options de la ligne de commande : %s

en: %s: expected path to one archive file to export
fr: %s : chemin d’accès attendu à un fichier d’archive à exporter

en: Only one of --user, --local, --system & --dir can be used
fr: Seul un --user, --local, --system ou --dir peut être utilisé

en: Import into user directory
fr: Importer dans le dossier utilisateur

en: Import into local directory
fr: Importer dans le dossier local

en: Import into system directory
fr: Importer dans le dossier système

en: Import into custom directory
fr: Importer dans le dossier personnalisé

en: Installation root directory
fr: Importer dans le dossier racine

en: Import the latest osinfo-db from osinfo-db's website
fr: Importer la dernière version d’osinfo-db depuis le site d’osinfo-db

en: - Import database archive
fr: – Importer l’archive de la base de données

en: %s: expected path to one archive file to import
fr: %s : chemin attendu vers un fichier d’archive à importer

en: Report the user directory
fr: Signaler le dossier utilisateur

en: Report the local directory
fr: Signaler le dossier local

en: Report the system directory
fr: Signaler le dossier système

en: Report the custom directory
fr: Signaler le dossier personnalisé

en: Report against root directory
fr: Signaler le dossier racine

en: - Report database locations
fr: – Signaler l’emplacement de la base de données

en: %s: unexpected extra arguments
fr: %s : arguments supplémentaires inattendus

en: Unable to locate '%s' in any database location
fr: Impossible de localiser « %s » dans aucune base de données

en: Schema validity error %s
fr: Erreur de validation du schéma %s

en: Unable to create libxml parser
fr: Impossible de créer l’analyseur libxml

en: Unable to parse XML document '%s'
fr: Impossible d’analyser le document XML « %s »

en: Unable to validate XML document '%s'
fr: Impossible de valider le document XML « %s »

en: Processing '%s'...
fr: Traitement de « %s »…

en: Unable to create RNG parser for %s
fr: Impossible de créer l’analyseur Relax NG pour %s

en: Unable to parse RNG %s
fr: Impossible d’analyser « %s » avec Relax NG

en: Unable to create RNG validation context %s
fr: Impossible de créer le contexte de validation pour Relax NG %s

en: Validate files in user directory
fr: Valider les fichiers dans le dossier utilisateur

en: Validate files in local directory
fr: Valider les fichiers dans le dossier local

en: Validate files in system directory
fr: Valider les fichiers dans le dossier système

en: Validate files in custom directory
fr: Valider les fichiers dans le dossier personnalisé

en: - Validate XML documents
fr: – Valider les documents XML

en: Error while parsing commandline options: %s
fr: Erreur lors de l’analyse des options de ligne de commande : %s

en: Only one of --user, --local, --system, --dir or positional filenames can be used
fr: Seul un --user, --local, --system, --dir ou nom de fichier positionnel peut être utilisé
