osinfo-db-tools - en to tr translation catalogue (43 entries)

en: Verbose progress information
tr: Ayrıntılı ilerleme durumu bilgisi

en: Export the osinfo-db user directory
tr: osinfo-db kullanıcı dizinini dışa aktar

en: Export the osinfo-db local directory
tr: osinfo-db yerel dizinini dışa aktar

en: Export the osinfo-db system directory
tr: osinfo-db sistem dizinini dışa aktar

en: Export an osinfo-db custom directory
tr: Özel bir osinfo-db dizinini dışa aktar

en: Set version number of archive
tr: Arşiv sürüm numarasını ayarla

en: Export the osinfo-db root directory
tr: osinfo-db kök dizinini dışa aktar

en: License file
tr: Lisans dosyası

en: - Export database archive
tr: - Veri tabanı arşivini dışa aktar

en: %s: error while parsing commandline options: %s
tr: %s: komut satırı seçenekleri ayrıştırılırken hata oluştu: %s

en: %s: expected path to one archive file to export
tr: %s: dışa aktarmak için bir tane arşiv dosyası yolu bekleniyor

en: Only one of --user, --local, --system & --dir can be used
tr: --user, --local, --system ve --dir seçeneklerinden sadece biri kullanılabilir

en: Import into user directory
tr: Kullanıcı dizinine aktar

en: Import into local directory
tr: Yerel dizine aktar

en: Import into system directory
tr: Sistem dizinine aktar

en: Import into custom directory
tr: Özel dizine aktar

en: Installation root directory
tr: Kurulum kök dizini

en: Import the latest osinfo-db from osinfo-db's website
tr: En güncel osinfo-db'yi, osinfo-db'nin web sitesinden içe aktar

en: - Import database archive
tr: - Veri tabanı arşivini içe aktar

en: %s: expected path to one archive file to import
tr: %s: içe aktarmak için bir tane arşiv dosyası yolu bekleniyor

en: Report the user directory
tr: Kullanıcı dizinini bildir

en: Report the local directory
tr: Yerel dizini bildir

en: Report the system directory
tr: Sistem dizinini bildir

en: Report the custom directory
tr: Özel dizini bildir

en: Report against root directory
tr: Kök dizine göre bildir

en: - Report database locations
tr: - Veri tabanı konumlarını bildir

en: %s: unexpected extra arguments
tr: %s: beklenmeyen ekstra argümanlar

en: Unable to locate '%s' in any database location
tr: '%s' hiçbir veri tabanı konumunda bulunamıyor

en: Schema validity error %s
tr: Şema doğrulama hatası %s

en: Unable to create libxml parser
tr: libxml ayrıştırıcısı oluşturulamıyor

en: Unable to parse XML document '%s'
tr: '%s' XML belgesi ayrıştırılamıyor

en: Unable to validate XML document '%s'
tr: '%s' XML belgesi doğrulanamıyor

en: Processing '%s'...
tr: '%s' işleniyor...

en: Unable to create RNG parser for %s
tr: %s için RNG ayrıştırıcısı oluşturulamıyor

en: Unable to parse RNG %s
tr: RNG %s ayrıştırılamıyor

en: Unable to create RNG validation context %s
tr: %s RNG doğrulama bağlamı oluşturulamıyor

en: Validate files in user directory
tr: Kullanıcı dizinindeki dosyaları doğrula

en: Validate files in local directory
tr: Yerel dizindeki dosyaları doğrula

en: Validate files in system directory
tr: Sistem dizinindeki dosyaları doğrula

en: Validate files in custom directory
tr: Özel dizindeki dosyaları doğrula

en: - Validate XML documents
tr: - XML belgelerini doğrula

en: Error while parsing commandline options: %s
tr: Komut satırı seçenekleri ayrıştırılırken hata oluştu: %s

en: Only one of --user, --local, --system, --dir or positional filenames can be used
tr: --user, --local, --system, --dir veya konumsal dosya adlarından sadece biri kullanılabilir
