osinfo-db - en to tr translation catalogue (108 entries)

en: keyboard
tr: klavye

en: Qemu/KVM
tr: QEMU/KVM

en: mouse
tr: fare

en: Alpine Linux Project
tr: Alpine Linux Projesi

en: Asianux Project
tr: Asianux Projesi

en: Asianux unknown
tr: Asianux bilinmeyen

en: Circle Linux 8 Unknown
tr: Circle Linux 8 Bilinmeyen

en: Circle Linux Project
tr: Circle Linux Projesi

en: Circle Linux 9 Unknown
tr: Circle Linux 9 Bilinmeyen

en: Circle Linux Unknown
tr: Circle Linux Bilinmeyen

en: Debian Project
tr: Debian Projesi

en: Debian 10 (Generic)
tr: Debian 10 (Genel)

en: Debian 10 (Generic Cloud)
tr: Debian 10 (Bulut, Genel)

en: Debian 10 (No Cloud)
tr: Debian 10 (NoCloud)

en: Debian 11 (Generic)
tr: Debian 11 (Genel)

en: Debian 11 (Generic Cloud)
tr: Debian 11 (Bulut, Genel)

en: Debian 11 (No Cloud)
tr: Debian 11 (NoCloud)

en: Debian 12 (Generic)
tr: Debian 12 (Genel)

en: Debian 12 (Generic Cloud)
tr: Debian 12 (Bulut, Genel)

en: Debian 12 (No Cloud)
tr: Debian 12 (NoCloud)

en: DragonFlyBSD Project
tr: DragonFlyBSD Projesi

en: Endless OS Arabic
tr: Endless OS Arapça

en: Endless OS Bengali
tr: Endless OS Bengalce

en: Endless OS English
tr: Endless OS İngilizce

en: Endless OS Spanish
tr: Endless OS İspanyolca

en: Endless OS Spanish (Guatemala)
tr: Endless OS İspanyolca (Guatemala)

en: Endless OS Spanish (Mexico)
tr: Endless OS İspanyolca (Meksika)

en: Endless OS French
tr: Endless OS Fransızca

en: Endless OS Indonesian
tr: Endless OS Endonezce

en: Endless OS Portuguese (Brazil)
tr: Endless OS Portekizce (Brezilya)

en: Endless OS Thai
tr: Endless OS Tayca

en: Endless OS Vietnamese
tr: Endless OS Vietnamca

en: Endless OS Chinese (China)
tr: Endless OS Çince (Çin)

en: Endless OS Southeast Asia
tr: Endless OS Güneydoğu Asya

en: Endless OS (other)
tr: Endless OS (diğer)

en: Endless OS Bangla
tr: Endless OS Bengalce

en: Fedora Project
tr: Fedora Projesi

en: FreeBSD Project
tr: FreeBSD Projesi

en: FreeDOS 1.2 "Standard" Installer
tr: FreeDOS 1.2 "Standard" Kurucu

en: FreeDOS 1.2 "Legacy" Installer
tr: FreeDOS 1.2 "Legacy" Kurucu

en: FreeDOS 1.3 "Standard" Installer
tr: FreeDOS 1.3 "Standard" Kurucu

en: FreeDOS 1.3 "Legacy" Installer
tr: FreeDOS 1.3 "Legacy" Kurucu

en: Freenix Project
tr: Freenix Projesi

en: Gentoo Foundation
tr: Gentoo Vakfı

en: GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Guix Contributors
tr: Guix'e Katkıda Bulunanlar

en: Guix Hurd Latest
tr: Guix Hurd En Güncel

en: Guix latest
tr: Guix en güncel

en: Hyperbola Project
tr: Hyperbola Projesi

en: Generic Linux 2016
tr: Genel Linux 2016

en: Generic Linux 2018
tr: Genel Linux 2018

en: Generic Linux 2020
tr: Genel Linux 2020

en: Generic Linux 2022
tr: Genel Linux 2022

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: MIRACLE LINUX 9 Unknown
tr: MIRACLE LINUX 9 Bilinmeyen

en: NetBSD Project
tr: NetBSD Projesi

en: NetBSD 8.1 Network Install
tr: NetBSD 8.1 Ağ Üzerinden Kurulum

en: NetBSD 8.2 Network Install
tr: NetBSD 8.2 Ağ Üzerinden Kurulum

en: NetBSD 8.2 Network Install (Serial Console)
tr: NetBSD 8.2 Ağ Üzerinden Kurulum (Seri Konsol)

en: NetBSD 9.0 Network Install
tr: NetBSD 9.0 Ağ Üzerinden Kurulum

en: NetBSD 9.0 Network Install (Serial Console)
tr: NetBSD 9.0 Ağ Üzerinden Kurulum (Seri Konsol)

en: NixOS 20.03 (minimal installation CD)
tr: NixOS 20.03 (asgari kurulum CD'si)

en: NixOS 20.03 (Plasma 5 installation CD)
tr: NixOS 20.03 (Plasma 5 kurulum CD'si)

en: NixOS 20.09 (minimal installation CD)
tr: NixOS 20.09 (asgari kurulum CD'si)

en: NixOS 20.09 (GNOME installation CD)
tr: NixOS 20.09 (GNOME kurulum CD'si)

en: NixOS 20.09 (Plasma 5 installation CD)
tr: NixOS 20.09 (Plasma 5 kurulum CD'si)

en: NixOS 21.05 (minimal installation CD)
tr: NixOS 21.05 (asgari kurulum CD'si)

en: NixOS 21.05 (GNOME installation CD)
tr: NixOS 21.05 (GNOME kurulum CD'si)

en: NixOS 21.05 (Plasma 5 installation CD)
tr: NixOS 21.05 (Plasma 5 kurulum CD'si)

en: NixOS 21.11 (minimal installation CD)
tr: NixOS 21.11 (asgari kurulum CD'si)

en: NixOS 21.11 (GNOME installation CD)
tr: NixOS 21.11 (GNOME kurulum CD'si)

en: NixOS 21.11 (Plasma 5 installation CD)
tr: NixOS 21.11 (Plasma 5 kurulum CD'si)

en: NixOS 22.05 (minimal installation CD)
tr: NixOS 22.05 (asgari kurulum CD'si)

en: NixOS 22.05 (GNOME installation CD)
tr: NixOS 22.05 (GNOME kurulum CD'si)

en: NixOS 22.05 (Plasma 5 installation CD)
tr: NixOS 22.05 (Plasma 5 kurulum CD'si)

en: NixOS 22.11 (minimal installation CD)
tr: NixOS 22.11 (asgari kurulum CD'si)

en: NixOS 22.11 (GNOME installation CD)
tr: NixOS 22.11 (GNOME kurulum CD'si)

en: NixOS 22.11 (Plasma 5 installation CD)
tr: NixOS 22.11 (Plasma 5 kurulum CD'si)

en: NixOS 23.05 (minimal installation CD)
tr: NixOS 23.05 (asgari kurulum CD'si)

en: NixOS 23.05 (GNOME installation CD)
tr: NixOS 23.05 (GNOME kurulum CD'si)

en: NixOS 23.05 (Plasma 5 installation CD)
tr: NixOS 23.05 (Plasma 5 kurulum CD'si)

en: NixOS 23.11 (minimal installation CD)
tr: NixOS 23.11 (asgari kurulum CD'si)

en: NixOS 23.11 (GNOME installation CD)
tr: NixOS 23.11 (GNOME kurulum CD'si)

en: NixOS 23.11 (Plasma 5 installation CD)
tr: NixOS 23.11 (Plasma 5 kurulum CD'si)

en: NixOS Unstable (minimal installation CD)
tr: NixOS Unstable (asgari kurulum CD'si)

en: NixOS Unstable (GNOME installation CD)
tr: NixOS Unstable (GNOME kurulum CD'si)

en: NixOS Unstable (Plasma 5 installation CD)
tr: NixOS Unstable (Plasma 5 kurulum CD'si)

en: OpenBSD Project
tr: OpenBSD Projesi

en: Oracle Linux 9 Unknown
tr: Oracle Linux 9 Bilinmeyen

en: Red Hat Enterprise Linux 6 Unknown
tr: Red Hat Enterprise Linux 6 Bilinmeyen

en: Red Hat Enterprise Linux 7 Unknown
tr: Red Hat Enterprise Linux 7 Bilinmeyen

en: Red Hat Enterprise Linux 7.4 Alternate Architectures
tr: Red Hat Enterprise Linux 7.4 Alternatif Mimariler

en: Red Hat Enterprise Linux 7.5 Alternate Architectures
tr: Red Hat Enterprise Linux 7.5 Alternatif Mimariler

en: Red Hat Enterprise Linux 7.6 Alternate Architectures
tr: Red Hat Enterprise Linux 7.6 Alternatif Mimariler

en: Red Hat Enterprise Linux 8 Unknown
tr: Red Hat Enterprise Linux 8 Bilinmeyen

en: Red Hat Enterprise Linux 9 Unknown
tr: Red Hat Enterprise Linux 9 Bilinmeyen

en: Red Hat Enterprise Linux Unknown
tr: Red Hat Enterprise Linux Bilinmeyen

en: Rocky Linux 8 Unknown
tr: Rocky Linux 8 Bilinmeyen

en: Rocky Linux 9 Unknown
tr: Rocky Linux 9 Bilinmeyen

en: Rocky Linux Unknown
tr: Rocky Linux Bilinmeyen

en: Scientific Linux 7 Unknown
tr: Scientific Linux 7 Bilinmeyen

en: Slackware Linux Project
tr: Slackware Linux Projesi

en: SUSE CaaS Platform Unknown
tr: SUSE CaaS Platform Bilinmeyen

en: SUSE Linux Enterprise 15 Unknown
tr: SUSE Linux Enterprise 15 Bilinmeyen

en: SUSE Linux Enterprise Unknown
tr: SUSE Linux Enterprise Bilinmeyen

en: SUSE Linux Enterprise Desktop 12 Unknown
tr: SUSE Linux Enterprise Desktop 12 Bilinmeyen

en: SUSE Linux Enterprise Server 12 Unknown
tr: SUSE Linux Enterprise Server 12 Bilinmeyen

en: The Trisquel Project
tr: Trisquel Projesi
