osinfo-db - en to uk translation catalogue (111 entries)

en: keyboard
uk: клавіатура

en: mouse
uk: миша

en: tablet
uk: планшет

en: Alpine Linux Project
uk: Проєкт Alpine Linux

en: Asianux Project
uk: Проєкт Asianux

en: Asianux unknown
uk: Невідома Asianux

en: Circle Linux 8 Unknown
uk: Circle Linux 8, невідома

en: Circle Linux Project
uk: Проєкт Circle Linux

en: Circle Linux 9 Unknown
uk: Circle Linux 9, невідома

en: Circle Linux Unknown
uk: Circle Linux, невідома

en: Intel Corporation
uk: Корпорація Intel

en: Debian Project
uk: Проєкт Debian

en: Debian 10 (Generic)
uk: Debian 10 (типовий)

en: Debian 10 (Generic Cloud)
uk: Debian 10 (типовий, хмарний)

en: Debian 10 (No Cloud)
uk: Debian 10 (без хмари)

en: Debian 11 (Generic)
uk: Debian 11 (типовий)

en: Debian 11 (Generic Cloud)
uk: Debian 11 (типовий, хмарний)

en: Debian 11 (No Cloud)
uk: Debian 11 (без хмари)

en: Debian 12 (Generic)
uk: Debian 12 (типовий)

en: Debian 12 (Generic Cloud)
uk: Debian 12 (типовий, хмарний)

en: Debian 12 (No Cloud)
uk: Debian 12 (без хмари)

en: DragonFlyBSD Project
uk: Проєкт DragonFlyBSD

en: Endless OS Spanish (Guatemala)
uk: Endless OS Spanish (Гватемала)

en: Endless OS Spanish (Mexico)
uk: Endless OS Spanish (Мексика)

en: Endless OS Portuguese (Brazil)
uk: Endless OS Portuguese (Бразилія)

en: Endless OS Chinese (China)
uk: Endless OS Chinese (Китай)

en: Endless OS (other)
uk: Endless OS (інша)

en: Fedora Project
uk: Проєкт Fedora

en: Fedora 27 Workstation
uk: Fedora 27 для робочих станцій

en: Fedora 27 Server
uk: Fedora 27 сервер

en: Fedora 28 Workstation
uk: Fedora 28 для робочих станцій

en: Fedora 28 Server
uk: Fedora 28 сервер

en: Fedora 29 Workstation
uk: Fedora 29 для робочих станцій

en: Fedora 29 Server
uk: Fedora 29 сервер

en: Fedora 30 Workstation
uk: Fedora 30 для робочих станцій

en: Fedora Rawhide Workstation
uk: Fedora Rawhide для робочих станцій

en: Fedora Rawhide Server
uk: Fedora Rawhide сервер

en: FreeBSD Project
uk: Проєкт FreeBSD

en: FreeDOS 1.2 "Standard" Installer
uk: Встановлювач FreeDOS 1.2 «Standard»

en: FreeDOS 1.2 "Legacy" Installer
uk: Встановлювач FreeDOS 1.2 «Legacy»

en: FreeDOS 1.3 "Standard" Installer
uk: Встановлювач FreeDOS 1.3 «Standard»

en: FreeDOS 1.3 "Legacy" Installer
uk: Встановлювач FreeDOS 1.3 «Legacy»

en: Freenix Project
uk: Проєкт Freenix

en: Gentoo Foundation
uk: Фундація Gentoo

en: GNOME Project
uk: Проєкт GNOME

en: Guix Contributors
uk: Учасники розробки Guix

en: Guix Hurd Latest
uk: Guix Hurd найсвіжіший

en: Guix latest
uk: Guix найсвіжіший

en: Haiku Nightly
uk: Нічна версія Haiku

en: Hyperbola Project
uk: Проєкт Hyperbola

en: Generic Linux 2016
uk: Типовий Linux 2016

en: Generic Linux 2018
uk: Типовий Linux 2018

en: Generic Linux 2020
uk: Типовий Linux 2020

en: Generic Linux 2022
uk: Типовий Linux 2022

en: Unknown
uk: Невідома

en: Microsoft Corporation
uk: Корпорація Microsoft

en: Microsoft Windows 10 Enterprise (Long Term Servicing Branch) Evaluation
uk: Microsoft Windows 10 Enterprise (Long Term Servicing Branch) тестова версія

en: Windows Server 2012 for HyperV
uk: Windows Server 2012 для HyperV

en: Windows Server 2012 R2 for HyperV
uk: Windows Server 2012 R2 для HyperV

en: Windows Server 2016 for HyperV
uk: Windows Server 2016 для HyperV

en: MIRACLE LINUX 9 Unknown
uk: MIRACLE LINUX 9, невідома

en: NetBSD Project
uk: Проєкт NetBSD

en: NetBSD 8.1 Network Install
uk: NetBSD 8.1 для встановлення з мережі

en: NetBSD 8.2 Network Install
uk: NetBSD 8.2 для встановлення з мережі

en: NetBSD 8.2 Network Install (Serial Console)
uk: NetBSD 8.2 для встановлення з мережі

en: NetBSD 9.0 Network Install
uk: NetBSD 9.0 для встановлення з мережі

en: NetBSD 9.0 Network Install (Serial Console)
uk: NetBSD 9.0 для встановлення з мережі (послідовна консоль)

en: NixOS 20.03 (minimal installation CD)
uk: NixOS 20.03 (мінімальний КД для встановлення)

en: NixOS 20.03 (Plasma 5 installation CD)
uk: NixOS 20.03 (КД для встановлення з Плазмою 5)

en: NixOS 20.09 (minimal installation CD)
uk: NixOS 20.09 (мінімальний КД для встановлення)

en: NixOS 20.09 (GNOME installation CD)
uk: NixOS 20.09 (КД для встановлення з GNOME)

en: NixOS 20.09 (Plasma 5 installation CD)
uk: NixOS 20.09 (КД для встановлення з Плазмою 5)

en: NixOS 21.05 (minimal installation CD)
uk: NixOS 21.05 (мінімальний КД для встановлення)

en: NixOS 21.05 (GNOME installation CD)
uk: NixOS 21.05 (КД для встановлення з GNOME)

en: NixOS 21.05 (Plasma 5 installation CD)
uk: NixOS 21.05 (КД для встановлення з Плазмою 5)

en: NixOS 21.11 (minimal installation CD)
uk: NixOS 21.11 (мінімальний КД для встановлення)

en: NixOS 21.11 (GNOME installation CD)
uk: NixOS 21.11 (КД для встановлення з GNOME)

en: NixOS 21.11 (Plasma 5 installation CD)
uk: NixOS 21.11 (КД для встановлення з Плазмою 5)

en: NixOS 22.05 (minimal installation CD)
uk: NixOS 22.05 (мінімальний КД для встановлення)

en: NixOS 22.05 (GNOME installation CD)
uk: NixOS 22.05 (КД для встановлення з GNOME)

en: NixOS 22.05 (Plasma 5 installation CD)
uk: NixOS 22.05 (КД для встановлення з Плазмою 5)

en: NixOS 22.11 (minimal installation CD)
uk: NixOS 22.11 (мінімальний КД для встановлення)

en: NixOS 22.11 (GNOME installation CD)
uk: NixOS 22.11 (КД для встановлення з GNOME)

en: NixOS 22.11 (Plasma 5 installation CD)
uk: NixOS 22.11 (КД для встановлення з Плазмою 5)

en: NixOS 23.05 (minimal installation CD)
uk: NixOS 23.05 (мінімальний КД для встановлення)

en: NixOS 23.05 (GNOME installation CD)
uk: NixOS 23.05 (КД для встановлення з GNOME)

en: NixOS 23.05 (Plasma 5 installation CD)
uk: NixOS 23.05 (КД для встановлення з Плазмою 5)

en: NixOS Unstable
uk: NixOS нестабільна

en: NixOS Unstable (minimal installation CD)
uk: NixOS нестабільна (мінімальний КД для встановлення)

en: NixOS Unstable (GNOME installation CD)
uk: NixOS нестабільна (КД з GNOME для встановлення)

en: NixOS Unstable (Plasma 5 installation CD)
uk: NixOS нестабільна (КД для встановлення з Плазмою 5)

en: OpenBSD Project
uk: Проєкт OpenBSD

en: Red Hat Enterprise Linux 6 Unknown
uk: Red Hat Enterprise Linux 6 невідома

en: Red Hat Enterprise Linux 7 Unknown
uk: Red Hat Enterprise Linux 7 невідома

en: Red Hat Enterprise Linux 7.4 Alternate Architectures
uk: Red Hat Enterprise Linux 7.4 альтернативної архітектури

en: Red Hat Enterprise Linux 7.5 Alternate Architectures
uk: Red Hat Enterprise Linux 7.5 альтернативної архітектури

en: Red Hat Enterprise Linux 7.6 Alternate Architectures
uk: Red Hat Enterprise Linux 7.6 альтернативної архітектури

en: Red Hat Enterprise Linux 8 Unknown
uk: Red Hat Enterprise Linux 8 невідома

en: Red Hat Enterprise Linux 9 Unknown
uk: Red Hat Enterprise Linux 9 невідома

en: Red Hat Enterprise Linux Unknown
uk: Red Hat Enterprise Linux невідома

en: Rocky Linux 8 Unknown
uk: Rocky Linux 8, невідома

en: Rocky Linux 9 Unknown
uk: Rocky Linux 9, невідома

en: Rocky Linux Unknown
uk: Rocky Linux, невідома

en: Slackware Linux Project
uk: Проєкт Slackware Linux

en: Slackware -current
uk: Slackware-current

en: SUSE CaaS Platform Unknown
uk: SUSE CaaS Platform невідома

en: SUSE Linux Enterprise 15 Unknown
uk: SUSE Linux Enterprise 15 невідома

en: SUSE Linux Enterprise Unknown
uk: SUSE Linux Enterprise невідома

en: SUSE Linux Enterprise Desktop 12 Unknown
uk: SUSE Linux Enterprise Desktop 12 невідома

en: SUSE Linux Enterprise Server 12 Unknown
uk: SUSE Linux Enterprise Server 12 невідома

en: The Trisquel Project
uk: Проєкт Trisquel
