Osmo - en to cs translation catalogue (654 entries)

en: Colors
cs: Barvy

en: Color of contact tags
cs: Barva popisku u kontaktů

en: Color of links
cs: Barva odkazů

en: Font size
cs: Velikost písma

en: Name font size
cs: Velikost písma jmen

en: Item font size
cs: Písmo položky

en: Photo size
cs: Velikost fotografie

en: Small
cs: malá

en: Medium
cs: střední

en: Large
cs: velká

en: Hide group column
cs: Skrýt sloupec skupiny

en: Maps provider
cs: Poskytovatel mapových podkladů

en: Age
cs: Věk

en: Birthday date
cs: Datum narození

en: Zodiac sign
cs: Znamení zvěrokruhu

en: Contacts
cs: Kontakty

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Miscellaneous
cs: Ostatní

en: Groups
cs: Skupiny

en: Visible columns in birthday browser
cs: Viditelné sloupce v prohlížeči narozenin

en: Algorithm
cs: Algoritmus

en: Hashing
cs: Hash

en: Compression
cs: Komprese

en: Ratio
cs: Poměr

en: Fast
cs: Rychlá

en: Good
cs: Střední

en: Best
cs: Nejlepší

en: Type
cs: Typ

en: Category
cs: Kategorie

en: Last changes
cs: Poslední změny

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Remember the last selected category
cs: Zapamatovat si poslední vybranou kategorii

en: Use system format for date and time
cs: Formát data a času stejný jako v systému

en: Notes
cs: Poznámky

en: Encryption
cs: Šifrování

en: Visible columns
cs: Viditelné sloupce

en: Categories
cs: Kategorie

en: Notes options
cs: Nastavení poznámek

en: Jump to date
cs: Jít na datum

en: Day
cs: Den

en: Month
cs: Měsíc

en: Year
cs: Rok

en: Select a font...
cs: Vybrat písmo ...

en: None
cs: Není

en: All items
cs: Všechny soubory

en: Question
cs: Dotaz

en: Information
cs: Informace

en: Error
cs: Chyba

en: Warning
cs: Varování

en: Selected file exist! Overwrite?
cs: Vybraný soubor existuje! Přepsat?

en: Selected contact will be removed.
cs: Vybraný kontakt bude odstraněn.

en: Are you sure?
cs: Opravdu pokračovat?

en: No date
cs: Žádné datum

en: Select photo
cs: Vybrat fotografii

en: Address
cs: Adresa

en: Postcode
cs: PSČ

en: City
cs: Město

en: State
cs: Stát

en: Country
cs: Země

en: Edit contact
cs: Upravit kontakt

en: Add contact
cs: Přidat kontakt

en: Personal
cs: Osobní

en: Group
cs: Skupina

en: Home
cs: Domov

en: Work
cs: Zaměstnání

en: Phones
cs: Telefony

en: Additional info
cs: Další informace

en: no entries
cs: žádné záznamy

en: entry | entries
cs[0]: záznam
cs[1]: záznamy
cs[2]: záznamů

en: Calendar notes
cs: Poznámky kalendáře

en: Search
cs: Vyhledávání

en: Filter
cs: Filtr

en: Current month
cs: Aktuální měsíc

en: Selected month
cs: Vybraný měsíc

en: Current year
cs: Příští rok

en: Selected year
cs: Vybraný rok

en: Selected month and year
cs: Vybraný rok a měsíc

en: All notes
cs: Všechny poznámky

en: Case sensitive
cs: Rozlišuje velikost písmen

en: Strikethrough past day notes
cs: Přeškrtnout prošlé poznámky

en: Date
cs: Datum

en: Note
cs: Poznámka

en: Rat
cs: Krysa

en: Ox
cs: Buvol

en: Tiger
cs: Tygr

en: Hare
cs: Zajíc

en: Dragon
cs: Drak

en: Snake
cs: Had

en: Horse
cs: Kůň

en: Sheep
cs: Ovce

en: Monkey
cs: Opice

en: Fowl
cs: Kohout

en: Dog
cs: Pes

en: Pig
cs: Vepř

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Aquarius
cs: Vodnář

en: Pisces
cs: Ryba

en: Aries
cs: Beran

en: Taurus
cs: Býk

en: Gemini
cs: Blíženci

en: Cancer
cs: Rak

en: Leo
cs: Lev

en: Virgo
cs: Panna

en: Libra
cs: Váhy

en: Scorpio
cs: Štír

en: Sagittarius
cs: Střelec

en: Capricorn
cs: Kozoroh

en: Osmo has to be restarted to take effect.
cs: Je třeba restartovat Osmo k provedení změny.

en: Layout
cs: Vzhled

en: Vertical
cs: Svisle

en: Horizontal
cs: Vodorovně

en: Tabs position
cs: Pozice záložek

en: Left
cs: Vlevo

en: Right
cs: Vpravo

en: Top
cs: Nahoře

en: Bottom
cs: Dole

en: Disable underline in links
cs: Vypnout podtrhávání odkazů

en: Show exit button in toolbar
cs: Zobrazit tlačítko ukončení v panelu

en: At least one module must be visible.
cs: Minimálně jeden modul musí být viditelný.

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Tasks
cs: Úkoly

en: Override locale settings
cs: Potlačit nastavení jazyka

en: Date format
cs: Formát data

en: DD-MM-YYYY
cs: dd-mm-rrrr

en: MM-DD-YYYY
cs: mm-dd-rrrr

en: YYYY-MM-DD
cs: rrrr-mm-dd

en: YYYY-DD-MM
cs: rrrr-dd-mm

en: Time format
cs: Formát času

en: hours
cs: hodin

en: Spell checker language
cs: Slovník kontroly jazyka

en: Enable tooltips
cs: Zobrazovat tipy

en: Remember last selected page
cs: Pamatovat si poslední vybranou stranu

en: Save data after every modification
cs: Uložit data po každé změně

en: Web browser
cs: Webový prohlížeč

en: E-mail client
cs: E-mailový klient

en: Sound player
cs: Přehrávač zvuku

en: The %s pattern will be replaced with web address
cs: Výraz %s bude nahrazen webovou adresou

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
cs: Výraz %s bude nahrazen emailovou adresou

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
cs: Výraz %s bude nahrazen zvukovým souborem

en: Enable system tray
cs: Zobrazovat ikonu v liště

en: Start minimised
cs: Skrýt po startu

en: Ignore day note events
cs: Ignorovat události v denních poznámkách

en: General
cs: Nastavení

en: Hide
cs: Skrýt

en: Helpers
cs: Pomocníci

en: System tray
cs: Systémová lišta

en: Preferences
cs: Nastavení

en: abbreviated weekday name
cs: zkrácený název dne

en: full weekday name
cs: plný název dne

en: abbreviated month name
cs: zkrácený název měsíce

en: full month name
cs: plný název měsíce

en: day of the month
cs: den v měsíci

en: MM/DD/YY
cs: mm/dd/rr

en: day of the month without leading zeros
cs: den měsíce bez počáteční nuly

en: month | months
cs[0]: měsíc
cs[1]: měsíce
cs[2]: měsíců

en: year without century
cs: rok bez století

en: year with century
cs: rok se stoletím

en: Date header format
cs: Formát hlavičky data

en: Set default format
cs: Nastavit výchozí formát

en: Date format syntax
cs: Formát data

en: Day note marker
cs: Značení události dne

en: Event marker
cs: Označení událostí

en: Circle
cs: Kruh

en: Ellipse
cs: Elipsa

en: Wave
cs: Vlnka

en: Current day marker
cs: Značení dnešního dne

en: Arrow
cs: Šipka

en: Free-hand circle
cs: Ručně kreslený kruh

en: Weekend days color
cs: Barva dní víkendu

en: Cursor color
cs: Barva kurzoru

en: Event marker color
cs: Barva událostí

en: Current day marker color
cs: Barva aktuálního dne

en: Birthday marker color
cs: Barva označení narozenin

en: Date font
cs: Písmo data

en: Calendar font
cs: Písmo kalendáře

en: Note font
cs: Písmo poznámek

en: Enable block cursor
cs: Podbarvení vybraného dne v kalendáři

en: Cursor thickness
cs: Tloušťka ohraničení vybraného dne

en: Thin
cs: slabé

en: Thick
cs: silné

en: Edit category
cs: Upravit kategorii

en: Color
cs: Barva

en: Name
cs: Jméno

en: Select ICS file
cs: Vybrat ICS soubor

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: Calendar files (*.ics)
cs: Soubory kalendáře (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
cs: Upravit ICAL parametry

en: Filename
cs: Jméno souboru

en: Options
cs: Nastavení

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Valid
cs: Platný

en: Description
cs: Popis

en: Full date
cs: Plné datum

en: Mark
cs: Označit

en: Week start on Monday
cs: Týden začíná v pondělí

en: Show day names
cs: Zobrazit jména dní

en: No month change
cs: Neměnit měsíc

en: Show week numbers
cs: Zobrazit číslo týdne

en: Simple view in full-year calendar
cs: Krátké popisy ročního kalendáře

en: Enable auxilary calendars
cs: Zapnout malé kalendáře

en: Ascending sorting in day notes browser
cs: Vzestupné řazení při prohlížeči denních poznámek

en: Enable spell checker in day notes
cs: Zapnout kontrolu jazyka u denních poznámek

en: Current time
cs: Aktuální čas

en: Show seconds
cs: Zobrazit sekundy

en: Day number
cs: Číslo dne

en: Today distance
cs: Od dnešního dne

en: Marked days
cs: Označených dní

en: Week number
cs: Číslo týdne

en: Weekend days
cs: Víkendových dnů

en: Day category
cs: Kategorie dne

en: Moon phase
cs: Fáze měsíce

en: Day notes
cs: Poznámky na den

en: Day categories
cs: Kategorie dní

en: iCalendar files
cs: Soubory iCalendar

en: Show in day info panel
cs: Zobrazit v panelu informací

en: Tasks list
cs: Seznam úkolů

note: TRANSLATORS: "No." is an abbreviation of word "number"
en: No.
cs: č.

en: Summary
cs: Popis

en: Due date
cs: Datum

en: Priority
cs: Priorita

en: Error printing
cs: Chyba tisku

en: No birthdays defined
cs: Narozeniny nejsou určeny

en: Birthdays list
cs: Seznam narozenin

en: Days to birthday
cs: Dnů do narozenin

en: today
cs: dnes

en: Select CSV file
cs: Vybrat CSV soubor

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
cs: CVS (hodnoty oddělené čárkou) soubor (*.csv)

en: Please select file first.
cs: Nejprve je třeba vybrat soubor.

en: Import contacts
cs: Importovat kontakty

en: Import type
cs: Typ pro import

en: File
cs: Soubor

en: Input filename
cs: Jméno vstupního souboru

en: Import
cs: Importovat

en: Nothing to import.
cs: Není co importovat.

en: contact added | contacts added
cs[0]: kontakt přidán
cs[1]: kontakty přidány
cs[2]: kontaktů přidáno

en: of
cs: z

en: Record
cs: Záznam

en: Number fields per record
cs: Počet polí na záznam

en: Use first record as header
cs: Použít první záznam jako hlavičku

en: Field type
cs: Typ pole

en: Value
cs: Hodnota

en: No records found in selected file.
cs: Ve vybraném souboru nebyly nalezeny žádné hodnoty.

en: Cannot read file.
cs: Nelze číst soubor.

en: Cannot open file.
cs: Nelze otevřít soubor.

en: Show calendar
cs: Zobrazit kalendář

en: Show tasks
cs: Zobrazit úkoly

en: Show contacts
cs: Zobrazit kontakty

en: Show notes
cs: Zobrazit poznámky

en: Show options
cs: Zobrazit nastavení

en: Quit
cs: Ukončit

en: Show small calendar window
cs: Zobrazit malé okno kalendáře

en: Check for events since last run
cs: Zkontrolovat události od posledního spuštění

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
cs: V kolika nadcházejících dnech hledat události (přednastaveno: 0)

en: Set absolute path for settings and data files
cs: Nastavit absolutní cestu ke konfiguračním a datovým souborům

en: Match contacts with given string
cs: Vyhledat kontakty podle zadaného výrazu

en: ERROR: Cannot create config files
cs: CHYBA: Nelze zapsat konfigurační soubory

en: Another copy of OSMO is already running.
cs: Již běží jiná kopie programu OSMO.

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
cs: Současné používání dvou a více spuštěných kopií programu OSMO může zapříčinit ztrátu dat.

en: Do you really want to continue?
cs: Opravdu si přejete pokračovat?

en: Low
cs: Nízká

en: High
cs: Vysoká

en: Done!
cs: Hotovo!

en: contact exported | contacts exported
cs[0]: kontakt exportován
cs[1]: kontakty exportovány
cs[2]: kontaktů exportováno

en: Cannot create file.
cs: Nelze vytvořit soubor.

en: Select output file
cs: Vybrat výstupní soubor

en: Export contacts
cs: Exportovat kontakty

en: Output format
cs: Výstupní formát

en: Add header
cs: Přidat hlavičku

en: Fields to export
cs: Pole pro export

en: All
cs: Vše

en: Invert
cs: Prohodit

en: Select fields
cs: Vybrat pole

en: Output filename
cs: Jméno výstupního souboru

en: Export
cs: Exportovat

en: Color of items that are due today
cs: Barva záznamů na dnešní den

en: Color of items that are due in the next 7 days
cs: Barva záznamů na příštích 7 dní

en: Color of items that are past due
cs: Barva záznamů v minulosti

en: Task info font
cs: Písmo detailů úkolu

en: Show in bold tasks with high priority
cs: Úkoly s vysokou prioritou zobrazit tučně

en: Hide completed tasks
cs: Skrýt splněné úkoly

en: Delete completed tasks without confirmation
cs: Mazat splněné úkoly bez potvrzení

en: Add new task when double clicked on tasks list
cs: Přidat nový úkol po dvojkliku na seznam úkolů

en: Postpone time
cs: Pozdržet čas

en: minutes
cs: minuty

en: 0 for disable
cs: 0 pro vypnutí

en: Repeat sound alarm
cs: Opakovat zvukový alarm

en: times
cs: časy

en: Global notification command
cs: Všeobecný příkaz pro oznamování

en: Tasks options
cs: Nastavení úkolů

en: Reminder options
cs: Možnosti upomínek

en: Insert timeline
cs: Vložit časy

en: Timeline
cs: Časová linie

en: From (hour)
cs: Od (hodina)

en: Step (minutes)
cs: Kroky (minuty)

en: To (hour)
cs: Do (hodina)

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
cs: Při zapnutém opakování je třeba vybrat alespoň jeden den.

en: Set time
cs: Nastavit čas

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Today
cs: Dnes

en: Tomorrow
cs: Zítra

en: Selected task will be removed.
cs: Vybraný úkol bude odstraněn.

en: Select date and time
cs: Vybrat datum a čas

en: Enable sound notification
cs: Zapnout zvukové upozornění

en: Enable notification dialog
cs: Povolit upozornění

en: Alarm warning
cs: Varování alarmu

en: Days
cs: Dny

en: Hours
cs: Hodiny

en: Minutes
cs: Minuty

en: Alarm command
cs: Příkaz pro varování

en: Date period
cs: Podle data

en: Months
cs: Měsíce

en: Repeat
cs: Opakovat

en: Repeat in the following days
cs: Opakovat v následujících dnech

en: Time period
cs: Podle času

en: Start
cs: Začátek

en: End
cs: Konec

en: Ignore alarm when task expired offline
cs: Ignorovat alarm pokud úkol proběhne offline

en: Recurrent task
cs: Opakovaný úkol

en: Enable
cs: Povolit

en: Edit task
cs: Upravit úkol

en: Add task
cs: Přidat úkol

en: Basic
cs: Základní

en: Advanced
cs: Rozšířené

en: New Moon
cs: nov

en: Waxing Crescent Moon
cs: dorůstající srpek

en: Quarter Moon
cs: první čtvrť

en: Waxing Gibbous Moon
cs: dorůstající měsíc

en: Full Moon
cs: úplněk

en: Waning Gibbous Moon
cs: couvající měsíc

en: Last Quarter Moon
cs: poslední čtvrť

en: Waning Crescent Moon
cs: ubývající srpek

en: Cannot create backup!
cs: Nelze vytvořit zálohu!

en: Save backup
cs: Uložit zálohu

en: Password protection
cs: Chránit heslem

en: Enter password
cs: Vlož heslo

en: Re-enter password
cs: Znovu vlož heslo

en: Please enter the password
cs: Prosím vložte heslo

en: Passwords do not match!
cs: Hesla se neshodují!

en: Backup file saved successfully!
cs: Záložní soubor úspěšně uložen!

en: Open backup file
cs: Otevřít zálohu

en: Osmo backup files (*.bck)
cs: Záložní soubor programu Osmo (*.bck)

en: This is not Osmo backup file
cs: Toto není záložní soubor programu Osmo

en: Incorrect password!
cs: Nesprávné heslo!

en: All your data will be replaced with backup file content.
cs: Všechna data budou nahrazena obsahem ze záložního souboru.

en: Osmo has to be restarted now...
cs: Je třeba restartovat Osmo...

en: Please select address
cs: Vybrat adresu

en: First name
cs: Jméno

en: Last name
cs: Příjmení

en: Second name
cs: Druhé jméno

en: Nickname
cs: Přezdívka

en: Tags
cs: Tagy

en: Name day date
cs: Jmeniny

en: Home address
cs: Adresa domů

en: Home postcode
cs: PSČ

en: Home city
cs: Město

en: Home state
cs: Kraj

en: Home country
cs: Země

en: Organization
cs: Organizace

en: Department
cs: Oddělení

en: Work address
cs: Adresa domů

en: Work postcode
cs: PSČ

en: Work city
cs: Město zaměstnání

en: Work state
cs: Stát zaměstnání

en: Work country
cs: Země zaměstnání

en: Home phone
cs: Telefon domů

en: Home phone 2
cs: Telefon domů 2

en: Home phone 3
cs: Telefon domů 3

en: Home phone 4
cs: Telefon domů 4

en: Work phone
cs: Telefon do zaměstnání

en: Work phone 2
cs: Telefon do zaměstnání 2

en: Work phone 3
cs: Telefon do zaměstnání 3

en: Work phone 4
cs: Telefon do zaměstnání 4

en: Cell phone
cs: Mobilní telefon

en: Cell phone 2
cs: Mobilní telefon 2

en: Cell phone 3
cs: Mobilní telefon 3

en: Cell phone 4
cs: Mobilní telefon 4

en: E-Mail
cs: E-mail

en: E-Mail 2
cs: E-mail 2

en: E-Mail 3
cs: E-mail 3

en: E-Mail 4
cs: E-mail 4

en: WWW
cs: Web

en: WWW 2
cs: Web 2

en: WWW 3
cs: Web 3

en: WWW 4
cs: Web 4

en: IM Gadu-Gadu
cs: Gadu-Gadu

en: IM Yahoo
cs: Yahoo

en: IM MSN
cs: MSN

en: IM ICQ
cs: ICQ

en: IM AOL
cs: AOL

en: IM Jabber
cs: Jabber

en: IM Skype
cs: Skype

en: IM Tlen
cs: Tlen

en: Photo
cs: Fotografie

en: New contact
cs: Přidat kontakt

en: Remove contact
cs: Odstranit kontakt

en: Show birthdays
cs: Zobrazit narozeniny

en: Show contact location on the map
cs: Zobrazit umístění kontaktu na mapě

en: Backup data
cs: Zálohovat data

en: Restore data
cs: Obnovit data

en: About
cs: O programu

en: Clear
cs: Smazat

en: First Name
cs: Jméno

en: Last Name
cs: Příjmení

en: All fields
cs: Všechna pole

en: Contact details
cs: Detaily kontaktu

en: Close contact panel
cs: Zavřít detaily kontaktu

en: The note has changed.
cs: Poznámka byla změněna.

en: Do you want to save it?
cs: Mám změny opravdu uložit?

en: No URLs found in the selection...
cs: Ve výběru nebyly nalezeny žádné URL adresy...

en: URLs will be opened in the default browser.
cs: Adresy URL budou otevřeny ve výchozím prohlížeči.

en: Do you want to continue?
cs: Přejete si pokračovat?

en: Words
cs: Slov

en: Lines
cs: Řádek

en: Characters
cs: Znaků

en: White characters
cs: Bílých znaků

en: Bytes
cs: Bytů

en: Document
cs: Dokument

en: Selection
cs: Výběr

en: Modified
cs: Upraveno

en: New note
cs: Nová poznámka

en: Edit note
cs: Upravit poznámku

en: Delete note
cs: Smazat poznámku

en: Save note
cs: Uložit poznámku

en: Find
cs: Najít

en: Toggle spell checker
cs: Přepnout kontrolu jazyka

en: Bold
cs: Tučné

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Underline
cs: Podtržené

en: Strikethrough
cs: Přeškrtnuté

en: Highlight
cs: Zvýraznit

en: Clear attributes
cs: Zrušit formátování

en: Open URL links
cs: Otevřít URL odkazy

en: Insert current date and time
cs: Vložit aktuální datum a čas

en: Insert separator
cs: Vložit oddělovač

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Close editor
cs: Zavřít editor

en: Note name
cs: Jméno poznámky

en: Read-only
cs: Pouze pro čtení

en: Line
cs: Řádka

en: Column
cs: Sloupec

en: case sensitive
cs: rozlišovat velikost písmen

en: Close find entry
cs: Zavřít hledání

en: Edit entry
cs: Upravit záznam

en: Remember cursor position
cs: Zapamatovat pozici kurzoru

en: Selected note will be removed.
cs: Vybraná poznámka bude odstraněna.

en: No further data recovery will be possible.
cs: Nebude možné žádné obnovení dat

en: Add note
cs: Přidat poznámku

en: Plain
cs: Normální

en: Encrypted
cs: Šifrované

en: Note type
cs: Typ poznámky

en: Cannot open the note.
cs: Nelze otevřít poznámku.

en: encryption support is disabled
cs: podpora šifrování vypnuta

en: Authorization
cs: Autorizace

en: year | years
cs[0]: rok
cs[1]: roků
cs[2]: let

en: day | days
cs[0]: den
cs[1]: dny
cs[2]: dnů

en: hour | hours
cs[0]: hodina
cs[1]: hodiny
cs[2]: hodin

en: minute | minutes
cs[0]: minuta
cs[1]: minuty
cs[2]: minut

en: second | seconds
cs[0]: sekunda
cs[1]: sekundy
cs[2]: sekund

en: or
cs: nebo

en: rounded down
cs: zaokrouhleno dolů

en: week | weeks
cs[0]: týden
cs[1]: týdny
cs[2]: týdnů

en: working day | working days
cs[0]: pracovní den
cs[1]: pracovní dny
cs[2]: pracovních dnů

en: time is ignored
cs: ignorovat čas

en: weekend day | weekend days
cs[0]: víkendový den
cs[1]: víkendové dny
cs[2]: víkendových dnů

en: This calculator only supports dates after year 1.
cs: Kalkulačka podporuje pouze data po roce 1.

en: weekend day ignored | weekend days ignored
cs[0]: víkendový den ignorován
cs[1]: víkendové dny ignorovány
cs[2]: víkendových dnů ignorováno

en: Date calculator
cs: Kalkulátor data

en: Current date
cs: Aktuální datum

en: Set current date
cs: Nastavit aktuální datum

en: Second
cs: Sekunda

en: Set current time
cs: Nastavit aktuální čas

en: Reset time
cs: Vymazat čas

en: First date and time
cs: Počáteční datum a čas

en: Second date and time
cs: Konečné datum a čas

en: Alternative time units
cs: Lze říci i takto

en: Result
cs: Výsledek

en: Duration between two dates
cs: Délka mezi dvěma daty

en: Operation
cs: Operace

en: add
cs: přidat

en: subtract
cs: odebrat

en: Date and time to add or subtract from
cs: Datum a čas od kterého ubírat nebo přidávat

en: Years
cs: Roky

en: Weeks
cs: Týdnů

en: Seconds
cs: Sekundy

en: Ignore weekend days
cs: Ignorovat dny víkendu

en: Reset fields
cs: Vyčistit pole

en: Time to add or subtract
cs: Přidat nebo odebrat čas

en: Add to or subtract from a date
cs: Přidat nebo odebrat od data

en: Cannot perform selected operation.
cs: Nelze provést vybranou operaci.

en: Task has been modified or removed.
cs: Úloha byla upravena nebo odstraněna.

en: Remind me later
cs: Upozorni mě později

en: Done
cs: Hotovo

en: Show task
cs: Zobrazit úkol

en: Alarm warning!
cs: Varování alarmu!

en: postponed
cs: pozdrženo

en: Day note
cs: Poznámka na den

en: Events
cs: Události

en: Event
cs: Událost

en: Task
cs: Úkol

en: Birthday
cs: Narozeniny

en: Show Osmo
cs: Zobrazit Osmo

en: event | events
cs[0]: událost
cs[1]: události
cs[2]: událostí

en: No valid calendars defined
cs: Nejsou definovány platné kalendáře

en: iCalendar events
cs: Události iCalendar

en: Time
cs: Čas

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
cs: Tento seznam bude smazán a všechny záznamy zmizí.

en: event exported | events exported
cs[0]: událost exportována
cs[1]: události exportovány
cs[2]: událostí exportováno

en: iCalendar export
cs: export jako iCalendar

en: Day Selector
cs: Výběr dne

en: Use date period
cs: Použít opakované datum

en: No tasks with defined date found.
cs: Nenalezeny žádné úkoly s daty vypršení.

en: Save tasks
cs: Uložit úkoly

en: tasks exported
cs: úkoly exportovány

en: was born
cs: narozen

en: year old | years old
cs[0]: rok starý
cs[1]: roky starý
cs[2]: let starý

en: day till end of year | days till end of year
cs[0]: den do konce roku
cs[1]: dny do konce roku
cs[2]: dní do konce roku

en: the last day of the year
cs: poslední den roku

en: Day tasks
cs: Denní úkoly

en: Selected day note will be removed.
cs: Vybraná poznámka dne bude odstraněna.

en: Continue?
cs: Pokračovat?

en: Previous year
cs: Minulý rok

en: Previous month
cs: Minulý měsíc

en: Previous day
cs: Včera

en: Next day
cs: Zítra

en: Next month
cs: Příští měsíc

en: Next year
cs: Příští rok

en: Full-year calendar
cs: Zobrazit kalendář na celý rok

en: Print calendar
cs: Vytisknout kalendář

en: Toggle day note panel
cs: Zobrazit/skrýt panel poznámek

en: Select day color
cs: Barva vybraného dne

en: Browse notes
cs: Procházet poznámky

en: Browse iCal events
cs: Procházet události iCal

en: Export to iCal file
cs: Exportovat do souboru iCal

en: Previous and next month
cs: Předešlý a příští měsíc

en: Close note panel
cs: Zavřít panel poznámek

en: Clear text
cs: Smazat text

en: Info
cs: Informace

en: Select color
cs: Vybrat barvu

en: Name day
cs: Jmeniny

en: Printing properties
cs: Nastavení tisku

en: Month name
cs: Jméno měsíce

en: Day name
cs: Jméno dne

en: Fonts
cs: Fonty

en: Birthdays
cs: Narozeniny

en: Namedays
cs: Jmeniny

en: Visible events
cs: Viditelné události

en: Padding
cs: Bloky

en: Event maximum length
cs: Maximální délka události

en: Page orientation:
cs: Orientace strany:

en: Portrait
cs: Na výšku

en: Landscape
cs: Na šířku

en: Leap year
cs: Přestupný rok

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Chinese year animal
cs: Zvíře podle čínského kalendáře

en: Number of days
cs: Počet dní

en: Number of weeks
cs: Počet týdnů

en: Number of weekend days
cs: Počet víkendových dní

en: Year info
cs: Informace o roce

en: Alternative view
cs: Náhradní zobrazení

en: Started
cs: Započato

en: Finished
cs: Ukončeno

en: New task
cs: Nový úkol

en: Remove task
cs: Odstranit úkol

en: Change due date to previous date
cs: Změnit datum vypršení na předešlé datum

en: Change due date to next date
cs: Změnit datum vypršení na následující datum

en: Export tasks
cs: Exportovat úkoly

en: Print visible tasks list
cs: Vytisknout viditelný seznam úkolů

en: Task details
cs: Detaily úkolu

en: Close description panel
cs: Zavřít detaily úkolu

en: switch to previous tab
cs: přejít na předešlou záložku

en: switch to next tab
cs: přejít na další záložku

en: switch to selected page
cs: přejít na vybranou stranu

en: show options window
cs: zobrazit okno nastavení

en: show about window
cs: zobrazit okno o programu

en: toggle fullscreen mode
cs: přepnout náhled

en: switch page in options and about tab
cs: změnit stranu na záložce o programu a nastavení

en: exit
cs: ukončit

en: Space
cs: Mezerník

en: select current date
cs: vybrat aktuální datum

en: Ctrl+Space
cs: Ctrl+Mezerník

en: toggle personal data visibility
cs: přepnout viditelnost osobních dat

en: Arrows
cs: Směrové klávesy

en: change day
cs: změnit den

en: scroll the contents in the day info panel
cs: posunovat obsahy v panelu informací pro den

en: change month
cs: změnit měsíc

en: change year
cs: změnit rok

en: toggle calendars for the previous and next month
cs: prohodit kalendáře na minulý a příští měsíc

en: day notes browser
cs: prohlížeč denních poznámek

en: assign background color to day note
cs: přiřaď  barvu pozadí pro denní poznámky

en: date calculator
cs: kalkulátor data

en: show full-year calendar
cs: zobrazit kalendář na celý rok

en: jump to date
cs: jít na datum

en: Delete
cs: Smazat

en: remove day note
cs: odstranit poznámku

en: Alt+Arrows
cs: Alt+Směrové klávesy

en: close editor
cs: zavřít editor

en: toggle bold
cs: přepnout tučný text

en: toggle italic
cs: přepnout kurzivu

en: toggle underline
cs: přepnout podtržení

en: toggle strikethrough
cs: přepnout proškrtnutí

en: toggle highlight
cs: přepnout zvýraznění

en: Arrows Up/Down
cs: Šipka nahoru/dolů

en: toggle alternative view
cs: přepnout alternativní náhled

en: year info
cs: roční info

en: set current year
cs: nastav aktuální rok

en: close full-year calendar
cs: zavřít kalendář na celý rok

en: Alt+a, Insert
cs: Alt+A, Vložit

en: add task
cs: přidat úkol

en: Alt+e, Ctrl+Enter
cs: Alt+E, Ctrl+Enter

en: edit task
cs: upravit úkol

en: Alt+r, Delete
cs: Alt+R, Smazat

en: remove task
cs: odstranit úkol

en: toggle hidden tasks
cs: zobrazit skryté úkoly

en: activate search field
cs: aktivovat vyhledávací pole

en: Left, Right
cs: Vlevo, Vpravo

en: change category filter
cs: změnit filtr kategorií

en: close task info panel
cs: zavřít panel informací o úkolu

en: Insert
cs: Vložit

en: add contact
cs: přidat kontakt

en: edit contact
cs: upravit kontakt

en: remove contact
cs: odstranit kontakt

en: change search mode
cs: změnit mód vyhledávání

en: close contact details panel
cs: zavřít panel poznámek

en: open note
cs: otevřít poznámku

en: add note
cs: přidat poznámku

en: remove note
cs: odstranit poznámku

en: edit note name and category
cs: upravit jméno a kategorii poznámky

en: close note editor
cs: zavřít editor poznámek

en: save note
cs: uložit poznámku

en: find text
cs: najít text

en: clear selection attributes
cs: smazat vlastnosti výběru

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
cs: Program OSMO byl vytvořen s důrazem na uživatelskou přívětivost. Proto obsahuje plno klávesových zkratek. Zde je jejich kompletní seznam:

en: Note editor
cs: Editor poznámek

en: Selector
cs: Přepínač

en: A handy personal organizer
cs: Šikovný osobní organizér

en: compiled on
cs: sestaveno

en: Programming
cs: Naprogramoval

en: Graphics
cs: Grafická úprava

en: Contributors
cs: Příspěvky od

en: Translators
cs: Překladatelé

en: Mailing lists
cs: Konference

en: Feature requests
cs: Žádat nové funkce

en: Available modules
cs: Dostupné moduly

en: Compiled-in features
cs: Zkompilováno s

en: iCalendar support
cs: Podpora pro iCalendar

en: Encrypted notes support
cs: Podpora šifrovaných poznámek

en: Backup support
cs: Podpora zálohování

en: Printing support
cs: Podpora tisku

en: Spell checker support
cs: Podpora kontroly jazyka

en: version
cs: verze

en: Key shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: License
cs: Licence
