Osmo - en to da translation catalogue (663 entries)

en: Colors
da: Farver

en: Color of contact tags
da: Farve på kontaktmærker

en: Color of links
da: Farve på henvisninger

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Name font size
da: Skriftstørrelse på navn

en: Item font size
da: Skriftstørrelse på punkt

en: Photo size
da: Billedstørrelse

en: Small
da: Lille

en: Medium
da: Mellem

en: Large
da: Stor

en: Hide group column
da: Gem gruppekolonne

en: Maps provider
da: Kortleverandør

en: Age
da: Alder

en: Birthday date
da: Fødselsdags dato

en: Zodiac sign
da: Stjernetegn

en: Contacts
da: Kontakter

en: Appearance
da: Udseende

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Groups
da: Grupper

en: Visible columns in birthday browser
da: Synlige kolonner i fødseldagsfremviser

en: Algorithm
da: Algoritme

en: Compression
da: Komprimering

en: Ratio
da: Forhold

en: Fast
da: Hurtig

en: Good
da: God

en: Best
da: Bedre

en: Category
da: Kategori

en: Last changes
da: Seneste ændringer

en: Created
da: Oprettet

en: Remember the last selected category
da: Husk den sidst valgte kategori

en: Use system format for date and time
da: Anvend systemformat for dato og tid

en: Notes
da: Noter

en: Encryption
da: Kryptering

en: Visible columns
da: Synlige kolonner

en: Categories
da: Kategorier

en: Notes options
da: Noteindstillinger

en: Jump to date
da: Gå til dato

en: Day
da: Dag

en: Month
da: Måned

en: Year
da: År

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Jump to
da: _Gå til

en: Select a font...
da: Vælg en skrifttype

en: None
da: Ingen

en: All items
da: Alle elementer

en: Question
da: Spørgsmål

en: Error
da: Fejl

en: Warning
da: Advarsel

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: _Save
da: _Gem

en: _Open
da: _Åbn

en: Selected file exist! Overwrite?
da: Den valgte fil findes! Overskriv?

en: Selected contact will be removed.
da: Valgt kontakt vil blive fjernet

en: Are you sure?
da: Er du sikker!

en: No date
da: Ingen dato

en: Select photo
da: Vælg billede

en: Address
da: Adresse

en: Postcode
da: Postnummer

en: City
da: By

en: State
da: Stat

en: Country
da: Land

en: Edit contact
da: Rediger kontakt

en: Add contact
da: Tilføj kontakt

en: Personal
da: Personlig

en: Group
da: Gruppe

en: Home
da: Hjem

en: Work
da: Arbejde

en: Phones
da: Telefoner

en: Additional info
da: Yderligere info

en: _OK
da: _O.k.

en: no entries
da: Ingen poster

en: entry | entries
da[0]: post
da[1]: poster

en: Calendar notes
da: Kalendernoter

en: Search
da: Søg

en: Current month
da: Nuværende måned

en: Selected month
da: Valgt måned

en: Current year
da: Nuværende år

en: Selected year
da: Valgt år

en: Selected month and year
da: Valgt måned og år

en: All notes
da: Alle noter

en: Case sensitive
da: Skeln mellem store/små bogstaver

en: Strikethrough past day notes
da: Gennemstreg forrige dags noter

en: Date
da: Dato

en: _Close
da: _Luk

en: Rat
da: Rotte

en: Ox
da: Okse

en: Dragon
da: Drage

en: Snake
da: Slange

en: Horse
da: Hest

en: Sheep
da: Får

en: Monkey
da: Abe

en: Fowl
da: Høne

en: Dog
da: Hund

en: Pig
da: Gris

en: Unknown
da: Ukendt

en: Aquarius
da: Vandmand

en: Pisces
da: Fisk

en: Aries
da: Vædder

en: Taurus
da: Tyr

en: Gemini
da: Tvilling

en: Cancer
da: Krebs

en: Leo
da: Løve

en: Virgo
da: Jomfru

en: Libra
da: Vægt

en: Scorpio
da: Skorpion

en: Sagittarius
da: Skytte

en: Capricorn
da: Stenbuk

en: Osmo has to be restarted to take effect.
da: Osmo skal genstarte for at træde i kraft.

en: Vertical
da: Lodret

en: Horizontal
da: Vandret

en: Tabs position
da: Fanebladsposition

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Bottom
da: Bund

en: Disable underline in links
da: Deaktiver understregning i henvisninger

en: Show exit button in toolbar
da: Vis afslutningsknap i værktøjslinjen

en: At least one module must be visible.
da: Mindst et modul skal være synlig

en: Calendar
da: Kalender

en: Tasks
da: Begivenheder

en: Override locale settings
da: Overskriv lokale indstillinger

en: Date format
da: Datoformat

en: DD-MM-YYYY
da: DD-MM-ÅÅÅÅ

en: MM-DD-YYYY
da: MM-DD-ÅÅÅÅ

en: YYYY-MM-DD
da: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: YYYY-DD-MM
da: ÅÅÅÅ-DD-MM

en: Time format
da: Tidsformat

en: hours
da: timer

en: Spell checker language
da: Sprog for stavekontrol

en: Enable tooltips
da: Aktiver værktøjsfif

en: Remember last selected page
da: Husk sidst valgte side

en: Save data after every modification
da: Gem data efter hver eneste ændring

en: Web browser
da: Internetbrowser

en: E-mail client
da: E-postprogram

en: Sound player
da: Lydafspiller

en: The %s pattern will be replaced with web address
da: %s mønstret vil bliver erstattet med internetadresse

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
da: %s mønstret vil blive erstattet med e-postadresse

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
da: %s mønstret vil blive erstattet med lydfilnavnet

en: Enable system tray
da: Aktiver statusfelt

en: Start minimised
da: Start minimeret

en: Ignore day note events
da: Ignorer dagnotebegivenheder

en: General
da: Generelt

en: Hide
da: Gem

en: Helpers
da: Hjælpere

en: System tray
da: Statusfelt

en: Preferences
da: Præferencer

en: Syntax
da: Syntaks

en: abbreviated weekday name
da: forkortet ugedagsnavn

en: full weekday name
da: fuld ugedagsnavn

en: abbreviated month name
da: forkortet månedsnavn

en: full month name
da: fuld månedsnavn

en: day of the month
da: dag i måneden

en: MM/DD/YY
da: MM/DD/ÅÅ

en: day of the month without leading zeros
da: dag i måneden uden foranstillede nuller

en: month | months
da[0]: måned
da[1]: måneder

en: year without century
da: år uden århundrede

en: year with century
da: år med århundrede

en: Date header format
da: Teksthovedformat for hoved

en: Set default format
da: Angiv standardformat

en: Date format syntax
da: Formatsyntaks for dato

en: Day note marker
da: Markør af dagnote

en: Event marker
da: Begivenhedsmarkør

en: Circle
da: Cirkel

en: Wave
da: Bølge

en: Current day marker
da: Nuværende dagmarkør

en: Arrow
da: Pil

en: Free-hand circle
da: Frihåndscirkel

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Header background color
da: Baggrundsfarve for teksthoveder

en: Header foreground color
da: Forgrundsfarve for teksthoveder

en: Weekend days color
da: Farve for weekenddage

en: Day color
da: Dag-farve

en: Previous/Next month's day color
da: Forrige/næste måneds dag-farve

en: Cursor color
da: Markørfarve

en: Event marker color
da: Farve på begivenhedsmarkør

en: Current day marker color
da: Farve på markør for nuværende dag

en: Birthday marker color
da: Farve på fødselsdagsmarkør

en: Date font
da: Datoskrifttype

en: Calendar font
da: Kalenderskrifttype

en: Note font
da: Noteskrifttype

en: Enable block cursor
da: Aktiver blokmarkør

en: Cursor thickness
da: Tykkelse på markør

en: Thin
da: Tynd

en: Thick
da: Tyk

en: Edit category
da: Rediger kategori

en: Color
da: Farve

en: Name
da: Navn

en: Select ICS file
da: Vælg ICS-fil

en: All Files
da: Alle filer

en: Calendar files (*.ics)
da: Kalenderfiler (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
da: Ændr ICAL-parametre

en: Filename
da: Filnavn

en: Options
da: Indstillinger

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Valid
da: Gyldig

en: Description
da: Beskrivelse

en: Full date
da: Fuld dato

en: Mark
da: Marker

en: Week start on Monday
da: Ugen starter om mandagen

en: Show day names
da: Vis navne på dagene

en: No month change
da: Skift ikke måned

en: Show week numbers
da: Vis ugenumre

en: Simple view in full-year calendar
da: Simpel visning i kalender for hele året

en: Enable auxilary calendars
da: Aktiver ekstra kalendere

en: Ascending sorting in day notes browser
da: Stigende sortering i fremviseren for i dag-noter

en: Enable spell checker in day notes
da: Aktiver stavekontrol  i dagsnoter

en: Current time
da: Klokken er nu

en: Show seconds
da: Vis sekunder

en: Day number
da: Dagens nummer

en: Today distance
da: Dagens afstand

en: Marked days
da: Markerede dage

en: Week number
da: Ugenummer

en: Weekend days
da: Weekenddage

en: Day category
da: Dagens kategori

en: Moon phase
da: Månefase

en: Day notes
da: Dagens noter

en: Day categories
da: Dagkategorier

en: iCalendar files
da: iCalender-filer

en: Show in day info panel
da: Vis i infopanel for dag

en: Tasks list
da: Liste over begivenheder

note: TRANSLATORS: "No." is an abbreviation of word "number"
en: No.
da: Nej.

en: Summary
da: Opsummering

en: Due date
da: Forfaldsdato

en: Priority
da: Prioritet

en: Error printing
da: Udskrivningsfejl

en: No birthdays defined
da: Ingen fødselsdage defineret

en: Birthdays list
da: Fødselsdags liste

en: Days to birthday
da: Dage til fødselsdag

en: today
da: i dag

en: Select CSV file
da: Vælg CSV-fil

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
da: CSV-filer (kommasepareret) (*.csv)

en: Please select file first.
da: Vælg venligst en fil først

en: Import contacts
da: Importer kontakter

en: Import type
da: Importtype

en: File
da: Fil

en: Input filename
da: Inddatafilnavn

en: Import
da: Importer

en: Nothing to import.
da: Intet at importere.

en: contact added | contacts added
da[0]: kontakt tilføjet
da[1]: kontakter tilføjet

en: of
da: af

en: Record
da: Fortegnelse

en: Number fields per record
da: Antal felter per fortegnelse

en: Use first record as header
da: Anvend første fortegnelse som hoved

en: Field type
da: Felttype

en: Value
da: Værdi

en: No records found in selected file.
da: Ingen fortegnelser fundet i valgt fil.

en: Cannot read file.
da: Kan ikke læse fil

en: Cannot open file.
da: Kan ikke åbne fil

en: Counter
da: Tæller

en: Show calendar
da: Vis kalender

en: Show tasks
da: Vis begivenheder

en: Show contacts
da: Vis kontakter

en: Show notes
da: Vis noter

en: Show options
da: Vis indstillinger

en: Quit
da: Afslut

en: Show small calendar window
da: Vis lille kalendervindue

en: Check for events since last run
da: Kontroller for begivenheder siden sidste kørsel

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
da: Antal dage til kontrol for begivenheder (standard: 0)

en: Match contacts with given string
da: Match kontakter med angiven streng

en: The user config path option is deprecated. Use XDG environment variables instead.
da: Brugerindstillingen for konfigurationsstien er forældet. Brug XDG-miljøvariabler i stedet for.

en: ERROR: Cannot create config files
da: FEJL: Kan ikke oprette konfigurationsfiler

en: Another copy of OSMO is already running.
da: En anden kopi af OSMO kører allerede

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
da: Anvendelse af to eller flere versioner af OSMO på samme tid kan medføre datatab

en: Do you really want to continue?
da: Vil du virkelig fortsætte

en: Low
da: Lav

en: High
da: Høj

en: Done!
da: Færdig!

en: contact exported | contacts exported
da[0]: kontakt eksporteret
da[1]: kontakter eksporteret

en: Cannot create file.
da: Kan ikke oprette filer

en: Select output file
da: Vælg uddatafil

en: Export contacts
da: Eksporter kontakter

en: Output format
da: Uddataformat

en: Add header
da: Tilføj hoved

en: Fields to export
da: Felter der skal eksporteres

en: All
da: Alle

en: Invert
da: Inverter

en: Select fields
da: Vælg felter

en: Output filename
da: Filnavn for uddata

en: Export
da: Eksporter

en: Color of items that are due today
da: Farve på element der er forfalden i dag

en: Color of items that are due in the next 7 days
da: Farve på element der forfalder i de kommende 7 dage

en: Color of items that are past due
da: Farve på elementer der er gået over tid

en: Task info font
da: Skrifttype for info om begivenheder

en: Show in bold tasks with high priority
da: Vis med fed skrift begivenheder med høj prioritet

en: Hide completed tasks
da: Gem afsluttede begivenheder

en: Delete completed tasks without confirmation
da: Slet afsluttede begivenheder uden bekræftelse

en: Add new task when double clicked on tasks list
da: Tilføj ny begivenhed når der dobbeltklikkes på begivenhedslisten

en: Postpone time
da: Udsæt tid

en: minutes
da: minutter

en: 0 for disable
da: 0 for at deaktivere

en: Repeat sound alarm
da: Gentag lydalarm

en: times
da: tider

en: Global notification command
da: Global påmindelseskommando

en: Tasks options
da: Indstillinger for begivenheder

en: Reminder options
da: Indstillinger for påmindelse

en: Insert timeline
da: Indsæt tidslinje

en: Timeline
da: Tidslinje

en: From (hour)
da: Fra (time)

en: Step (minutes)
da: Skridt (minutter)

en: To (hour)
da: Til (time)

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
da: Vælg venligst mindst en dag når tilbagevendende er aktiveret

en: Set time
da: Vælg tidspunkt

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Today
da: I dag

en: Tomorrow
da: i morgen

en: Selected task will be removed.
da: Valgt begivenhed vil blive fjernet

en: Select date and time
da: Vælg dato og tid

en: Enable sound notification
da: Aktiver lydpåmindelse

en: Enable notification dialog
da: Aktiver påmindelsesdialog

en: Alarm warning
da: Alarmadvarsel

en: Days
da: Dage

en: Hours
da: Timer

en: Minutes
da: Minutter

en: Alarm command
da: Alarmkommando

en: Date period
da: Datoperiode

en: Months
da: Måneder

en: Repeat
da: Gentag

en: Repeat in the following days
da: Gentag i de følgende dage

en: Time period
da: Tidsperiode

en: End
da: Slut

en: Ignore alarm when task expired offline
da: Ignorer alarm hvis begivenheden udløb frakoblet

en: Recurrent task
da: Tilbagevendende begivenhed

en: Enable
da: Aktiver

en: Edit task
da: Rediger begivenhed

en: Add task
da: Tilføj begivenhed

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Advanced
da: Avanceret

en: New Moon
da: Nymåne

en: Waxing Crescent Moon
da: Tiltagende halvmåne

en: Quarter Moon
da: 1. kvarter

en: Waxing Gibbous Moon
da: Tiltagende gibbousmåne

en: Full Moon
da: Fuldmåne

en: Waning Gibbous Moon
da: Aftagende gibbousmåne

en: Last Quarter Moon
da: 3. kvarter

en: Waning Crescent Moon
da: Aftagende halvmåne

en: Cannot create backup!
da: Kan ikke oprette kopi!

en: Save backup
da: Gem en kopi

en: Password protection
da: Beskyttelse med adgangskode

en: Enter password
da: Indtast adgangskode

en: Re-enter password
da: Indtast adgangskoden igen

en: Please enter the password
da: Indtast venligst adgangskoden

en: Passwords do not match!
da: Adgangskoderne er ikke ens!

en: Backup file saved successfully!
da: Kopifilen er gemt korrekt

en: Open backup file
da: Åbn kopifil

en: Osmo backup files (*.bck)
da: Osmo-kopifiler (*.bck)

en: This is not Osmo backup file
da: Dette er ikke en Osmo-kopifil

en: Incorrect password!
da: Forkert adgangskode!

en: All your data will be replaced with backup file content.
da: Alle dine data vil blive erstattet af kopifilens indhold

en: Osmo has to be restarted now...
da: Osmo skal nu genstartes

en: Please select address
da: Vælg venligst adresse

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Second name
da: Efternavn

en: Nickname
da: Kælenavn

en: Tags
da: Mærkater

en: Name day date
da: Navnedagsdato

en: Home address
da: Hjemadresse

en: Home postcode
da: Hjem-postnummer

en: Home city
da: Hjemby

en: Home state
da: Hjemstat

en: Home country
da: Hjemland

en: Organization
da: Organisation

en: Department
da: Avdeling

en: Work address
da: Arbejdsadresse

en: Work postcode
da: Arbejdspostnummer

en: Work city
da: Arbejdsby

en: Work state
da: Arbejdsstat

en: Work country
da: Arbejdsland

en: Home phone
da: Hjemmetelefon

en: Home phone 2
da: Hjemmetelefon 2

en: Home phone 3
da: Hjemmetelefon 3

en: Home phone 4
da: Hjemmetelefon 4

en: Work phone
da: Arbejdstelefon

en: Work phone 2
da: Arbejdstelefon 2

en: Work phone 3
da: Arbejdstelefon 3

en: Work phone 4
da: Arbejdstelefon 4

en: Cell phone
da: Mobiltelefon

en: Cell phone 2
da: Mobiltelefon 2

en: Cell phone 3
da: Mobiltelefon 3

en: Cell phone 4
da: Mobiltelefon 4

en: E-Mail
da: E-post

en: E-Mail 2
da: E-post 2

en: E-Mail 3
da: E-post 3

en: E-Mail 4
da: E-post 4

en: IM Gadu-Gadu
da: IM Gadu Gadu

en: IM Jabber
da: IM jabber

en: Photo
da: Billede

en: New contact
da: Ny kontakt

en: Remove contact
da: Fjern kontakt

en: Show birthdays
da: Vis fødselsdage

en: Show contact location on the map
da: Vis kontaktlokation på kortet

en: Backup data
da: Lav sikkerhedskopi af data

en: Restore data
da: Gendan data

en: About
da: Om

en: Clear
da: Ryd

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: All fields
da: Alle felter

en: Contact details
da: Kontaktdetaljer

en: Close contact panel
da: Luk kontaktpanel

en: The note has changed.
da: Noten er blevet ændret.

en: Do you want to save it?
da: Ønsker du at gemme den

en: No URLs found in the selection...
da: Ingen adresser fundet i markeringen ...

en: URLs will be opened in the default browser.
da: Adresser vil blive åbnet i standardbrowseren.

en: Do you want to continue?
da: Ønsker du at fortsætte?

en: Too many links selected!
da: For mange valgte henvisninger!

en: links opened
da: henvisninger blev åbnet

en: Words
da: Ord

en: Lines
da: Linjer

en: Characters
da: Bogstaver

en: White characters
da: Hvide bogstaver

en: Bytes
da: Byte

en: Document
da: Dokument

en: Selection
da: Markering

en: Modified
da: Ændret

en: New note
da: Ny note

en: Edit note
da: Rediger note

en: Delete note
da: Slet note

en: Save note
da: Gem note

en: Toggle spell checker
da: Slå stavekontrol til/fra

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline
da: Understreg

en: Strikethrough
da: Gennemstreg

en: Highlight
da: Fremhæv

en: Clear attributes
da: Fjern attributter

en: Open URL links
da: Åbn adressehenvisninger

en: Insert current date and time
da: Indsæt nuværende dato og tid

en: Insert separator
da: Indsæt seperator

en: Statistics
da: Statistik

en: Close editor
da: Luk redigeringsprogram

en: Note name
da: Notenavn

en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

en: Line
da: Linje

en: Column
da: Kolonne

en: case sensitive
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Close find entry
da: Luk find-indgang

en: Edit entry
da: Rediger indgang

en: Remember cursor position
da: Husk markørposition

en: Selected note will be removed.
da: Valgt note vil blive fjernet

en: No further data recovery will be possible.
da: Det vil ikke være muligt at genoprette yderligere data

en: Add note
da: Tilføj note

en: Plain
da: Almindelig

en: Encrypted
da: Krypteret

en: Note type
da: Notetype

en: Cannot open the note.
da: Kan ikke åbne noten

en: encryption support is disabled
da: Understøttelse for kryptering er deaktiveret

en: Authorization
da: Godkendelse

en: year | years
da[0]: år
da[1]: år

en: day | days
da[0]: dag
da[1]: dage

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: second | seconds
da[0]: sekund
da[1]: sekunder

en: or
da: eller

en: rounded down
da: afrundet nedad

en: week | weeks
da[0]: uge
da[1]: uger

en: working day | working days
da[0]: arbejdsdag
da[1]: arbejdsdage

en: time is ignored
da: tiden ignoreres

en: weekend day | weekend days
da[0]: weekenddag
da[1]: weekenddage

en: This calculator only supports dates after year 1.
da: Denne lommeregner fungerer kun med datoer efter år 1.

en: weekend day ignored | weekend days ignored
da[0]: weekenddag ignoreret
da[1]: weekenddage ignoreret

en: Date calculator
da: Dato-udregner

en: Current date
da: Nuværende dato

en: Set current date
da: Vælg nuværende dato

en: Second
da: Sekund

en: Set current time
da: Vælg nuværende klokkeslæt

en: Reset time
da: Nulstil tiden

en: First date and time
da: Første dato og tid

en: Second date and time
da: Anden dato og tid

en: Alternative time units
da: Alternative tidsenheder

en: Result
da: Resultat

en: Duration between two dates
da: Varighed mellem to datoer

en: Operation
da: Handling

en: add
da: læg til

en: subtract
da: træk fra

en: Date and time to add or subtract from
da: Dato og tid hvorfra der skal lægges til eller trækkes fra

en: Years
da: År

en: Weeks
da: Uger

en: Seconds
da: Sekunder

en: Ignore weekend days
da: Ignorer weekenddage

en: Reset fields
da: Ryd felter

en: Time to add or subtract
da: Tid der skal lægges til eller trækkes fra

en: Add to or subtract from a date
da: Læg til eller træk fra en dato

en: Cannot perform selected operation.
da: Kan ikke udføre valgt handling

en: Task has been modified or removed.
da: Begivenheden er blevet ændret eller fjernet

en: Remind me later
da: Påmind mig senere

en: Done
da: Færdig

en: Show task
da: Vis begivenhed

en: Alarm warning!
da: Alarmadvarsel!

en: postponed
da: udsat

en: Day note
da: Dag note

en: Events
da: Begivenheder

en: Event
da: Hændelse

en: Task
da: Begivenhed

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Show Osmo
da: Fra Osmo

en: event | events
da[0]: begivenhed
da[1]: begivenheder

en: No valid calendars defined
da: Ingen gyldig kalender defineret

en: iCalendar events
da: iCalendar-begivenheder

en: Time
da: Tid

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
da: Denne liste vil blive ryddet og alt indhold vil være tabt.

en: event exported | events exported
da[0]: begivenhed eksporteret
da[1]: begivenheder eksporteret

en: iCalendar export
da: iCalendar-eksport

en: Day Selector
da: Dagvælger

en: Use date period
da: Brug datoperiode

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Clear
da: _Ryd

en: _Remove
da: _Fjern

en: No tasks with defined date found.
da: Ingen begivenheder fundet med den definerede dato

en: Save tasks
da: Gem begivenheder

en: tasks exported
da: begivenhed eksporteret

en: was born
da: blev født

en: year old | years old
da[0]: år gammel
da[1]: år gammel

en: day till end of year | days till end of year
da[0]: dag til årets udløb
da[1]: dage til årets udløb

en: the last day of the year
da: årets sidste dag

en: Day tasks
da: Dagens begivenheder

en: Selected day note will be removed.
da: Valgte dagnote vil blive fjernet

en: Continue?
da: Fortsæt?

en: Previous year
da: Foregående år

en: Previous month
da: Foregående måned

en: Previous day
da: Forrige dag

en: Next day
da: Næste dag

en: Next month
da: Næste måned

en: Next year
da: Næste år

en: Full-year calendar
da: Kalender for hele året

en: Print calendar
da: Udskriv kalender

en: Toggle day note panel
da: Slå dagens notepanel til/fra

en: Select day color
da: Vælg dagens farve

en: Browse notes
da: Gennemse noter

en: Browse iCal events
da: Gennemse iCal-begivenheder

en: Export to iCal file
da: Eksporter til iCal-fil

en: Previous and next month
da: Foregående og næste måned

en: Close note panel
da: Luk notepanel

en: Clear text
da: Ryd tekst

en: Select color
da: Vælg farve

en: Name day
da: Dagens navn

en: Printing properties
da: Udskrivningsegenskaber

en: Month name
da: Månedens navn

en: Day name
da: Dagens navn

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Birthdays
da: Fødselsdag

en: Namedays
da: Navnedage

en: Visible events
da: Synlige begivenheder

en: Padding
da: Polstring

en: Event maximum length
da: Maksimumlængde for begivenhed

en: Page orientation:
da: Sideretning:

en: Portrait
da: Portræt

en: Landscape
da: Landskab

en: Disable background colors
da: Deaktiver baggrundsfarver

en: Leap year
da: Skudår

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Chinese year animal
da: Dyr for kinesisk år

en: Number of days
da: Antal dage

en: Number of weeks
da: Antal uger

en: Number of weekend days
da: Antal weekenddage

en: Year info
da: År-info

en: Alternative view
da: Alternativ visning

en: Started
da: Begyndt

en: Finished
da: Færdig

en: New task
da: Ny begivenhed

en: Remove task
da: Fjern begivenhed

en: Change due date to previous date
da: Ændr forfaldsdato til foregående dato

en: Change due date to next date
da: Ændr forfaldsdato til næste dato

en: Export tasks
da: Eksporter begivenheder

en: Print visible tasks list
da: Udskriv den synlige liste over begivenheder

en: Task details
da: Detaljer for begivenhed

en: Close description panel
da: Luk beskrivelsespanel

en: Ctrl+PageUp
da: Ctrl+SideOp

en: switch to previous tab
da: skift til tidligere faneblad

en: Ctrl+PageDn
da: Ctrl+SideNed

en: switch to next tab
da: skift til næste faneblad

en: switch to selected page
da: skift til den valgte side

en: show options window
da: vis vinduet indstillinger

en: show about window
da: vis vinduet om

en: toggle fullscreen mode
da: skift fuldskærmstilstand

en: PageUp/PageDn
da: SideOp/SideNed

en: switch page in options and about tab
da: skift side i indstillinger og om fanebladet

en: exit
da: luk

en: Space
da: Mellemrum

en: select current date
da: vælg nuværende dato

en: Ctrl+Space
da: Ctrl+Mellemrum

en: toggle personal data visibility
da: slå visning af personlig data fra/til

en: Arrows
da: Pile

en: change day
da: skift dag

en: Ctrl+Up/Down
da: Ctrl+op/ned

en: scroll the contents in the day info panel
da: Rul indholdet i infopanelet for dagen

en: change month
da: skift måned

en: Home/End
da: Hjem/slut

en: change year
da: skift år

en: toggle calendars for the previous and next month
da: skift mellem kalender for den tidligere og næste måned

en: day notes browser
da: fremviser for dagnoter

en: assign background color to day note
da: tilføj baggrundsfarve til daglig note

en: date calculator
da: datoudregner

en: show full-year calendar
da: Vis kalender for hele året

en: jump to date
da: spring til dato

en: Delete
da: Slet

en: remove day note
da: fjern daglig note

en: Alt+Arrows
da: Alt+pile

en: close editor
da: luk redigeringsprogram

en: toggle bold
da: slå fed til/fra

en: toggle italic
da: slå kursiv til/fra

en: toggle underline
da: slå understregning til/fra

en: toggle strikethrough
da: slå gennemstreget til/fra

en: toggle highlight
da: slå fremhævet til/fra

en: Arrows Up/Down
da: Pile op/ned

en: toggle alternative view
da: slå alternativ visning til/fra

en: year info
da: år-info

en: set current year
da: bestem nuværende år

en: close full-year calendar
da: luk kalender for hele året

en: Alt+a, Insert
da: Alt+a, indsæt

en: add task
da: tilføj begivenhed

en: Alt+e, Ctrl+Enter
da: Alt+e, Ctrl+Retur

en: edit task
da: rediger begivenhed

en: Alt+r, Delete
da: Alt+r, Slet

en: remove task
da: fjern begivenhed

en: toggle hidden tasks
da: slå skjulte begivenheder til/fra

en: activate search field
da: aktiver søgefelt

en: Left, Right
da: Venstre, højre

en: change category filter
da: skift kategorifilter

en: close task info panel
da: luk informationspanel for begivenhed

en: Insert
da: Indsæt

en: add contact
da: tilføj kontakt

en: Ctrl+Enter
da: Ctrl+Retur

en: edit contact
da: rediger kontakt

en: remove contact
da: fjern kontakt

en: change search mode
da: skift søgetilstand

en: close contact details panel
da: luk panel for kontaktdetaljer

en: Enter
da: Retur

en: open note
da: åbn note

en: add note
da: tilføj note

en: remove note
da: fjern note

en: edit note name and category
da: rediger notenavn og -kategori

en: close note editor
da: luk noteredigeringsprogram

en: save note
da: gem note

en: find text
da: find tekst

en: clear selection attributes
da: fjern valgte attributter

en: open URLs
da: åbn adresser

en: show document statistics
da: vis dokumentstatistik

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
da: OSMO blev designet med henblik på brugeranvendelighed, derfor er der mange genvejstaster. Her er hele listen:

en: Note editor
da: Noteredigeringsprogram

en: Selector
da: Vælger

en: Editor
da: Redigeringsprogram

en: A handy personal organizer
da: En nem personlig planlægger

en: compiled on
da: kompileret den

en: Programming
da: Programmering

en: Graphics
da: Grafik

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Translators
da: Oversættere

en: Mailing lists
da: Postliste

en: Bug tracker
da: Fejlregistrering

en: Feature requests
da: Funktionsønsker

en: Available modules
da: Tilgængelige moduler

en: Compiled-in features
da: Kompilerede funktioner

en: iCalendar support
da: Understøttelse af iCalendar

en: Encrypted notes support
da: Understøttelse af krypterede noter

en: Backup support
da: Understøttelse af sikkerhedskopiering

en: Printing support
da: Understøttelse af udskrivning

en: Spell checker support
da: Understøttelse af stavekontrol

en: GIT version
da: GIT-version

en: Key shortcuts
da: Genvejstast

en: License
da: Licens
