Osmo - en to he translation catalogue (598 entries)

en: Colors
he: צבעים

en: Color of contact tags
he: צבע תגיות של איש קשר

en: Color of links
he: צבע קישורים

en: Font size
he: גודל גופן

en: Item font size
he: גודל גופן פריט

en: Photo size
he: גודל תצלום

en: Small
he: קטן

en: Medium
he: בינוני

en: Large
he: גדול

en: Hide group column
he: הסתר טור קבוצה

en: Maps provider
he: ספק מפות

en: Age
he: גיל

en: Birthday date
he: תאריך לידה

en: Zodiac sign
he: מזל אסטרולוגי

en: Contacts
he: ‎אנשי קשר

en: Appearance
he: מראה

en: Miscellaneous
he: שונות

en: Groups
he: קבוצות

en: Algorithm
he: אלגוריתם

en: Hashing
he: ערבוב

en: Compression
he: דחיסה

en: Ratio
he: יחס

en: Fast
he: מהיר

en: Good
he: טוב

en: Best
he: מיטבי

en: Type
he: טיפוס

en: Category
he: קטגוריה

en: Last changes
he: שינויים אחרונים

en: Created
he: נוצר

en: Remember the last selected category
he: זכור את הקטגוריה האחרונה שנבחרה

en: Use system format for date and time
he: השתמש בפורמט מערכת עבור תאריך וזמן

en: Notes
he: ‎פתקים

en: Encryption
he: הצפנה

en: Visible columns
he: טורים נראים

en: Categories
he: קטגוריות

en: Notes options
he: אפשרויות פתקים

en: Jump to date
he: קפוץ אל תאריך

en: Day
he: יום

en: Month
he: חודש

en: Year
he: שנה

en: Select a font...
he: בחר גופן...

en: None
he: ללא

en: All items
he: כל הפריטים

en: Question
he: שאלה

en: Information
he: מידע

en: Error
he: שגיאה

en: Warning
he: אזהרה

en: Selected file exist! Overwrite?
he: קובץ נבחר קיים! להחליף?

en: Selected contact will be removed.
he: איש קשר נבחר יוסר.

en: Are you sure?
he: האם דעתך גמורה?

en: No date
he: אין תאריך

en: Select photo
he: בחר תצלום

en: Address
he: כתובת

en: Postcode
he: מיקוד

en: City
he: עיר

en: State
he: מחוז

en: Country
he: מדינה

en: Edit contact
he: ערוך איש קשר

en: Add contact
he: הוסף איש קשר

en: Personal
he: אישי

en: Group
he: קבוצה

en: Home
he: בית

en: Work
he: עבודה

en: Phones
he: טלפונים

en: Internet
he: מרשתת

en: Additional info
he: מידע נוסף

en: no entries
he: אין רשומות

en: entry | entries
he[0]: ‪רשומה
he[1]: רשומות

en: Calendar notes
he: פתקי לוח שנה

en: Search
he: חיפוש

en: Filter
he: מסנן

en: Current month
he: חודש נוכחי

en: Selected month
he: חודש נבחר

en: Current year
he: שנה נוכחית

en: Selected year
he: שנה נבחרת

en: Selected month and year
he: חודש ושנה נבחרים

en: All notes
he: כל הפתקים

en: Case sensitive
he: תלוי רישיות

en: Strikethrough past day notes
he: סמן בקו חוצה פתקי ימי עבר

en: Date
he: תאריך

en: Note
he: פתק

en: Rat
he: עכברוש

en: Ox
he: שור

en: Tiger
he: טיגריס

en: Hare
he: ארנבת

en: Dragon
he: דרקון

en: Snake
he: נחש

en: Horse
he: סוס

en: Sheep
he: כבשה

en: Monkey
he: קוף

en: Fowl
he: עוף

en: Dog
he: כלב

en: Pig
he: חזיר

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Aquarius
he: דלי

en: Pisces
he: דגים

en: Aries
he: טלה

en: Taurus
he: שור

en: Gemini
he: תאומים

en: Cancer
he: סרטן

en: Leo
he: אריה

en: Virgo
he: בתולה

en: Libra
he: מאוזניים

en: Scorpio
he: עקרב

en: Sagittarius
he: קשת

en: Capricorn
he: גדי

en: Osmo has to be restarted to take effect.
he: עליך לאתחל את Osmo על מנת שהשינויים ייכנסו לתוקף.

en: Layout
he: מערך

en: Vertical
he: אנכי

en: Horizontal
he: אופקי

en: Tabs position
he: מיקום כרטיסיות

en: Left
he: שמאל

en: Right
he: ימין

en: Top
he: עליון

en: Bottom
he: תחתון

en: Calendar
he: ‎לוח שנה

en: Tasks
he: ‎מטלות

en: Override locale settings
he: החלף הגדרות של מקומיות

en: Date format
he: פורמט תאריך

en: Time format
he: פורמט זמן

en: hours
he: שעות

en: Spell checker language
he: שפת בודק איות

en: Enable tooltips
he: אפשר תיבות צצות

en: Remember last selected page
he: זכור עמוד נבחר אחרון

en: Save data after every modification
he: שמור נתונים לאחר כל שינוי

en: Web browser
he: דפדפן רשת

en: E-mail client
he: לקוח דוא״ל

en: Sound player
he: נגן קול

en: The %s pattern will be replaced with web address
he: התבנית %s תוחלף עם כתובת רשת

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
he: התבנית %s תוחלף עם כתובת דוא״ל

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
he: התבנית %s תוחלף עם שם קובץ של צליל

en: Enable system tray
he: אפשר מגש מערכת

en: Start minimised
he: התחל ממוזער

en: Ignore day note events
he: התעלם מאירועי פתקי יום

en: General
he: ‎כללי

en: Hide
he: הסתרה

en: Helpers
he: יישומי עזר

en: System tray
he: מגש מערכת

en: Preferences
he: העדפות

en: Syntax
he: תחביר

en: abbreviated weekday name
he: שם יום חול מקוצר

en: full weekday name
he: שם יום חול מלא

en: abbreviated month name
he: שם חודש מקוצר

en: full month name
he: שם חודש מלא

en: day of the month
he: יום של חודש

en: day of the month without leading zeros
he: יום של חודש ללא אפסים מובילים

en: month | months
he[0]: חודש
he[1]: חודשים

en: year without century
he: שנה בלי מאה

en: year with century
he: שנה עם מאה

en: Date header format
he: פורמט תקורת תאריך

en: Set default format
he: אפס אל פורמט משתמט

en: Date format syntax
he: תחביר פורמט תאריך

en: Event marker
he: סמן אירוע

en: Circle
he: עיגול

en: Ellipse
he: אליפסה

en: Wave
he: גל

en: Arrow
he: חץ

en: Free-hand circle
he: עיגול כתב-יד

en: Weekend days color
he: צבע ימי סופ״ש

en: Cursor color
he: צבע סמן

en: Event marker color
he: צבע סמן אירוע

en: Date font
he: גופן תאריך

en: Calendar font
he: גופן לוח שנה

en: Note font
he: גופן פתק

en: Cursor thickness
he: עובי סמן

en: Thin
he: דק

en: Thick
he: עבה

en: Edit category
he: ערוך קטגוריה

en: Color
he: צבע

en: Name
he: שם

en: Select ICS file
he: בחר קובץ ICS

en: All Files
he: כל הקבצים

en: Calendar files (*.ics)
he: קבצי לוח שנה (‎*.ics)

en: Modify ICAL parameters
he: התאמת פרמטרי ICAL

en: Filename
he: שם קובץ

en: Options
he: אפשרויות

en: Disabled
he: מנוטרל

en: Valid
he: תקף

en: Description
he: תיאור

en: Full date
he: תאריך מלא

en: Mark
he: סימן

en: Week start on Monday
he: שבוע מתחיל ביום שני

en: Show day names
he: הצג שמות יום

en: Show week numbers
he: הצג מספרי שבוע

en: Simple view in full-year calendar
he: תצוגה פשוטה בלוח שנה מלא

en: Enable spell checker in day notes
he: אפשר בדיקת איות בפתקי יום

en: Current time
he: זמן נוכחי

en: Show seconds
he: הצג שניות

en: Day number
he: יום מספר

en: Marked days
he: ימים מסומנים

en: Week number
he: שבוע מספר

en: Weekend days
he: ימי סופ״ש

en: Day category
he: קטגוריית יום

en: Moon phase
he: פאזה ירחית

en: Day notes
he: פתקי יום

en: Day categories
he: קטגוריות יום

en: iCalendar files
he: קבצי iCalendar

en: Show in day info panel
he: הצג בלוח מידע יום

en: Tasks list
he: רשימת מטלות

note: TRANSLATORS: "No." is an abbreviation of word "number"
en: No.
he: מס׳

en: Summary
he: תמצית

en: Due date
he: מועד יעד

en: Priority
he: עדיפות

en: Error printing
he: שגיאה בהדפסה

en: No birthdays defined
he: אין תאריך לידה מוגדר

en: Birthdays list
he: רשימת יום הולדת

en: Days to birthday
he: ימים עד ליום הולדת

en: today
he: היום

en: Select CSV file
he: בחר קובץ CSV

en: Please select file first.
he: נא לבחור קובץ ראשון.

en: Import contacts
he: יבא אנשי קשר

en: Import type
he: טיפוס ייבוא

en: File
he: קובץ

en: Input filename
he: קלט שם קובץ

en: Import
he: ייבוא

en: Nothing to import.
he: אין מה לייבא.

en: contact added | contacts added
he[0]: התווסף איש קשר
he[1]: התווספו אנשי קשר

en: Record
he: רישום

en: Field type
he: טיפוס שדה

en: Value
he: ערך

en: No records found in selected file.
he: לא נמצאו רשומות בקובץ נוכחי.

en: Cannot read file.
he: לא מסוגל לקרוא קובץ.

en: Cannot open file.
he: לא מסוגל לפתוח קובץ.

en: Show calendar
he: הצג לוח שנה

en: Show tasks
he: הצג מטלות

en: Show contacts
he: הצג אנשי קשר

en: Show notes
he: הצג פתקים

en: Show options
he: הצג אפשרויות

en: Quit
he: יציאה

en: Show small calendar window
he: ןטק הנש חול ןולח גצה

en: Check for events since last run
he: הנורחא הצרה זאמ םיעוריא רובע קודב

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
he: (0: לדחמ תרירב) םיעוריא רובע האלה הקידבל םימי רפסמ

en: Set absolute path for settings and data files
he: עדימו תורדגה יצבק רובע טלחומ ביתנ עבק

en: Match contacts with given string
he: הנותנ תזורחמ תרזעב רשק ישנא םאתה

en: ERROR: Cannot create config files
he: שגיאה: לא מסוגל ליצור קבצי תצורה

en: Another copy of OSMO is already running.
he: עותק אחר של OSMO כבר מורץ כעת.

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
he: שימוש סימולטני בשני עותקים או יותר של OSMO עלול לגרום לאיבוד מידע.

en: Do you really want to continue?
he: האם אתה באמת רוצה להמשיך?

en: Low
he: נמוכה

en: High
he: גבוהה

en: Done!
he: סוים!

en: contact exported | contacts exported
he[0]: איש קשר יוצא
he[1]: אנשי קשר יוצאו

en: Cannot create file.
he: לא מסוגל ליצור קובץ.

en: Select output file
he: בחר קובץ פלט

en: Export contacts
he: יצא אנשי קשר

en: Output format
he: פורמט פלט

en: Add header
he: הוסף תקורה

en: Fields to export
he: שדות לייצוא

en: All
he: הכל

en: Invert
he: הפוך

en: Select fields
he: בחר שדות

en: Output filename
he: שם קובץ פלט

en: Export
he: ייצוא

en: Task info font
he: גופן מידע מטלה

en: Postpone time
he: זמן שהייה

en: minutes
he: דקות

en: 0 for disable
he: 0 לנטרול

en: times
he: פעמים

en: Tasks options
he: אפשרויות מטלות

en: Reminder options
he: אפשרויות תזכורת

en: Insert timeline
he: הכנס ציר זמן

en: Timeline
he: ציר זמן

en: From (hour)
he: מן (שעה)

en: Step (minutes)
he: צעד (דקות)

en: To (hour)
he: עד (שעה)

en: Set time
he: קבע זמן

en: Hour
he: שעה

en: Minute
he: דקה

en: Today
he: היום

en: Tomorrow
he: מחר

en: Selected task will be removed.
he: מטלות נבחרות יימחקו.

en: Select date and time
he: בחר זמן ותאריך

en: Enable sound notification
he: אפשר התראות קול

en: Alarm warning
he: אזעקת אזהרה

en: Days
he: ימים

en: Hours
he: שעות

en: Minutes
he: דקות

en: Alarm command
he: פקודת אזעקה

en: Months
he: חודשים

en: Repeat
he: חזרה

en: Repeat in the following days
he: חזור בימים הבאים

en: Time period
he: תקופת זמן

en: Start
he: תחילה

en: End
he: סוף

en: Interval
he: תדירות

en: Recurrent task
he: מטלה חוזרת

en: Enable
he: אפשר

en: Edit task
he: ערוך מטלה

en: Add task
he: הוסף מטלה

en: Basic
he: בסיס

en: Advanced
he: מתקדם

en: New Moon
he: מופע ירח

en: Waxing Crescent Moon
he: ירח מתמלא קשתי

en: Quarter Moon
he: רבעון ירחי

en: Waxing Gibbous Moon
he: ירח מתמלא מקומר

en: Full Moon
he: ירח מלא

en: Waning Gibbous Moon
he: ירח מתמעט מקומר

en: Last Quarter Moon
he: רבעון ירחי אחרון

en: Waning Crescent Moon
he: ירח מתמעט קשתי

en: Cannot create backup!
he: לא מסוגל ליצור גיבוי!

en: Save backup
he: שמירת גיבוי

en: Password protection
he: הגנת סיסמה

en: Enter password
he: הזן סיסמה

en: Re-enter password
he: הזן סיסמה שוב

en: Please enter the password
he: נא להזין את הסיסמה

en: Passwords do not match!
he: סיסמאות לא תואמות!

en: Backup file saved successfully!
he: קובץ גיבוי נשמר בהצלחה!

en: Open backup file
he: פתיחת קובץ גיבוי

en: Osmo backup files (*.bck)
he: קבצי גיבוי Osmo ‏(‎*.bck)

en: This is not Osmo backup file
he: קובץ זה אינו קובץ גיבוי OSMO

en: Incorrect password!
he: סיסמה שגויה!

en: Osmo has to be restarted now...
he: על Osmo להתאתחל כעת...

en: Please select address
he: נא לבחור כתובת

en: First name
he: שם פרטי

en: Last name
he: שם משפחה

en: Second name
he: שם אמצעי

en: Nickname
he: כינוי

en: Tags
he: תוויות

en: Home address
he: כתובת מגורים

en: Home postcode
he: מיקוד מגורים

en: Home city
he: עיר מגורים

en: Home state
he: מחוז מגורים

en: Home country
he: מדינת מגורים

en: Organization
he: ארגון

en: Department
he: מחלקה

en: Work address
he: כתובת עבודה

en: Work postcode
he: מיקוד עבודה

en: Work city
he: עיר עבודה

en: Work state
he: מחוז עבודה

en: Work country
he: מדינת עבודה

en: Fax
he: פקס

en: Home phone
he: טלפון בבית

en: Home phone 2
he: טלפון בבית 2

en: Home phone 3
he: טלפון בבית 3

en: Home phone 4
he: טלפון בבית 4

en: Work phone
he: טלפון בעבודה

en: Work phone 2
he: טלפון בעבודה 2

en: Work phone 3
he: טלפון בעבודה 3

en: Work phone 4
he: טלפון בעבודה 4

en: Cell phone
he: טלפון נייד

en: Cell phone 2
he: טלפון נייד 2

en: Cell phone 3
he: טלפון נייד 3

en: Cell phone 4
he: טלפון נייד 4

en: E-Mail
he: דוא״ל

en: E-Mail 2
he: דוא״ל 2

en: E-Mail 3
he: דוא״ל 3

en: E-Mail 4
he: דוא״ל 4

en: WWW
he: מרשתת

en: WWW 2
he: מרשתת 2

en: WWW 3
he: מרשתת 3

en: WWW 4
he: מרשתת 4

en: IM Gadu-Gadu
he: Gadu-Gadu

en: IM Yahoo
he: YIM!

en: IM MSN
he: MSN

en: IM ICQ
he: ICQ

en: IM AOL
he: AIM

en: IM Jabber
he: JID

en: IM Skype
he: Skype

en: IM Tlen
he: Tlen

en: Blog
he: בלוג

en: Photo
he: תצלום

en: New contact
he: איש קשר חדש

en: Remove contact
he: הסר איש קשר

en: Show birthdays
he: הצג ימי הולדת

en: Show contact location on the map
he: הצג מיקום איש קשר על המפה

en: Backup data
he: גבה מידע

en: Restore data
he: שחזר מידע

en: About
he:  אודות

en: Clear
he: טהר

en: First Name
he: שם פרטי

en: Last Name
he: שם משפחה

en: All fields
he: כל השדות

en: Contact details
he: פרטי איש קשר

en: Close contact panel
he: סגור לוח איש קשר

en: The note has changed.
he: הפתק שונה.

en: Do you want to save it?
he: האם ברצונך לשמור אותו?

en: Words
he: מילים

en: Lines
he: שורות

en: Characters
he: תווים

en: White characters
he: תווים לבנים

en: Bytes
he: בתים

en: Document
he: מסמך

en: Selection
he: בחירה

en: Modified
he: שונה

en: New note
he: פתק חדש

en: Edit note
he: ערוך פתק

en: Delete note
he: מחק פתק

en: Save note
he: שמור פתק

en: Find
he: מצא

en: Toggle spell checker
he: בודק איות

en: Bold
he: בולט

en: Italic
he: נטוי

en: Underline
he: קו תחתון

en: Strikethrough
he: קו חוצה

en: Highlight
he: הדגש

en: Clear attributes
he: טהר אפיונים

en: Insert current date and time
he: הכנס תאריך וזמן נוכחיים

en: Insert separator
he: הכנס חוצץ

en: Statistics
he: סטטיסטיקות

en: Close editor
he: סגור עורך

en: Note name
he: שם פתק

en: Read-only
he: קריאה-בלבד

en: Line
he: שורה

en: Column
he: טור

en: case sensitive
he: התאם אותיות גדולות/קטנות

en: Close find entry
he: סגור רשומת מציאה

en: Edit entry
he: ערוך רשומה

en: Remember cursor position
he: זכור מיקום סמן

en: Selected note will be removed.
he: פתק נבחר יוסר.

en: No further data recovery will be possible.
he: שום שחזור מידע לא יהיה אפשרי.

en: Add note
he: הוסף פתק

en: Plain
he: גלוי

en: Encrypted
he: מוצפן

en: Note type
he: טיפוס פתק

en: Cannot open the note.
he: לא מסוגל לפתוח את הפתק.

en: encryption support is disabled
he: תמיכת הצפנה הינה מנוטרלת

en: Authorization
he: הרשאה

en: year | years
he[0]: שנה
he[1]: שנים

en: day | days
he[0]: יום
he[1]: ימים

en: hour | hours
he[0]: שעה
he[1]: שעות

en: minute | minutes
he[0]: דקה
he[1]: דקות

en: second | seconds
he[0]: שניה
he[1]: שניות

en: or
he: או

en: rounded down
he: מתעגלות

en: week | weeks
he[0]: שבוע
he[1]: שבועות

en: working day | working days
he[0]: יום עבודה
he[1]: ימי עבודה

en: time is ignored
he: זמן אינו מוחשב

en: weekend day | weekend days
he[0]: יום סופ״ש
he[1]: ימי סופ״ש

en: weekend day ignored | weekend days ignored
he[0]: יום סופ״ש לא מוחשב
he[1]: ימי סופ״ש לא מוחשבים

en: Date calculator
he: מחשבון תאריך

en: Current date
he: תאריך נוכחי

en: Set current date
he: קבע תאריך נוכחי

en: Second
he: שניה

en: Set current time
he: קבע זמן נוכחי

en: Reset time
he: אפס זמן

en: First date and time
he: תאריך ושעה ראשונים

en: Second date and time
he: תאריך ושעה אחרונים

en: Alternative time units
he: יחידות זמן חלופיות

en: Result
he: תוצאה

en: Duration between two dates
he: פרק זמן בין שני תאריכים

en: Operation
he: פעולה

en: add
he: הוסף

en: subtract
he: הפחת

en: Date and time to add or subtract from
he: תאריך וזמן להפחית או להוסיף מתוך

en: Years
he: שנים

en: Weeks
he: שבועות

en: Seconds
he: שניה

en: Ignore weekend days
he: התעלם מימי סופ״ש

en: Reset fields
he: אפס שדות

en: Time to add or subtract
he: זמן להוספה או להחסרה

en: Add to or subtract from a date
he: הוסף או הסר מתוך תאריך

en: Remind me later
he: הזכר לי מאוחר יותר

en: Done
he: הושלמה

en: Show task
he: הצג מטלה

en: Day note
he: פתק יום

en: Events
he: אירועים

en: Event
he: אירוע

en: Task
he: מטלה

en: Birthday
he: יום הולדת

en: Show Osmo
he: הצג את Osmo

en: event | events
he[0]: אירוע
he[1]: אירועים

en: iCalendar events
he: אירועי iCalendar

en: Time
he: זמן

en: iCalendar export
he: ייצוא iCalendar

en: Day Selector
he: בורר יום

en: Save tasks
he: שמור מטלות

en: tasks exported
he: מטלות יוצאו

en: was born
he: נולד/ה

en: year old | years old
he[0]: שנה
he[1]: שנים

en: day till end of year | days till end of year
he[0]: יום עד סוף השנה
he[1]: ימים עד סוף השנה

en: the last day of the year
he: היום האחרון שבשנה

en: Day tasks
he: מטלות היום

en: Selected day note will be removed.
he: פתק יום נבחר יוסר.

en: Continue?
he: להמשיך?

en: Previous year
he: שנה קודמת

en: Previous month
he: חודש קודם

en: Previous day
he: יום קודם

en: Next day
he: יום הבא

en: Next month
he: חודש הבא

en: Next year
he: שנה הבאה

en: Full-year calendar
he: ‎לוח שנה מלא

en: Print calendar
he: הדפס לוח שנה

en: Toggle day note panel
he: החלף לוח פתק יום

en: Select day color
he: בחר צבע יום

en: Browse notes
he: עיין בפתקים

en: Browse iCal events
he: עיין באירועי iCal

en: Export to iCal file
he: יצוא לקובץ iCal

en: Previous and next month
he: חודש קודם ובא

en: Close note panel
he: סגור לוח פתק

en: Clear text
he: טהר תמליל

en: Info
he: מידע

en: Select color
he: בחר צבע

en: Name day
he: שם יום

en: Printing properties
he: מאפייני הדפסה

en: Month name
he: שם חודש

en: Day name
he: שם יום

en: Fonts
he: גופנים

en: Birthdays
he: ימי הולדת

en: Namedays
he: שמות ימים

en: Visible events
he: אירועים נראים

en: Page orientation:
he: כיוון עמוד:

en: Portrait
he: לאורך

en: Landscape
he: לרוחב

en: Leap year
he: שנה מעוברת

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: Chinese year animal
he: שנת חיה סינית

en: Number of days
he: מספר ימים

en: Number of weeks
he: מספר שבועות

en: Number of weekend days
he: מספר ימי סופ״ש

en: Year info
he: מידע שנה

en: Alternative view
he: תצוגה חלופית

en: Started
he: התחילה

en: Finished
he: הסתיימה

en: New task
he: מטלה חדשה

en: Remove task
he: הסר מטלה

en: Export tasks
he: יצא מטלות

en: Task details
he: פירטי מטלה

en: Close description panel
he: סגור לוח תיאור

en: switch to previous tab
he: כרטיסייה קודמת

en: switch to next tab
he: כרטיסייה הבאה

en: switch to selected page
he: החלף לעמוד נבחר

en: show options window
he: הצג חלון אפשרויות

en: show about window
he: הצג חלון אודות

en: toggle fullscreen mode
he: החלף מצב מסך מלא

en: switch page in options and about tab
he: החלף עמוד בתוך כרטיסיית אפשרויות ואודות

en: exit
he: יציאה

en: Space
he: ‎רווח

en: select current date
he: ‎בחר תאריך נוכחי

en: Ctrl+Space
he: Ctrl+רווח‎

en: toggle personal data visibility
he: החלף ראות מידע אישי

en: Arrows
he: ‎חצים‎

en: change day
he: החלף יום

en: Ctrl+Up/Down
he: Ctrl+מעלה/מטה‎

en: change month
he: החלף חודש

en: change year
he: החלף שנה

en: day notes browser
he: דפדפן פתקי יום

en: assign background color to day note
he: הקצה צבע רקע לפתק יום

en: date calculator
he: מחשבון תאריך

en: show full-year calendar
he: הצג לוח שנה מלא

en: jump to date
he: קפוץ אל תאריך

en: remove day note
he: הסר פתק יום

en: Alt+Arrows
he: Alt+חצים‎

en: close editor
he: סגור עורך

en: toggle bold
he: מודגש

en: toggle italic
he: נטוי

en: toggle underline
he: קו תחתון

en: toggle strikethrough
he: קו חוצה

en: toggle highlight
he: הדגש

en: Arrows Up/Down
he: ‎חצים מעלה/מטה‎

en: toggle alternative view
he: החלף תצוגה חלופית

en: year info
he: מידע שנה

en: set current year
he: קבע שנה נוכחית

en: close full-year calendar
he: סגור לוח שנה מלא

en: add task
he: הוסף מטלה

en: edit task
he: ערוך מטלה

en: remove task
he: הסר מטלה

en: toggle hidden tasks
he: החלף משימות נסתרות

en: activate search field
he: הפעל שדה חיפוש

en: Left, Right
he: ‎שמאל, ימין‎

en: change category filter
he: החלף מסנן קטגוריה

en: close task info panel
he: סגור לוח מידע מטלה

en: add contact
he: הוסף איש קשר

en: edit contact
he: ערוך איש קשר

en: remove contact
he: הסר איש קשר

en: change search mode
he: החלף מצב חיפוש

en: close contact details panel
he: סגור לוח פרטי איש קשר

en: open note
he: פתח פתק

en: add note
he: הוסף פתק

en: remove note
he: הסר פתק

en: edit note name and category
he: ערוך שם פתק וקטגוריה

en: close note editor
he: סגור עורך פתק

en: save note
he: שמור פתק

en: find text
he: מצא תמליל

en: clear selection attributes
he: טהר עיצוב בחירה

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
he: ‏OSMO תוכנן בשים לב לנוחיות המשתמש, כך שיש קיצורי דרך מקש רבים. הרי הרשימה המלאה:

en: Note editor
he: ‎עורך פתקים

en: Selector
he: ‎בורר

en: Editor
he: ‎עורך

en: A handy personal organizer
he: מארגן אישי שימושי

en: compiled on
he: הודר בתאריך

en: Programming
he: ‎תכנות

en: Graphics
he: ‎מתאר ציורי

en: Contributors
he: ‎תורמים

en: Translators
he: ‎מתרגמים

en: Mailing lists
he: ‎רשימות תפוצה

en: Bug tracker
he: Bug tracker (מעקב בעיות)

en: Feature requests
he: ‎בקשת תכונות

en: Available modules
he: מודולים זמינים

en: Compiled-in features
he: תכונות Compiled-in

en: iCalendar support
he: תמיכת iCalendar‭‏

en: Encrypted notes support
he: תמיכת פתקים מוצפנים

en: Backup support
he: תמיכת גיבוי

en: Printing support
he: תמיכת הדפסה

en: Spell checker support
he: תמיכת בודק איות

en: version
he: גרסא

en: Key shortcuts
he:  מקשי קיצור

en: License
he:  רשיון
