Osmo - en to hu translation catalogue (664 entries)

en: Colors
hu: Színek

en: Color of contact tags
hu: kapcsolat címkék színe

en: Color of links
hu: Linkek színe

en: Font size
hu: Betűméret

en: Name font size
hu: Név betűméret

en: Item font size
hu: Elem betűméreet

en: Photo size
hu: Fotó mérete

en: Small
hu: Kicsi

en: Medium
hu: Közepes

en: Large
hu: Nagy

en: Hide group column
hu: Csoport oszlop elrejtése

en: Maps provider
hu: Térkép szolgáltató

en: Age
hu: Kor

en: Birthday date
hu: Születési idő

en: Zodiac sign
hu: Zodiákus jel

en: Contacts
hu: Kapcsolatok

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Miscellaneous
hu: Egyéb

en: Groups
hu: Csoportok

en: Visible columns in birthday browser
hu: Látható oszlopok a születésnap böngészőben

en: Algorithm
hu: Algoritmus

en: Compression
hu: Tömörítés

en: Ratio
hu: Arány

en: Fast
hu: Gyors

en: Good
hu: Jó

en: Best
hu: Legjobb

en: Type
hu: Típus

en: Category
hu: Kategória

en: Last changes
hu: Utolsó módosítás

en: Created
hu: Létrehozva

en: Remember the last selected category
hu: Utoljára kiválasztott kategória megjegyzése

en: Use system format for date and time
hu: A rendszer dátum és idő formátum használata

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Encryption
hu: Titkosítás

en: Visible columns
hu: Látható oszlopok

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Notes options
hu: Jegyzet opciók

en: Jump to date
hu: Ugrás dátumra

en: Day
hu: Nap

en: Month
hu: Hónap

en: Year
hu: Év

en: _Cancel
hu: _Mégsem

en: _Jump to
hu: _Ugrás ide

en: Select a font...
hu: Betűtípus választása...

en: None
hu: Nincs

en: All items
hu: Minden elem

en: Question
hu: Kérdés

en: Information
hu: Információ

en: Error
hu: Hiba

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Show hidden files
hu: Rejtett fájlok mutatása

en: _Save
hu: Menté_s

en: _Open
hu: Meg_nyitás

en: Selected file exist! Overwrite?
hu: A kiválasztott fájl már létezik! Felülírja?

en: Selected contact will be removed.
hu: A kiválasztott kapcsolat törölve lesz.

en: Are you sure?
hu: Biztos benne?

en: No date
hu: Nincs dátum

en: Select photo
hu: Fotó kiválasztása

en: Address
hu: Cím

en: Postcode
hu: Irányítószám

en: City
hu: Város

en: State
hu: Állam

en: Country
hu: Ország

en: Edit contact
hu: Kapcsolat szerkesztése

en: Add contact
hu: Kapcsolat hozzáadása

en: Personal
hu: Személyes

en: Group
hu: Csoport

en: Home
hu: Otthoni

en: Work
hu: Munkahely

en: Phones
hu: Telefonok

en: Additional info
hu: További Információ

en: no entries
hu: nincs bejegyzés

en: entry | entries
hu[0]: bejegyzés
hu[1]: bejegyzés

en: Calendar notes
hu: Naptár bejegyzések

en: Search
hu: Keresés

en: Filter
hu: Szűrő

en: Current month
hu: Aktuális hónap

en: Selected month
hu: Kiválasztott hónap

en: Current year
hu: Aktuális év

en: Selected year
hu: Kiválasztott év

en: Selected month and year
hu: Kiválasztott hónap és év

en: All notes
hu: Minden jegyzet

en: Case sensitive
hu: kis/nagybetű érzékeny

en: Strikethrough past day notes
hu: A már elmúlt napok jegyzetének áthúzása

en: Date
hu: Dátum

en: Note
hu: Jegyzet

en: _Close
hu: Be_zárás

en: Rat
hu: Patkány

en: Ox
hu: Ökör

en: Tiger
hu: Tigris

en: Hare
hu: Nyúl

en: Dragon
hu: Sárkány

en: Snake
hu: Kígyó

en: Horse
hu: Ló

en: Sheep
hu: Bárány

en: Monkey
hu: Majom

en: Fowl
hu: Kakas

en: Dog
hu: Kutya

en: Pig
hu: Disznó

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Aquarius
hu: Vízöntő

en: Pisces
hu: Halak

en: Aries
hu: Kos

en: Taurus
hu: Bika

en: Gemini
hu: Ikrek

en: Cancer
hu: Rák

en: Leo
hu: Oroszlán

en: Virgo
hu: Szűz

en: Libra
hu: Mérleg

en: Scorpio
hu: Skorpió

en: Sagittarius
hu: Nyilas

en: Capricorn
hu: Bak

en: Osmo has to be restarted to take effect.
hu: Az Osmo újraindítása után lép életbe.

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Horizontal
hu: Vizszintes

en: Tabs position
hu: Fülek pozíciója

en: Left
hu: Baloldalt

en: Right
hu: Jobboldalt

en: Top
hu: Fent

en: Bottom
hu: Lent

en: Disable underline in links
hu: Ne húzza alá a linkeket

en: Show exit button in toolbar
hu: Kilépés gomb mutatása az eszköztáron

en: At least one module must be visible.
hu: Legalább egy modulnak láthatónak kell lennie.

en: Calendar
hu: Naptár

en: Tasks
hu: Feladatok

en: Override locale settings
hu: Helyi beállítások felülírása

en: Date format
hu: Dátum formátum

en: DD-MM-YYYY
hu: NN-HH-ÉÉÉÉ

en: MM-DD-YYYY
hu: HH-NN-ÉÉÉÉ

en: YYYY-MM-DD
hu: ÉÉÉÉÉ-NN-HH

en: YYYY-DD-MM
hu: ÉÉÉÉ-HH-NN

en: Time format
hu: Idő formátum

en: hours
hu: óra

en: Spell checker language
hu: Helyesírás ellenőrzés nyelve

en: Enable tooltips
hu: Buboréktippek engedélyezése

en: Remember last selected page
hu: Utoljára kiválasztott lap megjegyzése

en: Save data after every modification
hu: Adatok mentése minden egyes módosításkor

en: Web browser
hu: Web böngésző

en: E-mail client
hu: Levelező program

en: Sound player
hu: Zenelejátszó

en: The %s pattern will be replaced with web address
hu: A %s minta le lesz cserélve a web címre

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
hu: A %s minta le lesz cserélve az email címre

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
hu: A %s minta le lesz cserélve a zene fájl nevére

en: Enable system tray
hu: Tálcaikon engedélyezése

en: Start minimised
hu: Indítás kis méretben

en: Ignore day note events
hu: Napi jegyzetek kihagyása

en: General
hu: Általános

en: Hide
hu: Elrejtés

en: Helpers
hu: Segédalkalmazások

en: System tray
hu: Tálcaikon

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Syntax
hu: Szintaxis

en: abbreviated weekday name
hu: rövidített hétköznap név

en: full weekday name
hu: teljes hétköznap név

en: abbreviated month name
hu: rövidített hónap név

en: full month name
hu: teljes hónap név

en: day of the month
hu: a hónap napja

en: MM/DD/YY
hu: NN/HH/ÉÉ

en: day of the month without leading zeros
hu: a hónap napja vezető nulla nélkül

en: month | months
hu[0]: hónap
hu[1]: hónap

en: year without century
hu: év évszázad nélkül

en: year with century
hu: év évszázaddal együtt

en: Date header format
hu: Dátum fejléc formátum

en: Set default format
hu: Legyen alapértelmezett formátum

en: Date format syntax
hu: Dátum formátum szintaxisa

en: Day note marker
hu: Napi bejegyzés megjelölése

en: Event marker
hu: Esemény jelölése

en: Circle
hu: Kör

en: Ellipse
hu: Elipszis

en: Wave
hu: Hullám

en: Current day marker
hu: Aktuális nap megjelölése

en: Arrow
hu: Nyíl

en: Free-hand circle
hu: Szabadkézi kör

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Header background color
hu: Fejléc háttérszíne

en: Header foreground color
hu: Fejléc előtérszíne

en: Weekend days color
hu: Hétvégi napok színe

en: Day color
hu: Nap színe

en: Previous/Next month's day color
hu: Előző/Következő hónap napjának színe

en: Cursor color
hu: Kurzor színe

en: Event marker color
hu: Esemény jelölő szín

en: Current day marker color
hu: Aktuális nap jelölő szín

en: Birthday marker color
hu: Születésnap jelölő szín

en: Date font
hu: Dátum betűtípus

en: Calendar font
hu: Naptár betűtípus

en: Note font
hu: Jegyzet betűtípus

en: Enable block cursor
hu: Tömb kurzor engedélyezése

en: Cursor thickness
hu: Kurzor vastagsága

en: Thin
hu: Vékony

en: Thick
hu: Vastag

en: Edit category
hu: Kategória szerkesztése

en: Color
hu: Szín

en: Name
hu: Név

en: Select ICS file
hu: Válasszon ICS fájlt

en: All Files
hu: Minden fájl

en: Calendar files (*.ics)
hu: Naptár fájlok (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
hu: ICAL paraméterek módosítása

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Options
hu: Beállítások

en: Disabled
hu: Tiltva

en: Valid
hu: Érvényes

en: Description
hu: Leírás

en: Full date
hu: Teljes dátum

en: Mark
hu: Megjelölt

en: Week start on Monday
hu: A hét kezdőnapja a Hétfő

en: Show day names
hu: Nap nevének mutatása

en: No month change
hu: Nincs hónap váltás

en: Show week numbers
hu: Hetek számának mutatása

en: Simple view in full-year calendar
hu: Egyszerű nézet a teljes évi naptárban

en: Enable auxilary calendars
hu: Külső naptárak engedélyezése

en: Ascending sorting in day notes browser
hu: Emelkedő sorrend a napi bejegyzések böngészőben

en: Enable spell checker in day notes
hu: Alárírás ellenőrzése a napi jegyzeteknél

en: Current time
hu: Jelenlegi idő

en: Show seconds
hu: Másodperc mutatása

en: Day number
hu: Napok száma

en: Today distance
hu: Mai teendők

en: Marked days
hu: Megjelölt napok

en: Week number
hu: Hetek száma

en: Weekend days
hu: Hétvégi napok

en: Day category
hu: Nap kategória

en: Moon phase
hu: Hold fázis

en: Day notes
hu: Napi jegyezetek

en: Day categories
hu: Nap kategóriák

en: iCalendar files
hu: iCalendar fájlok

en: Show in day info panel
hu: Napi információs panel megjelenítése

en: Tasks list
hu: Feladatok lista

en: Summary
hu: Összegzés

en: Due date
hu: Lejárat napja

en: Priority
hu: Prioritás

en: Error printing
hu: Hiba a nyomtatáskor

en: No birthdays defined
hu: Nincsenek születésnapok meghatározva

en: Birthdays list
hu: Születésnapok listája

en: Days to birthday
hu: Születésnapig hátralévő napok

en: today
hu: ma

en: Select CSV file
hu: CSV fájl kiválasztása

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
hu: CSV (vesszővel elválasztott értékek) fájlok (*.csv)

en: Please select file first.
hu: Kérem előbb válasszon fájlt.

en: Import contacts
hu: Kapcsolatok importálása

en: Import type
hu: Importálás típusa

en: File
hu: Fájl

en: Input filename
hu: Fájnév megadása

en: Import
hu: Importálás

en: Nothing to import.
hu: Nincs mit importálni.

en: contact added | contacts added
hu[0]: kapcsolat hozzáadva
hu[1]: kapcsolatok hozzáadva

en: of
hu: /

en: Record
hu: Rekord

en: Number fields per record
hu: Mezők száma rekordonként

en: Use first record as header
hu: Az első rekord legyen a fejléc

en: Field type
hu: Mező típusa

en: Value
hu: Érték

en: No records found in selected file.
hu: Nincs egyetlen rekord sem a kiválasztott fájlban.

en: Cannot read file.
hu: A fájl nem olvasható.

en: Cannot open file.
hu: A fájl nem nyitható meg.

en: Counter
hu: Számláló

en: Show calendar
hu: Naptár megjelenítése

en: Show tasks
hu: Feladatok megjelenítése

en: Show contacts
hu: Kapcsolatok megjelenítése

en: Show notes
hu: Jegyzetek megjelenítése

en: Show options
hu: Opciók megjelenítése

en: Quit
hu: Kilépés

en: Show small calendar window
hu: Kis naptár ablak mutatása

en: Check for events since last run
hu: Események ellenőrzése a legutóbbi indítás óta

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
hu: Események ellenőrzése napokban (alapértelmezett: 0)

en: Match contacts with given string
hu: Egyező kapcsolatok a megadott karakterlánccal.

en: The user config path option is deprecated. Use XDG environment variables instead.
hu: A felhasználói konfiguráció útvonal opció elavult. Használja az XDG környezeti változókat helyette.

en: ERROR: Cannot create config files
hu: HIBA: A konfigurációs fájlok létrehozása sikertelen

en: Another copy of OSMO is already running.
hu: Már fut egy másik OSMO példány.

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
hu: Egyszerre kettő vagy több példány használata az OSMO programból adatvesztéshez vezethez.

en: Do you really want to continue?
hu: Biztosan folytatni kívánja?

en: Low
hu: Alacsony

en: High
hu: Magas

en: Done!
hu: Kész!

en: contact exported | contacts exported
hu[0]: kapcsolat exportálva
hu[1]: kapcsolatok exportálva

en: Cannot create file.
hu: Fájl létrehozása sikertelen.

en: Select output file
hu: Válasszon kimeneti fájlt

en: Export contacts
hu: Kapcsolatok exportálása

en: Output format
hu: Kimenet formátuma

en: Add header
hu: Fejléc hozzáadása

en: Fields to export
hu: Mezők exportálása

en: All
hu: Mind

en: Invert
hu: Megfordítás

en: Select fields
hu: Mezők választása

en: Output filename
hu: Kimeneti fájlnév megadása

en: Export
hu: Exportálás

en: Color of items that are due today
hu: Ma esedékes elemek színe

en: Color of items that are due in the next 7 days
hu: A következő 7 napban esedékes elemek színe

en: Color of items that are past due
hu: A már elmúlt tételek színe

en: Task info font
hu: Feladatok információ betűtípus

en: Show in bold tasks with high priority
hu: Mutassa félkövérrel a magas prioritású feladatokat

en: Hide completed tasks
hu: Kész feladatok elrejtése

en: Delete completed tasks without confirmation
hu: A kész feladatok törlése megerősítés nélkül

en: Add new task when double clicked on tasks list
hu: Új feladat hozzáadás dupla kattintással a feladatok listában

en: Postpone time
hu: halasztási idő

en: minutes
hu: perc

en: 0 for disable
hu: 0 - letiltva

en: Repeat sound alarm
hu: Hang figyelmeztetés ismétlése

en: times
hu: idő

en: Global notification command
hu: Globális figyelmeztető parancs

en: Tasks options
hu: Feladatok beállításai

en: Reminder options
hu: Emlékeztető opciók

en: Insert timeline
hu: idővonal beszúrása

en: Timeline
hu: Idővonal

en: From (hour)
hu: Kezdete (óra)

en: Step (minutes)
hu: Lépés (perc)

en: To (hour)
hu: Vége (óra)

en: _Paste
hu: _Beillesztés

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
hu: Kérem válasszon legalább egy napot az ismétlés engedélyezéséhez.

en: Set time
hu: Idő beállítása

en: Hour
hu: Óra

en: Minute
hu: Perc

en: Today
hu: Ma

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: Selected task will be removed.
hu: A kijelölt feladat törölve lesz.

en: Select date and time
hu: Válasszon dátumot és időt

en: Enable sound notification
hu: Hangjelzés engedélyezése

en: Enable notification dialog
hu: Értesítési párbeszédablak engedélyezése

en: Alarm warning
hu: Figyelmeztető jelzés

en: Days
hu: Napok

en: Hours
hu: Órák

en: Minutes
hu: Percek

en: Alarm command
hu: Figyelmeztető parancs

en: Date period
hu: Dátum periódus

en: Months
hu: Hónapok

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Repeat in the following days
hu: Ismétlés a következő napokban

en: Time period
hu: Idő periódus

en: Start
hu: Kezdés

en: End
hu: Vége

en: Interval
hu: Intervallum

en: Ignore alarm when task expired offline
hu: Figyelmen kivül hagyja ha a feladat már lejárt

en: Recurrent task
hu: Ismétlődő feladat

en: Enable
hu: Engedélyezve

en: Edit task
hu: Feladat szerkesztése

en: Add task
hu: Feladat hozzáadása

en: Basic
hu: Alapértelmezett

en: Advanced
hu: Bővített

en: New Moon
hu: Új Hold

en: Waxing Crescent Moon
hu: Növekvő első negyed

en: Quarter Moon
hu: Első negyed

en: Waxing Gibbous Moon
hu: Növekvő három negyed

en: Full Moon
hu: Telihold

en: Waning Gibbous Moon
hu: Csökkenő három negyed

en: Last Quarter Moon
hu: Utolsó negyed

en: Waning Crescent Moon
hu: Csökkenő első negyed

en: Cannot create backup!
hu: Biztonsági másolat létrehozása sikertelen!

en: Save backup
hu: Biztonsági másolat mentése

en: Password protection
hu: Jelszó védett

en: Enter password
hu: Jelszó megadása

en: Re-enter password
hu: Jelszó mé gegyszer

en: Please enter the password
hu: Jelszó még egyszer

en: Passwords do not match!
hu: A jelszavak nem egyeznek!

en: Backup file saved successfully!
hu: Biztonsági másolat mentése sikeres!

en: Open backup file
hu: Biztonsági másolat megnyitása

en: Osmo backup files (*.bck)
hu: Osmo biztonsági másolat fájlok (*.bck)

en: This is not Osmo backup file
hu: Ez nem Osmo biztonsági másolat fájl

en: Incorrect password!
hu: Érvénytelen jelszó!

en: All your data will be replaced with backup file content.
hu: Minden adat cserélve lesz a biztonsági másolatban lévő tartalommal.

en: Osmo has to be restarted now...
hu: Az Osmo most újra indul...

en: Please select address
hu: Kérem adja meg a címet

en: First name
hu: Utónév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Second name
hu: Középső név

en: Nickname
hu: Becenév

en: Tags
hu: Tagek

en: Name day date
hu: Névnap

en: Home address
hu: Otthoni cím

en: Home postcode
hu: Otthoni irányítószám

en: Home city
hu: Otthoni város

en: Home state
hu: Otthoni állam

en: Home country
hu: Otthoni ország/terület

en: Organization
hu: Szervezet

en: Department
hu: Részleg

en: Work address
hu: Munkahelyi cím

en: Work postcode
hu: Munkahelyi irányítószám

en: Work city
hu: Munkahelyi város

en: Work state
hu: Munkahelyi állam

en: Work country
hu: Munkahelyi ország/terület

en: Home phone
hu: Otthoni telefon

en: Home phone 2
hu: Otthoni telefon 2

en: Home phone 3
hu: Otthoni telefon 3

en: Home phone 4
hu: Otthoni telefon 4

en: Work phone
hu: Munkahelyi telefon

en: Work phone 2
hu: Munkahelyi telefon 2

en: Work phone 3
hu: Munkahelyi telefon 3

en: Work phone 4
hu: Munkahelyi telefon 4

en: Cell phone
hu: Mobiltelefon

en: Cell phone 2
hu: Mobiltelefon 2

en: Cell phone 3
hu: Mobiltelefon 3

en: Cell phone 4
hu: Mobiltelefon 4

en: E-Mail
hu: Email

en: E-Mail 2
hu: Email 2

en: E-Mail 3
hu: Email 3

en: E-Mail 4
hu: Email 4

en: WWW
hu: Honlap

en: WWW 2
hu: Honlap 2

en: WWW 3
hu: Honlap 3

en: WWW 4
hu: Honlap 4

en: Photo
hu: Fotó

en: New contact
hu: Új kapcsolat

en: Remove contact
hu: Kapcsolat eltávolítása

en: Show birthdays
hu: Születésnapok mutatása

en: Show contact location on the map
hu: A kapcsolat helyének mutatása a térképen

en: Backup data
hu: Biztonsági mentés

en: Restore data
hu: Biztonsági mentés visszaállítása

en: About
hu: Névjegy

en: Clear
hu: Töröl

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: All fields
hu: Összes mező

en: Contact details
hu: Kapcsolat tulajdonságai

en: Close contact panel
hu: Kapcsolat panel bezárása

en: The note has changed.
hu: A jegyzet módosult.

en: Do you want to save it?
hu: El szeretné menteni?

en: No URLs found in the selection...
hu: Nincs URL a kiválasztott részen...

en: URLs will be opened in the default browser.
hu: URL megnyitása az alapértelmezett böngészőben

en: Do you want to continue?
hu: Valóban folytatja?

en: Too many links selected!
hu: Túl sok link kiválasztva!

en: links opened
hu: linkek megnyitva

en: Words
hu: Szavak

en: Lines
hu: Sorok

en: Characters
hu: Karakterek

en: White characters
hu: Fehér karaktereke

en: Bytes
hu: Bájtok

en: Document
hu: Dokumentum

en: Selection
hu: Kiválasztás

en: Modified
hu: Módosítva

en: New note
hu: Új jegyzet

en: Edit note
hu: Jegyzet szerkesztése

en: Delete note
hu: Jegyzet törlése

en: Save note
hu: Jegyzet mentése

en: Find
hu: Keresés

en: Toggle spell checker
hu: aláírásellenőrzés váltása

en: Bold
hu: Félkövér

en: Italic
hu: Dőlt

en: Underline
hu: Aláhúzott

en: Strikethrough
hu: Áthúzott

en: Highlight
hu: Kiemelés

en: Clear attributes
hu: Formázások törlése

en: Open URL links
hu: URL linkek megnyitása

en: Insert current date and time
hu: Aktuális dátum és idő beszúrása

en: Insert separator
hu: Elválasztó beszúrása

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Close editor
hu: Szerkesztő bezárása

en: Note name
hu: Jegyzet neve

en: Read-only
hu: Csak olvasható

en: Line
hu: Sor

en: Column
hu: Oszlop

en: case sensitive
hu: kis/nagybetűre érzékeny

en: Close find entry
hu: Kereső sáv bezárása

en: Edit entry
hu: Bejegyzés szerkesztése

en: Remember cursor position
hu: Kurzor pozíció megjegyzése

en: Selected note will be removed.
hu: A kiválasztott jegyzet törölve lesz.

en: No further data recovery will be possible.
hu: Az adatok visszaállítása nem lehetséges.

en: Add note
hu: Jegyzet hozzáadása

en: Plain
hu: Sima

en: Encrypted
hu: Titkosított

en: Note type
hu: Jegyzet típusa

en: Cannot open the note.
hu: A jegyzet nem nyitható meg.

en: encryption support is disabled
hu: titkosítási támogatás letiltva

en: Authorization
hu: Azonosítás

en: year | years
hu[0]: év
hu[1]: év

en: day | days
hu[0]: nap
hu[1]: nap

en: hour | hours
hu[0]: óra
hu[1]: óra

en: minute | minutes
hu[0]: perc
hu[1]: perc

en: second | seconds
hu[0]: másodperc
hu[1]: másodperc

en: or
hu: vagy

en: rounded down
hu: lefelé kerekítve

en: week | weeks
hu[0]: hét
hu[1]: hét

en: working day | working days
hu[0]: munkanap
hu[1]: munkanapok

en: time is ignored
hu: idő kihagyva

en: weekend day | weekend days
hu[0]: Hétvégi nap
hu[1]: Hétvégi napok

en: This calculator only supports dates after year 1.
hu: A kalkulátor csak az 1. év utántól támogatja a dátumokat

en: weekend day ignored | weekend days ignored
hu[0]: Hétvégi nap kihagyása
hu[1]: Hétvégi napok kihagyása

en: Date calculator
hu: Dátum kalkulátor

en: Current date
hu: Jelenlegi dátum

en: Set current date
hu: Jelenlegi dátum beállítása

en: Second
hu: Másodperc

en: Set current time
hu: Jelenlegi idő beállítása

en: Reset time
hu: Idő törlése

en: First date and time
hu: Első dátum és idő

en: Second date and time
hu: Második dátum és idő

en: Alternative time units
hu: Alternatív időegység

en: Result
hu: Eredmény

en: Duration between two dates
hu: Dátumok közötti idő

en: Operation
hu: Művelet

en: add
hu: növelés

en: subtract
hu: csökkentés

en: Date and time to add or subtract from
hu: Dátum és idő növelése vagy csökkentése innentől

en: Years
hu: Évek

en: Weeks
hu: Hetek

en: Seconds
hu: Másodpercek

en: Ignore weekend days
hu: Hétvégi napok kihagyása

en: Reset fields
hu: Mezők alaphelyzetbe

en: Time to add or subtract
hu: Idő növelése vagy csökkentése

en: Add to or subtract from a date
hu: Növelés vagy csökkentés a dátumhoz képest

en: Cannot perform selected operation.
hu: A kiválasztott művelet nem hajtható végre.

en: Task has been modified or removed.
hu: A feladat módosítva vagy törölve.

en: Remind me later
hu: Jegyezze meg

en: Done
hu: Kész

en: Show task
hu: Feladat megjelenítése

en: Alarm warning!
hu: Riasztó figyelmeztetés!

en: postponed
hu: halasztott

en: Day note
hu: Napi jegyzet

en: Events
hu: Események

en: Event
hu: Esemény

en: Task
hu: Feladat

en: Birthday
hu: Születésnap

en: Show Osmo
hu: Osmo megjelenítése

en: event | events
hu[0]: esemény
hu[1]: esemény

en: No valid calendars defined
hu: Nincsenek valós naptárak meghatározva

en: iCalendar events
hu: iCalendar események

en: Time
hu: Idő

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
hu: A lista törölve lesz és minden elem el fog veszni.

en: event exported | events exported
hu[0]: esemény exportálva
hu[1]: események exportálva

en: Day Selector
hu: Nap választó

en: Use date period
hu: Dátum periódus használata

en: _Add
hu: Hozzá_adás

en: _Clear
hu: _Törlés

en: _Remove
hu: _Eltávolítás

en: No tasks with defined date found.
hu: Nincsenek feladatok a meghatározott dátumban.

en: Save tasks
hu: Feladatok mentése

en: tasks exported
hu: feladatok exportálva

en: was born
hu: született

en: year old | years old
hu[0]: éves
hu[1]: éves

en: day till end of year | days till end of year
hu[0]: nap telt el az évből
hu[1]: nap telt el az évből

en: the last day of the year
hu: hátralévő napok száma az évben

en: Day tasks
hu: Napi feladatok

en: Selected day note will be removed.
hu: A kiválasztott nap jegyzetei törölve lesznek.

en: Continue?
hu: Folytatja?

en: Previous year
hu: Előző év

en: Previous month
hu: Előző hónap

en: Previous day
hu: Előző nap

en: Next day
hu: Következő nap

en: Next month
hu: Következő hónap

en: Next year
hu: Következő év

en: Full-year calendar
hu: Egész éves naptár

en: Print calendar
hu: Naptár nyomtatása

en: Toggle day note panel
hu: Váltás a nap jegyzet panelra

en: Select day color
hu: Nap színének kiválasztása

en: Browse notes
hu: Jegyzetek keresése

en: Browse iCal events
hu: iCal esemény tallózás

en: Export to iCal file
hu: iCal fájl exportálása

en: Previous and next month
hu: Előző és következő hónap

en: Close note panel
hu: Jegyzet panel bezárása

en: Clear text
hu: Szöveg törlése

en: Info
hu: Információ

en: Select color
hu: Szín kiválasztása

en: Name day
hu: Névnap

en: Printing properties
hu: Nyomtatási beállítások

en: Month name
hu: Hónap neve

en: Day name
hu: Nap neve

en: Fonts
hu: Betűtípusok

en: Birthdays
hu: Születésnapok

en: Namedays
hu: Névnapok

en: Visible events
hu: Látható események

en: Padding
hu: Helykitöltés

en: Event maximum length
hu: Esemény maximális hossza

en: Page orientation:
hu: Lap tájolása:

en: Portrait
hu: Álló

en: Landscape
hu: Fekvő

en: Disable background colors
hu: Háttérszínek letiltása

en: Leap year
hu: Szökőév

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Chinese year animal
hu: Kínai állat naptár

en: Number of days
hu: Napok száma

en: Number of weeks
hu: Hetek száma

en: Number of weekend days
hu: Hétvégek napjainak száma

en: Year info
hu: Év információ

en: Alternative view
hu: Alternatív nézet

en: Started
hu: Kezdete

en: Finished
hu: Befejezett

en: New task
hu: Új feladat

en: Remove task
hu: Feladat törlése

en: Change due date to previous date
hu: Esedékesség váltása az előző dátumra

en: Change due date to next date
hu: Esedékesség váltása a következő dátumra

en: Export tasks
hu: Feladatok exportálása

en: Print visible tasks list
hu: Látható feladatok listájának nyomtatása

en: Task details
hu: Feladat részletei

en: Close description panel
hu: Leírás panel bezárása

en: switch to previous tab
hu: váltás az előző fülre

en: switch to next tab
hu: váltás a következő fülre

en: switch to selected page
hu: váltás a következő lapra

en: show options window
hu: beállítások ablak mutatása

en: show about window
hu: névjegy ablak mutatása

en: toggle fullscreen mode
hu: teljes képernyős mód

en: switch page in options and about tab
hu: váltás a beállítások és névjegy fülek között is

en: exit
hu: kilépés

en: Space
hu: Szóköz

en: select current date
hu: aktuális dátum kiválasztása

en: toggle personal data visibility
hu: személyi adatok rejtése/mutatása

en: Arrows
hu: Nyilak

en: change day
hu: nap cseréje

en: scroll the contents in the day info panel
hu: tartalom görgetése a nap információs panelen

en: change month
hu: hónap cseréje

en: change year
hu: év cseréje

en: toggle calendars for the previous and next month
hu: előző és következő hónap naptár váltása

en: day notes browser
hu: napi bejegyzés böngésző

en: assign background color to day note
hu: háttérszín kijelölése a napi jegyzethez

en: date calculator
hu: dátum kalkulátor

en: show full-year calendar
hu: Egész éves naptár mutatása

en: jump to date
hu: ugrás dátumra

en: remove day note
hu: napi jegyzet eltávolítása

en: Alt+Arrows
hu: Alt+Nyilak

en: close editor
hu: szerkesztő bezárása

en: toggle bold
hu: félkövér

en: toggle italic
hu: dőlt

en: toggle underline
hu: aláhúzott

en: toggle strikethrough
hu: áthúzott

en: toggle highlight
hu: kiemelés

en: Arrows Up/Down
hu: Nyilakkal Fel/Le

en: toggle alternative view
hu: alternatív nézet

en: year info
hu: év információ

en: set current year
hu: legyen az aktuális év

en: close full-year calendar
hu: egész éves naptár bezárása

en: add task
hu: feladat hozzáadása

en: edit task
hu: feladat szerkesztése

en: remove task
hu: feladat törlése

en: toggle hidden tasks
hu: rejtett feladatok váltása

en: activate search field
hu: aktív kereső mező

en: Left, Right
hu: Bal, Jobb

en: change category filter
hu: kategória szűrő váltása

en: close task info panel
hu: feladat információs panel bezárása

en: Insert
hu: Beszúr

en: add contact
hu: kapcsolat hozzáadása

en: edit contact
hu: kapcsolat szerkesztése

en: remove contact
hu: kapcsolat törlése

en: change search mode
hu: keresési mód váltása

en: close contact details panel
hu: kapcsolat tulajdonságai panel bezárása

en: open note
hu: jegyzet megnyitása

en: add note
hu: jegyzet hozzáadása

en: remove note
hu: jegyzet törlése

en: edit note name and category
hu: jegyzet név és kategória szerkesztése

en: close note editor
hu: jegyzet szerkesztő bezárása

en: save note
hu: jegyzet mentése

en: find text
hu: szöveg keresése

en: clear selection attributes
hu: kijelölés formázásának törlése

en: open URLs
hu: URL megnyitása

en: show document statistics
hu: dokumentum statisztika mutatása

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
hu: Az OSMO-t úgy tervezték, hogy szem előtt tartsa a felhasználó kényelmét, ezért sok gyorsbillentyű van. Itt van a teljes lista:

en: Note editor
hu: Jegyzet szerkesztő

en: Selector
hu: Elválasztó

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: A handy personal organizer
hu: A kényelmes személyi szervező

en: compiled on
hu: fordítás ideje

en: Programming
hu: Programozó

en: Graphics
hu: Grafika

en: Contributors
hu: Közreműködők

en: Translators
hu: Fordítók

en: Mailing lists
hu: Levelező listák

en: Bug tracker
hu: Hiba követő

en: Feature requests
hu: Funkciók kérése

en: Available modules
hu: Elérhető modulok

en: Compiled-in features
hu: Támogatott lehetőségek

en: iCalendar support
hu: iCalendar támogatása

en: Encrypted notes support
hu: Titkosított jegyzetek támogatása

en: Backup support
hu: Biztonsági mentés támogatása

en: Printing support
hu: Nyomtatás támogatása

en: Spell checker support
hu: Helyesírás ellenőrzés támogatása

en: version
hu: verzió

en: GIT version
hu: GIT verzió

en: Key shortcuts
hu: Billentyű kombinációk

en: License
hu: Licenc
