Osmo 0.2.4 - en to it translation catalogue (635 entries)

en: Colors
it: Colori

en: Color of contact tags
it: Colore etichette contatti

en: Color of links
it: Colore links

en: Font size
it: Dimensione carattere

en: Name font size
it: Dimensione carattere nome

en: Item font size
it: Dimensione carattere elemento

en: Photo size
it: Dimensione foto

en: Small
it: Piccola

en: Medium
it: Media

en: Large
it: Grande

en: Hide group column
it: Nascondi colonna gruppi

en: Age
it: Età

en: Birthday date
it: Data di nascita

en: Zodiac sign
it: Segno zodiacale

en: Contacts
it: Contatti

en: Appearance
it: Aspetto

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Groups
it: Gruppi

en: Visible columns in birthday browser
it: Colonne visibili nella ricerca compleanni

en: Algorithm
it: Algoritmo

en: Compression
it: Compressione

en: Fast
it: Veloce

en: Good
it: Buono

en: Best
it: Migliore

en: Type
it: Tipo

en: Category
it: Categoria

en: Last changes
it: Ultime modifiche

en: Created
it: Creato

en: Remember the last selected category
it: Ricorda ultima categoria selezionata

en: Use system format for date and time
it: Utilizza formato di sistema per data e ora

en: Notes
it: Note

en: Encryption
it: Crittatura

en: Visible columns
it: Colonne visibili

en: Categories
it: Categorie

en: Notes options
it: Opzioni note

en: Jump to date
it: Salta alla data

en: Day
it: Giorno

en: Month
it: Mese

en: Year
it: Anno

en: Select a font...
it: Seleziona carattere...

en: None
it: Niente

en: All items
it: Tutti gli elementi

en: Question
it: Domanda

en: Information
it: Informazioni

en: Error
it: Errore

en: Warning
it: Attenzione

en: Selected file exist! Overwrite?
it: Il file selezionato esiste già! Sovrascrivere?

en: Selected contact will be removed.
it: Il contatto selezionato sarà rimosso.

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: No date
it: Nessuna data

en: Select photo
it: Seleziona foto

en: Address
it: Indirizzo

en: Postcode
it: CAP

en: City
it: Città

en: State
it: Stato

en: Country
it: Provincia

en: Edit contact
it: Modifica contatto

en: Add contact
it: Aggiungi contatto

en: Personal
it: Personale

en: Group
it: Gruppo

en: Home
it: Casa

en: Work
it: Lavoro

en: Phones
it: Telefoni

en: Additional info
it: Informazioni aggiuntive

en: no entries
it: nessun valore

en: entry | entries
it[0]: valore
it[1]: valori

en: Calendar notes
it: Note calendario

en: Search
it: Cerca

en: Filter
it: Filtro

en: Current month
it: Mese corrente

en: Selected month
it: Mese selezionato

en: Current year
it: Anno corrente

en: Selected year
it: Anno selezionato

en: Selected month and year
it: Mese e anno selezionati

en: All notes
it: Tutte le note

en: Case sensitive
it: distingui MAIUSCOLE/minuscole

en: Strikethrough past day notes
it: Barra le note dei giorni passati

en: Date
it: Data

en: Note
it: Nota

en: Rat
it: Ratto

en: Ox
it: Bue

en: Tiger
it: Tigre

en: Hare
it: Lepre

en: Dragon
it: Drago

en: Snake
it: Serpente

en: Horse
it: Cavallo

en: Sheep
it: Pecora

en: Monkey
it: Scimmia

en: Fowl
it: Pollo

en: Dog
it: Cane

en: Pig
it: Maiale

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Aquarius
it: Acquario

en: Pisces
it: Pesci

en: Aries
it: Ariete

en: Taurus
it: Toro

en: Gemini
it: Gemelli

en: Cancer
it: Cancro

en: Leo
it: Leone

en: Virgo
it: Vergine

en: Libra
it: Bilancia

en: Scorpio
it: Scorpione

en: Sagittarius
it: Sagittario

en: Capricorn
it: Capricorno

en: Osmo has to be restarted to take effect.
it: Osmo deve essere riavviato per applicare le modifiche.

en: Layout
it: Disposizione

en: Vertical
it: Verticale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Tabs position
it: Posizione schede

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Top
it: Sopra

en: Bottom
it: Sotto

en: Disable underline in links
it: Disabilita sottolineatura nei links

en: Show exit button in toolbar
it: Visualizza pulsante di uscita nella barra degli strumenti

en: At least one module must be visible.
it: Almeno un modulo dev'essere visibile.

en: Calendar
it: Calendario

en: Tasks
it: Impegni

en: Override locale settings
it: Ignora impostazioni lingua sistema

en: Date format
it: Formato data

en: DD-MM-YYYY
it: GG-MM-AAAA

en: MM-DD-YYYY
it: MM-GG-AAAA

en: YYYY-MM-DD
it: AAAA-MM-GG

en: YYYY-DD-MM
it: AAAA-GG-MM

en: Time format
it: Formato ora

en: hours
it: ore

en: Spell checker language
it: Lingua controllo ortografico

en: Enable tooltips
it: Abilita suggerimenti

en: Remember last selected page
it: Ricorda ultima scheda visualizzata

en: Save data after every modification
it: Salva i dati dopo ogni modifica

en: Web browser
it: Browser internet

en: E-mail client
it: Programma E-Mail

en: Sound player
it: Riproduttore audio

en: The %s pattern will be replaced with web address
it: %s sarà sostituito con l'indirizzo web

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
it: %s sarà sostituito con l'indirizzo e-mail

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
it: %s sarà sostituito col nome del file audio

en: Enable system tray
it: Abilita icona nella barra di stato

en: Start minimised
it: Parti minimizzato

en: Ignore day note events
it: Ignore eventi note del giorno

en: General
it: Generale

en: Hide
it: Nascondi

en: Helpers
it: Aiuti

en: System tray
it: Icona nella barra di stato

en: Preferences
it: Preferenze

en: Syntax
it: Sintassi

en: abbreviated weekday name
it: giorno della settimana abbreviato

en: full weekday name
it: giorno della settimana per esteso

en: abbreviated month name
it: nome del mese abbreviato

en: full month name
it: Nome mese completo

en: day of the month
it: giorno del mese

en: MM/DD/YY
it: MM/GG/AA

en: day of the month without leading zeros
it: giorno del mese senza eventuali zeri davanti

en: month | months
it[0]: mese
it[1]: mesi

en: year without century
it: anno senza il secolo

en: year with century
it: anno con il secolo

en: Date header format
it: Fotmato data intestazione

en: Set default format
it: Imposta formato predefinito

en: Date format syntax
it: Sintassi formato data

en: Day note marker
it: Marcatore note del giorno

en: Event marker
it: Marcatore evento

en: Circle
it: Cerchio

en: Ellipse
it: Ellisse

en: Wave
it: Onda

en: Current day marker
it: Marcatore giorno corrente

en: Arrow
it: Freccia

en: Free-hand circle
it: Cerchio mano libera

en: Weekend days color
it: Colore giorni weekend

en: Cursor color
it: Colore cursore

en: Event marker color
it: Colore mercatore evento

en: Current day marker color
it: Colore marcatore giorno corrente

en: Birthday marker color
it: Colore marcatore giorno compleanno

en: Date font
it: Carattere data

en: Calendar font
it: Carattere calendario

en: Note font
it: Carattere nota

en: Enable block cursor
it: Abilita blocco cursore

en: Cursor thickness
it: Spessore cursore

en: Thin
it: Sottile

en: Thick
it: Spesso

en: Edit category
it: Modifica categoria

en: Color
it: Colore

en: Name
it: Nome

en: Select ICS file
it: Seleziona file ICS

en: All Files
it: Tutti i file

en: Calendar files (*.ics)
it: File calendario (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
it: Modifica parametri iCal

en: Filename
it: Nome file

en: Options
it: Opzioni

en: Disabled
it: Disattivato

en: Valid
it: Valido

en: Description
it: Descrizione

en: Full date
it: Data completa

en: Mark
it: Segna

en: Week start on Monday
it: La settimana comincia da Lunedì

en: Show day names
it: Mostra nome del giorno

en: No month change
it: Non cambiare mese

en: Show week numbers
it: Mostra numero settimane

en: Simple view in full-year calendar
it: Vista semplice nella modalità anno intero

en: Enable auxilary calendars
it: Abilita calendari supplementari

en: Ascending sorting in day notes browser
it: Note del giorno in ordine ascendente

en: Enable spell checker in day notes
it: Abilita controllo ortografico nelle note giornaliere

en: Current time
it: Ora corrente

en: Show seconds
it: Visualizza secondi

en: Day number
it: Giorno dell'anno

en: Today distance
it: Distante da oggi

en: Marked days
it: Giorni con impegni

en: Week number
it: Settimana

en: Weekend days
it: Giorni del weekend

en: Day category
it: Categoria del giorno

en: Moon phase
it: Fase lunare

en: Day notes
it: Note del giorno

en: Day categories
it: Categorie del giorno

en: iCalendar files
it: File iCalendar

en: Show in day info panel
it: Mostra il pannello informazioni sul giorno

en: Tasks list
it: Elenco impegni

note: TRANSLATORS: "No." is an abbreviation of word "number"
en: No.
it: Num.

en: Summary
it: Riepilogo

en: Due date
it: Data impegno

en: Priority
it: Priorità

en: Error printing
it: Errore di stampa

en: No birthdays defined
it: Nessun compleanno inserito

en: Birthdays list
it: Elenco compleanni

en: Days to birthday
it: Giorni al compleanno

en: today
it: oggi

en: Select CSV file
it: Seleziona file CSV

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
it: CSV (valori separati dalla virgola) files (*.csv)

en: Please select file first.
it: Seleziona prima il file.

en: Import contacts
it: Importa contatti

en: Import type
it: Importa tipo

en: Input filename
it: Nome file d'origine

en: Import
it: Importa

en: Nothing to import.
it: Niente da importare

en: contact added | contacts added
it[0]: contatto aggiunto
it[1]: contatti aggiunti

en: of
it: di

en: Record
it: Elemento

en: Number fields per record
it: Numero campi per elemento

en: Use first record as header
it: Usa primo elemento come intestazione

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Value
it: Valore

en: No records found in selected file.
it: Nessun elemento trovato nel file selezionato.

en: Cannot read file.
it: Impossibile leggere il file.

en: Cannot open file.
it: Impossibile aprire il file.

en: Show calendar
it: Mostra calendario

en: Show tasks
it: Mostra impegni

en: Show contacts
it: Mostra contatti

en: Show notes
it: Mostra note

en: Show options
it: Mostra opzioni

en: Quit
it: Esci

en: Show small calendar window
it: Mostra finestra mini-calendario

en: Check for events since last run
it: Controlla eventi dall'ultimo avvio

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
it: Numero di giorni futuri da controllare (predefinito: 0)

en: Set absolute path for settings and data files
it: Imposta percorso assoluto per i file di impostazioni e dati

en: ERROR: Cannot create config files
it: ERRORE:Impossibile creare i file di configurazione

en: Another copy of OSMO is already running.
it: Un'altra copia di OSMO è in esecuzione.

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
it: Utilizzare due o più istanze di OSMO può causare una perdita di dati.

en: Do you really want to continue?
it: Vuoi davvero continuare?

en: Low
it: Basso

en: High
it: Alto

en: Done!
it: Fatto!

en: contact exported | contacts exported
it[0]: Contatto esportato
it[1]: Contatti esportati

en: Cannot create file.
it: Impossibile creare file.

en: Select output file
it: Seleziona file di destinazione

en: Export contacts
it: Esporta contatti

en: Output format
it: Formato destinazione

en: Add header
it: Aggiungi intestazione

en: Fields to export
it: Camppi da esportare

en: All
it: Tutto

en: Invert
it: Inverti

en: Select fields
it: Seleziona campi

en: Output filename
it: Nome file destinazione

en: Export
it: Esporta

en: Color of items that are due today
it: Colore degli impegni da fare oggi

en: Color of items that are due in the next 7 days
it: Colore degli impegni da fare nei prossimi 7 giorni

en: Color of items that are past due
it: Colore degli impegni che sono stati fatti

en: Task info font
it: Carattere informazioni impegno

en: Show in bold tasks with high priority
it: Mostra in grassetto gli impegni con priorità alta

en: Hide completed tasks
it: Nascondi impegni completati

en: Delete completed tasks without confirmation
it: Elimina automaticamente impegni completati

en: Add new task when double clicked on tasks list
it: Aggiungi nuovo impegno con doppio clic su lista impegni

en: Postpone time
it: Tempo postposizione

en: minutes
it: minuti

en: 0 for disable
it: (0 per disabilitare)

en: Repeat sound alarm
it: Ripeti suono allarme

en: times
it: volte

en: Global notification command
it: Comando di notifica globale

en: Tasks options
it: Opzioni impegni

en: Reminder options
it: Opzioni promemoria

en: Insert timeline
it: Inserisci timeline

en: From (hour)
it: Dalle ore

en: Step (minutes)
it: Intervallo (minuti)

en: To (hour)
it: Alle ore

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
it: Seleziona almeno un giorno in cui si verifica l'evento.

en: Set time
it: Imposta ora

en: Hour
it: Ore

en: Minute
it: Minuti

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: Selected task will be removed.
it: L'impegno selezionato sarà rimosso.

en: Select date and time
it: Seleziona data e ora

en: Enable sound notification
it: Abilita notifica sonora

en: Alarm warning
it: Avviso allarme

en: Days
it: Giorni

en: Hours
it: Ore

en: Minutes
it: Minuti

en: Alarm command
it: Comando allarme

en: Date period
it: Periodo data

en: Months
it: Mesi

en: Repeat
it: Ripeti

en: Repeat in the following days
it: Ripeti i giorni successivi

en: Time period
it: Durata

en: Start
it: Comincia

en: End
it: Fine

en: Interval
it: Intervallo

en: Ignore alarm when task expired offline
it: Ignora allarme quando l'impegno scade offline

en: Recurrent task
it: Impegno ricorrente

en: Enable
it: Attiva

en: Edit task
it: Modifica impegno

en: Add task
it: Aggiungi impegno

en: Basic
it: Base

en: Advanced
it: Avanzato

en: New Moon
it: Luna nuova

en: Waxing Crescent Moon
it: Luna Crescente

en: Quarter Moon
it: Primo quarto

en: Waxing Gibbous Moon
it: Luna Gibbosa Crescente

en: Full Moon
it: Luna piena

en: Waning Gibbous Moon
it: Luna Gibbosa Calante

en: Last Quarter Moon
it: Ultimo quarto

en: Waning Crescent Moon
it: Luna Calante

en: Cannot create backup!
it: Impossibile creare backup!

en: Save backup
it: Salva backup

en: Password protection
it: Protezione password

en: Enter password
it: Inserisci password

en: Re-enter password
it: Reinserisci password

en: Please enter the password
it: Inserisci password

en: Passwords do not match!
it: Le password non coincidono!

en: Backup file saved successfully!
it: File di backup salvato correttamente!

en: Open backup file
it: Apri file di backup

en: Osmo backup files (*.bck)
it: File di backup di Osmo (*.bck)

en: This is not Osmo backup file
it: Non è un file di backup di Osmo

en: Incorrect password!
it: Password sbagliata!

en: All your data will be replaced with backup file content.
it: Tutte le informazioni saranno sostituite con il contenuto del file di backup.

en: Osmo has to be restarted now...
it: Osmo deve essere riavviato ora...

en: Please select address
it: Seleziona indirizzo

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Second name
it: Secondo nome

en: Nickname
it: Soprannome

en: Tags
it: Etichette

en: Name day date
it: Battesimo

en: Home address
it: Indirizzo di casa

en: Home postcode
it: CAP

en: Home city
it: Città

en: Home state
it: Stato

en: Home country
it: Provincia

en: Organization
it: Organizzazione

en: Department
it: Campo di lavoro

en: Work address
it: Indirizzo lavoro

en: Work postcode
it: CAP lavoro

en: Work city
it: Città in cui lavora

en: Work state
it: Stato in cui lavora

en: Work country
it: Provincia in cui lavora

en: Home phone
it: Telefono abitazione

en: Home phone 2
it: Telefono abitazione 2

en: Home phone 3
it: Telefono abitazione 3

en: Home phone 4
it: Telefono abitazione 4

en: Work phone
it: Telefono lavoro

en: Work phone 2
it: Telefono lavoro 2

en: Work phone 3
it: Telefono lavoro 3

en: Work phone 4
it: Telefono lavoro 4

en: Cell phone
it: Cellulare

en: Cell phone 2
it: Cellulare 2

en: Cell phone 3
it: Cellulare 3

en: Cell phone 4
it: Cellulare 4

en: WWW
it: Sito Internet

en: WWW 2
it: Sito Internet 2

en: WWW 3
it: Sito Internet 3

en: WWW 4
it: Sito Internet 4

en: Photo
it: Foto

en: New contact
it: Nuovo contatto

en: Remove contact
it: Rimuovi contatto

en: Show birthdays
it: Mostra compleanni

en: Show contact location on the map
it: Mostra posizione contatti sulla mappa

en: About
it: Informazioni

en: Clear
it: Pulisci

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: All fields
it: Tutti i campi

en: Contact details
it: Dettagli contatto

en: Close contact panel
it: Chiudi pannello contatto

en: The note has changed.
it: La nota è cambiata.

en: Do you want to save it?
it: Vuoi salvarlo?

en: Words
it: Parole

en: Lines
it: Linee

en: Characters
it: Lettere

en: White characters
it: Caratteri bianchi

en: Document
it: Documento

en: Selection
it: Selezione

en: Modified
it: Modificato

en: New note
it: Nuova nota

en: Edit note
it: Modifica nota

en: Delete note
it: Elimina nota

en: Save note
it: Salva nota

en: Find
it: Cerca

en: Toggle spell checker
it: Controllo ortografico

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underline
it: Sottolineato

en: Strikethrough
it: Barrato

en: Highlight
it: Evidenziato

en: Clear attributes
it: Pulisci attributi

en: Insert current date and time
it: Inserisci data e ora attuale

en: Insert separator
it: Inserisci separatore

en: Statistics
it: Statistiche

en: Close editor
it: Chiudi editor

en: Note name
it: Nome nota

en: Read-only
it: Sola lettura

en: Line
it: Linea

en: Column
it: Colonna

en: case sensitive
it: distingui MAIUSCOLE/minuscole

en: Close find entry
it: Chiudi ricerca

en: Edit entry
it: Modifica dato

en: Remember cursor position
it: Ricorda posizione cursore

en: Selected note will be removed.
it: La nota selezionata sarà rimossa.

en: No further data recovery will be possible.
it: Non sarà più posibile recuperare i dati.

en: Add note
it: Aggiungi nota

en: Plain
it: Per esteso

en: Encrypted
it: Crittato

en: Note type
it: Tipo di nota

en: Cannot open the note.
it: Impossibile aprire la nota.

en: encryption support is disabled
it: Supporto alla crittatura non è attivo

en: Authorization
it: Autorizzazione

en: year | years
it[0]: anno
it[1]: anni

en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

en: second | seconds
it[0]: secondo
it[1]: secondi

en: or
it: o

en: rounded down
it: arrotondato per difetto

en: week | weeks
it[0]: settimana
it[1]: settimane

en: working day | working days
it[0]: Giorno lavorativo
it[1]: Giorni lavorativi

en: time is ignored
it: l'ora è ignorata

en: weekend day | weekend days
it[0]: giorno del weekend
it[1]: giorni del weekend

en: This calculator only supports dates after year 1.
it: Questa calcolatrice supporta soltanto le date successive all'anno 1.

en: weekend day ignored | weekend days ignored
it[0]: giorno del weekend ignorato
it[1]: giorni del weekend ignorati

en: Date calculator
it: Calcola-date

en: Current date
it: Data corrente

en: Set current date
it: Imposta data corrente

en: Second
it: Secondi

en: Set current time
it: Imposta ora corrente

en: Reset time
it: Azzera ora

en: First date and time
it: Prima data e ora

en: Second date and time
it: Seconda data e ora

en: Alternative time units
it: Unità alternative

en: Result
it: Risultato

en: Duration between two dates
it: Distanza tra due date

en: Operation
it: Operazione

en: add
it: aggiungi

en: subtract
it: sottrai

en: Date and time to add or subtract from
it: Aggiungere giorni e ore

en: Years
it: Anni

en: Weeks
it: Settimane

en: Seconds
it: Secondi

en: Ignore weekend days
it: Ignora giorni del weekend

en: Reset fields
it: Azzera campi

en: Time to add or subtract
it: Tempo da aggiungere o sottrarre

en: Add to or subtract from a date
it: Aggiungi o sottrai da una data

en: Cannot perform selected operation.
it: Non posso eseguire la seguente operazione.

en: Task has been modified or removed.
it: L'impegno è stato modificato o rimosso.

en: Remind me later
it: Ricordamelo dopo

en: Done
it: Fatto

en: Show task
it: Mostra impegni

en: Alarm warning!
it: Avviso allarme!

en: postponed
it: rinviato

en: Day note
it: Nota del giorno

en: Events
it: Eventi

en: Event
it: Evento

en: Task
it: Impegno

en: Birthday
it: Compleanno

en: Show Osmo
it: Mostra Osmo

en: event | events
it[0]: evento
it[1]: eventi

en: No valid calendars defined
it: Nessun calendario valido definito

en: iCalendar events
it: Eventi di iCalendar

en: Time
it: Ora

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
it: L'elenco verrà cancellato e tutte le voci andranno perdute.

en: event exported | events exported
it[0]: Evento esportato
it[1]: Eventi esportati

en: iCalendar export
it: Esportazione iCalendar

en: Day Selector
it: Selettore giorno

en: Use date period
it: Usa intervallo data

en: No tasks with defined date found.
it: Nessun impegno trovato col giorno indicato.

en: Save tasks
it: Salva impegni

en: tasks exported
it: Impegni esportati

en: was born
it: nato

en: year old | years old
it[0]: anno
it[1]: anni

en: day till end of year | days till end of year
it[0]: giorno alla fine dell'anno
it[1]: giorni alla fine dell'anno

en: the last day of the year
it: l'ultimo dell'anno

en: Day tasks
it: Impegni del giorno

en: Selected day note will be removed.
it: La nota del giorno sarà eliminata.

en: Continue?
it: Continuare?

en: Previous year
it: Anno precedente

en: Previous month
it: Mese precedente

en: Previous day
it: Giorno precedente

en: Next day
it: Giorno seguente

en: Next month
it: Mese seguente

en: Next year
it: Anno seguente

en: Full-year calendar
it: Calendario dell'intero anno

en: Print calendar
it: Stampa calendario

en: Toggle day note panel
it: Alterna note/informazioni

en: Select day color
it: Seleziona colore del giorno

en: Browse notes
it: Mostra note

en: Browse iCal events
it: Sfoglia eventi di iCal

en: Export to iCal file
it: Esporta calendario iCal

en: Previous and next month
it: Mese precedente e successivo

en: Close note panel
it: Chiudi pannello note

en: Clear text
it: Elimina testo

en: Select color
it: Seleziona colore

en: Name day
it: Onomastico

en: Printing properties
it: Proprietà di stampa

en: Month name
it: Nome mese

en: Day name
it: Nome giorno

en: Fonts
it: Carattere

en: Birthdays
it: Compleanni

en: Namedays
it: Onomastici

en: Visible events
it: Eventi visibili

en: Event maximum length
it: Lunghezza massima evento

en: Page orientation:
it: Orientamento pagina:

en: Portrait
it: Verticale

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Leap year
it: Anno bisestile

en: Yes
it: Si

en: Chinese year animal
it: Animale dell'anno cinese

en: Number of days
it: Numero di giorni

en: Number of weeks
it: Numero di settimane

en: Number of weekend days
it: Numero di giorni dei weekends

en: Year info
it: Informazioni sull'anno

en: Alternative view
it: Vista alternativa

en: Started
it: Cominciato

en: Finished
it: Finito

en: New task
it: Nuovo impegno

en: Remove task
it: Rimuovi impegno

en: Change due date to previous date
it: Sposta scadenza al giorno precedente

en: Change due date to next date
it: Sposta scadenza al giorno successivo

en: Export tasks
it: Esporta impegni

en: Print visible tasks list
it: Stampa elenco compiti visibili

en: Task details
it: Dettagli impegno

en: Close description panel
it: Chiudi pannello descrizione

en: Ctrl+PageUp
it: Ctrl+PagSu

en: switch to previous tab
it: passa alla scheda precedente

en: Ctrl+PageDn
it: Ctrl+PagGiù

en: switch to next tab
it: passa alla scheda successiva

en: switch to selected page
it: passa alla pagina successiva

en: show options window
it: mostra finestra opzioni

en: show about window
it: mostra finestra info

en: toggle fullscreen mode
it: Abilita modalità tutto schermo

en: PageUp/PageDn
it: PagSu/PagGiù

en: switch page in options and about tab
it: cambiare pagina in opzioni e informazioni

en: exit
it: esci

en: Space
it: Spazio

en: select current date
it: seleziona data corrente

en: Ctrl+Space
it: Ctrl+Spazio

en: toggle personal data visibility
it: alterna visibilità dati personali

en: Arrows
it: Frecce

en: change day
it: cambia giorno

en: Ctrl+Up/Down
it: Gtrl+Su/Giù

en: scroll the contents in the day info panel
it: Scorri il contenuto del pannello informazioni del giorno

en: change month
it: cambia mese

en: Home/End
it: Inizio/Fine

en: change year
it: cambia anno

en: toggle calendars for the previous and next month
it: alterna calendari del mese precedente e successivo

en: day notes browser
it: Browser note del giorno

en: assign background color to day note
it: assegna sfondo colorato alla nota del giorno

en: date calculator
it: Calcola-date

en: show full-year calendar
it: mostra calendario dell'anno intero

en: jump to date
it: salta alla data

en: Delete
it: Cancella

en: remove day note
it: rimuovi nota del giorno

en: Alt+Arrows
it: Alt+Frecce

en: close editor
it: chiudi editor

en: toggle bold
it: grassetto

en: toggle italic
it: corsivo

en: toggle underline
it: sottolineato

en: toggle strikethrough
it: barrato

en: toggle highlight
it: evidenziato

en: Arrows Up/Down
it: Frecce Su/Giù

en: toggle alternative view
it: vista alternativa

en: year info
it: informazioni sull'anno

en: set current year
it: imposta anno corrente

en: close full-year calendar
it: chiudi calendario dell'anno intero

en: Alt+a, Insert
it: Alt+a, Inserisci

en: add task
it: aggiungi impegno

en: Alt+e, Ctrl+Enter
it: Alt+e, Ctrl+Invio

en: edit task
it: modifica impegno

en: Alt+r, Delete
it: Alt+r, Cancella

en: remove task
it: rimuovi impegno

en: toggle hidden tasks
it: mostra/nascondi impegni nascosti

en: activate search field
it: attiva campo di ricerca

en: Left, Right
it: Sinistra, Destra

en: change category filter
it: cambia filtro categoria

en: close task info panel
it: chiudi pannello informazion impegno

en: Insert
it: Inserisci

en: add contact
it: aggiungi contatto

en: Ctrl+Enter
it: Ctrl+Invio

en: edit contact
it: modifica contatto

en: remove contact
it: rimuovi contatto

en: change search mode
it: cambia modalità di ricerca

en: close contact details panel
it: chiudi pannello dettagli contatto

en: Enter
it: Invio

en: open note
it: apri nota

en: add note
it: aggiungi nota

en: remove note
it: rimuovi nota

en: edit note name and category
it: modifica nome e categoria nota

en: close note editor
it: chiudi editor nota

en: save note
it: salva nota

en: find text
it: cerca testo

en: clear selection attributes
it: pulisci attributi selezione

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
it: OSMO è stato creato per essere pratico; per questo motivo ci sono molte scorciatoie da tastiera. Ecco la lista completa:

en: Note editor
it: editor delle note

en: Selector
it: Selettore

en: A handy personal organizer
it: Un'agenda personale

en: compiled on
it: compilato su

en: Programming
it: Programmato

en: Graphics
it: Grafica

en: Contributors
it: Hanno contribuito

en: Translators
it: Traduttori

en: Mailing lists
it: Elenco indirizzi

en: Bug tracker
it: Ricerca bug

en: Feature requests
it: Richiesta funzionalità

en: Available modules
it: Moduli disponibili

en: Compiled-in features
it: Features compilate

en: iCalendar support
it: Supporto iCalender

en: Encrypted notes support
it: Supporto note crittate

en: Backup support
it: Support obackup

en: Printing support
it: Supporto alla stampa

en: Spell checker support
it: Supporto controllo ortografico

en: version
it: versione

en: Key shortcuts
it: Scorciatoie

en: License
it: Licenza
