Osmo - en to nl translation catalogue (625 entries)

en: Colors
nl: Kleuren

en: Color of contact tags
nl: Kleur van contactpersoonmarkeringen

en: Color of links
nl: Kleur van koppelingen

en: Font size
nl: Grootte van lettertype

en: Name font size
nl: Grootte van naamlettertype

en: Item font size
nl: Grootte van elementlettertype

en: Photo size
nl: Fotogrootte

en: Small
nl: Klein

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Large
nl: Groot

en: Hide group column
nl: Verberg groepkolom

en: Age
nl: Leeftijd

en: Birthday date
nl: Verjaardagdatum

en: Zodiac sign
nl: Dierenriemteken

en: Contacts
nl: Contactpersonen

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Miscellaneous
nl: Overig

en: Groups
nl: Groepen

en: Visible columns in birthday browser
nl: Zichtbare kolommen in verjaardagenbladeraar

en: Algorithm
nl: Algoritme

en: Compression
nl: Compressie

en: Ratio
nl: Verhouding

en: Fast
nl: Snel

en: Good
nl: Goed

en: Best
nl: Beste

en: Category
nl: Categorie

en: Last changes
nl: Laatste wijzigingen

en: Created
nl: Gemaakt

en: Remember the last selected category
nl: Onthoud de laatst geselecteerde categorie

en: Use system format for date and time
nl: Gebruik systeemopmaak voor datum en tijd

en: Notes
nl: Notities

en: Encryption
nl: Versleuteling

en: Visible columns
nl: Zichtbare kolommen

en: Categories
nl: Categorieën

en: Notes options
nl: Notitie-opties

en: Jump to date
nl: Spring naar datum

en: Day
nl: Dag

en: Month
nl: Maand

en: Year
nl: Jaar

en: Select a font...
nl: Selecteer een lettertype...

en: None
nl: Geen

en: All items
nl: Alle elementen

en: Question
nl: Vraag

en: Information
nl: Informatie

en: Error
nl: Fout

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Selected file exist! Overwrite?
nl: Geselecteerd bestand bestaat al. Overschrijven?

en: Selected contact will be removed.
nl: Geselecteerde contactpersoon zal worden verwijderd.

en: Are you sure?
nl: Weet u het zeker?

en: No date
nl: Geen datum

en: Select photo
nl: Selecteer foto

en: Address
nl: Adres

en: City
nl: Plaats

en: State
nl: Provincie

en: Country
nl: Land

en: Edit contact
nl: Bewerk contactpersoon

en: Add contact
nl: Contactpersoon toevoegen

en: Personal
nl: Persoonlijk

en: Group
nl: Groep

en: Home
nl: Thuis

en: Work
nl: Werk

en: Phones
nl: Telefoons

en: Additional info
nl: Extra informatie

en: no entries
nl: Geen ingevulde elementen

en: entry | entries
nl[0]: ingevuld element
nl[1]: ingevulde elementen

en: Calendar notes
nl: Kalendernotities

en: Search
nl: Zoeken

en: Current month
nl: Huidige maand

en: Selected month
nl: Geselecteerde maand

en: Current year
nl: Huidig jaar

en: Selected year
nl: Geselecteerd jaar

en: Selected month and year
nl: Geselecteerde maand en jaar

en: All notes
nl: Alle notities

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Strikethrough past day notes
nl: Doorhalen van verlopen dagnotities

en: Date
nl: Datum

en: Note
nl: Notitie

en: Ox
nl: Os

en: Tiger
nl: Tijger

en: Hare
nl: Haas

en: Dragon
nl: Draak

en: Snake
nl: Slang

en: Horse
nl: Paard

en: Sheep
nl: Schaap

en: Monkey
nl: Aap

en: Fowl
nl: Haan

en: Dog
nl: Hond

en: Pig
nl: Varken

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Aquarius
nl: Waterman

en: Pisces
nl: Vissen

en: Aries
nl: Ram

en: Taurus
nl: Stier

en: Gemini
nl: Tweelingen

en: Cancer
nl: Kreeft

en: Leo
nl: Leeuw

en: Virgo
nl: Maagd

en: Libra
nl: Weegschaal

en: Scorpio
nl: Schorpioen

en: Sagittarius
nl: Boogschutter

en: Capricorn
nl: Steenbok

en: Osmo has to be restarted to take effect.
nl: Osmo moet nu opnieuw opgestart worden om veranderingen door te voeren.

en: Layout
nl: Vormgeving

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Tabs position
nl: Tabspositie

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Top
nl: Boven

en: Bottom
nl: Onder

en: Disable underline in links
nl: Zet onderstrepen in koppelingen uit

en: Show exit button in toolbar
nl: Toon afsluitknop in werkbalk

en: At least one module must be visible.
nl: Minimaal één module moet zichtbaar zijn.

en: Calendar
nl: Kalender

en: Tasks
nl: Taken

en: Override locale settings
nl: Negeer lokalisatie-instellingen

en: Date format
nl: Datumopmaak

en: DD-MM-YYYY
nl: DD-MM-JJJJ

en: MM-DD-YYYY
nl: MM-DD-JJJJ

en: YYYY-MM-DD
nl: JJJJ-MM-DD

en: YYYY-DD-MM
nl: JJJJ-DD-MM

en: Time format
nl: Tijdopmaak

en: hours
nl: uren

en: Spell checker language
nl: Taal voor spellingcontrole

en: Enable tooltips
nl: Zet gereedschaptips aan

en: Remember last selected page
nl: Onthoud laatst geselecteerde pagina

en: Save data after every modification
nl: Sla gegevens op na elke wijziging

en: Web browser
nl: Webbladeraar

en: E-mail client
nl: E-mailprogramma

en: Sound player
nl: Geluidspeler

en: The %s pattern will be replaced with web address
nl: Het tekenpatroon %s zal worden vervangen door het webadres

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
nl: Het tekenpatroon %s zal worden vervangen door het e-mailadres

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
nl: Het tekenpatroon %s zal worden vervangen door de naam van het geluidbestand

en: Enable system tray
nl: Gebruik systeemvak

en: Start minimised
nl: Start geminimalizeerd

en: Ignore day note events
nl: Negeer dagnotitiegebeurtenissen

en: General
nl: Algemeen

en: Hide
nl: Verbergen

en: System tray
nl: Systeemvak

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Syntax
nl: Syntaxis

en: abbreviated weekday name
nl: afgekorte naam van weekdag

en: full weekday name
nl: volledige naam van weekdag

en: abbreviated month name
nl: afgekorte naam van maand

en: full month name
nl: volledige naam van maand

en: day of the month
nl: dag van de maand

en: MM/DD/YY
nl: MM/DD/JJ

en: day of the month without leading zeros
nl: dag van de maand zonder voorloopnullen

en: month | months
nl[0]: maand
nl[1]: maanden

en: year without century
nl: jaar zonder eeuw

en: year with century
nl: jaar met eeuw

en: Date header format
nl: Opmaak van datumkop

en: Set default format
nl: Stel standaardopmaak in

en: Date format syntax
nl: Syntaxis van datumopmaak

en: Day note marker
nl: Dagnotitiemarkeerder

en: Event marker
nl: Gebeurtenismarkeerder

en: Circle
nl: Cirkel

en: Ellipse
nl: Ellips

en: Wave
nl: Golf

en: Current day marker
nl: Huidige-dag-markeerder

en: Arrow
nl: Pijl

en: Free-hand circle
nl: Vrije-hand-cirkel

en: Weekend days color
nl: Kleur van weekeindedagen

en: Cursor color
nl: Cursorkleur

en: Event marker color
nl: Kleur van gebeurtenismarkeerder

en: Current day marker color
nl: Kleur van huidige-dag-markeerder

en: Birthday marker color
nl: Kleur van verjaardagmarkeerder

en: Date font
nl: Datumlettertype

en: Calendar font
nl: Kalenderlettertype

en: Note font
nl: Notitielettertype

en: Enable block cursor
nl: Zet blokcursor aan

en: Cursor thickness
nl: Cursordikte

en: Thin
nl: Dun

en: Thick
nl: Dik

en: Edit category
nl: Bewerk categorie

en: Color
nl: Kleur

en: Name
nl: Naam

en: Select ICS file
nl: Selecteer ICS-bestand

en: All Files
nl: Alle bestanden

en: Calendar files (*.ics)
nl: Kalenderbestanden (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
nl: Wijzig ICAL-parameters

en: Filename
nl: Bestandnaam

en: Options
nl: Opties

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Valid
nl: Geldig

en: Description
nl: Beschrijving

en: Full date
nl: Volledige datum

en: Mark
nl: Markeer

en: Week start on Monday
nl: Week begint op maandag

en: Show day names
nl: Laat dagnamen zien

en: No month change
nl: Geen maandverandering

en: Show week numbers
nl: Laat weeknummers zien

en: Simple view in full-year calendar
nl: Eenvoudige weergave in volledig-jaar-kalender

en: Enable auxilary calendars
nl: Zet hulpkalenders aan

en: Ascending sorting in day notes browser
nl: Oplopend sorteren in de dagnotiebladeraar

en: Enable spell checker in day notes
nl: Zet spellingcontrole in dagnotities aan

en: Current time
nl: Huidige tijd

en: Show seconds
nl: Seconden tonen

en: Day number
nl: Dagnummer

en: Today distance
nl: Afstand tot vandaag

en: Marked days
nl: Gemarkeerde dagen

en: Week number
nl: Weeknummer

en: Weekend days
nl: Weekeindedagen

en: Day category
nl: Dagcategorie

en: Moon phase
nl: Schijngestalte van maan

en: Day notes
nl: Dagnotities

en: Day categories
nl: Dagcategorieën

en: iCalendar files
nl: iCalendar-bestanden

en: Show in day info panel
nl: Laat zien in het daginformatiepaneel

en: Tasks list
nl: Takenlijst

note: TRANSLATORS: "No." is an abbreviation of word "number"
en: No.
nl: Nr.

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Due date
nl: Vervaldatum

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Error printing
nl: Afdrukprobleem

en: No birthdays defined
nl: Geen verjaardagen gedefinieerd

en: Birthdays list
nl: Verjaardagenlijst

en: Days to birthday
nl: Dagen tot verjaardag

en: today
nl: vandaag

en: Select CSV file
nl: Selecteer CSV-bestand

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
nl: CSV (kommagescheiden waarden)-bestanden (*.csv)

en: Please select file first.
nl: Selecteer eerst een bestand a.u.b.

en: Import contacts
nl: Importeer contactpersonen

en: Import type
nl: Invoertype

en: File
nl: Bestand

en: Input filename
nl: Invoer bestandnaam

en: Import
nl: Invoer

en: Nothing to import.
nl: Niets om in te voeren.

en: contact added | contacts added
nl[0]: contactpersoon toegevoegd
nl[1]: contactpersonen toegevoegd

en: of
nl: van

en: Record
nl: Dossier

en: Number fields per record
nl: Aantal velden per dossier

en: Use first record as header
nl: Gebruik het eerste dossierveld als kop

en: Field type
nl: Veldtype

en: Value
nl: Waarde

en: No records found in selected file.
nl: Geen dossiers gevonden in het geselecteerde bestand.

en: Cannot read file.
nl: Kan het bestand niet lezen.

en: Cannot open file.
nl: Kan het bestand niet openen.

en: Show calendar
nl: Laat kalender zien

en: Show tasks
nl: Laat taken zien

en: Show contacts
nl: Laat contactpersonen zien

en: Show notes
nl: Laat notities zien

en: Show options
nl: Laat opties zien

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Show small calendar window
nl: Laat klein kalendervenster zien

en: Check for events since last run
nl: Controleer op gebeurtenissen sinds de laatste keer

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
nl: Aantal dagen voorwaarts controleren op gebeurtenissen (standaard: 0)

en: Set absolute path for settings and data files
nl: Zet absoluut pad voor instellingen en gegevensbestanden

en: ERROR: Cannot create config files
nl: Fout: Kan configuratiebestanden niet maken

en: Another copy of OSMO is already running.
nl: OSMO draait al.

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
nl: Meervoudig draaien van OSMO kan een oorzaak zijn van gegevensverlies.

en: Do you really want to continue?
nl: Weet u zeker dat u door wilt gaan?

en: Low
nl: Laag

en: High
nl: Hoog

en: Done!
nl: Klaar!

en: contact exported | contacts exported
nl[0]: contactpersoon geëxporteerd
nl[1]: contactpersonen geëxporteerd

en: Cannot create file.
nl: Kan bestand niet maken.

en: Select output file
nl: Selecteer uitvoerbestand

en: Export contacts
nl: Exporteer contactpersonen

en: Output format
nl: Uitvoer-opmaak

en: Add header
nl: Voeg kop toe

en: Fields to export
nl: Velden om te exporteren

en: All
nl: Alle

en: Invert
nl: Omdraaien

en: Select fields
nl: Selecteer velden

en: Output filename
nl: Naam van uitvoerbestand

en: Export
nl: Uitvoeren

en: Color of items that are due today
nl: Kleur van dingen die vandaag verwacht worden

en: Color of items that are due in the next 7 days
nl: Kleur van dingen die de komende 7 dagen verwacht worden

en: Color of items that are past due
nl: Kleur van dingen die zijn vervallen

en: Task info font
nl: Lettertype van taakinformatie

en: Show in bold tasks with high priority
nl: Laat in vet taken met hoge prioriteit zien

en: Hide completed tasks
nl: Verberg taken die voltooid zijn

en: Delete completed tasks without confirmation
nl: Verwijder voltooide taken zonder bevestiging

en: Add new task when double clicked on tasks list
nl: Voeg een nieuwe taak toe wanneer er dubbel wordt geklikt op de takenlijst

en: Postpone time
nl: Uitsteltijd

en: minutes
nl: minuten

en: 0 for disable
nl: 0 voor uitschakelen

en: Repeat sound alarm
nl: Herhaal geluidalarm

en: times
nl: keren

en: Global notification command
nl: Globale opdracht voor melding

en: Tasks options
nl: Taakopties

en: Reminder options
nl: Herinneringsopties

en: Insert timeline
nl: Voeg tijdlijn in

en: Timeline
nl: Tijdlijn

en: From (hour)
nl: Van (uur)

en: Step (minutes)
nl: Stap (minuten)

en: To (hour)
nl: Naar (uur)

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
nl: Selecteer a.u.b. minimaal één dag wanneer herhalingen aanstaan.

en: Set time
nl: Stel tijd in

en: Hour
nl: Uur

en: Minute
nl: Minuut

en: Today
nl: Vandaag

en: Tomorrow
nl: Morgen

en: Selected task will be removed.
nl: Geselecteerde taak zal worden verwijderd.

en: Select date and time
nl: Selecteer datum en tijd

en: Enable sound notification
nl: Zet geluidmeldingen aan

en: Alarm warning
nl: Alarmwaarschuwing

en: Days
nl: Dagen

en: Hours
nl: Uren

en: Minutes
nl: Minuten

en: Alarm command
nl: Alarmopdracht

en: Date period
nl: Datumperiode

en: Months
nl: Maanden

en: Repeat
nl: Herhaal

en: Repeat in the following days
nl: Herhaal op de volgende dagen

en: Time period
nl: Tijdperiode

en: End
nl: Einde

en: Ignore alarm when task expired offline
nl: Negeer alarm wanneer de taak zonder internetverbinding verliep

en: Recurrent task
nl: Herhaaldelijke taak

en: Enable
nl: Zet aan

en: Edit task
nl: Bewerk taak

en: Add task
nl: Voeg taak toe

en: Basic
nl: Eenvoudig

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: New Moon
nl: Nieuwe maan

en: Waxing Crescent Moon
nl: Wassende maan

en: Quarter Moon
nl: Halve maan

en: Waxing Gibbous Moon
nl: Wassende maan

en: Full Moon
nl: Volle maan

en: Waning Gibbous Moon
nl: Afnemende maan

en: Last Quarter Moon
nl: Laatste kwartier

en: Waning Crescent Moon
nl: Afnemende maan

en: Cannot create backup!
nl: Kan reservekopie niet maken.

en: Save backup
nl: Reservekopie opslaan

en: Password protection
nl: Wachtwoordbeveiliging

en: Enter password
nl: Vul wachtwoord in

en: Re-enter password
nl: Vul wachtwoord nogmaals in

en: Please enter the password
nl: Vul alstublieft het wachtwoord in

en: Passwords do not match!
nl: Wachtwoorden komen niet overeen.

en: Backup file saved successfully!
nl: Reservekopiebestand succesvol opgeslagen.

en: Open backup file
nl: Open reservekopiebestand

en: Osmo backup files (*.bck)
nl: Osmo reservekopiebestanden (*.bck)

en: This is not Osmo backup file
nl: Dit is geen Osmo reservekopiebestand

en: Incorrect password!
nl: Verkeerd wachtwoord.

en: All your data will be replaced with backup file content.
nl: Al uw gegevens zullen worden vervangen door de inhoud van het reservekopiebestand.

en: Osmo has to be restarted now...
nl: Osmo moet nu opnieuw opgestart worden...

en: Please select address
nl: Selecteer a.u.b. een adres

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Second name
nl: Tweede naam

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: Tags
nl: Etiketten

en: Name day date
nl: Naamdagdatum

en: Home address
nl: Woonadres

en: Home postcode
nl: Postcode woonadres

en: Home city
nl: Woonplaats

en: Home state
nl: Woonprovincie

en: Home country
nl: Woonland

en: Organization
nl: Organisatie

en: Department
nl: Afdeling

en: Work address
nl: Werkadres

en: Work postcode
nl: Postcode werkadres

en: Work city
nl: Plaats werk

en: Work state
nl: Werkprovincie

en: Work country
nl: Werkland

en: Home phone
nl: Telefoon thuis

en: Home phone 2
nl: Thuistelefoon 2

en: Home phone 3
nl: Thuistelefoon 3

en: Home phone 4
nl: Thuistelefoon 4

en: Work phone
nl: Telefoon werk

en: Work phone 2
nl: Werktelefoon 2

en: Work phone 3
nl: Werktelefoon 3

en: Work phone 4
nl: Werktelefoon 4

en: Cell phone
nl: Mobiele telefoon

en: Cell phone 2
nl: Mobiele telefoon 2

en: Cell phone 3
nl: Mobiele telefoon 3

en: Cell phone 4
nl: Mobiele telefoon 4

en: E-Mail
nl: E-mail

en: E-Mail 2
nl: E-mail 2

en: E-Mail 3
nl: E-mail 3

en: E-Mail 4
nl: E-mail 4

en: Photo
nl: Foto

en: New contact
nl: Nieuwe contactpersoon

en: Remove contact
nl: Verwijder contactpersoon

en: Show birthdays
nl: Laat verjaardagen zien

en: Show contact location on the map
nl: Laat de locatie van de contactpersoon op de kaart zien

en: About
nl: Over

en: Clear
nl: Wissen

en: First Name
nl: Voornaam

en: Last Name
nl: Achternaam

en: All fields
nl: Alle velden

en: Contact details
nl: Contactpersoondetails

en: Close contact panel
nl: Sluit contactpersoonpaneel

en: The note has changed.
nl: De notitie is veranderd.

en: Do you want to save it?
nl: Wilt u hem opslaan?

en: Words
nl: Woorden

en: Lines
nl: Regels

en: Characters
nl: Tekens

en: White characters
nl: Witte tekens

en: Selection
nl: Selectie

en: Modified
nl: Gewijzigd

en: New note
nl: Nieuwe notitie

en: Edit note
nl: Bewerk notitie

en: Delete note
nl: Verwijder notitie

en: Save note
nl: Notitie opslaan

en: Find
nl: Zoek

en: Toggle spell checker
nl: Schakel spellingcontrole om

en: Bold
nl: Vet

en: Italic
nl: Schuingedrukt

en: Underline
nl: Onderstreept

en: Strikethrough
nl: Doorgestreept

en: Highlight
nl: Accentueren

en: Clear attributes
nl: Eigenschappen wissen

en: Insert current date and time
nl: Voeg huidige datum en tijd in

en: Insert separator
nl: Voeg scheiding in

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Close editor
nl: Sluit bewerker

en: Note name
nl: Notitienaam

en: Read-only
nl: Alleen-lezen

en: Line
nl: Regel

en: Column
nl: Kolom

en: case sensitive
nl: hoofdlettergevoelig

en: Close find entry
nl: Sluit zoek element

en: Edit entry
nl: Bewerk element

en: Remember cursor position
nl: Onthoud cursorpositie

en: Selected note will be removed.
nl: Geselecteerde notitie zal worden verwijderd.

en: No further data recovery will be possible.
nl: Meer gegevensherstel zal niet mogelijk zijn.

en: Add note
nl: Notitie toevoegen

en: Plain
nl: Eenvoudig

en: Encrypted
nl: Versleuteld

en: Note type
nl: Notitietype

en: Cannot open the note.
nl: Kan de notitie niet openen.

en: encryption support is disabled
nl: ondersteuning voor versleuteling staat uit

en: Authorization
nl: Machtiging

en: year | years
nl[0]: jaar
nl[1]: jaren

en: day | days
nl[0]: dag
nl[1]: dagen

en: hour | hours
nl[0]: uur
nl[1]: uren

en: minute | minutes
nl[0]: minuut
nl[1]: minuten

en: second | seconds
nl[0]: seconde
nl[1]: seconden

en: or
nl: of

en: rounded down
nl: naar beneden afgerond

en: week | weeks
nl[0]: week
nl[1]: weken

en: working day | working days
nl[0]: werkdag
nl[1]: werkdagen

en: time is ignored
nl: tijd wordt genegeerd

en: weekend day | weekend days
nl[0]: weekeindedag
nl[1]: weekeindedagen

en: This calculator only supports dates after year 1.
nl: Deze rekenmachine ondersteunt alleen data na jaar 1.

en: weekend day ignored | weekend days ignored
nl[0]: weekeindedag genegeerd
nl[1]: weekeindedagen genegeerd

en: Date calculator
nl: Datumrekenmachine

en: Current date
nl: Huidige datum

en: Set current date
nl: Stel huidige datum in

en: Second
nl: Seconde

en: Set current time
nl: Stel huidige tijd in

en: Reset time
nl: Zet tijd terug op de standaardwaarde

en: First date and time
nl: Eerste datum en tijd

en: Second date and time
nl: Tweede datum en tijd

en: Alternative time units
nl: Alternatieve tijdeenheden

en: Result
nl: Resultaat

en: Duration between two dates
nl: Tijdsduur tussen twee data

en: Operation
nl: Bewerking

en: add
nl: optellen

en: subtract
nl: aftrekken

en: Date and time to add or subtract from
nl: Datum en tijd om vanaf op te tellen of af te trekken

en: Years
nl: Jaren

en: Weeks
nl: Weken

en: Seconds
nl: Seconden

en: Ignore weekend days
nl: Negeer weekeindedagen

en: Reset fields
nl: Zet velden terug op standaardwaarden

en: Time to add or subtract
nl: Tijd om op te tellen of af te trekken

en: Add to or subtract from a date
nl: Optellen bij of aftrekken van een datum

en: Cannot perform selected operation.
nl: Kan geselecteerde actie niet uitvoeren.

en: Task has been modified or removed.
nl: Taak is aangepast of verwijderd.

en: Remind me later
nl: Herinner me er later aan

en: Done
nl: Gedaan

en: Show task
nl: Laat taak zien

en: Alarm warning!
nl: Alarmwaarschuwing!

en: postponed
nl: uitgesteld

en: Day note
nl: Dagnotitie

en: Events
nl: Gebeurtenissen

en: Event
nl: Gebeurtenis

en: Task
nl: Taak

en: Birthday
nl: Verjaardag

en: Show Osmo
nl: Laat Osmo zien

en: event | events
nl[0]: gebeurtenis
nl[1]: gebeurtenissen

en: No valid calendars defined
nl: Geen geldige kalenders gedefinieerd

en: iCalendar events
nl: iCalender-gebeurtenissen

en: Time
nl: Tijd

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
nl: De lijst zal worden leeggemaakt en alle ingevulde elementen zullen verloren gaan.

en: event exported | events exported
nl[0]: gebeurtenis geëxporteerd
nl[1]: gebeurtenissen geëxporteerd

en: iCalendar export
nl: iCalendar-uitvoer

en: Day Selector
nl: Dagkiezer

en: Use date period
nl: Gebruik datumperiode

en: No tasks with defined date found.
nl: Geen taken met opgegeven datum gevonden.

en: Save tasks
nl: Taken opslaan

en: tasks exported
nl: taken geëxporteerd

en: was born
nl: werd geboren

en: year old | years old
nl[0]: jaar oud
nl[1]: jaren oud

en: day till end of year | days till end of year
nl[0]: dag tot einde van jaar
nl[1]: dagen tot einde van jaar

en: the last day of the year
nl: de laatste dag van het jaar

en: Day tasks
nl: Dagtaken

en: Selected day note will be removed.
nl: Geselecteerde dagnotitie zal worden verwijderd.

en: Continue?
nl: Doorgaan?

en: Previous year
nl: Vorig jaar

en: Previous month
nl: Vorige maand

en: Previous day
nl: Vorige dag

en: Next day
nl: Volgende dag

en: Next month
nl: Volgende maand

en: Next year
nl: Volgend jaar

en: Full-year calendar
nl: Volledig-jaar-kalender

en: Print calendar
nl: Druk kalender af

en: Toggle day note panel
nl: Schakel dagnotitiepaneel

en: Select day color
nl: Selecteer dagkleur

en: Browse notes
nl: Blader door notities

en: Browse iCal events
nl: Blader door iCal-gebeurtenissen

en: Export to iCal file
nl: Exporteer naar iCal-bestand

en: Previous and next month
nl: Vorige en volgende maand

en: Close note panel
nl: Sluit notitiepaneel

en: Clear text
nl: Tekst wissen

en: Info
nl: Informatie

en: Select color
nl: Selecteer kleur

en: Name day
nl: Naamdag

en: Printing properties
nl: Printereigenschappen

en: Month name
nl: Maandnaam

en: Day name
nl: Dagnaam

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Birthdays
nl: Verjaardagen

en: Namedays
nl: Naamdagen

en: Visible events
nl: Zichtbare gebeurtenissen

en: Padding
nl: Opvulling

en: Event maximum length
nl: Maximale gebeurtenislengte

en: Page orientation:
nl: Paginarichting:

en: Portrait
nl: Staand

en: Landscape
nl: Liggend

en: Leap year
nl: Schrikkeljaar

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Chinese year animal
nl: Chinese dierenriem

en: Number of days
nl: Aantal dagen

en: Number of weeks
nl: Aantal weken

en: Number of weekend days
nl: Aantal weekeindedagen

en: Year info
nl: Jaarinformatie

en: Alternative view
nl: Alternatieve weergave

en: Started
nl: Gestart

en: Finished
nl: Klaar

en: New task
nl: Nieuwe taak

en: Remove task
nl: Verwijder taak

en: Change due date to previous date
nl: Verander de vervaldatum naar de vorige datum

en: Change due date to next date
nl: Verander de vervaldatum naar de volgende datum

en: Export tasks
nl: Exporteer taken

en: Print visible tasks list
nl: Druk lijst af van zichtbare taken

en: Task details
nl: Taakdetails

en: Close description panel
nl: Sluit beschrijvingspaneel

en: switch to previous tab
nl: schakel naar vorige tab

en: switch to next tab
nl: schakel naar volgende tab

en: switch to selected page
nl: schakel naar geselecteerde pagina

en: show options window
nl: laat optievenster zien

en: show about window
nl: laat het 'over'-venster zien

en: toggle fullscreen mode
nl: Schermvullende modus omschakelen

en: switch page in options and about tab
nl: schakel pagina in opties en 'over'-tabblad

en: exit
nl: sluit af

en: Space
nl: Spatiebalk

en: select current date
nl: selecteer huidige datum

en: Ctrl+Space
nl: Ctrl+spatiebalk

en: toggle personal data visibility
nl: zichtbaarheid persoonlijke gegevens omschakelen

en: Arrows
nl: Pijltjestoetsen

en: change day
nl: verander dag

en: scroll the contents in the day info panel
nl: blader door de inhoud van het daginformatiepaneel

en: change month
nl: verander maand

en: change year
nl: verander jaar

en: toggle calendars for the previous and next month
nl: schakel kalenders voor de vorige en volgende maand

en: day notes browser
nl: dagnotities-bladeraar

en: assign background color to day note
nl: ken achtergrondkleur toe aan dagnotitie

en: date calculator
nl: datum-rekenmachine

en: show full-year calendar
nl: laat volledig-jaar-kalender zien

en: jump to date
nl: Spring naar datum

en: Delete
nl: Verwijderen

en: remove day note
nl: verwijder dagnotitie

en: Alt+Arrows
nl: Alt+pijltjestoetsen

en: Esc
nl: Escape

en: close editor
nl: sluit bewerker

en: toggle bold
nl: schakel vet

en: toggle italic
nl: schakel schuingedrukt

en: toggle underline
nl: schakel onderstreept

en: toggle strikethrough
nl: schakel doorgestreept

en: toggle highlight
nl: schakel accentueren

en: Arrows Up/Down
nl: Pijl omhoog/naar beneden

en: toggle alternative view
nl: schakel alternatieve weergave

en: year info
nl: jaarinformatie

en: set current year
nl: stel huidig jaar in

en: close full-year calendar
nl: sluit volledig-jaar-kalender

en: add task
nl: taak toevoegen

en: edit task
nl: taak bewerken

en: remove task
nl: taak verwijderen

en: toggle hidden tasks
nl: schakel verborgen taken

en: activate search field
nl: activeer zoekveld

en: Left, Right
nl: Links, Rechts

en: change category filter
nl: verander categoriefilter

en: close task info panel
nl: sluit taakinformatiepaneel

en: Insert
nl: Invoegen

en: add contact
nl: contactpersoon toevoegen

en: edit contact
nl: contactpersoon bewerken

en: remove contact
nl: contactpersoon verwijderen

en: change search mode
nl: verander zoekmodus

en: close contact details panel
nl: sluit paneel voor contactpersoondetails

en: open note
nl: notitie openen

en: add note
nl: notitie toevoegen

en: remove note
nl: notitie verwijderen

en: edit note name and category
nl: bewerk notitienaam en -categorie

en: close note editor
nl: sluit notitiebewerker

en: save note
nl: notitie opslaan

en: find text
nl: zoek tekst

en: clear selection attributes
nl: selectie-attributen wissen

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
nl: OSMO is ontworpen met het oog op gebruiksgemak, dus er zijn veel sneltoetsen. Hier is de volledige lijst:

en: Note editor
nl: Notitiebewerker

en: Selector
nl: Kiezer

en: Editor
nl: Bewerker

en: A handy personal organizer
nl: Een handige persoonlijke agenda

en: compiled on
nl: gecompileerd op

en: Programming
nl: Programmeren

en: Graphics
nl: Plaatjes

en: Contributors
nl: Medewerkers

en: Translators
nl: Vertalers

en: Mailing lists
nl: E-mail-lijsten

en: Bug tracker
nl: Foutopspoorder

en: Feature requests
nl: Functieverzoeken

en: Available modules
nl: Beschikbare modules

en: Compiled-in features
nl: Meegecompileerde functies

en: iCalendar support
nl: iCalendar-ondersteuning

en: Encrypted notes support
nl: Ondersteuning voor versleutelde notities

en: Backup support
nl: Ondersteuning voor reservekopieën

en: Printing support
nl: Printerondersteuning

en: Spell checker support
nl: Ondersteuning voor spellingcontrole

en: version
nl: versie

en: Key shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: License
nl: Licentie
