Osmo - en to pt translation catalogue (419 entries)

en: Colors
pt: Cores

en: Color of contact tags
pt: Cor das tags dos contactos

en: Color of links
pt: Cor das hiperligações

en: Photo size
pt: Tamanho da foto

en: Small
pt: Pequena

en: Medium
pt: Média

en: Large
pt: Grande

en: Hide group column
pt: Ocultar a coluna Grupos

en: Age
pt: Idade

en: Birthday date
pt: Data de aniversário

en: Zodiac sign
pt: Signo do zodíaco

en: Contacts
pt: Contactos

en: Appearance
pt: Aparência

en: Miscellaneous
pt: Outras

en: Groups
pt: Grupos

en: Algorithm
pt: Algoritmo

en: Hashing
pt: Tipo de encriptação

en: Compression
pt: Compressão

en: Ratio
pt: Rácio

en: Fast
pt: Rápido

en: Good
pt: Bom

en: Best
pt: Óptimo

en: Category
pt: Categoria

en: Last changes
pt: Últimas alterações

en: Notes
pt: Notas

en: Encryption
pt: Encriptação

en: Visible columns
pt: Colunas visíveis

en: Categories
pt: Categorias

en: Jump to date
pt: Ir para a data

en: Day
pt: Dia

en: Month
pt: Mês

en: Year
pt: Ano

en: Select a font...
pt: Seleccione o tipo de letra

en: None
pt: Nada

en: All items
pt: Todos os itens

en: Question
pt: Pergunta

en: Information
pt: Informação

en: Error
pt: Erro

en: Warning
pt: Aviso

en: Selected file exist! Overwrite?
pt: O ficheiro seleccionado já existe. Deseja substituir?

en: Selected contact will be removed.
pt: Os contactos seleccionados serão removidos.

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: No date
pt: Sem data

en: Select photo
pt: Seleccione a foto

en: Address
pt: Morada

en: Postcode
pt: Código Postal

en: City
pt: Cidade

en: State
pt: Concelho

en: Country
pt: País

en: Edit contact
pt: Editar contacto

en: Add contact
pt: Adicionar contacto

en: Personal
pt: Pessoal

en: Group
pt: Grupo

en: Home
pt: Morada

en: Work
pt: Empresa

en: Phones
pt: Telefones

en: Additional info
pt: Informação adicional

en: no entries
pt: sem entradas

en: entry | entries
pt[0]: entrada
pt[1]: entradas

en: Search
pt: Pesquisar

en: Current year
pt: Corrente ano

en: Strikethrough past day notes
pt: Riscar notas do dia passadas

en: Date
pt: Data

en: Note
pt: Nota

en: Rat
pt: Rato

en: Ox
pt: Boi

en: Tiger
pt: Tigre

en: Hare
pt: Lebre

en: Dragon
pt: Dragão

en: Snake
pt: Cobra

en: Horse
pt: Cavalo

en: Sheep
pt: Ovelha

en: Monkey
pt: Macaco

en: Fowl
pt: Galinha

en: Dog
pt: Cão

en: Pig
pt: Porco

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Aquarius
pt: Aquário

en: Pisces
pt: Peixes

en: Aries
pt: Carneiro

en: Taurus
pt: Touro

en: Gemini
pt: Gémeos

en: Cancer
pt: Caranguejo

en: Leo
pt: Leão

en: Virgo
pt: Virgem

en: Libra
pt: Balança

en: Scorpio
pt: Escorpião

en: Sagittarius
pt: Sagitário

en: Capricorn
pt: Capricórnio

en: Tabs position
pt: Posição dos separadores

en: Left
pt: Esquerda

en: Top
pt: Topo

en: Bottom
pt: Fundo

en: Disable underline in links
pt: Desactivar o sublinhado nas hiperligações

en: At least one module must be visible.
pt: Pelo menos um módulo tem que estar activo.

en: Calendar
pt: Calendário

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Date format
pt: Formato da data

en: DD-MM-YYYY
pt: DD-MM-AAAA

en: MM-DD-YYYY
pt: MM-DD-AAAA

en: YYYY-MM-DD
pt: AAAA-MM-DD

en: YYYY-DD-MM
pt: AAAA-DD-MM

en: Time format
pt: Formato da data

en: hours
pt: hora

en: Enable tooltips
pt: Activar balões de sugestões

en: Remember last selected page
pt: Recordar a última página seleccionada

en: Web browser
pt: Navegador web

en: E-mail client
pt: Cliente de email

en: Enable system tray
pt: Activar área de notificação

en: Start minimised
pt: Iniciar minimizado

en: General
pt: Geral

en: Hide
pt: Esconder

en: Helpers
pt: Programas externos

en: System tray
pt: Área de notificação

en: Preferences
pt: Configurações

en: month | months
pt[0]: mês
pt[1]: meses

en: Weekend days color
pt: Cor dos dias de fim-de-semana

en: Cursor color
pt: Cor do dia seleccionado

en: Date font
pt: Tipo de letra da data

en: Calendar font
pt: Tipo de letra do calendário

en: Note font
pt: Tipo de letra das notas

en: Enable block cursor
pt: Activar preenchimento

en: Cursor thickness
pt: Espessura do contorno

en: Thin
pt: Fino

en: Thick
pt: Grosso

en: Color
pt: Cor

en: Name
pt: Nome

en: Select ICS file
pt: Seleccione o ficheiro ICS

en: All Files
pt: Todos os ficheiros

en: Calendar files (*.ics)
pt: Ficheiros de calendário (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
pt: Alterar os parâmetros ICAL

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Options
pt: Configurações

en: Valid
pt: Válido

en: Description
pt: Descrição

en: Week start on Monday
pt: Semana começa na Segunda-Feira

en: Show day names
pt: Mostrar o nome dos dias

en: No month change
pt: Sem mudança do mês

en: Show week numbers
pt: Mostrar o número das semanas

en: Simple view in full-year calendar
pt: Vista simples no calendário anual

en: Current time
pt: Data actual

en: Day number
pt: Dia número

en: Marked days
pt: Dias marcados

en: Week number
pt: Semana número

en: Weekend days
pt: Fim-de-semana número

en: Moon phase
pt: Fase da lua

en: Day notes
pt: Notas do dia

en: Day categories
pt: Categorias do dia

en: iCalendar files
pt: Ficheiros iCalendar

en: Show in day info panel
pt: Mostrar no painel de informação do dia

en: Summary
pt: Resumo

en: Due date
pt: Data de término

en: Priority
pt: Prioridade

en: No birthdays defined
pt: Sem datas de aniversário

en: Birthdays list
pt: Lista de aniversários

en: Days to birthday
pt: Dias até ao aniversário

en: Select CSV file
pt: Seleccione o ficheiro CVS

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
pt: Ficheiro CVS (*.cvs)

en: Import contacts
pt: Importar contactos

en: Import
pt: Importar

en: Nothing to import.
pt: Nada a importar

en: contact added | contacts added
pt[0]: contacto adicionado
pt[1]: contactos adicionados

en: of
pt: de

en: Record
pt: Registo

en: Number fields per record
pt: Número de campos por registo

en: Use first record as header
pt: Usar o primeiro registo como cabeçalho

en: Field type
pt: Tipo de campo

en: Value
pt: Valor

en: No records found in selected file.
pt: Ficheiro sem entradas.

en: Cannot read file.
pt: Não é possível ler o ficheiro

en: Cannot open file.
pt: Não é possível abrir o ficheiro

en: Show calendar
pt: Mostrar calendário

en: Show tasks
pt: Mostrar tarefas

en: Show contacts
pt: Mostrar contactos

en: Show notes
pt: Mostrar notas

en: Show options
pt: Mostrar opções

en: Quit
pt: Sair

en: Another copy of OSMO is already running.
pt: O OSMO já está a ser executado.

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
pt: A execução simultânea de duas ou mais cópias do OSMO pode originar perda de dados.

en: Do you really want to continue?
pt: Deseja continuar?

en: Low
pt: Baixa

en: High
pt: Alta

en: Done!
pt: Feito!

en: contact exported | contacts exported
pt[0]: contacto exportado
pt[1]: Contactos exportados

en: Cannot create file.
pt: Não é possível criar o ficheiro

en: Select output file
pt: Seleccione o ficheiro de destino

en: Export contacts
pt: Exportar contactos

en: Output format
pt: Formato de destino

en: Add header
pt: Adicionar cabeçalho

en: Fields to export
pt: Campos a exportar

en: All
pt: Todos

en: Invert
pt: Inverter

en: Select fields
pt: Seleccione os campos

en: Output filename
pt: Nome do destino

en: Export
pt: Exportar

en: Color of items that are due today
pt: Cor dos itens que expiram hoje

en: Color of items that are due in the next 7 days
pt: Cor dos itens que expiram nos próximos 7 dias

en: Color of items that are past due
pt: Cor dos itens que expiraram

en: Task info font
pt: Tipo de letra da informação da tarefa

en: Show in bold tasks with high priority
pt: Mostrar tarefas com prioridade alta em negrito

en: Hide completed tasks
pt: Ocultar tarefas completas

en: Delete completed tasks without confirmation
pt: Apagar tarefas completas sem pedir confirmação

en: Tasks options
pt: Configurações das tarefas

en: Insert timeline
pt: Inserir cronograma

en: Timeline
pt: Cronograma

en: From (hour)
pt: De (hora)

en: Step (minutes)
pt: Intervalo (em minutos)

en: To (hour)
pt: Para (hora)

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Today
pt: Hoje

en: Tomorrow
pt: Amanhã

en: Selected task will be removed.
pt: As tarefas seleccionadas serão removidas

en: Days
pt: Dias

en: Hours
pt: Horas

en: Minutes
pt: Minutos

en: Months
pt: Meses

en: Edit task
pt: Editar Tarefa

en: Add task
pt: Adicionar Tarefa

en: New Moon
pt: Lua Nova

en: Quarter Moon
pt: Quarto Crescente

en: Full Moon
pt: Lua Cheia

en: Last Quarter Moon
pt: Última lua em quarto-crescente

en: Save backup
pt: Salvar backup

en: Password protection
pt: Proteção por senha

en: Enter password
pt: Insira a palavra-passe

en: Re-enter password
pt: Reinsira a palavra-passe

en: Please enter the password
pt: Por favor, insira a senha

en: Passwords do not match!
pt: Palavras-passe não coincidem!

en: Backup file saved successfully!
pt: Arquivo de backup salvado com sucesso!

en: Open backup file
pt: Abrir arquivo de backup

en: Osmo backup files (*.bck)
pt: Arquivo de backup do Osmo (*.bck)

en: Incorrect password!
pt: Palavra-passe incorrecta

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Second name
pt: Nome do meio

en: Nickname
pt: Alcunha

en: Name day date
pt: Dia do nome

en: Home address
pt: Morada de residência

en: Home postcode
pt: Código-postal de residência

en: Home city
pt: Cidade de residência

en: Home state
pt: Distrito de residência

en: Home country
pt: País de residência

en: Organization
pt: Organização

en: Department
pt: Departamento

en: Work address
pt: Morada do local de trabalho

en: Work postcode
pt: Código-postal do local de trabalho

en: Work city
pt: Cidade do local de trabalho

en: Work state
pt: Distrito do local de trabalho

en: Work country
pt: País local de trabalho

en: Home phone
pt: Telefone de casa

en: Home phone 2
pt: Telefone de casa 2

en: Home phone 3
pt: Telefone de casa 3

en: Home phone 4
pt: Telefone de casa 4

en: Work phone
pt: Telefone do trabalho

en: Work phone 2
pt: Telefone do trabalho n.º 2

en: Work phone 3
pt: Telefone do trabalho n.º 3

en: Work phone 4
pt: Telefone do trabalho n.º 4

en: Cell phone
pt: Telemóvel

en: Cell phone 2
pt: Telemóvel n.º 2

en: Cell phone 3
pt: Telemóvel n.º 3

en: Cell phone 4
pt: Telemóvel n.º 4

en: E-Mail
pt: Email

en: E-Mail 2
pt: Email n.º 2

en: E-Mail 3
pt: Email n.º 3

en: E-Mail 4
pt: Email n.º 4

en: WWW
pt: Website

en: WWW 2
pt: Website n.º 2

en: WWW 3
pt: Website n.º 3

en: WWW 4
pt: Website n.º 4

en: IM Gadu-Gadu
pt: Contacto da rede Gadu-Gadu

en: IM Yahoo
pt: Contacto da rede Yahoo

en: IM MSN
pt: Contacto da rede MSN Messenger

en: IM ICQ
pt: Contacto da rede ICQ

en: IM AOL
pt: Contacto da rede AOL

en: IM Jabber
pt: Contacto da rede Jabber

en: IM Skype
pt: Contacto da rede Skype

en: IM Tlen
pt: Contacto da rede Tlen

en: Photo
pt: Foto

en: New contact
pt: Novo contacto

en: Remove contact
pt: Apagar contacto

en: Show birthdays
pt: Mostrar aniversários

en: About
pt: Sobre

en: Clear
pt: Limpar

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Apelido

en: All fields
pt: Todos os campos

en: Contact details
pt: Detalhos do contacto

en: Close contact panel
pt: Fechar o painel Contactos

en: The note has changed.
pt: A nota foi alterada

en: Do you want to save it?
pt: Deseja guardar?

en: New note
pt: Nova nota

en: Edit note
pt: Editar a nota

en: Delete note
pt: Apagar a nota

en: Save note
pt: Guardar a nota

en: Find
pt: Pesquisar

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Strikethrough
pt: Riscado

en: Highlight
pt: Destacar

en: Clear attributes
pt: Limpar os atributos

en: Close editor
pt: Fechar o editor

en: Note name
pt: Nome da nota

en: Edit entry
pt: Editar entrada

en: Selected note will be removed.
pt: A nota seleccionada será removida.

en: No further data recovery will be possible.
pt: Não será possível recuperar mais dados.

en: Add note
pt: Adicionar a nota

en: Authorization
pt: Organização

en: year | years
pt[0]: ano
pt[1]: anos

en: day | days
pt[0]: dia
pt[1]: dias

en: hour | hours
pt[0]: hora
pt[1]: horas

en: minute | minutes
pt[0]: minuto
pt[1]: minutos

en: second | seconds
pt[0]: segundo
pt[1]: segundos

en: or
pt: ou

en: rounded down
pt: arredondado por defeito

en: week | weeks
pt[0]: semana
pt[1]: semanas

en: This calculator only supports dates after year 1.
pt: Esta calculadora permite apenas datas a partir do ano 1.

en: Date calculator
pt: Calculadora de datas

en: Current date
pt: Data actual

en: Set current date
pt: Definir a data actual

en: Second
pt: Segundo

en: Set current time
pt: Definir hora actual

en: Reset time
pt: Reiniciar a hora

en: First date and time
pt: Data e hora de início

en: Second date and time
pt: Data e hora de término

en: Alternative time units
pt: Unidades de tempo alternativas

en: Result
pt: Resultado

en: Duration between two dates
pt: Duração entre duas datas

en: Operation
pt: Operações

en: add
pt: adicionar

en: subtract
pt: subtrair

en: Date and time to add or subtract from
pt: Data e hora de onde subtrair ou adicionar

en: Years
pt: Anos

en: Weeks
pt: Semanas

en: Seconds
pt: Segundos

en: Reset fields
pt: Reiniciar os campos

en: Time to add or subtract
pt: Tempo a adicionar ou subtrair

en: Add to or subtract from a date
pt: Adicionar ou subtrair de uma data

en: Done
pt: Feito

en: Task
pt: Tarefa

en: Birthday
pt: Aniversário

en: was born
pt: nasceu a

en: year old | years old
pt[0]: ano de idade
pt[1]: anos de idade

en: day till end of year | days till end of year
pt[0]: dia até ao final do ano
pt[1]: dias até ao final do ano

en: the last day of the year
pt: o último dia do ano

en: Day tasks
pt: Tarefas do dia

en: Continue?
pt: Continuar?

en: Previous year
pt: Ano anterior

en: Previous month
pt: Mês anterior

en: Previous day
pt: Dia anterior

en: Next day
pt: Próximo dia

en: Next month
pt: Próximo mês

en: Next year
pt: Próximo ano

en: Full-year calendar
pt: Calendário anual

en: Toggle day note panel
pt: Mudar para painel Notas do Dia

en: Close note panel
pt: Fechar painel de notas

en: Clear text
pt: Limpar texto

en: Select color
pt: Escolher cor

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Number of days
pt: Número de dias

en: Number of weekend days
pt: Fim-de-semana número

en: Year info
pt: Informação do ano

en: Started
pt: Iniciada

en: New task
pt: Nova tarefa

en: Remove task
pt: Apagar tarefa

en: Task details
pt: Detalhes da tarefa

en: Close description panel
pt: Fechar painel informativo

en: switch to previous tab
pt: mudar para o separador anterior

en: switch to next tab
pt: mudar para o próximo separador

en: switch to selected page
pt: mudar para a página selecionada

en: show options window
pt: mostrar janela de opções

en: switch page in options and about tab
pt: mudar a página nos separadores Configurações e Sobre

en: exit
pt: sair

en: select current date
pt: seleccionar a data actual

en: change day
pt: mudar o dia

en: change month
pt: mudar o mês

en: change year
pt: mudar o ano

en: toggle calendars for the previous and next month
pt: alternar calendários para os anterior e próximo meses

en: assign background color to day note
pt: definir uma cor de fundo para a nota do dia

en: date calculator
pt: calculadora de datas

en: show full-year calendar
pt: seleccionar o calendário anual

en: jump to date
pt: mudar para outra data

en: remove day note
pt: apagar a nota do dia

en: close editor
pt: fechar o editor

en: set current year
pt: definir o ano atual

en: add task
pt: adicionar tarefa

en: edit task
pt: editar tarefa

en: remove task
pt: remover tarefa

en: toggle hidden tasks
pt: mostrar/esconder tarefas ocultas

en: activate search field
pt: activar o campo de pesquisa

en: change category filter
pt: mudar o filtro das categorias

en: close task info panel
pt: fechar o painel de informação de tarefa

en: Insert
pt: Inserir

en: add contact
pt: adicionar contacto

en: edit contact
pt: editar contacto

en: remove contact
pt: remover contacto

en: change search mode
pt: mudar o modo de pesquisa

en: close contact details panel
pt: fechar o painel de detalhe do contacto

en: open note
pt: abrir nota

en: add note
pt: adicionar nota

en: remove note
pt: remover a nota

en: edit note name and category
pt: editar o nome e categoria da nota

en: close note editor
pt: Fechar editor de notas

en: save note
pt: guardar contacto

en: find text
pt: pesquisar texto

en: clear selection attributes
pt: limpar atributos da selecção

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
pt: O OSMO foi desenvolvido tendo em mente a conveniência do usuário, por isso existem muitos atalhos de teclado. Aqui está a lista completa:

en: A handy personal organizer
pt: Uma pequena grande agenda!

en: compiled on
pt: compilado em

en: Programming
pt: Programação

en: Graphics
pt: Gráficos

en: Contributors
pt: Contribuidores

en: Translators
pt: Tradutores

en: Compiled-in features
pt: Funcionalidades escolhidas na compilação

en: version
pt: versão

en: Key shortcuts
pt: Teclas de atalho

en: License
pt: Licença
