Osmo - en to pt_BR translation catalogue (636 entries)

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Color of contact tags
pt_BR: Cor de tags do contato

en: Color of links
pt_BR: Cor dos links

en: Font size
pt_BR: Tamanho da fonte

en: Name font size
pt_BR: Tamanho da fonte do nome

en: Item font size
pt_BR: Tamanho da fonte do item

en: Photo size
pt_BR: Tamanho da foto

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Medium
pt_BR: Média

en: Large
pt_BR: Grande

en: Hide group column
pt_BR: Ocultar grupo de colunas

en: Maps provider
pt_BR: Provedor de mapas

en: Age
pt_BR: Idade

en: Birthday date
pt_BR: Data do aniversário

en: Zodiac sign
pt_BR: Signo do zodíaco

en: Contacts
pt_BR: Contatos

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Miscellaneous
pt_BR: Diverso

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Visible columns in birthday browser
pt_BR: Colunas visíveis no navegador de aniversário

en: Algorithm
pt_BR: Algoritmo

en: Hashing
pt_BR: Tipo de criptografia

en: Compression
pt_BR: Compressão

en: Ratio
pt_BR: Relação

en: Fast
pt_BR: Rápido

en: Good
pt_BR: Bom

en: Best
pt_BR: Ótimo

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Last changes
pt_BR: Ultimas modificações

en: Created
pt_BR: Criado em

en: Remember the last selected category
pt_BR: Lembrar a última categoria selecionada

en: Use system format for date and time
pt_BR: Use formato do sistema para data e hora

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Encryption
pt_BR: Criptografia

en: Visible columns
pt_BR: Colunas visíveis

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Notes options
pt_BR: Opções de notas

en: Jump to date
pt_BR: Ir para data

en: Day
pt_BR: Dia

en: Month
pt_BR: Mês

en: Year
pt_BR: Ano

en: Select a font...
pt_BR: Selecionar uma fonte...

en: None
pt_BR: Nenhum

en: All items
pt_BR: Todos os itens

en: Question
pt_BR: Pergunta

en: Information
pt_BR: Informações

en: Error
pt_BR: Erro

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: Selected file exist! Overwrite?
pt_BR: Arquivo selecionado existe! Deseja substituir?

en: Selected contact will be removed.
pt_BR: Contato selecionado foi removido.

en: Are you sure?
pt_BR: Você tem certeza?

en: No date
pt_BR: Sem data

en: Select photo
pt_BR: Selecionar foto

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Postcode
pt_BR: CEP

en: City
pt_BR: Cidade

en: State
pt_BR: Estado

en: Country
pt_BR: Pais

en: Edit contact
pt_BR: Editar contato

en: Add contact
pt_BR: Adicionar contato

en: Personal
pt_BR: Pessoal

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Home
pt_BR: Casa

en: Work
pt_BR: Trabalho

en: Phones
pt_BR: Telefones

en: Additional info
pt_BR: Informações adicionais

en: no entries
pt_BR: sem entradas

en: entry | entries
pt_BR[0]: entrada
pt_BR[1]: entradas

en: Calendar notes
pt_BR: Notas do calendário

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Current month
pt_BR: Mês atual

en: Selected month
pt_BR: Mês selecionado

en: Current year
pt_BR: Ano atual

en: Selected year
pt_BR: Ano selecionado

en: Selected month and year
pt_BR: Mês e ano selecionado

en: All notes
pt_BR: Todas as notas

en: Case sensitive
pt_BR: Diferenciar maiúsculas de minusculas

en: Strikethrough past day notes
pt_BR: Riscar notas do dia passado

en: Date
pt_BR: Data

en: Note
pt_BR: Nota

en: Rat
pt_BR: Rato

en: Ox
pt_BR: Boi

en: Tiger
pt_BR: Tigre

en: Hare
pt_BR: Lebre

en: Dragon
pt_BR: Dragão

en: Snake
pt_BR: Cobra

en: Horse
pt_BR: Cavalo

en: Sheep
pt_BR: Ovelha

en: Monkey
pt_BR: Macaco

en: Fowl
pt_BR: Galinha

en: Dog
pt_BR: Cachorro

en: Pig
pt_BR: Porco

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Aquarius
pt_BR: Aquário

en: Pisces
pt_BR: Peixes

en: Taurus
pt_BR: Touro

en: Gemini
pt_BR: Gêmeos

en: Cancer
pt_BR: Câncer

en: Leo
pt_BR: Leão

en: Virgo
pt_BR: Virgem

en: Scorpio
pt_BR: Escorpião

en: Sagittarius
pt_BR: Sagitário

en: Capricorn
pt_BR: Capricórnio

en: Osmo has to be restarted to take effect.
pt_BR: Osmo precisa ser reiniciado para obter efeito.

en: Tabs position
pt_BR: Posição das abas

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Right
pt_BR: Direita

en: Top
pt_BR: Cima

en: Bottom
pt_BR: Baixo

en: Disable underline in links
pt_BR: Desativar sublinhado em links

en: Show exit button in toolbar
pt_BR: Mostrar botão sair na barra de ferramentas

en: At least one module must be visible.
pt_BR: Pelo menos um modulo deve ser visível.

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: Tasks
pt_BR: Tarefas

en: Override locale settings
pt_BR: Substituir as configurações locais

en: Date format
pt_BR: Formato de data

en: DD-MM-YYYY
pt_BR: DD-MM-AAAA

en: MM-DD-YYYY
pt_BR: MM-DD-AAAA

en: YYYY-MM-DD
pt_BR: AAAA-MM-DD

en: YYYY-DD-MM
pt_BR: AAAA-DD-MM

en: Time format
pt_BR: Formato de hora

en: hours
pt_BR: horas

en: Spell checker language
pt_BR: Idioma do corretor ortográfico

en: Enable tooltips
pt_BR: Habilitar dicas

en: Remember last selected page
pt_BR: Lembrar da última página selecionada

en: Save data after every modification
pt_BR: Salvar os dados depois de cada modificação

en: Web browser
pt_BR: Navegador

en: E-mail client
pt_BR: Cliente de E-mail

en: Sound player
pt_BR: Reprodutor de som

en: The %s pattern will be replaced with web address
pt_BR: O %s padrão será substituído como endereço web

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
pt_BR: O %s padrão será substituído como endereço de e-mail

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
pt_BR: O %s será substituído como nome do arquivo de som

en: Enable system tray
pt_BR: Ativar bandeja do sistema

en: Start minimised
pt_BR: Iniciar minimizado

en: Ignore day note events
pt_BR: Ignorar eventos de nota do dia

en: General
pt_BR: Geral

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Helpers
pt_BR: Ajudantes

en: System tray
pt_BR: Bandeja do sistema

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Syntax
pt_BR: Sintaxe

en: abbreviated weekday name
pt_BR: dia da semana abreviado

en: full weekday name
pt_BR: nome da semana completo

en: abbreviated month name
pt_BR: nome do mês abreviado

en: full month name
pt_BR: nome do mês completo

en: day of the month
pt_BR: dia do mês

en: MM/DD/YY
pt_BR: MM/DD/AA

en: day of the month without leading zeros
pt_BR: dia do mês sem zeros à esquerda

en: month | months
pt_BR[0]: mês
pt_BR[1]: meses

en: year without century
pt_BR: ano sem o século

en: year with century
pt_BR: ano com o século

en: Date header format
pt_BR: Formato do cabeçalho de data

en: Set default format
pt_BR: Definir formato padrão

en: Date format syntax
pt_BR: Formato de sintaxe da data

en: Day note marker
pt_BR: Marcador de nota diária

en: Event marker
pt_BR: Marcador de eventos

en: Circle
pt_BR: Circulo

en: Ellipse
pt_BR: Elipse

en: Wave
pt_BR: Onda

en: Current day marker
pt_BR: Marcador de dia atual

en: Arrow
pt_BR: Seta

en: Free-hand circle
pt_BR: Circulo a mão livre

en: Weekend days color
pt_BR: Cor dos dias de fim-de-semana

en: Cursor color
pt_BR: Cor do cursor

en: Event marker color
pt_BR: Cor do marcador de evento

en: Current day marker color
pt_BR: Cor do marcador do dia atual

en: Birthday marker color
pt_BR: Cor do marcador de aniversário

en: Date font
pt_BR: Fonte da data

en: Calendar font
pt_BR: Fonte do calendário

en: Note font
pt_BR: Fonte da nota

en: Enable block cursor
pt_BR: Habilitar bloqueio de cursor

en: Cursor thickness
pt_BR: Espessura do Cursor

en: Thin
pt_BR: Fino

en: Thick
pt_BR: Espesso

en: Edit category
pt_BR: Editar categoria

en: Color
pt_BR: Cor

en: Name
pt_BR: Nome

en: Select ICS file
pt_BR: Selecionar arquivo ICS

en: All Files
pt_BR: Todos os Arquivos

en: Calendar files (*.ics)
pt_BR: Arquivos de calendário (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
pt_BR: Modificar parâmetros ICAL

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Options
pt_BR: Opções

en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: Valid
pt_BR: Válido

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Full date
pt_BR: Data completa

en: Mark
pt_BR: Marcar

en: Week start on Monday
pt_BR: Início da semana na segunda-feira

en: Show day names
pt_BR: Mostrar nomes do dia

en: No month change
pt_BR: Não mudar mês

en: Show week numbers
pt_BR: Mostrar números da semana

en: Simple view in full-year calendar
pt_BR: Visão simples em todo calendário do ano

en: Enable auxilary calendars
pt_BR: Ativar calendários auxiliar

en: Ascending sorting in day notes browser
pt_BR: Classificação ascendente em navegação de notas do dia

en: Enable spell checker in day notes
pt_BR: Ativar verificador ortográfico em notas do dia

en: Current time
pt_BR: Horário atual

en: Show seconds
pt_BR: Mostrar segundos

en: Day number
pt_BR: Número do dia

en: Today distance
pt_BR: Distancia de hoje

en: Marked days
pt_BR: Dias marcados

en: Week number
pt_BR: Número da semana

en: Weekend days
pt_BR: Dia de final de semana

en: Day category
pt_BR: Categoria Dia

en: Moon phase
pt_BR: Fases da lua

en: Day notes
pt_BR: Notas do dia

en: Day categories
pt_BR: Categorias do dia

en: iCalendar files
pt_BR: Arquivos iCalendar

en: Show in day info panel
pt_BR: Mostrar em painel informações do dia

en: Tasks list
pt_BR: Lista de tarefas

note: TRANSLATORS: "No." is an abbreviation of word "number"
en: No.
pt_BR: Não.

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Due date
pt_BR: Data de vencimento

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Error printing
pt_BR: Erro de impressão

en: No birthdays defined
pt_BR: Nenhum aniversário definido

en: Birthdays list
pt_BR: Lista de aniversários

en: Days to birthday
pt_BR: Dias para o aniversário

en: today
pt_BR: hoje

en: Select CSV file
pt_BR: Selecione o arquivo CSV

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
pt_BR: Arquivos CSV (valores separados por vírgula) (*.csv)

en: Please select file first.
pt_BR: Favor selecione o primeiro arquivo.

en: Import contacts
pt_BR: Importar contatos

en: Import type
pt_BR: Tipo de importação

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Input filename
pt_BR: Arquivo de entrada

en: Import
pt_BR: Importar

en: Nothing to import.
pt_BR: Nada a importar

en: contact added | contacts added
pt_BR[0]: contato adicionado
pt_BR[1]: contatos adicionados

en: of
pt_BR: de

en: Record
pt_BR: Registro

en: Number fields per record
pt_BR: Numero de campo por registro

en: Use first record as header
pt_BR: Usar primeiro registro como cabeçalho

en: Field type
pt_BR: Tipo de campo

en: Value
pt_BR: Valor

en: No records found in selected file.
pt_BR: Nenhum registro encontrado no arquivo selecionado.

en: Cannot read file.
pt_BR: Não foi possível ler arquivo.

en: Cannot open file.
pt_BR: Não foi possível ler arquivo.

en: Show calendar
pt_BR: Mostrar calendário

en: Show tasks
pt_BR: Mostrar tarefas

en: Show contacts
pt_BR: Mostrar contatos

en: Show notes
pt_BR: Mostrar notas

en: Show options
pt_BR: Mostrar opções

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Show small calendar window
pt_BR: Mostrar pequena janela de calendário

en: Check for events since last run
pt_BR: Checar por eventos desde a ultima execução

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
pt_BR: Número de dias a frente para checar por eventos (padrão: 0)

en: Set absolute path for settings and data files
pt_BR: Definir diretório absoluto para configurações e arquivos de dados.

en: Match contacts with given string
pt_BR: Combinar contatos com determinada string

en: ERROR: Cannot create config files
pt_BR: ERRO: Não foi possível criar arquivos de configuração

en: Another copy of OSMO is already running.
pt_BR: Outra copia do OSMO já está em execução.

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
pt_BR: Usar simultaneamente duas ou mais instancias do OSMO poderão ser uma das causas para a perda de dados.

en: Do you really want to continue?
pt_BR: Você realmente deseja continuar?

en: Low
pt_BR: Baixa

en: High
pt_BR: Alta

en: Done!
pt_BR: Feito!

en: contact exported | contacts exported
pt_BR[0]: contato exportado
pt_BR[1]: contatos exportados

en: Cannot create file.
pt_BR: Não foi possível criar o arquivo.

en: Select output file
pt_BR: Selecione o arquivo de saída

en: Export contacts
pt_BR: Exportar contato

en: Output format
pt_BR: Formato de saída

en: Add header
pt_BR: Adicionar cabeçalho

en: Fields to export
pt_BR: Campos para exportar

en: All
pt_BR: Todos

en: Invert
pt_BR: Inverter

en: Select fields
pt_BR: Selecione os campos

en: Output filename
pt_BR: Arquivo de saída

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Color of items that are due today
pt_BR: Cor de itens que vencem hoje

en: Color of items that are due in the next 7 days
pt_BR: Cor dos itens vencem nos próximos 7 dias.

en: Color of items that are past due
pt_BR: Cor dos itens que venceram

en: Task info font
pt_BR: Informações da fonte de tarefas

en: Show in bold tasks with high priority
pt_BR: Mostrar em negrito tarefas com grande prioridade

en: Hide completed tasks
pt_BR: Ocultar tarefas concluídas

en: Delete completed tasks without confirmation
pt_BR: Deletar tarefas concluídas sem confirmação

en: Add new task when double clicked on tasks list
pt_BR: Adicionar nova tarefa ao clicar duas vezes na lista de tarefas

en: Postpone time
pt_BR: Adiar tempo

en: minutes
pt_BR: minutos

en: 0 for disable
pt_BR: 0 para desativar

en: Repeat sound alarm
pt_BR: Repetir o alarme de som

en: times
pt_BR: vezes

en: Global notification command
pt_BR: Notificação de comando global

en: Tasks options
pt_BR: Opções de tarefas

en: Reminder options
pt_BR: Opções de lembrete

en: Insert timeline
pt_BR: Inserir linha do tempo

en: Timeline
pt_BR: Linha do tempo

en: From (hour)
pt_BR: De (horas)

en: Step (minutes)
pt_BR: Progresso (minutos)

en: To (hour)
pt_BR: Para (horas)

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
pt_BR: Favor selecionar pelo menos um dia quando a recorrência é habilitada.

en: Set time
pt_BR: Definir hora

en: Hour
pt_BR: Hora

en: Minute
pt_BR: Minuto

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

en: Selected task will be removed.
pt_BR: Selecionar tarefa a ser removida.

en: Select date and time
pt_BR: Selecionar data e hora.

en: Enable sound notification
pt_BR: Habilitar som de notificação

en: Alarm warning
pt_BR: Aviso de alarme

en: Days
pt_BR: Dias

en: Hours
pt_BR: Horas

en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: Alarm command
pt_BR: Comando de alarme

en: Date period
pt_BR: Período de data

en: Months
pt_BR: Meses

en: Repeat
pt_BR: Repetir

en: Repeat in the following days
pt_BR: Repetir nos dias a seguintes

en: Time period
pt_BR: Período de tempo

en: Start
pt_BR: Começar

en: End
pt_BR: Fim

en: Interval
pt_BR: Intervalo

en: Ignore alarm when task expired offline
pt_BR: Ignorar aviso quando tarefa termina desligada

en: Recurrent task
pt_BR: Tarefa recorrente

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: Edit task
pt_BR: Editar tarefa

en: Add task
pt_BR: Adicionar tarefa

en: Basic
pt_BR: Básico.

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: New Moon
pt_BR: Lua Nova

en: Waxing Crescent Moon
pt_BR: Lua Crescente

en: Quarter Moon
pt_BR: Lua Quarto Crescente

en: Waxing Gibbous Moon
pt_BR: Lua Crescente Gibosa

en: Full Moon
pt_BR: Lua Cheia

en: Waning Gibbous Moon
pt_BR: Lua Minguante Gibosa

en: Last Quarter Moon
pt_BR: Lua Quarto Minguante

en: Waning Crescent Moon
pt_BR: Lua Minguante

en: Cannot create backup!
pt_BR: Não foi possível criar backup!

en: Save backup
pt_BR: Salvar backup

en: Password protection
pt_BR: Proteção por senha

en: Enter password
pt_BR: Digite a senha

en: Re-enter password
pt_BR: Repita a senha

en: Please enter the password
pt_BR: Favor digitar a senha

en: Passwords do not match!
pt_BR: As senhas não coincidem!

en: Backup file saved successfully!
pt_BR: Arquivo de backup salvo com sucesso!

en: Open backup file
pt_BR: Abrir arquivo de backup

en: Osmo backup files (*.bck)
pt_BR: Arquivo de backup Osmo (.*bck)

en: This is not Osmo backup file
pt_BR: Este não é um arquivo de backup Osmo

en: Incorrect password!
pt_BR: Senha incorreta!

en: All your data will be replaced with backup file content.
pt_BR: Todos os dados serão substitutos com o conteúdo do arquivo de backup.

en: Osmo has to be restarted now...
pt_BR: Osmo será reiniciado agora...

en: Please select address
pt_BR: Favor selecione o endereço

en: First name
pt_BR: Primeiro nome

en: Last name
pt_BR: Sobre nome

en: Second name
pt_BR: Segundo nome

en: Nickname
pt_BR: Apelido/Nickname

en: Name day date
pt_BR: Data do dia

en: Home address
pt_BR: Endereço residencial

en: Home postcode
pt_BR: CEP residencial

en: Home city
pt_BR: Cidade natal

en: Home state
pt_BR: Estado natal

en: Home country
pt_BR: País de origem

en: Organization
pt_BR: Organização

en: Department
pt_BR: Departamento

en: Work address
pt_BR: Endereço do trabalho

en: Work postcode
pt_BR: CEP do trabalho

en: Work city
pt_BR: Cidade onde trabalha

en: Work state
pt_BR: Estado de onde trabalha

en: Work country
pt_BR: País de onde trabalha

en: Home phone
pt_BR: Telefone residencial

en: Home phone 2
pt_BR: Telefone residencial 2

en: Home phone 3
pt_BR: Telefone residencial 3

en: Home phone 4
pt_BR: Telefone residencial 4

en: Work phone
pt_BR: Telefone do trabalho

en: Work phone 2
pt_BR: Telefone do trabalho 2

en: Work phone 3
pt_BR: Telefone do trabalho 3

en: Work phone 4
pt_BR: Telefone do trabalho 4

en: Cell phone
pt_BR: Celular

en: Cell phone 2
pt_BR: Celular 2

en: Cell phone 3
pt_BR: Celular 3

en: Cell phone 4
pt_BR: Celular 4

en: IM Gadu-Gadu
pt_BR: Endereço de bate-papo Gadu-Gadu

en: IM Yahoo
pt_BR: Endereço de bate-papo Yahoo

en: IM MSN
pt_BR: Endereço de bate-papo MSN

en: IM ICQ
pt_BR: Endereço de bate-papo ICQ

en: IM AOL
pt_BR: Endereço de bate-papo AOL

en: IM Jabber
pt_BR: Endereço de bate-papo Jabber

en: IM Skype
pt_BR: Endereço de bate-papo Skype

en: IM Tlen
pt_BR: Endereço de bate-papo Tlen

en: Photo
pt_BR: Foto

en: New contact
pt_BR: Novo contato

en: Remove contact
pt_BR: Remover contato

en: Show birthdays
pt_BR: Mostrar aniversários

en: Show contact location on the map
pt_BR: Ver localização do contato no mapa

en: Backup data
pt_BR: Dados de backup

en: Restore data
pt_BR: Restaurar dados

en: About
pt_BR: Créditos

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: First Name
pt_BR: Primeiro Nome

en: Last Name
pt_BR: Sobre Nome

en: All fields
pt_BR: Todos os campos

en: Contact details
pt_BR: Detalhes do contato

en: Close contact panel
pt_BR: Fechar painel de contato

en: The note has changed.
pt_BR: A nota foi modificada

en: Do you want to save it?
pt_BR: Você realmente deseja salvá-la?

en: Words
pt_BR: Palavras

en: Lines
pt_BR: Linhas

en: Characters
pt_BR: Carácteres

en: White characters
pt_BR: Carácteres brancos

en: Document
pt_BR: Documento

en: Selection
pt_BR: Seleção

en: Modified
pt_BR: Modificado em

en: New note
pt_BR: Nova nota

en: Edit note
pt_BR: Editar nota

en: Delete note
pt_BR: Deletar nota

en: Save note
pt_BR: Salvar nota

en: Find
pt_BR: Encontrar

en: Toggle spell checker
pt_BR: Habilitar/Desabilitar corretor ortográfico

en: Bold
pt_BR: Negrito

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: Underline
pt_BR: Sublinhado

en: Strikethrough
pt_BR: Riscar

en: Highlight
pt_BR: Realçar

en: Clear attributes
pt_BR: Limpar atributos

en: Insert current date and time
pt_BR: Inserir data e hora atual

en: Insert separator
pt_BR: Inserir separador

en: Statistics
pt_BR: Estatistias

en: Close editor
pt_BR: Fechar editor

en: Note name
pt_BR: Nome da nota

en: Read-only
pt_BR: Somente leitura

en: Line
pt_BR: Linha

en: Column
pt_BR: Coluna

en: case sensitive
pt_BR: diferenciar maiúsculas de minusculas

en: Close find entry
pt_BR: Fechar entrada da pesquisa

en: Edit entry
pt_BR: Editar entrada

en: Remember cursor position
pt_BR: Lembrar posição do cursor

en: Selected note will be removed.
pt_BR: Nota selecionada será removida.

en: No further data recovery will be possible.
pt_BR: Nenhuma recuperação de dados será possivel.

en: Add note
pt_BR: Adicionar nota

en: Plain
pt_BR: Planíce

en: Encrypted
pt_BR: Criptografado

en: Note type
pt_BR: Tipo de nota

en: Cannot open the note.
pt_BR: Não foi possível abrir nota.

en: encryption support is disabled
pt_BR: suporte a criptografia está desativado

en: Authorization
pt_BR: Autorização

en: year | years
pt_BR[0]: ano de idade
pt_BR[1]: anos de idade

en: day | days
pt_BR[0]: dia
pt_BR[1]: dias

en: hour | hours
pt_BR[0]: hora
pt_BR[1]: horas

en: minute | minutes
pt_BR[0]: minuto
pt_BR[1]: minutos

en: second | seconds
pt_BR[0]: segundo
pt_BR[1]: segundos

en: or
pt_BR: ou

en: rounded down
pt_BR: arredondado para baixo

en: week | weeks
pt_BR[0]: semana
pt_BR[1]: semanas

en: working day | working days
pt_BR[0]: dia útil
pt_BR[1]: dias úteis

en: time is ignored
pt_BR: hora é ignorada

en: weekend day | weekend days
pt_BR[0]: dia de final de semana
pt_BR[1]: dias de fim-de-semana

en: This calculator only supports dates after year 1.
pt_BR: Esta calculadora suporta apenas datas após um ano.

en: weekend day ignored | weekend days ignored
pt_BR[0]: dia de final de semana ignorado
pt_BR[1]: dias de fim-de-semana ignorado

en: Date calculator
pt_BR: Calcular data

en: Current date
pt_BR: Data de hoje

en: Set current date
pt_BR: Definir dia de hoje

en: Second
pt_BR: Segundo

en: Set current time
pt_BR: Definir a hora atual

en: Reset time
pt_BR: Resetar hora

en: First date and time
pt_BR: Primeira data e hora

en: Second date and time
pt_BR: Segunda data e hora

en: Alternative time units
pt_BR: Unidades de tempo alternativas

en: Result
pt_BR: Resultado

en: Duration between two dates
pt_BR: Duração entre duas datas

en: Operation
pt_BR: Operação

en: add
pt_BR: adicionar

en: subtract
pt_BR: subtrair

en: Date and time to add or subtract from
pt_BR: Data e hora para adicionar ou subtrair

en: Years
pt_BR: Anos

en: Weeks
pt_BR: Semanas

en: Seconds
pt_BR: Segundos

en: Ignore weekend days
pt_BR: Ignorar dias de final de semana

en: Reset fields
pt_BR: Reiniciar campos

en: Time to add or subtract
pt_BR: Tempo para adicionar ou subtrair

en: Add to or subtract from a date
pt_BR: Adicionar ou subtrair de uma data

en: Cannot perform selected operation.
pt_BR: Não foi possível executar a operação selecionada

en: Task has been modified or removed.
pt_BR: A tarefa foi modificada ou removida.

en: Remind me later
pt_BR: Lembrar mais tarde.

en: Done
pt_BR: Feito

en: Show task
pt_BR: Mostrar tarefa

en: Alarm warning!
pt_BR: Aviso de alarme!

en: postponed
pt_BR: adiada

en: Day note
pt_BR: Nota do dia

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Event
pt_BR: Evento

en: Task
pt_BR: Tarefa

en: Birthday
pt_BR: Aniversário

en: Show Osmo
pt_BR: Mostrar Osmo

en: event | events
pt_BR[0]: evento
pt_BR[1]: eventos

en: No valid calendars defined
pt_BR: Nenhum calendário válido definido.

en: iCalendar events
pt_BR: Eventos iCalendar

en: Time
pt_BR: Hora

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
pt_BR: A lista será apagada e todas as entradas serão perdidas.

en: event exported | events exported
pt_BR[0]: evento exportado
pt_BR[1]: eventos exportados

en: iCalendar export
pt_BR: Exportar iCalendar

en: Day Selector
pt_BR: Seletor Dia

en: Use date period
pt_BR: Use período de data

en: No tasks with defined date found.
pt_BR: Não há tarefas com data definida encontrada.

en: Save tasks
pt_BR: Salvar tarefas

en: tasks exported
pt_BR: tarefas exportadas

en: was born
pt_BR: nasceu

en: year old | years old
pt_BR[0]: ano
pt_BR[1]: anos

en: day till end of year | days till end of year
pt_BR[0]: dia até o final do ano
pt_BR[1]: dias até o final do ano

en: the last day of the year
pt_BR: o último dia do ano

en: Day tasks
pt_BR: Tarefas do dia

en: Selected day note will be removed.
pt_BR: Nota do dia selecionado será removida.

en: Continue?
pt_BR: Continuar?

en: Previous year
pt_BR: Ano anterior

en: Previous month
pt_BR: Mês anterior

en: Previous day
pt_BR: Dia anterior

en: Next day
pt_BR: Dia seguinte

en: Next month
pt_BR: Próximo mês

en: Next year
pt_BR: Próximo ano

en: Full-year calendar
pt_BR: Todo o ano do calendário

en: Print calendar
pt_BR: Imprimir calendário

en: Toggle day note panel
pt_BR: Habilitar/Desabilitar painel de nota diária

en: Select day color
pt_BR: Selecione a cor do dia

en: Browse notes
pt_BR: Procurar notas

en: Browse iCal events
pt_BR: Procurar eventos iCal

en: Export to iCal file
pt_BR: Exportar para arquivo iCal

en: Previous and next month
pt_BR: Mês anterior e próximo

en: Close note panel
pt_BR: Fechar painel de notas

en: Clear text
pt_BR: Limpar texto

en: Info
pt_BR: Informações

en: Select color
pt_BR: Selecione a cor

en: Name day
pt_BR: Nome do dia

en: Printing properties
pt_BR: Propriedades de impressão

en: Month name
pt_BR: Nome do mês

en: Day name
pt_BR: Nome do dia

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Birthdays
pt_BR: Aniversários

en: Namedays
pt_BR: Nome dos dias

en: Visible events
pt_BR: Eventos visíveis

en: Padding
pt_BR: Acolchoamento

en: Event maximum length
pt_BR: Comprimento máximo do evento

en: Page orientation:
pt_BR: Orientação da página:

en: Portrait
pt_BR: Retrato

en: Landscape
pt_BR: Paisagem

en: Leap year
pt_BR: Ano bissexto

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Num

en: Chinese year animal
pt_BR: Ano zodíaco chinês

en: Number of days
pt_BR: Número de dias

en: Number of weeks
pt_BR: Número de semanas

en: Number of weekend days
pt_BR: Número de dias de fim-de-semana

en: Year info
pt_BR: Informação do ano

en: Alternative view
pt_BR: Visão alternativa

en: Started
pt_BR: Começou

en: Finished
pt_BR: Finalizado

en: New task
pt_BR: Nova tarefa

en: Remove task
pt_BR: Remover tarefa

en: Change due date to previous date
pt_BR: Alterar data de vencimento até a data anterior

en: Change due date to next date
pt_BR: Alterar data de vencimento para próxima data

en: Export tasks
pt_BR: Exportar tarefas

en: Print visible tasks list
pt_BR: Imprimir lista de tarefas visíveis

en: Task details
pt_BR: Detalhes da tarefa

en: Close description panel
pt_BR: Fechar painel de descrição

en: switch to previous tab
pt_BR: mudar para aba anterior

en: Ctrl+PageDn
pt_BR: Ctrl+PageDown

en: switch to next tab
pt_BR: mudar para próxima aba

en: switch to selected page
pt_BR: mudar para a página selecionada

en: show options window
pt_BR: mostrar janela de opções

en: show about window
pt_BR: mostrar janela de créditos

en: toggle fullscreen mode
pt_BR: habilitar/desabilitar o modo de tela cheia

en: PageUp/PageDn
pt_BR: PageUp/PageDown

en: switch page in options and about tab
pt_BR: mudar página em opções e aba de créditos

en: exit
pt_BR: sair

en: Space
pt_BR: Espaço

en: select current date
pt_BR: selecionar data atual

en: Ctrl+Space
pt_BR: Ctrl+Espaço

en: toggle personal data visibility
pt_BR: Habilitar/Desabilitar visibilidade de dados pessoais

en: Arrows
pt_BR: Setas

en: change day
pt_BR: alterar dia

en: Ctrl+Up/Down
pt_BR: Ctrl+Cima/Baixo

en: scroll the contents in the day info panel
pt_BR: rolar o conteúdo no painel de informações do dia

en: change month
pt_BR: mudar mês

en: change year
pt_BR: mudar ano

en: toggle calendars for the previous and next month
pt_BR: habilitar/desabilitar Mês anterior e próximo

en: day notes browser
pt_BR: navegador de notas do dia

en: assign background color to day note
pt_BR: atribuir cor de fundo a nota diária

en: date calculator
pt_BR: calculador de datas

en: show full-year calendar
pt_BR: mostrar calendário do ano completo

en: jump to date
pt_BR: ir para data

en: remove day note
pt_BR: remover nota do dia

en: Alt+Arrows
pt_BR: Alt+Setas

en: close editor
pt_BR: fechar editor

en: toggle bold
pt_BR: habilitar/desabilitar negrito

en: toggle italic
pt_BR: habilitar/desabilitar itálico

en: toggle underline
pt_BR: habilitar/desabilitar sublinhado

en: toggle strikethrough
pt_BR: habilitar/desabilitar tachado

en: toggle highlight
pt_BR: habilitar/desabilitar destaque

en: Arrows Up/Down
pt_BR: Setas Cima/Baixo

en: toggle alternative view
pt_BR: habilitar/desabilitar visão alternativa

en: year info
pt_BR: informações do ano

en: set current year
pt_BR: definir ano atual

en: close full-year calendar
pt_BR: fechar calendário do ano completo

en: add task
pt_BR: adicionar tarefa

en: edit task
pt_BR: editar tarefa

en: remove task
pt_BR: remover tarefa

en: toggle hidden tasks
pt_BR: habilitar/desabilitar as tarefes ocultas

en: activate search field
pt_BR: ativar campo de pesquisa

en: Left, Right
pt_BR: Esquerda, Direita

en: change category filter
pt_BR: alterar categoria de filtro

en: close task info panel
pt_BR: fechar tarefa do painel de informação

en: Insert
pt_BR: Inserir

en: add contact
pt_BR: adicionar contato

en: edit contact
pt_BR: editar contato

en: remove contact
pt_BR: remover contato

en: change search mode
pt_BR: mudar modo de busca

en: close contact details panel
pt_BR: fechar painel de detalhes do contato

en: open note
pt_BR: abrir nota

en: add note
pt_BR: adicionar nota

en: remove note
pt_BR: remover nota

en: edit note name and category
pt_BR: editar nome da nota e categórica

en: close note editor
pt_BR: fechar editor de notas

en: save note
pt_BR: salvar nota

en: find text
pt_BR: localizar texto

en: clear selection attributes
pt_BR: limpar atributos da seleção

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
pt_BR: OSMO foi projetado tendo em mente a conveniência do usuário, são vários os atalhos do teclado. Aqui está a lista completa:

en: Note editor
pt_BR: Editor de notas

en: Selector
pt_BR: Seletor

en: A handy personal organizer
pt_BR: Um conveniente organizador pessoal

en: compiled on
pt_BR: compilado em

en: Programming
pt_BR: Desenvolvedores

en: Graphics
pt_BR: Gráficos

en: Contributors
pt_BR: Contribuintes

en: Translators
pt_BR: Tradutores

en: Mailing lists
pt_BR: Lista de E-mails

en: Bug tracker
pt_BR: Lista de Bugs

en: Feature requests
pt_BR: Solicitação de Recurso

en: Available modules
pt_BR: Módulos disponíveis

en: Compiled-in features
pt_BR: Funcionalidades compiladas

en: iCalendar support
pt_BR: Suporte ao iCalendar

en: Encrypted notes support
pt_BR: Suporte a notas criptografadas

en: Backup support
pt_BR: Suporte a Backup

en: Printing support
pt_BR: Suporte a Impressão

en: Spell checker support
pt_BR: Suporte ao verificador ortográfico

en: version
pt_BR: versão

en: Key shortcuts
pt_BR: Atalhos do teclado

en: License
pt_BR: Licença
