Osmo 0.2.10 - en to ro translation catalogue (626 entries)

en: Colors
ro: Culori

en: Color of contact tags
ro: Culoarea etichetelor de contact

en: Color of links
ro: Culoarea legăturilor

en: Font size
ro: Dimensiune font

en: Name font size
ro: Dimensiunea fontului pentru nume

en: Item font size
ro: Dimensiuneaa fontului pentru obiect

en: Photo size
ro: Dimensiunea pozei

en: Small
ro: Mică

en: Medium
ro: Medie

en: Large
ro: Mare

en: Hide group column
ro: Ascunde grupul de coloane

en: Age
ro: Vîrsta

en: Birthday date
ro: Data datei de naștere

en: Zodiac sign
ro: Semnul zodiacal

en: Contacts
ro: Contacte

en: Appearance
ro: Înfățișare

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Groups
ro: Grupuri

en: Visible columns in birthday browser
ro: Coloanele vizibile în răsfoitorul zilei de naștere

en: Algorithm
ro: Algoritm

en: Hashing
ro: Amestec/Hashing

en: Compression
ro: Compresie

en: Ratio
ro: Rata

en: Fast
ro: Rapidă

en: Good
ro: Bună

en: Best
ro: Excelentă

en: Type
ro: Tip

en: Category
ro: Categorie

en: Last changes
ro: Ultimele schimbări

en: Created
ro: Creat

en: Remember the last selected category
ro: Reține ultima categorie selectată

en: Use system format for date and time
ro: Utilizează formatul sistemului pentru dată, timp

en: Notes
ro: Însemnări

en: Encryption
ro: Encriptare

en: Visible columns
ro: Coloane vizibile

en: Categories
ro: Categorii

en: Notes options
ro: Opțiunile însemnărilor

en: Jump to date
ro: Sări la dată

en: Day
ro: Zi

en: Month
ro: Lună

en: Year
ro: An

en: Select a font...
ro: Alege un font...

en: None
ro: Niciuna

en: All items
ro: Toate obiectele

en: Question
ro: Întrebări

en: Information
ro: Informații

en: Error
ro: Eroare

en: Warning
ro: Atenționare

en: Selected file exist! Overwrite?
ro: Fișierul ales există! Suprascrie?

en: Selected contact will be removed.
ro: Contactele selectate vor fi eliminate.

en: Are you sure?
ro: Sigur?

en: No date
ro: Fără dată

en: Select photo
ro: Alege poza

en: Address
ro: Adresa

en: Postcode
ro: Nr. poștal

en: City
ro: Orașul

en: State
ro: Județul

en: Country
ro: Țara

en: Edit contact
ro: Editează contact

en: Add contact
ro: Adaugă contact

en: Group
ro: Grup

en: Home
ro: Acasă

en: Work
ro: Lucru

en: Phones
ro: Telefoane

en: Additional info
ro: Informații suplimentare

en: no entries
ro: nici o intrare

en: entry | entries
ro[0]: intrare
ro[1]: intrări

en: Calendar notes
ro: Notițe din calendar

en: Search
ro: Caută

en: Filter
ro: Filtru

en: Current month
ro: Luna curentă

en: Selected month
ro: Selectează luna

en: Current year
ro: Anul curent

en: Selected year
ro: Selectează anual

en: Selected month and year
ro: Selectează luna și anul

en: All notes
ro: Toate însemnările

en: Case sensitive
ro: Caractere sensibile

en: Strikethrough past day notes
ro: Taie însemnările din ultima zi

en: Date
ro: Data

en: Note
ro: Notiță

en: Rat
ro: Șobolan

en: Ox
ro: Bivol

en: Tiger
ro: Tigru

en: Hare
ro: Iepure

en: Snake
ro: Șarpe

en: Horse
ro: Cal

en: Sheep
ro: Oaie

en: Monkey
ro: Maimuță

en: Fowl
ro: Găină

en: Dog
ro: Cîine

en: Pig
ro: Porc

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Aquarius
ro: Vărsător

en: Pisces
ro: Pești

en: Aries
ro: Berbec

en: Taurus
ro: Taur

en: Gemini
ro: Gemeni

en: Cancer
ro: Rac

en: Leo
ro: Leu

en: Virgo
ro: Fecioră

en: Libra
ro: Balanță

en: Scorpio
ro: Scorpion

en: Sagittarius
ro: Săgetător

en: Osmo has to be restarted to take effect.
ro: Osmo trebuie repornit pentru reinițializare.

en: Layout
ro: Schemă

en: Vertical
ro: Verticală

en: Horizontal
ro: Orizontală

en: Tabs position
ro: Poziția tabului

en: Left
ro: Stînga

en: Right
ro: Dreapta

en: Top
ro: Sus

en: Bottom
ro: Jos

en: Disable underline in links
ro: Dezactiveză sublinierea din legături

en: Show exit button in toolbar
ro: Arată butonul de ieșire în bara de unelte

en: At least one module must be visible.
ro: Măcar 1 modul trebuie să fie vizibil.

en: Tasks
ro: Sarcini

en: Override locale settings
ro: Suprascrie reglajele locale

en: Date format
ro: Formatul datei

en: Time format
ro: Formatul timpului

en: hours
ro: ore

en: Spell checker language
ro: Corector lingvistic

en: Enable tooltips
ro: Activează ponturi

en: Remember last selected page
ro: Reține ultima pagină selectată

en: Save data after every modification
ro: Salvează datele după fiecare modificare

en: Web browser
ro: WWW

en: E-mail client
ro: Client de e-mail

en: Sound player
ro: Player de sunet

en: The %s pattern will be replaced with web address
ro: Tiparul %s va fi înlocuit cu adresa web

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
ro: Tiparul %s va fi înlocuit cu adresa e-mail

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
ro: Tiparul %s va fi înlocuit cu fișierul de sunet

en: Enable system tray
ro: Activeză 'system tray'

en: Start minimised
ro: Pornește minimizat

en: Ignore day note events
ro: Ignoră evenimentele cu însemnări zilnice

en: General
ro: Generalități

en: Hide
ro: Ascunde

en: Helpers
ro: Ajutoare

en: System tray
ro: 'System tray'

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Syntax
ro: Syntaxa

en: abbreviated weekday name
ro: numele abreviat al sf.d.s

en: full weekday name
ro: numele complet al sf.d.s

en: abbreviated month name
ro: numele abreviat al lunii

en: full month name
ro: numele complet al lunii

en: day of the month
ro: ziua lunii

en: day of the month without leading zeros
ro: ziua lunii fără zero

en: month | months
ro[0]: lună
ro[1]: luni

en: year without century
ro: an fără secol

en: year with century
ro: an cu secol

en: Date header format
ro: Formatul de antet al zilei

en: Set default format
ro: Potrivește formatul implicit

en: Date format syntax
ro: Syntaxa formatului zilei

en: Day note marker
ro: Semnal al însemnării zilnice

en: Event marker
ro: Semnal de eveniment

en: Circle
ro: Cerc

en: Ellipse
ro: Elipsă

en: Wave
ro: Val

en: Current day marker
ro: Semnalul zilei curente

en: Arrow
ro: Săgeată

en: Free-hand circle
ro: Cercuri manuale

en: Weekend days color
ro: Culoarea zilelor de sds

en: Cursor color
ro: Culoare cursorului

en: Event marker color
ro: Culoarea semnalului de eveniment

en: Current day marker color
ro: Culoarea semnalului pentru ziua curentă

en: Birthday marker color
ro: Culoare semnalui zilei de naștere

en: Date font
ro: Typefaceul datei

en: Calendar font
ro: Typefaceul calendarului

en: Note font
ro: Typefaceul însemnării

en: Enable block cursor
ro: Activează cursorul de tip bloc

en: Cursor thickness
ro: Grosimea cursorului

en: Thin
ro: Subțire

en: Thick
ro: Grosime

en: Edit category
ro: Editează categoria

en: Color
ro: Culoare

en: Name
ro: Nume

en: Select ICS file
ro: Alege fila ICS

en: All Files
ro: Toate filele

en: Calendar files (*.ics)
ro: Filele calendarului (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
ro: Modifică parametri ICAL

en: Filename
ro: Numele filei

en: Options
ro: Opțiuni

en: Disabled
ro: Dezactivate

en: Description
ro: Descriere

en: Full date
ro: Data completă

en: Mark
ro: Semnal

en: Week start on Monday
ro: Săptămîna începe luni

en: Show day names
ro: Arată numele zilei

en: No month change
ro: Nici o schimbare a lunii

en: Show week numbers
ro: Arată numerele de saptămînă

en: Simple view in full-year calendar
ro: Vedere simplă in modul de calendar pe an

en: Enable auxilary calendars
ro: Activează calendare auxiliare

en: Ascending sorting in day notes browser
ro: Sortare ascendentă in însemnările zilei

en: Enable spell checker in day notes
ro: Activează corectorul gramatical în însemnările zilei

en: Current time
ro: Timp curent

en: Show seconds
ro: Arată secunde

en: Day number
ro: Numarul zilei

en: Today distance
ro: Distanța totală

en: Marked days
ro: Zilele însemnate

en: Week number
ro: Numărul săptămînii

en: Weekend days
ro: Zilele de final de saptămînă

en: Day category
ro: Categoria zilei

en: Moon phase
ro: Faza lunii

en: Day notes
ro: Însemnările zilei

en: Day categories
ro: Categorii de zile

en: iCalendar files
ro: Filele iCalendar

en: Show in day info panel
ro: Arată în secțiunea de informații ale zilei

en: Tasks list
ro: Lista de sarcini

note: TRANSLATORS: "No." is an abbreviation of word "number"
en: No.
ro: Nr.

en: Summary
ro: Sumar

en: Due date
ro: Data scadentă

en: Priority
ro: Prioritate

en: Error printing
ro: Eroare de printare

en: No birthdays defined
ro: Nici o zi de naștere definită

en: Birthdays list
ro: Lista cu zile de naștere

en: Days to birthday
ro: Zile pînă la ziua de naștere

en: today
ro: azi

en: Select CSV file
ro: Selectează document CSV

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
ro: documente CSV (valori delimitate de virgulă) (*.csv)

en: Please select file first.
ro: Selectează documentul mai întîi

en: Import contacts
ro: Importa contacte

en: Import type
ro: Importa tipul

en: File
ro: Document

en: Input filename
ro: Introdu numele documentului

en: Import
ro: Importă

en: Nothing to import.
ro: Nimic de importat

en: contact added | contacts added
ro[0]: contact adăugat
ro[1]: contacte adăugate

en: of
ro: din

en: Record
ro: Înregistrare

en: Number fields per record
ro: Numărul de cîmpuri/înregistrare

en: Use first record as header
ro: Utilizează prima înregistrare ca antet

en: Field type
ro: Tipul cîmpului

en: Value
ro: Valoare

en: No records found in selected file.
ro: Nici o înregistrare în fișierul selectat.

en: Cannot read file.
ro: Nu se poate citi fișierul.

en: Cannot open file.
ro: Nu se poate deschide fișierul.

en: Show calendar
ro: Arată calendar

en: Show tasks
ro: Arată sarcini

en: Show contacts
ro: Arată contacte

en: Show notes
ro: Arată notițe

en: Show options
ro: Arată opțiuni

en: Quit
ro: Renunță

en: Show small calendar window
ro: Arată calendar în fereastră mică

en: Check for events since last run
ro: Verifică evenimente noi

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
ro: Nr. de zile de verificat înainte pentru evenimente (default: 0

en: Set absolute path for settings and data files
ro: Stabilește calea implicită pentru setări și fișierele cu date

en: ERROR: Cannot create config files
ro: EROARE: Nu se pot crea fișierele de configure

en: Another copy of OSMO is already running.
ro: Altă copie de OSMO rulează deja

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
ro: Utilizarea simultană a 2 sau mai multe copii de OSMO poate determina pierderi de date.

en: Do you really want to continue?
ro: Dorești să continui?

en: Low
ro: Mic

en: High
ro: Mare

en: Done!
ro: Gata!

en: contact exported | contacts exported
ro[0]: contact exportat
ro[1]: contacte exportate

en: Cannot create file.
ro: Nu se poate crea document.

en: Select output file
ro: Selectează fila de ieșire

en: Export contacts
ro: Exportă contacte

en: Output format
ro: Format rezultat

en: Add header
ro: Adaugă antet

en: Fields to export
ro: Cîmpuri de export

en: All
ro: Toate

en: Invert
ro: Inversează

en: Select fields
ro: Selectează cîmpurile

en: Output filename
ro: Numele filei de ieșire

en: Export
ro: Exportă

en: Color of items that are due today
ro: Culoarea obiectelor scadente azi

en: Color of items that are due in the next 7 days
ro: Culoarea obiectelor scadente în 7 zile

en: Color of items that are past due
ro: Culoarea obiectelor scadente în...

en: Task info font
ro: Fontul sarcinii info

en: Show in bold tasks with high priority
ro: Arată boldat sarcinile cu prioritate mare

en: Hide completed tasks
ro: Ascunde sarcinile completate

en: Delete completed tasks without confirmation
ro: Șterge sarcinile completate fără confirmare

en: Add new task when double clicked on tasks list
ro: Adaugă noi sarcini cînd se dă 2click pe lista cu sarcini

en: Postpone time
ro: Timp amînat

en: minutes
ro: minute

en: 0 for disable
ro: 0 pentru dezactivare

en: Repeat sound alarm
ro: Repetă sunetul de alarmă

en: times
ro: ori

en: Global notification command
ro: Comanda de nofificare globală

en: Tasks options
ro: Opțiunile sarcinilor

en: Reminder options
ro: Opțiuni de amintire

en: Insert timeline
ro: Inserează linie de timp

en: Timeline
ro: Cronologie

en: From (hour)
ro: De la (ora)

en: Step (minutes)
ro: Pas (minute)

en: To (hour)
ro: La (ora)

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
ro: Selectează măcar 1 zi cînd recurența e activată.

en: Set time
ro: Potrivește timpul

en: Hour
ro: Ora

en: Minute
ro: Minut

en: Today
ro: Azi

en: Tomorrow
ro: Mîine

en: Selected task will be removed.
ro: Sarcina selectată va fi îndepărtată.

en: Select date and time
ro: Alege data și timpul

en: Enable sound notification
ro: Activează semnal sonor

en: Alarm warning
ro: Avertizare de alarmă

en: Days
ro: Zile

en: Hours
ro: Zile

en: Minutes
ro: Minute

en: Alarm command
ro: Comandă de alarmă

en: Date period
ro: Perioda zilei

en: Months
ro: Luni

en: Repeat
ro: Repetă

en: Repeat in the following days
ro: Repetă în zilele următoare

en: Time period
ro: Perioada orei

en: Start
ro: Început

en: End
ro: Sfîrșit

en: Interval
ro: Intervat

en: Ignore alarm when task expired offline
ro: Ignoră alarma cînd sarcinile au expirat

en: Recurrent task
ro: Sarcină recurentă

en: Enable
ro: Activează

en: Edit task
ro: Editează sarcina

en: Add task
ro: Adaugă sarcină

en: Basic
ro: Primar

en: Advanced
ro: Avansat

en: New Moon
ro: Lună nouă

en: Waxing Crescent Moon
ro: Lună crescătoare

en: Quarter Moon
ro: Lună la 1 pătrar

en: Waxing Gibbous Moon
ro: Lună convexă

en: Full Moon
ro: Lună plină

en: Waning Gibbous Moon
ro: Lună difuză

en: Last Quarter Moon
ro: Luna la ultimul pătrar

en: Waning Crescent Moon
ro: Lună calmă

en: Cannot create backup!
ro: Crearea siguranței imposibilă

en: Save backup
ro: Salvează copia

en: Password protection
ro: Protecția parolei

en: Enter password
ro: Scrie parola

en: Re-enter password
ro: Rescrie parola

en: Please enter the password
ro: Scrie parola, te rog!

en: Passwords do not match!
ro: Parole nepotrivite!

en: Backup file saved successfully!
ro: Documentul de siguranță a fost salvat!

en: Open backup file
ro: Deschide documentul de siguranță

en: Osmo backup files (*.bck)
ro: Documentele de siguranță Osmo (*.bkp)

en: This is not Osmo backup file
ro: Nu este copia de siguranță OSMO

en: Incorrect password!
ro: Parolă greșită

en: All your data will be replaced with backup file content.
ro: Toate datele vor fi înlocuite de copia de siguranță.

en: Osmo has to be restarted now...
ro: Osmo necesită reinițializare...

en: Please select address
ro: Selectează adresa

en: First name
ro: Nume

en: Last name
ro: Prenume

en: Second name
ro: Al doilea nume

en: Nickname
ro: Poreclă

en: Tags
ro: Etichete

en: Name day date
ro: Numește ziua datei

en: Home address
ro: Adresa de acasă

en: Home postcode
ro: Codul poștal de acasă

en: Home city
ro: Orașul natal

en: Home state
ro: Județul natal

en: Home country
ro: Țara de origine

en: Organization
ro: Organizația

en: Department
ro: Departament

en: Work address
ro: Adresa de serviciu

en: Work postcode
ro: Codul poștal de la serviciu

en: Work city
ro: Orașul serviciului

en: Work state
ro: Județul serviciului

en: Work country
ro: Țara serviciului

en: Home phone
ro: Telefonul de acasă

en: Home phone 2
ro: Telefonul de acasă 2

en: Home phone 3
ro: Telefonul de acasă 3

en: Home phone 4
ro: Telefonul de acasă 4

en: Work phone
ro: Telefonul de serviciu

en: Work phone 2
ro: Telefonul de serviciu 2

en: Work phone 3
ro: Telefonul de serviciu 3

en: Work phone 4
ro: Telefonul de serviciu 4

en: Cell phone
ro: Telefon mobil

en: Cell phone 2
ro: Telefon mobil 2

en: Cell phone 3
ro: Telefon mobil 3

en: Cell phone 4
ro: Telefon mobil 4

en: E-Mail
ro: E-mail

en: WWW
ro: WwW

en: WWW 2
ro: WwW 2

en: WWW 3
ro: WwW 3

en: WWW 4
ro: WwW 4

en: Photo
ro: Fotografie

en: New contact
ro: Contact nou

en: Remove contact
ro: Elimină contact

en: Show birthdays
ro: Arată zile de naștere

en: Show contact location on the map
ro: Arată amplasarea contactului pe hartă

en: About
ro: Despre

en: Clear
ro: Curăță

en: First Name
ro: Nume

en: Last Name
ro: Prenume

en: All fields
ro: Toate cîmpurile

en: Contact details
ro: Detaliile de contact

en: Close contact panel
ro: Închide panoul

en: The note has changed.
ro: Însemnarea s-a modificat.

en: Do you want to save it?
ro: Dorești salvarea ei?

en: Words
ro: Cuvinte

en: Lines
ro: Rînduri

en: Characters
ro: Caractere

en: White characters
ro: Caractere goale

en: Bytes
ro: Biți

en: Selection
ro: Selecție

en: Modified
ro: Modificat

en: New note
ro: Însemnare nouă

en: Edit note
ro: Editează

en: Delete note
ro: Șterge însemnare

en: Save note
ro: Salveză însemnare

en: Find
ro: Caută

en: Toggle spell checker
ro: Alterneză corector lingvistic

en: Bold
ro: Accentuat/Bold

en: Italic
ro: Cursiv

en: Underline
ro: Subliniere

en: Strikethrough
ro: Tăiere

en: Highlight
ro: Evidențiere

en: Clear attributes
ro: Anulează atributele

en: Insert current date and time
ro: Introdu data și timpul curent

en: Insert separator
ro: Introdu separator

en: Statistics
ro: Statistici

en: Close editor
ro: Închide editor

en: Note name
ro: Nume însemnare

en: Read-only
ro: Doar-citire

en: Line
ro: Rînd

en: Column
ro: Coloană

en: case sensitive
ro: caractere sensibile

en: Close find entry
ro: Închide cîmpul căutării

en: Edit entry
ro: Editează cîmpul

en: Remember cursor position
ro: Reține poziția cursorului

en: Selected note will be removed.
ro: Însemnarea selectată va fi eliminată.

en: No further data recovery will be possible.
ro: Recuperarea datelor va fi imposibilă.

en: Add note
ro: Adaugă însemnare

en: Plain
ro: Simplu

en: Encrypted
ro: Encriptat

en: Note type
ro: Tipul însemnării

en: Cannot open the note.
ro: Nu se poate deschide însemnarea.

en: encryption support is disabled
ro: suportul de encriptare e dezactivat.

en: Authorization
ro: Autorizare

en: year | years
ro[0]: an
ro[1]: ani

en: day | days
ro[0]: zi
ro[1]: zile

en: hour | hours
ro[0]: oră
ro[1]: ore

en: minute | minutes
ro[0]: minut
ro[1]: minute

en: second | seconds
ro[0]: secundă
ro[1]: secunde

en: or
ro: sau

en: rounded down
ro: rotunjire

en: week | weeks
ro[0]: săptămînă
ro[1]: săptamîni

en: working day | working days
ro[0]: zi de lucru
ro[1]: zile de lucru

en: time is ignored
ro: timpul este ignorat

en: weekend day | weekend days
ro[0]: zi de sfîrșit de săptămînă (sds)
ro[1]: zile de sds

en: This calculator only supports dates after year 1.
ro: Acest calculator suportă doar datele de după anul 1.

en: weekend day ignored | weekend days ignored
ro[0]: ziua sfs e ignorată
ro[1]: zilele sfs sunt ignorate

en: Date calculator
ro: Calculator de date

en: Current date
ro: Data curentă

en: Set current date
ro: Potrivește data curentă

en: Second
ro: Secundă

en: Set current time
ro: Potrivește timpul curent

en: Reset time
ro: Anulează timpul

en: First date and time
ro: Prima data și timpul

en: Second date and time
ro: A doua dată și timpul

en: Alternative time units
ro: Unități de timp alternative

en: Result
ro: Rezultat

en: Duration between two dates
ro: Durata dintre 2 date

en: Operation
ro: Operațiune

en: add
ro: adaugă

en: subtract
ro: scade

en: Date and time to add or subtract from
ro: Data și timpul adăugat sau scăzut din

en: Years
ro: Ani

en: Weeks
ro: Săptămîni

en: Seconds
ro: Secunde

en: Ignore weekend days
ro: Ignoră zilele sfd

en: Reset fields
ro: Anulează cîmpurile

en: Time to add or subtract
ro: Timpul de adăugat sau scăzut

en: Add to or subtract from a date
ro: Adaugă sau scade dintr-o dată

en: Cannot perform selected operation.
ro: Nu se poate opera acțiunea aleasă

en: Task has been modified or removed.
ro: Sarcina a fost modificată sau eliminată

en: Remind me later
ro: Amintește-mi mai tîrziu

en: Done
ro: Gata

en: Show task
ro: Arată sarcina

en: Alarm warning!
ro: Alertă!

en: postponed
ro: amînat

en: Day note
ro: Însemnarea zilei

en: Events
ro: Evenimente

en: Event
ro: Eveniment

en: Task
ro: Sarcină

en: Birthday
ro: Zi de naștere

en: Show Osmo
ro: Arată Osmo

en: event | events
ro[0]: eveniment
ro[1]: evenimente

en: No valid calendars defined
ro: Nici un calendar valid definit

en: iCalendar events
ro: evenimente iCalendar

en: Time
ro: Timpul

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
ro: Lista va fi curățată și toate informațiile vor fi pierdute.

en: event exported | events exported
ro[0]: eveniment exportat
ro[1]: evenimente exportate

en: iCalendar export
ro: export de iCalendar

en: Day Selector
ro: Selectorul zilei

en: Use date period
ro: Folosește perioada

en: No tasks with defined date found.
ro: Nici o sarcină cu dată definită gasită

en: Save tasks
ro: Salvează sarcini

en: tasks exported
ro: sarcini exportate

en: was born
ro: a fost născut

en: year old | years old
ro[0]: ani
ro[1]: ani

en: day till end of year | days till end of year
ro[0]: zi pînă la finalul anului
ro[1]: zile pînă la finalul anului

en: the last day of the year
ro: ultima zi din an

en: Day tasks
ro: Sarcinile zilei

en: Selected day note will be removed.
ro: Zilele selectate vor fi eliminate

en: Continue?
ro: Continuă?

en: Previous year
ro: Anul precedent

en: Previous month
ro: Luna precendtă

en: Previous day
ro: Ziua precedentă

en: Next day
ro: Ziua următoare

en: Next month
ro: Luna următoare

en: Next year
ro: Anul următor

en: Full-year calendar
ro: Calendar anual complet

en: Print calendar
ro: Imprimă calendarul

en: Toggle day note panel
ro: Alternează secțiunea cu însemnările zilei

en: Select day color
ro: Selecteaza culoarea zilei

en: Browse notes
ro: Răsfoiește însemnările

en: Browse iCal events
ro: Răsfoiește evenimente iCal

en: Export to iCal file
ro: Exportă către documentul iCal

en: Previous and next month
ro: Luna precedentă și următoare

en: Close note panel
ro: Închide secțiunea de însemnări

en: Clear text
ro: Curăță text

en: Select color
ro: Alege culoare

en: Name day
ro: Nume zi

en: Printing properties
ro: Proprietăți de printare

en: Month name
ro: Numele lunii

en: Day name
ro: Numele zi

en: Fonts
ro: Typefaceuri

en: Birthdays
ro: Zile de naștere

en: Namedays
ro: Numele zilelor

en: Visible events
ro: Evenimente vizibile

en: Padding
ro: Căptușeală

en: Event maximum length
ro: Lungimea maximă a evenimentului

en: Page orientation:
ro: Orientarea paginii:

en: Portrait
ro: Portret

en: Landscape
ro: Orizontal

en: Leap year
ro: An bisect

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Chinese year animal
ro: Animal din anul chinez

en: Number of days
ro: Număr de zile

en: Number of weeks
ro: Număr de săptămîni

en: Number of weekend days
ro: Număr de zile de sfs

en: Year info
ro: Informații anuale

en: Alternative view
ro: Vedere alternativă

en: Started
ro: Pornit

en: Finished
ro: Terminat

en: New task
ro: Sarcină nouă

en: Remove task
ro: Îndepărtează sarcina

en: Change due date to previous date
ro: Modifică data scadentă cu data anterioară

en: Change due date to next date
ro: Modifică data scadentă cu data următoare

en: Export tasks
ro: Exportă sarcini

en: Print visible tasks list
ro: Printează lista sarcinilor vizibile

en: Task details
ro: Detaliile sarcinii

en: Close description panel
ro: Închide panoul descriptiv

en: Ctrl+PageUp
ro: Ctrl+PaginăSus

en: switch to previous tab
ro: mută la fila precedentă

en: Ctrl+PageDn
ro: Ctrl+PaginăJos

en: switch to selected page
ro: mută la pagina aleasă

en: show options window
ro: arată fereastra de opțiuni

en: show about window
ro: arată fereastra despre

en: toggle fullscreen mode
ro: comută în modul complet

en: PageUp/PageDn
ro: PaginăSus/PaginăJos

en: switch page in options and about tab
ro: mută pagina la fila de opțiuni si despre

en: exit
ro: termină

en: Space
ro: Spațiu

en: select current date
ro: alege data curentă

en: Ctrl+Space
ro: Ctrl+Spațiu

en: toggle personal data visibility
ro: comută vizibilitatea datelor personale

en: Arrows
ro: Săgeți

en: change day
ro: modifică ziua

en: Ctrl+Up/Down
ro: Ctrl+Sus/Jos

en: scroll the contents in the day info panel
ro: derulează conținutul din secțiunea info

en: change month
ro: modifică luna

en: Home/End
ro: Acasă/Final

en: change year
ro: modifică anul

en: toggle calendars for the previous and next month
ro: comută calendare pentru luna precedentă și cea următoare

en: day notes browser
ro: inspectarea notițelor zilnice

en: assign background color to day note
ro: alocă culoare de fundal pentru notița zilei

en: date calculator
ro: calculator de zile

en: show full-year calendar
ro: redă calendarul pe tot anul

en: jump to date
ro: treci la zi

en: Delete
ro: Șterge

en: remove day note
ro: elimină notița zilei

en: Alt+Arrows
ro: Alt+Săgeți

en: close editor
ro: închide editorul

en: toggle bold
ro: comută accentuat/bold

en: toggle italic
ro: comută cursiv

en: toggle underline
ro: comută subliniere

en: toggle strikethrough
ro: comută tăiat

en: toggle highlight
ro: comută evidențiere

en: Arrows Up/Down
ro: Săgeată Sus/Jos

en: toggle alternative view
ro: comută vizualizare alternativă

en: year info
ro: informații anuale

en: set current year
ro: stabiliește anul curent

en: close full-year calendar
ro: închide calendarul pe un an complet

en: Alt+a, Insert
ro: Alt+a, Introdu

en: add task
ro: adaugă sarcină

en: edit task
ro: modifică sarcina

en: Alt+r, Delete
ro: Atl+r, Șterge/Delete

en: remove task
ro: elimină sarcina

en: toggle hidden tasks
ro: alternează sarcinile ascunse

en: activate search field
ro: activează cîmpul de căutare

en: change category filter
ro: schimbă filtrul de categorii

en: close task info panel
ro: închide secțiunea de informații cu sarcini

en: Insert
ro: Introdu

en: add contact
ro: adaugă contact

en: edit contact
ro: modifică contactul

en: remove contact
ro: elimină contactul

en: change search mode
ro: schimbă modul de căutare

en: close contact details panel
ro: închide secțiunea de detalii de contact

en: open note
ro: deschide însemnare

en: add note
ro: adaugă însemnare

en: remove note
ro: elimină însemnare

en: edit note name and category
ro: modifică numele însemnării și categoria

en: close note editor
ro: închide editorul de însemnări

en: save note
ro: salvează însemnarea

en: find text
ro: caută text

en: clear selection attributes
ro: șterge atributele selecției

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
ro: OSMO a fost proiectat pentru a se mula preferințelor utilizatorului, a.î. sunt multe scurtături de taste. Lista completă:

en: Note editor
ro: Editor de însemnări

en: A handy personal organizer
ro: Organizator personal

en: compiled on
ro: compilat pe

en: Programming
ro: Programare

en: Graphics
ro: Grafică

en: Contributors
ro: Contributori

en: Translators
ro: Traducători

en: Mailing lists
ro: Liste de mesaje

en: Bug tracker
ro: Vînător de erori

en: Feature requests
ro: Solicită funcții

en: Available modules
ro: Module disponibile

en: Compiled-in features
ro: Funcții procesate

en: iCalendar support
ro: suport de iCalendar

en: Encrypted notes support
ro: Suport de însemnări encriptate

en: Backup support
ro: Suport de sigurantă

en: Printing support
ro: Suport de printare

en: Spell checker support
ro: Suport gramatical

en: version
ro: versiune

en: Key shortcuts
ro: Scurtături de taste

en: License
ro: Licența
