Osmo 0.2.8 - en to ru translation catalogue (629 entries)

en: Colors
ru: Цвета

en: Color of contact tags
ru: Цвет тегов контакта

en: Color of links
ru: Цвет ссылки

en: Font size
ru: Шрифт

en: Name font size
ru: Гарнитура

en: Item font size
ru: Размер шрифта

en: Photo size
ru: Размер фотографии

en: Small
ru: Маленький

en: Medium
ru: Средний

en: Large
ru: Большой

en: Hide group column
ru: Скрыть столбец группы

en: Age
ru: Возраст

en: Birthday date
ru: День рождения

en: Zodiac sign
ru: Знак Зодиака

en: Contacts
ru: Контакты

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Groups
ru: Группы

en: Visible columns in birthday browser
ru: Показать столбики в навигаторе дней рождения

en: Algorithm
ru: Алгоритм

en: Hashing
ru: Хэширование

en: Compression
ru: Сжатие

en: Ratio
ru: Степень сжатия

en: Fast
ru: Быстрая

en: Good
ru: Хорошая

en: Best
ru: Лучшая

en: Type
ru: Тип

en: Category
ru: Категория

en: Last changes
ru: Последние изменения

en: Created
ru: Создано

en: Remember the last selected category
ru: Помнить последнюю выбранную категорию

en: Use system format for date and time
ru: Использовать системный формат времени и даты

en: Notes
ru: Заметки

en: Encryption
ru: Шифрование

en: Visible columns
ru: Видимые столбцы

en: Categories
ru: Категории

en: Notes options
ru: Настройки заметок

en: Jump to date
ru: Перейти к дате

en: Day
ru: День

en: Month
ru: Месяц

en: Year
ru: Год

en: Select a font...
ru: Выбрать шрифт...

en: None
ru: Нет

en: All items
ru: Все

en: Question
ru: Подтверждение

en: Information
ru: Информация

en: Error
ru: Ошибка

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Selected file exist! Overwrite?
ru: Указанный файл существует! Перезаписать?

en: Selected contact will be removed.
ru: Выбранный контакт будет удален.

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: No date
ru: Нет даты

en: Select photo
ru: Выбрать фотографию

en: Address
ru: Адрес

en: Postcode
ru: Индекс

en: City
ru: Город

en: State
ru: Регион

en: Country
ru: Страна

en: Edit contact
ru: Редактирование контакта

en: Add contact
ru: Добавить контакт

en: Personal
ru: Личные

en: Group
ru: Группа

en: Home
ru: Дом

en: Work
ru: Работа

en: Phones
ru: Телефоны

en: Internet
ru: Интернет

en: Additional info
ru: Дополнительная информация

en: no entries
ru: нет записей

en: Calendar notes
ru: Заметки календаря

en: Search
ru: Поиск

en: Filter
ru: Фильтр

en: Current month
ru: Текущий месяц

en: Selected month
ru: Выбранный месяц

en: Current year
ru: Текущий год

en: Selected year
ru: Выбранный год

en: Selected month and year
ru: Выбранный месяц и год

en: All notes
ru: Все заметки

en: Case sensitive
ru: С учетом регистра

en: Strikethrough past day notes
ru: Зачеркивать заметки прошедших дней

en: Date
ru: Дата

en: Note
ru: Заметка

en: Rat
ru: Крыса

en: Ox
ru: Бык

en: Tiger
ru: Тигр

en: Hare
ru: Заяц

en: Dragon
ru: Дракон

en: Snake
ru: Змея

en: Horse
ru: Лошадь

en: Sheep
ru: Овца

en: Monkey
ru: Обезьяна

en: Fowl
ru: Петух

en: Dog
ru: Собака

en: Pig
ru: Свинья

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Aquarius
ru: Водолей

en: Pisces
ru: Рыбы

en: Aries
ru: Овен

en: Taurus
ru: Телец

en: Gemini
ru: Близнецы

en: Cancer
ru: Рак

en: Leo
ru: Лев

en: Virgo
ru: Дева

en: Libra
ru: Весы

en: Scorpio
ru: Скорпион

en: Sagittarius
ru: Стрелец

en: Capricorn
ru: Козерог

en: Osmo has to be restarted to take effect.
ru: Osmo должен быть перезагружен для того, чтобы изменения вступили в силу.

en: Layout
ru: Слой

en: Vertical
ru: Вертикальный

en: Horizontal
ru: Горизонтальный

en: Tabs position
ru: Положение вкладок

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Top
ru: Вверху

en: Bottom
ru: Внизу

en: Disable underline in links
ru: Отключить подчеркивание в ссылках

en: At least one module must be visible.
ru: По крайней мере один модуль должен быть видимым.

en: Calendar
ru: Календарь

en: Tasks
ru: Задачи

en: Override locale settings
ru: Перекрыть локальные настройки

en: Date format
ru: Формат даты

en: DD-MM-YYYY
ru: ДД-ММ-ГГГГ

en: MM-DD-YYYY
ru: ММ-ДД-ГГГГ

en: YYYY-MM-DD
ru: ГГГГ-ММ-ДД

en: YYYY-DD-MM
ru: ГГГГ-ДД-ММ

en: Time format
ru: Формат времени

en: hours
ru: часовой

en: Spell checker language
ru: Язык словаря

en: Enable tooltips
ru: Включить подсказки

en: Remember last selected page
ru: Помнить последнюю открытую страницу

en: Save data after every modification
ru: Сохранять данные после каждого изменения

en: Web browser
ru: Веб-браузер

en: E-mail client
ru: Почтовый клиент

en: Sound player
ru: Проигрыватель

en: The %s pattern will be replaced with web address
ru: Образец %s - будет заменен на гиперссылку

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
ru: Образец %s - будет заменен на адрес электронной почты

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
ru: Образец %s - будет заменен на имя звукового файла

en: Enable system tray
ru: Поместить иконку в системный трей

en: Start minimised
ru: Запускать свернутым

en: Ignore day note events
ru: Игнорировать события заметок дня

en: General
ru: Основные

en: Hide
ru: Скрыть

en: Helpers
ru: Помощники

en: System tray
ru: Системный трей

en: Preferences
ru: Параметры

en: Syntax
ru: Синтаксис

en: abbreviated weekday name
ru: сокращенное название дня недели

en: full weekday name
ru: полное название дня недели

en: abbreviated month name
ru: сокращенное название месяца

en: full month name
ru: Полное название месяца

en: day of the month
ru: день месяца

en: MM/DD/YY
ru: ММ/ДД/ГГГГ

en: day of the month without leading zeros
ru: день месяца без нулей впереди

en: year without century
ru: год без столетий

en: year with century
ru: год со столетиями

en: Date header format
ru: Формат заголовка даты

en: Set default format
ru: Установить формат по умолчанию

en: Date format syntax
ru: Синтаксис формата даты

en: Day note marker
ru: Указатель заметок на день

en: Event marker
ru: Указатель события

en: Circle
ru: Круг

en: Ellipse
ru: Эллипс

en: Wave
ru: Волна

en: Current day marker
ru: Указатель на текущий день

en: Arrow
ru: Стрелка

en: Free-hand circle
ru: Круг (от руки)

en: Weekend days color
ru: Цвет выходных дней

en: Cursor color
ru: Цвет курсора

en: Event marker color
ru: Цвет дней с событиями

en: Current day marker color
ru: Цвет указателя текущего дня

en: Birthday marker color
ru: Цвет указателя дней рожденья

en: Date font
ru: Шрифт даты

en: Calendar font
ru: Шрифт календаря

en: Note font
ru: Шрифт заметок

en: Enable block cursor
ru: Курсор в виде прямоугольника

en: Cursor thickness
ru: Толщина курсора

en: Thin
ru: Тонкий

en: Thick
ru: Толстый

en: Edit category
ru: Редактировать категории

en: Color
ru: Цвет

en: Name
ru: Имя

en: Select ICS file
ru: Выбрать ICS файл

en: All Files
ru: Все файлы

en: Calendar files (*.ics)
ru: Файлы календаря (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
ru: Изменить ICAL параметры

en: Filename
ru: Имя файла

en: Options
ru: Настройки

en: Disabled
ru: Отключено

en: Valid
ru: Задействован

en: Description
ru: Описание

en: Full date
ru: Срок

en: Mark
ru: Пометка

en: Week start on Monday
ru: Неделя начинается с понедельника

en: Show day names
ru: Показывать названия дней недели

en: No month change
ru: Нет изменений месяца

en: Show week numbers
ru: Показывать номера недель

en: Simple view in full-year calendar
ru: Простой вид годичного календаря

en: Enable auxilary calendars
ru: Отображать календари других месяцев

en: Ascending sorting in day notes browser
ru: Сортировать по уменьшению в навигаторе заметок на день

en: Enable spell checker in day notes
ru: Включить проверку орфографии в заметках

en: Current time
ru: Текущее время

en: Day number
ru: Номер дня

en: Today distance
ru: Дистанция до сегодня

en: Marked days
ru: Дни с примечаниями

en: Week number
ru: Номер недели

en: Weekend days
ru: Выходные

en: Day category
ru: Категории дня

en: Moon phase
ru: Фаза Луны

en: Day notes
ru: Заметки на день

en: Day categories
ru: Категории дня

en: iCalendar files
ru: Файлы iCalendar

en: Show in day info panel
ru: В инфо панели дня показывать

en: Tasks list
ru: Список задач

note: TRANSLATORS: "No." is an abbreviation of word "number"
en: No.
ru: №

en: Summary
ru: Кратко

en: Due date
ru: Срок

en: Priority
ru: Приоритет

en: Error printing
ru: Ошибка печати

en: No birthdays defined
ru: Ни одного дня рождения

en: Birthdays list
ru: Список дней рождения

en: Days to birthday
ru: Дней до дня рождения

en: today
ru: сегодня

en: Select CSV file
ru: Выбрать CSV файл

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
ru: CSV (значения через запятую) файлы (*.csv)

en: Please select file first.
ru: Пожалуйста, выберите сначала файл.

en: Import contacts
ru: Импорт контактов

en: Import type
ru: Тип импорта

en: File
ru: Файл

en: Input filename
ru: Введите имя файла

en: Import
ru: Импорт

en: Nothing to import.
ru: Нечего импортировать.

en: of
ru: из

en: Record
ru: Запись

en: Number fields per record
ru: Число полей в записи

en: Use first record as header
ru: Использовать первую запись как заголовок

en: Field type
ru: Тип поля

en: Value
ru: Значение

en: No records found in selected file.
ru: Нет записей в выбранном файле.

en: Cannot read file.
ru: Невозможно прочесть файл.

en: Cannot open file.
ru: Невозможно открыть файл.

en: Show calendar
ru: Календарь

en: Show tasks
ru: Задачи

en: Show contacts
ru: Контакты

en: Show notes
ru: Заметки

en: Show options
ru: Настройки

en: Quit
ru: Выход

en: Show small calendar window
ru: показывать маленькое окно календаря

en: Check for events since last run
ru: Проверка событий, которые произошли с момента последнего запуска.

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
ru: Проверять события на такое число дней вперед (по умолчанию 0)

en: Set absolute path for settings and data files
ru: Установить абсолютный путь до файлов настроек и данных

en: ERROR: Cannot create config files
ru: ОШИБКА: Невозможно создать файл конфигурации.

en: Another copy of OSMO is already running.
ru: Другая копия OSMO уже запущена.

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
ru: Одновременно используются две или больше копии OSMO, это может привести к потере данных.

en: Do you really want to continue?
ru: Вы действительно хотите продолжить?

en: Low
ru: Низкий

en: High
ru: Высокий

en: Done!
ru: Готово!

en: Cannot create file.
ru: Невозможно создать файл.

en: Select output file
ru: Создать файл

en: Export contacts
ru: Экспорт контактов

en: Output format
ru: Вывести в формате

en: Add header
ru: Добавить заголовок

en: Fields to export
ru: Экспортируемые поля

en: All
ru: Все

en: Invert
ru: Обратить

en: Select fields
ru: Выбранные поля

en: Output filename
ru: Имя файла для вывода

en: Export
ru: Экспорт

en: Color of items that are due today
ru: Цвет пунктов, срок которых наступает сегодня

en: Color of items that are due in the next 7 days
ru: Цвет пунктов, срок которых наступает в следующие 7 дней

en: Color of items that are past due
ru: Цвет пунктов, которые просрочены

en: Task info font
ru: Шрифт задачи

en: Show in bold tasks with high priority
ru: Жирный шрифт для задач с высшим приоритетом

en: Hide completed tasks
ru: Скрывать завершенные задачи

en: Delete completed tasks without confirmation
ru: Удалять завершенные задачи без подтверждения

en: Add new task when double clicked on tasks list
ru: Добавлять новую задачу при двойном клике на список задач

en: Postpone time
ru: Время отсрочки

en: minutes
ru: минуты

en: 0 for disable
ru: 0 чтобы отключить

en: Repeat sound alarm
ru: Повторить звуковое предупреждение.

en: times
ru: Установить время

en: Global notification command
ru: Глобальная команда оповещения

en: Tasks options
ru: Параметры задач

en: Reminder options
ru: Настройки напоминания

en: Insert timeline
ru: Вставить график

en: Timeline
ru: График

en: From (hour)
ru: С (часа)

en: Step (minutes)
ru: Шаг (минут)

en: To (hour)
ru: До (часа)

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы один день, когда периодичность включена.

en: Set time
ru: Установить время

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: Today
ru: Сегодня

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: Selected task will be removed.
ru: Выбранная задача будет удалена.

en: Select date and time
ru: Выберите  дату и время

en: Enable sound notification
ru: Включить звуковое уведомление

en: Alarm warning
ru: Напомнить

en: Days
ru: Дни

en: Hours
ru: Часы

en: Minutes
ru: Минуты

en: Alarm command
ru: Команда для напоминания

en: Date period
ru: Период даты

en: Months
ru: Месяцы

en: Repeat
ru: Повтор

en: Repeat in the following days
ru: Повторять в течении следующих дней

en: Time period
ru: Период времени

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: Interval
ru: Интервал

en: Ignore alarm when task expired offline
ru: Игнорировать напоминания задач, которые просрочены

en: Recurrent task
ru: Повторяющаяся задача

en: Enable
ru: Включить

en: Edit task
ru: Редактирование задачи

en: Add task
ru: Добавление задачи

en: Basic
ru: Основное

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: New Moon
ru: Новолунье

en: Waxing Crescent Moon
ru: Прибывает в полумесяце

en: Quarter Moon
ru: Первая четверть

en: Waxing Gibbous Moon
ru: Между первой четвертью и полнолунием

en: Full Moon
ru: Полнолуние

en: Waning Gibbous Moon
ru: Между полнолунием и последней четвертью

en: Last Quarter Moon
ru: Последняя четверть

en: Waning Crescent Moon
ru: Убывает в полумесяце

en: Cannot create backup!
ru: Невозможно создать файл резервной копии!

en: Save backup
ru: Сохранить резервную копию

en: Password protection
ru: Защита паролем

en: Enter password
ru: Введите пароль

en: Re-enter password
ru: Повторите пароль

en: Please enter the password
ru: Повторите пароль

en: Passwords do not match!
ru: Пароли не совпадают!

en: Backup file saved successfully!
ru: Файл резервной копии успешно сохранен!

en: Open backup file
ru: Открыть файл резервной копии

en: Osmo backup files (*.bck)
ru: Файлы резервных копий Osmo(*.bck)

en: This is not Osmo backup file
ru: Это не файл резервной копии Osmo

en: Incorrect password!
ru: Неверный пароль!

en: All your data will be replaced with backup file content.
ru: Все ваши данные будут заменены содержимым файла резервной копии.

en: Osmo has to be restarted now...
ru: Osmo будет перезагружен сейчас...

en: Please select address
ru: Пожалуйста, выберите адрес

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: Second name
ru: Отчество

en: Nickname
ru: Прозвище

en: Tags
ru: Теги

en: Name day date
ru: Именины

en: Home address
ru: Домашний адрес

en: Home postcode
ru: Дом. Индекс

en: Home city
ru: Дом. Город

en: Home state
ru: Дом. Регион

en: Home country
ru: Дом. Страна

en: Organization
ru: Организация

en: Department
ru: Подразделение

en: Work address
ru: Рабочий адрес

en: Work postcode
ru: Раб. Индекс

en: Work city
ru: Раб. Город

en: Work state
ru: Раб. Регион

en: Work country
ru: Раб. Страна

en: Fax
ru: Факс

en: Home phone
ru: Домашний телефон

en: Home phone 2
ru: Домашний телефон 2

en: Home phone 3
ru: Домашний телефон 3

en: Home phone 4
ru: Домашний телефон 4

en: Work phone
ru: Рабочий телефон

en: Work phone 2
ru: Рабочий телефон 2

en: Work phone 3
ru: Рабочий телефон 3

en: Work phone 4
ru: Рабочий телефон 4

en: Cell phone
ru: Сотовый телефон

en: Cell phone 2
ru: Сотовый телефон 2

en: Cell phone 3
ru: Сотовый телефон 3

en: Cell phone 4
ru: Сотовый телефон 4

en: E-Mail
ru: Электронная почта

en: E-Mail 2
ru: Электронная почта 2

en: E-Mail 3
ru: Электронная почта 3

en: E-Mail 4
ru: Электронная почта 4

en: WWW
ru: Веб-страница

en: WWW 2
ru: Веб-страница 2

en: WWW 3
ru: Веб-страница 3

en: WWW 4
ru: Веб-страница 4

en: Blog
ru: Блог

en: Photo
ru: Фотография

en: New contact
ru: Новый контакт

en: Remove contact
ru: Удалить контакт

en: Show birthdays
ru: Показать дни рождения

en: Show contact location on the map
ru: Показать расположение контакта на карте

en: About
ru: О программе

en: Clear
ru: Очистить

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: All fields
ru: Все поля

en: Contact details
ru: Подробности контакта

en: Close contact panel
ru: Закрыть панель контактов

en: The note has changed.
ru: Заметка изменилась.

en: Do you want to save it?
ru: Вы хотите сохранить?

en: Words
ru: Слова

en: Lines
ru: Строки

en: Characters
ru: Символы

en: White characters
ru: Пробелы

en: Bytes
ru: Байты

en: Document
ru: Документ

en: Selection
ru: Выбор

en: Modified
ru: Изменено

en: New note
ru: Новая заметка

en: Edit note
ru: Редактирование заметки

en: Delete note
ru: Стереть заметку

en: Save note
ru: Сохранить заметку

en: Find
ru: Найти

en: Toggle spell checker
ru: Проверить орфографию

en: Bold
ru: Жирный

en: Italic
ru: Курсив

en: Underline
ru: Подчеркнутый

en: Strikethrough
ru: Зачеркнутый

en: Highlight
ru: Выделение цветом

en: Clear attributes
ru: Убрать атрибуты

en: Insert current date and time
ru: Вставить текущие дату и время

en: Insert separator
ru: Вставить разделитель

en: Statistics
ru: Статистика

en: Close editor
ru: Закрыть редактор

en: Note name
ru: Имя заметки

en: Read-only
ru: Только для чтения

en: Line
ru: Строки

en: Column
ru: Столбец

en: case sensitive
ru: с учетом регистра

en: Close find entry
ru: Закрыть поиск записи

en: Edit entry
ru: Редактирование записи

en: Remember cursor position
ru: Запомнить позицию курсора

en: Selected note will be removed.
ru: Выбранная заметка будет удалена.

en: No further data recovery will be possible.
ru: Восстановить данные будет невозможно.

en: Add note
ru: Добавление заметки

en: Plain
ru: Без шифрования

en: Encrypted
ru: Зашифровано

en: Note type
ru: Тип заметки

en: Cannot open the note.
ru: Невозможно открыть заметку.

en: encryption support is disabled
ru: поддержка шифрования отключена

en: Authorization
ru: Авторизация

en: or
ru: или

en: rounded down
ru: округлено в меньшую сторону

en: time is ignored
ru: время игнорируется

en: This calculator only supports dates after year 1.
ru: Этот калькулятор поддерживает только даты позже 1 года.

en: Date calculator
ru: Калькулятор даты

en: Current date
ru: Текущая дата

en: Set current date
ru: Установить текущую дату

en: Second
ru: Секунда

en: Set current time
ru: Установить текущее время

en: Reset time
ru: Сбросить время

en: First date and time
ru: Первая дата и время

en: Second date and time
ru: Вторая дата и время

en: Alternative time units
ru: В других единицах времени

en: Result
ru: Результат

en: Duration between two dates
ru: Срок между двумя датами

en: Operation
ru: Действие

en: add
ru: добавить

en: subtract
ru: вычесть

en: Date and time to add or subtract from
ru: Исходная дата и время

en: Years
ru: Годы

en: Weeks
ru: Недели

en: Seconds
ru: Секунды

en: Ignore weekend days
ru: Пропустить выходные

en: Reset fields
ru: Очистить поля

en: Time to add or subtract
ru: Время для добавления или вычитания

en: Add to or subtract from a date
ru: Добавление/вычитание даты и времени

en: Cannot perform selected operation.
ru: Не удается выполнить выбранную операцию.

en: Task has been modified or removed.
ru: Задача была изменена или удалена.

en: Remind me later
ru: Напомнить позже

en: Done
ru: Завершенность

en: Show task
ru: Показать задачи

en: Alarm warning!
ru: Напоминание!

en: postponed
ru: отложено

en: Day note
ru: Заметки на день

en: Events
ru: События

en: Event
ru: Событие

en: Task
ru: Задача

en: Birthday
ru: День рождения

en: Show Osmo
ru: Показать Osmo

en: No valid calendars defined
ru: Нет календарей

en: iCalendar events
ru: iCalendar события

en: Time
ru: Время

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
ru: Список будет очищен и все записи будут утрачены.

en: iCalendar export
ru: Экспорт в iCalendar

en: Day Selector
ru: Указатель дня

en: Use date period
ru: Использовать период дат

en: No tasks with defined date found.
ru: Не найдено задач для такой даты.

en: Save tasks
ru: Сохранить задачи

en: tasks exported
ru: задачи экспортировано

en: was born
ru: родился

en: the last day of the year
ru: последний день года

en: Day tasks
ru: Задачи на день

en: Selected day note will be removed.
ru: Выбранная заметка будет удалена.

en: Continue?
ru: Продолжить?

en: Previous year
ru: Предыдущий год

en: Previous month
ru: Предыдущий месяц

en: Previous day
ru: Предыдущий день

en: Next day
ru: Следующий день

en: Next month
ru: Следующий месяц

en: Next year
ru: Следующий год

en: Full-year calendar
ru: Годичный календарь

en: Print calendar
ru: Напечатать календарь

en: Toggle day note panel
ru: Панель заметок на день

en: Select day color
ru: Выбрать цвет дня

en: Browse notes
ru: Показать заметки

en: Browse iCal events
ru: Показать события iCal

en: Export to iCal file
ru: Экспорт в файл iCal

en: Previous and next month
ru: Предыдущий и следующий месяц

en: Close note panel
ru: Закрыть панель заметок

en: Clear text
ru: Очистить текст

en: Info
ru: Информация

en: Select color
ru: Выбрать цвет

en: Name day
ru: Именины

en: Printing properties
ru: Настройка печати

en: Month name
ru: Название месяца

en: Day name
ru: Название дня

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Birthdays
ru: День рождения

en: Namedays
ru: Именины

en: Visible events
ru: Видимые события

en: Padding
ru: Заполнить

en: Event maximum length
ru: Максимальная длинна события

en: Page orientation:
ru: Ориентация страницы

en: Portrait
ru: Портрет

en: Landscape
ru: Ланшафт

en: Leap year
ru: Високосный год

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Chinese year animal
ru: По китайскому календарю

en: Number of days
ru: Количество дней

en: Number of weeks
ru: Количество недель

en: Number of weekend days
ru: Количество выходных дней

en: Year info
ru: Информация о годе

en: Alternative view
ru: Альтернативный вид

en: Started
ru: Началось

en: Finished
ru: Закончилось

en: New task
ru: Новая задача

en: Remove task
ru: Удалить задачу

en: Change due date to previous date
ru: Установить граничный срок на предыдущий день

en: Change due date to next date
ru: Установить граничный срок на следующий день

en: Export tasks
ru: Экспорт задач

en: Print visible tasks list
ru: Напечатать видимый список задач

en: Task details
ru: Детали задачи

en: Close description panel
ru: Закрыть панель описания

en: switch to previous tab
ru: перейти на предыдущую вкладку

en: Ctrl+PageDn
ru: Ctrl+СтрВниз

en: switch to next tab
ru: перейти на следующую вкладку

en: switch to selected page
ru: перейти на выбранную страницу

en: show options window
ru: показать окно настроек

en: show about window
ru: показать окно "О программе"

en: PageUp/PageDn
ru: СтрВверх/СтрВниз

en: switch page in options and about tab
ru: перейти на страницу настроек и описания

en: exit
ru: выход

en: Space
ru: Пробел

en: select current date
ru: выбрать текущую дату

en: Ctrl+Space
ru: Ctrl+Пробел

en: toggle personal data visibility
ru: сделать личные данные видимыми

en: Arrows
ru: Стрелки

en: change day
ru: изменить день

en: Ctrl+Up/Down
ru: Ctrl+Вверх/Вниз

en: scroll the contents in the day info panel
ru: прокрутить содержимое в панели информации дня

en: change month
ru: изменить месяц

en: Home/End
ru: Начало/конец строки

en: change year
ru: изменить год

en: toggle calendars for the previous and next month
ru: показать календари предыдущего и следующего месяца

en: day notes browser
ru: навигатор заметок дня

en: assign background color to day note
ru: назначить цвет фона для заметки на день

en: date calculator
ru: калькулятор даты

en: show full-year calendar
ru: показать календать всего года

en: jump to date
ru: перейти к дате

en: Delete
ru: Стереть

en: remove day note
ru: удалить заметки на день

en: Alt+Arrows
ru: Alt+Стрелка

en: close editor
ru: закрыть редактор

en: toggle bold
ru: Вкл/выкл жирный

en: toggle italic
ru: вкл/выкл наклон

en: toggle underline
ru: вкл/выкл подчеркнутый

en: toggle strikethrough
ru: зачеркнутый

en: toggle highlight
ru: выделение цветом

en: Arrows Up/Down
ru: Стрелки вверх/вниз

en: toggle alternative view
ru: альтернативный вид

en: year info
ru: информация о годе

en: set current year
ru: текущий год

en: close full-year calendar
ru: закрыть календать всего года

en: Alt+a, Insert
ru: Alt+a, Вставка

en: add task
ru: добавить задачу

en: Alt+e, Ctrl+Enter
ru: Alt+e, Ctrl+Ввод

en: edit task
ru: редактирование задачи

en: remove task
ru: удалить задачу

en: toggle hidden tasks
ru: показать скрытые задачи

en: activate search field
ru: активизировать поле поиска

en: Left, Right
ru: Влево, Вправо

en: change category filter
ru: изменить фильтр категории

en: close task info panel
ru: закрыть панель информации о задаче

en: Insert
ru: Вставка

en: add contact
ru: добавить контакт

en: Ctrl+Enter
ru: Ctrl+Ввод

en: edit contact
ru: редактировать контакт

en: remove contact
ru: удалить контакт

en: change search mode
ru: изменить способ поиска

en: close contact details panel
ru: закрыть панель деталей контакта

en: Enter
ru: Ввод

en: open note
ru: открыть заметку

en: add note
ru: добавить заметку

en: remove note
ru: удалить заметку

en: edit note name and category
ru: редактировать имя заметки и категорию

en: close note editor
ru: закрыть редактор заметки

en: save note
ru: сохранить заметку

en: find text
ru: найти текст

en: clear selection attributes
ru: убрать все атрибуты

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
ru: OSMO был разработан, для удобства пользователей, поэтому имеет много комбинаций клавиш. Вот полный список:

en: Note editor
ru: Редактор заметок

en: Selector
ru: Выбор

en: Editor
ru: Редактор

en: A handy personal organizer
ru: Лёгкий персональный органайзер

en: compiled on
ru: собрано

en: Programming
ru: Программирование

en: Graphics
ru: Графика

en: Contributors
ru: Вклад

en: Translators
ru: Переводчики

en: Mailing lists
ru: Списки рассылки

en: Bug tracker
ru: Трекер Ошибок

en: Feature requests
ru: Просьбы о новых возможностях

en: Available modules
ru: Доступные модули

en: Compiled-in features
ru: Новые возможности

en: iCalendar support
ru: Поддержка iCalendar

en: Encrypted notes support
ru: Шифрование заметок

en: Backup support
ru: Поддержка резервного копирования

en: Printing support
ru: Поддержка печати

en: Spell checker support
ru: Поддержка словарей

en: version
ru: версия

en: Key shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: License
ru: Лицензия
