Osmo 0.2.8 - en to tr translation catalogue (599 entries)

en: Colors
tr: Renkler

en: Color of contact tags
tr: Kişi etiketlerinin rengi

en: Color of links
tr: Linklerin rengi

en: Photo size
tr: Fotoğraf boyutu

en: Small
tr: Küçük

en: Medium
tr: Orta

en: Large
tr: Büyük

en: Hide group column
tr: Grup sütununu gizle

en: Age
tr: Yaş

en: Birthday date
tr: Doğum günü tarihi

en: Zodiac sign
tr: Burçlar

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Groups
tr: Gruplar

en: Algorithm
tr: Algoritma

en: Hashing
tr: Adresleme

en: Compression
tr: Sıkıştırma

en: Ratio
tr: Oran

en: Fast
tr: Hızlı

en: Good
tr: İyi

en: Best
tr: En iyi

en: Type
tr: Tür

en: Category
tr: Kategori

en: Last changes
tr: Son değişiklikler

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Remember the last selected category
tr: Seçili son kategoriyi hatırla

en: Use system format for date and time
tr: Tarih ve saat için sistem biçimini kullan

en: Notes
tr: Notlar

en: Encryption
tr: Şifreleme

en: Visible columns
tr: Görünür sütunlar

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Notes options
tr: Not seçenekleri

en: Jump to date
tr: Tarihe atla

en: Day
tr: Gün

en: Month
tr: Ay

en: Year
tr: Yıl

en: Select a font...
tr: Bir yazıyüzü seçin...

en: None
tr: Hiçbiri

en: All items
tr: Tüm öğeler

en: Question
tr: Soru

en: Information
tr: Bilgi

en: Error
tr: Hata

en: Warning
tr: Uyarı

en: Selected file exist! Overwrite?
tr: Seçili dosya zaten var! Üzerine yazılsın mı?

en: Selected contact will be removed.
tr: Seçili kişi kaldırılacak.

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: No date
tr: Tarih yok

en: Select photo
tr: Fotoğraf seç

en: Address
tr: Adres

en: Postcode
tr: Posta kodu

en: City
tr: Şehir

en: State
tr: Bölge

en: Country
tr: Ülke

en: Edit contact
tr: Kişiyi düzenle

en: Add contact
tr: Kişi ekle

en: Personal
tr: Kişisel

en: Group
tr: Grup

en: Home
tr: Ev

en: Work
tr: İş

en: Phones
tr: Telefonlar

en: Internet
tr: İnternet

en: Additional info
tr: Ek bilgi

en: no entries
tr: giriş olmadı

en: entry | entries
tr[0]: giriş

en: Calendar notes
tr: Takvim notları

en: Search
tr: Ara

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Current month
tr: Şimdiki ay

en: Selected month
tr: Seçili ay

en: Current year
tr: Şimdiki yıl

en: Selected year
tr: Seçili yıl

en: Selected month and year
tr: Seçili ay ve yıl

en: All notes
tr: Tüm notlar

en: Case sensitive
tr: Büyük-küçük harfe duyarlı

en: Strikethrough past day notes
tr: Üstü çizgili geçmiş günlük notlar

en: Date
tr: Tarih

en: Note
tr: Not

en: Rat
tr: Fare

en: Ox
tr: Öküz

en: Tiger
tr: Kaplan

en: Hare
tr: Tavşan

en: Dragon
tr: Ejderha

en: Snake
tr: Yılan

en: Horse
tr: At

en: Sheep
tr: Koyun

en: Monkey
tr: Maymun

en: Fowl
tr: Tavuk

en: Dog
tr: Köpek

en: Pig
tr: Domuz

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Aquarius
tr: Kova

en: Pisces
tr: Balık

en: Aries
tr: Koç

en: Taurus
tr: Boğa

en: Gemini
tr: İkizler

en: Cancer
tr: Yengeç

en: Leo
tr: Aslan

en: Virgo
tr: Başak

en: Libra
tr: Terazi

en: Scorpio
tr: Akrep

en: Sagittarius
tr: Yay

en: Capricorn
tr: Oğlak

en: Tabs position
tr: Sekme konumu

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Top
tr: Üst

en: Bottom
tr: Alt

en: Disable underline in links
tr: Linklerde altı çizgili kullanımı etkisizleştir

en: At least one module must be visible.
tr: En az bir bir birim görünür olmalı.

en: Calendar
tr: Takvim

en: Tasks
tr: Görevler

en: Override locale settings
tr: Yerel ayarları geçersiz kıl

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: DD-MM-YYYY
tr: GG-AA-YYYY

en: MM-DD-YYYY
tr: AA-GG-YYYY

en: YYYY-MM-DD
tr: YYYY-AA-GG

en: YYYY-DD-MM
tr: YYYY-GG-AA

en: Time format
tr: Zaman biçimi

en: hours
tr: saat

en: Spell checker language
tr: İmla denetimi dili

en: Enable tooltips
tr: Araç ipuçlarını etkinleştir

en: Remember last selected page
tr: Seçili son sayfayı hatırla

en: Save data after every modification
tr: Her değişiklikten sonra veriyi kaydet

en: Web browser
tr: Ağ tarayıcı

en: E-mail client
tr: E-posta istemci

en: Sound player
tr: Ses oynatıcı

en: The %s pattern will be replaced with web address
tr: %s örüntüsü, site adresi ile değiştirilecek

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
tr: %s örüntüsü, e-posta adresi ile değiştirilecek

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
tr: %s örüntüsü, ses dosyasının adı ile değiştirilecek

en: Enable system tray
tr: Sistem tepsisini etkinleştir

en: Start minimised
tr: Küçültülmüş başlat

en: Ignore day note events
tr: Günlük not olaylarını yoksay

en: General
tr: Genel

en: Hide
tr: Gizle

en: Helpers
tr: Yardımcılar

en: System tray
tr: Sistem tepsisi

en: Preferences
tr: Yeğlenenler

en: month | months
tr[0]: ay

en: Day note marker
tr: Günlük not imleci

en: Event marker
tr: Olay imleci

en: Circle
tr: Çember

en: Ellipse
tr: Elips

en: Wave
tr: Dalga

en: Current day marker
tr: Geçerli gün imleci

en: Arrow
tr: Ok

en: Free-hand circle
tr: Elle çizilmiş çember

en: Weekend days color
tr: Hafta sonu günleri rengi

en: Cursor color
tr: İmleç rengi

en: Event marker color
tr: Olay imleci rengi

en: Current day marker color
tr: Mevcut gün imleci rengi

en: Birthday marker color
tr: Doğum günü işaretleyici rengi

en: Date font
tr: Tarih yazıyüzü

en: Calendar font
tr: Takvim yazıyüzü

en: Note font
tr: Not yazıyüzü

en: Enable block cursor
tr: Dikdörtgen imleci etkinleştir

en: Cursor thickness
tr: İmleç kalınlığı

en: Thin
tr: İnce

en: Thick
tr: Kalın

en: Color
tr: Renk

en: Name
tr: Ad

en: Select ICS file
tr: ICS dosyası seçin

en: All Files
tr: Tüm dosyalar

en: Calendar files (*.ics)
tr: Takvim dosyaları (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
tr: ICAL değiştirgelerini belirle

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Options
tr: Seçenekler

en: Valid
tr: Geçerli

en: Description
tr: Açıklama

en: Full date
tr: Tam tarih

en: Mark
tr: İşaretle

en: Week start on Monday
tr: Hafta Pazartesi ile başlasın

en: Show day names
tr: Gün adlarını göster

en: No month change
tr: Ay değişikliği yok

en: Show week numbers
tr: Hafta sayısını göster

en: Simple view in full-year calendar
tr: Tüm-yıl takviminde basit görünüm

en: Enable auxilary calendars
tr: Yardımcı takvimleri etkinleştir

en: Ascending sorting in day notes browser
tr: Günlük not tarayıcısında artan sıralama

en: Enable spell checker in day notes
tr: Günlük notlarda imla denetimini etkinleştir

en: Current time
tr: Şimdiki saat

en: Day number
tr: Gün sayısı

en: Today distance
tr: Bugüne uzaklık

en: Marked days
tr: İşaretli günler

en: Week number
tr: Hafta sayısı

en: Weekend days
tr: Haftasonu günleri

en: Day category
tr: Gün kategorisi

en: Moon phase
tr: Ayın evresi

en: Day notes
tr: Günlük notlar

en: Day categories
tr: Gün kategorileri

en: iCalendar files
tr: iCalendar dosyaları

en: Show in day info panel
tr: Günlük bilgi panelinde göster

en: Tasks list
tr: Görev listesi

note: TRANSLATORS: "No." is an abbreviation of word "number"
en: No.
tr: Num.

en: Summary
tr: Özet

en: Due date
tr: Son tarih

en: Priority
tr: Öncelik

en: Error printing
tr: Yazdırmada hata

en: No birthdays defined
tr: Doğum günü tanımlanmadı

en: Birthdays list
tr: Doğum günü listesi

en: Days to birthday
tr: Doğum gününe kalan gün

en: today
tr: bugün

en: Select CSV file
tr: CSV dosyasını seç

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
tr: CSV (virgül-ayrımlı değerler) dosyalar (*.csv)

en: Please select file first.
tr: Lütfen önce dosyayı seçin.

en: Import contacts
tr: Kişileri içe aktar

en: Import type
tr: İçe aktarma türü

en: File
tr: Dosya

en: Input filename
tr: Girdi dosyası adı

en: Import
tr: İçe aktar

en: Nothing to import.
tr: İçe aktarılacak yok.

en: contact added | contacts added
tr[0]: kişi eklendi

en: of
tr: 'ın

en: Record
tr: Kayıt

en: Number fields per record
tr: Kayıt başına düşen alan sayısı

en: Use first record as header
tr: İlk kaydı başlık olarak kullan

en: Field type
tr: Alan türü

en: Value
tr: Değer

en: No records found in selected file.
tr: Seçili dosyada hiçbir kayıt bulunamadı.

en: Cannot read file.
tr: Dosya okunamıyor.

en: Cannot open file.
tr: Dosya açılamıyor.

en: Show calendar
tr: Takvimi göster

en: Show tasks
tr: Görevleri göster

en: Show contacts
tr: Kişileri göster

en: Show notes
tr: Notları göster

en: Show options
tr: Seçenekleri göster

en: Quit
tr: Çık

en: Show small calendar window
tr: Küçük takvim penceresini göster

en: Check for events since last run
tr: Son çalıştırmadan sonraki olayları denetle

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
tr: İlerideki olayların kontrol edileceği gün sayısı (varsayılan: 0)

en: Set absolute path for settings and data files
tr: Veri dosyaları ve ayarlar için salt yolu ayarla

en: ERROR: Cannot create config files
tr: HATA: Yapılandırma dosyaları yaratılamıyor

en: Another copy of OSMO is already running.
tr: OSMO'nun başka bir kopyası çalışır durumda.

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
tr: Aynı anda iki veya daha çok çalışan OSMO kopyası veri kayıplarına sebep olabilir.

en: Do you really want to continue?
tr: Gerçekten devam etmek istiyor musunuz?

en: Low
tr: Düşük

en: High
tr: Yüksek

en: Done!
tr: Yapıldı!

en: contact exported | contacts exported
tr[0]: kişi dışa aktarıldı

en: Cannot create file.
tr: Dosya yaratılamadı.

en: Select output file
tr: Çıktı dosyasını seç

en: Export contacts
tr: Kişileri dışa aktar

en: Output format
tr: Çıktı biçimi

en: Add header
tr: Başlık ekle

en: Fields to export
tr: Dışa aktarılacak alanlar

en: All
tr: Tümü

en: Invert
tr: Ters çevir

en: Select fields
tr: Alanları seç

en: Output filename
tr: Çıktı dosyası adı

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Color of items that are due today
tr: Bugün yapılması gereken öğelerin rengi

en: Color of items that are due in the next 7 days
tr: Önümüzdeki 7 günde yapılması gereken öğelerin rengi

en: Color of items that are past due
tr: Yapılmış olması gereken öğelerin rengi

en: Task info font
tr: Görev bilgisi yazıyüzü

en: Show in bold tasks with high priority
tr: Yüksek öncelikte olan görevleri koyu göster

en: Hide completed tasks
tr: Tamamlanan görevleri gizle

en: Delete completed tasks without confirmation
tr: Tamamlanan görevleri doğrulama olmadan sil

en: Add new task when double clicked on tasks list
tr: Görevler listesine çift tıklandığında yeni görev ekle

en: Postpone time
tr: Ertelenecek zaman

en: minutes
tr: dakika

en: 0 for disable
tr: etkisizleştirmek için 0

en: Repeat sound alarm
tr: Ses uyarısını yinele

en: times
tr: kere

en: Global notification command
tr: Genel bildirim komutu

en: Tasks options
tr: Görev seçenekleri

en: Reminder options
tr: Hatırlatıcı seçenekleri

en: Insert timeline
tr: Zaman çizelgesi ekle

en: Timeline
tr: Zaman çizelgesi

en: From (hour)
tr: İlk (saat)

en: Step (minutes)
tr: Tekrar (dakika)

en: To (hour)
tr: Son (saat)

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
tr: Tekrarlama etkinleştirildiğinde lütfen en az bir gün seçin.

en: Set time
tr: Saati ayarla

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Today
tr: Bugün

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Selected task will be removed.
tr: Seçili görev kaldırılacak.

en: Select date and time
tr: Tarih ve saat seç

en: Enable sound notification
tr: Sesli bildirimi etkinleştir

en: Alarm warning
tr: Alarm uyarısı

en: Days
tr: Gün

en: Hours
tr: Saat

en: Minutes
tr: Dakika

en: Alarm command
tr: Alarm komutu

en: Date period
tr: Tarih dönemi

en: Months
tr: Ay

en: Repeat
tr: Yinele

en: Repeat in the following days
tr: Sonraki günlerde yinele

en: Time period
tr: Zaman dönemi

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Interval
tr: Aralık

en: Ignore alarm when task expired offline
tr: Çevrimdışıyken görev biterse alarmı yoksay

en: Recurrent task
tr: Yinelenen görev

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Edit task
tr: Görevi düzenle

en: Add task
tr: Görev ekle

en: Basic
tr: Temel

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: New Moon
tr: Yeni Ay

en: Waxing Crescent Moon
tr: Büyüyen Hilâl

en: Quarter Moon
tr: İlk Dördün

en: Waxing Gibbous Moon
tr: Büyüyen Şişkin Evre

en: Full Moon
tr: Dolunay

en: Waning Gibbous Moon
tr: Küçülen Şişkin Evre

en: Last Quarter Moon
tr: Son Dördün

en: Waning Crescent Moon
tr: Küçülen Hilâl

en: Cannot create backup!
tr: Yedek oluşturulamadı!

en: Save backup
tr: Yedek kaydet

en: Password protection
tr: Parola koruma

en: Enter password
tr: Parola gir

en: Re-enter password
tr: Parolayı yeniden gir

en: Please enter the password
tr: Lütfen parolayı girin

en: Passwords do not match!
tr: Parolalar eşleşmiyor!

en: Backup file saved successfully!
tr: Yedek başarıyla kaydedildi!

en: Open backup file
tr: Yedekleme dosyasını aç

en: Osmo backup files (*.bck)
tr: Osmo yedekleme dosyaları (*.bck)

en: This is not Osmo backup file
tr: Bu bir Osmo yedekleme dosyası değil

en: Incorrect password!
tr: Geçersiz parola!

en: All your data will be replaced with backup file content.
tr: Bütün veriniz yedekleme dosyası içeriği ile değiştirilecek.

en: Osmo has to be restarted now...
tr: Osmo şimdi yeniden başlatılmak zorunda...

en: Please select address
tr: Lütfen adres seçin.

en: First name
tr: İlk ad

en: Last name
tr: Soyadı

en: Second name
tr: İkinci ad

en: Nickname
tr: Takma ad

en: Tags
tr: Etiketler

en: Name day date
tr: Ad günü tarihi

en: Home address
tr: Ev adresi

en: Home postcode
tr: Posta kodu (ev)

en: Home city
tr: Şehir (ev)

en: Home state
tr: Bölge (ev)

en: Home country
tr: Ülke (ev)

en: Organization
tr: Organizasyon

en: Department
tr: Bölüm

en: Work address
tr: İş adresi

en: Work postcode
tr: Posta kodu (iş)

en: Work city
tr: Şehir (iş)

en: Work state
tr: Bölge (iş)

en: Work country
tr: Ülke (iş)

en: Fax
tr: Faks

en: Home phone
tr: Ev telefonu

en: Home phone 2
tr: Ev telefonu 2

en: Home phone 3
tr: Ev telefonu 3

en: Home phone 4
tr: Ev telefonu 4

en: Work phone
tr: İş telefonu

en: Work phone 2
tr: İş telefonu 2

en: Work phone 3
tr: İş telefonu 3

en: Work phone 4
tr: İş telefonu 4

en: Cell phone
tr: Cep telefonu

en: Cell phone 2
tr: Cep telefonu 2

en: Cell phone 3
tr: Cep telefonu 3

en: Cell phone 4
tr: Cep telefonu 4

en: E-Mail
tr: E-posta

en: E-Mail 2
tr: E-posta 2

en: E-Mail 3
tr: E-posta 3

en: E-Mail 4
tr: E-posta 4

en: WWW
tr: Site

en: WWW 2
tr: Site 2

en: WWW 3
tr: Site 3

en: WWW 4
tr: Site 4

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: New contact
tr: Yeni kişi

en: Remove contact
tr: Kişiyi kaldır

en: Show birthdays
tr: Doğum günlerini göster

en: Show contact location on the map
tr: Kişinin yerini harita üzerinde göster

en: About
tr: Hakkında

en: Clear
tr: Temizle

en: First Name
tr: İlk ad

en: Last Name
tr: Soyadı

en: All fields
tr: Tüm alanlar

en: Contact details
tr: Kişi ayrıntıları

en: Close contact panel
tr: Kişi panelini kapat

en: The note has changed.
tr: Not değiştirildi.

en: Do you want to save it?
tr: Kaydetmek istiyor musunuz?

en: Words
tr: Kelime

en: Lines
tr: Satır

en: Characters
tr: Karakter

en: White characters
tr: Beyaz karakterler

en: Bytes
tr: Sekiz ikil

en: Modified
tr: Değiştirildi

en: New note
tr: Yeni not

en: Edit note
tr: Notu düzenle

en: Delete note
tr: Notu sil

en: Save note
tr: Notu kaydet

en: Find
tr: Bul

en: Toggle spell checker
tr: İmla denetimi geçişi

en: Bold
tr: Koyu

en: Italic
tr: İtalik

en: Underline
tr: Altı çizgili

en: Strikethrough
tr: Üstü çizgili

en: Highlight
tr: Vurgulu

en: Clear attributes
tr: Öznitelikleri temizle

en: Insert current date and time
tr: Şimdiki tarihi ve saati ekle

en: Insert separator
tr: Ayırıcı ekle

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Close editor
tr: Düzenleyiciyi kapat

en: Note name
tr: Not adı

en: case sensitive
tr: büyük-küçük harf duyarlı

en: Close find entry
tr: Giriş bulmayı kapat

en: Edit entry
tr: Girişi düzenle

en: Remember cursor position
tr: İşaretçi konumunu hatırla

en: Selected note will be removed.
tr: Seçili not kaldırılacak.

en: No further data recovery will be possible.
tr: İlave veri kurtarma mümkün değil.

en: Add note
tr: Not ekle

en: Plain
tr: Düz

en: Encrypted
tr: Şifrelenmiş

en: Note type
tr: Not türü

en: Cannot open the note.
tr: Not açılamıyor.

en: encryption support is disabled
tr: Şifreleme desteği etkin değil

en: Authorization
tr: Yetki

en: year | years
tr[0]: yıl

en: day | days
tr[0]: gün

en: hour | hours
tr[0]: saat

en: minute | minutes
tr[0]: dakika

en: second | seconds
tr[0]: saniye

en: or
tr: veya

en: rounded down
tr: aşağı yuvarlandı

en: week | weeks
tr[0]: hafta

en: working day | working days
tr[0]: iş günü

en: time is ignored
tr: zaman yok sayıldı

en: weekend day | weekend days
tr[0]: Hafta sonu günü

en: This calculator only supports dates after year 1.
tr: Hesaplayıcı sadece 1 yıldan sonraki tarihleri destekliyor.

en: weekend day ignored | weekend days ignored
tr[0]: Hafta sonu günü yok sayıldı

en: Date calculator
tr: Tarih hesaplayıcı

en: Current date
tr: Şimdiki tarih

en: Set current date
tr: Şimdiki tarihi ayarla

en: Second
tr: Saniye

en: Set current time
tr: Şimdiki saati ayarla

en: Reset time
tr: Saati sıfırla

en: First date and time
tr: Birinci tarih ve saat

en: Second date and time
tr: İkinci tarih ve saat

en: Alternative time units
tr: Alternatif zaman birimleri

en: Result
tr: Sonuç

en: Duration between two dates
tr: İki tarih arasındaki süre

en: Operation
tr: İşlem

en: add
tr: ekle

en: subtract
tr: çıkar

en: Date and time to add or subtract from
tr: Tarih ya da saat eklenecek veya çıkarılacak

en: Years
tr: Yıl

en: Weeks
tr: Hafta

en: Seconds
tr: Saniye

en: Ignore weekend days
tr: Hafta sonu günlerini yok say

en: Reset fields
tr: Alanları sıfırla

en: Time to add or subtract
tr: Eklenecek ya da çıkarılacak zaman

en: Add to or subtract from a date
tr: Tarihe ekle veya tarihten çıkar

en: Cannot perform selected operation.
tr: Seçilen işlem gerçekleştirilemiyor.

en: Task has been modified or removed.
tr: Görev değiştirilmiş ya da kaldırılmış.

en: Remind me later
tr: Daha sonra hatırlat

en: Done
tr: Yapıldı

en: Show task
tr: Görevi göster

en: Alarm warning!
tr: Alarm uyarısı!

en: postponed
tr: ertelendi

en: Day note
tr: Günlük not

en: Events
tr: Olaylar

en: Event
tr: Olay

en: Task
tr: Görev

en: Birthday
tr: Doğum günü

en: Show Osmo
tr: Osmo'yu göster

en: event | events
tr[0]: olay

en: No valid calendars defined
tr: Geçerli tanımlanmış takvim yok

en: iCalendar events
tr: iCalendar olayları

en: Time
tr: Zaman

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
tr: Bu liste temizlenecek ve tüm girişler kaybedilecek.

en: event exported | events exported
tr[0]: olay dışa aktarıldı

en: iCalendar export
tr: iCalendar dışa aktarımı

en: Day Selector
tr: Gün Seçici

en: Use date period
tr: Kullanılan tarih dönemi

en: No tasks with defined date found.
tr: Tanımlanmış tarihte görev bulunamadı.

en: Save tasks
tr: Görevleri kaydet

en: tasks exported
tr: görev dışa aktarıldı

en: was born
tr: doğumlu

en: year old | years old
tr[0]: yaşında

en: day till end of year | days till end of year
tr[0]: gün kaldı, yıl sonuna kadar

en: the last day of the year
tr: yılın son günü

en: Day tasks
tr: Günlük görevler

en: Selected day note will be removed.
tr: Seçili günlük not kaldırılacak.

en: Continue?
tr: Devam?

en: Previous year
tr: Önceki yıl

en: Previous month
tr: Önceki ay

en: Previous day
tr: Önceki gün

en: Next day
tr: Sonraki gün

en: Next month
tr: Sonraki ay

en: Next year
tr: Sonraki yıl

en: Full-year calendar
tr: Tüm-yıl takvimi

en: Print calendar
tr: Takvimi yazdır

en: Toggle day note panel
tr: Günlük not panelini aç-kapa

en: Select day color
tr: Gün rengini seçin

en: Browse notes
tr: Notlara göz at

en: Browse iCal events
tr: iCal olaylarına göz at

en: Export to iCal file
tr: iCal dosyasına aktar

en: Previous and next month
tr: Önceki ve sonraki ay

en: Close note panel
tr: Not panelini kapat

en: Clear text
tr: Metni temizle

en: Info
tr: Bilgi

en: Select color
tr: Renk seç

en: Name day
tr: Ad günü

en: Printing properties
tr: Yazıcı özellikleri

en: Month name
tr: Ay adı

en: Day name
tr: Gün adı

en: Fonts
tr: Yazıyüzleri

en: Birthdays
tr: Doğum günleri

en: Namedays
tr: Adgünleri

en: Visible events
tr: Görünür olaylar

en: Padding
tr: Dolgu

en: Event maximum length
tr: Olayın azami uzunluğu

en: Page orientation:
tr: Sayfa yönü:

en: Portrait
tr: Düşey

en: Landscape
tr: Yatay

en: Leap year
tr: Artık yıl

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Chinese year animal
tr: Çin hayvan yılı

en: Number of days
tr: Gün sayısı

en: Number of weeks
tr: Hafta sayısı

en: Number of weekend days
tr: Haftasonu günleri sayısı

en: Year info
tr: Yıl bilgisi

en: Alternative view
tr: Alternatif görünüm

en: Started
tr: Başlamış

en: Finished
tr: Bitti

en: New task
tr: Yeni görev

en: Remove task
tr: Görevi kaldır

en: Change due date to previous date
tr: Yapılması gereken tarihi önceki tarihe değiştir

en: Change due date to next date
tr: Yapılması gereken tarihi sonraki tarihe değiştir

en: Export tasks
tr: Görevleri dışa aktar

en: Print visible tasks list
tr: Görülür görevler listesini yazdır

en: Task details
tr: Görev ayrıntıları

en: Close description panel
tr: Tanım panelini kapat

en: switch to previous tab
tr: önceki sekmeye geç

en: switch to next tab
tr: sonraki sekmeye geç

en: switch to selected page
tr: seçili sayfaya geç

en: switch page in options and about tab
tr: seçenekler ve hakkında sekmesinde sayfayı değiştir

en: exit
tr: çık

en: select current date
tr: şimdiki tarihi seç

en: toggle personal data visibility
tr: kişisel veri görünürlüğünü değiştir

en: change day
tr: günü değiştir

en: scroll the contents in the day info panel
tr: günlük bilgi panelinde içeriği kaydırır

en: change month
tr: ayı değiştir

en: change year
tr: yılı değiştir

en: toggle calendars for the previous and next month
tr: takvimlerde önceki ve sonraki ay bilgisini açıp kapar

en: day notes browser
tr: günlük not gezgini

en: assign background color to day note
tr: günlük nota artalan rengi ata

en: date calculator
tr: tarih hesaplayıcı

en: show full-year calendar
tr: tüm-yıl takvimini göster

en: jump to date
tr: tarihe zıpla

en: remove day note
tr: günlük notu kaldır

en: close editor
tr: düzenleyiciyi kapat

en: toggle bold
tr: koyulaştır

en: toggle italic
tr: italik

en: toggle underline
tr: altını çiz

en: toggle strikethrough
tr: üstünü çiz

en: toggle highlight
tr: vurgula

en: toggle alternative view
tr: öteki görünüm

en: year info
tr: yıl bilgisi

en: set current year
tr: şimdiki yılı ayarla

en: close full-year calendar
tr: tüm-yıl takvimini kapat

en: add task
tr: görev ekle

en: edit task
tr: görevi düzenle

en: remove task
tr: görevi kaldır

en: toggle hidden tasks
tr: gizli görevleri açıp kapatır

en: activate search field
tr: arama alanını etkinleştir

en: change category filter
tr: kategori süzgecini değiştir

en: close task info panel
tr: görev bilgi panelini kapar

en: Insert
tr: Dahil et

en: add contact
tr: kişi ekle

en: edit contact
tr: kişi düzenle

en: remove contact
tr: kişiyi kaldır

en: change search mode
tr: arama kipini değiştir

en: close contact details panel
tr: kişi ayrıntıları panelini kapat

en: open note
tr: notu aç

en: add note
tr: not ekle

en: remove note
tr: notu kaldır

en: edit note name and category
tr: not adını ve kategorisini düzenle

en: close note editor
tr: not düzenleyiciyi kapat

en: save note
tr: notu kaydet

en: find text
tr: metni bul

en: clear selection attributes
tr: seçimin özniteliklerini temizle

en: Note editor
tr: Not düzenleyici

en: Selector
tr: Seçici

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: A handy personal organizer
tr: Kullanışlı bir kişisel bilgi yöneticisi

en: compiled on
tr: derlendiği tarih

en: Programming
tr: Programlama

en: Graphics
tr: Çizgeleme

en: Contributors
tr: Katkıda bulunanlar

en: Translators
tr: Çevirmenler

en: Mailing lists
tr: Posta listeleri

en: Bug tracker
tr: Yanlış izleyici

en: Feature requests
tr: Özellik istekleri

en: Available modules
tr: Kullanılır birimler

en: Compiled-in features
tr: Derleme özellikleri

en: iCalendar support
tr: iCalendar desteği

en: Encrypted notes support
tr: Şifrelenmiş not desteği

en: Backup support
tr: Yedekleme desteği

en: Printing support
tr: Yazdırma desteği

en: Spell checker support
tr: İmla denetimi desteği

en: version
tr: sürüm

en: Key shortcuts
tr: Kısayollar

en: License
tr: Lisans
