Osmo 0.2.6 - en to uk translation catalogue (618 entries)

en: Colors
uk: Кольори

en: Color of contact tags
uk: Колір тегів контакту

en: Color of links
uk: Колір посилань

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Name font size
uk: Розмір шрифту імені

en: Item font size
uk: Розмір шрифту пункту

en: Photo size
uk: Розмір фото

en: Small
uk: Маленький

en: Medium
uk: Середній

en: Large
uk: Великий

en: Hide group column
uk: Сховати стовпець групи

en: Age
uk: Вік

en: Birthday date
uk: День народження

en: Zodiac sign
uk: Знак Зодіаку

en: Contacts
uk: Контакти

en: Appearance
uk: Зовнішний вигляд

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Groups
uk: Групи

en: Visible columns in birthday browser
uk: Видимі стовпці у навігаторі днів народження

en: Algorithm
uk: Алгоритм

en: Hashing
uk: Геш-функція

en: Compression
uk: Стискання

en: Ratio
uk: Якість стисткання

en: Fast
uk: Швидко

en: Good
uk: Добре

en: Best
uk: Найкраще

en: Type
uk: Тип

en: Category
uk: Категорія

en: Last changes
uk: Останні зміни

en: Created
uk: Створено

en: Remember the last selected category
uk: Запам'ятовувати останню обрану категорію

en: Use system format for date and time
uk: Використовувати системний формат дати та часу

en: Notes
uk: Примітки

en: Encryption
uk: Шифрування

en: Visible columns
uk: Видимі стовпчики

en: Categories
uk: Категорії

en: Notes options
uk: Налаштування приміток

en: Jump to date
uk: Перейти до дати

en: Day
uk: День

en: Month
uk: Місяць

en: Year
uk: Рік

en: Select a font...
uk: Обрати шрифт...

en: None
uk: Нічого

en: All items
uk: Всі

en: Question
uk: Питання

en: Information
uk: Інформація

en: Error
uk: Помилка

en: Warning
uk: Попередження

en: Selected file exist! Overwrite?
uk: Такий файл існує! Перезаписати?

en: Selected contact will be removed.
uk: Обраний контакт буде вилучено.

en: Are you sure?
uk: Ви впевнені?

en: No date
uk: Нема дати

en: Select photo
uk: Оберіть фото

en: Address
uk: Адреса

en: Postcode
uk: Індекс

en: City
uk: Місто

en: State
uk: Регіон

en: Country
uk: Країна

en: Edit contact
uk: Редагувати контакт

en: Add contact
uk: Додати контакт

en: Personal
uk: Особисті

en: Group
uk: Група

en: Home
uk: Дім

en: Work
uk: Робота

en: Phones
uk: Телефони

en: Internet
uk: Інтернет

en: Additional info
uk: Додаткова інформація

en: no entries
uk: немає записів

en: Calendar notes
uk: Примітки календаря

en: Search
uk: Пошук

en: Filter
uk: Фільтр

en: Current month
uk: Поточний місяць

en: Selected month
uk: Обраний місяць

en: Current year
uk: Поточний рік

en: Selected year
uk: Обраний рік

en: Selected month and year
uk: Обраний місяць та рік

en: All notes
uk: Усі примітки

en: Case sensitive
uk: З урахуванням регістру

en: Strikethrough past day notes
uk: Закреслювати примітки минулих днів

en: Date
uk: Дата

en: Note
uk: Примітка

en: Rat
uk: Пацюк

en: Ox
uk: Бик

en: Tiger
uk: Тигр

en: Hare
uk: Заєць

en: Dragon
uk: Дракон

en: Snake
uk: Змій

en: Horse
uk: Кінь

en: Sheep
uk: Вівця

en: Monkey
uk: Мавпа

en: Fowl
uk: Півень

en: Dog
uk: Собака

en: Pig
uk: Свиня

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Aquarius
uk: Водолій

en: Pisces
uk: Риби

en: Aries
uk: Овен

en: Taurus
uk: Телець

en: Gemini
uk: Близнюки

en: Cancer
uk: Рак

en: Leo
uk: Лев

en: Virgo
uk: Діва

en: Libra
uk: Ваги

en: Scorpio
uk: Скорпіон

en: Sagittarius
uk: Стрілець

en: Capricorn
uk: Козеріг

en: Osmo has to be restarted to take effect.
uk: Для застосування змін необхідно перезавантажити програму.

en: Layout
uk: Макет

en: Vertical
uk: Вертикальний

en: Horizontal
uk: Горизонтальний

en: Tabs position
uk: Позиція вкладок

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Top
uk: Зверху

en: Bottom
uk: Знизу

en: Disable underline in links
uk: Вимкнути підкреслювання посилань

en: At least one module must be visible.
uk: Хоча б один модуль повинен бути видимий.

en: Calendar
uk: Календар

en: Tasks
uk: Завдання

en: Override locale settings
uk: Перекрити налаштування локалі

en: Date format
uk: Формат дати

en: DD-MM-YYYY
uk: ДД-ММ-РРРР

en: MM-DD-YYYY
uk: ММ-ДД-РРРР

en: YYYY-MM-DD
uk: РРРР-ММ-ДД

en: YYYY-DD-MM
uk: РРРР-ДД-ММ

en: Time format
uk: Формат часу

en: hours
uk: години

en: Spell checker language
uk: Мова перевірки орфографії

en: Enable tooltips
uk: Ввімкнути підказки

en: Remember last selected page
uk: Запам'ятовувати останню обрану сторінку

en: Save data after every modification
uk: Зберігати дані після кожної зміни

en: Web browser
uk: Навігатор інтернету

en: E-mail client
uk: Клієнт електронної пошти

en: Sound player
uk: Програвач звуку

en: The %s pattern will be replaced with web address
uk: Шаблон %s буде змінено на адресу посилання

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
uk: Шаблон %s буде змінено на e-mail адресу

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
uk: Шаблон %s буде змінено на назву аудіо файлу

en: Enable system tray
uk: Ввімкнути іконку у треї

en: Start minimised
uk: Запускати згорнутим

en: Ignore day note events
uk: Ігнорувати події приміток дня

en: General
uk: Основні

en: Hide
uk: Сховати

en: Helpers
uk: Помічники

en: System tray
uk: Системний лоток

en: Preferences
uk: Параметри

en: Syntax
uk: Синтаксис

en: abbreviated weekday name
uk: скорочена назва дня тижня

en: full weekday name
uk: повна назва дня тижня

en: abbreviated month name
uk: скорочена назва місяця

en: full month name
uk: повна назва місяця

en: day of the month
uk: день місяця

en: MM/DD/YY
uk: ММ/ДД/РРРР

en: day of the month without leading zeros
uk: день місяця без попередніх нулів

en: year without century
uk: рік без століття

en: year with century
uk: рік з століттям

en: Date header format
uk: Формат дати заголовка

en: Set default format
uk: Типовий вихідний формат

en: Date format syntax
uk: Формат дати

en: Day note marker
uk: Позначка примітки на день

en: Event marker
uk: Позначка події

en: Circle
uk: Круг

en: Ellipse
uk: Еліпс

en: Wave
uk: Хвиля

en: Current day marker
uk: Позначка поточного дня

en: Arrow
uk: Стрілка

en: Free-hand circle
uk: Круг (від руки)

en: Weekend days color
uk: Колір вихідних днів

en: Cursor color
uk: Колір курсору

en: Event marker color
uk: Колір днів з подіями

en: Current day marker color
uk: Колір поточного дня

en: Birthday marker color
uk: Колір дня народження

en: Date font
uk: Шрифт дати

en: Calendar font
uk: Шрифт календаря

en: Note font
uk: Шрифт примітки

en: Enable block cursor
uk: Курсор у вигляді прямокутника

en: Cursor thickness
uk: Ширина курсору

en: Thin
uk: Тонкий

en: Thick
uk: Товстий

en: Edit category
uk: Редагувати категорію

en: Color
uk: Колір

en: Name
uk: Ім'я

en: Select ICS file
uk: Обрати  ICS-файл

en: All Files
uk: Усі файли

en: Calendar files (*.ics)
uk: Файл календаря (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
uk: Змінити параметри ICAL

en: Filename
uk: Ім'я файлу

en: Options
uk: Опції

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Valid
uk: Прийнятий

en: Description
uk: Опис

en: Full date
uk: Повна дата

en: Mark
uk: Мітка

en: Week start on Monday
uk: Тиждень починаеться з понеділка

en: Show day names
uk: Показувати назви днів

en: No month change
uk: Не змінювати місяць

en: Show week numbers
uk: Показувати номери тижнів

en: Simple view in full-year calendar
uk: Простий вигляд у календарі року

en: Enable auxilary calendars
uk: Включити додаткові календарі

en: Ascending sorting in day notes browser
uk: Сортування в порядку зростання у навігаторі приміток дня

en: Enable spell checker in day notes
uk: Ввімкнути перевірку орфографії у примітках дня

en: Current time
uk: Поточний час

en: Day number
uk: Номер дня

en: Today distance
uk: Відстань до сьогодні

en: Marked days
uk: Відзначені дні

en: Week number
uk: Номер тижня

en: Weekend days
uk: Вихідні

en: Day category
uk: Категорії дня

en: Moon phase
uk: Фаза місяця

en: Day notes
uk: Примітки дня

en: Day categories
uk: Категорії дня

en: iCalendar files
uk: Файли iCalendar

en: Show in day info panel
uk: Показувати на панелі інформації про день

en: Tasks list
uk: Список завдань

note: TRANSLATORS: "No." is an abbreviation of word "number"
en: No.
uk: №

en: Summary
uk: Стисло

en: Due date
uk: Термін

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Error printing
uk: Помилка друку

en: No birthdays defined
uk: Жодного дня народження

en: Birthdays list
uk: Список днів народження

en: Days to birthday
uk: Дні народження

en: today
uk: сьогодні

en: Select CSV file
uk: Обрати CSV-файл

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
uk: файли CSV (дані-через-сому) (*.csv)

en: Please select file first.
uk: Будь ласка, спершу виберіть файл

en: Import contacts
uk: Імпортувати контакти

en: Import type
uk: Тип імпорту

en: File
uk: Файл

en: Input filename
uk: Введіть імя файлу

en: Import
uk: Імпорт

en: Nothing to import.
uk: Нема чого імпортувати

en: of
uk: з

en: Record
uk: Запис

en: Number fields per record
uk: Число полів у записі

en: Use first record as header
uk: Використовувати перший запис як заголовок

en: Field type
uk: Тип поля

en: Value
uk: Значення

en: No records found in selected file.
uk: Нема записів у обраному файлі.

en: Cannot read file.
uk: Неможливо прочитати файл.

en: Cannot open file.
uk: Неможливо відкрити файл.

en: Show calendar
uk: Показати календар

en: Show tasks
uk: Показати завдання

en: Show contacts
uk: Показати контакти

en: Show notes
uk: Показати примітки

en: Show options
uk: Показати параметри

en: Quit
uk: Вихід

en: Show small calendar window
uk: Показати вікно маленького календарика

en: Check for events since last run
uk: Перевірка подій, які сталися з моменту останнього запуску

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
uk: Перевіряти події на таке число днів вперед (за замовчуванням: 0)

en: Set absolute path for settings and data files
uk: Встановити абсолютний шлях до файлів налаштувань та даних

en: ERROR: Cannot create config files
uk: ПОМИЛКА: Неможливо створити файл конфігурації

en: Another copy of OSMO is already running.
uk: Інша копія OSMO уже запущена.

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
uk: Паралельна робота кількох копій Osmo може спричинити втрату даних.

en: Do you really want to continue?
uk: Ви справді бажаєте продовжити?

en: Low
uk: Низький

en: High
uk: Високий

en: Done!
uk: Зроблено!

en: Cannot create file.
uk: Неможливо створити файл

en: Select output file
uk: Обрати вихідний файл

en: Export contacts
uk: Експортувати контакти

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Add header
uk: Додати заголовок

en: Fields to export
uk: Поля до експорту

en: All
uk: Усі

en: Invert
uk: Інвертувати

en: Select fields
uk: Обрані поля

en: Output filename
uk: Назва вихідного файлу

en: Export
uk: Екпорт

en: Color of items that are due today
uk: Колір елементів, які мають відбутися сьогодні

en: Color of items that are due in the next 7 days
uk: Колір елементів, які мають відбутися протягом наступних 7 днів

en: Color of items that are past due
uk: Колір протермінованих подій

en: Task info font
uk: Шрифт інформації про завдання

en: Show in bold tasks with high priority
uk: Виділяти жирним шрифтом завдання високого пріоритету

en: Hide completed tasks
uk: Сховати завершені завдання

en: Delete completed tasks without confirmation
uk: Знищувати завершені завдання без перепитування

en: Add new task when double clicked on tasks list
uk: Додавати нове завдання при подвійному клацанні на список завдань

en: Postpone time
uk: Час відтермінування

en: minutes
uk: хвилини

en: 0 for disable
uk: 0 для вимкнення

en: Repeat sound alarm
uk: Повторювати звукове оповіщення

en: times
uk: разів

en: Global notification command
uk: Глобальна команда сповідомлення

en: Tasks options
uk: Налаштування завдання

en: Reminder options
uk: Налаштування нагадування

en: Insert timeline
uk: Додати графік

en: Timeline
uk: Графік часу

en: From (hour)
uk: Від (години)

en: Step (minutes)
uk: Крок (хвилини)

en: To (hour)
uk: До (години)

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
uk: Будь ласка, оберіть принаймні один день, коли увімкнена періодичність.

en: Set time
uk: Встановити час

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Today
uk: Сьогодні

en: Tomorrow
uk: Завтра

en: Selected task will be removed.
uk: Обране завдання буде вилучено.

en: Select date and time
uk: Оберіть дату та час

en: Enable sound notification
uk: Включити звукове сповіщення

en: Alarm warning
uk: Нагадати

en: Days
uk: Дні

en: Hours
uk: Години

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Alarm command
uk: Команда для нагадування

en: Date period
uk: Період дати

en: Months
uk: Місяці

en: Repeat
uk: Повтор

en: Repeat in the following days
uk: Повторювати протягом наступних днів

en: Time period
uk: Період часу

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: Interval
uk: Інтервал

en: Ignore alarm when task expired offline
uk: Ігнорувати нагадування для завдань, які вже протермінованя

en: Recurrent task
uk: Періодичне завдання

en: Enable
uk: Ввімкнути

en: Edit task
uk: Редагувати завдання

en: Add task
uk: Додати завдання

en: Basic
uk: Основне

en: Advanced
uk: Додатково

en: New Moon
uk: Новий місяць

en: Waxing Crescent Moon
uk: Між новим місяцем та першою чвертю

en: Quarter Moon
uk: Перша чверть

en: Waxing Gibbous Moon
uk: Між першою чвертю та повним місяцем

en: Full Moon
uk: Повний місяць

en: Waning Gibbous Moon
uk: Між повним місяцем та останньою чвертью

en: Last Quarter Moon
uk: Остання чверть

en: Waning Crescent Moon
uk: Переходить в півмісяць

en: Cannot create backup!
uk: Не можу створити резервну копію!

en: Save backup
uk: Зберегти резервну копію

en: Password protection
uk: Захист паролем

en: Enter password
uk: Введіть пароль

en: Re-enter password
uk: Введіть пароль ще раз

en: Please enter the password
uk: Будь ласка, введіть пароль

en: Passwords do not match!
uk: Паролі не збігаються!

en: Backup file saved successfully!
uk: Резервне копіювання успішно завершено!

en: Open backup file
uk: Відкрити файл резервної копії

en: Osmo backup files (*.bck)
uk: Файли резервних копій osmo (*.bck)

en: This is not Osmo backup file
uk: Це — не файл резервної копії Osmo

en: Incorrect password!
uk: Неприпустимий пароль!

en: All your data will be replaced with backup file content.
uk: Всі ваші особисті дані будуть замінені на вміст файлу резервної копії.

en: Osmo has to be restarted now...
uk: Osmo необхідно перезавантажити зараз...

en: Please select address
uk: Будь ласка, оберіть адресу

en: First name
uk: Ім'я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Second name
uk: По-батькові

en: Nickname
uk: Псевдо

en: Tags
uk: Теґи

en: Name day date
uk: Іменини

en: Home address
uk: Домашня адреса

en: Home postcode
uk: Дом. Індекс

en: Home city
uk: Дом. Місто

en: Home state
uk: Дом. Регіон

en: Home country
uk: Дом. Країна

en: Organization
uk: Організація

en: Department
uk: Підрозділ

en: Work address
uk: Робоча адреса

en: Work postcode
uk: Роб. Індекс

en: Work city
uk: Роб. Місто

en: Work state
uk: Роб. Регіон

en: Work country
uk: Роб. Країна

en: Fax
uk: Факс

en: Home phone
uk: Дом. телефон

en: Home phone 2
uk: Дом. телефон 2

en: Home phone 3
uk: Дом. телефон 3

en: Home phone 4
uk: Дом. телефон 4

en: Work phone
uk: Роб. телефон

en: Work phone 2
uk: Роб. телефон 2

en: Work phone 3
uk: Роб. телефон 3

en: Work phone 4
uk: Роб. телефон 4

en: Cell phone
uk: Моб. телефон

en: Cell phone 2
uk: Моб. телефон 2

en: Cell phone 3
uk: Моб. телефон 3

en: Cell phone 4
uk: Моб. телефон 4

en: E-Mail
uk: Електронна пошта

en: E-Mail 2
uk: Електронна пошта 2

en: E-Mail 3
uk: Електронна пошта 3

en: E-Mail 4
uk: Електронна пошта 4

en: WWW
uk: Вебсайт

en: WWW 2
uk: Вебсайт 2

en: WWW 3
uk: Вебсайт 3

en: WWW 4
uk: Вебсайт 4

en: Blog
uk: Блоґ

en: Photo
uk: Фотографія

en: New contact
uk: Новий контакт

en: Remove contact
uk: Вилучити контакт

en: Show birthdays
uk: Показати дні народження

en: Show contact location on the map
uk: Показати розташування контакту на карті

en: About
uk: Про

en: Clear
uk: Очистити

en: First Name
uk: Ім'я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: All fields
uk: Всі поля

en: Contact details
uk: Підробиці контакту

en: Close contact panel
uk: Закрити панель контактів

en: The note has changed.
uk: Примітка була змінена.

en: Do you want to save it?
uk: Ви бажаете зберегти її?

en: Words
uk: Слова

en: Lines
uk: Рядки

en: Characters
uk: Символи

en: White characters
uk: Пробіли

en: Bytes
uk: Байти

en: Document
uk: Документ

en: Selection
uk: Вибір

en: Modified
uk: Змінено

en: New note
uk: Нова примітка

en: Edit note
uk: Редагувати примітку

en: Delete note
uk: Видалити примітку

en: Save note
uk: Зберегти примітку

en: Find
uk: Знайти

en: Toggle spell checker
uk: Перевірити орфографію

en: Bold
uk: Жирний

en: Italic
uk: Курсив

en: Underline
uk: Підкреслений

en: Strikethrough
uk: Закреслений

en: Highlight
uk: Підсвічений

en: Clear attributes
uk: Стерти атрибути

en: Insert current date and time
uk: Вставити поточні дату та час

en: Insert separator
uk: Вставити розділювач

en: Statistics
uk: Статистика

en: Close editor
uk: Закрити редактор

en: Note name
uk: Ім'я примітки

en: Read-only
uk: Тільки для читання

en: Line
uk: Лінія

en: Column
uk: Стовпець

en: case sensitive
uk: чутливість до регістру

en: Close find entry
uk: Закрити поле пошуку

en: Edit entry
uk: Редагувати поле

en: Remember cursor position
uk: Запамятати позицію курсора

en: Selected note will be removed.
uk: Обрана примітка буде знищена.

en: No further data recovery will be possible.
uk: Відновити дані буде неможливо.

en: Add note
uk: Додати примітку

en: Plain
uk: Без шифрування

en: Encrypted
uk: Шифрована

en: Note type
uk: Тип примітки

en: Cannot open the note.
uk: Неможливо відкрити примітку.

en: encryption support is disabled
uk: підтримку шифрування вимкнено

en: Authorization
uk: Авторизація

en: or
uk: чи

en: rounded down
uk: заокруглено до зменшення

en: time is ignored
uk: час не враховано

en: This calculator only supports dates after year 1.
uk: Цей калькулятор підтримує лише дати після 1 року.

en: Date calculator
uk: Калькулятор дат

en: Current date
uk: Поточна дата

en: Set current date
uk: Встановити поточну дату

en: Second
uk: Секунда

en: Set current time
uk: Встановити поточний час

en: Reset time
uk: Скинути час

en: First date and time
uk: Перші дата та час

en: Second date and time
uk: Другі дата та час

en: Alternative time units
uk: У інших одиницях часу

en: Result
uk: Результат

en: Duration between two dates
uk: Тривалість  між двома датами

en: Operation
uk: Дія

en: add
uk: додати

en: subtract
uk: відняти

en: Date and time to add or subtract from
uk: Початкові дата та час

en: Years
uk: Роки

en: Weeks
uk: Неділі

en: Seconds
uk: Секунди

en: Ignore weekend days
uk: Ігнорувати вихідні дні

en: Reset fields
uk: Очистити поля

en: Time to add or subtract
uk: Час для додавання чи віднімання

en: Add to or subtract from a date
uk: Додати/відняти час

en: Cannot perform selected operation.
uk: Не вдається виконати обрану операцію.

en: Task has been modified or removed.
uk: Завдання було змінено або вилучено.

en: Remind me later
uk: Нагадати пізніше

en: Done
uk: Зроблено

en: Show task
uk: Показати завдання

en: Alarm warning!
uk: Нагадування!

en: postponed
uk: відкладено

en: Day note
uk: Примітка дня

en: Events
uk: Події

en: Event
uk: Подія

en: Task
uk: Завдання

en: Birthday
uk: День народження

en: Show Osmo
uk: Показати Osmo

en: No valid calendars defined
uk: Календарі не визначено

en: iCalendar events
uk: Події iCalendar

en: Time
uk: Час

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
uk: Список буде очищений і всі записи будуть втрачені.

en: iCalendar export
uk: Експорт у iCalendar

en: Day Selector
uk: Обрати день

en: Use date period
uk: Використовувати період дат

en: No tasks with defined date found.
uk: Немає завдань зі визначеними термінами.

en: Save tasks
uk: Зберегти завдання

en: tasks exported
uk: завдання експортовано

en: was born
uk: народився

en: the last day of the year
uk: останній день року

en: Day tasks
uk: Завдання дня

en: Selected day note will be removed.
uk: Обрана примітка буде знищена.

en: Continue?
uk: Продовжити?

en: Previous year
uk: Попередній рік

en: Previous month
uk: Попередній місяць

en: Previous day
uk: Попередній день

en: Next day
uk: Наступний день

en: Next month
uk: Наступний місяць

en: Next year
uk: Наступний рік

en: Full-year calendar
uk: Показати весь рік

en: Print calendar
uk: Надрукувати календар

en: Toggle day note panel
uk: Панель приміток на сьогодні

en: Select day color
uk: Вибрати колір дня

en: Browse notes
uk: Перегляд приміток

en: Browse iCal events
uk: Перегляд подій iCal

en: Export to iCal file
uk: Експорт у файл iCal

en: Previous and next month
uk: Попередній та наступний місяці

en: Close note panel
uk: Закрити панель приміток

en: Clear text
uk: Стерти текст

en: Info
uk: Інформація

en: Select color
uk: Обрати колір

en: Name day
uk: Іменини

en: Printing properties
uk: Параметри друку

en: Month name
uk: Назва місяця

en: Day name
uk: Назва дня

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Birthdays
uk: Дні народження

en: Namedays
uk: Іменини

en: Visible events
uk: Видимі події

en: Padding
uk: Відступи

en: Event maximum length
uk: Максимальна довжина події

en: Page orientation:
uk: Орієнтація сторінки

en: Portrait
uk: Портрет

en: Landscape
uk: Ландшафт

en: Leap year
uk: Високосний рік

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Chinese year animal
uk: За китайським календарем

en: Number of days
uk: Кількість днів

en: Number of weeks
uk: Кількість тижнів

en: Number of weekend days
uk: Кількість вихідних днів

en: Year info
uk: Інформація про рік

en: Alternative view
uk: Альтернативний вигляд

en: Started
uk: Почалося

en: Finished
uk: Закінчилося

en: New task
uk: Нове завдання

en: Remove task
uk: Вилучити завдання

en: Change due date to previous date
uk: Зміна терміну на попередню дату

en: Change due date to next date
uk: Зміна терміну на наступну дату

en: Export tasks
uk: Експорт завдань

en: Print visible tasks list
uk: Друкувати видимий список завдань

en: Task details
uk: Деталі завдання

en: Close description panel
uk: Закрити панель опису

en: switch to previous tab
uk: перейти на попередню вкладку

en: switch to next tab
uk: перейти на наступну вкладку

en: switch to selected page
uk: перейти на обрану сторінку

en: show options window
uk: показати вікно параметрів

en: show about window
uk: про програму

en: switch page in options and about tab
uk: перемкнути сторінку у вікні параметрів і вікні про osmo

en: exit
uk: вихід

en: Space
uk: Пробіл

en: select current date
uk: обрати поточну дату

en: toggle personal data visibility
uk: зробити особисті дані наявними

en: Arrows
uk: Стрілки

en: change day
uk: змінити день

en: scroll the contents in the day info panel
uk: смужка прокрутки на панелі інформації дня

en: change month
uk: змінити місяць

en: change year
uk: змінити рік

en: toggle calendars for the previous and next month
uk: показати календарі попереднього та наступного місяця

en: day notes browser
uk: навігатор приміток дня

en: assign background color to day note
uk: призначити колір тла для приміток дня

en: date calculator
uk: калькулятор дати

en: show full-year calendar
uk: показати календар всього року

en: jump to date
uk: перейти до дати

en: Delete
uk: Видалити

en: remove day note
uk: знищити примітки дня

en: close editor
uk: закрити редактор

en: toggle bold
uk: жирний

en: toggle italic
uk: курсив

en: toggle underline
uk: підкреслений

en: toggle strikethrough
uk: закреслений

en: toggle highlight
uk: підсвічений

en: Arrows Up/Down
uk: Стрілки Up/Down

en: toggle alternative view
uk: альтернативний вигляд

en: year info
uk: інформація про рік

en: set current year
uk: Встановити поточний рік

en: close full-year calendar
uk: закрити календар всього року

en: add task
uk: додати завдання

en: edit task
uk: редагувати завдання

en: remove task
uk: вилучити завдання

en: toggle hidden tasks
uk: відобразити приховані завдання

en: activate search field
uk: активувати поле пошуку

en: change category filter
uk: змінити фільтр категоріі

en: close task info panel
uk: закрити панель інформації завдань

en: Insert
uk: Вставити

en: add contact
uk: додати контакт

en: edit contact
uk: редагувати контакт

en: remove contact
uk: вилучити контакт

en: change search mode
uk: змінити режим пошуку

en: close contact details panel
uk: закрити панель з деталями контакту

en: open note
uk: відкрити примітку

en: add note
uk: додати примітку

en: remove note
uk: знищити примітку

en: edit note name and category
uk: редагувати назву та категорію примітки

en: close note editor
uk: закрити редактор приміток

en: save note
uk: зберегти примітку

en: find text
uk: знайти текст

en: clear selection attributes
uk: прибрати усі атрибути

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
uk: OSMO було розроблено для зручності користувачів, тому він має багато комбінацій клавіш. Ось повний список:

en: Note editor
uk: Редактор приміток

en: Selector
uk: Переглядач

en: Editor
uk: Редактор

en: A handy personal organizer
uk: Легкий особистий органайзер

en: compiled on
uk: зібрано

en: Programming
uk: Програмування

en: Graphics
uk: Графіка

en: Contributors
uk: Вклад

en: Translators
uk: Перекладачі

en: Mailing lists
uk: Списки розсилання

en: Bug tracker
uk: Відслідковування помилок

en: Feature requests
uk: Запити на нові функції

en: Available modules
uk: Доступні модулі

en: Compiled-in features
uk: Включені функції (під час компіляції)

en: iCalendar support
uk: Підтримка iCalendar

en: Encrypted notes support
uk: Підтримка шифрованих приміток

en: Backup support
uk: Підтримка резервного копіювання

en: Printing support
uk: Підтримка друку

en: Spell checker support
uk: Підтримка словників

en: version
uk: версія

en: Key shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: License
uk: Ліцензія
