Osmo 0.2.10 - en to ja translation catalogue (616 entries)

en: Colors
ja: 色

en: Color of contact tags
ja: コンタクトタグの色

en: Color of links
ja: リンクの色

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Name font size
ja: 名前のフォントサイズ

en: Item font size
ja: アイテムのフォントサイズ

en: Photo size
ja: 写真のサイズ

en: Small
ja: 小

en: Medium
ja: 中

en: Large
ja: 大

en: Hide group column
ja: グループコラムを隠す

en: Age
ja: 年齢

en: Birthday date
ja: 誕生日

en: Zodiac sign
ja: 十二宮

en: Contacts
ja: コンタクト

en: Appearance
ja: 外観

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Groups
ja: グループ

en: Visible columns in birthday browser
ja: 誕生日ブラウザでコラムを表示

en: Algorithm
ja: アルゴリズム

en: Hashing
ja: ハッシュ法

en: Compression
ja: 圧縮

en: Ratio
ja: 比率

en: Fast
ja: 早い

en: Good
ja: 良

en: Best
ja: 最高

en: Type
ja: タイプ

en: Category
ja: カテゴリ

en: Last changes
ja: 最近の変更

en: Created
ja: 作成

en: Remember the last selected category
ja: 最後の選択カテゴリを記憶

en: Use system format for date and time
ja: 日付と時間にシステム形式を使う

en: Notes
ja: メモ

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Visible columns
ja: 目に見えるコラム

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Notes options
ja: メモオプション

en: Jump to date
ja: その日にジャンプ

en: Day
ja: 日

en: Month
ja: 月

en: Year
ja: 年

en: Select a font...
ja: フォントを選択...

en: None
ja: なし

en: All items
ja: 全てのアイテム

en: Question
ja: 質問

en: Information
ja: 情報

en: Error
ja: エラー

en: Warning
ja: 警告

en: Selected file exist! Overwrite?
ja: 選択されたファイルは存在します！上書きしますか？

en: Selected contact will be removed.
ja: 選択したコンタクトは削除されます。

en: Are you sure?
ja: よろしいですか？

en: No date
ja: 日付なし

en: Select photo
ja: 写真を選択

en: Address
ja: 住所

en: Postcode
ja: 郵便番号

en: City
ja: 市町村

en: State
ja: 都道府県

en: Country
ja: 国

en: Edit contact
ja: コンタクトを編集

en: Add contact
ja: コンタクトを追加

en: Personal
ja: パーソナル

en: Group
ja: グループ

en: Home
ja: 自宅

en: Work
ja: 勤務先

en: Phones
ja: 電話番号

en: Internet
ja: インターネット

en: Additional info
ja: 追加情報

en: no entries
ja: エントリーはありません

en: Calendar notes
ja: カレンダーメモ

en: Search
ja: 検索

en: Filter
ja: フィルタ

en: Current month
ja: 現在の月

en: Selected month
ja: 選択された月

en: Current year
ja: 現在の年

en: Selected year
ja: 選択された年

en: Selected month and year
ja: 選択された月と年

en: All notes
ja: 全てのメモ

en: Case sensitive
ja: 大文字小文字を区別する

en: Strikethrough past day notes
ja: 以前の日のメモに取消線

en: Date
ja: 日付

en: Note
ja: メモ

en: Rat
ja: 子

en: Ox
ja: 丑

en: Tiger
ja: 寅

en: Hare
ja: 卯

en: Dragon
ja: 辰

en: Snake
ja: 巳

en: Horse
ja: 午

en: Sheep
ja: 未

en: Monkey
ja: 申

en: Fowl
ja: 酉

en: Dog
ja: 戌

en: Pig
ja: 亥

en: Unknown
ja: 不明

en: Aquarius
ja: 水瓶座

en: Pisces
ja: 魚座

en: Aries
ja: 牡羊座

en: Taurus
ja: 牡牛座

en: Gemini
ja: 双子座

en: Cancer
ja: カニ座

en: Leo
ja: 獅子座

en: Virgo
ja: 乙女座

en: Libra
ja: てんびん座

en: Scorpio
ja: 蠍座

en: Sagittarius
ja: 射手座

en: Capricorn
ja: 山羊座

en: Osmo has to be restarted to take effect.
ja: 有効にするには Osmo を再起動しなければなりません...

en: Layout
ja: レイアウト

en: Vertical
ja: 縦

en: Horizontal
ja: 横

en: Tabs position
ja: タブ位置

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Disable underline in links
ja: リンクの下線を無効

en: At least one module must be visible.
ja: 少なくとも1つのモジュールが見えなくてはなりません。

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Tasks
ja: 仕事

en: Override locale settings
ja: ロケール設定を上書き

en: Date format
ja: 日付形式

en: Time format
ja: 時間形式

en: hours
ja: 時

en: Spell checker language
ja: スペルチェッカー言語

en: Enable tooltips
ja: ツールチップを有効

en: Remember last selected page
ja: 最後の選択ページを記憶

en: Save data after every modification
ja: 修正ごとにデータを保存

en: Web browser
ja: ウェブブラウザ

en: E-mail client
ja: Eメールクライアント

en: Sound player
ja: サウンドプレーヤ

en: The %s pattern will be replaced with web address
ja: 「%s」パターンはウェブアドレスに置き換えられます

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
ja: 「%s」パターンはEメールアドレスに置き換えられます

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
ja: 「%s」パターンは音声ファイル名に置き換えられます

en: Enable system tray
ja: システムトレイを有効

en: Start minimised
ja: アイコン化で開始

en: Ignore day note events
ja: 一日のメモイベントを無視する

en: General
ja: 一般

en: Hide
ja: 隠す

en: Helpers
ja: ヘルパ

en: System tray
ja: システムトレイ

en: Preferences
ja: 設定

en: Syntax
ja: 構文

en: abbreviated weekday name
ja: 省略した曜日名

en: full weekday name
ja: 完全な曜日名

en: abbreviated month name
ja: 省略した月の名前

en: full month name
ja: 完全な月の名前

en: day of the month
ja: 日

en: day of the month without leading zeros
ja: ゼロを前に置かない日

en: year without century
ja: 世紀のない年

en: year with century
ja: 世紀のある年

en: Date header format
ja: 日付ヘッダ形式

en: Set default format
ja: デフォルトの形式をセット

en: Date format syntax
ja: 日付形式構文

en: Day note marker
ja: 日のメモマーカ

en: Event marker
ja: イベントマーカ

en: Circle
ja: 円

en: Ellipse
ja: 楕円

en: Wave
ja: 波

en: Current day marker
ja: 現在日マーカ

en: Arrow
ja: 矢印

en: Free-hand circle
ja: フリーハンド円

en: Weekend days color
ja: 週末日の色

en: Cursor color
ja: カーソルの色

en: Event marker color
ja: イベントマーカの色

en: Current day marker color
ja: 現在日マーカの色

en: Birthday marker color
ja: 誕生日マーカの色

en: Date font
ja: 日付のフォント

en: Calendar font
ja: カレンダのフォント

en: Note font
ja: メモのフォント

en: Enable block cursor
ja: ブロックカーソルを有効

en: Cursor thickness
ja: カーソルの幅

en: Thin
ja: 細く

en: Thick
ja: 太く

en: Edit category
ja: カテゴリーを編集

en: Color
ja: 色

en: Name
ja: 名前

en: Select ICS file
ja: ICS ファイルを選択

en: All Files
ja: 全ファイル

en: Calendar files (*.ics)
ja: Calendar ファイル (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
ja: ICAL パラメータを修正

en: Filename
ja: ファイル名

en: Options
ja: オプション

en: Disabled
ja: 無効

en: Valid
ja: 有効

en: Description
ja: 説明

en: Full date
ja: 完全な日付

en: Mark
ja: マーク

en: Week start on Monday
ja: 週を月曜日から始める

en: Show day names
ja: 誕生日名を表示

en: No month change
ja: 月は変更しない

en: Show week numbers
ja: 週数を表示

en: Simple view in full-year calendar
ja: 年間カレンダに簡単表示

en: Enable auxilary calendars
ja: 補助カレンダを有効

en: Ascending sorting in day notes browser
ja: 一日のメモブラウザで昇順ソート

en: Enable spell checker in day notes
ja: 一日のメモのスペルチェッカーを有効にする

en: Current time
ja: 現在時刻

en: Day number
ja: 日数

en: Today distance
ja: 今日からの日数

en: Marked days
ja: マークした日

en: Week number
ja: 週数

en: Weekend days
ja: 週末日

en: Day category
ja: 日カテゴリー

en: Moon phase
ja: 月齢

en: Day notes
ja: 一日のメモ

en: Day categories
ja: 日のカテゴリ

en: iCalendar files
ja: iCalendar ファイル

en: Show in day info panel
ja: 一日の情報パネルに表示

en: Tasks list
ja: 仕事リスト

en: Summary
ja: 概要

en: Due date
ja: 期日

en: Priority
ja: 重要度

en: Error printing
ja: 印刷エラー

en: No birthdays defined
ja: 誕生日が定義されていません

en: Birthdays list
ja: 誕生日リスト

en: Days to birthday
ja: 誕生日までの日数

en: today
ja: 今日

en: Select CSV file
ja: CSVファイルを選択

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
ja: CSVファイル (カンマ区切りの値) (*.csv)

en: Please select file first.
ja: 最初にファイルを選択して下さい。

en: Import contacts
ja: コンタクトをインポート

en: Import type
ja: インポート形式

en: File
ja: ファイル

en: Input filename
ja: 入力ファイル名

en: Import
ja: インポート

en: Nothing to import.
ja: インポートするものはありません。

en: of
ja: の

en: Record
ja: 記録

en: Number fields per record
ja: 記録毎の番号フィールド

en: Use first record as header
ja: 最初の記録をヘッダとして使う

en: Field type
ja: フィールド形式

en: Value
ja: 値

en: No records found in selected file.
ja: 選択ファイルに記録は見つかりません。

en: Cannot read file.
ja: ファイルを読めません。

en: Cannot open file.
ja: ファイルを開けません。

en: Show calendar
ja: カレンダーを表示

en: Show tasks
ja: 仕事を表示

en: Show contacts
ja: コンタクトを表示

en: Show notes
ja: メモを表示

en: Show options
ja: オプションを表示

en: Quit
ja: 終了

en: Show small calendar window
ja: 小さいカレンダーウィンドウを表示

en: Check for events since last run
ja: 最後の実行からイベントをチェック

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
ja: 先のイベントをチェックする日数(初期値： 0)

en: Set absolute path for settings and data files
ja: 設定とデータファイルに絶対パスをセット

en: ERROR: Cannot create config files
ja: エラー：設定ファイルを作成できません

en: Another copy of OSMO is already running.
ja: もう1つの OSMO のコピーが既に起動しています。

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
ja: 2つ以上の OSMO のコピーを同時に使うとデータ損失の原因となります。

en: Do you really want to continue?
ja: 本当に続けますか？

en: Low
ja: 低

en: High
ja: 高

en: Done!
ja: 完了！

en: Cannot create file.
ja: ファイルを作成できません。

en: Select output file
ja: 出力ファイルを選択

en: Export contacts
ja: コンタクトをエクスポート

en: Output format
ja: 出力形式

en: Add header
ja: ヘッダを追加

en: Fields to export
ja: エクスポートするフィールド

en: All
ja: 全て

en: Invert
ja: 反転

en: Select fields
ja: フィールドを選択

en: Output filename
ja: 出力ファイル名

en: Export
ja: エクスポート

en: Color of items that are due today
ja: 今日する予定のアイテムの色

en: Color of items that are due in the next 7 days
ja: 今後7日間にする予定のアイテムの色

en: Color of items that are past due
ja: 過去の予定のアイテムの色

en: Task info font
ja: 仕事情報のフォント

en: Show in bold tasks with high priority
ja: 重要度の高い仕事を太字で表示

en: Hide completed tasks
ja: 完了した仕事を隠す

en: Delete completed tasks without confirmation
ja: 完了した仕事を確認しないで削除

en: Add new task when double clicked on tasks list
ja: 仕事リストでダブルクリックして新しい仕事を追加

en: Postpone time
ja: 延期時間

en: minutes
ja: 分

en: 0 for disable
ja: 0 はできません

en: Repeat sound alarm
ja: 音声アラームを繰り返す

en: times
ja: 時間

en: Global notification command
ja: 全体的な通知コマンド

en: Tasks options
ja: 仕事オプション

en: Reminder options
ja: お知らせオプション

en: Insert timeline
ja: 時刻ラインを挿入

en: Timeline
ja: タイムライン

en: From (hour)
ja: (時) から

en: Step (minutes)
ja: (分) 進めて

en: To (hour)
ja: (時) まで

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
ja: 反復が有効な時は少なくとも1日を選択して下さい。

en: Set time
ja: 時間セット

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Selected task will be removed.
ja: 選択した仕事は削除されます。

en: Select date and time
ja: 日付と時刻を選択

en: Enable sound notification
ja: 音声通知を有効

en: Alarm warning
ja: アラーム警告

en: Days
ja: 日

en: Hours
ja: 時

en: Minutes
ja: 分

en: Alarm command
ja: アラームコマンド

en: Date period
ja: 最終日

en: Months
ja: 月

en: Repeat
ja: 繰り返す

en: Repeat in the following days
ja: 次の日で繰り返す

en: Time period
ja: 期間

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終わり

en: Interval
ja: 間隔

en: Ignore alarm when task expired offline
ja: 仕事がオフラインで終了したらアラームを無視する

en: Recurrent task
ja: 反復する仕事

en: Enable
ja: 有効

en: Edit task
ja: 仕事を編集

en: Add task
ja: 仕事を追加

en: Basic
ja: 基本

en: Advanced
ja: 詳細設定

en: New Moon
ja: 新月

en: Waxing Crescent Moon
ja: 満ちていく三日月

en: Quarter Moon
ja: 上弦の月

en: Waxing Gibbous Moon
ja: 満ちていく凸月

en: Full Moon
ja: 満月

en: Waning Gibbous Moon
ja: 欠けていく凸月

en: Last Quarter Moon
ja: 下弦の月

en: Waning Crescent Moon
ja: 欠けていく三日月

en: Cannot create backup!
ja: バックアップを作成できません！

en: Save backup
ja: バックアップを保存

en: Password protection
ja: パスワード保護

en: Enter password
ja: パスワードを入力

en: Re-enter password
ja: パスワードを再入力

en: Please enter the password
ja: パスワードを入力して下さい

en: Passwords do not match!
ja: パスワードが一致しません！

en: Backup file saved successfully!
ja: バックアップファイルの保存に成功しました！

en: Open backup file
ja: バックアップファイルを開く

en: Osmo backup files (*.bck)
ja: Osmo バックアップファイル (*.bck)

en: This is not Osmo backup file
ja: これは Osmo バックアップファイルではありません

en: Incorrect password!
ja: 間違ったパスワードです！

en: All your data will be replaced with backup file content.
ja: 全てのデータはバックアップファイルの内容に置換されます。

en: Osmo has to be restarted now...
ja: 今すぐ Osmo を再起動しなければなりません...

en: Please select address
ja: 住所を選択して下さい。

en: First name
ja: 名 (ファーストネーム)

en: Last name
ja: 姓 (ラストネーム)

en: Second name
ja: 姓 (セカンドネーム)

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Tags
ja: タグ

en: Name day date
ja: 聖名祝日の日付

en: Home address
ja: 住所 (個人)

en: Home postcode
ja: 郵便番号 (個人)

en: Home city
ja: 市町村 (個人)

en: Home state
ja: 都道府県 (個人)

en: Home country
ja: 国 (個人)

en: Organization
ja: 組織

en: Department
ja: 部署

en: Work address
ja: 住所 (勤務先)

en: Work postcode
ja: 郵便番号 (勤務先)

en: Work city
ja: 市町村 (勤務先)

en: Work state
ja: 都道府県 (勤務先)

en: Work country
ja: 国 (勤務先)

en: Fax
ja: FAX

en: Home phone
ja: 電話番号 (個人)

en: Home phone 2
ja: 電話番号 2 (個人)

en: Home phone 3
ja: 電話番号 3 (個人)

en: Home phone 4
ja: 電話番号 4 (個人)

en: Work phone
ja: 電話番号 (勤務先)

en: Work phone 2
ja: 電話番号 2 (勤務先)

en: Work phone 3
ja: 電話番号 3 (勤務先)

en: Work phone 4
ja: 電話番号 4 (勤務先)

en: Cell phone
ja: 携帯電話

en: Cell phone 2
ja: 携帯電話 2

en: Cell phone 3
ja: 携帯電話 3

en: Cell phone 4
ja: 携帯電話 4

en: E-Mail
ja: Eメールアドレス

en: E-Mail 2
ja: Eメールアドレス 2

en: E-Mail 3
ja: Eメールアドレス 3

en: E-Mail 4
ja: Eメールアドレス 4

en: WWW
ja: ホームページ

en: WWW 2
ja: ホームページ 2

en: WWW 3
ja: ホームページ 3

en: WWW 4
ja: ホームページ 4

en: Blog
ja: ブログ

en: Photo
ja: 写真

en: New contact
ja: 新しいコンタクト

en: Remove contact
ja: コンタクトを削除

en: Show birthdays
ja: 誕生日を表示

en: Show contact location on the map
ja: 地図でコンタクト場所を表示

en: About
ja: バージョン情報

en: Clear
ja: クリア

en: First Name
ja: 名 (ファーストネーム)

en: Last Name
ja: 姓 (ラストネーム)

en: All fields
ja: 全フィールド

en: Contact details
ja: コンタクトの詳細

en: Close contact panel
ja: コンタクトパネルを閉じる

en: The note has changed.
ja: メモは変更されました。

en: Do you want to save it?
ja: 保存しますか？

en: Words
ja: 単語

en: Lines
ja: 行

en: Characters
ja: 文字

en: White characters
ja: 空白文字

en: Bytes
ja: バイト

en: Document
ja: ドキュメント

en: Selection
ja: 選択

en: Modified
ja: 修正

en: New note
ja: 新規メモ

en: Edit note
ja: メモを編集

en: Delete note
ja: メモを削除

en: Save note
ja: メモを保存

en: Find
ja: 見つける

en: Toggle spell checker
ja: スペルチェッカーを切替え

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: 斜体

en: Underline
ja: 下線

en: Strikethrough
ja: 取消線

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Clear attributes
ja: 属性をクリア

en: Insert current date and time
ja: 現在の日付と時刻を挿入

en: Insert separator
ja: セパレータを挿入

en: Statistics
ja: 統計

en: Close editor
ja: エディタを閉じる

en: Note name
ja: メモ名

en: Read-only
ja: 読み込み専用

en: Line
ja: 行

en: Column
ja: コラム

en: case sensitive
ja: 大文字小文字を区別

en: Close find entry
ja: 見つけるエントリを閉じる

en: Edit entry
ja: エントリを編集

en: Remember cursor position
ja: カーソル位置を記憶

en: Selected note will be removed.
ja: 選択したメモは削除されます。

en: No further data recovery will be possible.
ja: これ以上、データのリカバリーはできません。

en: Add note
ja: メモを追加

en: Plain
ja: 平文

en: Encrypted
ja: 暗号化

en: Note type
ja: メモ形式

en: Cannot open the note.
ja: メモを開けません。

en: encryption support is disabled
ja: 暗号化サポートは無効です

en: Authorization
ja: 承認

en: or
ja: または

en: rounded down
ja: 四捨五入

en: time is ignored
ja: 時間は無視されます

en: This calculator only supports dates after year 1.
ja: この電卓は1年目以降の日付だけをサポートします。

en: Date calculator
ja: 日付電卓

en: Current date
ja: 現在の日付

en: Set current date
ja: 現在の日付をセット

en: Second
ja: 秒

en: Set current time
ja: 現在の時刻をセット

en: Reset time
ja: 時刻をリセット

en: First date and time
ja: 最初の日付と時刻

en: Second date and time
ja: 2番目の日付と時刻

en: Alternative time units
ja: 別の時間単位

en: Result
ja: 結果

en: Duration between two dates
ja: 2つの日付の期間

en: Operation
ja: 演算

en: add
ja: 足す

en: subtract
ja: 引く

en: Date and time to add or subtract from
ja: 日付と時刻を足す、あるいは引く

en: Years
ja: 年

en: Weeks
ja: 週

en: Seconds
ja: 秒

en: Ignore weekend days
ja: 週末を無視

en: Reset fields
ja: フィールドをリセット

en: Time to add or subtract
ja: 足す、あるいは引く時間

en: Add to or subtract from a date
ja: 日付から足す、あるいは引く

en: Cannot perform selected operation.
ja: 選択した操作は実行できません。

en: Task has been modified or removed.
ja: 仕事は、変更あるいは削除されました。

en: Remind me later
ja: 後で通知する

en: Done
ja: 終了

en: Show task
ja: 仕事を表示

en: Alarm warning!
ja: アラーム警告！

en: postponed
ja: 延期

en: Day note
ja: 一日のメモ

en: Events
ja: イベント

en: Event
ja: イベント

en: Task
ja: 仕事

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Show Osmo
ja: Osmo を表示

en: No valid calendars defined
ja: 有効なカレンダーが定義されていません

en: iCalendar events
ja: iCalendar イベント

en: Time
ja: 時間

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
ja: リストはクリアされ、全てのエントリは失われます。

en: iCalendar export
ja: iCalendar のエクスポート

en: Day Selector
ja: 日付セレクタ

en: Use date period
ja: 日付ピリオドを使う

en: No tasks with defined date found.
ja: 定義データ付きタスクが見つかりませんでした。

en: Save tasks
ja: タスクを保存

en: tasks exported
ja: エクスポートしたタスク

en: was born
ja: 誕生

en: the last day of the year
ja: 大晦日

en: Day tasks
ja: 一日の仕事

en: Selected day note will be removed.
ja: 選択した一日のメモは削除されます。

en: Continue?
ja: 続けますか？

en: Previous year
ja: 前年

en: Previous month
ja: 前月

en: Previous day
ja: 前日

en: Next day
ja: 明日

en: Next month
ja: 来月

en: Next year
ja: 来年

en: Full-year calendar
ja: 年間カレンダ

en: Print calendar
ja: カレンダーを印刷

en: Toggle day note panel
ja: 一日のメモパネルを切替え

en: Select day color
ja: 日付の色を選択

en: Browse notes
ja: メモをブラウズ

en: Browse iCal events
ja: iCal イベントをブラウズ

en: Export to iCal file
ja: iCal ファイルにエクスポート

en: Previous and next month
ja: 前月と翌月

en: Close note panel
ja: メモパネルを閉じる

en: Clear text
ja: テキストをクリア

en: Info
ja: 情報

en: Select color
ja: 色を選択

en: Name day
ja: 聖名祝日

en: Printing properties
ja: 印刷プロパティ

en: Month name
ja: 月の名前

en: Day name
ja: 日の名前

en: Fonts
ja: フォント

en: Birthdays
ja: 誕生日

en: Namedays
ja: 聖名祝日

en: Visible events
ja: 表示イベント

en: Padding
ja: 間隔

en: Event maximum length
ja: イベント最大長

en: Page orientation:
ja: 印刷の向き:

en: Portrait
ja: 縦長

en: Landscape
ja: 横長

en: Leap year
ja: うるう年

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Chinese year animal
ja: 干支

en: Number of days
ja: 日数

en: Number of weeks
ja: 週数

en: Number of weekend days
ja: 週末日数

en: Year info
ja: 年情報

en: Alternative view
ja: 表示方式

en: Started
ja: 開始

en: Finished
ja: 終了

en: New task
ja: 新しい仕事

en: Remove task
ja: 仕事を削除

en: Change due date to previous date
ja: 期日を前の日付に変更

en: Change due date to next date
ja: 期日を次の日付に変更

en: Export tasks
ja: タスクをエクスポート

en: Print visible tasks list
ja: 見える仕事リストを印刷

en: Task details
ja: 仕事の詳細

en: Close description panel
ja: 説明パネルを閉じる

en: switch to previous tab
ja: 前のタブに切替え

en: switch to next tab
ja: 次のタブに切替え

en: switch to selected page
ja: 選択ページに切替え

en: show options window
ja: オプションウィンドウを表示

en: show about window
ja: バージョン情報ウィンドウを表示

en: switch page in options and about tab
ja: オプションタブとバージョン情報タブでページを切替え

en: exit
ja: 終了

en: Space
ja: スペース

en: select current date
ja: 現在の日付を選択

en: Ctrl+Space
ja: Ctrl+スペース

en: toggle personal data visibility
ja: 可視個人データを切替え

en: Arrows
ja: 矢印

en: change day
ja: 日を変更

en: Ctrl+Up/Down
ja: Ctrl+上/下キー

en: scroll the contents in the day info panel
ja: 日毎情報パネルの内容をスクロール

en: change month
ja: 月を変更

en: change year
ja: 年を変更

en: toggle calendars for the previous and next month
ja: 前月と翌月のカレンダを切替え

en: day notes browser
ja: 一日のメモブラウザ

en: assign background color to day note
ja: 一日のメモの背景色を指定

en: date calculator
ja: 日付電卓

en: show full-year calendar
ja: 年間カレンダを表示

en: jump to date
ja: 日付にジャンプ

en: Delete
ja: 削除

en: remove day note
ja: 一日のメモを削除

en: Alt+Arrows
ja: Alt+矢印

en: close editor
ja: エディタを閉じる

en: toggle bold
ja: 太字を切替え

en: toggle italic
ja: 斜体を切替え

en: toggle underline
ja: 下線を切替え

en: toggle strikethrough
ja: 取消線を切替え

en: toggle highlight
ja: ハイライトを切替え

en: Arrows Up/Down
ja: 上/下矢印キー

en: toggle alternative view
ja: 表示方式を切替え

en: year info
ja: 年情報

en: set current year
ja: 現在の年を設定

en: close full-year calendar
ja: 年間カレンダを閉じる

en: add task
ja: 仕事を追加

en: edit task
ja: 仕事を編集

en: remove task
ja: 仕事を削除

en: toggle hidden tasks
ja: 隠された仕事を切替え

en: activate search field
ja: 検索フィールドをアクティブにする

en: Left, Right
ja: 左,右

en: change category filter
ja: カテゴリフィルタを変更

en: close task info panel
ja: 仕事情報パネルを閉じる

en: Insert
ja: 挿入

en: add contact
ja: コンタクトを追加

en: edit contact
ja: コンタクトを編集

en: remove contact
ja: コンタクトを削除

en: change search mode
ja: 検索モードを変更

en: close contact details panel
ja: コンタクト詳細パネルを閉じる

en: open note
ja: メモを開く

en: add note
ja: メモを追加

en: remove note
ja: メモを削除

en: edit note name and category
ja: メモ名とカテゴリーを編集

en: close note editor
ja: メモエディタを閉じる

en: save note
ja: メモを保存

en: find text
ja: テキストを見つける

en: clear selection attributes
ja: 選択属性をクリアする

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
ja: OSMOはユーザの利便性を考慮して作られ、たくさんのキーショートカットがあります。以下は全リストです：

en: Note editor
ja: メモエディタ

en: Selector
ja: セレクタ

en: Editor
ja: エディタ

en: A handy personal organizer
ja: かんたん個人管理ツール

en: compiled on
ja: コンパイル

en: Programming
ja: プログラミング

en: Graphics
ja: グラフィック

en: Contributors
ja: 貢献者

en: Translators
ja: 翻訳者

en: Mailing lists
ja: メーリングリスト

en: Bug tracker
ja: バグトラッカ

en: Feature requests
ja: 機能要求

en: Available modules
ja: 利用可能なモジュール

en: Compiled-in features
ja: コンパイル済み機能

en: iCalendar support
ja: iCalendar サポート

en: Encrypted notes support
ja: 暗号化メモサポート

en: Backup support
ja: バックアップサポート

en: Printing support
ja: 印刷サポート

en: Spell checker support
ja: スペルチェッカーサポート

en: version
ja: バージョン

en: Key shortcuts
ja: キーショートカット

en: License
ja: ライセンス
