OTRS - en to es translation catalogue (3165 entries)

note: Template: AAABase
en: Yes
es: Sí

note: Template: AAABase
en: yes
es: sí

note: Template: AAABase
en: Off
es: Desactivado

note: Template: AAABase
en: off
es: desactivado

note: Template: AAABase
en: On
es: Activado

note: Template: AAABase
en: on
es: activado

note: Template: AAABase
en: top
es: inicio

note: Template: AAABase
en: end
es: fin

note: Template: AAABase
en: Done
es: Hecho

note: Template: AAABase
en: Cancel
es: Cancelar

note: Template: AAABase
en: Reset
es: Restablecer

note: Template: AAABase
en: more than ... ago
es: hace más de ...

note: Template: AAABase
en: in more than ...
es: en más de ...

note: Template: AAABase
en: within the last ...
es: en los últimos ...

note: Template: AAABase
en: within the next ...
es: en los próximos ...

note: Template: AAABase
en: Created within the last
es: Creado en los últimos

note: Template: AAABase
en: Created more than ... ago
es: Creado hace más de ...

note: Template: AAABase
en: Today
es: Hoy

note: Template: AAABase
en: Tomorrow
es: Mañana

note: Template: AAABase
en: Next week
es: Próxima semana

note: Template: AAABase
en: day
es: día

note: Template: AAABase
en: days
es: días

note: Template: AAABase
en: day(s)
es: día(s)

note: Template: AAABase
en: hour
es: hora

note: Template: AAABase
en: hours
es: horas

note: Template: AAABase
en: hour(s)
es: hora(s)

note: Template: AAABase
en: Hours
es: Horas

note: Template: AAABase
en: minute
es: minuto

note: Template: AAABase
en: minutes
es: minutos

note: Template: AAABase
en: minute(s)
es: minuto(s)

note: Template: AAABase
en: Minutes
es: Minutos

note: Template: AAABase
en: month
es: mes

note: Template: AAABase
en: months
es: meses

note: Template: AAABase
en: month(s)
es: mes(es)

note: Template: AAABase
en: week
es: semana

note: Template: AAABase
en: week(s)
es: semana(s)

note: Template: AAABase
en: quarter
es: cuatrimestre

note: Template: AAABase
en: quarter(s)
es: cuatrimestre(s)

note: Template: AAABase
en: half-year
es: medio año

note: Template: AAABase
en: half-year(s)
es: medio año(s)

note: Template: AAABase
en: year
es: año

note: Template: AAABase
en: years
es: años

note: Template: AAABase
en: year(s)
es: año(s)

note: Template: AAABase
en: second(s)
es: segundo(s)

note: Template: AAABase
en: seconds
es: segundos

note: Template: AAABase
en: second
es: segundo

note: Template: AAABase
en: Time unit
es: Unidad de tiempo

note: Template: AAABase
en: wrote
es: escribió

note: Template: AAABase
en: Message
es: Mensaje

note: Template: AAABase
en: Bug Report
es: Informe de errores

note: Template: AAABase
en: Attention
es: Atención

note: Template: AAABase
en: Warning
es: Advertencia

note: Template: AAABase
en: Module
es: Módulo

note: Template: AAABase
en: Modulefile
es: Archivo de módulo

note: Template: AAABase
en: Subfunction
es: Subfunción

note: Template: AAABase
en: Line
es: Línea

note: Template: AAABase
en: Setting
es: Ajuste

note: Template: AAABase
en: Settings
es: Ajustes

note: Template: AAABase
en: Example
es: Ejemplo

note: Template: AAABase
en: Examples
es: Ejemplos

note: Template: AAABase
en: valid
es: válido

note: Template: AAABase
en: Valid
es: Válido

note: Template: AAABase
en: invalid
es: no válido

note: Template: AAABase
en: Invalid
es: No válido

note: Template: AAABase
en: * invalid
es: * no válido

note: Template: AAABase
en: invalid-temporarily
es: temporalmente-no-válido

note: Template: AAABase
en:  2 minutes
es:  2 minutos

note: Template: AAABase
en:  5 minutes
es:  5 minutos

note: Template: AAABase
en:  7 minutes
es:  7 minutos

note: Template: AAABase
en: 10 minutes
es: 10 minutos

note: Template: AAABase
en: 15 minutes
es: 15 minutos

note: Template: AAABase
en: Mr.
es: Sr.

note: Template: AAABase
en: Mrs.
es: Sra.

note: Template: AAABase
en: Next
es: Siguiente

note: Template: AAABase
en: Back
es: Atrás

note: Template: AAABase
en: Next...
es: Siguiente...

note: Template: AAABase
en: ...Back
es: ...Atrás

note: Template: AAABase
en: -none-
es: -ninguno-

note: Template: AAABase
en: none
es: ninguno

note: Template: AAABase
en: none!
es: ¡ninguno!

note: Template: AAABase
en: none - answered
es: ninguno  - respondido

note: Template: AAABase
en: please do not edit!
es: ¡Por favor, no editar!

note: Template: AAABase
en: Need Action
es: Acción requerida

note: Template: AAABase
en: AddLink
es: Añadir enlace

note: Template: AAABase
en: Link
es: Enlazar

note: Template: AAABase
en: Unlink
es: Desenlazar

note: Template: AAABase
en: Linked
es: Enlazado

note: Template: AAABase
en: Link (Normal)
es: Enlazar (Normal)

note: Template: AAABase
en: Link (Parent)
es: Enlazar (Padre)

note: Template: AAABase
en: Link (Child)
es: Enlazar (Hijo)

note: Template: AAABase
en: Parent
es: Padre

note: Template: AAABase
en: Child
es: Hijo

note: Template: AAABase
en: Hit
es: Acierto

note: Template: AAABase
en: Hits
es: Aciertos

note: Template: AAABase
en: Text
es: Texto

note: Template: AAABase
en: Standard
es: Estándar

note: Template: AAABase
en: Lite
es: Ligera

note: Template: AAABase
en: User
es: Usuario

note: Template: AAABase
en: Username
es: Nombre de usuario

note: Template: AAABase
en: Language
es: Idioma

note: Template: AAABase
en: Languages
es: Idiomas

note: Template: AAABase
en: Password
es: Contraseña

note: Template: AAABase
en: Preferences
es: Preferencias

note: Template: AAABase
en: Salutation
es: Saludo

note: Template: AAABase
en: Salutations
es: Saludos

note: Template: AAABase
en: Signature
es: Firma

note: Template: AAABase
en: Signatures
es: Firmas

note: Template: AAABase
en: Customer
es: Cliente

note: Template: AAABase
en: CustomerID
es: Identificador del cliente

note: Template: AAABase
en: CustomerIDs
es: Identificadores de los clientes

note: Template: AAABase
en: customer
es: cliente

note: Template: AAABase
en: agent
es: agente

note: Template: AAABase
en: system
es: sistema

note: Template: AAABase
en: Customer Info
es: Información del cliente

note: Template: AAABase
en: Customer Information
es: Información del cliente

note: Template: AAABase
en: Customer Companies
es: Empresas de los clientes

note: Template: AAABase
en: Company
es: Empresa

note: Template: AAABase
en: go!
es: ¡ir!

note: Template: AAABase
en: go
es: ir

note: Template: AAABase
en: All
es: Todo

note: Template: AAABase
en: all
es: todo

note: Template: AAABase
en: Sorry
es: Disculpe

note: Template: AAABase
en: update!
es: ¡actualizar!

note: Template: AAABase
en: update
es: actualizar

note: Template: AAABase
en: Update
es: Actualizar

note: Template: AAABase
en: Updated!
es: ¡Actualizado!

note: Template: AAABase
en: submit!
es: ¡enviar!

note: Template: AAABase
en: submit
es: enviar

note: Template: AAABase
en: Submit
es: Enviar

note: Template: AAABase
en: change!
es: ¡modificar!

note: Template: AAABase
en: Change
es: Modificar

note: Template: AAABase
en: change
es: modificar

note: Template: AAABase
en: click here
es: pulse aquí

note: Template: AAABase
en: Comment
es: Comentario

note: Template: AAABase
en: Invalid Option!
es: ¡Opción no válida!

note: Template: AAABase
en: Invalid time!
es: ¡Hora no válida!

note: Template: AAABase
en: Invalid date!
es: ¡Fecha no válida!

note: Template: AAABase
en: Name
es: Nombre

note: Template: AAABase
en: Group
es: Grupo

note: Template: AAABase
en: Description
es: Descripción

note: Template: AAABase
en: description
es: descripción

note: Template: AAABase
en: Theme
es: Tema

note: Template: AAABase
en: Created
es: Creado

note: Template: AAABase
en: Created by
es: Creado por

note: Template: AAABase
en: Changed
es: Modificado

note: Template: AAABase
en: Changed by
es: Modificado por

note: Template: AAABase
en: Search
es: Buscar

note: Template: AAABase
en: and
es: y

note: Template: AAABase
en: between
es: entre

note: Template: AAABase
en: before/after
es: antes/después

note: Template: AAABase
en: Fulltext Search
es: Búsqueda de texto completo

note: Template: AAABase
en: Data
es: Datos

note: Template: AAABase
en: Options
es: Opciones

note: Template: AAABase
en: Title
es: Título

note: Template: AAABase
en: Item
es: Elemento

note: Template: AAABase
en: Delete
es: Borrar

note: Template: AAABase
en: Edit
es: Editar

note: Template: AAABase
en: View
es: Ver

note: Template: AAABase
en: Number
es: Número

note: Template: AAABase
en: System
es: Sistema

note: Template: AAABase
en: Contact
es: Contacto

note: Template: AAABase
en: Contacts
es: Contactos

note: Template: AAABase
en: Export
es: Exportar

note: Template: AAABase
en: Up
es: Arriba

note: Template: AAABase
en: Down
es: Abajo

note: Template: AAABase
en: Add
es: Añadir

note: Template: AAABase
en: Added!
es: ¡Añadido!

note: Template: AAABase
en: Category
es: Categoría

note: Template: AAABase
en: Viewer
es: Visor

note: Template: AAABase
en: Expand
es: Expandir

note: Template: AAABase
en: Small
es: Pequeño

note: Template: AAABase
en: Medium
es: Mediano

note: Template: AAABase
en: Large
es: Grande

note: Template: AAABase
en: Date picker
es: Selector de fecha

note: Template: AAABase
en: Show Tree Selection
es: Mostrar selección en árbol

note: Template: AAABase
en: The field content is too long!
es: El contenido del campo es demasiado largo

note: Template: AAABase
en: Maximum size is %s characters.
es: La cantidad máxima de caracteres es %s

note: Template: AAABase
en: This field is required or
es: Este campo es obligatorio o

note: Template: AAABase
en: New message
es: Mensaje nuevo

note: Template: AAABase
en: New message!
es: ¡Mensaje nuevo!

note: Template: AAABase
en: Please answer this ticket(s) to get back to the normal queue view!
es: Por favor, responda a este ticket para regresar a la vista normal de la cola.

note: Template: AAABase
en: You have %s new message(s)!
es: ¡Tiene %s nuevo(s) mensaje(s)!

note: Template: AAABase
en: You have %s reminder ticket(s)!
es: ¡Tiene %s recordatorio(s) de ticket(s)!

note: Template: AAABase
en: The recommended charset for your language is %s!
es: ¡El juego de caracteres recomendado para su idioma es %s!

note: Template: AAABase
en: Change your password.
es: Cambie su contraseña

note: Template: AAABase
en: Please activate %s first!
es: Por favor, active %s antes.

note: Template: AAABase
en: No suggestions
es: Sin sugerencias

note: Template: AAABase
en: Word
es: Palabra

note: Template: AAABase
en: Ignore
es: Ignorar

note: Template: AAABase
en: replace with
es: reemplazar con

note: Template: AAABase
en: There is no account with that login name.
es: No existe ninguna cuenta con ese nombre de usuario.

note: Template: AAABase
en: Login failed! Your user name or password was entered incorrectly.
es: Inicio de sesión fallido. El nombre de usuario o contraseña son incorrectas.

note: Template: AAABase
en: There is no acount with that user name.
es: No hay ninguna cuenta con ese nombre de usuario

note: Template: AAABase
en: Please contact your administrator
es: Por favor, contacte con su administrador

note: Template: AAABase
en: Authentication succeeded, but no customer record is found in the customer backend. Please contact your administrator.
es: Autenticación exitosa, pero no se encontró ningún registro del cliente en el backend cliente. Por favor, contactar con su administrador

note: Template: AAABase
en: This e-mail address already exists. Please log in or reset your password.
es: La cuenta de correo ya existe. Por favor inicie sesión o restablezca su contraseña'

note: Template: AAABase
en: Logout
es: Cerrar la sesión

note: Template: AAABase
en: Logout successful. Thank you for using %s!
es: Sesión cerrada con éxito. ¡Gracias por utilizar %s!

note: Template: AAABase
en: Feature not active!
es: ¡Característica no activa!

note: Template: AAABase
en: Agent updated!
es: ¡Agente actualizado!

note: Template: AAABase
en: Database Selection
es: Selección de la base de datos

note: Template: AAABase
en: Create Database
es: Crear la base de datos

note: Template: AAABase
en: System Settings
es: Ajustes del sistema

note: Template: AAABase
en: Mail Configuration
es: Configuración del correo

note: Template: AAABase
en: Finished
es: Finalizado

note: Template: AAABase
en: Install OTRS
es: Instalar OTRS

note: Template: AAABase
en: Intro
es: Introducción

note: Template: AAABase
en: License
es: Licencia

note: Template: AAABase
en: Database
es: Base de datos

note: Template: AAABase
en: Configure Mail
es: Configurar el correo

note: Template: AAABase
en: Database deleted.
es: Base de datos borrada.

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the administrative database user.
es: Introduzca la contraseña del usuario administrador de la base de datos.

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the database user.
es: Introduzca la contraseña del usuario de la base de datos.

note: Template: AAABase
en: If you have set a root password for your database, it must be entered here. If not, leave this field empty.
es: Si ha establecido una contraseña para root en su base de datos, debe introducirla aquí. Si no, deje este campo en blanco.

note: Template: AAABase
en: Database already contains data - it should be empty!
es: La base de datos ya contiene datos. Debería estar vacía.

note: Template: AAABase
en: Login is needed!
es: ¡Se requiere inicio de sesión!

note: Template: AAABase
en: It is currently not possible to login due to a scheduled system maintenance.
es: No es posible iniciar sesión debido a un mantenimiento del sistema programado

note: Template: AAABase
en: Password is needed!
es: ¡Se requiere una contraseña!

note: Template: AAABase
en: Take this Customer
es: Utilizar este cliente

note: Template: AAABase
en: Take this User
es: Utilizar este usuario

note: Template: AAABase
en: possible
es: posible

note: Template: AAABase
en: reject
es: rechazar

note: Template: AAABase
en: reverse
es: revertir

note: Template: AAABase
en: Facility
es: Instalación

note: Template: AAABase
en: Time Zone
es: Zona horaria

note: Template: AAABase
en: Pending till
es: Pendiente hasta

note: Template: AAABase
en: Don't use the Superuser account to work with OTRS! Create new Agents and work with these accounts instead.
es: No use la cuenta de superusuario para trabajar con OTRS. Cree nuevos agentes y trabaje con esas cuentas.

note: Template: AAABase
en: Dispatching by email To: field.
es: Despachar por el campo Para: del correo electrónico

note: Template: AAABase
en: Dispatching by selected Queue.
es: Despachar por la cola seleccionada

note: Template: AAABase
en: No entry found!
es: ¡No se encontró ninguna entrada!

note: Template: AAABase
en: Session invalid. Please log in again.
es: Sesión no válida. Por favor, inicie sesión de nuevo.

note: Template: AAABase
en: Session has timed out. Please log in again.
es: La sesión ha caducado. Por favor, inicie sesión de nuevo.

note: Template: AAABase
en: Session limit reached! Please try again later.
es: Se ha alcanzado el límite de sesiones. Por favor, inténtelo de nuevo más tarde.

note: Template: AAABase
en: No Permission!
es: ¡No tiene permiso!

note: Template: AAABase
en: (Click here to add)
es: (Pulse aquí para añadir)

note: Template: AAABase
en: Preview
es: Vista previa

note: Template: AAABase
en: Package not correctly deployed! Please reinstall the package.
es: El paquete no fue desplegado correctamente. Por favor, reinstale el paquete.

note: Template: AAABase
en: %s is not writable!
es: ¡%s no es modificable!

note: Template: AAABase
en: Cannot create %s!
es: ¡No se puede crear %s!

note: Template: AAABase
en: Check to activate this date
es: Marque para activar esta fecha

note: Template: AAABase
en: You have Out of Office enabled, would you like to disable it?
es: Tiene habilitado «Fuera de la oficina», ¿desea inhabilitarlo?

note: Template: AAABase
en: News about OTRS releases!
es: Noticias acerca de lanzamientos de OTRS!

note: Template: AAABase
en: Go to dashboard!
es: ¡Ir al panel principal!

note: Template: AAABase
en: Customer %s added
es: Añadido el cliente %s

note: Template: AAABase
en: Role added!
es: ¡Rol añadido!

note: Template: AAABase
en: Role updated!
es: ¡Rol actualizado!

note: Template: AAABase
en: Attachment added!
es: ¡Añadido fichero adjunto!

note: Template: AAABase
en: Attachment updated!
es: ¡Actualizado fichero adjunto!

note: Template: AAABase
en: Response added!
es: ¡Respuesta añadida!

note: Template: AAABase
en: Response updated!
es: ¡Respuesta actualizada!

note: Template: AAABase
en: Group updated!
es: ¡Grupo actualizado!

note: Template: AAABase
en: Queue added!
es: ¡Cola añadida!

note: Template: AAABase
en: Queue updated!
es: ¡Cola actualizada!

note: Template: AAABase
en: State added!
es: ¡Estado añadido!

note: Template: AAABase
en: State updated!
es: ¡Estado actualizado!

note: Template: AAABase
en: Type added!
es: ¡Tipo añadido!

note: Template: AAABase
en: Type updated!
es: ¡Tipo actualizado!

note: Template: AAABase
en: Customer updated!
es: ¡Cliente actualizado!

note: Template: AAABase
en: Customer company added!
es: ¡Empresa del cliente añadido!

note: Template: AAABase
en: Customer company updated!
es: ¡Empresa del cliente actualizado!

note: Template: AAABase
en: Note: Company is invalid!
es: Nota: La empresa no es válida.

note: Template: AAABase
en: Mail account added!
es: ¡Cuenta de correo añadida!

note: Template: AAABase
en: Mail account updated!
es: ¡Cuenta de correo actualizada!

note: Template: AAABase
en: System e-mail address added!
es: ¡Cuenta de correo del sistemas añadido!

note: Template: AAABase
en: System e-mail address updated!
es: ¡Cuenta de correo del sistema actualizada!

note: Template: AAABase
en: Contract
es: Contrato

note: Template: AAABase
en: Online Customer: %s
es: Cliente conectado: %s

note: Template: AAABase
en: Online Agent: %s
es: Agente conectado: %s

note: Template: AAABase
en: Calendar
es: Calendario

note: Template: AAABase
en: File
es: Archivo

note: Template: AAABase
en: Filename
es: Nombre del archivo

note: Template: AAABase
en: Type
es: Tipo

note: Template: AAABase
en: Size
es: Tamaño

note: Template: AAABase
en: Upload
es: Cargar

note: Template: AAABase
en: Directory
es: Directorio

note: Template: AAABase
en: Signed
es: Firmado

note: Template: AAABase
en: Sign
es: Firma

note: Template: AAABase
en: Crypted
es: Cifrado

note: Template: AAABase
en: Crypt
es: Cifrar

note: Template: AAABase
en: PGP Key
es: Clave PGP

note: Template: AAABase
en: PGP Keys
es: Claves PGP

note: Template: AAABase
en: S/MIME Certificate
es: Certificado S/MIME

note: Template: AAABase
en: S/MIME Certificates
es: Certificados S/MIME

note: Template: AAABase
en: Office
es: Oficina

note: Template: AAABase
en: Phone
es: Teléfono

note: Template: AAABase
en: Mobile
es: Móvil

note: Template: AAABase
en: Zip
es: Código Postal

note: Template: AAABase
en: City
es: Ciudad

note: Template: AAABase
en: Street
es: Calle

note: Template: AAABase
en: Country
es: País

note: Template: AAABase
en: Location
es: Localidad

note: Template: AAABase
en: installed
es: instalado

note: Template: AAABase
en: uninstalled
es: desinstalado

note: Template: AAABase
en: Security Note: You should activate %s because application is already running!
es: Nota de seguridad: ¡Ud. debe activar %s porque la aplicación ya está ejecutándose!

note: Template: AAABase
en: Unable to parse repository index document.
es: No es posible analizar el documento índice del repositorio.

note: Template: AAABase
en: No packages for your framework version found in this repository, it only contains packages for other framework versions.
es: En este repositorio no se encontraros paquetes para su versión del marco de trabajo, sólo contiene paquetes para otras versiones del marco de trabajo.

note: Template: AAABase
en: No packages, or no new packages, found in selected repository.
es: No se encontraron paquetes (o paquetes nuevos) en el repositorio seleccionado.

note: Template: AAABase
en: Edit the system configuration settings.
es: Editar los ajustes de configuración del sistema.

note: Template: AAABase
en: ACL information from database is not in sync with the system configuration, please deploy all ACLs.
es: La información sobre ACL de la base de datos no está sincronizada con la configuración del sistema. Por favor, despliegue todas las ACL.

note: Template: AAABase
en: printed at
es: impreso en

note: Template: AAABase
en: Loading...
es: Cargando...

note: Template: AAABase
en: Dear Mr. %s,
es: Estimado Sr. %s.

note: Template: AAABase
en: Dear Mrs. %s,
es: Estimada Sra. %s.

note: Template: AAABase
en: Dear %s,
es: Estimado %s.

note: Template: AAABase
en: Hello %s,
es: Hola %s.

note: Template: AAABase
en: This email address is not allowed to register. Please contact support staff.
es: Esta cuenta no está permitida para registrarse. Por favor, póngase en contacto con el personal de apoyo.

note: Template: AAABase
en: New account created. Sent login information to %s. Please check your email.
es: Creada la nueva cuenta. Enviada la información de inicio de sesión a %s. Por favor, revise su correo electrónico.

note: Template: AAABase
en: Please press Back and try again.
es: Por favor, presione Atrás e inténtelo de nuevo.

note: Template: AAABase
en: Sent password reset instructions. Please check your email.
es: Enviadas instrucción de restablecimiento de contraseña. Por favor, revise su correo electrónico

note: Template: AAABase
en: Sent new password to %s. Please check your email.
es: Enviada nueva contraseña a %s. Por favor, revise su correo electrónico.

note: Template: AAABase
en: Upcoming Events
es: Próximos eventos

note: Template: AAABase
en: Event
es: Evento

note: Template: AAABase
en: Events
es: Eventos

note: Template: AAABase
en: Invalid Token!
es: ¡Ficha no válida!

note: Template: AAABase
en: more
es: más

note: Template: AAABase
en: Collapse
es: Contraer

note: Template: AAABase
en: Shown
es: Mostrados

note: Template: AAABase
en: Shown customer users
es: Usuarios cliente mostrados

note: Template: AAABase
en: News
es: Noticias

note: Template: AAABase
en: Product News
es: Noticias de productos

note: Template: AAABase
en: OTRS News
es: Noticias de OTRS

note: Template: AAABase
en: 7 Day Stats
es: Estadísticas semanales

note: Template: AAABase
en: Process Management information from database is not in sync with the system configuration, please synchronize all processes.
es: La información de la gestión de procesos de la base de datos no está sincronizada con la configuración del sistema. Por favor, sincronice todos los procesos.

note: Template: AAABase
en: Package not verified by the OTRS Group! It is recommended not to use this package.
es: Paquete no verificado por el grupo OTRS. Se recomienda que no use este paquete.

note: Template: AAABase
en: <br>If you continue to install this package, the following issues may occur!<br><br>&nbsp;-Security problems<br>&nbsp;-Stability problems<br>&nbsp;-Performance problems<br><br>Please note that issues that are caused by working with this package are not covered by OTRS service contracts!<br><br>
es: <br>Si continúa e instala este paquete, se podrían producir los siguientes problemas<br><br>&nbsp;-Problemas de seguridad<br>&nbsp;-Problemas de estabilidad<br>&nbsp;-Problemas de rendimiento<br><br>Tenga en cuenta que los problemas causados por usar este paquete no están cubiertos por los contratos de servicio de OTRS.<br><br>

note: Template: AAABase
en: Mark
es: Marcar

note: Template: AAABase
en: Unmark
es: Desmarcar

note: Template: AAABase
en: Bold
es: Negrita

note: Template: AAABase
en: Italic
es: Itálica

note: Template: AAABase
en: Underline
es: Subrayado

note: Template: AAABase
en: Font Color
es: Color de letra

note: Template: AAABase
en: Background Color
es: Color de fondo

note: Template: AAABase
en: Remove Formatting
es: Eliminar el formato

note: Template: AAABase
en: Show/Hide Hidden Elements
es: Mostrar/Ocultar elementos ocultos

note: Template: AAABase
en: Align Left
es: Alinear a la izquierda

note: Template: AAABase
en: Align Center
es: Alinear al centro

note: Template: AAABase
en: Align Right
es: Alinear a la derecha

note: Template: AAABase
en: Justify
es: Justificado

note: Template: AAABase
en: Header
es: Encabezado

note: Template: AAABase
en: Indent
es: Sangrar

note: Template: AAABase
en: Outdent
es: Reducir sangría

note: Template: AAABase
en: Create an Unordered List
es: Crear una lista sin orden

note: Template: AAABase
en: Create an Ordered List
es: Crear una lista ordenada

note: Template: AAABase
en: HTML Link
es: Enlace HTML

note: Template: AAABase
en: Insert Image
es: Insertar una imagen

note: Template: AAABase
en: SHIFT
es: Mayúsculas

note: Template: AAABase
en: Undo
es: Deshacer

note: Template: AAABase
en: Redo
es: Rehacer

note: Template: AAABase
en: OTRS Daemon is not running.
es: Daemon OTRS no se está ejecutando.

note: Template: AAABase
en: Can't contact registration server. Please try again later.
es: No es posible contactar con el servidor de registro. Por favor, inténtelo de nuevo más tarde.

note: Template: AAABase
en: No content received from registration server. Please try again later.
es: No se ha recibido ningún contenido del servidor de registro. Por favor, inténtelo de nuevo más tarde.

note: Template: AAABase
en: Problems processing server result. Please try again later.
es: Problemas al procesar el resultado del servidor. Por favor, inténtelo de nuevo más tarde.

note: Template: AAABase
en: Username and password do not match. Please try again.
es: El usuario y la contraseña no coinciden. Por favor, inténtelo de nuevo.

note: Template: AAABase
en: The selected process is invalid!
es: ¡El proceso seleccionado no es válido!

note: Template: AAABase
en: Upgrade to %s now!
es: Actualizar a %s ahora!

note: Template: AAABase
en: %s Go to the upgrade center %s
es: %s Vaya al centro de actualizaciones %s

note: Template: AAABase
en: The license for your %s is about to expire. Please make contact with %s to renew your contract!
es: La licencia de su %s esta por expirar. Por favor contactese con %s para renovar su contrato!

note: Template: AAABase
en: An update for your %s is available, but there is a conflict with your framework version! Please update your framework first!
es: Una actualización de su %s esta disponible, pero existe un conflicto con la versión del framework! Por favor actualice su framework primero!

note: Template: AAABase
en: Your system was successfully upgraded to %s.
es: Su sistema su actualizado satisfactoriamente a %s

note: Template: AAABase
en: There was a problem during the upgrade to %s.
es: Hubo un problema durante la actualización a %s

note: Template: AAABase
en: %s was correctly reinstalled.
es: %s fue correctamente instalado

note: Template: AAABase
en: There was a problem reinstalling %s.
es: Hubo un problema reinstalando %s

note: Template: AAABase
en: Your %s was successfully updated.
es: Su %s fue actualizado satisfactoriamente

note: Template: AAABase
en: There was a problem during the upgrade of %s.
es: Hubo un problema durante la actualización de %s

note: Template: AAABase
en: %s was correctly uninstalled.
es: %s fue correctamente desinstalado

note: Template: AAABase
en: There was a problem uninstalling %s.
es: Hubo un problema desinstalando %s

note: Template: AAABase
en: Enable cloud services to unleash all OTRS features!
es: ¡Habilitar los servicios en la nube para liberar todas las características de OTRS!

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Day
es: Año nuevo

note: Template: AAACalendar
en: International Workers' Day
es: Día del trabajo

note: Template: AAACalendar
en: Christmas Eve
es: Nochebuena

note: Template: AAACalendar
en: First Christmas Day
es: Navidad

note: Template: AAACalendar
en: Second Christmas Day
es: Segundo día de navidad

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Eve
es: Nochevieja

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as requester
es: OTRS como solicitante

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as provider
es: OTRS como proveedor

note: Template: AAAGenericInterface
en: Webservice "%s" created!
es: ¡Servicio web «%s» creado!

note: Template: AAAGenericInterface
en: Webservice "%s" updated!
es: ¡Servicio web «%s» actualizado!

note: Template: AAAMonth
en: Jan
es: Ene

note: Template: AAAMonth
en: Apr
es: Abr

note: Template: AAAMonth
en: Aug
es: Ago

note: Template: AAAMonth
en: Dec
es: Dic

note: Template: AAAMonth
en: January
es: Enero

note: Template: AAAMonth
en: February
es: Febrero

note: Template: AAAMonth
en: March
es: Marzo

note: Template: AAAMonth
en: April
es: Abril

note: Template: AAAMonth
en: May_long
es: Mayo

note: Template: AAAMonth
en: June
es: Junio

note: Template: AAAMonth
en: July
es: Julio

note: Template: AAAMonth
en: August
es: Agosto

note: Template: AAAMonth
en: September
es: Septiembre

note: Template: AAAMonth
en: October
es: Octubre

note: Template: AAAMonth
en: November
es: Noviembre

note: Template: AAAMonth
en: December
es: Diciembre

note: Template: AAAPreferences
en: Preferences updated successfully!
es: ¡Las preferencias se actualizaron satisfactoriamente!

note: Template: AAAPreferences
en: User Profile
es: Perfil del usuario

note: Template: AAAPreferences
en: Email Settings
es: Ajustes del correo electrónico

note: Template: AAAPreferences
en: Other Settings
es: Otros ajustes

note: Template: AAAPreferences
en: Notification Settings
es: Preferencias de Notificaciones

note: Template: AAAPreferences
en: Change Password
es: Cambiar la contraseña

note: Template: AAAPreferences
en: Current password
es: Contraseña actual

note: Template: AAAPreferences
en: New password
es: Nueva contraseña

note: Template: AAAPreferences
en: Verify password
es: Verificar la contraseña

note: Template: AAAPreferences
en: Spelling Dictionary
es: Diccionario ortográfico

note: Template: AAAPreferences
en: Default spelling dictionary
es: Diccionario ortográfico predeterminado

note: Template: AAAPreferences
en: Max. shown Tickets a page in Overview.
es: Cantidad máxima de tickets a mostrar en la vista general

note: Template: AAAPreferences
en: The current password is not correct. Please try again!
es: La contraseña actual no es correcta. ¡Inténtelo de nuevo!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, your new passwords do not match. Please try again!
es: No es posible actualizar la contraseña, su nueva contraseña no coinciden. ¡Inténtelo de nuevo!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it contains invalid characters!
es: No es posible actualizar la contraseña, contiene caracteres no válidos.

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must be at least %s characters long!
es: No es posible actualizar la contraseña, debe tener al menor %s caracteres.

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 lowercase and 2 uppercase characters!
es: No es posible actualizar la contraseña, debe contener al menos 2 minúsculas y 2 mayúsculas.

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 1 digit!
es: No es posible actualizar la contraseña, debe contener al menos un dígito.

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 characters!
es: No es posible actualizar la contraseña, debe contener al menos 2 caracteres.

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, this password has already been used. Please choose a new one!
es: No es posible actualizar la contraseña, esta contraseña ya ha sido usada. Elija una nueva.

note: Template: AAAPreferences
en: Select the separator character used in CSV files (stats and searches). If you don't select a separator here, the default separator for your language will be used.
es: Seleccione el carácter separador a usar en los archivos CSV (estadísticas y búsquedas). Si no selecciona ningún separador aquí, se usará el separador predeterminado para su idioma.

note: Template: AAAPreferences
en: CSV Separator
es: Separador CSV

note: Template: AAATicket
en: Status View
es: Vista de Estados

note: Template: AAATicket
en: Service View
es: Vista de Servicios

note: Template: AAATicket
en: Bulk
es: Bloque

note: Template: AAATicket
en: Lock
es: Bloquear

note: Template: AAATicket
en: Unlock
es: Desbloquear

note: Template: AAATicket
en: History
es: Historial

note: Template: AAATicket
en: Zoom
es: Ampliación

note: Template: AAATicket
en: Age
es: Antigüedad

note: Template: AAATicket
en: Bounce
es: Rebotar

note: Template: AAATicket
en: Forward
es: Reenviar

note: Template: AAATicket
en: From
es: De

note: Template: AAATicket
en: To
es: Para

note: Template: AAATicket
en: Cc
es: Copia

note: Template: AAATicket
en: Bcc
es: Copia oculta

note: Template: AAATicket
en: Subject
es: Asunto

note: Template: AAATicket
en: Move
es: Mover

note: Template: AAATicket
en: Queue
es: Cola

note: Template: AAATicket
en: Queues
es: Colas

note: Template: AAATicket
en: Priority
es: Prioridad

note: Template: AAATicket
en: Priorities
es: Prioridades

note: Template: AAATicket
en: Priority Update
es: Actualización de la prioridad

note: Template: AAATicket
en: Priority added!
es: ¡Prioridad añadida!

note: Template: AAATicket
en: Priority updated!
es: ¡Prioridad actualizada!

note: Template: AAATicket
en: Signature added!
es: ¡Firma añadida!

note: Template: AAATicket
en: Signature updated!
es: ¡Firma actualizada!

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreement
es: Acuerdo de Nivel de Servicio

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreements
es: Acuerdos de Niveles de Servicios

note: Template: AAATicket
en: Service
es: Servicio

note: Template: AAATicket
en: Services
es: Servicios

note: Template: AAATicket
en: State
es: Estado

note: Template: AAATicket
en: States
es: Estados

note: Template: AAATicket
en: Status
es: Estado

note: Template: AAATicket
en: Statuses
es: Estados

note: Template: AAATicket
en: Ticket Type
es: Tipo de Ticket

note: Template: AAATicket
en: Ticket Types
es: Tipos de Tickets

note: Template: AAATicket
en: Compose
es: Redactar

note: Template: AAATicket
en: Pending
es: Pendiente

note: Template: AAATicket
en: Owner
es: Propietario

note: Template: AAATicket
en: Owner Update
es: Actualización del Propietario

note: Template: AAATicket
en: Responsible
es: Responsable

note: Template: AAATicket
en: Responsible Update
es: Actualización del responsable

note: Template: AAATicket
en: Sender
es: Remitente

note: Template: AAATicket
en: Article
es: Artículo

note: Template: AAATicket
en: Createtime
es: Fecha de Creación

note: Template: AAATicket
en: plain
es: plano

note: Template: AAATicket
en: Email
es: Correo

note: Template: AAATicket
en: email
es: correo

note: Template: AAATicket
en: Close
es: Cerrar

note: Template: AAATicket
en: Action
es: Acción

note: Template: AAATicket
en: Attachment
es: Adjunto

note: Template: AAATicket
en: Attachments
es: Adjuntos

note: Template: AAATicket
en: This message was written in a character set other than your own.
es: Este mensaje fue escrito usando un juego de caracteres distinto al suyo

note: Template: AAATicket
en: If it is not displayed correctly,
es: Si no se muestra correctamente,

note: Template: AAATicket
en: This is a
es: Este es un

note: Template: AAATicket
en: to open it in a new window.
es: para abrirlo en una nueva ventana.

note: Template: AAATicket
en: This is a HTML email. Click here to show it.
es: Éste es un correo HTML. Pulse aquí para mostrarlo.

note: Template: AAATicket
en: Free Fields
es: Campos libres

note: Template: AAATicket
en: Merge
es: Fusionar

note: Template: AAATicket
en: merged
es: fusionado

note: Template: AAATicket
en: closed successful
es: cerrado con éxito

note: Template: AAATicket
en: closed unsuccessful
es: cerrado sin éxito

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Total
es: Total de tickets bloqueados

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Reminder Reached
es: Alcanzado el recordatorio de tickets bloqueados

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets New
es: Nuevos tickets bloqueados

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Total
es: Total de Tickets del Responsable

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets New
es: Nuevo Ticket del Responsable

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Reminder Reached
es: Recordatorio de Tickets del Responsable Alcanzado

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Total
es: Total de Tickets Vistas

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets New
es: Nuevo Tickets Visto

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Reminder Reached
es: Recordatorio de Tickets Vistos Alcanzados

note: Template: AAATicket
en: All tickets
es: Todos los tickets

note: Template: AAATicket
en: Available tickets
es: Tickets disponibles

note: Template: AAATicket
en: Escalation
es: Escalada

note: Template: AAATicket
en: last-search
es: última-búsqueda

note: Template: AAATicket
en: QueueView
es: Vista de Colas

note: Template: AAATicket
en: Ticket Escalation View
es: Vista de Escaladas de Ticket

note: Template: AAATicket
en: Message from
es: Mensaje de

note: Template: AAATicket
en: End message
es: Fin del mensaje

note: Template: AAATicket
en: Forwarded message from
es: Mensaje reenviado de

note: Template: AAATicket
en: End forwarded message
es: Fin del mensaje reenviado

note: Template: AAATicket
en: Bounce Article to a different mail address
es: Rebote Artículo a una dirección de correo diferente

note: Template: AAATicket
en: Reply to note
es: Responder la nota

note: Template: AAATicket
en: new
es: nuevo

note: Template: AAATicket
en: open
es: abierto

note: Template: AAATicket
en: Open
es: Abierto

note: Template: AAATicket
en: Open tickets
es: Tickets Abiertos

note: Template: AAATicket
en: closed
es: cerrado

note: Template: AAATicket
en: Closed
es: Cerrado

note: Template: AAATicket
en: Closed tickets
es: Tickets cerrados

note: Template: AAATicket
en: removed
es: eliminado

note: Template: AAATicket
en: pending reminder
es: pendiente de recordatorio

note: Template: AAATicket
en: pending auto
es: pendiente automático

note: Template: AAATicket
en: pending auto close+
es: pendiente de cierre automático+

note: Template: AAATicket
en: pending auto close-
es: pendiente de cierre automático-

note: Template: AAATicket
en: email-external
es: correo-externo

note: Template: AAATicket
en: email-internal
es: correo-interno

note: Template: AAATicket
en: note-external
es: nota-externa

note: Template: AAATicket
en: note-internal
es: nota-interna

note: Template: AAATicket
en: note-report
es: nota-informe

note: Template: AAATicket
en: phone
es: teléfono

note: Template: AAATicket
en: webrequest
es: solicitud vía web

note: Template: AAATicket
en: lock
es: bloqueado

note: Template: AAATicket
en: unlock
es: desbloqueado

note: Template: AAATicket
en: very low
es: muy baja

note: Template: AAATicket
en: low
es: baja

note: Template: AAATicket
en: high
es: alta

note: Template: AAATicket
en: very high
es: muy alta

note: Template: AAATicket
en: 1 very low
es: 1 muy baja

note: Template: AAATicket
en: 2 low
es: 2 baja

note: Template: AAATicket
en: 4 high
es: 4 alta

note: Template: AAATicket
en: 5 very high
es: 5 muy alta

note: Template: AAATicket
en: auto follow up
es: seguimiento automático

note: Template: AAATicket
en: auto reject
es: rechazo automático

note: Template: AAATicket
en: auto remove
es: eliminación automática

note: Template: AAATicket
en: auto reply
es: respuesta automática

note: Template: AAATicket
en: auto reply/new ticket
es: respuesta automática/nuevo ticket

note: Template: AAATicket
en: Create
es: Crear

note: Template: AAATicket
en: Answer
es: Responder

note: Template: AAATicket
en: Phone call
es: Llamada telefónica

note: Template: AAATicket
en: Ticket "%s" created!
es: ¡Ticket "%s" creado!

note: Template: AAATicket
en: Ticket Number
es: Número de Ticket

note: Template: AAATicket
en: Ticket Object
es: Ticket Objeto

note: Template: AAATicket
en: No such Ticket Number "%s"! Can't link it!
es: ¡No existe el número de ticket "%s"! ¡No se puede enlazar a él!

note: Template: AAATicket
en: You don't have write access to this ticket.
es: No tiene permisos de escritura sobre este ticket

note: Template: AAATicket
en: Sorry, you need to be the ticket owner to perform this action.
es: Disculpe, necesita ser el propietario del ticket para realizar esta acción.

note: Template: AAATicket
en: Please change the owner first.
es: Por favor, cambie antes el propietario.

note: Template: AAATicket
en: Ticket selected.
es: Ticket seleccionado

note: Template: AAATicket
en: Ticket is locked by another agent.
es: El ticket está bloqueado por otro agente

note: Template: AAATicket
en: Ticket locked.
es: Ticket bloqueado

note: Template: AAATicket
en: Don't show closed Tickets
es: No mostrar los tickets cerrados

note: Template: AAATicket
en: Show closed Tickets
es: Mostrar los tickets cerrados

note: Template: AAATicket
en: New Article
es: Nuevo artículo

note: Template: AAATicket
en: Unread article(s) available
es: Artículo(s) sin leer disponible(s)

note: Template: AAATicket
en: Remove from list of watched tickets
es: Eliminar de la lista de tickets vistos

note: Template: AAATicket
en: Add to list of watched tickets
es: Añadir a la lista de tickets vistos

note: Template: AAATicket
en: Email-Ticket
es: Ticket por correo

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket
es: Crea nuevo ticket por correo

note: Template: AAATicket
en: Phone-Ticket
es: Ticket telefónico

note: Template: AAATicket
en: Search Tickets
es: Buscar tickets

note: Template: AAATicket
en: Customer Realname
es: Nombre Real del Cliente

note: Template: AAATicket
en: Customer History
es: Historial del Cliente

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer Users
es: Editar Usuario Cliente

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer
es: Editar Cliente

note: Template: AAATicket
en: Bulk Action
es: Acción en Bloque

note: Template: AAATicket
en: Bulk Actions on Tickets
es: Acción en Bloque sobre tickets

note: Template: AAATicket
en: Send Email and create a new Ticket
es: Enviar un correo y crear un nuevo ticket

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket and send this out (Outbound)
es: Crea nuevo ticket por correo y enviar éste (saliente)

note: Template: AAATicket
en: Create new Phone Ticket (Inbound)
es: Crea nuevo ticket telefónico (entrante)

note: Template: AAATicket
en: Address %s replaced with registered customer address.
es: Dirección %s reemplaza con la del cliente registrado.

note: Template: AAATicket
en: Customer user automatically added in Cc.
es: Usuario Cliente añadido automáticamente a Cc.

note: Template: AAATicket
en: Overview of all open Tickets
es: Vista general de todos los Tickets abiertos

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets
es: Tickets Bloqueados

note: Template: AAATicket
en: My Locked Tickets
es: Mis Tickets Bloqueados

note: Template: AAATicket
en: My Watched Tickets
es: Mis Tickets vistos

note: Template: AAATicket
en: My Responsible Tickets
es: Tickets de mi Responsabilidad

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets
es: Tickets Vistos

note: Template: AAATicket
en: Watched
es: Vistos

note: Template: AAATicket
en: Watch
es: Ver

note: Template: AAATicket
en: Unwatch
es: No Vistos

note: Template: AAATicket
en: Lock it to work on it
es: Bloquear para trabajar en él

note: Template: AAATicket
en: Unlock to give it back to the queue
es: Desbloquear para devolverlo a la cola

note: Template: AAATicket
en: Show the ticket history
es: Mostrar el historial del ticket

note: Template: AAATicket
en: Print this ticket
es: Imprimir este ticket

note: Template: AAATicket
en: Print this article
es: Imprimir este artículo

note: Template: AAATicket
en: Split
es: Dividir

note: Template: AAATicket
en: Split this article
es: Dividir este artículo

note: Template: AAATicket
en: Forward article via mail
es: Reenviar el artículo por correo

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket priority
es: Cambiar la prioridad del ticket

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket free fields!
es: ¡Cambiar los campos libres del ticket!

note: Template: AAATicket
en: Link this ticket to other objects
es: Enlazar este ticket a otros objetos

note: Template: AAATicket
en: Change the owner for this ticket
es: Cambiar el propietario de este ticket

note: Template: AAATicket
en: Change the  customer for this ticket
es: Cambiar el cliente de este ticket

note: Template: AAATicket
en: Add a note to this ticket
es: Añadir una nota a este ticket

note: Template: AAATicket
en: Merge into a different ticket
es: Fusionar con otro ticket

note: Template: AAATicket
en: Set this ticket to pending
es: Poner este ticket en pendiente

note: Template: AAATicket
en: Close this ticket
es: Cerrar este ticket

note: Template: AAATicket
en: Look into a ticket!
es: ¡Revisar un ticket!

note: Template: AAATicket
en: Delete this ticket
es: Borrar este ticket

note: Template: AAATicket
en: Mark as Spam!
es: ¡Marcar como spam!

note: Template: AAATicket
en: My Queues
es: Mis colas

note: Template: AAATicket
en: Shown Tickets
es: Tickets mostrados

note: Template: AAATicket
en: Shown Columns
es: Columnas mostradas

note: Template: AAATicket
en: Your email with ticket number "<OTRS_TICKET>" is merged to "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>".
es: Su correo con el número de ticket "<OTRS_TICKET>" se fusionó con "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>".

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time is over (%s)!
es: Ticket %s: ¡Se ha excedido el tiempo para la primera respuesta (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time will be over in %s!
es: Ticket %s: ¡El tiempo para primera respuesta expirará en %s!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time is over (%s)!
es: Ticket %s: ¡Se ha excedido el tiempo para la actualización (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time will be over in %s!
es: Ticket %s: ¡El tiempo para la actualización vencerá en %s!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: solution time is over (%s)!
es: Ticket %s: ¡Se ha sobrepasado el tiempo para solucionarlo (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: solution time will be over in %s!
es: Ticket %s: ¡El tiempo para solucionarlo vencerá en %s!

note: Template: AAATicket
en: There are more escalated tickets!
es: ¡Hay más tickets escalados¡

note: Template: AAATicket
en: Plain Format
es: Formato plano

note: Template: AAATicket
en: Reply All
es: Responder a todos

note: Template: AAATicket
en: Direction
es: Dirección

note: Template: AAATicket
en: New ticket notification
es: Notificación de nuevos tickets

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if there is a new ticket in "My Queues".
es: Notificarme si hay un nuevo ticket en "Mis colas".

note: Template: AAATicket
en: Send new ticket notifications
es: Enviar notificaciones de nuevo ticket

note: Template: AAATicket
en: Ticket follow up notification
es: Enviar notificaciones de seguimiento

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a customer sends a follow up and I'm the owner of the ticket or the ticket is unlocked and is in one of my subscribed queues.
es: Enviarme una notificación si un cliente envía un seguimiento y soy el propietario del ticket o el ticket está desbloqueado y en una las colas a las que estoy suscrito.

note: Template: AAATicket
en: Send ticket follow up notifications
es: Enviar notificaciones de seguimiento de tickets

note: Template: AAATicket
en: Ticket lock timeout notification
es: Notificación de bloqueo de tickets por tiempo

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is unlocked by the system.
es: Notificarme si un ticket es desbloqueado por el sistema

note: Template: AAATicket
en: Send ticket lock timeout notifications
es: Enviar notificaciones de bloqueo de ticket por tiempo excedido

note: Template: AAATicket
en: Ticket move notification
es: Notificación de movimiento de ticket

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is moved into one of "My Queues".
es: Notificarme si un ticket es colocado en una de "Mis colas".

note: Template: AAATicket
en: Send ticket move notifications
es: Enviar notificaciones de movimiento de ticket

note: Template: AAATicket
en: Your queue selection of your favourite queues. You also get notified about those queues via email if enabled.
es: La selección de sus colas favoritas. También se le notifican estas colas por correo si se habilita.

note: Template: AAATicket
en: Custom Queue
es: Cola personalizada

note: Template: AAATicket
en: QueueView refresh time
es: Tiempo de actualización de la vista de colas

note: Template: AAATicket
en: If enabled, the QueueView will automatically refresh after the specified time.
es: Si se habilita, la Vista de colas se actualizará automáticamente tras el tiempo indicado.

note: Template: AAATicket
en: Refresh QueueView after
es: Refrescar la Vista de colas tras

note: Template: AAATicket
en: Screen after new ticket
es: Pantalla posterior a nuevo ticket

note: Template: AAATicket
en: Show this screen after I created a new ticket
es: Mostrar esta pantalla después de crear un nuevo ticket

note: Template: AAATicket
en: Closed Tickets
es: Tickets cerrados

note: Template: AAATicket
en: Show closed tickets.
es: Mostrar los tickets cerrados

note: Template: AAATicket
en: Max. shown Tickets a page in QueueView.
es: Cantidad máxima de tickets a mostrar en la Vista de colas

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Small" Limit
es: Límite en la Vista general «pequeña» de tickets

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Small"
es: Límite de tickets por página en la Vista general de tickets «pequeña»

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Medium" Limit
es: Límite en la Vista general «mediana» de tickets

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Medium"
es: Límite de tickets por página en la Vista general de tickets «mediana»

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Preview" Limit
es: Límite en la Vista general «previsualización» de tickets

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Preview"
es: Límite de tickets por página en la Vista general de tickets «previsualización»

note: Template: AAATicket
en: Ticket watch notification
es: Notificación de tickets vistos

note: Template: AAATicket
en: Send me the same notifications for my watched tickets that the ticket owners will get.
es: Enviarme las mismas notificaciones para mis tickets vistos que recibirán los propietarios del ticket

note: Template: AAATicket
en: Send ticket watch notifications
es: Enviar notificaciones de tickets vistos

note: Template: AAATicket
en: Out Of Office Time
es: Tiempo de ausencia de la oficina

note: Template: AAATicket
en: New Ticket
es: Nuevo Ticket

note: Template: AAATicket
en: Create new Ticket
es: Crear un nuevo Ticket

note: Template: AAATicket
en: Customer called
es: Cliente llamado

note: Template: AAATicket
en: phone call
es: llamada telefónica

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Outbound
es: Llamada Telefónica Saliente

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Inbound
es: Llamada Telefónica Entrante

note: Template: AAATicket
en: Reminder Reached
es: Recordatorio Alcanzado

note: Template: AAATicket
en: Reminder Tickets
es: Tickets Recordatorio

note: Template: AAATicket
en: Escalated Tickets
es: Tickets Escalados

note: Template: AAATicket
en: New Tickets
es: Nuevos Tickets

note: Template: AAATicket
en: Open Tickets / Need to be answered
es: Tickets Abiertos / Que necesitan de una respuesta

note: Template: AAATicket
en: All open tickets, these tickets have already been worked on, but need a response
es: Todos los Tickets abiertos, ya se ha trabajado en estos tickets, pero necesitan una respuesta

note: Template: AAATicket
en: All new tickets, these tickets have not been worked on yet
es: Todos los Tickets nuevos, todavía no se ha trabajado en estos tickets

note: Template: AAATicket
en: All escalated tickets
es: Todos los Tickets escalados

note: Template: AAATicket
en: All tickets with a reminder set where the reminder date has been reached
es: Todos los Tickets para los que se ha alcanzado su fecha de recordatorio

note: Template: AAATicket
en: Archived tickets
es: Tickets archivados

note: Template: AAATicket
en: Unarchived tickets
es: Tickets no archivados

note: Template: AAATicket
en: Ticket Information
es: Información del ticket

note: Template: AAATicket
en: including subqueues
es: incluyendo subconsultas

note: Template: AAATicket
en: excluding subqueues
es: excluyendo subconsultas

note: Template: AAAWeekDay
en: Sun
es: Dom

note: Template: AAAWeekDay
en: Mon
es: Lun

note: Template: AAAWeekDay
en: Tue
es: Mar

note: Template: AAAWeekDay
en: Wed
es: Mié

note: Template: AAAWeekDay
en: Thu
es: Jue

note: Template: AAAWeekDay
en: Fri
es: Vie

note: Template: AAAWeekDay
en: Sat
es: Sáb

note: Template: AdminACL
en: ACL Management
es: Gestión de las ACL

note: Template: AdminACL
en: Filter for ACLs
es: Filtro para las ACL

note: Template: AdminACL
en: Filter
es: Filtro

note: Template: AdminACL
en: ACL Name
es: Nombre de la ACL

note: Template: AdminACL
en: Actions
es: Acciones

note: Template: AdminACL
en: Create New ACL
es: Crear una nueva ACL

note: Template: AdminACL
en: Deploy ACLs
es: Desplegar las ACL

note: Template: AdminACL
en: Export ACLs
es: Exportar las ACL

note: Template: AdminACL
en: Configuration import
es: Importar configuración

note: Template: AdminACL
en: Here you can upload a configuration file to import ACLs to your system. The file needs to be in .yml format as exported by the ACL editor module.
es: Aquí puede cargar un archivo de configuración para importar ACLs a su sistema. El archivo debe estar en formato .yml tal y como lo exporta el módulo de edición de ACL.

note: Template: AdminACL
en: This field is required.
es: Este campo es requerido.

note: Template: AdminACL
en: Overwrite existing ACLs?
es: ¿Sobrescribir las ACL existentes?

note: Template: AdminACL
en: Upload ACL configuration
es: Cargar configuración de ACL

note: Template: AdminACL
en: Import ACL configuration(s)
es: Importar configuración de ACL

note: Template: AdminACL
en: To create a new ACL you can either import ACLs which were exported from another system or create a complete new one.
es: Para crear una nueva ACL puede importar ACLs que hayan sido exportadas en otro sistema, o bien crear una completamente nueva.

note: Template: AdminACL
en: Changes to the ACLs here only affect the behavior of the system, if you deploy the ACL data afterwards. By deploying the ACL data, the newly made changes will be written to the configuration.
es: Los cambios a estas ACL sólo afectan al comportamiento del sistema, si despliega los datos de las ACL después. Al desplegar los datos de las ACL, los nuevos cambios realizados se escribirán en la configuración.

note: Template: AdminACL
en: Please note: This table represents the execution order of the ACLs. If you need to change the order in which ACLs are executed, please change the names of the affected ACLs.
es: Por favor, observe: Esta tabla representa el order de ejecución de las ACL. Si necesita cambiar el orden en que se ejecutan las ACL, cambie los nombres de las ACL afectadas.

note: Template: AdminACL
en: ACL name
es: Nombre de la ACL

note: Template: AdminACL
en: Validity
es: Validez

note: Template: AdminACL
en: Copy
es: Copiar

note: Template: AdminACL
en: No data found.
es: No se encontró ningún dato.

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL %s
es: Editar la ACL %s

note: Template: AdminACLEdit
en: Go to overview
es: Ir a la vista general

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete ACL
es: Borrar la ACL

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete Invalid ACL
es: Borrar ACL no válida

note: Template: AdminACLEdit
en: Match settings
es: Ajustes de la coincidencia

note: Template: AdminACLEdit
en: Set up matching criteria for this ACL. Use 'Properties' to match the current screen or 'PropertiesDatabase' to match attributes of the current ticket that are in the database.
es: Establecer los criterios de coincidencia para esta ACL. Use «Propiedades» para coincidir con la pantalla actual o «BasededatosPropiedades» para coincidir con los atributos del ticket actual que están en la base de datos.

note: Template: AdminACLEdit
en: Change settings
es: Cambiar los ajustes

note: Template: AdminACLEdit
en: Set up what you want to change if the criteria match. Keep in mind that 'Possible' is a white list, 'PossibleNot' a black list.
es: Establecer qué quiere cambiar si los criterios coinciden. Tenga en cuenta que «Posible» es una lista blanca, «PosibleNo» una lista negra.

note: Template: AdminACLEdit
en: Check the official
es: Compruebe la oficial

note: Template: AdminACLEdit
en: documentation
es: documentación

note: Template: AdminACLEdit
en: Show or hide the content
es: Mostrar u ocultar el contenido

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL information
es: Editar la información de la ACL

note: Template: AdminACLEdit
en: Stop after match
es: Parar al coincidir

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL structure
es: Editar la estructura de la ACL

note: Template: AdminACLEdit
en: Save
es: Guardar

note: Template: AdminACLEdit
en: or
es: o

note: Template: AdminACLEdit
en: Save and finish
es: Guardar y finalizar

note: Template: AdminACLEdit
en: Do you really want to delete this ACL?
es: ¿Realmente desea borrar esta ACL?

note: Template: AdminACLEdit
en: This item still contains sub items. Are you sure you want to remove this item including its sub items?
es: Este elemento todavía contiene subelementos. ¿Seguro que desea eliminar este elemento y sus subelementos?

note: Template: AdminACLEdit
en: An item with this name is already present.
es: Ya hay un elemento con este nombre.

note: Template: AdminACLEdit
en: Add all
es: Añadir todos

note: Template: AdminACLEdit
en: There was an error reading the ACL data.
es: Se produjo un error al leer los datos de la ACL.

note: Template: AdminACLNew
en: Create a new ACL by submitting the form data. After creating the ACL, you will be able to add configuration items in edit mode.
es: Crear una nueva ACL enviando los datos del formulario. Tras crear la ACL, podrá añadir elementos de configuración en el modo de edición.

note: Template: AdminAttachment
en: Attachment Management
es: Gestión de adjuntos

note: Template: AdminAttachment
en: Add attachment
es: Añadir anexo

note: Template: AdminAttachment
en: List
es: Lista

note: Template: AdminAttachment
en: Download file
es: Descargar el archivo

note: Template: AdminAttachment
en: Delete this attachment
es: Borrar este adjunto

note: Template: AdminAttachment
en: Add Attachment
es: Añadir un adjunto

note: Template: AdminAttachment
en: Edit Attachment
es: Editar adjunto

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto Response Management
es: Gestión de respuestas automáticas

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add auto response
es: Añadir respuesta automática

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add Auto Response
es: Añadir respuesta automática

note: Template: AdminAutoResponse
en: Edit Auto Response
es: Editar respuesta automática

note: Template: AdminAutoResponse
en: Response
es: Respuesta

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto response from
es: Respuesta automática de

note: Template: AdminAutoResponse
en: Reference
es: Referencia

note: Template: AdminAutoResponse
en: You can use the following tags
es: Puede usar las siguientes etiquetas

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 20 character of the subject.
es: Para obtener los primeros 20 caracteres del asunto.

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 5 lines of the email.
es: Para obtener las primeras 5 líneas del correo.

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the article attribute
es: Para obtener el atributo del artículo

note: Template: AdminAutoResponse
en:  e. g.
es: v. g.

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current customer user data
es: Opciones de los datos del ciente usuario actual

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket owner options
es: Opciones del propietario del ticket

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket responsible options
es: Opciones del responsable del ticket

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current user who requested this action
es: Opciones del usuario actual que solicitó esta acción

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the ticket data
es: Opciones de los datos del ticket

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of ticket dynamic fields internal key values
es: Opciones de los valores de las claves internas de los campos dinámicos de los tickets

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of ticket dynamic fields display values, useful for Dropdown and Multiselect fields
es: Opciones de los valores mostrados de los campos dinámicos de los tickets, útil para los campos desplegables y de selección múltiple

note: Template: AdminAutoResponse
en: Config options
es: Opciones de configuración

note: Template: AdminAutoResponse
en: Example response
es: Ejemplo de respuesta

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Cloud Service Management
es: Gestión Servicio en la Nube

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Support Data Collector
es: Recolector Datos Soporte

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Support data collector
es: Recolector datos soporte

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Hint
es: Consejo

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Currently support data is only shown in this system.
es: Actualmente los datos de soporte sólo son mostrados en este sistema.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: It is highly recommended to send this data to OTRS Group in order to get better support.
es: Es altamente recomendable enviar estos datos a Grupo OTRS con el fin de obtener un mejor servicio de soporte.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Configuration
es: Configuración

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Send support data
es: Enviar datos de soporte

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: This will allow the system to send additional support data information to OTRS Group.
es: Esto permitirá al sistema enviar información de datos de apoyo adicional al Grupo OTRS.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: System Registration
es: Registro del sistema

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: To enable data sending, please register your system with OTRS Group or update your system registration information (make sure to activate the 'send support data' option.)
es: Para habilitar el envío de datos, registre su sistema con Grupo OTRS o actualice su información de registro del sistema ( asegúrese de activar la opción 'Enviar datos de soporte enviar'.)

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Register this System
es: Registre este Sistema

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: System Registration is disabled for your system. Please check your configuration.
es: El Registro no está disponible para su sistema. Por favor revise su configuración.

note: Template: AdminCloudServices
en: System registration is a service of OTRS Group, which provides a lot of advantages!
es: !El registro del sistema es un servicio del grupo OTRS, el cual provee innumerables ventajas!

note: Template: AdminCloudServices
en: Please note that the use of OTRS cloud services requires the system to be registered.
es: Por favor tenga en cuenta que el uso de servicios en la nube de OTRS requiere que el sistema esté registrado.

note: Template: AdminCloudServices
en: Register this system
es: Registrar este sistema

note: Template: AdminCloudServices
en: Here you can configure available cloud services that communicate securely with %s.
es: Aquí puede configurar los servicios en la nube disponibles para comunicarse de forma segura con %s.

note: Template: AdminCloudServices
en: Available Cloud Services
es: Servicios En La Nube Disponibles

note: Template: AdminCloudServices
en: Upgrade to %s
es: Actualizar a %s

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Customer Management
es: Gestión de clientes

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Wildcards like '*' are allowed.
es: Se permiten caracteres comodín como '*'.

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add customer
es: Añadir un cliente

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Select
es: Seleccionar

note: Template: AdminCustomerCompany
en: List (only %s shown - more available)
es: Listar (solo %s se muestra - más disponibles)

note: Template: AdminCustomerCompany
en: List (%s total)
es: Listar (%s total)

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Please enter a search term to look for customers.
es: Introduzca un término de búsqueda para buscar clientes.

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add Customer
es: Añadir un cliente

note: Template: AdminCustomerUser
en: Customer User Management
es: Gestión de Usuarios Cliente

note: Template: AdminCustomerUser
en: Back to search results
es: Volver a los resultados de la búsqueda

note: Template: AdminCustomerUser
en: Add customer user
es: Añadir un usuario cliente

note: Template: AdminCustomerUser
en: Customer user are needed to have a customer history and to login via customer panel.
es: Los usuarios cliente necesitan tener un historial de cliente e iniciar sesión por medio del panel de cliente.

note: Template: AdminCustomerUser
en: Last Login
es: Última sesión

note: Template: AdminCustomerUser
en: Login as
es: Conectarse como

note: Template: AdminCustomerUser
en: Switch to customer
es: Cambiar a cliente

note: Template: AdminCustomerUser
en: Add Customer User
es: Añadir Usuario Cliente

note: Template: AdminCustomerUser
en: Edit Customer User
es: Editar Usuario Cliente

note: Template: AdminCustomerUser
en: This field is required and needs to be a valid email address.
es: Este campo es necesario y tiene que ser una dirección de correo electrónico válida.

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address is not allowed due to the system configuration.
es: No se permite esta dirección de correo debido a la configuración del sistema.

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address failed MX check.
es: Esta dirección de correo no superó la verificación MX.

note: Template: AdminCustomerUser
en: DNS problem, please check your configuration and the error log.
es: Problema con el DNS. Por favor, verifique su configuración y el registro de errores.

note: Template: AdminCustomerUser
en: The syntax of this email address is incorrect.
es: La sintaxis de esta dirección de correo es incorrecta

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Manage Customer-Group Relations
es: Gestionar las relaciones Cliente-Grupo

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Notice
es: Nota

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: This feature is disabled!
es: ¡Esta característica está inhabilitada!

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Just use this feature if you want to define group permissions for customers.
es: Utilice esta característica sólo si desea definir permisos de grupo para los clientes.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Enable it here!
es: ¡Habilítelo aquí!

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Edit Customer Default Groups
es: Editar los Grupos Predeterminados de los Clientes

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: These groups are automatically assigned to all customers.
es: Estos grupos se asignan automáticamente a todos los clientes.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: You can manage these groups via the configuration setting "CustomerGroupAlwaysGroups".
es: Puede gestionar estos grupos mediante el ajuste de configuración «CustomerGroupAlwaysGroups».

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Filter for Groups
es: Filtrar por grupos

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Just start typing to filter...
es: Empiece a escribir para filtrar...

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Select the customer:group permissions.
es: Seleccionar los permisos cliente:grupo

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: If nothing is selected, then there are no permissions in this group (tickets will not be available for the customer).
es: Si no se selecciona nada, este grupo no tendrá permisos (los tickets no estarán disponibles para el cliente).

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Search Results
es: Resultado de la búsqueda

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customers
es: Clientes

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No matches found.
es: No se encontraron coincidencias.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Groups
es: Grupos

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Group Relations for Customer
es: Cambiar las Relaciones de Grupo del Cliente

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Customer Relations for Group
es: Cambiar las Relaciones de Cliente del Grupo

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Toggle %s Permission for all
es: Conmutar el permiso %s para todos

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Toggle %s permission for %s
es: Conmutar el permiso %s para %s

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customer Default Groups:
es: Grupos Predeterminados del Cliente:

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No changes can be made to these groups.
es: No se pueden hacer cambios a estos grupos.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: ro
es: sólo lectura

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Read only access to the ticket in this group/queue.
es: Acceso de sólo lectura a los tickets de este grupo/cola.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: rw
es: lectura escritura

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Full read and write access to the tickets in this group/queue.
es: Acceso completo de lectura y escritura a los tickets de este grupo/cola.

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Manage Customer-Services Relations
es: Gestionar las Relaciones Cliente-Servicios

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Edit default services
es: Editar los servicios predeterminados

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Filter for Services
es: Filtro para los servicios

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Services to Customer
es: Asignar Servicios al Cliente

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Customers to Service
es: Asignar Clientes al Servicio

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Toggle active state for all
es: Conmutar el estado activo a todos

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Active
es: Activo

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Toggle active state for %s
es: Conmutar el estado activo a %s

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic Fields Management
es: Gestión de Campos Dinámicos

note: Template: AdminDynamicField
en: Add new field for object
es: Añadir un nuevo campo al objeto

note: Template: AdminDynamicField
en: To add a new field, select the field type from one of the object's list, the object defines the boundary of the field and it can't be changed after the field creation.
es: Para añadir un nuevo campo, seleccione el tipo de campo de la lista de objetos, el objeto define los limites del campo y no puede ser cambiado despues de la creación del campo.

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic Fields List
es: Lista de Campos Dinámicos

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic fields per page
es: Campos dinámicos por página

note: Template: AdminDynamicField
en: Label
es: Etiqueta

note: Template: AdminDynamicField
en: Order
es: Orden

note: Template: AdminDynamicField
en: Object
es: Objeto

note: Template: AdminDynamicField
en: Delete this field
es: Borrar este campo

note: Template: AdminDynamicField
en: Do you really want to delete this dynamic field? ALL associated data will be LOST!
es: ¿Seguro que desea borrar este campo dinámico? ¡Se PERDERÁN TODOS los datos asociados!

note: Template: AdminDynamicField
en: Delete field
es: Borrar el campo

note: Template: AdminDynamicField
en: Deleting the field and its data. This may take a while...
es: Borrar el campo y sus datos. Esto tomará unos momentos...

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Dynamic Fields
es: Campos Dinámicos

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field
es: Campo

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Go back to overview
es: Volver a la vista general

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is required, and the value should be alphabetic and numeric characters only.
es: Este campo es necesario, y el valor debería contener sólo caracteres alfabéticos y numéricos.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Must be unique and only accept alphabetic and numeric characters.
es: Debe ser único y sólo aceptar caracteres alfabéticos y numéricos.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Changing this value will require manual changes in the system.
es: Cambiar este valor requerirá cambios manuales en el sistema.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the name to be shown on the screens where the field is active.
es: Éste es el nombre a mostrar en las pantallas en las que el campo esté activo.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field order
es: Orden de campo

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is required and must be numeric.
es: Este campo es necesario y debe ser numérico.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the order in which this field will be shown on the screens where is active.
es: Éste es el orden en que se mostrará este campo en las pantallas en las que esté activo.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field type
es: Tipo de campo

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Object type
es: Tipo de objeto

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Internal field
es: Campo interno

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is protected and can't be deleted.
es: Este campo está protegido y no se puede borrar.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field Settings
es: Ajustes del campo

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Default value
es: Valor predeterminado

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the default value for this field.
es: Éste es valor predeterminado para este campo.

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Default date difference
es: Diferencia de fechas predeterminada

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: This field must be numeric.
es: Este campo debe ser numérico.

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: The difference from NOW (in seconds) to calculate the field default value (e.g. 3600 or -60).
es: La diferencia de AHORA (en segundos) para calcular el valor predeterminado del campo (vg 3600 o -60).

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Define years period
es: Definir el periodo en años

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Activate this feature to define a fixed range of years (in the future and in the past) to be displayed on the year part of the field.
es: Active esta característica para definir un intervalo fijo de años (en el futuro y en el pasado) a mostrar en la parte año de este campo.

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the past
es: Años en el pasado

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the past to display (default: 5 years).
es: Años en el pasado a mostrar (por defecto: 5 años).

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the future
es: Años en el futuro

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the future to display (default: 5 years).
es: Años en el futuro a mostrar (por defecto: 5 años).

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Show link
es: Mostrar el enlace

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Here you can specify an optional HTTP link for the field value in Overviews and Zoom screens.
es: Aquí puede indicar un enlace HTTP opcional para el valor del campo en las pantallas de Vista general y Ampliación

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Link for preview
es: Enlace de vista previa

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: If filled in, this URL will be used for a preview which is shown when this link is hovered in ticket zoom. Please note that for this to work, the regular URL field above needs to be filled in, too.
es: Si se rellena, esta URL será usada para una vista preliminar si se pone el raton encima de detalles del tiquet. Porfavor note que para que esto funcione la URL regular usada arriba debe ser rellenada también.

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Restrict entering of dates
es: Restringir entrada de fechas

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Here you can restrict the entering of dates of tickets.
es: Aquí puede restringir la entrada de fechas para los tickets.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Possible values
es: Posibles valores

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Key
es: Clave

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Value
es: Valor

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Remove value
es: Eliminar el valor

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add value
es: Añadir un valor

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add Value
es: Añadir un valor

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add empty value
es: Añadir un valor vacío

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Activate this option to create an empty selectable value.
es: Active esta opción para crear un valor seleccionable vacío.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Tree View
es: Vista en árbol

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Activate this option to display values as a tree.
es: Active esta opción para mostrar los valores como un árbol.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Translatable values
es: Valores traducibles

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: If you activate this option the values will be translated to the user defined language.
es: Si activa esta opción los valores se traducirán al idioma definido por el usuario.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Note
es: Nota

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: You need to add the translations manually into the language translation files.
es: Necesita añadir las traducciones manualmente en los ficheros de traducción al idioma.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Number of rows
es: Número de filas

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Specify the height (in lines) for this field in the edit mode.
es: Indica la altura (en líneas) de este campo en el modo de edición.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Number of cols
es: Número de columnas

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Specify the width (in characters) for this field in the edit mode.
es: Indica la anchura (en caracteres) de este campo en el modo de edición.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Check RegEx
es: Comprobar RegEx

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Here you can specify a regular expression to check the value. The regex will be executed with the modifiers xms.
es: Aquí puede especificar una expresión regular para comprobar el valor. El regex se ejecutara con los modificadores xms.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Invalid RegEx
es: Inválido RegEx

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Error Message
es: Mensaje de error

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Add RegEx
es: Añadir RegEx

note: Template: AdminEmail
en: Admin Notification
es: Notificación del administrador

note: Template: AdminEmail
en: With this module, administrators can send messages to agents, group or role members.
es: Con este módulo, los administradores pueden enviar mensajes a los agentes y miembros de grupos o roles.

note: Template: AdminEmail
en: Create Administrative Message
es: Crear mensaje administrativo

note: Template: AdminEmail
en: Your message was sent to
es: Se ha enviado su mensaje a

note: Template: AdminEmail
en: Send message to users
es: Enviar mensaje a los usuarios

note: Template: AdminEmail
en: Send message to group members
es: Enviar mensaje a los miembros del grupo

note: Template: AdminEmail
en: Group members need to have permission
es: Los miembros del grupo tienen que tener permiso

note: Template: AdminEmail
en: Send message to role members
es: Enviar mensajes a los miembros del rol

note: Template: AdminEmail
en: Also send to customers in groups
es: Enviar también a los clientes de los grupos

note: Template: AdminEmail
en: Body
es: Cuerpo

note: Template: AdminEmail
en: Send
es: Enviar

note: Template: AdminGenericAgent
en: Generic Agent
es: Agente genérico

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add job
es: Añadir trabajo

note: Template: AdminGenericAgent
en: Last run
es: Última ejecución

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run Now!
es: ¡Ejecutar ahora!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this task
es: Borrar esta tarea

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run this task
es: Ejecutar esta tarea

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job Settings
es: Ajustes del trabajo

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job name
es: Nombre del trabajo

note: Template: AdminGenericAgent
en: The name you entered already exists.
es: El nombre introducido ya existe.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Toggle this widget
es: Conmutar este widget

note: Template: AdminGenericAgent
en: Automatic execution (multiple tickets)
es: Ejecución automática (múltiples tickets)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execution Schedule
es: Planificación de la ejecución

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule minutes
es: Minutos para la planificación

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule hours
es: Horas para planificación

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule days
es: Días para la planificación

note: Template: AdminGenericAgent
en: Currently this generic agent job will not run automatically.
es: Actualmente este trabajo de agente genérico no se ejecutará automáticamente.

note: Template: AdminGenericAgent
en: To enable automatic execution select at least one value from minutes, hours and days!
es: ¡Para habilitar la ejecución automática, seleccione al menos un valor de minutos, horas y días!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Event based execution (single ticket)
es: Ejecución basada en eventos (un único ticket)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Event Triggers
es: Disparadores del evento

note: Template: AdminGenericAgent
en: List of all configured events
es: Lista de todos los eventos configurados

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this event
es: Borrar este evento

note: Template: AdminGenericAgent
en: Additionally or alternatively to a periodic execution, you can define ticket events that will trigger this job.
es: Además o en lugar de una ejecución periódica, puede definir eventos de ticket que disparen este trabajo.

note: Template: AdminGenericAgent
en: If a ticket event is fired, the ticket filter will be applied to check if the ticket matches. Only then the job is run on that ticket.
es: Si se dispara un evento de ticket, se aplicará el filtro de tickets para combrobar si el ticket coincide. Sólo entonces se ejecuta el trabajo sobre ese ticket.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Do you really want to delete this event trigger?
es: ¿Realmente desea borrar este disparador de evento?

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Event Trigger
es: Añadir disparador de evento

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Event
es: Añadir Evento

note: Template: AdminGenericAgent
en: To add a new event select the event object and event name and click on the "+" button
es: Para añadir un nuevo evento seleccione el objeto evento y el nombre del evento y pulse el botón "+"

note: Template: AdminGenericAgent
en: Duplicate event.
es: Duplicar el evento

note: Template: AdminGenericAgent
en: This event is already attached to the job, Please use a different one.
es: Este evento ya está ligado al trabajo, seleccione uno diferente.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this Event Trigger
es: Borrar este disparador de eventos

note: Template: AdminGenericAgent
en: Remove selection
es: Remover selección

note: Template: AdminGenericAgent
en: Select Tickets
es: Seleccionar Ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 10*5155 or 105658*)
es: (ej: 10*5155 o 105658*)

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 234321)
es: (ej: 234321)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Customer user
es: Usuario del cliente

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. U5150)
es: (ej: U5150)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Fulltext-search in article (e. g. "Mar*in" or "Baue*").
es: Búsqueda de texto completo en un artículo (ej. «Mar*in» o «Baue*»).

note: Template: AdminGenericAgent
en: Agent
es: Agente

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket lock
es: Bloqueo de tickets

note: Template: AdminGenericAgent
en: Create times
es: Fechas de creación

note: Template: AdminGenericAgent
en: No create time settings.
es: No hay fecha de creación

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created
es: Ticket creado

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created between
es: Ticket creado entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Last changed times
es: Últimas fechas modificadas

note: Template: AdminGenericAgent
en: No last changed time settings.
es: No hay últimas ajustes de fechas modificadas.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket last changed
es: Último Ticket modificado

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket last changed between
es: Último Ticket modificado entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Change times
es: Fecha de modificación

note: Template: AdminGenericAgent
en: No change time settings.
es: No hay fecha de modificación

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket changed
es: Ticket modificado

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket changed between
es: Ticket modificado entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Close times
es: Fechas de cierre

note: Template: AdminGenericAgent
en: No close time settings.
es: No hay fechas de cierre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket closed
es: Ticket cerrado

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket closed between
es: Ticket cerrado entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Pending times
es: Fechas de recordatorio

note: Template: AdminGenericAgent
en: No pending time settings.
es: No hay fechas de recordatorio

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached
es: Alcanzado el tiempo de espera del ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached between
es: Alcanzado el tiempo de espera del ticket entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation times
es: Fechas de escalada

note: Template: AdminGenericAgent
en: No escalation time settings.
es: No hay ajustes para las fechas de escalada

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket escalation time reached
es: Alcanzada la fecha de escalada del ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket escalation time reached between
es: Alcanzada la fecha de escalada del ticket entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - first response time
es: Escalada - fecha de la primera respuesta

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket first response time reached
es: Alcanzada la fecha de primera respuesta al ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket first response time reached between
es: Alcanzada la fecha de primera respuesta entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - update time
es: Escalada - fecha de actualización

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket update time reached
es: Alcanzada la fecha de actualización del ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket update time reached between
es: Alcanzada la fecha de actualización del ticket entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - solution time
es: Escalada - fecha de solución

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket solution time reached
es: Alcanzada la fecha de solución del ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket solution time reached between
es: Alcanzada la fecha de solución del ticket entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Archive search option
es: Buscar en el archivo

note: Template: AdminGenericAgent
en: Update/Add Ticket Attributes
es: Actualizar/Añadir Atributos de Ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new service
es: Establecer nuevo servicio

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new Service Level Agreement
es: Establecer nuevo Acuerdo de Nivel de Servicio

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new priority
es: Establecer nueva prioridad

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new queue
es: Establecer nueva cola

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new state
es: Establecer nuevo estado

note: Template: AdminGenericAgent
en: Pending date
es: Fecha pendiente

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new agent
es: Establecer nuevo agente

note: Template: AdminGenericAgent
en: new owner
es: nuevo propietario

note: Template: AdminGenericAgent
en: new responsible
es: nuevo responsable

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new ticket lock
es: Establecer nuevo bloqueo de ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: New customer user
es: Nuevo usuario del cliente

note: Template: AdminGenericAgent
en: New customer ID
es: Nuevo ID de cliente

note: Template: AdminGenericAgent
en: New title
es: Nuevo título

note: Template: AdminGenericAgent
en: New type
es: Nuevo tipo

note: Template: AdminGenericAgent
en: New Dynamic Field Values
es: Nuevos valores de campo dinámico

note: Template: AdminGenericAgent
en: Archive selected tickets
es: Archivar los tickets seleccionados

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Note
es: Añadir una nota

note: Template: AdminGenericAgent
en: Time units
es: Unidades de tiempo

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execute Ticket Commands
es: Ejecutar Comandos del Ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Send agent/customer notifications on changes
es: Enviar notificaciones al agente/cliente cuando haya cambios

note: Template: AdminGenericAgent
en: This command will be executed. ARG[0] will be the ticket number. ARG[1] the ticket id.
es: Se ejecutará esta orden. ARG[0] será el número del ticket, ARG[1] el id del ticket.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete tickets
es: Borrar los tickets

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: All affected tickets will be removed from the database and cannot be restored!
es: Advertencia: ¡Se eliminarán de la base de datos todos los tickets afectados, y no podrán restaurarse!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execute Custom Module
es: Ejecutar módulo personalizado

note: Template: AdminGenericAgent
en: Param %s key
es: Clave del parámetro %s

note: Template: AdminGenericAgent
en: Param %s value
es: Valor del parámetro %s

note: Template: AdminGenericAgent
en: Save Changes
es: Guardar los cambios

note: Template: AdminGenericAgent
en: Tag Reference
es: Etiqueta de Referencia

note: Template: AdminGenericAgent
en: Attributes of the current customer user data
es: Atributos de los datos actuales del usuario cliente

note: Template: AdminGenericAgent
en: Attributes of the ticket data
es: Atributos de los datos del ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket dynamic fields internal key values
es: Valores de las claves internas de los campos dinámicos de los tickets

note: Template: AdminGenericAgent
en: Results
es: Resultados

note: Template: AdminGenericAgent
en: %s Tickets affected! What do you want to do?
es: ¡%s tickets afectados! ¿Qué desea hacer?

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: You used the DELETE option. All deleted tickets will be lost!
es: Advertencia: Ha usado la opción BORRAR. ¡Se perderán todos los tickets borrados!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: There are %s tickets affected but only %s may be modified during one job execution!
es: Advertencia. Hay %s tickets afectados pero solo %s podrían ser modificados durante una ejecución de tarea.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Edit job
es: Editar el trabajo

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run job
es: Ejecutar el trabajo

note: Template: AdminGenericAgent
en: Affected Tickets
es: Tickets afectados

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: GenericInterface Debugger for Web Service %s
es: Depurador de la interfaz genérica para el servicio web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: You are here
es: Usted está aquí.

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Web Services
es: Servicios web

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Debugger
es: Depurador

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Go back to web service
es: Volver al servicio web

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Clear
es: Limpiar

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Do you really want to clear the debug log of this web service?
es: ¿Seguro que desea limpiar el registro de depuración de este servicio web?

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Request List
es: Lista de solicitudes

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Time
es: Fecha y hora

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Remote IP
es: IP remota

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Loading
es: Cargando

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Select a single request to see its details.
es: Seleccione una única solicitud para ver sus detalles.

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter by type
es: Filtrar por tipo

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter from
es: Filtrar desde

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter to
es: Filtrar hasta

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter by remote IP
es: Filtrar por IP remota

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Limit
es: Límite

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Refresh
es: Actualizar

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Request Details
es: Detalles de la solicitud

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: An error occurred during communication.
es: Se produjo un error durante la comunicación.

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Show or hide the content.
es: Mostrar u ocultar el contenido.

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Clear debug log
es: Limpiar el registro de depuración

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Add new Invoker to Web Service %s
es: Añadir un nuevo invocador al servicio web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Change Invoker %s of Web Service %s
es: Cambiar el invocador %s del servicio web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Add new invoker
es: Añadir nuevo invocador

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Change invoker %s
es: Cambiar el invocador %s

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Do you really want to delete this invoker?
es: ¿Realmente desea borrar este invocador?

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: All configuration data will be lost.
es: Se perderán todos los datos de configuración.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Invoker Details
es: Detalles del invocador

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: The name is typically used to call up an operation of a remote web service.
es: El nombre se usa normalmente para llamar una operación de un servicio web remoto.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Please provide a unique name for this web service invoker.
es: Proporcione un nombre único para este invocador de servicio web.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Invoker backend
es: Backend del invocador

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: This OTRS invoker backend module will be called to prepare the data to be sent to the remote system, and to process its response data.
es: Se llamará a este módulo del backend del invocador OTRS para preparar los datos a enviar al sistema remoto, y para procesar los datos de la respuesta.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Mapping for outgoing request data
es: Mapeo para los datos de la solicitud saliente

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Configure
es: Configurar

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: The data from the invoker of OTRS will be processed by this mapping, to transform it to the kind of data the remote system expects.
es: Los datos del invocador de OTRS serán procesador por este mapeo, para transformarlos al tipo de datos que el sistema remoto espera.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Mapping for incoming response data
es: Mapeo para los datos de la respuesta entrante

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: The response data will be processed by this mapping, to transform it to the kind of data the invoker of OTRS expects.
es: Los datos de la respuesta serán procesados por este mapeo, para transformarlos al tipo de datos que el invocador de OTRS espera.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Asynchronous
es: Asíncrono

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: This invoker will be triggered by the configured events.
es: Este invocador será disparado por los eventos configurados.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Asynchronous event triggers are handled by the OTRS Scheduler Daemon in background (recommended).
es: Disparadores de evento asíncronos son manejados por el Planificador Daemon de OTRS en segundo plano (recomendado).

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Synchronous event triggers would be processed directly during the web request.
es: Los disparadores de eventos asíncronos serían procesados directamente durante la solicitud web.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Save and continue
es: Guardar y continuar

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Delete this Invoker
es: Borrar este invocador

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: GenericInterface Mapping Simple for Web Service %s
es: Simple Mapeo de la Interface Genérica para Servicio Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Go back to
es: Volver a

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Mapping Simple
es: Simple Mapeo

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Default rule for unmapped keys
es: Regla por defecto para llaves sin asignar

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: This rule will apply for all keys with no mapping rule.
es: Esta regla aplica para todas las claves sin regla asignada.

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Default rule for unmapped values
es: Regla por defecto para valores sin asignar

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: This rule will apply for all values with no mapping rule.
es: Esta regla aplica para todos los valores sin regla asignada.

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: New key map
es: Nueva asignación de clave

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Add key mapping
es: Añadir asignación de clave

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Mapping for Key
es: Asignación para clave

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Remove key mapping
es: Remover asignación de clave

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Key mapping
es: Asignación de clave

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Map key
es: Clave Asignada

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: matching the
es: coincida con el

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: to new key
es: a nueva clave

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Value mapping
es: Asignacion de Valores

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Map value
es: Valor Asignado

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: to new value
es: a nuevo valor

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Remove value mapping
es: Remover asignación de valor

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: New value map
es: Nuevo asignación de valor

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Add value mapping
es: Añadir asignación de valor

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Do you really want to delete this key mapping?
es: ¿De verdad quiere eliminar esta asignación de clave?

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Delete this Key Mapping
es: Borrar esta Asignación de Clave

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: GenericInterface Mapping XSLT for Web Service %s
es: Mapeo XSLT de la InterfazGenerica para Servicio Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: Mapping XML
es: Mapeo XML

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: Template
es: Plantilla

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: The entered data is not a valid XSLT stylesheet.
es: Los datos introducidos no son una hoja de estilo XSLT válida.

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: Insert XSLT stylesheet.
es: Inserte hoja de estilo XSLT

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Add new Operation to Web Service %s
es: Añadir nueva operación al Servicio Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Change Operation %s of Web Service %s
es: Cambiar Operación %s del Servicio Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Add new operation
es: Añadir nueva operación

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Change operation %s
es: Cambiar operación %s

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Do you really want to delete this operation?
es: ¿De verdad quiere eliminar esta operación?

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Operation Details
es: Detalles de la Operación

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: The name is typically used to call up this web service operation from a remote system.
es: El nombre se utiliza normalmente para acceder a esta operación de servicio web desde un sistema remoto.

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Please provide a unique name for this web service.
es: Por favor, proporcione un nombre único para este servicio web.

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Mapping for incoming request data
es: Asignación para la solicitud de datos entrantes

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: The request data will be processed by this mapping, to transform it to the kind of data OTRS expects.
es: La solicitud de datos serán procesados por esta asignación, para transformar a la clase de datos que OTRS espera.

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Operation backend
es: Backend Operación

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: This OTRS operation backend module will be called internally to process the request, generating data for the response.
es: Este módulo OTRS backend operación será llamado internamente para procesar la solicitud, la generación de datos para la respuesta.

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Mapping for outgoing response data
es: Asignación de datos de respuesta de salida

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: The response data will be processed by this mapping, to transform it to the kind of data the remote system expects.
es: Los datos de respuesta serán procesados por esta asignación, para transformar a la clase de datos que el sistema remoto espera.

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Delete this Operation
es: Borrar esta Operación

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: GenericInterface Transport HTTP::REST for Web Service %s
es: Transporte HTTP::REST de la Interface Genérica para Servicio Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Network transport
es: Transporte de Red

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Properties
es: Propiedades

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Route mapping for Operation
es: Asignación de rutas para la Operación

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Define the route that should get mapped to this operation. Variables marked by a ':' will get mapped to the entered name and passed along with the others to the mapping. (e.g. /Ticket/:TicketID).
es: Definir la ruta que debe ser asignada a esta operación. Variables marcadas por una ':' serán asignadas al nombre ingresado y pasadas por otras asignaciones. (ej. /Ticket/:TicketID).

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Valid request methods for Operation
es: Métodos solicitud válida para la Operación

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Limit this Operation to specific request methods. If no method is selected all requests will be accepted.
es: Limitar esta operación a los métodos de petición específicos. Si no se selecciona ningún método se aceptarán todas las solicitudes.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Maximum message length
es: Longitud máxima del mensaje

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: This field should be an integer number.
es: Este campo debe ser un número entero.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Here you can specify the maximum size (in bytes) of REST messages that OTRS will process.
es: Aquí puede especificar el tamaño máximo (en bytes) de mensajes REST que procesará OTRS.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Send Keep-Alive
es: Enviar Mantener-Activo

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: This configuration defines if incoming connections should get closed or kept alive.
es: Esta configuración define si las conexiones entrantes deben quedar cerrados o mantenerse activas.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Remote host URL for the REST requests.
es: URL del host remoto para las solicitudes REST.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g https://www.otrs.com:10745/api/v1.0 (without trailing backslash)
es: ej. https://www.otrs.com:10745/api/v1.0 (sin la barra invertida)

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Controller mapping for Invoker
es: Asignación del Controlador para el Invocador

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The controller that the invoker should send requests to. Variables marked by a ':' will get replaced by the data value and passed along with the request. (e.g. /Ticket/:TicketID?UserLogin=:UserLogin&Password=:Password).
es: El controlador al que el invocador debe enviar peticiones a. Variables marcadas por un '.' quedarán reemplazadas por los valores de los datos y pasados con la petición (e.j. /Ticket/:TicketID?UserLogin=:UserLogin&Password=:Password).

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Valid request command for Invoker
es: Comando petición válido para Invocador

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: A specific HTTP command to use for the requests with this Invoker (optional).
es: Comando HTTP específico para usar por peticiones con este invocador (opcional).

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Default command
es: Comando por defecto

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The default HTTP command to use for the requests.
es: El comando HTTP por defecto para usar con las peticiones.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Authentication
es: Autenticación

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The authentication mechanism to access the remote system.
es: Mecanismo de autenticación para acceder al sistema remoto.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: A "-" value means no authentication.
es: Un valor "-" significa que no estás autenticado.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The user name to be used to access the remote system.
es: Nombre de usuario a ser usado para acceder al sistema remoto.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The password for the privileged user.
es: La contraseña para el usuario con permisos especiales.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Use SSL Options
es: Usar opciones SSL

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Show or hide SSL options to connect to the remote system.
es: Muestra u oculta las opciones SSL para conectar al sistema remoto.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certificate File
es: Archivo de Cetificado

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The full path and name of the SSL certificate file.
es: La ruta completa y nombre del archivo de certificado SSL

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.crt
es: ej. /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.crt

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certificate Password File
es: Archivo de Contraseña del Certificado

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The full path and name of the SSL key file.
es: Ruta completa y nombre del archivo llave SSL.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.key
es: ej.  /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.key

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certification Authority (CA) File
es: Archivo de Autoridad de Certificacion (CA)

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The full path and name of the certification authority certificate file that validates the SSL certificate.
es: Ruta completa y nombre del archivo del certificado de autoridad de certificación que valida el certificado SSL.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/REST/CA/ca.file
es: ej.  /opt/otrs/var/certificates/REST/CA/ca.file

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: GenericInterface Transport HTTP::SOAP for Web Service %s
es: InterfazGenerica Transporta HTTP::SOAP para Servicio Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Endpoint
es: Puntofinal

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: URI to indicate a specific location for accessing a service.
es: URI para indicar una localización específica para acceder al servicio.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. http://local.otrs.com:8000/Webservice/Example
es: ej. http://local.otrs.com:8000/Webservice/Example

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Namespace
es: Espacio de nombre

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: URI to give SOAP methods a context, reducing ambiguities.
es: URI para dar un contexto a métodos SOAP, reduciendo ambiguedades.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g urn:otrs-com:soap:functions or http://www.otrs.com/GenericInterface/actions
es: ej. urn:otrs-com:soap:functions or http://www.otrs.com/GenericInterface/actions

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Request name scheme
es: Petición nombre de esquema

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Select how SOAP request function wrapper should be constructed.
es: Seleccione como el contenedor de la función de petición SOAP debe ser construido.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: 'FunctionName' is used as example for actual invoker/operation name.
es: 'NombreFuncion' es utilizado como ejemplo para el actual nombre de invocador/operación.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: 'FreeText' is used as example for actual configured value.
es: 'TextoLibre' es utilizado como ejemplo para el valor configurado actualmente.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Response name free text
es: Texto libre nombre de respuesta

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Text to be used to as function wrapper name suffix or replacement.
es: Texto para ser usado como un sufijo del nombre del contenedor de la función o remplazo.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Please consider XML element naming restrictions (e.g. don't use '<' and '&').
es: Por favor considere las restricciones de nombrado de elemento XML (ej. no usar '<' y '&').

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Response name scheme
es: Nombre esquema respuesta

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Select how SOAP response function wrapper should be constructed.
es: Seleccione como el contenedor de la función de respuesta SOAP debe ser construido.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Here you can specify the maximum size (in bytes) of SOAP messages that OTRS will process.
es: Aquí puede especificar el tamaño máximo (en bytes) de mensajes SOAP que procesará OTRS.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Encoding
es: Codificación

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The character encoding for the SOAP message contents.
es: El caracter codificación para contenidos de mensaje SOAP.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g utf-8, latin1, iso-8859-1, cp1250, Etc.
es: ej. utf-8, latin1, iso-8859-1, cp1250, Etc.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: SOAPAction
es: SOAPAcción

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Set to "Yes" to send a filled SOAPAction header.
es: Establece a "Si" para enviar una cabecera SOAPAccion cubierta.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Set to "No" to send an empty SOAPAction header.
es: Establece a "No" para enviar una cabecera SOAPAcción vacía.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: SOAPAction separator
es: Separador SOAPAcción

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Character to use as separator between name space and SOAP method.
es: Caracter para usar como separador entre el espacio del nombre y el método SOAP.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Usually .Net web services uses a "/" as separator.
es: Usualmente servicios web de .Net usan "/" como separador.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy Server
es: Servidor Proxy

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: URI of a proxy server to be used (if needed).
es: URI del servidor proxy a usar (si se requiere).

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. http://proxy_hostname:8080
es: ej. http://proxy_hostname:8080

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy User
es: Usuario de Proxy

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The user name to be used to access the proxy server.
es: El nombre de usuario a ser usado para acceder al servidor proxy.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy Password
es: Contraseña de Proxy

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The password for the proxy user.
es: El password para el usuario de proxy.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The full path and name of the SSL certificate file (must be in .p12 format).
es: La ruta completa y nombre del archivo de certificado SSL (debe estar en formato .p12).

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/certificate.p12
es: ej. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/certificate.p12

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The password to open the SSL certificate.
es: La clave para abrir el certificado SSL

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The full path and name of the certification authority certificate file that validates SSL certificate.
es: La ruta completa y el nombre de la autoridad de certificación del archivo del certificado que valida el certificado SSL.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA/ca.pem
es: ej.  /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA/ca.pem

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Certification Authority (CA) Directory
es: Directorio Autoridad Certificación (CA)

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The full path of the certification authority directory where the CA certificates are stored in the file system.
es: La ruta completa del directorio de la autoridad de certificación donde los certificados de CA se almacenan en el sistema de archivos .

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA
es: ej. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Sort options
es: Opciones clasificación

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Add new first level element
es: Añadir nuevo elemento de primer nivel

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Element
es: Elemento

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Outbound sort order for xml fields (structure starting below function name wrapper) - see documentation for SOAP transport.
es: Orden de clasificación de salida para campos xml (estructura comenzando a continuación del nombre de contenedor de la función) - ver la documentación para el transporte SOAP.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: GenericInterface Web Service Management
es: Gestión Servicio Web InterfazGenerica

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Add web service
es: Agregar servicio web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone web service
es: Clonar servicio web.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: The name must be unique.
es: El nombre debe ser unico.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone
es: Clonar

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Export web service
es: Exportar servicio web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import web service
es: Importar servicio web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Configuration File
es: Archivo de Configuración

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: The file must be a valid web service configuration YAML file.
es: El archivo debe ser un archivo válido YAML de configuración de servicio web.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import
es: Importar

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Configuration history
es: Historial de Configuración

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete web service
es: Eliminar servicio web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Do you really want to delete this web service?
es: ¿Realmente desea eliminar este servicio web?

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Example Web Services
es: Servicios web de ejemplo

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Here you can activate best practice example web service that are part of %s. Please note that some additional configuration may be required.
es: Aquí puede activar las mejores prácticas de ejemplos de servicios web que son parte de %s.   Por favor note que se requiere configuración adicional.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import example web service
es: Importar un ejemplo de servicio web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Do you want to benefit from web services created by experts? Upgrade to %s to be able to import some sophisticated example web services.
es: ¿Quiere beneficiarse de los servicios web creados por los exports? Actualice a %s para poder importar algunos ejemplos de servicios web más sofisticados.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: After you save the configuration you will be redirected again to the edit screen.
es: Después de salvar su configuración ud. será redireccionado de nuevo a la pantalla de edición

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: If you want to return to overview please click the "Go to overview" button.
es: Si desea volver al resumen por favor presione el botón "Volver a resumen"

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Web Service List
es: Lista de Servicios Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Remote system
es: Sistema remoto

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Provider transport
es: Proveedor transporte

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Requester transport
es: Solicitante transporte

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Debug threshold
es: Umbral de depuración

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: In provider mode, OTRS offers web services which are used by remote systems.
es: En modo proveedor, OTRS ofrece servicios web los cuales son usados por sistemas remotos.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: In requester mode, OTRS uses web services of remote systems.
es: En modo solicitante, OTRS usa servicios web de sistemas remotos.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Operations are individual system functions which remote systems can request.
es: Operaciones son funciones de sistema individuales las cuales los sistemas remotos pueden solicitar.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Invokers prepare data for a request to a remote web service, and process its response data.
es: Los invocadores preparan datos para una petición a un servicio web remoto, y procesa los datos de respuesta.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Controller
es: Controlador

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Inbound mapping
es: Mapeo de entrada

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Outbound mapping
es: Mapeo de salida

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete this action
es: Borrar esta acción

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: At least one %s has a controller that is either not active or not present, please check the controller registration or delete the %s
es: Al menos un %s tiene un controlador que no está activo o presente, por favor revise el registro del controlador o elimine el %s

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete webservice
es: Borrar servicio web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete operation
es: Eliminar operación

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete invoker
es: Borrar Invocador

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone webservice
es: Clonar servicio web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import webservice
es: Importar servicio web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: GenericInterface Configuration History for Web Service %s
es: Historico Configuración InterfazGenerica para Servicio Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Go back to Web Service
es: Volver al Servicio Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Here you can view older versions of the current web service's configuration, export or even restore them.
es: Aquí puedes ver versiones anteriores de la configuración del servicio web actual, exportarlo o incluso restaurarlos.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Configuration History List
es: Lista Histórico Configuración

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Version
es: Versión

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Create time
es: Crear tiempo

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Select a single configuration version to see its details.
es: Seleccione una única versión de configuración para ver sus detalles.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Export web service configuration
es: Exportar configuración de servicio web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Restore web service configuration
es: Restaurar configuración de servicio web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Do you really want to restore this version of the web service configuration?
es: Quieres realmente restablecer esta versión de la configuración del servicio web?

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Your current web service configuration will be overwritten.
es: Tu configuración del servicio web va a ser sobreescrito.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Restore
es: Restaurar

note: Template: AdminGroup
en: WARNING: When you change the name of the group 'admin', before making the appropriate changes in the SysConfig, you will be locked out of the administrations panel! If this happens, please rename the group back to admin per SQL statement.
es: ATENCIÓN: Cuando cambia el nombre del grupo 'admin', antes de realizar los cambios apropiados en SysConfig, ¡bloqueará el panel de administración! Si esto sucediera, por favor vuelva a renombrar el grupo para administrar por declaración SQL.

note: Template: AdminGroup
en: Group Management
es: Administración de grupos

note: Template: AdminGroup
en: Add group
es: Agregar grupo

note: Template: AdminGroup
en: The admin group is to get in the admin area and the stats group to get stats area.
es: El grupo admin es para usar el área de administración y el grupo stats para usar el área estadisticas.

note: Template: AdminGroup
en: Create new groups to handle access permissions for different groups of agent (e. g. purchasing department, support department, sales department, ...).
es: Crear nuevos grupos para manejar permisos de acceso para diferentes grupos de agente (ej. departamento compras, departamento soporte, departamento ventas, ...).

note: Template: AdminGroup
en: It's useful for ASP solutions.
es: Es útil para soluciones ASP.

note: Template: AdminGroup
en: total
es: Total

note: Template: AdminGroup
en: Add Group
es: Añadir Grupo

note: Template: AdminGroup
en: Edit Group
es: Editar grupo

note: Template: AdminLog
en: System Log
es: Registro del sistema

note: Template: AdminLog
en: Here you will find log information about your system.
es: Aquí encontrará información de registro sobre su sistema.

note: Template: AdminLog
en: Hide this message
es: Ocultar este mensaje

note: Template: AdminLog
en: Recent Log Entries
es: Entradas recientes del registro

note: Template: AdminMailAccount
en: Mail Account Management
es: Gestión de Cuentas de Correo

note: Template: AdminMailAccount
en: Add mail account
es: Agregar cuenta de correo

note: Template: AdminMailAccount
en: All incoming emails with one account will be dispatched in the selected queue!
es: ¡Todos los correos entrantes con una cuenta serán enviados a la cola seleccionada!

note: Template: AdminMailAccount
en: If your account is trusted, the already existing X-OTRS header at arrival time (for priority, ...) will be used! PostMaster filter will be used anyway.
es: Si su cuenta está validada, ¡las cabeceras X-OTRS ya existentes en la llegada se utilizarán para la prioridad! El filtro Postmaster se usa de todas formas.

note: Template: AdminMailAccount
en: Delete account
es: Eliminar cuenta

note: Template: AdminMailAccount
en: Fetch mail
es: Traer correos

note: Template: AdminMailAccount
en: Add Mail Account
es: Agregar Cuenta de Correo

note: Template: AdminMailAccount
en: Example: mail.example.com
es: Ejemplo: mail.ejemplo.com

note: Template: AdminMailAccount
en: IMAP Folder
es: Carpeta IMAP

note: Template: AdminMailAccount
en: Only modify this if you need to fetch mail from a different folder than INBOX.
es: Modifique esto solo si necesita obtener correos de un directorio distinto a INBOX

note: Template: AdminMailAccount
en: Trusted
es: Validado

note: Template: AdminMailAccount
en: Dispatching
es: Remitiendo

note: Template: AdminMailAccount
en: Edit Mail Account
es: Editar Cuenta de Correo

note: Template: AdminNavigationBar
en: Admin
es: Administrar

note: Template: AdminNavigationBar
en: Agent Management
es: Gestión de agentes

note: Template: AdminNavigationBar
en: Queue Settings
es: Ajustes de las colas

note: Template: AdminNavigationBar
en: Ticket Settings
es: Ajustes de los tickets

note: Template: AdminNavigationBar
en: System Administration
es: Administración del sistema

note: Template: AdminNavigationBar
en: Online Admin Manual
es: Manual de Administración Online

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Ticket Notification Management
es: Gestión Notificación de Ticket

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add notification
es: Agregar notificación

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Export Notifications
es: Exportar Notificaciones

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Configuration Import
es: Configuración Importaciones

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Here you can upload a configuration file to import Ticket Notifications to your system. The file needs to be in .yml format as exported by the Ticket Notification module.
es: Aquí puede cargar un archivo de configuración para importar Notificaciones de Ticket a su sistema. El archivo debe estar en formato .yml como exportados por el módulo de Notificación de Ticket.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Overwrite existing notifications?
es: Sobrescribir notificaciones existentes?

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Upload Notification configuration
es: Cargar configuración Notificación

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Import Notification configuration
es: Importar configuración Notificación

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Delete this notification
es: Eliminar esta notificación

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Do you really want to delete this notification?
es: Quiere realmente eliminar esta notificación?

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add Notification
es: Agregar Notificación

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Edit Notification
es: Editar Notificación

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Show in agent preferences
es: Mostrar en preferencias de agente

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Agent preferences tooltip
es: Preferencias de ayuda de agente

note: Template: AdminNotificationEvent
en: This message will be shown on the agent preferences screen as a tooltip for this notification.
es: Este mensaje se mostrará en la pantalla de preferencias de los agentes como un texto de ayuda para esta notificación.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Here you can choose which events will trigger this notification. An additional ticket filter can be applied below to only send for ticket with certain criteria.
es: Aquí se puede elegir qué eventos dispararán esta notificación. Un filtro de ticket adicional se puede aplicar a continuación para enviar sólo para ticket con ciertos criterios.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Ticket Filter
es: Filtro de tickets

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article Filter
es: Filtro de artículos

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Only for ArticleCreate and ArticleSend event
es: Solo para eventos de ArticleCreate y ArticleSend

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article type
es: Tipo de artículo

note: Template: AdminNotificationEvent
en: If ArticleCreate or ArticleSend is used as a trigger event, you need to specify an article filter as well. Please select at least one of the article filter fields.
es: Si CrearArticulo o EnviarArticulo es usado como disparador de evento, necesitas especificar un filtro de articulo también. Por favor seleccione al menos uno de los campos de filtro de articulo.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article sender type
es: Tipo de remitente de articulo

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Subject match
es: Coincidencia de asunto

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Body match
es: Coincidencia del cuerpo

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Include attachments to notification
es: Incluir archivos adjuntos a la notificación

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Recipients
es: Destinatarios

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to
es: Enviar a

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to these agents
es: Enviar a estos agentes

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to all group members
es: Enviar a todos los miembros del grupo

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to all role members
es: Enviar a todos los miembros del rol

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send on out of office
es: Enviar fuera de la oficina

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Also send if the user is currently out of office.
es: También enviar si el usuario está actualmente fuera de la oficina.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Once per day
es: Una vez por día

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notify user just once per day about a single ticket using a selected transport.
es: Notificar al usuario sólo una vez al día acerca de un único ticket utilizando el transporte seleccionado.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notification Methods
es: Métodos de Notificación

note: Template: AdminNotificationEvent
en: These are the possible methods that can be used to send this notification to each of the recipients. Please select at least one method below.
es: Estos son los posibles métodos que se pueden utilizar para enviar esta notificación a cada uno de los destinatarios. Por favor seleccione al menos un método en la sección inferior.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Enable this notification method
es: Habilitar este método de notificación

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Transport
es: Transporte

note: Template: AdminNotificationEvent
en: At least one method is needed per notification.
es: Se necesita al menos un método por notificación

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Active by default in agent preferences
es: Activo por defecto en preferencias de agente

note: Template: AdminNotificationEvent
en: This is the default value for assigned recipient agents who didn't make a choice for this notification in their preferences yet. If the box is enabled, the notification will be sent to such agents.
es: Este es el valor por defecto para los agentes receptores asignados que no realizaron una elección para esta notificación aún en sus preferencias. Si la casilla está activada, la notificación será enviada a dichos agentes.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: This feature is currently not available.
es: Esta característica no está disponible en este momento.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: No data found
es: No se encontró ningún dato.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: No notification method found.
es: No se encontró un método de notificación.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notification Text
es: Texto de la Notificación

note: Template: AdminNotificationEvent
en: This language is not present or enabled on the system. This notification text could be deleted if it is not needed anymore.
es: Este idioma no está presente o activado en el sistema. Esta notificación puede eliminarse si ya no es necesaria.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Remove Notification Language
es: Quitar el Idioma de la Notificación

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Message body
es: Cuerpo del Mensaje

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add new notification language
es: Agregar un nuevo idioma de notificación

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Do you really want to delete this notification language?
es: ¿Realmente desear eliminar este idioma de notificación?

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notifications are sent to an agent or a customer.
es: Las notificaciones se envían a un agente o cliente

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 20 character of the subject (of the latest agent article).
es: Para obtener los primeros 20 caracters del Sujeto (del último artículo del agente).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 5 lines of the body (of the latest agent article).
es: Para obtener las primeras 5 líneas del cuerpo (del último artículo del agente).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 20 character of the subject (of the latest customer article).
es: Para obtener los primeros 20 caracters del Sujeto (del último artículo del cliente).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 5 lines of the body (of the latest customer article).
es: Para obtener las primeras 5 líneas del cuerpo (del último artículo del cliente).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Attributes of the current ticket owner user data
es: Atributos de los datos del propietario actual del ticket

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Attributes of the current ticket responsible user data
es: Atributos de los datos actuales del responsable del ticket

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Attributes of the current agent user who requested this action
es: Atributos del actual usuario agente que solicitó esta acción.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Attributes of the recipient user for the notification
es: Atributos del usuario destinatario para la notificación.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Ticket dynamic fields display values, useful for Dropdown and Multiselect fields
es: Valores mostrados de los campos  dinámicos de los tickets, útil para los campos desplegables y de selección múltiple

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Example notification
es: Notificación de ejemplo

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Additional recipient email addresses
es: Direcciones adicionales del destinatario de correo electrónico.

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Notification article type
es: Notificación de tipo

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: An article will be created if the notification is sent to the customer or an additional email address.
es: Un artículo será creado si la notificación es enviada al cliente o a una dirección de correo adicional.

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Email template
es: Plantilla de correo

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Use this template to generate the complete email (only for HTML emails).
es: Use esta plantilla para generar el email completo (sólo para emails HTML).

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Manage %s
es: Administrar %s

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Downgrade to OTRS Free
es: Degradar a OTRS Gratis

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Read documentation
es: Leer documentación

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s makes contact regularly with cloud.otrs.com to check on available updates and the validity of the underlying contract.
es: %s hace contacto regular con cloud.otrs.com para comprobar actualizaciones disponibles y la validez del contrato subyacente.

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Unauthorized Usage Detected
es: Detectado Uso No Autorizado

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: This system uses the %s without a proper license! Please make contact with %s to renew or activate your contract!
es: Este sistema usa el %s sin la licencia apropiada! por favor contacte con %s para renovar o activar tu contrato!

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s not Correctly Installed
es: %s no esta Correctamente Instalado

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Your %s is not correctly installed. Please reinstall it with the button below.
es: Su %s no esta correctamente instalado. Por favor reinstale con el botón de abajo

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Reinstall %s
es: Reinstalar %s

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Your %s is not correctly installed, and there is also an update available.
es: Tu %s no está correctamente instalado, y hay también disponible una actualización.

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: You can either reinstall your current version or perform an update with the buttons below (update recommended).
es: Puedes o bien reinstalar tu versión actual o realizar una actualización con los botones siguientes (recomendada actualización).

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Update %s
es: Actualización %s

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s Not Yet Available
es: %s No Está Aún Dsiponible

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s will be available soon.
es: %s estará disponible pronto.

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s Update Available
es: %s Actualización Disponible

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: An update for your %s is available! Please update at your earliest!
es: Una actualización para tu %s está disponible! Por favor actualice cuanto antes!

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s Correctly Deployed
es: %s Desplegado correctamente

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Congratulations, your %s is correctly installed and up to date!
es: Felicitaciones, su %s está instalado y actualizado correctamente.

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: %s will be available soon. Please check again in a few days.
es: %s estará disponible pronto. Por favor, puedes volver a intentarlo dentro de unos días .

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: Please have a look at %s for more information.
es: Por favor, eche un vistazo a %s para más información.

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: Your OTRS Free is the base for all future actions. Please register first before you continue with the upgrade process of %s!
es: Su OTRS libre es la base para todas las acciones futuras. Por favor regístrese primero antes de continuar con el proceso de mejora de %s!

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: Before you can benefit from %s, please contact %s to get your %s contract.
es: Antes de que pueda beneficiarse de %s , por favor póngase en contacto con %s para obtener su contrato de %s.

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: Connection to cloud.otrs.com via HTTPS couldn't be established. Please make sure that your OTRS can connect to cloud.otrs.com via port 443.
es: Conexión a cloud.otrs.com a través de HTTPS no se pudo establecer . Por favor, asegúrese de que su OTRS puede conectarse a través del puerto 443 cloud.otrs.com.

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: With your existing contract you can only use a small part of the %s.
es: Con su contrato existente sólo se puede utilizar una pequeña parte de la %s.

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: If you would like to take full advantage of the %s get your contract upgraded now! Contact %s.
es: Si quieres sacar el máximo provecho de la  %s consiga su mejora de contrato ahora! Contacte %s.

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Cancel downgrade and go back
es: Cancelar el degrado y regresar

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Go to OTRS Package Manager
es: Ir al Manejador de Paquetes de OTRS

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Sorry, but currently you can't downgrade due to the following packages which depend on %s:
es: Lo sentimos , pero actualmente no se puede degradar debido a los siguientes paquetes que dependen de %s:

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Vendor
es: Vendedor

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Please uninstall the packages first using the package manager and try again.
es: Por favor, desinstale los paquetes primero utilizando el gestor de paquetes y vuelva a intentarlo .

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: You are about to downgrade to OTRS Free and will lose the following features and all data related to these:
es: Vas a degradar a OTRS gratuito y perderá las siguientes características y todos los datos relacionados con los siguientes:

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Report Generator
es: Generador de Reportes

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Timeline view in ticket zoom
es: Vista LineaTiempo en ticket zoom

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: DynamicField ContactWithData
es: CampoDinamico ContactoConDatos

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: DynamicField Database
es: CampoDinamico BaseDatos

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: SLA Selection Dialog
es: ANS Dialogo Selección

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Ticket Attachment View
es: Vista Adjuntos Ticket

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: The %s skin
es: La apariencia %s

note: Template: AdminPGP
en: PGP Management
es: Administración PGP

note: Template: AdminPGP
en: PGP support is disabled
es: El soporte de PGP se encuentra deshabilitado

note: Template: AdminPGP
en: To be able to use PGP in OTRS, you have to enable it first.
es: Para poder usar PGP en OTRS, deberá habilitarlo primero.

note: Template: AdminPGP
en: Enable PGP support
es: Habilitar el soporte de PGP

note: Template: AdminPGP
en: Faulty PGP configuration
es: Configuración PGP errónea

note: Template: AdminPGP
en: PGP support is enabled, but the relevant configuration contains errors. Please check the configuration using the button below.
es: El soporte PGP está habilitado, pero la configuración relevante contiene errores. Porfavor compruebe la configuración usando el botón de abajo.

note: Template: AdminPGP
en: Configure it here!
es: Configuralo aquí!

note: Template: AdminPGP
en: Check PGP configuration
es: Comprobar la configuración PGP

note: Template: AdminPGP
en: Add PGP key
es: Agregar Clave PGP

note: Template: AdminPGP
en: In this way you can directly edit the keyring configured in SysConfig.
es: De esta forma puede editar directamente el anillo de Claves configurado en Sysconfig

note: Template: AdminPGP
en: Introduction to PGP
es: Introducción a PGP

note: Template: AdminPGP
en: Result
es: Resultado

note: Template: AdminPGP
en: Identifier
es: Identificador

note: Template: AdminPGP
en: Fingerprint
es: Huella

note: Template: AdminPGP
en: Expires
es: Expira

note: Template: AdminPGP
en: Delete this key
es: Borrar esta clave

note: Template: AdminPGP
en: Add PGP Key
es: Agregar Clave PGP

note: Template: AdminPGP
en: PGP key
es: Clave PGP

note: Template: AdminPackageManager
en: Package Manager
es: Gestor de paquetes

note: Template: AdminPackageManager
en: Uninstall package
es: Desinstalar paquete

note: Template: AdminPackageManager
en: Do you really want to uninstall this package?
es: Está seguro de que desea desinstalar este paquete?

note: Template: AdminPackageManager
en: Reinstall package
es: Reinstalar paquete

note: Template: AdminPackageManager
en: Do you really want to reinstall this package? Any manual changes will be lost.
es: ¿Realmente desea reinstalar este paquete? Se perderá cualquier cambio manual.

note: Template: AdminPackageManager
en: Continue
es: Continuar

note: Template: AdminPackageManager
en: Please make sure your database accepts packages over %s MB in size (it currently only accepts packages up to %s MB). Please adapt the max_allowed_packet setting of your database in order to avoid errors.
es: Por favor asegúrese de que su base de datos acepta paquetes mayores a % MB en tamaño (actualmente sólo acepta paquetes hasta % MB). Por favor adapte la configuración max_allowed_packet de su base de datos para prevenir errores.

note: Template: AdminPackageManager
en: Install
es: Instalar

note: Template: AdminPackageManager
en: Install Package
es: Instalar Paquete

note: Template: AdminPackageManager
en: Update repository information
es: Actualizar información de repositorio

note: Template: AdminPackageManager
en: Cloud services are currently disabled.
es: Los servicios en la nube se encuentran dehabilitados.

note: Template: AdminPackageManager
en: OTRS Verify™ can not continue!
es: OTRS Verify™ no puede continuar!

note: Template: AdminPackageManager
en: Enable cloud services
es: Habilitar servicios en la Nube

note: Template: AdminPackageManager
en: Online Repository
es: Repositorio en línea

note: Template: AdminPackageManager
en: Module documentation
es: Módulo de documentación

note: Template: AdminPackageManager
en: Upgrade
es: Actualizar

note: Template: AdminPackageManager
en: Local Repository
es: Repositorio Local

note: Template: AdminPackageManager
en: This package is verified by OTRSverify (tm)
es: Este paquete está verificado por OTRSverify (tm)

note: Template: AdminPackageManager
en: Uninstall
es: Desinstalar

note: Template: AdminPackageManager
en: Reinstall
es: Reinstalar

note: Template: AdminPackageManager
en: Features for %s customers only
es: Características sólo para clientes %s

note: Template: AdminPackageManager
en: With %s, you can benefit from the following optional features. Please make contact with %s if you need more information.
es: Con %s , usted puede beneficiarse de las siguientes características opcionales. Por favor contacte con %s si necesita más información.

note: Template: AdminPackageManager
en: Download package
es: Descargar paquete

note: Template: AdminPackageManager
en: Rebuild package
es: Reconstruir paquete

note: Template: AdminPackageManager
en: Metadata
es: Metadatos

note: Template: AdminPackageManager
en: Change Log
es: Cambio de Log

note: Template: AdminPackageManager
en: Date
es: Fecha

note: Template: AdminPackageManager
en: List of Files
es: Lista de Archivos

note: Template: AdminPackageManager
en: Permission
es: Permisos

note: Template: AdminPackageManager
en: Download
es: Descargar

note: Template: AdminPackageManager
en: Download file from package!
es: ¡Descargar fichero del paquete!

note: Template: AdminPackageManager
en: Required
es: Obligatorio

note: Template: AdminPackageManager
en: PrimaryKey
es: ClavePrimaria

note: Template: AdminPackageManager
en: AutoIncrement
es: AutoIncrementar

note: Template: AdminPackageManager
en: SQL
es: Límite

note: Template: AdminPackageManager
en: File differences for file %s
es: Diferencias de archivo para el archivo %s

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Performance Log
es: Trazas de rendimiento

note: Template: AdminPerformanceLog
en: This feature is enabled!
es: ¡Esta característica está habilitada!

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Just use this feature if you want to log each request.
es: Use esta característica sólo si desea registrar cada petición.

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Activating this feature might affect your system performance!
es: ¡Activar esta opción podría afectar el rendimiento de su sistema!

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Disable it here!
es: ¡Deshabilítelo aquí!

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Logfile too large!
es: ¡Archivo de trazas muy grande!

note: Template: AdminPerformanceLog
en: The logfile is too large, you need to reset it
es: El archivolog es demasiado grande , es necesario reiniciarlo

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Overview
es: Resumen

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Range
es: Rango

note: Template: AdminPerformanceLog
en: last
es: último

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Interface
es: Interfaz

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Requests
es: Solicitudes

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Min Response
es: Respuesta Mínima

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Max Response
es: Respuesta Máxima

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Average Response
es: Respuesta Promedio

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Period
es: Periodo

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Average
es: Promedio

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: PostMaster Filter Management
es: Gestión del filtro maestro

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Add filter
es: Agregar filtro

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: To dispatch or filter incoming emails based on email headers. Matching using Regular Expressions is also possible.
es: Para enviar o filtrar los correos electrónicos entrantes basados ​​en encabezados de correo electrónico . La coincidencia usando Expresiones Regulares también es posible.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: If you want to match only the email address, use EMAILADDRESS:info@example.com in From, To or Cc.
es: Si desea chequear sólo la dirección del email, use EMAILADDRESS:info@example.com en De, Para o Cc.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: If you use Regular Expressions, you also can use the matched value in () as [***] in the 'Set' action.
es: Si utiliza Expresiones Regulares , también puede utilizar el valor emparejado en () como [***] en la acción 'Set' .

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Delete this filter
es: Borrar este filtro

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Add PostMaster Filter
es: Añada Filtro PostMaster

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Edit PostMaster Filter
es: Esite Filtro PostMaster

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The name is required.
es: El nombre es imprescindible.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Filter Condition
es: Condición Filtro

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: AND Condition
es: Condición AND

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Check email header
es: Comprobar encabezado email

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Negate
es: Negar

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Look for value
es: Busque valor

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The field needs to be a valid regular expression or a literal word.
es: El campo tiene que ser una expresión regular válida o una palabra literal.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set Email Headers
es: Establecer Encabezados de Email

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set email header
es: Establecer encabezado de Email

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set value
es: Establecer valor

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The field needs to be a literal word.
es: El campo tiene que ser una palabra literal.

note: Template: AdminPriority
en: Priority Management
es: Gestión de prioridades

note: Template: AdminPriority
en: Add priority
es: Añadir prioridad

note: Template: AdminPriority
en: Add Priority
es: Añadir prioridad

note: Template: AdminPriority
en: Edit Priority
es: Editar la prioridad

note: Template: AdminProcessManagement
en: Process Management
es: Gestión de Procesos

note: Template: AdminProcessManagement
en: Filter for Processes
es: Filtro para Procesos

note: Template: AdminProcessManagement
en: Create New Process
es: Crear nuevo proceso

note: Template: AdminProcessManagement
en: Deploy All Processes
es: Desplegar todos los Procesos

note: Template: AdminProcessManagement
en: Here you can upload a configuration file to import a process to your system. The file needs to be in .yml format as exported by process management module.
es: Aquí puede cargar un archivo de configuración para importar un proceso a su sistema. El archivo debe estar en formato .yml como exportado por el módulo de gestión de procesos.

note: Template: AdminProcessManagement
en: Overwrite existing entities
es: Sobrescribir entidades existentes

note: Template: AdminProcessManagement
en: Upload process configuration
es: Configuración del proceso Cargar

note: Template: AdminProcessManagement
en: Import process configuration
es: Configuración del proceso de importación

note: Template: AdminProcessManagement
en: Example processes
es: Procesos de ejemplo

note: Template: AdminProcessManagement
en: Here you can activate best practice example processes that are part of %s. Please note that some additional configuration may be required.
es: Aquí puede activar procesos de ejemplo de buenas prácticas que son parte de %s. Tenga en cuenta que puede ser necesaria alguna configuración adicional.

note: Template: AdminProcessManagement
en: Import example process
es: Importar procesos de ejemplo

note: Template: AdminProcessManagement
en: Do you want to benefit from processes created by experts? Upgrade to %s to be able to import some sophisticated example processes.
es: ¿Quiere beneficiarse de procesos creados por los expertos? Actualice a %s para poder importar algunos sofisticados procesos de ejemplo.

note: Template: AdminProcessManagement
en: To create a new Process you can either import a Process that was exported from another system or create a complete new one.
es: Para crear un nuevo proceso puede importar un proceso que se exportó desde otro sistema o crear uno completamente nuevo.

note: Template: AdminProcessManagement
en: Changes to the Processes here only affect the behavior of the system, if you synchronize the Process data. By synchronizing the Processes, the newly made changes will be written to the Configuration.
es: Los cambios en los procesos aquí sólo afectan al comportamiento del sistema , si sincroniza los datos del Proceso . Mediante la sincronización de los Procesos , los cambios recién hechos se escribirán en la Configuración.

note: Template: AdminProcessManagement
en: Processes
es: Procesos

note: Template: AdminProcessManagement
en: Process name
es: Nombre de proceso

note: Template: AdminProcessManagement
en: Print
es: Imprimir

note: Template: AdminProcessManagement
en: Export Process Configuration
es: Exportar Configuración de Procesos

note: Template: AdminProcessManagement
en: Copy Process
es: Copiar Proceso

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Cancel & close
es: Cancelar y cerrar

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Go Back
es: Volver

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Please note, that changing this activity will affect the following processes
es: Tenga en cuenta , que el cambio de esta actividad afectará a los siguientes procesos

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Activity
es: Actividad

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Activity Name
es: Nombre de Actividad

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Activity Dialogs
es: Dialogos de Actividad

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: You can assign Activity Dialogs to this Activity by dragging the elements with the mouse from the left list to the right list.
es: Puede asignar Diálogos de Actividad a esta Actividad arrastrando los elementos con el ratón en la lista de la izquierda a la lista de la derecha .

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Ordering the elements within the list is also possible by drag 'n' drop.
es: Ordenar los elementos dentro de la lista también es posible mediante arrastrar y soltar .

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Filter available Activity Dialogs
es: Filtros disponibles en Diálogos de Actividad

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Available Activity Dialogs
es: Dialogos Actividad Disponibles

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Name: %s, EntityID: %s
es: Nombre: %s, IDdeEntidad: %s

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Create New Activity Dialog
es: Cree Nueva Actividad de Diálogo

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Assigned Activity Dialogs
es: Asignación de Diálogos Actividad

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: As soon as you use this button or link, you will leave this screen and its current state will be saved automatically. Do you want to continue?
es: Tan pronto como use este botón o enlace , saldrá de esta pantalla y su estado actual se guardará automáticamente. ¿Quieres continuar?

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Please note that changing this activity dialog will affect the following activities
es: Tenga en cuenta que el cambio de este diálogo de actividad afectará a las siguientes actividades

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Please note that customer users will not be able to see or use the following fields: Owner, Responsible, Lock, PendingTime and CustomerID.
es: Tenga en cuenta que los usuarios clientes no serán capaces de ver o utilizar los siguientes campos : Propietario, Responsable, Bloqueo, TiempoEspera y IDCliente.

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: The Queue field can only be used by customers when creating a new ticket.
es: El campo Cola sólo puede ser usado por clientes cuando crean un nuevo ticket.

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Activity Dialog
es: Diálogo Actividad

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Activity dialog Name
es: Nombre diálogo actividad

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Available in
es: Disponible en

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Description (short)
es: Descripción (corta)

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Description (long)
es: Descripción (larga)

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: The selected permission does not exist.
es: El permiso seleccionado no existe.

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Required Lock
es: Bloqueo Requerido

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: The selected required lock does not exist.
es: El bloqueo requerido seleccionado no existe.

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Submit Advice Text
es: Envíe Texto Aviso

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Submit Button Text
es: Texto Botón Enviar

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Fields
es: Campos

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: You can assign Fields to this Activity Dialog by dragging the elements with the mouse from the left list to the right list.
es: Puede asignar Campos a esta Diálogo de Actividad arrastrando los elementos con el ratón de la lista de la izquierda a la lista de la derecha .

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Filter available fields
es: Campos filtro disponibles

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Available Fields
es: Campos Disponibles

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Name: %s
es: Nombre: %s

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Assigned Fields
es: Campos Asignados

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: ArticleType
es: TipoArticulo

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Display
es: Mostrar

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Edit Field Details
es: Edite Detalles Campo

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Customer interface does not support internal article types.
es: Interfaz de cliente no soporta tipos de artículo internos.

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Path
es: Ruta

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Edit this transition
es: Edite esta transición

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Transition Actions
es: Acciones Transición

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: You can assign Transition Actions to this Transition by dragging the elements with the mouse from the left list to the right list.
es: Puede asignar Acciones de Transición a esta Transición arrastrando los elementos con el ratón de la lista de la izquierda a la lista de la derecha .

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Filter available Transition Actions
es: Filtros disponibles Acciones Transición

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Available Transition Actions
es: Acciones Transición Disponibles

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Create New Transition Action
es: Crear Nueva Acción Transición

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Assigned Transition Actions
es: Acción Transición Asignada

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Activities
es: Actividades

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Filter Activities...
es: Filtrar Actividades...

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Create New Activity
es: Crear Nueva Actividad

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Filter Activity Dialogs...
es: Filtrar Diálogos Actividad...

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Transitions
es: Transiciones

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Filter Transitions...
es: Filtrar Transiciones...

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Create New Transition
es: Crear Nueva Transición

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Filter Transition Actions...
es: Filtrar Acciones Transición...

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Edit Process
es: Editar Porceso

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Print process information
es: Imprimir información proceso

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Delete Process
es: Borrar Proceso

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Delete Inactive Process
es: Elimine Proceso Inactivo

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Available Process Elements
es: Elementos Proceso Disponibles

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: The Elements listed above in this sidebar can be moved to the canvas area on the right by using drag'n'drop.
es: Los elementos listado anteriormente en esta barra lateral se pueden mover a la zona canvas de la derecha usando arrastrar y soltar .

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: You can place Activities on the canvas area to assign this Activity to the Process.
es: Puede emplazar las Actividades en el área canvas para asignar esta Actividad al Proceso.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: To assign an Activity Dialog to an Activity drop the Activity Dialog element from this sidebar over the Activity placed in the canvas area.
es: Para asignar un Diálogo de Actividad a una Actividad suelte el elemento del Diálogo de Actividad de esta barra lateral sobre la Actividad situada en el área canvas.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: You can start a connection between to Activities by dropping the Transition element over the Start Activity of the connection. After that you can move the loose end of the arrow to the End Activity.
es: Puedes empezar una conexión entre Actividades soltando el elemento Transición sobre la Actividad de Inicio de la conexión. Después de esto puedes mover el extremo suelto de la flecha al Final Actividad.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Actions can be assigned to a Transition by dropping the Action Element onto the label of a Transition.
es: Las Acciones pueden ser asignadas a una Transición soltando el Elemento de Acción sobre la etiqueta de la Transición.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Edit Process Information
es: Editar información de Proceso

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Process Name
es: Nombre de Proceso

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: The selected state does not exist.
es: El estado seleccionado no existe.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Add and Edit Activities, Activity Dialogs and Transitions
es: Añada y Edite Actividades, Diálogos de Actividad y Transiciones.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Show EntityIDs
es: Mostrar IDsEntidad

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Extend the width of the Canvas
es: Amplíe la anchura del Canvas

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Extend the height of the Canvas
es: Amplíe la altura del Canvas

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Remove the Activity from this Process
es: Elimine la Actividad de este Proceso

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Edit this Activity
es: Edite esta Actividad

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Save settings
es: Guardar configuraciones

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Save Activities, Activity Dialogs and Transitions
es: Guarde Actividades, Diálogos de Actividad y Transiciones

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Process?
es: Quiere realmente borrar este Proceso?

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Activity?
es: Quiere realmente borrar esta Actividad?

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Activity Dialog?
es: Quiere realmente borrar este Diálogo de Actividad?

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Transition?
es: Quiere realmente borrar esta Transición?

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Transition Action?
es: Quiere realmente borrar esta Acción de Transición?

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to remove this activity from the canvas? This can only be undone by leaving this screen without saving.
es: Quiere realmente eliminar esta actividad del canvas? Esto sólo puede ser deshecho abandonando esta pantalla sin guardar.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to remove this transition from the canvas? This can only be undone by leaving this screen without saving.
es: Quiere realmente eliminar esta transición del canvas? Esto sólo puede ser deshecho abandonando esta pantalla sin guardar.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Hide EntityIDs
es: Ocultar IDsEntidad

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Delete Entity
es: Borrar Entidad

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Remove Entity from canvas
es: Eliminar Entidad de canvas

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: This Activity is already used in the Process. You cannot add it twice!
es: Esta Actividad ya está siendo utilizada en el Proceso. No puede añadirla por duplicado!

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: This Activity cannot be deleted because it is the Start Activity.
es: Esta Actividad no se puede borrar porque es la Actividad de Inicio.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: This Transition is already used for this Activity. You cannot use it twice!
es: Esta Transición ya esta siendo utilizada para esta Actividad. No puede usarla por duplicado!

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: This TransitionAction is already used in this Path. You cannot use it twice!
es: Esta AcciónTransición ya esta siendo utilizada en esta Ruta. No puede usarla por duplicado!

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Remove the Transition from this Process
es: Elimine la Transición de este Proceso

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: No TransitionActions assigned.
es: No AccionesTransición asignadas.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: The Start Event cannot loose the Start Transition!
es: El Evento de Inicio no puede perder la Transición de Inicio!

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: No dialogs assigned yet. Just pick an activity dialog from the list on the left and drag it here.
es: No se han asignado aún diálogos. Simplemente escoja un diálogo de actividad de la lista de la izquierda y arrástrela aquí.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: An unconnected transition is already placed on the canvas. Please connect this transition first before placing another transition.
es: Una transición no conectada ya está colocada en el canvas. Por favor, conecte esta transición primero antes de hacer otra transición .

note: Template: AdminProcessManagementProcessNew
en: In this screen, you can create a new process. In order to make the new process available to users, please make sure to set its state to 'Active' and synchronize after completing your work.
es: En esta pantalla, puede crear un nuevo proceso . Con el fin de hacer que el nuevo proceso esté a disposición de los usuarios , por favor asegúrese de ajustar su estado a 'Activa' y sincronizar después de completar su trabajo.

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Start Activity
es: Comenzar Actividad

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Contains %s dialog(s)
es: Contiene %s diálogo(s)

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Assigned dialogs
es: Diálogos asignados

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Activities are not being used in this process.
es: Actividades no están siendo usadas en este proceso.

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Assigned fields
es: Campos asignados

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Activity dialogs are not being used in this process.
es: Diálogos de actividad no están siendo usados en este proceso.

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Condition linking
es: Condición de vinculación

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Conditions
es: Condiciones

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Condition
es: Condición

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Transitions are not being used in this process.
es: Transiciones no están siendo usadas en este proceso.

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Module name
es: Nombre del Módulo

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Transition actions are not being used in this process.
es: Acciones de transición no están siendo usadas en este proceso.

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Please note that changing this transition will affect the following processes
es: Tenga en cuenta que el cambio de esta transición afectará a los siguientes procesos

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Transition
es: Transición

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Transition Name
es: Nombre de la Transición

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Type of Linking between Conditions
es: Tipo de Vinculación entre Condiciones

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Remove this Condition
es: Eliminar esta Condición

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Type of Linking
es: Tipo de Vinculación

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Add a new Field
es: Añadir nuevo Campo

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Remove this Field
es: Eliminar este Campo

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: And can't be repeated on the same condition.
es: Y no puede ser repetida en la misma condición.

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Add New Condition
es: Añadir Nueva Condición

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Please note that changing this transition action will affect the following processes
es: Tenga en cuenta que el cambio de esta acción de transición afectará a los siguientes procesos

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Transition Action
es: Acción de Transición

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Transition Action Name
es: Nombre Acción de Transición

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Transition Action Module
es: Módulo Acción de Transición

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Config Parameters
es: Parámetros de Configuración

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Add a new Parameter
es: Añada un nuevo Parámetro

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Remove this Parameter
es: Elimine este Parámetro

note: Template: AdminQueue
en: Manage Queues
es: Gestionar las colas

note: Template: AdminQueue
en: Add queue
es: Añadir cola

note: Template: AdminQueue
en: Add Queue
es: Añadir cola

note: Template: AdminQueue
en: Edit Queue
es: Editar la cola

note: Template: AdminQueue
en: A queue with this name already exists!
es: Una cola con este nombre ya existe!

note: Template: AdminQueue
en: Sub-queue of
es: Subcola de

note: Template: AdminQueue
en: Unlock timeout
es: Tiempo para desbloqueo automático

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no unlock
es: 0 = sin desbloqueo

note: Template: AdminQueue
en: Only business hours are counted.
es: Sólo se contarán las horas de trabajo

note: Template: AdminQueue
en: If an agent locks a ticket and does not close it before the unlock timeout has passed, the ticket will unlock and will become available for other agents.
es: Si un agente bloquea un ticket y no se cierra antes de que haya pasado el tiempo de espera de desbloqueo, el ticket se desbloqueará y estará disponible para otros agentes .

note: Template: AdminQueue
en: Notify by
es: Notificado por

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no escalation
es: 0 = sin escalada

note: Template: AdminQueue
en: If there is not added a customer contact, either email-external or phone, to a new ticket before the time defined here expires, the ticket is escalated.
es: Si no se añade un contacto de cliente, ya sea correo electrónico externo o teléfono, a un nuevo ticket antes de que la hora definida aquí expire, el ticket es escalado.

note: Template: AdminQueue
en: If there is an article added, such as a follow-up via email or the customer portal, the escalation update time is reset. If there is no customer contact, either email-external or phone, added to a ticket before the time defined here expires, the ticket is escalated.
es: Si se añade un artículo, como un seguimiento a través de correo electrónico o portal del cliente , el tiempo para escalada por actualización se restablece. Si no hay contacto del cliente, ya sea correo electrónico o teléfono externo, añadido a un ticket antes de que la hora definida aquí expire, el ticket escala.

note: Template: AdminQueue
en: If the ticket is not set to closed before the time defined here expires, the ticket is escalated.
es: Si el ticket no se establece a cerrado antes de que la hora definida aquí expire, el ticket es escalado.

note: Template: AdminQueue
en: Follow up Option
es: Opción de seguimiento

note: Template: AdminQueue
en: Specifies if follow up to closed tickets would re-open the ticket, be rejected or lead to a new ticket.
es: Especifica si el seguimiento a los tickets cerrados volvería a abrir el ticket , ser rechazado o dar lugar a un nuevo ticket.

note: Template: AdminQueue
en: Ticket lock after a follow up
es: Bloquear un ticket después del seguimiento

note: Template: AdminQueue
en: If a ticket is closed and the customer sends a follow up the ticket will be locked to the old owner.
es: Si un ticket es cerrado y el cliente envía un seguimiento del ticket se bloqueará al antiguo propietario.

note: Template: AdminQueue
en: System address
es: Dirección sistema

note: Template: AdminQueue
en: Will be the sender address of this queue for email answers.
es: Será la dirección del emisor en esta cola para respuestas por correo.

note: Template: AdminQueue
en: Default sign key
es: Clave de firma por defecto

note: Template: AdminQueue
en: The salutation for email answers.
es: Saludo para respuestas por correo.

note: Template: AdminQueue
en: The signature for email answers.
es: Firma para respuestas por correo.

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Manage Queue-Auto Response Relations
es: Administrar Colas - Relaciones Auto Respuesta

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: This filter allow you to show queues without auto responses
es: Este filtro te permite ver colas sin respuestas automáticas

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Queues without auto responses
es: Colas sin respuestas automáticas

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: This filter allow you to show all queues
es: Este filtro te permite ver todas las colas

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Show all queues
es: Mostrar todas las colas

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Filter for Queues
es: Filtrar por Colas

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Filter for Auto Responses
es: Filtrar por Auto Respuestas

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Auto Responses
es: Respuestas Automáticas

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Change Auto Response Relations for Queue
es: Cambiar Relaciones Auto Respuesta para Cola

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Manage Template-Queue Relations
es: Administrar Relaciones Plantilla-Cola

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Filter for Templates
es: Filtrar por Plantillas

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Templates
es: Plantillas

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Change Queue Relations for Template
es: Cambiar Relaciones Cola para Plantilla

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Change Template Relations for Queue
es: Cambiar Relaciones Plantilla para Cola

note: Template: AdminRegistration
en: System Registration Management
es: Gestión de Registro del sistema

note: Template: AdminRegistration
en: Edit details
es: Edite detalles

note: Template: AdminRegistration
en: Show transmitted data
es: Mostrar datos transmitidos

note: Template: AdminRegistration
en: Deregister system
es: Dar de baja sistema

note: Template: AdminRegistration
en: Overview of registered systems
es: Vista general de sistemas registrados

note: Template: AdminRegistration
en: This system is registered with OTRS Group.
es: Este sistema se encuentra registrado por OTRS Group

note: Template: AdminRegistration
en: System type
es: Tipo de sistema

note: Template: AdminRegistration
en: Unique ID
es: Identificador unico

note: Template: AdminRegistration
en: Last communication with registration server
es: Última comunicación con el servidor de registro

note: Template: AdminRegistration
en: System registration not possible
es: Registrar el sistema no es posible

note: Template: AdminRegistration
en: Please note that you can't register your system if OTRS Daemon is not running correctly!
es: Tenga en cuenta que no se puede registrar su sistema si OTRS Daemon no está funcionando correctamente!

note: Template: AdminRegistration
en: Instructions
es: Instrucciones

note: Template: AdminRegistration
en: System deregistration not possible
es: Dar de baja el sistema no es posible

note: Template: AdminRegistration
en: Please note that you can't deregister your system if you're using the %s or having a valid service contract.
es: Tenga en cuenta que no se puede dar de baja su sistema si usted está utilizando el %s o teniendo un contrato de servicio válido.

note: Template: AdminRegistration
en: OTRS-ID Login
es: Inicio de sesión con OTRS-ID

note: Template: AdminRegistration
en: Read more
es: Leer más

note: Template: AdminRegistration
en: You need to log in with your OTRS-ID to register your system.
es: Debe iniciar sesión con su OTRS-ID para registrar el sistema.

note: Template: AdminRegistration
en: Your OTRS-ID is the email address you used to sign up on the OTRS.com webpage.
es: Su OTRS-ID es la dirección de correo electrónico que utilizó para registrarse en la página web OTRS.com

note: Template: AdminRegistration
en: Data Protection
es: Protección de Datos

note: Template: AdminRegistration
en: What are the advantages of system registration?
es: ¿Cuáles son las ventajas de registrar su sistema?

note: Template: AdminRegistration
en: You will receive updates about relevant security releases.
es: Usted recibirá actualizaciones sobre versiones de seguridad importantes.

note: Template: AdminRegistration
en: With your system registration we can improve our services for you, because we have all relevant information available.
es: Con el registro de su sistema podremos mejorar nuestros servicios hacia usted, porque tenemos disponible toda la información importante.

note: Template: AdminRegistration
en: This is only the beginning!
es: !Esto es sólo el comienzo!

note: Template: AdminRegistration
en: We will inform you about our new services and offerings soon.
es: Muy pronto le estaremos informando sobre nuevos servicios y ofertas

note: Template: AdminRegistration
en: Can I use OTRS without being registered?
es: ¿Es posible utilizar OTRS sin registrarlo?

note: Template: AdminRegistration
en: System registration is optional.
es: El registro del sistema es opcional.

note: Template: AdminRegistration
en: You can download and use OTRS without being registered.
es: Usted puede descargar y utilizar OTRS sin estar registrado.

note: Template: AdminRegistration
en: Is it possible to deregister?
es: ¿Es posible dar de baja el registro?

note: Template: AdminRegistration
en: You can deregister at any time.
es: Usted puede dar de baja el registro en cualquier momento.

note: Template: AdminRegistration
en: Which data is transfered when registering?
es: ¿Qué datos se transfieren al registrarse?

note: Template: AdminRegistration
en: A registered system sends the following data to OTRS Group:
es: Un sistema registrado envía los siguientes datos al grupo OTRS:

note: Template: AdminRegistration
en: Fully Qualified Domain Name (FQDN), OTRS version, Database, Operating System and Perl version.
es: Nombre de dominio totalmente calificado (FQDN), versión de OTRS, base de datos, sistema operativo y versión de Perl

note: Template: AdminRegistration
en: Why do I have to provide a description for my system?
es: ¿Por qué debo de proporcionar una descripción del sistema?

note: Template: AdminRegistration
en: The description of the system is optional.
es: La descripción del sistema es opcional.

note: Template: AdminRegistration
en: The description and system type you specify help you to identify and manage the details of your registered systems.
es: La descripción y el tipo de sistema que especifique ayudara para identificar y gestionar los datos de sus sistemas registrados

note: Template: AdminRegistration
en: How often does my OTRS system send updates?
es: ¿Con qué frecuencia mi sistema OTRS envía actualizaciones?

note: Template: AdminRegistration
en: Your system will send updates to the registration server at regular intervals.
es: El sistema enviará actualizaciones al servidor de registro en intervalos regulares.

note: Template: AdminRegistration
en: Typically this would be around once every three days.
es: Normalmente, esto sería alrededor de una vez cada tres días.

note: Template: AdminRegistration
en: In case you would have further questions we would be glad to answer them.
es: En caso de que tenga alguna duda estaremos encantados de responderla.

note: Template: AdminRegistration
en: Please visit our
es: Por favor, visite nuestro

note: Template: AdminRegistration
en: and file a request.
es: e ingrese una solicitud.

note: Template: AdminRegistration
en: If you deregister your system, you will lose these benefits:
es: Si da de baja su sistema, perderá estos beneficios :

note: Template: AdminRegistration
en: You need to log in with your OTRS-ID to deregister your system.
es: Debe iniciar sesión con su OTRS-ID para dar de baja su sistema.

note: Template: AdminRegistration
en: You don't have an OTRS-ID yet?
es: ¿Aún no tiene su OTRS-ID?

note: Template: AdminRegistration
en: Sign up now
es: Regístrese ahora

note: Template: AdminRegistration
en: Forgot your password?
es: ¿Olvidó su contraseña?

note: Template: AdminRegistration
en: Retrieve a new one
es: Solicitar una nueva

note: Template: AdminRegistration
en: This data will be frequently transferred to OTRS Group when you register this system.
es: Estos datos se transferiran con frecuencia al grupo OTRS cuando registre este sistema.

note: Template: AdminRegistration
en: Attribute
es: Atributo

note: Template: AdminRegistration
en: FQDN
es: Nombre de dominio totalmente calificado

note: Template: AdminRegistration
en: OTRS Version
es: Versión De OTRS

note: Template: AdminRegistration
en: Operating System
es: Sistema Operativo

note: Template: AdminRegistration
en: Perl Version
es: Versión de Perl

note: Template: AdminRegistration
en: Optional description of this system.
es: Descripción opcional de este sistema.

note: Template: AdminRegistration
en: Register
es: Registrar

note: Template: AdminRegistration
en: Deregister System
es: Sistema dado de baja

note: Template: AdminRegistration
en: Continuing with this step will deregister the system from OTRS Group.
es: Continuando con este paso se dará de baja el sistema para el grupo OTRS.

note: Template: AdminRegistration
en: Deregister
es: Dar de baja

note: Template: AdminRegistration
en: You can modify registration settings here.
es: Usted puede modificar los ajustes de registro aquí.

note: Template: AdminRegistration
en: Overview of transmitted data
es: Resumen de los datos transmitidos

note: Template: AdminRegistration
en: There is no data regularly sent from your system to %s.
es: No hay datos enviados con regularidad de su sistema a %s.

note: Template: AdminRegistration
en: The following data is sent at minimum every 3 days from your system to %s.
es: Los siguientes datos se envían como mínimo cada 3 días desde su sistema a %s.

note: Template: AdminRegistration
en: The data will be transferred in JSON format via a secure https connection.
es: Los datos se transfieren en formato JSON a través de una conexión segura https.

note: Template: AdminRegistration
en: System Registration Data
es: Datos Registro Sistema

note: Template: AdminRegistration
en: Support Data
es: Datos de Soporte

note: Template: AdminRole
en: Role Management
es: Gestión de Roles

note: Template: AdminRole
en: Add role
es: Agregar rol

note: Template: AdminRole
en: Create a role and put groups in it. Then add the role to the users.
es: Cree un rol y coloque grupos en el mismo. Luego añada el rol a los usuarios.

note: Template: AdminRole
en: There are no roles defined. Please use the 'Add' button to create a new role.
es: No hay roles definidos. Por favor use el botón ''Agregar" para crear un nuevo rol.

note: Template: AdminRole
en: Add Role
es: Añadir Rol

note: Template: AdminRole
en: Edit Role
es: Editar Rol

note: Template: AdminRoleGroup
en: Manage Role-Group Relations
es: Gestionar las relaciones Rol - Grupo

note: Template: AdminRoleGroup
en: Filter for Roles
es: Filtro por Roles

note: Template: AdminRoleGroup
en: Select the role:group permissions.
es: Seleccione los permisos rol:grupo

note: Template: AdminRoleGroup
en: If nothing is selected, then there are no permissions in this group (tickets will not be available for the role).
es: Si nada es seleccionado, entonces no hay permisos en este grupo (los tickets no estarán disponibles para el Rol)

note: Template: AdminRoleGroup
en: Change Role Relations for Group
es: Cambiar las relaciones de Rol del Grupo

note: Template: AdminRoleGroup
en: Change Group Relations for Role
es: Cambiar las relaciones de Grupo del Rol

note: Template: AdminRoleGroup
en: Toggle %s permission for all
es: Activar el permiso %s para todos

note: Template: AdminRoleGroup
en: move_into
es: mover_a

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to move tickets into this group/queue.
es: Permiso para mover tickets a este grupo/cola

note: Template: AdminRoleGroup
en: create
es: crear

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to create tickets in this group/queue.
es: Permiso para crear tickets en este grupo/cola

note: Template: AdminRoleGroup
en: note
es: nota

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to add notes to tickets in this group/queue.
es: Permisos para añadir notas a los tickets de este grupo/cola.

note: Template: AdminRoleGroup
en: owner
es: propietario

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to change the owner of tickets in this group/queue.
es: Permisos para cambiar el propietario de los tickets de este grupo/cola.

note: Template: AdminRoleGroup
en: priority
es: prioridad

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to change the ticket priority in this group/queue.
es: Permiso para cambiar la prioridad del ticket en este grupo/cola

note: Template: AdminRoleUser
en: Manage Agent-Role Relations
es: Gestionar las relaciones Agente - Rol

note: Template: AdminRoleUser
en: Add agent
es: Añadir agente

note: Template: AdminRoleUser
en: Filter for Agents
es: Filtro para Agentes

note: Template: AdminRoleUser
en: Agents
es: Agentes

note: Template: AdminRoleUser
en: Manage Role-Agent Relations
es: Gestionar las relaciones Rol - Agente

note: Template: AdminRoleUser
en: Change Role Relations for Agent
es: Cambiar las relaciones de Rol del Agente

note: Template: AdminRoleUser
en: Change Agent Relations for Role
es: Cambiar las relaciones de Agente del Rol

note: Template: AdminSLA
en: SLA Management
es: Gestión de SLA

note: Template: AdminSLA
en: Add SLA
es: Añadir SLA

note: Template: AdminSLA
en: Edit SLA
es: Editar el SLA

note: Template: AdminSLA
en: Please write only numbers!
es: Introduzca sólo números.

note: Template: AdminSMIME
en: S/MIME Management
es: Gestion S/MIME

note: Template: AdminSMIME
en: SMIME support is disabled
es: el soporte para SMIME esta deshabilitado

note: Template: AdminSMIME
en: To be able to use SMIME in OTRS, you have to enable it first.
es: Para poder usar SMIME en OTRS, necesitas habilitarlo antes.

note: Template: AdminSMIME
en: Enable SMIME support
es: Habilitar soporte SMIME

note: Template: AdminSMIME
en: Faulty SMIME configuration
es: Configuración SMIME errónea

note: Template: AdminSMIME
en: SMIME support is enabled, but the relevant configuration contains errors. Please check the configuration using the button below.
es: El soporte SMIME está habilitado, pero la configuración relevante contiene errores. Porfavor compruebe la configuración usando el botón de abajo.

note: Template: AdminSMIME
en: Check SMIME configuration
es: Comprueba la configuración de SMIME

note: Template: AdminSMIME
en: Add certificate
es: Añadir certificado

note: Template: AdminSMIME
en: Add private key
es: Añadir clave privada

note: Template: AdminSMIME
en: Filter for certificates
es: Filtro para certificados

note: Template: AdminSMIME
en: Filter for S/MIME certs
es: Filtro para certificados S/MIME

note: Template: AdminSMIME
en: To show certificate details click on a certificate icon.
es: Para mostrar los detalles de certificado hacer click en un icono de certificado.

note: Template: AdminSMIME
en: To manage private certificate relations click on a private key icon.
es: Para gestionar las relaciones de certificados privados hacer clic en un icono de la llave privada.

note: Template: AdminSMIME
en: Here you can add relations to your private certificate, these will be embedded to the S/MIME signature every time you use this certificate to sign an email.
es: Aquí usted puede agregar relaciones con su certificado privado, estos serán incorporados a la firma S/MIME cada vez que se utiliza este certificado para firmar un correo electrónico.

note: Template: AdminSMIME
en: See also
es: Vea también

note: Template: AdminSMIME
en: In this way you can directly edit the certification and private keys in file system.
es: De esta forma Ud. puede editar directamente la certificación y claves privadas en el sistema de ficheros.

note: Template: AdminSMIME
en: Hash
es: De esta forma Ud. puede editar directamente la certificación y claves privadas en el sistema de ficheros.

note: Template: AdminSMIME
en: Handle related certificates
es: Maneje certificados relacionados

note: Template: AdminSMIME
en: Read certificate
es: Leer certificado

note: Template: AdminSMIME
en: Delete this certificate
es: Eliminar este certificado

note: Template: AdminSMIME
en: Add Certificate
es: Añadir un certificado

note: Template: AdminSMIME
en: Add Private Key
es: Añadir una Clave privada

note: Template: AdminSMIME
en: Secret
es: Secreto

note: Template: AdminSMIME
en: Related Certificates for
es: Certificados relacionados para

note: Template: AdminSMIME
en: Delete this relation
es: Eliminar esta relación

note: Template: AdminSMIME
en: Available Certificates
es: Certificados Disponibles

note: Template: AdminSMIME
en: Relate this certificate
es: Relacionar este certificado

note: Template: AdminSMIMECertRead
en: Close dialog
es: Cerrar dialogo

note: Template: AdminSMIMECertRead
en: Certificate details
es: Detalles del Certificado

note: Template: AdminSalutation
en: Salutation Management
es: Gestión de saludos

note: Template: AdminSalutation
en: Add salutation
es: Añadir saludo

note: Template: AdminSalutation
en: Add Salutation
es: Añadir saludo

note: Template: AdminSalutation
en: Edit Salutation
es: Editar el saludo

note: Template: AdminSalutation
en: e. g.
es: ej.

note: Template: AdminSalutation
en: Example salutation
es: Saludo de ejemplo

note: Template: AdminSecureMode
en: Secure mode needs to be enabled!
es: ¡Es necesario habilitar modo seguro!

note: Template: AdminSecureMode
en: Secure mode will (normally) be set after the initial installation is completed.
es: El Modo Seguro (normalmente) queda habilitado cuando la instalación inicial se completa.

note: Template: AdminSecureMode
en: If secure mode is not activated, activate it via SysConfig because your application is already running.
es: Si el modo seguro no está activado , activarlo a través de sysconfig porque su aplicación ya se está ejecutando .

note: Template: AdminSelectBox
en: SQL Box
es: Consola SQL

note: Template: AdminSelectBox
en: Here you can enter SQL to send it directly to the application database. It is not possible to change the content of the tables, only select queries are allowed.
es: Aquí puede introducir una SQL para enviarla directamente a la base de datos de la aplicación. No es posible cambiar el contenido de las tablas , sólo consultas select están permitidas.

note: Template: AdminSelectBox
en: Here you can enter SQL to send it directly to the application database.
es: Aquí puede introducir una SQL para enviarla directamente a la base de datos de la aplicación.

note: Template: AdminSelectBox
en: Only select queries are allowed.
es: Solo consultas select están permitidas.

note: Template: AdminSelectBox
en: The syntax of your SQL query has a mistake. Please check it.
es: La sintaxis de tu consulta SQL tiene un error. Por favor compruébela.

note: Template: AdminSelectBox
en: There is at least one parameter missing for the binding. Please check it.
es: Hay por lo menos un parámetro que falta para la unión. Compruébelo por favor.

note: Template: AdminSelectBox
en: Result format
es: Formato resultado

note: Template: AdminSelectBox
en: Run Query
es: Ejecutar Consulta

note: Template: AdminSelectBox
en: Query is executed.
es: Consulta se ejecuta.

note: Template: AdminService
en: Service Management
es: Gestión de servicios

note: Template: AdminService
en: Add service
es: Añadir servicio

note: Template: AdminService
en: Add Service
es: Añadir servicio

note: Template: AdminService
en: Edit Service
es: Editar el servicio

note: Template: AdminService
en: Sub-service of
es: Subservicio de

note: Template: AdminSession
en: Session Management
es: Gestión de Sesiones

note: Template: AdminSession
en: All sessions
es: Todas las sesiones

note: Template: AdminSession
en: Agent sessions
es: Sesiones de agente

note: Template: AdminSession
en: Customer sessions
es: Sesiones de cliente

note: Template: AdminSession
en: Unique agents
es: Agentes únicos

note: Template: AdminSession
en: Unique customers
es: Clientes únicos

note: Template: AdminSession
en: Kill all sessions
es: Finalizar todas las sesiones

note: Template: AdminSession
en: Kill this session
es: Matar esta sesión

note: Template: AdminSession
en: Session
es: Sesión

note: Template: AdminSession
en: Kill
es: Matar

note: Template: AdminSession
en: Detail View for SessionID
es: Vista Detalle para SesiónID

note: Template: AdminSignature
en: Signature Management
es: Gestión de firmas

note: Template: AdminSignature
en: Add signature
es: Añadir firma

note: Template: AdminSignature
en: Add Signature
es: Añadir firma

note: Template: AdminSignature
en: Edit Signature
es: Editar la firma

note: Template: AdminSignature
en: Example signature
es: Firma de ejemplo

note: Template: AdminState
en: State Management
es: Gestión de estados

note: Template: AdminState
en: Add state
es: Añadir estado

note: Template: AdminState
en: Please also update the states in SysConfig where needed.
es: Actualice también los estados en SysConfig donde sea necesario.

note: Template: AdminState
en: Add State
es: Añadir estado

note: Template: AdminState
en: Edit State
es: Editar el estado

note: Template: AdminState
en: State type
es: Tipo de estado

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Sending support data to OTRS Group is not possible!
es: El envío de información de soporte al Grupo de OTRS no fue posible!

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Enable Cloud Services
es: Habilitar los servicios en la nube

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: This data is sent to OTRS Group on a regular basis. To stop sending this data please update your system registration.
es: Estos datos se envían a Grupo OTRS en una base regular. Para detener el envío de estos datos por favor actualice su registro del sistema.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: You can manually trigger the Support Data sending by pressing this button:
es: Puedes disparar manualmente los envíos de Datos de Soporte presionando este botón:

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Send Update
es: Enviar Actualización

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Sending Update...
es: Enviando Actualización...

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Support Data information was successfully sent.
es: Información de Datos de Soporte fue enviada satisfactoriamente.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Was not possible to send Support Data information.
es: No fue posible enviar información de Datos de Soporte.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Update Result
es: Actualizar Resultado

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Currently this data is only shown in this system.
es: Actualmente estos datos sólo se muestran en este sistema.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: A support bundle (including: system registration information, support data, a list of installed packages and all locally modified source code files) can be generated by pressing this button:
es: Un paquete de apoyo (incluyendo : información de registro del sistema, los datos de apoyo, una lista de los paquetes instalados y todos los archivos de código fuente modificados localmente) puede generarse presionando este botón:

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Generate Support Bundle
es: Generar Paquete de Apoyo

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Generating...
es: Generando...

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: It was not possible to generate the Support Bundle.
es: No fue posible generar el Paquete de Apoyo.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Generate Result
es: Generar Resultado

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Support Bundle
es: Paquete de Soporte

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: The mail could not be sent
es: El correo no pudo ser enviado

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: The support bundle has been generated.
es: El paquete de soporte ha sido generado.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Please choose one of the following options.
es: Por favor escoja una de las siguientes opciones.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Send by Email
es: Enviar por Email

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: The support bundle is too large to send it by email, this option has been disabled.
es: El paquete de soporte es demasiado grande para enviarlo por correo electrónico, esta opción ha sido deshabilitada.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: The email address for this user is invalid, this option has been disabled.
es: La dirección de correo electrónico para este usuario no es válida, esta opción se ha desactivado.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Sending
es: Remitente

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: The support bundle will be sent to OTRS Group via email automatically.
es: El paquete de soporte será enviado a Grupo OTRS a través de correo electrónico de forma automática.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Download File
es: Descargar Archivo

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: A file containing the support bundle will be downloaded to the local system. Please save the file and send it to the OTRS Group, using an alternate method.
es: Un archivo que contiene el paquete de soporte se descargará en el sistema local. Por favor, guarde el archivo y envíelo al Grupo de OTRS, utilizando un método alternativo .

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Error: Support data could not be collected (%s).
es: Error: Los datos de soporte no han podido ser recolectados (%s).

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Details
es: Detalles

note: Template: AdminSysConfig
en: SysConfig
es: Configuración del sistema

note: Template: AdminSysConfig
en: Navigate by searching in %s settings
es: Navegue por búsqueda en ajustes %s

note: Template: AdminSysConfig
en: Navigate by selecting config groups
es: Navegue seleccionando grupos de configuración

note: Template: AdminSysConfig
en: Download all system config changes
es: Descargue todos los cambios de configuración de sistema

note: Template: AdminSysConfig
en: Export settings
es: Exportar ajustes

note: Template: AdminSysConfig
en: Load SysConfig settings from file
es: Cargue ajustes de SysConfig desde archivo

note: Template: AdminSysConfig
en: Import settings
es: Importar ajustes

note: Template: AdminSysConfig
en: Import Settings
es: Importar Ajustes

note: Template: AdminSysConfig
en: Please enter a search term to look for settings.
es: Por favor, introduzca un término de búsqueda para buscar los ajustes.

note: Template: AdminSysConfig
en: Subgroup
es: Subgrupo

note: Template: AdminSysConfig
en: Elements
es: Elementos

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Edit Config Settings in %s → %s
es: Editar parámetros de configuración en %s → %s

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: This setting is read only.
es: Esta opción es de sólo lectura.

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: This config item is only available in a higher config level!
es: Este elemento de configuración sólo está disponible en un nivel de configuración mayor!

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Reset this setting
es: Reestablecer este ajuste

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: this file could not be found.
es: Error: este archivo no pudo ser encontrado.

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: this directory could not be found.
es: Error: este directorio no pudo ser encontrado.

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: an invalid value was entered.
es: Error: un valor inválido fue introducido.

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Content
es: Contenido

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Remove this entry
es: Elimine esta entrada

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add entry
es: Añada entrada

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Remove entry
es: Elimine entrada

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add new entry
es: Añadir nueva entrada

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Delete this entry
es: Eliminar esta entrada

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Create new entry
es: Crear nueva entrada

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New group
es: Nuevo grupo

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Group ro
es: Grupo ro

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Readonly group
es: Grupo de sólo lectura

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New group ro
es: Nuevo grupo ro

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Loader
es: Cargador

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: File to load for this frontend module
es: Archivo a cargar para este módulo frontend

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New Loader File
es: Nuevo Cargador de Archivo

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBarName
es: NombreBarraNavegación

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBar
es: BarraNavegación

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: LinkOption
es: Enlazar

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Block
es: Bloqueo

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: AccessKey
es: TeclaAcceso

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add NavBar entry
es: Añada entrada en NavBar

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBar module
es: Módulo NavBar

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Year
es: Año

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Month
es: Mes

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Day
es: Día

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid year
es: Año no válido

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid month
es: Mes no válido

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid day
es: Día no válido

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Show more
es: Mostrar más

note: Template: AdminSystemAddress
en: System Email Addresses Management
es: Gestión de Direcciones de Correo del sistema

note: Template: AdminSystemAddress
en: Add system address
es: Añadir dirección de sistema

note: Template: AdminSystemAddress
en: All incoming email with this address in To or Cc will be dispatched to the selected queue.
es: Todo el correo electrónico entrante con esta dirección en Para o Cc será enviado a la cola seleccionada.

note: Template: AdminSystemAddress
en: Email address
es: Dirección de correo electrónico

note: Template: AdminSystemAddress
en: Display name
es: Mostrar nombre

note: Template: AdminSystemAddress
en: Add System Email Address
es: Añadir Dirección de Correo Electrónico de Sistema

note: Template: AdminSystemAddress
en: Edit System Email Address
es: Editar Dirección de Correo Electrónico de Sistema

note: Template: AdminSystemAddress
en: The display name and email address will be shown on mail you send.
es: El nombre a mostrar y la dirección de correo electrónico serán mostrados en el correo que tu envías.

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: System Maintenance Management
es: Sistema de Gestión de Mantenimiento

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Schedule New System Maintenance
es: Planificar Nuevo Mantenimiento de Sistema

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Schedule a system maintenance period for announcing the Agents and Customers the system is down for a time period.
es: Programar un periodo de mantenimiento del sistema para anunciar a los Agentes y Clientes que el sistema está desactivado por un período de tiempo.

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Some time before this system maintenance starts the users will receive a notification on each screen announcing about this fact.
es: Algún tiempo antes de que comience este mantenimiento de sistema los usuarios recibirán una notificación en cada pantalla anunciando sobre este hecho.

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Start date
es: Fecha inicio

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Stop date
es: Fecha fin

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Delete System Maintenance
es: Eliminar Mantenimiento de Sistema

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Do you really want to delete this scheduled system maintenance?
es: Quieres realmente eliminar este mantenimiento de sistema programado?

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Edit System Maintenance %s
es: Edite Mantenimiento %s de Sistema

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Edit System Maintenance information
es: Edite la información de Mantenimiento de Sistema

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Date invalid!
es: Fecha no válida

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Login message
es: Mensaje de login

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Show login message
es: Mostrar mensaje de login

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Notify message
es: Notificar mensaje

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Manage Sessions
es: Administrar Sesiones

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: All Sessions
es: Todas las Sesiones

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Agent Sessions
es: Sesiones Agente

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Customer Sessions
es: Sesiones Cliente

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Kill all Sessions, except for your own
es: Matar todas las Sesiones, excepto de la suya propia

note: Template: AdminTemplate
en: Manage Templates
es: Gestionar Plantillas

note: Template: AdminTemplate
en: Add template
es: Agregar plantilla

note: Template: AdminTemplate
en: A template is a default text which helps your agents to write faster tickets, answers or forwards.
es: Una plantilla es el texto por defecto que ayuda a sus agentes a escribir mas rápido los tickets, respuestas o reenvios

note: Template: AdminTemplate
en: Don't forget to add new templates to queues.
es: No olvide agregar las nuevas plantillas a las colas

note: Template: AdminTemplate
en: Add Template
es: Agregar Plantilla

note: Template: AdminTemplate
en: Edit Template
es: Editar Plantilla

note: Template: AdminTemplate
en: A standard template with this name already exists!
es: Ya existe una plantilla estándar con este nombre

note: Template: AdminTemplate
en: Create type templates only supports this smart tags
es: Crear plantillas tipo sólo soporta estas etiquetas inteligentes

note: Template: AdminTemplate
en: Example template
es: Plantilla Ejemplo

note: Template: AdminTemplate
en: The current ticket state is
es: El estado actual del ticket es

note: Template: AdminTemplate
en: Your email address is
es: Su dirección de correo electrónico es

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Manage Templates <-> Attachments Relations
es: Gestionar Relación Plantillas <-> Adjuntos

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Filter for Attachments
es: Filtro para Adjuntos

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Change Template Relations for Attachment
es: Cambiar las relaciones de Plantillas del Adunto

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Change Attachment Relations for Template
es: Cambiar las relaciones de Adjuntos de la Plantilla

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Toggle active for all
es: Alternar a activo para todos

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Link %s to selected %s
es: Enlaza %s al %s seleccionado

note: Template: AdminType
en: Type Management
es: Gestión de tipos

note: Template: AdminType
en: Add ticket type
es: Añadir tipo de ticket

note: Template: AdminType
en: Add Type
es: Añadir tipo

note: Template: AdminType
en: Edit Type
es: Editar el tipo

note: Template: AdminType
en: A type with this name already exists!
es: Un tipo con este nombre ya existe!

note: Template: AdminUser
en: Agents will be needed to handle tickets.
es: Se necesitan agentes para gestionar los tickets.

note: Template: AdminUser
en: Don't forget to add a new agent to groups and/or roles!
es: No olvide añadir un nuevo agente a grupos y/o roles.

note: Template: AdminUser
en: Please enter a search term to look for agents.
es: Introduzca un término de búsqueda para buscar agentes.

note: Template: AdminUser
en: Last login
es: Última sesión

note: Template: AdminUser
en: Switch to agent
es: Cambiar al agente

note: Template: AdminUser
en: Add Agent
es: Añadir agente

note: Template: AdminUser
en: Edit Agent
es: Editar el agente

note: Template: AdminUser
en: Title or salutation
es: Título o saludo

note: Template: AdminUser
en: Firstname
es: Nombre

note: Template: AdminUser
en: Lastname
es: Apellido

note: Template: AdminUser
en: A user with this username already exists!
es: Un usuario con este nombre ya existe!

note: Template: AdminUser
en: Will be auto-generated if left empty.
es: Se autogenerará si se deja en blanco.

note: Template: AdminUser
en: Start
es: Iniciar

note: Template: AdminUser
en: End
es: Fin

note: Template: AdminUserGroup
en: Manage Agent-Group Relations
es: Gestionar las relaciones agente-grupo

note: Template: AdminUserGroup
en: Change Group Relations for Agent
es: Cambiar las relaciones de grupo del agente

note: Template: AdminUserGroup
en: Change Agent Relations for Group
es: Cambiar las relaciones de agente del grupo

note: Template: AgentBook
en: Address Book
es: Libreta de direcciones

note: Template: AgentBook
en: Search for a customer
es: Buscar un cliente

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the To field
es: Añadir la dirección de correo %s al campo Para

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the Cc field
es: Añadir la dirección de correo %s al campo Cc

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the Bcc field
es: Añadir la dirección de correo %s al campo Bcc

note: Template: AgentBook
en: Apply
es: Aplicar

note: Template: AgentCustomerInformationCenter
en: Customer Information Center
es: Centro de información del cliente

note: Template: AgentCustomerInformationCenterSearch
en: Customer User
es: Cliente

note: Template: AgentCustomerSearch
en: Duplicated entry
es: Entrada duplicada

note: Template: AgentCustomerSearch
en: This address already exists on the address list.
es: Esta dirección ya estaba en la lista de direcciones.

note: Template: AgentCustomerSearch
en: It is going to be deleted from the field, please try again.
es: Se va a borrar del campo, inténtelo de nuevo.

note: Template: AgentCustomerTableView
en: Note: Customer is invalid!
es: Nota: ¡el cliente no es válido!

note: Template: AgentDaemonInfo
en: The OTRS Daemon is a daemon process that performs asynchronous tasks, e.g. ticket escalation triggering, email sending, etc.
es: El Servicio OTRS es un proceso en segundo plano que efectúa tareas asíncronas, por ejemplo el disparo de escalada de tickets, envío de correos, etc.

note: Template: AgentDaemonInfo
en: A running OTRS Daemon is mandatory for correct system operation.
es: Un Daemon funcionando de OTRS es obligatorio para su correcta operación.

note: Template: AgentDaemonInfo
en: Starting the OTRS Daemon
es: Iniciando el Daemon de OTRS

note: Template: AgentDaemonInfo
en: Make sure that the file '%s' exists (without .dist extension). This cron job will check every 5 minutes if the OTRS Daemon is running and start it if needed.
es: Asegúrese de que el archivo '%s' existe (sin la extensión .dist). Este trabajo programado verificará cada 5 minutos si el Daemon de OTRS está corriendo y lo iniciará de ser necesario.

note: Template: AgentDaemonInfo
en: Execute '%s start' to make sure the cron jobs of the 'otrs' user are active.
es: Ejecute '%s start' para asegurarse de que el trabajo programado del usuario 'otrs' está activo.

note: Template: AgentDaemonInfo
en: After 5 minutes, check that the OTRS Daemon is running in the system ('bin/otrs.Daemon.pl status').
es: Después de 5 minutos verifique que el Daemon OTRS está ejecutándose en el sistema ('bin/otrs.Daemon.pl status').

note: Template: AgentDashboard
en: Dashboard
es: Panel principal

note: Template: AgentDashboardCalendarOverview
en: in
es: en

note: Template: AgentDashboardCommon
en: Close this widget
es: Cerrar este widget

note: Template: AgentDashboardCommon
en: Available Columns
es: Columnas disponibles

note: Template: AgentDashboardCommon
en: Visible Columns (order by drag & drop)
es: Columnas visibles (ordenar arrastrando y soltando)

note: Template: AgentDashboardCustomerIDStatus
en: Escalated tickets
es: Tickets escalados

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Customer login
es: Usuario del cliente

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Customer information
es: Información del cliente

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Phone ticket
es: Ticket telefónico

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Email ticket
es: Ticket por correo

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Start Chat
es: Inicar Chat

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: %s open ticket(s) of %s
es: %s tickets abiertos de %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: %s closed ticket(s) of %s
es: %s tickets cerrados de %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: New phone ticket from %s
es: Nuevo ticket telefónico de %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: New email ticket to %s
es: Nuevo ticket por correo para %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Start chat
es: Iniciar chat

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: %s %s is available!
es: ¡%s %s está disponible!

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Please update now.
es: Por favor, actualice ahora.

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Release Note
es: Notas de versión

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Level
es: Nivel

note: Template: AgentDashboardRSSOverview
en: Posted %s ago.
es: Enviado hace %s.

note: Template: AgentDashboardStats
en: The configuration for this statistic widget contains errors, please review your settings.
es: La configuración de este widget estadístico contiene errores, por favor revise su configuración.

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as SVG file
es: Descargar como archivo SVG

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as PNG file
es: Descargar como archivo PNG

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as CSV file
es: Descargar como archivo CSV

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as Excel file
es: Descargar como archivo Excel

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as PDF file
es: Descargar como archivo PDF

note: Template: AgentDashboardStats
en: Grouped
es: Agrupado

note: Template: AgentDashboardStats
en: Stacked
es: Apilado

note: Template: AgentDashboardStats
en: Expanded
es: Expandido

note: Template: AgentDashboardStats
en: Please select a valid graph output format in the configuration of this widget.
es: Por favor, seleccione un formato de salida gráfica válida en la configuración de este widget.

note: Template: AgentDashboardStats
en: The content of this statistic is being prepared for you, please be patient.
es: Se está preparado el contenido de esta estadística para usted, por favor sea paciente.

note: Template: AgentDashboardStats
en: This statistic can currently not be used because its configuration needs to be corrected by the statistics administrator.
es: Esta estadística puede actualmente no estar siendo utilizada debido a que su configuración debe ser corregida por el administrador de las estadísticas.

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My locked tickets
es: Mis tickets bloqueados

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My watched tickets
es: Mis tickets vigilados

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My responsibilities
es: Mis responsabilidades

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Tickets in My Queues
es: Tickets en mis colas

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Tickets in My Services
es: Tickets en Mis Servicios

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Service Time
es: Tiempo de servicio

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Remove active filters for this widget.
es: Eliminar los filtros activos para este componente.

note: Template: AgentDashboardTicketQueueOverview
en: Totals
es: Totales

note: Template: AgentDashboardUserOnline
en: out of office
es: fuera de la oficina

note: Template: AgentDashboardUserOnline
en: Selected agent is not available for chat
es: El agente seleccionado no está disponible para el chat.

note: Template: AgentDashboardUserOutOfOffice
en: until
es: hasta

note: Template: AgentHTMLReferencePageLayout
en: The ticket has been locked
es: El ticket ha sido bloqueado

note: Template: AgentHTMLReferencePageLayout
en: Undo & close
es: Deshacer y cerrar

note: Template: AgentInfo
en: Info
es: Información

note: Template: AgentInfo
en: To accept some news, a license or some changes.
es: Para aceptar algunas noticias, una licencia o algunos cambios.

note: Template: AgentLinkObject
en: Link Object: %s
es: Enlazar el objeto: %s

note: Template: AgentLinkObject
en: go to link delete screen
es: ir a la pantalla de borrado de enlaces

note: Template: AgentLinkObject
en: Select Target Object
es: Seleccione el objeto destino

note: Template: AgentLinkObject
en: Link object %s with
es: Vincular objeto %s con

note: Template: AgentLinkObject
en: Unlink Object: %s
es: Desenlazar el objeto: %s

note: Template: AgentLinkObject
en: go to link add screen
es: ir a la pantalla de añadir enlaces

note: Template: AgentPreferences
en: Edit your preferences
es: Editar sus preferencias

note: Template: AgentPreferences
en: Did you know? You can help translating OTRS at %s.
es: ¿Sabías que? Puedes ayudar a traducir OTRS en %s.

note: Template: AgentSpelling
en: Spell Checker
es: Verificación ortográfica

note: Template: AgentSpelling
en: spelling error(s)
es: errores ortográficos

note: Template: AgentSpelling
en: Apply these changes
es: Aplicar los cambios

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Statistics » Add
es: Estadísticas » Agregar

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Add New Statistic
es: Agregar Nueva Estadística

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Dynamic Matrix
es: Matriz Dinámica

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Tabular reporting data where each cell contains a singular data point (e. g. the number of tickets).
es: Datos de reporte tabulares donde cada celda contiene un punto de dato singular (ej. número de tickets).

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Dynamic List
es: Lista Dinámica

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Tabular reporting data where each row contains data of one entity (e. g. a ticket).
es: Datos de reporte tabulares donde cada fila contiene una entidad de dato(ej. un ticket).

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Static
es: Estático

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Complex statistics that cannot be configured and may return non-tabular data.
es: Estadísticas complejas que no pueden ser configuradas y pueden retornar datos no tabulares.

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: General Specification
es: Especificación General

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Create Statistic
es: Crear Estadística

note: Template: AgentStatisticsEdit
en: Statistics » Edit %s%s — %s
es: Estadísticas » Editar %s%s — %s

note: Template: AgentStatisticsEdit
en: Run now
es: Ejecutar ahora

note: Template: AgentStatisticsEdit
en: Statistics Preview
es: Vista previa de Estadísticas

note: Template: AgentStatisticsEdit
en: Save statistic
es: Guardar Estadísticas

note: Template: AgentStatisticsImport
en: Statistics » Import
es: Estadísticas » Importar

note: Template: AgentStatisticsImport
en: Import Statistic Configuration
es: Importar Configuración Estadística

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Statistics » Overview
es: Estadísticas » Vista general

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Statistics
es: Estadísticas

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Run
es: Ejecutar

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Edit statistic "%s".
es: Editar estadística "%s".

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Export statistic "%s"
es: Exportar estadística "%s".

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Export statistic %s
es: Exportar estadística %s

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Delete statistic "%s"
es: Eliminar estadística "%s"

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Delete statistic %s
es: Eliminar estadística %s

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Do you really want to delete this statistic?
es: ¿Realmente desea eliminar esta estadística?

note: Template: AgentStatisticsView
en: Statistics » View %s%s — %s
es: Estadísticas » Ver %s%s — %s

note: Template: AgentStatisticsView
en: Statistic Information
es: Información Estadística

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum rows
es: Sumar las filas

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum columns
es: Sumar las columnas

note: Template: AgentStatisticsView
en: Show as dashboard widget
es: Mostrar como un elemento gráfico en el panel principal

note: Template: AgentStatisticsView
en: Cache
es: Caché

note: Template: AgentStatisticsView
en: This statistic contains configuration errors and can currently not be used.
es: Esta estadísticas contiene errores de configuracion y no puede ser utilizada actualmente.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Change Free Text of %s%s%s
es: Cambiar Texto Libre de %s%s

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Change Owner of %s%s%s
es: Cambiar Propietario de %s%s

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Close %s%s%s
es: Cerrar %s%s%s

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Add Note to %s%s%s
es: Añadir una nota a %s%s%s

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Set Pending Time for %s%s%s
es: Establecer Tiempo en Espera para %s%s

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Change Priority of %s%s%s
es: Cambiar Prioridad de %s%s

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Change Responsible of %s%s%s
es: Cambiar Responsable de %s%s

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: All fields marked with an asterisk (*) are mandatory.
es: Todos los campos marcados con un asterisco (*) son obligatorios.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Service invalid.
es: Servicio no válido

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: New Owner
es: Nuevo propietario

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Please set a new owner!
es: Por favor, introduzca un nuevo propietario.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: New Responsible
es: Nuevo Responsable

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Next state
es: Siguiente estado

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: For all pending* states.
es: Para todos los estados pendientes*.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Add Article
es: Añadir Artículo

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Create an Article
es: Crear un Artículo

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Inform agents
es: Informar agentes

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Inform involved agents
es: Informar agentes involucrados

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Here you can select additional agents which should receive a notification regarding the new article.
es: Aquí puede seleccionar agentes adicionales que deben recibir una notificación sobre el nuevo artículo.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Text will also be received by
es: El texto también será recibido también por

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Spell check
es: Verificar la ortografía

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Text Template
es: Plantilla de texto

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Setting a template will overwrite any text or attachment.
es: Establecer una plantilla sobreescribirá cualquier texto o adjunto.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Note type
es: Tipo de nota

note: Template: AgentTicketBounce
en: Bounce %s%s%s
es: Rebotar %s%s

note: Template: AgentTicketBounce
en: Bounce to
es: Rebotar a

note: Template: AgentTicketBounce
en: You need a email address.
es: Necesita una dirección de correo electrónico.

note: Template: AgentTicketBounce
en: Need a valid email address or don't use a local email address.
es: Necesita una dirección de correo válida, o no use una dirección de correo local.

note: Template: AgentTicketBounce
en: Next ticket state
es: Nuevo estado del ticket

note: Template: AgentTicketBounce
en: Inform sender
es: Informar al remitente

note: Template: AgentTicketBounce
en: Send mail
es: Enviar correo

note: Template: AgentTicketBulk
en: Ticket Bulk Action
es: Acción en Bloque con Tickets

note: Template: AgentTicketBulk
en: Send Email
es: Enviar correo

note: Template: AgentTicketBulk
en: Merge to
es: Fusionar con

note: Template: AgentTicketBulk
en: Invalid ticket identifier!
es: Identificador de ticket no válido

note: Template: AgentTicketBulk
en: Merge to oldest
es: Fusionar con el mas antiguo

note: Template: AgentTicketBulk
en: Link together
es: Enlazar juntos

note: Template: AgentTicketBulk
en: Link to parent
es: Enlazar al padre

note: Template: AgentTicketBulk
en: Unlock tickets
es: Desbloquear los tickets

note: Template: AgentTicketBulk
en: Execute Bulk Action
es: Ejecutar Acción en Bloque

note: Template: AgentTicketCompose
en: Compose Answer for %s%s%s
es: Redactar una Respuesta para %s%s%s

note: Template: AgentTicketCompose
en: This address is registered as system address and cannot be used: %s
es: Esta dirección está registrada como una dirección de sistema y no se puede utilizar: %s

note: Template: AgentTicketCompose
en: Please include at least one recipient
es: Incluya al menos un destinatario

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Ticket Customer
es: Eliminar el cliente del ticket

note: Template: AgentTicketCompose
en: Please remove this entry and enter a new one with the correct value.
es: Elimine esta entrada e introduzca una nueva con el valor correcto.

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Cc
es: Eliminar Cc

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Bcc
es: Eliminar Bcc

note: Template: AgentTicketCompose
en: Address book
es: Libreta de direcciones

note: Template: AgentTicketCompose
en: Date Invalid!
es: ¡Fecha no válida!

note: Template: AgentTicketCustomer
en: Change Customer of %s%s%s
es: Cambiar Cliente de %s%s

note: Template: AgentTicketEmail
en: Create New Email Ticket
es: Crear un nuevo ticket por correo electrónico

note: Template: AgentTicketEmail
en: Example Template
es: Ejemplo Plantilla

note: Template: AgentTicketEmail
en: From queue
es: De la cola

note: Template: AgentTicketEmail
en: To customer user
es: Al usuario cliente

note: Template: AgentTicketEmail
en: Please include at least one customer user for the ticket.
es: Por favor, incluya al menos un usuario cliente para el ticket.

note: Template: AgentTicketEmail
en: Select this customer as the main customer.
es: Seleccionar a este cliente como el cliente principal.

note: Template: AgentTicketEmail
en: Remove Ticket Customer User
es: Eliminar el usuario cliente del ticket

note: Template: AgentTicketEmail
en: Get all
es: Obtener todo

note: Template: AgentTicketEmailOutbound
en: Outbound Email for %s%s%s
es: Email de Salida para %s%s

note: Template: AgentTicketEscalation
en: Ticket %s: first response time is over (%s/%s)!
es: Ticket %s: tiempo de primera respuesta ha sido excedido (%s%s)!

note: Template: AgentTicketEscalation
en: Ticket %s: first response time will be over in %s/%s!
es: Ticket %s: tiempo de primera respuesta será excedido en %s%s!

note: Template: AgentTicketEscalation
en: Ticket %s: update time is over (%s/%s)!
es: El tique %s: el tiempo de actualización ha terminado (%s/%s)!

note: Template: AgentTicketEscalation
en: Ticket %s: update time will be over in %s/%s!
es: Ticket %s: tiempo de actualización será excedido en %s%s!

note: Template: AgentTicketEscalation
en: Ticket %s: solution time is over (%s/%s)!
es: Ticket %s: tiempo de resolución ha sido excedido (%s%s)!

note: Template: AgentTicketEscalation
en: Ticket %s: solution time will be over in %s/%s!
es: Ticket %s: tiempo de resolución será excedido en %s%s!

note: Template: AgentTicketForward
en: Forward %s%s%s
es: Reenviar %s%s%s

note: Template: AgentTicketHistory
en: History of %s%s%s
es: Histórico de %s%s%s

note: Template: AgentTicketHistory
en: History Content
es: Contenido del historial

note: Template: AgentTicketHistory
en: Zoom view
es: Vista ampliada

note: Template: AgentTicketMerge
en: Merge %s%s%s
es: Unir %s%s%s

note: Template: AgentTicketMerge
en: Merge Settings
es: Ajustes Unir

note: Template: AgentTicketMerge
en: You need to use a ticket number!
es: ¡Es necesario usar un número de ticket!

note: Template: AgentTicketMerge
en: A valid ticket number is required.
es: Se requiere un número de ticket válido.

note: Template: AgentTicketMerge
en: Need a valid email address.
es: Se requiere una dirección de correo electrónico válida.

note: Template: AgentTicketMove
en: Move %s%s%s
es: Mover %s%s%s

note: Template: AgentTicketMove
en: New Queue
es: Nueva cola

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Select all
es: Seleccionar todo

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: No ticket data found.
es: No se encontraron datos del ticket.

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Open / Close ticket action menu
es: Abrir / Cerrar menu acción ticket

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Select this ticket
es: Seleccionar este ticket

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: First Response Time
es: Tiempo para primera respuesta

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Update Time
es: Tiempo para actualización

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Solution Time
es: Tiempo para solución

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Move ticket to a different queue
es: Mover el ticket a otra cola

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Change queue
es: Cambiar de cola

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Change search options
es: Cambiar las opciones de búsqueda

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Remove active filters for this screen.
es: Eliminar los filtros activos para esta pantalla.

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Tickets per page
es: Tickets por página

note: Template: AgentTicketOverviewSmall
en: Reset overview
es: Restablecer la vista general

note: Template: AgentTicketOverviewSmall
en: Column Filters Form
es: Formulario de filtros de columna

note: Template: AgentTicketPhone
en: Split Into New Phone Ticket
es: Dividir En Nuevo Ticket Telefónico

note: Template: AgentTicketPhone
en: Save Chat Into New Phone Ticket
es: Guardar Chat En Nuevo Ticket Telefónico

note: Template: AgentTicketPhone
en: Create New Phone Ticket
es: Crear un nuevo ticket telefónico

note: Template: AgentTicketPhone
en: Please include at least one customer for the ticket.
es: Incluya al menos un cliente para el ticket

note: Template: AgentTicketPhone
en: To queue
es: A la cola

note: Template: AgentTicketPhone
en: Chat protocol
es: Protocolo chat

note: Template: AgentTicketPhone
en: The chat will be appended as a separate article.
es: El chat se agregará como un artículo separado.

note: Template: AgentTicketPhoneCommon
en: Phone Call for %s%s%s
es: Llamada Telefónica para %s%s%s

note: Template: AgentTicketPlain
en: View Email Plain Text for %s%s%s
es: Ver Email en Texto Plano para %s%s%s

note: Template: AgentTicketPlain
en: Plain
es: Texto plano

note: Template: AgentTicketPlain
en: Download this email
es: Descargar este correo

note: Template: AgentTicketProcess
en: Create New Process Ticket
es: Crear un nuevo ticket de proceso

note: Template: AgentTicketProcess
en: Process
es: Proceso

note: Template: AgentTicketProcessSmall
en: Enroll Ticket into a Process
es: Registrar Ticket en un Proceso

note: Template: AgentTicketSearch
en: Search template
es: Plantilla de búsqueda

note: Template: AgentTicketSearch
en: Create Template
es: Crear plantilla

note: Template: AgentTicketSearch
en: Create New
es: Crear nueva

note: Template: AgentTicketSearch
en: Profile link
es: Enlace al perfil

note: Template: AgentTicketSearch
en: Save changes in template
es: Guardar los cambios de la plantilla

note: Template: AgentTicketSearch
en: Filters in use
es: Filtros en uso

note: Template: AgentTicketSearch
en: Additional filters
es: Filtros adicionales

note: Template: AgentTicketSearch
en: Add another attribute
es: Añadir otro atributo

note: Template: AgentTicketSearch
en: Output
es: Formato del resultado

note: Template: AgentTicketSearch
en: Fulltext
es: Texto completo

note: Template: AgentTicketSearch
en: Remove
es: Eliminar

note: Template: AgentTicketSearch
en: Searches in the attributes From, To, Cc, Subject and the article body, overriding other attributes with the same name.
es: Busca en los atributos De, Para, Cc, Asunto y el cuerpo del artículo, ignorando otros atributos con el mismo nombre.

note: Template: AgentTicketSearch
en: Attachment Name
es: Nombre Adjunto

note: Template: AgentTicketSearch
en: (e. g. m*file or myfi*)
es: (ej. m*archivo or miar*)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Created in Queue
es: Creado en la cola

note: Template: AgentTicketSearch
en: Lock state
es: Estado bloqueado

note: Template: AgentTicketSearch
en: Watcher
es: Vigilante

note: Template: AgentTicketSearch
en: Article Create Time (before/after)
es: Hora de creación del artículo (antes/después)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Article Create Time (between)
es: Hora de creación del artículo (entre)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Create Time (before/after)
es: Hora de creación del ticket (antes/después)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Create Time (between)
es: Hora de creación del ticket (entre)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Change Time (before/after)
es: Hora de modificación del ticket (antes/después)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Change Time (between)
es: Hora de modificación del ticket (entre)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Last Change Time (before/after)
es: Tiempo Último Cambio Ticket (antes/después)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Last Change Time (between)
es: Tiempo Último Cambio Ticket (entre)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Close Time (before/after)
es: Hora de cierre del ticket (antes/después)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Close Time (between)
es: Hora de cierre del ticket (entre)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Escalation Time (before/after)
es: Hora de escalada del ticket (antes/después)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Escalation Time (between)
es: Hora de escalada del ticket (entre)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Archive Search
es: Guardar la búsqueda

note: Template: AgentTicketSearch
en: Run search
es: Ejecutar la búsqueda

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article filter
es: Filtro de artículos

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article Type
es: Tipo de artículo

note: Template: AgentTicketZoom
en: Sender Type
es: Tipo de remitente

note: Template: AgentTicketZoom
en: Save filter settings as default
es: Guardar los ajustes del filtro como predeterminados

note: Template: AgentTicketZoom
en: Event Type Filter
es: Filtro Tipo Evento

note: Template: AgentTicketZoom
en: Event Type
es: Tipo Evento

note: Template: AgentTicketZoom
en: Save as default
es: Guardar como Por Defecto

note: Template: AgentTicketZoom
en: Archive
es: Archivar

note: Template: AgentTicketZoom
en: This ticket is archived.
es: Este ticket está archivado.

note: Template: AgentTicketZoom
en: Note: Type is invalid!
es: Nota: el tipo es inválido!

note: Template: AgentTicketZoom
en: Locked
es: Bloqueo

note: Template: AgentTicketZoom
en: Accounted time
es: Tiempo contabilizado

note: Template: AgentTicketZoom
en: Linked Objects
es: Objetos enlazados

note: Template: AgentTicketZoom
en: Change Queue
es: Cambiar de cola

note: Template: AgentTicketZoom
en: There are no dialogs available at this point in the process.
es: No hay diálogos disponibles en este punto del proceso.

note: Template: AgentTicketZoom
en: This item has no articles yet.
es: Este elemento todavía no tiene ningún artículo.

note: Template: AgentTicketZoom
en: Ticket Timeline View
es: Vista Linea Temporal de Ticket

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article Overview
es: Vista General Artículo

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article(s)
es: Artículo(s)

note: Template: AgentTicketZoom
en: Page
es: Página

note: Template: AgentTicketZoom
en: Add Filter
es: Añadir un filtro

note: Template: AgentTicketZoom
en: Set
es: Establecer

note: Template: AgentTicketZoom
en: Reset Filter
es: Restablecer el filtro

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show one article
es: Mostrar un artículo

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show all articles
es: Mostrar todos los artículos

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show Ticket Timeline View
es: Mostrar Vista Linea Temporal de Ticket

note: Template: AgentTicketZoom
en: Unread articles
es: Artículos no leídos

note: Template: AgentTicketZoom
en: No.
es: Nº

note: Template: AgentTicketZoom
en: Important
es: Importante

note: Template: AgentTicketZoom
en: Unread Article!
es: Artículo no leído

note: Template: AgentTicketZoom
en: Incoming message
es: Mensaje entrante

note: Template: AgentTicketZoom
en: Outgoing message
es: Mensaje saliente

note: Template: AgentTicketZoom
en: Internal message
es: Mensaje interno

note: Template: AgentTicketZoom
en: Resize
es: Redimensionar

note: Template: AgentTicketZoom
en: Mark this article as read
es: Marcar este artículo como leído

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show Full Text
es: Mostrar Texto Completo

note: Template: AgentTicketZoom
en: Full Article Text
es: Texto Artículo Completo

note: Template: AgentTicketZoom
en: No more events found. Please try changing the filter settings.
es: No se encontraron más eventos. Por favor pruebe cambiando los ajustes de filtro.

note: Template: AgentTicketZoom
en: by
es: por

note: Template: AgentTicketZoom
en: To open links in the following article, you might need to press Ctrl or Cmd or Shift key while clicking the link (depending on your browser and OS).
es: Para abrir enlaces en el siguiente artículo, es posible que tenga que pulsar Ctrl o Cmd o Shift mientras hace clic en el enlace (dependiendo de su navegador y sistema operativo ).

note: Template: AgentTicketZoom
en: Close this message
es: Cerrar este mensaje

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article could not be opened! Perhaps it is on another article page?
es: El artículo no se pudo abrir! Tal vez sea en otro artículo de la página?

note: Template: AgentTicketZoom
en: Scale preview content
es: Escalar contenido en vista preliminar

note: Template: AgentTicketZoom
en: Open URL in new tab
es: Abrir URL en una nueva pestaña

note: Template: AgentTicketZoom
en: Close preview
es: Cerrar vista previa

note: Template: AttachmentBlocker
en: To protect your privacy, remote content was blocked.
es: Para proteger su privacidad, se bloqueó el contenido remoto.

note: Template: AttachmentBlocker
en: Load blocked content.
es: Cargar el contenido remoto.

note: Template: ChatStartForm
en: First message
es: Primer mensaje

note: Template: CloudServicesDisabled
en: You can
es: Puede

note: Template: CloudServicesDisabled
en: go back to the previous page
es: retroceder a la página anterior

note: Template: CustomerError
en: Error Details
es: Detalles del error

note: Template: CustomerError
en: Traceback
es: Traza inversa

note: Template: CustomerFooter
en: Powered by
es: Funciona con

note: Template: CustomerFooterJS
en: One or more errors occurred!
es: ¡Se han producido uno o más errores!

note: Template: CustomerFooterJS
en: Close this dialog
es: Cerrar este diálogo

note: Template: CustomerFooterJS
en: Could not open popup window. Please disable any popup blockers for this application.
es: No fue posible abrir una ventana emergente.  Inhabilite los bloqueadores de ventanas emergentes para esta aplicacíon.

note: Template: CustomerFooterJS
en: If you now leave this page, all open popup windows will be closed, too!
es: Si deja esta página ahora, también se cerrarán todas las ventanas emergentes abiertas.

note: Template: CustomerFooterJS
en: A popup of this screen is already open. Do you want to close it and load this one instead?
es: Ya está abierta una ventana emergente de esta pantalla. ¿Desea cerrarla y cargar ésta en su lugar?

note: Template: CustomerFooterJS
en: There are currently no elements available to select from.
es: Actualmente no hay elementos disponibles que seleccionar.

note: Template: CustomerFooterJS
en: Please turn off Compatibility Mode in Internet Explorer!
es: Por favor apague el Modo Compatibilidad en Internet Explorer!

note: Template: CustomerFooterJS
en: The browser you are using is too old.
es: El navegador que está usando es demasiado antiguo.

note: Template: CustomerFooterJS
en: OTRS runs with a huge lists of browsers, please upgrade to one of these.
es: OTRS funciona con un gran número de navegadores, por favor, actulícese a uno de ellos.

note: Template: CustomerFooterJS
en: Please see the documentation or ask your admin for further information.
es: Para más información, consulte la documentación o pregunte a su administrador.

note: Template: CustomerFooterJS
en: Switch to mobile mode
es: Cambiar a modo móvil

note: Template: CustomerFooterJS
en: Switch to desktop mode
es: Cambiar a modo de escritorio

note: Template: CustomerFooterJS
en: Not available
es: No disponible

note: Template: CustomerFooterJS
en: Clear all
es: Limpiar todo

note: Template: CustomerFooterJS
en: Clear search
es: Limpiar búsqueda

note: Template: CustomerFooterJS
en: %s selection(s)...
es: %s selección(es)...

note: Template: CustomerFooterJS
en: and %s more...
es: y %s más...

note: Template: CustomerFooterJS
en: Filters
es: Filtros

note: Template: CustomerFooterJS
en: Confirm
es: Confirmar

note: Template: CustomerLogin
en: JavaScript Not Available
es: JavaScript no disponible

note: Template: CustomerLogin
en: In order to experience OTRS, you'll need to enable JavaScript in your browser.
es: Para utilizar OTRS, necesitará habilitar JavaScript en su navegador.

note: Template: CustomerLogin
en: Browser Warning
es: Advertencia del navegador

note: Template: CustomerLogin
en: One moment please, you are being redirected...
es: Un momento por favor, está siendo redirigido...

note: Template: CustomerLogin
en: Login
es: Inicio de sesión

note: Template: CustomerLogin
en: User name
es: Nombre de usuario

note: Template: CustomerLogin
en: Your user name
es: Su nombre de usuario

note: Template: CustomerLogin
en: Your password
es: Su contraseña

note: Template: CustomerLogin
en: Forgot password?
es: ¿Olvidó su contraseña?

note: Template: CustomerLogin
en: 2 Factor Token
es: 2 Factor de Señal

note: Template: CustomerLogin
en: Your 2 Factor Token
es: Tu 2 Factor de Señal

note: Template: CustomerLogin
en: Log In
es: Iniciar sesión

note: Template: CustomerLogin
en: Not yet registered?
es: ¿Todavía no está registrado?

note: Template: CustomerLogin
en: Request new password
es: Solicitar una nueva contraseña

note: Template: CustomerLogin
en: Your User Name
es: Su nombre de usuario

note: Template: CustomerLogin
en: A new password will be sent to your email address.
es: Se le enviará una nueva contraseña a su dirección de correo electrónico.

note: Template: CustomerLogin
en: Create Account
es: Crear una cuenta

note: Template: CustomerLogin
en: Please fill out this form to receive login credentials.
es: Rellene este formulario para recibir las credenciales de inicio de sesión.

note: Template: CustomerLogin
en: How we should address you
es: Cómo debemos dirigirnos a usted

note: Template: CustomerLogin
en: Your First Name
es: Su nombre

note: Template: CustomerLogin
en: Your Last Name
es: Su apellido

note: Template: CustomerLogin
en: Your email address (this will become your username)
es: Su dirección de correo electrónico (esto será su nombre de usuario)

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Incoming Chat Requests
es: Petición de Chat Entrante

note: Template: CustomerNavigationBar
en: You have unanswered chat requests
es: Tienes peticiones de chat sin responder

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Edit personal preferences
es: Editar las preferencias personales

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Logout %s %s
es: Cerrar Sesión %s %s

note: Template: CustomerRichTextEditor
en: Split Quote
es: Dividir Cita

note: Template: CustomerTicketMessage
en: Service level agreement
es: Acuerdo de nivel de servicio

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Welcome!
es: Bienvenido

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Please click the button below to create your first ticket.
es: Pulse el botón inferior para crear su primer ticket.

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Create your first ticket
es: Cree su primer ticket

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Profile
es: Perfil

note: Template: CustomerTicketSearch
en: e. g. 10*5155 or 105658*
es: ej: 10*5155 or 105658*

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Customer ID
es: ID del cliente

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Fulltext search in tickets (e. g. "John*n" or "Will*")
es: Búsqueda de texto completo en los tickets (vg «Juan*n» o «Guillermo*»)

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Recipient
es: Destinatario

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Carbon Copy
es: Copia carbón

note: Template: CustomerTicketSearch
en: e. g. m*file or myfi*
es: ej. m*archivo o miar*

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Types
es: Tipos

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Time restrictions
es: Restricciones de tiempo

note: Template: CustomerTicketSearch
en: No time settings
es: Sin ajustes de tiempo

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Specific date
es: Fecha específica

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Only tickets created
es: Sólo los tickets creados

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Date range
es: Rango de fecha

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Only tickets created between
es: Sólo los tickets creados entre

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Ticket archive system
es: Sistema de archivo de tickets

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save search as template?
es: ¿Guardar la búsqueda como una plantilla?

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save as Template?
es: ¿Guardar como plantilla?

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save as Template
es: Guardar como plantilla

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Template Name
es: Nombre de la plantilla

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Pick a profile name
es: Elija un nombre de perfil

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Output to
es: Formato de salida

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: of
es: de

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: Search Results for
es: Resultados de la búsqueda de

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: Remove this Search Term.
es: Elimine este Termino de Búsqueda.

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Start a chat from this ticket
es: Inicie un chat desde este ticket

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Expand article
es: Expandir el artículo

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Information
es: Información

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Next Steps
es: Siguientes pasos

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Reply
es: Contestar

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Chat Protocol
es: Protocolo de Chat

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: All-day
es: Todo el Día

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Sunday
es: Domingo

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Monday
es: Lunes

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Tuesday
es: Martes

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Wednesday
es: Miércoles

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Thursday
es: Jueves

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Friday
es: Viernes

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Saturday
es: Sábado

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Su
es: Do

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Mo
es: Lu

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Tu
es: Ma

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: We
es: Mi

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Th
es: Ju

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Fr
es: Vi

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Sa
es: Sá

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Event Information
es: Información del evento

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Ticket fields
es: Campos del ticket

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Dynamic fields
es: Campos dinámicos

note: Template: Datepicker
en: Invalid date (need a future date)!
es: Fecha no válida (se necesita una fecha futura)

note: Template: Datepicker
en: Invalid date (need a past date)!
es: Fecha inválida (necesaria fecha pasada)!

note: Template: Datepicker
en: Previous
es: Anterior

note: Template: Datepicker
en: Open date selection
es: Abrir selección de fecha

note: Template: Error
en: An error occurred.
es: Ha ocurrido un error.

note: Template: Error
en: Send a bugreport
es: Enviar un informe de error

note: Template: FooterJS
en: Please enter at least one search value or * to find anything.
es: Introduzca al menos un valor de búsqueda, o * para buscar todo.

note: Template: FooterJS
en: Please remove the following words from your search as they cannot be searched for:
es: Por favor elimine las siguientes palabras de su búsqueda pues ellas no pueden ser buscadas por:

note: Template: FooterJS
en: Please check the fields marked as red for valid inputs.
es: Compruebe que los campos marcados en rojo tienen datos válidos.

note: Template: FooterJS
en: Please perform a spell check on the the text first.
es: Por favor ejecute una comprobación ortográfica en el texto primero.

note: Template: FooterJS
en: Slide the navigation bar
es: Deslice la barra de navegación

note: Template: FooterJS
en: Unavailable for chat
es: No disponible para chat

note: Template: FooterJS
en: Available for internal chats only
es: Disponible para chat interno solamente

note: Template: FooterJS
en: Available for chats
es: Disponible para chats

note: Template: FooterJS
en: Please visit the chat manager
es: Por favor visite el manager de chat

note: Template: FooterJS
en: New personal chat request
es: Nueva petición de chat personal

note: Template: FooterJS
en: New customer chat request
es: Nueva petición de chat de cliente

note: Template: FooterJS
en: New public chat request
es: Nueva petición de chat público

note: Template: FooterJS
en: New activity
es: Nueva actividad

note: Template: FooterJS
en: New activity on one of your monitored chats.
es: Nueva actividad en uno de sus chats monitorizados.

note: Template: FooterJS
en: Do you really want to continue?
es: Quiere realmente continuar?

note: Template: FooterJS
en: Information about the OTRS Daemon
es: Información acerca del Daemon de OTRS

note: Template: FooterJS
en: This feature is part of the %s.  Please contact us at %s for an upgrade.
es: Esta función es parte de %s. Por favor contacte con nosotros en %s para una mejora.

note: Template: FooterJS
en: Find out more about the %s
es: Encuentre más sobre el %s

note: Template: Header
en: You are logged in as
es: Ha iniciado sesión como

note: Template: Installer
en: JavaScript not available
es: JavaScript no disponible

note: Template: Installer
en: Step %s
es: Paso %s

note: Template: Installer
en: Database Settings
es: Ajustes de la base de datos

note: Template: Installer
en: General Specifications and Mail Settings
es: Indicaciones generales y ajustes del correo

note: Template: Installer
en: Finish
es: Finalizar

note: Template: Installer
en: Welcome to %s
es: Bienvenido a %s

note: Template: Installer
en: Web site
es: Sitio web

note: Template: Installer
en: Mail check successful.
es: Se ha verificado el correo con éxito.

note: Template: Installer
en: Error in the mail settings. Please correct and try again.
es: Error en los ajustes del correo. Corríjalos e inténtelo de nuevo.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Configure Outbound Mail
es: Configurar el correo saliente

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Outbound mail type
es: Tipo de correo saliente

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select outbound mail type.
es: Seleccionar el tipo de correo saliente

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Outbound mail port
es: Puero del correo saliente

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select outbound mail port.
es: Seleccionar el puerto del coreo saliente

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP host
es: Servidor SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP host.
es: Servidor SMTP.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP authentication
es: Autenticación SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Does your SMTP host need authentication?
es: ¿Su servidor SMTP necesita autenticación?

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP auth user
es: Usuario para la autenticación SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Username for SMTP auth.
es: Nombre de usuario para la autenticación SMTP.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP auth password
es: Contraseña para la autenticación SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Password for SMTP auth.
es: Contraseña para la autenticación SMTP.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Configure Inbound Mail
es: Configurar el correo entrante

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail type
es: Tipo de correo entrante

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select inbound mail type.
es: Seleccionar el tipo de correo entrante.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail host
es: Servidor de correo entrante

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail host.
es: Servidor de correo entrante.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail user
es: Usuario de correo entrante

note: Template: InstallerConfigureMail
en: User for inbound mail.
es: Usuario para el correo entrante

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail password
es: Contraseña para el correo entrante

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Password for inbound mail.
es: Contraseña para el correo entrante.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Result of mail configuration check
es: Resultado de la verificación de la configuración del correo

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Check mail configuration
es: Comprobar la configuración del correo

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Skip this step
es: Omitir este paso

note: Template: InstallerDBResult
en: Database setup successful!
es: ¡Base de datos configurada con éxito!

note: Template: InstallerDBStart
en: Install Type
es: Tipo de instalación

note: Template: InstallerDBStart
en: Create a new database for OTRS
es: Crear una nueva base de datos para OTRS

note: Template: InstallerDBStart
en: Use an existing database for OTRS
es: Usar una base de datos existente para OTRS

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database name
es: Nombre de la base de datos

note: Template: InstallerDBmssql
en: Check database settings
es: Verificar los ajustes de la base de datos

note: Template: InstallerDBmssql
en: Result of database check
es: Resultado de la verificación de la base de datos

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database check successful.
es: Se ha verificado la base de datos con éxito.

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database User
es: Usuario de la base de datos

note: Template: InstallerDBmssql
en: New
es: Nuevo

note: Template: InstallerDBmssql
en: A new database user with limited permissions will be created for this OTRS system.
es: Se creará un nuevo usuario de la base de datos con permisos limitados para este sistema OTRS.

note: Template: InstallerDBmssql
en: Repeat Password
es: Repita la contraseña

note: Template: InstallerDBmssql
en: Generated password
es: Contraseña generada

note: Template: InstallerDBmysql
en: Passwords do not match
es: Las contraseñas no coinciden

note: Template: InstallerDBoracle
en: Port
es: Puerto

note: Template: InstallerFinish
en: To be able to use OTRS you have to enter the following line in your command line (Terminal/Shell) as root.
es: Para poder utilizar OTRS debe escribir la siguiente línea en la consola de sistema (Terminal/Shell) como usuario root

note: Template: InstallerFinish
en: Restart your webserver
es: Reinicie su servidor web

note: Template: InstallerFinish
en: After doing so your OTRS is up and running.
es: Después de hacer esto, su OTRS estará activo y ejecutándose

note: Template: InstallerFinish
en: Start page
es: Página de inicio

note: Template: InstallerFinish
en: Your OTRS Team
es: Su equipo OTRS

note: Template: InstallerLicense
en: Don't accept license
es: No aceptar la licencia

note: Template: InstallerLicense
en: Accept license and continue
es: Aceptar la licencia y continuar

note: Template: InstallerSystem
en: SystemID
es: ID del sistema

note: Template: InstallerSystem
en: The identifier of the system. Each ticket number and each HTTP session ID contain this number.
es: El identificador del sistema. Cada número de ticket y cada identificador de sesión HTTP contienen este número.

note: Template: InstallerSystem
en: System FQDN
es: FQDN del sistema

note: Template: InstallerSystem
en: Fully qualified domain name of your system.
es: Nombre de dominio totalmente cualificado de su sistema.

note: Template: InstallerSystem
en: AdminEmail
es: Correo del administrador.

note: Template: InstallerSystem
en: Email address of the system administrator.
es: Dirección de correo electrónico del administrador del sistema.

note: Template: InstallerSystem
en: Organization
es: Organización

note: Template: InstallerSystem
en: Log
es: Registro

note: Template: InstallerSystem
en: LogModule
es: Módulo de registro

note: Template: InstallerSystem
en: Log backend to use.
es: Motor de registro a usar.

note: Template: InstallerSystem
en: LogFile
es: Fichero de registro

note: Template: InstallerSystem
en: Webfrontend
es: Interfaz web

note: Template: InstallerSystem
en: Default language
es: Idioma predeterminado

note: Template: InstallerSystem
en: Default language.
es: Idioma predeterminado.

note: Template: InstallerSystem
en: CheckMXRecord
es: Verificar los registros MX

note: Template: InstallerSystem
en: Email addresses that are manually entered are checked against the MX records found in DNS. Don't use this option if your DNS is slow or does not resolve public addresses.
es: Las direcciones de correo introducidas manualmente se verifican contra los registros MX encontrados en el DNS. No utilice esta opción si su DNS es lento o no resuelve direcciones públicas.

note: Template: LinkObject
en: Object#
es: Objeto nº

note: Template: LinkObject
en: Add links
es: Añadir enlaces

note: Template: LinkObject
en: Delete links
es: Borrar enlaces

note: Template: Login
en: Lost your password?
es: ¿Perdió su contraseña?

note: Template: Login
en: Request New Password
es: Solicitar nueva contraseña

note: Template: Login
en: Back to login
es: Volver al inicio de sesión

note: Template: MobileNotAvailableWidget
en: Feature not available
es: Característica no disponible

note: Template: MobileNotAvailableWidget
en: Sorry, but this feature of OTRS is currently not available for mobile devices. If you'd like to use it, you can either switch to desktop mode or use your regular desktop device.
es: Lo sentimos, pero esta característica de OTRS no está disponible para dispositivos móviles. Si desea utilizarla, puede cambiar al modo de escritorio o utilizar el dispositivo de escritorio normal.

note: Template: Motd
en: Message of the Day
es: Mensaje del día

note: Template: NoPermission
en: Insufficient Rights
es: Derechos insuficientes

note: Template: NoPermission
en: Back to the previous page
es: Volver a la página anterior

note: Template: Pagination
en: Show first page
es: Mostrar la primera página

note: Template: Pagination
en: Show previous pages
es: Mostrar las páginas anteriores

note: Template: Pagination
en: Show page %s
es: Mostrar la página %s

note: Template: Pagination
en: Show next pages
es: Mostrar las siguientes páginas

note: Template: Pagination
en: Show last page
es: Mostrar la última página

note: Template: PictureUpload
en: Need FormID!
es: Se necesita el identificador del formulario

note: Template: PictureUpload
en: No file found!
es: No se encontró ningún fichero.

note: Template: PictureUpload
en: The file is not an image that can be shown inline!
es: Este fichero no es una imagen que se pueda mostrar.

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Notification
es: Notificaciones

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: No user configurable notifications found.
es: No encontrada ninguna notificación de usuario configurable.

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Receive messages for notification '%s' by transport method '%s'.
es: Recibir mensajes para notificación '%s' por el método de transporte '%s'.

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Please note that you can't completely disable notifications marked as mandatory.
es: Por favor tome en cuenta que no puede deshabilitar completamente notificaciones marcadas como obligatorias.

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Sorry, but you can't disable all methods for notifications marked as mandatory.
es: Disculpe, pero no puede deshabilitar todos los métodos para las notificación marcadas como obligatorias.

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Sorry, but you can't disable all methods for this notification.
es: Disculpe, pero no puede deshabilitar todos los métodos para esta notificación.

note: Template: ActivityDialogHeader
en: Process Information
es: Información de Proceso

note: Template: ActivityDialogHeader
en: Dialog
es: Diálogo

note: Template: Article
en: Inform Agent
es: Informar al agente

note: Template: PublicDefault
en: Welcome
es: Bienvenido

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Permissions
es: Permisos

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: You can select one or more groups to define access for different agents.
es: Puede seleccionar uno o más grupos para definir accesos para diferentes agentes.

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Result formats
es: Formatos de Resultado

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: The selected time periods in the statistic are time zone neutral.
es: Los periodos de tiempo seleccionados en la estadística son de zona horaria neutral.

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Create summation row
es: Crear una fila de agregación

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Create summation column
es: Crear una columna de agregación

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Cache results
es: Almacenar resultados temporalmente

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Stores statistics result data in a cache to be used in subsequent views with the same configuration.
es: Almacena los datos estadísticos resultantes en una caché para ser utilizados en vistas subsecuentes con las misma configuración.

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Provide the statistic as a widget that agents can activate in their dashboard.
es: Proporcionar la estadística como un elemento gráfico que los agentes pueden activar en su panel principal.

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Please note that enabling the dashboard widget will activate caching for this statistic in the dashboard.
es: Por favor, ten en cuenta que habilitar el elemento gráfico en el panel principal activará el cacheo para esta estadística en el panel principal.

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: If set to invalid end users can not generate the stat.
es: Si se establece a un valor no válido los usuarios finales no pueden generar la estadística.

note: Template: PreviewWidget
en: There are problems in the configuration of this statistic:
es: Hay problemas en la configuración de esta estadística:

note: Template: PreviewWidget
en: You may now configure the X-axis of your statistic.
es: Ahora tienes que configurar el eje-X de tu estadística.

note: Template: PreviewWidget
en: This statistic does not provide preview data.
es: Esta estadística no provee datos de vista previa.

note: Template: PreviewWidget
en: Preview format:
es: Formato de Vista Previa:

note: Template: PreviewWidget
en: Please note that the preview uses random data and does not consider data filters.
es: Por favor tome en cuenta que la Vista Previa usa datos al azar y no considera los filtros de datos.

note: Template: PreviewWidget
en: Configure X-Axis
es: Configurar Eje-X

note: Template: PreviewWidget
en: X-axis
es: Eje-X

note: Template: PreviewWidget
en: Configure Y-Axis
es: Configurar Eje-Y

note: Template: PreviewWidget
en: Y-axis
es: Eje-Y

note: Template: PreviewWidget
en: Configure Filter
es: Configurar Filtros

note: Template: RestrictionsWidget
en: Please select only one element or turn off the button 'Fixed'.
es: Por favor seleccione sólo un elemento o desactive el botón «Fijado».

note: Template: RestrictionsWidget
en: Absolute period
es: Periodo absoluto

note: Template: RestrictionsWidget
en: Between
es: Entre

note: Template: RestrictionsWidget
en: Relative period
es: Periodo relativo

note: Template: RestrictionsWidget
en: Do not allow changes to this element when the statistic is generated.
es: No permitir cambios en este elemento mientras la estadística es generada.

note: Template: StatsParamsWidget
en: Format
es: Formato

note: Template: StatsParamsWidget
en: Exchange Axis
es: Intercambiar los ejes

note: Template: StatsParamsWidget
en: Configurable params of static stat
es: Parámetros configurables de estadística estática

note: Template: StatsParamsWidget
en: No element selected.
es: No hay seleccionado ningún elemento

note: Template: StatsParamsWidget
en: Scale
es: Escala

note: Template: D3
en: Download SVG
es: Descargar SVG

note: Template: D3
en: Download PNG
es: Descargar PNG

note: Template: Test
en: OTRS Test Page
es: Página de prueba de OTRS

note: Template: Test
en: Welcome %s %s
es: Bienvenido %s %s

note: Template: Test
en: Counter
es: Contador

note: Template: Warning
en: Go back to the previous page
es: Volver a la página anterior

note: Perl Module: Kernel/Config/Defaults.pm
en: View system log messages.
es: Muestra mensajes de log del sistema.

note: Perl Module: Kernel/Config/Defaults.pm
en: Update and extend your system with software packages.
es: Actualizar y extender su sistema con software packages.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: This field is required
es: Este campo es requerido.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminCustomerUser.pm
en: New phone ticket
es: Nuevo ticket telefónico

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminCustomerUser.pm
en: New email ticket
es: Nuevo ticket por correo

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminDynamicFieldCheckbox.pm
en: Currently
es: Actualmente

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericAgent.pm
en: Please remove the following words because they cannot be used for the ticket selection:
es: Por favor elimine las siguientes palabras porque ellas no pueden ser usadas para la selección de ticket:

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Web service "%s" updated!
es: Servicio web "%s" actualizado!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Web service "%s" created!
es: Servicio web "%s" creado!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Web service "%s" deleted!
es: Servicio web "%s" borrado!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Agent who owns the ticket
es: Agente que es propietario del ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Agent who is responsible for the ticket
es: Agente que es responsable del ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents watching the ticket
es: Todos los agentes viendo el ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents with write permission for the ticket
es: Todos los agentes con permisos de escritura para el ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents subscribed to the ticket's queue
es: Todos los agentes suscritos a la cola de ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents subscribed to the ticket's service
es: Todos los suscritos al servicio del ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents subscribed to both the ticket's queue and service
es: Todos los agentes suscritos a ambos cola y servicio del ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Customer of the ticket
es: Cliente del ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Yes, but require at least one active notification method
es: Si, pero requiere al menos un método de notificación activo

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminPackageManager.pm
en: Package not verified due a communication issue with verification server!
es: Paquete no verificado debido a problema en la comunicación con el servidor de verificación!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminSystemMaintenance.pm
en: All sessions have been killed, except for your own.
es: Todas las sesiones se han cerrado, excepto la suya propia.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentDashboardCommon.pm
en: Statistic
es: Estadística

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentLinkObject.pm
en: Can not delete link with %s!
es: No se puede borrar el enlace con %s!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentLinkObject.pm
en: Can not create link with %s!
es: No se puede crear enlace con %s!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentStatistics.pm
en: Statistic could not be imported.
es: Las estadísticas no pudieron ser importadas.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentStatistics.pm
en: Please upload a valid statistic file.
es: Por favor suba un archivo estadístico válido.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketActionCommon.pm
en: No subject
es: Sin asunto

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketActionCommon.pm
en: Previous Owner
es: Propietario anterior

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketBulk.pm
en: Ticket is locked by another agent and will be ignored!
es: Ticket está bloqueado por otro agente y será ignorado!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPhone.pm
en: %s has left the chat.
es: %s ha dejado la conversación.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPhone.pm
en: This chat has been closed and will be removed in %s hours.
es: Esta conversación ha sido cerrada y será removida en %s horas.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPrint.pm
en: printed by
es: impreso por

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPrint.pm
en: Ticket Dynamic Fields
es: Campos dinámicos del ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: Pending Date
es: Fecha pendiente

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: for pending* states
es: para estados pendiente*

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketSearch.pm
en: Invalid Users
es: Usuarios no válidos

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Ticket Created
es: Ticket Creado

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Note Added
es: Nota añadida

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Note Added (Customer)
es: Nota añadida (cliente)

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Outgoing Email
es: Mensaje saliente

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Customer Email
es: Mensaje entrante de cliente

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: We are sorry, you do not have permissions anymore to access this ticket in its current state.
es: Lo sentimos, usted ya no tiene permisos para acceder a este ticket en su estado actual.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Fields with no group
es: Campos sin grupo

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketOverview.pm
en: My Tickets
es: Mis Tickets

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketOverview.pm
en: Company Tickets
es: Tickets de Compañía

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketSearch.pm
en: Please remove the following words because they cannot be used for the search:
es: Por favor quite las siguientes palabras porque no pueden ser utilizadas en la búsqueda:

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Error: Please make sure your database accepts packages over %s MB in size (it currently only accepts packages up to %s MB). Please adapt the max_allowed_packet setting of your database in order to avoid errors.
es: Error: Por favor, asegúrese de que su base de datos acepta paquetes de más de %s MB de tamaño (actualmente sólo acepta paquetes hasta %s MB). Por favor, adaptar el ajuste max_allowed_packet de su base de datos con el fin de evitar errores.

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Error: Please set the value for innodb_log_file_size on your database to at least %s MB (current: %s MB, recommended: %s MB). For more information, please have a look at %s.
es: Error: Por favor, establezca el valor de innodb_log_file_size en su base de datos para al menos %s MB ( actual: %s MB, recomendado: %s MB). Para obtener más información, por favor, eche un vistazo a %s.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/TicketGeneric.pm
en: This ticket has no title or subject
es: Este ticket no tiene título o asunto

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently offline
es: Este usuario está desconectado en este momento

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently active
es: Este usuario está activo en este momento

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently away
es: Este usuario está ausente en este momento

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently unavailable
es: Este usuario no está disponible en este momento

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Layout/LinkObject.pm
en: Linked as
es: Enlazado como

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Notification/AgentOTRSBusiness.pm
en: %s Upgrade to %s now! %s
es: %s ¡Actualizar ahora a %s! %s

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Notification/CustomerSystemMaintenanceCheck.pm
en: A system maintenance period will start at:
es: El periodo de mantenimiento de sistema comenzará a las:

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Notification/DaemonCheck.pm
en: Please contact your administrator!
es: ¡Por favor contacte a su administrador!

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Preferences/Language.pm
en: (in process)
es: (en proceso)

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Preferences/NotificationEvent.pm
en: Please make sure you've chosen at least one transport method for mandatory notifications.
es: Por favor asegúrese de haber seleccionado al menos un medio de transporte para las notificaciones obligatorias.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Preferences/OutOfOffice.pm
en: Please specify an end date that is after the start date.
es: Por favor especifique una fecha de término posterior a la fecha de inicio.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Preferences/Password.pm
en: Please supply your new password!
es: ¡Por favor ingrese una nueva contraseña!

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: No (not supported)
es: No (no soportado)

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: The selected time period is larger than the allowed time period.
es: El periodo de tiempo seleccionado es mayor que el periodo de tiempo permitido.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: No time scale value available for the current selected time scale value on the X axis.
es: No hay valor disponible de escala de tiempo para la escala de tiempo actualmente seleccionada en el eje X.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: The selected date is not valid.
es: La fecha seleccionada no es válida.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: The selected end time is before the start time.
es: La fecha de finalización seleccionada es anterior a la de inicio.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: There is something wrong with your time selection.
es: Hay un error con su selección de tiempo.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: Please select only one element or allow modification at stat generation time.
es: Por favor seleccione sólo un elemento o permita su modificación al momento de generación de la estadística.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: Please select at least one value of this field or allow modification at stat generation time.
es: Por favor seleccione al menos un valor de este campo o permita su modificación al momento de generación de la estadística.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: Please select one element for the X-axis.
es: Por favor seleccione un elemento para el Eje-X.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: You can only use one time element for the Y axis.
es: Sólo puede utilizar un elemento de tiempo para el eje Y.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: You can only use one or two elements for the Y axis.
es: Sólo puedes usar uno o dos elementos para el eje Y.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: Please select at least one value of this field.
es: Por favor seleccione al menos un valor para este campo.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: Please provide a value or allow modification at stat generation time.
es: Por favor ingrese un valor o permita su modificación al momento de generación de la estadística.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: Please select a time scale.
es: Por favor seleccione una escala de tiempo.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: Your reporting time interval is too small, please use a larger time scale.
es: El intervalo de tiempo para los reportes es demasiado pequeño, por favor utilice una escala de tiempo más grande.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: Please remove the following words because they cannot be used for the ticket restrictions: %s.
es: Por favor quite las siguientes palabras debido a que no pueden ser utilizadas para las restricciones del ticket: %s.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/TicketOverviewMenu/Sort.pm
en: Order by
es: Ordenar por

note: Perl Module: Kernel/System/Console/Command/Dev/Tools/Config2Docbook.pm
en: Configuration Options Reference
es: Referencia de Opciones de Configuración

note: Perl Module: Kernel/System/Console/Command/Dev/Tools/Config2Docbook.pm
en: This setting can not be changed.
es: Este ajuste no puede ser cambiado.

note: Perl Module: Kernel/System/Console/Command/Dev/Tools/Config2Docbook.pm
en: This setting is not active by default.
es: Esta opción no esta activa por omisión.

note: Perl Module: Kernel/System/Console/Command/Dev/Tools/Config2Docbook.pm
en: This setting can not be deactivated.
es: Este ajuste no puede ser deshabilitado.

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: State Type
es: Tipo de Estado

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created Priority
es: Prioridad de creación

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created State
es: Estado de creación

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Create Time
es: Fecha de creación

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Close Time
es: Fecha de cierre

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Escalation - First Response Time
es: Escalada - Tiempo de la Primera Respuesta

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Escalation - Update Time
es: Escalada - Tiempo de Actualización

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Escalation - Solution Time
es: Escalada - Tiempo de Solución

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Agent/Owner
es: Agente/Propietario

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created by Agent/Owner
es: Creado por Agente/Propietario

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Evaluation by
es: Evaluación por

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket/Article Accounted Time
es: Tiempo utilizado por ticket/artículo

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Create Time
es: Hora de creación del ticket

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Close Time
es: Hora de finalización del ticket

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Accounted time by Agent
es: Tiempo utilizado por el Agente

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Total Time
es: Tiempo total

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Average
es: Media de los tickets

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Min Time
es: Tiempo mínimo de los tickets

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Max Time
es: Teimpo máximo de los tickets

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Tickets
es: Número de tickets

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Average
es: Media de los artículos

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Min Time
es: Tiempo mínimo de los artículos

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Max Time
es: Tiempo máximo de los artículos

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Articles
es: Número de artículos

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: ascending
es: ascendente

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: descending
es: descendente

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Attributes to be printed
es: Atributos a imprimir

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Sort sequence
es: Ordenar la secuencia

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: State Historic
es: Histórico de Estado

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: State Type Historic
es: Estado Tipo Histórico

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Historic Time Range
es: Rango Tiempo Histórico

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Static/StateAction.pm
en: Days
es: Días

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Table Presence
es: Presecia De Tablas

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Internal Error: Could not open file.
es: Error Interno: No se pude abrir el archivo

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Table Check
es: Comprobación De Tablas

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Internal Error: Could not read file.
es: Error Interno: No se pudo leer el archivo

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Tables found which are not present in the database.
es: Tablas encontradas que no se encuentran presentes en la base de datos

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Size.pm
en: Database Size
es: Tamaño de la Base De Datos

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Size.pm
en: Could not determine database size.
es: No se pudo determinar el tamaño de la base de datos

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Version.pm
en: Database Version
es: Versión De La Base De Datos

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Version.pm
en: Could not determine database version.
es: No se pudo determinar la versión de la base de datos

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Client Connection Charset
es: Juego de Caracteres de la Conexión del Cliente

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Setting character_set_client needs to be utf8.
es: El ajuste character_set_client necesita ser utf8.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Server Database Charset
es: Juego de Caracteres del Servidor de Base de Datos

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Setting character_set_database needs to be UNICODE or UTF8.
es: el ajuste de character_set_database necesita ser UNICODE o UTF8.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Table Charset
es: Juego de Caracter de la Tabla

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: There were tables found which do not have utf8 as charset.
es: Se encontrarón tablas las cuales el juego de caracteres no es utf8.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/InnoDBLogFileSize.pm
en: InnoDB Log File Size
es: Tamaño del Archivo Log InnoDB

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/InnoDBLogFileSize.pm
en: The setting innodb_log_file_size must be at least 256 MB.
es: El ajuste innodb_log_file_size debe ser de al menos 256 MB.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/MaxAllowedPacket.pm
en: Maximum Query Size
es: Tamaño Máximo de la Consulta

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/MaxAllowedPacket.pm
en: The setting 'max_allowed_packet' must be higher than 20 MB.
es: El ajuste 'max_allowed_packet' debe ser mayor de 20 MB,

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Performance.pm
en: Query Cache Size
es: Tamaño de la Cache de la Consulta

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Performance.pm
en: The setting 'query_cache_size' should be used (higher than 10 MB but not more than 512 MB).
es: El ajuste 'query_cache_size' debe ser usada (mayor de 10 MB pero no menor de 512 MB).

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/StorageEngine.pm
en: Default Storage Engine
es: Motor Predeterminado de Almacenamiento

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/StorageEngine.pm
en: Table Storage Engine
es: Motor Almacenamiento Tabla

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/StorageEngine.pm
en: Tables with a different storage engine than the default engine were found.
es: Tablas con diferente motor de almacenamiento que la de por defecto fueron encontradas.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Version.pm
en: MySQL 5.x or higher is required.
es: MySQL 5.x o mayor es requerida.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_LANG Setting
es: Ajuste NLS_LANG

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_LANG must be set to al32utf8 (e.g. GERMAN_GERMANY.AL32UTF8).
es: NLS_LANG dbe ser establecido a al32utf8 (ej. GERMAN_GERMANY.AL32UTF8).

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_DATE_FORMAT Setting
es: Ajuste NLS_DATE_FORMAT

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_DATE_FORMAT must be set to 'YYYY-MM-DD HH24:MI:SS'.
es: NLS_DATE_FORMAT debe ser configurado a 'YYYY-MM-DD HH24:MI:SS'.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_DATE_FORMAT Setting SQL Check
es: El ajuste NLS_DATE_FORMAT Comprobar SQL

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/Charset.pm
en: Setting client_encoding needs to be UNICODE or UTF8.
es: El ajuste client_encoding necesita ser UNICODE o UTF8.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/Charset.pm
en: Setting server_encoding needs to be UNICODE or UTF8.
es: El ajuste server_encoding necesita ser UNICODE o UTF8.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/DateStyle.pm
en: Date Format
es: Formato de Fecha

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/DateStyle.pm
en: Setting DateStyle needs to be ISO.
es: El ajuste DateStyle necesita ser ISO.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/Version.pm
en: PostgreSQL 8.x or higher is required.
es: PostgreSQL 8.x o mayor es requerido.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskPartitionOTRS.pm
en: OTRS Disk Partition
es: Partición del Disco OTRS

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpace.pm
en: Disk Usage
es: Uso del Disco

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpace.pm
en: The partition where OTRS is located is almost full.
es: La partición donde se localiza OTRS está casi lleno.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpace.pm
en: The partition where OTRS is located has no disk space problems.
es: La partición donde se localiza OTRS no tiene problemas de espacio de disco.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpacePartitions.pm
en: Operating System/Disk Partitions Usage
es: Sistema operativo/Uso de las particiones del disco

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Distribution.pm
en: Distribution
es: Distribución

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Distribution.pm
en: Could not determine distribution.
es: No se pudo determinar la distribución.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/KernelVersion.pm
en: Kernel Version
es: Versión del Kernel

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Load.pm
en: System Load
es: Carga del Sistema

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Load.pm
en: The system load should be at maximum the number of CPUs the system has (e.g. a load of 8 or less on a system with 8 CPUs is OK).
es: La carga del sistema debe ser como máximo el número de CPUs que el sistema tiene (ejm. una carga de 8 o menos en un sistema con 8 CPUs esta OK).

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/PerlModules.pm
en: Perl Modules
es: Módulos De Perl

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/PerlModules.pm
en: Not all required Perl modules are correctly installed.
es: No todos los modulos Perl requeridos están instalados correctamente.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Swap.pm
en: Free Swap Space (%)
es: Espacio de Intercambio Libre (%)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Swap.pm
en: No swap enabled.
es: No permuta habilitada.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Swap.pm
en: Used Swap Space (MB)
es: Espacio de Intercambio Usado (MB)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Swap.pm
en: There should be more than 60% free swap space.
es: Debe haber mas del 60% de espacio de intercambio libre.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Swap.pm
en: There should be no more than 200 MB swap space used.
es: Debe haber no mas de 200 MB de espacio de intercambio usado.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ConfigSettings.pm
en: OTRS/Config Settings
es: OTRS/Ajustes Configuración

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ConfigSettings.pm
en: Could not determine value.
es: No se pudo determinar el valor.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DaemonRunning.pm
en: Daemon is not running.
es: Daemon no se está ejecutando.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: OTRS/Database Records
es: OTRS/Registros de la base de datos

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Ticket History Entries
es: Entradas Del Historial De Ticket

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Articles
es: Artículos

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Attachments (DB, Without HTML)
es: Adjuntos (BD, Sin HTML)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Customers With At Least One Ticket
es: Clientes Con Al Menos Un ticket

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Dynamic Field Values
es: Valores de Campos Dinámicos

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Invalid Dynamic Fields
es: Campo Dinámico Invalido

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Invalid Dynamic Field Values
es: Valor del Campo Dinámico Invalido

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: GenericInterface Webservices
es: Servicios Web de la Interfaz Genérica

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Months Between First And Last Ticket
es: Meses Entre el Primer y Último Ticket

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Tickets Per Month (avg)
es: Tickets Al Mes (promedio)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DefaultSOAPUser.pm
en: Default SOAP Username And Password
es: SOAP Nombre de Usuario y Contraseña Por Defecto

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DefaultSOAPUser.pm
en: Security risk: you use the default setting for SOAP::User and SOAP::Password. Please change it.
es: Riesgo de Seguridad: Esta usando la configuración por defecto para SOAP::User y SOAP::Password. Por favor cambiela.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DefaultUser.pm
en: Default Admin Password
es: Contraseña Por Defecto Para Admin

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DefaultUser.pm
en: Security risk: the agent account root@localhost still has the default password. Please change it or invalidate the account.
es: Riesgo de seguridad: la cuenta del agente root@ ocalhost todavía tiene la contraseña predeterminada. Favor de cambiarlo o invalidar la cuenta.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ErrorLog.pm
en: Error Log
es: Registro de Errores

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ErrorLog.pm
en: There are error reports in your system log.
es: Existen reportes de error en el registro del sistema.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: FQDN (domain name)
es: FQDN (nombre de dominio)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: Please configure your FQDN setting.
es: Por favor configure ajuste de su FQDN.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: Domain Name
es: Nombre de Dominio

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: Your FQDN setting is invalid.
es: El ajuste de su FQDN es invalida.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FileSystemWritable.pm
en: File System Writable
es: Sistema de Archivos Grabable

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FileSystemWritable.pm
en: The file system on your OTRS partition is not writable.
es: El sistema de archivos de la partición OTRS no es grabable.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/PackageDeployment.pm
en: Package Installation Status
es: Estado de Instalación del Paquete

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/PackageDeployment.pm
en: Some packages are not correctly installed.
es: Algunos paquetes no estan correctamente instalados.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/PackageList.pm
en: OTRS/Package List
es: OTRS/Lista de paquetes

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/SystemID.pm
en: Your SystemID setting is invalid, it should only contain digits.
es: El ajuste del ID del Sistema es invalida, debe contener solamente dígitos.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/IndexModule.pm
en: Ticket Index Module
es: Módulo De Índice de Tickets

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/IndexModule.pm
en: You have more than 60,000 tickets and should use the StaticDB backend. See admin manual (Performance Tuning) for more information.
es: Usted tiene más de 60,000 tickets y debería usar el backend StaticDB. Ver el manual admin (Optimización del Rendimiento) para más información.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/OpenTickets.pm
en: Open Tickets
es: Tickets Abiertos

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/OpenTickets.pm
en: You should not have more than 8,000 open tickets in your system.
es: No debe tener más de 8,000 tickets abiertos en su sistema.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/SearchIndexModule.pm
en: Ticket Search Index Module
es: Módulo Índice Búsqueda de Ticket

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/SearchIndexModule.pm
en: You have more than 50,000 articles and should use the StaticDB backend. See admin manual (Performance Tuning) for more information.
es: Usted tiene más de 50,000 artículos y debería usar el backend StaticDB. Ver el manual admin (Optimización del Rendimiento) para más información.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/StaticDBOrphanedRecords.pm
en: Orphaned Records In ticket_lock_index Table
es: Registros Huérfanos En La Tabla ticket_lock_index

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/StaticDBOrphanedRecords.pm
en: Table ticket_lock_index contains orphaned records. Please run bin/otrs.Console.pl "Maint::Ticket::QueueIndexCleanup" to clean the StaticDB index.
es: La tabla ticket_lock_index contiene registros huérfanos. Por favor ejectute bin/otrs.Console.pl "Maint::Ticket::QueueIndexCleanup" para limpiar el índice StaticDB.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/StaticDBOrphanedRecords.pm
en: Orphaned Records In ticket_index Table
es: Registros Huerfanos en la Tabla ticket_index

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/StaticDBOrphanedRecords.pm
en: Table ticket_index contains orphaned records. Please run otrs/bin/otrs.CleanTicketIndex.pl to clean the StaticDB index.
es: La tabla ticket_index contiene registros huerfanos. Por favor ejecute otrs/bin/otrs.CleanTicketIndex.pl para limpiar el índice StaticDB.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/TimeSettings.pm
en: OTRS/Time Settings
es: OTRS/Configuración de tiempo

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/TimeSettings.pm
en: Server time zone
es: Zona horaria del servidor

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/TimeSettings.pm
en: Computed server time offset
es: Desfase calculado de hora del servidor

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/TimeSettings.pm
en: OTRS TimeZone setting (global time offset)
es: Configuración de la Zona Horaria de OTRS (compensación de hora global)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/TimeSettings.pm
en: TimeZone may only be activated for systems running in UTC.
es: La Zona Horaria sólo puede ser activada en sistemas que operan en UTC.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/TimeSettings.pm
en: OTRS TimeZone setting for calendar
es: Ajustes OTRS TimeZone para calendario

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/LoadedModules.pm
en: Webserver/Loaded Apache Modules
es: Webserver/Módulos Apache Cargados

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/MPMModel.pm
en: Webserver
es: Servidor Web

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/MPMModel.pm
en: MPM model
es: modelo MPM

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/MPMModel.pm
en: OTRS requires apache to be run with the 'prefork' MPM model.
es: OTRS requiere apache para ejecutarse con el módulo 'prefork' MPM.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: CGI Accelerator Usage
es: Uso Del Acelerador de CGI

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: You should use FastCGI or mod_perl to increase your performance.
es: Usted debe usar FastCGI o mod_perl para aumentar el rendimiento.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: mod_deflate Usage
es: Uso del mod_deflate

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Please install mod_deflate to improve GUI speed.
es: Por favor instale mod_deflate para mejorar la velocidad del GUI

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: mod_filter Usage
es: Uso de mod_filter

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Please install mod_filter if mod_deflate is used.
es: Por favor, instale el módulo mod_filter si se utiliza el módulo mod_deflate.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: mod_headers Usage
es: Uso del mod_headers

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Please install mod_headers to improve GUI speed.
es: Por favor instale mod_headers para mejorar la velocidad del GUI

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Apache::Reload Usage
es: Uso del Apache::Reload

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Apache::Reload or Apache2::Reload should be used as PerlModule and PerlInitHandler to prevent web server restarts when installing and upgrading modules.
es: Apache::Reload o Apache2::Reload debe ser usado como PerlModulo y PerlInitHandler para prevenir que el servidor web se reinicie cuando se instala o se actualiza un módulo.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Apache2::DBI Usage
es: Uso Apache2::DBI

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Apache2::DBI should be used to get a better performance  with pre-established database connections.
es: Apache2::DBI debe ser usado para obtener un rendimiento mejor con conexiones de base de datos prestablecidas.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/EnvironmentVariables.pm
en: Webserver/Environment Variables
es: Webserver/Variables de entorno

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/IIS/Performance.pm
en: You should use PerlEx to increase your performance.
es: Debe usar PerlEx para incrementar la performance.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Version.pm
en: Webserver Version
es: Versión del Servidor Web

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Version.pm
en: Could not determine webserver version.
es: No se pudo determinar la versión del servidor web.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/PluginBase.pm
en: Unknown
es: desconocido

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/PluginBase.pm
en: OK
es: Aceptar

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/PluginBase.pm
en: Problem
es: Problema

note: Perl Module: Kernel/System/Web/InterfaceAgent.pm
en: Panic! Invalid Session!!!
es: ¡Pánico! ¡¡¡Sesión Inválida!!!

note: Perl Module: Kernel/System/Web/InterfaceCustomer.pm
en: Reset password unsuccessful. Please contact your administrator
es: No se pudo reestablecer la contraseña. Por favor contacte a su administrador

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Group for default access.
es: Grupo para acceso por defecto.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Group of all administrators.
es: Grupo de todos los administradores.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Group for statistics access.
es: Grupo para acceso a estadísticas.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: All new state types (default: viewable).
es: Todos los nuevos tipos de estado (por defecto: visible).

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: All open state types (default: viewable).
es: Todos los tipos de estado abierto (por defecto: visible).

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: All closed state types (default: not viewable).
es: Todos los tipos de estado cerrado (por defecto: no visible).

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: All 'pending reminder' state types (default: viewable).
es: Todos los tipos de estado 'recordatorio en espera' (por defecto: visible).

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: All 'pending auto *' state types (default: viewable).
es: Todos los tipos de estado 'en espera auto' (por defecto: visible).

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: All 'removed' state types (default: not viewable).
es: Todos los tipos de estado 'eliminado' (por defecto: no visible).

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: State type for merged tickets (default: not viewable).
es: Tipos de estado para tickets unidos (por defecto: no visible).

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: New ticket created by customer.
es: Nuevo ticket creado por cliente.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket is closed successful.
es: El ticket está cerrado con éxito.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket is closed unsuccessful.
es: El ticket está cerrado como no exitoso.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Open tickets.
es: Tickets abiertos.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Customer removed ticket.
es: El Cliente quitó el ticket.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket is pending for agent reminder.
es: Ticket está pendiente de recordatorio de agente.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket is pending for automatic close.
es: Ticket está pendiente para cierre automático.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: State for merged tickets.
es: Estado para tickets unidos.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: system standard salutation (en)
es: saludo sistema estandar (en)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Standard Salutation.
es: Saludo Estándar

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: system standard signature (en)
es: firma sistema estandar (en)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Standard Signature.
es: Firma Estándar

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Standard Address.
es: Dirección Estandar

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Follow-ups for closed tickets are possible. Ticket will be reopened.
es: Los seguimientos para tickets cerrados son posibles. El ticket será reabierto.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Follow-ups for closed tickets are not possible. No new ticket will be created.
es: Los seguimientos para tickets cerrados no son posibles. No se creará un nuevo ticket.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: new ticket
es: nuevo ticket

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Follow-ups for closed tickets are not possible. A new ticket will be created..
es: Los seguimientos para tickets cerrados no son posibles. Un nuevo ticket será creado.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Postmaster queue.
es: Cola Postmaster

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: All default incoming tickets.
es: Todos los tickets entrantes por defecto.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: All junk tickets.
es: Todos los tickets basura.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: All misc tickets.
es: Todos los tickets genericos.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Automatic reply which will be sent out after a new ticket has been created.
es: Respuesta automática la cual será enviada después de que un nuevo ticket haya sido creado.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Automatic reject which will be sent out after a follow-up has been rejected (in case queue follow-up option is "reject").
es: Rechazo automático el cual será enviado después de que un seguimiento haya sido rechazado (en caso de que la opción de seguimiento de cola sea "rechazo").

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Automatic confirmation which is sent out after a follow-up has been received for a ticket (in case queue follow-up option is "possible").
es: Confirmación automática que se envía después de que un seguimiento se haya recibido para un ticket ( en caso de que la opción de seguimiento de cola sea "posible").

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Automatic response which will be sent out after a follow-up has been rejected and a new ticket has been created (in case queue follow-up option is "new ticket").
es: Respuesta automática la cual será enviada después de que un seguimiento haya sido rechazado y un nuevo ticket haya sido creado (en caso de que la opción de seguimiento de cola sea "nuevo ticket").

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Auto remove will be sent out after a customer removed the request.
es: Eliminar auto será enviado después de que un cliente elimine la petición.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: default reply (after new ticket has been created)
es: respuesta por defecto (después de que un nuevo ticket haya sido creado)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: default reject (after follow-up and rejected of a closed ticket)
es: rechazo por defecto (después de seguimiento y rechazo de un ticket cerrado)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: default follow-up (after a ticket follow-up has been added)
es: seguimiento por defecto (después de que un seguimiento de ticket haya sido añadido)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: default reject/new ticket created (after closed follow-up with new ticket creation)
es: rechazo por defecto/nuevo ticket creado (después de cerrar seguimiento con la creación de nuevo ticket)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Unclassified
es: Sin clasificar

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: email-notification-ext
es: email-notificacion-ext

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: email-notification-int
es: email-notificacion-int

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket create notification
es: Notificacion de creación de Ticket

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket follow-up notification (unlocked)
es: Notificación de seguimiento de Ticket (desbloqueada)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket follow-up notification (locked)
es: Notificación de seguimiento de Ticket (bloqueada)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket owner update notification
es: Notificación de actualización de propietario de Ticket

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket responsible update notification
es: Notificación de actualización de responsable de Ticket

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket new note notification
es: Notificación de nueva nota de ticket

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket queue update notification
es: Notificación de actualización de cola de Ticket

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket pending reminder notification (locked)
es: Notificación de recordatorio de Ticket pendiente (bloqueada)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket pending reminder notification (unlocked)
es: Notificación de recordatorio de Ticket pendiente (desbloqueada)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket escalation notification
es: Notificación de escalamiento de Ticket

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket escalation warning notification
es: Notificación de advertencia de escalamiento de Ticket

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket service update notification
es: Notificación de actualización de servicio de Ticket

note: SysConfig
en: 
    Dear Customer,
    
    Unfortunately we could not detect a valid ticket number
    in your subject, so this email can't be processed.
    
    Please create a new ticket via the customer panel.
    
    Thanks for your help!
    
     Your Helpdesk Team
es: 
    Estimado Cliente,
    
    Desafortunadamente no hemos podido detectar un número de ticket válido en su tema, por lo que este email no puede ser procesado .
    
    Por favor cree un nuevo ticket a través del panel de cliente.
    
    Gracias por su ayuda!
    
    Tu Equipo de Soporte

note: SysConfig
en:  (work units)
es: (unidades de trabajo)

note: SysConfig
en: "%s" notification was sent to "%s" by "%s".
es: Notificación "%s" fue enviada a "%s" por "%s".

note: SysConfig
en: %s time unit(s) accounted. Now total %s time unit(s).
es: %s unidad(es) de tiempo contabilizadas. Total ahora: %s unidad(es) de tiempo.

note: SysConfig
en: (UserLogin) Firstname Lastname
es: (LoginUsuario) Nombre Apellidos

note: SysConfig
en: (UserLogin) Lastname, Firstname
es: (LoginUsuario) Apellidos, Nombre

note: SysConfig
en: A Website
es: Un Sitio Web

note: SysConfig
en: A list of dynamic fields that are merged into the main ticket during a merge operation. Only dynamic fields that are empty in the main ticket will be set.
es: Una lista de los campos dinámicos que se fusionó con el ticket principal durante una operación de combinación. Sólo los campos dinámicos que están vacíos en el ticket principal se establecerán.

note: SysConfig
en: A picture
es: Una foto

note: SysConfig
en: ACL module that allows closing parent tickets only if all its children are already closed ("State" shows which states are not available for the parent ticket until all child tickets are closed).
es: Módulo ACL que permite el cierre detickets padre sólo si todos sus hijos ya están cerrados ("Estado" muestra que estados no están disponibles para ticket padre hasta que todas las entradas de sus hijos están cerradas).

note: SysConfig
en: Access Control Lists (ACL)
es: Listas Control Acceso (ACL)

note: SysConfig
en: AccountedTime
es: Tiempo Registrado

note: SysConfig
en: Activates a blinking mechanism of the queue that contains the oldest ticket.
es: Activa un mecanismo de parpadeo de la cola que contiene el ticket más antiguo.

note: SysConfig
en: Activates lost password feature for agents, in the agent interface.
es: Activa la función perdida de contraseña para los agentes, en la interfaz del agente.

note: SysConfig
en: Activates lost password feature for customers.
es: Activa la función perdida de contraseña para los clientes.

note: SysConfig
en: Activates support for customer groups.
es: Activa soporte para grupos de clientes.

note: SysConfig
en: Activates the article filter in the zoom view to specify which articles should be shown.
es: Activa el filtro de artículo en la vista de zoom para especificar qué artículos se deben mostrar.

note: SysConfig
en: Activates the available themes on the system. Value 1 means active, 0 means inactive.
es: Activa los temas disponibles en el sistema. Valor 1 significa activo, 0 significa inactivo.

note: SysConfig
en: Activates the ticket archive system search in the customer interface.
es: Activa la búsqueda de sistema de archivo de tickets en la interfaz del cliente.

note: SysConfig
en: Activates the ticket archive system to have a faster system by moving some tickets out of the daily scope. To search for these tickets, the archive flag has to be enabled in the ticket search.
es: Activa el sistema de archivo de ticket para tener un sistema más rápido, moviendo algunos tickets fuera del ámbito cotidiano. Para buscar estos tickets, la bandera de archivo tiene que estar activada en la búsqueda de tickets .

note: SysConfig
en: Activates time accounting.
es: Activa la contabilidad del tiempo.

note: SysConfig
en: ActivityID
es: IDActividad

note: SysConfig
en: Add an inbound phone call to this ticket
es: Añadir una llamada telefónica entrante a este ticket

note: SysConfig
en: Add an outbound phone call to this ticket
es: Añadir una llamada telefónica saliente a este ticket

note: SysConfig
en: Added email. %s
es: Correo añadido. %s

note: SysConfig
en: Added link to ticket "%s".
es: Añadido enlace al ticket «%s».

note: SysConfig
en: Added note (%s)
es: Nota añadida (%s)

note: SysConfig
en: Added subscription for user "%s".
es: Añadida suscripción para el usuario «%s».

note: SysConfig
en: Adds a suffix with the actual year and month to the OTRS log file. A logfile for every month will be created.
es: Añade un sufijo con el año y mes actual para el archivo de registro de OTRS. Se creará un archivo de registro para cada mes .

note: SysConfig
en: Adds customers email addresses to recipients in the ticket compose screen of the agent interface. The customers email address won't be added if the article type is email-internal.
es: Añade direcciones de correo electrónico de clientes  a los destinatarios en la pantalla de composición de ticket de la interfaz del agente. No se añadirá la dirección de correo electrónico de los clientes si el tipo de artículo es email-interno.

note: SysConfig
en: Adds the one time vacation days for the indicated calendar. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
es: Añade los días de vacaciones en un tiempo para el calendario indicado . Por favor, utilice el patrón de un solo dígito para los números del 1 al 9 (en lugar de 01 - 09 ).

note: SysConfig
en: Adds the one time vacation days. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
es: Añade los días de vacaciones en un tiempo. Por favor, utilice el patrón de un solo dígito para los números del 1 al 9 (en lugar de 01 - 09 ).

note: SysConfig
en: Adds the permanent vacation days for the indicated calendar. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
es: Añade los días de vacaciones permanentes para el calendario indicado . Por favor, utilice el patrón de un solo dígito para los números del 1 al 9 (en lugar de 01 - 09 ).

note: SysConfig
en: Adds the permanent vacation days. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
es: Añade los días de vacaciones permanentes. Por favor, utilice el patrón de un solo dígito para los números del 1 al 9 (en lugar de 01 - 09 ).

note: SysConfig
en: After
es: Después

note: SysConfig
en: Agent called customer.
es: El agente llamó al cliente.

note: SysConfig
en: Agent interface article notification module to check PGP.
es: Módulo de notificación de artículo de la interfaz de agente para verificar PGP.

note: SysConfig
en: Agent interface article notification module to check S/MIME.
es: Módulo de notificación de artículo de la interfaz de agente para verificar S/MIME.

note: SysConfig
en: Agent interface module to check incoming emails in the Ticket-Zoom-View if the S/MIME-key is available and true.
es: Módulo de la interfaz de agente para comprobar los correos entrantes en la Vista-Zoom-Ticket si la clave S/MIME está disponible y es verdadera.

note: SysConfig
en: Agents <-> Groups
es: Agentes <-> Grupos

note: SysConfig
en: Agents <-> Roles
es: Agentes <-> Roles

note: SysConfig
en: All customer users of a CustomerID
es: Todos los clientes de un IDCliente

note: SysConfig
en: Allows adding notes in the close ticket screen of the agent interface. Can be overwritten by Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.
es: Permite añadir notas en la pantalla de ticket cerrado de la interfaz de agente. Puede sobrescribirse por Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.

note: SysConfig
en: Allows adding notes in the ticket free text screen of the agent interface. Can be overwritten by Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.
es: Permite añadir notas en la pantalla texto libre de ticket de la interfaz de agente. Puede sobrescribirse por Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.

note: SysConfig
en: Allows adding notes in the ticket note screen of the agent interface. Can be overwritten by Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.
es: Permite añadir notas en la pantalla nota de ticket de la interfaz de agente. Puede sobrescribirse por Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.

note: SysConfig
en: Allows adding notes in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface. Can be overwritten by Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.
es: Permite añadir notas en la pantalla propietario de ticket de un ticket ampliado en la interfaz de agente. Puede sobrescribirse por Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.

note: SysConfig
en: Allows adding notes in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface. Can be overwritten by Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.
es: Permite añadir notas en la pantalla de ticket pendiente de un ticket ampliado en la interfaz de agente. Puede sobrescribirse por Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.

note: SysConfig
en: Allows adding notes in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface. Can be overwritten by Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.
es: Permite añadir notas en la pantalla prioridad de ticket de un ticket ampliado en la interfaz de agente. Puede sobrescribirse por Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.

note: SysConfig
en: Allows adding notes in the ticket responsible screen of the agent interface. Can be overwritten by Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.
es: Permite añadir notas en la pantalla responsable de ticket de la interfaz de agente. Puede sobrescribirse por Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.

note: SysConfig
en: Allows agents to exchange the axis of a stat if they generate one.
es: Permite a los agentes intercambiar el eje de una estadística si generan una.

note: SysConfig
en: Allows agents to generate individual-related stats.
es: Permite a los agentes generar estadísticas individualmente relacionadas .

note: SysConfig
en: Allows choosing between showing the attachments of a ticket in the browser (inline) or just make them downloadable (attachment).
es: Permite elegir entre mostrar los archivos adjuntos de un ticket en el navegador (en línea) o simplemente hacerlos descargables (archivo adjunto) .

note: SysConfig
en: Allows choosing the next compose state for customer tickets in the customer interface.
es: Permite elegir el siguiente estado de composición para los tickets de los clientes en la interfaz del cliente.

note: SysConfig
en: Allows customers to change the ticket priority in the customer interface.
es: Permite a los clientes cambiar la prioridad de ticket en la interfaz del cliente.

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket SLA in the customer interface.
es: Permite a los clientes establecer el SLA de ticket en la interfaz del cliente.

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket priority in the customer interface.
es: Permite a los clientes establecer la prioridad de ticket en la interfaz de cliente.

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket queue in the customer interface. If this is set to 'No', QueueDefault should be configured.
es: Permite a los clientes establecer la cola de ticket en la interfaz del cliente. Si se establece a 'No', la ColaPorDefecto debe ser configurada.

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket service in the customer interface.
es: Permite a los clientes establecer el servicio de ticket en la interfaz del cliente.

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket type in the customer interface. If this is set to 'No', TicketTypeDefault should be configured.
es: Permite a los clientes establecer el tipo de ticket en la interfaz del cliente. Si se establece a 'No', TipoTicketPorDefecto debe estar configurado.

note: SysConfig
en: Allows default services to be selected also for non existing customers.
es: Permito que los servicios por defecto sean seleccionados también por clientes no existentes.

note: SysConfig
en: Allows defining new types for ticket (if ticket type feature is enabled).
es: Permite definir nuevos tipos para ticket (si la función tipo de ticket está habilitada).

note: SysConfig
en: Allows defining services and SLAs for tickets (e. g. email, desktop, network, ...), and escalation attributes for SLAs (if ticket service/SLA feature is enabled).
es: Permite definir servicios y SLAs para los tickets (ej. email, escritorio, red...), y los atributos de escalada para los SLAs (si la función servicio/SLA de ticket está activada).

note: SysConfig
en: Allows extended search conditions in ticket search of the agent interface. With this feature you can search e. g. with this kind of conditions like "(key1&&key2)" or "(key1||key2)".
es: Permite condiciones de búsqueda extendidas en búsqueda de ticket de la interfaz de agente. Con esta función, puede buscar ej . con este tipo de condiciones como "( key1 && key2 )" o "(key1 || key2 )".

note: SysConfig
en: Allows having a medium format ticket overview (CustomerInfo => 1 - shows also the customer information).
es: Permite tener un formato medio de la vista general de ticket (InfoCliente => 1 - muestra también la información de cliente).

note: SysConfig
en: Allows having a small format ticket overview (CustomerInfo => 1 - shows also the customer information).
es: Permite tener un formato pequeño de la vista general de ticket (InfoCliente => 1 - muestra también la información de cliente).

note: SysConfig
en: Allows invalid agents to generate individual-related stats.
es: Permite a agentes no válidos el generar estadísticas relacionadas individualmente.

note: SysConfig
en: Allows the administrators to login as other customers, via the customer user administration panel.
es: Permite a los administradores el acceso como otros clientes, vía el panel de administración del usuario cliente.

note: SysConfig
en: Allows the administrators to login as other users, via the users administration panel.
es: Permite a los administradores el acceso como otros clientes, vía el panel de administración de usuario.

note: SysConfig
en: Allows to set a new ticket state in the move ticket screen of the agent interface.
es: Permite establecer un nuevo estado de ticket en la pantalla mover ticket de la interfaz de agente.

note: SysConfig
en: Arabic (Saudi Arabia)
es: Árabe (Arabia Saudita)

note: SysConfig
en: Archive state changed: "%s"
es: Cambiado el estado del archivo: «%s»

note: SysConfig
en: ArticleTree
es: Árbol de Artículos

note: SysConfig
en: Attachments <-> Templates
es: Adjuntos <-> Plantillas

note: SysConfig
en: Auto Responses <-> Queues
es: Respuestas Automáticas <-> Colas

note: SysConfig
en: AutoFollowUp sent to "%s".
es: Seguimiento automático enviado a «%s».

note: SysConfig
en: AutoReject sent to "%s".
es: Rechazo automático enviado a «%s».

note: SysConfig
en: AutoReply sent to "%s".
es: Respuesta automática enviada a «%s».

note: SysConfig
en: Automated line break in text messages after x number of chars.
es: Salto de linea automático en mensajes de texto después de x número de caracteres.

note: SysConfig
en: Automatically lock and set owner to current Agent after opening the move ticket screen of the agent interface.
es: Automáticamente bloqueado y establecido propietario el Agente actual después de abrir la pantalla mover ticket de la interfaz de agente.

note: SysConfig
en: Automatically lock and set owner to current Agent after selecting for an Bulk Action.
es: Automáticamente bloqueado y establecido propietario el Agente actual después de seleccionar una Acción Masiva.

note: SysConfig
en: Automatically sets the responsible of a ticket (if it is not set yet) after the first owner update.
es: Automáticamente establece al responsable de un ticket (si no está establecido aún) después de la primera actualización de propietario.

note: SysConfig
en: Balanced white skin by Felix Niklas (slim version).
es: Apariencia blanca equilibrada por Felix Niklas (version slim).

note: SysConfig
en: Balanced white skin by Felix Niklas.
es: Apariencia blanca equilibrada por Felix Niklas.

note: SysConfig
en: Basic fulltext index settings. Execute "bin/otrs.Console.pl Maint::Ticket::FulltextIndexRebuild" in order to generate a new index.
es: Ajustes básicos del índice de texto completo . Ejecutar "bin/otrs.Console.pl Maint::Ticket::FulltextIndexRebuild" con el fin de generar un nuevo índice.

note: SysConfig
en: Blocks all the incoming emails that do not have a valid ticket number in subject with From: @example.com address.
es: Bloquea todos los emails entrantes que no tengan un número de ticket válido en el asunto con Desde: la dirección @example.com.

note: SysConfig
en: Bounced to "%s".
es: Rebotado a «%s».

note: SysConfig
en: Builds an article index right after the article's creation.
es: Construye un índice de artículo justo después de la creación del artículo.

note: SysConfig
en: Bulgarian
es: Bulgaro

note: SysConfig
en: CMD example setup. Ignores emails where external CMD returns some output on STDOUT (email will be piped into STDIN of some.bin).
es: Configurar ejemplo CMD. Ignora emails donde una externa CMD devuelve alguna salida STDOUT ( el email será canalizado en STDIN de algún.bin).

note: SysConfig
en: Cache time in seconds for agent authentication in the GenericInterface.
es: Tiempo de caché en segundos para la autenticación de agente en la InterfazGenerica.

note: SysConfig
en: Cache time in seconds for customer authentication in the GenericInterface.
es: Tiempo de caché en segundos para la autenticación de cliente en la InterfazGenerica.

note: SysConfig
en: Cache time in seconds for the DB ACL backend.
es: Tiempo de caché en segundos para el backend ACL DB.

note: SysConfig
en: Cache time in seconds for the DB process backend.
es: Tiempo de caché en segundos para el proceso backend DB.

note: SysConfig
en: Cache time in seconds for the SSL certificate attributes.
es: Tiempo de caché en segundos para los atributos de certificado SSL.

note: SysConfig
en: Cache time in seconds for the ticket process navigation bar output module.
es: Tiempo de caché en segundos para el módulo de salida de la barra de navegación del proceso de ticket.

note: SysConfig
en: Cache time in seconds for the web service config backend.
es: Tiempo de caché en segundos para la configuración backend del servicio web.

note: SysConfig
en: Change password
es: Cambiar Contraseña

note: SysConfig
en: Change queue!
es: Cambiar cola!

note: SysConfig
en: Change the customer for this ticket
es: Cambiar el cliente de este ticket

note: SysConfig
en: Change the free fields for this ticket
es: Cambiar los campos libres de este ticket

note: SysConfig
en: Change the priority for this ticket
es: Cambiar la prioridad de este ticket

note: SysConfig
en: Change the responsible for this ticket
es: Cambiar el responsable para este ticket

note: SysConfig
en: Changed priority from "%s" (%s) to "%s" (%s).
es: Cambiada prioridad de «%s» (%s) a «%s» (%s).

note: SysConfig
en: Changes the owner of tickets to everyone (useful for ASP). Normally only agent with rw permissions in the queue of the ticket will be shown.
es: Cambia el propietario de tickets a todos (útil para ASP). Normalmente se mostrará un único agente con permisos rw en la cola de ticket.

note: SysConfig
en: Checkbox
es: Casilla

note: SysConfig
en: Checks if an E-Mail is a followup to an existing ticket by searching the subject for a valid ticket number.
es: Comprueba si un E-Mail es un seguimiento a un ticket existente búscando en el tema por un número de ticket válido.

note: SysConfig
en: Checks the SystemID in ticket number detection for follow-ups (use "No" if SystemID has been changed after using the system).
es: Comprueba la IDSistema en la detección de número de ticket para seguimientos (usar "No" si IDSistema ha sido cambiado después de usar el sistema).

note: SysConfig
en: Checks the availability of OTRS Business Solution™ for this system.
es: Comprueba la disponibilidad de OTRS Business Solution™ para este sistema.

note: SysConfig
en: Checks the entitlement status of OTRS Business Solution™.
es: Comprueba el estado de la autorización de OTRS Business Solution™.

note: SysConfig
en: Chinese (Simplified)
es: Chino (Simplificado)

note: SysConfig
en: Chinese (Traditional)
es: Chino (Tradicional)

note: SysConfig
en: Choose for which kind of ticket changes you want to receive notifications.
es: Escoger para que tipo de cambios de ticket quiere recibir notificaciones.

note: SysConfig
en: Closed tickets (customer user)
es: Tickets cerrados (cliente usuario)

note: SysConfig
en: Closed tickets (customer)
es: Tickets cerrados (cliente)

note: SysConfig
en: Cloud Services
es: Servicios en la Nube

note: SysConfig
en: Cloud service admin module registration for the transport layer.
es: Módulo de registro de administración de servicios en la nube para la capa de transporte.

note: SysConfig
en: Collect support data for asynchronous plug-in modules.
es: Recolector datos de soporte para módulos plug-in asíncronos.

note: SysConfig
en: Column ticket filters for Ticket Overviews type "Small".
es: Filtros ticket de columna para Vistas Generales de Ticket tipo "Pequeña".

note: SysConfig
en: Columns that can be filtered in the escalation view of the agent interface. Possible settings: 0 = Disabled, 1 = Available, 2 = Enabled by default. Note: Only Ticket attributes, Dynamic Fields (DynamicField_NameX) and Customer attributes (e.g. CustomerUserPhone, CustomerCompanyName, ...) are allowed.
es: Las columnas que pueden ser filtradas en la vista de escaladas de la interfaz del agente . Ajustes posibles: 0 = Desactivado , 1 = Disponible , 2 = Activado por defecto. Nota: Sólo los atributos de Ticket, Campos Dinámicos (DynamicField_NombreX ) y los atributos del Cliente ( por ejemplo CustomerUserPhone , CustomerCompanyName, ... ) están permitidos.

note: SysConfig
en: Columns that can be filtered in the locked view of the agent interface. Possible settings: 0 = Disabled, 1 = Available, 2 = Enabled by default. Note: Only Ticket attributes, Dynamic Fields (DynamicField_NameX) and Customer attributes (e.g. CustomerUserPhone, CustomerCompanyName, ...) are allowed.
es: Las columnas que pueden ser filtradas en la vista de bloqueo de la interfaz del agente . Ajustes posibles: 0 = Desactivado , 1 = Disponible , 2 = Activado por defecto. Nota: Sólo los atributos de Ticket, Campos Dinámicos (CampoDinamico_NombreX ) y los atributos del Cliente ( por ejemplo ClienteUsuarioTelefono , ClienteCompañiaNombre, ... ) estan permitidos.

note: SysConfig
en: Columns that can be filtered in the queue view of the agent interface. Possible settings: 0 = Disabled, 1 = Available, 2 = Enabled by default. Note: Only Ticket attributes, Dynamic Fields (DynamicField_NameX) and Customer attributes (e.g. CustomerUserPhone, CustomerCompanyName, ...) are allowed.
es: Las columnas que pueden ser filtradas en la vista de cola de la interfaz del agente . Ajustes posibles: 0 = Desactivado , 1 = Disponible , 2 = Activado por defecto. Nota: Sólo los atributos de Ticket, Campos Dinámicos (CampoDinamico_NombreX ) y los atributos del Cliente ( por ejemplo ClienteUsuarioTelefono , ClienteCompañiaNombre, ... ) estan permitidos.

note: SysConfig
en: Columns that can be filtered in the responsible view of the agent interface. Possible settings: 0 = Disabled, 1 = Available, 2 = Enabled by default. Note: Only Ticket attributes, Dynamic Fields (DynamicField_NameX) and Customer attributes (e.g. CustomerUserPhone, CustomerCompanyName, ...) are allowed.
es: Las columnas que pueden ser filtradas en la vista de responsable de la interfaz del agente . Ajustes posibles: 0 = Desactivado , 1 = Disponible , 2 = Activado por defecto. Nota: Sólo los atributos de Ticket, Campos Dinámicos (CampoDinamico_NombreX ) y los atributos del Cliente ( por ejemplo ClienteUsuarioTelefono , ClienteCompañiaNombre, ... ) estan permitidos.

note: SysConfig
en: Columns that can be filtered in the service view of the agent interface. Possible settings: 0 = Disabled, 1 = Available, 2 = Enabled by default. Note: Only Ticket attributes, Dynamic Fields (DynamicField_NameX) and Customer attributes (e.g. CustomerUserPhone, CustomerCompanyName, ...) are allowed.
es: Las columnas que pueden ser filtradas en la vista de servicio de la interfaz del agente. Ajustes posibles: 0 = Desactivado , 1 = Disponible , 2 = Activado por defecto. Nota: Sólo los atributos de Ticket, Campos Dinámicos (CampoDinamico_NombreX) y los atributos del Cliente ( por ejemplo ClienteUsuarioTelefono, ClienteCompañiaNombre, ... ) estan permitidos.

note: SysConfig
en: Columns that can be filtered in the status view of the agent interface. Possible settings: 0 = Disabled, 1 = Available, 2 = Enabled by default. Note: Only Ticket attributes, Dynamic Fields (DynamicField_NameX) and Customer attributes (e.g. CustomerUserPhone, CustomerCompanyName, ...) are allowed.
es: Las columnas que pueden ser filtradas en la vista de estado de la interfaz del agente. Ajustes posibles: 0 = Desactivado , 1 = Disponible , 2 = Activado por defecto. Nota: Sólo los atributos de Ticket, Campos Dinámicos (CampoDinamico_NombreX) y los atributos del Cliente ( por ejemplo ClienteUsuarioTelefono, ClienteCompañiaNombre, ... ) estan permitidos.

note: SysConfig
en: Columns that can be filtered in the ticket search result view of the agent interface. Possible settings: 0 = Disabled, 1 = Available, 2 = Enabled by default. Note: Only Ticket attributes, Dynamic Fields (DynamicField_NameX) and Customer attributes (e.g. CustomerUserPhone, CustomerCompanyName, ...) are allowed.
es: Las columnas que pueden ser filtradas en la vista resultados de búsqueda de ticket de la interfaz del agente. Ajustes posibles: 0 = Desactivado , 1 = Disponible , 2 = Activado por defecto. Nota: Sólo los atributos de Ticket, Campos Dinámicos (CampoDinamico_NombreX) y los atributos del Cliente ( por ejemplo ClienteUsuarioTelefono, ClienteCompañiaNombre, ... ) estan permitidos.

note: SysConfig
en: Columns that can be filtered in the watch view of the agent interface. Possible settings: 0 = Disabled, 1 = Available, 2 = Enabled by default. Note: Only Ticket attributes, Dynamic Fields (DynamicField_NameX) and Customer attributes (e.g. CustomerUserPhone, CustomerCompanyName, ...) are allowed.
es: Las columnas que pueden ser filtradas en la vista de visor de la interfaz del agente. Ajustes posibles: 0 = Desactivado , 1 = Disponible , 2 = Activado por defecto. Nota: Sólo los atributos de Ticket, Campos Dinámicos (CampoDinamico_NombreX) y los atributos del Cliente ( por ejemplo ClienteUsuarioTelefono, ClienteCompañiaNombre, ... ) estan permitidos.

note: SysConfig
en: Comment for new history entries in the customer interface.
es: Comentario para nueva entrada de historico en la interfaz de usuario.

note: SysConfig
en: Comment2
es: Comentario2

note: SysConfig
en: Communication
es: Comunicación

note: SysConfig
en: Company Status
es: Estado Compañía

note: SysConfig
en: Company name which will be included in outgoing emails as an X-Header.
es: Nombre compañía la cual será incluida en los emails salientes como una X-Cabecera.

note: SysConfig
en: Configure Processes.
es: Configurar Procesos.

note: SysConfig
en: Configure and manage ACLs.
es: Configurar y administrar ACLs.

note: SysConfig
en: Configure any additional readonly mirror databases that you want to use.
es: Configura base de datos espejo de sólo lectura adicional que quieras utilizar.

note: SysConfig
en: Configure sending of support data to OTRS Group for improved support.
es: Configura envío de datos de soporte a Grupo OTRS para soporte mejorado.

note: SysConfig
en: Configure which screen should be shown after a new ticket has been created.
es: Configura que pantalla debe ser mostrada después de que un nuevo ticket haya sido creado.

note: SysConfig
en: Configure your own log text for PGP.
es: Configure su propio texto de registro de PGP.

note: SysConfig
en: Configures a default TicketDynamicField setting. "Name" defines the dynamic field which should be used, "Value" is the data that will be set, and "Event" defines the trigger event. Please check the developer manual (http://otrs.github.io/doc/), chapter "Ticket Event Module".
es: Configura un ajuste por defecto de CampoDinamicoTicket. "Nombre" define el campo dinámico que debe ser usado, "Valor" es el dato que será establecido, y "Evento" define el disparador del evento. Por favor compruebe el manual del desarrollador (http://otrs.github.io/doc/), capítulo "Módulo Evento Ticket".

note: SysConfig
en: Controls how to display the ticket history entries as readable values.
es: Controla cómo mostrar el historial de entradas como valores legibles.

note: SysConfig
en: Controls if customers have the ability to sort their tickets.
es: Controla si los clientes tienen la posibilidad de ordenar sus tickets.

note: SysConfig
en: Controls if more than one from entry can be set in the new phone ticket in the agent interface.
es: Controla si más de una de entrada se puede establecer en el nuevo ticket telefónico en la interfaz del agente.

note: SysConfig
en: Controls if the admin is allowed to import a saved system configuration in SysConfig.
es: Controla si el administrador está permitido para importar una configuración de sistema guardada en SysConfig .

note: SysConfig
en: Controls if the admin is allowed to make changes to the database via AdminSelectBox.
es: Controla si se permite al administrador para realizar cambios en la base de datos a través de AdminSelectBox.

note: SysConfig
en: Controls if the ticket and article seen flags are removed when a ticket is archived.
es: Controla si se quitan las banderas de las entradas y el artículo visto cuando un ticket se archiva.

note: SysConfig
en: Converts HTML mails into text messages.
es: Convierte correos HTML en mensajes de texto.

note: SysConfig
en: Create and manage Service Level Agreements (SLAs).
es: Crea y gestiona Acueros de Nivel de Servicio (SLAs)

note: SysConfig
en: Create and manage agents.
es: Crea y gestiona agentes

note: SysConfig
en: Create and manage attachments.
es: Crea y gestiona Adjuntos

note: SysConfig
en: Create and manage customer users.
es: Crea y gestiona usuarios clientes.

note: SysConfig
en: Create and manage customers.
es: Crea y gestiona clientes

note: SysConfig
en: Create and manage dynamic fields.
es: Crea y gestiona campos dinámicos

note: SysConfig
en: Create and manage groups.
es: Crea y gestiona grupos.

note: SysConfig
en: Create and manage queues.
es: Crea y gestiona colas.

note: SysConfig
en: Create and manage responses that are automatically sent.
es: Crea y gestiona las respuestas enviadas automáticamente.

note: SysConfig
en: Create and manage roles.
es: Crea y gestiona roles.

note: SysConfig
en: Create and manage salutations.
es: Crea y gestiona Saludos.

note: SysConfig
en: Create and manage services.
es: Crea y gestiona servicios.

note: SysConfig
en: Create and manage signatures.
es: Crea y gestiona firmas.

note: SysConfig
en: Create and manage templates.
es: Crea y gestiona plantillas.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket notifications.
es: Crear y administrar las notificaciones de ticket.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket priorities.
es: Crea y gestiona prioridades de tickets.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket states.
es: Crea y gestiona estado de los tickets.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket types.
es: Crea y gestiona tipos de tickets.

note: SysConfig
en: Create and manage web services.
es: Crea y gestiona servicios web.

note: SysConfig
en: Croatian
es: Croata

note: SysConfig
en: Custom RSS Feed
es: RSS Feed Personalizado

note: SysConfig
en: Custom text for the page shown to customers that have no tickets yet (if you need those text translated add them to a custom translation module).
es: Texto personalizado para la página que se muestra a los clientes que no tienen tickets todavía ( si necesita esos textos traducidos añadadalos a un módulo de traducción personalizado).

note: SysConfig
en: Customer Administration
es: Administración de Clientes

note: SysConfig
en: Customer User <-> Groups
es: Usuario Cliente <-> Grupos

note: SysConfig
en: Customer User <-> Services
es: Usuario Cliente <-> Servicios

note: SysConfig
en: Customer User Administration
es: Administración de los usuarios cliente

note: SysConfig
en: Customer Users
es: Clientes

note: SysConfig
en: Customer called us.
es: El cliente nos llamó.

note: SysConfig
en: Customer item (icon) which shows the closed tickets of this customer as info block. Setting CustomerUserLogin to 1 searches for tickets based on login name rather than CustomerID.
es: Elemento cliente (icono) el cual muestra los tickets cerrados para este cliente como un bloque de información. Estableciendo ClienteUsuarioLogin a 1 busca por tickets basándose en el nombre de login en vez de IDCliente.

note: SysConfig
en: Customer item (icon) which shows the open tickets of this customer as info block. Setting CustomerUserLogin to 1 searches for tickets based on login name rather than CustomerID.
es: Elemento cliente (icono) el cual muestra los tickets abiertos para este cliente como un bloque de información. Estableciendo ClienteUsuarioLogin a 1 busca por tickets basándose en el nombre de login en vez de IDCliente.

note: SysConfig
en: Customer request via web.
es: Solicitud de cliente vía web.

note: SysConfig
en: Customer user search
es: Búsqueda de usuario cliente

note: SysConfig
en: CustomerID search
es: Búsqueda de ClienteID

note: SysConfig
en: CustomerName
es: NombreCliente

note: SysConfig
en: Customers <-> Groups
es: Clintes <-> Grupos

note: SysConfig
en: Customizable stop words for fulltext index. These words will be removed from the search index.
es: Palabras de parada personalizables para índice de texto completo. Estas palabras serán eliminadas del índice de búsqueda.

note: SysConfig
en: Czech
es: Checo

note: SysConfig
en: Danish
es: Danes

note: SysConfig
en: Data used to export the search result in CSV format.
es: Datos usados para exportar el resultado de la búsqueda en formato CSV.

note: SysConfig
en: Date / Time
es: Fecha / Hora

note: SysConfig
en: Debugs the translation set. If this is set to "Yes" all strings (text) without translations are written to STDERR. This can be helpful when you are creating a new translation file. Otherwise, this option should remain set to "No".
es: Depura el conjunto de la traducción. Si está establecido a "Sí" todas las cadenas (texto ) sin traducciones se escriben en STDERR. Esto puede ser útil cuando se crea un nuevo archivo de traducción. De lo contrario, esta opción debe quedar establecida a "No".

note: SysConfig
en: Default ACL values for ticket actions.
es: Valores ACL por defecto para las acciones de tickets.

note: SysConfig
en: Default ProcessManagement entity prefixes for entity IDs that are automatically generated.
es: Prefijos entidad GestiónProceso por defecto para las IDs entidades que son generadas automaticamnete.

note: SysConfig
en: Default data to use on attribute for ticket search screen. Example: "TicketCreateTimePointFormat=year;TicketCreateTimePointStart=Last;TicketCreateTimePoint=2;".
es: Datos por defecto a usar en el atributo para la pantalla buscar ticket. Ejemplo: "TicketCreateTimePointFormat=year;TicketCreateTimePointStart=Last;TicketCreateTimePoint=2;".

note: SysConfig
en: Default data to use on attribute for ticket search screen. Example: "TicketCreateTimeStartYear=2010;TicketCreateTimeStartMonth=10;TicketCreateTimeStartDay=4;TicketCreateTimeStopYear=2010;TicketCreateTimeStopMonth=11;TicketCreateTimeStopDay=3;".
es: Datos por defecto a usar en el atributo para la pantalla buscar ticket. Ejemplo: "TicketCreateTimeStartYear=2010;TicketCreateTimeStartMonth=10;TicketCreateTimeStartDay=4;TicketCreateTimeStopYear=2010;TicketCreateTimeStopMonth=11;TicketCreateTimeStopDay=3;".

note: SysConfig
en: Default display type for recipient (To,Cc) names in AgentTicketZoom and CustomerTicketZoom.
es: Tipo de pantalla por defecto para nombre del destinatario ( Para, CC) en AgenteTicketZoom y ClienteTicketZoom.

note: SysConfig
en: Default display type for sender (From) names in AgentTicketZoom and CustomerTicketZoom.
es: Tipo de pantalla por defecto para nombres del remitente (De) en AgenteTicketZoom y ClienteTicketZoom.

note: SysConfig
en: Default loop protection module.
es: Módulo protección bucle por defecto.

note: SysConfig
en: Default queue ID used by the system in the agent interface.
es: ID cola por defecto usada por el sistema en la interfaz de agente.

note: SysConfig
en: Default skin for the agent interface (slim version).
es: Apariencia por defecto para la interfaz de agente (versión slim).

note: SysConfig
en: Default skin for the agent interface.
es: Apariencia por defecto para la interfaz de agente.

note: SysConfig
en: Default skin for the customer interface.
es: Apariencia por defecto para la interfaz de cliente.

note: SysConfig
en: Default ticket ID used by the system in the agent interface.
es: ID ticket por defecto usada por el sistema en la interfaz de agente.

note: SysConfig
en: Default ticket ID used by the system in the customer interface.
es: ID de ticket por defecto usada por el sistema en la interfaz de cliente.

note: SysConfig
en: Default value for NameX
es: Valor por defecto para NombreX

note: SysConfig
en: Define a filter for html output to add links behind a defined string. The element Image allows two input kinds. At once the name of an image (e.g. faq.png). In this case the OTRS image path will be used. The second possiblity is to insert the link to the image.
es: Definir un filtro para la salida html para agregar enlaces detrás de un string definido. El elemento Imagen permite dos tipos de entrada. Al mismo tiempo el nombre de una imagen (por ejemplo faq.png ). En este caso se utilizará la ruta de la imagen OTRS. La segunda posibilidad es insertar el enlace a la imagen.

note: SysConfig
en: Define a mapping between variables of the customer user data (keys) and dynamic fields of a ticket (values). The purpose is to store customer user data in ticket dynamic fields. The dynamic fields must be present in the system and should be enabled for AgentTicketFreeText, so that they can be set/updated manually by the agent. They mustn't be enabled for AgentTicketPhone, AgentTicketEmail and AgentTicketCustomer. If they were, they would have precedence over the automatically set values. To use this mapping, you have to also activate the next setting below.
es: Definir un mapeo entre las variables de los datos de usuario cliente (claves) y campos dinámicos de un ticket (valores). El propósito es almacenar datos de usuario cliente en campos dinámicos de ticket. Los campos dinámicos deben estar presentes en el sistema y debe ser habilitado para AgenteTicketTextoLibre , por lo que se pueden ajustar / modificar manualmente por el agente. No deben estar habilitados para AgenteTicketTelefonico, AgenteTicketEmail y AgenteTicketCliente. Si lo fueran, tendrían prioridad sobre los valores establecidos de forma automática. Para utilizar este mapeo, usted tiene también que activar el siguiente ajuste de abajo.

note: SysConfig
en: Define dynamic field name for end time. This field has to be manually added to the system as Ticket: "Date / Time" and must be activated in ticket creation screens and/or in any other ticket action screens.
es: Definir el nombre del campo dinámico para la hora de finalización. Este campo tiene que ser añadido manualmente al sistema como Ticket: "Fecha / Hora" y debe ser activado en las pantallas de creación de ticket y / o en otras pantallas de acción de ticket.

note: SysConfig
en: Define dynamic field name for start time. This field has to be manually added to the system as Ticket: "Date / Time" and must be activated in ticket creation screens and/or in any other ticket action screens.
es: Definir el nombre del campo dinámico para la hora de inicio. Este campo tiene que ser añadido manualmente al sistema como Ticket: "Fecha / Hora" y debe ser activado en las pantallas de creación de ticket y / o en otras pantallas de acción de ticket.

note: SysConfig
en: Define the max depth of queues.
es: Definir la profundidad máxima de colas.

note: SysConfig
en: Define the queue comment 2.
es: Definir el comentario 2 de cola.

note: SysConfig
en: Define the service comment 2.
es: Definir el comentario 2 de servicio.

note: SysConfig
en: Define the sla comment 2.
es: Definir el comentario 2 de sla.

note: SysConfig
en: Define the start day of the week for the date picker for the indicated calendar.
es: Definir el día de inicio de la semana para el selector de fecha para el calendario indicado.

note: SysConfig
en: Define the start day of the week for the date picker.
es: Definir el día de inicio de la semana para el selector de fecha.

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a LinkedIn icon at the end of a customer info block.
es: Define un item del cliente, el cual genera un icono de LinkedIn en el extremo de un bloque de información del cliente.

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a XING icon at the end of a customer info block.
es: Define un ítem del cliente, el cual genera un icono de XING en el extremo de un bloque de información del cliente.

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a google icon at the end of a customer info block.
es: Define un ítem del cliente, el cual genera un icono de google en el extremo de un bloque de información del cliente.

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a google maps icon at the end of a customer info block.
es: Define un ítem del cliente, el cual genera un icono de google maps en el extremo de un bloque de información del cliente.

note: SysConfig
en: Defines a default list of words, that are ignored by the spell checker.
es: Definir una lista de palabras por defecto, que son ignoradas por el corrector ortográfico.

note: SysConfig
en: Defines all the X-headers that should be scanned.
es: Define todos los X-headers que deben ser escaneados.

note: SysConfig
en: Defines all the parameters for this notification transport.
es: Define todos los parámetros para este transporte de notificaciones.

note: SysConfig
en: Defines all the possible stats output formats.
es: Define todos los formatos de salida posibles para las estadísticas.

note: SysConfig
en: Defines an alternate URL, where the login link refers to.
es: Define una URL alternativa, a donde hace referencia el enlace de inicio de sesión.

note: SysConfig
en: Defines an alternate URL, where the logout link refers to.
es: Define una URL alternativa, a donde hace referencia el enlace de cierre de sesión.

note: SysConfig
en: Defines an alternate login URL for the customer panel..
es: Define una URL alternativa de inicio de sesión para el panel de cliente.

note: SysConfig
en: Defines an alternate logout URL for the customer panel.
es: Define una URL alternativa de cierre de sesión para el panel de cliente.

note: SysConfig
en: Defines from which ticket attributes the agent can select the result order.
es: Define con que atributos del ticket el agente puede seleccionar el orden resultante.

note: SysConfig
en: Defines how the From field from the emails (sent from answers and email tickets) should look like.
es: Define como debe lucir el campo From de los correos (enviados desde respuestas y tickets de correos).

note: SysConfig
en: Defines the name of the indicated calendar.
es: Define el nombre del calendario indicado

note: SysConfig
en: Defines the parameters for the customer preferences table.
es: Define los parámetros para la tabla de preferencias del cliente

note: SysConfig
en: Delete expired sessions.
es: Borrar sesiones expiradas

note: SysConfig
en: Deleted link to ticket "%s".
es: Eliminado enlace al ticket «%s».

note: SysConfig
en: E-Mail Outbound
es: E-Mail Saliente

note: SysConfig
en: Edit customer company
es: Editar Compañía de Cliente

note: SysConfig
en: Email Addresses
es: Direcciones de Correo

note: SysConfig
en: Email sent to "%s".
es: Correo enviado a «%s».

note: SysConfig
en: Email sent to customer.
es: Correo enviado al cliente.

note: SysConfig
en: Enabled filters.
es: Habilitar Filtros

note: SysConfig
en: Enables S/MIME support.
es: Habilitar soporte S/MIME.

note: SysConfig
en: Escalation view
es: Vista de escaladas

note: SysConfig
en: EscalationTime
es: Tiempo para escalada

note: SysConfig
en: Execute SQL statements.
es: Ejecutar sentencias SQL.

note: SysConfig
en: Filter incoming emails.
es: Filtrar emails entrantes.

note: SysConfig
en: First Queue
es: Primera Cola

note: SysConfig
en: FirstLock
es: PrimerBloqueo

note: SysConfig
en: FirstResponse
es: PrimeraRespuesta

note: SysConfig
en: FirstResponseDiffInMin
es: PrimeraRespuestaDifEnMin

note: SysConfig
en: FirstResponseInMin
es: PrimeraRespuestaEnMin

note: SysConfig
en: Firstname Lastname
es: Nombre Apellido

note: SysConfig
en: FollowUp for [%s]. %s
es: Seguimiento para [%s]. %s

note: SysConfig
en: Forces to unlock tickets after being moved to another queue.
es: Fuerza el desbloqueo de tickets luego de ser movidos a otra cola.

note: SysConfig
en: Forwarded to "%s".
es: Reenviado a «%s».

note: SysConfig
en: Frontend theme
es: Tema de la interfaz

note: SysConfig
en: Full value
es: Valor completo

note: SysConfig
en: GenericAgent
es: AgenteGenérico

note: SysConfig
en: Go back
es: Regresar

note: SysConfig
en: If enabled, the different overviews (Dashboard, LockedView, QueueView) will automatically refresh after the specified time.
es: Si se habilita, las diferentes vistas generales (panel principal, vista de bloqueados, vista de colas) se actualizarán automáticamente tras el tiempo indicado.

note: SysConfig
en: Interface language
es: Idioma de la interfaz

note: SysConfig
en: Italian
es: Italiano

note: SysConfig
en: Japanese
es: Japonés

note: SysConfig
en: Left
es: Izquierda

note: SysConfig
en: Link Object
es: Enlazar objeto

note: SysConfig
en: Link agents to groups.
es: Crea enlace de Agentes a Grupos

note: SysConfig
en: Link agents to roles.
es: Crea enlace de Agentes a Roles

note: SysConfig
en: Link attachments to templates.
es: Crea enlace de Adjuntos a Plantillas

note: SysConfig
en: Link customer user to groups.
es: Crea enlace de Usuarios Clientes a Grupos

note: SysConfig
en: Link customer user to services.
es: Crea enlace de Usuarios Clientes a Servicios.

note: SysConfig
en: Link queues to auto responses.
es: Crea enlace de Colas a Respuestas Automáticas

note: SysConfig
en: Link roles to groups.
es: Crea enlace de Roles a Grupos.

note: SysConfig
en: Link templates to queues.
es: Crea enlace de Plantillas a Colas.

note: SysConfig
en: Locked ticket.
es: Ticket bloqueado.

note: SysConfig
en: Loop-Protection! No auto-response sent to "%s".
es: ¡Protección contra bucles! No se envió respuesta automática a «%s».

note: SysConfig
en: Mail Accounts
es: Cuentas de Correo

note: SysConfig
en: Manage PGP keys for email encryption.
es: Gestión de claves PGP para encriptación de correo electrónico.

note: SysConfig
en: Manage POP3 or IMAP accounts to fetch email from.
es: Gestionar cuentas POP3 o IMAP desde las que traer correo electrónico.

note: SysConfig
en: Manage S/MIME certificates for email encryption.
es: Gestionar certificados S/MIME para encriptación de correo electrónico.

note: SysConfig
en: Manage existing sessions.
es: Gestionar sesiones existentes.

note: SysConfig
en: Manage support data.
es: Gestionar datos de soporte.

note: SysConfig
en: Manage system registration.
es: Gestionar registro del sistema.

note: SysConfig
en: Manage tasks triggered by event or time based execution.
es: Gestionar tareas activadas por eventos o ejecuciones temporales.

note: SysConfig
en: Mark this ticket as junk!
es: ¡Marcar este ticket como basura!

note: SysConfig
en: Module to generate ticket statistics.
es: Módulo para generar estadísticas de tickets.

note: SysConfig
en: Multiselect
es: Selección múltiple

note: SysConfig
en: My Services
es: Mis Servicios

note: SysConfig
en: New Ticket [%s] created (Q=%s;P=%s;S=%s).
es: Nuevo ticket [%s] creado (Q=%s;P=%s;S=%s).

note: SysConfig
en: New Window
es: Nueva Ventana

note: SysConfig
en: New owner is "%s" (ID=%s).
es: El nuevo propietario es «%s» (ID=%s).

note: SysConfig
en: New process ticket
es: Nuevo ticket de Proceso

note: SysConfig
en: New responsible is "%s" (ID=%s).
es: El nuevo responsable es «%s» (ID=%s).

note: SysConfig
en: Next possible ticket states after adding a phone note in the ticket phone inbound screen of the agent interface.
es: Siguiente estado posible del ticket después de agregar una nota en la pantalla de llamada telefónica entrante para la interfaz de agente.

note: SysConfig
en: Next possible ticket states after adding a phone note in the ticket phone outbound screen of the agent interface.
es: Siguiente estado posible del ticket después de agregar una nota en la pantalla de llamada telefónica saliente para la interfaz de agente.

note: SysConfig
en: None
es: Ninguno

note: SysConfig
en: Norwegian
es: Noruego

note: SysConfig
en: Notification sent to "%s".
es: Notificación enviada a «%s».

note: SysConfig
en: Number of displayed tickets
es: Número de tickets mostrados

note: SysConfig
en: Old: "%s" New: "%s"
es: Antiguo: "%s". Nuevo: "%s"

note: SysConfig
en: Online
es: En linea

note: SysConfig
en: Open tickets (customer user)
es: Tickets abiertos (usuario cliente)

note: SysConfig
en: Open tickets (customer)
es: Tickets abiertos (cliente)

note: SysConfig
en: Out Of Office
es: Fuera de la Oficina

note: SysConfig
en: Overview Refresh Time
es: Tiempo de actualización de la vista general

note: SysConfig
en: Overview of all open Tickets.
es: Vista general de todos los tickets abiertos.

note: SysConfig
en: PGP Key Management
es: Administración del Clave PGP

note: SysConfig
en: PGP Key Upload
es: Carga de Clave PGP

note: SysConfig
en: People
es: Gente

note: SysConfig
en: Persian
es: Persa

note: SysConfig
en: Picture-Upload
es: Carga de Foto

note: SysConfig
en: Portuguese
es: Portugués

note: SysConfig
en: Portuguese (Brasil)
es: Portugués (Brasileño)

note: SysConfig
en: PostMaster Filters
es: Filtros de Correo Electrónico

note: SysConfig
en: PostMaster Mail Accounts
es: Cuentas de Correo Electrónico

note: SysConfig
en: ProcessID
es: ID de Proceso

note: SysConfig
en: Queue view
es: Vista por colas

note: SysConfig
en: Refresh interval
es: Intervalo de actualización

note: SysConfig
en: Removed subscription for user "%s".
es: Eliminada suscripción para el usuario «%s».

note: SysConfig
en: Reports
es: Reportes

note: SysConfig
en: Reports (OTRS Business Solution™)
es: Reportes (OTRS Business Solution™)

note: SysConfig
en: Right
es: Derecha

note: SysConfig
en: Roles <-> Groups
es: Roles <-> Grupos

note: SysConfig
en: Running Process Tickets
es: Corriendo Tickets de Proceso

note: SysConfig
en: S/MIME Certificate Upload
es: Carga de Certificado S/MIME

note: SysConfig
en: Sample command output
es: Ejemplo de comando de salida.

note: SysConfig
en: Schedule a maintenance period.
es: Programar un periodo de mantenimiento.

note: SysConfig
en: Screen
es: Pantalla

note: SysConfig
en: Search Customer
es: Búsqueda de un cliente

note: SysConfig
en: Search User
es: Buscar Usuario

note: SysConfig
en: Second Queue
es: Cola Secundaria

note: SysConfig
en: Select your frontend Theme.
es: Seleccione su tema

note: SysConfig
en: Send notifications to users.
es: Enviar notificaciones a usuarios.

note: SysConfig
en: Serbian Latin
es: Serbio (Latino)

note: SysConfig
en: Service view
es: Vista de servicio

note: SysConfig
en: Set sender email addresses for this system.
es: Establecer direcciones de envío de correo electrónico para este sistema.

note: SysConfig
en: Shared Secret
es: Secreto Compartido

note: SysConfig
en: Show a responsible selection in phone and email tickets in the agent interface.
es: Mostrar una selección de responsable en tickets telefónicos y por email en la interfaz de agente.

note: SysConfig
en: Show article as rich text even if rich text writing is disabled.
es: Mostrar artículo como texto enriquecido incluso si el texto enriquecido está desactivado.

note: SysConfig
en: Show the current owner in the customer interface.
es: Mostrar el propietario actual en la interfaz de cliente.

note: SysConfig
en: Show the current queue in the customer interface.
es: Mostrar la cola actual en la interfaz de usuario.

note: SysConfig
en: Show the history for this ticket
es: Mostrar el historial para este ticket

note: SysConfig
en: Shows a count of icons in the ticket zoom, if the article has attachments.
es: Muestra una cuenta de iconos en la ampliación del ticket, si el artículo tiene adjuntos.

note: SysConfig
en: Skin
es: Apariencia

note: SysConfig
en: Some description!
es: ¡Vaya descripción!

note: SysConfig
en: Some picture description!
es: Alguna descripción de imagen!

note: SysConfig
en: Spanish
es: Español

note: SysConfig
en: Spanish (Colombia)
es: Español (Colombia)

note: SysConfig
en: Spanish (Mexico)
es: Español (México)

note: SysConfig
en: Stat#
es: Estadística nº

note: SysConfig
en: Status view
es: Vista por estados

note: SysConfig
en: System Maintenance
es: Mantenimiento de Sistema

note: SysConfig
en: System Request (%s).
es: Petición del sistema (%s).

note: SysConfig
en: Templates <-> Queues
es: Plantillas <-> Colas

note: SysConfig
en: Ticket Notifications
es: Notificaciones del Ticket

note: SysConfig
en: Ticket Queue Overview
es: Resumen de Tickets por Cola

note: SysConfig
en: Ticket moved into Queue "%s" (%s) from Queue "%s" (%s).
es: Ticket movido a la cola «%s» (%s) de la cola «%s» (%s).

note: SysConfig
en: Ticket notifications
es: Notificaciones del ticket

note: SysConfig
en: Ticket overview
es: Vista general de tickets

note: SysConfig
en: TicketNumber
es: Número de Ticket

note: SysConfig
en: Title updated: Old: "%s", New: "%s"
es: Título actualizado: Antiguo: «%s», Nuevo: «%s»

note: SysConfig
en: Tree view
es: Vista en árbol

note: SysConfig
en: Turkish
es: Turco

note: SysConfig
en: Unlocked ticket.
es: Ticket desbloqueado.

note: SysConfig
en: Updated SLA to %s (ID=%s).
es: SLA actualizado a %s (ID=%s).

note: SysConfig
en: Updated Service to %s (ID=%s).
es: Servicio actualizado a %s (ID=%s).

note: SysConfig
en: Updated Type to %s (ID=%s).
es: Tipo actualizado a %s (ID=%s).

note: SysConfig
en: Updated: %s
es: Actualizado: %s

note: SysConfig
en: Updated: %s=%s;%s=%s;%s=%s;
es: Actualizado: %s=%s;%s=%s;%s=%s;

note: SysConfig
en: UserFirstname
es: Nombre de Usuario

note: SysConfig
en: UserLastname
es: Apellido de Usuario

note: SysConfig
en: Vietnam
es: Vietnamita

note: SysConfig
en: View performance benchmark results.
es: Ver resultados de la prueba de desempeño.

note: SysConfig
en: Watch this ticket
es: Vigilar este ticket

note: SysConfig
en: We are performing scheduled maintenance.
es: Estamos realizando un mantenimiento programado.

note: SysConfig
en: We are performing scheduled maintenance. Login is temporarily not available.
es: Estamos realizando un mantenimiento programado. Inicio de Sesión temporalmente no disponible.

note: SysConfig
en: We are performing scheduled maintenance. We should be back online shortly.
es: Estamos realizando un mantenimiento programado. Estaremos nuevamente en linea en breve.

note: SysConfig
en: Yes, but hide archived tickets
es: Sí, pero ocultar tickets archivados
