OTRS - en to fr translation catalogue (2157 entries)

note: Template: AAABase
en: Yes
fr: Oui

note: Template: AAABase
en: No
fr: Non

note: Template: AAABase
en: yes
fr: oui

note: Template: AAABase
en: no
fr: non

note: Template: AAABase
en: Off
fr: Désactivé

note: Template: AAABase
en: off
fr: désactivé

note: Template: AAABase
en: On
fr: Activé

note: Template: AAABase
en: on
fr: activé

note: Template: AAABase
en: top
fr: haut

note: Template: AAABase
en: end
fr: fin

note: Template: AAABase
en: Done
fr: Fait

note: Template: AAABase
en: Cancel
fr: Annuler

note: Template: AAABase
en: Reset
fr: Remise à zéro

note: Template: AAABase
en: more than ... ago
fr: il y a plus de ...

note: Template: AAABase
en: in more than ...
fr: en plus de ...

note: Template: AAABase
en: within the last ...
fr: dans les dernier(e)s

note: Template: AAABase
en: within the next ...
fr: dans les prochain(e)s

note: Template: AAABase
en: Created within the last
fr: Créé dans les dernier(e)s

note: Template: AAABase
en: Created more than ... ago
fr: Créé il y a plus de ...

note: Template: AAABase
en: Today
fr: Aujourd'hui

note: Template: AAABase
en: Tomorrow
fr: Demain

note: Template: AAABase
en: Next week
fr: Semaine prochaine

note: Template: AAABase
en: day
fr: jour

note: Template: AAABase
en: days
fr: jours

note: Template: AAABase
en: day(s)
fr: jour(s)

note: Template: AAABase
en: d
fr: j

note: Template: AAABase
en: hour
fr: heure

note: Template: AAABase
en: hours
fr: heures

note: Template: AAABase
en: hour(s)
fr: heure(s)

note: Template: AAABase
en: Hours
fr: Heures

note: Template: AAABase
en: month
fr: mois

note: Template: AAABase
en: months
fr: mois

note: Template: AAABase
en: month(s)
fr: mois

note: Template: AAABase
en: week
fr: semaine

note: Template: AAABase
en: week(s)
fr: semaine(s)

note: Template: AAABase
en: quarter
fr: ex. /opt/otrs/var/certificates/REST/CA/ca.file

note: Template: AAABase
en: quarter(s)
fr: quart d'heure

note: Template: AAABase
en: half-year
fr: semestre

note: Template: AAABase
en: half-year(s)
fr: semestre(s)

note: Template: AAABase
en: year
fr: année

note: Template: AAABase
en: years
fr: années

note: Template: AAABase
en: year(s)
fr: année(s)

note: Template: AAABase
en: second(s)
fr: seconde(s)

note: Template: AAABase
en: seconds
fr: secondes

note: Template: AAABase
en: second
fr: seconde

note: Template: AAABase
en: Time unit
fr: Unité de temps

note: Template: AAABase
en: wrote
fr: a écrit

note: Template: AAABase
en: Error
fr: Erreur

note: Template: AAABase
en: Bug Report
fr: Rapport d'anomalie

note: Template: AAABase
en: Warning
fr: Attention

note: Template: AAABase
en: Modulefile
fr: Fichier de module

note: Template: AAABase
en: Subfunction
fr: sous-fonction

note: Template: AAABase
en: Line
fr: Ligne

note: Template: AAABase
en: Setting
fr: Paramètre

note: Template: AAABase
en: Settings
fr: Paramètres

note: Template: AAABase
en: Example
fr: Exemple

note: Template: AAABase
en: Examples
fr: Exemples

note: Template: AAABase
en: valid
fr: valide

note: Template: AAABase
en: Valid
fr: Valide

note: Template: AAABase
en: invalid
fr: invalide

note: Template: AAABase
en: Invalid
fr: Invalide

note: Template: AAABase
en: * invalid
fr: * invalide

note: Template: AAABase
en: invalid-temporarily
fr: temporairement invalide

note: Template: AAABase
en: Mr.
fr: M.

note: Template: AAABase
en: Mrs.
fr: Mme

note: Template: AAABase
en: Next
fr: Suivant

note: Template: AAABase
en: Back
fr: Retour

note: Template: AAABase
en: Next...
fr: Suivant...

note: Template: AAABase
en: ...Back
fr: ...Retour

note: Template: AAABase
en: -none-
fr: -aucun-

note: Template: AAABase
en: none
fr: aucun

note: Template: AAABase
en: none!
fr: aucun !

note: Template: AAABase
en: none - answered
fr: aucun - réponse faite

note: Template: AAABase
en: please do not edit!
fr: Ne pas modifier !

note: Template: AAABase
en: Need Action
fr: Requiert une action

note: Template: AAABase
en: AddLink
fr: Ajouter un lien

note: Template: AAABase
en: Link
fr: Lier

note: Template: AAABase
en: Unlink
fr: Délier

note: Template: AAABase
en: Linked
fr: Lié

note: Template: AAABase
en: Link (Normal)
fr: Lien (Normal)

note: Template: AAABase
en: Link (Parent)
fr: Lien (Parent)

note: Template: AAABase
en: Link (Child)
fr: Lien (Enfant)

note: Template: AAABase
en: Child
fr: Enfant

note: Template: AAABase
en: Hit
fr: Occurence

note: Template: AAABase
en: Hits
fr: Occurences

note: Template: AAABase
en: Text
fr: Texte

note: Template: AAABase
en: Lite
fr: Allégée

note: Template: AAABase
en: User
fr: Utilisateur

note: Template: AAABase
en: Username
fr: Identifiant

note: Template: AAABase
en: Language
fr: Langue

note: Template: AAABase
en: Languages
fr: Langues

note: Template: AAABase
en: Password
fr: Mot de Passe

note: Template: AAABase
en: Preferences
fr: Préférences

note: Template: AAABase
en: Salutation
fr: En-tête

note: Template: AAABase
en: Salutations
fr: En-têtes

note: Template: AAABase
en: Customer
fr: Client

note: Template: AAABase
en: CustomerID
fr: Code client

note: Template: AAABase
en: CustomerIDs
fr: Codes client (Groupe)

note: Template: AAABase
en: customer
fr: client

note: Template: AAABase
en: agent
fr: opérateur

note: Template: AAABase
en: system
fr: système

note: Template: AAABase
en: Customer Info
fr: Information client

note: Template: AAABase
en: Customer Information
fr: Information client

note: Template: AAABase
en: Customer Companies
fr: Entreprises clientes

note: Template: AAABase
en: Company
fr: Entreprise

note: Template: AAABase
en: go!
fr: c'est parti !

note: Template: AAABase
en: go
fr: aller

note: Template: AAABase
en: All
fr: Tous

note: Template: AAABase
en: all
fr: tous

note: Template: AAABase
en: Sorry
fr: Désolé

note: Template: AAABase
en: update!
fr: mettre à jour !

note: Template: AAABase
en: update
fr: mettre à jour

note: Template: AAABase
en: Update
fr: Mettre à jour

note: Template: AAABase
en: Updated!
fr: Mis(e) à jour !

note: Template: AAABase
en: submit!
fr: envoyer !

note: Template: AAABase
en: submit
fr: envoyer

note: Template: AAABase
en: Submit
fr: Envoyer

note: Template: AAABase
en: change!
fr: modifier !

note: Template: AAABase
en: Change
fr: Modifier

note: Template: AAABase
en: change
fr: modifier

note: Template: AAABase
en: click here
fr: Cliquer ici

note: Template: AAABase
en: Comment
fr: Commentaire

note: Template: AAABase
en: Invalid Option!
fr: Option invalide !

note: Template: AAABase
en: Invalid time!
fr: Heure/Durée invalide !

note: Template: AAABase
en: Invalid date!
fr: Date invalide !

note: Template: AAABase
en: Name
fr: Nom

note: Template: AAABase
en: Group
fr: Groupe

note: Template: AAABase
en: Theme
fr: Thème

note: Template: AAABase
en: Created
fr: Créé

note: Template: AAABase
en: Created by
fr: Créé par

note: Template: AAABase
en: Changed
fr: Changé

note: Template: AAABase
en: Changed by
fr: Changé par

note: Template: AAABase
en: Search
fr: Rechercher

note: Template: AAABase
en: and
fr: et

note: Template: AAABase
en: between
fr: entre

note: Template: AAABase
en: before/after
fr: avant/après

note: Template: AAABase
en: Fulltext Search
fr: Recherche sur tout le texte

note: Template: AAABase
en: Data
fr: Données

note: Template: AAABase
en: Title
fr: Titre

note: Template: AAABase
en: Item
fr: Élément

note: Template: AAABase
en: Delete
fr: Effacer

note: Template: AAABase
en: Edit
fr: Éditer

note: Template: AAABase
en: View
fr: Vue

note: Template: AAABase
en: Number
fr: Nombre

note: Template: AAABase
en: System
fr: Système

note: Template: AAABase
en: Export
fr: Exporter

note: Template: AAABase
en: Up
fr: Haut

note: Template: AAABase
en: Down
fr: Bas

note: Template: AAABase
en: Add
fr: Ajouter

note: Template: AAABase
en: Added!
fr: Ajouté !

note: Template: AAABase
en: Category
fr: Catégorie

note: Template: AAABase
en: Viewer
fr: Visionneuse

note: Template: AAABase
en: Expand
fr: Etendre

note: Template: AAABase
en: Small
fr: Petit

note: Template: AAABase
en: Medium
fr: Moyen

note: Template: AAABase
en: Large
fr: Grand

note: Template: AAABase
en: Date picker
fr: Selection de date

note: Template: AAABase
en: Show Tree Selection
fr: Afficher l'Arbre de Sélection

note: Template: AAABase
en: The field content is too long!
fr: Le contenu du champ est trop long

note: Template: AAABase
en: Maximum size is %s characters.
fr: La taille maximum est de %s caractères.

note: Template: AAABase
en: This field is required or
fr: Le champ est requis ou

note: Template: AAABase
en: New message
fr: Nouveau message

note: Template: AAABase
en: New message!
fr: Nouveau message !

note: Template: AAABase
en: Please answer this ticket(s) to get back to the normal queue view!
fr: Veuillez répondre à ce(s) ticket(s) pour revenir à une vue normale de la file !

note: Template: AAABase
en: You have %s new message(s)!
fr: Vous avez %s nouveau(x) message(s) !

note: Template: AAABase
en: You have %s reminder ticket(s)!
fr: Vous avez %s rappel(s) de ticket(s) !

note: Template: AAABase
en: The recommended charset for your language is %s!
fr: Le jeu de caractère correspondant à votre langue est %s !

note: Template: AAABase
en: Change your password.
fr: Modifier votre mot de passe

note: Template: AAABase
en: Please activate %s first!
fr: Merci d'activer %s en premier lieu

note: Template: AAABase
en: No suggestions
fr: Pas de suggestions

note: Template: AAABase
en: Word
fr: Mot

note: Template: AAABase
en: Ignore
fr: Ignorer

note: Template: AAABase
en: replace with
fr: remplacer par

note: Template: AAABase
en: There is no account with that login name.
fr: Il n'y a aucun compte avec ce nom de connexion

note: Template: AAABase
en: Login failed! Your user name or password was entered incorrectly.
fr: Mauvaise authentification! Votre nom de compte ou mot de passe étaient erronés

note: Template: AAABase
en: There is no acount with that user name.
fr: Il n'y a aucun compte avec ce nom d'utilisateur

note: Template: AAABase
en: Please contact your administrator
fr: Veuillez contacter votre administrateur SVP

note: Template: AAABase
en: Authentication succeeded, but no customer record is found in the customer backend. Please contact your administrator.
fr: L'authentification est réussie mais aucun enregistrement client n'a été trouvé dans la base OTRS. Veuillez en informer votre administrateur.

note: Template: AAABase
en: This e-mail address already exists. Please log in or reset your password.
fr: Cet e-mail existe déjà. Merci de vous connecter ou de réinitailiser votre mot de passe.

note: Template: AAABase
en: Logout
fr: Déconnexion

note: Template: AAABase
en: Logout successful. Thank you for using %s!
fr: Déconnexion réussie. Merci d'avoir utilisé %s !

note: Template: AAABase
en: Feature not active!
fr: Cette fonctionnalité n'est pas activée !

note: Template: AAABase
en: Agent updated!
fr: Information de l'opérateur mises à jour

note: Template: AAABase
en: Database Selection
fr: Sélection de la base de donnée

note: Template: AAABase
en: Create Database
fr: Créer la base de données

note: Template: AAABase
en: System Settings
fr: Paramètres Système

note: Template: AAABase
en: Mail Configuration
fr: Configuration de la messagerie

note: Template: AAABase
en: Finished
fr: Fini

note: Template: AAABase
en: Install OTRS
fr: Installer OTRS

note: Template: AAABase
en: Intro
fr: Introduction

note: Template: AAABase
en: License
fr: Licence

note: Template: AAABase
en: Database
fr: Base de donnée

note: Template: AAABase
en: Configure Mail
fr: Configurer Mail

note: Template: AAABase
en: Database deleted.
fr: Base de données effacée.

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the administrative database user.
fr: Entrer le mot de passe de l'administrateur de la base de données

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the database user.
fr: Entrer le mot de passe pour l'utilisateur base de données

note: Template: AAABase
en: If you have set a root password for your database, it must be entered here. If not, leave this field empty.
fr: Si vous avez défini un mot de passe root pour votre base de donnée, il doit être rempli ici. Sinon, laisser ce champ vide

note: Template: AAABase
en: Database already contains data - it should be empty!
fr: La base de données contient déjà des données - elle doit être vide

note: Template: AAABase
en: Login is needed!
fr: Authentification requise !

note: Template: AAABase
en: It is currently not possible to login due to a scheduled system maintenance.
fr: Il n'est actuellement pas possible de se connecter en raison d'une maintenance planifiée du système.

note: Template: AAABase
en: Password is needed!
fr: Le mot de passe est requis !

note: Template: AAABase
en: Take this Customer
fr: Choisir ce client

note: Template: AAABase
en: Take this User
fr: Choisir cet utilisateur

note: Template: AAABase
en: reject
fr: rejeté

note: Template: AAABase
en: reverse
fr: inverse

note: Template: AAABase
en: Facility
fr: Service

note: Template: AAABase
en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

note: Template: AAABase
en: Pending till
fr: En attendant jusqu'à

note: Template: AAABase
en: Don't use the Superuser account to work with OTRS! Create new Agents and work with these accounts instead.
fr: N'utilisez pas le compte Superuser pour travailler avec OTRS! Créez de nouveaux agents et travaillez plutôt avec ces agents.

note: Template: AAABase
en: Dispatching by email To: field.
fr: Répartition par le champ 'À:' de l'e-mail

note: Template: AAABase
en: Dispatching by selected Queue.
fr: Répartition selon la file sélectionnée

note: Template: AAABase
en: No entry found!
fr: Aucun résultat n'a été trouvé !

note: Template: AAABase
en: Session invalid. Please log in again.
fr: Session non valide. Veuillez vous ré-authentifier.

note: Template: AAABase
en: Session has timed out. Please log in again.
fr: Le délai de votre session est dépassé, veuillez vous ré-authentifier.

note: Template: AAABase
en: Session limit reached! Please try again later.
fr: Limite de session atteinte. Veuillez réessayer ultérieurement

note: Template: AAABase
en: No Permission!
fr: Pas de permission !

note: Template: AAABase
en: (Click here to add)
fr: (Cliquez ici pour ajouter)

note: Template: AAABase
en: Preview
fr: Aperçu

note: Template: AAABase
en: Package not correctly deployed! Please reinstall the package.
fr: Package incorrectement déployé! Merci de réinstaller le package.

note: Template: AAABase
en: %s is not writable!
fr: % n'est pas accessible en écriture

note: Template: AAABase
en: Cannot create %s!
fr: Impossible de créer %s

note: Template: AAABase
en: Check to activate this date
fr: Cochez pour activer cette date

note: Template: AAABase
en: You have Out of Office enabled, would you like to disable it?
fr: Vous avez l'Heure de sortie du travail' activée, voulez-vous la désactiver?

note: Template: AAABase
en: News about OTRS releases!
fr: Nouvelles à propos des versions OTRS.

note: Template: AAABase
en: Go to dashboard!
fr: Aller au tableau de bord

note: Template: AAABase
en: Customer %s added
fr: Client %s ajouté

note: Template: AAABase
en: Role added!
fr: Rôle ajouté!

note: Template: AAABase
en: Role updated!
fr: Rôle mis à jour!

note: Template: AAABase
en: Attachment added!
fr: Pièce jointe ajoutée!

note: Template: AAABase
en: Attachment updated!
fr: Pièce jointe mise à jour!

note: Template: AAABase
en: Response added!
fr: Réponse ajoutée!

note: Template: AAABase
en: Response updated!
fr: Réponse mise à jour!

note: Template: AAABase
en: Group updated!
fr: Groupe ajouté!

note: Template: AAABase
en: Queue added!
fr: File ajoutée!

note: Template: AAABase
en: Queue updated!
fr: File mise à jour!

note: Template: AAABase
en: State added!
fr: État ajouté!

note: Template: AAABase
en: State updated!
fr: État mis à jour!

note: Template: AAABase
en: Type added!
fr: Type ajouté!

note: Template: AAABase
en: Type updated!
fr: Type mis à jour!

note: Template: AAABase
en: Customer updated!
fr: Client mis à jour!

note: Template: AAABase
en: Customer company added!
fr: Entreprise du client ajoutée !

note: Template: AAABase
en: Customer company updated!
fr: Entreprise du client mise à jour !

note: Template: AAABase
en: Note: Company is invalid!
fr: Note: Entreprise non valide!

note: Template: AAABase
en: Mail account added!
fr: Compte de messagerie ajouté !

note: Template: AAABase
en: Mail account updated!
fr: Compte de messagerie mis à jour !

note: Template: AAABase
en: System e-mail address added!
fr: Adresse e-mail système ajoutée !

note: Template: AAABase
en: System e-mail address updated!
fr: Adresse e-mail système mise à jour !

note: Template: AAABase
en: Contract
fr: Contrat

note: Template: AAABase
en: Online Customer: %s
fr: Clients en ligne: %s

note: Template: AAABase
en: Online Agent: %s
fr: Opérateurs en ligne: %s

note: Template: AAABase
en: Calendar
fr: Calendrier

note: Template: AAABase
en: File
fr: Fichier

note: Template: AAABase
en: Filename
fr: Nom de fichier

note: Template: AAABase
en: Size
fr: Taille

note: Template: AAABase
en: Upload
fr: Envoyer

note: Template: AAABase
en: Directory
fr: Répertoire

note: Template: AAABase
en: Signed
fr: Signé

note: Template: AAABase
en: Sign
fr: Signer

note: Template: AAABase
en: Crypted
fr: Crypté

note: Template: AAABase
en: Crypt
fr: Crypter

note: Template: AAABase
en: PGP Key
fr: Clé PGP

note: Template: AAABase
en: PGP Keys
fr: Clés PGP

note: Template: AAABase
en: S/MIME Certificate
fr: Certificat S/MIME

note: Template: AAABase
en: S/MIME Certificates
fr: Certificats S/MIME

note: Template: AAABase
en: Office
fr: Bureau

note: Template: AAABase
en: Phone
fr: Téléphone

note: Template: AAABase
en: Mobile
fr: Téléphone portable

note: Template: AAABase
en: Zip
fr: Code postal

note: Template: AAABase
en: City
fr: Ville

note: Template: AAABase
en: Street
fr: Rue

note: Template: AAABase
en: Country
fr: Pays

note: Template: AAABase
en: Location
fr: Plan

note: Template: AAABase
en: installed
fr: installé

note: Template: AAABase
en: uninstalled
fr: désinstallé

note: Template: AAABase
en: Security Note: You should activate %s because application is already running!
fr: Note de Sécurité: Vous devriez activer %s parce que l'application est déjà lancée !

note: Template: AAABase
en: Unable to parse repository index document.
fr: Impossible de lire le document d'index du dépôt

note: Template: AAABase
en: No packages for your framework version found in this repository, it only contains packages for other framework versions.
fr: Aucun paquet pour votre version de framework dans ce dépôt, il contient uniquement des paquets pour d'autres versions du framework.

note: Template: AAABase
en: No packages, or no new packages, found in selected repository.
fr: Aucun paquet, ou nouveau paquet, trouvé dans le dépôt sélectionné.

note: Template: AAABase
en: Edit the system configuration settings.
fr: Modifier la configuration du système.

note: Template: AAABase
en: ACL information from database is not in sync with the system configuration, please deploy all ACLs.
fr: Les ACL de la base de données ne sont pas synchrones avec la configuration système. Veuillez synchroniser tous les ACL.

note: Template: AAABase
en: printed at
fr: imprimé à

note: Template: AAABase
en: Loading...
fr: Chargement...

note: Template: AAABase
en: Dear Mr. %s,
fr: Cher M. %s

note: Template: AAABase
en: Dear Mrs. %s,
fr: Cher Mme %s

note: Template: AAABase
en: Dear %s,
fr: Cher %s

note: Template: AAABase
en: Hello %s,
fr: Bonjour %s

note: Template: AAABase
en: This email address is not allowed to register. Please contact support staff.
fr: Cette adresse mail n'est pas autorisée. Merci de contacter votre équipe support.

note: Template: AAABase
en: New account created. Sent login information to %s. Please check your email.
fr: Nouveau compte créé. Informations de connexion envoyées à %s. Veuillez consulter votre e-mail.

note: Template: AAABase
en: Please press Back and try again.
fr: Veuillez retourner à la page précédente et rééssayer.

note: Template: AAABase
en: Sent password reset instructions. Please check your email.
fr: Instructions d'initialisation du mot de passe envoyées. Veuillez consulter votre e-mail.

note: Template: AAABase
en: Sent new password to %s. Please check your email.
fr: Nouveau mot de passe envoyé à %s. Veuillez consulter votre e-mail.

note: Template: AAABase
en: Upcoming Events
fr: Évènements à venir

note: Template: AAABase
en: Event
fr: Évènement

note: Template: AAABase
en: Events
fr: Évènements

note: Template: AAABase
en: Invalid Token!
fr: Jeton invalide !

note: Template: AAABase
en: more
fr: plus

note: Template: AAABase
en: Collapse
fr: Réduire

note: Template: AAABase
en: Shown
fr: Affiché(s)

note: Template: AAABase
en: Shown customer users
fr: Utilisateurs clients affichés

note: Template: AAABase
en: News
fr: Nouvelles

note: Template: AAABase
en: Product News
fr: Nouvelles du produit

note: Template: AAABase
en: OTRS News
fr: Nouvelles d'OTRS

note: Template: AAABase
en: 7 Day Stats
fr: Stats sur 7 jours

note: Template: AAABase
en: Process Management information from database is not in sync with the system configuration, please synchronize all processes.
fr: Les informations de Gestion de Processus de la base de données ne sont pas synchrones avec la configurations système. Veuillez synchroniser tous les processus.

note: Template: AAABase
en: Package not verified by the OTRS Group! It is recommended not to use this package.
fr: Paquets non vérifié pour le groupe OTRS! Il est recommendé de ne pas utiliser ce paquet.

note: Template: AAABase
en: <br>If you continue to install this package, the following issues may occur!<br><br>&nbsp;-Security problems<br>&nbsp;-Stability problems<br>&nbsp;-Performance problems<br><br>Please note that issues that are caused by working with this package are not covered by OTRS service contracts!<br><br>
fr: <br>Si vous continuez l'installation de ce paquet, les erreurs suivantes peuvent se produire!<br><br>&nbsp;-Problèmes de sécurité<br>&nbsp;-Problèmes de stabilité<br>&nbsp;-Problèmes de performance<br><br>Veuillez noter que les erreurs causées par l'utilisation de ce paquet ne sont pas couvertes par les contrats de service OTRS ! <br><br>

note: Template: AAABase
en: Mark
fr: Sélectionner

note: Template: AAABase
en: Unmark
fr: Déselectionner

note: Template: AAABase
en: Bold
fr: Gras

note: Template: AAABase
en: Italic
fr: Italique

note: Template: AAABase
en: Underline
fr: Souligné

note: Template: AAABase
en: Font Color
fr: Couleur de police

note: Template: AAABase
en: Background Color
fr: Couleur de fond

note: Template: AAABase
en: Remove Formatting
fr: Supprimer le formattage

note: Template: AAABase
en: Show/Hide Hidden Elements
fr: Montrer/Cacher les éléments cachés

note: Template: AAABase
en: Align Left
fr: Aligner à Gauche

note: Template: AAABase
en: Align Center
fr: Aligner au Centre

note: Template: AAABase
en: Align Right
fr: Aligner à Droite

note: Template: AAABase
en: Justify
fr: Justifier

note: Template: AAABase
en: Header
fr: En-tête

note: Template: AAABase
en: Indent
fr: Ajouter indentation

note: Template: AAABase
en: Outdent
fr: Supprimer indentation

note: Template: AAABase
en: Create an Unordered List
fr: Créer une liste non ordonnée

note: Template: AAABase
en: Create an Ordered List
fr: Créer une liste ordonnée

note: Template: AAABase
en: HTML Link
fr: Lien HTML

note: Template: AAABase
en: Insert Image
fr: Insérer image

note: Template: AAABase
en: CTRL
fr: Contrôle

note: Template: AAABase
en: SHIFT
fr: Shift

note: Template: AAABase
en: Undo
fr: Annuler

note: Template: AAABase
en: Redo
fr: Refaire

note: Template: AAABase
en: OTRS Daemon is not running.
fr: La tâche de fond d'OTRS n'est pas lancée

note: Template: AAABase
en: Can't contact registration server. Please try again later.
fr: Impossible de contacter le serveur d'enregistrement. Veuillez réessayer ultérieurement.

note: Template: AAABase
en: No content received from registration server. Please try again later.
fr: Aucune donnée reçue depuis le serveur d'enregistrement. Veuillez réessayer ultérieurement.

note: Template: AAABase
en: Problems processing server result. Please try again later.
fr: Problèmes sur le serveur de processus. Veuillez réessayer ultérieurement.

note: Template: AAABase
en: Username and password do not match. Please try again.
fr: Le nom et mot de passe ne correspondent pas. Merci d'essayer à nouveau.

note: Template: AAABase
en: The selected process is invalid!
fr: The processus sélectionné est invalide.

note: Template: AAABase
en: Upgrade to %s now!
fr: Mettre à jour vers %s maintenant !

note: Template: AAABase
en: %s Go to the upgrade center %s
fr: %s Se rendre sur le serveur de mise à jour %s

note: Template: AAABase
en: The license for your %s is about to expire. Please make contact with %s to renew your contract!
fr: La License pour %s va expirer. Merci de prendre contact avec %s pour renouveler votre contrat!

note: Template: AAABase
en: An update for your %s is available, but there is a conflict with your framework version! Please update your framework first!
fr: Une mise à jour de votre %s est disponible, mais il existe un conflit avec votre version de framework! Merci de mettre a jour votre framework en premier.

note: Template: AAABase
en: Your system was successfully upgraded to %s.
fr: Votre système a bien été mis à jour en %s.

note: Template: AAABase
en: There was a problem during the upgrade to %s.
fr: Il y a eu un problème pendant la mise à jour %s.

note: Template: AAABase
en: %s was correctly reinstalled.
fr: %s a été correctement réinstallé.

note: Template: AAABase
en: There was a problem reinstalling %s.
fr: Il y a eu un problème en réinstallant %s.

note: Template: AAABase
en: Your %s was successfully updated.
fr: Votre %s a été mise à jour avec succès.

note: Template: AAABase
en: There was a problem during the upgrade of %s.
fr: Il y a eu un problème pendant la mise à jour %s.

note: Template: AAABase
en: %s was correctly uninstalled.
fr: %s a été correctement désinstallé.

note: Template: AAABase
en: There was a problem uninstalling %s.
fr: Il y a eu un problème en désinstallant %s.

note: Template: AAABase
en: Enable cloud services to unleash all OTRS features!
fr: Activez les services Cloud pour activer toutes les fonctionnalités d'OTRS

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Day
fr: Jour de l'An

note: Template: AAACalendar
en: International Workers' Day
fr: Fête internationale des travailleurs

note: Template: AAACalendar
en: Christmas Eve
fr: Réveillon de Noël

note: Template: AAACalendar
en: First Christmas Day
fr: 1er jour de Noël

note: Template: AAACalendar
en: Second Christmas Day
fr: 2e jour de Noël

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Eve
fr: Veille du jour de l'An

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as requester
fr: OTRS, demandeur

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as provider
fr: OTRS, fournisseur

note: Template: AAAGenericInterface
en: Webservice "%s" created!
fr: Le service Web "%s" a été créé.

note: Template: AAAGenericInterface
en: Webservice "%s" updated!
fr: Le service Web "%s" a été mise à jour.

note: Template: AAAMonth
en: Feb
fr: Fév

note: Template: AAAMonth
en: Apr
fr: Avr

note: Template: AAAMonth
en: May
fr: Mai

note: Template: AAAMonth
en: Jun
fr: Juin

note: Template: AAAMonth
en: Jul
fr: Juil

note: Template: AAAMonth
en: Aug
fr: Aoû

note: Template: AAAMonth
en: Dec
fr: Déc

note: Template: AAAMonth
en: January
fr: Janvier

note: Template: AAAMonth
en: February
fr: Février

note: Template: AAAMonth
en: March
fr: Mars

note: Template: AAAMonth
en: April
fr: Avril

note: Template: AAAMonth
en: May_long
fr: Mai

note: Template: AAAMonth
en: June
fr: Juin

note: Template: AAAMonth
en: July
fr: Juillet

note: Template: AAAMonth
en: August
fr: Août

note: Template: AAAMonth
en: September
fr: Septembre

note: Template: AAAMonth
en: October
fr: Octobre

note: Template: AAAMonth
en: November
fr: Novembre

note: Template: AAAMonth
en: December
fr: Décembre

note: Template: AAAPreferences
en: Preferences updated successfully!
fr: Les préférences ont bien été mises à jour !

note: Template: AAAPreferences
en: User Profile
fr: Profil utilisateur

note: Template: AAAPreferences
en: Email Settings
fr: Paramétrage e-mail

note: Template: AAAPreferences
en: Other Settings
fr: Autres paramétrages

note: Template: AAAPreferences
en: Notification Settings
fr: Paramètres des notifications

note: Template: AAAPreferences
en: Change Password
fr: Changer de mot de passe

note: Template: AAAPreferences
en: Current password
fr: Mot de passe actuel

note: Template: AAAPreferences
en: New password
fr: Nouveau mot de passe

note: Template: AAAPreferences
en: Verify password
fr: Vérification du mot de passe

note: Template: AAAPreferences
en: Spelling Dictionary
fr: Correcteur orthographique

note: Template: AAAPreferences
en: Default spelling dictionary
fr: Dictionnaire d'orthographe par défaut.

note: Template: AAAPreferences
en: Max. shown Tickets a page in Overview.
fr: Nombre maximum de tickets affichés sur la page d'aperçu des tickets

note: Template: AAAPreferences
en: The current password is not correct. Please try again!
fr: Le mot de passe actuel n'est pas correct. Merci d'essayer à nouveau!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, your new passwords do not match. Please try again!
fr: Impossible de mettre à jour le mot de passe, votre nouveau mot de passe ne correspond pas. Merci d'essayer à nouveau!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it contains invalid characters!
fr: Impossible de mettre à jour le mot de passe, il contienti des caractères invalides!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must be at least %s characters long!
fr: Impossible de mettre à jour le mot de passe,, il doit contenir au moins %s caractères!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 lowercase and 2 uppercase characters!
fr: Impossible de mettre à jour le mot de passe, il doit contenir au moins 2 lettres en minuscule et 2 en majuscule!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 1 digit!
fr: Impossible de mettre à jour le mot de passe, il doit contenir au moins 1 chiffre!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 characters!
fr: Impossible de mettre à jour le mot de passe, il doit contenir au moins 2 caractères!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, this password has already been used. Please choose a new one!
fr: Impossible de mettre à jour le mot de passe, ce mot de passe a déjà été utilisé. Merci d'en choisir un autre!

note: Template: AAAPreferences
en: Select the separator character used in CSV files (stats and searches). If you don't select a separator here, the default separator for your language will be used.
fr: Sélectionner le caractère séparateur pour les fichiers CSV (stats et recherches). Si rien n'est indiqué ici, le séparateur par défaut pour votre langage est utilisé.

note: Template: AAAPreferences
en: CSV Separator
fr: Séparateur CSV

note: Template: AAATicket
en: Status View
fr: Vue des statuts

note: Template: AAATicket
en: Service View
fr: Vue par Service

note: Template: AAATicket
en: Bulk
fr: Actions groupées

note: Template: AAATicket
en: Lock
fr: Verrouiller

note: Template: AAATicket
en: Unlock
fr: Déverrouiller

note: Template: AAATicket
en: History
fr: Historique

note: Template: AAATicket
en: Zoom
fr: Détails

note: Template: AAATicket
en: Age
fr: Âge

note: Template: AAATicket
en: Bounce
fr: Renvoyer

note: Template: AAATicket
en: Forward
fr: Transmettre

note: Template: AAATicket
en: From
fr: De

note: Template: AAATicket
en: To
fr: À

note: Template: AAATicket
en: Cc
fr: Copie

note: Template: AAATicket
en: Bcc
fr: Copie Invisible

note: Template: AAATicket
en: Subject
fr: Sujet

note: Template: AAATicket
en: Move
fr: Déplacer

note: Template: AAATicket
en: Queue
fr: File

note: Template: AAATicket
en: Queues
fr: Files

note: Template: AAATicket
en: Priority
fr: Priorité

note: Template: AAATicket
en: Priorities
fr: Priorités

note: Template: AAATicket
en: Priority Update
fr: Mise à jour de la priorité

note: Template: AAATicket
en: Priority added!
fr: Priorité ajoutée!

note: Template: AAATicket
en: Priority updated!
fr: Priorité mise à jour!

note: Template: AAATicket
en: Signature added!
fr: Signature ajoutée!

note: Template: AAATicket
en: Signature updated!
fr: Signature mise à jour!

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreement
fr: Contrat de niveau de support

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreements
fr: Contrats de niveau de support

note: Template: AAATicket
en: State
fr: État

note: Template: AAATicket
en: States
fr: États

note: Template: AAATicket
en: Status
fr: Statut

note: Template: AAATicket
en: Statuses
fr: Status

note: Template: AAATicket
en: Ticket Type
fr: Type de ticket

note: Template: AAATicket
en: Ticket Types
fr: Types de tickets

note: Template: AAATicket
en: Compose
fr: Composer

note: Template: AAATicket
en: Pending
fr: En attente

note: Template: AAATicket
en: Owner
fr: Propriétaire

note: Template: AAATicket
en: Owner Update
fr: Mise à jour du propriétaire

note: Template: AAATicket
en: Responsible
fr: Responsable

note: Template: AAATicket
en: Responsible Update
fr: Mise à jour du responsable

note: Template: AAATicket
en: Sender
fr: émetteur

note: Template: AAATicket
en: Createtime
fr: Date de création

note: Template: AAATicket
en: plain
fr: tel quel

note: Template: AAATicket
en: Email
fr: E-mail

note: Template: AAATicket
en: email
fr: e-mail

note: Template: AAATicket
en: Close
fr: Fermer

note: Template: AAATicket
en: Attachment
fr: Pièce jointe

note: Template: AAATicket
en: Attachments
fr: Pièces jointes

note: Template: AAATicket
en: This message was written in a character set other than your own.
fr: Ce message a été écrit dans un jeu de caractères différent du vôtre.

note: Template: AAATicket
en: If it is not displayed correctly,
fr: S'il n'est pas affiché correctement

note: Template: AAATicket
en: This is a
fr: Ceci est un

note: Template: AAATicket
en: to open it in a new window.
fr: L'ouvrir dans une nouvelle fenêtre

note: Template: AAATicket
en: This is a HTML email. Click here to show it.
fr: Ceci est un e-mail au format HTML ; cliquer ici pour l'afficher.

note: Template: AAATicket
en: Free Fields
fr: Champs libres

note: Template: AAATicket
en: Merge
fr: Fusionner

note: Template: AAATicket
en: merged
fr: Fusionné

note: Template: AAATicket
en: closed successful
fr: clos (résolu)

note: Template: AAATicket
en: closed unsuccessful
fr: clos (non résolu)

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Total
fr: Total des tickets verrouillés

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Reminder Reached
fr: Tickets verrouillés ayant atteint le rappel

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets New
fr: Nouveaux Tickets Verrouillés

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Total
fr: Total des tickets du responsable

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets New
fr: Nouveaux tickets du responsable

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Reminder Reached
fr: Responsables du ticket atteint

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Total
fr: Total Tickets vus

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets New
fr: Total Nouveaux Tickets

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Reminder Reached
fr: Rappel atteint des Tickets vus

note: Template: AAATicket
en: All tickets
fr: Tous les Tickets

note: Template: AAATicket
en: Available tickets
fr: Tickets Disponibles

note: Template: AAATicket
en: Escalation
fr: Remontée

note: Template: AAATicket
en: last-search
fr: dernière-recherche

note: Template: AAATicket
en: QueueView
fr: Vue file

note: Template: AAATicket
en: Ticket Escalation View
fr: Vue des remontées du ticket

note: Template: AAATicket
en: Message from
fr: Message de

note: Template: AAATicket
en: End message
fr: Fin du message

note: Template: AAATicket
en: Forwarded message from
fr: Message transféré par

note: Template: AAATicket
en: End forwarded message
fr: Fin du message tranféré

note: Template: AAATicket
en: Bounce Article to a different mail address
fr: Faire suivre l'article à une adresse mail différente.

note: Template: AAATicket
en: Reply to note
fr: Répondre à une note

note: Template: AAATicket
en: new
fr: nouveau

note: Template: AAATicket
en: open
fr: ouvert

note: Template: AAATicket
en: Open
fr: Ouverts

note: Template: AAATicket
en: Open tickets
fr: Tickets ouverts

note: Template: AAATicket
en: closed
fr: fermé

note: Template: AAATicket
en: Closed
fr: Fermés

note: Template: AAATicket
en: Closed tickets
fr: Tickets fermés

note: Template: AAATicket
en: removed
fr: supprimé

note: Template: AAATicket
en: pending reminder
fr: Attente du rappel

note: Template: AAATicket
en: pending auto
fr: En attente auto

note: Template: AAATicket
en: pending auto close+
fr: En attente de la fermeture automatique(+)

note: Template: AAATicket
en: pending auto close-
fr: En attente de la fermeture automatique(-)

note: Template: AAATicket
en: email-external
fr: e-mail externe

note: Template: AAATicket
en: email-internal
fr: e-mail interne

note: Template: AAATicket
en: note-external
fr: Note externe

note: Template: AAATicket
en: note-internal
fr: Note interne

note: Template: AAATicket
en: note-report
fr: Note rapport

note: Template: AAATicket
en: phone
fr: téléphone

note: Template: AAATicket
en: sms
fr: SMS

note: Template: AAATicket
en: webrequest
fr: Requête par le web

note: Template: AAATicket
en: lock
fr: verrouillé.

note: Template: AAATicket
en: unlock
fr: déverrouillé

note: Template: AAATicket
en: very low
fr: très basse

note: Template: AAATicket
en: low
fr: confort de fonctionnement

note: Template: AAATicket
en: high
fr: important

note: Template: AAATicket
en: very high
fr: très haut

note: Template: AAATicket
en: 1 very low
fr: 1 très bas

note: Template: AAATicket
en: 2 low
fr: 2 bas

note: Template: AAATicket
en: 4 high
fr: 4 important

note: Template: AAATicket
en: 5 very high
fr: 5 très important

note: Template: AAATicket
en: auto follow up
fr: suivi automatique

note: Template: AAATicket
en: auto reject
fr: rejet automatique

note: Template: AAATicket
en: auto remove
fr: suppression automatique

note: Template: AAATicket
en: auto reply
fr: réponse automatique

note: Template: AAATicket
en: auto reply/new ticket
fr: réponse auto/nouveau ticket

note: Template: AAATicket
en: Create
fr: Création

note: Template: AAATicket
en: Answer
fr: Réponse

note: Template: AAATicket
en: Phone call
fr: Appel téléphonique

note: Template: AAATicket
en: Ticket "%s" created!
fr: Le ticket %s a été créé !

note: Template: AAATicket
en: Ticket Number
fr: Numéro de ticket

note: Template: AAATicket
en: Ticket Object
fr: Objet ticket

note: Template: AAATicket
en: No such Ticket Number "%s"! Can't link it!
fr: Pas de ticket numéro "%s" ! Impossible de le lier !

note: Template: AAATicket
en: You don't have write access to this ticket.
fr: Vous n'avez pas de permission d'écriture pour ce ticket.

note: Template: AAATicket
en: Sorry, you need to be the ticket owner to perform this action.
fr: Désolé, vous devez être le propriétaire du ticket pour effectuer cette action.

note: Template: AAATicket
en: Please change the owner first.
fr: D'abord, veuillez modifier le propriétaire.

note: Template: AAATicket
en: Ticket selected.
fr: Ticket sélectionné.

note: Template: AAATicket
en: Ticket is locked by another agent.
fr: Ticket verrouillé par un autre opérateur.

note: Template: AAATicket
en: Ticket locked.
fr: Ticket verrouillé.

note: Template: AAATicket
en: Don't show closed Tickets
fr: Ne pas montrer les tickets cloturés

note: Template: AAATicket
en: Show closed Tickets
fr: Voir les tickets cloturés

note: Template: AAATicket
en: New Article
fr: Nouvel Article

note: Template: AAATicket
en: Unread article(s) available
fr: Article(s) non lu(s) disponible(s)

note: Template: AAATicket
en: Remove from list of watched tickets
fr: Enlever de la liste des tickets suivis

note: Template: AAATicket
en: Add to list of watched tickets
fr: Ajouter à la liste des tickets suivis

note: Template: AAATicket
en: Email-Ticket
fr: Ticket E-mail

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket
fr: Créer un nouveau ticket par e-mail

note: Template: AAATicket
en: Phone-Ticket
fr: Ticket Téléphone

note: Template: AAATicket
en: Search Tickets
fr: Recherche de tickets

note: Template: AAATicket
en: Customer Realname
fr: Vrai nom du client

note: Template: AAATicket
en: Customer History
fr: Historique Client

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer Users
fr: Editer clients

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer
fr: Editer client

note: Template: AAATicket
en: Bulk Action
fr: Action groupée

note: Template: AAATicket
en: Bulk Actions on Tickets
fr: Action groupées sur les tickets

note: Template: AAATicket
en: Send Email and create a new Ticket
fr: Envoyer un E-mail et créer un nouveau Ticket

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket and send this out (Outbound)
fr: Créer un nouveau Ticket E-mail et l'envoyer (Sortant)

note: Template: AAATicket
en: Create new Phone Ticket (Inbound)
fr: Créer un ticket Téléphone (Entrant)

note: Template: AAATicket
en: Address %s replaced with registered customer address.
fr: Adresse %s remplacée par celle du client enregistré.

note: Template: AAATicket
en: Customer user automatically added in Cc.
fr: Client ajouté automatiquement en Cc.

note: Template: AAATicket
en: Overview of all open Tickets
fr: Aperçu de tous les Tickets ouverts

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets
fr: Tickets verrouillés

note: Template: AAATicket
en: My Locked Tickets
fr: Mes tickets verrouillés

note: Template: AAATicket
en: My Watched Tickets
fr: Mes tickets surveillés

note: Template: AAATicket
en: My Responsible Tickets
fr: Mes tickets en responsabilité

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets
fr: Tickets surveillés

note: Template: AAATicket
en: Watched
fr: Surveillé

note: Template: AAATicket
en: Watch
fr: Surveiller

note: Template: AAATicket
en: Unwatch
fr: Arrêter le suivi

note: Template: AAATicket
en: Lock it to work on it
fr: Le verrouiller afin de travailler dessus

note: Template: AAATicket
en: Unlock to give it back to the queue
fr: Le dévérouiller afin de le remettre dans sa file

note: Template: AAATicket
en: Show the ticket history
fr: Afficher Historique du Ticket

note: Template: AAATicket
en: Print this ticket
fr: Imprimer ce ticket

note: Template: AAATicket
en: Print this article
fr: Imprimer cet article

note: Template: AAATicket
en: Split
fr: Scinder

note: Template: AAATicket
en: Split this article
fr: Scinder cet article

note: Template: AAATicket
en: Forward article via mail
fr: Transférer Article par mail

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket priority
fr: Modifier la priorité du ticket

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket free fields!
fr: Changer les champs libres du ticket !

note: Template: AAATicket
en: Link this ticket to other objects
fr: Lier ce ticket à d'autres objets

note: Template: AAATicket
en: Change the owner for this ticket
fr: Changer le propriétaire du ticket

note: Template: AAATicket
en: Change the  customer for this ticket
fr: Changer le client du ticket

note: Template: AAATicket
en: Add a note to this ticket
fr: Ajouter une note à ce ticket

note: Template: AAATicket
en: Merge into a different ticket
fr: Fusionner avec un autre ticket

note: Template: AAATicket
en: Set this ticket to pending
fr: Mettre ce ticket en attente

note: Template: AAATicket
en: Close this ticket
fr: Fermer ce ticket

note: Template: AAATicket
en: Look into a ticket!
fr: Voir le détail du ticket !

note: Template: AAATicket
en: Delete this ticket
fr: Supprimer ce ticket

note: Template: AAATicket
en: Mark as Spam!
fr: Marquer comme Spam !

note: Template: AAATicket
en: My Queues
fr: Mes files

note: Template: AAATicket
en: Shown Tickets
fr: Tickets affichés

note: Template: AAATicket
en: Shown Columns
fr: Colonnes affcihées

note: Template: AAATicket
en: Your email with ticket number "<OTRS_TICKET>" is merged to "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>".
fr: Votre e-mail avec le numéro de ticket "<OTRS_TICKET>" a été fusionné avec le ticket numéro "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>".

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time is over (%s)!
fr: Ticket %s: le temps imparti pour la première réponse est dépassé (%s) !

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time will be over in %s!
fr: Ticket %s: le temps imparti pour la première réponse sera dépassé dans %s !

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time is over (%s)!
fr: Ticket %s: le temps imparti pour la révision est dépassé (%s) !

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time will be over in %s!
fr: Ticket %s: le temps imparti pour la révision sera dépassé dans %s !

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: solution time is over (%s)!
fr: Ticket %s: le temps imparti pour fournir une solution est dépassé (%s) !

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: solution time will be over in %s!
fr: Ticket %s: le temps imparti pour fournir une solution sera dépassé dans %s !

note: Template: AAATicket
en: There are more escalated tickets!
fr: Il y a d'autres tickets remontés !

note: Template: AAATicket
en: Plain Format
fr: Format texte

note: Template: AAATicket
en: Reply All
fr: Répondre à tous

note: Template: AAATicket
en: New ticket notification
fr: Notification de nouveau ticket

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if there is a new ticket in "My Queues".
fr: Me prévenir si il y a un nouveau ticket dans une de "Mes files".

note: Template: AAATicket
en: Send new ticket notifications
fr: Envoyer les notifications en cas de nouveau ticket

note: Template: AAATicket
en: Ticket follow up notification
fr: Notification de suivi de ticket

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a customer sends a follow up and I'm the owner of the ticket or the ticket is unlocked and is in one of my subscribed queues.
fr: M'envoyer une notification si un client envoi un suivi et que je suis le propriétaire du ticket ou que le ticket est déverrouillé et est dans une de mes files

note: Template: AAATicket
en: Send ticket follow up notifications
fr: Envoyer des notifications de suivi de ticket

note: Template: AAATicket
en: Ticket lock timeout notification
fr: Prévenir du dépassement du délai d'un verrou

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is unlocked by the system.
fr: Me prévenir si un ticket est déverrouillé par le système

note: Template: AAATicket
en: Send ticket lock timeout notifications
fr: Envoyer les notifications de désactivation d'un verrou.

note: Template: AAATicket
en: Ticket move notification
fr: Notification de déplacement de Ticket

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is moved into one of "My Queues".
fr: Me prévenir si un ticket est déplacé dans une de "Mes files".

note: Template: AAATicket
en: Send ticket move notifications
fr: Envoyer notifications en cas de déplacement d'un ticket

note: Template: AAATicket
en: Your queue selection of your favourite queues. You also get notified about those queues via email if enabled.
fr: Faites la sélection de vos files préférées. Vous recevrez des notifications à propos de ces files par e-mail.

note: Template: AAATicket
en: Custom Queue
fr: File d'attente personnalisée

note: Template: AAATicket
en: QueueView refresh time
fr: Temps de rafraîchissement de la vue des files

note: Template: AAATicket
en: If enabled, the QueueView will automatically refresh after the specified time.
fr: La vue des files sera rafraîchit automatiquement après la période précisée si la fonctionnalité est activée.

note: Template: AAATicket
en: Refresh QueueView after
fr: Rafraichir la vue des files après

note: Template: AAATicket
en: Screen after new ticket
fr: Écran après un nouveau ticket

note: Template: AAATicket
en: Show this screen after I created a new ticket
fr: Faire apparaître cet écran après la création d'un nouveau ticket

note: Template: AAATicket
en: Closed Tickets
fr: Tickets fermés

note: Template: AAATicket
en: Show closed tickets.
fr: Voir les tickets fermés

note: Template: AAATicket
en: Max. shown Tickets a page in QueueView.
fr: Nombre maximum de tickets affichés sur la page de la vue d'une file

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Small" Limit
fr: limite "Petite" de Vue Générale des Tickets

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Small"
fr: Limite de ticket par page pour la "Petite" limite de Vue Générale des Tickets

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Medium" Limit
fr: limite "Moyenne" de Vue Générale des Tickets

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Medium"
fr: Limite de ticket par page pour la "Moyenne" limite de Vue Générale des Tickets

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Preview" Limit
fr: Vue générale "­<petit | moyen | élargi>" - Limite

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Preview"
fr: Limite de ticket par page pour Vue générale de ticket "Aperçu"

note: Template: AAATicket
en: Ticket watch notification
fr: Notification de surveillance de Ticket

note: Template: AAATicket
en: Send me the same notifications for my watched tickets that the ticket owners will get.
fr: Pour les tickets sous surveillance, envoyez-moi les mêmes notifications que celles envoyées au propriétaire de ces tickets.

note: Template: AAATicket
en: Send ticket watch notifications
fr: Envoi de notifications à la vue du ticket

note: Template: AAATicket
en: Out Of Office Time
fr: Absent du Bureau

note: Template: AAATicket
en: New Ticket
fr: Nouveau ticket

note: Template: AAATicket
en: Create new Ticket
fr: Création d'un nouveau ticket

note: Template: AAATicket
en: Customer called
fr: Client appellé

note: Template: AAATicket
en: phone call
fr: Appel téléphonique

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Outbound
fr: Appel vers Client

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Inbound
fr: Appel vers Opérateur

note: Template: AAATicket
en: Reminder Reached
fr: Rappel atteint

note: Template: AAATicket
en: Reminder Tickets
fr: Tickets de rappel

note: Template: AAATicket
en: Escalated Tickets
fr: Tickets remontés

note: Template: AAATicket
en: New Tickets
fr: Nouveaux tickets

note: Template: AAATicket
en: Open Tickets / Need to be answered
fr: Tickets ouverts en attente de réponse

note: Template: AAATicket
en: All open tickets, these tickets have already been worked on, but need a response
fr: Les tickets ouverts; ces ticket ont été traités mais nécessitent une réponse.

note: Template: AAATicket
en: All new tickets, these tickets have not been worked on yet
fr: Les nouveaux tickets; ces tickets n'ont pas été traités.

note: Template: AAATicket
en: All escalated tickets
fr: Tous les tickets escaladés

note: Template: AAATicket
en: All tickets with a reminder set where the reminder date has been reached
fr: Tout les tickets dont la date de rappel à été atteinte.

note: Template: AAATicket
en: Archived tickets
fr: Tickets archivés

note: Template: AAATicket
en: Unarchived tickets
fr: Tickets non archivés

note: Template: AAATicket
en: Ticket Information
fr: Information Ticket

note: Template: AAATicket
en: including subqueues
fr: sous-files incluses

note: Template: AAATicket
en: excluding subqueues
fr: sous-files excluses

note: Template: AAAWeekDay
en: Sun
fr: Dim

note: Template: AAAWeekDay
en: Mon
fr: Lun

note: Template: AAAWeekDay
en: Tue
fr: Mar

note: Template: AAAWeekDay
en: Wed
fr: Mer

note: Template: AAAWeekDay
en: Thu
fr: Jeu

note: Template: AAAWeekDay
en: Fri
fr: Ven

note: Template: AAAWeekDay
en: Sat
fr: Sam

note: Template: AdminACL
en: ACL Management
fr: Gestion ACL

note: Template: AdminACL
en: Filter for ACLs
fr: Filtres pour ACLs

note: Template: AdminACL
en: Filter
fr: Filtre

note: Template: AdminACL
en: ACL Name
fr: Nom ACL

note: Template: AdminACL
en: Create New ACL
fr: Créer une ACL

note: Template: AdminACL
en: Deploy ACLs
fr: Déployer ACLs

note: Template: AdminACL
en: Export ACLs
fr: Exporter ACLs

note: Template: AdminACL
en: Configuration import
fr: Import de la configuration

note: Template: AdminACL
en: Here you can upload a configuration file to import ACLs to your system. The file needs to be in .yml format as exported by the ACL editor module.
fr: Ici vous pouvez envoyer un fichier de configuration pour importer un ensemble de ACL vers votre système. Ce fichier a besoin d'être en format "yml" comme exporté par l'éditeur de module "ACL".

note: Template: AdminACL
en: This field is required.
fr: Ce champ est requis

note: Template: AdminACL
en: Overwrite existing ACLs?
fr: Remplacer un ensemble de ACL existant?

note: Template: AdminACL
en: Upload ACL configuration
fr: Envoyer configuration de ACL

note: Template: AdminACL
en: Import ACL configuration(s)
fr: Importer configuration(s) de ACL

note: Template: AdminACL
en: To create a new ACL you can either import ACLs which were exported from another system or create a complete new one.
fr: Pour créer un nouveau ACL, vous pouvez soit importer un ensemble de ACL qui a été exporté à partir d'un autre système soit créer un nouveau ACL.

note: Template: AdminACL
en: Changes to the ACLs here only affect the behavior of the system, if you deploy the ACL data afterwards. By deploying the ACL data, the newly made changes will be written to the configuration.
fr: Changement d'un ensemble de ACL à partir d'ici affecte seulement le comportement du système si vous déployez les données du ACL par la suite. Par le déploiement des données du ACL, ce changement sera ajouté dans la configuration.

note: Template: AdminACL
en: ACLs
fr: Ensemble de ACL

note: Template: AdminACL
en: Please note: This table represents the execution order of the ACLs. If you need to change the order in which ACLs are executed, please change the names of the affected ACLs.
fr: N.B. : Cette table représente l'ordre d'éxécution d'un ensemble de ACL. Si vous voulez changer l'ordre d'éxécution de ACL, veuillez changer les noms d'ACL affectés.

note: Template: AdminACL
en: ACL name
fr: Nom ACL

note: Template: AdminACL
en: Validity
fr: Validité

note: Template: AdminACL
en: Copy
fr: Copier

note: Template: AdminACL
en: No data found.
fr: Aucune donnée trouvée

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL %s
fr: Editer %s de ACL

note: Template: AdminACLEdit
en: Go to overview
fr: Aller à la vue d'ensemble

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete ACL
fr: Effacer ACL

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete Invalid ACL
fr: Supprimer ACL invalide

note: Template: AdminACLEdit
en: Match settings
fr: Paramètres correspondants

note: Template: AdminACLEdit
en: Set up matching criteria for this ACL. Use 'Properties' to match the current screen or 'PropertiesDatabase' to match attributes of the current ticket that are in the database.
fr: Etablir les critères correspondants pour ce ACL. Utiliser "Properties" pour faire un correspondance entre cet écran ou "PropertiesDatabase" avec les attribues de ce ticket qui est dans la base des données.

note: Template: AdminACLEdit
en: Change settings
fr: Changer les paramètres

note: Template: AdminACLEdit
en: Set up what you want to change if the criteria match. Keep in mind that 'Possible' is a white list, 'PossibleNot' a black list.
fr: Établir le changement souhaité si le critère correspond. Garder en tête que "Possible" est une liste blanche, "PossibleNot" est une liste noire.

note: Template: AdminACLEdit
en: Show or hide the content
fr: Montrer ou cacher le contenu

note: Template: AdminACLEdit
en: Stop after match
fr: Stopper après correspondance

note: Template: AdminACLEdit
en: Save
fr: Sauver

note: Template: AdminACLEdit
en: or
fr: ou

note: Template: AdminACLEdit
en: Save and finish
fr: Enregistrer et terminer

note: Template: AdminACLEdit
en: An item with this name is already present.
fr: Un objet avec le même nom est déjà présent.

note: Template: AdminACLEdit
en: Add all
fr: Tout ajouter

note: Template: AdminAttachment
en: Attachment Management
fr: Gestion des pièces jointes

note: Template: AdminAttachment
en: Add attachment
fr: Ajouter pièce jointe

note: Template: AdminAttachment
en: List
fr: Lister

note: Template: AdminAttachment
en: Download file
fr: Télécharger fichier

note: Template: AdminAttachment
en: Delete this attachment
fr: Supprimer pièce jointe

note: Template: AdminAttachment
en: Add Attachment
fr: Ajouter pièce jointe

note: Template: AdminAttachment
en: Edit Attachment
fr: Editer pièce jointe

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto Response Management
fr: Gestion des réponses automatiques

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add auto response
fr: Ajouter réponse automatique

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add Auto Response
fr: Ajouter Réponse Automatique

note: Template: AdminAutoResponse
en: Edit Auto Response
fr: Editer Réponse Automatique

note: Template: AdminAutoResponse
en: Response
fr: Réponse

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto response from
fr: Réponse automatique de

note: Template: AdminAutoResponse
en: Reference
fr: Référence

note: Template: AdminAutoResponse
en: You can use the following tags
fr: Vous pouvez utiliser les tags suivants

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 20 character of the subject.
fr: Pour avoir les 20 premiers caractères du sujet.

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 5 lines of the email.
fr: Pour avoir les 5 premières lignes de l'e-mail.

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the article attribute
fr: Pour avoir l'attribut de l'article

note: Template: AdminAutoResponse
en:  e. g.
fr: p. ex.

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current customer user data
fr: Options des données du client actuel

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket owner options
fr: Options du propriétaire du ticket

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket responsible options
fr: Options du responsable du ticket

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current user who requested this action
fr: Options de l'utilisateur actuel qui a demandé cette action

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the ticket data
fr: Options des données du ticket

note: Template: AdminAutoResponse
en: Config options
fr: Options de configuration

note: Template: AdminAutoResponse
en: Example response
fr: Exemple de réponse

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Hint
fr: Conseil

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: System Registration
fr: Enregistrement du système

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Register this System
fr: Enregistrer ce système

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: System Registration is disabled for your system. Please check your configuration.
fr: L'enregistrement est désactivé pour votre système. Veuillez vérifier votre configuration.

note: Template: AdminCloudServices
en: Register this system
fr: Enregistrer ce système

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Customer Management
fr: Gestion des clients

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Wildcards like '*' are allowed.
fr: Les caractères génériques tels que '*\ sont autorisés

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add customer
fr: Ajouter un client

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Select
fr: Sélectionner

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Please enter a search term to look for customers.
fr: Merci d'entrer un motif pour rechercher des clients

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add Customer
fr: Ajouter un client

note: Template: AdminCustomerUser
en: Customer User Management
fr: Gestion du client

note: Template: AdminCustomerUser
en: Back to search results
fr: Retour aux résultats de la recherche

note: Template: AdminCustomerUser
en: Add customer user
fr: Ajouter un client

note: Template: AdminCustomerUser
en: Last Login
fr: Dernière connexion

note: Template: AdminCustomerUser
en: Login as
fr: Connecté en tant que

note: Template: AdminCustomerUser
en: Switch to customer
fr: Basculer vers le client

note: Template: AdminCustomerUser
en: Add Customer User
fr: Ajouter Client

note: Template: AdminCustomerUser
en: Edit Customer User
fr: Editer Client

note: Template: AdminCustomerUser
en: This field is required and needs to be a valid email address.
fr: Ce champ est obligatoire et doit être une adresse e-mail valide.

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address is not allowed due to the system configuration.
fr: Cette adresse e-mail n'est past permise par la configuration du système

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address failed MX check.
fr: Cette adresse e-mail n'a pas passé la vérification MX.

note: Template: AdminCustomerUser
en: DNS problem, please check your configuration and the error log.
fr: Problème DNS. Veuillez contrôler le journal d'erreur ainsi que votre configuration.

note: Template: AdminCustomerUser
en: The syntax of this email address is incorrect.
fr: La syntaxe de cette adresse e-mail est incorrecte.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Manage Customer-Group Relations
fr: Gérer les relations Client-Groupe

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Notice
fr: Note

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: This feature is disabled!
fr: Cette fonctionnalité est désactivée !

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Just use this feature if you want to define group permissions for customers.
fr: Utiliser cette fonction uniquement si vous shouhaitez définir des permissions de groupe pour les clients

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Enable it here!
fr: Activez la ici !

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Edit Customer Default Groups
fr: Éditer les groupes par défault du client

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: These groups are automatically assigned to all customers.
fr: Ces groupes sont automatiquement assignés à tous les clients

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: You can manage these groups via the configuration setting "CustomerGroupAlwaysGroups".
fr: Vous pouvez gérer ces groupes via le paramètre de configuration "CustomerGroupAlwaysGroups".

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Filter for Groups
fr: Filtre pour les Groupes

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Just start typing to filter...
fr: Commencez à saisir pour filtrer...

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Select the customer:group permissions.
fr: Selectionner les permissions client::groupe

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: If nothing is selected, then there are no permissions in this group (tickets will not be available for the customer).
fr: Si rien n'est sélectionné, alors il n'y aura aucune permission dans ce groupe (les tickets ne seront pas accessibles au client).

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Search Results
fr: Résultat de recherche

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customers
fr: Clients

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No matches found.
fr: Aucun résultat.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Groups
fr: Groupes

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Group Relations for Customer
fr: Modifier les Relations du Groupe pour le Client

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Customer Relations for Group
fr: Modifier les Relations du Client pour le Groupe

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Toggle %s Permission for all
fr: Sélectionner la Permission %s pour tous

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Toggle %s permission for %s
fr: Sélectionner la permission %s pour %s

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customer Default Groups:
fr: Groupes par défaut du client

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No changes can be made to these groups.
fr: Aucun changement possible pour ces groupes

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: ro
fr: lecture seule

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Read only access to the ticket in this group/queue.
fr: Accès en lecture seulement aux tickets de cette file/groupe.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: rw
fr: lecture/écriture

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Full read and write access to the tickets in this group/queue.
fr: Accès complet en lecture et écriture aux tickets dans cette file/groupe.

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Manage Customer-Services Relations
fr: Gérer les Relations Client-Services

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Edit default services
fr: Éditer les services par défaut

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Filter for Services
fr: Filtre pour les Services

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Services to Customer
fr: Allouer des Services au Client

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Customers to Service
fr: Allouer des Clients au Service

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Toggle active state for all
fr: Sélectionner l'état actif pour tous

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Active
fr: Actif

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Toggle active state for %s
fr: Sélectionner l'état actif pour %s

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic Fields Management
fr: Gestion des champs dynamiques

note: Template: AdminDynamicField
en: Add new field for object
fr: Ajouter un nouveau champ pour l'objet

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic Fields List
fr: Liste des champs dynamiques

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic fields per page
fr: Nombre de champs dynamiques par page

note: Template: AdminDynamicField
en: Order
fr: Ordre

note: Template: AdminDynamicField
en: Object
fr: Objet

note: Template: AdminDynamicField
en: Delete this field
fr: Effacer ce champs

note: Template: AdminDynamicField
en: Do you really want to delete this dynamic field? ALL associated data will be LOST!
fr: Voulez-vous vraiment effacer ce champ dynamique? Toute donnée associée sera PERDUE!

note: Template: AdminDynamicField
en: Delete field
fr: Effacer ce champ

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Dynamic Fields
fr: Champs dynamiques

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field
fr: Champ

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Go back to overview
fr: Retour à la visualisation

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: General
fr: Généralités

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is required, and the value should be alphabetic and numeric characters only.
fr: Ce champ est requis et sa valeur doit être composée de caractères alphabétiques et numériques seulement.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Must be unique and only accept alphabetic and numeric characters.
fr: Le nom doit être unique et composé seulement de caractères alphabétiques et numériques.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Changing this value will require manual changes in the system.
fr: Changer cette valeur exige également des changements manuels dans le système.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the name to be shown on the screens where the field is active.
fr: L'étiquette porte le nom qui sera affiché sur les écrans où le champ est actif.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field order
fr: Ordre du champ

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is required and must be numeric.
fr: Ce champ est requis et doit être composé de caractères numériques.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the order in which this field will be shown on the screens where is active.
fr: L'affichage sur les écrans où le champ est actif respectera l'ordre choisi.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field type
fr: Type de champ

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Object type
fr: Type d'objet

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is protected and can't be deleted.
fr: Ce champ est protégé et ne peut pas être supprimé

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field Settings
fr: Réglage du champ

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Default value
fr: Valeur par défaut

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the default value for this field.
fr: Il s'agit de la valeur par défaut du champ

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Default date difference
fr: Différence entre la date actuelle et le date affichée

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: This field must be numeric.
fr: Ce champ doit être composé de caractères numériques

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Define years period
fr: Période déterminée (en années)

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Activate this feature to define a fixed range of years (in the future and in the past) to be displayed on the year part of the field.
fr: Activez cette fonctionnalité afin de fixer le nombre d'années devant être affiché (dans le futur et dans le passé) à l'intérieur de la section « année » du champ.

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the past
fr: années passées

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the past to display (default: 5 years).
fr: années passées à afficher (par défaut, 5 années)

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the future
fr: Années futures

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the future to display (default: 5 years).
fr: Années futures à afficher (par défaut, 5 années)

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Show link
fr: Montrer le lien

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Possible values
fr: Valeurs possibles

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Key
fr: Clé

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Value
fr: Valeur

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Remove value
fr: Retirer la valeur

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add value
fr: Ajouter une valeur

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add Value
fr: Ajouter une valeur

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add empty value
fr: Ajouter une valeur sans contenu

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Activate this option to create an empty selectable value.
fr: Pour créer une valeur sans contenu, activer cette option.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Tree View
fr: Vue hiérarchique

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Translatable values
fr: Valeurs traduisibles

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: If you activate this option the values will be translated to the user defined language.
fr: Pour que le contenu des valeurs soit traduit dans la langue définie par l'utilisateur, activez cette option.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: You need to add the translations manually into the language translation files.
fr: Vous devez traduire vous-même le contenu dans les fichiers de traduction.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Number of rows
fr: Nombre de rangées

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Specify the height (in lines) for this field in the edit mode.
fr: Précisez la hauteur de ce champ (en nombre de lignes), présent lors de l'édition.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Number of cols
fr: Nombre de colonnes

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Specify the width (in characters) for this field in the edit mode.
fr: Précisez la largeur de ce champ (en nombre de caractères), présent lors de l'édition.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Check RegEx
fr: Vérifier la RegEx

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Invalid RegEx
fr: RegEx non valide

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Error Message
fr: Message d'Erreur

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Add RegEx
fr: Ajouter une RegEx

note: Template: AdminEmail
en: Admin Notification
fr: Notification des administrateurs

note: Template: AdminEmail
en: With this module, administrators can send messages to agents, group or role members.
fr: Le présent module permet aux administrateurs d'envoyer des messages aux opérateurs, aux groupes et aux autres membres du même rôle.

note: Template: AdminEmail
en: Create Administrative Message
fr: Création d'un message de l'administrateur

note: Template: AdminEmail
en: Your message was sent to
fr: Votre message a été envoyé à

note: Template: AdminEmail
en: Send message to users
fr: Envoyer un message aux utilisateurs

note: Template: AdminEmail
en: Send message to group members
fr: Envoyer un message aux membres du groupe

note: Template: AdminEmail
en: Group members need to have permission
fr: Préciser la permission accordée aux membres du groupe

note: Template: AdminEmail
en: Send message to role members
fr: Envoyer message aux membres du rôle

note: Template: AdminEmail
en: Also send to customers in groups
fr: Envoyer aussi aux clients dans les groupes

note: Template: AdminEmail
en: Body
fr: Corps

note: Template: AdminEmail
en: Send
fr: Envoyer

note: Template: AdminGenericAgent
en: Generic Agent
fr: Agent générique

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add job
fr: Ajouter tâche

note: Template: AdminGenericAgent
en: Last run
fr: Dernier lancement

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run Now!
fr: Lancer maintenant !

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this task
fr: Supprimer cette tâche

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run this task
fr: Exécuter cette tâche

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job Settings
fr: Configuration de la tâche

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job name
fr: Nom de la tâche

note: Template: AdminGenericAgent
en: The name you entered already exists.
fr: Le nom que vous avez entré existe déjà.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Toggle this widget
fr: Activer/Désactiver le widget

note: Template: AdminGenericAgent
en: Automatic execution (multiple tickets)
fr: Exécution automatique (tickets multiples)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execution Schedule
fr: Planification d'exécution

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule minutes
fr: Planification Minutes

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule hours
fr: Planification Heures

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule days
fr: Planification Jours

note: Template: AdminGenericAgent
en: Currently this generic agent job will not run automatically.
fr: Actuellement, cet agent générique ne s'exécutera pas automatiquement

note: Template: AdminGenericAgent
en: To enable automatic execution select at least one value from minutes, hours and days!
fr: Pour permettre l'exécution automatique, sélectionnez au moins une valeur dans minutes, heures et jours !

note: Template: AdminGenericAgent
en: List of all configured events
fr: Liste de tous les événements configurés

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this event
fr: Supprimer cet évenement

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Event
fr: Ajouter un événement

note: Template: AdminGenericAgent
en: Duplicate event.
fr: Evenement double

note: Template: AdminGenericAgent
en: This event is already attached to the job, Please use a different one.
fr: Cet évenement est déjà attaché à un job, merci d'en utiliser un autre.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Remove selection
fr: Supprimer la sélection

note: Template: AdminGenericAgent
en: Select Tickets
fr: Sélectionner des tickets

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 10*5155 or 105658*)
fr: (ex: 10*5155 or 105658*)

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 234321)
fr: (ex: 234321)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Customer user
fr: Client utilisateur

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. U5150)
fr: (ex: U5150)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Fulltext-search in article (e. g. "Mar*in" or "Baue*").
fr: Recherche plein texte dans article (p. ex. "Valérie*m" ou "Eco*").

note: Template: AdminGenericAgent
en: Agent
fr: Opérateur

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket lock
fr: Verrouillage ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Create times
fr: Date de création

note: Template: AdminGenericAgent
en: No create time settings.
fr: Pas de critère de date de création

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created
fr: Ticket créé

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created between
fr: Ticket créé entre le

note: Template: AdminGenericAgent
en: Change times
fr: Modification d'heure

note: Template: AdminGenericAgent
en: No change time settings.
fr: Paramètrage de non modification d'heure

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket changed
fr: Ticket modifié

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket changed between
fr: Ticket modifié entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Close times
fr: Dates de clotûre

note: Template: AdminGenericAgent
en: No close time settings.
fr: Pas de paramètre de temps de fermeture

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket closed
fr: Ticket fermé

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket closed between
fr: Ticket fermé entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Pending times
fr: Dates de mise en attente

note: Template: AdminGenericAgent
en: No pending time settings.
fr: pas de critère de date d'échéance

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached
fr: Date d'échéance atteinte le

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached between
fr: Date d'échéance atteinte entre le

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation times
fr: Dates de remontée

note: Template: AdminGenericAgent
en: No escalation time settings.
fr: Pas de paramètres de délai de remontée

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket escalation time reached
fr: Délai de remontée du ticket atteint

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket escalation time reached between
fr: Délai de remontée du ticket atteint entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - first response time
fr: Remontée - Date de première réponse

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket first response time reached
fr: Premier temps de réponse du ticket atteint

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket first response time reached between
fr: Premier temps de réponse du ticket atteint entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - update time
fr: Remontée - Date de mise à jour

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket update time reached
fr: Temps de mise à jour du ticket atteint

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket update time reached between
fr: Temps de mise à jour du ticket atteint entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - solution time
fr: Remontée - Date de solution

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket solution time reached
fr: Temps de résolution du ticket atteint

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket solution time reached between
fr: Temps de résolution du ticket atteint entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Archive search option
fr: Option de recherche Archive

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new service
fr: Définir un nouveau service

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new Service Level Agreement
fr: Définir un nouveau contrat de niveau de service

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new priority
fr: Définir une nouvelle priorité

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new queue
fr: Définir une nouvelle file

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new state
fr: Définir un nouvel état

note: Template: AdminGenericAgent
en: Pending date
fr: Délais d'attente

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new agent
fr: Définir un nouveà l'opérateur

note: Template: AdminGenericAgent
en: new owner
fr: nouveau propriétaire

note: Template: AdminGenericAgent
en: new responsible
fr: nouveau responsable

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new ticket lock
fr: Placer un nouveau verrou sur le ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: New customer user
fr: Nouveau client utilisateur

note: Template: AdminGenericAgent
en: New customer ID
fr: Nouvel ID client

note: Template: AdminGenericAgent
en: New title
fr: Nouveau titre

note: Template: AdminGenericAgent
en: New type
fr: Nouveau type

note: Template: AdminGenericAgent
en: New Dynamic Field Values
fr: Nouvelles Valeurs de Champ Dynamique

note: Template: AdminGenericAgent
en: Archive selected tickets
fr: Archiver tickets sélectionnés

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Note
fr: Ajouter une note

note: Template: AdminGenericAgent
en: Time units
fr: Unité de temps

note: Template: AdminGenericAgent
en: Send agent/customer notifications on changes
fr: Envoyer des notifications à l'opérateur/au client sur les changements

note: Template: AdminGenericAgent
en: This command will be executed. ARG[0] will be the ticket number. ARG[1] the ticket id.
fr: Cette commande sera exécuté. ARG[0] sera le numéro du ticket et ARG[1] son identifiant.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete tickets
fr: Supprimer les tickets

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: All affected tickets will be removed from the database and cannot be restored!
fr: Attention: Tous les tickets impactés seront supprimés de la base de donnée et ne pourront être restaurés!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execute Custom Module
fr: Exécuter le Module Client

note: Template: AdminGenericAgent
en: Param %s key
fr: Clé Param %s

note: Template: AdminGenericAgent
en: Param %s value
fr: Valeur Param %s

note: Template: AdminGenericAgent
en: Save Changes
fr: Enregistrer les Modifications

note: Template: AdminGenericAgent
en: Attributes of the current customer user data
fr: Caractéristiques des données de l'utilisateur client actuel

note: Template: AdminGenericAgent
en: Results
fr: Résultat

note: Template: AdminGenericAgent
en: %s Tickets affected! What do you want to do?
fr: %s Tickets impactés! Que voulez vous faire?

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: You used the DELETE option. All deleted tickets will be lost!
fr: Attention: Vous allez utiliser l'option supprimer. Tous les tickets supprimés seront perdus!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Edit job
fr: Editer tâche

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run job
fr: Exécuter tâche

note: Template: AdminGenericAgent
en: Affected Tickets
fr: Tickets impactés

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: GenericInterface Debugger for Web Service %s
fr: Débogueur de l'interface générique pour le service Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: You are here
fr: Vous êtes ici

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Web Services
fr: Services Web

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Debugger
fr: Débogueur

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Go back to web service
fr: Retourner au service web

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Clear
fr: Supprimer

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Do you really want to clear the debug log of this web service?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'enregistrement de débogage de ce service Web?

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Request List
fr: Liste de demandes

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Time
fr: Date et heure

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Remote IP
fr: Adresse IP distante

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Loading
fr: En cours de chargement

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Select a single request to see its details.
fr: Sélection une seule requête pour afficher son détail

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter by type
fr: Filtrer par type

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter from
fr: Filtrer à partir de

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter to
fr: Filtrer jusqu'au

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter by remote IP
fr: Filtrer par adresse IP distante

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Limit
fr: Limite

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Refresh
fr: Rafraîchir

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Request Details
fr: Demander des détails

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: An error occurred during communication.
fr: Une erreur est survenue durant la communication.

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Show or hide the content.
fr: Afficher ou cacher le contenu.

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Clear debug log
fr: Supprimer l'enregistrement de débogage

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Add new Invoker to Web Service %s
fr: Ajouter un nouveau demandeur au service Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Change Invoker %s of Web Service %s
fr: Changer le demandeur %s du service Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Add new invoker
fr: Ajouter un nouveau demandeur

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Change invoker %s
fr: Changer le demandeur %s

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Do you really want to delete this invoker?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce demandeur?

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: All configuration data will be lost.
fr: Tous les paramètres seront perdus.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Invoker Details
fr: Détails du demandeur

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: The name is typically used to call up an operation of a remote web service.
fr: Le nom est généralement utilisé pour appeler l'opération d'un service Web à distance.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Please provide a unique name for this web service invoker.
fr: Veuillez fournir un nom unique pour ce demandeur de service Web.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Invoker backend
fr: Arrière-plan du demandeur

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: This OTRS invoker backend module will be called to prepare the data to be sent to the remote system, and to process its response data.
fr: Le module de OTRS comprenant l'arrière-plan du demandeur traitera les données envoyées au système distant ainsi que celles composant la réponse.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Mapping for outgoing request data
fr: Mappage des données des requêtes sortantes

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Configure
fr: Configurer

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: The data from the invoker of OTRS will be processed by this mapping, to transform it to the kind of data the remote system expects.
fr: Les données du demandeur de OTRS seront traitées lors du mappage; elles seront converties pour le système distant.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Mapping for incoming response data
fr: Mappage des données composant les réponses entrantes

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: The response data will be processed by this mapping, to transform it to the kind of data the invoker of OTRS expects.
fr: Les données composant les réponses seront traitées lors du mappage; elles seront converties pour le demandeur de OTRS.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Asynchronous
fr: Asynchrone

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: This invoker will be triggered by the configured events.
fr: Les évènements configurés déclencheront le demandeur.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Synchronous event triggers would be processed directly during the web request.
fr: Les déclencheurs d'évènements synchrones seront traités directement lors de la requête Web.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Save and continue
fr: Sauvegarder et continuer

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Delete this Invoker
fr: Supprimer ce demandeur

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: GenericInterface Mapping Simple for Web Service %s
fr: Mappage simple de l'interface générique du service Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Go back to
fr: Retour à

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Mapping Simple
fr: Mappage simple

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Default rule for unmapped keys
fr: Règle par défaut pour les clés non mappées

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: This rule will apply for all keys with no mapping rule.
fr: Cette règle sera appliquée à toutes les clés n'ayant pas de règle de mappage.

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Default rule for unmapped values
fr: Règle par défaut pour les valeurs non mappées

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: This rule will apply for all values with no mapping rule.
fr: Cette règle sera appliquée à toutes les valeurs n'ayant pas de règle de mappage.

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: New key map
fr: Nouvelle mappe de clé

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Add key mapping
fr: Ajouter un mappage de clé

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Mapping for Key
fr: Mappage de clé

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Remove key mapping
fr: Supprimer le mappage de clé

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Key mapping
fr: Mappage de clé

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Map key
fr: Mappe de clé

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: matching the
fr: faire correspondre le ou la

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: to new key
fr: à la nouvelle clé

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Value mapping
fr: Mappage de valeurs

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Map value
fr: Mappe de valeur

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: to new value
fr: à la nouvelle valeur

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Remove value mapping
fr: Supprimer le mappage de valeur

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: New value map
fr: Nouvelle mappe de valeur

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Add value mapping
fr: Ajouter un mappage de valeur

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Do you really want to delete this key mapping?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce mappage de clé?

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Delete this Key Mapping
fr: Supprimer ce mappage de clé

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: Template
fr: Modèle

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Add new Operation to Web Service %s
fr: Ajouter une nouvelle opération au service Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Change Operation %s of Web Service %s
fr: Modifier l'opération %s du service Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Add new operation
fr: Ajouter une nouvelle opération

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Change operation %s
fr: Changer l'opération %s

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Do you really want to delete this operation?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette opération?

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Operation Details
fr: Détails de l'opération

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: The name is typically used to call up this web service operation from a remote system.
fr: Le nom est généralement utilisé pour appeler cette opération du service Web à partir d'un système distant.

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Please provide a unique name for this web service.
fr: Veuillez fournir un nom unique pour ce service Web.

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Mapping for incoming request data
fr: Mappage effectué pour une demande de donnée à venir

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: The request data will be processed by this mapping, to transform it to the kind of data OTRS expects.
fr: La réquisition de données sera traitée par mappage afin de la transformer en données lisibles par OTRS.

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Operation backend
fr: Arrière-plan des opérations

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: This OTRS operation backend module will be called internally to process the request, generating data for the response.
fr: Ce module de l'arrière-plan des opérations de OTRS sera appelé dans le programme afin de traiter la demande, générant ainsi des donnée permettant de répondre.

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Mapping for outgoing response data
fr: Mappage pour les données de réponses sortantes

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: The response data will be processed by this mapping, to transform it to the kind of data the remote system expects.
fr: Les données de réponse seront traitées par ce mappage afin de les transformer en un type de données lisibles par le système distant.

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Delete this Operation
fr: Supprimer cette opération

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Network transport
fr: Transport du réseau

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Properties
fr: Propriétés

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Maximum message length
fr: longueur maximale du message

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: This field should be an integer number.
fr: Ce champ doit être un composé d'un nombre entier.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Host
fr: Hôte

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Default command
fr: Commande par défaut

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The default HTTP command to use for the requests.
fr: La commande HTTP par défaut à utiliser pour les requêtes.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Authentication
fr: Authentification

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The authentication mechanism to access the remote system.
fr: Le mécanisme d'authentification permettant d'accéder au système distant.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: A "-" value means no authentication.
fr: La valeur « - » signifie que l'authentification n'a pas fonctionné.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The user name to be used to access the remote system.
fr: Nom d'utilisateur devant être utilisé pour accéder au système distant.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The password for the privileged user.
fr: Le mot de passe des usagers privilégiés.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Use SSL Options
fr: Utiliser les options du protocole SSL

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Show or hide SSL options to connect to the remote system.
fr: Afficher ou cacher les options SSL pour se connecter au système distant

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certificate File
fr: Fichier de certificat

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certificate Password File
fr: Fichier du mot de passe du certificat

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The full path and name of the SSL key file.
fr: Le chemin complet et le nom du fichier de la clé SSL.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certification Authority (CA) File
fr: Fichier de l'autorité de certification (AC)

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Endpoint
fr: Point d'extrémité

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: URI to indicate a specific location for accessing a service.
fr: Identifiant uniforme de ressource (URI) qui permet d'indiquer un lieu précis donnant accès à un service.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. http://local.otrs.com:8000/Webservice/Example
fr: par ex. http://local.otrs.com:8000/Webservice/Example

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Namespace
fr: Espace de nommage

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: URI to give SOAP methods a context, reducing ambiguities.
fr: Identifiant uniforme de ressource (URI) pour offrir un contexte aux méthodes du protocole SOAP et réduire ainsi les ambiguïtés.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g urn:otrs-com:soap:functions or http://www.otrs.com/GenericInterface/actions
fr: par ex. urn:otrs-com:soap:functions or http://www.otrs.com/GenericInterface/actions

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Here you can specify the maximum size (in bytes) of SOAP messages that OTRS will process.
fr: indiquez ici le poids maximal (en octets) des messages du protocole SOAP que OTRS traitera.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Encoding
fr: codage

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The character encoding for the SOAP message contents.
fr: Le caractère codé pour le contenu du message du protocole SOAP

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g utf-8, latin1, iso-8859-1, cp1250, Etc.
fr: par ex. utf-8, latin1, iso-8859-1, cp1250, etc.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: SOAPAction
fr: Action du protocole SOAP (SOAPAction)

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Set to "Yes" to send a filled SOAPAction header.
fr: Réglez à « Oui » pour envoyer un en-tête d'action de protocole SOAP (SOAPAction)rempli.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Set to "No" to send an empty SOAPAction header.
fr: Réglez à « Non » pour envoyer un en-tête d'action de protocole SOAP (SOAPAction) vide.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: SOAPAction separator
fr: séparateur d'action du protocole SOAP (SOAPAction)

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Character to use as separator between name space and SOAP method.
fr: Caractère utilisé en tant que séparateur entre un espace de nommage et une méthode du protocole SOAP.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Usually .Net web services uses a "/" as separator.
fr: Les services Web .net utilisent généralement une « / » comme séparateur.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy Server
fr: Serveur proxy

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: URI of a proxy server to be used (if needed).
fr: Au besoin, utiliser le URI d'un serveur proxy.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. http://proxy_hostname:8080
fr: par ex. http://proxy_hostname:8080

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy User
fr: Utilisateur proxy

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The user name to be used to access the proxy server.
fr: Pour accéder au serveur proxy, utiliser ce nom d'utilisateur.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy Password
fr: Mot de passe proxy

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The password for the proxy user.
fr: Le mot de passe de l'utilisateur proxy.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The full path and name of the SSL certificate file (must be in .p12 format).
fr: Le chemin complet et le nom du fichier de certificat du protocole SSL (doit être en format « .p12 »).

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/certificate.p12
fr: par ex. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/certificate.p12

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The password to open the SSL certificate.
fr: Le mot de passe pour ouvrir le certificat SSL

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The full path and name of the certification authority certificate file that validates SSL certificate.
fr: Le chemin complet et le nom du fichier de l'autorité de certification qui authentifie la certification du protocole SSL.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA/ca.pem
fr: par ex. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA/ca.pem

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Certification Authority (CA) Directory
fr: Répertoire de l'autorité de certification (AC)

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The full path of the certification authority directory where the CA certificates are stored in the file system.
fr: Le chemin complet menant au répertoire de l'autorité de certification, où les certificats sont stockés dans le système de fichiers.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA
fr: par ex. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Sort options
fr: Lister options

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: GenericInterface Web Service Management
fr: Gestion des services Web de l'interface générique

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Add web service
fr: Ajouter un service Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone web service
fr: Cloner un service Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: The name must be unique.
fr: Le nom doit être unique.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone
fr: Cloner

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Export web service
fr: Exporter un service Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import web service
fr: Importer un service Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Configuration File
fr: Fichier de configuration

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: The file must be a valid web service configuration YAML file.
fr: Le fichier doit être un fichier YAML de configuration de services Web valide.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import
fr: Importer

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Configuration history
fr: Historique

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete web service
fr: Supprimer un service Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Do you really want to delete this web service?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce service Web?

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: After you save the configuration you will be redirected again to the edit screen.
fr: Une fois la configuration sauvegardée, vous serez redirigé vers l'écran de gestion des services Web de l'interface générique, section « Ajouter ».

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: If you want to return to overview please click the "Go to overview" button.
fr: Si vous souhaitez accéder à l'écran de visualisation, cliquez sur « Aller à la visualisation ».

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Web Service List
fr: Liste des services Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Remote system
fr: Système à distance

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Provider transport
fr: Fournisseur de transport

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Requester transport
fr: Demandeur de transport

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Debug threshold
fr: Seuil de mise au point

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: In provider mode, OTRS offers web services which are used by remote systems.
fr: En mode « fournisseur », OTRS offre des services Web aux systèmes à distance.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: In requester mode, OTRS uses web services of remote systems.
fr: En mode « demandeur », OTRS utilise les services Web des systèmes à distance.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Operations are individual system functions which remote systems can request.
fr: Les opérations constituent des fonctions individuelles du système, et les systèmes à distance peuvent en faire la demande.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Invokers prepare data for a request to a remote web service, and process its response data.
fr: Les demandeurs préparent les données pour faire une demande à un service Web à distance, puis ils traitent les données de la réponse.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Controller
fr: Contrôleur

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Inbound mapping
fr: Mappage des fonctions entrantes

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Outbound mapping
fr: Mappage des fonctions sortantes

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete this action
fr: Supprimer cet action

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: At least one %s has a controller that is either not active or not present, please check the controller registration or delete the %s
fr: Au moins un %s possède un contrôleur qui n'est pas activé ou présent; veuillez vérifier l'enregistrement du contrôleur ou supprimer le %s

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete webservice
fr: Supprimer un service Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete operation
fr: Supprimer une opération

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete invoker
fr: Supprimer un demandeur

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone webservice
fr: Cloner un service Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import webservice
fr: Importer un service Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: GenericInterface Configuration History for Web Service %s
fr: L'historique de la configuration de l'interface générique pour le service Web %s

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Go back to Web Service
fr: Retour au service Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Here you can view older versions of the current web service's configuration, export or even restore them.
fr: L'historique permet de voir, d'exporter ou de restaurer les anciennes versions des configurations de services Web habituels.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Configuration History List
fr: Liste des historiques de configuration

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Create time
fr: Date de création

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Select a single configuration version to see its details.
fr: Sélectionnez une version pour voir l'information s'y rattachant.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Export web service configuration
fr: Exporter une configuration de service Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Restore web service configuration
fr: Restaurer une configuration de service Web

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Do you really want to restore this version of the web service configuration?
fr: Voulez-vous vraiment restaurer cette version de la configuration du service Web?

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Your current web service configuration will be overwritten.
fr: La configuration actuelle du service Web sera modifiée.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Restore
fr: Restaurer

note: Template: AdminGroup
en: WARNING: When you change the name of the group 'admin', before making the appropriate changes in the SysConfig, you will be locked out of the administrations panel! If this happens, please rename the group back to admin per SQL statement.
fr: ATTENTION: Lorsque vous modifier le nom du group 'admin', avant de faire les changements appropriés dans SysConfig, vous serez déconnecté du panneau d'administration. Si cela arrive, veuillez renommer à nouveau le groupe admin par une requête SQL.

note: Template: AdminGroup
en: Group Management
fr: Administration des groupes

note: Template: AdminGroup
en: Add group
fr: Ajouter groupe

note: Template: AdminGroup
en: The admin group is to get in the admin area and the stats group to get stats area.
fr: Le groupe admin permet d'accéder à la zone d'administration et le groupe stats à la zone de statistiques.

note: Template: AdminGroup
en: Create new groups to handle access permissions for different groups of agent (e. g. purchasing department, support department, sales department, ...).
fr: Créer de nouveux groupes de gestion des permissions d'accès pour les différents groupes de opérateurs (p. ex. achats, support, ventes,...).

note: Template: AdminGroup
en: It's useful for ASP solutions.
fr: C'est utile pour les solutions ASP

note: Template: AdminGroup
en: Add Group
fr: Ajouter un groupe

note: Template: AdminGroup
en: Edit Group
fr: Editer Groupe

note: Template: AdminLog
en: System Log
fr: Journaux du Système

note: Template: AdminLog
en: Here you will find log information about your system.
fr: Vous trouverez ici les informations de log sur votre système

note: Template: AdminLog
en: Hide this message
fr: Masquer ce message

note: Template: AdminLog
en: Recent Log Entries
fr: Entrées de log récentes

note: Template: AdminMailAccount
en: Mail Account Management
fr: Gestion du compte de messagerie

note: Template: AdminMailAccount
en: Add mail account
fr: Ajouter compte mail

note: Template: AdminMailAccount
en: All incoming emails with one account will be dispatched in the selected queue!
fr: Tous les e-mails entrants avec un compte associé seront répartis dans la file sélectionnée !

note: Template: AdminMailAccount
en: If your account is trusted, the already existing X-OTRS header at arrival time (for priority, ...) will be used! PostMaster filter will be used anyway.
fr: Si votre compte est vérifié, les entêtes X-OTRS (pour les priorités,...) seront utilisées !

note: Template: AdminMailAccount
en: Delete account
fr: Supprimer le compte

note: Template: AdminMailAccount
en: Fetch mail
fr: Parcourir mail

note: Template: AdminMailAccount
en: Add Mail Account
fr: Aouter un compte mail

note: Template: AdminMailAccount
en: Example: mail.example.com
fr: Exemple : mail.exemple.com

note: Template: AdminMailAccount
en: IMAP Folder
fr: Dossier IMAP

note: Template: AdminMailAccount
en: Only modify this if you need to fetch mail from a different folder than INBOX.
fr: Modifiez ce champ seulement si vous souhaitez avoir accès à des mails situés ailleurs que dans la boîte de réception.

note: Template: AdminMailAccount
en: Trusted
fr: Vérifié

note: Template: AdminMailAccount
en: Dispatching
fr: Répartition

note: Template: AdminMailAccount
en: Edit Mail Account
fr: Editer compte mail

note: Template: AdminNavigationBar
en: Admin
fr: Administrateur

note: Template: AdminNavigationBar
en: Agent Management
fr: Gestion des Opérateurs

note: Template: AdminNavigationBar
en: Queue Settings
fr: Configuration des Files

note: Template: AdminNavigationBar
en: Ticket Settings
fr: Configuration des Tickets

note: Template: AdminNavigationBar
en: System Administration
fr: Administration Système

note: Template: AdminNavigationBar
en: Online Admin Manual
fr: Manuel d'Administration en Ligne

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Ticket Notification Management
fr: Gestion de notification de ticket

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add notification
fr: Ajouter notification

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Export Notifications
fr: Exporter les notifications

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Configuration Import
fr: Import de configuration

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Here you can upload a configuration file to import Ticket Notifications to your system. The file needs to be in .yml format as exported by the Ticket Notification module.
fr: Ici vous pouvez envoyer un fichier de configuration pour importer un notification de ticket vers votre système. Ce fichier a besoin d'être en format "yml" comme exporté par le module "Notification de ticket".

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Import Notification configuration
fr: Importer configuration de notification

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Delete this notification
fr: Supprimer cette notification

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Do you really want to delete this notification?
fr: Voulez-vous vraiment effacer cette notification?

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add Notification
fr: Ajouter Notification

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Edit Notification
fr: Editer Notification

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Show in agent preferences
fr: Montrer dans les préferences de l'opérateur

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Here you can choose which events will trigger this notification. An additional ticket filter can be applied below to only send for ticket with certain criteria.
fr: Ici vous pouvez sélectionner un événement qui va actionner ce notification. Un filtre additionnel de ticket peut être appliqué en dessous pour envoyer uniquement un billet avec certains critères.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Ticket Filter
fr: Filtre ticket

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article Filter
fr: Filtre pour Article

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article type
fr: Type d'article

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Subject match
fr: Correspondance du sujet

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Body match
fr: Correspondance du corps du message

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Include attachments to notification
fr: Inclure les pièces jointes à la notification

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Recipients
fr: Destinataires

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to
fr: Envoyer à

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to these agents
fr: Envoyer aux agents

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to all group members
fr: Envoyer à tous les membres du groupe

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to all role members
fr: Envoyer à tous les membres du rôle

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send on out of office
fr: Envoyer une absence du bureau

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Once per day
fr: Un par jour

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notification Methods
fr: Methodes de notification

note: Template: AdminNotificationEvent
en: This feature is currently not available.
fr: Cette fonctionalité n'est pas disponile pour l'instant.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: No data found
fr: Aucune donnée trouvée

note: Template: AdminNotificationEvent
en: This language is not present or enabled on the system. This notification text could be deleted if it is not needed anymore.
fr: Cette langue n'est pas disponible ou activée dans le système. Cette notification peut être supprimée si celle-ci n'est plus nécessaire.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Message body
fr: Corps du message

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notifications are sent to an agent or a customer.
fr: Des notifications sont envoyées à un opérateur ou à un client.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 20 character of the subject (of the latest agent article).
fr: Pour avoir les 20 premiers caractères du sujet (du dernier article de l'opérateur).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 5 lines of the body (of the latest agent article).
fr: Pour avoir les 5 premières ligne du corps (du dernier article de l'opérateur).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 20 character of the subject (of the latest customer article).
fr: Pour avoir les 20 premiers caractères du sujet (du dernier article du client).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 5 lines of the body (of the latest customer article).
fr: Pour avoir les 5 premières lignes du sujet (du dernier article du client).

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Notification article type
fr: Type de notification

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Unauthorized Usage Detected
fr: Usage non autorisé détécté

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: This system uses the %s without a proper license! Please make contact with %s to renew or activate your contract!
fr: Ce système utilise %s sans une licence valide ! Merci prendre contact avec %s pour renouveler ou activer votre contrat!

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s not Correctly Installed
fr: %s n'est pas installé correctement

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Your %s is not correctly installed. Please reinstall it with the button below.
fr: Votre %s n'est pas correctement installé. Merci de le réinstaller avec le bouton suivant.

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Reinstall %s
fr: Réinstaller %s

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Your %s is not correctly installed, and there is also an update available.
fr: Votre %s n'est pas correctement installé, et une mise à jour est disponible.

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Update %s
fr: Mettre à jour %s

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s Not Yet Available
fr: %s n'est pas encore disponible

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s will be available soon.
fr: %s sera bientôt disponible.

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s Update Available
fr: %S Mise à jour disponible

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: An update for your %s is available! Please update at your earliest!
fr: Une mise à jour est disponible pour votre %s! Merci de l'effectuer le plus rapidement possible!

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s Correctly Deployed
fr: %S Installé Correctement

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Congratulations, your %s is correctly installed and up to date!
fr: Félicitations, votre %s est installée correctement et à jour!

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Vendor
fr: Vendeur

note: Template: AdminPGP
en: PGP Management
fr: Gestion de PGP

note: Template: AdminPGP
en: Add PGP key
fr: Ajouter clé PGP

note: Template: AdminPGP
en: In this way you can directly edit the keyring configured in SysConfig.
fr: Dans ce cas vous pouvez directement éditer le trousseau configuré dans SysConfig.

note: Template: AdminPGP
en: Introduction to PGP
fr: Introduction aux clés PGP

note: Template: AdminPGP
en: Result
fr: Résultat

note: Template: AdminPGP
en: Identifier
fr: Identifiant

note: Template: AdminPGP
en: Fingerprint
fr: Empreinte

note: Template: AdminPGP
en: Expires
fr: Expiration

note: Template: AdminPGP
en: Delete this key
fr: Supprimer cette clé

note: Template: AdminPGP
en: Add PGP Key
fr: Ajouter Clé PGP

note: Template: AdminPGP
en: PGP key
fr: Clé PGP

note: Template: AdminPackageManager
en: Package Manager
fr: Gestionnaire de paquet

note: Template: AdminPackageManager
en: Uninstall package
fr: Désinstaller package

note: Template: AdminPackageManager
en: Do you really want to uninstall this package?
fr: Voulez-vous vraiment déinstaller ce paquet ?

note: Template: AdminPackageManager
en: Reinstall package
fr: Réinstaller package

note: Template: AdminPackageManager
en: Do you really want to reinstall this package? Any manual changes will be lost.
fr: Voulez-vous vraiment réinstaller ce package? Un quelconque changement manuel sera perdu.

note: Template: AdminPackageManager
en: Continue
fr: Continuer

note: Template: AdminPackageManager
en: Install
fr: Installation

note: Template: AdminPackageManager
en: Install Package
fr: Installer Package

note: Template: AdminPackageManager
en: Update repository information
fr: Mettre à jour les informations du dépôt

note: Template: AdminPackageManager
en: Online Repository
fr: Dépôt en ligne

note: Template: AdminPackageManager
en: Module documentation
fr: Documentation du module

note: Template: AdminPackageManager
en: Upgrade
fr: Mise à jour

note: Template: AdminPackageManager
en: Local Repository
fr: Dépôt local

note: Template: AdminPackageManager
en: This package is verified by OTRSverify (tm)
fr: Ce paquet est vérifié par OTRSverify (tm)

note: Template: AdminPackageManager
en: Uninstall
fr: Désinstallation

note: Template: AdminPackageManager
en: Reinstall
fr: Ré-installation

note: Template: AdminPackageManager
en: Download package
fr: Télécharger package

note: Template: AdminPackageManager
en: Rebuild package
fr: Reconstruire package

note: Template: AdminPackageManager
en: Change Log
fr: Journal des modifications

note: Template: AdminPackageManager
en: List of Files
fr: Liste de fichiers

note: Template: AdminPackageManager
en: Permission
fr: Droits

note: Template: AdminPackageManager
en: Download
fr: Téléchargement

note: Template: AdminPackageManager
en: Download file from package!
fr: Télécharger le fichier depuis le paquet !

note: Template: AdminPackageManager
en: Required
fr: Obligatoire

note: Template: AdminPackageManager
en: PrimaryKey
fr: Clé primaire

note: Template: AdminPackageManager
en: AutoIncrement
fr: Auto incrémentation

note: Template: AdminPackageManager
en: File differences for file %s
fr: Différences de fichier pour le fichier %s

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Performance Log
fr: Enregistrement des indicateurs de performance

note: Template: AdminPerformanceLog
en: This feature is enabled!
fr: Cette fonctionnalité est activée

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Just use this feature if you want to log each request.
fr: N'employer cette fonction que si vous voulez enregitrer chaque requête

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Activating this feature might affect your system performance!
fr: Activer cette fonctionnalité peut avoir un impact sur les performances de votre système !

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Disable it here!
fr: Désactivez là ici !

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Logfile too large!
fr: Fichier de log trop grand !

note: Template: AdminPerformanceLog
en: The logfile is too large, you need to reset it
fr: Le fichier de log est trop grand, vous devez le réinitialiser

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Overview
fr: Aperçu

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Range
fr: Plage

note: Template: AdminPerformanceLog
en: last
fr: dernier

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Requests
fr: Requêtes

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Min Response
fr: Temps de réponse minimum

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Max Response
fr: Temps de réponse maximun

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Average Response
fr: Temps de réponse moyen

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Period
fr: Période

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Average
fr: Moyenne

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: PostMaster Filter Management
fr: Gestion des filtres PostMaster

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Add filter
fr: Ajouter filtre

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: If you want to match only the email address, use EMAILADDRESS:info@example.com in From, To or Cc.
fr: Si vous voulez tester uniquement l'e-mail, utiliser EMAILADDRESS:info@example.com dans De, À ou Cc.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Delete this filter
fr: Supprimer ce filtre

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Add PostMaster Filter
fr: Ajouter un filtre PostMaster

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Edit PostMaster Filter
fr: Editer ce filtre PostMaster

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The name is required.
fr: Le nom est requis

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Filter Condition
fr: Condition de filtre

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: AND Condition
fr: condition ET

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Negate
fr: Negation

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The field needs to be a valid regular expression or a literal word.
fr: Le champ doit être une expression régulière valide ou un mot litéral

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set Email Headers
fr: Régler les entêtes e-mail

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The field needs to be a literal word.
fr: Ce champ doit comporter un libellé.

note: Template: AdminPriority
en: Priority Management
fr: Gestion de la priorité

note: Template: AdminPriority
en: Add priority
fr: Ajouter priorité

note: Template: AdminPriority
en: Add Priority
fr: Ajouter la priorité

note: Template: AdminPriority
en: Edit Priority
fr: Editer priorité

note: Template: AdminProcessManagement
en: Process Management
fr: Gestion des Processus

note: Template: AdminProcessManagement
en: Here you can upload a configuration file to import a process to your system. The file needs to be in .yml format as exported by process management module.
fr: Ici vous pouvez envoyer un fichier de configuration pour importer le processus vers votre système. Le fichier a besoin d'être en format "yml" comme exporté par le module de gestion de processus.

note: Template: AdminProcessManagement
en: Import process configuration
fr: Importer configuration de processus

note: Template: AdminProcessManagement
en: Import example process
fr: Importer processus d'example

note: Template: AdminProcessManagement
en: Do you want to benefit from processes created by experts? Upgrade to %s to be able to import some sophisticated example processes.
fr: Voulez-vous bénéficier des processus créés par les experts? Faire un mise à jour %s pour pouvoir importer quelque processus d'exemple.

note: Template: AdminProcessManagement
en: To create a new Process you can either import a Process that was exported from another system or create a complete new one.
fr: Pour créer un nouveau processus, vous pouvez soit importer un processsu qui a été exporté par un autre système ou créer complétement un nouveau processus.

note: Template: AdminProcessManagement
en: Print
fr: Imprimer

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Go Back
fr: Retour

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Activity
fr: Activité

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Description (short)
fr: Description (courte)

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Description (long)
fr: Description (longue)

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: The selected permission does not exist.
fr: La permission sélectionnée n'existe pas.

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Required Lock
fr: Verrou obligatoire

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: The selected required lock does not exist.
fr: Le verrou sélectionné n'existe pas.

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Fields
fr: Champs

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Filter available fields
fr: Filtrer les champs disponibles

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Available Fields
fr: Champs disponibles

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Assigned Fields
fr: Champs assignés

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: ArticleType
fr: Type d'article

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Display
fr: Afficher

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Edit Field Details
fr: Éditer les détails du champ

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Path
fr: Chemin

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Edit this transition
fr: Éditer cette transition

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Activities
fr: Activités

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Filter Activities...
fr: Filtrer les activités...

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Create New Activity
fr: Créer une nouvelle activité

note: Template: AdminQueue
en: Manage Queues
fr: Gérer les Files

note: Template: AdminQueue
en: Add queue
fr: Ajouter une file

note: Template: AdminQueue
en: Add Queue
fr: Ajouter une File

note: Template: AdminQueue
en: Edit Queue
fr: Editer une File

note: Template: AdminQueue
en: Sub-queue of
fr: Sous-file de

note: Template: AdminQueue
en: Unlock timeout
fr: Délai du déverrouillage

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no unlock
fr: 0 = pas de déverrouillage

note: Template: AdminQueue
en: Only business hours are counted.
fr: Seules les plages horaires de bureau sont prises en compte.

note: Template: AdminQueue
en: If an agent locks a ticket and does not close it before the unlock timeout has passed, the ticket will unlock and will become available for other agents.
fr: Si un opérateur vérouille un ticket et ne le ferme pas avant le délai de dévérouillage, le ticket sera dévérouillé et sera disponible pour un autre opérateur.

note: Template: AdminQueue
en: Notify by
fr: Notification par

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no escalation
fr: 0 = pas de remontée du ticket

note: Template: AdminQueue
en: If there is not added a customer contact, either email-external or phone, to a new ticket before the time defined here expires, the ticket is escalated.
fr: Si un contact client n'est pas ajouté à un nouveau ticket, soit par e-mail externe ou téléphone, avant que le temps défini ici expire, le ticket sera remonté.

note: Template: AdminQueue
en: If the ticket is not set to closed before the time defined here expires, the ticket is escalated.
fr: Si le ticket n'est pas clôturé avant que le délai défini ici n'expire, le ticket est remonté.

note: Template: AdminQueue
en: Follow up Option
fr: Option des suivis

note: Template: AdminQueue
en: Specifies if follow up to closed tickets would re-open the ticket, be rejected or lead to a new ticket.
fr: Défini si le suivi des tickets clôturés doit réouvrir le ticket, être rejeté ou créer un nouveau ticket.

note: Template: AdminQueue
en: Ticket lock after a follow up
fr: Ticket verrouillé après un suivi

note: Template: AdminQueue
en: If a ticket is closed and the customer sends a follow up the ticket will be locked to the old owner.
fr: Si le tiket est clos et que le client envoie un suivi, le ticket sera vérouillé à l'ancien propriétaire.

note: Template: AdminQueue
en: System address
fr: Adresse Système

note: Template: AdminQueue
en: Will be the sender address of this queue for email answers.
fr: Sera l'adresse d'expédition pour les réponses par e-mail de cette file.

note: Template: AdminQueue
en: Default sign key
fr: Clé de signature par défaut

note: Template: AdminQueue
en: The salutation for email answers.
fr: La formule de politesse pour les réponses par e-mail.

note: Template: AdminQueue
en: The signature for email answers.
fr: La signature pour les réponses par e-mail.

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Manage Queue-Auto Response Relations
fr: Gérer les relations entre les files et les réponses automatiques

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Filter for Queues
fr: Filtre pour les files

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Filter for Auto Responses
fr: Filtre pour les réponses automatiques

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Auto Responses
fr: Réponses automatiques

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Change Auto Response Relations for Queue
fr: Modifier les réponses automatiques pour la file

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Templates
fr: Modèles

note: Template: AdminRegistration
en: System Registration Management
fr: Gestion Inscription Système

note: Template: AdminRegistration
en: Edit details
fr: Editer details

note: Template: AdminRegistration
en: Unique ID
fr: ID unique

note: Template: AdminRegistration
en: OTRS-ID Login
fr: Identifiant OTRS-ID

note: Template: AdminRegistration
en: Read more
fr: Lire plus

note: Template: AdminRegistration
en: You need to log in with your OTRS-ID to register your system.
fr: Vous devez vous identifier avec votre identifiant OTRS-ID pour enregistrer votre système.

note: Template: AdminRegistration
en: Your OTRS-ID is the email address you used to sign up on the OTRS.com webpage.
fr: Votre identifiant OTRS-ID est votre adresse email utilisée pour vous connecter à la page web OTRS.com.

note: Template: AdminRegistration
en: Data Protection
fr: Protection des données

note: Template: AdminRegistration
en: What are the advantages of system registration?
fr: Quels sont les avantages de l'enregistrement de votre installation ?

note: Template: AdminRegistration
en: You will receive updates about relevant security releases.
fr: Vous recevrez les mises à jour de sécurité majeures.

note: Template: AdminRegistration
en: The description of the system is optional.
fr: La description du système est optionelle.

note: Template: AdminRegistration
en: Sign up now
fr: Enregistrez-vous maintenant

note: Template: AdminRegistration
en: OTRS Version
fr: Version OTRS

note: Template: AdminRegistration
en: Operating System
fr: Système d'Exploitation

note: Template: AdminRegistration
en: Perl Version
fr: Version de Perl

note: Template: AdminRole
en: Role Management
fr: Gestion des Rôles

note: Template: AdminRole
en: Add role
fr: Ajouter un rôle

note: Template: AdminRole
en: Create a role and put groups in it. Then add the role to the users.
fr: Crée un rôle et y ajoute des groupes. Ajoute alors le rôle aux utilisateurs.

note: Template: AdminRole
en: There are no roles defined. Please use the 'Add' button to create a new role.
fr: Il n'y a pas de rôle défini. Utilisez le bouton 'Ajouter' pour créer un nouveau rôle.

note: Template: AdminRole
en: Add Role
fr: Ajouter un rôle

note: Template: AdminRole
en: Edit Role
fr: Editer rôle

note: Template: AdminRoleGroup
en: Manage Role-Group Relations
fr: Gérer Relations Rôle-Groupe

note: Template: AdminRoleGroup
en: Filter for Roles
fr: Filtre pour Rôles

note: Template: AdminRoleGroup
en: Roles
fr: Rôles

note: Template: AdminRoleGroup
en: Select the role:group permissions.
fr: Sélectionner les permissions rôle:groupe

note: Template: AdminRoleGroup
en: If nothing is selected, then there are no permissions in this group (tickets will not be available for the role).
fr: Si rien n'est sélectionné, alors il n'y a aucune permission pour ce groupe (les tickets ne seront pas disponibles pour ce rôle).

note: Template: AdminRoleGroup
en: Change Role Relations for Group
fr: Modifier les relations des rôles pour un groupe

note: Template: AdminRoleGroup
en: Change Group Relations for Role
fr: Modifier les relations des groupes pour le rôle

note: Template: AdminRoleGroup
en: Toggle %s permission for all
fr: Sélectionner permission %s pour tous

note: Template: AdminRoleGroup
en: move_into
fr: déplacer dans

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to move tickets into this group/queue.
fr: Permission de déplacer un ticket dans cette file/ce groupe.

note: Template: AdminRoleGroup
en: create
fr: créer

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to create tickets in this group/queue.
fr: Permission de créer un ticket dans cette file/ce groupe.

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to add notes to tickets in this group/queue.
fr: Permissions d'ajouter des notes aux tickets dans ce groupe/cette file

note: Template: AdminRoleGroup
en: owner
fr: propriétaire

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to change the owner of tickets in this group/queue.
fr: Permissions de changer le propriétaire des tickets dans ce gorupe/cette file.

note: Template: AdminRoleGroup
en: priority
fr: priorité

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to change the ticket priority in this group/queue.
fr: Permission de changer la priorité d'un ticket dans cette file/ce groupe.

note: Template: AdminRoleUser
en: Manage Agent-Role Relations
fr: Gérer les relations Opérateur-Rôle

note: Template: AdminRoleUser
en: Add agent
fr: Ajouter opérateur

note: Template: AdminRoleUser
en: Filter for Agents
fr: Filtre pour opérateurs

note: Template: AdminRoleUser
en: Agents
fr: Opérateurs

note: Template: AdminRoleUser
en: Manage Role-Agent Relations
fr: Gérer Relations Rôle-Opérateur

note: Template: AdminRoleUser
en: Change Role Relations for Agent
fr: Changer les rôles pour un opérateur

note: Template: AdminRoleUser
en: Change Agent Relations for Role
fr: Changer les opérateurs pour un rôle

note: Template: AdminSLA
en: SLA Management
fr: Gestion des Accords sur la qualité de service (Service Level Agreement)

note: Template: AdminSLA
en: Add SLA
fr: Ajouter un SLA

note: Template: AdminSLA
en: Edit SLA
fr: Editer SLA

note: Template: AdminSLA
en: Please write only numbers!
fr: Merci de n'écrire que des nombres

note: Template: AdminSMIME
en: S/MIME Management
fr: Gestion S/MIME

note: Template: AdminSMIME
en: Add certificate
fr: Ajouter certificat

note: Template: AdminSMIME
en: Add private key
fr: Ajouter clé privé

note: Template: AdminSMIME
en: Filter for certificates
fr: Filtres pour les certificats

note: Template: AdminSMIME
en: See also
fr: Voir aussi

note: Template: AdminSMIME
en: In this way you can directly edit the certification and private keys in file system.
fr: Dans ce cas vous pouvez directement éditer le certificat et la clé privée dans le système de fichier

note: Template: AdminSMIME
en: Hash
fr: Hashage

note: Template: AdminSMIME
en: Handle related certificates
fr: Gestion des certificats associés

note: Template: AdminSMIME
en: Read certificate
fr: Lire le certificat

note: Template: AdminSMIME
en: Delete this certificate
fr: Supprimer ce certificat

note: Template: AdminSMIME
en: Add Certificate
fr: Ajouter un certificat

note: Template: AdminSMIME
en: Add Private Key
fr: Ajouter une clé privée

note: Template: AdminSMIME
en: Related Certificates for
fr: Certificats associés à

note: Template: AdminSMIME
en: Delete this relation
fr: Supprimer cette relation

note: Template: AdminSMIME
en: Available Certificates
fr: Certificats disponibles

note: Template: AdminSMIME
en: Relate this certificate
fr: Lie ce certificat

note: Template: AdminSalutation
en: Salutation Management
fr: Gestion des Formules de Politesse

note: Template: AdminSalutation
en: Add salutation
fr: Ajouter une formule de politesse

note: Template: AdminSalutation
en: Add Salutation
fr: Ajouter une Formule de Politesse

note: Template: AdminSalutation
en: Edit Salutation
fr: Editer Formule de Politesse

note: Template: AdminSalutation
en: e. g.
fr: p. ex.

note: Template: AdminSalutation
en: Example salutation
fr: Exemple de formule de politesse

note: Template: AdminSecureMode
en: Secure mode needs to be enabled!
fr: Le mode sécurisé doit être activé

note: Template: AdminSecureMode
en: Secure mode will (normally) be set after the initial installation is completed.
fr: Le mode sécurisé sera (normallement) activé lorsque l'installation initiale sera terminée.

note: Template: AdminSecureMode
en: If secure mode is not activated, activate it via SysConfig because your application is already running.
fr: Si le mode sécurisé n'est pas activé, activez le via SysConfig car votre application est en train de tourner

note: Template: AdminSelectBox
en: SQL Box
fr: Requêtes SQL

note: Template: AdminSelectBox
en: Here you can enter SQL to send it directly to the application database.
fr: Ici vous pouvez entrez du SQL pour l'envoyer directement à la base de donnée

note: Template: AdminSelectBox
en: The syntax of your SQL query has a mistake. Please check it.
fr: Votre requête SQL comporte une erreur de syntaxe. Veuillez la corriger.

note: Template: AdminSelectBox
en: There is at least one parameter missing for the binding. Please check it.
fr: Il manque au moins un paramètre, ce qui empêche l'association. Veuillez corriger la situation.

note: Template: AdminSelectBox
en: Result format
fr: Format du résultat

note: Template: AdminSelectBox
en: Run Query
fr: Exécuter requête

note: Template: AdminService
en: Service Management
fr: Gestion des Services

note: Template: AdminService
en: Add service
fr: Ajouter service

note: Template: AdminService
en: Add Service
fr: Ajouter un Service

note: Template: AdminService
en: Edit Service
fr: Editer service

note: Template: AdminService
en: Sub-service of
fr: Sous-service de

note: Template: AdminSession
en: Session Management
fr: Gestion des sessions

note: Template: AdminSession
en: All sessions
fr: Toutes les sessions

note: Template: AdminSession
en: Agent sessions
fr: Sessions Opérateurs

note: Template: AdminSession
en: Customer sessions
fr: Session clients

note: Template: AdminSession
en: Unique agents
fr: Opérateurs uniques

note: Template: AdminSession
en: Unique customers
fr: Clients uniques

note: Template: AdminSession
en: Kill all sessions
fr: Supprimer toutes les sessions

note: Template: AdminSession
en: Kill this session
fr: tuer cette session

note: Template: AdminSession
en: Kill
fr: Tuer

note: Template: AdminSession
en: Detail View for SessionID
fr: Vue détaillée pour SessionID

note: Template: AdminSignature
en: Signature Management
fr: Gestion des signatures

note: Template: AdminSignature
en: Add signature
fr: Ajouter une signature

note: Template: AdminSignature
en: Add Signature
fr: Ajouter une signature

note: Template: AdminSignature
en: Edit Signature
fr: Editer signature

note: Template: AdminSignature
en: Example signature
fr: Exemple de signature

note: Template: AdminState
en: State Management
fr: Gestion des états

note: Template: AdminState
en: Add state
fr: Ajouter un état

note: Template: AdminState
en: Please also update the states in SysConfig where needed.
fr: Veuillez également mettre les états à jour dans SysConfig.

note: Template: AdminState
en: Add State
fr: Ajouter un état

note: Template: AdminState
en: Edit State
fr: Editer état

note: Template: AdminState
en: State type
fr: Type d'état

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Sending
fr: émetteur

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Details
fr: Informations

note: Template: AdminSysConfig
en: SysConfig
fr: Configuration Système

note: Template: AdminSysConfig
en: Navigate by searching in %s settings
fr: Naviguer en cherchant parmi %s réglages

note: Template: AdminSysConfig
en: Navigate by selecting config groups
fr: Naviguer en sélectionnant les groupes de configuration

note: Template: AdminSysConfig
en: Download all system config changes
fr: Télécharger toutes les modifications de configuration système

note: Template: AdminSysConfig
en: Export settings
fr: Configuration d'export

note: Template: AdminSysConfig
en: Load SysConfig settings from file
fr: Charger la configuration SysConfig à partir du fichier

note: Template: AdminSysConfig
en: Import settings
fr: configuration d'import

note: Template: AdminSysConfig
en: Import Settings
fr: Configuration d'Import

note: Template: AdminSysConfig
en: Please enter a search term to look for settings.
fr: Merci d'entrer un motif de recherche pour chercher dans la configuration

note: Template: AdminSysConfig
en: Subgroup
fr: Sous-groupe

note: Template: AdminSysConfig
en: Elements
fr: Éléments

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: This config item is only available in a higher config level!
fr: Cet élément de configuration n'est disponible que dans un niveau supérieur de configuration

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Reset this setting
fr: Réinitialiser cet élément

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: this file could not be found.
fr: Erreur: ce fichier ne peut pas être trouvé

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: this directory could not be found.
fr: Erreur: ce répertoire ne peut pas être trouvé

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: an invalid value was entered.
fr: Erreur: valeur incorrecte

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Content
fr: Contenu

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Remove this entry
fr: Supprimer cette entrée

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add entry
fr: Ajouter une entrée

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Remove entry
fr: Supprimer l'entrée

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add new entry
fr: Ajouter une nouvelle entrée

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Delete this entry
fr: Supprimer cette entrée

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Create new entry
fr: Créer une nouvelle entrée

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New group
fr: Nouveau groupe

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Group ro
fr: Groupe en lecture seule

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Readonly group
fr: Groupe en lecture seule

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New group ro
fr: Nouveau groupe en lecture seule

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Loader
fr: Chargeur

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: File to load for this frontend module
fr: Fichier à charger pour ce module d'interface

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New Loader File
fr: Nouveau chargeur de fichier

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBarName
fr: Nom de la barre de navigation

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBar
fr: Barre de navigation

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: LinkOption
fr: Option de lien

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Block
fr: Bloc

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: AccessKey
fr: Accès clavier

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add NavBar entry
fr: Ajouter entrée de barre de navigation

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Year
fr: Année

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Month
fr: Mois

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Day
fr: Jour

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid year
fr: Année incorrecte

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid month
fr: Mois incorrect

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid day
fr: Jour incorrect

note: Template: AdminSystemAddress
en: System Email Addresses Management
fr: Gestion des e-mails du système

note: Template: AdminSystemAddress
en: Add system address
fr: Ajouter adresse système

note: Template: AdminSystemAddress
en: All incoming email with this address in To or Cc will be dispatched to the selected queue.
fr: Tous les e-mail entrants avec cette adresse en À ou Cc seront envoyés dans la file sélectionnée

note: Template: AdminSystemAddress
en: Email address
fr: Adresse e-mail

note: Template: AdminSystemAddress
en: Display name
fr: Nom à afficher

note: Template: AdminSystemAddress
en: Add System Email Address
fr: Ajouter l'adresse e-mail du système

note: Template: AdminSystemAddress
en: Edit System Email Address
fr: Éditer l'adresse e-mail du système

note: Template: AdminSystemAddress
en: The display name and email address will be shown on mail you send.
fr: Le nom à afficher et l'adresse e-mail seront affichés dans les messages que vous envoyez.

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Date invalid!
fr: Date invalide

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Customer Sessions
fr: Session Clients

note: Template: AdminTemplate
en: Manage Templates
fr: Gérer les modèles

note: Template: AdminTemplate
en: Add template
fr: Ajouter un modèle

note: Template: AdminTemplate
en: A template is a default text which helps your agents to write faster tickets, answers or forwards.
fr: Un modèle est un texte par défaut qui aide vos opérateurs à écrire plus rapidement des tickets, réponses ou renvois.

note: Template: AdminTemplate
en: Don't forget to add new templates to queues.
fr: N'oubliez pas d'ajouter les nouveaux modèles à une file

note: Template: AdminTemplate
en: Add Template
fr: Ajouter un modèle

note: Template: AdminTemplate
en: Edit Template
fr: Modifier un modèle

note: Template: AdminTemplate
en: A standard template with this name already exists!
fr: Un modèle standard avec ce nom existe déjà

note: Template: AdminTemplate
en: Example template
fr: Exemple de modèle

note: Template: AdminTemplate
en: The current ticket state is
fr: L'état actuel du ticket est

note: Template: AdminTemplate
en: Your email address is
fr: Votre e-mail est

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Manage Templates <-> Attachments Relations
fr: Gérer la relation Modèles <-> Pièces jointes

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Toggle active for all
fr: Sélectionner actif pour tous

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Link %s to selected %s
fr: Lien %s vers sélection %s

note: Template: AdminType
en: Type Management
fr: Gestion des Types

note: Template: AdminType
en: Add ticket type
fr: Ajouter type de ticket

note: Template: AdminType
en: Add Type
fr: Ajouter un Type

note: Template: AdminType
en: Edit Type
fr: Editer Type

note: Template: AdminUser
en: Agents will be needed to handle tickets.
fr: Des opérateurs seront requis pour gérer les tickets

note: Template: AdminUser
en: Don't forget to add a new agent to groups and/or roles!
fr: N'oubliez pas d'ajouter un nouvel opérateur aux groupes et/ou rôles

note: Template: AdminUser
en: Please enter a search term to look for agents.
fr: Merci d'entrer un motif de recherche pour chercher des opérateurs

note: Template: AdminUser
en: Last login
fr: Dernière connexion

note: Template: AdminUser
en: Switch to agent
fr: Changer d'opérateur vers

note: Template: AdminUser
en: Add Agent
fr: Ajouter un opérateur

note: Template: AdminUser
en: Edit Agent
fr: Modifier l'opérateur

note: Template: AdminUser
en: Firstname
fr: Prénom

note: Template: AdminUser
en: Lastname
fr: Nom

note: Template: AdminUser
en: Start
fr: Démarrer

note: Template: AdminUser
en: End
fr: Fin

note: Template: AdminUserGroup
en: Manage Agent-Group Relations
fr: Gérer Relations opérateur-Groupe

note: Template: AdminUserGroup
en: Change Group Relations for Agent
fr: Changer les relations de groupe pour l'opérateur :

note: Template: AdminUserGroup
en: Change Agent Relations for Group
fr: Changer les relations avec les opérateurs pour le groupe :

note: Template: AgentBook
en: Address Book
fr: Carnet d'adresses

note: Template: AgentBook
en: Search for a customer
fr: Rechercher un client

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the To field
fr: Ajouter l'adresse e-mail %s au champ À

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the Cc field
fr: Ajouter l'adresse e-mail %s au champ Cc

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the Bcc field
fr: Ajouter l'adresse e-mail %s au champ Cci

note: Template: AgentBook
en: Apply
fr: Appliquer

note: Template: AgentCustomerInformationCenter
en: Customer Information Center
fr: Tableau de Bord Client

note: Template: AgentCustomerInformationCenterSearch
en: Customer User
fr: Client Utilisateur

note: Template: AgentCustomerSearch
en: Duplicated entry
fr: Doublon

note: Template: AgentCustomerSearch
en: This address already exists on the address list.
fr: Cette adresse existe déjà dans la liste d'addresses.

note: Template: AgentCustomerSearch
en: It is going to be deleted from the field, please try again.
fr: Cela va être supprimé du champ. Veuillez ré-éssayer

note: Template: AgentCustomerTableView
en: Note: Customer is invalid!
fr: Note : Le client est incorrect!

note: Template: AgentDashboard
en: Dashboard
fr: Tableau de bord

note: Template: AgentDashboardCalendarOverview
en: in
fr: dans

note: Template: AgentDashboardCommon
en: Available Columns
fr: Colonnes disponibles

note: Template: AgentDashboardCommon
en: Visible Columns (order by drag & drop)
fr: Colonnes visbles (glisser/déposer pour les ordonner)

note: Template: AgentDashboardCustomerIDStatus
en: Escalated tickets
fr: Tickets remontés

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Customer login
fr: Login client

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Customer information
fr: Information client

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Phone ticket
fr: Ticket téléphonique

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Email ticket
fr: Ticket par e-mail

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: %s open ticket(s) of %s
fr: %s ticket(s) ouvert(s) de %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: %s closed ticket(s) of %s
fr: %s ticket(s) fermé(s) de %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: New phone ticket from %s
fr: Nouveau ticket téléphonique de %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: New email ticket to %s
fr: Nouveau ticket par e-mail de %s

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: %s %s is available!
fr: %s %s est disponible !

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Please update now.
fr: Merci de mettre à jour maintenant

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Release Note
fr: Note de version

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Level
fr: Niveau

note: Template: AgentDashboardRSSOverview
en: Posted %s ago.
fr: Envoyé il y a %s

note: Template: AgentDashboardStats
en: Grouped
fr: Groupé

note: Template: AgentDashboardStats
en: Stacked
fr: Empilé

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My locked tickets
fr: Mes tickets verrouillés

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My watched tickets
fr: Mes tickets suivis

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My responsibilities
fr: Mes responsabilités

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Tickets in My Queues
fr: Tickets dans mes Files

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Tickets in My Services
fr: Tickets dans mes Services

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Service Time
fr: Temps pour le service

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Remove active filters for this widget.
fr: Supprimer les filtres actifs pour ce widget

note: Template: AgentDashboardTicketQueueOverview
en: Totals
fr: Totaux

note: Template: AgentDashboardUserOnline
en: out of office
fr: Absent du Bureau

note: Template: AgentDashboardUserOutOfOffice
en: until
fr: jusqu'à

note: Template: AgentHTMLReferencePageLayout
en: The ticket has been locked
fr: Le ticket a été verrouillé

note: Template: AgentInfo
en: Info
fr: Information

note: Template: AgentInfo
en: To accept some news, a license or some changes.
fr: Pour accepter des nouvelles, une licence ou des modifications.

note: Template: AgentLinkObject
en: Link Object: %s
fr: Lier l'Objet: %s

note: Template: AgentLinkObject
en: go to link delete screen
fr: Aller au lien vers l'écran de suppression

note: Template: AgentLinkObject
en: Select Target Object
fr: Sélectionner l'Objet cible

note: Template: AgentLinkObject
en: Unlink Object: %s
fr: Délier l'objet: %s

note: Template: AgentLinkObject
en: go to link add screen
fr: Aller au lien ajout écran

note: Template: AgentPreferences
en: Edit your preferences
fr: Editer vos préférences

note: Template: AgentSpelling
en: Spell Checker
fr: Vérificateur orthographique

note: Template: AgentSpelling
en: spelling error(s)
fr: erreurs d'orthographe

note: Template: AgentSpelling
en: Apply these changes
fr: Appliquer ces changements

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Statistics » Add
fr: Statistiques » Ajouter

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Add New Statistic
fr: Ajout une nouvelle statistique

note: Template: AgentStatisticsImport
en: Statistics » Import
fr: Statistiques » Import

note: Template: AgentStatisticsImport
en: Import Statistic Configuration
fr: Importer configuration statistique

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Statistics
fr: Statistiques

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum rows
fr: Ligne de somme

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum columns
fr: Colonnes de somme

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: All fields marked with an asterisk (*) are mandatory.
fr: Tous les champs marqués avec un astérisque (*) sont obligatoires.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Service invalid.
fr: Service invalide

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: New Owner
fr: Nouveau Propriétaire

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Please set a new owner!
fr: Merci de renseigner un propriétaire

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Next state
fr: État suivant

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: For all pending* states.
fr: Pour tous les états en attente*

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Add Article
fr: Ajout article

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Inform agents
fr: Informer des agents

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Spell check
fr: Vérifier orthographe

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Text Template
fr: Modèle de texte

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Setting a template will overwrite any text or attachment.
fr: Choisir un modèle va effacer tout le texte ou les pièces jointes

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Note type
fr: Type de note

note: Template: AgentTicketBounce
en: Bounce to
fr: Renvoyer à

note: Template: AgentTicketBounce
en: You need a email address.
fr: Vous devez avoir une adresse e-mail.

note: Template: AgentTicketBounce
en: Need a valid email address or don't use a local email address.
fr: Une adresse e-mail valide est nécessaire ou n'utilisez pas d'adresse e-mail locale.

note: Template: AgentTicketBounce
en: Next ticket state
fr: Prochain état du ticket

note: Template: AgentTicketBounce
en: Inform sender
fr: Informer l'émetteur

note: Template: AgentTicketBounce
en: Send mail
fr: Envoyer le message !

note: Template: AgentTicketBulk
en: Ticket Bulk Action
fr: Ticket en action groupée

note: Template: AgentTicketBulk
en: Send Email
fr: Envoyer E-mail

note: Template: AgentTicketBulk
en: Merge to
fr: Fusionner avec

note: Template: AgentTicketBulk
en: Invalid ticket identifier!
fr: Identifiant de ticket invalide !

note: Template: AgentTicketBulk
en: Merge to oldest
fr: Fusionner avec le plus ancien

note: Template: AgentTicketBulk
en: Link together
fr: Lier ensemble

note: Template: AgentTicketBulk
en: Link to parent
fr: Lier au parent

note: Template: AgentTicketBulk
en: Unlock tickets
fr: Déverrouiller les tickets

note: Template: AgentTicketCompose
en: Please include at least one recipient
fr: Merci d'inclure au moins un destinataire

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Ticket Customer
fr: Retirer le Ticket Client

note: Template: AgentTicketCompose
en: Please remove this entry and enter a new one with the correct value.
fr: Merci de retirer cette entrée et de la remplacer par une valeur correcte.

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Cc
fr: Retirer le Cc

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Bcc
fr: Retirer le Bcc

note: Template: AgentTicketCompose
en: Address book
fr: Carnet d'adresse

note: Template: AgentTicketCompose
en: Date Invalid!
fr: Date invalide

note: Template: AgentTicketEmail
en: Create New Email Ticket
fr: Créer un Nouveau Ticket par E-mail

note: Template: AgentTicketEmail
en: Example Template
fr: Exemple de modèle

note: Template: AgentTicketEmail
en: From queue
fr: De la file

note: Template: AgentTicketEmail
en: To customer user
fr: Vers le client

note: Template: AgentTicketEmail
en: Select this customer as the main customer.
fr: Sélectionner ce client comme le principal client

note: Template: AgentTicketEmail
en: Remove Ticket Customer User
fr: Retirer le Ticket de l'Utilisateur Client

note: Template: AgentTicketEmail
en: Get all
fr: Tout prendre

note: Template: AgentTicketHistory
en: History Content
fr: Contenu de l'historique

note: Template: AgentTicketHistory
en: Zoom view
fr: Zoomer sur la vue

note: Template: AgentTicketMerge
en: You need to use a ticket number!
fr: Vous devez utiliser un numéro de ticket !

note: Template: AgentTicketMerge
en: A valid ticket number is required.
fr: Un numéro de ticket valide est obligatoire.

note: Template: AgentTicketMerge
en: Need a valid email address.
fr: Une adresse e-mail valide est nécessaire.

note: Template: AgentTicketMove
en: New Queue
fr: Nouvelle File

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Select all
fr: Tout sélectionner

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: No ticket data found.
fr: Aucune donnée de ticket trouvée

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: First Response Time
fr: Temps pour fournir la première réponse (prise en compte)

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Update Time
fr: Temps pour fournir un point d'avancement

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Solution Time
fr: Temps pour fournir la réponse

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Move ticket to a different queue
fr: Déplacer ticket vers une autre file

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Change queue
fr: Changer de file

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Change search options
fr: Changer les options de recherche

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Remove active filters for this screen.
fr: Supprimer les filtres actifs sur cette page

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Tickets per page
fr: Tickets par page

note: Template: AgentTicketPhone
en: Create New Phone Ticket
fr: Créer un nouveau Ticket téléphonique

note: Template: AgentTicketPhone
en: Please include at least one customer for the ticket.
fr: Veuillez inclure au moins un client au ticket

note: Template: AgentTicketPhone
en: To queue
fr: Vers la file

note: Template: AgentTicketPlain
en: Plain
fr: Tel quel

note: Template: AgentTicketPlain
en: Download this email
fr: Télécharger cet e-mail

note: Template: AgentTicketProcess
en: Process
fr: Processus

note: Template: AgentTicketSearch
en: Search template
fr: Modèle de recherche

note: Template: AgentTicketSearch
en: Create Template
fr: Créer Modèle

note: Template: AgentTicketSearch
en: Create New
fr: Créer nouveau

note: Template: AgentTicketSearch
en: Profile link
fr: Lien du Profil

note: Template: AgentTicketSearch
en: Save changes in template
fr: Sauvegarder les modifications du modèle

note: Template: AgentTicketSearch
en: Filters in use
fr: Filtres utilisés

note: Template: AgentTicketSearch
en: Additional filters
fr: Filtres complémentaires

note: Template: AgentTicketSearch
en: Add another attribute
fr: Ajouter un autre attribut

note: Template: AgentTicketSearch
en: Output
fr: Format du résultat

note: Template: AgentTicketSearch
en: Fulltext
fr: Texte Complet

note: Template: AgentTicketSearch
en: Remove
fr: Supprimer

note: Template: AgentTicketSearch
en: Searches in the attributes From, To, Cc, Subject and the article body, overriding other attributes with the same name.
fr: Recherche dans les attributs De, Vers, Copie à, Sujet et corps du message, outrepassant les autres filtres sur ces attributs.

note: Template: AgentTicketSearch
en: Attachment Name
fr: Nom de la Pièce Jointe

note: Template: AgentTicketSearch
en: (e. g. m*file or myfi*)
fr: (par exemple : m*fichier ou monfich*)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Created in Queue
fr: Créé dans la file

note: Template: AgentTicketSearch
en: Lock state
fr: État verrouillé

note: Template: AgentTicketSearch
en: Watcher
fr: Surveillance

note: Template: AgentTicketSearch
en: Article Create Time (before/after)
fr: Date Création Article (avant/après)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Article Create Time (between)
fr: Date Création Article (Période)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Create Time (before/after)
fr: Date Création Ticket (avant/après)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Create Time (between)
fr: Date Création Ticket (Période)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Change Time (before/after)
fr: Date Modification Ticket (avant/après)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Change Time (between)
fr: Date Modification Ticket (Période)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Close Time (before/after)
fr: Date Fermeture Ticket (avant/après)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Close Time (between)
fr: Date Fermeture Ticket (Période)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Escalation Time (before/after)
fr: Date Remontée Ticket (avant/après)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Escalation Time (between)
fr: Date Remontée Ticket (Période)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Archive Search
fr: Recherche Archive

note: Template: AgentTicketSearch
en: Run search
fr: Lancer la recherche

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article filter
fr: Filtre d'Article

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article Type
fr: Type d'Article

note: Template: AgentTicketZoom
en: Sender Type
fr: Type de l'expéditeur

note: Template: AgentTicketZoom
en: Save filter settings as default
fr: Sauvegarder les paramètres de filtrage comme paramètres par défaut

note: Template: AgentTicketZoom
en: Archive
fr: Archiver

note: Template: AgentTicketZoom
en: This ticket is archived.
fr: Ce ticket est archivé

note: Template: AgentTicketZoom
en: Locked
fr: Verrouillé

note: Template: AgentTicketZoom
en: Accounted time
fr: Temp passé

note: Template: AgentTicketZoom
en: Linked Objects
fr: Objets liés

note: Template: AgentTicketZoom
en: Change Queue
fr: Modifier file

note: Template: AgentTicketZoom
en: This item has no articles yet.
fr: Cet objet n'a aucun article pour l'instant.

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article Overview
fr: Aperçu des articles

note: Template: AgentTicketZoom
en: Add Filter
fr: Ajouter filtre

note: Template: AgentTicketZoom
en: Set
fr: Assigner

note: Template: AgentTicketZoom
en: Reset Filter
fr: Réinitialiser filtre

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show one article
fr: Montrer un article

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show all articles
fr: Montrer tous les articles

note: Template: AgentTicketZoom
en: Unread articles
fr: Articles non lus

note: Template: AgentTicketZoom
en: No.
fr: Non.

note: Template: AgentTicketZoom
en: Unread Article!
fr: Article non lu!

note: Template: AgentTicketZoom
en: Incoming message
fr: Message entrant

note: Template: AgentTicketZoom
en: Outgoing message
fr: Message sortant

note: Template: AgentTicketZoom
en: Internal message
fr: Message Interne

note: Template: AgentTicketZoom
en: Resize
fr: Redimensionner

note: Template: AgentTicketZoom
en: Mark this article as read
fr: Marquer cet article comme lu

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show Full Text
fr: Voir le texte complet

note: Template: AgentTicketZoom
en: Full Article Text
fr: Texte complet de l'article

note: Template: AgentTicketZoom
en: by
fr: par

note: Template: AgentTicketZoom
en: Close this message
fr: Fermer ce message

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article could not be opened! Perhaps it is on another article page?
fr: L'article ne peut être ouvert. Peut-être est-il déjà ouvert sur une autre page ?

note: Template: AttachmentBlocker
en: To protect your privacy, remote content was blocked.
fr: Pour protéger votre vie privée, les contenus distants ont été bloqués.

note: Template: AttachmentBlocker
en: Load blocked content.
fr: Charger le contenu bloqué

note: Template: ChatStartForm
en: First message
fr: Premier message

note: Template: CloudServicesDisabled
en: You can
fr: Vous pouvez

note: Template: CloudServicesDisabled
en: go back to the previous page
fr: Revenir à la page précédente

note: Template: CustomerError
en: Error Details
fr: Détails de l'erreur

note: Template: CustomerError
en: Traceback
fr: Trace du retour d'erreur

note: Template: CustomerFooter
en: Powered by
fr: Fonction assurée par

note: Template: CustomerFooterJS
en: One or more errors occurred!
fr: Une ou plusieurs erreurs se sont produites!

note: Template: CustomerFooterJS
en: Close this dialog
fr: Fermer cette fenêtre de dialogue

note: Template: CustomerFooterJS
en: Could not open popup window. Please disable any popup blockers for this application.
fr: La fenêtre popup n'a pas pu s'ouvrir. Merci de désactiver le bloqueur de popup pour cette application.

note: Template: CustomerFooterJS
en: If you now leave this page, all open popup windows will be closed, too!
fr: Si vous quittez cette page maintenant, toutes les fenêtres popup seront closes également!

note: Template: CustomerFooterJS
en: A popup of this screen is already open. Do you want to close it and load this one instead?
fr: Un popup de cet écran est déjà ouvert. Désirez-vous le fermer et charger celui-ci à la place?

note: Template: CustomerFooterJS
en: The browser you are using is too old.
fr: Votre navigateur est trop ancien.

note: Template: CustomerFooterJS
en: OTRS runs with a huge lists of browsers, please upgrade to one of these.
fr: OTRS tourne sur un grand nombre de navigateurs, merci de mettre à jour votre navigateur vers l'un de ceux-ci.

note: Template: CustomerFooterJS
en: Please see the documentation or ask your admin for further information.
fr: Merci de se référer à la documentation ou demander à votre administrateur système pour de plus amples informations.

note: Template: CustomerLogin
en: JavaScript Not Available
fr: JavaScript non disponible

note: Template: CustomerLogin
en: In order to experience OTRS, you'll need to enable JavaScript in your browser.
fr: Pour utiliser OTRS, vous devez activer le JavaScript dans votre navigateur.

note: Template: CustomerLogin
en: Browser Warning
fr: Avertissement du navigateur

note: Template: CustomerLogin
en: Login
fr: Connexion

note: Template: CustomerLogin
en: User name
fr: Identifiant

note: Template: CustomerLogin
en: Your user name
fr: Votre Identifiant

note: Template: CustomerLogin
en: Your password
fr: Votre mot de passe

note: Template: CustomerLogin
en: Forgot password?
fr: Mot de passe oublié?

note: Template: CustomerLogin
en: Log In
fr: Connexion

note: Template: CustomerLogin
en: Not yet registered?
fr: Pas encore enregistré?

note: Template: CustomerLogin
en: Request new password
fr: Demande de nouveau mot de passe

note: Template: CustomerLogin
en: Your User Name
fr: Votre nom

note: Template: CustomerLogin
en: A new password will be sent to your email address.
fr: Un nouveau mot de passe sera envoyé à votre adresse e-mail

note: Template: CustomerLogin
en: Create Account
fr: Créer un compte

note: Template: CustomerLogin
en: Please fill out this form to receive login credentials.
fr: Veuillez remplir ce formulaire pour recevoir vos identifiants de connexion

note: Template: CustomerLogin
en: How we should address you
fr: Comment devons-nous nous adresser à vous

note: Template: CustomerLogin
en: Your First Name
fr: Votre prénom

note: Template: CustomerLogin
en: Your Last Name
fr: Votre nom de famille

note: Template: CustomerLogin
en: Your email address (this will become your username)
fr: Votre adresse e-mail (celle-ci deviendra votre identifiant)

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Edit personal preferences
fr: Éditer les préférences

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Logout %s %s
fr: Déconnexion %s %s

note: Template: CustomerTicketMessage
en: Service level agreement
fr: Contrat de niveau de service (SLA)

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Welcome!
fr: Bienvenue !

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Please click the button below to create your first ticket.
fr: Merci de cliquer sur le bouton suivant pour créer votre premier ticket.

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Create your first ticket
fr: Créez votre premier ticket

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Profile
fr: Profil

note: Template: CustomerTicketSearch
en: e. g. 10*5155 or 105658*
fr: p. ex. 10*5155 ou 105658*

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Customer ID
fr: ID Client

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Fulltext search in tickets (e. g. "John*n" or "Will*")
fr: Recherche plein texte dans les tickets (p. ex. "Laetitia*v" ou Emmanuel*")

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Recipient
fr: Destinataire

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Carbon Copy
fr: Copie Carbone

note: Template: CustomerTicketSearch
en: e. g. m*file or myfi*
fr: par exemple : m*fichier ou monfich*

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Time restrictions
fr: Restrictions de temps

note: Template: CustomerTicketSearch
en: No time settings
fr: Pas de réglages de temps

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Only tickets created
fr: Seulement les tickets créés

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Only tickets created between
fr: Seulement les tickets créés entre

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Ticket archive system
fr: Système d'archivage de ticket

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save search as template?
fr: Enregistrer la recherche comme modèle ?

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save as Template?
fr: Enregistrer comme Modèle

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save as Template
fr: Enregistrer comme Modèle

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Template Name
fr: Nom du Modèle

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Pick a profile name
fr: Choisissez un nom de profil

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Output to
fr: Sortie vers

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: of
fr: de

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: Search Results for
fr: Résultats de recherche pour

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: Remove this Search Term.
fr: Supprimer ce terme de la recherche.

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Expand article
fr: Déplier l'article

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Next Steps
fr: Étapes Suivantes

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Reply
fr: Répondre

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Sunday
fr: Dimanche

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Monday
fr: Lundi

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Tuesday
fr: Mardi

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Wednesday
fr: Mercredi

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Thursday
fr: Jeudi

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Friday
fr: Vendredi

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Saturday
fr: Samedi

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Su
fr: Di

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Mo
fr: Lu

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Tu
fr: Ma

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: We
fr: Me

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Th
fr: Je

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Fr
fr: Ve

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Event Information
fr: Information de l'événement

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Ticket fields
fr: Champs du ticket

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Dynamic fields
fr: Champs dynamiques

note: Template: Datepicker
en: Invalid date (need a future date)!
fr: Date invalide (une date future est nécessaire) !

note: Template: Datepicker
en: Invalid date (need a past date)!
fr: Date invalide (une date passée est nécessaire) !

note: Template: Datepicker
en: Previous
fr: Précédent

note: Template: Datepicker
en: Open date selection
fr: Sélection date d'ouverture

note: Template: Error
en: Send a bugreport
fr: Envoyer un rapport de bug

note: Template: FooterJS
en: Please enter at least one search value or * to find anything.
fr: merci d'entrer au moins une valeur de recherche ou * pour trouver quoi que ce soit.

note: Template: FooterJS
en: Please check the fields marked as red for valid inputs.
fr: Veuillez vérifier la validité des données pour les champs marqués en rouge.

note: Template: FooterJS
en: Please perform a spell check on the the text first.
fr: Veuillez d'abord effectuer une correction orthographique sur le texte.

note: Template: FooterJS
en: Slide the navigation bar
fr: Déplacer la barre de navigation

note: Template: FooterJS
en: Information about the OTRS Daemon
fr: Information à propos de la tâche de fond d'OTRS

note: Template: Header
en: You are logged in as
fr: Vous êtes connecté avec

note: Template: Installer
en: JavaScript not available
fr: JavaScript non disponible

note: Template: Installer
en: Step %s
fr: Étape %s

note: Template: Installer
en: Database Settings
fr: Réglages de Base de Données

note: Template: Installer
en: General Specifications and Mail Settings
fr: Spécifications Générales et Réglages de Messagerie

note: Template: Installer
en: Finish
fr: Terminer

note: Template: Installer
en: Web site
fr: Site web

note: Template: Installer
en: Mail check successful.
fr: Contrôle de mail effectué avec succès.

note: Template: Installer
en: Error in the mail settings. Please correct and try again.
fr: Erreur dans la configuration de la messagerie. Merci de corriger et de ré-essayer.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Configure Outbound Mail
fr: Configurer le mail sortant

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Outbound mail type
fr: Type de mail sortant

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select outbound mail type.
fr: Sélectionner le type de mail sortant

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Outbound mail port
fr: Port mail sortant

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select outbound mail port.
fr: Sélectionner le port mail sortant

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP host
fr: Hôte SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP host.
fr: Hôte SMTP.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP authentication
fr: Authentification SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Does your SMTP host need authentication?
fr: Est-ce-que votre hôte SMTP supporte l'authentification?

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP auth user
fr: Utilisateur auth SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Username for SMTP auth.
fr: Nom utilisateur pour auth SMTP.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP auth password
fr: Mot de passe auth SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Password for SMTP auth.
fr: Mot de passe pour autgh SMTP.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Configure Inbound Mail
fr: Configurer mail entrant

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail type
fr: Type de mail entrant

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select inbound mail type.
fr: Sélectionner le type de mail entrant

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail host
fr: Hôte mail entrant

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail host.
fr: Hôte mail entrant.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail user
fr: Utilisateur mail entrant

note: Template: InstallerConfigureMail
en: User for inbound mail.
fr: Utilisateuyr pour mail entrant.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail password
fr: Mot de passe mail entrant

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Password for inbound mail.
fr: Mot de passe pour mail entrant.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Result of mail configuration check
fr: Résultat du contrôle de configuration mail

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Check mail configuration
fr: Vérifier la configuration mail

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Skip this step
fr: Passer cette étape

note: Template: InstallerDBResult
en: Database setup successful!
fr: Mise en place Base de données réussie!

note: Template: InstallerDBStart
en: Install Type
fr: Type d'installation

note: Template: InstallerDBStart
en: Create a new database for OTRS
fr: Créer une nouvelle base de données pour OTRS

note: Template: InstallerDBStart
en: Use an existing database for OTRS
fr: Utiliser une base de données existante pour OTRS

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database name
fr: Nom de la base de données

note: Template: InstallerDBmssql
en: Check database settings
fr: Vérifier la configuration base de données

note: Template: InstallerDBmssql
en: Result of database check
fr: Résultat du contrôle de la base de données

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database check successful.
fr: Contrôle de base de donnée effectué avec succès.

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database User
fr: Utilisateur de la base de données

note: Template: InstallerDBmssql
en: New
fr: Nouveau

note: Template: InstallerDBmssql
en: A new database user with limited permissions will be created for this OTRS system.
fr: Un nouvel utilisateur de la base de données sera créé avec des droits limités pour ce système OTRS.

note: Template: InstallerDBmssql
en: Repeat Password
fr: Répétez le mot de passe

note: Template: InstallerDBmssql
en: Generated password
fr: Mot de passe généré

note: Template: InstallerDBmysql
en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

note: Template: InstallerFinish
en: To be able to use OTRS you have to enter the following line in your command line (Terminal/Shell) as root.
fr: Pour pouvoir utiliser OTRS, vous devez entrer les commandes suivantes dans votre terminal en tant que root.

note: Template: InstallerFinish
en: Restart your webserver
fr: Redémarrer votre serveur web

note: Template: InstallerFinish
en: After doing so your OTRS is up and running.
fr: Après avoir fait ceci votre OTRS est en service

note: Template: InstallerFinish
en: Start page
fr: Page de démarrage

note: Template: InstallerFinish
en: Your OTRS Team
fr: Votre Équipe OTRS

note: Template: InstallerLicense
en: Don't accept license
fr: Ne pas accepter la licence

note: Template: InstallerLicense
en: Accept license and continue
fr: Accepter la licence et continuer

note: Template: InstallerSystem
en: SystemID
fr: ID Système

note: Template: InstallerSystem
en: System FQDN
fr: FQDN du système

note: Template: InstallerSystem
en: Fully qualified domain name of your system.
fr: Nom de domaine pleinement qualifié de votre système.

note: Template: InstallerSystem
en: AdminEmail
fr: E-mail administrateur

note: Template: InstallerSystem
en: Email address of the system administrator.
fr: Adresse e-mail de l'administrateur système.

note: Template: InstallerSystem
en: Organization
fr: Société

note: Template: InstallerSystem
en: Log
fr: Journal

note: Template: InstallerSystem
en: LogModule
fr: Module de journalisation

note: Template: InstallerSystem
en: Log backend to use.
fr: Moteur de journalisation à utiliser.

note: Template: InstallerSystem
en: LogFile
fr: Fichier de log

note: Template: InstallerSystem
en: Webfrontend
fr: Frontal web

note: Template: InstallerSystem
en: Default language
fr: Langue par défaut

note: Template: InstallerSystem
en: Default language.
fr: Langue par défaut.

note: Template: InstallerSystem
en: CheckMXRecord
fr: Vérifier les enregistrements MX

note: Template: InstallerSystem
en: Email addresses that are manually entered are checked against the MX records found in DNS. Don't use this option if your DNS is slow or does not resolve public addresses.
fr: Les adresses emails entrées manuellement sont contrevérifiées avec les enregistrements message du serveur de nom de domaine. N'utilisez pas cette option si votre serveur de nom de domaine est lent ou qu'il ne résout pas les adresses publiques.

note: Template: LinkObject
en: Object#
fr: N° Objet

note: Template: LinkObject
en: Add links
fr: Ajouter des liens

note: Template: LinkObject
en: Delete links
fr: Supprimer les liens

note: Template: Login
en: Lost your password?
fr: Mot de passe oublié ?

note: Template: Login
en: Request New Password
fr: Demander un nouveau mot de passe

note: Template: Login
en: Back to login
fr: Retour à la page de connexion

note: Template: Motd
en: Message of the Day
fr: Message du jour

note: Template: NoPermission
en: Insufficient Rights
fr: Droits insuffisants

note: Template: NoPermission
en: Back to the previous page
fr: Revenir à la page précédente

note: Template: Pagination
en: Show first page
fr: Montrer la première page

note: Template: Pagination
en: Show previous pages
fr: Montrer les pages précédentes

note: Template: Pagination
en: Show page %s
fr: Montrer la page %s

note: Template: Pagination
en: Show next pages
fr: Montrer les pages suivantes

note: Template: Pagination
en: Show last page
fr: Montrer la dernière page

note: Template: PictureUpload
en: Need FormID!
fr: Vous devez posséder un formulaire d'identification.

note: Template: PictureUpload
en: No file found!
fr: Aucun fichier trouvé !

note: Template: PictureUpload
en: The file is not an image that can be shown inline!
fr: Le fichier n'est pas une image qui puisse être affichée directement !

note: Template: Article
en: Inform Agent
fr: Informer l'opérateur

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: You can select one or more groups to define access for different agents.
fr: Afin de donner des accès à différents opérateurs, sélectionnez un ou plusieurs groupes.

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: If set to invalid end users can not generate the stat.
fr: Si mis à invalide, les utilisateurs finaux ne pourront pas générer la statistique.

note: Template: PreviewWidget
en: X-axis
fr: Axe X

note: Template: RestrictionsWidget
en: Please select only one element or turn off the button 'Fixed'.
fr: Sélectionnez un seul élément ou désactivez le bouton 'Fixé'

note: Template: RestrictionsWidget
en: Between
fr: Entre

note: Template: StatsParamsWidget
en: Exchange Axis
fr: Échangez les axes

note: Template: StatsParamsWidget
en: Configurable params of static stat
fr: Paramètres modifiables des statistiques

note: Template: StatsParamsWidget
en: No element selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

note: Template: StatsParamsWidget
en: Scale
fr: Échelle

note: Template: Test
en: OTRS Test Page
fr: Page de test d'OTRS

note: Template: Test
en: Counter
fr: Compteur

note: Template: Warning
en: Go back to the previous page
fr: Revenir à la page précédente

note: Perl Module: Kernel/Config/Defaults.pm
en: View system log messages.
fr: Voir les messages du journal système.

note: Perl Module: Kernel/Config/Defaults.pm
en: Update and extend your system with software packages.
fr: Mettre à jour et améliorer OTRS via des paquets.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: ACLs could not be Imported due to a unknown error, please check OTRS logs for more information
fr: Ensemble de ACL ne peut pas être importé dû à un erreur inconnu, veuillez vérifier le journal de OTRS pour plus d'information.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: This field is required
fr: Ce champ est requis

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminCustomerUser.pm
en: New phone ticket
fr: Nouveau ticket par téléphone

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminCustomerUser.pm
en: New email ticket
fr: Nouveau ticket par e-mail

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Need a file to import!
fr: Besoin d'importer un fichier!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: The imported file has not valid YAML content! Please check OTRS log for details
fr: Le contenu du fichier importé n'est pas en format "YAML" valide. Veuillez vérifier le journal de OTRS pour des détailles.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Notifications could not be Imported due to a unknown error, please check OTRS logs for more information
fr: Ensemble de notification ne peut pas être importé dû a un erreur, veuillez vérifier les journaux de OTRS pour plus d'information.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminSysConfig.pm
en: Import not allowed!
fr: Importation non permis!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminSystemMaintenance.pm
en: All sessions have been killed, except for your own.
fr: Toutes les sessions ont été détruites, exceptée la vôtre.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentStatistics.pm
en: Statistic could not be imported.
fr: Statistique n'a pas pu être importé.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketActionCommon.pm
en: Previous Owner
fr: Propriétaire Précédent

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPrint.pm
en: printed by
fr: Imprimé par :

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPrint.pm
en: Ticket Dynamic Fields
fr: Champs dynamiques des tickets

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: Pending Date
fr: En attendant la date

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: for pending* states
fr: pour tous les états de mise en attente

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Ticket Created
fr: Ticket créé

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Note Added
fr: Note ajoutée

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Note Added (Customer)
fr: Note ajoutée (Client)

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Outgoing Email
fr: Mail sortant

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Customer Email
fr: Mail client entrant

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Dynamic Field Updated
fr: Champ dynamique mis à jour

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Outgoing Phone Call
fr: Appel téléphonique sortant

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Phone Call
fr: Appel téléphonique entrant

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Ticket Locked
fr: Ticket verrouillé

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Ticket Unlocked
fr: Ticket déverrouillé

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Queue Updated
fr: File d'attente mise à jour

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Priority Updated
fr: Priorité mise à jour

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Title Updated
fr: Titre mis à jou

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Type Updated
fr: Type mis à jour

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: External Chat
fr: Messagerie externe

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Internal Chat
fr: Messagerie interne

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketOverview.pm
en: My Tickets
fr: Mes Tickets

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketOverview.pm
en: Company Tickets
fr: Tickets de l'entreprise

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: No (not supported)
fr: Non (non supporté)

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/TicketOverviewMenu/Sort.pm
en: Order by
fr: Trier par

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created Priority
fr: Priorité créée

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created State
fr: État créé

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Create Time
fr: Date de création

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Close Time
fr: Date de clôture

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Agent/Owner
fr: Opérateur/Propriétaire

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created by Agent/Owner
fr: Créé par le Opérateur/Propriétaire

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Evaluation by
fr: Evaluation par

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket/Article Accounted Time
fr: Temps passé par Ticket/Article

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Create Time
fr: Heure de création du ticket

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Close Time
fr: Heure de fermeture du ticket

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Accounted time by Agent
fr: Temps passé par opérateur

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Total Time
fr: Temps Total

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Average
fr: Moyenne des tickets

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Min Time
fr: Temps minimum du ticket

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Max Time
fr: Temps maximum du ticket

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Tickets
fr: Nombre de tickets

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Average
fr: Moyenne des articles

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Min Time
fr: Temps minimum des articles

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Max Time
fr: Temps maximum des articles

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Articles
fr: Nombre d'articles

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: ascending
fr: ascendant

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: descending
fr: descendant

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Attributes to be printed
fr: Attributs à imprimer

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Sort sequence
fr: Ordre de tri

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Static/StateAction.pm
en: Days
fr: Jours

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Internal Error: Could not open file.
fr: Erreur interne : impossible d'ouvrir le fichier.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Internal Error: Could not read file.
fr: Erreur interne: Ne peut pas lire le fichier.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Size.pm
en: Database Size
fr: Taille de la base de donnée

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Size.pm
en: Could not determine database size.
fr: N'a pas pu déteminer la taille de la base de donnée

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Version.pm
en: Database Version
fr: Version de la base de donnée

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Version.pm
en: Could not determine database version.
fr: Impossible de déterminer la version de la base de données.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/DateStyle.pm
en: Date Format
fr: Format de la Date

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/Version.pm
en: PostgreSQL 8.x or higher is required.
fr: PostgreSQL 8.x ou supérieur est requis.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskPartitionOTRS.pm
en: OTRS Disk Partition
fr: Partition disque OTRS

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpace.pm
en: Disk Usage
fr: Utilisation du Disque

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpace.pm
en: The partition where OTRS is located is almost full.
fr: La partition où OTRS est installé est presque pleine.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpace.pm
en: The partition where OTRS is located has no disk space problems.
fr: La partition où OTRS est installé n'a pas de problèmes d'espace disque.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Distribution.pm
en: Could not determine distribution.
fr: Impossible de déterminer la distribution.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/KernelVersion.pm
en: Kernel Version
fr: Version du Noyau

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Load.pm
en: System Load
fr: Charge système

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/PerlModules.pm
en: Perl Modules
fr: Modules Perl

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Tickets
fr: Ticket

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Customers With At Least One Ticket
fr: Clients avec au moins un ticket

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Dynamic Field Values
fr: Valeurs de Champ Dynamique

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Tickets Per Month (avg)
fr: Tickets Par Mois (moyenne)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ErrorLog.pm
en: Error Log
fr: Logs d'Erreur

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: Domain Name
fr: Nom de Domaine

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/PackageDeployment.pm
en: Some packages are not correctly installed.
fr: Des paquets ne sont pas correctement installés.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/OpenTickets.pm
en: Open Tickets
fr: Tickets Ouverts

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/MPMModel.pm
en: Webserver
fr: Serveur Web

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/PluginBase.pm
en: Unknown
fr: Inconnu

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/PluginBase.pm
en: Problem
fr: Problème

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket create notification
fr: Notification de ticket créé

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: You will receive a notification each time a new ticket is created in one of your "My Queues" or "My Services".
fr: Vous recevrez une notification à chaque création d'un nouveau ticket dans un de vos "Mes files" ou "Mes services".

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket follow-up notification (unlocked)
fr: Notification de suivi de ticket (déverrouillé)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: You will receive a notification if a customer sends a follow-up to an unlocked ticket which is in your "My Queues" or "My Services".
fr: Vous recevrez une notification si un client envoie un suivi vers un ticket déverrouillé qui est situé dans votre "Mes files" ou "Mes services".

note: SysConfig
en: %s time unit(s) accounted. Now total %s time unit(s).
fr: Temps passé sur l'action: %s . Total du temps passé pour ce ticket: %s unité(s).

note: SysConfig
en: A Website
fr: Un site internet

note: SysConfig
en: A picture
fr: Une image

note: SysConfig
en: ACL module that allows closing parent tickets only if all its children are already closed ("State" shows which states are not available for the parent ticket until all child tickets are closed).
fr: Module ACL qui autorise la fermture du ticket parent uniquement si tout ses enfants sont déjà clos("Etat" montre quels états ne sont pas disponibles pour le ticket parent tant que ses enfants ne sont pas clos).

note: SysConfig
en: Access Control Lists (ACL)
fr: Listes de contrôle d'accès (ACL)

note: SysConfig
en: Activates a blinking mechanism of the queue that contains the oldest ticket.
fr: Active un méchanisme de clignotement du nom de la file qui contient le plus vieux ticket.

note: SysConfig
en: Activates lost password feature for agents, in the agent interface.
fr: Active la fonction de mot de passe perdu pour les opérateurs, dans l'interface des opérateurs.

note: SysConfig
en: Activates lost password feature for customers.
fr: Active la fonction mot de passe perdu pour les clients.

note: SysConfig
en: Activates support for customer groups.
fr: Active le support pour les groupes de client.

note: SysConfig
en: Activates the article filter in the zoom view to specify which articles should be shown.
fr: Active le filtre d'article dans la vue de zoom pour spécifier quels articles doivent être montrés.

note: SysConfig
en: Activates the available themes on the system. Value 1 means active, 0 means inactive.
fr: Active les thèmes disponibles sur le système. La valeur 1 le rend actif, 0 le désactive.

note: SysConfig
en: Activates the ticket archive system to have a faster system by moving some tickets out of the daily scope. To search for these tickets, the archive flag has to be enabled in the ticket search.
fr: Active le système d'archive de ticket pour accélérer le système en déplaçant des tickets qui ne sont pas du jour. Pour chercher dans ces tickets, le flag archive doit être activé dans la recherche de ticket.

note: SysConfig
en: Activates time accounting.
fr: Active la comptabilisation du temps

note: SysConfig
en: Added email. %s
fr: Ajout d'une adresse e-mail %s

note: SysConfig
en: Added link to ticket "%s".
fr: Ajout d'un lien vers le ticket "%s".

note: SysConfig
en: Added note (%s)
fr: Ajout d'une note (%s)

note: SysConfig
en: Added subscription for user "%s".
fr: Abonnement pour l'utilisateur "%s".

note: SysConfig
en: Adds the one time vacation days. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
fr: Ajoute les jour de vacances. Merci d'utiliser un seul chiffre pour les nombres de 1 à 9 (au lieu de 01 - 09).

note: SysConfig
en: Adds the permanent vacation days. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
fr: Ajoute les jour de vacances permanentes. Merci d'utiliser un seul chiffre pour les nombres de 1 à 9 (au lieu de 01 - 09).

note: SysConfig
en: Agent called customer.
fr: L'opérateur a appellé le client.

note: SysConfig
en: Agent interface article notification module to check PGP.
fr: Module de notification d'article dans l'interface opérateur pour vérifier le PGP

note: SysConfig
en: Agent interface article notification module to check S/MIME.
fr: Module de notification d'article dans l'interface opérateur pour vérifier le S/MIME

note: SysConfig
en: Agents <-> Groups
fr: Opérateurs <-> Groupes

note: SysConfig
en: Agents <-> Roles
fr: Opérateurs <-> Rôles

note: SysConfig
en: Allows agents to exchange the axis of a stat if they generate one.
fr: Autorise les opérateurs à échanger les axes d'une statistique si ils en génèrent une.

note: SysConfig
en: Allows agents to generate individual-related stats.
fr: Autorise les opérateurs à générer des statistiques relatives à un individu.

note: SysConfig
en: Attachments <-> Templates
fr: Pièces jointes <-> Modèles

note: SysConfig
en: Auto Responses <-> Queues
fr: Réponses Auto <-> Files

note: SysConfig
en: AutoFollowUp sent to "%s".
fr: Suivi automatique envoyé à "%s".

note: SysConfig
en: AutoReject sent to "%s".
fr: Rejet automatique envoyé à "%s".

note: SysConfig
en: AutoReply sent to "%s".
fr: Réponse automatique envoyée à "%s".

note: SysConfig
en: Bounced to "%s".
fr: Redirigé vers "%s".

note: SysConfig
en: Change password
fr: Changer de mot de passe

note: SysConfig
en: Change queue!
fr: Changer de file!

note: SysConfig
en: Change the customer for this ticket
fr: Changer le client de ce ticket

note: SysConfig
en: Change the free fields for this ticket
fr: Changer les champs libres de ce ticket

note: SysConfig
en: Change the priority for this ticket
fr: Changer la priorité de ce ticket

note: SysConfig
en: Changed priority from "%s" (%s) to "%s" (%s).
fr: Changement de priorité de "%s" (%s) pour "%s" (%s).

note: SysConfig
en: Checkbox
fr: Case à cocher

note: SysConfig
en: Closed tickets (customer user)
fr: Tickets fermés (utilisateur client)

note: SysConfig
en: Closed tickets (customer)
fr: Tickets fermés (client)

note: SysConfig
en: Company Status
fr: Statut de l'entreprise

note: SysConfig
en: Configure Processes.
fr: Configurer les Processus.

note: SysConfig
en: Configure and manage ACLs.
fr: Configurer et gérer les ACLs.

note: SysConfig
en: Controls if customers have the ability to sort their tickets.
fr: Contrôle si les clients ont la possibilité de classer leurs tickets.

note: SysConfig
en: Controls if more than one from entry can be set in the new phone ticket in the agent interface.
fr: Contrôle si plus d'une entrée peut être mise dans un nouveau ticket téléphone depuis l'interface opérateur.

note: SysConfig
en: Controls if the admin is allowed to import a saved system configuration in SysConfig.
fr: Controler la permission d'un administrateur a importer un configuration de système sauvegardé dans SysConfig.

note: SysConfig
en: Create and manage Service Level Agreements (SLAs).
fr: Créer et gérer les contrats de niveau de support (SLAs).

note: SysConfig
en: Create and manage agents.
fr: Créer et gérer les opérateurs.

note: SysConfig
en: Create and manage attachments.
fr: Créer et gérer les pièces jointes.

note: SysConfig
en: Create and manage customer users.
fr: Créer et gérer les utilisateurs clients.

note: SysConfig
en: Create and manage customers.
fr: Créer et gérer les clients.

note: SysConfig
en: Create and manage dynamic fields.
fr: Créer et gérer les champs dynamiques.

note: SysConfig
en: Create and manage groups.
fr: Créer et gérer les groupes.

note: SysConfig
en: Create and manage queues.
fr: Créer et gérer les files.

note: SysConfig
en: Create and manage responses that are automatically sent.
fr: Créer et gérer  les réponses envoyées automatiquement.

note: SysConfig
en: Create and manage roles.
fr: Créer et gérer les rôles.

note: SysConfig
en: Create and manage salutations.
fr: Créer et gérer les en-têtes.

note: SysConfig
en: Create and manage services.
fr: Créer et gérer les services.

note: SysConfig
en: Create and manage signatures.
fr: Créer et gérer les signatures.

note: SysConfig
en: Create and manage templates.
fr: Créer et gérer les modèles.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket priorities.
fr: Créer et gérer les priorités de ticket.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket states.
fr: Créer et gérer les états de ticket.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket types.
fr: Créer et gérer les types de ticket.

note: SysConfig
en: Create and manage web services.
fr: Créer et gérer les services web.

note: SysConfig
en: Customer Administration
fr: Administration des Clients

note: SysConfig
en: Customer User <-> Groups
fr: Utilisateur client <-> Groupes

note: SysConfig
en: Customer User <-> Services
fr: Utilisateur client <-> Services

note: SysConfig
en: Customer User Administration
fr: Administration des Utilisateurs Clients

note: SysConfig
en: Customer Users
fr: Clients

note: SysConfig
en: Customer called us.
fr: Le client nous a appellé.

note: SysConfig
en: Customer request via web.
fr: Requête du client via le web.

note: SysConfig
en: CustomerName
fr: Nom du client

note: SysConfig
en: Customers <-> Groups
fr: Clients <-> Groupes

note: SysConfig
en: Data used to export the search result in CSV format.
fr: Données utilisées pour exporter les résultats de recherche dans le format CSV.

note: SysConfig
en: Date / Time
fr: Date / Heure

note: SysConfig
en: Default ACL values for ticket actions.
fr: ACL par défaut pour les actions du ticket.

note: SysConfig
en: Default queue ID used by the system in the agent interface.
fr: ID de file par défaut utilisée par le système dans l'interface opérateur.

note: SysConfig
en: Default ticket ID used by the system in the agent interface.
fr: ID de ticket par défaut utilisé par le système dans l'interface opérateur.

note: SysConfig
en: Default ticket ID used by the system in the customer interface.
fr: ID de ticket par défaut utilisé par le système dans l'interface client.

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a LinkedIn icon at the end of a customer info block.
fr: Défini un élément client qui génère un icone LinkedIn à la fin du bloc d'information client.

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a XING icon at the end of a customer info block.
fr: Défini un élément client qui génère un icone XING à la fin du bloc d'information client.

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a google icon at the end of a customer info block.
fr: Défini un élément client qui génère un icone Google à la fin du bloc d'information client.

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a google maps icon at the end of a customer info block.
fr: Défini un élément client qui génère un icone Google Maps à la fin du bloc d'information client.

note: SysConfig
en: Defines a default list of words, that are ignored by the spell checker.
fr: Défini une liste de mots ignorés par le correcteur orthographique.

note: SysConfig
en: Defines all the X-headers that should be scanned.
fr: Défini tous les X-headers qui doivent être analysés

note: SysConfig
en: Deleted link to ticket "%s".
fr: Suppression du lien vers le ticket "%s".

note: SysConfig
en: Deploy and manage OTRS Business Solution™.
fr: Déployer et gérer OTRS Business Solution™.

note: SysConfig
en: E-Mail Outbound
fr: Mail sortant

note: SysConfig
en: Email Addresses
fr: Adresses E-mail

note: SysConfig
en: Email sent to "%s".
fr: E-mail envoyé à "%s".

note: SysConfig
en: Email sent to customer.
fr: E-mail envoyé au client.

note: SysConfig
en: Escalation view
fr: Vue par remontées

note: SysConfig
en: Events Ticket Calendar
fr: Agenda des Événements de Ticket

note: SysConfig
en: Execute SQL statements.
fr: Executer des requêtes SQL.

note: SysConfig
en: Filter incoming emails.
fr: Filtrer les e-mails entrants.

note: SysConfig
en: FollowUp for [%s]. %s
fr: Un suivi du ticket [%s]. %s

note: SysConfig
en: Forwarded to "%s".
fr: Transféré vers "%s".

note: SysConfig
en: French
fr: Français

note: SysConfig
en: French (Canada)
fr: Français (Canada)

note: SysConfig
en: Frontend theme
fr: Thème Interface

note: SysConfig
en: GenericAgent
fr: Automate générique

note: SysConfig
en: Go back
fr: Retour

note: SysConfig
en: Greek
fr: Grec

note: SysConfig
en: Hebrew
fr: Hébreu

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of a ticket in the close ticket screen of the agent interface.
fr: Si une note est ajoutée par un opérateur, définit l'état d'un ticket dans l'écran de fermeture du ticket dans l'interface opérateur.

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of a ticket in the ticket bulk screen of the agent interface.
fr: Si une note est ajoutée par un opérateur, définit l'état d'un ticket dans l'écran de traitement groupé de ticket dans l'interface opérateur.

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of a ticket in the ticket free text screen of the agent interface.
fr: Si une note est ajoutée par un opérateur, définit l'état d'un ticket dans l'écran texte libre du ticket dans l'interface opérateur.

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of a ticket in the ticket note screen of the agent interface.
fr: Si une note est ajoutée par un opérateur, définit l'état d'un ticket dans l'écran de note du ticket dans l'interface opérateur.

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of a ticket in the ticket responsible screen of the agent interface.
fr: Si une note est ajoutée par un opérateur, définit l'état d'un ticket dans l'écran responsable du ticket dans l'interface opérateur.

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of the ticket in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
fr: Si une note est ajoutée par un opérateur, définit l'état d'un ticket dans l'écran propriétaire du ticket dans l'interface opérateur.

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of the ticket in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
fr: Si une note est ajoutée par un opérateur, définit l'état d'un ticket dans l'écran mise en attente du ticket dans l'interface opérateur.

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of the ticket in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
fr: Si une note est ajoutée par un opérateur, définit l'état d'un ticket dans l'écran priorité du ticket dans l'interface opérateur.

note: SysConfig
en: If enabled, the different overviews (Dashboard, LockedView, QueueView) will automatically refresh after the specified time.
fr: Lorsqu'activé, les différents apperçus (Tableau de bord, Vue Verrouillé, Vue File) seront automatiquement rafraîchis après le temps spécifié.

note: SysConfig
en: Interface language
fr: Langue de l'interface

note: SysConfig
en: Japanese
fr: Japonais

note: SysConfig
en: Left
fr: Gauche

note: SysConfig
en: Link Object
fr: Lier l'objet

note: SysConfig
en: Link agents to groups.
fr: Lier les opérateurs aux groupes.

note: SysConfig
en: Link agents to roles.
fr: Lier les opérateurs aux rôles.

note: SysConfig
en: Link attachments to templates.
fr: Lier les pièces jointes aux modèles.

note: SysConfig
en: Link customer user to groups.
fr: Lier utilisateur client aux groupes.

note: SysConfig
en: Link customer user to services.
fr: Lier utilisateur client aux services.

note: SysConfig
en: Link queues to auto responses.
fr: Lier les files aux réponses automatiques.

note: SysConfig
en: Link roles to groups.
fr: Lier les rôles aux groupes.

note: SysConfig
en: Link templates to queues.
fr: Lier les modèles aux files.

note: SysConfig
en: Locked ticket.
fr: Ticket verrouillé.

note: SysConfig
en: Log file for the ticket counter.
fr: Fichier log pour le compteur de tickets.

note: SysConfig
en: Loop-Protection! No auto-response sent to "%s".
fr: Protection anti-boucle ! Pas d'auto réponse envoyé à "%s".

note: SysConfig
en: Mail Accounts
fr: Comptes de messagerie

note: SysConfig
en: Manage PGP keys for email encryption.
fr: Gérer les clés PGP pour le chiffrement des e-mails.

note: SysConfig
en: Manage POP3 or IMAP accounts to fetch email from.
fr: Gérer les comptes POP3 ou IMAP où aller chercher les e-mails.

note: SysConfig
en: Manage S/MIME certificates for email encryption.
fr: Gérer les certificats S/MIME pour le chiffrement des e-mails.

note: SysConfig
en: Manage existing sessions.
fr: Gérer les sessions existantes.

note: SysConfig
en: Manage system registration.
fr: Gérer l'inscription du système.

note: SysConfig
en: Manage tasks triggered by event or time based execution.
fr: Gérer les tâches déchenchées par un événement ou une exécution temporelle.

note: SysConfig
en: Merged Ticket <OTRS_TICKET> to <OTRS_MERGE_TO_TICKET>.
fr: Fusionner le ticket <OTRS_TICKET> avec <OTRS_MERGE_TO_TICKET>.

note: SysConfig
en: My Services
fr: Mes Services

note: SysConfig
en: New Ticket [%s] created (Q=%s;P=%s;S=%s).
fr: Un nouveau ticket a été crée: [%s] created (Q=%s;P=%s;S=%s).

note: SysConfig
en: New owner is "%s" (ID=%s).
fr: Le nouveau propriétaire est "%s" (ID=%s).

note: SysConfig
en: Notification sent to "%s".
fr: Notification envoyé à "%s".

note: SysConfig
en: Number of displayed tickets
fr: Nombre de tickets affichés

note: SysConfig
en: Old: "%s" New: "%s"
fr: État Avant: "%s" Après: "%s"

note: SysConfig
en: Online
fr: En ligne

note: SysConfig
en: Open tickets (customer user)
fr: Ouvrir les tickets (utilisateur client)

note: SysConfig
en: Open tickets (customer)
fr: Ouvrir les tickets (client)

note: SysConfig
en: Out Of Office
fr: Absent du Bureau

note: SysConfig
en: Overview Refresh Time
fr: Aperçu du temps de rafraichissement

note: SysConfig
en: Overview of all open Tickets.
fr: Aperçu de tous les tickets ouverts

note: SysConfig
en: Picture-Upload
fr: Envoyer une image

note: SysConfig
en: PostMaster Filters
fr: Filtres Postmasters

note: SysConfig
en: PostMaster Mail Accounts
fr: Comptes Mail PostMaster

note: SysConfig
en: Queue view
fr: Vue Files

note: SysConfig
en: Refresh interval
fr: Intervalle d'actualisation

note: SysConfig
en: Removed subscription for user "%s".
fr: Désabonnement pour l'utilisateur "%s".

note: SysConfig
en: Reprocess mails from spool directory that could not be imported in the first place.
fr: Retraiter les courriels du répertoire de file d'attente qui ne peuvent pas être importés la première fois.

note: SysConfig
en: Roles <-> Groups
fr: Rôles <-> Groupes

note: SysConfig
en: Running Process Tickets
fr: Processus Tickets en Cours

note: SysConfig
en: S/MIME Certificate Upload
fr: Envoyer Certificat S/MIME

note: SysConfig
en: Schedule a maintenance period.
fr: Planifier une plage de maintenance.

note: SysConfig
en: Search Customer
fr: Recherche de client

note: SysConfig
en: Select your frontend Theme.
fr: Choix du thème de l'interface

note: SysConfig
en: Send notifications to users.
fr: Envoyer des notifications aux clients

note: SysConfig
en: Service view
fr: Vue par Service

note: SysConfig
en: Set sender email addresses for this system.
fr: Mettre en place les adresses d'envoi de messages électroniques pour ce système.

note: SysConfig
en: Status view
fr: Vue par état

note: SysConfig
en: System Maintenance
fr: Maintenance Système

note: SysConfig
en: Templates <-> Queues
fr: Modèles <-> Files

note: SysConfig
en: Textarea
fr: Zone de texte

note: SysConfig
en: Ticket Queue Overview
fr: Aperçu de la file de ticket

note: SysConfig
en: Ticket moved into Queue "%s" (%s) from Queue "%s" (%s).
fr: Le ticket a été déplacé dans la file "%s" (%s) - Ancienne file: "%s" (%s).

note: SysConfig
en: Ticket overview
fr: Vue d'ensemble du Ticket

note: SysConfig
en: TicketNumber
fr: NuméroTicket

note: SysConfig
en: Time in seconds that gets added to the actual time if setting a pending-state (default: 86400 = 1 day).
fr: Temps en secondes à ajouter à l'heure actuelle dans le cas dans état en attente (défaut: 86400 = 1 jour)

note: SysConfig
en: Toggles display of OTRS FeatureAddons list in PackageManager.
fr: Déclenche l'affichage de la liste des fonctions Add-ons dans les gestionnaire de paquet

note: SysConfig
en: Tree view
fr: Vue hiérarchique

note: SysConfig
en: Unlocked ticket.
fr: Ticket déverrouillé.

note: SysConfig
en: Updated SLA to %s (ID=%s).
fr: SLA positionné à %s (ID=%s).

note: SysConfig
en: Updated Service to %s (ID=%s).
fr: Service positionné à %s (ID=%s).

note: SysConfig
en: Updated Type to %s (ID=%s).
fr: Type positionné à %s (ID=%s).

note: SysConfig
en: Updated: %s
fr: Mise à jour: %s

note: SysConfig
en: Updated: %s=%s;%s=%s;%s=%s;
fr: Mise à jour: %s=%s;%s=%s;%s=%s;

note: SysConfig
en: UserFirstname
fr: Prénom utilisateur

note: SysConfig
en: UserLastname
fr: Nom de famille utilisateur

note: SysConfig
en: View performance benchmark results.
fr: Voir les résultats du benchmark de performance.

note: SysConfig
en: Watch this ticket
fr: Surveiller ce ticket.

note: SysConfig
en: When tickets are merged, a note will be added automatically to the ticket which is no longer active. Here you can define the body of this note (this text cannot be changed by the agent).
fr: Dès que les tickets sont fusionnés, une note est ajoutée automatiquement au ticket qui devient inactif. Vous pouvez définir ici le texte de cette note (ce texte ne peut pas être modifié par les agents).

note: SysConfig
en: When tickets are merged, a note will be added automatically to the ticket which is no longer active. Here you can define the subject of this note (this subject cannot be changed by the agent).
fr: Dès que les tickets sont fusionnés, une note est ajoutée automatiquement au ticket qui devient inactif. Vous pouvez définir ici le sujet de cette note (ce sujet ne peut pas être modifié par les agents).

note: SysConfig
en: When tickets are merged, the customer can be informed per email by setting the check box "Inform Sender". In this text area, you can define a pre-formatted text which can later be modified by the agents.
fr: Quand les ticjets sont fusionnés, le client peut être informé par mail en cochant la case "Informer l'émetteur". Dans cette zone de texte, vous pouvez définir un texte pré-formaté qui pourra ensuite être modifié par les agents.
