OTRS - en to it translation catalogue (3046 entries)

note: Template: AAABase
en: Yes
it: Sì

note: Template: AAABase
en: yes
it: sì

note: Template: AAABase
en: Off
it: Spento

note: Template: AAABase
en: off
it: spento

note: Template: AAABase
en: On
it: Acceso

note: Template: AAABase
en: on
it: acceso

note: Template: AAABase
en: top
it: inizio pagina

note: Template: AAABase
en: end
it: fine pagina

note: Template: AAABase
en: Done
it: Fatto

note: Template: AAABase
en: Cancel
it: Annulla

note: Template: AAABase
en: Reset
it: Ripristina

note: Template: AAABase
en: more than ... ago
it: più di ...

note: Template: AAABase
en: in more than ...
it: in più di ...

note: Template: AAABase
en: within the last ...
it: negli ultimi ...

note: Template: AAABase
en: within the next ...
it: nei prossimi ...

note: Template: AAABase
en: Created within the last
it: Creato negli ultimi

note: Template: AAABase
en: Created more than ... ago
it: Creato più di ... fa

note: Template: AAABase
en: Today
it: Oggi

note: Template: AAABase
en: Tomorrow
it: Domani

note: Template: AAABase
en: Next week
it: Settimana prossima

note: Template: AAABase
en: day
it: giorno

note: Template: AAABase
en: days
it: giorni

note: Template: AAABase
en: day(s)
it: giorno(i)

note: Template: AAABase
en: d
it: g

note: Template: AAABase
en: hour
it: ora

note: Template: AAABase
en: hours
it: ore

note: Template: AAABase
en: hour(s)
it: ora(e)

note: Template: AAABase
en: Hours
it: Ore

note: Template: AAABase
en: minute
it: minuto

note: Template: AAABase
en: minutes
it: minuti

note: Template: AAABase
en: minute(s)
it: minuto(i)

note: Template: AAABase
en: Minutes
it: Minuti

note: Template: AAABase
en: month
it: mese

note: Template: AAABase
en: months
it: mesi

note: Template: AAABase
en: month(s)
it: mese(i)

note: Template: AAABase
en: week
it: settimana

note: Template: AAABase
en: week(s)
it: settimana(e)

note: Template: AAABase
en: quarter
it: trimestre

note: Template: AAABase
en: quarter(s)
it: trimestre(i)

note: Template: AAABase
en: half-year
it: semestre

note: Template: AAABase
en: half-year(s)
it: semestre(i)

note: Template: AAABase
en: year
it: anno

note: Template: AAABase
en: years
it: anni

note: Template: AAABase
en: year(s)
it: anno(i)

note: Template: AAABase
en: second(s)
it: secondo(i)

note: Template: AAABase
en: seconds
it: secondi

note: Template: AAABase
en: second
it: secondo

note: Template: AAABase
en: Time unit
it: Unità di tempo

note: Template: AAABase
en: wrote
it: ha scritto

note: Template: AAABase
en: Message
it: Messaggio

note: Template: AAABase
en: Error
it: Errore

note: Template: AAABase
en: Bug Report
it: Segnala anomalie

note: Template: AAABase
en: Attention
it: Attenzione

note: Template: AAABase
en: Warning
it: Attenzione

note: Template: AAABase
en: Module
it: Modulo

note: Template: AAABase
en: Modulefile
it: Archivio del modulo

note: Template: AAABase
en: Subfunction
it: Sottofunzione

note: Template: AAABase
en: Line
it: Linea

note: Template: AAABase
en: Setting
it: Impostazione

note: Template: AAABase
en: Settings
it: Impostazioni

note: Template: AAABase
en: Example
it: Esempio

note: Template: AAABase
en: Examples
it: Esempi

note: Template: AAABase
en: valid
it: valido

note: Template: AAABase
en: Valid
it: Valido

note: Template: AAABase
en: invalid
it: non valido

note: Template: AAABase
en: Invalid
it: Non valido

note: Template: AAABase
en: * invalid
it: * non valido

note: Template: AAABase
en: invalid-temporarily
it: non valido-temporaneamente

note: Template: AAABase
en:  2 minutes
it:  2 minuti

note: Template: AAABase
en:  5 minutes
it:  5 minuti

note: Template: AAABase
en:  7 minutes
it:  7 minuti

note: Template: AAABase
en: 10 minutes
it: 10 minuti

note: Template: AAABase
en: 15 minutes
it: 15 minuti

note: Template: AAABase
en: Mr.
it: Sig

note: Template: AAABase
en: Mrs.
it: Sig.ra

note: Template: AAABase
en: Next
it: Successivo

note: Template: AAABase
en: Back
it: Precedente

note: Template: AAABase
en: Next...
it: Successivo...

note: Template: AAABase
en: ...Back
it: ...Precedente

note: Template: AAABase
en: -none-
it: -nessuno-

note: Template: AAABase
en: none
it: nessuno

note: Template: AAABase
en: none!
it: nessuno!

note: Template: AAABase
en: none - answered
it: nessuna - risposta

note: Template: AAABase
en: please do not edit!
it: non modificare!

note: Template: AAABase
en: Need Action
it: Azione richiesta

note: Template: AAABase
en: AddLink
it: Aggiungi collegamento

note: Template: AAABase
en: Link
it: Collega

note: Template: AAABase
en: Unlink
it: Rimuovi collegamento

note: Template: AAABase
en: Linked
it: Collegato

note: Template: AAABase
en: Link (Normal)
it: Collega (Normale)

note: Template: AAABase
en: Link (Parent)
it: Collega (Genitore)

note: Template: AAABase
en: Link (Child)
it: Collega (Figlio)

note: Template: AAABase
en: Normal
it: Normale

note: Template: AAABase
en: Parent
it: Genitore

note: Template: AAABase
en: Child
it: Figlio

note: Template: AAABase
en: Hit
it: Accesso

note: Template: AAABase
en: Hits
it: Accessi

note: Template: AAABase
en: Text
it: Testo

note: Template: AAABase
en: Lite
it: Ridotta

note: Template: AAABase
en: User
it: Utente

note: Template: AAABase
en: Username
it: Nome utente

note: Template: AAABase
en: Language
it: Lingua

note: Template: AAABase
en: Languages
it: Lingue

note: Template: AAABase
en: Preferences
it: Preferenze

note: Template: AAABase
en: Salutation
it: Titolo

note: Template: AAABase
en: Salutations
it: Titolo

note: Template: AAABase
en: Signature
it: Firma

note: Template: AAABase
en: Signatures
it: Firme

note: Template: AAABase
en: Customer
it: Cliente

note: Template: AAABase
en: CustomerID
it: Codice cliente

note: Template: AAABase
en: CustomerIDs
it: Codici cliente

note: Template: AAABase
en: customer
it: cliente

note: Template: AAABase
en: agent
it: operatore

note: Template: AAABase
en: system
it: sistema

note: Template: AAABase
en: Customer Info
it: Informazioni cliente

note: Template: AAABase
en: Customer Information
it: Informazioni cliente

note: Template: AAABase
en: Customer Companies
it: Aziende dei clienti

note: Template: AAABase
en: Company
it: Azienda

note: Template: AAABase
en: go!
it: vai!

note: Template: AAABase
en: go
it: vai

note: Template: AAABase
en: All
it: Tutti

note: Template: AAABase
en: all
it: tutti

note: Template: AAABase
en: Sorry
it: Spiacente

note: Template: AAABase
en: update!
it: aggiorna!

note: Template: AAABase
en: update
it: aggiorna

note: Template: AAABase
en: Update
it: Aggiorna

note: Template: AAABase
en: Updated!
it: Aggiornato!

note: Template: AAABase
en: submit!
it: invia!

note: Template: AAABase
en: submit
it: invia

note: Template: AAABase
en: Submit
it: Invia

note: Template: AAABase
en: change!
it: modifica!

note: Template: AAABase
en: Change
it: Modifica

note: Template: AAABase
en: change
it: modifica

note: Template: AAABase
en: click here
it: fai clic qui

note: Template: AAABase
en: Comment
it: Commento

note: Template: AAABase
en: Invalid Option!
it: Opzione non valida!

note: Template: AAABase
en: Invalid time!
it: Ora non valida!

note: Template: AAABase
en: Invalid date!
it: Data non valida!

note: Template: AAABase
en: Name
it: Nome

note: Template: AAABase
en: Group
it: Gruppo

note: Template: AAABase
en: Description
it: Descrizione

note: Template: AAABase
en: description
it: descrizione

note: Template: AAABase
en: Theme
it: Tema

note: Template: AAABase
en: Created
it: Creato

note: Template: AAABase
en: Created by
it: Creato da

note: Template: AAABase
en: Changed
it: Modificato

note: Template: AAABase
en: Changed by
it: Modificato da

note: Template: AAABase
en: Search
it: Cerca

note: Template: AAABase
en: and
it: e

note: Template: AAABase
en: between
it: tra

note: Template: AAABase
en: before/after
it: prima/dopo

note: Template: AAABase
en: Fulltext Search
it: Ricerca testo intero

note: Template: AAABase
en: Data
it: Dati

note: Template: AAABase
en: Options
it: Opzioni

note: Template: AAABase
en: Title
it: Titolo

note: Template: AAABase
en: Item
it: Elemento

note: Template: AAABase
en: Delete
it: Elimina

note: Template: AAABase
en: Edit
it: Modifica

note: Template: AAABase
en: View
it: Vista

note: Template: AAABase
en: Number
it: Numero

note: Template: AAABase
en: System
it: Sistema

note: Template: AAABase
en: Contact
it: Contatto

note: Template: AAABase
en: Contacts
it: Contatti

note: Template: AAABase
en: Export
it: Esporta

note: Template: AAABase
en: Up
it: Su

note: Template: AAABase
en: Down
it: Giù

note: Template: AAABase
en: Add
it: Aggiungi

note: Template: AAABase
en: Added!
it: Aggiunto

note: Template: AAABase
en: Category
it: Categoria

note: Template: AAABase
en: Viewer
it: Visualizzatore

note: Template: AAABase
en: Expand
it: Espandi

note: Template: AAABase
en: Small
it: Piccolo

note: Template: AAABase
en: Medium
it: Medio

note: Template: AAABase
en: Large
it: Grande

note: Template: AAABase
en: Date picker
it: Selettore data

note: Template: AAABase
en: Show Tree Selection
it: Mostra la selezione ad albero

note: Template: AAABase
en: The field content is too long!
it: Il contenuto del campo è troppo lungo!

note: Template: AAABase
en: Maximum size is %s characters.
it: La dimensione massima è di %s caratteri.

note: Template: AAABase
en: This field is required or
it: Questo campo è obbligatorio oppure

note: Template: AAABase
en: New message
it: Nuovo messaggio

note: Template: AAABase
en: New message!
it: Nuovo messaggio!

note: Template: AAABase
en: Please answer this ticket(s) to get back to the normal queue view!
it: Rispondi a queste richieste prima di tornare alla lista!

note: Template: AAABase
en: You have %s new message(s)!
it: Hai %s nuovi messaggi!

note: Template: AAABase
en: You have %s reminder ticket(s)!
it: Hai %s promemoria memorizzati

note: Template: AAABase
en: The recommended charset for your language is %s!
it: Il set di caratteri consigliato per la tua lingua è %s!

note: Template: AAABase
en: Change your password.
it: Cambia la tua password.

note: Template: AAABase
en: Please activate %s first!
it: Attiva prima %s!

note: Template: AAABase
en: No suggestions
it: Non ci sono suggerimenti

note: Template: AAABase
en: Word
it: Parola

note: Template: AAABase
en: Ignore
it: Ignora

note: Template: AAABase
en: replace with
it: sostituisci con

note: Template: AAABase
en: There is no account with that login name.
it: Nome utente non valido.

note: Template: AAABase
en: Login failed! Your user name or password was entered incorrectly.
it: Accesso non riuscito! Il nome utente o la password sono errati.

note: Template: AAABase
en: There is no acount with that user name.
it: Non esistono account con questo nome utente.

note: Template: AAABase
en: Please contact your administrator
it: Contatta il tuo amministratore

note: Template: AAABase
en: Authentication succeeded, but no customer record is found in the customer backend. Please contact your administrator.
it: Autenticazione riuscita, ma non è possibile trovare informazioni relative al cliente. Contatta il tuo amministratore di sistema.

note: Template: AAABase
en: This e-mail address already exists. Please log in or reset your password.
it: L'indirizzo email inserito esiste già. Effettuare l'accesso o reimposta la password.

note: Template: AAABase
en: Logout
it: Esci

note: Template: AAABase
en: Logout successful. Thank you for using %s!
it: Disconnessione avvenuta con successo. Grazie per aver usato %s!

note: Template: AAABase
en: Feature not active!
it: Funzione non attiva!

note: Template: AAABase
en: Agent updated!
it: Operatore aggiornato!

note: Template: AAABase
en: Database Selection
it: Selezione database

note: Template: AAABase
en: Create Database
it: Crea database

note: Template: AAABase
en: System Settings
it: Impostazioni di sistema

note: Template: AAABase
en: Mail Configuration
it: Configurazione della posta

note: Template: AAABase
en: Finished
it: Operazione terminata

note: Template: AAABase
en: Install OTRS
it: Installa OTRS

note: Template: AAABase
en: Intro
it: Introduzione

note: Template: AAABase
en: License
it: Licenza

note: Template: AAABase
en: Configure Mail
it: Configurazione posta

note: Template: AAABase
en: Database deleted.
it: Database eliminato.

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the administrative database user.
it: Inserisci la password per l'utente amministrativo del database

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the database user.
it: Inserisci la password per l'utente del database

note: Template: AAABase
en: If you have set a root password for your database, it must be entered here. If not, leave this field empty.
it: Se hai impostato una password di root per il database inseriscila qui, altrimenti lascia il campo vuoto.

note: Template: AAABase
en: Database already contains data - it should be empty!
it: Il database risulta contenere dati - dovrebbe essere vuoto!

note: Template: AAABase
en: Login is needed!
it: Devi effettuare l'accesso!

note: Template: AAABase
en: It is currently not possible to login due to a scheduled system maintenance.
it: Al momento non è possibile accedere al sistema per attività di manutenzione in corso.

note: Template: AAABase
en: Password is needed!
it: La password è richiesta

note: Template: AAABase
en: Take this Customer
it: Prendi questo cliente

note: Template: AAABase
en: Take this User
it: Prendi questo utente

note: Template: AAABase
en: possible
it: possibile

note: Template: AAABase
en: reject
it: rifiuta

note: Template: AAABase
en: reverse
it: inverti

note: Template: AAABase
en: Facility
it: Funzione

note: Template: AAABase
en: Time Zone
it: Fuso orario

note: Template: AAABase
en: Pending till
it: In attesa fino a

note: Template: AAABase
en: Don't use the Superuser account to work with OTRS! Create new Agents and work with these accounts instead.
it: Non usare l'account di superutente per lavorare con OTRS. Crea nuovi operatori e lavora con questi account.

note: Template: AAABase
en: Dispatching by email To: field.
it: Smistamento in base al campo A:.

note: Template: AAABase
en: Dispatching by selected Queue.
it: Smistamento in base alla coda selezionata.

note: Template: AAABase
en: No entry found!
it: Nessun elemento trovato!

note: Template: AAABase
en: Session invalid. Please log in again.
it: Sessione non valida. Effettua di nuovo l'accesso.

note: Template: AAABase
en: Session has timed out. Please log in again.
it: Sessione scaduta per inattività. Effettua di nuovo l'accesso.

note: Template: AAABase
en: Session limit reached! Please try again later.
it: Numero massimo di sessioni raggiunto. Per favore, riprovare più tardi.

note: Template: AAABase
en: No Permission!
it: Permessi insufficienti!

note: Template: AAABase
en: (Click here to add)
it: (Fai clic qui per aggiungere)

note: Template: AAABase
en: Preview
it: Anteprima

note: Template: AAABase
en: Package not correctly deployed! Please reinstall the package.
it: Estensione non installata correttamente! Reinstalla il pacchetto!

note: Template: AAABase
en: %s is not writable!
it: %s non è scrivibile!

note: Template: AAABase
en: Cannot create %s!
it: Impossibile creare %s!

note: Template: AAABase
en: Check to activate this date
it: Seleziona per attivare questa data

note: Template: AAABase
en: You have Out of Office enabled, would you like to disable it?
it: Risposta automatica abilitata. Vuoi disabilitarla?

note: Template: AAABase
en: News about OTRS releases!
it: Novità sui rilasci di OTRS!

note: Template: AAABase
en: Go to dashboard!
it: Vai alla dashboard!

note: Template: AAABase
en: Customer %s added
it: Cliente %s aggiunto

note: Template: AAABase
en: Role added!
it: Ruolo aggiunto!

note: Template: AAABase
en: Role updated!
it: Ruolo aggiornato!

note: Template: AAABase
en: Attachment added!
it: Allegato aggiunto!

note: Template: AAABase
en: Attachment updated!
it: Allegato aggiornato!

note: Template: AAABase
en: Response added!
it: Risposta aggiunta!

note: Template: AAABase
en: Response updated!
it: Risposta aggiornata!

note: Template: AAABase
en: Group updated!
it: Gruppo aggiornato!

note: Template: AAABase
en: Queue added!
it: Coda aggiunta!

note: Template: AAABase
en: Queue updated!
it: Coda aggiornata!

note: Template: AAABase
en: State added!
it: Stato aggiunto!

note: Template: AAABase
en: State updated!
it: Stato aggiornato!

note: Template: AAABase
en: Type added!
it: Tipo aggiunto!

note: Template: AAABase
en: Type updated!
it: Tipo aggiornato!

note: Template: AAABase
en: Customer updated!
it: Cliente aggiornato!

note: Template: AAABase
en: Customer company added!
it: Azienda del cliente aggiunta!

note: Template: AAABase
en: Customer company updated!
it: Azienda del cliente aggiornata!

note: Template: AAABase
en: Note: Company is invalid!
it: Nota: l'azienda non è valida!

note: Template: AAABase
en: Mail account added!
it: Account di posta aggiunto!

note: Template: AAABase
en: Mail account updated!
it: Account di posta aggiornato!

note: Template: AAABase
en: System e-mail address added!
it: Account di posta di sistema aggiunto!

note: Template: AAABase
en: System e-mail address updated!
it: Account di posta di sistema aggiornato!

note: Template: AAABase
en: Contract
it: Contratto

note: Template: AAABase
en: Online Customer: %s
it: Clienti collegati: %s

note: Template: AAABase
en: Online Agent: %s
it: Operatori collegati: %s

note: Template: AAABase
en: Calendar
it: Calendario

note: Template: AAABase
en: Filename
it: Nome file

note: Template: AAABase
en: Type
it: Tipo

note: Template: AAABase
en: Size
it: Dimensione

note: Template: AAABase
en: Upload
it: Caricamento

note: Template: AAABase
en: Directory
it: Cartella

note: Template: AAABase
en: Signed
it: Firmato

note: Template: AAABase
en: Sign
it: Firma

note: Template: AAABase
en: Crypted
it: Cifrato

note: Template: AAABase
en: Crypt
it: Cifra

note: Template: AAABase
en: PGP Key
it: Chiave PGP

note: Template: AAABase
en: PGP Keys
it: Chiavi PGP

note: Template: AAABase
en: S/MIME Certificate
it: Certificato S/MIME

note: Template: AAABase
en: S/MIME Certificates
it: Certificati S/MIME

note: Template: AAABase
en: Office
it: Ufficio

note: Template: AAABase
en: Phone
it: Telefono

note: Template: AAABase
en: Mobile
it: Cellulare

note: Template: AAABase
en: Zip
it: CAP

note: Template: AAABase
en: City
it: Città

note: Template: AAABase
en: Street
it: Via

note: Template: AAABase
en: Country
it: Stato

note: Template: AAABase
en: Location
it: Sede

note: Template: AAABase
en: installed
it: Installato

note: Template: AAABase
en: uninstalled
it: disinstallato

note: Template: AAABase
en: Security Note: You should activate %s because application is already running!
it: Nota di sicurezza: dovresti attivare %s perché l'applicazione è già in esecuzione!

note: Template: AAABase
en: Unable to parse repository index document.
it: Impossibile analizzare l'indice dei repository.

note: Template: AAABase
en: No packages for your framework version found in this repository, it only contains packages for other framework versions.
it: Non esistono pacchetti per la vostra versione del framework in questo repository, ne sono contenuti solo per altre versioni.

note: Template: AAABase
en: No packages, or no new packages, found in selected repository.
it: Nessun pacchetto, o nessun pacchetto nuovo è stato trovato nel repository selezionato.

note: Template: AAABase
en: Edit the system configuration settings.
it: Modifica le impostazioni di sistema.

note: Template: AAABase
en: ACL information from database is not in sync with the system configuration, please deploy all ACLs.
it: Le ACL dal database non sono allineate con la configurazione di sistema, effettua il rilascio di tutte le ACL.

note: Template: AAABase
en: printed at
it: stampato il

note: Template: AAABase
en: Loading...
it: Caricamento in corso...

note: Template: AAABase
en: Dear Mr. %s,
it: Egr. Sig. %s,

note: Template: AAABase
en: Dear Mrs. %s,
it: Gent.ma Sig.ra %s,

note: Template: AAABase
en: Dear %s,
it: Egr. %s,

note: Template: AAABase
en: Hello %s,
it: Salve %s ,

note: Template: AAABase
en: This email address is not allowed to register. Please contact support staff.
it: L'indirizzo email inserito non è abilitato per la registrazione. Contatta il supporto tecnico.

note: Template: AAABase
en: New account created. Sent login information to %s. Please check your email.
it: Nuovo account creato. Le informazioni di accesso sono state inviate a %s. Controlla l'email.

note: Template: AAABase
en: Please press Back and try again.
it: Premi Indietro e riprova.

note: Template: AAABase
en: Sent password reset instructions. Please check your email.
it: Inviate le istruzioni per il ripristino della password. Controlla l'email.

note: Template: AAABase
en: Sent new password to %s. Please check your email.
it: Nuova password inviata a %s. Controlla l'email.

note: Template: AAABase
en: Upcoming Events
it: Eventi prossimi

note: Template: AAABase
en: Event
it: Evento

note: Template: AAABase
en: Events
it: Eventi

note: Template: AAABase
en: Invalid Token!
it: Token non valido!

note: Template: AAABase
en: more
it: altro

note: Template: AAABase
en: Collapse
it: Contrai

note: Template: AAABase
en: Shown
it: Mostrati

note: Template: AAABase
en: Shown customer users
it: Clienti mostrati

note: Template: AAABase
en: News
it: Notizie

note: Template: AAABase
en: Product News
it: Notizie sul prodotto

note: Template: AAABase
en: OTRS News
it: Notizie OTRS

note: Template: AAABase
en: 7 Day Stats
it: Statistiche ultimi 7 Giorni

note: Template: AAABase
en: Process Management information from database is not in sync with the system configuration, please synchronize all processes.
it: Le informazioni di Process Management del database non sono sincronizzate con la configurazione di sistema, sincronizza tutti i processi.

note: Template: AAABase
en: Package not verified by the OTRS Group! It is recommended not to use this package.
it: Pacchetto non verificato da OTRS! Si consiglia di non utilizzarlo.

note: Template: AAABase
en: <br>If you continue to install this package, the following issues may occur!<br><br>&nbsp;-Security problems<br>&nbsp;-Stability problems<br>&nbsp;-Performance problems<br><br>Please note that issues that are caused by working with this package are not covered by OTRS service contracts!<br><br>
it: <br>Se prosegui con l'installazione di questo pacchetto, si potrebbero verificare le seguenti problematiche!<br><br>&nbsp;-Problemi di sicurezza<br>&nbsp;-Problemi di stabilità<br>&nbsp;-Problemi prestazionali<br><br>Eventuali problemi derivanti dall'uso di questo pacchetto non sono coperti dai contratti di servizio di OTRS!<br><br>

note: Template: AAABase
en: Mark
it: Seleziona

note: Template: AAABase
en: Unmark
it: Deseleziona

note: Template: AAABase
en: Bold
it: Grassetto

note: Template: AAABase
en: Italic
it: Corsivo

note: Template: AAABase
en: Underline
it: Sottolinea

note: Template: AAABase
en: Font Color
it: Colore carattere

note: Template: AAABase
en: Background Color
it: Colore sfondo

note: Template: AAABase
en: Remove Formatting
it: Rimuovi formattazione

note: Template: AAABase
en: Show/Hide Hidden Elements
it: Mostra/Nascondi elementi nascosti

note: Template: AAABase
en: Align Left
it: Allinea a sinistra

note: Template: AAABase
en: Align Center
it: Allinea al centro

note: Template: AAABase
en: Align Right
it: Allinea a destra

note: Template: AAABase
en: Justify
it: Giustifica

note: Template: AAABase
en: Header
it: Intestazione

note: Template: AAABase
en: Indent
it: Rientro

note: Template: AAABase
en: Outdent
it: Rimuovi rientro

note: Template: AAABase
en: Create an Unordered List
it: Crea un elenco non ordinato

note: Template: AAABase
en: Create an Ordered List
it: Crea un elenco ordinato

note: Template: AAABase
en: HTML Link
it: Collegamento HTML

note: Template: AAABase
en: Insert Image
it: Inserisci immagine

note: Template: AAABase
en: Undo
it: Annulla

note: Template: AAABase
en: Redo
it: Rifai

note: Template: AAABase
en: OTRS Daemon is not running.
it: Il demone OTRS non è in esecuzione.

note: Template: AAABase
en: Can't contact registration server. Please try again later.
it: Impossibile contattare il server per la registrazione. Riprova più tardi.

note: Template: AAABase
en: No content received from registration server. Please try again later.
it: Nessun dato ricevuto dal server per la registrazione. Riprova più tardi.

note: Template: AAABase
en: Problems processing server result. Please try again later.
it: Si sono verificati problemi elaborando la risposta del server. Riprova più tardi.

note: Template: AAABase
en: Username and password do not match. Please try again.
it: Il nome utente e la password non corrispondono. Prova ancora.

note: Template: AAABase
en: The selected process is invalid!
it: Il processo selezionato non è valido!

note: Template: AAABase
en: Upgrade to %s now!
it: Aggiorna a %s subito!

note: Template: AAABase
en: %s Go to the upgrade center %s
it: %s Vai al centro aggiornamento %s

note: Template: AAABase
en: The license for your %s is about to expire. Please make contact with %s to renew your contract!
it: La tua licenza %s sta per scadere. Contatta %s per rinnovare il tuo contratto.

note: Template: AAABase
en: An update for your %s is available, but there is a conflict with your framework version! Please update your framework first!
it: È disponibile un aggiornamento per te %s, ma è in conflitto con la versione del framework! Aggiorna prima il tuo framework!

note: Template: AAABase
en: Your system was successfully upgraded to %s.
it: Il tuo sistema è stato aggiornato correttamente a %s.

note: Template: AAABase
en: There was a problem during the upgrade to %s.
it: Si è verificato un problema durante l'aggiornamento a %s.

note: Template: AAABase
en: %s was correctly reinstalled.
it: %s è stato reinstallato correttamente.

note: Template: AAABase
en: There was a problem reinstalling %s.
it: Si è verificato un problema durante la reinstallazione di %s.

note: Template: AAABase
en: Your %s was successfully updated.
it: Il tuo %s è stato aggiornato correttamente.

note: Template: AAABase
en: There was a problem during the upgrade of %s.
it: Si è verificato un problema durante l'aggiornamento di %s.

note: Template: AAABase
en: %s was correctly uninstalled.
it: %s è stato correttamente disinstallato.

note: Template: AAABase
en: There was a problem uninstalling %s.
it: Si è verificato un problema durante la disinstallazione di %s.

note: Template: AAABase
en: Enable cloud services to unleash all OTRS features!
it: Aumenta le potenzialità di OTRS abilitando i servizi cloud!

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Day
it: Capodanno

note: Template: AAACalendar
en: International Workers' Day
it: Festa dei lavoratori

note: Template: AAACalendar
en: Christmas Eve
it: Vigilia di Natale

note: Template: AAACalendar
en: First Christmas Day
it: Natale

note: Template: AAACalendar
en: Second Christmas Day
it: Santo Stefano

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Eve
it: Vigilia di Capodanno

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as requester
it: OTRS come richiedente

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as provider
it: OTRS come fornitore

note: Template: AAAGenericInterface
en: Webservice "%s" created!
it: Web service "%s" creato!

note: Template: AAAGenericInterface
en: Webservice "%s" updated!
it: Web service "%s" aggiornato!

note: Template: AAAMonth
en: Jan
it: Gen

note: Template: AAAMonth
en: May
it: Mag

note: Template: AAAMonth
en: Jun
it: Giu

note: Template: AAAMonth
en: Jul
it: Lug

note: Template: AAAMonth
en: Aug
it: Ago

note: Template: AAAMonth
en: Sep
it: Set

note: Template: AAAMonth
en: Oct
it: Ott

note: Template: AAAMonth
en: Dec
it: Dic

note: Template: AAAMonth
en: January
it: Gennaio

note: Template: AAAMonth
en: February
it: Febbraio

note: Template: AAAMonth
en: March
it: Marzo

note: Template: AAAMonth
en: April
it: Aprile

note: Template: AAAMonth
en: May_long
it: Maggio

note: Template: AAAMonth
en: June
it: Giugno

note: Template: AAAMonth
en: July
it: Luglio

note: Template: AAAMonth
en: August
it: Agosto

note: Template: AAAMonth
en: September
it: Settembre

note: Template: AAAMonth
en: October
it: Ottobre

note: Template: AAAMonth
en: November
it: Novembre

note: Template: AAAMonth
en: December
it: Dicembre

note: Template: AAAPreferences
en: Preferences updated successfully!
it: Preferenze modificate con successo!

note: Template: AAAPreferences
en: User Profile
it: Profilo utente

note: Template: AAAPreferences
en: Email Settings
it: Impostazioni email

note: Template: AAAPreferences
en: Other Settings
it: Altre impostazioni

note: Template: AAAPreferences
en: Notification Settings
it: Impostazioni delle notifiche

note: Template: AAAPreferences
en: Change Password
it: Cambia password

note: Template: AAAPreferences
en: Current password
it: Password attuale

note: Template: AAAPreferences
en: New password
it: Nuova password

note: Template: AAAPreferences
en: Verify password
it: Verifica password

note: Template: AAAPreferences
en: Spelling Dictionary
it: Dizionario

note: Template: AAAPreferences
en: Default spelling dictionary
it: Dizionario predefinito

note: Template: AAAPreferences
en: Max. shown Tickets a page in Overview.
it: Numero massimo di richieste per pagina nel Sommario

note: Template: AAAPreferences
en: The current password is not correct. Please try again!
it: La password corrente è errata. Riprova!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, your new passwords do not match. Please try again!
it: Impossibile aggiornare la password, le password nuove non corrispondono. Riprova!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it contains invalid characters!
it: Impossibile aggiornare la password, contiene caratteri non validi!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must be at least %s characters long!
it: Impossibile aggiornare la password, deve essere lunga almeno %s caratteri!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 lowercase and 2 uppercase characters!
it: Impossibile aggiornare la password, deve contenere almeno due lettere minuscole e due maiuscole!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 1 digit!
it: Impossibile aggiornare la password, deve contenere almeno un numero!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 characters!
it: Impossibile aggiornare la password, deve contenere almeno due caratteri!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, this password has already been used. Please choose a new one!
it: Impossibile aggiornare la password, questa password è stata già usata. Scegline un'altra!

note: Template: AAAPreferences
en: Select the separator character used in CSV files (stats and searches). If you don't select a separator here, the default separator for your language will be used.
it: Seleziona il carattere di separazione usato nei file CSV (statistiche e ricerca). Se non selezioni un separatore, sarà usato il separatore predefinito per la tua lingua.

note: Template: AAAPreferences
en: CSV Separator
it: Separatore CSV

note: Template: AAATicket
en: Status View
it: Visualizzazione stato

note: Template: AAATicket
en: Service View
it: Visualizzazione servizio

note: Template: AAATicket
en: Bulk
it: Aggiornamento multiplo

note: Template: AAATicket
en: Lock
it: Blocca

note: Template: AAATicket
en: Unlock
it: Rilascia

note: Template: AAATicket
en: History
it: Storico

note: Template: AAATicket
en: Zoom
it: Dettagli

note: Template: AAATicket
en: Age
it: Tempo trascorso

note: Template: AAATicket
en: Bounce
it: Rispedisci

note: Template: AAATicket
en: Forward
it: Inoltra

note: Template: AAATicket
en: From
it: Da

note: Template: AAATicket
en: To
it: A

note: Template: AAATicket
en: Bcc
it: Ccn

note: Template: AAATicket
en: Subject
it: Oggetto

note: Template: AAATicket
en: Move
it: Sposta

note: Template: AAATicket
en: Queue
it: Coda

note: Template: AAATicket
en: Queues
it: Code

note: Template: AAATicket
en: Priority
it: Priorità

note: Template: AAATicket
en: Priorities
it: Priorità

note: Template: AAATicket
en: Priority Update
it: Aggiornamento priorità

note: Template: AAATicket
en: Priority added!
it: Priorità aggiunta!

note: Template: AAATicket
en: Priority updated!
it: Priorità aggiornata!

note: Template: AAATicket
en: Signature added!
it: Firma aggiunta!

note: Template: AAATicket
en: Signature updated!
it: Firma aggiornata!

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreement
it: Accordo sul livello di servizio

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreements
it: Accordi sul livello di servizio

note: Template: AAATicket
en: Service
it: Servizio

note: Template: AAATicket
en: Services
it: Servizi

note: Template: AAATicket
en: State
it: Stato

note: Template: AAATicket
en: States
it: Stati

note: Template: AAATicket
en: Status
it: Stato

note: Template: AAATicket
en: Statuses
it: Stati

note: Template: AAATicket
en: Ticket Type
it: Tipo ticket

note: Template: AAATicket
en: Ticket Types
it: Tipi ticket

note: Template: AAATicket
en: Compose
it: Componi

note: Template: AAATicket
en: Pending
it: In attesa

note: Template: AAATicket
en: Owner
it: Operatore

note: Template: AAATicket
en: Owner Update
it: Aggiornamento operatore

note: Template: AAATicket
en: Responsible
it: Responsabile

note: Template: AAATicket
en: Responsible Update
it: Aggiornamento responsabile

note: Template: AAATicket
en: Sender
it: Mittente

note: Template: AAATicket
en: Article
it: Articolo

note: Template: AAATicket
en: Createtime
it: Istante di creazione

note: Template: AAATicket
en: plain
it: non formattato

note: Template: AAATicket
en: Close
it: Chiudi

note: Template: AAATicket
en: Action
it: Azione

note: Template: AAATicket
en: Attachment
it: Allegato

note: Template: AAATicket
en: Attachments
it: Allegati

note: Template: AAATicket
en: This message was written in a character set other than your own.
it: Questo messaggio è stato scritto con un insieme di caratteri diverso dal tuo.

note: Template: AAATicket
en: If it is not displayed correctly,
it: Se non è visualizzato correttamente,

note: Template: AAATicket
en: This is a
it: Questo è un

note: Template: AAATicket
en: to open it in a new window.
it: per aprire in una nuova finestra.

note: Template: AAATicket
en: This is a HTML email. Click here to show it.
it: Questa è una email in HTML. Fai clic qui per visualizzarla.

note: Template: AAATicket
en: Free Fields
it: Campi liberi

note: Template: AAATicket
en: Merge
it: Unisci

note: Template: AAATicket
en: merged
it: unito

note: Template: AAATicket
en: closed successful
it: chiuso con successo

note: Template: AAATicket
en: closed unsuccessful
it: chiuso senza successo

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Total
it: Totale ticket presi in carico

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Reminder Reached
it: Ticket presi in carico con promemoria raggiunto

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets New
it: Nuovi ticket presi in carico

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Total
it: Totale ticket responsabili

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets New
it: Nuovi ticket responsabili

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Reminder Reached
it: Ticket responsabili con promemoria raggiunto

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Total
it: Totale ticket osservati

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets New
it: Nuovi ticket osservati

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Reminder Reached
it: Ticket osservati con promemoria raggiunto

note: Template: AAATicket
en: All tickets
it: Tutti i ticket

note: Template: AAATicket
en: Available tickets
it: Ticket senza operatore assegnato

note: Template: AAATicket
en: last-search
it: Ultima ricerca

note: Template: AAATicket
en: QueueView
it: Vista della coda

note: Template: AAATicket
en: Ticket Escalation View
it: Vista Ticket Escalation

note: Template: AAATicket
en: Message from
it: Messaggio da

note: Template: AAATicket
en: End message
it: Fine messaggio

note: Template: AAATicket
en: Forwarded message from
it: Messaggio inoltrato da

note: Template: AAATicket
en: End forwarded message
it: Fine messaggio inoltrato

note: Template: AAATicket
en: Bounce Article to a different mail address
it: Reinvia l'articolo a un indirizzo di posta diverso

note: Template: AAATicket
en: Reply to note
it: Rispondere alla nota

note: Template: AAATicket
en: new
it: nuovo

note: Template: AAATicket
en: open
it: aperto

note: Template: AAATicket
en: Open
it: aperto

note: Template: AAATicket
en: Open tickets
it: Ticket aperti

note: Template: AAATicket
en: closed
it: chiuso

note: Template: AAATicket
en: Closed
it: Chiuso

note: Template: AAATicket
en: Closed tickets
it: Ticket chiusi

note: Template: AAATicket
en: removed
it: rimosso

note: Template: AAATicket
en: pending reminder
it: in attesa di promemoria

note: Template: AAATicket
en: pending auto
it: in attesa di chiusura automatica

note: Template: AAATicket
en: pending auto close+
it: in attesa di chiusura automatica+

note: Template: AAATicket
en: pending auto close-
it: in attesa di chiusura automatica-

note: Template: AAATicket
en: email-external
it: Email esterna

note: Template: AAATicket
en: email-internal
it: Email interna

note: Template: AAATicket
en: note-external
it: Nota esterna

note: Template: AAATicket
en: note-internal
it: Nota interna

note: Template: AAATicket
en: note-report
it: Nota rapporto

note: Template: AAATicket
en: phone
it: telefono

note: Template: AAATicket
en: sms
it: SMS

note: Template: AAATicket
en: webrequest
it: richiesta da web

note: Template: AAATicket
en: lock
it: blocca

note: Template: AAATicket
en: unlock
it: sblocca

note: Template: AAATicket
en: very low
it: molto basso

note: Template: AAATicket
en: low
it: basso

note: Template: AAATicket
en: normal
it: normale

note: Template: AAATicket
en: high
it: alto

note: Template: AAATicket
en: very high
it: molto alto

note: Template: AAATicket
en: 1 very low
it: 1 molto bassa

note: Template: AAATicket
en: 2 low
it: 2 bassa

note: Template: AAATicket
en: 3 normal
it: 3 normale

note: Template: AAATicket
en: 4 high
it: 4 alta

note: Template: AAATicket
en: 5 very high
it: 5 molto alta

note: Template: AAATicket
en: auto follow up
it: follow up automatico

note: Template: AAATicket
en: auto reject
it: rifiuto automatico

note: Template: AAATicket
en: auto remove
it: rimozione automatica

note: Template: AAATicket
en: auto reply
it: risposta automatica

note: Template: AAATicket
en: auto reply/new ticket
it: risposta automatica con creazione nuovo ticket

note: Template: AAATicket
en: Create
it: Crea

note: Template: AAATicket
en: Answer
it: Rispondi

note: Template: AAATicket
en: Phone call
it: Chiamata telefonica

note: Template: AAATicket
en: Ticket "%s" created!
it: Ticket "%s" creato!

note: Template: AAATicket
en: Ticket Number
it: Numero ticket

note: Template: AAATicket
en: Ticket Object
it: Oggetto ticket

note: Template: AAATicket
en: No such Ticket Number "%s"! Can't link it!
it: Numero ticket "%s" non presente! Collegamento impossibile!

note: Template: AAATicket
en: You don't have write access to this ticket.
it: Non hai accesso in modifica a questo ticket

note: Template: AAATicket
en: Sorry, you need to be the ticket owner to perform this action.
it: Spiacente, devi essere il proprietario del ticket per effettuare questa operazione.

note: Template: AAATicket
en: Please change the owner first.
it: Prima è necessario cambiare l'operatore assegnato.

note: Template: AAATicket
en: Ticket selected.
it: Ticket selezionato.

note: Template: AAATicket
en: Ticket is locked by another agent.
it: Il ticket è assegnato a un altro operatore

note: Template: AAATicket
en: Ticket locked.
it: Ticket assegnato.

note: Template: AAATicket
en: Don't show closed Tickets
it: Non mostrare i ticket chiusi

note: Template: AAATicket
en: Show closed Tickets
it: Mostra i ticket chiusi

note: Template: AAATicket
en: New Article
it: Nuovo articolo

note: Template: AAATicket
en: Unread article(s) available
it: Articoli non letti disponibili

note: Template: AAATicket
en: Remove from list of watched tickets
it: Rimuovere dalla lista di ticket osservati

note: Template: AAATicket
en: Add to list of watched tickets
it: Aggiungere alla lista di ticket osservati

note: Template: AAATicket
en: Email-Ticket
it: Ticket via email

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket
it: Crea un nuovo ticket via email

note: Template: AAATicket
en: Phone-Ticket
it: Ticket telefonico

note: Template: AAATicket
en: Search Tickets
it: Ricerca ticket

note: Template: AAATicket
en: Customer Realname
it: Nome reale cliente

note: Template: AAATicket
en: Customer History
it: Storico utente

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer Users
it: Modifica utenti clienti

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer
it: Modifica cliente

note: Template: AAATicket
en: Bulk Action
it: Operazioni multiple

note: Template: AAATicket
en: Bulk Actions on Tickets
it: Operazione multipla sulle richieste

note: Template: AAATicket
en: Send Email and create a new Ticket
it: Invia un'email e crea un nuovo ticket

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket and send this out (Outbound)
it: Crea un nuovo ticket via email e invialo (outbound)

note: Template: AAATicket
en: Create new Phone Ticket (Inbound)
it: Crea un nuovo ticket da telefonata

note: Template: AAATicket
en: Address %s replaced with registered customer address.
it: L'indirizzo %s è stato sostituito con l'indirizzo registrato del cliente

note: Template: AAATicket
en: Customer user automatically added in Cc.
it: L'utente del cliente è stato automaticamente aggiunto in Cc.

note: Template: AAATicket
en: Overview of all open Tickets
it: Vista globale di tutte le richieste aperte

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets
it: Richieste in gestione

note: Template: AAATicket
en: My Locked Tickets
it: Miei ticket presi in carico

note: Template: AAATicket
en: My Watched Tickets
it: Miei ticket osservati

note: Template: AAATicket
en: My Responsible Tickets
it: Miei ticket di cui sono il responsabile

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets
it: Ticket osservati

note: Template: AAATicket
en: Watched
it: Osservati

note: Template: AAATicket
en: Watch
it: Osserva

note: Template: AAATicket
en: Unwatch
it: Non osservare

note: Template: AAATicket
en: Lock it to work on it
it: Bloccalo per lavorarlo

note: Template: AAATicket
en: Unlock to give it back to the queue
it: Sbloccalo per rimetterlo nella coda

note: Template: AAATicket
en: Show the ticket history
it: Mostra lo storico del ticket

note: Template: AAATicket
en: Print this ticket
it: Stampa questo ticket

note: Template: AAATicket
en: Print this article
it: Stampa questo articolo

note: Template: AAATicket
en: Split
it: Dividi

note: Template: AAATicket
en: Split this article
it: Dividi questo articolo

note: Template: AAATicket
en: Forward article via mail
it: Inoltra l'articolo via email

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket priority
it: Cambia la priorità al ticket

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket free fields!
it: Cambia i campi liberi del ticket!

note: Template: AAATicket
en: Link this ticket to other objects
it: Collega questo ticket ad un altro oggetto

note: Template: AAATicket
en: Change the owner for this ticket
it: Cambia operatore per questo ticket

note: Template: AAATicket
en: Change the  customer for this ticket
it: Cambia il cliente per questo ticket

note: Template: AAATicket
en: Add a note to this ticket
it: Aggiungi una nota a questo ticket

note: Template: AAATicket
en: Merge into a different ticket
it: Unisci a un altro ticket

note: Template: AAATicket
en: Set this ticket to pending
it: Metti questo ticket in attesa

note: Template: AAATicket
en: Close this ticket
it: Chiudi questo ticket

note: Template: AAATicket
en: Look into a ticket!
it: Visualizza un ticket!

note: Template: AAATicket
en: Delete this ticket
it: Elimina questo ticket

note: Template: AAATicket
en: Mark as Spam!
it: Segnala come spam

note: Template: AAATicket
en: My Queues
it: Le mie code

note: Template: AAATicket
en: Shown Tickets
it: Ticket visualizzati

note: Template: AAATicket
en: Shown Columns
it: Mostra colonne

note: Template: AAATicket
en: Your email with ticket number "<OTRS_TICKET>" is merged to "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>".
it: La tua email con il numero di ticket "<OTRS_TICKET>" è stata unita a "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>".

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time is over (%s)!
it: Ticket %s: Prima risposta scaduta (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time will be over in %s!
it: Ticket %s: Prima risposta scade dopo %s!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time is over (%s)!
it: Ticket %s: aggiornamento scade dopo %s!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time will be over in %s!
it: Ticket %s: aggiornamento scade dopo %s!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: solution time is over (%s)!
it: Ticket %s: soluzione scaduta il (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: solution time will be over in %s!
it: Ticket %s: soluzione scade dopo %s!

note: Template: AAATicket
en: There are more escalated tickets!
it: Ci sono altri ticket scalati!

note: Template: AAATicket
en: Plain Format
it: Formato semplice

note: Template: AAATicket
en: Reply All
it: Rispondi a tutti

note: Template: AAATicket
en: Direction
it: Direzione

note: Template: AAATicket
en: New ticket notification
it: Notifica nuovo ticket

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if there is a new ticket in "My Queues".
it: Inviami una notifica se viene inserito un nuovo ticket in una coda della lista "Le mie code"

note: Template: AAATicket
en: Send new ticket notifications
it: Inviare nuove notifiche ticket

note: Template: AAATicket
en: Ticket follow up notification
it: Notifica di follow-up del ticket

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a customer sends a follow up and I'm the owner of the ticket or the ticket is unlocked and is in one of my subscribed queues.
it: Inviami una notifica se il cliente manda una risposta e io sono il responsabile del ticket, o il ticket è rilasciato ed è in una coda a cui sono iscritto.

note: Template: AAATicket
en: Send ticket follow up notifications
it: Invia le notifiche di follow-up

note: Template: AAATicket
en: Ticket lock timeout notification
it: Notifica scadenza gestione richieste

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is unlocked by the system.
it: Inviami una notifica se un ticket viene sbloccato dal sistema.

note: Template: AAATicket
en: Send ticket lock timeout notifications
it: Invia notifiche di time-out della presa in carico

note: Template: AAATicket
en: Ticket move notification
it: Notifica di spostamento del ticket

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is moved into one of "My Queues".
it: Inviami una notifica se un ticket viene spostato in una coda della lista "Le mie code"

note: Template: AAATicket
en: Send ticket move notifications
it: Invia notifica di spostamento del ticket

note: Template: AAATicket
en: Your queue selection of your favourite queues. You also get notified about those queues via email if enabled.
it: Selezione delle code preferite. Se abilitato, sarete notificati via email.

note: Template: AAATicket
en: Custom Queue
it: Coda personale

note: Template: AAATicket
en: QueueView refresh time
it: Tempo di aggiornamento vista della coda

note: Template: AAATicket
en: If enabled, the QueueView will automatically refresh after the specified time.
it: Se abilitata, dopo il tempo prefissato la vista della coda sarà aggiornata automaticamente.

note: Template: AAATicket
en: Refresh QueueView after
it: Ricarica la vista della coda dopo

note: Template: AAATicket
en: Screen after new ticket
it: Pagina da mostrare dopo un nuovo ticket

note: Template: AAATicket
en: Show this screen after I created a new ticket
it: Mostra questa schermata dopo aver creato un ticket

note: Template: AAATicket
en: Closed Tickets
it: Richieste chiuse

note: Template: AAATicket
en: Show closed tickets.
it: Mostra le richieste chiuse.

note: Template: AAATicket
en: Max. shown Tickets a page in QueueView.
it: Numero di richieste visualizzate per pagina nella vista della coda.

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Small" Limit
it: Limite di visualizzazione ticket nella visuale "Piccola"

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Small"
it: Limite di visualizzazione ticket per pagina nella visuale "Piccola"

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Medium" Limit
it: Limite di visualizzazione ticket nella visuale "Media"

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Medium"
it: Limite di visualizzazione ticket per pagina nella visuale "Media"

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Preview" Limit
it: Limite di visualizzazione ticket nella visuale "Grande"

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Preview"
it: Limite di visualizzazione ticket per pagina nella visuale "Grande"

note: Template: AAATicket
en: Ticket watch notification
it: Notifica di osservazione dei ticket

note: Template: AAATicket
en: Send me the same notifications for my watched tickets that the ticket owners will get.
it: Inviami per i ticket osservati la stessa notifica che ricevono i proprietari.

note: Template: AAATicket
en: Send ticket watch notifications
it: Inviare notifica di osservazione ticket

note: Template: AAATicket
en: Out Of Office Time
it: Orario di assenza dall'ufficio

note: Template: AAATicket
en: New Ticket
it: Nuovo ticket

note: Template: AAATicket
en: Create new Ticket
it: Crea un nuovo ticket

note: Template: AAATicket
en: Customer called
it: Utente chiamato

note: Template: AAATicket
en: phone call
it: Telefonata

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Outbound
it: Telefonata effettuata

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Inbound
it: Telefonata ricevuta

note: Template: AAATicket
en: Reminder Reached
it: Promemoria raggiunti

note: Template: AAATicket
en: Reminder Tickets
it: Tickets di promemoria

note: Template: AAATicket
en: Escalated Tickets
it: Ticket scalati

note: Template: AAATicket
en: New Tickets
it: Nuovi ticket

note: Template: AAATicket
en: Open Tickets / Need to be answered
it: Ticket aperti / che richiedono risposta

note: Template: AAATicket
en: All open tickets, these tickets have already been worked on, but need a response
it: Tutti i ticket aperti, questi ticket sono in lavorazione ma necessitano di una risposta

note: Template: AAATicket
en: All new tickets, these tickets have not been worked on yet
it: Tutti i nuovi ticket, questi ticket devono ancora essere elaborati

note: Template: AAATicket
en: All escalated tickets
it: Tutti i ticket scalati

note: Template: AAATicket
en: All tickets with a reminder set where the reminder date has been reached
it: Tutti i ticket con un promemoria scaduto

note: Template: AAATicket
en: Archived tickets
it: Ticket archiviati

note: Template: AAATicket
en: Unarchived tickets
it: Ticket non archiviati

note: Template: AAATicket
en: Ticket Information
it: Informazioni sul ticket

note: Template: AAATicket
en: including subqueues
it: incluse le sottocode

note: Template: AAATicket
en: excluding subqueues
it: escluse le sottocode

note: Template: AAAWeekDay
en: Sun
it: Dom

note: Template: AAAWeekDay
en: Mon
it: Lun

note: Template: AAAWeekDay
en: Tue
it: Mar

note: Template: AAAWeekDay
en: Wed
it: Mer

note: Template: AAAWeekDay
en: Thu
it: Gio

note: Template: AAAWeekDay
en: Fri
it: Ven

note: Template: AAAWeekDay
en: Sat
it: Sab

note: Template: AdminACL
en: ACL Management
it: Gestione ACL

note: Template: AdminACL
en: Filter for ACLs
it: Filtro per ACL

note: Template: AdminACL
en: Filter
it: Filtro

note: Template: AdminACL
en: ACL Name
it: Nome ACL

note: Template: AdminACL
en: Actions
it: Azioni

note: Template: AdminACL
en: Create New ACL
it: Crea una nuova ACL

note: Template: AdminACL
en: Deploy ACLs
it: Rendi attive le ACL

note: Template: AdminACL
en: Export ACLs
it: Esporta le ACL

note: Template: AdminACL
en: Configuration import
it: Importazione configurazione

note: Template: AdminACL
en: Here you can upload a configuration file to import ACLs to your system. The file needs to be in .yml format as exported by the ACL editor module.
it: Qui puoi caricare un file di configurazione per importare le ACL. Il file deve essere in formato .yml così come viene esportato dal modulo editor delle ACL

note: Template: AdminACL
en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio

note: Template: AdminACL
en: Overwrite existing ACLs?
it: Sovrascrivere le ACL esistenti?

note: Template: AdminACL
en: Upload ACL configuration
it: Carica una configurazione di ACL

note: Template: AdminACL
en: Import ACL configuration(s)
it: Importa una configurazione di ACL

note: Template: AdminACL
en: To create a new ACL you can either import ACLs which were exported from another system or create a complete new one.
it: Per creare una nuova ACL si può importarne una proveniente da un altro sistema o crearne una nuova del tutto.

note: Template: AdminACL
en: ACLs
it: ACL

note: Template: AdminACL
en: Please note: This table represents the execution order of the ACLs. If you need to change the order in which ACLs are executed, please change the names of the affected ACLs.
it: Nota: questa tabella rappresenta l'ordine di esecuzione delle ACL. Se è necessario modificare l'ordine in cui vengono eseguite le ACL, modifica i nomi delle ACL interessate.

note: Template: AdminACL
en: ACL name
it: Nome ACL

note: Template: AdminACL
en: Validity
it: Validità

note: Template: AdminACL
en: Copy
it: Copia

note: Template: AdminACL
en: No data found.
it: Nessun dato trovato.

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL %s
it: Modifica l'ACL %s

note: Template: AdminACLEdit
en: Go to overview
it: Vai al riepilogo

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete ACL
it: Elimina ACL

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete Invalid ACL
it: Elimina ACL non valida

note: Template: AdminACLEdit
en: Match settings
it: Criteri di corrispondenza

note: Template: AdminACLEdit
en: Change settings
it: Cambia impostazioni

note: Template: AdminACLEdit
en: Check the official
it: Controlla la versione ufficiale

note: Template: AdminACLEdit
en: documentation
it: documentazione

note: Template: AdminACLEdit
en: Show or hide the content
it: Mostra o nascondi contenuto

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL information
it: Modifica le informazioni dell'ACL

note: Template: AdminACLEdit
en: Stop after match
it: Ferma dopo trovato

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL structure
it: Modifica la struttura dell'ACL

note: Template: AdminACLEdit
en: Save
it: Salva

note: Template: AdminACLEdit
en: or
it: oppure

note: Template: AdminACLEdit
en: Save and finish
it: Salva e termina

note: Template: AdminACLEdit
en: Do you really want to delete this ACL?
it: Sei sicuro di volere eliminare questa ACL?

note: Template: AdminACLEdit
en: This item still contains sub items. Are you sure you want to remove this item including its sub items?
it: Questa voce contiene delle sottovoci. Sei sicuro di volere rimuovere questa voce con le relative sottovoci?

note: Template: AdminACLEdit
en: An item with this name is already present.
it: Una voce con questo nome esiste già.

note: Template: AdminACLEdit
en: Add all
it: Aggiungi tutto

note: Template: AdminACLEdit
en: There was an error reading the ACL data.
it: Si è verificato un errore durante la lettura dei dati dell'ACL

note: Template: AdminACLNew
en: Create a new ACL by submitting the form data. After creating the ACL, you will be able to add configuration items in edit mode.
it: Crea una nuova ACL confermando i dati. Dopo la creazione dell'ACL, sarà possibile aggiungere voci di configurazione in modalità modifica.

note: Template: AdminAttachment
en: Attachment Management
it: Gestione allegati

note: Template: AdminAttachment
en: Add attachment
it: Aggiungi allegato

note: Template: AdminAttachment
en: List
it: Lista

note: Template: AdminAttachment
en: Download file
it: Scarica file

note: Template: AdminAttachment
en: Delete this attachment
it: Elimina questo allegato

note: Template: AdminAttachment
en: Add Attachment
it: Aggiungi allegato

note: Template: AdminAttachment
en: Edit Attachment
it: Modifica allegato

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto Response Management
it: Gestione risposte automatiche

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add auto response
it: Aggiungi risposta automatica

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add Auto Response
it: Aggiungi risposta automatica

note: Template: AdminAutoResponse
en: Edit Auto Response
it: Modifica risposta automatica

note: Template: AdminAutoResponse
en: Response
it: Risposta

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto response from
it: Risposta automatica da

note: Template: AdminAutoResponse
en: Reference
it: Riferimento

note: Template: AdminAutoResponse
en: You can use the following tags
it: Puoi usare i seguenti tag

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 20 character of the subject.
it: Usa i primi 20 caratteri dell'oggetto.

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 5 lines of the email.
it: Usa le prime 5 righe dell'email.

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the article attribute
it: Usa l'attributo dell'articolo

note: Template: AdminAutoResponse
en:  e. g.
it: ad es.

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current customer user data
it: Opzioni dei dati del cliente corrente

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket owner options
it: Operazioni proprietario ticket

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket responsible options
it: Operazione responsabile ticket

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current user who requested this action
it: Opzioni dell'utente corrente che ha richiesto questa azione

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the ticket data
it: Opzioni dei dati del ticket

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of ticket dynamic fields internal key values
it: Opzioni per i valori dei campi dinamici a livello di ticket

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of ticket dynamic fields display values, useful for Dropdown and Multiselect fields
it: Opzioni per i valori dei campi dinamici a livello di ticket, utili per i campi a tendina e a selezione multipla

note: Template: AdminAutoResponse
en: Config options
it: Opzioni di configurazione

note: Template: AdminAutoResponse
en: Example response
it: Risposta di esempio

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Cloud Service Management
it: Gestione servizi Cloud

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Support Data Collector
it: Collezionatore dati di supporto

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Support data collector
it: Collezionatore dati di supporto

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Hint
it: Suggerimento

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Currently support data is only shown in this system.
it: Attualmente i dati di supporto sono mostrati solo in questo sistema.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: It is highly recommended to send this data to OTRS Group in order to get better support.
it: Consigliamo vivamente di inviare questi dati a OTRS Group per ottenere un supporto migliore.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Configuration
it: Configurazione

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Send support data
it: Invia dati di supporto

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: This will allow the system to send additional support data information to OTRS Group.
it: Ciò consentirà al sistema di inviare dati di supporto aggiuntivi a OTRS Group.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: System Registration
it: Registrazione del sistema

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Register this System
it: Registra questo sistema

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: System Registration is disabled for your system. Please check your configuration.
it: La registrazione è disabilitata per il tuo sistema. Controlla la tua configurazione.

note: Template: AdminCloudServices
en: System registration is a service of OTRS Group, which provides a lot of advantages!
it: La registrazione del sistema è un servizio di OTRS Group, che fornisce molti vantaggi!

note: Template: AdminCloudServices
en: Register this system
it: Registra questo sistema

note: Template: AdminCloudServices
en: Here you can configure available cloud services that communicate securely with %s.
it: Qui puoi configurare i servizi cloud disponibili che comunicano in modo sicuro con %s.

note: Template: AdminCloudServices
en: Available Cloud Services
it: Servizi Cloud disponibili

note: Template: AdminCloudServices
en: Upgrade to %s
it: Aggiorna a %s

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Customer Management
it: Gestione clienti

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Wildcards like '*' are allowed.
it:  Sono permessi i caratteri jolly come '*'.

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add customer
it: Aggiungi cliente

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Select
it: Seleziona

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Please enter a search term to look for customers.
it: Inserire una chiave di ricerca per i clienti.

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add Customer
it: Aggiungi cliente

note: Template: AdminCustomerUser
en: Customer User Management
it: Gestione utenti cliente

note: Template: AdminCustomerUser
en: Back to search results
it: Torna ai risultati della ricerca

note: Template: AdminCustomerUser
en: Add customer user
it: Aggiungi un utente cliente

note: Template: AdminCustomerUser
en: Customer user are needed to have a customer history and to login via customer panel.
it: Gli utenti cliente sono necessari per avere lo storico dei clienti e per effettuare l'accesso dal pannello dei clienti.

note: Template: AdminCustomerUser
en: Last Login
it: Ultimo accesso

note: Template: AdminCustomerUser
en: Login as
it: Accedi come

note: Template: AdminCustomerUser
en: Switch to customer
it: Impersona il cliente

note: Template: AdminCustomerUser
en: Add Customer User
it: Aggiungi utente cliente

note: Template: AdminCustomerUser
en: Edit Customer User
it: Modifica utente cliente

note: Template: AdminCustomerUser
en: This field is required and needs to be a valid email address.
it: Questo campo è obbligatorio e deve contenere un indirizzo email valido.

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address is not allowed due to the system configuration.
it: Questo indirizzo email non è consentito dalla configurazione di sistema.

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address failed MX check.
it: Questo indirizzo email non ha superato il controllo MX.

note: Template: AdminCustomerUser
en: DNS problem, please check your configuration and the error log.
it: Problema con il DNS, verifica la tua configurazione e il log degli errori.

note: Template: AdminCustomerUser
en: The syntax of this email address is incorrect.
it: La sintassi di questa email è errata.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Manage Customer-Group Relations
it: Gestisci relazioni Cliente-Gruppo

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Notice
it: Notifica

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: This feature is disabled!
it: Questa funzione è disabilitata

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Just use this feature if you want to define group permissions for customers.
it: Usa questa funzione solo se vuoi definire permessi di gruppo per i clienti.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Enable it here!
it: Abilita funzione qui

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Edit Customer Default Groups
it: Modifica gruppi predefiniti degli utenti

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: These groups are automatically assigned to all customers.
it: Questi gruppi saranno assegnati automaticamente a tutti gli utenti.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: You can manage these groups via the configuration setting "CustomerGroupAlwaysGroups".
it: È possibile gestire questi gruppi tramite l'impostazione di configurazione "CustomerGroupAlwaysGroups".

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Filter for Groups
it: Filtri per gruppi

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Just start typing to filter...
it: Digita qualche carattere per attivare il filtro...

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Select the customer:group permissions.
it: Seleziona i permessi cliente:gruppo.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: If nothing is selected, then there are no permissions in this group (tickets will not be available for the customer).
it: Se non si effettua una selezione, non ci saranno permessi in questo gruppo (i ticket non saranno disponibili al cliente)

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Search Results
it: Risultato della ricerca

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customers
it: Utenti

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No matches found.
it: Nessun risultato.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Groups
it: Gruppi

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Group Relations for Customer
it: Cambia relazioni di gruppo per il cliente

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Customer Relations for Group
it: Cambia relazioni dei clienti per il gruppo

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Toggle %s Permission for all
it: Imposta permesso %s per tutti

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Toggle %s permission for %s
it: Imposta permesso %s per %s

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customer Default Groups:
it: Gruppi predefiniti cliente:

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No changes can be made to these groups.
it: Nessun cambiamento verrà effettuato a questi gruppi.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: ro
it: sola lettura

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Read only access to the ticket in this group/queue.
it: Accesso in sola lettura alle richieste in questo gruppo/coda.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: rw
it: lettura e scrittura

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Full read and write access to the tickets in this group/queue.
it: Accesso completo in lettura e scrittura alle richieste in questo gruppo/coda

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Manage Customer-Services Relations
it: Gestisci relazioni cliente-servizi

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Edit default services
it: Modifica servizi di default

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Filter for Services
it: Filtri per i servizi

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Services to Customer
it: Alloca servizi a cliente

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Customers to Service
it: Alloca clienti a servizio

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Toggle active state for all
it: Imposta stato attivo per tutti

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Active
it: Attivo

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Toggle active state for %s
it: Imposta stato attivo per %s

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic Fields Management
it: Gestione campi dinamici

note: Template: AdminDynamicField
en: Add new field for object
it: Aggiungi un nuovo campo per l'oggetto

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic Fields List
it: Elenco campi dinamici

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic fields per page
it: Campi dinamici per pagina

note: Template: AdminDynamicField
en: Label
it: Etichetta

note: Template: AdminDynamicField
en: Order
it: Ordine

note: Template: AdminDynamicField
en: Object
it: Oggetto

note: Template: AdminDynamicField
en: Delete this field
it: Elimina questo campo

note: Template: AdminDynamicField
en: Do you really want to delete this dynamic field? ALL associated data will be LOST!
it: Vuoi davvero eliminare questo campo dinamico? TUTTI i dati associati saranno PERSI!

note: Template: AdminDynamicField
en: Delete field
it: Elimina campo

note: Template: AdminDynamicField
en: Deleting the field and its data. This may take a while...
it: Eliminazione del campo e dei suoi dati. Ciò potrebbe richiedere del tempo...

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Dynamic Fields
it: Campi dinamici

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field
it: Campo

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Go back to overview
it: Torna alla vista globale

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: General
it: Generale

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is required, and the value should be alphabetic and numeric characters only.
it: Campo obbligatorio. Il valore può contenere solo lettere e numeri.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Must be unique and only accept alphabetic and numeric characters.
it: Deve essere univoco e contenere solo lettere e numeri.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Changing this value will require manual changes in the system.
it: La modifica di questo valore richiede modifiche manuali al sistema.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the name to be shown on the screens where the field is active.
it: Questo è il nome mostrato sulle pagine quando il campo è attivo

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field order
it: Ordine del campo

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is required and must be numeric.
it: Campo obbligatorio. Può contenere solo numeri.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the order in which this field will be shown on the screens where is active.
it: Questo è l'ordine con cui il campo sarà mostrato sulle pagine quando è attivo.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field type
it: Tipo di campo

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Object type
it: Tipo di oggetto

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Internal field
it: Campo interno

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is protected and can't be deleted.
it: Questo campo è protetto e non può essere eliminato.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field Settings
it: Impostazioni del campo

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Default value
it: Valore predefinito

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the default value for this field.
it: Questo è il valore predefinito per il campo

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Default date difference
it: Differenza predefinita tra le date

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: This field must be numeric.
it: Questo campo deve essere numerico

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: The difference from NOW (in seconds) to calculate the field default value (e.g. 3600 or -60).
it: Differenza rispetto al momento attuale in secondi, per calcolare il valore predefinito del campo (ad es. 3600 o -60).

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Define years period
it: Periodo in anni

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Activate this feature to define a fixed range of years (in the future and in the past) to be displayed on the year part of the field.
it: Attiva questa funzionalità per definire un intervallo fisso di anni, nel futuro e nel passato, mostrato nella parte anno del campo

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the past
it: Anni nel passato

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the past to display (default: 5 years).
it: Anni nel passato da mostrare (predefinito: 5 anni).

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the future
it: Anni nel futuro

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the future to display (default: 5 years).
it: Anni nel futuro da mostrare (predefinito: 5 anni).

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Show link
it: Mostra collegamento

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Here you can specify an optional HTTP link for the field value in Overviews and Zoom screens.
it: Qui puoi specificare un collegamento http per il campo nelle schermate vista globale e zoom.

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Restrict entering of dates
it: Limita la digitazione di date

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Here you can restrict the entering of dates of tickets.
it: Qui puoi limitare la digitazione delle date dei ticket.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Possible values
it: Valori ammessi

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Key
it: Chiave

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Value
it: Valore

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Remove value
it: Rimuovi valore

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add value
it: Aggiungi valore

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add Value
it: Aggiungi valore

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add empty value
it: Aggiungi valore vuoto

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Activate this option to create an empty selectable value.
it: Attiva questa opzione per creare un valore nullo selezionabile.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Tree View
it: Visualizzazione ad albero

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Activate this option to display values as a tree.
it: Attiva questa opzione per visualizzare i valori come un albero.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Translatable values
it: Valore da tradurre

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: If you activate this option the values will be translated to the user defined language.
it: Se attivate questa opzione i valori saranno tradotti nella lingua dell'utente

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Note
it: Nota

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: You need to add the translations manually into the language translation files.
it: È necessario aggiungere le traduzioni manualmente nei file di traduzione.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Number of rows
it: Numero di righe

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Specify the height (in lines) for this field in the edit mode.
it: Specifica l'altezza (in righe) per questo campo in modalità di modifica.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Number of cols
it: Numero di colonne

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Specify the width (in characters) for this field in the edit mode.
it: Specifica la larghezza (in caratteri) per questo campo in modalità di modifica.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Check RegEx
it: Espressione regolare di controllo

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: RegEx
it: Espressione regolare

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Invalid RegEx
it: Espressione regolare non valida

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Error Message
it: Messaggio di errore

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Add RegEx
it: Aggiungi espressione regolare

note: Template: AdminEmail
en: Admin Notification
it: Notifiche amministrative

note: Template: AdminEmail
en: With this module, administrators can send messages to agents, group or role members.
it: Con questo modulo, gli amministratori possono inviare messaggi a operatori, gruppi o appartenenti a un ruolo.

note: Template: AdminEmail
en: Create Administrative Message
it: Creazione messaggio amministrativo

note: Template: AdminEmail
en: Your message was sent to
it: Il messaggio è stato inviato a

note: Template: AdminEmail
en: Send message to users
it: Invia messaggio agli utenti

note: Template: AdminEmail
en: Send message to group members
it: Invia messaggio ai membri del gruppo

note: Template: AdminEmail
en: Group members need to have permission
it: I membri del gruppo necessitano del permesso

note: Template: AdminEmail
en: Send message to role members
it: Invia messaggio ai membri del ruolo

note: Template: AdminEmail
en: Also send to customers in groups
it: Invia anche ai clienti nei gruppi

note: Template: AdminEmail
en: Body
it: Testo

note: Template: AdminEmail
en: Send
it: Invia

note: Template: AdminGenericAgent
en: Generic Agent
it: Operatore generico

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add job
it: Aggiungi job

note: Template: AdminGenericAgent
en: Last run
it: Ultima esecuzione

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run Now!
it: Esegui ora!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this task
it: Elimina questo task

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run this task
it: Esegui questo task

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job Settings
it: Impostazioni job

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job name
it: Nome job

note: Template: AdminGenericAgent
en: The name you entered already exists.
it: Il nome immesso è già esistente.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Toggle this widget
it: Imposta questo widget

note: Template: AdminGenericAgent
en: Automatic execution (multiple tickets)
it: Esecuzione automatica (su ticket multipli)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execution Schedule
it: Pianificazione esecuzione

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule minutes
it: Minuti della pianificazione

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule hours
it: Ore della pianificazione

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule days
it: Giorni della pianificazione

note: Template: AdminGenericAgent
en: Currently this generic agent job will not run automatically.
it: Attualmente questo operatore generico non viene lanciato automaticamente.

note: Template: AdminGenericAgent
en: To enable automatic execution select at least one value from minutes, hours and days!
it: Per abilitare l'esecuzione automatica, seleziona almeno un valore per i minuti, ore e giorni!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Event based execution (single ticket)
it: Esecuzione scatenata da evento (singolo ticket)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Event Triggers
it: Trigger di eventi

note: Template: AdminGenericAgent
en: List of all configured events
it: Elenco di tutti gli eventi configurati

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this event
it: Elimina questo evento

note: Template: AdminGenericAgent
en: Do you really want to delete this event trigger?
it: Vuoi davvero eliminare questo trigger?

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Event Trigger
it: Aggiungi trigger di eventi

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Event
it: Aggiungi evento

note: Template: AdminGenericAgent
en: To add a new event select the event object and event name and click on the "+" button
it: Per aggiungere un nuovo evento seleziona nome e oggetto, e premi sul pulsante "+"

note: Template: AdminGenericAgent
en: Duplicate event.
it: Evento duplicato.

note: Template: AdminGenericAgent
en: This event is already attached to the job, Please use a different one.
it: Questo evento è già collegato al job, specificarne uno diverso

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this Event Trigger
it: Elimina questo trigger

note: Template: AdminGenericAgent
en: Remove selection
it: Rimuovi selezione

note: Template: AdminGenericAgent
en: Select Tickets
it: Seleziona ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 10*5155 or 105658*)
it: (per esempio '10*5155' o '105658*')

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 234321)
it: (per esempio '234321')

note: Template: AdminGenericAgent
en: Customer user
it: Utente cliente

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. U5150)
it: (per esempio 'U5150')

note: Template: AdminGenericAgent
en: Fulltext-search in article (e. g. "Mar*in" or "Baue*").
it: Ricerca a testo nell'articolo (ad es. "Mar*in" o "Baue*").

note: Template: AdminGenericAgent
en: Agent
it: Operatore

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket lock
it: Presa in carico ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Create times
it: Tempi di creazione

note: Template: AdminGenericAgent
en: No create time settings.
it: Data di creazione mancante

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created
it: Ticket creato

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created between
it: Ticket creato tra

note: Template: AdminGenericAgent
en: Last changed times
it: Ultimo evento di modifica

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket last changed
it: Ultima modifica apportata al ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket last changed between
it: Ultima modifica apportata al ticket fra

note: Template: AdminGenericAgent
en: Change times
it: Modifica orari

note: Template: AdminGenericAgent
en: No change time settings.
it: Nessuna modifica tempo.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket changed
it: Ticket cambiato

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket changed between
it: Ticket cambiato fra

note: Template: AdminGenericAgent
en: Close times
it: Tempi di chiusura

note: Template: AdminGenericAgent
en: No close time settings.
it: Nessuna data di chiusura.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket closed
it: Ticket chiusi

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket closed between
it: Ticket chiusi tra

note: Template: AdminGenericAgent
en: Pending times
it: Tempi di attesa

note: Template: AdminGenericAgent
en: No pending time settings.
it: Tempo di attesa non selezionato

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached
it: Tempo di attesa per ticket raggiunto

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached between
it: Tempo di attesa per ticket raggiunto fra

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation times
it: Tempi di escalation

note: Template: AdminGenericAgent
en: No escalation time settings.
it: Tempo di gestione non selezionato.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket escalation time reached
it: Tempo di gestione per ticket superato

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket escalation time reached between
it: Tempo di gestione per ticket superato fra

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - first response time
it: Escalation - Prima risposta

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket first response time reached
it: Tempo di prima risposta superato

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket first response time reached between
it: Tempo di prima risposta superato fra

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - update time
it: Escalation - Aggiornamento

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket update time reached
it: Tempo di gestione - Aggiorna scaduto

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket update time reached between
it: Tempo di gestione - Aggiorna scaduto fra

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - solution time
it: Escalation - Soluzione

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket solution time reached
it: Tempo per soluzione scaduto

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket solution time reached between
it: Tempo per soluzione scaduto fra

note: Template: AdminGenericAgent
en: Archive search option
it: Opzione di ricerca in archivio

note: Template: AdminGenericAgent
en: Update/Add Ticket Attributes
it: Aggiorna/Aggiungi attributi ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new service
it: Imposta nuovo servizio

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new Service Level Agreement
it: Imposta nuovo Service Level Agreement

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new priority
it: Imposta nuova priorità

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new queue
it: Imposta nuova coda

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new state
it: Imposta nuovo stato

note: Template: AdminGenericAgent
en: Pending date
it: In attesa fino a

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new agent
it: Imposta nuovo operatore

note: Template: AdminGenericAgent
en: new owner
it: Nuovo proprietario

note: Template: AdminGenericAgent
en: new responsible
it: Nuovo responsabile

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new ticket lock
it: Imposta nuova presa in carico del ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: New customer ID
it: Nuovo ID cliente

note: Template: AdminGenericAgent
en: New title
it: Nuovo titolo

note: Template: AdminGenericAgent
en: New type
it: Nuovo tipo

note: Template: AdminGenericAgent
en: New Dynamic Field Values
it: Nuovo valore di campo dinamico

note: Template: AdminGenericAgent
en: Archive selected tickets
it: Archivia i ticket selezionati

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Note
it: Aggiungi nota

note: Template: AdminGenericAgent
en: Time units
it: Tempo

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execute Ticket Commands
it: Esegui i comandi associati al ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Send agent/customer notifications on changes
it: Invia a un operatore/utente una notifica se cambia

note: Template: AdminGenericAgent
en: CMD
it: comando

note: Template: AdminGenericAgent
en: This command will be executed. ARG[0] will be the ticket number. ARG[1] the ticket id.
it: Questo comando sarà eseguito. ARG[0] sarà il numero del ticket. ARG[1] sarà l'identificativo del ticket.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete tickets
it: Elimina ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: All affected tickets will be removed from the database and cannot be restored!
it: Attenzione: Tutti i ticket corrispondenti saranno rimossi dal database e non potranno essere ripristinati!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execute Custom Module
it: Esegui Modulo Custom

note: Template: AdminGenericAgent
en: Param %s key
it: Chiave parametro %s

note: Template: AdminGenericAgent
en: Param %s value
it: Valore parametro %s

note: Template: AdminGenericAgent
en: Save Changes
it: Salva cambiamenti

note: Template: AdminGenericAgent
en: Attributes of the current customer user data
it: Attributi dei dati utente del cliente attuale

note: Template: AdminGenericAgent
en: Attributes of the ticket data
it: Attributi dei dati del ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: Results
it: Risultati

note: Template: AdminGenericAgent
en: %s Tickets affected! What do you want to do?
it: %s ticket corrispondenti! Cosa vuoi fare?

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: You used the DELETE option. All deleted tickets will be lost!
it: Avviso: è stata usata l'opzione ELIMINA. Tutti i ticket eliminati saranno persi!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Edit job
it: Modifica job

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run job
it: Esegui job

note: Template: AdminGenericAgent
en: Affected Tickets
it: Ticket corrispondenti

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: GenericInterface Debugger for Web Service %s
it: GenericInterface Debugger per il web service %s

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: You are here
it: Sei qui

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Web Services
it: Web service

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Go back to web service
it: Ritorna al web service

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Clear
it: Cancella

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Do you really want to clear the debug log of this web service?
it: Vuoi davvero cancellare il log di debug per questo web service?

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Request List
it: Lista richieste

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Time
it: Tempo

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Remote IP
it: IP remoto

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Loading
it: Caricamento

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Select a single request to see its details.
it: Seleziona una sola richiesta per vederne i dettagli

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter by type
it: Filtra per tipo

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter from
it: Filtra da

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter to
it: Filtra a

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter by remote IP
it: Filtra per IP remoto

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Limit
it: Limite

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Refresh
it: Aggiorna

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Request Details
it: Richiedi dettagli

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: An error occurred during communication.
it: Errore durante la comunicazione

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Show or hide the content.
it: Mostra o nascondi il contenuto

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Clear debug log
it: Cancella il debug log

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Add new Invoker to Web Service %s
it: Aggiungi nuovo invoker al web service %s

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Change Invoker %s of Web Service %s
it: Cambia l'invoker %s del web service %s

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Add new invoker
it: Aggiungi nuovo Invoker

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Change invoker %s
it: Cambia Invoker %s

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Do you really want to delete this invoker?
it: Vuoi davvero eliminare questo invoker?

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: All configuration data will be lost.
it: Tutti i dati di configurazione saranno persi.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Invoker Details
it: Dettagli dell'Invoker

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: The name is typically used to call up an operation of a remote web service.
it: Questo nome è normalmente usato per innescare l'operazione di un web service remoto.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Please provide a unique name for this web service invoker.
it: Impostare un nome univoco per questo invoker di web service.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: This OTRS invoker backend module will be called to prepare the data to be sent to the remote system, and to process its response data.
it: Questo modulo di Invoker di backend viene utilizzato per preparare i dati da inviare al sistema remoto e per processare le risposte.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Mapping for outgoing request data
it: Mapping per i dati delle richieste in uscita

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Configure
it: Configurazione

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: The data from the invoker of OTRS will be processed by this mapping, to transform it to the kind of data the remote system expects.
it: I dati dell'Invoker OTRS saranno trasformati con questa mappatura, per modificarli secondo le aspettative del sistema remoto.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Mapping for incoming response data
it: Mapping per i dati delle richieste in ingresso

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: The response data will be processed by this mapping, to transform it to the kind of data the invoker of OTRS expects.
it: I dati del sistema remoto saranno trasformati con questa mappatura, per modificarli secondo le aspettative del sistema OTRS.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Asynchronous
it: Asincrono

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: This invoker will be triggered by the configured events.
it: Questo Invoker sarà scatenato dagli eventi configurati.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Synchronous event triggers would be processed directly during the web request.
it: I trigger sincroni di eventi saranno elaborati direttamente durante la richiesta web.

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Save and continue
it: Salva e prosegui

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Delete this Invoker
it: Elimina questo invoker

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: GenericInterface Mapping Simple for Web Service %s
it: GenericInterface Mapping semplice per il web service %s

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Go back to
it: Torna indietro a

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Mapping Simple
it: Mapping Semplice

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Default rule for unmapped keys
it: Regole di default per chiavi non mappate

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: This rule will apply for all keys with no mapping rule.
it: Questa regola sarà applicata per tutte le chiavi senza regole specifiche di mapping

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Default rule for unmapped values
it: Regola di default per valori non mappati

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: This rule will apply for all values with no mapping rule.
it: Questa regola sarà applicata per tutti i valori senza regole specifiche di mapping

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: New key map
it: Nuova mappatura chiavi

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Add key mapping
it: Aggiungi mappatura chiavi

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Mapping for Key
it: Mappatura per la chiave

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Remove key mapping
it: Rimuovere mappatura chiave

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Key mapping
it: Mappatura chiave

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Map key
it: Chiave Sorgente

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: matching the
it: appaiata con

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: to new key
it: Chiave Destinazione

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Value mapping
it: Mappatura valori

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Map value
it: Valore Sorgente

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: to new value
it: Valore Destinazione

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Remove value mapping
it: Rimuovere mappatura valori

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: New value map
it: Nuova mappatura valori

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Add value mapping
it: Aggiungi mappatura valori

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Do you really want to delete this key mapping?
it: Vuoi davvero eliminare questa mappatura?

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Delete this Key Mapping
it: Elimina questa mappatura

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: Mapping XML
it: Mappatura XML

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: Template
it: Modello

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: The entered data is not a valid XSLT stylesheet.
it: I dati inseriti non sono un foglio di stile XSLT valido.

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: Insert XSLT stylesheet.
it: Inserisci foglio di stile XSLT.

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Add new Operation to Web Service %s
it: Aggiungi una nuova operazione al web service %s

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Change Operation %s of Web Service %s
it: Modifica l'operazione %s del web service %s

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Add new operation
it: Aggiungi nuova operazione

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Change operation %s
it: Modifica operazione %s

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Do you really want to delete this operation?
it: Vuoi davvero eliminare questa operazione?

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Operation Details
it: Dettagli operazione

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: The name is typically used to call up this web service operation from a remote system.
it: Il nome è solitamente utilizzato per richiamare questa operazione del web service da un sistema remoto

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Please provide a unique name for this web service.
it: Indica un nome univoco per questo web service

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Mapping for incoming request data
it: Mappatura per i dati in ingresso

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: The request data will be processed by this mapping, to transform it to the kind of data OTRS expects.
it: I dati del sistema remoto saranno trasformati con questa mappatura, per modificarli secondo le aspettative del sistema OTRS.

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Operation backend
it: Motore operazione

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: This OTRS operation backend module will be called internally to process the request, generating data for the response.
it: Questo modulo di backend di OTRS sarà chiamato internamente per elaborare la richiesta, generando i dati per la risposta

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Mapping for outgoing response data
it: Mappatura per i dati in uscita

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: The response data will be processed by this mapping, to transform it to the kind of data the remote system expects.
it: I dati ricevuti saranno trasformati con questa mappatura, per modificarli secondo le aspettative del sistema remoto.

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Delete this Operation
it: Elimina questa operazione

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: GenericInterface Transport HTTP::REST for Web Service %s
it: GenericInterface Transport HTTP::REST per il web service %s

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Properties
it: Proprietà

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Route mapping for Operation
it: Mappatura di instradamento per l'Operazione

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Maximum message length
it: Lunghezza massima del messaggio

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: This field should be an integer number.
it: Questo campo deve essere un numero intero.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Send Keep-Alive
it: Invia Keep-Alive

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Host
it: Fidato

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Remote host URL for the REST requests.
it: URL host remoto per le richieste REST.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g https://www.otrs.com:10745/api/v1.0 (without trailing backslash)
it: ad es. https://www.otrs.com:10745/api/v1.0 (senza barra finale)

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Controller mapping for Invoker
it: Mappatura del controller per l'invoker

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Valid request command for Invoker
it: Comando di richiesta per l'invoker valido

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: A specific HTTP command to use for the requests with this Invoker (optional).
it: Uno specifico comando HTTP da utilizzare per le richieste con questo invoker (facoltativo).

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Default command
it: Comando predefinito

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The default HTTP command to use for the requests.
it: Il comando HTTP predefinito da utilizzare per le richieste.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Authentication
it: Autenticazione

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The authentication mechanism to access the remote system.
it: Meccanismo di autenticazione per accedere al sistema remoto

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: A "-" value means no authentication.
it: "-" indica nessuna autenticazione

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The user name to be used to access the remote system.
it: Utente per accesso al sistema remoto.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The password for the privileged user.
it: Password per l'utente

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Use SSL Options
it: Opzione per utilizzo di SSL

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Show or hide SSL options to connect to the remote system.
it: Mostra o nascondi l'opzione SSL per connettersi al sistema remoto.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certificate File
it: File del Certificato

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The full path and name of the SSL certificate file.
it: Il percorso completo e il nome del file del certificato SSL.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.crt
it: ad es. /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.crt

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certificate Password File
it: File della password del certificato

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The full path and name of the SSL key file.
it: Il percorso completo e il nome del file della chiave SSL.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.key
it: ad es. /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.key

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certification Authority (CA) File
it: File dell'autorità di certificazione (CA)

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The full path and name of the certification authority certificate file that validates the SSL certificate.
it: Il percorso completo e il nome del file dell'autorità di certificazione che convalida il certificato SSL.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/REST/CA/ca.file
it: ad es. /opt/otrs/var/certificates/REST/CA/ca.file

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: GenericInterface Transport HTTP::SOAP for Web Service %s
it: GenericInterface Transport HTTP::SOAP per il web service %s

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Endpoint
it: Terminatore

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: URI to indicate a specific location for accessing a service.
it: URI per indicare una specifica locazione per accedere al servizio

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. http://local.otrs.com:8000/Webservice/Example
it: es. http://local.otrs.com:8000/Webservice/Esempio

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Namespace
it: Spazio dei nomi

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: URI to give SOAP methods a context, reducing ambiguities.
it: URI per indicare ai metodi SOAP il contesto, per ridurre le ambiguità

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g urn:otrs-com:soap:functions or http://www.otrs.com/GenericInterface/actions
it: es. rn:otrs-com:soap:functions o http://www.otrs.com/GenericInterface/actions

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Request name scheme
it: Schema del nome di richiesta

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Response name free text
it: Testo del nome di risposta

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Response name scheme
it: Schema del nome di risposta

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Here you can specify the maximum size (in bytes) of SOAP messages that OTRS will process.
it: Specifica il la dimensione massima (in byte) del messaggio SOAP che OTRS elaborerà.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Encoding
it: Codifica

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The character encoding for the SOAP message contents.
it: L'encoding del contenuto del messaggio

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g utf-8, latin1, iso-8859-1, cp1250, Etc.
it: es. utf-8, latin1, iso-8859-1, cp1250, Etc.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Set to "Yes" to send a filled SOAPAction header.
it: "Sì" per inviare un'intestazione SOAPAction compilata.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Set to "No" to send an empty SOAPAction header.
it: "No" per inviare un'intestazione SOAPAction vuota.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: SOAPAction separator
it: separatore SOAPAction

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Character to use as separator between name space and SOAP method.
it: Carattere da utilizzare come separatore tra lo spazio dei nomi e il metodo SOAP.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Usually .Net web services uses a "/" as separator.
it: Normalmente i web service .Net utilizzano "/" come separatore.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy Server
it: Server proxy

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: URI of a proxy server to be used (if needed).
it: URI del Proxy Server, se richiesto

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. http://proxy_hostname:8080
it: es. http://proxy_hostname:8080

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy User
it: Utente del proxy

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The user name to be used to access the proxy server.
it: Utente per l'accesso al Proxy Server

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy Password
it: Password per l'utente del proxy

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The password for the proxy user.
it: La password per l'utente per il proxy.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The full path and name of the SSL certificate file (must be in .p12 format).
it: Percorso completo e nome del certificato SSL, in formato .p12

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/certificate.p12
it: es. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/certificate.p12

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The password to open the SSL certificate.
it: Password per aprire il certificato SSL

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The full path and name of the certification authority certificate file that validates SSL certificate.
it: Percorso completo e nome del file dell'autorità di certificazione che convalida il certificato SSL.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA/ca.pem
it: es. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA/ca.pem

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Certification Authority (CA) Directory
it: Cartella dell'autorità di certificazione (CA)

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The full path of the certification authority directory where the CA certificates are stored in the file system.
it: Percorso completo e nome del file della directory che contiene i certificati CA

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA
it: es. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Sort options
it: Opzioni di ordinamento

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Add new first level element
it: Aggiungi nuovo elemento di primo livello

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Element
it: Elemento

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: GenericInterface Web Service Management
it: GenericInterface gestione web service

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Add web service
it: Aggiungi web service

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone web service
it: Copia web service

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: The name must be unique.
it: Il nome deve essere univoco.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone
it: Copia

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Export web service
it: Esporta web service

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import web service
it: Importa web service

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Configuration File
it: File di Configurazione

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: The file must be a valid web service configuration YAML file.
it: Il file deve essere un file di configurazione di web service in formato YAML.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import
it: Importa

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Configuration history
it: Storico della configurazione

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete web service
it: Elimina il web service

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Do you really want to delete this web service?
it: Vuoi davvero eliminare questo web service?

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: After you save the configuration you will be redirected again to the edit screen.
it: Dopo aver salvato, sarai rediretto alla schermata di modifica.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: If you want to return to overview please click the "Go to overview" button.
it: Se vuoi ritornare alla vista globale, utilizza il pulsante "Vai alla vista globale".

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Web Service List
it: Elenco web service

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Remote system
it: Sistema Remoto

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Provider transport
it: Trasporto del Provider

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Requester transport
it: Trasporto del Richiedente

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Debug threshold
it: Soglia di debug

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: In provider mode, OTRS offers web services which are used by remote systems.
it: In modalità fornitore, OTRS espone web service utilizzati dai sistemi remoti.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: In requester mode, OTRS uses web services of remote systems.
it: In modalità richiedente, OTRS sfrutta i web service del sistema remoto

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Operations are individual system functions which remote systems can request.
it: Operazioni sono funzionalità singole che i sistemi remoti possono richiedere

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Invokers prepare data for a request to a remote web service, and process its response data.
it: Gli invoker preparano i dati per una richiesta al web service di un sistema remoto, e processano i dati ricevuti in risposta

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Inbound mapping
it: Mappatura in ingresso

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Outbound mapping
it: Mappatura in uscita

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete this action
it: Elimina questa azione

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: At least one %s has a controller that is either not active or not present, please check the controller registration or delete the %s
it: Almeno un %s ha un controller che è non attivo o non disponibile, verifica la registrazione del controller o elimina la %s

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete webservice
it: Elimina web service

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete operation
it: Elimina operazione

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete invoker
it: Elimina invoker

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone webservice
it: Copia web service

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import webservice
it: Importa web service

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: GenericInterface Configuration History for Web Service %s
it: GenericInterface Storico delle configurazioni per il web service %s

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Go back to Web Service
it: Ritorna al web service

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Here you can view older versions of the current web service's configuration, export or even restore them.
it: Qui potete vedere le versioni precedenti della configurazione del web service, potete esportarle o ripristinale.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Configuration History List
it: Elenco storico configurazioni

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Version
it: Versione

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Create time
it: Data di Creazione

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Select a single configuration version to see its details.
it: Selezionate una sola versione per vederne i dettagli.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Export web service configuration
it: Esporta la configurazione del web service

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Restore web service configuration
it: Ripristina la configurazione del web service

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Do you really want to restore this version of the web service configuration?
it: Vuoi davvero ripristinare questa versione della configurazione del web service?

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Your current web service configuration will be overwritten.
it: La configurazione attuale del web service sarà sovrascritta.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Restore
it: Ripristina

note: Template: AdminGroup
en: WARNING: When you change the name of the group 'admin', before making the appropriate changes in the SysConfig, you will be locked out of the administrations panel! If this happens, please rename the group back to admin per SQL statement.
it: AVVISO: Quando cambi il nome del gruppo 'admin', prima delle opportune modifiche in SysConfig, sarai escluso dal pannello di amministrazione! Se ciò accade ripristina il nome precedente del gruppo a 'admin'.

note: Template: AdminGroup
en: Group Management
it: Gestione gruppo

note: Template: AdminGroup
en: Add group
it: Aggiungi gruppo

note: Template: AdminGroup
en: The admin group is to get in the admin area and the stats group to get stats area.
it: Il gruppo admin ha accesso all'area di amministrazione mentre il gruppo stats ha accesso alle statistiche.

note: Template: AdminGroup
en: Create new groups to handle access permissions for different groups of agent (e. g. purchasing department, support department, sales department, ...).
it: Crea nuovi gruppi per gestire i permessi di accesso per diversi gruppi di operatori (ad esempio il dipartimento acquisti, dipartimento di supporto, dipartimento vendite, ...).

note: Template: AdminGroup
en: It's useful for ASP solutions.
it: È utile per soluzioni ASP.

note: Template: AdminGroup
en: total
it: totale

note: Template: AdminGroup
en: Add Group
it: Inserisci gruppo

note: Template: AdminGroup
en: Edit Group
it: Modifica gruppo

note: Template: AdminLog
en: System Log
it: Log di sistema

note: Template: AdminLog
en: Here you will find log information about your system.
it: Qui si troveranno informazioni di log sul sistema.

note: Template: AdminLog
en: Hide this message
it: Nascondi questo messaggio

note: Template: AdminLog
en: Recent Log Entries
it: Interazioni recenti

note: Template: AdminMailAccount
en: Mail Account Management
it: Gestione Credenziali Mail

note: Template: AdminMailAccount
en: Add mail account
it: Aggiungi account di posta

note: Template: AdminMailAccount
en: All incoming emails with one account will be dispatched in the selected queue!
it: Tutti i messaggi in arrivo saranno smistati nella coda selezionata!

note: Template: AdminMailAccount
en: If your account is trusted, the already existing X-OTRS header at arrival time (for priority, ...) will be used! PostMaster filter will be used anyway.
it: Se il tuo account è fidato, verrà utilizzata l'intestazione X-OTRS dell'ora di arrivo (priorità, ...)! Il filtro PostMaster verrà utilizzato in ogni caso.

note: Template: AdminMailAccount
en: Delete account
it: Elimina account

note: Template: AdminMailAccount
en: Fetch mail
it: Scarica posta

note: Template: AdminMailAccount
en: Add Mail Account
it: Aggiungi account di posta

note: Template: AdminMailAccount
en: Example: mail.example.com
it: Esempio: mail.esempio.it

note: Template: AdminMailAccount
en: IMAP Folder
it: Cartella IMAP

note: Template: AdminMailAccount
en: Only modify this if you need to fetch mail from a different folder than INBOX.
it: Modifica questo solo per recuperare la posta da una cartella diversa da INBOX

note: Template: AdminMailAccount
en: Trusted
it: Fidato

note: Template: AdminMailAccount
en: Dispatching
it: Smistamento

note: Template: AdminMailAccount
en: Edit Mail Account
it: Modifica account di posta

note: Template: AdminNavigationBar
en: Agent Management
it: Gestione operatori

note: Template: AdminNavigationBar
en: Queue Settings
it: Impostazioni delle code

note: Template: AdminNavigationBar
en: Ticket Settings
it: Impostazioni dei ticket

note: Template: AdminNavigationBar
en: System Administration
it: Amministrazione di sistema

note: Template: AdminNavigationBar
en: Online Admin Manual
it: Manuale di amministrazione in linea

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Ticket Notification Management
it: Gestione delle notifiche dei ticket

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add notification
it: Aggiungi notifica

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Export Notifications
it: Esportazione notifiche

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Configuration Import
it: Importazione configurazione

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Overwrite existing notifications?
it: Vuoi sovrascrivere le notifiche esistenti?

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Upload Notification configuration
it: Carica configurazione delle notifiche

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Import Notification configuration
it: Importa configurazione delle notifiche

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Delete this notification
it: Elimina questa notifica

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Do you really want to delete this notification?
it: Vuoi davvero eliminare questa notifica?

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add Notification
it: Aggiungi notifica

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Edit Notification
it: Modifica notifica

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Show in agent preferences
it: Mostra nelle preferenze degli operatori

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Agent preferences tooltip
it: Suggerimento preferenze operatore

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Ticket Filter
it: Filtro ticket

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article Filter
it: Filtro articoli

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article type
it: Tipo articolo

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article sender type
it: Tipologia del mittente dell'articolo

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Subject match
it: Corrispondenza dell'oggetto

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Body match
it: Match nel corpo mail

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Include attachments to notification
it: Includi allegati nella notifica

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Recipients
it: Destinatari

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to
it: Invia a

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to these agents
it: Invia a questi operatori

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to all group members
it: Invia a tutti i membri del gruppo

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to all role members
it: Invia a tutti i membri del ruolo

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send on out of office
it: Invia se fuori sede

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Also send if the user is currently out of office.
it: Invia anche se l'utente è attualmente fuori sede.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Once per day
it: Una volta al giorno

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notification Methods
it: Metodi di notifica

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Enable this notification method
it: Abilita questo metodo di notifica

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Transport
it: Trasporto

note: Template: AdminNotificationEvent
en: This feature is currently not available.
it: Questa funzionalità non è attualmente disponibile.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: No data found
it: Nessun dato trovato

note: Template: AdminNotificationEvent
en: No notification method found.
it: Nessun metodo di notifica trovato.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notification Text
it: Testo della notifica

note: Template: AdminNotificationEvent
en: This language is not present or enabled on the system. This notification text could be deleted if it is not needed anymore.
it: Questa lingua non è presente o abilitata sul sistema. Questo testo di notifica può essere eliminato se non più necessario.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Remove Notification Language
it: Rimuovi lingua delle notifiche

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Message body
it: Corpo del messaggio

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add new notification language
it: Aggiungi nuova lingua delle notifiche

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Do you really want to delete this notification language?
it: Vuoi davvero eliminare questa lingua delle notifiche?

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notifications are sent to an agent or a customer.
it: Le notifiche sono inviate ad un operatore o a un cliente

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 20 character of the subject (of the latest agent article).
it: Per avere i primi 20 caratteri mail - subject (agent)

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 5 lines of the body (of the latest agent article).
it: Per avere le prime 5 righe corpo mail (agent).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 20 character of the subject (of the latest customer article).
it: Per avere i primi 20 caratteri mail - subject (customer).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 5 lines of the body (of the latest customer article).
it: Per avere le prime 5 righe corpo mail (customer).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Attributes of the current agent user who requested this action
it: Attributi dell'utente dell'operatore attuale che ha richiesto questa azione

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Attributes of the recipient user for the notification
it: Attributi dell'utente destinatario delle notifiche

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Example notification
it: Notifica di esempio

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Additional recipient email addresses
it: Indirizzi email di destinazione aggiuntivi

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Notification article type
it: Tipo di articolo di notifica

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Email template
it: Modello di email

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Use this template to generate the complete email (only for HTML emails).
it: Utilizza questo modello per generare l'email completa (solo per email HTML).

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Manage %s
it: Gestisci %s

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Downgrade to OTRS Free
it: Ritorna a OTRS Free

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Read documentation
it: Leggi la documentazione

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s makes contact regularly with cloud.otrs.com to check on available updates and the validity of the underlying contract.
it: %s contatta regolarmente cloud.otrs.com per controllare la disponibilità di aggiornamenti e la validità del contratto sottostante.

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Unauthorized Usage Detected
it: Rilevato utilizzo non autorizzato

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: This system uses the %s without a proper license! Please make contact with %s to renew or activate your contract!
it: Questo sistema utilizza %s senza una licenza appropriata! Contatta %s per rinnovare o attivare il tuo contratto!

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s not Correctly Installed
it: %s non è installato correttamente

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Your %s is not correctly installed. Please reinstall it with the button below.
it: Il tuo %s non è installato correttamente. Installalo nuovamente con il pulsante in basso.

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Reinstall %s
it: Reinstalla %s

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Your %s is not correctly installed, and there is also an update available.
it: Il tuo %s non è installato correttamente, ed è disponibile anche un aggiornamento.

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: You can either reinstall your current version or perform an update with the buttons below (update recommended).
it: Puoi reinstallare la versione attuale o eseguire un aggiornamento con i pulsanti in basso (aggiornamento consigliato).

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Update %s
it: Aggiorna %s

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s Not Yet Available
it: %s non ancora disponibile

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s will be available soon.
it: %s sarà presto disponibile.

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s Update Available
it: Aggiornamento %s disponibile

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: An update for your %s is available! Please update at your earliest!
it: È disponibile un aggiornamento per il tuo %s! Aggiorna appena puoi!

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Congratulations, your %s is correctly installed and up to date!
it: Congratulazioni, il tuo %s è installato correttamente e aggiornato!

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: %s will be available soon. Please check again in a few days.
it: %s sarà disponibile presto. Controlla nuovamente tra qualche giorno.

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: Please have a look at %s for more information.
it: Consulta %s per ulteriori informazioni.

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: Your OTRS Free is the base for all future actions. Please register first before you continue with the upgrade process of %s!
it: OTRS Free è la base per tutte le azioni future. Registrati prima di continuare con il processo di aggiornamento di %s!

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: Before you can benefit from %s, please contact %s to get your %s contract.
it: Prima di poter beneficiare di %s, contatta %s per ottenere il tuo contratto di %s.

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: Connection to cloud.otrs.com via HTTPS couldn't be established. Please make sure that your OTRS can connect to cloud.otrs.com via port 443.
it: La connessione a cloud.otrs.com tramite HTTPS non può essere stabilita. Assicurati che il tuo OTRS possa connettersi a cloud.otrs.com tramite la porta 443.

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: With your existing contract you can only use a small part of the %s.
it: Con il tuo contratto esistente, puoi utilizzare solo una piccola parte di %s.

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: If you would like to take full advantage of the %s get your contract upgraded now! Contact %s.
it: Se desideri trarre tutti i vantaggi da %s, aggiorna subito il tuo contratto! Contatta %s.

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Cancel downgrade and go back
it: Annulla il downgrade e torna indietro

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Go to OTRS Package Manager
it: Vai al gestore dei pacchetti di OTRS

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Vendor
it: Fornitore

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Please uninstall the packages first using the package manager and try again.
it: Disinstalla prima i pacchetti utilizzando il gestore dei pacchetti e prova ancora.

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Report Generator
it: Generatore di resoconti

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: SLA Selection Dialog
it: Finestra di selezione SLA

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Ticket Attachment View
it: Vista Allegati Ticket

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: The %s skin
it: Il tema %s

note: Template: AdminPGP
en: PGP Management
it: Gestione PGP

note: Template: AdminPGP
en: PGP support is disabled
it: Il supporto PGP è disabilitato

note: Template: AdminPGP
en: To be able to use PGP in OTRS, you have to enable it first.
it: Per poter utilizzare PGP in OTRS, devi prima abilitarlo.

note: Template: AdminPGP
en: Enable PGP support
it: Abilita supporto PGP

note: Template: AdminPGP
en: Faulty PGP configuration
it: Configurazione PGP non valida

note: Template: AdminPGP
en: Configure it here!
it: Configuralo qui!

note: Template: AdminPGP
en: Check PGP configuration
it: Controlla la configurazione PGP

note: Template: AdminPGP
en: Add PGP key
it: Aggiungi chiave PGP

note: Template: AdminPGP
en: In this way you can directly edit the keyring configured in SysConfig.
it: In questo modo puoi configurare direttamente il portachiavi PGP in SysConfig

note: Template: AdminPGP
en: Introduction to PGP
it: Introduzione a PGP

note: Template: AdminPGP
en: Result
it: Risultato

note: Template: AdminPGP
en: Identifier
it: Identificatore

note: Template: AdminPGP
en: Fingerprint
it: Impronta (fingerprint)

note: Template: AdminPGP
en: Expires
it: Scade

note: Template: AdminPGP
en: Delete this key
it: Elimina questa chiave

note: Template: AdminPGP
en: Add PGP Key
it: Aggiungi chiave PGP

note: Template: AdminPGP
en: PGP key
it: Chiave PGP

note: Template: AdminPackageManager
en: Package Manager
it: Gestione Pacchetti

note: Template: AdminPackageManager
en: Uninstall package
it: Disinstalla pacchetto

note: Template: AdminPackageManager
en: Do you really want to uninstall this package?
it: Vuoi davvero disinstallare questo pacchetto?

note: Template: AdminPackageManager
en: Reinstall package
it: Reinstalla pacchetto

note: Template: AdminPackageManager
en: Do you really want to reinstall this package? Any manual changes will be lost.
it: Vuoi davvero reinstallare questo pacchetto? Ogni modifica manuale sarà persa.

note: Template: AdminPackageManager
en: Continue
it: Continua

note: Template: AdminPackageManager
en: Install
it: Installa

note: Template: AdminPackageManager
en: Install Package
it: Installa pacchetto

note: Template: AdminPackageManager
en: Update repository information
it: Aggiorna informazioni sui repository

note: Template: AdminPackageManager
en: OTRS Verify™ can not continue!
it: OTRS Verify™ non può continuare!

note: Template: AdminPackageManager
en: Enable cloud services
it: Abilita i servizi cloud

note: Template: AdminPackageManager
en: Online Repository
it: Archivio Online

note: Template: AdminPackageManager
en: Module documentation
it: Documentazione sul modulo

note: Template: AdminPackageManager
en: Upgrade
it: Aggiorna

note: Template: AdminPackageManager
en: Local Repository
it: Archivio Locale

note: Template: AdminPackageManager
en: This package is verified by OTRSverify (tm)
it: Questo pacchetto è verificato da OTRSverify (tm)

note: Template: AdminPackageManager
en: Uninstall
it: rimuovi pacchetto

note: Template: AdminPackageManager
en: Reinstall
it: Re-installa

note: Template: AdminPackageManager
en: Features for %s customers only
it: Funzionalità solo per gli utenti %s

note: Template: AdminPackageManager
en: With %s, you can benefit from the following optional features. Please make contact with %s if you need more information.
it: Con %s, puoi beneficiare delle seguenti funzionalità opzionali. Contatta %s se hai bisogno di ulteriori informazioni.

note: Template: AdminPackageManager
en: Download package
it: Scarica pacchetto

note: Template: AdminPackageManager
en: Rebuild package
it: Ricostruisci pacchetto

note: Template: AdminPackageManager
en: Metadata
it: Metadati

note: Template: AdminPackageManager
en: Change Log
it: Storia delle Modifiche

note: Template: AdminPackageManager
en: Date
it: Data

note: Template: AdminPackageManager
en: List of Files
it: Lista dei file

note: Template: AdminPackageManager
en: Permission
it: Permessi

note: Template: AdminPackageManager
en: Download
it: Scarica

note: Template: AdminPackageManager
en: Download file from package!
it: Scarica file dal pacchetto!

note: Template: AdminPackageManager
en: Required
it: Richiesto

note: Template: AdminPackageManager
en: PrimaryKey
it: Chiave primaria

note: Template: AdminPackageManager
en: AutoIncrement
it: AutoIncremento

note: Template: AdminPackageManager
en: SQL
it: Limite

note: Template: AdminPackageManager
en: File differences for file %s
it: Differenze per il file %s

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Performance Log
it: Log delle Performance

note: Template: AdminPerformanceLog
en: This feature is enabled!
it: Funzione abilitata

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Just use this feature if you want to log each request.
it: Usa questa funzionalità per tracciare ogni richiesta.

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Activating this feature might affect your system performance!
it: L'attivazione di questa funzionalità può ridurre le prestazioni del sistema.

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Disable it here!
it: Disabilita funzione qui

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Logfile too large!
it: Log File troppo grande

note: Template: AdminPerformanceLog
en: The logfile is too large, you need to reset it
it: Il file di log è troppo grande, è necessario un reset del file

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Overview
it: Vista Globale

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Range
it: Intervallo

note: Template: AdminPerformanceLog
en: last
it: ultimo

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Interface
it: Interfaccia

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Requests
it: Richieste

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Min Response
it: Minimo per Risposta

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Max Response
it: Massimo per Risposta

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Average Response
it: Media per Risposta

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Period
it: Periodo

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Min
it: Minimo

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Max
it: Massimo

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Average
it: Media

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: PostMaster Filter Management
it: Gestione filtri posta in ingresso

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Add filter
it: Aggiungi filtro

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: To dispatch or filter incoming emails based on email headers. Matching using Regular Expressions is also possible.
it: Per gestire o filtrare email in entrata basandosi sugli header. È anche possibile usare espressioni regolari.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: If you want to match only the email address, use EMAILADDRESS:info@example.com in From, To or Cc.
it: Se vuoi che corrisponda solo negli indirizzi di email , usa EMAILADDRESS:info@example.com in From, To or Cc.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: If you use Regular Expressions, you also can use the matched value in () as [***] in the 'Set' action.
it: Se desideri usare espressioni regolari, puoi usare il valore corrispondente tra () come [***] nell'azione 'Set'.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Delete this filter
it: Elimina questo filtro

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Add PostMaster Filter
it: Aggiungi filtro PostMaster

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Edit PostMaster Filter
it: Modifica filtro PostMaster

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The name is required.
it: Il nome è obbligatorio

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Filter Condition
it: Condizione per il filtro

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: AND Condition
it: Condizione AND

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Check email header
it: Controlla l'intestazione dell'email

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Negate
it: Nega

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Look for value
it: Cerca un valore

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The field needs to be a valid regular expression or a literal word.
it: Il campo deve essere una espressione regolare valida o una parola specifica.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set Email Headers
it: Imposta intestazione dell'email

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set email header
it: Imposta intestazione dell'email

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set value
it: Imposta il valore

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The field needs to be a literal word.
it: Il campo deve essere una parola specifica

note: Template: AdminPriority
en: Priority Management
it: Gestione Priorità

note: Template: AdminPriority
en: Add priority
it: Aggiungi Priorità

note: Template: AdminPriority
en: Add Priority
it: Aggiungi Priorità

note: Template: AdminPriority
en: Edit Priority
it: Modifica Priorità

note: Template: AdminProcessManagement
en: Process Management
it: Gestione dei processi

note: Template: AdminProcessManagement
en: Filter for Processes
it: Filtra per Processo

note: Template: AdminProcessManagement
en: Create New Process
it: Crea Nuovo Processo

note: Template: AdminProcessManagement
en: Here you can upload a configuration file to import a process to your system. The file needs to be in .yml format as exported by process management module.
it: Qui è possibile importare un file di configurazione per importare un processo a sistema. Il file deve essere in formato .yml come esportato dal modulo di export della gestione processi

note: Template: AdminProcessManagement
en: Overwrite existing entities
it: Sovrascrivi le entità esistenti

note: Template: AdminProcessManagement
en: Upload process configuration
it: Carica la configurazione di processo

note: Template: AdminProcessManagement
en: Import process configuration
it: Importa la configurazione di processo

note: Template: AdminProcessManagement
en: Example processes
it: Processi di esempio

note: Template: AdminProcessManagement
en: Import example process
it: Importa processo di esempio

note: Template: AdminProcessManagement
en: Do you want to benefit from processes created by experts? Upgrade to %s to be able to import some sophisticated example processes.
it: Vuoi beneficiare dei processi creati da esperti? Aggiorna a %s per poter importare alcuni processi di esempio sofisticati.

note: Template: AdminProcessManagement
en: To create a new Process you can either import a Process that was exported from another system or create a complete new one.
it: Per creare un nuovo processo puoi importare un processo esportato da un altro sistema o crearne uno completamente nuovo.

note: Template: AdminProcessManagement
en: Changes to the Processes here only affect the behavior of the system, if you synchronize the Process data. By synchronizing the Processes, the newly made changes will be written to the Configuration.
it: I cambiamenti al processo sono riportati a sistema solo se effettuate la sincronizzazione. Con la sincronizzazione le modifiche sono scritte nella configurazione.

note: Template: AdminProcessManagement
en: Processes
it: Processi

note: Template: AdminProcessManagement
en: Process name
it: Nome del processo

note: Template: AdminProcessManagement
en: Print
it: Stampa

note: Template: AdminProcessManagement
en: Export Process Configuration
it: Esporta la configurazione del processo

note: Template: AdminProcessManagement
en: Copy Process
it: Copia il Processo

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Cancel & close
it: Annulla e chiudi

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Go Back
it: Indietro

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Please note, that changing this activity will affect the following processes
it: Attenzione, i cambiamenti a questa attività influenzano i seguenti processi

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Activity
it: Attività

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Activity Name
it: Nome dell'attività

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Activity Dialogs
it: Interazioni dell'attività

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: You can assign Activity Dialogs to this Activity by dragging the elements with the mouse from the left list to the right list.
it: Puoi assegnare le interazioni dell'attività trascinando gli elementi con il mouse dalla lista di sinistra a quella di destra.

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Ordering the elements within the list is also possible by drag 'n' drop.
it: Puoi ordinare gli elementi dell'elenco anche attraverso il trascinamento.

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Filter available Activity Dialogs
it: Imposta un filtro alle interazioni delle attività disponibili.

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Available Activity Dialogs
it: Interazioni dell'attività disponibili

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Create New Activity Dialog
it: Crea una nuova interazione per l'attività

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Assigned Activity Dialogs
it: Interazioni per l'attività assegnati

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: As soon as you use this button or link, you will leave this screen and its current state will be saved automatically. Do you want to continue?
it: Non appena utilizzi il pulsante o il collegamento, abbandonerai questa schermata e lo stato corrente sarà salvato in automatico. Vuoi continuare?

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Please note that changing this activity dialog will affect the following activities
it: Attenzione, i cambiamenti a questo messaggio delle attività influenzano le seguenti attività

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Activity Dialog
it: messaggio dell'attività

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Activity dialog Name
it: Nome per messaggio dell'attività

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Available in
it: Disponibile in

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Description (short)
it: Descrizione (breve)

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Description (long)
it: Descrizione (estesa)

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: The selected permission does not exist.
it: Il permesso selezionato non esiste.

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Required Lock
it: Blocco richiesto

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: The selected required lock does not exist.
it: Il lock richiesto e selezionato non esiste.

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Submit Advice Text
it: Testo per i suggerimenti di invio

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Submit Button Text
it: Testo per il bottone di invio

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Fields
it: Campi

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: You can assign Fields to this Activity Dialog by dragging the elements with the mouse from the left list to the right list.
it: Puoi assegnare campi a questo messaggio di attività trascinando gli elementi con il mouse dalla lista di sinistra a quella di destra.

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Filter available fields
it: Filtro sui campi disponibili

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Available Fields
it: Campi disponibili

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Name: %s
it: Nome: %s

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Assigned Fields
it: Campi assegnati

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: ArticleType
it: Tipologia Articolo

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Display
it: Mostra

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Edit Field Details
it: Modifica i dettagli per il campo

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Customer interface does not support internal article types.
it: L'interfaccia cliente non supporta i tipi di articoli interni.

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Path
it: percorso

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Edit this transition
it: Modifica questa transizione

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Transition Actions
it: Azioni di transizione

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: You can assign Transition Actions to this Transition by dragging the elements with the mouse from the left list to the right list.
it: Puoi assegnare azioni di transizione a questo transizione trascinando gli elementi con il mouse dalla lista di sinistra a quella di destra.

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Filter available Transition Actions
it: Filtra sulle azioni di transizioni disponibili

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Available Transition Actions
it: Azioni di transizione disponibili

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Create New Transition Action
it: Crea nuova azione di transizione

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Assigned Transition Actions
it: Azione di transizione assegnate

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Activities
it: Attività

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Filter Activities...
it: Filtra attività...

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Create New Activity
it: Crea nuova attività...

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Filter Activity Dialogs...
it: Filtra le interazioni dell'attività

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Transitions
it: Transizioni

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Filter Transitions...
it: Filtra sulle transizioni...

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Create New Transition
it: Crea Nuova Transizione

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Filter Transition Actions...
it: Filtra sulle azioni di transizione

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Edit Process
it: Modifica Processo

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Print process information
it: Stampa le informazioni del processo

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Delete Process
it: Elimina processo

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Delete Inactive Process
it: Elimina processo inattivo

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Available Process Elements
it: Elementi di Processo disponibili

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: The Elements listed above in this sidebar can be moved to the canvas area on the right by using drag'n'drop.
it: Gli elementi presenti sopra questa barra possono essere spostati nel riquadro a destra trascinandoli.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: You can place Activities on the canvas area to assign this Activity to the Process.
it: Puoi immettere Attività nel riquadro per assegnare l'Attività al Processo

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: To assign an Activity Dialog to an Activity drop the Activity Dialog element from this sidebar over the Activity placed in the canvas area.
it: Per assegnare un messaggio di attività ad una attività trascinare il messaggio dalla barra sopra l'attività nel riquadro.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: You can start a connection between to Activities by dropping the Transition element over the Start Activity of the connection. After that you can move the loose end of the arrow to the End Activity.
it: Puoi effettuare una connessione tra le attività trascinando gli elementi di transizione sulla attività iniziale. Successivamente puoi spostare l'estremità libera sulla attività finale.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Actions can be assigned to a Transition by dropping the Action Element onto the label of a Transition.
it: Le azioni possono essere assegnate ad una transizione trascinando l'elemento sulla descrizione della trascrizione.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Edit Process Information
it: Modifica le informazioni del Processo

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Process Name
it: Nome del Processo

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: The selected state does not exist.
it: Lo stato selezionato non esiste.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Add and Edit Activities, Activity Dialogs and Transitions
it: Aggiungi e modifica le attività, le interazioni delle attività e le transizioni

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Show EntityIDs
it: Mostra gli identificativi EntityID

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Extend the width of the Canvas
it: Aumenta la larghezza del riquadro

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Extend the height of the Canvas
it: Aumenta l'altezza del riquadro

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Remove the Activity from this Process
it: Rimuovi l'attività dal Processo

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Edit this Activity
it: Modifica questa attività

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Save settings
it: Salva impostazioni

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Save Activities, Activity Dialogs and Transitions
it: Salva attività, finestre di attività e transizioni

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Process?
it: Vuoi davvero eliminare questo processo?

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Activity?
it: Vuoi davvero eliminare questa attività?

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Activity Dialog?
it: Vuoi davvero eliminare questa finestra dell'attività?

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Transition?
it: Vuoi davvero eliminare questa transizione?

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Transition Action?
it: Vuoi davvero eliminare questa azione di transizione?

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to remove this activity from the canvas? This can only be undone by leaving this screen without saving.
it: Vuoi davvero rimuovere questa attività dal riquadro? Ciò può essere annullato solo uscendo dalla schermata senza salvare.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to remove this transition from the canvas? This can only be undone by leaving this screen without saving.
it: Vuoi davvero rimuovere questa transizione dal riquadro? Ciò può essere annullato solo uscendo dalla schermata senza salvare.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Hide EntityIDs
it: Nascondi EntityID

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Delete Entity
it: Elimina entità

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: This Activity is already used in the Process. You cannot add it twice!
it: Questa attività è già in uso nel Processo. Non puoi aggiungerla due volte!.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: This Activity cannot be deleted because it is the Start Activity.
it: Questa attività non può essere eliminata perché è l'attività iniziale.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: This Transition is already used for this Activity. You cannot use it twice!
it: Questa Transizione è già utilizzata per questa Attività. Non puoi aggiungerla due volte!.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: This TransitionAction is already used in this Path. You cannot use it twice!
it: Questa Azione di Transizione è già in uso in questo percorso. Non puoi usarla due volte!.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Remove the Transition from this Process
it: Rimuovi la transizione da questo processo

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: No TransitionActions assigned.
it: Non ci sono Azioni di Transizione Assegnate.

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: The Start Event cannot loose the Start Transition!
it: L'evento di inizio non può perdere la Transizione d'inizio!

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: No dialogs assigned yet. Just pick an activity dialog from the list on the left and drag it here.
it: Non ci sono interazioni assegnate. Seleziona un messaggio dall'elenco a sinistra e trascinalo qui.

note: Template: AdminProcessManagementProcessNew
en: In this screen, you can create a new process. In order to make the new process available to users, please make sure to set its state to 'Active' and synchronize after completing your work.
it: In questa schermata puoi creare un nuovo processo. Per rendere il nuovo processo disponibile agli utenti, occorre mettere lo stato in 'Attivo' ed effettuare la sincronizzazione al termine del lavoro.

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Start Activity
it: Avvia attività

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Contains %s dialog(s)
it: Contiene %s finestra(e)

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Assigned dialogs
it: Finestre assegnate

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Activities are not being used in this process.
it: Le attività non sono utilizzate in questo processo.

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Assigned fields
it: Campi assegnati

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Activity dialogs are not being used in this process.
it: Le finestre di attività non sono utilizzate in questo processo.

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Conditions
it: Condizioni

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Condition
it: Condizione

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Transitions are not being used in this process.
it: Le transizioni non sono utilizzate in questo processo.

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Module name
it: Nome del modulo

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Transition actions are not being used in this process.
it: Le azioni di transizione non sono utilizzate in questo processo.

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Please note that changing this transition will affect the following processes
it: Attenzione, i cambiamenti a questa transizione impattano sui seguenti processi

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Transition
it: Transizione

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Transition Name
it: Nome della Transizione

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Type of Linking between Conditions
it: Tipo del collegamento tra le Condizioni

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Remove this Condition
it: Rimuovi questa Condizione

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Type of Linking
it: Tipo di Collegamento

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Add a new Field
it: Aggiungi un nuovo campo

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Remove this Field
it: Rimuovi questo campo

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: And can't be repeated on the same condition.
it: E non può essere ripetuto nella stessa condizione.

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Add New Condition
it: Aggiungi nuova condizione

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Please note that changing this transition action will affect the following processes
it: Attenzione, i cambiamenti a questa azione di transizione impattano sui seguenti processi

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Transition Action
it: Azione di Transizione

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Transition Action Name
it: Nome dell'azione di transizione

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Transition Action Module
it: Modulo per l'azione di transizione

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Config Parameters
it: parametri di configurazione

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Add a new Parameter
it: Aggiungi un nuovo parametro

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Remove this Parameter
it: Rimuovi questo parametro

note: Template: AdminQueue
en: Manage Queues
it: Gestione code

note: Template: AdminQueue
en: Add queue
it: Aggiungi coda

note: Template: AdminQueue
en: Add Queue
it: Aggiungi coda

note: Template: AdminQueue
en: Edit Queue
it: Modifica coda

note: Template: AdminQueue
en: A queue with this name already exists!
it: Una coda con questo nome esiste già!

note: Template: AdminQueue
en: Sub-queue of
it: Sotto-coda di

note: Template: AdminQueue
en: Unlock timeout
it: Tempo di sblocco automatico

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no unlock
it: 0 = nessuno sblocco automatico

note: Template: AdminQueue
en: Only business hours are counted.
it: Sono considerate solo le ore lavorative.

note: Template: AdminQueue
en: If an agent locks a ticket and does not close it before the unlock timeout has passed, the ticket will unlock and will become available for other agents.
it: Se un operatore prende in carico un ticket e non lo chiude prima dello sblocco automatico, il ticket viene sbloccato e diventa disponibile per altri operatori.

note: Template: AdminQueue
en: Notify by
it: Notificato da

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no escalation
it: 0 = nessuna escalation

note: Template: AdminQueue
en: If there is not added a customer contact, either email-external or phone, to a new ticket before the time defined here expires, the ticket is escalated.
it: Se non c'è un nuovo contatto con il cliente, sia per email che per telefono per un ticket nuovo, prima che il tempo qui definito scada, il ticket viene scalato

note: Template: AdminQueue
en: If there is an article added, such as a follow-up via email or the customer portal, the escalation update time is reset. If there is no customer contact, either email-external or phone, added to a ticket before the time defined here expires, the ticket is escalated.
it: Se c'è un articolo aggiunto, come un follow-up o il portale cliente, il tempo di aggiornamento di scalo viene azzerato. Se non c'è un contatto con il cliente, sia per posta che per telefono, aggiunto al ticket prima che scada il tempo definito qui, il ticket viene scalato.

note: Template: AdminQueue
en: If the ticket is not set to closed before the time defined here expires, the ticket is escalated.
it: Se il ticket non viene impostato a chiuso prima che scada il tempo qui definito, il ticket viene scalato.

note: Template: AdminQueue
en: Follow up Option
it: Opzioni per i follow-up

note: Template: AdminQueue
en: Specifies if follow up to closed tickets would re-open the ticket, be rejected or lead to a new ticket.
it: Specifica se i follow-up ai ticket chiusi riaprono i ticket, vengono respinti o portano a un nuovo ticket.

note: Template: AdminQueue
en: Ticket lock after a follow up
it: Blocco del ticket dopo una prosecuzione

note: Template: AdminQueue
en: If a ticket is closed and the customer sends a follow up the ticket will be locked to the old owner.
it: Se un ticket viene chiuso e il cliente manda un follow-up, il ticket sarà preso in carica dal vecchio proprietario.

note: Template: AdminQueue
en: System address
it: Indirizzo di sistema

note: Template: AdminQueue
en: Will be the sender address of this queue for email answers.
it: Mittente utilizzato per le risposte relative alle richieste di questa coda.

note: Template: AdminQueue
en: Default sign key
it: Chiave di default per le firme

note: Template: AdminQueue
en: The salutation for email answers.
it: Saluto (parte iniziale) per le email generate automaticamente dal sistema.

note: Template: AdminQueue
en: The signature for email answers.
it: Firma (parte finale) per le email generate automaticamente dal sistema.

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Manage Queue-Auto Response Relations
it: Gestisci relazioni Coda-Risposte automatiche

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: This filter allow you to show queues without auto responses
it: Questo filtro ti consente di mostrare le code senza risposte automatiche

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Queues without auto responses
it: Code senza risposte automatiche

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: This filter allow you to show all queues
it: Questo filtro ti consente di mostrare tutte le code

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Show all queues
it: Mostra tutte le code

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Filter for Queues
it: Filtri per le code

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Filter for Auto Responses
it: Filtri per le risposte automatiche

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Auto Responses
it: Risposte Automatiche

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Change Auto Response Relations for Queue
it: Cambia le relazioni delle risposte automatiche con la coda

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Manage Template-Queue Relations
it: Gestione relazioni Modelli-Code

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Filter for Templates
it: Filtro per modelli

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Templates
it: Modelli

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Change Queue Relations for Template
it: Cambia le relazioni con le code per il modello

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Change Template Relations for Queue
it: Cambia le relazioni con i modelli per la coda

note: Template: AdminRegistration
en: System Registration Management
it: Gestione della registrazione del sistema

note: Template: AdminRegistration
en: Edit details
it: Modifica i dettagli

note: Template: AdminRegistration
en: Show transmitted data
it: Mostra i dati trasmessi

note: Template: AdminRegistration
en: Deregister system
it: Cancella registrazione sistema

note: Template: AdminRegistration
en: Overview of registered systems
it: Riepilogo dei sistemi registrati

note: Template: AdminRegistration
en: This system is registered with OTRS Group.
it: Questo sistema è registrato con OTRS Group.

note: Template: AdminRegistration
en: System type
it: Tipo di sistema

note: Template: AdminRegistration
en: Unique ID
it: ID univoco

note: Template: AdminRegistration
en: Last communication with registration server
it: Ultima comunicazione con il server di registrazione

note: Template: AdminRegistration
en: System registration not possible
it: La registrazione del sistema non è possibile

note: Template: AdminRegistration
en: Please note that you can't register your system if OTRS Daemon is not running correctly!
it: Nota che non puoi registrare il tuo sistema se OTRS Daemon non è correttamente in esecuzione!

note: Template: AdminRegistration
en: Instructions
it: Istruzioni

note: Template: AdminRegistration
en: System deregistration not possible
it: Cancellazione della registrazione di sistema non possibile

note: Template: AdminRegistration
en: Please note that you can't deregister your system if you're using the %s or having a valid service contract.
it: Nota che non puoi cancellare la registrazione del tuo sistema se stai utilizzando %s o hai un contratto di servizio valido.

note: Template: AdminRegistration
en: OTRS-ID Login
it: Accesso OTRS-ID

note: Template: AdminRegistration
en: Read more
it: Leggi altro

note: Template: AdminRegistration
en: You need to log in with your OTRS-ID to register your system.
it: Devi accedere con il tuo OTRS-ID per registrare il tuo sistema.

note: Template: AdminRegistration
en: Your OTRS-ID is the email address you used to sign up on the OTRS.com webpage.
it: Il tuo OTRS-ID è l'indirizzo email che hai utilizzato per registrarti sulla pagina web di OTRS.com.

note: Template: AdminRegistration
en: Data Protection
it: Protezione dati

note: Template: AdminRegistration
en: What are the advantages of system registration?
it: Quali sono i vantaggi della registrazione del sistema?

note: Template: AdminRegistration
en: You will receive updates about relevant security releases.
it: Riceverai aggiornamenti sui rilascio di sicurezza importanti.

note: Template: AdminRegistration
en: With your system registration we can improve our services for you, because we have all relevant information available.
it: Con la registrazione del sistema, possiamo migliorare il nostro servizio per te, poiché abbiamo la disponibilità di tutte le informazioni rilevanti.

note: Template: AdminRegistration
en: This is only the beginning!
it: Questo è solo l'inizio!

note: Template: AdminRegistration
en: We will inform you about our new services and offerings soon.
it: Ti informeremo sui nostri nuovi servizi e sulle offerte in arrivo.

note: Template: AdminRegistration
en: Can I use OTRS without being registered?
it: Posso utilizzare OTRS senza essere registrato?

note: Template: AdminRegistration
en: System registration is optional.
it: La registrazione del sistema è facoltativa.

note: Template: AdminRegistration
en: You can download and use OTRS without being registered.
it: Puoi scaricare e utilizzare OTRS senza essere registrato.

note: Template: AdminRegistration
en: Is it possible to deregister?
it: È possibile cancellare la registrazione?

note: Template: AdminRegistration
en: You can deregister at any time.
it: Puoi cancellare la registrazione in qualsiasi momento.

note: Template: AdminRegistration
en: Which data is transfered when registering?
it: Quali dati sono trasferiti con la registrazione?

note: Template: AdminRegistration
en: A registered system sends the following data to OTRS Group:
it: Un sistema registrato invia i dati seguenti a OTRS Group:

note: Template: AdminRegistration
en: Fully Qualified Domain Name (FQDN), OTRS version, Database, Operating System and Perl version.
it: Nome di dominio qualificato (FQDN), versione OTRS, database, sistema operativo e versione Perl.

note: Template: AdminRegistration
en: Why do I have to provide a description for my system?
it: Perché devo fornire una descrizione del mio sistema?

note: Template: AdminRegistration
en: The description of the system is optional.
it: La descrizione del sistema è facoltativa.

note: Template: AdminRegistration
en: The description and system type you specify help you to identify and manage the details of your registered systems.
it: La descrizione e il tipo di sistema che specifichi ti aiutano a identificare e gestire i dettagli dei tuoi sistemi registrati.

note: Template: AdminRegistration
en: How often does my OTRS system send updates?
it: Quanto spesso il mio sistema OTRS invia aggiornamenti?

note: Template: AdminRegistration
en: Your system will send updates to the registration server at regular intervals.
it: Il tuo server invierà aggiornamenti al server di registrazione a intervalli regolari.

note: Template: AdminRegistration
en: Typically this would be around once every three days.
it: Normalmente dovrebbe avvenire una volta ogni tre giorni.

note: Template: AdminRegistration
en: In case you would have further questions we would be glad to answer them.
it: Nel caso dovessi avere altre domande, saremo felici di risponderti.

note: Template: AdminRegistration
en: Please visit our
it: Visita il nostro

note: Template: AdminRegistration
en: portal
it: portale

note: Template: AdminRegistration
en: and file a request.
it: e crea una richiesta.

note: Template: AdminRegistration
en: If you deregister your system, you will lose these benefits:
it: Se cancelli la registrazione del tuo sistema, perderai questi vantaggi:

note: Template: AdminRegistration
en: You need to log in with your OTRS-ID to deregister your system.
it: Devi accedere con il tuo OTRS-ID per cancellare la registrazione del tuo sistema.

note: Template: AdminRegistration
en: You don't have an OTRS-ID yet?
it: Non hai ancora un OTRS-ID?

note: Template: AdminRegistration
en: Sign up now
it: Registrazione

note: Template: AdminRegistration
en: Forgot your password?
it: Hai dimenticato la password?

note: Template: AdminRegistration
en: Retrieve a new one
it: Ottienine uno nuovo

note: Template: AdminRegistration
en: This data will be frequently transferred to OTRS Group when you register this system.
it: Questi dati saranno trasferiti frequentemente a OTRS Group quando registri questo sistema.

note: Template: AdminRegistration
en: Attribute
it: Attributo

note: Template: AdminRegistration
en: OTRS Version
it: Versione OTRS

note: Template: AdminRegistration
en: Operating System
it: Sistema operativo

note: Template: AdminRegistration
en: Perl Version
it: Versione di Perl

note: Template: AdminRegistration
en: Optional description of this system.
it: Descrizione facoltativa del sistema.

note: Template: AdminRegistration
en: Register
it: Registra

note: Template: AdminRegistration
en: Deregister System
it: Cancella registrazione sistema

note: Template: AdminRegistration
en: Continuing with this step will deregister the system from OTRS Group.
it: Se si prosegue con questo passaggio, la registrazione del sistema sarà cancellata da OTRS Group.

note: Template: AdminRegistration
en: Deregister
it: Cancella registrazione

note: Template: AdminRegistration
en: You can modify registration settings here.
it: Puoi modificare qui le impostazioni di registrazione.

note: Template: AdminRegistration
en: Overview of transmitted data
it: Riepilogo dei dati trasmessi

note: Template: AdminRegistration
en: There is no data regularly sent from your system to %s.
it: Non ci sono dati inviati regolarmente dal tuo sistema a %s.

note: Template: AdminRegistration
en: The following data is sent at minimum every 3 days from your system to %s.
it: I seguenti dati sono inviati almeno ogni 3 giorni dal tuo sistema a %s.

note: Template: AdminRegistration
en: The data will be transferred in JSON format via a secure https connection.
it: I dati saranno trasferiti in formato JSON tramite una connessione sicura HTTPS.

note: Template: AdminRegistration
en: System Registration Data
it: Dati di registrazione del sistema

note: Template: AdminRegistration
en: Support Data
it: Dati di supporto

note: Template: AdminRole
en: Role Management
it: Gestione ruoli

note: Template: AdminRole
en: Add role
it: Aggiungi ruolo

note: Template: AdminRole
en: Create a role and put groups in it. Then add the role to the users.
it: Crea un ruolo e mettici i gruppi. Poi aggiungi il ruolo agli utenti.

note: Template: AdminRole
en: There are no roles defined. Please use the 'Add' button to create a new role.
it: Non ci sono ruoli definiti. Usa il tasto Aggiungi per crearne uno nuovo.

note: Template: AdminRole
en: Add Role
it: Aggiungi Ruolo

note: Template: AdminRole
en: Edit Role
it: Modifica ruolo

note: Template: AdminRoleGroup
en: Manage Role-Group Relations
it: Gestione relazioni ruolo-gruppo

note: Template: AdminRoleGroup
en: Filter for Roles
it: Filtri per i ruoli

note: Template: AdminRoleGroup
en: Roles
it: Ruoli

note: Template: AdminRoleGroup
en: Select the role:group permissions.
it: Seleziona i permessi ruolo:gruppo

note: Template: AdminRoleGroup
en: If nothing is selected, then there are no permissions in this group (tickets will not be available for the role).
it: Se non si seleziona niente, non ci sono permessi in questo gruppo (i ticket non saranno disponibili per questo ruolo).

note: Template: AdminRoleGroup
en: Change Role Relations for Group
it: Cambia le relazioni del ruolo per il gruppo

note: Template: AdminRoleGroup
en: Change Group Relations for Role
it: Cambia le relazioni del gruppo per il ruolo

note: Template: AdminRoleGroup
en: Toggle %s permission for all
it: Imposta il permesso %s per tutti

note: Template: AdminRoleGroup
en: move_into
it: muovi_in

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to move tickets into this group/queue.
it: Autorizzazione a muovere richieste in questo gruppo/coda

note: Template: AdminRoleGroup
en: create
it: crea

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to create tickets in this group/queue.
it: Permessi per creare richieste in questo gruppo/coda.

note: Template: AdminRoleGroup
en: note
it: Annotazioni

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to add notes to tickets in this group/queue.
it: Permesso di aggiungere note ai ticket in questo gruppo/coda.

note: Template: AdminRoleGroup
en: owner
it: gestore

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to change the owner of tickets in this group/queue.
it: Permessi per cambiare il gestore dei ticket in questo gruppo/coda.

note: Template: AdminRoleGroup
en: priority
it: priorità

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to change the ticket priority in this group/queue.
it: Autorizzazione a cambiare la priorità di un ticket in questo gruppo/coda.

note: Template: AdminRoleUser
en: Manage Agent-Role Relations
it: Gestione relazioni operatore-ruolo

note: Template: AdminRoleUser
en: Add agent
it: Aggiungi operatore

note: Template: AdminRoleUser
en: Filter for Agents
it: Filtro per gli operatori

note: Template: AdminRoleUser
en: Agents
it: Operatori

note: Template: AdminRoleUser
en: Manage Role-Agent Relations
it: Gestione relazioni ruolo-operatore

note: Template: AdminRoleUser
en: Change Role Relations for Agent
it: Cambia relazioni di ruolo per l'operatore

note: Template: AdminRoleUser
en: Change Agent Relations for Role
it: Cambia relazioni di operatore per il ruolo

note: Template: AdminSLA
en: SLA Management
it: Gestione SLA

note: Template: AdminSLA
en: Add SLA
it: Aggiungi SLA

note: Template: AdminSLA
en: Edit SLA
it: Modifica SLA

note: Template: AdminSLA
en: Please write only numbers!
it: Usa solo numeri!

note: Template: AdminSMIME
en: S/MIME Management
it: Gestione S/MIME

note: Template: AdminSMIME
en: SMIME support is disabled
it: Il supporto SMIME è disabilitato

note: Template: AdminSMIME
en: To be able to use SMIME in OTRS, you have to enable it first.
it: Per poter utilizzare SMIME in OTRS, devi prima abilitarlo.

note: Template: AdminSMIME
en: Enable SMIME support
it: Abilita supporto SMIME

note: Template: AdminSMIME
en: Faulty SMIME configuration
it: Configurazione SMIME non valida

note: Template: AdminSMIME
en: Check SMIME configuration
it: Controllo configurazione SMIME

note: Template: AdminSMIME
en: Add certificate
it: Aggiungi certificato

note: Template: AdminSMIME
en: Add private key
it: Aggiungi chiave privata

note: Template: AdminSMIME
en: Filter for certificates
it: Filtro per i certificati

note: Template: AdminSMIME
en: Filter for S/MIME certs
it: Filtro per i certificati S/MIME

note: Template: AdminSMIME
en: To show certificate details click on a certificate icon.
it: Per mostrare i dettagli del certificato, fai clic sull'icona del certificato.

note: Template: AdminSMIME
en: To manage private certificate relations click on a private key icon.
it: Per gestire le relazione del certificato privato, fai clic sull'icona di una chiave privata.

note: Template: AdminSMIME
en: See also
it: Vedi anche

note: Template: AdminSMIME
en: In this way you can directly edit the certification and private keys in file system.
it: Puoi modificare il certificato e la chiave privata direttamente sul filesystem.

note: Template: AdminSMIME
en: Hash
it: Puoi modificare il certificato e la chiave privata direttamente sul filesystem.

note: Template: AdminSMIME
en: Handle related certificates
it: Gestisci i certificati collegati

note: Template: AdminSMIME
en: Read certificate
it: leggi il certificato

note: Template: AdminSMIME
en: Delete this certificate
it: Elimina questo certificato

note: Template: AdminSMIME
en: Add Certificate
it: Aggiungi certificato

note: Template: AdminSMIME
en: Add Private Key
it: Aggiunti chiave privata

note: Template: AdminSMIME
en: Secret
it: Segreto

note: Template: AdminSMIME
en: Related Certificates for
it: Certificato collegato a

note: Template: AdminSMIME
en: Delete this relation
it: Elimina questa relazione

note: Template: AdminSMIME
en: Available Certificates
it: Certificati disponibili

note: Template: AdminSMIME
en: Relate this certificate
it: Collegati a questo certificato

note: Template: AdminSMIMECertRead
en: Certificate details
it: Dettagli del certificato

note: Template: AdminSalutation
en: Salutation Management
it: Gestione saluti

note: Template: AdminSalutation
en: Add salutation
it: Aggiungi saluto

note: Template: AdminSalutation
en: Add Salutation
it: Aggiungi saluto

note: Template: AdminSalutation
en: Edit Salutation
it: Modifica saluto

note: Template: AdminSalutation
en: e. g.
it: es.

note: Template: AdminSalutation
en: Example salutation
it: Saluto di esempio

note: Template: AdminSecureMode
en: Secure mode needs to be enabled!
it: È necessario abilitare la modalità sicura!

note: Template: AdminSecureMode
en: Secure mode will (normally) be set after the initial installation is completed.
it: La modalità sicura (normalmente) viene abilitata dopo il completamento installazione.

note: Template: AdminSecureMode
en: If secure mode is not activated, activate it via SysConfig because your application is already running.
it: Se non è attivata la modalità sicura, attivarla tramite SySConfig perché il programma è già in esecuzione.

note: Template: AdminSelectBox
en: SQL Box
it: script SQL

note: Template: AdminSelectBox
en: Here you can enter SQL to send it directly to the application database.
it: Qui è possibile inserire SQL per inviarlo direttamente al database.

note: Template: AdminSelectBox
en: Only select queries are allowed.
it: Sono consentite solo query di selezione.

note: Template: AdminSelectBox
en: The syntax of your SQL query has a mistake. Please check it.
it: La sintassi della query SQL è sbagliata.

note: Template: AdminSelectBox
en: There is at least one parameter missing for the binding. Please check it.
it: C'è almeno un parametro mancante per il binding. Controlla.

note: Template: AdminSelectBox
en: Result format
it: Formato dei risultati

note: Template: AdminSelectBox
en: Run Query
it: Esegui query

note: Template: AdminSelectBox
en: Query is executed.
it: La query è eseguita.

note: Template: AdminService
en: Service Management
it: Gestione Servizi

note: Template: AdminService
en: Add service
it: Aggiungi servizio

note: Template: AdminService
en: Add Service
it: inserisci un servizio

note: Template: AdminService
en: Edit Service
it: Modifica servizio

note: Template: AdminService
en: Sub-service of
it: Sotto-servizio di

note: Template: AdminSession
en: Session Management
it: Gestione Sessioni

note: Template: AdminSession
en: All sessions
it: Tutte le sessioni

note: Template: AdminSession
en: Agent sessions
it: Sessioni degli operatori

note: Template: AdminSession
en: Customer sessions
it: Sessioni dei clienti

note: Template: AdminSession
en: Unique agents
it: Operatori unici

note: Template: AdminSession
en: Unique customers
it: Clienti unici

note: Template: AdminSession
en: Kill all sessions
it: termina tutte le sessioni

note: Template: AdminSession
en: Kill this session
it: Termina questa sessione

note: Template: AdminSession
en: Session
it: Sessione

note: Template: AdminSession
en: Kill
it: Termina

note: Template: AdminSession
en: Detail View for SessionID
it: Visualizza dettagli per SessionID

note: Template: AdminSignature
en: Signature Management
it: Gestione firme digitali

note: Template: AdminSignature
en: Add signature
it: Aggiungi firma

note: Template: AdminSignature
en: Add Signature
it: Aggiungi Firma

note: Template: AdminSignature
en: Edit Signature
it: Modifica firma

note: Template: AdminSignature
en: Example signature
it: Firma di esempio

note: Template: AdminState
en: State Management
it: Gestione Stati

note: Template: AdminState
en: Add state
it: Aggiungi stato

note: Template: AdminState
en: Please also update the states in SysConfig where needed.
it: Aggiorna anche gli stati in SysConfig, dove necessario.

note: Template: AdminState
en: Add State
it: inserisci stato

note: Template: AdminState
en: Edit State
it: Modifica stato

note: Template: AdminState
en: State type
it: Tipo di stato

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Enable Cloud Services
it: Abilita servizi cloud

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: This data is sent to OTRS Group on a regular basis. To stop sending this data please update your system registration.
it: Questi dati sono inviati a OTRS Group con regolarità. Per fermare l'invio di questi dati, aggiorna la tua registrazione di sistema.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Send Update
it: Invia aggiornamento

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Sending Update...
it: Invio aggiornamenti in corso...

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Support Data information was successfully sent.
it: Informazioni dei dati di supporto inviate correttamente.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Was not possible to send Support Data information.
it: Non è stato possibile inviare le informazioni dei dati di supporto.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Update Result
it: Aggiorna risultati

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Currently this data is only shown in this system.
it: Attualmente questi dati sono mostrati solo in questo sistema.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Generating...
it: Generazione in corso...

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: The mail could not be sent
it: Il messaggio non può essere inviato

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Please choose one of the following options.
it: Scegli una delle seguenti opzioni.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Send by Email
it: Invia tramite posta

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Sending
it: Mittente

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Download File
it: Scarica file

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Error: Support data could not be collected (%s).
it: Errore: i dati di supporto non possono essere collezionati (%s).

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Details
it: Dettagli

note: Template: AdminSysConfig
en: SysConfig
it: Configurazione Sistema

note: Template: AdminSysConfig
en: Navigate by searching in %s settings
it: Naviga cercando nelle impostazioni di %s

note: Template: AdminSysConfig
en: Navigate by selecting config groups
it: Naviga selezionando i gruppi di configurazione

note: Template: AdminSysConfig
en: Download all system config changes
it: Scarica tutti i cambiamenti alla configurazione di sistema

note: Template: AdminSysConfig
en: Export settings
it: Esporta impostazioni

note: Template: AdminSysConfig
en: Load SysConfig settings from file
it: Carica impostazioni di SysConfig da file

note: Template: AdminSysConfig
en: Import settings
it: Importa configurazione

note: Template: AdminSysConfig
en: Import Settings
it: Importa configurazione

note: Template: AdminSysConfig
en: Please enter a search term to look for settings.
it: Inserire una chiave di ricerca per trovare impostazioni.

note: Template: AdminSysConfig
en: Subgroup
it: Sottogruppi

note: Template: AdminSysConfig
en: Elements
it: Elementi

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: This setting is read only.
it: Questa impostazione è in sola lettura.

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: This config item is only available in a higher config level!
it: Questa configurazione è solo disponibile a livelli più alti!

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Reset this setting
it: Reimposta questa opzione

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: this file could not be found.
it: Errore: impossibile trovare questo file.

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: this directory could not be found.
it: Errore: impossibile trovare questa cartella.

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: an invalid value was entered.
it: Errore: Sono stati inseriti dati non validi.

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Content
it: Contenuto

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Remove this entry
it: Rimuovi questa entry

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add entry
it: Aggiungi entry

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Remove entry
it: Rimuovi entry

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add new entry
it: Aggiungi nuova entry

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Delete this entry
it: Elimina questa voce

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Create new entry
it: Crea nuova entry

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New group
it: Nuovo gruppo

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Group ro
it: Gruppo RO

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Readonly group
it: Gruppo sola lettura

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New group ro
it: Nuovo gruppo RO

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Loader
it: Caricatore

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: File to load for this frontend module
it: File da caricare per questo modulo di frontend

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New Loader File
it: Nuovo file caricatore

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBarName
it: NomeBarraNav

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBar
it: BarraNav

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: LinkOption
it: Opzione collegamento

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Block
it: Blocco

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: AccessKey
it: ChiaveAccesso

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add NavBar entry
it: Aggiungi entry BarraNav

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBar module
it: Modulo NavBar

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Year
it: Anno

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Month
it: Mese

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Day
it: Giorno

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid year
it: Anno invalido

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid month
it: Mese invalido

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid day
it: Giorno invalido

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Show more
it: Mostra altro

note: Template: AdminSystemAddress
en: System Email Addresses Management
it: Gestione indirizzi Email di sistema

note: Template: AdminSystemAddress
en: Add system address
it: Aggiungi indirizzo di sistema

note: Template: AdminSystemAddress
en: All incoming email with this address in To or Cc will be dispatched to the selected queue.
it: Tutta la posta in entrata con questo indirizzo in A: o Cc: verrà inoltrata alla coda selezionata.

note: Template: AdminSystemAddress
en: Email address
it: Indirizzo email

note: Template: AdminSystemAddress
en: Display name
it: Nome visibile

note: Template: AdminSystemAddress
en: Add System Email Address
it: Aggiungi indirizzo email di sistema

note: Template: AdminSystemAddress
en: Edit System Email Address
it: Modifica indirizzo email di sistema

note: Template: AdminSystemAddress
en: The display name and email address will be shown on mail you send.
it: Il nome visualizzato e l'indirizzo email verranno visualizzati sulle email inviate da qui.

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: System Maintenance Management
it: Gestione delle manutenzioni del sistema

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Schedule New System Maintenance
it: Pianifica nuova manutenzione di sistema

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Start date
it: Data di inizio

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Stop date
it: Data di fine

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Delete System Maintenance
it: Elimina manutenzione di sistema

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Do you really want to delete this scheduled system maintenance?
it: Vuoi davvero eliminare questa manutenzione di sistema pianificata?

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Edit System Maintenance %s
it: Modifica manutenzione di sistema %s

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Edit System Maintenance information
it: Modifica informazioni di manutenzione del sistema

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Date invalid!
it: Data invalida!

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Login message
it: Messaggio all'accesso

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Show login message
it: Mostra messaggio all'accesso

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Notify message
it: Messaggio di notifica

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Manage Sessions
it: Gestisci sessioni

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: All Sessions
it: Tutte le sessioni

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Agent Sessions
it: Sessioni operatori

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Customer Sessions
it: Sessioni clienti

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Kill all Sessions, except for your own
it: Termina tutte le sessioni, eccetto la tua

note: Template: AdminTemplate
en: Manage Templates
it: Gestisci modelli

note: Template: AdminTemplate
en: Add template
it: Aggiungi modello

note: Template: AdminTemplate
en: Don't forget to add new templates to queues.
it: Non dimenticare di aggiungere nuovi modelli alle code.

note: Template: AdminTemplate
en: Add Template
it: Aggiungi modello

note: Template: AdminTemplate
en: Edit Template
it: Modifica modello

note: Template: AdminTemplate
en: A standard template with this name already exists!
it: Un modello standard con questo nome esiste già!

note: Template: AdminTemplate
en: Example template
it: Modello di esempio

note: Template: AdminTemplate
en: The current ticket state is
it: Lo stato attuale del ticket è

note: Template: AdminTemplate
en: Your email address is
it: Il tuo indirizzo email è

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Manage Templates <-> Attachments Relations
it: Gestione modelli <-> Relazioni allegati

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Filter for Attachments
it: Filtro per gli allegati

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Toggle active for all
it: Imposta attivo per tutti

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Link %s to selected %s
it: Collega %s a %s selezionato

note: Template: AdminType
en: Type Management
it: Gestione tipologie

note: Template: AdminType
en: Add ticket type
it: Aggiungi tipo di ticket

note: Template: AdminType
en: Add Type
it: Aggiungi tipo

note: Template: AdminType
en: Edit Type
it: Modifica tipo

note: Template: AdminType
en: A type with this name already exists!
it: Un tipo con questo nome esiste già!

note: Template: AdminUser
en: Agents will be needed to handle tickets.
it: Gli operatori serviranno a gestire i ticket.

note: Template: AdminUser
en: Don't forget to add a new agent to groups and/or roles!
it: Non dimenticare di aggiungere un nuovo operatore ai gruppo e/o ai ruoli!

note: Template: AdminUser
en: Please enter a search term to look for agents.
it: Inserisci una chiave di ricerca per trovare operatori.

note: Template: AdminUser
en: Last login
it: Ultimo accesso

note: Template: AdminUser
en: Switch to agent
it: Passa a operatore

note: Template: AdminUser
en: Add Agent
it: Aggiungi operatore

note: Template: AdminUser
en: Edit Agent
it: Modifica operatore

note: Template: AdminUser
en: Title or salutation
it: Titolo o formula di saluto

note: Template: AdminUser
en: Firstname
it: Nome

note: Template: AdminUser
en: Lastname
it: Cognome

note: Template: AdminUser
en: A user with this username already exists!
it: Un utente con questo nome esiste già!

note: Template: AdminUser
en: Will be auto-generated if left empty.
it: Sarà generato automaticamente se lasciato vuoto.

note: Template: AdminUser
en: Start
it: Inizio

note: Template: AdminUser
en: End
it: Fine

note: Template: AdminUserGroup
en: Manage Agent-Group Relations
it: Gestisci relazioni operatore-gruppo

note: Template: AdminUserGroup
en: Change Group Relations for Agent
it: Cambia relazioni di gruppo per l'operatore

note: Template: AdminUserGroup
en: Change Agent Relations for Group
it: Cambia relazioni di operatore per il gruppo

note: Template: AgentBook
en: Address Book
it: Rubrica

note: Template: AgentBook
en: Search for a customer
it: Ricerca cliente

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the To field
it: Aggiungi indirizzo email %s al campo A:

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the Cc field
it: Aggiungi indirizzo email %s al campo Cc:

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the Bcc field
it: Aggiungi indirizzo email %s al campo Bcc:

note: Template: AgentBook
en: Apply
it: Applica

note: Template: AgentCustomerInformationCenter
en: Customer Information Center
it: Centro Informazioni Cliente

note: Template: AgentCustomerInformationCenterSearch
en: Customer User
it: Utenti Cliente

note: Template: AgentCustomerSearch
en: Duplicated entry
it: Voce duplicata

note: Template: AgentCustomerSearch
en: This address already exists on the address list.
it: Questo indirizzo esiste già nell'elenco.

note: Template: AgentCustomerSearch
en: It is going to be deleted from the field, please try again.
it: Sta per essere eliminato dal campo, riprova.

note: Template: AgentCustomerTableView
en: Note: Customer is invalid!
it: Nota: il cliente non è valido!

note: Template: AgentDaemonInfo
en: The OTRS Daemon is a daemon process that performs asynchronous tasks, e.g. ticket escalation triggering, email sending, etc.
it: OTRS Daemon è un processo demone che esegue operazioni asincrone, ad es. trigger dell'escalation dei ticket, invio delle email, ecc.

note: Template: AgentDaemonInfo
en: A running OTRS Daemon is mandatory for correct system operation.
it: Un OTRS Daemon in esecuzione è obbligatorio per una corretta operatività del sistema.

note: Template: AgentDaemonInfo
en: Starting the OTRS Daemon
it: Avvio di OTRS Daemon

note: Template: AgentDaemonInfo
en: After 5 minutes, check that the OTRS Daemon is running in the system ('bin/otrs.Daemon.pl status').
it: Dopo 5 minuti, controlla che OTRS Daemon sia in esecuzione nel sistema ('bin/otrs.Daemon.pl status').

note: Template: AgentDashboard
en: Dashboard
it: Cruscotto

note: Template: AgentDashboardCommon
en: Close this widget
it: Chiudi questo widget

note: Template: AgentDashboardCommon
en: Available Columns
it: Colonne disponibili

note: Template: AgentDashboardCommon
en: Visible Columns (order by drag & drop)
it: Colonne visibili (ordina con trascinamento e rilascio)

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Customer login
it: Login cliente

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Customer information
it: Informazioni sul Cliente

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Phone ticket
it: Ticket da Telefonata

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Email ticket
it: Ticket da Email

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Start Chat
it: Avvia chat

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: %s open ticket(s) of %s
it: %s Ticket aperti su %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: %s closed ticket(s) of %s
it: %s Ticket chiusi su %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: New phone ticket from %s
it: Nuovo Ticket telefonico da %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: New email ticket to %s
it: Nuovo Ticket via email da %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Start chat
it: Avvia chat

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: %s %s is available!
it: %s %s è disponibile!

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Please update now.
it: Aggiorna ora.

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Release Note
it: Nota di rilascio

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Level
it: Livello

note: Template: AgentDashboardRSSOverview
en: Posted %s ago.
it: Inviato %s giorni fa.

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as SVG file
it: Scarica come file SVG

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as PNG file
it: Scarica come file PNG

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as CSV file
it: Scarica come file CSV

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as Excel file
it: Scarica come file Excel

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as PDF file
it: Scarica come file PDF

note: Template: AgentDashboardStats
en: Grouped
it: Raggruppato

note: Template: AgentDashboardStats
en: Stacked
it: Impilato

note: Template: AgentDashboardStats
en: Expanded
it: Espanso

note: Template: AgentDashboardStats
en: Stream
it: Flusso

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My locked tickets
it: Ticket assegnati a me

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My watched tickets
it: Ticket che sorveglio

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My responsibilities
it: Ticket di cui sono responsabile

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Tickets in My Queues
it: Ticket nelle mie code

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Tickets in My Services
it: Ticket nei miei servizi

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Service Time
it: Tempo di servizio

note: Template: AgentDashboardTicketQueueOverview
en: Totals
it: Totali

note: Template: AgentDashboardUserOnline
en: out of office
it: fuori sede

note: Template: AgentDashboardUserOnline
en: Selected agent is not available for chat
it: L'operatore selezionato non è disponibile per la chat

note: Template: AgentDashboardUserOutOfOffice
en: until
it: Fino a

note: Template: AgentHTMLReferencePageLayout
en: The ticket has been locked
it: Il Ticket è stato assegnato

note: Template: AgentHTMLReferencePageLayout
en: Undo & close
it: Annulla e chiudi

note: Template: AgentInfo
en: Info
it: Informazioni

note: Template: AgentInfo
en: To accept some news, a license or some changes.
it: Accettare delle news, una licenza o dei cambiamenti.

note: Template: AgentLinkObject
en: Link Object: %s
it: Collega oggetto : %s

note: Template: AgentLinkObject
en: go to link delete screen
it: vai alla schermata di eliminazione del collegamento

note: Template: AgentLinkObject
en: Select Target Object
it: Seleziona oggetto di destinazione

note: Template: AgentLinkObject
en: Unlink Object: %s
it: Scollega oggetto: %s

note: Template: AgentLinkObject
en: go to link add screen
it: vai alla schermata di aggiunta del collegamento

note: Template: AgentPreferences
en: Edit your preferences
it: Modifica preferenze

note: Template: AgentPreferences
en: Did you know? You can help translating OTRS at %s.
it: Lo sapevi? Puoi collaborare alla traduzione di OTRS su %s.

note: Template: AgentSpelling
en: Spell Checker
it: Controllo ortografico

note: Template: AgentSpelling
en: spelling error(s)
it: Errori di ortografia

note: Template: AgentSpelling
en: Apply these changes
it: Applica le modifiche

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Statistics » Add
it: Statistiche » Aggiungi

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Add New Statistic
it: Aggiungi nuova statistica

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Dynamic Matrix
it: Matrice dinamica

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Dynamic List
it: Elenco dinamico

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Static
it: Statico

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Create Statistic
it: Crea statistica

note: Template: AgentStatisticsEdit
en: Statistics » Edit %s%s — %s
it: Statistiche » Modifica %s%s — %s

note: Template: AgentStatisticsEdit
en: Run now
it: Esegui ora

note: Template: AgentStatisticsEdit
en: Statistics Preview
it: Anteprima statistiche

note: Template: AgentStatisticsEdit
en: Save statistic
it: Salva statistica

note: Template: AgentStatisticsImport
en: Statistics » Import
it: Statistiche » Importa

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Statistics » Overview
it: Statistiche » Riepilogo

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Statistics
it: Statistiche

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Run
it: Esegui

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Edit statistic "%s".
it: Modifica la statistica "%s".

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Export statistic "%s"
it: Esporta statistica "%s"

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Export statistic %s
it: Esporta statistica %s

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Delete statistic "%s"
it: Elimina la statistica "%s"

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Delete statistic %s
it: Elimina la statistica %s

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Do you really want to delete this statistic?
it: Vuoi davvero eliminare questa statistica?

note: Template: AgentStatisticsView
en: Statistics » View %s%s — %s
it: Statistiche » Visualizza %s%s — %s

note: Template: AgentStatisticsView
en: Statistic Information
it: Informazioni statistica

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum rows
it: Somma le righe

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum columns
it: somma le colonne

note: Template: AgentStatisticsView
en: Show as dashboard widget
it: Mostra come oggetto del cruscotto

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: All fields marked with an asterisk (*) are mandatory.
it: Tutti i campi marcati con un asterisco (*) sono obbligatori.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Service invalid.
it: Servizio non valido.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: New Owner
it: Nuovo Gestore

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Please set a new owner!
it: Imposta un nuovo proprietario!

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: New Responsible
it: Nuovo responsabile

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Next state
it: Stato successivo

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Add Article
it: Aggiungi articolo

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Create an Article
it: Crea un'articolo

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Spell check
it: Controllo ortografico

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Text Template
it: Modello di testo

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Note type
it: Tipologia della nota

note: Template: AgentTicketBounce
en: Bounce to
it: Rispedisci a

note: Template: AgentTicketBounce
en: You need a email address.
it: È necessario un indirizzo email.

note: Template: AgentTicketBounce
en: Need a valid email address or don't use a local email address.
it: È necessario un indirizzo email valido o non usare un indirizzo email locale.

note: Template: AgentTicketBounce
en: Next ticket state
it: Stato successivo del ticket

note: Template: AgentTicketBounce
en: Inform sender
it: Informa il mittente

note: Template: AgentTicketBounce
en: Send mail
it: Invia messaggio!

note: Template: AgentTicketBulk
en: Ticket Bulk Action
it: Azioni multiple

note: Template: AgentTicketBulk
en: Send Email
it: Invia Email

note: Template: AgentTicketBulk
en: Merge to
it: Unisci a

note: Template: AgentTicketBulk
en: Invalid ticket identifier!
it: Identificatore ticket non valido!

note: Template: AgentTicketBulk
en: Merge to oldest
it: Unisci a precedente

note: Template: AgentTicketBulk
en: Link together
it: Collega

note: Template: AgentTicketBulk
en: Link to parent
it: Collega a genitore

note: Template: AgentTicketBulk
en: Unlock tickets
it: Sblocca ticket

note: Template: AgentTicketCompose
en: This address is registered as system address and cannot be used: %s
it: Questo indirizzo è registrato come indirizzo di sistema e non può essere utilizzato: %s

note: Template: AgentTicketCompose
en: Please include at least one recipient
it: Includere almeno un destinatario

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Ticket Customer
it: Rimuovi il Ticket del cliente

note: Template: AgentTicketCompose
en: Please remove this entry and enter a new one with the correct value.
it: Rimuovere i valori ed immetterne di validi

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Cc
it: Rimuovi persone in copia

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Bcc
it: Rimuovi persone in copia nascosta

note: Template: AgentTicketCompose
en: Address book
it: Rubrica

note: Template: AgentTicketCompose
en: Date Invalid!
it: Data non valida!

note: Template: AgentTicketEmail
en: Create New Email Ticket
it: Crea nuovo ticket email

note: Template: AgentTicketEmail
en: Example Template
it: Modello di esempio

note: Template: AgentTicketEmail
en: From queue
it: Dalla coda

note: Template: AgentTicketEmail
en: Select this customer as the main customer.
it: Seleziona questo cliente come cliente principale.

note: Template: AgentTicketEmail
en: Get all
it: Prendi tutto

note: Template: AgentTicketHistory
en: History Content
it: Contenuto dello storico

note: Template: AgentTicketHistory
en: Zoom view
it: Vista di Dettaglio

note: Template: AgentTicketMerge
en: Merge Settings
it: Impostazioni di unione

note: Template: AgentTicketMerge
en: You need to use a ticket number!
it: Devi usare un numero di ticket!

note: Template: AgentTicketMerge
en: A valid ticket number is required.
it: Serve un numero ticket valido.

note: Template: AgentTicketMerge
en: Need a valid email address.
it: Serve un indirizzo email valido

note: Template: AgentTicketMove
en: New Queue
it: Nuova coda

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Select all
it: Seleziona tutto

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: No ticket data found.
it: Non sono stati trovati dati ticket.

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Select this ticket
it: Seleziona questo ticket

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: First Response Time
it: Tempo iniziale per risposta

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Update Time
it: Tempo per aggiornamento

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Solution Time
it: Tempo per soluzione

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Move ticket to a different queue
it: Sposta il ticket ad una coda differente

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Change queue
it: Cambia coda

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Change search options
it: Modifica le opzioni di ricerca

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Remove active filters for this screen.
it: Rimuovi i filtri attivi per questa schermata.

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Tickets per page
it: Numero di ticket per pagina

note: Template: AgentTicketPhone
en: Split Into New Phone Ticket
it: Dividi in nuovo ticket telefonico

note: Template: AgentTicketPhone
en: Save Chat Into New Phone Ticket
it: Salva chat in nuovo ticket telefonico

note: Template: AgentTicketPhone
en: Create New Phone Ticket
it: Crea nuovo ticket telefonico

note: Template: AgentTicketPhone
en: To queue
it: Alla coda

note: Template: AgentTicketPhone
en: Chat protocol
it: Protocollo di chat

note: Template: AgentTicketPhone
en: The chat will be appended as a separate article.
it: La chat sarà aggiunta come un articolo separato.

note: Template: AgentTicketPlain
en: Plain
it: Testo nativo

note: Template: AgentTicketPlain
en: Download this email
it: Scarica questa email

note: Template: AgentTicketProcess
en: Create New Process Ticket
it: Crea nuovo ticket con processo

note: Template: AgentTicketProcess
en: Process
it: Processo

note: Template: AgentTicketSearch
en: Search template
it: Modello di ricerca

note: Template: AgentTicketSearch
en: Create Template
it: Crea modello

note: Template: AgentTicketSearch
en: Create New
it: Crea nuovo

note: Template: AgentTicketSearch
en: Profile link
it: Collegamento a profilo

note: Template: AgentTicketSearch
en: Save changes in template
it: Salva modifiche al template

note: Template: AgentTicketSearch
en: Filters in use
it: Filtri in uso

note: Template: AgentTicketSearch
en: Additional filters
it: Filtri aggiuntivi

note: Template: AgentTicketSearch
en: Add another attribute
it: Aggiungi un altro attributo

note: Template: AgentTicketSearch
en: Output
it: Tipo di risultato

note: Template: AgentTicketSearch
en: Fulltext
it: Testo libero

note: Template: AgentTicketSearch
en: Remove
it: Rimuovi

note: Template: AgentTicketSearch
en: Searches in the attributes From, To, Cc, Subject and the article body, overriding other attributes with the same name.
it: Cerca negli attributi Da, A, Cc, Oggetto e nel corpo dell'articolo, ignorando gli altri attributi con lo stesso nome.

note: Template: AgentTicketSearch
en: Attachment Name
it: Nome allegato

note: Template: AgentTicketSearch
en: (e. g. m*file or myfi*)
it: (ad es. m*file o miofi*)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Created in Queue
it: Creata nella Coda

note: Template: AgentTicketSearch
en: Lock state
it: Blocca stato

note: Template: AgentTicketSearch
en: Watcher
it: Osservatore

note: Template: AgentTicketSearch
en: Article Create Time (before/after)
it: Tempo di creazione articolo (prima/dopo)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Article Create Time (between)
it: Tempo di creazione articolo (in mezzo)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Create Time (before/after)
it: Tempo di creazione ticket (prima/dopo)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Create Time (between)
it: Tempo di creazione ticket (in mezzo)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Change Time (before/after)
it: Tempo di modifica ticket (prima/dopo)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Change Time (between)
it: Tempo di modifica ticket (in mezzo)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Close Time (before/after)
it: Tempo di chiusura ticket (prima/dopo)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Close Time (between)
it: Tempo di chiusura ticket (in mezzo)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Archive Search
it: Ricerca archivio

note: Template: AgentTicketSearch
en: Run search
it: Esegui ricerca

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article filter
it: Filtro articolo

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article Type
it: Tipo articolo

note: Template: AgentTicketZoom
en: Sender Type
it: Tipo mittente

note: Template: AgentTicketZoom
en: Save filter settings as default
it: Salva impostazioni filtri come predefinite

note: Template: AgentTicketZoom
en: Event Type Filter
it: Filtro tipo di evento

note: Template: AgentTicketZoom
en: Event Type
it: Tipo evento

note: Template: AgentTicketZoom
en: Save as default
it: Salva come predefinito

note: Template: AgentTicketZoom
en: Archive
it: Archivio

note: Template: AgentTicketZoom
en: This ticket is archived.
it: Questo ticket è stato archiviato.

note: Template: AgentTicketZoom
en: Note: Type is invalid!
it: Nota: il tipo non è valido!

note: Template: AgentTicketZoom
en: Locked
it: In gestione

note: Template: AgentTicketZoom
en: Accounted time
it: Tempo addebitato

note: Template: AgentTicketZoom
en: Linked Objects
it: Oggetti collegati

note: Template: AgentTicketZoom
en: Change Queue
it: Cambia coda

note: Template: AgentTicketZoom
en: This item has no articles yet.
it: Questo oggetto non ha ancora articoli

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article Overview
it: Riepilogo articolo

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article(s)
it: Articoli

note: Template: AgentTicketZoom
en: Page
it: Pagina

note: Template: AgentTicketZoom
en: Add Filter
it: Aggiungi filtro

note: Template: AgentTicketZoom
en: Set
it: Impostazione

note: Template: AgentTicketZoom
en: Reset Filter
it: Reimposta filtro

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show one article
it: Mostra un articolo

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show all articles
it: Mostra tutti gli articoli

note: Template: AgentTicketZoom
en: Unread articles
it: Articoli non letti

note: Template: AgentTicketZoom
en: No.
it: Num.

note: Template: AgentTicketZoom
en: Important
it: Importante

note: Template: AgentTicketZoom
en: Unread Article!
it: Articolo non letto!

note: Template: AgentTicketZoom
en: Incoming message
it: Messaggio ricevuto

note: Template: AgentTicketZoom
en: Outgoing message
it: messaggio in uscita

note: Template: AgentTicketZoom
en: Internal message
it: messaggio interno

note: Template: AgentTicketZoom
en: Resize
it: Ridimensiona

note: Template: AgentTicketZoom
en: Mark this article as read
it: Marca questo articolo come letto

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show Full Text
it: Mostra testo completo

note: Template: AgentTicketZoom
en: Full Article Text
it: Testo completo articolo

note: Template: AgentTicketZoom
en: by
it: da

note: Template: AgentTicketZoom
en: Close this message
it: Chiudi questo messaggio

note: Template: AttachmentBlocker
en: To protect your privacy, remote content was blocked.
it: Per proteggere la tua privacy, il contenuto remoto è stato bloccato.

note: Template: AttachmentBlocker
en: Load blocked content.
it: Carica contenuto bloccato.

note: Template: ChatStartForm
en: First message
it: Primo messaggio

note: Template: CloudServicesDisabled
en: You can
it: Si può

note: Template: CloudServicesDisabled
en: go back to the previous page
it: torna alla pagina precedente

note: Template: CustomerError
en: Error Details
it: Dettagli dell'errore

note: Template: CustomerError
en: Traceback
it: Dettaglio della tracciatura

note: Template: CustomerFooter
en: Powered by
it: Fornito da

note: Template: CustomerFooterJS
en: One or more errors occurred!
it: Si sono verificati uno o più errori!

note: Template: CustomerFooterJS
en: Close this dialog
it: Chiudere questa schermata

note: Template: CustomerFooterJS
en: Could not open popup window. Please disable any popup blockers for this application.
it: Impossibile aprire una finestra di popup. Disabilita ogni blocco di popup per questa applicazione.

note: Template: CustomerFooterJS
en: If you now leave this page, all open popup windows will be closed, too!
it: Se si abbandona questa pagina, tutti i popup verranno chiusi!

note: Template: CustomerFooterJS
en: A popup of this screen is already open. Do you want to close it and load this one instead?
it: Un popup di questa schermata è già aperto. Si desidera chiuderlo ed aprire questo invece?

note: Template: CustomerFooterJS
en: The browser you are using is too old.
it: Il browser in uso è obsoleto.

note: Template: CustomerFooterJS
en: OTRS runs with a huge lists of browsers, please upgrade to one of these.
it: OTRS funziona con una quantità innumerevole di browser, utilizza uno di questi.

note: Template: CustomerFooterJS
en: Please see the documentation or ask your admin for further information.
it: Consulta la documentazione o chiedi al tuo amministratore per ulteriori informazioni.

note: Template: CustomerFooterJS
en: Switch to mobile mode
it: Passa alla modalità mobile

note: Template: CustomerFooterJS
en: Switch to desktop mode
it: Passa alla modalità desktop

note: Template: CustomerFooterJS
en: Not available
it: Non disponibile

note: Template: CustomerFooterJS
en: Clear all
it: Cancella tutto

note: Template: CustomerFooterJS
en: Clear search
it: Cancella la ricerca

note: Template: CustomerFooterJS
en: %s selection(s)...
it: %s selezioni...

note: Template: CustomerFooterJS
en: and %s more...
it: e %s altri...

note: Template: CustomerFooterJS
en: Filters
it: Filtri

note: Template: CustomerFooterJS
en: Confirm
it: Conferma

note: Template: CustomerLogin
en: JavaScript Not Available
it: JavaScript non disponibile

note: Template: CustomerLogin
en: In order to experience OTRS, you'll need to enable JavaScript in your browser.
it: Per poter usare OTRS, è necessario abilitare JavaScript nel browser.

note: Template: CustomerLogin
en: Browser Warning
it: Attenzione: browser non compatibile

note: Template: CustomerLogin
en: One moment please, you are being redirected...
it: Attendi un attimo, stai per essere rediretto...

note: Template: CustomerLogin
en: Login
it: Accesso

note: Template: CustomerLogin
en: User name
it: Nome utente

note: Template: CustomerLogin
en: Your user name
it: Il suo user name

note: Template: CustomerLogin
en: Your password
it: La sua password

note: Template: CustomerLogin
en: Forgot password?
it: Password dimenticata?

note: Template: CustomerLogin
en: Log In
it: Accesso

note: Template: CustomerLogin
en: Not yet registered?
it: Non ancora registrato?

note: Template: CustomerLogin
en: Request new password
it: Richiedi una nuova password

note: Template: CustomerLogin
en: Your User Name
it: Il tuo nome utente

note: Template: CustomerLogin
en: A new password will be sent to your email address.
it: Una nuova password sarà inviata al tuo indirizzo email.

note: Template: CustomerLogin
en: Create Account
it: Registrati

note: Template: CustomerLogin
en: How we should address you
it: Come chiamarla

note: Template: CustomerLogin
en: Your First Name
it: Il suo nome

note: Template: CustomerLogin
en: Your Last Name
it: Il suo cognome

note: Template: CustomerLogin
en: Your email address (this will become your username)
it: Il tuo indirizzo email (diventerà il tuo nome utente)

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Incoming Chat Requests
it: Richieste di chat in ingresso

note: Template: CustomerNavigationBar
en: You have unanswered chat requests
it: Hai richieste di chat senza risposta

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Edit personal preferences
it: Modifica impostazioni personali

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Logout %s %s
it: Disconnetti %s %s

note: Template: CustomerTicketMessage
en: Service level agreement
it: SLA

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Welcome!
it: Benvenuto!

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Please click the button below to create your first ticket.
it: Usa il pulsante qui sotto per creare il tuo primo ticket.

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Create your first ticket
it: Crea il tuo primo ticket!

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Profile
it: Profilo

note: Template: CustomerTicketSearch
en: e. g. 10*5155 or 105658*
it: es 10*5155 or 105658*

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Customer ID
it: ID Cliente

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Fulltext search in tickets (e. g. "John*n" or "Will*")
it: Ricerca a testo nei ticket (es "John*n" or "Will*")

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Recipient
it: Destinatario

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Carbon Copy
it: Copia

note: Template: CustomerTicketSearch
en: e. g. m*file or myfi*
it: ad es. m*file o miofi*

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Types
it: Tipi

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Time restrictions
it: Restrizioni di tempo

note: Template: CustomerTicketSearch
en: No time settings
it: Nessuna impostazione per il tempo

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Specific date
it: Data specifica

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Only tickets created
it: Solo ticket creati

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Date range
it: Periodo

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Only tickets created between
it: Solo ticket creati tra

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Ticket archive system
it: Sistema di Archiviazione Ticket

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save search as template?
it: Salvare la ricerca come modello?

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save as Template?
it: Salvare come modello?

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save as Template
it: Salva come modello

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Template Name
it: Nome modello

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Pick a profile name
it: Scegli un profilo

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Output to
it: Output

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: of
it: di

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: Search Results for
it: Risultati di ricerca per

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: Remove this Search Term.
it: Rimuovi questo termine di ricerca.

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Start a chat from this ticket
it: Inizia una chat da questo ticket

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Expand article
it: Espandi l'articolo

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Information
it: Informazione

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Next Steps
it: Prossime attività

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Reply
it: Risposta

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Chat Protocol
it: Protocollo di chat

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: All-day
it: Giorno intero

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Sunday
it: Domenica

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Monday
it: Lunedì

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Tuesday
it: Martedì

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Wednesday
it: Mercoledì

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Thursday
it: Giovedì

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Friday
it: Venerdì

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Saturday
it: Sabato

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Su
it: Do

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Mo
it: Lu

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Tu
it: Ma

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: We
it: Me

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Th
it: Gi

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Fr
it: Ve

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Event Information
it: Informazioni evento

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Ticket fields
it: Campi ticket

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Dynamic fields
it: Campi dinamici

note: Template: Datepicker
en: Invalid date (need a future date)!
it: Data non valida (è necessaria una data nel futuro)!

note: Template: Datepicker
en: Invalid date (need a past date)!
it: Data non valida (è necessaria una data nel passato)!

note: Template: Datepicker
en: Previous
it: Precedente

note: Template: Datepicker
en: Open date selection
it: Apri selezione data

note: Template: Error
en: An error occurred.
it: Si è verificato un errore.

note: Template: Error
en: Send a bugreport
it: Invia una segnalazione di bug

note: Template: FooterJS
en: Please enter at least one search value or * to find anything.
it: Inserisci almeno un termine o * per cercare tutto.

note: Template: FooterJS
en: Please perform a spell check on the the text first.
it: Esegui prima un controllo ortografico sul testo.

note: Template: FooterJS
en: Unavailable for chat
it: Non disponibile per la chat

note: Template: FooterJS
en: Available for chats
it: Disponibile per la chat

note: Template: FooterJS
en: Please visit the chat manager
it: Visita il gestore della chat

note: Template: FooterJS
en: New personal chat request
it: Nuova richiesta di chat personale

note: Template: FooterJS
en: New public chat request
it: Nuova richiesta di chat pubblica

note: Template: FooterJS
en: New activity
it: Nuova attività

note: Template: FooterJS
en: New activity on one of your monitored chats.
it: Nuova attività su una delle chat controllate.

note: Template: FooterJS
en: Do you really want to continue?
it: Vuoi davvero continuare?

note: Template: FooterJS
en: Information about the OTRS Daemon
it: Informazioni su OTRS Daemon

note: Template: FooterJS
en: This feature is part of the %s.  Please contact us at %s for an upgrade.
it: Questa funzionalità è parte di %s. Contattaci su %s per un aggiornamento.

note: Template: FooterJS
en: Find out more about the %s
it: Scopri altre informazioni su %s

note: Template: Header
en: You are logged in as
it: Si è effettuato l'accesso come

note: Template: Installer
en: JavaScript not available
it: JavaScript non disponibile

note: Template: Installer
en: Step %s
it: Passo %s

note: Template: Installer
en: Database Settings
it: Impostazioni database

note: Template: Installer
en: General Specifications and Mail Settings
it: Specifiche generiche ed impostazioni email

note: Template: Installer
en: Finish
it: Fine

note: Template: Installer
en: Welcome to %s
it: Benvenuto in %s

note: Template: Installer
en: Web site
it: Sito web

note: Template: Installer
en: Mail check successful.
it: Controllo email eseguito con successo.

note: Template: Installer
en: Error in the mail settings. Please correct and try again.
it: Errore nelle impostazioni dell'email. Correggi e riprova.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Configure Outbound Mail
it: Configura posta in uscita

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Outbound mail type
it: Tipo di posta in uscita

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select outbound mail type.
it: Seleziona il tipo di posta in uscita.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Outbound mail port
it: Porta del server di posta

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select outbound mail port.
it: Seleziona la porta del server di posta.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP host
it: Host SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP host.
it: Host SMTP.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP authentication
it: Autenticazione SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Does your SMTP host need authentication?
it: Serve autenticazione SMTP per questo host?

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP auth user
it: Utente per autenticazione SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Username for SMTP auth.
it: Username per l'autenticazione SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP auth password
it: Password per autenticazione SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Password for SMTP auth.
it: Password per l'autenticazione SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Configure Inbound Mail
it: Configura posta in entrata

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail type
it: Tipo posta in entrata

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select inbound mail type.
it: Seleziona il tipo di posta in entrata.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail host
it: Host di posta in entrata

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail host.
it: Host di posta in entrata

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail user
it: Host di posta in entrata

note: Template: InstallerConfigureMail
en: User for inbound mail.
it: Nome utente per la posta in entrata.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail password
it: Password per la posta in entrata

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Password for inbound mail.
it: Password per la posta in entrata

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Result of mail configuration check
it: Risultato del controllo di configurazione della posta

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Check mail configuration
it: Controllo configurazione della posta

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Skip this step
it: Salta questo passaggio

note: Template: InstallerDBResult
en: Database setup successful!
it: Configurazione database terminata con successo

note: Template: InstallerDBStart
en: Install Type
it: Tipo di installazione

note: Template: InstallerDBStart
en: Create a new database for OTRS
it: Crea un nuovo database per OTRS

note: Template: InstallerDBStart
en: Use an existing database for OTRS
it: Usa un database esistente per OTRS

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database name
it: Nome del database

note: Template: InstallerDBmssql
en: Check database settings
it: Controlla impostazioni database

note: Template: InstallerDBmssql
en: Result of database check
it: Risultato del controllo database

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database check successful.
it: Controllo database eseguito con successo.

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database User
it: Utente del database

note: Template: InstallerDBmssql
en: New
it: Nuovi

note: Template: InstallerDBmssql
en: A new database user with limited permissions will be created for this OTRS system.
it: Verrà creato un nuovo database a permessi limitati per questo sistema OTRS

note: Template: InstallerDBmssql
en: Repeat Password
it: Ripeti la password

note: Template: InstallerDBmssql
en: Generated password
it: Password generata

note: Template: InstallerDBmysql
en: Passwords do not match
it: Le password non coincidono

note: Template: InstallerDBoracle
en: Port
it: Porta

note: Template: InstallerFinish
en: To be able to use OTRS you have to enter the following line in your command line (Terminal/Shell) as root.
it: Per poter usare OTRS, devi inserire questa riga di comando in una shell come utente root.

note: Template: InstallerFinish
en: Restart your webserver
it: Riavvia il tuo server web

note: Template: InstallerFinish
en: After doing so your OTRS is up and running.
it: Dopo di ciò OTRS sarà pronto all'uso.

note: Template: InstallerFinish
en: Start page
it: Pagina iniziale

note: Template: InstallerFinish
en: Your OTRS Team
it: Gruppo di sviluppo di OTRS

note: Template: InstallerLicense
en: Don't accept license
it: Non accetto la licenza

note: Template: InstallerLicense
en: Accept license and continue
it: Accetto la licenza e continua

note: Template: InstallerSystem
en: SystemID
it: ID del sistema

note: Template: InstallerSystem
en: The identifier of the system. Each ticket number and each HTTP session ID contain this number.
it: L'identificatore di questo sistema. Ogni numero di ticket e ogni ID di sessione HTTP contengono questo numero.

note: Template: InstallerSystem
en: System FQDN
it: FQDN del sistema

note: Template: InstallerSystem
en: Fully qualified domain name of your system.
it: Nome FQDN di questo sistema

note: Template: InstallerSystem
en: AdminEmail
it: Admin Email

note: Template: InstallerSystem
en: Email address of the system administrator.
it: Indirizzo dell'amministratore di sistema.

note: Template: InstallerSystem
en: Organization
it: Società

note: Template: InstallerSystem
en: LogModule
it: Modulo di log

note: Template: InstallerSystem
en: Log backend to use.
it: Backend di log da usare

note: Template: InstallerSystem
en: LogFile
it: File di log

note: Template: InstallerSystem
en: Webfrontend
it: Interfaccia web

note: Template: InstallerSystem
en: Default language
it: Lingua di default

note: Template: InstallerSystem
en: Default language.
it: Lingua di default.

note: Template: InstallerSystem
en: CheckMXRecord
it: Controlli sui record MX

note: Template: InstallerSystem
en: Email addresses that are manually entered are checked against the MX records found in DNS. Don't use this option if your DNS is slow or does not resolve public addresses.
it: Gli indirizzi scritti a mano vengono controllati tramite i record MX trovati nei DNS. Non usare questa opzione se il DNS usato dalla macchina è lento o non risolve gli indirizzi pubblici.

note: Template: LinkObject
en: Object#
it: Oggetto#

note: Template: LinkObject
en: Add links
it: Aggiungi collegamenti

note: Template: LinkObject
en: Delete links
it: Elimina collegamenti

note: Template: Login
en: Lost your password?
it: Hai dimenticato la password?

note: Template: Login
en: Request New Password
it: Richiedi nuova password

note: Template: Login
en: Back to login
it: Torna all'accesso

note: Template: MobileNotAvailableWidget
en: Feature not available
it: Funzionalità non disponibile

note: Template: Motd
en: Message of the Day
it: Motto del giorno

note: Template: NoPermission
en: Insufficient Rights
it: Permessi insufficienti

note: Template: NoPermission
en: Back to the previous page
it: Pagina precedente

note: Template: Pagination
en: Show first page
it: Mostra prima pagina

note: Template: Pagination
en: Show previous pages
it: Mostra pagine precedenti

note: Template: Pagination
en: Show page %s
it: Mostra pagina %s

note: Template: Pagination
en: Show next pages
it: Mostra pagine successive

note: Template: Pagination
en: Show last page
it: Mostra ultima pagina

note: Template: PictureUpload
en: Need FormID!
it: FormID necessario!

note: Template: PictureUpload
en: No file found!
it: Nessun file trovato!

note: Template: PictureUpload
en: The file is not an image that can be shown inline!
it: Il file non è un'immagine che può essere mostrata in linea!

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Notification
it: Notifica

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: No user configurable notifications found.
it: Non sono state trovate notifiche configurabili dall'utente.

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Sorry, but you can't disable all methods for this notification.
it: Spiacenti, ma non puoi disabilitare tutti i metodi per questa notifica.

note: Template: ActivityDialogHeader
en: Process Information
it: Informazioni processo

note: Template: ActivityDialogHeader
en: Dialog
it: Finestra

note: Template: Article
en: Inform Agent
it: Informa Operatore

note: Template: PublicDefault
en: Welcome
it: Benvenuto

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Permissions
it:  Permessi

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: You can select one or more groups to define access for different agents.
it: Si può scegliere uno o più gruppi per definire l'accesso a diversi operatori.

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: If set to invalid end users can not generate the stat.
it: Se impostato a invalido gli utenti finali non possono generare la statistica.

note: Template: PreviewWidget
en: You may now configure the X-axis of your statistic.
it: Ora puoi configurare l'asse X della tua statistica.

note: Template: PreviewWidget
en: Preview format:
it: Formato di anteprima:

note: Template: PreviewWidget
en: Configure X-Axis
it: Configura asse X

note: Template: PreviewWidget
en: X-axis
it: Asse X

note: Template: PreviewWidget
en: Configure Y-Axis
it: Configura asse Y

note: Template: PreviewWidget
en: Y-axis
it: Asse Y

note: Template: PreviewWidget
en: Configure Filter
it: Configura filtro

note: Template: RestrictionsWidget
en: Please select only one element or turn off the button 'Fixed'.
it: Seleziona solo un elemento e togli  'Fisso'.

note: Template: RestrictionsWidget
en: Absolute period
it: Periodo assoluto

note: Template: RestrictionsWidget
en: Between
it: fra

note: Template: RestrictionsWidget
en: Relative period
it: Periodo relativo

note: Template: StatsParamsWidget
en: Format
it: Formato

note: Template: StatsParamsWidget
en: Exchange Axis
it: Scambia assi

note: Template: StatsParamsWidget
en: Configurable params of static stat
it: Parametri configurabili per le statistiche

note: Template: StatsParamsWidget
en: No element selected.
it: nessun elemento selezionato

note: Template: StatsParamsWidget
en: Scale
it: scala valori

note: Template: D3
en: Download SVG
it: Scarica SVG

note: Template: D3
en: Download PNG
it: Scarica PNG

note: Template: Test
en: OTRS Test Page
it: Pagina di test OTRS

note: Template: Test
en: Welcome %s %s
it: Benvenuto %s %s

note: Template: Test
en: Counter
it: Contatore

note: Template: Warning
en: Go back to the previous page
it: Torna alla pagina precedente

note: Perl Module: Kernel/Config/Defaults.pm
en: View system log messages.
it: Visualizza messaggi del log di sistema.

note: Perl Module: Kernel/Config/Defaults.pm
en: Update and extend your system with software packages.
it: Aggiorna ed estendi il tuo sistema con i pacchetti software.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: This field is required
it: Questo campo è obbligatorio

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: Need ACLID!
it: ACLID necessario!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: ACL %s could not be deleted
it: L'ACL %s non può essere eliminata

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: Exact match
it: Corrispondenza esatta

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: Negated exact match
it: Corrispondenza esatta negata

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: Regular expression
it: Espressione regolare

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: Regular expression (ignore case)
it: Espressione regolare (non distinguere le maiuscole)

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: Negated regular expression
it: Espressione regolare negata

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: Negated regular expression (ignore case)
it: Espressione regolare negata (non distinguere le maiuscole)

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminCustomerUser.pm
en: New phone ticket
it: Nuovo ticket da telefonata

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminCustomerUser.pm
en: New email ticket
it: Nuovo ticket da email

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminDynamicFieldCheckbox.pm
en: Need %s
it: %s richiesto

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminDynamicFieldCheckbox.pm
en: Need ValidID
it: ValidID richiesto

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminDynamicFieldCheckbox.pm
en: Could not create the new field
it: Impossibile creare il nuovo campo

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminDynamicFieldCheckbox.pm
en: Need ID
it: ID richiesto

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminDynamicFieldCheckbox.pm
en: Currently
it: Attualmente

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericAgent.pm
en: Need Profile!
it: Profilo richiesto!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceMappingXSLT.pm
en: Could not find required library %s
it: Impossibile trovare la libreria %s richiesta

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Web service "%s" updated!
it: Web service "%s" aggiornato!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Web service "%s" created!
it: Web service "%s" creato!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Could not read %s!
it: Impossibile leggere %s!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Web service "%s" deleted!
it: Web service "%s" eliminato!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Agent who owns the ticket
it: L'operatore che ha il ticket in gestione

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Agent who is responsible for the ticket
it: L'operatore che è responsabile per questo ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents watching the ticket
it: Tutti gli operatori che guardano il ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents with write permission for the ticket
it: Tutti gli operatori con permesso di scrittura per il ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Customer of the ticket
it: Cliente del ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminPGP.pm
en: Key %s deleted!
it: Chiave %s eliminata!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminPackageManager.pm
en: Can't read %s!
it: Impossibile leggere %s!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminPostMasterFilter.pm
en: No such filter: %s
it: Nessun filtro: %s

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminProcessManagement.pm
en: Yes (mandatory)
it: Sì (obbligatorio)

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminProcessManagement.pm
en: Unknown Process %s!
it: Processo %s sconosciuto!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminProcessManagement.pm
en: Could not delete %s:%s
it: Impossibile eliminare %s:%s

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminProcessManagement.pm
en: Could not get %s
it: Impossibile ottenere %s

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminProcessManagement.pm
en: Need %s!
it: %s richiesto!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminProcessManagementActivity.pm
en: Activity not found!
it: Attività non trovata!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminProcessManagementActivityDialog.pm
en: Show Field
it: Mostra campo

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminProcessManagementPath.pm
en: Edit Path
it: Modifica percorso

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminProcessManagementTransition.pm
en: Edit Transition "%s"
it: Modifica transizione "%s"

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminProcessManagementTransition.pm
en: String
it: Stringa

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminQueue.pm
en: Don't use :: in queue name!
it: Non utilizzare :: nel nome della coda!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminQueueAutoResponse.pm
en: Queues ( without auto responses )
it: Code ( senza risposte automatiche )

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminSMIME.pm
en: Relation exists!
it: La relazione esiste!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminSMIME.pm
en: Relation added!
it: Relazione aggiunta!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminSMIME.pm
en: Relation doesn't exists
it: La relazione non esiste

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminSMIME.pm
en: Relation deleted!
it: Relazione eliminata!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminSupportDataCollector.pm
en: File %s could not be read!
it: Il file %s non può essere letto!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminSysConfig.pm
en: Import not allowed!
it: Importazione non consentita!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminTemplate.pm
en: Template updated!
it: Modello aggiornato!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminTemplate.pm
en: Template added!
it: Modello aggiunto!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentDashboardCommon.pm
en: Statistic
it: Statistica

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentDashboardCommon.pm
en: No preferences for %s!
it: Nessuna preferenza per %s!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentLinkObject.pm
en: Can not delete link with %s!
it: Impossibile eliminare il collegamento con %s!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentLinkObject.pm
en: Can not create link with %s!
it: Impossibile creare il collegamento con %s!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentStatistics.pm
en: Parameter %s is missing.
it: Manca il parametro %s.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentStatistics.pm
en: Statistic could not be imported.
it: La statistica non può essere importata.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentStatistics.pm
en: Please upload a valid statistic file.
it: Carica un file di statistiche valido.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketActionCommon.pm
en: No subject
it: Nessun oggetto

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketActionCommon.pm
en: Previous Owner
it: Gestore precedente

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketBounce.pm
en: %s is needed!
it: %s è richiesto!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketBounce.pm
en: Can't send email!
it: Impossibile inviare il messaggio!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketBulk.pm
en: Ticket is locked by another agent and will be ignored!
it: Il ticket è bloccato da un altro operatore e sarà ignorato!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketEmailOutbound.pm
en: System Error!
it: Errore di sistema!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketLock.pm
en: Change the owner!
it: Cambia l'operatore!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketMove.pm
en: You need move permissions!
it: Ti servono i permessi di spostamento!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPhone.pm
en: Chat is not active.
it: La chat non è attiva.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPhone.pm
en: No permission.
it: Nessun permesso.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPhone.pm
en: %s has left the chat.
it: %s ha lasciato la chat.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPhone.pm
en: This chat has been closed and will be removed in %s hours.
it: Questa chat è stata chiusa e sarà rimossa tra %s ore.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPrint.pm
en: printed by
it: stampato da

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPrint.pm
en: Ticket Dynamic Fields
it: Campi dinamici ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: Process %s is invalid!
it: Il processo %s non è valido!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: Pending Date
it: Attesa fino a

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: for pending* states
it: per gli stati di attesa*

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketSearch.pm
en: Untitled
it: Senza titolo

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketSearch.pm
en: Invalid Users
it: Utenti non validi

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketService.pm
en: Feature not enabled!
it: Funzionalità non abilitata!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketWatcher.pm
en: Feature is not active
it: La funzionalità non è attiva

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Ticket Created
it: Ticket creato

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Note Added
it: Nota aggiunta

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Note Added (Customer)
it: Nota aggiunta (cliente)

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Outgoing Email
it: Email in uscita

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Customer Email
it: E-mail di un cliente in arrivo

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Dynamic Field Updated
it: Campo dinamico aggiornato

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Outgoing Phone Call
it: Telefonata in uscita

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Phone Call
it: Telefonata in entrata

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Outgoing Answer
it: Risposta in uscita

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: SLA Updated
it: SLA aggiornato

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Service Updated
it: Servizio aggiornato

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Customer Updated
it: Cliente aggiornato

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: State Updated
it: Stato aggiornato

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Link Added
it: Collegamento aggiunto

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Link Deleted
it: Collegamento eliminato

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Ticket Merged
it: Ticket unito

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Ticket Locked
it: Ticket bloccato.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Ticket Unlocked
it: Ticket sbloccato.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Queue Updated
it: Coda aggiornata

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Priority Updated
it: Priorità aggiornata

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Title Updated
it: Titolo aggiornato

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Type Updated
it: Tipo aggiornato

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Web Request
it: Richiesta web in entrata

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Time Accounted
it: Tempo addebitato

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: External Chat
it: Chat esterna

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Internal Chat
it: Chat interna

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Fields with no group
it: Campi senza gruppo

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketOverview.pm
en: My Tickets
it: I miei ticket

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketOverview.pm
en: Company Tickets
it: Ticket della Società

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketZoom.pm
en: Create a new ticket!
it: Creare un nuovo ticket!

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Directory "%s" not found!
it: Cartella "%s" non trovata!

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Please go back
it: Torna indietro

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: File "%s/%s.xml" not found!
it: File "%s/%s.xml" non trovato!

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Contact your Admin!
it: Contatta il tuo amministratore!

note: Perl Module: Kernel/Modules/PublicRepository.pm
en: Authentication failed from %s!
it: Autenticazione non riuscita da %s!

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/ArticleCheck/PGP.pm
en: Sent message crypted to recipient!
it: Invia messaggio cifrato al destinatario!

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/ArticleCheck/SMIME.pm
en: Successful decryption
it: Decifratura avvenuta con successo

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/TicketGeneric.pm
en: sorted ascending
it: ordine crescente

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/TicketGeneric.pm
en: sorted descending
it: ordine decrescente

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/TicketGeneric.pm
en: filter not active
it: filtro non attivo

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/TicketGeneric.pm
en: filter active
it: filtro attivo

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/TicketGeneric.pm
en: This ticket has no title or subject
it: Questo ticket non ha né titolo né oggetto

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently offline
it: Questo utente non è attualmente in linea

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently active
it: Questo utente è attualmente attivo

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently away
it: Questo utente è attualmente assente

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently unavailable
it: Questo utente non è attualmente disponibile

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Layout.pm
en: No Permission
it: Nessun permesso

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Layout/LinkObject.pm
en: Linked as
it: Collegato come

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Layout/LinkObject.pm
en: Search Result
it: Risultato della ricerca

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Notification/AgentOTRSBusiness.pm
en: %s Upgrade to %s now! %s
it: %s Aggiorna a %s ora! %s

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Notification/CustomerSystemMaintenanceCheck.pm
en: A system maintenance period will start at:
it: Un periodo di manutenzione del sistema inizierà alle:

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Notification/DaemonCheck.pm
en: Please contact your administrator!
it: Contatta il tuo amministratore!

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Preferences/Language.pm
en: (in process)
it: (in corso)

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Preferences/Password.pm
en: Please supply your new password!
it: Fornisci la nuova password!

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: No (not supported)
it: No (non supportato)

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: The selected date is not valid.
it: La data selezionata non è valida.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: The selected end time is before the start time.
it: L'ora di fine selezionata precede l'ora di inizio.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: Please select one element for the X-axis.
it: Seleziona un elemento per l'asse X.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: Please select at least one value of this field.
it: Seleziona almeno un valore di questo campo.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: Please select a time scale.
it: Seleziona una scala temporale.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/TicketOverviewMenu/Sort.pm
en: Order by
it: Ordina per

note: Perl Module: Kernel/System/Console/Command/Dev/Tools/Config2Docbook.pm
en: Configuration Options Reference
it: Riferimenti per Opzioni di Configurazione

note: Perl Module: Kernel/System/Console/Command/Dev/Tools/Config2Docbook.pm
en: This setting can not be changed.
it: Questa impostazione non può essere modificata.

note: Perl Module: Kernel/System/Console/Command/Dev/Tools/Config2Docbook.pm
en: This setting is not active by default.
it: Questa impostazione non è attiva in modo predefinito.

note: Perl Module: Kernel/System/Console/Command/Dev/Tools/Config2Docbook.pm
en: This setting can not be deactivated.
it: Questa impostazione non può essere disattivata.

note: Perl Module: Kernel/System/Package.pm
en: not installed
it: non installato

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: State Type
it: Tipo di stato

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created Priority
it: Priorità creata

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created State
it: Stato ticket

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Create Time
it: Tempo di Creazione

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Close Time
it: Tempo di Chiusura

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Agent/Owner
it: Operatore/Proprietario

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created by Agent/Owner
it: Creato da Operatore/Proprietario

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Evaluation by
it: Valutato da

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket/Article Accounted Time
it: Ticket/Tempo allocato

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Create Time
it: Istante di creazione Ticket

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Close Time
it: Istante di chiusura Ticket

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Accounted time by Agent
it: Tempo impiegato dall'operatore

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Total Time
it: Tempo totale

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Average
it: Media Ticket

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Min Time
it: Max Tempo Ticket

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Max Time
it: Min Tempo Ticket

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Tickets
it: Numero dei Tickets

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Average
it: Media Articolo

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Min Time
it: Min Tempo Articolo

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Max Time
it: Max Tempo Articolo

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Articles
it: Numero di Articoli

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: ascending
it: Crescente

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: descending
it: Decrescente

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Attributes to be printed
it: Attributi sa stampare

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Sort sequence
it: Sequenza di ordinamento

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Static/StateAction.pm
en: Days
it: Giorni

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Table Presence
it: Tabella delle Presenze

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Internal Error: Could not open file.
it: Errore interno: Impossibile aprire il file.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Table Check
it: Controllo Tabelle

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Internal Error: Could not read file.
it: Errore interno: Impossibile leggere il file.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Tables found which are not present in the database.
it: Trovate tabelle non presenti nel database.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Size.pm
en: Database Size
it: Dimensione Database

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Size.pm
en: Could not determine database size.
it: Impossibile determinare la dimensione del database.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Version.pm
en: Database Version
it: Versione Database

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Version.pm
en: Could not determine database version.
it: Impossibile determinare la versione del database.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Client Connection Charset
it: Charset della Connessione Client

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Setting character_set_client needs to be utf8.
it: Il parametro character_set_client deve essere impostato a utf8.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Server Database Charset
it: Charset del Server Database

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Setting character_set_database needs to be UNICODE or UTF8.
it: Il parametro character_set_database deve essere UNICODE o UTF8.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Table Charset
it: Charset della Tabella

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: There were tables found which do not have utf8 as charset.
it: Sono state trovate tabelle che non hanno il charset impostato a utf8

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/MaxAllowedPacket.pm
en: Maximum Query Size
it: Dimensione Massima della Query

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/MaxAllowedPacket.pm
en: The setting 'max_allowed_packet' must be higher than 20 MB.
it: Il parametro 'max_allowed_packet' deve essere maggiore di 20 MB.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Performance.pm
en: Query Cache Size
it: Dimensione della Query Cache

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Performance.pm
en: The setting 'query_cache_size' should be used (higher than 10 MB but not more than 512 MB).
it: Si consiglia l'uso del parametro 'query_cache_size' (fra 10 MB e 512 MB).

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/StorageEngine.pm
en: Tables with a different storage engine than the default engine were found.
it: Sono state trovate tabelle che hanno una storage engine diversa dal default del database.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Version.pm
en: MySQL 5.x or higher is required.
it: È richiesto l'uso di MySQL 5.x o versioni superiori.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_LANG Setting
it: Impostazione NLS_LANG

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_LANG must be set to al32utf8 (e.g. GERMAN_GERMANY.AL32UTF8).
it: NLS_LANG deve essere impostato a al32utf8 (ad es. GERMAN_GERMANY.AL32UTF8).

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_DATE_FORMAT Setting
it: Parametro NLS_DATE_FORMAT

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_DATE_FORMAT must be set to 'YYYY-MM-DD HH24:MI:SS'.
it: Il parametro NLS_DATE_FORMAT deve essere impostato nel formato 'YYYY-MM-DD HH24:MI:SS'.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_DATE_FORMAT Setting SQL Check
it: Controllo impostazione SQL NLS_DATE_FORMAT

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/Charset.pm
en: Setting client_encoding needs to be UNICODE or UTF8.
it: Il parametro client_encoding deve essere UNICODE o UTF8.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/Charset.pm
en: Setting server_encoding needs to be UNICODE or UTF8.
it: Il parametro server_encoding deve essere UNICODE o UTF8.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/DateStyle.pm
en: Date Format
it: Formato Data

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/DateStyle.pm
en: Setting DateStyle needs to be ISO.
it: Il parametro DateStyle deve essere di tipo ISO.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/Version.pm
en: PostgreSQL 8.x or higher is required.
it: Per PostgreSQL è richiesta la versione 8.x o superiore.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskPartitionOTRS.pm
en: OTRS Disk Partition
it: Partizione disco di OTRS

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpace.pm
en: Disk Usage
it: Utilizzo Disco

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpace.pm
en: The partition where OTRS is located is almost full.
it: La partizione dove risiede OTRS è quasi satura.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpace.pm
en: The partition where OTRS is located has no disk space problems.
it: La partizione disco dove risiede OTRS non ha problemi di spazio.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Distribution.pm
en: Distribution
it: Distribuzione

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Distribution.pm
en: Could not determine distribution.
it: Impossibile determinare la distribuzione.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/KernelVersion.pm
en: Kernel Version
it: Versione di Kernel

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Load.pm
en: System Load
it: Carico di sistema

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/PerlModules.pm
en: Perl Modules
it: Moduli Perl

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/PerlModules.pm
en: Not all required Perl modules are correctly installed.
it: Non tutti i moduli Perl necessari sono correttamente installati.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Swap.pm
en: Free Swap Space (%)
it: Spazio Swap libero (%)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Swap.pm
en: No swap enabled.
it: Swap non abilitata.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Swap.pm
en: Used Swap Space (MB)
it: Utilizzo spazio Swap (MB)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ConfigSettings.pm
en: OTRS/Config Settings
it: OTRS/Impostazioni di configurazione

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ConfigSettings.pm
en: Could not determine value.
it: Impossibile determinare il valore.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DaemonRunning.pm
en: Daemon
it: Demone

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DaemonRunning.pm
en: Daemon is not running.
it: Il demone non è in esecuzione.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: OTRS/Database Records
it: OTRS/Record del database

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Tickets
it: Richieste

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Ticket History Entries
it: Voci nello Storico Ticket

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Articles
it: Articoli

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Attachments (DB, Without HTML)
it: Allegati (DB, senza HTML)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Customers With At Least One Ticket
it: Clienti Con Almeno Un Ticket

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Dynamic Field Values
it: Valori dei Campi Dinamici

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Invalid Dynamic Fields
it: Campi Dinamici non validi

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Invalid Dynamic Field Values
it: Valori dei Campi Dinamici non validi

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: GenericInterface Webservices
it: GenericInterface Webservice

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Months Between First And Last Ticket
it: Numero mesi fra primo e ultimo Ticket

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Tickets Per Month (avg)
it: Ticket per mese (media)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DefaultSOAPUser.pm
en: Default SOAP Username And Password
it: Nome utente e password SOAP predefiniti

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DefaultSOAPUser.pm
en: Security risk: you use the default setting for SOAP::User and SOAP::Password. Please change it.
it: Possibile rischio sicurezza: si stanno usando le impostazioni predefinite per SOAP::User e SOAP::Password, si consiglia di cambiarle.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DefaultUser.pm
en: Default Admin Password
it: Password di Admin predefinita

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DefaultUser.pm
en: Security risk: the agent account root@localhost still has the default password. Please change it or invalidate the account.
it: Attenzione: l'utente root@localhost ha la password predefinita. Si consiglia di cambiare la password o disabilitare l'utente.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ErrorLog.pm
en: Error Log
it: Log di Errore

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ErrorLog.pm
en: There are error reports in your system log.
it: Ci sono voci di errori nei log di sistema.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: FQDN (domain name)
it: FQDN (nome di dominio)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: Please configure your FQDN setting.
it: Configura l'impostazione di FQDN.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: Domain Name
it: Nome a Dominio

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: Your FQDN setting is invalid.
it: L'impostazione del FQDN non è valida.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FileSystemWritable.pm
en: File System Writable
it: File System scrivibile.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FileSystemWritable.pm
en: The file system on your OTRS partition is not writable.
it: Il file system dove risiede OTRS non è scrivibile.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/PackageDeployment.pm
en: Package Installation Status
it: Stato di installazione del pacchetto

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/PackageDeployment.pm
en: Some packages are not correctly installed.
it: Alcuni pacchetti non sono correttamente installati.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/PackageList.pm
en: OTRS/Package List
it: OTRS/Elenco pacchetti

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/SystemID.pm
en: Your SystemID setting is invalid, it should only contain digits.
it: Il parametro SystemID è invalido, può contenere solo numeri.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/OpenTickets.pm
en: Open Tickets
it: Ticket Aperti

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/TimeSettings.pm
en: OTRS/Time Settings
it: OTRS/Impostazioni orario

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/TimeSettings.pm
en: Server time zone
it: Fuso orario server

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/LoadedModules.pm
en: Webserver/Loaded Apache Modules
it: Server web/Moduli Apache caricati

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/MPMModel.pm
en: MPM model
it: Modello MPM

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: CGI Accelerator Usage
it: Utilizzo dell'acceleratore CGI

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: mod_deflate Usage
it: Utilizzo di mod_deflate

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Please install mod_deflate to improve GUI speed.
it: Si suggerisce l'installazione di mod_deflate per migliorare i tempi di risposta dell'interfaccia utente

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: mod_filter Usage
it: Utilizzo mod_filter

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Please install mod_filter if mod_deflate is used.
it: Installa mod_filter se è utilizzato mod_deflate.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: mod_headers Usage
it: Utilizzo di mod_headers

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Please install mod_headers to improve GUI speed.
it: Si suggerisce l'installazione di mod_headers per migliorare i tempi di risposta dell'interfaccia utente.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Apache::Reload Usage
it: Utilizzo di Apache::Reload

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/EnvironmentVariables.pm
en: Webserver/Environment Variables
it: Server web/Variabili d'ambiente

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/IIS/Performance.pm
en: You should use PerlEx to increase your performance.
it: Dovresti utilizzare PerlEx per incrementare le prestazioni.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Version.pm
en: Webserver Version
it: Versione Webserver

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Version.pm
en: Could not determine webserver version.
it: Impossibile determinare la versione del server web.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/PluginBase.pm
en: Unknown
it: Sconosciuto

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/PluginBase.pm
en: Problem
it: Problema

note: Perl Module: Kernel/System/Web/InterfaceAgent.pm
en: Panic! Invalid Session!!!
it: Errore! Sessione non valida!!!

note: Perl Module: Kernel/System/Web/InterfaceInstaller.pm
en: Action "%s" not found!
it: Azione "%s" non trovata!

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Group for default access.
it: Gruppo per l'accesso predefinito.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Group of all administrators.
it: Gruppo di tutti gli amministratori.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Group for statistics access.
it: Gruppo per l'accesso alle statistiche.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: New ticket created by customer.
it: Nuovo ticket creato dal cliente.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket is closed successful.
it: Ticket chiuso con successo.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket is closed unsuccessful.
it: Ticket chiuso senza successo.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Open tickets.
it: Ticket aperti.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Customer removed ticket.
it: Il cliente ha rimosso il ticket.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: State for merged tickets.
it: Stato per i ticket uniti.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: system standard salutation (en)
it: formula di saluto standard di sistema (en)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Standard Salutation.
it: Formula di saluto standard.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: system standard signature (en)
it: firma standard di sistema (en)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Standard Signature.
it: Firma standard.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Standard Address.
it: Indirizzo standard.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: new ticket
it: nuovo ticket

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Postmaster queue.
it: Coda Postmaster.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Unclassified
it: Non classificato

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket create notification
it: Notifica di creazione dei ticket

note: SysConfig
en:  (work units)
it:  (unità di lavoro)

note: SysConfig
en: "%s" notification was sent to "%s" by "%s".
it: La notifica "%s" è stata inviata a "%s" da "%s".

note: SysConfig
en: %s time unit(s) accounted. Now total %s time unit(s).
it: %s unità temporali addebitate. Nuovo totale: %s.

note: SysConfig
en: (UserLogin) Firstname Lastname
it: (Nome utente) Nome Cognome

note: SysConfig
en: (UserLogin) Lastname, Firstname
it: (Nome utente) Cognome, Nome

note: SysConfig
en: 100 (Expert)
it: 100 (Esperto)

note: SysConfig
en: 200 (Advanced)
it: 200 (Avanzato)

note: SysConfig
en: 300 (Beginner)
it: 300 (Novizio)

note: SysConfig
en: A Website
it: Un sito web

note: SysConfig
en: A picture
it: Un'immagine

note: SysConfig
en: ACL module that allows closing parent tickets only if all its children are already closed ("State" shows which states are not available for the parent ticket until all child tickets are closed).
it: Modulo ACL che permette di chiudere ticket genitori solo se tutti i ticket figli sono già chiusi ("Stato" mostra quali stati non sono disponibili per il ticket padre finché non sono chiusi tutti i figli).

note: SysConfig
en: Access Control Lists (ACL)
it: Access Control List (ACL)

note: SysConfig
en: Activates a blinking mechanism of the queue that contains the oldest ticket.
it: Attiva il meccanismo di blinking della coda che contiene il ticket più vecchio.

note: SysConfig
en: Activates lost password feature for agents, in the agent interface.
it: Attiva la funzione password dimenticata per gli operatori, nell'interfaccia per operatori.

note: SysConfig
en: Activates lost password feature for customers.
it: Attiva la funzione di password dimenticata per i clienti.

note: SysConfig
en: Activates support for customer groups.
it: Attiva il supporto per i gruppi di clienti.

note: SysConfig
en: Activates the article filter in the zoom view to specify which articles should be shown.
it: Attiva il filtro degli articoli nella visualizzazione zoom per specificare quali articoli devono essere mostrati.

note: SysConfig
en: Activates the available themes on the system. Value 1 means active, 0 means inactive.
it: Attiva i temi disponibili sul sistema. Il valore 1 significa attivi, 0 significa inattivi.

note: SysConfig
en: Activates the ticket archive system search in the customer interface.
it: Attiva la ricerca nei ticket archiviati nell'interfaccia cliente

note: SysConfig
en: Activates the ticket archive system to have a faster system by moving some tickets out of the daily scope. To search for these tickets, the archive flag has to be enabled in the ticket search.
it: Attiva il sistema di archivio dei ticket per avere un sistema più veloce spostando alcuni ticket fuori dall'ambito giornaliero. Per cercare questi ticket, il contrassegno dell'archivio deve essere abilitato nella ricerca dei ticket.

note: SysConfig
en: Activates time accounting.
it: Attiva Rendicontazione Tempo.

note: SysConfig
en: Added email. %s
it: Email. %s aggiunta

note: SysConfig
en: Added link to ticket "%s".
it: Aggiunto collegamento al ticket "%s".

note: SysConfig
en: Added note (%s)
it: Aggiunta nota (%s)

note: SysConfig
en: Added subscription for user "%s".
it: Aggiunta sottoscrizione per l'utente "%s".

note: SysConfig
en: Adds a suffix with the actual year and month to the OTRS log file. A logfile for every month will be created.
it: Aggiunge un suffisso con l'attuale anno e mese nel log di OTRS. Verrà creato un log per ogni mese.

note: SysConfig
en: Adds the one time vacation days for the indicated calendar. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
it: Aggiunge i giorni di vacanza singoli per il calendario indicato. Usa una cifra sola per i numeri da 1 a 9 (invece di 01 - 09).

note: SysConfig
en: Adds the one time vacation days. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
it: Aggiunge i giorni di vacanza eccezionali. Usa una cifra sola per i numeri da 1 a 9 (invece di 01 - 09).

note: SysConfig
en: Adds the permanent vacation days for the indicated calendar. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
it: Aggiunge i giorni ricorrenti di vacanza . Usa una cifra sola per i numeri da 1 a 9 (invece di 01 - 09).

note: SysConfig
en: Adds the permanent vacation days. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
it: Aggiunge i giorni di vacanza permanenti. Usa una cifra sola per i numeri da 1 a 9 (invece di 01 - 09).

note: SysConfig
en: After
it: Dopo

note: SysConfig
en: Agent Name
it: Nome agente

note: SysConfig
en: Agent called customer.
it: L'operatore ha chiamato il cliente.

note: SysConfig
en: Agent interface article notification module to check PGP.
it: Modulo di notifica degli articoli dell'interfaccia operatore per il controllo PGP

note: SysConfig
en: Agent interface article notification module to check S/MIME.
it: Modulo di notifica degli articoli dell'interfaccia operatore per il controllo S/MIME

note: SysConfig
en: Agent interface module to check incoming emails in the Ticket-Zoom-View if the S/MIME-key is available and true.
it: Modulo dell'interfaccia degli operatori per controllare le email in entrata nella visualizzazione ticket zoom se S/MIME è disponibile e attivo.

note: SysConfig
en: Agents <-> Groups
it: Operatori <-> Gruppi

note: SysConfig
en: Agents <-> Roles
it: Operatori <-> Ruoli

note: SysConfig
en: Allows adding notes in the close ticket screen of the agent interface. Can be overwritten by Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.
it: Permette di aggiungere note nella schermata di chiusura del ticket nell'interfaccia dell'operatore. Può essere sovrascritto da Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.

note: SysConfig
en: Allows adding notes in the ticket free text screen of the agent interface. Can be overwritten by Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.
it: Permette di aggiungere note nella schermata a testo libero del ticket nell'interfaccia dell'operatore. Può essere sovrascritto da Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.

note: SysConfig
en: Allows adding notes in the ticket note screen of the agent interface. Can be overwritten by Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.
it: Permette di aggiungere note nella schermata del ticket nell'interfaccia dell'operatore. Può essere sovrascritto da Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.

note: SysConfig
en: Allows adding notes in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface. Can be overwritten by Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.
it: Permette di aggiungere note nella schermata proprietario del ticket nella schermata ingrandita nell'interfaccia operatore. Può essere sovrascritto da Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.

note: SysConfig
en: Allows adding notes in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface. Can be overwritten by Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.
it: Permette di aggiungere note ad un ticket in attesa nella schermata ingrandita dell'interfaccia operatore. Può essere sovrascritto da Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.

note: SysConfig
en: Allows adding notes in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface. Can be overwritten by Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.
it: Permette di aggiungere note nella sezione priorità di un ticket nella schermata ingrandita dell'interfaccia operatore. Può essere sovrascritto da Ticket::Frontend::NeedAccountedTime.

note: SysConfig
en: Allows agents to exchange the axis of a stat if they generate one.
it: Permette agli operatori di scambiare gli assi di una statistica che generano.

note: SysConfig
en: Allows agents to generate individual-related stats.
it: Permette agli operatori di generare statistiche individuali.

note: SysConfig
en: Allows choosing between showing the attachments of a ticket in the browser (inline) or just make them downloadable (attachment).
it: Permette di scegliere tra mostrare gli allegati di un ticket nel browser (in linea) o renderli scaricabili (allegato).

note: SysConfig
en: Allows choosing the next compose state for customer tickets in the customer interface.
it: Permette di scegliere lo stato di composizione successivo nella schermata dei ticket dei clienti.

note: SysConfig
en: Allows customers to change the ticket priority in the customer interface.
it: Permette ai clienti di cambiare la priorità dei ticket nell'interfaccia cliente.

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket SLA in the customer interface.
it: Permette ai clienti di impostare la SLA dei ticket nell'interfaccia cliente.

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket priority in the customer interface.
it: Permette ai clienti di impostare la priorità dei ticket nell'interfaccia cliente.

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket queue in the customer interface. If this is set to 'No', QueueDefault should be configured.
it: Permette ai clienti di impostare la coda dei ticket nell'interfaccia cliente. Se impostato su No, si deve configurare QueueDefault

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket service in the customer interface.
it: Permette ai clienti di impostare il servizio dei ticket nell'interfaccia cliente.

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket type in the customer interface. If this is set to 'No', TicketTypeDefault should be configured.
it: Permette ai clienti di impostare la tipologia di ticket nell'interfaccia. Se impostato a 'No', TicketTypeDefault deve essere configurato.

note: SysConfig
en: Allows default services to be selected also for non existing customers.
it: permette 'inserimento di servizi di default per clienti non registrati.

note: SysConfig
en: Allows defining new types for ticket (if ticket type feature is enabled).
it: Permette di definire nuovi tipi di ticket (se è abilitata la funzione ticket type)

note: SysConfig
en: Allows defining services and SLAs for tickets (e. g. email, desktop, network, ...), and escalation attributes for SLAs (if ticket service/SLA feature is enabled).
it: Permette di definire servizi e SLA per i ticket (e.g. email, desktop, network, ...), e attributi di scalo per gli SLA (se è abilitata la funzione servizio/SLA)

note: SysConfig
en: Allows extended search conditions in ticket search of the agent interface. With this feature you can search e. g. with this kind of conditions like "(key1&&key2)" or "(key1||key2)".
it: Permette l'utilizzo di criteri di ricerca estesi nell'interfaccia operatore.

note: SysConfig
en: Allows having a medium format ticket overview (CustomerInfo => 1 - shows also the customer information).
it: Permette di avere il formato medio nella visualizzazione dei ticket (CustomerInfo =>1 - mostra anche le informazioni del cliente)

note: SysConfig
en: Allows having a small format ticket overview (CustomerInfo => 1 - shows also the customer information).
it: Permette di avere il formato piccolo nella visualizzazione dei ticket (CustomerInfo =>1 - mostra anche le informazioni del cliente)

note: SysConfig
en: Allows the administrators to login as other customers, via the customer user administration panel.
it: Permette agli amministratori di effettuare la login come altri clienti attraverso il pannello di amministrazione clienti.

note: SysConfig
en: Allows the administrators to login as other users, via the users administration panel.
it: Permette agli amministratori di effettuare l'accesso come altri utenti, tramite il pannello di amministrazione.

note: SysConfig
en: Allows to set a new ticket state in the move ticket screen of the agent interface.
it: Permette di impostare un nuovo stato di ticket nella schermata di movimento ticket dell'interfaccia degli operatori.

note: SysConfig
en: Arabic (Saudi Arabia)
it: Arabo (Arabia Saudita)

note: SysConfig
en: Attachments <-> Templates
it: Allegati <-> Modelli

note: SysConfig
en: Auto Responses <-> Queues
it: Risposte automatiche <-> Code

note: SysConfig
en: AutoFollowUp sent to "%s".
it: Prosecuzione automatica inviata a "%s".

note: SysConfig
en: AutoReject sent to "%s".
it: Rifiuto automatico inviato a "%s".

note: SysConfig
en: AutoReply sent to "%s".
it: Risposta automatica inviata a "%s".

note: SysConfig
en: Automated line break in text messages after x number of chars.
it: A capo automatico nelle linee dopo X caratteri

note: SysConfig
en: Automatically lock and set owner to current Agent after selecting for an Bulk Action.
it: Prendi in carico automaticamente sull'operatore attuale dopo aver selezionato un'azione multipla.

note: SysConfig
en: Automatically sets the responsible of a ticket (if it is not set yet) after the first owner update.
it: Imposta automaticamente la responsabilità del ticket (se non è già impostata) dopo il primo cambio di proprietà.

note: SysConfig
en: Balanced white skin by Felix Niklas (slim version).
it: Tema Balanced White di Felix Niklas (versione sottile).

note: SysConfig
en: Balanced white skin by Felix Niklas.
it: Tema Balanced White di Felix Niklas.

note: SysConfig
en: Blocks all the incoming emails that do not have a valid ticket number in subject with From: @example.com address.
it: Blocca tutte le email in entrata che non hanno un numero di ticket valido nell'oggetto con indirizzo Da: @esempio.com.

note: SysConfig
en: Bounced to "%s".
it: Rispedito a "%s".

note: SysConfig
en: Builds an article index right after the article's creation.
it: Costruisce un indice degli articoli subito dopo la creazione dell'articolo.

note: SysConfig
en: Bulgarian
it: Bulgaro

note: SysConfig
en: CMD example setup. Ignores emails where external CMD returns some output on STDOUT (email will be piped into STDIN of some.bin).
it: Configurazione di esempio di CMD. Ignora le email dove il comando esterno CMD ritorna un certo output in STDOUT (le email verranno messe in pipe STDIN a qualcosa.bin).

note: SysConfig
en: Catalan
it: Catalano

note: SysConfig
en: Change password
it: Cambio password

note: SysConfig
en: Change queue!
it: Cambio coda!

note: SysConfig
en: Change the customer for this ticket
it: Cambia il cliente per questo ticket

note: SysConfig
en: Change the free fields for this ticket
it: Cambia i campi liberi per questo ticket

note: SysConfig
en: Change the priority for this ticket
it: Cambia la priorità di questo ticket

note: SysConfig
en: Change the responsible for this ticket
it: Cambia il responsabile per questo ticket

note: SysConfig
en: Changed priority from "%s" (%s) to "%s" (%s).
it: Priorità cambiata da "%s" (%s) a "%s" (%s).

note: SysConfig
en: Changes the owner of tickets to everyone (useful for ASP). Normally only agent with rw permissions in the queue of the ticket will be shown.
it: Cambia il proprietario del ticket a tutti (utile per ASP). Normalmente solo gli operatori con permessi R/W sulla coda del ticket verranno mostrati.

note: SysConfig
en: Checkbox
it: Caselle a scelta obbligata

note: SysConfig
en: Checks the SystemID in ticket number detection for follow-ups (use "No" if SystemID has been changed after using the system).
it: Controlla il SystemID nel rilevamento del numero di ticket per i follow-up (usare "No" se il SystemID è stato cambiato dopo aver usato il sistema).

note: SysConfig
en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (semplificato)

note: SysConfig
en: Chinese (Traditional)
it: Cinese (tradizionale)

note: SysConfig
en: Closed tickets (customer user)
it: Ticket chiusi (utente cliente)

note: SysConfig
en: Closed tickets (customer)
it: Ticket chiusi (utente cliente)

note: SysConfig
en: Cloud Services
it: Servizi Cloud

note: SysConfig
en: Comment for new history entries in the customer interface.
it: Commento per nuove voce nello storico dell'interfaccia cliente.

note: SysConfig
en: Comment2
it: Commento2

note: SysConfig
en: Communication
it: Comunicazione

note: SysConfig
en: Company Status
it: Stato Società

note: SysConfig
en: Configure Processes.
it: Processi Configurati.

note: SysConfig
en: Configure and manage ACLs.
it: Configura e gestisci le ACL.

note: SysConfig
en: Controls if customers have the ability to sort their tickets.
it: Controlla se i clienti hanno la possibilità di ordinare i loro ticket.

note: SysConfig
en: Controls if the admin is allowed to import a saved system configuration in SysConfig.
it: Controlla se l'amministratore è autorizzato ad importare in SysConfig una configurazione di sistema salvata.

note: SysConfig
en: Converts HTML mails into text messages.
it: Converte la posta in HTML in Interazioni di testo.

note: SysConfig
en: Create and manage Service Level Agreements (SLAs).
it: Crea e gestisce gli SLA

note: SysConfig
en: Create and manage agents.
it: Crea e gestisce gli operatori.

note: SysConfig
en: Create and manage attachments.
it: Crea e gestisce gli allegati

note: SysConfig
en: Create and manage customer users.
it: Crea e gestisce gli utenti cliente

note: SysConfig
en: Create and manage customers.
it: Crea e gestisce i clienti

note: SysConfig
en: Create and manage dynamic fields.
it: Crea e gestisci Campi Dinamici

note: SysConfig
en: Create and manage groups.
it: Crea e gestisce i gruppi

note: SysConfig
en: Create and manage queues.
it: Crea e gestisce le code.

note: SysConfig
en: Create and manage responses that are automatically sent.
it: Crea e gestisce le risposte che vengono inviate automaticamente.

note: SysConfig
en: Create and manage roles.
it: Crea e gestisce i ruoli.

note: SysConfig
en: Create and manage salutations.
it: Crea e gestisce i saluti.

note: SysConfig
en: Create and manage services.
it: Crea e gestisce i servizi.

note: SysConfig
en: Create and manage signatures.
it: Crea e gestisce le firme.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket notifications.
it: Crea e gestisci le notifiche dei ticket

note: SysConfig
en: Create and manage ticket priorities.
it: Crea e gestisce le priorità dei ticket.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket states.
it: Crea e gestisce gli stati dei ticket.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket types.
it: Crea e gestisce i tipi di ticket.

note: SysConfig
en: Create and manage web services.
it: Crea e gestisce i web service

note: SysConfig
en: Create new Ticket.
it: Crea nuovo ticket.

note: SysConfig
en: Create new email ticket.
it: Crea nuovo ticket via email.

note: SysConfig
en: Create tickets.
it: Crea ticket.

note: SysConfig
en: Croatian
it: Croato

note: SysConfig
en: Custom RSS Feed
it: Fonte RSS personalizzata

note: SysConfig
en: Customer Administration
it: Amministrazione clienti

note: SysConfig
en: Customer User <-> Groups
it: Utente cliente <-> Gruppi

note: SysConfig
en: Customer User <-> Services
it: Utente cliente <-> Servizi

note: SysConfig
en: Customer User Administration
it: Amministrazione utenti cliente

note: SysConfig
en: Customer Users
it: Utenti Cliente

note: SysConfig
en: Customer called us.
it: Il cliente ha chiamato noi.

note: SysConfig
en: Customer request via web.
it: Ticket del cliente via web.

note: SysConfig
en: Customer user search
it: Ricerca utenti cliente

note: SysConfig
en: Customers <-> Groups
it: Clienti <-> Gruppi

note: SysConfig
en: Czech
it: Ceco

note: SysConfig
en: Danish
it: Danese

note: SysConfig
en: Data used to export the search result in CSV format.
it: Dati usati per esportare i risultati di ricerca in formato CSV

note: SysConfig
en: Date / Time
it: Data / Ora

note: SysConfig
en: Debugs the translation set. If this is set to "Yes" all strings (text) without translations are written to STDERR. This can be helpful when you are creating a new translation file. Otherwise, this option should remain set to "No".
it: Debug del set di traduzione. Se questo è impostato a "Sì" tutte le stringhe (testo) non tradotte sono scritte su STDERR. Può essere utile quando si crea un nuovo file di traduzione. Altrimenti, questa opzione dovrebbe rimanere impostata su "No".

note: SysConfig
en: Default
it: Predefinito

note: SysConfig
en: Default (Slim)
it: Predefinito (Sottile)

note: SysConfig
en: Default ACL values for ticket actions.
it: ACL di default per le azioni sui ticket.

note: SysConfig
en: Default ProcessManagement entity prefixes for entity IDs that are automatically generated.
it: Prefisso standard per le entità di Process Management generate automaticamente.

note: SysConfig
en: Default loop protection module.
it: Modulo di default per la protezione dei loop

note: SysConfig
en: Default queue ID used by the system in the agent interface.
it: ID predefinito della coda usato dal sistema nell'interfaccia degli operatori.

note: SysConfig
en: Default skin for the agent interface.
it: Tema predefinito per l'interfaccia dell'operatore.

note: SysConfig
en: Default skin for the customer interface.
it: Tema predefinito per l'interfaccia del cliente.

note: SysConfig
en: Default ticket ID used by the system in the agent interface.
it: Ticket ID predefinito usato dal sistema nell'interfaccia operatori.

note: SysConfig
en: Default ticket ID used by the system in the customer interface.
it: Ticket ID predefinito usato dal sistema nell'interfaccia clienti.

note: SysConfig
en: Define a filter for html output to add links behind a defined string. The element Image allows two input kinds. At once the name of an image (e.g. faq.png). In this case the OTRS image path will be used. The second possiblity is to insert the link to the image.
it: Definisce un filtro per l'output HTML per aggiungere collegamenti dietro una determinata stringa. L'elemento Image permette due tipi di input. Uno è il nome di una certa immagine (ad es. faq.png). In questo caso verrà usato il percorso delle immagini di OTRS. La seconda possibilità è inserire un collegamento all'immagine.

note: SysConfig
en: Define the max depth of queues.
it: Definisci la profondità massima delle code.

note: SysConfig
en: Define the start day of the week for the date picker.
it: Definire il giorno di inizio settimana per il selezionatore di date.

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a LinkedIn icon at the end of a customer info block.
it: Definire un oggetto cliente, che genera l'icona LinkedIn alla fine di un blocco di informazioni cliente.

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a XING icon at the end of a customer info block.
it: Definire un oggetto cliente, che genera l'icona XING alla fine di un blocco di informazioni cliente.

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a google icon at the end of a customer info block.
it: Definire un oggetto cliente, che genera l'icona Google alla fine di un blocco di informazioni cliente.

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a google maps icon at the end of a customer info block.
it: Definire un oggetto cliente, che genera l'icona Google Maps alla fine di un blocco di informazioni cliente.

note: SysConfig
en: Defines a default list of words, that are ignored by the spell checker.
it: Definire una lista di parole che vengono ignorate dal controllo ortografico.

note: SysConfig
en: Defines a filter for html output to add links behind CVE numbers. The element Image allows two input kinds. At once the name of an image (e.g. faq.png). In this case the OTRS image path will be used. The second possiblity is to insert the link to the image.
it: Definire un filtro per l'output HTML per aggiungere i collegamenti dietro ai numeri CVE. L'elemento Image permette due tipi di input. Uno è il nome di una certa immagine (ad es. faq.png). In questo caso verrà usato il percorso delle immagini di OTRS. La seconda possibilità è inserire un collegamento all'immagine.

note: SysConfig
en: Defines a filter for html output to add links behind MSBulletin numbers. The element Image allows two input kinds. At once the name of an image (e.g. faq.png). In this case the OTRS image path will be used. The second possiblity is to insert the link to the image.
it: Definire un filtro per l'output HTML per aggiungere i collegamenti dietro ai numeri MSBulletin. L'elemento Image permette due tipi di input. Uno è il nome di una certa immagine (ad es. faq.png). In questo caso verrà usato il percorso delle immagini di OTRS. La seconda possibilità è inserire un collegamento all'immagine.

note: SysConfig
en: Defines a filter for html output to add links behind a defined string. The element Image allows two input kinds. At once the name of an image (e.g. faq.png). In this case the OTRS image path will be used. The second possiblity is to insert the link to the image.
it: Definire un filtro per l'output HTML per aggiungere i collegamenti dietro una determinata stringa. L'elemento Image permette due tipi di input. Uno è il nome di una certa immagine (ad es. faq.png). In questo caso verrà usato il percorso delle immagini di OTRS. La seconda possibilità è inserire un collegamento all'immagine.

note: SysConfig
en: Defines a filter for html output to add links behind bugtraq numbers. The element Image allows two input kinds. At once the name of an image (e.g. faq.png). In this case the OTRS image path will be used. The second possiblity is to insert the link to the image.
it: Definire un filtro per l'output HTML per aggiungere i collegamenti dietro ai numeri bugtraq. L'elemento Image permette due tipi di input. Uno è il nome di una certa immagine (ad es. faq.png). In questo caso verrà usato il percorso delle immagini di OTRS. La seconda possibilità è inserire un collegamento all'immagine.

note: SysConfig
en: Defines a filter to process the text in the articles, in order to highlight predefined keywords.
it: Definisce un filtro per analizzare il testo negli articoli, in modo da evidenziare certe parole chiave.

note: SysConfig
en: Defines a regular expression that excludes some addresses from the syntax check (if "CheckEmailAddresses" is set to "Yes"). Please enter a regex in this field for email addresses, that aren't syntactically valid, but are necessary for the system (i.e. "root@localhost").
it: Definire un'espressione regolare che esclude alcuni indirizzi dal controllo sintattico (se "CheckEmailAddress" è impostato a "Sì"). Inserire una espressione regolare in questo campo per gli indirizzi email, che non sono sintatticamente validi, ma che sono necessari per il sistema (ad es. "root@localhost").

note: SysConfig
en: Defines a regular expression that filters all email addresses that should not be used in the application.
it: Definisce un'espressione regolare che filtra tutti gli indirizzi email che non dovrebbero essere usati nell'applicazione.

note: SysConfig
en: Defines a useful module to load specific user options or to display news.
it: Definisce un modulo utile per caricare opzioni utente specifiche o per mostrare notizie.

note: SysConfig
en: Defines all the X-headers that should be scanned.
it: Definisce tutti gli X-Header che dovrebbero essere esaminati.

note: SysConfig
en: Defines all the parameters for the RefreshTime object in the customer preferences of the customer interface.
it: Definire tutti i parametri per l'oggetto RefreshTime nelle preferenze del cliente nell'interfaccia dei clienti.

note: SysConfig
en: Defines all the parameters for the ShownTickets object in the customer preferences of the customer interface.
it: Definire tutti i parametri per l'oggetto ShownTickets nelle preferenze del cliente nell'interfaccia dei clienti.

note: SysConfig
en: Defines all the parameters for this item in the customer preferences.
it: Definire tutti i parametri per questo oggetto nelle preferenze del cliente.

note: SysConfig
en: Defines all the possible stats output formats.
it: Definisce tutti i possibili formati di output delle statistiche.

note: SysConfig
en: Defines an alternate URL, where the login link refers to.
it: Definisce un URL alternativo, a cui si riferisce il collegamento di accesso.

note: SysConfig
en: Defines an alternate URL, where the logout link refers to.
it: Definisce un URL alternativo, a cui si riferisce il collegamento di uscita.

note: SysConfig
en: Defines an alternate login URL for the customer panel..
it: Definisce un URL alternativo, a cui si riferisce il collegamento di accesso del pannello dei clienti.

note: SysConfig
en: Defines an alternate logout URL for the customer panel.
it: Definisce un URL alternativo, a cui si riferisce il link di uscita del pannello dei clienti.

note: SysConfig
en: Defines how the From field from the emails (sent from answers and email tickets) should look like.
it: Definisce l'aspetto del campo Da: delle email (inviate come risposte nei ticket email).

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the close ticket screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
it: Definisce se una presa in carico è necessaria nella schermata di chiusura ticket dell'interfaccia degli operatori (se il ticket non è ancora preso in carico, il ticket viene preso in carico automaticamente e l'operatore viene automaticamente impostato come proprietario).

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket bounce screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
it: Definisce se una presa in carico è necessaria nella schermata di rispedizione ticket dell'interfaccia degli operatori (se il ticket non è ancora preso in carico, il ticket viene preso in carico automaticamente e l'operatore viene automaticamente impostato come proprietario).

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket compose screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
it: Definisce se una presa in carico è necessaria nella schermata di composizione ticket dell'interfaccia degli operatori (se il ticket non è ancora preso in carico, il ticket viene preso in carico automaticamente e l'operatore viene automaticamente impostato come proprietario).

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket forward screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
it: Definisce se una presa in carico è necessaria nella schermata di inoltro ticket dell'interfaccia degli operatori (se il ticket non è ancora preso in carico, il ticket viene preso in carico automaticamente e l'operatore viene automaticamente impostato come proprietario).

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket free text screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
it: Definisce se una presa in carico è necessaria nella schermata di free text dei ticket dell'interfaccia degli operatori (se il ticket non è ancora preso in carico, il ticket viene preso in carico automaticamente e l'operatore viene automaticamente impostato come proprietario).

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket merge screen of a zoomed ticket in the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
it: Definisce se una presa in carico è necessaria nella schermata di unione di un ticket sotto zoom dell'interfaccia degli operatori (se il ticket non è ancora preso in carico, il ticket viene preso in carico automaticamente e l'operatore viene automaticamente impostato come proprietario).

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket note screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
it: Definisce se una presa in carico è necessaria nella schermata di note dei ticket dell'interfaccia degli operatori (se il ticket non è ancora preso in carico, il ticket viene preso in carico automaticamente e l'operatore viene automaticamente impostato come proprietario).

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
it: Definisce se una presa in carico è necessaria nella schermata di proprietà di un ticket sotto zoom dell'interfaccia degli operatori (se il ticket non è ancora preso in carico, il ticket viene preso in carico automaticamente e l'operatore viene automaticamente impostato come proprietario).

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
it: Definisce se una presa in carico è necessaria nella schermata di attesa di un ticket sotto zoom dell'interfaccia degli operatori (se il ticket non è ancora preso in carico, il ticket viene preso in carico automaticamente e l'operatore viene automaticamente impostato come proprietario).

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket phone outbound screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
it: Definisce se una presa in carico è necessaria nella schermata di ticket telefonico in uscita dell'interfaccia degli operatori (se il ticket non è ancora preso in carico, il ticket viene preso in carico automaticamente e l'operatore viene automaticamente impostato come proprietario).

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
it: Definisce se una presa in carico è necessaria nella schermata di priorità di un ticket sotto zoom dell'interfaccia degli operatori (se il ticket non è ancora preso in carico, il ticket viene preso in carico automaticamente e l'operatore viene automaticamente impostato come proprietario).

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket responsible screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
it: Definisce se una presa in carico è necessaria nella schermata di responsabilità ticket dell'interfaccia degli operatori (se il ticket non è ancora preso in carico, il ticket viene preso in carico automaticamente e l'operatore viene automaticamente impostato come proprietario).

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required to change the customer of a ticket in the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
it: Definisce se una presa in carico è necessaria per un cambio di cliente di un ticket dell'interfaccia degli operatori (se il ticket non è ancora preso in carico, il ticket viene preso in carico automaticamente e l'operatore viene automaticamente impostato come proprietario).

note: SysConfig
en: Defines if composed messages have to be spell checked in the agent interface.
it: Definisce se i messaggi devono essere controllati ortograficamente nell'interfaccia degli operatori.

note: SysConfig
en: Defines if time accounting is mandatory in the agent interface. If activated, a note must be entered for all ticket actions (no matter if the note itself is configured as active or is originally mandatory for the individual ticket action screen).
it: Definisce se la contabilizzazione tempo è obbligatoria nell'interfaccia operatore. Se attivato, una nota deve essere inserita per tutte le azioni del ticket (non importa se la nota stessa è configurata come attiva o è originariamente obbligatoria per le schermate di azione individuali del ticket).

note: SysConfig
en: Defines if time accounting must be set to all tickets in bulk action.
it: Definisce se la rendicontazione del tempo è necessaria per le azioni multiple

note: SysConfig
en: Defines the IP regular expression for accessing the local repository. You need to enable this to have access to your local repository and the package::RepositoryList is required on the remote host.
it: Definisce l'espressione regolare di IP per accedere al repository locale. È necessario abilitare questa funzione per avere accesso al tuo repository locale e il pacchetto package::RepositoryList è richiesto sull'host remoto.

note: SysConfig
en: Defines the URL CSS path.
it: Definisce la path CSS dell'URL

note: SysConfig
en: Defines the URL base path of icons, CSS and Java Script.
it: Definisce la path URL di icone, CSS e Java Script.

note: SysConfig
en: Defines the URL image path of icons for navigation.
it: Definisce la path URL delle icone di navigazione.

note: SysConfig
en: Defines the URL java script path.
it: Definisce la path URL dei java script.

note: SysConfig
en: Defines the URL rich text editor path.
it: Definisce la path URL del rich text editor.

note: SysConfig
en: Defines the address of a dedicated DNS server, if necessary, for the "CheckMXRecord" look-ups.
it: Definisce l'indirizzo di un server DNS dedicato, se necessario, per i look-up di "CheckMXRecord".

note: SysConfig
en: Defines the body text for notification mails sent to agents, about new password (after using this link the new password will be sent).
it: Definisce il corpo del testo per le email di notifica inviate agli operatori, riguardo alla nuova password (dopo aver usato questo collegamento la nuova password sarà inviata).

note: SysConfig
en: Defines the body text for notification mails sent to agents, with token about new requested password (after using this link the new password will be sent).
it: Definisce il corpo delle email di notifica inviate agli operatori, con il token riguardante la nuova password richiesta (dopo aver usato questo collegamento la nuova password sarà inviata).

note: SysConfig
en: Defines the body text for notification mails sent to customers, about new account.
it: Definisce il corpo delle email di notifica inviate ai clienti, circa i nuovi account

note: SysConfig
en: Defines the body text for notification mails sent to customers, about new password (after using this link the new password will be sent).
it: Definisce il corpo delle email di notifica inviate ai clienti, circa le nuove password

note: SysConfig
en: Defines the body text for notification mails sent to customers, with token about new requested password (after using this link the new password will be sent).
it: Definisce il corpo delle email di notifica inviate ai clienti, con token per la nuova password richiesta (dopo aver usato questo collegamento la nuova password sarà inviata)

note: SysConfig
en: Defines the body text for rejected emails.
it: Definisce il corpo delle email rifiutate.

note: SysConfig
en: Defines the calendar width in percent. Default is 95%.
it: Definisce la larghezza del calendario in percentuale. Il valore predefinito è 95%.

note: SysConfig
en: Defines the column to store the keys for the preferences table.
it: Definisce le colonne in cui memorizzare le chiavi per la tabella delle preferenze.

note: SysConfig
en: Defines the config parameters of this item, to be shown in the preferences view.
it: Definisce i parametri di configurazione per questo oggetto, in modo che vengano mostrate nella schermata delle preferenze.

note: SysConfig
en: Defines the config parameters of this item, to be shown in the preferences view. Take care to maintain the dictionaries installed in the system in the data section.
it: Definisce i parametri di configurazione per questo oggetto, in modo che vengano mostrate nella schermata delle preferenze. Ricordati di mantenere i dizionari installati nel sistema nella sezione dati.

note: SysConfig
en: Defines the connections for http/ftp, via a proxy.
it: Definisce le connessioni per http/ftp, tramite un proxy.

note: SysConfig
en: Defines the default priority of new tickets.
it: Definisce la priorità predefinita dei nuovi ticket.

note: SysConfig
en: Defines the default spell checker dictionary.
it: Definisce il dizionario predefinito per il controllo ortografico.

note: SysConfig
en: Defines the default state of new tickets.
it: Definisce lo stato predefinito dei nuovi ticket.

note: SysConfig
en: Defines the maximal valid time (in seconds) for a session id.
it: Definisce il massimo tempo di validità (in secondi) per un id di sessione.

note: SysConfig
en: Defines the maximum number of pages per PDF file.
it: Definisce il nomero massimo di pagine per file PDF.

note: SysConfig
en: Defines the maximum number of tasks to be executed as the same time.
it: Definisce il nomero massimo di operazioni da eseguire allo stesso tempo.

note: SysConfig
en: Defines the maximum size (in MB) of the log file.
it: Definisce la dimenzione massima (in MB) del file di log.

note: SysConfig
en: Defines the module to authenticate customers.
it: Definisce il modulo per autenticare i clienti.

note: SysConfig
en: Defines the name of the indicated calendar.
it: Definisce il nome del calendario indicato.

note: SysConfig
en: Defines the path to PGP binary.
it: Definisce il percorso del binario PGP.

note: SysConfig
en: Defines the sender for rejected emails.
it: Definisce il mittente delle email rifiutate.

note: SysConfig
en: Defines the standard size of PDF pages.
it: Definisce la dimensione standard delle pagine PDF.

note: SysConfig
en: Defines the subject for rejected emails.
it: Definisce l'oggetto delle email rifiutate.

note: SysConfig
en: Defines the valid state types for a ticket.
it: Definisce i tipi di stato validi per un ticket.

note: SysConfig
en: Delete expired sessions.
it: Elimina le sessioni scadute.

note: SysConfig
en: Deleted link to ticket "%s".
it: Eliminato link alla richiesta "%s".

note: SysConfig
en: Dropdown
it: Menu a tendina

note: SysConfig
en: Email Addresses
it: Indirizzi Email

note: SysConfig
en: Email sent to "%s".
it: Email inviata a "%s".

note: SysConfig
en: Email sent to customer.
it: Email inviata al cliente.

note: SysConfig
en: Enabled filters.
it: Filtri abilitati.

note: SysConfig
en: Enables S/MIME support.
it: Abilita supporto S/MIME

note: SysConfig
en: Enables customers to create their own accounts.
it: Abilita i clienti a creare i propri account.

note: SysConfig
en: Enables spell checker support.
it: Abilita il supporto per il controllo ortografico.

note: SysConfig
en: English (Canada)
it: Inglese (Canada)

note: SysConfig
en: English (United Kingdom)
it: Inglese (Regno Unito)

note: SysConfig
en: English (United States)
it: Inglese (Stati Uniti)

note: SysConfig
en: Estonian
it: Estone

note: SysConfig
en: Execute SQL statements.
it: Esegui statement SQL

note: SysConfig
en: Fetch emails via fetchmail (using SSL).
it: Recupera le email tramite fetchmail (utilizzando SSL).

note: SysConfig
en: Fetch emails via fetchmail.
it: Recupera le email tramite fetchmail.

note: SysConfig
en: Filter incoming emails.
it: Filtra email in ingresso

note: SysConfig
en: Finnish
it: Finlandese

note: SysConfig
en: First Queue
it: Prima coda

note: SysConfig
en: Firstname Lastname
it: Nome Cognome

note: SysConfig
en: Firstname Lastname (UserLogin)
it: Nome Cognome (Utente)

note: SysConfig
en: FollowUp for [%s]. %s
it: Prosecuzione per [%s]. %s

note: SysConfig
en: Forwarded to "%s".
it: Inoltrato a "%s".

note: SysConfig
en: French
it: Francese

note: SysConfig
en: French (Canada)
it: Francese (Canada)

note: SysConfig
en: Frontend theme
it: Tema per l'interfaccia

note: SysConfig
en: Full value
it: Valore completo

note: SysConfig
en: Fulltext search
it: Ricerca testo completo

note: SysConfig
en: Galician
it: Galiziano

note: SysConfig
en: GenericAgent
it: OperatoreGenerico

note: SysConfig
en: German
it: Tedesco

note: SysConfig
en: Go back
it: Indietro

note: SysConfig
en: Google Authenticator
it: Autenticatore Google

note: SysConfig
en: Greek
it: Greco

note: SysConfig
en: HTML Reference
it: Riferimento HTML

note: SysConfig
en: HTML Reference.
it: Riferimento HTML.

note: SysConfig
en: Hebrew
it: Ebraico

note: SysConfig
en: Hungarian
it: Ungherese

note: SysConfig
en: Incoming Phone Call.
it: Telefonata in entrata.

note: SysConfig
en: Interface language
it: Lingua dell'interfaccia

note: SysConfig
en: Italian
it: Italiano

note: SysConfig
en: Ivory
it: Avorio

note: SysConfig
en: Ivory (Slim)
it: Avorio (Sottile)

note: SysConfig
en: Japanese
it: Giapponese

note: SysConfig
en: JavaScript function for the search frontend.
it: Funzione JavaScript per l'interfaccia di ricerca.

note: SysConfig
en: Lastname Firstname
it: Cognome Nome

note: SysConfig
en: Lastname Firstname (UserLogin)
it: Cognome Nome (Utente)

note: SysConfig
en: Lastname, Firstname
it: Cognome, Nome

note: SysConfig
en: Lastname, Firstname (UserLogin)
it: Cognome, Nome (Utente)

note: SysConfig
en: Latvian
it: Lettone

note: SysConfig
en: Left
it: Sinistra

note: SysConfig
en: Link Object
it: Collega oggetto

note: SysConfig
en: Link agents to groups.
it: Collega gli operatori ai gruppi.

note: SysConfig
en: Link agents to roles.
it: Collega gli operatori ai ruoli.

note: SysConfig
en: Link attachments to templates.
it: Collega gli allegati ai modelli.

note: SysConfig
en: Link customer user to groups.
it: Collega l'utente del cliente ai gruppi.

note: SysConfig
en: Link customer user to services.
it: Collega l'utente del cliente ai servizi.

note: SysConfig
en: Link queues to auto responses.
it: Collega le code alle risposte automatiche.

note: SysConfig
en: Link roles to groups.
it: Collega i ruoli ai gruppi.

note: SysConfig
en: Link templates to queues.
it: Collega i modelli alle code.

note: SysConfig
en: Links 2 tickets with a "Normal" type link.
it: Collega due ticket con un collegamento di tipo "Normale".

note: SysConfig
en: Links 2 tickets with a "ParentChild" type link.
it: Collega due ticket con un collegamento di tipo "PadreFiglio".

note: SysConfig
en: List view
it: Elenco

note: SysConfig
en: Lithuanian
it: Lituano

note: SysConfig
en: Lock / unlock this ticket
it: Blocca/ sblocca questo ticket

note: SysConfig
en: Locked Tickets.
it: Ticket bloccate.

note: SysConfig
en: Locked ticket.
it: Ticket bloccato.

note: SysConfig
en: Loop-Protection! No auto-response sent to "%s".
it: Loop-Protection! Nessuna risposta automatica inviata a "%s".

note: SysConfig
en: Mail Accounts
it: Account di posta

note: SysConfig
en: Malay
it: Malese

note: SysConfig
en: Manage PGP keys for email encryption.
it: Gestisci le chiavi PGP per la cifratura delle email.

note: SysConfig
en: Manage POP3 or IMAP accounts to fetch email from.
it: Gestisci gli account POP3 o IMAP da cui recuperare le email.

note: SysConfig
en: Manage S/MIME certificates for email encryption.
it: Gestisci i certificati S/MIME per la cifratura delle email.

note: SysConfig
en: Manage existing sessions.
it: Gestisci le sessioni esistenti.

note: SysConfig
en: Manage support data.
it: Gestisci i dati di supporto.

note: SysConfig
en: Manage system registration.
it: Gestisci la registrazione del sistema.

note: SysConfig
en: Mark this ticket as junk!
it: Marca questo ticket come spam!

note: SysConfig
en: Merged Ticket <OTRS_TICKET> to <OTRS_MERGE_TO_TICKET>.
it: Ticket <OTRS_TICKET> unito a <OTRS_MERGE_TO_TICKET>.

note: SysConfig
en: Miscellaneous
it: Varie

note: SysConfig
en: Module to compose signed messages (PGP or S/MIME).
it: Modulo per comporre messaggi firmati (PGP o S/MIME).

note: SysConfig
en: Module to crypt composed messages (PGP or S/MIME).
it: Modulo per cifrare i messaggi composti (PGP o S/MIME).

note: SysConfig
en: Module to generate ticket statistics.
it: Modulo per generare le statistiche dei ticket.

note: SysConfig
en: Module to grant access to the creator of a ticket.
it: Modulo per accordare l'accesso all'autore di un ticket.

note: SysConfig
en: Module to grant access to the owner of a ticket.
it: Modulo per accordare l'accesso al proprietario di un ticket.

note: SysConfig
en: Multiselect
it: Selezione multipla

note: SysConfig
en: My Services
it: I miei servizi

note: SysConfig
en: My Tickets.
it: I miei ticket.

note: SysConfig
en: NameX
it: NomeX

note: SysConfig
en: Nederlands
it: Olandese

note: SysConfig
en: New Ticket [%s] created (Q=%s;P=%s;S=%s).
it: Nuovo ticket [%s] creato (Q=%s;P=%s;S=%s).

note: SysConfig
en: New Window
it: Nuova finestra

note: SysConfig
en: New owner is "%s" (ID=%s).
it: Nuovo operatore assegnato = "%s" (ID=%s).

note: SysConfig
en: New responsible is "%s" (ID=%s).
it: Il nuovo responsabile è "%s" (ID=%s).

note: SysConfig
en: None
it: Nessuno

note: SysConfig
en: Norwegian
it: Norvegese

note: SysConfig
en: Notification sent to "%s".
it: Notifica inviata a "%s".

note: SysConfig
en: Number of displayed tickets
it: Numero di richieste mostrate

note: SysConfig
en: Old: "%s" New: "%s"
it: Vecchio: "%s" Nuovo: "%s"

note: SysConfig
en: Online
it: In linea

note: SysConfig
en: Open tickets (customer user)
it: Ticket aperti (utente cliente)

note: SysConfig
en: Open tickets (customer)
it: Ticket aperti (cliente)

note: SysConfig
en: Option
it: Opzione

note: SysConfig
en: Out Of Office
it: Fuori sede

note: SysConfig
en: Overview Refresh Time
it: Frequenza di aggiornamento della Vista Globale

note: SysConfig
en: Overview of all open Tickets.
it: Vista Globale di tutte le richieste aperte.

note: SysConfig
en: PGP Key Management
it: Gestione chiavi PGP

note: SysConfig
en: PGP Key Upload
it: Caricamento chiavi PGP

note: SysConfig
en: People
it: Persone

note: SysConfig
en: Persian
it: Iraniano

note: SysConfig
en: Phone Call.
it: Telefonata.

note: SysConfig
en: Picture-Upload
it: Caricamento immagine

note: SysConfig
en: Polish
it: Polacco

note: SysConfig
en: Portuguese
it: Portoghese

note: SysConfig
en: Portuguese (Brasil)
it: Portoghese (Brasile)

note: SysConfig
en: PostMaster Filters
it: Filtri PostMaster

note: SysConfig
en: PostMaster Mail Accounts
it: Account di posta PostMaster

note: SysConfig
en: ProcessID
it: ID processo

note: SysConfig
en: Queue view
it: Vista per Coda

note: SysConfig
en: Refresh interval
it: Intervallo di aggiornamento

note: SysConfig
en: Removed subscription for user "%s".
it: Rimossa sottoscrizione per l'utente "%s".

note: SysConfig
en: Reports
it: Resoconti

note: SysConfig
en: Reports (OTRS Business Solution™)
it: Resoconti (OTRS Business Solution™)

note: SysConfig
en: Right
it: Destra

note: SysConfig
en: Roles <-> Groups
it: Ruoli <-> Gruppi

note: SysConfig
en: Russian
it: Russo

note: SysConfig
en: S/MIME Certificate Upload
it: Caricamento certificato S/MIME

note: SysConfig
en: Screen
it: Schermo

note: SysConfig
en: Search Customer
it: Ricerca cliente

note: SysConfig
en: Search Ticket.
it: Ricerca ticket.

note: SysConfig
en: Search Tickets.
it: Ricerca ticket.

note: SysConfig
en: Search User
it: Cerca utente

note: SysConfig
en: Search.
it: Ricerca.

note: SysConfig
en: Second Queue
it: Seconda coda

note: SysConfig
en: Select your frontend Theme.
it: Scegli il tema per la tua interfaccia.

note: SysConfig
en: Send notifications to users.
it: Invia notifiche agli utenti.

note: SysConfig
en: Sends registration information to OTRS group.
it: Invia le informazioni di registrazione a OTRS Group.

note: SysConfig
en: Serbian Cyrillic
it: Serbo (Cirillico)

note: SysConfig
en: Serbian Latin
it: Serbo (Latino)

note: SysConfig
en: Sets if SLA must be selected by the agent.
it: Imposta se SLA deve essere selezionato dall'operatore.

note: SysConfig
en: Sets if SLA must be selected by the customer.
it: Imposta se SLA deve essere selezionato dal cliente.

note: SysConfig
en: Sets if service must be selected by the agent.
it: Imposta se il servizio deve essere selezionato dall'operatore.

note: SysConfig
en: Sets if service must be selected by the customer.
it: Imposta se il servizio deve essere selezionato dal cliente.

note: SysConfig
en: Sets if ticket owner must be selected by the agent.
it: Imposta se il proprietario del ticket deve essere selezionato dall'operatore.

note: SysConfig
en: Sets the options for PGP binary.
it: Imposta le opzioni per il binario di PGP.

note: SysConfig
en: Sets the password for private PGP key.
it: Imposta la password per la chiave privata PGP.

note: SysConfig
en: Sets the prefered time units (e.g. work units, hours, minutes).
it: Imposta le unità di tempo preferite (ad es. unità di lavoro, ore, minuti).

note: SysConfig
en: Shared Secret
it: Segreto condiviso

note: SysConfig
en: Show the current owner in the customer interface.
it: Mostra l'operatore attuale nell'interfaccia utente.

note: SysConfig
en: Show the current queue in the customer interface.
it: Mostra la coda attuale nell'interfaccia utente.

note: SysConfig
en: Show the history for this ticket
it: Mostra lo storico di questo ticket

note: SysConfig
en: Shows information on how to start OTRS Daemon
it: Mostra informazioni su come avviare OTRS Daemon

note: SysConfig
en: Simple
it: Semplice

note: SysConfig
en: Skin
it: Tema

note: SysConfig
en: Slovak
it: Slovacco

note: SysConfig
en: Slovenian
it: Sloveno

note: SysConfig
en: Some description!
it: Una descrizione!

note: SysConfig
en: Some picture description!
it: Una descrizione dell'immagine!

note: SysConfig
en: Spanish
it: Spagnolo

note: SysConfig
en: Spanish (Colombia)
it: Spagnolo (Colombia)

note: SysConfig
en: Spanish (Mexico)
it: Spagnolo (Messico)

note: SysConfig
en: Specifies the different article types that will be used in the system.
it: Specifica i diversi tipi di articoli che saranno utilizzati nel sistema.

note: SysConfig
en: Specifies the directory where SSL certificates are stored.
it: Specifica la cartella dove sono conservati i certificati SSL.

note: SysConfig
en: Specifies the directory where private SSL certificates are stored.
it: Specifica la cartella dove sono conservati i certificati privati SSL.

note: SysConfig
en: Specifies the path to the converter that allows the view of Microsoft Excel files, in the web interface.
it: Specifica il percorso al convertitore che consente di visualizzare i file di Microsoft Excel, nell'interfaccia web.

note: SysConfig
en: Specifies the path to the converter that allows the view of Microsoft Word files, in the web interface.
it: Specifica il percorso al convertitore che consente di visualizzare i file di Microsoft Word, nell'interfaccia web.

note: SysConfig
en: Specifies the path to the converter that allows the view of PDF documents, in the web interface.
it: Specifica il percorso al convertitore che consente di visualizzare i documenti PDF, nell'interfaccia web.

note: SysConfig
en: Specifies the path to the converter that allows the view of XML files, in the web interface.
it: Specifica il percorso al convertitore che consente di visualizzare i file XML, nell'interfaccia web.

note: SysConfig
en: Spell checker.
it: Controllo ortografico.

note: SysConfig
en: Stat#
it: Statistica#

note: SysConfig
en: Status view
it: Vista di stato

note: SysConfig
en: Stores cookies after the browser has been closed.
it: Memorizza i cookie dopo la chiusura del browser.

note: SysConfig
en: Swedish
it: Svedese

note: SysConfig
en: System Maintenance
it: Manutenzione di sistema

note: SysConfig
en: System Request (%s).
it: Richiesta di sistema (%s).

note: SysConfig
en: Templates <-> Queues
it: Modelli <-> Code

note: SysConfig
en: Textarea
it: Area di testo

note: SysConfig
en: This is the default orange - black skin.
it: Questo è il tema arancione - nero predefinito.

note: SysConfig
en: This will allow the system to send text messages via SMS.
it: Ciò consentirà al sistema di inviare messaggi di testo tramite SMS.

note: SysConfig
en: Ticket Notifications
it: Notifiche ticket

note: SysConfig
en: Ticket Print.
it: Stampa Ticket

note: SysConfig
en: Ticket Queue Overview
it: Riepilogo coda dei ticket

note: SysConfig
en: Ticket moved into Queue "%s" (%s) from Queue "%s" (%s).
it: Ticket spostato nella coda "%s" (%s) dalla coda "%s" (%s).

note: SysConfig
en: Ticket notifications
it: Notifiche dei ticket

note: SysConfig
en: Ticket overview
it: Vista Globale delle richieste

note: SysConfig
en: Ticket title
it: Titolo del ticket

note: SysConfig
en: TicketNumber
it: NumeroTicket

note: SysConfig
en: Tickets.
it: Ticket

note: SysConfig
en: Title updated: Old: "%s", New: "%s"
it: Titolo aggiornato: vecchio: "%s", nuovo: "%s"

note: SysConfig
en: To accept login information, such as an EULA or license.
it: Per accettare le informazioni di accesso, come un EULA o una licenza.

note: SysConfig
en: To download attachments.
it: Per scaricare gli allegati.

note: SysConfig
en: Transport selection for ticket notifications.
it: Selezione trasporto per le notifiche dei ticket.

note: SysConfig
en: Tree view
it: Vista ad albero

note: SysConfig
en: Turkish
it: Turco

note: SysConfig
en: Turns on drag and drop for the main navigation.
it: Attiva il trascinamento e rilascio per la navigazione principale.

note: SysConfig
en: Ukrainian
it: Ucraino

note: SysConfig
en: Unlocked ticket.
it: Ticket sbloccato.

note: SysConfig
en: Updated SLA to %s (ID=%s).
it: SLA aggiornato a %s (ID=%s).

note: SysConfig
en: Updated Service to %s (ID=%s).
it: Servizio aggiornato a %s (ID=%s).

note: SysConfig
en: Updated Type to %s (ID=%s).
it: Tipo aggiornato a %s (ID=%s).

note: SysConfig
en: Updated: %s
it: Aggiornato: %s

note: SysConfig
en: Updated: %s=%s;%s=%s;%s=%s;
it: Aggiornato: %s=%s;%s=%s;%s=%s;

note: SysConfig
en: UserFirstname
it: Nome

note: SysConfig
en: UserLastname
it: Cognome

note: SysConfig
en: Vietnam
it: Vietnamita

note: SysConfig
en: View performance benchmark results.
it: Visualizza i risultati del test di performance

note: SysConfig
en: Watch this ticket
it: Osserva questo ticket

note: SysConfig
en: Watched Tickets.
it: Ticket osservati.

note: SysConfig
en: We are performing scheduled maintenance.
it: Stiamo eseguendo una manutenzione programmata.

note: SysConfig
en: We are performing scheduled maintenance. Login is temporarily not available.
it: Stiamo eseguendo una manutenzione programmata. L'accesso è temporaneamente non disponibile.

note: SysConfig
en: We are performing scheduled maintenance. We should be back online shortly.
it: Stiamo eseguendo una manutenzione programmata. Torneremo in linea al più presto.

note: SysConfig
en: Web View
it: Vista web

note: SysConfig
en: Yes, but hide archived tickets
it: Sì, ma nascondi i ticket archiviati

note: SysConfig
en: attachment
it: allegato

note: SysConfig
en: error
it: errore
