OTRS - en to ja translation catalogue (3256 entries)

note: Template: AAABase
en: Yes
ja: はい

note: Template: AAABase
en: No
ja: いいえ

note: Template: AAABase
en: yes
ja: はい

note: Template: AAABase
en: no
ja: いいえ

note: Template: AAABase
en: Off
ja: オフ

note: Template: AAABase
en: off
ja: オフ

note: Template: AAABase
en: On
ja: オン

note: Template: AAABase
en: on
ja: オン

note: Template: AAABase
en: top
ja: 先頭

note: Template: AAABase
en: end
ja: 最後

note: Template: AAABase
en: Done
ja: 完了

note: Template: AAABase
en: Cancel
ja: 取消

note: Template: AAABase
en: Reset
ja: リセット

note: Template: AAABase
en: more than ... ago
ja: ... 以前

note: Template: AAABase
en: in more than ...
ja: 以後

note: Template: AAABase
en: within the last ...
ja: 以内(前)

note: Template: AAABase
en: within the next ...
ja: 以内(後)

note: Template: AAABase
en: Created within the last
ja: 以内に作成された

note: Template: AAABase
en: Created more than ... ago
ja: 以前に作成された

note: Template: AAABase
en: Today
ja: 本日

note: Template: AAABase
en: Tomorrow
ja: 翌日

note: Template: AAABase
en: Next week
ja: 翌週

note: Template: AAABase
en: day
ja: 日

note: Template: AAABase
en: days
ja: 日

note: Template: AAABase
en: day(s)
ja: 日

note: Template: AAABase
en: d
ja: 日

note: Template: AAABase
en: hour
ja: 時間

note: Template: AAABase
en: hours
ja: 時間

note: Template: AAABase
en: hour(s)
ja: 時間

note: Template: AAABase
en: Hours
ja: 時間

note: Template: AAABase
en: h
ja: 時間

note: Template: AAABase
en: minute
ja: 分

note: Template: AAABase
en: minutes
ja: 分

note: Template: AAABase
en: minute(s)
ja: 分

note: Template: AAABase
en: Minutes
ja: 分

note: Template: AAABase
en: m
ja: 分

note: Template: AAABase
en: month
ja: 月

note: Template: AAABase
en: months
ja: 月

note: Template: AAABase
en: month(s)
ja: 月

note: Template: AAABase
en: week
ja: 週

note: Template: AAABase
en: week(s)
ja: 週

note: Template: AAABase
en: quarter
ja: 四半期

note: Template: AAABase
en: quarter(s)
ja: 四半期

note: Template: AAABase
en: half-year
ja: 半期

note: Template: AAABase
en: half-year(s)
ja: 半期

note: Template: AAABase
en: year
ja: 年

note: Template: AAABase
en: years
ja: 年

note: Template: AAABase
en: year(s)
ja: 年

note: Template: AAABase
en: second(s)
ja: 秒

note: Template: AAABase
en: seconds
ja: 秒

note: Template: AAABase
en: second
ja: 秒

note: Template: AAABase
en: s
ja: 秒

note: Template: AAABase
en: Time unit
ja: 時間の単位

note: Template: AAABase
en: Message
ja: メッセージ

note: Template: AAABase
en: Error
ja: エラー

note: Template: AAABase
en: Bug Report
ja: バグ報告

note: Template: AAABase
en: Attention
ja: 注意

note: Template: AAABase
en: Warning
ja: 警告

note: Template: AAABase
en: Module
ja: モジュール

note: Template: AAABase
en: Modulefile
ja: モジュールファイル

note: Template: AAABase
en: Subfunction
ja: サブファンクション

note: Template: AAABase
en: Line
ja: 行

note: Template: AAABase
en: Setting
ja: 設定

note: Template: AAABase
en: Settings
ja: 設定

note: Template: AAABase
en: Example
ja: 例

note: Template: AAABase
en: Examples
ja: 例

note: Template: AAABase
en: valid
ja: 有効

note: Template: AAABase
en: Valid
ja: 有効

note: Template: AAABase
en: invalid
ja: 無効

note: Template: AAABase
en: Invalid
ja: 無効

note: Template: AAABase
en: * invalid
ja: * は無効です

note: Template: AAABase
en: invalid-temporarily
ja: 無効-暫定

note: Template: AAABase
en:  2 minutes
ja:  2 分

note: Template: AAABase
en:  5 minutes
ja:  5 分

note: Template: AAABase
en:  7 minutes
ja:  7 分

note: Template: AAABase
en: 10 minutes
ja: 10 分

note: Template: AAABase
en: 15 minutes
ja: 15 分

note: Template: AAABase
en: Mr.
ja: 様

note: Template: AAABase
en: Mrs.
ja: 様

note: Template: AAABase
en: Next
ja: 次へ

note: Template: AAABase
en: Back
ja: 戻る

note: Template: AAABase
en: Next...
ja: 次へ...

note: Template: AAABase
en: ...Back
ja: ...戻る

note: Template: AAABase
en: -none-
ja: -なし-

note: Template: AAABase
en: none
ja: なし

note: Template: AAABase
en: none!
ja: ありません。

note: Template: AAABase
en: none - answered
ja: なし - 回答済

note: Template: AAABase
en: please do not edit!
ja: 編集しないでください。

note: Template: AAABase
en: Need Action
ja: 操作が必要

note: Template: AAABase
en: AddLink
ja: 連結を追加

note: Template: AAABase
en: Link
ja: 連結

note: Template: AAABase
en: Unlink
ja: 連結解除

note: Template: AAABase
en: Linked
ja: 連結済

note: Template: AAABase
en: Link (Normal)
ja: 連結 (標準)

note: Template: AAABase
en: Link (Parent)
ja: 連結 (親)

note: Template: AAABase
en: Link (Child)
ja: 連結 (子)

note: Template: AAABase
en: Normal
ja: 標準

note: Template: AAABase
en: Parent
ja: 親

note: Template: AAABase
en: Child
ja: 子

note: Template: AAABase
en: Hit
ja: ヒット

note: Template: AAABase
en: Hits
ja: 件

note: Template: AAABase
en: Text
ja: 本文

note: Template: AAABase
en: Standard
ja: スタンダード

note: Template: AAABase
en: Lite
ja: ライト

note: Template: AAABase
en: User
ja: ユーザー

note: Template: AAABase
en: Username
ja: ユーザー名

note: Template: AAABase
en: Language
ja: 言語

note: Template: AAABase
en: Languages
ja: 言語

note: Template: AAABase
en: Password
ja: パスワード

note: Template: AAABase
en: Preferences
ja: 個人設定

note: Template: AAABase
en: Salutation
ja: 挨拶文

note: Template: AAABase
en: Salutations
ja: 挨拶文

note: Template: AAABase
en: Signature
ja: 署名

note: Template: AAABase
en: Signatures
ja: 署名

note: Template: AAABase
en: Customer
ja: 顧客

note: Template: AAABase
en: CustomerID
ja: 顧客ID

note: Template: AAABase
en: CustomerIDs
ja: 顧客IDs

note: Template: AAABase
en: customer
ja: 顧客

note: Template: AAABase
en: agent
ja: 担当者

note: Template: AAABase
en: system
ja: システム

note: Template: AAABase
en: Customer Info
ja: 顧客情報

note: Template: AAABase
en: Customer Information
ja: 顧客情報

note: Template: AAABase
en: Customer Companies
ja: 顧客企業

note: Template: AAABase
en: Company
ja: 企業

note: Template: AAABase
en: go!
ja: 実行！

note: Template: AAABase
en: go
ja: 実行

note: Template: AAABase
en: All
ja: 全て

note: Template: AAABase
en: all
ja: 全て

note: Template: AAABase
en: Sorry
ja: 申し訳ありません

note: Template: AAABase
en: update!
ja: 更新！

note: Template: AAABase
en: update
ja: 更新

note: Template: AAABase
en: Update
ja: 更新

note: Template: AAABase
en: Updated!
ja: 更新しました。

note: Template: AAABase
en: submit!
ja: 送信！

note: Template: AAABase
en: submit
ja: 送信

note: Template: AAABase
en: Submit
ja: 送信

note: Template: AAABase
en: change!
ja: 変更！

note: Template: AAABase
en: Change
ja: 変更

note: Template: AAABase
en: change
ja: 変更

note: Template: AAABase
en: click here
ja: ここをクリック

note: Template: AAABase
en: Comment
ja: コメント

note: Template: AAABase
en: Invalid Option!
ja: 無効なオプションです。

note: Template: AAABase
en: Invalid time!
ja: 無効な時間です。

note: Template: AAABase
en: Invalid date!
ja: 無効な日付です。

note: Template: AAABase
en: Name
ja: 名前

note: Template: AAABase
en: Group
ja: グループ

note: Template: AAABase
en: Description
ja: 説明

note: Template: AAABase
en: description
ja: 説明

note: Template: AAABase
en: Theme
ja: テーマ

note: Template: AAABase
en: Created
ja: 作成

note: Template: AAABase
en: Created by
ja: 作成者

note: Template: AAABase
en: Changed
ja: 変更日時

note: Template: AAABase
en: Changed by
ja: 変更者

note: Template: AAABase
en: Search
ja: 検索

note: Template: AAABase
en: and
ja: -

note: Template: AAABase
en: between
ja: 期間中

note: Template: AAABase
en: before/after
ja: 前／後

note: Template: AAABase
en: Fulltext Search
ja: 全文検索

note: Template: AAABase
en: Data
ja: データ

note: Template: AAABase
en: Options
ja: オプション

note: Template: AAABase
en: Title
ja: タイトル

note: Template: AAABase
en: Item
ja: アイテム

note: Template: AAABase
en: Delete
ja: 削除

note: Template: AAABase
en: Edit
ja: 編集

note: Template: AAABase
en: View
ja: ビュー

note: Template: AAABase
en: Number
ja: 番号

note: Template: AAABase
en: System
ja: システム

note: Template: AAABase
en: Contact
ja: 連絡

note: Template: AAABase
en: Contacts
ja: 連絡

note: Template: AAABase
en: Export
ja: エクスポート

note: Template: AAABase
en: Up
ja: 昇順

note: Template: AAABase
en: Down
ja: 降順

note: Template: AAABase
en: Add
ja: 追加

note: Template: AAABase
en: Added!
ja: 追加しました。

note: Template: AAABase
en: Category
ja: 区分

note: Template: AAABase
en: Viewer
ja: ビューア

note: Template: AAABase
en: Expand
ja: 展開

note: Template: AAABase
en: Small
ja: 小

note: Template: AAABase
en: Medium
ja: 中

note: Template: AAABase
en: Large
ja: 大

note: Template: AAABase
en: Date picker
ja: 日付抽出

note: Template: AAABase
en: Show Tree Selection
ja: ツリーセレクターを表示する

note: Template: AAABase
en: The field content is too long!
ja: その領域の内容が長すぎます。

note: Template: AAABase
en: Maximum size is %s characters.
ja: 最大サイズは%s文字です。

note: Template: AAABase
en: This field is required or
ja: この領域は必須です。または、

note: Template: AAABase
en: New message
ja: 新規メッセージ

note: Template: AAABase
en: New message!
ja: 新規メッセージ！

note: Template: AAABase
en: Please answer this ticket(s) to get back to the normal queue view!
ja: 通常のキュー・ビューに戻るにはこのチケットに回答してください。

note: Template: AAABase
en: You have %s new message(s)!
ja: %s件の新規メッセージがあります。

note: Template: AAABase
en: You have %s reminder ticket(s)!
ja: %s件の保留期限チケットがあります

note: Template: AAABase
en: The recommended charset for your language is %s!
ja: 選択した言語の文字コードは %s を推奨します

note: Template: AAABase
en: Change your password.
ja: パスワードを変更

note: Template: AAABase
en: Please activate %s first!
ja: 最初に %s を有効にしてください。

note: Template: AAABase
en: No suggestions
ja: 候補なし

note: Template: AAABase
en: Word
ja: 単語

note: Template: AAABase
en: Ignore
ja: 無視

note: Template: AAABase
en: replace with
ja: 置換

note: Template: AAABase
en: There is no account with that login name.
ja: ログイン名に一致するアカウントはありません

note: Template: AAABase
en: Login failed! Your user name or password was entered incorrectly.
ja: ログインできません。ユーザー名またはパスワードを確認してください。

note: Template: AAABase
en: There is no acount with that user name.
ja: 該当ユーザー名のアカウントはありません。

note: Template: AAABase
en: Please contact your administrator
ja: 管理者に連絡してください

note: Template: AAABase
en: Authentication succeeded, but no customer record is found in the customer backend. Please contact your administrator.
ja: 承認に成功しましたが、顧客レコードが顧客バックエンドで見つかりませんでした。
    管理者に連絡してください。

note: Template: AAABase
en: This e-mail address already exists. Please log in or reset your password.
ja: このe-mailアドレスはすでに存在します。ログインまたはパスワードのリセットを行ってください。

note: Template: AAABase
en: Logout
ja: ログアウト

note: Template: AAABase
en: Logout successful. Thank you for using %s!
ja: ログアウトしました。%s をご利用いただきありがとうございました。

note: Template: AAABase
en: Feature not active!
ja: 機能が有効になっていません。

note: Template: AAABase
en: Agent updated!
ja: 担当者が更新されました。

note: Template: AAABase
en: Database Selection
ja: データベース選択

note: Template: AAABase
en: Create Database
ja: データベース作成

note: Template: AAABase
en: System Settings
ja: システム設定

note: Template: AAABase
en: Mail Configuration
ja: メール設定

note: Template: AAABase
en: Finished
ja: 終了しました

note: Template: AAABase
en: Install OTRS
ja: OTRSをインストール

note: Template: AAABase
en: Intro
ja: イントロ

note: Template: AAABase
en: License
ja: ライセンス

note: Template: AAABase
en: Database
ja: データベース

note: Template: AAABase
en: Configure Mail
ja: メール設定

note: Template: AAABase
en: Database deleted.
ja: データベースを削除しました。

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the administrative database user.
ja: 管理権限を持つデータベースユーザーのパスワードを入力してください。

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the database user.
ja: データベースユーザーのパスワードを入力してください。

note: Template: AAABase
en: If you have set a root password for your database, it must be entered here. If not, leave this field empty.
ja: データベースのrootパスワードを設定した場合、この領域を入力しなければなりません。そうでない場合は、この領域を空のままにしてください。

note: Template: AAABase
en: Database already contains data - it should be empty!
ja: 既にデータベースにデータが含まれている場合、空にしなければなりません。

note: Template: AAABase
en: Login is needed!
ja: ログインしてください。

note: Template: AAABase
en: It is currently not possible to login due to a scheduled system maintenance.
ja: 予定されていたメンテナンスのため、只今の時間はログインを行うことができません。

note: Template: AAABase
en: Password is needed!
ja: パスワードを入力してください。

note: Template: AAABase
en: Take this Customer
ja: この顧客を選択

note: Template: AAABase
en: Take this User
ja: このユーザーを選択

note: Template: AAABase
en: possible
ja: 可能

note: Template: AAABase
en: reject
ja: 拒否

note: Template: AAABase
en: reverse
ja: 反転

note: Template: AAABase
en: Facility
ja: ファシリティ

note: Template: AAABase
en: Time Zone
ja: タイムゾーン（時間帯）

note: Template: AAABase
en: Pending till
ja: 保留時間

note: Template: AAABase
en: Don't use the Superuser account to work with OTRS! Create new Agents and work with these accounts instead.
ja: OTRSで作業するときにスーパーユーザを使用しないでください。代わりに新しい担当者を作成し、これらのアカウントで作業してください。

note: Template: AAABase
en: Dispatching by email To: field.
ja: メールの宛先で振り分け

note: Template: AAABase
en: Dispatching by selected Queue.
ja: 選択したキューで振り分け

note: Template: AAABase
en: No entry found!
ja: 登録がありません。

note: Template: AAABase
en: Session invalid. Please log in again.
ja: セッションが無効です。再ログインしてください。

note: Template: AAABase
en: Session has timed out. Please log in again.
ja: セッションがタイムアウトしました。再ログインしてください。

note: Template: AAABase
en: Session limit reached! Please try again later.
ja: セッション数が上限に達しました。後で再ログインを試みてください。

note: Template: AAABase
en: No Permission!
ja: 権限がありません。

note: Template: AAABase
en: (Click here to add)
ja: (クリックして追加)

note: Template: AAABase
en: Preview
ja: プレビュー

note: Template: AAABase
en: Package not correctly deployed! Please reinstall the package.
ja: パッケージが正しくデプロイされません。再インストールしてください。

note: Template: AAABase
en: %s is not writable!
ja: %s は書き込めません。

note: Template: AAABase
en: Cannot create %s!
ja: %s を作成できません

note: Template: AAABase
en: Check to activate this date
ja: この日付を活性化する場合はチェック

note: Template: AAABase
en: You have Out of Office enabled, would you like to disable it?
ja: 外出中が有効になっています。無効にしますか？

note: Template: AAABase
en: News about OTRS releases!
ja: OTRSリリース情報!

note: Template: AAABase
en: Go to dashboard!
ja: ダッシュボードに移動する

note: Template: AAABase
en: Customer %s added
ja: 顧客 %s を追加しました

note: Template: AAABase
en: Role added!
ja: ロールを追加しました。

note: Template: AAABase
en: Role updated!
ja: ロールを更新しました。

note: Template: AAABase
en: Attachment added!
ja: 添付ファイルを追加しました。

note: Template: AAABase
en: Attachment updated!
ja: 添付ファイルを更新しました。

note: Template: AAABase
en: Response added!
ja: 応答を追加しました。

note: Template: AAABase
en: Response updated!
ja: 応答を更新しました。

note: Template: AAABase
en: Group updated!
ja: グループを更新しました。

note: Template: AAABase
en: Queue added!
ja: キューを追加しました。

note: Template: AAABase
en: Queue updated!
ja: キューを更新しました。

note: Template: AAABase
en: State added!
ja: 状態を追加しました。

note: Template: AAABase
en: State updated!
ja: 状態を更新しました。

note: Template: AAABase
en: Type added!
ja: タイプを追加しました。

note: Template: AAABase
en: Type updated!
ja: タイプを更新しました。

note: Template: AAABase
en: Customer updated!
ja: 顧客を更新しました。

note: Template: AAABase
en: Customer company added!
ja: 顧客企業を追加しました。

note: Template: AAABase
en: Customer company updated!
ja: 顧客企業を更新しました。

note: Template: AAABase
en: Note: Company is invalid!
ja: 注意: 企業が無効です。

note: Template: AAABase
en: Mail account added!
ja: メールアカウントを追加しました。

note: Template: AAABase
en: Mail account updated!
ja: メールアカウントを更新しました。

note: Template: AAABase
en: System e-mail address added!
ja: システムメールアドレスを追加しました。

note: Template: AAABase
en: System e-mail address updated!
ja: システムメールアドレスを更新しました。

note: Template: AAABase
en: Contract
ja: 契約

note: Template: AAABase
en: Online Customer: %s
ja: オンラインの顧客: %s

note: Template: AAABase
en: Online Agent: %s
ja: オンラインの担当者: %s

note: Template: AAABase
en: Calendar
ja: カレンダー

note: Template: AAABase
en: File
ja: ファイル

note: Template: AAABase
en: Filename
ja: ファイル名

note: Template: AAABase
en: Type
ja: タイプ

note: Template: AAABase
en: Size
ja: サイズ

note: Template: AAABase
en: Upload
ja: アップロード

note: Template: AAABase
en: Directory
ja: ディレクトリ

note: Template: AAABase
en: Signed
ja: 署名済

note: Template: AAABase
en: Sign
ja: 署名

note: Template: AAABase
en: Crypted
ja: 暗号化済

note: Template: AAABase
en: Crypt
ja: 暗号化

note: Template: AAABase
en: PGP Key
ja: PGP鍵

note: Template: AAABase
en: PGP Keys
ja: PGP鍵

note: Template: AAABase
en: S/MIME Certificate
ja: S/MIME証明書

note: Template: AAABase
en: S/MIME Certificates
ja: S/MIME証明書

note: Template: AAABase
en: Office
ja: 事務所

note: Template: AAABase
en: Phone
ja: 電話

note: Template: AAABase
en: Mobile
ja: 携帯電話

note: Template: AAABase
en: Zip
ja: 郵便番号

note: Template: AAABase
en: City
ja: 住所

note: Template: AAABase
en: Street
ja: 建物名

note: Template: AAABase
en: Country
ja: 国

note: Template: AAABase
en: Location
ja: ロケーション

note: Template: AAABase
en: installed
ja: インストール済

note: Template: AAABase
en: uninstalled
ja: 未インストール

note: Template: AAABase
en: Security Note: You should activate %s because application is already running!
ja: セキュリティ上の注意: %sを有効にしてください。アプリケーションが既に実行中です。

note: Template: AAABase
en: Unable to parse repository index document.
ja: リポジトリインデックスドキュメントを解析できません。

note: Template: AAABase
en: No packages for your framework version found in this repository, it only contains packages for other framework versions.
ja: このリポジトリ中でご利用のフレームワークのバージョンに対するパッケージが見つかりません。他のフレームワークのバージョンに対するパッケージのみ含まれます。

note: Template: AAABase
en: No packages, or no new packages, found in selected repository.
ja: 選択されたリポジトリ中で新しいパッケージが見つかりません。

note: Template: AAABase
en: Edit the system configuration settings.
ja: システム設定の編集

note: Template: AAABase
en: ACL information from database is not in sync with the system configuration, please deploy all ACLs.
ja: データベースから取得したACLの情報はシステム設定と同期していません。全てのACLをデプロイしてください。

note: Template: AAABase
en: printed at
ja: 印刷する

note: Template: AAABase
en: Loading...
ja: 読み込み中...

note: Template: AAABase
en: Dear Mr. %s,
ja: %s 様

note: Template: AAABase
en: Dear Mrs. %s,
ja: %s 様

note: Template: AAABase
en: Dear %s,
ja: %s 様

note: Template: AAABase
en: Hello %s,
ja: %s さん

note: Template: AAABase
en: This email address is not allowed to register. Please contact support staff.
ja: このemailアドレスの登録は認められていません。サポートにお問い合わせください。

note: Template: AAABase
en: New account created. Sent login information to %s. Please check your email.
ja: 新規アカウントを作成しました。ログイン情報を %s に送信しました。メールを確認してください。

note: Template: AAABase
en: Please press Back and try again.
ja: [戻る]ボタンを押してやり直してください。

note: Template: AAABase
en: Sent password reset instructions. Please check your email.
ja: パスワードを初期化する手順を送信しました。メールを確認してください。

note: Template: AAABase
en: Sent new password to %s. Please check your email.
ja: 新しいパスワードを %s に送信しました。メールを確認してください。

note: Template: AAABase
en: Upcoming Events
ja: 直近のイベント

note: Template: AAABase
en: Event
ja: イベント

note: Template: AAABase
en: Events
ja: イベント

note: Template: AAABase
en: Invalid Token!
ja: 無効なトークンです

note: Template: AAABase
en: more
ja: 続き

note: Template: AAABase
en: Collapse
ja: 崩壊

note: Template: AAABase
en: Shown
ja: 表示

note: Template: AAABase
en: Shown customer users
ja: 顧客ユーザーを表示

note: Template: AAABase
en: News
ja: ニュース

note: Template: AAABase
en: Product News
ja: 製品ニュース

note: Template: AAABase
en: OTRS News
ja: OTRSニュース

note: Template: AAABase
en: 7 Day Stats
ja: 週間統計

note: Template: AAABase
en: Process Management information from database is not in sync with the system configuration, please synchronize all processes.
ja: データベースから取得したプロセス管理情報はシステム設定と同期していません。全てのプロセスを同期させてください。

note: Template: AAABase
en: Package not verified by the OTRS Group! It is recommended not to use this package.
ja: パッケージはOTRSグループによって検証されていません。このパッケージの利用を推奨しません。

note: Template: AAABase
en: <br>If you continue to install this package, the following issues may occur!<br><br>&nbsp;-Security problems<br>&nbsp;-Stability problems<br>&nbsp;-Performance problems<br><br>Please note that issues that are caused by working with this package are not covered by OTRS service contracts!<br><br>
ja: このパッケージのインストールを継続すると、以下の問題が発生するかもしれません。<br><br>&nbsp;-セキュリティ上の問題<br>&nbsp;-安定性の問題<br>&nbsp;-パフォーマンス問題<br><br>このパッケージを動作させることによって引き起こされた問題はOTRSサービス契約の対象外ですのでご注意ください。<br><br>

note: Template: AAABase
en: Mark
ja: マーク

note: Template: AAABase
en: Unmark
ja: マーク解除

note: Template: AAABase
en: Bold
ja: 太字

note: Template: AAABase
en: Italic
ja: 斜体

note: Template: AAABase
en: Underline
ja: 下線

note: Template: AAABase
en: Font Color
ja: 文字色

note: Template: AAABase
en: Background Color
ja: 背景色

note: Template: AAABase
en: Remove Formatting
ja: 書式を削除

note: Template: AAABase
en: Show/Hide Hidden Elements
ja: 要素を表示／非表示

note: Template: AAABase
en: Align Left
ja: 左寄せ

note: Template: AAABase
en: Align Center
ja: 中央揃え

note: Template: AAABase
en: Align Right
ja: 右寄せ

note: Template: AAABase
en: Justify
ja: 両端揃え

note: Template: AAABase
en: Header
ja: ヘッダー

note: Template: AAABase
en: Indent
ja: 字下げ

note: Template: AAABase
en: Outdent
ja: 字下げ解除

note: Template: AAABase
en: Create an Unordered List
ja: 番号なしリストの作成

note: Template: AAABase
en: Create an Ordered List
ja: 番号付きリストの作成

note: Template: AAABase
en: HTML Link
ja: HTMLリンク

note: Template: AAABase
en: Insert Image
ja: 画像の挿入

note: Template: AAABase
en: Undo
ja: 元に戻す

note: Template: AAABase
en: Redo
ja: やり直し

note: Template: AAABase
en: OTRS Daemon is not running.
ja: OTRSデーモンが起動していません。

note: Template: AAABase
en: Can't contact registration server. Please try again later.
ja: 登録サーバに接続できません。しばらくしてから再試行してください。

note: Template: AAABase
en: No content received from registration server. Please try again later.
ja: 登録サーバから受信した内容がありません。しばらくしてから再試行してください。

note: Template: AAABase
en: Problems processing server result. Please try again later.
ja: サーバから受信した内容を処理しているときに問題が発生しました。再試行してください。

note: Template: AAABase
en: Username and password do not match. Please try again.
ja: ユーザー名とパスワードが一致しません。再試行してください。

note: Template: AAABase
en: The selected process is invalid!
ja: 選択されたプロセスは正しくありません。

note: Template: AAABase
en: Upgrade to %s now!
ja: 現在 アップグレード %s !

note: Template: AAABase
en: %s Go to the upgrade center %s
ja: %s upgrade centerへ %s

note: Template: AAABase
en: The license for your %s is about to expire. Please make contact with %s to renew your contract!
ja: あなたの %s のライセンスはもうすぐ失効します。　 %s にお問い合わせいただき更新を行ってください。

note: Template: AAABase
en: An update for your %s is available, but there is a conflict with your framework version! Please update your framework first!
ja:  %s のアップデートが利用可能です。しかしあなたのフレームワークのバージョンとコンフリクトしていますので、事前にフレームワークの更新を行ってください。

note: Template: AAABase
en: Your system was successfully upgraded to %s.
ja: システムは正常に%sにアップグレードされました。

note: Template: AAABase
en: There was a problem during the upgrade to %s.
ja: %sにアップグレード中に問題が発生しました。

note: Template: AAABase
en: %s was correctly reinstalled.
ja: %s は正常に再インストールされました

note: Template: AAABase
en: There was a problem reinstalling %s.
ja: %s をインストール中に問題が発生しました

note: Template: AAABase
en: Your %s was successfully updated.
ja: %sは正常に更新されました。

note: Template: AAABase
en: There was a problem during the upgrade of %s.
ja: %sのアップグレード中に問題が発生しました。

note: Template: AAABase
en: %s was correctly uninstalled.
ja: %sは正常にアンインストールされました。

note: Template: AAABase
en: There was a problem uninstalling %s.
ja: %sのアンインストール時に問題が発生しました。

note: Template: AAABase
en: Enable cloud services to unleash all OTRS features!
ja: クラウドサービスを利用して、OTRSのすべての機能を活用しましょう！

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Day
ja: 元日

note: Template: AAACalendar
en: International Workers' Day
ja: 国際労働者の日

note: Template: AAACalendar
en: Christmas Eve
ja: クリスマスイブ

note: Template: AAACalendar
en: First Christmas Day
ja: ファースト・クリスマスデー

note: Template: AAACalendar
en: Second Christmas Day
ja: セカンド・クリスマスデー

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Eve
ja: 大晦日

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as requester
ja: リクエスターとしてのOTRS

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as provider
ja: プロバイダーとしてのOTRS

note: Template: AAAGenericInterface
en: Webservice "%s" created!
ja: Webサービス "%s" を作成しました。

note: Template: AAAGenericInterface
en: Webservice "%s" updated!
ja: Webサービス "%s" を更新しました。

note: Template: AAAMonth
en: Jan
ja: 1月

note: Template: AAAMonth
en: Feb
ja: 2月

note: Template: AAAMonth
en: Mar
ja: 3月

note: Template: AAAMonth
en: Apr
ja: 4月

note: Template: AAAMonth
en: May
ja: 5月

note: Template: AAAMonth
en: Jun
ja: 6月

note: Template: AAAMonth
en: Jul
ja: 7月

note: Template: AAAMonth
en: Aug
ja: 8月

note: Template: AAAMonth
en: Sep
ja: 9月

note: Template: AAAMonth
en: Oct
ja: 10月

note: Template: AAAMonth
en: Nov
ja: 11月

note: Template: AAAMonth
en: Dec
ja: 12月

note: Template: AAAMonth
en: January
ja: 1月

note: Template: AAAMonth
en: February
ja: 2月

note: Template: AAAMonth
en: March
ja: 3月

note: Template: AAAMonth
en: April
ja: 4月

note: Template: AAAMonth
en: May_long
ja: 5月

note: Template: AAAMonth
en: June
ja: 6月

note: Template: AAAMonth
en: July
ja: 7月

note: Template: AAAMonth
en: August
ja: 8月

note: Template: AAAMonth
en: September
ja: 9月

note: Template: AAAMonth
en: October
ja: 10月

note: Template: AAAMonth
en: November
ja: 11月

note: Template: AAAMonth
en: December
ja: 12月

note: Template: AAAPreferences
en: Preferences updated successfully!
ja: 個人設定を更新しました

note: Template: AAAPreferences
en: User Profile
ja: ユーザーのプロファイル

note: Template: AAAPreferences
en: Email Settings
ja: メール設定

note: Template: AAAPreferences
en: Other Settings
ja: その他の設定

note: Template: AAAPreferences
en: Notification Settings
ja: 通知設定

note: Template: AAAPreferences
en: Change Password
ja: パスワード変更

note: Template: AAAPreferences
en: Current password
ja: 現在のパスワード

note: Template: AAAPreferences
en: New password
ja: 新しいパスワード

note: Template: AAAPreferences
en: Verify password
ja: 新しいパスワード(確認用)

note: Template: AAAPreferences
en: Spelling Dictionary
ja: スペルチェック辞書

note: Template: AAAPreferences
en: Default spelling dictionary
ja: 既定のスペルチェック辞書

note: Template: AAAPreferences
en: Max. shown Tickets a page in Overview.
ja: 一覧時のチケット表示最大数

note: Template: AAAPreferences
en: The current password is not correct. Please try again!
ja: パスワードが正しくありません。再入力してください。

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, your new passwords do not match. Please try again!
ja: パスワードを更新できません。新しいパスワードが一致しません。再入力してください。

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it contains invalid characters!
ja: パスワードを更新できません。無効な文字が含まれています。

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must be at least %s characters long!
ja: パスワードを更新できません。%s文字以上必要です。

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 lowercase and 2 uppercase characters!
ja: パスワードを更新できません。英語の大文字小文字が2文字ずつ以上必要です。

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 1 digit!
ja: パスワードを更新できません。数字が1文字以上必要です。

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 characters!
ja: パスワードを更新できません。アルファベットが2文字以上必要です。

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, this password has already been used. Please choose a new one!
ja: パスワードを更新できません。このパスワードは既に使用されています。新しいものを入力してください。

note: Template: AAAPreferences
en: Select the separator character used in CSV files (stats and searches). If you don't select a separator here, the default separator for your language will be used.
ja: CSVファイル（統計と検索）で使用される区切り文字を選択します。ここで区切り文字を選択しない場合、あなたの言語のデフォルトの区切り文字が使用されます。

note: Template: AAAPreferences
en: CSV Separator
ja: CSV区切り文字

note: Template: AAATicket
en: Status View
ja: ステータス・ビュー

note: Template: AAATicket
en: Service View
ja: サービス・ビュー

note: Template: AAATicket
en: Bulk
ja: 一括

note: Template: AAATicket
en: Lock
ja: ロック

note: Template: AAATicket
en: Unlock
ja: ロック解除

note: Template: AAATicket
en: History
ja: 履歴

note: Template: AAATicket
en: Zoom
ja: ズーム

note: Template: AAATicket
en: Age
ja: 経過時間

note: Template: AAATicket
en: Bounce
ja: バウンス

note: Template: AAATicket
en: Forward
ja: 転送

note: Template: AAATicket
en: From
ja: 差出人

note: Template: AAATicket
en: To
ja: 宛先

note: Template: AAATicket
en: Subject
ja: 表題

note: Template: AAATicket
en: Move
ja: 移転

note: Template: AAATicket
en: Queue
ja: キュー

note: Template: AAATicket
en: Queues
ja: キュー

note: Template: AAATicket
en: Priority
ja: 優先度

note: Template: AAATicket
en: Priorities
ja: 優先度

note: Template: AAATicket
en: Priority Update
ja: 優先度更新

note: Template: AAATicket
en: Priority added!
ja: 優先度を追加しました。

note: Template: AAATicket
en: Priority updated!
ja: 優先度を更新しました。

note: Template: AAATicket
en: Signature added!
ja: 署名を追加しました。

note: Template: AAATicket
en: Signature updated!
ja: 署名を更新しました。

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreement
ja: サービスレベル契約（SLA）

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreements
ja: サービスレベル契約（SLA）

note: Template: AAATicket
en: Service
ja: サービス

note: Template: AAATicket
en: Services
ja: サービス

note: Template: AAATicket
en: State
ja: 状態

note: Template: AAATicket
en: States
ja: 状態

note: Template: AAATicket
en: Status
ja: ステータス

note: Template: AAATicket
en: Statuses
ja: ステータス

note: Template: AAATicket
en: Ticket Type
ja: チケットタイプ

note: Template: AAATicket
en: Ticket Types
ja: チケットタイプ

note: Template: AAATicket
en: Compose
ja: 作成

note: Template: AAATicket
en: Pending
ja: 保留

note: Template: AAATicket
en: Owner
ja: 所有者

note: Template: AAATicket
en: Owner Update
ja: 所有者更新

note: Template: AAATicket
en: Responsible
ja: 責任者

note: Template: AAATicket
en: Responsible Update
ja: 責任者更新

note: Template: AAATicket
en: Sender
ja: 送信者

note: Template: AAATicket
en: Article
ja: 記事

note: Template: AAATicket
en: Ticket
ja: チケット

note: Template: AAATicket
en: Createtime
ja: 作成日時

note: Template: AAATicket
en: plain
ja: 書式なし

note: Template: AAATicket
en: Email
ja: メール

note: Template: AAATicket
en: email
ja: メール

note: Template: AAATicket
en: Close
ja: クローズ

note: Template: AAATicket
en: Action
ja: 操作

note: Template: AAATicket
en: Attachment
ja: 添付ファイル

note: Template: AAATicket
en: Attachments
ja: 添付ファイル

note: Template: AAATicket
en: This message was written in a character set other than your own.
ja: このメッセージは現在使用中の文字コードではないもので書かれています。

note: Template: AAATicket
en: If it is not displayed correctly,
ja: 正しく表示されない場合、

note: Template: AAATicket
en: This is a
ja: これは

note: Template: AAATicket
en: to open it in a new window.
ja: 新規ウィンドウを開く

note: Template: AAATicket
en: This is a HTML email. Click here to show it.
ja: これはHTMLメールです。クリックで見れます。

note: Template: AAATicket
en: Free Fields
ja: 自由領域

note: Template: AAATicket
en: Merge
ja: 結合

note: Template: AAATicket
en: merged
ja: 結合済

note: Template: AAATicket
en: closed successful
ja: クローズ (成功)

note: Template: AAATicket
en: closed unsuccessful
ja: クローズ (不成功)

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Total
ja: ロック済チケット合計

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Reminder Reached
ja: ロック済チケット時間切れ

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets New
ja: ロック済チケット新規

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Total
ja: 責任者チケット合計

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets New
ja: 責任者チケット新規

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Reminder Reached
ja: 責任者チケット時間切れ

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Total
ja: 監視チケット合計

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets New
ja: 監視チケット新規

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Reminder Reached
ja: 監視チケット時間切れ

note: Template: AAATicket
en: All tickets
ja: 全てのチケット

note: Template: AAATicket
en: Available tickets
ja: 利用可能チケット

note: Template: AAATicket
en: Escalation
ja: エスカレーション

note: Template: AAATicket
en: last-search
ja: 最終検索

note: Template: AAATicket
en: QueueView
ja: キュー・ビュー

note: Template: AAATicket
en: Ticket Escalation View
ja: チケット・エスカレーション・ビュー

note: Template: AAATicket
en: Bounce Article to a different mail address
ja: 異なるメールアドレスに記事をバウンス

note: Template: AAATicket
en: Reply to note
ja: メモに返信

note: Template: AAATicket
en: new
ja: 新規

note: Template: AAATicket
en: open
ja: 対応中

note: Template: AAATicket
en: Open
ja: 対応中

note: Template: AAATicket
en: Open tickets
ja: 対応中チケット

note: Template: AAATicket
en: closed
ja: クローズ

note: Template: AAATicket
en: Closed
ja: クローズ

note: Template: AAATicket
en: Closed tickets
ja: クローズ・チケット

note: Template: AAATicket
en: removed
ja: 削除

note: Template: AAATicket
en: pending reminder
ja: 保留 (期限付)

note: Template: AAATicket
en: pending auto
ja: 保留 (自動)

note: Template: AAATicket
en: pending auto close+
ja: 保留 (自動クローズ＋)

note: Template: AAATicket
en: pending auto close-
ja: 保留 (自動クローズ－)

note: Template: AAATicket
en: email-external
ja: メール-外部

note: Template: AAATicket
en: email-internal
ja: メール-内部

note: Template: AAATicket
en: note-external
ja: メモ-外部

note: Template: AAATicket
en: note-internal
ja: メモ-内部

note: Template: AAATicket
en: note-report
ja: メモ-報告

note: Template: AAATicket
en: phone
ja: 電話

note: Template: AAATicket
en: sms
ja: SMS

note: Template: AAATicket
en: webrequest
ja: WEB要求

note: Template: AAATicket
en: lock
ja: ロック

note: Template: AAATicket
en: unlock
ja: ロック解除

note: Template: AAATicket
en: very low
ja: 最低

note: Template: AAATicket
en: low
ja: 低

note: Template: AAATicket
en: normal
ja: 中

note: Template: AAATicket
en: high
ja: 高

note: Template: AAATicket
en: very high
ja: 最高

note: Template: AAATicket
en: 1 very low
ja: 1 最低

note: Template: AAATicket
en: 2 low
ja: 2 低

note: Template: AAATicket
en: 3 normal
ja: 3 中

note: Template: AAATicket
en: 4 high
ja: 4 高

note: Template: AAATicket
en: 5 very high
ja: 5 最高

note: Template: AAATicket
en: auto follow up
ja: 自動フォローアップ

note: Template: AAATicket
en: auto reject
ja: 自動リジェクト

note: Template: AAATicket
en: auto remove
ja: 自動除去

note: Template: AAATicket
en: auto reply
ja: 自動返答

note: Template: AAATicket
en: auto reply/new ticket
ja: 自動返答/新規チケット

note: Template: AAATicket
en: Create
ja: 作成

note: Template: AAATicket
en: Answer
ja: 回答

note: Template: AAATicket
en: Phone call
ja: 電話応答

note: Template: AAATicket
en: Ticket "%s" created!
ja: チケット "%s" を作成しました。

note: Template: AAATicket
en: Ticket Number
ja: チケット番号

note: Template: AAATicket
en: Ticket Object
ja: チケット対象

note: Template: AAATicket
en: No such Ticket Number "%s"! Can't link it!
ja: チケット番号 "%s" がありません。連結できません。

note: Template: AAATicket
en: You don't have write access to this ticket.
ja: このチケットに対する書き込み権限がありません。

note: Template: AAATicket
en: Sorry, you need to be the ticket owner to perform this action.
ja: この操作を行うには担当者または責任者になる必要があります。

note: Template: AAATicket
en: Please change the owner first.
ja: 最初に担当者を変更してください。

note: Template: AAATicket
en: Ticket selected.
ja: チケットが選択されました。

note: Template: AAATicket
en: Ticket is locked by another agent.
ja: チケットは他の担当者によってロックされています。

note: Template: AAATicket
en: Ticket locked.
ja: チケットがロックされました。

note: Template: AAATicket
en: Don't show closed Tickets
ja: クローズ・チケットを非表示

note: Template: AAATicket
en: Show closed Tickets
ja: クローズ・チケットを表示

note: Template: AAATicket
en: New Article
ja: 新規項目

note: Template: AAATicket
en: Unread article(s) available
ja: 未読の記事があります

note: Template: AAATicket
en: Remove from list of watched tickets
ja: 監視チケットリストから削除

note: Template: AAATicket
en: Add to list of watched tickets
ja: 監視チケットリストに追加

note: Template: AAATicket
en: Email-Ticket
ja: メールチケット

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket
ja: 新規メールチケット作成

note: Template: AAATicket
en: Phone-Ticket
ja: 電話チケット

note: Template: AAATicket
en: Search Tickets
ja: チケット検索

note: Template: AAATicket
en: Customer Realname
ja: 顧客ユーザの氏名

note: Template: AAATicket
en: Customer History
ja: 顧客履歴

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer Users
ja: 顧客ユーザー編集

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer
ja: 顧客を編集

note: Template: AAATicket
en: Bulk Action
ja: 一括処理

note: Template: AAATicket
en: Bulk Actions on Tickets
ja: チケットへの一括処理

note: Template: AAATicket
en: Send Email and create a new Ticket
ja: メール送信と新規チケット作成

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket and send this out (Outbound)
ja: 新規メールチケットを作成し送信（外部）

note: Template: AAATicket
en: Create new Phone Ticket (Inbound)
ja: 新規電話チケット作成（受信）

note: Template: AAATicket
en: Address %s replaced with registered customer address.
ja: アドレス %s は登録された顧客のアドレスに置換されました。

note: Template: AAATicket
en: Customer user automatically added in Cc.
ja: 顧客ユーザーが自動的にCcに追加されました。

note: Template: AAATicket
en: Overview of all open Tickets
ja: 全対応中チケット一覧

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets
ja: ロック済チケット

note: Template: AAATicket
en: My Locked Tickets
ja: 担当のロック済チケット

note: Template: AAATicket
en: My Watched Tickets
ja: 担当の監視チケット

note: Template: AAATicket
en: My Responsible Tickets
ja: 担当の責任者チケット

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets
ja: 監視チケット

note: Template: AAATicket
en: Watched
ja: 監視中

note: Template: AAATicket
en: Watch
ja: 監視

note: Template: AAATicket
en: Unwatch
ja: 監視解除

note: Template: AAATicket
en: Lock it to work on it
ja: 作業するためチケットをロック

note: Template: AAATicket
en: Unlock to give it back to the queue
ja: キューに戻すためチケットをロック解除

note: Template: AAATicket
en: Show the ticket history
ja: チケットの履歴を表示

note: Template: AAATicket
en: Print this ticket
ja: このチケットを印刷

note: Template: AAATicket
en: Print this article
ja: この記事を印刷

note: Template: AAATicket
en: Split
ja: 分割

note: Template: AAATicket
en: Split this article
ja: この記事を分割

note: Template: AAATicket
en: Forward article via mail
ja: メール経由で記事を転送

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket priority
ja: チケットの優先度を変更

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket free fields!
ja: チケットの自由領域を変更！

note: Template: AAATicket
en: Link this ticket to other objects
ja: このチケットを他のオブジェクトへリンク

note: Template: AAATicket
en: Change the owner for this ticket
ja: このチケットの所有者を変更

note: Template: AAATicket
en: Change the  customer for this ticket
ja: このチケットの顧客を変更

note: Template: AAATicket
en: Add a note to this ticket
ja: このチケットにメモを追加

note: Template: AAATicket
en: Merge into a different ticket
ja: 別のチケットに結合

note: Template: AAATicket
en: Set this ticket to pending
ja: このチケットを保留に設定

note: Template: AAATicket
en: Close this ticket
ja: このチケットをクローズ

note: Template: AAATicket
en: Look into a ticket!
ja: チケットを閲覧する

note: Template: AAATicket
en: Delete this ticket
ja: このチケットを削除

note: Template: AAATicket
en: Mark as Spam!
ja: 迷惑メールにする

note: Template: AAATicket
en: My Queues
ja: 担当キュー

note: Template: AAATicket
en: Shown Tickets
ja: チケットを表示

note: Template: AAATicket
en: Shown Columns
ja: 列を表示

note: Template: AAATicket
en: Your email with ticket number "<OTRS_TICKET>" is merged to "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>".
ja: メールのチケット番号 "<OTRS_TICKET>" を "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>" と結合しました。

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time is over (%s)!
ja: チケット %s: 初回応答期限切れです(%s)。

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time will be over in %s!
ja: チケット %s: 初回応答期限を超えそうです %s。

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time is over (%s)!
ja: チケット %s: 更新期限切れです (%s)。

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time will be over in %s!
ja: チケット %s: 更新期限を超えそうです %s。

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: solution time is over (%s)!
ja: チケット %s: 解決期限切れです (%s)。

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: solution time will be over in %s!
ja: チケット %s: 解決期限を超えそうです %s。

note: Template: AAATicket
en: There are more escalated tickets!
ja: 更にエスカレーションされたチケットがあります。

note: Template: AAATicket
en: Plain Format
ja: 書式なし

note: Template: AAATicket
en: Reply All
ja: 全員に返信

note: Template: AAATicket
en: Direction
ja: 方向

note: Template: AAATicket
en: New ticket notification
ja: 新規チケット通知

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if there is a new ticket in "My Queues".
ja: 新規チケットが担当キューに入ったら通知を送信

note: Template: AAATicket
en: Send new ticket notifications
ja: 新規チケット通知を送信

note: Template: AAATicket
en: Ticket follow up notification
ja: チケット・フォローアップ通知

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a customer sends a follow up and I'm the owner of the ticket or the ticket is unlocked and is in one of my subscribed queues.
ja: 自分が所有者であるか、自分の担当キューに存在しロック解除されているチケットに対して顧客がフォローアップした場合に通知を送信

note: Template: AAATicket
en: Send ticket follow up notifications
ja: チケット・フォローアップ通知の送信

note: Template: AAATicket
en: Ticket lock timeout notification
ja: ロック期限切れチケット通知

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is unlocked by the system.
ja: チケットがシステムにロック解除されたら通知を送信

note: Template: AAATicket
en: Send ticket lock timeout notifications
ja: ロック期限切れ通知を送信

note: Template: AAATicket
en: Ticket move notification
ja: 移転チケット通知

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is moved into one of "My Queues".
ja: 移転されたチケットが担当キューに入ったら通知を送信

note: Template: AAATicket
en: Send ticket move notifications
ja: 移転チケット通知を送信

note: Template: AAATicket
en: Your queue selection of your favourite queues. You also get notified about those queues via email if enabled.
ja: お気に入りのキューを選択。有効にした場合、これらのキューについてメールで通知を受信します

note: Template: AAATicket
en: Custom Queue
ja: カスタムキュー

note: Template: AAATicket
en: QueueView refresh time
ja: キュー・ビュー自動更新間隔

note: Template: AAATicket
en: If enabled, the QueueView will automatically refresh after the specified time.
ja: 有効にした場合、キュー・ビューは自動で指定時間後に更新されます

note: Template: AAATicket
en: Refresh QueueView after
ja: この時間が経過後、キュー・ビューを更新

note: Template: AAATicket
en: Screen after new ticket
ja: 新規チケット作成後の画面

note: Template: AAATicket
en: Show this screen after I created a new ticket
ja: 新規チケット作成後に表示する画面

note: Template: AAATicket
en: Closed Tickets
ja: クローズ・チケット

note: Template: AAATicket
en: Show closed tickets.
ja: クローズ・チケットを見る

note: Template: AAATicket
en: Max. shown Tickets a page in QueueView.
ja: キュー・ビューでの1ページ毎のチケット数

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Small" Limit
ja: チケット一覧(S)の表示数

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Small"
ja: チケット一覧(S)での1ページ毎のチケット数

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Medium" Limit
ja: チケット一覧(M)の表示数

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Medium"
ja: チケット一覧(M)の1ページ毎の表示数

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Preview" Limit
ja: チケット一覧(プレビュー)の表示数

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Preview"
ja: チケット一覧(プレビュー)の1ページ毎の表示数

note: Template: AAATicket
en: Ticket watch notification
ja: 監視チケット通知

note: Template: AAATicket
en: Send me the same notifications for my watched tickets that the ticket owners will get.
ja: チケット所有者が受け取る通知と同じものを監視チケットにも送信

note: Template: AAATicket
en: Send ticket watch notifications
ja: 監視チケット通知を送信

note: Template: AAATicket
en: Out Of Office Time
ja: 外出中

note: Template: AAATicket
en: New Ticket
ja: 新規チケット

note: Template: AAATicket
en: Create new Ticket
ja: 新規チケット作成

note: Template: AAATicket
en: Customer called
ja: 顧客が電話をかけてきた

note: Template: AAATicket
en: phone call
ja: 電話応答

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Outbound
ja: 電話応答発信

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Inbound
ja: 電話応答着信

note: Template: AAATicket
en: Reminder Reached
ja: 保留期限切れ

note: Template: AAATicket
en: Reminder Tickets
ja: 保留期限切れチケット

note: Template: AAATicket
en: Escalated Tickets
ja: エスカレーションチケット

note: Template: AAATicket
en: New Tickets
ja: 新規チケット

note: Template: AAATicket
en: Open Tickets / Need to be answered
ja: 対応中チケット／要対応

note: Template: AAATicket
en: All open tickets, these tickets have already been worked on, but need a response
ja: 全対応中チケット。着手済みだが応答が必要です

note: Template: AAATicket
en: All new tickets, these tickets have not been worked on yet
ja: 全新規チケット。まだ着手されていません

note: Template: AAATicket
en: All escalated tickets
ja: 全エスカレーションチケット

note: Template: AAATicket
en: All tickets with a reminder set where the reminder date has been reached
ja: 全保留チケット中、期限切れのもの

note: Template: AAATicket
en: Archived tickets
ja: アーカイブされたチケット

note: Template: AAATicket
en: Unarchived tickets
ja: アーカイブされていないチケット

note: Template: AAATicket
en: Ticket Information
ja: チケット情報

note: Template: AAATicket
en: including subqueues
ja: サブキューを含む

note: Template: AAATicket
en: excluding subqueues
ja: サブキューを除く

note: Template: AAAWeekDay
en: Sun
ja: 日

note: Template: AAAWeekDay
en: Mon
ja: 月

note: Template: AAAWeekDay
en: Tue
ja: 火

note: Template: AAAWeekDay
en: Wed
ja: 水

note: Template: AAAWeekDay
en: Thu
ja: 木

note: Template: AAAWeekDay
en: Fri
ja: 金

note: Template: AAAWeekDay
en: Sat
ja: 土

note: Template: AdminACL
en: ACL Management
ja: ACL管理

note: Template: AdminACL
en: Filter for ACLs
ja: ACLでフィルタ

note: Template: AdminACL
en: Filter
ja: フィルタ

note: Template: AdminACL
en: ACL Name
ja: ACL名

note: Template: AdminACL
en: Actions
ja: 操作

note: Template: AdminACL
en: Create New ACL
ja: 新しいACLを作成

note: Template: AdminACL
en: Deploy ACLs
ja: ACLをデプロイ

note: Template: AdminACL
en: Export ACLs
ja: ACLをエクスポート

note: Template: AdminACL
en: Configuration import
ja: 設定のインポート

note: Template: AdminACL
en: Here you can upload a configuration file to import ACLs to your system. The file needs to be in .yml format as exported by the ACL editor module.
ja: ここにACLをインポートするための設定ファイルをアップロードできます。ファイルはACLエディタモジュールによってエクスポートされるような.ymlフォーマットである必要があります。

note: Template: AdminACL
en: This field is required.
ja: この領域は必須です。

note: Template: AdminACL
en: Overwrite existing ACLs?
ja: 既存のACLを上書きしますか？

note: Template: AdminACL
en: Upload ACL configuration
ja: ACL設定を更新

note: Template: AdminACL
en: Import ACL configuration(s)
ja: ACL設定をインポート

note: Template: AdminACL
en: To create a new ACL you can either import ACLs which were exported from another system or create a complete new one.
ja: 新規のACLは、他のシステムからエクスポートしたACLをインポートするか、完全に新規で作成するかのいずれかの方法で作成できます。

note: Template: AdminACL
en: ACLs
ja: ACL

note: Template: AdminACL
en: ACL name
ja: ACL名

note: Template: AdminACL
en: Validity
ja: 有効/無効

note: Template: AdminACL
en: Copy
ja: コピー

note: Template: AdminACL
en: No data found.
ja: データがありません

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL %s
ja: ACLの %s を編集

note: Template: AdminACLEdit
en: Go to overview
ja: 一覧に戻る

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete ACL
ja: ACLを削除

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete Invalid ACL
ja: 無効なACLを削除

note: Template: AdminACLEdit
en: Match settings
ja: 条件設定

note: Template: AdminACLEdit
en: Change settings
ja: 変更設定

note: Template: AdminACLEdit
en: Check the official
ja: 公式サイトをチェック

note: Template: AdminACLEdit
en: documentation
ja: マニュアル

note: Template: AdminACLEdit
en: Show or hide the content
ja: 内容の表示・非表示

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL information
ja: ACLの情報を編集

note: Template: AdminACLEdit
en: Stop after match
ja: 一致後に停止

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL structure
ja: ACLの構造を編集

note: Template: AdminACLEdit
en: Save
ja: 保存

note: Template: AdminACLEdit
en: or
ja: または

note: Template: AdminACLEdit
en: Save and finish
ja: 保存して終了

note: Template: AdminACLEdit
en: Do you really want to delete this ACL?
ja: このACLを本当に削除しますか？

note: Template: AdminACLEdit
en: This item still contains sub items. Are you sure you want to remove this item including its sub items?
ja: このアイテムは、配下にサブアイテムを保有しています。このアイテムをサブアイテムと共に削除してもよろしいですか？

note: Template: AdminACLEdit
en: An item with this name is already present.
ja: この名前の項目は既に存在します。

note: Template: AdminACLEdit
en: Add all
ja: 全てを追加

note: Template: AdminACLEdit
en: There was an error reading the ACL data.
ja: ACLデータの読み込み時にエラーが発生しました。

note: Template: AdminACLNew
en: Create a new ACL by submitting the form data. After creating the ACL, you will be able to add configuration items in edit mode.
ja: フォームを送信することにより、新規にACLを作成する事ができます。ACLを作成後、編集モードより構成アイテムを追加することができます。

note: Template: AdminAttachment
en: Attachment Management
ja: 添付ファイル管理

note: Template: AdminAttachment
en: Add attachment
ja: 添付ファイルを追加

note: Template: AdminAttachment
en: List
ja: リスト

note: Template: AdminAttachment
en: Download file
ja: ダウンロードファイル

note: Template: AdminAttachment
en: Delete this attachment
ja: この添付ファイルを削除

note: Template: AdminAttachment
en: Add Attachment
ja: 添付ファイルを追加

note: Template: AdminAttachment
en: Edit Attachment
ja: 添付ファイルを編集

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto Response Management
ja: 自動応答管理

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add auto response
ja: 自動応答追加

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add Auto Response
ja: 自動応答追加

note: Template: AdminAutoResponse
en: Edit Auto Response
ja: 自動応答編集

note: Template: AdminAutoResponse
en: Response
ja: 応答

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto response from
ja: 自動応答差出人

note: Template: AdminAutoResponse
en: Reference
ja: 用例

note: Template: AdminAutoResponse
en: You can use the following tags
ja: 次のタグを使用できます

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 20 character of the subject.
ja: 表題の最初の20文字を取得

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 5 lines of the email.
ja: メールの最初の5行を取得

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the article attribute
ja: 記事の属性を取得

note: Template: AdminAutoResponse
en:  e. g.
ja: 例

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current customer user data
ja: 現在の顧客ユーザーデータのオプション

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket owner options
ja: チケット所有者オプション

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket responsible options
ja: チケット責任者オプション

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current user who requested this action
ja: 操作を要求された現在のユーザーのオプション

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the ticket data
ja: チケットデータのオプション

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of ticket dynamic fields internal key values
ja: チケットの動的フィールドの内部キー値のオプション

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of ticket dynamic fields display values, useful for Dropdown and Multiselect fields
ja: チケットの動的フィールドの表示値のオプション。ドロップダウンまたは複数選択領域で利用可能

note: Template: AdminAutoResponse
en: Config options
ja: 設定オプション

note: Template: AdminAutoResponse
en: Example response
ja: 応答例

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Cloud Service Management
ja: クラウドサービス管理

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Support Data Collector
ja: サポート情報コレクター

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Support data collector
ja: サポート情報コレクター

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Hint
ja: ヒント

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Currently support data is only shown in this system.
ja: 現在サポートしているデーターはこのシステムでのみ表示されています。

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: It is highly recommended to send this data to OTRS Group in order to get better support.
ja: より良いサポートを提供するために、このデータをOTRSグループにお送りいただくことを強くお勧めします。

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Configuration
ja: 設定

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Send support data
ja: サポート情報の送信

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: This will allow the system to send additional support data information to OTRS Group.
ja: この操作は、システムによる OTRS Group への追加サポート情報の送信を許可します。

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: System Registration
ja: システム登録

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: To enable data sending, please register your system with OTRS Group or update your system registration information (make sure to activate the 'send support data' option.)
ja: データ送信を有効にするために、OTRS Group へのシステムの登録・更新をお願いします (併せて「サポート情報の送信」のチェックを有効にするのを忘れずに)。

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Register this System
ja: このシステムをサポート登録する

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: System Registration is disabled for your system. Please check your configuration.
ja: システムのサポート登録機能が無効になっています。設定をご確認ください。

note: Template: AdminCloudServices
en: System registration is a service of OTRS Group, which provides a lot of advantages!
ja: OTRSグループへのシステムのサポート登録により、多くのメリットが提供されます。

note: Template: AdminCloudServices
en: Please note that the use of OTRS cloud services requires the system to be registered.
ja: OTRS クラウドサービスのご利用には、システムの登録が必要となりますのでご注意ください。

note: Template: AdminCloudServices
en: Register this system
ja: このシステムをサポート登録する

note: Template: AdminCloudServices
en: Available Cloud Services
ja: 利用可能なクラウドサービス

note: Template: AdminCloudServices
en: Upgrade to %s
ja: %s にアップグレードする。

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Customer Management
ja: 顧客管理

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Wildcards like '*' are allowed.
ja: ワイルドカード（*）が使用できます。

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add customer
ja: 顧客を追加

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Select
ja: 選択

note: Template: AdminCustomerCompany
en: List (only %s shown - more available)
ja: 一覧 ( %s 件のみ表示、他候補あり)

note: Template: AdminCustomerCompany
en: List (%s total)
ja: 一覧 (全 %s 件)

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Please enter a search term to look for customers.
ja: 顧客を検索するための条件を入力してください

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add Customer
ja: 顧客を追加

note: Template: AdminCustomerUser
en: Customer User Management
ja: 顧客ユーザー管理

note: Template: AdminCustomerUser
en: Back to search results
ja: 検索結果に戻る

note: Template: AdminCustomerUser
en: Add customer user
ja: 顧客ユーザーを追加

note: Template: AdminCustomerUser
en: Customer user are needed to have a customer history and to login via customer panel.
ja: 顧客ユーザーは顧客履歴の使用と顧客パネルからログインするために必要です。

note: Template: AdminCustomerUser
en: Last Login
ja: 最終ログイン

note: Template: AdminCustomerUser
en: Login as
ja: このアドレスとしてログイン

note: Template: AdminCustomerUser
en: Switch to customer
ja: 顧客に切り替え

note: Template: AdminCustomerUser
en: Add Customer User
ja: 顧客ユーザーを追加

note: Template: AdminCustomerUser
en: Edit Customer User
ja: 顧客ユーザーを編集

note: Template: AdminCustomerUser
en: This field is required and needs to be a valid email address.
ja: ここは必須領域で、有効なメールアドレスである必要があります。

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address is not allowed due to the system configuration.
ja: このメールアドレスはシステム設定により許可されていません。

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address failed MX check.
ja: このメールアドレスのMXレコード検査に失敗しました

note: Template: AdminCustomerUser
en: DNS problem, please check your configuration and the error log.
ja: DNS上の問題が発生しました。設定とエラーログを確認してください。

note: Template: AdminCustomerUser
en: The syntax of this email address is incorrect.
ja: このメールアドレスは正しい形式ではありません

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Manage Customer-Group Relations
ja: 顧客-グループ関連性管理

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Notice
ja: 通知

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: This feature is disabled!
ja: この機能は無効にされています。

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Just use this feature if you want to define group permissions for customers.
ja: 顧客のグループ権限を設定する場合のみこの機能を使用できます。

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Enable it here!
ja: 有効にする

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Edit Customer Default Groups
ja: 顧客の規定グループの編集

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: These groups are automatically assigned to all customers.
ja: このグループは自動的にすべての顧客に割り当てられます。

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Filter for Groups
ja: グループでフィルタ

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Just start typing to filter...
ja: フィルタリングするには入力してください...

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Select the customer:group permissions.
ja: 顧客：グループ権限を選択

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: If nothing is selected, then there are no permissions in this group (tickets will not be available for the customer).
ja: 何も選択しない場合、このグループは権限がありません (チケットは顧客が使用できません)

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Search Results
ja: 検索結果

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customers
ja: 顧客

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No matches found.
ja: 一致しませんでした。

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Groups
ja: グループ

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Group Relations for Customer
ja: 顧客に対するグループの関連性を変更

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Customer Relations for Group
ja: グループに対する顧客の関連性を変更

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Toggle %s Permission for all
ja: %s の全権限を切り替え

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Toggle %s permission for %s
ja: %s の %s 権限を切り替え

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customer Default Groups:
ja: 顧客の規定グループ:

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No changes can be made to these groups.
ja: 変更はこれらのグループに行うことができます。

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: ro
ja: 読取り

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Read only access to the ticket in this group/queue.
ja: このグループ／キューのチケットを読み取り専用にします。

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: rw
ja: 読書き

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Full read and write access to the tickets in this group/queue.
ja: このグループ／キューのチケットに読み書きを含めた全権限を付与します。

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Manage Customer-Services Relations
ja: 顧客-サービス関連性管理

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Edit default services
ja: 既定のサービス編集

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Filter for Services
ja: サービスでフィルタ

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Services to Customer
ja: サービスを顧客に割り当て

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Customers to Service
ja: 顧客をサービスに割り当て

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Toggle active state for all
ja: すべての有効な状態を切り替え

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Active
ja: 有効

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Toggle active state for %s
ja: 有効な状態 %s を切り替え

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic Fields Management
ja: 動的フィールドの管理

note: Template: AdminDynamicField
en: Add new field for object
ja: オブジェクトに新規領域を追加

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic Fields List
ja: 動的フィールド一覧

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic fields per page
ja: ページ毎の動的フィールド

note: Template: AdminDynamicField
en: Label
ja: ラベル

note: Template: AdminDynamicField
en: Order
ja: 順序

note: Template: AdminDynamicField
en: Object
ja: 対象

note: Template: AdminDynamicField
en: Delete this field
ja: この領域を削除

note: Template: AdminDynamicField
en: Do you really want to delete this dynamic field? ALL associated data will be LOST!
ja: この動的フィールドを本当に削除しますか？全てのデータが失われます。

note: Template: AdminDynamicField
en: Delete field
ja: 動的領域

note: Template: AdminDynamicField
en: Deleting the field and its data. This may take a while...
ja: フィールドとそれに属するデータを削除します。これには少々時間が掛かることがあります。

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Dynamic Fields
ja: 動的フィールド

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field
ja: 領域

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Go back to overview
ja: 一覧に戻る

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: General
ja: ジェネラル

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is required, and the value should be alphabetic and numeric characters only.
ja: この領域は必須であり、値はアルファベットと数値のみでなければなりません。

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Must be unique and only accept alphabetic and numeric characters.
ja: 一意でなければならず、アルファベットと数値のみ受け付けます。

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Changing this value will require manual changes in the system.
ja: この値の変更はシステム内で手動で行う必要があります。

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the name to be shown on the screens where the field is active.
ja: これは領域がアクティブである画面で表示される名前です。

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field order
ja: 領域の順序

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is required and must be numeric.
ja: この領域は必須かつ数値でなければなりません。

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the order in which this field will be shown on the screens where is active.
ja: これはこの領域がアクティブである画面で表示される順序です。

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field type
ja: 領域タイプ

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Object type
ja: オブジェクトタイプ

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Internal field
ja: 内部領域

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is protected and can't be deleted.
ja: この領域は保護されており、削除できません。

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field Settings
ja: 領域設定

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Default value
ja: デフォルト値

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the default value for this field.
ja: これはこの領域に対するデフォルト値です。

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Default date difference
ja: デフォルトの日時差

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: This field must be numeric.
ja: この領域は数値でなければなりません。

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: The difference from NOW (in seconds) to calculate the field default value (e.g. 3600 or -60).
ja: 領域のデフォルト値を計算するための現時点との時間差  (秒単位)。  （例: 3600, -60）

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Define years period
ja: 年の期間を定義

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the past
ja: 過去の年数

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the past to display (default: 5 years).
ja: 表示する過去の年数(デフォルト:5年)。

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the future
ja: 未来の年数

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the future to display (default: 5 years).
ja: 表示する未来の年数(デフォルト:5年)。

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Show link
ja: リンクを表示

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Link for preview
ja: プレビュー用のリンク

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Restrict entering of dates
ja: 日付入力の制限

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Here you can restrict the entering of dates of tickets.
ja: 本項目でチケットの日付入力の制限できます

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Possible values
ja: 選択肢

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Key
ja: 鍵

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Value
ja: 値

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Remove value
ja: 値を削除

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add value
ja: 値を追加

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add Value
ja: 値を追加

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add empty value
ja: 空の値の追加

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Activate this option to create an empty selectable value.
ja: 本項目を有効にすれば空の選択可能項目が作成できます。

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Tree View
ja: ツリー表示

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Activate this option to display values as a tree.
ja: 本項目を有効にすれば、値をツリー形式で表示できます。

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Translatable values
ja: 翻訳可能な値

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: If you activate this option the values will be translated to the user defined language.
ja: このオプションを有効にすると、値がユーザーの定義した言語に翻訳されます。

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Note
ja: メモ

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: You need to add the translations manually into the language translation files.
ja: 翻訳を手動で言語翻訳ファイルに追加する必要があります。

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Number of rows
ja: 行数

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Specify the height (in lines) for this field in the edit mode.
ja: 編集画面におけるこの領域の高さ(列数)を指定します。

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Number of cols
ja: 列数

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Specify the width (in characters) for this field in the edit mode.
ja: 編集画面におけるこの領域の幅(文字数)を指定します。

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Check RegEx
ja: 正規表現をチェック

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Here you can specify a regular expression to check the value. The regex will be executed with the modifiers xms.
ja: 本項目で入力値に対する正規表現を設定可能です。　正規表現は モディファイXMSとともに実行されます。

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: RegEx
ja: 正規表現

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Invalid RegEx
ja: 無効な正規表現

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Error Message
ja: エラーメッセージ

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Add RegEx
ja: 正規表現を追加

note: Template: AdminEmail
en: Admin Notification
ja: 管理者通知

note: Template: AdminEmail
en: With this module, administrators can send messages to agents, group or role members.
ja: 本モジュールにて、管理者からエージェント、グループ、ロールメンバーへメッセージを送信することが可能です。

note: Template: AdminEmail
en: Create Administrative Message
ja: 管理者メッセージを作成

note: Template: AdminEmail
en: Your message was sent to
ja: 送信されたメッセージ

note: Template: AdminEmail
en: Send message to users
ja: ユーザーにメッセージを送信

note: Template: AdminEmail
en: Send message to group members
ja: グループのメンバーにメッセージを送信

note: Template: AdminEmail
en: Group members need to have permission
ja: グループのメンバーは権限を持っている必要があります

note: Template: AdminEmail
en: Send message to role members
ja: ロールのメンバーにメッセージを送信

note: Template: AdminEmail
en: Also send to customers in groups
ja: さらにグループの顧客にも送信

note: Template: AdminEmail
en: Body
ja: 本文

note: Template: AdminEmail
en: Send
ja: 送信

note: Template: AdminGenericAgent
en: Generic Agent
ja: 管理用ジョブ

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add job
ja: ジョブ追加

note: Template: AdminGenericAgent
en: Last run
ja: 最終実行

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run Now!
ja: 今すぐ実行！

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this task
ja: このタスクを削除

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run this task
ja: このタスクを実行

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job Settings
ja: ジョブ設定

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job name
ja: ジョブ名

note: Template: AdminGenericAgent
en: The name you entered already exists.
ja: 入力された名前は既に存在します。

note: Template: AdminGenericAgent
en: Toggle this widget
ja: このウィジェットを切り替え

note: Template: AdminGenericAgent
en: Automatic execution (multiple tickets)
ja: 自動実行(複数チケット)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execution Schedule
ja: 実行スケジュール

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule minutes
ja: スケジュール 分

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule hours
ja: スケジュール 時

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule days
ja: スケジュール 日

note: Template: AdminGenericAgent
en: Currently this generic agent job will not run automatically.
ja: 現在この一般担当者のジョブは自動実行されません。

note: Template: AdminGenericAgent
en: To enable automatic execution select at least one value from minutes, hours and days!
ja: 自動実行を有効にするには、分、時間、日から少なくとも1つの値を選択して下さい。

note: Template: AdminGenericAgent
en: Event based execution (single ticket)
ja: イベントベースでの実行 (単一チケット)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Event Triggers
ja: イベントトリガー

note: Template: AdminGenericAgent
en: List of all configured events
ja: 設定された全てのイベントの一覧

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this event
ja: このイベントを削除

note: Template: AdminGenericAgent
en: Do you really want to delete this event trigger?
ja: このイベントトリガーを本当に削除しますか？

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Event Trigger
ja: イベントトリガーを追加

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Event
ja: イベントを追加

note: Template: AdminGenericAgent
en: Duplicate event.
ja: イベントを複製

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this Event Trigger
ja: このイベントトリガーを削除

note: Template: AdminGenericAgent
en: Remove selection
ja: 選択項目を削除

note: Template: AdminGenericAgent
en: Select Tickets
ja: チケットを選択

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 10*5155 or 105658*)
ja: (例 10*5144 または 105658*)

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 234321)
ja: (例 234321)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Customer user
ja: 顧客ユーザー

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. U5150)
ja: (例 U5150)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Fulltext-search in article (e. g. "Mar*in" or "Baue*").
ja: 記事内全文検索 (例 "Mar*in" または "Baue*")

note: Template: AdminGenericAgent
en: Agent
ja: 担当者

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket lock
ja: チケットロック

note: Template: AdminGenericAgent
en: Create times
ja: 作成時間

note: Template: AdminGenericAgent
en: No create time settings.
ja: 作成時間を指定しない

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created
ja: チケットを作成したのが

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created between
ja: チケットを作成したのがこの期間内

note: Template: AdminGenericAgent
en: Last changed times
ja: 最終変更時間

note: Template: AdminGenericAgent
en: No last changed time settings.
ja: 最終変更時間を指定しない

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket last changed
ja: チケットが最終更新された

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket last changed between
ja: チケットの最終更新がこの期間内

note: Template: AdminGenericAgent
en: Change times
ja: 変更時間

note: Template: AdminGenericAgent
en: No change time settings.
ja: 変更時間設定を指定しない

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket changed
ja: チケットを変更しました

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket changed between
ja: チケットの変更がこの期間の間

note: Template: AdminGenericAgent
en: Close times
ja: クローズ時間

note: Template: AdminGenericAgent
en: No close time settings.
ja: クローズ時間を指定しない

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket closed
ja: チケットをクローズしたのが

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket closed between
ja: チケットをクローズしたのがこの期間内

note: Template: AdminGenericAgent
en: Pending times
ja: 保留時間

note: Template: AdminGenericAgent
en: No pending time settings.
ja: 保留時間を指定しない

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached
ja: 保留期限切れが

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached between
ja: 保留期限切れがこの期間内

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation times
ja: エスカレーション時間

note: Template: AdminGenericAgent
en: No escalation time settings.
ja: エスカレーション時間を指定しない

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket escalation time reached
ja: エスカレーション時間到達が

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket escalation time reached between
ja: エスカレーション時間がこの期間内

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - first response time
ja: エスカレーション - 初回応答期限

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket first response time reached
ja: チケット初回応答期限が

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket first response time reached between
ja: チケット初回応答期限がこの期間内

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - update time
ja: エスカレーション - 更新期限

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket update time reached
ja: チケット更新期限が

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket update time reached between
ja: チケット更新期限がこの期間内

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - solution time
ja: エスカレーション - 解決期限

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket solution time reached
ja: チケット解決期限が

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket solution time reached between
ja: チケット解決期限がこの期間内

note: Template: AdminGenericAgent
en: Archive search option
ja: 書庫検索オプション

note: Template: AdminGenericAgent
en: Update/Add Ticket Attributes
ja: チケット属性の更新/追加

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new service
ja: 新しいサービスを設定

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new Service Level Agreement
ja: 新しいサービスレベル契約（SLA）を設定

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new priority
ja: 新しい優先度を設定

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new queue
ja: 新しいキューを設定

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new state
ja: 新しい状態を設定

note: Template: AdminGenericAgent
en: Pending date
ja: 保留日時

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new agent
ja: 新しい担当者を設定

note: Template: AdminGenericAgent
en: new owner
ja: 新しい所有者

note: Template: AdminGenericAgent
en: new responsible
ja: 新しい責任者

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new ticket lock
ja: 新しいチケットロックを設定

note: Template: AdminGenericAgent
en: New customer user
ja: 新規顧客ユーザー

note: Template: AdminGenericAgent
en: New customer ID
ja: 新しい顧客ID

note: Template: AdminGenericAgent
en: New title
ja: 新しいタイトル

note: Template: AdminGenericAgent
en: New type
ja: 新しいタイプ

note: Template: AdminGenericAgent
en: New Dynamic Field Values
ja: 動的フィールドの値を設定

note: Template: AdminGenericAgent
en: Archive selected tickets
ja: 書庫の選択済みチケット

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Note
ja: メモを追加

note: Template: AdminGenericAgent
en: Time units
ja: 時間の単位

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execute Ticket Commands
ja: チケットコマンドを実行

note: Template: AdminGenericAgent
en: Send agent/customer notifications on changes
ja: 変更を担当者／顧客に通知する

note: Template: AdminGenericAgent
en: CMD
ja: コマンド

note: Template: AdminGenericAgent
en: This command will be executed. ARG[0] will be the ticket number. ARG[1] the ticket id.
ja: このコマンドが実行されます。チケット番号は ARG[0] 、チケットIDは ARG[1] です。

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete tickets
ja: チケット削除

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: All affected tickets will be removed from the database and cannot be restored!
ja: 警告: 影響を受ける全てのチケットがデータベースから削除されます。復元することはできません。

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execute Custom Module
ja: カスタムモジュールを実行

note: Template: AdminGenericAgent
en: Param %s key
ja: パラメータキー %s

note: Template: AdminGenericAgent
en: Param %s value
ja: パラメータ値 %s

note: Template: AdminGenericAgent
en: Save Changes
ja: 変更を保存

note: Template: AdminGenericAgent
en: Tag Reference
ja: タグリファレンス

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket dynamic fields internal key values
ja: チケットの動的フィールドの内部用キー値

note: Template: AdminGenericAgent
en: Results
ja: 検索結果

note: Template: AdminGenericAgent
en: %s Tickets affected! What do you want to do?
ja: %s チケットは影響を受けます。どうしますか？

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: You used the DELETE option. All deleted tickets will be lost!
ja: 警告: 削除オプションを使用します。削除された全てのチケットは消失します。

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: There are %s tickets affected but only %s may be modified during one job execution!
ja: 注意: 影響を受けるチケットは %s 件ありますが、変更を行うことのできるのは1ジョブあたり %s 件のみとなります！

note: Template: AdminGenericAgent
en: Edit job
ja: ジョブ編集

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run job
ja: ジョブ実行

note: Template: AdminGenericAgent
en: Affected Tickets
ja: 影響を受けるチケット

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: You are here
ja: あなたの現在地

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Web Services
ja: Webサービス

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Debugger
ja: デバッガー

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Go back to web service
ja: Webサービスに戻る

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Clear
ja: クリア

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Do you really want to clear the debug log of this web service?
ja: このWEBサービスのデバッグログを本当にクリアしますか。

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Request List
ja: リクエストリスト

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Time
ja: 時間

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Remote IP
ja: リモートIP

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Loading
ja: 読み込み中...

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Select a single request to see its details.
ja: 詳細情報を表示するためには一つのリクエストを選択してください。

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter by type
ja: タイプでフィルタ

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter from
ja: 送信元でフィルタ

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter to
ja: 送信先でフィルタ

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter by remote IP
ja: リモートIPでフィルタ

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Limit
ja: 制限

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Refresh
ja: 自動更新

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Request Details
ja: 要求の詳細

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: An error occurred during communication.
ja: コミュニケーション中にエラーが発生しました。

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Show or hide the content.
ja: コンテンツの表示・非表示

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Clear debug log
ja: デバッグログを削除

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Add new Invoker to Web Service %s
ja: 呼び出し元をWebサービス %s に追加

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Change Invoker %s of Web Service %s
ja: Webサービス %s の呼び出し元%sを変更する

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Add new invoker
ja: 新しい呼び出し元を追加

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Change invoker %s
ja: 呼び出し元%sを変更

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Do you really want to delete this invoker?
ja: この呼び出し元を本当に削除しますか。

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: All configuration data will be lost.
ja: すべての設定情報は失われます

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Invoker Details
ja: 呼び出し元詳細

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: The name is typically used to call up an operation of a remote web service.
ja: この名称は、一般的にリモートWebサービスの呼び出しに用いられます。

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Please provide a unique name for this web service invoker.
ja: Webサービスの呼び出し元の名称として一意の名前を指定してください。

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Invoker backend
ja: バックエンド インボーカー

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Configure
ja: 設定

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Mapping for incoming response data
ja: 着信応答データのマッピング

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: The response data will be processed by this mapping, to transform it to the kind of data the invoker of OTRS expects.
ja: レスポンスデータをこのマッピングにのっとって OTRS の呼び出し元が期待するデータの種類に変換します。

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Asynchronous
ja: 非同期

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: This invoker will be triggered by the configured events.
ja: この呼び出しは予め設定されたトリガーによって実行されます。

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Asynchronous event triggers are handled by the OTRS Scheduler Daemon in background (recommended).
ja: 非同期型イベントトリガーは、OTRSスケジューラー・デーモンによってバックグラウンドで実行されます（推奨）。

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Synchronous event triggers would be processed directly during the web request.
ja: 同期型イベントトリガーは直接Web画面上のリクエストから実行されます。

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Save and continue
ja: 保存して継続

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Delete this Invoker
ja: この呼び出し元を削除

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Go back to
ja: に戻る

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Mapping Simple
ja: マッピング シンプル

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Default rule for unmapped keys
ja: アンマップドキーのデフォルトルール

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: This rule will apply for all keys with no mapping rule.
ja: 本ルールはマッピングルールが指定されていないすべてのキーに適用されます。

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Default rule for unmapped values
ja: アンマップドバリューのデフォルトルール

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: This rule will apply for all values with no mapping rule.
ja: 本ルールはマッピングルールが指定されていないすべてのバリューに適用されます。

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: New key map
ja: 新しいキー割り当て

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Add key mapping
ja: キー割り当ての追加

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Mapping for Key
ja: キーの割り当て

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Remove key mapping
ja: キー割り当ての削除

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Key mapping
ja: キー割り当て

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Map key
ja: キーの割り当て

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: matching the
ja: 一致

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: to new key
ja: へ新しいキーを割り当てる

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Value mapping
ja: 値のマッピング

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Map value
ja: 値の割り当て

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: to new value
ja: へ新しい値を割り当てる

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Remove value mapping
ja: 割り当てた値の削除

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: New value map
ja: 新しい値の割り当て

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Add value mapping
ja: 値の割り当てを追加

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Do you really want to delete this key mapping?
ja: このキー割り当てを削除しますか？

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Delete this Key Mapping
ja: このキー割り当ての削除

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: Mapping XML
ja: XMLのマッピング

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: Template
ja: テンプレート

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: The entered data is not a valid XSLT stylesheet.
ja: 入力されたXSLT形式スタイルシートは有効なデータ形式ではありません。

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: Insert XSLT stylesheet.
ja: XSLT形式スタイルシートの挿入

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Add new Operation to Web Service %s
ja: 新しいオペレーションをWebサービス %s に追加

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Change Operation %s of Web Service %s
ja: Webサービス %s のオペレーション %s を変更

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Add new operation
ja: 新しいオペレーションを追加

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Change operation %s
ja: オペレーション%sを変更

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Do you really want to delete this operation?
ja: このオペレーションを本当に削除しますか？

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Operation Details
ja: オペレーションの詳細

note: Template: AdminGenericInterfaceOperationDefault
en: Delete this Operation
ja: このオペレーションを削除

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Network transport
ja: ネットワーク・トランスポート

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Properties
ja: 項目

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Maximum message length
ja: メッセージの最長値

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: This field should be an integer number.
ja: この領域は整数値である必要があります。

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Send Keep-Alive
ja: Keep-Aliveを送信

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Host
ja: ホスト

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Remote host URL for the REST requests.
ja: RESTリクエスト用リモートホストURL

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g https://www.otrs.com:10745/api/v1.0 (without trailing backslash)
ja: 例… https://www.otrs.com:10745/api/v1.0 (バックスラッシュを除く)

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Default command
ja: デフォルトコマンド

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Authentication
ja: 認証

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The authentication mechanism to access the remote system.
ja: リモート・システムにアクセスするときに用いる認証方式

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: A "-" value means no authentication.
ja: "-"は認証なしを意味します。

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The user name to be used to access the remote system.
ja: リモート・システムにアクセスするときに用いるユーザー名

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The password for the privileged user.
ja: 特権ユーザー用パスワード

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Use SSL Options
ja: SSLオプションを利用する

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Show or hide SSL options to connect to the remote system.
ja: リモートシステムに接続するためのSSLオプションの表示/非表示を切替えます。

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certificate File
ja: 証明書ファイル

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The full path and name of the SSL certificate file.
ja: SSL証明書ファイル名（フルパスで表記）

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.crt
ja: 例… /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.crt

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certificate Password File
ja: 秘密鍵のパスワードファイル

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The full path and name of the SSL key file.
ja: SSL秘密鍵ファイル名（フルパスで表記）

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.key
ja: 例… /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.key

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certification Authority (CA) File
ja: 認証局(CA)ファイル

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/REST/CA/ca.file
ja: 例… /opt/otrs/var/certificates/REST/CA/ca.file

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Endpoint
ja: エンドポイント

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. http://local.otrs.com:8000/Webservice/Example
ja: 例… http://local.otrs.com:8000/Webservice/Example

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Namespace
ja: 名前空間

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g urn:otrs-com:soap:functions or http://www.otrs.com/GenericInterface/actions
ja: 例… urn:otrs-com:soap:functions or http://www.otrs.com/GenericInterface/actions

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Encoding
ja: エンコーディング

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The character encoding for the SOAP message contents.
ja: SOAPメッセージコンテントの文字エンコード

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g utf-8, latin1, iso-8859-1, cp1250, Etc.
ja: 例… utf-8, latin1, iso-8859-1, cp1250, Etc.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: SOAPAction
ja: SOAPアクション

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Set to "Yes" to send a filled SOAPAction header.
ja: 有効にするには SOAPAction ヘッダーを入力してください。

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Set to "No" to send an empty SOAPAction header.
ja: 無効にするには SOAPAction ヘッダーを空にしてください。

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: SOAPAction separator
ja: SOAPアクション・セパレータ

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy Server
ja: プロキシサーバ

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: URI of a proxy server to be used (if needed).
ja: プロキシサーバのURI (任意)

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. http://proxy_hostname:8080
ja: 例… http://proxy_hostname:8080

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy User
ja: Proxy ユーザー

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy Password
ja: Proxy パスワード

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The password for the proxy user.
ja: プロキシユーザーのパスワード

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The full path and name of the SSL certificate file (must be in .p12 format).
ja: SSL証明書ファイル名（フルパスで表記、"*.p12" 形式を指定してください）

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/certificate.p12
ja: 例… /opt/otrs/var/certificates/SOAP/certificate.p12

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The password to open the SSL certificate.
ja: SSL証明書を開くためのパスワード。

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA/ca.pem
ja: 例… /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA/ca.pem

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA
ja: 例… /opt/otrs/var/certificates/SOAP/CA

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Sort options
ja: 並べ替えオプション

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Element
ja: 要素

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Add web service
ja: ウェブサービスの追加

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone web service
ja: ウェブサービスの複製

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: The name must be unique.
ja: 名前は一意である必要があります。

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone
ja: 複製

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Export web service
ja: ウェブサービスのエクスポート

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import web service
ja: ウェブサービスのインポート

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Configuration File
ja: 設定ファイル

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import
ja: インポート

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Configuration history
ja: 構成履歴

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete web service
ja: ウェブサービスの削除

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Do you really want to delete this web service?
ja: 本当にこのWebサービスを削除しますか？

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Web Service List
ja: ウェブサービス一覧

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Remote system
ja: リモートシステム

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Controller
ja: コントローラー

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete this action
ja: このアクションを削除

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete webservice
ja: Webサービスを削除

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete operation
ja: オペレーションを削除

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete invoker
ja: 呼び出し元を削除

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone webservice
ja: Webサービスを複製

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import webservice
ja: Webサービスをインポート

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Go back to Web Service
ja: Webサービスに戻る

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Configuration History List
ja: 設定履歴一覧

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Version
ja: バージョン

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Create time
ja: 作成日時

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Select a single configuration version to see its details.
ja: 詳細を表示するには、1つのバージョンのみを選択します。

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Export web service configuration
ja: サービス設定のエクスポート

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Restore web service configuration
ja: サービス設定の復元

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Your current web service configuration will be overwritten.
ja: 現在のWebサービス設定は上書きされます。

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Restore
ja: 復元

note: Template: AdminGroup
en: WARNING: When you change the name of the group 'admin', before making the appropriate changes in the SysConfig, you will be locked out of the administrations panel! If this happens, please rename the group back to admin per SQL statement.
ja: 警告: あなたの名前を変更するグループの管理者はシステム設定の中で適切な変更を行う前にあなたの管理者パネルはロックアウトされます。この問題が発生した場合、管理するSQLステートメントごとにグループを元に戻してください

note: Template: AdminGroup
en: Group Management
ja: グループ管理

note: Template: AdminGroup
en: Add group
ja: グループ追加

note: Template: AdminGroup
en: The admin group is to get in the admin area and the stats group to get stats area.
ja: 管理グループは管理エリアで取得します。統計グループは統計エリアを取得します

note: Template: AdminGroup
en: Create new groups to handle access permissions for different groups of agent (e. g. purchasing department, support department, sales department, ...).
ja: 統計グループは統計エリアを取得します。異なるエージェントグループへのアクセス許可を操作するには、グループを新規作成してください。（例：購買部、サポート部、営業部等）

note: Template: AdminGroup
en: It's useful for ASP solutions.
ja: ASPソリューションが便利です

note: Template: AdminGroup
en: total
ja: 合計

note: Template: AdminGroup
en: Add Group
ja: グループ追加

note: Template: AdminGroup
en: Edit Group
ja: グループ編集

note: Template: AdminLog
en: System Log
ja: システムログ

note: Template: AdminLog
en: Here you will find log information about your system.
ja: ここではシステムに関するログ情報が表示されます。

note: Template: AdminLog
en: Hide this message
ja: このメッセージを隠す

note: Template: AdminLog
en: Recent Log Entries
ja: 最近のログ一覧

note: Template: AdminMailAccount
en: Mail Account Management
ja: メールアカウント管理

note: Template: AdminMailAccount
en: Add mail account
ja: メールアカウント追加

note: Template: AdminMailAccount
en: All incoming emails with one account will be dispatched in the selected queue!
ja: アカウントで受信された全てのメールが選択したキューに振り分けられます。

note: Template: AdminMailAccount
en: If your account is trusted, the already existing X-OTRS header at arrival time (for priority, ...) will be used! PostMaster filter will be used anyway.
ja: 信頼されたアカウントの場合、受信時には既存のX-OTRSヘッダ(優先度など)が使用されます。PostMasterフィルタは常に使用されます。

note: Template: AdminMailAccount
en: Delete account
ja: アカウント削除

note: Template: AdminMailAccount
en: Fetch mail
ja: メールを取得

note: Template: AdminMailAccount
en: Add Mail Account
ja: メールアカウント追加

note: Template: AdminMailAccount
en: Example: mail.example.com
ja: 例: mail.example.com

note: Template: AdminMailAccount
en: IMAP Folder
ja: IMAPフォルダー

note: Template: AdminMailAccount
en: Trusted
ja: 信頼済

note: Template: AdminMailAccount
en: Dispatching
ja: 振り分け処理

note: Template: AdminMailAccount
en: Edit Mail Account
ja: メールアカウント編集

note: Template: AdminNavigationBar
en: Admin
ja: 管理

note: Template: AdminNavigationBar
en: Agent Management
ja: 担当者管理

note: Template: AdminNavigationBar
en: Queue Settings
ja: キュー設定

note: Template: AdminNavigationBar
en: Ticket Settings
ja: チケット設定

note: Template: AdminNavigationBar
en: System Administration
ja: システム管理

note: Template: AdminNavigationBar
en: Online Admin Manual
ja: オンライン管理者マニュアル

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Ticket Notification Management
ja: チケット通知管理

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add notification
ja: 通知の追加

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Export Notifications
ja: 通知をエクスポート

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Configuration Import
ja: 設定のインポート

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Overwrite existing notifications?
ja: 存在する通知を上書きしますか。

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Import Notification configuration
ja: 通知の設定をインポート

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Delete this notification
ja: この通知を削除

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add Notification
ja: 通知の追加

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Edit Notification
ja: 通知の編集

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Show in agent preferences
ja: 担当者のプリファレンスに表示

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Agent preferences tooltip
ja: 担当者プリファレンスツールチップ

note: Template: AdminNotificationEvent
en: This message will be shown on the agent preferences screen as a tooltip for this notification.
ja: このメッセージはこの通知に対するツールチップとして担当者プリファレンス画面に表示されます。

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Ticket Filter
ja: チケットフィルタ

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article Filter
ja: 記事フィルタ

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Only for ArticleCreate and ArticleSend event
ja: ArticleCreateおよびArticleSendイベントに対してのみ

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article type
ja: 記事タイプ

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article sender type
ja: 記事送信者タイプ

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Subject match
ja: 表題が一致

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Body match
ja: 本文が一致

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Include attachments to notification
ja: 通知が添付ファイルを含む

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Recipients
ja: 受信者

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to
ja: 送信先

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to these agents
ja: これらの担当者に送信

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to all group members
ja: グループの全てのメンバーに送信

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to all role members
ja: ロールの全てのメンバーに送付

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send on out of office
ja: 外出中の担当者に送信

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Also send if the user is currently out of office.
ja: 現在外出中のユーザーにも送付する。

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Once per day
ja: 一日に一度

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notify user just once per day about a single ticket using a selected transport.
ja: 選択された通知方法を使って1つのチケットにつき1度だけユーザーに通知する。

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notification Methods
ja: 通知方法

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Enable this notification method
ja: この通知方法を有効化

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Transport
ja: トランスポート

note: Template: AdminNotificationEvent
en: This feature is currently not available.
ja: この機能は現在利用できません。

note: Template: AdminNotificationEvent
en: No data found
ja: データがありません。

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notification Text
ja: 通知文書

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Message body
ja: メッセージボディー

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add new notification language
ja: 新規通知言語を追加

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notifications are sent to an agent or a customer.
ja: 通知は担当者、顧客に送信されます。

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 20 character of the subject (of the latest agent article).
ja: 表題の最初の20文字を取得 (最新の担当者記事)

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 5 lines of the body (of the latest agent article).
ja: 本文から最初の5行を取得 (最新の担当者記事)

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 20 character of the subject (of the latest customer article).
ja: 表題の最初の20文字を取得 (最新の顧客記事)

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 5 lines of the body (of the latest customer article).
ja: 本文から最初の5行を取得 (最新の顧客記事)

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Ticket dynamic fields display values, useful for Dropdown and Multiselect fields
ja: チケットの動的フィールドの表示値。ドロップダウンまたは複数選択領域で利用可能

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Additional recipient email addresses
ja: 追加の受信者のメールアドレス

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Notification article type
ja: 記事タイプの通知

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: An article will be created if the notification is sent to the customer or an additional email address.
ja: 顧客または追加のメールアドレスに通知が送られる際に記事が作成されます。

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Email template
ja: メールテンプレート

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Use this template to generate the complete email (only for HTML emails).
ja: 完全なメールを生成するためにこのテンプレートを使う。(HTMLメールに対してのみ)

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Manage %s
ja: %s を管理

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Downgrade to OTRS Free
ja: フリー版OTRSへのダウングレード

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s not Correctly Installed
ja: %s は正常にインストールされました

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Your %s is not correctly installed. Please reinstall it with the button below.
ja: %s は正常にインストールされていません。下のボタンを押して再インストールしてください。

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Reinstall %s
ja: %s の再インストール

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Your %s is not correctly installed, and there is also an update available.
ja: %s は正常にインストールされていません。また、こちらのパッケージにはアップデートがあります。

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Update %s
ja: %s のアップデート

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s Update Available
ja: %s 利用できるアップデーターがあります

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s Correctly Deployed
ja: %s 正しくデプロイされました

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Congratulations, your %s is correctly installed and up to date!
ja: おめでとうございます。 %s は最新版として正常にインストールされました。

note: Template: AdminOTRSBusinessNotInstalled
en: Connection to cloud.otrs.com via HTTPS couldn't be established. Please make sure that your OTRS can connect to cloud.otrs.com via port 443.
ja: cloud.otrs.comへのHTTPSでの接続の確立ができませんでした。
    OTRSが443ポートを用いてcloud.otrs.comに接続できることを確認して下さい。

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Cancel downgrade and go back
ja: ダウングレードを中止して戻る

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Go to OTRS Package Manager
ja: OTRSパッケージマネージャーへ

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Vendor
ja: ベンダー

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Chat
ja: チャット

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: DynamicField ContactWithData
ja: 動的フィールド日付でコンタクトする

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: DynamicField Database
ja: 動的フィールド用データベース

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: The %s skin
ja: %s スキン

note: Template: AdminPGP
en: PGP Management
ja: PGP管理

note: Template: AdminPGP
en: Add PGP key
ja: PGP鍵追加

note: Template: AdminPGP
en: In this way you can directly edit the keyring configured in SysConfig.
ja: この方法で直接システム設定からキーリング設定を編集できます。

note: Template: AdminPGP
en: Introduction to PGP
ja: PGPの導入

note: Template: AdminPGP
en: Result
ja: 結果

note: Template: AdminPGP
en: Identifier
ja: 識別子

note: Template: AdminPGP
en: Bit
ja: ビット

note: Template: AdminPGP
en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

note: Template: AdminPGP
en: Expires
ja: 期限切れ

note: Template: AdminPGP
en: Delete this key
ja: この鍵を削除

note: Template: AdminPGP
en: Add PGP Key
ja: PGP鍵を追加

note: Template: AdminPGP
en: PGP key
ja: PGPキー

note: Template: AdminPackageManager
en: Package Manager
ja: パッケージ管理

note: Template: AdminPackageManager
en: Uninstall package
ja: パッケージをアンインストール

note: Template: AdminPackageManager
en: Do you really want to uninstall this package?
ja: このパッケージを本当にアンインストールしますか？

note: Template: AdminPackageManager
en: Reinstall package
ja: パッケージを再インストール

note: Template: AdminPackageManager
en: Do you really want to reinstall this package? Any manual changes will be lost.
ja: このパッケージを本当に再インストールしますか？ 全ての手動変更点は失われます。

note: Template: AdminPackageManager
en: Continue
ja: 続ける

note: Template: AdminPackageManager
en: Install
ja: インストール

note: Template: AdminPackageManager
en: Install Package
ja: パッケージをインストール

note: Template: AdminPackageManager
en: Update repository information
ja: リポジトリ情報を更新

note: Template: AdminPackageManager
en: Online Repository
ja: オンラインリポジトリ

note: Template: AdminPackageManager
en: Module documentation
ja: モジュールの書類

note: Template: AdminPackageManager
en: Upgrade
ja: アップグレード

note: Template: AdminPackageManager
en: Local Repository
ja: ローカルリポジトリ

note: Template: AdminPackageManager
en: Uninstall
ja: アンインストール

note: Template: AdminPackageManager
en: Reinstall
ja: 再インストール

note: Template: AdminPackageManager
en: Download package
ja: パッケージをダウンロード

note: Template: AdminPackageManager
en: Rebuild package
ja: パッケージを再構成

note: Template: AdminPackageManager
en: Metadata
ja: メタデータ

note: Template: AdminPackageManager
en: Change Log
ja: 変更履歴

note: Template: AdminPackageManager
en: Date
ja: 日付

note: Template: AdminPackageManager
en: List of Files
ja: 領域のリスト

note: Template: AdminPackageManager
en: Permission
ja: 権限

note: Template: AdminPackageManager
en: Download
ja: ダウンロード

note: Template: AdminPackageManager
en: Download file from package!
ja: パッケージからファイルをダウンロードしてください。

note: Template: AdminPackageManager
en: Required
ja: 必要項目

note: Template: AdminPackageManager
en: PrimaryKey
ja: プライマリキー

note: Template: AdminPackageManager
en: AutoIncrement
ja: 自動増加

note: Template: AdminPackageManager
en: File differences for file %s
ja: %s ファイルが違います

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Performance Log
ja: パフォーマンスログ

note: Template: AdminPerformanceLog
en: This feature is enabled!
ja: この機能を有効にする。

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Just use this feature if you want to log each request.
ja: この機能は各要求をログに記録したい場合のみ利用してください。

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Activating this feature might affect your system performance!
ja: この機能を有効にするとシステムのパフォーマンスに影響が出る可能性があります。

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Disable it here!
ja: 無効にする。

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Logfile too large!
ja: ログファイルが大きすぎます

note: Template: AdminPerformanceLog
en: The logfile is too large, you need to reset it
ja: ログファイルが大きすぎます。初期化してください。

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Overview
ja: 一覧

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Range
ja: 範囲

note: Template: AdminPerformanceLog
en: last
ja: 以内

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Interface
ja: インターフェイス

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Requests
ja: 要求

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Min Response
ja: 最少応答

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Max Response
ja: 最大応答

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Average Response
ja: 平均応答

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Period
ja: 期間

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Min
ja: 最少

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Max
ja: 最大

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Average
ja: 平均

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: PostMaster Filter Management
ja: ポストマスター・フィルタ管理

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Add filter
ja: フィルタの追加

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: To dispatch or filter incoming emails based on email headers. Matching using Regular Expressions is also possible.
ja: 振り分けやメールヘッダを元に受信メールをフィルタします。正規表現を使用できます。

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: If you want to match only the email address, use EMAILADDRESS:info@example.com in From, To or Cc.
ja: メールアドレスのみを一致させたい場合、EMAILADDRESS:info@example.comを差出人、宛先、Ccに使用してください。

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: If you use Regular Expressions, you also can use the matched value in () as [***] in the 'Set' action.
ja: 正規表現を使う場合、設定で一致する値を[***]として使用できます。

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Delete this filter
ja: このフィルタを削除

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Add PostMaster Filter
ja: ポストマスター・フィルタを追加

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Edit PostMaster Filter
ja: PostMasterフィルタを削除

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The name is required.
ja: 名前は必須項目です。

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Filter Condition
ja: フィルタ条件

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: AND Condition
ja: AND条件

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Check email header
ja: メールヘッダを確認

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Negate
ja: 否定条件

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Look for value
ja: 値を検索

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The field needs to be a valid regular expression or a literal word.
ja: このフィールドは有効な正規表現またはリテラル値で入力する必要があります。

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set Email Headers
ja: メールヘッダを設定

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set email header
ja: メールヘッダを設定

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set value
ja: 値を設定

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The field needs to be a literal word.
ja: このフィールドはリテラル値で入力する必要があります。

note: Template: AdminPriority
en: Priority Management
ja: 優先度管理

note: Template: AdminPriority
en: Add priority
ja: 優先度を追加

note: Template: AdminPriority
en: Add Priority
ja: 優先度を追加

note: Template: AdminPriority
en: Edit Priority
ja: 優先度を編集

note: Template: AdminProcessManagement
en: Process Management
ja: プロセス管理

note: Template: AdminProcessManagement
en: Filter for Processes
ja: プロセスでフィルタ

note: Template: AdminProcessManagement
en: Create New Process
ja: 新しいプロセスを追加

note: Template: AdminProcessManagement
en: Upload process configuration
ja: プロセスの設定を更新

note: Template: AdminProcessManagement
en: Import process configuration
ja: プロセスの設定をインポート

note: Template: AdminProcessManagement
en: Processes
ja: プロセス

note: Template: AdminProcessManagement
en: Process name
ja: プロセス名

note: Template: AdminProcessManagement
en: Print
ja: 印刷

note: Template: AdminProcessManagement
en: Export Process Configuration
ja: プロセスの設定をエクスポート

note: Template: AdminProcessManagement
en: Copy Process
ja: プロセスをコピー

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Cancel & close
ja: 中止して閉じる

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Go Back
ja: 戻る

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Activity
ja: アクティビティ

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Activity Name
ja: アクティビティ名

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Activity Dialogs
ja: アクティビティダイアログ

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Filter available Activity Dialogs
ja: 利用可能なアクティビティダイアログをフィルタ

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Available Activity Dialogs
ja: 利用可能なアクティビティダイアログ

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Create New Activity Dialog
ja: 新規アクティビティダイアログを作成

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Assigned Activity Dialogs
ja: 割り当てられたアクティビティダイアログ

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Activity Dialog
ja: アクティビティダイアログ

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Activity dialog Name
ja: アクティビティダイアログ名

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Description (short)
ja: 説明（概略）

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Description (long)
ja: 説明（詳細）

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Fields
ja: 領域

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Filter available fields
ja: 利用可能な領域をフィルタ

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Available Fields
ja: 利用可能な領域

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Assigned Fields
ja: 割り当てられた領域

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: ArticleType
ja: 記事タイプ

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Display
ja: 表示

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Edit Field Details
ja: 領域の詳細を編集

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Path
ja: パス

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Edit this transition
ja: この遷移を編集

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Transition Actions
ja: 推移アクション

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Filter available Transition Actions
ja: 利用可能な遷移動作をフィルタ

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Available Transition Actions
ja: 利用可能な遷移動作

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Create New Transition Action
ja: 新規遷移動作を作成

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Assigned Transition Actions
ja: 割り当てられた遷移動作

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Activities
ja: アクティビティ

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Create New Activity
ja: 新しいアクティビティを作成

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Transitions
ja: 遷移

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Create New Transition
ja: 新しい遷移を作成

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Edit Process
ja: プロセスを編集

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Print process information
ja: プロセス情報を印刷

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Delete Process
ja: プロセスを削除

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Delete Inactive Process
ja: 非アクティブなプロセスを削除

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Edit Process Information
ja: プロセスの情報を編集

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Process Name
ja: プロセス名

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: The selected state does not exist.
ja: 選択された状態は存在しません。

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Add and Edit Activities, Activity Dialogs and Transitions
ja: アクティビティ、アクティビティダイアログ、遷移を追加、編集

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Show EntityIDs
ja: エンティティIDを表示

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Extend the width of the Canvas
ja: キャンバスの幅を広げる

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Extend the height of the Canvas
ja: キャンバスの高さを拡大する

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Remove the Activity from this Process
ja: このプロセスからアクティビティを削除

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Edit this Activity
ja: このアクティビティを編集

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Save settings
ja: 設定を保存

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Save Activities, Activity Dialogs and Transitions
ja: クティビティ、アクティビティダイアログ、遷移を保存

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Process?
ja: このプロセスを本当に削除しますか？

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Activity?
ja: このアクティビティを本当に削除しますか？

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Activity Dialog?
ja: このアクティビティダイアログを本当に削除しますか？

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Transition?
ja: この遷移を本当に削除しますか？

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Do you really want to delete this Transition Action?
ja: この遷移動作を本当に削除しますか？

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Hide EntityIDs
ja: エンティティIDを隠す

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Delete Entity
ja: エンティティを削除

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Remove Entity from canvas
ja: キャンバスからエンティティを削除

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: This Activity is already used in the Process. You cannot add it twice!
ja: このアクティビティは既にプロセスで使用されています。2度追加できません。

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: This Activity cannot be deleted because it is the Start Activity.
ja: このアクティビティは開始アクティビティであるため削除できません。

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: This Transition is already used for this Activity. You cannot use it twice!
ja: この遷移は既にこのアクティビティに対して使用されています。2度使用できません。

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: This TransitionAction is already used in this Path. You cannot use it twice!
ja: の遷移動作は既にこのパスで使用されています。2度使用できません。

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Remove the Transition from this Process
ja: このプロセスから遷移を削除

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Start Activity
ja: アクティビティを開始

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Assigned dialogs
ja: 割り当てられたダイアログ

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Activities are not being used in this process.
ja: アクティビティはこのプロセスで使用されていません。

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Assigned fields
ja: 割り当てられた領域

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Activity dialogs are not being used in this process.
ja: アクティビティダイアログはこのプロセスで使用されていません。

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Condition linking
ja: 条件リンク

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Conditions
ja: 条件

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Condition
ja: 条件

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Transitions are not being used in this process.
ja: 遷移はこのプロセスで使用されていません。

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Module name
ja: モジュール名

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Transition actions are not being used in this process.
ja: 遷移アクションはこのプロセスで使用されていません。

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Transition
ja: 遷移

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Transition Name
ja: 遷移名

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Type of Linking between Conditions
ja: 条件間のリンクのタイプ

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Remove this Condition
ja: この条件を削除

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Type of Linking
ja: リンクのタイプ

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Add a new Field
ja: 新しい領域を追加

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Remove this Field
ja: この領域を削除

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Add New Condition
ja: 新しい条件を追加

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Transition Action
ja: 遷移動作

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Transition Action Name
ja: 遷移動作名

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Transition Action Module
ja: 遷移動作モジュール

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Config Parameters
ja: パラメータの設定

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Add a new Parameter
ja: 新規パラメータを追加

note: Template: AdminProcessManagementTransitionAction
en: Remove this Parameter
ja: このパラメータを削除

note: Template: AdminQueue
en: Manage Queues
ja: キュー管理

note: Template: AdminQueue
en: Add queue
ja: キューを追加

note: Template: AdminQueue
en: Add Queue
ja: キューを追加

note: Template: AdminQueue
en: Edit Queue
ja: キューを編集

note: Template: AdminQueue
en: Sub-queue of
ja: 親キュー

note: Template: AdminQueue
en: Unlock timeout
ja: ロックの解除期限

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no unlock
ja: 0 = ロック解除しない

note: Template: AdminQueue
en: Only business hours are counted.
ja: 勤務時間のみ計算されます

note: Template: AdminQueue
en: If an agent locks a ticket and does not close it before the unlock timeout has passed, the ticket will unlock and will become available for other agents.
ja: 担当者がチケットロック後、ロック期限切れ前にクローズしていない場合、ロックは解除され、他の担当者がチケットを担当できるようになります。

note: Template: AdminQueue
en: Notify by
ja: 通知する時間

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no escalation
ja: 0 = エスカレーションしない

note: Template: AdminQueue
en: If there is not added a customer contact, either email-external or phone, to a new ticket before the time defined here expires, the ticket is escalated.
ja: ここで定義された時間の前に、新規チケットに顧客連絡先が追加されていないか、メール送信、電話などの連絡を取っていない場合、チケットがエスカレーションされます。

note: Template: AdminQueue
en: If there is an article added, such as a follow-up via email or the customer portal, the escalation update time is reset. If there is no customer contact, either email-external or phone, added to a ticket before the time defined here expires, the ticket is escalated.
ja: メールでのフォローアップやカスタマーポータルに追加された記事があれば、エスカレーション更新期限はリセットされます。ここで定義された時間内に顧客からの外部メールや電話の記録が追加されない場合、チケットがエスカレーションされます。

note: Template: AdminQueue
en: If the ticket is not set to closed before the time defined here expires, the ticket is escalated.
ja: ここで定義された時間の前にチケットがクローズしない場合、チケットがエスカレーションされます。

note: Template: AdminQueue
en: Follow up Option
ja: フォローアップ・オプション

note: Template: AdminQueue
en: Specifies if follow up to closed tickets would re-open the ticket, be rejected or lead to a new ticket.
ja: クローズしたチケットにフォローアップしたい場合、チケットを再度対応中にするか、拒否して新規チケットにするかを指定します。

note: Template: AdminQueue
en: Ticket lock after a follow up
ja: フォローアップ後にチケットをロック

note: Template: AdminQueue
en: If a ticket is closed and the customer sends a follow up the ticket will be locked to the old owner.
ja: チケットがクローズした後に顧客がチケットにフォローアップする場合、旧所有者にロックされます。

note: Template: AdminQueue
en: System address
ja: システムアドレス

note: Template: AdminQueue
en: Will be the sender address of this queue for email answers.
ja: このキューでのメール回答はこの送信者アドレスになります。

note: Template: AdminQueue
en: Default sign key
ja: 既定のサインキー

note: Template: AdminQueue
en: The salutation for email answers.
ja: メール回答の挨拶文

note: Template: AdminQueue
en: The signature for email answers.
ja: メール回答の署名

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Manage Queue-Auto Response Relations
ja: キュー-自動応答の関連性の管理

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Filter for Queues
ja: キューでフィルタ

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Filter for Auto Responses
ja: 自動応答でフィルタ

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Auto Responses
ja: 自動応答

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Change Auto Response Relations for Queue
ja: キューに対する自動応答の関連性を変更

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Manage Template-Queue Relations
ja: テンプレート-キューの関連性の管理

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Filter for Templates
ja: テンプレートでフィルタ

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Templates
ja: テンプレート

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Change Queue Relations for Template
ja: テンプレートに対するキューの関連性を変更

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Change Template Relations for Queue
ja: キューに対するテンプレートの関連性を変更

note: Template: AdminRegistration
en: Edit details
ja: 詳細を編集

note: Template: AdminRegistration
en: Unique ID
ja: ユニークID

note: Template: AdminRegistration
en: Please note that you can't register your system if OTRS Daemon is not running correctly!
ja: 注意：OTRSデーモンが起動していないと、システムの登録が正常に行えません。

note: Template: AdminRegistration
en: OTRS-ID Login
ja: OTRS-ID

note: Template: AdminRegistration
en: Read more
ja: 続きを読む

note: Template: AdminRegistration
en: Your OTRS-ID is the email address you used to sign up on the OTRS.com webpage.
ja: OTRS-IDはOTRS.comのウェブページでサインアップに用いたE-Mailアドレスです。

note: Template: AdminRegistration
en: Can I use OTRS without being registered?
ja: 登録せずにOTRSを利用できますか？

note: Template: AdminRegistration
en: System registration is optional.
ja: システムへの登録は任意です。

note: Template: AdminRegistration
en: You can download and use OTRS without being registered.
ja: OTRSは、登録することなくダウンロード・利用することができます。

note: Template: AdminRegistration
en: portal
ja: ポータル

note: Template: AdminRegistration
en: You don't have an OTRS-ID yet?
ja: まだ OTRS-ID をお持ちではありませんか？

note: Template: AdminRegistration
en: Sign up now
ja: 新規登録する

note: Template: AdminRegistration
en: Forgot your password?
ja: パスワードを忘れましたか？

note: Template: AdminRegistration
en: OTRS Version
ja: OTRSバージョン

note: Template: AdminRegistration
en: Operating System
ja: オペレーションシステム

note: Template: AdminRegistration
en: Perl Version
ja: Perl バージョン

note: Template: AdminRegistration
en: Register
ja: 登録

note: Template: AdminRegistration
en: Deregister
ja: 登録解除

note: Template: AdminRole
en: Role Management
ja: ロール管理

note: Template: AdminRole
en: Add role
ja: ロールを追加

note: Template: AdminRole
en: Create a role and put groups in it. Then add the role to the users.
ja: ロールを作成してグループを追加後、ユーザーにロールを追加してください。

note: Template: AdminRole
en: There are no roles defined. Please use the 'Add' button to create a new role.
ja: 未定義のロールがあります。新しいロールを作成し、追加ボタンを押してください。

note: Template: AdminRole
en: Add Role
ja: ロールを追加

note: Template: AdminRole
en: Edit Role
ja: ロールを編集

note: Template: AdminRoleGroup
en: Manage Role-Group Relations
ja: ロール-グループの関連性管理

note: Template: AdminRoleGroup
en: Filter for Roles
ja: ロールでフィルタ

note: Template: AdminRoleGroup
en: Roles
ja: ロール

note: Template: AdminRoleGroup
en: Select the role:group permissions.
ja: ロール：グループ権限を選択。

note: Template: AdminRoleGroup
en: If nothing is selected, then there are no permissions in this group (tickets will not be available for the role).
ja: 何も選択しなかった場合は、そのグループへ付与される許可はありません（ロールに関してチケットは利用できません）

note: Template: AdminRoleGroup
en: Change Role Relations for Group
ja: グループに対するロールの関連性を変更

note: Template: AdminRoleGroup
en: Change Group Relations for Role
ja: ロールに対するグループの関連性を変更

note: Template: AdminRoleGroup
en: Toggle %s permission for all
ja: 全ての %s の権限を切り替え

note: Template: AdminRoleGroup
en: move_into
ja: 移動

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to move tickets into this group/queue.
ja: このグループ／キューにチケットの移転権限を付与

note: Template: AdminRoleGroup
en: create
ja: 作成

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to create tickets in this group/queue.
ja: このグループ／キューにチケットの作成権限を付与

note: Template: AdminRoleGroup
en: note
ja: メモ

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to add notes to tickets in this group/queue.
ja: このグループ／キューにチケットへメモ追加権限を付与

note: Template: AdminRoleGroup
en: owner
ja: 所有者

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to change the owner of tickets in this group/queue.
ja: このグループ／キューにチケットへ所有者変更権限を付与

note: Template: AdminRoleGroup
en: priority
ja: 優先度

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to change the ticket priority in this group/queue.
ja: このグループ／キューにチケットの優先度変更権限を付与

note: Template: AdminRoleUser
en: Manage Agent-Role Relations
ja: 担当者-ロールの関連性管理

note: Template: AdminRoleUser
en: Add agent
ja: 担当者の追加

note: Template: AdminRoleUser
en: Filter for Agents
ja: 担当者でフィルタ

note: Template: AdminRoleUser
en: Agents
ja: 担当者

note: Template: AdminRoleUser
en: Manage Role-Agent Relations
ja: ロール-担当者の関連性管理

note: Template: AdminRoleUser
en: Change Role Relations for Agent
ja: 担当者に対するロールの関連性を変更

note: Template: AdminRoleUser
en: Change Agent Relations for Role
ja: ロールに対する担当者の関連性を変更

note: Template: AdminSLA
en: SLA Management
ja: SLA管理

note: Template: AdminSLA
en: Add SLA
ja: SLAを追加

note: Template: AdminSLA
en: Edit SLA
ja: SLAを編集

note: Template: AdminSLA
en: Please write only numbers!
ja: 数値しか入力できません。

note: Template: AdminSMIME
en: S/MIME Management
ja: S/MIME管理

note: Template: AdminSMIME
en: Add certificate
ja: 証明書の追加

note: Template: AdminSMIME
en: Add private key
ja: 秘密鍵の追加

note: Template: AdminSMIME
en: Filter for certificates
ja: 証明書でフィルタ

note: Template: AdminSMIME
en: See also
ja: 参照

note: Template: AdminSMIME
en: In this way you can directly edit the certification and private keys in file system.
ja: この方法で直接認証と秘密鍵を編集できます。

note: Template: AdminSMIME
en: Hash
ja: ハッシュ

note: Template: AdminSMIME
en: Delete this certificate
ja: この証明書を削除

note: Template: AdminSMIME
en: Add Certificate
ja: 証明書を追加

note: Template: AdminSMIME
en: Add Private Key
ja: 秘密鍵を追加

note: Template: AdminSMIME
en: Secret
ja: 秘密

note: Template: AdminSMIMECertRead
en: Close dialog
ja: ダイアログを閉じる

note: Template: AdminSalutation
en: Salutation Management
ja: 挨拶文管理

note: Template: AdminSalutation
en: Add salutation
ja: 挨拶文を追加

note: Template: AdminSalutation
en: Add Salutation
ja: 挨拶文を追加

note: Template: AdminSalutation
en: Edit Salutation
ja: 挨拶文を編集

note: Template: AdminSalutation
en: e. g.
ja: 例

note: Template: AdminSalutation
en: Example salutation
ja: 挨拶文の例

note: Template: AdminSecureMode
en: Secure mode needs to be enabled!
ja: セキュアモードを有効にしてください。

note: Template: AdminSecureMode
en: Secure mode will (normally) be set after the initial installation is completed.
ja: 初回インストール完了後、セキュアモード (通常) に設定されます

note: Template: AdminSecureMode
en: If secure mode is not activated, activate it via SysConfig because your application is already running.
ja: セキュアモードが無効の場合、アプリケーションが既に実行されているため、SysConfigを介して有効にします。

note: Template: AdminSelectBox
en: SQL Box
ja: SQLボックス

note: Template: AdminSelectBox
en: Here you can enter SQL to send it directly to the application database. It is not possible to change the content of the tables, only select queries are allowed.
ja: ここではアプリケーションデータベースに直接送るSQLを入力することができます。表の定義を変更することはできません。選択問合せのみ可能です。

note: Template: AdminSelectBox
en: Here you can enter SQL to send it directly to the application database.
ja: ここではアプリケーションデータベースに直接送るSQLを入力することができます。

note: Template: AdminSelectBox
en: The syntax of your SQL query has a mistake. Please check it.
ja: SQLクエリの構文に誤りがあります。確認してください。

note: Template: AdminSelectBox
en: Result format
ja: 結果の書式

note: Template: AdminSelectBox
en: Run Query
ja: クエリー実行

note: Template: AdminSelectBox
en: Query is executed.
ja: クエリは実行されました。

note: Template: AdminService
en: Service Management
ja: サービス管理

note: Template: AdminService
en: Add service
ja: サービスの追加

note: Template: AdminService
en: Add Service
ja: サービスの追加

note: Template: AdminService
en: Edit Service
ja: サービスの編集

note: Template: AdminService
en: Sub-service of
ja: 親サービス

note: Template: AdminSession
en: Session Management
ja: セッション管理

note: Template: AdminSession
en: All sessions
ja: 全てのセッション

note: Template: AdminSession
en: Agent sessions
ja: 担当者のセッション

note: Template: AdminSession
en: Customer sessions
ja: 顧客のセッション

note: Template: AdminSession
en: Unique agents
ja: 一意の担当者

note: Template: AdminSession
en: Unique customers
ja: 一意の顧客

note: Template: AdminSession
en: Kill all sessions
ja: 全てのセッションを切断

note: Template: AdminSession
en: Kill this session
ja: 現在のセッションを切断

note: Template: AdminSession
en: Session
ja: セッション

note: Template: AdminSession
en: Kill
ja: 切断

note: Template: AdminSession
en: Detail View for SessionID
ja: セッションIDの詳細表示

note: Template: AdminSignature
en: Signature Management
ja: 署名管理

note: Template: AdminSignature
en: Add signature
ja: 署名を追加

note: Template: AdminSignature
en: Add Signature
ja: 署名を追加

note: Template: AdminSignature
en: Edit Signature
ja: 署名を編集

note: Template: AdminSignature
en: Example signature
ja: 署名の例

note: Template: AdminState
en: State Management
ja: 状態管理

note: Template: AdminState
en: Add state
ja: 状態を追加

note: Template: AdminState
en: Add State
ja: 状態を追加

note: Template: AdminState
en: Edit State
ja: 状態を編集

note: Template: AdminState
en: State type
ja: 状態のタイプ

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Sending support data to OTRS Group is not possible!
ja: OTRS Group へのサポートデータの送信ができません！

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: You can manually trigger the Support Data sending by pressing this button:
ja: 手動でこのボタンを押すことにより、サポートデータを送信することができます。

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Was not possible to send Support Data information.
ja: OTRS Group へのサポートデータを送信できませんでした。

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Generating...
ja: 作成中...

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Send by Email
ja: Eメールで送信

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Sending
ja: 送信者

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Download File
ja: ファイルのダウンロード

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Details
ja: 詳細

note: Template: AdminSysConfig
en: SysConfig
ja: システム設定

note: Template: AdminSysConfig
en: Navigate by searching in %s settings
ja: 検索した %s の設定へ移動

note: Template: AdminSysConfig
en: Navigate by selecting config groups
ja: 選択した設定グループへ移動

note: Template: AdminSysConfig
en: Download all system config changes
ja: 変更された全システム設定をダウンロード

note: Template: AdminSysConfig
en: Export settings
ja: 設定のエクスポート

note: Template: AdminSysConfig
en: Load SysConfig settings from file
ja: ファイルからシステム設定を読み込み

note: Template: AdminSysConfig
en: Import settings
ja: 設定のインポート

note: Template: AdminSysConfig
en: Import Settings
ja: 設定のインポート

note: Template: AdminSysConfig
en: Please enter a search term to look for settings.
ja: 設定を検索するための条件を入力してください。

note: Template: AdminSysConfig
en: Subgroup
ja: サブグループ

note: Template: AdminSysConfig
en: Elements
ja: 要素

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: This config item is only available in a higher config level!
ja: この項目は高設定レベルで設定できます。

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Reset this setting
ja: この設定をリセット

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: this file could not be found.
ja: エラー: ファイルが見つかりませんでした。

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: this directory could not be found.
ja: エラー: ディレクトリが見つかりませんでした。

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: an invalid value was entered.
ja: エラー: 無効な値が入力されました。

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Content
ja: 内容

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Remove this entry
ja: 登録を削除

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add entry
ja: 登録を追加

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Remove entry
ja: 登録を削除

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add new entry
ja: 新しい登録を追加

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Delete this entry
ja: この登録を削除

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Create new entry
ja: 新しい登録を作成

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New group
ja: 新規グループ

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Group ro
ja: グループ ro

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Readonly group
ja: 読み取りグループ

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New group ro
ja: 新規グループ ro

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Loader
ja: ローダー

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: File to load for this frontend module
ja: このファイルからフロントエンドモジュールを読み込みます

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New Loader File
ja: 新規読み込みファイル

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBarName
ja: ナビゲーションバー名

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBar
ja: ナビゲーションバー

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: LinkOption
ja: 連結オプション

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Block
ja: ブロック

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: AccessKey
ja: アクセスキー

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add NavBar entry
ja: ナビゲーションバーに追加

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Year
ja: 年

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Month
ja: 月

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Day
ja: 日

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid year
ja: 無効な年

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid month
ja: 無効な月

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid day
ja: 無効な日

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Show more
ja: もっと見る。

note: Template: AdminSystemAddress
en: System Email Addresses Management
ja: システムメールアドレスの管理

note: Template: AdminSystemAddress
en: Add system address
ja: システムアドレス追加

note: Template: AdminSystemAddress
en: All incoming email with this address in To or Cc will be dispatched to the selected queue.
ja: 宛先かCcにこのアドレスを持つ全てのメールは選択されたキューに振り分けられます。

note: Template: AdminSystemAddress
en: Email address
ja: メールアドレス

note: Template: AdminSystemAddress
en: Display name
ja: 表示名

note: Template: AdminSystemAddress
en: Add System Email Address
ja: システムメールアドレスの追加

note: Template: AdminSystemAddress
en: Edit System Email Address
ja: システムメールアドレスの編集

note: Template: AdminSystemAddress
en: The display name and email address will be shown on mail you send.
ja: 表示名、メールアドレスは送信メールに表示されます。

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: System Maintenance Management
ja: システムメンテナンス管理

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Schedule New System Maintenance
ja: 新しいシステムメンテナンスをスケジュール

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Schedule a system maintenance period for announcing the Agents and Customers the system is down for a time period.
ja: このシステムメンテナンスが開始する前に、ユーザはシステムメンテナンスが行われることについてアナウンスする各画面上で通知を受け取ります。

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Start date
ja: 開始日

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Stop date
ja: 終了日

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Delete System Maintenance
ja: システムメンテナンスを削除

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Do you really want to delete this scheduled system maintenance?
ja: このスケジュールされたシステムメンテナンスを本当に削除しますか？

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Edit System Maintenance %s
ja: システムメンテナンス%sを編集

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Edit System Maintenance information
ja: システムメンテナンス情報を編集

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Date invalid!
ja: 日時が無効です。

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Login message
ja: ログインメッセージ

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Show login message
ja: ログインメッセージを表示

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Notify message
ja: 通知メッセージ

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Manage Sessions
ja: セッションの管理

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: All Sessions
ja: 全てのセッション

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Agent Sessions
ja: 担当者のセッション

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Customer Sessions
ja: 顧客のセッション

note: Template: AdminTemplate
en: Manage Templates
ja: テンプレート管理

note: Template: AdminTemplate
en: Add template
ja: テンプレートを追加

note: Template: AdminTemplate
en: A template is a default text which helps your agents to write faster tickets, answers or forwards.
ja: テンプレートは担当者による高速なチケット作成、回答または転送を支援するデフォルトの本文です。

note: Template: AdminTemplate
en: Don't forget to add new templates to queues.
ja: 新しいテンプレートにキューを追加してください。

note: Template: AdminTemplate
en: Add Template
ja: テンプレートを追加

note: Template: AdminTemplate
en: Edit Template
ja: テンプレートを編集

note: Template: AdminTemplate
en: Example template
ja: テンプレート例

note: Template: AdminTemplate
en: The current ticket state is
ja: 現在のチケットの状態は

note: Template: AdminTemplate
en: Your email address is
ja: あなたのメールアドレスは

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Manage Templates <-> Attachments Relations
ja: テンプレート <-> 添付ファイルの関連性管理

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Filter for Attachments
ja: 添付ファイルでフィルタ

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Change Template Relations for Attachment
ja: 添付ファイルに対するテンプレートの関連性を変更

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Change Attachment Relations for Template
ja: テンプレートに対する添付ファイルの関連性を変更

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Toggle active for all
ja: 全てを有効に切り替え

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Link %s to selected %s
ja: %s を選択された %s へ連結

note: Template: AdminType
en: Type Management
ja: タイプ管理

note: Template: AdminType
en: Add ticket type
ja: チケットタイプの追加

note: Template: AdminType
en: Add Type
ja: タイプの追加

note: Template: AdminType
en: Edit Type
ja: タイプの編集

note: Template: AdminUser
en: Agents will be needed to handle tickets.
ja: 担当者はチケットを処理するために必要です。

note: Template: AdminUser
en: Don't forget to add a new agent to groups and/or roles!
ja: 新規担当者をグループまたはロールに追加してください。

note: Template: AdminUser
en: Please enter a search term to look for agents.
ja: 担当者を検索するための条件を入力してください。

note: Template: AdminUser
en: Last login
ja: 最終ログイン

note: Template: AdminUser
en: Switch to agent
ja: 担当者を切り替え

note: Template: AdminUser
en: Add Agent
ja: 担当者の追加

note: Template: AdminUser
en: Edit Agent
ja: 担当者の編集

note: Template: AdminUser
en: Firstname
ja: 姓

note: Template: AdminUser
en: Lastname
ja: 名

note: Template: AdminUser
en: Will be auto-generated if left empty.
ja: 空白のままにした場合、自動的に生成されます。

note: Template: AdminUser
en: Start
ja: 開始

note: Template: AdminUser
en: End
ja: 終了

note: Template: AdminUserGroup
en: Manage Agent-Group Relations
ja: 担当者 - グループの関連性の管理

note: Template: AdminUserGroup
en: Change Group Relations for Agent
ja: 担当者に対するグループの関連性を変更

note: Template: AdminUserGroup
en: Change Agent Relations for Group
ja: グループに対する担当者の関連性を変更

note: Template: AgentBook
en: Address Book
ja: アドレス帳

note: Template: AgentBook
en: Search for a customer
ja: 顧客を検索

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the To field
ja: 宛先にメールアドレス %s を追加

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the Cc field
ja: Ccにメールアドレス %s を追加

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the Bcc field
ja: Bccにメールアドレス %s を追加

note: Template: AgentBook
en: Apply
ja: 適用

note: Template: AgentCustomerInformationCenter
en: Customer Information Center
ja: 顧客情報センター

note: Template: AgentCustomerInformationCenterSearch
en: Customer User
ja: 顧客ユーザー

note: Template: AgentCustomerSearch
en: Duplicated entry
ja: 重複した登録

note: Template: AgentCustomerSearch
en: This address already exists on the address list.
ja: この住所はすでにアドレスリストに存在します。

note: Template: AgentCustomerTableView
en: Note: Customer is invalid!
ja: 注意: 顧客が無効です。

note: Template: AgentDaemonInfo
en: Starting the OTRS Daemon
ja: OTRS デーモンを起動しています。

note: Template: AgentDashboard
en: Dashboard
ja: ダッシュボード

note: Template: AgentDashboardCalendarOverview
en: in
ja: ＞

note: Template: AgentDashboardCommon
en: Close this widget
ja: このウィジェットを閉じる

note: Template: AgentDashboardCommon
en: Available Columns
ja: 利用可能な列

note: Template: AgentDashboardCommon
en: Visible Columns (order by drag & drop)
ja: 表示する列 (ドラッグ&ドロップで並び替えできます)

note: Template: AgentDashboardCustomerIDStatus
en: Escalated tickets
ja: エスカレーション済チケット

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Customer login
ja: 顧客ログイン名

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Customer information
ja: 顧客情報

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Phone ticket
ja: 電話チケット

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Email ticket
ja: メールチケット

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Start Chat
ja: チャットを開始する。

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: New phone ticket from %s
ja: %sからの新規電話チケット

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: New email ticket to %s
ja: %s宛の新規メールチケット

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Start chat
ja: チャットを開始する。

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: %s %s is available!
ja: %s %s が利用できます。

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Please update now.
ja: 更新してください

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Release Note
ja: リリースノート

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Level
ja: レベル

note: Template: AgentDashboardRSSOverview
en: Posted %s ago.
ja: %s の前の投稿

note: Template: AgentDashboardStats
en: Expanded
ja: 展開

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My locked tickets
ja: ロックチケット

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My watched tickets
ja: 監視チケット

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My responsibilities
ja: 責任チケット

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Tickets in My Queues
ja: 担当キュー内チケット

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Tickets in My Services
ja: 担当サービス内チケット

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Service Time
ja: サービス時間

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Remove active filters for this widget.
ja: このウィジットに対するアクティブ・フィルターを除去

note: Template: AgentDashboardTicketQueueOverview
en: Totals
ja: 合計

note: Template: AgentDashboardUserOnline
en: out of office
ja: 外出中

note: Template: AgentDashboardUserOnline
en: Selected agent is not available for chat
ja: 選択されたエージェントは現在チャットに参加できません。

note: Template: AgentHTMLReferencePageLayout
en: The ticket has been locked
ja: チケットはロック済です

note: Template: AgentHTMLReferencePageLayout
en: Undo & close
ja: 元に戻して閉じる

note: Template: AgentInfo
en: Info
ja: 情報

note: Template: AgentInfo
en: To accept some news, a license or some changes.
ja: ニュース、ライセンスなどの変更を受け付ける。

note: Template: AgentLinkObject
en: Link Object: %s
ja: 連結対象: %s

note: Template: AgentLinkObject
en: go to link delete screen
ja: 連結解除画面へ移動

note: Template: AgentLinkObject
en: Select Target Object
ja: 対象を選択

note: Template: AgentLinkObject
en: Unlink Object: %s
ja: 連結解除対象: %s

note: Template: AgentLinkObject
en: go to link add screen
ja: 連結画面へ移動

note: Template: AgentPreferences
en: Edit your preferences
ja: 個人設定を編集

note: Template: AgentPreferences
en: Did you know? You can help translating OTRS at %s.
ja: ご存じですか? %sにてOTRSの翻訳にご協力ください。

note: Template: AgentSpelling
en: Spell Checker
ja: スペルチェック

note: Template: AgentSpelling
en: spelling error(s)
ja: つづり間違い

note: Template: AgentSpelling
en: Apply these changes
ja: この変更を適用

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Dynamic Matrix
ja: 動的フィールドの値

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Dynamic List
ja: 動的フィールド一覧

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Statistics
ja: 統計

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum rows
ja: 行の合計

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum columns
ja: 列の合計

note: Template: AgentStatisticsView
en: Cache
ja: キャッシュ

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: All fields marked with an asterisk (*) are mandatory.
ja: アスタリスク（*）が付いている全ての領域は必須入力です。

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Service invalid.
ja: 無効なサービスです

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: New Owner
ja: 新しい所有者

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Please set a new owner!
ja: 新規所有者を設定してください。

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: New Responsible
ja: 新しい責任者

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Next state
ja: 次の状態

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: For all pending* states.
ja: 全ての保留状態に対して有効

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Add Article
ja: 記事を追加

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Spell check
ja: スペルチェック

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Text Template
ja: 本文テンプレート

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Setting a template will overwrite any text or attachment.
ja: テンプレートを設定すると作成中の本文または添付ファイルは上書きされます。

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Note type
ja: メモタイプ

note: Template: AgentTicketBounce
en: Bounce to
ja: バウンスto

note: Template: AgentTicketBounce
en: You need a email address.
ja: メールアドレスが必要です

note: Template: AgentTicketBounce
en: Need a valid email address or don't use a local email address.
ja: 有効なメールアドレスを使用するか、ローカルなメールアドレスを使用しないでください。

note: Template: AgentTicketBounce
en: Next ticket state
ja: チケットの次の状態

note: Template: AgentTicketBounce
en: Inform sender
ja: 送信者に知らせる

note: Template: AgentTicketBounce
en: Send mail
ja: メール送信！

note: Template: AgentTicketBulk
en: Ticket Bulk Action
ja: チケット一括処理

note: Template: AgentTicketBulk
en: Send Email
ja: Eメールの送信

note: Template: AgentTicketBulk
en: Merge to
ja: これと結合

note: Template: AgentTicketBulk
en: Invalid ticket identifier!
ja: 無効なチケット識別子です。

note: Template: AgentTicketBulk
en: Merge to oldest
ja: 古いものへ結合

note: Template: AgentTicketBulk
en: Link together
ja: 一緒に連結

note: Template: AgentTicketBulk
en: Link to parent
ja: 親へ連結

note: Template: AgentTicketBulk
en: Unlock tickets
ja: チケットのロック解除

note: Template: AgentTicketBulk
en: Execute Bulk Action
ja: 一括処理を実行

note: Template: AgentTicketCompose
en: Please remove this entry and enter a new one with the correct value.
ja: このエントリーを削除し、正しい値で新しいエントリーを追加してください。

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Cc
ja: Ccを削除

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Bcc
ja: Bccを削除

note: Template: AgentTicketCompose
en: Address book
ja: アドレス帳

note: Template: AgentTicketCompose
en: Date Invalid!
ja: 日時が無効です。

note: Template: AgentTicketEmail
en: Create New Email Ticket
ja: 新規メールチケットの作成

note: Template: AgentTicketEmail
en: From queue
ja: キューから

note: Template: AgentTicketEmail
en: To customer user
ja: 宛先顧客ユーザー

note: Template: AgentTicketEmail
en: Get all
ja: 全てを取得

note: Template: AgentTicketHistory
en: History Content
ja: 履歴内容

note: Template: AgentTicketHistory
en: Zoom view
ja: ズーム・ビュー

note: Template: AgentTicketMerge
en: You need to use a ticket number!
ja: 使用するチケット番号が必要です。

note: Template: AgentTicketMerge
en: A valid ticket number is required.
ja: 有効なチケット番号が必要です。

note: Template: AgentTicketMerge
en: Need a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスが必要です。

note: Template: AgentTicketMove
en: New Queue
ja: 新規キュー

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Select all
ja: 全選択

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: No ticket data found.
ja: チケットデータがありません

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: First Response Time
ja: 初回応答期限

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Update Time
ja: 更新期限

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Solution Time
ja: 解決期限

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Move ticket to a different queue
ja: 別のキューへチケットを移転

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Change queue
ja: キュー変更

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Change search options
ja: 検索オプション変更

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Tickets per page
ja: ページ毎のチケット数

note: Template: AgentTicketPhone
en: Split Into New Phone Ticket
ja: 新規電話チケットに分割

note: Template: AgentTicketPhone
en: Save Chat Into New Phone Ticket
ja: チャットを新規チケットに保存する。

note: Template: AgentTicketPhone
en: Create New Phone Ticket
ja: 新規電話チケットの作成

note: Template: AgentTicketPhone
en: To queue
ja: キューへ

note: Template: AgentTicketPhone
en: Chat protocol
ja: チャットプロトコル

note: Template: AgentTicketPhone
en: The chat will be appended as a separate article.
ja: チャットは新規記事として追加されます。

note: Template: AgentTicketPlain
en: Plain
ja: 書式なし

note: Template: AgentTicketPlain
en: Download this email
ja: このメールをダウンロード

note: Template: AgentTicketProcess
en: Create New Process Ticket
ja: 新しいプロセスチケットを作成

note: Template: AgentTicketProcess
en: Process
ja: プロセス

note: Template: AgentTicketSearch
en: Search template
ja: 検索テンプレート

note: Template: AgentTicketSearch
en: Create Template
ja: テンプレート作成

note: Template: AgentTicketSearch
en: Create New
ja: 新規作成

note: Template: AgentTicketSearch
en: Profile link
ja: 編集せずに検索

note: Template: AgentTicketSearch
en: Save changes in template
ja: 変更したテンプレートを保存

note: Template: AgentTicketSearch
en: Filters in use
ja: 使用中のフィルタ

note: Template: AgentTicketSearch
en: Additional filters
ja: 追加のフィルタ

note: Template: AgentTicketSearch
en: Add another attribute
ja: 属性を追加

note: Template: AgentTicketSearch
en: Output
ja: 出力

note: Template: AgentTicketSearch
en: Fulltext
ja: 全文

note: Template: AgentTicketSearch
en: Remove
ja: 削除

note: Template: AgentTicketSearch
en: Created in Queue
ja: キューで作成された

note: Template: AgentTicketSearch
en: Lock state
ja: ロックの状態

note: Template: AgentTicketSearch
en: Watcher
ja: 監視者

note: Template: AgentTicketSearch
en: Article Create Time (before/after)
ja: 記事作成時間 (前／後)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Article Create Time (between)
ja: 記事作成日時がこの期間内

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Create Time (before/after)
ja: チケット作成時間 (前／後)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Create Time (between)
ja: チケット作成日時がこの期間内

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Change Time (before/after)
ja: チケット変更時間 (前／後)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Change Time (between)
ja: チケット変更日時がこの期間内

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Last Change Time (before/after)
ja: チケット最終変更時間 (前／後)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Last Change Time (between)
ja: チケット最終変更日時がこの期間内

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Close Time (before/after)
ja: チケット・クローズ時間 (前／後)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Close Time (between)
ja: チケットのクローズ日時がこの期間内

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Escalation Time (before/after)
ja: チケットエスカレーション時間 (前／後)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Escalation Time (between)
ja: チケットエスカレーション日時がこの期間内

note: Template: AgentTicketSearch
en: Archive Search
ja: 書庫検索

note: Template: AgentTicketSearch
en: Run search
ja: 検索を実行

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article filter
ja: 記事フィルタ

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article Type
ja: 記事タイプ

note: Template: AgentTicketZoom
en: Sender Type
ja: 送信者タイプ

note: Template: AgentTicketZoom
en: Save filter settings as default
ja: 既定のフィルタ設定を保存

note: Template: AgentTicketZoom
en: Event Type
ja: イベントタイプ

note: Template: AgentTicketZoom
en: Archive
ja: アーカイブ

note: Template: AgentTicketZoom
en: This ticket is archived.
ja: このチケットはアーカイブされています。

note: Template: AgentTicketZoom
en: Locked
ja: ロック状態

note: Template: AgentTicketZoom
en: Accounted time
ja: 作業時間

note: Template: AgentTicketZoom
en: Linked Objects
ja: 連結済対象

note: Template: AgentTicketZoom
en: Change Queue
ja: キュー変更

note: Template: AgentTicketZoom
en: This item has no articles yet.
ja: このチケットにはまだ記事がありません。

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article Overview
ja: 記事一覧

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article(s)
ja: 記事

note: Template: AgentTicketZoom
en: Page
ja: ページ

note: Template: AgentTicketZoom
en: Add Filter
ja: フィルタ追加

note: Template: AgentTicketZoom
en: Set
ja: 設定

note: Template: AgentTicketZoom
en: Reset Filter
ja: フィルタをリセット

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show one article
ja: 一つの記事を閲覧

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show all articles
ja: 全ての記事を閲覧

note: Template: AgentTicketZoom
en: Unread articles
ja: 未読記事

note: Template: AgentTicketZoom
en: No.
ja: 番号

note: Template: AgentTicketZoom
en: Important
ja: 重要

note: Template: AgentTicketZoom
en: Unread Article!
ja: 未読記事があります。

note: Template: AgentTicketZoom
en: Incoming message
ja: 受信メッセージ

note: Template: AgentTicketZoom
en: Outgoing message
ja: 送信メッセージ

note: Template: AgentTicketZoom
en: Internal message
ja: 内部メッセージ

note: Template: AgentTicketZoom
en: Resize
ja: リサイズ

note: Template: AgentTicketZoom
en: Close this message
ja: このメッセージを閉じる

note: Template: AgentTicketZoom
en: Close preview
ja: プレビューを閉じる

note: Template: AttachmentBlocker
en: Load blocked content.
ja: ブロックされた内容を読み込み。

note: Template: CloudServicesDisabled
en: You can
ja: 次のことができます:

note: Template: CloudServicesDisabled
en: go back to the previous page
ja: 直前のページに戻る

note: Template: CustomerError
en: Error Details
ja: エラーの詳細

note: Template: CustomerError
en: Traceback
ja: トレースバック

note: Template: CustomerFooterJS
en: One or more errors occurred!
ja: 一つ以上のエラーが発生しました。

note: Template: CustomerFooterJS
en: Close this dialog
ja: このダイアログを閉じる

note: Template: CustomerFooterJS
en: Could not open popup window. Please disable any popup blockers for this application.
ja: ポップアップウィンドウを開けませんでした。アプリケーションのポップアップブロッカーを無効にしてください。

note: Template: CustomerFooterJS
en: If you now leave this page, all open popup windows will be closed, too!
ja: このページから移動します。全てのポップアップウィンドウを閉じてもよろしいですか？

note: Template: CustomerFooterJS
en: A popup of this screen is already open. Do you want to close it and load this one instead?
ja: 既にポップアップウィンドウを開いています。開いているウィンドウを閉じて新しく開きますか？

note: Template: CustomerFooterJS
en: There are currently no elements available to select from.
ja: 現在選択可能な要素はありません。

note: Template: CustomerFooterJS
en: Please turn off Compatibility Mode in Internet Explorer!
ja: Internet Explorerの互換モードを無効にして下さい。

note: Template: CustomerFooterJS
en: The browser you are using is too old.
ja: ご利用のブラウザは古すぎます。

note: Template: CustomerFooterJS
en: OTRS runs with a huge lists of browsers, please upgrade to one of these.
ja: OTRSは次のいずれかのブラウザで実行してください。ブラウザ内で巨大なリストを使用します。

note: Template: CustomerFooterJS
en: Please see the documentation or ask your admin for further information.
ja: 詳細はマニュアルを参照するか、管理者にお問い合わせください。

note: Template: CustomerFooterJS
en: Switch to mobile mode
ja: モバイルモードへ

note: Template: CustomerFooterJS
en: Switch to desktop mode
ja: デスクトップモードへ

note: Template: CustomerFooterJS
en: Clear all
ja: すべてクリア

note: Template: CustomerFooterJS
en: Clear search
ja: 検索条件をクリア

note: Template: CustomerFooterJS
en: Confirm
ja: 確認

note: Template: CustomerLogin
en: JavaScript Not Available
ja: JavaScriptが有効になっていません。

note: Template: CustomerLogin
en: In order to experience OTRS, you'll need to enable JavaScript in your browser.
ja: OTRSを利用するにはお使いのブラウザでJavaScriptを有効にする必要があります。

note: Template: CustomerLogin
en: Browser Warning
ja: ブラウザの警告

note: Template: CustomerLogin
en: Login
ja: ログイン

note: Template: CustomerLogin
en: User name
ja: ユーザー名

note: Template: CustomerLogin
en: Your user name
ja: ユーザー名

note: Template: CustomerLogin
en: Your password
ja: パスワード

note: Template: CustomerLogin
en: Forgot password?
ja: パスワードを忘れましたか？

note: Template: CustomerLogin
en: Log In
ja: ログイン

note: Template: CustomerLogin
en: Not yet registered?
ja: 未登録ですか？

note: Template: CustomerLogin
en: Request new password
ja: 新規パスワードを申請

note: Template: CustomerLogin
en: Your User Name
ja: ユーザー名

note: Template: CustomerLogin
en: A new password will be sent to your email address.
ja: 登録されたメールアドレスに新しいパスワードを送信します。

note: Template: CustomerLogin
en: Create Account
ja: アカウント作成

note: Template: CustomerLogin
en: Please fill out this form to receive login credentials.
ja: 下記のフォームにログイン時に必要となる事項を入力してください。

note: Template: CustomerLogin
en: Your First Name
ja: あなたの姓

note: Template: CustomerLogin
en: Your Last Name
ja: あなたの名字

note: Template: CustomerLogin
en: Your email address (this will become your username)
ja: あなたの電子メールアドレス (ユーザー名になります)

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Incoming Chat Requests
ja: 受信チャット要求

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Edit personal preferences
ja: 個人設定の編集

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Logout %s %s
ja: ログアウト %s %s

note: Template: CustomerTicketMessage
en: Service level agreement
ja: サービスレベル契約 (SLA)

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Welcome!
ja: ようこそ！

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Please click the button below to create your first ticket.
ja: チケットを作成するために下のボタンをクリックしてください。

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Create your first ticket
ja: チケット作成

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Profile
ja: プロファイル

note: Template: CustomerTicketSearch
en: e. g. 10*5155 or 105658*
ja: 例: 10*5155 または 105658*

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Customer ID
ja: 顧客ID

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Fulltext search in tickets (e. g. "John*n" or "Will*")
ja: チケット内全文検索 (例 "Max*" または "Muster*")

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Recipient
ja: 宛先

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Carbon Copy
ja: Cc

note: Template: CustomerTicketSearch
en: e. g. m*file or myfi*
ja: 例… m*file、myfi*

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Types
ja: タイプ

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Time restrictions
ja: 時間制限

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Specific date
ja: 特定の日付

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Only tickets created
ja: 作成されたチケットのみ

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Date range
ja: 日付の範囲

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Only tickets created between
ja: この期間に作成されたチケットのみ

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save search as template?
ja: 検索条件をテンプレートとして保存する

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save as Template?
ja: テンプレートを保存しますか？

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save as Template
ja: テンプレートとして保存

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Template Name
ja: テンプレート名

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Pick a profile name
ja: テンプレート名

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Output to
ja: 出力:

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: of
ja: /

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: Search Results for
ja: 検索結果:

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Start a chat from this ticket
ja: このチケットからチャットを開始する。

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Expand article
ja: 記事を展開

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Information
ja: 情報

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Next Steps
ja: 次のステップ

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Reply
ja: 返信

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Chat Protocol
ja: チャットプロトコル

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: All-day
ja: 終日

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Sunday
ja: 日曜日

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Monday
ja: 月曜日

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Tuesday
ja: 火曜日

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Wednesday
ja: 水曜日

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Thursday
ja: 木曜日

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Friday
ja: 金曜日

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Saturday
ja: 土曜日

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Su
ja: 日

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Mo
ja: 月

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Tu
ja: 火

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: We
ja: 水

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Th
ja: 木

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Fr
ja: 金

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Sa
ja: 土

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Ticket fields
ja: チケット・フィールド

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Dynamic fields
ja: 動的フィールド

note: Template: Datepicker
en: Invalid date (need a future date)!
ja: 無効な日付です。 (未来の日付が必要)

note: Template: Datepicker
en: Previous
ja: 過去

note: Template: Datepicker
en: Open date selection
ja: 対応開始日を選択

note: Template: Error
en: Send a bugreport
ja: バグ報告を送信

note: Template: FooterJS
en: Unavailable for chat
ja: チャットに参加できません。

note: Template: FooterJS
en: Available for internal chats only
ja: 内部チャットのみ参加できます。

note: Template: FooterJS
en: Available for chats
ja: チャット可能です。

note: Template: FooterJS
en: Please visit the chat manager
ja: チャットマネージャを確認してください。

note: Template: FooterJS
en: New personal chat request
ja: 新規の個人チャット要求

note: Template: FooterJS
en: New customer chat request
ja: 新規の顧客チャット要求

note: Template: FooterJS
en: New public chat request
ja: 新規のパブリックチャット要求

note: Template: FooterJS
en: New activity on one of your monitored chats.
ja: あなたがモニターしているチャットで、新しい動きがあります。

note: Template: FooterJS
en: This feature is part of the %s.  Please contact us at %s for an upgrade.
ja: この機能は %s の一部です。%s の更新についてサポートまでお問い合わせください。

note: Template: Header
en: You are logged in as
ja: ログイン中:

note: Template: Installer
en: JavaScript not available
ja: JavaScriptが利用できません。

note: Template: Installer
en: Step %s
ja: ステップ %s

note: Template: Installer
en: Database Settings
ja: データベース設定

note: Template: Installer
en: General Specifications and Mail Settings
ja: 共通仕様とメール設定

note: Template: Installer
en: Finish
ja: 完了

note: Template: Installer
en: Welcome to %s
ja: %s にようこそ

note: Template: Installer
en: Web site
ja: Webサイト

note: Template: Installer
en: Mail check successful.
ja: メールチェックに成功しました。

note: Template: Installer
en: Error in the mail settings. Please correct and try again.
ja: メール設定中にエラーが発生しました。再設定してください。

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Configure Outbound Mail
ja: 送信メール設定

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Outbound mail type
ja: 送信メールタイプ

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select outbound mail type.
ja: 送信メールタイプを選択

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Outbound mail port
ja: 送信メールポート

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select outbound mail port.
ja: 送信メールポートを選択

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP host
ja: SMTPホスト

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP host.
ja: SMTPホスト名

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP authentication
ja: SMTP認証

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Does your SMTP host need authentication?
ja: SMTP認証の必要はありますか？

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP auth user
ja: SMTP認証ユーザー

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Username for SMTP auth.
ja: SMTP認証で使用するユーザー名

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP auth password
ja: SMTP認証パスワード

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Password for SMTP auth.
ja: SMTP認証で使用するパスワード

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Configure Inbound Mail
ja: 受信メール設定

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail type
ja: 受信メールタイプ

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select inbound mail type.
ja: 受信メールタイプを選択

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail host
ja: 受信メールホスト

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail host.
ja: 受信メールホスト名

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail user
ja: 受信メールユーザー

note: Template: InstallerConfigureMail
en: User for inbound mail.
ja: メールを受信するユーザー

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail password
ja: 受信メールパスワード

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Password for inbound mail.
ja: 受信メールのパスワード

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Result of mail configuration check
ja: メール設定チェックの結果

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Check mail configuration
ja: メール設定チェック

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Skip this step
ja: この手順を飛ばす

note: Template: InstallerDBResult
en: Database setup successful!
ja: データベース　設定成功

note: Template: InstallerDBStart
en: Install Type
ja: インストールタイプ

note: Template: InstallerDBStart
en: Create a new database for OTRS
ja: 新規にOTRSデータベースを作成する

note: Template: InstallerDBStart
en: Use an existing database for OTRS
ja: 既存のOTRSデータベースを使用する

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database name
ja: データベース名

note: Template: InstallerDBmssql
en: Check database settings
ja: データベース設定をチェック

note: Template: InstallerDBmssql
en: Result of database check
ja: データベースチェックの結果

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database check successful.
ja: データベースチェックに成功しました。

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database User
ja: データベース・ユーザー

note: Template: InstallerDBmssql
en: New
ja: 新規

note: Template: InstallerDBmssql
en: A new database user with limited permissions will be created for this OTRS system.
ja: このOTRSシステム用に限られた権限の新規データベースユーザーが作成されます。

note: Template: InstallerDBmssql
en: Repeat Password
ja: パスワードを再度入力

note: Template: InstallerDBmssql
en: Generated password
ja: パスワードを生成しました。

note: Template: InstallerDBmysql
en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

note: Template: InstallerFinish
en: To be able to use OTRS you have to enter the following line in your command line (Terminal/Shell) as root.
ja: OTRSを使用するには、rootでコマンドライン上 (ターミナル／シェル) から次の行を入力する必要があります。

note: Template: InstallerFinish
en: Restart your webserver
ja: Webサーバを再起動してください。

note: Template: InstallerFinish
en: After doing so your OTRS is up and running.
ja: その後、OTRSの起動を実行してください。

note: Template: InstallerFinish
en: Start page
ja: スタートページ

note: Template: InstallerLicense
en: Don't accept license
ja: ライセンスに同意しない

note: Template: InstallerSystem
en: SystemID
ja: システムID

note: Template: InstallerSystem
en: The identifier of the system. Each ticket number and each HTTP session ID contain this number.
ja: システムの識別子。各チケット番号とHTTPセッションIDはこの番号が含まれます。

note: Template: InstallerSystem
en: System FQDN
ja: システムのFQDN

note: Template: InstallerSystem
en: Fully qualified domain name of your system.
ja: システムのFQDN

note: Template: InstallerSystem
en: AdminEmail
ja: 管理者メール

note: Template: InstallerSystem
en: Email address of the system administrator.
ja: システム管理者のメールアドレス

note: Template: InstallerSystem
en: Organization
ja: 組織

note: Template: InstallerSystem
en: Log
ja: ログ

note: Template: InstallerSystem
en: LogModule
ja: ログモジュール

note: Template: InstallerSystem
en: Log backend to use.
ja: ログバックエンドを使用するには

note: Template: InstallerSystem
en: LogFile
ja: ログファイル

note: Template: InstallerSystem
en: Webfrontend
ja: Webフロントエンド

note: Template: InstallerSystem
en: Default language
ja: 既定の言語

note: Template: InstallerSystem
en: Default language.
ja: 既定の言語。

note: Template: InstallerSystem
en: CheckMXRecord
ja: MXレコードのチェック

note: Template: InstallerSystem
en: Email addresses that are manually entered are checked against the MX records found in DNS. Don't use this option if your DNS is slow or does not resolve public addresses.
ja: 入力されたメールアドレスがDNSのMXレコードと照合されます。利用しているDNSが遅い場合、または公開アドレスが解決できない場合はこのオプションを使用しないでください。

note: Template: LinkObject
en: Object#
ja: 対象の番号

note: Template: LinkObject
en: Add links
ja: 連結を追加

note: Template: LinkObject
en: Delete links
ja: 連結を削除

note: Template: Login
en: Lost your password?
ja: パスワードを忘れた方

note: Template: Login
en: Request New Password
ja: 新規パスワードを申請

note: Template: Login
en: Back to login
ja: ログイン画面に戻る

note: Template: MobileNotAvailableWidget
en: Feature not available
ja: 利用できない機能

note: Template: Motd
en: Message of the Day
ja: 今日のメッセージ

note: Template: NoPermission
en: Insufficient Rights
ja: 権限がありません

note: Template: NoPermission
en: Back to the previous page
ja: 前のページに戻る。

note: Template: Pagination
en: Show first page
ja: 最初のページを表示

note: Template: Pagination
en: Show previous pages
ja: 前のページを表示

note: Template: Pagination
en: Show page %s
ja: %s ページを表示

note: Template: Pagination
en: Show next pages
ja: 次のページを表示

note: Template: Pagination
en: Show last page
ja: 最後のページを表示

note: Template: PictureUpload
en: Need FormID!
ja: フォームIDの入力が必要です！

note: Template: PictureUpload
en: No file found!
ja: ファイルがありません！

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Notification
ja: 通知

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Please note that you can't completely disable notifications marked as mandatory.
ja: 必須とマークされている通知を完全に無効化することはできませんのでご了承ください。

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Sorry, but you can't disable all methods for notifications marked as mandatory.
ja: 申し訳ありません。必須とマークされている通知は無効化することはできません。

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Sorry, but you can't disable all methods for this notification.
ja: 申し訳ありません。この通知を無効化することはできません。

note: Template: ActivityDialogHeader
en: Process Information
ja: プロセス情報

note: Template: Article
en: Inform Agent
ja: 担当者に知らせる

note: Template: PublicDefault
en: Welcome
ja: ようこそ

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Permissions
ja: 権限

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: You can select one or more groups to define access for different agents.
ja: エージェントごとに、複数のグループを同時選択することもできます。

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: If set to invalid end users can not generate the stat.
ja: 無効なエンドユーザーに設定されている場合、統計を生成できません。

note: Template: PreviewWidget
en: You may now configure the X-axis of your statistic.
ja: 統計のX軸を設定できます。

note: Template: PreviewWidget
en: Please note that the preview uses random data and does not consider data filters.
ja: プレビュー画面ではランダムデータを利用しており、またデータ・フィルタを考慮していませんので、ご留意願います。

note: Template: PreviewWidget
en: Configure X-Axis
ja: X軸の設定

note: Template: PreviewWidget
en: X-axis
ja: X軸

note: Template: PreviewWidget
en: Configure Y-Axis
ja: Y軸の設定

note: Template: PreviewWidget
en: Y-axis
ja: Y軸

note: Template: PreviewWidget
en: Configure Filter
ja: フィルタの設定

note: Template: RestrictionsWidget
en: Please select only one element or turn off the button 'Fixed'.
ja: 選択する項目を1つのみにするか、「固定値」をオフにしてください。

note: Template: RestrictionsWidget
en: Absolute period
ja: 絶対値

note: Template: RestrictionsWidget
en: Between
ja: この間

note: Template: RestrictionsWidget
en: Relative period
ja: 相対値

note: Template: StatsParamsWidget
en: Format
ja: 書式

note: Template: StatsParamsWidget
en: Exchange Axis
ja: 縦横軸の交換

note: Template: StatsParamsWidget
en: Configurable params of static stat
ja: 静的統計情報の設定可能パラメータ

note: Template: StatsParamsWidget
en: No element selected.
ja: 要素が選択されていません。

note: Template: StatsParamsWidget
en: Scale
ja: 目盛

note: Template: D3
en: Download SVG
ja: SVG画像のダウンロード

note: Template: D3
en: Download PNG
ja: PNG画像のダウンロード

note: Template: YAxisWidget
en: Please remember that the scale for the Y-axis has to be larger than the scale for the X-axis (e.g. X-axis => Month, Y-Axis => Year).
ja: Y軸の目盛はX軸の目盛より大きくする必要があります (例: X軸=>月、Y軸=>年)

note: Template: Test
en: OTRS Test Page
ja: OTRS テストページ

note: Template: Test
en: Welcome %s %s
ja: ようこそ %s %s

note: Template: Test
en: Counter
ja: カウンター

note: Template: Warning
en: Go back to the previous page
ja: 前のページへ戻る

note: Perl Module: Kernel/Config/Defaults.pm
en: View system log messages.
ja: システム・ログ・メッセージを見る。

note: Perl Module: Kernel/Config/Defaults.pm
en: Update and extend your system with software packages.
ja: このシステムのソフトウェアパッケージの更新と展開

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: This field is required
ja: このフィールドは必須です

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: There was an error creating the ACL
ja: ACLデータの作成時にエラーが発生しました。

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: Need ACLID!
ja: ACL IDの入力が必要です！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: Could not get data for ACLID %s
ja: ACL ID %s の値を取得できませんでした

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: There was an error updating the ACL
ja: ACLの更新時にエラーが発生しました。

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: There was an error synchronizing the ACLs.
ja: ACL間の同期処理中にエラーが発生しました。

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: ACL %s could not be deleted
ja: ACL %s は削除できません

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: Exact match
ja: 完全に一致

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminCustomerCompany.pm
en: Customer Company %s already exists!
ja: 顧客企業 %s は、既に存在します！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminCustomerUser.pm
en: New phone ticket
ja: 新規電話チケットの作成

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminCustomerUser.pm
en: New email ticket
ja: 新規メールチケットの作成

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminDynamicField.pm
en: Could not reset Dynamic Field order properly, please check the error log for more details.
ja: 動的フィールドのオーダー定義を初期化できませんでした。詳細はエラーログを参照願います。

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminDynamicFieldCheckbox.pm
en: Undefined subaction.
ja: 未定義のサブアクションです。

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminDynamicFieldCheckbox.pm
en: Need %s
ja: %s の入力が必要です。

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminDynamicFieldCheckbox.pm
en: Could not get data for dynamic field %s
ja: 動的フィールド %s の値を取得できませんでした

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminDynamicFieldCheckbox.pm
en: Currently
ja: 現在の

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminDynamicFieldCheckbox.pm
en: Unchecked
ja: 未選択

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminDynamicFieldCheckbox.pm
en: Checked
ja: 選択済み

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericAgent.pm
en: archive tickets
ja: チケットをアーカイブする

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericAgent.pm
en: Need Profile!
ja: プロファイルの入力が必要です！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceDebugger.pm
en: Need WebserviceID!
ja: WebサービスIDの入力が必要です！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceDebugger.pm
en: Could not get data for WebserviceID %s
ja: WebサービスID %s の値を取得できませんでした

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceMappingSimple.pm
en: Keep (leave unchanged)
ja: 保持 (変更せずに終了する)

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceMappingSimple.pm
en: Ignore (drop key/value pair)
ja: 無視 (キー/値のペアを破棄する)

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Web service "%s" updated!
ja: Webサービス "%s" を更新しました。

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Web service "%s" created!
ja: Webサービス "%s" を作成しました。

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Need Name!
ja: 名前の入力が必要です！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Could not read %s!
ja: %s を読み込めません！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Need a file to import!
ja: インポートするファイルを指定してください！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminGenericInterfaceWebservice.pm
en: Web service "%s" deleted!
ja: Webサービス "%s" を削除しました。

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Agent who owns the ticket
ja: チケットを保有する担当者

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Agent who is responsible for the ticket
ja: チケットの責任者

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents watching the ticket
ja: チケットを閲覧可能なすべての担当者

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents with write permission for the ticket
ja: チケット編集可能権限を持つすべての担当者

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents subscribed to the ticket's queue
ja: チケットのキューを購読しているすべての担当者

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents subscribed to the ticket's service
ja: チケットのサービスを購読しているすべての担当者

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents subscribed to both the ticket's queue and service
ja: チケットのキュー及びサービスを購読しているすべての担当者

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Customer of the ticket
ja: チケットの顧客

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminPGP.pm
en: PGP environment is not working. Please check log for more info!
ja: PGP 機構が動作していません。詳しくはログをご覧ください！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminPGP.pm
en: Need param Key to delete!
ja: 削除するには、キーを入力する必要があります！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminPGP.pm
en: Key %s deleted!
ja: キー %s を削除しました。

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminPGP.pm
en: Need param Key to download!
ja: ダウンロードを行うには、キーを入力する必要があります！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminPackageManager.pm
en: No such package!
ja: そのようなパッケージはありません！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminPackageManager.pm
en: No such file %s in package!
ja: パッケージ内にファイル %s はありません！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminPackageManager.pm
en: No such file %s in local file system!
ja: ローカルファイルシステム内にファイル %s はありません！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminPackageManager.pm
en: Can't read %s!
ja: %s を読み込めません！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminPostMasterFilter.pm
en: No such filter: %s
ja: そのようなフィルタはありません: %s

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminProcessManagementTransition.pm
en: String
ja: 文字列

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminQueue.pm
en: Don't use :: in queue name!
ja: キューの名称に"::"を使わないでください！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminSystemMaintenance.pm
en: All sessions have been killed, except for your own.
ja: 貴方自身のセッション以外のセッションは切断されました。

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentDashboardCommon.pm
en: No such config for %s
ja: 設定項目 %s は存在しません

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentDashboardCommon.pm
en: Statistic
ja: 統計

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketActionCommon.pm
en: Previous Owner
ja: 以前の所有者

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPhone.pm
en: No permission.
ja: 権限がありません！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPhone.pm
en: %s has left the chat.
ja: %s はチャットから退出しました。

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPhone.pm
en: This chat has been closed and will be removed in %s hours.
ja: このチャットは既にクローズしています。%s 時間後に削除されます。

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPrint.pm
en: Need TicketID!
ja: チケットID の入力してください！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPrint.pm
en: Ticket Dynamic Fields
ja: チケットの動的フィールド

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: Pending Date
ja: 保留期間

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: for pending* states
ja: 状態:保留にする

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: Default Config for Process::Default%s missing!
ja: Process::Default%s のデフォルト値が未指定となっています！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: Default Config for Process::Default%s invalid!
ja: Process::Default%s のデフォルト値が未指定となっています！

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Ticket Created
ja: チケット作成済み

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Note Added
ja: 注釈作成済み

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Note Added (Customer)
ja: 注釈作成済み(顧客)

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Outgoing Email
ja: 送信 Email

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Customer Email
ja: 顧客からの受信 Email

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Dynamic Field Updated
ja: 動的フィールドを更新しました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Outgoing Phone Call
ja: 架電

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Phone Call
ja: 入電

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Outgoing Answer
ja: 回答

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: SLA Updated
ja: SLA 更新済み

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Service Updated
ja: サービスが更新されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Customer Updated
ja: 顧客が更新されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: State Updated
ja: 状態が更新されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Follow-Up
ja: フォローアップがあります

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Escalation Update Time Stopped
ja: エスカレーション更新期限タイマーが停止されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Escalation Solution Time Stopped
ja: エスカレーション解決期限タイマーが停止されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Escalation First Response Time Stopped
ja: エスカレーション初回応答期限タイマーが停止されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Escalation Response Time Stopped
ja: エスカレーション応答期限タイマーが停止されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Link Added
ja: リンクが追加されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Link Deleted
ja: リンクが削除されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Ticket Merged
ja: チケットが結合されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Pending Time Set
ja: 保留時間を設定

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Ticket Locked
ja: チケットがロックされました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Ticket Unlocked
ja: チケットのロックが解除されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Queue Updated
ja: キューが更新されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Priority Updated
ja: 優先度が更新されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Title Updated
ja: タイトルが更新されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Type Updated
ja: タイプが更新されました

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Web Request
ja: 受信Webリクエスト

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Automatic Follow-Up Sent
ja: 自動Follow-Up 送信

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Automatic Reply Sent
ja: 自動返信送信

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Time Accounted
ja: アカウンテッドタイム

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: External Chat
ja: 外部チャット

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Internal Chat
ja: 内部チャット

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketAttachment.pm
en: No such attachment (%s)!
ja: そのような添付ファイル( %s )はありません！

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketMessage.pm
en: Check SysConfig setting for %s::QueueDefault.
ja: %s::QueueDefault の設定値をご確認ください。

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketMessage.pm
en: Check SysConfig setting for %s::TicketTypeDefault.
ja: %s::TicketTypeDefault の設定値をご確認ください。

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketOverview.pm
en: Need CustomerID!
ja: 顧客IDの入力が必要です！

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketOverview.pm
en: My Tickets
ja: 担当チケット

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketOverview.pm
en: Company Tickets
ja: 企業チケット

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketZoom.pm
en: Can't reopen ticket, not possible in this queue!
ja: このキューにあるチケットは再オープンできません！

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketZoom.pm
en: Create a new ticket!
ja: 新規チケットを作成！

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Directory "%s" doesn't exist!
ja: ディレクトリ "%s" は存在しません！

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Configure "Home" in Kernel/Config.pm first!
ja: まず、 ”Kernel/Config.pm” ファイルの "Home" を設定してください！

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: File "%s/Kernel/Config.pm" not found!
ja: "%s/Kernel/Config.pm" ファイルが見つかりません！

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Directory "%s" not found!
ja: ディレクトリ "%s" が見つかりません！

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Kernel/Config.pm isn't writable!
ja: "Kernel/Config.pm" ファイルに書き込み権限がありません！

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: If you want to use the installer, set the Kernel/Config.pm writable for the webserver user!
ja: インストーラーをご利用の場合は、”Kernel.Config.pm” ファイルにWebサーバ実行ユーザによる書き込み権限を付与してください！

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Unknown Check!
ja: 原因不明な障害です！

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Unknown database type "%s".
ja: "%s"は不明なデータベース形式です。

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Please go back
ja: 前のページに戻ってください

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Install OTRS - Error
ja: OTRSをインストール － エラーが発生しました

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: File "%s/%s.xml" not found!
ja: ファイル "%s/%s.xml" が見つかりません！

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Contact your Admin!
ja: 管理者に連絡してください！

note: Perl Module: Kernel/Modules/Installer.pm
en: Can't write Config file!
ja: 設定ファイルに書き込み出来ません！

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/TicketGeneric.pm
en: sorted ascending
ja: 昇順に並べ替え

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/TicketGeneric.pm
en: sorted descending
ja: 降順に並べ替え

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/TicketGeneric.pm
en: filter active
ja: フィルタを有効化

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/TicketGeneric.pm
en: This ticket has no title or subject
ja: このチケットにはタイトルもしくはテーマが入力されていません

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently offline
ja: このユーザーは現在オフラインです

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently active
ja: このユーザーは現在オンラインです

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently away
ja: このユーザーは現在離席中です

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently unavailable
ja: このユーザーは現在利用できません。

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: No (not supported)
ja: いいえ(サポートされていません)

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: Please select one element for the X-axis.
ja: X軸の要素を1つ選択してください。

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/TicketOverviewMenu/Sort.pm
en: Order by
ja: 順序

note: Perl Module: Kernel/System/Console/Command/Dev/Tools/Config2Docbook.pm
en: Configuration Options Reference
ja: 構成オプションリファレンス

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created Priority
ja: 作成時の優先度

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created State
ja: 作成時の状態

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Create Time
ja: 作成日時

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Close Time
ja: クローズ時間

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Escalation - First Response Time
ja: エスカレーション - 第1の応答時間

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Escalation - Update Time
ja: エスカレーション - 更新時間

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Escalation - Solution Time
ja: エスカレーション - 解決時間

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Agent/Owner
ja: 担当者／所有者

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created by Agent/Owner
ja: 作成した担当者／所有者

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Evaluation by
ja: 評価

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket/Article Accounted Time
ja: チケット／記事の作業時間

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Create Time
ja: チケット作成時間

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Close Time
ja: チケット・クローズ時間

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Accounted time by Agent
ja: 担当者の作業時間

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Total Time
ja: 合計時間

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Average
ja: チケット平均

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Min Time
ja: チケット最少時間

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Max Time
ja: チケット最大時間

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Tickets
ja: チケットの数

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Average
ja: 記事平均

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Min Time
ja: 記事最少時間

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Max Time
ja: 記事最大時間

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Articles
ja: 記事の数

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: ascending
ja: 昇順

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: descending
ja: 降順

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Attributes to be printed
ja: 印刷する属性

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Sort sequence
ja: 並べ替え順序

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Static/StateAction.pm
en: Days
ja: 日

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Table Presence
ja: テーブル プレゼンス

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Internal Error: Could not open file.
ja: インターナルエラー: ファイルをオープンすることができません

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Table Check
ja: テーブルチェック

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Internal Error: Could not read file.
ja: インターナルエラー: ファイルが読み込めませんでした

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Tables found which are not present in the database.
ja: データベースに存在しないテーブルが見つかりました

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Size.pm
en: Database Size
ja: データーベースサイズ

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Size.pm
en: Could not determine database size.
ja: データーベースサイズが特定できませんでした

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Version.pm
en: Database Version
ja: データベースのバージョン

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Version.pm
en: Could not determine database version.
ja: データベースのバージョンが特定できませんでした

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Client Connection Charset
ja: クライアントコネクションのキャラクターセット

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Setting character_set_client needs to be utf8.
ja: character_set_client は utf8 に設定する必要があります

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Server Database Charset
ja: データーベースサーバーのキャラクターセット

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Setting character_set_database needs to be UNICODE or UTF8.
ja: character_set_database設定は UNICODE または UTF8 である必要があります

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: Table Charset
ja: Table キャラクターセット

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Charset.pm
en: There were tables found which do not have utf8 as charset.
ja: utf8 に設定されていない tableが見つかりました

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/InnoDBLogFileSize.pm
en: InnoDB Log File Size
ja: InnoDBログのファイルサイズ

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/InnoDBLogFileSize.pm
en: The setting innodb_log_file_size must be at least 256 MB.
ja: innodb_log_file_size 設定は最低でも256MBにする必要があります。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/MaxAllowedPacket.pm
en: Maximum Query Size
ja: 最大クエリサイズ

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/MaxAllowedPacket.pm
en: The setting 'max_allowed_packet' must be higher than 20 MB.
ja: max_allowed_packet 設定が20MB以上にする必要があります

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Performance.pm
en: Query Cache Size
ja: クエリキャッシュサイズ

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Performance.pm
en: The setting 'query_cache_size' should be used (higher than 10 MB but not more than 512 MB).
ja: query_cache_size の設定を行ってください (設定値は10MB以上512MB以下に設定する必要があります)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/StorageEngine.pm
en: Default Storage Engine
ja: デフォルトのストレージエンジン

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/StorageEngine.pm
en: Tables with a different storage engine than the default engine were found.
ja: デフォルトのストレージエンジンと違うストレージエンジン設定の Table が見つかりました

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Version.pm
en: MySQL 5.x or higher is required.
ja: 動作要件は MySQL 5.x 以上になっています

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_LANG Setting
ja: NLS_LANG 設定

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_DATE_FORMAT Setting
ja: NLS_DATE_FORMAT 設定

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_DATE_FORMAT must be set to 'YYYY-MM-DD HH24:MI:SS'.
ja: NLS_DATE_FORMAT は YYYY-MM-DD HH24:MI:SS に設定されている必要があります

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/oracle/NLS.pm
en: NLS_DATE_FORMAT Setting SQL Check
ja: NLS_DATE_FORMAT 設定 SQL チェック

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/Charset.pm
en: Setting client_encoding needs to be UNICODE or UTF8.
ja:  client_encodingはユニコードまたはUTF8 に設定する必要があります

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/Charset.pm
en: Setting server_encoding needs to be UNICODE or UTF8.
ja: server_encodingはユニコードまたはUTF8 に設定する必要があります

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/DateStyle.pm
en: Date Format
ja: データーフォーマット

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/DateStyle.pm
en: Setting DateStyle needs to be ISO.
ja: 日付の設定はISOフォーマットに従ってください

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/Version.pm
en: PostgreSQL 8.x or higher is required.
ja: PostgreSQL 8.x 以上が要件になります

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskPartitionOTRS.pm
en: OTRS Disk Partition
ja: OTRS ディスクパーティション

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpace.pm
en: Disk Usage
ja: ディスク利用率

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpace.pm
en: The partition where OTRS is located is almost full.
ja: OTRS がインストールされているディスクパーティションがもうすぐいっぱいになります

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpace.pm
en: The partition where OTRS is located has no disk space problems.
ja: OTRS がインストールされているディスクパーティションはディスクスペースの問題は起こっていません

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Distribution.pm
en: Distribution
ja: ディストリビューション

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Distribution.pm
en: Could not determine distribution.
ja: ディストリビューションを特定できませんでした

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/KernelVersion.pm
en: Kernel Version
ja: カーネルバージョン

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Load.pm
en: System Load
ja: システムロード

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Load.pm
en: The system load should be at maximum the number of CPUs the system has (e.g. a load of 8 or less on a system with 8 CPUs is OK).
ja: CPUの最大値はシステムの最大値を超えて読み込むことはできません(例. 8または8以下のCPUを　8 CPUのシステムで読み込むことは可能です).

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/PerlModules.pm
en: Perl Modules
ja: Perl モジュール

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/PerlModules.pm
en: Not all required Perl modules are correctly installed.
ja: 必要な Perl モジュールが一部インストールされていません

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Swap.pm
en: Free Swap Space (%)
ja: 未使用の Swap 領域 (%)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Swap.pm
en: Used Swap Space (MB)
ja: 利用 Swap 領域 (MB)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Swap.pm
en: There should be more than 60% free swap space.
ja: 未利用のSwap領域が少なくとも 60 % 必要です

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Swap.pm
en: There should be no more than 200 MB swap space used.
ja: 200MB 以上のSwap 領域が存在してはいけない

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ConfigSettings.pm
en: Could not determine value.
ja: value を特定できませんでした

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Tickets
ja: チケット

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Ticket History Entries
ja: チケット履歴エントリ

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Articles
ja: 記事

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Attachments (DB, Without HTML)
ja: 添付(DB, HTML以外)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Customers With At Least One Ticket
ja: 一つ以上のチケットがある顧客

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Dynamic Field Values
ja: 動的フィールドの値

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Invalid Dynamic Fields
ja: 不正な動的フィールドです

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Invalid Dynamic Field Values
ja: 動的フィールドの値は不正です

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: GenericInterface Webservices
ja: 汎用インタフェースWebサービス

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Months Between First And Last Ticket
ja: 最初と最後のチケットとの間には月間

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Tickets Per Month (avg)
ja: 月毎のチケット数(平均)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DefaultSOAPUser.pm
en: Default SOAP Username And Password
ja: デフォルトのSOAPユーザ名とパスワード

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DefaultSOAPUser.pm
en: Security risk: you use the default setting for SOAP::User and SOAP::Password. Please change it.
ja: セキュリティーリスク: SOAP::User 及び SOAP::Password のデフォルト設定を利用しています、変更を行ってください。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DefaultUser.pm
en: Default Admin Password
ja: 管理者のデフォルトパスワード

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DefaultUser.pm
en: Security risk: the agent account root@localhost still has the default password. Please change it or invalidate the account.
ja: セキュリティーリスク: エージェントアカウント root@localhost はいまだにデフォルトパスワードを利用しています、変更を行ってください。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ErrorLog.pm
en: Error Log
ja: エラーログ

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ErrorLog.pm
en: There are error reports in your system log.
ja: システムログにエラーが出力されています。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: FQDN (domain name)
ja: FQDN (ドメインネーム)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: Domain Name
ja: ドメインネーム

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: Your FQDN setting is invalid.
ja: FQDNの設定が不正です

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FileSystemWritable.pm
en: File System Writable
ja: 書き込み可能なファイルシステム

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FileSystemWritable.pm
en: The file system on your OTRS partition is not writable.
ja: OTRSパーティション上のファイルシステムは書き込み可能ではありません。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/PackageDeployment.pm
en: Some packages are not correctly installed.
ja: 正常にインストールされていないパッケージが存在します

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/SystemID.pm
en: Your SystemID setting is invalid, it should only contain digits.
ja: あなたのSystemID設定は不正です。数字以外は利用できません。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/IndexModule.pm
en: Ticket Index Module
ja: チケットインデクスモジュール

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/IndexModule.pm
en: You have more than 60,000 tickets and should use the StaticDB backend. See admin manual (Performance Tuning) for more information.
ja: システムにチケットが60,000以上あるため、バックエンドにはStaticDBを利用するべきです。詳細は管理者マニュアル(パフォーマンスチューニング)を参照してください。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/OpenTickets.pm
en: Open Tickets
ja: 対応中チケット

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/OpenTickets.pm
en: You should not have more than 8,000 open tickets in your system.
ja: システム内にチケットが 8,000以上オープンにしないでください

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/SearchIndexModule.pm
en: You have more than 50,000 articles and should use the StaticDB backend. See admin manual (Performance Tuning) for more information.
ja: システムに記事が50,000以上あるため、バックエンドにはStaticDBを利用するべきです。詳細は管理者マニュアル(パフォーマンスチューニング)を参照してください。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/StaticDBOrphanedRecords.pm
en: Orphaned Records In ticket_lock_index Table
ja: ticket_lock_indexテーブルに孤立したレコード

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/StaticDBOrphanedRecords.pm
en: Orphaned Records In ticket_index Table
ja: ticket_indexテーブルに孤立したレコード

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/StaticDBOrphanedRecords.pm
en: Table ticket_index contains orphaned records. Please run otrs/bin/otrs.CleanTicketIndex.pl to clean the StaticDB index.
ja:  ticket_index テーブルに孤立したレコードがあるため、otrs/bin/otrs.CleanTicketIndex.pl を実行してクリーンなStaticDBインデックスを作成してください。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/MPMModel.pm
en: Webserver
ja: Webサーバー

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/MPMModel.pm
en: MPM model
ja: MPMモデル

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/MPMModel.pm
en: OTRS requires apache to be run with the 'prefork' MPM model.
ja: OTRSはapacheがMPMモデルがpreforkで実行されている必要があります。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: CGI Accelerator Usage
ja: CGIアクセラレータの有無

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: You should use FastCGI or mod_perl to increase your performance.
ja: パフォーマンス向上のためFastCGIまたはmod_perlの使用を推奨します。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: mod_deflate Usage
ja: mod_deflateの有無

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Please install mod_deflate to improve GUI speed.
ja: GUIのパフォーマンス向上のためmod_deflateをインストールしてください。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: mod_filter Usage
ja: mod_filter の有無

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Please install mod_filter if mod_deflate is used.
ja: moddeflateを利用する場合は、mod_filterをインストールしてください。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: mod_headers Usage
ja: mod_headersの有無

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Please install mod_headers to improve GUI speed.
ja: GUIのパフォーマンス向上のためmod_headersをインストールしてください。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Apache::Reload Usage
ja: Apache::Reloadモジュール使用

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Apache::Reload or Apache2::Reload should be used as PerlModule and PerlInitHandler to prevent web server restarts when installing and upgrading modules.
ja:  PerlModuleとしてApache::Reload あるいは Apache2::Reload が利用され、インストールあるいはモジュールのアップグレード中のWebサーバー再起動を防ぐために、PerlInitHandlerが利用されるべきです

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/IIS/Performance.pm
en: You should use PerlEx to increase your performance.
ja: パフォーマンス向上のため、Perl正規表現を使うべきです。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Version.pm
en: Webserver Version
ja: Webサイトバージョン

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Version.pm
en: Could not determine webserver version.
ja: WEBサーバのバージョンを決定できません。

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/PluginBase.pm
en: Unknown
ja: アンノウン

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/PluginBase.pm
en: Problem
ja: 問題

note: Perl Module: Kernel/System/Web/InterfaceCustomer.pm
en: Reset password unsuccessful. Please contact your administrator
ja: パスワードのリセットができません。管理者に連絡してください。

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: New ticket created by customer.
ja: 顧客が作成した新規チケット

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket is closed successful.
ja: チケットは成功としてクローズされました。

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket is closed unsuccessful.
ja: チケットは不成功としてクローズされました。

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Open tickets.
ja: 対応中チケット

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket is pending for automatic close.
ja: チケットは自動クローズ設定月で保留されました。

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Follow-ups for closed tickets are possible. Ticket will be reopened.
ja: クローズ・チケットに対するフォローアップが可能です。チケットは再オープンされます。

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Follow-ups for closed tickets are not possible. No new ticket will be created.
ja: クローズ・チケットへのフォローアップはできません。新規チケットも作成されません。

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: new ticket
ja: 新規チケット

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Follow-ups for closed tickets are not possible. A new ticket will be created..
ja: クローズ・チケットへのフォローアップはできません。新規にチケットが作成されます。

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Postmaster queue.
ja: ポストマスター・キュー

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: All junk tickets.
ja: 全てのジャンクチケット

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: All misc tickets.
ja: 全ての未分類チケット

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Unclassified
ja: 未分類

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket create notification
ja: 新規作成通知

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket follow-up notification (unlocked)
ja: チケット・フォローアップ通知 (ロック解除)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket follow-up notification (locked)
ja: チケット・フォローアップ通知 (ロック)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket queue update notification
ja: チケット・キュー更新通知

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket service update notification
ja: チケット・サービス更新通知

note: SysConfig
en: 
    Dear Customer,
    
    Unfortunately we could not detect a valid ticket number
    in your subject, so this email can't be processed.
    
    Please create a new ticket via the customer panel.
    
    Thanks for your help!
    
     Your Helpdesk Team
ja: 
    お客様
    
    表題に記載ののチケット番号は有効ではございません。
    大変申し訳ありませんが、このメールの処理は行われません。
    
    カスタマーパネルより新たなチケットを作成願います。
    
    ヘルプデスク担当

note: SysConfig
en:  (work units)
ja: (工数)

note: SysConfig
en: (UserLogin) Firstname Lastname
ja: (ユーザー名) 姓 名

note: SysConfig
en: (UserLogin) Lastname, Firstname
ja: (ユーザー名) 名, 姓

note: SysConfig
en: ACL module that allows closing parent tickets only if all its children are already closed ("State" shows which states are not available for the parent ticket until all child tickets are closed).
ja: 親チケットについて、その全ての子チケットが既にクローズされている場合にのみ、クローズすることを許可するACLモジュールです（“State”は、全ての子チケットがクローズされるまで、親チケットにどの状態が適用不可であるかを示しています）。

note: SysConfig
en: Access Control Lists (ACL)
ja: アクセス制御リスト (ACL)

note: SysConfig
en: AccountedTime
ja: 作業時間

note: SysConfig
en: Activates a blinking mechanism of the queue that contains the oldest ticket.
ja: 最も古いチケットを含むキューの、点滅メカニズムを有効にします。

note: SysConfig
en: Activates lost password feature for agents, in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースにおいて、パスワード忘れ機能を有効にします。

note: SysConfig
en: Activates lost password feature for customers.
ja: 顧客に関する、パスワード忘れ機能を有効にします。

note: SysConfig
en: Activates support for customer groups.
ja: 顧客グループのためのサポートを有効にします。

note: SysConfig
en: Activates the article filter in the zoom view to specify which articles should be shown.
ja: ズーム・ビューで、どの項目を表示するか特定するために項目フィルタを有効にします。

note: SysConfig
en: Activates the available themes on the system. Value 1 means active, 0 means inactive.
ja: システムで利用可能なテーマをアクティベートします。値1がアクティブ、0が非アクティブを意味します。

note: SysConfig
en: Activates the ticket archive system to have a faster system by moving some tickets out of the daily scope. To search for these tickets, the archive flag has to be enabled in the ticket search.
ja: チケット・アーカイブ・システムを有効にすることで、チケットの一部をデイリーの範囲から外し、システムのスピードを速くします。これらのチケットを検索する際には、チケット検索においてアーカイブ・フラッグを有効にする必要があります。

note: SysConfig
en: Activates time accounting.
ja: タイム・アカウンティングを有効にします。

note: SysConfig
en: Adds a suffix with the actual year and month to the OTRS log file. A logfile for every month will be created.
ja: OTRSログ・ファイルに対して、実際の年と月による接尾辞を追加します。毎月のログファイルが作成されます。

note: SysConfig
en: Adds the one time vacation days. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
ja: 一度だけの休日を追加します。数字は1～9までの単純な数字のパターンを使用してください（01～09ではない）。

note: SysConfig
en: Adds the permanent vacation days. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
ja: 定常的な休日を追加します。数字は1～9までの単純な数字のパターンを使用してください（01～09ではない）。

note: SysConfig
en: Agent interface article notification module to check PGP.
ja: PGPをチェックするための、担当者インタフェースの項目通知のモジュールです。

note: SysConfig
en: Agent interface article notification module to check S/MIME.
ja: S/MIME-Keyが利用可能かつtrueである場合、Ticket-Zoom-Viewで受信Eメールをチェックする、担当者インタフェースのモジュールです。

note: SysConfig
en: Agent interface module to check incoming emails in the Ticket-Zoom-View if the S/MIME-key is available and true.
ja: S/MIME-Keyが利用可能かつtrueである場合、Ticket-Zoom-Viewで受信Eメールをチェックする、担当者インタフェースのモジュールです。

note: SysConfig
en: Agents <-> Groups
ja: 担当者 <-> グループ

note: SysConfig
en: Agents <-> Roles
ja: 担当者 <-> ロール

note: SysConfig
en: Allows agents to generate individual-related stats.
ja: 担当者が、個別に関連する（individual-related）統計を生成できるようにします。

note: SysConfig
en: Allows choosing between showing the attachments of a ticket in the browser (inline) or just make them downloadable (attachment).
ja: チケットの添付をブラウザに表示するか（インライン）、単にダウンロードできるようにするか（アタッチメント）、選択できるようにします。

note: SysConfig
en: Allows choosing the next compose state for customer tickets in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースで、顧客チケットに関する次の構成（compose）状態を選択することを許可します。

note: SysConfig
en: Allows customers to change the ticket priority in the customer interface.
ja: 顧客が顧客インタフェースでチケット優先度を設定することを、許可します。

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket SLA in the customer interface.
ja: 顧客が顧客インタフェースでチケットSLAを設定することを、許可します。

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket priority in the customer interface.
ja: 顧客が顧客インタフェースでチケット優先度を設定することを、許可します。

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket queue in the customer interface. If this is set to 'No', QueueDefault should be configured.
ja: 顧客が顧客インタフェースでチケット・キューを設定することを、許可します。‘No’に設定した場合、QueueDefaultを設定する必要があります。

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket service in the customer interface.
ja: 顧客が顧客インタフェースでチケット・サービスを設定することを、許可します。

note: SysConfig
en: Allows defining new types for ticket (if ticket type feature is enabled).
ja: チケットに関して新規タイプを定義することを許可します（チケット責任者機能が有効となっている場合）。

note: SysConfig
en: Allows defining services and SLAs for tickets (e. g. email, desktop, network, ...), and escalation attributes for SLAs (if ticket service/SLA feature is enabled).
ja: チケットに関するサービスおよびSLA（例：email, desktop, network, ...)、およびSLAのエスカレーション属性を定義することを、許可します（チケット・サービス/SLA機能が有効となっている場合）。

note: SysConfig
en: Allows having a medium format ticket overview (CustomerInfo => 1 - shows also the customer information).
ja: 中程度のフォーマットでのチケット一覧の表示を許可します（CustomerInfo => 1 - 顧客情報も表示します)。

note: SysConfig
en: Allows having a small format ticket overview (CustomerInfo => 1 - shows also the customer information).
ja: 小さいフォーマットでのチケット一覧の表示を許可します（CustomerInfo => 1 - 顧客情報も表示します)。

note: SysConfig
en: Allows the administrators to login as other customers, via the customer user administration panel.
ja: 管理者は、顧客ユーザ管理パネルを経由して、他の顧客としてログインすることができます。

note: SysConfig
en: Allows the administrators to login as other users, via the users administration panel.
ja: 管理者が、ユーザ管理パネルを通じて、別のユーザとしてログインすることを許可します。

note: SysConfig
en: Allows to set a new ticket state in the move ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの移動チケット画面で、新しいチケット状態を設定することを許可します。

note: SysConfig
en: Attachments <-> Templates
ja: 添付ファイル <-> テンプレート

note: SysConfig
en: Auto Responses <-> Queues
ja: 自動応答 <-> キュー

note: SysConfig
en: Automated line break in text messages after x number of chars.
ja: X個の文字型の後の、テキスト・メッセージにおける自動化されたライン・ブレイク。

note: SysConfig
en: Automatically lock and set owner to current Agent after selecting for an Bulk Action.
ja: バルク・アクションのために選択した後に、所有者をロックし現在のAgentに設定します。

note: SysConfig
en: Automatically sets the responsible of a ticket (if it is not set yet) after the first owner update.
ja: 1人目の所有者のアップデートの後、自動的にチケットの責任者を設定します（もし、また設定されていなければ）。

note: SysConfig
en: Balanced white skin by Felix Niklas.
ja: Felix Niklasによるバランスト・ホワイト・スキンです。

note: SysConfig
en: Blocks all the incoming emails that do not have a valid ticket number in subject with From: @example.com address.
ja: 件名に有効なチケット番号を持たない全ての受信メールを、From: @example.com addressを用いてブロックします。

note: SysConfig
en: Builds an article index right after the article's creation.
ja: 項目作成の直後に、項目インデックスをビルドします。

note: SysConfig
en: CMD example setup. Ignores emails where external CMD returns some output on STDOUT (email will be piped into STDIN of some.bin).
ja: CMD例のセットアップです。外部CMDがSTDOUTにおいてアウトプットを戻してくる場合にEメールを無視します（Eメールは、STDIN of some.binへとパイプされます）。

note: SysConfig
en: Change password
ja: パスワード変更

note: SysConfig
en: Change queue!
ja: キュー変更！

note: SysConfig
en: Change the customer for this ticket
ja: このチケットの顧客を変更

note: SysConfig
en: Change the free fields for this ticket
ja: このチケットの自由領域を変更

note: SysConfig
en: Change the priority for this ticket
ja: このチケットの優先度を変更

note: SysConfig
en: Changes the owner of tickets to everyone (useful for ASP). Normally only agent with rw permissions in the queue of the ticket will be shown.
ja: 全員に対して、チケット所有者の変更を行います（ASPにおいて便利です）。通常は、チケットのキューにおいてrw許可を持つ担当者のみが、表示されます。

note: SysConfig
en: Checkbox
ja: チェックボックス

note: SysConfig
en: Checks the SystemID in ticket number detection for follow-ups (use "No" if SystemID has been changed after using the system).
ja: チケット番号ディテクションの中のシステムIDを、フォローアップのために確認します (もし、システムIDがシステム利用後に変更されていた場合は“No”を使用してください)。

note: SysConfig
en: Choose for which kind of ticket changes you want to receive notifications.
ja: 通知を受け取りたいチケットの変更の種類を選択してください。

note: SysConfig
en: Closed tickets (customer user)
ja: クローズ・チケット(顧客ユーザー)

note: SysConfig
en: Closed tickets (customer)
ja: クローズ・チケット(顧客)

note: SysConfig
en: Cloud Services
ja: クラウドサービス

note: SysConfig
en: Comment for new history entries in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースの新規履歴エントリーのためのコメントです。

note: SysConfig
en: Communication
ja: コミュニケーション

note: SysConfig
en: Company Status
ja: 企業ステータス

note: SysConfig
en: Configure Processes.
ja: プロセスの構成

note: SysConfig
en: Configure and manage ACLs.
ja: ACLの設定と管理

note: SysConfig
en: Configure which screen should be shown after a new ticket has been created.
ja: 新規チケットが作成された後に表示する画面を選択してください。

note: SysConfig
en: Configure your own log text for PGP.
ja: PGPのための利用者独自のログテキストを設定します。

note: SysConfig
en: Controls if customers have the ability to sort their tickets.
ja: 顧客が自らのチケットをソートする機能を持つかどうかを、コントロールします。

note: SysConfig
en: Converts HTML mails into text messages.
ja: HTMLメールをテキストメッセージに変換

note: SysConfig
en: Create and manage Service Level Agreements (SLAs).
ja: サービスレベル契約 (SLA) の作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage agents.
ja: 担当者の作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage attachments.
ja: 添付ファイルの作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage customer users.
ja: 顧客ユーザーの作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage customers.
ja: 顧客の作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage dynamic fields.
ja: 動的フィールドの作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage groups.
ja: グループの作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage queues.
ja: キューの作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage responses that are automatically sent.
ja: 自動送信する応答の作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage roles.
ja: ロールの作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage salutations.
ja: 挨拶文の作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage services.
ja: サービスの作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage signatures.
ja: 署名の作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage templates.
ja: テンプレートの作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage ticket notifications.
ja: チケット通知の作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage ticket priorities.
ja: チケット優先度の作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage ticket states.
ja: チケット状態の作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage ticket types.
ja: チケットタイプの作成と管理

note: SysConfig
en: Create and manage web services.
ja: Webサービスの作成と管理

note: SysConfig
en: Customer Administration
ja: 顧客管理

note: SysConfig
en: Customer User <-> Groups
ja: 顧客ユーザー <-> グループ

note: SysConfig
en: Customer User <-> Services
ja: 顧客ユーザー <-> サービス

note: SysConfig
en: Customer User Administration
ja: 顧客ユーザー管理

note: SysConfig
en: Customer Users
ja: 顧客ユーザー

note: SysConfig
en: CustomerName
ja: 顧客名

note: SysConfig
en: CustomerUser
ja: CustomerUser（顧客ユーザ）

note: SysConfig
en: Customers <-> Groups
ja: 顧客 <-> グループ

note: SysConfig
en: Data used to export the search result in CSV format.
ja: 検索結果をCSVフォーマットでエクスポートするために使用されるデータです。

note: SysConfig
en: Date / Time
ja: 日時

note: SysConfig
en: Debugs the translation set. If this is set to "Yes" all strings (text) without translations are written to STDERR. This can be helpful when you are creating a new translation file. Otherwise, this option should remain set to "No".
ja: 翻訳セットのデバッグです。“Yes”にセットした場合、翻訳の無い全ての文字列（テキスト）がSTDERRに書かれます。これは、新しく翻訳ファイルを作成している場合に役立ちます。そうでなければ“No”のままにしてください。

note: SysConfig
en: Default ACL values for ticket actions.
ja: チケット・アクションに関するデフォルトのACLの値です。

note: SysConfig
en: Default loop protection module.
ja: デフォルトのループ・プロテクション・モジュールです。

note: SysConfig
en: Default queue ID used by the system in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースにおいて、システムによって使用されるデフォルトのキューIDです。

note: SysConfig
en: Default skin for the agent interface (slim version).
ja: 担当者インターフェースのデフォルトスキン (スリムバージョン)

note: SysConfig
en: Default skin for the agent interface.
ja: 担当者インターフェースのデフォルトスキン

note: SysConfig
en: Default ticket ID used by the system in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースにおいて、システムによって使用されるデフォルトのチケットIDです。

note: SysConfig
en: Default ticket ID used by the system in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースで、システムによって使用されるデフォルトのチケットIDです。

note: SysConfig
en: Define a filter for html output to add links behind a defined string. The element Image allows two input kinds. At once the name of an image (e.g. faq.png). In this case the OTRS image path will be used. The second possiblity is to insert the link to the image.
ja: 定義された文字列（string）の後ろにリンクを追加するhtmlアウトプットのための、フィルタを定義します。エレメント・イメージは、2種類のインプットを許可します。すぐに、イメージの名前です（つまりfaq.png）。この場合、OTRSイメージ・パスが使用されます。2つめの可能性は、イメージにリンクを挿入することです。

note: SysConfig
en: Define the start day of the week for the date picker.
ja: 日付ピッカーにおける週の開始曜日を設定します。

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a LinkedIn icon at the end of a customer info block.
ja: 顧客情報ブロックの最後において、LinkedInアイコンを作成するための顧客アイテムを定義します。

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a XING icon at the end of a customer info block.
ja: 顧客情報ブロックの最後において、XINGアイコンを作成するための顧客アイテムを定義します。

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a google icon at the end of a customer info block.
ja: 顧客情報ブロックの最後において、Googleマップのアイコンを作成するための顧客アイテムを定義します。

note: SysConfig
en: Defines a customer item, which generates a google maps icon at the end of a customer info block.
ja: 顧客情報ブロックの最後において、Googleマップのアイコンを作成するための顧客アイテムを定義します。

note: SysConfig
en: Defines a default list of words, that are ignored by the spell checker.
ja: スペル・チェッカーから無視される、デフォルトのワード・リストを定義します。

note: SysConfig
en: Defines a filter for html output to add links behind CVE numbers. The element Image allows two input kinds. At once the name of an image (e.g. faq.png). In this case the OTRS image path will be used. The second possiblity is to insert the link to the image.
ja: CVEナンバーの後ろにリンクを追加するhtmlアウトプットのための、フィルタを定義します。エレメント・イメージは、2種類のインプットを許可します。すぐに、イメージの名前です（つまりfaq.png）。この場合、OTRSイメージ・パスが使用されます。2つめの可能性は、イメージにリンクを挿入することです。

note: SysConfig
en: Defines a filter for html output to add links behind MSBulletin numbers. The element Image allows two input kinds. At once the name of an image (e.g. faq.png). In this case the OTRS image path will be used. The second possiblity is to insert the link to the image.
ja: MSBulletinナンバーの後ろにリンクを追加するhtmlアウトプットのための、フィルタを定義します。エレメント・イメージは、2種類のインプットを許可します。すぐに、イメージの名前です（つまりfaq.png）。この場合、OTRSイメージ・パスが使用されます。2つめの可能性は、イメージにリンクを挿入することです。

note: SysConfig
en: Defines a filter for html output to add links behind a defined string. The element Image allows two input kinds. At once the name of an image (e.g. faq.png). In this case the OTRS image path will be used. The second possiblity is to insert the link to the image.
ja: 定義された文字列（string）の後ろにリンクを追加するhtmlアウトプットのための、フィルタを定義します。エレメント・イメージは、2種類のインプットを許可します。すぐに、イメージの名前です（つまりfaq.png）。この場合、OTRSイメージ・パスが使用されます。2つめの可能性は、イメージにリンクを挿入することです。

note: SysConfig
en: Defines a filter for html output to add links behind bugtraq numbers. The element Image allows two input kinds. At once the name of an image (e.g. faq.png). In this case the OTRS image path will be used. The second possiblity is to insert the link to the image.
ja: バグトラック・ナンバーの後ろにリンクを追加するhtmlアウトプットのための、フィルタを定義します。エレメント・イメージは、2種類のインプットを許可します。すぐに、イメージの名前です（つまりfaq.png）。この場合、OTRSイメージ・パスが使用されます。2つめの可能性は、イメージにリンクを挿入することです。

note: SysConfig
en: Defines a filter to process the text in the articles, in order to highlight predefined keywords.
ja: 事前定義されたキーワードをハイライトするため、項目の中のテキストを処理するフィルタを定義します。

note: SysConfig
en: Defines a regular expression that excludes some addresses from the syntax check (if "CheckEmailAddresses" is set to "Yes"). Please enter a regex in this field for email addresses, that aren't syntactically valid, but are necessary for the system (i.e. "root@localhost").
ja: 一部のアドレスをシンタクスのチェックから除外する、通常の表現を定義します（"CheckEmailAddresses"が“Yes”に設定されている場合）。このフィールドに、構文的には有効でないがシステムには必要であるEメールアドレス（例："root@localhost"）に関するregrexを入力してください。

note: SysConfig
en: Defines a regular expression that filters all email addresses that should not be used in the application.
ja: アプリケーションで使用されるべきではない全Eメール・アドレスをフィルタするための、一般表現を定義します。

note: SysConfig
en: Defines a useful module to load specific user options or to display news.
ja: 特定のユーザ・オプションをロードしたり、ニュースを表示したりするための、役に立つモジュールを定義します。

note: SysConfig
en: Defines all the X-headers that should be scanned.
ja: スキャンされるべき全てのX－ヘッダーを定義します。

note: SysConfig
en: Defines all the parameters for the RefreshTime object in the customer preferences of the customer interface.
ja: 顧客インタフェースの顧客プレファレンスにおいて、RefreshTimeオブジェクトのための全パラメータを定義します。

note: SysConfig
en: Defines all the parameters for the ShownTickets object in the customer preferences of the customer interface.
ja: 顧客インタフェースの顧客プレファレンスにおいて、ShownTicketsオブジェクトのための全パラメータを定義します。

note: SysConfig
en: Defines all the parameters for this item in the customer preferences.
ja: 顧客プレファレンスにおいて、本アイテムの全パラメータを定義してください。

note: SysConfig
en: Defines all the possible stats output formats.
ja: 全ての可能な統計アウトプットのフォーマットを定義します。

note: SysConfig
en: Defines an alternate URL, where the login link refers to.
ja: ログイン・リンクが参照する、代替URLを定義します。

note: SysConfig
en: Defines an alternate URL, where the logout link refers to.
ja: ログアウト・リンクが参照する、代替URLを定義します。

note: SysConfig
en: Defines an alternate login URL for the customer panel..
ja: 顧客パネルのための代替ログインURLを定義します。

note: SysConfig
en: Defines an alternate logout URL for the customer panel.
ja: 顧客パネルのための代替ログアウトURLを定義します。

note: SysConfig
en: Defines how the From field from the emails (sent from answers and email tickets) should look like.
ja: EメールのFromフィールドについて（回答およびEメールチケットからの目標）が、どのように見えるべきかを定義します。

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the close ticket screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、チケット・ロックが必要とされるかどうかを定義します（チケットがまだロックされていない場合、チケットはロックされ現在の担当者が自動的に所有者に設定されます）。

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket bounce screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
ja: 担当者インタフェースで、チケット・バウンス画面でチケットのロックが要求されるかどうかを定義します（まだチケットがロックされていなければ、チケットはロックされ現在の担当者が自動的に所有者に設定されます）。

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket compose screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
ja: 担当者インタフェースのチケット構成画面で、チケット・ロックが要求されるかどうかを定義します（チケットがまだロックされていない場合、チケットはロックされ現在の担当者が自動的に所有者として設定されます）。

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket forward screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
ja: 担当者インタフェースのチケット転送画面で、チケット・ロックが必要とされるかどうかを定義します。（チケットがまだロックされていない場合、チケットはロックされ現在の担当者が自動的に所有者として設定されます）。

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket free text screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト画面で、チケット・ロックが必要であるかどうかを設定します。（チケットがまだロックされていない場合、チケットはロックされ現在の担当者が自動的に所有者として設定されます）。

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket note screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、チケット・ロックが必要とされるかどうかを定義します（チケットがまだロックされていない場合、チケットはロックされ現在の担当者が自動的に所有者として設定されます）。

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、チケット・ロックが必要とされるかどうかを定義します（チケットがまだロックされていない場合、チケットはロックされ現在の担当者が自動的に所有者として設定されます）。

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、チケット・ロックが必要とされるかどうかを定義します（チケットがまだロックされていない場合、チケットはロックされ現在の担当者が自動的に所有者として設定されます）。

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket phone outbound screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
ja: 担当者インタフェースのチケット電話アウトバウンド画面で、チケット・ロックが必要かどうかを定義します（チケットがまだロックされていない場合、チケットはロックされ現在の担当者が自動的に所有者として設定されます）。

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、チケット・ロックが必要とされるかどうかを定義します（チケットがまだロックされていない場合、チケットはロックされ現在の担当者が自動的に所有者として設定されます）。

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required in the ticket responsible screen of the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、チケット・ロックが必要とされるかどうかを定義します（チケットがまだロックされていない場合、チケットはロックされ現在の担当者が自動的に所有者として設定されます）。

note: SysConfig
en: Defines if a ticket lock is required to change the customer of a ticket in the agent interface (if the ticket isn't locked yet, the ticket gets locked and the current agent will be set automatically as its owner).
ja: 担当者インタフェースで、チケットの顧客を変更するためにチケットのロックが必要かどうかを定義します（チケットがまだロックされていない場合、チケットはロックされ現在の担当者が自動的に所有者として設定されます）。

note: SysConfig
en: Defines if composed messages have to be spell checked in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースにおいて、構成されたメッセージが必ずスペル・チェックされるかどうかを定義します。

note: SysConfig
en: Defines if the enhanced mode should be used (enables use of table, replace, subscript, superscript, paste from word, etc.) in customer interface.
ja: 顧客インタフェースで拡張モードを使用すべきかどうかを定義します(これにより、表・置換機能・各種スクリプト・Wordからの貼り付けなどが利用可能になります)。

note: SysConfig
en: Defines if time accounting must be set to all tickets in bulk action.
ja: タイム・アカウンティングがバルク・アクションにおける全てのチケットに対して、必ず設定されるかどうかを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the IP regular expression for accessing the local repository. You need to enable this to have access to your local repository and the package::RepositoryList is required on the remote host.
ja: ローカル・レポジトリにアクセスするための、IPの正規表現を定義します。ローカル・レポジトリにアクセスするために、これを有効にする必要があり、またpackage::RepositoryListはリモート・ホストにおいて必要とされます。

note: SysConfig
en: Defines the URL CSS path.
ja: URL・CSパスを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the URL base path of icons, CSS and Java Script.
ja: アイコン、CSS、Java ScriptのURLベースのパスを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the URL image path of icons for navigation.
ja: ナビゲーションのためのアイコンのURLイメージ・パスを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the URL java script path.
ja: URL Java Scriptパスを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the URL rich text editor path.
ja: URLリッチテキスト・エディター・パスを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the address of a dedicated DNS server, if necessary, for the "CheckMXRecord" look-ups.
ja: 必要な場合には"CheckMXRecord"検索のための、専用DNSサーバのアドレスを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the body text for notification mails sent to agents, about new password (after using this link the new password will be sent).
ja: 新しいパスワードに関して、担当者に送信される通知メールの本文テキストを定義します（本リンクを使用した後に、新しいパスワードが送信されます）。

note: SysConfig
en: Defines the body text for notification mails sent to agents, with token about new requested password (after using this link the new password will be sent).
ja: 新規にリクエストされたパスワードに関するトークンと共に、担当者に送信される通知メールの本文テキストを定義します（本リンクを使用した後に、新しいパスワードが送信されます）。

note: SysConfig
en: Defines the body text for notification mails sent to customers, about new account.
ja: 新アカウントについて、顧客に送信される通知メールの本文テキストを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the body text for notification mails sent to customers, about new password (after using this link the new password will be sent).
ja: 新パスワードについて、顧客に送信される通知メールの本文テキストを定義します（本リンクが使用された後に、新しいパスワードが送信されます）。

note: SysConfig
en: Defines the body text for notification mails sent to customers, with token about new requested password (after using this link the new password will be sent).
ja: 新しくリクエストされたパスワードに関するトークンと共に、顧客に送信される通知メールの本文テキストとを定義します（本リンクが使用された後に、新しいパスワードが送信されます）。

note: SysConfig
en: Defines the body text for rejected emails.
ja: リジェクトされたEメールの本文を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the calendar width in percent. Default is 95%.
ja: カレンダの幅をパーセントで定義します。デフォルトは95%です。

note: SysConfig
en: Defines the column to store the keys for the preferences table.
ja: プレファレンス・テーブルのためのキーを格納するコラムを定義してください。

note: SysConfig
en: Defines the config parameters of this item, to be shown in the preferences view.
ja: 本アイテムのコンフィグ・パラメータを、プレファレンス・ビューで表示されるように定義します。

note: SysConfig
en: Defines the config parameters of this item, to be shown in the preferences view. Take care to maintain the dictionaries installed in the system in the data section.
ja: 本アイテムのコンフィグ・パラメータを、プレファレンス・ビューで表示されるように定義します。データ・セクションにおいては、システムにインストールされたディクショナリを保持するよう注意してください。

note: SysConfig
en: Defines the connections for http/ftp, via a proxy.
ja: プロキシ経由で、http/ftpのための接続を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the date input format used in forms (option or input fields).
ja: フォームで使用されるデータ・インプット・フォーマットを定義します（オプションまたはインプット・フィールド）。

note: SysConfig
en: Defines the default CSS used in rich text editors.
ja: リッチテキスト・エディターで使用されるデフォルトCSSを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default body of a note in the ticket free text screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト・スクリーンで、メモのデフォルトの本文を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default front-end language. All the possible values are determined by the available language files on the system (see the next setting).
ja: デフォルトのフロント・エンドの言語を設定します。全ての可能性ある値は、システムの利用可能な言語ファイルによって定義されます（次の設定を参照ください)。.

note: SysConfig
en: Defines the default history type in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースのデフォルトの履歴タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default maximum number of X-axis attributes for the time scale.
ja: タイム・スケールに関するX軸属性の、デフォルト最大数を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default next state for a ticket after customer follow-up in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースで、顧客フォローアップ後のチケットに対するデフォルトの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default next state of a ticket after adding a note, in the close ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、チケットのメモを追加した後の、デフォルトの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default next state of a ticket after adding a note, in the ticket bulk screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・バルク画面で、チケットのメモを追加した後の、デフォルトの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default next state of a ticket after adding a note, in the ticket free text screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト・スクリーンで、メモを追加した後の、デフォルトのチケットの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default next state of a ticket after adding a note, in the ticket note screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、メモを追加した後の、デフォルトのチケットの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default next state of a ticket after adding a note, in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、メモを追加した後の、デフォルトのチケットの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default next state of a ticket after adding a note, in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、メモを追加した後の、デフォルトのチケットの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default next state of a ticket after adding a note, in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、メモを追加した後の、デフォルトのチケットの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default next state of a ticket after adding a note, in the ticket responsible screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、メモを追加した後の、デフォルトのチケットの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default next state of a ticket after being bounced, in the ticket bounce screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・バウンス画面で、チケットがバウンスされた後の、デフォルトの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default next state of a ticket after being forwarded, in the ticket forward screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット転送画面で、チケットが転送された後の、デフォルトの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default next state of a ticket after the message has been sent, in the email outbound screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの外部メール送信画面で、メッセージが送信された後の、デフォルトの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default next state of a ticket if it is composed / answered in the ticket compose screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット構成画面で、チケットが構成（compose）/回答（answer）された後の、デフォルトの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default note body text for phone tickets in the ticket phone outbound screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット電話アウトバウンド画面で、電話チケットのためのデフォルトのメモ本文テキストを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default priority of new customer tickets in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースで、新規顧客チケットのデフォルトの優先度を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default priority of new tickets.
ja: 新規チケットのデフォルトの優先度を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default queue for new customer tickets in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースで、新規顧客チケットのためのデフォルトのキューを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default selection at the drop down menu for dynamic objects (Form: Common Specification).
ja: 動的オブジェクトに関するドロップダウン・メニューにおいて、デフォルトの選択を定義します(Form: Common Specification)。

note: SysConfig
en: Defines the default selection at the drop down menu for permissions (Form: Common Specification).
ja: 許可（permission）に関するドロップダウン・メニューにおいて、デフォルトの選択を定義します(Form: Common Specification)。

note: SysConfig
en: Defines the default selection at the drop down menu for stats format (Form: Common Specification). Please insert the format key (see Stats::Format).
ja: 統計フォーマットに関するドロップダウン・メニューにおいて、デフォルトの選択を定義します(Form: Common Specification)。フォーマット・キーを挿入してください（Stats::Formatを確認ください）。

note: SysConfig
en: Defines the default sender type for phone tickets in the ticket phone outbound screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット電話アウトバウンド画面で、電話チケットに関するデフォルトの送信者タイプを設定します。

note: SysConfig
en: Defines the default sender type for tickets in the ticket zoom screen of the customer interface.
ja: 顧客インタフェースのチケット・ズーム画面の、チケットに関するデフォルトの送信者タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default shown ticket search attribute for ticket search screen.
ja: チケット検索画面で、デフォルトの表示されるチケット検索属性を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default shown ticket search attribute for ticket search screen. Example: "Key" must have the name of the Dynamic Field in this case 'X', "Content" must have the value of the Dynamic Field depending on the Dynamic Field type,  Text: 'a text', Dropdown: '1', Date/Time: 'Search_DynamicField_XTimeSlotStartYear=1974; Search_DynamicField_XTimeSlotStartMonth=01; Search_DynamicField_XTimeSlotStartDay=26; Search_DynamicField_XTimeSlotStartHour=00; Search_DynamicField_XTimeSlotStartMinute=00; Search_DynamicField_XTimeSlotStartSecond=00; Search_DynamicField_XTimeSlotStopYear=2013; Search_DynamicField_XTimeSlotStopMonth=01; Search_DynamicField_XTimeSlotStopDay=26; Search_DynamicField_XTimeSlotStopHour=23; Search_DynamicField_XTimeSlotStopMinute=59; Search_DynamicField_XTimeSlotStopSecond=59;' and or 'Search_DynamicField_XTimePointFormat=week; Search_DynamicField_XTimePointStart=Before; Search_DynamicField_XTimePointValue=7';.
ja: デフォルトで表示するチケット検索条件を定義します。
    Keyは動的フィールドの名前（この例の場合は"X"）を指定します。
    Contentは動的フィールドの形式によって設定内容が異なります。
    例）
    [テキスト]
    ’文字列’ （任意の文字列）
    [ドロップダウン]
    '1' （項目の順番）
    [日時]
    'Search_DynamicField_XTimeSlotStartYear=1974; Search_DynamicField_XTimeSlotStartMonth=01; Search_DynamicField_XTimeSlotStartDay=26; Search_DynamicField_XTimeSlotStartHour=00; Search_DynamicField_XTimeSlotStartMinute=00; Search_DynamicField_XTimeSlotStartSecond=00; Search_DynamicField_XTimeSlotStopYear=2013; Search_DynamicField_XTimeSlotStopMonth=01; Search_DynamicField_XTimeSlotStopDay=26; Search_DynamicField_XTimeSlotStopHour=23; Search_DynamicField_XTimeSlotStopMinute=59; Search_DynamicField_XTimeSlotStopSecond=59;' and or 'Search_DynamicField_XTimePointFormat=week; Search_DynamicField_XTimePointStart=Before; Search_DynamicField_XTimePointValue=7';

note: SysConfig
en: Defines the default sort order for all queues in the queue view, after priority sort.
ja: キュー・ビューの全てのキューに関して、優先度ソートの後の、デフォルトのソート順番を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default spell checker dictionary.
ja: デフォルトのスペル・チェッカー辞書を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default state of new customer tickets in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースで、新規顧客チケットのデフォルトの状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default state of new tickets.
ja: 新規チケットのデフォルトの状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default subject for phone tickets in the ticket phone outbound screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット電話アウトバウンド画面で、電話チケットのためのデフォルトの件名を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default subject of a note in the ticket free text screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト・スクリーンで、メモのデフォルトの件名を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket attribute for ticket sorting in a ticket search of the customer interface.
ja: 顧客インタフェースのチケット検索で、チケット・ソートのためのデフォルトのチケット属性を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket attribute for ticket sorting in the escalation view of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのエスカレーション・ビューで、チケット・ソートのためのデフォルトのチケット属性を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket attribute for ticket sorting in the locked ticket view of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのロック済チケット・ビューで、チケット・ソートのためのデフォルトのチケット属性を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket attribute for ticket sorting in the responsible view of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの責任ビューで、チケット・ソートのためのデフォルトのチケット属性を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket attribute for ticket sorting in the status view of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのステータスビューで、チケット・ソートのためのデフォルトのチケット属性を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket attribute for ticket sorting in the watch view of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの監視（watch）ビューで、チケット・ソートのためのデフォルトのチケット属性を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket attribute for ticket sorting of the ticket search result of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット検索結果のチケット・ソートについて、デフォルトのチケット属性を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket bounced notification for customer/sender in the ticket bounce screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・バウンス画面で、顧客/送信者に対するデフォルトのチケット・バウンス通知を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket next state after adding a phone note in the ticket phone inbound screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの電話応答着信画面で、電話メモを追加した後のチケットのデフォルトの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket next state after adding a phone note in the ticket phone outbound screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの電話応答発信画面で、電話メモを追加した後のチケットのデフォルトの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket order (after priority sort) in the escalation view of the agent interface. Up: oldest on top. Down: latest on top.
ja: 担当者インタフェースのエスカレーション・ビューで、デフォルトのチケット順番（優先度ソート後）を定義します。Up:一番古いものをトップに. Down:最新のものをトップに。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket order (after priority sort) in the status view of the agent interface. Up: oldest on top. Down: latest on top.
ja: 担当者インタフェースのステータスビューで、デフォルトのチケット順番（優先度によるソートの後）を定義します。Up: 最も古いものがトップ. Down: 最新のものがトップ。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket order in the responsible view of the agent interface. Up: oldest on top. Down: latest on top.
ja:  担当者インタフェースの責任ビューで、デフォルトのチケットの順番を定義します。Up: 一番古いものがトップ. Down: 最新のものがトップ。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket order in the ticket locked view of the agent interface. Up: oldest on top. Down: latest on top.
ja: 担当者インタフェースのロック済チケット・ビューで、デフォルトのチケットの順番を定義します。Up: 一番古いものがトップ. Down: 最新のものがトップ。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket order in the ticket search result of the agent interface. Up: oldest on top. Down: latest on top.
ja: 担当者インタフェースのチケット検索結果で、デフォルトのチケット順番を定義します。Up: 最も古いものがトップ. Down: 最新のものがトップ。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket order in the watch view of the agent interface. Up: oldest on top. Down: latest on top.
ja: 担当者インタフェースの監視（watch）ビューで、デフォルトのチケットの順番を定義します。Up: 一番古いものがトップ. Down: 最新のものがトップ。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket order of a search result in the customer interface. Up: oldest on top. Down: latest on top.
ja: 顧客インタフェースのチケット検索結果で、デフォルトのチケット順番を定義します。Up: 最も古いものがトップ. Down: 最新のものがトップ。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket priority in the close ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、デフォルトのチケット優先度を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket priority in the ticket bulk screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・バルク画面で、チケットのデフォルトの優先度を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket priority in the ticket free text screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト・スクリーンで、デフォルトのチケット優先度を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket priority in the ticket note screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、デフォルトのチケット優先度を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket priority in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、デフォルトのチケット優先度を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket priority in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、デフォルトのチケット優先度を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket priority in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、デフォルトのチケット優先度を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default ticket priority in the ticket responsible screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、デフォルトのチケット優先度を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default type for article in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースで、項目のデフォルトのタイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default type of forwarded message in the ticket forward screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット転送画面で、転送されたメッセージのデフォルトのタイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default type of the note in the close ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、メモのデフォルトのタイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default type of the note in the ticket bulk screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・バルク画面で、デフォルトのメモのタイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default type of the note in the ticket free text screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト・スクリーンで、メモのデフォルトのタイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default type of the note in the ticket note screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、メモのデフォルトのタイプを決定します。

note: SysConfig
en: Defines the default type of the note in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、デフォルトのメモのタイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default type of the note in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、デフォルトのメモのタイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default type of the note in the ticket phone outbound screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット電話アウトバウンド画面で、デフォルトのメモのタイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default type of the note in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、デフォルトのメモのタイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default type of the note in the ticket responsible screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、デフォルトのメモのタイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default type of the note in the ticket zoom screen of the customer interface.
ja: 顧客インタフェースのチケット・ズーム画面の、デフォルトのメモのタイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default used Frontend-Module if no Action parameter given in the url on the agent interface.
ja: 担当者インタフェースにおいてURLにActionパラメータが与えられない場合、デフォルトで使用されるFrontend-Moduleを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default used Frontend-Module if no Action parameter given in the url on the customer interface.
ja: 顧客インタフェースのURLに対してActionパラメータが何も与えられない場合の、デフォルトで使用されるFrontend-Moduleを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the default viewable sender types of a ticket (default: customer).
ja: チケットについて視認できる、デフォルトの送信者タイプを定義します（デフォルト：customer）。

note: SysConfig
en: Defines the filter that processes the text in the articles, in order to highlight URLs.
ja: URLをハイライトするため、項目の中のテキストを処理するフィルタを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the fully qualified domain name of the system. This setting is used as a variable, OTRS_CONFIG_FQDN which is found in all forms of messaging used by the application, to build links to the tickets within your system.
ja: フルに認定されたシステムのドメイン名を定義します。この設定は変数OTRS_CONFIG_FQDNとして使用され、アプリケーションによって使用されるメッセージングの全てのフォームに存在し、ご利用のシステム内のチケットへのリンクを作成することとなります。

note: SysConfig
en: Defines the groups every customer user will be in (if CustomerGroupSupport is enabled and you don't want to manage every user for these groups).
ja: 全顧客が所属するグループを定義します（CustomerGroupSupportが有効であり、全ユーザをこれらのグループで管理したくない場合）。

note: SysConfig
en: Defines the history comment for the close ticket screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースでチケット履歴のために使用される、クローズ・チケット画面アクションの履歴コメントを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history comment for the email ticket screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースでチケット履歴のために使用される、Eメール・チケット画面アクションの履歴コメントを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history comment for the phone ticket screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット履歴で使用される、電話チケット画面アクションに関する履歴コメントを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history comment for the ticket free text screen action, which gets used for ticket history.
ja: チケット履歴で使用される、チケット・フリー・テキスト画面のアクションに関する履歴コメントを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history comment for the ticket note screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット履歴で使用される、チケット・メモ画面アクションに関する履歴コメントを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history comment for the ticket owner screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースでチケット履歴のためにしようされる、チケット所有者画面のアクションのための履歴コメントを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history comment for the ticket pending screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースでチケット履歴のために使用される、チケット保留画面のアクションのための履歴コメントを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history comment for the ticket phone outbound screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット履歴で使用される、チケット電話アウトバウンド画面アクションに関する履歴コメントを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history comment for the ticket priority screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースでチケット履歴のために使用される、チケット優先度画面のアクションのための履歴コメントを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history comment for the ticket responsible screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースでチケット履歴のために使用される、チケット責任者画面のアクションのための履歴コメントを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history comment for the ticket zoom action, which gets used for ticket history in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースでチケット履歴のために使用される、チケット・ズーム・アクションのため履歴コメントを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history type for the close ticket screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースでチケット履歴のために使用される、クローズ・チケット画面アクションの履歴タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history type for the email ticket screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースでチケット履歴のために使用される、Eメール・チケット画面アクションの履歴タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history type for the phone ticket screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット履歴で使用される、電話チケット画面アクションについて、履歴タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history type for the ticket free text screen action, which gets used for ticket history.
ja: チケット履歴で使用される。、チケット・フリー・テキスト画面のアクションに関して履歴タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history type for the ticket note screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット履歴で使用される、チケット・メモ画面アクションについて、履歴タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history type for the ticket owner screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースでチケット履歴のために使用される、チケット所有者画面のアクションのための履歴タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history type for the ticket pending screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースでチケット履歴のために使用される、チケット保留画面のアクションのための履歴タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history type for the ticket phone outbound screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット履歴で使用される、チケット電話アウトバウンド画面アクションについて、履歴タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history type for the ticket priority screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースでチケット履歴のために使用される、チケット優先度画面のアクションのための履歴タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history type for the ticket responsible screen action, which gets used for ticket history in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースでチケット履歴のために使用される、チケット責任者画面のアクションのための履歴タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the history type for the ticket zoom action, which gets used for ticket history in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースでチケット履歴のために使用される、チケット・ズーム・アクションのための履歴タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the hours and week days to count the working time.
ja: 業務時間とカウントする時間と週の平日数を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the key to be checked with Kernel::Modules::AgentInfo module. If this user preferences key is true, the message is accepted by the system.
ja: Kernel::Modules::AgentInfoモジュールによってチェックされるキーを定義します。もし、このユーザ・プレファレンス・キーがtrueである場合、メッセージはシステムにより受諾されます。

note: SysConfig
en: Defines the key to check with CustomerAccept. If this user preferences key is true, then the message is accepted by the system.
ja: CustomerAcceptを用いてキーを定義します。もし、このユーザ・プレファレンスがtrueである場合、メッセージがシステムによって受諾されます。

note: SysConfig
en: Defines the link type 'Normal'. If the source name and the target name contain the same value, the resulting link is a non-directional one; otherwise, the result is a directional link.
ja: リンク・タイプ"ノーマル"の定義です。もしソース名およびターゲット名が同じ値を含んでいる場合、結果のリンクは非直接リンクになり、そうでない結果は直接リンクになります。

note: SysConfig
en: Defines the link type 'ParentChild'. If the source name and the target name contain the same value, the resulting link is a non-directional one; otherwise, the result is a directional link.
ja: リンク・タイプ'ParentChild'の定義です。もしソース名およびターゲット名が同じ値を含んでいる場合、結果のリンクは非直接リンクになり、そうでない結果は直接リンクになります。

note: SysConfig
en: Defines the link type groups. The link types of the same group cancel one another. Example: If ticket A is linked per a 'Normal' link with ticket B, then these tickets could not be additionally linked with link of a 'ParentChild' relationship.
ja: リンク・タイプのグループの定義です。同じグループのリンク・タイプは、お互いにキャンセルするように働きます。もしチケットAがチケットBと共に"ノーマル"にリンクされている場合、これらのチケットは'ParentChild'関係のリンクとともに追加的にリンクされることはできません。

note: SysConfig
en: Defines the location to get online repository list for additional packages. The first available result will be used.
ja: 追加的パッケージに関して、オンラインのレポジトリー・リストにアクセスするためのロケーションを定義します。1つめの利用可能な結果が使用されます。

note: SysConfig
en: Defines the log module for the system. "File" writes all messages in a given logfile, "SysLog" uses the syslog daemon of the system, e.g. syslogd.
ja: システムのログ・モジュールを定義します。"ファイル"は、与えられたログファイルの全メッセージをライトし、"SysLog"はそのシステムのsyslog daemon、つまりsyslogdを使用します。

note: SysConfig
en: Defines the maximal valid time (in seconds) for a session id.
ja: セッションIDのための最大有効時間（秒）を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the maximum number of pages per PDF file.
ja: PDFファイルごとの最大ページ数を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the maximum size (in MB) of the log file.
ja: ログ・ファイルの最大サイズ（MB）を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the module that shows all the currently loged in customers in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースにおいて、現在ログインしている全顧客を表示させるモジュールを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the module that shows all the currently logged in agents in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースにおいて、現在ログインしている全ユーザを表示させるモジュールを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the module that shows the currently loged in agents in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースにおいて、最近ログインした担当者を表示するモジュールを定義してください。

note: SysConfig
en: Defines the module that shows the currently loged in customers in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースにおいて、最近ログインした顧客を表示するモジュールを定義してください。

note: SysConfig
en: Defines the module to authenticate customers.
ja: 顧客を認証するモジュールを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the module to display a notification in the agent interface, if the system is used by the admin user (normally you shouldn't work as admin).
ja: もし、システムがアドミン・ユーザによって使用されている場合、担当者インタフェースにおいて通知を表示させるモジュールを定義します（通常はアドミンとして行動する必要はありません）。

note: SysConfig
en: Defines the module to send emails. "Sendmail" directly uses the sendmail binary of your operating system. Any of the "SMTP" mechanisms use a specified (external) mailserver. "DoNotSendEmail" doesn't send emails and it is useful for test systems.
ja: メールを送信するためのモジュールを定義します。"Sendmail"は、ご利用のオペレーティング・システムのsendmailバイナリを直接使用します。"SMTP"メカニズムのいずれもが、特定された（外部）メール・サーバを使用します。"DoNotSendEmail"は、Eメールを送らないもので、システム・テストの際に役立ちます。

note: SysConfig
en: Defines the module used to store the session data. With "DB" the frontend server can be splitted from the db server. "FS" is faster.
ja: セッション・データを格納するために使用されるモジュールを定義します。"DB"により、フロント・エンドのサーバをdbサーバから分離させることができます。"FS"はより速いものです。

note: SysConfig
en: Defines the name of the application, shown in the web interface, tabs and title bar of the web browser.
ja: ウェブ・インタフェース、ウェブ・ブラウザのタブおよびタイトル・バーに表示されるアプリケーション名を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the name of the column to store the data in the preferences table.
ja: プレファレンス・テーブルにおいてデータを格納するコラムの名前を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the name of the column to store the user identifier in the preferences table.
ja: プレファレンス・テーブルにおいてユーザ識別子を格納するためのコラムの名前を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the name of the indicated calendar.
ja: インシデントカレンダーの名称を設定してください。

note: SysConfig
en: Defines the name of the key for customer sessions.
ja: 顧客セッションのためのキーの名前を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the name of the session key. E.g. Session, SessionID or OTRS.
ja: セッション・キーの名前を定義します。つまり、Session、SessionID、OTRSです。

note: SysConfig
en: Defines the next possible states after composing / answering a ticket in the ticket compose screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット構成画面で、チケットを構成/回答した後の、可能性ある次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the next possible states after forwarding a ticket in the ticket forward screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット転送画面で、チケットを作成した後の、可能性ある次の状態を規定します。

note: SysConfig
en: Defines the next possible states after sending a message in the email outbound screen of the agent interface.
ja: エージェント画面のメール送信画面後に設定できる状態をを設定してください。

note: SysConfig
en: Defines the next possible states for customer tickets in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースで顧客チケットに関する、次の可能性ある状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the next state of a ticket after adding a note, in the close ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、チケットのメモを追加した後の次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the next state of a ticket after adding a note, in the ticket bulk screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・バルク画面で、チケットのメモを追加した後の次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the next state of a ticket after adding a note, in the ticket free text screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト・スクリーンで、メモを追加した後のチケットの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the next state of a ticket after adding a note, in the ticket note screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、メモを追加した後のチケットの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the next state of a ticket after adding a note, in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、メモを追加した後のチケットの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the next state of a ticket after adding a note, in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、メモを追加した後のチケットの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the next state of a ticket after adding a note, in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、メモを追加した後のチケットの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the next state of a ticket after adding a note, in the ticket responsible screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、メモを追加した後のチケットの次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the next state of a ticket after being bounced, in the ticket bounce screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・バウンス画面で、チケットのバウンスされた後の次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the next state of a ticket after being moved to another queue, in the move ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの移動チケット画面で、チケットが他のキューへ移動させられた後の次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the parameters for the customer preferences table.
ja: 顧客プレファレンス・テーブルのためのパラメータを定義してください。

note: SysConfig
en: Defines the parameters for the dashboard backend. "Group" is used to restrict access to the plugin (e. g. Group: admin;group1;group2;). "Default" indicates if the plugin is enabled by default or if the user needs to enable it manually. "CacheTTL" indicates the cache expiration period in minutes for the plugin.
ja: ダッシュボード・バックエンドに関するパラメータを定義します。“Group”は、プラグインへのアクセスを制限するために使用されます（Group: admin;group1;group2;)。“Default”は、プラグインがデフォルトで有効になっているか、またはそれをユーザが手動で有効にする必要があるか、を示しています。“CacheTTLLocal”は、プラグインに関してキャッシュが時間切れとなる時間を分で定義します。

note: SysConfig
en: Defines the parameters for the dashboard backend. "Group" is used to restrict access to the plugin (e. g. Group: admin;group1;group2;). "Default" indicates if the plugin is enabled by default or if the user needs to enable it manually. "CacheTTLLocal" defines the cache expiration period in minutes for the plugin.
ja: ダッシュボード・バックエンドに関するパラメータを定義します。“Group”は、プラグインへのアクセスを制限するために使用されます（Group: admin;group1;group2;)。“Default”は、プラグインがデフォルトで有効になっているか、またはそれをユーザが手動で有効にする必要があるか、を示しています。“CacheTTLLocal”は、プラグインに関してキャッシュが時間切れとなる時間を分で定義します。

note: SysConfig
en: Defines the parameters for the dashboard backend. "Limit" defines the number of entries displayed by default. "Group" is used to restrict access to the plugin (e. g. Group: admin;group1;group2;). "Default" indicates if the plugin is enabled by default or if the user needs to enable it manually. "CacheTTL" indicates the cache expiration period in minutes for the plugin.
ja: ダッシュボード・バックエンドに関するパラメータを定義します。“Limit”は、デフォルトで表示されるエントリー数を定義します。“Group”は、プラグインへのアクセスを制限するために使用されます（Group: admin;group1;group2;)。“Default”は、プラグインがデフォルトで有効になっているか、またはそれをユーザが手動で有効にする必要があるか、を示しています。“CacheTTLLocal”は、プラグインに関してキャッシュが時間切れとなる時間を分で定義します。

note: SysConfig
en: Defines the parameters for the dashboard backend. "Limit" defines the number of entries displayed by default. "Group" is used to restrict access to the plugin (e. g. Group: admin;group1;group2;). "Default" indicates if the plugin is enabled by default or if the user needs to enable it manually. "CacheTTLLocal" defines the cache expiration period in minutes for the plugin.
ja: ダッシュボード・バックエンドに関するパラメータを定義します。“Limit”は、デフォルトで表示されるエントリー数を定義します。“Group”は、プラグインへのアクセスを制限するために使用されます（Group: admin;group1;group2;)。“Default”は、プラグインがデフォルトで有効になっているか、またはそれをユーザが手動で有効にする必要があるか、を示しています。“CacheTTLLocal”は、プラグインに関してキャッシュが時間切れとなる時間を分で定義します。

note: SysConfig
en: Defines the password to access the SOAP handle (bin/cgi-bin/rpc.pl).
ja: SOAPハンドルにアクセスするためのパスワードを定義します(bin/cgi-bin/rpc.pl)。

note: SysConfig
en: Defines the path and TTF-File to handle bold italic monospaced font in PDF documents.
ja: PDFドキュメントで、太字でイタリックの等幅のフォントを扱うための、パスおよびTTF-Fileを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the path and TTF-File to handle bold italic proportional font in PDF documents.
ja: PDFドキュメントで、太字でイタリックのプロポーショナル・フォントを扱うための、パスおよびTTF-Fileを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the path and TTF-File to handle bold monospaced font in PDF documents.
ja: PDFドキュメントで、太字の等幅フォントを扱うための、パスおよびTTF-Fileを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the path and TTF-File to handle bold proportional font in PDF documents.
ja: PDFドキュメントで、太字のプロポーショナル・フォントを扱うための、パスおよびTTF-Fileを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the path and TTF-File to handle italic monospaced font in PDF documents.
ja: PDFドキュメントで、イタリックの等幅フォントを扱うための、パスおよびTTF-Fileを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the path and TTF-File to handle italic proportional font in PDF documents.
ja: PDFドキュメントで、イタリックのプロポーショナル・フォントを扱うための、パスおよびTTF-Fileを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the path and TTF-File to handle monospaced font in PDF documents.
ja: PDFドキュメントで、等幅フォントを扱うための、パスおよびTTF-Fileを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the path and TTF-File to handle proportional font in PDF documents.
ja: PDFドキュメントのプロポーショナル・フォントを扱うための、パスおよびTTF-Fileを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the path to PGP binary.
ja: PGPバイナリへのパスを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the path to open ssl binary. It may need a HOME env ($ENV{HOME} = '/var/lib/wwwrun';).
ja: sslバイナリを開くためのパスを定義します。HOME env ($ENV{HOME} = '/var/lib/wwwrun';).が必要になるかもしれません。

note: SysConfig
en: Defines the postmaster default queue.
ja: ポストマスターのデフォルトのキューを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the search limit for the stats.
ja: 統計に関する検索のリミットを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the separator between the agents real name and the given queue email address.
ja: 担当者の実名と与えられたキューのEメールアドレスに間に置く分離を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the standard permissions available for customers within the application. If more permissions are needed, you can enter them here. Permissions must be hard coded to be effective. Please ensure, when adding any of the afore mentioned permissions, that the "rw" permission remains the last entry.
ja: アプリケーション内で顧客が利用できる標準の許可を定義します。もし、より多くの許可が必要になった場合、ここに入力してください。許可が効力を持つためには、ハード・コーディングされる必要があります。なお、前述した許可のいずれかを追加する場合、“rw”許可が、最後のエントリとなることを確実にしてください。

note: SysConfig
en: Defines the standard size of PDF pages.
ja: PDFページの標準サイズを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the state of a ticket if it gets a follow-up and the ticket was already closed.
ja: クローズされたチケットに対してフォローアップを受け取った場合のチケットの状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the state of a ticket if it gets a follow-up.
ja: フォローアップを受け取った場合のチケットの状態を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the state type of the reminder for pending tickets.
ja: ペンディング・チケットに関するリマインダーの状態タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the subject for notification mails sent to agents, about new password.
ja: 新しいパスワードに関して、担当者に送信される通知メールの件名を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the subject for notification mails sent to agents, with token about new requested password.
ja: 新規にリクエストされたパスワードに関するトークンと共に、担当者に送信される通知メールの件名を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the subject for notification mails sent to customers, about new account.
ja: 新アカウントについて、顧客に送信される通知メールの件名を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the subject for notification mails sent to customers, about new password.
ja: 新パスワードについて、顧客に送信される通知メールの件名を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the subject for notification mails sent to customers, with token about new requested password.
ja: 新しくリクエストされたパスワードに関するトークンと共に、顧客に送信される通知メールの件名を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the subject for rejected emails.
ja: リジェクトされたEメールの件名を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the system administrator's email address. It will be displayed in the error screens of the application.
ja: システム管理者のEメール・アドレスを定義します。アプリケーションのエラー画面に表示されるものです。

note: SysConfig
en: Defines the system identifier. Every ticket number and http session string contains this ID. This ensures that only tickets which belong to your system will be processed as follow-ups (useful when communicating between two instances of OTRS).
ja: システム識別子を定義します。すべてのチケット番号とHTTPセッションの文字列は、このIDが含まれています。これはをシステムに属している唯一のチケットがフォローアップとして処理されることを確実にします。（2つのOTRSのインスタンス間で通信する場合に便利です）

note: SysConfig
en: Defines the target attribute in the link to external customer database. E.g. 'AsPopup PopupType_TicketAction'.
ja: システム識別子を定義します。すべてのチケット番号とHTTPセッションの文字列は、このIDが含まれています。これはをシステムに属している唯一のチケットがフォローアップとして処理されることを確実にします。（2つのOTRSのインスタンス間で通信する場合に便利です）

note: SysConfig
en: Defines the target attribute in the link to external customer database. E.g. 'target="cdb"'.
ja: 外部顧客データベースへのリンクにおける、ターゲット属性を定義します。例：'target="cdb"'

note: SysConfig
en: Defines the type of protocol, used by the web server, to serve the application. If https protocol will be used instead of plain http, it must be specified here. Since this has no affect on the web server's settings or behavior, it will not change the method of access to the application and, if it is wrong, it will not prevent you from logging into the application. This setting is only used as a variable, OTRS_CONFIG_HttpType which is found in all forms of messaging used by the application, to build links to the tickets within your system.
ja: アプリケーションにサービスを提供するWebサーバが使用するプロトコルの種類を定義します。 HTTPSプロトコルをプレーンHTTPの代わりに使用する場合はここで指定する必要があります。これがないWebサーバの設定や行動に影響を与えるので、アプリケーションへのアクセスの方法を変更しないと、それが間違っている場合、アプリケーションにログインできなくなることがあります。この設定は、システム内でのチケットへのリンクを構成するためにアプリケーションが使用するメッセージングのすべての形態で発見されている変数、OTRS_CONFIG_HttpTypeとして使用されます。

note: SysConfig
en: Defines the user identifier for the customer panel.
ja: 顧客パネルのためのユーザ識別子を定義します。

note: SysConfig
en: Defines the username to access the SOAP handle (bin/cgi-bin/rpc.pl).
ja: SOAPハンドルにアクセスするためのユーザ名を定義します(bin/cgi-bin/rpc.pl)。

note: SysConfig
en: Defines the valid state types for a ticket.
ja: チケットについて有効な状態タイプを定義します。

note: SysConfig
en: Defines the viewable locks of a ticket. Default: unlock, tmp_lock.
ja: チケットについて、視認できるロックを定義します。デフォルト：unlock, tmp_lock。

note: SysConfig
en: Defines the width for the rich text editor component. Enter number (pixels) or percent value (relative).
ja: リッチテキスト・エディター・コンポーネントを定義します。数字（ピクセル）またはパーセント値（相対的）を入力します。

note: SysConfig
en: Defines which states should be set automatically (Content), after the pending time of state (Key) has been reached.
ja: 状態（キー）のペンディング・タイムが終了した後に、どの状態が自動的に設定されるべきか（コンテンツ）を定義します。

note: SysConfig
en: Delete expired sessions.
ja: 期限切れのセッションデータを削除する。

note: SysConfig
en: Deletes a session if the session id is used with an invalid remote IP address.
ja: もしセッションIDが、無効なリモートIPアドレスと共に使用されている場合、セッションを削除します。

note: SysConfig
en: Deletes requested sessions if they have timed out.
ja: リクエストされたセッションがタイムアウトしている場合に削除します。

note: SysConfig
en: Deploy and manage OTRS Business Solution™.
ja: OTRS Business Solution™のデプロイと管理

note: SysConfig
en: Determines if the list of possible queues to move to ticket into should be displayed in a dropdown list or in a new window in the agent interface. If "New Window" is set you can add a move note to the ticket.
ja: チケットへ移動していくであろう、可能性あるキューのリストが、担当者インタフェースにドロップ・ダウン・リストまたは新規ウィンドウとして表示されるべきかどうかを定義します。"New Window"を設定した場合、チケットに移動メモを追加することができます。

note: SysConfig
en: Determines the next possible ticket states, after the creation of a new email ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、Eメール・チケットを作成した後の、可能性ある次のチケット状態を定義します。

note: SysConfig
en: Determines the next possible ticket states, after the creation of a new phone ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、新規電話チケットを作成した後の、次の可能性あるチケット状態を定義します。

note: SysConfig
en: Determines the next screen after new customer ticket in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースで、新規顧客チケットの後の次の画面を決定します。

note: SysConfig
en: Determines the possible states for pending tickets that changed state after reaching time limit.
ja: タイム・リミットを越えてから状態を変更したペンディング・チケットに対して、可能となる状態を定義します。

note: SysConfig
en: Determines the way the linked objects are displayed in each zoom mask.
ja: リンクされたオブジェクトがそれぞれのズームマスクで表示される方式を定義します。

note: SysConfig
en: Determines which queues will be valid for ticket's recepients in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースで、チケットの受信者としてどのキューを有効とするかを定義します。

note: SysConfig
en: Disables sending reminder notifications to the responsible agent of a ticket (Ticket::Responsible needs to be activated).
ja: チケットの責任者である担当者への、リマインダー通知の送信を無効にします(Ticket::Responsibleが有効にされる必要があります)。

note: SysConfig
en: Disables the web installer (http://yourhost.example.com/otrs/installer.pl), to prevent the system from being hijacked. If set to "No", the system can be reinstalled and the current basic configuration will be used to pre-populate the questions within the installer script. If not active, it also disables the GenericAgent, PackageManager and SQL Box.
ja: ウェブ・インストーラーを無効にし(http://yourhost.example.com/otrs/installer.pl)、システムがハイジ
    ャックされるのを防ぎます。もし、“No”に設定されている場合は、システムは再インストールすることができ、現在の基本
    設定がインストーラー・スクリプト内の質問に事前投入されます。もしアクティブでなれけば、Generic Agent、パッケー>ジ・マネジャー、SQLボックスも無効にします（これは、DROP DATABASEなどの破壊的クエリーの使用を避け、ユーザ・パス
    ワードの盗難を防ぐためです）。

note: SysConfig
en: Displays the accounted time for an article in the ticket zoom view.
ja: チケット・ズーム・ビューで、項目に関してアカウントされた時間を表示します。

note: SysConfig
en: Dropdown
ja: ドロップダウン

note: SysConfig
en: DynamicField
ja: 動的フィールド

note: SysConfig
en: E-Mail Outbound
ja: メール送信

note: SysConfig
en: Edit customer company
ja: 顧客企業を編集

note: SysConfig
en: Email Addresses
ja: メールアドレス

note: SysConfig
en: Enabled filters.
ja: フィルタを有効にする。

note: SysConfig
en: Enables S/MIME support.
ja: S/MIMEサポートを有効にします。

note: SysConfig
en: Enables customers to create their own accounts.
ja: 顧客が自ら自身のアカウントを作成できるようにします。

note: SysConfig
en: Enables file upload in the package manager frontend.
ja: パッケージ・マネジャー・フロントエンドでの、ファイル・アップロードを有効にします。

note: SysConfig
en: Enables or disables the ticket watcher feature, to keep track of tickets without being the owner nor the responsible.
ja: 所有者または責任者になること無くチケットのコールバックを続けるため、チケット監視機能を有効または無効にします。

note: SysConfig
en: Enables performance log (to log the page response time). It will affect the system performance. Frontend::Module###AdminPerformanceLog must be enabled.
ja: パフォーマンス・ログを有効にします（ページ・レスポンス・タイムのログを取ります）。システム・パフォーマンスに影響が出ます。Frontend::Module###AdminPerformanceLogを有効とする必要があります。

note: SysConfig
en: Enables spell checker support.
ja: スペル・チェッカー・サポートを有効にします。

note: SysConfig
en: Enables ticket bulk action feature for the agent frontend to work on more than one ticket at a time.
ja: 担当者フロントエンドで、同時に2つ以上のチケットの作業を可能にするためのチケット・バルク・アクション機能を有効にするものです。

note: SysConfig
en: Enables ticket bulk action feature only for the listed groups.
ja: リストされたグループに対してのみ、チケット・バルク・アクション機能を有効にします。

note: SysConfig
en: Enables ticket responsible feature, to keep track of a specific ticket.
ja: 特定のチケットにコールバックするため、チケット責任者機能を有効にします。

note: SysConfig
en: Enables ticket watcher feature only for the listed groups.
ja: リストされたグループためにのみ、チケット監視機能を有効にします。

note: SysConfig
en: English (Canada)
ja: 英語(カナダ)

note: SysConfig
en: English (United Kingdom)
ja: 英語(イギリス)

note: SysConfig
en: English (United States)
ja: 英語(アメリカ合衆国)

note: SysConfig
en: Escalation view
ja: エスカレーション・ビュー

note: SysConfig
en: Estonian
ja: エストニア語

note: SysConfig
en: Events Ticket Calendar
ja: イベント・チケット・カレンダー

note: SysConfig
en: Execute SQL statements.
ja: SQL文の実行

note: SysConfig
en: Exports the whole article tree in search result (it can affect the system performance).
ja: 検索結果で、全ての項目ツリーをエクスポートします（システム・パフォーマンスに影響が出る場合があります）。

note: SysConfig
en: Fetches packages via proxy. Overwrites "WebUserAgent::Proxy".
ja: プロキシ経由でパッケージを取ってきます（フェッチ）。"WebUserAgent::Proxy"を上書きします。

note: SysConfig
en: Filter incoming emails.
ja: 受信メールフィルタ

note: SysConfig
en: Finnish
ja: フィンランド語

note: SysConfig
en: FirstLock
ja: 初回ロック

note: SysConfig
en: FirstResponse
ja: 初回応答

note: SysConfig
en: FirstResponseDiffInMin
ja: 初回応答期限超過時間

note: SysConfig
en: FirstResponseInMin
ja: 初回応答時間

note: SysConfig
en: Firstname Lastname
ja: 姓 名

note: SysConfig
en: Firstname Lastname (UserLogin)
ja: 姓 名 (ユーザー名)

note: SysConfig
en: FollowUp for [%s]. %s
ja: [%s]に対するフォローアップ。%s

note: SysConfig
en: Forces encoding of outgoing emails (7bit|8bit|quoted-printable|base64).
ja: 送信Eメールのエンコードを強制します(7bit|8bit|quoted-printable|base64)。

note: SysConfig
en: Forces to choose a different ticket state (from current) after lock action. Define the current state as key, and the next state after lock action as content.
ja: ロックのアクションの後に、（現状から）異なるチケット状態を強制的に選択します。現在の状態をキーとして定義し、ロック・アクションの後に来る次の状態をコンテンツとして選択してください。

note: SysConfig
en: Forces to unlock tickets after being moved to another queue.
ja: チケットが他のキューに移動された後に、強制的にアンロックします。

note: SysConfig
en: French
ja: フランス語

note: SysConfig
en: French (Canada)
ja: フランス語（カナダ）

note: SysConfig
en: Frontend module registration (disable AgentTicketService link if Ticket Serivice feature is not used).
ja: フロントエンド・モジュールの登録 (チケット・サービス機能が使われていない場合、AgentTicketServiceリンクは無効)。

note: SysConfig
en: Frontend module registration (disable company link if no company feature is used).
ja: フロントエンド・モジュールの登録 (企業機能が使われていない場合、企業リンクは無効)。

note: SysConfig
en: Frontend module registration (disable ticket processes screen if no process available) for Customer.
ja: 顧客向けのフロントエンド・モジュールの登録 (プロセスが利用可能ではない場合、チケット・プロセス画面リンクは無効)。

note: SysConfig
en: Frontend module registration (disable ticket processes screen if no process available).
ja: フロントエンド・モジュールの登録 (プロセスが利用可能ではない場合、チケット・プロセス画面リンクは無効)。

note: SysConfig
en: Frontend module registration for the agent interface.
ja: 担当者インタフェースに関するフロントエンド・モジュールの登録です。

note: SysConfig
en: Frontend module registration for the customer interface.
ja: 担当者インタフェースに関するフロントエンド・モジュールの登録です。

note: SysConfig
en: Frontend theme
ja: フロントエンドのテーマ

note: SysConfig
en: Fulltext search
ja: 全文検索

note: SysConfig
en: Galician
ja: ガリシア語

note: SysConfig
en: GenericAgent
ja: 管理用ジョブ

note: SysConfig
en: German
ja: ドイツ語

note: SysConfig
en: Gives end users the possibility to override the separator character for CSV files, defined in the translation files.
ja: エンド・ユーザに、翻訳ファイルで定義されている、CSVファイルに関するセパレータ・キャラクターをオーバーライドする可能性を与えます。

note: SysConfig
en: Go back
ja: 戻る

note: SysConfig
en: Greek
ja: ギリシャ語

note: SysConfig
en: Hebrew
ja: ヘブライ語

note: SysConfig
en: Hindi
ja: ヒンディー語

note: SysConfig
en: Hungarian
ja: ハンガリー語

note: SysConfig
en: If "DB" was selected for Customer::AuthModule, a database driver (normally autodetection is used) can be specified.
ja: もし、Customer::AuthModuleに関して“DB”が選択されていた場合、データベース・ドライバー（通常は自動ディテクションが使用される）を特定できます。

note: SysConfig
en: If "DB" was selected for Customer::AuthModule, a password to connect to the customer table can be specified.
ja: もし、Customer::AuthModuleに関して“DB”が選択されていた場合、顧客テーブルに接続するためのパスワードを特定できます。

note: SysConfig
en: If "DB" was selected for Customer::AuthModule, a username to connect to the customer table can be specified.
ja: もし、Customer::AuthModuleに関して“DB”が選択されていた場合、顧客テーブルに接続するためのユーザ名を特定できます。

note: SysConfig
en: If "DB" was selected for Customer::AuthModule, the DSN for the connection to the customer table must be specified.
ja: もし、Customer::AuthModuleに関して“DB”が選択されていた場合、顧客テーブルに対する接続のためのDSNを特定する必要があります。

note: SysConfig
en: If "DB" was selected for Customer::AuthModule, the column name for the CustomerPassword in the customer table must be specified.
ja: もし、Customer::AuthModuleに関して“DB”が選択されていた場合、顧客テーブル内のCustomerPasswordのためのコラム名を特定する必要があります。

note: SysConfig
en: If "DB" was selected for Customer::AuthModule, the crypt type of passwords must be specified.
ja: もし、Customer::AuthModuleに関して“DB”が選択されていた場合、パスワードのcryptタイプを特定する必要があります。

note: SysConfig
en: If "DB" was selected for Customer::AuthModule, the name of the column for the CustomerKey in the customer table must be specified.
ja: もし、Customer::AuthModuleに関して“DB”が選択されていた場合、顧客テーブル内のCustomerKeyのためのコラム名を特定する必要があります。

note: SysConfig
en: If "DB" was selected for Customer::AuthModule, the name of the table where your customer data should be stored must be specified.
ja: もし、Customer::AuthModuleに関して“DB”が選択されていた場合、顧客データが格納されるべきテーブル名を特定する必要があります。

note: SysConfig
en: If "DB" was selected for SessionModule, a table in database where session data will be stored must be specified.
ja: セッション・モジュールに"DB"が選択されていた場合、セッション・データが格納されるデータベースのテーブルを特定する必要があります。

note: SysConfig
en: If "FS" was selected for SessionModule, a directory where the session data will be stored must be specified.
ja: セッション・モジュールに"FS"が選択されていた場合、セッション・データが格納されるディレクトリを特定する必要があります。

note: SysConfig
en: If "HTTPBasicAuth" was selected for Customer::AuthModule, you can specify (by using a RegExp) to strip parts of REMOTE_USER (e. g. for to remove trailing domains). RegExp-Note, $1 will be the new Login.
ja: Customer::AuthModuleに関して"HTTPBasicAuth"が選択されていた場合、（RegExpを使用することで）REMOTE_USERの部分を削除することができます（例：trailing domainsを削除するなど）。RegExp-Note, $1が新しいログインとなります。

note: SysConfig
en: If "HTTPBasicAuth" was selected for Customer::AuthModule, you can specify to strip leading parts of user names (e. g. for domains like example_domain\user to user).
ja: Customer::AuthModuleに関して"HTTPBasicAuth"が選択されていた場合、ユーザ名の始まりの部分を削除することができます（例：ドメインにおいて、example_domain\userをuserに変える）。

note: SysConfig
en: If "LDAP" was selected for Customer::AuthModule and if you want to add a suffix to every customer login name, specifiy it here, e. g. you just want to write the username user but in your LDAP directory exists user@domain.
ja: Customer::AuthModuleに関して“LDAP”が選択されていて、全ての顧客ログイン名にsuffix（後ろに付く接尾辞）を追加したい場合、ここで特定してください。例えば、ユーザ名のみを書いても、ユーザがLDAPディレクトリの中ではuser@domainとして存在するなどです。

note: SysConfig
en: If "LDAP" was selected for Customer::AuthModule and special paramaters are needed for the Net::LDAP perl module, you can specify them here. See "perldoc Net::LDAP" for more information about the parameters.
ja: Customer::AuthModuleに関して“LDAP”が選択されていて、Net::LDAP perl モジュールに対して特別なパラメータが必要な場合、ここで設定できます。パラメータに関するより詳細な情報は、"perldoc Net::LDAPを参照ください。

note: SysConfig
en: If "LDAP" was selected for Customer::AuthModule and your users have only anonymous access to the LDAP tree, but you want to search through the data, you can do this with a user who has access to the LDAP directory. Specify the password for this special user here.
ja: Customer::AuthModuleに関して“LDAP”が選択されていて、ユーザがLDAPツリーに対して匿名アクセスのみを持っていて、しかしながらデータを検索したいという場合、これをLDAPディレクトリへのアクセスを持つユーザによって行うことができます。この特別なユーザについて、ここでパスワードを設定してください。

note: SysConfig
en: If "LDAP" was selected for Customer::AuthModule and your users have only anonymous access to the LDAP tree, but you want to search through the data, you can do this with a user who has access to the LDAP directory. Specify the username for this special user here.
ja: Customer::AuthModuleに関して“LDAP”が選択されていて、ユーザがLDAPツリーに対して匿名アクセスのみを持っていて、しかしながらデータを検索したいという場合、これをLDAPディレクトリへのアクセスを持つユーザによって行うことができます。この特別なユーザについて、ここでユーザ名を特定してください。

note: SysConfig
en: If "LDAP" was selected for Customer::AuthModule, the BaseDN must be specified.
ja: Customer::AuthModuleに関して、“LDAP”が選択されていた場合、BaseDNを特定する必要があります。

note: SysConfig
en: If "LDAP" was selected for Customer::AuthModule, the LDAP host can be specified.
ja: Customer::AuthModuleに関して、“LDAP”が選択されていた場合、LDAPホストを特定できます。

note: SysConfig
en: If "LDAP" was selected for Customer::AuthModule, the user identifier must be specified.
ja: Customer::AuthModuleに関して、“LDAP”が選択されていた場合、ユーザ識別子を特定する必要があります。

note: SysConfig
en: If "LDAP" was selected for Customer::AuthModule, user attributes can be specified. For LDAP posixGroups use UID, for non LDAP posixGroups use full user DN.
ja: Customer::AuthModuleに関して、“LDAP”が選択されていた場合、ユーザ属性を特定することができます。LDAPのためにposixGroupはUIDを使用し、non LDAP posixGroupはfull user DNを使用します。

note: SysConfig
en: If "LDAP" was selected for Customer::AuthModule, you can specify access attributes here.
ja: Customer::AuthModuleに関して、“LDAP”が選択されていた場合、ここにおいてアクセス属性を特定することができます。

note: SysConfig
en: If "LDAP" was selected for Customer::AuthModule, you can specify if the applications will stop if e. g. a connection to a server can't be established due to network problems.
ja: Customer::AuthModuleに関して“LDAP”が選択されている場合に、例えばサーバー接続がネットワークの問題で確立できない際に、アプリケーションを停止させるかどうかを設定できます。

note: SysConfig
en: If "LDAP" was selected for Customer::Authmodule, you can check if the user is allowed to authenticate because he is in a posixGroup, e.g. user needs to be in a group xyz to use OTRS. Specify the group, who may access the system.
ja: Customer::AuthModuleに関して“LDAP”が選択されていた場合、ユーザについて、例えばOTRSを利用するためグループxyzにいる必要がある場合に、posixGroupにいるという理由で認証することを許可されるかどうかを、確認することができます。システムにアクセスする可能性があるグループを特定してください。

note: SysConfig
en: If "LDAP" was selected, you can add a filter to each LDAP query, e.g. (mail=*), (objectclass=user) or (!objectclass=computer).
ja: “LDAP”が選択されていた場合、LDAPクエリーそれぞれにフィルタを追加することができます。例えば、(mail=*), (objectclass=user), (!objectclass=computer)などです。

note: SysConfig
en: If "Radius" was selected for Customer::AuthModule, the password to authenticate to the radius host must be specified.
ja: Customer::AuthModuleに関して“Radius”が選択されていた場合、radiusホストに対する認証を行うためのパスワードを特定する必要があります。

note: SysConfig
en: If "Radius" was selected for Customer::AuthModule, the radius host must be specified.
ja: Customer::AuthModuleに関して“Radius”が選択されていた場合、radiusホストを特定する必要があります。

note: SysConfig
en: If "Radius" was selected for Customer::AuthModule, you can specify if the applications will stop if e. g. a connection to a server can't be established due to network problems.
ja: Customer::AuthModuleに関して“Radius”が選択されていた場合、例えばサーバー接続がネットワークの問題で確立できない際に、アプリケーションを停止させるかどうかを設定できます。

note: SysConfig
en: If "Sendmail" was selected as SendmailModule, the location of the sendmail binary and the needed options must be specified.
ja: "Sendmail"がSendmailモジュールとして選択された場合、sendmailバイナリおよび必要オプションのロケーションが特定されている必要があります。

note: SysConfig
en: If "SysLog" was selected for LogModule, a special log facility can be specified.
ja: もしログ・モジュールに関して"SysLog"が選択されていた場合、特別なログ・ファシリティが特定されます。

note: SysConfig
en: If "SysLog" was selected for LogModule, a special log sock can be specified (on solaris you may need to use 'stream').
ja: もしログ・モジュールに関して"SysLog"が選択されていた場合、特別なログsockが特定されます（solarisにおいては'stream'を使用する必要があるかもしれません）。

note: SysConfig
en: If "SysLog" was selected for LogModule, the charset that should be used for logging can be specified.
ja: もしログ・モジュールに関して"SysLog"が選択されていた場合、ロギングで使用されるべき文字セットが特定されます。

note: SysConfig
en: If "file" was selected for LogModule, a logfile must be specified. If the file doesn't exist, it will be created by the system.
ja: もしログ・モジュールに関して"File"が選択されていた場合、ログ・ファイルが必ず特定されます。もしファイルが存在しなければ、システムにより作成されます。

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of a ticket in the close ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、チケットのメモを追加した後の次の状態を定義します。

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of a ticket in the ticket bulk screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・バルク画面で、担当者によってメモが追加された場合にチケットの状態を設定します。

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of a ticket in the ticket free text screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト・スクリーンで、メモが担当者によって追加された場合、チケットの状態を設定します。

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of a ticket in the ticket note screen of the agent interface.
ja: メモが担当者によって追加された場合、担当者インタフェースのチケット・メモ画面でチケットの状態を設定します。

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of a ticket in the ticket responsible screen of the agent interface.
ja: メモが担当者によって追加された場合、担当者インタフェースのチケット責任者画面でチケットの状態を設定します。

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of the ticket in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、メモが担当者によって追加された場合、チケットの状態を設定します。

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of the ticket in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、メモが担当者によって追加された場合、チケットの状態を設定します。

note: SysConfig
en: If a note is added by an agent, sets the state of the ticket in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、メモが担当者によって追加された場合、チケットの状態を設定します。

note: SysConfig
en: If any of the "SMTP" mechanisms was selected as SendmailModule, and authentication to the mail server is needed, a password must be specified.
ja: "SMTP"構造のいずれかがSendmailモジュールとして選択され、かつメール・サーバへの認証が必要な場合、パスワードを特定する必要があります。

note: SysConfig
en: If any of the "SMTP" mechanisms was selected as SendmailModule, and authentication to the mail server is needed, an username must be specified.
ja: "SMTP"構造のいずれかがSendmailモジュールとして選択され、かつメール・サーバへの認証が必要な場合、ユーザ名を特定する必要があります。

note: SysConfig
en: If any of the "SMTP" mechanisms was selected as SendmailModule, the mailhost that sends out the mails must be specified.
ja: "SMTP"構造のいずれかがSendmailモジュールとして選択された場合、メールを送信するメール・ホストが特定されている必要があります。

note: SysConfig
en: If any of the "SMTP" mechanisms was selected as SendmailModule, the port where your mailserver is listening for incoming connections must be specified.
ja: "SMTP"構造のいずれかがSendmailモジュールとして選択された場合、メール・サーバが受信接続をlistenしている（待っている）ポートが特定されている必要があります。

note: SysConfig
en: If enabled, OTRS will deliver all CSS files in minified form. WARNING: If you turn this off, there will likely be problems in IE 7, because it cannot load more than 32 CSS files.
ja: 有効にすると、OTRSは全CSSファイルを縮小した形で配信します。もし、これをオフにすると、IE7においては32CSSファイル以上をロードできないため、問題が発生する可能性が高いです。

note: SysConfig
en: If enabled, OTRS will deliver all JavaScript files in minified form.
ja: 有効にすると、OTRSは全JavaScriptファイルを縮小した形式で配信します。

note: SysConfig
en: If enabled, TicketPhone and TicketEmail will be open in new windows.
ja: 有効にされた場合、TicketPhoneおよびTicketEmailは新しいウィンドウで開きます。

note: SysConfig
en: If enabled, the OTRS version tag will be removed from the Webinterface, the HTTP headers and the X-Headers of outgoing mails.
ja: 有効にすると、OTRS versionタグは、ウェブインターフェース、HTTPヘッダと送信メールのX-ヘッダから削除されます。

note: SysConfig
en: If enabled, the different overviews (Dashboard, LockedView, QueueView) will automatically refresh after the specified time.
ja: 有効にした場合、ダッシュボード、ロック済チケット・ビュー、キュー・ビューは自動で指定時間後に更新されます。

note: SysConfig
en: If enabled, the first level of the main menu opens on mouse hover (instead of click only).
ja: 有効にした場合、メイン・メニューの1つめのレベルのものが、マウスを乗せるだけで開きます（1回クリックの代わりに）。

note: SysConfig
en: If this regex matches, no message will be send by the autoresponder.
ja: ここで指定した文言（正規表現）にマッチした場合、オート・レスポンダーによりメッセージは送られません。

note: SysConfig
en: Ignore article with system sender type for new article feature (e. g. auto responses or email notifications).
ja: 新規項目機能のシステム・センダー・タイプを持つ項目を、無視します（例：自動返答またはEメール通知など）。

note: SysConfig
en: Includes article create times in the ticket search of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット検索で、項目の作成時間を含みます。

note: SysConfig
en: Input
ja: 入力

note: SysConfig
en: Install ispell or aspell on the system, if you want to use a spell checker. Please specify the path to the aspell or ispell binary on your operating system.
ja: 利用者がスペル・チェッカーを使用したい場合、システム上にispellまたはaspellをインストールします。ご利用のオペレーティング・システム上で、aspellまたはispellへのパスを特定します。

note: SysConfig
en: Interface language
ja: インターフェイスの言語

note: SysConfig
en: It is possible to configure different skins, for example to distinguish between diferent agents, to be used on a per-domain basis within the application. Using a regular expression (regex), you can configure a Key/Content pair to match a domain. The value in "Key" should match the domain, and the value in "Content" should be a valid skin on your system. Please see the example entries for the proper form of the regex.
ja: アプリケーション内でドメインごとのベースで使用されている異なる担当者間を区別するためなど、異なるスキンを設定することが可能です。通常の表現（regrex）を使用することで、Key/Contentのペアをドメインにマッチするように設定することが可能です。“Key”の値はドメインにマッチするべきであり、“Content”の値はご利用のシステムの有効なスキンであるべきです。Regrexの適切な形式については、入力例を参照してください。

note: SysConfig
en: It is possible to configure different skins, for example to distinguish between diferent customers, to be used on a per-domain basis within the application. Using a regular expression (regex), you can configure a Key/Content pair to match a domain. The value in "Key" should match the domain, and the value in "Content" should be a valid skin on your system. Please see the example entries for the proper form of the regex.
ja: アプリケーション内でドメインごとのベースで使用される異なる顧客ごとを見分けるため、などの場合、異なるスキンを設定することも可能です。通常の表現を使用することで（regex）、Key/Contentのペアーをドメインにマッチするように設定することが可能です。"Key"の中の値はドメインにマッチするべきであり、"Content"の中の値はご利用のシステム上の有効なスキンであるべきです。Regrexの適切な形式への入力例をご覧ください。

note: SysConfig
en: It is possible to configure different themes, for example to distinguish between agents and customers, to be used on a per-domain basis within the application. Using a regular expression (regex), you can configure a Key/Content pair to match a domain. The value in "Key" should match the domain, and the value in "Content" should be a valid theme on your system. Please see the example entries for the proper form of the regex.
ja: 異なるテーマを、担当者と顧客の間で異なるように、アプリケーション内でドメインごとの単位で使用されるように、設定することができます。regular expression (regex)を使用することにより、ドメインにマッチするようにKey/Contentを設定することが可能です。“Key”の値はドメインにマッチさせるべきであり、“Content”の値はご利用のシステムで有効なテーマとしてください。regrexの適切な形式のための入力例を確認してください。

note: SysConfig
en: Italian
ja: イタリア語

note: SysConfig
en: Japanese
ja: 日本語

note: SysConfig
en: Lastname, Firstname
ja: 名, 姓

note: SysConfig
en: Lastname, Firstname (UserLogin)
ja: 名, 姓 (ユーザー名)

note: SysConfig
en: Latvian
ja: ラトビア語

note: SysConfig
en: Link Object
ja: 連結対象

note: SysConfig
en: Link agents to groups.
ja: 担当者をグループへ連結

note: SysConfig
en: Link agents to roles.
ja: 担当者をロールへ連結

note: SysConfig
en: Link attachments to templates.
ja: 添付ファイルをテンプレートへ連結

note: SysConfig
en: Link customer user to groups.
ja: 顧客ユーザーをグループへ連結

note: SysConfig
en: Link customer user to services.
ja: 顧客ユーザーをサービスへ連結

note: SysConfig
en: Link queues to auto responses.
ja: キューを自動応答へ連結

note: SysConfig
en: Link roles to groups.
ja: ロールをグループへ連結

note: SysConfig
en: Link templates to queues.
ja: テンプレートをキューへ連結

note: SysConfig
en: Links 2 tickets with a "Normal" type link.
ja: “ノーマル”タイプのリンクを持つチケットへのリンクです。.

note: SysConfig
en: Links 2 tickets with a "ParentChild" type link.
ja: “親子”タイプのリンクを持つチケットへのリンクです。

note: SysConfig
en: List of CSS files to always be loaded for the agent interface.
ja: 担当者インタフェースに対して、常にロードされるCSSファイルのリストです。

note: SysConfig
en: List of CSS files to always be loaded for the customer interface.
ja: 顧客インタフェースに対して、常にロードされるCSSファイルのリストです。

note: SysConfig
en: List of JS files to always be loaded for the agent interface.
ja: 担当者インタフェースに対して、常にロードされるJSファイルのリストです。

note: SysConfig
en: List of JS files to always be loaded for the customer interface.
ja: 顧客インタフェースに対して、常にロードされるJSファイルのリストです。

note: SysConfig
en: List of default Standard Templates which are assigned automatically to new Queues upon creation.
ja: 作成時に新しいキューに自動的に割り当てられるデフォルトの標準テンプレートのリスト。

note: SysConfig
en: Lithuanian
ja: リトアニア語

note: SysConfig
en: Log file for the ticket counter.
ja: チケット・カウンターのためのログ・ファイルです。

note: SysConfig
en: Mail Accounts
ja: メールアカウント

note: SysConfig
en: Makes the application check the MX record of email addresses before sending an email or submitting a telephone or email ticket.
ja: Eメールの送信または電話/Eメール・チケットの提出の前に、アプリケーションにEメール・アドレスのMXレコードをチェックさせるようにします。

note: SysConfig
en: Makes the application check the syntax of email addresses.
ja: アプリケーションにEメール・アドレスのシンタクスをチェックさせます。

note: SysConfig
en: Makes the session management use html cookies. If html cookies are disabled or if the client browser disabled html cookies, then the system will work as usual and append the session id to the links.
ja: セッション管理に、htmlクッキーを使用させるようにします。htmlクッキーが無効にされている場合、またはクライアント・ブラウザがhtmlクッキーを無効にしている場合、システムは通常どおり動作し、またセッションIDをリンクに付け加えます。

note: SysConfig
en: Malay
ja: マレー語

note: SysConfig
en: Manage OTRS Group cloud services.
ja: OTRSグループのクラウドサービスの管理

note: SysConfig
en: Manage PGP keys for email encryption.
ja: メール暗号用のPGP鍵管理

note: SysConfig
en: Manage POP3 or IMAP accounts to fetch email from.
ja: メール受信用POP3/IMAPアカウント管理

note: SysConfig
en: Manage S/MIME certificates for email encryption.
ja: メール暗号用のS/MIME証明書管理

note: SysConfig
en: Manage existing sessions.
ja: 既存セッション管理

note: SysConfig
en: Manage support data.
ja: サポート情報の管理

note: SysConfig
en: Manage system registration.
ja: システム登録の管理

note: SysConfig
en: Manage tasks triggered by event or time based execution.
ja: イベントトリガーまたは時間ベースで実行されるタスクの管理

note: SysConfig
en: Maximal auto email responses to own email-address a day (Loop-Protection).
ja: 1日においてEメール・アドレスを入手する自動メールによる返答の最大数です（ループ・プロテクション）。

note: SysConfig
en: Maximal size in KBytes for mails that can be fetched via POP3/POP3S/IMAP/IMAPS (KBytes).
ja: POP3/POP3S/IMAP/IMAPS経由で取ってくることが可能なメールのKBytesの最大値です。

note: SysConfig
en: Maximum number of tickets to be displayed in the result of a search in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの検索結果で、表示されるチケットの最大数です。

note: SysConfig
en: Maximum number of tickets to be displayed in the result of a search in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースの検索結果で表示される、チケットの最大数です。

note: SysConfig
en: Maximum size (in characters) of the customer information table in the ticket zoom view.
ja: チケットズームビューにおける、顧客情報テーブルの最大サイズ (文字) です。

note: SysConfig
en: Merged Ticket <OTRS_TICKET> to <OTRS_MERGE_TO_TICKET>.
ja: チケット番号 <OTRS_TICKET> は、チケット番号 <OTRS_MERGE_TO_TICKET> にマージされました。

note: SysConfig
en: Miscellaneous
ja: その他

note: SysConfig
en: Module for To-selection in new ticket screen in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースで、新規チケット画面におけるTo-selectionのモジュールです。

note: SysConfig
en: Module to compose signed messages (PGP or S/MIME).
ja: 署名されたメッセージを構成するモジュールです（PGP または S/MIME)。

note: SysConfig
en: Module to crypt composed messages (PGP or S/MIME).
ja: 構成されたメッセージを暗号化（crypt）するモジュールです(PGP or S/MIME)。

note: SysConfig
en: Module to filter and manipulate incoming messages. Block/ignore all spam email with From: noreply@ address.
ja: 受信メッセージについてフィルターし操作するためのモジュールです。From: noreply@ addressを用いて、全てのスパム・メールをブロック/無視します。

note: SysConfig
en: Module to filter and manipulate incoming messages. Get a 4 digit number to ticket free text, use regex in Match e. g. From => '(.+?)@.+?', and use () as [***] in Set =>.
ja: 受信メッセージについてフィルターし操作するためのモジュールです。チケットのフリーテキストに対して4桁の数字を得て、「Match」において正規表現を使用します。
    （例：From / '(.+?)@.+?'とし、「Set」にて「[***]」として後方参照を使用します。）

note: SysConfig
en: Module to generate accounted time ticket statistics.
ja: アカウンテッド・タイム・チケット統計を生成するモジュールです。

note: SysConfig
en: Module to generate html OpenSearch profile for short ticket search in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースにおいて、ショート・チケット検索のためのhtml OpenSearchプロフィールを生成するモジュールです。

note: SysConfig
en: Module to generate html OpenSearch profile for short ticket search in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースで、ショート・チケット検索のためのhtml OpenSearchプロファイルを生成するためのモジュール。

note: SysConfig
en: Module to generate ticket solution and response time statistics.
ja: チケット・ソリューションおよびレスポンス・タイム統計を生成するためのモジュールです。

note: SysConfig
en: Module to generate ticket statistics.
ja: チケット統計を作成するためのモジュールです。

note: SysConfig
en: Module to show notifications and escalations (ShownMax: max. shown escalations, EscalationInMinutes: Show ticket which will escalation in, CacheTime: Cache of calculated escalations in seconds).
ja: 通知とエスカレーションを表示するためのモジュールです(ShownMax: 最大、表示されたエスカレーション、EscalationInMinutes: エスカレートされるチケットを表示、CacheTime: 計算されたエスカレーションのキャッシュ秒数)。

note: SysConfig
en: Module to use database filter storage.
ja: データベース・フィルタ・ストレージを使用するモジュールです。

note: SysConfig
en: My Services
ja: 担当サービス

note: SysConfig
en: Name of custom queue. The custom queue is a queue selection of your preferred queues and can be selected in the preferences settings.
ja: カスタム・キューの名前です。カスタム・キューとは、利用者が特に優先するキューの一覧であり、プレファレンス設定から選択できます。

note: SysConfig
en: Nederlands
ja: オランダ語

note: SysConfig
en: New process ticket
ja: 新規プロセスチケット

note: SysConfig
en: Next possible ticket states after adding a phone note in the ticket phone outbound screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット電話アウトバウンド画面で、電話メモを追加した後の次の可能性あるチケットの状態です。

note: SysConfig
en: None
ja: なし

note: SysConfig
en: Norwegian
ja: ノルウェー語

note: SysConfig
en: Number of displayed tickets
ja: 表示チケット数

note: SysConfig
en: Number of lines (per ticket) that are shown by the search utility in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの検索ユーティリティにより、表示される行（チケット毎）の数です。

note: SysConfig
en: Number of tickets to be displayed in each page of a search result in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの検索結果の各ページで、表示されるチケットの数です。

note: SysConfig
en: Number of tickets to be displayed in each page of a search result in the customer interface.
ja: 顧客インタフェースの検索結果の各ページで表示される、チケット数です。

note: SysConfig
en: Online
ja: オンライン

note: SysConfig
en: Open tickets (customer user)
ja: 対応中チケット(顧客ユーザー)

note: SysConfig
en: Open tickets (customer)
ja: 対応中チケット(顧客)

note: SysConfig
en: Out Of Office
ja: 外出中

note: SysConfig
en: Overloads (redefines) existing functions in Kernel::System::Ticket. Used to easily add customizations.
ja: Kernel::System::Ticketに既に存在している機能を多重定義（再定義）します。簡単にカスタマイズを追加したい場合に使用されます。

note: SysConfig
en: Overview Refresh Time
ja: 一覧自動更新間隔

note: SysConfig
en: Overview of all open Tickets.
ja: 全対応中チケット一覧

note: SysConfig
en: PGP Key Management
ja: PGPキーの管理

note: SysConfig
en: PGP Key Upload
ja: PGP鍵アップロード

note: SysConfig
en: Parameters for the CreateNextMask object in the preference view of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのプレファレンス・ビューにあるCreateNextMaskオブジェクトのパラメータです。

note: SysConfig
en: Parameters for the CustomQueue object in the preference view of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのプレファレンス・ビューにある、CustomQueueオブジェクトのパラメータです。

note: SysConfig
en: Parameters for the RefreshTime object in the preference view of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのプレファレンス・ビューにある、RefreshTimeオブジェクトのパラメータです。

note: SysConfig
en: Parameters for the dashboard backend of the ticket stats of the agent interface. "Limit" is the number of entries shown by default. "Group" is used to restrict the access to the plugin (e. g. Group: admin;group1;group2;). "Default" determines if the plugin is enabled by default or if the user needs to enable it manually. "CacheTTLLocal" is the cache time in minutes for the plugin.
ja: 担当者インタフェースにおけるチケット統計のダッシュボード・バックエンドに関するパラメータです。"Limit"は、表示されるデフォルトのエントリー数です。"Group"は、プラグインへのアクセスを制限するために使用されます(例：Group: admin;group1;group2;)。"Default"は、プラグインがデフォルトで有効となっているか、またはユーザがそれを手動で有効にする必要があるか、を定義します。"CacheTTLLocal"は、プラグインのキャッシュ・タイム（分）です。

note: SysConfig
en: Parameters for the pages (in which the tickets are shown) of the medium ticket overview.
ja: 中程度のチケット一覧のページ（チケットが表示されている）のパラメータです。

note: SysConfig
en: Parameters for the pages (in which the tickets are shown) of the small ticket overview.
ja: 小さいチケット一覧のページ（チケットが表示されている）のパラメータです。

note: SysConfig
en: Parameters for the pages (in which the tickets are shown) of the ticket preview overview.
ja: チケット・プレビュー一覧のページ（チケットが表示されている）のパラメータです。

note: SysConfig
en: Parameters of the example SLA attribute Comment2.
ja: example SLA attribute Comment2のパラメータです。

note: SysConfig
en: Parameters of the example queue attribute Comment2.
ja: example queue attribute Comment2のパラメータです。

note: SysConfig
en: Parameters of the example service attribute Comment2.
ja: example service attribute Comment2のパラメータです。

note: SysConfig
en: Path for the log file (it only applies if "FS" was selected for LoopProtectionModule and it is mandatory).
ja: ログ・ファイルのパスです（LoopProtectionModuleに関して“FS”が選択されており、それが強制である場合にのみ適用されます）。

note: SysConfig
en: People
ja: 担当者/顧客

note: SysConfig
en: Permitted width for compose email windows.
ja: Eメール・ウィンドウを構成するために許容される幅です。

note: SysConfig
en: Permitted width for compose note windows.
ja: メモ・ウィンドウを構成するために許容される幅です。

note: SysConfig
en: Persian
ja: ペルシア語

note: SysConfig
en: Picture-Upload
ja: 画像のアップロード

note: SysConfig
en: Polish
ja: ポーランド語

note: SysConfig
en: Portuguese
ja: ポルトガル語

note: SysConfig
en: Portuguese (Brasil)
ja: ポルトガル語（ブラジル）

note: SysConfig
en: PostMaster Filters
ja: ポストマスター・フィルタ

note: SysConfig
en: PostMaster Mail Accounts
ja: メールアカウント

note: SysConfig
en: Process Management Activity Dialog GUI
ja: プロセス管理アクティビティダイアログGUI

note: SysConfig
en: Process Management Activity GUI
ja: プロセス管理アクテビティGUI

note: SysConfig
en: Process Management Path GUI
ja: プロセス管理パスGUI

note: SysConfig
en: Process Management Transition Action GUI
ja: プロセス管理遷移動作GUI

note: SysConfig
en: Process Management Transition GUI
ja: プロセス管理遷移GUI

note: SysConfig
en: Process Ticket.
ja: プロセスチケット

note: SysConfig
en: Process pending tickets.
ja: 保留中プロセスチケット

note: SysConfig
en: Process ticket
ja: プロセスチケット

note: SysConfig
en: ProcessID
ja: プロセスID

note: SysConfig
en: Protection against CSRF (Cross Site Request Forgery) exploits (for more info see http://en.wikipedia.org/wiki/Cross-site_request_forgery).
ja: CSRF (Cross Site Request Forgery)攻撃に対するプロテクションです（さらに詳細はhttp://en.wikipedia.org/wiki/Cross-site_request_forgeryを参照ください）。

note: SysConfig
en: Queue view
ja: キュー・ビュー

note: SysConfig
en: Refresh interval
ja: 更新間隔

note: SysConfig
en: Removes the ticket watcher information when a ticket is archived.
ja: チケットがアーカイブされるとき、チケット監視者の情報を削除する。

note: SysConfig
en: Replaces the original sender with current customer's email address on compose answer in the ticket compose screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット構成画面で、オリジナルの送信者を、コンポーズ・アンサー上の現在の顧客のEメール・アドレスに置換します。

note: SysConfig
en: Reports
ja: レポート

note: SysConfig
en: Reports (OTRS Business Solution™)
ja: レポート（OTRS Business Solution™）

note: SysConfig
en: Required permissions to change the customer of a ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、チケットの顧客を変更するための必要な許可です。

note: SysConfig
en: Required permissions to use the close ticket screen in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、クローズ・チケット画面を使用するために必要な許可です。

note: SysConfig
en: Required permissions to use the ticket bounce screen in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、チケット・バウンス画面を使用するために必要な許可です。

note: SysConfig
en: Required permissions to use the ticket compose screen in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、チケット構成画面を使用するための必要な許可です。

note: SysConfig
en: Required permissions to use the ticket forward screen in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット転送画面を使用するために必要な許可です。

note: SysConfig
en: Required permissions to use the ticket free text screen in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、チケット・フリー・テキスト画面を使用する為の必要な許可です。

note: SysConfig
en: Required permissions to use the ticket merge screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、ズームされたチケットのチケット結合画面を使用するための必要な許可です。

note: SysConfig
en: Required permissions to use the ticket note screen in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面を使用するための必要な許可です。

note: SysConfig
en: Required permissions to use the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、ズームされたチケットのチケット所有者画面を使用するための必要な許可です。

note: SysConfig
en: Required permissions to use the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、ズームされたチケットのチケット保留画面を使用するための必要な許可です。

note: SysConfig
en: Required permissions to use the ticket phone outbound screen in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、チケット電話アウトバウンド画面を使用するための必要な許可です。

note: SysConfig
en: Required permissions to use the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、ズームされたチケットのチケット優先度画面を使用するための必要な許可です。

note: SysConfig
en: Required permissions to use the ticket responsible screen in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、チケット責任者画面を使用するための必要な許可です。

note: SysConfig
en: Resets and unlocks the owner of a ticket if it was moved to another queue.
ja: チケットの所有者を、チケットが移動された、または別のキューに移動した場合、リセットおよびアンロックします。

note: SysConfig
en: Restores a ticket from the archive (only if the event is a state change, from closed to any open available state).
ja: チケットをアーカイブから救出します（ただし、イベントが状態変更の場合であり、クローズの状態から利用可能ななんらかのオープンの状態に変更された場合とします）。

note: SysConfig
en: Right
ja: 権限

note: SysConfig
en: Roles <-> Groups
ja: ロール <-> グループ

note: SysConfig
en: Running Process Tickets
ja: 実行中のプロセスチケット

note: SysConfig
en: Runs an initial wildcard search of the existing customer users when accessing the AdminCustomerUser module.
ja: AdminCustomerUserモジュールにアクセスした時に、存在する顧客ユーザに関して最初のワイルド・カード検索を実行します。

note: SysConfig
en: Runs the system in "Demo" mode. If set to "Yes", agents can change preferences, such as selection of language and theme via the agent web interface. These changes are only valid for the current session. It will not be possible for agents to change their passwords.
ja: システムを“デモ”モードで動作させます。“Yes”に設定すると、担当者が、担当者用ウェブ・インタフェースを通して、言語選択やテーマなどのプレファレンスを変更できるようになります。これらの変更は、現在のセッションにおいてのみ有効です。担当者がパスワードを変更することはできません。

note: SysConfig
en: Russian
ja: ロシア語

note: SysConfig
en: S/MIME Certificate Upload
ja: S/MIME証明書アップロード

note: SysConfig
en: Schedule a maintenance period.
ja: メンテナンス期間をスケジュール

note: SysConfig
en: Screen
ja: 画面

note: SysConfig
en: Search Customer
ja: 顧客を検索します。

note: SysConfig
en: Search Ticket.
ja: チケットを検索する。

note: SysConfig
en: Search Tickets.
ja: チケットを検索する。

note: SysConfig
en: Search User
ja: ユーザを検索します。

note: SysConfig
en: Search backend default router.
ja: バックエンドのデフォルト・ルーターを検索します。

note: SysConfig
en: Search backend router.
ja: バックエンド・ルーターを検索します。

note: SysConfig
en: Search.
ja: 検索する

note: SysConfig
en: Select your frontend Theme.
ja: フロントエンドのテーマを選択してください。

note: SysConfig
en: Selects the module to handle uploads via the web interface. "DB" stores all uploads in the database, "FS" uses the file system.
ja: ウェブ・インタフェースを通じてアップロードを取り扱うための、モジュールを選択します。"DB"は全てのアップロードをデータベースに格納し、"FS"はファイル・システムを使用します。

note: SysConfig
en: Selects the ticket number generator module. "AutoIncrement" increments the ticket number, the SystemID and the counter are used with SystemID.counter format (e.g. 1010138, 1010139). With "Date" the ticket numbers will be generated by the current date, the SystemID and the counter. The format looks like Year.Month.Day.SystemID.counter (e.g. 200206231010138, 200206231010139). With "DateChecksum"  the counter will be appended as checksum to the string of date and SystemID. The checksum will be rotated on a daily basis. The format looks like Year.Month.Day.SystemID.Counter.CheckSum (e.g. 2002070110101520, 2002070110101535). "Random" generates randomized ticket numbers in the format "SystemID.Random" (e.g. 100057866352, 103745394596).
ja: チケット番号を生成するモジュールを選択します。"AutoIncrement"は、チケット番号をインクリメントし、システムIDおよびカウンターはシステムIDカウンター・フォーマット（例：1010138, 1010139)と共に使用されます。“Date”によって、チケット番号は、現在の日付、システムID、カウンターによって生成されることとなります。フォーマットは、Year.Month.Day.SystemID.counterのようなものです(例：200206231010138, 200206231010139)。"DateChecksum"により、カウンターが、日付およびシステムIDのストリング（文字列）に対するチェックサムとして追加されます。チェックサムは、日ごとに実施されます。フォーマットはYear.Month.Day.SystemID.Counter.CheckSumのようになります(例： 2002070110101520, 2002070110101535)。"Random"は、チケット番号をランダムに生成するもので、フォーマットは"SystemID.Random" (例：100057866352, 103745394596)などとなります。

note: SysConfig
en: Send new outgoing mail from this ticket
ja: このチケットから新規メールを発信

note: SysConfig
en: Send notifications to users.
ja: ユーザーに通知の送信

note: SysConfig
en: Sender type for new tickets from the customer inteface.
ja: 顧客インタフェースからの新規チケットのための送信者タイプです。

note: SysConfig
en: Sends agent follow-up notification only to the owner, if a ticket is unlocked (the default is to send the notification to all agents).
ja: チケットがアンロックされた際に、所有者にのみ担当者フォローアップ通知を送信します (デフォルト設定では、全ての担当者に通知を送ります)。

note: SysConfig
en: Sends all outgoing email via bcc to the specified address. Please use this only for backup reasons.
ja: Bccを経由して特定されたアドレスに送信Eメールを送ります。バックアップ目的のためにのみ使用してください。

note: SysConfig
en: Sends reminder notifications of unlocked ticket after reaching the reminder date (only sent to ticket owner).
ja: リマインダ日付を迎えたら、アンロック・チケットのリマインダ通知を送信します（チケット所有者だけに送信されます）。

note: SysConfig
en: Sends the notifications which are configured in the admin interface under "Notfication (Event)".
ja: 管理インタフェースの"Notfication (Event)"の下で設定された通知を送信します。

note: SysConfig
en: Serbian Cyrillic
ja: セルビア語（キリル文字）

note: SysConfig
en: Serbian Latin
ja: セルビア語（ラテン文字）

note: SysConfig
en: Service view
ja: サービス・ビュー

note: SysConfig
en: ServiceView
ja: サービス・ビュー

note: SysConfig
en: Set sender email addresses for this system.
ja: このシステムのメール送信者を設定

note: SysConfig
en: Set the default height (in pixels) of inline HTML articles in AgentTicketZoom.
ja: AgentTicketZoomで、インラインHTML項目のデフォルトの高さ（pixel）を設定します。

note: SysConfig
en: Set the maximum height (in pixels) of inline HTML articles in AgentTicketZoom.
ja: AgentTicketZoomで、インラインHTML項目の最大高さ（pixel）を設定します。

note: SysConfig
en: Set this to yes if you trust in all your public and private pgp keys, even if they are not certified with a trusted signature.
ja: ご利用の全公開/秘密PGP鍵について、信頼される署名によって認証されていなくても信頼する場合、これをyesに設定してください。

note: SysConfig
en: Sets if SLA must be selected by the agent.
ja: SLAが担当者によって必ず選択される必要があるかどうかを設定します。

note: SysConfig
en: Sets if SLA must be selected by the customer.
ja: SLAが顧客によって必ず選択される必要があるかどうかを設定します。

note: SysConfig
en: Sets if service must be selected by the agent.
ja: サービスが担当者によって必ず選択される必要があるかどうかを設定します。

note: SysConfig
en: Sets if service must be selected by the customer.
ja: サービスが顧客によって必ず選択される必要があるかどうかを設定します。

note: SysConfig
en: Sets if ticket owner must be selected by the agent.
ja: チケットの所有者が担当者によって必ず選択される必要があるかどうかを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the PendingTime of a ticket to 0 if the state is changed to a non-pending state.
ja: 状態が非ペンディング状態に変更された場合、チケットのペンディング・タイムを0に設定します。

note: SysConfig
en: Sets the age in minutes (first level) for highlighting queues that contain untouched tickets.
ja: タッチされていないチケットを含むキューをハイライトするための、経過時間を分で設定します（第1レベル）。

note: SysConfig
en: Sets the age in minutes (second level) for highlighting queues that contain untouched tickets.
ja: タッチされていないチケットを含むキューをハイライトするための、経過時間を分で設定します（第2レベル）。

note: SysConfig
en: Sets the configuration level of the administrator. Depending on the config level, some sysconfig options will be not shown. The config levels are in in ascending order: Expert, Advanced, Beginner. The higher the config level is (e.g. Beginner is the highest), the less likely is it that the user can accidentally configure the system in a way that it is not usable any more.
ja: 管理者の設定レベルの設定です。設定レベルに拠り、いくつかのシステム設定オプションは表示されなくなります。設定レベルは昇順です：Expert, Advanced, Beginner。設定レベルが高いほど（Beginnerを最高とします）、ユーザが、システムを二度と使用できなくなるような設定を誤って行うことが、起こりにくくなります。

note: SysConfig
en: Sets the default article type for new email tickets in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、新規Eメール・チケットに関してデフォルトの送信者タイプを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default article type for new phone tickets in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、新規電話チケットのための、デフォルトの項目タイプを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default body text for notes added in the close ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、追加されたメモに関するデフォルトの本文テキストを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default body text for notes added in the ticket move screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの移動チケット画面で、追加されるメモのデフォルトの本文テキストを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default body text for notes added in the ticket note screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、追加されたメモのデフォルトの本文テキストを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default body text for notes added in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、追加されたメモのデフォルトの本文テキストを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default body text for notes added in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、追加されたメモのデフォルトの本文テキストを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default body text for notes added in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、追加されたメモのデフォルトの本文テキストを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default body text for notes added in the ticket responsible screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、追加されたメモのデフォルトの本文テキストを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default link type of splitted tickets in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、分割されたチケットのデフォルトのリンク・タイプを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default next state for new phone tickets in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、新規電話チケットのためのデフォルトの次の状態を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default next ticket state, after the creation of an email ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、Eメール・チケットを作成した後の、デフォルトの次のチケット状態を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default note text for new telephone tickets. E.g 'New ticket via call' in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、新規電話チケットのためのデフォルトのメモのテキストを設定します（例：'New ticket via call'）。

note: SysConfig
en: Sets the default priority for new email tickets in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、新規Eメール・チケットに関してデフォルトの優先度を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default priority for new phone tickets in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、新規電話チケットのためのデフォルトの優先度を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default sender type for new email tickets in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、新規Eメール・チケットに関してデフォルトの送信者タイプを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default sender type for new phone ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、新規電話チケットのためのデフォルトの送信者タイプを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default subject for new email tickets (e.g. 'email Outbound') in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、新規Eメール・チケットに関してデフォルトの件名を設定します（例：'email Outbound')。

note: SysConfig
en: Sets the default subject for new phone tickets (e.g. 'Phone call') in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、新規電話チケットのためのデフォルトの件名を設定します。（例：'Phone call'）

note: SysConfig
en: Sets the default subject for notes added in the close ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、追加されたメモに関するデフォルトの件名を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default subject for notes added in the ticket move screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの移動チケット画面で、追加されるメモのデフォルトの件名を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default subject for notes added in the ticket note screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、追加されたメモのデフォルトの件名を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default subject for notes added in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、追加されたメモのデフォルトの件名を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default subject for notes added in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、追加されたメモのデフォルトの件名を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default subject for notes added in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、追加されたメモのデフォルトの件名を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default subject for notes added in the ticket responsible screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、追加されたメモのデフォルトの件名を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the default text for new email tickets in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、新規Eメール・チケットに関してデフォルトのテキストを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the display order of the different items in the preferences view.
ja: プレファレンス・ビューにおいて異なるアイテムを表示する順番を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the inactivity time (in seconds) to pass before a session is killed and a user is loged out.
ja: セッションが切られユーザがログアウトするまで経過する、非活動時間（秒）を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the number of lines that are displayed in text messages (e.g. ticket lines in the QueueZoom).
ja: テキスト・メッセージに表示される行の数を設定します（つまり、キュー・ズーム内のチケット・ラインのためです）。

note: SysConfig
en: Sets the options for PGP binary.
ja: PGPバイナリのためのオプションを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the order of the different items in the customer preferences view.
ja: 顧客プレファレンス・ビューにおいて、異なる項目の順番を設定してください。

note: SysConfig
en: Sets the password for private PGP key.
ja: 秘密PGP鍵のためのパスワードを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the prefered time units (e.g. work units, hours, minutes).
ja: 優先される時間の単位（例：業務ユニット、時間、分）を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the prefix to the scripts folder on the server, as configured on the web server. This setting is used as a variable, OTRS_CONFIG_ScriptAlias which is found in all forms of messaging used by the application, to build links to the tickets within the system.
ja: ウェブ・サーバ上に設定されるように、サーバ上のスクリプト・フォルダに対する接頭辞を設定します。この設定は、OTRS_CONFIG_ScriptAlias変数として設定され、これはアプリケーションによって使用されるメッセージングの全フォームに存在し、システム内のチケットへのリンクを作成するために使用されます。

note: SysConfig
en: Sets the queue in the ticket close screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット・クローズ画面で、キューを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the queue in the ticket free text screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット自由テキスト画面で、キューを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the queue in the ticket note screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケットノート画面で、キューを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the queue in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケットのチケット所有者画面で、キューを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the queue in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、キューを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the queue in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、キューを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the queue in the ticket responsible screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット責任者画面で、キューを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the responsible agent of the ticket in the close ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・クローズ画面で、チケットの責任を有する担当者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the responsible agent of the ticket in the ticket bulk screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・バルク画面で、チケットの責任を有する担当者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the responsible agent of the ticket in the ticket free text screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット自由テキスト画面で、チケットの責任を有する担当者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the responsible agent of the ticket in the ticket note screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、チケットの責任を有する担当者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the responsible agent of the ticket in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、チケットの責任を有する担当者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the responsible agent of the ticket in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、チケットの責任を有する担当者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the responsible agent of the ticket in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、チケットの責任を有する担当者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the responsible agent of the ticket in the ticket responsible screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、チケットの責任を持つ担当者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the service in the close ticket screen of the agent interface (Ticket::Service needs to be activated).
ja: 担当者インタフェースのチケット・クローズ画面で、サービスを設定します(Ticket::Serviceを有効とする必要があります)。

note: SysConfig
en: Sets the service in the ticket free text screen of the agent interface (Ticket::Service needs to be activated).
ja: 担当者インタフェースのチケット自由テキスト画面で、サービスを設定します(Ticket::Serviceを有効とする必要があります)。

note: SysConfig
en: Sets the service in the ticket note screen of the agent interface (Ticket::Service needs to be activated).
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、サービスを設定します(Ticket::Serviceを有効とする必要があります)。

note: SysConfig
en: Sets the service in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface (Ticket::Service needs to be activated).
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、サービスを設定します（Ticket::Serviceを有効とする必要があります)。

note: SysConfig
en: Sets the service in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface (Ticket::Service needs to be activated).
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、サービスを設定します（Ticket::Serviceを有効とする必要があります)。

note: SysConfig
en: Sets the service in the ticket responsible screen of the agent interface (Ticket::Service needs to be activated).
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、サービスを設定します(Ticket::Serviceを有効とする必要があります)。

note: SysConfig
en: Sets the stats hook.
ja: 統計フックを設定します。

note: SysConfig
en: Sets the system time zone (required a system with UTC as system time). Otherwise this is a diff time to the local time.
ja: システムのタイム・ゾーン（システム・タイムとしてUTCを持つシステムが必要）。そうでない場合、これはローカル・タイムに対するdiffタイムとなります。

note: SysConfig
en: Sets the ticket owner in the close ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、チケットの所有者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the ticket owner in the ticket bulk screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・バルク画面で、チケット所有者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the ticket owner in the ticket free text screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト・スクリーンで、チケット所有者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the ticket owner in the ticket note screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、チケット所有者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the ticket owner in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、チケット所有者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the ticket owner in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、チケット所有者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the ticket owner in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、チケット所有者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the ticket owner in the ticket responsible screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、チケット所有者を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the ticket type in the close ticket screen of the agent interface (Ticket::Type needs to be activated).
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、チケット・タイプを設定します（Ticket::Typeを有効とする必要があります）。

note: SysConfig
en: Sets the ticket type in the ticket free text screen of the agent interface (Ticket::Type needs to be activated).
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト画面で、チケットのタイプを設定します。Ticket::Typeが有効となっている必要があります。

note: SysConfig
en: Sets the ticket type in the ticket note screen of the agent interface (Ticket::Type needs to be activated).
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、チケット・タイプを設定します（Ticket::Typeを有効とする必要があります)。

note: SysConfig
en: Sets the ticket type in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface (Ticket::Type needs to be activated).
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、チケット・タイプを設定します（Ticket::Typeを有効とする必要があります）。

note: SysConfig
en: Sets the ticket type in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface (Ticket::Type needs to be activated).
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、チケット・タイプを設定します（Ticket::Typeを有効とする必要があります）。

note: SysConfig
en: Sets the ticket type in the ticket responsible screen of the agent interface (Ticket::Type needs to be activated).
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、チケット・タイプを設定します（Ticket::Typeを有効とする必要があります)。

note: SysConfig
en: Sets the timeout (in seconds) for http/ftp downloads.
ja: http/ftp downloadsのためのタイムアウト（秒）を設定します。

note: SysConfig
en: Sets the timeout (in seconds) for package downloads. Overwrites "WebUserAgent::Timeout".
ja: パッケージ・ダウンロードのためのタイムアウト（秒）を設定します。"WebUserAgent::Timeout"を上書きします。

note: SysConfig
en: Sets the user time zone per user (required a system with UTC as system time and UTC under TimeZone). Otherwise this is a diff time to the local time.
ja: ユーザごとのユーザ・タイム・ゾーンを設定します（システム・タイムとしてUTCを持つシステム、およびTimeZone下のUTCが必要）。そうでない場合、これはローカル・タイムに対するdiffタイムとなります。

note: SysConfig
en: Sets the user time zone per user based on java script / browser time zone offset feature at login time.
ja: ログイン・タイムにおけるjava script / browser time zone オフセット機能を基に、ユーザごとのユーザ・タイム・ゾーンを設定します。

note: SysConfig
en: Show a responsible selection in phone and email tickets in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースにおいて、電話およびEメールのチケットにおける責任者のセレクションを表示します。

note: SysConfig
en: Show article as rich text even if rich text writing is disabled.
ja: リッチ・テキストのライティングが無効にされている場合でも、項目をリッチ・テキストで表示します。

note: SysConfig
en: Shows a count of icons in the ticket zoom, if the article has attachments.
ja: 項目に添付ファイルがある場合、チケット・ズームでアイコン・アカウントを表示します。

note: SysConfig
en: Shows a link in the menu to add a note to a ticket in every ticket overview of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの全チケット一覧で、チケットにメモを追加するためのリンクをメニューに表示します。

note: SysConfig
en: Shows a link in the menu to close a ticket in every ticket overview of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの全チケット一覧で、チケットをクローズするためのリンクをメニューに表示します。

note: SysConfig
en: Shows a link in the menu to delete a ticket in every ticket overview of the agent interface. Additional access control to show or not show this link can be done by using Key "Group" and Content like "rw:group1;move_into:group2".
ja: 担当者インタフェースの全チケット一覧で、チケットを削除するするためのリンクをメニューに表示します。本リンクを表示または非表示にするための追加的アクセス・コントロールについては、“Group”キーおよび"rw:group1;move_into:group2"のようなコンテンツを使用することで可能になります。

note: SysConfig
en: Shows a link in the menu to lock / unlock a ticket in the ticket overviews of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの全チケット一覧で、チケットをロック/アンロックするためのリンクをメニューに表示します。

note: SysConfig
en: Shows a link in the menu to move a ticket in every ticket overview of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの全チケット一覧で、チケットを移動するためのリンクをメニューに表示します。

note: SysConfig
en: Shows a link in the menu to see the history of a ticket in every ticket overview of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの全チケット一覧で、チケットのチケット履歴を確認するためのリンクをメニューに表示します。

note: SysConfig
en: Shows a link in the menu to set the priority of a ticket in every ticket overview of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの全チケット一覧で、チケットの優先度を設定するためのリンクをメニューに表示します。

note: SysConfig
en: Shows a link in the menu to zoom a ticket in the ticket overviews of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの全チケット一覧で、チケットにズームするためのリンクをメニューに表示します。

note: SysConfig
en: Shows a link to access article attachments via a html online viewer in the zoom view of the article in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの項目ズーム・ビューにおいて、項目の添付ファイルにhtmlオンライン・ビュアーでアクセスするためのリンクを表示します。

note: SysConfig
en: Shows a link to download article attachments in the zoom view of the article in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの項目ズーム・ビューにおいて、項目の添付ファイルをダウンロードするためのリンクを表示します。

note: SysConfig
en: Shows a link to see a zoomed email ticket in plain text.
ja: ズームされたEメール・チケットを、プレイン・テキストで見るためのリンクを表示します。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the involved agents on this ticket, in the close ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、そのチケットに関与する全ての担当者のリストを表示します。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the involved agents on this ticket, in the ticket free text screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト・スクリーンで、そのチケットに関与する全ての担当者のリストを表示します。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the involved agents on this ticket, in the ticket note screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、そのチケットに関与する全担当者のリストです。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the involved agents on this ticket, in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、そのチケットに関与する全ての担当者のリストを表示します。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the involved agents on this ticket, in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、そのチケットに関与する全ての担当者のリストを表示します。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the involved agents on this ticket, in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、そのチケットに関与する全ての担当者のリストを表示します。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the involved agents on this ticket, in the ticket responsible screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、そのチケットに関与する全ての担当者のリストを表示します。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the possible agents (all agents with note permissions on the queue/ticket) to determine who should be informed about this note, in the close ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、可能性ある担当者（キュー/チケットに対してメモの許可を有する全ての担当者）のリストを表示し、そのメモについて誰に通知するべきか決定します。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the possible agents (all agents with note permissions on the queue/ticket) to determine who should be informed about this note, in the ticket free text screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト・スクリーンで、可能性ある全ての担当者（キュー/チケットに関してメモ許可を有する全ての担当者）を表示し、そのメモに関して誰に通知するべきかを決定します。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the possible agents (all agents with note permissions on the queue/ticket) to determine who should be informed about this note, in the ticket note screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、可能性ある担当者（キュー/チケットに対してメモ許可を持つ全担当者）を表示し、そのメモについて誰に通知するか決定しまう。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the possible agents (all agents with note permissions on the queue/ticket) to determine who should be informed about this note, in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、全ての可能性ある担当者（キュー/チケットにメモ許可を有する全ての担当者）のリストを表示し、そのメモについて誰に通知するべきかを決定します。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the possible agents (all agents with note permissions on the queue/ticket) to determine who should be informed about this note, in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、全ての可能性ある担当者（キュー/チケットにメモ許可を有する全ての担当者）のリストを表示し、そのメモについて誰に通知するべきかを決定します。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the possible agents (all agents with note permissions on the queue/ticket) to determine who should be informed about this note, in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、全ての可能性ある担当者（キュー/チケットにメモ許可を有する全ての担当者）のリストを表示し、そのメモについて誰に通知するべきかを決定します。

note: SysConfig
en: Shows a list of all the possible agents (all agents with note permissions on the queue/ticket) to determine who should be informed about this note, in the ticket responsible screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、全ての可能性ある担当者（キュー/チケットにメモ許可を有する全ての担当者）のリストを表示し、そのメモについて誰に通知するべきかを決定します。

note: SysConfig
en: Shows a preview of the ticket overview (CustomerInfo => 1 - shows also Customer-Info, CustomerInfoMaxSize max. size in characters of Customer-Info).
ja: チケット一覧のプレビューを表示します(CustomerInfo => 1 - 顧客情報も表示しますCustomerInfoMaxSize max ? 顧客情報の文字サイズです)。

note: SysConfig
en: Shows all both ro and rw queues in the queue view.
ja: キュー・ビューで、roとrwの両方全てのキューを表示します。

note: SysConfig
en: Shows all both ro and rw tickets in the service view.
ja: サービス・ビュー内の読み取り専用と読み書き可能なチケットの両方を全て表示する。

note: SysConfig
en: Shows all open tickets (even if they are locked) in the escalation view of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのエスカレーション・ビューにある、全てのオープン・チケット（たとえロックされていたとしても）を表示します。

note: SysConfig
en: Shows all open tickets (even if they are locked) in the status view of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのステータスビューで、全てのオープンのチケット（ロックされているものも含む）を表示します。

note: SysConfig
en: Shows all the articles of the ticket (expanded) in the zoom view.
ja: ズーム・ビューで、チケットの全項目を表示します（展開される）

note: SysConfig
en: Shows all the customer identifiers in a multi-select field (not useful if you have a lot of customer identifiers).
ja: 全ての顧客識別子をマルチ・セレクトのフィールドに表示します（顧客識別子を多く抱えている場合は利便性が低いです）。

note: SysConfig
en: Shows an owner selection in phone and email tickets in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースにおいて、電話およびEメールのチケットにおける所有者のセレクションを表示します。

note: SysConfig
en: Shows customer history tickets in AgentTicketPhone, AgentTicketEmail and AgentTicketCustomer.
ja: AgentTicketPhone、AgentTicketEmail、AgentTicketCustomerにおいて、顧客履歴チケットを表示します。

note: SysConfig
en: Shows either the last customer article's subject or the ticket title in the small format overview.
ja: 最後の顧客の項目の件名またはチケットのタイトルを、小さいフォーマットの一覧で表示します。

note: SysConfig
en: Shows existing parent/child queue lists in the system in the form of a tree or a list.
ja: システム内に存在する親/子キューのリストを、ツリーまたはリストの形式で表示します。

note: SysConfig
en: Shows information on how to start OTRS Daemon
ja: OTRSデーモンの起動手順を紹介します。

note: SysConfig
en: Shows the activated ticket attributes in the customer interface (0 = Disabled and 1 = Enabled).
ja: 顧客インタフェースで有効化されたチケット属性を表示します（0 = Disabled、 1 = Enabled)。

note: SysConfig
en: Shows the articles sorted normally or in reverse, under ticket zoom in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・ズームの下で、ノーマルまたは逆順でソートされた項目を表示します。

note: SysConfig
en: Shows the customer user information (phone and email) in the compose screen.
ja: 構成画面において、顧客ユーザ情報（電話およびEメール）を表示します。

note: SysConfig
en: Shows the customer user's info in the ticket zoom view.
ja: チケット・ズーム・ビューにおける顧客ユーザの情報を表示します。

note: SysConfig
en: Shows the message of the day (MOTD) in the agent dashboard. "Group" is used to restrict access to the plugin (e. g. Group: admin;group1;group2;). "Default" indicates if the plugin is enabled by default or if the user needs to enable it manually.
ja: 担当者ダッシュボードに、その日のメッセージ（MOTD）を表示します。“Group”は、プラグインへのアクセスを制限するために使用されます（Group: admin;group1;group2;)。“Default”は、プラグインがデフォルトで有効になっているか、またはそれをユーザが手動で有効にする必要があるか、を示しています。

note: SysConfig
en: Shows the message of the day on login screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのログイン画面において、その日のメッセージを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the ticket history (reverse ordered) in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースで、チケット履歴（逆の順番）を表示します。

note: SysConfig
en: Shows the ticket priority options in the close ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、チケット優先度オプションを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the ticket priority options in the move ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースの移動チケット画面で、チケット優先度のオプションを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the ticket priority options in the ticket bulk screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・バルク画面で、チケットの優先度オプションを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the ticket priority options in the ticket free text screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト・スクリーンで、チケット優先度のオプションを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the ticket priority options in the ticket note screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、チケット優先度のオプションを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the ticket priority options in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、チケット優先度のオプションを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the ticket priority options in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、チケット優先度のオプションを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the ticket priority options in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、チケット優先度のオプションを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the ticket priority options in the ticket responsible screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、チケット優先度のオプションを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the title fields in the close ticket screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのクローズ・チケット画面で、タイトルのフィールドを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the title fields in the ticket free text screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・フリー・テキスト・スクリーンで、タイトルのフィールドを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the title fields in the ticket note screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット・メモ画面で、タイトルのフィールドを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the title fields in the ticket owner screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット所有者画面で、タイトルのフィールドを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the title fields in the ticket pending screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット保留画面で、タイトルのフィールドを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the title fields in the ticket priority screen of a zoomed ticket in the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのズームされたチケットのチケット優先度画面で、タイトルのフィールドを表示します。

note: SysConfig
en: Shows the title fields in the ticket responsible screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット責任者画面で、タイトルのフィールドを表示します。

note: SysConfig
en: Shows time in long format (days, hours, minutes), if set to "Yes"; or in short format (days, hours), if set to "No".
ja: "Yes"に設定すると時間を長いフォーマットで表示し（日、時、分）、"No"に設定すると短いフォーマットで表示します（日、時）。

note: SysConfig
en: Shows time use complete description (days, hours, minutes), if set to "Yes"; or just first letter (d, h, m), if set to "No".
ja: "Yes"に設定すると完全な記述による時間を表示し（days, hours, minutes)、"No"に設定すると最初の文字のみ表示します（d, h, m）。

note: SysConfig
en: Skin
ja: スキン

note: SysConfig
en: Slovak
ja: スロバキア語

note: SysConfig
en: Slovenian
ja: スロベニア語

note: SysConfig
en: SolutionDiffInMin
ja: 解決期限超過時間

note: SysConfig
en: SolutionInMin
ja: 解決時間

note: SysConfig
en: Sorts the tickets (ascendingly or descendingly) when a single queue is selected in the queue view and after the tickets are sorted by priority. Values: 0 = ascending (oldest on top, default), 1 = descending (youngest on top). Use the QueueID for the key and 0 or 1 for value.
ja: 1つのキューがキュー・ビューで選択され、チケットが優先度によってソートされた後に、チケットをソートします（昇順または降順）。Values: 0 = ascending (oldest on top, default), 1 = descending (youngest on top)。キーに関してキューIDを使用し、値（value）に関して0または1を使用してください。

note: SysConfig
en: Spam Assassin example setup. Ignores emails that are marked with SpamAssassin.
ja: スパム・アサシンのセットアップ例です。スパム・アサシンによってマークされたEメールを無視します。

note: SysConfig
en: Spam Assassin example setup. Moves marked mails to spam queue.
ja: SpamAssassinのセットアップ例です。マークされたメールを、スパム・キューへ移動します。

note: SysConfig
en: Spanish
ja: スペイン語

note: SysConfig
en: Spanish (Colombia)
ja: スペイン語(コロンビア)

note: SysConfig
en: Spanish (Mexico)
ja: スペイン語(メキシコ)

note: SysConfig
en: Specifies if an agent should receive email notification of his own actions.
ja: 担当者が自分自身のアクションに関してEメール通知を受け取る必要があるかどうか、を設定します。

note: SysConfig
en: Specifies the different article types that will be used in the system.
ja: システムで使用される異なる項目のタイプを特定します。

note: SysConfig
en: Specifies the different note types that will be used in the system.
ja: システムで使用される、異なるメモのタイプを特定します。

note: SysConfig
en: Specifies the directory to store the data in, if "FS" was selected for TicketStorageModule.
ja: TicketStorageModuleに関して“FS”が選ばれている場合、データを保存するためにディレクトリを保存してください。

note: SysConfig
en: Specifies the directory where SSL certificates are stored.
ja: SSL認証が格納されるディレクトリを特定します。

note: SysConfig
en: Specifies the directory where private SSL certificates are stored.
ja: 秘密SSL認証が格納されるディレクトリを特定します。

note: SysConfig
en: Specifies the group where the user needs rw permissions so that he can access the "SwitchToCustomer" feature.
ja: 「SwitchToCustomer」機能にアクセスできるように、ユーザーがRW権限を必要とするグループを指定します。

note: SysConfig
en: Specifies the order in which the firstname and the lastname of agents will be displayed.
ja: 担当者の姓と名を表示する順序を指定してください。

note: SysConfig
en: Specifies the path of the file for the logo in the page header (gif|jpg|png, 700 x 100 pixel).
ja: ページ・ヘッダーにおいて、ロゴのためのファイルへのパスを特定します(gif|jpg|png, 700 x 100 pixel)。

note: SysConfig
en: Specifies the path of the file for the performance log.
ja: パフォーマンス・ログのためのファイルのパスを特定します。

note: SysConfig
en: Specifies the path to the converter that allows the view of Microsoft Excel files, in the web interface.
ja: ウェブ・インタフェースにて、Microsoft Excelファイルを見られるようにするコンバータへのパスを特定します。

note: SysConfig
en: Specifies the path to the converter that allows the view of Microsoft Word files, in the web interface.
ja: ウェブ・インタフェースにて、Microsoft Wordファイルを見られるようにするコンバータへのパスを特定します。

note: SysConfig
en: Specifies the path to the converter that allows the view of PDF documents, in the web interface.
ja: ウェブ・インタフェースにて、PDFドキュメントを見られるようにするコンバータへのパスを特定します。

note: SysConfig
en: Specifies the path to the converter that allows the view of XML files, in the web interface.
ja: ウェブ・インタフェースにて、XMLファイルを見られるようにするコンバータへのパスを特定します。

note: SysConfig
en: Specifies the text that should appear in the log file to denote a CGI script entry.
ja: ログ・ファイルの中でCGIスクリプト・エントリーを意味するテキストを規定します。

note: SysConfig
en: Specifies user id of the postmaster data base.
ja: ポストマスター・データベースのユーザIDを特定します。

note: SysConfig
en: Specify the password to authenticate for the first mirror database.
ja: データベースの第一ミラーの認証パスワードを指定してください。

note: SysConfig
en: Standard available permissions for agents within the application. If more permissions are needed, they can be entered here. Permissions must be defined to be effective. Some other good permissions have also been provided built-in: note, close, pending, customer, freetext, move, compose, responsible, forward, and bounce. Make sure that "rw" is always the last registered permission.
ja: アプリケーション内で担当者にとって標準的に利用可能な許可です。もし、さらに多くの許可が必要であれば、ここで加えることができます。許可は、効果的になるように設定する必要があります。いくつか他の良い許可も、ビルト・インで提供されています：note, close, pending, customer, freetext, move, compose, responsible, forward, bounce。“rw”は、常に最後の登録許可であることを確認してください。

note: SysConfig
en: Start number for statistics counting. Every new stat increments this number.
ja: 統計カウンティングの数をスタートします。全ての新規統計はこの数字を増加させます。

note: SysConfig
en: Stat#
ja: 統計番号

note: SysConfig
en: Status view
ja: ステータス・ビュー

note: SysConfig
en: Stores cookies after the browser has been closed.
ja: ブラウザが閉じられた後に、クッキーを格納します。

note: SysConfig
en: Strips empty lines on the ticket preview in the queue view.
ja: キュー画面で、チケット・プレビューの空の行を削除します。

note: SysConfig
en: Swahili
ja: スワヒリ語

note: SysConfig
en: Swedish
ja: スウェーデン語

note: SysConfig
en: System Maintenance
ja: システムメンテナンス

note: SysConfig
en: Templates <-> Queues
ja: テンプレート <-> キュー

note: SysConfig
en: The agent skin's InternalName which should be used in the agent interface. Please check the available skins in Frontend::Agent::Skins.
ja: 担当者インタフェースで使用されるべき、担当者スキンのインターナル・ネームです。Frontend::Agent::Skinsにおける利用可能なスキンをチェックしてください。

note: SysConfig
en: The customer skin's InternalName which should be used in the customer interface. Please check the available skins in Frontend::Customer::Skins.
ja: 顧客インタフェースにて使用される顧客スキンのInternalNameです。Frontend::Customer::Skinsにおいて利用可能なスキンをチェックしてください。

note: SysConfig
en: The divider between TicketHook and ticket number. E.g ': '.
ja: チケットフックとチケット番号の間の仕切りです。例：': '

note: SysConfig
en: The headline shown in the customer interface.
ja: 顧客インターフェイスの見出し

note: SysConfig
en: The identifier for a ticket, e.g. Ticket#, Call#, MyTicket#. The default is Ticket#.
ja: 例えばTicket#, Call#, MyTicket#などのチケットの識別子です。デフォルトはTicket#です。

note: SysConfig
en: The logo shown in the header of the customer interface. The URL to the image can be a relative URL to the skin image directory, or a full URL to a remote web server.
ja: 顧客画面のヘッダ部分に表示するロゴを設定します。画像の

note: SysConfig
en: The logo shown on top of the login box of the agent interface. The URL to the image must be relative URL to the skin image directory.
ja: 担当者インタフェースのログイン・ボックスに表示されるロゴです。本イメージに対するURLは、スキン・イメージ・ディレクトリへの相対URLである必要があります。

note: SysConfig
en: The maximal number of articles expanded on a single page in AgentTicketZoom.
ja: AgentTicketZoomの拡大表示モードで1ページあたりに表示する記事の数

note: SysConfig
en: The maximal number of articles shown on a single page in AgentTicketZoom.
ja: AgentTicketZoomの通常表示モードで1ページあたりに表示する記事の数

note: SysConfig
en: The maximum number of mails fetched at once before reconnecting to the server.
ja: 一度にメール取得を実施可能な最大数に達しました。

note: SysConfig
en: The text at the beginning of the subject in an email reply, e.g. RE, AW, or AS.
ja: Eメール・リプライにおける件名の最初のテキストです。例：RE, AW, AS。

note: SysConfig
en: The text at the beginning of the subject when an email is forwarded, e.g. FW, Fwd, or WG.
ja: Eメールが転送された際の、件名の最初のテキストです。例：FW, Fwd, WG。

note: SysConfig
en: This is the default orange - black skin for the customer interface.
ja: これは、デフォルトの黒地と橙色をモチーフにした、顧客インタフェース向けのスキンです。

note: SysConfig
en: This is the default orange - black skin.
ja: これは、デフォルトの黒地と橙色をモチーフにしたスキンです。

note: SysConfig
en: This module and its PreRun() function will be executed, if defined, for every request. This module is useful to check some user options or to display news about new applications.
ja: 定義された場合、全てのリクエストに対して、本モジュールおよびそのPreRun()機能が実行されます。本モジュールは、いくつかのユーザ・オプションをチェックするため、または新しいアプリケーションのニュースを表示させるために、役立つものです。

note: SysConfig
en: This module is part of the admin area of OTRS.
ja: このモジュールは、OTRS の管理者エリアの一機能です。

note: SysConfig
en: This option defines the process tickets default lock.
ja: このオプションは、プロセスチケットの標準ロック状態を定義します。

note: SysConfig
en: This option defines the process tickets default priority.
ja: このオプションは、プロセスチケットの標準重要度を定義します。

note: SysConfig
en: This option defines the process tickets default queue.
ja: このオプションは、プロセスチケットの標準キューを定義します。

note: SysConfig
en: Ticket Close.
ja: チケットをクローズする

note: SysConfig
en: Ticket Forward Email.
ja: チケットをメール転送する

note: SysConfig
en: Ticket History.
ja: チケット履歴を見る

note: SysConfig
en: Ticket Lock.
ja: チケットをロックする

note: SysConfig
en: Ticket Merge.
ja: チケットを結合する

note: SysConfig
en: Ticket Move.
ja: チケットを移動する

note: SysConfig
en: Ticket Note.
ja: チケットに記事を残す

note: SysConfig
en: Ticket Notifications
ja: チケット通知

note: SysConfig
en: Ticket Outbound Email.
ja: 外部メールを送信する

note: SysConfig
en: Ticket Owner.
ja: チケット所有者

note: SysConfig
en: Ticket Pending.
ja: チケットを保留する

note: SysConfig
en: Ticket Print.
ja: チケット印刷

note: SysConfig
en: Ticket Priority.
ja: チケットの優先度

note: SysConfig
en: Ticket Queue Overview
ja: チケット・キュー一覧

note: SysConfig
en: Ticket Responsible.
ja: チケット責任者

note: SysConfig
en: Ticket Watcher
ja: チケット監視者

note: SysConfig
en: Ticket Zoom.
ja: チケット・ズーム

note: SysConfig
en: Ticket notifications
ja: チケット通知

note: SysConfig
en: Ticket overview
ja: チケット一覧

note: SysConfig
en: Ticket plain view of an email.
ja: メール用チケット簡易表示

note: SysConfig
en: Ticket title
ja: チケットタイトル

note: SysConfig
en: Ticket zoom view.
ja: チケット・ズーム・ビュー

note: SysConfig
en: TicketNumber
ja: チケット番号

note: SysConfig
en: Tickets.
ja: チケット

note: SysConfig
en: Time in seconds that gets added to the actual time if setting a pending-state (default: 86400 = 1 day).
ja: 保留中のステートを設定した場合、実際の時間に加えられる時間（秒）です。(default: 86400 = 1 day)

note: SysConfig
en: Title updated: Old: "%s", New: "%s"
ja: タイトルを更新しました: Old…"%s"、New…"%s"

note: SysConfig
en: To download attachments.
ja: 添付ファイルをダウンロード

note: SysConfig
en: Tree view
ja: ツリー表示

note: SysConfig
en: Turkish
ja: トルコ語

note: SysConfig
en: Turns off SSL certificate validation, for example if you use a transparent HTTPS proxy. Use at your own risk!
ja: 透過型HTTPSプロキシを利用するなどの理由によりSSL証明書の有効性チェックを無効化することもありますが、自己責任で実施願います。

note: SysConfig
en: Turns on the animations used in the GUI. If you have problems with these animations (e.g. performance issues), you can turn them off here.
ja: GUIで使用されるアニメーションをONにします。もし、これらのアニメーションに問題がある場合（パフォーマンス問題など）、ここでOFFにできます。

note: SysConfig
en: Turns on the remote ip address check. It should be set to "No" if the application is used, for example, via a proxy farm or a dialup connection, because the remote ip address is mostly different for the requests.
ja: リモートIPアドレス・チェックをONにします。もし、例えばproxy farmまたはdialup connection経由でアプリケーションが使用されている場合、"No"の設定する必要があります。なぜなら、リモートIPアドレスは、ほとんどの場合リクエストごとに異なるからです。

note: SysConfig
en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

note: SysConfig
en: Unlock tickets that are past their unlock timeout.
ja: アンロック期限を過ぎたチケットはロックが解除されます。

note: SysConfig
en: Update Ticket "Seen" flag if every article got seen or a new Article got created.
ja: 全ての項目が確認された、または新規のArticleが作成された場合に、チケット“Seen”フラグをアップデートします。

note: SysConfig
en: Updated: %s=%s;%s=%s;%s=%s;
ja: 更新しました: %s=%s;%s=%s;%s=%s;

note: SysConfig
en: Updates the ticket escalation index after a ticket attribute got updated.
ja: チケット属性がアップデートされた後に、チケット・エスカレーション・インデックスをアップデートします。

note: SysConfig
en: Updates the ticket index accelerator.
ja: チケット・インデックス・アクセラレイタのアップです

note: SysConfig
en: UserFirstname
ja: 姓

note: SysConfig
en: UserLastname
ja: 名

note: SysConfig
en: Uses Cc recipients in reply Cc list on compose an email answer in the ticket compose screen of the agent interface.
ja: 担当者インタフェースのチケット構成画面で、コンポーズEメール回答にあるCCリスト上からCC受信者を使用します。

note: SysConfig
en: Uses richtext for viewing and editing ticket notification.
ja: チケット通知の作成と表示確認にリッチテキストを利用します。

note: SysConfig
en: Uses richtext for viewing and editing: articles, salutations, signatures, standard templates, auto responses and notifications.
ja: 作成と表示確認にリッチテキストを利用します。: 記事、挨拶、署名、標準テンプレート、自動応答と通知

note: SysConfig
en: Vietnam
ja: ベトナム

note: SysConfig
en: View performance benchmark results.
ja: パフォーマンス・ベンチマーク結果を見る。

note: SysConfig
en: Watch this ticket
ja: このチケットを見る。

note: SysConfig
en: Watched Tickets.
ja: 監視チケット

note: SysConfig
en: We are performing scheduled maintenance.
ja: 定期メンテナンスを実施中です。

note: SysConfig
en: We are performing scheduled maintenance. Login is temporarily not available.
ja: 定期メンテナンスを実施中です。ログインはしばらくお待ちください。

note: SysConfig
en: We are performing scheduled maintenance. We should be back online shortly.
ja: 定期メンテナンスを実施中です。

note: SysConfig
en: Web View
ja: Web ビュー

note: SysConfig
en: When tickets are merged, the customer can be informed per email by setting the check box "Inform Sender". In this text area, you can define a pre-formatted text which can later be modified by the agents.
ja: 担当者インタフェースでズームされたチケットのチケット結合画面で、チケット・ロックが必要かどうかを定義します。（チケットがまだロックされていない場合、チケットはロックされ現在の担当者が自動的に所有者として設定されます）。

note: SysConfig
en: Your email with ticket number "<OTRS_TICKET>" is bounced to "<OTRS_BOUNCE_TO>". Contact this address for further information.
ja: チケット番号"<OTRS_TICKET>" のメールは、"<OTRS_BOUNCE_TO>"宛にバウンスされました。詳細は、このアドレスまでお問合せください。

note: SysConfig
en: attachment
ja: 添付ファイル

note: SysConfig
en: debug
ja: デバッグ

note: SysConfig
en: error
ja: エラー

note: SysConfig
en: info
ja: 情報

note: SysConfig
en: notice
ja: 通知
