OTRS - en to sv translation catalogue (2420 entries)

note: Template: AAABase
en: Yes
sv: Ja

note: Template: AAABase
en: No
sv: Nej

note: Template: AAABase
en: yes
sv: ja

note: Template: AAABase
en: no
sv: inga

note: Template: AAABase
en: Off
sv: Av

note: Template: AAABase
en: off
sv: av

note: Template: AAABase
en: On
sv: På

note: Template: AAABase
en: on
sv: på

note: Template: AAABase
en: top
sv: topp

note: Template: AAABase
en: end
sv: slut

note: Template: AAABase
en: Done
sv: Klar

note: Template: AAABase
en: Cancel
sv: Avbryt

note: Template: AAABase
en: Reset
sv: Nollställ

note: Template: AAABase
en: more than ... ago
sv: mer än ... sedan

note: Template: AAABase
en: in more than ...
sv: i mer än ...

note: Template: AAABase
en: within the last ...
sv: inom de senaste ...

note: Template: AAABase
en: within the next ...
sv: inom de nästa ...

note: Template: AAABase
en: Created within the last
sv: Skapad senaste

note: Template: AAABase
en: Created more than ... ago
sv: Skapades för mer än ... sedan

note: Template: AAABase
en: Today
sv: Idag

note: Template: AAABase
en: Tomorrow
sv: Imorgon

note: Template: AAABase
en: Next week
sv: Nästa vecka

note: Template: AAABase
en: day
sv: dag

note: Template: AAABase
en: days
sv: dagar

note: Template: AAABase
en: day(s)
sv: dag(ar)

note: Template: AAABase
en: hour
sv: timme

note: Template: AAABase
en: hours
sv: timmar

note: Template: AAABase
en: hour(s)
sv: timm(ar)

note: Template: AAABase
en: Hours
sv: Timmar

note: Template: AAABase
en: minute
sv: minut

note: Template: AAABase
en: minutes
sv: minuter

note: Template: AAABase
en: minute(s)
sv: minut(er)

note: Template: AAABase
en: Minutes
sv: Minuter

note: Template: AAABase
en: month
sv: månad

note: Template: AAABase
en: months
sv: månader

note: Template: AAABase
en: month(s)
sv: månad(er)

note: Template: AAABase
en: week
sv: vecka

note: Template: AAABase
en: week(s)
sv: veck(or)

note: Template: AAABase
en: quarter
sv: kvartal

note: Template: AAABase
en: quarter(s)
sv: kvartal

note: Template: AAABase
en: half-year
sv: halvår

note: Template: AAABase
en: half-year(s)
sv: halvår

note: Template: AAABase
en: year
sv: år

note: Template: AAABase
en: years
sv: år

note: Template: AAABase
en: year(s)
sv: år

note: Template: AAABase
en: second(s)
sv: sekund(er)

note: Template: AAABase
en: seconds
sv: sekunder

note: Template: AAABase
en: second
sv: sekund

note: Template: AAABase
en: Time unit
sv: Tidsenhet

note: Template: AAABase
en: wrote
sv: skrev

note: Template: AAABase
en: Message
sv: Meddelande

note: Template: AAABase
en: Error
sv: Fel

note: Template: AAABase
en: Bug Report
sv: Rapportera fel

note: Template: AAABase
en: Attention
sv: OBS

note: Template: AAABase
en: Warning
sv: Varning

note: Template: AAABase
en: Module
sv: Modul

note: Template: AAABase
en: Modulefile
sv: Modulfil

note: Template: AAABase
en: Subfunction
sv: Underfunktion

note: Template: AAABase
en: Line
sv: Rad

note: Template: AAABase
en: Setting
sv: Inställning

note: Template: AAABase
en: Settings
sv: Inställningar

note: Template: AAABase
en: Example
sv: Exempel

note: Template: AAABase
en: Examples
sv: Exempel

note: Template: AAABase
en: valid
sv: giltig

note: Template: AAABase
en: Valid
sv: Giltigt

note: Template: AAABase
en: invalid
sv: ogiltig

note: Template: AAABase
en: Invalid
sv: Ogiltig

note: Template: AAABase
en: * invalid
sv: * ogiltig

note: Template: AAABase
en: invalid-temporarily
sv: * ogiltig-tillfälligt

note: Template: AAABase
en:  2 minutes
sv:  2 minuter

note: Template: AAABase
en:  5 minutes
sv:  5 minuter

note: Template: AAABase
en:  7 minutes
sv:  7 minuter

note: Template: AAABase
en: 10 minutes
sv: 10 minuter

note: Template: AAABase
en: 15 minutes
sv: 15 minuter

note: Template: AAABase
en: Mr.
sv: Herr

note: Template: AAABase
en: Mrs.
sv: Fru

note: Template: AAABase
en: Next
sv: Nästa

note: Template: AAABase
en: Back
sv: Tillbaka

note: Template: AAABase
en: Next...
sv: Nästa...

note: Template: AAABase
en: ...Back
sv: ...Tillbaka

note: Template: AAABase
en: -none-
sv: -inga-

note: Template: AAABase
en: none
sv: inga

note: Template: AAABase
en: none!
sv: inga!

note: Template: AAABase
en: none - answered
sv: inga - besvarat

note: Template: AAABase
en: please do not edit!
sv: var vänlig ändra inte!

note: Template: AAABase
en: Need Action
sv: Behöver åtgärd

note: Template: AAABase
en: AddLink
sv: Lägg till länk

note: Template: AAABase
en: Link
sv: Länk

note: Template: AAABase
en: Unlink
sv: Avlänka

note: Template: AAABase
en: Linked
sv: Länkat

note: Template: AAABase
en: Link (Normal)
sv: Länk (Normal)

note: Template: AAABase
en: Link (Parent)
sv: Länk (Förälder)

note: Template: AAABase
en: Link (Child)
sv: Länk (Barn)

note: Template: AAABase
en: Parent
sv: Förälder

note: Template: AAABase
en: Child
sv: Barn

note: Template: AAABase
en: Hit
sv: Träff

note: Template: AAABase
en: Hits
sv: Träffar

note: Template: AAABase
en: Lite
sv: Enkel

note: Template: AAABase
en: User
sv: Användare

note: Template: AAABase
en: Username
sv: Användarnamn

note: Template: AAABase
en: Language
sv: Språk

note: Template: AAABase
en: Languages
sv: Språk

note: Template: AAABase
en: Password
sv: Lösenord

note: Template: AAABase
en: Preferences
sv: Inställningar

note: Template: AAABase
en: Salutation
sv: Hälsningsfras

note: Template: AAABase
en: Salutations
sv: Hälsningsfraser

note: Template: AAABase
en: Signature
sv: Signatur

note: Template: AAABase
en: Signatures
sv: Signaturer

note: Template: AAABase
en: Customer
sv: Kund

note: Template: AAABase
en: CustomerID
sv: Kund-ID

note: Template: AAABase
en: CustomerIDs
sv: Kund-ID:n

note: Template: AAABase
en: customer
sv: kund

note: Template: AAABase
en: agent
sv: handläggare

note: Template: AAABase
en: Customer Info
sv: Kundinfo

note: Template: AAABase
en: Customer Information
sv: Kundinformation

note: Template: AAABase
en: Customer Companies
sv: Kundorganisationer

note: Template: AAABase
en: Company
sv: Organisation

note: Template: AAABase
en: go!
sv: Starta!

note: Template: AAABase
en: go
sv: Starta

note: Template: AAABase
en: All
sv: Alla

note: Template: AAABase
en: all
sv: alla

note: Template: AAABase
en: Sorry
sv: Beklagar

note: Template: AAABase
en: update!
sv: Uppdatera!

note: Template: AAABase
en: update
sv: uppdatera

note: Template: AAABase
en: Update
sv: Uppdatera

note: Template: AAABase
en: Updated!
sv: Uppdaterad!

note: Template: AAABase
en: submit!
sv: Spara!

note: Template: AAABase
en: submit
sv: Spara

note: Template: AAABase
en: Submit
sv: Spara

note: Template: AAABase
en: change!
sv: ändra!

note: Template: AAABase
en: Change
sv: Ändra

note: Template: AAABase
en: change
sv: ändra

note: Template: AAABase
en: click here
sv: klicka här

note: Template: AAABase
en: Comment
sv: Kommentar

note: Template: AAABase
en: Invalid Option!
sv: Ogiltigt val!

note: Template: AAABase
en: Invalid time!
sv: Ogiltig tid!

note: Template: AAABase
en: Invalid date!
sv: Ogiltigt datum!

note: Template: AAABase
en: Name
sv: Namn

note: Template: AAABase
en: Group
sv: Grupp

note: Template: AAABase
en: Description
sv: Beskrivning

note: Template: AAABase
en: description
sv: beskrivning

note: Template: AAABase
en: Theme
sv: Tema

note: Template: AAABase
en: Created
sv: Skapat

note: Template: AAABase
en: Created by
sv: Skapat av

note: Template: AAABase
en: Changed
sv: Ändrat

note: Template: AAABase
en: Changed by
sv: Ändrat av

note: Template: AAABase
en: Search
sv: Sök

note: Template: AAABase
en: and
sv: och

note: Template: AAABase
en: between
sv: mellan

note: Template: AAABase
en: before/after
sv: före/efter

note: Template: AAABase
en: Fulltext Search
sv: Fulltextsökning

note: Template: AAABase
en: Options
sv: Tillval

note: Template: AAABase
en: Title
sv: Rubrik

note: Template: AAABase
en: Item
sv: Enhet

note: Template: AAABase
en: Delete
sv: Radera

note: Template: AAABase
en: Edit
sv: Redigera

note: Template: AAABase
en: View
sv: Bild

note: Template: AAABase
en: Number
sv: Nummer

note: Template: AAABase
en: Contact
sv: Kontakt

note: Template: AAABase
en: Contacts
sv: Kontakter

note: Template: AAABase
en: Export
sv: Exportera

note: Template: AAABase
en: Up
sv: Upp

note: Template: AAABase
en: Down
sv: Ner

note: Template: AAABase
en: Add
sv: Lägg till

note: Template: AAABase
en: Added!
sv: Tillagd

note: Template: AAABase
en: Category
sv: Kategori

note: Template: AAABase
en: Viewer
sv: Bevakare

note: Template: AAABase
en: Expand
sv: Expandera

note: Template: AAABase
en: Small
sv: Liten

note: Template: AAABase
en: Medium
sv: Mellan

note: Template: AAABase
en: Large
sv: Stor

note: Template: AAABase
en: Date picker
sv: Datumväljare

note: Template: AAABase
en: Show Tree Selection
sv: Visa trädval

note: Template: AAABase
en: The field content is too long!
sv: Fältinnehållet är för långt!

note: Template: AAABase
en: Maximum size is %s characters.
sv: Maxlängd är %s tecken.

note: Template: AAABase
en: This field is required or
sv: Detta fält är obligatoriskt eller

note: Template: AAABase
en: New message
sv: Nytt meddelande

note: Template: AAABase
en: New message!
sv: Nytt meddelande!

note: Template: AAABase
en: Please answer this ticket(s) to get back to the normal queue view!
sv: Vänligen besvara denna/dessa ärenden för att komma tillbaka till den normala kö-visningsbilden!

note: Template: AAABase
en: You have %s new message(s)!
sv: Du har %s nya meddelanden!

note: Template: AAABase
en: You have %s reminder ticket(s)!
sv: Du har %s påminnelse-ärende(n)!

note: Template: AAABase
en: The recommended charset for your language is %s!
sv: Den rekommenderade teckenuppsättningen för ditt språk är %s!

note: Template: AAABase
en: Change your password.
sv: Byt ditt lösenord.

note: Template: AAABase
en: Please activate %s first!
sv: Vänligen aktivera %s först!

note: Template: AAABase
en: No suggestions
sv: Inga förslag

note: Template: AAABase
en: Word
sv: Ord

note: Template: AAABase
en: Ignore
sv: Ignorera

note: Template: AAABase
en: replace with
sv: ersätt med

note: Template: AAABase
en: There is no account with that login name.
sv: Det finns inget konto med detta namn.

note: Template: AAABase
en: Login failed! Your user name or password was entered incorrectly.
sv: Inloggning misslyckades! Felaktigt användarnamn eller lösenord.

note: Template: AAABase
en: There is no acount with that user name.
sv: Det finns inget konto med det användarnamnet

note: Template: AAABase
en: Please contact your administrator
sv: Vänligen kontakta din administratör

note: Template: AAABase
en: Authentication succeeded, but no customer record is found in the customer backend. Please contact your administrator.
sv: Autentisering lyckad, men inga kunder-poster fanns i kunddatabase. Vänligen kontakta din administratör.

note: Template: AAABase
en: This e-mail address already exists. Please log in or reset your password.
sv: Den här e-postadressen finns redan. Vänligen logga in eller återställ ditt lösenord.

note: Template: AAABase
en: Logout
sv: Logga ut

note: Template: AAABase
en: Logout successful. Thank you for using %s!
sv: Utloggningen lyckades.  Tack för att du använde %s!

note: Template: AAABase
en: Feature not active!
sv: Funktion inte aktiverad!

note: Template: AAABase
en: Agent updated!
sv: Handläggare uppdaterad!

note: Template: AAABase
en: Database Selection
sv: Databasval

note: Template: AAABase
en: Create Database
sv: Skapa databas

note: Template: AAABase
en: System Settings
sv: Inställningar för OTRS-installationen

note: Template: AAABase
en: Mail Configuration
sv: Mailkonfiguration

note: Template: AAABase
en: Finished
sv: Klar

note: Template: AAABase
en: Install OTRS
sv: Installera OTRS

note: Template: AAABase
en: License
sv: Licens

note: Template: AAABase
en: Database
sv: Databas

note: Template: AAABase
en: Configure Mail
sv: Konfigurera mail

note: Template: AAABase
en: Database deleted.
sv: Databas borttagen.

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the administrative database user.
sv: Ange lösenord för administrativ databasanvändare.

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the database user.
sv: Ange lösenord för databasanvändaren.

note: Template: AAABase
en: If you have set a root password for your database, it must be entered here. If not, leave this field empty.
sv: Om du har angett ett rootlösenord för din databas måste du ange det här. Lämna fältet blankt annars.

note: Template: AAABase
en: Database already contains data - it should be empty!
sv: Databasen innehåller redan information - den bör vara tom!

note: Template: AAABase
en: Login is needed!
sv: Inloggning krävs!

note: Template: AAABase
en: It is currently not possible to login due to a scheduled system maintenance.
sv: Det är för tillfället inte möjligt att logga in på grund av systemunderhåll.

note: Template: AAABase
en: Password is needed!
sv: Lösenord krävs!

note: Template: AAABase
en: Take this Customer
sv: Ta dig an denna kund

note: Template: AAABase
en: Take this User
sv: Välj denna användare

note: Template: AAABase
en: possible
sv: möjlig

note: Template: AAABase
en: reject
sv: Avvisas

note: Template: AAABase
en: reverse
sv: baklänges

note: Template: AAABase
en: Facility
sv: Funktion

note: Template: AAABase
en: Time Zone
sv: Tidszon

note: Template: AAABase
en: Pending till
sv: Väntande tills

note: Template: AAABase
en: Don't use the Superuser account to work with OTRS! Create new Agents and work with these accounts instead.
sv: Använd inte superuserkontot (root) för att arbeta med OTRS! Skapa nya handläggare och arbeta med dom istället.

note: Template: AAABase
en: Dispatching by email To: field.
sv: Skickar iväg enligt e-postmeddelandets till-fält.

note: Template: AAABase
en: Dispatching by selected Queue.
sv: Skickar iväg enligt vald kö.

note: Template: AAABase
en: No entry found!
sv: Ingen inmatning funnen!

note: Template: AAABase
en: Session invalid. Please log in again.
sv: Ogiltig session. Vänligen logga in igen.

note: Template: AAABase
en: Session has timed out. Please log in again.
sv: Sessionstiden har löpt ut.  Vänligen logga in igen.

note: Template: AAABase
en: Session limit reached! Please try again later.
sv: För många samtidiga sessioner! Försök igen senare.

note: Template: AAABase
en: No Permission!
sv: Ej Behörig!

note: Template: AAABase
en: (Click here to add)
sv: (Klicka här för att lägga till)

note: Template: AAABase
en: Preview
sv: Förhandsvisning

note: Template: AAABase
en: Package not correctly deployed! Please reinstall the package.
sv: Paketet inte korrekt installerat! Försök installera det igen.

note: Template: AAABase
en: %s is not writable!
sv: Kan inte skriva till %s!

note: Template: AAABase
en: Cannot create %s!
sv: Kan inte skapa %s!

note: Template: AAABase
en: Check to activate this date
sv: Kryssa i för att aktivera detta datum

note: Template: AAABase
en: You have Out of Office enabled, would you like to disable it?
sv: Du har aktivierat automatiskt svar vid frånvaro. Vill du stänga av det?

note: Template: AAABase
en: News about OTRS releases!
sv: Nyheter om OTRS-releaser!

note: Template: AAABase
en: Go to dashboard!
sv: Gå till översikten!

note: Template: AAABase
en: Customer %s added
sv: Kund %s lades till

note: Template: AAABase
en: Role added!
sv: Roll tillagd!

note: Template: AAABase
en: Role updated!
sv: Roll uppdaterad!

note: Template: AAABase
en: Attachment added!
sv: Bilaga tillagd!

note: Template: AAABase
en: Attachment updated!
sv: Bilaga uppdaterad

note: Template: AAABase
en: Response added!
sv: Svar tillagt!

note: Template: AAABase
en: Response updated!
sv: Svar uppdaterat!

note: Template: AAABase
en: Group updated!
sv: Grupp uppdaterad!

note: Template: AAABase
en: Queue added!
sv: Kö tillagd!

note: Template: AAABase
en: Queue updated!
sv: Kö uppdaterad!

note: Template: AAABase
en: State added!
sv: Status tillagd!

note: Template: AAABase
en: State updated!
sv: Status uppdaterad!

note: Template: AAABase
en: Type added!
sv: Typ tillagd!

note: Template: AAABase
en: Type updated!
sv: Typ uppdaterad!

note: Template: AAABase
en: Customer updated!
sv: Kunden uppdaterad!

note: Template: AAABase
en: Customer company added!
sv: Kundorganisation tillagd!

note: Template: AAABase
en: Customer company updated!
sv: Kundorganisation uppdaterad!

note: Template: AAABase
en: Note: Company is invalid!
sv: OBS: Organisationen är ogiltig!

note: Template: AAABase
en: Mail account added!
sv: E-postkonto tillagt!

note: Template: AAABase
en: Mail account updated!
sv: E-postkonto uppdaterat!

note: Template: AAABase
en: System e-mail address added!
sv: E-post för system tillagd!

note: Template: AAABase
en: System e-mail address updated!
sv: E-post för system uppdaterad!

note: Template: AAABase
en: Contract
sv: Kontrakt

note: Template: AAABase
en: Online Customer: %s
sv: Kund online: %s

note: Template: AAABase
en: Online Agent: %s
sv: Handläggare online: %s

note: Template: AAABase
en: Calendar
sv: Kalender

note: Template: AAABase
en: File
sv: Fil

note: Template: AAABase
en: Filename
sv: Filnamn

note: Template: AAABase
en: Type
sv: Typ

note: Template: AAABase
en: Size
sv: Storlek

note: Template: AAABase
en: Upload
sv: Ladda upp

note: Template: AAABase
en: Directory
sv: Katalog

note: Template: AAABase
en: Signed
sv: Signatur

note: Template: AAABase
en: Sign
sv: Signerat

note: Template: AAABase
en: Crypted
sv: Krypterat

note: Template: AAABase
en: Crypt
sv: Kryptering

note: Template: AAABase
en: PGP Key
sv: PGP-nyckel

note: Template: AAABase
en: PGP Keys
sv: PGP-nycklar

note: Template: AAABase
en: S/MIME Certificate
sv: S/MIME-certifikat

note: Template: AAABase
en: S/MIME Certificates
sv: S/MIME-certifikat

note: Template: AAABase
en: Office
sv: Kontor

note: Template: AAABase
en: Phone
sv: Telefon

note: Template: AAABase
en: Mobile
sv: Mobil

note: Template: AAABase
en: Zip
sv: Postnr

note: Template: AAABase
en: City
sv: Stad

note: Template: AAABase
en: Street
sv: Gata

note: Template: AAABase
en: Country
sv: Land

note: Template: AAABase
en: Location
sv: Plats

note: Template: AAABase
en: installed
sv: installerad

note: Template: AAABase
en: uninstalled
sv: avinstallerad

note: Template: AAABase
en: Security Note: You should activate %s because application is already running!
sv: Säkerhetsinfo: Du bör aktivera %s för programmet körs redan!

note: Template: AAABase
en: Unable to parse repository index document.
sv: Kunde inte läsa indexdokument för repot.

note: Template: AAABase
en: No packages for your framework version found in this repository, it only contains packages for other framework versions.
sv: Det finns inga paket tillgängliga i repositoriet för din ramverksversion. Det finns dock paket för andra versioner.

note: Template: AAABase
en: No packages, or no new packages, found in selected repository.
sv: Inga paket funna i det valda repositoriet.

note: Template: AAABase
en: Edit the system configuration settings.
sv: Redigera systemkonfiguration.

note: Template: AAABase
en: ACL information from database is not in sync with the system configuration, please deploy all ACLs.
sv: ACL-informationen från databasen är inte i synk med den i systemkonfigurationen. Driftsätt alla ACL-regler.

note: Template: AAABase
en: printed at
sv: utskriven

note: Template: AAABase
en: Loading...
sv: Laddar...

note: Template: AAABase
en: Dear Mr. %s,
sv: Bäste Herr %s,

note: Template: AAABase
en: Dear Mrs. %s,
sv: Bästa Fru %s,

note: Template: AAABase
en: Dear %s,
sv: Bäste %s,

note: Template: AAABase
en: Hello %s,
sv: Hej %s,

note: Template: AAABase
en: This email address is not allowed to register. Please contact support staff.
sv: Denna e-post adress är inte tillåten att registrera. Vänligen kontakta support personal.

note: Template: AAABase
en: New account created. Sent login information to %s. Please check your email.
sv: Nytt konto skapat. Skickade inloggningsuppgifter till %s. Titta i din inkorg.

note: Template: AAABase
en: Please press Back and try again.
sv: Tryck på bakåtknappen och försök igen.

note: Template: AAABase
en: Sent password reset instructions. Please check your email.
sv: Skickade instruktioner för att återställa lösenord. Titta i din inkorg för mer information.

note: Template: AAABase
en: Sent new password to %s. Please check your email.
sv: Skickade nytt lösenord till %s. Titta i din inkorg för mer information.

note: Template: AAABase
en: Upcoming Events
sv: Kommande händelser

note: Template: AAABase
en: Event
sv: Händelse

note: Template: AAABase
en: Events
sv: Händelser

note: Template: AAABase
en: Invalid Token!
sv: Ogiltig inmatning!

note: Template: AAABase
en: more
sv: mer

note: Template: AAABase
en: Collapse
sv: Kollapsa

note: Template: AAABase
en: Shown
sv: Visade

note: Template: AAABase
en: Shown customer users
sv: Visa kundanvändare.

note: Template: AAABase
en: News
sv: Nyheter

note: Template: AAABase
en: Product News
sv: Produktnyheter

note: Template: AAABase
en: OTRS News
sv: OTRS-nyheter

note: Template: AAABase
en: 7 Day Stats
sv: 7-dagarsstatistik

note: Template: AAABase
en: Process Management information from database is not in sync with the system configuration, please synchronize all processes.
sv: Processhanteringsinformationen från databasen är inte i synk med den i systemkonfigurationen. Synkronisera alla processer.

note: Template: AAABase
en: Package not verified by the OTRS Group! It is recommended not to use this package.
sv: Paketet är inte kontrollerat av OTRS-gruppen! Du bör inte använda det.

note: Template: AAABase
en: <br>If you continue to install this package, the following issues may occur!<br><br>&nbsp;-Security problems<br>&nbsp;-Stability problems<br>&nbsp;-Performance problems<br><br>Please note that issues that are caused by working with this package are not covered by OTRS service contracts!<br><br>
sv: <br>Om du fortsätter att installera det här paketet, kan följande inträffa!<br><br>&nbsp;-Säkerhetsproblem<br>&nbsp;-Stabilitetsproblem<br>&nbsp;-Prestandaproblem<br><br>Vänligen notera att problem som uppstår på grund av användandet av detta paket inte täcks av serviceavtal med OTRS!<br><br>

note: Template: AAABase
en: Mark
sv: Markera

note: Template: AAABase
en: Unmark
sv: Avmarkera

note: Template: AAABase
en: Bold
sv: Fet

note: Template: AAABase
en: Italic
sv: Kursiv

note: Template: AAABase
en: Underline
sv: Understruket

note: Template: AAABase
en: Font Color
sv: Typsnittsfärg

note: Template: AAABase
en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

note: Template: AAABase
en: Remove Formatting
sv: Radera Formatering

note: Template: AAABase
en: Show/Hide Hidden Elements
sv: Visa/Dölj dolda element

note: Template: AAABase
en: Align Left
sv: Vänsterställ

note: Template: AAABase
en: Align Center
sv: Centrera

note: Template: AAABase
en: Align Right
sv: Högerställ

note: Template: AAABase
en: Justify
sv: Justera

note: Template: AAABase
en: Header
sv: Huvud

note: Template: AAABase
en: Indent
sv: indrag

note: Template: AAABase
en: Outdent
sv: utdrag

note: Template: AAABase
en: Create an Unordered List
sv: Skapa en Osorterad Lista

note: Template: AAABase
en: Create an Ordered List
sv: Skapa en Sorterad Lista

note: Template: AAABase
en: HTML Link
sv: HTML-Länk

note: Template: AAABase
en: Insert Image
sv: Infoga Bild

note: Template: AAABase
en: Undo
sv: Ångra

note: Template: AAABase
en: Redo
sv: Gör om

note: Template: AAABase
en: OTRS Daemon is not running.
sv: OTRS-demonen körs inte.

note: Template: AAABase
en: Can't contact registration server. Please try again later.
sv: Kan inte ansluta till registreringsservern. Försök senare.

note: Template: AAABase
en: No content received from registration server. Please try again later.
sv: Inget innehåll togs emot från registreringsservern. Försök senare.

note: Template: AAABase
en: Problems processing server result. Please try again later.
sv: Problem med att hantera serverns svar. Försök senare.

note: Template: AAABase
en: Username and password do not match. Please try again.
sv: Användarnamn och lösenord är fel. Försök igen senare.

note: Template: AAABase
en: The selected process is invalid!
sv: Den valda processen är ogiltig!

note: Template: AAABase
en: Upgrade to %s now!
sv: Uppgradera till %s nu!

note: Template: AAABase
en: %s Go to the upgrade center %s
sv: %s Gå till uppgraderingscentret %s

note: Template: AAABase
en: The license for your %s is about to expire. Please make contact with %s to renew your contract!
sv: Din licens för %s håller på att gå ut. Vänligen ta kontakt med %s för att förnya ditt kontrakt!

note: Template: AAABase
en: An update for your %s is available, but there is a conflict with your framework version! Please update your framework first!
sv: En uppdatering för %s är tillgänglig som inte är kompatibel med din ramverksversion. Du behöver därför uppdatera ditt ramverk först.

note: Template: AAABase
en: Your system was successfully upgraded to %s.
sv: Ditt system är nu lyckad uppgraderad till %s.

note: Template: AAABase
en: There was a problem during the upgrade to %s.
sv: Det blev ett problem under uppgraderingen till %s.

note: Template: AAABase
en: %s was correctly reinstalled.
sv: %s blev ominstallerat korrekt.

note: Template: AAABase
en: There was a problem reinstalling %s.
sv: Det blev ett problem med att ominstallera %s.

note: Template: AAABase
en: Your %s was successfully updated.
sv: %s uppdaterades utan problem.

note: Template: AAABase
en: There was a problem during the upgrade of %s.
sv: Problem uppstod under uppgraderingen av %s.

note: Template: AAABase
en: %s was correctly uninstalled.
sv: %s blev avinstallerat korrekt.

note: Template: AAABase
en: There was a problem uninstalling %s.
sv: Det blev ett problem med att avinstallera %s.

note: Template: AAABase
en: Enable cloud services to unleash all OTRS features!
sv: Aktivera molntjänster för att släppa loss alla OTRS funktioner!

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Day
sv: Nyårsdagen

note: Template: AAACalendar
en: International Workers' Day
sv: Första maj

note: Template: AAACalendar
en: Christmas Eve
sv: Julafton

note: Template: AAACalendar
en: First Christmas Day
sv: Juldagen

note: Template: AAACalendar
en: Second Christmas Day
sv: Annandag jul

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Eve
sv: Nyårsafton

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as requester
sv: OTRS-installationen skickar request

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as provider
sv: OTRS-installationen svarar på request (tillhandahållare)

note: Template: AAAGenericInterface
en: Webservice "%s" created!
sv: Webbservice "%s" skapades!

note: Template: AAAGenericInterface
en: Webservice "%s" updated!
sv: Webbservice "%s" uppdaterad!

note: Template: AAAMonth
en: Jan
sv: jan

note: Template: AAAMonth
en: Feb
sv: feb

note: Template: AAAMonth
en: Mar
sv: mar

note: Template: AAAMonth
en: Apr
sv: apr

note: Template: AAAMonth
en: May
sv: maj

note: Template: AAAMonth
en: Jun
sv: jun

note: Template: AAAMonth
en: Jul
sv: jul

note: Template: AAAMonth
en: Aug
sv: aug

note: Template: AAAMonth
en: Sep
sv: sep

note: Template: AAAMonth
en: Oct
sv: okt

note: Template: AAAMonth
en: Nov
sv: nov

note: Template: AAAMonth
en: Dec
sv: dec

note: Template: AAAMonth
en: January
sv: Januari

note: Template: AAAMonth
en: February
sv: Februari

note: Template: AAAMonth
en: March
sv: Mars

note: Template: AAAMonth
en: May_long
sv: Maj

note: Template: AAAMonth
en: June
sv: Juni

note: Template: AAAMonth
en: July
sv: Juli

note: Template: AAAMonth
en: August
sv: Augusti

note: Template: AAAMonth
en: October
sv: Oktober

note: Template: AAAPreferences
en: Preferences updated successfully!
sv: Inställningar lagrade!

note: Template: AAAPreferences
en: User Profile
sv: Användarprofil

note: Template: AAAPreferences
en: Email Settings
sv: E-postinställningar

note: Template: AAAPreferences
en: Other Settings
sv: Övriga inställningar

note: Template: AAAPreferences
en: Notification Settings
sv: Inställningar för meddelanden

note: Template: AAAPreferences
en: Change Password
sv: Byt lösenord

note: Template: AAAPreferences
en: Current password
sv: Nuvarande lösenord

note: Template: AAAPreferences
en: New password
sv: Nytt lösenord

note: Template: AAAPreferences
en: Verify password
sv: Bekräfta lösenordet

note: Template: AAAPreferences
en: Spelling Dictionary
sv: Stavningslexikon

note: Template: AAAPreferences
en: Default spelling dictionary
sv: Default lexikon för stavningskontroll.

note: Template: AAAPreferences
en: Max. shown Tickets a page in Overview.
sv: Max. visade ärenden per sida i Översikt.

note: Template: AAAPreferences
en: The current password is not correct. Please try again!
sv: Lösenordet stämmer inte. Försök igen!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, your new passwords do not match. Please try again!
sv: Kan inte uppdatera lösenord - olika lösenord angivna i de två fälten. Försök igen!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it contains invalid characters!
sv: Kan inte uppdatera lösenordet, det innehåller ogiltiga tecken!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must be at least %s characters long!
sv: Kan inte uppdatera lösenordet. Det måste vara minst %s tecken!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 lowercase and 2 uppercase characters!
sv: Kan inte uppdatera lösenordet. Det måste innehålla minst två gemener och två versaler!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 1 digit!
sv: Kan inte uppdatera lösenordet. Det måste innehålla minst en siffra!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 characters!
sv: Kan inte uppdatera lösenordet, det måste innehålla minst två tecken!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, this password has already been used. Please choose a new one!
sv: Kan inte uppdatera lösenordet för det har redan använts tidigare. Ange ett nytt lösenord!

note: Template: AAAPreferences
en: Select the separator character used in CSV files (stats and searches). If you don't select a separator here, the default separator for your language will be used.
sv: Ange separator som används i CSV-filer (statistik och sökningar). Om du inte väljer en separator, kommer standardvärdet för ditt språk att användas

note: Template: AAAPreferences
en: CSV Separator
sv: CSV-separator

note: Template: AAATicket
en: Status View
sv: Statusvy

note: Template: AAATicket
en: Service View
sv: Service-vy

note: Template: AAATicket
en: Lock
sv: Lås

note: Template: AAATicket
en: Unlock
sv: Lås upp

note: Template: AAATicket
en: History
sv: Historik

note: Template: AAATicket
en: Zoom
sv: Zooma

note: Template: AAATicket
en: Age
sv: Ålder

note: Template: AAATicket
en: Bounce
sv: Studsa

note: Template: AAATicket
en: Forward
sv: Vidarebefordra

note: Template: AAATicket
en: From
sv: Från

note: Template: AAATicket
en: To
sv: Till

note: Template: AAATicket
en: Cc
sv: Kopia

note: Template: AAATicket
en: Bcc
sv: Dold kopia

note: Template: AAATicket
en: Subject
sv: Ämne

note: Template: AAATicket
en: Move
sv: Flytta

note: Template: AAATicket
en: Queue
sv: Kö

note: Template: AAATicket
en: Queues
sv: Köer

note: Template: AAATicket
en: Priority
sv: Prioritet

note: Template: AAATicket
en: Priorities
sv: Prioriteter

note: Template: AAATicket
en: Priority Update
sv: Ändra prioritet

note: Template: AAATicket
en: Priority added!
sv: Prioritet tillagd!

note: Template: AAATicket
en: Priority updated!
sv: Prioritet uppdaterad!

note: Template: AAATicket
en: Signature added!
sv: Signatur tillagd!

note: Template: AAATicket
en: Signature updated!
sv: Signatur uppdaterad!

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreement
sv: Servicenivåavtal

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreements
sv: Servicenivåavtal

note: Template: AAATicket
en: Service
sv: Tjänst

note: Template: AAATicket
en: Services
sv: Tjänster

note: Template: AAATicket
en: State
sv: Status

note: Template: AAATicket
en: States
sv: Statusar

note: Template: AAATicket
en: Statuses
sv: Statusar

note: Template: AAATicket
en: Ticket Type
sv: Ärendetyp

note: Template: AAATicket
en: Ticket Types
sv: Ärendetyper

note: Template: AAATicket
en: Compose
sv: Författa

note: Template: AAATicket
en: Pending
sv: Väntande

note: Template: AAATicket
en: Owner
sv: Ansvarig handläggare

note: Template: AAATicket
en: Owner Update
sv: Ändra ansvarig handläggare

note: Template: AAATicket
en: Responsible
sv: Ansvarig

note: Template: AAATicket
en: Responsible Update
sv: Ändra ansvarig

note: Template: AAATicket
en: Sender
sv: Avsändare

note: Template: AAATicket
en: Article
sv: Artikel

note: Template: AAATicket
en: Ticket
sv: Ärende

note: Template: AAATicket
en: Createtime
sv: Tidpunkt för skapande

note: Template: AAATicket
en: plain
sv: rå

note: Template: AAATicket
en: Email
sv: E-post

note: Template: AAATicket
en: email
sv: e-post

note: Template: AAATicket
en: Close
sv: Stäng

note: Template: AAATicket
en: Action
sv: Åtgärd

note: Template: AAATicket
en: Attachment
sv: Bifogat dokument

note: Template: AAATicket
en: Attachments
sv: Bifogade dokument

note: Template: AAATicket
en: This message was written in a character set other than your own.
sv: Detta meddelande är skrivet med en annan teckenuppsättning än den du använder.

note: Template: AAATicket
en: If it is not displayed correctly,
sv: Ifall det inte visas korrekt,

note: Template: AAATicket
en: This is a
sv: Detta är en

note: Template: AAATicket
en: to open it in a new window.
sv: för att öppna i ett nytt fönster

note: Template: AAATicket
en: This is a HTML email. Click here to show it.
sv: Detta är ett HTML-email. Klicka här för att visa.

note: Template: AAATicket
en: Free Fields
sv: Fria fält

note: Template: AAATicket
en: Merge
sv: Sammanfoga

note: Template: AAATicket
en: merged
sv: sammanfogat

note: Template: AAATicket
en: closed successful
sv: Löst och stängt

note: Template: AAATicket
en: closed unsuccessful
sv: Olöst men stängt

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Total
sv: Totalt antal låsta ärenden

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Reminder Reached
sv: Låsta ärenden där påminnelse har nåtts

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets New
sv: Nya låsta ärenden

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Total
sv: Mina ärenden totalt

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets New
sv: Mina ärenden nya

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Reminder Reached
sv: Påminnelse för mina ärenden nådd

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Total
sv: Totalt antal bevakade ärenden

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets New
sv: Nya bevakande ärenden

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Reminder Reached
sv: Påminnelse för bevakat ärende nådd

note: Template: AAATicket
en: All tickets
sv: Alla ärenden

note: Template: AAATicket
en: Available tickets
sv: Tillgängliga ärenden

note: Template: AAATicket
en: Escalation
sv: Eskalering

note: Template: AAATicket
en: last-search
sv: senaste sökningen

note: Template: AAATicket
en: QueueView
sv: Köer

note: Template: AAATicket
en: Ticket Escalation View
sv: Ärendeeskaleringsvy

note: Template: AAATicket
en: Message from
sv: Meddelande från

note: Template: AAATicket
en: End message
sv: Meddelandeslut

note: Template: AAATicket
en: Forwarded message from
sv: Vidarebefodrat meddelande från

note: Template: AAATicket
en: End forwarded message
sv: Slut på vidarebefordrat meddelande

note: Template: AAATicket
en: Bounce Article to a different mail address
sv: Studsa artikel till en annan e-postadress

note: Template: AAATicket
en: Reply to note
sv: Svara på anteckning

note: Template: AAATicket
en: new
sv: ny

note: Template: AAATicket
en: open
sv: öppet

note: Template: AAATicket
en: Open
sv: Öppna

note: Template: AAATicket
en: Open tickets
sv: Öppna ärenden

note: Template: AAATicket
en: closed
sv: stängt

note: Template: AAATicket
en: Closed
sv: Stängda

note: Template: AAATicket
en: Closed tickets
sv: Stängda ärenden

note: Template: AAATicket
en: removed
sv: borttagen

note: Template: AAATicket
en: pending reminder
sv: väntar på påminnelse

note: Template: AAATicket
en: pending auto
sv: väntar på auto

note: Template: AAATicket
en: pending auto close+
sv: väntar på att stängas (löst)

note: Template: AAATicket
en: pending auto close-
sv: väntar på att stängas (olöst)

note: Template: AAATicket
en: email-external
sv: email externt

note: Template: AAATicket
en: email-internal
sv: email internt

note: Template: AAATicket
en: note-external
sv: anteckning externt

note: Template: AAATicket
en: note-internal
sv: anteckning internt

note: Template: AAATicket
en: note-report
sv: anteckning till rapport

note: Template: AAATicket
en: phone
sv: telefon

note: Template: AAATicket
en: webrequest
sv: web-anmodan

note: Template: AAATicket
en: lock
sv: låst

note: Template: AAATicket
en: unlock
sv: upplåst

note: Template: AAATicket
en: very low
sv: mycket låg

note: Template: AAATicket
en: low
sv: låg

note: Template: AAATicket
en: high
sv: hög

note: Template: AAATicket
en: very high
sv: mycket hög

note: Template: AAATicket
en: 1 very low
sv: 1 mycket låg

note: Template: AAATicket
en: 2 low
sv: 2 låg

note: Template: AAATicket
en: 3 normal
sv: 3 medium

note: Template: AAATicket
en: 4 high
sv: 4 hög

note: Template: AAATicket
en: 5 very high
sv: 5 mycket hög

note: Template: AAATicket
en: auto follow up
sv: auto följ upp

note: Template: AAATicket
en: auto reject
sv: auto avvisa

note: Template: AAATicket
en: auto remove
sv: auto ta bort

note: Template: AAATicket
en: auto reply
sv: auto svara

note: Template: AAATicket
en: auto reply/new ticket
sv: auto svara/nytt ärende

note: Template: AAATicket
en: Create
sv: Skapa

note: Template: AAATicket
en: Answer
sv: Svar

note: Template: AAATicket
en: Phone call
sv: Telefonsamtal

note: Template: AAATicket
en: Ticket "%s" created!
sv: Ärende "%s" skapat!

note: Template: AAATicket
en: Ticket Number
sv: Ärendenummer

note: Template: AAATicket
en: Ticket Object
sv: Ärendeobjekt

note: Template: AAATicket
en: No such Ticket Number "%s"! Can't link it!
sv: Ärendenummer "%s" finns inte, kan inte länka det!

note: Template: AAATicket
en: You don't have write access to this ticket.
sv: Du har inte skrivbehörighet till detta ärende.

note: Template: AAATicket
en: Sorry, you need to be the ticket owner to perform this action.
sv: Åtgärden kan endast utföras av ansvarig handläggare för ärendet.

note: Template: AAATicket
en: Please change the owner first.
sv: Byt ansvarig handläggare först.

note: Template: AAATicket
en: Ticket selected.
sv: Ärende valt.

note: Template: AAATicket
en: Ticket is locked by another agent.
sv: Ärende låst av annan handläggare.

note: Template: AAATicket
en: Ticket locked.
sv: Ärende låst.

note: Template: AAATicket
en: Don't show closed Tickets
sv: Visa inte stängda ärenden

note: Template: AAATicket
en: Show closed Tickets
sv: Visa stängda ärenden

note: Template: AAATicket
en: New Article
sv: Ny artikel

note: Template: AAATicket
en: Unread article(s) available
sv: Olästa artiklar tillgängliga

note: Template: AAATicket
en: Remove from list of watched tickets
sv: Ta bort från lista av bevakade ärenden.

note: Template: AAATicket
en: Add to list of watched tickets
sv: Lägg till i listan av bevakade ärenden

note: Template: AAATicket
en: Email-Ticket
sv: E-postärende

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket
sv: Skapa nytt e-postärende

note: Template: AAATicket
en: Phone-Ticket
sv: Telefonärende

note: Template: AAATicket
en: Search Tickets
sv: Sök ärenden

note: Template: AAATicket
en: Customer Realname
sv: Kundens riktiga namn

note: Template: AAATicket
en: Customer History
sv: Kundhistorik

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer Users
sv: Redigera kundanvändare

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer
sv: Redigera kund

note: Template: AAATicket
en: Bulk Action
sv: Massförändring

note: Template: AAATicket
en: Bulk Actions on Tickets
sv: Massförändring av Ärenden

note: Template: AAATicket
en: Send Email and create a new Ticket
sv: Skicka E-post och skapa nytt Ärende

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket and send this out (Outbound)
sv: Skapa nytt e-postärende och skicka detta (utgående)

note: Template: AAATicket
en: Create new Phone Ticket (Inbound)
sv: Skapa nytt telefonärende (Inkommande)

note: Template: AAATicket
en: Address %s replaced with registered customer address.
sv: Adress %s utbytt mot registrerad kunds adress.

note: Template: AAATicket
en: Customer user automatically added in Cc.
sv: Kundanvändare automatiskt tillagd till Cc.

note: Template: AAATicket
en: Overview of all open Tickets
sv: Översikt över alla öppna ärenden

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets
sv: Låsta ärenden

note: Template: AAATicket
en: My Locked Tickets
sv: Mina låsta ärenden

note: Template: AAATicket
en: My Watched Tickets
sv: Mina bevakade ärenden

note: Template: AAATicket
en: My Responsible Tickets
sv: Mina ärenden

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets
sv: Bevakade ärenden

note: Template: AAATicket
en: Watched
sv: Bevakade

note: Template: AAATicket
en: Watch
sv: Bevaka

note: Template: AAATicket
en: Unwatch
sv: Ta bort bevakning

note: Template: AAATicket
en: Lock it to work on it
sv: Lås det för att jobba med det

note: Template: AAATicket
en: Unlock to give it back to the queue
sv: Lås upp för att lägga tillbaka i kön

note: Template: AAATicket
en: Show the ticket history
sv: Visa ärende-historik

note: Template: AAATicket
en: Print this ticket
sv: Skriv ut detta ärende

note: Template: AAATicket
en: Print this article
sv: Skriv ut den här artikeln

note: Template: AAATicket
en: Split
sv: Dela

note: Template: AAATicket
en: Split this article
sv: Dela den här artikeln

note: Template: AAATicket
en: Forward article via mail
sv: Vidarebefordra artikeln via e-post

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket priority
sv: Ändra ärendets prioritet

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket free fields!
sv: Ändra ärendets fria fält!

note: Template: AAATicket
en: Link this ticket to other objects
sv: Länka detta ärende till andra objekt

note: Template: AAATicket
en: Change the owner for this ticket
sv: Byt ansvarig handläggare för ärendet

note: Template: AAATicket
en: Change the  customer for this ticket
sv: Ändra kund för detta ärende

note: Template: AAATicket
en: Add a note to this ticket
sv: Lägg till en anteckning till ärendet

note: Template: AAATicket
en: Merge into a different ticket
sv: Slå samman till ett annat ärende

note: Template: AAATicket
en: Set this ticket to pending
sv: Sätt ärendet som väntande

note: Template: AAATicket
en: Close this ticket
sv: Stäng detta ärende

note: Template: AAATicket
en: Look into a ticket!
sv: Visa ärendet!

note: Template: AAATicket
en: Delete this ticket
sv: Ta bort detta ärende

note: Template: AAATicket
en: Mark as Spam!
sv: Markera som spam!

note: Template: AAATicket
en: My Queues
sv: Mina köer

note: Template: AAATicket
en: Shown Tickets
sv: Visade Ärenden

note: Template: AAATicket
en: Shown Columns
sv: Visade kolumner

note: Template: AAATicket
en: Your email with ticket number "<OTRS_TICKET>" is merged to "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>".
sv: Ditt ärende "<OTRS_TICKET>" har slagits samman med "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>".

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time is over (%s)!
sv: Ärende %s: första åtgärdstid har passerats (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time will be over in %s!
sv: Ärende %s: första åtgärdstid har passerats om %s!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time is over (%s)!
sv: Ärende %s: uppdateringstid har passerats (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time will be over in %s!
sv: Ärende %s: uppdateringstid har passerats om %s!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: solution time is over (%s)!
sv: Ärende %s: lösningstid har passerats (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: solution time will be over in %s!
sv: Ärende %s: lösningstid har passerats om %s!

note: Template: AAATicket
en: There are more escalated tickets!
sv: Det finns fler eskalerade ärenden!

note: Template: AAATicket
en: Plain Format
sv: Enkelt format

note: Template: AAATicket
en: Reply All
sv: Svara alla

note: Template: AAATicket
en: Direction
sv: Riktning

note: Template: AAATicket
en: New ticket notification
sv: Meddelande om nytt ärende

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if there is a new ticket in "My Queues".
sv: Skicka mig ett meddelande om det finns nya ärenden i "Mina köer".

note: Template: AAATicket
en: Send new ticket notifications
sv: Skicka notifieringar om nya ärenden

note: Template: AAATicket
en: Ticket follow up notification
sv: Ärendeuppföljnings-notifiering

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a customer sends a follow up and I'm the owner of the ticket or the ticket is unlocked and is in one of my subscribed queues.
sv: Skicka mig ett meddelande om en kund svarar i ett ärende jag är ansvarig handläggare för eller om ärendet är olåst och är i en av mina köer.

note: Template: AAATicket
en: Send ticket follow up notifications
sv: Skicka ärendeuppföljnings-notifieringar

note: Template: AAATicket
en: Ticket lock timeout notification
sv: Meddela mig då tiden gått ut för ett ärende-lås

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is unlocked by the system.
sv: Skicka mig ett meddelande ifall systemet tar bort låset på ett ärende.

note: Template: AAATicket
en: Send ticket lock timeout notifications
sv: Skicka meddelanden om tiden går ut för ärende-lås

note: Template: AAATicket
en: Ticket move notification
sv: Skica notifiering om flyttade ärenden

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is moved into one of "My Queues".
sv: Skicka mig ett meddelande ifall ett ärende flyttas till en av "Mina köer"

note: Template: AAATicket
en: Send ticket move notifications
sv: Skicka notifieringar om flyttade ärenden

note: Template: AAATicket
en: Your queue selection of your favourite queues. You also get notified about those queues via email if enabled.
sv: Ditt urval av favoritköer. Du blir också meddelad om dessa köer via e-post om det aktiverats.

note: Template: AAATicket
en: Custom Queue
sv: Anpassad kö

note: Template: AAATicket
en: QueueView refresh time
sv: Automatisk uppdateringsintervall för kövy

note: Template: AAATicket
en: If enabled, the QueueView will automatically refresh after the specified time.
sv: Om detta är aktiverat kommer kövisningen automatiskt att uppdateras efter angiven tid.

note: Template: AAATicket
en: Refresh QueueView after
sv: Uppdatera kövy efter

note: Template: AAATicket
en: Screen after new ticket
sv: Vy efter inmatning av nytt ärende

note: Template: AAATicket
en: Show this screen after I created a new ticket
sv: Visa denna vy efter att jag skapat ett nytt ärende

note: Template: AAATicket
en: Closed Tickets
sv: Låsta ärenden

note: Template: AAATicket
en: Show closed tickets.
sv: Visa låsta ärenden.

note: Template: AAATicket
en: Max. shown Tickets a page in QueueView.
sv: Max. antal ärenden per sida i kövy.

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Small" Limit
sv: Ärendeöversikt "liten"

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Small"
sv: Ärendeantal per sida för ärendeöversikt "liten"

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Medium" Limit
sv: Ärendeöversikt "mellan"

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Medium"
sv: Antal ärenden per sida för ärendeöversikt "mellan"

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Preview" Limit
sv: Ärendeöversikt "förhandsgranskning"

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Preview"
sv: Antal ärenden per sida för ärendeöversikt "förhandsgranskning"

note: Template: AAATicket
en: Ticket watch notification
sv: Bevakat ärende-notifiering

note: Template: AAATicket
en: Send me the same notifications for my watched tickets that the ticket owners will get.
sv: Skicka mig samma notifieringar av mina bevakade ärenden som ansvarig handläggare av ärendet får.

note: Template: AAATicket
en: Send ticket watch notifications
sv: Skicka bevakade ärenden-notifieringar

note: Template: AAATicket
en: Out Of Office Time
sv: Frånvarande

note: Template: AAATicket
en: New Ticket
sv: Nytt ärende

note: Template: AAATicket
en: Create new Ticket
sv: Skapa nytt ärende

note: Template: AAATicket
en: Customer called
sv: Kunden ringde

note: Template: AAATicket
en: phone call
sv: telefonsamtal

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Outbound
sv: Telefonsamtal utgående

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Inbound
sv: Telefonsamtal inkommande

note: Template: AAATicket
en: Reminder Reached
sv: Påminnelse finns

note: Template: AAATicket
en: Reminder Tickets
sv: Påminnelse ärenden

note: Template: AAATicket
en: Escalated Tickets
sv: Eskalerade ärenden

note: Template: AAATicket
en: New Tickets
sv: Nya ärenden

note: Template: AAATicket
en: Open Tickets / Need to be answered
sv: Öppna ärenden / Måste besvaras

note: Template: AAATicket
en: All open tickets, these tickets have already been worked on, but need a response
sv: Alla öppna ärenden. Dessa ärenden kan redan ha arbetats med, men de kräver respons.

note: Template: AAATicket
en: All new tickets, these tickets have not been worked on yet
sv: Alla nya ärenden, dessa ärenden har inte arbetas med än

note: Template: AAATicket
en: All escalated tickets
sv: Alla eskalerade ärenden

note: Template: AAATicket
en: All tickets with a reminder set where the reminder date has been reached
sv: Ärenden med påminnelser där påminnelsetiden infallit

note: Template: AAATicket
en: Archived tickets
sv: Arkiverade ärenden

note: Template: AAATicket
en: Unarchived tickets
sv: Oarkiverade ärenden

note: Template: AAATicket
en: Ticket Information
sv: Ärende-information

note: Template: AAATicket
en: including subqueues
sv: underköer inkluderat

note: Template: AAATicket
en: excluding subqueues
sv: underköer exkluderat

note: Template: AAAWeekDay
en: Sun
sv: sön

note: Template: AAAWeekDay
en: Mon
sv: mån

note: Template: AAAWeekDay
en: Tue
sv: tis

note: Template: AAAWeekDay
en: Wed
sv: ons

note: Template: AAAWeekDay
en: Thu
sv: tor

note: Template: AAAWeekDay
en: Fri
sv: fre

note: Template: AAAWeekDay
en: Sat
sv: lör

note: Template: AdminACL
en: ACL Management
sv: Hantera behörigheter

note: Template: AdminACL
en: Filter for ACLs
sv: Filtrera ACL-regler

note: Template: AdminACL
en: ACL Name
sv: Namn på behörighet

note: Template: AdminACL
en: Actions
sv: Åtgärder

note: Template: AdminACL
en: Create New ACL
sv: Skapa ny ACL-regel

note: Template: AdminACL
en: Deploy ACLs
sv: Driftsätt ACL-regler

note: Template: AdminACL
en: Export ACLs
sv: Exportera behörigheter

note: Template: AdminACL
en: Configuration import
sv: Importera konfiguration

note: Template: AdminACL
en: Here you can upload a configuration file to import ACLs to your system. The file needs to be in .yml format as exported by the ACL editor module.
sv: Importera konfigurationsfiler för ACL-regler. Filen ska vara i .yml-format (som när exporterad från ACL-redigeraren).

note: Template: AdminACL
en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt

note: Template: AdminACL
en: Overwrite existing ACLs?
sv: Skirv över existerande behörigheter?

note: Template: AdminACL
en: Upload ACL configuration
sv: Importera ACL-konfiguration

note: Template: AdminACL
en: Import ACL configuration(s)
sv: Importera ACL-konfigurationer

note: Template: AdminACL
en: To create a new ACL you can either import ACLs which were exported from another system or create a complete new one.
sv: För att skapa en ACL-regel kan du antingen importera ACL-regler som exporterats från en annan OTRS-installation eller skapa en ny.

note: Template: AdminACL
en: ACLs
sv: ACL-regler

note: Template: AdminACL
en: ACL name
sv: Namn på behörighet

note: Template: AdminACL
en: Validity
sv: Giltighet

note: Template: AdminACL
en: Copy
sv: Kopiera

note: Template: AdminACL
en: No data found.
sv: Ingen data hittades.

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL %s
sv: Redigera ACL-regel %s

note: Template: AdminACLEdit
en: Go to overview
sv: Gå till översikt

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete ACL
sv: Radera behörighet

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete Invalid ACL
sv: Radera ogiltig behörighet

note: Template: AdminACLEdit
en: Match settings
sv: Matcha inställningar

note: Template: AdminACLEdit
en: Change settings
sv: Ändra inställningar

note: Template: AdminACLEdit
en: Check the official
sv: Se den officiella

note: Template: AdminACLEdit
en: documentation
sv: dokumentationen

note: Template: AdminACLEdit
en: Show or hide the content
sv: Visa eller dölj innehållet

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL information
sv: Redigera behörighetsinformation

note: Template: AdminACLEdit
en: Stop after match
sv: Avsluta efter träff

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL structure
sv: Redigera behörighetsstruktur

note: Template: AdminACLEdit
en: Save
sv: Spara

note: Template: AdminACLEdit
en: or
sv: eller

note: Template: AdminACLEdit
en: Save and finish
sv: Spara och slutför

note: Template: AdminACLEdit
en: Do you really want to delete this ACL?
sv: Vill du verkligen radera denna ACL-regel?

note: Template: AdminACLEdit
en: An item with this name is already present.
sv: En sak med det här namnet finns redan.

note: Template: AdminACLEdit
en: Add all
sv: Lägg till alla

note: Template: AdminACLEdit
en: There was an error reading the ACL data.
sv: Det uppstod ett problem när ACL-data lästes in.

note: Template: AdminAttachment
en: Attachment Management
sv: Hantering av bifogade dokument

note: Template: AdminAttachment
en: Add attachment
sv: Bifoga dokument

note: Template: AdminAttachment
en: List
sv: Lista

note: Template: AdminAttachment
en: Download file
sv: Hämta fil

note: Template: AdminAttachment
en: Delete this attachment
sv: Radera bilaga

note: Template: AdminAttachment
en: Add Attachment
sv: Lägg till bilaga

note: Template: AdminAttachment
en: Edit Attachment
sv: Redigera bilaga

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto Response Management
sv: Autosvar-hantering

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add auto response
sv: Lägg till autosvar

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add Auto Response
sv: Lägg till Autosvar

note: Template: AdminAutoResponse
en: Edit Auto Response
sv: Redigera autosvar

note: Template: AdminAutoResponse
en: Response
sv: Svar

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto response from
sv: Autosvar från

note: Template: AdminAutoResponse
en: Reference
sv: Referens

note: Template: AdminAutoResponse
en: You can use the following tags
sv: Du kan använda följande taggar

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 20 character of the subject.
sv: För att få dom första 20 tecknen i ärenderaden

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 5 lines of the email.
sv: För att få dom första fem raderna i mejlet

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the article attribute
sv: För att hämta artikelattribut

note: Template: AdminAutoResponse
en:  e. g.
sv:  t.ex.

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current customer user data
sv: Inställningar för kundens användardata

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket owner options
sv: Alternativ för ärendeägare

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket responsible options
sv: Alternativ för ärendeansvarig

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current user who requested this action
sv: Alternativ för nuvarande användare som begärde denna åtgärd

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the ticket data
sv: Alternativ för ärendedata

note: Template: AdminAutoResponse
en: Config options
sv: Konfigurationsinställningar

note: Template: AdminAutoResponse
en: Example response
sv: Exempelsvar

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Cloud Service Management
sv: Molntjänsthantering

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Support Data Collector
sv: Supportdata-insamlaren

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Support data collector
sv: Supportdata-insamlaren

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Hint
sv: Tips

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Currently support data is only shown in this system.
sv: Supportdata finns för tillfället endast lokalt i din OTRS-installation.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: It is highly recommended to send this data to OTRS Group in order to get better support.
sv: Det rekommenderas att du skickar denna data till OTRS-Gruppen för att få bättre support.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Configuration
sv: Konfiguration

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Send support data
sv: Sänd supportdata

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: This will allow the system to send additional support data information to OTRS Group.
sv: Aktiverar rätt för systemet att skicka ytterligare supportdatainformation till OTRS Group.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: System Registration
sv: Registrera OTRS-installationen

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: To enable data sending, please register your system with OTRS Group or update your system registration information (make sure to activate the 'send support data' option.)
sv: För att skicka supportdata behöver du registrera din OTRS-installation eller uppdatera en tidigare registrering hos OTRS group samt slå på 'skicka supportdata'-inställningen.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Register this System
sv: Registrera denna OTRS-installation

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: System Registration is disabled for your system. Please check your configuration.
sv: Registering är inaktiverad för OTRS-installationen. Kontrollera konfigurationen.

note: Template: AdminCloudServices
en: System registration is a service of OTRS Group, which provides a lot of advantages!
sv: Systemregistreringen hos OTRS Group kan vara fördelaktig men är ej obligatorisk.

note: Template: AdminCloudServices
en: Please note that the use of OTRS cloud services requires the system to be registered.
sv: För att använda OTRS-cloudtjänsterna behöver OTRS-installationen registreras.

note: Template: AdminCloudServices
en: Register this system
sv: Registrera denna OTRS-installation

note: Template: AdminCloudServices
en: Available Cloud Services
sv: Tillgängliga molntjänster

note: Template: AdminCloudServices
en: Upgrade to %s
sv: Uppgradera till %s

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Customer Management
sv: Hantera kunder

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Wildcards like '*' are allowed.
sv: Jokertecken som '*' är tillåtna.

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add customer
sv: Lägg till kund

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Select
sv: Välj

note: Template: AdminCustomerCompany
en: List (only %s shown - more available)
sv: Lista (bara %s visas - fler tillgängliga)

note: Template: AdminCustomerCompany
en: List (%s total)
sv: Lista (%s totalt)

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Please enter a search term to look for customers.
sv: Skriv in sökord för att hitta kunder.

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add Customer
sv: Lägg till kund

note: Template: AdminCustomerUser
en: Customer User Management
sv: Hantera kundanvändare

note: Template: AdminCustomerUser
en: Back to search results
sv: Tillbaka till sökresultat

note: Template: AdminCustomerUser
en: Add customer user
sv: Lägg till kundanvändare

note: Template: AdminCustomerUser
en: Customer user are needed to have a customer history and to login via customer panel.
sv: Kundanvändare krävs för kundhistorik och inloggning via kundsidan.

note: Template: AdminCustomerUser
en: Last Login
sv: Senaste inloggning

note: Template: AdminCustomerUser
en: Login as
sv: Logga in som

note: Template: AdminCustomerUser
en: Switch to customer
sv: Växla till kund

note: Template: AdminCustomerUser
en: Add Customer User
sv: Lägg till kundanvändare

note: Template: AdminCustomerUser
en: Edit Customer User
sv: Redigera kundanvändare

note: Template: AdminCustomerUser
en: This field is required and needs to be a valid email address.
sv: Detta fält är obligatoriskt och måste vara en giltig e-postadress

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address is not allowed due to the system configuration.
sv: Denna e-postadress är ogiltig enligt systemetinställningarna.

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address failed MX check.
sv: Denna e-postadress klarade inte MX-kontroll.

note: Template: AdminCustomerUser
en: DNS problem, please check your configuration and the error log.
sv: DNS-problem. Se över inställningarna och felloggen.

note: Template: AdminCustomerUser
en: The syntax of this email address is incorrect.
sv: Formatet för denna e-postadress är felaktigt.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Manage Customer-Group Relations
sv: Hantera kopplingar mellan kunder och grupper

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Notice
sv: OBS

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: This feature is disabled!
sv: Denna funktion är avaktiverad!

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Just use this feature if you want to define group permissions for customers.
sv: Använd endast denna funktion om du vill kunna ange grupprättigheter för kunder.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Enable it here!
sv: Aktivera den här!

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Edit Customer Default Groups
sv: Redigera grupper för kunder

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: These groups are automatically assigned to all customers.
sv: Dessa grupper kopplas automatiskt till alla kunder.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: You can manage these groups via the configuration setting "CustomerGroupAlwaysGroups".
sv: Du kan hantera dessa grupper via "CustomerGroupAlwaysGroups".

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Filter for Groups
sv: Filtrera grupper

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Just start typing to filter...
sv: Börja skriva för att filtrera...

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Select the customer:group permissions.
sv: Välj behörighet för customer:group.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Search Results
sv: Sökresultat

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customers
sv: Kunder

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No matches found.
sv: Inga träffar hittades.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Groups
sv: Grupper

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Group Relations for Customer
sv: Ändra grupprelationer för kunden

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Customer Relations for Group
sv: Ändra kundrelationer för gruppen

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Toggle %s Permission for all
sv: Växla %s Rättighet för alla

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Toggle %s permission for %s
sv: Växla %s rättigheter för %s

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customer Default Groups:
sv: Standardgrupper för kund:

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No changes can be made to these groups.
sv: Inga ändringar kan göras för dessa grupper.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: ro
sv: läs

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Read only access to the ticket in this group/queue.
sv: Endast läsrättighet till ärenden i denna grupp/kö.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: rw
sv: skriv

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Full read and write access to the tickets in this group/queue.
sv: Fulla läs- och skrivrättigheter till ärenden i denna grupp/kö.

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Manage Customer-Services Relations
sv: Hantera kundservice-relationer

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Edit default services
sv: Redigera standardtjänster

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Filter for Services
sv: Filter för Tjänster

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Services to Customer
sv: koppla tjänster till kunden

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Customers to Service
sv: Koppla kunder till tjänsten

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Toggle active state for all
sv: Växla aktivt tillstånd för alla

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Active
sv: Aktivera

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Toggle active state for %s
sv: Växla aktivt tillstånd för %s

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic Fields Management
sv: Hantera dynamiska fält

note: Template: AdminDynamicField
en: Add new field for object
sv: Lägg till fält för objekt

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic Fields List
sv: Lista över dynamiska fält.

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic fields per page
sv: Dynamiska fält per sida

note: Template: AdminDynamicField
en: Label
sv: Etikett

note: Template: AdminDynamicField
en: Order
sv: Sortering

note: Template: AdminDynamicField
en: Object
sv: Objekt

note: Template: AdminDynamicField
en: Delete this field
sv: Radera detta fält

note: Template: AdminDynamicField
en: Do you really want to delete this dynamic field? ALL associated data will be LOST!
sv: Vill du verkligen radera detta dynamiska fält? Alla data inmatade via fältet kommer att försvinna!

note: Template: AdminDynamicField
en: Delete field
sv: Radera fält

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Dynamic Fields
sv: Dynamiska fält

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field
sv: Fält

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Go back to overview
sv: Tillbaka till översikten

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: General
sv: Generellt

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is required, and the value should be alphabetic and numeric characters only.
sv: Detta fält är obligatoriskt och får enbart innehålla siffror och bokstäver.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Must be unique and only accept alphabetic and numeric characters.
sv: Måste vara unikt och endast innehålla siffror och bokstäver.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Changing this value will require manual changes in the system.
sv: Om du ändrar denna inställning krävs även manuella ändringar i systemet.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the name to be shown on the screens where the field is active.
sv: Detta är namnet som visas i vyer där fältet är aktivt.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field order
sv: Fältordning

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is required and must be numeric.
sv: Detta fält är obilgatoriskt och måste innehålla siffror.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field type
sv: Fälttyp

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Object type
sv: Objekttyp

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Internal field
sv: Internt fält

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is protected and can't be deleted.
sv: Detta fält är skyddat och kan ej raderas.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field Settings
sv: Fältinställningar

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Default value
sv: Standardvärde

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the default value for this field.
sv: Detta är standardvärdet för det här fältet.

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: This field must be numeric.
sv: Detta fält måste vara numeriskt.

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Define years period
sv: Ange en tidsperiod

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the past
sv: Antal år bakåt

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the past to display (default: 5 years).
sv: Antal år bakåt att visa (skönsvärde: 5 år).

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the future
sv: Antal år framåt

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the future to display (default: 5 years).
sv: Antal år framåt att visa (skönsvärde: 5 år).

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Show link
sv: Visa länk

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Link for preview
sv: Länk för förhandsgranskning

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Restrict entering of dates
sv: Begränsa datuminmatning

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Here you can restrict the entering of dates of tickets.
sv: Här kan du begränsa inmatningen av datum för ärenden.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Possible values
sv: Möjliga värden

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Key
sv: Nyckel

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Value
sv: Innehåll

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Remove value
sv: Ta bort värde

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add value
sv: Lägg till värde

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add Value
sv: Lägg till värde

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add empty value
sv: Lägg till tomt värde

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Activate this option to create an empty selectable value.
sv: Aktivera detta val för att skapa ett tomt valbart värde.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Tree View
sv: Träd-vy

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Activate this option to display values as a tree.
sv: Aktivera detta val för att visa värden som ett träd.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Translatable values
sv: Översättningsbara värden

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: If you activate this option the values will be translated to the user defined language.
sv: Om du aktiverar detta val kommer värdena översättas till användarens språk.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Note
sv: Notering

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: You need to add the translations manually into the language translation files.
sv: Du behöver lägga till översättningarna manuellt i språköversättningsfilerna.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Number of rows
sv: Antal rader

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Specify the height (in lines) for this field in the edit mode.
sv: Ange höjden (i rader) för detta fält i redigeringsläge.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Number of cols
sv: Antal kolumner

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Specify the width (in characters) for this field in the edit mode.
sv: Ange bredden (i antal tecken) för detta fält i redigeringsläge.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Check RegEx
sv: Kontrollera reguljärt uttryck

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: RegEx
sv: Reguljärt uttryck

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Invalid RegEx
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Error Message
sv: Felmeddelande

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Add RegEx
sv: Lägg till reguljärt uttryck

note: Template: AdminEmail
en: Admin Notification
sv: Admin-meddelanden

note: Template: AdminEmail
en: With this module, administrators can send messages to agents, group or role members.
sv: Med denna modul kan administratörer skicka meddelanden till handläggare och medlemmar i grupper och roller.

note: Template: AdminEmail
en: Your message was sent to
sv: Ditt meddelande skickades till

note: Template: AdminEmail
en: Send message to users
sv: Skicka meddelande till användare

note: Template: AdminEmail
en: Send message to group members
sv: Skicka meddelande till gruppmedlemmar

note: Template: AdminEmail
en: Group members need to have permission
sv: Gruppmedlemmar behöver tillåtelse

note: Template: AdminEmail
en: Send message to role members
sv: Skicka meddelande till rollmedlemmar

note: Template: AdminEmail
en: Also send to customers in groups
sv: Skicka också till kunder i grupperna

note: Template: AdminEmail
en: Body
sv: Meddelandetext

note: Template: AdminEmail
en: Send
sv: Skicka

note: Template: AdminGenericAgent
en: Generic Agent
sv: GenerellAgent

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add job
sv: Lägg till jobb

note: Template: AdminGenericAgent
en: Last run
sv: Senaste körning

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run Now!
sv: Kör nu!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this task
sv: Radera denna uppgift

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run this task
sv: Kör uppgiften

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job Settings
sv: Jobbinställningar

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job name
sv: Namn på jobb

note: Template: AdminGenericAgent
en: The name you entered already exists.
sv: Namnet du angav finns redan.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Toggle this widget
sv: Ändra denna widget

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execution Schedule
sv: Exekveringsschema

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule minutes
sv: Schemalagda minuter

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule hours
sv: Schemalagda timmar

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule days
sv: Schemalagda dagar

note: Template: AdminGenericAgent
en: Currently this generic agent job will not run automatically.
sv: För närvarande kommer detta jobb inte köras automatiskt.

note: Template: AdminGenericAgent
en: To enable automatic execution select at least one value from minutes, hours and days!
sv: För att aktivera automatisk körning måste du minst välja ett värde från minuter, timmar och dagar!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Event Triggers
sv: Händelsetrigger

note: Template: AdminGenericAgent
en: List of all configured events
sv: Lista över alla konfigurerade händelser

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this event
sv: Radera denna händelse

note: Template: AdminGenericAgent
en: Do you really want to delete this event trigger?
sv: Vill du verkligen radera denna händelsetrigger?

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Event Trigger
sv: Lägg till händelsetrigger

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Event
sv: Lägg till Händelse

note: Template: AdminGenericAgent
en: Duplicate event.
sv: Duplicera händelse.

note: Template: AdminGenericAgent
en: This event is already attached to the job, Please use a different one.
sv: Denna händelse är redan knuten till jobbet, vänligen använd en annan.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this Event Trigger
sv: Radera denna händesletrigger

note: Template: AdminGenericAgent
en: Remove selection
sv: Ta bort urval

note: Template: AdminGenericAgent
en: Select Tickets
sv: Välj ärenden

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 10*5155 or 105658*)
sv: t.ex. 10*5144 eller 105658*

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 234321)
sv: t.ex. 163736

note: Template: AdminGenericAgent
en: Customer user
sv: Kundanvändare

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. U5150)
sv: (t.ex. INGJAN)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Fulltext-search in article (e. g. "Mar*in" or "Baue*").
sv: Fulltextsökning i artikel (t ex "Pet*er" eller "Johan*on")

note: Template: AdminGenericAgent
en: Agent
sv: Handläggare

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket lock
sv: Ärendelås

note: Template: AdminGenericAgent
en: Create times
sv: Skapat-tider

note: Template: AdminGenericAgent
en: No create time settings.
sv: Inga inställningar för skapattider.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created
sv: Ärende skapat

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created between
sv: Ärendet skapat mellan

note: Template: AdminGenericAgent
en: Last changed times
sv: Senast ändrade-tider

note: Template: AdminGenericAgent
en: No last changed time settings.
sv: Inga inställningar för senaste ändrings-tider.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket last changed
sv: Ärende senast ändrat

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket last changed between
sv: Ärende senast ändrat mellan

note: Template: AdminGenericAgent
en: Change times
sv: Ändrade-tider

note: Template: AdminGenericAgent
en: No change time settings.
sv: Inga Ändringstider

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket changed
sv: Ärende ändrat

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket changed between
sv: Ärende ändrat mellan

note: Template: AdminGenericAgent
en: Close times
sv: Stängd-tider

note: Template: AdminGenericAgent
en: No close time settings.
sv: Inga Stängt-tider

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket closed
sv: Ärende stängt

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket closed between
sv: Ärende stängt mellan

note: Template: AdminGenericAgent
en: Pending times
sv: Väntande-tider

note: Template: AdminGenericAgent
en: No pending time settings.
sv: Inga Avvaktar-tider

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached
sv: Ärendets väntetid nådd

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached between
sv: Ärende väntetid nådd mellan

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation times
sv: Eskalerings-tider

note: Template: AdminGenericAgent
en: No escalation time settings.
sv: Ingen eskaleringstid är inställd.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket escalation time reached
sv: Eskaleringstiden för ärendet är nådd

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket escalation time reached between
sv: Eskaleringstid för ärendet nådd mellan

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - first response time
sv: Eskalering - första responstid

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket first response time reached
sv: Ärende första responstid nådd

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket first response time reached between
sv: Ärende första responstid nådd mellan

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - update time
sv: Eskalering - uppdateringstid

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket update time reached
sv: Ärende uppdateringstid nådd

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket update time reached between
sv: Ärende uppdaterings tid nådd mellan

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - solution time
sv: Eskalering - lösningstid

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket solution time reached
sv: Ärende lösningstid nådd

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket solution time reached between
sv: Ärende lösningstid nådd mellan

note: Template: AdminGenericAgent
en: Update/Add Ticket Attributes
sv: Uppdatera / Ändra ärendeattribut

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new service
sv: Ange ny tjänst

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new Service Level Agreement
sv: Ange nytt servicenivåavtal

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new priority
sv: Ange ny prioritet

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new queue
sv: Ange ny kö

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new state
sv: Ange nytt tillstånd

note: Template: AdminGenericAgent
en: Pending date
sv: Väntande datum

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new agent
sv: Ange ny handläggare

note: Template: AdminGenericAgent
en: new owner
sv: ny ansvarig handläggare

note: Template: AdminGenericAgent
en: new responsible
sv: ny ansvarig

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new ticket lock
sv: Ange nytt ärendelås

note: Template: AdminGenericAgent
en: New customer user
sv: Ny kundanvändare

note: Template: AdminGenericAgent
en: New customer ID
sv: Nytt kund-ID

note: Template: AdminGenericAgent
en: New title
sv: Ny rubrik

note: Template: AdminGenericAgent
en: New type
sv: Ny typ

note: Template: AdminGenericAgent
en: New Dynamic Field Values
sv: Nytt värde för dynamiskt fält

note: Template: AdminGenericAgent
en: Archive selected tickets
sv: Arkivera markerade ärenden

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Note
sv: Lägg till anteckning

note: Template: AdminGenericAgent
en: Time units
sv: Tidsenheter

note: Template: AdminGenericAgent
en: Send agent/customer notifications on changes
sv: Meddela handläggare/kund när ändringar sker

note: Template: AdminGenericAgent
en: This command will be executed. ARG[0] will be the ticket number. ARG[1] the ticket id.
sv: Detta kommando kommer utföras. ARG[0] blir dess ärendenummer. ARG[1] dess ärende-id.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete tickets
sv: Radera ärenden

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: All affected tickets will be removed from the database and cannot be restored!
sv: Varning: Alla påverkade ärenden kommer raderas från databasen och kan inte återställas!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Param %s key
sv: Parameter %s nyckel

note: Template: AdminGenericAgent
en: Param %s value
sv: Parameter %s värde

note: Template: AdminGenericAgent
en: Save Changes
sv: Spara ändringar

note: Template: AdminGenericAgent
en: Attributes of the current customer user data
sv: Egenskaper för kundens användardata

note: Template: AdminGenericAgent
en: Example note
sv: Exempelnotis

note: Template: AdminGenericAgent
en: Results
sv: Resultat

note: Template: AdminGenericAgent
en: %s Tickets affected! What do you want to do?
sv: %s Påverkade ärenden! Vad vill du göra?

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: You used the DELETE option. All deleted tickets will be lost!
sv: Varning: Du använde RADERA valet. Alla raderade ärenden kommer vara borta!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: There are %s tickets affected but only %s may be modified during one job execution!
sv: Varning: %s ärenden kommer påverkas, men endast %s kan bli ändrade under en körning!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Edit job
sv: Ändra jobb

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run job
sv: Kör jobb

note: Template: AdminGenericAgent
en: Affected Tickets
sv: Påverkade ärenden

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: You are here
sv: Du är här

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Web Services
sv: Webbtjänster

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Go back to web service
sv: Tillbaka till webbtjänsten

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Clear
sv: Rensa

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Do you really want to clear the debug log of this web service?
sv: Vill du verkligen rensa debugloggen för denna webbtjänst?

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Request List
sv: Requester

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Time
sv: Tid

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Remote IP
sv: Fjärr-IP

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Loading
sv: Laddar

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Select a single request to see its details.
sv: Välj en request för att se detaljerna.

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter by type
sv: Filtrera på typ

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter from
sv: Filtrera på från

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter to
sv: Filtrera på till

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Filter by remote IP
sv: Filtrera på fjärr-IP

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Limit
sv: Gräns

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Refresh
sv: Uppdatera

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Request Details
sv: Requestdetaljer

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: An error occurred during communication.
sv: Ett fel uppstod under pågående kommunikation.

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Show or hide the content.
sv: Visa eller dölj innehållet

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Clear debug log
sv: Rensa avlusningsloggen

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Configure
sv: Konfigurera

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Asynchronous
sv: Asynkron

note: Template: AdminGenericInterfaceInvokerDefault
en: Save and continue
sv: Spara och fortsätt

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Go back to
sv: Tillbaka till

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: Map value
sv: Mappa värde

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingSimple
en: to new value
sv: till nytt värde

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: Template
sv: Mall

note: Template: AdminGenericInterfaceMappingXSLT
en: Insert XSLT stylesheet.
sv: Infoga XSLT-stilmall.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Network transport
sv: Nätverkstransport

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Properties
sv: Egenskaper

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Maximum message length
sv: Maximal meddelandelängd

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: This field should be an integer number.
sv: Detta fält bör vara ett heltalsvärde (integer).

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Send Keep-Alive
sv: Skicka keep-alive

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Host
sv: Värd

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Remote host URL for the REST requests.
sv: Fjärrvärdens URL för REST-förfrågningar.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g https://www.otrs.com:10745/api/v1.0 (without trailing backslash)
sv: t.ex. https://www.otrs.com:10745/api/v1.0 (utan avslutande snedstreck)

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Default command
sv: Standardkommando

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Authentication
sv: Autentisering

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: A "-" value means no authentication.
sv: En divis "-" innebär ingen autentisering.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The password for the privileged user.
sv: Lösenordet för admin-användaren.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Use SSL Options
sv: Använd SSL

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Show or hide SSL options to connect to the remote system.
sv: Visa eller dölj SSL-inställningarna.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certificate File
sv: Certifikatsfil

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The full path and name of the SSL certificate file.
sv: Fullständig sökväg och namn på SSL-certifikatsfilen.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.crt
sv: t ex /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.crt

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certificate Password File
sv: Lösenordsfilen för certifkatet

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: The full path and name of the SSL key file.
sv: Fullständig sökväg till SSL-nyckelfilen.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.key
sv: t ex /opt/otrs/var/certificates/REST/ssl.key

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Certification Authority (CA) File
sv: Filen med certifikat från certifieringsauktoriteten (CA).

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/REST/CA/ca.file
sv: t ex /opt/otrs/var/certificates/REST/CA/ca.file

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Namespace
sv: Namnrymd

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Encoding
sv: Kodning

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The character encoding for the SOAP message contents.
sv: Teckenkodningen för SOAP-meddelandeinnehållet.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g utf-8, latin1, iso-8859-1, cp1250, Etc.
sv: t ex utf-8, latin1, iso-8859-1, cp1250.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy Server
sv: Proxy-server

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: URI of a proxy server to be used (if needed).
sv: URI för proxy-server som ska användas (om det behövs).

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. http://proxy_hostname:8080
sv: t.ex. http://proxy_hostname:8080

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy User
sv: Proxy-användare

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The user name to be used to access the proxy server.
sv: Användarnamnet som ska användas för åtkomst till proxyservern.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Proxy Password
sv: Proxy-lösenordet

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The password for the proxy user.
sv: Lösenordet för proxy-användaren.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The full path and name of the SSL certificate file (must be in .p12 format).
sv: Fullständig sökväg till SSL-csrtifikatet i .p12-format.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: e.g. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/certificate.p12
sv: t.ex. /opt/otrs/var/certificates/SOAP/certificate.p12

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: The password to open the SSL certificate.
sv: Lösenordet för att låsa upp SSL-certifikatet.

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPSOAP
en: Sort options
sv: Sorteringsalternativ

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Add web service
sv: Lägg till webbtjänst

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone web service
sv: Klona webbtjänst

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: The name must be unique.
sv: Namnet måste vara unikt.

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone
sv: Klona

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Export web service
sv: Exportera webbtjänst

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import web service
sv: Importera webbtjänst

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Configuration File
sv: Konfigurationsfil

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: The file must be a valid web service configuration YAML file.
sv: Filen måste vara en giltig webbtjänstkonfiguration (YAML).

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import
sv: Importera

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Configuration history
sv: Konfigurationshistorik

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete web service
sv: Radera webbtjänst

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Do you really want to delete this web service?
sv: Vill du verkligen radera denna webbtjänst?

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Web Service List
sv: Webbtjänstlista

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Remote system
sv: Fjärrsystem

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete webservice
sv: Radera webbtjänst

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Delete operation
sv: Radera åtgärd

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Clone webservice
sv: Klona webbtjänst

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import webservice
sv: Importera webbtjänst

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Go back to Web Service
sv: Tillbaka till webbtjänsten

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Restore
sv: Återställ

note: Template: AdminGroup
en: WARNING: When you change the name of the group 'admin', before making the appropriate changes in the SysConfig, you will be locked out of the administrations panel! If this happens, please rename the group back to admin per SQL statement.
sv: VARNING: När du ändrar namnet på gruppen 'admin', innan du gör lämpliga ändringar i SysConfig, kommer du låsas ut ur administrationspanelen! Om detta inträffar, döp om grubben tillbaka till admin via SQL.

note: Template: AdminGroup
en: Group Management
sv: grupphantering

note: Template: AdminGroup
en: Add group
sv: Lägg till grupp

note: Template: AdminGroup
en: The admin group is to get in the admin area and the stats group to get stats area.
sv: 'admin'-gruppen ger tillgång till Admin-arean, 'stats'-gruppen till Rapporter-arean.

note: Template: AdminGroup
en: total
sv: totalt

note: Template: AdminGroup
en: Add Group
sv: Lägg till grupp

note: Template: AdminGroup
en: Edit Group
sv: Ändra grupp

note: Template: AdminLog
en: System Log
sv: Systemlogg

note: Template: AdminLog
en: Here you will find log information about your system.
sv: Här finner du logg-information om ditt system.

note: Template: AdminLog
en: Hide this message
sv: Göm detta meddelande

note: Template: AdminMailAccount
en: Mail Account Management
sv: E-postkontohantering

note: Template: AdminMailAccount
en: Add mail account
sv: Lägg till e-postkonto

note: Template: AdminMailAccount
en: All incoming emails with one account will be dispatched in the selected queue!
sv: Inkommande email från POP3-konton sorteras till vald kö!

note: Template: AdminMailAccount
en: If your account is trusted, the already existing X-OTRS header at arrival time (for priority, ...) will be used! PostMaster filter will be used anyway.
sv: Om ditt konto är betrott, kommer befintliga X-OTRS-rubriker användas vid ankomst (För prioritering, ...). PostMaster-filter kommer användas ändå.

note: Template: AdminMailAccount
en: Delete account
sv: Radera konto

note: Template: AdminMailAccount
en: Fetch mail
sv: Hämta e-post

note: Template: AdminMailAccount
en: Add Mail Account
sv: Lägg till e-postkonto

note: Template: AdminMailAccount
en: Example: mail.example.com
sv: T.ex. mail.example.com

note: Template: AdminMailAccount
en: IMAP Folder
sv: IMAP-katalog

note: Template: AdminMailAccount
en: Only modify this if you need to fetch mail from a different folder than INBOX.
sv: Ändra bara om du vill hämta e-post från en annan katalog än inkorgen.

note: Template: AdminMailAccount
en: Trusted
sv: Betrodd

note: Template: AdminMailAccount
en: Dispatching
sv: Fördelning

note: Template: AdminMailAccount
en: Edit Mail Account
sv: Redigera e-postkonto

note: Template: AdminNavigationBar
en: Admin
sv: Administration

note: Template: AdminNavigationBar
en: Agent Management
sv: Handläggare

note: Template: AdminNavigationBar
en: Queue Settings
sv: Köer

note: Template: AdminNavigationBar
en: Ticket Settings
sv: Ärenden

note: Template: AdminNavigationBar
en: System Administration
sv: Systemadministration

note: Template: AdminNavigationBar
en: Online Admin Manual
sv: Manualen för administratörer

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Ticket Notification Management
sv: Hantering av ärendemeddelanden

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add notification
sv: Lägg till notifiering

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Export Notifications
sv: Exportmeddelanden

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Configuration Import
sv: Import av konfiguration

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Overwrite existing notifications?
sv: Skriv över existerande notifieringar?

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Delete this notification
sv: Radera denna notifiering

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add Notification
sv: Lägg till Meddelande

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Edit Notification
sv: Redigera notifiering

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Show in agent preferences
sv: Visa i handläggarinställningar

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Ticket Filter
sv: Ärendefilter

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article Filter
sv: Artikelfilter

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Only for ArticleCreate and ArticleSend event
sv: Enbart för ArticleCreate och ArticleSend event

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article type
sv: Artikeltyp

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Subject match
sv: Ärenderad matchar

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Body match
sv: Meddelandetext matchar

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Include attachments to notification
sv: Bifoga bilaga med notifieringen

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Recipients
sv: Mottagare

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to
sv: Skicka till

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to these agents
sv: Skicka till följande handläggare

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to all group members
sv: Skicka till alla gruppmedlemmar

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send to all role members
sv: Skicka till alla rollmedlemmar

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Send on out of office
sv: Skicka frånvaromeddelande

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Also send if the user is currently out of office.
sv: Skicka även om användaren inte är inne.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Once per day
sv: En gång om dagen

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notification Methods
sv: Notifieringsmetoder

note: Template: AdminNotificationEvent
en: These are the possible methods that can be used to send this notification to each of the recipients. Please select at least one method below.
sv: Dessa metoder finns för att skicka den här notifieringen till var och en av mottagarna. Välj minst en metod nedan.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Enable this notification method
sv: Aktivera denna notifieringsmetod

note: Template: AdminNotificationEvent
en: At least one method is needed per notification.
sv: Minst en metod krävs per notifiering.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: This feature is currently not available.
sv: Den här funktionen är just nu inte tillgänglig.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: No data found
sv: Inget data funnet.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: No notification method found.
sv: Ingen notifieringsmetod funnen.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notification Text
sv: Notifieringstext

note: Template: AdminNotificationEvent
en: This language is not present or enabled on the system. This notification text could be deleted if it is not needed anymore.
sv: Det här språket finns ej, eller är ej aktiverat i systemet. Denna notifieringstext kan raderas om den inte behövs längre.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Remove Notification Language
sv: Radera notifieringsspråk

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Message body
sv: Meddelandekropp

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add new notification language
sv: Lägg till nytt notifieringsspråk

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Do you really want to delete this notification language?
sv: Vill du verkligen radera detta notifieringsspråk?

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notifications are sent to an agent or a customer.
sv: Notifieringar skickas till handläggare eller kunder.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 20 character of the subject (of the latest agent article).
sv: För att få de första 20 tecknen i ärenderaden (på senaste handläggarartikeln).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 5 lines of the body (of the latest agent article).
sv: För att få de första fem raderna i kroppen (på senaste handläggarartikeln).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 20 character of the subject (of the latest customer article).
sv: För att då de första 20 tecknen i ärenderaden (på senaste kundartikeln).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 5 lines of the body (of the latest customer article).
sv: För att få de fem första raderna i kroppen (på senaste kundartikeln).

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Example notification
sv: Exempelnotifiering

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Additional recipient email addresses
sv: Ytterligare mottagaradresser

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Email template
sv: E-postmall

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Manage %s
sv: Hantera %s

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Downgrade to OTRS Free
sv: Nedgradera till OTRS Free

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Read documentation
sv: Läs dokumentationen

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Reinstall %s
sv: Ominstallera %s

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: Update %s
sv: Uppdatera %s

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: %s Update Available
sv: %s Uppdatering tillgänglig

note: Template: AdminOTRSBusinessInstalled
en: An update for your %s is available! Please update at your earliest!
sv: En uppdatering för din %s finns tillgänglig! Vänligen uppdatera så snart som möjligt!

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Cancel downgrade and go back
sv: Avbryt nergradering och gå tillbaka

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Go to OTRS Package Manager
sv: Gå till OTRS-pakethanteraren

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Vendor
sv: Leverantör

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Report Generator
sv: Rapportgenerator

note: Template: AdminPGP
en: PGP Management
sv: PGP-hantering

note: Template: AdminPGP
en: PGP support is disabled
sv: PGP-stöd är inaktiverat

note: Template: AdminPGP
en: To be able to use PGP in OTRS, you have to enable it first.
sv: För att använda PGP i OTRS, måste du aktivera det först.

note: Template: AdminPGP
en: Enable PGP support
sv: Aktivera PGP-stöd

note: Template: AdminPGP
en: Faulty PGP configuration
sv: Felaktig PGP-konfiguration

note: Template: AdminPGP
en: PGP support is enabled, but the relevant configuration contains errors. Please check the configuration using the button below.
sv: PGP-stöd är aktiverat, men den tillhörande konfigurationen innehåller fel. Vänligen kontrollera konfigurationen genom att använda knappen nedan.

note: Template: AdminPGP
en: Configure it here!
sv: Konfigurera den här!

note: Template: AdminPGP
en: Check PGP configuration
sv: Kontrollera PGP-konfiguration

note: Template: AdminPGP
en: Add PGP key
sv: Lägg till PGP-nyckel

note: Template: AdminPGP
en: In this way you can directly edit the keyring configured in SysConfig.
sv: På det här sättet kan du direkt redigera nyckelringen som är inställd i SysConfig.

note: Template: AdminPGP
en: Introduction to PGP
sv: Introduktion till PGP

note: Template: AdminPGP
en: Result
sv: Resultat

note: Template: AdminPGP
en: Identifier
sv: Identifierare

note: Template: AdminPGP
en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

note: Template: AdminPGP
en: Expires
sv: Upphör

note: Template: AdminPGP
en: Delete this key
sv: Radera denna nyckel

note: Template: AdminPGP
en: Add PGP Key
sv: Lägg till PGP-nyckel

note: Template: AdminPGP
en: PGP key
sv: PGP-nyckel

note: Template: AdminPackageManager
en: Package Manager
sv: Pakethanterare

note: Template: AdminPackageManager
en: Uninstall package
sv: Avinstallera paket

note: Template: AdminPackageManager
en: Do you really want to uninstall this package?
sv: Vill du verkligen avinstallera detta paket?

note: Template: AdminPackageManager
en: Reinstall package
sv: Installera om paket

note: Template: AdminPackageManager
en: Do you really want to reinstall this package? Any manual changes will be lost.
sv: Vill du verkligen ominstallera det här paketet? Eventuella manuella ändringar kommer försvinna.

note: Template: AdminPackageManager
en: Continue
sv: Fortsätt

note: Template: AdminPackageManager
en: Install
sv: Installera

note: Template: AdminPackageManager
en: Install Package
sv: Installera paket

note: Template: AdminPackageManager
en: Update repository information
sv: Uppdatera information om repo

note: Template: AdminPackageManager
en: Cloud services are currently disabled.
sv: Molntjänster är fört tillfället inaktiverade.

note: Template: AdminPackageManager
en: OTRS Verify™ can not continue!
sv: OTRS Verify™ kan inte fortsätta!

note: Template: AdminPackageManager
en: Enable cloud services
sv: Aktivera molntjänster

note: Template: AdminPackageManager
en: Online Repository
sv: Online-repo

note: Template: AdminPackageManager
en: Module documentation
sv: Moduldokumentation

note: Template: AdminPackageManager
en: Upgrade
sv: Uppgradera

note: Template: AdminPackageManager
en: This package is verified by OTRSverify (tm)
sv: Det här paketet är verifierat av OTRSverify (tm)

note: Template: AdminPackageManager
en: Uninstall
sv: Avinstallera

note: Template: AdminPackageManager
en: Reinstall
sv: Ominstallera

note: Template: AdminPackageManager
en: Features for %s customers only
sv: Egenskaper endast för %s-kunder

note: Template: AdminPackageManager
en: Download package
sv: Ladda ner paket

note: Template: AdminPackageManager
en: Rebuild package
sv: Bygg om paket

note: Template: AdminPackageManager
en: Change Log
sv: Ändringslogg

note: Template: AdminPackageManager
en: Date
sv: Datum

note: Template: AdminPackageManager
en: List of Files
sv: Fillista

note: Template: AdminPackageManager
en: Permission
sv: Rättighet

note: Template: AdminPackageManager
en: Download
sv: Nerladdning

note: Template: AdminPackageManager
en: Download file from package!
sv: Ladda ner fil från paket!

note: Template: AdminPackageManager
en: Required
sv: Krävs

note: Template: AdminPackageManager
en: PrimaryKey
sv: Primärnyckel

note: Template: AdminPackageManager
en: AutoIncrement
sv: AutoInkrement

note: Template: AdminPackageManager
en: File differences for file %s
sv: Filskillnader för fil %s

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Performance Log
sv: Prestandalogg

note: Template: AdminPerformanceLog
en: This feature is enabled!
sv: Denna funktion är aktiverad!

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Just use this feature if you want to log each request.
sv: Använd endast denna funktion om du vill logga varje request.

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Activating this feature might affect your system performance!
sv: Att aktivera denna funktion kan påverka din systemprestanda!

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Disable it here!
sv: Avaktivera det här!

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Logfile too large!
sv: Loggfilen är för stor!

note: Template: AdminPerformanceLog
en: The logfile is too large, you need to reset it
sv: Loggfilen är för stor, du behöver återställa den

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Overview
sv: Översikt

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Range
sv: Intervall

note: Template: AdminPerformanceLog
en: last
sv: sista

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Min Response
sv: Min respons

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Max Response
sv: Max respons

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Average Response
sv: Medel respons

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Average
sv: Medel

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: PostMaster Filter Management
sv: PostMaster Filter

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Add filter
sv: Lägg till filter

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: If you want to match only the email address, use EMAILADDRESS:info@example.com in From, To or Cc.
sv: Om du bara vill hantera e-postadressen, använd EMAILADDRESS:info@example.com i Från, Till eller CC.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Delete this filter
sv: Radera detta filter

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Add PostMaster Filter
sv: Lägg till PostMaster-filter

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Edit PostMaster Filter
sv: Ändra PostMaster-Filter

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The name is required.
sv: Namnet krävs.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Filter Condition
sv: Filter-villkor

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: AND Condition
sv: OCH-villkor

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Check email header
sv: Kontrollera e-posthuvud

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Negate
sv: Negera

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Look for value
sv: Sök efter värde

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set Email Headers
sv: Sätt e-posthuvud

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set email header
sv: Sätt e-posthvuud

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set value
sv: Sätt värde

note: Template: AdminPriority
en: Priority Management
sv: Hantera prioriteter

note: Template: AdminPriority
en: Add priority
sv: Lägg till prioritet

note: Template: AdminPriority
en: Add Priority
sv: Lägg till Prioritet

note: Template: AdminPriority
en: Edit Priority
sv: Redigera prioritet

note: Template: AdminProcessManagement
en: Example processes
sv: Exempelprocesser

note: Template: AdminProcessManagement
en: Import example process
sv: Importera exempelprocess

note: Template: AdminProcessManagement
en: Processes
sv: Processer

note: Template: AdminProcessManagement
en: Process name
sv: Processnamn

note: Template: AdminProcessManagement
en: Print
sv: Skriv ut

note: Template: AdminProcessManagement
en: Export Process Configuration
sv: Exportera processkonfiguration

note: Template: AdminProcessManagement
en: Copy Process
sv: Kopiera process

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Cancel & close
sv: Avbryt & stäng

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Go Back
sv: Tillbaka

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Activity
sv: Aktivitet

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Activity Name
sv: Aktivitetsnamn

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Activity Dialogs
sv: Aktivitetsdialoger

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: You can assign Activity Dialogs to this Activity by dragging the elements with the mouse from the left list to the right list.
sv: Du kan koppla aktivitetsdialoger till denna aktivitet genom att flytta dem från den vänstra listan till den högra

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Available Activity Dialogs
sv: Tillgängliga aktivitetsdialoger

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Name: %s, EntityID: %s
sv: Namn: %s, EntityID: %s

note: Template: AdminProcessManagementActivity
en: Create New Activity Dialog
sv: Skapa ny ativitetsdialog

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Activity Dialog
sv: Aktivitetsdialog

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Available in
sv: Tillgänglig om

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Description (short)
sv: Beskrivning (kort)

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Description (long)
sv: Beskrivning (lång)

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Fields
sv: Fält

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Available Fields
sv: Tillgängliga fält

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Name: %s
sv: Namn: %s

note: Template: AdminProcessManagementActivityDialog
en: Assigned Fields
sv: Tilldelade fält

note: Template: AdminProcessManagementPath
en: Path
sv: Sökväg

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Activities
sv: Aktiviteter

note: Template: AdminProcessManagementProcessEdit
en: Save settings
sv: Spara inställningar

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Start Activity
sv: Påbörja aktivitet

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Contains %s dialog(s)
sv: Innehåller %s dialoger

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Assigned dialogs
sv: Tilldelade dialoger

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Activities are not being used in this process.
sv: Aktiviteter används inte i processen.

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Condition linking
sv: Länkning av villkor

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Conditions
sv: Villkor

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Condition
sv: Villkor

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Transitions are not being used in this process.
sv: Övergångar används inte i processen.

note: Template: AdminProcessManagementProcessPrint
en: Module name
sv: Modulnamn

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Transition
sv: Övergång

note: Template: AdminProcessManagementTransition
en: Transition Name
sv: Namnet på övergången

note: Template: AdminQueue
en: Manage Queues
sv: Hantera köer

note: Template: AdminQueue
en: Add queue
sv: Skapa kö

note: Template: AdminQueue
en: Add Queue
sv: Skapa kö

note: Template: AdminQueue
en: Edit Queue
sv: Editera kö

note: Template: AdminQueue
en: Sub-queue of
sv: Underkö till

note: Template: AdminQueue
en: Unlock timeout
sv: Tidsintervall för borttagning av lås

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no unlock
sv: 0 = ingen upplåsning

note: Template: AdminQueue
en: Only business hours are counted.
sv: Endast kontorstid räknas.

note: Template: AdminQueue
en: Notify by
sv: Meddela via

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no escalation
sv: 0 = ingen upptrappning

note: Template: AdminQueue
en: Follow up Option
sv: Korrespondens på låst ärende

note: Template: AdminQueue
en: Specifies if follow up to closed tickets would re-open the ticket, be rejected or lead to a new ticket.
sv: Anger om uppföljningar till stängda ärenden åter-öppnar ärendet, blir avvisat eller skapar ett nytt ärende.

note: Template: AdminQueue
en: Ticket lock after a follow up
sv: Ärendet låses efter uppföljningsmail

note: Template: AdminQueue
en: System address
sv: Systemadress

note: Template: AdminQueue
en: Will be the sender address of this queue for email answers.
sv: Avsändaradress för email i denna Kö.

note: Template: AdminQueue
en: The salutation for email answers.
sv: Hälsningsfras för email-svar.

note: Template: AdminQueue
en: The signature for email answers.
sv: Signatur för email-svar.

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Manage Queue-Auto Response Relations
sv: Hantera kö-autosvar-relationer

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Auto Responses
sv: AutoSvar

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Change Auto Response Relations for Queue
sv: Ändra autosvar-relationer för kön

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Manage Template-Queue Relations
sv: Hantera mall-kö-relationer

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Filter for Templates
sv: Filter för mallar

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Templates
sv: Mallar

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Change Queue Relations for Template
sv: Ändra körelationer för mallen

note: Template: AdminQueueTemplates
en: Change Template Relations for Queue
sv: Ändra mallrelationer för kön

note: Template: AdminRegistration
en: System Registration Management
sv: Registrering av OTRS-installationen

note: Template: AdminRegistration
en: Show transmitted data
sv: Visa överförda data

note: Template: AdminRegistration
en: Deregister system
sv: Avregistrera OTRS-installationen

note: Template: AdminRegistration
en: Overview of registered systems
sv: Översikt över registrerade OTRS-installationer

note: Template: AdminRegistration
en: This system is registered with OTRS Group.
sv: Denna OTRS-installation är registrerad hos OTRS Group.

note: Template: AdminRegistration
en: System type
sv: Systemtyp

note: Template: AdminRegistration
en: Unique ID
sv: Unikt ID

note: Template: AdminRegistration
en: Last communication with registration server
sv: Senaste kontakt med reistreringsservern

note: Template: AdminRegistration
en: System registration not possible
sv: OTRS-installationen kan inte registreras

note: Template: AdminRegistration
en: Please note that you can't register your system if OTRS Daemon is not running correctly!
sv: Systemregisteringen kräver att OTRS-demonen körs.

note: Template: AdminRegistration
en: Instructions
sv: Instruktioner

note: Template: AdminRegistration
en: System deregistration not possible
sv: OTRS-installationen kan inte avregistreras

note: Template: AdminRegistration
en: Please note that you can't deregister your system if you're using the %s or having a valid service contract.
sv: Du kan inte avregistrera OTRS-installationen om du använder %s eller har ett giltigt serviceavtal.

note: Template: AdminRegistration
en: OTRS-ID Login
sv: OTRS-ID-inloggning

note: Template: AdminRegistration
en: Read more
sv: Läs mer

note: Template: AdminRegistration
en: You need to log in with your OTRS-ID to register your system.
sv: Logga in med ditt OTRS-ID för att registrera OTRS-installationen.

note: Template: AdminRegistration
en: Your OTRS-ID is the email address you used to sign up on the OTRS.com webpage.
sv: Ditt OTRS-ID är den e-postadress du använde för att registrera dig på OTRS.com.

note: Template: AdminRegistration
en: Data Protection
sv: Dataskydd för personuppgifter

note: Template: AdminRegistration
en: What are the advantages of system registration?
sv: Vilka är fördelarna med att registrera OTRS-installationen?

note: Template: AdminRegistration
en: With your system registration we can improve our services for you, because we have all relevant information available.
sv: Genom att registrera OTRS-installationen kan informationen du tillhandahåller hjälpa OTRS Group att förbättra tjänsterna.

note: Template: AdminRegistration
en: Can I use OTRS without being registered?
sv: Kan jag använda OTRS utan att vara registrerad?

note: Template: AdminRegistration
en: System registration is optional.
sv: Registrering av OTRS-installationen är inte obligatorisk.

note: Template: AdminRegistration
en: You can download and use OTRS without being registered.
sv: Du kan hämta och använda OTRS utan registrering av installationen.

note: Template: AdminRegistration
en: Is it possible to deregister?
sv: Kan man avregistrera en OTRS-installation?

note: Template: AdminRegistration
en: You can deregister at any time.
sv: Du kan avregistrera en OTRS-installation när som helst.

note: Template: AdminRegistration
en: Which data is transfered when registering?
sv: Vilka uppgifter skickas vid registrering av OTRS-installationen?

note: Template: AdminRegistration
en: A registered system sends the following data to OTRS Group:
sv: Följande skickas om OTRS-installationen till OTRS Group:

note: Template: AdminRegistration
en: Fully Qualified Domain Name (FQDN), OTRS version, Database, Operating System and Perl version.
sv: Domännamnet (FQDN), OTRS-version, databastyp, samt OS- och Perl-version.

note: Template: AdminRegistration
en: Why do I have to provide a description for my system?
sv: Varför ska jag ge en systembeskrivning?

note: Template: AdminRegistration
en: The description of the system is optional.
sv: Systembeskrivningen är inte obligatorisk.

note: Template: AdminRegistration
en: The description and system type you specify help you to identify and manage the details of your registered systems.
sv: Systembeskrivningen och -typen gör det lättare att hålla reda på uppgifterna om dina registrerade OTRS-installationer.

note: Template: AdminRegistration
en: How often does my OTRS system send updates?
sv: Hur ofta skickar OTRS-installationen uppdateringar?

note: Template: AdminRegistration
en: Your system will send updates to the registration server at regular intervals.
sv: Din OTRS-installation skickar regelbundet uppdateringar till registreringsservern.

note: Template: AdminRegistration
en: Typically this would be around once every three days.
sv: Vanligtvis sker det var tredje dag.

note: Template: AdminRegistration
en: Please visit our
sv: Besök vår

note: Template: AdminRegistration
en: and file a request.
sv: och begär ett.

note: Template: AdminRegistration
en: If you deregister your system, you will lose these benefits:
sv: Om du avregistrerar OTRS-installationen avstår du från följande:

note: Template: AdminRegistration
en: You need to log in with your OTRS-ID to deregister your system.
sv: Du behöver logga in med ditt OTRS-ID för att avregistrera OTRS-installationen.

note: Template: AdminRegistration
en: You don't have an OTRS-ID yet?
sv: Saknar du OTRS-ID?

note: Template: AdminRegistration
en: Sign up now
sv: Registrera dig nu

note: Template: AdminRegistration
en: Forgot your password?
sv: Glömt ditt lösenord?

note: Template: AdminRegistration
en: Retrieve a new one
sv: Generera ett nytt lösenord

note: Template: AdminRegistration
en: This data will be frequently transferred to OTRS Group when you register this system.
sv: Supportdata skickas regelbundet till OTRS Group om du registrerar den här OTRS-installationen.

note: Template: AdminRegistration
en: Attribute
sv: Attribut

note: Template: AdminRegistration
en: OTRS Version
sv: OTRS-version

note: Template: AdminRegistration
en: Operating System
sv: Operativsystem

note: Template: AdminRegistration
en: Perl Version
sv: Perl-version

note: Template: AdminRegistration
en: Optional description of this system.
sv: Valfritt: beskrivning av systemet.

note: Template: AdminRegistration
en: Register
sv: Registrera

note: Template: AdminRegistration
en: Deregister System
sv: Avregistrera OTRS-installationen

note: Template: AdminRegistration
en: Continuing with this step will deregister the system from OTRS Group.
sv: Genom att slutföra detta steg avregistreras OTRS-installationen hos OTRS Group.

note: Template: AdminRegistration
en: Deregister
sv: Avregistrera

note: Template: AdminRegistration
en: There is no data regularly sent from your system to %s.
sv: Inga data skickas regelbundet från OTRS-installationen till %s.

note: Template: AdminRegistration
en: The following data is sent at minimum every 3 days from your system to %s.
sv: Följande supportdata om OTRS-installationen skickas var tredje dag till %s.

note: Template: AdminRegistration
en: System Registration Data
sv: Systemregistreringsdata

note: Template: AdminRegistration
en: Support Data
sv: Supportdata

note: Template: AdminRole
en: Role Management
sv: Roller

note: Template: AdminRole
en: Create a role and put groups in it. Then add the role to the users.
sv: Skapa en roll och lägg grupper i den. Lägg sedan till rollen till användare.

note: Template: AdminRole
en: Add Role
sv: Lägg till Roll

note: Template: AdminRoleGroup
en: Manage Role-Group Relations
sv: Hantera roll-grupp-relationer

note: Template: AdminRoleGroup
en: Roles
sv: Roller

note: Template: AdminRoleGroup
en: Change Role Relations for Group
sv: Ändra rollrelationer för gruppen

note: Template: AdminRoleGroup
en: Change Group Relations for Role
sv: Ändra grupprelationer för rollen

note: Template: AdminRoleGroup
en: move_into
sv: Flytta till

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to move tickets into this group/queue.
sv: Rätt att flytta ärenden i denna grupp/Kö.

note: Template: AdminRoleGroup
en: create
sv: Skapa

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to create tickets in this group/queue.
sv: Rätt att skapa ärenden i denna grupp/Kö.

note: Template: AdminRoleGroup
en: note
sv: notera

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to add notes to tickets in this group/queue.
sv: Rätt att skapa anteckningar på ärenden i den här gruppen/kön.

note: Template: AdminRoleGroup
en: owner
sv: ansvarig handläggare

note: Template: AdminRoleGroup
en: priority
sv: prioritet

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to change the ticket priority in this group/queue.
sv: Rätt att ändra ärendeprioritet i denna grupp/Kö.

note: Template: AdminRoleUser
en: Manage Agent-Role Relations
sv: Hantera handläggare-roll-relationer

note: Template: AdminRoleUser
en: Add agent
sv: Lägg till handläggare

note: Template: AdminRoleUser
en: Filter for Agents
sv: Filter för handläggare

note: Template: AdminRoleUser
en: Agents
sv: Handläggare

note: Template: AdminRoleUser
en: Manage Role-Agent Relations
sv: Hantera roll-handläggar-relationer

note: Template: AdminRoleUser
en: Change Role Relations for Agent
sv: Ändra rollrelationer för handläggaren

note: Template: AdminRoleUser
en: Change Agent Relations for Role
sv: Ändra handläggarrelationer för rollen

note: Template: AdminSLA
en: SLA Management
sv: SLA

note: Template: AdminSLA
en: Add SLA
sv: Lägg till SLA

note: Template: AdminSLA
en: Edit SLA
sv: Redigera SLA

note: Template: AdminSLA
en: Please write only numbers!
sv: Skriv bara siffror!

note: Template: AdminSMIME
en: S/MIME Management
sv: S/MIME

note: Template: AdminSMIME
en: Add certificate
sv: Lägg till certifikat

note: Template: AdminSMIME
en: Add private key
sv: Lägg till privat nyckel

note: Template: AdminSMIME
en: Filter for certificates
sv: Filter för certifikat

note: Template: AdminSMIME
en: Filter for S/MIME certs
sv: Filter för S/MIME-certifikat

note: Template: AdminSMIME
en: To show certificate details click on a certificate icon.
sv: Klicka på certifikatsikonen för detaljer om certifikatet.

note: Template: AdminSMIME
en: To manage private certificate relations click on a private key icon.
sv: Klicka på privata nyckeln-ikonen för att hantera relationer för privata certifikat.

note: Template: AdminSMIME
en: Here you can add relations to your private certificate, these will be embedded to the S/MIME signature every time you use this certificate to sign an email.
sv: Lägg till relationer för ditt privata certifikat. De bäddas då in i S/MIME-signaturen för de e-brev du signerat med certifikatet.

note: Template: AdminSMIME
en: See also
sv: Se även

note: Template: AdminSMIME
en: In this way you can directly edit the certification and private keys in file system.
sv: På det här sättet kan du redigera certifikat och nycklar på filsystemet.

note: Template: AdminSMIME
en: Hash
sv: checksumma

note: Template: AdminSMIME
en: Handle related certificates
sv: Hantera relaterade certifikat

note: Template: AdminSMIME
en: Read certificate
sv: Öppna certifikatet

note: Template: AdminSMIME
en: Delete this certificate
sv: Ta bort certifikatet

note: Template: AdminSMIME
en: Add Certificate
sv: Lägg till Certifikat

note: Template: AdminSMIME
en: Add Private Key
sv: Lägg till Privat Nyckel

note: Template: AdminSMIME
en: Secret
sv: Hemlighet

note: Template: AdminSMIME
en: Related Certificates for
sv: Relaterade certifikat för

note: Template: AdminSMIME
en: Delete this relation
sv: Ta bort relationen

note: Template: AdminSMIME
en: Available Certificates
sv: Tillgängliga certifikat

note: Template: AdminSMIME
en: Relate this certificate
sv: Ange relation för certifikatet

note: Template: AdminSMIMECertRead
en: Certificate details
sv: Certifikatsdetaljer

note: Template: AdminSalutation
en: Salutation Management
sv: Hantering av Hälsningsfraser

note: Template: AdminSalutation
en: Add salutation
sv: Lägg till hälsningsfras

note: Template: AdminSalutation
en: Add Salutation
sv: Lägg till Hälsningsfras

note: Template: AdminSalutation
en: Edit Salutation
sv: Redigera hälsningsfras

note: Template: AdminSalutation
en: e. g.
sv: t.ex.

note: Template: AdminSalutation
en: Example salutation
sv: Exempel på hälsningsfras

note: Template: AdminSecureMode
en: Secure mode needs to be enabled!
sv: Säkert läge måste aktiveras!

note: Template: AdminSecureMode
en: Secure mode will (normally) be set after the initial installation is completed.
sv: Säkert läge använda (normalt) efter iledande installation är slutförd.

note: Template: AdminSecureMode
en: If secure mode is not activated, activate it via SysConfig because your application is already running.
sv: Programmet körs redan. Om säkert läge inte är aktiverat gör du det via SysConfig i Administrations-vyn.

note: Template: AdminSelectBox
en: SQL Box
sv: SQL-frågefönster

note: Template: AdminSelectBox
en: Here you can enter SQL to send it directly to the application database. It is not possible to change the content of the tables, only select queries are allowed.
sv: Här skriver du in SQL-uttrycket för att exekvera det mot databasen. Du kan endast skicka 'select'-uttryck. Att utföra ändringar är inte möjligt.

note: Template: AdminSelectBox
en: Here you can enter SQL to send it directly to the application database.
sv: Här skriver du in SQL-uttrycket för att exekvera det mot databasen.

note: Template: AdminSelectBox
en: Only select queries are allowed.
sv: Endast 'select'-frågor tillåts.

note: Template: AdminSelectBox
en: The syntax of your SQL query has a mistake. Please check it.
sv: SQL-uttrycket är felaktigt. Kontrollera syntaxen och försök igen.

note: Template: AdminSelectBox
en: There is at least one parameter missing for the binding. Please check it.
sv: Åtminstone en variabelbindning saknas. Kontrollera och försök igen.

note: Template: AdminSelectBox
en: Result format
sv: Resultatformat

note: Template: AdminSelectBox
en: Run Query
sv: Utför frågan

note: Template: AdminSelectBox
en: Query is executed.
sv: Frågan är utförd.

note: Template: AdminService
en: Service Management
sv: Tjänster

note: Template: AdminService
en: Add service
sv: Lägg till tjänst

note: Template: AdminService
en: Add Service
sv: Lägg till tjänst

note: Template: AdminService
en: Edit Service
sv: Redigera tjänst

note: Template: AdminService
en: Sub-service of
sv: Undertjänst till

note: Template: AdminSession
en: Session Management
sv: Sessionshantering

note: Template: AdminSession
en: All sessions
sv: Alla sessioner

note: Template: AdminSession
en: Agent sessions
sv: Handläggarsessioner

note: Template: AdminSession
en: Customer sessions
sv: Kundsessioner

note: Template: AdminSession
en: Unique agents
sv: Faktiska handläggare

note: Template: AdminSession
en: Unique customers
sv: Faktiska kunder

note: Template: AdminSession
en: Kill all sessions
sv: Terminera alla sessioner

note: Template: AdminSession
en: Kill this session
sv: Avsluta sessionen

note: Template: AdminSession
en: Kill
sv: Avsluta

note: Template: AdminSignature
en: Signature Management
sv: Signaturer

note: Template: AdminSignature
en: Add signature
sv: Lägg till signatur

note: Template: AdminSignature
en: Add Signature
sv: Lägg till signatur

note: Template: AdminSignature
en: Edit Signature
sv: Redigera signatur

note: Template: AdminSignature
en: Example signature
sv: Exempelsignatur

note: Template: AdminState
en: State Management
sv: Status

note: Template: AdminState
en: Add state
sv: Lägg till status

note: Template: AdminState
en: Add State
sv: Lägg till Status

note: Template: AdminState
en: Edit State
sv: Redigera status

note: Template: AdminState
en: State type
sv: Statustyp

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: This data is sent to OTRS Group on a regular basis. To stop sending this data please update your system registration.
sv: Supportdata skickas regelbundet till OTRS Group. För att upphöra med det behöver du ändra registreringen av OTRS-installationen.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Send Update
sv: Skicka uppdatering

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Sending Update...
sv: Skickar uppdatering ...

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Support Data information was successfully sent.
sv: Supportdata skickades utan problem.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Was not possible to send Support Data information.
sv: Supportdata kunde inte skickas.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Update Result
sv: Uppdateringsresultat

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Currently this data is only shown in this system.
sv: Supportdata finns för tillfället endast lokalt i din OTRS-installation.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Generate Support Bundle
sv: Skapa supportpaket

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Generating...
sv: Skapar...

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: It was not possible to generate the Support Bundle.
sv: Det gick inte att skapa supportpaketet.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Generate Result
sv: Skapa resultat

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Support Bundle
sv: Supportpaket

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: The mail could not be sent
sv: E-post kunde inte skickas

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: The support bundle has been generated.
sv: Supportdata har sammanställts.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Please choose one of the following options.
sv: Välj ett av följande alternativ:

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Send by Email
sv: Skicka som e-post

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: The email address for this user is invalid, this option has been disabled.
sv: Alternativet är inte tillgängligt då e-postadressen för användaren är ogiltig.

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Sending
sv: Skickar

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Download File
sv: Hämta bilaga

note: Template: AdminSysConfig
en: Download all system config changes
sv: Hämta alla konfigurationsändringar för OTRS-installationen

note: Template: AdminSysConfig
en: Please enter a search term to look for settings.
sv: Skriv in sökord för att hitta inställningar.

note: Template: AdminSysConfig
en: Subgroup
sv: Undergrupp

note: Template: AdminSysConfig
en: Elements
sv: Element

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Reset this setting
sv: Återställ den här inställningen

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Content
sv: Innehåll

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Remove this entry
sv: Ta bort denna post

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add entry
sv: Lägg till post

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Remove entry
sv: Radera post

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add new entry
sv: Lägg till ny post

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Delete this entry
sv: Radera denna post

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Create new entry
sv: Skapa ny post

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New group
sv: Ny grupp

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBarName
sv: NavigationsRadNamn

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBar
sv: NavigationsRad

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: LinkOption
sv: Länk

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Block
sv: Blockera

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: AccessKey
sv: ÅtkomstTangent

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Year
sv: År

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Month
sv: Månad

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Day
sv: Dag

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid year
sv: Ogiltigt år

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid month
sv: Ogiltig månad

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid day
sv: Ogiltig dag

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Show more
sv: Visa fler

note: Template: AdminSystemAddress
en: System Email Addresses Management
sv: Hantera systemets e-postadresser

note: Template: AdminSystemAddress
en: Add system address
sv: Lägg till en system-e-postadress

note: Template: AdminSystemAddress
en: Email address
sv: E-postadress

note: Template: AdminSystemAddress
en: Add System Email Address
sv: Lägg till en system-epostadress

note: Template: AdminSystemAddress
en: Edit System Email Address
sv: Ändra en system-e-postadress

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: System Maintenance Management
sv: Hantera systemunderhåll

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Schedule New System Maintenance
sv: Schemalägg nytt systemunderhåll

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Start date
sv: Startdatum

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Stop date
sv: Slutdatum

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Delete System Maintenance
sv: Ta bort ett systemunderhåll

note: Template: AdminSystemMaintenance
en: Do you really want to delete this scheduled system maintenance?
sv: Vill du verkligen ta bort systemunderhållet?

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Edit System Maintenance %s
sv: Ändra systemunderhållet %s

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Edit System Maintenance information
sv: Ändra information om systemunderhållet

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Date invalid!
sv: Ogiltigt datum!

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Login message
sv: Inloggningsmeddelande

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Show login message
sv: Visa inloggningsmeddelande

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Notify message
sv: Meddelande

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Manage Sessions
sv: Hantera sessioner

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: All Sessions
sv: Alla sessioner

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Agent Sessions
sv: Handläggarsessioner

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Customer Sessions
sv: Kundsessioner

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Kill all Sessions, except for your own
sv: Avsluta alla sessioner utom den egna

note: Template: AdminTemplate
en: Manage Templates
sv: Hantera mallar

note: Template: AdminTemplate
en: Add template
sv: Lägg till mall

note: Template: AdminTemplate
en: A template is a default text which helps your agents to write faster tickets, answers or forwards.
sv: En mall är en standardtext som hjälper dina handläggare att skriva ärenden, svar eller vidarebefordran snabbare.

note: Template: AdminTemplate
en: Don't forget to add new templates to queues.
sv: Glöm inte att lägga till nya mallar till köer.

note: Template: AdminTemplate
en: Add Template
sv: Lägg till mall

note: Template: AdminTemplate
en: Edit Template
sv: Redigera mall

note: Template: AdminTemplate
en: A standard template with this name already exists!
sv: En standardmall med det här namnet existerar redan!

note: Template: AdminTemplate
en: Example template
sv: Exempelmall

note: Template: AdminTemplate
en: The current ticket state is
sv: Nuvarande ärendestatus

note: Template: AdminTemplate
en: Your email address is
sv: Din e-postadress

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Manage Templates <-> Attachments Relations
sv: Hantera mallar <-> bilage-relationer

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Filter for Attachments
sv: Filter för bilagor

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Change Template Relations for Attachment
sv: Ändra mallrelationer för bilagan

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Change Attachment Relations for Template
sv: Ändra bilagerelationer för mallen

note: Template: AdminType
en: Type Management
sv: Ärendetyp

note: Template: AdminType
en: Add Type
sv: Lägg till Typ

note: Template: AdminType
en: Edit Type
sv: Redigera typ

note: Template: AdminUser
en: Agents will be needed to handle tickets.
sv: Handläggare hanterar ärenden.

note: Template: AdminUser
en: Don't forget to add a new agent to groups and/or roles!
sv: Lägg även till nya handläggare till grupper och/eller roller!

note: Template: AdminUser
en: Please enter a search term to look for agents.
sv: Skriv in sökord för att hitta handläggare

note: Template: AdminUser
en: Last login
sv: Senaste inloggning

note: Template: AdminUser
en: Switch to agent
sv: Växla till handläggare

note: Template: AdminUser
en: Add Agent
sv: Lägg till handläggare

note: Template: AdminUser
en: Edit Agent
sv: Redigera handläggare

note: Template: AdminUser
en: Firstname
sv: Förnamn

note: Template: AdminUser
en: Lastname
sv: Efternamn

note: Template: AdminUser
en: End
sv: Slut

note: Template: AdminUserGroup
en: Manage Agent-Group Relations
sv: Hantera handläggare-grupp-relationer

note: Template: AdminUserGroup
en: Change Group Relations for Agent
sv: Ändra grupprelationer för handläggaren

note: Template: AdminUserGroup
en: Change Agent Relations for Group
sv: Ändra handläggarrelationer för gruppen

note: Template: AgentBook
en: Address Book
sv: Adressbok

note: Template: AgentBook
en: Search for a customer
sv: Sök kund

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the Cc field
sv: Lägg till e-postadressen %s som kopiemottagare (CC)

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the Bcc field
sv: Lägg till e-postadressen %s som blind-kopie-mottagare (BCC)

note: Template: AgentBook
en: Apply
sv: Verkställ

note: Template: AgentCustomerInformationCenter
en: Customer Information Center
sv: Kundinformationscenter

note: Template: AgentCustomerInformationCenterSearch
en: Customer User
sv: Kundanvändare

note: Template: AgentCustomerSearch
en: This address already exists on the address list.
sv: Adressen är redan mottagarlistan.

note: Template: AgentCustomerSearch
en: It is going to be deleted from the field, please try again.
sv: Den tas bort som mottagare. Försök igen.

note: Template: AgentCustomerTableView
en: Note: Customer is invalid!
sv: OBS: Kunden är ogiltig!

note: Template: AgentDaemonInfo
en: A running OTRS Daemon is mandatory for correct system operation.
sv: OTRS-demonen behöver köras för att systemet ska fungera som det ska.

note: Template: AgentDaemonInfo
en: Starting the OTRS Daemon
sv: Startar OTRS-demonen

note: Template: AgentDaemonInfo
en: After 5 minutes, check that the OTRS Daemon is running in the system ('bin/otrs.Daemon.pl status').
sv: Kontroller om fem minuter att OTRS-demonen körs ('bin/otrs.Daemon.pl status').

note: Template: AgentDashboard
en: Dashboard
sv: Översikt

note: Template: AgentDashboardCalendarOverview
en: in
sv: i

note: Template: AgentDashboardCommon
en: Available Columns
sv: Tillgängliga kolumner

note: Template: AgentDashboardCommon
en: Visible Columns (order by drag & drop)
sv: Synliga kolumner (sortera med dra & släpp)

note: Template: AgentDashboardCustomerIDStatus
en: Escalated tickets
sv: Eskalerade ärenden

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Customer login
sv: Kundens inloggningsnamn

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Customer information
sv: Kundinformation

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Phone ticket
sv: Telefonärende

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Email ticket
sv: Epost-ärende

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Start Chat
sv: Starta chatt

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: %s open ticket(s) of %s
sv: %s öppna ärenden av %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: %s closed ticket(s) of %s
sv: %s stängda ärenden av %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: New phone ticket from %s
sv: Nytt telefonärende från %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: New email ticket to %s
sv: Nytt e-postärende från %s

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Start chat
sv: Starta chatt

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: %s %s is available!
sv: %s %s är tillgänlig!

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Please update now.
sv: Vänligen uppdatera nu.

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Release Note
sv: Släppanteckning

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Level
sv: Nivå

note: Template: AgentDashboardRSSOverview
en: Posted %s ago.
sv: Postad för %s sedan.

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as SVG file
sv: Hämta som SVG

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as PNG file
sv: Hämta som PNG

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as CSV file
sv: Hämta som CSV

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as Excel file
sv: Hämta som Excel-arbetsbok

note: Template: AgentDashboardStats
en: Download as PDF file
sv: Hämta som PDF

note: Template: AgentDashboardStats
en: Grouped
sv: Grupperade

note: Template: AgentDashboardStats
en: Stacked
sv: Staplade

note: Template: AgentDashboardStats
en: Expanded
sv: Expanderade

note: Template: AgentDashboardStats
en: The content of this statistic is being prepared for you, please be patient.
sv: Denna information förbereds just nu. Vänligen vänta lite...

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My locked tickets
sv: Mina låsta ärenden

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My watched tickets
sv: Mina bevakade ärenden

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My responsibilities
sv: Mina uppdrag

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Tickets in My Queues
sv: Ärenden i Mina Köer

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Tickets in My Services
sv: Ärenden i Mina Tjänster

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Service Time
sv: Tjänsttid

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Remove active filters for this widget.
sv: Ta bort aktiva filter för denna widget.

note: Template: AgentDashboardTicketQueueOverview
en: Totals
sv: Totalt

note: Template: AgentDashboardUserOnline
en: out of office
sv: frånvarande

note: Template: AgentDashboardUserOnline
en: Selected agent is not available for chat
sv: Vald handläggare är inte tillgänglig för chat

note: Template: AgentDashboardUserOutOfOffice
en: until
sv: till

note: Template: AgentHTMLReferencePageLayout
en: The ticket has been locked
sv: Ärendet är låst

note: Template: AgentHTMLReferencePageLayout
en: Undo & close
sv: Ångra & stäng

note: Template: AgentLinkObject
en: Link Object: %s
sv: Länkobjekt: %s

note: Template: AgentLinkObject
en: Select Target Object
sv: Välj målobjekt

note: Template: AgentLinkObject
en: Unlink Object: %s
sv: Avlänka objekt: %s

note: Template: AgentLinkObject
en: go to link add screen
sv: gå till lägg till länk-vyn

note: Template: AgentPreferences
en: Edit your preferences
sv: Ändra dina inställningar

note: Template: AgentPreferences
en: Did you know? You can help translating OTRS at %s.
sv: Visste du att du kan hjälpa till att översätta OTRS på %s.

note: Template: AgentSpelling
en: Spell Checker
sv: Stavningskontroll

note: Template: AgentSpelling
en: spelling error(s)
sv: Stavfel

note: Template: AgentSpelling
en: Apply these changes
sv: Verkställ ändringar

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Statistics » Add
sv: Rapporter » Lägg till

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Add New Statistic
sv: Lägg till ny rapport

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: General Specification
sv: Generell specifikation

note: Template: AgentStatisticsAdd
en: Create Statistic
sv: Skapa rapport

note: Template: AgentStatisticsEdit
en: Statistics » Edit %s%s — %s
sv: Rapporter » Redigera %s%s — %s

note: Template: AgentStatisticsEdit
en: Run now
sv: Kör nu

note: Template: AgentStatisticsEdit
en: Statistics Preview
sv: Förhandsvisa rapport

note: Template: AgentStatisticsEdit
en: Save statistic
sv: Spara rapport

note: Template: AgentStatisticsImport
en: Statistics » Import
sv: Rapporter » Importera

note: Template: AgentStatisticsImport
en: Import Statistic Configuration
sv: Importera rapportkonfiguration

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Statistics » Overview
sv: Rapporter » Översikt

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Statistics
sv: Rapporter

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Run
sv: Utför

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Edit statistic "%s".
sv: Redigera rapporten "%s".

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Export statistic "%s"
sv: Exportera rapporten "%s"

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Export statistic %s
sv: Exportera rapporterna %s

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Delete statistic "%s"
sv: Ta bort rapporten "%s"

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Delete statistic %s
sv: Ta bort rapporterna %s

note: Template: AgentStatisticsOverview
en: Do you really want to delete this statistic?
sv: Vill du verkligen ta bort rapporten?

note: Template: AgentStatisticsView
en: Statistics » View %s%s — %s
sv: Rapport » Vy %s%s — %s

note: Template: AgentStatisticsView
en: Statistic Information
sv: Rapportinformation

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum rows
sv: Summera rader

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum columns
sv: Summera kolumner

note: Template: AgentStatisticsView
en: Show as dashboard widget
sv: Visa som översiktsvy

note: Template: AgentStatisticsView
en: This statistic contains configuration errors and can currently not be used.
sv: Rapporten kan inte användas då den innehåller konfigurationsfel.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: All fields marked with an asterisk (*) are mandatory.
sv: Alla fält markerade med en asterisk (*) är obligatoriska.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Service invalid.
sv: Ogiltig tjänst.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: New Owner
sv: Ny ansvarig handläggare

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Please set a new owner!
sv: Ange en ny ansvarig handläggare!

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: New Responsible
sv: Ny ansvarig

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Next state
sv: Nästa tillstånd

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: For all pending* states.
sv: För alla väntetillstånd.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Add Article
sv: Lägg till artikel

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Create an Article
sv: Skapa en artikel

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Inform agents
sv: Meddela handläggare

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Inform involved agents
sv: Meddela inblandade handläggare

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Here you can select additional agents which should receive a notification regarding the new article.
sv: Välj vilka andra handläggare som ska få notifiering om den här nya artikeln.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Spell check
sv: Stavningskontroll

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Text Template
sv: Textmall

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Setting a template will overwrite any text or attachment.
sv: Att applicera mallen kommer att ta bort både text och bilagor.

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Note type
sv: Anteckningstyp

note: Template: AgentTicketBounce
en: Bounce to
sv: Skicka över till

note: Template: AgentTicketBounce
en: You need a email address.
sv: Du behöver en e-postadress.

note: Template: AgentTicketBounce
en: Need a valid email address or don't use a local email address.
sv: Ange en giltig e-postadress eller undvik att ange en lokal e-postadress.

note: Template: AgentTicketBounce
en: Next ticket state
sv: Nästa ärendestatus

note: Template: AgentTicketBounce
en: Inform sender
sv: Informera avsändare

note: Template: AgentTicketBounce
en: Send mail
sv: Skicka e-post!

note: Template: AgentTicketBulk
en: Ticket Bulk Action
sv: Ärendemassförändring

note: Template: AgentTicketBulk
en: Send Email
sv: Skicka e-post

note: Template: AgentTicketBulk
en: Merge to
sv: Slå samman med

note: Template: AgentTicketBulk
en: Invalid ticket identifier!
sv: Ogiltigt ärende-ID!

note: Template: AgentTicketBulk
en: Merge to oldest
sv: Slå samman till äldsta

note: Template: AgentTicketBulk
en: Link together
sv: Länka

note: Template: AgentTicketBulk
en: Link to parent
sv: Länk till förälder

note: Template: AgentTicketBulk
en: Unlock tickets
sv: Lås upp ärenden

note: Template: AgentTicketCompose
en: This address is registered as system address and cannot be used: %s
sv: Den här e-postadressen är registrerad som en systemadress och kan därför inte användas: %s

note: Template: AgentTicketCompose
en: Please include at least one recipient
sv: Vänligen ange minst en mottagare

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Ticket Customer
sv: Ta bort ärendets kund

note: Template: AgentTicketCompose
en: Please remove this entry and enter a new one with the correct value.
sv: Ta bort eller korrigera det ogiltiga värdet.

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Cc
sv: Ta bort Cc

note: Template: AgentTicketCompose
en: Remove Bcc
sv: Ta bort Bcc

note: Template: AgentTicketCompose
en: Address book
sv: Adressbok

note: Template: AgentTicketCompose
en: Date Invalid!
sv: Ogiltigt datum!

note: Template: AgentTicketEmail
en: Create New Email Ticket
sv: Skapa nytt e-postärende

note: Template: AgentTicketEmail
en: Example Template
sv: Exempelmall

note: Template: AgentTicketEmail
en: From queue
sv: Från kö

note: Template: AgentTicketEmail
en: To customer user
sv: Till kundanvändare

note: Template: AgentTicketEmail
en: Please include at least one customer user for the ticket.
sv: Vänligen ange minst en kundanvändare för ärendet.

note: Template: AgentTicketEmail
en: Select this customer as the main customer.
sv: Sätt den här användaren som den primära användaren

note: Template: AgentTicketEmail
en: Remove Ticket Customer User
sv: Ta bort ärendets kundanvändare

note: Template: AgentTicketEmail
en: Get all
sv: Hämta alla

note: Template: AgentTicketEscalation
en: Ticket %s: first response time is over (%s/%s)!
sv: Ärende %s: första åtgärdstid har passerats (%s/%s)!

note: Template: AgentTicketEscalation
en: Ticket %s: first response time will be over in %s/%s!
sv: Ärende %s: första åtgärdstid har passerats om %s/%s!

note: Template: AgentTicketEscalation
en: Ticket %s: update time will be over in %s/%s!
sv: Ärende %s: uppdateringstid har passerats om %s/%s!

note: Template: AgentTicketEscalation
en: Ticket %s: solution time is over (%s/%s)!
sv: Ärende %s: lösningstid har passerats (%s/%s)!

note: Template: AgentTicketEscalation
en: Ticket %s: solution time will be over in %s/%s!
sv: Ärende %s: lösningstid har passerats om %s/%s!

note: Template: AgentTicketHistory
en: History Content
sv: Historikinnehåll

note: Template: AgentTicketHistory
en: Zoom view
sv: Fokusvy

note: Template: AgentTicketMerge
en: Merge Settings
sv: Sammanfoga-inställningar

note: Template: AgentTicketMerge
en: You need to use a ticket number!
sv: Du måste ange ett ärendenummer!

note: Template: AgentTicketMerge
en: A valid ticket number is required.
sv: Att giltigt ärendenummer krävs.

note: Template: AgentTicketMerge
en: Need a valid email address.
sv: Behöver en giltig e-postadress.

note: Template: AgentTicketMove
en: New Queue
sv: Ny Kö

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Select all
sv: Välj alla

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: No ticket data found.
sv: Ingen ärendeinformation hittad.

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Open / Close ticket action menu
sv: Öppna/stängda ärenden-menyn

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Select this ticket
sv: Välj detta ärende

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: First Response Time
sv: Första Responstid

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Update Time
sv: Uppdateringstid

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Solution Time
sv: Lösningstid

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Move ticket to a different queue
sv: Flytta ärende till en annan kö

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Change queue
sv: Ändra kö

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Change search options
sv: Ändra sökinställningar

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Remove active filters for this screen.
sv: Ta bort aktiva filter för denna vy.

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Tickets per page
sv: Ärenden per sida

note: Template: AgentTicketOverviewSmall
en: Reset overview
sv: Återställ översikt

note: Template: AgentTicketPhone
en: Split Into New Phone Ticket
sv: Gör nytt telefonärende från detta

note: Template: AgentTicketPhone
en: Save Chat Into New Phone Ticket
sv: Spara chat till ett nytt telefonärende

note: Template: AgentTicketPhone
en: Create New Phone Ticket
sv: Skapa nytt telefonärende

note: Template: AgentTicketPhone
en: Please include at least one customer for the ticket.
sv: Vänligen ange minst en kund för ärendet.

note: Template: AgentTicketPhone
en: To queue
sv: Till kö

note: Template: AgentTicketPhone
en: Chat protocol
sv: Chattprotokoll

note: Template: AgentTicketPhone
en: The chat will be appended as a separate article.
sv: Chatten läggs till som en egen artikel i ärendet.

note: Template: AgentTicketPlain
en: Plain
sv: Enkel

note: Template: AgentTicketPlain
en: Download this email
sv: Hämta e-brevet

note: Template: AgentTicketProcess
en: Create New Process Ticket
sv: Skapa nytt processärende

note: Template: AgentTicketSearch
en: Search template
sv: Sökmall

note: Template: AgentTicketSearch
en: Create Template
sv: Skapa mall

note: Template: AgentTicketSearch
en: Create New
sv: Skapa ny

note: Template: AgentTicketSearch
en: Save changes in template
sv: Spara ändringar i mall

note: Template: AgentTicketSearch
en: Filters in use
sv: Använda filter

note: Template: AgentTicketSearch
en: Additional filters
sv: Ytterligare filter

note: Template: AgentTicketSearch
en: Add another attribute
sv: Lägg till ett annat attribut

note: Template: AgentTicketSearch
en: Output
sv: Resultatbild

note: Template: AgentTicketSearch
en: Fulltext
sv: Fritext

note: Template: AgentTicketSearch
en: Remove
sv: Ta bort

note: Template: AgentTicketSearch
en: Searches in the attributes From, To, Cc, Subject and the article body, overriding other attributes with the same name.
sv: Söker efter attribut Från, Till, CC, Ämne och brödtext i artiklar, överskrider andra attribut med samma namn.

note: Template: AgentTicketSearch
en: Created in Queue
sv: Skapad i Kö

note: Template: AgentTicketSearch
en: Watcher
sv: Bevakare

note: Template: AgentTicketSearch
en: Article Create Time (before/after)
sv: Tid när artikel skapades (före/efter)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Article Create Time (between)
sv: Tid när artikel skapades (mellan)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Create Time (before/after)
sv: Tid när ärende skapades (före/efter)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Create Time (between)
sv: Tid när ärendet skapades (mellan)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Change Time (before/after)
sv: Tid när ärende ändrades (före/efter)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Change Time (between)
sv: Tid när ärendet ändrades (mellan)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Last Change Time (before/after)
sv: Tid när ärende senast ändrades (före/efter)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Last Change Time (between)
sv: Tid när ärendet senast ändrades (mellan)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Close Time (before/after)
sv: Tid när ärende stängdes (före/efter)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Close Time (between)
sv: Tid när ärendet stängdes (mellan)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Escalation Time (before/after)
sv: Tid när ärende eskalerades (före/efter)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Escalation Time (between)
sv: Tid när ärendet eskalerades (fmellan)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Archive Search
sv: Arkivsökning

note: Template: AgentTicketSearch
en: Run search
sv: Kör sökning

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article filter
sv: Artikelfilter

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article Type
sv: Artikeltyp

note: Template: AgentTicketZoom
en: Sender Type
sv: Avsändartyp

note: Template: AgentTicketZoom
en: Save filter settings as default
sv: Spara filterinställningar som standard

note: Template: AgentTicketZoom
en: Event Type Filter
sv: Filter för händelsetyp

note: Template: AgentTicketZoom
en: Event Type
sv: Händelsetyp

note: Template: AgentTicketZoom
en: Archive
sv: Arkiv

note: Template: AgentTicketZoom
en: This ticket is archived.
sv: Ärendet är arkiverat.

note: Template: AgentTicketZoom
en: Note: Type is invalid!
sv: OBS: typen är ogiltig!

note: Template: AgentTicketZoom
en: Locked
sv: Låst

note: Template: AgentTicketZoom
en: Accounted time
sv: Redovisad tid

note: Template: AgentTicketZoom
en: Linked Objects
sv: Länkade objekt

note: Template: AgentTicketZoom
en: Change Queue
sv: Ändra kö

note: Template: AgentTicketZoom
en: Ticket Timeline View
sv: Tidslinjevy för ärende

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article Overview
sv: Artikel-översikt

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article(s)
sv: Artikel(Artiklar)

note: Template: AgentTicketZoom
en: Page
sv: Sida

note: Template: AgentTicketZoom
en: Add Filter
sv: Lägg till filter

note: Template: AgentTicketZoom
en: Set
sv: Använd

note: Template: AgentTicketZoom
en: Reset Filter
sv: Återställ filter

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show one article
sv: Visa en artikel

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show all articles
sv: Visa alla artiklar

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show Ticket Timeline View
sv: Visa ärendet i tidslinjevy

note: Template: AgentTicketZoom
en: Unread articles
sv: Olästa artiklar

note: Template: AgentTicketZoom
en: No.
sv: Nr.

note: Template: AgentTicketZoom
en: Important
sv: Viktigt

note: Template: AgentTicketZoom
en: Unread Article!
sv: Oläst artikel!

note: Template: AgentTicketZoom
en: Incoming message
sv: Inkommande meddelande

note: Template: AgentTicketZoom
en: Outgoing message
sv: Utgående meddelande

note: Template: AgentTicketZoom
en: Internal message
sv: Internt meddelande

note: Template: AgentTicketZoom
en: Mark this article as read
sv: Märk artikeln som läst

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show Full Text
sv: Visa hela texten

note: Template: AgentTicketZoom
en: Full Article Text
sv: Hela artikeltexten

note: Template: AgentTicketZoom
en: by
sv: av

note: Template: AgentTicketZoom
en: Close this message
sv: Stäng meddelandet

note: Template: AttachmentBlocker
en: Load blocked content.
sv: Visa blockerat innehåll.

note: Template: ChatStartForm
en: First message
sv: Första meddelandet

note: Template: CloudServicesDisabled
en: You can
sv: Du kan

note: Template: CloudServicesDisabled
en: go back to the previous page
sv: Tillbaka till föregående sida

note: Template: CustomerError
en: Error Details
sv: Detaljer om felet

note: Template: CustomerError
en: Traceback
sv: Återspårning

note: Template: CustomerFooter
en: Powered by
sv: Drivs av

note: Template: CustomerFooterJS
en: One or more errors occurred!
sv: Ett eller fler fel inträffade!

note: Template: CustomerFooterJS
en: Close this dialog
sv: Stäng dialog

note: Template: CustomerFooterJS
en: Could not open popup window. Please disable any popup blockers for this application.
sv: Kund einte öppnapopupfönster. Avaktivera popupblockerare för denna applikation.

note: Template: CustomerFooterJS
en: There are currently no elements available to select from.
sv: Det finns inga poster att välja just nu.

note: Template: CustomerFooterJS
en: The browser you are using is too old.
sv: Din webbläsare är för gammal.

note: Template: CustomerFooterJS
en: OTRS runs with a huge lists of browsers, please upgrade to one of these.
sv: OTRS fungerar i många webbläsare. Uppdatera till en av dessa.

note: Template: CustomerFooterJS
en: Please see the documentation or ask your admin for further information.
sv: Läs dokumentationen eller kontakta en administratör för mer information.

note: Template: CustomerFooterJS
en: Switch to mobile mode
sv: Byt till dynamiskt mobilläge

note: Template: CustomerFooterJS
en: Switch to desktop mode
sv: Byt till skrivbordsläge

note: Template: CustomerFooterJS
en: Not available
sv: Inte tillgänglig

note: Template: CustomerFooterJS
en: Clear all
sv: Rensa alla

note: Template: CustomerFooterJS
en: Clear search
sv: Rensa sökning

note: Template: CustomerFooterJS
en: %s selection(s)...
sv: %s urval ...

note: Template: CustomerFooterJS
en: and %s more...
sv: och %s ytterligare ...

note: Template: CustomerFooterJS
en: Filters
sv: Filter

note: Template: CustomerFooterJS
en: Confirm
sv: Bekräfta

note: Template: CustomerLogin
en: JavaScript Not Available
sv: Javaskript är avstängt

note: Template: CustomerLogin
en: In order to experience OTRS, you'll need to enable JavaScript in your browser.
sv: För att OTRS ska fungera behöver javaskript vara påslaget i din webbläsare.

note: Template: CustomerLogin
en: Browser Warning
sv: Browservarning

note: Template: CustomerLogin
en: One moment please, you are being redirected...
sv: Vänta, du blir omdirigerad ...

note: Template: CustomerLogin
en: Login
sv: Inloggning

note: Template: CustomerLogin
en: User name
sv: Användarnamn

note: Template: CustomerLogin
en: Your user name
sv: Ditt användarnamn

note: Template: CustomerLogin
en: Your password
sv: Ditt lösenord

note: Template: CustomerLogin
en: Forgot password?
sv: Glömt lösenordet?

note: Template: CustomerLogin
en: Log In
sv: Logga in

note: Template: CustomerLogin
en: Request new password
sv: Be om nytt lösenord

note: Template: CustomerLogin
en: Your User Name
sv: Ditt användarnamn

note: Template: CustomerLogin
en: A new password will be sent to your email address.
sv: Ett nytt lösenord kommer skickas till din e-postadress.

note: Template: CustomerLogin
en: Create Account
sv: Skapa konto

note: Template: CustomerLogin
en: Please fill out this form to receive login credentials.
sv: Fyll i detta formulär för att få dina inloggningsuppgifter.

note: Template: CustomerLogin
en: Your First Name
sv: Ditt förnamn

note: Template: CustomerLogin
en: Your Last Name
sv: Ditt efternamn

note: Template: CustomerLogin
en: Your email address (this will become your username)
sv: Din e-postadress (som blir ditt användarnamn)

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Incoming Chat Requests
sv: Inkommande chattförfrågningar

note: Template: CustomerNavigationBar
en: You have unanswered chat requests
sv: Du har osvarade chattförfrågningar

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Edit personal preferences
sv: Ändra personliga inställningar

note: Template: CustomerTicketMessage
en: Service level agreement
sv: SLA

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Welcome!
sv: Välkommen!

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Please click the button below to create your first ticket.
sv: Vänligen klicka på knappen nedan för att skapa ditt första ärende

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Create your first ticket
sv: Skapa ditt första ärende

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Profile
sv: Profil

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Customer ID
sv: Kund-ID

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Fulltext search in tickets (e. g. "John*n" or "Will*")
sv: Fulltext-sök i ärenden (ex. "John*n" or "Will*")

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Recipient
sv: Mottagare

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Carbon Copy
sv: Kopia

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Types
sv: Typer

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Time restrictions
sv: Tidsrestriktioner

note: Template: CustomerTicketSearch
en: No time settings
sv: Inga tidsinställningar

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Specific date
sv: Specifikt datum

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Only tickets created
sv: Bara ärenden skapade

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Date range
sv: Datumintervall

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Only tickets created between
sv: Bara ärenden skapade mellan

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Ticket archive system
sv: Ärendearkiv

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save search as template?
sv: Spara sökning som mall?

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save as Template?
sv: Spara som mall?

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save as Template
sv: Spara som mall

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Template Name
sv: Mallnamn

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Pick a profile name
sv: Välj ett profilnamn

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Output to
sv: Utdata till

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: of
sv: av

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: Search Results for
sv: Sökresultat för

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: Remove this Search Term.
sv: Ta bort sökterm

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Start a chat from this ticket
sv: Starta en chatt från ärendet

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Reply
sv: Svara

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Chat Protocol
sv: Chattprotokoll

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: All-day
sv: Heldagshändelse

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Sunday
sv: Söndag

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Monday
sv: Måndag

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Tuesday
sv: Tisdag

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Wednesday
sv: Onsdag

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Thursday
sv: Torsdag

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Friday
sv: Fredag

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Saturday
sv: Lördag

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Su
sv: Sö

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Mo
sv: Må

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Tu
sv: Ti

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: We
sv: On

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Th
sv: To

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Sa
sv: Lö

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Event Information
sv: Händelseinformation

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Ticket fields
sv: Ärendefält

note: Template: Datepicker
en: Invalid date (need a future date)!
sv: Datumet behöver vara i framtiden!

note: Template: Datepicker
en: Invalid date (need a past date)!
sv: Datumet behöver vara passerat!

note: Template: Error
en: Send a bugreport
sv: Skicka en buggrapport

note: Template: FooterJS
en: Please enter at least one search value or * to find anything.
sv: Skriv minst ett sökord eller * för alla.

note: Template: FooterJS
en: Please perform a spell check on the the text first.
sv: Kör stavningskontrollen på texten först.

note: Template: FooterJS
en: Unavailable for chat
sv: Otillgänglig för chatt

note: Template: FooterJS
en: Available for internal chats only
sv: Endast tillgänglig för intern chatt

note: Template: FooterJS
en: Available for chats
sv: Tillgänglig för chatt

note: Template: FooterJS
en: Please visit the chat manager
sv: Gå till chathanteraren

note: Template: FooterJS
en: New personal chat request
sv: Ny personlig chatbegäran

note: Template: FooterJS
en: New customer chat request
sv: Ny kundchatbegäran

note: Template: FooterJS
en: New public chat request
sv: Ny publik chatbegäran.

note: Template: FooterJS
en: New activity
sv: Ny aktivitet

note: Template: FooterJS
en: Do you really want to continue?
sv: Vill du verkligen fortsätta?

note: Template: FooterJS
en: Information about the OTRS Daemon
sv: Information om OTRS-demonen

note: Template: FooterJS
en: Find out more about the %s
sv: Mer om %s

note: Template: Header
en: You are logged in as
sv: Du är inloggad som

note: Template: Installer
en: JavaScript not available
sv: Javascript är avstängt

note: Template: Installer
en: Step %s
sv: Steg %s

note: Template: Installer
en: Database Settings
sv: Databasinställningar

note: Template: Installer
en: General Specifications and Mail Settings
sv: E-postinställningar och andra inställningar

note: Template: Installer
en: Finish
sv: Slut

note: Template: Installer
en: Welcome to %s
sv: Välkommen till %s

note: Template: Installer
en: Web site
sv: Webbplats

note: Template: Installer
en: Mail check successful.
sv: Kontrollen av e-postinställningarna lyckades.

note: Template: Installer
en: Error in the mail settings. Please correct and try again.
sv: Inställningarna för e-post stämmer inte. Ändra och försök igen.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Configure Outbound Mail
sv: Konfigurera utgående e-post

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Outbound mail type
sv: Typ

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select outbound mail type.
sv: Välj typ för utgående e-post.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Outbound mail port
sv: Port för utgående e-post

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select outbound mail port.
sv: Välj port för utgående e-post.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP host
sv: SMTP-värd

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP host.
sv: SMTP-värd.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP authentication
sv: SMTP-autentisering

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Does your SMTP host need authentication?
sv: Behöver din SMTP-värd autentisering?

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP auth user
sv: SMTP-autentiseringsanvändare

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Username for SMTP auth.
sv: Användarnamn för SMTP-autentisering.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP auth password
sv: SMTP-autentiseringslösenord

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Password for SMTP auth.
sv: Lösenord för SMTP-autentisering.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Configure Inbound Mail
sv: Konfigurera inkommande e-post

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail type
sv: Typ

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select inbound mail type.
sv: Välj typ för inkommande e-post.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail host
sv: Värd för inkommande e-post

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail host.
sv: Inkommande e-postvärd.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail user
sv: Användare

note: Template: InstallerConfigureMail
en: User for inbound mail.
sv: Användare för inkommande e-post.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail password
sv: Lösenord

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Password for inbound mail.
sv: Lösenord för inkommande e-post.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Result of mail configuration check
sv: Resultat av e-postkonfigurationskontrollen

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Check mail configuration
sv: Kontrollera e-postkonfigurationen

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Skip this step
sv: Hoppa över detta steg

note: Template: InstallerDBResult
en: Database setup successful!
sv: Databasinstallationen lyckades!

note: Template: InstallerDBStart
en: Install Type
sv: Installationstyp

note: Template: InstallerDBStart
en: Create a new database for OTRS
sv: Skapa en ny databas för OTRS-installationen

note: Template: InstallerDBStart
en: Use an existing database for OTRS
sv: Använd en existerande databas för OTRS-installationen

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database name
sv: Databasnamn

note: Template: InstallerDBmssql
en: Check database settings
sv: Kontrollera databasinställningarna

note: Template: InstallerDBmssql
en: Result of database check
sv: Resultat av databaskontrollen

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database check successful.
sv: Databaskontrollen lyckades.

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database User
sv: Databasanvändare

note: Template: InstallerDBmssql
en: New
sv: Nytt

note: Template: InstallerDBmssql
en: A new database user with limited permissions will be created for this OTRS system.
sv: En ny databasanvändare med begränsade rättigheter kommer att skapas för OTRS-installationen.

note: Template: InstallerDBmssql
en: Repeat Password
sv: Upprepa lösenordet

note: Template: InstallerDBmssql
en: Generated password
sv: Skapat lösenord

note: Template: InstallerDBmysql
en: Passwords do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

note: Template: InstallerFinish
en: To be able to use OTRS you have to enter the following line in your command line (Terminal/Shell) as root.
sv: För att kunna använda OTRS, måste följende rad skrivas på kommandoraden som root.

note: Template: InstallerFinish
en: Restart your webserver
sv: Starta om din webbserver

note: Template: InstallerFinish
en: After doing so your OTRS is up and running.
sv: Efter detta är OTRS igång.

note: Template: InstallerFinish
en: Start page
sv: Startsida

note: Template: InstallerFinish
en: Your OTRS Team
sv: Ditt OTRS-Team

note: Template: InstallerLicense
en: Don't accept license
sv: Acceptera inte licens

note: Template: InstallerLicense
en: Accept license and continue
sv: Acceptera licens och fortsätt

note: Template: InstallerSystem
en: SystemID
sv: System-ID

note: Template: InstallerSystem
en: The identifier of the system. Each ticket number and each HTTP session ID contain this number.
sv: System-ID:t. Varje ärende och HTTP-sessions-ID innehåller det.

note: Template: InstallerSystem
en: System FQDN
sv:  OTRS-installationens värdnamn (FQDN)

note: Template: InstallerSystem
en: Fully qualified domain name of your system.
sv: Fullständigt värdnamn (FQDN) för ditt system.

note: Template: InstallerSystem
en: AdminEmail
sv: Admin-email

note: Template: InstallerSystem
en: Email address of the system administrator.
sv: Systemadministratörens e-postadress.

note: Template: InstallerSystem
en: Organization
sv: Organisation

note: Template: InstallerSystem
en: Log
sv: Logg

note: Template: InstallerSystem
en: LogModule
sv: LoggningsModul

note: Template: InstallerSystem
en: Webfrontend
sv: Webb-gränssnitt

note: Template: InstallerSystem
en: Default language
sv: Standardspråk

note: Template: InstallerSystem
en: Default language.
sv: Standardspråk.

note: Template: InstallerSystem
en: CheckMXRecord
sv: KontrolleraMXFält

note: Template: LinkObject
en: Object#
sv: Objekt-#

note: Template: LinkObject
en: Add links
sv: Lägg till länkar

note: Template: LinkObject
en: Delete links
sv: Ta bort länkar

note: Template: Login
en: Lost your password?
sv: Glömt lösenordet?

note: Template: Login
en: Request New Password
sv: Be om nytt lösenord

note: Template: Login
en: Back to login
sv: Tillbaka till inloggningen

note: Template: MobileNotAvailableWidget
en: Feature not available
sv: Funktionen är inte tillgänglig

note: Template: MobileNotAvailableWidget
en: Sorry, but this feature of OTRS is currently not available for mobile devices. If you'd like to use it, you can either switch to desktop mode or use your regular desktop device.
sv: Funktionen är inte tillgänglig i dynamiskt läge för mobila enheter. För att använda den ändå växlar du till skrivbordsläge eller använder en apparat med större skärm.

note: Template: Motd
en: Message of the Day
sv: Dagens ord

note: Template: Pagination
en: Show first page
sv: Visa första sidan

note: Template: Pagination
en: Show previous pages
sv: Visa föregående sidor

note: Template: Pagination
en: Show page %s
sv: Visa sida %s

note: Template: Pagination
en: Show next pages
sv: Visa nästkommande sidor

note: Template: Pagination
en: Show last page
sv: Visa sista sidan

note: Template: PictureUpload
en: Need FormID!
sv: Formulär-ID saknas!

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Notification
sv: Notifiering

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Please note that you can't completely disable notifications marked as mandatory.
sv: Notera att du inte helt kan avaktivera notifieringar som är märkta som obligatoriska.

note: Template: Article
en: Inform Agent
sv: Meddela handläggare

note: Template: PublicDefault
en: Welcome
sv: Välkommen

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Permissions
sv: Behörigheter

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Result formats
sv: Resultatformat

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Provide the statistic as a widget that agents can activate in their dashboard.
sv: Tillhandahåll statistik som en panel som handläggare kan aktivera i sin översikt.

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: If set to invalid end users can not generate the stat.
sv: Om ogiltig så kan inte användaren generera rapporten.

note: Template: PreviewWidget
en: This statistic does not provide preview data.
sv: Rapporten innehåller inga förgranskningsdata.

note: Template: PreviewWidget
en: X-axis
sv: X-axel

note: Template: PreviewWidget
en: Y-axis
sv: Y-axel

note: Template: RestrictionsWidget
en: Please select only one element or turn off the button 'Fixed'.
sv: Välj endast ett värde, eller slå av knappen 'Fast'.

note: Template: RestrictionsWidget
en: Between
sv: Mellan

note: Template: StatsParamsWidget
en: Exchange Axis
sv: Växla axlar

note: Template: StatsParamsWidget
en: Scale
sv: Skala om

note: Template: D3
en: Download SVG
sv: Hämta som SVG

note: Template: D3
en: Download PNG
sv: Hämta som PNG

note: Template: Test
en: OTRS Test Page
sv: OTRS Test-sida

note: Template: Test
en: Welcome %s %s
sv: Välkommen %s %s

note: Template: Test
en: Counter
sv: Räknare

note: Template: Warning
en: Go back to the previous page
sv: Tillbaka till föregående sida

note: Perl Module: Kernel/Config/Defaults.pm
en: View system log messages.
sv: Visa systemlogg-meddelanden.

note: Perl Module: Kernel/Config/Defaults.pm
en: Update and extend your system with software packages.
sv: Utöka OTRS-installationen med ytterligare programpaket.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: This field is required
sv: Det här fältet måste fyllas i

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminCustomerUser.pm
en: New phone ticket
sv: Nytt telefonärende

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminCustomerUser.pm
en: New email ticket
sv: Nytt e-postärende

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Agent who owns the ticket
sv: Handläggaren som äger ärendet

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Agent who is responsible for the ticket
sv: Handläggaren som är ansvarig för ärendet

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents watching the ticket
sv: Alla handläggare som bevakar ärendet

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: All agents with write permission for the ticket
sv: Alla handläggare med skrivrättigheter i ärendet

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminNotificationEvent.pm
en: Customer of the ticket
sv: Kund för ärendet

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminSystemMaintenance.pm
en: Start date shouldn't be defined after Stop date!
sv: Startdatumet borde inte definieras efter Slutdatumet!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentDashboardCommon.pm
en: Statistic
sv: Rapport

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentLinkObject.pm
en: Can not create link with %s!
sv: Kunde inte länka till %s!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentStatistics.pm
en: Statistic could not be imported.
sv: Rapporten kunde inte importeras.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentStatistics.pm
en: Please upload a valid statistic file.
sv: Rapportfilens innehåll är inte välformat. Åtgärda och försök igen.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketActionCommon.pm
en: No TicketID is given!
sv: Inget ÄrendeID är angivet!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketActionCommon.pm
en: No subject
sv: Inget ämne

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketActionCommon.pm
en: Previous Owner
sv: Tidigare ansvarig handläggare

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketBulk.pm
en: Ticket is locked by another agent and will be ignored!
sv: Ärendet är låst av annan handläggare och kommer därför ignoreras!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketMerge.pm
en: Can't merge ticket with itself!
sv: Det går inte att slå samman ett ärende med sig själv!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPhone.pm
en: %s has left the chat.
sv: %s har lämnat chatten.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPhone.pm
en: This chat has been closed and will be removed in %s hours.
sv: Chatten har stängts och tas bort om %s timmar.

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPrint.pm
en: Need TicketID!
sv: Behöver ÄrendeID!

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPrint.pm
en: printed by
sv: utskrivet av

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPrint.pm
en: Ticket Dynamic Fields
sv: Dynamiska fält för ärende

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: Pending Date
sv: Väntar till

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: for pending* states
sv: för väntetillstånd

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketSearch.pm
en: Invalid Users
sv: Ogiltiga användare

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Note Added
sv: Anteckningen lades till

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Note Added (Customer)
sv: Anteckningen lades till (Kund)

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Outgoing Email
sv: Utgående e-post

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Customer Email
sv: Inkommande e-post från kunder

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Dynamic Field Updated
sv: Uppdaterade det dynamiska fältet

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Outgoing Phone Call
sv: Utgående telefonsamtal

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Phone Call
sv: Inkommande telefonsamtal

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: SLA Updated
sv: SLA uppdaterades

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Service Updated
sv: Tjänsten uppdaterades

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Customer Updated
sv: Kunden uppdaterades

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: State Updated
sv: Uppdaterade status

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Follow-Up
sv: Inkommande uppföljning

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Link Added
sv: Länken lades till

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Link Deleted
sv: Länken borttagen

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Queue Updated
sv: Kön uppdaterades

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Priority Updated
sv: Prioriteten uppdaterades

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Title Updated
sv: Titeln uppdaterades

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Type Updated
sv: Typ uppdaterades

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Incoming Web Request
sv: Inkommande webbförfrågning

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Automatic Follow-Up Sent
sv: Automatisk uppföljning skickad

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Automatic Reply Sent
sv: Automatiskt svar skickades

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: External Chat
sv: Extern chatt

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Internal Chat
sv: Intern chatt

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketZoom.pm
en: Fields with no group
sv: Fält utan grupper

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketOverview.pm
en: My Tickets
sv: Mina ärenden

note: Perl Module: Kernel/Modules/CustomerTicketOverview.pm
en: Company Tickets
sv: Organisationens ärenden

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/EventsTicketCalendar.pm
en: The start time of a ticket has been set after the end time!
sv: Startdatumet på ett ärende sker efter slutdatumet!

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/TicketGeneric.pm
en: This ticket has no title or subject
sv: Detta ärende har ingen rubrik eller ämne

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently offline
sv: Användaren är inte inloggad

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently active
sv: Användaren är aktiv

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently away
sv: Användaren är inloggad men frånvarande

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Dashboard/UserOnline.pm
en: This user is currently unavailable
sv: Användaren är inloggad men inte tillgänglig

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Layout/LinkObject.pm
en: Linked as
sv: Länkad som

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Notification/AgentOTRSBusiness.pm
en: %s Upgrade to %s now! %s
sv: Uppgradera till %s nu! %s

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Notification/CustomerSystemMaintenanceCheck.pm
en: A system maintenance period will start at:
sv: Systemunderhåll kommer att påbörjas:

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Notification/DaemonCheck.pm
en: Please contact your administrator!
sv: Vänligen kontakta din administratör!

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Preferences/Language.pm
en: (in process)
sv: (under behandling)

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Preferences/OutOfOffice.pm
en: Please specify an end date that is after the start date.
sv: Sluttiden behöver vara efter starttiden.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Preferences/Password.pm
en: Please supply your new password!
sv: Ange ett nytt lösenord!

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: No (not supported)
sv: Nej (stöds ej)

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: The selected date is not valid.
sv: Det valda datumet är inte giltigt.

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: The selected end time is before the start time.
sv: Vald sluttid är före starttiden!

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/TicketOverviewMenu/Sort.pm
en: Order by
sv: Sortera efter

note: Perl Module: Kernel/System/Console/Command/Dev/Tools/Config2Docbook.pm
en: Configuration Options Reference
sv: Referens för inställningar

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created Priority
sv: Skapad Prioritet

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created State
sv: Skapad Status

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Create Time
sv: Skapad Tid

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Close Time
sv: StängTid

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Agent/Owner
sv: Ansvarig handläggare

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created by Agent/Owner
sv: Skapad av handläggare/ansvarig

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Evaluation by
sv: Utvärdering av

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket/Article Accounted Time
sv: Ärende/Artikel Redovisad Tid

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Create Time
sv: Ärende Skapad Tid

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Close Time
sv: Ärende Stängt Tid

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Accounted time by Agent
sv: Redovisad tid per handläggare

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Total Time
sv: Total Tid

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Average
sv: Ärende Medel

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Min Time
sv: Ärende Min Tid

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Max Time
sv: Ärende Max Tid

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Tickets
sv: Antal ärenden

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Average
sv: Artikel Medel

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Min Time
sv: Artikel Min Tid

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Max Time
sv: Artikel Max tid

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Articles
sv: Antal Artiklar

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: ascending
sv: stigande

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: descending
sv: fallande

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Attributes to be printed
sv: Attribut som skall skrivas ut

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Sort sequence
sv: Sorteringssekvens

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: State Historic
sv: Tidigare tillstånd

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: State Type Historic
sv: Tidigare tillståndstyper

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Static/StateAction.pm
en: Days
sv: Dagar

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Internal Error: Could not open file.
sv: Internt fel: Kunde inte öppna fil.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Internal Error: Could not read file.
sv: Internt fel: Kunde inte läsa fil.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Size.pm
en: Database Size
sv: Databasstorlek

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Size.pm
en: Could not determine database size.
sv: Kunde inte beräkna databasstorlek.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Version.pm
en: Database Version
sv: Databasversion

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Version.pm
en: Could not determine database version.
sv: Kunde inte avgöra databasversion.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mysql/Version.pm
en: MySQL 5.x or higher is required.
sv: MySQL 5.x eller senare krävs.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/DateStyle.pm
en: Date Format
sv: Datumformat

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/postgresql/Version.pm
en: PostgreSQL 8.x or higher is required.
sv: PostgreSQL 8.x eller senare krävs.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskPartitionOTRS.pm
en: OTRS Disk Partition
sv: OTRS diskpartition

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpace.pm
en: Disk Usage
sv: Diskanvändning

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/DiskSpacePartitions.pm
en: Operating System/Disk Partitions Usage
sv: Operativsystem/diskanvändning

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Distribution.pm
en: Could not determine distribution.
sv: Kunde inte bestämma distribution.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/KernelVersion.pm
en: Kernel Version
sv: Kernelversion

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Load.pm
en: System Load
sv: Systembelastning

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Load.pm
en: The system load should be at maximum the number of CPUs the system has (e.g. a load of 8 or less on a system with 8 CPUs is OK).
sv: Systembelastningen ska högst vara samma siffra som antalet CPU:er i systemet, d v s ett system med åtta CPU:er ska högst ha en belastning på åtta för att vara OK.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/PerlModules.pm
en: Perl Modules
sv: Perlmoduler

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/PerlModules.pm
en: Not all required Perl modules are correctly installed.
sv: Alla nödvändiga Perl-moduler är inte korrekt installerade.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Swap.pm
en: Used Swap Space (MB)
sv: Använt växlingsutrymme (MB)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DaemonRunning.pm
en: Daemon is not running.
sv: OTRS-demonen körs inte.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Tickets
sv: Ärenden

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Articles
sv: Artiklar

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Attachments (DB, Without HTML)
sv: Bilagor (DB, utan HTML)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Customers With At Least One Ticket
sv: Kunder med minst ett ärende

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Dynamic Field Values
sv: Dynamiska fältvärden

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Months Between First And Last Ticket
sv: Antal månader mellan första och sista ärende

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Tickets Per Month (avg)
sv: Ärenden per månad (genomsnitt)

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DefaultUser.pm
en: Default Admin Password
sv: Defaultlösenord för admin

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ErrorLog.pm
en: Error Log
sv: Errorlogg

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/ErrorLog.pm
en: There are error reports in your system log.
sv: Det finns felrapporter i systemloggen.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: Please configure your FQDN setting.
sv: Ställ in  FQDN.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: Domain Name
sv: Domännamn

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FQDN.pm
en: Your FQDN setting is invalid.
sv: Inställningen för FQDN är fel.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FileSystemWritable.pm
en: File System Writable
sv: Är filsystemet skrivbart

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/FileSystemWritable.pm
en: The file system on your OTRS partition is not writable.
sv: Filsystemet på din OTRS-partition är inte skrivbart.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/PackageDeployment.pm
en: Package Installation Status
sv: Paketinstallationsstatus

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/SystemID.pm
en: Your SystemID setting is invalid, it should only contain digits.
sv: OTRS-installationens system-ID är ogiltigt. Det ska enbart bestå av siffror.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/IndexModule.pm
en: You have more than 60,000 tickets and should use the StaticDB backend. See admin manual (Performance Tuning) for more information.
sv: Du har mer än 60,000 ärenden och bör använda StaticDB. Se administratörs manualen (Prestandajustering) för mer information.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/OpenTickets.pm
en: Open Tickets
sv: Öppna ärenden

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/OpenTickets.pm
en: You should not have more than 8,000 open tickets in your system.
sv: Du br inte ha fler än 8000 öppna ärenden i systemet.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/SearchIndexModule.pm
en: You have more than 50,000 articles and should use the StaticDB backend. See admin manual (Performance Tuning) for more information.
sv: Du har mer än 50,000 ärenden och bör använda StaticDB. Se administratörs manualen (Prestandajustering) för mer information.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/TimeSettings.pm
en: TimeZone may only be activated for systems running in UTC.
sv: Tidszon ska endast aktiveras för system som använder UTC-tid.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/MPMModel.pm
en: Webserver
sv: Webbserver

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Apache2::DBI Usage
sv: Använder Apache2::DBI

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Apache/Performance.pm
en: Apache2::DBI should be used to get a better performance  with pre-established database connections.
sv: Apache2::DBI ger bättre prestanda med beständiga databasuppkopplingar.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/EnvironmentVariables.pm
en: Webserver/Environment Variables
sv: Miljövariabler för webbservern

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/IIS/Performance.pm
en: You should use PerlEx to increase your performance.
sv: Använd PerlEx för att få bättre prestanda.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Version.pm
en: Webserver Version
sv: Webbserver, version

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Webserver/Version.pm
en: Could not determine webserver version.
sv: Kunde inte avgöra webbserverns version.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/PluginBase.pm
en: Unknown
sv: Okänd

note: Perl Module: Kernel/System/Web/InterfaceAgent.pm
en: Panic! Invalid Session!!!
sv: Sessionen är ogiltig!

note: Perl Module: Kernel/System/Web/InterfaceCustomer.pm
en: Reset password unsuccessful. Please contact your administrator
sv: Återställning av lösenordet misslyckades. Kontakta administratören

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: New ticket created by customer.
sv: Nytt ärende skapat av kunden.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket is closed successful.
sv: Ärendet stängdes utan problem.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket is closed unsuccessful.
sv: Ärendet kunde inte stängas.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Open tickets.
sv: Öppna ärenden.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Customer removed ticket.
sv: Ärendet borttaget av kunden.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket is pending for agent reminder.
sv: Ärendet väntar på handläggarpåminnelse.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket is pending for automatic close.
sv: Ärendet väntar på att stängas.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: State for merged tickets.
sv: Tillstånd för sammanslaget ärende.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: system standard salutation (en)
sv: Installationens standardhälsningsfras (en)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Standard Salutation.
sv: Skönshälsningsfras.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: system standard signature (en)
sv: Installationens standardsignatur (en)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Standard Signature.
sv: Skönssignatur.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Standard Address.
sv: Standardadress.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Follow-ups for closed tickets are possible. Ticket will be reopened.
sv: Uppföljning på låst ärende möjlig. Ärendet öppnas igen.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: new ticket
sv: nytt ärende

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Follow-ups for closed tickets are not possible. A new ticket will be created..
sv: Uppföljning inte tillåten för stängda ärenden. Ett nytt ärende skapas.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: All junk tickets.
sv: Alla skräpärenden.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: All misc tickets.
sv: Alla övriga ärenden.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Auto remove will be sent out after a customer removed the request.
sv: Automatisk borttagning skickas ut när kunden tagit bort förfrågan.

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: default reply (after new ticket has been created)
sv: Standardsvar när nytt ärende skapats

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Unclassified
sv: Oklassificerad

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket create notification
sv: Nytt ärende-notifiering

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket follow-up notification (unlocked)
sv: Ärendeuppföljnings-notifiering (olåst)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket follow-up notification (locked)
sv: Ärendeuppföljnings-notifiering (låst)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket owner update notification
sv: Ärendeägarbytes-notifiering

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket responsible update notification
sv: Ärendeägarbytes-notifiering

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket new note notification
sv: Ärendeantecknings-notifiering

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket queue update notification
sv: Ärendeköförändrings-notifiering

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket pending reminder notification (unlocked)
sv: Notifiering om väntande-påminnelse för ärende (olåst)

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket escalation notification
sv: Eskalerat ärende-notifiering

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket escalation warning notification
sv: Eskalerat ärende-varningsnotifiering

note: Database XML Definition: scripts/database/otrs-initial_insert.xml
en: Ticket service update notification
sv: Ärendetjänstförändrings-notifiering

note: SysConfig
en:  (work units)
sv: (tidsenheter, decimalt)

note: SysConfig
en: "%s" notification was sent to "%s" by "%s".
sv: "%s"-notifiering skickades till "%s" av "%s".

note: SysConfig
en: (UserLogin) Firstname Lastname
sv: (Användarlogin) Förnamn efternamn

note: SysConfig
en: (UserLogin) Lastname Firstname
sv: (Användarlogin) Efternamn förnamn

note: SysConfig
en: (UserLogin) Lastname, Firstname
sv: (Användarlogin) Efternamn, förnamn

note: SysConfig
en: A Website
sv: Webbplatsen

note: SysConfig
en: A picture
sv: En bild

note: SysConfig
en: Access Control Lists (ACL)
sv: Åtkomstkontroll (ACL)

note: SysConfig
en: AccountedTime
sv: Redovisad tid

note: SysConfig
en: Activates lost password feature for agents, in the agent interface.
sv: Aktivera glömt lösenord-funktionen för handläggare i handläggargränssnittet.

note: SysConfig
en: Activates lost password feature for customers.
sv: Aktiverar glömt lösenord-funktionen för kunder.

note: SysConfig
en: Activates support for customer groups.
sv: Aktiverar stöd för kundgrupper.

note: SysConfig
en: Activates the available themes on the system. Value 1 means active, 0 means inactive.
sv: Aktiverar tillgängliga teman. 1 betyder aktivt, 0 betyder inaktivt.

note: SysConfig
en: Activates the ticket archive system search in the customer interface.
sv: Aktiverar sökfunktionen för arkivet i kundgränssnittet.

note: SysConfig
en: Activates time accounting.
sv: Aktivera tidsredovisningsmodulen.

note: SysConfig
en: ActivityID
sv: Aktivitets-ID

note: SysConfig
en: Add an inbound phone call to this ticket
sv: Lägg till ett inkommande telefonsamtal till ärendet

note: SysConfig
en: Add an outbound phone call to this ticket
sv: Lägg till ett utgående telefonsamtal till ärendet

note: SysConfig
en: Added note (%s)
sv: Tillagd anteckning (%s)

note: SysConfig
en: After
sv: Efter

note: SysConfig
en: Agent called customer.
sv: Handläggaren ringde upp kunden.

note: SysConfig
en: Agents <-> Groups
sv: Handläggare <-> Grupper

note: SysConfig
en: Agents <-> Roles
sv: Handläggare <-> Roller

note: SysConfig
en: All customer users of a CustomerID
sv: Alla kundanvändare för kund-ID:t

note: SysConfig
en: Allows choosing the next compose state for customer tickets in the customer interface.
sv: Aktiverar rätt att välja nästa tillstånd för kundärenden i kundgränssnittet.

note: SysConfig
en: Allows customers to change the ticket priority in the customer interface.
sv: Aktiverar rätt att ändra ärendeprioritet i kundgränssnittet.

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket SLA in the customer interface.
sv: Aktiverar rätt att välja ärendets servicenivåavtal (SLA) i kundgränssnittet.

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket priority in the customer interface.
sv: Aktiverar rätt att sätta ärendeprioritet i kundgränssnittet.

note: SysConfig
en: Attachments <-> Templates
sv: Bilagor <-> Mallar

note: SysConfig
en: Bulgarian
sv: Bulgariska

note: SysConfig
en: Cache time in seconds for the DB ACL backend.
sv: Cache tid i sekunder för DB ACL.

note: SysConfig
en: Cache time in seconds for the DB process backend.
sv: Cache tid i sekunder för DB processer.

note: SysConfig
en: Cache time in seconds for the SSL certificate attributes.
sv: Cache tid i sekunder för SSL certifikatsattribut.

note: SysConfig
en: Cache time in seconds for the web service config backend.
sv: Cache minne i sekunder för webbtjänsten konfiguration.

note: SysConfig
en: Catalan
sv: Katalanska

note: SysConfig
en: Change password
sv: Byt lösenord

note: SysConfig
en: Change queue!
sv: Ändra kö!

note: SysConfig
en: Change the customer for this ticket
sv: Byt kund för detta ärende

note: SysConfig
en: Change the free fields for this ticket
sv: Redigera anpassade fält för detta ärende

note: SysConfig
en: Change the priority for this ticket
sv: Ändra prioritet för detta ärende

note: SysConfig
en: Change the responsible for this ticket
sv: Ändra ansvarige för ärendet

note: SysConfig
en: Checkbox
sv: Kryssruta

note: SysConfig
en: Chinese (Simplified)
sv: Kinesiska (förenklad)

note: SysConfig
en: Chinese (Traditional)
sv: Kinesiska (traditionell)

note: SysConfig
en: Choose for which kind of ticket changes you want to receive notifications.
sv: Välj vilken typ av ärendeförändringar du vill få notifieringar om.

note: SysConfig
en: Closed tickets (customer user)
sv: Stängda ärenden (kundanvändare)

note: SysConfig
en: Closed tickets (customer)
sv: Stängda ärenden (kunder)

note: SysConfig
en: Cloud Services
sv: Molntjänster

note: SysConfig
en: Communication
sv: Kommunikation

note: SysConfig
en: Company Status
sv: Organisationens status

note: SysConfig
en: Company name which will be included in outgoing emails as an X-Header.
sv: Organisationens namn som kommer att sättas som en X-rubrik i utgående e-brev.

note: SysConfig
en: Configure and manage ACLs.
sv: Konfigurera och hantera åtkomstkonfiguration (ACL).

note: SysConfig
en: Configure which screen should be shown after a new ticket has been created.
sv: Ställ in vilken vy som skall visas efter att ett nytt ärende har skapats.

note: SysConfig
en: Configure your own log text for PGP.
sv: Ställ in egen loggningstext för PGP.

note: SysConfig
en: Controls if the admin is allowed to import a saved system configuration in SysConfig.
sv: Tillåt administratören att importera sparade konfigurationsinställningar i SysConfig.

note: SysConfig
en: Create and manage Service Level Agreements (SLAs).
sv: Skapa och hantera Servicenivåavtal (SLA).

note: SysConfig
en: Create and manage agents.
sv: Skapa och hantera handläggare.

note: SysConfig
en: Create and manage attachments.
sv: Skapa och hantera bilagor.

note: SysConfig
en: Create and manage customer users.
sv: Skapa och hantera kundanvändare.

note: SysConfig
en: Create and manage customers.
sv: Skapa och hantera kunder.

note: SysConfig
en: Create and manage dynamic fields.
sv: Skapa och hantera dynamiska fält.

note: SysConfig
en: Create and manage groups.
sv: Skapa och hantera grupper.

note: SysConfig
en: Create and manage queues.
sv: Skapa och hantera köer.

note: SysConfig
en: Create and manage responses that are automatically sent.
sv: Skapa och hantera svar som skickas automatiskt.

note: SysConfig
en: Create and manage roles.
sv: Skapa och hantera roller.

note: SysConfig
en: Create and manage salutations.
sv: Skapa och hantera hälsningsfraser.

note: SysConfig
en: Create and manage services.
sv: Skapa och hantera tjänster.

note: SysConfig
en: Create and manage signatures.
sv: Skapa och hantera signaturer.

note: SysConfig
en: Create and manage templates.
sv: Skapa och hantera mallar.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket notifications.
sv: Skapa och hantera ärendemeddelanden.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket priorities.
sv: Skapa och hantera ärendeprioriteter.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket states.
sv: Skapa och hantera ärendestatusar.

note: SysConfig
en: Create and manage ticket types.
sv: Skapa och hantera ärendetyper.

note: SysConfig
en: Create and manage web services.
sv: Skapa och hantera webbtjänster.

note: SysConfig
en: Create new Ticket.
sv: Skapa nytt ärende.

note: SysConfig
en: Create new email ticket.
sv: Spaka nytt e-post ärende.

note: SysConfig
en: Create new phone ticket.
sv: Skapa nytt telefonärende.

note: SysConfig
en: Create tickets.
sv: Skapa ärenden.

note: SysConfig
en: Customer Administration
sv: Kundadministration

note: SysConfig
en: Customer User <-> Groups
sv: Kundanvändare <-> Grupper

note: SysConfig
en: Customer User <-> Services
sv: Kundanvändare <-> Tjänster

note: SysConfig
en: Customer User Administration
sv: Hantera kundanvändare

note: SysConfig
en: Customer Users
sv: Kundanvändare

note: SysConfig
en: Customer user search
sv: Sök på kundanvändare

note: SysConfig
en: CustomerID search
sv: Sök på kund-ID

note: SysConfig
en: CustomerName
sv: Kundens namn

note: SysConfig
en: Customers <-> Groups
sv: Kunder <-> grupper

note: SysConfig
en: Czech
sv: Tjeckiska

note: SysConfig
en: Danish
sv: Danska

note: SysConfig
en: Data used to export the search result in CSV format.
sv: Data för sökresultatsexporten i CSV-format.

note: SysConfig
en: Date / Time
sv: Datum/tid

note: SysConfig
en: Default queue ID used by the system in the agent interface.
sv: Kö-ID:t som används som standard i handläggargränssnittet.

note: SysConfig
en: Default skin for the customer interface.
sv: Standardtema för kundgränssnittet.

note: SysConfig
en: Default ticket ID used by the system in the agent interface.
sv: Ärende-ID-typ som används som standard i handläggargränssnittet.

note: SysConfig
en: Default ticket ID used by the system in the customer interface.
sv: Ärende-ID att användas av OTRS-installationen i kundgränssnittet.

note: SysConfig
en: Defines queues that's tickets are used for displaying as calendar events.
sv: Köer vars ärenden visas som kalenderhändelser.

note: SysConfig
en: Defines the config options for the autocompletion feature.
sv: Konfigueringsalternativ för autocomplete-funktionen.

note: SysConfig
en: Defines the default priority of new tickets.
sv: Prioritetsvärdet för nya ärenden.

note: SysConfig
en: Defines the password to access the SOAP handle (bin/cgi-bin/rpc.pl).
sv: Anger lösenordet för åtkomst av SOAP (bin/cgi-bin/rpc.pl).

note: SysConfig
en: Defines the postmaster default queue.
sv: Anger standardkön för inkommande e-post.

note: SysConfig
en: Defines the sender for rejected emails.
sv: Anger avsändaren för avvisade e-brev.

note: SysConfig
en: Defines the standard size of PDF pages.
sv: Anger skönsvärdet för PDF-sidor, t ex A4.

note: SysConfig
en: Defines the subject for notification mails sent to agents, about new password.
sv: Anger rubriken för e-brev om glömt lösenord till handläggare.

note: SysConfig
en: Defines the subject for notification mails sent to customers, about new password.
sv: Anger rubriken för e-brev om glömt lösenord till kunder.

note: SysConfig
en: Defines the subject for notification mails sent to customers, with token about new requested password.
sv: Anger rubriken för e-brev om begärt nytt lösenord till kunder.

note: SysConfig
en: Defines the valid state types for a ticket.
sv: Giltiga tillståndstyper för ett ärende.

note: SysConfig
en: Deletes a session if the session id is used with an invalid remote IP address.
sv: Ta bort sessionen om ID:t används med en ogiltig fjärr-IP-adress.

note: SysConfig
en: E-Mail Outbound
sv: E-post utgående

note: SysConfig
en: Edit customer company
sv: Redigera organisationen

note: SysConfig
en: Email Addresses
sv: E-postadresser

note: SysConfig
en: Email sent to customer.
sv: E-brev skickat till kunden.

note: SysConfig
en: Enabled filters.
sv: Aktiva filter.

note: SysConfig
en: Enables customers to create their own accounts.
sv: Aktivera rätt att skapa egna användarkonton för kunderna.

note: SysConfig
en: Enables spell checker support.
sv: Aktiverar stavningskontrollstödet.

note: SysConfig
en: English (Canada)
sv: Engelska (Kanada)

note: SysConfig
en: English (United Kingdom)
sv: Engelska (Storbritannien)

note: SysConfig
en: English (United States)
sv: Engelska (USA)

note: SysConfig
en: Escalation view
sv: Eskaleringsvy

note: SysConfig
en: Estonian
sv: Estniska

note: SysConfig
en: Events Ticket Calendar
sv: Händelseärendekalender

note: SysConfig
en: Execute SQL statements.
sv: Exekvera SQL-uttryck.

note: SysConfig
en: Fetch emails via fetchmail (using SSL).
sv: Hämta e-post med fetchmail och SSL.

note: SysConfig
en: Fetch emails via fetchmail.
sv: Hämta e-post med fetchmail.

note: SysConfig
en: Fetch incoming emails from configured mail accounts.
sv: Hämta e-post från alla konfigurerade systemadresser.

note: SysConfig
en: Finnish
sv: Finska

note: SysConfig
en: Firstname Lastname
sv: Förnamn Efternamn

note: SysConfig
en: Firstname Lastname (UserLogin)
sv: Förnamn Efternamn (Användarnamn)

note: SysConfig
en: Fulltext search
sv: Fulltextsökning

note: SysConfig
en: Galician
sv: Galisiska

note: SysConfig
en: General ticket data shown in the ticket overviews (fall-back). Possible settings: 0 = Disabled, 1 = Available, 2 = Enabled by default. Note that TicketNumber can not be disabled, because it is necessary.
sv: Generella ärendemetadata som visas i ärendeöversikten. Möjliga värden: 0 = avstängd, 1 = tillgänglig, 2 = tillgänglig och aktiv. OBS: TicketNumber kan inte stänga av då det är obligatoriskt.

note: SysConfig
en: GenericAgent
sv: GenerellAgent

note: SysConfig
en: Go back
sv: Tillbaka till översikten

note: SysConfig
en: If enabled, the different overviews (Dashboard, LockedView, QueueView) will automatically refresh after the specified time.
sv: Om detta är aktiverat kommer överblicksvyer (Dashboard, Lås-vy, Kö-vy) uppdateras automatiskt efter angiven tid.

note: SysConfig
en: If this regex matches, no message will be send by the autoresponder.
sv: Om det här reguljära uttrycket matchar skickas inget autosvar.

note: SysConfig
en: Include tickets of subqueues per default when selecting a queue.
sv: Inkludera ärenden från underköer som standard när du väljer en kö

note: SysConfig
en: Interface language
sv: Gränssnittsspråk

note: SysConfig
en: Italian
sv: Italienska

note: SysConfig
en: Japanese
sv: Japanska

note: SysConfig
en: Lastname Firstname
sv: Efternamn förnamn

note: SysConfig
en: Lastname, Firstname
sv: Efternamn, förnamn

note: SysConfig
en: Lastname, Firstname (UserLogin)
sv: Förnamn Efternamn (Användarnamn)

note: SysConfig
en: Latvian
sv: Lettiska

note: SysConfig
en: Link Object
sv: Länka objekt

note: SysConfig
en: Link agents to groups.
sv: Koppla handläggare till grupper.

note: SysConfig
en: Link agents to roles.
sv: Koppla handläggare till roller.

note: SysConfig
en: Link attachments to templates.
sv: Koppla bilagor till mallar.

note: SysConfig
en: Link customer user to groups.
sv: Koppla kundanvändare till grupper.

note: SysConfig
en: Link customer user to services.
sv: Koppla kundanvändare till tjänster.

note: SysConfig
en: Link queues to auto responses.
sv: Koppla köer till autosvar.

note: SysConfig
en: Link roles to groups.
sv: Koppla roller till grupper

note: SysConfig
en: Link templates to queues.
sv: Koppla mallar till köer.

note: SysConfig
en: List of all CustomerCompany events to be displayed in the GUI.
sv: Alla organisationens händelser som visas som en lista i gränssnittet.

note: SysConfig
en: Lock / unlock this ticket
sv: Lås / lås upp det här ärendet

note: SysConfig
en: Locked Tickets.
sv: Låsta Ärenden.

note: SysConfig
en: Locked ticket.
sv: Låst ärende.

note: SysConfig
en: Log file for the ticket counter.
sv: Loggfil för ärenderäknaren.

note: SysConfig
en: Main menu registration.
sv: Huvudmeny för registrering av OTRS-installationen.

note: SysConfig
en: Malay
sv: Malaysiska

note: SysConfig
en: Manage PGP keys for email encryption.
sv: Hantera PGP-nycklar för e-postkryptering.

note: SysConfig
en: Manage existing sessions.
sv: Hantera aktuella sessioner.

note: SysConfig
en: Manage support data.
sv: Hantera supportdata.

note: SysConfig
en: Manage system registration.
sv: Systemregistreringshantering.

note: SysConfig
en: Mark this ticket as junk!
sv: Märk ärendet som skräp!

note: SysConfig
en: Miscellaneous
sv: Övrigt

note: SysConfig
en: My Services
sv: Mina tjänster

note: SysConfig
en: My Tickets.
sv: Mina ärenden.

note: SysConfig
en: Nederlands
sv: Nederländska

note: SysConfig
en: New Ticket [%s] created (Q=%s;P=%s;S=%s).
sv: Nytt ärende [%s] skapat (Q=%s;P=%s;S=%s).

note: SysConfig
en: Norwegian
sv: Norska

note: SysConfig
en: Number of displayed tickets
sv: Antal visade ärenden

note: SysConfig
en: Online
sv: Närvarande

note: SysConfig
en: Open tickets (customer user)
sv: Öppna ärenden (kundanvändare)

note: SysConfig
en: Open tickets (customer)
sv: Öppna ärenden (kund)

note: SysConfig
en: Out Of Office
sv: Frånvarande

note: SysConfig
en: Overview Escalated Tickets.
sv: Översikt av eskalerade ärenden

note: SysConfig
en: Overview Refresh Time
sv: Automatisk uppdateringsintervall

note: SysConfig
en: Overview of all escalated tickets.
sv: Översikt över alla eskalerade ärenden.

note: SysConfig
en: Overview of all open Tickets.
sv: Översikt över alla öppna ärenden

note: SysConfig
en: Overview of all open tickets.
sv: Översikt över alla öppna ärenden.

note: SysConfig
en: Overview of customer tickets.
sv: Översikt över kundärenden.

note: SysConfig
en: PGP Key Management
sv: PGP-nyckelhantering

note: SysConfig
en: PGP Key Upload
sv: PGP-nyckelimport

note: SysConfig
en: People
sv: Personer

note: SysConfig
en: Persian
sv: Persiska

note: SysConfig
en: Phone Call.
sv: Telefonsamtal

note: SysConfig
en: Polish
sv: Polska

note: SysConfig
en: Portuguese
sv: Portugisiska

note: SysConfig
en: Portuguese (Brasil)
sv: Portugisiska (Brasilien)

note: SysConfig
en: PostMaster Filters
sv: PostMaster Filter

note: SysConfig
en: PostMaster Mail Accounts
sv: PostMaster E-postkonton

note: SysConfig
en: Process Ticket.
sv: Behandla ärende.

note: SysConfig
en: Process pending tickets.
sv: Behandla pågående ärende.

note: SysConfig
en: Process ticket
sv: Behandla ärende.

note: SysConfig
en: ProcessID
sv: Process-ID

note: SysConfig
en: Queue view
sv: Kö-vy

note: SysConfig
en: Refresh interval
sv: Uppdateringsintervall

note: SysConfig
en: Reports
sv: Rapporter

note: SysConfig
en: Reports (OTRS Business Solution™)
sv: Rapporter (OTRS Business Solution™)

note: SysConfig
en: Roles <-> Groups
sv: Roller <-> Grupper

note: SysConfig
en: Russian
sv: Ryska

note: SysConfig
en: Screen
sv: Vy

note: SysConfig
en: Search Customer
sv: Sök kund

note: SysConfig
en: Search User
sv: Sök användare

note: SysConfig
en: Select your frontend Theme.
sv: Välj stil-tema.

note: SysConfig
en: Send notifications to users.
sv: Skicka notifieringar till användare.

note: SysConfig
en: Sends all outgoing email via bcc to the specified address. Please use this only for backup reasons.
sv: Skickar alla utgående e-brev med blind-kopia till följande adress. Använd endast av backup-orsak.

note: SysConfig
en: Service view
sv: Tjänste-vy

note: SysConfig
en: Sets the password for private PGP key.
sv: Lösenordet för den privata PGP-nyckeln.

note: SysConfig
en: Skin
sv: Tema

note: SysConfig
en: Slovak
sv: Slovakiska

note: SysConfig
en: Slovenian
sv: Slovenska

note: SysConfig
en: SolutionDiffInMin
sv: Lösningstidsskillnad

note: SysConfig
en: SolutionInMin
sv: Lösningstid

note: SysConfig
en: Some description!
sv: En beskrivning.

note: SysConfig
en: Some picture description!
sv: En bildbeskrivning.

note: SysConfig
en: Spam Assassin example setup. Ignores emails that are marked with SpamAssassin.
sv: Exempelkonfiguration för Spam assassin. Ignorerar spam-märkta e-brev.

note: SysConfig
en: Spam Assassin example setup. Moves marked mails to spam queue.
sv: Exempelkonfiguration för Spam assassin. Flyttar spam-märkta e-brev till spamkön.

note: SysConfig
en: Spanish
sv: Spanska

note: SysConfig
en: Spanish (Colombia)
sv: Spanska (Colombia)

note: SysConfig
en: Spanish (Mexico)
sv: Spanska (Mexiko)

note: SysConfig
en: Specifies if an agent should receive email notification of his own actions.
sv: Aktiverar att handläggare får e-postmeddelande för egna åtgärder.

note: SysConfig
en: Specifies the different article types that will be used in the system.
sv: Anger de olika artikeltyper som ska användas i OTRS-installationen.

note: SysConfig
en: Specifies the different note types that will be used in the system.
sv: Anger de olika anteckningstyper som ska användas i OTRS-installationen.

note: SysConfig
en: Specifies the directory where SSL certificates are stored.
sv: Katalogen för SSL-certifikat.

note: SysConfig
en: Specifies the directory where private SSL certificates are stored.
sv: Katalogen för privata SSL-certifikat.

note: SysConfig
en: Specify the password to authenticate for the first mirror database.
sv: Specificera lösenordet för autentisering av den första spegeldatabasen.

note: SysConfig
en: Specify the username to authenticate for the first mirror database.
sv: Specificera användarnamnet för autentisering av den första spegeldatabasen.

note: SysConfig
en: Stat#
sv: Rapport#

note: SysConfig
en: Status view
sv: Status-vy

note: SysConfig
en: Swedish
sv: Svenska

note: SysConfig
en: System Maintenance
sv: Systemunderhåll

note: SysConfig
en: System Request (%s).
sv: Systemförfrågning (%s).

note: SysConfig
en: Templates <-> Queues
sv: Mallar <-> Köer

note: SysConfig
en: The headline shown in the customer interface.
sv: Rubriken som visas i kundgränssnittet.

note: SysConfig
en: The maximal number of articles expanded on a single page in AgentTicketZoom.
sv: Det maximala antalet artiklar som utökats på en sida i AgentTicketZoom.

note: SysConfig
en: The maximal number of articles shown on a single page in AgentTicketZoom.
sv: Det maximala antalet artiklar som visas på en sida i AgentTicketZoom.

note: SysConfig
en: The maximum number of mails fetched at once before reconnecting to the server.
sv: Det maximala antalet e-post som hämtas på en gång innan återanslutning till servern.

note: SysConfig
en: This will allow the system to send text messages via SMS.
sv: Aktiverar att systemet skickar SMS.

note: SysConfig
en: Ticket Move.
sv: Ärende Flytta.

note: SysConfig
en: Ticket Notifications
sv: Ärendemeddelanden

note: SysConfig
en: Ticket Queue Overview
sv: Kö-översikt

note: SysConfig
en: Ticket moved into Queue "%s" (%s) from Queue "%s" (%s).
sv: Ärendet flyttat till kö "%s" (%s) från kö "%s" (%s).

note: SysConfig
en: Ticket notifications
sv: Ärendemeddelanden

note: SysConfig
en: Ticket overview
sv: Ärendeöversikt

note: SysConfig
en: TicketNumber
sv: Ärendenummer

note: SysConfig
en: Tickets.
sv: Ärenden.

note: SysConfig
en: Toggles display of OTRS FeatureAddons list in PackageManager.
sv: Växla visning av FeatureAddons i pakethanteraren.

note: SysConfig
en: Transport selection for ticket notifications.
sv: Medium för ärendemeddelanden.

note: SysConfig
en: Tree view
sv: Träd-vy

note: SysConfig
en: Turkish
sv: Turkiska

note: SysConfig
en: Ukrainian
sv: Ukrainska

note: SysConfig
en: Unlocked ticket.
sv: Upplåst ärende.

note: SysConfig
en: Updated SLA to %s (ID=%s).
sv: Uppdaterade SLA till %s (ID=%s).

note: SysConfig
en: Uses richtext for viewing and editing ticket notification.
sv: Använder formatering för visning och redigering av ärendemeddelanden.

note: SysConfig
en: Watch this ticket
sv: Bevaka detta ärende

note: SysConfig
en: Watched Tickets.
sv: Bevakade ärenden.

note: SysConfig
en: We are performing scheduled maintenance.
sv: Schemalagt underhåll pågår.

note: SysConfig
en: We are performing scheduled maintenance. Login is temporarily not available.
sv: Schemalagt underhåll pågår. Inloggning kan inte ske under tiden.

note: SysConfig
en: We are performing scheduled maintenance. We should be back online shortly.
sv: Schemalagt underhåll pågår. OTRS-instansen är snart tillgänglig igen.

note: SysConfig
en: Yes, but hide archived tickets
sv: Ja, men dölj arkiverade ärenden

note: SysConfig
en: Your email with ticket number "<OTRS_TICKET>" is bounced to "<OTRS_BOUNCE_TO>". Contact this address for further information.
sv: Ditt e-brev med ärendenummer "<OTRS_TICKET>" studsades till "<OTRS_BOUNCE_TO>". För mer information kontakta dem.
