OTRS - en to vi_VN translation catalogue (1129 entries)

note: Template: AAABase
en: Yes
vi_VN: Có

note: Template: AAABase
en: No
vi_VN: Không

note: Template: AAABase
en: yes
vi_VN: có

note: Template: AAABase
en: no
vi_VN: không

note: Template: AAABase
en: Off
vi_VN: Tắt

note: Template: AAABase
en: off
vi_VN: tắt

note: Template: AAABase
en: On
vi_VN: Mở

note: Template: AAABase
en: on
vi_VN: mở

note: Template: AAABase
en: top
vi_VN: trên đầu

note: Template: AAABase
en: end
vi_VN: cuối

note: Template: AAABase
en: Done
vi_VN: Đã xong

note: Template: AAABase
en: Cancel
vi_VN: Hủy

note: Template: AAABase
en: Reset
vi_VN: Làm lại

note: Template: AAABase
en: more than ... ago
vi_VN: cũ hơn ...

note: Template: AAABase
en: in more than ...
vi_VN: trong..hơn

note: Template: AAABase
en: within the last ...
vi_VN: trong vòng ...

note: Template: AAABase
en: within the next ...
vi_VN: trong vòng tiếp theo

note: Template: AAABase
en: Created within the last
vi_VN: Đã tạo ra trong vòng cuối cùng

note: Template: AAABase
en: Created more than ... ago
vi_VN: Đã tạo ra hơn trước

note: Template: AAABase
en: Today
vi_VN: Hôm nay

note: Template: AAABase
en: Tomorrow
vi_VN: Ngày mai

note: Template: AAABase
en: Next week
vi_VN: Tuần tới

note: Template: AAABase
en: day
vi_VN: ngày

note: Template: AAABase
en: days
vi_VN: ngày

note: Template: AAABase
en: day(s)
vi_VN: ngày

note: Template: AAABase
en: d
vi_VN: ngày

note: Template: AAABase
en: hour
vi_VN: giờ

note: Template: AAABase
en: hours
vi_VN: giờ

note: Template: AAABase
en: hour(s)
vi_VN: giờ

note: Template: AAABase
en: Hours
vi_VN: Giờ

note: Template: AAABase
en: h
vi_VN: giờ

note: Template: AAABase
en: minute
vi_VN: phút

note: Template: AAABase
en: minutes
vi_VN: phút

note: Template: AAABase
en: minute(s)
vi_VN: phút

note: Template: AAABase
en: Minutes
vi_VN: Phút

note: Template: AAABase
en: m
vi_VN: phút

note: Template: AAABase
en: month
vi_VN: tháng

note: Template: AAABase
en: months
vi_VN: tháng

note: Template: AAABase
en: month(s)
vi_VN: tháng

note: Template: AAABase
en: week
vi_VN: tuần

note: Template: AAABase
en: week(s)
vi_VN: tuần

note: Template: AAABase
en: quarter
vi_VN: quý

note: Template: AAABase
en: quarter(s)
vi_VN: quý

note: Template: AAABase
en: half-year
vi_VN: nửa năm

note: Template: AAABase
en: half-year(s)
vi_VN: nửa năm

note: Template: AAABase
en: year
vi_VN: năm

note: Template: AAABase
en: years
vi_VN: năm

note: Template: AAABase
en: year(s)
vi_VN: năm

note: Template: AAABase
en: second(s)
vi_VN: giây

note: Template: AAABase
en: seconds
vi_VN: giây

note: Template: AAABase
en: second
vi_VN: giây

note: Template: AAABase
en: s
vi_VN: giây

note: Template: AAABase
en: Time unit
vi_VN: Đơn vị thời gian

note: Template: AAABase
en: wrote
vi_VN: ₫ã viết

note: Template: AAABase
en: Message
vi_VN: Thông báo

note: Template: AAABase
en: Error
vi_VN: Lỗi

note: Template: AAABase
en: Bug Report
vi_VN: Báo cáo lỗi

note: Template: AAABase
en: Attention
vi_VN: Chú ý

note: Template: AAABase
en: Warning
vi_VN: Cảnh báo

note: Template: AAABase
en: Module
vi_VN: Mô đun

note: Template: AAABase
en: Modulefile
vi_VN: File mô đun

note: Template: AAABase
en: Subfunction
vi_VN: Chức năng con

note: Template: AAABase
en: Line
vi_VN: Dòng

note: Template: AAABase
en: Setting
vi_VN: Thiết lập

note: Template: AAABase
en: Settings
vi_VN: Thiết lập

note: Template: AAABase
en: Example
vi_VN: Ví dụ

note: Template: AAABase
en: Examples
vi_VN: Các ví dụ

note: Template: AAABase
en: valid
vi_VN: hợp lệ

note: Template: AAABase
en: Valid
vi_VN: Hợp lệ

note: Template: AAABase
en: invalid
vi_VN: không hợp lệ

note: Template: AAABase
en: Invalid
vi_VN: Không hợp lệ

note: Template: AAABase
en: * invalid
vi_VN: * không hợp lệ

note: Template: AAABase
en: invalid-temporarily
vi_VN: tạm thời không hợp lệ

note: Template: AAABase
en:  2 minutes
vi_VN: 2 phút

note: Template: AAABase
en:  5 minutes
vi_VN: 5 phút

note: Template: AAABase
en:  7 minutes
vi_VN: 7 phút

note: Template: AAABase
en: 10 minutes
vi_VN: 10 phút

note: Template: AAABase
en: 15 minutes
vi_VN: 15 phút

note: Template: AAABase
en: Mr.
vi_VN: Ông

note: Template: AAABase
en: Mrs.
vi_VN: Bà

note: Template: AAABase
en: Next
vi_VN: Tiếp

note: Template: AAABase
en: Back
vi_VN: Trở lại

note: Template: AAABase
en: Next...
vi_VN: Tiếp...

note: Template: AAABase
en: ...Back
vi_VN: ...Trở lại

note: Template: AAABase
en: -none-
vi_VN: không

note: Template: AAABase
en: none
vi_VN: không

note: Template: AAABase
en: none!
vi_VN: không!

note: Template: AAABase
en: none - answered
vi_VN: không được trả lời

note: Template: AAABase
en: please do not edit!
vi_VN: Xin đừng chỉnh sửa!

note: Template: AAABase
en: Need Action
vi_VN: Cẩn hành động

note: Template: AAABase
en: AddLink
vi_VN: Thêm liên kết

note: Template: AAABase
en: Link
vi_VN: Liên kết

note: Template: AAABase
en: Unlink
vi_VN: Bỏ liên kết

note: Template: AAABase
en: Linked
vi_VN: Đã liên kết

note: Template: AAABase
en: Link (Normal)
vi_VN: Liên kết (Thường)

note: Template: AAABase
en: Link (Parent)
vi_VN: Liên kết (Cha)

note: Template: AAABase
en: Link (Child)
vi_VN: Liên kết (Con)

note: Template: AAABase
en: Normal
vi_VN: Thường

note: Template: AAABase
en: Parent
vi_VN: Cha

note: Template: AAABase
en: Child
vi_VN: Con

note: Template: AAABase
en: Hit
vi_VN: Nhấn chuột

note: Template: AAABase
en: Hits
vi_VN: Nhấn chuột

note: Template: AAABase
en: Text
vi_VN: Văn bản

note: Template: AAABase
en: Standard
vi_VN: Tiêu chuẩn

note: Template: AAABase
en: Lite
vi_VN: Nhẹ

note: Template: AAABase
en: User
vi_VN: Người dùng

note: Template: AAABase
en: Username
vi_VN: Tên đăng nhập

note: Template: AAABase
en: Language
vi_VN: Ngôn ngữ

note: Template: AAABase
en: Languages
vi_VN: Các ngôn ngữ

note: Template: AAABase
en: Password
vi_VN: Mật khẩu

note: Template: AAABase
en: Preferences
vi_VN: Tuỳ chọn

note: Template: AAABase
en: Salutation
vi_VN: Lời chào

note: Template: AAABase
en: Salutations
vi_VN: Những lời chào

note: Template: AAABase
en: Signature
vi_VN: Chữ ký

note: Template: AAABase
en: Signatures
vi_VN: Những chữ ký

note: Template: AAABase
en: Customer
vi_VN: Khách hàng

note: Template: AAABase
en: CustomerID
vi_VN: Mã khách hàng

note: Template: AAABase
en: CustomerIDs
vi_VN: Mã khách hàng

note: Template: AAABase
en: customer
vi_VN: khách hàng

note: Template: AAABase
en: agent
vi_VN: điều hành viên

note: Template: AAABase
en: system
vi_VN: hệ thống

note: Template: AAABase
en: Customer Info
vi_VN: Thông tin khách hàng

note: Template: AAABase
en: Customer Information
vi_VN: Thông tin khách hàng

note: Template: AAABase
en: Customer Companies
vi_VN: Công ty khách hàng

note: Template: AAABase
en: Company
vi_VN: Công ty

note: Template: AAABase
en: go!
vi_VN: tiếp tục!

note: Template: AAABase
en: go
vi_VN: tiếp tục

note: Template: AAABase
en: All
vi_VN: Tất cả

note: Template: AAABase
en: all
vi_VN: tất cả

note: Template: AAABase
en: Sorry
vi_VN: Xin lỗi

note: Template: AAABase
en: update!
vi_VN: cập nhật!

note: Template: AAABase
en: update
vi_VN: cập nhật

note: Template: AAABase
en: Update
vi_VN: Cập nhật

note: Template: AAABase
en: Updated!
vi_VN: Đã cập nhật

note: Template: AAABase
en: submit!
vi_VN: xác nhận!

note: Template: AAABase
en: submit
vi_VN: xác nhận

note: Template: AAABase
en: Submit
vi_VN: Xác nhận

note: Template: AAABase
en: change!
vi_VN: thay đổi!

note: Template: AAABase
en: Change
vi_VN: Thay đổi

note: Template: AAABase
en: change
vi_VN: thay đổi

note: Template: AAABase
en: click here
vi_VN: Nhấn chuột vào đây

note: Template: AAABase
en: Comment
vi_VN: Nhận xét

note: Template: AAABase
en: Invalid Option!
vi_VN: Lựa chọn không hợp lệ!

note: Template: AAABase
en: Invalid time!
vi_VN: Thời gian không hợp lệ!

note: Template: AAABase
en: Invalid date!
vi_VN: Ngày tháng không hợp lệ!

note: Template: AAABase
en: Name
vi_VN: Tên

note: Template: AAABase
en: Group
vi_VN: Nhóm

note: Template: AAABase
en: Description
vi_VN: Mô tả

note: Template: AAABase
en: description
vi_VN: mô tả

note: Template: AAABase
en: Theme
vi_VN: Chủ đề

note: Template: AAABase
en: Created
vi_VN: Đã khởi tạo

note: Template: AAABase
en: Created by
vi_VN: Đã khởi tạo bởi

note: Template: AAABase
en: Changed
vi_VN: Đã thay đổi

note: Template: AAABase
en: Changed by
vi_VN: Đã thay đổi bởi

note: Template: AAABase
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

note: Template: AAABase
en: and
vi_VN: và

note: Template: AAABase
en: between
vi_VN: giữa

note: Template: AAABase
en: before/after
vi_VN: trước / sau

note: Template: AAABase
en: Fulltext Search
vi_VN: Tìm kiếm toàn bộ văn bản

note: Template: AAABase
en: Data
vi_VN: Dữ liệu

note: Template: AAABase
en: Options
vi_VN: Các tùy chọn

note: Template: AAABase
en: Title
vi_VN: Tiêu đề

note: Template: AAABase
en: Item
vi_VN: Mục

note: Template: AAABase
en: Delete
vi_VN: Xóa

note: Template: AAABase
en: Edit
vi_VN: Sửa

note: Template: AAABase
en: View
vi_VN: Xem

note: Template: AAABase
en: Number
vi_VN: Số

note: Template: AAABase
en: System
vi_VN: Hệ thống

note: Template: AAABase
en: Contact
vi_VN: Liên hệ

note: Template: AAABase
en: Contacts
vi_VN: Những liên hệ

note: Template: AAABase
en: Export
vi_VN: Xuất

note: Template: AAABase
en: Up
vi_VN: Trên

note: Template: AAABase
en: Down
vi_VN: Dưới

note: Template: AAABase
en: Add
vi_VN: Thêm

note: Template: AAABase
en: Added!
vi_VN: Đã thêm

note: Template: AAABase
en: Category
vi_VN: Phân loại

note: Template: AAABase
en: Viewer
vi_VN: Trình xem

note: Template: AAABase
en: Expand
vi_VN: Mở rộng

note: Template: AAABase
en: Small
vi_VN: Nhỏ

note: Template: AAABase
en: Medium
vi_VN: Vừa

note: Template: AAABase
en: Large
vi_VN: Rộng

note: Template: AAABase
en: Date picker
vi_VN: Bảng chọn ngày

note: Template: AAABase
en: Show Tree Selection
vi_VN: Lựa chọn cây chương trình

note: Template: AAABase
en: The field content is too long!
vi_VN: Các lĩnh vực nội dung quá dài

note: Template: AAABase
en: Maximum size is %s characters.
vi_VN: Kích thước tối đa là %s ký tự

note: Template: AAABase
en: This field is required or
vi_VN: Các lĩnh vực là cần thiết cho

note: Template: AAABase
en: New message
vi_VN: Tin nhắn mới

note: Template: AAABase
en: New message!
vi_VN: Tin nhắn mới!

note: Template: AAABase
en: Please answer this ticket(s) to get back to the normal queue view!
vi_VN: Hãy trả lời thẻ này để trở lại phần xem các hàng đợi thông thường!

note: Template: AAABase
en: You have %s new message(s)!
vi_VN: Bạn có %s tin nhắn mới!

note: Template: AAABase
en: You have %s reminder ticket(s)!
vi_VN: Bạn có %s thẻ nhắc công việc!

note: Template: AAABase
en: The recommended charset for your language is %s!
vi_VN: Bộ ký tự gợi ý cho ngôn ngữ của bạn là %s!

note: Template: AAABase
en: Change your password.
vi_VN: Đổi mật khẩu

note: Template: AAABase
en: Please activate %s first!
vi_VN: Vui lòng kích hoạt %s đầu tiên

note: Template: AAABase
en: No suggestions
vi_VN: Không có gợi ý nào

note: Template: AAABase
en: Word
vi_VN: Từ

note: Template: AAABase
en: Ignore
vi_VN: Bỏ qua

note: Template: AAABase
en: replace with
vi_VN: thay thế bằng

note: Template: AAABase
en: There is no account with that login name.
vi_VN: Không có tài khoản nào với tên truy cập như thế.

note: Template: AAABase
en: Login failed! Your user name or password was entered incorrectly.
vi_VN: Đăng nhập thất bại! Tên người dùng hoặc mật khẩu của bạn đã được nhập không chính xác

note: Template: AAABase
en: There is no acount with that user name.
vi_VN: Không có tài khoản nào với tên truy cập như thế.

note: Template: AAABase
en: Please contact your administrator
vi_VN: Hãy liên hệ với quản trị viên của bạn

note: Template: AAABase
en: Authentication succeeded, but no customer record is found in the customer backend. Please contact your administrator.
vi_VN: Xác thực thành công, nhưng không có hồ sơ khách hàng được tìm thấy trong các phụ trợ khách hàng.Hãy liên hệ với quản trị viên của bạn

note: Template: AAABase
en: This e-mail address already exists. Please log in or reset your password.
vi_VN: Địa chỉ email này đã tồn tại. Vui lòng đăng nhập hoặc thiết lập lại mật khẩu của bạn

note: Template: AAABase
en: Logout
vi_VN: Đăng xuất

note: Template: AAABase
en: Logout successful. Thank you for using %s!
vi_VN: Đăng xuất thành công! Cảm ơn bạn đã sử dụng %s!

note: Template: AAABase
en: Feature not active!
vi_VN: Tính năng không hoạt động!

note: Template: AAABase
en: Agent updated!
vi_VN: Điều hành viên được cập nhật!

note: Template: AAABase
en: Database Selection
vi_VN: Lựa chọn cơ sở dữ liệu

note: Template: AAABase
en: Create Database
vi_VN: Tạo cơ sở dữ liệu

note: Template: AAABase
en: System Settings
vi_VN: Thiết đặt hệ thống

note: Template: AAABase
en: Mail Configuration
vi_VN: Cấu hình thư

note: Template: AAABase
en: Finished
vi_VN: Kết thúc

note: Template: AAABase
en: Install OTRS
vi_VN: Cài đặt OTRS

note: Template: AAABase
en: Intro
vi_VN: Giới thiệu

note: Template: AAABase
en: License
vi_VN: Giấy phép

note: Template: AAABase
en: Database
vi_VN: Cơ sở dữ liệu

note: Template: AAABase
en: Configure Mail
vi_VN: Cấu hình thư

note: Template: AAABase
en: Database deleted.
vi_VN: Cơ sở dữ liệu đã bị xóa

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the administrative database user.
vi_VN: Nhập mật khẩu cho người sử dụng cơ sở dữ liệu hành chính

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the database user.
vi_VN: Nhập mật khẩu cho người sử dụng cơ sở dữ liệu

note: Template: AAABase
en: If you have set a root password for your database, it must be entered here. If not, leave this field empty.
vi_VN: Nếu bạn đã thiết lập một mật khẩu chủ cho cơ sở dữ liệu của bạn, nó phải được nhập vào đây. Nếu không, hãy để trống ô này.

note: Template: AAABase
en: Database already contains data - it should be empty!
vi_VN: Cơ sở dữ liệu đã có chứa dữ liệu - nó phải là trống rỗng !

note: Template: AAABase
en: Login is needed!
vi_VN: Cần đăng nhập!

note: Template: AAABase
en: It is currently not possible to login due to a scheduled system maintenance.
vi_VN: Hiện tại, không thể đăng nhập do bảo trì hệ thống theo lịch trình

note: Template: AAABase
en: Password is needed!
vi_VN: Cần mật khẩu!

note: Template: AAABase
en: Take this Customer
vi_VN: Chấp nhận khách hàng này

note: Template: AAABase
en: Take this User
vi_VN: Chấp nhận người dùng này

note: Template: AAABase
en: possible
vi_VN: có thể

note: Template: AAABase
en: reject
vi_VN: từ chối

note: Template: AAABase
en: reverse
vi_VN: đảo ngược

note: Template: AAABase
en: Facility
vi_VN: Tiện ích

note: Template: AAABase
en: Time Zone
vi_VN: Múi giờ

note: Template: AAABase
en: Pending till
vi_VN: Treo tới khi

note: Template: AAABase
en: Don't use the Superuser account to work with OTRS! Create new Agents and work with these accounts instead.
vi_VN: Không sử dụng tài khoản cấp cao để làm việc với OTRS.Tạo Điều hành viên mới và làm việc với các tài khoản này để thay thế.

note: Template: AAABase
en: Dispatching by email To: field.
vi_VN: Gửi bằng email tới: trường.

note: Template: AAABase
en: Dispatching by selected Queue.
vi_VN: Gửi bởi hàng đợi đã chọn.

note: Template: AAABase
en: No entry found!
vi_VN: Không tìm thấy mục nào!

note: Template: AAABase
en: Session invalid. Please log in again.
vi_VN: Phiên đã bị gián đoạn. Xin hãy đăng nhập lại.

note: Template: AAABase
en: Session has timed out. Please log in again.
vi_VN: Phiên đã bị gián đoạn. Xin hãy đăng nhập lại.

note: Template: AAABase
en: Session limit reached! Please try again later.
vi_VN: Phiên đạt giới hạn! Vui lòng thử lại sau

note: Template: AAABase
en: No Permission!
vi_VN: Không có quyền!

note: Template: AAABase
en: (Click here to add)
vi_VN: (Nhấn chuột vào đây để thêm)

note: Template: AAABase
en: Preview
vi_VN: Xem trước

note: Template: AAABase
en: Package not correctly deployed! Please reinstall the package.
vi_VN: Đóng gói không được triển khai một cách chính xác! Hãy cài đặt lại gói

note: Template: AAABase
en: %s is not writable!
vi_VN: %s không thể ghi!

note: Template: AAABase
en: Cannot create %s!
vi_VN: Không thể tạo %s!

note: Template: AAABase
en: Check to activate this date
vi_VN: Kiểm tra để kích hoạt ngày này

note: Template: AAABase
en: You have Out of Office enabled, would you like to disable it?
vi_VN: Bạn đã kích hoạt chế độ Out of Office, bạn có muốn tắt nó không?

note: Template: AAABase
en: News about OTRS releases!
vi_VN: Tin tức về phiên bản OTRS

note: Template: AAABase
en: Customer %s added
vi_VN: Khách hàng %s đã được thêm

note: Template: AAABase
en: Role added!
vi_VN: Vai trò bổ sung

note: Template: AAABase
en: Role updated!
vi_VN: Cập nhật trách nhiệm

note: Template: AAABase
en: Attachment added!
vi_VN: Đính kèm

note: Template: AAABase
en: Response added!
vi_VN: Phản hồi

note: Template: AAABase
en: Response updated!
vi_VN: Cập nhật trách nhiệm

note: Template: AAABase
en: Group updated!
vi_VN: Nhóm cập nhật!

note: Template: AAABase
en: Note: Company is invalid!
vi_VN: Lưu ý: Công ty không hợp lệ!

note: Template: AAABase
en: System e-mail address added!
vi_VN: Quản trị địa chỉ email hệ thống

note: Template: AAABase
en: System e-mail address updated!
vi_VN: Quản trị địa chỉ email hệ thống cập nhật!

note: Template: AAABase
en: Contract
vi_VN: Hợp đồng

note: Template: AAABase
en: Online Customer: %s
vi_VN: Khách hàng trực tuyến: %s

note: Template: AAABase
en: Online Agent: %s
vi_VN: điều hành viên đang online: %s

note: Template: AAABase
en: Calendar
vi_VN: Lịch

note: Template: AAABase
en: File
vi_VN: Hồ sơ

note: Template: AAABase
en: Filename
vi_VN: Tên hồ sơ

note: Template: AAABase
en: Type
vi_VN: Loại

note: Template: AAABase
en: Size
vi_VN: Cỡ

note: Template: AAABase
en: Upload
vi_VN: Tải lên

note: Template: AAABase
en: Directory
vi_VN: Đường dẫn

note: Template: AAABase
en: Signed
vi_VN: Đã ký

note: Template: AAABase
en: Sign
vi_VN: Ký

note: Template: AAABase
en: Crypted
vi_VN: Đã gắn mã

note: Template: AAABase
en: Crypt
vi_VN: Gắn mã

note: Template: AAABase
en: Office
vi_VN: Văn phòng

note: Template: AAABase
en: Phone
vi_VN: Điện thoại

note: Template: AAABase
en: Mobile
vi_VN: Di động

note: Template: AAABase
en: Zip
vi_VN: Mã vùng

note: Template: AAABase
en: City
vi_VN: Thành phố

note: Template: AAABase
en: Street
vi_VN: Đường

note: Template: AAABase
en: Country
vi_VN: Nước

note: Template: AAABase
en: Location
vi_VN: Nơi

note: Template: AAABase
en: installed
vi_VN: đã cài đặt

note: Template: AAABase
en: uninstalled
vi_VN: đã gỡ cài đặt

note: Template: AAABase
en: Security Note: You should activate %s because application is already running!
vi_VN: Lưu ý bảo mật: Bạn nên kích hoạt %s bởi ứng dụng đã hoạt động!

note: Template: AAABase
en: Unable to parse repository index document.
vi_VN: Không thể phân tích kho lưu trữ tài liệu số.

note: Template: AAABase
en: No packages for your framework version found in this repository, it only contains packages for other framework versions.
vi_VN: Không có gói cho phiên bản khuôn khổ của bạn được tìm thấy trong kho lưu trữ này, nó chỉ chứa các gói cho các phiên bản khuôn khổ khác.

note: Template: AAABase
en: No packages, or no new packages, found in selected repository.
vi_VN: Không có gói, hoặc không có gói mới, được tìm thấy trong kho lưu trữ được lựa chọn.

note: Template: AAABase
en: Edit the system configuration settings.
vi_VN: Chỉnh sửa các thiết lập cấu hình hệ thống

note: Template: AAABase
en: ACL information from database is not in sync with the system configuration, please deploy all ACLs.
vi_VN: ACL thông tin từ cơ sở dữ liệu không đồng bộ với các cấu hình hệ thống, hãy triển khai tất cả ACL.

note: Template: AAABase
en: printed at
vi_VN: được in tại

note: Template: AAABase
en: Loading...
vi_VN: Đang tải

note: Template: AAABase
en: Hello %s,
vi_VN: Xin chào %s

note: Template: AAABase
en: Please press Back and try again.
vi_VN: Xin hãy nhấn Trở lại và thử lại lần nữa.

note: Template: AAABase
en: Sent password reset instructions. Please check your email.
vi_VN: Gửi hướng dẫn thiết lập lại mật khẩu. Hãy kiểm tra email của bạn.

note: Template: AAABase
en: Upcoming Events
vi_VN: Sự kiện sắp tới

note: Template: AAABase
en: Event
vi_VN: Sự kiện

note: Template: AAABase
en: Events
vi_VN: Những sự kiện

note: Template: AAABase
en: more
vi_VN: hơn

note: Template: AAABase
en: Collapse
vi_VN: Đổ, sập

note: Template: AAABase
en: Shown
vi_VN: Đã thể hiện

note: Template: AAABase
en: News
vi_VN: Tin tức

note: Template: AAABase
en: Product News
vi_VN: Tin tức sản phẩm

note: Template: AAABase
en: OTRS News
vi_VN: Tin tức OTRS

note: Template: AAABase
en: 7 Day Stats
vi_VN: 7 ngày thống kê số liệu

note: Template: AAABase
en: Process Management information from database is not in sync with the system configuration, please synchronize all processes.
vi_VN: Thông tin quản lý quá trình từ cơ sở dữ liệu không đồng bộ với các cấu hình hệ thống, hãy đồng bộ hóa tất cả các quy trình.

note: Template: AAABase
en: Package not verified by the OTRS Group! It is recommended not to use this package.
vi_VN: Gói không được xác nhận bởi tập đoàn OTRS! Đó là khuyến cáo không sử dụng gói này.

note: Template: AAABase
en: <br>If you continue to install this package, the following issues may occur!<br><br>&nbsp;-Security problems<br>&nbsp;-Stability problems<br>&nbsp;-Performance problems<br><br>Please note that issues that are caused by working with this package are not covered by OTRS service contracts!<br><br>
vi_VN: <br> Nếu bạn tiếp tục cài đặt gói này, các vấn đề sau đây có thể xảy ra <br> & nbsp;! vấn đề -An ninh <br> & nbsp; vấn đề -Stability <br> & nbsp; vấn đề -Performance <br> Xin lưu ý rằng vấn đề được gây ra bằng cách làm việc với phần mềm này không được bảo hiểm theo hợp đồng dịch vụ OTRS! <br>

note: Template: AAABase
en: Mark
vi_VN: Đánh dấu

note: Template: AAABase
en: Unmark
vi_VN: Hủy dấu

note: Template: AAABase
en: Bold
vi_VN: Chữ đậm

note: Template: AAABase
en: Italic
vi_VN: Chữ nghiêng

note: Template: AAABase
en: Underline
vi_VN: Gạch dưới

note: Template: AAABase
en: Font Color
vi_VN: Màu chữ

note: Template: AAABase
en: Background Color
vi_VN: Màu nền

note: Template: AAABase
en: Remove Formatting
vi_VN: Hủy bỏ định dạng

note: Template: AAABase
en: Align Right
vi_VN: Bên phải

note: Template: AAABase
en: Header
vi_VN: Đầu trang

note: Template: AAABase
en: Create an Unordered List
vi_VN: Tạo một danh sách không có thứ tự

note: Template: AAABase
en: Create an Ordered List
vi_VN: Tạo một danh sách có thứ tự

note: Template: AAABase
en: HTML Link
vi_VN: HTML liên kết

note: Template: AAABase
en: Insert Image
vi_VN: Chèn ảnh

note: Template: AAABase
en: CTRL
vi_VN: CTRL Kiểm soát

note: Template: AAABase
en: SHIFT
vi_VN:  Sự thay đổi

note: Template: AAABase
en: Redo
vi_VN: Làm lại

note: Template: AAABase
en: Can't contact registration server. Please try again later.
vi_VN: Không thể liên lạc với máy chủ đăng ký. Vui lòng thử lại sau.

note: Template: AAABase
en: No content received from registration server. Please try again later.
vi_VN: Không có nội dung nhận được từ máy chủ đăng ký. Vui lòng thử lại sau.

note: Template: AAABase
en: Username and password do not match. Please try again.
vi_VN: Tên người dùng và mật khẩu không khớp. Vui lòng thử lại.

note: Template: AAABase
en: The selected process is invalid!
vi_VN: Quá trình chọn không hợp lệ!

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Day
vi_VN: Ngày đầu năm mới

note: Template: AAACalendar
en: International Workers' Day
vi_VN: Ngày Lao động Quốc tế

note: Template: AAACalendar
en: Christmas Eve
vi_VN: Đêm Giáng sinh

note: Template: AAACalendar
en: First Christmas Day
vi_VN: Ngày Giáng sinh đầu tiên

note: Template: AAACalendar
en: Second Christmas Day
vi_VN: Ngày thứ hai của Giáng sinh

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Eve
vi_VN: Đêm giao thừa

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as requester
vi_VN: OTRS như yêu cầu

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as provider
vi_VN: OTRS là nhà cung cấp

note: Template: AAAMonth
en: Jan
vi_VN: Tháng 1

note: Template: AAAMonth
en: Feb
vi_VN: Tháng 2

note: Template: AAAMonth
en: Mar
vi_VN: Tháng 3

note: Template: AAAMonth
en: Apr
vi_VN: Tháng 4

note: Template: AAAMonth
en: May
vi_VN: Tháng 5

note: Template: AAAMonth
en: Jun
vi_VN: Tháng 6

note: Template: AAAMonth
en: Jul
vi_VN: Tháng 7

note: Template: AAAMonth
en: Aug
vi_VN: Tháng 8

note: Template: AAAMonth
en: Sep
vi_VN: Tháng 9

note: Template: AAAMonth
en: Oct
vi_VN: Tháng 10

note: Template: AAAMonth
en: Nov
vi_VN: Tháng 11

note: Template: AAAMonth
en: Dec
vi_VN: Tháng 12

note: Template: AAAMonth
en: January
vi_VN: Tháng Một

note: Template: AAAMonth
en: February
vi_VN: Tháng Hai

note: Template: AAAMonth
en: March
vi_VN: Tháng Ba

note: Template: AAAMonth
en: April
vi_VN: Tháng Tư

note: Template: AAAMonth
en: May_long
vi_VN: Tháng Năm

note: Template: AAAMonth
en: June
vi_VN: Tháng Sáu

note: Template: AAAMonth
en: July
vi_VN: Tháng Bảy

note: Template: AAAMonth
en: August
vi_VN: Tháng Tám

note: Template: AAAMonth
en: September
vi_VN: Tháng Chín

note: Template: AAAMonth
en: October
vi_VN: Tháng Mười

note: Template: AAAMonth
en: November
vi_VN: Tháng Mười một

note: Template: AAAMonth
en: December
vi_VN: Tháng Mười hai

note: Template: AAAPreferences
en: Preferences updated successfully!
vi_VN: Giao diện đã được cập nhật thành công!

note: Template: AAAPreferences
en: Email Settings
vi_VN: Cài đặt email

note: Template: AAAPreferences
en: Other Settings
vi_VN: Cài đặt khác

note: Template: AAAPreferences
en: Change Password
vi_VN: Đổi mật khẩu

note: Template: AAAPreferences
en: Current password
vi_VN: Mật khẩu hiện tại

note: Template: AAAPreferences
en: New password
vi_VN: Mật khẩu mới

note: Template: AAAPreferences
en: Verify password
vi_VN: Xác minh mật khẩu

note: Template: AAAPreferences
en: Spelling Dictionary
vi_VN: Từ điển chính tả

note: Template: AAAPreferences
en: Default spelling dictionary
vi_VN: Từ điển chính tả mặc định

note: Template: AAAPreferences
en: Max. shown Tickets a page in Overview.
vi_VN: Số thẻ hiển thị tối đa trên một trang trong phần Tổng quan.

note: Template: AAAPreferences
en: The current password is not correct. Please try again!
vi_VN: Mật khẩu hiện tại là không đúng. Vui lòng thử lại!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, your new passwords do not match. Please try again!
vi_VN: Không thể cập nhật mật khẩu, mật khẩu mới của bạn không phù hợp. Vui lòng thử lại!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it contains invalid characters!
vi_VN: Không thể cập nhật mật khẩu, nó chứa các ký tự không hợp lệ!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 lowercase and 2 uppercase characters!
vi_VN: Không thể cập nhật mật khẩu, nó phải chứa ít nhất 2 chữ thường và 2 ký tự chữ hoa!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 1 digit!
vi_VN: Không thể cập nhật mật khẩu, nó phải chứa ít nhất 1 chữ số!

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 characters!
vi_VN: Không thể cập nhật mật khẩu, nó phải có ít nhất 2 ₫ặc tính

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, this password has already been used. Please choose a new one!
vi_VN: Không thể cập nhật mật khẩu, mật khẩu này đã được sử dụng. Hãy chọn một cái mới!

note: Template: AAATicket
en: Lock
vi_VN: Khóa

note: Template: AAATicket
en: Unlock
vi_VN: Mở khóa

note: Template: AAATicket
en: History
vi_VN: Lịch sử

note: Template: AAATicket
en: Zoom
vi_VN: Phóng đại

note: Template: AAATicket
en: Age
vi_VN: Tuổi

note: Template: AAATicket
en: Bounce
vi_VN: Bỏ

note: Template: AAATicket
en: Forward
vi_VN: Chuyển tiếp

note: Template: AAATicket
en: From
vi_VN: Từ

note: Template: AAATicket
en: To
vi_VN: Tới

note: Template: AAATicket
en: Subject
vi_VN: Tiêu đề

note: Template: AAATicket
en: Move
vi_VN: Chuyển

note: Template: AAATicket
en: Queue
vi_VN: Hàng đợi

note: Template: AAATicket
en: Queues
vi_VN: Hàng đợi

note: Template: AAATicket
en: Priority
vi_VN: Ưu tiên

note: Template: AAATicket
en: Priorities
vi_VN: Những ưu tiên

note: Template: AAATicket
en: Priority Update
vi_VN: Cập nhật ưu tiên

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreement
vi_VN: Thoả thuận Mức độ Dịch vụ

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreements
vi_VN: Những Thỏa thuận Mức độ Dịch vụ

note: Template: AAATicket
en: Service
vi_VN: Dịch vụ

note: Template: AAATicket
en: Services
vi_VN: Những dịch vụ

note: Template: AAATicket
en: State
vi_VN: Trạng thái

note: Template: AAATicket
en: States
vi_VN: Trạng thái

note: Template: AAATicket
en: Status
vi_VN: Trạng thái

note: Template: AAATicket
en: Statuses
vi_VN: Trạng thái

note: Template: AAATicket
en: Ticket Type
vi_VN: Loại vé

note: Template: AAATicket
en: Ticket Types
vi_VN: Các loại vé

note: Template: AAATicket
en: Compose
vi_VN: Tạo

note: Template: AAATicket
en: Pending
vi_VN: Đang treo

note: Template: AAATicket
en: Owner
vi_VN: Phụ trách

note: Template: AAATicket
en: Owner Update
vi_VN: Cập nhật phụ trách

note: Template: AAATicket
en: Responsible
vi_VN: Chịu trách nhiệm

note: Template: AAATicket
en: Responsible Update
vi_VN: Cập nhật trách nhiệm

note: Template: AAATicket
en: Sender
vi_VN: Người gửi

note: Template: AAATicket
en: Article
vi_VN: Bài viết

note: Template: AAATicket
en: Ticket
vi_VN: Thẻ

note: Template: AAATicket
en: Createtime
vi_VN: Thời gian khởi tạo

note: Template: AAATicket
en: plain
vi_VN: gốc

note: Template: AAATicket
en: Email
vi_VN: E-Mail

note: Template: AAATicket
en: email
vi_VN: E-Mail

note: Template: AAATicket
en: Close
vi_VN: Đóng

note: Template: AAATicket
en: Action
vi_VN: Hành động

note: Template: AAATicket
en: Attachment
vi_VN: Đính kèm

note: Template: AAATicket
en: Attachments
vi_VN: Đính kèm

note: Template: AAATicket
en: This message was written in a character set other than your own.
vi_VN: Tin nhắn này đã được viết bằng bộ ký tự khác với của bạn.

note: Template: AAATicket
en: If it is not displayed correctly,
vi_VN: Nếu nó không hiển thị chính xác,

note: Template: AAATicket
en: This is a
vi_VN: Đây là một

note: Template: AAATicket
en: to open it in a new window.
vi_VN: mở trong cửa sổ mới

note: Template: AAATicket
en: This is a HTML email. Click here to show it.
vi_VN: Đây là một email HTML. Nhấn chuột vào đây để xem.

note: Template: AAATicket
en: Free Fields
vi_VN: Các trường tự do

note: Template: AAATicket
en: Merge
vi_VN: Trộn

note: Template: AAATicket
en: merged
vi_VN: đã trộn

note: Template: AAATicket
en: closed successful
vi_VN: đóng thành công

note: Template: AAATicket
en: closed unsuccessful
vi_VN: đóng không thành công

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Total
vi_VN: Tổng số Vé Khóa

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Reminder Reached
vi_VN: Vé bị khóa Đã đạt Nhắc nhở

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets New
vi_VN: Các Vé khóa mới

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Total
vi_VN: Trách nhiệm Tổng số vé

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets New
vi_VN: Trách nhiệm vé mới

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Reminder Reached
vi_VN: Vé có trách nhiệm Đã đạt Nhắc nhở

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Total
vi_VN: Tổng số Vé đã xem

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets New
vi_VN: Vé mới đã xem

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Reminder Reached
vi_VN: Vé đã xem Đã đạt Nhắc nhở

note: Template: AAATicket
en: All tickets
vi_VN: Tất cả các thẻ

note: Template: AAATicket
en: Available tickets
vi_VN: Vé có sẵn

note: Template: AAATicket
en: Escalation
vi_VN: Sự trèo

note: Template: AAATicket
en: last-search
vi_VN: tìm kiếm cuối cùng

note: Template: AAATicket
en: QueueView
vi_VN: Xem hàng đợi

note: Template: AAATicket
en: Ticket Escalation View
vi_VN: Xem vé leo thang

note: Template: AAATicket
en: Message from
vi_VN: Thông điệp từ

note: Template: AAATicket
en: End message
vi_VN: Thông báo kết thúc

note: Template: AAATicket
en: Forwarded message from
vi_VN: Tin nhắn chuyển tiếp từ

note: Template: AAATicket
en: End forwarded message
vi_VN: Kết thúc tin nhắn chuyển tiếp

note: Template: AAATicket
en: Bounce Article to a different mail address
vi_VN: Bài viết bị trả đến một địa chỉ mail khác nhau

note: Template: AAATicket
en: new
vi_VN: mới

note: Template: AAATicket
en: open
vi_VN: mở

note: Template: AAATicket
en: Open
vi_VN: Mở

note: Template: AAATicket
en: Open tickets
vi_VN: Mở các vé

note: Template: AAATicket
en: closed
vi_VN: đóng

note: Template: AAATicket
en: Closed
vi_VN: Đóng

note: Template: AAATicket
en: Closed tickets
vi_VN: Các vé đã đóng

note: Template: AAATicket
en: removed
vi_VN: gỡ bỏ

note: Template: AAATicket
en: pending reminder
vi_VN: đang treo nhắc nhở

note: Template: AAATicket
en: pending auto
vi_VN: đang treo tự động

note: Template: AAATicket
en: pending auto close+
vi_VN: đang treo tự động đóng+

note: Template: AAATicket
en: pending auto close-
vi_VN: đang treo tự động đóng-

note: Template: AAATicket
en: email-external
vi_VN: E-mail bên ngoài

note: Template: AAATicket
en: email-internal
vi_VN: E-mail nội bộ

note: Template: AAATicket
en: note-external
vi_VN: lưu ý bên ngoài

note: Template: AAATicket
en: note-internal
vi_VN: lưu ý nội bộ

note: Template: AAATicket
en: note-report
vi_VN: lưu ý báo cáo

note: Template: AAATicket
en: phone
vi_VN: điện thoại

note: Template: AAATicket
en: sms
vi_VN: tin nhắn sms

note: Template: AAATicket
en: webrequest
vi_VN: yêu cầu web

note: Template: AAATicket
en: lock
vi_VN: khóa

note: Template: AAATicket
en: unlock
vi_VN: không khóa

note: Template: AAATicket
en: very low
vi_VN: rất chậm

note: Template: AAATicket
en: low
vi_VN: chậm

note: Template: AAATicket
en: normal
vi_VN: bình thường

note: Template: AAATicket
en: high
vi_VN: cao

note: Template: AAATicket
en: very high
vi_VN: rất cao

note: Template: AAATicket
en: 1 very low
vi_VN: 1 rất chậm

note: Template: AAATicket
en: 2 low
vi_VN: 2 chậm

note: Template: AAATicket
en: 3 normal
vi_VN: 3 bình thường

note: Template: AAATicket
en: 4 high
vi_VN: 4 cao

note: Template: AAATicket
en: 5 very high
vi_VN: 5 rất cao

note: Template: AAATicket
en: auto follow up
vi_VN: tự động theo dõi

note: Template: AAATicket
en: auto reject
vi_VN: tự động từ chối

note: Template: AAATicket
en: auto remove
vi_VN: tự động loại bỏ

note: Template: AAATicket
en: auto reply
vi_VN: tự động trả lời

note: Template: AAATicket
en: auto reply/new ticket
vi_VN: tự động trả lời / vé mới

note: Template: AAATicket
en: Create
vi_VN: Tạo

note: Template: AAATicket
en: Answer
vi_VN: Trả lời

note: Template: AAATicket
en: Phone call
vi_VN: Cuộc gọi

note: Template: AAATicket
en: Ticket "%s" created!
vi_VN: Thẻ "%s" đã được tạo!

note: Template: AAATicket
en: Ticket Number
vi_VN: Số thẻ

note: Template: AAATicket
en: Ticket Object
vi_VN: Đối tượng thẻ

note: Template: AAATicket
en: No such Ticket Number "%s"! Can't link it!
vi_VN: Không có thẻ nào có số "%s" như vậy! Không thể liên kết tới đó!

note: Template: AAATicket
en: You don't have write access to this ticket.
vi_VN: Bạn không có quyền ghi vào vé này .

note: Template: AAATicket
en: Sorry, you need to be the ticket owner to perform this action.
vi_VN: Xin lỗi, bạn cần phải là chủ sở hữu vé để thực hiện hành động này .

note: Template: AAATicket
en: Please change the owner first.
vi_VN: Hãy thay đổi chủ sở hữu đầu tiên.

note: Template: AAATicket
en: Ticket selected.
vi_VN: Vé đã chọn.

note: Template: AAATicket
en: Ticket is locked by another agent.
vi_VN: Vé nầy đã bị khóa bởi đại lý khác.

note: Template: AAATicket
en: Ticket locked.
vi_VN: Vé đã khóa.

note: Template: AAATicket
en: Don't show closed Tickets
vi_VN: Không hiển thị các thẻ đã đóng

note: Template: AAATicket
en: Show closed Tickets
vi_VN: Hiển thị các thẻ đã đóng

note: Template: AAATicket
en: New Article
vi_VN: Bài viết mới

note: Template: AAATicket
en: Unread article(s) available
vi_VN: Chưa đọc bài có sẵn

note: Template: AAATicket
en: Remove from list of watched tickets
vi_VN: Xóa khỏi danh sách theo dõi vé

note: Template: AAATicket
en: Add to list of watched tickets
vi_VN: Thêm vào danh sách theo dõi vé

note: Template: AAATicket
en: Email-Ticket
vi_VN: Thẻ e-mail

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket
vi_VN: Tạo thẻ e-mail mới

note: Template: AAATicket
en: Phone-Ticket
vi_VN: Thẻ Cuộc gọi

note: Template: AAATicket
en: Search Tickets
vi_VN: Tìm kiếm thẻ

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer Users
vi_VN: Sửa người dùng khách hàng

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer
vi_VN: Chỉnh sửa các khách hàng

note: Template: AAATicket
en: Bulk Action
vi_VN: Lệnh lô

note: Template: AAATicket
en: Bulk Actions on Tickets
vi_VN: Lệnh lô trên các thẻ

note: Template: AAATicket
en: Send Email and create a new Ticket
vi_VN: Gửi e-mail và tạo 1 thẻ mới

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket and send this out (Outbound)
vi_VN: Tạo 1 thẻ e-mail mới và gửi ra ngoài

note: Template: AAATicket
en: Create new Phone Ticket (Inbound)
vi_VN: Tạo thẻ cuộc gọi mới (vào trong)

note: Template: AAATicket
en: Address %s replaced with registered customer address.
vi_VN: Địa chỉ %s thay thế với khách hàng đã đăng ký địa chỉ.

note: Template: AAATicket
en: Customer user automatically added in Cc.
vi_VN: Người sử dụng khách hàng sẽ tự động được thêm vào trong Cc.

note: Template: AAATicket
en: Overview of all open Tickets
vi_VN: Tổng quan tất cả các thẻ mở

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets
vi_VN: Các thẻ đã khóa

note: Template: AAATicket
en: My Locked Tickets
vi_VN: Vé của tôi bị khóa

note: Template: AAATicket
en: My Watched Tickets
vi_VN: Vé theo dõi của tôi

note: Template: AAATicket
en: My Responsible Tickets
vi_VN: Vé trách nhiệm của tôi

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets
vi_VN: Các thẻ đã xem

note: Template: AAATicket
en: Watched
vi_VN: Đã xem

note: Template: AAATicket
en: Watch
vi_VN: Xem

note: Template: AAATicket
en: Unwatch
vi_VN: Không xem

note: Template: AAATicket
en: Lock it to work on it
vi_VN: Khóa nó để làm việc trên nó

note: Template: AAATicket
en: Unlock to give it back to the queue
vi_VN: Mở khóa để cho nó trở lại hàng đợi

note: Template: AAATicket
en: Show the ticket history
vi_VN: Cho thấy lịch sử vé

note: Template: AAATicket
en: Print this ticket
vi_VN: In vé này

note: Template: AAATicket
en: Print this article
vi_VN: In bài viết này

note: Template: AAATicket
en: Split
vi_VN: Sự chia rẻ

note: Template: AAATicket
en: Split this article
vi_VN: Chia bài viết này

note: Template: AAATicket
en: Forward article via mail
vi_VN: Chuyển tiếp bài viết qua email

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket priority
vi_VN: Thay đổi vé ưu tiên

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket free fields!
vi_VN: Thay đổi các trường tự do của thẻ

note: Template: AAATicket
en: Link this ticket to other objects
vi_VN: Liên kết vé này đến các đối tượng khác

note: Template: AAATicket
en: Change the owner for this ticket
vi_VN: Thay đổi chủ sở hữu vé này

note: Template: AAATicket
en: Change the  customer for this ticket
vi_VN: Thay đổi khách hàng cho vé này

note: Template: AAATicket
en: Add a note to this ticket
vi_VN: Thêm một ghi chú vào vé này

note: Template: AAATicket
en: Merge into a different ticket
vi_VN: Sáp nhập vào một vé khác nhau

note: Template: AAATicket
en: Set this ticket to pending
vi_VN: Đặt vé này để đang chờ xử

note: Template: AAATicket
en: Close this ticket
vi_VN: Đóng vé này

note: Template: AAATicket
en: Look into a ticket!
vi_VN: Xem xét một thẻ!

note: Template: AAATicket
en: Delete this ticket
vi_VN: Xóa vé này

note: Template: AAATicket
en: Mark as Spam!
vi_VN: Đánh dấu là thư rác!

note: Template: AAATicket
en: My Queues
vi_VN: Hàng đợi của tôi

note: Template: AAATicket
en: Shown Tickets
vi_VN: Các thẻ được hiển thị

note: Template: AAATicket
en: Shown Columns
vi_VN: Các cột thể hiện

note: Template: AAATicket
en: Your email with ticket number "<OTRS_TICKET>" is merged to "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>".
vi_VN: E-mail của bạn với số thẻ "<OTRS_TICKET>" được trộn thành "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>"!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time is over (%s)!
vi_VN: Thẻ %s: lần phản hồi đầu tiên quá (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time will be over in %s!
vi_VN: Thẻ %s: lần phản hồi đầu tiên sẽ quá %s!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time is over (%s)!
vi_VN: Thẻ %s: lần cập nhật quá (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time will be over in %s!
vi_VN: Thẻ %s: lần cập nhật sẽ quá %s!

note: Template: AAATicket
en: There are more escalated tickets!
vi_VN: Có vé đã leo thang hơn nữa!

note: Template: AAATicket
en: Plain Format
vi_VN: Định dạng Plain

note: Template: AAATicket
en: Reply All
vi_VN: Trả lời Tất cả

note: Template: AAATicket
en: Direction
vi_VN: Phương hướng

note: Template: AAATicket
en: New ticket notification
vi_VN: Thông báo thẻ mới

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if there is a new ticket in "My Queues".
vi_VN: Gửi thông báo cho tôi nếu có thẻ mới trong "Hàng đợi của tôi".

note: Template: AAATicket
en: Send new ticket notifications
vi_VN: Gửi các thông báo vé mới

note: Template: AAATicket
en: Ticket follow up notification
vi_VN: Vé theo dõi thông báo

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a customer sends a follow up and I'm the owner of the ticket or the ticket is unlocked and is in one of my subscribed queues.
vi_VN: Gửi cho tôi một thông báo nếu một khách hàng gửi một theo dõi và tôi là chủ sở hữu của vé hoặc vé được mở khóa và nằm trong một trong hàng đợi đã đăng ký của tôi.

note: Template: AAATicket
en: Send ticket follow up notifications
vi_VN: Gửi các thông báo theo dõi vé

note: Template: AAATicket
en: Ticket lock timeout notification
vi_VN: Thông báo thời gian chờ khóa thẻ

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is unlocked by the system.
vi_VN: Gửi thông báo cho tôi nếu một thẻ chưa được khóa bởi hệ thống.

note: Template: AAATicket
en: Send ticket lock timeout notifications
vi_VN: Gửi những thông báo thời gian chờ khóa thẻ

note: Template: AAATicket
en: Ticket move notification
vi_VN: Thông báo vé di chuyển

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is moved into one of "My Queues".
vi_VN: Gửi thông báo cho tôi nếu một thẻ được chuyển vào một trong những "Hàng đợi của tôi".

note: Template: AAATicket
en: Send ticket move notifications
vi_VN: Gửi các thông báo di chuyển vé

note: Template: AAATicket
en: Your queue selection of your favourite queues. You also get notified about those queues via email if enabled.
vi_VN: Lựa chọn hàng đợi của hàng đợi yêu thích của bạn. Bạn cũng nhận được thông báo về những người xếp hàng qua email nếu được kích hoạt.

note: Template: AAATicket
en: Custom Queue
vi_VN: Tuỳ chỉnh xếp hàng

note: Template: AAATicket
en: QueueView refresh time
vi_VN: Thời gian làm mới Hàng đợi

note: Template: AAATicket
en: If enabled, the QueueView will automatically refresh after the specified time.
vi_VN: Nếu được kích hoạt, QueueView sẽ tự động làm mới sau thời gian quy định.

note: Template: AAATicket
en: Screen after new ticket
vi_VN: Màn hình sau khi tạo thẻ mới

note: Template: AAATicket
en: Show this screen after I created a new ticket
vi_VN: Hiển thị màn hình này sau khi tôi tạo ra một thẻ mới

note: Template: AAATicket
en: Closed Tickets
vi_VN: Các thẻ đã đóng

note: Template: AAATicket
en: Show closed tickets.
vi_VN: Hiển thị các thẻ đã đóng.

note: Template: AAATicket
en: Max. shown Tickets a page in QueueView.
vi_VN: Các thẻ hiển thị tối đa trên mỗi trang trong Hàng đợi.

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Small" Limit
vi_VN: Tổng quan về vé  "nhỏ" giới hạn

note: Template: AAATicket
en: Ticket watch notification
vi_VN: Vé xem thông báo

note: Template: AAATicket
en: Send me the same notifications for my watched tickets that the ticket owners will get.
vi_VN: Gửi cho tôi thông báo tương tự cho tôi xem vé mà các chủ sở hữu sẽ nhận được vé.

note: Template: AAATicket
en: Send ticket watch notifications
vi_VN: Gửi thông báo xem vé

note: Template: AAATicket
en: Out Of Office Time
vi_VN: Hết Thời gian Văn phòng

note: Template: AAATicket
en: New Ticket
vi_VN: Thẻ mới

note: Template: AAATicket
en: Create new Ticket
vi_VN: Tạo thẻ mới

note: Template: AAATicket
en: Customer called
vi_VN: Khách hàng được gọi

note: Template: AAATicket
en: phone call
vi_VN: cuộc gọi

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Outbound
vi_VN: Điện thoại gọi đi

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Inbound
vi_VN: Điện thoại trong nước

note: Template: AAATicket
en: Reminder Reached
vi_VN: Nhắc nhở đã đạt đến

note: Template: AAATicket
en: Reminder Tickets
vi_VN: Nhắc nhở Vé

note: Template: AAATicket
en: Escalated Tickets
vi_VN: Nhiều vé ₫ã leo thang

note: Template: AAATicket
en: New Tickets
vi_VN: Các thẻ mới

note: Template: AAATicket
en: Open Tickets / Need to be answered
vi_VN: Những vé Mở / Cần được trả lời

note: Template: AAATicket
en: All open tickets, these tickets have already been worked on, but need a response
vi_VN: Tất cả các vé mở, và đã được làm việc trên, nhưng cần một phản ứng

note: Template: AAATicket
en: All new tickets, these tickets have not been worked on yet
vi_VN: Tất cả các vé mới, các vé đã chưa được làm việc

note: Template: AAATicket
en: All escalated tickets
vi_VN: Tất cả các vé ₫ã leo thang

note: Template: AAATicket
en: Archived tickets
vi_VN: Những vé được lưu trữ

note: Template: AAATicket
en: Unarchived tickets
vi_VN: Những vé bỏ lưu trữ

note: Template: AAATicket
en: Ticket Information
vi_VN: Tin tức về vé

note: Template: AAAWeekDay
en: Sun
vi_VN: Chủ nhật

note: Template: AAAWeekDay
en: Mon
vi_VN: Thứ hai

note: Template: AAAWeekDay
en: Tue
vi_VN: Thứ ba

note: Template: AAAWeekDay
en: Wed
vi_VN: Thứ tư

note: Template: AAAWeekDay
en: Thu
vi_VN: Thứ năm

note: Template: AAAWeekDay
en: Fri
vi_VN: Thứ sáu

note: Template: AAAWeekDay
en: Sat
vi_VN: Thứ bảy

note: Template: AdminACL
en: Filter
vi_VN: Lọc

note: Template: AdminACL
en: Configuration import
vi_VN: Nhập khẩu cấu hình

note: Template: AdminACL
en: This field is required.
vi_VN: Lĩnh vực này là cần thiết.

note: Template: AdminACL
en: Overwrite existing ACLs?
vi_VN: Ghi đè lên ACL hiện tại?

note: Template: AdminACL
en: Upload ACL configuration
vi_VN: Cấu hình tải lên ACL

note: Template: AdminACL
en: Import ACL configuration(s)
vi_VN: Nhập khẩu cấu hình ACL (s)

note: Template: AdminACL
en: To create a new ACL you can either import ACLs which were exported from another system or create a complete new one.
vi_VN: Để tạo một ACL mới bạn có thể ACL nhập khẩu được xuất khẩu từ một hệ thống khác hoặc tạo một hình mới hoàn thành.

note: Template: AdminACL
en: Changes to the ACLs here only affect the behavior of the system, if you deploy the ACL data afterwards. By deploying the ACL data, the newly made changes will be written to the configuration.
vi_VN: Những thay đổi trong ACL ở đây chỉ ảnh hưởng đến hành vi của hệ thống, nếu bạn triển khai các dữ liệu ACL sau đó. Bằng cách triển khai các dữ liệu ACL, những thay đổi mới được thực hiện sẽ được ghi vào cấu hình.

note: Template: AdminACL
en: ACLs
vi_VN: Danh sách kiểm soát truy cập

note: Template: AdminACL
en: Please note: This table represents the execution order of the ACLs. If you need to change the order in which ACLs are executed, please change the names of the affected ACLs.
vi_VN: Xin lưu ý: Bảng này đại diện cho thứ tự thực hiện các ACL. Nếu bạn cần thay đổi thứ tự mà ACL được thực hiện, hãy thay đổi tên của các ACL bị ảnh hưởng.

note: Template: AdminACL
en: ACL name
vi_VN: tên ACL = Danh sách kiểm soát truy cập

note: Template: AdminACL
en: Validity
vi_VN: Hiệu lực

note: Template: AdminACL
en: Copy
vi_VN: Bản sao

note: Template: AdminACL
en: No data found.
vi_VN: Không tìm thấy dữ liệu.

note: Template: AdminACLEdit
en: Go to overview
vi_VN: Tới Tổng quan

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete ACL
vi_VN: Xóa ACL = Danh sách kiểm soát truy cập

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete Invalid ACL
vi_VN: Xóa không hợp lệ ACL Danh sách kiểm soát truy cập

note: Template: AdminACLEdit
en: Match settings
vi_VN: Các thiết lập phù hợp

note: Template: AdminACLEdit
en: Set up matching criteria for this ACL. Use 'Properties' to match the current screen or 'PropertiesDatabase' to match attributes of the current ticket that are in the database.
vi_VN: Thiết lập các tiêu chuẩn cho phù hợp với danh sách kiểm soát truy cập này. Sử dụng cơ sở dữ liệu để phù hợp với màn hình hiện tại hoặc cơ sở dữ liệu thuộc tính để phù hợp với thuộc tính của thẻ hiện có trong cơ sở dữ liệu.

note: Template: AdminACLEdit
en: Change settings
vi_VN: Thay đổi cài đặt

note: Template: AdminACLEdit
en: Set up what you want to change if the criteria match. Keep in mind that 'Possible' is a white list, 'PossibleNot' a black list.
vi_VN: Thiết lập những gì bạn muốn thay đổi nếu phù hợp tiêu chuẩn. Hãy nhớ rằng "có thể" là một danh sách trắng, 'PossibleNot' danh sách đen.

note: Template: AdminACLEdit
en: Check the official
vi_VN: Kiểm tra chính thức

note: Template: AdminACLEdit
en: documentation
vi_VN: tài liệu

note: Template: AdminACLEdit
en: Show or hide the content
vi_VN: Hiển thị hoặc ẩn nội dung

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL information
vi_VN: Chỉnh sửa thông tin ACL Danh sách kiểm soát truy cập

note: Template: AdminACLEdit
en: Stop after match
vi_VN: Dừng sau khi khớp

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL structure
vi_VN: Chỉnh sửa cấu trúc ACL Danh sách kiểm soát truy cập

note: Template: AdminACLEdit
en: Save
vi_VN: Lưu

note: Template: AdminACLEdit
en: or
vi_VN: hoặc

note: Template: AdminACLEdit
en: Save and finish
vi_VN: Lưu và kết thúc

note: Template: AdminACLEdit
en: Do you really want to delete this ACL?
vi_VN: Bạn có thực sự muốn xóa ACL Danh sách kiểm soát truy cậpnày không ?

note: Template: AdminACLEdit
en: This item still contains sub items. Are you sure you want to remove this item including its sub items?
vi_VN: Mặt hàng này vẫn còn chứa các mặt hàng phụ. Bạn có chắc bạn muốn loại bỏ mặt hàng này bao gồm các mục phụ của nó?

note: Template: AdminACLEdit
en: An item with this name is already present.
vi_VN: Một mặt hàng với tên này là đã có mặt.

note: Template: AdminACLEdit
en: Add all
vi_VN: Thêm tất cả

note: Template: AdminACLEdit
en: There was an error reading the ACL data.
vi_VN: Có một lỗi đọc dữ liệu ACL Danh sách kiểm soát truy cập

note: Template: AdminACLNew
en: Create a new ACL by submitting the form data. After creating the ACL, you will be able to add configuration items in edit mode.
vi_VN: Tạo một ACL Danh sách kiểm soát truy cập mới bằng cách gửi các dữ liệu mẫu. Sau khi tạo ACLDanh sách kiểm soát truy cập, bạn sẽ có thể để thêm các mục cấu hình trong chế độ chỉnh sửa.

note: Template: AdminAttachment
en: Attachment Management
vi_VN: Quản trị đính kèm

note: Template: AdminAttachment
en: Add attachment
vi_VN: Thêm tập tin đính kèm

note: Template: AdminAttachment
en: List
vi_VN: Danh sách

note: Template: AdminAttachment
en: Download file
vi_VN: Tải hồ sơ

note: Template: AdminAttachment
en: Delete this attachment
vi_VN: Xóa tập tin đính kèm này

note: Template: AdminAttachment
en: Add Attachment
vi_VN: Đính kèm thêm

note: Template: AdminAttachment
en: Edit Attachment
vi_VN: Chỉnh sửa hồ sơ đính kèm

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto Response Management
vi_VN: Quản trị phản hồi tự động

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add auto response
vi_VN: Thêm phản hồi tự động

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add Auto Response
vi_VN: Thêm Phản Hồi Tự Động

note: Template: AdminAutoResponse
en: Edit Auto Response
vi_VN: Chỉnh sửa phản hồi tự động

note: Template: AdminAutoResponse
en: Response
vi_VN: Phản hồi

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto response from
vi_VN: Phản hồi tự động từ

note: Template: AdminAutoResponse
en: Reference
vi_VN: Tham chiếu

note: Template: AdminAutoResponse
en: You can use the following tags
vi_VN: Bạn có thể sử dụng những thẻ sau đây

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 20 character of the subject.
vi_VN: Lấy 20 ký tự đầu tiên của tiêu đề

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 5 lines of the email.
vi_VN: Lấy 5 dòng đầu tiên của email

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the article attribute
vi_VN: Để có được các thuộc tính bài viết

note: Template: AdminAutoResponse
en:  e. g.
vi_VN: Thí dụ

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current customer user data
vi_VN: Tùy chọn của dữ liệu người dùng của khách hàng hiện tại

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket owner options
vi_VN: Sự lựa chọn chủ sở hữu vé

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket responsible options
vi_VN: Vé tùy chọn chịu trách nhiệm

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current user who requested this action
vi_VN: Các tùy chọn của người dùng hiện tại yêu cầu hành động này

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the ticket data
vi_VN: Tùy chọn các dữ liệu của vé

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of ticket dynamic fields internal key values
vi_VN: Tùy chọn của vé lĩnh vực năng động giá trị chính của nội bộ

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of ticket dynamic fields display values, useful for Dropdown and Multiselect fields
vi_VN: Tùy chọn của vé lĩnh vực năng động hiển thị giá trị, hữu ích cho Dropdown và Multiselect lĩnh vực

note: Template: AdminAutoResponse
en: Config options
vi_VN: Tùy chọn cấu hình

note: Template: AdminAutoResponse
en: Example response
vi_VN: Ví dụ phản hồi

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Cloud Service Management
vi_VN: Quản lý dịch vụ đám mây

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Support Data Collector
vi_VN: Thu thập dữ liệu hỗ tr

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Support data collector
vi_VN: Thu thập dữ liệu hỗ tr

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Hint
vi_VN: Gợi

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Currently support data is only shown in this system.
vi_VN: Dữ liệu hỗ trợ hiện thời chỉ được hiển thị trên hệ thống này.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: It is highly recommended to send this data to OTRS Group in order to get better support.
vi_VN: Chúng tối khuyến nghị gửi dữ liệu này đến Nhóm OTRS để hỗ trợ tốt hơn.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Configuration
vi_VN: Cấu h

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Send support data
vi_VN: Gửi dữ liệu hỗ trợ

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Customer Management
vi_VN: Quản lý khách hàng

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Wildcards like '*' are allowed.
vi_VN: Ký hiệu đại diện như '*' được cho phép.

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add customer
vi_VN: Thêm khách hàng

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Select
vi_VN: Chọn

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Please enter a search term to look for customers.
vi_VN: Vui lòng nhập một thuật ngữ tìm kiếm để tìm kiếm khách hàng.

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add Customer
vi_VN: Thêm khách hàng

note: Template: AdminCustomerUser
en: Customer User Management
vi_VN: Quản lý khách hàng và người dùng

note: Template: AdminCustomerUser
en: Back to search results
vi_VN: Trở lại kết quả tìm kiếm

note: Template: AdminCustomerUser
en: Add customer user
vi_VN: Thêm khách hàng

note: Template: AdminCustomerUser
en: Customer user are needed to have a customer history and to login via customer panel.
vi_VN: Người sử dụng của khách hàng là cần thiết để có một lịch sử khách hàng và đăng nhập thông qua bảng điều khiển của khách hàng.

note: Template: AdminCustomerUser
en: Last Login
vi_VN: Đăng nhập cuối

note: Template: AdminCustomerUser
en: Login as
vi_VN: Đăng nhập với

note: Template: AdminCustomerUser
en: Switch to customer
vi_VN: Chuyển sang khách hàng

note: Template: AdminCustomerUser
en: Add Customer User
vi_VN: Thêm khách hàng

note: Template: AdminCustomerUser
en: Edit Customer User
vi_VN: Chỉnh sửa sử dụng khách hàng

note: Template: AdminCustomerUser
en: This field is required and needs to be a valid email address.
vi_VN: Lĩnh vực này được yêu cầu và cần phải là một địa chỉ email hợp lệ.

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address is not allowed due to the system configuration.
vi_VN: Địa chỉ email này là không được phép do cấu hình hệ thống.

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address failed MX check.
vi_VN: Địa chỉ email này đã thất bại MX kiểm tra.

note: Template: AdminCustomerUser
en: The syntax of this email address is incorrect.
vi_VN: Cú pháp của địa chỉ email này là không chính xác.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Manage Customer-Group Relations
vi_VN: Nhóm quản lý quan hệ khách hàng

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Notice
vi_VN: Lưu ý

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: This feature is disabled!
vi_VN: Tính năng này đã bị vô hiệu hóa!

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Just use this feature if you want to define group permissions for customers.
vi_VN: Chỉ cần sử dụng tính năng này nếu bạn muốn xác định cho phép nhóm cho khách hàng.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Enable it here!
vi_VN: Kích hoạt tại đây!

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Edit Customer Default Groups
vi_VN: Chỉnh sửa khách hàng mặc định Groups

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: These groups are automatically assigned to all customers.
vi_VN: Các nhóm này sẽ được tự động gán cho tất cả khách hàng.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: You can manage these groups via the configuration setting "CustomerGroupAlwaysGroups".
vi_VN: Bạn có thể quản lý các nhóm thông qua các thiết lập cấu hình "CustomerGroupAlwaysGroups".

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Filter for Groups
vi_VN: Bộ lọc cho các nhóm

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Just start typing to filter...
vi_VN: Chỉ cần bắt đầu nhập để lọc ...

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Select the customer:group permissions.
vi_VN: Chọn khách hàng: cho phép nhóm.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: If nothing is selected, then there are no permissions in this group (tickets will not be available for the customer).
vi_VN: Nếu không có gì được chọn, sau đó không có quyền truy cập trong nhóm này (vé sẽ không có sẵn cho khách hàng).

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Search Results
vi_VN: Kết quả tìm kiếm

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customers
vi_VN: Những khách hàng

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No matches found.
vi_VN: Không tìm thấy những sự phù hợp

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Groups
vi_VN: Nhóm

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Group Relations for Customer
vi_VN: Thay đổi quan hệ nhóm cho khách hàng

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Customer Relations for Group
vi_VN: Thay đổi quan hệ khách hàng cho Tập đoàn

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customer Default Groups:
vi_VN: Nhóm khách hàng mặc định:

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No changes can be made to these groups.
vi_VN: Không có thay đổi có thể được thực hiện cho các nhóm này.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: ro
vi_VN: Chỉ đọc

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Read only access to the ticket in this group/queue.
vi_VN: Quyền chỉ đọc truy cập vào thẻ trong nhóm/hàng đợi này.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: rw
vi_VN: đọc và ghi

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Full read and write access to the tickets in this group/queue.
vi_VN: Quyền đọc và ghi truy cập vào thẻ trong nhóm/hàng đợi này.

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Manage Customer-Services Relations
vi_VN: Quản lý quan hệ khách hàng-Dịch vụ

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Edit default services
vi_VN: Những dịch vụ chỉnh sửa mặc định

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Filter for Services
vi_VN: Bộ lọc cho các dịch vụ

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Services to Customer
vi_VN: Phân bổ Dịch vụ cho Khách hàng

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Customers to Service
vi_VN: Phân bổ khách hàng đến với dịch vụ

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Toggle active state for all
vi_VN: Trạng thái hoạt động Toggle cho tất cả

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Active
vi_VN: Hoạt động

note: Template: AdminDynamicField
en: Dynamic Fields Management
vi_VN: Quản lý năng động Fields

note: Template: AdminDynamicField
en: Add new field for object
vi_VN: Thêm lĩnh vực mới cho đối tượng

note: Template: AdminDynamicField
en: To add a new field, select the field type from one of the object's list, the object defines the boundary of the field and it can't be changed after the field creation.
vi_VN: Để thêm một lĩnh vực mới, chọn loại trường từ một danh sách các đối tượng, các đối tượng xác định ranh giới của lĩnh vực này và nó không thể được thay đổi sau khi thành lập trường.

note: Template: AdminDynamicField
en: Label
vi_VN: Nhản hiệu

note: Template: AdminDynamicField
en: Order
vi_VN: Đặt hàng

note: Template: AdminDynamicField
en: Object
vi_VN: Đối tượng

note: Template: AdminDynamicField
en: Delete this field
vi_VN: Xóa lĩnh vực này

note: Template: AdminDynamicField
en: Do you really want to delete this dynamic field? ALL associated data will be LOST!
vi_VN: Bạn có thực sự muốn xóa lĩnh vực năng động này? Tất cả dữ liệu liên quan sẽ BỊ MẤT!

note: Template: AdminDynamicField
en: Delete field
vi_VN: Xóa lĩnh vực

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Go back to overview
vi_VN: Quay trở lại Tổng quan

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: General
vi_VN: Chung

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is required, and the value should be alphabetic and numeric characters only.
vi_VN: Lĩnh vực này là cần thiết, và giá trị phải là các ký tự chữ cái và số.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Must be unique and only accept alphabetic and numeric characters.
vi_VN: Phải là duy nhất và chỉ chấp nhận các ký tự chữ và số.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Changing this value will require manual changes in the system.
vi_VN: Thay đổi giá trị này sẽ yêu cầu thay đổi dẫn sử dụng trong hệ thống.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the name to be shown on the screens where the field is active.
vi_VN: Đây là tên sẽ được hiển thị trên màn hình nơi mà lĩnh vực này đang hoạt động.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Field order
vi_VN: Lĩnh vực thứ tự

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is required and must be numeric.
vi_VN: Lĩnh vực này là cần thiết và phải là số.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the order in which this field will be shown on the screens where is active.
vi_VN: Đây là thứ tự trong đó lĩnh vực này sẽ được hiển thị trên màn hình khi đang hoạt động.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This field is protected and can't be deleted.
vi_VN: Lĩnh vực này được bảo vệ và không thể bị xóa.

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: This is the default value for this field.
vi_VN: Đây là giá trị mặc ​​định cho lĩnh vực này.

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Default date difference
vi_VN: Sự khác biệt ngày tháng mặc định

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: This field must be numeric.
vi_VN: Lĩnh vực này cần phải là số.

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Define years period
vi_VN: Xác định thời gian của năm

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the past
vi_VN: Những năm trong quá khứ

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the past to display (default: 5 years).
vi_VN: Những năm trong quá khứ để hiển thị (mặc định: 5 năm).

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the future
vi_VN: Những năm trong tương lai

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Years in the future to display (default: 5 years).
vi_VN: Những năm trong tương lai để hiển thị (mặc định: 5 năm).

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Show link
vi_VN: Hiển thị liên kết

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Here you can specify an optional HTTP link for the field value in Overviews and Zoom screens.
vi_VN: Ở đây bạn có thể chỉ định một kết nối HTTP tùy chọn cho giá trị trường trong tổng quan và Zoom màn hình.

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Restrict entering of dates
vi_VN: Hạn chế cách nhập các ngày

note: Template: AdminDynamicFieldDateTime
en: Here you can restrict the entering of dates of tickets.
vi_VN: Ở đây bạn có thể hạn chế các cách nhập ngày tháng vé.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Possible values
vi_VN: Giá trị có thể

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Key
vi_VN: Khóa

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Value
vi_VN: Giá trị

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Remove value
vi_VN: Loại bỏ giá trị

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add Value
vi_VN: Tăng thêm giá trị

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Add empty value
vi_VN: Thêm giá trị rỗng

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Activate this option to create an empty selectable value.
vi_VN: Kích hoạt tùy chọn này để tạo ra một giá trị có thể lựa chọn sản phẩm nào.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Tree View
vi_VN: Xem ở dạng cây trình bày

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Activate this option to display values as a tree.
vi_VN: Kích hoạt tùy chọn này để hiển thị giá trị như một cái cây.

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Note
vi_VN: Lưu ý

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: You need to add the translations manually into the language translation files.
vi_VN: Bạn cần phải thêm các bản dịch bằng tay vào các tập tin ngôn ngữ dịch thuật.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Number of rows
vi_VN: Số lượng hàng

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Specify the height (in lines) for this field in the edit mode.
vi_VN: Xác định chiều cao (trong dây chuyền) cho lĩnh vực này trong chế độ chỉnh sửa.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Specify the width (in characters) for this field in the edit mode.
vi_VN: Xác định chiều rộng (bằng ký tự) cho lĩnh vực này trong chế độ chỉnh sửa.

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Error Message
vi_VN: Thông báo lỗi

note: Template: AdminEmail
en: Admin Notification
vi_VN: Thông báo quản trị

note: Template: AdminEmail
en: With this module, administrators can send messages to agents, group or role members.
vi_VN: Với mô-đun này, các quản trị viên có thể gửi tin nhắn cho các điều hành viên, nhóm hoặc vai trò.

note: Template: AdminEmail
en: Create Administrative Message
vi_VN: Tạo tin nhắn hành chính

note: Template: AdminEmail
en: Your message was sent to
vi_VN: Thông điệp của bạn đã được gửi đến

note: Template: AdminEmail
en: Send message to users
vi_VN: Gửi tin nhắn cho người sử dụng

note: Template: AdminEmail
en: Send message to group members
vi_VN: Gửi tin nhắn cho các thành viên nhóm

note: Template: AdminEmail
en: Group members need to have permission
vi_VN: Thành viên trong nhóm cần phải có sự cho phép

note: Template: AdminEmail
en: Send message to role members
vi_VN: Gửi tin nhắn cho các thành viên đóng vai trò

note: Template: AdminEmail
en: Also send to customers in groups
vi_VN: Cũng có thể gửi cho khách hàng trong các nhóm

note: Template: AdminEmail
en: Body
vi_VN: Nội dung

note: Template: AdminEmail
en: Send
vi_VN: Gửi

note: Template: AdminGenericAgent
en: Generic Agent
vi_VN: Nhân viên phụ trách chung

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add job
vi_VN: Thêm công việc

note: Template: AdminGenericAgent
en: Last run
vi_VN: Lần vận hành trước

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run Now!
vi_VN: Vận hành ngay!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this task
vi_VN: Xóa nhiệm vụ này

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run this task
vi_VN: Chạy nhiệm vụ này

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job Settings
vi_VN: Thiết đặt công việc

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job name
vi_VN: Tên công việc

note: Template: AdminGenericAgent
en: The name you entered already exists.
vi_VN: Tên bạn đã nhập đã tồn tại.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Toggle this widget
vi_VN: Chuyển các phụ tùng này

note: Template: AdminGenericAgent
en: Automatic execution (multiple tickets)
vi_VN: Thực hiện tự động (nhiều vé)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execution Schedule
vi_VN: Lịch trình thực hiện

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule minutes
vi_VN: Phút lịch trình

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule hours
vi_VN: Tiếng đồng hồ lịch trình

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule days
vi_VN: Lịch trình ngày chuẩn

note: Template: AdminGenericAgent
en: Currently this generic agent job will not run automatically.
vi_VN: Hiện nay tác vụ hệ thống này sẽ không chạy tự động.

note: Template: AdminGenericAgent
en: To enable automatic execution select at least one value from minutes, hours and days!
vi_VN: Để cho phép thực hiện tự động chọn ít nhất một giá trị từ phút, giờ và ngày!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Event based execution (single ticket)
vi_VN: Tổ chức sự kiện có trụ sở chấp hành thực hiện (vé duy nhất)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Event Triggers
vi_VN: Gây nên sự kiện

note: Template: AdminGenericAgent
en: List of all configured events
vi_VN: Danh sách tất cả các sự kiện được cấu hình

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this event
vi_VN: Xóa sự kiện này

note: Template: AdminGenericAgent
en: Additionally or alternatively to a periodic execution, you can define ticket events that will trigger this job.
vi_VN: Ngoài ra hay cách khác để thực hiện một chu kỳ, bạn có thể xác định sự kiện vé sẽ kích hoạt công việc này.

note: Template: AdminGenericAgent
en: If a ticket event is fired, the ticket filter will be applied to check if the ticket matches. Only then the job is run on that ticket.
vi_VN: Nếu một sự kiện vé bị sa thải bộ lọc vé sẽ được áp dụng để kiểm tra xem vé phù hợp. Chỉ khi đó công việc được chạy trên vé đó.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Do you really want to delete this event trigger?
vi_VN: Bạn có thực sự muốn xóa kích hoạt sự kiện này?

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Event Trigger
vi_VN: Thêm sự kiện kích hoạt

note: Template: AdminGenericAgent
en: To add a new event select the event object and event name and click on the "+" button
vi_VN: Để thêm một sự kiện mới chọn đối tượng và tên của sự kiện và nhấn vào nút "+"

note: Template: AdminGenericAgent
en: Duplicate event.
vi_VN: Sự kiện trùng lặp.

note: Template: AdminGenericAgent
en: This event is already attached to the job, Please use a different one.
vi_VN: Sự kiện này đã được gắn liền với công việc, hãy sử dụng một cái khác.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this Event Trigger
vi_VN: Xóa Kích hoạt sự kiện này

note: Template: AdminGenericAgent
en: Select Tickets
vi_VN: Chọn Vé

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 10*5155 or 105658*)
vi_VN: ví dụ: 10*5144 hoặc 105658*

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 234321)
vi_VN: ví dụ: 234321

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. U5150)
vi_VN: ví dụ: U5150

note: Template: AdminGenericAgent
en: Fulltext-search in article (e. g. "Mar*in" or "Baue*").
vi_VN: Toàn văn tìm kiếm trong bài viết (ví dụ: "Mar *" hoặc "Baue *").

note: Template: AdminGenericAgent
en: Agent
vi_VN: điều hành viên

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket lock
vi_VN: Khóa vé

note: Template: AdminGenericAgent
en: Create times
vi_VN: Tạo lần cập nhật

note: Template: AdminGenericAgent
en: No create time settings.
vi_VN: Không có thiết đặt lần khởi tạo

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created
vi_VN: Thẻ đã tạo

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created between
vi_VN: Thẻ đã tạo giữa

note: Template: AdminGenericAgent
en: Last changed times
vi_VN: Lần đã thay đổi cuối cùng

note: Template: AdminGenericAgent
en: No last changed time settings.
vi_VN: Không có cài đặt lần đã thay đổi cuối cùng

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket last changed
vi_VN: Vé đã thay đổi lần cuối

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket last changed between
vi_VN: Vé đã thay đổi cuối cùng giữa

note: Template: AdminGenericAgent
en: Change times
vi_VN: Thay đổi lần

note: Template: AdminGenericAgent
en: No change time settings.
vi_VN: Không thay đổi thời gian cài đặt.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket changed
vi_VN: Vé thay đổi

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket changed between
vi_VN: Vé thay đổi giữa

note: Template: AdminGenericAgent
en: Close times
vi_VN: Thời gian đóng

note: Template: AdminGenericAgent
en: No close time settings.
vi_VN: Không có cài đặt thời gian đóng .

note: Template: AdminGenericAgent
en: No pending time settings.
vi_VN: Không có thiết đặt lần treo

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached
vi_VN: Lần treo thẻ đã đạt tới

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached between
vi_VN: Lần treo thẻ đã đạt tới giữa

note: Template: AdminGenericAgent
en: Pending date
vi_VN: Ngày treo

note: Template: AdminGenericAgent
en: new responsible
vi_VN: chủ sở hữu mới

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new ticket lock
vi_VN: Đặt vé khóa mới

note: Template: AdminGenericAgent
en: New title
vi_VN: Danh hiệu mới

note: Template: AdminGenericAgent
en: New type
vi_VN: Loại mới

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Note
vi_VN: Thêm lưu ý

note: Template: AdminGenericAgent
en: Time units
vi_VN: Các đơn vị thời gian

note: Template: AdminGenericAgent
en: This command will be executed. ARG[0] will be the ticket number. ARG[1] the ticket id.
vi_VN: Lệnh này sẽ được chạy. ARG[0] sẽ là số thẻ. ARG[1] là mã thẻ.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete tickets
vi_VN: Xóa thẻ

note: Template: AdminGenericAgent
en: Results
vi_VN: Kết quả

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Time
vi_VN: Thời giab

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Limit
vi_VN: Giới hạn

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Refresh
vi_VN: Làm mới

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Host
vi_VN: Máy chủ host

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import
vi_VN: Nhập

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Version
vi_VN: Phiên bản

note: Template: AdminGroup
en: Group Management
vi_VN: Quản trị nhóm

note: Template: AdminGroup
en: The admin group is to get in the admin area and the stats group to get stats area.
vi_VN: Nhóm quản trị lấy trong khu vực quản trị và nhóm thống kê lấy trong khu vực thống kê.

note: Template: AdminGroup
en: Add Group
vi_VN: Thêm nhóm

note: Template: AdminLog
en: System Log
vi_VN: Bản ghi hệ thống

note: Template: AdminMailAccount
en: All incoming emails with one account will be dispatched in the selected queue!
vi_VN: Tất cả các email đến với 1 tài khoản sẽ được gửi vào trong hàng đợi đã chọn!

note: Template: AdminMailAccount
en: If your account is trusted, the already existing X-OTRS header at arrival time (for priority, ...) will be used! PostMaster filter will be used anyway.
vi_VN: Nếu tài khoản của bạn là đáng tin cậy, đầu trang X-OTRS đã có tại thời gian đến (cho mức độ ưu tiên, ...) sẽ được sử dụng! Bộ lọc PostMaster cũng sẽ được dùng.

note: Template: AdminMailAccount
en: Trusted
vi_VN: Tin cậy

note: Template: AdminMailAccount
en: Dispatching
vi_VN: Đang gửi

note: Template: AdminNavigationBar
en: Admin
vi_VN: Quản trị

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article type
vi_VN: Loại bài viết

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notifications are sent to an agent or a customer.
vi_VN: Các thông báo đã được gửi tới điều hành viên hoặc khách hàng.

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Vendor
vi_VN: Người bán

note: Template: AdminPGP
en: PGP Management
vi_VN: Quản trị PGP

note: Template: AdminPGP
en: In this way you can directly edit the keyring configured in SysConfig.
vi_VN: Theo cách này bạn có thể sửa trực tiếp cấu hình khóa trong Cấu hình hệ thống.

note: Template: AdminPGP
en: Result
vi_VN: Kết quả

note: Template: AdminPGP
en: Identifier
vi_VN: Từ định danh

note: Template: AdminPGP
en: Fingerprint
vi_VN: Dấu tay

note: Template: AdminPGP
en: Expires
vi_VN: Hết hạn

note: Template: AdminPackageManager
en: Package Manager
vi_VN: Quản trị gói

note: Template: AdminPackageManager
en: Do you really want to uninstall this package?
vi_VN: Bạn có thực sự muốn gỡ cài đặt gói này?

note: Template: AdminPackageManager
en: Continue
vi_VN: Tiếp tục

note: Template: AdminPackageManager
en: Install
vi_VN: Cài đặt

note: Template: AdminPackageManager
en: Online Repository
vi_VN: Kho trực tuyến

note: Template: AdminPackageManager
en: Upgrade
vi_VN: Nâng cấp

note: Template: AdminPackageManager
en: Local Repository
vi_VN: Kho cục bộ

note: Template: AdminPackageManager
en: Uninstall
vi_VN: Gỡ cài đặt

note: Template: AdminPackageManager
en: Reinstall
vi_VN: Cài lại

note: Template: AdminPackageManager
en: Date
vi_VN: Dữ liệu

note: Template: AdminPackageManager
en: Permission
vi_VN: Quyền

note: Template: AdminPackageManager
en: Download
vi_VN: Tải xuống

note: Template: AdminPackageManager
en: Download file from package!
vi_VN: Tải file từ gói xuống!

note: Template: AdminPackageManager
en: Required
vi_VN: Được yêu cầu

note: Template: AdminPackageManager
en: PrimaryKey
vi_VN: Khóa chính

note: Template: AdminPackageManager
en: AutoIncrement
vi_VN: Gia tăng tự động

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Performance Log
vi_VN: Bản ghi thực thi

note: Template: AdminPerformanceLog
en: This feature is enabled!
vi_VN: Tính năng này đã được kích hoạt!

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Just use this feature if you want to log each request.
vi_VN: Chỉ sử dụng tính năng này nếu bạn muốn ghi mỗi yêu cầu.

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Disable it here!
vi_VN: Vô hiệu hóa tại đây!

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Logfile too large!
vi_VN: File bản ghi quá lớn!

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Overview
vi_VN: Tổng quan

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Range
vi_VN: Dải

note: Template: AdminPerformanceLog
en: last
vi_VN: Sau

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Interface
vi_VN: Giao diện

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Requests
vi_VN: Yêu cầu

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Min Response
vi_VN: Phản hồi tối thiểu

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Max Response
vi_VN: Phản hồi tối đa

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Average Response
vi_VN: Phản hồi trung bình

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: PostMaster Filter Management
vi_VN: Quản trị bộ lọc PostMaster

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: If you want to match only the email address, use EMAILADDRESS:info@example.com in From, To or Cc.
vi_VN: Nếu bạn muốn kết hợp các địa chỉ email, hãy dùng EMAILADDRESS:info@example.com trong trường Từ, Đến hoặc Cc.

note: Template: AdminProcessManagement
en: Processes
vi_VN: Quy trình

note: Template: AdminProcessManagement
en: Print
vi_VN: In

note: Template: AdminQueue
en: Unlock timeout
vi_VN: Thời gian chờ mở khóa

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no unlock
vi_VN: 0 = không mở khóa

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no escalation
vi_VN: 0 = không tiếp tục

note: Template: AdminQueue
en: Follow up Option
vi_VN: Theo dõi tùy chọn

note: Template: AdminQueue
en: Ticket lock after a follow up
vi_VN: Khóa thẻ sau khi theo dõi

note: Template: AdminQueue
en: Will be the sender address of this queue for email answers.
vi_VN: Sẽ là địa chỉ người gửi của hàng đợi này cho các email trả lời.

note: Template: AdminQueue
en: The salutation for email answers.
vi_VN: Lời chào cho các email trả lời.

note: Template: AdminQueue
en: The signature for email answers.
vi_VN: Chữ ký cho các email trả lời.

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Auto Responses
vi_VN: Các trả lời tự động

note: Template: AdminRegistration
en: Operating System
vi_VN: Hệ thống điều hành

note: Template: AdminRole
en: Role Management
vi_VN: Quản trị vai trò

note: Template: AdminRole
en: Create a role and put groups in it. Then add the role to the users.
vi_VN: Tạo 1 vai trò và đặt các nhóm vào đó. Rồi thêm vai trò cho người dùng.

note: Template: AdminRole
en: Add Role
vi_VN: Thêm vai trò

note: Template: AdminRoleGroup
en: Roles
vi_VN: Vai trò

note: Template: AdminRoleGroup
en: move_into
vi_VN: chuyển tới

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to move tickets into this group/queue.
vi_VN: Các quyền để chuyển thẻ vào trong nhóm/hàng đợi này.

note: Template: AdminRoleGroup
en: create
vi_VN: tạo

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to create tickets in this group/queue.
vi_VN: Các quyền để tạo thẻ trong nhóm/hàng đợi này.

note: Template: AdminRoleGroup
en: note
vi_VN: Lưu ý

note: Template: AdminRoleGroup
en: owner
vi_VN: phụ trách

note: Template: AdminRoleGroup
en: priority
vi_VN: Ưu tiên

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to change the ticket priority in this group/queue.
vi_VN: Các quyền để thay đổi ưu tiên thẻ trong nhóm/hàng đợi này.

note: Template: AdminSLA
en: SLA Management
vi_VN: Quản trị SLA

note: Template: AdminSLA
en: Add SLA
vi_VN: Thêm SLA

note: Template: AdminSMIME
en: S/MIME Management
vi_VN: Quản trị S/MIME

note: Template: AdminSMIME
en: See also
vi_VN: Xem

note: Template: AdminSMIME
en: In this way you can directly edit the certification and private keys in file system.
vi_VN: Theo cách này bạn có thể sửa chứng chỉ và khóa cá nhân trực tiếp trong hệ thống file.

note: Template: AdminSMIME
en: Hash
vi_VN: Băm

note: Template: AdminSMIME
en: Add Certificate
vi_VN: Thêm chứng chỉ

note: Template: AdminSMIME
en: Add Private Key
vi_VN: Thêm khóa cá nhân

note: Template: AdminSMIME
en: Secret
vi_VN: Bí mật

note: Template: AdminSalutation
en: Salutation Management
vi_VN: Quản trị lời chào

note: Template: AdminSalutation
en: Add Salutation
vi_VN: Thêm lời chào

note: Template: AdminSelectBox
en: SQL Box
vi_VN: SQL

note: Template: AdminService
en: Service Management
vi_VN: Quản trị dịch vụ

note: Template: AdminService
en: Add Service
vi_VN: Thêm dịch vụ

note: Template: AdminSession
en: Session Management
vi_VN: Quản trị phiên

note: Template: AdminSession
en: Kill all sessions
vi_VN: Xóa tất cả các phiên

note: Template: AdminSession
en: Session
vi_VN: Phiên

note: Template: AdminSignature
en: Signature Management
vi_VN: Quản trị chữ ký

note: Template: AdminSignature
en: Add Signature
vi_VN: Thêm chữ ký

note: Template: AdminState
en: State Management
vi_VN: Quản trị trạng thái

note: Template: AdminState
en: Add State
vi_VN: Thêm trạng thái

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Sending
vi_VN: Người gửi

note: Template: AdminSysConfig
en: SysConfig
vi_VN: Cấu hình hệ thống

note: Template: AdminSysConfig
en: Subgroup
vi_VN: Nhóm con

note: Template: AdminSysConfig
en: Elements
vi_VN: Các thành tố

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Content
vi_VN: Nội dung

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBarName
vi_VN: Tên thanh điều hướng

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBar
vi_VN: Thanh điều hướng

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: LinkOption
vi_VN: Liên kết

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Block
vi_VN: Khối

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: AccessKey
vi_VN: Phím truy cập

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Year
vi_VN: Năm

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Month
vi_VN: Tháng

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Day
vi_VN: Ngày

note: Template: AdminSystemAddress
en: System Email Addresses Management
vi_VN: Quản trị địa chỉ email hệ thống

note: Template: AdminTemplate
en: The current ticket state is
vi_VN: Trạng thái thẻ hiện tại là

note: Template: AdminType
en: Type Management
vi_VN: Quản trị loại

note: Template: AdminType
en: Add Type
vi_VN: Thêm loại

note: Template: AdminUser
en: Firstname
vi_VN: Họ

note: Template: AdminUser
en: Lastname
vi_VN: Tên

note: Template: AdminUser
en: Start
vi_VN: bắt đầu

note: Template: AgentBook
en: Address Book
vi_VN: Sổ địa chỉ

note: Template: AgentCustomerInformationCenterSearch
en: Customer User
vi_VN: Người dùng khách hàng

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Customer login
vi_VN: Khách hàng đăng nhập

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Service Time
vi_VN: Thời gian dịch vụ

note: Template: AgentInfo
en: Info
vi_VN: Thông tin

note: Template: AgentSpelling
en: Spell Checker
vi_VN: Kiểm tra chính tả

note: Template: AgentSpelling
en: spelling error(s)
vi_VN: Lỗi chính tả

note: Template: AgentSpelling
en: Apply these changes
vi_VN: Áp dụng những thay đổi này

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum rows
vi_VN: Tổng số hàng

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum columns
vi_VN: Tổng số cột

note: Template: AgentStatisticsView
en: Cache
vi_VN: Lưu trữ

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: New Owner
vi_VN: Phụ trách mới

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Next state
vi_VN: Trạng thái tiếp

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Note type
vi_VN: Loại lưu ý

note: Template: AgentTicketBounce
en: Bounce to
vi_VN: Từ bỏ từ

note: Template: AgentTicketBounce
en: Next ticket state
vi_VN: Trạng thái thẻ tiếp theo

note: Template: AgentTicketBounce
en: Inform sender
vi_VN: Thông báo người gửi

note: Template: AgentTicketBounce
en: Send mail
vi_VN: Gửi mail!

note: Template: AgentTicketBulk
en: Ticket Bulk Action
vi_VN: Lệnh lô trên thẻ

note: Template: AgentTicketBulk
en: Send Email
vi_VN: Gửi mail!

note: Template: AgentTicketBulk
en: Merge to
vi_VN: Trộn với

note: Template: AgentTicketMerge
en: You need to use a ticket number!
vi_VN: Bạn cần dùng số thẻ!

note: Template: AgentTicketMove
en: New Queue
vi_VN: Hàng đợi mới

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: First Response Time
vi_VN: Lần phản hồi đầu tiên

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Update Time
vi_VN: Thời gian cập nhật

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Solution Time
vi_VN: Thời gian giải pháp

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Change queue
vi_VN: Thay đổi hàng đợi

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Change search options
vi_VN: Thay đổi tùy chọn tìm kiếm

note: Template: AgentTicketPlain
en: Plain
vi_VN: Gốc

note: Template: AgentTicketSearch
en: Search template
vi_VN: Tìm kiếm mẫu

note: Template: AgentTicketSearch
en: Output
vi_VN: Kết quả từ

note: Template: AgentTicketSearch
en: Fulltext
vi_VN: Toàn bộ văn bản

note: Template: AgentTicketSearch
en: Remove
vi_VN: Hủy bỏ

note: Template: AgentTicketSearch
en: Attachment Name
vi_VN: Tên tập tin đính kèm

note: Template: AgentTicketSearch
en: Created in Queue
vi_VN: Đã tạo trong hàng đợi

note: Template: AgentTicketSearch
en: Watcher
vi_VN: Người xem

note: Template: AgentTicketZoom
en: Locked
vi_VN: Đã khóa

note: Template: AgentTicketZoom
en: Accounted time
vi_VN: Thời gian kê khai

note: Template: AgentTicketZoom
en: Page
vi_VN: Trang

note: Template: AgentTicketZoom
en: Set
vi_VN: Thiết đặt

note: Template: AgentTicketZoom
en: No.
vi_VN: Không

note: Template: AgentTicketZoom
en: by
vi_VN: bởi

note: Template: CustomerError
en: Traceback
vi_VN: Truy nguyên

note: Template: CustomerFooter
en: Powered by
vi_VN: Chạy trên nền

note: Template: CustomerLogin
en: Login
vi_VN: Đăng nhập

note: Template: CustomerLogin
en: Log In
vi_VN: Đăng nhập

note: Template: CustomerLogin
en: Request new password
vi_VN: Yêu cầu mật khẩu mới

note: Template: CustomerLogin
en: Create Account
vi_VN: Tạo tài khoản

note: Template: CustomerTicketMessage
en: Service level agreement
vi_VN: SLA

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Profile
vi_VN: Hồ sơ

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Carbon Copy
vi_VN: Cc

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Specific date
vi_VN: Thời gian xác định

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Date range
vi_VN: Khoảng thời gian

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Output to
vi_VN: Kết quả từ

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: of
vi_VN: của

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Information
vi_VN: Thông tin

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Mo
vi_VN: giờ

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Tu
vi_VN: Tháng 3

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: We
vi_VN: mở

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Th
vi_VN: đến

note: Template: Installer
en: Finish
vi_VN: Kết thúc

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Outbound mail type
vi_VN: Loại

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail type
vi_VN: Loại

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail user
vi_VN: Người dùng

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail password
vi_VN: Mật khẩu

note: Template: InstallerDBmssql
en: New
vi_VN: Mới

note: Template: InstallerFinish
en: To be able to use OTRS you have to enter the following line in your command line (Terminal/Shell) as root.
vi_VN: Để có thể sử dụng OTRS bạn phải nhập dòng sau vào dòng lệnh của bạn (Terminal/Shell) làm gốc.

note: Template: InstallerFinish
en: Restart your webserver
vi_VN: Khởi động lại máy chủ web.

note: Template: InstallerFinish
en: After doing so your OTRS is up and running.
vi_VN: Sau khi thực hiện OTRS của bạn đã hoạt động.

note: Template: InstallerFinish
en: Start page
vi_VN: Trang bắt đầu

note: Template: InstallerFinish
en: Your OTRS Team
vi_VN: Đội OTRS của bạn

note: Template: InstallerLicense
en: Don't accept license
vi_VN: Không chấp nhận giấy phép

note: Template: InstallerSystem
en: SystemID
vi_VN: Mã hệ thống

note: Template: InstallerSystem
en: System FQDN
vi_VN: Hệ thống FQDN

note: Template: InstallerSystem
en: AdminEmail
vi_VN: Email quản trị

note: Template: InstallerSystem
en: Organization
vi_VN: Tổ chức

note: Template: InstallerSystem
en: Log
vi_VN: Bản ghi

note: Template: InstallerSystem
en: LogModule
vi_VN: Mô đun bản ghi

note: Template: InstallerSystem
en: Webfrontend
vi_VN: Mặt ngoài web

note: Template: InstallerSystem
en: CheckMXRecord
vi_VN: Kiểm tra bản ghi MX

note: Template: Login
en: Lost your password?
vi_VN: Mất mật khẩu?

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Notification
vi_VN: Thông báo

note: Template: Article
en: Inform Agent
vi_VN: Thông báo điều hành

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Permissions
vi_VN: Các quyền

note: Template: PreviewWidget
en: X-axis
vi_VN: trục X

note: Template: RestrictionsWidget
en: Please select only one element or turn off the button 'Fixed'.
vi_VN: Hãy chọn chỉ 1 thành tố hoặc tắt nút 'Đã sửa'!

note: Template: RestrictionsWidget
en: Between
vi_VN: Giữa

note: Template: StatsParamsWidget
en: Format
vi_VN: Định dạng

note: Template: StatsParamsWidget
en: Exchange Axis
vi_VN: Trục trao đổi

note: Template: StatsParamsWidget
en: Configurable params of static stat
vi_VN: Tham số cấu hình của thống kê tĩnh

note: Template: StatsParamsWidget
en: No element selected.
vi_VN: Không thành tố nào được chọn.

note: Template: StatsParamsWidget
en: Scale
vi_VN: Phạm vi

note: Template: Test
en: OTRS Test Page
vi_VN: Trang test OTRS

note: Template: Test
en: Counter
vi_VN: Bộ đếm

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketActionCommon.pm
en: Previous Owner
vi_VN: Phụ trách trước

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPrint.pm
en: printed by
vi_VN: được in bởi

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: Pending Date
vi_VN: Ngày treo

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: for pending* states
vi_VN: đối với các trạng thái treo*

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/Statistics/View.pm
en: No (not supported)
vi_VN: Không (không được hỗ trợ)

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/TicketOverviewMenu/Sort.pm
en: Order by
vi_VN: Đặt hàng bởi

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created Priority
vi_VN: Ưu tiên khởi tạo

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created State
vi_VN: Trạng thái khởi tạo

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Create Time
vi_VN: Thời gian khởi tạo

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Close Time
vi_VN: Thờigian đóng

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Agent/Owner
vi_VN: điều hành viên/Phụ trách

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created by Agent/Owner
vi_VN: Được tạo bởi điều hành viên/người phụ trách

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Evaluation by
vi_VN: Đánh giá của

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Close Time
vi_VN: Giờ Đóng Vé

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Accounted time by Agent
vi_VN: Hạch toán thời gian của điều hành viên

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Total Time
vi_VN: Tổng số thời gian

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Average
vi_VN: Vé trung bình

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Min Time
vi_VN: Vé tối thiểu thời gian

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Max Time
vi_VN: Vé tối đa thời gian

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Tickets
vi_VN: Số vé

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Average
vi_VN: Bài viết trung bình

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Min Time
vi_VN: Bài viết tối thiểu thời gian

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Max Time
vi_VN: Bài viết tối đa thời gian

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Articles
vi_VN: Số của bài viết

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: ascending
vi_VN: tăng dần

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: descending
vi_VN: giảm dần

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Attributes to be printed
vi_VN: Các thuộc tính được in

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Sort sequence
vi_VN: Xếp theo thứ tự

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Static/StateAction.pm
en: Days
vi_VN: Những ngày

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Table Presence
vi_VN: Bảng hiện diện

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Internal Error: Could not open file.
vi_VN: Lỗi nội bộ: không thể mở tập tin.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Table Check
vi_VN: Bảng kiểm tra

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Internal Error: Could not read file.
vi_VN: Lỗi nội bộ: không thể đọc hồ sơ.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/TablePresence.pm
en: Tables found which are not present in the database.
vi_VN: Bàn tìm thấy mà không có trong cơ sở dữ liệu.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Size.pm
en: Database Size
vi_VN: Cơ sở dữ liệu kích cỡ

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/Database/mssql/Size.pm
en: Could not determine database size.
vi_VN: Không thể xác định kích thước cơ sở dữ liệu.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Distribution.pm
en: Distribution
vi_VN: Phân phối

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OS/Distribution.pm
en: Could not determine distribution.
vi_VN: Không thể xác định phân phối.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DaemonRunning.pm
en: OTRS
vi_VN: Open Technology Real Services

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/DatabaseRecords.pm
en: Tickets
vi_VN: Các thẻ

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/OpenTickets.pm
en: Open Tickets
vi_VN: Mở Vé

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/Plugin/OTRS/Ticket/OpenTickets.pm
en: You should not have more than 8,000 open tickets in your system.
vi_VN: Bạn không cần phải có hơn 8.000 vé mở trong hệ thống của bạn.

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/PluginBase.pm
en: Unknown
vi_VN: Không biết

note: Perl Module: Kernel/System/SupportDataCollector/PluginBase.pm
en: Problem
vi_VN: Vấn đề

note: SysConfig
en: Agent called customer.
vi_VN: Lịch sử::Cuộc gọi nhân viên

note: SysConfig
en: Auto Responses <-> Queues
vi_VN: Các trả lời tự động <-> Hàng đợi

note: SysConfig
en: Customer Users
vi_VN: Người dùng khách hàng

note: SysConfig
en: Customer called us.
vi_VN: Lịch sử::Cuộc gọi khách hàng

note: SysConfig
en: Customer request via web.
vi_VN: Lịch sử::Khách hàng yêu cầu web

note: SysConfig
en: Email Addresses
vi_VN: Địa chỉ email

note: SysConfig
en: Email sent to customer.
vi_VN: Lịch sử::Email nhân viên

note: SysConfig
en: GenericAgent
vi_VN: Nhân viên phụ trách chung

note: SysConfig
en: Go back
vi_VN: Quay lại

note: SysConfig
en: Link Object
vi_VN: Đối tượng liên kết

note: SysConfig
en: Locked ticket.
vi_VN: Lịch sử::Khóa

note: SysConfig
en: New Ticket [%s] created (Q=%s;P=%s;S=%s).
vi_VN: Lịch sử::Thẻ mới [%s] (Q=%s;P=%s;S=%s).

note: SysConfig
en: Roles <-> Groups
vi_VN: Vai trò <-> Nhóm

note: SysConfig
en: Search Customer
vi_VN: Tìm kiếm khách hàng

note: SysConfig
en: Select your frontend Theme.
vi_VN: Hãy chọn giao diện mặt ngoài của bạn.

note: SysConfig
en: Stat#
vi_VN: Thống kê số

note: SysConfig
en: Unlocked ticket.
vi_VN: Lịch sử::Mở khóa

note: SysConfig
en: Updated SLA to %s (ID=%s).
vi_VN: Lịch sử::Cập nhật SLA "%s" (ID=%s).
