kstyle_config - en to da translation catalogue (154 entries)

en: Oxygen Demo
da: Oxygen-demo

en: New
da: Ny

en: Open
da: Åbn

en: Save
da: Gem

en: Toggle authentication
da: Slå autentificering til/fra

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Right to left layout
da: Højre mod venstre-layout

en: Style
da: Stil

en: Input Widgets
da: Input-kontroller

en: Shows the appearance of text input widgets
da: Viser udseendet af kontroller til tekst-input

en: Tab Widgets
da: Fanebladskontroller

en: Shows the appearance of tab widgets
da: Viser udseendet af fanebladskontroller

en: Buttons
da: Knapper

en: Shows the appearance of buttons
da: Vis knappers udseende

en: Lists
da: Lister

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
da: Viser udseendet af lister, træer og tabeller

en: Frames
da: Rammer

en: Shows the appearance of various framed widgets
da: Viser udseendet af diverse kontroller i rammer

en: MDI Windows
da: MDI-vinduer

en: Shows the appearance of MDI windows
da: Viser udseendet af MDI-vinduer

en: Sliders
da: Skydeknapper

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
da: Viser udseendet af skydeknapper, fremgangslinjer og rullebjælker

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
da: Emulerer brugerinteraktion med kontroller til benchmarking

en: Example text
da: Teksteksempel

en: password
da: adgangskode

en: Tile
da: Fliselæg

en: Cascade
da: Kaskade

en: Tabs
da: Faneblade

en: Tools
da: Værktøjer

en: Select Next Window
da: Vælg næste vindue

en: Select Previous Window
da: Vælg forrige vindue

en: This is a sample text
da: Dette er et teksteksempel

en: Select the application widget style
da: Vælg kontrolstil til programmet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
da: Moduler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
da: Vælg de moduler du vil køre simuleringen for nedenfor:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
da: Grib musen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
da: Kør simulering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
da: Fra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
da: Delvis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
da: Til

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
da: Radioknapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: F&irst Choice
da: Fø&rste valg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Seco&nd Choice
da: A&ndet valg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: &Third Choice
da: &Tredje valg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
da: Trykknapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
da: Kun tekst:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox)
en: This is a normal, text only combo box
da: Dette er et normalt kombinationsfelt kun med tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
da: Lille

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
da: Stor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
da: Tekst og ikon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
da: Brug flade knapper

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox_2)
en: This is a normal, text and icon combo box
da: Dette er et normalt kombinationsfelt med tekst og ikon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: This is a normal, text only tool button
da: Dette er en normal værktøjsknap kun med tekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: This is a normal, text and icon tool button
da: Dette er en normal værktøjsknap med tekst og ikon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: This is a normal, text only button
da: Dette er en normal knap kun med tekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_2)
en: This is a normal, text only button with menu
da: Dette er en normal knap kun med tekst med menu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_3)
en: This is a normal, text and icon button
da: Dette er en normal knap med tekst og ikon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_4)
en: This is a normal, text and icon button with menu
da: Dette er en normal knap med tekst og ikon med menu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
da: Værktøjsknapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
da: Flad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
da: Pil op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
da: Pil ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
da: Pil til venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
da: Pil til højre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Te&xt position:
da: Te&kstposition:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
da: Kun ikoner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
da: Kun tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
da: Tekst ved siden af ikoner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
da: Tekst under ikoner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Icon si&ze:
da: Ikons&tørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
da: Lille (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
da: Mellem (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
da: Stor (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
da: Meget stor (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Layout direction:
da: &Layout-retning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
da: Venstre mod højre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
da: Højre mod venstre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
da: Øverst mod nederst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
da: Nederst mod øverst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
da: Ramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, raisedFrameRadioButton)
en: &Raised
da: &Hævet

[ctx: Flat frame. No frame is actually drawn.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, plainFrameRadioButton)
en: &Flat
da: &Flad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sunkenFrameRadioButton)
en: S&unken
da: Sæ&nket

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
da: Gruppefelt

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
da: Flad

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
da: Fanebladskontrol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
da: Enkeltlinjes teksteditor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
da: Adgangskode-editor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
da: Redigerbart kombinationsfelt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
da: Første element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
da: Andet element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
da: Tredje element

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Spinbox:
da: Spinfelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
da: Flerlinjers teksteditor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
da: Ordombrydning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
da: Brug flade kontroller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
da: Første element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
da: Andet element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
da: Tredje element

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
da: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
da: Beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
da: Tredje beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
da: Tredje underelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
da: Beskrivelse af tredje underelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
da: Anden beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
da: Andet underelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
da: Beskrivelse af andet underelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
da: Første underelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
da: Beskrivelse af første underelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
da: Første beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
da: Næste række

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
da: Første række

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
da: Tredje række

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
da: Første kolonne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
da: Anden kolonne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
da: Tredje kolonne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
da: Øverst til venstre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
da: Øverst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
da: Øverst til højre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
da: Venstre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
da: Centreret

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
da: Højre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
da: Nederst til venstre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
da: Nederst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
da: Nederst til højre

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
da: Editorer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
da: Titel:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
da: Værktøjskasse

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
da: Første side

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
da: Anden side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: First Label
da: Første etiket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Second Label
da: Anden etiket

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
da: Tredje side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animateProgressBarCheckBox)
en: Animate Progress Bars
da: Animér fremgangslinjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertProgressBarCheckBox)
en: Invert Progress Bars
da: Invertér fremgangslinjer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
da: Vandret

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
da: Lodret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sliders tick marks position
da: Position af tikmærker på skydeknapper

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: No Tick Marks
da: Ingen tikmærker

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Above Slider
da: Tikmærker over skydeknap

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Below Slider
da: Tikmærker under skydenap

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks On Both Sides
da: Tikmærker på begge sider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab position:
da: &Fanebladsposition:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
da: Nord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
da: Syd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
da: Vest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
da: Øst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
da: Dokumenttilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
da: Vis hjørneknapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabCloseButtonsCheckBox)
en: Show Tab Close Buttons
da: Vis knapper til lukning af faneblade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
da: Skjul fanebladslinje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
da: Forhåndsvisning
