kstyle_config - en to da translation catalogue (58 entries)

en: Oxygen Settings
da: Oxygen-indstillinger

en: Focus, mouseover and widget state transition
da: Fokus, under musen og overgang for kontroltilstand

en: Configure widgets' focus and mouseover highlight animation, as well as widget enabled/disabled state transition
da: Indstil fremhævningsanimation for kontroller i fokus og under mus, såvel som overgang mellem aktiveret/deaktiveret tilstand for kontroller

en: Toolbar highlight
da: Fremhævning af værktøjslinje

en: Configure toolbars' mouseover highlight animation
da: Indstil fremhævningsanimationer for værktøjslinjer under musen

en: Menu bar highlight
da: Fremhævning af menulinje

en: Configure menu bars' mouseover highlight animation
da: Indstil fremhævningsanimationer for menulinjer under musen

en: Menu highlight
da: Menufremhævning

en: Configure menus' mouseover highlight animation
da: Indstil fremhævningsanimationer for menuer under musen

en: Progress bar animation
da: Animation af fremgangslinje

en: Configure progress bars' steps animation
da: Indstil animation af fremgangslinjens trin

en: Tab transitions
da: Fanebladsovergange

en: Configure fading transition between tabs
da: Indstil udtoningsovergang mellem faneblade

en: Label transitions
da: Etiketovergange

en: Configure fading transition when a label's text is changed
da: Indstil udtoningsovergang når en etikets tekst ændres

en: Text editor transitions
da: Overgange i teksteditor

en: Configure fading transition when an editor's text is changed
da: Indstil udtoningsovergang når en editors tekst ændres

en: Combo box transitions
da: Overgange i kombinationsfelt

en: Configure fading transition when a combo box's selected choice is changed
da: Indstil udtoningsovergang når valget i et kombinationsfelt ændres

en: Progress bar busy indicator
da: Aktivitetsindikator for fremgangslinje

en: Configure progress bars' busy indicator animation
da: Indstil animation af fremgangslinjens optaget-indikatorens trin

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QFrame, FollowMouseAnimationConfigBox)
en: Frame
da: Ramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Animation type:
da: Animationstype:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, typeComboBox)
en: Fade
da: Udtoning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, typeComboBox)
en: Follow Mouse
da: Følg musen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, durationLabel)
en: Fade duration:
da: Varighed af udtoning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, followMouseDurationLabel)
en: Follow mouse duration:
da: Varighed af følg musen:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _windowDragMode)
en: Drag windows from titlebar only
da: Træk kun vinduer via titellinjen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _windowDragMode)
en: Drag windows from titlebar, menubar and toolbars
da: Træk vinduer via titellinjen, menulinjen og værktøjslinjer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _windowDragMode)
en: Drag windows from all empty areas
da: Træk vinduer via alle tomme områder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _mnemonicsLabel)
en: Keyboard accelerators visibility:
da: Synlighed af tastaturgenveje:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _mnemonicsMode)
en: Always hide
da: Skjul altid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _mnemonicsMode)
en: Show when Alt key is pressed
da: Vis når Alt-knappen holdes nede

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _mnemonicsMode)
en: Always show
da: Vis altid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Windows' &drag mode:
da: &Trækketilstand for vinduer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _toolBarDrawItemSeparator)
en: Draw toolbar item separators
da: Tegn værktøjslinjes punktadskillere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _splitterProxyEnabled)
en: Enable extended resize handles
da: Aktivér udvidede håndtag til at ændre størrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _useBackgroundGradient)
en: Draw window background gradient
da: Tegn gradient for vinduesbaggrund

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Animations
da: Animationer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Views
da: Visninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _viewDrawTreeBranchLines)
en: Draw tree branch lines
da: Tegn linjer for træets grene

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Tree expander size:
da: Størrelse på &træudfolder:

[ctx: triangle size]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _viewTriangularExpanderSize)
en: Tiny
da: Meget lille

[ctx: triangle size]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _viewTriangularExpanderSize)
en: Small
da: Lille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _viewDrawFocusIndicator)
en: Draw focus indicator in lists
da: Tegn fokusindikator i lister

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Scrollbars
da: Rullebjælker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scrollbar wi&dth:
da: Rullebjælkers bre&dde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Top arrow button type:
da: Knaptype for toppil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Bottom arrow button type:
da: Knaptype for bundpil:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarSubLineButtons)
en: No buttons
da: Ingen knapper

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarSubLineButtons) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarAddLineButtons)
en: One button
da: En knap

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarSubLineButtons) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarAddLineButtons)
en: Two buttons
da: To knapper

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarAddLineButtons)
en: No button
da: Ingen knap

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Menu Highlight
da: Menufremhævning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _menuHighlightDark)
en: Use dar&k color
da: Brug mør&k farve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _menuHighlightStrong)
en: &Use selection color (plain)
da: Br&ug markeringsfarve (almindelig)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _menuHighlightSubtle)
en: Use selec&tion color (subtle)
da: Brug mar&keringsfarven (diskret)
