kstyle_config - en to el translation catalogue (157 entries)

en: Oxygen Demo
el: Επίδειξη Oxygen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButto
en: Normal
el: Κανονικό

en: New
el: Νέο

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Toggle authentication
el: Εναλλαγή ταυτοποίησης

en: Enabled
el: Ενεργό

en: Right to left layout
el: Διάταξη δεξιά προς αριστερά

en: Style
el: Στιλ

en: Input Widgets
el: Συστατικά εισόδου

en: Shows the appearance of text input widgets
el: Δείχνει την εμφάνιση των κειμένων στα συστατικά εισόδου

en: Tab Widgets
el: Συστατικά καρτέλας

en: Shows the appearance of tab widgets
el: Δείχνει την εμφάνιση των συστατικών καρτέλας

en: Buttons
el: Κουμπιά

en: Shows the appearance of buttons
el: Δείχνει την εμφάνιση των κουμπιών

en: Lists
el: Λίστες

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
el: Δείχνει την εμφάνιση των λιστών, δέντρων και πινάκων

en: Frames
el: Πλαίσια

en: Shows the appearance of various framed widgets
el: Παρουσιάζει την εμφάνιση διαφόρων πλαισιωμένων γραφικών συστατικών

en: MDI Windows
el: Παράθυρα MDI

en: Shows the appearance of MDI windows
el: Δείχνει την εμφάνιση των παραθύρων MDI

en: Sliders
el: Κυλίσεις

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
el: Δείχνει την εμφάνιση των κυλίσεων, των γραμμών προόδου και κύλισης

en: Benchmark
el: Μέτρο σύγκρισης επιδόσεων

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
el: Εξομοιώνει τη διαδραστικότητα του χρήστη με γραφικά συστατικά για τη σύγκριση επιδόσεων

en: Example text
el: Παράδειγμα κειμένου

en: password
el: κωδικός πρόσβασης

en: Layout
el: Διάταξη

en: Tile
el: Παράθεση

en: Cascade
el: Διαδοχική

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Select Next Window
el: Επιλογή επόμενου παραθύρου

en: Select Previous Window
el: Επιλογή προηγούμενου παραθύρου

en: This is a sample text
el: Αυτό είναι ένα κείμενο δείγμα

en: Select the application widget style
el: Επιλέξτε το στιλ του γραφικού συστατικού της εφαρμογής

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
el: Αρθρώματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
el: Επιλέξτε παρακάτω τα αρθρώματα για τα οποία θέλετε να εκτελέσετε την προσομοίωση:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
el: Επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
el: Σύλληψη ποντικιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
el: Εκτέλεση προσομοίωσης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
el: Πλαίσια επιλογής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
el: Ανενεργό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
el: Μερικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
el: Ενεργό

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
el: Κουμπί επιλογής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: F&irst Choice
el: &Πρώτη επιλογή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Seco&nd Choice
el: &Δεύτερη επιλογή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: &Third Choice
el: &Τρίτη επιλογή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
el: Κουμπιά πίεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
el: Μόνο κείμενο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox)
en: This is a normal, text only combo box
el: Αυτό είναι ένα κανονικό, για κείμενο μόνο πλαίσιο συνδυασμών

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
el: Μικρό

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
el: Μεγάλο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
el: Κείμενο και εικόνα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
el: Χρησιμοποίηση επίπεδων κουμπιών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox_2)
en: This is a normal, text and icon combo box
el: Αυτό είναι ένα κανονικό πλαίσιο συνδυασμών, με κείμενο και εικονίδιο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: This is a normal, text only tool button
el: Αυτό είναι ένα κανονικό κουμπί εργαλείων, μόνο με κείμενο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: This is a normal, text and icon tool button
el: Αυτό είναι ένα κανονικό κουμπί εργαλείων, με κείμενο και εικονίδιο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: This is a normal, text only button
el: Αυτό είναι ένα κανονικό κουμπί, μόνο με κείμενο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_2)
en: This is a normal, text only button with menu
el: Αυτό είναι ένα κανονικό κουμπί με μενού, μόνο με κείμενο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_3)
en: This is a normal, text and icon button
el: Αυτό είναι ένα κανονικό κουμπί, με κείμενο και εικονίδιο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_4)
en: This is a normal, text and icon button with menu
el: Αυτό είναι ένα κανονικό κουμπί με μενού, με κείμενο και εικονίδιο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
el: Κουμπιά εργαλείων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
el: Επίπεδο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
el: Πάνω βέλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
el: Κάτω βέλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
el: Αριστερό βέλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
el: Δεξί βέλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Te&xt position:
el: &Θέση κειμένου:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
el: Μόνο εικονίδια

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
el: Μόνο κείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
el: Κείμενο δίπλα στα εικονίδια

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
el: Κείμενο κάτω από τα εικονίδια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Icon si&ze:
el: &Μέγεθος εικονιδίων:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
el: Μικρό (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
el: Μεσαίο (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
el: Μεγάλο (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
el: Τεράστιο (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Layout direction:
el: &Κατεύθυνση διάταξης:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
el: Αριστερά προς δεξιά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
el: Δεξιά προς αριστερά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
el: Πάνω προς κάτω

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
el: Κάτω προς επάνω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
el: Πλαίσιο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, raisedFrameRadioButton)
en: &Raised
el: &Υψωμένο

[ctx: Flat frame. No frame is actually drawn.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, plainFrameRadioButton)
en: &Flat
el: &Επίπεδο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sunkenFrameRadioButton)
en: S&unken
el: &Βυθισμένο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
el: ΠλαίσιοΟμάδας

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
el: Επίπεδο

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
el: Καρτέλα συστατικού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
el: Μονή γραμμή επεξεργαστή κειμένου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
el: Επεξεργαστής κωδικού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
el: Επεξεργάσιμο πλαίσιο συνδυασμών

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
el: Πρώτο αντικείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
el: Δεύτερο αντικείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
el: Τρίτο αντικείμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Spinbox:
el: Περιστροφικό πλαίσιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
el: Πολλαπλή γραμμή επεξεργαστή κειμένου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
el: Αναδίπλωση λέξεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
el: Χρησιμοποίηση επίπεδων γραφικών συστατικών

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
el: Πρώτο αντικείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
el: Δεύτερο αντικείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
el: Τρίτο αντικείμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
el: Τίτλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
el: Περιγραφή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
el: Τρίτη περιγραφή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
el: Τρίτο υποαντικείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
el: Τρίτη περιγραφή υποαντικειμένου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
el: Δεύτερη περιγραφή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
el: Δεύτερο υποαντικείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
el: Δεύτερη περιγραφή υποαντικειμένου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
el: Πρώτο υποαντικείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
el: Πρώτη περιγραφή υποαντικειμένου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
el: Πρώτη περιγραφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
el: Νέα γραμμή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
el: Πρώτη γραμμή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
el: Τρίτη γραμμή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
el: Πρώτη στήλη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
el: Δεύτερη στήλη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
el: Τρίτη στήλη

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
el: Πάνω-αριστερά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
el: Πάνω

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
el: Πάνω-δεξιά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
el: Αριστερά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
el: Κέντρο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
el: Δεξιά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
el: Κάτω-αριστερά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
el: Κάτω

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
el: Κάτω-δεξιά

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
el: Επεξεργαστές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
el: Τίτλος:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
el: Εργαλειοθήκη

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
el: Πρώτη σελίδα

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
el: Δεύτερη σελίδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: First Label
el: Πρώτη ετικέτα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Second Label
el: Δεύτερη ετικέτα

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
el: Τρίτη σελίδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animateProgressBarCheckBox)
en: Animate Progress Bars
el: Εφέ κίνησης γραμμών προόδου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertProgressBarCheckBox)
en: Invert Progress Bars
el: Αντιστροφή γραμμών προόδου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
el: Οριζόντια

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
el: Κατακόρυφα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sliders tick marks position
el: Θέση δεικτών κλίμακας ολισθητών

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: No Tick Marks
el: Χωρίς δείκτες κλίμακας

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Above Slider
el: Δείκτες κλίμακας πάνω από τον ολισθητή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Below Slider
el: Δείκτες κλίμακας κάτω από τον ολισθητή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks On Both Sides
el: Δείκτες κλίμακας και στις δύο πλευρές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab position:
el: &Θέση καρτέλας:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
el: Βορράς

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
el: Νότος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
el: Δύση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
el: Ανατολή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
el: Κατάσταση εγγράφου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
el: Εμφάνιση γωνιακών κουμπιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabCloseButtonsCheckBox)
en: Show Tab Close Buttons
el: Εμφάνιση κουμπιών κλεισίματος καρτέλας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
el: Απόκρυψη γραμμής καρτελών

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
el: Προεπισκόπηση
